Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Technopls Ventures Ltd. Interim / Quarterly Report 2013

Aug 16, 2013

7074_rns_2013-08-16_63b94ba6-1043-4c3a-8160-babc5edcfb42.html

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Technopolis-konsernin osavuosikatsaus 1.1.–30.6.2013

Technopolis-konsernin osavuosikatsaus 1.1.–30.6.2013

TECHNOPOLIS OYJ OSAVUOSIKATSAUS 16.8.2013 klo 8.00

Technopolis-konsernin osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2013

Pääkohdat kaudelta 1-6/2013 verrattuna 1-6/2012:

  • liikevaihto nousi 60,9 (52,1) milj. euroon, jossa kasvua 16,8 %
  • käyttökate nousi 30,2 (25,9) milj. euroon, jossa kasvua 16,5 %
  • liikevoitto nousi 22,4 (18,8) milj. euroon, sisältäen sijoituskiinteistöjen
    käyvän arvon -6,5 (-6,2) milj. euron muutoksen
  • tulos emoyhtiön osakkeenomistajille oli 9,7 (8,1) milj. euroa
  • tulos/osake oli 0,11 (0,13) euroa
  • liiketoiminnan rahavirta/osake oli 0,28 (0,21) euroa
  • taloudellinen vuokrausaste oli 92,7 (94,1) %
  • nettovarallisuus/osake oli 5,52 (5,38) euroa

Liikevaihdon ja käyttökatteen kasvu johtuivat pääosin 13,6 % vertailukautta
suuremmasta pinta-alasta ja vertailukelpoisten vuokrien 0,9 %:n noususta. Kun
mukaan luetaan 31.5.2013 toteutunut Vilnan kauppa, niin pinta-alan kasvu oli
18,8 %. Tuloslukuihin vaikuttivat negatiivisesti sijoituskiinteistöjen -6,5
(-6,2) milj. euron käypien arvojen muutokset ja Venäjän ruplan heikentymisestä
rahoituseriin kirjatut -4,1 milj. euron realisoitumattomat tappiot. Ilman
käypien arvojen muutoksia liikevoitto oli 28,9 (24,9) milj. euroa ja
verovaikutukset huomioiden tulos emoyhtiön osakkeenomistajille oli 14,2 (12,4)
milj. euroa. Liikevoitto ilman käypien arvojen muutoksia kasvoi 15,8 % ja tulos
verovaikutukset huomioiden 14,2 %. Kauden tulosta heikensivät 0,8 milj. euron
kertaluontoiset erät, jotka liittyivät palveluliiketoiminnan
uudelleenjärjestelyihin, aiempiin investointeihin ja Suomessa
kiinteistökohteiden yhtiöittämiseen.

                                    4-6/   4-6/  1-6/  1-6/  1-12/

Keskeiset tunnusluvut 2013 2012 2013 2012 2012

Liikevaihto, milj. euroa 31,2 26,7 60,9 52,1 107,3
Käyttökate, milj. euroa 16,2 13,7 30,2 25,9 55,8
Liikevoitto, milj. euroa 5,7 5,8 22,4 18,8 48,0
Tilikauden tulos, milj. euroa -1,1 -0,4 9,7 8,1 25,8
Tulos/osake, euroa (laimentamaton) -0,03 -0,01 0,11 0,13 0,37
Tulos/osake, euroa (laimennettu) -0,03 -0,01 0,11 0,13 0,37
Liiketoiminnan rahavirta/osake, euroa 0,16 0,10 0,28 0,21 0,56
Omavaraisuusaste, % 39,3 37,3 36,2
Oma pääoma/osake, euroa 4,97 4,71 4,94

EPRA:n mukaiset 4-6/ 4-6/ 1-6/ 1-6/ 1-12/
Keskeiset tunnusluvut *) 2013 2012 2013 2012 2012


Operatiivinen tulos, milj. euroa 10,5 7,1 18,5 12,5 29,9
Operatiivinen tulos/osake, euroa (laimennettu) 0,14 0,11 0,24 0,19 0,43
Nettovarallisuus/osake, euroa 5,52 5,38 5,67
Nettovuokratuotto, % 7,5 7,7 7,8
Taloudellinen vuokrausaste, % 92,7 94,1 95,3

*) EPRA = European Real Estate Association

Toimitusjohtaja Keith Silverang:

Alkuvuotta leimasi talouden yleinen epävarmuus. Viime vuosien haastavat
taloudelliset olosuhteet jatkunevat myös tulevaisuudessa. Technopolis on
rakentanut strategian ja palvelukonseptin, jotka ovat osoittautuneet toimiviksi
haastavissakin olosuhteissa. Technopoliksen päämääränä on jatkaa kannattavaa
kasvua ja hyödyntää investointimahdollisuuksia, joita vallitseva
markkinatilanne saattaa luoda.

Yhtiön liikevaihto ja käyttökate kasvoivat viime vuoden vastaavaan aikaan ja
edelliseen vuosineljännekseen verrattuna. Technopolis pystyi edellisestä
vuosineljänneksestä nostamaan olemassa olevien kiinteistöjensä taloudellisia
vuokrausasteita ja rakenteilla olevien kohteiden esivuokrausasteita.
Maksuvalmius ja vakavaraisuus säilyivät hyvällä tasolla ensimmäisen
vuosipuoliskon aikana. Kiinteistöjen käyvät arvot laskivat pääosin
pääkaupunkiseudulla ja Oulussa markkinoiden nettotuottovaatimuksien nousun
vuoksi. Venäjällä käypiä arvoja laski ruplan heikentyminen suhteessa euroon.
Nettotuottovaatimusten nousuun vaikuttivat talouden yleinen epävarmuus,
kiinteistömarkkinoiden alhainen likviditeetti ja vientiteollisuuteen liittyvät
epävarmuustekijät.

Taloudellinen vuokrausaste nousi 92,2 %:sta 92,7 %:iin verrattuna vuoden 2013
ensimmäiseen neljännekseen. Nousun taustalla oli hyvä menestys tilojen
vuokraamisessa, muun muassa Kuopion kampukselle tärkeän 3 700 neliömetrin
sopimuksen voimaantulo ja Vilnan kampuksen sisällyttäminen vuokrausasteeseen
kesäkuun alusta alkaen.

Vilnan toimintojen haltuunotto on edennyt suunnitelmien mukaisesti ja
Gama-rakennuksen esivuokrausaste on noussut odotuksia nopeammin. Uskomme, että
koko kampus on täyteen vuokrattuna vuoden loppuun mennessä, mikä voisi avata
mahdollisuuden laajennusinvestointiin. Technopolis etsii aktiivisesti myös
uusia investointimahdollisuuksia Suomesta ja ulkomailta.

Elokuussa Technopoliksen hallitus totesi vuosittaisessa strategian
arvioinnissaan, että yhtiön strategia on edelleen toimiva. Technopoliksen
liikevaihto on kasvanut lähes 75 % ja käyttökate yli 80 % vuodesta 2008, yhtiön
talous on kunnossa ja meillä on hyvä toimintakonsepti. Tavoitteet ovat
haastavat, mutta meillä on edellytyksiä saavuttaa ne. Tästä on hyvä jatkaa.

Yhtiön liiketoimintaympäristö

Finanssialan keskusliiton keräämän konsensusennusteen mukaan Suomen
bruttokansantuotteen odotetaan kasvavan 0,1 % vuonna 2013. Bruttokansantuotetta
heikentää nouseva työttömyys ja kiristyneen verotuksen alentama yksityinen
kulutus. Ennusteiden mukaan työttömyys nousee 8,3 %:iin ja inflaatio laskee 2,1
%:iin.

Venäjän talous on säilynyt suhteellisen vahvana, mutta öljyn hinnan nousun
taittuminen hidastanee talouskasvua. Vuoden 2013 bruttokansantuotteen on
ennustettu kasvavan 2,8 %. Inflaation on ennustettu nousevan 6,5 %:iin ja
työttömyysasteen pysyvän 5,5 %:ssa.

Viron bruttokansantuotteen on ennustettu kasvavan vuonna 2013 noin 2,8 %, jota
tukee vientisektorin hyvä hintakilpailukyky. Työttömyysasteen on ennustettu
laskevan 9,3 %:iin ja inflaation hidastuvan hieman 3,3 %:iin.

Liettuassa yksityinen kulutus ja vienti tukevat bruttokansantuotteen kasvua, ja
sen on ennustettu kasvavan 3,3 % vuonna 2013. Työttömyysasteen on ennustettu
laskevan 11,7 %:iin ja inflaation hidastuvan 2,6 %:iin.

Taloudelliset vuokrausasteet

Yleisestä taloudellisesta epävarmuudesta huolimatta Technopoliksen
toimitilakysyntä on säilynyt hyvällä tasolla. Konsernin taloudelliset
vuokrausasteet:

              30.6.2013  31.3.2013  31.12.2012  30.9.2012  30.6.2012

Konserni 92,7 92,2 95,3 94,8 94,1

Suomi 91,7 91,5 95,1 94,7 93,9


Oulu 84,2 85,9 94,5 93,3 91,8
Pääkaupunkiseutu 93,6 94,1 91,9 92,0 88,4
Tampere 97,4 97,1 97,6 98,1 98,7
Kuopio 93,9 87,6 94,9 94,3 96,4
Jyväskylä 98,9 98,9 98,6 98,4 98,2
Lappeenranta 94,3 93,6 92,5 93,5 92,3
Viro, Tallinna 96,6 96,1 94,9 92,5 92,9


Liettua, Vilna 99,9 *) - - - -

Venäjä, Pietari 98,8 100,0 100,0 100,0 99,4

*) Vilnan kampuksen omistusoikeus siirtyi 31.5.2013

Oulun taloudellista vuokrausastetta alentaa 12.2.2013 hankittu Peltolan kampus,
jonka taloudellinen vuokrausaste 30.6.2013 oli 63,4 %. Kampuksen taloudellisen
vuokrausasteen arvioidaan nousevan olennaisesti vuoden loppuun mennessä.
Kuopiossa solmitut koulutussektorin vuokrasopimukset nostivat taloudellisen
vuokrausasteen 93,9 %:iin.

