Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SSAB Interim / Quarterly Report 2014

Feb 10, 2015

2975_10-k_2015-02-10_9a3f61eb-d2e5-42fa-9884-a67443acb2bd.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Bokslutskommuniké 2014

Kvartalet

  • Försäljningen uppgick till 15 200 (9 387) Mkr, varav 5 290 Mkr kommer från Rautaruukki
  • Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 118 (-294) Mkr
  • Resultatet efter finansnetto, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till -82 (-448) Mkr
  • Resultat per aktie uppgick till -2,39 (-0,82) kronor
  • Jämförelsestörande poster påverkade resultatet efter skatt med -1 322 Mkr och resultat per aktie med -2,41 kronor
  • Det operativa kassaflödet uppgick till 1 407 (575) Mkr
  • Förvärvsanalysen av Rautaruukki har slutförts under fjärde kvartalet. Rörelseresultatet för tredje kvartalet har justerats med -27 Mkr med anledning av den slutliga förvärvsanalysen och uppgick till 229 Mkr (se sid. 16)

Helåret

  • Försäljningen uppgick till 47 752 (36 455) Mkr, varav 8 824 Mkr kommer från Rautaruukki
  • Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 894 (-1 204) Mkr
  • Resultatet efter finansnetto, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 242 (-1 801) Mkr
  • Resultat per aktie uppgick till -3,33 (-3,29) kronor
  • Jämförelsestörande poster påverkade resultatet efter skatt med -1 778 Mkr och resultat per aktie med -4,24 kronor
  • Det operativa kassaflödet uppgick till 1 737 (1 956) Mkr
  • Utdelningen föreslås uppgå till 0 (0) kronor per aktie

Nyckeltal

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 15 200 9 387 47 752 36 455
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1) 1 051 273 3 695 1 260
Rörelseresultat 1) 118 -294 894 -1 204
Resultat efter finansnetto 1) -82 -448 242 -1 801
Resultat efter skatt 1) 10 -274 384 -1 123
Resultat per aktie (kr) -2,39 -0,82 -3,33 -3,29
Operativt kassaflöde 1 407 575 1 737 1 956
Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) - - -4 -4
Nettoskuldsättningsgrad (%) 56 55 56 55
Soliditet (%) 49 49 49 49

Rautaruukki ingår i SSAB-koncernen sedan den 29 juli 2014.

1) Exklusive jämförelsestörande poster, för belopp se sidan 7 och 17.

(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)

Koncernchefens kommentar

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, för fjärde kvartalet 2014 uppgick till 118 miljoner kronor, en förbättring med omkring 400 miljoner kronor jämfört med fjärde kvartalet 2013, drivet framför allt av lägre kostnader i den europeiska verksamheten och högre priser i Nordamerika. Jämfört med tredje kvartalet minskade det underliggande rörelseresultatet med cirka 200 miljoner kronor som en konsekvens av säsongsmässigt lägre efterfrågan mot slutet av året samt av underhållstopp i USA. Det operativa kassaflödet uppgick till 1,4 Mdkr under det fjärde kvartalet, till stor del drivet av en minskning av rörelsekapitalet.

Efterfrågan i Nordamerika mattades säsongsmässigt av under slutet av fjärde kvartalet. Marknaden påverkades av höga importvolymer samt ökade lagernivåer i distributionsledet. I Europa var efterfrågan stabil under oktober och november men säsongsmässigt lägre i december. Efterfrågan på våra specialstål har varit stabil under fjärde kvartalet men med stora geografiska variationer, relativt starkt i USA men fortsatt utmanade på ett flertal tillväxtmarknader.

Vi räknar med att vår amerikanska verksamhet ska fortsätta att utvecklas positivt under 2015, drivet av god efterfrågan och hög effektivitet i våra stålverk. En ökad import av grovplåt till Nordamerika är dock en osäkerhetsfaktor, samt att lagernivåerna hos distributörer är något höga vid ingången av 2015. I Europa förväntas den underliggande efterfrågan under 2015 visa en svagt uppåtgående trend, men osäkerheten i återhämtningen är stor. Framtidsutsikterna för östra Europa har försämrats och dess påverkan på övriga Europa är fortfarande oklar. Efterfrågan på specialstål väntas vara relativt stabil under året, och vår tillväxt ska därför ske genom fortsatt utveckling av nya applikationer och nya marknader.

