Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Thule Group Interim / Quarterly Report 2020

Feb 10, 2021

2983_10-k_2021-02-10_01af7423-9601-4f90-856c-af54181a0ac5.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Bokslutskommuniké fjärde kvartalet, oktober-december 2020

Fjärde kvartalet

  • Nettoomsättning för kvartalet uppgick till 1 605 Mkr (1 211) vilket motsvarar en ökning med 32,6 procent. Justerat för valutakursförändringar ökade försäljningen med 44,6 procent.
  • Rörelseresultatet uppgick till 241 Mkr (47). Underliggande EBIT uppgick till 241 Mkr (71), vilket motsvarar en marginal om 15,0 procent (5,9). Justerat för valutakursförändringar ökade rörelsemarginalen med 9,8 procentenheter.
  • Nettoresultat uppgick till 164 Mkr (30).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten var 319 Mkr (174).
  • Resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,57 kr (0,29).

Helåret

  • Nettoomsättning för helåret uppgick till 7 828 Mkr (7 038) vilket motsvarar en ökning med 11,2 procent. Justerat för valutakursförändringar ökade försäljningen med 13,1 procent.
  • Rörelseresultatet uppgick till 1 591 Mkr (1 195). Underliggande EBIT uppgick till 1 593 Mkr (1 245), vilket motsvarar en marginal om 20,3 procent (17,7). Justerat för valutakursförändringar ökade rörelsemarginalen med 2,2 procentenheter.
  • Nettoresultat uppgick till 1 166 Mkr (883).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten var 1 614 Mkr (1 030).
  • Den globala pandemin påverkade försäljningen negativt under våren som normalt är bolagets högsäsong. En förskjuten säsong och utökad efterfrågan har inneburit att en kraftig återhämtning har skett under andra halvåret.
  • Styrelsen föreslår en utdelning om 15,50 kr per aktie, vilket motsvarar en utdelning om 1 621 Mkr, beräknat på antalet utestående aktier den 10 februari 2021.
okt-dec
2020
okt-dec
2019
% jan-dec
2020
jan-dec
2019
%
Nettoomsättning, Mkr 1 605 1 211 +32,6 7 828 7 038 +11,2
Underliggande EBIT, Mkr 241 71 +240,3 1 593 1 245 +27,9
Rörelseresultat (EBIT), Mkr 241 47 +415,4 1 591 1 195 +33,2
Nettoresultat, Mkr 164 30 +449,5 1 166 883 +32,0
Resultat per aktie, kr 1,57 0,29 +442,3 11,23 8,56 +31,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr 319 174 +83,4 1 614 1 030 +56,7

Vd har ordet

Stark avslutning på 2020 innebär att vi når

vårt lönsamhetsmål om 20% EBIT-marginal Vi avslutar ett omtumlande 2020 med ett mycket starkt fjärde kvartal med en tillväxt om hela 45 procent valutajusterat. Det exceptionellt starka andra halvåret innebar att vi för helåret uppnår en valutajusterad tillväxt om 13 procent. En utveckling som var svår att föreställa sig i mitten av april månad, när nedstängningar i samhällen världen runt, för att begränsa spridningen av pandemin, medförde att försäljningen tillfälligt halverades.

Drivet av den goda försäljningstillväxten, fortsatt höga bruttomarginaler, samt en skalbar effektiv organisation, levererade vi i kvartalet en EBITmarginal om 15,0 procent (5,9). Den goda lönsamheten under kvartalet innebar också att vi för året uppnådde en EBIT-marginal om 20,3 procent. Därmed mötte vi vårt mål om över 20 procents EBITmarginal tidigare än förväntat.

De hållbarhetsmål för 2020 som sattes upp 2014 har till stora delar uppnåtts. I december sattes därför nya långsiktiga hållbarhetmål inom ramen för Science Based Targets, i linje med Parisavtalet och FN:s Agenda 2030 mål att inte öka jordens medeltemperatur med mer än 1,5 grader.

Region Europe & ROW – cykelrelaterade kategorier fortsätter att växa

I kvartalet ökade försäljningen i regionen med 43 procent valutajusterat, vilket innebär att vi för helåret uppvisar en valutajusterad tillväxt om 14 procent. Liksom under tredje kvartalet var utvecklingen positiv i stort sett i samtliga marknader.

Sport&Cargo Carriers kategorin gynnades i kvartalet av en fortsatt positiv cykelmarknad som hjälptes ytterligare av en mild höst och vinter. Försäljningen av takräcken och taktält var också god. De stängda vintersportorterna i alperna gjorde dock att försäljningen av takboxar och skidhållare minskade något. För helåret var tillväxten i kategorin 18 procent valutajusterat, med tydliga effekter av ett utökat semestrande i närområden.

Active with Kids kategorin växte under året med 33 procent valutajusterat och även det fjärde kvartalet var mycket starkt i samtliga tre subkategorier; barnvagnar, cykelvagnar och cykelbarnstolar.

Tillbehör för husbilar utvecklades väl i det fjärde kvartalet då husbilstillverkarna fick igång sin produktion efter betydande utmaningar tidigare under året. För helåret ökade denna kategori i regionen med 7 procent valutajusterat.

Väskkategorin fortsatte däremot att påverkas negativt på grund av minskat internationellt resande. Under helåret 2020 minskade omsättningen med 23 procent valutajusterat.

Region Americas – cykelprodukter, taktält och barnvagnar var vinnare

I Region Americas ökade försäljningen under kvartalet med 48 procent valutajusterat. För helåret blev tillväxten därmed 10 procent.

Inom Sport&Cargo Carriers var tillväxten driven framför allt av en mycket god efterfrågan på cykelrelaterade produkter, men även övriga produktkategorier utvecklades väl. För helåret uppnådde vi en valutajusterad tillväxt om 13 procent.