Liiketoimintasegmentit

Maantieteelliset segmentit

Suomen liiketoiminnan liikevaihto sekä käyttökate kehittyivät positiivisesti
tammi-kesäkuussa 2013. Liikevaihto oli 54,5 (47,3) milj. euroa ja käyttökate
27,4 (24,1) milj. euroa. Käyttökateprosentti oli 50,4 (51,0) %, jota laski
alentunut taloudellinen vuokrausaste. Vuoden 2012 ensimmäiseen
puolivuotiskauteen verrattuna liikevaihto kasvoi 15,0 % ja käyttökate 13,7 %.

Tallinnan lentokenttäkampuksen tammi-kesäkuun 2013 liikevaihto oli 3,2 (2,4)
milj. euroa ja käyttökate 1,6 (1,4) milj. euroa. Liikevaihtoa nostivat kasvanut
taloudellinen vuokrausaste sekä hoitovastikkeen kirjauskäytännön
yhdenmukaistaminen konsernin yleisen kirjauskäytännön mukaiseksi kuluvan vuoden
alusta lähtien. Tammi-kesäkuussa 2013 kirjaamiskäytännön yhtenäistämisen
vaikutuksella eliminoitu vertailukelpoinen liikevaihto oli 2,6 milj. euroa ja
käyttökateprosentti 63,5 (59,4) %. Verrattuna vuoden 2012 ensimmäiseen
puolivuotiskauteen vertailukelpoinen liikevaihto kasvoi 8,3 % ja käyttökate
15,6 %.

Tammi-kesäkuussa 2013 Pietarin lentokenttäkampuksen liikevaihto oli 2,6 (2,4)
milj. euroa ja käyttökate 0,7 (0,6) milj. euroa. Käyttökateprosentti oli 24,6
(24,5) %. Konsernin muita maantieteellisiä segmenttejä alhaisempi
käyttökateprosentti johtuu yksikön pienestä mittakaavasta. Kampuksen
liikevaihdon arvioidaan kaksinkertaistuvan ja käyttökatteen kolminkertaistuvan
laajennuksen valmistuessa.

Liettuasta ostettu Vilnan kampus sisällytettiin osaksi konsernia 31.5.2013.
Yksikön liikevaihto oli kesäkuun aikana 0,6 milj. euroa ja käyttökate 0,5 milj.
euroa. Lukuihin sisältyy 0,2 milj. euron kertaluonteinen tuotto. Kuluvan vuoden
liikevaihdon arvioidaan olevan noin 3,5-3,6 milj. euroa ja käyttökatteen noin
2,5-2,7 milj. euroa.

Toimitila- ja palveluliiketoiminta

Tammi-kesäkuussa 2013 liikevaihdosta 87,9 (86,7) % muodostui vuokratuotoista ja
12,1 (13,3) % palvelutuotoista.

Liikevaihdon ja käyttökatteen jakauma ilman eliminointeja liiketoiminnoittain
oli seuraava:

          4-6/2013  4-6/2012  1-6/2013  1-6/2012  1-12/2012

Toimitilat
Liikevaihto 27,4 22,9 53,5 45,2 93,0
Käyttökate 17,6 15,5 33,2 29,4 61,9
Käyttökate-% 64,1 67,7 62,1 65,0 66,5


Palvelut
Liikevaihto 3,8 3,7 7,5 6,9 14,2
Käyttökate 0,5 0,4 1,0 0,6 1,3
Käyttökate-% 13,2 11,6 13,9 9,4 9,4


Tammi-kesäkuun 2013 aikana toimitilaliiketoiminnan käyttökateprosentti laski
2,9 prosenttiyksikköä edellisen vuoden vastaavaan aikaan verrattuna, johtuen
alentuneesta taloudellisesta vuokrausasteesta. Palveluliiketoiminnan käyttökate
suhteessa liikevaihtoon nousi 13,9 (9,4) %:iin, johtuen liiketoiminnan
uudelleenjärjestelyistä.

Taloudellinen kehitys

Konsernin katsauskauden liikevaihto oli 60,9 (52,1) milj. euroa, jossa oli
kasvua 16,8 % tammi-kesäkuuhun 2012 verrattuna. Kasvu koostui pääosin 13,6 %
kasvaneesta pinta-alasta ja indeksikorotusten nostamien vertailukelpoisten
vuokrien 0,9 %:n kasvusta. Vilnan kampus mukaan lukien pinta-ala lisääntyi
vuodessa 18,8 %. Konsernin käyttökate nousi tammi-kesäkuussa 30,2 (25,9) milj.
euroon, jossa oli kasvua 16,5 %. Käyttökatemarginaali oli 49,5 (49,0) %.
Käyttökatetta alensivat katsauskauden 0,8 milj. euron kertaluonteiset kulut,
jotka liittyivät aiempiin investointeihin, palveluliiketoiminnan
uudelleenjärjestelyyn ja kiinteistökohteiden yhtiöittämiseen viidelle Suomessa
alueellisesti toimivalle yhtiölle. Kauden tulokseen vaikuttivat negatiivisesti
sijoituskiinteistöjen -6,5 (-6,2) milj. euron käypien arvojen muutokset.
Konsernin liikevoitto oli 22,4 (18,8) milj. euroa. Ilman käypien arvojen
muutoksia liikevoitto oli 28,9 (24,9) milj. euroa.

Tammi-kesäkuussa konsernin nettorahoituskulut olivat 10,0 (7,2) milj. euroa.
Nettorahoituskuluihin vaikuttivat vertailukautta 4,0 milj. euroa suuremmat
realisoitumattomat valuuttakurssitappiot, jotka olivat -4,1 (-0,1) milj. euroa.
Tappiot johtuivat tytäryhtiön euromääräisistä lainoista ruplan kurssin
heikennyttyä. Konsernin tulos ennen veroja oli 12,4 (11,6) milj. euroa. Tulos
ennen veroja ilman käypien arvojen muutoksia oli 18,9 (17,8) milj. euroa.

Huhti-kesäkuussa 2013 realisoitumattomat valuuttakurssitappiot olivat -4,5
(-2,3) milj. euroa.

EPRA:n mukainen operatiivinen tulos kasvoi 48,2 % ja oli vuoden 2013
tammi-kesäkuussa 18,5 (12,5) milj. euroa. Osakekohtainen tulos nousi 0,24
(0,19) euroon osakkeelta. EPRA:n mukaisen tuloksen kasvuun vaikuttivat
liikevaihdon ja käyttökatteen nousu sekä operatiivisten rahoituskulujen ja
verojen lasku. Rahoituskulut olivat 5,8 (7,0) milj. euroa ja verot 3,8 (4,3)
milj. euroa.

Asiakkuudet ja sopimuskanta

Technopoliksella on yhteensä noin 1 400 asiakasta ja sen tiloissa työskentelee
26 000 työntekijää. Kaksikymmentä suurinta asiakasta vuokraavat noin 38 %
yhtiön vuokrattavasta pinta-alasta.

Irtisanomisaika, kk 30.6.2013 31.3.2013 31.12.2012 30.9.2012 30.6.2012


                 0-3       13,7       13,7        13,8       17,3       16,1
                 3-6       24,2       25,5        25,3       28,1       30,5
                 6-9        5,9        7,0         7,4        7,4        4,9
                9-12        5,4        6,5         6,7        7,6        7,7>12 kk, yhteensä            50,8       47,2        46,8       39,6       40,8

--------------------------------------------------------------------------------

Keskimääräinen 37 35 39 25 27
voimassaoloaika, kk


--------------------------------------------------------------------------------

Vuokrasopimuskanta, 342,2 311,1 296,1 238,2 239,7
milj. euroa

Yhtiön solmimat pitkät määräaikaiset vuokrasopimukset nostivat keskimääräistä
voimassaoloaikaa 10 kuukaudella ja vuokrasopimuskannan arvoa 42,8 %:lla
edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.

Kiinteistöomaisuus ja investoinnit

Technopoliksen toimitilat sijoittuvat hyvien kulkuyhteyksien varrelle lähelle
yliopistoja, lentokenttiä tai kaupunkien keskustoja. Yhtiö on investoinut
vuoden 2013 aikana kaikkiin toimintamaihinsa.

Konsernin sijoituskiinteistöjen käyvät arvot kauden lopussa olivat yhteensä 1
126,2 (944,0) milj. euroa, josta valmiiden sijoituskiinteistöjen osuus oli 1
044,6 (902,6) milj. euroa ja rakenteilla olevien kohteiden 81,6 (41,4) milj.
euroa. Nettovuokratuotto laski 7,5 (7,7) %:iin, johtuen Suomen alentuneista
taloudellisista vuokrausasteista.

