AI assistant
SSAB — Interim / Quarterly Report 2021
Oct 25, 2021
2975_10-q_2021-10-25_46a9ff2d-dea9-47b5-9e5d-d06bc491ffb5.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRSRAPPORT JANUARI - SEPTEMBER 2021
25 oktober, 2021
Delårsrapport januari-september 2021
Tredje kvartalet
- Intäkterna uppgick till 25 220 (14 481) Mkr
- Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 6 582 (-66) Mkr
- Rörelseresultatet uppgick till 5 800 (-973) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till 4,35 (-0,72) kronor
Nyckeltal
| 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Kv2 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Intäkter | 25 220 | 14 481 | 23 673 | 68 554 | 48 409 | 65 396 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 6 582 | -66 | 4 899 | 14 341 | 1 925 | 3 364 |
| Rörelseresultat | 5 800 | -973 | 4 083 | 11 876 | -881 | -325 |
| Resultat efter finansnetto | 5 689 | -1 075 | 3 981 | 11 557 | -1 220 | -802 |
| Resultat efter skatt | 4 481 | -734 | 3 221 | 9 213 | -835 | -490 |
| Resultat per aktie (kr) | 4,35 | -0,72 | 3,13 | 8,94 | -0,83 | -0,50 |
| Operativt kassaflöde | 3 478 | 313 | 3 910 | 8 817 | 530 | 3 460 |
| Nettoskuld | 3 370 | 12 926 | 6 461 | 3 370 | 12 926 | 10 278 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 5 | 22 | 11 | 5 | 22 | 19 |
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)
Koncernchefens kommentar – fortsatt stark resultatutveckling
Under det tredje kvartalet 2021 hade SSAB en fortsatt stark resultatutveckling. De höga stålpriserna i kombination med en stark och stabil intern prestation gjorde att vi överträffade rekordnivån från föregående kvartal, trots de planerade underhållsstoppen. Under kvartalet producerade SSAB världens första fossilfria stål och levererade det till Volvo Group. Vi tecknade även ett antal nya samarbetsavtal för fossilfritt stål, bland annat med Mercedes Benz.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet 2021 ökade till 5 800 (-973) Mkr, ett rekordresultat för ett enskilt kvartal. Nettokassaflödet var starkt och uppgick till 2,8 (0) Mdkr och nettoskulden minskade till 3,4 Mdkr motsvarande en nettoskuldsättningsgrad om 5 (22) %.
SSAB Special Steels leveranser uppgick till 348 (259) kton. Rörelseresultatet steg till 1 006 (34) Mkr och rörelsemarginalen ökade till 17 (1) %. Våra specialstål stödjer bland annat våra kunders hållbarhetsstrategier och deras strävan att förbättra produktiviteten och hållbarhetsprestandan i maskiner och annan utrustning.
SSAB Europes resultat steg till 2 524 (-631) Mkr och rörelsemarginalen steg till 23 (-10) %. En hög prisnivå var främsta förklaringen till uppgången. SSAB Americas resultat ökade till 1 871 (-395) Mkr drivet av ökande marknadspriser på grovplåt. Rörelsemarginalen steg till 31 (-15) %.
Smittspridningen av Covid-19 är på en låg nivå vid SSAB:s produktionsorter och samhällets restriktioner har huvudsakligen fasats ut. SSAB följer de nationella och lokala rekommendationerna i verksamheten. Vi har nått framgångar med vårt fokus på säkerhetsarbetet och olycksfallsfrekvensen (LTIF) minskade till 1,9 (4,0).
Blickar vi framåt så bedömer vi att fjärde kvartalet kommer att utvecklas väl, delvis mot bakgrund av att våra stålpriser realiseras med en viss eftersläpning jämfört med spotmarknaden. Det finns dock en osäkerhet i efterfrågan på den europeiska marknaden, bland annat beroende på halvledarbristen som påverkar framförallt fordonsindustrin.
Under året har SSAB befäst positionen som ledande kraft i stålindustrins gröna omställning. För första gången någonsin reducerades järnmalm i pilotskala med 100 procent fossilfri vätgas. Det första stålet valsades under tredje kvartalet och levererades till Volvokoncernen. Kundernas stora intresse gör att vi undersöker förutsättningarna för att ställa om till fossilfri produktion tidigare än ursprungsplanen. En förutsättning är dock att samhället kan säkerställa kraftöverföring, effektiva tillståndsprocesser och en spelplan med lika villkor, både inom och utanför Europa.
Utsikter för fjärde kvartalet 2021
Efterfrågan på stål under det fjärde kvartalet 2021 bedöms vara god, dock förväntas en dämpad efterfrågan i Europa, främst beroende på bristen av halvledare som påverkar fordonsindustrin. Mot slutet av året förväntas även en säsongsmässig avmattning i Europa. I Nordamerika förväntas efterfrågan vara stark under det fjärde kvartalet, och även den globala efterfrågan för höghållfasta stål bedöms vara stark under det fjärde kvartalet på i stort sett samtliga marknader.
För SSAB Special Steels bedöms leveranserna vara stabila under det fjärde kvartalet jämfört med det tredje kvartalet, på grund av en viss säsongsmässig avmattning mot slutet av året. För SSAB Europe bedöms leveranserna bli högre under det fjärde kvartalet jämfört med det tredje. Däremot förväntas leveranserna för SSAB Americas bli väsentligt lägre under det fjärde kvartalet jämfört med det tredje, på grund av det tre veckor långa planerade underhållsstoppet i Mobile som påverkar leveranserna negativt.
För SSAB Special Steels bedöms priserna bli högre i fjärde kvartalet 2021 jämfört med tredje kvartalet 2021, medan de realiserade priserna för SSAB Europe förväntas bli något högre. De realiserade priserna för SSAB Americas förväntas i genomsnitt bli väsentligt högre jämfört med tredje kvartalet 2021.
Utsikter för ståldivisionerna
| Kv4 2021 Jmfrt med Kv3 2021 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Leveranser Realiserade priser |
|||||
| SSAB Special Steels | Stabila | Högre | |||
| SSAB Europe | Högre | Något högre | |||
| SSAB Americas | Väsentligt lägre | Väsentligt högre |
Definitioner: Väsentligt lägre (>10 %), Lägre (5-10 %), Något lägre (0-5 %), Stabila (~0 %), Något högre (0-5 %), Högre (5-10 %), Väsentligt högre (>10 %).
Större planerade underhållsstopp 2021
Totalt väntas koncernens underhållskostnader uppgå till 1 265 Mkr under helåret 2021, vilket kan jämföras med tidigare prognos om 1 210 Mkr som kommunicerades i rapporten för andra kvartalet. Den högre siffran förklaras av SSAB Special Steels utökade underhållsarbetet under tredje kvartalet. Tabellen nedan visar de större planerade underhållsstoppen för 2021 samt kostnaden för genomförda underhållsstopp under 2020. Siffrorna avser summan av den direkta underhållskostnaden och kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption), men utebliven marginal inkluderas inte.
Förväntade underhållskostnader 2021
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv1 | Kv1 | Kv2 | Kv2 | Kv3 | Kv3 | Kv4 | Kv4 | Helår | Helår |
| SSAB Special Steels | - | - | - | - | 440 | 250 | 150 | - | 590 | 250 |
| SSAB Europe | - | - | - | - | 270 | 250 | 140 | 85 | 410 | 335 |
| SSAB Americas | - | - | - | 50 | - | 170 | 265 | - | 265 | 220 |
| Totalt | - | - | - | 50 | 710 | 670 | 555 | 85 | 1 265 | 805 |
Fördelningen av underhållskostnaderna avseende fjärde kvartalet 2021 har justerats i och med att stålverket i Mobile sedan tredje kvartalet 2021 ingår i SSAB Special Steels.
Marknaden
Enligt World Steel Association uppgick den globala råstålsproduktionen under de första åtta månaderna 2021 till 1 322 (1 195) miljoner ton, en ökning med 10,6 % jämfört med samma period 2020. Stålproduktionen i Kina ökade med drygt 5 %. I Nordamerika ökade produktionen med 19 %, medan ökningen i EU-27 var 21 %.
I Nordamerika var efterfrågan för grovplåt stark i de flesta kundsegment under det tredje kvartalet. Lagernivåerna hos distributörer är fortsatt låga.
I Europa var efterfrågan god under det tredje kvartalet, dock med sedvanlig säsongsmässig avmattning. Bristen på halvledare dämpade till viss del efterfrågan från fordonsindustrin. Importen till Europa ökade under kvartalet, och utbudet av stål har förbättrats.
Den globala efterfrågan för höghållfasta stål var stark under kvartalet. I princip alla geografiska marknader uppvisar fortsatt god efterfrågan, och efterfrågan överstiger utbudet.
I Nordamerika fortsatte den kraftiga prisuppgången på grovplåt även under det tredje kvartalet. I Europa däremot sjönk marknadspriserna under det tredje kvartalet för både tunnplåt och grovplåt, medan marknadspriserna i Kina för motsvarande produkter steg något under det tredje kvartalet.
SSAB-koncernen – nio månader i sammandrag
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna under de första nio månaderna 2021 uppgick till 68 554 (48 409) Mkr, vilket var 42 % högre jämfört med samma period 2020. Dock präglades de nio första nio månaderna ifjol av utbrottet av Covid-19 och om intäkterna istället jämförs med de första nio månaderna 2019 var ökningen 9 042 Mkr, eller 15 %.
