Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SSAB Interim / Quarterly Report 2016

Jul 22, 2016

2975_ir_2016-07-22_50255f52-7ce3-4752-83b7-b2f875bb8678.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

HALVÅRSRAPPORT 2016

Förbättrat resultat, kassaflöde och finansiell ställning 22 juli 2016

Halvårsrapport 2016

Kvartalet

  • · Försäljningen uppgick till 14 471 (15 303) Mkr
  • · Rörelseresultatet före avskrivningar uppgick till 1 509 (1 236) Mkr och exklusive jämförelsestörande poster till 1 585 (1 246) Mkr
  • · Rörelseresultatet uppgick till 592 (292) Mkr och exklusive jämförelsestörande poster till 668 (301) Mkr
  • · Resultatet efter finansnetto uppgick till 349 (79) och exklusive jämförelsestörande poster till 425 (88) Mkr
  • · Resultat per aktie uppgick till 0,53 (0,22) kronor
  • · Det operativa kassaflödet uppgick till 1 151 (1 462) Mkr
  • · Nyemissionen övertecknades och totalt tillfördes SSAB 4 911 Mkr i eget kapital efter avdrag för nyemissionskostnader
2016 2015 2016 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1 kv 1-2 kv 1-2 helår
Försäljning 14 471 15 303 12 964 27 435 30 771 56 864
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1) 1 585 1 246 744 2 329 2 747 3 655
Rörelseresultat 1) 668 301 -190 478 865 -128
Resultat efter finansnetto 1) 425 88 -344 81 438 -1 051
Resultat efter skatt 1) 472 177 -131 341 491 -400
Resultat per aktie (kr) 2) 0,53 0,22 -0,18 0,36 0,59 -0,66
Operativt kassaflöde 1 151 1 462 77 1 228 2 246 3 874
Nettoskuldsättningsgrad (%) 37 53 53 37 53 52

Nyckeltal

1) Exklusive jämförelsestörande poster. För belopp se sidan 5.

2) Resultat per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen.

(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)

Koncernchefens kommentar

SSABs rörelseresultat, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 668 Mkr under andra kvartalet 2016, en förbättring med 858 Mkr jämfört med första kvartalet 2016. Samtliga divisioner uppvisade ett förbättrat resultat, där SSAB Europe utvecklades starkast mellan kvartalen. Orsakerna till det förbättrade resultatet var främst högre volymer, högre priser och ytterligare synergier. Det operativa kassaflödet var positivt och uppgick till 1 151 Mkr, trots högre kundfordringar på grund av ökade leveranser och stigande priser.

Leveranserna under det andra kvartalet ökade jämfört med första kvartalet och ökade även jämfört med andra kvartalet i fjol. Detta berodde främst på den minskade importen av material till Europa och ökade inköp från Steel Service Centers i Nordamerika. Det har inte skett någon förändring i den underliggande efterfrågan. I inledningen av kvartalet steg stålpriserna kraftigt i Kina, vilket i kombination med pågående handelsärenden i EU och USA har minskat importen från Kina. Stålpriserna har gradvis stigit i både Europa och i Nordamerika, från en mycket låg nivå. Under tredje kvartalet räknar vi med stabil underliggande efterfrågan, med en normal säsongsmässig avmattning.

Integrationen av förvärvet av Rautaruukki är nu helt genomförd. Under andra kvartalet har vi realiserat synergier om 475 Mkr, och årstakten vid slutet av kvartalet uppgick till 2,0 Mdkr. Synergiprogrammet avslutades vid utgången av andra kvartalet och vi har lyckats uppnå betydligt högre synergier än de 1,0 - 1,35 Mdkr som ursprungligen kommunicerades i januari 2014, och dessutom ett år tidigare än ursprunglig plan. Vi är också på god väg att realisera vårt totala besparingsmål om att sänka kostnadsnivån med 2,8 Mdkr på årsbasis från 2017 (jämfört med tidpunkten för förvärvet av Rautaruukki). Bemanningsneddragningen, med ett mål om minskning av 2 400 anställda, löper också enligt plan.

Nyemissionen som kommunicerades i april har nu framgångsrikt avslutats. Genom emissionen har SSAB tillförts cirka 5 Mdkr och dessutom kommer det finansieringspaket vi har på plats att väsentligt minska låneförfallen de

kommande tre till fem åren samt förlänga löptiderna på våra kreditfaciliteter. SSAB har som mål att minska nettolåneskulden med 10 Mdkr till slutet av 2017 genom nyemissionen, försäljning av icke kärnverksamheter och kassaflöden genererade från verksamheten.

Genomförandet av nyemissionen och finansieringspaketet säkerställer SSABs långsiktiga möjligheter att fortsätta utveckla vår verksamhet och nå vårt mål om branschledande lönsamhet. Med en kraftigt förbättrad finansiell ställning får vi goda förutsättningar att tillvarata de möjligheter som finns på marknaden samt kunna driva tillväxt inom våra väldefinierade fokusområden.

2016 2015 2016 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1 kv 1-2 kv 1-2 helår
SSAB Special Steels 3 398 4 077 3 132 6 530 7 697 14 382
SSAB Europe 6 668 7 097 6 040 12 708 13 932 25 517
SSAB Americas 2 841 3 027 2 428 5 269 6 535 11 936
Tibnor 1 820 1 899 1 707 3 527 3 974 7 163
Ruukki Construction 1 444 1 488 928 2 372 2 635 5 374
Övrigt -1 700 -2 285 -1 271 -2 971 -4 002 -7 508
Totalt 14 471 15 303 12 964 27 435 30 771 56 864

Försäljning per rörelsesegment

Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) per rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster

2016 2015 2016 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1 kv 1-2 kv 1-2 helår
SSAB Special Steels 437 433 345 782 821 1 213
SSAB Europe 728 459 244 972 1 136 1 286
SSAB Americas 309 313 209 518 766 1 043
Tibnor 60 36 4 64 84 65
Ruukki Construction 114 57 -10 104 38 208
Övrigt -63 -52 -48 -111 -98 -160
Totalt 1 585 1 246 744 2 329 2 747 3 655

Marknaden

Enligt World Steel Association (WSA) uppgick den globala råstålsproduktionen under årets sex första månader till 795 (810) miljoner ton, en minskning med 2 % jämfört med samma period 2015. Den kinesiska råstålsproduktionen var drygt 1 % lägre under samma tidsperiod. I EU28 minskade produktionen med hela 6 % (främst drivet av Storbritannien), men i Nordamerika med endast 1 % under årets sex första månader.

Efterfrågan under det andra kvartalet förbättrades i Europa jämfört med det första kvartalet. Minskade importvolymer till Europa i kombination med viss begränsad produktion hos lokala producenter drev upp den faktiska efterfrågan, även om den underliggande efterfrågan inte har förändrats nämnvärt. Även i Nordamerika ökade den faktiska efterfrågan under kvartalet, främst drivet av att lagerminskningen hos distributörer stannade av och att de köpte in till sina lager i samma takt som de sålde ut material. Både i Europa och Nordamerika bedöms lagernivåerna vara i balans. Efterfrågan i Kina och Ryssland var fortsatt svag under det andra kvartalet.

