Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Technopls Ventures Ltd. Interim / Quarterly Report 2013

May 8, 2013

7074_rns_2013-05-08_8b4c5196-c3a9-4414-b356-b89eecd40e0d.html

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Technopolis-konsernin osavuosikatsaus 1.1.–31.3.2013

Technopolis-konsernin osavuosikatsaus 1.1.–31.3.2013

TECHNOPOLIS OYJ OSAVUOSIKATSAUS 8.5.2013 klo 8.20

Technopolis-konsernin osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2013

Pääkohdat kaudelta 1-3/2013 verrattuna 1-3/2012:

  • liikevaihto nousi 29,7 (25,4) milj. euroon, jossa kasvua 16,8 %
  • käyttökate nousi 14,0 (12,2) milj. euroon, jossa kasvua 14,4 %
  • liikevoitto nousi 16,7 (13,0) milj. euroon, jota nosti sijoituskiinteistöjen
    käyvän arvon
    muutos 3,3 (1,2) milj. eurolla
  • tulos emoyhtiön osakkeenomistajille oli 10,8 (8,5) milj. euroa
  • tulos/osake oli 0,14 (0,13) euroa
  • liiketoiminnan rahavirta/osake oli 0,12 (0,11) euroa
  • nettovarallisuus/osake oli 6,62 (5,65) euroa
  • taloudellinen vuokrausaste oli 92,2 (94,3) %

Liikevaihdon ja käyttökatteen kasvu johtuivat pääosin 14,3 % vertailukautta
suuremmasta pinta-alasta ja vertailukelpoisten vuokrien 2,1 %:n noususta.
Tuloslukuihin vaikuttivat positiivisesti sijoituskiinteistöjen 3,3 (1,2) milj.
euron käypien arvojen muutokset. Ilman käypien arvojen muutoksia ja niiden
verovaikutuksia liikevoitto oli 13,3 (11,8) milj. euroa ja tulos emoyhtiön
osakkeenomistajille oli 8,3 (7,4) milj. euroa. Kauden tulokseen vaikuttivat
negatiivisesti 0,5 milj. euron kertaluontoiset erät, jotka liittyivät
palveluliiketoiminnan uudelleenjärjestelyihin, investointeihin ja Suomen
liiketoiminnan yhtiöittämiseen.

                                   1-3/  1-3/  1-12/

Keskeiset tunnusluvut 2013 2012 2012

Liikevaihto, milj. euroa 29,7 25,4 107,3
Käyttökate, milj. euroa 14,0 12,2 55,8
Liikevoitto, milj. euroa 16,7 13,0 48,0
Tilikauden tulos, milj. euroa 10,8 8,5 25,8
Tulos/osake, euroa (laimentamaton) 0,14 0,13 0,37
Tulos/osake, euroa (laimennettu) 0,14 0,13 0,37
Liiketoiminnan rahavirta/osake, euroa 0,12 0,11 0,56
Omavaraisuusaste, % 40,1 34,9 36,2
Oma pääoma/osake, euroa 6,00 4,91 4,94

Vuoden 2012 osakeannin vuoksi 1-3/2012 osakekohtaisia tunnuslukuja on
osakeantikorjattu.

                                            1-3/  1-3/  1-12/

EPRA:n mukaiset keskeiset tunnusluvut 2013 2012 2012

Operatiivinen tulos, milj. euroa 8,0 5,4 29,9
Operatiivinen tulos/osake, euroa (laimennettu) 0,11 0,08 0,43
Nettovarallisuus/osake, euroa 6,62 5,65 5,67
Nettovuokratuotto, % 7,2 7,3 7,8
Taloudellinen vuokrausaste, % 92,2 94,3 95,3

Toimitusjohtaja Keith Silverang:

”Viime vuoden kannattava kasvu jatkui vuoden 2013 ensimmäisellä
vuosineljänneksellä. Technopoliksen liikevaihto ja käyttökate kasvoivat.
Kasvusta huolimatta yhtiö pystyi turvaamaan likviditeettinsä ja
pääomarakenteensa.

Oulusta ostettu Peltolan kampus on monikäyttäjäympäristö, joka sijaitsee
Technopoliksen Kontinkankaan kampuksen välittömässä läheisyydessä.
Kontinkankaan alue on koulutus- ja terveydenhoitoalan osaamiskeskus. Peltolan
ostaminen toi meille kasvupotentiaalia sekä pitkäaikaisen ankkuriasiakkaan.

Technopolis allekirjoitti vuoden ensimmäisellä neljänneksellä sopimuksen Vilnan
kampuksen ostosta. Yhtiö arvioi Vilnan kaupan toteutuvan toukokuun aikana.
Kaupassa Technopolis ostaa Vilnasta kampuksen, jonka sijainti on erinomainen,
rakennukset uusia, vuokrausasteet korkeita ja kasvupotentiaali merkittävä.
Kannattavuus ja kassavirta tulevat olemaan alusta alkaen hyvällä tasolla.
Rakennuksista kaksi on valmiina ja ne ovat täyteen vuokrattuja.

Vuoden 2012 loppuun verrattuna konsernin taloudellinen vuokrausaste laski 94,3
%:sta 92,2 %:iin. Laskusta 1,6 prosenttiyksikköä tuli Peltolan kampuksen
alhaisesta taloudellisesta vuokrausasteesta. Ostettaessa taloudellinen
vuokrausaste oli 55,0 % ja se oli katsauskauden lopussa noussut 63,3 %:iin.
Technopolis uskoo vuokrausasteen nousun jatkuvan. Loput taloudellisen
vuokrausasteen laskusta johtui pääosin Kuopiossa sijaitsevista asiakasryhmälle
remontoiduista vapaista tiloista. Yhtiö arvioi käyttöönoton alkavan toisella
vuosipuoliskolla.

Technopolis laski maaliskuussa liikkeeseen 75 milj. euron hybridilainan, mikä
vahvisti konsernin tasetta ja nosti omavaraisuusasteen 40,1 %:iin. Lainan
kuponkikorko on 7,5 %.

Vuosineljänneksen aikana yleinen taloudellinen tilanne oli haasteellinen yhtiön
toiminta-alueilla. Yhtiö odottaa taloudellisen toimintaympäristön pysyvän
haastavana koko vuoden 2013 ajan. Tästä huolimatta Technopolis uskoo, että
yhtiö pystyy konseptinsa ja myyntiorganisaationsa kautta saavuttamaan vuoden
aikana vakaan ja kannattavan kasvun.”

Yhtiön liiketoimintaympäristö

Etla ennustaa Suomen bruttokansantuotteen kasvavan 0,3 % vuonna 2013 ja kasvun
kohdistuvan pääosin vuoden jälkimmäiselle puoliskolle. Kasvua heikentää nouseva
työttömyys ja kiristyneen verotuksen alentama yksityinen kulutus. Inflaatio
nousee ennusteiden mukaan 2,4 %:iin, jota osaltaan nostaa arvonlisäverokantojen
1 prosenttiyksikön korotus.

Raaka-aineiden viennistä riippuvainen Venäjän talous on säilynyt suhteellisen
vahvana. Vuoden 2013 bruttokansantuotteen on ennustettu kasvavan reaalisesti
noin 3,1 %. Alkuvuodesta kasvua on tukenut korkea öljyn hinta. Inflaation on
ennustettu nousevan 6,4 %:iin ja työttömyysasteen laskevan 5,8 %:iin.

Viron reaalisen bruttokansantuotteen on ennustettu kasvavan vuonna 2013 noin
3,0 %, jota tukee vientisektorin hyvä hintakilpailukyky. Maan julkisen talouden
velka on euroalueen pienin, 12 % bruttokansantuotteesta. Työttömyysasteen on
ennustettu laskevan 9,6 %:iin ja inflaation hidastuvan hieman 3,4 %:iin.

