AI assistant
SSAB — Interim / Quarterly Report 2018
Oct 26, 2018
2975_10-q_2018-10-26_f0b25be5-160a-48b1-83e4-076d2c8279ba.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
RAPPORT FÖR TREDJE KVARTALET 2018
SSAB Americas leder resultatförbättringen
26 oktober, 2018
Rapport för tredje kvartalet 2018
Kvartalet
- · Försäljningen uppgick till 19 038 (16 188) Mkr
- · Rörelseresultatet före avskrivningar, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 2 563 (2 016) Mkr
- · Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 1 600 (1 089) Mkr
- · Rörelseresultatet, inklusive jämförelsestörande poster om -213 Mkr, uppgick till 1 387 (1 089) Mkr
- · Resultat per aktie uppgick till 0,85 (0,56) kronor
- · Det operativa kassaflödet uppgick till 1 922 (1 590) Mkr
- · Nettoskuldskuldsättningsgraden uppgick till 17 (27) %
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 19 038 | 16 188 | 19 263 | 55 689 | 49 042 | 66 059 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1) | 2 563 | 2 016 | 2 582 | 6 981 | 5 809 | 7 591 |
| Rörelseresultat 1) | 1 600 | 1 089 | 1 630 | 4 146 | 2 995 | 3 838 |
| Resultat efter finansnetto 1) | 1 447 | 864 | 1 427 | 3 643 | 2 227 | 2 863 |
| Resultat efter skatt 1) | 1 096 | 583 | 1 313 | 3 079 | 1 970 | 2 311 |
| Resultat per aktie (kr) | 0,85 | 0,56 | 1,27 | 2,77 | 1,91 | 2,23 |
| Operativt kassaflöde | 1 922 | 1 590 | 1 325 | 4 008 | 3 535 | 6 511 |
| Nettoskuld | 10 192 | 13 994 | 11 881 | 10 192 | 13 994 | 11 574 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 17 | 27 | 20 | 17 | 27 | 22 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster. För förklaring och belopp se sidan 3. (I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)
Koncernchefens kommentar
SSABs rörelseresultat för tredje kvartalet 2018 ökade med 511 Mkr jämfört med tredje kvartalet ifjol och uppgick till 1 600 Mkr, exklusive jämförelsestörande poster. Framförallt ökade resultatet för SSAB Americas och SSAB Special Steels. Rörelseresultatet var i linje med föregående kvartal. Kvartalet präglades av god efterfrågan och en gynnsam prisbild på våra marknader.
Efterfrågan för SSAB Special Steels var stark i alla segment, särskilt inom Construction Machinery och Material Handling. Leveranserna uppgick till 320 kton under tredje kvartalet, 9% högre jämfört med föregående år. Rörelseresultatet uppgick till 536 Mkr. Det oplanerade masugnsstoppet i Oxelösund som varade två veckor, påverkade resultatet negativt med knappt 100 Mkr.
Efterfrågan i Europa var säsongmässigt lägre jämfört med föregående kvartal. Jämfört med fjolåret sjönk SSAB Europes leveranser och kvartalets rörelseresultat minskade till 460 Mkr. Lägre produktionstakt, bland annat beroende på transformatorbranden i Hämeenlinna, drog ned leveranserna och kapacitetsutnyttjandet.
Rörelseresultatet för SSAB Americas steg med 474 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2017, till rekordhöga 790 Mkr. Förbättringen drevs främst av högre priser, men även högre volymer och stabilare produktion påverkade positivt. Efterfrågan har en positiv trend i de flesta kundsegment och utsikterna för fjärde kvartalet är goda.
Även om koncernens resultat har förbättrats, har vi haft några större produktionsstörningar under året. Huvudfokus är nu att åstadkomma en högre, jämnare produktionstakt och en säkrare arbetsplats. Vi prioriterar våra resurser på förebyggande åtgärder, både där vi haft störningar och i identifierade riskområden, och vi intensifierar vårt arbete med kontinuerliga förbättringar.
Trots en viss politisk turbulens kring handelshinder bedöms utsikterna för fjärde kvartalet 2018 vara goda. SSAB har en stark position på hemmamarknaderna och vi följer vår plan mot de strategiska tillväxtmålen för 2020. Vårt hållbarhetsmål att nå 10 miljoner ton i CO2 - besparingar per år tillsammans med våra kunder kommer att uppnås fem år före plan, vid 2020 istället för 2025. Nya, mer långsiktiga mål inom detta område utvärderas.
Utsikter
I Nordamerika bedöms efterfrågan på grovplåt vara fortsatt stark under det fjärde kvartalet 2018. I Europa förväntas efterfrågan vara fortsatt god, men med en viss säsongsmässig avmattning mot slutet av året. För höghållfasta stål bedöms efterfrågan vara fortsatt stark i det fjärde kvartalet.
För SSAB Americas förväntas leveranserna under fjärde kvartalet 2018 bli lägre än under det tredje kvartalet då ett större underhållsstopp kommer att genomföras i Montpelier. Leveranserna för SSAB Europe förväntas öka under fjärde kvartalet jämfört med tredje kvartalet, vilket präglades av säsongsmässigt lägre försäljning. Leveranserna för SSAB Special Steels förväntas bli något lägre i det fjärde kvartalet på grund av det planerade underhållsstoppet i Oxelösund.
De realiserade priserna under det fjärde kvartalet bedöms bli något högre för SSAB Americas och SSAB Special Steels, jämfört med det tredje kvartalet. För SSAB Europe förväntas de realiserade priserna bli något lägre i det fjärde kvartalet på grund av en säsongsmässigt svagare produktmix.
Större underhållsstopp
Under det tredje kvartalet 2018 har ett större, planerat underhållsstopp i SSAB Europe genomförts. Tabellen nedan visar samtliga större planerade underhållsstopp under fjärde kvartalet 2018 samt kostnaden för genomförda underhållsstopp under 2017 och 2018. Siffrorna avser summan av den direkta underhållskostnaden och kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption), dock inkluderas inte utebliven marginal.
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | kv 2 | kv 2 | kv 3 | kv 3 | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| SSAB Special Steels | - | - | - | - | - | 230 | 250 | - | 250 | 230 |
| SSAB Europe | - | 20 | 40 | 50 | 240 | 125 | 130 | 195 | 410 | 390 |
| SSAB Americas | - | 160 | - | 230 | - | - | 300 | - | 300 | 390 |
| Totalt | - | 180 | 40 | 280 | 240 | 355 | 680 | 195 | 960 | 1 010 |
Större underhållsstopp
Marknaden
Enligt World Steel Association uppgick den globala råstålsproduktionen under årets första nio månader till 1 347 (1 286) miljoner ton, en ökning med 4,7 % jämfört med samma period 2017. Stålproduktionen i Kina ökade med 6 %, jämfört med de nio första månaderna i fjol. I EU28 ökade produktionen med drygt 1 %, medan produktionen i Nordamerika ökade med drygt 3 % under årets första nio månader.
I Nordamerika var efterfrågan under det tredje kvartalet fortsatt stark. Importtullar på stål om 25 % (som en konsekvens av den så kallade Section 232-utredningen) är implementerade och ökade efterfrågan för lokalt producerat material. Cirka 90 % av de volymer som SSAB säljer i USA produceras lokalt. Resterande volymer exporteras från Europa av SSAB Special Steels och SSAB Europe och det är ännu oklart i vilken omfattning som produktundantag från tullarna kan erhållas.
I Europa var efterfrågan under det tredje kvartalet fortsatt god, dock med normal säsongsmässig avmattning under sommaren. Lagernivåerna hos distributörer i bedöms vara i balans.
I Nordamerika steg marknadspriserna på grovplåt något under inledningen av det tredje kvartalet för att sedan plana ut, på en hög nivå. I Europa steg marknadspriserna på både tunnplåt och grovplåt något under kvartalet. I Kina låg marknadspriserna på tunnplåt och grovplåt på ungefär samma nivå i början, som i slutet av kvartalet.
Jämförelsestörande poster
Under tredje kvartalet har jämförelsestörande poster påverkat övriga rörelseintäkter och -kostnader med -213 Mkr. Posten avser en uppskattad realisationsförlust till följd av försäljningen av Ruukki Constructions ryska verksamhet. Under kvartalet ingick SSAB ett avtal om att sälja Ruukki Constructions verksamhet i Ryssland till det ryska bolaget Salavatneftemash, vilket kommunicerades i juli. Försäljningen beräknas vara helt genomförd under fjärde kvartalet 2018 och är villkorad av godkännande från ryska konkurrensmyndigheten. Storleken på koncernens egna kapital har inte påverkats i någon större utsträckning, då merparten av realisationsförlusten avser realiserade valutakurseffekter som har omklassificerats från övrigt totalresultat till periodens resultat.
