Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Strax Interim / Quarterly Report 2015

Apr 23, 2015

3205_10-q_2015-04-23_1375eca8-7db8-47d1-9e77-ec0197fd7b90.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Förutsättningarna för avyttringar till intressanta avkastningsnivåer är i dagsläget mycket goda

  • Koncernens resultat uppgick till 5,2 (-7,2) MSEK motsvarande 0,14 (-0,19) kronor per aktie. Eget kapital uppgick till 211,3 (202,0) motsvarande 5,68 (5,43) kronor per aktie. Koncernens likvida medel och innehav av noterade aktier uppgick till 22,8 (10,1) MSEK.
  • Resultatet för det första kvartalet 2015 har påverkats negativt av värdenedgång i det noterade portföljbolaget WeSC med -2,0 MSEK, samtidigt har övriga värdeförändringar varit positiva.
  • Novestra erhöll under perioden cirka 12,1 MSEK avseende den slutliga delen av köpeskillingen hänförlig till försäljningen av MyPublisher tidigare ställd som säkerhet.
  • Som tidigare kommunicerats så har ytterligare ett av Novestras delägda portföljbolag utsett rådgivare i pågående M&A- och noteringsprocess, Strax, och det är sannolikt att avyttring eller notering kommer att ske under 2015. Förutsättningarna bedöms idag som goda eftersom bolaget har haft en positiv utveckling under 2014 och förväntas ha en fortsatt stark utveckling.
  • Strax uppnådde en försäljning om cirka 70 MEUR, vilket motsvarar en tillväxt om cirka 10 procent, EBITDA-resultatet ökade med cirka 65 procent och överstiger 5 MEUR. För 2015 räknar Strax med ytterligare försäljningsökning och fortsatt kraftig resultatförbättring.
  • I samband med avyttring av Strax planerar styrelsen utskiftning av kontanter samt därutöver samtliga aktier i Explorica och WeSC. Samtidigt utvärderas framtidsmöjligheterna för Novestra.
  • Totalavkastningen sedan 2002 på Novestra-aktien inklusive utdelningar uppgår till 200,7 procent, motsvarande en årlig avkastning på 8,8 procent. Totalavkastningsindex för Stockholmsbörsen under samma period har gett en avkastning om 9,7 procent per år.

Kommentar från VD

"Novestra har skiftat ut totalt cirka 370 MSEK till aktieägarna och beslut har fattats om att även framtida medel från avyttringar skall skiftas ut. Med kraftigt sänkta kostnader i Novestra och positiv utveckling i portföljbolagen har vi positiva förväntningar för 2015. Inbetalningen av 12,1 MSEK från försäljningen av MyPublisher stärker likviditetspositionen i Novestra"

Informationen i denna rapport är sådan som AB Novestra ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen har lämnats till media för offentliggörande den 23 april 2015 klockan 15:00 (CET).

Styrelsen och verkställande direktören

för AB Novestra avger härmed delårsrapport avseende perioden 1 januari – 31 mars 2015

Samtliga belopp anges i tusentals kronor (TSEK) om ej annat anges. Belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år. Om annat ej anges avser informationen koncernen och moderföretaget.

Detta är Novestra

Novestra är ett oberoende investmentbolag med en portfölj av onoterade och noterade tillväxtbolag. Novestras onoterade portfölj består bland annat av större innehav i Explorica Inc., Strax Group GmbH och Swiss Picturebank (Group) AG. Därutöver har Novestra en investering i det på First North noterade bolaget WeSC AB. Novestras aktie finns noterad på Nasdaq OMX Stockholm under symbolen NOVE bland Small Cap.

Affärsidé

Novestra har investeringar i såväl onoterade som noterade bolag, vars verksamheter har betydande tillväxtmöjligheter, eller där det av andra skäl finns en betydande värdeutvecklingspotential.

