AI assistant
SSAB — Interim / Quarterly Report 2018
Apr 20, 2018
2975_10-q_2018-04-20_bf631f89-2ad8-4ed2-a7ad-21dae2d85abf.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
RAPPORT FÖR FÖRSTA KVARTALET 2018
Fortsatt resultatförbättring, trots tillfälliga driftstörningar
20 april, 2018
Rapport för första kvartalet 2018
Kvartalet
- Försäljningen uppgick till 17 388 (15 739) Mkr
- Rörelseresultatet före avskrivningar uppgick till 1 836 (1 627) Mkr
- Rörelseresultatet uppgick till 916 (702) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till 0,65 (0,49) kronor
- Det operativa kassaflödet uppgick till 761 (876) Mkr
- Nettoskuldskuldsättningsgraden uppgick till 21 (32) %
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | kv 4 | helår |
| Försäljning | 17 388 | 15 739 | 17 017 | 66 059 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 1 836 | 1 627 | 1 782 | 7 591 |
| Rörelseresultat | 916 | 702 | 843 | 3 838 |
| Resultat efter finansnetto | 769 | 449 | 636 | 2 863 |
| Resultat efter skatt | 670 | 502 | 341 | 2 311 |
| Resultat per aktie (kr) | 0,65 | 0,49 | 0,32 | 2,23 |
| Operativt kassaflöde | 761 | 876 | 2 976 | 6 511 |
| Nettoskuld | 11 391 | 17 030 | 11 574 | 11 574 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 21 | 32 | 22 | 22 |
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)
Koncernchefens kommentar
SSABs rörelseresultat för första kvartalet 2018 steg med 214 Mkr jämfört med första kvartalet ifjol och uppgick till 916 Mkr. Resultatet steg också jämfört med föregående kvartal, dock påverkades kvartalet negativt av vissa driftsstörningar. En produktionsstörning orsakade stopp i masugnen under två veckor i Oxelösund och påverkade SSAB Special Steels. Under kvartalet hade vi även kapacitetsproblem med tågtransporter av stålämnen som orsakade produktions- och leveransbortfall för SSAB Europe. Problemen var åtgärdade vid kvartalets utgång. Efterfrågan är fortsatt god på våra marknader och SSABs tillväxtinitiativ utvecklades väl under kvartalet.
Kundernas behov av allt lättare och starkare produkter fortsätter att driva den strukturella tillväxten för SSAB Special Steels, samtidigt som efterfrågan också drivs av cyklisk återhämtning. Jämfört med första kvartalet ifjol ökade SSAB Special Steels leveranser med 25 procent till 346 kton och rörelseresultatet ökade med 191 Mkr till 434 Mkr. Resultatet för kvartalet påverkades negativt av produktionsstörningen enligt ovan.
SSAB Europes rörelseresultat uppgick till 657 Mkr, vilket var något lägre än första kvartalet 2017. Efterfrågan har fortsatt på en god nivå medan SSABs leveranser minskade med 4 procent, främst beroende på kapacitetsproblemen med tågtransporter enligt ovan. Höghållfasta stål inom segmentet Automotive steg med 11 procent jämfört med första kvartalet 2017.
Rörelseresultatet för SSAB Americas steg med 286 Mkr, till 129 Mkr i första kvartalet. Marknadspriserna på grovplåt i Nordamerika har stigit kraftigt sedan november förra året. Prisuppgången påverkar dock SSABs resultat med en viss eftersläpning på grund av kontraktspriser och längre ledtider, varför marginalen förbättrades först i slutet av kvartalet. Effekterna av de ståltullar som introducerades under första kvartalet har så här långt varit begränsade.
Under första kvartalet presenterade vi slutsatserna från förstudien av initiativet för fossilfritt stål, HYBRIT, och nu planerar vi för en världsunik pilotanläggning för fossilfritt stål i norra Sverige. Ett första spadtag planeras att tas under sommaren.
Utsikterna är fortsatt goda för 2018. SSAB har en stark position på hemmamarknaderna och inom våra globala nischer. Sammantaget är förutsättningarna goda för fortsatt lönsam tillväxt och starka kassaflöden. Vi har stärkt balansräkningen ordentligt och årsstämman beslutade i april om en aktieutdelning om 1,00 krona per aktie.
Utsikter
I Nordamerika bedöms efterfrågan på grovplåt vara fortsatt stark under det andra kvartalet 2018 och i Europa förväntas efterfrågan på både tunnplåt och grovplåt vara fortsatt god. För höghållfasta stål bedöms den underliggande efterfrågan att vara god i det andra kvartalet på de flesta marknader. För SSAB Europe och SSAB Americas väntas leveranserna under andra kvartalet 2018 bli något högre än under föregående kvartal, medan leveranserna för SSAB Special Steels väntas bli i linje med, eller något lägre än under första kvartalet 2018. De realiserade priserna under det andra kvartalet bedöms sammantaget bli högre för de tre ståldivisionerna jämfört med första kvartalet, främst hänförligt till SSAB Americas.
Större underhållsstopp
Under det första kvartalet 2018 har inga större planerade underhållsstopp genomförts. Tabellen nedan visar samtliga större planerade underhållsstopp under 2018 och kostnaden för genomförda underhållsstopp 2017, samt resultatpåverkan av den direkta underhållskostnaden och kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption), dock inte utebliven marginal.
Större underhållsstopp
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | kv 2 | kv 2 | kv 3 | kv 3 | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| SSAB Special Steels | - | - | - | - | - | 230 | 230 | - | 230 | 230 |
| SSAB Europe | - | 20 | 40 | 50 | 210 | 125 | 125 | 195 | 375 | 390 |
| SSAB Americas | - | 160 | - | 230 | - | - | 280 | - | 280 | 390 |
| Totalt | - | 180 | 40 | 280 | 210 | 355 | 635 | 195 | 885 | 1 010 |
Marknaden
Enligt World Steel Association (WSA) uppgick den globala råstålsproduktionen under årets två första månader till 277 (266) miljoner ton, en ökning med 3,9 % jämfört med samma period 2017. Stålproduktionen i Kina ökade med nästan 6 % under samma period jämfört med de två första månaderna i fjol. Liksom under 2017 bedöms den faktiska ökningen av stålproduktionen dock vara betydligt lägre, eftersom viss produktion flyttats från så kallad illegal kapacitet (som stängts ned), till stålverk som ingår i den officiella statistiken. I EU28 var produktionen oförändrad, medan produktionen i Nordamerika minskade med drygt 1 % under årets två första månader.
I Nordamerika var efterfrågan under det första kvartalet stark, och både från slutkunder och distributörer ökade efterfrågan jämfört med fjärde kvartalet 2017. Under första kvartalet kom ett beslut från den så kallade Section 232 utredningen om 25 % importtullar på stål från alla länder, vilket dock senare reviderades med undantag till ett flertal länder, bland annat ett tidsbegränsat undantag för EU-28. Effekterna av beslutet har hittills varit begränsade och det är ännu svårt att bedöma konsekvenserna i ett längre perspektiv. I Europa var efterfrågan under det första kvartalet fortsatt god. Lagernivåerna hos distributörer i Europa bedöms vara i balans.
