AI assistant
Technopls Ventures Ltd. — Interim / Quarterly Report 2011
Nov 2, 2011
7074_rns_2011-11-02_05663a58-0be8-4906-b252-8244b1070bc7.html
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Technopolis-konsernin osavuosikatsaus 1.1. - 30.9.2011
Technopolis-konsernin osavuosikatsaus 1.1. - 30.9.2011
TECHNOPOLIS OYJ OSAVUOSIKATSAUS 2.11.2011 klo 13.00
Technopolis-konsernin osavuosikatsaus 1.1. - 30.9.2011
Pääkohdat kaudelta 1-9/2011 verrattuna vuoden 2010 vastaavaan ajanjaksoon
- liikevaihto nousi 68,0 milj. euroon ( 58,4 milj. euroa)
- käyttökate nousi 34,7 milj. euroon (31,1 milj. euroa)
- liikevoitto nousi 59,0 milj. euroon (28,6 milj. euroa)
sisältäen 25,7 milj. euroa (-1,8 milj. euroa) sijoituskiinteistöjen käyvän
arvon nousua - tulos ennen veroja oli 49,6 milj. euroa (21,3 milj. euroa)
- taloudellinen vuokrausaste oli 95,7 % (93,7 %)
- konsernin omavaraisuusaste oli 36,2 % (38,8 %)
- sijoituskiinteistöjen nettovuokratuotto oli 7,7 % (7,7 %)
- tulos/osake laimentamaton nousi 0,56 euroon (0,24) ja laimennettu 0,56 euroon
(0,24 euroa) - liiketoiminnan rahavirta/osake oli 0,34 euroa (0,36 euroa)
- oma pääoma/osake oli 5,03 euroa (4,79 euroa)
Toimitusjohtaja Keith Silverang:
”Technopoliksen toiminta on kehittynyt kolmannella neljänneksellä suotuisasti.
Taloudellinen vuokrausaste on parantunut kaikissa maantieteellisissä yksiköissä
ja oli konsernissa 95,7 prosenttia. Pietarin Pulkovon ensimmäinen vaihe on
täysin vuokrattu ja valmistelut seuraavaan vaiheen käynnistämiseksi ovat
hyvässä vauhdissa.
Vertailukelpoisten kohteiden vuokratuotot nousivat 6,0 % pääosin vertailuvuotta
korkeammasta vuokrausasteesta ja indeksikorotuksista johtuen. Technopoliksen
käyttökate on parantunut verrattuna vuoden 2010 vastaavaan ajanjaksoon ja tämän
vuoden toiseen neljännekseen. Pääsyinä ovat korkeampi vuokrausaste sekä
vuokratasojen positiivinen kehitys.
Yhtiö on päivittänyt strategiset tavoitteet 2012 - 2016 ja ne ovat
kunnianhimoisia. Tavoittelemme mm. vähintään 15 % liikevaihdon ja käyttökatteen
kasvua vuosittain. Korostan, että haemme kannattavaa kasvua ja samalla pyrimme
jatkamaan konsernin maantieteellistä ja sektorikohtaista monipuolistumista.
Olemme pyrkineet monipuolistamaan Technopoliksen asiakasrakennetta. Tämän työn
ansiosta ICT-sektorin suhteellinen osuus asiakaskannasta laskee muiden
sektorien osuuden noustessa. Nokian osuus liikevaihdosta laskee vuoden 2012
alussa alle 3 %:iin yhtiön liikevaihdosta.”
Yhtiön liiketoimintaympäristö
Suomessa tilanne toimitilamarkkinoilla on ollut yleisellä tasolla vakaa.
Pääkaupunkiseudulla kilpailu on kiristynyt uusien toimistorakennusten
valmistumisen myötä. Pietarin toimitilamarkkinoilla modernien kohteiden
kysyntä on kehittynyt myönteisesti ja vajaakäyttöasteet ovat laskusuunnassa.
Parantuneen taloudellisen tilanteen myötä vajaakäyttöasteet Tallinnassa ovat
laskeneet jo alle kymmenen prosentin ja laadukkaista kohteista hyvillä
sijainneilla on kysyntää.
Yhtiön näkemyksen mukaan talousnäkymät sekä Euroopan että maailmantalouden
osalta ovat heikentyneet edellisestä vuosineljänneksestä. Taloudellinen
epävarmuus on laskenut odotuksia myös Suomessa ja oletamme tilanteen jatkuvan
epävarmana loppuvuoden aikana.
Liiketoiminta
Konsernilla on kiinteistö- ja palveluliiketoimintaa. Technopolis-konsernilla on
kolme maantieteellisiin yksiköihin pohjautuvaa toimintasegmenttiä: Suomi,
Venäjä ja Viro.
Vuoden 2011 kolmannella neljänneksellä innovaatioympäristöjen kysyntä on
säilynyt hyvänä Technopoliksen toiminta-alueilla. Kaikkien maantieteellisten
yksiköiden taloudellinen vuokrausaste nousi verrattuna edelliseen
neljännekseen. Konsernin taloudellinen vuokrausaste oli 95,7 % (93,7 %
30.9.2010). Koko konsernin taloudelliset vuokrausasteet eivät ole
vertailukelpoisia, sillä Viron tytäryhtiön sopimuskanta on sisältynyt konsernin
taloudelliseen vuokrausasteeseen vuoden 2010 viimeisestä vuosineljänneksestä
alkaen ja Pietarin tytäryhtiön sopimuskanta kuluvan vuoden toisesta
vuosineljänneksestä alkaen.
Katsauskauden aikana kilpailutilanne Suomen kasvukeskuksissa on säilynyt
vakaana. Yhtiön vuokrausasteet ovat edelleen toimistovuokramarkkinan
keskimääräisiä vuokrausasteita korkeammat kaikissa kasvukeskuksissa.
Oulussa merkittävän asiakkaan, Nokia Oyj:n, osuus yhtiön liikevaihdosta laskee
kuudesta prosentista alle neljän prosentin vuoden loppuun mennessä ja vuoden
2012 alussa 2,7 %:iin liikevaihdosta.
Tallinnan liikevaihto ja käyttökate olivat odotetulla tasolla ja taloudellinen
vuokrausaste nousi edelleen huolimatta toimistomarkkinoiden korkeasta
vajaakäyttöasteesta.
Technopolis Pulkovo on täyteen vuokrattu. Pietarin yksikön käyttökate oli 0,5
milj. euroa tappiolla, mutta sen odotetaan nousevan positiiviseksi viimeisellä
neljänneksellä. Pietarin yhtiöön oli katsauskauden loppuun mennessä sitoutunut
varoja 58,4 milj. euroa.
Konsernin taloudelliset vuokrausasteet*:
Taloudellinen 30.9.2011 30.6.2011 31.3.2011 31.12.2010 30.9.2010
vuokrausaste %
Konserni 95,7 93,6 94,5 94,4 93,7
Suomi 95,8 95,4 94,6 94,5 93,7
Oulu 94,7 92,8 92,3 91,7 91,7
Pääkaupunkiseutu 95,3 96,9 97,1 98,0 96,8
Jyväskylä 96,9 96,2 94,1 94,6 88,2
Kuopio 97,4 97,2 94,4 96,3 97,2
Lappeenranta 95,6 98,2 98,4 94,4 94,7
Tampere 98,0 97,3 97,3 96,1 96,5
Viro 94,4 93,7 92,9 93,5 -
Pietari 95,3 61,7 - - -
*) Koko konsernin taloudelliset vuokrausasteet eivät ole vertailukelpoisia,
sillä Viron tytäryhtiön sopimuskanta on sisältynyt konsernin taloudelliseen
vuokrausasteeseen 31.12.2010 alkaen ja Pietarin tytäryhtiön sopimuskanta
30.6.2011 alkaen.
