AI assistant
Sydbank — Audit Report / Information 2012
Feb 20, 2013
3387_10-k_2013-02-20_c5af8cf5-12cc-4609-952b-f7a5f147de4b.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
Årsregnskabsmeddelelse 2012
Selskabsmeddelelse nr. 02/2013 20. februar 2013
Indholdsfortegnelse
| Regnskabsberetning | |
|---|---|
| Koncernens hoved- og nøgletal | 3 |
| Resume | $\overline{4}$ |
| Regnskabsberetning | $\overline{7}$ |
| Regnskab - koncernen | |
| Resultatopgørelse | 19 |
| Totalindkomstopgørelse | 19 |
| Balance | 20 |
| Kapitalforhold | 21 |
| Supplerende information | 23 |
Koncernens hoved- og nøgletal
| Indeks | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 12/11 | 2010 | 2009 | 2008 | |
| Resultatopgørelse (mio. kr.) | ||||||
| Basisindtjening | 4.229 | 4.080 | 104 | 4.150 | 3.999 | 3.952 |
| Handelsindtjening | 323 | 167 | 193 | 444 | 587 | 273 |
| Indtjening i alt | 4.552 | 4.247 | 107 | 4.594 | 4.586 | 4.225 |
| Basisomkostninger | 2.482 | 2.463 | 101 | 2.479 | 2.466 | 2.484 |
| Basisresultat før nedskrivninger | 2.070 | 1.784 | 116 | 2.115 | 2.120 | 1.741 |
| Nedskrivninger på udlån mv. | 1.748 | 1.195 | 146 | 1.400 | 1.195 | 544 |
| Basisresultat | 322 | 589 | 55 | 715 | 925 | 1.197 |
| Beholdningsresultat | 397 | $-15$ | 227 | 430 | $-385$ | |
| Resultat før engangsposter og sektorløsninger | 719 | 574 | 125 | 942 | 1.355 | 812 |
| Poster med engangskarakter, netto | $-82$ | $-171$ | $\overline{\phantom{a}}$ | 86 | 162 | |
| Bidrag til sektorløsninger | 13 | 102 | 13 | 384 | 443 | 163 |
| Resultat før skat | 624 | 301 | 207 | 558 | 998 | 811 |
| Skat | 157 | 113 | 139 | 147 | 217 | 205 |
| Årets resultat | 467 | 188 | 248 | 411 | 781 | 606 |
| Udvalgte balanceposter (mia. kr.) | ||||||
| Udlån til amortiseret kostpris | 68,2 | 68,8 | 99 | 73,0 | 74,5 | 82,5 |
| Udlån til dagsværdi | 6,1 | 7,7 | 80 | 10,7 | 12,9 | 13,3 |
| Indlån og anden gæld | 65,7 | 66,7 | 98 | 64,2 | 68,8 | 75,0 |
| Udstedte obligationer til amortiseret kostpris | 4,0 | 7,5 | 53 | 11,2 | 8,6 | 10,1 |
| Efterstillede kapitalindskud | 1,4 | 2,1 | 66 | 2,3 | 3,1 | 4,2 |
| Egenkapital | 10,0 | 9,6 | 105 | 9,6 | 9,1 | 7,1 |
| Aktiver i alt | 152,7 | 153,4 | 100 | 150,8 | 157,8 | 156,0 |
| Nøgletal pr. aktie (kr. pr. aktie a 10 kr.) | ||||||
| Årets resultat | 6,4 | 2,6 | 5,6 | 11,7 | 9,5 | |
| Årets resultat – udvandet | 6,4 | 2,6 | 5,6 | 11,7 | 9,5 | |
| Børskurs ultimo | 99,7 | 90,1 | 151,3 | 133,8 | 64,3 | |
| Indre værdi | 137,6 | 131,1 | 129,8 | 124,1 | 112,5 | |
| Børskurs/indre værdi | 0,72 | 0,69 | 1,17 | 1,08 | 0,57 | |
| Gennemsnitligt antal aktier i omløb (mio. stk.) | 73,1 | 73,2 | 73,5 | 66,9 | 63,4 | |
| Foreslået udbytte | 1,0 | |||||
| Øvrige nøgletal | ||||||
| Solvensprocent | 15,9 | 16,1 | 15,4 | 15,2 | 14,7 | |
| Kernekapitalprocent | 15,6 | 15,2 | 14,3 | 13,1 | 10,8 | |
| Resultat før skat i pct. af gns. egenkapital | 6,4 | 3,1 | 6,0 | 12,3 | 11,8 | |
| Resultat efter skat i pct. af gns. egenkapital | 4,8 | 2,0 | 4,4 | 9,6 | 8,8 | |
| Basisomkostninger i pct. af indtjening i alt | 54,5 | 58,0 | 54,0 | 53,8 | 58,8 | |
| Renterisiko | 1,8 | 0,9 | 1,5 | 1,0 | 1,4 | |
| Valutaposition | 0,9 | 1,6 | 1,2 | 1,1 | 11,4 | |
| Valutarisiko | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| Udlån i forhold til indlån | 0,9 | 0,9 | 1,0 | 1,0 | 1,0 | |
| Udlån i forhold til egenkapital | 6,8 | 7,2 | 7,6 | 8,2 | 11,6 | |
| Årets udlånsvækst | $-1,0$ | $-5,7$ | $-2,0$ | $-9,6$ | 10,7 | |
| Overdækning i forhold til lovkrav om likviditet | 127,4 | 148,7 | 106,3 | 94,4 | 89,4 | |
| Summen af store engagementer | 21,6 | 26,3 | 54,4 | 17,2 | 23,8 | |
| Akkumuleret nedskrivningsprocent ekskl. DPB | 3,8 | 2,3 | 2,0 | 1,7 | 1,0 | |
| Årets nedskrivningsprocent ekskl. DPB | 2,2 | 1,5 | 1,7 | 1,3 | 0,6 | |
| Antal heltidsmedarbejdere ultimo | 2.132 | 2.152 | 99 | 2.284 | 2.369 | 2.479 |
Resume
Sydbank-koncernen har opnået et resultat før skat i 2012 på 624 mio. kr., hvilket forrenter den gennemsnitlige egenkapital med 6,4 pct. Resultatet vurderes som tilfredsstillende i lyset af de nye skærpede nedskrivningsregler og den svage vækst i samfundsøkonomien. Resultatet før skat er - som følge af de høje nedskrivninger - lavere end forventet ved indgangen til 2012.
Den 2. november 2012 overtog Sydbank samtlige aktiviteter fra Tønder Bank. Det omfattede medarbejdere, kunder, afdelinger, samtlige aktiver og forpligtelser, bortset fra hybrid kapital og supplerende kapital.
2012
- Stigning i basisindtjening med 3,7 pct.
- Stigning i handelsindtjening med 156 mio. kr. til 323 mio. kr.
- $\bullet$ Basisomkostninger på uændret niveau for femte år i træk.