I Nordamerika steg marknadspriserna på grovplåt under hela det första kvartalet. I Europa steg marknadspriserna på tunnplåt under första halvan av kvartalet för att sedan plana ut, medan priserna på grovplåt var svagt stigande hela kvartalet. I Kina sjönk marknadspriserna på tunnplåt, medan priserna för grovplåt var tämligen oförändrade under första kvartalet.
SSAB-koncernen - Summering av första kvartalet 2018
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen under första kvartalet 2018 uppgick till 17 388 (15 739) Mkr, en ökning med 10 % jämfört med första kvartalet 2017. Jämfört med fjärde kvartalet 2017 ökade försäljningen med 2 %.
Rörelseresultatet under första kvartalet 2018 uppgick till 916 (702) Mkr, en ökning med 214 Mkr jämfört med första kvartalet 2017. Jämfört med fjärde kvartalet 2017 ökade resultatet med 73 Mkr.
| Försäljning | Rörelseresultat | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | ||||
| Mkr | kv 1 | kv 1 | Förändring | kv 1 | kv 1 | Förändring | |
| SSAB Special Steels | 4 674 | 3 925 | 749 | 434 | 243 | 191 | |
| SSAB Europe | 8 051 | 7 657 | 394 | 657 | 826 | -169 | |
| SSAB Americas | 3 363 | 3 019 | 344 | 129 | -157 | 286 | |
| Tibnor | 2 058 | 2 019 | 39 | 67 | 99 | -32 | |
| Ruukki Construction | 1 088 | 1 131 | -43 | -62 | -29 | -32 | |
| Övrigt | 0 | 0 | 0 | -77 | -72 | -5 | |
| Avskrivning övervärden | - | - | - | -233 | -208 | -25 | |
| Koncernjusteringar | -1 846 | -2 012 | 166 | - | - | - | |
| Summa | 17 388 | 15 739 | 1 649 | 916 | 702 | 214 |
Försäljning och resultat per rörelsesegment
Analys av total förändring i försäljning och rörelseresultatet *)
| Försäljning | Rörelseresultat | ||
|---|---|---|---|
| Förändring jmf med kv 1, 2017 % |
Förändring jmf med kv 1, 2017 Mkr |
||
| Volymer | 4 | Pris och produktmix | 1 200 |
| Pris | 6 | Volymer | 0 |
| Produktmix | 2 | Rörliga kostnader | -1 130 |
| Valutaeffekter | -2 | Fasta kostnader | -210 |
| Övrig försäljning | 0 | Valutaeffekter | 280 |
| Kapacitetsutnyttjande | 70 | ||
| Övrigt | 4 | ||
| Summa | 10 | 214 |
*) Beräknad förändring samt siffrorna i tabellen är avrundade.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för det första kvartalet uppgick till 665 (500) Mkr eller 0,65 (0,49) kronor per aktie. Skatten för första kvartalet uppgick till -99 (53) Mkr.
Råvaror
SSAB köper järnmalm från LKAB, Sverige och från Severstal, Ryssland. Avtalet med LKAB sträckte sig från 1 april 2017 till 31 mars 2018 och priset fastställdes månadsvis. Avtalet med Severstal löper från 1 oktober 2015 till den 30 september 2018 och priset fastställs månadsvis. SSAB köper kokskol från Australien, USA, Kanada och Ryssland. Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning.
| Förändring i SSABs genomsnittliga inköpspriser jämfört med första kvartalet 2018 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2017 | ||||||
| kv 1 | kv 4 | ||||||
| %-förändring | USD | Kronor | USD | Kronor | |||
| Järnmalm | 11% | 1% | 21% | 18% | |||
| Kokskol | 16% | 6% | 27% | 23% | |||
| Skrot | 14% | 4% | 23% | 20% |
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen för första kvartalet 2018 var 3 % högre jämfört med såväl första kvartalet 2017 som fjärde kvartalet 2017.
Plåtproduktionen för första kvartalet 2018 var 1 % högre jämfört med första kvartalet ifjol och 6 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2017.
SSABs plåtleveranser under första kvartalet 2018 uppgick till 1 808 (1 744) kton, en ökning med 4 % jämfört med första kvartalet 2017 och ökning med 4 % jämfört med fjärde kvartalet 2017.
Produktion och leveranser
| 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 1 | kv 1 | kv 4 | helår |
| Råstålsproduktion | 2 061 | 2 002 | 2 006 | 7 995 |
| Plåtproduktion | 1 909 | 1 881 | 1 795 | 7 397 |
| Stålleveranser | 1 808 | 1 745 | 1 744 | 6 908 |
Kassaflöde, finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för första kvartalet 2018 uppgick till 761 (876) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet vilket motverkades främst av högre rörelsekapital med högre kundfordringar till följd av den ökade försäljningen.
Nettokassaflödet uppgick till 311 (589) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 73 (44) Mkr. Totala investeringar uppgick till 358 (259) Mkr. Nettoskulden minskade med 183 Mkr under första kvartalet 2018 jämfört årsskiftet 2017 och uppgick per den 31 mars 2018 till 11 391 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 21 (32) %.
Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 mars till 5,5 (4,9) år med en genomsnittlig räntebindningstid på 1,0 (0,7) år.
Likvida medel uppgick till 3 862 (3 371) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 8 585 (7 081) Mkr, vilket sammantaget motsvarar 18 (18) % av rullande 12 månaders försäljning.
Operativt kassaflöde och nettoskuld
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 1 836 | 1 627 | 7 591 |
| Förändring rörelsekapital | -799 | -526 | 303 |
| Underhållsinvesteringar | -285 | -215 | -1 366 |
| Övrigt | 9 | -10 | -17 |
| Operativt kassaflöde | 761 | 876 | 6 511 |
| Finansiella poster | -141 | -222 | -943 |
| Skatter | -236 | -21 | -249 |
| Rörelsens kassaflöde | 384 | 633 | 5 319 |
| Strategiska investeringar i anläggningar | -63 | -44 | -237 |
| Förvärv rörelser och andelar | -10 | - | -11 |
| Avyttringar rörelser och andelar | - | - | 1 |
| Kassaflöde före utdelning | 311 | 589 | 5 072 |
| Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | - | - | -4 |
| Nettokassaflöde | 311 | 589 | 5 068 |
| Nettoskuld vid periodens början | -11 574 | -17 887 | -17 887 |
| Nettokassaflöde | 311 | 589 | 5 068 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) | -155 | 246 | 1 286 |
| Övrigt 2) | 27 | 22 | -41 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -11 391 | -17 030 | -11 574 |
1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och räntabilitet på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperiden uppgick till 6 % respektive 5 % medan de för helåret 2017 uppgick till 6 % respektive 4 %.
Eget kapital
Med ett resultat på 665 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på 1 361 Mkr uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 55 250 (52 955) Mkr, vilket motsvarade 53,65 (51,42) kronor per aktie.
Rörelsesegmenten – Summering av första kvartalet 2018
Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärven av IPSCO och Rautaruukki. Ytterligare information om rörelsesegmenten finns på sidan 21.