Rörelseresultatet uppgick till 11 876 (-881) Mkr, en ökning med 12 757 Mkr jämfört med samma period 2020. Samtliga affärsområden förbättrade resultatet. Om jämförelsen görs med de första nio månaderna 2019 var ökningen 8 586 Mkr, eller 261 %.
Intäkter och rörelseresultat per rörelsesegment
| Intäkter | Rörelseresultat | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | ||||
| Mkr | Jan-Sep | Jan-Sep Förändring | Jan-Sep | Jan-Sep Förändring | |||
| SSAB Special Steels | 16 961 | 12 132 | 4 829 | 3 084 | 952 | 2 133 | |
| SSAB Europe | 29 864 | 20 481 | 9 383 | 4 795 | -1 196 | 5 991 | |
| SSAB Americas | 14 527 | 9 791 | 4 736 | 3 224 | -275 | 3 499 | |
| Tibnor | 8 934 | 6 210 | 2 724 | 1 182 | 47 | 1 134 | |
| Ruukki Construction | 4 481 | 4 310 | 171 | 439 | 242 | 197 | |
| Övrigt | - | - | - | -639 | -389 | -250 | |
| Avskrivning övervärden | - | - | - | -209 | -263 | 53 | |
| Koncernjusteringar | -6 213 | -4 515 | -1 698 | - | - | - | |
| Summa | 68 554 | 48 409 | 20 146 | 11 876 | -881 | 12 757 |
Rörelseresultatet avseende SSAB Special Steel och SSAB Americas har räknats om med avseende på omorganiseringen av Mobile, se sid 8 för detaljer.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till moderbolagets aktieägare) för de första nio månaderna 2021 uppgick till 9 204 (-853) Mkr eller 8,94 (-0,83) kronor per aktie. Skatten uppgick till -2 345 (385) Mkr.
Kassaflöde, finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för de första nio månaderna 2021 uppgick till 8 817 (530) Mkr. Jämfört med samma period 2020 påverkades kassaflödet framförallt av ett högre rörelseresultat.
Nettokassaflödet uppgick till 7 039 (-675) Mkr. Nettoskulden uppgick per den 30 september 2021 till 3 370 (12 926) Mkr.
Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 30 september till 6,7 (4,9) år med en genomsnittlig räntebindningstid på 1,2 (0,9) år.
Likvida medel uppgick till 9 594 (5 412) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 8 554 (14 804) Mkr, vilket sammantaget motsvarar 21,2 (30,9) % av rullande 12 månaders intäkter.
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 19 % och räntabilitet på eget kapital efter skatt uppgick till 16 %. För helåret 2020 var motsvarande siffror 2 % respektive -1 %.
Eget kapital
Med ett resultat på 9 204 (-853) Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på 3 309 (-1 474) Mkr uppgick det egna kapitalet för moderbolagets aktieägare till 66 428 (57 987) Mkr, vilket motsvarade 64,50 (56,31) kronor per aktie.
SSAB-koncernen – tredje kvartalet 2021
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna under tredje kvartalet 2021 uppgick till 25 220 (14 481) Mkr, vilket var 74 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020. Jämfört med andra kvartalet 2021 steg intäkterna med 7 %.
Rörelseresultatet uppgick till 5 800 (-973) Mkr, en ökning med 6 773 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2020. Samtliga affärsområden förbättrade resultatet. Jämfört med andra kvartalet 2021 ökade resultatet med 1 717 Mkr.
Intäkter och rörelseresultat per rörelsesegment
| Intäkter | Rörelseresultat | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | |||
| Mkr | Kv3 | Kv3 Förändring | Kv3 | Kv3 Förändring | ||
| SSAB Special Steels | 5 993 | 3 581 | 2 412 | 1 006 | 34 | 972 |
| SSAB Europe | 10 789 | 6 153 | 4 636 | 2 524 | -631 | 3 155 |
| SSAB Americas | 6 061 | 2 709 | 3 353 | 1 871 | -395 | 2 267 |
| Tibnor | 3 063 | 1 752 | 1 311 | 515 | 6 | 509 |
| Ruukki Construction | 1 766 | 1 391 | 375 | 229 | 145 | 85 |
| Övrigt | - | - | - | -300 | -50 | -251 |
| Avskrivning övervärden | - | - | - | -45 | -82 | 37 |
| Koncernjusteringar | -2 452 | -1 105 | -1 346 | - | - | - |
| Summa | 25 220 | 14 481 | 10 739 | 5 800 | -973 | 6 773 |
Rörelseresultatet avseende SSAB Special Steel och SSAB Americas har räknats om med avseende på omorganiseringen av Mobile, se sid 8 för detaljer.
Analys av total förändring i intäkter och rörelseresultat
| Intäkter | Rörelseresultat | |||
|---|---|---|---|---|
| Förändring | Förändring | |||
| jmf med | jmf med | |||
| Kv3 2020 | Kv3 2020 | |||
| % | Mkr | |||
| Volymer | 11 | Price and product mix | 8 660 | |
| Pris | 59 | Volume | 590 | |
| Produktmix | 2 | Variable costs | -2 150 | |
| Valutaeffekter | -2 | Fixed costs | -850 | |
| Övrig försäljning | 4 | Currency effects | -120 | |
| Capacity utilization | 585 | |||
| Other | 58 | |||
| Summa | 74 | Total | 6 773 |
Råvaror
SSAB köper järnmalm från LKAB, Sverige och från Severstal, Ryssland och priserna varierar i relation till marknadsindex. SSAB köper kokskol från Australien, USA och Kanada, normalt med årliga leveranskontrakt och månatliga priser. Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot på spotmarknaden som råvara för sin tillverkning.
Förändring i SSABs genomsnittliga inköpspriser, tredje kvartalet 2021
| Kv3 2020 | Kv2 2021 | |||
|---|---|---|---|---|
| % förändring | USD | Kronor | USD | Kronor |
| Järnmalm | 101% | 96% | 9% | 13% |
| Kokskol | 64% | 60% | 31% | 34% |
| Skrot | 68% | 63% | 1% | 4% |
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen för tredje kvartalet 2021 var 21 % högre, jämfört med tredje kvartalet 2020, medan den var 15 % lägre jämfört med andra kvartalet 2021.
Plåtproduktionen för tredje kvartalet 2021 var 23 % högre jämfört med motsvarande kvartal 2020, medan den var 14 % lägre jämfört med andra kvartalet 2021.
SSABs plåtleveranser under tredje kvartalet 2021 uppgick till 1 627 (1 472) kton, en uppgång med 11 % jämfört med tredje kvartalet 2020. Leveranserna var 13 % lägre jämfört med andra kvartalet 2021.
Produktion och leveranser
| 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | Kv3 | Kv3 | Kv2 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Råstålsproduktion | 1 842 | 1 519 | 2 168 | 6 113 | 5 379 | 7 535 |
| Plåtproduktion | 1 766 | 1 438 | 2 050 | 5 751 | 4 967 | 6 937 |
| Plåtleveranser | 1 627 | 1 472 | 1 861 | 5 326 | 4 681 | 6 459 |
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till moderbolagets aktieägare) för tredje kvartalet 2021 uppgick till 4 478 (-741) Mkr eller 4,35 (-0,72) kronor per aktie. Skatten uppgick till -1 208 (342) Mkr.
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet för tredje kvartalet 2021 uppgick till 3 478 (313) Mkr. Jämfört med tredje kvartalet 2020 påverkades kassaflödet framförallt av ett högre rörelseresultat.
Nettokassaflödet uppgick till 2 810 (27) Mkr. Nettoskulden uppgick per den 30 september 2021 till 3 370 (12 926) Mkr.
Investeringar
Totala investeringar, inklusive förvärv och avyttringar av verksamhet, uppgick till 679 (451) Mkr under tredje kvartalet 2021. Strategiska investeringar uppgick till 218 (75) Mkr. Bedömningen kvarstår om att summan av underhållsinvesteringar och strategiska investeringar kommer att uppgå till mellan 3,0 och 3,5 Mdkr under helåret 2021 (motsvarande 2,2 Mdkr under 2020). Ökningen jämfört med 2020 är främst relaterad till att de strategiska investeringarna i Mobile och Oxelösund har återstartats efter att de pausades under pandemin.
Operativt kassaflöde och nettoskuld
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 6 582 | -66 | 14 341 | 1 925 | 3 364 |
| Förändring rörelsekapital | -2 693 | 699 | -4 458 | -465 | 1 570 |
| Underhållsinvesteringar | -461 | -332 | -1 030 | -1 016 | -1 622 |
| Övrigt | 49 | 11 | -35 | 87 | 147 |
| Operativt kassaflöde | 3 478 | 313 | 8 817 | 530 | 3 460 |
| Finansiella poster | -125 | -164 | -302 | -460 | -545 |
| Skatter | -322 | 3 | -712 | -178 | -56 |
| Rörelsens kassaflöde | 3 031 | 151 | 7 803 | -108 | 2 859 |
| Strategiska investeringar i anläggningar | -218 | -75 | -526 | -467 | -582 |
| Förvärv rörelser och andelar | - | -43 | -103 | -196 | -231 |
| Avyttringar rörelser och andelar | - | -1 | - | 105 | 143 |
| Kassaflöde före utdelning | 2 812 | 32 | 7 174 | -667 | 2 189 |
| Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | -2 | -4 | -9 | -8 | -9 |
| Förvärv andelar av innehav utan bestämmande inflytande | - | - | -127 | - | - |
| Nettokassaflöde | 2 810 | 27 | 7 039 | -675 | 2 180 |
| Nettoskuld vid periodens början | -6 461 | -12 782 | -10 278 | -11 696 | -11 696 |
| Nettokassaflöde | 2 810 | 27 | 7 039 | -675 | 2 180 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) | -19 | 168 | -219 | 177 | 778 |
| Övrigt 2) | 300 | -340 | 88 | -731 | -1 540 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -3 370 | -12 926 | -3 370 | -12 926 | -10 278 |
1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.