- · Stigning i nedskrivninger på udlån med 553 mio. kr. til 1.748 mio. kr.
- · Beholdningsresultat på 397 mio. kr.
- · Poster med engangskarakter på -82 mio. kr.
- · Bidrag til sektorløsninger på 13 mio. kr.
- · Bankudlån er reduceret med 1,0 pct. til 68,2 mia. kr.
- · Indlån er reduceret med 1,6 pct. til 65,7 mia. kr.
- Forøgelse af kernekapitalprocent til 15,6.
- God likviditet.
- Markant kundetilgang bl.a. via overtagelse af Tønder Bank-kunder.
- Der indstilles ikke udbytte til aktionærerne for 2012. $\bullet$
4. kvartal 2012
• Resultat før skat på 60 mio. kr.
| Sammendrag af resultatopgørelse (mio. kr.) | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Basisindtjening | 4.229 | 4.080 |
| Handelsindtjening | 323 | 167 |
| Indtjening i alt | 4.552 | 4.247 |
| Basisomkostninger | 2.482 | 2.463 |
| Basisresultat før nedskrivninger | 2.070 | 1.784 |
| Nedskrivninger på udlån mv. | 1.748 | 1.195 |
| Basisresultat | 322 | 589 |
| Beholdningsresultat | 397 | $-15$ |
| Resultat før engangsposter og sektorløsninger | 719 | 574 |
| Poster med engangskarakter, netto | $-82$ | $-171$ |
| Bidrag til sektorløsninger | 13 | 102 |
| Resultat før skat | 624 | 301 |
| Skat | 157 | 113 |
| Årets resultat | 467 | 188 |
I forhold til de i løbet af 2012 offentliggjorte forventninger er basisindtjening, omkostninger og nedskrivninger på udlån realiseret på det forventede niveau, hvorimod handelsindtjening er realiseret på et væsentligt højere niveau
Basisresultat før nedskrivninger udgør 2.070 mio. kr. mod 1.784 mio. kr. i 2011. Stigningen på 286 mio. kr. kan henføres til en stigning i basisindtjeningen på 149 mio. kr., en stigning i handelsindtjeningen på 156 mio. kr. og en stigning i basisomkostningerne på 19 mio. kr.
Nedskrivninger på udlån mv. udgør 1.748 mio. kr. (2011: 1.195 mio. kr.). Stigningen er en følge af koncernens implementering af Finanstilsynets nye og skærpede nedskrivningsregler for især bankudlån med pant i fast ejendom. De nye regler er mere forsigtige end de hidtil gældende.
I 1. halvår 2012 foretog koncernen som følge af de nye og skærpede nedskrivningsregler betydelige mernedskrivninger på bankudlån til erhverv med pant i fast ejendom, og betydelige reservationer i det individuelle solvensbehov til bankudlån til private med pant i fast ejendom.
Banken har efterfølgende gennemgået porteføljen af bankudlån til private. For en del af disse bankudlån er kundernes økonomiske situation anstrengt. Rådighedsbeløbet for disse kunder vurderes ikke at være tilstrækkelige, såfremt der foretages en låneomlægning fra et variabelt forrentet lån uden afdrag til et fastforrentet lån med afdrag.
På den baggrund er der foretaget yderligere nedskrivninger på bankudlån til private i niveauet 325 mio. kr. i 4. kvartal 2012.
Koncernen har realiseret et meget tilfredsstillende beholdningsresultat på 397 mio. kr. (2011: -15 mio. kr.).
Resultat før engangsposter og sektorløsninger udgør 719 mio. kr. (2011: 574 mio. kr.).
Poster med engangskarakter, netto – der hovedsagelig vedrører integrationsomkostninger i relation til overtagelsen af aktiviteterne fra Tønder Bank – andrager -82 mio. kr., og bidrag til sektorløsninger udgør 13 mio. kr.
Resultat før skat udgør 624 mio. kr. (2011: 301 mio. kr.). Efter beregnet skat på 157 mio. kr. (2011: 113 mio. kr.) udgør koncernens resultat 467 mio. kr. mod 188 mio. kr. i 2011.
Forrentning af egenkapitalen før og efter skat udgør henholdsvis 6,4 pct. og 4,8 pct. mod 3,1 pct. og 2,0 pct. i 2011. Resultatet pr. aktie er forøget fra 2,6 kr. til 6,4 kr.
Egenkapitalen er i årets løb forøget med 438 mio. kr. til 10.033 mio. kr.
De risikovægtede poster er siden ultimo 2011 forøget med 0,5 mia. kr. til 71,2 mia. kr. Udviklingen omfatter en stigning dels i kreditrisikoen på 1.6 mia. kr. – der udelukkende kan henføres til overtagelsen af risikovægtede poster fra Tønder Bank – og dels i den operationelle risiko på 0,3 mia. kr. samt et fald i markedsrisikoen på 1,4 mia. kr.
Solvensprocenten ultimo 2012 er opgjort til 15,9, hvoraf 15,6 procentpoint kan henføres til kernekapital – mod henholdsvis 16,1 og 15,2 ultimo 2011. Kernekapitalprocenten eksklusive hybrid kernekapital er forøget fra 13,4 til 13,8.
Koncernens målsatte kapital er uændret 9.900 mio. kr. og udgør 13,9 pct. (ultimo 2011: 14,0 pct.) af de risikovægtede poster.
Koncernen har en god likviditet, der opgjort i henhold til lovkravet på 10 pct., udgør 22,7 pct. ultimo 2012. Moody's 12-måneders likviditetskurve viser, at koncernen kan imødegå en situation, hvor adgangen til kapitalmarkederne afskæres i en periode, der overstiger 12 måneder.
Der indstilles ikke udbytte til aktionærerne for 2012.
Sydbank har i 2012 bl.a. via tilkøb haft en markant tilgang af både privat- og erhvervskunder. Fundamentet for den fremtidige indtjening er dermed blevet udbygget.
Koncernen forventer i 2013:
- Svagt vigende basisindtjening primært som følge af en forventning om øget konkurrence om de bedste kunder og sekundært som følge af uændret til svagt vigende udlånsvolumen.
- · Uændret til svagt vigende handelsindtjening dog meget afhængigt af udviklingen på de finansielle markeder.
- Beskeden omkostningsstigning.
- · Betydeligt lavere nedskrivninger på udlån men stadig på et højt niveau.