SSAB Special Steels
Första kvartalet i korthet
- Stark efterfrågan på de flesta marknader och segment goda utsikter
- Leveranserna steg med 25 procent till 346 kton jämfört med första kvartalet 2017
- Rörelseresultatet uppgick till 434 Mkr, störningar i råstålsproduktionen påverkade negativt
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | kv 4 | helår |
| Försäljning | 4 674 | 3 925 | 4 368 | 16 053 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 569 | 377 | 777 | 2 002 |
| Rörelseresultat | 434 | 243 | 641 | 1 465 |
| Operativt kassaflöde | 70 | 56 | 627 | 909 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 770 | 2 769 | 2 834 | 2 834 |
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 19 % jämfört med första kvartalet 2017 och uppgick till 4 674 (3 925) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 25 procentenheter, högre priser för 5 procentenheter och en bättre produktmix för 1 procentenhet medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 5 procentenheter och övrig försäljning (inkl. internförsäljning av stålämnen) på 7 procentenheter.
Jämfört med fjärde kvartalet 2017 ökade försäljningen med 7 %. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 9 procentenheter och högre priser för 1 procentenhet medan övrig försäljning svarade för en negativ effekt på 2 procentenheter och valutaeffekter för 1 procentenhet.
Rörelseresultatet för första kvartalet 2018 uppgick till 434 (243) Mkr, en ökning med 191 Mkr jämfört med första kvartalet 2017. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var högre priser och högre volymer (delvis på grund av haveriet i valsverket i Oxelösund i första kvartalet 2017), dock motverkades detta av högre rörliga kostnader.
Jämfört med fjärde kvartalet 2017 minskade resultatet med 207 Mkr. De främsta orsakerna till det lägre resultatet var ersättningen för haveriet i Oxelösund om 265 Mkr som erhölls i fjärde kvartalet, sämre kapacitetsutnyttjande samt högre rörliga kostnader, dock motverkades detta av högre priser, högre volymer samt positiva valutaeffekter.
Marknadsutveckling
Efterfrågan under första kvartalet 2018 fortsatte att öka, en klar förbättring jämfört med första kvartalet 2017. Efterfrågan var fortsatt hög från främst segmentet Heavy Transport men även för segmenten Construction Machinery och Material Handling var efterfrågan god under kvartalet.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen minskade med 12 % jämfört med första kvartalet 2017 och med 17 % jämfört med fjärde kvartalet 2017. Minskningen berodde på produktionsstörning in Oxelösund i februari 2018 då masugnen ej kunde nyttjas under två veckor.
Plåtproduktionen under första kvartalet 2018 ökade med 46 % jämfört med första kvartalet 2017, främst beroende på produktionshaveriet i Oxelösund som påverkade stor del av första kvartalet 2017. Jämfört med fjärde kvartalet 2017 minskade plåtproduktionen med 22 % på grund av ämnesbrist relaterat till produktionsstörningen i masugnen.
De externa leveranserna av plåt under första kvartalet 2018 ökade med 25 % jämfört med första kvartalet 2017, delvis på grund av haveriet i Oxelösund 2017. De externa leveranserna av plåt ökade med 9 % jämfört med fjärde kvartalet 2017.
Produktion och leveranser
| 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 1 | kv 1 | kv 4 | helår |
| Råstålsproduktion | 234 | 265 | 282 | 956 |
| Plåtproduktion | 121 | 83 | 155 | 496 |
| Stålleveranser | 346 | 277 | 318 | 1 192 |
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under första kvartalet uppgick till 70 (56) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet, dock motverkades detta av ett ökat rörelsekapital med främst högre kundfordringar till följd av den högre försäljningen.
Investeringsutbetalningarna under första kvartalet uppgick till 61 (79) Mkr varav 0 (7) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Europe
Första kvartalet i korthet
- God efterfrågan i samtliga segment och utsikterna är goda
- Kapacitetsproblem med tågtransporter orsakade leverans- och produktionsbortfall som tyngde resultatet
- Höghållfasta stål inom segmentet Automotive ökade med 11 procent jämfört med första kvartalet 2017
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | kv 4 | helår |
| Försäljning | 8 051 | 7 657 | 7 768 | 31 048 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 998 | 1 182 | 811 | 4 405 |
| Rörelseresultat 1) | 657 | 826 | 460 | 2 988 |
| Operativt kassaflöde | 543 | 481 | 1 016 | 3 782 |
| Antal anställda vid periodens slut | 6 828 | 6 826 | 6 798 | 6 798 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under första kvartalet uppgick till 55 (52) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 5 % jämfört med första kvartalet 2017 och uppgick till 8 051 (7 657) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 5 procentenheter, valutaeffekter för 2 procentenheter, en bättre produktmix för 1 procentenhet och övrig försäljning för 1 procentenhet medan lägre volymer stod för en negativ effekt på 4 procentenheter.
Jämfört med fjärde kvartalet 2017 ökade försäljningen med 4 %. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 4 procentenheter, högre priser för 1 procentenhet samt valutaeffekter för 1 procentenhet medan övrig försäljning svarade för en negativ effekt på 2 procentenheter.
Rörelseresultatet för första kvartalet uppgick till 657 (826) Mkr, en minskning med 169 Mkr jämfört med första kvartalet 2017. Den främsta orsaken till det lägre resultatet var högre rörliga och fasta kostnader, lägre volymer samt något sämre kapacitetsutnyttjande, dock motverkades detta av högre priser och positiva valutaeffekter.
8 | SSAB AB (publ ), Box 70, 101 21 Stockholm. www.ssab. com. Org.nr. 556016 - 3429
Jämfört med fjärde kvartalet 2017 förbättrades resultatet med 197 Mkr. Den främsta orsaken till det högre resultatet var högre priser, högre volymer samt lägre fasta kostnader, dock motverkades detta av högre rörliga kostnader.
Marknadsutveckling
Efterfrågan under första kvartalet 2018 ökade jämfört med fjärde kvartalet 2017, främst från segmenten Construction Building and Building Infrastructure. Efterfrågan inom Automotive var fortsatt god under kvartalet.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen under första kvartalet 2018 var 1 % högre jämfört med första kvartalet 2017 och var 8 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2017, främst på grund av det planerade underhållsstoppet i Raahe i fjärde kvartalet 2017.
Plåtproduktionen minskade med 6 % jämfört med första kvartalet 2017 på grund av ämnesbrist orsakat av transportproblem, men ökade med 12 % jämfört med fjärde kvartalet 2017.
De externa leveranserna av plåt under första kvartalet 2018 var 4 % lägre jämfört med första kvartalet 2017 medan de var 4 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2017.
Produktion och leveranser
| 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 1 | kv 1 | kv 4 | helår |
| Råstålsproduktion | 1 175 | 1 168 | 1 089 | 4 599 |
| Plåtproduktion | 1 180 | 1 253 | 1 058 | 4 618 |
| Stålleveranser | 939 | 982 | 901 | 3 745 |
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under första kvartalet uppgick till 543 (481) Mkr. Under första kvartalet påverkades kassaflödet positivt av rörelseresultatet, dock motverkades detta av ett högre rörelsekapital med främst högre kundfordringar till följd av den högre försäljningen.