Rörelsesegmenten – tredje kvartalet 2021
Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärven av IPSCO och Rautaruukki, samt exklusive jämförelsestörande poster. Från och med tredje kvartalet 2021 övergick ansvaret för SSABs stålverk i Mobile, Alabama till divisionen SSAB Special Steels från divisionen SSAB Americas. Förändringen är i linje med SSABs strategi om att fortsätta växa och vara ledande inom specialstål på den globala marknaden. Organisationsförändringen möjliggör en specialisering av de amerikanska produktionsorterna och ett tydligare fokus för framtida utveckling och investeringar. Förändringen innebar en viss effekt på sifforna för SSAB Special Steels och SSAB Americas och alla jämförelsesiffror har justerats enligt den nya strukturen. Ytterligare information om rörelsesegmenten finns på sidan 21.
SSAB Special Steels
Tredje kvartalet i korthet
- Stark efterfrågan och stabil produktion
- Rörelseresultatet ökade till 1 006 (34) Mkr
- Leveranserna steg med 34 % till 348 (259) kton
Nyckeltal
| 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Kv2 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Intäkter | 5 993 | 3 581 | 5 845 | 16 961 | 12 132 | 16 201 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 1 220 | 313 | 1 390 | 3 789 | 1 810 | 2 604 |
| Rörelseresultat | 1 006 | 34 | 1 175 | 3 084 | 952 | 1 470 |
| Operativt kassaflöde | 1 382 | 601 | 617 | 2 861 | 1 282 | 2 372 |
| Antal anställda vid periodens slut | 3 893 | 3 781 | 3 893 | 3 893 | 3 781 | 3 806 |
Från och med tredje kvartalet 2021 ingår stålverket i Mobile i SSAB Special Steels, jämförelsesiffrorna har justerats för detta. Antalet anställda 2020 har även justerats avseende Abraservice. Rörelseresultat är exklusive avskrivningar på övervärden av materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO. Avskrivningarna på övervärden under tredje kvartalet uppgick till 16 (17) Mkr.
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna var 67 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020 och uppgick till 5 993 (3 581) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 34 procentenheter och högre priser för 32 procentenheter. Valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 2 procentenheter. Övriga intäkter bidrog med 3 procentenheter.
Jämfört med andra kvartalet 2021 ökade intäkterna med 3 %. Högre priser bidrog med 12 procentenheter medan lägre volymer påverkade negativt med 10 procentenheter. Valutaeffekter stod för en positiv effekt om 1 procentenhet.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet 2021 uppgick till 1 006 (34) Mkr, vilket var 972 Mkr högre jämfört med tredje kvartalet 2020. Högre priser och högre volymer påverkade positivt, medan högre kostnader för råmaterial hade en viss negativ effekt. Högre kapacitetsutnyttjande påverkade positivt. De fasta kostnaderna ökade något, då fjolårets kvartal präglades av svag efterfrågan och besparingsåtgärder.
Jämfört med andra kvartalet 2021 var resultatet 169 Mkr lägre. Underhållsstoppet i Oxelösund, som i stort sett genomfördes enligt plan, påverkade negativt genom lägre volymer, sämre kapacitetsutnyttjande samt direkta underhållskostnader. Högre priser kompenserade en del av de negativa effekterna.
Marknadsutveckling
Efterfrågan på den europeiska marknaden var säsongsmässigt lägre under tredje kvartalet. Den underliggande efterfrågan i de stora kundsegmenten var på en stabil nivå. Heavy Transport, Material Handling och Construction Machinery, särskilt undersegmentet Lifting, var på en hög nivå under tredje kvartalet. Heavy Transport hade en viss negativ påverkan av komponentbristen.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen ökade med 13 % jämfört med tredje kvartalet 2020, medan den var 28 % lägre jämfört med andra kvartalet 2021.
Plåtproduktionen under tredje kvartalet 2021 var 18 % högre med motsvarande period 2020. Jämfört med andra kvartalet 2021 minskade plåtproduktionen med 15 %.
De externa leveranserna av plåt under tredje kvartalet 2021 var 34 % högre jämfört med motsvarande kvartal 2020, medan de var 10 % lägre jämfört med andra kvartalet 2021.
Produktion och leveranser under det tredje kvartalet påverkades av det planerade underhållsstoppet i Oxelösund. Fjolårets tredje kvartal präglades av anpassning av produktionen till en svag efterfrågan.
Produktion och leveranser
| 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | Kv3 | Kv3 | Kv2 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Råstålsproduktion | 469 | 415 | 649 | 1 767 | 1 662 | 2 307 |
| Plåtproduktion | 395 | 336 | 466 | 1 316 | 1 257 | 1 687 |
| Plåtleveranser | 348 | 259 | 388 | 1 112 | 830 | 1 127 |
Råstålsproduktion och plåtproduktion för 2020 samt första halvåret 2021 har räknats om avseende omorganiseringen av Mobile.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 1 382 (601) Mkr. Förbättringen jämfört med motsvarande period 2020 förklaras främst av ett högre resultat.
Investeringarna under tredje kvartalet uppgick till 323 (106) Mkr varav 160 (30) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Europe
Tredje kvartalet i korthet
- Stark marknad och höga priser
- Rörelseresultatet steg till 2 524 (-631) Mkr
- Leveranserna ökade med 6 % till 795 (751) kton
Nyckeltal
| 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Kv2 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Intäkter | 10 789 | 6 153 | 10 246 | 29 864 | 20 481 | 27 954 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 2 912 | -221 | 1 900 | 5 950 | 58 | 554 |
| Rörelseresultat | 2 524 | -631 | 1 512 | 4 795 | -1 196 | -1 113 |
| Operativt kassaflöde | 604 | -242 | 2 280 | 3 129 | -717 | 702 |
| Antal anställda vid periodens slut | 6 646 | 6 768 | 6 637 | 6 646 | 6 768 | 6 701 |
Rörelseresultat är exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under tredje kvartalet uppgick till 21 (60) Mkr.
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna ökade med 75 % jämfört med tredje kvartalet 2020 och uppgick till 10 789 (6 153) Mkr. Högre priser bidrog med 66 procentenheter och högre volymer med 6 procentenheter. Övriga intäkter bidrog med 5 procentenheter, medan negativa valutaeffekter minskade intäkterna med 2 procentenheter.
Jämfört med andra kvartalet 2021 ökade intäkterna med 5 %. Högre priser stod för en positiv effekt på 23 procentenheter och valutaeffekter svarade för en positiv effekt om 1 procentenhet. Lägre volymer minskade intäkterna med 19 procentenheter.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet ökade till 2 524 (-631) Mkr, en uppgång med 3 155 Mkr jämfört med motsvarande kvartal 2020. Högre priser var den främsta anledningen till resultatlyftet, vilket delvis motverkades av högre rörliga kostnader för råmaterial. Bättre kapacitetsutnyttjande påverkade positivt. De fasta kostnaderna ökade något, då fjolårets kvartal präglades av besparingsåtgärder medan aktivitetsnivån under 2021 har varit betydligt högre.
Jämfört med andra kvartalet 2021 ökade resultatet med 1 012 Mkr. Högre priser, som till en viss del motverkades av högre kostnader för råmaterial, lyfte resultatet. Planerade underhållsstopp påverkade negativt genom lägre volymer, sämre kapacitetsutnyttjande samt direkta underhållskostnader.
Marknadsutveckling
Tredje kvartalet präglades av en säsongmässigt lägre aktivitet, bland annat inom Steel Service Centers. Kundsegmenten Automotive och Heavy Transport påverkades av lägre produktion hänförligt till bristen på halvledare. Aktiviteten inom Construction var robust och efterfrågan var också god inom Construction Machinery.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen under tredje kvartalet 2021 var 29 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020, medan den var 10 % lägre jämfört med andra kvartalet 2021.
Plåtproduktionen var 25 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020, medan den var 16 % lägre jämfört med andra kvartalet 2021.
Produktionssiffrorna för tredje kvartalet ifjol präglades av planerat underhåll och anpassning till en lägre efterfrågan och bland annat stängdes den ena masugnen ned tillfälligt i Raahe.
De externa leveranserna av plåt under tredje kvartalet 2021 var 6 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020 medan de var 19 % lägre jämfört med andra kvartalet 2021.