Taloudelliset vuokrausasteet

Makrotaloudellisesta epävarmuudesta huolimatta Technopoliksen toimitilakysyntä
on säilynyt hyvänä. Konsernin taloudelliset vuokrausasteet:

              31.3.2013  31.12.2012  30.9.2012  30.6.2012  31.3.2012

Konserni 92,2 95,3 94,8 94,1 94,3

Suomi 91,5 95,1 94,7 93,9 94,4


Oulu a) 85,9 94,5 93,3 91,8 92,2
Pääkaupunkiseutu 94,1 91,9 92,0 88,4 95,5
Tampere 97,1 97,6 98,1 98,7 98,6
Kuopio 87,6 94,9 94,3 96,4 96,1
Jyväskylä 98,9 98,6 98,4 98,2 91,4
Lappeenranta 93,6 92,5 93,5 92,3 94,7
Viro, Tallinna 96,1 94,9 92,5 92,9 90,2


Venäjä, Pietari 100,0 100,0 100,0 99,4 97,1

  1. 12.2.2013 ostetun Peltolan kampuksen vuoksi taloudelliset vuokrausasteet
    eivät ole vertailukelpoisia

Liiketoimintasegmentit

Maantieteelliset segmentit

Suomen liiketoiminnan liikevaihto sekä käyttökate kehittyivät positiivisesti.
Liikevaihto oli 26,8 (23,1) milj. euroa ja käyttökate 13,1 (11,3) milj. euroa.
Käyttökateprosentti oli vakaa 49,0 (49,2) %. Vuoden 2012 ensimmäiseen
vuosineljännekseen verrattuna liikevaihto kasvoi 16,2 % ja käyttökate 15,6 %.

Tallinnassa Technopoliksen lentokenttäkampuksen liikevaihto oli 1,6 (1,2) milj.
euroa ja käyttökate 0,8 (0,5) milj. euroa. Käyttökateprosentti oli 49,0 (45,8)
%. Verrattuna vuoden 2012 ensimmäiseen vuosineljännekseen liikevaihto kasvoi
35,6 % ja käyttökate nousi 44,4 %. Liikevaihtoa nosti hoitovastikkeen
kirjaaminen liikevaihtoon vuoden 2013 alusta sekä kasvanut taloudellinen
vuokrausaste. Hoitovastikkeen kirjaamisvaikutuksella eliminoitu
vertailukelpoinen liikevaihto vuoden 2012 ensimmäisellä neljännekselle oli 1,4
milj. euroa.

Pietarissa Technopoliksen lentokenttäkampuksen liikevaihto oli 1,3 (1,2) milj.
euroa ja käyttökate 0,3 (0,3) milj. euroa. Käyttökateprosentti oli 20,2 (26,8)
%.

Toimitila- ja palveluliiketoiminta

Liikevaihdosta 87,8 (87,4) % muodostui vuokratuotoista ja 12,2 (12,6) %
palvelutuotoista.

Liikevaihdon ja käyttökatteen jakauma ilman eliminointeja liiketoiminnoittain
oli seuraava:

Milj. euroa 1-3/2013 1-3/2012 1-12/2012

Toimitilat


Liikevaihto 26,1 22,2 93,0
Käyttökate 15,7 13,8 61,9
Käyttökate-% 60,0 62,2 66,5


Palvelut


Liikevaihto 3,7 3,2 14,2
Käyttökate 0,5 0,2 1,3
Käyttökate-% 14,5 6,8 9,4


Vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana toimitilaliiketoiminnan
käyttökateprosentti laski 2,2 prosenttiyksikköä edellisen vuoteen verrattuna,
johtuen Peltolan alkuvaiheen alhaisesta taloudellisesta vuokrausasteesta ja
kasvaneista hoitokuluista. Palveluliiketoiminnan käyttökate suhteessa
liikevaihtoon nousi 14,5 (6,8) %:iin. Muutokseen vaikuttivat pääasiassa
kertaluonteiset erät.

Taloudellinen kehitys

Konsernin katsauskauden liikevaihto oli 29,7 (25,4) milj. euroa, jossa oli
kasvua 16,8 %. Kasvu koostui pääosin 14,3 % nousseesta pinta-alasta ja
indeksikorotusten nostamien vertailukelpoisten vuokrien 2,1 %:n kasvusta.
Konsernin käyttökate oli 14,0 (12,2) milj. euroa, jossa oli kasvua 14,4 %.
Käyttökatteen liikevaihtoa pienempi kasvuprosentti johtui pääosin katsauskauden
0,5 milj. euron kertaluonteisista kuluista, jotka liittyivät investointeihin,
palveluliiketoiminnan uudelleenjärjestelyyn ja Suomen liiketoiminnan
yhtiöittämiseen viidelle alueellisesti toimivalle yhtiölle. Kauden tulokseen
vaikuttivat positiivisesti sijoituskiinteistöjen 3,3 (1,2) milj. euron käypien
arvojen muutokset. Konsernin liikevoitto oli 16,7 (13,0) milj. euroa. Ilman
käypien arvojen muutoksia ja niiden verovaikutuksia liikevoitto oli 13,3 (11,8)
milj. euroa.

Konsernin nettorahoituskulut olivat 2,4 (1,4) milj. euroa.
Nettorahoituskuluihin vaikutti vertailukautta 1,7 milj. euroa pienempi
valuuttakurssivoitto, joka oli 0,5 (2,2) milj. euroa. Konsernin tulos ennen
veroja oli 14,3 (11,5) milj. euroa. Tulos ennen veroja ilman käypien arvojen
muutoksia oli 10,9 (10,3) milj. euroa.

EPRA:n mukainen operatiivinen tulos kasvoi 8,0 (5,4) milj. euroon ja
osakekohtainen tulos 0,11 (0,08) euroon osakkeelta. Tulokseen vaikuttivat
positiivisesti rahoituskulujen lasku 2,8 (3,6) milj. euroon ja verojen
aleneminen 2,1 (2,5) milj. euroon.

Asiakkuudet ja sopimuskanta

Technopoliksella on yhteensä noin 1 400 asiakasta ja sen tiloissa työskentelee
24 000 työntekijää. Kaksikymmentä suurinta asiakasta vuokraavat noin 33 %
yhtiön vuokrattavasta pinta-alasta.

Vuokrasopimuskanta, prosentteja 30.9.20 30.6.2012 31.3.2012
pinta-alasta 12
------------------------------
Irtisanomisaika, kk 31.3.2013 31.12.2012



                   0-3       13,7        13,8     17,3       16,1       16,7
                   3-6       25,5        25,3     28,1       30,5       29,4
                   6-9        7,0         7,4      7,4        4,9        5,8
                  9-12        6,5         6,7      7,6        7,7        5,6>12 kk, yhteensä              47,2        46,8     39,6       40,8       42,5

--------------------------------------------------------------------------------

Keskimääräinen 35 39 25 27 26
voimassaoloaika, kk


--------------------------------------------------------------------------------

Vuokrasopimuskanta, milj. 311,1 296,1 238,2 239,7 215,6
euroa

Vuokrasopimusten keskimääräinen voimassaoloaika on pidentynyt 9 kuukaudella
edellisvuoden vastaavasta ajankohdasta. Voimassaoloajan pidentymiseen
vaikuttavat yhtiön solmimat pitkät määräaikaiset vuokrasopimukset.

Kiinteistöomaisuus ja investoinnit

Technopoliksen toimitilat sijoittuvat hyvien kulkuyhteyksien varrelle lähelle
yliopistoja, lentokenttiä tai kaupungin keskustoja. Yhtiö on investoinut vuoden
2013 aikana Suomeen, Venäjälle ja Viroon.

Konsernin sijoituskiinteistöjen käyvät arvot kauden lopussa olivat yhteensä 1
067,2 (932,8) milj. euroa, josta valmiiden sijoituskiinteistöjen osuus oli 1
010,3 (883,2) milj. euroa ja rakenteilla olevien kohteiden 56,9 (49,6) milj.
euroa. Yhtiön kiinteistöjen nettovuokratuotto oli 7,2 (7,3) % johtuen Suomen
alentuneista taloudellisista vuokrausasteista.