Avslutningen på året var fortsatt mycket stark inom Active with Kids kategorin och för helåret ökade omsättningen med 57 procent valutajusterat.

Även i denna region var väskförsäljningen svagare än föregående år på grund av pandemin och för helåret minskade försäljningen med 19 procent valutajusterat.

Den i regionen nischade försäljningen av tillbehör för husbilar växte snabbt och står nu för 3 procent av regionens omsättning.

Kortsiktig osäkerhet kvarstår, men de långsiktiga trenderna fortsatt positiva

Det finns, i det korta perspektivet, fortsatt stor osäkerhet kring omfattningen av pandemirelaterade nedstängningar i ett antal länder.

Vi är dock fortsatt övertygade om att den starka trenden för fritids- och semesteraktiviteter närmare hemmet kommer att fortsätta vara positiv för vår typ produktkategorier. Våra designvinnande produkter och en mycket flexibel produktion i och nära våra huvudmarknader kommer även fortsatt att vara en konkurrensfördel.

Jag vill avsluta med att tacka alla kollegor på Thule Group som har visat ett fantastiskt driv och stor flexibilitet under ett mycket utmanande år, som till slut blev mycket framgångsrikt.

Magnus Welander Vd och koncernchef

Finansiell översikt

Utveckling fjärde kvartalet

Nettoomsättning

Nettoomsättningen fjärde kvartalet 2020 uppgick till 1 605 Mkr (1 211) vilket motsvarar en ökning med 32,6 procent. Justerat för valutakursförändringar ökade nettoomsättningen för koncernen med 44,6 procent.

Nettoomsättningen inom Region Europe & ROW uppgick till 1 074 Mkr (797), en ökning med 34,9 procent och 42,9 procent valutajusterat. Inom Region Americas uppgick nettoomsättningen till 531 Mkr (414), en ökning med 28,2 procent och 48,0 procent valutajusterat jämfört med fjärde kvartalet 2019.

okt-dec jan-dec
Förändring i nettoomsättning 2020 2020
Valutakursförändringar -12,0% -1,8%
Strukturella förändringar 0,0% 0,0%
Organisk tillväxt 44,6% 13,1%
Totalt 32,6% 11,2%

Bruttoresultat

Bruttoresultatet uppgick i kvartalet till 643 Mkr (463), vilket motsvarar en bruttomarginal om 40,0 procent (38,2). Valutajusterat förbättrades marginalen med 1,5 procentenheter, drivet av ökade produktionsvolymer och en positiv produktmix.

Rörelseresultat

Rörelseresultatet uppgick till 241 Mkr (47). Underliggande EBIT uppgick till 241 Mkr (71), vilket motsvarar en marginal på 15,0 procent (5,9). Rörelseresultatet har påverkats positivt av den högre försäljningen men även lägre omkostnader jämfört med samma kvartal föregående år. Föregående år påverkades rörelseresultatet av en kostnad för en omorganisation uppgående till 24 Mkr. Förändringar av valutakurser påverkade negativt med 13 Mkr.

okt-dec jan-dec
Förändring i underliggande EBIT-marginal
Underliggande EBIT 2020 241 1 593
Underliggande EBIT-marginal 2020 15,0% 20,3%
Underliggande EBIT 2019 71 1 245
Underliggande EBIT-marginal 2019 5,9% 17,7%
Underliggande EBIT 2019, valutajusterad 58 1 254
Underliggande EBIT-marginal 2019, valutajusterad 5,2% 18,1%
Förändring i underliggande EBIT-marginal, valutajusterad 9,8% 2,2%

Finansnetto

Finansnettot för kvartalet uppgick till -18 Mkr (-14). Valutakursdifferenser på lån och likvida medel uppgick till -10 Mkr (-2). Räntekostnader för upptagna lån uppgick till -8 Mkr (-12).

Periodens resultat

Nettoresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 164 Mkr, vilket motsvarar ett resultat per aktie på 1,57 kr före och 1,56 kr efter utspädning. För motsvarande period föregående år uppgick nettoresultatet till 30 Mkr, vilket motsvarar ett resultat per aktie på 0,29 kr före och efter utspädning.

Utveckling helåret

Nettoomsättning

Nettoomsättningen helåret 2020 uppgick till 7 828 Mkr (7 038) vilket motsvarar en ökning med 11,2 procent. Justerat för valutakursförändringar ökade nettoomsättningen för koncernen med 13,1 procent. Fram till mitten av mars växte omsättningen gentemot samma period föregående år. Utbrottet av coronaviruset (covid-19) och de avsevärda karantäninsatser som introducerades i flertalet länder påverkade försäljningen kraftigt negativt under andra hälften av mars samt april och maj månad. Senare hälften av andra kvartalet och andra halvåret har haft en stark tillväxt jämfört med motsvarande period föregående år. En stor del av den försäljning som uteblev under vårsäsongen har förskjutits och förlängt säsongen.

Nettoomsättningen inom Region Europe & ROW uppgick till 5 721 Mkr (5 057), en ökning med 13,1 procent. Valutajusterat ökade nettoomsättningen med 14,2 procent. Inom Region Americas uppgick nettoomsättningen till 2 107 Mkr (1 980), en ökning med 6,4 procent och 10,1 procent valutajusterat jämfört med helåret 2019.

Bruttoresultat

Bruttoresultatet uppgick till 3 230 Mkr (2 829), vilket motsvarar en bruttomarginal om 41,3 procent (40,2). Valutajusterat förbättrades marginalen med 0,7 procentenheter. Fördelaktig produktmix, överabsorption, lägre materialkostnader och effektivitetsförbättringar i monteringsfabrikerna bidrog positivt.

