AI assistant
Technopls Ventures Ltd. — Audit Report / Information 2012
Feb 13, 2013
7074_rns_2013-02-13_98e2c7ba-aabb-4a74-b373-c8b8f939818e.html
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
Technopolis-konsernin tilinpäätöstiedote vuodelta 2012
Technopolis-konsernin tilinpäätöstiedote vuodelta 2012
TECHNOPOLIS OYJ TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 13.2.2013 klo 8.00
Technopolis-konsernin tilinpäätöstiedote vuodelta 2012
Pääkohdat vuodelta 2012 verrattuna edelliseen vuoteen:
- liikevaihto nousi 107,3 (92,8) milj. euroon, jossa kasvua 15,6 %
- käyttökate nousi 55,8 (47,5) milj. euroon, jossa kasvua 17,3 %
- liikevoitto laski 48,0 (72,0) milj. euroon, jota alensi sijoituskiinteistöjen
käyvän arvon
muutos -5,7 (26,3) milj. eurolla - tulos emoyhtiön osakkeenomistajille oli 25,8 (46,7) milj. euroa
- tulos/osake oli 0,37 (0,70) euroa
- liiketoiminnan rahavirta/osake oli 0,56 (0,46) euroa
- nettovarallisuus/osake oli 5,67 (5,65) euroa
- taloudellinen vuokrausaste oli 95,3 (95,1) %
- hallituksen osinkoehdotus 0,20 euroa/osake
Liikevaihdon ja käyttökatteen kasvu johtuivat pääosin 11,7 % vertailukautta
suuremmasta vuokrattavasta pinta-alasta ja vertailukelpoisten vuokrien 2,4 %:n
noususta. Tuloslukuihin vaikuttivat negatiivisesti sijoituskiinteistöjen -5,7
(26,3) milj. euron käypien arvojen muutokset. Ilman käypien arvojen muutoksia
ja niiden verovaikutuksia liikevoitto oli 53,7 (45,7) milj. euroa ja tulos
emoyhtiön osakkeenomistajille nousi 29,9 (25,9) milj. euroon. Tulosta nostivat
Venäjän ruplan vahvistumisesta rahoituseriin kirjatut 0,8 (-0,9) milj. euroa.
10-12/ 10-12/ 1-12/ 1-12/
Keskeiset tunnusluvut 2012 2011 2012 2011
Liikevaihto, milj. euroa 28,7 24,9 107,3 92,8
Käyttökate, milj. euroa 15,4 12,8 55,8 47,5
Liikevoitto, milj. euroa 15,2 13,0 48,0 72,0
Tilikauden tulos, milj. euroa 8,7 11,0 25,8 46,7
Tulos/osake, euroa 0,12 0,16 0,37 0,70
Liiketoiminnan rahavirta/osake, euroa 0,21 0,13 0,56 0,46
Omavaraisuusaste, % 36,2 35,8
Oma pääoma/osake, euroa 4,94 4,96
Vuoden 2012 toukokuun osakeannin vuoksi vertailuvuoden osakekohtaisia
tunnuslukuja on osakeantikorjattu.
EPRA:n mukaiset 10-12/ 10-12/ 1-12/ 1-12/
keskeiset tunnusluvut 2012 2011 2012 2011
Operatiivinen tulos, milj. euroa 1) 10,0 8,5 29,9 25,5
Operatiivinen tulos/osake, euroa 1) 0,14 0,13 0,43 0,38
Nettovarallisuus/osake, euroa 5,67 5,65
Nettovuokratuotto, % 7,8 7,8
Taloudellinen vuokrausaste, % 95,3 95,1
1) Yhtiö siirtyi 1.10.2012 käyttämään EPRA:n suositusten mukaista
yhtiökohtaista operatiivisen tuloksen korjausta. Yhtiö ei enää sisällytä
operatiiviseen tulokseensa valuuttakurssimuutoksista aiheutuneita
realisoitumattomia rahoitustuottoja ja -kuluja. Vertailuluvut on korjattu tämän
mukaisiksi.
EPRA:n (European Public Real Estate Association) mukainen operatiivinen tulos
kasvoi viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna 17,2 % ollen 29,9 (25,5) milj.
euroa. Yhtiön nettovuokratuotto oli vakaa 7,8 (7,8) % ja taloudellinen
vuokrausaste nousi 95,3 (95,1) %:iin.
Toimitusjohtaja Keith Silverang:
Vuosi 2012 oli yhtiölle hyvä. Kasvua toivat kampusten laajennukset ja
lokakuussa Yleisradiolta ostettu Tampereen Tohlopin kiinteistö. Liikevaihdon
15,6 prosentin ja käyttökatteen 17,3 prosentin kasvu sekä 95,3 prosentin
taloudellinen vuokrausaste vallitsevassa haastavassa liiketoimintaympäristössä
oli hyvä saavutus.
Viime vuoden menestyksen tekivät mahdolliseksi onnistumiset alueellisissa
tulosyksiköissä. Ne pystyivät saamaan uusia vuokralaisia kiinteistöihimme ja
pitämään vanhoja. Muuntelukykyisten tilojen ja asiakkaiden liiketoimintaa
tukevan Technopolis-konseptin lisäksi yhtiön tehokas myyntikoneisto ja
aktiivinen palveluasenne ovat nousseet kestäviksi kilpailueduiksi. Tämä on
näkynyt yhtiön korkeina taloudellisina vuokrausasteina.
Technopolis on vuoden 2012 aikana parantanut vuokrasopimuskantaansa solmimalla
pidempiä vuokrasopimuksia. Vuoden vaihteessa yhtiön keskimääräinen
vuokrasopimusaika oli 39 kuukautta, kun se vuotta aiemmin oli 26 kuukautta.
Vuokrasopimusaikojen kasvu nosti myös Technopoliksen euromääräistä
vuokrasopimuskantaa, joka kasvoi 37,5 prosenttia verrattuna vuoden 2011
loppuun. Kanta oli vuoden vaihteessa 296,1 milj. euroa. Vuokrasopimuskannan
viimeaikaiset muutokset lisäävät yhtiön toiminnan vakautta ja ennustettavuutta.
Vuonna 2012 Technopolis rahoitti kasvuaan merkintäoikeusannilla, jolla yhtiö
hankki nettomääräisesti lisää omaa pääomaa 31,8 milj. euroa. Lisäksi yhtiö
nosti 89,6 milj. euroa uutta pankkilainaa. Korollisten velkojen keskikorko oli
vuoden lopussa 1,83 prosenttia. Rahoituksen saatavuus pysyi koko vuoden hyvänä,
mutta pankkilainojen marginaalit kääntyivät vuoden aikana nousuun. Pääosin
uusia pankkilainoja koskeva marginaalien nousu tulee näkymään kuluvana vuonna
keskikoron kasvuna. Pankkirahoituksen hinnan nousun ja
joukkovelkakirjamarkkinoilla vallitsevan hyvän kysynnän vuoksi sekä
rahoituslähteitä hajauttaakseen yhtiö harkitsee tulevaisuudessa pääoman
hakemista myös joukkovelkakirjamarkkinoilta.
Aiomme yhtiön strategian mukaisesti jatkossakin hakea kannattavaa kasvua, mutta
kasvun painopiste siirtyy aiempaa enemmän omasta rakennuttamisesta yritys- ja
kiinteistökauppoihin niin kotimaassa kuin ulkomailla.
Yhtiön liiketoimintaympäristö
Vuosi 2012 oli euroalueelle haastava. Kasvua heikensivät velkakriisin alentama
luottojen tarjonta, julkisten talouksien vakautustarpeet, teollisuusmaiden
vientikysynnän heikentyminen ja kasvava työttömyys. Näiden tekijöiden vuoksi
euroalueen bruttokansantuotteen kasvu kääntyi negatiiviseksi vuoden toisella
neljänneksellä ja koko vuoden bruttokansantuotteen on ennustettu laskeneen -0,4
%. Euroalueella alkuvuoden 2013 ennustetaan olevan negatiivisen kasvun aikaa,
mutta talouden on odotettu kääntyvän nousuun vuoden toisella puoliskolla ja
nostavan koko vuoden kasvuluvut positiivisiksi.
Suomessa bruttokansantuotteen kasvu kääntyi negatiiviseksi vuoden toisella
neljänneksellä ja koko vuoden 2012 kasvun ennustetaan jääneen alle 0,3 %:n.
Vuonna 2013 kasvun on ennustettu olevan noin 1 % ja kohdistuvan pääosin vuoden
jälkimmäiselle puoliskolle. Yritykset varautuivat vuoden 2012 aikana
heikkenevään suhdanteeseen ja sopeuttivat toimintojaan.
Öljyn ja muiden raaka-aineiden viennistä riippuvainen Venäjän talous on
säilynyt suhteellisen vahvana ja sen on ennustettu kasvaneen reaalisesti noin
3,6 % vuonna 2012. Pietarin alueen odotetaan kasvavan tätä nopeammin. Vuonna
2013 Venäjän talouskasvun on ennustettu hieman heikentyvän ja olevan noin 3,3
%.
Viron reaalisen bruttokansantuotteen on ennustettu kasvaneen vuonna 2012 noin 2
%. Koko vuoden laskussa ollut työttömyysaste on Baltian alhaisin, 9,7 %. Viron
talous on hyvässä kunnossa ja valtio on lähes velaton. Vuonna 2013
bruttokansantuotteen on ennustettu kasvavan 3,1 %.
