AI assistant
SSAB — Interim / Quarterly Report 2017
Jul 20, 2017
2975_ir_2017-07-20_69ace95e-2072-4c24-afb3-9176da3cfabe.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
HALVÅRSRAPPORT 2017
Halvårsrapport 2017
Kvartalet
- · Försäljningen uppgick till 17 115 (14 471) Mkr
- · Rörelseresultatet före avskrivningar uppgick till 2 167 (1 509) Mkr
- · Rörelseresultatet uppgick till 1 205 (592) Mkr
- · Resultatet efter finansnetto uppgick till 914 (349) Mkr
- · Resultat per aktie uppgick till 0,86 (0,53) kronor
- · Det operativa kassaflödet uppgick till 1 069 (1 151) Mkr
- · Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 30 (37) %
Nyckeltal
| 2017 | 2016 | 2017 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 17 115 | 14 471 | 15 739 | 32 854 | 27 435 | 55 354 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 2 167 | 1 509 | 1 627 | 3 794 | 2 250 | 4 951 |
| Rörelseresultat | 1 205 | 592 | 702 | 1 907 | 399 | 1 213 |
| Resultat efter finansnetto | 914 | 349 | 449 | 1 363 | 2 | 324 |
| Resultat efter skatt | 885 | 412 | 502 | 1 387 | 279 | 943 |
| Resultat per aktie (kr) 1) | 0,86 | 0,53 | 0,49 | 1,34 | 0,36 | 1,04 |
| Operativt kassaflöde | 1 069 | 1 151 | 876 | 1 945 | 1 228 | 3 207 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 30 | 37 | 32 | 30 | 37 | 34 |
1) Resultat per aktie för 2016 har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen som genomfördes under andra kvartalet 2016.
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)
Koncernchefens kommentar
SSABs rörelseresultat för andra kvartalet ökade till 1 205 Mkr. Förbättringen jämfört med föregående kvartal beror främst på högre realiserade priser inom SSAB Europe och SSAB Americas. SSAB Special Steels bidrog till det förbättrade resultatet genom ett bättre kapacitetsutnyttjande och högre leveranser, dock motverkades detta av vissa produktionsstörningar i stålverket i Oxelösund.
SSAB Special Steels leveranser fortsätter att öka genom kundernas behov av allt lättare och starkare produkter. Efterfrågan var god inom de flesta segment under andra kvartalet och utsikterna framöver bedöms vara stabila.
SSAB Europe hade ett starkt kvartal med god underliggande efterfrågan. De realiserade priserna förbättrades och tillväxten inom affärsområdet Automotive var fortsatt hög. Marknadspriserna för både stål och insatsvaror försvagades under kvartalet. Efterfrågan bedöms vara fortsatt god för tredje kvartalet.
I Nordamerika ökade de realiserade priserna för SSAB Americas under kvartalet, vilket resulterade i förbättring av marginalen. Kostnader för det planerade underhållsstoppet i Mobile påverkade resultatet negativt och stoppet medförde även något lägre leveranser jämfört med föregående kvartal, medan den underliggande efterfrågan var relativt stabil.
SSABs mål att minska nettolåneskulden med 10 Mdkr, från utgången av första kvartalet 2016 till slutet av 2017, fortskrider enligt plan. Nettokassaflödet under kvartalet uppgick till 597 Mkr. Ytterligare cirka 1,7 Mdkr skall åstadkommas under andra halvåret och detta planeras ske genom kassaflöden från rörelsen och strukturell minskning av rörelsekapital.
Vi har nu gått in i nästa fas i att genomföra vår "Taking the Lead"-strategi, där vi under 2016 lade plattformen för lönsam tillväxt. Vi har satt upp konkreta mål för 2020 för våra tillväxtinitiativ för höghållfasta stål och service. Utvecklingen under andra kvartalet ligger väl i linje med de långsiktiga målen. Ett annat fokusområde är att kontinuerligt driva effektivisering genom ständiga förbättringar i hela vår verksamhet. Målet är att nå branschledande lönsamhet.
Vårt långsiktiga initiativ för en hållbar fossilfri stålindustri, projekt HYBRIT, fick finansiellt stöd av Energimyndigheten under första kvartalet och under andra kvartalet bildades ett joint venture tillsammans med LKAB och Vattenfall för att driva projektet framåt.
| Försäljning per rörelsesegment | ||
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| SSAB Special Steels | 4 133 | 3 398 | 3 925 | 8 058 | 6 530 | 12 582 |
| SSAB Europe | 8 378 | 6 668 | 7 657 | 16 035 | 12 708 | 25 831 |
| SSAB Americas | 3 138 | 2 841 | 3 019 | 6 157 | 5 269 | 10 639 |
| Tibnor | 2 057 | 1 820 | 2 019 | 4 076 | 3 527 | 6 879 |
| Ruukki Construction | 1 531 | 1 444 | 1 131 | 2 662 | 2 372 | 5 304 |
| Övrigt, inkl. koncernjusteringar | -2 122 | -1 700 | -2 012 | -4 134 | -2 971 | -5 881 |
| Totalt | 17 115 | 14 471 | 15 739 | 32 854 | 27 435 | 55 354 |
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) per rörelsesegment
| 2017 | 2016 | 2017 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| SSAB Special Steels | 495 | 410 | 377 | 872 | 755 | 1 453 |
| SSAB Europe | 1 381 | 679 | 1 182 | 2 563 | 923 | 2 458 |
| SSAB Americas | 201 | 309 | 8 | 209 | 518 | 737 |
| Tibnor | 88 | 60 | 118 | 206 | 61 | 191 |
| Ruukki Construction | 97 | 114 | 8 | 105 | 104 | 322 |
| Övrigt | -95 | -63 | -66 | -161 | -111 | -210 |
| Totalt | 2 167 | 1 509 | 1 627 | 3 794 | 2 250 | 4 951 |
22% 5% 5% 3% SSAB Special Steels SSAB Europe SSAB Americas Tibnor
Andel av EBITDA 2017
Ruukki Construction
65%
Marknaden
Enligt World Steel Association (WSA) uppgick den globala råstålsproduktionen under årets fem första månader till 695 (664) miljoner ton, en ökning med 4,7 % jämfört med samma period 2016. Den kinesiska råstålsproduktionen ökade med 4,4 %. I EU28 ökade produktionen med drygt 4 %, medan produktionen i Nordamerika ökade med knappt 4 % under samma period.
I Nordamerika har efterfrågan under det andra kvartalet varit relativt god. Marknaden i USA präglades dock av en viss osäkerhet kring möjliga effekter av den så kallade Section 232-utredningen, vilken kan innebära ytterligare importtullar på stål med hänvisning till USA:s säkerhet. Lagernivåerna i Nordamerika hos distributörer bedöms fortsatt vara något låga. I Europa var efterfrågan under det andra kvartalet fortsatt god, tack vare den generella återhämtningen i den europeiska ekonomin. Importvolymerna har ökat under kvartalet i Europa och lagernivåerna hos distributörer bedöms något höga.