Den enskilt viktigaste händelsen för SSAB under 2014 var samgåendet med Rautaruukki. Vi skapar nu ett mer effektivt och flexibelt stålföretag och stärker samtidigt våra möjligheter att fortsätta utveckla vår ledande position inom specialstål globalt. Marknaderna förbättrades visserligen under 2014, men den relativt svaga återhämtningen understryker behovet av fortsatta effektiviseringar i kombination med en fortsatt utveckling av vårt kunderbjudande. Integrationen med Rautaruukki har startat väl i linje med våra planer och vi kommer att nå de synergimål som vi ställt upp. Arbetet med att realisera synergier löper väl och under Q4 har aktiviteter som motsvarar en resultatförbättring på 300 miljoner kronor i årstakt genomförts. Den nuvarande bedömningen är att vår målsättning om 1,4 miljarder kronor i årliga besparingar kan genomföras snabbare och därför nå full effekt i årstakt från och med andra halvåret 2016.

Försäljning per division, pro forma

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
SSAB Special Steels 3 198 3 243 13 226 12 847
SSAB Europe 6 634 6 199 25 857 24 666
SSAB Americas 3 508 3 004 13 207 11 130
Tibnor 1 910 1 968 8 151 8 094
Ruukki Construction 1 532 1 730 6 217 6 631
Övrigt -1 515 -1 602 -6 546 -6 355
Totalt 15 267 14 542 60 112 57 013

Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) per division, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
SSAB Special Steels 345 364 1 265 1 051
SSAB Europe 369 -21 1 524 712
SSAB Americas 438 276 1 620 710
Tibnor 6 5 173 125
Ruukki Construction -4 96 185 315
Övrigt -89 -96 -348 -199
Totalt 1 065 624 4 419 2 714

Rörelseresultatet före avskrivningar (pro forma och exklusive jämförelsestörande poster) för det fjärde kvartalet uppgick till 1 065 Mkr, vilket var en förbättring med 441 Mkr jämfört med motsvarande period föregående år. Förbättringen bestod främst av lägre kostnader i SSAB Europe och högre priser i SSAB Americas.

För helåret 2014 uppgick rörelseresultatet före avskrivningar (pro forma och exklusive jämförelsestörande poster) till 4 419 Mkr, vilket var en förbättring jämfört med föregående år med 1 705 Mkr. Högre volymer i SSAB Europe, lägre råmaterialkostnader i både SSAB Europe och Special Steel samt högre priser och ökad effektivitet i SSAB Americas var de främsta förklaringarna till resultatförbättringen.

Marknaden

Enligt World Steel Association (WSA) uppgick den globala råstålsproduktionen under 2014 till 1 637 (1 618) miljoner ton, en ökning med drygt 1 % jämfört med 2013. Den kinesiska råstålsproduktionen, som under de senaste tio åren har visat stark årlig tillväxt, ökade endast med knappt 1 % jämfört med 2013. I både EU28 och i Nordamerika ökade produktionen med 2 % mellan åren.

Under det fjärde kvartalet dämpades efterfrågan på den nordamerikanska marknaden, som en följd av höga lagervolymer hos distributörer och sedvanlig säsongsmässig avmattning mot slutet av året. Lagernivåerna hos distributörer är fortsatt något höga, drivet främst av höga importvolymer. Efterfrågan i västra Europa var stabil i inledningen av kvartalet, men minskade under december dels på grund av normal säsongsavmattning och dels på grund av viss osäkerhet kring framtida prisutveckling på stålprodukter. I östra Europa har efterfrågan försvagats framförallt på grund av den ekonomiska nedgången i Ryssland. Lagernivåerna i Europa hos distributörer och slutkunder bedöms vara fortsatt i balans. Tillväxten på den asiatiska stålmarknaden har under kvartalet legat kvar på en låg nivå, där framförallt utvecklingen i Kina varit fortsatt svag.

Sett till helåret var efterfrågan på den nordamerikanska marknaden god. Efter ett första kvartal som präglades av störningar på grund av väderleken tilltog efterfrågan under andra och tredje kvartalet, för att sedan avmattas något under fjärde kvartalet. I Europa utvecklades marknaden svagt positivt under året, men från låga nivåer. Stålkonsumtionen som sjönk något under 2013, visade en viss tillväxt under 2014. I Asien har marknaden som helhet påverkats negativt av den inbromsning i efterfrågan som skett i Kina.

I Nordamerika hade marknadspriserna för grovplåt ökat sedan fjärde kvartalet 2013, men under fjärde kvartalet 2014 pressades priserna nedåt främst drivet av fortsatt ökad import. Marknadspriserna på grovplåt i Europa steg i början av året, men sjönk tillbaka under det fjärde kvartalet och var vid slutet av året på en något lägre nivå än vid årets början. Tunnplåtspriserna hade en svagt sjunkande trend under hela året, inklusive det fjärde kvartalet. I Kina gick marknadspriserna på grovplåt nedåt från början av året till mitten av fjärde kvartalet, då nedgången planade ut. Priserna på tunnplåt var relativt oförändrade under första halvan av året, sjönk under det tredje kvartalet, men var åter stabila under fjärde kvartalet.