Käypä arvo, milj.euroa 30.6.2013 31.3.2013 31.12.2012 30.9.2012 30.6.2012

Konserni 1 126,2 1 067,2 1 014,1 963,2 944,0

Suomi 879,2 888,0 838,9 784,7 786,3

 Oulu                   255,9      259,5       225,3      224,2      224,9
 Pääkaupunkiseutu       201,4      203,9       205,2      206,5      206,9
 Tampere                185,4      186,4       189,2      134,1      133,9
 Kuopio                 110,3      110,5        92,2       93,6       94,5
 Jyväskylä               97,4       98,4        97,9       97,1       96,7
 Lappeenranta            28,9       29,3        29,2       29,1       29,4

Viro 66,2 65,6 63,9 64,4 64,5

Liettua 47,3 - - - -

Venäjä 51,8 56,6 53,6 53,5 51,8

Rakenteilla 81,6 56,9 57,6 60,7 41,4

Ulkopuolisten arvioitsijoiden antama sijoituskiinteistöjen nettotuottovaatimus
konsernin koko kiinteistökannalle oli 8,1 (8,0) %, jonka mukaisesti
kiinteistöjen käyvät arvot on laskettu.

Konsernin valmiiden sijoituskiinteistöjen pinta-ala oli kauden lopussa yhteensä
717 500 (604 200) kerrosneliömetriä.

1 000 neliömetriä 30.6.2013 31.3.2013 31.12.2012 30.9.2012 30.6.2012

Konserni 717,5 690,3 644,3 604,1 604,2

Suomi 582,6 586,0 541,0 500,8 500,9

Oulu 230,1 229,8 194,3 194,3 194,4
Pääkaupunkiseutu 83,2 86,6 86,6 86,6 86,6
Tampere 112,1 112,1 112,1 71,9 71,9
Kuopio 69,5 69,8 60,3 60,3 60,3
Jyväskylä 60,4 60,4 60,4 60,4 60,4
Lappeenranta 27,3 27,3 27,3 27,3 27,3
Viro 79,4 80,2 79,2 79,2 79,2


Liettua 31,4 - - - -

Venäjä 24,1 24,1 24,1 24,1 24,1

Pääkaupunkiseudun kiinteistöjen pinta-alan lasku johtui Espoon Tekniikantie
21:ssä sijainneiden rakennusten purkamisesta. Vilnan kampus Liettuassa
sisällytettiin lukuihin 31.5.2013 alkaen.

Viimeisen 12 kuukauden aikana ostetut, valmistuneet ja katsauskaudella
rakenteilla olevat kohteet ja niiden vuokrattavat pinta-alat:

Alue Nimi Vuokrau m2 Milj. Tuotto, Käyttöönotto
s-aste, euroa %
%,
15.8.2 013


Ostetut

-

Tampere Tohloppi 100,0 32 000 23,3 11,8 10/2012
Oulu Peltola 64,9 37 600 31,7 11,2 02/2013
Vilna Alfa & 99,8 31 200 62,6 *) 9,6 05/2013
Beta
Valmistuneet


  • Pääkau-punkis Ruoholahti 2 96,2 8 600 27,1 7,2 06/2012
    eutu
    Tampere Yliopistonrinne 96,6 7 500 22,5 7,6 10/2012
    2
    Kuopio Viestikatu 92,2 9 300 17,4 9,2 02/2013
    7B&C
    Tallinna Löötsa 8C 94,8 6 200 8,3 9,1 03/2013
    Rakenteilla **)

  • Vilna Gama 75,3 11 000 62,6 *) 8,8 10/2013
    Tallinna Löötsa 80,7 16 300 24.3 9,1 10/13-2/14
    8A&B ***)
    Pietari Pulkovo 2 10,4 18 700 42,0 12,6 10/2013
    Jyväskylä Innova 4 87,4 8 900 23,7 8,1 10/2013

*) Vilnan kaupan yhteissumma sisältäen kaikki vaiheet

**) esivuokrausaste 15.8.2013
***) käyttöönotto vaiheittain

Kaikki Technopoliksen rakenteilla olevat hankkeet ovat olemassa olevien
kampusten laajennuksia.

Rahoitus

Konsernin taseen loppusumma oli 1 202,2 (1 000,7) milj. euroa, josta vierasta
pääomaa oli 732,9 (629,6) milj. euroa. Konsernin oma pääoma/osake oli 4,97
(4,71) euroa. Konsernin omavaraisuusaste oli 39,3 (37,3) %, jota hybridilaina
nosti 6,2 prosenttiyksikköä. Luototusaste oli 57,8 (58,2) %. Konsernin
nettovelkaantumisaste oli kauden lopussa 136,8 (147,7) % ja koronmaksukyky oli
5,5 (3,9).

Yhtiö rahoittaa investointinsa lähtökohtaisesti 35 %:sesti omalla pääomalla ja
jäljelle jäävän 65 %:in osuuden vieraalla pääomalla, jonka vakuutena on
investoinnin kohteena oleva kiinteistö.

Kauden lopussa korollisia velkoja rahoituslaitoksilta oli 658,8 (555,1) milj.
euroa ja lainapääomilla painotettu laina-aika oli 8,3 (8,8) vuotta. Korollisten
velkojen keskikorko oli 2,07 (2,32) %. Kauden lopussa konsernin
korkosidonnaisuusaika oli 2,0 (1,6) vuotta. Kauden lopussa korollisista
veloista 60,2 (65,2) % oli vaihtuvakorkoisia lainoja ja 39,8 (34,8) % oli
kiinteäkorkoisia 13 - 60 kuukauden ajalle. Koronvaihtosopimusten lisääntynyt
käyttö kasvatti kiinteäkorkoisten lainojen osuutta. Vaihtuvakorkoisista
veloista 3,9 % on sidottu alle 3 kuukauden euribor-korkoon ja 56,3 % on sidottu
3 - 12 kuukauden euribor-korkoon.

Yhtiön lainoista kovenantteja sisältyy 477,2 (371,4) milj. euron lainapääomaan,
josta omavaraisuusasteeseen liittyviä kovenantteja sisältyy 361,0 (331,9) milj.
euroon lainoja. Takaisinmaksuehto sisältyy 203,4 (144,0) milj. euroon
lainoista. Takaisinmaksuehto täyttyy, jos omavaraisuusaste laskee alle 30
%:iin. Ehto korkomarginaalin nostamisesta sisältyy 157,8 (147,8) milj. euroon
lainoista. Jos omavaraisuusaste laskisi alle 33 %:iin, lainojen korkokulut
kasvaisivat vuositasolla 0,5 (0,4) milj. euroa.

Technopolis laski liikkeeseen 75 milj. euron oman pääoman ehtoisen
joukkovelkakirjalainan eli hybridilainan maaliskuussa 2013. Lainan vuotuinen
kuponkikorko on 7,5 %. Lainalla ei ole eräpäivää, mutta yhtiöllä on oikeus
lunastaa se takaisin viiden vuoden kuluttua liikkeeseenlaskusta.

Katsauskauden päättyessä Technopoliksella oli sitovia käyttämättömiä
luottolimiittejä 131,6 (137,9) milj. euroa ja rahavaroja 16,7 (6,9) milj.
euroa. Luottolimiiteistä 106,5 (114,7) milj. euroa koostuu lainalimiiteistä ja
25,1 (23,2) milj. euroa shekkitililimiitistä. Lisäksi yhtiöllä on kooltaan
120,0 (120,0) milj. euron yritystodistusohjelma, josta oli katsauskauden
päättyessä käytössä 50,0 (21,0) milj. euroa.

Katsauskautta seuraavan 12 kuukauden aikana olemassa olevista korollisista
veloista erääntyy maksettavaksi 130,5 (82,0) milj. euroa.

Katsauskauden lopussa yhtiön viisi suurinta luotonantajaa olivat Euroopan
investointipankki, Handelsbanken, OP-Pohjola-ryhmä, Nordea ja Danske Bank.
Niiden luotonanto yhtiölle oli yhteensä 467,9 milj. euroa.

Yhden prosenttiyksikön rahamarkkinakorkojen muutos nostaisi korkokuluja
vuositasolla 2,8 (2,7) milj. euroa. Katsauskauden päättyessä
koronvaihtosopimuksia oli 233,3 (162,0) milj. euron pääoman määrälle.
Korollisten velkojen suojausaste oli 35,4 (29,2) %.

Organisaatio ja henkilöstö

Technopolis Oyj:n toimitusjohtajana toimii Keith Silverang. Yhtiön
varatoimitusjohtajana toimii talousjohtaja Reijo Tauriainen.

Konsernin johtoryhmään kuuluvat: Keith Silverang, Reijo Tauriainen, Juha
Juntunen, Sami Juutinen, Kari Kokkonen ja Outi Raekivi. Yhtiön kasvustrategian
tukemiseksi johtoryhmän jäsenten vastuualueita on tarkennettu siten, että
1.1.2014 alkaen Sami Juutinen vastaa sijoitusjohtajana koko konsernin
yrityskaupoista ja divestoinneista. Samalla Suomen liiketoimintojen sekä
myynnin ja markkinoinnin johtaja Juha Juntunen siirtyy entisten tehtäviensä
lisäksi operatiivisena johtajana vastaamaan yhtiön liiketoiminnasta kaikissa
yksiköissä.

Technopoliksen operatiivinen organisaatio käsittää neljä maantieteellistä
yksikköä: Suomi, Liettua, Venäjä ja Viro. Konsernin organisaatiossa on lisäksi
matriisitoiminnot konsernin kiinteistökehityksen, palveluiden, markkinoinnin
sekä konsernin tukitoimintojen toteuttamiseksi.