Regnskabsberetning
Basisindtjening
Den samlede basisindtjening er forøget med 149 mio. kr. til 4.229 mio. kr.
| Basisindtjening (mio. kr.) | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Rentemarginal mv. | 2.768 | 2.799 |
| Realkredit | 269 | 188 |
| Betalingsformidling | 170 | 156 |
| Omprioriterings- og lånegebyrer | 113 | 86 |
| Kurtage og agio | 308 | 354 |
| Provisioner mv. investeringsforeninger og pensionspuljer | 288 | 234 |
| Kapitalforvaltning | 163 | 143 |
| Depotgebyrer | 70 | 69 |
| Andre driftsindtægter | 80 | 51 |
| alt | 4.229 | 4.080 |
Bankudlån er i årets løb reduceret med 1 pct. og indlån med 2 pct. Den reelle reduktion i bankudlån er et par procent højere, hvis der korrigeres for tilgangen af bankudlån fra Tønder Bank i november 2012. Denne udvikling har – på trods af et positivt bidrag fra de gennemførte renteforhøjelser siden august 2011 – medført en reduktion af nettorenterne med 31 mio. kr.
Indtægter fra samarbejdet med Totalkredit udgør netto 206 mio. kr. (2011: 150 mio. kr.) efter tabsmodregning på 18 mio. kr. (2011: 20 mio. kr.). Samarbejdet med DLR Kredit har medført en indtægt på 59 mio. kr. (2011: 34 mio. kr.). Den samlede realkreditindtjening udgør 269 mio. kr. (2011: 188 mio. kr.).
Stigningen i såvel realkreditindtjeningen som i indtjeningen fra omprioriterings- og lånegebyrer kan henføres til en stigende konverteringsaktivitet og forhøjede priser i forhold til 2011.
Detailkunders handel med valuta og værdipapirer er faldet, bl.a. som følge af en øget anvendelse af fuldmagtsprodukter. Denne ændrede kundeadfærd har medvirket til en stigende indtjening fra provisioner mv. i relation til investeringsforeninger og pensionspuljer.
På denne baggrund er indtjeningen fra kurtage og agio i forhold til 2011 reduceret med 46 mio. kr., og indtjeningen fra provisioner mv. vedrørende investeringsforeninger og pensionspuljer er i forhold til 2011 steget med 54 mio. kr.
De øvrige indtjeningskomponenter er samlet steget med 64 mio. kr., svarende til 15 pct. i forhold til 2011.
Handelsindtjening
Handelsindtjeningen er i forhold til 2011 steget med 156 mio. kr. til 323 mio. kr. og sammensætter sig således på forretningsområder:
| Handelsindtjening (mio. kr.) | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Obligationsafdelingen | 197 | 129 |
| Aktieafdelingen | 56 | 43 |
| Rente- og valutaafdelingen | 70 | -5 |
| alt | 323 | 167 |
Markets har således haft en meget positiv udvikling i 2012 med næsten en fordobling af handelsindtjeningen i forhold til 2011.
Obligationsafdelingen har opnået en fremgang på 53 pct. som følge af forøget konverteringsaktivitet og stor omsætning af erhvervsobligationer. Den positive udvikling i handel med engroskunder er fortsat med en stigning i omsætningen på 30 pct.
Aktieafdelingen har leveret en markant stigning i resultatet på 30 pct. i et marked med faldende omsætning. Det komfortable resultat er fremkommet ved god håndtering af risikoen.
Rente- og valutaafdelingen har vendt en mindre negativ indtjening i 2011 til en betydelig og positiv indtjening i 2012. Handlen med kunder er stadig præget af et moderat aktivitetsniveau. I 2. halvår har afdelingen oplevet en øget interesse for risikoafdækning.
Omkostninger og afskrivninger
Koncernens samlede omkostninger og afskrivninger er realiseret med 2.571 mio. kr. mod 2.687 mio. kr. i 2011. I 2012 kan 7 mio. kr. heraf henføres til beholdningsresultatet.
Omkostninger – der indgår i poster med engangskarakter – udgør 69 mio. kr., der fordeler sig med 78 mio. kr. i relation til integrationen af Tønder Bank og med 9 mio. kr. vedrørende tilbageførte omkostninger i forbindelse med afviklingen af datterbanken i Schweiz. Omkostningerne i forbindelse med integrationen af Tønder Bank omfatter bl.a. en ekstraordinær udbetaling på 30 mio. kr. i 2012 til de kunder, der havde investeret i hybrid kernekapital udbudt af Tønder Bank i september 2012 samt løn til fritstillede og opsagte medarbejdere med 24 mio. kr.
Niveauet for basisomkostningerne er uændret for femte år i træk som følge af en stram omkostningsstyring og et fortsat faldende personaleantal.
| Omkostninger og afskrivninger (mio. kr.) | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Personaleudgifter | 1.407 | 1.527 |
| Øvrige administrationsudgifter | 973 | 936 |
| Af- og nedskrivninger på immaterielle og materielle aktiver | 108 | 122 |
| Andre driftsudgifter | 83 | 102 |
| I alt | 2.571 | 2.687 |
| Fordeler sig således: | ||
| Basisomkostninger | 2.482 | 2.463 |
| Beholdningsomkostninger | 7 | 10 |
| Omkostninger med engangskarakter | 69 | 114 |
| Omkostninger, sektorløsninger | 13 | 100 |
Basisomkostninger i pct. af indtjening i alt udgør 54,5 pct. (2011: 58,0 pct.).
Koncernen beskæftigede ved udgangen af 2012 2.132 medarbejdere (omregnet til heltid) – inklusive 56 medarbejdere overtaget fra Tønder Bank - mod 2.152 i 2011.
Der er overtaget 10 filialer fra Tønder Bank. I forbindelse med integrationen er der lukket otte filialer. Som følge af bankens fortsatte tilpasning af betjeningskonceptet er der herudover i løbet af 2012 lukket ni mindre filialer. Ved udgangen af 2012 udgør antallet af filialer herefter 95 i Danmark samt uændret fem i Tyskland.
Herudover er der afholdt omkostninger til Indskydergarantifondens pengeinstitutafdeling med netto 69 mio.
kr. (2011: 0 kr.).
Basisresultat før nedskrivninger på udlån
Det realiserede basisresultat før nedskrivninger på udlån er forøget med 286 mio. kr. og udgør 2.070 mio. kr. (2011: 1.784 mio. kr.).
Nedskrivninger på udlån mv.
Nedskrivninger på udlån mv. udgør 1.748 mio. kr. mod 1.195 mio. kr. i 2011. Stigningen er en følge af koncernens implementering af Finanstilsynets nye og skærpede nedskrivningsregler for især bankudlån med pant i fast ejendom. De nye regler er mere forsigtige end de hidtil gældende.
I 1. halvår 2012 foretog koncernen som følge heraf betydelige mernedskrivninger på bankudlån til erhverv med pant i fast ejendom og betydelige reservationer i det individuelle solvensbehov til bankudlån til private med pant i fast ejendom.
Banken har efterfølgende gennemgået porteføljen af bankudlån til private. For en del af disse bankudlån er kundernes økonomiske situation anstrengt. Rådighedsbeløbet for disse kunder vurderes ikke at være tilstrækkelig, såfremt der foretages en låneomlægning fra et variabelt forrentet lån uden afdrag til et fastforrentet lån med afdrag.