I Nordamerika har marknadspriserna på grovplåt sjunkit något under kvartalet, efter att ha stigit kraftigt under det första kvartalet. I Europa steg marknadspriserna på grovplåt initialt under kvartalet, för att därefter sjunka. Tunnplåtspriserna i Europa sjönk under kvartalet. I Kina sjönk priserna på tunnplåt och grovplåt under början av kvartalet, men steg under andra halvan av kvartalet.
Råvaror
SSAB köper järnmalm från LKAB, Sverige och från Severstal, Ryssland. Avtalet med LKAB sträcker sig från 1 april 2017 till 31 mars 2018 och priset fastställs månadsvis. Avtalet med Severstal löper från 1 oktober 2015 till den 30 september 2018 och priset fastställs månadsvis. SSABs inköpspriser på pellets ökade i snitt med 42 % i USD jämfört med andra kvartalet 2016 medan ökningen i svenska kronor var 53 %. Genomsnittspriserna på pellets i USD var under andra kvartalet 2017 3 % högre jämfört med första kvartalet 2017, medan ökningen i svenska kronor var 1 %.
SSAB köper kokskol från Australien, USA, Kanada och Ryssland. Prisavtalen för australiensiskt, kanadensiskt och ryskt kol tecknas månatligen medan priset för merparten av USA-kolet tecknas kvartalsvis. SSABs inköpspriser under andra kvartalet 2017 ökade i snitt med 138 % i USD och med 154 % i svenska kronor jämfört med andra kvartalet 2016. Priserna på kol under andra kvartalet 2017 var 11 % högre i USD och 9 % högre i svenska kronor jämfört med första kvartalet 2017.
Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Spotpriserna i USD var 19 % högre i slutet av andra kvartalet 2017 jämfört med i slutet av andra kvartalet 2016 men de var 2 % lägre jämfört med utgången av första kvartalet 2017.
Utsikter
I Nordamerika bedöms efterfrågan på grovplåt vara relativt stabil under det tredje kvartalet, med en viss säsongsmässig avmattning. I Europa förväntas efterfrågan vara god under det tredje kvartalet, men med sedvanlig säsongsmässig avmattning. För höghållfasta stål bedöms den underliggande efterfrågan fortsätta att utvecklas positivt under det tredje kvartalet. Sammantaget förväntas SSABs leveranser följa normalt säsongsmönster under tredje kvartalet och bli något lägre än under det andra kvartalet. SSABs realiserade priser under det tredje kvartalet bedöms sammantaget vara relativt oförändrade jämfört med föregående kvartal.
Under det tredje kvartalet kommer planerade underhållsstopp att genomföras inom både SSAB Special Steels och SSAB Europe, med en beräknad resultatpåverkan om totalt 350 Mkr (exklusive utebliven marginal). Tabellen nedan visar samtliga planerade underhållsstopp under 2017, och resultatpåverkan av den beräknade direkta underhållskostnaden och kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption), dock inte utebliven marginal.
Större underhållsstopp 2017
| 2017 | 2017 | 2017 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 2 | kv 3 | kv 4 | helår |
| SSAB Special Steels | 230 | 230 | |||
| SSAB Europe | 20 | 50 | 120 | 170 | 360 |
| SSAB Americas | 160 | 230 | 390 | ||
| Totalt | 180 | 280 | 350 | 170 | 980 |
SSAB-koncernen
Halvåret i sammandrag
Leveranser och produktion
SSABs plåtleveranser under första halvåret var oförändrade jämfört med första halvåret 2016. Leveranserna uppgick till 3 492 (3 493) kton.
Råstålsproduktionen under första halvåret 2017 låg på samma nivå jämfört med första halvåret 2016.
Försäljning
Försäljningen under första halvåret uppgick till 32 854 (27 435) Mkr, en ökning med 20 % jämfört med första halvåret 2016.
Resultat
Rörelseresultatet under första halvåret uppgick till 1 907 (399) Mkr, en ökning med 1 508 Mkr jämfört med första halvåret 2016.
Finansnettot för första halvåret uppgick till -544 (-397) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till 1 363 (2) Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för det första halvåret uppgick till 1 383 (276) Mkr eller 1,34 (0,36) kronor per aktie. Skatten för första halvåret var positiv och uppgick till 24 (277) Mkr.
Kassaflöde, finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för första halvåret uppgick till 1 945 (1 228) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av rörelseresultatet.
Nettokassaflödet uppgick till 1 186 (5 326) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv på 95 (178) Mkr (totala investeringar uppgick till 552 (660 Mkr). (Under 2016 påverkades kassaflödet av nyemissionen på 4 911 Mkr.) Nettoskulden minskade med 2 149 Mkr under första halvåret och uppgick per den 30 juni 2017 till 15 738 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 30 (37) %.
Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 30 juni till 5,2 (5,2) år med en genomsnittlig räntebindningstid på 0,8 (0,9) år.
Likvida medel uppgick till 3 687 (4 554) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 7 807 (8 545) Mkr, vilket sammantaget motsvarar 19 (22) % av rullande 12 månaders försäljning.
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och räntabilitet på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 4 % respektive 4 % medan de för helåret 2016 uppgick till 2 % respektive 2 %.
Eget kapital
Med ett resultat på 1 383 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på -1 631 Mkr uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 52 642 (50 305) Mkr, vilket motsvarade 51,12 (48,85) kronor per aktie.
Utvecklingen under andra kvartalet
Leveranser och produktion
SSABs plåtleveranser under andra kvartalet uppgick till 1 747 (1 816) kton, en minskning med 4 % jämfört med andra kvartalet 2016 medan de låg på samma nivå jämfört med första kvartalet 2017.
Råstålsproduktionen minskade med 2 % jämfört med andra kvartalet 2016 medan den ökade med 1 % jämfört med första kvartalet 2017. Plåtproduktionen låg på samma nivå jämfört med andra kvartalet 2016 medan den ökade med 1 % jämfört med första kvartalet 2017.
Försäljning
Försäljningen under andra kvartalet uppgick till 17 115 (14 471) Mkr, en ökning med 18 % jämfört med andra kvartalet 2016. Högre priser svarade för en positiv effekt på 13 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 5 procentenheter, övrig försäljning för en positiv effekt på 3 procentenheter och en bättre produktmix för en positiv effekt på 1 procentenhet medan lägre volymer påverkade negativt med 4 procentenheter.