Katsauskaudella konsernin palveluksessa oli keskimäärin 184 (177) henkilöä.
Toimitilaliiketoiminnassa työskenteli keskimäärin 64 (65) henkilöä,
palveluliiketoiminnassa 78 (74) henkilöä ja konsernitoiminnoissa 42 (38)
henkilöä. Katsauskauden lopussa koko konsernin henkilöstömäärä oli 183 (180).

Ympäristö

Yhtiön ympäristöstrategian 2011 - 2015 keskeisinä tavoitteina on vähentää
vertailukelpoista energian kulutusta 10 %, veden kulutusta 8 % sekä
hiilidioksidipäästöjä 20 % verrattuna vuoteen 2011.

Suomen yksiköiden kumulatiivinen vertailu perusvuoteen 2011:

                                1-6/2013  1-6/2011  %-muutos

----------------------------------------------------------------

Energian kulutus, kWh/brm2 46,3 46,9 -1,3
Vedenkulutus, m3/henk. 1,13 1,14 -16,3
Hiilidioksidipäästöt, CO2e kg/brm2 3,6 3,8 -57,4


Vertailussa on mukana koko vuoden yhtiön hallussa ollut vertailukelpoinen
kiinteistökanta. Kiinteistöjen energiakatselmusten ja säästötoimenpiteiden
myötä kasvanut energiatehokkuus on alentanut energian kulutusta ja
hiilidioksidipäästöjä. Viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna
Technopoliksella on neljä uutta energiatehokasta LEED-sertifikaatin saanutta
kiinteistöä. LEED-kohteiden energiankulutuksen on arvioitu olevan vähintään 10
% alempi kuin vastaavanlaisten perinteisten kiinteistöjen.

Strategiset taloudelliset tavoitteet

Yhtiön hallitus vahvisti 15.8.2013 yhtiön strategiset taloudelliset tavoitteet
vuosille 2014 - 2016. Yhtiö piti ennallaan liikevaihdon ja käyttökatteen
vuotuisen 15 % keskimääräisen kasvutavoitteen, Suomen ulkopuolisen
liiketoiminnan 50 milj. euron liikevaihdon tavoitteen vuoden 2016 loppuun
mennessä ja omavaraisuusasteen tavoitetason vähintään 35 % yli suhdanteen.

Yhtiön hallitus tarkensi vuotuista 6 % sijoitetun pääoman tuottotavoitetta
koskemaan vain operatiivista liiketoimintaa. Tarkennettu sijoitetun pääoman
tuottotavoite perustuu EPRA-suosituksiin aiempien IFRS-standardien mukaan
laskettujen lukujen sijaan eliminoiden tuotoista muun muassa käypien arvojen
muutokset.

Osinkopolitiikkaa muutettiin vastaamaan paremmin yhtiön kasvutavoitteita.
Osinkopolitiikkansa mukaisesti yhtiö pyrkii jakamaan vuosittain osinkona
keskimäärin 1/3 nettotuloksesta ilman käypien arvojen muutoksia ja niiden
verovaikutuksia.

Osana kansainvälistymistavoitteitaan Technopolis analysoi mahdollisia
kasvukohteita Itämeren alueelta ja Pohjoismaista. Keskeisinä kriteereinä
hankinnoille ovat kohteen riittävä koko ja kasvumahdollisuudet, erinomainen
sijainti kasvukeskuksissa, korkealaatuinen ja muuntojoustava kiinteistökanta
sekä positiivinen kassavirta. Hankinnan tulee vaikuttaa positiivisesti
osakekohtaiseen tulokseen ja lisäksi ostettavan kohteen ja asiakaskannan tulee
soveltua Technopoliksen liiketoimintakonseptiin. Yhtiö tutkii myös joidenkin
konseptiinsa sopimattomien kohteiden myymistä.

Arvio toiminnan riskeistä ja epävarmuustekijöistä

Technopoliksen liiketoimintaan sisältyvät merkittävimmät riskit liittyvät
yleiseen taloudelliseen kehitykseen, mikä ilmenee rahoitus- ja asiakasriskeinä
sekä kansainvälisen liiketoiminnan riskeinä.

Korkoriskin hallinnan tavoitteena on alentaa markkinakorkojen heilahtelujen
negatiivista vaikutusta yhtiön tulokseen, rahoitusasemaan ja kassavirtaan.
Tarvittaessa yhtiö käyttää korkotermiini-, koronvaihto- ja
korko-optiosopimuksia korkoriskiltä suojautumiseen. Yhtiön korkoriskipolitiikan
tavoitteena on myös hajauttaa lainasopimusten korkoriski eri maturiteeteille
kulloinkin vallitsevan markkinatilanteen pohjalta.

Jälleenrahoitusriskin hallinnan tavoitteena on varmistaa, että konsernin
lainasalkku on riittävän hajautettu lainojen takaisinmaksuaikataulun ja
rahoitusinstrumenttien osalta. Rahoitusriskin hallitsemiseksi Technopolis
käyttää laajaa rahoittajapiiriä ja monipuolista rahoitusinstrumenttien
valikoimaa sekä ylläpitää riittävää vakavaraisuutta.

Rahoitusmarkkinoiden epävakaus voi vaikuttaa kasvu- ja jälleenrahoituksen
saatavuuteen sekä lainamarginaaleihin tulevaisuudessa.

Ulkomaiden lainsäädännön poikkeavuus Suomen lainsäädännöstä sekä
viranomaiskäytäntöjen erilaisuus Suomeen verrattuna voivat aiheuttaa riskejä.

Valuuttakurssien muutokset voivat vaikuttaa yhtiön taloudelliseen tilanteeseen
ja toimintaan. Valuuttamääräiset liiketapahtumat kirjataan tapahtumapäivän
kurssiin. Näistä aiheutuneet kurssierot kirjataan laajan tuloslaskelman muihin
liiketoiminnan kuluihin tai rahoituskuluihin ja -tuottoihin liiketapahtuman
luonteen mukaisesti.

Asiakasriskien hallinnan tavoitteena on minimoida asiakkaiden taloudellisessa
tilanteessa mahdollisesti tapahtuvien muutosten kielteinen vaikutus
liiketoimintaan ja yhtiön tulokseen. Asiakasriskien hallinnassa keskitytään
asiakkaiden liiketoiminnan tuntemiseen sekä asiakastietojen aktiiviseen
seurantaan. Asiakasriskejä hajautetaan hankkimalla asiakkaita kaikilta
toimialoilta ja julkiselta sektorilta. Asiakasriskien hallintaan liittyen
Technopoliksen vuokrasopimukset sisältävät vuokravakuusjärjestelyjä.

Yhtiön vuokrasopimukset jakaantuvat kahteen ryhmään, määräaikaisiin ja
toistaiseksi voimassa oleviin vuokrasopimuksiin. Yhtiö pyrkii käyttämään
molempia sopimustyyppejä markkinatilanteesta, kiinteistöstä ja
vuokralaisasiakkaan toimialasta riippuen.

Taloudellisen vuokrausasteen alentuminen voi pienentää vuokra- ja
palvelutuottoja ja tulosta sekä alentaa sijoituskiinteistöjen käypiä arvoja ja
sitä kautta omavaraisuusastetta. Nykyinen sopimusrakenne antaa asiakkaille
mahdollisuuden joustavasti muuttaa toimitilojen määrää liiketoiminnan
muuttuessa. Sopimusrakenteen joustavuus voi muodostaa riskin konsernille, mutta
se on olennainen osa Technopoliksen palvelukonseptia. Yhtiöllä on vahvaa
pitkäaikaista kokemusta ja osaamista tästä toimintamallista erilaisissa
talouden suhdannevaiheissa.

Technopolis kiinnittää uudisrakennushankkeissa huomiota laatuun sekä
kiinteistön koko elinkaaren hallittavuuteen. Suunnitteluvaiheessa huomioidaan
kiinteistön ylläpidon ja huollon vaatimukset tavoitteena toteuttaa ympäristöä
säästäviä ratkaisuja mm. energiankulutuksen, toimitilojen muuntojoustavuuden ja
kierrättämismahdollisuuksien suhteen. Technopolis suorittaa kiinteistöjen
ostojen yhteydessä normaalit kiinteistö- ja ympäristökatselmukset ennen
lopullista sitoutumista kauppaan. Kiinteistöt on vakuutettu
täysarvovakuutuksella.

Markkinoiden tuottovaatimusten muutokset saattavat vaikuttaa yhtiön
tuloskehitykseen merkittävästi sijoituskiinteistöjen käypien arvojen kautta.
Markkinoiden tuottovaatimusten noustessa kiinteistöjen käyvät arvot laskevat ja
tuottovaatimusten laskiessa kiinteistöjen käyvät arvot nousevat. Arvonmuutokset
vaikuttavat yhtiön liikevoittoon joko sitä nostaen tai laskien. Markkinoiden
tuottovaatimusten muutoksilla ei ole välitöntä vaikutusta yhtiön liikevaihtoon,
käyttökatteeseen tai kassavirtaan, mutta sijoituskiinteistöjen negatiivinen
arvonmuutos voi laskea yhtiön omavaraisuusastetta siten, että lainasopimusten
kovenanttiehto täyttyy. Tällöin arvonmuutoksella on vaikutus kassavirtaan ja
tilikauden tulokseen.

Konsernirakenne

Technopolis-konserniin kuuluu emoyhtiö Technopolis Oyj, jonka tytäryhtiöillä on
toimintaa Suomessa, Liettuassa, Venäjällä ja Virossa. Suomessa emoyhtiöllä on
useita tytär- ja osakkuusyhtiöitä. Liettuassa emoyhtiöllä on tytäryhtiö
Technopolis Lietuva UAB (100 %), joka omistaa Vilnan kampukseen liittyvät kolme
kiinteistöyhtiötä. Venäjällä emoyhtiöllä on kaksi yhtiötä, Technopolis Neudorf
LLC (omistusosuus 100 %) ja Technopolis St. Petersburg LLC (100 %). Viron
tytäryhtiö Technopolis Baltic Holding OÜ (100 %) omistaa 51 %:n osuuden
Technopolis Ülemiste AS:sta.