Taloudelliset vuokrausasteet
Makrotaloudellisesta epävarmuudesta ja viimeaikaisesta bruttokansantuotteen
negatiivisesta kehityksestä huolimatta Technopoliksen toimitilakysyntä on
säilynyt hyvällä tasolla. Konsernin taloudelliset vuokrausasteet prosentteina:
31.12.2012 30.9.2012 30.6.2012 31.3.2012 31.12.2011
Konserni 95,3 94,8 94,1 94,3 95,1
Suomi 95,1 94,7 93,9 94,4 95,1
Oulu 94,5 93,3 91,8 92,2 91,8
Pääkaupunkiseutu 91,9 92,0 88,4 95,5 95,3
Tampere 97,6 98,1 98,7 98,6 98,5
Kuopio 94,9 94,3 96,4 96,1 98,2
Jyväskylä 98,6 98,4 98,2 91,4 96,8
Lappeenranta 92,5 93,5 92,3 94,7 92,6
Viro, Tallinna 94,9 92,5 92,9 90,2 90,7
Venäjä, Pietari 100,0 100,0 99,4 97,1 100,0
Konsernin taloudellinen vuokrausaste oli 0,2 prosenttiyksikköä korkeampi kuin
vuotta aikaisemmin ja 0,5 prosenttiyksikköä korkeampi kuin edellisen
vuosineljänneksen lopussa.
Suomessa Technopoliksen taloudellinen vuokrausaste pysyi edellisen vuoden
vastaavan ajankohdan tasolla. Oulussa toimistovuokramarkkinoiden tila parantui
vuoden 2012 aikana ja Oulun yksikön taloudelliset vuokrausasteet nousivat 94,5
(91,8) %:iin. Pääkaupunkiseudulla markkinoiden vuokratasot olivat vuonna 2012
ennallaan tai hienoisessa laskussa. Yhtiön pääkaupunkiseudun yksikön
taloudelliset vuokrausasteet laskivat vuoden aikana 3,4 prosenttiyksikköä, mikä
johtui kahden suuren sopimuksen päättymisestä toisella vuosipuoliskolla ja
Ruoholahden 2-vaiheen 89,2 %:n vuokrausasteesta. Tampereella ICT-toimialalta
vapautui vuoden 2012 aikana tiloja, mutta niiden uudelleenvuokraus onnistui
hyvin. Technopoliksen taloudellinen vuokrausaste laski Tampereella vuoden 2012
aikana 0,9 prosenttiyksikköä, mutta oli silti yhtiön toiseksi korkein.
Kuopiossa Technopoliksen taloudelliset vuokrausasteet laskivat vuoden aikana
3,3 prosenttiyksikköä. Syynä laskuun olivat tilojen uudelleenjärjestelyt,
joilla mahdollistetaan uusien asiakkaiden sisäänmuutto. Jyväskylässä
vuokramarkkinat ovat olleet hyvät ja kysyntä on keskittynyt keskusta-alueelle,
jossa sijaitsee muun muassa Technopoliksen Innova-kampus. Yhtiön taloudelliset
vuokrausasteet olivat Jyväskylässä nousussa koko vuoden 2012 ja ne olivat
katsauskauden lopussa 98,6 (96,8) %. Lappeenrannassa Technopoliksen
taloudelliset vuokrausasteet nousivat 0,1 prosenttiyksikköä edellisen vuoden
vastaavaan ajankohtaan verrattuna.
Markkinoiden vuokrausasteet ja vuokrat ovat Tallinnassa nousseet vuodesta 2010
lähtien. Vuoden vaihteessa laadukkaiden B1-kategorian toimistokiinteistöjen,
kuten Technopolis Ülemisten, markkinoiden vuokrausasteet olivat 89,8 (91,2) %.
Technopoliksen lentokenttäkampuksen taloudellinen vuokrausaste nousi vuoden
aikana ja oli katsauskauden lopussa 94,9 (90,7) %.
Pietarissa ostokysyntä keskittyi vuoden 2012 aikana keskusta-alueelle.
Vuokrakysyntä säilyi kuitenkin vahvana etenkin B-kategorian kiinteistöissä,
joihin Technopoliksen Pulkovon lentokenttäkampus sijaintinsa puolesta kuuluu.
Markkinoiden vuokrausaste oli 93,3 (90,1) %. Yhtiön taloudellinen vuokrausaste
vaihteli vuoden sisällä sen järjestellessä uudelleen vuokralaiskantaansa, mutta
vuokrausaste nousi 100,0 %:iin toisella vuosipuoliskolla.
Liiketoimintasegmentit
Maantieteelliset segmentit
Suomen liiketoiminnan liikevaihto sekä käyttökate kehittyivät positiivisesti.
Liikevaihto oli 97,4 (85,2) milj. euroa ja käyttökate 51,2 (44,8) milj. euroa.
Käyttökatemarginaali oli vakaa 52,5 (52,6) %. Edelliseen vuoteen verrattuna
liikevaihto kasvoi 14,4 % ja käyttökate 14,2 %.
Tallinnassa Technopolis Ülemisten lentokenttäkampuksen liikevaihto oli 4,8
(4,7) milj. euroa ja käyttökate 3,1 (3,1) milj. euroa. Vuodesta 2011
liikevaihto kasvoi 3,9 % ja käyttökate 0,6 %. Käyttökatemarginaali oli 64,9
(67,0) %, jota vuonna 2012 alensivat rakenteilla olevien kiinteistöjen
markkinointikustannukset. Vuoden 2012 aikana Ülemisten keskivuokrat nousivat ja
asiakkaiden kanssa uudelleen neuvoteltiin vuokrasopimuksia noin 10 000
neliömetrin osalta.
Pietarissa Technopolis Pulkovon lentokenttäkampuksen liikevaihto oli 5,0 (2,9)
milj. euroa ja käyttökate 1,4 (-0,2) milj. euroa. Vuodesta 2011 liikevaihto
kasvoi 71,7 % ja käyttökate nousi positiiviseksi. Käyttökatemarginaali oli 27,4
(-7,8) %. Kampuksen ensimmäinen vaihe valmistui kesäkuussa 2011, mikä vaikuttaa
vertailukauden lukuihin. Alkuvuonna 2012 käytyjen neuvottelujen tuloksena
vuokrataso nousi selvästi edelliseen vuoteen verrattuna, kasvattaen kampuksen
koko vuoden liikevaihtoa ja käyttökatetta.
Toimitila- ja palveluliiketoiminta
Liikevaihdosta 86,7 (86,7) % muodostui vuokratuotoista ja 13,3 (13,3) %
palvelutuotoista.
Liikevaihdon ja käyttökatteen jakauma ilman eliminointeja liiketoiminnoittain
oli seuraava:
Milj. euroa, 10-12/2012 10-12/2011 1-12/2012 1-12/2011
jos ei toisin mainita
Toimitilat
Liikevaihto 24,6 21,4 93,0 80,7
Käyttökate 16,6 14,2 61,9 52,9
Käyttökate-% 67,4 66,3 66,5 65,6
Palvelut
Liikevaihto 4,0 3,4 14,2 12,1
Käyttökate 0,4 0,6 1,3 2,0
Käyttökate-% 10,2 16,9 9,4 16,4
Koko vuoden toimitilaliiketoiminnan käyttökateprosentti kasvoi 0,9
prosenttiyksikköä edellisen vuoteen verrattuna. Palveluliiketoiminnan
käyttökate suhteessa liikevaihtoon laski 9,4 (16,4) %:iin. Tähän vaikuttivat
pääasiassa sisäisessä laskennassa tehdyt operatiivisten kulujen
allokaatiomuutokset.
Taloudellinen kehitys
Konsernin katsauskauden liikevaihto oli 107,3 (92,8) milj. euroa, jossa oli
kasvua 15,6 %. Konsernin käyttökate oli 55,8 (47,5) milj. euroa, jossa oli
kasvua 17,3 %. Kasvu koostui 11,7 % nousseesta vuokrattavasta pinta-alasta ja
pääosin indeksikorotusten nostamien vertailukelpoisten vuokrien 2,4 %:n
kasvusta.
Konsernin liikevoitto oli 48,0 (72,0) milj. euroa. Liikevoiton lasku johtui
sijoituskiinteistöjen käypien arvojen alenemisesta. Katsauskaudella käyvän
arvon muutokset olivat -5,7 (26,3) milj. euroa. Ilman käypien arvojen muutoksia
liikevoitto oli 53,7 (45,7) milj. euroa.
Konsernin nettorahoituskulut olivat 13,6 (12,0) milj. euroa, joka sisältää 1,1
milj. euroa koronvaihtosopimuksista kirjattuja käyvän arvon muutoksen
tappioita. Vertailukauden luvut sisältävät 1,7 milj. euroa realisoitumattomia
tuottoja koronvaihtosopimuksista, jotka kirjattiin laajaan tuloslaskelmaan
ennen 1.5.2011 yhtiön siirtymistä soveltamaan IAS 39 -suojauslaskentaa. Ruplan
vahvistumisesta rahoituseriin kirjattiin 0,8 (-0,9) milj. euroa.
Konsernin tulos ennen veroja oli 34,5 (60,0) milj. euroa. Ilman käypien arvojen
muutoksia tulos ennen veroja oli 40,2 (33,7) milj. euroa.
Asiakkuudet ja sopimuskanta
Technopoliksella on yhteensä noin 1 400 asiakasta ja sen tiloissa työskentelee
23 000 työntekijää. Kaksikymmentä suurinta asiakasta vuokraavat noin 34 %
yhtiön vuokrattavasta pinta-alasta.