Produktion och leveranser
| 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | Kv3 | Kv3 | Kv2 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Råstålsproduktion | 1 080 | 837 | 1 204 | 3 442 | 2 839 | 4 046 |
| Plåtproduktion | 1 081 | 864 | 1 290 | 3 578 | 2 890 | 4 111 |
| Plåtleveranser | 795 | 751 | 980 | 2 756 | 2 401 | 3 314 |
Produktionssiffrorna inkluderar höghållfasta stål som producerats för SSAB Special Steels. Dessa volymer inkluderas ej i SSAB Europes leveranser.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 604 (-242) Mkr. Jämfört med tredje kvartalet 2020 påverkades kassaflödet positivt av ett högre resultat, vilket delvis motverkades av en högre rörelsekapitalbindning.
Investeringarna under tredje kvartalet uppgick till 262 (246) Mkr varav 19 (38) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Americas
Tredje kvartalet i korthet
- Rörelseresultatet steg till 1 871 (-395) Mkr, främst relaterat till högre priser
- Leveranserna ökade med 5 % till 484 (462) kton
Nyckeltal
| 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Kv2 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Intäkter | 6 061 | 2 709 | 4 822 | 14 527 | 9 791 | 13 239 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 1 917 | -348 | 1 126 | 3 354 | -120 | -63 |
| Rörelseresultat | 1 871 | -395 | 1 084 | 3 224 | -275 | -257 |
| Operativt kassaflöde | 1 538 | -55 | 843 | 2 385 | 93 | 222 |
| Antal anställda vid periodens slut | 651 | 650 | 633 | 651 | 650 | 646 |
Från och med tredje kvartalet 2021 ingår inte längre stålverket i Mobile i SSAB Americas organisation, jämförelsesiffrorna har justerats för detta. Rörelseresultat är exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO. Avskrivningar på övervärden under tredje kvartalet uppgick till 1 (-1) Mkr.
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna ökade med 124 % jämfört med tredje kvartalet 2020 och uppgick till 6 061 (2 709) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt om 121 procentenheter. Högre volymer bidrog med 5 procentenheter. En bättre produktmix och övriga intäkter bidrog med 1 procentenhet vardera. Valutaeffekter hade en negativ effekt om 4 procentenheter.
Jämfört med andra kvartalet 2021 var intäkterna 26 % högre. Högre priser påverkade positivt med 25 procentenheter. Valutaeffekter hade en positiv effekt om 3 procentenheter, medan lägre volymer svarade för en negativ effekt om 2 procentenheter.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 1 871 (-395) Mkr, en förbättring med 2 226 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2020. Högre priser, som till viss del motverkades av högre kostnader för skrot, var den främsta förklaringen till uppgången.
Jämfört med andra kvartalet 2021 ökade rörelseresultatet med 787 Mkr. Ökningen förklarades i huvudsak av högre priser.
Marknadsutveckling
Leveranserna var högre jämfört med motsvarande period ifjol, drivet av bland annat Heavy Transport och Steel Service Centers. Efterfrågan är generellt sett stark.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen steg med 10 % jämfört med tredje kvartalet 2020, medan den var 7 % lägre jämfört med andra kvartalet 2021.
Plåtproduktionen var 22 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020, medan den var 1 % lägre jämfört med andra kvartalet 2021.
De externa leveranserna av plåt steg med 5 % jämfört med tredje kvartalet 2020, medan de minskade med 2 % jämfört med andra kvartalet 2021.
Produktion och leveranser
| 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | Kv3 | Kv3 | Kv2 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Råstålsproduktion | 293 | 267 | 315 | 905 | 878 | 1 182 |
| Plåtproduktion | 291 | 238 | 294 | 857 | 819 | 1 140 |
| Plåtleveranser | 484 | 462 | 494 | 1 458 | 1 450 | 2 019 |
Leveranssiffrorna inkluderar grovplåt som producerats vid SSAB Special Steels stålverk i Mobile men som säljs av SSAB America s. Från och med tredje kvartalet 2021 ingår inte längre stålverket i Mobile i SSAB Americas organisation, jämförelsesiffrorna har justerats för detta.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet 2021 uppgick till 1 538 (-55) Mkr. Jämfört med tredje kvartalet 2020 påverkades kassaflödet positivt av ett högre resultat.
Investeringarna under tredje kvartalet uppgick till 27 (26) Mkr varav 6 (-) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Tibnor
Tredje kvartalet i korthet
- Rörelseresultatet ökade till 515 (6) Mkr
- Bättre marginaler och högre leveranser
Nyckeltal
| 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Kv2 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Intäkter | 3 063 | 1 752 | 3 214 | 8 934 | 6 210 | 8 241 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 552 | 42 | 486 | 1 290 | 156 | 240 |
| Rörelseresultat | 515 | 6 | 449 | 1 182 | 47 | 96 |
| Operativt kassaflöde | 56 | -112 | 137 | 481 | -98 | 186 |
| Leveranser, Kton | 190 | 172 | 242 | 668 | 583 | 781 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 003 | 999 | 990 | 1 003 | 999 | 981 |
Rörelseresultatet är exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under tredje kvartalet uppgick till 5 (6) Mkr.
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna ökade med 75 % jämfört med tredje kvartalet 2020 och uppgick till 3 063 (1 752) Mkr, drivet av en stark marknad med höga priser.
Intäkterna var 5 % lägre jämfört med andra kvartalet 2021.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet 2021 var 509 Mkr högre jämfört med motsvarande period ifjol och uppgick till 515 (6) Mkr. Lagervinster, högre priser och högre volymer bidrog till förbättringen.
Jämfört med andra kvartalet 2021 ökade resultatet med 66 Mkr. Bättre priser och lagervinster förklarade förbättringen.
Marknadsutveckling
Efterfrågan var säsongsmässigt lägre jämfört med föregående kvartal. Aktiviteten var dock högre jämfört med motsvarande period ifjol, även om vissa kundsegment påverkades negativt av bristen på komponenter. De byggrelaterade segmenten hade en god utveckling.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 56 (-112) Mkr. Jämfört med tredje kvartalet 2020 påverkades kassaflödet positivt av ett bättre resultat, medan en högre rörelsekapitalbindning påverkade negativt.
Investeringarna under tredje kvartalet uppgick till 15 (13) Mkr varav 4 (1) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Ruukki Construction
Tredje kvartalet i korthet
- Rörelseresultatet förbättrades till 229 (145) Mkr, drivet av högre volymer
- God underliggande efterfrågan
Nyckeltal
| 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Kv2 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Intäkter | 1 766 | 1 391 | 1 593 | 4 481 | 4 310 | 5 516 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 270 | 185 | 202 | 560 | 368 | 484 |
| Rörelseresultat | 229 | 145 | 162 | 439 | 242 | 314 |
| Operativt kassaflöde | 209 | 213 | 233 | 451 | 343 | 481 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 381 | 1 337 | 1 368 | 1 381 | 1 337 | 1 362 |
Rörelseresultatet är exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under tredje kvartalet uppgick till 2 (-1) Mkr.
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna var 27 % högre jämfört med det tredje kvartalet 2020. Ökningen drevs av både Roofing och Building Envelopes med högre volymer och högre priser.
Jämfört med andra kvartalet 2021 ökade intäkterna med 11 %, främst relaterat till en säsongsmässig uppgång inom Roofing.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet 2021 ökade till 229 (145) Mkr, förbättringen berodde främst på bättre volymer.
Jämfört med andra kvartalet 2021 ökade resultatet med 67 Mkr, främst på grund av säsongsmässigt högre volymer inom Roofing.
Building Systems hade intäkter om cirka 600 Mkr fram till avyttringen i April 2020, med ett svagt positivt rörelseresultat.
Marknadsutveckling
Under tredje kvartalet var efterfrågan i byggindustrin säsongsmässigt stark. Generellt är efterfrågan högre jämfört med de senaste åren och de marknader (i huvudsak östra Europa och Norge) som påverkades av Covid-19 är nu tillbaka på en normal nivå eller bättre.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 209 (213) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett högre resultat, vilket motverkades av en högre rörelsekapitalbindning.
Investeringarna under tredje kvartalet uppgick till 42 (13) Mkr varav 30 (6) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Hållbarhet
Nyckeltal – rullande 12 månader
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Kv3 | Kv3 | Kv2 | Helår | |
| Säkerhet | ||||
| Olycksfallsfrekvens (LTIF), 1) | 1,9 | 4,0 | 2,0 | 3,7 |
| Antal olyckor (LTI) 2) | 50 | 104 | 60 | 101 |
| Miljö | ||||
| Energianvändning, GWh 3) | 9 561 | 8 752 | 9 312 | 9 070 |
| Energiintensitet, kWh/ton råstål | 1 156 | 1 250 | 1 172 | 1 204 |
| Utsläpp från produktionen (Scope 1), Kton 4) | 9 807 | 8 553 | 9 374 | 8 906 |
| Indirekta utsläpp (Scope 2), Kton 5) | 1 115 | 1 112 | 1 110 | 1 142 |
| Växthusgasintensitet, ton CO2-utsläpp/ton råstål 6) | 1,3 | 1,4 | 1,3 | 1,3 |
1) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag per miljon arbetade timmar (LTIF, Lost Time Injury Frequency), egna anställda och underleverantör.
2) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag, egna anställda och underleverantör.
3) Den totala energianvändningen (el, inköpta bränslen och inköpt värme).
4) Direkta utsläpp från produktionen (Scope 1).