Jämfört med första kvartalet 2017 ökade försäljningen med 9 %. Högre priser svarade för en positiv effekt på 5 procentenheter, övrig försäljning för en positiv effekt på 3 procentenheter samt en bättre produktmix för en positiv effekt på 1 procentenhet.
Resultat
Rörelseresultatet under andra kvartalet uppgick till 1 205 (592) Mkr, en ökning med 613 Mkr jämfört med andra kvartalet 2016. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var högre priser (1 900 Mkr), valutaeffekter (85 Mkr) och bättre kapacitetsutnyttjande (60 Mkr) medan högre rörliga kostnader (främst råmaterialkostnader) (1 300 Mkr) och lägre volymer (120 Mkr) påverkade resultatet negativt.
Jämfört med första kvartalet 2017 ökade resultatet med 503 Mkr. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var högre priser (800 Mkr), bättre kapacitetsutnyttjande (150 Mkr), högre volymer (inkl. Ruukki Construction) och bättre mix (120 Mkr) samt valutaeffekter (90 Mkr) medan såväl högre rörliga (490 Mkr) som fasta (185 Mkr) kostnader påverkade resultatet negativt.
Finansnettot för andra kvartalet uppgick till -291 (-243) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till 914 (349) Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för det andra kvartalet uppgick till 883 (410) Mkr eller 0,86 (0,53) kronor per aktie. Skatten för andra kvartalet uppgick till -29 (63) Mkr.
Kassaflöde, finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för andra kvartalet uppgick till 1 069 (1 151) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av rörelseresultatet, medan det påverkades negativt av ett högre rörelsekapital, främst genom högre kundfordringar till följd av den ökade försäljningen samt högre varulager.
Nettokassaflödet uppgick till 597 (5 570) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv på 51 (83) Mkr (totala investeringar uppgick till 293 (346) Mkr). (Andra kvartalet 2016 påverkades kassaflödet av nyemissionen på 4 911 Mkr.) Nettoskulden minskade med 1 292 Mkr under andra kvartalet och uppgick per den 30 juni 2017 till 15 738 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 30 (37) %.
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 2 167 | 1 509 | 3 794 | 2 250 | 4 951 |
| Förändring rörelsekapital | -869 | -66 | -1 395 | -542 | -661 |
| Underhållsinvesteringar | -242 | -263 | -457 | -482 | -1 053 |
| Övrigt | 13 | -29 | 3 | 2 | -30 |
| Operativt kassaflöde | 1 069 | 1 151 | 1 945 | 1 228 | 3 207 |
| Finansiella poster | -344 | -359 | -566 | -537 | -994 |
| Skatter | -73 | -50 | -94 | -98 | 80 |
| Rörelsens kassaflöde | 652 | 742 | 1 285 | 593 | 2 293 |
| Strategiska investeringar i anläggningar | -40 | -69 | -84 | -157 | -273 |
| Förvärv rörelser och andelar | -11 | -14 | -11 | -21 | -46 |
| Kassaflöde före utdelning | 601 | 659 | 1 190 | 415 | 1 974 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | - | - | - |
| Nyemission | - | 4 911 | - | 4 911 | 4 907 |
| Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | -4 | - | -4 | - | -6 |
| Nettokassaflöde | 597 | 5 570 | 1 186 | 5 326 | 6 875 |
| Nettoskuld vid periodens början | -17 030 | -23 213 | -17 887 | -23 156 | -23 156 |
| Nettokassaflöde | 597 | 5 570 | 1 186 | 5 326 | 6 875 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) | 657 | -671 | 903 | -319 | -1 342 |
| Övrigt 2) | 38 | -125 | 60 | -290 | -264 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -15 738 | -18 439 | -15 738 | -18 439 | -17 887 |
Operativt kassaflöde och nettoskuld
1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.
Information om rörelsesegmenten
Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärven av IPSCO och Rautaruukki. Ytterligare information om rörelsesegmenten finns på sidan 22.
SSAB Special Steels
Nyckeltal
| 2017 | 2016 | 2017 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 4 133 | 3 398 | 3 925 | 8 058 | 6 530 | 12 582 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 495 | 410 | 377 | 872 | 755 | 1 453 |
| Rörelseresultat | 362 | 276 | 243 | 605 | 478 | 902 |
| Operativt kassaflöde | 156 | 626 | 56 | 212 | 130 | 437 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 748 | 2 876 | 2 769 | 2 748 | 2 876 | 2 772 |
Under andra kvartalet 2017 ökade efterfrågan främst från segmenten Construction Machinery och Heavy Transport.
De externa leveranserna av plåt under andra kvartalet 2017 ökade med 10 % jämfört med andra kvartalet 2016 och med 10 % jämfört med första kvartalet 2017. De externa leveranserna uppgick till 304 (277) kton.
Råstålsproduktionen minskade med 20 % jämfört med andra kvartalet 2016 främst på grund av ett oplanerat stopp i stålverket i Oxelösund under 2 veckor i kvartalet. Minskningen jämfört med första kvartalet 2017 var 14 %.
Plåtproduktionen ökade med 7 % jämfört med andra kvartalet 2016 och med 77 % jämfört med första kvartalet 2017. Första kvartalet 2017 påverkades negativt av produktionshaveriet i Oxelösund som inträffade i slutet av fjärde kvartalet 2016. Plåtproduktionen var igång igen med full kapacitet i början av februari 2017.
Försäljningen ökade med 22 % jämfört med andra kvartalet 2016 och uppgick till 4 133 (3 398) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 10 procentenheter, övrig försäljning för en positiv effekt på 6 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 5 procentenheter samt högre priser på en positiv effekt på 1 procentenhet.
Jämfört med första kvartalet 2017 ökade försäljningen med 5%. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 10 procentenheter och en bättre produktmix för en positiv effekt på 1 procentenhet medan lägre övrig försäljning svarade för en negativ effekt på 6 procentenheter.
Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till 362 (276) Mkr, en ökning med 86 Mkr jämfört med andra kvartalet 2016. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var högre priser, högre volymer samt lägre fasta kostnader, dock motverkades detta av högre rörliga kostnader.
Jämfört med första kvartalet 2017 ökade resultatet med 119 Mkr. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var bättre kapacitetsutnyttjande, högre volymer och högre priser, dock motverkades detta av högre rörliga kostnader samt säsongsmässigt högre fasta kostnader.
Under andra kvartalet 2017 erhölls en första försäkringsutbetalning på 50 Mkr relaterat till produktionshaveriet i Oxelösund. Dock motverkades detta av högre kostnader som en följd av haveriet (till exempel ökad frakt av material från USA till Europa).
Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till 156 (626) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet under andra kvartalet 2017. Dock motverkades detta av ett ökat rörelsekapital med främst högre varulager och kundfordringar.
Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 59 (84) Mkr varav 2 (9) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Europe
Nyckeltal
| 2017 | 2016 | 2017 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 8 378 | 6 668 | 7 657 | 16 035 | 12 708 | 25 831 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 1 381 | 679 | 1 182 | 2 563 | 923 | 2 458 |
| Rörelseresultat 1) | 1 022 | 317 | 826 | 1 848 | 199 | 1 000 |
| Operativt kassaflöde | 807 | 653 | 481 | 1 288 | 1 148 | 2 113 |
| Antal anställda vid periodens slut | 6 813 | 6 950 | 6 826 | 6 813 | 6 950 | 6 851 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under andra kvartalet uppgick till 54 (51) Mkr.
Efterfrågan under andra kvartalet 2017 ökade något jämfört med första kvartalet 2017. Efterfrågan ökade främst inom segmenten Construction Material och Automotive.
De externa leveranserna av plåt under andra kvartalet var 2 % lägre jämfört med det andra kvartalet 2016 medan de var 1 % högre jämfört med första kvartalet 2017. De externa leveranserna uppgick till 991 (1 013) kton.
Råstålsproduktionen var 4 % högre jämfört med andra kvartalet 2016 och 2 % högre jämfört med första kvartalet 2017.
Plåtproduktionen ökade med 2 % jämfört med andra kvartalet 2016 men minskade med 4 % jämfört med första kvartalet 2017.
Försäljningen ökade med 26 % jämfört med andra kvartalet 2016 och uppgick till 8 378 (6 668) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 23 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 4 procentenheter, övrig försäljning för en positiv effekt på 1 procentenhet medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 2 procentenheter.
Jämfört med första kvartalet 2017 ökade försäljningen med 9 %. Högre priser svarade för en positiv effekt på 6 procentenheter, högre volymer för en positiv effekt på 1 procentenhet, övrig försäljning för en positiv effekt på 1 procentenhet samt valutaeffekter för en positiv effekt på 1 procentenhet.
Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till 1 022 (317) Mkr, en ökning med 705 Mkr jämfört med andra kvartalet 2016. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var högre priser, positiva valutaeffekter samt bättre kapacitetsutnyttjande, dock motverkades detta av högre rörliga kostnader samt lägre volymer.
Jämfört med första kvartalet 2017 förbättrades resultatet med 196 Mkr, främst på grund av högre priser och positiva valutaeffekter, dock motverkades detta av högre rörliga kostnader.
Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till 807 (653) Mkr. Under andra kvartalet påverkades kassaflödet positivt av rörelseresultatet, dock motverkades detta negativt av ett högre rörelsekapital, främst på grund av högre kundfordringar och högre varulager.
Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 129 (143) Mkr varav 11 (24) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Americas
Nyckeltal
| 2017 | 2016 | 2017 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 3 138 | 2 841 | 3 019 | 6 157 | 5 269 | 10 639 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 201 | 309 | 8 | 209 | 518 | 737 |
| Rörelseresultat 1) | 39 | 162 | -157 | -118 | 217 | 110 |
| Operativt kassaflöde | -56 | -54 | 243 | 187 | 36 | 426 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 222 | 1 232 | 1 222 | 1 222 | 1 232 | 1 222 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO. Avskrivningarna på övervärden under andra kvartalet uppgick till 194 (157) Mkr.
Efterfrågan under andra kvartalet 2017 var stabil, dock var efterfrågan från Steel Service Centers avvaktande.
De externa leveranserna av plåt minskade med 14 % under andra kvartalet jämfört med andra kvartalet 2016 och minskade med 7 % jämfört med första kvartalet 2017 framförallt till följd av det planerade underhållsstoppet i Mobile som främst påverkade det andra kvartalet 2017. De externa leveranserna uppgick till 452 (526) kton.
Råstålsproduktionen minskade med 3 % jämfört med andra kvartalet 2016 men ökade med 6 % jämfört med första kvartalet 2017.
Plåtproduktionen minskade med 5 % jämfört med andra kvartalet 2016 men ökade något och var 1 % högre jämfört med första kvartalet 2017.
Försäljningen ökade med 10 % jämfört med andra kvartalet 2016 och uppgick till 3 138 (2 841) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 15 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 7 procentenheter samt övrig försäljning för en positiv effekt på 2 procentenhet medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 14 procentenheter.
Jämfört med första kvartalet 2017 var försäljningen 4 % högre. Högre priser svarade för en positiv effekt på 11 procentenheter och övrig försäljning för en positiv effekt på 2 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 7 procentenheter och valutaeffekter för en negativ effekt på 2 procentenheter.
Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till 39 (162) Mkr, en minskning med 123 Mkr jämfört med andra kvartalet 2016. De främsta orsakerna till det lägre resultatet var högre rörliga kostnader (råmaterial och underhållstoppet i Mobile) samt lägre volymer, dock motverkades detta av högre priser.
Jämfört med första kvartalet 2017 ökade resultatet med 196 Mkr. Det högre resultatet berodde främst på högre priser, dock motverkades detta av högre rörliga kostnader samt lägre volymer.
Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till -56 (-54) Mkr. Under kvartalet påverkades kassaflödet främst av ett högre rörelsekapital med högre varulager.
Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 52 (58) Mkr varav 2 (10) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Tibnor
Nyckeltal
| 2017 | 2016 | 2017 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 2 057 | 1 820 | 2 019 | 4 076 | 3 527 | 6 879 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 88 | 60 | 118 | 206 | 61 | 191 |
| Rörelseresultat 1) | 67 | 39 | 99 | 166 | 19 | 106 |
| Operativt kassaflöde | 175 | -22 | 156 | 331 | 48 | 191 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 111 | 1 178 | 1 128 | 1 111 | 1 178 | 1 137 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under andra kvartalet uppgick till 6 (6) Mkr.
De totala leveranserna under andra kvartalet låg på samma nivå som med första kvartalet 2017. Jämfört med andra kvartalet 2016 minskade leveranserna med 4 %, främst inom segmenten Tunnplåtsprodukter och Långa produkter.
Försäljningen ökade med 13 % jämfört med andra kvartalet 2016 och uppgick till 2 057 (1 820) Mkr. Den ökade försäljningen beror främst på högre priser.
Jämfört med första kvartalet 2017 ökade försäljningen med 2 %, främst på grund av högre priser.
Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till 67 (39) Mkr, en ökning med 28 Mkr jämfört med andra kvartalet 2016. Det förbättrade resultatet beror främst på bättre marginaler på grund av högre priser.
Jämfört med första kvartalet 2017 minskade resultatet med 32 Mkr. Det försämrade resultatet beror främst på lägre marginaler.
Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till 175 (-22) Mkr. Kassaflödet under andra kvartalet 2017 påverkades positivt av rörelseresultatet och ett lägre rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 23 (16) Mkr varav 13 (4) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Ruukki Construction
Nyckeltal
| 2017 | 2016 | 2017 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 1 531 | 1 444 | 1 131 | 2 662 | 2 372 | 5 304 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 97 | 114 | 8 | 105 | 104 | 322 |
| Rörelseresultat 1) | 63 | 75 | -29 | 34 | 27 | 171 |
| Operativt kassaflöde | -27 | 68 | 36 | 9 | 36 | 243 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 568 | 2 722 | 2 568 | 2 568 | 2 722 | 2 543 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under andra kvartalet uppgick till -7 (-7) Mkr.
Under andra kvartalet 2017 ökade efterfrågan säsongsmässigt inom byggsektorn. Efterfrågan var god på de flesta marknader, med undantag för Ryssland.
Försäljningen ökade med 6 % jämfört med andra kvartalet 2016 och uppgick till 1 531 (1 444) Mkr. Ökningen berodde främst på högre försäljning inom segmentet Building Components.
Jämfört med första kvartalet 2017 ökade försäljningen med 35 %, främst på grund av säsongsmässig högre försäljning inom byggsektorn och främst inom segmentet Building Components. 0
Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till 63 (75) Mkr, en minskning med 12 Mkr jämfört med andra kvartalet 2016. Den främsta orsaken till det lägre resultatet var lägre marginaler, dock motverkades detta av högre volymer.
Jämfört med första kvartalet 2017 ökade resultatet med 92 Mkr, främst på grund av säsongsmässigt högre volymer och bättre kapacitetsutnyttjande. Dock motverkades detta av högre fasta kostnader. -100
Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till -27 (68) Mkr. Kassaflödet under andra kvartalet 2017 påverkades positivt av rörelseresultatet, dock motverkades detta av ett högre rörelsekapital med främst högre kundfordringar.
Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 13 (38) Mkr varav 11 (36) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Hållbarhet
I slutet av juni bildade SSAB , LKAB och Vattenfall ett joint venture-bolag för att fortsätta driva initiativet HYBRIT framåt. De tre företagen äger en tredjedel vardera av det gemensamma bolaget. Joint venture-bolaget ska verka för att hitta en tillverkningsprocess för stål som inte släpper ut koldioxid.
Risker och osäkerheter
För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer identifierats under kvartalet.
Redovisningsprinciper
Denna halvårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.
Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna för koncernen har skett från årsredovisningen 2016.
IFRS 15, Intäkter från kontrakt från kunder
Denna standard gäller från och med den 1 januari 2018. SSAB kommer att tillämpa IFRS 15 från och med den 1 januari 2018 och kommer under 2018 att räkna om 2017 års finansiella rapporter i enlighet med IFRS 15.
Per den 30 juni 2017 har inga kvantitativa bedömningar eller beräkningar gjorts. SSAB har arbetat med att kartlägga koncernens försäljningsmodeller.
IFRS 9, Finansiella instrument
Denna standard gäller från och med den 1 januari 2018. SSAB kommer att tillämpa IFRS 9 från och med den 1 januari 2018 och kommer under 2018 att räkna om 2017 års finansiella rapporter i enlighet med IFRS 9.
Per den 30 juni 2017 har inga kvantitativa bedömningar eller beräkningar gjorts.
Intygande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättviande översikt över moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Stockholm den 19 juli 2017
| Bengt Kjell | Sture Bergvall | Petra Einarsson |
|---|---|---|
| Ordförande | Ledamot | Ledamot |
| Marika Fredriksson | Tomas Karlsson | Pasi Laine |
| Ledamot | Ledamot | Ledamot |
| Matti Lievonen | Annika Lundius | Patrick Sjöholm |
| Ledamot | Ledamot | Ledamot |
| John Tulloch | Lars Westerberg | Martin Lindqvist |
| Ledamot | Ledamot | VD och koncernchef |
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för SSAB AB (publ) för perioden 1 januari till 30 juni 2017. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medveten om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 19 juli 2017 PricewaterhouseCoopers
Magnus Svensson Henryson Auktoriserad revisor
Finansiella rapporter enligt IFRS - Koncernen
Koncernens resultaträkning
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 17 115 | 14 471 | 32 854 | 27 435 | 55 354 |
| Kostnad för sålda varor | -14 897 | -12 925 | -28 943 | -25 052 | -50 240 |
| Bruttoresultat | 2 218 | 1 546 | 3 911 | 2 383 | 5 114 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -1 111 | -1 065 | -2 188 | -2 148 | -4 169 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) | 81 | 93 | 150 | 132 | 212 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 17 | 18 | 34 | 32 | 56 |
| Rörelseresultat | 1 205 | 592 | 1 907 | 399 | 1 213 |
| Finansiella intäkter | 62 | 14 | 163 | 37 | 80 |
| Finansiella kostnader | -353 | -257 | -707 | -434 | -969 |
| Periodens resultat efter finansnetto | 914 | 349 | 1 363 | 2 | 324 |
| Skatt | -29 | 63 | 24 | 277 | 619 |
| Periodens resultat | 885 | 412 | 1 387 | 279 | 943 |
| Varav tillhörigt: | |||||
| - moderbolagets aktieägare | 883 | 410 | 1 383 | 276 | 937 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 2 | 2 | 4 | 3 | 6 |
Nyckeltal
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | 7 | 4 | 6 | 1 | 2 |
| Resultat per aktie (kr) 2) | 0,86 | 0,53 | 1,34 | 0,36 | 1,04 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 51,12 | 48,85 | 51,12 | 48,85 | 51,36 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 30 | 37 | 30 | 37 | 34 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 1 029,8 | 549,2 | 1 029,8 | 549,2 | 794,8 |
| Justerat antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) 2) | 1 029,8 | 773,8 | 1 029,8 | 769,4 | 900,3 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) 3) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal anställda vid periodens slut | 14 947 | 15 414 | 14 947 | 15 414 | 14 980 |
1) I kvartalets utfall ingår främst valutaeffekter på rörelsefordringar/-skulder med -35 (60) Mkr.
2) Genomsnittligt antal aktier och resultat per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen som genomfördes i andra kvartalet 2016. Det finns i övrigt inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.
3) Efter nyemissionen den 27 juni 2016 uppgår antalet aktier till 1 029 835 326.
