Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Technopls Ventures Ltd. Interim / Quarterly Report 2012

Aug 16, 2012

7074_rns_2012-08-16_19177934-573f-456b-98f4-5c4036d82e9b.html

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Technopolis-konsernin osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2012

Technopolis-konsernin osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2012

TECHNOPOLIS OYJ OSAVUOSIKATSAUS 16.8.2012 klo 8.05

Technopolis-konsernin osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2012

Pääkohdat kaudelta 1-6/2012 verrattuna vuoden 2011 vastaavaan jaksoon:

-- liikevaihto nousi 52,1 (45,0) milj. euroon, jossa kasvua 15,9 %
-- käyttökate nousi 25,9 (22,4) milj. euroon, jossa kasvua 15,4 %
-- liikevoitto laski 18,8 (37,0) milj. euroon ja tulos ennen veroja 11,6
(33,2) milj. euroon;
kumpikin sisälsi -6,2 (15,5) milj. euroa sijoituskiinteistöjen käyvän arvon
muutoksia
-- omavaraisuusaste oli 37,3 (36,3) %
-- taloudellinen vuokrausaste oli 94,1 (93,6) %
-- sijoituskiinteistöjen nettovuokratuotto oli 7,7 (7,6) %
-- tulos/osake laimentamaton oli 0,13 (0,37) euroa ja laimennettu 0,13 (0,37)
euroa
-- liiketoiminnan kassavirta/osake oli 0,21 (0,23) euroa
-- nettovarallisuus/osake oli 5,38 (5,29) euroa

Liikevaihdon ja käyttökatteen kasvu johtui pääosin vertailukautta 5,4 %
suuremmasta vuokrattavasta pinta-alasta sekä vertailukelpoisten vuokrien 4,0
%:n noususta. Liikevoitto laski 49,3 % ollen 18,8 (37,0) milj. euroa. Tulos
ennen veroja aleni 65,1 % ja oli 11,6 (33,2) milj. euroa. Liikevoittoprosentti
ilman käyvän arvon muutoksia pysyi vertailukauden tasolla ollen 47,9 (47,9) %.
Katsauskaudella käyvän arvon muutokset olivat -6,2 (15,5) milj. euroa.
Konsernin omavaraisuusaste oli 37,3 %, jota nosti touko-kesäkuussa toteutettu
31,8 miljoonan euron merkintäetuoikeusanti. Laimennettu osakekohtainen tulos
oli 0,13 (0,37) euroa, jota laski sijoituskiinteistöjen käypien arvojen
aleneminen. Liiketoiminnan kassavirta oli 0,21 (0,23) euroa osakkeelta.

                                     4-6/  4-6/  1-6/  1-6/  1-12/

Keskeiset tunnusluvut 2012 2011 2012 2011 2011

Liikevaihto, milj. euroa 26,7 22,8 52,1 45,0 92,8
Käyttökate, milj. euroa 13,7 12,1 25,9 22,4 47,5
Liikevoitto, milj. euroa 5,8 21,0 18,8 37,0 72,0
Tilikauden tulos, milj. euroa -0,4 13,4 8,1 24,6 46,7
Tulos/osake, euroa (laimentamaton) -0,01 0,20 0,13 0,37 0,70
Tulos/osake, euroa (laimennettu) -0,01 0,20 0,13 0,37 0,70
Liiketoiminnan kassavirta/osake, euroa 0,10 0,11 0,21 0,23 0,46
Omavaraisuusaste, % 37,3 36,3 37,3 36,3 35,8
Oma pääoma/osake, euroa 4,71 4,67 4,71 4,67 4,96

Osakekohtaisia tulos- ja taselukuja on osakeantikorjattu.

EPRA:n mukaiset 4-6/ 4-6/ 1-6/ 1-6/ 1-12/
Keskeiset tunnusluvut 2012 2011 2012 2011 2011


Operatiivinen tulos, milj. euroa 4,8 6,5 12,3 11,6 24,6
Operatiivinen tulos/osake, euroa (laimennettu) 0,07 0,10 0,19 0,17 0,37
Nettovarallisuus/osake, euroa 5,38 5,29 5,38 5,29 5,65
Nettovuokratuotto, % 7,7 7,6 7,7 7,6 7,8
Taloudellinen vuokrausaste, % 94,1 93,6 94,1 93,6 95,1

EPRA:n (European Public Real Estate Association) mukainen operatiivinen tulos
oli vuoden toisella neljänneksellä 4,8 (6,5) milj. euroa. Tulosta alensi
Venäjän ruplan heikentyminen, josta kirjattiin rahoituskuluihin 2,4 milj.
euroa. EPRA:n mukaiset tunnusluvut on julkaistu ensimmäistä kertaa tässä
osavuosikatsauksessa ja niiden laskentakaavat on saatavilla yhtiön
internetsivuilla.

Toimitusjohtaja Keith Silverang:

”Yhtiön kasvu jatkui vuoden toisella neljänneksellä. Toukokuussa yhtiön
hallitus päätti merkintäetuoikeusannista, jolla rahoitetaan suunniteltuja ja
käynnissä olevia kasvuinvestointeja sekä varmistetaan yhtiön omavaraisuuden
säilyminen tavoitetasolla. Vaikeasta markkinatilanteesta huolimatta anti
merkittiin 168,3 prosenttisesti ja yhtiö keräsi nettomääräisesti uutta pääomaa
yhteensä noin 31,8 miljoonaa euroa.

Yhtiön kasvuvauhti on edelleen nopeaa. Tällä hetkellä käynnissä on yli 100
miljoonan euron kasvuinvestoinnit, joilla yhtiö laajentaa olemassa olevia
kampuksiaan Jyväskylässä, Kuopiossa, Pietarissa, Tallinnassa ja Tampereella.
Omien kampusten laajennusten lisäksi etsimme kasvua monikäyttäjäkiinteistöjen
ostoista, joissa keskitymme strategiamme mukaisesti hyviin sijainteihin, hyvään
olemassa olevaan vuokralaiskantaan sekä riittävään kokoon ja
kasvupotentiaaliin. Mahdollisia kohteita on analysoitu koko Itämeren alueelta.
Lisäksi selvitämme mahdollisuuksia toimia osaomistajana ja/tai
kiinteistöoperaattorina oman tehokkaan toimintamallimme mukaisesti.

Vuoden toista neljännestä varjostivat Euroopan velkakriisin kärjistyminen
uudelleen ja elektroniikkateollisuuden uudelleenjärjestelyt. Näihin liittyvät
vaikutukset ovat toteutuneet tähän asti odotetusti, eivätkä vaikuta yhtiön
vuodelle 2012 annettuun ohjaukseen. Vuonna 2013 mahdolliset vaikutukset
rajautuvat enintään 3 prosenttiin yhtiön vuokraamasta kokonaispinta-alasta.
Toisaalta monet muut asiakkaat kasvavat tai haluavat keskittää toimintansa
yhteen toimipisteeseen. Technopolis on onnistunut hyödyntämään tätä ja sen
seurauksena yhtiön vuokrausasteet ovat pysyneet vakaina ja jossain yksiköissä
jopa nousseet. On ollut nähtävissä, että Suomen ja erityisesti Oulun seudun
talouden pohja on monipuolistumassa kovalla vauhdilla.

Uskomme, että korkotaso tulee säilymään alhaisena lähitulevaisuudessa. Yhtiö on
kuitenkin suojautunut koronvaihtosopimuksin mahdollisia tulevia koron nousuja
varten. Yhtiön lainojen vuosikorko oli 2,32 %.”

Yhtiön liiketoimintaympäristö ja -segmentit

Maailmantalouden epävarmuus on kasvanut viime kuukausina ja muun muassa IMF
ilmoitti heinäkuussa laskevansa maailmantalouden kasvuennustetta 3,5 %:iin.
Globaaleista koronlaskuista huolimatta kulutus- ja investointikysynnät eivät
ole kääntyneet tavoiteltuun kasvuun vaan kehittyneiden valtioiden ja niiden
yksityisen sektorin ylivelkaantuminen tullee painamaan talouskasvua lähiajat.

Epävarmuudesta huolimatta Technopoliksen toimitilakysyntä säilyi hyvällä
tasolla ensimmäisen vuosipuoliskon aikana. Konsernin taloudellinen vuokrausaste
pysyi vakaana ollen 94,1 (93,6) %. Technopolis-konsernilla on kiinteistö- ja
palveluliiketoimintaa, joka jakautuu kolmeen maantieteelliseen
toimintasegmenttiin: Suomi, Venäjä ja Viro.

Konsernin taloudelliset vuokrausasteet prosentteina:

              30.6.2012  31.3.2012  31.12.2011  30.9.2011  30.6.2011

Konserni 94,1 94,3 95,1 95,7 93,6

Suomi 93,9 94,4 95,1 95,8 95,4


Oulu 91,8 92,2 91,8 94,7 92,8
Pääkaupunkiseutu 88,4 95,5 95,3 95,3 96,9
Tampere 98,7 98,6 98,5 98,0 97,3
Kuopio 96,4 96,1 98,2 97,4 97,2
Jyväskylä 98,2 91,4 96,8 96,9 96,2
Lappeenranta 92,3 94,7 92,6 95,6 98,2
Viro 92,9 90,2 90,7 94,4 93,7


Pietari 99,4 97,1 100,0 95,3 61,7

Suurimmat muutokset tapahtuivat pääkaupunkiseudulla ja Jyväskylässä. Ne
liittyvät uusien yksiköiden käyttöönoton yhteydessä ilmeneviin tilapäisiin
taloudellisen vuokrausasteen laskuihin. Pääkaupunkiseudulla Ruoholahden
2-vaiheen käyttöönotto kesäkuussa laski taloudellista vuokrausastetta 7,1
prosenttiyksikköä edellisestä neljänneksestä. Ruoholahti 2 vuokrausaste oli
kauden lopussa 59,5 % ja se on katsauskauden jälkeen noussut 86,4 %:iin.
Jyväskylässä Innova 2 käyttöönotto laski taloudellista vuokrausastetta
ensimmäisellä neljänneksellä, mutta tilanne korjautui odotusten mukaisesti
toisella neljänneksellä. Toisella neljänneksellä sekä vuokrat että
vuokrausasteet ovat olleet nousussa Virossa ja Pietarissa. Yleisesti ottaen
yhtiön vuokrausasteet ovat pysyneet vahvoina ja ovat toimistovuokramarkkinoiden
keskimääräisiä vuokrausasteita korkeampia.