Affärsmodell

Novestra arbetar med att optimera avkastningen på investeringarna genom att vara aktiv och delta i affärsutvecklingsprocessen i varje enskilt bolag. Genom att begränsa antalet investeringar kan Novestra vara en aktiv investerare utan att bygga en stor organisation.

Mål och strategier

Novestra har genom åren haft som målsättning att optimera aktieägarnas långsiktiga avkastning genom att fokusera på möjligheter i små till medelstora bolag, samt att undvika det risktagande som ett alltför snävt fokus medför. Avkastningen skall komma aktieägare tillgodo både genom värdeutveckling och genom utdelning då bolaget avyttrar innehav och realiserar värden. Genom att Novestra innehar investmentbolagsstatus kan bolaget med en skatteeffektiv struktur erbjuda större investerare en exponering mot små till medelstora bolag, som de annars inte skulle ha möjlighet att investera i.

För ytterligare information om AB Novestra hänvisas till www.novestra.com.

Novestras innehav per den 31 mars 2015

Portföljbolag Ägarandel
(%)1
Redovisat värde
i koncernen
(MSEK)
Kassaflöde
(pos/neg)
Motsvarande
marknadsvärde
100% (MSEK)
Explorica, Inc. 14,6 62,4 positivt 427,2
Strax Group GmbH2 25,0 136,8 positivt 441,3
WeSC AB 12,3 10,5 negativt 85,2
Swiss Picturebank AG 25,0 0,1 negativt -
Summa 209,8

1 Andel av kapital efter utspädning.

2 Novestra innehar en option att öka till 32 procent i Strax, vilket ingår i det redovisade värdet.

Information om portföljbolagen avseende verksamhet och historiska finansiella data återfinns i Novestras senast avgivna årsredovisning.

EXPLORICA, baserat i Boston, USA, arrangerar utbildningsoch studieresor för elever och lärare. För

räkenskapsåret 2012/2013 uppgick försäljningen till cirka 61 MUSD med ett EBITDA resultat om cirka 2 MUSD. Utvecklingen under räkenskapsåret 2013/2014 var positiv både avseende försäljning och resultat (1). Exploricas balansräkning är fortsatt stark och i likhet med de senaste åren lämnade Explorica under 2014 en utdelning som för Novestras del innebar cirka 2,4 MSEK. Novestras ägarandel uppgår till 14,6 procent efter utspädning. www.explorica.com

(1)Explorica är ett privat amerikanskt bolag vilket innebär att de ej offentliggör finansiella rapporter.Novestra har under året ingått ett sekretessavtal med Explorica, som förhindrar oss att offentliggöra sifferunderlag i detalj.

STRAX är en av Europas ledande distributörer av tillbehör till mobila enheter som mobiltelefoner och

läsplattor. Strax eget varumärke Xqisit™ finns i Sverige bl a representerat i butiker hos Telia, Tre och The Phone House. Strax har de senaste tre åren lyckats bra med försäljning under eget varumärke vilket har medfört högre bruttomarginaler. Under 2013 ingick Strax, genom dotterföretaget TLF, ett licensavtal med Adidas avseende tillverkning och försäljning av tillbehör under de varumärken som Adidas har. Licensen med Adidas är ett väldigt bra komplement till den portfölj av varumärkeslicenser som redan innehas av TLF, tex Diesel och Coca Cola. Under 2014 uppgick försäljningen till cirka 70 MEUR, med ett EBITDA resultat överstigande 5 MEUR. Novestras ägarandel efter utspädning uppgår till cirka 25 procent med en option att öka till 32 procent. www.strax.com

SWISS PICTUREBANK driver online-lagring och backup-

lösningar genom www.diino.com. Tjänsten Diino är en mjukvaruapplikation och online-tjänst som enkelt ger användaren möjlighet att lagra, dela, publicera och säkerhetskopiera digitala filer.

