AI assistant
SSAB — Interim / Quarterly Report 2016
Oct 28, 2016
2975_10-q_2016-10-28_98f24389-5ee9-425f-ada5-f75104709cfa.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
RAPPORT FÖR TREDJE KVARTALET 2016
Resultatförbättring drivet av högre priser och lägre kostnader
28 oktober 2016
Rapport för tredje kvartalet 2016
Kvartalet
- Försäljningen uppgick till 13 477 (13 594) Mkr
- Rörelseresultatet före avskrivningar uppgick till 1 635 (751) Mkr
- Rörelseresultatet uppgick till 707 (-191) Mkr
- Resultatet efter finansnetto uppgick till 461 (-438) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till 0,57 (-0,37) kronor
- Det operativa kassaflödet uppgick till 926 (-160) Mkr
Nyckeltal
| 2016 | 2015 | 2016 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 13 477 | 13 594 | 14 471 | 40 912 | 44 365 | 56 864 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 1 635 | 751 | 1 509 | 3 885 | 3 459 | 3 593 |
| Rörelseresultat | 707 | -191 | 592 | 1 106 | 635 | -243 |
| Resultat efter finansnetto | 461 | -438 | 349 | 463 | -44 | -1 171 |
| Resultat efter skatt | 591 | -285 | 412 | 870 | 167 | -505 |
| Resultat per aktie (kr) 1) | 0,57 | -0,37 | 0,53 | 1,01 | 0,22 | -0,66 |
| Operativt kassaflöde | 926 | -160 | 1 151 | 2 154 | 2 086 | 3 874 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 35 | 55 | 37 | 35 | 55 | 52 |
1) Resultat per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen.
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)
Koncernchefens kommentar
SSABs rörelseresultat under tredje kvartalet uppgick till 707 Mkr, en förbättring med 115 Mkr jämfört med andra kvartalet 2016. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var högre priser samt fortsatta kostnadsminskningar, som dock motverkades av säsongsmässigt lägre leveranser och planerade underhållskostnader. Jämfört med tredje kvartalet i fjol, som påverkades negativt av masugnsomställningen i Luleå, förbättrades resultatet med 900 Mkr. Vi är på god väg att realisera vår kostnadsbesparingsplan på 2,8 Mdkr, inklusive synergier från förvärvet av Rautaruukki, och besparingarna syns nu i resultatet.
Marknadsläget på SSABs hemmamarknader i Europa och Nordamerika skilde sig från varandra under det tredje kvartalet. I Europa var den underliggande efterfrågan, rensat från sedvanlig säsongsmässig avmattning, stabil. Även marknadspriserna var stabila och något uppåtgående på grund av fortsatt låga importvolymer. I början av oktober införde EU-kommissionen preliminära importtullar på kinesisk varmvalsad tunnplåt och grovplåt, vilket förväntas stödja prisnivåerna i Europa. I Nordamerika var efterfrågan på grovplåt svag och priserna föll under hela kvartalet. Detta ledde till minskade inköp från Steel Service Centers och lägre än väntade leveranser för SSAB Americas. Import av grovplåt till USA låg på en fortsatt hög nivå. Ett preliminärt beslut om importtullar i USA för grovplåt förväntas under fjärde kvartalet. Efterfrågan på höghållfasta stål globalt var fortsatt stabil, dock med en viss säsongsmässig avmattning.
SSAB presenterade i april målet att minska nettoskulden med 10 Mdkr från utgången av första kvartalet 2016 till slutet av 2017. Genom nyemissionen under andra kvartalet i år tillfördes netto 4,9 Mdkr och nettokassaflödet under kvartal två och tre har uppgått till cirka 1,3 Mdkr. Återstående belopp om cirka 3,8 Mdkr skall åstadkommas genom kassaflöden från rörelsen, minskning av rörelsekapital och genom eventuell avyttring av icke-kärnverksamheter.
Under tredje kvartalet var nettokassaflödet positivt och uppgick till 612 Mkr medan nettoskulden minskades till 18,2 Mdkr.
Under de senaste två åren har SSAB fokuserat på integrationen mellan SSAB och Rautaruukki och på realiseringen av de synergier som identifierats. Framöver kommer vi att fortsätta med genomförandet av vår "Taking the Lead" strategi med målet att nå branschledande lönsamhet genom tillväxt inom några prioriterade strategiska områden och genom att kontinuerligt driva effektivisering genom ständiga förbättringar i hela vår verksamhet. Våra strategiska tillväxtinitiativ omfattar tillväxt inom Special Steels, Automotive och andra premiumprodukter samt ökat fokus på service och eftermarknadsaktiviteter.
Försäljning per rörelsesegment
| 2016 | 2015 | 2016 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| SSAB Special Steels | 2 986 | 3 743 | 3 398 | 9 516 | 11 440 | 14 382 |
| SSAB Europe | 6 122 | 5 965 | 6 668 | 18 830 | 19 897 | 25 517 |
| SSAB Americas | 2 545 | 3 080 | 2 841 | 7 814 | 9 615 | 11 936 |
| Tibnor | 1 539 | 1 593 | 1 820 | 5 066 | 5 567 | 7 163 |
| Ruukki Construction | 1 579 | 1 496 | 1 444 | 3 951 | 4 131 | 5 374 |
| Övrigt | -1 294 | -2 283 | -1700 | -4 265 | -6 285 | -7 508 |
| Totalt | 13 477 | 13 594 | 14 471 | 40 912 | 44 365 | 56 864 |
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) per rörelsesegment
| 2016 | 2015 | 2016 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| SSAB Special Steels | 587 | 391 | 410 | 1 342 | 1 212 | 1 213 |
| SSAB Europe | 789 | 36 | 679 | 1 712 | 1 168 | 1 239 |
| SSAB Americas | 83 | 235 | 309 | 601 | 1 001 | 1 043 |
| Tibnor | 73 | 9 | 60 | 134 | 69 | 154 |
| Ruukki Construction | 173 | 106 | 114 | 277 | 138 | 109 |
| Övrigt | -70 | -26 | -63 | -181 | -129 | -165 |
| Totalt | 1 635 | 751 | 1 509 | 3 885 | 3 459 | 3 593 |
Marknaden
World Steel Association (WSA) presenterade i början av oktober sin prognos för stålefterfrågan under 2016 och 2017. De förväntar sig att den globala stålefterfrågan ökar med 0,2 % i år, och ytterligare 0,5 % 2017. Ökningen i efterfrågan 2016 drivs framförallt av Europa och Afrika, medan den nordamerikanska efterfrågan bedöms vara oförändrad, och efterfrågan i Kina minska. Under 2017 förväntas alla regioner visa tillväxt undantaget Kina.
Enligt WSA uppgick den globala råstålsproduktionen under årets första nio månader till 1 197 (1 204) miljoner ton, en minskning med knappt 1 % jämfört med samma period 2015. Den kinesiska råstålsproduktionen var i princip oförändrad under samma tidsperiod. I EU28 minskade produktionen med hela 5 % (främst drivet av Storbritannien), men i Nordamerika var minskningen endast 1 % under årets nio första månader.
Efterfrågan under det tredje kvartalet var fortsatt stabil i Europa, dock med en viss säsongsmässig avmattning. Importvolymerna till Europa var liksom under andra kvartalet relativt låga, vilket resulterade i en god efterfrågesituation för de europeiska producenterna. I Nordamerika däremot minskade både den faktiska och underliggande efterfrågan under kvartalet, drivet både av en avmattning av efterfrågan hos slutkunder och att distributörer minskade sina lager. Både i Europa och i Nordamerika bedöms lagernivåerna vara något under eller i balans. Efterfrågan i Kina och Ryssland var på en oförändrad låg nivå under tredje kvartalet.