På den baggrund er der foretaget yderligere nedskrivninger på bankudlån til private i niveauet 325 mio. kr. i 4. kvartal 2012.
Årets nedskrivningsprocent opgjort i forhold til bankudlån ultimo 2012 udgør 2,40 (2011: 1,70). I forhold til bankudlån og garantier udgør årets nedskrivningsprocent 2,19 (2011: 1,52). Ultimo 2012 udgør den akkumulerede nedskrivnings- og hensættelsessaldo 3.018 mio. kr. (2011: 1.836 mio. kr.).
Årets nedskrivninger på bankudlån på 1.748 mio. kr. fordeler sig med 469 mio. kr. på fast ejendom, 256 mio. kr. på finansiering og forsikring, 574 mio. kr. på øvrige erhverv samt 449 mio. kr. på private. For yderligere uddybning henvises til den særskilte publikation Kreditrisiko 2012.
Værdiforringede bankudlån før nedskrivninger er i forhold til 2011 forøget med 2.247 mio. kr. til 5.388 mio. kr., svarende til 72 pct. Forøgelsen kan henføres til ikke-misligholdte bankudlån med 1.855 mio. kr. og misligholdte bankudlån med 392 mio. kr. Individuelt værdiforringede bankudlån efter nedskrivninger er i samme periode forøget med 1.122 mio. kr., svarende til 75 pct. Nedskrivninger på individuelt nedskrevne bankudlån udgør 51,4 pct. (2011: 52,3 pct.).
| Individuelt værdiforringede bankudlån (mio. kr.) | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Ikke-misligholdte bankudlån | 4.038 | 2.183 |
| Misligholdte bankudlån | 1.350 | 958 |
| Værdiforringede bankudlån | 5.388 | 3.141 |
| Nedskrivninger på individuelt nedskrevne bankudlån | 2.769 | 1.644 |
| Værdiforringede bankudlån efter nedskrivninger | 2.619 | 1.497 |
| Værdiforringede bankudlån i pct. | ||
| af bankudlån før nedskrivninger | 7,6 | 4,4 |
| Nedskrivningssaldo i pct. af bankudlån før nedskrivninger | 3,9 | 2,3 |
| Nedskrevet i pct. af værdiforringede bankudlån | 51,4 | 52,3 |
| Nedskrivningssaldo i pct. af misligholdte bankudlån | 205,1 | 171,6 |
Efterfølgende er vist den kvartalsvise udvikling i de værdiforringede bankudlån opdelt på misligholdte bankudlån og ikke-misligholdte bankudlån for 2011 og 2012. Den kvartalsvise udvikling i misligholdte bankudlån er relativt konstant, hvorimod den tilsvarende udvikling i ikke-misligholdte bankudlån viser en stigende trend i de sidste fem kvartaler.
Basisresultat
Basisresultatet er faldet med 45 pct. og udgør 322 mio. kr. mod 589 mio. kr. i 2011.
Beholdningsresultat
Efter afholdte finansieringsomkostninger og efter henførbare omkostninger på 7 mio. kr. udgør beholdningsresultatet 397 mio. kr. mod -15 mio. kr. i 2011 og kan specificeres således:
| Beholdningsresultat (mio. kr.) | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Positionstagning | 255 | $-54$ |
| Likviditetsfremskaffelse og -reserve | 97 | 21 |
| Mandater (CDO) | 54 | 32 |
| Afviklingsportefølje | $-10$ | $-12$ |
| Strategiske aktier | 8 | 8 |
| Omkostninger | $-7$ | $-10$ |
| alt | 397 | -15 |
Koncernens positionstagning og håndtering af likviditeten har under ét givet en indtjening på 352 mio. kr. i 2012 mod -33 mio. kr. året før. Resultatet er næsten udelukkende skabt via positioner i det danske realkreditmarked afdækket med diverse afledte finansielle instrumenter. Finans har gennem perioden ført en meget aktiv risikohåndtering.
Udgiften til marginal på koncernens seniorudstedelser indgår under likviditetsfremskaffelse og -reserve og udgør i 2012 91 mio. kr. mod 77 mio. kr. i 2011. Efter indfrielse af en af seniorudstedelserne i september 2012 er udgiften reduceret væsentligt, og i det seneste kvartal udgør den 12 mio. kr.
Med henblik på at obligationsbeholdningen skal være kvalificeret til at indgå i likviditetsopgørelsen efter de kommende regler, har koncernen i løbet af 2012 omlagt store dele af obligationsbeholdningen. Samtidig er det lykkedes at afhænde en væsentlig del af mindre og illikvide obligationsbeholdninger, så koncernens position i dag er langt mere transparent og likvid. Denne proces vil fortsætte i 2013.
Ligesom i 2011 har CDO-beholdningen bidraget positivt til beholdningsresultatet, såvel via udbetalt rente som via kursgevinster. I løbet af 2012 er CDO-beholdningen reduceret med 35 mio. kr. til 80 mio. kr. ved årets udgang. Den resterende beholdning forventes afhændet i løbet af 2013.
Resultat før engangsposter og sektorløsninger
Resultat før engangsposter og sektorløsninger er forøget med 145 mio. kr. og udgør 719 mio. kr. (2011: 574 mio. kr.).
Poster med engangskarakter, netto
Poster med engangskarakter, netto udgør i alt -82 mio. kr. (2011: -171 mio. kr.).
| Poster med engangskarakter (mio. kr.) | 2012 |
|---|---|
| Integrationsomkostninger, Tønder Bank | 78 |
| Tilbageførte omkostninger, Sydbank Schweiz | -9 |
| Engangsomkostninger | 69 |
| Renteudgifter, Tønder Bank | ◠ |
| Tilbageførte salgsindtægter mv., Sydbank Schweiz | |
| alt | 82 |
Bidrag til sektorløsninger
I 2012 er der sket en efterregulering på 13 mio. kr. vedrørende sektorløsningen bl.a. i relation til Fjordbank Mors. Det samlede bidrag i 2011 udgjorde 102 mio. kr.
Koncernens samlede omkostning til Indskydergarantifonden og Det Private Beredskab siden efteråret 2008 beløber sig til 1,2 mia. kr.
Årets resultat
Resultat før skat udgør 624 mio. kr. (2011: 301 mio. kr.). Efter beregnet skat på 157 mio. kr. (2011: 113 mio. kr.) udgør koncernens resultat 467 mio. kr. mod 188 mio. kr. i 2011.
Forrentning
Forrentning af egenkapitalen før og efter skat udgør henholdsvis 6,4 pct. og 4,8 pct. mod 3,1 pct. og 2,0 pct. i 2011. Resultatet pr. aktie er forøget fra 2,6 kr. til 6,4 kr.
Dattervirksomheder
Datterbanken Sydbank (Schweiz) AG, der er under solvent likvidation og forventes endelig likvideret 1. marts 2013, realiserede et resultat efter skat på -6 mio. kr. (2011: -30 mio. kr.).