Suomi

Suomessa toimistovuokramarkkinoiden lähitulevaisuuden tilannetta varjostaa
hienoinen epävarmuus. Tähän vaikuttaa pääasiassa kolme tekijää:
vientiteollisuuden epävarmat näkymät, yhtiön asiakasyritysten julkistamat
henkilöstövähennykset ja joitakin paikkakuntia koskevat nousseet
toimistotilojen vajaakäyttöasteet. Suomen bruttokansantuotteen on reaalisesti
ennustettu kasvavan alle 1 %:n vauhtia vuonna 2012. Osa asiakasyritysten
henkilöstövähennyksistä koskee paikkakuntia, joissa Technopoliksella on
toimintaa. Tällä ei todennäköisesti ole vaikutuksia yhtiön liiketoimintaan
vuoden 2012 aikana.

Pääkaupunkiseudulla toimistotilojen vajaakäyttöasteiden lasku on pysähtynyt,
mutta bruttovuokrat ovat hieman nousseet. Painetta vuokrien nousulle luo
kiinteistöjen hoitokulujen kasvu. Prime-alueiden ulkopuolella kilpailutilanne
ei ole sallinut vuokrien korotuksia yli indeksikorotuksien. Toimistotilojen
vajaakäyttöaste pääkaupunkiseudulla oli 10,6 %. Oulussa vajaakäyttöasteet
olivat 6,5 % ja vuokraus- ja ostokysyntä on keskittynyt keskustaan, jossa
tiloja ei juuri ole. Reuna-alueilla olevien toimistotilojen tilanne on
ennallaan, mutta asiakasyritysten henkilöstövähennystenvuoksi vajaakäyttöasteet
saattavat nousta. Tampereella keskustan ulkopuolisten alueiden
vajaakäyttöasteet ja nettotuottovaatimukset ovat hieman nousseet.

Suomen liiketoiminnan liikevaihto sekä käyttökate kehittyivät positiivisesti.
Liikevaihto oli 47,3 (41,7) milj. euroa ja käyttökate 24,1 (21,1) milj. euroa.
Liikevaihto kasvoi 13,4 % ja käyttökate 14,2 % edellisen vuoden ensimmäiseen
vuosipuoliskoon verrattuna. Kasvua toivat etenkin panostukset terveydenhuolto-
ja koulutussegmentteihin. Taloudellinen vuokrausaste Suomessa oli 93,9 (95,4)
%.

Venäjä

Raaka-aineiden viennistä riippuvaisen Venäjän talous on säilynyt suhteellisen
vahvana ja talouden on ennustettu kasvavan reaalisesti noin 4 % tänä vuonna.
Pietarin alueen odotetaan kasvavan tätä nopeammin.

Technopoliksen Pietarin yksikkö on Pulkovon alueella lähellä kansainvälistä
lentokenttää. Toimistorakentaminen alueella on aktiivista ja 32 % Pietarin
käynnissä olevista toimistoinvestoinneista kohdistuu alueelle. Viime vuoden
vastaavasta ajankohdasta Pietarin alueen käyttöasteet ovat nousseet kaksi
prosenttiyksikköä 90,4 (88,4) %:iin ja vuokratasot ovat olleet hienoisessa
nousussa.

Pietarissa Technopolis Pulkovon lentokenttäkampuksen liikevaihto oli 2,4 (0,9)
milj. euroa ja käyttökate 0,6 (-0,4) milj. euroa. Alkuvuonna 2012 käytyjen
neuvotteluiden tuloksena vuokrataso nousi selvästi. Taloudellinen vuokrausaste
oli katsauskauden lopussa 99,4 %. Kiinteistö valmistui kesäkuussa 2011.

Viro

Viron reaalisen bruttokansantuotteen on ennustettu kasvavan vuonna 2012 noin 2
%. Maailmantalouden epävarmat näkymät painavat maan taloutta, joka on
riippuvainen viennistä ja vähittäiskaupasta.

Tallinnassa, jossa tytäryhtiö Technopolis Ülemiste toimii, toimistojen
käyttöasteet ovat pysyneet vakaalla tasolla ollen noin 93 %, mutta niiden
odotetaan laskevan hieman tulevaisuudessa. Käyttöasteiden mahdollisesta
laskusta huolimatta vuokratasojen odotetaan pysyvän vakaina.
Rakennuskustannukset ovat viime aikoina nousseet työvoiman heikon saatavuuden
vuoksi.

Technopolis Ülemisten liikevaihto ja käyttökate säilyivät hyvällä tasolla.
Liikevaihto oli 2,4 (2,3) milj. euroa ja käyttökate 1,4 (1,6) milj. euroa.
Käyttökatteen lasku johtui pääosin markkinointikulujen kasvusta. Yhtiö
uudelleen neuvotteli asiakkaiden kanssa vuokrasopimuksia, mikä johti niistä
osan raukeamiseen ja vuokrausaste laski 92,9 (93,7) %:iin, mutta vuokrausaste
nousi ensimmäisestä vuosineljänneksestä 2,7 prosenttiyksikköä. Technopolis Oyj
omistaa Technopolis Ülemistestä 51 %.

Taloudellinen kehitys

Konsernin katsauskauden liikevaihto oli 52,1 (45,0) milj. euroa, jossa oli
kasvua 15,9 %. Liikevaihdosta 86,7 (86,7) % muodostui vuokratuotoista ja 13,3
(13,3) % palvelutuotoista. Vertailukelpoisten kohteiden vuokratuotot nousivat
4,0 (3,5) % pääosin vuokrien indeksikorotuksista johtuen.

Liikevaihdon ja käyttökatteen jakauma liiketoiminnoittain oli seuraava (luvut
milj. euroa, jollei toisin mainita ja ilman eliminointeja):

          4-6/2012  4-6/2011  1-6/2012  1-6/2011  1-12/2011

Toimitilat
Liikevaihto 22,9 19,8 45,2 39,1 80,7
Käyttökate 15,5 13,5 29,4 25,1 52,9
Käyttökate-% 67,7 68,1 65,0 64,2 65,6


Palvelut
Liikevaihto 3,7 3,0 6,9 5,9 12,1
Käyttökate 0,4 0,6 0,6 1,1 2,0
Käyttökate-% 11,6 21,5 9,4 18,6 16,4


Toimitilaliiketoiminnan käyttökateprosentti säilyi edellisen vuoden ensimmäisen
vuosipuoliskon tasolla. Palveluliiketoiminnan käyttökate suhteessa
liikevaihtoon laski 9,4 (18,3) %:iin. Tähän vaikuttivat pääasiassa sisäisessä
laskennassa tehdyt operatiivisten kulujen allokaatiomuutokset, joita ilman
käyttökate-% olisi ollut 14,5. Konsernin käyttökate oli 25,9 (22,4) milj.
euroa, jossa oli kasvua 15,4 %. Tämä johtui pääosin kasvaneesta
kiinteistökannasta.

Konsernin liikevoitto oli 18,8 (37,0) milj. euroa. Liikevoiton lasku johtuu
pääosin sijoituskiinteistöjen käypien arvojen alenemisesta. Katsauskaudella
käyvän arvon muutokset olivat -6,2 (15,5) milj. euroa.

Konsernin nettorahoituskulut olivat 7,2 (3,8) milj. Vertailukaudelta 2011
kirjattiin laajaan tulokseen 1,7 milj. euroa realisoitumattomia tuottoja
koronvaihtosopimuksista. Yhtiö on muuttanut koronvaihtosopimusten
kirjauskäytäntöä 1.5.2011 alkaen IAS 39-standardin suojauslaskennan mukaiseksi
eliminoidakseen johdannaisinstrumenttien käypien arvojen muutosten
tulosvaikutusta ja pienentääkseen siten laskentakauden tuloksen vaihtelua.
Konsernin voimassaolevat koronvaihtosopimukset täyttävät pääosin
suojauslaskennan kriteerit. Konsernin korkosidonnaisuusaika oli 1,6 (1,5)
vuotta. Konsernin tulos ennen veroja oli 11,6 (33,2) milj. euroa.

Konsernin EPRA:n mukainen operatiivinen tulos kasvoi 6,0 % ollen 12,3 (11,6)
milj. euroa. Operatiivista tulosta ja liikevaihtoa nosti 5,4 % kasvanut
kiinteistökanta ja 4 % nousseet vertailukelpoiset vuokrat. Osakekohtainen
operatiivinen tulos oli 0,19 (0,17) euroa.

Liiketoiminnan kassavirta/osake oli 0,21 (0,23) euroa.

Asiakkuudet ja sopimuskanta

Konsernilla on yhteensä noin 1 400 asiakasta, jotka toimivat useilla eri
toimialoilla. Palveluyritykset muodostavat yhtiön suurimman asiakassegmentin ja
sen osuus yhtiön vuokraamasta pinta-alasta on noin 23 %.