5) Indirekta utsläpp från framställningen av inköpt elkraft, värme och ånga (Scope 2).
6) Inkluderar Scope 1 och Scope 2.
Ledande hållbarhetsprestanda
SSABs målsättning är att vara världens säkraste stålföretag och uppnå noll arbetsrelaterade olyckor och sjukdomar. Under kvartalet uppgick olycksfallsfrekvensen avseende olyckor som resulterar i frånvaro i mer än en dag (LTIF) till 1,9 (4,0) (rullande 12 månader). Minskningen beror framförallt på det långsiktiga arbetet med att bland annat förbättra säkerhetskulturen. Den totala registrerbara skadefrekvensen (TRIF) uppgick till 8,5 (10,7).
Energianvändning och direkta utsläpp från produktionen ökade något jämfört med motsvarande period förra året, i linje med den ökade produktionen.
Först med fossilfritt stål
Under året har SSAB befäst positionen som ledande kraft i stålindustrins gröna omställning. Under kvartalet valsades det första fossilfria stålet och levererades till Volvokoncernen. SSABs fossilfria stål baseras på HYBRIT-tekniken som ersätter kol och koks, traditionellt använt för järnmalmsbaserad ståltillverkning, med fossilfri el och vätgas. Processen eliminerar i stort sett koldioxidutsläpp i stålproduktionen och produktionen görs på HYBRIT:s pilotanläggning i Luleå. Senast 2026 planerar SSAB att förse marknaden med fossilfritt stål i kommersiell skala, efter att masugnarna i Oxelösunds har ersatts med ljusbågsugnar.
Vidare har flera nya partnerskap med kunder ingåtts under kvartalet, bland annat med Mercedes-Benz, för att tillsammans arbeta för en fullständig fossilfri värdekedja. Det stora intresset från kunderna gör att vi undersöker förutsättningarna för att ställa om till fossilfri produktion tidigare än ursprungsplanen. En förutsättning är dock att samhället kan säkerställa kraftöverföring, effektiva tillståndsprocesser och en spelplan med lika villkor, både inom och utanför Europa.
Redan idag kan SSABs kunder förbättra hållbarhetsprestandan i sina produkter genom att använda stål bättre. Målet är att SSABs kunder 2021 ska uppnå en årlig koldioxidbesparing om 10 miljoner ton under slutprodukternas användningsfas, genom ökad användning av höghållfasta stål. Detta innebär besparingar motsvarande SSABs direkta utsläpp av koldioxid. Besparingarna kommer att nås genom konceptet SSAB EcoUpgraded med 8,0 miljoner ton, och genom Automotive Premium med 2,0 miljoner ton.
Ytterligare information om bolagets hållbarhetsarbete finns på bolagets hemsida, www.ssab.se/ssab/hallbarhet.
Risker och osäkerheter
SSABs helägda dotterbolag, SSAB EMEA AB äger 50 % av Oxelösunds Hamn AB. Sedan 2017 pågår en rättslig process då Tullverket har påfört Oxelösunds Hamn diverse punktskatter samt importmoms till ett värde om cirka 260 Mkr. Det finns en risk att Oxelösunds Hamn kan behöva betala hela eller en del av beloppet och att SSAB EMEA AB således måste ge ett aktieägartillskott för att Oxelösunds Hamn ska kunna betala. SSABs ståndpunkt är att det inte föreligger någon skyldighet att erlägga punktskatter och moms och därmed har ingen avsättning har gjorts.
För information avseende övriga väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen för 2020.
Extra bolagsstämma – förändringar i styrelsen
En extra bolagsstämma äger rum torsdagen den 28 oktober 2021. Kallelse till stämman finns på SSABs webbsida. Med anledning av de ägarförändringar som ägde rum i SSAB under maj och juni i år meddelade SSABs styrelseordförande, Bengt Kjell, i september styrelsen att han snarast möjligt önskade avgå som ledamot och ordförande i styrelsen. Valberedningen i SSAB har beslutat att föreslå den nuvarande ledamoten Lennart Evrell som ny styrelseordförande. I september begärde även ledamoten i SSABs styrelse, Annareetta Lumme-Timonen, att få avgå vid den kommande extra bolagsstämman. Detta med anledning av de ägarförändringar som ägde rum i Finland. Valberedningen har beslutat att föreslå att Maija Strandberg ersätter henne i styrelsen.
Förändringar i koncernledningen
Leena Craelius har utsetts till tillförordnad Finansdirektör på SSAB. Hon har en lång erfarenhet från stålindustrin och har tidigare innehaft flera seniora positioner på SSAB. Hon tillträder sin nya roll den 1 november 2021. Hon efterträder Håkan Folin.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och Årsredovisningslagen.
Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna för koncernen har skett från årsredovisningen 2020.
Granskning
Denna delårsrapport har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Stockholm den 25 oktober 2021
Martin Lindqvist VD och koncernchef
Finansiella rapporter enligt IFRS – Koncernen
Siffrorna i tabellerna är avrundade, vilket kan påverka summeringarna.
Koncernens rapport över resultat i sammandrag
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Intäkter | 25 220 | 14 481 | 68 554 | 48 409 | 65 396 |
| Kostnad för sålda varor | -18 288 | -14 594 | -53 491 | -46 166 | -61 617 |
| Bruttoresultat | 6 932 | -113 | 15 063 | 2 243 | 3 780 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -1 111 | -857 | -3 288 | -3 065 | -4 074 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -26 | 1 | 72 | -60 | -30 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 5 | -5 | 29 | 1 | -1 |
| Rörelseresultat | 5 800 | -973 | 11 876 | -881 | -325 |
| Finansiella intäkter | 375 | 595 | 1 159 | 1 510 | 2 130 |
| Finansiella kostnader | -486 | -697 | -1 477 | -1 849 | -2 607 |
| Periodens resultat efter finansnetto | 5 689 | -1 075 | 11 557 | -1 220 | -802 |
| Skatt | -1 208 | 342 | -2 345 | 385 | 312 |
| Periodens resultat | 4 481 | -734 | 9 213 | -835 | -490 |
| Varav tillhörigt: | |||||
| - moderbolagets aktieägare | 4 478 | -741 | 9 204 | -853 | -510 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 2 | 8 | 9 | 17 | 20 |
Koncernens rapport över övrigt totalresultat
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Periodens resultat efter skatt | 4 481 | -734 | 9 213 | -835 | -490 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | |||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 1 453 | -1 560 | 3 204 | -1 463 | -6 252 |
| Kassaflödessäkringar | 128 | 15 | 260 | -168 | -131 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) | -19 | 168 | -219 | 177 | 778 |
| Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | -22 | -39 | -7 | -4 | -181 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | 1 541 | -1 416 | 3 238 | -1 459 | -5 787 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | |||||
| Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen | 21 | -2 | 94 | -20 | -38 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen Summa poster som inte kommer att omklassificeras till |
-5 | 0 | -20 | 4 | 2 |
| resultaträkningen | 16 | -1 | 74 | -16 | -35 |
| Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 1 557 | -1 417 | 3 312 | -1 474 | -5 823 |
| Summa totalresultat för perioden | 6 037 | -2 151 | 12 526 | -2 310 | -6 312 |
| Varav tillhörigt: | |||||
| - moderbolagets aktieägare | 6 034 | -2 159 | 12 513 | -2 327 | -6 327 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 3 | 8 | 13 | 17 | 15 |
1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.
Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag
| 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 Sep | 30 Sep | 31 dec |
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 30 667 | 31 570 | 28 896 |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 097 | 23 073 | 22 022 |
| Nyttjanderättstillgångar | 2 575 | 2 524 | 2 344 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 645 | 1 390 | 1 348 |
| Uppskjutna skattefordringar 1) | 205 | 283 | 233 |
| Summa anläggningstillgångar | 57 188 | 58 841 | 54 843 |
| Varulager | 23 085 | 18 834 | 17 444 |
| Kundfordringar | 11 944 | 7 147 | 6 905 |
| Aktuella skattefordringar | 488 | 540 | 417 |
| Övriga kortfristiga fordringar 2) | 2 324 | 2 084 | 1 942 |
| Likvida medel | 9 594 | 5 412 | 7 051 |
| Summa omsättningstillgångar | 47 435 | 34 018 | 33 759 |
| Summa tillgångar | 104 623 | 92 859 | 88 601 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för moderbolagets aktieägare | 66 428 | 57 987 | 53 987 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 55 | 111 | 109 |
| Summa eget kapital | 66 483 | 58 099 | 54 096 |
| Uppskjutna skatteskulder | 594 | 39 | 376 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 571 | 700 | 657 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder 1) | 241 | 414 | 316 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 9 407 | 9 645 | 9 031 |
| Leasingskuld | 2 005 | 1 977 | 1 801 |
| Summa långfristiga skulder och avsättningar | 12 818 | 12 775 | 12 181 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 1 697 | 6 696 | 5 960 |
| Leasingskuld | 688 | 658 | 652 |
| Leverantörsskulder | 15 990 | 10 188 | 11 068 |
| Aktuella skatteskulder | 1 709 | 284 | 233 |
| Övriga kortfristiga skulder och avsättningar | 5 238 | 4 159 | 4 412 |
| Summa kortfristiga skulder och avsättningar | 25 322 | 21 985 | 22 324 |
| Summa eget kapital och skulder | 104 623 | 92 859 | 88 601 |
| Ställda säkerheter | 939 | 965 | 878 |
| Eventualförpliktelser | 2 679 | 2 560 | 2 338 |
1) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 38 (114) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga icke räntebärande skulder.