Resultat efter skat i Ejendomsselskabet udgjorde -1 mio. kr. (2011: -13 mio. kr.).
Som en del af handlen med Tønder Bank overtog Sydbank Tønder Banks dattervirksomhed, TB Leasing ApS. Selskabets resultat efter skat for 2012 udgør -16 tkr. Selskabets egenkapital udgør 1 mio. kr. ultimo 2012. Selskabet forventes afviklet ved en solvent likvidation inden udgangen af 1. kvartal 2013.
| 2012 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat (mio. kr.) | 4. kvt. | 3. kvt. | 2. kvt. | 1. kvt. | 4. kvt. |
| Basisindtjening | 1.067 | 1.021 | 1.070 | 1.071 | 1.060 |
| Handelsindtjening | 71 | 84 | 59 | 109 | 49 |
| Indtjening i alt | 1.138 | 1.105 | 1.129 | 1.180 | 1.109 |
| Basisomkostninger | 575 | 605 | 652 | 650 | 573 |
| Basisresultat før nedskrivninger | 563 | 500 | 477 | 530 | 536 |
| Nedskrivninger på udlån mv. | 550 | 223 | 678 | 297 | 460 |
| Basisresultat | 13 | 277 | $-201$ | 233 | 76 |
| Beholdningsresultat | 132 | 139 | 5 | 121 | 10 |
| Resultat før engangsposter og sektorløsninger | 145 | 416 | $-196$ | 354 | 86 |
| Poster med engangskarakter, netto | -82 | -25 | |||
| Bidrag til sektorløsninger | 3 | 5 | -9 | 14 | $-34$ |
| Resultat før skat | 60 | 411 | $-187$ | 340 | 95 |
| Skat | 16 | 103 | $-47$ | 85 | 43 |
| Periodens resultat | 44 | 308 | $-140$ | 255 | 52 |
4. kvartal 2012
Kvartalets resultat før skat udgør 60 mio. kr. Heri er indeholdt resultatet af de overtagne aktiviteter fra Tønder Bank siden 2. november 2012. I forhold til 3. kvartal 2012 viser resultat før skat:
- · Stigende rentemarginalindtiening på 46 mio. kr.
- · Reduktion i handelsindtjening på 13 mio. kr.
- · Fald i omkostninger på 30 mio. kr.
- · Stigning i nedskrivninger på udlån med 327 mio. kr.
- · Positivt beholdningsresultat på 132 mio. kr. (3. kvartal: 139 mio. kr.)
- · Poster med engangskarakter, netto på -82 mio. kr. (3. kvartal: 0 mio. kr.)
- · Reduktion i bidrag til sektorløsninger på 2 mio. kr.
Periodens resultat udgør 44 mio. kr. i 4. kvartal.
Balance
Ultimo 2012 udgjorde koncernbalancen 152,7 mia. kr. mod 153,4 mia. kr. ultimo 2011.
| Aktiver ultimo (mia. kr.) | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Tilgodehavender hos kreditinstitutter mv. | 8,4 | 9,5 |
| Udlån til dagsværdi (reverseforretninger) | 6,1 | 7,7 |
| Udlån til amortiseret kostpris (bankudlån) | 68,2 | 68,8 |
| Værdipapirer og kapitalandele mv. | 39,6 | 40,0 |
| Aktiver tilknyttet puljeordninger | 9,8 | 8,6 |
| Andre aktiver my. | 20,6 | 18,8 |
| alt | 152,7 | 153,4 |
Koncernens bankudlån udgør – efter overtagelse af bankudlån på knap 1,5 mia. kr. fra Tønder Bank – 68,2 mia. kr. Det er en reduktion på 1,0 pct. i forhold til 2011. Ændringen er sammensat af en reduktion i erhvervsudlån og en svag stigning i privatudlån.
Under immaterielle aktiver indgår værdien af kunderelationer erhvervet i forbindelse med overtagelsen af aktiviteterne fra Tønder Bank, der pr. overtagelsesdagen udgør 57 mio. kr. Værdien af disse kunderelationer afskrives over 10 år.
| Passiver ultimo (mia. kr.) | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Gæld til kreditinstitutter mv. | 38,6 | 38,8 |
| Indlån og anden gæld | 65,7 | 66,7 |
| Indlån i puljeordninger | 9,8 | 8,6 |
| Udstedte obligationer | 4,0 | 7,5 |
| Andre passiver mv. | 23,0 | 19,8 |
| Hensatte forpligtelser | 0,2 | 0,3 |
| Efterstillede kapitalindskud | 1,4 | 2,1 |
| Egenkapital | 10,0 | 9,6 |
| alt | 152,7 | 153,4 |
Koncernens indlån udgør – efter overtagelse af indlån på godt 1,9 mia. kr. fra Tønder Bank – 65,7 mia. kr. Det er en reduktion på 1,6 pct. i forhold til 2011. Indlånsmassen er blevet styrket via en stigning i indlån på anfordring med 8,8 mia. kr. og en reduktion af tidsindskud på 10,1 mia. kr.
Efterstillet kapital
Koncernen har i 2012 førtidsindfriet ansvarlig lånekapital på 100 mio. euro. Herefter består de efterstillede kapitalindskud alene af hybrid tier 1-kapital på 1.387 mio. kr. (2011: 2.125 mio. kr.).
Aktiekapital
Aktiekapitalen udgør ultimo 2012 uændret 742.499.990 kr.
| Sydbank-aktien ultimo (antal) | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Gns. antal aktier i omløb | 73.055.617 | 73.246.496 |
| Antal aktier i omløb ultimo året | 72.913.955 | 73.192.644 |
| Antal udstedte aktier ultimo året | 74.249.999 | 74.249.999 |
Antallet af aktier i omløb er reduceret fra 73.192.644 (98,58 pct.) ved udgangen af 2011 til 72.913.955 (98,20 pct.) ved udgangen af 2012. Sydbank-aktiens indre værdi er 137,6 (2011: 131,1). Sydbank-aktiens slutkurs var ultimo 2012 99,7 og børskurs/indre værdi 0,72.
Egenkapital
Ultimo 2012 udgør egenkapitalen 10.033 mio. kr. – en forøgelse med 438 mio. kr. siden primo året. Ændringen er sammensat af tilgang fra årets resultat med 467 mio. kr. og fra regulering af opskrivningshenlæggelser på 2 mio. kr., samt afgange fra nettokøb af egne aktier på 24 mio. kr. og udlodning på 7 mio. kr. til Sydbank Fonden.