Rörelseresultat

Underliggande EBIT uppgick till 1 593 Mkr (1 245) vilket motsvarar en marginal på 20,3 procent (17,7). Förändringar av valutakurser påverkade positivt med 9 Mkr. Den starka försäljningstillväxt som skett under andra halvåret har mer än väl kompenserat för den svaga perioden i slutet av det första och början av det andra kvartalet. Rörelseresultatet uppgick till 1 591 Mkr (1 195).

Finansnetto

Finansnettot för helåret uppgick till -64 Mkr (-49). Valutakursdifferenser på lån och likvida medel uppgick till -15 Mkr (0). Räntekostnader för upptagna lån uppgick till -49 Mkr (-49).

Årets resultat

Nettoresultatet för året uppgick till 1 166 Mkr, vilket motsvarar ett resultat per aktie på 11,23 kr före utspädning och 11,21 kr per aktie efter utspädning. För helåret 2019 uppgick nettoresultatet till 883 Mkr, vilket motsvarar ett resultat per aktie på 8,56 kr före utspädning och 8,55 kr per aktie efter utspädning.

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten för kvartalet uppgick till 319 Mkr (174). Försäljningsökningen i kvartalet har påverkat genom högre vinst och ett stabilt rörelsekapital med lägre kundfordringar samt ett något högre lager drivet av lageruppbyggnad under årets sista kvartal. För helåret uppgick kassaflödet från den löpande verksamheten till 1 614 Mkr (1 030). Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgick till 170 Mkr (161). Under kvartalet har nettoskulden sänkts och utnyttjandet av kreditfaciliteten har minskat med 505 Mkr. Totalt har 262 Mkr tillförts genom aktieemission i samband med att incitamentsprogrammet 2017/20 avslutades i juli månad.

Finansiell ställning

Koncernens eget kapital uppgick per den 31 december 2020 till 5 253 Mkr (4 330). Soliditeten uppgick till 62,2 procent (52,3).

Nettoskulden uppgick per den 31 december 2020 till 384 Mkr (2 119). Den totala långfristiga upplåningen uppgick till 1 060 Mkr (2 348) och bestod av lån från kreditinstitut om brutto 902 Mkr (2 178), långfristig finansiell leasingskuld 149 Mkr (164), aktiverade finansieringskostnader om -7 Mkr (-10), samt långfristig del av finansiella derivatinstrument 16 Mkr (15). Totala kortfristiga finansiella skulder uppgick till 87 Mkr (65) och bestod av kortfristig del av finansiella derivatinstrument och finansiell leasingskuld.

Mkr 31 dec 2020 31 dec 2019
Långfristiga lån, brutto 1 051 2 342
Finansiell derivatskuld, långfristig 16 15
Kortfristiga lån, brutto 53 53
Finansiell derivatskuld, kortfristig 35 12
Checkräkningskredit 0 0
Aktiverade finansieringskostnader -7 -10
Upplupen ränta 0 0
Bruttoskuld 1 147 2 413
Finansiell derivattillgång -57 -26
Likvida medel -706 -268
Nettoskuld 384 2 119

Goodwill per den 31 december 2020 uppgick till 4 256 Mkr (4 620). Minskningen avsåg i sin helhet valutaeffekter.

Varulager per den 31 december 2020 uppgick till 1 068 Mkr (1 092). Jämfört med föregående år påverkades lagret av valutaeffekter som uppgick till -85 Mkr.

Övriga upplysningar

Coronaviruspandemin

I samband med den snabba globala utvecklingen av situationen runt coronaviruset vidtog Thule Group kraftfulla åtgärder för att minska riskerna avseende resultat och kassaflöde. Utöver korttidspermitteringar av anställda omfattade dessa åtgärder även väsentligt minskade rörliga utgifter, samt vissa mindre ompriorteringar av investeringar. I takt med att efterfrågan på koncernens produkter steg upphörde korttidspermitteringarna. Thule Group har totalt mottagit statligt stöd om 16 Mkr, varav 8 Mkr i Sverige. Bolaget ämnar att återbetala det stöd som erhållits av Tillväxtverket.

Styrelsen fattade den 22 mars, 2020 beslut om att dra tillbaka det tidigare kommunicerade förslaget om utdelning för 2019 uppgående till cirka 774 Mkr, vilket antogs av årsstämman den 28 april, 2020.

Säsongsvariationer

Thule Groups försäljning och rörelseresultat påverkas delvis av säsongsmässiga variationer under ett normalt år. Försäljningen under det första kvartalet påverkas främst inom Sport&Cargo Carriers kategorin (skidboxar, skidhållare, etc.) av hur vintern varit. Andra och tredje kvartalet påverkas framförallt av hur tidigt våren och sommaren inträffar. Under det fjärde kvartalet är säsongsvariationerna främst hänförliga till försäljningen av vinterrelaterade produkter (skidboxar, skidhållare, skidryggsäckar, etc.), samt produkter inom väskkategorin inför storhelgerna.

Anställda

Medelantalet anställda uppgick till 2 669 (2 422).

Thule Groups aktie

Thule Group ABs aktier är noterade på Nasdaq Stockholm Large Cap lista. Per den 31 december 2020 uppgick antalet aktier till 104 562 436.

Föreslagen utdelning

Styrelsen föreslår en utdelning om 15,50 kr per aktie, vilket motsvarar 1 621 Mkr beräknat på antalet utestående aktier den 10 februari 2021. 8,00 kr per aktie utgör ordinarie utdelning för 2020 och 7,50 kr per aktie är en extrautdelning mot bakgrund av den inställda föreslagna ordinarie utdelningen avseende 2019. Föreslagen utdelning utgör 71 procent av 2020 års resultat per aktie samt 88 procent av 2019 års resultat per aktie, motsvarande 138 procent av 2020 års resultat per aktie. Det föreslås att utdelningen ska utbetalas i två delbetalningar för en bättre anpassning till koncernens kassaflödesprofil. Den första delbetalningen består av extrautdelningen och halva ordinarie utdelning. Föreslagen avstämningsdag för den första utbetalningen om totalt 11,50 kr per aktie är den 26 april 2021 och föreslagen avstämningsdag för den andra utbetalningen om 4,00 kr per aktie är den 4 oktober 2021.