Investeringsutbetalningarna under första kvartalet uppgick till 211 (119) Mkr varav 46 (15) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Americas
Första kvartalet i korthet
- Förbättrad efterfrågan och betydligt högre marknadspriser goda utsikter
- Marginalerna förbättrades först i slutet av kvartalet
- Leveranser steg med 8 % jämfört med första kvartalet 2017
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | kv 4 | helår |
| Försäljning | 3 363 | 3 019 | 3 230 | 12 727 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 283 | 8 | 141 | 818 |
| Rörelseresultat 1) | 129 | -157 | -15 | 183 |
| Operativt kassaflöde | 131 | 243 | 814 | 1 166 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 238 | 1 222 | 1 228 | 1 228 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO. Avskrivningarna på övervärden under första kvartalet uppgick till 179 (157) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 11 % jämfört med första kvartalet 2017 och uppgick till 3 363 (3 019) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 14 procentenheter och högre volymer för 8 procentenheter, medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 11 procentenheter.
Jämfört med fjärde kvartalet 2017 var försäljningen 4 % högre. Högre priser svarade för en positiv effekt på 7 procentenheter, medan valutaeffekter stod för en negativ effekt 3 procentenheter.
Rörelseresultatet för första kvartalet uppgick till 129 (-157) Mkr, en förbättring med 286 Mkr jämfört med första kvartalet 2017. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var högre priser och högre volymer (delvis p.g.a. underhållsstopp i Mobile i första kvartalet 2017), dock motverkades detta av högre rörliga kostnader.
Jämfört med fjärde kvartalet 2017 ökade resultatet med 144 Mkr. Det förbättrade resultatet berodde främst på högre priser, vilket delvis motverkades av högre rörliga kostnader.
Marknadsutveckling
Efterfrågan under första kvartalet 2018. Segmentet Construction Machinery stod för den största ökningen, medan efterfrågan från Steel Service Centers var fortsatt god.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen ökade med 15 % jämfört med första kvartalet 2017 och med 3 % jämfört med fjärde kvartalet 2017.
Plåtproduktionen ökade med 11 % jämfört med första kvartalet 2017 och med 4 % jämfört med fjärde kvartalet 2017.
De externa leveranserna av plåt ökade med 8 % under första kvartalet 2017 medan de låg på samma nivå som under fjärde kvartalet 2017.
Produktion och leveranser
| 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 1 | kv 1 | kv 4 | helår |
| Råstålsproduktion | 652 | 569 | 635 | 2 440 |
| Plåtproduktion | 607 | 545 | 582 | 2 283 |
| Stålleveranser | 523 | 486 | 525 | 1 971 |
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under första kvartalet 2018 uppgick till 131 (243) Mkr. Under första kvartalet påverkades kassaflödet negativt av ett högre rörelsekapital, främst på grund av högre varulager och högre kundfordringar till följd av den högre försäljningen.
Investeringsutbetalningarna under första kvartalet uppgick till 30 (24) Mkr varav 6 (3) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Tibnor
Första kvartalet i korthet
- Det relativt kalla vädret i Norden påverkade de byggrelaterade segmentens leveranser negativt
- Rörelseresultatet minskade med 32 Mkr till 67 Mkr jämfört med första kvartalet 2017, främst beroende på lägre volymer och marginaler
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | kv 4 | helår |
| Försäljning | 2 058 | 2 019 | 2 012 | 7 821 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 87 | 118 | 63 | 334 |
| Rörelseresultat 1) | 67 | 99 | 42 | 252 |
| Operativt kassaflöde | 30 | 156 | 263 | 472 |
| Leveranser, Kton | 176 | 190 | 180 | 716 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 077 | 1 128 | 1 091 | 1 091 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under första kvartalet uppgick till 6 (6) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 2 % jämfört med första kvartalet 2017 och uppgick till 2 058 (2 019) Mkr. Den ökade försäljningen beror på högre priser, medan volymerna var något lägre.
Jämfört med fjärde kvartalet 2017 ökade försäljningen med 2 %, främst på grund av högre priser.
Rörelseresultatet för första kvartalet uppgick till 67 (99) Mkr, en minskning med 32 Mkr jämfört med första kvartalet 2017. Det lägre resultatet beror främst på lägre volymer och marginaler.
Jämfört med fjärde kvartalet 2017 förbättrades resultatet med 25 Mkr, främst på grund av bättre marginaler.
Marknadsutveckling
De byggrelaterade segmenten påverkades negativt av det kalla vädret i Norden under första kvartalet 2018. De totala leveranserna under första kvartalet 2018 var 7 % lägre jämfört med första kvartalet 2017, främst inom segmenten Rebar Products och Long Products. Jämfört med fjärde kvartalet 2017 minskade leveranserna med 2 %, främst inom segmenten Rebar Products och Long Products, dock motverkades detta av en högre efterfrågan från segmenten Strip Products och Heavy Plate.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under första kvartalet uppgick till 30 (156) Mkr. Kassaflödet under första kvartalet 2018 påverkades främst av ett positivt rörelseresultat men motverkades av ett högre rörelsekapital med högre varulager och högre kundfordringar.
Investeringsutbetalningarna under första kvartalet uppgick till 13 (19) Mkr varav 0 (11) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Ruukki Construction
Första kvartalet i korthet
- God underliggande efterfrågan men besvärligt vinterväder i Norden påverkade negativt
- Lägre volymer och lägre marginaler drog ned rörelseresultatet med 32 Mkr till -62 Mkr jämfört med första kvartalet 2017
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | kv 4 | helår |
| Försäljning | 1 088 | 1 131 | 1 471 | 5 773 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | -29 | 8 | 65 | 307 |
| Rörelseresultat 1) | -62 | -29 | 32 | 171 |
| Operativt kassaflöde | 7 | 36 | 260 | 340 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 492 | 2 568 | 2 502 | 2 502 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under första kvartalet uppgick till -7 (-7) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen minskade med 4 % jämfört med första kvartalet 2017 och uppgick till 1 088 (1 131) Mkr. Minskningen berodde främst på besvärligt vinterväder i slutet av kvartalet med lägre försäljning inom samtliga segment, där Residential Roofing minskade mest.
Jämfört med fjärde kvartalet 2017 minskade försäljningen med 26 %, främst på grund av säsongsmässig lägre försäljning inom byggsektorn, främst inom segmenten Residential Roofing och Building Systems.
Rörelseresultatet för första kvartalet uppgick till -62 (-29) Mkr, en försämring med 33 Mkr jämfört med första kvartalet 2017. Det lägre resultatet beror främst på lägre volymer samt lägre marginaler.
Jämfört med fjärde kvartalet 2017 minskade resultatet med 93 Mkr, främst på grund av säsongsmässigt lägre volymer.
Marknadsutveckling
Generellt för byggsektorn var efterfrågan säsongsmässigt låg, men den underliggande efterfrågan var god på alla marknader förutom Ryssland.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 7 (36) Mkr. Kassaflödet under första kvartalet 2018 påverkades positivt av ett lägre rörelsekapital, men motverkades av negativt rörelseresultat.