Under kvartalet yrkade ett flertal stålproducenter i USA, inklusive SSAB, på importtullar för grovplåt till USA från 12 länder. Efter kvartalets utgång meddelade EU att man utökar undersökningen om importtullar för varmvalsat material med ytterligare fem länder, utöver den redan pågående undersökningen riktad mot Kina. Slutgiltiga tullar för import av kallvalsat material från Kina och Ryssland till EU förväntas komma under tredje kvartalet.

I Nordamerika steg marknadspriserna på grovplåt relativt kraftigt under början av det andra kvartalet, för att sedan plana ut och mot slutet av kvartalet minska något. Motsvarande mönster uppvisades för både tunnplåt och grovplåt i Europa, dock steg marknadspriserna i Europa ännu kraftigare i början av kvartalet drivet främst av den minskade importen. I Kina steg marknadspriserna på både tunnplåt och grovplåt kraftigt under första kvartalet, och fortsatte stiga även under början av andra kvartalet, för att sedan markant falla mot slutet av kvartalet.

Råvaror

SSAB köper merparten av järnmalmen från LKAB, Sverige men också från Severstal, Ryssland. Under andra kvartalet 2016 tecknades ett nytt prisavtal för leverans av järnmalm med LKAB. Avtalet sträcker sig från 1 april 2016 till 31 mars 2017 och priset fastställs kvartalsvis. Avtalet med Severstal löper från 1 oktober 2015 till den 30 september 2018 och priset fastställs månadsvis. Leveranserna under andra kvartalet i år innebar för pelletpriset en ökning i USD med 6 % jämfört med första kvartalet 2016 medan ökningen i svenska kronor var 3 %. SSABs pris i USD på pellets var under andra kvartalet 4 % lägre än under andra kvartalet i fjol, medan minskningen i svenska kronor räknat var 7 %.

SSAB köper kokskol från Australien, USA, Kanada och Ryssland. Prisavtalen för australiensiskt, kanadensiskt och ryskt kol tecknas månatligen medan priset för merparten av USA-kolet tecknas kvartalsvis. Det genomsnittliga priset under andra kvartalet ökade med 12 % i USD och med 10 % i svenska kronor jämfört med första kvartalet 2016. SSABs pris i både USD och svenska kronor på kol var under andra kvartalet i år 9 % lägre än under andra kvartalet i fjol.

Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Spotpriserna på skrot minskade under andra kvartalet 2016. Spotpriserna var 2 % lägre i slutet av kvartalet jämfört med i slutet av första kvartalet 2016 och 12 % lägre jämfört med utgången av andra kvartalet i fjol.

Utsikter

I Nordamerika förväntas efterfrågan på grovplåt sjunka något under det tredje kvartalet, framförallt på grund av sedvanlig säsongsmässig avmattning. Även i Europa bedöms efterfrågan vara säsongsmässigt svagare under det tredje kvartalet. Importvolymerna till Europa förväntas vara fortsatt lägre i tredje kvartalet än under slutet av 2015 och början av 2016. För höghållfasta stål bedöms den underliggande efterfrågan vara relativt oförändrad under det tredje kvartalet. Sammantaget förväntas SSABs leveranser under tredje kvartalet bli lägre än under andra kvartalet, men till en högre prisnivå.

Under 2016 har och kommer ett flertal underhållsstopp att genomföras. Tabellen nedan visar den beräknade direkta underhållskostnaden, exklusive kostnad för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption) och utebliven eventuell marginal. Under andra kvartalet 2016 genomfördes en del av ett planerat mindre underhållstopp i Mobile, USA och kostnaden för detta uppgick till 20 Mkr. Enligt tabellen nedan beräknas kostnaderna uppgå till 500 Mkr avseende kvartal tre till fyra, 2016. SSAB Europe har på grund av efterfrågesituationen skjutit på delar av sina underhållstopp från tredje till fjärde kvartalet. I SSAB Americas har planen för underhållstoppet i Montpelier ändrats från början av fjärde kvartalet till slutet av tredje kvartalet, främst på grund av att tredje kvartalet är säsongsmässigt svagare.

Större underhållsstopp 2016

2016 2016 2016 2016
Mkr kv 1 kv 2 kv 3 kv 4
SSAB Special Steels 130
SSAB Europe 100 70
SSAB Americas 20 20 200
Totalt 20 20 300 200

Synergier och övriga besparingsåtgärder

Integrationen med Rautaruukki är nu genomförd och synergiprogrammet har avslutats i samband med utgången av andra kvartalet. Under andra kvartalet 2016 realiserades synergier om cirka 475 (125) Mkr, vilket netto efter kostnader av engångskaraktär påverkade rörelseresultatet positivt med 399 (120) Mkr. Vid slutet av andra kvartalet uppgick årstakten för realisering av synergier till 2,0 Mdkr. Det innebär att det ursprungliga målet om synergier om 1,0 - 1,35 Mdkr har överträffats väsenligt, och dessutom ett år tidigare än vad som ursprungligen kommunicerats. I tabellen nedan framgår realiserade synergier under kvartalet samt hittills uppnådd årstakt.

Realisering av synergier

2016 2015 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 helår
Årstakt vid slutet av respektive period 2 000 525 2 000 525 1 100
Synergier, brutto före kostnader av engångskaraktär 475 125 825 225 625
Synergier, netto efter kostnader av engångskaraktär 399 120 746 205 490

Under andra kvartalet avslutades förhandlingarna om personalneddragningar i den nordiska verksamheten som kommunicerades i första kvartalet. Personalminskningen är en del av det tidigare kommunicerade syneriprogrammet från samgåendet med Rautaruukki i juli 2014, men innebär också ytterligare effektiviseringar. Till slutet av året kommer antal anställda (inklusive visstidsanställda) att ha minskat med cirka 2 400 jämfört med tidpunkten för förvärvet av Rautaruukki.

Jämförelsestörande poster

Under andra kvartalet 2016 har jämförelsestörande poster påverkat resultatet efter skatt med -60 (-8) Mkr. Kvartalets resultat påverkades negativt av omstruktureringskostnader relaterade till ovannämnda personalneddragningar i SSAB Special Steels och i SSAB Europe.

Specifikation jämförelsestörande poster

2016 2015 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 helår
Rörelsekostnader
Nedskrivning tillgångar östra Europa - - - - -15
Nedskrivning/realisationsresultat på tillgångar och skulder som
innehas för försäljning - -5 - -16 -16
Omstruktureringskostnader relaterade till synergier -76 -4 -79 -20 -135
Kostnader relaterade till besparingsprogram i Ruukki Construction - - - - -47
Reavinst vid försäljning av fastighet - - - - 122
Övrigt - - - -3 -23
Effekt på rörelseresultatet -76 -9 -79 -39 -114
Finansiella kostnader
Transaktionsskatt (finsk schablonskatt på förvärv av aktier) - - - -5 -5
Effekt på resultat efter finansnetto -76 -9 -79 -44 -119
Skatter
Skatteeffekter 16 1 17 5 15
Effekt på resultat efter skatt -60 -8 -62 -39 -104

SSAB-koncernen

Halvåret i sammandrag

Leveranser och produktion

SSABs leveranser under första halvåret uppgick till 3 493 (3 433) kton, en ökning med 2 % jämfört med första halvåret 2015.