Käypä arvo, 31.03.2013 31.12.2012 30.09.2012 30.06.2012 31.03.2012
milj.euroa


Konserni 1 067,2 1 014,1 963,2 944,0 932,8

Suomi 888,0 838,9 784,7 786,3 765,3

  Oulu                 259,5       225,3       224,2       224,9       229,2
  Pk-seutu             203,9       205,2       206,5       206,9       179,7
  Tampere              186,4       189,2       134,1       133,9       134,4
  Kuopio               110,5        92,2        93,6        94,5        95,7
  Jyväskylä             98,4        97,9        97,1        96,7        96,8
  Lappeenranta          29,3        29,2        29,1        29,4        29,5

Viro 65,6 63,9 64,4 64,5 63,8

Venäjä 56,6 53,6 53,5 51,8 54,0

Rakenteilla 56,9 57,6 60,7 41,4 49,6

Ulkopuolisten arvioitsijoiden antama sijoituskiinteistöjen nettotuottovaatimus
konsernin koko kiinteistökannalle oli 8,0 (8,0) %, jonka mukaisesti
kiinteistöjen käyvät arvot on laskettu.

Konsernin valmiiden sijoituskiinteistöjen pinta-ala oli kauden lopussa yhteensä
690 300 (595 200) kerrosneliömetriä.

1 000 neliömetriä 31.3.2013 31.12.2012 30.09.2012 30.06.2012 31.03.2012

Konserni 690,3 644,3 604,1 604,2 595,2

Suomi 586,0 541,0 500,8 500,9 491,9

Oulu 229,8 194,3 194,3 194,4 194,4
Pk-seutu 86,6 86,6 86,6 86,6 77,6
Tampere 112,1 112,1 71,9 71,9 71,9
Kuopio 69,8 60,3 60,3 60,3 60,3
Jyväskylä 60,4 60,4 60,4 60,4 60,4
Lappeenranta 27,3 27,3 27,3 27,3 27,3
Viro 80,2 79,2 79,2 79,2 79,2


Venäjä 24,1 24,1 24,1 24,1 24,1

Yhtiö rahoittaa investointinsa lähes poikkeuksetta 35 prosenttisesti omalla
pääomalla ja jäljelle jäävän 65 prosentin osuuden vieraalla pääomalla, jonka
vakuutena on investoinnin kohteena oleva kiinteistö. Viimeisen 12 kuukauden
aikana ostetut, valmistuneet ja katsauskaudella rakenteilla olevat kohteet ja
niiden vuokrattavat pinta-alat:

Alue Nimi Vuokraus m2 Milj. a) Tuotto, Käyttöönott
-aste, % euroa % o


Ostetut

-

Tampere Tohloppi 100,0 32 000 23,3 11,9 10/2012
Oulu Peltola 63,3 37 600 31,7 11,6 02/2013
Valmistuneet


-

Kuopio Viestikatu 2B 91,5 3 100 5,0 8,7 01/2012
Tampere Hermia 15B 100,0 4 500 10,9 7,4 01/2012
Jyväskylä Innova 2 100,0 8 000 20,5 8,2 03/2012
Pk-seutu Ruoholahti 2 95,1 8 600 27,1 7,0 06/2012
Tampere Yliopistonrinne 93,6 7 500 22,5 7,1 10/2012
2
Kuopio Viestikatu 82,8 9 300 17,4 9,1 02/2013
7B&C
Tallinna Löötsa 8C 100,0 6 200 8,3 9,2 03/2013
Rakenteilla b)


  • Tallinna Löötsa 54,9 16 300 24.3 9,2 c)10/13-02/
    8A&B 14
    Pietari Pulkovo 2 9,8 18 700 42,0 12,6 10/2013
    Jyväskylä Innova 4 48.0 8 900 23,7 8,2 10/2013

  1. vakiintunut nettotuotto = arvioitu nettotuotto / katsauskauden käypä arvo
  2. esivuokrausaste 7.5.2013
  3. käyttöönotto vaiheittain

Kaikki Technopoliksen rakenteilla olevat hankkeet ovat olemassa olevien
kampusten laajennuksia.

Rahoitus

Konsernin taseen loppusumma oli 1 178,8 (982,8) milj. euroa, josta vierasta
pääomaa oli 709,0 (641,8) milj. euroa. Konsernin oma pääoma/osake oli 6,00
(4,91) euroa. Konsernin omavaraisuusaste oli 40,1 (34,9) % ja luototusaste 57,5
(62,3) %. Konsernin nettovelkaantumisaste oli kauden lopussa 119,5 (161,0) % ja
koronmaksukyky oli 5,0 (3,4).

Kauden lopussa korollisia velkoja rahoituslaitoksilta oli 618,9 (555,1) milj.
euroa ja lainapääomilla painotettu laina-aika oli 8,5 (8,5) vuotta. Korollisten
velkojen keskikorko oli 1,95 (2,45) %. Kauden lopussa konsernin
korkosidonnaisuusaika oli 2,1 (1,6) vuotta. Kauden lopussa korollisista
veloista 67,1 (64,9) % oli vaihtuvakorkoisia lainoja ja 32,9 (35,1) % oli
kiinteäkorkoisia 13 - 60 kuukauden ajalle. Vaihtuvakorkoisten lainojen osuutta
nosti kasvanut yritystodistusten käyttö. Korollisista veloista 9,6 % on sidottu
alle 3 kuukauden euribor-korkoon ja 57,5 % on sidottu 3 - 12 kuukauden
euribor-korkoon.

Technopolis laski liikkeeseen 75 milj. euron oman pääoman ehtoisen
joukkovelkakirjalainan eli hybridilainan maaliskuussa 2013. Lainan vuotuinen
kuponkikorko on 7,5 %. Lainalla ei ole eräpäivää, mutta yhtiöllä on oikeus
lunastaa se takaisin viiden vuoden kuluttua.

Hybridilaina on laina, joka on muita velkasitoumuksia heikommassa
etuoikeusasemassa. Sitä käsitellään konsernin IFRS-tilinpäätöksessä omana
pääomana. Hybridilainan velkakirjanhaltijalla ei ole osakkeenomistajalle
kuuluvia oikeuksia, eikä se laimenna nykyisten osakkeenomistajien omistuksia.

Katsauskauden päättyessä Technopoliksella oli sitovia käyttämättömiä
luottolimiittejä 158,5 (140,7) milj. euroa ja rahavaroja 57,5 (6,3) milj.
euroa. Luottolimiiteistä 133,4 (139,7) milj. euroa koostuu lainalimiiteistä ja
25,1 (1,0) milj. euroa shekkitililimiitistä. Lisäksi yhtiöllä on kooltaan 120,0
(120,0) milj. euron yritystodistusohjelma, josta oli katsauskauden päättyessä
käytössä 59,8 (20,0) milj. euroa.

Katsauskautta seuraavan 12 kuukauden aikana olemassa olevista korollisista
veloista erääntyy maksettavaksi 134,6 (70,3) milj. euroa.

Katsauskauden lopussa yhtiön viisi suurinta luotonantajaa olivat Euroopan
investointipankki, Handelsbanken, Danske Bank, Nordea ja OP-Pohjola-ryhmä.
Niiden luotonanto yhtiölle oli yhteensä 478,5 milj. euroa.

Yhden prosenttiyksikön rahamarkkinakorkojen muutos nostaisi korkokuluja
vuositasolla 2,8 (2,6) milj. euroa. Katsauskauden päättyessä
koronvaihtosopimuksia oli 217,2 (163,0) milj. euron pääoman määrälle.
Korollisten velkojen suojausaste oli 35,1 (29,4) %.

Yhtiön lainoista kovenantteja sisältyy 401,9 (348,3) milj. euron lainapääomaan,
josta omavaraisuusasteeseen liittyviä kovenantteja sisältyy 360,2 (308,5) milj.
euroon lainoja. Takaisinmaksuehto sisältyy 203,7 (119,2) milj. euroon
lainoista. Takaisinmaksuehto täyttyy, jos omavaraisuusaste laskee alle 30
%:iin. Jos omavaraisuusaste laskisi alle 33 %:iin, lisäisi se vuositason
korkokuluja 0,5 (0,4) milj. eurolla.

Organisaatio ja henkilöstö

Technopolis Oyj:n toimitusjohtajana toimii Keith Silverang. Yhtiön
varatoimitusjohtajana toimii talousjohtaja Reijo Tauriainen.