Årsstämma

Thule Groups årsstämma planeras att hållas den 22 april 2021 i Malmö.

Aktierelaterat incitamentsprogram 2020/2023

Det av årsstämman beslutade teckningsoptionsprogrammet för ledande befattningshavare och nyckelpersoner i Thule Group har implementerats under andra kvartalet 2020. Programmet omfattar 2 090 000 teckningsoptioner som har getts ut till Thule AB för vidare överlåtelse till deltagarna. Teckningsoptionerna har överlåtits till marknadsmässigt pris och programmet omfattar för närvarande 31 anställda. Teckningskursen var 216,60 kronor, vilket motsvarade 118 procent av den volymvägda genomsnittskursen enligt Nasdaq Stockholms officiella kurslista för aktie i bolaget under perioden från och med den 29 april 2020 till och med den 13 maj 2020. Om, vid teckning av aktie, kursen senast betalt för bolagets aktie vid börsens stängning den handelsdag som närmast föregår nyteckning överstiger 162,3 procent av den genomsnittskurs baserat på vilken teckningskursen har fastställts, så ska teckningskursen ökats i motsvarande mån. Teckningsoptionerna kan utnyttjas mellan den 15 juni 2023 och den 15 december 2023. Totalt har 24 Mkr tillförts eget kapital avseende premier för tecknade optioner.

Avseende det sedan tidigare löpande incitamentsprogrammet har teckningsoptionsserien 2017/2020 avslutats den 29 juli 2020. Detta har medfört att antalet aktier i bolaget ökat med 1 353 830 och 262 Mkr har tillförts genom en aktieemission.

Aktieägare

Den 31 december 2020 hade Thule Group AB 16 384 aktieägare. De största aktieägarna vid detta tillfälle var AMF Försäkringar & Fonder (8,1 procent av rösterna), Nordea Fonder (4,3 procent av rösterna), SEB Fonder (4,3 procent av rösterna), samt Didner & Gerge Fonder (3,9 procent av rösterna).

Se www.thulegroup.com för ytterligare information om Thule Groups aktieägare.

Moderbolaget

Thule Group ABs huvudsakliga verksamhet avser huvudkontorsfunktioner som koncernövergripande ledning och administration. Kommentarerna nedan omfattar perioden 1 januari till 31 december 2020. Moderbolaget fakturerar sina kostnader till koncernbolagen. Moderbolagets nettoresultat uppgick till 713 Mkr (814). Likvida medel och kortfristiga placeringar uppgick till 0 Mkr (0). Långfristiga skulder till kreditinstitut uppgick till 894 Mkr (2 168).

Moderbolagets finansiella ställning är beroende av dotterbolagens finansiella ställning och utveckling. Moderbolaget påverkas därmed indirekt av de risker som beskrivs i Not 5 Risker och osäkerhetsfaktorer.

Försäljningsutveckling per region

okt-dec Förändring jan-dec Förändring
Mkr 2020 2019 Rapp. Just.1 2020 2019 Rapp. Just.1
Nettoomsättning 1 605 1 211 32,6% 44,6% 7 828 7 038 11,2% 13,1%
- Region Europe & ROW 1 074 797 34,9% 42,9% 5 721 5 057 13,1% 14,2%
- Region Americas 531 414 28,2% 48,0% 2 107 1 980 6,4% 10,1%
1
Justerat för förändringar av valutakurser

Region Europe & ROW

I fjärde kvartalet ökade försäljningen i regionen med 43 procent valutajusterat, vilket innebär en valutajusterad tillväxt om 14 procent för helåret. Liksom under tredje kvartalet var utvecklingen positiv i stort sett i samtliga marknader.

Sport&Cargo Carriers-kategorin gynnades i kvartalet av en fortsatt stark cykelmarknad som hjälptes ytterligare av en mild vinter. Försäljningen av takräcken och taktält var också god. De hårda restriktionerna i vintersportorterna i alperna gjorde dock att försäljningen av takboxar och skidhållare minskade något. För helåret var tillväxten i kategorin 18 procent valutajusterat, med tydliga effekter av ett utökat semestrande i närområden.

Active with Kids kategorin växte under året 33 procent valutajusterat, och även det fjärde kvartalet var mycket starkt i alla tre subkategorierna; barnvagnar, cykelvagnar och cykelbarnstolar.

Tillbehör för husbilar utvecklades väl i det fjärde kvartalet då husbilstillverkarna fick igång sin produktion efter stora utmaningar tidigare under året. För helåret ökade denna kategori i regionen med 7 procent valutajusterat.

Väskkategorin fortsatte däremot att påverkas negativt på grund av minskat internationellt resande. Under helåret minskade omsättningen med 23 procent valutajusterat.

Region Americas

I Region Americas ökade försäljningen under kvartalet med 48 procent valutajusterat. För helåret 2020 blev tillväxten 10 procent, valutajusterat.

Inom Sport&Cargo Carriers drevs tillväxten framför allt av en mycket god efterfrågan på cykelrelaterade produkter, men även övriga kategorier utvecklades väl. För helåret uppnåddes en valutajusterad tillväxt om 13 procent.

Avslutningen på året var fortsatt mycket stark inom Active with Kids-kategorin och för helåret ökade omsättningen med 57 procent valutajusterat.

Även i denna region var väskförsäljningen svagare än föregående år på grund av pandemin. För helåret 2020 minskade försäljningen med 19 procent valutajusterat.