SSAB-koncernen – nio månader i sammandrag
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen för de första nio månaderna 2018 uppgick till 55 689 (49 042) Mkr, en ökning med 6 646 Mkr eller 14 % jämfört med motsvarande period 2017.
Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, för de första nio månaderna 2018 uppgick till 4 146 (2 995) Mkr, en ökning med 1 150 Mkr jämfört med motsvarande period 2017. Förbättringen var framförallt hänförlig till SSAB Americas och SSAB Special Steels, medan resultatet försämrades för SSAB Europe. Inklusive jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet till 3 933 (2 995) Mkr. Jämförelsestörande poster var hänförligt till en uppskattad realisationsförlust för avyttringen av Ruukki Constructions ryska verksamhet och uppgick till -213 Mkr.
| Försäljning | Rörelseresultat 1) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | ||||
| Mkr | kv 1-3 | kv 1-3 | Förändring | kv 1-3 | Kv1-3 | Förändring | |
| SSAB Special Steels | 14 500 | 11 685 | 2 814 | 1 493 | 824 | 669 | |
| SSAB Europe | 24 697 | 23 280 | 1 416 | 2 024 | 2 528 | -504 | |
| SSAB Americas | 12 115 | 9 497 | 2 619 | 1 283 | 198 | 1 086 | |
| Tibnor | 6 260 | 5 809 | 451 | 202 | 210 | -8 | |
| Ruukki Construction | 4 466 | 4 302 | 163 | 100 | 139 | -39 | |
| Övrigt | - | - | - | -221 | -215 | -6 | |
| Avskrivning övervärden | - | - | - | -735 | -688 | -48 | |
| Koncernjusteringar | -6 348 | -5 531 | -817 | - | - | - | |
| Summa | 55 689 | 49 042 | 6 646 | 4 146 | 2 995 | 1 150 |
Försäljning och rörelseresultat per rörelsesegment
1) Exklusive jämförelsestörande poster. För belopp se sidan 26.
Kassaflöde, finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för de första nio månaderna 2018 uppgick till 4 008 (3 535) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet men negativt främst av högre rörelsekapital till följd av den ökade försäljningen, samt högre underhållsinvesteringar.
Nettokassaflödet uppgick till 1 850 (2 467) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 211 (163) Mkr, samt av utdelning till aktieägarna på 1 030 (-) Mkr. Totala investeringar uppgick till 1 394 (966) Mkr. Nettoskulden minskade med 1 382 Mkr under de första nio månaderna och uppgick den 30 september 2018 till 10 192 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 17 (27) %.
Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 30 september till 6,1 (4,9) år med en genomsnittlig räntebindningstid på 1,3 (1,1) år.
Likvida medel uppgick till 4 148 (4 865) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 7 025 (7 747) Mkr, vilket sammantaget motsvarar 15 (20) % av rullande 12 månaders försäljning.
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och räntabilitet på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 7 % respektive 6 % medan de för helåret 2017 uppgick till 6 % respektive 4 %.
Eget kapital
Med ett resultat på 2 866 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på 3 465 Mkr uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 58 588 (52 568) Mkr, vilket motsvarade 56,82 (50,99) kronor per aktie.
SSAB-koncernen - Tredje kvartalet 2018
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen under tredje kvartalet 2018 uppgick till 19 038 (16 188) Mkr, en ökning med 18% jämfört med tredje kvartalet 2017. Jämfört med andra kvartalet 2018 minskade försäljningen med 1%.
Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, under tredje kvartalet 2018 uppgick till 1 600 (1 089) Mkr, en ökning med 511 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2017. Jämfört med andra kvartalet 2018 minskade resultatet med 30 Mkr. Inklusive jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet till 1 387 (1 089) Mkr. Jämförelsestörande poster var hänförligt till en uppskattad realisationsförlust för avyttringen av Ruukki Constructions ryska verksamhet och uppgick till -213 Mkr.
| Försäljning | Rörelseresultat 1) | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |||
| Mkr | Kv3 | Kv3 | Förändring | Kv3 | Kv3 | Förändring |
| SSAB Special Steels | 4 684 | 3 627 | 1 057 | 536 | 219 | 317 |
| SSAB Europe | 7 754 | 7 245 | 509 | 460 | 680 | -220 |
| SSAB Americas | 4 713 | 3 340 | 1 373 | 790 | 316 | 474 |
| Tibnor | 1 949 | 1 733 | 216 | 53 | 44 | 8 |
| Ruukki Construction | 1 799 | 1 640 | 159 | 103 | 105 | -2 |
| Övrigt | - | - | - | -86 | -42 | -44 |
| Avskrivning övervärden | - | - | - | -255 | -233 | -22 |
| Koncernjusteringar | -1 861 | -1 397 | -464 | - | - | - |
| Summa | 19 038 | 16 188 | 2 850 | 1 600 | 1 089 | 511 |
Försäljning och rörelseresultat per rörelsesegment
1) Exklusive jämförelsestörande poster. För belopp se sidan 26.
Analys av total förändring i försäljning och rörelseresultat *)
| Försäljning | Rörelseresultat 1) | ||
|---|---|---|---|
| Förändring | Förändring | ||
| jmf med | jmf med | ||
| kv 3, 2017 | kv 3, 2017 | ||
| % | Mkr | ||
| Volymer | -2 | Pris och produktmix | 1 500 |
| Pris | 9 | Volymer | -100 |
| Produktmix | 1 | Rörliga kostnader | -990 |
| Valutaeffekter | 8 | Fasta kostnader | -140 |
| Övrig försäljning | 2 | Valutaeffekter | 250 |
| Kapacitetsutnyttjande | -9 | ||
| Summa | 18 | 511 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster. För belopp se sidan 26. *) Beräknad förändring, siffrorna i tabellen är avrundade.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för det tredje kvartalet uppgick till 879 (580) Mkr eller 0,85 (0,56) kronor per aktie. Skatten för tredje kvartalet uppgick till -351 (-281) Mkr. För den senaste 12 månadersperioden uppgick skatten till cirka 21% av resultat efter finansnetto.
Råvaror
SSAB köper järnmalm från LKAB, Sverige och från Severstal, Ryssland. Nuvarande avtal sträcker sig fram till 31 mars 2019. Under avtalsperioden varierar priserna i relation till marknadsindex. SSAB köper kokskol från Australien, USA och Kanada, normalt med årliga leveranskontrakt och månatliga priser. Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot på spotmarknaden som råvara för sin tillverkning.
| Förändring i SSABs genomsnittliga inköpspriser, tredje kvartalet 2018 | ||
|---|---|---|
| jmf med 2017 | jmf med 2018 | |||
|---|---|---|---|---|
| kv 3 | kv 2 | |||
| %-förändring | USD | Kronor | USD | Kronor |
| Järnmalm | 6% | 16% | -6% | -3% |
| Kokskol | 9% | 20% | -3% | 0% |
| Skrot | 15% | 26% | -8% | -5% |
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen för tredje kvartalet 2018 var 3 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2017 och 8 % lägre jämfört med andra kvartalet 2018.
Plåtproduktionen för tredje kvartalet 2018 var 2 % lägre jämfört med tredje kvartalet ifjol och 8 % lägre jämfört med andra kvartalet 2018.
SSABs plåtleveranser under tredje kvartalet 2018 uppgick till 1 646 (1 672) kton, en nedgång med 2 % jämfört med tredje kvartalet 2017. Leveranserna var 9 % lägre jämfört med årets andra kvartal.
Produktion och leveranser
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Råstålsproduktion | 1 911 | 1 960 | 2 081 | 6 053 | 5 989 | 7 995 |
| Plåtproduktion | 1 788 | 1 818 | 1 941 | 5 638 | 5 602 | 7 397 |
| Plåtleveranser | 1 646 | 1 672 | 1 811 | 5 265 | 5 164 | 6 908 |
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet för tredje kvartalet 2018 uppgick till 1 922 (1 590) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet, men motverkades delvis av högre rörelsekapital och underhållsinvesteringar.
Nettokassaflödet uppgick till 1 674 (1 281) Mkr. Totala investeringar uppgick till 529 (414) Mkr. Nettoskulden minskade med 1 689 Mkr under tredje kvartalet och uppgick per den 30 september 2018 till 10 192 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 17 (27) %.