Konsernin katsauskauden liikevaihto oli 68,0 milj. euroa (58,4 milj. euroa),
jossa oli kasvua 16,5 %. Liikevaihdosta 87,1 % (86,2 %) muodostui
vuokratuotoista ja 12,9 % (13,8 %) palvelutuotoista. Vertailukelpoisten
kohteiden vuokratuotot nousivat 6,0 % pääosin vertailuvuotta korkeammasta
vuokrausasteesta ja indeksikorotuksista johtuen.
Konsernin käyttökate oli 34,7 milj. euroa (31,1 milj. euroa), jossa kasvua 11,5
%. Käyttökatteen liikevaihtoa heikompi kasvu johtuu pääosin Pietarin yhtiön
odotettua hitaammasta vuokratuottojen kertymisestä ja kasvupanostuksista.
Liikevaihdon ja käyttökatteen jakauma liiketoiminnoittain on seuraava. (Luvut
sisäisestä laskennasta ilman eliminointeja.)
Toimitilat 1-9/2011 1-9/2010 1-12/2010
Liikevaihto 59,3 50,7 70,3
Käyttökate 38,7 34,9 47,1
Käyttökate-% 65,3% 68,7% 67,1%
Palvelut 1-9/2011 1-9/2010 1-12/2010
Liikevaihto 8,6 7,9 11,2
Käyttökate 1,4 0,9 1,1
Käyttökate-% 16,2% 11,0% 10,2%
Konsernin liikevoitto oli 59,0 milj. euroa (28,6 milj. euroa) sisältäen
sijoituskiinteistöjen käyvän arvon positiivista muutosta, joka oli 25,7 milj.
euroa (-1,8 milj. euroa). Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutos ei vaikuta
konsernin liikevaihtoon, käyttökatteeseen tai kassavirtaan.
Konsernin nettorahoituskulut olivat 9,5 milj. euroa (7,2 milj. euroa).
Nettorahoituskuluihin sisältyy 2,3 milj. euroa ruplan heikentymisestä
aiheutunutta laskennallista valuuttakurssitappiota. Tilikauden laajaan
tulokseen on kirjattu kaudelta 1.1.-30.4.2011 1,7 milj.euroa realisoitumattomia
tuottoja koronvaihtosopimuksista. Technopolis-konserni on muuttanut
koronvaihtosopimusten kirjauskäytäntöä 1.5.2011 alkaen IAS 39-standardin
suojauslaskennan mukaiseksi eliminoidakseen johdannaisinstrumenttien käypien
arvojen muutosten tulosvaikutusta ja pienentääkseen siten laskentakauden
tuloksen volatiilisuutta. Konsernin voimassaolevat koronvaihtosopimukset
täyttävät pääosin suojauslaskennan kriteerit. Konserni on pidentänyt lainojensa
korkosidonnaisuusaikaa koronvaihtosopimuksilla 1,5 vuoteen (0,9 vuotta
30.9.2010). Konsernin tulos ennen veroja oli 49,6 milj. euroa (21,3 milj.
euroa).
Konsernin operatiivinen tulos oli 14,8 milj. euroa (17,0 milj. euroa), jossa
laskua 12,9 %. Lasku johtuu pääosin vertailukautta korkeammista korkokuluista
sekä laskennallisista valuuttakurssitappioista. Operatiivisessa tuloksessa
esitetään yhtiön tilikauden tulos huomioimatta tilikauden aikaisia
sijoituskiinteistöjen ja rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutoksia,
mahdollisia kertaluonteisia eriä sekä edellä mainittuihin eriin liittyviä
verovaikutuksia.
Liiketoiminnan rahavirta/osake oli 0,34 euroa (0,36 euroa).
Taseen loppusumma oli 917,9 milj. euroa (747,9 milj. euroa), jossa oli kasvua
22,7 %. Konsernin omavaraisuusaste kauden lopussa oli 36,2 % (38,8 %).
Konsernin sijoituskiinteistöjen käypä arvo oli kauden lopussa 793,7 milj. euroa
(651,3 milj. euroa) ja rakenteilla olevien sijoituskiinteistöjen 69,6 milj.
euroa (49,8 milj. euroa). Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutoksen
tulosvaikutus katsauskaudella oli 25,7 milj. euroa (-1,8 milj. euroa).
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon nousu johtuu pääosin markkinoiden
tuottovaatimuksen laskusta ja rakenteilla olevien sijoituskiinteistöjen
arvonnoususta, joka johtuu projektikatteen laskennallisesta tuloutumisesta ja
vuokrausasteiden kasvusta. Sijoituskiinteistöjen ja keskeneräisten
kiinteistöjen nettotuottovaatimuksena käytetään kahden ulkopuolisen
arvioitsijan antamien aluekohtaisten nettotuottovaatimusten vaihteluvälien
keskiarvoa. Keskimääräinen kiinteistöjen nettotuottovaatimus konsernissa
30.9.2011 oli 8,0 %. Käyvän arvon laskennan keskimääräisenä kymmenen vuoden
vuokrausasteena on käytetty 95,7 %. Konsernin tavoitteet toteutuvasta
vuokrausasteesta ovat tätä korkeammat. Konsernin vuosien 2001 - 2010
keskimääräinen vuokrausaste on ollut 96,7 %.
Konsernin vuokrattava pinta-ala oli kauden lopussa yhteensä 564.000
kerrosneliömetriä (460.290 kerrosneliömetriä) ja rakenteilla oli 47.200
kerrosneliömetriä. Konsernin taloudellinen vuokrausaste kauden lopussa oli 95,7
% (93,7 %). Taloudellinen vuokrausaste kuvaa kiinteistöistä saatujen
vuokratuottojen prosentuaalista osuutta vuokrattujen tilojen vuokran ja vapaana
olevien tilojen arvioidun markkinavuokran yhteismäärästä. Konsernin
vuokrasopimuskanta oli kauden lopussa 149,3 milj. euroa (110,5 milj. euroa).
Luku ei sisällä rakenteilla olevien kohteiden sopimuskantaa.
Konsernin kiinteistökanta on maantieteellisesti hajautettu Suomessa Oulun
seudulle, pääkaupunkiseudulle, Jyväskylään, Kuopioon, Lappeenrantaan ja
Tampereelle sekä Venäjällä Pietariin ja Virossa Tallinnaan. Konsernilla on
yhteensä noin 1.300 asiakasta, jotka toimivat useilla eri toimialoilla.
Sijoituskiinteistöt Käypä arvo Markkinoiden Kerros-
30.9.2011 milj. euroa netto-tuottovaade m2
%
Suomi Oulu 237,1 8,3% 192.900
Pääkaupun 171,4 6,8% 77.600
kiseutu
Kuopio 85,6 8,3% 53.900
Tampere 84,5 7,4% 52.400
Jyväskylä 74,0 7,9% 47.100
Lappeenra 29,6 8,8% 27.300
nta
Suomi Suomi 682,1 7,8% 451.200
yhteensä
Viro Tallinna 63,9 8,4% 79.200
Venäjä Pietari 47,7 10,1% 24.100
Konsernin yhteensä 793,7 8,0% 554.500
sijoituskiinteistöt
Rakenteilla olevat yhteensä 69,6 useita 47.200
sijoituskiinteistöt
Muut kiinteistöt 9.500
(vuokratut, osakkeet ja
osuudet)
* Rakenteilla olevat sijoituskiinteistöt on arvostettu käypään arvoon ja
kirjattu keskeneräisiin tilinpäätöshetken valmiusasteen perusteella.
Technopoliksen toimitilat sijoittuvat hyvien kulkuyhteyksien varrelle koostuen
yliopisto-, lentokenttä- ja keskustakampuksista sekä muita
innovaatiokampuksista.
Merkittävimmät investoinnit ja kehityshankkeet
Katsauskauden lopussa Technopoliksella oli rakenteilla toimistotiloja Suomessa
pääkaupunkiseudulla Tampereella, Kuopiossa sekä Jyväskylässä. Hankkeet
laajentavat jo olemassa olevia keskuksia.