Koncernens rapport över totalresultat
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 885 | 412 | 1 387 | 279 | 943 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -1 721 | 1 672 | -2 284 | 968 | 3 462 |
| Kassaflödessäkringar | -7 | 114 | -82 | 105 | 291 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) | 657 | -671 | 903 | -319 | -1 342 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | -143 | 125 | -182 | 51 | 237 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | -1 214 | 1 240 | -1 645 | 805 | 2 648 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen | 22 | -41 | 17 | -100 | 12 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | -4 | 9 | -3 | 21 | -5 |
| Summa poster som inte kommer att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | 18 | -32 | 14 | -79 | 7 |
| Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -1 196 | 1 208 | -1 631 | 726 | 2 655 |
| Summa totalresultat för perioden | -311 | 1 620 | -244 | 1 005 | 3 598 |
| Varav tillhörigt: | |||||
| - moderbolagets aktieägare | -313 | 1 617 | -249 | 1 001 | 3 591 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 2 | 3 | 5 | 4 | 7 |
1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
| Mkr | Aktie kapital |
Övriga tillskjutna medel |
Reserver | Balanserat resultat |
Total eget kapital |
Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 31 december 2015 | 4 833 | 22 343 | 1 357 | 15 860 | 44 393 | 48 | 44 441 |
| Förändringar 1/1-30/6 2016 Totalresultat för perioden |
804 | 197 | 1 001 | 4 | 1 005 | ||
| Nyemission | 4 229 | 678 | 4 907 | 4 907 | |||
| Eget kapital 30 juni 2016 | 9 062 | 23 021 | 2 161 | 16 057 | 50 301 | 52 | 50 353 |
| Förändringar 1/7-31/12 2016 Totalresultat för perioden Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande |
1 843 | 747 | 2 590 | 3 -6 |
2 593 -6 |
||
| Eget kapital 31 december 2016 | 9 062 | 23 021 | 4 004 | 16 804 | 52 891 | 49 | 52 940 |
| Förändringar 1/1-30/6 2017 Totalresultat för perioden Utdelning, innehav utan bestämmande |
-1 645 | 1 396 | -249 | 5 | -244 | ||
| inflytande | -3 | -3 | |||||
| Eget kapital 30 juni 2017 | 9 062 | 23 021 | 2 359 | 18 200 | 52 642 | 51 | 52 693 |
Antalet aktier uppgår till 1 029 835 326 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
1 6 | SSAB AB(publ), Box 70, 101 21 Stockholm. www.ssab.com. Org.nr. 556016-3429
Koncernens balansräkning
| 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 juni | 30 juni | 31 dec |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 28 275 | 28 241 | 29 909 |
| Övriga immateriella tillgångar | 2 267 | 2 959 | 2 704 |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 423 | 26 046 | 25 866 |
| Andelar i intressebolag | 636 | 601 | 628 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 343 | 462 | 308 |
| Uppskjutna skattefordringar 2) | 515 | 1 698 | 1 054 |
| Summa anläggningstillgångar | 56 459 | 60 007 | 60 469 |
| Varulager | 16 445 | 12 664 | 15 001 |
| Kundfordringar | 8 532 | 7 698 | 7 118 |
| Aktuella skattefordringar | 430 | 439 | 474 |
| Övriga kortfristiga fordringar 1) | 4 220 | 2 433 | 3 972 |
| Likvida medel | 3 687 | 4 554 | 3 879 |
| Summa omsättningstillgångar | 33 314 | 27 788 | 30 444 |
| Summa tillgångar | 89 773 | 87 795 | 90 913 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 52 642 | 50 305 | 52 891 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 51 | 52 | 49 |
| Summa eget kapital | 52 693 | 50 357 | 52 940 |
| Uppskjutna skatteskulder | 687 | 2 155 | 1 321 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 524 | 671 | 529 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder 2) | 370 | 546 | 448 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 15 377 | 20 581 | 18 751 |
| Summa långfristiga skulder | 16 958 | 23 953 | 21 049 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 6 460 | 2 983 | 4 497 |
| Leverantörsskulder | 9 514 | 6 191 | 8 224 |
| Aktuella skatteskulder | 190 | 70 | 41 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 958 | 4 241 | 4 162 |
| Summa kortfristiga skulder | 20 122 | 13 485 | 16 924 |
| Summa eget kapital och skulder | 89 773 | 87 795 | 90 913 |
| Ställda säkerheter | 2 533 | 1 198 | 1 871 |
| Eventualförpliktelser | 3 285 | 2 550 | 2 705 |
1) I Övriga kortfristiga fordringar ingår bankmedel (spärrade) med 2 465 (1 138) Mkr.
2) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 204 (267) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga icke räntebärande skulder.
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som prisderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 209 (160) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 520 (546) Mkr. I balansposten Finansiella tillgångar finns derivat värderade till totalt 20 (-) Mkr och i balansposten Långfristiga icke räntebärande skulder finns derivat värderade till totalt 50 (96) Mkr.
Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger i balansposten Långfristiga räntebärande skulder (inklusive kortfristig del) skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 158 (19) Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.
Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument
Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.
Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2 förutom elderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser och därmed klassificeras i nivå 1.
Kassaflöde
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Rörelseresultat | 1 205 | 592 | 1 907 | 399 | 1 213 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 962 | 917 | 1 887 | 1 851 | 3 738 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | -23 | -30 | -39 | -10 | -79 |
| Erhållna och betalda räntor | -344 | -359 | -566 | -537 | -994 |
| Betald skatt | -73 | -50 | -94 | -98 | 80 |
| Förändring av rörelsekapital | -869 | -66 | -1 395 | -542 | -661 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 858 | 1 004 | 1 700 | 1 063 | 3 297 |
| Investeringsutbetalningar i anläggningar | -282 | -332 | -541 | -639 | -1 326 |
| Förvärv rörelser och andelar | -11 | -14 | -11 | -21 | -46 |
| Övrig investeringsverksamhet | 36 | 1 | 42 | 12 | 49 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -257 | -345 | -510 | -648 | -1 323 |
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -4 | - | -4 | - | -6 |
| Nyemission | - | 4 911 | - | 4 911 | 4 907 |
| Förändring av lån | -620 | -4 265 | -931 | -3 855 | -5 270 |
| Förändring av finansiella placeringar | 840 | 279 | -18 | 606 | -141 |
| Övrig finansieringsverksamhet | -461 | 280 | -407 | -328 | -422 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | -245 | 1 205 | -1 360 | 1 334 | -932 |
| Periodens kassaflöde | 356 | 1 864 | -170 | 1 749 | 1 042 |
| Likvida medel vid periodens början | 3 371 | 2 629 | 3 879 | 2 711 | 2 711 |
| Kursdifferens i likvida medel | -40 | 61 | -22 | 94 | 126 |
| Likvida medel vid periodens slut | 3 687 | 4 554 | 3 687 | 4 554 | 3 879 |
Relevanta avstämningar av icke IFRS-baserade nyckeltal
Utöver definitionerna nedan finns definitioner av nedanstående icke IFRS-baserade nyckeltal i årsredovisningen.