Vuokrasopimuskanta 30.6.20 31.3.2012 31.12.2011 30.9.2011 30.6.2011
pinta-alasta 12
-----------------------------------------------------
Irtisanomisaika, kk



                   0-3     16,1       16,7        13,1       15,8         12
                   3-6     30,5       29,4        28,7       28,1       20,9
                   6-9      4,9        5,8         6,2        7,6        3,3
                  9-12      7,7        5,6         5,7        6,5        5,6< 12 kk, yhteensä              59,2       57,5        53,7       58,0       41,8

Keskimääräinen 27 26 26 21 17
voimassaoloaika, kk



Vuokrasopimuskanta, milj. 239,7 215,6 215,4 149,3 141,8
euroa

Seuraavan 12 kuukauden aikana irtisanottavissa olevien sopimusten osuuden nousu
johtuu joidenkin pitkien määräaikaisten vuokrasopimusten päättymisestä vuoden
2012 lopussa. Vuokrasopimusten keskimääräinen voimassaoloaika ja
vuokrasopimuskanta ovat kääntyneet nousuun. Näitä nostavat pitkät määräaikaiset
sopimukset, joita yhtiö on tehnyt muun muassa Savonia-ammattikorkeakoulun ja
Viron valtion Foundation Innoven kanssa.

Kiinteistöomaisuus

Konsernin sijoituskiinteistöjen käypä arvo kauden lopussa oli yhteensä 944,0
(789,9) milj. euroa, josta valmiiden sijoituskiinteistöjen osuus oli 902,6
(789,9) milj. euroa ja rakenteilla olevien 41,4 (50,4) milj. euroa.
Sijoituskiinteistöjen ja rakenteilla olevien kiinteistöjen
nettotuottovaatimuksena käytetään kahden ulkopuolisen arvioitsijan antamien
aluekohtaisten nettotuottovaatimusten vaihteluvälien keskiarvoa. Keskimääräinen
kiinteistöjen nettotuottovaatimus konsernissa 30.6.2012 oli 8,0 (8,1) %. Ilman
kesäkuussa valmistunutta Ruoholahden 2-vaihetta nettotuottovaatimus olisi ollut
8,1 %. Käyvän arvon laskennan keskimääräisenä kymmenen vuoden vuokrausasteena
on käytetty 94,9 (95,8) %. Konsernin tavoitteet toteutuvasta vuokrausasteesta
ovat tätä korkeammat. Konsernin vuosien 2002-2011 keskimääräinen vuokrausaste
on ollut 96,2 (96,7) %.

Konsernin vuokrattava pinta-ala oli kauden lopussa yhteensä 604 200 (564 000)
kerrosneliömetriä ja rakenteilla oli 52 500 (47 200) kerrosneliömetriä.
Konsernin taloudellinen vuokrausaste kauden lopussa oli 94,1 (93,6) %.
Taloudellinen vuokrausaste kuvaa kiinteistöistä saatujen vuokratuottojen
prosentuaalista osuutta vuokrattujen tilojen vuokran ja vapaana olevien tilojen
arvioidun markkinavuokran yhteismäärästä. Konsernin vuokrasopimuskanta oli
kauden lopussa 239,7 (141,8) milj. euroa.

Konsernin kiinteistökanta on maantieteellisesti hajautettu Oulun seudulle,
pääkaupunkiseudulle, Jyväskylään, Kuopioon, Lappeenrantaan ja Tampereelle sekä
Pietariin ja Tallinnaan. Technopoliksen toimitilat sijoittuvat hyvien
kulkuyhteyksien varrelle koostuen yliopisto-, lentokenttä- ja
keskustakampuksista.

Sijoituskiinteistöt Käypä arvo Markkinoiden Kerros-
30.6.2012 milj. euroa netto-tuottovaade, m2
%



Suomi 786,3 7,8 491 300
Oulu 224,9 8,5 192 900
Pääkaupunk 206,9 7,0 86 600
iseutu
Tampere 133,9 7,4 70 300
Kuopio 94,5 8,3 57 500
Jyväskylä 96,7 7,9 56 700
Lappeenran 29,4 8,8 27 300
ta
Viro Tallinna 64,5 8,4 79 200
Venäjä Pietari 51,8 10,4 24 100


Valmiit Yhteensä 902,6 8,0 594 600
sijoituskiinteistöt


Rakenteilla olevat Yhteensä 5 41,4 6,9-10,1 52 500
sijoituskiinteistöt 1) kpl


Valmiit ja rakenteilla olevat 944,0 647 100
sijoituskiinteistöt, yhteensä


Muut kiinteistöt (osakkeet ja 9 600
osuudet sekä vuokratut)


1) Rakenteilla olevat sijoituskiinteistöt on arvostettu käypään arvoon ja
kirjattu rakenteilla oleviin sijoituskiinteistöihin tilinpäätöshetken
valmistumisasteen perusteella.

Merkittävimmät investoinnit ja kehityshankkeet

Katsauskauden lopussa Technopoliksella oli rakenteilla toimistotiloja Suomessa
pääkaupunkiseudulla Tampereella, Kuopiossa, Jyväskylässä, Virossa Tallinnassa
ja Venäjällä Pietarissa. Hankkeet laajentavat jo olemassa olevia keskuksia.

Vuonna 2012 valmistuneet hankkeet:

         Kampus     Alue    Vuokraus  Kerros-  milj.     Alkutuotto  Valmist
                               -      m2        euroa    , %         ui     
                             aste, %

Ruoholahti Keskusta Pk-seutu 59,6 9 000 27,7 6,3 06/2012
2 1)
Innova 2 Keskusta Jyväskyl 100,0 9 200 20,1 8,1 03/2012
ä
Hermia 15 Yliopist Tampere 99,5 4 800 10,9 7,9 01/2012
B o
Viestikatu Yliopist Kuopio 83,0 3 400 5,0 9,6 01/2012
2B o


  1. Heinäkuun lopussa vuokrausaste oli 86,4 %.

Rakenteilla 30.6.2012 olleet hankkeet:

        Kampus-t  Alue    Kerros  milj.    Esivuok-rausast  Alku-tuo  Valmis
        yyppi             -m2      euroa   e % 30.6.2012    tto %     tuu

Yliopiston Keskusta Tamper 7 900 22,5 55,4 6,7 10/201
rinne 2 e 2
Viestikatu Yliopist Kuopio 4 800 8,5 60,3 7,5 12/201
7B o 2
Innova 4 Keskusta Jyväsk 8 900 23,1 24,6 7,6 10/201
ylä 3
Pulkovo 2 Lentoken Pietar 22 700 42,0 - 10,6 09/201
ttä i 3
Löötsa 8C Lentoken Tallin 8 200 8,3 75,6 8,4 01/201
ttä na 3


Valmisteilla 30.6.2012 olleet hankkeet:

           Kampustyyppi  Alue      Kerros-m2  milj.euroa  Valmistuu

-----------------------------------------------------------------------

Viestikatu 7C Yliopisto Kuopio 4 800 8,2 01/2013
Löötsa 8A Lentokenttä Tallinna 8 900 11,9 10/2013
Löötsa 8B Lentokenttä Tallinna 8 900 12,4 10/2013


Rahoitus

Konsernin taseen loppusumma oli 1 000,7 (891,6) milj. euroa, josta vierasta
pääomaa oli 629,6 (569,7) milj. euroa. Konsernin omavaraisuusaste oli 37,3
(36,3) %. Nousu johtui pääasiassa vuoden toisella neljänneksellä toteutetusta
31,8 milj. euron nettomääräisestä osakeannista. Konsernin nettovelkaantumisaste
oli kauden lopussa 147,7 (152,4) %. Konsernin oma pääoma/osake oli 4,71 (4,67)
euroa.

Konsernin korollisten velkojen määrä kauden lopussa oli 555,1 (502,2) milj.
euroa ja lainapääomilla painotettu laina-aika oli 8,8 (9,2) vuotta. Korollisten
velkojen keskikorko 30.6.2012 oli 2,32 (2,83) %. Kauden lopussa korollisista
veloista 65,2 (61,7) % oli vaihtuvakorkoisia lainoja ja 34,8 (38,3) % kiinteään
korkoon sidottua.

Katsauskauden päättyessä Technopoliksella oli sitovia käyttämättömiä
luottolimiittejä 137,9 (58,1) milj. euroa ja rahavaroja 6,9 (11,6) milj. euroa.
Luottolimiiteistä 114,7 (45,0) milj. euroa koostuu lainalimiiteistä ja 23,2
(13,1) milj. euroa shekkilimiitistä. Käytettävissä olevien lainalimiittien
nostaminen edellyttää vakuusjärjestelyjä. Lisäksi yhtiöllä on kooltaan 120,0
(120,0) milj. euron yritystodistusohjelma, josta oli katsauskauden päättyessä
käytössä 21,0 (10,0) milj. euroa.

Katsauskautta seuraavan 12 kuukauden aikana olemassa olevista korollisista
veloista erääntyy maksettavaksi 82,0 (56,0) milj. euroa.

Yhtiön viisi suurinta luotonantajaa 30.6.2012 olivat Euroopan
investointipankki, OP-Pohjola -ryhmä, Sampo, Nordea ja Handelsbanken. Niiden
luotonanto yhtiölle oli yhteensä 409,6 milj. euroa.

Technopolis on varautunut korkotason mahdolliseen nousuun pidentämällä
korkosidonnaisuusaikaa koronvaihtosopimuksilla. Kauden lopussa konsernin
korkosidonnaisuusaika oli 1,6 (1,5) vuotta. Yhden prosenttiyksikön
rahamarkkinakorkojen muutos muuttaisi korkokuluja vuositasolla 2,7 (2,3) milj.
euroa. Katsauskauden päättyessä koronvaihtosopimuksia oli 162,0 (157,9) milj.
euron pääoman määrälle.