Vuokrasopimuskanta 30.6.20 31.3.2012 31.12.2011
pinta-alasta 12
-------------------------------
Irtisanomisaika, kk 31.12.2012 30.9.2012
0-3 13,8 17,3 16,1 16,7 13,1
3-6 25,3 28,1 30,5 29,4 28,7
6-9 7,4 7,4 4,9 5,8 6,2
9-12 6,7 7,6 7,7 5,6 5,7>12 kk, yhteensä 46,8 39,6 40,8 42,5 46,3
Keskimääräinen 39 25 27 26 26
voimassaoloaika, kk
Vuokrasopimuskanta, milj. 296,1 238,2 239,7 215,6 215,4
euroa
Vuoden aikana vuokrasopimusten keskimääräinen voimassaoloaika on noussut 13
kuukaudella. Sitä ovat nostaneet yhtiön solmimat pitkät määräaikaiset
vuokrasopimukset koulutus- ja terveydenhuoltosektorin kanssa sekä lokakuussa
Yleisradion kanssa solmittu 20 vuoden vuokrasopimus.
Kiinteistöomaisuus ja investoinnit
Technopoliksen toimitilat sijoittuvat hyvien kulkuyhteyksien varrelle lähelle
yliopistoa, lentokenttää tai kaupungin keskustaa.
Konsernin sijoituskiinteistöjen käyvät arvot kauden lopussa olivat yhteensä 1
014,1 (905,5) milj. euroa, josta valmiiden sijoituskiinteistöjen osuus oli
956,5 (843,8) milj. euroa ja rakenteilla olevien kohteiden 57,6 (61,7) milj.
euroa.
Käypä arvo, milj. euroa 31.12.2012 30.9.2012 30.6.2012 31.3.2012 31.12.2011
Konserni 1 014,1 963,2 944,0 932,8 905,5
Suomi 838,9 784,7 786,3 765,3 726,7
Oulu 225,3 224,2 224,9 229,2 231,6
Pk-seutu 205,2 206,5 206,9 179,7 181,5
Tampere 189,2 134,1 133,9 134,4 120,3
Kuopio 92,2 93,6 94,5 95,7 88,3
Jyväskylä 97,9 97,1 96,7 96,8 75,8
Lappeenranta 29,2 29,1 29,4 29,5 29,3
Viro 63,9 64,4 64,5 63,8 64,7
Venäjä 53,6 53,5 51,8 54,0 52,4
Rakenteilla 57,6 60,7 41,4 49,6 61,7
Konsernin valmiiden sijoituskiinteistöjen pinta-ala oli kauden lopussa yhteensä
644 300
(576 900) kerrosneliömetriä, jossa kasvua oli 11,7 %.
1 000 neliömetriä 31.12.2012 30.09.2012 30.06.2012 31.03.2012 31.12.2011
Konserni 644,3 604,1 604,2 595,2 576,9
Suomi 541,0 500,8 500,9 491,9 473,6
Oulu 194,3 194,3 194,4 194,4 194,4
Pk-seutu 86,6 86,6 86,6 77,6 77,6
Tampere 112,1 71,9 71,9 71,9 66,8
Kuopio 60,3 60,3 60,3 60,3 56,8
Jyväskylä 60,4 60,4 60,4 60,4 50,8
Lappeenranta 27,3 27,3 27,3 27,3 27,3
Viro 79,2 79,2 79,2 79,2 79,2
Venäjä 24,1 24,1 24,1 24,1 24,1
Viimeisen 12 kuukauden aikana ostetut, valmistuneet ja katsauskaudella
rakenteilla olevat hankkeet ja niiden vuokrattavat pinta-alat:
Alue Nimi a) m2 Milj. b) Valmistumi
Vuokraus- euroa Alku-tuotto, nen
aste, % %
Ostetut
-
Tampere Tohloppi 100,0 32 000 23,3 10,1 10/2012
Valmistuneet
-
Kuopio Viestikatu 2B 89,3 3 100 5,4 8,4 01/2012
Tampere Hermia 15B 100,0 4 500 10,9 7,3 01/2012
Jyväsky Innova 2 100,0 8 000 20,5 7,8 03/2012
lä
Pk-seut Ruoholahti 2 c) 8 600 26,8 6,1 06/2012
u 89,2
Tampere Yliopistonrinne 2 c) 7 500 22,5 6,4 10/2012
93,4
Rakenteilla
- Kuopio Viestikatu 89,9 9 300 16,5 7,8 02/2013
7B&C
Tallinn Löötsa 8C 98,9 6 200 8,3 8,4 03/2013
a
Pietari Pulkovo 2 8,8 18 700 42,0 8,5 10/2013
Tallinn Löötsa 54,9 16 300 24,3 8,4 10/2013
a 8A&B
Jyväsky Innova 4 37,0 8 900 23,7 7,7 10/2013
lä
a) Tilanne 31.1.2013
b) Kohteen ensimmäisen vuoden arvioitu nettokassavirta / kohteen käypä arvo
a) Tilanne 12.2.2013
Kaikki Technopoliksen tilinpäätöshetkellä rakenteilla olevat hankkeet ovat
olemassa olevien kampusten laajennuksia. Vuoden 2012 aikana yhtiö osti
kiinteistöjä yhteensä 23,3 (-) milj. euron edestä ja investoi rakentamiseen
yhteensä 107,2 (98,1) milj. euroa.
Rahoitus
Konsernin taseen loppusumma oli 1 082,7 (962,9) milj. euroa, josta vierasta
pääomaa oli 693,2 (619,7) milj. euroa. Konsernin omavaraisuusaste oli 36,2
(35,8) %. Konsernin nettovelkaantumisaste oli kauden lopussa 152,1 (156,0) %.
Konsernin oma pääoma/osake oli 4,94 (4,96) euroa.
Kauden lopussa korollisia velkoja rahoituslaitoksilta oli 608,1 (547,7) milj.
euroa ja lainapääomilla painotettu laina-aika oli 8,5 (8,7) vuotta. Korollisten
velkojen keskikorko oli 1,83 (2,80) %. Kauden lopussa konsernin
korkosidonnaisuusaika oli 1,8 (1,2) vuotta. Kauden lopussa korollisista
veloista 63,9 (63,0) % oli vaihtuvakorkoisia lainoja ja 36,1 (37,0) % kiinteään
korkoon sidottua. Korollisista veloista 7,0 % on sidottu alle 3 kk
euribor-korkoon ja 56,9 % on sidottu 3 - 12 kk euribor-korkoon. Korollisista
veloista 36,1 % oli kiinteäkorkoisia 13 - 60 kuukauden ajalle.
Katsauskauden päättyessä Technopoliksella oli sitovia käyttämättömiä
luottolimiittejä 129,1 (63,0) milj. euroa ja rahavaroja 15,7 (12,5) milj.
euroa. Luottolimiiteistä 112,7 (45,0) milj. euroa koostuu lainalimiiteistä ja
16,4 (18,0) milj. euroa shekkitililimiitistä. Lisäksi yhtiöllä on kooltaan
120,0 (120,0) milj. euron yritystodistusohjelma, josta oli katsauskauden
päättyessä käytössä 46,0 (25,0) milj. euroa.
Katsauskautta seuraavan 12 kuukauden aikana olemassa olevista korollisista
veloista erääntyy maksettavaksi 108,4 (78,9) milj. euroa.
Katsauskauden lopussa yhtiön viisi suurinta luotonantajaa olivat Euroopan
investointipankki, Nordea, Handelsbanken, Danske Bank ja OP-Pohjola-ryhmä.
Niiden luotonanto yhtiölle oli yhteensä 465,0 milj. euroa.
Yhden prosenttiyksikön rahamarkkinakorkojen muutos muuttaisi korkokuluja
vuositasolla 2,9 (2,6) milj. euroa. Katsauskauden päättyessä
koronvaihtosopimuksia oli 190,4 (170,0) milj. euron pääoman määrälle.
Korollisten velkojen suojausaste oli 31,3 (31,0) %.
Konsernin koronmaksukyky oli 4,5 (3,7) ja luototusaste 59,5 (60,0) %.
Kovenantteja sisältyy 407,7 (252,9) milj. euron lainapääomaan, josta
omavaraisuusasteeseen liittyviä kovenantteja sisältyy 366,6 (212,9) milj.
euroon lainoja. Omavaraisuusasteen heikentyminen voi johtaa näissä luotoissa
korkeampaan korkomarginaalitasoon tai ennenaikaiseen takaisinmaksuun.
Takaisinmaksuehto sisältyy 207,5 (40,6) milj. euroon näistä lainoista.
Takaisinmaksuehto täyttyy, jos omavaraisuusaste laskee alle 30 %:iin. Jos
omavaraisuusaste laskisi alle 33 %:iin, lisäisi se vuositason korkokuluja 0,5
(0,4) milj. eurolla.
Organisaatio ja henkilöstö
Technopolis Oyj:n toimitusjohtajana toimii Keith Silverang. Yhtiön
varatoimitusjohtajana toimii talousjohtaja Reijo Tauriainen.
Konsernin johtoryhmään kuuluivat 31.12.2012: Keith Silverang, Reijo Tauriainen,
Marko Järvinen, Satu Eskelinen, Sami Juutinen, Kari Kokkonen ja Jukka Rauhala.