Råstålsproduktionen låg på samma nivå jämfört med första halvåret 2015 medan plåtproduktionen ökade med 3 % jämfört med första halvåret 2015.

Försäljning

Försäljningen under första halvåret uppgick till 27 435 (30 771) Mkr, en minskning med 11 % jämfört med första halvåret 2015.

Resultat

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, under första halvåret uppgick till 478 (865) Mkr, en minskning med 387 Mkr jämfört med första halvåret 2015.

Finansnettot, exklusive jämförelsestörande poster, för första halvåret uppgick till -397 (-427) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till 81 (438) Mkr.

Information om jämförelsestörande poster finns på sidan 5.

Resultat efter skatt och resultat per aktie

Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för det första halvåret uppgick till 276 (451) Mkr eller 0,36 (0,59) kronor per aktie. Skatten för första halvåret uppgick till 277 (58) Mkr.

Finansiering och likviditet

Det operativa kassaflödet för första halvåret uppgick till 1 228 (2 246) Mkr. Halvåret påverkades positivt av kassaflöde från rörelseresultatet före avskrivningar, vilket motverkades av uppbyggnad av rörelsekapital med främst högre kundfordringar.

Nettokassaflödet uppgick till 5 326 (1 246) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av nyemissionen på 4 911 Mkr och utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 178 (426) Mkr (totala investeringar uppgick till 660 (1 213) Mkr). Nettoskulden minskade med 4 717 Mkr under första halvåret och uppgick per den 30 juni till 18 439 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 37 (53) %.

Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 30 juni till 5,2 (4,2) år. Löptiden har genom finansieringspaketet ökat med 1 år. Den genomsnittliga räntebindningstiden uppgick till 0,9 (1,1) år.

Likvida medel uppgick till 4 554 (2 275) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 7 331 (8 545) Mkr, vilket sammantaget motsvarar 22 (18) % av rullande 12 månaders försäljning.

Räntabilitet

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och räntabilitet på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till -1 % respektive -1 % medan de för helåret 2015 uppgick till 0 % respektive -1 %.

Eget kapital

SSABs nyemission genomfördes den 27 juni 2016 vilket ökade bolagets B-aktier med 480 589 816 aktier till ett värde om 4 911 Mkr (efter beräknade nyemissionskostnader). Efter emissionen uppgår antal aktier till 1 029 835 326, varav 304 183 270 är A-aktier och 725 652 056 är B-aktier. Med ett resultat på 276 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på 725 Mkr samt efter nyemissionen på 4 911 Mkr uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 50 305 (45 241) Mkr, vilket motsvarade 48,85 (82,37) kronor per aktie.

Utvecklingen under andra kvartalet

Leveranser och produktion

SSABs leveranser under andra kvartalet uppgick till 1 816 (1 722) kton, en ökning med 5 % jämfört med andra kvartalet 2015 medan leveranserna ökade med 8 % jämfört med första kvartalet 2016.

Råstålsproduktionen ökade med 5 % jämfört med andra kvartalet 2015 och ökade med 3 % jämfört med första kvartalet 2016.

Plåtproduktionen ökade med 6 % jämfört med andra kvartalet 2015 och ökade med 5 % jämfört med första kvartalet 2016.

Försäljning

Försäljningen under andra kvartalet uppgick till 14 471 (15 303) Mkr, en minskning med 5 % jämfört med andra kvartalet 2015. Lägre priser svarade för en negativ effekt på 6 procentenheter, valutaeffekter för en negativ effekt på 3 procentenheter, sämre produktmix för en negativ effekt på 1 procentenheter medan högre volymer stod för en positiv effekt på 5 procentenheter.

Jämfört med första kvartalet 2016 ökade försäljningen med 12 %. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 8 procentenheter, en bättre produktmix svarade för en positiv effekt på 3 procentenheter, högre priser för en positiv effekt på 2 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 1 procentenheter.

Resultat

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, under andra kvartalet uppgick till 668 (301) Mkr, en ökning med 367 Mkr jämfört med andra kvartalet 2015. Lägre rörliga kostnader (900 Mkr), lägre fasta kostnader (230 Mkr) och högre volymer (220 Mkr) påverkade resultatet positivt, medan lägre priser (950 Mkr) påverkade resultatet negativt.

Jämfört med första kvartalet 2016 förbättrades resultatet med 858 Mkr. Högre volymer (485 Mkr), högre priser (480 Mkr), bättre kapacitetsutnyttjande (130 Mkr) och valutaeffekter (55 Mkr) påverkade resultatet positivt medan högre fasta kostnader (180 Mkr) och högre rörliga kostnader (75 Mkr) påverkade resultatet negativt.

0 5 000 10 000 15 000 Mkr Försäljning per kvartal

Finansnettot, exklusive jämförelsestörande poster, för andra kvartalet uppgick till -243 (-213) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till 425 (88) Mkr.

Information om jämförelsestörande poster finns på sidan 5.

Resultat efter skatt och resultat per aktie

Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för det andra kvartalet uppgick till 410 (167) Mkr eller 0,53 (0,22) kronor per aktie. Skatten för andra kvartalet uppgick till 63 (90) Mkr.

Kassaflöde, finansiering och likviditet

Det operativa kassaflödet för andra kvartalet uppgick till 1 151 (1 462) Mkr. Kvartalet påverkades positivt av kassaflöde från rörelseresultatet före avskrivningar, vilket motverkades av uppbyggnad av rörelsekapital med högre kundfordringar på grund av den ökade försäljningen.

Nettokassaflödet uppgick till 5 570 (735) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av nyemissionen på 4 911 Mkr och utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 83 (227) Mkr (totala investeringar uppgick till 346 (718) Mkr). Nettoskulden minskade med 4 774 Mkr under andra kvartalet och uppgick per den 30 juni till 18 439 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 37 (53) %.

2016 2015 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 helår
Rörelseresultat före avskrivningar 1 509 1 236 2 250 2 708 3 593
Förändring rörelsekapital -66 632 -542 196 1 987
Underhållsinvesteringar -263 -491 -482 -787 -1 891
Övrigt -29 85 2 129 185
Operativt kassaflöde 1 151 1 462 1 228 2 246 3 874
Finansiella poster -359 -292 -537 -401 -796
Skatter -50 -204 -98 -335 -276
Rörelsens kassaflöde 742 966 593 1 510 2 802
Strategiska investeringar i anläggningar -69 -194 -157 -390 -655
Förvärv rörelser och andelar -14 -33 -21 -36 -36
Avyttringar rörelser och andelar - -4 - 162 172
Kassaflöde före utdelning 659 735 415 1 246 2 283
Utdelning till moderbolagets aktieägare - - - - -
Nyemission 4 911 - 4 911 - -
Nettokassaflöde 5 570 735 5 326 1 246 2 283
Nettoskuld vid periodens början -23 213 -25 634 -23 156 -24 674 -24 674
Nettokassaflöde 5 570 735 5 326 1 246 2 283
Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) -671 720 -319 -508 -719
Övrigt 2) -125 161 -290 -82 -46
Nettoskuld vid periodens slut -18 439 -24 018 -18 439 -24 018 -23 156

Operativt kassaflöde och nettoskuld

1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.