Konsernin koronmaksukyky oli 3,9 (4,0). Koronmaksukyky kuvastaa käyttökatteen
ja suoriteperusteisten korkokulujen suhdetta.

Konsernin korollisten velkojen suhde sijoituskiinteistöjen ja rakenteilla
olevien kiinteistöjen käypiin arvoihin eli luototusaste oli 60,8 (59,3) %.
Konsernilla oli korollisia lainoja rahoituslaitoksilta 496,5 (502,2) milj.
euroa, joista 371,4 (222,3) milj. euron lainapääomaan sisältyy
omavaraisuusasteeseen, lainanhoitokykyyn tai luototusasteeseen liittyviä
kovenantteja.

Konsernin omavaraisuus oli katsauskauden lopulla 37,3 (36,3) %.
Omavaraisuusasteeseen liittyviä kovenantteja sisältyy 331,9 (181,8) milj.
euroon lainoja. Omavaraisuusasteen heikentyminen voi johtaa näissä luotoissa
korkeampaan korkomarginaalitasoon tai ennenaikaiseen takaisinmaksuun.
Mahdolliset marginaalimuutokset tulevat voimaan kunkin lainan sopimusehtojen
mukaan. Takaisinmaksuehto sisältyy 144,0 (40,8) milj. euroon näistä lainoista.
Takaisinmaksuehto täyttyy, jos omavaraisuusaste laskee alle 30 %.
Omavaraisuusasteen ollessa 33-35 % hinnoittelukovenantit nostavat konsernin
korkokuluja vuositasolla 0,1 (0,1) milj. euroa. Jos omavaraisuusaste laskisi
alle 33 %, kasvaisivat korkokulut vuositasolla 0,4 (0,4) milj. euroa.

Lainanhoitokyvyn ja luototusasteen kovenantti sisältyy Technopolis Ülemisten
(omistus 51 %) 39,5 (40,5) milj. euron lainoitukseen. Kyseisen lainamäärän
osalta tytäryhtiön lainanhoitokyvyn tulee olla vähintään 1,1 ja luototusasteen
enintään 70 %. Mikäli kovenanttitasoja ei saavuteta, luotonantaja voi irtisanoa
lainan. Katsauskauden päättyessä Technopolis Ülemisten lainanhoitokyky oli 1,9
(1,2) ja luototusaste 50,6 (53,9) %.

Euroopan investointipankin (EIP) myöntämien 165,7 milj. euron lainojen
vakuutena ovat 171,0 milj. euron pankkitakaukset. EIP:n myöntämistä lainoista
105,7 milj. euron määrälle on pankkitakaukset järjestetty laina-aikaa
lyhyemmillä sopimuksilla. Ellei pankkitakauksia saada uusittua, tulee lainat
järjestellä uudelleen. Pankkitakauksista 10,0 milj. euroa erääntyy vuoden 2013
loppuun mennessä ja niitä on tarkoitus jatkaa.

Technopolis Pulkovon rahoitus on hoidettu Euroopan jälleenrakennus- ja
kehityspankin (EBRD) 56,3 (31,6) milj. euron lainalla sekä emoyhtiön
sijoituksilla omaan pääomaan.

Strategia ja taloudelliset tavoitteet

Yhtiön hallitus vahvisti syyskuussa 2011 yhtiön taloudelliset tavoitteet
vuosille 2012-2016 seuraavasti:

  • keskimäärin 15 % liikevaihdon ja käyttökatteen kasvu vuosittain
  • Suomen ulkopuolinen liikevaihto vähintään 50 miljoonaa euroa
  • sijoitetun pääoman tuottotavoite vähintään 6 % vuodessa
  • omavaraisuustavoite vähintään 35 % yli suhdanteen
  • tavoitteena on jakaa vuosittain osinkona 40-50 % nettotuloksesta ilman
    käypien arvojen muutoksia ja niiden verovaikutuksia

Yhtiö pyrkii vahvistamaan terveydenhuolto- ja koulutusalojen osuutta
asiakaskannassaan panostamalla näihin segmentteihin ja niiden tarvitsemiin
erityispalveluihin. Technopoliksen tavoitteena on toimialallisesti ja
alueellisesti hajautettu asiakasrakenne.

Osana kansainvälistymistavoitteitaan Technopolis analysoi mahdollisia
kasvukohteita Itämeren alueelta ja Skandinaviasta. Keskeisinä kriteereinä
hankinnoille ovat kohteen riittävä koko ja kasvumahdollisuudet, erinomainen
sijainti kasvukeskuksissa, korkealaatuinen ja joustava kiinteistökanta sekä
positiivinen kassavirta. Lisäksi hankinnan tulee vaikuttaa positiivisesti
osakekohtaiseen tulokseen ja ostettavan kohteen asiakaskannan tulee soveltua
Technopoliksen konseptiin. Yhtiö tutkii myös joidenkin konseptiinsa
sopimattomien kohteiden myymistä. Kaikille Technopoliksen uudiskohteille sekä
potentiaalisille olemassa oleville kiinteistöille haetaan
LEED-ympäristöluokitusta.

Arvio toiminnan riskeistä ja epävarmuustekijöistä

Technopoliksen liiketoimintaan sisältyvät merkittävimmät riskit liittyvät
yleiseen taloudelliseen kehitykseen, mikä ilmenee rahoitus- ja asiakasriskeinä
sekä kansainvälisen liiketoiminnan riskeinä.

Korkoriskin hallinnan tavoitteena on alentaa markkinakorkojen heilahtelujen
negatiivista vaikutusta yhtiön tulokseen, rahoitusasemaan ja kassavirtaan.
Tarvittaessa yhtiö käyttää korkotermiini-, koronvaihto- ja
korko-optiosopimuksia korkoriskiltä suojautumiseen. Yhtiön korkoriskipolitiikan
tavoitteena on myös hajauttaa lainasopimusten korkoriski eri maturiteeteille
kulloinkin vallitsevan markkinatilanteen ja yhtiössä luodun korkonäkemyksen
pohjalta.

Technopoliksen kauden lopun lainasalkun rakennetta kuvaa se, että
rahamarkkinakorkojen muutos yhdellä prosenttiyksiköllä muuttaisi
korkokustannuksia vuositasolla 2,7 milj. euroa.

Lainoihin liittyvän korkoriskin johdosta korkoperusteet on hajautettu.
Korollisista veloista 6,6 % on sidottu alle 3 kk euribor-korkoon ja 58,6 % on
sidottu 3-12 kk euribor-korkoon. Korollisista veloista 34,8 % oli
kiinteäkorkoisia 13-60 kuukauden ajalle.

Jälleenrahoitusriskin hallinnan tavoitteena on varmistaa, että konsernin
lainasalkku on riittävän hajautettu lainojen takaisinmaksuaikataulun ja
rahoitusinstrumenttien osalta. Korollisten velkojen jäljellä oleva pääomilla
painotettu laina-aika oli 8,8 vuotta. Rahoitusriskin hallitsemiseksi
Technopolis käyttää laajaa rahoittajapiiriä, monipuolista
rahoitusinstrumenttien valikoimaa ja ylläpitää riittävää vakavaraisuutta.

Rahoitusmarkkinoiden epävakaus voi vaikuttaa kasvu- ja jälleenrahoituksen
saatavuuteen sekä lainamarginaaleihin tulevaisuudessa. Myös mahdollinen
euroalueen hajoaminen voi nostaa rahoituskuluja huomattavastikin lyhyellä
aikavälillä.

Venäjän ja Viron lainsäädännön poikkeavuus Suomen lainsäädännöstä sekä
viranomaiskäytäntöjen erilaisuus Suomeen verrattuna voivat aiheuttaa riskejä.

Venäjän ruplan ja euron välisten valuuttakurssien muutokset voivat vaikuttaa
yhtiön taloudelliseen tilanteeseen ja toimintaan. Ruplamääräiset
liiketapahtumat kirjataan tapahtumapäivän kurssiin. Muuntamisesta aiheutuneet
kurssierot kirjataan laajan tuloslaskelman muihin liiketoiminnan kuluihin tai
rahoituskuluihin ja -tuottoihin liiketapahtuman luonteen mukaisesti.

Asiakasriskien hallinnan tavoitteena on minimoida asiakkaiden taloudellisessa
tilanteessa mahdollisesti tapahtuvien muutosten kielteinen vaikutus
liiketoimintaan ja yhtiön tulokseen. Yhtiö arvioi, että
elektroniikkateollisuuden uudelleenjärjestelyiden riski sen liiketoiminnalle
rajautuu enintään 3 %:iin vuokrattavasta kerrospinta-alasta. Asiakasriskien
hallinnassa keskitytään asiakkaiden liiketoiminnan tuntemiseen sekä
asiakastietojen aktiiviseen seurantaan. Asiakasriskejä hajautetaan hankkimalla
asiakkaita kaikilta toimialoilta ja julkiselta sektorilta. Asiakasriskien
hallintaan liittyen Technopoliksen vuokrasopimukset sisältävät
vuokravakuusjärjestelyjä.

Yhtiön vuokrasopimukset jakaantuvat kahteen ryhmään, määräaikaisiin ja
toistaiseksi voimassa oleviin vuokrasopimuksiin. Yhtiö pyrkii käyttämään
molempia sopimustyyppejä markkinatilanteesta, kiinteistöstä ja
vuokralaisasiakkaan toimialasta riippuen.