Vuoden 2013 alussa johtoryhmän kokoonpano muuttui. Uusi johtoryhmä 1.1.2013:
Keith Silverang, Reijo Tauriainen, Juha Juntunen, Sami Juutinen, Kari Kokkonen
ja Outi Raekivi.
Technopoliksen operatiivinen organisaatio käsittää kolme maantieteellistä
yksikköä: Suomi, Venäjä ja Viro. Konsernin organisaatiossa on lisäksi
matriisitoiminnot konsernin kiinteistökehityksen, palveluiden sekä konsernin
tukitoimintojen toteuttamiseksi.
Katsauskaudella konsernin palveluksessa oli keskimäärin 178 (158) henkilöä.
Toimitilaliiketoiminnassa työskenteli 98 (89) henkilöä ja
palveluliiketoiminnassa 80 (69) henkilöä. Katsauskauden lopussa konsernin
henkilöstömäärä oli 179 (174). Henkilöstömäärän kasvu johtuu pääosin
konsernitoimintojen ja palveluliiketoiminnan vahvistamisesta.
Ympäristö
Yhtiön ympäristöstrategian 2011 - 2015 keskeisinä tavoitteina on vähentää
vertailukelpoista energian kulutusta 10 %, veden kulutusta 8 % sekä
hiilidioksidipäästöjä 20 % verrattuna vuoteen 2010.
Vuonna 2012 WWF:n Green Office -merkin käyttöoikeuden saivat kaikki
Technopoliksen Suomen toimistot ja 1.2.2013 alkaen Viron Technopolis Ülemisten
toimisto. Yhtiö hakee kaikille uudiskohteilleen LEED-ympäristöluokitusta ja
vuonna 2012 sen saivat kaksi uutta rakennusta.
Neljännesvuosittainen Suomen yksiköiden vertailu:
10-12/ 10-12/ 1-12/ 1-12/ %-muutos
2012 2011 2012 2011
--------------------------------------------------------------------------
Energian kulutus, kWh/brm2 72,9 72,8 232,7 235,6 -1,3
Vedenkulutus, m3/henk. 1,34 1,18 1,21 1,27 -5,3
Hiilidioksidipäästöt, CO2e kg/brm2 14,8 23,6 41,0 81,8 -49,8
Vertailussa on mukana vain koko vuoden yhtiön hallussa ollut vertailukelpoinen
kiinteistökanta. Hiilidioksidipäästöjen merkittävä vähentyminen johtuu
pääasiassa yhtiön siirtymisestä vuoden 2012 alusta käyttämään esimerkiksi
tuuli- ja vesivoimalla tuotettua vihreää sähköä.
Strategia ja taloudelliset tavoitteet
Yhtiön hallitus vahvisti syyskuussa 2011 yhtiön taloudelliset tavoitteet
vuosille 2012 - 2016 seuraavasti:
- keskimäärin 15 %:n liikevaihdon ja käyttökatteen kasvu vuosittain
- Suomen ulkopuolinen liikevaihto vähintään 50 miljoonaa euroa
- sijoitetun pääoman tuotto vähintään 6 % vuodessa
- omavaraisuus vähintään 35 % yli suhdanteen
- jakaa vuosittain osinkona 40 - 50 % nettotuloksesta ilman käypien arvojen
muutoksia ja niiden verovaikutuksia
Yhtiö pyrkii vahvistamaan terveydenhuolto- ja koulutusalojen osuutta
asiakaskannassaan panostamalla näihin segmentteihin ja niiden tarvitsemiin
erityispalveluihin. Technopoliksen tavoitteena on toimialallisesti ja
alueellisesti hajautettu asiakasrakenne.
Osana kansainvälistymistavoitteitaan Technopolis analysoi mahdollisia
kasvukohteita Itämeren alueelta ja Pohjoismaista. Keskeisinä kriteereinä
hankinnoille ovat kohteen riittävä koko ja kasvumahdollisuudet, erinomainen
sijainti kasvukeskuksissa, korkealaatuinen ja muuntojoustava kiinteistökanta
sekä positiivinen kassavirta. Lisäksi hankinnan tulee vaikuttaa positiivisesti
osakekohtaiseen tulokseen ja ostettavan kohteen asiakaskannan tulee soveltua
Technopoliksen liiketoimintakonseptiin. Yhtiö tutkii myös joidenkin
konseptiinsa sopimattomien kohteiden myymistä.
Arvio toiminnan riskeistä ja epävarmuustekijöistä
Technopoliksen liiketoimintaan sisältyvät merkittävimmät riskit liittyvät
yleiseen taloudelliseen kehitykseen, mikä ilmenee rahoitus- ja asiakasriskeinä
sekä kansainvälisen liiketoiminnan riskeinä.
Korkoriskin hallinnan tavoitteena on alentaa markkinakorkojen heilahtelujen
negatiivista vaikutusta yhtiön tulokseen, rahoitusasemaan ja kassavirtaan.
Tarvittaessa yhtiö käyttää korkotermiini-, koronvaihto- ja
korko-optiosopimuksia korkoriskiltä suojautumiseen. Yhtiön korkoriskipolitiikan
tavoitteena on myös hajauttaa lainasopimusten korkoriski eri maturiteeteille
kulloinkin vallitsevan markkinatilanteen ja yhtiössä luodun korkonäkemyksen
pohjalta.
Rahamarkkinakorkojen muutos yhdellä prosenttiyksiköllä muuttaisi yhtiön
korkokustannuksia vuositasolla 2,9 milj. euroa.
Jälleenrahoitusriskin hallinnan tavoitteena on varmistaa, että konsernin
lainasalkku on riittävän hajautettu lainojen takaisinmaksuaikataulun ja
rahoitusinstrumenttien osalta. Korollisten velkojen jäljellä oleva pääomilla
painotettu laina-aika oli 8,5 vuotta. Rahoitusriskin hallitsemiseksi
Technopolis käyttää laajaa rahoittajapiiriä ja monipuolista
rahoitusinstrumenttien valikoimaa sekä ylläpitää riittävää vakavaraisuutta.
Rahoitusmarkkinoiden epävakaus voi vaikuttaa kasvu- ja jälleenrahoituksen
saatavuuteen sekä lainamarginaaleihin tulevaisuudessa.
Venäjän ja Viron lainsäädännön poikkeavuus Suomen lainsäädännöstä sekä
viranomaiskäytäntöjen erilaisuus Suomeen verrattuna voivat aiheuttaa riskejä.
Venäjän ruplan ja euron välisten valuuttakurssien muutokset voivat vaikuttaa
yhtiön taloudelliseen tilanteeseen ja toimintaan. Ruplamääräiset
liiketapahtumat kirjataan tapahtumapäivän kurssiin. Näistä aiheutuneet
kurssierot kirjataan laajan tuloslaskelman muihin liiketoiminnan kuluihin tai
rahoituskuluihin ja -tuottoihin liiketapahtuman luonteen mukaisesti.
Asiakasriskien hallinnan tavoitteena on minimoida asiakkaiden taloudellisessa
tilanteessa mahdollisesti tapahtuvien muutosten kielteinen vaikutus
liiketoimintaan ja yhtiön tulokseen. Yhtiö arvioi, että
elektroniikkateollisuuden uudelleenjärjestelyiden riski sen liiketoiminnalle
rajautuu enintään 3 %:iin vuokrattavasta pinta-alasta. Asiakasriskien
hallinnassa keskitytään asiakkaiden liiketoiminnan tuntemiseen sekä
asiakastietojen aktiiviseen seurantaan. Asiakasriskejä hajautetaan hankkimalla
asiakkaita kaikilta toimialoilta ja julkiselta sektorilta. Asiakasriskien
hallintaan liittyen Technopoliksen vuokrasopimukset sisältävät
vuokravakuusjärjestelyjä.
Yhtiön vuokrasopimukset jakaantuvat kahteen ryhmään, määräaikaisiin ja
toistaiseksi voimassa oleviin vuokrasopimuksiin. Yhtiö pyrkii käyttämään
molempia sopimustyyppejä markkinatilanteesta, kiinteistöstä ja
vuokralaisasiakkaan toimialasta riippuen.
Taloudellisen vuokrausasteen alentuminen voi pienentää vuokra- ja
palvelutuottoja ja tulosta sekä alentaa sijoituskiinteistöjen käypiä arvoja ja
sitä kautta omavaraisuusastetta. Nykyinen sopimusrakenne antaa asiakkaille
mahdollisuuden joustavasti muuttaa toimitilojen määrää liiketoiminnan
muuttuessa. Sopimusrakenteen joustavuus voi muodostaa riskin konsernille, mutta
se on olennainen osa Technopoliksen palvelukonseptia. Yhtiöllä on vahvaa
pitkäaikaista kokemusta ja osaamista tästä toimintamallista erilaisissa
talouden suhdannevaiheissa.
Technopolis kiinnittää uudisrakennushankkeissa huomiota laatuun sekä
kiinteistön koko elinkaaren hallittavuuteen. Suunnitteluvaiheessa huomioidaan
kiinteistön ylläpidon ja huollon vaatimukset tavoitteena toteuttaa ympäristöä
säästäviä ratkaisuja mm. energiankulutuksen, toimitilojen muuntojoustavuuden ja
kierrättämismahdollisuuksien suhteen. Technopolis suorittaa kiinteistöjen
ostojen yhteydessä normaalit kiinteistö- ja ympäristökatselmukset ennen
lopullista sitoutumista kauppaan. Kiinteistöt on vakuutettu
täysarvovakuutuksella.