Råvaror

Under andra kvartalet 2014 tecknades ett nytt avtal för leverans av järnmalmspellets från LKAB. Avtalet sträcker sig från 1 april 2014 till 31 mars 2015 och priset fastställs kvartalsvis. Pelletpriset i USD för helåret 2014 minskade med 17 % jämfört med helåret 2013, och minskningen i svenska kronor räknat var också 17 %. För det fjärde kvartalets leveranser innebar priset en sänkning i USD med 12 % jämfört med årets tredje kvartal, medan minskningen i svenska kronor räknat var 7 %. SSABs pris i USD på pellets var under fjärde kvartalet 35 % lägre än under fjärde kvartalet 2013, medan minskningen i svenska kronor räknat var 29 %. Rautaruukki har köpt cirka 80 % av sin järnmalm från LKAB, och resterande cirka 20 % från Ryssland. SSAB kommer även framöver att köpa järnmalm från flera leverantörer.

SSAB köper kokskol från Australien och USA och med förvärvet av Rautaruukki numera också från Kanada och Ryssland. Prisavtalen för australiensiskt, kanadensiskt och ryskt kol tecknas månatligen medan merparten av USA-kolet tecknas på årsbasis. Det genomsnittliga priset i USD för helåret 2014 minskade med 20 % jämfört med helåret 2013, medan minskningen i svenska kronor var 18 %. Det genomsnittliga priset under fjärde kvartalet ökade med 2 % i USD jämfört med tredje kvartalet i år, och i svenska kronor ökade det med 5 %. SSABs pris i USD på kol var under fjärde kvartalet i år 19 % lägre än under fjärde kvartalet i fjol, medan minskningen i svenska kronor var 13 %.

Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Spotpriserna på skrot sjönk under större delen av fjärde kvartalet, dock steg spotpriserna mot slutet av kvartalet. Spotpriserna i slutet av december var 6 % lägre än vid slutet av tredje kvartalet 2014 och de var 20 % lägre jämfört med slutet av fjärde kvartalet 2013.

Utsikter

I Nordamerika väntas den underliggande marknaden vara relativt god under det första kvartalet. Dock är importvolymen av grovplåt och något höga lagernivåer i distributionsledet osäkerhetsfaktorer. I Europa förväntas den underliggande efterfrågan vara relativt stabil under det första kvartalet, och inga större lagerförändringar förväntas hos distributörer eller slutkunder. I Kina förväntas efterfrågan på stål vara relativt svag under det kommande kvartalet. Sammantaget bedöms SSABs leveransvolymer bli något högre under första kvartalet jämfört med fjärde kvartalet.

I sommar kommer en omställning av masugnen i Luleå att genomföras och, för att säkerställa fortsatta plåtleveranser även under den period då omställningen genomförs, har därför den mindre masugnen i Oxelösund åter tagits i drift. Under första kvartalet kommer en viss lageruppbyggnad av stålämnen att ske.

Förvärvet av Rautaruukki

Under fjärde kvartalet har förvärvsanalysen av Rautaruukki fastställts. I förvärvsanalysen har nettotillgångarna i Rautaruukki fastställts till 9 789 Mkr per den 29 juli 2014. Utöver goodwill på 5 178 Mkr har övervärden på övriga nettotillgångar, efter eliminering av förvärvad goodwill, identifierats till cirka 800 Mkr. För slutlig förvärvsanalys, se sid 15.

Till följd av att förvärvsanalysen av Rautaruukki har slutförts under fjärde kvartalet 2014 har det tredje kvartalets resultat- och balansräkning justerats retroaktivt från förvärvet. Justeringarna till verkligt värde har inte haft någon effekt på kassaflödet. Tredje kvartalets resultat har justerats enligt nedan:

Koncernens resultaträkning

2014
kv 3,
Justering
övervärden
2014
kv 3,
2014
kv 1-3,
Justering
övervärden
2014
kv 1-3,
Mkr rapporterat Rautaruukki justerat rapporterat Rautaruukki justerat
Bruttoresultat 1 111 -27 1 084 2 651 -27 2 624
Rörelseresultat 256 -27 229 542 -27 515
Periodens resultat efter finansnetto -50 -54 -104 -112 -54 -166
Periodens resultat efter skatt -124 -44 -168 -38 -44 -82

Rautaruukkis bidrag från förvärvsdatumet samt för fjärde kvartalet framgår enligt tabellen nedan:

Bidrag från Rautaruukki

Bidrag,
Från förvärvs pro
datumet den Bidrag, forma
Mkr 29 juli 2014 kv 4 2014
Försäljning 8 824 5 290 21 184
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1) 635 304 1 359
Rörelseresultat 1) 66 -78 177
Resultat efter finansnetto 1) -51 -145 -210
Resultat efter skatt 1) -83 -156 -266
Effekt på resultat per aktie (kr) -2,65 -2,54 -2,92

1) I uppställningen har inte jämförelsestörande poster medtagits.