Kapitalforhold
De risikovægtede poster er siden ultimo 2011 forøget med 0,5 mia. kr. til 71,2 mia. kr. Udviklingen omfatter en stigning dels i kreditrisikoen på 1,6 mia. kr. – der kan henføres til overtagelsen af risikovægtede poster fra Tønder Bank – og dels i den operationelle risiko på 0,3 mia. kr. samt et fald i markedsrisikoen på 1,4 mia. kr.
| Risikovægtede poster (mia. kr.) | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Kreditrisiko | 63,9 | 52,3 |
| Markedsrisiko | 8,9 | 10,3 |
| Operationel risiko. | 8,4 | 8,1 |
| alt | 71,2 | 70,7 |
Udviklingen i fordeling på ratingklasser fra 2010 til 2012 fremgår nedenfor.
Bruttoeksponering fordelt på ratingklasser, ekskl. default
Bruttoeksponeringen udgøres af udlån, uudnyttede kredittilsagn, tilgodehavende renter, garantier samt modpartsrisiko på afledte finansielle instrumenter. Figuren omfatter eksponeringer, der behandles efter IRB-metoden. Eksponeringer vedrørende kunders misligholdelser (default) indgår ikke i fordelingen på ratingklasser. Nedskrivninger på eksponeringer er ikke fratrukket i eksponeringen.
Bruttoeksponeringen fordelt på ratingklasser udvikler sig positivt med en stigende andel i de tre bedste ratingklasser. De skærpede nedskrivningsregler har medført en stigning i antallet af kunder med OIV (objektiv indikation for værdiforringelse). Koncernen henfører alle eksponeringer på kunder med OIV til ratingklasse 9, hvorfor der har været en stigning i eksponeringer i denne ratingklasse. Denne vandring er primært sket fra ratingklasserne 5-8.
Ultimo 2012 har koncernen ændret sin PD-skala for indplacering af privatkunder i ratingklasser. Ratingfordelingen for 2010 og 2011 er tilpasset denne skala.
Kapitalstrukturen er i årets løb blevet styrket, så kernekapitalens andel af den samlede basiskapital nu udgør 98 pct. mod 94 pct. ved årets begyndelse.
| Solvens (mio. kr.) | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Risikovægtede poster | 71.170 | 70.659 |
| Kernekapital (ekskl. hybrid kernekapital) | 9.854 | 9.476 |
| Kernekapital | 11.080 | 10.706 |
| Basiskapital | 11.305 | 11.392 |
| Kernekapitalprocent (ekskl. hybrid kernekapital) | 13,8 | 13,4 |
| Kernekapitalprocent | 15,6 | 15,2 |
| Solvensprocent | 15,9 | 16,1 |
Solvensprocenten ultimo 2012 er opgjort til 15,9, hvoraf 15,6 procentpoint kan henføres til kernekapital mod henholdsvis 16,1 og 15,2 ultimo 2011. Kernekapitalprocenten eksklusive hybrid kernekapital er forøget fra 13,4 til 13,8.
Pr. 31. december 2012 er det individuelle solvensbehov opgjort til 8,9 pct. (2011: 9,4 pct.).
Koncernens målsatte kapital er uændret 9.900 mio. kr. og udgør 13,9 pct. (ultimo 2011: 14,0 pct.) af de risikovægtede poster.
I 3. kvartal 2012 deltog Sydbank sammen med andre større banker fra EU-lande i den fælleseuropæiske kapitaltest på foranledning af EBA (The European Banking Authority). Kapitaltesten havde til formål at afklare den europæiske banksektors eventuelle behov for rekapitalisering.
EBA fastsatte grænsen for, om bankerne kunne bestå testen, til minimum 9,0 i egentlig kernekapitalprocent. Sydbanks egentlige kernekapitalprocent er i testen beregnet til 12,8 pr. 30. juni 2012. Sydbank var således 3,8 procentpoint over EBA's grænse.
Renterisiko mv.
Pr. 31. december 2012 udgør koncernens renterisiko -198 mio. kr. (2011: -95 mio. kr.). Koncernen har uændret en meget lav valutakursrisiko og en beskeden aktierisiko.
Funding og likviditet
Koncernens likviditet - opgjort i henhold til lovkravet på 10 pct. - udgør ultimo 2012 22,7 pct.
Koncernen har en god likviditet. Moody's 12-måneders likviditetskurve viser, at koncernen kan imødegå en situation, hvor adgangen til kapitalmarkederne afskæres i en periode, der overstiger 12 måneder.
Moody's 12-måneders likviditetskurve
I februar 2012 har koncernen udstedt et 2-årigt seniorlån på 0,5 mia. euro, og i 2012 har koncernen indfriet seniorlån på 1,0 mia. euro.
I løbet af 1. halvår 2013 vil koncernen tage stilling til, hvorvidt der skal udstedes seniorlån med længere løbetid. Overvejelserne vil tage udgangspunkt i koncernens tilfredsstillende likviditetssituation, udviklingen i udlån og indlån samt forventningerne hertil i den kommende periode.
Regnskabsmæssige skøn
De anvendte skøn i relation til målinger af aktiver og forpligtelser er baseret på forudsætninger, som ledelsen anser for forsvarlige, men som i sagens natur er usikre. De kan således være ufuldstændige eller unøjagtige som følge af en anden udvikling end den forventede - det være sig i den omverden, koncernen fungerer i, eller i forhold vedrørende kunder eller forretningsrelationer i øvrigt.
Rating
Moody's sænkede ultimo maj 2012 Sydbanks rating til:
- Langsigtet gæld: Baa 1
- Kortsigtet gæld: $P-2$
- · Individuel finansiel styrke: Cmed stabil udsigt.
Aktionærer
Sydbank-aktien gav i 2012 et afkast på 11 pct. (2011: -40 pct.) som følge af stigningen i børskursen i løbet af året. Bestyrelsen indstiller til generalforsamlingen, at der ikke udbetales udbytte, men alene udloddes 7 mio. kr. til Sydbank Fonden.
Tilsynsdiamant
Tilsynsdiamanten opstiller en række pejlemærker for, hvad der som udgangspunkt anses som pengeinstitutvirksomhed med forhøjet risiko. Overskridelser af tilsynsdiamanten vil fra udgangen af 2012 være omfattet af Finanstilsynets reaktioner.
Opgørelsen af tilsynsdiamantens pejlemærker ved årets udgang viser følgende:
| Tilsynsdiamantens pejlemærker | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Summen af store engagementer < 125 pct. | 22 pct. | 26 pct. |
| Funding-ratio $<$ 1 | 0.84 | 0.88 |
| Ejendomseksponering $<$ 25 pct. | 12 pct. | 11 pct. |
| Udlånsvækst < 20 pct.* | $-1$ pct. | $-6$ pct. |
| Likviditetsoverdækning i forhold til 10 pct. kravet > 50 pct. | 127 pct. | 149 pct. |
*inkl. reverseforretninger
Pr. 31. december 2012 opfylder såvel koncernen som modervirksomheden alle tilsynsdiamantens pejlemærker.
Regulering
Den ventede ændring af kapitalkravsdirektivet (CRD IV), som bl.a. implementerer Basel III, er endnu ikke vedtaget i EU.