Katsauskauden aikana Technopolis-konserniin liitettiin uusina tytäryhtiöinä
Technopolis Lietuva UAB, Kiinteistö Oy Technopolis Peltola sekä Kiinteistö Oy
Yrttiparkki. Technopolis Lietuva UAB omistaa kiinteistöyhtiöt UAB Domestasin,
UAB Urban housingin ja UAB Gama projektain. Technopolis Oyj:n omistuksessa
Suomessa on viisi alueellista kiinteistöyhtiötä, jotka 28.2.2013 toteutetun,
yhtiön sijoituskiinteistöjä koskevan liiketoimintasiirron ja
apporttiluovutuksen jälkeen kukin omistavat kyseisellä maantieteellisellä
alueella sijaitsevia kiinteistöjä ja vuokraoikeuksia.

Varsinainen yhtiökokous 2013

Technopoliksen varsinainen yhtiökokous pidettiin 27.3.2013 Oulussa.

Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset

Vuoden 2013 yhtiökokous vahvisti konsernin ja emoyhtiön tilinpäätöksen
tilikaudelta 2012 ja myönsi vastuuvapauden yhtiön hallitukselle ja
toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti jakaa
osinkoa 0,20 euroa osakkeelta. Osinko maksettiin osakkeenomistajalle, joka
täsmäytyspäivänä 3.4.2013 oli merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön
osakasluetteloon. Osingon maksupäivä oli 10.4.2013.

Hallitus ja hallituksen palkkiot

Yhtiön hallituksen jäsenmääräksi päätettiin kuusi. Sari Aitokallio, Carl-Johan
Granvik, Jorma Haapamäki, Pekka Korhonen, Matti Pennanen sekä Timo Ritakallio
valittiin yhtiön hallituksen jäseniksi toimikaudeksi, joka päättyy seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Carl-Johan Granvik valittiin hallituksen
puheenjohtajaksi ja Matti Pennanen varapuheenjohtajaksi.

Yhtiön hallituksen jäsenille päätettiin maksaa vuosipalkkiota seuraavasti: 50
000 euroa hallituksen puheenjohtajalle, 30 000 euroa hallituksen
varapuheenjohtajalle sekä 25 000 euroa kullekin muille hallituksen jäsenille.
Lisäksi päätettiin, että hallituksen kokouksiin osallistumisesta maksetaan
hallituksen jäsenille vuosipalkkioiden lisäksi kokouspalkkiota 600 euroa ja
hallituksen puheenjohtajalle 1 200 euroa hallituksen kokoukselta ja
valiokuntien puheenjohtajille 800 euroa ja valiokuntien jäsenille 600 euroa
valiokuntien kokoukselta, ja että hallituksen sekä valiokuntien jäsenten
matkakulut korvataan yhtiön matkustussäännön mukaisesti.

Yhtiökokous päätti, että vuosipalkkion saaminen edellyttää, että hallituksen
jäsen sitoutuu hankkimaan
50 %:lla vuosipalkkiostaan Technopolis Oyj:n osakkeita markkinoilta julkisessa
kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan. Osakkeet hankitaan kolmen viikon kuluessa
siitä, kun osavuosikatsaus ajalta
1.1. - 31.3.2013 on julkistettu. Jos osakkeita ei sisäpiirisääntelyn johdosta
voida hankkia edellä mainittuna aikana, ne hankitaan ensimmäisenä sellaisena
ajankohtana, kun se voimassa olevien sisäpiirisääntöjen mukaisesti on
mahdollista. Hallituksen jäsen ei saa luovuttaa vuosipalkkiona saatuja
osakkeita ennen kuin hänen jäsenyytensä hallituksessa on päättynyt.

Yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa hallitus
nimesi keskuudestaan tarkastusvaliokunnan ja palkitsemisvaliokunnan jäsenet.
Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja on Carl-Johan Granvik ja muut jäsenet ovat
Sari Aitokallio ja Pekka Korhonen. Palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja on Timo
Ritakallio ja muut jäsenet ovat Jorma Haapamäki ja Matti Pennanen. Hallituksen
näkemyksen mukaan kaikki hallituksen jäsenet ovat riippumattomia yhtiöstä ja,
Timo Ritakalliota lukuun ottamatta, sen merkittävistä osakkeenomistajista.

Tilintarkastaja

Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin uudelleen KHT-yhteisö KPMG Oy Ab
päävastuullisena tilintarkastajanaan Ari Eskelinen, KHT.

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta

Yhtiökokous päätti perustaa osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
valmistelemaan hallituksen jäsenten valintaa ja palkkioita koskevat ehdotukset
yhtiökokoukselle sekä hyväksyi osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
työjärjestyksen. Toimikunta asetetaan toistaiseksi.

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta koostuu kolmesta osakkeenomistajien
nimeämästä jäsenestä. Lisäksi yhtiön hallituksen puheenjohtaja osallistuu
nimitystoimikunnan työhön asiantuntijana.

Osakkeenomistajia edustavien jäsenten nimeämisoikeus on vuosittain niillä
kolmella osakkeenomistajalla, joiden osuus yhtiön kaikkien osakkeiden
tuottamista äänistä on Euroclear Finland Oy:n pitämän yhtiön osakasluettelon
perusteella suurin syyskuun 1. päivänä, kuitenkin siten, että mikäli
osakkeenomistaja, joka on hajauttanut omistustaan esimerkiksi useisiin
rahastoihin ja jolla on arvopaperimarkkinalain mukainen velvollisuus ottaa nämä
omistukset huomioon ilmoittaessaan omistusosuutensa muutoksista, esittää
viimeistään elokuun 31. päivänä yhtiön hallituksen puheenjohtajalle asiaa
koskevan kirjallisen pyynnön, tällaisen osakkeenomistajan useisiin rahastoihin
tai rekistereihin merkityt omistukset lasketaan yhteen nimeämisoikeuden
ratkaisevaa ääniosuutta laskettaessa. Mikäli osakkeenomistaja ei halua käyttää
nimeämisoikeuttaan, oikeus siirtyy seuraavaksi suurimmalle omistajalle, jolla
muutoin ei olisi nimeämisoikeutta. Toimikunnan jäsenten toimikausi päättyy
vuosittain uuden toimikunnan tultua nimetyksi.

Nimitystoimikunnassa toimivat 1.10.2012 omistustilanteen mukaan Keskinäinen
työeläkevakuutusyhtiö Varman varatoimitusjohtaja Risto Murto puheenjohtajana,
sekä Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen toimitusjohtaja Harri Sailas ja
Oulun kaupungin apulaiskaupunginjohtaja Timo Kenakkala jäseninä. Lisäksi yhtiön
hallituksen puheenjohtaja Carl-Johan Granvik toimii nimitystoimikunnan
asiantuntijajäsenenä.

Hallituksen valtuutukset

Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta
ja/tai pantiksi ottamisesta seuraavasti.

Hankittavien ja/tai pantiksi otettavien omien osakkeiden lukumäärä voi olla
yhteensä enintään 7 556 100 osaketta, mikä vastaa noin 10:tä prosenttia yhtiön
kaikista osakkeista. Omia osakkeita voidaan valtuutuksen nojalla hankkia vain
vapaalla omalla pääomalla. Omia osakkeita voidaan hankkia hankintapäivänä
julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan tai muuten markkinoilla
muodostuvaan hintaan. Hallitus päättää, miten omia osakkeita hankitaan ja/tai
otetaan pantiksi. Hankinnassa voidaan käyttää muun ohessa johdannaisia. Omia
osakkeita voidaan hankkia muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden
suhteessa (suunnattu hankkiminen). Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2014 asti.

Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain
10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta seuraavasti.

Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä
enintään 15 112 200 osaketta, mikä vastaa noin 20:tä prosenttia yhtiön kaikista
osakkeista. Valtuutuksesta kuitenkin enintään 170 000 osaketta voidaan käyttää
yhtiökokouksen tai hallituksen päättämien kannustinjärjestelmien
toteuttamiseen. Hallitus päättää kaikista osakeannin ja osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista. Osakeanti ja osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antaminen voi tapahtua osakkeenomistajien
merkintäetuoikeudesta poiketen (suunnattu anti). Hallitus voi päättää yhtiön
osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2014
asti.

Osakkeisiin liittyviä tapahtumia ja liputusilmoitukset

Maaliskuussa 2013 merkittiin optio-oikeuksilla 2007C yhteensä 14 859
Technopolis Oyj:n uutta osaketta sekä annettiin 69 379 uutta osaketta
suunnatussa maksuttomassa osakeannissa liittyen konsernin avainhenkilöiden
osakepalkkiojärjestelmään 2010 - 2012. Uudet osakkeet merkittiin
kaupparekisteriin 2.4.2013.

Huhtikuussa 2013 merkittiin optio-oikeuksilla 2007C yhteensä 240 933
Technopolis Oyj:n uutta osaketta. Uudet osakkeet merkittiin kaupparekisteriin
15.5.2013.

Katsauskauden lopussa 30.6.2013 yhtiön osakemäärä oli 75 886 398 kappaletta.
Osakkeet ovat samanlaisia ja kullakin osakkeella on yksi ääni yhtiökokouksessa.
Yhtiön osakepääoma on
96 913 626,29 euroa.