Tjänsten som har cirka 10 000 användare har konstant rankats högt i användartester under många år. Novestra äger 25 procent i Swiss Picturebank.. www.diino.com

* 2012 avser 8 månader, 1 maj – 31 december

WeSC är ett varumärke som har sina rötter i skateboardkulturen och som

arbetar med design, produktion och försäljning av kläder och accessoarer inom segmentet "premium streetwear". Bolaget är i slutskedet av en total omstrukturering och omorganisation. För perioden 1 januari – 31 december 2014 uppgick försäljningen till 161,6 MSEK med ett EBITDA resultat om -36,4 MSEK. Under 2014 ökade bruttomarginalen till 32,8 procent. Hösten 2014 är första gången på tre år som förorder inte har minskat samtidigt som kostnadsmassan från och med det fjärde kvartalet 2014 sänkts till 70 MSEK per år jämfört med 162 MSEK för två år sedan. Novestra äger cirka 12,3 procent i WeSC som är noterat på First North och lämnar löpande finansiella rapporter. www.wesc.com

Resultatöversikt och finansiell ställning 1 jan – 31 mar 2015

KONCERNENS resultat för perioden uppgick till 5 181 (-7 201). I resultatet ingick bruttoresultat från investeringsverksamheten med 4 183 (-5 304), bruttoresultat från övrig verksamhet med 25 (25), administrationskostnader med -1 296 (-1 804) samt finansnetto om 2 274 (-112). Balansomslutningen per den 31 mars 2015 uppgick till 225 007 (215 279), varav eget kapital utgjorde 211 268 (202 015), vilket motsvarar en soliditet på 93,9 (93,8) procent. Räntebärande skulder per den 31 mars 2015 uppgick till 12 030 (9 912). Koncernens likvida medel och innehav av noterade aktier uppgick till 22 822 (10 105). Därutöver har koncernen ett outnyttjat kreditutrymme som uppgår till - (5 088).

VÄRDEFÖRÄNDRINGAR

Totalt uppgick värdeförändringar under perioden till 4 183 (-5 304).

INVESTERINGAR uppgick under perioden till totalt 8 (-). Därav uppgick investeringar i materiella anläggningstillgångar till 8 (-) och investeringar i finansiella anläggningstillgångar uppgick till - (-).

MODERFÖRETAGETS resultat för perioden uppgick till 5 161 (-7 220). I resultatet ingick bruttoresultat från investeringsverksamheten med 4 183 (-5 304), administrationskostnader med -1 296 (-1 804) och finansnetto med 2 274 (-112). Den 31 mars 2015 uppgick balansomslutningen till 224 176 (214 581) varav eget kapital utgjorde 209 542 (200 354). Likvida medel och innehav av noterade aktier uppgick till 22 726 (10 005) och outnyttjat kreditutrymme uppgick till - (5 088).

Organisation

Från och med hösten 2013 är Novestras VD Johan Heijbel även VD för WeSC AB, där Novestra äger cirka 12 procent.

Väsentliga händelser efter periodens utgång

Inga väsentliga händelser har inträffat efter rapportperiodens utgång.

Framtidsutsikter

Novestra bedömer att samtliga portföljbolags verksamheter fortsätter att utvecklas positivt. Avkastningen skall komma Novestras aktieägare tillgodo både genom värdeutveckling för aktien och genom utskiftningar/utdelningar. Novestras delägda portföljbolag Strax har utsett rådgivare i pågående M&A- och noteringsprocess. Det är även möjligt för Novestra att skifta ut innehav i portföljen till aktieägarna om detta anses fördelaktigt, till exempel vid en förestående notering av ett portföljbolag. I takt med den succesiva avyttringen av investeringar som har skett har kostnadsmassan för administrationen i Novestra anpassats och halverats under en två års period. Inför 2015 har kostnaderna sänkts ytterligare och beräknas uppgå till cirka 5 MSEK.

Det föreligger för närvarande inte något kapitalbehov i Novestra eller i något av de onoterade portföljbolagen. Novestra har under de senaste åren varit i en fas där det framförallt har fokuserats på avyttringar, denna inriktning förväntas fortsätta under de kommande 6–12 månaderna.