2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.

Information om rörelsesegmenten

Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive jämförelsestörande poster samt exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärven av IPSCO och Rautaruukki. Ytterligare information om rörelsesegmenten finns på sidan 21.

SSAB Special Steels

Nyckeltal

2016 2015 2016 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1 kv 1-2 kv 1-2 helår
Försäljning 3 398 4 077 3 132 6 530 7 697 14 382
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 437 433 345 782 821 1 213
Rörelseresultat 1) 303 293 202 505 545 662
Operativt kassaflöde 626 559 -496 130 506 1 394
Antal anställda vid periodens slut 2 876 2 965 2 801 2 876 2 965 2 904

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

Efterfrågan från ett flertal segment var positiv under kvartalet, framförallt för segmenten Heavy Transport och Construction Machinery, medan efterfrågan från segmentet Mining var fortsatt på en låg nivå.

De externa leveranserna av plåt under det andra kvartalet ökade med 7 % jämfört med det andra kvartalet 2015 och ökade med 8 % jämfört med första kvartalet 2016. De externa leveranserna uppgick till 277 (260) kton.

Råstålsproduktionen minskade med 24 % jämfört med andra kvartalet 2015 då den mindre masugnen i Oxelösund var i bruk för att säkerställa ämnesförsörjningen under omställningen av masugnen i Luleå. Råstålsproduktionen ökade med 32 % jämfört med första kvartalet 2016, främst på grund av bättre kapacitetsutnyttjande.

Plåtproduktionen minskade med 3 % jämfört med andra kvartalet 2015 men ökade med 5 % jämfört med första kvartalet 2016.

Försäljningen minskade med 17 % jämfört med andra kvartalet 2015 och uppgick till 3 398 (4 077) Mkr. Lägre internförsäljning av stålämnen samt en sämre produktmix svarade för en negativ effekt på 19 procentenheter, lägre priser för en negativ effekt på 2 procentenheter, valutaeffekter för en negativ effekt 3 procentenheter, men högre volymer svarade för en positiv effekt på 7 procentenheter.

Jämfört med första kvartalet 2016, ökade försäljningen med 8 %. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 8 procentenheter, en bättre produktmix och högre internförsäljning (största delen avser stålämnen) svarade för en positiv effekt på 2 procentenheter medan lägre priser för en negativ effekt på 1 procentenhet samt valutaeffekter för en negativ effekt på 1 procentenhet.

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, för andra kvartalet uppgick till 303 (293) Mkr, en ökning med 10 Mkr. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var såväl lägre rörliga som fasta kostnader samt högre volymer, dock motverkades detta av lägre priser och sämre kapacitetsutnyttjande.

Jämfört med första kvartalet 2016 ökade resultatet med 101 Mkr. De främsta orsakerna till ökningen var lägre rörliga kostnader, bättre kapacitetsutnyttjande samt högre volymer, dock motverkades detta något av säsongsmässigt högre fasta kostnader.

Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till 626 (559) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av kassaflöde från rörelseresultatet före avskrivningar samt ett lägre rörelsekapital.

Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 84 (51) Mkr varav 9 (4) Mkr avsåg strategiska investeringar.

SSAB Europe

Nyckeltal

2016 2015 2016 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1 kv 1-2 kv 1-2 helår
Försäljning 6 668 7 097 6 040 12 708 13 932 25 517
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 728 459 244 972 1 136 1 286
Rörelseresultat 1) 366 94 -118 248 406 -175
Operativt kassaflöde 653 -86 495 1 148 331 363
Antal anställda vid periodens slut 6 950 7 249 7 057 6 950 7 249 7 147

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

Efterfrågan från segmenten Heavy Transport, Construction Machinery och Automotive var god under andra kvartalet. Även efterfrågan från Steel Service Centers ökade under kvartalet.

De externa leveranserna av plåt under det andra kvartalet var 2 % högre jämfört med det andra kvartalet 2015 och ökade med 7 % jämfört med första kvartalet 2016. De externa leveranserna uppgick till 1 013 (991) kton.

Råstålsproduktionen ökade med 10 % jämfört med andra kvartalet 2015 men minskade med 2 % jämfört med första kvartalet 2016. Plåtproduktionen ökade med 4 % jämfört med andra kvartalet 2015 och ökade med 7 % jämfört med första kvartalet 2016.

Försäljningen minskade med 6 % jämfört med andra kvartalet 2015 och uppgick till 6 668 (7 097) Mkr. Lägre priser svarade för en negativ effekt på 8 procentenheter, valutaeffekter för en negativ effekt på 1 procentenhet medan högre volymer svarade för en positiv effekt på 2 procentenheter och en bättre produktmix för en positiv effekt på 1 procentenhet.

Jämfört med första kvartalet 2016 ökade försäljningen med 10 %. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 7 procentenheter, en bättre produktmix för en positiv effekt på 2 procentenheter samt högre priser för en positiv effekt på 1 procentenhet.

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, för andra kvartalet uppgick till 366 (94) Mkr, en ökning med 272 Mkr. De främsta orsakerna till det högre resultatet var såväl lägre rörliga som fasta kostnader, högre volymer samt bättre kapacitetsutnyttjande, dock motverkades detta av lägre priser.

Jämfört med första kvartalet 2016 förbättrades resultatet med 484 Mkr, främst på grund av högre priser, högre volymer, bättre kapacitetsutnyttjande samt positiva valutaeffekter. Dock motverkades detta av säsongsmässigt högre fasta kostnader.

Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till 653 (-86) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av kassaflöde från rörelseresultatet före avskrivningar samt ett lägre rörelsekapital.

Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 143 (527) Mkr varav 24 (160) Mkr avsåg strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv.

SSAB Americas

Nyckeltal

2016 2015 2016 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1 kv 1-2 kv 1-2 helår
Försäljning 2 841 3 027 2 428 5 269 6 535 11 936
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 309 313 209 518 766 1 043
Rörelseresultat 1) 162 154 55 217 450 428
Operativt kassaflöde -54 1 003 90 36 1 326 1 763
Antal anställda vid periodens slut 1 232 1 266 1 248 1 232 1 266 1 240

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

Efterfrågan ökade under kvartalet, främst från Steel Service Centers och segmentet Energy. Efterfrågan från segmentet Heavy Transport ökade också något under andra kvartalet.

De externa leveranserna av plåt ökade med 12 % under det andra kvartalet jämfört med andra kvartalet 2015 och ökade med 11 % jämfört med första kvartalet 2016. De externa leveranserna uppgick till 526 (471) kton.