Avskrivningar på övervärden ingår för de två första kolumnerna.

Effekt på resultat per aktie har räknats på utestående antal aktier, 549,2 miljoner.

Jämförelsestörande poster

I samband med årsbokslutet har en genomgång och värdering gjorts av SSABs tillgångar vilket resulterade i ett beslut om att skriva ner tillgångar med cirka 1,3 Mdr. Detta med anledning av att vissa tillgångar under fjärde kvartalet minskat i värde. Rörelseresultatet påverkas med cirka 700 miljoner kronor, och finansnetto med ytterligare 600 miljoner kronor vilket rör aktieägarlån i det delägda bolaget Fortaco. Nedskrivning av goodwill i Ruukki Construction har gjorts på grund av de försämrade framtidsutsikterna i östra Europa. Nedskrivning i tillgångar och skulder som innehas för försäljning avser de bedömda realisationsförluster från försäljningen av de enheter som var EU-kommissionens villkor i samband med godkännandet av samgåendet med Rautaruukki, se Tillgångar och skulder som innehas för försäljning nedan.

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Rörelsekostnader
Förvärvskostnader och omorganisation -29 -135
Nedskrivning Goodwill -291 -291
Nedskrivning tillgångar östra Europa -131 -131
Nedskrivning tillgångar/skulder som innehas för försäljning -123 -123
Nedskrivning Fortaco -98 -98
Engångsavskrivning på övervärde i lager och orderbok -42 -186
Övrigt -26 12 -37 73
Effekt på rörelseresultatet -740 12 - 1 001 73
Finansiella kostnader
Nedskrivning aktieägarlån Fortaco -601 -601
Transaktionsskatt (finsk schablonskatt på förvärv av aktier) -168
Övriga finansiella kostnader (huvudsakligen bryggfinansiering) -61
Effekt på resultat efter finansnetto -1 341 12 -1 831 73
Skatter
Skatt på övervärde lager och orderbok 8 37
Övriga skatteeffekter 11 -3 16 -16
Effekt på resultat efter skatt -1 322 9 -1 778 57

Specifikation av jämförelsestörande poster

De jämförelsestörande posterna var i allt väsentligt betalda vid utgången av fjärde kvartalet, alternativt av en sådan karaktär att de inte påverkat kassaflödet.

Tillgångar och skulder som innehas för försäljning

Enligt godkännandet från EU-kommissionen måste SSAB inom 6 månader från samgåendet med Rautaruukki avyttra ett steel service center i Sverige och ett i Finland, de helägda finska dotterbolagen Tibnor Oy och Plannja Oy samt SSABs 50-procentiga ägande av Norsk Stål AS och Norsk Stål Tynnplater AS. Under fjärde kvartalet har försäljningsavtal tecknats för samtliga verksamheter ovan. Som kommunicerats i början av februari 2015 har godkännande från EU-kommissionen erhållits gällande avyttringen av Plannja Oy, Norsk Stål AS och Tibnor Oy. Godkännanden från EU-kommissionen avseende övriga tillgångar och skulder som innehas för försäljning förväntas erhållas senare under februari. Från och med den 29 juli 2014 redovisas dessa verksamheter i balansräkningen som Tillgångar och skulder som innehas för försäljning och från detta datum görs inte längre avskrivningar på de tillgångar som ingår i de rörelser som är under försäljning. Nettotillgångarna för tillgångar och skulder som innehas för försäljning uppgick per den 31 december 2014 till 220 Mkr, efter nedskrivning med 123 Mkr. Försäljningen, pro forma, för helåret 2014 uppgick till 2 052 Mkr.

Koncernen

Helåret i sammandrag (för finansiell data, se sid 2 samt sid 17 – 20)

Leveranser och produktion

SSABs leveranser under helåret var 23 % högre jämfört med helåret i fjol och uppgick till 5 452 (4 427) kton. Av ökningen utgjorde 868 kton (20 procentenheter) tillkommande leveranser genom förvärvet av Rautaruukki.

Råstålsproduktionen ökade med 20 % jämfört med helåret 2013 och plåtproduktionen ökade med 23 % jämfört med helåret i fjol, varav Rautaruukki stod för 18 % respektive 20 %.