Den i regionen begränsade och tydligt nischade försäljningen av tillbehör för husbilar växte snabbt och står nu för 3 procent av regionens omsättning.

Sport&Cargo Carriers RV Products Active with Kids Packs, Bags & Luggage
Andel försäljning
Thule Group
2020
(2019)
64%
(63%)
15%
(15%)
13%
$(10\%)$
8%
(12%)
Andel försäljning
Regionalt
2020
(2019)
Eur&ROW
61%
(59%)
Americas
73%
(71%)
Eur&ROW
20%
(21%)
Americas
3%
(1%)
Eur&ROW
14%
(12%)
Americas
9%
(7%)
Eur&ROW
5%
(8%)
Americas
15%
(21%)
Tillväxt
2020 vs 2019
$+17%$ $+9%$ $+37%$ $-21%$
(valutajusterat) $+18%$ $+13%$ $+7%$ $+73%$ $+33%$ $+57%$ $-23%$ $-19%$

Försäljningsutveckling per produktkategori för helåret

Sport&Cargo Carriers

Tillväxten i produktkategorin under 2020 var 17 procent valutajusterat, jämfört med föregående år. Kategorin präglades under året av en mycket god utveckling inom sub-kategorin cykelhållare. Detta var i sin tur drivet av ökat cyklande i samband med pandemin, den sedan ett antal år tydliga trenden med snabb tillväxt i försäljning av elcyklar samt en mild höst och vinter som förlängde cykelsäsongen in det fjärde kvartalet. Elcyklarnas större tyngd och högre pris gör att Thulestekniskt mer attraktiva lösningar, som säljs till högre priser än konkurrenternas, vinner marknadsandelar i produktkategorin.

Även försäljningen av takräcken utvecklades väl och uppvisade tillväxt i ett år med dramatiskt minskad försäljning av nya bilar. Detta bekräftar åter vår tidigare erfarenhet att vår försäljning inom kategorin huvudsakligen är kopplad till konsumenternas beteende och aktiviteter och inte till antalet bilar som säljs i marknaden.

Inom den tredje av de stora subkategorierna, takboxar, var bilden mer blandad. Försäljningen i Nordamerika var god, medan restriktioner och nedstängning av skidorter i alpländerna både under slutet av vårsäsongen och under den pågående vintersäsongen, gjorde att försäljningen i Europa minskade.

RV Products

I denna kategori ligger ett starkt fokus på Region Europe & ROW, som står för 96% av koncernens omsättning inom kategorin. På den europeiska marknaden upplevde branschen en utmanande vår och sommar där husbilstillverkare hade svårigheter att få igång sina komplexa produktionskedjor efter nedstängingarna på grund av pandemin. Under samma tid ökade dock försäljningen av äldre fordon (som till viss del redan tidigare hade utrustats med våra produkter) som stod hos återförsäljare och när nytillverkningen accelererade under hösten var därför utvecklingen mycket positiv. För året som helhet växte försäljningen i regionen med 7 procent valutajusterat.

Även försäljningen i Nordamerika utvecklades positiv inom de nischprodukter som säljs i regionen.

Active with Kids

Även i år var produktkategorin Active with Kids den snabbast växande med en tillväxt om 37 procent valutajusterat. Tillväxt uppnåddes i alla subkategorier, där cykelvagnar och cykelbarnstolar påverkades positivt av ett ökat cyklande. Även barnvagnar fortsatte att växa snabbt med en positiv utveckling för samtliga tre modeller.

Den mycket goda utvecklingen i Nordamerika är värd att lyftas fram, med återtagna marknadsandelar med joggingvagnen Thule Urban Glide 2 när huvudkonkurrenten återgått till tidigare prispunkter efter att under hela 2019 ha rabatterat sina vagnar mycket aggressivt.

Packs, Bags & Luggage

Väskkategorin påverkades mycket negativt av pandemin under 2020 och försäljningen minskade med 21 procent valutajusterat i kategorin som helhet. Den största subkategorin, mindre ryggsäckar, datorväskor och datorfodral för vardagsbruk, påverkades negativt av minskad försäljning jämfört med föregående år runt de så kallade Back To Campussäsongerna när studenter normalt sett återvänder till universitet och gymnasieskolor med en ny väska för säsongen. Än mer negativ utveckling var det när det gäller försäljningen av kabin- och resväskor som en konsekvens av att resandet med flyg globalt sett minskade med cirka två tredjedelar.

Den sedan flera år generellt minskande marknaden för de så kallade Legacy-kategorierna (framför allt kameraväskor och fodral till surfplattor), gjorde att dessa sub-kategorier stod för 28 procent (29) av kategorin.

Försäkran

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

10 februari, 2021

Styrelsen

Revisorsgranskning

Denna rapport har inte granskats av bolagets revisor.

Ett urval av viktiga händelser att nämna

Det nya taktältet Thule Tepui Foothill viner ISPO Gold Award 2021 – Äventyrssugna konsumenter som uppskattar friheten med ett taktält på bilen älskar också att ta med sig en mängd olika sportutrustning på sina äventyr. Det nya Thule Teupi Foothill taktältet möjligör för dem att ta med sig kajaken, cykeln eller annan utrustning i en liten takbox på biltaket och ändå ha plats nog för ett vikbart taktält som två personer kan sova bekvämt i. Thule Tepui Foothill lanseras i butik under våren 2021.

Nytt produktutvecklingscenter öppnades i Hillerstorp i januari 2021 – Det nya utvecklingscentret är 5,000 kvm stort med ytor dedikerade för design, koncept, prototyp och konstruktion. Investeringen om 100 Mkr möjliggör fortsatt framgångsrik produktutveckling och ligger i direkt anknytning till Thule Test Center. Det globala testcentret kommer under 2021 att ytterligare byggas ut för att kunna inkludera ytterligare nya typer av testprocesser. Investeringen beräknas till 80 Mkr och kommer stå klar våren 2022.