Råstålsproduktionen ökade med 14 % jämfört med andra kvartalet 2015 och med 1 % jämfört med första kvartalet 2016. Plåtproduktionen ökade med 12 % jämfört med andra kvartalet 2015 och med 1 % jämfört med första kvartalet 2016.

Försäljningen minskade med 6 % jämfört med andra kvartalet 2015 och uppgick till 2 841 (3 027) Mkr. Lägre priser svarade för en negativ effekt på 16 procentenheter och valutaeffekter för en negativ effekt på 3 procentenheter, medan högre volymer svarade för en positiv effekt på 12 procentenheter och en bättre produktmix svarade för en positiv effekt på 1 procentenhet.

Jämfört med första kvartalet 2016 var försäljningen 17 % högre. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 11 procentenheter och högre priser för en positiv effekt på 9 procentenheter medan valutaeffekter stod för en negativ effekt på 3 procentenheter.

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, för andra kvartalet uppgick till 162 (154) Mkr, en ökning med 8 Mkr. De främsta orsakerna till det högre resultatet var lägre fasta och rörliga kostnader, högre volymer samt bättre kapacitetutnyttjande, dock motverkades detta av lägre priser.

Jämfört med första kvartalet 2016 ökade resultatet med 107 Mkr. Det förbättrade resultatet påverkades främst av högre priser, högre volymer samt lägre fasta kostnader, dock motverkades detta av något högre rörliga kostnader och sämre kapacitetsutnyttjande.

Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till -54 (1 003) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ett högre rörelsekapital med främst högre kundfordringar relaterade till den högre försäljningen.

Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 58 (68) Mkr varav 10 (27) Mkr avsåg strategiska investeringar.

Tibnor

Nyckeltal

2016 2015 2016 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1 kv 1-2 kv 1-2 helår
Försäljning 1 820 1 899 1 707 3 527 3 974 7 163
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 60 36 4 64 84 65
Rörelseresultat 1) 39 16 -17 22 45 -10
Operativt kassaflöde -22 88 70 48 233 375
Antal anställda vid periodens slut 1 178 1 234 1 189 1 178 1 234 1 208

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

Under andra kvartalet 2016 ökade de totala leveranserna med 6 % jämfört med andra kvartalet i fjol och de ökade med 8 % jämfört med första kvartalet 2016. Jämfört med första kvartalet 2016 ökade leveranserna främst inom segmenten Armeringsprodukter och Tunnplåtsprodukter, medan leveranserna minskade inom segmentet Långa produkter.

Försäljningen minskade med 4 % jämfört med andra kvartalet 2015 och uppgick till 1 820 (1 899) Mkr. Den lägre försäljningen beror främst på lägre priser, vilket delvis motverkades av högre volymer.

Jämfört med första kvartalet 2016 ökade försäljningen med 7 %, främst på grund av högre volymer.

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, för andra kvartalet uppgick till 39 (16) Mkr, en ökning med 23 Mkr jämfört med andra kvartalet 2015. Det förbättrade resultatet beror främst på såväl lägre fasta som rörliga kostnader samt högre volymer, dock motverkades detta av lägre priser.

Jämfört med första kvartalet 2016 förbättrades resultatet med 56 Mkr. Ökningen beror främst på högre marginaler och volymer. -50

Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till -22 (88) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ett högre rörelsekapital, främst på grund av högre kundfordringar till följd av den högre försäljningen.

Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 16 (13) Mkr varav 4 (1) Mkr avsåg strategiska investeringar.

Ruukki Construction

Nyckeltal

2016 2015 2016 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1 kv 1-2 kv 1-2 helår
Försäljning 1 444 1 488 928 2 372 2 635 5 374
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 114 57 -10 104 38 208
Rörelseresultat 1) 75 13 -48 27 -49 18
Operativt kassaflöde 68 -14 -32 36 -42 168
Antal anställda vid periodens slut 2 722 3 104 2 817 2 722 3 104 2 979

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

Efterfrågan under andra kvartalet ökade säsongsmässigt inom alla segment jämfört med första kvartalet.

Försäljningen minskade med 3 % jämfört med andra kvartalet 2015 och uppgick till 1 444 (1 488) Mkr. Minskningen berodde främst på lägre försäljning i Ryssland, vilket motverkades av en ökad efterfrågan från segmentet Building Systems.

Jämfört med första kvartalet 2016 ökade försäljningen med 56 %, främst på grund av säsongsmässig högre försäljningen. Försäljningen ökade inom samtliga segment men framförallt inom segmenten Roofing och Building Systems.

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, för andra kvartalet uppgick till 75 (13) Mkr, en förbättring med 62 Mkr. Den främsta orsaken till det förbättrade resultatet var såväl lägre fasta som rörliga kostnader.

Jämfört med första kvartalet 2016 förbättrades resultatet med 123 Mkr, främst på grund av säsongsmässigt högre volymer samt lägre rörliga kostnader, vilket dock motverkades av något högre fasta kostnader.

Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till 68 (-14) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet före avskrivningar, medan det påverkades negativt av ett högre rörelsekapital, främst på grund av högre kundfodringar till följd av den högre försäljningen.

Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 38 (16) Mkr varav 36 (1) Mkr avsåg strategiska investeringar, inklusive rörelseförvärv.

Hållbarhet

För att möta EUs miljömål och de krav som ställs på koksverket i Oxelösund från och med 2021 har ett projekt inletts för att undersöka en stegvis konvertering till alternativ energiförsörjning. Projektet kommer även att titta på förutsättningarna för en långsiktig omställning till en vätgasbaserad järnframställning och en koldioxidfri stålindustri.

Risker och osäkerheter

För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen för 2015. I juni 2016 röstade britterna för att lämna EU (Brexit). Detta medför vissa risker och osäkerhetsfaktorer, dock är effekterna av Brexit fortfarande osäkra och det är därmed svårt att bedöma vilken påverkan detta kommer att få på SSAB. I övrigt har inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer identifierats under kvartalet.

Redovisningsprinciper

Denna halvårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.

Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.

Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna för koncernen har skett från årsredovisningen 2015.

Från den 1 januari 2016 har moderbolaget, SSAB AB ändrat princip gällande hantering av redovisning av säkring av nettoinvestering i utlandet. Principändringen har gjorts för att harmonisera redovisningen med skattelagstiftningen. Från den 1 januari 2016 redovisas förändringar av säkringen av nettoinvesteringarna i moderbolaget direkt i resultaträkningen, tidigare redovisades dessa i övrigt totalresultat. Se effekter av principändringen på sidan 24. Koncernens räkenskaper har inte påverkats av denna ändring.

Från och med denna halvårsrapport har SSAB tillämpat ESMA:s (European Securities and Markets Authority) riktlinjer för alternativa nyckeltal. Definitioner av nyckeltal finns i årsredovisningen 2015 och relevanta avstämningar finns på sidan 20 i denna rapport.

Intygande

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt över moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.