Investeringsutbetalningarna under första kvartalet uppgick till 19 (14) Mkr varav 11 (8) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Hållbarhet
Nyckeltal – rullande 12 månader
| 2018 | 2017 | |
|---|---|---|
| kv 1 | Helår | |
| Säkerhet | ||
| Olycksfallsfrekvens (LTIF), 1) | 5,6 | 5,6 |
| Antal olyckor (LTI) 2) | 168 | 167 |
| Miljö | ||
| Energianvändning, GWh 3) | 9 303 | 9 208 |
| Energiintensitet, kWh/ton råstål | 1 155 | 1 152 |
| Utsläpp från produktionen (Scope 1), Kton 4) | 9 801 | 9 854 |
| Indirekta utsläpp (Scope 2), Kton 5) | 1 207 | 1 215 |
| Växthusgasintensitet, ton CO2-utsläpp/ton råstål 6) | 1,3 | 1,4 |
1) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag per miljon arbetade timmar (LTIF, Lost Time Injury Frequency), egna anställda och underleverantör
2) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag, egna anställda och underleverantör
3) Den totala energianvändningen (el, inköpta bränslen och inköpt värme)
4) Direkta utsläpp från produktionen (Scope 1)
5) Indirekta utsläpp från framställningen av inköpt elkraft, värme och ånga (Scope 2)
6) Inkluderar Scope 1 och Scope 2
Säkerhet
Vid slutet av första kvartalet var olycksfallsfrekvensen (LTIF) för SSAB 5,6 (7,0), avseende rullande tolv månader och olyckor som resulterar i frånvaro i mer än en dag.
Under 2017 inleddes arbetet med målet att alla medarbetare ska underteckna ett så kallat säkerhetsåtagande. Säkerhetsåtagandet innebär att medarbetaren tillsammans med sina kollegor och sin närmaste chef åtar sig att följa säkerhetsföreskrifterna och gemensamt skapa en säkrare kultur på arbetsplatsen. Arbetet inleddes under 2017 i den amerikanska verksamheten, vilket följdes av Borlänge. Under första kvartalet 2018 fortsatte implementeringen på de övriga arbetsplatserna i Norden.
"International Steel Safety Day" arrangeras den 28 april och förberedelserna pågår, vilket omfattar inspektioner för att minska de risker som orsakar dödsolyckor i branschen. Målet är att kartlägga risker som ännu ej identifierats, samt att säkerställa att alla tillämpningar och rutiner efterlevs och att dessa är tillräckliga.
Miljö
Under första kvartalet (rullande 12 månader) uppgick SSABs totala energianvändning till 9 303 GWh, avseende el, inköpta bränslen och inköpt värme. SSABs direkta koldioxidutsläpp (Scope 1) för rullande 12 månader uppgick till 9 801 tusen ton och indirekta (Scope 2) uppgick till motsvarande 304 (302) tusen ton.
HYBRIT
På lång sikt går SSABs ståltillverkning mot att vara fossilfri genom HYBRIT-initiativet. SSAB, LKAB och Vattenfall presenterade projektet under 2016 och under 2017 bildades ett samriskbolag, HYBRIT Development AB. Samriskbolaget koordinerar arbetet för att utveckla en järnmalmsbaserad produktionsprocess i vilken vätgas ersätter kol och koks som reduktionsmedel. Utsläppen från den nya processen blir vatten istället för koldioxid. En förstudie, som genomfördes 2016-2017 och som presenterades i februari 2018, gav initiativet grönt ljus att gå vidare för att planera och projektera en pilotanläggning för fossilfritt stål i Luleå och Malmfälten. Vi ska kunna ta ett första spadtag under sommaren och vara redo för tester under 2020. För mer information se: www.hybritdevelopment.com.
Mer information om hållbarhet finns i SSABs årsredovisning som finns tillgänglig på koncernens webbsida.
Risker och osäkerheter
För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer identifierats under året.
Redovisningsprinciper
Denna bokslutskommuniké har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.
Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna för koncernen har skett från årsredovisningen 2017, utöver det som redogörs för nedan.
Ändrade redovisningsprinciper från och med 1 januari 2018
Från och med den 1 januari 2018 tillämpar koncernen IFRS 9 Finansiella instrument samt IFRS 15 Intäkter från kontrakt från kunder.
IFRS 9, Finansiella instrument
Denna standard gäller från och med den 1 januari 2018. SSAB tillämpar IFRS 9 från och med den 1 januari 2018. IFRS 9 ersätter IAS 39, Finansiella instrument; Redovisning och värdering. IFRS 9 innebär förändringar av hur finansiella tillgångar klassificeras och värderas, inför en nedskrivningsmodell för förväntade kreditförluster samt förändringar av principer för säkringsredovisning.
IFRS 9 inför en ny modell för beräkning av kreditförlustreserv som utgår från förväntade kreditförluster. SSAB påverkas av den nya nedskrivningsmodellen avseende beräkningen för kreditförlustreserven för kundfordringar och resulterar i att det finns en beräknad förlust för alla kundfordringar, inklusive de som ännu inte förfallit. SSAB tillämpar den förenklade ansatsen, dvs. reserven kommer att motsvara den förväntade förlusten över hela kundfordrans livslängd.
Öppningsbalansen i eget kapital har justerats med -7 Mkr till följd av den nya standarden. För moderbolaget har det egna kapitalet justerats med -6 Mkr avseende ytterligare kreditförlustreserv. Moderbolagets fordringar består endast av fordringar på koncernbolag.
Vad gäller förändringarna av principer för säkringsredovisning kommer dessa inte ha någon påverkan på SSABs nuvarande säkringar men kan komma att få en påverkan på framtida säkringsarrangemang.
IFRS 15, Intäkter från kontrakt från kunder
Denna standard gäller från och med den 1 januari 2018. SSAB tillämpar IFRS 15 från och med den 1 januari 2018. IFRS 15 är den nya standarden för intäktsredovisning och ersätter IAS 18 Intäkter och IAS 11 Entreprenadavtal samt alla därtill hörande tolkningsuttalanden (IFRIC och SIC).
SSAB har utvärderat koncernens kontrakt och slutsatsen är att intäktsredovisningen inte kommer att påverkas vid en övergång till IFRS 15 därav har ingen justering i öppningsbalansen i eget kapital gjorts. Dock har ytterligare upplysningar lämnats om koncernens fördelning av intäkter, se sid 19.
Väsentliga händelser efter periodens utgång
Årsstämman ägde rum den 10 april 2018. Det beslutades att styrelsen ska bestå av åtta ledamöter. Omval av styrelseledamöterna Petra Einarsson, Marika Fredriksson, Bengt Kjell, Pasi Laine, Matti Lievonen, Martin Lindqvist, Annika Lundius och Lars Westerberg. Omval av Bengt Kjell till ordförande i styrelsen.
Bolagsstämman i april beslutade om att utdelning för 2017 ska utgå med 1,00 kr per aktie.