Konsernin johtoryhmään kuuluivat 31.3.2013: Keith Silverang, Reijo Tauriainen,
Juha Juntunen, Sami Juutinen, Kari Kokkonen ja Outi Raekivi.

Technopoliksen operatiivinen organisaatio käsittää kolme maantieteellistä
yksikköä: Suomi, Venäjä ja Viro. Konsernin organisaatiossa on lisäksi
matriisitoiminnot konsernin kiinteistökehityksen, palveluiden sekä konsernin
tukitoimintojen toteuttamiseksi.

Katsauskaudella konsernin palveluksessa oli keskimäärin 184 (176) henkilöä.
Toimitilaliiketoiminnassa työskenteli keskimäärin 64 (65) henkilöä,
palveluliiketoiminnassa 79 (75) henkilöä ja konsernitoiminnoissa 41 (37)
henkilöä. Katsauskauden lopussa koko konsernin henkilöstömäärä oli 186 (178).

Ympäristö

Yhtiön ympäristöstrategian 2011 - 2015 keskeisinä tavoitteina on vähentää
vertailukelpoista energian kulutusta 10 %, veden kulutusta 8 % sekä
hiilidioksidipäästöjä 20 % verrattuna vuoteen 2010.

Technopoliksen Tallinnan toimisto sai WWF:n Green Office -merkin käyttöoikeuden
helmikuussa 2013. Yhtiö uskoo 5-6 uuden kiinteistön saavuttavan
LEED-luokituksen vuonna 2013.

Neljännesvuosittainen Suomen yksiköiden vertailu:

                                1-3/2013  1-3/2012  %-muutos

----------------------------------------------------------------

Energian kulutus, kWh/brm2 77,0 79,0 -2,5
Vedenkulutus, m3/henk. 1,22 1,68 -27,3
Hiilidioksidipäästöt, CO2e kg/brm2 14,6 15,9 -8,2


Vertailussa on mukana vain koko vuoden yhtiön hallussa ollut vertailukelpoinen
kiinteistökanta. Vedenkulutusta on alentanut muun muassa vedenpaineen
alentamistoimenpiteet. Hiilidioksidipäästöjen aleneminen on seurausta
energiankulutuksen vähentymisestä.

Strategia ja taloudelliset tavoitteet

Yhtiön hallitus vahvisti syyskuussa 2012 yhtiön taloudelliset tavoitteet
vuosille 2012 - 2016 seuraavasti:

  • keskimäärin 15 %:n liikevaihdon ja käyttökatteen kasvu vuosittain
  • Suomen ulkopuolinen liikevaihto vähintään 50 miljoonaa euroa
  • sijoitetun pääoman tuotto vähintään 6 % vuodessa
  • omavaraisuus vähintään 35 % yli suhdanteen
  • jakaa vuosittain osinkona 40 - 50 % nettotuloksesta ilman käypien arvojen
    muutoksia ja niiden verovaikutuksia

Yhtiö pyrkii vahvistamaan terveydenhuolto- ja koulutusalojen osuutta
asiakaskannassaan panostamalla näihin segmentteihin ja niiden tarvitsemiin
erityispalveluihin. Technopoliksen tavoitteena on toimialallisesti ja
alueellisesti hajautettu asiakasrakenne.

Osana kansainvälistymistavoitteitaan Technopolis analysoi mahdollisia
kasvukohteita Itämeren alueelta ja Pohjoismaista. Keskeisinä kriteereinä
hankinnoille ovat kohteen riittävä koko ja kasvumahdollisuudet, erinomainen
sijainti kasvukeskuksissa, korkealaatuinen ja muuntojoustava kiinteistökanta
sekä positiivinen kassavirta. Lisäksi hankinnan tulee vaikuttaa positiivisesti
osakekohtaiseen tulokseen ja ostettavan kohteen asiakaskannan tulee soveltua
Technopoliksen liiketoimintakonseptiin. Yhtiö tutkii myös joidenkin
konseptiinsa sopimattomien kohteiden myymistä.

Arvio toiminnan riskeistä ja epävarmuustekijöistä

Technopoliksen liiketoimintaan sisältyvät merkittävimmät riskit liittyvät
yleiseen taloudelliseen kehitykseen, mikä ilmenee rahoitus- ja asiakasriskeinä
sekä kansainvälisen liiketoiminnan riskeinä.

Korkoriskin hallinnan tavoitteena on alentaa markkinakorkojen heilahtelujen
negatiivista vaikutusta yhtiön tulokseen, rahoitusasemaan ja kassavirtaan.
Tarvittaessa yhtiö käyttää korkotermiini-, koronvaihto- ja
korko-optiosopimuksia korkoriskiltä suojautumiseen. Yhtiön korkoriskipolitiikan
tavoitteena on myös hajauttaa lainasopimusten korkoriski eri maturiteeteille
kulloinkin vallitsevan markkinatilanteen ja yhtiössä luodun korkonäkemyksen
pohjalta.

Jälleenrahoitusriskin hallinnan tavoitteena on varmistaa, että konsernin
lainasalkku on riittävän hajautettu lainojen takaisinmaksuaikataulun ja
rahoitusinstrumenttien osalta. Rahoitusriskin hallitsemiseksi Technopolis
käyttää laajaa rahoittajapiiriä ja monipuolista rahoitusinstrumenttien
valikoimaa sekä ylläpitää riittävää vakavaraisuutta.

Rahoitusmarkkinoiden epävakaus voi vaikuttaa kasvu- ja jälleenrahoituksen
saatavuuteen sekä lainamarginaaleihin tulevaisuudessa.

Venäjän ja Viron lainsäädännön poikkeavuus Suomen lainsäädännöstä sekä
viranomaiskäytäntöjen erilaisuus Suomeen verrattuna voivat aiheuttaa riskejä.

Venäjän ruplan ja euron välisten valuuttakurssien muutokset voivat vaikuttaa
yhtiön taloudelliseen tilanteeseen ja toimintaan. Ruplamääräiset
liiketapahtumat kirjataan tapahtumapäivän kurssiin. Näistä aiheutuneet
kurssierot kirjataan laajan tuloslaskelman muihin liiketoiminnan kuluihin tai
rahoituskuluihin ja -tuottoihin liiketapahtuman luonteen mukaisesti.

Asiakasriskien hallinnan tavoitteena on minimoida asiakkaiden taloudellisessa
tilanteessa mahdollisesti tapahtuvien muutosten kielteinen vaikutus
liiketoimintaan ja yhtiön tulokseen. Asiakasriskien hallinnassa keskitytään
asiakkaiden liiketoiminnan tuntemiseen sekä asiakastietojen aktiiviseen
seurantaan. Asiakasriskejä hajautetaan hankkimalla asiakkaita kaikilta
toimialoilta ja julkiselta sektorilta. Asiakasriskien hallintaan liittyen
Technopoliksen vuokrasopimukset sisältävät vuokravakuusjärjestelyjä.

Yhtiön vuokrasopimukset jakaantuvat kahteen ryhmään, määräaikaisiin ja
toistaiseksi voimassa oleviin vuokrasopimuksiin. Yhtiö pyrkii käyttämään
molempia sopimustyyppejä markkinatilanteesta, kiinteistöstä ja
vuokralaisasiakkaan toimialasta riippuen.

Taloudellisen vuokrausasteen alentuminen voi pienentää vuokra- ja
palvelutuottoja ja tulosta sekä alentaa sijoituskiinteistöjen käypiä arvoja ja
sitä kautta omavaraisuusastetta. Nykyinen sopimusrakenne antaa asiakkaille
mahdollisuuden joustavasti muuttaa toimitilojen määrää liiketoiminnan
muuttuessa. Sopimusrakenteen joustavuus voi muodostaa riskin konsernille, mutta
se on olennainen osa Technopoliksen palvelukonseptia. Yhtiöllä on vahvaa
pitkäaikaista kokemusta ja osaamista tästä toimintamallista erilaisissa
talouden suhdannevaiheissa.