Stockholm den 21 juli 2016

Bengt Kjell Sture Bergvall Petra Einarsson
Ordförande Ledamot Ledamot
Marika Fredriksson Jimmy Gustavsson Matti Lievonen
Ledamot Ledamot Ledamot
Annika Lundius John Tulloch Lars Westerberg
Ledamot Ledamot Ledamot
Tomas Westman
Ledamot
Martin Lindqvist
VD och koncernchef

Granskningsrapport

Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för SSAB AB (publ) för perioden 1 januari till 30 juni 2016. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 21 juli 2016 PricewaterhouseCoopers AB

Magnus Svensson Henryson Auktoriserad revisor

Finansiella rapporter enligt IFRS - Koncernen

Koncernens resultaträkning

2016 2015 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 helår
Försäljning 14 471 15 303 27 435 30 771 56 864
Kostnad för sålda varor -12 925 -13 815 -25 052 -27 502 -52 552
Bruttoresultat 1 546 1 488 2 383 3 269 4 312
Försäljnings- och administrationskostnader -1 065 -1 210 -2 148 -2 465 -4 636
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) 93 -5 132 -10 36
Intressebolag, resultat efter skatt 18 19 32 32 45
Rörelseresultat 592 292 399 826 -243
Finansiella intäkter 14 11 37 32 50
Finansiella kostnader -257 -224 -434 -464 -978
Periodens resultat efter finansnetto 349 79 2 394 -1 171
Skatt 63 90 277 58 666
Periodens resultat 412 169 279 452 -505
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare 410 167 276 451 -508
- innehav utan bestämmande inflytande 2 2 3 1 3

Nyckeltal

2016 2015 2016 2015 2015
kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 helår
Rörelsemarginal (%) 4 2 1 3 0
Resultat per aktie (kr) 2) 0,53 0,22 0,36 0,59 -0,66
Eget kapital per aktie (kr) 48,85 82,37 48,85 82,37 80,82
Nettoskuldsättningsgrad (%) 37 53 37 53 52
Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) 2) 773,8 765,0 769,4 765,0 765,0
Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) 3) 1 029,8 549,2 1 029,8 549,2 549,2
Antal anställda vid periodens slut 15 414 16 385 15 414 16 385 16 045

1) I kvartalets utfall ingår främst valutaeffekter på rörelsefordringar/-skulder med 60 (-24) Mkr.

2) Genomsnittligt antal aktier och resultat per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen. Det finns i övrigt inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.

3) Efter nyemissionen den 27 juni 2016 uppgår antalet aktier till 1 029 835 326.

Koncernens rapport över totalresultat

2016 2015 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 helår
Periodens resultat efter skatt 412 169 279 452 -505
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Periodens omräkningsdifferenser 1 672 -1 767 968 1 226 1 470
Kassaflödessäkringar 114 -12 105 97 7
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) -671 720 -319 -508 -719
Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat - - - 1 1
Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till
resultaträkningen 125 -155 51 91 155
Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen 1 240 -1 214 805 907 914
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen:
Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen -41 63 -100 63 192
Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till
resultaträkningen 9 -13 21 -13 -39
Summa poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen -32 50 -79 50 153
Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt 1 208 -1 164 726 957 1 067
Summa totalresultat för perioden 1 620 -995 1 005 1 409 562
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare 1 617 -982 1 001 1 424 560
- innehav utan bestämmande inflytande 3 -13 4 -15 2

1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.

Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Mkr Aktie
kapital
Övriga
tillskjutna
medel
Reserver Balanserat
resultat
Total
eget
kapital
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Eget kapital 31 december 2014 4 833 22 343 442 16 199 43 817 62 43 879
Förändringar 1/1-30/6 2015
Totalresultat för perioden
899 525 1 424 -15 1 409
Eget kapital 30 juni 2015 4 833 22 343 1 341 16 724 45 241 47 45 288
Förändringar 1/7-31/12 2015
Totalresultat för perioden
Förvärv innehav utan bestämmande inflytande
16 -880
16
-864
16
17
-16
-847
-
Eget kapital 31 december 2015 4 833 22 343 1 357 15 860 44 393 48 44 441
Förändringar 1/1-30/6 2016
Totalresultat för perioden
Nyemission
4 229 682 804 197 1 001
4 911
4 1 005
4 911
Eget kapital 30 juni 2016 9 062 23 025 2 161 16 057 50 305 52 50 357

Antalet aktier uppgår till 1 029 835 326 med ett kvotvärde på 8,80 kr.

Koncernens balansräkning

2016 2015 2015
Mkr 30 juni 30 juni 31 dec
Tillgångar
Goodwill 28 241 27 488 27 871
Övriga immateriella tillgångar 2 959 3 658 3 290
Materiella anläggningstillgångar 26 046 26 535 26 276
Andelar i intressebolag 601 534 546
Finansiella anläggningstillgångar 1) 462 488 506
Uppskjutna skattefordringar 2) 1 698 1 556 1 492
Summa anläggningstillgångar 60 007 60 259 59 981
Varulager 12 664 13 597 12 691
Kundfordringar 7 698 8 234 6 048
Aktuella skattefordringar 439 519 400
Övriga kortfristiga fordringar 1) 2 433 4 226 3 327
Likvida medel 4 554 2 275 2 711
Summa omsättningstillgångar 27 788 28 851 25 177
Summa tillgångar 87 795 89 110 85 158
Eget kapital och skulder
Eget kapital för aktieägarna i bolaget 50 305 45 241 44 393
Innehav utan bestämmande inflytande 52 47 48
Summa eget kapital 50 357 45 288 44 441
Uppskjutna skatteskulder 2 155 2 921 2 334
Övriga långfristiga avsättningar 671 716 574
Långfristiga icke räntebärande skulder 2) 546 581 555
Långfristiga räntebärande skulder 20 581 22 250 20 746
Summa långfristiga skulder 23 953 26 468 24 209
Kortfristiga räntebärande skulder 2 983 6 339 6 365
Leverantörsskulder 6 191 6 888 6 334
Aktuella skatteskulder 70 204 93
Övriga kortfristiga skulder 4 241 3 923 3 716
Summa kortfristiga skulder 13 485 17 354 16 508
Summa eget kapital och skulder 87 795 89 110 85 158
Ställda säkerheter 1 198 2 693 1 736
Ansvarsförbindelser 2 550 2 047 2 548

1) I Övriga kortfristiga fordringar ingår bankmedel (spärrade) med 1 138 (2 635) Mkr.

2) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 267 (301) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga icke räntebärande skulder.

Värdering av finansiella tillgångar och skulder

Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som prisderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 160 (314) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 546 (450) Mkr. I balansposten Långfristiga icke räntebärande skulder finns derivat värderade till totalt 115 (96) Mkr.

Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger till fast ränta i balansposten Långfristiga räntebärande skulder (inklusive kortfristig del) skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 19 (363) Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.

Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument

Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.

Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2 förutom elderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser och därmed klassificeras i nivå 1.