Operativt kassaflöde och nettoskuld
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 2 350 | 2 016 | 6 768 | 5 809 | 7 591 |
| Förändring rörelsekapital | -209 | -38 | -1 813 | -1 433 | 303 |
| Underhållsinvesteringar | -481 | -346 | -1 183 | -803 | -1 366 |
| Övrigt 1) | 262 | -42 | 237 | -38 | -17 |
| Operativt kassaflöde | 1 922 | 1 590 | 4 008 | 3 535 | 6 511 |
| Finansiella poster | -119 | -180 | -495 | -746 | -943 |
| Skatter | -81 | -61 | -422 | -155 | -249 |
| Rörelsens kassaflöde | 1 722 | 1 349 | 3 092 | 2 634 | 5 319 |
| Strategiska investeringar i anläggningar | -48 | -68 | -201 | -152 | -237 |
| Förvärv rörelser och andelar | 0 | 0 | -10 | -11 | -11 |
| Avyttringar rörelser och andelar | - | - | - | - | 1 |
| Kassaflöde före utdelning | 1 674 | 1 281 | 2 881 | 2 471 | 5 072 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | -1 030 | - | - |
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | - | - | -1 | -4 | -4 |
| Nettokassaflöde | 1 674 | 1 281 | 1 850 | 2 467 | 5 068 |
| Nettoskuld vid periodens början | -11 881 | -15 738 | -11 574 | -17 887 | -17 887 |
| Nettokassaflöde | 1 674 | 1 281 | 1 850 | 2 467 | 5 068 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital 2) | 81 | 533 | -630 | 1 436 | 1 286 |
| Övrigt 3) | -66 | -70 | 163 | -10 | -41 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -10 192 | -13 994 | -10 192 | -13 994 | -11 574 |
1) I posten Övrigt ingår återföring av uppskattat realisationsresultat från försäljningen av den ryska verksamheten i Ruukki Construction med -213 (-) Mkr, då denna ej varit kassflödespåverkande.
2) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
3) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.
Rörelsesegmenten – Tredje kvartalet 2018
Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärven av IPSCO och Rautaruukki. Ytterligare information om rörelsesegmenten finns på sidan 21.
SSAB Special Steels
Tredje kvartalet i korthet
- · Stark efterfrågan på huvudmarknaderna väntas fortsätta under fjärde kvartalet
- · Leveranserna steg med 9 % till 320 kton jämfört med tredje kvartalet 2017
- · Rörelseresultatet uppgick till 536 Mkr, ett oplanerat stopp för masugnen påverkade negativt
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 4 684 | 3 627 | 5 142 | 14 500 | 11 685 | 16 053 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 670 | 353 | 656 | 1 894 | 1 225 | 2 002 |
| Rörelseresultat | 536 | 219 | 522 | 1 493 | 824 | 1 465 |
| Operativt kassaflöde | 7 | 70 | 897 | 974 | 282 | 909 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 830 | 2 764 | 2 788 | 2 830 | 2 764 | 2 834 |
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 29 % jämfört med tredje kvartalet 2017 och uppgick till 4 684 (3 637) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 9 procentenheter, högre priser för 12 procentenheter och positiva valutaeffekter för 8 procentenheter.
Jämfört med andra kvartalet 2018 minskade försäljningen med 9 %. Högre priser svarade för en positiv effekt på 3 procentenheter medan övrig försäljning (inklusive internförsäljning) hade en negativ effekt på 6 procentenheter och lägre volymer svarade för en negativ effekt på 6 procentenheter.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet 2018 uppgick till 536 (219) Mkr, en ökning med 317 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2017. Bättre kapacitetsutnyttjande bidrog till förbättringen, då fjolårets kvartal påverkades av planerat underhållsstopp i Oxelösund. Högre priser och högre volymer bidrog också till förbättringen, medan högre rörliga kostnader, främst för råmaterial påverkade negativt tillsammans med det oplanerade stoppet av masugnen.
Jämfört med andra kvartalet 2018 var resultatet 14 Mkr högre. Högre priser och säsongsmässigt lägre fasta kostnader påverkade positivt medan de rörliga kostnaderna ökade, samt att kapacitetsutnyttjandet var sämre på grund av driftstoppet i masugnen. Totalt belastade driftstoppet resultatet med knappt 100 Mkr för det tredje kvartalet och ytterligare cirka 50 Mkr kommer att belasta fjärde kvartalet.
Marknadsutveckling
Efterfrågan fortsatte att vara stark under tredje kvartalet, särskilt inom segmenten Construction Machinery och Material Handling. Drivkraften är högre aktivitet inom gruvsektorn och investeringarna i infrastruktur som sker över världen. Leveranserna inom segmentet Heavy Transport var något lägre än föregående kvartal vilket berodde på inbromsning i Turkiet, medan efterfrågan i övriga regioner fortsatt var på en god nivå.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen steg med 21 % jämfört med tredje kvartalet 2017 medan den minskade med 29 % jämfört med andra kvartalet 2018. Det oplanerade stoppet vid masugnen i Oxelösund under tredje kvartalet 2018 ledde till två veckors förlorad produktion, medan tredje kvartalet ifjol påverkades negativt av planerat underhållsstopp.
Plåtproduktionen under tredje kvartalet 2018 ökade med 31 % jämfört med tredje kvartalet 2017. Jämfört med andra kvartalet 2018 ökade plåtproduktionen med 5 %. Tredje kvartalet 2017 påverkades negativt av planerat underhållsstopp.
De externa leveranserna av plåt under tredje kvartalet 2018 ökade med 9 % jämfört med tredje kvartalet 2017. De externa leveranserna av plåt var 6 % lägre jämfört med andra kvartalet 2018, beroende på säsongsmässig nedgång på de europeiska marknaderna.
Produktion och leveranser
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Råstålsproduktion | 217 | 180 | 305 | 756 | 674 | 956 |
| Plåtproduktion | 145 | 111 | 138 | 404 | 341 | 496 |
| Stålleveranser | 320 | 293 | 339 | 1 005 | 874 | 1 192 |
Siffrorna för stålleveranser inkluderar höghållfasta stål som producerats vid SSAB Europes och SSAB Americas stålverk.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 7 (70) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ett ökat rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under tredje kvartalet uppgick till 63 (97) Mkr varav 0 (11) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Europe
Tredje kvartalet i korthet
- · God efterfrågan under kvartalet och stabila utsikter för fjärde kvartalet
- · Låg produktionsvolym drog ned kapacitetsutnyttjandet och leveranserna sjönk 7 %
- · Rörelseresultatet minskade till 460 Mkr
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 7 754 | 7 245 | 8 892 | 24 697 | 23 280 | 31 048 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 814 | 1 031 | 1 259 | 3 071 | 3 594 | 4 405 |
| Rörelseresultat 1) | 460 | 680 | 907 | 2 024 | 2 528 | 2 988 |
| Operativt kassaflöde | 1 028 | 1 478 | 765 | 2 336 | 2 766 | 3 782 |
| Antal anställda vid periodens slut | 6 801 | 6 826 | 6 811 | 6 801 | 6 826 | 6 798 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under tredje kvartalet uppgick till 58 (54) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 7 % jämfört med tredje kvartalet 2017 och uppgick till 7 754 (7 245) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 4 procentenheter, positiva valutaeffekter för 6 procentenheter, en bättre produktmix för 1 procentenhet och övrig försäljning för 3 procentenhet. Lägre volymer stod för en negativ effekt på 7 procentenheter.
Jämfört med andra kvartalet 2018 minskade försäljningen med 13 %. Minskade volymer svarade för en negativ effekt på 16 procentenheter och högre priser för en positiv effekt på 3 procentenheter.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 460 (680) Mkr, en minskning med 220 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2017. En lägre produktionstakt, bland annat beroende på transformatorbranden i Hämeenlinna och ett antal andra produktionsstörningar drog ned volymerna och kapacitetsutnyttjandet. Även högre rörliga kostnader, främst råmaterial, påverkade negativt medan valutaeffekter och högre priser bidrog positivt.
Jämfört med andra kvartalet 2018 sjönk resultatet med 447 Mkr. De främsta orsakerna till det lägre resultatet var lägre volymer och kapacitetsutnyttjande till följd av säsongmässig nedgång samt lägre generell produktionstakt bland annat till följd av planerat underhållsstopp. Säsongsmässigt lägre fasta kostnader gav en viss positiv påverkan.
Marknadsutveckling
Efterfrågan fortsatte på en god nivå under det tredje kvartalet, dock med en säsongsmässig nedgång. Utvecklingen bland de större segmenten var stabil, med högst aktivitet inom byggsektorn.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen under tredje kvartalet 2018 var 8 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2017 och var 9 % lägre jämfört med andra kvartalet 2018.
Plåtproduktionen var 7 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2017 och 14 % lägre jämfört med andra kvartalet 2018.
Produktionen under kvartalet påverkades negativt av bland annat underhållsstopp och transformatorbranden i Hämeenlinna.
De externa leveranserna av plåt under tredje kvartalet 2018 var 7 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2017 medan de var 16 % lägre jämfört med andra kvartalet 2018.