Efter kvartalets utgång meddelade EU att man har beslutat om preliminära importtullar på varmvalsad tunnplåt och grovplåt från Kina. För tunnplåt har tullarna satts till mellan 13-22 %, och för grovplåt 65-74 %. Sedan tidigare har EU beslutat om preliminära importtullar för kallvalsat material från Kina och Ryssland. I USA beslutades under kvartalet om preliminära importtullar för grovplåt från Turkiet, Brasilien och Sydafrika på mellan 42-94 %. En utredning pågår för ytterligare nio länder och ett preliminärt beslut väntas under det fjärde kvartalet.
I Nordamerika sjönk marknadspriserna på grovplåt mot slutet av andra kvartalet, och nedgången fortsatte under hela tredje kvartalet. I Europa däremot steg marknadspriserna på tunnplåt under andra halvan av kvartalet, medan priserna på grovplåt sjönk i början av kvartalet för att sedan stabiliseras. Marknadspriserna i Kina steg på både tunnplåt och grovplåt under tredje kvartalet, efter att ha fallit markant under slutet av andra kvartalet.
Råvaror
SSAB köper järnmalm från LKAB, Sverige och från Severstal, Ryssland. Under andra kvartalet 2016 tecknades ett nytt prisavtal för leverans av järnmalm med LKAB. Avtalet sträcker sig från 1 april 2016 till 31 mars 2017 och priset fastställs kvartalsvis. Avtalet med Severstal löper från 1 oktober 2015 till den 30 september 2018 och priset fastställs månadsvis. Leveranserna under tredje kvartalet i år innebar för pelletpriset en ökning i USD med 3 % jämfört med andra kvartalet 2016 medan ökningen i svenska kronor var 8 %. SSABs pris i USD på pellets var under tredje kvartalet oförändrat jämfört med tredje kvartalet i fjol, medan i svenska kronor räknat var en ökning med 1 %.
SSAB köper kokskol från Australien, USA, Kanada och Ryssland. Prisavtalen för australiensiskt, kanadensiskt och ryskt kol tecknas månatligen medan priset för merparten av USA-kolet tecknas kvartalsvis. Det genomsnittliga priset under tredje kvartalet ökade med 29 % i USD och med 34 % i svenska kronor jämfört med andra kvartalet 2016. SSABs pris på kol var under tredje kvartalet i år 27 % högre i USD och 29 % högre i svenska kronor jämfört med tredje kvartalet i fjol.
Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Spotpriserna på skrot minskade kraftigt under tredje kvartalet 2016. Spotpriserna var 17 % lägre i slutet av kvartalet jämfört med i slutet av andra kvartalet 2016 medan de var 4 % högre jämfört med utgången av tredje kvartalet i fjol.
Utsikter
I Nordamerika bedöms efterfrågan på grovplåt vara fortsatt relativt svag under det fjärde kvartalet, dock förväntas distributörer öka sina inköp på grund av låga lagernivåer. I Europa bedöms efterfrågan vara oförändrad i det fjärde kvartalet, dock med en viss säsongsmässig avmattning mot slutet av kvartalet. Importvolymerna till Europa förväntas vara på ungefär samma nivå som under tredje kvartalet, vilket är lägre än under slutet av 2015 och början av 2016. För höghållfasta stål bedöms den underliggande efterfrågan vara relativt oförändrad under det fjärde kvartalet. Sammantaget förväntas SSABs leveranser under fjärde kvartalet bli på ungefär samma nivå som under det tredje kvartalet, med lägre priser i Nordamerika och stabila priser i Europa. Leveranserna i fjärde kvartalet kommer dock att påverkas av kundernas förväntan om prisnivåerna i början av 2017.
Under 2016 har och kommer ett flertal underhållsstopp att genomföras. Som framgår av tabellen nedan visar den beräknade direkta underhållskostnaden, exklusive kostnad för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption) och utebliven marginal. Under tredje kvartalet 2016 genomfördes ett större underhållsstopp i Montpelier, USA och kostnaden för detta uppgick till 200 Mkr. Även inom SSAB Europe genomfördes underhållsstopp vid ett flertal anläggningar under tredje kvartalet, och den totala kostnaden uppgick till 80 Mkr. Enligt tabellen nedan beräknas kostnaderna uppgå till 190 Mkr avseende det fjärde kvartalet. SSAB Europe har på grund av efterfrågesituationen skjutit på delar av sina underhållsstopp från tredje till fjärde kvartalet.
Större underhållsstopp 2016 1)
| 2016 | 2016 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 2 | kv 3 | kv 4 |
| SSAB Special Steels | 130 | |||
| SSAB Europe | 80 | 60 | ||
| SSAB Americas | 20 | 20 | 200 | |
| Totalt | 20 | 20 | 280 | 190 |
1) Tabellen visar den beräknade direkta underhållskostnaden, exklusive kostnad för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption) och utebliven marginal.
Synergier och övriga besparingsåtgärder
Integrationen med Rautaruukki är slutförd och synergiprogrammet avslutades under slutet av andra kvartalet 2016. Synergimålet om 1,0 – 1,35 Mdkr överträffades väsentligt med en uppnådd årstakt om 2,0 Mdkr, och synergierna var realiserade ett år tidigare än beräknat. SSAB har ett mål om att totalt (inklusive synergier) sänka kostnadsnivån med 2,8 Mdkr på årsbasis (jämfört med tidpunkten för förvärvet av Rautaruukki), vilket ska vara uppnått vid utgången av 2016. De flesta aktiviteterna och kostnadsminskningarna var uppnådda i slutet av tredje kvartalet.
Vid utgången av det tredje kvartalet hade antalet anställda minskat med cirka 2 000 jämfört med tidpunkten för förvärvet av Rautaruukki, och vid slutet av året kommer motsvarande siffra att vara drygt 2 400.
SSAB-koncernen
Nio månader i sammandrag
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under de tre första kvartalen uppgick till 5 019 (4 977) kton, en ökning med 1 % jämfört med de tre första kvartalen 2015.
Råstålsproduktionen var 4 % högre jämfört med de tre första kvartalen 2015 och plåtproduktionen ökade med 3 % jämfört med de tre första kvartalen i fjol.
Försäljning
Försäljningen under de tre första kvartalen uppgick till 40 912 (44 365) Mkr, en minskning med 8 % jämfört med de tre första kvartalen 2015.
Resultat
Rörelseresultatet under de tre första kvartalen uppgick till 1 106 (635) Mkr, en ökning med 471 Mkr jämfört med de tre första kvartalen 2015.
Finansnettot för de tre första kvartalen uppgick till -643 (-679) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till 463 (-44) Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för de tre första kvartalen uppgick till 866 (166) Mkr eller 1,01 (0,22) kronor per aktie. Skatten för de tre första kvartalen var positiv och uppgick till 407 (211) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för de tre första kvartalen uppgick till 2 154 (2 086) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av kassaflöde från rörelseresultatet före avskrivningar, vilket dock motverkades av uppbyggnad av rörelsekapital med främst högre kundfordringar och högre varulager.
Nettokassaflödet uppgick till 5 938 (802) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av nyemissionen på 4 907 Mkr och utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 236 (543) Mkr (totala investeringar uppgick till 924 (1 938) Mkr). Nettoskulden minskade med 5 029 Mkr under de tre första kvartalen och uppgick per den 30 september till 18 192 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 35 (55) %.
Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 30 september till 5,2 (4,8) år med en genomsnittlig räntebindningstid på 0,9 (1,3) år.
Likvida medel uppgick till 3 801 (1 420) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 7 493 (8 463) Mkr (med en snittlöptid om 2,4 (2,1) år), vilket sammantaget motsvarar 19 (17) % av rullande 12 månaders försäljning.