Taloudellisen vuokrausasteen alentuminen voi pienentää vuokra- ja
palvelutuottoja ja tulosta sekä alentaa sijoituskiinteistöjen käypiä arvoja ja
sitä kautta omavaraisuusastetta. Nykyinen sopimusrakenne antaa asiakkaille
mahdollisuuden joustavasti muuttaa toimitilojen määrää liiketoiminnan
muuttuessa. Sopimusrakenteen joustavuus voi muodostaa riskin konsernille, mutta
se on olennainen osa Technopoliksen palvelukonseptia. Yhtiöllä on vahvaa
pitkäaikaista kokemusta ja osaamista tästä toimintamallista erilaisissa
talouden suhdannevaiheissa.

Technopolis kiinnittää uudisrakennushankkeissa huomiota laatuun sekä
kiinteistön koko elinkaaren hallittavuuteen. Suunnitteluvaiheessa huomioidaan
kiinteistön ylläpidon ja huollon vaatimukset tavoitteena toteuttaa ympäristöä
säästäviä ratkaisuja mm. energiankulutuksen, toimitilojen muuntojoustavuuden ja
kierrättämismahdollisuuksien suhteen. Technopolis suorittaa kiinteistöjen
ostojen yhteydessä normaalit kiinteistö- ja ympäristökatselmukset ennen
lopullista sitoutumista kauppaan. Kiinteistöt on vakuutettu
täysarvovakuutuksella.

Markkinoiden tuottovaatimusten muutokset saattavat vaikuttaa yhtiön
tuloskehitykseen merkittävästi sijoituskiinteistöjen käypien arvojen kautta.
Markkinoiden tuottovaatimusten noustessa kiinteistöjen käyvät arvot laskevat ja
tuottovaatimusten laskiessa kiinteistöjen käyvät arvot nousevat. Arvonmuutokset
vaikuttavat yhtiön liikevoittoon joko sitä nostaen tai laskien. Markkinoiden
tuottovaatimusten muutoksilla ei ole välitöntä vaikutusta yhtiön liikevaihtoon,
käyttökatteeseen eikä kassavirtaan, mutta sijoituskiinteistöjen negatiivinen
arvonmuutos voi laskea yhtiön omavaraisuusastetta siten, että lainasopimusten
kovenanttiehto täyttyy. Tällöin arvonmuutoksella on vaikutus kassavirtaan ja
tilikauden tulokseen.

Organisaatio ja henkilöstö

Technopolis Oyj:n toimitusjohtajana toimii Keith Silverang. Yhtiön
varatoimitusjohtajana toimii talousjohtaja Reijo Tauriainen.

Konsernin johtoryhmään kuuluvat Keith Silverang, Reijo Tauriainen, Marko
Järvinen, Satu Eskelinen, Sami Juutinen, Kari Kokkonen ja Jukka Rauhala.
Technopoliksen operatiivinen organisaatio käsittää kolme maantieteellistä
yksikköä; Suomi, Venäjä ja Viro. Konsernin organisaatiossa on lisäksi
matriisitoiminnot konsernin kiinteistökehityksen, palveluiden sekä konsernin
tukitoimintojen toteuttamiseksi.

Katsauskaudella konsernin palveluksessa oli keskimäärin 177 (146) henkilöä.
Toimitilaliiketoiminnassa työskenteli 97 (86) henkilöä ja
palveluliiketoiminnassa 80 (60) henkilöä. Katsauskauden lopussa konsernin
henkilöstömäärä oli 180 (144). Henkilöstömäärän kasvu johtuu pääosin
konsernitoimintojen ja palveluliiketoiminnan vahvistamisesta.

Ympäristö

Yhtiön ympäristöstrategian 2011-2015 keskeisinä tavoitteina on vähentää
vertailukelpoista energian kulutusta 10 %, veden kulutusta 8 % sekä
hiilidioksidipäästöjä 20 % verrattuna vuoteen 2010. Osana tätä strategiaa yhtiö
on siirtynyt raportoimaan jyvitettyä kulutusta neljännesvuosittain. Alkuvaiheen
neljännesvuosittaisessa vertailussa on mukana Suomen yksiköt ja vertailu
tapahtuu edelliseen vuoteen. Laajan ympäristöraportin Technopolis julkistaa
kerran vuodessa.

                                1-6/2012  1-6/2011  %-muutos

----------------------------------------------------------------

Energian kulutus, kWh/brm2 124,4 117,3 6,0
Vedenkulutus, m3/henk. 3,1 2,5 24,0
Hiilidioksidipäästöt, CO2e kg/brm2 14,7 42,0 -64,9


Energian kulutuksen 6 % kasvun syinä ovat muun muassa käyttäjämäärien kasvu
sekä edellisvuoden vastaavia ajankohtia kylmempi huhti- ja toukokuu. Lisäksi
yhtiön asiakaskannan painopisteen siirtyminen terveydenhuolto- ja
koulutussektorille on kasvattanut kiinteistöjen käyttöaikoja, tiloissa
työskentelevien ihmisten määrää ja muuttanut tehtävän työn luonnetta. Nämä ovat
osaltaan vaikuttaneet myös veden ja energian kulutuksen kasvuun.
Hiilidioksidipäästöjen reilu alentuminen johtuu pääasiassa yhtiön siirtymisestä
käyttämään 1.1.2012 alkaen uusiutuvilla energiamuodoilla, kuten tuuli- ja
vesivoimalla, tuotettua vihreää sähköä.

Konsernirakenne

Technopolis-konserniin kuuluu emoyhtiö Technopolis Oyj, jonka tytäryhtiöillä on
toimintaa Suomessa, Venäjällä ja Virossa. Suomessa emoyhtiöllä on useita tytär-
ja osakkuusyhtiöitä. Venäjällä yhtiöllä on kaksi yhtiötä, Technopolis Neudorf
LLC (omistusosuus 100 %) ja Technopolis St. Petersburg LLC (100 %). Viron
tytäryhtiö Technopolis Baltic Holding OÜ (100 %) hallinnoi osuutta Technopolis
Ülemiste AS:ssa (51 %). Tarkempi konsernirakenne löytyy yhtiön
vuosikertomuksesta sivulta 84.

Tilikauden aikana on perustettu Koy Innopoli 3 ja Koy Viestikatu 7.

Varsinainen yhtiökokous 2012

Technopoliksen varsinainen yhtiökokous pidettiin 27.3.2012 Espoossa.

Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset

Vuoden 2012 yhtiökokous vahvisti konsernin ja emoyhtiön tilinpäätöksen
tilikaudelta 2011 ja myönsi vastuuvapauden yhtiön hallitukselle ja
toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti jakaa
osinkoa 0,20 euroa osakkeelta. Osinko maksettiin osakkeenomistajalle, joka
täsmäytyspäivänä 30.3.2012 oli merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön
osakasluetteloon. Osingon maksupäivä oli 11.4.2012.

Hallitus ja hallituksen palkkiot

Yhtiön hallituksen jäsenmääräksi päätettiin kuusi. Carl-Johan Granvik, Matti
Pennanen, Teija Andersen, Pertti Huuskonen, Pekka Korhonen ja Timo Ritakallio
valittiin yhtiön hallituksen jäseniksi uudelleen toimikaudeksi, joka päättyy
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Carl-Johan Granvik valittiin
hallituksen puheenjohtajaksi ja Matti Pennanen varapuheenjohtajaksi.

Yhtiön hallituksen jäsenille päätettiin maksaa vuosipalkkiota seuraavasti: 50
000 euroa hallituksen puheenjohtajalle, 30 000 euroa hallituksen
varapuheenjohtajalle sekä 25 000 euroa kullekin muille hallituksen jäsenille.
Lisäksi päätettiin, että hallituksen kokouksiin osallistumisesta maksetaan
hallituksen jäsenille vuosipalkkioiden lisäksi kokouspalkkiota 600 euroa ja
hallituksen puheenjohtajalle 1 200 euroa hallituksen kokoukselta ja
valiokuntien puheenjohtajille 800 euroa ja valiokuntien jäsenille 600 euroa
valiokuntien kokoukselta, ja että hallituksen sekä valiokuntien jäsenten
matkakulut korvataan yhtiön matkustussäännön mukaisesti.

Yhtiökokous päätti, että vuosipalkkion saaminen edellyttää, että hallituksen
jäsen sitoutuu hankkimaan 50 %:lla vuosipalkkiostaan Technopolis Oyj:n
osakkeita markkinoilta julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan.
Osakkeet hankitaan kolmen viikon kuluessa siitä, kun osavuosikatsaus ajalta
1.1.-31.3.2012 on julkistettu. Jos palkkiota ei voida maksaa yhtiön osakkeilla,
se maksetaan kokonaan rahassa. Hallituksen jäsen ei saa luovuttaa
vuosipalkkiona saatuja osakkeita ennen kuin hänen jäsenyytensä hallituksessa on
päättynyt.

Yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa hallitus
nimesi keskuudestaan tarkastusvaliokunnan ja palkitsemisvaliokunnan jäsenet.
Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja on Carl-Johan Granvik ja muut jäsenet ovat
Pertti Huuskonen ja Pekka Korhonen. Palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja on
Timo Ritakallio ja muut jäsenet ovat Teija Andersen ja Matti Pennanen.
Hallituksen näkemyksen mukaan kaikki hallituksen jäsenet, Pertti Huuskosta
lukuun ottamatta, ovat riippumattomia yhtiöstä, ja Timo Ritakalliota lukuun
ottamatta sen merkittävistä osakkeenomistajista.

Tilintarkastaja

Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin KHT-yhteisö KPMG Oy Ab päävastuullisena
tilintarkastajanaan Ari Eskelinen, KHT.

