AI assistant
Strax — Interim / Quarterly Report 2007
Nov 7, 2007
3205_10-q_2007-11-07_7a7a9cbb-8e98-407d-a794-9a567e2b86a5.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRSRAPPORT NR 3 FÖR RÄKENSKAPSÅRET 2007 AVSEENDE PERIODEN 1 JANUARI – 30 SEPTEMBER 2007
STARK TILLVÄXT I PORTFÖLJBOLAGEN
- Koncernens nettoresultat uppgick till -9,5 (43,7) MSEK motsvarande -0,25 (1,18) SEK per aktie. Eget kapital uppgick till 407,7 (761,8) MSEK motsvarande 10,96 (20,49) SEK per aktie. Likvida medel uppgick till 13,1 (17,7) MSEK.
- Novestra skiftade under perioden ut 185,9 MSEK, motsvarande 5 kronor per aktie, till aktieägarna genom ett inlösenförfarande.
- Utvecklingen i portföljbolagen var fortsatt positiv, MyPublisher uppvisade en ökad tillväxt om 72 procent, Explorica visade en tillväxt om 23 procent och Qbranch 22 procent. I Strax var försäljningsutvecklingen negativ jämfört med föregående år.
- Diino har uppvisat en kraftigt ökande tillväxt av nya användare och under oktober passerades 200 000 användare, vilket är en fyrdubbling sedan årsskiftet. Swisscom investerade 2,3 MEUR i Diino i juli.
- Innehavet i Nove Capital löstes under våren in mot en total likvid om 300,8 MSEK. Investeringen gav en avkastning på totalt 111,6 MSEK eller 59 procent sedan maj 2005.
"Utvecklingen i portföljbolagen känns mycket stark och förutsättningarna för att 2008 skall bli ett framgångsrikt år för såväl portföljbolagen som för Novestra är mycket goda. Det är värt att notera att ett bolag som MyPublisher har en accelererande försäljningstillväxt och att försäljningstillväxten under det tredje kvartalet uppgick till 110 procent. Även Qbranch uppvisade en accelererande försäljningstillväxt där tillväxten uppgick till cirka 30 procent för det tredje kvartalet.
Eftersom flera av portföljbolagen är baserade i USA har försvagningen av den amerikanska dollarn påverkat värderingen negativt, vilket belastat Novestras resultat med totalt 12,6 MSEK under det tredje kvartalet." säger Novestras VD, Johan Heijbel.
Information i denna rapport är sådan som AB Novestra är skyldig att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknader. Informationen har lämnats till media för offentliggörande den 7 november 2007, klockan 08.45.
Samtliga belopp anges i tusentals kronor (TSEK), om ej annat anges. Belopp inom parentes avser motsvarande period föregående räkenskapsår.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER PERIODEN
Under det tredje kvartalet 2007 har utvecklingen i huvuddelen av portföljbolagen varit fortsatt positiv med fortsatt tillväxt och förbättrade resultat.
Explorica uppvisade en fortsatt försäljningstillväxt på bolagets huvudmarknader, USA och Kanada. För räkenskapsåret 2006/2007 som avslutades i augusti uppgick försäljningen till cirka 68 MUSD vilket motsvarar en årlig tillväxt om cirka 23 procent. Den genomsnittliga omsättningstillväxten sedan verksamhetsstarten 2001 uppgår till cirka 46 procent. Bolagets rörelseresultat för det avslutade räkenskapsåret uppgick till cirka 1,8 MUSD.
MyPublishers försäljning ökade med cirka 72 procent under perioden och 110 procent under det tredje kvartalet. För helåret 2007 räknar bolaget med en försäljningsökning på cirka 85 procent jämfört med föregående år. Med planerade marknadsföringsinsatser förväntas bolagets tillväxt öka ytterligare under 2008.
Qbranch uppvisade en fortsatt försäljnings- och resultattillväxt under perioden och. För perioden uppgick försäljningen till cirka 253 MSEK, motsvarande en omsättningstillväxt om cirka 22 procent med fortsatt tillfredställande marginaler. Qbranch orderingång är på rekordnivåer och under perioden tecknades ett femårigt outsourcingavtal med Praktikertjänst som beräknas ha ett totalt ordervärde om cirka 100 MSEK.