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och räntabilitet på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 0 % respektive 0 % medan de för helåret 2015 uppgick till 0 % respektive -1 %.
Eget kapital
Med ett resultat på 866 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på 1 511 Mkr samt efter nyemissionen som gjordes i slutet av andra kvartalet på 4 907 Mkr uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 51 677 (45 325) Mkr, vilket motsvarade 50,18 (82,52) kronor per aktie.
Utvecklingen under tredje kvartalet
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under tredje kvartalet uppgick till 1 526 (1 544) kton, en minskning med 1 % jämfört med tredje kvartalet 2015 och en minskning med 16 % jämfört med andra kvartalet 2016.
Råstålsproduktionen var 14 % högre jämfört med tredje kvartalet 2015 men var 4 % lägre jämfört med andra kvartalet 2016.
Plåtproduktionen ökade med 3 % jämfört med tredje kvartalet 2015 medan den minskade med 10 % jämfört med andra kvartalet 2016.
Försäljning
Försäljningen under tredje kvartalet uppgick till 13 477 (13 594) Mkr, en minskning med 1 % jämfört med tredje kvartalet 2015. Lägre priser svarade för en negativ effekt på 2 procentenheter, lägre volymer för en negativ effekt på 1 procentenhet medan en bättre produktmix svarade för en positiv effekt på 1 procentenhet samt övrig försäljning för en positiv effekt på 1 procentenhet.
Jämfört med andra kvartalet 2016 minskade försäljningen med 7 %. Lägre volymer svarade för en negativ effekt på 16 procentenheter medan högre priser svarade för en positiv effekt på 4 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 2 procentenheter samt övrig försäljning för en positiv effekt på 3 procentenheter.
Resultat
Rörelseresultatet under tredje kvartalet uppgick till 707 (-191) Mkr, en ökning med 898 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2015. Lägre rörliga kostnader (350 Mkr), valutaeffekter (240 Mkr) bättre kapacitetsutnyttjande (190 Mkr) och lägre fasta kostnader (170 Mkr) påverkade resultatet positivt, medan lägre priser (100 Mkr) påverkade resultatet negativt.
Jämfört med andra kvartalet 2016 förbättrades resultatet med 39 Mkr. Högre priser (460 Mkr), lägre fasta kostnader (380 Mkr) samt valutaeffekter (50 Mkr) påverkade resultatet positivt medan lägre volymer (660 Mkr), sämre kapacitetsutnyttjande (130 Mkr) och högre rörliga kostnader (60 Mkr) påverkade resultatet negativt.
Finansnettot för tredje kvartalet uppgick till -246 (-247) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till 461 (-438) Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för det tredje kvartalet uppgick till 590 (-285) Mkr eller 0,57 (-0,37) kronor per aktie. Skatten för tredje kvartalet var positiv och uppgick till 130 (153) Mkr.
Kassaflöde, finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för tredje kvartalet uppgick till 926 (-160) Mkr. Kvartalet påverkades positivt främst av kassaflöde från rörelseresultatet före avskrivningar, dock motverkades detta av uppbyggnad av rörelsekapital med främst högre varulager.
Nettokassaflödet uppgick till 612 (-444) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 58 (117) Mkr (totala investeringar uppgick till 264 (726) Mkr). Nettoskulden minskade med 247 Mkr under tredje kvartalet och uppgick per den 30 september till 18 192 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 35 (55) %.
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 1 635 | 751 | 3 885 | 3 459 | 3 593 |
| Förändring rörelsekapital | -536 | -293 | -1 078 | -97 | 1 987 |
| Underhållsinvesteringar | -206 | -609 | -688 | -1 396 | -1 891 |
| Övrigt | 33 | -9 | 35 | 120 | 185 |
| Operativt kassaflöde | 926 | -160 | 2 154 | 2 086 | 3 874 |
| Finansiella poster | -186 | -192 | -723 | -593 | -796 |
| Skatter | -66 | 25 | -164 | -310 | -276 |
| Rörelsens kassaflöde | 674 | -327 | 1 267 | 1 183 | 2 802 |
| Strategiska investeringar i anläggningar | -33 | -117 | -190 | -507 | -655 |
| Förvärv rörelser och andelar | -25 | - | -46 | -36 | -36 |
| Avyttringar rörelser och andelar | - | - | - | 162 | 172 |
| Kassaflöde före utdelning | 616 | -444 | 1 031 | 802 | 2 283 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | - | - | - |
| Nyemission 1) | -4 | - | 4 907 | - | - |
| Nettokassaflöde | 612 | -444 | 5 938 | 802 | 2 283 |
| Nettoskuld vid periodens början | -18 439 | -24 018 | -23 156 | -24 674 | -24 674 |
| Nettokassaflöde | 612 | -444 | 5 938 | 802 | 2 283 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital 2) | -366 | -350 | -685 | -858 | -719 |
| Övrigt 3) | 1 | -2 | -289 | -84 | -46 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -18 192 | -24 814 | -18 192 | -24 814 | -23 156 |
Operativt kassaflöde och nettoskuld
1) Ytterligare emissionskostnader på 4 Mkr har tillkommit under tredje kvartalet, vilket reducerat erhållen emissionslikvid.
2) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
3) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.
Information om rörelsesegmenten
Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive jämförelsestörande poster samt exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärven av IPSCO och Rautaruukki. Ytterligare information om rörelsesegmenten finns på sidan 21.
SSAB Special Steels
Nyckeltal
| 2016 | 2015 | 2016 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 2 986 | 3 743 | 3 398 | 9 516 | 11 440 | 14 382 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 587 | 391 | 437 | 1 369 | 1 212 | 1 213 |
| Rörelseresultat 1) | 453 | 251 | 303 | 958 | 796 | 662 |
| Operativt kassaflöde | -39 | 877 | 626 | 91 | 1 383 | 1 394 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 843 | 2 918 | 2 876 | 2 843 | 2 918 | 2 904 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.
Efterfrågan var säsongsmässigt något lägre under kvartalet där efterfrågan från segmentet Mining var fortsatt på en låg nivå.
De externa leveranserna av plåt under det tredje kvartalet ökade med 12 % jämfört med det tredje kvartalet 2015 men minskade med 13 % jämfört med andra kvartalet 2016. De externa leveranserna uppgick till 242 (216) kton.
Råstålsproduktionen minskade med 27 % jämfört med tredje kvartalet 2015 då den mindre masugnen i Oxelösund var i bruk för att säkerställa ämnesförsörjningen under omställningen av masugnen i Luleå. Råstålsproduktionen ökade med 1 % jämfört med andra kvartalet 2016.
Plåtproduktionen ökade med 3 % jämfört med tredje kvartalet 2015 och ökade med 7 % jämfört med andra kvartalet 2016.
Försäljningen minskade med 20 % jämfört med tredje kvartalet 2015 och uppgick till 2 986 (3 743) Mkr. Lägre övrig försäljning (inkl. internförsäljning av stålämnen) svarade för negativ effekt på 31 procentenheter och lägre priser för en negativ effekt på 1 procentenhet medan högre volymer (av slutprodukter) svarade för en positiv effekt på 12 procentenheter.
Jämfört med andra kvartalet 2016, minskade försäljningen med 12 %. Lägre volymer svarade för en negativ effekt på 13 procentenheter och övrig försäljning för en negativ effekt på 3 procentenheter medan högre priser svarade för en positiv effekt på 2 procentenheter och valutaeffekter för en positiv effekt på 2 procentenheter.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 453 (251) Mkr, en ökning med 202 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2015. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var högre volymer, positiva valutaeffekter, samt såväl lägre rörliga som fasta kostnader, dock motverkades detta av lägre priser och sämre kapacitetsutnyttjande.