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Rörelseresultat | 1 205 | 592 | 1 907 | 399 | 1 213 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 962 | 917 | 1 887 | 1 851 | 3 738 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 2 167 | 1 509 | 3 794 | 2 250 | 4 951 |
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, exklusive jämförelsestörande poster
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 2 167 | 1 509 | 3 794 | 2 250 | 4 951 |
| Jämförelsestörande poster 1) | - | 76 | - | 79 | 79 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, exklusive jämförelsestörande | |||||
| poster, EBITDA | 2 167 | 1 585 | 3 794 | 2 329 | 5 030 |
Specifikation jämförelsestörande poster
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Rörelsekostnader | |||||
| Omstruktureringskostnader relaterade till synergier | - | -76 | - | -79 | -79 |
| Effekt på rörelseresultatet | - | -76 | - | -79 | -79 |
| Finansiella kostnader | |||||
| Finansiella poster | - | - | - | - | - |
| Effekt på resultat efter finansnetto | - | -76 | - | -79 | -79 |
| Skatter | |||||
| Skatteeffekter | - | 16 | - | 17 | 17 |
| Effekt på resultat efter skatt | - | -60 | - | -62 | -62 |
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet, per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | 1/15 | 2/15 | 3/15 | 4/15 | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | - | - | - | - | - | -27 | - | - | - | - |
| SSAB Europe | -2 | -2 | - | -95 | - | -49 | - | - | - | - |
| SSAB Americas | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Tibnor | -20 | -4 | - | 112 | -3 | - | - | - | - | - |
| Ruukki Construction | -2 | -4 | - | -93 | - | - | - | - | - | - |
| Övrigt | -6 | 1 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Totalt | -30 | -9 | - | -76 | -3 | -76 | - | - | - | - |
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, rullande 12 månader
| juli 16 - | juli 15 - | 2016 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | juni 17 | juni 16 | helår |
| Rörelseresultat | 2 720 | -670 | 1 213 |
| Finansiella intäkter | 207 | 54 | 80 |
| Totalt | 2 927 | -616 | 1 293 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital | 76 420 | 73 595 | 74 564 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % | 4% | -1% | 2% |
Räntabilitet på eget kapital efter skatt, rullande 12 månader
| juli 16 - | juli 15 - | 2016 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | juni 17 | juni 16 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 2 052 | 943 | 943 |
| Genomsnittligt eget kapital | 52 600 | 48 822 | 48 822 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt, % | 4% | 2% | 2% |
Operativt kassaflöde
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 858 | 1 004 | 1 700 | 1 063 | 3 297 |
| Återläggning erhållna och betalda räntor | 346 | 359 | 568 | 537 | 994 |
| Återläggning betald skatt | 71 | 50 | 92 | 98 | -80 |
| Underhållsinvesteringar 1) | -242 | -263 | -457 | -482 | -1 053 |
| Övrig investeringsverksamhet 2) | 36 | 1 | 42 | 12 | 49 |
| Operativt kassaflöde | 1 069 | 1 151 | 1 945 | 1 228 | 3 207 |
1) Se definition Underhållsinvesteringar i årsredovisningen.
2) Övrig investeringsverksamhet avser främst kassaflöden från långfristiga fordringar och investeringar.
Nettoskuld
| 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 juni | 30 juni | 31 dec |
| Räntebärande tillgångar 1) | 6 768 | 6 126 | 6 312 |
| Räntebärande skulder 2) | 22 506 | 24 565 | 24 199 |
| Nettoskuld | 15 738 | 18 439 | 17 887 |
1) Räntebärande tillgångar avser främst långfristiga och kortfristiga räntebärande fordringar och investeringar samt derivat och likvida medel.
2) Räntebärande skulder består främst av långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder samt pensionsskulder och derivat.
Information om rörelsesegmenten
SSAB är organiserat i fem rörelsesegment vilka har ett tydligt resultatansvar; de tre ståltillverkande divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas samt de helägda dotterbolagen Tibnor och Ruukki Construction. Tibnor och Ruukki Construction styrs som självständiga dotterbolag.
SSAB Special Steels
SSAB Special Steels ansvarar globalt för marknadsföring och försäljning av SSABs alla seghärdade stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 700 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund och för försäljningen av ovan nämnda produkter som produceras i Mobile, USA, Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.
SSAB Europe
SSAB Europe ansvarar för produkter inom tunnplåt, grovplåt och rör. SSAB Europe har även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt i Luleå och Borlänge, Sverige.
SSAB Americas
SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier och Mobile, USA.
Tibnor
Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. Tibnor köper och säljer material, producerat både av SSAB och andra leverantörer.
Ruukki Construction
Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads- och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja.
Finansiell information, per kvartal
Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive jämförelsestörande poster. För jämförelsestörande poster, se tabellen på sidan 20.
Koncernens resultat per kvartal, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 1/15 | 2/15 | 3/15 | 4/15 | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 15 468 | 15 303 | 13 594 | 12 499 | 12 964 | 14 471 | 13 477 | 14 442 | 15 739 | 17 115 |
| Rörelsens kostnader | -13 979 | -14 077 | -12 845 | -12 352 | -12 234 | -12 904 | -11 852 | -13 390 | -14 128 | -14 966 |
| Avskrivningar 1) | -938 | -944 | -942 | -960 | -934 | -917 | -928 | -959 | -926 | -961 |
| Intressebolag | 13 | 19 | 2 | 11 | 14 | 18 | 10 | 14 | 17 | 17 |
| Finansnetto | -214 | -213 | -247 | -249 | -154 | -243 | -246 | -246 | -253 | -291 |
| Resultat före skatt | 350 | 88 | -438 | -1 051 | -344 | 425 | 461 | -139 | 449 | 914 |
1) För avskrivningar, se tabell Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster nedan.