Strax fortsätter att stärka sin position inom mobiltelefontillbehör. Volymerna inom mobiltelefoner minskade som beräknat. Den totala försäljningen under perioden uppgick till 137 MUSD. Utvecklingen under det tredje kvartalet har varit något svagare än beräknat vilket medfört att innehavet skrivits ned under det tredje kvartalet med totalt 12,4 MSEK.
Diino har under perioden haft en mycket god tillströmning av nya användare och bolaget hade vid utgången av oktober över 200 000 användare, vilket är en fyrdubbling sedan årsskiftet. Bolaget räknar med att kunna dubbla antalet användare ytterlige en gång under 2007. Den nedladdningsbara tjänsten har fått mycket gott mottagande internationellt. Under perioden har Swisscom investerat 2,3 MEUR i bolaget och en ny VD har rekryterats.
Netsurvey uppvisade en försäljningstillväxt om cirka 4 procent för perioden och kunde uppvisa ett väsentligt förbättrat resultat jämfört med samma period föregående år.
Continuums avveckling kommer sannolikt att fullbordas under 2007. Novestra erhöll under perioden ytterligare en utdelning av aktier i Akamai till ett värde av 8,4 MSEK.
Värdeförändringar
Under det tredje kvartalet uppgick värdeförändringar till totalt -21,0 MSEK, varav -12,0 MSEK var hänförliga till försvagning av den amerikanska dollarn. Den enskilt största värdeförändringen under perioden är -12,4 MSEK, inklusive valuta effekt, hänförlig till Strax.
Under niomånadersperioden uppgick värdeförändringar till totalt -21,6, varav -12,0 MSEK var hänförliga till valuta. Till följd av utdelningen om 8,4 MSEK från Continuum under perioden har en nedjustering av det redovisade värdet gjorts med motsvarande belopp och värdeförändringen relaterad till Strax uppgår till -10,9 MSEK, inklusive valutaeffekt.
RESULTATÖVERSIKT OCH FINANSIELL STÄLLNING 1 JANUARI – 30 SEPTEMBER 2007
Koncernen
Koncernens nettoresultat för perioden uppgick till -9 468 (43 722). I resultatet ingick bruttoresultat från investeringsverksamheten med -7 067 (53 815), bruttoresultat från övrig verksamhet med 1 500 (5 197), administrationskostnader med -10 858 (–12 969) samt finansnetto om -3 072 (-4 010). Resultat från verksamhet under avveckling uppgick till 10 348 (3 141). Balansomslutningen per den 30 september 2007 uppgick till 451 611 (885 002), varav eget kapital utgjorde 407 712 (761 800), vilket motsvarar en soliditet på 90,2 (86,0) procent. Räntebärande skulder uppgick till 36 512 (117 778). Koncernens likvida medel uppgick till 13 142 (17 692). Därutöver har koncernen ett outnyttjat kreditutrymme som uppgår till 38 488 (7 221). Under perioden löstes innehavet i Nove Capital in mot en likvid uppgående till 300,8 MSEK, 185,9 MSEK skiftades ut till aktieägarna och räntebärande skulder minskades med 77,6 MSEK.
Moderföretaget
Moderföretagets nettoresultat för perioden uppgick till -11 436 (14 819). I resultatet ingick bruttoresultat från investeringsverksamheten med 2 134 (31 788), administrationskostnader med -10 848 (-12 959) och finansnetto med -2 722 (-4 010). Den 30 september 2007 uppgick balansomslutningen till 316 483 (691 084), varav eget kapital utgjorde 267 694 (569 672). Kassa och bank uppgick till 13 042 (17 592) och outnyttjat kreditutrymme uppgick till 38 488 (7 221).
Investeringar
(koncernen och moderföretaget)
Under perioden uppgick investeringar i materiella anläggningstillgångar till 56 (168) och investeringar i finansiella anläggningstillgångar uppgick till 81 583 (13 609).