Finansiella rapporter

(Alla belopp i Mkr, om inget annat anges)

Koncernens resultaträkning i sammandrag

okt - dec jan - dec
Not 2020 2019 2020 2019
Nettoomsättning 2 1 605 1 211 7 828 7 038
Kostnad sålda varor -962 -748 -4 599 -4 209
Bruttoresultat 643 463 3 230 2 829
Försäljningskostnader -322 -330 -1 300 -1 315
Administrationskostnader -80 -86 -338 -319
Övriga rörelsekostnader 0 0 0 0
Rörelseresultat 2 241 47 1 591 1 195
Finansnetto -18 -14 -64 -49
Resultat före skatt 223 33 1 527 1 146
Skatt 4 -59 -3 -361 -263
Nettoresultat 164 30 1 166 883
Nettoresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 164 30 1 166 883
Nettoresultat 164 30 1 166 883
Resultat per aktie, kronor före utspädning 1,57 0,29 11,23 8,56
Resultat per aktie, kronor efter utspädning 1,56 0,29 11,21 8,55
Antal aktier genomsnitt (miljoner) 104,6 103,2 103,8 103,2

Rapport över totalresultat för koncernen i sammandrag

okt - dec jan - dec
2020 2019 2020 2019
Nettoresultat 164 30 1 166 883
Poster som har omförts eller kan omföras till nettoresultatet
Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter -427 -187 -585 249
Kassaflödessäkringar 22 15 13 6
Säkring av nettoinvesteringar 72 44 57 -34
Skatt hänförligt till komponenter i övrigt totalresultat -15 -10 -6 -13
Poster som inte kan omföras till nettoresultatet
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner 9 14 -9 -28
Skatt hänförligt till poster som inte kan omföras till nettoresultat -2 -3 2 6
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt -341 -127 -527 185
Koncernens totalresultat -177 -98 639 1 069
Koncernens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare -177 -98 639 1 069
Koncernens totalresultat -177 -98 639 1 069

Koncernens balansräkning i sammandrag

31 dec '31 dec
2020 2019
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 4 296 4 664
Materiella anläggningstillgångar 1 033 1 023
Långfristiga fordringar 6 5
Uppskjutna skattefordringar 342 376
Anläggningstillgångar 5 678 6 067
Varulager 1 068 1 092
Skattefordringar 0 1
Kundfordringar 762 704
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 55 62
Övriga fordringar 179 91
Likvida medel 706 268
Omsättningstillgångar 2 770 2 218
Summa tillgångar 8 448 8 285
Eget kapital och skulder
Eget kapital 5 253 4 330
Långfristiga räntebärande skulder 1 060 2 348
Avsättningar till pensioner 224 205
Uppskjutna skatteskulder 309 259
Summa långfristiga skulder 1 592 2 812
Kortfristiga räntebärande skulder 87 65
Leverantörsskulder 660 529
Skatteskulder 145 14
Övriga skulder 80 52
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 564 430
Avsättningar 66 54
Summa kortfristiga skulder 1 603 1 143
Summa skulder 3 195 3 955
Summa eget kapital och skulder 8 448 8 285

Rapport över förändringar i koncernens eget kapital i sammandrag

31 dec '31 dec
2020 2019
Ingående eget kapital den 1 januari 4 330 4 012
Justerat eget kapital per den 1 januari - -26
Nettoresultat 1 166 883
Övrigt totalresultat -527 185
Koncernens totalresultat 639 1 069
Transaktioner med koncernens ägare:
Nyemission 262 -
Utdelning - -722
Optioner 22 -3
Utgående kapital 5 253 4 330

Kassaflödesanalys för koncernen

okt - dec jan - dec
2020 2019 2020 2019
Resultat före skatt 223 33 1 527 1 146
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 35 1 229 160
Betald skatt -75 -52 -183 -298
Kassaflöde från löpande verksamhet före förändringar av rörelsekapital 182 -18 1 573 1 008
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning(-)/ Minskning (+) av varulager -301 -138 -90 19
Ökning(-)/ Minskning (+) av rörelsefordringar 396 186 -241 -31
Ökning(+)/ Minskning (-) av rörelseskulder 42 145 372 34
Kassaflöde från den löpande verksamheten 319 174 1 614 1 030
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterföretag - -10 - -10
Förvärv/avyttringar av anläggningstillgångar -54 -58 -170 -161
Kassaflöde från investeringsverksamheten -54 -67 -170 -171
Finansieringsverksamheten
Nyemission - - 262 -
Optioner - -2 22 -3
Utdelning - -361 - -722
Amortering/upptag av lån -524 -14 -1 285 -53
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -524 -378 -1 001 -779
Periodens kassaflöde -258 -271 443 81
Likvida medel vid periodens början 967 540 268 186
Valutakursdifferens i likvida medel -2 -1 -5 1
Likvida medel vid periodens slut 706 268 706 268

Moderbolagets resultaträkning i sammandrag

okt - dec jan - dec
2020 2019 2020 2019
Övriga rörelseintäkter 5 5 22 19
Administrationskostnader -30 -9 -59 -34
Rörelseresultat -25 -4 -37 -15
Resultat från andelar i koncernföretag 700 800 700 800
Ränteintäkter- och kostnader -0 -3 -9 -12
Resultat efter finansiella poster 675 793 653 773
Bokslutsdispositioner 63 45 63 45
Resultat före skatt 738 838 717 818
Skatt -8 -8 -4 -4
Nettoresultat 730 830 713 814

Balansräkning för moderbolaget i sammandrag

31 dec 31 dec
2020 2019
Tillgångar
Finansiella anläggningstillgångar 4 214 5 586
Summa anläggningstillgångar 4 214 5 586
Övriga kortfristiga fordringar 300 47
Kassa och bank 0 0
Summa omsättningstillgångar 300 47
Summa tillgångar 4 514 5 633
Eget kapital och skulder
Eget kapital 3 192 2 195
Övriga avsättningar 18 14
Skulder till kreditinstitut 894 2 168
Skulder till koncernbolag 368 368
Summa långfristiga skulder 1 281 2 551
Skulder till kreditinstitut 0 0
Skulder till koncernbolag 0 871
Övriga kortfristiga skulder 40 16
Summa kortfristiga skulder 40 887
Summa eget kapital och skulder 4 514 5 633

Upplysningar, redovisningsprinciper och riskfaktorer

Upplysningar i enlighet med IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter även i övriga delar av delårsrapporten.