Rakenteilla 30.9.2011 olevat hankkeet:
Kampus-t Alue Kerros milj. Vuokraus-aste Alku-tuo Valmis
yyppi -m2 euroa % 30.9.2011 tto % tuu
Finn-Medi Kampus Tampere 12.900 31,5 100,0 7,6 11/201
kampus 1
Ruoholaht Keskusta Pääkaupun 9.000 27,7 20,0* 6,3 5/2012
i 2 -kiseutu
Yliopisto Keskusta Tampere 7.900 22,5 39,0 7,0 9/2012
nrinne 2
Innova 2 Keskusta Jyväskylä 9.200 19,8 61,0 7,5 2/2012
Hermia 15 Kampus Tampere 4.800 10,8 88,0 7,5 1/2012
B
Viestikat Kampus Kuopio 3.400 3,9 78,0 8,3 1/2012
u 2B
* Vuokrausaste katsauskauden päättymisen jälkeen 1.11.2011 oli 44,0 %.
Suunnitteilla 30.9.2011 olevat hankkeet:
Kampustyyppi Status Alue m2 Arvioitu
aloitus
--------------------------------------------------------------------------------
Pulkovo 2 Lentokenttä-ka Ei Pietari 22.400 2011 - 2012
mpus investointipäätö
stä
Ülemiste Lentokenttä-ka Investointipäätös Tallinn 7.200 11/2011
Lõõtsa 8 mpus tehty a
Viestikatu 3 Kampus Ei Kuopio 10.200 12/2011
investointipäätö
stä
Technopolis Ülemisten ensimmäisestä kasvuhankkeesta on tehty investointipäätös
ja rakennuslupahakemus on jätetty.
Technopoliksen tarkoituksena on myydä innovaatiokeskustoimintaan sopimattomia
ja ydinliiketoimintaan kuulumattomia kiinteistöjä.
Strategia
Yhtiön hallitus vahvisti syyskuussa yhtiön strategiset tavoitteet vuosille 2012
- 2016 seuraavasti:
- keskimäärin 15 % liikevaihdon ja käyttökatteen kasvu vuosittain (aiempi
tavoite 10 % vuosittain)
- Suomen ulkopuolinen liikevaihto yli 50 miljoonaa euroa vuoteen 2016 mennessä
- sijoitetun pääoman tuottotavoite vähintään 6 % vuodessa
- omavaraisuustavoite vähintään 35 % yli suhdanteen
- tavoitteena jakaa osinkoa 40 - 50 % nettotuloksesta ilman käypien arvojen
muutoksia vuosittain
Yhtiö pyrkii vahvistamaan terveydenhuolto- ja koulutusalojen osuutta
asiakaskannassaan panostamalla näihin segmentteihin ja niiden tarvitsemiin
erityispalveluihin. Technopolis pyrkii siihen, että sen asiakasrakenne on sekä
toimialallisesti että alueellisesti hajautettu.
Osana kansainvälistymistavoitteitaan Technopolis-konserni analysoi jatkuvasti
mahdollisia kasvukohteita Euroopassa. Keskeisinä kriteereinä mahdollisille
hankinnoille ovat kohteen riittävä kokoluokka ja kasvumahdollisuudet,
erinomainen sijainti kasvukeskuksissa ja korkealaatuinen, joustava
kiinteistökanta sekä positiivinen kassavirta. Ostettavan kohteen asiakaskannan
tulee soveltua Technopoliksen konseptiin. Lisäksi hankkeen tulee vaikuttaa
positiivisesti osakekohtaiseen tulokseen.
Rahoitus
Katsauskauden päättyessä Technopoliksella oli käytettävissä nostamattomia
sitovia luottolimiittejä 74,9 milj. euroa ja rahavaroja 5,6 milj. euroa.
Luottolimiiteistä 60,0 milj.euroa koostuu lainalimiitistä ja 14,9 milj. euroa
shekkilimiitistä. Käytettävissä olevien lainalimiittien nostaminen edellyttää
vakuusjärjestelyjä. Lisäksi Technopoliksella on kooltaan 120 milj. euron
yritystodistusohjelma, josta oli katsauskauden päättyessä käytössä 25,0 milj.
euroa.
Konsernin nettorahoituskulut olivat 9,5 milj. euroa (7,2 milj. euroa).
Nettorahoituskuluihin sisältyy 2,3 milj. euroa ruplan heikentymisestä
aiheutunutta laskennallista valuuttakurssitappiota. Tilikauden tulokseen on
kirjattu kaudelta 1.1.-30.4.2011 1,7 milj. euroa realisoitumattomia tuottoja
koronvaihtosopimuksista. Suoraan omaan pääomaan ja laajaan tuloslaskelmaan on
kirjattu koronvaihtosopimusten käyvän arvon muutosta kaudella 1.5. - 30.9.2011
verovaikutus huomioiden -2,8 milj. euroa. Technopolis-konserni on muuttanut
koronvaihtosopimusten kirjauskäytäntöä 1.5.2011 alkaen IAS 39-standardin
suojauslaskennan mukaiseksi eliminoidakseen johdannaisinstrumenttien käypien
arvojen muutosten tulosvaikutusta ja pienentääkseen siten laskentakauden
tuloksen volatiilisuutta. Konsernin voimassaolevat koronvaihtosopimukset
täyttävät pääosin suojauslaskennan kriteerit.
Konsernin koronmaksukyky (interest coverage ratio) oli 3,8 (5,3).
Koronmaksukyky kuvastaa käyttökatteen ja suoriteperusteisten korkokulujen
suhdetta.
Konsernin taseen loppusumma oli 917,9 milj. euroa (747,9 milj. euroa), josta
vierasta pääomaa oli 587,1 milj. euroa (459,4 milj. euroa). Konsernin
omavaraisuusaste oli 36,2 % (38,8 %). Konsernin nettovelkaantumisaste oli
kauden lopussa 154,7 % (136,9 %). Konsernin oma pääoma/osake oli 5,03 euroa
(4,79 euroa).
Konsernin korollisten velkojen määrä kauden lopussa oli 517,6 milj. euroa
(399,7 milj. euroa) ja lainapääomilla painotettu laina-aika oli 8,6 vuotta (9,4
vuotta). Euroopan investointipankin (EIB) myöntämien 123,3 milj. euron lainojen
pankkitakaukset on järjestetty laina-aikaa lyhyemmillä sopimuksilla, ellei
pankkitakauksia saada uusittua, lainat tulee järjestellä uudelleen. Korollisten
velkojen keskikorko 30.9.2011 oli 2,85 % (2,18 %). Kauden lopussa korollisista
veloista 60,4 % (75,0 %) oli vaihtuvakorkoisia lainoja ja 39,6 % (25,0 %)
kiinteään korkoon sidottua.
Technopolis on varautunut mahdolliseen korkotason nousuun lisäämällä
koronvaihtosopimusten määrää ja vähentämällä alle 12 kk:n
markkinakorkosidonnaisuutta. Konserni on pidentänyt korkosidonnaisuusaikaa
koronvaihtosopimuksilla 1,5 vuoteen (0,9 vuotta 30.9.2010). Yhden
prosenttiyksikön rahamarkkinakorkojen muutos muuttaisi korkokuluja vuositasolla
2,2 milj. euroa. Katsauskauden päättyessä koronvaihtosopimuksia oli 177,9 milj.
euron pääomalle.
Konsernin luototusaste (loan to value) eli korollisten velkojen suhde
sijoituskiinteistöjen ja rakenteilla olevien kiinteistöjen käypiin arvoihin oli
59,2 % (56,2 %). Konsernilla on korollisia lainoja rahoituslaitoksilta 517,6
milj. euroa, joista 230,4 milj. euroon sisältyy omavaraisuusasteeseen,
lainanhoitokykyyn tai luototusasteeseen liittyviä kovenantteja.