.

Redovisningsprinciper

Novestra tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) vid upprättande av koncernens finansiella rapporter och, med de begränsningar som föreligger på grund av svensk nationell lagstiftning, vid upprättande av moderföretagets finansiella rapporter.

Denna delårsrapport har för koncernen upprättats i enlighet med IAS 34 "Delårsrapportering", samt därtill tillämpliga delar av årsredovisningslagen samt lagen om värdepappersmarknaden. Till den del delårsrapporten avser moderföretaget har denna upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9 kapitel. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpats för koncernen och moderföretaget vid upprättandet av denna delårsrapport är desamma som tillämpades vid upprättandet av årsredovisningen avseende räkenskapsåret 2014. De nya standards som tillämpas från och med 2015 har inte haft någon effekt på Novestras finansiella rapporter.

Redovisning och värdering av aktier och andelar

Aktier och andelar, inklusive innehav i intresseföretag, redovisas till verkligt värde med värdeförändringar i resultatet.

I avsaknad av avläsningsbara värden från marknadsplats, eller externa transaktioner i bolagen som fastställer ett tillförlitligt värde, fastställs verkligt värde för onoterade aktier och andelar genom värderingsteknik, som i Novestras fall primärt är beräkning av diskonterade framtida kassaflöden. De antaganden som gjorts och som har störst påverkan på de verkliga värdena vid denna teknik är antagandena om framtida tillväxt och marginaler i respektive bolag samt vilken diskonteringsränta som används vid beräkningen. De framräknade värdena genom beräkning av diskonterade framtida kassaflöden jämförs därefter mot utvalda jämförbara noterade bolag och industrimultiplar. De jämförbara noterade bolagen och industrimultiplarna ger ett intervall inom vilket det verkliga värdet för de enskilda bolagen i Novestras portfölj kan förväntas ligga. Detta förfaringssätt innebär att hänsyn inte enbart tas till utvecklingen i de enskilda bolagen, stor vikt läggs även i värdeförändringar relaterade till förändringar i det generella marknadsläget eller värdeförändringar hänförliga till den specifika bransch bolagen är verksamma i.

Övriga finansiella fordringar och skulder Redovisat värde för övriga finansiella fordringar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde och för leverantörsskulder och övriga finansiella skulder utgör en rimlig approximation av verkligt värde.

Risker och osäkerhetsfaktorer

De mest väsentliga riskerna i Novestras verksamhet är affärsmässiga risker, operativa risker, pris- och värderisk hänförlig till aktier i onoterade och noterade innehav, valutarisk samt risken med att vara minoritetsaktieägare.

De enskilt största tillgångarna värderade genom värderingsteknik är innehavet i de onoterade innehaven Explorica och Strax. Värdet på tillgångar värderade genom värderingsteknik påverkas av den bolagsspecifika utvecklingen av försäljning, lönsamhet och genererat fritt kassaflöde samt finansiell ställning och avkastningskrav genom tillämpad WACC

Känslighetsanalys tillväxt och EBITDA

Försäljningstillväxt
EBITDA 5,0% 2,5% 0,0% ‐2,5% ‐5,0%
2,0% 218 201 186 171 158
1,0% 211 195 179 165 152
0,0% 204 188 173 159 146
‐1,0% 197 181 167 153 141
‐2,0% 190 175 160 147 135

Känslighetsanalys WACC

WACC ‐1,0% ‐0,5% 0,0% 0,5% 1,0%
Värde 192 182 173 165 157

Sammantaget innebär en fem procent lägre försäljningstillväxt än antaget att det totala värdet minskar med 27 MSEK. En fem procent högre tillväxt än antaget innebär ett värde som är 31 MSEK högre. Två procent högre EBITDA innebär att värdet ökar med 13 MSEK och två procent lägre EBITDA innebär att värdet minskar med 13 MSEK.