Hallituksen käytettävissä olevat valtuutukset

Hallituksella on vuoden 2013 varsinaisen yhtiökokouksen antamat valtuutukset
osakeannista päättämiseksi ja osakeyhtiölain tarkoittamien osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamiseksi sekä omien osakkeiden
hankkimiseksi ja/tai pantiksi ottamiseksi. Yhtiön hallitus ei ole käyttänyt
valtuutuksia eikä yhtiön hallussa katsauskauden päättyessä ollut sen omia
osakkeita.

Katsauskauden jälkeisiä tapahtumia

Yhtiö tiedotti 15.8.2013 liiketoimintastrategiaansa liittyvien taloudellisten
tavoitteiden tarkennuksista. Muutokset on sisällytetty tämän osavuosikatsauksen
Strategiset taloudelliset tavoitteet -osioon. Samalla päivämäärällä yhtiö
tiedotti myös organisaatioon ja yhtiön johtoryhmän jäsenten vastuualueisiin
liittyvistä muutoksista, jotka tulevat voimaan vuoden 2014 alusta. Muutokset on
sisällytetty tämän osavuosikatsauksen Organisaatio ja henkilöstö -osioon.

Tulevaisuuden näkymät

Yhtiö arvioi 31.5.2013 tarkentamiensa tulevaisuuden näkymien mukaisesti vuoden
2013 liikevaihtonsa ja käyttökatteensa kasvavan 14 - 17 % edelliseen vuoteen
verrattuna.

Konsernin taloudellinen tulos on riippuvainen yleisen toimintaympäristön,
asiakaskunnan liiketoiminnan, rahoitusmarkkinoiden ja kiinteistömarkkinoiden
tuottovaatimusten kehityksestä. Ohjeistukseen vaikuttavat lisäksi mahdolliset
kiinteistökaupat.

Vilna 15.8.2013

TECHNOPOLIS OYJ

Hallitus

Lisätietoja:
Keith Silverang
Toimitusjohtaja
p. 040 566 7785

LIITTEET:

Osavuosikatsaus ja esitys löytyvät yhtiön internetsivuilta osoitteesta
www.technopolis.fi. Pyynnön paperiversion lähettämisestä voi esittää p. 046 712
0000/Technopolis info. Yhtiön taloudellinen katsaus vuodelta 2012 on julkaistu
4.3.2013 yhtiön internet-sivuilla.

Technopoliksella on tiedotepalvelu, johon liittyminen on mahdollista
osoitteessa www.technopolis.fi. Palveluun ilmoittautuneille lähetetään yhtiön
tiedotteet sähköpostitse.

Taulukko-osio

Osakevuosikatsauksen laadintaperiaatteet ovat samat kuin vuoden 2012
tilinpäätöksessä. Tunnuslukujen laskentakaavat on saatavilla yhtiön
internet-sivuilla.

Yhtiö on muuttanut vuoden 2013 alusta alkaen laskennallisten verojen
kirjausperiaatetta IAS 8 -standardin 14 (b)-kohdan perusteella. Yhtiö arvioi
realisoivansa kiinteistöyhtiöiden osakeomistukset myymällä omistamansa
osakkeet. Kirjausperiaatteen muutoksen vaikutus on 6,0 milj. euroa, joka on
kirjattu omaan pääomaan kertyneisiin voittovaroihin ja sillä tulee olemaan
vaikutus yhtiön omavaraisuusasteeseen. Kirjausperiaatteen muutos vaikuttaa myös
tulevaisuudessa laskennallisten verojen kertymiseen ja omavaraisuusasteeseen.

Osavuosikatsaus on laadittu IFRS-standardien kirjaamis- ja arvostusperiaatteita
noudattaen, ja sen laadinnassa on noudatettu IAS 34 -standardia.

Luvut ovat tilintarkastamattomia.
Technopolis-konserni:

LAAJA TULOSLASKELMA 4-6/ 4-6/ 1-6/ 1-6/ 1-12/
Meur 2013 2012 2013 2012 2012


Liikevaihto 31,2 26,7 60,9 52,1 107,3
Liiketoiminnan muut tuotot 1) 0,3 0,5 1,1 0,7 1,7
Liiketoiminnan muut kulut -15,3 -13,5 -31,8 -26,9 -53,3
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutos -9,8 -7,4 -6,5 -6,2 -5,7
Poistot -0,6 -0,5 -1,3 -0,9 -2,0


Liikevoitto/-tappio 5,7 5,8 22,4 18,8 48,0
Rahoitustuotot ja -kulut -7,6 -5,7 -10,0 -7,2 -13,6


Tulos ennen veroja -1,8 0,1 12,4 11,6 34,5
Tuloverot 1,1 0,3 -1,9 -2,4 -7,5


Tilikauden tulos -0,7 0,4 10,6 9,2 27,0
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot -2,0 -1,2 -1,6 0,2 0,9
Myytävissä olevat rahoitusvarat 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Johdannaiset 2,4 -1,5 2,9 -2,5 -4,0
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot -0,6 0,4 -0,7 0,6 1,0


Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen -0,2 -2,4 0,6 -1,7 -2,0
jälkeen
Tilikauden laaja tulos yhteensä -0,9 -2,0 11,1 7,5 24,9
Tilikauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille -1,1 -0,4 9,7 8,1 25,8
Määräysvallattomille 0,4 0,7 0,9 1,0 1,1


                                            -0,7    0,4   10,6    9,2   27,0

Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille -1,3 -2,7 10,3 6,5 23,8
Määräysvallattomille 0,4 0,7 0,9 1,0 1,1


                                            -0,9   -2,0   11,1    7,5   24,9

Oman pääoman ehtoisen lainan korkokuluilla
oikaistu emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen
tulos:
Tilikauden tulos emoyhtiön -1,1 -0,4 9,7 8,1 25,8
osakkeenomistajille
Oman pääoman ehtoisen lainan kertynyt korko -1,4 -1,5
tilikaudella
Verovaikutus 0,3 0,4



Oikaistu tilikauden tulos -2,2 -0,4 8,6 8,1 25,8
Tulos/osake, laimentamaton (EUR) -0,03 -0,01 0,11 0,13 0,37
Tulos/osake, laimennusvaikutuksella oikaistu -0,03 -0,01 0,11 0,13 0,37
(EUR)

1) Liiketoiminnan muut tuotot koostuvat kehityspalveluihin saaduista
toiminta-avustuksista, joita vastaavat samansuuruiset kehityspalveluiden kulut
on kirjattu liiketoiminnan kuluihin.

TASE, VARAT
Meur 30.6.2013 30.6.2012 31.12.2012


Pitkäaikaiset
varat
Aineettomat 5,7 4,8 5,6
hyödykkeet
Aineelliset 18,1 14,6 13,7
hyödykkeet
Valmiit 1044,6 902,6 956,5
sijoituskiin
teistöt
Rakenteilla 81,6 41,4 57,6
olevat
sijoituskiin
teistöt
Sijoitukset 13,7 12,7 12,5
Laskennallise 5,1 2,6 2,7
t
verosaamiset


Pitkäaikaiset 1168,8 978,6 1048,6
varat


Lyhytaikaiset 33,5 22,1 34,1
varat


Varat 1202,2 1000,7 1082,7
yhteensä


TASE, OMA
PÄÄOMA JA
VELAT
Meur 30.6.2013 30.6.2012 31.12.2012


Oma pääoma
Osakepääoma 96,9 96,9 96,9
Ylikurssiraha 18,6 18,6 18,6
sto
Muut rahastot 187,1 111,4 110,2
Muuntoerot -1,3 -0,4 0,3
Edellisten 141,6 121,6 121,7
tilikausien
voittovarat
Tilikauden 9,7 8,1 25,8
tulos


Emoyhtiön 452,6 356,2 373,5
osakkeenomis
tajien osuus
Määräysvallat 16,8 15,0 16,1
tomien
omistajien
osuus


Oma pääoma 469,4 371,2 389,5
yhteensä
Velat
Pitkäaikaiset
velat
Korollinen 528,3 473,1 499,7
vieras
pääoma
Koroton 2,0 0,7 0,3
vieras
pääoma
Laskennallise 41,8 46,2 49,7
t verovelat


Pitkäaikaiset 572,1 520,0 549,7
velat
yhteensä
Lyhytaikaiset
velat
Korollinen 130,5 82,0 108,4
vieras
pääoma
Koroton 30,3 27,6 35,0
vieras
pääoma


Lyhytaikaiset 160,8 109,6 143,5
velat
yhteensä
Velat 732,9 629,6 693,2
yhteensä


Oma pääoma ja 1202,2 1000,7 1082,7
velat
yhteensä


KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA 1-6/ 1-6/ 1-12/
Meur 2013 2012 2012


Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos 10,6 9,2 27,0
Oikaisut:
Sijoituskiinteistöjen 6,5 6,2 5,7
arvonmuutokset
Poistot 1,3 0,9 2,0
Osuus osakkuusyhtiöiden 0,0
tuloksista
Luovutusvoitot 0,0 -0,1
Muut oikaisut, joihin ei 0,1 0,2 0,2
liity maksutapahtumaa
Rahoitustuotot ja -kulut 9,9 7,2 13,6
Verot 1,9 2,4 7,5
Käyttöpääoman muutos -0,1 -2,5 1,0
Saadut korot 0,1 0,1 0,2
Saadut osingot 0,0 0,0 0,0
Maksetut korot ja maksut -4,0 -5,8 -10,3
Muut rahoituserät -2,9 -2,2 -4,4
liiketoiminnasta
Maksetut verot -1,9 -2,2 -3,3