Lainanhoitokyvyn ja luototusasteen kovenantti sisältyy Technopolis Ülemisten
(omistus 51 %) 40,3 milj. euron lainoitukseen. Ko. lainamäärän osalta
tytäryhtiön lainanhoitokyvyn (debt service coverage ratio) tulee olla vähintään
1,1 ja luototusasteen enintään 70 %. Mikäli kovenanttitasoja ei saavuteta,
luotonantaja voi irtisanoa lainan. Katsauskauden päättyessä Technopolis
Ülemisten lainanhoitokyky oli 1,4 ja luototusaste 54 %.
Omavaraisuusasteeseen liittyviä kovenantteja sisältyy 190,1 milj. euroon
lainoja. Omavaraisuusasteen heikentyminen voi johtaa näissä luotoissa
korkeampaan korkomarginaalitasoon tai ennenaikaiseen takaisinmaksuun.
Marginaalit eräissä lainoissa ja pankkitakauksissa voivat nousta
omavaraisuusasteen laskiessa. Mahdolliset marginaalimuutokset tulevat voimaan
kunkin lainan sopimusehtojen mukaan. Takaisinmaksuehto sisältyy 40,6 milj.
euroon näistä lainoista. Takaisinmaksuehto täyttyy, jos omavaraisuusaste laskee
alle 30 %.
Jos konsernin omavaraisuusaste katsauskauden päättyessä olisi ollut 33 - 35 %
ja omavaraisuuteen liittyvien hinnoittelukovenanttien oletettaisiin astuvan
voimaan välittömästi, kasvaisivat korkokulut vuositasolla 0,1 milj. euroa.
Vastaavasti omavaraisuusasteen ollessa alle 33 %, kasvaisivat korkokulut
vuositasolla 0,4 milj. euroa.
European Investment Bankin (EIB) myöntämien 122,8 milj. euron lainojen
vakuutena ovat 126,0 milj. euron pankkitakaukset. Näistä pankkitakauksista 10,0
milj. euroa erääntyy vuoden 2013 loppuun mennessä ja niitä pyritään jatkamaan.
Näiden pankkitakausten uusimisten yhteydessä marginaalien muutokset ovat
mahdollisia.
Katsauskautta seuraavan 12 kuukauden aikana olemassa olevista korollisista
veloista erääntyy maksettavaksi 73,5 milj. euroa.
Technopolis Pulkovon ensimmäisen vaiheen rahoitus on hoidettu European Bank for
Reconstruction and Developmentin (EBRD) 31,6 milj. euron lainalla sekä
emoyhtiön sijoituksilla omaan pääomaan.
Finanssivalvonta hyväksyi Technopoliksen perusesitteen 11.5.2011. Perusesite on
voimassa 12 kuukautta sen julkistamisesta. Tarkemmat tiedot asiasta käyvät ilmi
13.5.2011 julkaistusta pörssitiedotteesta.
Organisaatio ja henkilöstö
Technopolis Oyj:n toimitusjohtajana toimii Keith Silverang. Yhtiön
varatoimitusjohtajana toimii talousjohtaja Reijo Tauriainen.
Konsernin johtoryhmään kuuluvat Keith Silverang, Reijo Tauriainen, Satu
Eskelinen, Marko Järvinen, Kari Kokkonen, Jukka Rauhala ja Sami Juutinen.
Technopoliksen operatiivinen organisaatio käsittää kolme yksikköä; Suomi,
Venäjä ja Viro. Konsernin organisaatiossa on lisäksi matriisitoiminnot
konsernin kiinteistökehityksen, yrityspalveluiden, yrityskehityksen sekä
konsernin tukitoimintojen toteuttamiseksi.
Katsauskaudella konsernin palveluksessa oli keskimäärin 154 (134) henkilöä.
Toimitilaliiketoiminnassa työskenteli 89 (65) henkilöä, yrityspalveluissa 56
(35) henkilöä ja kehityspalveluissa 20 (34) henkilöä. Katsauskauden lopussa
konsernin henkilöstömäärä oli 165 (136).
Technopoliksella on yhtiökokouksen valtuutuksella hallituksen päättämä
osakepalkkio-ohjelma, jossa avainhenkilöillä on vuonna 2011 mahdollisuus
ansaita yhteensä 150.000 osaketta. Osakkeiden ansaintakriteereinä on 60 %:sti
yhtiön osakekohtaisen tuloksen kasvu ja 40 %:sti yhtiön toimitilojen
vertailukelpoisten (like for like) vuokrien kasvu.
Konsernirakenne
Technopolis-konserniin kuuluu emoyhtiö Technopolis Oyj, jolla on toimintaa
Espoossa, Helsingissä, Jyväskylässä, Kuopiossa, Lappeenrannassa, Oulussa,
Tampereella ja Vantaalla, Kiinteistö Oy Innopoli II Espoossa (100 %),
Kiinteistö Oy Finnmedi 6-7 (100 %) sekä Kiinteistö Oy Hermia (63,9 %)
Tampereella sekä kuusi muuta tytäryhtiöitä Suomessa.
Technopoliksella on Pietarissa kaksi venäläistä yhtiötä, Technopolis Neudorf
LLC (omistusosuus 100 %) ja Technopolis St. Petersburg LLC (100 %). Virossa
Technopolis Baltic Holding OÜ (100 %) hallinnoi osuutta Technopolis Ülemiste
AS:ssa (51 %).
Emoyhtiöllä on vähemmistöosuus osakkuusyhtiöissä Technocenter Kempele Oy (48,5
%), Kiinteistö Oy Bioteknia (28,5 %), Iin Micropolis Oy (25,7 %), Jyväskylä
Innovation Oy (24 %) ja Kuopio Innovation Oy (24 %). Lisäksi emoyhtiö omistaa
Otaniemen kehitys Oy:stä 35 %.
Varsinainen yhtiökokous
Technopoliksen varsinainen yhtiökokous pidettiin 30.3.2011. Vuoden 2011
yhtiökokous vahvisti konsernin ja emoyhtiön tilinpäätöksen tilikaudelta 2010 ja
myönsi vastuuvapauden yhtiön hallitukselle ja toimitusjohtajalle. Yhtiökokous
päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti jakaa osinkoa 0,17 euroa osakkeelta.
Osinko maksettiin osakkeenomistajalle, joka täsmäytyspäivänä 4.4.2011 oli
merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Osingon
maksupäivä oli 11.4.2011.
Yhtiön hallituksen jäsenmääräksi päätettiin kuusi. Teija Andersen, Carl-Johan
Granvik, Pertti Huuskonen, Pekka Korhonen, Matti Pennanen ja Timo Ritakallio
valittiin yhtiön hallituksen jäseniksi toimikaudeksi, joka päättyy seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Pertti Huuskonen valittiin hallituksen
puheenjohtajaksi ja Carl-Johan Granvik varapuheenjohtajaksi. Yhtiön
tilintarkastajaksi valittiin KHT-yhteisö KPMG Oy Ab päävastuullisena
tilintarkastajanaan Tapio Raappana, KHT.
Yhtiökokouksen jälkeen hallitus nimesi keskuudestaan tarkastusvaliokunnan ja
palkitsemisvaliokunnan. Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja on Timo Ritakallio
ja muut jäsenet ovat Carl-Johan Granvik ja Pekka Korhonen.
Palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja on Pertti Huuskonen ja muut jäsenet ovat
Teija Andersen ja Matti Pennanen.
30.3.2011 pidetty varsinainen yhtiökokous päätti perustaa osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan valmistelemaan hallituksen jäseniä ja hallituksen jäsenten
palkkioita koskevat ehdotukset seuraavalle varsinaiselle yhtiökokoukselle.
Nimitystoimikuntaan kuuluu hallituksen puheenjohtaja sekä kolme kolmea suurinta
osakkeenomistajaa edustavaa, hallitukseen kuulumatonta jäsentä.