Markkinoiden tuottovaatimusten muutokset saattavat vaikuttaa yhtiön
tuloskehitykseen merkittävästi sijoituskiinteistöjen käypien arvojen kautta.
Markkinoiden tuottovaatimusten noustessa kiinteistöjen käyvät arvot laskevat ja
tuottovaatimusten laskiessa kiinteistöjen käyvät arvot nousevat. Arvonmuutokset
vaikuttavat yhtiön liikevoittoon joko sitä nostaen tai laskien. Markkinoiden
tuottovaatimusten muutoksilla ei ole välitöntä vaikutusta yhtiön liikevaihtoon,
käyttökatteeseen tai kassavirtaan, mutta sijoituskiinteistöjen negatiivinen
arvonmuutos voi laskea yhtiön omavaraisuusastetta siten, että lainasopimusten
kovenanttiehto täyttyy. Tällöin arvonmuutoksella on vaikutus kassavirtaan ja
tilikauden tulokseen.
Konsernirakenne
Technopolis-konserniin kuuluu emoyhtiö Technopolis Oyj, jonka tytäryhtiöillä on
toimintaa Suomessa, Venäjällä ja Virossa. Suomessa emoyhtiöllä on useita tytär-
ja osakkuusyhtiöitä. Venäjällä emoyhtiöllä on kaksi yhtiötä, Technopolis
Neudorf LLC (omistusosuus 100 %) ja Technopolis St. Petersburg LLC (100 %).
Viron tytäryhtiö Technopolis Baltic Holding OÜ (100 %) hallinnoi osuutta
Technopolis Ülemiste AS:ssa (51 %). Tarkempi konsernirakenne löytyy yhtiön 2011
vuosikertomuksesta sivulta 84.
Tilikauden aikana on perustettu Kiinteistö Oy Innova 4, Kiinteistö Oy
Technopolis Tohloppi, Kiinteistö Oy Technopolis Innopoli 3 ja Kiinteistö Oy
Technopolis Viestikatu 7.
Varsinainen yhtiökokous 2012
Technopoliksen varsinainen yhtiökokous pidettiin 27.3.2012 Espoossa.
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Vuoden 2012 yhtiökokous vahvisti konsernin ja emoyhtiön tilinpäätöksen
tilikaudelta 2011 ja myönsi vastuuvapauden yhtiön hallitukselle ja
toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti jakaa
osinkoa 0,20 euroa osakkeelta. Osinko maksettiin osakkeenomistajalle, joka
täsmäytyspäivänä 30.3.2012 oli merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön
osakasluetteloon. Osingon maksupäivä oli 11.4.2012.
Hallitus ja hallituksen palkkiot
Yhtiön hallituksen jäsenmääräksi päätettiin kuusi. Carl-Johan Granvik, Matti
Pennanen, Teija Andersen, Pertti Huuskonen, Pekka Korhonen ja Timo Ritakallio
valittiin uudelleen yhtiön hallituksen jäseniksi toimikaudeksi, joka päättyy
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Carl-Johan Granvik valittiin
hallituksen puheenjohtajaksi ja Matti Pennanen varapuheenjohtajaksi.
Yhtiön hallituksen jäsenille päätettiin maksaa vuosipalkkiota seuraavasti: 50
000 euroa hallituksen puheenjohtajalle, 30 000 euroa hallituksen
varapuheenjohtajalle sekä 25 000 euroa kullekin muille hallituksen jäsenille.
Lisäksi päätettiin, että hallituksen kokouksiin osallistumisesta maksetaan
hallituksen jäsenille vuosipalkkioiden lisäksi kokouspalkkiota 600 euroa ja
hallituksen puheenjohtajalle 1 200 euroa hallituksen kokoukselta ja
valiokuntien puheenjohtajille 800 euroa ja valiokuntien jäsenille 600 euroa
valiokuntien kokoukselta, ja että hallituksen sekä valiokuntien jäsenten
matkakulut korvataan yhtiön matkustussäännön mukaisesti.
Yhtiökokous päätti, että vuosipalkkion saaminen edellyttää, että hallituksen
jäsen sitoutuu hankkimaan 50 %:lla vuosipalkkiostaan Technopolis Oyj:n
osakkeita markkinoilta julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan.
Osakkeet hankitaan kolmen viikon kuluessa siitä, kun osavuosikatsaus ajalta
1.1. - 31.3.2012 on julkistettu. Jos palkkiota ei voida maksaa yhtiön
osakkeilla, se maksetaan kokonaan rahassa. Hallituksen jäsen ei saa luovuttaa
vuosipalkkiona saatuja osakkeita ennen kuin hänen jäsenyytensä hallituksessa on
päättynyt.
Yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa hallitus
nimesi keskuudestaan tarkastusvaliokunnan ja palkitsemisvaliokunnan jäsenet.
Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja on Carl-Johan Granvik ja muut jäsenet ovat
Pertti Huuskonen ja Pekka Korhonen. Palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja on
Timo Ritakallio ja muut jäsenet ovat Teija Andersen ja Matti Pennanen.
Hallituksen näkemyksen mukaan kaikki hallituksen jäsenet, Pertti Huuskosta
lukuun ottamatta, ovat riippumattomia yhtiöstä, ja Timo Ritakalliota lukuun
ottamatta riippumattomia sen merkittävistä osakkeenomistajista.
Tilintarkastaja
Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin KHT-yhteisö KPMG Oy Ab päävastuullisena
tilintarkastajanaan Ari Eskelinen, KHT.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
Varsinainen yhtiökokous päätti perustaa osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
valmistelemaan hallituksen jäseniä ja hallituksen jäsenten palkkioita koskevat
ehdotukset seuraavalle varsinaiselle yhtiökokoukselle. Nimitystoimikuntaan
kuuluu kolme kolmea suurinta osakkeenomistajaa edustavaa, hallitukseen
kuulumatonta jäsentä sekä asiantuntijajäsenenä ja toimikunnan sihteerinä
hallituksen puheenjohtaja. Nimitystoimikunnan puheenjohtajana toimii suurimman
osakkeenomistajan nimeämä jäsen. Nimitystoimikunnan toimikausi jatkuu kunnes
uusi nimitystoimikunta on nimetty, ellei yhtiökokous toisin päätä.
Nimitystoimikunta valmistelee edellä tarkoitetut ehdotukset tarvittaessa myös
ylimääräiselle yhtiökokoukselle. Nimitystoimikuntaan ei voida nimetä sellaista
jäsentä, jota ei voitaisi nimetä hallituksen nimitysvaliokuntaan voimassa
olevan Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin mukaan. Nimitystoimikunnan on
myös täytettävä koodin vaatimukset riippumattomuudesta yhtiöstä.
Nimitystoimikunnassa toimivat 1.10.2011 omistustilanteen mukaan Keskinäinen
Työeläkevakuutusyhtiö Varman varatoimitusjohtaja Risto Murto puheenjohtajana,
sekä Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen toimitusjohtaja Harri Sailas ja
Oulun kaupungin apulaiskaupunginjohtaja Timo Kenakkala jäseninä. Lisäksi yhtiön
hallituksen puheenjohtaja Carl-Johan Granvik toimii nimitystoimikunnan
asiantuntijajäsenenä ja sihteerinä. Uusi nimitystoimikunta muodostettiin
1.10.2012 omistustilanteen mukaan. Nimitystoimikunnan kokoonpanossa ei
tapahtunut muutoksia.
Hallituksen valtuutukset
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta
ja/tai pantiksi ottamisesta seuraavasti.
Hankittavien ja/tai pantiksi otettavien omien osakkeiden lukumäärä voi olla
yhteensä enintään 6 338 500 osaketta, mikä vastaa noin 10:tä prosenttia yhtiön
kaikista osakkeista. Omia osakkeita voidaan valtuutuksen nojalla hankkia vain
vapaalla omalla pääomalla. Omia osakkeita voidaan hankkia hankintapäivänä
julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan tai muuten markkinoilla
muodostuvaan hintaan. Hallitus päättää, miten omia osakkeita hankitaan ja/tai
otetaan pantiksi. Hankinnassa voidaan käyttää muun ohessa johdannaisia. Omia
osakkeita voidaan hankkia muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden
suhteessa (suunnattu hankkiminen). Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2013 asti. Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain
10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta seuraavasti.
Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä
enintään 12 677 000 osaketta, mikä vastaa noin 20:tä prosenttia yhtiön kaikista
osakkeista. Hallitus päättää kaikista osakeannin ja osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antamisen ehdoista. Osakeanti ja osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antaminen voi tapahtua osakkeenomistajien
merkintäetuoikeudesta poiketen (suunnattu anti). Hallitus voi päättää yhtiön
osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä. Valtuutuksesta kuitenkin enintään 350
000 osaketta voidaan käyttää yhtiökokouksen tai hallituksen päättämien
kannustinjärjestelmien toteuttamiseen. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2013
asti, ja se kumoaa yhtiökokouksen 30.3.2011 hallitukselle antaman valtuutuksen
päättää osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta.