Försäljning

Försäljningen under helåret uppgick till 47 752 (36 455) Mkr, en ökning med 31 %. Av ökningen utgjorde 8 824 Mkr (24 procentenheter) tillkommande försäljning genom förvärvet av Rautaruukki. Av resterande förändring jämfört med helåret i fjol svarade högre volymer för en positiv effekt på 4 procentenheter, högre priser och valutaeffekter svarade för en positiv effekt på 6 procentenheter medan en sämre mix svarade för en negativ effekt på 3 procentenheter.

Resultat

Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster under helåret förbättrades med 2 098 Mkr jämfört med helåret i fjol och uppgick till 894 (-1 204) Mkr, varav Rautaruukki (inklusive avskrivningar på övervärden) bidrog med 66 Mkr. De främsta faktorerna till det förbättrade resultatet var högre priser med en positiv effekt på 800 Mkr, lägre rörliga kostnader med 800 Mkr samt positiva valutaeffekter och bättre kapacitetsutnyttjande med 500 Mkr.

Resultatet efter finansiella poster exklusive jämförelsestörande poster för helåret uppgick till 242 (-1 801) Mkr.

Information om jämförelsestörande poster finns på sid 7 och 17.

Resultat efter skatt och resultat per aktie

Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för helåret uppgick till -1 399 (-1 066) Mkr eller -3,33 (-3,29) kronor per aktie. Nedskrivningarna under fjärde kvartalet var nästan i sin helhet icke skattemässigt avdragsgilla, varför skatten för helåret uppgick till 195 (662) Mkr.

Finansiering och likviditet

Det operativa kassaflödet för helåret uppgick till 1 737 (1 956) Mkr. Det positiva kassaflödet kommer främst från rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar och nedskrivningar som inte varit kassaflödespåverkande.

Nettokassaflödet för helåret uppgick till 94 (695) Mkr. Nettokassaflödet påverkades av utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 379 (172) Mkr. Nettoskulden ökade med 9 841 Mkr under helåret (främst på grund av övertagandet av Rautaruukkis nettoskuld) och uppgick per den 31 december till 24 674 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 56 %, en ökning med en procentenhet jämfört med årsskiftet 2013.

Operativt kassaflöde och nettoskuld

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Rörelseresultat före avskrivningar 772 285 3 305 1 333
Förändring rörelsekapital 800 564 -560 1 369
Underhållsinvesteringar -494 -254 -1 341 -656
Övrigt 329 -19 333 -90
Operativt kassaflöde 1 407 575 1 737 1 956
Finansiella poster -354 -237 -1 013 -570
Skatter -137 -121 -251 -283
Rörelsens kassaflöde 916 217 473 1 103
Strategiska investeringar i anläggningar -158 -35 -331 -151
Förvärv rörelser och andelar -30 -1 -48 -21
Avyttringar rörelser och andelar - 19 - 88
Kassaflöde före utdelning och finansiering 728 200 94 1 019
Utdelning till moderbolagets aktieägare - - - -324
Nettokassaflöde 728 200 94 695
Nettoskuld vid periodens början -22 963 -14 968 -14 833 -15 498
Nettokassaflöde 728 200 94 695
Förvärvad nettoskuld, inklusive kassa - - -6 393 -
Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) -1 010 -86 -2 233 79
Övrigt 2) -1 429 21 -1 309 -109
Nettoskuld vid periodens slut -24 674 -14 833 -24 674 -14 833

1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet. 2) I huvudsak bestående av effekt av nedskrivning av fordringar, skuld till minoriteten för inlösen av aktierna i Rautaruukki samt kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.

Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 december till 3,9 (4,1) år med en räntebindningstid på 1,2 (0,9) år.

Likvida medel uppgick till 3 014 (2 124) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 8 714 (7 319) Mkr.

Räntabilitet

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och på räntabilitet på eget kapital efter skatt för 2014 uppgick till 0 % respektive -4 % medan det för helåret 2013 uppgick till -2 % respektive -4 %.

Eget kapital

Efter tillägg av nyemissionen riktad till Rautaruukkis aktieägare, resultatet för helåret på -1 399 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på 3 711 Mkr uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 43 817 (27 126) Mkr, vilket motsvarade 79,78 (83,74) kronor per aktie.

Investeringar

Investeringsutbetalningarna under helåret uppgick till 1 720 (828) Mkr, varav 379 (172) Mkr avsåg strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv.

Utvecklingen under fjärde kvartalet (för finansiell data, se sid 2 samt sid 17 – 20)

Leveranser och produktion

SSABs leveranser under fjärde kvartalet ökade med 40 % jämfört med fjärde kvartalet 2013 och uppgick till 1 636 (1 172) kton. Av ökningen utgjorde 521 kton (44 procentenheter) tillkommande leveranser genom förvärvet av Rautaruukki.

Råstålsproduktionen ökade med 41 % jämfört med fjärde kvartalet i fjol och plåtproduktionen ökade med 42 % jämfört med fjärde kvartalet 2013, varav Rautaruukki stod för 42 respektive 46 procentenheter av ökningen.