Liiketoiminnan rahavirta 21,6 13,6 39,2
Investointien rahavirta
Investoinnit muihin 0,0
sijoituksiin
Investoinnit -72,1 -42,6 -107,2
sijoituskiinteistöihin
Investoinnit aineellisiin ja -0,8 -1,8 -8,2
aineettomiin hyödykkeisiin
Myönnetyt lainat -1,4
Lainasaamisten takaisinmaksut 0,0 0,0
Luovutustulot muista 0,0 0,0
sijoituksista
Aineellisten ja aineettomien 0,0 0,0 0,1
hyödykkeiden luovutustulot
Tytäryritysten hankinta -22,7 -0,7 -0,7
Ostetut osakkuusyhtiöosakkeet -0,7 -0,7


Investointien rahavirta -97,0 -45,7 -116,6
Rahoituksen rahavirta
Oman pääoman ehtoisten 75,0
lainojen nostot
Pitkäaikaisten lainojen 51,3 45,0 96,3
lisäys
Pitkäaikaisten lainojen -39,5 -35,2 -58,2
vähennys
Maksetut osingot -15,1 -12,7 -12,7
Maksullinen osakeanti 0,5 32,6 32,7
määräysvallattomien 0,8 1,8
pääomansijoitus
Lyhytaikaisten lainojen 4,7 -3,9 20,9
muutos


Rahoituksen rahavirta 76,8 26,6 80,8
Rahavarojen muutos 1,4 -5,5 3,3
Valuuttakurssien muutosten -0,3 -0,1 -0,2
vaikutus
Rahavarat tilikauden alussa 15,7 12,5 12,5
Rahavarat tilikauden lopussa 16,7 6,9 15,7
OMAN PÄÄOMAN MUUTOSLASKELMA
Meur Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
------------------------------------------------------------------
Osake- Ylikur Muut Muunto Kerty-neet Määrä Oma
pää-oma s-si-r rahas -erot voitto-var ys-va pääoma
ahasto -tot at lla-t yhteensä
omien
omist
ajien
osuus
Oma pääoma 96,9 18,6 81,1 -0,6 134,1 13,1 343,2
01.01.2012


Laaja tulos
Tilikauden 8,1 1,0 9,2
tulos
Muut laajan
tuloksen
erät
Muuntoerot 0,3 0,3
Johdannaiset -1,9 -1,9
Myytävissä 0,0 0,0
olevat
rahoitusvara
t


Tilikauden -1,8 0,3 8,1 1,0 7,6
laaja tulos
yhteensä
Liiketoimet
omistajien
kanssa
Osakeanti 32,1 32,1
Osingonjako -12,7 -12,7
Tytäryhtiöomistusosuuksi 0,2 0,2
en muutokset 2)
Muut 0,0 0,8 0,8
muutokset


Liiketoimet 32,1 -12,5 0,8 20,4
omistajien
kanssa


Oma pääoma 96,9 18,6 111,4 -0,4 129,7 15,0 371,2
30.06.2012


Oma pääoma 96,9 18,6 110,2 0,3 157,0 16,1 399,0
01.01.2013
3)


Laaja tulos
Tilikauden 9,7 0,9 10,6
tulos
Muut laajan
tuloksen
erät
Muuntoerot -1,6 -1,6
Johdannaiset 2,2 2,2
Myytävissä 0,0 0,0
olevat
rahoitusvara
t


Tilikauden 2,2 -1,6 9,7 0,9 11,1
laaja tulos
yhteensä
Liiketoimet
omistajien
kanssa
Osingonjako -15,3 -0,2 -15,5
Oman pääoman ehtoisen lainan 74,3 74,3
liikkeeseen lasku
Muut 0,5 0,0 0,0 0,5
muutokset


Liiketoimet 74,8 -15,3 -0,2 59,3
omistajien
kanssa


Oma pääoma 96,9 18,6 187,1 -1,3 151,3 16,8 469,4
30.06.2013


2) Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinnat, jotka eivät johtaneet
muutokseen määräysvallassa
3) Laskennallisten verojen kirjausperiaatteen muutoksen vaikutus 6,0 milj.
euroa ja konsernirakenteen muutoksen vaikutus 3,5 milj. euroa yhteensä 9,4
milj. euroa on kirjattu avaavan taseen 1.1.2013 kertyneiden voittovarojen
lisäykseksi.

SEGMENTTI-INFORMAATIO

Technopolis-konsernilla on neljä maantieteellisiin yksiköihin pohjautuvaa
toimintasegmenttiä: Suomi, Venäjä, Viro sekä uutena segmenttinä
maantieteellisenä Liettua. Segmenttijako perustuu konsernin vallitsevaan
sisäiseen raportointiin sekä konsernin liiketoimintojen organisointiin.
Konsernilla ei ole toimintasegmenttien välillä olennaisia sisäisiä eriä
liikevaihdossa eikä käyttökatteessa.

SEGMENTTI-INFORMAATIO 4-6/ 4-6/ 1-6/ 1-6/ 1-12/
Meur 2013 2012 2013 2012 2012


Liikevaihto
Suomi 27,6 24,2 54,4 47,3 97,4
Venäjä 1,3 1,2 2,6 2,4 5,0
Viro 1,6 1,2 3,2 2,4 4,8
Liettua 0,6 0,0 0,6 0,0 0,0
Kohdistamattomat 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Yhteensä 31,2 26,7 60,9 52,1 107,3


Käyttökate
Suomi 14,3 12,8 27,4 24,1 51,2
Venäjä 0,4 0,3 0,7 0,6 1,4
Viro 0,9 0,9 1,6 1,4 3,1
Liettua 0,5 0,0 0,5 0,0 0,0
Kohdistamattomat 0,2 -0,3 0,0 -0,2 0,0
Yhteensä 16,2 13,7 30,2 25,9 55,8


Varat
Suomi 964,5 875,0 935,7
Venäjä 101,2 74,3 90,9
Viro 102,1 83,1 89,8
Liettua 98,1 0,0 0,0
Eliminoinnit -63,6 -31,6 -33,6
Yhteensä 1202,2 1000,7 1082,7


OPERATIIVINEN JA EI-OPERATIIVINEN TULOS

Technopolis esittää virallisen tilinpäätöksensä IFRS-standardeja soveltaen.
Tuloslaskelmaan sisältyy useita eriä, jotka eivät liity yhtiön operatiiviseen
toimintaan. Tämän vuoksi yhtiö esittää operatiivisen tuloksen, joka kuvastaa
paremmin yhtiön todellista tulosta.

Operatiivisessa tuloksessa esitetään yhtiön tilikauden tulos lukuun ottamatta
tilikauden aikaista sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutosta,
rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutosta, realisoitumattomia
valuuttakurssivoittoja ja -tappioita, sekä mahdollisia kertaluonteisia eriä,
kuten luovutusvoittoja ja -tappioita. Lisäksi operatiivisessa tuloslaskelmassa
esitetään näihin liittyvät verot ja laskennalliset verot sekä osuus
määräysvallattomille.

Operatiivisesta tuloksesta erotetut erät, sekä niiden verovaikutus ja osuus
määräysvallattomille, esitetään ei-operatiivisessa tuloslaskelmassa.

OPERATIIVINEN TULOS 4-6/ 4-6/ 1-6/ 1-6/ 1-12/
Meur 2013 2012 2013 2012 2012


Liikevaihto 31,2 26,7 60,9 52,1 107,3
Liiketoiminnan muut tuotot 0,3 0,4 1,0 0,6 1,3
Liiketoiminnan muut kulut -15,3 -13,5 -31,8 -26,9 -53,3
Poistot -0,6 -0,5 -1,3 -0,9 -2,0


Liikevoitto/-tappio 15,5 13,1 28,8 24,8 53,3
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -3,1 -3,5 -5,8 -7,0 -13,0


Tulos ennen veroja 12,4 9,6 22,9 17,8 40,3
Verot operatiivisista eristä -1,7 -1,8 -3,8 -4,3 -9,2
Määräysvallattomien osuus -0,3 -0,7 -0,6 -1,0 -1,2


Tilikauden operatiivinen tulos 10,5 7,1 18,5 12,5 29,9
EI-OPERATIIVINEN TULOS
Kertaluonteiset erät 0,0 0,1 0,1 0,1 0,4
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon -9,8 -7,4 -6,5 -6,2 -5,7
muutos


Liikevoitto/-tappio -9,8 -7,3 -6,4 -6,1 -5,3
Realisoitumattomat valuuttakurssivoitot -4,5 -2,3 -4,1 -0,1 -0,5
ja -tappiot


Tulos ennen veroja -14,3 -9,6 -10,5 -6,2 -5,8
Verot ei-operatiivisista eristä 2,8 2,1 2,0 1,9 1,7
Määräysvallattomien osuus -0,1 -0,2 0,1


Tilikauden ei-operatiivinen tulos -11,6 -7,4 -8,8 -4,3 -4,0
Tilikauden tulos yhteensä -1,1 -0,4 9,7 8,1 25,8
Osakekohtainen tulos, laimennettu:
Operatiivisesta tuloksesta 0,14 0,11 0,24 0,19 0,43
Ei-operatiivisesta tuloksesta -0,15 -0,12 -0,12 -0,07 -0,06


Tilikauden tuloksesta -0,01 -0,01 0,13 0,13 0,37
Oman pääoman ehtoisen lainan koron -0,01 -0,01
vaikutus