Jämfört med andra kvartalet 2016 ökade resultatet med 177 Mkr. De främsta orsakerna till ökningen var såväl lägre fasta som rörliga kostnader, högre priser samt bättre kapacitetsutnyttjande, dock motverkades detta av säsongsmässigt lägre volymer.
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till -39 (877) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ett ökat rörelsekapital, främst med högre varulager beroende på lageruppbyggnad inför det planerade underhållsstoppet i fjärde kvartalet.
Investeringsutbetalningarna under tredje kvartalet uppgick till 41 (59) Mkr varav 3 (2) Mkr avsåg strategiska investeringar inklusive företagsförvärv.
SSAB Europe
Nyckeltal
| 2016 | 2015 | 2016 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 6 122 | 5 965 | 6 668 | 18 830 | 19 897 | 25 517 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 789 | 36 | 728 | 1 761 | 1 172 | 1 286 |
| Rörelseresultat 1) | 426 | -328 | 366 | 674 | 78 | -175 |
| Operativt kassaflöde | 687 | -1 146 | 653 | 1 835 | -815 | 363 |
| Antal anställda vid periodens slut | 6 840 | 7 201 | 6 950 | 6 840 | 7 201 | 7 147 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.
Efterfrågan från Steel Service Centers minskade säsongsmässigt under kvartalet medan efterfrågan från segmenten Automotive och Construction Building låg på fortsatt goda nivåer.
De externa leveranserna av plåt under det tredje kvartalet var 5 % högre jämfört med det tredje kvartalet 2015 men minskade med 15 % jämfört med andra kvartalet 2016. De externa leveranserna uppgick till 863 (823) kton.
Råstålsproduktionen ökade med 60 % jämfört med tredje kvartalet 2015, främst på grund av att masugnen i Luleå då var ur drift. Råstålsproduktionen låg på samma nivå som andra kvartalet 2016. Plåtproduktionen ökade med 12 % jämfört med tredje kvartalet 2015 men minskade med 10 % jämfört med andra kvartalet 2016.
Försäljningen ökade med 3 % jämfört med tredje kvartalet 2015 och uppgick till 6 122 (5 965) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 5 procentenheter och övrig försäljning för en positiv effekt på 2 procentenheter medan lägre priser svarade för en negativ effekt på 4 procentenheter.
Jämfört med andra kvartalet 2016 minskade försäljningen med 8 %. Lägre volymer svarade för en negativ effekt på 15 procentenheter medan högre priser svarade för en positiv effekt på 5 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 1 procentenhet samt övrig försäljning för en positiv effekt på 1 procentenhet.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 426 (-328) Mkr, en ökning med 754 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2015. De främsta orsakerna till det högre resultatet var bättre kapacitetsutnyttjande (främst på grund av omställningen i Luleå 2015 samt framflyttande av underhållsstopp till fjärde kvartalet 2016), såväl lägre rörliga som fasta kostnader samt högre volymer.
Jämfört med andra kvartalet 2016 förbättrades resultatet med 109 Mkr, främst på grund av såväl lägre fasta som rörliga kostnader och högre priser. Dock motverkades detta av säsongsmässigt lägre volymer och sämre kapacitetsutnyttjande.
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 687 (-1 146) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av kassaflöde från rörelseresultatet före avskrivningar.
Investeringsutbetalningarna under tredje kvartalet uppgick till 166 (558) Mkr varav 45 (65) Mkr avsåg strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv.
SSAB Americas
Nyckeltal
| 2016 | 2015 | 2016 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 2 545 | 3 080 | 2 841 | 7 814 | 9 615 | 11 936 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 83 | 235 | 309 | 601 | 1 001 | 1 043 |
| Rörelseresultat 1) | -73 | 78 | 162 | 144 | 528 | 428 |
| Operativt kassaflöde | 225 | 172 | -54 | 261 | 1 498 | 1 763 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 239 | 1 251 | 1 232 | 1 239 | 1 251 | 1 240 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
Efterfrågan minskade under kvartalet, främst från Steel Service Centers. Efterfrågan från segmentet Energy var fortsatt god, drivet av vindkraftsindustrin, medan efterfrågan från övriga segment var relativt svag.
De externa leveranserna av plåt minskade med 17 % under det tredje kvartalet jämfört med tredje kvartalet 2015 och minskade med 20 % jämfört med andra kvartalet 2016. De externa leveranserna uppgick till 421 (505) kton.
Råstålsproduktionen minskade med 12 % jämfört med tredje kvartalet 2015 och med 14 % jämfört med andra kvartalet 2016. Plåtproduktionen minskade med 12 % jämfört med tredje kvartalet 2015 och med 16 % jämfört med andra kvartalet 2016. Minskningen var till stor del en följd av underhållstopp i Montpelier, USA under tredje kvartalet.
Försäljningen minskade med 17 % jämfört med tredje kvartalet 2015 och uppgick till 2 545 (3 080) Mkr. Lägre volymer svarade för en negativ effekt på 17 procentenheter, lägre priser svarade för en negativ effekt på 1 procentenhet och en sämre produktmix för en negativ effekt på 1 procentenhet medan övrig försäljning svarade för en positiv effekt på 2 procentenheter.
Jämfört med andra kvartalet 2016 var försäljningen 10 % lägre. Lägre volymer svarade för en negativ effekt på 20 procentenheter medan högre priser stod för en positiv effekt på 6 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 3 procentenheter samt övrig försäljning för en positiv effekt på 1 procentenhet.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till -73 (78) Mkr, en minskning med 151 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2015. De främsta orsakerna till det lägre resultatet var lägre volymer och sämre kapacitetsutnyttjande på grund av ett underhållsstopp i tredje kvartalet samt lägre priser, dock motverkades detta av lägre såväl fasta som rörliga kostnader.
Jämfört med andra kvartalet 2016 minskade resultatet med 235 Mkr. Det försämrade resultatet påverkades främst av underhållsstoppet i tredje kvartalet med högre rörliga kostnader, lägre volymer samt sämre kapacitetsutnyttjande, dock motverkades detta av högre priser.
Lönsamheten i tredje kvartalet påverkades negativt av underhållstoppet i Montpelier, med direkta kostnader om cirka 200 Mkr. Under kvartalet har även en kostnad om cirka 20 Mkr tagits avseende en uppgörelse kring en grupptalan i USA (mot flera stålproducenter) med påstående om överträdelse av amerikansk antitrustlagstiftning.
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 226 (172) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av rörelseresultatet före avskrivningar samt av ett lägre rörelsekapital med främst lägre kundfordringar relaterade till den minskade försäljningen.
Investeringsutbetalningarna under tredje kvartalet uppgick till 34 (83) Mkr varav 9 (21) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Tibnor
Nyckeltal
| 2016 | 2015 | 2016 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 1 539 | 1 593 | 1 820 | 5 066 | 5 567 | 7 163 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 73 | 9 | 60 | 137 | 93 | 65 |
| Rörelseresultat 1) | 53 | -8 | 39 | 75 | 37 | -10 |
| Operativt kassaflöde | -68 | -113 | -22 | -20 | 120 | 375 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 149 | 1 231 | 1 178 | 1 149 | 1 231 | 1 208 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.
De totala leveranserna minskade med 5 % under tredje kvartalet jämfört med tredje kvartalet 2015, främst inom segmenten Långa produkter och Armeringsprodukter. Jämfört med andra kvartalet 2016 minskade leveranserna säsongsmässigt med 21 %, främst inom segmenten Tunnplåtsprodukter och Armeringsprodukter.
Försäljningen minskade med 3 % jämfört med tredje kvartalet 2015 och uppgick till 1 539 (1 593) Mkr. Den lägre försäljningen beror främst på lägre volymer, vilket delvis motverkades av högre priser.