Nimitystoimikunnan puheenjohtajana toimii suurimman osakkeenomistajan nimeämä
jäsen. Nimitystoimikunnan toimikausi jatkuu kunnes uusi nimitystoimikunta on
nimetty, ellei yhtiökokous toisin päätä. Nimitystoimikunta valmistelee edellä
tarkoitetut ehdotukset tarvittaessa myös ylimääräiselle yhtiökokoukselle.
Nimitystoimikuntaan ei voida nimetä sellaista jäsentä, jota ei voitaisi nimetä
hallituksen nimitysvaliokuntaan voimassa olevan Suomen listayhtiöiden
hallinnointikoodin mukaan. Nimitystoimikunnan on myös täytettävä koodin
vaatimukset riippumattomuudesta yhtiöstä.
Yhtiökokouksen muut päätökset käyvät ilmi 30.3.2011 julkaistusta
pörssitiedotteesta.
Hallituksen valtuutukset
Yhtiön 30.3.2011 pidetty varsinainen yhtiökokous valtuutti yhtiön hallituksen
päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen
osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta seuraavasti.
Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä
enintään 12.677.000 osaketta, mikä vastaa noin 20 prosenttia yhtiön kaikista
osakkeista. Hallitus päättää kaikista osakeannin ja osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antamisen ehdoista. Osakeanti ja osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antaminen voi tapahtua osakkeenomistajien
merkintäetuoikeudesta poiketen (suunnattu anti). Valtuutusta ei kuitenkaan
voida käyttää kannustinjärjestelmiä varten. Valtuutus kumoaa yhtiökokouksen
26.3.2009 hallitukselle antaman valtuutuksen päättää osakeannista sekä
osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutus on
voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin
enintään 30.6.2012 asti. Mikäli koko osakeantivaltuutus käytettäisiin, olisi
laskennallinen laimennusvaikutus 20 %.
Varsinainen yhtiökokous 2009 päätti osakepalkkiojärjestelmän
käyttöönottamisesta Technopolis -konsernin avainhenkilöille. Koko järjestelmän
perusteella voidaan antaa palkkiona yhteensä enintään 390.000 osaketta.
Osakepalkkio-ohjelma on otettu käyttöön, ja yhtiön avainhenkilöillä on vuonna
2011 mahdollisuus ansaita yhteensä enintään 150.000 osaketta. Mikäli kaikki
150.000 osaketta ansaittaisiin, olisi laskennallinen laimennusvaikutus 0,2 %.
Osakkeisiin liittyviä tapahtumia ja liputusilmoitukset
Yhtiön osakemäärä on 63.385.044 osaketta. Osakkeet ovat samanlajisia ja
kullakin osakkeella on yksi ääni yhtiökokouksessa. Yhtiön osakepääoma on
96.913.626,29 euroa, ja uusien osakkeiden merkintähinta kirjataan sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon.
26.8.2011 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma ilmoitti, että sen suora
omistusosuus Technopolis Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä ylitti yhden
viidesosan (20 %) osakekaupalla, joka tehtiin 25.8.2011. Varman suora
omistusosuus Technopoliksen osakepääomasta ja äänimäärästä transaktion jälkeen
oli 12.834.529 osaketta ja 20,25 %. Varma liputti edellisen kerran tammikuussa
2011 ja ilmoitti tuolloin omistuksensa nousseen yli 15 %:iin.
Technopoliksen optio-oikeudet 2007B listattiin 2.5.2011 alkaen NASDAQ OMX
Helsingin pörssilistalle. Tarkemmat tiedot asiasta käyvät ilmi 19.4.2011
julkaistusta pörssitiedotteesta.
19.1.2011 OP-Pohjola osuuskunta ilmoitti OP-Pohjolan ja sen
vaikutusvaltapiirissä olevien yhteisöjen sekä OP-Pohjolan tytäryritysten ja
tytäryritysten hallinnoimien sijoitusrahastojen yhteenlasketun osuuden
Technopolis Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä alittaneen yhden
kahdeskymmenesosan (5 %) osakekaupalla, joka tehtiin 18.1.2011. OP-Pohjola
osuuskunnan epäsuora osuus Technopoliksen osakepääomasta ja äänimäärästä
transaktion jälkeen oli 2.649.543 osaketta ja 4,180 %.
Arvio toiminnan riskeistä ja epävarmuustekijöistä
Technopoliksen liiketoimintaan sisältyvät merkittävimmät riskit liittyvät
taloudelliseen kehitykseen, mikä ilmenee rahoitus- ja asiakasriskeinä sekä
kansainvälisen liiketoiminnan riskeinä.
Korkoriskin hallinnan tavoitteena on alentaa markkinakorkojen heilahtelujen
negatiivista vaikutusta yhtiön tulokseen, rahoitusasemaan ja kassavirtaan.
Tarvittaessa yhtiö käyttää korkotermiini-, koronvaihto- ja
korko-optiosopimuksia korkoriskiltä suojautumiseen. Yhtiön korkoriskipolitiikan
tavoitteena on myös hajauttaa lainasopimusten korkoriski eri maturiteeteille
kulloinkin vallitsevan markkinatilanteen ja yhtiössä luodun korkonäkemyksen
pohjalta.
Technopoliksen kauden lopun lainasalkun rakennetta kuvaa se, että
rahamarkkinakorkojen muutos yhdellä prosenttiyksiköllä muuttaisi
korkokustannuksia vuositasolla 2,2 milj. euroa.
Lainoihin liittyvän korkoriskin johdosta korkoperusteet on hajautettu.
Korollisista veloista 30.9.2011 9,7 % on sidottu alle 3 kk euribor-korkoon ja
50,7 % on sidottu 3 - 12 kk euribor-korkoon. Korollisista veloista 39,6 % oli
kiinteäkorkoisia 13 - 60 kuukauden ajalle.
Jälleenrahoitusriskin hallinnan tavoitteena on varmistaa, että konsernin
lainasalkku on riittävän hajautettu lainojen takaisinmaksuaikataulun ja
rahoitusinstrumenttien osalta. Korollisten velkojen jäljellä oleva pääomilla
painotettu laina-aika oli 8,6 vuotta. Rahoitusriskin hallitsemiseksi
Technopolis käyttää laajaa rahoittajapiiriä, monipuolista
rahoitusinstrumenttien valikoimaa ja ylläpitää riittävää vakavaraisuutta.
Rahoitusmarkkinoiden epävakaus voi vaikuttaa kasvu- ja jälleenrahoituksen
saatavuuteen sekä marginaaleihin tulevaisuudessa.
Venäjän ja Viron lainsäädännön poikkeavuus Suomen lainsäädännöstä sekä
viranomaiskäytäntöjen erilaisuus Suomeen verrattuna voivat aiheuttaa riskejä.
Venäjän ruplan ja euron välisten valuuttakurssien muutokset voivat vaikuttaa
yhtiön taloudelliseen tilanteeseen ja toimintaan. Ruplamääräiset
liiketapahtumat kirjataan tapahtumapäivän kurssiin. Muuntamisesta aiheutuneet
kurssierot kirjataan tuloslaskelmaan muihin liiketoiminnan kuluihin tai
rahoituskuluihin ja -tuottoihin liiketapahtuman luonteen mukaisesti.
Muutokset yleisessä taloudellisessa tilanteessa voivat vaikuttaa yhtiön
asiakkaiden ja sitä kautta myös konsernin liiketoimintaan epäsuotuisasti.
Asiakasriskien hallinnan tavoitteena on minimoida asiakkaiden taloudellisessa
tilanteessa mahdollisesti tapahtuvien muutosten kielteinen vaikutus
liiketoimintaan ja yhtiön tulokseen. Asiakasriskien hallinnassa keskitytään
asiakkaiden liiketoiminnan tuntemiseen sekä asiakastietojen aktiiviseen
seurantaan. Asiakasriskejä hajautetaan hankkimalla asiakkaita kaikilta
teknologiatoimialoilta, tietointensiivisistä toiminnoista ja julkiselta
sektorilta. Asiakasriskien hallintaan liittyen Technopoliksen vuokrasopimukset
sisältävät vuokravakuusjärjestelyjä.