Technopolis kiinnittää uudisrakennushankkeissa huomiota laatuun sekä
kiinteistön koko elinkaaren hallittavuuteen. Suunnitteluvaiheessa huomioidaan
kiinteistön ylläpidon ja huollon vaatimukset tavoitteena toteuttaa ympäristöä
säästäviä ratkaisuja mm. energiankulutuksen, toimitilojen muuntojoustavuuden ja
kierrättämismahdollisuuksien suhteen. Technopolis suorittaa kiinteistöjen
ostojen yhteydessä normaalit kiinteistö- ja ympäristökatselmukset ennen
lopullista sitoutumista kauppaan. Kiinteistöt on vakuutettu
täysarvovakuutuksella.

Markkinoiden tuottovaatimusten muutokset saattavat vaikuttaa yhtiön
tuloskehitykseen merkittävästi sijoituskiinteistöjen käypien arvojen kautta.
Markkinoiden tuottovaatimusten noustessa kiinteistöjen käyvät arvot laskevat ja
tuottovaatimusten laskiessa kiinteistöjen käyvät arvot nousevat. Arvonmuutokset
vaikuttavat yhtiön liikevoittoon joko sitä nostaen tai laskien. Markkinoiden
tuottovaatimusten muutoksilla ei ole välitöntä vaikutusta yhtiön liikevaihtoon,
käyttökatteeseen tai kassavirtaan, mutta sijoituskiinteistöjen negatiivinen
arvonmuutos voi laskea yhtiön omavaraisuusastetta siten, että lainasopimusten
kovenanttiehto täyttyy. Tällöin arvonmuutoksella on vaikutus kassavirtaan ja
tilikauden tulokseen.

Konsernirakenne

Technopolis-konserniin kuuluu emoyhtiö Technopolis Oyj, jonka tytäryhtiöillä on
toimintaa Suomessa, Venäjällä ja Virossa. Suomessa emoyhtiöllä on useita tytär-
ja osakkuusyhtiöitä. Venäjällä emoyhtiöllä on kaksi yhtiötä, Technopolis
Neudorf LLC (omistusosuus 100 %) ja Technopolis St. Petersburg LLC (100 %).
Viron tytäryhtiö Technopolis Baltic Holding OÜ (100 %) hallinnoi osuutta
Technopolis Ülemiste AS:ssa (51 %).

Katsauskauden aikana perustettiin uudet tytäryhtiöt Kiinteistö Oy Technopolis
Peltola ja Kiinteistö Oy Yrttiparkki. Technopolis Oyj:n omistuksessa Suomessa
on viisi alueellista kiinteistöyhtiötä, jotka 28.2.2013 toteutetun, yhtiön
sijoituskiinteistöjä koskevan liiketoimintasiirron ja apporttiluovutuksen
jälkeen kukin omistavat kyseisellä maantieteellisellä alueella sijaitsevia
kiinteistöjä ja vuokraoikeuksia.

Varsinainen yhtiökokous 2013

Technopoliksen varsinainen yhtiökokous pidettiin 27.3.2013 Oulussa.

Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset

Vuoden 2013 yhtiökokous vahvisti konsernin ja emoyhtiön tilinpäätöksen
tilikaudelta 2012 ja myönsi vastuuvapauden yhtiön hallitukselle ja
toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti jakaa
osinkoa 0,20 euroa osakkeelta. Osinko maksettiin osakkeenomistajalle, joka
täsmäytyspäivänä 3.4.2013 oli merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön
osakasluetteloon. Osingon maksupäivä oli 10.4.2013.

Hallitus ja hallituksen palkkiot

Yhtiön hallituksen jäsenmääräksi päätettiin kuusi. Sari Aitokallio, Carl-Johan
Granvik, Jorma Haapamäki, Pekka Korhonen, Matti Pennanen sekä Timo Ritakallio
valittiin yhtiön hallituksen jäseniksi toimikaudeksi, joka päättyy seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Carl-Johan Granvik valittiin hallituksen
puheenjohtajaksi ja Matti Pennanen varapuheenjohtajaksi.

Yhtiön hallituksen jäsenille päätettiin maksaa vuosipalkkiota seuraavasti: 50
000 euroa hallituksen puheenjohtajalle, 30 000 euroa hallituksen
varapuheenjohtajalle sekä 25 000 euroa kullekin muille hallituksen jäsenille.
Lisäksi päätettiin, että hallituksen kokouksiin osallistumisesta maksetaan
hallituksen jäsenille vuosipalkkioiden lisäksi kokouspalkkiota 600 euroa ja
hallituksen puheenjohtajalle 1 200 euroa hallituksen kokoukselta ja
valiokuntien puheenjohtajille 800 euroa ja valiokuntien jäsenille 600 euroa
valiokuntien kokoukselta, ja että hallituksen sekä valiokuntien jäsenten
matkakulut korvataan yhtiön matkustussäännön mukaisesti.

Yhtiökokous päätti, että vuosipalkkion saaminen edellyttää, että hallituksen
jäsen sitoutuu hankkimaan 50 %:lla vuosipalkkiostaan Technopolis Oyj:n
osakkeita markkinoilta julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan.
Osakkeet hankitaan kolmen viikon kuluessa siitä, kun osavuosikatsaus ajalta
1.1. - 31.3.2013 on julkistettu. Jos osakkeita ei sisäpiirisääntelyn johdosta
voida hankkia edellä mainittuna aikana, ne hankitaan ensimmäisenä sellaisena
ajankohtana, kun se voimassa olevien sisäpiirisääntöjen mukaisesti on
mahdollista. Hallituksen jäsen ei saa luovuttaa vuosipalkkiona saatuja
osakkeita ennen kuin hänen jäsenyytensä hallituksessa on päättynyt.

Yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa hallitus
nimesi keskuudestaan tarkastusvaliokunnan ja palkitsemisvaliokunnan jäsenet.
Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja on Carl-Johan Granvik ja muut jäsenet ovat
Sari Aitokallio ja Pekka Korhonen. Palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja on Timo
Ritakallio ja muut jäsenet ovat Jorma Haapamäki ja Matti Pennanen. Hallituksen
näkemyksen mukaan kaikki hallituksen jäsenet ovat riippumattomia yhtiöstä ja,
Timo Ritakalliota lukuun ottamatta, sen merkittävistä osakkeenomistajista.

Tilintarkastaja

Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin uudelleen KHT-yhteisö KPMG Oy Ab
päävastuullisena tilintarkastajanaan Ari Eskelinen, KHT.

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta

Yhtiökokous päätti perustaa osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
valmistelemaan hallituksen jäsenten valintaa ja palkkioita koskevat ehdotukset
yhtiökokoukselle sekä hyväksyi osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
työjärjestyksen. Toimikunta asetetaan toistaiseksi.

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta koostuu kolmesta osakkeenomistajien
nimeämästä jäsenestä. Lisäksi yhtiön hallituksen puheenjohtaja osallistuu
nimitystoimikunnan työhön asiantuntijana.

Osakkeenomistajia edustavien jäsenten nimeämisoikeus on vuosittain niillä
kolmella osakkeenomistajalla, joiden osuus yhtiön kaikkien osakkeiden
tuottamista äänistä on Euroclear Finland Oy:n pitämän yhtiön osakasluettelon
perusteella suurin syyskuun 1. päivänä, kuitenkin siten, että mikäli
osakkeenomistaja, joka on hajauttanut omistustaan esimerkiksi useisiin
rahastoihin ja jolla on arvopaperimarkkinalain mukainen velvollisuus ottaa nämä
omistukset huomioon ilmoittaessaan omistusosuutensa muutoksista, esittää
viimeistään elokuun 31. päivänä yhtiön hallituksen puheenjohtajalle asiaa
koskevan kirjallisen pyynnön, tällaisen osakkeenomistajan useisiin rahastoihin
tai rekistereihin merkityt omistukset lasketaan yhteen nimeämisoikeuden
ratkaisevaa ääniosuutta laskettaessa. Mikäli osakkeenomistaja ei halua käyttää
nimeämisoikeuttaan, oikeus siirtyy seuraavaksi suurimmalle omistajalle, jolla
muutoin ei olisi nimeämisoikeutta. Toimikunnan jäsenten toimikausi päättyy
vuosittain uuden toimikunnan tultua nimetyksi.