Not 1 Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport i sammandrag för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9 kapitel Delårsrapport. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen förutom vad avser IAS 20 Redovisning av statliga bidrag och upplysningar om statliga stöd. På grund av den situation som covid-19 pandemin har medfört har bolaget tagit emot statliga stöd på totalt 16 Mkr, varav 8 Mkr i Sverige. Dessa redovisas som kostnadsreduktion av de poster som bidragen avser och redovisas endast då det är rimligt säkert att bidragen kommer att erhållas och eventuella villkor för bidragen är uppfyllda. Ändrade standarder med ikraftträdande 2020 har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens resultat och ställning.

Not 2 Rörelsesegment och uppdelning av intäkter

Thule Group utgör ett segment. Koncernen har gemensamma globala processer för produktutveckling, inköp, tillverkning, logistik och marknadsföring, men försäljningen styrs i två regioner, Region Europe & ROW och Region Americas. Månadsuppföljning internt fokuserar på koncernen som helhet, utöver geografisk information för försäljning, som presenteras på andra nivåer än koncernen som helhet.

okt - dec jan - dec
2020 2019 2020 2019
Nettoomsättning från externa kunder 1 605 1 211 7 828 7 038
- Region Europe & ROW 1 074 797 5 721 5 057
- Region Americas 531 414 2 107 1 980
Underliggande EBITDA 278 113 1 737 1 383
Operationella avskrivningar -37 -42 -144 -138
Underliggande EBIT 241 71 1 593 1 245
Övriga avskrivningar 0 0 -1 -1
Jämförelsestörande poster - -24 - -49
Rörelseresultat 241 47 1 591 1 195
Finansnetto -18 -14 -64 -49
Skatt -59 -3 -361 -263
Nettoresultat 164 30 1 166 883

Alla intäkter redovisas vid en tidpunkt.

Not 3 Verkligt värde för finansiella instrument

Verkligt värde
31 dec 31 dec
2020 2019
Finansiella tillgångar
Finansiella fordringar
Valutaterminer 36 13
Valutaswappar 9 3
Ränteswappar 12 9
Summa finansiella tillgångar 57 26
Finansiella skulder
Valutaterminer -13 -5
Valutaswappar -19 -7
Ränteswappar -18 -15
Summa finansiella skulder -51 -27

Redovisat värde är en approximation av verkligt värde för samtliga finansiella tillgångar och skulder. Koncernens långfristiga skulder löper med rörlig ränta, vilket innebär att förändringar i basräntan inte väsentligt påverkar det verkliga värdet av skulderna. Enligt bolagets bedömning har det inte heller förekommit någon förändring i kreditmarginaler som på ett väsentligt sätt skulle påverka skuldernas verkliga värde. De finansiella instrument som värderas till verkligt värde i balansräkningen utgörs av derivatinstrument som innehas i syfte att säkra koncernens exponering för ränte-, valuta- och råvarupriser. Samtliga derivat tillhör nivå 2.

Not 4 Skatter

Den effektiva skattesatsen för perioden januari – december 2020 uppgick till 23,7 procent. Den effektiva skattesatsen för motsvarande period 2019 uppgick till 22,9 procent. Inga större händelser som påverkar koncernens effektiva skattesats har förekommit under året.

Not 5 Risker och osäkerhetsfaktorer

Thule Group är ett internationellt företag och verksamheten kan påverkas av ett antal riskfaktorer i form av både operativa och finansiella risker. De operativa riskerna hanteras av de operativa enheterna och de finansiella riskerna av den centrala finansavdelningen. De operativa riskerna omfattar den övergripande konjunkturutvecklingen såväl som konsumenters och professionella användares konsumtion i framförallt Nordamerika och Europa där koncernen har huvuddelen av försäljningen. En nedgång i den ekonomiska utvecklingen på dessa marknader kan ha en negativ påverkan på koncernens försäljning och resultat. Förändringar av produktteknologi samt förändringar av försäljningskanaler kan också vara negativa för koncernens försäljning och resultat.

Thule Groups verksamhet är också utsatt för säsongsvariationer. Efterfrågan på konsumentprodukter för ett aktivt uteliv (som till exempel cykelhållare eller vattensport-relaterade produkter) är störst under årets varmare månader, medan efterfrågan på mindre väskor är störst i samband med terminsstarter i skolan och vid årets slut. Thule Group har anpassat sina produktionsprocesser och leveranskedjor för att möta dessa variationer.

Specifikt med tanke på corona-pandemin finns riskfaktorer gällande olika länder och staters beslut att till stor del stänga marknaden för verksamhet från ett produktionsperspektiv eller ett försäljningsperspektiv. Trots Thule Groups flexibla produktionskedja och försäljning i 140 olika länder, med inga enskilda dominerande leverantörer eller kunder, är det mycket svårt att bedöma denna riskfaktor.

Övriga relevanta riskfaktorer beskrivs i Thule Groups årsredovisning och avser bransch- och marknadsmässiga risker, operationella, legala, skattemässiga risker samt finansiella risker.