Granskning
Denna kvartalsrapport har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Stockholm den 19 april 2018
Martin Lindqvist VD och koncernchef
Finansiella rapporter enligt IFRS - Koncernen
Koncernens resultaträkning
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | helår |
| Försäljning | 17 388 | 15 739 | 66 059 |
| Kostnad för sålda varor | -15 540 | -14 046 | -58 592 |
| Bruttoresultat | 1 848 | 1 693 | 7 467 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -1 091 | -1 077 | -4 210 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) | 138 | 69 | 514 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 21 | 17 | 68 |
| Rörelseresultat | 916 | 702 | 3 838 |
| Finansiella intäkter | 133 | 101 | 321 |
| Finansiella kostnader | -280 | -354 | -1 297 |
| Periodens resultat efter finansnetto | 769 | 449 | 2 863 |
| Skatt | -99 | 53 | -552 |
| Periodens resultat | 670 | 502 | 2 311 |
| Varav tillhörigt: | |||
| - moderbolagets aktieägare | 665 | 500 | 2 295 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 5 | 2 | 16 |
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| kv 1 | kv 1 | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | 5 | 4 | 6 |
| Resultat per aktie (kr) | 0,65 | 0,49 | 2,23 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 53,65 | 51,42 | 51,69 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 21 | 32 | 22 |
| Soliditet (%) | 62 | 58 | 61 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal anställda vid periodens slut | 14 904 | 14 977 | 14 925 |
1) I kvartalets utfall ingår främst valutaeffekter på rörelsefordringar/-skulder med 78 (2) Mkr.
Koncernens rapport över totalresultat
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 670 | 502 | 2 311 |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | |||
| Periodens omräkningsdifferenser | 1 391 | -563 | -2 984 |
| Kassaflödessäkringar | 83 | -75 | 26 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) | -155 | 246 | 1 286 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | 0 | 0 | 0 |
| Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till | |||
| resultaträkningen | 16 | -39 | -289 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | 1 335 | -431 | -1 961 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||
| Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen | 29 | -5 | -2 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till | |||
| resultaträkningen | -6 | 1 | 10 |
| Summa poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | 23 | -4 | 8 |
| Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 1 358 | -435 | -1 953 |
| Summa totalresultat för perioden | 2 028 | 67 | 358 |
| Varav tillhörigt: | |||
| - moderbolagets aktieägare | 2 020 | 64 | 340 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 8 | 3 | 18 |
1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktie | Övriga tillskjutna |
Balanserat | Total eget |
Innehav utan bestämmande |
Totalt eget |
||
| Mkr | kapital | medel | Reserver | resultat | kapital | inflytande | kapital |
| Eget kapital 31 december 2016 | 9 062 | 23 021 | 4 004 | 16 804 | 52 891 | 49 | 52 940 |
| Förändringar 1/1-31/3 2017 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -431 | 495 | 64 | 3 | 67 | ||
| Eget kapital 31 mars 2017 | 9 062 | 23 021 | 3 573 | 17 299 | 52 955 | 52 | 53 007 |
| Förändringar 1/4-31/12 2017 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -1 532 | 1 808 | 276 | 15 | 291 | ||
| Utdelning, innehav utan | |||||||
| bestämmande inflytande | - | -4 | -4 | ||||
| Eget kapital 31 december 2017 | 9 062 | 23 021 | 2 041 | 19 107 | 53 231 | 63 | 53 294 |
| Förändringar 1/1-31/3 2018 | |||||||
| Justering ingående balans – | |||||||
| ändrad redovisningsprincip, IFRS 9 | -7 | -7 | - | -7 | |||
| Justerat eget kapital | |||||||
| 1 januari 2018 | 9 062 | 23 021 | 2 041 | 19 100 | 53 224 | 63 | 53 287 |
| Totalresultat för perioden | 1 337 | 689 | 2 026 | 8 | 2 034 | ||
| Eget kapital 31 mars 2018 | 9 062 | 23 021 | 3 378 | 19 789 | 55 250 | 71 | 55 321 |
Antalet aktier uppgår till 1 029 835 326 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
Koncernens balansräkning
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 31 mar | 31 mar | 31 dec |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 28 345 | 29 499 | 27 730 |
| Övriga immateriella tillgångar | 1 818 | 2 491 | 1 918 |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 068 | 25 250 | 23 931 |
| Andelar i intressebolag | 686 | 630 | 651 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 443 | 324 | 433 |
| Uppskjutna skattefordringar 2) | 704 | 524 | 291 |
| Summa anläggningstillgångar | 56 064 | 58 718 | 54 954 |
| Varulager | 16 348 | 15 598 | 16 035 |
| Kundfordringar | 9 017 | 8 077 | 7 822 |
| Aktuella skattefordringar | 383 | 477 | 302 |
| Övriga kortfristiga fordringar 1) | 4 080 | 4 319 | 4 114 |
| Likvida medel | 3 862 | 3 371 | 4 249 |
| Summa omsättningstillgångar | 33 690 | 31 842 | 32 522 |
| Summa tillgångar | 89 754 | 90 560 | 87 476 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 55 250 | 52 955 | 53 231 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 71 | 52 | 63 |
| Summa eget kapital | 55 321 | 53 007 | 53 294 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 217 | 663 | 874 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 578 | 530 | 591 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder 2) | 351 | 380 | 346 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 15 659 | 17 975 | 16 053 |
| Summa långfristiga skulder | 17 805 | 19 548 | 17 864 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 2 117 | 4 781 | 2 011 |
| Leverantörsskulder | 10 315 | 9 098 | 10 215 |
| Aktuella skatteskulder | 235 | 134 | 215 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 961 | 3 992 | 3 877 |
| Summa kortfristiga skulder | 16 628 | 18 005 | 16 318 |
| Summa eget kapital och skulder | 89 754 | 90 560 | 87 476 |
| Ställda säkerheter | 2 655 | 2 483 | 2 513 |
| Eventualförpliktelser | 2 973 | 3 359 | 2 674 |
1) I Övriga kortfristiga fordringar ingår bankmedel (spärrade) med 2 594 (2 424) Mkr.
2) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 153 (151) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga icke räntebärande skulder.
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som prisderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 402 (145) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 204 (473) Mkr. I balansposten Finansiella tillgångar finns derivat värderade till totalt 52 (13) Mkr och i balansposten Långfristiga icke räntebärande skulder finns derivat värderade till totalt 13 (63) Mkr.
Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger i balansposten Långfristiga räntebärande skulder (inklusive kortfristig del) skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 238 (112) Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.
Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument
Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.
Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2 förutom elderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser och därmed klassificeras i nivå 1.