Nimitystoimikunnassa toimivat 1.10.2012 omistustilanteen mukaan Keskinäinen
Työeläkevakuutusyhtiö

Varman varatoimitusjohtaja Risto Murto puheenjohtajana, sekä Keskinäinen
Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen toimitusjohtaja Harri Sailas ja Oulun kaupungin
apulaiskaupunginjohtaja Timo Kenakkala jäseninä. Lisäksi yhtiön hallituksen
puheenjohtaja Carl-Johan Granvik toimii nimitystoimikunnan
asiantuntijajäsenenä.

Hallituksen valtuutukset

Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta
ja/tai pantiksi ottamisesta seuraavasti.

Hankittavien ja/tai pantiksi otettavien omien osakkeiden lukumäärä voi olla
yhteensä enintään 7 556 100 osaketta, mikä vastaa noin 10:tä prosenttia yhtiön
kaikista osakkeista. Omia osakkeita voidaan valtuutuksen nojalla hankkia vain
vapaalla omalla pääomalla. Omia osakkeita voidaan hankkia hankintapäivänä
julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan tai muuten markkinoilla
muodostuvaan hintaan. Hallitus päättää, miten omia osakkeita hankitaan ja/tai
otetaan pantiksi. Hankinnassa voidaan käyttää muun ohessa johdannaisia. Omia
osakkeita voidaan hankkia muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden
suhteessa (suunnattu hankkiminen). Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2014 asti.

Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain
10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta seuraavasti.

Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä
enintään 15 112 200 osaketta, mikä vastaa noin 20:tä prosenttia yhtiön kaikista
osakkeista. Valtuutuksesta kuitenkin enintään 170 000 osaketta voidaan käyttää
yhtiökokouksen tai hallituksen päättämien kannustinjärjestelmien
toteuttamiseen. Hallitus päättää kaikista osakeannin ja osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista. Osakeanti ja osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antaminen voi tapahtua osakkeenomistajien
merkintäetuoikeudesta poiketen (suunnattu anti). Hallitus voi päättää yhtiön
osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2014
asti.

Osakkeisiin liittyviä tapahtumia ja liputusilmoitukset

Yhtiön osakemäärä 31.3.2013 oli 75 561 227 kappaletta. Osakkeet ovat
samanlajisia ja kullakin osakkeella on yksi ääni yhtiökokouksessa. Yhtiön
osakepääoma on 96 913 626,29 euroa.

Hallituksen käytettävissä olevat valtuutukset

Hallituksella on vuoden 2013 varsinaisen yhtiökokouksen antamat valtuutukset
osakeannista päättämiseksi ja osakeyhtiölain tarkoittamien osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamiseksi sekä omien osakkeiden
hankkimiseksi ja/tai pantiksi ottamiseksi. Yhtiön hallitus ei ole käyttänyt
valtuutuksia eikä yhtiön hallussa katsauskauden päättyessä ollut sen omia
osakkeita.

Katsauskauden jälkeisiä tapahtumia

Kaupparekisteriin merkittiin 2.4.2013 optio-oikeuksilla 2007C yhteensä 14 859
uutta osaketta sekä 69 379 uutta osaketta liittyen konsernin avainhenkilöille
osakepalkkiojärjestelmän 2010 - 2012 perusteella annettuihin osakkeisiin.
Näiden johdosta Technopoliksen osakkeiden lukumäärä nousi 75 645 465
osakkeeseen.

Yhtiö arvioi 15.3.2013 julkistetussa tiedotteessaan Vilnasta ostettavan
kampuksen kaupan toteutuvan 1.5.2013 mennessä. Technopolis tarkensi 3.5.2013
kaupan toteutumisaikataulua ja uuden arvion mukaan kauppa toteutuu toukokuun
2013 loppuun mennessä.

Tulevaisuuden näkymät

Yhtiö arvioi liikevaihtonsa ja käyttökatteensa kasvavan 9 - 12 % vuonna 2013
edelliseen vuoteen verrattuna.

Vilnan kaupan toteutuessa Technopolis nostaa vuoden 2013 liikevaihdon ja
käyttökatteen tulevaisuudennäkymiään aiemmasta 9 - 12 %:sta 14 - 17 %:iin.

Konsernin taloudellinen tulos on riippuvainen yleisen toimintaympäristön,
asiakaskunnan liiketoiminnan, rahoitusmarkkinoiden ja markkinoiden
tuottovaatimusten kehityksestä. Ohjeistukseen vaikuttavat lisäksi mahdolliset
kiinteistökaupat.

Helsinki 7.5.2013

TECHNOPOLIS OYJ

Hallitus

Lisätietoja:
Keith Silverang
Toimitusjohtaja
p. 040 566 7785

LIITTEET:

Osavuosikatsaus ja esitys löytyvät yhtiön internetsivuilta osoitteesta
www.technopolis.fi. Pyynnön paperiversion lähettämisestä voi esittää p. 046 712
0000/Technopolis info. Yhtiön taloudellinen katsaus vuodelta 2012 on julkaistu
4.3.2013 yhtiön internet-sivuilla.

Technopoliksella on tiedotepalvelu, johon liittyminen on mahdollista
osoitteessa www.technopolis.fi. Palveluun ilmoittautuneille lähetetään yhtiön
tiedotteet sähköpostitse.

Taulukko-osio

Osavuosikatsauksen laadintaperiaatteet ovat samat kuin vuoden 2012
tilinpäätöksessä. Osavuosikatsauskauden aikana yhtiö on laskenut liikkeelle
oman pääoman ehtoisen lainan (hybridilainan), jonka korkokulut vaikuttavat
tulos/osake- ja oma pääoma/osake-tunnuslukuihin. Tunnuslukujen laskentakaavat
on saatavilla yhtiön internet-sivuilla. Vertailuvuoden 1-3/2012 osakekohtaiset
tulos- ja taseluvut on 2012 osakeannin myötä osakeantikorjattu.

Yhtiö on muuttanut vuoden 2013 alusta alkaen laskennallisten verojen
kirjausperiaatetta IAS 8 -standardin 14 (b)-kohdan perusteella. Yhtiö arvioi
realisoivansa kiinteistöyhtiöomistuksiansa myymällä kiinteistöyhtiöiden
osakkeita aiemmin sovelletun kiinteistön myyntioletuksen asemesta.
Kirjausperiaatteen muutoksen vaikutus on 5,5 milj. euroa. Kirjausperiaatteen
muutos vaikuttaa myös tulevaisuudessa laskennallisten verojen kertymiseen ja
omavaraisuusasteeseen. Lisäksi konsernirakenteen muutoksesta aiheutui 3,5 milj.
euron muutos laskennallisiin veroihin. Muutokset on kirjattu omaan pääomaan
kertyneisiin voittovaroihin. Vastaavilla muutoksilla konsernin omavaraisuusaste
olisi 31.12.2012 ollut 36,7 % ja oma pääoma/osake 5,06 euroa. Aikaisempien
kausien oikaistuja vertailutietoja ei ole laskettu.

Osavuosikatsaus on laadittu IFRS-standardien kirjaamis- ja arvostusperiaatteita
noudattaen, ja sen laadinnassa on noudatettu IAS 34 -standardia.

Luvut ovat tilintarkastamattomia.