Produktion och leveranser
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Råstålsproduktion | 1 049 | 1 146 | 1 147 | 3 371 | 3 510 | 4 599 |
| Plåtproduktion | 1 031 | 1 104 | 1 200 | 3 412 | 3 560 | 4 618 |
| Stålleveranser | 810 | 871 | 963 | 2 712 | 2 844 | 3 745 |
Produktionssiffrorna inkluderar höghållfasta stål som producerats för SSAB Special Steels. Dessa volymer inkluderas ej i SSAB Europes leveranser.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 1 028 (1 478) Mkr. Under tredje kvartalet påverkades kassaflödet positivt av rörelseresultatet och ett lägre rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under tredje kvartalet uppgick till 315 (212) Mkr varav 34 (44) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Americas
Tredje kvartalet i korthet
- · Stark marknad bedöms fortsätta under fjärde kvartalet
- · Betydligt högre realiserade priser
- · Rörelseresultatet ökade till rekordhöga 790 Mkr
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 4 713 | 3 340 | 4 040 | 12 115 | 9 497 | 12 727 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 951 | 468 | 526 | 1 761 | 677 | 818 |
| Rörelseresultat 1) | 790 | 316 | 365 | 1 283 | 198 | 183 |
| Operativt kassaflöde | 949 | 165 | -383 | 697 | 352 | 1 166 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 244 | 1 226 | 1 239 | 1 244 | 1 226 | 1 228 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO. Avskrivningar på övervärden under tredje kvartalet uppgick till 198 (180) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 41 % jämfört med tredje kvartalet 2017 och uppgick till 4 713 (3 340) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 25 procentenheter, högre volymer för 2 procentenheter, positiva valutaeffekter för 12 procentenheter och övrig försäljning för 3 procentenheter. Produktmixen svarade för en negativ effekt om 1 procentenhet.
Jämfört med andra kvartalet 2018 var försäljningen 17 % högre. Högre priser svarade för en positiv effekt på 11 procentenheter, positiva valutaeffekter för 4 procentenheter, volym för en positiv effekt på 2 procentenheter och övrig försäljning för en positiv effekt på 1 procentenhet. Produktmixen svarade för en negativ effekt om 1 procentenhet.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 790 (316) Mkr, en förbättring med 474 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2017. Den främsta orsaken till det förbättrade resultatet var högre priser. Högre rörliga kostnader, främst för råmaterial, hade en viss negativ påverkan.
Jämfört med andra kvartalet 2018 ökade rörelseresultatet med 425 Mkr. Det förbättrade resultatet berodde främst på högre priser.
Marknadsutveckling
Efterfrågan på grovplåt var fortsatt stark och lagren hos distributörerna är relativt låga. I princip samtliga segment hade en god efterfrågetrend, bland annat Construction Machinery och Energy. Marknaden fick också stöd av importtullarna.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen ökade med 2 % jämfört med tredje kvartalet 2017, medan den minskade med 3 % jämfört med andra kvartalet 2018.
Plåtproduktionen ökade med 1 %, både jämfört med tredje kvartalet 2017 och andra kvartalet 2018.
De externa leveranserna av plåt ökade med 2 %, både jämfört med tredje kvartalet 2017 och jämfört med andra kvartalet 2018.
Produktion och leveranser
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Råstålsproduktion | 645 | 634 | 629 | 1 926 | 1 806 | 2 440 |
| Plåtproduktion | 612 | 603 | 603 | 1 822 | 1 701 | 2 284 |
| Stålleveranser | 517 | 508 | 509 | 1 548 | 1 446 | 1 971 |
Produktionssiffrorna inkluderar höghållfasta stål som producerats för SSAB Special Steels. Dessa volymer inkluderas ej i SSAB Americas leveranser.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet 2018 uppgick till 949 (165) Mkr. Under kvartalet påverkades kassaflödet positivt av rörelseresultatet samt minskat rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under tredje kvartalet uppgick till 78 (67) Mkr varav 5 (1) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Tibnor
Tredje kvartalet i korthet
- · Stabil efterfrågan med säsongsmässig nedgång jämfört med andra kvartalet
- · Rörelseresultatet uppgick till 53 Mkr
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 1 949 | 1 733 | 2 253 | 6 260 | 5 809 | 7 821 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 73 | 65 | 103 | 263 | 271 | 334 |
| Rörelseresultat 1) | 53 | 44 | 83 | 202 | 210 | 252 |
| Operativt kassaflöde | -125 | -122 | 170 | 75 | 209 | 472 |
| Leveranser, Kton | 160 | 159 | 188 | 524 | 536 | 716 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 066 | 1 106 | 1 061 | 1 066 | 1 106 | 1 091 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under tredje kvartalet uppgick till 6 (6) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 12 % jämfört med tredje kvartalet 2017 och uppgick till 1 949 (1 733) Mkr. Den ökade försäljningen berodde främst på högre priser.
Jämfört med andra kvartalet 2018 minskade försäljningen med 14 %, på grund av säsongsmässigt lägre volymer.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 53 (44) Mkr, en ökning med 9 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2017. Det högre resultatet var främst hänförligt till högre priser.
Jämfört med andra kvartalet 2018 sjönk resultatet med 30 Mkr, främst på grund av säsongsmässigt lägre volymer.
Marknadsutveckling
Efterfrågan var säsongmässigt svagare jämfört med andra kvartalet, dock var nedgången något mindre än väntat i Danmark, Finland och Baltikum. Jämfört med fjolåret ökade efterfrågan bland annat inom verkstadssektorn medan husbyggande sjönk något från en hög nivå.
De totala leveranserna under tredje kvartalet 2018 var i princip oförändrade jämfört med tredje kvartalet 2017. Jämfört med andra kvartalet 2018 minskade leveranserna med 15 %.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till -125 (-122) Mkr. Kassaflödet under kvartalet påverkades negativt av högre rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under tredje kvartalet uppgick till 17 (12) Mkr varav 4 (6) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Ruukki Construction
Tredje kvartalet i korthet
- · Säsongsmässig förbättring jämfört med andra kvartalet
- · Rörelseresultatet uppgick till 103 Mkr
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 1 799 | 1 640 | 1 578 | 4 466 | 4 302 | 5 773 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 136 | 137 | 92 | 198 | 242 | 307 |
| Rörelseresultat 1) | 103 | 105 | 59 | 100 | 139 | 171 |
| Operativt kassaflöde | 156 | 71 | 5 | 168 | 80 | 340 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 388 | 2 522 | 2 443 | 2 388 | 2 522 | 2 502 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under tredje kvartalet uppgick till -8 (-7) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 10 % jämfört med tredje kvartalet 2017 och uppgick till 1 799 (1 640) Mkr. Framförallt ökade försäljningen inom Building Components.
Jämfört med andra kvartalet 2018 ökade försäljningen med 14 %, främst hänförligt till säsongsmässig förbättring.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 103 (105) Mkr. Resultatet förbättrades för Residential Roofing och Building Components, medan det försämrades för Building Systems och Ruukki Russia.
Jämfört med andra kvartalet 2018 ökade resultatet med 44 Mkr, främst på grund av säsongsmässigt högre volymer.
Marknadsutveckling
Efterfrågan i byggindustrin var generellt god under tredje kvartalet med en normal säsongsmässig uppgång. Aktiviteten i byggsektorn är fortsatt svag i Ryssland, medan den är god på Ruukki Constructions övriga marknader i norra och östra Europa.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 156 (71) Mkr. Kassaflödet under kvartalet påverkades positivt av rörelseresultatet och lägre rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under tredje kvartalet uppgick till 22 (18) Mkr varav 4 (7) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Hållbarhet
Nyckeltal – rullande 12 månader
| 2018 | 2018 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|
| kv 3 | kv 2 | Kv 1 | Helår | |
| Säkerhet | ||||
| Olycksfallsfrekvens (LTIF), 1) | 6,1 | 5,7 | 5,6 | 5,6 |
| Antal olyckor (LTI) 2) | 185 | 171 | 168 | 167 |
| Miljö | ||||
| Energianvändning, GWh 3) | 9 444 | 9 372 | 9 303 | 9 208 |
| Energiintensitet, kWh/ton råstål | 1 172 | 1 167 | 1 155 | 1 152 |
| Utsläpp från produktionen (Scope 1), Kton 4) | 9 770 | 9 751 | 9 801 | 9 854 |
| Indirekta utsläpp (Scope 2), Kton 5) | 1 208 | 1 213 | 1 207 | 1 215 |
| Växthusgasintensitet, ton CO2-utsläpp/ton råstål 6) | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,4 |
1) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag per miljon arbetade timmar (LTIF, Lost Time Injury Frequency), egna anställda och underleverantör
2) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag, egna anställda och underleverantör
3) Den totala energianvändningen (el, inköpta bränslen och inköpt värme)
4) Direkta utsläpp från produktionen (Scope 1)
5) Indirekta utsläpp från framställningen av inköpt elkraft, värme och ånga (Scope 2)
6) Inkluderar Scope 1 och Scope 2
Ansvarsfull partner - Säkerhet
SSAB olycksfallsfrekvens avseende olyckor som resulterar i frånvaro i mer än en dag, var 6,1, rullande 12 månader. Detta är något högre än för helåret 2017 (5,6), trots att säkerhet har högsta prioritet och att omfattande ansträngningar har gjorts för att förbättra säkerhetsarbetet och företagets säkerhetskultur.