Försäljning

Försäljningen under fjärde kvartalet uppgick till15 200 (9 387) Mkr, en ökning med 62 % jämfört med fjärde kvartalet i fjol. Av ökningen utgjorde 5 290 Mkr (56 procentenheter) tillkommande försäljning genom förvärvet av Rautaruukki. Av resterande förändring svarade högre priser och valutaeffekter för en positiv effekt på 6 procentenheter, en bättre mix för 5 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 5 procentenheter.

Resultat

Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster under fjärde kvartalet uppgick till 118 (-294) Mkr, en förbättring med 412 Mkr jämfört med fjärde kvartalet i fjol. Rautaruukki (inklusive avskrivningar på övervärden) svarade för -78 Mkr, medan högre priser (370 Mkr), lägre rörliga kostnader (200 Mkr) samt positiva valutaeffekter och bättre kapacitetsutnyttjande (30 Mkr) var de främsta förklaringarna till det förbättrade resultatet. Dock påverkades resultatet negativt av lägre volymer och högre fasta kostnader (90 Mkr).

Finansnettot exklusive jämförelsestörande poster för fjärde kvartalet uppgick till -200 (-154) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till -82 (-448) Mkr.

Information om jämförelsestörande poster finns på sid 7 och 17.

Resultat efter skatt och resultat per aktie

Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för det fjärde kvartalet uppgick till -1 313 (-265) Mkr eller -2,39 (-0,82) kronor per aktie. Nedskrivningarna under kvartalet var nästan i sin helhet icke skattemässigt avdragsgilla, varför skatten för fjärde kvartalet uppgick till 111 (171) Mkr.

Finansiering och likviditet

Det operativa kassaflödet för fjärde kvartalet uppgick till 1 407 (575) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett minskat rörelsekapital, främst genom minskade kundfordringar på grund av säsongsmässigt låga leveranser i december, men även på grund av minskat lager och ökade leverantörsskulder.

Nettokassaflödet uppgick till 728 (200) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 188 (36) Mkr (totala investeringar uppgick till 682 (290) Mkr). Nettoskulden ökade med 1 711 Mkr under fjärde kvartalet och uppgick per den 31 december till 24 674 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 56 (55) %.

Information om divisionerna

Per den 1 september har SSAB organiserats i fem divisioner med lönsamhetsansvar. De nya divisionerna är:

SSAB Special Steels med globalt lönsamhetsansvar för kylda stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 700 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund, och säljer även produkterna ovan producerade i Mobile, USA, Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.

SSAB Europe har lönsamhetsansvar i Europa för tunnplåt, grovplåt och rör samt även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktion i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt Luleå och Borlänge, Sverige.

SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier och Mobile, USA.

Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. I Tibnor ingår även Rautaruukkis distributionsverksamhet, som tidigare var del av Ruukki Metals.

Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads- och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja som tidigare ingick i affärsområdet SSAB EMEA.

All information nedan om divisionerna baseras på pro forma som om SSAB ägt Rautaruukki sedan 31 december 2012. I pro forman har övervärdet från förvärvet av Rautaruukki helt hänförts till goodwill och inga avskrivningar på övervärden har därför påverkat resultatet. Resultaten pro forma redovisas exklusive jämförelsestörande poster.

SSAB Special Steels, pro forma

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 3 198 3 243 13 226 12 847
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 345 364 1 265 1051
Rörelseresultat 207 225 726 501
Antal anställda vid periodens slut 2 976 - 2 976 -

Heavy Transport var fortsatt det segment som visade starkast utveckling medan efterfrågan från övriga segment var relativt oförändrad under kvartalet.

De externa leveranserna av plåt under det fjärde kvartalet minskade med 9 % jämfört med det fjärde kvartalet 2013 och uppgick till 235 (257) kton, främst beroende på att under fjärde kvartalet ifjol levererades ett antal projektordrar.

Priserna, inklusive valutaförändringar, under fjärde kvartalet var i genomsnitt 5 % högre jämfört med tredje kvartalet.

Råstålsproduktionen minskade med 2 % jämfört med fjärde kvartalet 2013 och plåtproduktionen ökade med 6 % jämfört med fjärde kvartalet i fjol.

Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 207 (225) Mkr, en minskning med 18 Mkr. Resultatet var i linje med fjärde kvartalet i fjol, trots de minskade leveranserna.

SSAB Europe, pro forma

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 6 634 6 199 25 857 24 666
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 369 -21 1 524 712
Rörelseresultat -54 -402 1 -822
Antal anställda vid periodens slut 7 291 - 7 291 -

Leveranserna till segmentet Automotive ökade något under kvartalet, liksom Energy och Heavy Transport medan övriga segment var relativt stabila.