Utskiftning
Årsstämman den 24 april 2007 beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att cirka 185,9 MSEK, motsvarande 5 kronor per aktie, skulle utskiftas till aktieägarna genom ett inlösenförfarande, där varje aktie i Novestra delades i två aktier, varav en aktie löstes in mot 5 kronor.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG
Efter periodens utgång har verksamheten i alla väsentliga delar utvecklats väl.
FRAMTIDSUTSIKTER
Förutsättningarna för en positiv värdeutveckling i portföljen är beroende av utvecklingen i de individuella bolagen samt de industriella marknadsaktörernas aptit på tillväxtbolag.
Diskussioner kring strategiska alternativ och möjligheter att skapa likviditet pågår i samtliga portföljbolag. Novestra är aktivt engagerat i diskussionerna och stödjer processerna. Det är viktigt att timingen vid eventuella utförsäljningar optimeras för att skapa maximalt värde.
Marknadsintresset för småbolag är för närvarande relativt stort. Under förutsättning att portföljbolagen kan nå de tillväxt- och lönsamhetsmål som är uppsatta för 2008 är förutsättningarna goda för att vi åter får en positiv värdeutveckling i portföljen.
I och med avvecklingen av investeringen i Nove Capital Fund så kommer Novestra att själv ombesörja likviditetsförvaltningen och därmed investeringar i noterade värdepapper.
(SID 3/8)
REDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernen
AB Novestra upprättar koncernredovisning i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) från och med räkenskapsåret 2005. För AB Novestra innebär det att det i huvudsak är IAS 39, redovisning av finansiella instrument, som påverkar redovisningen jämfört med redovisningen enligt tidigare principer. Vid tillämpningen av IAS 39 redovisas aktierelaterade investeringar till verkligt värde med värdeförändringar i resultaträkningen. I enlighet med IAS 28 p. 1 redovisas även aktier och andelar i intresseföretag till verkligt värde. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering och RR 31 Delårsrapportering för koncerner. Verksamhet under avveckling redovisas i enlighet med IFRS 5, Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter.
Metoder för värdering av aktier och andelar
Bedömning av verkligt värde för onoterade aktier och andelar sker genom beräkning av diskonterade framtida kassaflöden enligt vedertagna metoder, samt genom relativvärdering där det beräknade värdet jämförs med värderingen av jämförbara marknadsnoterade bolag. Marknadsnoterade aktier och andelar värderas till aktuell börskurs på balansdagen. Innehav i fonder värderas till det fondandelsvärde som redovisas av respektive fondadministratör på balansdagen.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
De mest väsentliga riskerna i Novestras verksamhet är affärsmässiga risker, operativa risker, prisrisken hänförlig till aktier i onoterade och noterade innehav samt valutarisken. Övriga risker som påverkar den finansiella verksamheten är likviditets-, ränte- och kreditrisk. I Novestras årsredovisning för 2006 ges en mer utförlig beskrivning av de risker och osäkerhetsfaktorer som påverkar moderföretagets och koncernens verksamhet och finansiella ställning. Se not 2 på sidan 55 i årsredovisningen för ytterligare information. Utöver de risker som beskrevs i Novestras årsredovisning för 2006 bedöms inte några väsentliga risker ha tillkommit.
ÖVRIG INFORMATION
Kommande informationstillfällen:
Bokslutskommuniké 2007 den 18:e februari 2008
Undertecknade försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderföretagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderföretaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 6 november 2007
Theodor Dalenson Ordförande
Styrelseledamot Styrelseledamot
Colin Kingsnorth Anders Lönnqvist
Styrelseledamot Styrelseledamot
David E. Marcus Bertil Villard
Johan Heijbel Verkställande direktör
Denna rapport har ej varit föremål för granskning av bolagets revisor.