Hållbart erbjudande - Hållbarhetsmål kommer uppnås tidigare
Genom ökad användning av höghållfasta stål, ska SSABs kunder senast 2020 uppnå en årlig koldioxidbesparing om 10 miljoner ton under slutprodukterna användningsfas. Detta innebär besparingar motsvarande SSABs direkta utsläpp av koldioxid. Besparingarna kommer att nås dels genom konceptet SSAB EcoUpgraded med 8,0 miljoner ton, dels Automotive Premium med 2,0 miljoner ton. Tidigare var målet att uppnå koldioxidbesparingarna senast 2025, men volymerna för dessa produkter har ökat mer än förväntat och målet har ändrats till 2020. Nya, mer långsiktiga mål inom detta område kommer att utvärderas.
Hållbar verksamhet – Miljö och HYBRIT
SSABs totala energianvändning avseende el, inköpta bränslen och inköpt värme uppgick till 9 444 GWh (rullande 12 månader). SSABs direkta koldioxidutsläpp (Scope 1) uppgick till 9 770 tusen ton och indirekta (Scope 2) uppgick till motsvarande 1 208 tusen ton.
SSAB går mot en fossilfri ståltillverkning genom HYBRIT, ett gemensamt initiativ från SSAB, LKAB och Vattenfall. Bygget av en pilotanläggning i Luleå påbörjades i juni 2018 och beräknas vara färdigt 2020. Energimyndigheten ger finansiellt stöd på 528 miljoner kronor för byggandet av pilotanläggningen. Tidigare har Energimyndigheten bidragit med 70 miljoner kronor till initiativet. För mer information se: www.hybritdevelopment.com.
Mer information om hållbarhet finns i SSABs årsredovisning som finns tillgänglig på koncernens webbsida.
Risker och osäkerheter
För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer identifierats under året.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.
Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna för koncernen har skett från årsredovisningen 2017, utöver det som redogörs för nedan.
Ändrade redovisningsprinciper från och med 1 januari 2018
Från och med den 1 januari 2018 tillämpar koncernen IFRS 9 Finansiella instrument samt IFRS 15 Intäkter från kontrakt från kunder.
IFRS 9, Finansiella instrument
Denna standard gäller från och med den 1 januari 2018. SSAB tillämpar IFRS 9 från och med den 1 januari 2018. IFRS 9 ersätter IAS 39, Finansiella instrument; Redovisning och värdering. IFRS 9 innebär förändringar av hur finansiella tillgångar klassificeras och värderas, inför en nedskrivningsmodell för förväntade kreditförluster samt förändringar av principer för säkringsredovisning.
IFRS 9 inför en ny modell för beräkning av kreditförlustreserv som utgår från förväntade kreditförluster. SSAB påverkas av den nya nedskrivningsmodellen avseende beräkningen för kreditförlustreserven för kundfordringar och resulterar i att det finns en beräknad förlust för alla kundfordringar, inklusive de som ännu inte förfallit. SSAB tillämpar den förenklade ansatsen, dvs. reserven kommer att motsvara den förväntade förlusten över hela kundfordrans livslängd.
Öppningsbalansen i eget kapital har justerats med -7 Mkr till följd av den nya standarden. För moderbolaget har det egna kapitalet justerats med -6 Mkr avseende ytterligare kreditförlustreserv. Moderbolagets fordringar består endast av fordringar på koncernbolag.
Vad gäller förändringarna av principer för säkringsredovisning kommer dessa inte ha någon påverkan på SSABs nuvarande säkringar men kan komma att få en påverkan på framtida säkringsarrangemang.
IFRS 15, Intäkter från kontrakt från kunder
Denna standard gäller från och med den 1 januari 2018. SSAB tillämpar IFRS 15 från och med den 1 januari 2018. IFRS 15 är den nya standarden för intäktsredovisning och ersätter IAS 18 Intäkter och IAS 11 Entreprenadavtal samt alla därtill hörande tolkningsuttalanden (IFRIC och SIC).
SSAB har utvärderat koncernens kontrakt och slutsatsen är att intäktsredovisningen inte har påverkats vid övergången till IFRS 15 därav har ingen justering i öppningsbalansen i eget kapital gjorts. Dock har ytterligare upplysningar lämnats om koncernens fördelning av intäkter, se sid 22.
Kommande ändringar i redovisningsprinciper från och med 1 januari 2019
IFRS 16, Leasing
Denna standard gäller från och med den 1 januari 2019. IFRS 16 är den nya standarden för redovisning av leasingavtal. Arbetet med implementering av IFRS 16 har påbörjats men per den 30 september 2018 har inga kvantitativa bedömningar eller beräkningar gjorts av vilken effekt övergången kommer att få.
Granskning
Denna rapport har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Stockholm den 25 oktober 2018
Martin Lindqvist VD och koncernchef
1 4 | SSAB AB(publ), Box 70, 101 21 Stockholm. www.ssab.com. Org.nr. 556016-3429
Finansiella rapporter enligt IFRS – Koncernen
Siffrorna i tabellerna är avrundade vilket kan påverka summeringarna.
Koncernens resultaträkning
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 19 038 | 16 188 | 55 689 | 49 042 | 66 059 |
| Kostnad för sålda varor | -16 341 | -14 211 | -48 313 | -43 154 | -58 592 |
| Bruttoresultat | 2 697 | 1 977 | 7 377 | 5 888 | 7 467 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -1 045 | -916 | -3 323 | -3 104 | -4 210 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) | -275 | 8 | -170 | 158 | 514 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 11 | 20 | 49 | 54 | 68 |
| Rörelseresultat | 1 387 | 1 089 | 3 933 | 2 995 | 3 838 |
| Finansiella intäkter | -22 | 84 | 242 | 247 | 321 |
| Finansiella kostnader | -132 | -309 | -745 | -1 016 | -1 297 |
| Periodens resultat efter finansnetto | 1 234 | 864 | 3 430 | 2 227 | 2 862 |
| Skatt | -351 | -281 | -564 | -257 | -552 |
| Periodens resultat | 883 | 583 | 2 866 | 1 970 | 2 311 |
| Varav tillhörigt: | |||||
| - moderbolagets aktieägare | 879 | 580 | 2 854 | 1 963 | 2 295 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 4 | 3 | 12 | 7 | 16 |
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 |
| Resultat per aktie (kr) | 0,85 | 0,56 | 2,77 | 1,91 | 2,23 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 56,82 | 50,99 | 56,82 | 50,99 | 51,69 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 17 | 27 | 17 | 27 | 22 |
| Soliditet (%) | 62 | 59 | 62 | 59 | 61 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal anställda vid periodens slut | 14 839 | 14 931 | 14 839 | 14 931 | 14 925 |
1) I kvartalets utfall ingår poster på -213 (-) Mkr hänförligt till en uppskattad realisationsförlust för avyttringen av Ruukki Constructions ryska verksamhet. Storleken på koncernens egna kapital har inte påverkats i någon större utsträckning då merparten av realisationsförlusten avser realiserade valutakurseffekter som har omklassificerats från övrigt totalresultat till periodens resultat.