Technopolis-konserni:

LAAJA TULOSLASKELMA 1-3/ 1-3/ 1-12/
Meur 2013 2012 2012


Liikevaihto 29,7 25,4 107,3
Liiketoiminnan muut tuotot 1) 0,8 0,2 1,7
Liiketoiminnan muut kulut -16,5 -13,4 -53,3
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutos 3,3 1,2 -5,7
Poistot -0,6 -0,5 -2,0


Liikevoitto/-tappio 16,7 13,0 48,0
Rahoitustuotot ja -kulut -2,4 -1,4 -13,6


Tulos ennen veroja 14,3 11,5 34,5
Tuloverot -3,0 -2,7 -7,5


Tilikauden tulos 11,3 8,8 27,0
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot 0,4 1,7 0,9
Myytävissä olevat rahoitusvarat 0,0 0,0 0,0
Johdannaiset 0,5 -0,9 -4,0
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot -0,1 0,2 1,0


Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen 0,7 1,0 -2,0
jälkeen
Tilikauden laaja tulos yhteensä 12,0 9,8 24,9
Tilikauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille 10,8 8,5 25,8
Määräysvallattomille 0,4 0,3 1,1


                                                11,3         8,8        27,0

Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille 11,5 9,5 23,8
Määräysvallattomille 0,4 0,3 1,1


                                                12,0         9,8        24,9

Oman pääoman ehtoisen lainan korkokuluilla oikaistu emoyhtiön
osakkeenomistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos:
Tilikauden tulos emoyhtiön 10,8 8,5 25,8
osakkeenomistajille
Oman pääoman ehtoisen lainan kertynyt korko -0,1
tilikaudella
Verovaikutus 0,0
-----------------------------------
Oikaistu tilikauden tulos 10,7 8,5 25,8
Tulos/osake, laimentamaton (EUR) 0,14 0,13 0,37
Tulos/osake, laimennusvaikutuksella oikaistu 0,14 0,13 0,37
(EUR)
1) Liiketoiminnan muut tuotot koostuvat kehityspalveluihin saaduista
toiminta-avustuksista, joita vastaavat samansuuruiset kehityspalveluiden kulut
on kirjattu liiketoiminnan kuluihin.
TASE, VARAT
Meur 31.03.2013 31.03.2012 31.12.2012


Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 5,6 4,2 5,6
Aineelliset hyödykkeet 14,6 12,0 13,7
Valmiit sijoituskiinteistöt 1010,3 883,2 956,5
Rakenteilla olevat sijoituskiinteistöt 56,9 49,6 57,6
Sijoitukset 12,8 12,7 12,5
Laskennalliset verosaamiset 4,6 2,3 2,7


Pitkäaikaiset varat 1104,9 964,0 1048,6

Lyhytaikaiset varat 73,9 18,8 34,1

Varat yhteensä 1178,8 982,8 1082,7

TASE, OMA PÄÄOMA JA VELAT
Meur 31.03.2013 31.03.2012 31.12.2012


Oma pääoma
Osakepääoma 96,9 96,9 96,9
Ylikurssirahasto 18,6 18,6 18,6
Muut rahastot 184,8 80,4 110,2
Muuntoerot 0,7 1,0 0,3
Edellisten tilikausien voittovarat 141,5 121,3 121,7
Tilikauden tulos 10,8 8,5 25,8


Emoyhtiön osakkeenomistajien osuus 453,3 326,7 373,5
Määräysvallattomien omistajien osuus 16,5 14,2 16,1


Oma pääoma yhteensä 469,8 341,0 389,5
Velat
Pitkäaikaiset velat
Korollinen vieras pääoma 484,3 485,4 499,7
Koroton vieras pääoma 0,3 0,8 0,3
Laskennalliset verovelat 44,4 47,2 49,7


Pitkäaikaiset velat yhteensä 529,0 533,4 549,7
Lyhytaikaiset velat
Korollinen vieras pääoma 134,6 69,7 108,4
Koroton vieras pääoma 45,4 38,7 35,0


Lyhytaikaiset velat yhteensä 180,0 108,5 143,5
Velat yhteensä 709,0 641,8 693,2


Oma pääoma ja velat yhteensä 1178,8 982,8 1082,7

KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA 1-3/ 1-3/ 1-12/
Meur 2013 2012 2012


Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos 11,3 8,8 27,0
Oikaisut:
Sijoituskiinteistöjen arvonmuutokset -3,3 -1,2 5,7
Poistot 0,6 0,5 2,0
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista 0,0
Luovutusvoitot -0,1
Muut oikaisut, joihin ei liity maksutapahtumaa 0,0 0,1 0,2
Rahoitustuotot ja -kulut 2,4 1,4 13,6
Verot 3,0 2,7 7,5
Käyttöpääoman muutos 0,2 0,0 1,0
Saadut korot 0,0 0,0 0,2
Saadut osingot 0,0
Maksetut korot ja maksut -2,2 -3,5 -10,3
Muut rahoituserät liiketoiminnasta -1,7 -0,6 -4,4
Maksetut verot -0,9 -1,1 -3,3


Liiketoiminnan rahavirta 9,5 7,2 39,2
Investointien rahavirta
Investoinnit muihin sijoituksiin 0,0
Investoinnit sijoituskiinteistöihin -52,0 -19,9 -107,2
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -0,4 -0,7 -8,2
Myönnetyt lainat -0,5
Lainasaamisten takaisinmaksut 0,0 0,0
Luovutustulot muista sijoituksista 0,0
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot 0,0 0,0 0,1
Tytäryritysten hankinta -0,2 -0,7
Ostetut osakkuusyhtiöosakkeet -0,5 -0,7



Investointien rahavirta -52,8 -21,3 -116,6
Rahoituksen rahavirta
Oman pääoman ehtoisen lainan nosto 75,0
Pitkäaikaisten lainojen lisäys 20,9 37,0 96,3
Pitkäaikaisten lainojen vähennys -24,8 -25,0 -58,2
Maksetut osingot -12,7
Maksullinen osakeanti 0,0 32,7
määräysvallattomien pääomansijoitus 0,8 1,8
Lyhytaikaisten lainojen muutos 14,0 -5,0 20,9


Rahoituksen rahavirta 85,2 7,7 80,8
Rahavarojen muutos 41,8 -6,4 3,3
Valuuttakurssien muutosten vaikutus 0,1 0,2 -0,2
Rahavarat tilikauden alussa 15,7 12,5 12,5
Rahavarat tilikauden lopussa 57,5 6,3 15,7

OMAN
PÄÄOMAN
MUUTOSLASK
ELMA
Meur Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
--------------------------------------------------------------------
Osake- Ylikurs Muut Muunto Kerty- Määräys-vall Oma
pää-oma si-raha rahas- -erot neet at-tomien pääoma
sto tot voitto omistajien yhteensä
-varat osuus
Oma pääoma 96,9 18,6 81,1 -0,6 134,1 13,1 343,2
01.01.2012


Laaja tulos
Tilikauden 8,5 0,3 8,8
tulos
Muut laajan
tuloksen
erät
Muuntoerot 1,7 1,7
Johdannaise -0,7 -0,7
t
Myytävissä 0,0 0,0
olevat
rahoitusva
rat


Tilikauden -0,7 1,7 8,5 0,3 9,8
laaja
tulos
yhteensä
Liiketoimet
omistajien
kanssa
Osingonjako -12,7 -12,7
Tytäryhtiöomistusosuu 0,1 0,1
ksien muutokset 2)
Muut -0,2 0,8 0,6
muutokset


Liiketoimet -12,8 0,8 -12,0
omistajien
kanssa


Oma pääoma 96,9 18,6 80,4 1,0 129,8 14,2 341,0
31.03.2012


Oma pääoma 96,9 18,6 110,2 0,3 156,5 16,1 398,5
01.01.2013
3)


Laaja tulos
Tilikauden 10,8 0,4 11,3
tulos
Muut laajan
tuloksen
erät
Muuntoerot 0,4 0,4
Johdannaise 0,3 0,3
t
Myytävissä 0,0 0,0
olevat
rahoitusva
rat


Tilikauden 0,3 0,4 10,8 0,4 12,0
laaja
tulos
yhteensä
Liiketoimet
omistajien
kanssa
Osingonjako -15,1 -15,1
Oman pääoman ehtoisen lainan 74,3 74,3
liikkeeseen lasku
Muut 0,0 0,1 0,1
muutokset


Liiketoimet 74,3 -15,0 59,3
omistajien
kanssa


Oma pääoma 96,9 18,6 184,8 0,7 152,3 16,5 469,8
31.03.2013


2) Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinnat, jotka eivät johtaneet
muutokseen määräysvallassa

3) Laskennallisten verojen kirjausperiaatteen muutoksen vaikutus 5,5 milj.
euroa ja konsernirakenteen muutoksen vaikutus 3,5 milj. euroa yhteensä 9,0
milj. euroa on kirjattu avaavan taseen 1.1.2013 kertyneiden voittovarojen
lisäykseksi.