För ytterligare information kontakta:
Johan Heijbel (VD) Tel: 08-545 017 50
AB Novestra 111 43 Stockholm 556539-7709
E-mail: [email protected] Styrelsen säte: Hemsida: www.novestra.com Stockholm
Bolagets adress: Bolagsuppgifter
Norrlandsgatan 16 Bolagets organisationsnummer:
INNEHAV PER DEN 30 SEPTEMBER 2007, MSEK
PORTFÖLJBOLAG
| MODERFÖRETAGET | KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| ÄGAR- | REDOVISAT | REDOVISAT | MOTSVARANDE | ||
| ANDEL, % 1 | VÄRDE, UB | VÄRDE, UB | MARKNADSVÄRDEN 100%2 |
||
| CONTINUUM GROUP LTD | 12,3 | 4,1 | 4,1 | 33,3 | |
| DIINO AB3 | 49,5 | 37,2 | 44,5 | 82,8 | |
| EXPLORICA, INC.4 | 13,5 | 53,1 | 53,1 | 395,3 | |
| MYPUBLISHER, INC.5 | 25,4 | 59,5 | 117,4 | 475,7 | |
| NETSURVEY BOLINDER AB | 45,3 | 8,4 | 8,3 | 18,4 | |
| QBRANCH AB | 23,5 | 53,8 | 122,4 | 530,7 | |
| STRAX HOLDINGS, INC. | 19,5 | 47,2 | 47,2 | 268,9 | |
| ÖVRIGT | n/a | 25,7 | 25,7 | n/a | |
| SUMMA INVESTERINGAR | 289,1 | 422,7 |
1 Andel av kapital, före utspädning och utnyttjande av optioner etc. 2 Beräknat marknadsvärde för hela bolaget efter full utspädning. 3 Diino har genomfört en kapitalanskaffning, där Novestra deltog genom konvertering av utestående lån. Novestras ägarandel
uppgår efter nyemissionen till 49,5 procent. 4 Om samtliga utestående optioner i Explorica utnyttjas uppgår Novestras ägarandel till cirka 14,3 procent. 5 MyPublisher, Inc. har genomfört en kapitalanskaffning, där Novestra deltog genom konvertering av utestående lån. Novestras ägarandel efter nyemissionen uppgår till 25,4 procent.
Information om portföljbolagen avseende verksamhet och finansiella data återfinns i Novestras senast avgivna årsredovisning. För nya investeringar i onoterade bolag hänvisas till Novestras publicerade pressmeddelande för respektive bolag.
KONCERNEN
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| RESULTATRÄKNINGAR, TSEK | (9 månader) | (9 månader) | (3 månader) | (3 månader) | (12 månader) |
| 1 jan – 30 sept | 1 jan – 30 sept | 1 jul – 30 sept | 1 jul – 30 sept | 1 jan – 31 dec | |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||||
| Värdeförändringar | -21 627 | 29 834 | -20 955 | 3 527 | -113 780 |
| Utdelningar | 14 560 | 23 981 | - | - | 23 981 |
| Bruttoresultat investeringsverksamhet | -7 067 | 53 815 | -20 955 | 3 527 | -89 799 |
| Övrig verksamhet | |||||
| Nettoomsättning | 1 500 | 5 197 | 500 | 1 769 | 6 614 |
| Bruttoresultat övrig verksamhet | 1 500 | 5 197 | 500 | 1 769 | 6 614 |
| Bruttoresultat | -5 567 | 59 012 | -20 455 | 5 296 | -83 185 |
| Administrationskostnader 1 | -10 858 | -12 969 | -2 904 | -4 102 | -16 939 |
| Rörelseresultat | -16 425 | 46 043 | -23 359 | 1 194 | -100 124 |
| RESULTAT FRÅN FINANSIELLA INVESTERINGAR | |||||
| Finansnetto | -3 072 | -4 010 | 62 | -1 125 | -6 222 |
| Resultat efter finansiella poster | -19 497 | 42 033 | -23 297 | 69 | -106 346 |
| Aktuell skatt | -319 | -1 452 | -140 | -495 | -1 849 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | -19 816 | 40 581 | -23 437 | -426 | -108 195 |
| Resultat från avvecklad verksamhet2 | 10 348 | 3 141 | - | 10 142 | -6 027 |
| Periodens resultat inkl. avvecklad verksamhet | -9 468 | 43 722 | -23 437 | 9 716 | -114 222 |
| Resultat per aktie från kvarvarande verksamhet, SEK | -0,53 | 1,09 | -0,63 | -0,01 | -2,91 |
| Resultat per aktie inkl. avvecklad verksamhet, SEK Genomsnittligt antal aktier under perioden |
-0,25 37 187 973 |
1,18 37 187 973 |
-0,63 37 187 973 |
0,26 37 187 973 |
-3,07 37 187 973 |
1 Periodens avskrivningar uppgick till -121 (-132). Samtliga avskrivningar avser materiella anläggningstillgångar och är hänförliga till administration.