Kassaflöde
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | helår |
| Rörelseresultat | 916 | 702 | 3 838 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 920 | 925 | 3 753 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | -30 | -16 | -52 |
| Erhållna och betalda räntor | -141 | -222 | -943 |
| Betald skatt | -236 | -21 | -249 |
| Förändring av rörelsekapital | -799 | -526 | 303 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 630 | 842 | 6 650 |
| Investeringsutbetalningar i anläggningar | -348 | -259 | -1 603 |
| Förvärv rörelser och andelar | -10 | - | -11 |
| Avyttrade rörelser och andelar | - | - | 1 |
| Övrig investeringsverksamhet | 39 | 6 | 35 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -319 | -253 | -1 578 |
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | - | - | -4 |
| Förändring av lån | -314 | -311 | -4 008 |
| Förändring av finansiella placeringar | -78 | -858 | -437 |
| Övrig finansieringsverksamhet | -348 | 54 | -234 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | -740 | -1 115 | -4 683 |
| Periodens kassaflöde | -429 | -526 | 389 |
| Likvida medel vid periodens början | 4 249 | 3 879 | 3 879 |
| Kursdifferens i likvida medel | 42 | 18 | -19 |
| Likvida medel vid periodens slut | 3 862 | 3 371 | 4 249 |
Specifikation försäljning
Nedanstående tabell beskriver den externa försäljningen per rörelsesegment, uppdelat på geografiska områden och produktområden.
| Extern försäljning jan-mars 2018 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | ||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 196 | 1 624 | 987 | 294 | 3 101 | |
| Finland | 76 | 1 023 | 369 | 279 | 1 747 | |
| Tyskland | 344 | 562 | 10 | 2 | 918 | |
| Övriga EU-28 | 1 278 | 2 607 | 275 | 315 | 4 475 | |
| Norge | 23 | 140 | 363 | 112 | 638 | |
| Ryssland | 83 | 57 | 62 | 202 | ||
| Övriga Europa | 243 | 82 | 2 | 12 | 339 | |
| USA | 947 | 234 | 3 117 | 4 298 | ||
| Kanada | 82 | 62 | 227 | 371 | ||
| Övriga världen | 1 031 | 244 | 10 | 12 | 2 | 1 299 |
| Summa | 4 303 | 6 635 | 3 354 | 2 018 | 1 078 | 17 388 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 4 036 | 6 126 | 3 331 | 13 493 | ||
| Handelsverksamhet | 2 018 | 2 018 | ||||
| Ruukki Construction verksamhet | 1 078 | 1 078 | ||||
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 223 | 458 | 16 | 697 | ||
| Övrigt | 44 | 51 | 7 | 102 | ||
| Summa | 4 303 | 6 635 | 3 354 | 2 018 | 1 078 | 17 388 |
Extern försäljning jan-mars 2017 Rörelsesegment
| SSAB | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 180 | 1 549 | 930 | 297 | 2 956 | |
| Finland | 36 | 1 028 | 349 | 259 | 1 672 | |
| Tyskland | 245 | 585 | 12 | 842 | ||
| Övriga EU-28 | 909 | 2 361 | 266 | 345 | 3 881 | |
| Norge | 11 | 171 | 421 | 136 | 739 | |
| Ryssland | 45 | 85 | 60 | 190 | ||
| Övriga Europa | 168 | 75 | 2 | 12 | 257 | |
| USA | 588 | 287 | 2 661 | 1 | 3 537 | |
| Kanada | 187 | 52 | 321 | 560 | ||
| Övriga världen | 840 | 243 | 12 | 8 | 2 | 1 105 |
| Summa | 3 209 | 6 436 | 2 994 | 1 977 | 1 123 | 15 739 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 2 911 | 5 845 | 2 770 | 11 526 | ||
| Handelsverksamhet | 1 977 | 1 977 | ||||
| Ruukki Construction verksamhet | 1 123 | 1 123 | ||||
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 252 | 561 | 216 | 1 029 | ||
| Övrigt | 46 | 30 | 8 | 84 | ||
| Summa | 3 209 | 6 436 | 2 994 | 1 977 | 1 123 | 15 739 |
Relevanta avstämningar av icke IFRS-baserade nyckeltal
Utöver definitionerna nedan finns definitioner av nedanstående icke IFRS-baserade nyckeltal i årsredovisningen.
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | helår |
| Rörelseresultat | 916 | 702 | 3 838 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 920 | 925 | 3 753 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 1 836 | 1 627 | 7 591 |
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, rullande 12 månader
| april 17 - | april 16 - | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | mar-18 | mar-17 | helår |
| Rörelseresultat | 4 053 | 2 107 | 3 838 |
| Finansiella intäkter | 360 | 150 | 321 |
| Totalt | 4 413 | 2 257 | 4 159 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital | 74 947 | 74 564 | 74 564 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % | 6% | 3% | 6% |
Räntabilitet på eget kapital efter skatt, rullande 12 månader
| april 17 - | april 16 - | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | mar-18 | mar-17 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 2 478 | 1 578 | 2 311 |
| Genomsnittligt eget kapital | 53 118 | 50 903 | 52 832 |
| Räntabilitet på eget kapital före skatt, % | 5% | 3% | 4% |
Operativt kassaflöde
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 630 | 842 | 6 650 |
| Återläggning erhållna och betalda räntor | 141 | 222 | 943 |
| Återläggning betald skatt | 236 | 21 | 249 |
| Underhållsinvesteringar 1) | -285 | -215 | -1 366 |
| Övrig investeringsverksamhet 2) | 39 | 6 | 35 |
| Operativt kassaflöde | 761 | 876 | 6 511 |
1) Se definition Underhållsinvesteringar i årsredovisningen.
2) Övrig investeringsverksamhet avser främst kassaflöden från långfristiga fordringar och investeringar.
| Nettoskuld | |||
|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2017 | |
| Mkr | 31 mar | 31 mar | 31 dec |
| Räntebärande tillgångar 1) | 6 926 | 6 476 | 7 037 |
| Räntebärande skulder 2) | 18 317 | 23 506 | 18 611 |
| Nettoskuld | 11 391 | 17 030 | 11 574 |
1) Räntebärande tillgångar avser främst långfristiga och kortfristiga räntebärande fordringar och investeringar samt derivat och likvida medel. 2) Räntebärande skulder består främst av långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder samt pensionsskulder och derivat.
Information om rörelsesegmenten
SSAB är organiserat i fem rörelsesegment vilka har ett tydligt resultatansvar; de tre ståltillverkande divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas samt de helägda dotterbolagen Tibnor och Ruukki Construction. Tibnor och Ruukki Construction styrs som självständiga dotterbolag.
SSAB Special Steels
SSAB Special Steels ansvarar globalt för marknadsföring och försäljning av SSABs alla seghärdade stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 700 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund och för försäljningen av ovan nämnda produkter som produceras i Mobile, USA, Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.
SSAB Europe
SSAB Europe ansvarar för produkter inom tunnplåt, grovplåt och rör. SSAB Europe har även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt i Luleå och Borlänge, Sverige.
SSAB Americas
SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier och Mobile, USA.
Tibnor
Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. Tibnor köper och säljer material, producerat både av SSAB och andra leverantörer.
Ruukki Construction
Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads- och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja.
Finansiell information, per kvartal
Koncernens resultat per kvartal
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 12 964 | 14 471 | 13 477 | 14 442 | 15 739 | 17 115 | 16 188 | 17 017 | 17 388 |
| Rörelsens kostnader | -12 237 | -12 980 | -11 852 | -13 390 | -14 128 | -14 966 | -14 192 | -15 250 | -15 573 |
| Avskrivningar 1) | -934 | -917 | -928 | -959 | -926 | -961 | -927 | -939 | -920 |
| Intressebolag | 14 | 18 | 10 | 14 | 17 | 17 | 20 | 14 | 21 |
| Finansnetto | -154 | -243 | -246 | -246 | -253 | -291 | -225 | -206 | -147 |
| Resultat före skatt | -347 | 349 | 461 | -139 | 449 | 914 | 864 | 636 | 769 |
1) För avskrivningar, se tabell Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment nedan.