Koncernens rapport över totalresultat
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 883 | 583 | 2 866 | 1 970 | 2 311 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -592 | -1 178 | 3 741 | -3 462 | -2 984 |
| Kassaflödessäkringar | -53 | 77 | 217 | -5 | 26 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) | 81 | 533 | -630 | 1 436 | 1 286 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | 0 | - | 0 | - | - |
| Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | -7 | -133 | 94 | -315 | -289 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | -571 | -701 | 3 422 | -2 346 | -1 961 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen | 28 | -8 | 55 | 9 | -2 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | -6 | 1 | -11 | -2 | 10 |
| Summa poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | 22 | -7 | 44 | 7 | 8 |
| Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -549 | -708 | 3 465 | -2 339 | -1 953 |
| Summa totalresultat för perioden | 334 | -125 | 6 332 | -369 | 358 |
| Varav tillhörigt: | |||||
| - moderbolagets aktieägare | 331 | -126 | 6 318 | -375 | 340 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 2 | 1 | 14 | 6 | 18 |
1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga | Total | Innehav utan | Totalt | ||||
| Aktie | tillskjutna | Balanserat | eget | bestämmande | eget | ||
| Mkr | kapital | medel | Reserver | resultat | kapital | inflytande | kapital |
| Eget kapital 31 december 2016 | 9 062 | 23 021 | 4 004 | 16 804 | 52 891 | 49 | 52 940 |
| Förändringar 1/1-30/9 2017 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -2 345 | 1 970 | -375 | 6 | -369 | ||
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -3 | -3 | |||||
| Eget kapital 30 september 2017 | 9 062 | 23 021 | 1 659 | 18 774 | 52 516 | 52 | 52 568 |
| Förändringar 1/10-31/12 2017 | |||||||
| Totalresultat för perioden | 382 | 333 | 715 | 12 | 727 | ||
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -1 | -1 | |||||
| Eget kapital 31 december 2017 | 9 062 | 23 021 | 2 041 | 19 107 | 53 231 | 63 | 53 294 |
| Förändringar 1/1-30/9 2018 | |||||||
| Justering ingående balans - ändrad | |||||||
| redovisningsprincip | -7 | -7 | - | -7 | |||
| Justerat eget kapital 1 januari 2018 | 9 062 | 23 021 | 2 041 | 19 100 | 53 224 | 63 | 53 287 |
| Totalresultat för perioden | 3 420 | 2 898 | 6 318 | 14 | 6 332 | ||
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | -1 030 | -1 030 | -1 030 | ||||
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -1 | -1 | |||||
| Eget kapital 30 september 2018 | 9 062 | 23 021 | 5 461 | 20 968 | 58 512 | 76 | 58 588 |
Antalet aktier uppgår till 1 029 835 326 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
Koncernens balansräkning
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 sep | 30 sep | 31 Dec |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 29 883 | 27 531 | 27 730 |
| Övriga immateriella tillgångar | 1 581 | 2 066 | 1 918 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 714 | 23 841 | 23 931 |
| Andelar i intressebolag | 685 | 638 | 651 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 578 | 356 | 433 |
| Uppskjutna skattefordringar 2) | 507 | 328 | 291 |
| Summa anläggningstillgångar | 56 947 | 54 760 | 54 954 |
| Varulager | 19 190 | 16 771 | 16 035 |
| Kundfordringar | 9 689 | 8 458 | 7 822 |
| Aktuella skattefordringar | 193 | 438 | 302 |
| Övriga kortfristiga fordringar 1) | 3 412 | 4 214 | 4 114 |
| Likvida medel | 4 148 | 4 865 | 4 249 |
| Summa omsättningstillgångar i kvarvarande verksamheter | 36 633 | 34 746 | 32 522 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 337 | - | - |
| Summa omsättningstillgångar | 36 969 | 34 746 | 32 522 |
| Summa tillgångar | 93 917 | 89 506 | 87 476 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 58 512 | 52 516 | 53 231 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 76 | 52 | 63 |
| Summa eget kapital | 58 588 | 52 568 | 53 294 |
| Uppskjutna skatteskulder | 907 | 717 | 874 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 575 | 509 | 591 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder 2) | 353 | 363 | 346 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 12 528 | 14 535 | 16 053 |
| Summa långfristiga skulder | 14 363 | 16 124 | 17 864 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 3 572 | 6 548 | 2 011 |
| Leverantörsskulder | 13 042 | 9 985 | 10 215 |
| Aktuella skatteskulder | 399 | 333 | 215 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 825 | 3 948 | 3 877 |
| Summa skulder i kvarvarande verksamhet | 20 839 | 20 814 | 16 318 |
| Skulder som innehas för försäljning | 127 | - | - |
| Summa kortfristiga skulder | 20 966 | 20 814 | 16 318 |
| Summa eget kapital och skulder | 93 917 | 89 506 | 87 476 |
| Ställda säkerheter | 2 090 | 2 464 | 2 513 |
| Eventualförpliktelser | 2 702 | 3 849 | 2 674 |
1) I Övriga kortfristiga fordringar ingår bankmedel (spärrade) med 2 029 (2 404) Mkr.
2) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 164 (197) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA.
Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga icke räntebärande skulder.
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som prisderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 267 (223) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 151 (529) Mkr. I balansposten Finansiella tillgångar finns derivat värderade till totalt 151 (39) Mkr och i balansposten Långfristiga icke räntebärande skulder finns derivat värderade till totalt 4 (30) Mkr.
Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger i balansposten Långfristiga räntebärande skulder (inklusive kortfristig del) skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 178 (91) Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.
Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument
Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.
Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2 förutom elderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser och därmed klassificeras i nivå 1.
Kassaflöde
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Rörelseresultat | 1 387 | 1 089 | 3 933 | 2 995 | 3 838 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 963 | 927 | 2 835 | 2 814 | 3 753 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | 225 | -42 | 158 | -81 | -52 |
| Erhållna och betalda räntor | -119 | -180 | -495 | -746 | -943 |
| Betald skatt | -81 | -61 | -422 | -155 | -249 |
| Förändring av rörelsekapital 1) | -209 | -38 | -1 813 | -1 433 | 303 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 2 165 | 1 694 | 4 197 | 3 394 | 6 650 |
| Investeringsutbetalningar i anläggningar | -529 | -414 | -1 384 | -955 | -1 603 |
| Förvärv rörelser och andelar | - | - | -10 | -11 | -11 |
| Avyttrade rörelser och andelar | - | - | - | - | 1 |
| Övrig investeringsverksamhet | 38 | 1 | 78 | 43 | 35 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -491 | -413 | -1 316 | -923 | -1 578 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | -1 030 | - | - |
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | - | - | -1 | -4 | -4 |
| Förändring av lån | 719 | 128 | -2 512 | -803 | -4 008 |
| Förändring av finansiella placeringar | 93 | 12 | 448 | -6 | -437 |
| Övrig finansieringsverksamhet | -425 | -225 | 117 | -632 | -234 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | 387 | -85 | -2 979 | -1 445 | -4 683 |
| Periodens kassaflöde | 2 062 | 1 199 | -98 | 1 026 | 389 |
| Likvida medel vid periodens början | 2 134 | 3 687 | 4 249 | 3 879 | 3 879 |
| Kursdifferens i likvida medel | -47 | -21 | -3 | -40 | -19 |
| Likvida medel vid periodens slut | 4 148 | 4 865 | 4 148 | 4 865 | 4 249 |
1) I kvartalets utfall ingår poster på -213 (-) hänförligt till en uppskattad realisationsförlust för avyttringen av Ruukki Constructions ryska verksamhet. Storleken på koncernens egna kapital har inte påverkats i någon större utsträckning då merparten av realisationsförlusten avser realiserade valutakurseffekter som har omklassificerats från övrigt totalresultat till periodens resultat.
Finansiella rapporter enligt IFRS - Moderbolaget
Moderbolagets resultaträkning
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -77 | -66 | -276 | -237 | -343 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 74 | 27 | 146 | 92 | 118 |
| Rörelseresultat | -3 | -39 | -130 | -145 | -225 |
| Finansnetto | 46 | 372 | 229 | 1 447 | 1 164 |
| Resultat efter finansnetto | 42 | 333 | 99 | 1 302 | 939 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | - | 0 | - | 1 423 |
| Skatt | -6 | -74 | 227 | -172 | -406 |
| Resultat efter skatt | 36 | 259 | 326 | 1 130 | 1 956 |
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Resultat efter skatt | 36 | 259 | 326 | 1 130 | 1 956 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Kassaflödessäkringar | -3 | 2 | 29 | 3 | 21 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 1 | -1 | -6 | -1 | -5 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | -2 | 1 | 23 | 2 | 16 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | -2 | 1 | 23 | 2 | 16 |
| Summa totalresultat för perioden | 34 | 260 | 348 | 1 132 | 1 972 |
Moderbolagets balansräkning
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 sep | 30 sep | 31 Dec |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 72 686 | 68 842 | 71 426 |
| Övriga omsättningstillgångar | 8 978 | 12 970 | 11 140 |
| Likvida medel | 2 805 | 3 635 | 3 187 |
| Summa tillgångar | 84 468 | 85 447 | 85 753 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 9 964 | 9 964 | 9 964 |
| Fritt eget kapital 1) | 51 720 | 51 568 | 52 407 |
| Summa eget kapital | 61 684 | 61 532 | 62 371 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 9 405 | 11 075 | 12 913 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 13 380 | 12 840 | 10 469 |
| Summa eget kapital och skulder | 84 468 | 85 447 | 85 753 |
1) Eget kapital den 1 januari 2018 har justerats med -6 Mkr avseende ytterligare kreditförlustreserv i enlighet med IFRS 9.