Under fjärde kvartalet var de externa leveranserna av plåt 1 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2013 och uppgick till 913 (902) kton.

Jämfört med tredje kvartalet 2014 minskade priserna, inklusive valutaförändringar, med 7 % i genomsnitt.

Råstålsproduktionen var 3 % högre jämfört med fjärde kvartalet i fjol medan plåtproduktionen minskade med 4 % jämfört med fjärde kvartalet 2013.

Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till -54 (-402) Mkr, en förbättring med 348 Mkr. Förbättringen berodde på lägre rörliga kostnader samt på en förbättrad produktmix.

SSAB Americas, pro forma

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 3 508 3 004 13 207 11 130
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1) 438 276 1 620 710
Rörelseresultat 1) 299 158 1 107 241
Antal anställda vid periodens slut 1 277 - 1 277 -

1) Exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

Efterfrågan från segmentet Heavy Transport var fortsatt god under kvartalet främst drivet av en stark efterfrågan på plåt för tankvagnar.

Under fjärde kvartalet var de externa leveranserna av plåt 13 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2013 och uppgick till 488 (558) kton.

Jämfört med tredje kvartalet 2014 minskade priserna med 1 % i genomsnitt.

Råstålsproduktionen var 5 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2013 och plåtproduktionen var 10 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2013.

Rörelseresultatet var 141 Mkr bättre jämfört med fjärde kvartalet 2013 och uppgick till 299 (158) Mkr. Högre priser och förbättrad produktivitet var de främsta förklaringarna till det förbättrade resultatet. Dock belastades det fjärde kvartalet med kostnader om cirka 175 Mkr på grund av ett planerat underhållsstopp i Montpelier.

Tibnor, pro forma

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 1 910 1 968 8 151 8 094
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 6 5 173 125
Rörelseresultat -16 -17 83 36
Antal anställda vid periodens slut 1 281 - 1 281 -

De totala leveranserna minskade med 10 % under fjärde kvartalet jämfört med fjärde kvartalet 2013. Volymminskningen var relativt jämt fördelad mellan de olika geografiska marknaderna.

Priserna under fjärde kvartalet var stabila jämfört med tredje kvartalet i år.

Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till -16 (-17) Mkr, en förbättring med 1 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2013. Resultatet påverkades positivt av lägre omkostnader, men negativt av lägre volymer och bruttomarginal jämfört med motsvarande kvartal i fjol.

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 1 532 1 730 6 217 6 631
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA -4 96 185 315
Rörelseresultat -26 27 -14 66
Antal anställda vid periodens slut 3 303 - 3 303 -

Ruukki Construction, pro forma

Efterfrågan inom byggsektorn var säsongsmässigt svagare under fjärde kvartalet än tredje kvartalet. Jämfört med fjärde kvartalet 2013 var efterfrågan på de flesta marknader något lägre, och särskilt Ryssland och Ukraina utvecklades negativt.

Prisutvecklingen var stabil på alla marknader jämfört både med tredje kvartalet i år och med fjärde kvartalet i fjol, dock med negativa valutaeffekter i Ryssland och Ukraina.

Försäljningen minskade med 11 % jämfört med fjärde kvartalet 2013 och uppgick till 1 532 (1 730) Mkr. Den främsta förklaringen till den minskade försäljningen var valutaeffekter och minskade volymer.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -26 (27) Mkr, en minskning med 53 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2013. Det försämrade resultatet förklaras av lägre volymer och valutaförluster.

Utdelning

Mot bakgrund av att 2015 är ett år med stora omstruktureringar, föreslår styrelsen årsstämman att ingen utdelning ska utgå.

Årsstämman

Årsstämman hålls den 8 april 2015 i Stockholm. Årsredovisningen beräknas färdigställas under vecka 12 och kommer då att finnas tillgänglig på bolagets huvudkontor samt på hemsidan www.ssab.com.

Anmälan till årsstämman kan göras från och med den 2 mars 2015 till och med den 31 mars 2015 kl. 12.00. Anmälan kan göras via SSABs hemsida eller per telefon 08-45 45 760.

Risker och osäkerheter

För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen. Genom förvärvet av Rautaruukki har koncernens verksamhet expanderat både vad gäller produktionsanläggningar och försäljningsregioner. Den grundläggande verksamheten är dock oförändrad. Under fjärde kvartalet har dock osäkerheten i östra Europa fortsatt att öka. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer har i övrigt identifierats under året. Se känslighetsanalys på sid 22.

Redovisningsprinciper

Denna bokslutskommuniké har upprättats i enlighet med IAS 34.

Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.