I starten af 2013 er Basel III-kravene til likviditet blevet revurderet og justeret væsentligt. Størrelsen af den nødvendige likviditet er blevet reduceret via mindre krav til afløb på gældssiden, og kredsen af aktiver – der kan indregnes under level II - er udvidet med bl.a. ratede kreditobligationer, herunder Junior Covered Bonds. Herudover er der indført overgangsregler, der kræver en 60 pct. opfyldelse i 2015. Den fulde implementering sker i 2019. Samlet set er der sket en betragtelig lempelse af kravene.
Basel III opererer stadig med en opdeling af likvide aktiver i level I og level II, med en level II-grænse på 40 pct. Dansk realkredit kan også i seneste reviderede udgave kun indregnes under level II, hvilket vil være et problem for den danske realkreditmodel.
De seneste forslag til CRD IV indeholder ikke krav til opdeling af likvide aktiver, hvorfor der ikke er krav til den maksimale andel af dansk realkredit. Det seneste forslag er fremsat, inden de reviderede krav i Basel III blev offentliggjort, men det er forventningen, at dansk realkredit vil blive tilgodeset.
CRD IV vil indeholde nye solvenskrav, såvel til risikovægtede poster (RWA) som til kapital. Det er forventningen, at de nye krav til RWA vil påvirke opgørelsen af koncernens solvens, mens de nye krav til kapital ikke vil påvirke opgørelsen nævneværdigt. Usikkerheden omkring de kommende regler er dog så stor, at det ikke er muligt at give et sikkert bud på effekten heraf. Usikkerheden indgår i koncernens kapitalplanlægning.
Forventninger til 2013
Forventningerne til den økonomiske vækst i 2013 er fortsat meget usikker og peger mere og mere i retning af en nulvækst eller måske endda fortsat negativ vækst. Der forventes tidligst at komme vækst igen i dansk økonomi i løbet af 2014. Hertil kommer, at vi fortsat i Danmark bliver påvirket af gældskrisen i Sydeuropa, hvilket blandt andet afspejles i manglende tillid i såvel erhvervslivet som hos forbrugerne.
Basisindtjeningen forventes svagt vigende – primært som følge af en forventning om øget konkurrence om de bedste kunder og sekundært som følge af uændret til svagt vigende udlånsvolumen.
Handelsindtjeningen forventes uændret til svagt vigende i forhold til den realiserede indtjening i 2012, men dog meget afhængig af udviklingen på de finansielle markeder.
På trods af en forventning om reducerede it-omkostninger og fortsat personaleafgang forventes der en mindre omkostningsstigning som følge af overtagelsen af aktiviteterne fra Tønder Bank, stigende bidrag til Indskydergarantifonden og stigende lønsumsafgift.
De fortsat dystre udsigter for dansk og international økonomi vil indebære et fortsat stort behov for nedskrivninger på koncernens udlånsportefølje. Koncernens nedskrivningsniveau for 2012 har været præget af Finanstilsynets nye og skærpede nedskrivningsregler for bl.a. bankudlån med pant i fast ejendom. Under de nuværende konjunkturudsigter forventer koncernen derfor betydeligt lavere nedskrivninger i 2013 - men stadig på et højt niveau.
Beholdningsresultatet vil afhænge af udviklingen på de finansielle markeder. Bankens positionstagning primo 2013 er karakteriseret ved positioner i danske realkreditobligationer og en begrænset negativ renterisiko.
Koncernens skat forventes realiseret med 25 pct.
Resultatopgørelse – koncernen
| Mio. kr. | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Renteindtægter | 3.949 | 4.363 |
| Renteudgifter | 841 | 1.235 |
| Netto renteindtægter | 3.108 | 3.128 |
| Udbytte af aktier | 23 | 28 |
| Gebyrer og provisionsindtægter | 1.443 | 1.304 |
| Afgivne gebyrer og provisionsudgifter | 213 | 219 |
| Netto rente- og gebyrindtægter | 4.361 | 4.241 |
| Kursreguleringer | 558 | -26 |
| Andre driftsindtægter | 14 | 48 |
| Udgifter til personale og administration | 2.379 | 2.463 |
| Af- og nedskrivninger på immaterielle og materielle aktiver | 108 | 122 |
| Andre driftsudgifter | 84 | 102 |
| Nedskrivninger på udlån mv. | 1.748 | 1.198 |
| Resultat af kapitalandele i associerede og | ||
| tilknyttede virksomheder | 10 | -77 |
| Resultat før skat | 624 | 301 |
| Skat | 157 | 113 |
| Årets resultat | 467 | 188 |
| Fordeling af årets resultat | ||
| Årets resultat | 467 | 188 |
| I alt til disposition | 467 | 188 |
| Foreslået udbytte | ||
| Foreslået anvendt til andre formål | $\overline{7}$ | 7 |
| Henlagt til egenkapital | 460 | 181 |
| I alt anvendt | 467 | 188 |
| Årets resultat pr. aktie (kr.) | 6,4 | 2,6 |
| Årets resultat pr. aktie udvandet (kr.) | 6,4 | 2,6 |
| Foreslået udbytte pr. aktie (kr.) | ||
Totalindkomstopgørelse - koncernen
| Arets resultat | 467 | 188 |
|---|---|---|
| Anden totalindkomst | ||
| Omregning af udenlandske virksomheder | 2 | 6 |
| Hedge af udenlandske virksomheder | -2 | -6 |
| Ejendomsopskrivninger | 2 | -13 |
| Anden totalindkomst efter skat | ο | $-13$ |
| Årets totalindkomst | 469 | 175 |
Balance - koncernen
| Mio. kr. | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Aktiver | ||
| Kassebeholdning og anfordringstilgodehavender | ||
| hos centralbanker | 1.375 | 939 |
| Tilgodehavender hos kreditinstitutter og centralbanker | 7.006 | 8.526 |
| Udlån til dagsværdi | 6.082 | 7.658 |
| Udlån til amortiseret kostpris | 68.163 | 68.847 |
| Obligationer til dagsværdi | 38.087 | 38.622 |
| Aktier mv. | 1.392 | 1.281 |
| Kapitalandele i associerede virksomheder mv. | 160 | 192 |