Information om rörelsesegmenten
SSAB är organiserat i fem rörelsesegment vilka har ett tydligt resultatansvar; de tre ståltillverkande divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas samt de helägda dotterbolagen Tibnor och Ruukki Construction. Tibnor och Ruukki Construction styrs som självständiga dotterbolag.
SSAB Special Steels
SSAB Special Steels ansvarar globalt för marknadsföring och försäljning av SSABs alla seghärdade stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 700 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund och för försäljningen av ovan nämnda produkter som produceras i Mobile, USA, Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.
SSAB Europe
SSAB Europe ansvarar för produkter inom tunnplåt, grovplåt och rör. SSAB Europe har även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt i Luleå och Borlänge, Sverige.
SSAB Americas
SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier och Mobile, USA.
Tibnor
Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. Tibnor köper och säljer material, producerat både av SSAB och andra leverantörer.
Ruukki Construction
Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads- och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja.
Specifikation försäljning, nio månader
Nedanstående tabell beskriver den externa försäljningen per rörelsesegment, uppdelat på geografiska områden och produktområden.
| Extern försäljning jan-sep 2018 | Rörelsesegment | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | ||||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa | ||
| Geografiska områden | ||||||||
| Sverige | 520 | 4 579 | - | 2 942 | 992 | 9 034 | ||
| Finland | 185 | 3 479 | - | 1 157 | 1 175 | 5 996 | ||
| Tyskland | 1 064 | 1 780 | - | 28 | 4 | 2 876 | ||
| Övriga EU-28 | 3 706 | 7 219 | - | 796 | 1 432 | 13 153 | ||
| Norge | 48 | 450 | - | 1 177 | 473 | 2 148 | ||
| Ryssland | 253 | 195 | - | - | 277 | 725 | ||
| Övriga Europa | 709 | 227 | - | 6 | 71 | 1 013 | ||
| USA | 2 676 | 1 044 | 11 064 | 1 | 1 | 14 785 | ||
| Kanada | 821 | 7 | 915 | - | - | 1 743 | ||
| Övriga världen | 3 255 | 867 | 50 | 28 | 16 | 4 217 | ||
| Summa | 13 236 | 19 846 | 12 029 | 6 136 | 4 441 | 55 689 | ||
| Produktområde | ||||||||
| Stålprodukter | 12 507 | 18 597 | 11 913 | - | - | 43 017 | ||
| Handelsverksamhet | - | - | - | 6 136 | - | 6 136 | ||
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 4 441 | 4 441 | ||
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 595 | 1 146 | 92 | - | - | 1 833 | ||
| Övrigt | 134 | 103 | 24 | - | - | 262 | ||
| Summa | 13 236 | 19 846 | 12 029 | 6 136 | 4 441 | 55 689 |
| Extern försäljning jan-sep 2017 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | ||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 546 | 4 536 | - | 2 695 | 978 | 8 755 |
| Finland | 128 | 3 408 | - | 1 035 | 1 076 | 5 647 |
| Tyskland | 853 | 1 610 | - | - | 22 | 2 485 |
| Övriga EU-28 | 2 942 | 6 891 | - | 767 | 1 413 | 12 013 |
| Norge | 40 | 441 | - | 1 161 | 383 | 2 025 |
| Ryssland | 160 | 282 | - | - | 311 | 752 |
| Övriga Europa | 618 | 332 | - | 4 | 71 | 1 025 |
| USA | 1 776 | 776 | 8 424 | 1 | - | 10 979 |
| Kanada | 647 | 173 | 917 | - | - | 1 737 |
| Övriga världen | 2 559 | 979 | 43 | 21 | 21 | 3 624 |
| Summa | 10 270 | 19 428 | 9 384 | 5 685 | 4 274 | 49 042 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 9 737 | 17 944 | 9 337 | - | - | 37 018 |
| Handelsverksamhet | - | - | - | 5 685 | - | 5 685 |
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 4 274 | 4 274 |
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 411 | 1 426 | 29 | - | - | 1 866 |
| Övrigt | 121 | 58 | 18 | - | - | 198 |
| Summa | 10 270 | 19 428 | 9 384 | 5 685 | 4 274 | 49 042 |
Specifikation försäljning, tredje kvartalet
Nedanstående tabell beskriver den externa försäljningen per rörelsesegment, uppdelat på geografiska områden och produktområden.
| Extern försäljning jun-sep 2018 | Rörelsesegment | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | |||||||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | ||||||||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa | |||||
| Geografiska områden | |||||||||||
| Sverige | 98 | 1 350 | - | 891 | 370 | 2 709 | |||||
| Finland | 56 | 1 305 | - | 380 | 435 | 2 176 | |||||
| Tyskland | 329 | 597 | - | 8 | 1 | 934 | |||||
| Övriga EU-28 | 1 080 | 2 129 | - | 242 | 618 | 4 069 | |||||
| Norge | 19 | 141 | - | 380 | 211 | 752 | |||||
| Ryssland | 95 | 72 | - | - | 114 | 280 | |||||
| Övriga Europa | 190 | 59 | - | 3 | 39 | 291 | |||||
| USA | 1 010 | 348 | 4 329 | - | - | 5 688 | |||||
| Kanada | 272 | 2 | 334 | - | - | 608 | |||||
| Övriga världen | 1 151 | 341 | 26 | 7 | 8 | 1 531 | |||||
| Summa | 4 299 | 6 343 | 4 689 | 1 912 | 1 795 | 19 038 | |||||
| Produktområde | |||||||||||
| Stålprodukter | 4 203 | 5 777 | 4 633 | - | - | 14 613 | |||||
| Handelsverksamhet | - | - | - | 1 912 | - | 1 912 | |||||
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 1 795 | 1 795 | |||||
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 52 | 532 | 43 | - | - | 627 | |||||
| Övrigt | 44 | 34 | 13 | - | - | 91 | |||||
| Summa | 4 299 | 6 343 | 4 689 | 1 912 | 1 795 | 19 038 |
Extern försäljning jun-sep 2017 Rörelsesegment SSAB Special Steels SSAB Europe SSAB Americas Tibnor Ruukki Mkr Construction Summa Geografiska områden Sverige 171 1 338 - 785 312 2 606 Finland 41 1 183 - 327 419 1 969 Tyskland 289 439 - - - 729 Övriga EU-28 918 2 104 - 241 606 3 869 Norge 9 124 - 338 127 598 Ryssland 62 85 - - 124 271 Övriga Europa 232 185 - - 36 454 USA 589 216 2 979 - - 3 784 Kanada 200 62 304 - - 566 Övriga världen 903 409 17 4 9 1 342 Summa 3 414 6 146 3 299 1 695 1 633 16 188 Produktområde Stålprodukter 3 446 5 627 3 288 - - 12 361 Handelsverksamhet - - - 1 695 - 1 695 Ruukki Construction verksamhet - - - - 1 633 1 633 Stålämnen, biprodukter och skrot -78 457 6 - - 386 Övrigt 46 61 5 - - 112 Summa 3 414 6 146 3 299 1 695 1 633 16 188
Relevanta avstämningar av icke IFRS-baserade nyckeltal
Utöver definitionerna nedan finns definitioner av nedanstående icke IFRS-baserade nyckeltal i årsredovisningen.
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Rörelseresultat | 1 387 | 1 089 | 3 933 | 2 995 | 3 838 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 963 | 927 | 2 835 | 2 814 | 3 753 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 2 350 | 2 016 | 6 768 | 5 809 | 7 591 |
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, exklusive jämförelsestörande poster
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 2 350 | 2 016 | 6 768 | 5 809 | 7 591 |
| Jämförelsestörande poster | -213 | - | -213 | - | - |
| Rörelseresultat före avskrivningar, exklusive | |||||
| jämförelsestörande poster, EBITDA | 2 563 | 2 016 | 6 981 | 5 809 | 7 591 |
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, rullande 12 månader
| okt 17 - | okt 16 - | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | sep-18 | sep-17 | helår |
| Rörelseresultat | 4 776 | 3 101 | 3 838 |
| Finansiella intäkter | 316 | 281 | 321 |
| Totalt | 5 092 | 3 382 | 4 159 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital | 73 938 | 76 110 | 74 947 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % | 7% | 4% | 6% |
Räntabilitet på eget kapital efter skatt, rullande 12 månader
| okt 17 - | okt 16 - | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | sep-18 | sep-17 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 3 207 | 2 043 | 2 311 |
| Genomsnittligt eget kapital | 55 773 | 52 762 | 52 832 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt, % | 6% | 4% | 4% |
Operativt kassaflöde
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2 165 | 1 694 | 4 197 | 3 394 | 6 650 |
| Återläggning erhållna och betalda räntor | 119 | 180 | 495 | 746 | 943 |
| Återläggning betald skatt | 81 | 61 | 422 | 155 | 249 |
| Underhållsinvesteringar 1) | -481 | -346 | -1 183 | -803 | -1 366 |
| Övrig investeringsverksamhet 2) | 38 | 1 | 78 | 43 | 35 |
| Operativt kassaflöde | 1 922 | 1 590 | 4 008 | 3 535 | 6 511 |
1) Se definition Underhållsinvesteringar i årsredovisningen.