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta

Varsinainen yhtiökokous päätti perustaa osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
valmistelemaan hallituksen jäseniä ja hallituksen jäsenten palkkioita koskevat
ehdotukset seuraavalle varsinaiselle yhtiökokoukselle. Nimitystoimikuntaan
kuuluu kolme kolmea suurinta osakkeenomistajaa edustavaa, hallitukseen
kuulumatonta jäsentä sekä asiantuntijajäsenenä ja toimikunnan sihteerinä
hallituksen puheenjohtaja. Nimitystoimikunnan puheenjohtajana toimii suurimman
osakkeenomistajan nimeämä jäsen. Nimitystoimikunnan toimikausi jatkuu kunnes
uusi nimitystoimikunta on nimetty, ellei yhtiökokous toisin päätä.
Nimitystoimikunta valmistelee edellä tarkoitetut ehdotukset tarvittaessa myös
ylimääräiselle yhtiökokoukselle. Nimitystoimikuntaan ei voida nimetä sellaista
jäsentä, jota ei voitaisi nimetä hallituksen nimitysvaliokuntaan voimassa
olevan Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin mukaan. Nimitystoimikunnan on
myös täytettävä koodin vaatimukset riippumattomuudesta yhtiöstä.

Nimitystoimikunnassa toimivat 1.10.2011 omistustilanteen mukaan Keskinäinen
Työeläkevakuutusyhtiö Varman varatoimitusjohtaja Risto Murto puheenjohtajana,
sekä Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen toimitusjohtaja Harri Sailas ja
Oulun kaupungin apulaiskaupunginjohtaja Timo Kenakkala jäseninä. Lisäksi
Technopolis Oyj:n hallituksen puheenjohtaja Carl-Johan Granvik toimii
nimitystoimikunnan asiantuntijajäsenenä ja sihteerinä.

Hallituksen valtuutukset

Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta
ja/tai pantiksi ottamisesta seuraavasti.

Hankittavien ja/tai pantiksi otettavien omien osakkeiden lukumäärä voi olla
yhteensä enintään 6 338 500 osaketta, mikä vastaa noin 10 prosenttia yhtiön
kaikista osakkeista. Omia osakkeita voidaan valtuutuksen nojalla hankkia vain
vapaalla omalla pääomalla. Omia osakkeita voidaan hankkia hankintapäivänä
julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan tai muuten markkinoilla
muodostuvaan hintaan. Hallitus päättää miten omia osakkeita hankitaan ja/tai
otetaan pantiksi. Hankinnassa voidaan käyttää muun ohessa johdannaisia. Omia
osakkeita voidaan hankkia muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden
suhteessa (suunnattu hankkiminen). Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2013 asti.

Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain
10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta seuraavasti.

Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä
enintään 12 677 000 osaketta, mikä vastaa noin 20 prosenttia yhtiön kaikista
osakkeista. Hallitus päättää kaikista osakeannin ja osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antamisen ehdoista. Osakeanti ja osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antaminen voi tapahtua osakkeenomistajien
merkintäetuoikeudesta poiketen (suunnattu anti). Hallitus voi päättää yhtiön
osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä. Valtuutuksesta kuitenkin enintään 350
000 osaketta voidaan käyttää yhtiökokouksen tai hallituksen päättämien
kannustinjärjestelmien toteuttamiseen. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen
päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2013 asti, ja se kumoaa
yhtiökokouksen 30.3.2011 hallitukselle antaman valtuutuksen päättää
osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta.

Osakkeisiin liittyviä tapahtumia ja liputusilmoitukset

Katsauskauden lopussa yhtiön osakemäärä oli 75 555 227. Osakkeet ovat
samanlajisia ja kullakin osakkeella on yksi ääni yhtiökokouksessa. Yhtiön
osakepääoma on 96 913 626,29 euroa. Yhtiön osakkeiden lukumäärä 31.3.2012 oli
63 385 044 osaketta. Osakemäärä nousi 81 347 osakkeella 26.4.2012 yhtiön
osakepalkkiojärjestelmään kuuluville avainhenkilöille suunnatun maksuttoman
osakeannin johdosta ja 18.6.2012 päättyneen merkintäetuoikeusannin myötä
osakemäärä nousi vielä 12 088 836 uudella osakkeella. Näiden osakeantien
laimennusvaikutus oli yhteensä 19,2 %. Osakeannit toteutettiin yhtiön
yhtiökokouksen 27.3.2012 hallitukselle antaman valtuutuksen perusteella.

Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen ilmoitti 2.2.2012, että sen suora
omistusosuus Technopolis Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä oli ylittänyt 10
% osakekaupalla, joka tehtiin 2.2.2012. Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö
Ilmarisen suora omistusosuus Technopoliksen osakepääomasta ja äänimäärästä
transaktion jälkeen oli 6 372 725 osaketta ja 10,05 %.

Yhtiön 13.3.2012 saaman tiedon mukaan BNP Investment Partnersin hallinnoimien
rahastojen omistusosuus laski alle 10 % 20.10.2010 ja alle 5 % 17.1.2012. BNP
Investment Partnersin hallinnoimien rahastojen suora ja epäsuora osuus äänistä
ja osakkeista oli 9.3.2012 yhteensä 2 653 086 osaketta ja 4,19 %. Epäsuora
omistus oli yhteensä 70 717 osaketta, joka oli 0,11 % osakkeista ja äänistä.

Technopolis Oyj:n varsinaisen yhtiökokouksen 22.3.2005 päättämien
optio-oikeuksien 2007C merkintäaika alkoi optio-ohjelman ehtojen mukaisesti
1.5.2012 ja Technopolis Oyj haki optio-oikeuksien 2007C ottamista NASDAQ OMX
Helsingin pörssilistalle. Kaupankäynti optio-oikeuksilla 2007C NASDAQ OMX
Helsingin pörssilistalla alkoi 2.5.2012.

Yhtiön hallitus päätti yhtiökokouksen 27.3.2012 antaman valtuutuksen
perusteella 26.4.2012 suunnatusta maksuttomasta osakeannista, jossa annettiin
osakepalkkiojärjestelmään kuuluville avainhenkilöille vastikkeetta 81 347
yhtiön uutta osaketta. Osakeannissa palkkionsaajina oli 18 yhtiön johtoon ja
henkilöstöön kuuluvaa henkilöä. Osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.4.2012 ja otettiin kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq OMX Helsingin
pörssilistalle 2.5.2012.

Yhtiön hallitus päätti yhtiökokouksen 27.3.2012 antaman valtuutuksen
perusteella 15.5.2012 merkintäetuoikeusannista ja laskea liikkeeseen enintään
12 088 836 uutta osaketta, joka vastaa noin 19,05 % yhtiön osakkeiden
lukumäärästä. Merkintäetuoikeusannin lopullinen tulos julkistettiin18.6.2012.

Annissa merkittiin kaikki tarjotut 12 088 836 uutta osaketta. Ensisijaisessa
merkinnässä merkittiin 11 874 720 osaketta, mikä vastaa noin 98,2 % tarjotuista
osakkeista. Toissijaisessa merkinnässä merkittiin 8 470 366 osaketta, joista
hyväksyttiin 214.116 osakkeen merkintä. Osakeanti merkittiin siten 168,3 %:sti.

Merkintähinta oli 2,70 euroa osakkeelta ja yhtiö keräsi osakeannilla kulujen ja
palkkioiden vähentämisen jälkeen noin 31,8 miljoonaa euroa. Osakkeet
rekisteröitiin kaupparekisteriin 19.6.2012. Ne otettiin 20.6.2012 kaupankäynnin
kohteeksi Nasdaq OMX Helsingin pörssilistalle.

Hallituksen valtuutukset

Hallituksella on vuoden 2012 varsinaisen yhtiökokouksen antamat valtuutukset
osakeannista päättämiseksi ja osakeyhtiölain tarkoittamien osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamiseksi sekä omien osakkeiden
hankkimiseksi ja/tai pantiksi ottamiseksi.

Katsauskauden aikana toteutettujen osakeantien jälkeen hallitus voi päättää
vielä enintään 506 817 uuden osakkeen antamisesta, yhtiön hallussa olevan oman
osakkeen luovuttamisesta tai optio- ja muiden erityisten oikeuksien
antamisesta. Yhtiön hallitus ei ole käyttänyt valtuutusta omien osakkeiden
hankkimiseksi ja/tai pantiksi ottamiseksi eikä yhtiön hallussa katsauskauden
päättyessä ollut sen omia osakkeita.

Katsauskauden jälkeisiä tapahtumia

Yhtiö tiedotti 2.7.2012 aloittavansa Kuopion Viestikadun kampuksen
laajennuksen. Viestikatu 7C -investoinnin kustannusarvio on noin 8,0 miljoonaa
euroa. Laajennus liittyy 1.2.2012 tiedotettuun Viestikatu 7B -investointiin.
Kumpienkin tilojen arvioidaan valmistuvan tammikuussa 2013.

Technopoliksen tytäryhtiö Technopolis Ülemiste allekirjoitti 12.7.2013 viiden
vuoden jatkosopimuksen 4 800 neliömetrin vuokraamisesta Foundation Innoven
kanssa.

Tulevaisuuden näkymät

Konsernin johto arvioi sekä vuoden 2012 liikevaihdon että käyttökatteen
kasvavan 12-15 % edellisestä tilikaudesta.

Konsernin taloudellinen tulos on riippuvainen yleisen toimintaympäristön,
asiakaskunnan liiketoiminnan, rahoitusmarkkinoiden ja kiinteistöjen
tuottovaatimusten kehityksestä.

Espoo 16.8.2012

TECHNOPOLIS OYJ

Hallitus

Lisätietoja:
Keith Silverang
Toimitusjohtaja
p. 040 566 7785

LIITTEET:

Osavuosikatsaus ja esitys löytyvät yhtiön internetsivuilta osoitteesta
www.technopolis.fi. Pyynnön paperiversion lähettämisestä voi esittää p. 046 712
0000/Technopolis info.