Osakkeisiin liittyviä tapahtumia ja liputusilmoitukset
Katsauskauden lopussa yhtiön osakemäärä oli 75 561 227. Osakkeet ovat
samanlajisia ja kullakin osakkeella on yksi ääni yhtiökokouksessa. Yhtiön
osakepääoma on 96 913 626,29 euroa. Yhtiön osakkeiden lukumäärä 31.3.2012 oli
63 385 044 osaketta. Osakemäärä nousi 81 347 osakkeella 26.4.2012 yhtiön
osakepalkkiojärjestelmään kuuluville avainhenkilöille suunnatun maksuttoman
osakeannin johdosta ja 18.6.2012 päättyneen merkintäetuoikeusannin myötä
osakemäärä nousi vielä 12 088 836 uudella osakkeella sekä Technopoliksen 2007C
optioilla merkityillä 6 000 osakkeella 28.11.2012. Osakeantien
laimennusvaikutus oli yhteensä 19,2 %. Osakeannit toteutettiin yhtiön
yhtiökokouksen 27.3.2012 hallitukselle antaman valtuutuksen perusteella.
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen ilmoitti 2.2.2012, että sen suora
omistusosuus Technopolis Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä oli ylittänyt 10
% osakekaupalla, joka tehtiin 2.2.2012. Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö
Ilmarisen suora omistusosuus Technopoliksen osakepääomasta ja äänimäärästä
transaktion jälkeen oli 6 372 725 osaketta ja 10,05 %.
Yhtiön 13.3.2012 saaman tiedon mukaan BNP Investment Partnersin hallinnoimien
rahastojen omistusosuus laski alle 10 %:iin 20.10.2010 ja alle 5 %:iin
17.1.2012. BNP Investment Partnersin hallinnoimien rahastojen suora ja epäsuora
osuus äänistä ja osakkeista oli 9.3.2012 yhteensä 2 653 086 osaketta ja 4,19 %.
Epäsuora omistus oli yhteensä 70 717 osaketta, joka oli 0,11 % osakkeista ja
äänistä.
Technopolis Oyj:n varsinaisen yhtiökokouksen 22.3.2005 päättämien
optio-oikeuksien 2007C merkintäaika alkoi optio-ohjelman ehtojen mukaisesti
1.5.2012 ja Technopolis Oyj haki optio-oikeuksien 2007C ottamista NASDAQ OMX
Helsingin pörssilistalle. Kaupankäynti optio-oikeuksilla 2007C NASDAQ OMX
Helsingin pörssilistalla alkoi 2.5.2012.
Yhtiön hallitus päätti yhtiökokouksen 27.3.2012 antaman valtuutuksen
perusteella 26.4.2012 suunnatusta maksuttomasta osakeannista, jossa annettiin
saavutettuihin tavoitteisiin perustuen osakepalkkiojärjestelmän kriteerit
täyttäneille avainhenkilöille 81 347 yhtiön uutta osaketta. Osakeannissa
palkkionsaajina oli 18 yhtiön johtoon ja henkilöstöön kuuluvaa henkilöä.
Osakkeet rekisteröitiin 30.4.2012 ja otettiin kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq
OMX Helsingin pörssilistalle 2.5.2012.
Yhtiön hallitus päätti yhtiökokouksen 27.3.2012 antaman valtuutuksen
perusteella 15.5.2012 merkintäetuoikeusannista ja laskea liikkeeseen enintään
12 088 836 uutta osaketta, joka vastaa noin 19,05 %:a yhtiön osakkeiden
lukumäärästä. Merkintäetuoikeusannin lopullinen tulos julkistettiin 18.6.2012.
Annissa merkittiin kaikki tarjotut 12 088 836 uutta osaketta. Ensisijaisessa
merkinnässä merkittiin 11 874 720 osaketta, mikä vastaa noin 98,2 %:a
tarjotuista osakkeista. Toissijaisessa merkinnässä merkittiin 8 470 366
osaketta, joista hyväksyttiin 214.116 osakkeen merkintä. Osakeanti merkittiin
siten 168,3 %:sti.
Merkintähinta oli 2,70 euroa osakkeelta ja yhtiö keräsi osakeannilla kulujen ja
palkkioiden vähentämisen jälkeen noin 31,8 miljoonaa euroa. Osakkeet
rekisteröitiin 19.6.2012. Ne otettiin 20.6.2012 kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq
OMX Helsingin pörssilistalle.
Optio-oikeuksilla 2007C merkityt 6 000 osaketta merkittiin 28.11.2012
kaupparekisteriin. Technopoliksen osakkeiden lukumäärä nousi 75 561 227
kappaleeseen.
Hallituksen käytettävissä olevat valtuutukset
Hallituksella on vuoden 2012 varsinaisen yhtiökokouksen antamat valtuutukset
osakeannista päättämiseksi ja osakeyhtiölain tarkoittamien osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamiseksi sekä omien osakkeiden
hankkimiseksi ja/tai pantiksi ottamiseksi.
Katsauskauden aikana toteutettujen osakeantien jälkeen hallitus voi päättää
vielä enintään 506 817 uuden osakkeen antamisesta, yhtiön hallussa olevan oman
osakkeen luovuttamisesta tai optio- ja muiden erityisten oikeuksien
antamisesta. Yhtiön hallitus ei ole käyttänyt valtuutusta omien osakkeiden
hankkimiseksi ja/tai pantiksi ottamiseksi eikä yhtiön hallussa katsauskauden
päättyessä ollut sen omia osakkeita.
Hallituksen voitonjakoesitys
Yhtiön voitonjakokelpoiset varat olivat tilikauden päättyessä 26 479 400 euroa.
Hallitus ehdottaa jaettavaksi osinkoa 0,20 (0,20) euroa osaketta kohden eli
yhteensä 15 112 245 euroa. Loppu ehdotetaan jätettäväksi voittovarojen tilille.
Ehdotettu osinko on 50,6 % osakekohtaisesta tuloksesta ilman
sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutosta ja niiden verovaikutuksia.
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei ole tilikauden päättymisen jälkeen
tapahtunut olennaisia muutoksia. Hallituksen näkemyksen mukaan yhtiön maksukyky
on hyvä, eikä ehdotettu voitonjako vaaranna yhtiön maksukykyä.
Vuoden 2013 yhtiökokous
Vuoden 2013 yhtiökokous järjestetään Oulussa 27.3.2013. Osakkeenomistaja voi
tehdä kokouksessa päätösehdotuksia yhtiökokoukselle kuuluvissa ja asialistalla
olevissa asioissa. Osakkeenomistaja voi ilmoittaa yhtiölle varsinaisen
yhtiökokouksen asialistalle vaatimastaan asiasta perusteluineen tai
päätösehdotuksineen 15.2. mennessä sähköpostitse osoitteeseen
[email protected].
Katsauskauden jälkeisiä tapahtumia
25.1.2013 Technopolis ilmoitti myyneensä Innovation Mill -liiketoimintansa Open
Innovation Management Oy:lle, jonka omistavat kaksi yhtiön entistä johtoryhmän
jäsentä.
31.1.2012 osakkeenomistajien nimitystoimikunta ilmoitti esityksensä
varsinaiselle yhtiökokoukselle hallituksen palkkioista ja jäsenistä.
12.2.2013 yhtiö tiedotti ostavansa Oulun Peltolasta kampuksen. Se sijaitsee
Kontinkankaan kasvavan sairaala-, yliopisto- ja yritysalueen vieressä.
Investoinnin koko on 31,7 milj. euroa. Monikäyttäjäympäristöksi sopivan
kampuksen vuokrattava pinta-ala on noin 37 600 neliömetriä ja se sisältää 800
autopaikan pysäköintitalon.
Tulevaisuuden näkymät
Yhtiö arvioi liikevaihtonsa ja käyttökatteensa kasvavan 9 - 12 % vuonna 2013
edelliseen vuoteen verrattuna.
Konsernin taloudellinen tulos on riippuvainen yleisen toimintaympäristön,
asiakaskunnan liiketoiminnan, rahoitusmarkkinoiden ja markkinoiden
tuottovaatimusten kehityksestä. Ohjeistukseen vaikuttavat lisäksi mahdolliset
kiinteistökaupat.
Vantaa 13.2.2013
TECHNOPOLIS OYJ
Hallitus
Lisätietoja:
Keith Silverang
Toimitusjohtaja
p. 040 566 7785
LIITTEET:
Tilinpäätöstiedote ja esitys löytyvät yhtiön internetsivuilta osoitteesta
www.technopolis.fi. Pyynnön paperiversion lähettämisestä voi esittää p. 046 712
0000/Technopolis info. Yhtiön vuosikertomus julkaistaan viikolla 10 yhtiön
internet-sivuilla.
Technopoliksella on tiedotepalvelu, johon liittyminen on mahdollista
osoitteessa www.technopolis.fi. Palveluun ilmoittautuneille lähetetään yhtiön
tiedotteet sähköpostitse.
Taulukko-osio
Tilinpäätöstiedotteen laadintaperiaatteet ovat samat kuin vuoden 2011
tilinpäätöksessä. Tunnuslukujen laskentakaavat on saatavilla yhtiön
internet-sivuilla. Vertailuvuoden osakekohtaiset tulos- ja taseluvut on kevään
2012 osakeannin myötä osakeantikorjattu.
Technopolis-konserni käyttää johdannaisinstrumentteja (pääosin
koronvaihtosopimuksia) suojautuakseen markkinakorkojen muutoksista johtuvalta
riskiltä. Konserni muutti vertailuvuonna kirjauskäytäntöä ja on noudattanut IAS
39 -standardin mukaista suojauslaskentaa koronvaihtosopimusten osalta 1.5.2011
alkaen. Muutoksen myötä johdannaisinstrumenttien käyvän arvon muutokset
suojauslaskennan kriteerit täyttävissä tehokkaissa johdannaisinstrumenteissa
kirjataan laajan tuloslaskelman rahavirran suojauksiin. Konsernin
voimassaolevat koronvaihtosopimukset täyttävät pääosin suojauslaskennan
kriteerit. Käyvän arvon muutokset johdannaisinstrumenteissa, jotka eivät täytä
suojauslaskennan vaatimuksia, kirjataan tuloslaskelmaan.