Jämfört med andra kvartalet 2016 minskade försäljningen med 15 %, främst på grund av säsongsmässigt lägre volymer vilket delvis motverkades av högre priser.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 53 (-8) Mkr, en ökning med 61 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2015. Det förbättrade resultatet beror främst på förbättrade bruttomarginaler och lägre fasta kostnader, dock motverkades detta av lägre volymer.
Jämfört med andra kvartalet 2016 förbättrades resultatet med 14 Mkr. Ökningen beror främst på lägre fasta kostnader samt högre priser, dock motverkades detta av lägre volymer. -50
Kv 1-4, 2014 pro forma
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till -68 (-113) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet före avskrivningar, dock motverkades detta av ett högre rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under tredje kvartalet uppgick till 8 (17) Mkr varav 0 (7) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Ruukki Construction
Nyckeltal
| 2016 | 2015 | 2016 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 2 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 1 579 | 1 496 | 1 444 | 3 951 | 4 131 | 5 374 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 173 | 106 | 114 | 277 | 144 | 208 |
| Rörelseresultat 1) | 137 | 64 | 75 | 164 | 15 | 18 |
| Operativt kassaflöde | 141 | 40 | 68 | 177 | -2 | 168 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 694 | 3 053 | 2 722 | 2 694 | 3 053 | 2 979 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.
Jämfört med andra kvartalet ökade efterfrågan säsongsmässigt under tredje kvartalet främst inom segmenten Residential Roofing och Building Components samt i Finland och i Central- och Östeuropa medan den var fortsatt god i Skandinavien och Polen.
Försäljningen ökade med 6 % jämfört med tredje kvartalet 2015 och uppgick till 1 579 (1 496) Mkr. Ökningen berodde främst på högre försäljning i Finland och Central- och Östeuropa samt inom segmentet Building Systems. Dock motverkades detta av lägre försäljning inom segmentet Residential Roofing.
Jämfört med andra kvartalet 2016 ökade försäljningen med 9 %, främst på grund av säsongsmässig högre försäljningen inom byggsektorn. Försäljningen ökade inom samtliga segment förutom Building Systems som visade lägre försäljning jämfört med det starka andra kvartalet.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 137 (64) Mkr, en förbättring med 73 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2015. Den främsta orsaken till det förbättrade resultatet var såväl lägre rörliga som fasta kostnader samt högre volymer.
Jämfört med andra kvartalet 2016 förbättrades resultatet med 62 Mkr, främst på grund av lägre fasta kostnader samt högre volymer. -100
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 141 (-26) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av rörelseresultatet före avskrivningar, medan det påverkades negativt av ett högre rörelsekapital, främst på grund av högre varulager.
Investeringsutbetalningarna under tredje kvartalet uppgick till 12 (26) Mkr varav 1 (24) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Risker och osäkerheter
För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen för 2015. I juni 2016 röstade britterna för att lämna EU (Brexit). Detta medför vissa risker och osäkerhetsfaktorer, dock är effekterna av Brexit fortfarande osäkra och det är därmed svårt att bedöma vilken påverkan detta kommer att få på SSAB. I övrigt har inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer identifierats under kvartalet.
Redovisningsprinciper
Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.
Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna för koncernen har skett från årsredovisningen 2015.
Från den 1 januari 2016 har moderbolaget, SSAB AB ändrat princip gällande hantering av redovisning av säkring av nettoinvestering i utlandet. Principändringen har gjorts för att harmonisera redovisningen med skattelagstiftningen. Från den 1 januari 2016 redovisas förändringar av säkringen av nettoinvesteringarna i moderbolaget direkt i resultaträkningen, tidigare redovisades dessa i övrigt totalresultat. Se effekter av principändringen på sidan 24. Koncernens räkenskaper har inte påverkats av denna ändring.
Från och med halvårsrapporten har SSAB tillämpat ESMA:s (European Securities and Markets Authority) riktlinjer för alternativa nyckeltal. Definitioner av nyckeltal finns i årsredovisningen 2015 och relevanta avstämningar finns på sidan 19 i denna rapport.
Ny chef för Ruukki Construction
Sami Eronen är utnämnd till chef för Ruukki Construction, och kommer tillträda den 1 december 2016. Han kommer närmast från SSAB Europe, där han är chef för Supply Chain Management och IT.
Granskning
Denna rapport har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Stockholm den 27 oktober 2016
Martin Lindqvist VD och koncernchef
Finansiella rapporter enligt IFRS - Koncernen
Koncernens resultaträkning
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 13 477 | 13 594 | 40 912 | 44 365 | 56 864 |
| Kostnad för sålda varor | -11 888 | -12 584 | -36 940 | -40 086 | -52 552 |
| Bruttoresultat | 1 589 | 1 010 | 3 972 | 4 279 | 4 312 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -947 | -1 003 | -3 095 | -3 468 | -4 636 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) | 55 | -200 | 187 | -210 | 36 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 10 | 2 | 42 | 34 | 45 |
| Rörelseresultat | 707 | -191 | 1 106 | 635 | -243 |
| Finansiella intäkter | 10 | 9 | 47 | 41 | 50 |
| Finansiella kostnader | -256 | -256 | -690 | -720 | -978 |
| Periodens resultat efter finansnetto | 461 | -438 | 463 | -44 | -1 171 |
| Skatt | 130 | 153 | 407 | 211 | 666 |
| Periodens resultat | 591 | -285 | 870 | 167 | -505 |
| Varav tillhörigt: | |||||
| - moderbolagets aktieägare | 590 | -285 | 866 | 166 | -508 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 1 | 0 | 4 | 1 | 3 |
Nyckeltal
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | 5 | -1 | 3 | 1 | 0 |
| Resultat per aktie (kr) 2) | 0,57 | -0,37 | 1,01 | 0,22 | -0,66 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 50,18 | 82,52 | 50,18 | 82,52 | 80,82 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 35 | 55 | 35 | 55 | 52 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) 2) | 1 029,8 | 765,0 | 856,8 | 765,0 | 765,0 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) 3) | 1 029,8 | 549,2 | 1 029,8 | 549,2 | 549,2 |
| Antal anställda vid periodens slut | 15 208 | 16 215 | 15 208 | 16 215 | 16 045 |
1) I kvartalets utfall ingår främst valutaeffekter på rörelsefordringar/-skulder med 40 (-243) Mkr.
2) Genomsnittligt antal aktier och resultat per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen. Det finns i övrigt inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.
3) Efter nyemissionen den 27 juni 2016 uppgår antalet aktier till 1 029 835 326.