Försäljning per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 3 132 | 3 398 | 2 986 | 3 066 | 3 925 | 4 133 | 3 627 | 4 368 | 4 674 |
| SSAB Europe | 6 040 | 6 668 | 6 122 | 7 001 | 7 657 | 8 378 | 7 245 | 7 768 | 8 051 |
| SSAB Americas | 2 428 | 2 841 | 2 545 | 2 825 | 3 019 | 3 138 | 3 340 | 3 230 | 3 363 |
| Tibnor | 1 707 | 1 820 | 1 539 | 1 813 | 2 019 | 2 057 | 1 733 | 2 012 | 2 058 |
| Ruukki Construction | 928 | 1 444 | 1 579 | 1 353 | 1 131 | 1 531 | 1 640 | 1 471 | 1 088 |
| Övrigt | 5 | 3 | 1 | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernjusteringar | -1 276 | -1 703 | -1 295 | -1 621 | -2 012 | -2 123 | -1 397 | -1 832 | -1 845 |
| Totalt | 12 964 | 14 471 | 13 477 | 14 442 | 15 739 | 17 115 | 16 188 | 17 017 | 17 388 |
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 345 | 410 | 587 | 111 | 377 | 495 | 353 | 777 | 569 |
| SSAB Europe | 244 | 679 | 789 | 746 | 1 182 | 1 381 | 1 031 | 811 | 998 |
| SSAB Americas | 209 | 309 | 83 | 136 | 8 | 201 | 468 | 141 | 283 |
| Tibnor | 1 | 60 | 73 | 57 | 118 | 88 | 65 | 63 | 87 |
| Ruukki Construction | -10 | 114 | 173 | 45 | 8 | 97 | 137 | 65 | -29 |
| Övrigt | -48 | -63 | -70 | -29 | -66 | -95 | -38 | -75 | -72 |
| Totalt | 741 | 1 509 | 1 635 | 1 066 | 1 627 | 2 167 | 2 016 | 1 782 | 1 836 |
Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 202 | 276 | 453 | -29 | 243 | 362 | 219 | 641 | 434 |
| SSAB Europe | -118 | 317 | 426 | 375 | 826 | 1 022 | 680 | 460 | 657 |
| SSAB Americas | 55 | 162 | -73 | -34 | -157 | 39 | 316 | -15 | 129 |
| Tibnor | -20 | 39 | 53 | 34 | 99 | 67 | 44 | 42 | 67 |
| Ruukki Construction | -48 | 75 | 137 | 7 | -29 | 63 | 105 | 32 | -62 |
| Avskrivningar på övervärden, IPSCO | -160 | -157 | -160 | -159 | -157 | -194 | -180 | -182 | -179 |
| Avskrivningar på övervärden, Rautaruukki | -51 | -50 | -53 | -54 | -51 | -53 | -53 | -54 | -54 |
| Övrigt | -53 | -70 | -76 | -33 | -72 | -101 | -42 | -81 | -76 |
| Totalt | -193 | 592 | 707 | 107 | 702 | 1 205 | 1 089 | 843 | 916 |
Finansiella rapporter enligt IFRS - Moderbolaget
Moderbolagets resultaträkning
.
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | helår |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -95 | -80 | -343 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 36 | 33 | 118 |
| Rörelseresultat | -59 | -47 | -225 |
| Finansnetto | -263 | 91 | 1 164 |
| Resultat efter finansnetto | -322 | 44 | 939 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 1 423 |
| Skatt | 70 | -10 | -406 |
| Resultat efter skatt | -252 | 34 | 1 956 |
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | helår |
| Resultat efter skatt | -252 | 34 | 1 956 |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | |||
| Kassaflödessäkringar | 26 | 0 | 21 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | -6 | 0 | -5 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till | |||
| resultaträkningen | 20 | 0 | 16 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 20 | 0 | 16 |
| Summa totalresultat för perioden | -232 | 34 | 1 972 |
Moderbolagets balansräkning
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 31 mar | 31 mar | 31 dec |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 70 602 | 68 155 | 71 426 |
| Övriga omsättningstillgångar | 10 693 | 15 845 | 11 140 |
| Likvida medel | 2 523 | 2 173 | 3 187 |
| Summa tillgångar | 83 818 | 86 173 | 85 753 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 9 964 | 9 964 | 9 964 |
| Fritt eget kapital | 52 170 | 50 470 | 52 407 |
| Summa eget kapital | 62 134 | 60 434 | 62 371 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 12 511 | 14 145 | 12 913 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 9 173 | 11 594 | 10 469 |
| Summa eget kapital och skulder | 83 818 | 86 173 | 85 753 |
1)Eget kapital den 1 januari 2018 har justerats med -6 Mkr avseende ytterligare kreditförlustreserv i enlighet med IFRS 9.
Produktion och leveranser
| Kton | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | |||||||||
| - SSAB Special Steels | 218 | 288 | 291 | 178 | 265 | 229 | 180 | 282 | 234 |
| - SSAB Europe | 1 166 | 1 146 | 1 143 | 1 226 | 1 168 | 1 196 | 1 146 | 1 089 | 1 175 |
| - SSAB Americas | 617 | 623 | 533 | 558 | 569 | 602 | 634 | 635 | 652 |
| - Totalt | 2 001 | 2 058 | 1 967 | 1 962 | 2 002 | 2 027 | 1 960 | 2 006 | 2 061 |
| Plåtproduktion | |||||||||
| - SSAB Special Steels | 130 | 137 | 146 | 85 | 83 | 147 | 111 | 155 | 121 |
| - SSAB Europe | 1 101 | 1 183 | 1 068 | 1 109 | 1 253 | 1 203 | 1 104 | 1 058 | 1 181 |
| - SSAB Americas | 576 | 584 | 493 | 544 | 545 | 553 | 603 | 582 | 607 |
| - Totalt | 1 807 | 1 904 | 1 707 | 1 738 | 1 881 | 1 903 | 1 818 | 1 795 | 1 909 |
| Plåtleveranser | |||||||||
| - SSAB Special Steels | 256 | 277 | 242 | 233 | 277 | 304 | 293 | 318 | 346 |
| - SSAB Europe | 946 | 1 013 | 863 | 898 | 982 | 991 | 871 | 901 | 939 |
| - SSAB Americas | 475 | 526 | 421 | 502 | 486 | 452 | 508 | 525 | 523 |
| - Totalt | 1 677 | 1 816 | 1 526 | 1 633 | 1 745 | 1 747 | 1 672 | 1 744 | 1 808 |
För ytterligare information:
Per Hillström, Head of Investor Relations, Tel 070-295 29 12 Viktoria Karsberg, Head of Corporate Communications, Tel 08-45 45 734
Halvårsrapport 2018:
Halvårsrapport för 2018 publiceras den 20 juli 2018.
SSAB AB (publ)
Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com