2) Övrig investeringsverksamhet avser främst kassaflöden från långfristiga fordringar och investeringar.
| Nettoskuld | |||
|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2017 | |
| Mkr | 30 sep | 30 sep | 31 Dec |
| Räntebärande tillgångar 1) | 6 445 | 7 862 | 7 037 |
| Räntebärande skulder 2) | 16 637 | 21 856 | 18 611 |
| Nettoskuld | 10 192 | 13 994 | 11 574 |
1) Räntebärande tillgångar avser främst långfristiga och kortfristiga räntebärande fordringar och investeringar samt derivat och likvida medel.
2) Räntebärande skulder består främst av långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder samt pensionsskulder och derivat.
Finansiell information, per kvartal
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 | 3/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 12 964 | 14 471 | 13 477 | 14 442 | 15 739 | 17 115 | 16 188 | 17 017 | 17 388 | 19 263 | 19 038 |
| Rörelsens kostnader | -12 234 | -12 904 | -11 852 | -13 390 | -14 128 | -14 966 | -14 192 | -15 250 | -15 573 | -16 699 | -16 485 |
| Avskrivningar 1) | -934 | -917 | -928 | -959 | -926 | -961 | -927 | -939 | -920 | -952 | -963 |
| Intressebolag | 14 | 18 | 10 | 14 | 17 | 17 | 20 | 14 | 21 | 18 | 11 |
| Finansnetto | -154 | -243 | -246 | -246 | -253 | -291 | -225 | -206 | -147 | -202 | -153 |
| Resultat före skatt | -344 | 425 | 461 | -139 | 449 | 914 | 864 | 636 | 769 | 1 427 | 1 447 |
Koncernens resultat per kvartal, exklusive jämförelsestörande poster
1) För avskrivningar, se tabell Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment nedan.
Försäljning per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 | 3/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 3 132 | 3 398 | 2 986 | 3 066 | 3 925 | 4 133 | 3 627 | 4 368 | 4 674 | 5 142 | 4 684 |
| SSAB Europe | 6 040 | 6 668 | 6 122 | 7 001 | 7 657 | 8 378 | 7 245 | 7 768 | 8 051 | 8 892 | 7 754 |
| SSAB Americas | 2 428 | 2 841 | 2 545 | 2 825 | 3 019 | 3 138 | 3 340 | 3 230 | 3 363 | 4 040 | 4 713 |
| Tibnor | 1 707 | 1 820 | 1 539 | 1 813 | 2 019 | 2 057 | 1 733 | 2 012 | 2 058 | 2 253 | 1 949 |
| Ruukki Construction | 928 | 1 444 | 1 579 | 1 353 | 1 131 | 1 531 | 1 640 | 1 471 | 1 088 | 1 578 | 1 799 |
| Övrigt | 5 | 3 | 1 | 5 | - | 1 | - | - | 0 | 0 | 0 |
| Koncernjusteringar | -1 276 | -1 703 | -1 295 | -1 621 | -2 012 | -2 123 | -1 397 | -1 832 | -1 845 | -2 642 | -1 861 |
| Totalt | 12 964 | 14 471 | 13 477 | 14 442 | 15 739 | 17 115 | 16 188 | 17 017 | 17 388 | 19 263 | 19 038 |
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 | 3/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 345 | 437 | 587 | 111 | 377 | 495 | 353 | 777 | 569 | 656 | 670 |
| SSAB Europe | 244 | 728 | 789 | 746 | 1 182 | 1 381 | 1 031 | 811 | 998 | 1 259 | 814 |
| SSAB Americas | 209 | 309 | 83 | 136 | 8 | 201 | 468 | 141 | 283 | 526 | 951 |
| Tibnor | 4 | 60 | 73 | 57 | 118 | 88 | 65 | 63 | 87 | 103 | 73 |
| Ruukki Construction | -10 | 114 | 173 | 45 | 8 | 97 | 137 | 65 | -29 | 92 | 136 |
| Övrigt | -48 | -63 | -70 | -29 | -66 | -95 | -38 | -75 | -71 | -53 | -81 |
| Totalt | 744 | 1 585 | 1 635 | 1 066 | 1 627 | 2 167 | 2 016 | 1 782 | 1 836 | 2 582 | 2 563 |
Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 | 3/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 202 | 303 | 453 | -29 | 243 | 362 | 219 | 641 | 434 | 522 | 536 |
| SSAB Europe | -118 | 366 | 426 | 375 | 826 | 1 022 | 680 | 460 | 657 | 907 | 460 |
| SSAB Americas | 55 | 162 | -73 | -34 | -157 | 39 | 316 | -15 | 129 | 365 | 790 |
| Tibnor | -17 | 39 | 53 | 34 | 99 | 67 | 44 | 42 | 67 | 83 | 53 |
| Ruukki Construction | -48 | 75 | 137 | 7 | -29 | 63 | 105 | 32 | -62 | 59 | 103 |
| Avskrivningar på | |||||||||||
| övervärden, IPSCO | -160 | -157 | -160 | -159 | -157 | -194 | -180 | -182 | -179 | -192 | -198 |
| Avskrivningar på | |||||||||||
| övervärden, Rautaruukki | -51 | -50 | -53 | -54 | -51 | -53 | -53 | -54 | -54 | -56 | -57 |
| Övrigt | -53 | -70 | -76 | -33 | -72 | -101 | -42 | -81 | -77 | -58 | -86 |
| Totalt | -190 | 668 | 707 | 107 | 702 | 1 205 | 1 089 | 843 | 915 | 1 630 | 1 600 |
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet, per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 | 3/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | - | 27 | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| SSAB Europe | - | 49 | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| SSAB Americas | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Tibnor | 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Ruukki Construction | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Övrigt | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 213 |
| Totalt | 3 | 76 | - | - | - | - | - | - | - | - | 213 |
Produktion och leveranser
| Kton | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 | 3/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | |||||||||||
| - SSAB Special Steels | 218 | 288 | 291 | 178 | 265 | 229 | 180 | 282 | 234 | 305 | 217 |
| - SSAB Europe | 1 166 | 1 146 | 1 143 | 1 226 | 1 168 | 1 196 | 1 146 | 1 089 | 1 175 | 1 147 | 1 049 |
| - SSAB Americas | 617 | 623 | 533 | 558 | 569 | 602 | 634 | 635 | 652 | 629 | 645 |
| - Totalt | 2 001 | 2 058 | 1 967 | 1 962 | 2 002 | 2 027 | 1 960 | 2 006 | 2 061 | 2 081 | 1 911 |
| Plåtproduktion | |||||||||||
| - SSAB Special Steels | 130 | 137 | 146 | 85 | 83 | 147 | 111 | 155 | 121 | 138 | 145 |
| - SSAB Europe | 1 101 | 1 183 | 1 068 | 1 109 | 1 253 | 1 203 | 1 104 | 1 058 | 1 180 | 1 200 | 1 031 |
| - SSAB Americas | 575 | 584 | 493 | 544 | 545 | 553 | 603 | 582 | 607 | 603 | 612 |
| - Totalt | 1 807 | 1 904 | 1 707 | 1 738 | 1 881 | 1 903 | 1 818 | 1 794 | 1 909 | 1 941 | 1 788 |
| Plåtleveranser | |||||||||||
| - SSAB Special Steels | 256 | 277 | 242 | 233 | 277 | 304 | 293 | 318 | 346 | 339 | 320 |
| - SSAB Europe | 946 | 1 013 | 863 | 898 | 982 | 991 | 871 | 901 | 939 | 963 | 810 |
| - SSAB Americas | 475 | 526 | 421 | 502 | 486 | 452 | 508 | 525 | 523 | 509 | 517 |
| - Totalt | 1 677 | 1 816 | 1 526 | 1 633 | 1 745 | 1 747 | 1 672 | 1 743 | 1 808 | 1 811 | 1 646 |
För ytterligare information:
Per Hillström, Head of Investor Relations, Tel 070-295 29 12 Viktoria Karsberg, Head of Corporate Identity and Group Communications, Tel 08-45 45 734
Årsstämma:
Årsstämman för verksamhetsåret 2018 äger rum den 8 april 2019 i Stockholm.
Bokslutskommuniké, rapport för fjärde kvartalet 2018:
Bokslutskommunikén för 2018 publiceras den 29 januari 2019.
SSAB AB (publ) Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com