Nyckeltal

okt - dec jan - dec
2020 2019 2020 2019
Nettoomsättning, Mkr 1 605 1 211 7 828 7 038
Nettoomsättning tillväxt, % 32,6% 4,7% 11,2% 8,5%
Nettoomsättning tillväxt, justerat %1 44,6% 0,6% 13,1% 3,9%
Bruttomarginal, % 40,0% 38,2% 41,3% 40,2%
Underliggande EBIT, Mkr 241 71 1 593 1 245
Underliggande EBIT-marginal, % 15,0% 5,9% 20,3% 17,7%
Rörelseresultat (EBIT), Mkr 241 47 1 591 1 195
Rörelsemarginal, % 15,0% 3,9% 20,3% 17,0%
Resultat per aktie, kr 1,57 0,29 11,23 8,56
Soliditet, % 62,2% 52,3% 62,2% 52,3%
Rörelsekapital, Mkr 1 255 1 140 1 255 1 140
Skuldsättningsgrad 0,2 1,5 0,2 1,5

1Justerat för förändringar i valutakurser

Alternativa nyckeltal

Alternativa nyckeltal används för att beskriva den underliggande verksamhetens utveckling och för att öka jämförbarheten mellan perioder. Dessa är inte definierade utifrån IFRS regelverk men de överensstämmer med hur koncernledning och styrelse mäter bolagets finansiella utveckling. Alternativa nyckeltal som används är nettoskuld (se tabell sidan 5), underliggande EBIT och underliggande EBITDA. Med underliggande menar vi att vi har justerat för speciella poster, se Not 2 Rörelsesegment och uppdelning av intäkter. För ytterligare information se avsnitt Definitioner. Dessa nyckeltal skall ej ses som substitut för finansiell information som presenteras i enlighet med IFRS utan som ett komplement.

Definitioner

Bruttomarginal Bruttoresultat i procent av nettoomsättningen.

Bruttoresultat Nettoomsättning minus kostnad för sålda varor.

Bruttoskuld Total lång- och kortfristig upplåning inklusive checkräkningskredit, finansiella derivatinstrument, aktiverade transaktionskostnader och upplupna räntor.

EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization) Resultat före finansnetto, skatter och avskrivningar samt nedskrivningar på materiella och immateriella tillgångar.

EBITDA-marginal EBITDA i procent av nettoomsättningen.

EBIT (Earnings before interest and taxes) Resultatet före finansnetto och skatter.

EBIT-marginal EBIT i procent av nettoomsättningen.

Eget kapital per aktie Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens utgång.

Jämförelsestörande poster Resultatposter som till sin karaktär är ovanliga med betydande inverkan på resultatet och som är viktiga för att förstå den underliggande verksamhetsutvecklingen.

Nettoinvesteringar Investeringar i materiella och immateriella tillgångar justerat för avyttringar.

Nettoskuld Bruttoskuld minus likvida medel.

Operationella avskrivningar Koncernens totala avskrivningar exklusive avskrivningar på koncernmässiga övervärden. Övriga avskrivningar är avskrivning på koncernmässiga övervärden.

R12 Rullande 12-månaders.

Resultat per aktie Periodens nettoresultat i relation till genomsnittligt antal aktier under perioden.

Rörelsekapital Utgörs av varulager, skattefordringar, kundfordringar, förutbetalda kostnader och upplupna intäkter, övriga fordringar, likvida medel minus leverantörsskulder, skatteskulder, övriga skulder, upplupna kostnader och förutbetalda intäkter samt avsättningar. Rörelsekapitalet i kassaflödet exkluderar likvida medel.

Skuldsättningsgrad Nettoskuld dividerat med R12 underliggande EBITDA.

Soliditet Eget kapital i procent av balansomslutningen.

Underliggande EBITDA EBITDA exklusive jämförelsestörande poster.

Underliggande EBIT EBIT exklusive jämförelsestörande poster och avskrivningar på koncernmässiga övervärden.

Finansiell kalender

Delårsrapport januari – mars 2021 22 april, 2021 Thule Group årsstämma, Malmö 22 april, 2021 Delårsrapport april – juni 2021 21 juli, 2021 Delårsrapport juli – september 2021 22 oktober, 2021 Thule Groups årsredovisning kommer att finnas tillgänglig på www.thulegroup.com under vecka 13, 2021.

Kontakter

Fredrik Erlandsson, informationsdirektör Tel: 070 - 309 00 21, e-post: [email protected] Jonas Lindqvist, finansdirektör Tel: 0736 - 65 45 75, e-post: [email protected]

Om Thule Group

Thule Group är ett globalt sport- och fritidsföretag. Vi erbjuder produkter av hög kvalitet, med smarta funktioner och hållbar design som gör det lätt för människor världen över att leva ett aktivt liv. Under mottot Active Life, Simplified. och med ett fokus på konsumentdriven innovation och ett långsiktigt hållbarhetsperspektiv utvecklar, tillverkar och marknadsför vi produkter inom produktkategorierna Sport&Cargo Carriers (t.ex. takräcken, takboxar, hållare för cykel-, vatten- och vintersporter, taktält som monteras på bil), Active with Kids (t.ex. barnvagnar, cykelvagnar, cykelbarnstolar), RV Products (t.ex. markiser, cykelhållare och tält för husbilar och husvagnar) och Packs, Bags & Luggage (t.ex. vandringsryggsäckar, resväskor och kameraväskor).

Thule Group har cirka 2 600 anställda vid 9 produktionsanläggningar och 35 försäljningskontor över hela världen. Produkterna säljs på 140 marknader och försäljningen under 2020 uppgick till 7,8 miljarder kronor. www.thulegroup.com

Thule Group AB (publ) Fosievägen 13 214 31 Malmö Org.nr. 556770-6311 www.thulegroup.com