Yhtiö muuttaa vuoden 2013 alusta alkaen laskennallisten verojen
kirjausperiaatetta IAS 8 -standardin 14 (b)-kohdan perusteella. Yhtiö arvioi
realisoivansa kiinteistöyhtiöiden osakeomistukset myymällä omistamansa
osakkeet. Kirjausperiaatteen muutoksen vaikutus kirjataan takautuvasti omaan
pääomaan kertyneisiin voittovaroihin, ja sillä tulee olemaan vaikutus yhtiön
omavaraisuusasteeseen. Kirjausperiaatteen muutos vaikuttaa myös tulevaisuudessa
laskennallisten verojen kertymiseen ja omavaraisuusasteeseen.
Tilinpäätöstiedote on laadittu IFRS-standardien kirjaamis- ja
arvostusperiaatteita noudattaen, ja sen laadinnassa on noudatettu IAS 34
-standardia.
Luvut ovat tilintarkastamattomia.
Technopolis-konserni:
LAAJA TULOSLASKELMA 10-12/ 10-12/ 1-12/ 1-12/
Meur 2012 2011 2012 2011
Liikevaihto 28,66 24,87 107,33 92,83
Liiketoiminnan muut tuotot 1) 0,69 0,56 1,71 1,22
Liiketoiminnan muut kulut -13,91 -12,58 -53,29 -46,52
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutos 0,28 0,59 -5,70 26,28
Poistot -0,54 -0,48 -2,01 -1,83
Liikevoitto/-tappio 15,17 12,96 48,03 71,99
Rahoitustuotot ja -kulut -3,97 -2,50 -13,55 -11,98
Tulos ennen veroja 11,20 10,45 34,48 60,01
Tuloverot -2,70 1,19 -7,53 -11,22
Tilikauden tulos 8,50 11,64 26,95 48,80
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot 0,10 -0,03 0,94 -0,64
Myytävissä olevat rahoitusvarat -0,02 0,00 0,02 0,05
Johdannaiset -0,09 -0,60 -3,97 -4,39
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot 0,03 0,16 0,97 1,13
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen 0,02 -0,47 -2,03 -3,86
jälkeen
Tilikauden laaja tulos yhteensä 8,51 11,17 24,92 44,94
Tilikauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille 8,73 10,96 25,82 46,70
Määräysvallattomille -0,24 0,68 1,13 2,10
8,50 11,64 26,95 48,80
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille 8,75 10,48 23,79 42,84
Määräysvallattomille -0,24 0,68 1,13 2,10
8,51 11,17 24,92 44,94
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta
voitosta laskettu osakekohtainen tulos:
Tulos/osake, laimentamaton (EUR) 0,12 0,16 0,37 0,70
Tulos/osake, laimennusvaikutuksella oikaistu 0,12 0,16 0,37 0,70
(EUR)
1) Liiketoiminnan muut tuotot koostuvat kehityspalveluihin saaduista
toiminta-avustuksista, joita vastaavat samansuuruiset kehityspalveluiden kulut
on kirjattu liiketoiminnan kuluihin.
TASE, VARAT
Meur 31.12.2012 31.12.2011
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 5,56 6,72
Aineelliset hyödykkeet 13,73 12,02
Valmiit sijoituskiinteistöt 956,52 843,78
Rakenteilla olevat 57,56 61,70
sijoituskiinteistöt
Sijoitukset 12,51 12,21
Laskennalliset verosaamiset 2,74 2,57
Pitkäaikaiset varat 1048,62 938,99
Lyhytaikaiset varat 34,12 23,89
Varat yhteensä 1082,73 962,88
TASE, OMA PÄÄOMA JA VELAT
Meur 31.12.2012 31.12.2011
Oma pääoma
Osakepääoma 96,91 96,91
Ylikurssirahasto 18,55 18,55
Muut rahastot 110,20 81,10
Muuntoerot 0,30 -0,64
Edellisten tilikausien 121,67 87,42
voittovarat
Tilikauden tulos 25,82 46,70
Emoyhtiön osakkeenomistajien 373,46 330,04
osuus
Määräysvallattomien omistajien 16,07 13,13
osuus
Oma pääoma yhteensä 389,53 343,17
Velat
Pitkäaikaiset velat
Korollinen vieras pääoma 499,69 468,84
Koroton vieras pääoma 0,32 1,04
Laskennalliset verovelat 49,73 45,97
Pitkäaikaiset velat yhteensä 549,74 515,85
Lyhytaikaiset velat
Korollinen vieras pääoma 108,45 78,87
Koroton vieras pääoma 35,02 24,99
Lyhytaikaiset velat yhteensä 143,46 103,86
Velat yhteensä 693,21 619,71
Oma pääoma ja velat yhteensä 1082,73 962,88
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA 1-12/ 1-12/
Meur 2012 2011
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos 26,95 48,80
Oikaisut:
Sijoituskiinteistöjen arvonmuutokset 5,70 -26,28
Poistot 2,01 1,83
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista -0,03
Luovutusvoitot -0,10 0,03
Muut oikaisut, joihin ei liity 0,25 0,60
maksutapahtumaa
Rahoitustuotot ja -kulut 13,55 12,01
Verot 7,53 11,22
Käyttöpääoman muutos 1,04 -0,90
Saadut korot 0,16 0,18
Saadut osingot 0,01 0,01
Maksetut korot ja maksut -10,28 -10,24
Muut rahoituserät liiketoiminnasta -4,41 -2,40
Maksetut verot -3,26 -4,35
Liiketoiminnan rahavirta 39,2 30,5
Investointien rahavirta
Investoinnit muihin sijoituksiin 0,00 -0,01
Investoinnit sijoituskiinteistöihin -107,17 -98,13
Investoinnit aineellisiin ja -8,25 -4,36
aineettomiin hyödykkeisiin
Myönnetyt lainat -0,08
Lainasaamisten takaisinmaksut 0,02 0,13
Luovutustulot muista sijoituksista 0,05 0,41
Aineellisten ja aineettomien 0,10 0,16
hyödykkeiden luovutustulot
Tytäryritysten hankinta -0,66
Ostetut osakkuusyhtiöosakkeet -0,67 -0,72
Myydyt osakkuusyhtiöosakkeet 0,87
Investointien rahavirta -116,58 -101,74
Rahoituksen rahavirta
Pitkäaikaisten lainojen lisäys 96,33 113,32
Pitkäaikaisten lainojen vähennys -58,24 -36,83
Maksetut osingot -12,67 -10,77
Maksullinen osakeanti 32,65
määräysvallattomien pääomansijoitus 1,81 0,78
Lyhytaikaisten lainojen muutos 20,88 12,87
Rahoituksen rahavirta 80,77 79,38
Rahavarojen muutos 3,35 8,10
Valuuttakurssien muutosten vaikutus -0,18 -0,08
Rahavarat tilikauden alussa 12,51 4,49
Rahavarat tilikauden lopussa 15,68 12,51
OMAN PÄÄOMAN
MUUTOSLASKEL
MA
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
------------------------------------------------------------------
Meur Osake Ylikur Muut Muunto- Kertyn Määräys Oma
pääoma ssira- rahas- erot eet vallat- pääoma
hasto tot voitto tomien yhteensä
varat omistaj
ien
osuus
Oma pääoma 96,91 18,55 84,22 97,67 10,25 307,60
01.01.2011
Laaja tulos
Tilikauden 47,41 2,10 49,50
tulos
Muut laajan
tuloksen
erät
Muuntoerot -0,64 -0,64
Johdannaiset -3,25 -3,25
Myytävissä 0,04 0,04
olevat
rahoitusvara
t
Tilikauden -3,21 -0,64 47,41 2,10 45,64
laaja tulos
yhteensä
Liiketoimet
omistajien
kanssa
Osingonjako -10,78 -10,78
Muut 0,09 -0,18 0,78 0,70
muutokset
Liiketoimet 0,09 -10,95 0,78 -10,08
omistajien
kanssa
Oma pääoma 96,91 18,55 81,10 -0,64 134,12 13,13 343,17
31.12.2011
Oma pääoma 96,91 18,55 81,10 -0,64 134,12 13,13 343,17
01.01.2012
Laaja tulos
Tilikauden 25,82 1,13 26,95
tulos
Muut laajan
tuloksen
erät
Muuntoerot 0,94 0,94
Johdannaiset -3,00 -3,00
Myytävissä 0,02 0,02
olevat
rahoitusvara
t
Tilikauden -2,98 0,94 25,82 1,13 24,92
laaja tulos
yhteensä
Liiketoimet
omistajien
kanssa
Osingonjako -12,68 -12,68
Osakeanti 32,07 32,07
Tytäryhtiöomistusosuuksi 0,08 0,08
en muutokset 2)
Muut 0,01 0,15 1,81 1,97
muutokset
Liiketoimet 32,08 -12,45 1,81 21,44
omistajien
kanssa
Oma pääoma 96,91 18,55 110,20 0,30 147,49 16,07 389,53
31.12.2012
2) Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinnat, jotka eivät johtaneet
muutokseen määräysvallassa
Segmentti-informaatio
Technopolis-konsernilla on kolme maantieteellisiin yksiköihin pohjautuvaa
toimintasegmenttiä: Suomi, Venäjä ja Viro. Segmenttijako perustuu konsernin
vallitsevaan sisäiseen raportointiin sekä konsernin liiketoimintojen
organisointiin. Konsernilla ei ole toimintasegmenttien välillä olennaisia
sisäisiä eriä liikevaihdossa eikä käyttökatteessa.