2016 2015 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 helår
Rörelseresultat 592 292 399 826 -243
Justering för av- och nedskrivningar 917 944 1 851 1 882 3 836
Justering för övriga icke kassamässiga poster -30 35 -10 70 -64
Erhållna och betalda räntor -359 -292 -537 -401 -796
Betald skatt -50 -204 -98 -335 -276
Förändring av rörelsekapital -66 632 -542 196 1 987
Kassaflöde från löpande verksamhet 1 004 1 407 1 063 2 238 4 444
Investeringsutbetalningar i anläggningar -332 -683 -639 -1 177 -2 546
Förvärv rörelser och andelar -14 -33 -21 -36 -36
Avyttrade rörelser och andelar - -4 - 162 172
Övrig investeringsverksamhet 1 47 12 59 249
Kassaflöde från investeringsverksamhet -345 -673 -648 -992 -2 161
Nyemission 4 911 - 4 911 - -
Förändring av lån -4 265 295 -3 855 -1 728 -3 451
Förändring av finansiella placeringar 279 -10 606 2 957
Övrig finansieringsverksamhet 280 -524 -328 -280 -66
Kassaflöde från finansieringsverksamhet 1 205 -239 1 334 -2 006 -2 560
Periodens kassaflöde 1 864 495 1 749 -760 -277
Likvida medel vid periodens början 2 629 1 848 2 711 3 014 3 014
Kursdifferens i likvida medel 61 -68 94 21 -26
Likvida medel vid periodens slut 4 554 2 275 4 554 2 275 2 711

Kassaflöde

Relevanta avstämningar av icke IFRS-baserade nyckeltal

Utöver definitionerna nedan finns definitioner av nedanstående icke IFRS-baserade nyckeltal i årsredovisningen 2015.

Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA

2016 2015 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 helår
Rörelseresultat 592 292 399 826 -243
Avskrivingar och nedskrivningar 917 944 1 851 1 882 3 836
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1 509 1 236 2 250 2 708 3 593

Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, exklusive jämförelsestörande poster

2016 2015 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 helår
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1 509 1 236 2 250 2 708 3 593
Jämförelsestörande poster 1) 76 10 79 39 62
Rörelseresultat före avskrivningar, exklusive jämförelsestörande poster,
EBITDA 1 585 1 246 2 329 2 747 3 655

1) Som jämförelsestörande poster redovisas poster i resultaträkningen där resultatet från händelser av engångskaraktär i företagets verksamhet försvårar jämförelser med andra perioders resultat. För specifikation över jämförelsestörande poster, se sidan 5.

Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, rullande 12 månader

Juli 2015- Juli 2014- 2015
Mkr juni 2016 juni 2015 helår
Rörelseresultat -670 433 -243
Finansiella intäkter 54 199 50
Totalt -616 632 -193
Genomsnittligt sysselsatt kapital 73 595 75 701 75 346
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % -1 1 -0

Räntabilitet på eget kapital före skatt, rullande 12 månader

Juli 2015- Juli 2014- 2015
Mkr juni 2016 juni 2015 helår
Periodens resultat efter skatt -678 -1 028 -505
Genomsnittligt eget kapital 45 467 44 565 45 568
Räntabilitet på eget kapital före skatt, % -1 -2 -1

Operativt kassaflöde

2016 2015 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 helår
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 004 1 407 1 063 2 238 4 444
Återläggning erhållna och betalda räntor 359 292 537 401 796
Återläggning betald skatt 50 204 98 335 276
Underhållsinvesteringar 1) -263 -491 -482 -787 -1 891
Övrig investeringsverksamhet 2) 1 50 12 59 249
Operativt kassaflöde 1 151 1 462 1 228 2 246 3 874

1) Se definition Löpande investeringar i årsredovisningen 2015.

2) Övrig investeringsverksamhet avser främst kassaflöden från långfristiga fordringar och investeringar.

Nettoskuld

2016 2015 2015
Mkr 30 juni 30 juni 31 dec
Räntebärande tillgångar 1) 6 126 5 477 4 947
Räntebärande skulder 2) 24 565 29 495 28 103
Nettoskuld 18 439 24 018 23 156

1) Räntebärande tillgångar avser främst långfristiga och kortfristiga räntebärande fordringar och investeringar samt derivat och likvida medel.

2) Räntebärande skulder består främst av långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder samt pensionsskulder och derivat.

Information om rörelsesegmenten

SSAB är organiserat i fem rörelsesegment; de tre ståltillverkande divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas samt Tibnor och Ruukki Construction.

SSAB Special Steels

SSAB Special Steels ansvarar globalt för marknadsföring och försäljning av SSABs alla seghärdade stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 700 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund och för försäljningen av ovan nämnda produkter som produceras i Mobile, USA, Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.

SSAB Europe

SSAB Europe ansvarar för produkter inom tunnplåt, grovplåt och rör. SSAB Europe har även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt i Luleå och Borlänge, Sverige.

SSAB Americas

SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier och Mobile, USA.

Tibnor

Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. Tibnor köper och säljer material producerat både av SSAB och andra leverantörer.

Ruukki Construction

Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads- och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja.

Finansiell information, per kvartal

Den finansiella informationen för 2014 baseras på pro forma som om SSAB ägt Rautaruukki sedan 1 januari 2013. Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive jämförelsestörande poster.

Pro forma
Mkr 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15 2/15 3/15 4/15 1/16 2/16
Försäljning 14 598 15 208 15 039 15 267 15 468 15 303 13 594 12 499 12 964 14 471
Rörelsens kostnader -13 728 -13 979 -13 794 -14 188 -13 979 -14 077 -12 845 -12 352 -12 234 -12 904
Avskrivningar 1) -843 -841 -837 -892 -938 -944 -942 -960 -934 -917
Intressebolag 7 1 1 -14 13 19 2 11 14 18
Finansnetto -305 -259 -148 -210 -214 -213 -247 -249 -154 -243
Resultat före skatt -271 130 261 -37 350 88 -438 -1 051 -344 425

Koncernens resultat per kvartal, exklusive jämförelsestörande poster

1) För pro forma perioderna, exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. För avskrivningar, se tabell Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster nedan.

Försäljning per kvartal och rörelsesegment

Pro forma
Mkr 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15 2/15 3/15 4/15 1/16 2/16
SSAB Special Steels 3 348 3 477 3 203 3 198 3 620 4 077 3 743 2 942 3 132 3 398
SSAB Europe 6 649 6 568 6 006 6 634 6 835 7 097 5 965 5 620 6 040 6 668
SSAB Americas 2 831 3 152 3 716 3 508 3 508 3 027 3 080 2 321 2 428 2 841
Tibnor 2 055 2 077 2 109 1 910 2 075 1 899 1 593 1 596 1 707 1 820
Ruukki Construction 1 224 1 625 1 836 1 532 1 147 1 488 1 496 1 243 928 1 444
Övrigt -1 509 -1 691 -1 831 -1 515 -1 717 -2 285 -2 283 -1 223 -1 271 -1 700
Totalt 14 598 15 208 15 039 15 267 15 468 15 303 13 594 12 499 12 964 14 471

Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster

Pro forma
Mkr 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15 2/15 3/15 4/15 1/16 2/16
SSAB Special Steels 377 471 72 345 388 433 391 1 345 437
SSAB Europe 364 383 408 369 677 459 36 114 244 728
SSAB Americas 194 299 689 438 453 313 235 42 209 309
Tibnor 51 57 59 6 48 36 9 -28 4 60
Ruukki Construction -37 88 138 -4 -19 57 106 64 -10 114
Övrigt -72 -68 -119 -89 -46 -52 -26 -36 -48 -63
Totalt 877 1 230 1 247 1 065 1 501 1 246 751 157 744 1 585

Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster

Pro forma
Mkr 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15 2/15 3/15 4/15 1/16 2/16
SSAB Special Steels 242 338 -61 207 252 293 251 -134 202 303
SSAB Europe -16 10 61 -54 312 94 -328 -253 -118 366
SSAB Americas 74 176 558 299 296 154 78 -100 55 162
Tibnor 29 34 36 -16 29 16 -8 -47 -17 39
Ruukki Construction -92 32 72 -26 -62 13 64 3 -48 75
Avskrivningar på övervärden,
IPSCO -124 -125 -132 -140 -158 -159 -161 -179 -160 -157
Avskrivningar på övervärden,
Rautaruukki - - - - -51 -50 -52 -52 -51 -50
Övrigt -79 -76 -125 -97 -54 -60 -35 -40 -53 -70
Totalt 34 389 409 173 564 301 -191 -802 -190 668

Finansiella rapporter enligt IFRS - Moderbolaget

Moderbolagets resultaträkning

2016 2015 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 1) kv 1-2 kv 1-2 1) helår 1)
Bruttoresultat 0 0 0 0 0
Administrationskostnader -86 -72 -141 -141 -280
Övriga rörelseintäkter/kostnader 35 25 52 43 83
Rörelseresultat -51 -47 -89 -98 -197
Finansnetto -133 602 134 116 641
Resultat efter finansnetto -184 555 45 18 444
Bokslutsdispositioner - - - - 1 111
Skatt 200 -114 151 190 89
Resultat efter skatt 16 441 196 208 1 644

1) Siffrorna för 2015 har justerats på grund av ändrad redovisningsprincip vad gäller hantering av redovisning av säkring av nettoinvestering i utlandet.

Moderbolagets rapport över totalresultat

2016 2015 2016 2015 2015
Mkr kv 2 kv 2 1) kv 1-2 kv 1-2 1) helår 1)
Resultat efter skatt 16 441 196 208 1 644
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet - - - - -
Kassaflödessäkringar -6 - -26 - -6
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat 1 - 5 - 1
Summa poster som kan komma att omklassificeras till
resultaträkningen -5 - -21 - -5
Övrigt totalresultat, netto efter skatt -5 - -21 - -5
Summa totalresultat för perioden 11 441 175 208 1 639

1) Siffrorna för 2015 har justerats på grund av ändrad redovisningsprincip vad gäller hantering av redovisning av säkring av nettoinvestering i utlandet.

Moderbolagets balansräkning

30 juni 30 juni 31 dec
Mkr 2016 2015 2015
Tillgångar
Anläggningstillgångar 61 310 55 958 57 245
Övriga omsättningstillgångar 10 136 15 891 15 922
Likvida medel 3 095 585 591
Summa tillgångar 74 541 72 434 73 758
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 1) 9 964 5 735 5 735
Fritt eget kapital 41 049 38 759 40 192
Summa eget kapital 51 013 44 494 45 927
Långfristiga skulder och avsättningar 16 825 18 216 17 109
Kortfristiga skulder och avsättningar 6 703 9 724 10 722
Summa eget kapital och skulder 74 541 72 434 73 758

1) Efter nyemissionen den 27 juni 2016 ökade aktiekapitalet med 4 229 Mkr.

Ändrad redovisningsprincip i SSAB AB

Från den 1 januari 2016 har moderbolaget, SSAB AB ändrat princip gällande hantering av redovisning av säkring av nettoinvestering i utlandet. Principändringen har gjorts för att harmonisera redovisningen med skattelagstiftningen. Effekterna framgår av tabellerna nedan.

Moderbolagets resultaträkning, effekter ändrad redovisningsprincip

Justering Justering
ändrad Justerat ändrad Justerat
2015 redovisnings 2015, 2015 redovisnings 2015,
Mkr kv 2 princip kv 2 kv 1-2 princip kv 1-2
Bruttoresultat 0 - 0 0 - 0
Administrationskostnader -72 - -72 -141 - -141
Övriga rörelseintäkter/kostnader 25 - 25 43 - 43
Rörelseresultat -47 - -47 -98 - -98
Finansnetto -118 720 602 624 -508 116
Resultat efter finansnetto -165 720 555 526 -508 18
Skatt 44 -158 -114 78 112 190
Resultat efter skatt -121 562 441 604 -396 208

Moderbolagets rapport över totalresultat, effekter ändrad redovisningsprincip

Justering Justering
ändrad Justerat ändrad Justerat
2015 redovisnings 2015, 2015 redovisnings 2015,
Mkr kv 2 -princip kv 2 kv 1-2 -princip kv 1-2
Resultat efter skatt -121 562 441 604 -396 208
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 720 -720 - -508 508 -
Kassaflödessäkringar - - - - - -
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat -158 158 - 112 -112 -
Summa poster som kan komma att omklassificeras till
resultaträkningen 562 -562 - -396 396 -
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 562 -562 - -396 396 -
Summa totalresultat för perioden 441 - 441 208 - 208

Produktion och leveranser

Pro forma
Kton 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15 2/15 3/15 4/15 1/16 2/16
Råstålsproduktion
- SSAB Special Steels 245 288 170 278 354 380 401 226 218 288
- SSAB Europe 1 149 1 139 1 119 1 163 1 186 1 038 716 1 110 1 166 1 146
- SSAB Americas 625 595 687 613 555 546 607 474 617 623
- Totalt 2 019 2 022 1 976 2 054 2 095 1 964 1 724 1 810 2 001 2 058
Plåtproduktion
- SSAB Special Steels 138 134 105 136 119 141 142 103 130 137
- SSAB Europe 1 103 1 127 967 1 049 1 154 1 135 952 1 040 1 101 1 183
- SSAB Americas 583 572 648 563 518 521 559 469 576 584
- Totalt 1 824 1 833 1 720 1 748 1 791 1 798 1 653 1 612 1 807 1 904
Plåtleveranser
- SSAB Special Steels 291 295 244 235 259 260 216 202 256 277
- SSAB Europe 957 916 829 913 976 991 823 823 946 1 013
- SSAB Americas 496 522 559 488 476 471 505 435 475 526
- Totalt 1 744 1 732 1 632 1 636 1 711 1 722 1 544 1 460 1 677 1 816

För ytterligare information:

Taina Kyllönen, Kommunikationsdirektör, Tel +358 40 58 22 175 Liisa-Maija Seppänen, Investor Relations Manager, Tel +358 20 593 9232 Viktoria Karsberg, Head of Corporate Communications, Tel 08-45 45 734

Rapport för tredje kvartalet 2016:

Rapport för tredje kvartalet publiceras den 28 oktober 2016.

SSAB AB (publ) Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com