Yhtiön vuokrasopimukset jakaantuvat kahteen ryhmään, määräaikaisiin ja
toistaiseksi voimassa oleviin vuokrasopimuksiin. Yhtiö pyrkii käyttämään
molempia sopimustyyppejä markkinatilanteesta, kiinteistöstä ja
vuokralaisasiakkaan toimialasta riippuen.
Katsauskauden lopussa seuraavan 12 kuukauden aikana irtisanottavissa ja
uudelleen neuvoteltavissa olevat toistaiseksi voimassa olevat sopimukset
kattavat 58,0 % (47,2 %) vuokrattavista tiloista. Näiden sopimusten
irtisanomisaika jakautuu alla olevassa taulukossa kuvatulla tavalla.
Irtisanomisaika kk 30.9.2011 30.9.2010
% -vuokrattavista tiloista % -vuokrattavista tiloista
0 - 3 15,8 3,5
3 - 6 28,1 10,8
6 - 9 7,6 24,2
9 - 12 6,5 8,7
--------------------------------------------------------------------------
Yhteensä 58,0 47,2
Kauden lopussa vuokrasopimusten keskimääräinen voimassaoloaika oli 21 (19)
kuukautta. Luku ei sisällä rakenteilla olevien kohteiden sopimuskantaa.
Taloudellisen vuokrausasteen alentuminen voi pienentää vuokra- ja
palvelutuottoja ja tulosta sekä alentaa sijoituskiinteistöjen käypiä arvoja ja
sitä kautta omavaraisuusastetta. Nykyinen sopimusrakenne antaa asiakkaille
mahdollisuuden joustavasti muuttaa toimitilojen määrää liiketoiminnan
muuttuessa. Sopimusrakenteen joustavuus voi muodostaa riskin konsernille, mutta
se on olennainen osa Technopoliksen palvelukonseptia. Yhtiöllä on vahvaa
pitkäaikaista kokemusta ja osaamista tästä toimintamallista erilaisissa
talouden suhdannevaiheissa.
Technopolis kiinnittää uudisrakennushankkeissa huomiota laatuun sekä
kiinteistön koko elinkaaren hallittavuuteen. Suunnitteluvaiheessa huomioidaan
kiinteistön ylläpidon ja huollon vaatimukset tavoitteena toteuttaa ympäristöä
säästäviä ratkaisuja mm. energiankulutuksen, toimitilojen muuntojoustavuuden ja
kierrättämismahdollisuuksien suhteen. Technopolis suorittaa kiinteistöjen
ostojen yhteydessä normaalit kiinteistö- ja ympäristökatselmukset ennen
lopullista sitoutumista kauppaan. Kiinteistöt on vakuutettu
täysarvovakuutuksella.
Markkinoiden tuottovaatimusten muutokset saattavat vaikuttaa yhtiön
tuloskehitykseen merkittävästi sijoituskiinteistöjen käyvän arvon kautta.
Markkinoiden tuottovaatimusten noustessa kiinteistöjen käyvät arvot laskevat ja
tuottovaatimusten laskiessa kiinteistöjen käyvät arvot nousevat. Arvonmuutokset
vaikuttavat yhtiön liikevoittoon joko alentavasti tai kohottavasti.
Markkinoiden tuottovaatimusten muutoksilla ei ole välitöntä vaikutusta yhtiön
liikevaihtoon, käyttökatteeseen eikä kassavirtaan, mutta sijoituskiinteistöjen
negatiivinen arvonmuutos voi laskea yhtiön omavaraisuusastetta siten, että
lainasopimusten kovenanttiehto realisoituu. Tällöin arvonmuutoksella on
vaikutus kassavirtaan ja tilikauden tulokseen.
Tulevaisuuden näkymät
Konsernin johto arvioi sekä vuoden 2011 liikevaihdon että käyttökatteen
kasvavan 11 - 13 prosenttia edellisestä tilikaudesta.
Konsernin taloudellinen tulos on riippuvainen yleisen toimintaympäristön,
asiakaskunnan liiketoiminnan, rahoitusmarkkinoiden ja kiinteistöjen
tuottovaatimusten kehityksestä. Niissä tapahtuvat seikat saattavat vaikuttaa
vuokrausasteen, palveluiden käytön, rahoituskulujen, kiinteistöjen käypien
arvojen ja toimitilojen vuokratason muutoksien kautta konsernin tulokseen.
Espoo 2.11.2011
TECHNOPOLIS OYJ
Hallitus
Keith Silverang
Toimitusjohtaja
p. 040 566 7785
LIITTEET:
Taulukko-osio
Yhtiön internet-sivuilla osoitteessa
www.technopolis.fi/sijoittajille/presentaatiot on saatavilla esitys
osavuosikatsauksesta. Osavuosikatsauksen PDF-versio on noudettavissa
internetissä www.technopolis.fi -osoitteessa. Pyynnön paperiversion
lähettämisestä voi esittää p. 046 712 0000/Technopolis info.
Technopoliksella on tiedotepalvelu, johon liittyminen on mahdollista
osoitteessa http://www.technopolis.fi/sijoittajille/tiedotepalvelu. Palveluun
ilmoittautuneille lähetetään yhtiön tiedotteet sähköpostitse.
Taulukko-osio
Osavuosikatsauksen laadintaperiaatteet ja tunnuslukujen laskentakaavat ovat
samat kuin vuoden 2010 tilinpäätöksessä lukuun ottamatta IAS 39-standardin
mukaista rahoitusinstrumenttien suojauslaskentaa. Laadintaperiaatteen muutos on
seuraava:
Technopolis -konserni käyttää johdannaisinstrumentteja (pääosin
koronvaihtosopimuksia) suojautuakseen markkinakorkojen muutoksista johtuvalta
riskiltä. Konserni on muuttanut kirjauskäytäntöä ja noudattaa IAS 39
-standardin mukaista suojauslaskentaa koronvaihtosopimusten osalta 1.5.2011
lukien, minkä seurauksena johdannaisinstrumenttien käyvän arvon muutokset
suojauslaskennan kriteerit täyttävissä tehokkaissa johdannaisinstrumenteissa
kirjataan laajan tuloslaskelman rahavirran suojauksiin. Käyvän arvon muutokset
johdannaisinstrumenteissa, jotka eivät täytä suojauslaskennan vaatimuksia,
kirjataan tuloslaskelmaan. Konsernin voimassaolevat koronvaihtosopimukset
täyttävät pääosin suojauslaskennan kriteerit.
Osavuosikatsaus on laadittu IFRS-standardien kirjaamis- ja arvostusperiaatteita
noudattaen, ja sen laadinnassa on noudatettu IAS 34-standardia.
Luvut ovat tilintarkastamattomia.
Technopolis konserni:
LAAJA TULOSLASKELMA 7-9/ 7-9/ 1-9/ 1-9/ 1-12/
Meur 2011 2010 2011 2010 2010
Liikevaihto 22,99 19,16 67,97 58,36 81,18
Liiketoiminnan muut tuotot 1) 0,13 0,25 0,66 0,84 1,57
Liiketoiminnan muut kulut -10,86 -8,91 -33,93 -28,09 -41,34
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutos 10,22 -2,48 25,69 -1,79 2,74
Poistot -0,47 -0,31 -1,35 -0,74 -1,13
--------------------------------------
Liikevoitto/-tappio 22,01 7,71 59,03 28,58 43,01
Rahoitustuotot ja -kulut -5,64 -2,23 -9,47 -7,25 -9,43
--------------------------------------
Tulos ennen veroja 16,37 5,48 49,56 21,33 33,59
Tuloverot -4,29 -1,13 -12,41 -6,79 -10,13
--------------------------------------
Tilikauden tulos 12,08 4,35 37,16 14,54 23,46
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot -0,87 -0,62
Myytävissä olevat rahoitusvarat 0,00 0,02 0,05 0,03 0,02
Johdannaiset -2,86 -3,79
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät 0,74 -0,01 0,97 -0,01 -0,01
verot
Tilikauden muut laajan tuloksen erät -2,99 0,02 -3,38 0,02 0,02
verojen jälkeen
Tilikauden laaja tulos yhteensä 9,09 4,37 33,77 14,56 23,48
Tilikauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille 11,16 4,35 35,74 14,54 23,25
Määräysvallattomille 0,92 1,41 0,21
12,08 4,35 37,16 14,54 23,46
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille 8,17 4,37 32,36 14,56 23,27
Määräysvallattomille 0,92 1,41 0,21
9,09 4,37 33,77 14,56 23,48
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta
voitosta laskettu osakekohtainen tulos:
Tulos/osake, laimentamaton (EUR) 0,18 0,07 0,56 0,24 0,38
Tulos/osake, laimennusvaikutuksella 0,18 0,07 0,56 0,24 0,38
oikaistu (EUR)
1) Liiketoiminnan muut tuotot koostuvat kehityspalveluihin saaduista
toiminta-avustuksista, joita vastaavat samansuuruiset kehityspalveluiden kulut
on kirjattu liiketoiminnan kuluihin.