2) I Övriga kortfristiga fordringar ingår bankmedel (spärrade) med 878 (903) Mkr.
Koncernens rapport över förändring i eget kapital i sammandrag
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet |
kapital Reserver | Balanserat resultat inkl. årets resultat |
Totalt eget kapital |
Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
| Eget kapital 31 dec, 2019 | 9 063 | 23 022 | 7 028 | 21 202 | 60 314 | 103 | 60 417 |
| Förändringar 1 jan - 30 sep, 2020 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -1 459 | -868 | -2 327 | 17 | -2 310 | ||
| Utdelning, innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande | - | -8 | -8 | ||||
| Eget kapital 30 sep, 2020 | 9 063 | 23 022 | 5 569 | 20 333 | 57 987 | 111 | 58 099 |
| Förändringar 1 okt - 31 dec, 2020 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -4 322 | 322 | -4 000 | -1 | -4 002 | ||
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande |
- | -1 | -1 | ||||
| Eget kapital 31 dec, 2020 | 9 063 | 23 022 | 1 247 | 20 655 | 53 987 | 109 | 54 096 |
| Förändringar 1 jan - 30 sep, 2021 | |||||||
| Totalresultat för perioden | 3 234 | 9 279 | 12 513 | 13 | 12 526 | ||
| Resultat från transaktion med ägare till | |||||||
| innehav utan bestämmande inflytande | -72 | -72 | -58 | -130 | |||
| Utdelning, innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande | - | -9 | -9 | ||||
| Eget kapital 30 sep, 2021 | 9 063 | 23 022 | 4 481 | 29 862 | 66 428 | 55 | 66 483 |
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som elderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 386 (240) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 43 (278) Mkr. I balansposten Finansiella anläggningstillgångar finns derivat värderade till totalt 135 (5) Mkr och i balansposten Långfristiga icke räntebärande skulder finns derivat värderade till totalt 4 (106) Mkr.
Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger i balansposten Långfristiga räntebärande skulder (inklusive kortfristig del) skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 146 (205) Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.
Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument
Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.
Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2 förutom elderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser och därmed klassificeras i nivå 1.
Rapport över kassaflöden i sammandrag
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| AFFÄRSVERKSAMHET | |||||
| Resultat från löpande verksamhet | |||||
| Rörelseresultat | 5 800 | -973 | 11 876 | -881 | -325 |
| Poster som inte påverkar kassaflödet: | |||||
| Avskrivningar/nedskrivningar på anläggningstillgångar | 782 | 907 | 2 465 | 2 806 | 3 689 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 19 | 6 | -103 | -4 | 32 |
| Erhållna och betalda räntor | -125 | -164 | -302 | -460 | -545 |
| Betald skatt | -322 | 3 | -712 | -178 | -56 |
| Förändring av rörelsekapital | -2 693 | 699 | -4 458 | -465 | 1 570 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 3 462 | 477 | 8 766 | 817 | 4 366 |
| INVESTERINGSVERKSAMHET | |||||
| Investeringar i anläggningar | -679 | -406 | -1 556 | -1 483 | -2 204 |
| Förvärv rörelser och andelar | 0 | -43 | -103 | -198 | -233 |
| Avyttrade rörelser och andelar | - | -1 | - | 105 | 143 |
| Övrig investeringsverksamhet (+minskning) | 30 | 5 | 68 | 91 | 116 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -649 | -445 | -1 592 | -1 485 | -2 178 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHET | |||||
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -2 | -4 | -9 | -8 | -9 |
| Förändring av lån | -1 390 | 281 | -4 249 | 3 994 | 3 302 |
| Förändring av finansiella placeringar | -39 | 26 | -7 | -839 | -715 |
| Förvärv andelar av innehav utan bestämmande inflytande | 0 | - | -127 | - | - |
| Övrig finansiering (+ ökning) | 388 | -675 | 197 | -757 | -1 893 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | -1 044 | -372 | -4 195 | 2 389 | 685 |
| LIKVIDA MEDEL | |||||
| Likvida medel vid periodens början | 8 058 | 5 559 | 7 051 | 3 597 | 3 597 |
| Periodens kassaflöde | 1 769 | -340 | 2 979 | 1 721 | 2 872 |
| Omräkningsdifferenser, likvida medel | -233 | 193 | -437 | 94 | 581 |
| Likvida medel den periodens utgång | 9 594 | 5 412 | 9 594 | 5 412 | 7 051 |
| Avtalad ej utnyttjad bankkredit | 8 554 | 14 804 | 8 554 | 14 804 | 14 471 |
| Disponibla likvida medel (inkl outnyttjade bankkrediter) | 18 148 | 20 216 | 18 148 | 20 216 | 21 522 |
Nyckeltal
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kv3 | Kv3 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår | |
| Rörelsemarginal (%) | 23 | -7 | 17 | -2 | -1 |
| Resultat per aktie (kr) | 4,35 | -0,72 | 8,94 | -0,83 | -0,50 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 64,50 | 56,31 | 64,50 | 56,31 | 52,42 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 5 | 22 | 5 | 22 | 19 |
| Soliditet (%) | 63 | 62 | 63 | 62 | 61 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal anställda vid periodens slut 1) | 14 130 | 14 012 | 14 130 | 14 012 | 13 974 |
1) Antalet anställda 2020 har justerats avseende Abraservice.
Finansiella rapporter - Moderbolaget
Moderbolagets rapport över resultat i sammandrag
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Bruttoresultat | - | - | - | - | - |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -99 | -56 | -317 | -229 | -315 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 56 | 38 | 165 | 137 | 164 |
| Rörelseresultat | -43 | -18 | -152 | -92 | -150 |
| Finansnetto | -30 | 207 | -214 | 235 | -39 |
| Resultat efter finansnetto | -73 | 189 | -367 | 143 | -190 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -150 | - | -312 |
| Resultat före skatt | -73 | 189 | -517 | 143 | -502 |
| Skatt | 16 | 14 | 100 | 27 | -14 |
| Resultat efter skatt | -57 | 203 | -416 | 170 | -516 |
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Resultat efter skatt | -57 | 203 | -416 | 170 | -516 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Kassaflödessäkringar | 1 | 0 | 7 | -8 | -5 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 0 | 0 | -1 | 2 | 1 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | 1 | 0 | 5 | -6 | -4 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 1 | 0 | 5 | -6 | -4 |
| Summa totalresultat för perioden | -56 | 203 | -410 | 164 | -520 |
Moderbolagets rapport över finansiell ställning i sammandrag
| 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 Sep | 30 Sep | 31 dec |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 72 530 | 76 024 | 75 096 |
| Övriga omsättningstillgångar | 7 882 | 9 106 | 8 084 |
| Likvida medel | 7 843 | 3 776 | 5 662 |
| Summa tillgångar | 88 254 | 88 906 | 88 842 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 9 964 | 9 964 | 9 964 |
| Fritt eget kapital | 53 535 | 54 630 | 53 947 |
| Summa eget kapital | 63 499 | 64 594 | 63 911 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 7 414 | 7 389 | 7 055 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 17 341 | 16 922 | 17 876 |
| Summa eget kapital och skulder | 88 254 | 88 906 | 88 842 |
Information om rörelsesegmenten
SSAB är organiserat i fem rörelsesegment vilka har ett tydligt resultatansvar; de tre ståltillverkande divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas samt de helägda dotterbolagen Tibnor och Ruukki Construction. Tibnor och Ruukki Construction styrs som självständiga dotterbolag.
SSAB Special Steels
SSAB Special Steels ansvarar globalt för marknadsföring och försäljning av SSABs alla seghärdade stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 690 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund, Sverige och Mobile, USA samt för försäljningen av ovan nämnda produkter som produceras i Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.
SSAB Europe
SSAB Europe ansvarar för produkter inom tunnplåt, grovplåt och rör. SSAB Europe har även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt i Luleå och Borlänge, Sverige.
SSAB Americas
SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier, USA.
Tibnor
Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. Tibnor köper och säljer material, producerat både av SSAB och andra leverantörer.
Ruukki Construction
Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads- och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja.
Specifikation externa intäkter
Nedanstående tabeller beskriver externa intäkter per rörelsesegment, uppdelat på geografiska områden och produktområden.