En ökad WACC med 1 procent innebär att värdet minskar med 16 och en minskad WACC med 1 procent innebär att värdet ökar med 19 MSEK.

Kommande informationstillfällen:

27 augusti 2015

Delårsrapport för perioden 1 januari-30 juni 2015

För ytterligare information kontakta:

Johan Heijbel (VD)

AB Novestra (publ) Grev Turegatan 3, 4tr 114 46 Stockholm Sverige Org.nr 556539-7709 Tel: 08-545 017 50 [email protected] www.novestra.com

Styrelsen har sitt säte i Stockholm

Undertecknade försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderföretagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderföretaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 23 april 2015

Theodor Dalenson Ordförande

Anders Lönnqvist Jan Söderberg Styrelseledamot Styrelseledamot

Bertil Villard Jens A. Wilhelmsen Styrelseledamot Styrelseledamot

Johan Heijbel Verkställande direktör

Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisor

2015 2014 2014
(3 mån) (3 mån) (12 mån)
Nyckeltal 1 jan-31 mar 1 jan –31 mar 1 jan –31 dec
FINANSIELLA NYCKELTAL
Eget kapital, MSEK
Soliditet, %
Kassaflöde efter investeringar, MSEK
211,3
93,9
10,6
202,0
93,8
-2,4
206,1
94,3
-5,1
DATA PER AKTIE1
Eget kapital, SEK
Resultat, SEK
5,68
0,14
5,43
-0,19
5,54
-0,08
ANTAL AKTIER1
Antal aktier vid periodens utgång
Genomsnittligt antal aktier2
37 187 973
37 187 973
37 187 973
37 187 973
37 187 973
37 187 973
ANSTÄLLDA
Medelantalet anställda
2,0 2,0 2,0

1 Ingen utspädning föreligger, vilket innebär att resultatmåtten före och efter utspädning är identiska. 2

Genomsnittligt antal aktier, med hänsyn tagen till under perioden återköpta respektive avyttrade aktier.

Definitioner

Med "Novestra" eller "bolaget" avses i denna delårsrapport AB Novestra (publ). Övriga definitioner: Explorica Inc. ("Explorica"), Strax Group GmbH ("Strax"), Swiss Picturebank (Group) AG ("Swiss Picturebank") och WeSC AB ("WeSC").

Soliditet

Eget kapital i procent av balansomslutningen.

Kassaflöde efter investeringar

Resultat före skatt med återlagda avskrivningar och övriga ej kassaflödespåverkande poster reducerat med betald skatt samt justerat för förändringar i rörelsekapital och nettoinvesteringar i anläggningstillgångar.

Eget kapital per aktie

Eget kapital i förhållande till antal aktier vid periodens slut.

Resultat per aktie

Periodens resultat i förhållande till genomsnittligt antal aktier under perioden.

Antal aktier vid periodens utgång

Antal aktier vid respektive periods utgång, justerat för fondemission, split och återköp av egna aktier.

Genomsnittligt antal aktier under perioden

Genomsnittligt antal aktier under perioden beräknat på dagsbasis, justerat för fondemission och återköp.

Försäljning

Ett bolags samlade rörelseintäkter avseende angiven period.

Tillväxt i försäljning

Försäljning för en angiven period i förhållande till försäljning för samma period föregående år.

Rörelseresultat

Rörelsens intäkter minus rörelsens kostnader för angiven period, före finansnetto och skatt.

EBITDA

Rörelseresultat för angiven period före räntor, skatter och avskrivningar.

Motsvarande marknadsvärde (100%) baserat på redovisat värde

Det av bolaget redovisade värdet vid angiven tidpunkt för angiven ägarandel omräknat till värdet för hela bolaget.

Implicit värde

Redovisat värde på Novestras innehav med hänsyn tagen till marknadsvärdet på Novestra aktien vid angiven tidpunkt i förhållande till redovisat eget kapital per aktie.