| Aktiver tilknyttet puljeordninger | 9.799 | 8.553 |
| Immaterielle aktiver | 66 | 12 |
| Grunde og bygninger i alt | 1.061 | 1.015 |
| heraf investeringsejendomme | 28 | |
| heraf domicilejendomme | 1.033 | 1.015 |
| Øvrige materielle aktiver | 89 | 85 |
| Aktuelle skatteaktiver | 13 | |
| Udskudte skatteaktiver | 9 | 5 |
| Aktiver i midlertidig besiddelse | 9 | 1 |
| Andre aktiver | 19.365 | 17.641 |
| Periodeafgrænsningsposter | 50 | 51 |
| Aktiver i alt | 152.713 | 153.441 |
| Passiver | ||
| Gæld til kreditinstitutter og centralbanker | 38.592 | 38.767 |
| Indlån og anden gæld | 65.662 | 66.724 |
| Indlån i puljeordninger | 9.804 | 8.557 |
| Udstedte obligationer til amortiseret kostpris | 3.986 | 7.500 |
| Aktuelle skatteforpligtelser | 16 | |
| Andre passiver | 23.035 | 19.911 |
| Periodeafgrænsningsposter | 7 | 6 |
| Gæld i alt | 141.102 | 141.465 |
| Hensatte forpligtelser | 191 | 256 |
| Efterstillede kapitalindskud | 1.387 | 2.125 |
| Egenkapital: | ||
| Aktiekapital | 742 | 742 |
| Opskrivningshenlæggelser | 98 | 95 |
| Andre reserver: | ||
| Vedtægtsmæssige reserver | 425 | 425 |
| Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode | 2 | 26 |
| Overført overskud | 8.759 | 8.300 |
| Foreslået udbytte mv. | 7 | 7 |
| Egenkapital i alt | 10.033 | 9.595 |
| Passiver i alt | 152.713 | 153.441 |
Kapitalforhold - koncernen
| nettoopskr. efter indre Opskriv- Vedtægts- Aktie- ningshen- Foreslået mæssige værdis Overført læggelser overskud udbytte mv. Mio. kr. kapital metode reserver |
I alt 9.595 |
|---|---|
| 8.300 Egenkapital primo 2012 742 95 425 26 7 |
|
| 484 Periodens resultat $-24$ 7 $\overline{a}$ |
467 |
| Anden totalindkomst | |
| Omregning af udenl. virksomheder $\overline{c}$ |
2 |
| Hedge af udenl. virksomheder $-2$ |
$-2$ |
| Ejendomsopskrivninger 2 |
$\overline{c}$ |
| Reg. vedr. solgte ejendomme 0 |
$\mathbf 0$ |
| Anden totalindkomst i alt $\overline{c}$ $\qquad \qquad -$ $\overline{\phantom{a}}$ $\qquad \qquad \blacksquare$ $\overline{\phantom{a}}$ $\overline{\phantom{a}}$ |
$\overline{c}$ |
| Årets totalindkomst $\overline{c}$ 484 $-24$ 7 |
469 |
| Transaktioner med ejere | |
| Køb af egne aktier $-1.413$ |
$-1.413$ |
| Salg af egne aktier 1.389 ÷ |
1.389 |
| Vedtaget udbytte mv. -7 ۰ $\overline{\phantom{0}}$ - |
-7 |
| Transaktioner med ejere i alt $-24$ $-7$ $\overline{\phantom{0}}$ $\overline{a}$ $\overline{\phantom{0}}$ $\qquad \qquad \blacksquare$ |
$-31$ |
| 742 Egenkapital ultimo 2012 97 425 $\overline{c}$ 8.760 $\overline{7}$ |
10.033 |
| Egenkapital primo 2011 742 110 423 26 8.169 84 |
9.554 |
| Periodens resultat 2 179 7 |
188 |
| Anden totalindkomst | |
| Omregning af udenl. virksomheder 6 |
6 |
| Hedge af udenl. virksomheder -6 |
-6 |
| Ejendomsopskrivninger (tilbagef.) $-13$ $\overline{a}$ |
$-13$ |
| Reg. vedr. solgte ejendomme $-2$ 2 |
|
| 2 $-15$ Anden totalindkomst i alt $\overline{a}$ |
$-13$ |
| Årets totalindkomst $-15$ $\overline{c}$ 181 7 $\overline{\phantom{0}}$ |
175 |
| Transaktioner med ejere Køb af egne aktier $-2.030$ |
$-2.030$ |
| 1.976 Salg af egne aktier |
1.976 |
| Vedtaget udbytte mv. $-84$ |
$-84$ |
| Udbytte, egne aktier 4 |
4 |
| Transaktioner med ejere i alt $-50$ $-84$ $\overline{\phantom{a}}$ $\overline{\phantom{a}}$ $\overline{\phantom{a}}$ $\overline{\phantom{a}}$ |
$-134$ |
| Egenkapital ultimo 2011 742 95 425 26 8.300 $\overline{7}$ |
9.595 |
Kapitalforhold - koncernen
| Mio. kr. | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Solvens | ||
| Solvensprocent | 15,9 | 16,1 |
| Kernekapitalprocent | 15,6 | 15.2 |
| Basiskapital efter fradrag er sammensat således | ||
| Egenkapital | 10.033 | 9.595 |
| Opskrivningshenlæggelser | $-97$ | -95 |
| Foreslået udbytte | $-7$ | $-7$ |
| Immaterielle aktiver og aktiverede skatteaktiver | $-75$ | $-17$ |
| Kernekapital (ekskl. hybrid kernekapital) | 9.854 | 9.476 |
| Hybrid kernekapital | 1.387 | 1.382 |
| Halvdelen af kapitalandele i associerede virksomheder | $-4$ | |
| Halvdelen af kapitalandele > 10 pct. | $-161$ | $-148$ |
| Kernekapital (inkl. hybrid kernekapital) efter fradrag | 11.080 | 10.706 |
| Ansvarlig lånekapital | 743 | |
| Opskrivningshenlæggelser | 97 | 95 |
| Forskel mellem forventet tab og regnskabsmæssige nedskrivninger | 289 | |
| Basiskapital før fradrag | 11.466 | 11.544 |
| Halvdelen af kapitalandele i associerede virksomheder | $-4$ | |
| Halvdelen af kapitalandele > 10 pct. | $-161$ | $-148$ |
| Basiskapital efter fradrag | 11.305 | 11.392 |
| Kreditrisiko | 53.906 | 52.303 |
| Markedsrisiko | 8.877 | 10.288 |
| Operationel risiko | 8.387 | 8.068 |
| Risikovægtede poster | 71.170 | 70.659 |
| Kapitalkrav efter Søjle I | 5.694 | 5.653 |
Supplerende information
Finanskalender
Sydbank har fastlagt følgende offentliggørelsestidspunkter for koncernens regnskabsmeddelelser i 2013:
- Generalforsamling
-
- marts 2013 - Delårsrapport for 1. kvartal 2013
-
- maj 2013
- Delårsrapport for 1. halvår 2013 21. august 2013
- Delårsrapport for 1.-3. kvartal 2013 29. oktober 2013
Kontaktpersoner
Adm. direktør Karen Frøsig, tlf. 74 37 20 00
Økonomidirektør Mogens Sandbæk, tlf. 74 37 24 00
Vicedirektør Niels Møllegaard, tlf. 74 37 20 50
Adresse
Sydbank A/S Peberlyk 4 6200 Aabenraa Tlf. 74 37 37 37 CVR-nr. DK 12626509
Relevante links
sydbank.dk sydbank.com
For yderligere information henvises til Sydbanks Årsrapport 2012 på www.sydbank.dk/regnskab2012.