Externa intäkter per rörelsesegment, januari – september
| Externa intäkter Jan-Sep 2021 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Totalt |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 446 | 6 237 | - | 3 280 | 1 045 | 11 009 |
| Finland | 227 | 3 736 | - | 1 529 | 1 174 | 6 665 |
| Danmark | 154 | 1 229 | - | 2 086 | 120 | 3 589 |
| Tyskland | 1 039 | 1 729 | - | 47 | 1 | 2 816 |
| Polen | 670 | 1 695 | - | 30 | 749 | 3 144 |
| Italien | 914 | 1 547 | - | 0 | - | 2 461 |
| Övriga EU-27 | 2 262 | 4 561 | 82 | 534 | 818 | 8 257 |
| Storbritannien | 395 | 1 013 | - | 0 | 0 | 1 408 |
| Norge | 43 | 461 | - | 1 292 | 409 | 2 205 |
| Övriga Europa | 1 213 | 610 | - | 13 | 148 | 1 983 |
| USA | 3 249 | 732 | 12 649 | 0 | 1 | 16 630 |
| Kanada | 1 082 | 9 | 1 448 | - | 4 | 2 543 |
| Övriga världen | 4 692 | 870 | 269 | 11 | 2 | 5 844 |
| Summa | 16 386 | 24 428 | 14 448 | 8 821 | 4 472 | 68 554 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 15 959 | 22 651 | 14 448 | - | - | 53 058 |
| Handelsverksamhet | - | - | - | 8 821 | - | 8 821 |
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 4 472 | 4 472 |
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 178 | 1 711 | - | - | - | 1 889 |
| Övrigt | 250 | 65 | 0 | - | - | 315 |
| Summa | 16 386 | 24 428 | 14 448 | 8 821 | 4 472 | 68 554 |
| Externa intäkter Jan-Sep 2020 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Total |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 231 | 3 742 | - | 2 287 | 1 111 | 7 371 |
| Finland | 175 | 2 689 | - | 1 095 | 1 224 | 5 184 |
| Denmark | 77 | 891 | 1 | 1 328 | 35 | 2 332 |
| Tyskland | 789 | 1 405 | - | 21 | 1 | 2 217 |
| Polen | 402 | 1 278 | - | 16 | 588 | 2 284 |
| Italien | 558 | 790 | - | 1 | 0 | 1 348 |
| Övriga EU-27 | 1 667 | 2 980 | - | 347 | 817 | 5 812 |
| Storbritannien | 259 | 606 | - | 0 | 6 | 871 |
| Norge | 52 | 384 | - | 1 001 | 396 | 1 833 |
| Övriga Europa | 855 | 488 | - | 12 | 101 | 1 456 |
| USA | 2 428 | 613 | 8 716 | - | 1 | 11 758 |
| Kanada | 645 | - | 931 | - | 2 | 1 578 |
| Övriga världen | 3 600 | 666 | 85 | 11 | 1 | 4 363 |
| Summa | 11 737 | 16 533 | 9 733 | 6 120 | 4 286 | 48 409 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 11 341 | 15 510 | 9 734 | - | - | 36 585 |
| Handelsverksamhet | - | - | - | 6 120 | - | 6 120 |
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 4 286 | 4 286 |
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 170 | 954 | - | - | - | 1 124 |
| Övrigt | 225 | 69 | 0 | - | 0 | 293 |
| Summa | 11 737 | 16 533 | 9 733 | 6 120 | 4 286 | 48 409 |
Externa intäkter per rörelsesegment, tredje kvartalet
| Externa intäkter Kv3 2021 | Rörelsesegment | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||||||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Totalt | ||||
| Geografiska områden | ||||||||||
| Sverige | 233 | 2 190 | - | 1 075 | 379 | 3 877 | ||||
| Finland | 142 | 1 302 | - | 550 | 472 | 2 466 | ||||
| Danmark | 38 | 468 | - | 720 | 40 | 1 265 | ||||
| Tyskland | 420 | 484 | - | 21 | 0 | 926 | ||||
| Polen | 261 | 663 | - | 10 | 281 | 1 214 | ||||
| Italien | 435 | 426 | - | 0 | - | 861 | ||||
| Övriga EU-27 | 604 | 1 730 | 34 | 196 | 354 | 2 918 | ||||
| Storbritannien | 165 | 315 | - | 0 | 0 | 480 | ||||
| Norge | 11 | 140 | - | 449 | 149 | 748 | ||||
| Övriga Europa | 438 | 222 | - | 0 | 84 | 744 | ||||
| USA | 1 286 | 201 | 5 368 | - | 0 | 6 856 | ||||
| Kanada | 372 | 8 | 543 | - | 1 | 924 | ||||
| Övriga världen | 1 329 | 528 | 78 | 4 | 0 | 1 940 | ||||
| Summa | 5 734 | 8 677 | 6 022 | 3 027 | 1 760 | 25 220 | ||||
| Produktområde | ||||||||||
| Stålprodukter | 5 622 | 8 048 | 6 022 | - | - | 19 692 | ||||
| Handelsverksamhet | - | - | - | 3 027 | - | 3 027 | ||||
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 1 760 | 1 760 | ||||
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 42 | 599 | - | - | - | 641 | ||||
| Övrigt | 69 | 30 | 0 | - | - | 99 | ||||
| Summa | 5 734 | 8 677 | 6 022 | 3 027 | 1 760 | 25 220 |
| Externa intäkter Kv3 2020 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Totalt |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 72 | 1 157 | - | 740 | 295 | 2 263 |
| Finland | 48 | 824 | - | 306 | 420 | 1 598 |
| Denmark | 28 | 195 | 0 | 336 | 15 | 575 |
| Tyskland | 200 | 426 | - | 6 | 0 | 632 |
| Polen | 96 | 471 | - | 10 | 212 | 789 |
| Italien | 145 | 220 | - | 0 | - | 365 |
| Övriga EU-27 | 428 | 837 | - | 104 | 274 | 1 643 |
| Storbritannien | 81 | 196 | - | 0 | 0 | 277 |
| Norge | 19 | 128 | - | 221 | 123 | 491 |
| Övriga Europa | 257 | 223 | - | 3 | 48 | 531 |
| USA | 728 | 230 | 2 389 | - | 1 | 3 348 |
| Kanada | 183 | - | 276 | - | 2 | 461 |
| Övriga världen | 1 232 | 233 | 42 | 3 | 0 | 1 509 |
| Summa | 3 515 | 5 140 | 2 708 | 1 729 | 1 390 | 14 481 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 3 418 | 4 814 | 2 708 | - | - | 10 940 |
| Handelsverksamhet | - | - | - | 1 729 | - | 1 729 |
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 1 390 | 1 390 |
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 24 | 301 | - | - | - | 324 |
| Övrigt | 73 | 25 | 0 | - | 0 | 99 |
| Summa | 3 515 | 5 140 | 2 708 | 1 729 | 1 390 | 14 481 |
Relevanta avstämningar av icke IFRS-baserade nyckeltal
SSAB har applicerat riktlinjerna från ESMA (European Securities and Markets Authority) gällande alternativa nyckeltal. Även om dessa nyckeltal inte definieras eller specificeras enligt IFRS ger de en värdefull och kompletterande information till investerare och bolagets ledning avseende bolagets finansiella ställning och utveckling. Utöver definitionerna nedan finns definitioner av nedanstående icke IFRS-baserade nyckeltal i årsredovisningen.
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Rörelseresultat | 5 800 | -973 | 11 876 | -881 | -325 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 782 | 907 | 2 465 | 2 806 | 3 689 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 6 582 | -66 | 14 341 | 1 925 | 3 364 |
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, rullande 12 månader
| Okt 20- | Okt 19- | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | Sep 21 | Sep 20 | Helår |
| Rörelseresultat | 12 432 | -2 059 | -325 |
| Finansiella intäkter | 1 779 | 1 283 | 2 130 |
| Summa | 14 211 | -776 | 1 805 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital | 75 517 | 80 120 | 79 298 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % | 19% | -1% | 2% |
Räntabilitet på eget kapital efter skatt, rullande 12 månader
| Okt 20- | Okt 19- | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | Sep 21 | Sep 20 | Helår |
| Periodens resultat efter skatt | 9 558 | -2 076 | -490 |
| Genomsnittligt eget kapital | 58 735 | 61 150 | 59 430 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt, % | 16% | -3% | -1% |
Operativt kassaflöde
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Jan-Sep | Jan-Sep | Helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 3 462 | 477 | 8 766 | 817 | 4 366 |
| Återläggning erhållna och betalda räntor | 125 | 164 | 302 | 460 | 545 |
| Återläggning betald skatt | 322 | -3 | 712 | 178 | 56 |
| Underhållsinvesteringar 1) | -461 | -332 | -1 030 | -1 016 | -1 622 |
| Övrig investeringsverksamhet 2) | 30 | 5 | 68 | 91 | 115 |
| Operativt kassaflöde | 3 478 | 313 | 8 817 | 530 | 3 460 |
1) Se definition Underhållsinvesteringar i årsredovisningen.
2) Övrig investeringsverksamhet avser främst kassaflöden från långfristiga fordringar och investeringar, samt inköp av utsläppsrätter.
Nettoskuld
| 2021 | 2020 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 Sep | 30 Sep | 31 Dec |
| Räntebärande tillgångar 1) | 10 876 | 6 801 | 8 289 |
| Räntebärande skulder 2) | 14 246 | 19 727 | 18 567 |
| Nettoskuld | 3 370 | 12 926 | 10 278 |
1) Räntebärande tillgångar avser främst långfristiga och kortfristiga räntebärande fordringar och investeringar samt derivat och likvida medel.
2) Räntebärande skulder består främst av långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder samt pensionsskulder och derivat.
Finansiell information, per kvartal
Från och med den 1 juli 2021 ingår stålverket i Mobile, USA i SSAB Special Steels. För att återspegla den organisatoriska förändringen har SSAB räknat om historiska siffror som om omorganiseringen skett per den 31 december 2018. Dessa belopp har omräknats med tillämpning av koncernens redovisningsprinciper. Omorganiseringen har inte haft någon påverkan på koncernens totala finansiella rapporter, endast informationen avseende rörelsesegmenten SSAB Special Steels och SSAB Americas har påverkats. För ytterligare detaljer, se www.ssab.com.