2015 2014 2014
(3 mån) (3 mån) (12 mån)
Resultaträkningar i sammandrag, TSEK 1 jan-31 mar 1 jan–31 mar 1 jan-31 dec
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Värdeförändringar
Utdelningar
4 183
-
-5 304
-
319
2 402
Bruttoresultat investeringsverksamhet 4 183 -5 304 2 721
Övrig verksamhet
Nettoomsättning 25 25 100
Bruttoresultat övrig verksamhet 25 25 100
Bruttoresultat 4 208 -5 279 2 821
Administrationskostnader 1 -1 296 -1 804 -6 279
Rörelseresultat
Rörelseresultat 2 912 -7 083 -3 458
Finansnetto 2 274 -112 348
Resultat före skatt 5 186 - 7 195 -3 110
Aktuell skatt -6 -6 -19
PERIODENS RESULTAT 2 5 181 -7 201 -3 129
Resultat per aktie, SEK3 0,14 -0,19 -0,08
Genomsnittligt antal aktier under perioden3 37 187 973 37 187 973 37 187 973
Rapport över totalresultat, TSEK
Periodens resultat 5 181 -7 201 -3 129
Övrigt totalresultat - - -
PERIODENS TOTALRESULTAT2 5 181 -7 201 -3 129

1 Periodens avskrivningar uppgick till 11 (24). Samtliga avskrivningar avser materiella anläggningstillgångar och är hänförliga till administration.

2 Periodens resultat respektive totalresultat är i sin helhet hänförligt till moderföretagets aktieägare.

3 Ingen utspädning föreligger, vilket innebär att resultatmåtten före och efter utspädning är identiska.

Balansräkningar i sammandrag, TSEK 31 mar 2015 31 mar 2014 31 dec 2014
TILLGÅNGAR
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Inventarier
1 295 1 373 1 298
Aktier och andelar 73 029 63 833 70 446
Summa anläggningstillgångar 74 324 65 206 71 744
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Aktier och andelar som innehas för försäljning 136 800 130 000 135 200
Övriga fordringar 596 16 884 10 302
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 031 954 845
138 427 147 838 146 347
Likvida medel 12 256 2 235 353
Summa omsättningstillgångar 150 683 150 076 146 700
SUMMA TILLGÅNGAR 225 007 215 279 218 444
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 211 268 202 015 206 087
Kortfristiga skulder:
Räntebärande skulder
12 030 9 912 10 768
Leverantörsskulder 40 336 92
Övriga skulder 98 278 85
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1 571 2 739 1 412
13 739 13 265 12 357
Summa skulder 13 739 13 265 12 357
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 225 007 215 279 218 444
Ställda säkerheter
Eventualförpliktelser
182 964
-
198 358
-
179 155
-

Rapport över förändringar i eget kapital i sammandrag, TSEK Ingående eget kapital 1/1 2014 209 216

Totalresultat 1/1 – 31/12 2014 -3 129
Eget kapital 31/12 2014 206 087
Totalresultat 1/1-31/3 2015 5 181
UTGÅENDE EGET KAPITAL 31/3 2015 211 268
2015 2014 2014
(3 mån) (3 mån) (12 mån)
Kassaflödesanalyser i sammandrag, TSEK 1 jan–31 mar 1 jan–31 mar 1 jan–31 dec
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Periodens resultat före skatt 5 186 -7 195 -3 110
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet från den
löpande verksamheten eller ej är kassaflödespåverkande -4 170 5 327 -228
Betald skatt - -280 -280
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar i rörelsekapital 1 016 -2 148 -3 618
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Ökning (-)/minskning (+) av rörelsefordringar 9 520 -146 6 545
Ökning (+)/minskning (-) av rörelseskulder 113 -117 -1 894
Kassaflöde från den löpande verksamheten 9 633 -263 1 033
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -8 - -
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar - - -6 202
Avyttring av materiella anläggningstillgångar - - 9
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar - - 12
Kassaflöde från investeringsverksamheten -8 - -6 181
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Förändring av räntebärande skulder 1 262 2 345 3 201
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 1 262 2 345 3 201
Periodens kassaflöde 11 903 -66 -1 948
Likvida medel vid periodens ingång 353 2 301 2 301
LIKVIDA MEDEL VID PERIODENS UTGÅNG 12 256 2 235 353