Koncernens rapport över totalresultat
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 591 | -285 | 870 | 167 | -505 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 1 007 | 766 | 1 975 | 1 992 | 1 470 |
| Kassaflödessäkringar | 85 | -139 | 190 | -42 | 7 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) | -366 | -350 | -685 | -858 | -719 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | 64 | 106 | 115 | 197 | 155 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | 790 | 383 | 1 595 | 1 290 | 914 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen | -3 | -16 | -103 | 47 | 192 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | 0 | 4 | 21 | -9 | -39 |
| Summa poster som inte kommer att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | -3 | -12 | -82 | 38 | 153 |
| Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 787 | 371 | 1 513 | 1 328 | 1 067 |
| Summa totalresultat för perioden | 1 378 | 86 | 2 383 | 1 495 | 562 |
| Varav tillhörigt: | |||||
| - moderbolagets aktieägare | 1 376 | 68 | 2 377 | 1 492 | 560 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 2 | 18 | 6 | 3 | 2 |
1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga | Total | Innehav utan | Totalt | ||||
| Aktie | tillskjutna | Balanserat | eget | bestämmande | eget | ||
| Mkr | kapital | medel | Reserver | resultat | kapital | inflytande | kapital |
| Eget kapital 31 december 2014 | 4 833 | 22 343 | 442 | 16 199 | 43 817 | 62 | 43 879 |
| Förändringar 1/1-30/9 2015 | |||||||
| Totalresultat för perioden | 1 288 | 204 | 1 492 | 3 | 1 495 | ||
| Förvärv innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande | 16 | 16 | -16 | - | |||
| Eget kapital 30 september 2015 | 4 833 | 22 343 | 1 730 | 16 419 | 45 325 | 49 | 45 374 |
| Förändringar 1/10-31/12 2015 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -373 | -559 | -932 | -1 | -933 | ||
| Eget kapital 31 december 2015 | 4 833 | 22 343 | 1 357 | 15 860 | 44 393 | 48 | 44 441 |
| Förändringar 1/1-30/9 2016 | |||||||
| Totalresultat för perioden | 1 593 | 784 | 2 377 | 6 | 2 383 | ||
| Nyemission 1) | 4 229 | 678 | - | - | 4 907 | - | 4 907 |
| Eget kapital 30 september 2016 | 9 062 | 23 021 | 2 950 | 16 644 | 51 677 | 54 | 51 731 |
1)Ytterligare emissionskostnader på 4 Mkr har tillkommit under tredje kvartalet, vilket reducerat erhållen emissionslikvid.
Antalet aktier uppgår till 1 029 835 326 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
Koncernens balansräkning
| 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 sep | 30 sep | 31 dec |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 28 712 | 27 949 | 27 871 |
| Övriga immateriella tillgångar | 2 824 | 3 519 | 3 290 |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 848 | 26 786 | 26 276 |
| Andelar i intressebolag | 619 | 544 | 546 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 543 | 515 | 506 |
| Uppskjutna skattefordringar 2) | 1 763 | 1 727 | 1 492 |
| Summa anläggningstillgångar | 60 309 | 61 040 | 59 981 |
| Varulager | 13 995 | 13 655 | 12 691 |
| Kundfordringar | 7 127 | 7 620 | 6 048 |
| Aktuella skattefordringar | 572 | 529 | 400 |
| Övriga kortfristiga fordringar 1) | 2 768 | 3 511 | 3 327 |
| Likvida medel | 3 801 | 1 420 | 2 711 |
| Summa omsättningstillgångar | 28 263 | 26 735 | 25 177 |
| Summa tillgångar | 88 572 | 87 775 | 85 158 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 51 677 | 45 325 | 44 393 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 54 | 49 | 48 |
| Summa eget kapital | 51 731 | 45 374 | 44 441 |
| Uppskjutna skatteskulder | 2 069 | 2 882 | 2 334 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 688 | 736 | 574 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder 2) | 521 | 620 | 555 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 20 848 | 22 955 | 20 746 |
| Summa långfristiga skulder | 24 126 | 27 193 | 24 209 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 2 014 | 4 952 | 6 365 |
| Leverantörsskulder | 6 650 | 6 279 | 6 334 |
| Aktuella skatteskulder | 99 | 198 | 93 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 952 | 3 779 | 3 716 |
| Summa kortfristiga skulder | 12 715 | 15 208 | 16 508 |
| Summa eget kapital och skulder | 88 572 | 87 775 | 85 158 |
| Ställda säkerheter | 1 342 | 2 194 | 1 736 |
1) I Övriga kortfristiga fordringar ingår bankmedel (spärrade) med 1 388 (2 136) Mkr.
2) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 268 (302) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga icke räntebärande skulder.
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som prisderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 197 (213) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 515 (504) Mkr. I balansposten Långfristiga icke räntebärande skulder finns derivat värderade till totalt 85 (132) Mkr.
Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger i balansposten Långfristiga räntebärande skulder (inklusive kortfristig del) skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 75 (287) Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.
Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument
Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.
Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2 förutom elderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser och därmed klassificeras i nivå 1.
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Rörelseresultat | 707 | -191 | 1 106 | 635 | -243 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 928 | 942 | 2 779 | 2 824 | 3 836 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | -5 | -19 | -15 | 51 | -64 |
| Erhållna och betalda räntor | -186 | -192 | -723 | -593 | -796 |
| Betald skatt | -66 | 25 | -164 | -310 | -276 |
| Förändring av rörelsekapital | -536 | -293 | -1 078 | -97 | 1 987 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 842 | 272 | 1 905 | 2 510 | 4 444 |
| Investeringsutbetalningar i anläggningar | -239 | -725 | -878 | -1 902 | -2 546 |
| Förvärv rörelser och andelar | -25 | - | -46 | -36 | -36 |
| Avyttrade rörelser och andelar | - | - | - | 162 | 172 |
| Övrig investeringsverksamhet | 38 | 9 | 50 | 68 | 249 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -226 | -716 | -874 | -1 708 | -2 161 |
| Nyemission 1) | -4 | - | 4 907 | - | - |
| Förändring av lån | -1 087 | -1 039 | -4 942 | -2 767 | -3 451 |
| Förändring av finansiella placeringar | -210 | 462 | 396 | 464 | 957 |
| Övrig finansieringsverksamhet | -99 | 175 | -427 | -105 | -66 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | -1 400 | -402 | -66 | -2 408 | -2 560 |
| Periodens kassaflöde | -784 | -846 | 965 | -1 606 | -277 |
| Likvida medel vid periodens början | 4 554 | 2 275 | 2 711 | 3 014 | 3 014 |
| Kursdifferens i likvida medel | 31 | -9 | 125 | 12 | -26 |
| Likvida medel vid periodens slut | 3 801 | 1 420 | 3 801 | 1 420 | 2 711 |
Kassaflöde
1)Ytterligare emissionskostnader på 4 Mkr har tillkommit under tredje kvartalet, vilket reducerat erhållen emissionslikvid.
Relevanta avstämningar av icke IFRS-baserade nyckeltal
Utöver definitionerna nedan finns definitioner av nedanstående icke IFRS-baserade nyckeltal i årsredovisningen 2015.
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Rörelseresultat | 707 | -191 | 1 106 | 635 | -243 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 928 | 942 | 2 779 | 2 824 | 3 836 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 1 635 | 751 | 3 885 | 3 459 | 3 593 |
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, exklusive jämförelsestörande poster
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 1 635 | 751 | 3 885 | 3 459 | 3 593 |
| Jämförelsestörande poster | - | 10 | 79 | 39 | 62 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, | |||||
| exklusive jämförelsestörande poster, EBITDA | 1 635 | 761 | 3 964 | 3 498 | 3 655 |
Specifikation jämförelsestörande poster
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Rörelsekostnader | |||||
| Nedskrivning tillgångar östra Europa | -15 | ||||
| Nedskrivning/realisationsresultat på tillgångar och skulder som innehas för försäljning |
-16 | -16 | |||
| Omstruktureringskostnader relaterade till synergier | -79 | -20 | -135 | ||
| Kostnader relaterade till besparingsprogram i Ruukki Construction | -47 | ||||
| Reavinst vid försäljning av fastighet | 122 | ||||
| Övrigt | -3 | -23 | |||
| Effekt på rörelseresultatet | - | - | -79 | -39 | -114 |
| Finansiella kostnader | |||||
| Transaktionsskatt (finsk schablonskatt på förvärv av aktier) | - | - | - | -5 | -5 |
| Effekt på resultat efter finansnetto | - | - | -79 | -44 | -119 |
| Skatter | |||||
| Skatteeffekter | - | - | 17 | 5 | 15 |
| Effekt på resultat efter skatt | - | - | -62 | -39 | -104 |
Som jämförelsestörande poster redovisas poster i resultaträkningen där resultatet från händelser av engångskaraktär i företagets verksamhet försvårar jämförelser med andra perioders resultat. .