Försäljning per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | 1/15 | 2/15 | 3/15 | 4/15 | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 3 620 | 4 077 | 3 743 | 2 942 | 3 132 | 3 398 | 2 986 | 3 066 | 3 925 | 4 133 |
| SSAB Europe | 6 835 | 7 097 | 5 965 | 5 620 | 6 040 | 6 668 | 6 122 | 7 001 | 7 657 | 8 378 |
| SSAB Americas | 3 508 | 3 027 | 3 080 | 2 321 | 2 428 | 2 841 | 2 545 | 2 825 | 3 019 | 3 138 |
| Tibnor | 2 075 | 1 899 | 1 593 | 1 596 | 1 707 | 1 820 | 1 539 | 1 813 | 2 019 | 2 057 |
| Ruukki Construction | 1 147 | 1 488 | 1 496 | 1 243 | 928 | 1 444 | 1 579 | 1 353 | 1 131 | 1 531 |
| Övrigt | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | 1 | 5 | 0 | 1 |
| Koncernjusteringar | -1 717 | -2 286 | -2 284 | -1 224 | -1 276 | -1 703 | -1 295 | -1 621 | -2 012 | -2 123 |
| Totalt | 15 468 | 15 303 | 13 594 | 12 499 | 12 964 | 14 471 | 13 477 | 14 442 | 15 739 | 17 115 |
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 1/15 | 2/15 | 3/15 | 4/15 | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 388 | 433 | 391 | 1 | 345 | 437 | 587 | 111 | 377 | 495 |
| SSAB Europe | 677 | 459 | 36 | 114 | 244 | 728 | 789 | 746 | 1 182 | 1 381 |
| SSAB Americas | 453 | 313 | 235 | 42 | 209 | 309 | 83 | 136 | 8 | 201 |
| Tibnor | 48 | 36 | 9 | -28 | 4 | 60 | 73 | 57 | 118 | 88 |
| Ruukki Construction | -19 | 57 | 106 | 64 | -10 | 114 | 173 | 45 | 8 | 97 |
| Övrigt | -46 | -52 | -26 | -36 | -48 | -63 | -70 | -29 | -66 | -95 |
| Totalt | 1 501 | 1 246 | 751 | 157 | 744 | 1 585 | 1 635 | 1 066 | 1 627 | 2 167 |
Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 1/15 | 2/15 | 3/15 | 4/15 | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 252 | 293 | 251 | -134 | 202 | 303 | 453 | -29 | 243 | 362 |
| SSAB Europe | 312 | 94 | -328 | -253 | -118 | 366 | 426 | 376 | 826 | 1 022 |
| SSAB Americas | 296 | 154 | 78 | -100 | 55 | 162 | -73 | -34 | -157 | 39 |
| Tibnor | 29 | 16 | -8 | -47 | -17 | 39 | 53 | 33 | 99 | 67 |
| Ruukki Construction | -62 | 13 | 64 | 3 | -48 | 75 | 137 | 7 | -29 | 63 |
| Avskrivningar på övervärden, IPSCO | -158 | -159 | -161 | -179 | -160 | -157 | -160 | -159 | -157 | -194 |
| Avskrivningar på övervärden, | ||||||||||
| Rautaruukki | -51 | -50 | -52 | -52 | -51 | -50 | -53 | -54 | -51 | -53 |
| Övrigt | -54 | -60 | -35 | -40 | -53 | -70 | -76 | -33 | -72 | -101 |
| Totalt | 564 | 301 | -191 | -802 | -190 | 668 | 707 | 107 | 702 | 1 205 |
Finansiella rapporter enligt IFRS - Moderbolaget
Moderbolagets resultaträkning
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -91 | -86 | -171 | -141 | -261 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 32 | 35 | 65 | 52 | 103 |
| Rörelseresultat | -59 | -51 | -106 | -89 | -158 |
| Finansnetto 1) | 984 | -133 | 1 075 | 134 | 8 410 |
| Resultat efter finansnetto | 925 | -184 | 969 | 45 | 8 252 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 1 100 |
| Skatt | -88 | 200 | -98 | 151 | 211 |
| Resultat efter skatt | 837 | 16 | 871 | 196 | 9 563 |
1) Under andra kvartalet 2017 delade SSAB Finance Brussels ut 5,6 Mdkr till moderbolaget, varefter aktierna i SSAB Finance Brussels skrevs ned.
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Resultat efter skatt | 837 | 16 | 871 | 196 | 9 563 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Kassaflödessäkringar | 1 | -6 | 1 | -26 | 3 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 0 | 1 | 0 | 5 | -1 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | 1 | -5 | 1 | -21 | 2 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 1 | -5 | 1 | -21 | 2 |
| Summa totalresultat för perioden | 838 | 11 | 872 | 175 | 9 565 |
Moderbolagets balansräkning
| 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 juni | 30 juni | 31 dec |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 66 315 | 61 310 | 34 512 |
| Övriga omsättningstillgångar | 16 461 | 10 136 | 49 810 |
| Likvida medel | 2 591 | 3 095 | 2 238 |
| Summa tillgångar | 85 367 | 74 541 | 86 560 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 9 964 | 9 964 | 9 964 |
| Fritt eget kapital | 51 308 | 41 049 | 50 436 |
| Summa eget kapital | 61 272 | 51 013 | 60 400 |
| Obeskattade reserver | - | - | - |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 11 778 | 16 825 | 15 019 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 12 317 | 6 703 | 11 141 |
| Summa eget kapital och skulder | 85 367 | 74 541 | 86 560 |
Produktion och leveranser
| Kton | 1/15 | 2/15 | 3/15 | 4/15 | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | ||||||||||
| - SSAB Special Steels | 354 | 380 | 401 | 226 | 218 | 288 | 291 | 178 | 265 | 229 |
| - SSAB Europe | 1 186 | 1 038 | 716 | 1 110 | 1 166 | 1 146 | 1 143 | 1 226 | 1 168 | 1 196 |
| - SSAB Americas | 555 | 546 | 607 | 474 | 617 | 623 | 533 | 558 | 569 | 602 |
| - Totalt | 2 095 | 1 964 | 1 724 | 1 810 | 2 001 | 2 058 | 1 967 | 1 962 | 2 002 | 2 027 |
| Plåtproduktion | ||||||||||
| - SSAB Special Steels | 119 | 141 | 142 | 103 | 130 | 137 | 146 | 85 | 83 | 147 |
| - SSAB Europe | 1 154 | 1 135 | 952 | 1 040 | 1 101 | 1 183 | 1 068 | 1 109 | 1 253 | 1 203 |
| - SSAB Americas | 518 | 521 | 559 | 469 | 576 | 584 | 493 | 544 | 545 | 553 |
| - Totalt | 1 791 | 1 798 | 1 653 | 1 612 | 1 807 | 1 904 | 1 707 | 1 738 | 1 881 | 1 903 |
| Plåtleveranser | ||||||||||
| - SSAB Special Steels | 259 | 260 | 216 | 202 | 256 | 277 | 242 | 233 | 277 | 304 |
| - SSAB Europe | 976 | 991 | 823 | 823 | 946 | 1 013 | 863 | 898 | 982 | 991 |
| - SSAB Americas | 476 | 471 | 505 | 435 | 475 | 526 | 421 | 502 | 486 | 452 |
| - Totalt | 1 711 | 1 722 | 1 544 | 1 460 | 1 677 | 1 816 | 1 526 | 1 633 | 1 745 | 1 747 |
För ytterligare information:
Taina Kyllönen, Kommunikationsdirektör, Tel +358 40 58 22 175 Per Hillström, Head of Investor Relations, Tel 070-295 29 12 Viktoria Karsberg, Head of Corporate Communications, Tel 08-45 45 734
Rapport för tredje kvartalet 2017:
Rapport för tredje kvartalet publiceras den 25 oktober 2017.
SSAB AB (publ) Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com