2 Avvecklad verksamhet avser det tidigare affärsområdet Noterade innehav. AB Novestra har löst in samtliga andelar i Nove Capital Fund, vilket utgjorde huvuddelen av innehaven i affärsområdet Noterade innehav. Affärsområdet redovisas därför, i Enlighet med IFRS 5 Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter, som Avvecklad verksamhet.
KONCERNEN
| NYCKELTAL | 2007 (9 månader) |
2006 (9 månader) |
2007 (3 månader) |
2006 (3 månader) |
2006 (12 månader) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 jan – 30 sept | 1 jan – 30 sept | 1 jul – 30 sept | 1 jul – 30 sept | 1 jan – 31 dec | |
| FINANSIELLA NYCKELTAL | |||||
| Eget kapital, MSEK | 407,7 | 761,8 | 407,7 | 761,8 | 603,9 |
| Soliditet, % | 90,2 | 86,0 | 90,2 | 86,0 | 83,4 |
| Kassaflöde efter investeringar, MSEK | 274,5 | 1,5 | -15,2 | 1,6 | -9,6 |
| DATA PER AKTIE | |||||
| Eget kapital, SEK | 10,96 | 20,49 | 10,96 | 20,49 | 16,24 |
| Resultat inkl. avvecklad verksamhet, SEK | -0,25 | 1,18 | -0,63 | 0,26 | -3,07 |
| ANTAL AKTIER M.M. | |||||
| Antal aktier vid periodens utgång | 37 187 973 | 37 187 973 | 37 187 973 | 37 187 973 | 37 187 973 |
| Genomsnittligt antal aktier | 37 187 973 | 37 187 973 | 37 187 973 | 37 187 973 | 37 187 973 |
KONCERNEN
| Avvecklad | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| UTVECKLING PER AFFÄRSOMRÅDE | verksamhet | Onoterade innehav | Gemensamt | Totalt | |||||
| 1 jan – 30 sept (TSEK) | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Intäkter från aktier och andelar | |||||||||
| Värdeförändringar | 10 348 | 3 141 | -18 942 | 30 077 | -2 685 | -243 | -11 279 | 32 975 | |
| Utdelningar | - | - | 14 560 | 23 981 | - | - | 14 560 | 23 981 | |
| Intäkter från övrig verksamhet | - | - | - | - | 1 500 | 5 197 | 1 500 | 5 197 | |
| Bruttoresultat | 10 348 | 3 141 | -4 382 | 54 058 | -1 185 | 4 954 | 4 781 | 62 153 | |
| Administrationskostnader | |||||||||
| Personalkostnader | - | - | -744 | -748 | -5 092 | -6 384 | -5 836 | -7 132 | |
| Avskrivningar | - | - | - | - | -121 | -132 | -121 | -132 | |
| Övriga kostnader | - | - | - | - | -4 901 | -5 705 | -4 901 | -5 705 | |
| - | - | -744 | -748 | -10 114 | -12 221 | -10 858 | -12 969 | ||
| Rörelseresultat | 10 348 | 3 141 | -5 126 | 53 310 | -11 299 | -7 267 | -6 077 | 49 184 | |
| Finansnetto | - | - | - | - | -3 072 | -4 010 | -3 072 | -4 010 | |
| Skatt | - | - | - | - | -319 | -1 452 | -319 | -1 452 | |
| Periodens resultat | 10 348 | 3 141 | -5 126 | 53 310 | -14 690 | -12 729 | -9 468 | 43 722 |
KONCERNEN
| BALANSRÄKNINGAR, TSEK | 30 sept 2007 | 30 sept 2006 | 31 dec 2006 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Inventarier | 1 306 | 1 441 | 1 371 |
| Aktier och andelar | 422 749 | 828 707 | 385 697 |
| Summa anläggningstillgångar | 424 055 | 830 148 | 387 068 |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Kortfristiga fordringar: Övriga fordringar |
11 404 | 30 361 | 35 446 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 010 | 6 801 | 8 280 |
| 14 414 | 37 162 | 43 726 | |
| Likvida medel | 13 142 | 17 692 | 2 924 |
| Tillgångar som innehas för försäljning3 | - | - | 290 478 |
| Summa omsättningstillgångar | 27 556 | 54 854 | 337 128 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 451 611 | 885 002 | 724 196 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| EGET KAPITAL | 407 712 | 761 800 | 603 856 |