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, rullande 12 månader
| okt 2015- | okt 2014- | 2015 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | sep 2016 | sep 2015 | helår |
| Rörelseresultat | 229 | 13 | -243 |
| Finansiella intäkter | 56 | 53 | 50 |
| Totalt | 285 | 66 | -193 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital | 73 636 | 75 711 | 75 346 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % | 0 | 0 | -0 |
Räntabilitet på eget kapital före skatt, rullande 12 månader
| okt 2015- | okt 2014- | 2015 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | sep 2016 | sep 2015 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | -678 | -1 144 | -505 |
| Genomsnittligt eget kapital | 45 467 | 45 273 | 45 568 |
| Räntabilitet på eget kapital före skatt, % | -1 | -3 | -1 |
Operativt kassaflöde
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 842 | 272 | 1 905 | 2 510 | 4 444 |
| Återläggning erhållna och betalda räntor | 186 | 192 | 723 | 593 | 796 |
| Återläggning betald skatt | 66 | -25 | 164 | 310 | 276 |
| Underhållsinvesteringar 1) | -206 | -609 | -688 | -1 396 | -1 891 |
| Övrig investeringsverksamhet 2) | 38 | 10 | 50 | 68 | 249 |
| Operativt kassaflöde | 926 | -160 | 2 154 | 2 085 | 3 874 |
1) Se definition Löpande investeringar i årsredovisningen 2015.
2) Övrig investeringsverksamhet avser främst kassaflöden från långfristiga fordringar och investeringar.
Nettoskuld
| 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 sep | 30 sep | 31 dec |
| Räntebärande tillgångar 1) | 5 643 | 4 127 | 4 947 |
| Räntebärande skulder 2) | 23 835 | 28 941 | 28 103 |
| Nettoskuld | 18 192 | 24 814 | 23 156 |
1) Räntebärande tillgångar avser främst långfristiga och kortfristiga räntebärande fordringar och investeringar samt derivat och likvida medel.
2) Räntebärande skulder består främst av långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder samt pensionsskulder och derivat.
Information om rörelsesegmenten
SSAB är organiserat i fem rörelsesegment; de tre ståltillverkande divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas samt Tibnor och Ruukki Construction.
SSAB Special Steels
SSAB Special Steels ansvarar globalt för marknadsföring och försäljning av SSABs alla seghärdade stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 700 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund och för försäljningen av ovan nämnda produkter som produceras i Mobile, USA, Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.
SSAB Europe
SSAB Europe ansvarar för produkter inom tunnplåt, grovplåt och rör. SSAB Europe har även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt i Luleå och Borlänge, Sverige.
SSAB Americas
SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier och Mobile, USA.
Tibnor
Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. Tibnor köper och säljer material, producerat både av SSAB och andra leverantörer.
Ruukki Construction
Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads- och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja.
Finansiell information, per kvartal
Den finansiella informationen för 2014 baseras på pro forma som om SSAB ägt Rautaruukki sedan 1 januari 2013. Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive jämförelsestörande poster. För jämförelsestörande poster, se tabellen på sidan 19.
| 3/16 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 14 598 | 15 208 | 15 039 | 15 267 | 15 468 | 15 303 | 13 594 | 12 499 | 12 964 | 14 471 | 13 477 |
| -13 728 | -13 979 | -13 794 | -14 188 | -13 979 | -14 077 | -12 845 | -12 352 | -12 234 | -12 904 | -11 852 |
| -843 | -841 | -837 | -892 | -938 | -944 | -942 | -960 | -934 | -917 | -928 |
| 7 | 1 | 1 | -14 | 13 | 19 | 2 | 11 | 14 | 18 | 10 |
| -305 | -259 | -148 | -210 | -214 | -213 | -247 | -249 | -154 | -243 | -246 |
| -271 | 130 | 261 | -37 | 350 | 88 | -438 | -1 051 | -344 | 425 | 461 |
| 1/14 | 2/14 | Pro forma 3/14 |
4/14 | 1/15 | 2/15 | 3/15 | 4/15 | 1/16 | 2/16 |
Koncernens resultat per kvartal, exklusive jämförelsestörande poster
1) För pro forma perioderna, exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. För avskrivningar, se tabell Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster nedan.
Försäljning per kvartal och rörelsesegment
| Pro forma | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 1/14 | 2/14 | 3/14 | 4/14 | 1/15 | 2/15 | 3/15 | 4/15 | 1/16 | 2/16 | 3/16 |
| SSAB Special Steels | 3 348 | 3 477 | 3 203 | 3 198 | 3 620 | 4 077 | 3 743 | 2 942 | 3 132 | 3 398 | 2 986 |
| SSAB Europe | 6 649 | 6 568 | 6 006 | 6 634 | 6 835 | 7 097 | 5 965 | 5 620 | 6 040 | 6 668 | 6 122 |
| SSAB Americas | 2 831 | 3 152 | 3 716 | 3 508 | 3 508 | 3 027 | 3 080 | 2 321 | 2 428 | 2 841 | 2 545 |
| Tibnor | 2 055 | 2 077 | 2 109 | 1 910 | 2 075 | 1 899 | 1 593 | 1 596 | 1 707 | 1 820 | 1 539 |
| Ruukki Construction | 1 224 | 1 625 | 1 836 | 1 532 | 1 147 | 1 488 | 1 496 | 1 243 | 928 | 1 444 | 1 579 |
| Övrigt | -1 509 | -1 691 | -1 831 | -1 515 | -1 717 | -2 285 | -2 283 | -1 223 | -1 271 | -1 700 | -1 294 |
| Totalt | 14 598 | 15 208 | 15 039 | 15 267 | 15 468 | 15 303 | 13 594 | 12 499 | 12 964 | 14 471 | 13 477 |
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster
| Pro forma | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 1/14 | 2/14 | 3/14 | 4/14 | 1/15 | 2/15 | 3/15 | 4/15 | 1/16 | 2/16 | 3/16 |
| SSAB Special Steels | 377 | 471 | 72 | 345 | 388 | 433 | 391 | 1 | 345 | 437 | 587 |
| SSAB Europe | 364 | 383 | 408 | 369 | 677 | 459 | 36 | 114 | 244 | 728 | 789 |
| SSAB Americas | 194 | 299 | 689 | 438 | 453 | 313 | 235 | 42 | 209 | 309 | 83 |
| Tibnor | 51 | 57 | 59 | 6 | 48 | 36 | 9 | -28 | 4 | 60 | 73 |
| Ruukki Construction | -37 | 88 | 138 | -4 | -19 | 57 | 106 | 64 | -10 | 114 | 173 |
| Övrigt | -72 | -68 | -119 | -89 | -46 | -52 | -26 | -36 | -48 | -63 | -70 |
| Totalt | 877 | 1 230 | 1 247 | 1 065 | 1 501 | 1 246 | 751 | 157 | 744 | 1 585 | 1 635 |
Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster
| Pro forma | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 1/14 | 2/14 | 3/14 | 4/14 | 1/15 | 2/15 | 3/15 | 4/15 | 1/16 | 2/16 | 3/16 |
| SSAB Special Steels | 242 | 338 | -61 | 207 | 252 | 293 | 251 | -134 | 202 | 303 | 453 |
| SSAB Europe | -16 | 10 | 61 | -54 | 312 | 94 | -328 | -253 | -118 | 366 | 426 |
| SSAB Americas | 74 | 176 | 558 | 299 | 296 | 154 | 78 | -100 | 55 | 162 | -73 |
| Tibnor | 29 | 34 | 36 | -16 | 29 | 16 | -8 | -47 | -17 | 39 | 53 |
| Ruukki Construction | -92 | 32 | 72 | -26 | -62 | 13 | 64 | 3 | -48 | 75 | 137 |
| Avskrivningar på övervärden, | |||||||||||
| IPSCO | -124 | -125 | -132 | -140 | -158 | -159 | -161 | -179 | -160 | -157 | -160 |
| Avskrivningar på övervärden, | |||||||||||
| Rautaruukki | - | - | - | - | -51 | -50 | -52 | -52 | -51 | -50 | -53 |
| Övrigt | -79 | -76 | -125 | -97 | -54 | -60 | -35 | -40 | -53 | -70 | -76 |
| Totalt | 34 | 389 | 409 | 173 | 564 | 301 | -191 | -802 | -190 | 668 | 707 |
Finansiella rapporter enligt IFRS - Moderbolaget
Moderbolagets resultaträkning
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 1) | kv 1-3 | kv 1-3 1) | helår 1) |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | -64 | -68 | -205 | -209 | -280 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 23 | 22 | 75 | 65 | 83 |
| Rörelseresultat | -41 | -46 | -130 | -144 | -197 |
| Finansnetto | -249 | 281 | -115 | 397 | 641 |
| Resultat efter finansnetto | -290 | 235 | -245 | 253 | 444 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 1 111 |
| Skatt | 142 | 123 | 293 | 313 | 89 |
| Resultat efter skatt | -148 | 358 | 48 | 566 | 1 644 |
1) Siffrorna för 2015 har justerats på grund av ändrad redovisningsprincip vad gäller hantering av redovisning av säkring av nettoinvestering i utlandet.