Oikaistusta tilikauden tuloksesta -0,03 -0,01 0,11 0,13 0,37
TUNNUSLUVUT 1-6/ 1-6/ 1-12/
2013 2012 2012


Liikevaihdon muutos, % 16,8 15,9 15,6
Liikevoitto/-tappio / liikevaihto, % 36,8 36,0 44,8
Koronmaksukyky 5,5 3,9 4,5
Omavaraisuusaste, % 39,3 37,3 36,2
Luototusaste, % 57,8 58,2 59,5
Henkilöstö konserniyhtiöissä keskimäärin 184 177 178
tilikauden aikana
Bruttoinvestoinnit taseen varoihin, milj. euroa 128,9 45,7 115,8
Sijoituskiinteistöjen nettovuokratuotto, % 4) 7,5 7,7 7,8
Taloudellinen vuokrausaste, % 92,7 94,1 95,3
Tulos/osake
laimentamaton, euroa 0,11 0,13 0,37
laimennettu, euroa 0,11 0,13 0,37
Liiketoiminnan rahavirta/osake, euroa 0,28 0,21 0,56
Oma pääoma/osake, euroa 4,97 4,71 4,94
Osakkeiden (osakeantioikaistu) lukumäärä
keskimäärin
laimentamaton 75.665.6 64.209. 69.913.84
76 375 1
laimennettu 75.957.4 64.448. 70.146.31
98 523 8
Osakkeiden (osakeantioikaistu) lukumäärä kauden 75.886.3 75.555. 75.561.22
lopussa 98 227 7

4) Luku ei sisällä kesken vuotta käyttöönotettuja ja hankittuja kiinteistöjä.

 TOIMITILA-               4-6/             4-6/    1-6/       1-6/     1-12/
  JA                                                                        
  PALVELULIIK                                                               
 ETOIMINTA                                                                  
 Meur                     2013             2012    2013       2012      2012
----------------------------------------------------------------------------
 Toimitilat                                                                 
 Liikevaihto              27,4             22,9    53,5       45,2      93,0
 Liiketoiminn              0,0              0,1     0,0        0,1       0,3
 an muut                                                                    
  tuotot                                                                    
 Hoitokulut               -8,6             -6,4   -17,9      -13,7     -27,2
 Allokoidut               -1,2             -1,1    -2,4       -2,2      -4,3
  myynnin ja                                                                
  hallinnon                                                                 
  kulut                                                                     
 Käyttökate               17,6             15,5    33,2       29,4      61,9
 Käyttökate-%             64,1             67,7    62,1       65,0      66,5
----------------------------------------------------------------------------
 Palvelut                                                                   
 Liikevaihto               3,8              3,7     7,5        6,9      14,2
 Liiketoiminn              0,3              0,4     1,0        0,6       1,3
 an muut                                                                    
  tuotot                                                                    
 Kulut                    -3,1             -3,1    -6,5       -5,7     -12,0
 Allokoidut               -0,4             -0,6    -0,9       -1,1      -2,1
  myynnin ja                                                                
  hallinnon                                                                 
  kulut                                                                     
 Käyttökate                0,5              0,4     1,0        0,6       1,3
 Käyttökate-%             13,2             11,6    13,9        9,4       9,4
----------------------------------------------------------------------------

SIJOITUSKIINTEISTÖJEN 4-6/ 4-6/ 1-6/ 1-6/ 1-12/
KÄYVÄN ARVON MUUTOS
Meur


 2013             2012    2013                  2012  2012

Käyvän arvon muutos, -8,8 -9,1 -10,4 -10,1 -6,3
Suomi
Käyvän arvon muutos, -0,7 0,6 1,4 1,2 1,6
Venäjä
Käyvän arvon muutos, -0,5 0,6 -0,8 0,6 0,0
Viro
Käyvän arvon muutos, 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Liettua


Käyvän arvon muutos -10,1 -7,9 -9,8 -8,4 -4,7
Muutokset -0,4 -2,2 -0,5 -3,2 -10,7
sijoituskiinteistöje
n hankintamenoissa
tilikaudella
Käyvän arvon muutos 0,6 2,7 3,7 5,4 9,7
rakenteilla olevista
kohteista


Sijoituskiinteistöjen -9,8 -7,4 -6,5 -6,2 -5,7
arvonmuutoksen
tulosvaikutus
VASTUUSI
TOUMUKSE
T
Meur 30.06.2013 30.06.2012 31.12.2012
----------------------------------------------------------------------------
Panttauk
set ja
takauks
et
omasta
velasta
Kiinteis 237,9 538,1 605,6
tökiinni
tykset
Pantatut 711,6 203,5 201,5
kiintei
stöosakk
eet ja
sijoitu
skiintei
stöt
Muut 164,3 56,8 53,5
takausv
astuut
Leasingv 6,2 4,7 5,3
astuut,
koneet
ja
kalusto
Hankevas 0,4 0,2 0,2
tuut
Koron-
ja
valuuta
nvaihtos
opimukse
t
Nimellis 233,4 162,0 190,4
arvot
Käyvät -6,5 -6,5 -9,0
arvot
RAHOITUSVAROJEN JA
-VELKOJEN JAKAUTUMINEN
Alla olevassa taulukossa rahoitusvarat ja -velat on jaettu IAS 39:n mukaisiin
ryhmiin, joiden perusteella rahoitusvarat ja -velat arvostetaan.
Lainat ja muut Myytävissä Jaksotettuun Rahoitusvarat/ve
saamiset olevat hankintamenoon lat yhteensä
rahoitusvarat arvostetut
rahoitusvelat
Pitkäaika
iset
rahoitus
varat
Myytäviss 5,7 5,7
ä olevat
sijoituk
set
Pitkäaika 1,9 1,9
iset muut
saamiset
Yhteensä 1,9 5,7 7,7
Lyhytaika
iset
varat
Myyntisaa 14,8 14,8
miset ja
muut
saamiset
Yhteensä 14,8 14,8
Pitkäaika
iset
velat
Pitkäaika 34,5 34,5
iset
rahoitus
leasingve
lat
Pitkäaika 493,8 493,8
iset
korollis
et velat
Pitkäaika 2,0 2,0
iset
korottom
at velat
Yhteensä 530,3 530,3
Lyhytaika
iset
velat
Lyhytaika 2,3 2,3
iset
rahoitus
leasingve
lat
Muut 128,3 128,3
lyhytaik
aiset
korollis
et velat
Ostovelat 29,2 29,2
ja muut
velat
Tuloverov 1,0 1,0
elka
Yhteensä 160,8 160,8
Käypään
arvoon
arvostet
ut
rahoitus
varat ja
-velat
hierarki
oittain
Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensä
Käypään
arvoon
arvostet
ut varat
Myytäviss
ä olevat
rahoitus
varat
Osakesijo 1,7 1,7
itukset,
arvostet
tu
hankinta
menoon
Osakesijo 1,1 2,9 4,0
itukset,
arvostet
tu
käypään
arvoon
Yhteensä 1,1 4,6 5,7
Käypään
arvoon
arvostet
ut velat
Käypään
arvoon
tulosvai
kutteises
ti
kirjatta
vat
rahoitus
velat
Kaupankäy
ntijohdan
naiset
Koronvaih 6,5 6,5
tosopimuk
set,
suojausl
askennan
kriteeri
t
täyttävä
t
Yhteensä 6,5 6,5
Hierarkioissa ei ole tilikauden aikana tapahtunut muutoksia.

LIETTUAN VILNAN LIIKETOIMINNAN HANKINNASTA SYNTYNEET VARAT JA VELAT

Technopolis ja liettualainen ICOR Group toteuttivat 31.5.2013 Liettuassa
Vilnassa sijaitsevan toimistokampuksen kaupan. Technopolis tiedotti
kauppasopimuksesta 15.3.2013. Lopullinen kauppahinta on arviolta 31,8 meur.
Kahden rakennuksen vuokrattavissa oleva pinta-ala on 31 200 neliömetriä ja
niiden taloudellinen vuokrausaste on 100 prosenttia. Kolmas rakennuksista
valmistuu lokakuussa 2013 ja sen vuokrattavissa oleva pinta-ala on 11 000
neliömetriä, ja esivuokrausaste on 76 prosenttia. Aiemmin sovitun mahdollisen
suoritusperusteisen lisäkauppahinnan johdosta lopullinen kauppahinta nousi 62,6
miljoonaan euroon. Kauppahinta sisältää kolmannen rakennuksen loppuun
rakentamisen. Hankintaan liittyvät menot sisältyvät hallinnon kuluihin vuoden
2013 tuloslaskelmaan.

Hankintamenolaskelma Käyvät arvot
Varat milj.euroa
Aineettomat hyödykkeet ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 0,0
Valmiit sijoituskiinteistöt 47,3
Rakenteilla olevat sijoituskiinteistöt 10,3
Saamiset 0,1
Rahavarat 7,4
Varat yhteensä 65,1
Velat
Pitkäaikaiset velat 32,8
Lyhytaikaiset velat 0,4
Velat yhteensä 33,2
Konsernille jäävä nettovarallisuus 31,8
Nettovarallisuus yhteensä 31,8
Kauppahinnasta maksettava rahana (arvio) 31,8
Rahana maksettava kauppahinta 31,8
Hankitun yhtiön rahavarat 7,4
Rahavaikutus 24,5

Hankitun yhteisökokonaisuuden alkuvuoden liikevaihto vuoden alusta
hankintahetkeen asti on ollut 1,7 milj.euroa ja käyttökate 1,4 milj.euroa.

Jakelu:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.technopolis.fi