| Kortfristiga skulder: Räntebärande skulder |
36 512 | 117 778 | 114 080 |
| Leverantörsskulder | 432 | 485 | 306 |
| Övriga skulder | 3 675 | 2 263 | 2 555 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 280 | 2 676 | 3 399 |
| Summa kortfristiga skulder | 43 899 | 123 202 | 120 340 |
| Summa skulder | 43 899 | 123 202 | 120 340 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 451 611 | 885 002 | 724 196 |
| Ställda säkerheter | 141 228 | 305 363 | 410 278 |
| Eventualförpliktelser | Inga | Inga | Inga |
| KONCERNEN |
FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL, TSEK
| INGÅENDE EGET KAPITAL 1/1 2006 | 792 454 | |
|---|---|---|
| Resultat 1/1 – 30/9 2006 | 43 722 | |
| Utdelning | -74 376 | |
| Eget kapital 30/9 2006 | 761 800 | |
| Resultat 1/10 - 31/12 2006 | -157 944 | |
| Eget kapital 31/12 2006 | 603 856 | |
| Resultat 1/1 – 30/9 2007 | -9 468 | |
| Utskiftning till aktieägarna genom inlösen av aktier4 | -185 940 | |
| Kostnader i samband med inlösen av aktier | -736 | |
| UTGÅENDE EGET KAPITAL 30/9 2007 | 407 712 |
3 Tillgångar som innehas för försäljning avser innehavet i Nove Capital Fund, vilket i resultaträkningen redovisas som Avvecklad verksamhet. I balansräkningen per den 30 september 2006 redovisas innehavet i Nove Capital Fund som anläggningstillgång, inom Aktier och andelar.
4 Vid utskiftning till aktieägarna genom inlösen av aktier genomfördes en split av de befintliga aktierna i Novestra, vilket medförde att det totala antalet aktier i bolaget tillfälligt uppgick till det dubbla antalet. Inlösenförfarandet var ett transaktionstekniskt alternativ till utdelning och hänsyn har ej tagits till den tillfälliga ökningen av antalet aktier vid beräkning av genomsnittligt antal aktier under perioden eller periodens resultat per aktie.
KONCERNEN
| KASSAFLÖDESANALYSER, TSEK | 2007 (9 månader) 1 jan – 30 sept |
2006 (9 månader) 1 jan – 30 sept |
2006 (12 månader) 1 jan – 31 dec |
|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Periodens resultat före skatt | -19 497 | 42 033 | -106 346 |
| Periodens resultat från verksamhet under avveckling Justeringar för poster som inte ingår |
10 348 | 3 141 | -6 027 |
| i kassaflödet, m.m. | 11 400 | -33 107 | 107 538 |
| Betald skatt | - | - | - |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändringar i rörelsekapital | 2 251 | 12 067 | -4 835 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | |||
| Ökning (-)/minskning (+) av rörelsefordringar | -5 435 | -13 245 | -19 807 |
| Ökning (+)/minskning (-) av rörelseskulder | 808 | -12 655 | -12 488 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -2 376 | -13 833 | -37 130 |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -56 | -168 | -174 |
| Investeringar i finansiella anläggningstillgångar | -46 837 | -13 609 | -1 376 |
| Avyttring av finansiella anläggningstillgångar | 323 730 | 29 110 | 29 110 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 276 837 | 15 333 | 27 560 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Utbetald utdelning | - | -74 376 | -74 376 |
| Utskiftning till aktieägarna genom inlösen av aktier | -185 940 | - | - |
| Kostnader i samband med inlösenprogram | -735 | - | - |