TASE, VARAT
Meur 30.09.2011 30.09.2010 31.12.2010
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 3,90 4,07 4,05
Aineelliset hyödykkeet 84,72 62,94 65,17
Sijoituskiinteistöt 793,65 651,32 727,67
Sijoitukset 11,77 11,72 13,05
Laskennalliset verosaamiset 2,36 3,79 4,41
Pitkäaikaiset varat 896,41 733,83 814,36
Lyhytaikaiset varat 20,67 14,10 13,25
Myytävänä olevat pitkäaikaiset varat 0,86
Varat yhteensä 917,93 747,93 827,61
TASE, OMA PÄÄOMA JA VELAT
Meur 30.09.2011 30.09.2010 31.12.2010
Oma pääoma
Osakepääoma 96,91 96,91 96,91
Ylikurssirahasto 18,55 18,55 18,55
Muut rahastot 81,54 84,22 84,22
Muuntoerot -1,61 0,00 0,00
Muu oma pääoma 0,32 0,46 0,66
Edellisten tilikausien voittovarat 87,39 73,81 73,75
Tilikauden tulos 35,74 14,54 23,25
Emoyhtiön osakkeenomistajien osuus 318,85 288,50 297,35
Määräysvallatomien omistajien osuus 11,96 0,01 10,25
Oma pääoma yhteensä 330,81 288,51 307,60
Velat
Pitkäaikaiset velat
Korollinen vieras pääoma 444,06 346,72 409,92
Koroton vieras pääoma 1,09 1,17 1,30
Laskennalliset verovelat 48,34 39,30 41,44
Pitkäaikaiset velat yhteensä 493,49 387,20 452,65
Lyhytaikaiset velat
Korollinen vieras pääoma 73,50 53,01 47,95
Koroton vieras pääoma 20,13 19,22 19,41
Lyhytaikaiset velat yhteensä 93,63 72,22 67,36
Velat yhteensä 587,12 459,42 520,01
Oma pääoma ja velat yhteensä 917,93 747,93 827,61
Konsernin venäläinen tytäryhtiö siirtyi 1.1.2011 alkaen raportoimaan
konsernille ruplamääräisesti. Tämän seurauksena osavuosikatsauksessa esiintyy
ensimmäisen kerran muuntoeroja tilikaudella 2011. Muuntoeroja syntyy
muunnettaessa ulkomaisen tytäryrityksen tilinpäätös laatimisvaluutan
määräiseksi.
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA 1-9/ 1-9/ 1-12/
Meur 2011 2010 2010
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos 37,16 14,54 23,46
Oikaisut:
Sijoituskiinteistöjen arvonmuutokset -25,69 1,79 -2,74
Poistot 1,35 0,74 1,13
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista -0,12 0,01 0,03
Luovutusvoitot -2,01
Muut oikaisut, joihin ei liity maksutapahtumaa 0,44 0,55 0,70
Rahoitustuotot ja -kulut 9,59 7,23 9,40
Verot 12,41 6,79 10,13
Käyttöpääoman muutos 0,12 2,34 1,65
Saadut korot 0,11 0,24 0,40
Saadut osingot 0,01 0,01 0,01
Maksetut korot ja maksut -7,42 -5,30 -7,16
Muut rahoituserät liiketoiminnasta -1,84 -2,56 -3,09
Maksetut verot -4,22 -4,70 -6,84
Liiketoiminnan rahavirta 21,90 21,69 25,05
Investointien rahavirta
Investoinnit muihin sijoituksiin -0,01 -0,40 -0,47
Investoinnit sijoituskiinteistöihin -69,41 -40,03 -54,17
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -1,36 -2,85 -2,41
Myönnetyt lainat -0,03
Lainasaamisten takaisinmaksut 0,12 3,14 4,07
Luovutustulot muista sijoituksista 0,40 0,01 1,52
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot 0,18 2,21
Tytäryritysten hankinta -2,38 -11,88
Ostetut osakkuusyhtiöosakkeet -0,02
Myydyt osakkuusyhtiöosakkeet 0,01
Investointien rahavirta -70,11 -42,51 -61,13
Rahoituksen rahavirta
Pitkäaikaisten lainojen lisäys 77,20 17,50 43,74
Pitkäaikaisten lainojen vähennys -29,83 -27,44 -31,56
Maksetut osingot -10,77 -8,60 -8,60
Maksullinen osakeanti 20,49 20,49
Vähemmistön pääomansijoitus 0,29
Lyhytaikaisten lainojen muutos 12,78 19,13 11,98
Rahoituksen rahavirta 49,68 21,09 36,05
Rahavarojen muutos 1,46 0,27 -0,03
Valuuttakurssien muutosten vaikutus -0,30
Rahavarat tilikauden alussa 4,49 4,52 4,52
Rahavarat tilikauden lopussa 5,64 4,79 4,49
OMAN PÄÄOMAN
MUUTOSLASKELMA
Meur Osake- Yli- Muut Muunto Kert. Määräys-vallat Oma
pääoma kurssi- rahas-t -erot voitto- -tomien pää-om
rahas-to ot varat omistajien a
osuus
OMA 96,91 18,55 63,94 82,42 0,01 261,84
PÄÄOMA
31.12.20
09
Emissiovo 20,19 20,19
itto
Osingonja -8,60 -8,60
ko
Tilikaude 0,02 14,54 14,56
n laaja
tulos
Muut 0,06 0,45 0,52
muutokse
t
OMA 96,91 18,55 84,22 88,81 0,01 288,51
PÄÄOMA
30.9.201
0
OMA 96,91 18,55 84,22 97,67 10,25 307,60
PÄÄOMA
31.12.20
10
Osingonja -10,78 -10,78
ko
Tilikaude -2,77 -0,62 35,74 1,41 33,77
n laaja
tulos
Muut 0,09 -0,17 0,29 0,21
muutokse
t
OMA 96,91 18,55 81,54 -0,62 122,46 11,96 330,81
PÄÄOMA
30.9.201
1
Segmentti-informaatio
Technopolis-konsernilla on 30.6.2011 kolme maantieteellisiin yksiköihin
pohjautuvaa toimintasegmenttiä: Suomi, Venäjä ja Viro. Virosta tuli konsernin
kolmas segmentti lokakuussa 2010 toteutetun yhteisyrityksen perustamisen myötä.
Segmenttijako perustuu konsernin vallitsevaan sisäiseen raportointiin sekä
konsernin liiketoimintojen organisointiin.