Technopoliksella on tiedotepalvelu, johon liittyminen on mahdollista
osoitteessa www.technopolis.fi. Palveluun ilmoittautuneille lähetetään yhtiön
tiedotteet sähköpostitse.

Taulukko-osio

Osavuosikatsauksen laadintaperiaatteet ovat samat kuin 2011 tilinpäätöksessä.
Tunnuslukujen laskentakaavat on saatavilla yhtiön internetsivuilta.
Tilikaudella toteutetusta osakeannista johtuen vertailuvuoden osakekohtaisia
tulos- ja taselukuja on osakeantikorjattu.

Technopolis -konserni käyttää johdannaisinstrumentteja (pääosin
koronvaihtosopimuksia) suojautuakseen markkinakorkojen muutoksista johtuvalta
riskiltä. Konserni muutti vertailuvuonna kirjauskäytäntöä ja on noudattanut IAS
39 -standardin mukaista suojauslaskentaa koronvaihtosopimusten osalta 1.5.2011
alkaen. Muutoksen myötä johdannaisinstrumenttien käyvän arvon muutokset
suojauslaskennan kriteerit täyttävissä tehokkaissa johdannaisinstrumenteissa
kirjataan laajan tuloslaskelman rahavirran suojauksiin. Käyvän arvon muutokset
johdannaisinstrumenteissa, jotka eivät täytä suojauslaskennan vaatimuksia,
kirjataan tuloslaskelmaan. Konsernin voimassaolevat koronvaihtosopimukset
täyttävät pääosin suojauslaskennan kriteerit.

Osavuosikatsaus on laadittu IFRS-standardien kirjaamis- ja arvostusperiaatteita
noudattaen, ja sen laadinnassa on noudatettu IAS 34-standardia.

Luvut ovat tilintarkastamattomia.

Technopolis konserni:

LAAJA TULOSLASKELMA 4-6/ 4-6/ 1-6/ 1-6/ 1-12/
Meur 2012 2011 2012 2011 2011


Liikevaihto 26,68 22,77 52,11 44,98 92,83
Liiketoiminnan muut tuotot 1) 0,49 0,13 0,70 0,53 1,22
Liiketoiminnan muut kulut -13,51 -10,81 -26,92 -23,08 -46,52
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon -7,39 9,34 -6,18 15,47 26,28
muutos
Poistot -0,48 -0,45 -0,94 -0,88 -1,83


Liikevoitto/-tappio 5,79 20,98 18,76 37,03 71,99
Rahoitustuotot ja -kulut -5,74 -3,28 -7,19 -3,83 -11,98


Tulos ennen veroja 0,06 17,70 11,58 33,20 60,01
Tuloverot 0,30 -4,14 -2,38 -8,12 -11,22


Tilikauden tulos 0,36 13,55 9,20 25,08 48,80
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot -1,22 -0,07 0,15 0,25 0,06
Myytävissä olevat rahoitusvarat 0,00 0,03 0,03 0,05 0,05
Johdannaiset -1,52 -0,93 -2,46 -0,93 -4,39
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät 0,37 0,23 0,60 0,23 1,13
verot


Tilikauden muut laajan tuloksen erät -2,37 -0,74 -1,68 -0,40 -3,15
verojen jälkeen
Tilikauden laaja tulos yhteensä -2,01 12,82 7,51 24,68 45,64
Tilikauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille -0,36 13,41 8,15 24,58 46,70
Määräysvallattomille 0,72 0,14 1,05 0,50 2,10


                                        0,36   13,55    9,20   25,08   48,80

Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille -2,73 12,67 6,47 24,19 43,55
Määräysvallattomille 0,72 0,14 1,05 0,50 2,10


                                       -2,01   12,82    7,51   24,68   45,64

Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta
voitosta laskettu osakekohtainen tulos:
Tulos/osake, laimentamaton (EUR) -0,01 0,20 0,13 0,37 0,70
Tulos/osake, laimennusvaikutuksella -0,01 0,20 0,13 0,37 0,70
oikaistu (EUR)

1) Liiketoiminnan muut tuotot koostuvat kehityspalveluihin saaduista
toiminta-avustuksista, joita vastaavat samansuuruiset kehityspalveluiden kulut
on kirjattu liiketoiminnan kuluihin.

TASE, VARAT
Meur 30.06.2012 30.06.2011 31.12.2011


Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 4,80 3,95 6,72
Aineelliset hyödykkeet 55,94 10,72 12,02
Valmiit sijoituskiinteistöt 902,62 789,94 843,78
Rakenteilla olevat sijoituskiinteistöt 41,36 50,37 61,70
Sijoitukset 12,69 13,09 12,21
Laskennalliset verosaamiset 2,58 2,64 2,57


Pitkäaikaiset varat 978,63 870,71 938,99

Lyhytaikaiset varat 22,10 20,92 23,89

Varat yhteensä 1000,73 891,63 962,88

TASE, OMA PÄÄOMA JA VELAT
Meur 30.06.2012 30.06.2011 31.12.2011


Oma pääoma
Osakepääoma 96,91 96,91 96,91
Ylikurssirahasto 18,55 18,55 18,55
Muut rahastot 111,41 84,35 81,10
Muuntoerot -0,39 0,25 -0,64
Edellisten tilikausien voittovarat 121,58 86,23 87,42
Tilikauden tulos 8,15 24,58 46,70


Emoyhtiön osakkeenomistajien osuus 356,21 310,87 330,04
Määräysvallattomien omistajien osuus 14,96 11,04 13,13


Oma pääoma yhteensä 371,18 321,91 343,17
Velat
Pitkäaikaiset velat
Korollinen vieras pääoma 473,11 446,26 468,84
Koroton vieras pääoma 0,70 1,18 1,04
Laskennalliset verovelat 46,17 45,36 45,97


Pitkäaikaiset velat yhteensä 519,98 492,80 515,85
Lyhytaikaiset velat
Korollinen vieras pääoma 81,97 55,98 78,87
Koroton vieras pääoma 27,61 20,95 24,99


Lyhytaikaiset velat yhteensä 109,57 76,93 103,86
Velat yhteensä 629,55 569,72 619,71


Oma pääoma ja velat yhteensä 1000,73 891,63 962,88

KONSERNIN KASSAVIRTALASKELMA 1-6/ 1-6/ 1-12/
Meur 2012 2011 2011


Liiketoiminnan kassavirta
Tilikauden tulos 9,20 25,08 48,80
Oikaisut:
Sijoituskiinteistöjen arvonmuutokset 6,18 -15,47 -26,28
Poistot 0,94 0,88 1,83
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista -0,11 -0,03
Luovutusvoitot 0,03
Muut oikaisut, joihin ei liity maksutapahtumaa 0,21 0,32 0,60
Rahoitustuotot ja -kulut 7,19 3,94 12,01
Verot 2,38 8,12 11,22
Käyttöpääoman muutos -2,31 0,70 -1,06
Varausten muutos -0,16 0,13 0,16
Saadut korot 0,06 0,09 0,18
Saadut osingot 0,01 0,01 0,01
Maksetut korot ja maksut -5,81 -4,41 -10,24
Muut rahoituserät liiketoiminnasta -2,19 -1,01 -2,40
Maksetut verot -2,15 -2,79 -4,35


Liiketoiminnan kassavirta 13,55 15,47 30,47
Investointien kassavirta
Investoinnit muihin sijoituksiin -0,01 -0,01
Investoinnit sijoituskiinteistöihin -42,57 -41,31 -98,13
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -1,77 -0,50 -4,36
Myönnetyt lainat -0,03 -0,08
Lainasaamisten takaisinmaksut 0,01 0,06 0,13
Luovutustulot muista sijoituksista 0,00 0,41
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot 0,00 0,05 0,16
Tytäryritysten hankinta -0,66
Ostetut osakkuusyhtiöosakkeet -0,67 -0,72
Myydyt osakkuusyhtiöosakkeet 0,87


Investointien kassavirta -45,66 -41,74 -101,74
Rahoituksen kassavirta
Pitkäaikaisten lainojen lisäys 45,00 62,90 113,32
Pitkäaikaisten lainojen vähennys -35,22 -17,06 -36,83
Maksetut osingot -12,67 -10,77 -10,77
Maksullinen osakeanti 32,64
Vähemmistön pääomansijoitus 0,78 0,29 0,78
Lyhytaikaisten lainojen muutos -3,92 -2,01 12,87


Rahoituksen kassavirta 26,62 33,35 79,38
Rahavarojen muutos -5,49 7,08 8,10
Valuuttakurssien muutosten vaikutus -0,15 -0,01 -0,08
Rahavarat tilikauden alussa 12,51 4,49 4,49
Rahavarat tilikauden lopussa 6,87 11,56 12,51

OMAN PÄÄOMAN
MUUTOSLASKE
LMA
Meur Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
-------------------------------------------------------------------
Osake- Yli-kurs Muut Muunto Kertyn Määräys-vallat Oma
pääoma si-rahas rahast erot eet -tomien pääoma
to ot voitto omistaji-en yhteen
varat osuus sä
Oma pääoma 96,91 18,55 84,22 97,67 10,25 307,60
1.1.2011


Laaja tulos
Tilikauden 24,58 0,50 25,08
tulos
Muut laajan
tuloksen
erät
Muuntoerot 0,25 0,25
Myytävissä 0,04 0,04
olevat
rahoitusvar
at