SEGMENTTI-INFORMAATIO

Technopolis-konsernilla on kolme maantieteellisiin yksiköihin pohjautuvaa
toimintasegmenttiä: Suomi, Venäjä ja Viro. Segmenttijako perustuu konsernin
vallitsevaan sisäiseen raportointiin sekä konsernin liiketoimintojen
organisointiin. Konsernilla ei ole toimintasegmenttien välillä olennaisia
sisäisiä eriä liikevaihdossa eikä käyttökatteessa.

SEGMENTTI-INFORMAATIO 1-3/ 1-3/ 1-12/
Meur 2013 2012 2012


Liikevaihto
Suomi 26,8 23,1 97,4
Venäjä 1,3 1,2 5,0
Viro 1,6 1,2 4,8
Kohdistamattomat 0,0 0,0 0,0
Yhteensä 29,7 25,4 107,3


Käyttökate
Suomi 13,1 11,3 51,2
Venäjä 0,3 0,3 1,4
Viro 0,8 0,5 3,1
Kohdistamattomat -0,2 0,0 0,0
Yhteensä 14,0 12,2 55,8


Varat
Suomi 1020,8 853,9 935,7
Venäjä 97,9 70,4 90,9
Viro 93,4 82,0 89,8
Eliminoinnit -33,3 -23,5 -33,6
Yhteensä 1178,8 982,8 1082,7


OPERATIIVINEN JA EI-OPERATIIVINEN TULOS

Technopolis esittää virallisen tilinpäätöksensä IFRS-standardeja soveltaen.
Tuloslaskelmaan sisältyy useita eriä, jotka eivät liity yhtiön operatiiviseen
toimintaan. Tämän vuoksi yhtiö esittää operatiivisen tuloksen, joka kuvastaa
paremmin yhtiön todellista tulosta.

Operatiivisessa tuloksessa esitetään yhtiön tilikauden tulos lukuun ottamatta
tilikauden aikaista sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutosta,
rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutosta, realisoitumattomia
valuuttakurssivoittoja ja -tappioita, sekä mahdollisia kertaluonteisia eriä,
kuten luovutusvoittoja ja -tappioita. Lisäksi operatiivisessa tuloslaskelmassa
esitetään näihin liittyvät verot ja laskennalliset verot sekä osuus
määräysvallattomille.

Operatiivisesta tuloksesta erotetut erät, sekä niiden verovaikutus ja osuus
määräysvallattomille, esitetään ei-operatiivisessa tuloslaskelmassa. Yhtiöllä
on koronvaihtosopimuksia, jotka eivät täytä IFRS:n mukaisia suojauslaskennan
edellytyksiä, ja näiden rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutokset esitetään
ei-operatiivisessa tuloslaskelmassa.

Sekä operatiivisesta että ei-operatiivisesta tuloksesta on laskettu
osakekohtainen tulos EPRA:n ohjeistuksen mukaisesti.

OPERATIIVINEN TULOS 1-3/ 1-3/ 1-12/
Meur 2013 2012 2012


Liikevaihto 29,7 25,4 107,3
Liiketoiminnan muut tuotot 0,7 0,2 1,3
Liiketoiminnan muut kulut -16,5 -13,4 -53,3
Poistot -0,6 -0,5 -2,0


Liikevoitto/-tappio 13,3 11,8 53,3
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -2,8 -3,6 -13,0


Tulos ennen veroja 10,5 8,2 40,3
Verot operatiivisista eristä -2,1 -2,5 -9,2
Määräysvallattomien osuus -0,4 -0,3 -1,2


Tilikauden operatiivinen tulos 8,0 5,4 29,9
EI-OPERATIIVINEN TULOS
Kertaluonteiset erät 0,0 0,0 0,4
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutos 3,3 1,2 -5,7


Liikevoitto/-tappio 3,4 1,2 -5,3
Rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutos 0,4 2,1 -0,5


Tulos ennen veroja 3,7 3,3 -5,8
Verot ei-operatiivisista eristä -0,9 -0,2 1,7
Määräysvallattomien osuus -0,1 0,0 0,1


Tilikauden ei-operatiivinen tulos 2,8 3,1 -4,0
Tilikauden tulos yhteensä 10,8 8,5 25,8
Osakekohtainen tulos, laimennettu 4):
Operatiivisesta tuloksesta 0,11 0,08 0,43
Ei-operatiivisesta tuloksesta 0,04 0,05 -0,06


Tilikauden tuloksesta 0,14 0,13 0,37

4) Osakekohtainen tulos on laskettu EPRA:n ohjeistuksen mukaisesti.

TUNNUSLUVUT 1-3/ 1-3/ 1-12/
2013 2012 2012


Liikevaihdon muutos, % 16,8 14,5 15,6
Liikevoitto/-tappio / liikevaihto, % 56,0 51,0 44,8
Koronmaksukyky 5,0 3,4 4,5
Omavaraisuusaste, % 40,1 34,9 36,2
Luototusaste, % 57,5 59,0 59,5
Henkilöstö konserniyhtiöissä keskimäärin 184 176 178
tilikauden aikana
Bruttoinvestoinnit taseen varoihin, milj. 50,6 27,9 115,8
euroa
Sijoituskiinteistöjen nettovuokratuotto, % 7,2 7,3 7,8
5)
Taloudellinen vuokrausaste, % 92,2 94,3 95,3
Tulos/osake
laimentamaton, euroa 0,14 0,13 0,37
laimennettu, euroa 0,14 0,13 0,37
Liiketoiminnan rahavirta/osake, euroa 0,12 0,11 0,56
Oma pääoma/osake, euroa 6,00 4,91 4,94
Osakkeiden (osakeantioikaistu) lukumäärä
keskimäärin
laimentamaton 75.561.227 66.586.727 69.913.841
laimennettu 75.840.997 66.787.804 70.146.318
Osakkeiden (osakeantioikaistu) lukumäärä 75.561.227 66.586.727 75.561.227
kauden lopussa

5) Luku ei sisällä kesken vuotta käyttöönotettuja ja hankittuja kiinteistöjä.

TOIMITILA- JA PALVELULIIKETOIMINTA 1-3/ 1-3/ 1-12/
2013 2012 2012


Toimitilat
Liikevaihto 26,1 22,2 93,0
Liiketoiminnan muut tuotot 0,0 0,0 0,3
Hoitokulut -9,3 -7,3 -27,2
Allokoidut myynnin ja hallinnon kulut -1,2 -1,1 -4,3
Käyttökate 15,7 13,8 61,9
Käyttökate-% 60,0 62,2 66,5


Palvelut
Liikevaihto 3,7 3,2 14,2
Liiketoiminnan muut tuotot 0,7 0,2 1,3
Kulut -3,4 -2,6 -12,0
Allokoidut myynnin ja hallinnon kulut -0,4 -0,5 -2,1
Käyttökate 0,5 0,2 1,3
Käyttökate-% 14,5 6,8 9,4


SIJOITUSKIINTEISTÖJEN KÄYVÄN ARVON MUUTOS 1-3/ 1-3/ 1-12/

                                                     2013  2012  2012

Käyvän arvon muutos, Suomi -1,6 -1,0 -6,3
Käyvän arvon muutos, Venäjä 2,2 0,6 1,6
Käyvän arvon muutos, Viro -0,2 0,0 0,0


Käyvän arvon muutos 0,3 -0,4 -4,7
Muutokset sijoituskiinteistöjen hankintamenoissa tilikaudella -0,1 -1,0 -10,7
Käyvän arvon muutos rakenteilla olevista kohteista 3,1 2,7 9,7


Sijoituskiinteistöjen arvonmuutoksen tulosvaikutus 3,3 1,2 -5,7

VASTUUSITOUMUKSET
Meur 31.03.2013 31.03.2012 31.12.2012


Panttaukset ja takaukset omasta velasta
Kiinteistökiinnitykset 191,1 525,5 605,6
Pantatut kiinteistöosakkeet ja 734,6 204,7 201,5
sijoituskiinteistöt
Muut takausvastuut 52,1 58,4 53,5
Leasingvastuut, koneet ja kalusto 6,3 4,4 5,3
Hankevastuut 0,2 0,2 0,2
Koron- ja valuutanvaihtosopimukset
Nimellisarvot 217,2 163,0 190,4
Käyvät arvot -8,8 -4,8 -9,0

Jakelu:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.technopolis.fi