Upplysning om finansiella instrument värderade till verkligt värde

Samtliga aktier och andelar tillhör kategorin finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet. För ytterligare information om tillgångar per nivå samt för känslighetsanalyser hänvisas till senast avgivna årsredovisning, information om värderingsprocesser framgår även av redovisningsprinciperna i denna rapport. Inga omklassificeringar har skett mellan nivåerna under perioden.

Finansiella tillgångar och skulder värderade

till verkligt värde uppdelade per nivå Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Totalt
Aktier och andelar
Noterade 10 566 - - 10 566
Värderade till verkligt värde genom värderingsteknik - - 199 263 199 263
Summa aktier och andelar 10 566 - 199 263 209 829
Varav redovisade som finansiella anläggningstillgångar 10 566 - -62 463 73 029
Varav redovisade som innehas för försäljning - - 136 800 136 800
Övriga fordringar - - - -
Redovisade värden den 31 mars 2015 10 566 - 199 263 209 829
Vid periodens ingång 12 583 - 209 110 221 693
Investeringar - - - -
Avyttrat innehav - - - -
Förändring övriga fordringar - - - -
Värdeförändringar via resultatet -2 017 - 6 200 4 183
Vid periodens utgång 10 566 - 215 310 225 876

Ackumulerade värdeförändringar uppgår vid periodens utgång till 103 601, varav -25 970 avser värdeförändringar hänförliga till noterade aktier och andelar. Känslighetsanalys för värderingar genom värderingsteknik finns på sid 7.

Moderföretaget

2015 2014 2014
(3 mån) (3 mån) (12 mån)
Resultaträkningar i sammandrag, TSEK 1 jan – 31 mar 1 jan – 31 mar 1 jan– 31 dec
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Resultat från aktier och andelar 4 183 -5 304 319
Utdelningar - - 2 402
Bruttoresultat 4 183 -5 304 2 721
Administrationskostnader -1 296 -1 804 -6 263
Rörelseresultat 2 887 -7 108 -3 542
Finansnetto 2 274 -112 348
Resultat efter finansiella poster 5 161 -7 220 -3 194
Aktuell skatt - - -
PERIODENS RESULTAT 5 161 -7 220 -3 194
Rapport över totalresultat, TSEK
Periodens resultat 5 161 -7 220 -3 194
Övrigt totalresultat - - -
PERIODENS TOTALRESULTAT 5 161 -7 220 -3 194

Moderföretaget

Balansräkningar i sammandrag, TSEK 31 mar 2015 31 mar 2014 31 dec 2014
TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar 1 295 1 373 1 298
Finansiella anläggningstillgångar 73 129 63 933 70 546
Summa anläggningstillgångar 74 424 65 306 71 844
Aktier och andelar som innehas för försäljning 136 800 130 000 135 200
Kortfristiga fordringar 792 17 136 10 370
Kassa och bank 12 160 2 139 257
Summa omsättningstillgångar 149 752 149 275 145 827
SUMMA TILLGÅNGAR 224 176 214 581 217 671
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 209 542 200 354 204 381
Kortfristiga skulder 14 634 14 227 13 290
Summa skulder 14 634 14 227 13 290
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 224 176 214 581 217 671
Ställda säkerheter 182 964 198 358 179 155
Eventualförpliktelser - -

Rapport över förändringar i eget kapital i

sammandrag, TSEK
Ingående eget kapital 1/1 2014 207 575
Totalresultat 1/1 – 31/12 2014 -3 194
Eget kapital 31/12 2014 204 381
Totalresultat 1/1 – 31/3 2015 5 161
UTGÅENDE EGET KAPITAL 31/3 2015 209 542