Konsernilla ei ole toimintasegmenttien välillä olennaisia sisäisiä eriä
liikevaihdossa eikä käyttökatteessa. Käyttökatteen jälkeisiä eriä, kuten
poistoja, rahoituseriä ja veroja ei esitetä segmentti-informaatiossa, koska
niitä ei allokoida segmenteille
SEGMENTTI-INFORMAATIO 7-9/ 7-9/ 1-9/ 1-9/ 1-12/
Meur 2011 2010 2011 2010 2010
Liikevaihto
Suomi 21,04 19,23 62,73 58,11 79,92
Venäjä 0,77 -0,05 1,71 0,29 0,27
Viro 1,17 0,00 3,51 0,00 1,04
Kohdistamattomat 0,00 -0,02 0,02 -0,04 -0,05
Yhteensä 22,99 19,16 67,97 58,36 81,18
Käyttökate
Suomi 11,54 10,95 32,65 31,67 42,22
Venäjä -0,14 -0,23 -0,52 -0,70 -1,97
Viro 0,82 0,00 2,45 0,00 0,78
Kohdistamattomat 0,07 -0,23 0,11 0,14 0,37
Yhteensä 12,29 10,50 34,69 31,11 41,40
Varat
Suomi 799,87 742,35 728,73
Venäjä 58,36 47,56 47,87
Viro 76,38 0,00 73,64
Eliminoinnit -16,69 -41,98 -22,63
Yhteensä 917,93 747,93 827,61
Operatiivinen ja ei-operatiivinen tulos
Technopolis esittää virallisen tilinpäätöksensä IFRS-standardeja soveltaen.
Tuloslaskelmaan sisältyy useita eriä, jotka eivät liity yhtiön operatiiviseen
toimintaan. Tämän vuoksi yhtiö esittää operatiivisen tuloksen, joka kuvastaa
paremmin yhtiön todellista tulosta.
Operatiivisessa tuloksessa esitetään yhtiön tilikauden tulos lukuun ottamatta
tilikauden aikaista sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutosta,
rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutosta sekä mahdollisia kertaluonteisia
eriä, kuten luovutusvoittoja ja -tappioita. Yhtiöllä on koron- ja
valuutanvaihtosopimuksia, jotka eivät täytä IFRS:n mukaisia suojauslaskennan
edellytyksiä, ja näiden rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutokset on
kirjattu tuloslaskelmaan. Lisäksi operatiivisessa tuloslaskelmassa esitetään
näihin liittyvät verot ja laskennalliset verot.
Operatiivisesta tuloksesta erotetut erät, sekä niiden verovaikutus, esitetään
ei-operatiivisessa tuloslaskelmassa. Sekä operatiivisesta että
ei-operativiisesta tuloksesta on laskettu osakekohtainen tulos EPRAn
ohjeistuksen mukaisesti. Operatiivinen ja ei-operatiivinen tulos ja niistä
lasketut osakekohtaiset tulokset yhteensä täsmäävät yhtiön tilikauden tulokseen
ja osakekohtaiseen tulokseen.
Technopolis-konserni
OPERATIIVINEN TULOS 7-9/ 7-9/ 1-9/ 1-9/ 1-12/
Meur 2011 2010 2011 2010 2010
Liikevaihto 22,99 19,16 67,97 57,52 79,17
Liiketoiminnan muut tuotot 0,10 0,24 0,61 0,75 1,53
Liiketoiminnan muut kulut -10,86 -8,91 -33,93 -28,09 -41,34
Poistot -0,47 -0,31 -1,35 -0,74 -1,13
Liikevoitto/-tappio 11,76 10,18 33,29 29,44 38,22
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -5,64 -2,34 -11,18 -6,17 -8,88
Tulos ennen veroja 6,12 7,85 22,11 23,27 29,34
Verot operatiivisista eristä -2,05 -1,34 -5,92 -6,30 -8,20
Vähemmistöosuus -0,92 -1,41 0,00 -0,21
Tilikauden operatiivinen tulos 3,15 6,51 14,78 16,97 20,94
EI-OPERATIIVINEN TULOS
Kertaluonteiset erät 0,02 0,01 0,05 0,93 2,05
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutos 10,22 -2,48 25,69 -1,79 2,74
Liikevoitto/-tappio 10,25 -2,47 25,74 -0,86 4,79
Rahoitusinstrumenttien käyvän arvon 0,11 1,71 -1,08 -0,55
muutos
Tulos ennen veroja 10,25 -2,36 27,45 -1,94 4,24
Verot ei-operatiivisista eristä -2,23 0,21 -6,49 -0,49 -1,93
Tilikauden ei-operatiivinen tulos 8,01 -2,16 20,96 -2,44 2,31
Tilikauden tulos yhteensä 11,16 4,35 35,74 14,54 23,25
Osakekohtainen tulos, laimennettu *)
Operatiivisesta tuloksesta 0,05 0,11 0,23 0,28 0,34
Ei-operatiivisesta tuloksesta 0,13 -0,04 0,33 -0,04 0,04
Tilikauden tuloksesta 0,18 0,07 0,56 0,24 0,38
*) Osakekohtainen tulos on laskettu EPRAN
(European Public Real Estate
Association) ohjeistuksen mukaisesti
SIJOITUSKIINTEISTÖJEN KÄYVÄN ARVON MUUTOS 7-9/ 7-9/ 1-9/ 1-9/ 1-12/
2011 2010 2011 2010 2010
Käyvän arvon muutos, Suomi 4,2 1,9 15,0 10,2 18,8
Käyvän arvon muutos, Venäjä 1,6 0,0 1,7 0,0 -2,7
Käyvän arvon muutos, Viro 1,4 0,0 1,7 0,0 2,7
Käyvän arvon muutos 7,2 1,9 18,4 10,2 18,8
Muutokset sijoituskiinteistöjen hankintamenoissa -0,3 -1,0 -1,3 -4,9 -8,8
tilikaudella
Käyvän arvon muutos keskeneräisistä kohteista 3,3 -3,4 8,6 -7,1 -7,3
Sijoituskiinteistöjen arvonmuutoksen 10,2 -2,5 25,7 -1,8 2,7
tulosvaikutus
TUNNUSLUVUT 1-9/ 1-9/ 1-12/
2011 2010 2010
Liikevaihdon muutos, % 16,5 2,9 6,3
Liikevoitto/-tappio / liikevaihto, % 86,9 49,0 53,0
Koronmaksukyky 3,8 5,3 4,9
Omavaraisuusaste, % 36,2 38,8 37,4
Luototusaste, % 59,2 56,2 58,0
Henkilöstö konserniyhtiöissä keskimäärin 154 134 135
tilikauden aikana
Bruttoinvestoinnit taseen varoihin, 107,5 58,2 134,4
milj.euroa
Sijoituskiinteistöjen nettovuokratuotto, % 7,7 7,7 7,7
2)
Taloudellinen vuokrausaste, % 95,7 93,7 94,4
Tulos/osake
laimentamaton, euroa 0,56 0,24 0,38
laimennettu, euroa 0,56 0,24 0,38
Liiketoiminnan rahavirta 0,34 0,36 0,41
Oma pääoma/osake, euroa 5,03 4,79 4,69
Osakkeiden (osakeantioikaistu) lukumäärä
keskimäärin
laimentamaton 63.385.044 60.250.705 61.040.730
laimennettu 63.563.705 60.383.248 61.186.677
2) Luku ei sisällä kesken vuotta käyttöönotettuja ja hankittuja kiinteistöjä.
VASTUUSITOUMUKSET
Meur 30.09.2011 30.09.2010 31.12.2010
Panttaukset ja takaukset omasta velasta
Kiinteistökiinnitykset 448,60 352,70 351,90
Pantattujen osakkeiden kirjanpitoarvo 197,72 157,90 171,52
Muut takausvastuut 61,13 12,90 46,50
Osakkuusyritysten puolesta annetut takaukset 0,00 0,50 0,50
Leasingvastuut, koneet ja kalusto 4,01 3,40 3,78
Hankevastuut 0,33 0,15 0,15
Koron- ja valuutanvaihtosopimukset
Nimellisarvot 177,87 92,10 136,89
Käyvät arvot -3,20 -1,66 -1,27
Jakelu:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.technopolis.fi