Koncernens resultat per kvartal, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | Kv1 19 | Kv2 19 | Kv3 19 | Kv4 19 | Kv1 20 | Kv2 20 | Kv3 20 | Kv4 20 | Kv1 21 | Kv2 21 | Kv3 21 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 20 017 | 20 654 | 18 840 | 16 973 | 18 772 | 15 155 | 14 481 | 16 988 | 19 661 | 23 673 | 25 220 |
| Rörelsens kostnader | -17 295 | -18 269 | -17 524 | -17 086 | -17 500 | -14 442 | -14 543 | -15 544 | -16 820 | -18 779 | -18 644 |
| Avskrivningar | -1 081 | -1 102 | -1 028 | -1 005 | -942 | -956 | -907 | -885 | -867 | -815 | -782 |
| Intressebolag | 33 | 33 | 12 | -14 | 13 | -7 | -5 | -2 | 19 | 4 | 5 |
| Finansnetto | -91 | -86 | -99 | -114 | -123 | -114 | -102 | -138 | -106 | -101 | -111 |
| Resultat före skatt | 1 583 | 1 230 | 201 | -1 245 | 221 | -365 | -1 075 | 418 | 1 887 | 3 981 | 5 689 |
Intäkter per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | Kv1 19 | Kv2 19 | Kv3 19 | Kv4 19 | Kv1 20 | Kv2 20 | Kv3 20 | Kv4 20 | Kv1 21 | Kv2 21 | Kv3 21 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 4 897 | 5 159 | 4 531 | 3 988 | 4 553 | 3 997 | 3 581 | 4 070 | 5 122 | 5 845 | 5 993 |
| SSAB Europe | 8 577 | 8 814 | 7 637 | 6 702 | 8 139 | 6 189 | 6 153 | 7 472 | 8 829 | 10 246 | 10 789 |
| SSAB Americas | 4 862 | 4 546 | 4 441 | 3 583 | 3 871 | 3 211 | 2 709 | 3 448 | 3 644 | 4 822 | 6 061 |
| Tibnor | 2 264 | 2 534 | 2 179 | 2 172 | 2 421 | 2 037 | 1 752 | 2 031 | 2 656 | 3 214 | 3 063 |
| Ruukki Construction | 1 274 | 1 690 | 1 794 | 1 752 | 1 480 | 1 439 | 1 391 | 1 206 | 1 122 | 1 593 | 1 766 |
| Övrigt | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - | - | - | - | - | - |
| Koncernjusteringar | -1 857 | -2 089 | -1 741 | -1 224 | -1 691 | -1 718 | -1 105 | -1 239 | -1 713 | -2 047 | -2 452 |
| Summa | 20 017 | 20 654 | 18 840 | 16 973 | 18 772 | 15 155 | 14 481 | 16 988 | 19 661 | 23 673 | 25 220 |
Historiska siffror har räknats om med avseende på omorganiseringen av Mobile under tredje kvartalet 2021.
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | Kv1 19 | Kv2 19 | Kv3 19 | Kv4 19 | Kv1 20 | Kv2 20 | Kv3 20 | Kv4 20 | Kv1 21 | Kv2 21 | Kv3 21 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 995 | 805 | 624 | 12 | 738 | 758 | 313 | 794 | 1 189 | 1 390 | 1 220 |
| SSAB Europe | 738 | 469 | -67 | -194 | 413 | -133 | -221 | 496 | 1 139 | 1 900 | 2 912 |
| SSAB Americas | 966 | 934 | 582 | 15 | 169 | 59 | -348 | 57 | 301 | 1 126 | 1 917 |
| Tibnor | 78 | 73 | 47 | 8 | 50 | 65 | 42 | 83 | 252 | 486 | 552 |
| Ruukki Construction | 30 | 141 | 179 | 116 | 55 | 128 | 185 | 116 | 87 | 202 | 270 |
| Övrigt | -52 | -3 | -37 | -83 | -140 | -172 | -37 | -106 | -108 | -206 | -288 |
| Summa | 2 755 | 2 419 | 1 327 | -127 | 1 286 | 705 | -66 | 1 439 | 2 860 | 4 899 | 6 582 |
Historiska siffror har räknats om med avseende på omorganiseringen av Mobile under tredje kvartalet 2021.
Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | Kv1 19 | Kv2 19 | Kv3 19 | Kv4 19 | Kv1 20 | Kv2 20 | Kv3 20 | Kv4 20 | Kv1 21 | Kv2 21 | Kv3 21 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 717 | 528 | 352 | -290 | 450 | 469 | 34 | 518 | 914 | 1 175 | 1 006 |
| SSAB Europe | 347 | 66 | -480 | -609 | 0 | -566 | -631 | 83 | 758 | 1 512 | 2 524 |
| SSAB Americas | 917 | 888 | 528 | -58 | 115 | 6 | -395 | 18 | 258 | 1 084 | 1 871 |
| Tibnor | 38 | 29 | 2 | -39 | 12 | 29 | 6 | 48 | 218 | 449 | 515 |
| Ruukki Construction | -14 | 95 | 134 | 67 | 11 | 86 | 145 | 72 | 48 | 162 | 229 |
| Avskriv övervärden, IPSCO | -201 | -207 | -118 | -39 | -25 | -20 | -16 | -18 | -19 | -17 | -18 |
| Avskriv övervärden, Rautaruukki | -64 | -66 | -67 | -67 | -66 | -69 | -66 | -66 | -63 | -64 | -28 |
| Övrigt | -67 | -18 | -52 | -97 | -153 | -186 | -50 | -100 | -120 | -218 | -300 |
| Summa | 1 674 | 1 316 | 300 | -1 131 | 343 | -251 | -973 | 557 | 1 993 | 4 083 | 5 800 |
Historiska siffror har räknats om med avseende på omorganiseringen av Mobile under tredje kvartalet 2021.
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet, per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | Kv1 19 | Kv2 19 | Kv3 19 | Kv4 19 | Kv1 20 | Kv2 20 | Kv3 20 | Kv4 20 | Kv1 21 | Kv2 21 | Kv3 21 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| SSAB Europe | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| SSAB Americas | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Tibnor | - | - | - | -52 | - | - | - | - | - | - | - |
| Ruukki Construction | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Övrigt | - | - | -150 | 5 | - | - | - | - | - | - | - |
| Summa | - | - | -150 | -47 | - | - | - | - | - | - | - |
Produktion och leveranser
| Kton | Kv1 19 | Kv2 19 | Kv3 19 | Kv4 19 | Kv1 20 | Kv2 20 | Kv3 20 | Kv4 20 | Kv1 21 | Kv2 21 | Kv3 21 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | |||||||||||
| - SSAB Special Steels | 729 | 673 | 695 | 393 | 639 | 608 | 415 | 645 | 648 | 649 | 469 |
| - SSAB Europe | 993 | 1 120 | 930 | 926 | 1 130 | 872 | 837 | 1 207 | 1 157 | 1 204 | 1 080 |
| - SSAB Americas | 277 | 307 | 277 | 303 | 312 | 299 | 267 | 304 | 297 | 315 | 293 |
| Summa | 2 000 | 2 100 | 1 902 | 1 621 | 2 081 | 1 779 | 1 519 | 2 156 | 2 103 | 2 168 | 1 842 |
| Plåtproduktion | |||||||||||
| - SSAB Special Steels | 459 | 435 | 449 | 323 | 465 | 455 | 336 | 430 | 456 | 466 | 395 |
| - SSAB Europe | 1 162 | 1 198 | 980 | 876 | 1 190 | 836 | 864 | 1 220 | 1 207 | 1 290 | 1 081 |
| - SSAB Americas | 267 | 292 | 266 | 285 | 300 | 282 | 238 | 321 | 272 | 294 | 291 |
| Summa | 1 889 | 1 926 | 1 696 | 1 484 | 1 955 | 1 573 | 1 438 | 1 970 | 1 935 | 2 050 | 1 766 |
| Plåtleveranser | |||||||||||
| - SSAB Special Steels | 338 | 339 | 299 | 249 | 305 | 266 | 259 | 297 | 376 | 388 | 348 |
| - SSAB Europe | 907 | 909 | 794 | 752 | 955 | 695 | 751 | 913 | 980 | 980 | 795 |
| - SSAB Americas | 500 | 475 | 521 | 478 | 527 | 460 | 462 | 569 | 480 | 494 | 484 |
| Summa | 1 744 | 1 722 | 1 614 | 1 479 | 1 787 | 1 422 | 1 472 | 1 779 | 1 837 | 1 861 | 1 627 |
Historiska siffror avseende råstålsproduktion och plåtproduktion har räknats om avseende omorganiseringen av Mobile under tredje kvartalet 2021.
För ytterligare information:
Per Hillström, Head of Investor Relations, Tel 070-295 29 12 Viktoria Karsberg, Head of Corporate Identity and Group Communications, Tel 072-233 52 88
Bokslutskommuniké 2021:
Bokslutskommunikén för 2021 publiceras den 28 januari 2022.
SSAB AB (publ) Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com