Tilikauden 0,04 0,25 24,58 0,50 25,37
laaja tulos
yhteensä
Liiketoimet
omistajien
kanssa
Osingonjako -10,78 -10,78
Muut 0,09 -0,67 0,29 -0,29
muutokset


Liiketoimet 0,09 -11,45 0,29 -11,06
omistajien
kanssa


Oma pääoma 96,91 18,55 84,35 0,25 110,81 11,04 321,91
30.6.2011


Oma pääoma 96,91 18,55 81,10 -0,64 134,12 13,13 343,17
1.1.2012


Laaja tulos
Tilikauden 8,15 1,05 9,20
tulos
Muut laajan
tuloksen
erät
Muuntoerot 0,15 0,15
Johdannaiset -1,86 -1,86
Myytävissä 0,03 0,03
olevat
rahoitusvar
at


Tilikauden -1,83 0,15 8,15 1,05 7,51
laaja tulos
yhteensä
Liiketoimet
omistajien
kanssa
Osingonjako -12,68 -12,68
Osakeanti 32,15 32,15
Tytäryhtiöomistusosuuk 0,16 0,16
sien muutokset 2)
Muut muutokset 0,07 0,78 0,86


Liiketoimet 32,15 -12,44 0,78 20,49
omistajien
kanssa


Oma pääoma 96,91 18,55 111,41 -0,49 129,83 14,96 371,18
30.6.2012


2) Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinnat, jotka eivät johtaneet
muutokseen määräysvallassa

Segmentti-informaatio

Technopolis-konsernilla on kolme maantieteellisiin yksiköihin pohjautuvaa
toimintasegmenttiä: Suomi, Venäjä ja Viro. Segmenttijako perustuu konsernin
vallitsevaan sisäiseen raportointiin sekä konsernin liiketoimintojen
organisointiin. Konsernilla ei ole toimintasegmenttien välillä olennaisia
sisäisiä eriä liikevaihdossa eikä käyttökatteessa.

SEGMENTTI-INFORMAATIO 4-6/ 4-6/ 1-6/ 1-6/ 1-12/
Meur 2012 2011 2012 2011 2011


Liikevaihto
Suomi 24,22 20,97 47,27 41,69 85,19
Venäjä 1,24 0,62 2,43 0,94 2,93
Viro 1,21 1,17 2,39 2,33 4,67
Kohdistamattomat 0,01 0,01 0,01 0,02 0,04
Yhteensä 26,68 22,77 52,11 44,98 92,83


Käyttökate
Suomi 12,76 11,03 24,11 21,11 44,82
Venäjä 0,28 0,19 0,60 -0,37 -0,23
Viro 0,88 0,82 1,42 1,63 3,13
Kohdistamattomat -0,26 0,03 -0,24 0,04 -0,18
Yhteensä 13,66 12,06 25,89 22,41 47,54


Varat
Suomi 874,96 772,07 840,19
Venäjä 74,26 56,06 62,52
Viro 83,10 74,79 79,04
Eliminoinnit -31,59 -11,30 -18,87
Yhteensä 1000,73 891,63 962,88


Operatiivinen ja ei-operatiivinen tulos

Technopolis esittää virallisen tilinpäätöksensä IFRS-standardeja soveltaen.
Tuloslaskelmaan sisältyy useita eriä, jotka eivät liity yhtiön operatiiviseen
toimintaan. Tämän vuoksi yhtiö esittää operatiivisen tuloksen, joka kuvastaa
paremmin yhtiön todellista tulosta.

Operatiivisessa tuloksessa esitetään yhtiön tilikauden tulos lukuun ottamatta
tilikauden aikaista sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutosta,
rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutosta sekä mahdollisia kertaluonteisia
eriä, kuten luovutusvoittoja ja -tappioita. Yhtiöllä on koron- ja
valuutanvaihtosopimuksia, jotka eivät täytä IFRS:n mukaisia suojauslaskennan
edellytyksiä, ja näiden rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutokset on
kirjattu tuloslaskelmaan. Lisäksi operatiivisessa tuloslaskelmassa esitetään
näihin liittyvät verot ja laskennalliset verot.

Operatiivisesta tuloksesta erotetut erät, sekä niiden verovaikutus, esitetään
ei-operatiivisessa tuloslaskelmassa. Sekä operatiivisesta että
ei-operativiisesta tuloksesta on laskettu osakekohtainen tulos EPRAn
ohjeistuksen mukaisesti. Operatiivinen ja ei-operatiivinen tulos ja niistä
lasketut osakekohtaiset tulokset yhteensä täsmäävät yhtiön tilikauden tulokseen
ja osakekohtaiseen tulokseen.

Technopolis-konserni
OPERATIIVINEN TULOS 4-6/ 4-6/ 1-6/ 1-6/ 1-12/
Meur 2012 2011 2012 2011 2011


Liikevaihto 26,68 22,77 52,11 44,98 92,83
Liiketoiminnan muut tuotot 0,40 0,12 0,59 0,51 1,12
Liiketoiminnan muut kulut -13,51 -10,81 -26,92 -23,08 -46,49
Poistot -0,48 -0,45 -0,94 -0,88 -1,83


Liikevoitto/-tappio 13,09 11,63 24,84 21,53 45,64
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -5,74 -3,13 -7,19 -5,54 -13,68


Tulos ennen veroja 7,35 8,50 17,66 15,99 31,95
Verot operatiivisista eristä -1,83 -1,90 -4,28 -3,87 -5,23
Määräysvallattomien osuus -0,72 -0,14 -1,05 -0,50 -2,10


Tilikauden operatiivinen tulos 4,80 6,45 12,33 11,63 24,62
EI-OPERATIIVINEN TULOS
Kertaluonteiset erät 0,09 0,01 0,11 0,03 0,07
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon -7,39 9,34 -6,18 15,47 26,28
muutos


Liikevoitto/-tappio -7,29 9,35 -6,08 15,50 26,36
Rahoitusinstrumenttien käyvän arvon 0,00 -0,15 0,00 1,71 1,71
muutos


Tulos ennen veroja -7,29 9,20 -6,08 17,20 28,06
Verot ei-operatiivisista eristä 2,13 -2,24 1,90 -4,26 -5,99


Tilikauden ei-operatiivinen tulos -5,16 6,95 -4,18 12,95 22,08
Tilikauden tulos yhteensä -0,36 13,41 8,15 24,58 46,70
Osakekohtainen tulos, laimennettu 3):
Operatiivisesta tuloksesta 0,07 0,10 0,19 0,17 0,37
Ei-operatiivisesta tuloksesta -0,08 0,10 -0,06 0,19 0,33


Tilikauden tuloksesta -0,01 0,20 0,13 0,37 0,70

3) Osakekohtainen tulos on laskettu EPRA:n ohjeistuksen mukaisesti.

SIJOITUSKIINTEISTÖJEN KÄYVÄN ARVON MUUTOS 4-6/ 4-6/ 1-6/ 1-6/ 1-12/

                                    2012   2011   2012    2011   2011

--------------------------------------------------------------------------

Käyvän arvon muutos, Suomi -9,10 3,55 -10,10 10,83 15,45
Käyvän arvon muutos, Venäjä 0,55 0,07 1,16 0,07 4,67
Käyvän arvon muutos, Viro 0,63 0,07 0,58 0,28 2,45



Käyvän arvon muutos -7,92 3,68 -8,36 11,18 22,57
Muutokset sijoituskiinteistöjen -2,18 -0,75 -3,22 -1,03 -9,21
hankintamenoissa tilikaudella
Käyvän arvon muutos rakenteilla olevista 2,72 6,41 5,39 5,32 12,93
kohteista



Sijoituskiinteistöjen arvonmuutoksen -7,39 9,34 -6,18 15,47 26,28
tulosvaikutus

TUNNUSLUVUT 1-6/ 1-6/ 1-12/
2012 2011 2011


Liikevaihdon muutos, % 15,9 14,8 14,4
Liikevoitto/-tappio / liikevaihto, % 36,0 82,3 77,5
Koronmaksukyky 3,9 4,0 3,7
Omavaraisuusaste, % 37,3 36,3 35,8
Luototusaste, % 60,8 59,3 60,0
Henkilöstö konserniyhtiöissä keskimäärin 177 146 158
tilikauden aikana
Bruttoinvestoinnit taseen varoihin, milj. 45,7 44,3 150,0
euroa
Sijoituskiinteistöjen nettovuokratuotto, % 7,7 7,6 7,8
4)
Taloudellinen vuokrausaste, % 94,1 93,6 95,1
Tulos/osake
laimentamaton, euroa 0,13 0,37 0,70
laimennettu, euroa 0,13 0,37 0,70
Liiketoiminnan rahavirta/osake, euroa 0,21 0,23 0,46
Oma pääoma/osake, euroa 4,71 4,67 4,96
Osakkeiden (osakeantioikaistu) lukumäärä
keskimäärin
laimentamaton 64 209 375 66 586 727 66 586 727
laimennettu 64 448 523 66 794 748 66 767 124
4) Luku ei sisällä kesken vuotta käyttöönotettuja ja hankittuja kiinteistöjä.

VASTUUSITOUMUKSET
Meur 30.06.2012 30.06.2011 31.12.2011



Panttaukset ja takaukset omasta velasta
Kiinteistökiinnitykset 538,14 431,42 472,49
Pantatut kiinteistöosakkeet ja 203,51 193,44 208,24
sijoituskiinteistöt
Muut takausvastuut 56,83 61,13 60,87
Leasingvastuut, koneet ja kalusto 4,74 3,78 4,30
Hankevastuut 0,18 0,33 0,18
Koron- ja valuutanvaihtosopimukset
Nimellisarvot 161,95 157,87 169,96
Käyvät arvot -6,48 -0,59 -3,87

Jakelu:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.technopolis.fi