| Förändring av räntebärande skulder | -77 568 | 87 875 | 84 177 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -264 243 | 13 499 | 9 801 |
| Periodens kassaflöde | 10 218 | 14 999 | 231 |
| Likvida medel vid periodens ingång | 2 924 | 2 693 | 2 693 |
| LIKVIDA MEDEL VID PERIODENS UTGÅNG | 13 142 | 17 692 | 2 924 |
| Varav kassaflöde från avvecklad verksamhet | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | - | - |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
300 826 - |
- - |
- - |
| Kassaflöde från avvecklad verksamhet | 300 826 | - | - |
MODERFÖRETAGET
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| RESULTATRÄKNINGAR, TSEK | (9 månader) | (9 månader) | (3 månader) | (3 månader) | (12 månader) |
| 1 jan – 30 sept | 1 jan – 30 sept | 1 jul – 30 sept | 1 jul – 30 sept | 1 jan – 31 dec | |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||||
| Resultat från aktier och andelar | -12 426 | 7 807 | -18 202 | 12 968 | -89 875 |
| Utdelningar | 14 560 | 23 981 | - | - | 23 981 |
| Bruttoresultat | 2 134 | 31 788 | -18 202 | 12 968 | -65 894 |
| Administrationskostnader 1 | -10 848 | -12 959 | -2 904 | -4 102 | -16 930 |
| Rörelseresultat | -8 714 | 18 829 | -21 106 | 8 866 | -82 824 |
| RESULTAT FRÅN FINANSIELLA POSTER | |||||
| Finansnetto | -2 722 | -4 010 | 62 | -1 125 | -6 222 |
| Resultat efter finansiella poster | -11 436 | 14 819 | -21 044 | 7 741 | -89 046 |
| Aktuell skatt | - | - | - | - | - |
| Periodens resultat | -11 436 | 14 819 | -21 044 | 7 741 | -89 046 |
| BALANSRÄKNINGAR, TSEK | 30 sept 2007 | 30 sept 2006 | 31 dec 2006 | ||
| TILLGÅNGAR | |||||
| Materiella anläggningstillgångar | 1 306 | 1 441 | 1 371 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 289 221 | 641 226 | 561 794 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 290 527 | 642 667 | 563 165 | ||
| Kortfristiga fordringar | 12 914 | 30 825 | 17 972 | ||
| Kassa och bank | 13 042 | 17 592 | 2 824 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 25 956 | 48 417 | 20 796 | ||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 316 483 | 691 084 | 583 961 | ||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||||
| Eget kapital | 267 694 | 569 672 | 465 807 | ||
| Kortfristiga skulder | 48 789 | 121 412 | 118 154 | ||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 316 483 | 691 084 | 583 961 | ||
| Ställda säkerheter | 141 228 | 305 363 | 410 278 | ||
| Eventualförpliktelser | Inga | Inga | Inga | ||
| MODERFÖRETAGET | |||||
| FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL, TSEK | |||||
| INGÅENDE EGET KAPITAL 1/1 2006 | 629 229 | ||||
| Resultat 1/1 – 30/9 2006 | 14 819 | ||||
| Utdelning | -74 376 | ||||
| Eget kapital 30/9 2006 Resultat 1/10 - 31/12 2006 |
569 672 -103 865 |
||||
| Eget kapital 31/12 2006 | 465 807 | ||||
| Resultat 1/1 – 30/9 2007 | -11 436 |
Om AB Novestra
Novestra är ett oberoende investmentbolag med en portfölj av onoterade tillväxtbolag. Novestras onoterade portfölj består bl a av större innehav i Diino AB, Explorica, Inc., MyPublisher, Inc., Netsurvey AB, Qbranch AB och Strax Holdings, Inc.
Utskiftning till aktieägarna genom inlösen av aktier -185 940 Kostnader i samband med inlösen av aktier -736 UTGÅENDE EGET KAPITAL 30/9 2007 267 694
Novestras aktie finns noterad på OMX Nordiska Börs Stockholm. För ytterligare information om AB Novestra hänvisas till www.novestra.com