SEGMENTTI-INFORMAATIO 10-12/ 10-12/ 1-12/ 1-12/
Meur 2012 2011 2012 2011
Liikevaihto
Suomi 26,12 22,46 97,43 85,19
Venäjä 1,30 1,23 5,03 2,93
Viro 1,23 1,16 4,85 4,67
Kohdistamattomat 0,01 0,02 0,02 0,04
Yhteensä 28,66 24,87 107,33 92,83
Käyttökate
Suomi 13,66 12,17 51,18 44,82
Venäjä 0,19 0,29 1,38 -0,23
Viro 0,83 0,68 3,15 3,13
Kohdistamattomat 0,76 -0,29 0,04 -0,18
Yhteensä 15,44 12,85 55,75 47,54
Varat
Suomi 935,66 840,19
Venäjä 90,94 62,52
Viro 89,76 79,04
Eliminoinnit -33,62 -18,87
Yhteensä 1082,73 962,88
Operatiivinen ja ei-operatiivinen tulos
Technopolis esittää virallisen tilinpäätöksensä IFRS-standardeja soveltaen.
Tuloslaskelmaan sisältyy useita eriä, jotka eivät liity yhtiön operatiiviseen
toimintaan. Tämän vuoksi yhtiö esittää operatiivisen tuloksen, joka kuvastaa
paremmin yhtiön todellista tulosta.
Operatiivisessa tuloksessa esitetään yhtiön tilikauden tulos lukuun ottamatta
tilikauden aikaista sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutosta,
rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutosta, realisoitumattomia
valuuttakurssivoittoja ja -tappioita, sekä mahdollisia kertaluonteisia eriä,
kuten luovutusvoittoja ja -tappioita. Lisäksi operatiivisessa tuloslaskelmassa
esitetään näihin liittyvät verot ja laskennalliset verot sekä osuus
määräysvallattomille
Operatiivisesta tuloksesta erotetut erät, sekä niiden verovaikutus ja osuus
määräysvallattomille, esitetään ei-operatiivisessa tuloslaskelmassa. Yhtiöllä
on koronvaihtosopimuksia, jotka eivät täytä IFRS:n mukaisia suojauslaskennan
edellytyksiä, ja näiden rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutokset esitetään
ei-operatiivisessa tuloslaskelmassa.
Sekä operatiivisesta että ei-operativiisesta tuloksesta on laskettu
osakekohtainen tulos EPRA:n ohjeistuksen mukaisesti. Operatiivinen ja
ei-operatiivinen tulos ja niistä lasketut osakekohtaiset tulokset yhteensä
täsmäävät yhtiön tilikauden tulokseen ja osakekohtaiseen tulokseen.
Technopolis-konserni
OPERATIIVINEN TULOS 10-12/ 10-12/ 1-12/ 1-12/
Meur 2012 2011 2012 2011
Liikevaihto 28,66 24,87 107,33 92,83
Liiketoiminnan muut tuotot 0,51 0,52 1,30 1,12
Liiketoiminnan muut kulut -13,91 -12,56 -53,28 -46,49
Poistot -0,54 -0,48 -2,01 -1,83
Liikevoitto/-tappio 14,73 12,35 53,33 45,64
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -2,30 -3,83 -13,03 -12,84
Tulos ennen veroja 12,43 8,51 40,31 32,79
Verot operatiivisista eristä -2,56 0,69 -9,24 -5,23
Määräysvallattomien osuus 0,16 -0,68 -1,21 -2,10
Tilikauden operatiivinen tulos 10,04 8,52 29,86 25,47
EI-OPERATIIVINEN TULOS
Kertaluonteiset erät 0,17 0,02 0,40 0,07
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutos 0,28 0,59 -5,70 26,28
Liikevoitto/-tappio 0,45 0,61 -5,30 26,36
Rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutos -1,68 1,33 -0,53 0,87
Tulos ennen veroja -1,23 1,94 -5,83 27,22
Verot ei-operatiivisista eristä -0,15 0,50 1,71 -5,99
Määräysvallattomien osuus 0,08 0,08
Tilikauden ei-operatiivinen tulos -1,30 2,44 -4,04 21,23
Tilikauden tulos yhteensä 8,73 10,96 25,82 46,70
Osakekohtainen tulos, laimennettu 3)
Operatiivisesta tuloksesta 0,14 0,13 0,43 0,38
Ei-operatiivisesta tuloksesta -0,02 0,04 -0,06 0,32
Tilikauden tuloksesta 0,12 0,16 0,37 0,70
3) Osakekohtainen tulos on laskettu EPRA:n ohjeistuksen mukaisesti.
TUNNUSLUVUT 1-12/ 1-12/
2012 2011
Liikevaihdon muutos, % 15,6 14,4
Liikevoitto/-tappio / liikevaihto, % 44,8 77,5
Koronmaksukyky 4,5 3,7
Omavaraisuusaste, % 36,2 35,8
Luototusaste, % 59,5 60,0
Henkilöstö konserniyhtiöissä keskimäärin tilikauden 178 158
aikana
Bruttoinvestoinnit taseen varoihin, milj. euroa 115,8 105,3
Sijoituskiinteistöjen nettovuokratuotto, % 4) 7,8 7,8
Taloudellinen vuokrausaste, % 95,3 95,1
Tulos/osake
laimentamaton, euroa 0,37 0,70
laimennettu, euroa 0,37 0,70
Liiketoiminnan rahavirta/osake, euroa 0,56 0,46
Oma pääoma/osake, euroa 4,94 4,96
Osakkeiden (osakeantioikaistu) lukumäärä keskimäärin
laimentamaton 69 913 841 66 586 727
laimennettu 70 146 318 66 767 124
Osakkeiden (osakeantioikaistu) lukumäärä vuoden lopussa 75 561 227 66 586 727
P/E-luku 10,21 4,55
Osinko / osake, euroa 5) 0,20 0,20
Osinko tuloksesta, % 54,15 27,15
Efektiivinen osinkotuotto, % 5,31 5,97
MUUT TUNNUSLUVUT
Osakkeiden markkina-arvo 31.12., milj. eur 284,87 212,34
Osakkeiden vaihto, kpl 18 994 144 30 084 022
Osakkeiden vaihto keskimääräisestä lukumäärästä, % 27,17 47,46
Kurssit, euroa
Ylin kurssi 4,07 4,42
Alin kurssi 2,93 2,61
Keskikurssi 3,60 3,59
Kurssi 31.12. 3,77 3,35
4) Luku ei sisällä kesken vuotta käyttöönotettuja ja hankittuja kiinteistöjä.
5) Osingonjakoehdotus 2012
SIJOITUSKIINTEISTÖJEN KÄYVÄN ARVON MUUTOS 10-12/ 10-12/ 1-12/ 1-12/
2012 2011 2012 2011
Käyvän arvon muutos, Suomi 5,42 0,42 -6,34 15,45
Käyvän arvon muutos, Venäjä 0,44 2,99 1,64 4,67
Käyvän arvon muutos, Viro -0,46 0,79 0,04 2,45
Käyvän arvon muutos 5,41 4,20 -4,66 22,57
Muutokset sijoituskiinteistöjen -7,31 -7,93 -10,70 -9,21
hankintamenoissa tilikaudella
Käyvän arvon muutos rakenteilla olevista 2,17 4,31 9,65 12,93
kohteista
Sijoituskiinteistöjen arvonmuutoksen 0,28 0,59 -5,70 26,28
tulosvaikutus
VASTUUSITOUMUKSET
Meur 31.12.2012 31.12.2011
Panttaukset ja takaukset omasta velasta
Kiinteistökiinnitykset 605,62 472,49
Pantatut kiinteistöosakkeet ja sijoituskiinteistöt 201,53 208,24
Muut takausvastuut 53,53 60,87
Leasingvastuut, koneet ja kalusto 5,25 4,30
Hankevastuut 0,18 0,18
Koron- ja valuutanvaihtosopimukset
Nimellisarvot 190,38 169,96
Käyvät arvot -9,02 -3,87
Kiinteistöinvestointien arvonlisäveron
tarkistusvastuu
10 vuoden
tarkistus
kausi
Vuosi 2008 2009 2010 2011 2012 Yhteens
ä
Kiinteistöinvestointimeno (netto) 58,1 33,3 38,9 37,7 81,8 249,7
Kiinteistöinvestoinnin alv 12,8 7,3 8,4 8,7 18,8 56,0
Vuotuinen osuus investoinnin alv:sta 1,3 0,7 0,8 0,9 1,9 5,6
Vähennetty alv 12,7 7,3 8,6 8,6 18,5 55,7
Vuotuinen osuus vähennetystä alv:sta 1,3 0,7 0,9 0,9 1,9 5,6
Jäljellä tarkistuskauteen sisältyviä 5 6 7 8 9
vuosia
Palautuksen alainen määrä vähennyksestä 6,4 4,4 6,0 6,9 16,7 40,3
31.12.2012
Tarkistusvastuu 31.12.2012 40,3
Tarkistusvastuu 31.12.2011 27,0
Muutos 13,3
Jakelu:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.technopolis.fi