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 1) | kv 1-3 | kv 1-3 1) | helår 1) |
| Resultat efter skatt | -148 | 358 | 48 | 566 | 1 644 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Kassaflödessäkringar | 10 | - | -16 | - | -6 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | -2 | - | 3 | - | 1 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | 8 | - | -13 | - | -5 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 8 | - | -13 | - | -5 |
| Summa totalresultat för perioden | -140 | 358 | 35 | 566 | 1 639 |
1) Siffrorna för 2015 har justerats på grund av ändrad redovisningsprincip vad gäller hantering av redovisning av säkring av nettoinvestering i utlandet.
Moderbolagets balansräkning
| 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 sep | 30 sep | 31 dec |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 61 865 | 57 489 | 57 245 |
| Övriga omsättningstillgångar | 10 221 | 15 796 | 15 922 |
| Likvida medel | 2 164 | 41 | 591 |
| Summa tillgångar | 74 250 | 73 326 | 73 758 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 9 964 | 5 735 | 5 735 |
| Fritt eget kapital | 40 906 | 39 103 | 40 192 |
| Summa eget kapital | 50 870 | 44 838 | 45 927 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | - |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 17 076 | 18 865 | 17 109 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 6 304 | 9 593 | 10 722 |
| Summa eget kapital och skulder | 74 250 | 73 296 | 73 758 |
1) Efter nyemissionen den 27 juni 2016 ökade aktiekapitalet med 4 229 Mkr.
Ändrad redovisningsprincip i SSAB AB
Från den 1 januari 2016 har moderbolaget, SSAB AB ändrat princip gällande hantering av redovisning av säkring av nettoinvestering i utlandet. Principändringen har gjorts för att harmonisera redovisningen med skattelagstiftningen. Effekterna framgår av tabellerna nedan.
| Justering | Justering | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ändrad | Justerat | ändrad | Justerat | |||
| 2015 | redovisnings | 2015, | 2015 | redovisnings | 2015, | |
| Mkr | kv 3 | -princip | kv 3 | kv 1-3 | princip | kv 1-3 |
| Bruttoresultat | 0 | - | 0 | 0 | - | 0 |
| Administrationskostnader | -68 | - | -68 | -209 | - | -209 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 22 | - | 22 | 65 | - | 65 |
| Rörelseresultat | -46 | - | -46 | -144 | - | -144 |
| Finansnetto | 631 | -350 | 281 | 1 255 | -858 | 397 |
| Resultat efter finansnetto | 585 | -350 | 235 | 1 111 | -858 | 253 |
| Skatt | 46 | 77 | 123 | 124 | 189 | 313 |
| Resultat efter skatt | 631 | -273 | 358 | 1 235 | -669 | 566 |
Moderbolagets resultaträkning, effekter ändrad redovisningsprincip
Moderbolagets rapport över totalresultat, effekter ändrad redovisningsprincip
| Justering | Justering | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ändrad | Justerat | ändrad | Justerat | |||
| 2015 | redovisnings | 2015, | 2015 | redovisnings | 2015, | |
| Mkr | kv 3 | -princip | kv 3 | kv 1-3 | -princip | kv 1-3 |
| Resultat efter skatt | 631 | -273 | 358 | 1 235 | -669 | 566 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till | ||||||
| resultaträkningen: | ||||||
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | -350 | 350 | - | -858 | 858 | - |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 77 | -77 | - | 189 | -189 | - |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till | ||||||
| resultaträkningen | -273 | 273 | - | -669 | 669 | - |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | -273 | 273 | - | -669 | 669 | - |
| Summa totalresultat för perioden | 358 | - | 358 | 566 | - | 566 |
Produktion och leveranser
| Pro forma | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | 1/14 | 2/14 | 3/14 | 4/14 | 1/15 | 2/15 | 3/15 | 4/15 | 1/16 | 2/16 | 3/16 |
| Råstålsproduktion | |||||||||||
| - SSAB Special Steels | 245 | 288 | 170 | 278 | 354 | 380 | 401 | 226 | 218 | 288 | 291 |
| - SSAB Europe | 1 149 | 1 139 | 1 119 | 1 163 | 1 186 | 1 038 | 716 | 1 110 | 1 166 | 1 146 | 1 143 |
| - SSAB Americas | 625 | 595 | 687 | 613 | 555 | 546 | 607 | 474 | 617 | 623 | 533 |
| - Totalt | 2 019 | 2 022 | 1 976 | 2 054 | 2 095 | 1 964 | 1 724 | 1 810 | 2 001 | 2 058 | 1 967 |
| Plåtproduktion | |||||||||||
| - SSAB Special Steels | 138 | 134 | 105 | 136 | 119 | 141 | 142 | 103 | 130 | 137 | 146 |
| - SSAB Europe | 1 103 | 1 127 | 967 | 1 049 | 1 154 | 1 135 | 952 | 1 040 | 1 101 | 1 183 | 1 068 |
| - SSAB Americas | 583 | 572 | 648 | 563 | 518 | 521 | 559 | 469 | 576 | 584 | 493 |
| - Totalt | 1 824 | 1 833 | 1 720 | 1 748 | 1 791 | 1 798 | 1 653 | 1 612 | 1 807 | 1 904 | 1 707 |
| Plåtleveranser | |||||||||||
| - SSAB Special Steels | 291 | 295 | 244 | 235 | 259 | 260 | 216 | 202 | 256 | 277 | 242 |
| - SSAB Europe | 957 | 916 | 829 | 913 | 976 | 991 | 823 | 823 | 946 | 1 013 | 863 |
| - SSAB Americas | 496 | 522 | 559 | 488 | 476 | 471 | 505 | 435 | 475 | 526 | 421 |
| - Totalt | 1 744 | 1 732 | 1 632 | 1 636 | 1 711 | 1 722 | 1 544 | 1 460 | 1 677 | 1 816 | 1 526 |
För ytterligare information:
Taina Kyllönen, Kommunikationsdirektör, Tel +358 40 58 22 175 Liisa-Maija Seppänen, Investor Relations Manager, Tel +358 20 593 9232 Viktoria Karsberg, Head of Corporate Communications, Tel 08-45 45 734
Bokslutskommuniké 2016:
Bokslutskommuniké 2016 publiceras den 15 februari 2017.
SSAB AB (publ)
Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com