Från den 1 september har SSAB ändrat sin metod gällande hantering av frakter. Metodändringen har gjorts för att harmonisera frakthanteringen inom den nya koncernen. Frakterna rapporteras nu brutto, inkluderade i försäljning samt kostnad sålda varor, tidigare ingick fraktnettot i försäljningskostnader. Metodförändringen påverkade försäljningen för 2013 med 1 434 Mkr, kostnad såld vara med -1 714 samt försäljningskostnader med 280 Mkr.

Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång

Varsel i de svenska och finska verksamheterna

Efter räkenskapsårets utgång har varsel kommunicerats i de svenska och finska verksamheterna. Det största varslet berör 210 personer vid produktionsenheten i Borlänge då produktionen av galvaniserad och färgbelagd plåt i Borlänge planeras att läggas ner.

Det har även kommunicerats att SSABs distributionsverksamhet i Finland varslat om personalneddragningar, om nedläggning av Tibnors dotterbolag EM Eriksson Steel Service Center AB i Borlänge samt neddragning av koncernfunktionerna i Finland. Totalt berör dessa åtgärder cirka 90 personer.

De strukturella förändringarna och personalneddragningarna ovan är en del av det tidigare annonserade effektivitets- och synergiprogrammet med anledning av samgåendet mellan SSAB och Rautaruukki.

Förändringar i koncernledningen

Den nya koncernorganisationen som trädde i kraft den 1 september 2014 består av fem divisioner, varav Ruukki Construction och Tibnor styrs som självständiga dotterbolag genom respektive styrelse. Det innebär att från och med den 10 februari 2015 kommer Mikael Nyquist, VD för Tibnor och Marko Somerma, VD för Ruukki Construction inte längre att ingå i koncernledningen.

Granskning

Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för revisorernas granskning.

Stockholm den 9 februari 2015

Martin Lindqvist VD och koncernchef

Förvärvet av Rautaruukki – Slutlig förvärvsanalys

Förvärvsanalysen av Rautaruukki var preliminär i tredje kvartalet och har färdigställts under fjärde kvartalet 2014. Förvärvsanalysen framgår av tabellerna nedan.

Slutlig beräkning av nettotillgångar och goodwill Mkr

Köpeskilling Preliminär Slutlig
66 050 553 A-aktier, 49,20 kr per aktie 4 385 4 385
168 615 165 B-aktier, 42,65 kr per aktie 10 013 10 013
Avsättning för utestående aktier 569 569
Summa köpeskilling 14 967 14 967
Verkligt värde för förvärvade nettotillgångar -8 557 -9 789
Goodwill 6 410 5 178
Förvärvat
bokfört Preliminärt Slutlig verkligt
Tillgångar och skulder vid förvärvstillfället värde verkligt värde värde
Mkr Mkr Mkr Mkr
Goodwill 586 0 0
Övriga immateriella tillgångar 311 442 2 085
Materiella anläggningstillgångar 9 490 9 860 9 691
Övriga finansiella anläggningstillgångar 1 263 1 263 1 263
Uppskjuten skattefordran 415 316 316
Kortfristiga tillgångar 7 881 7 941 7 941
Likvida medel 396 396 396
Uppskjutna skatteskulder 53 118 323
Övriga långfristiga skulder och avsättningar 3 665 3 747 3 853
Övriga kortfristiga skulder 7 627 7 780 7 710
8 998 8 574 9 806
Innehav utan bestämmande inflytande 17 17 17
Summa förvärvade nettotillgångar 8 981 8 557 9 789
Förändring av koncernens likvida medel vid förvärv Mkr
Erlagd köpeskilling -14 967
Nyemission förvärvet, netto 14 381
Avsättning avseende utestående aktier 569

Likvida medel i Rautaruukki 396 Total förändring av koncernens likvida medel 379

Avskrivningstiderna för de övervärden som identifierats ovan varierar beroende på tillgångsslag. För 2014 uppgår avskrivningarna på övervärden, exklusive jämförelsestörande poster, som belastar rörelseresultatet till 57 Mkr. För 2015 och 2016 beräknas motsvarande avskrivningar på övervärden relaterade till förvärvet av Rautaruukki uppgå till 210 Mkr per år.

Justering av tredje kvartalets finansiella rapport

Till följd av att förvärvsanalysen av Rautaruukki har slutförts under fjärde kvartalet 2014 har det tredje kvartalets resultat- och balansräkning justerats retroaktivt från förvärvet. Justeringarna till verkligt värde har inte haft någon effekt på kassaflödet. Tredje kvartalet har justerats enligt nedan:

Koncernens resultaträkning

2014
kv 3,
Justering
övervärden
2014
kv 3,
2014
kv 1-3,
Justering
övervärden
2014
kv 1-3,
Mkr rapporterat Rautaruukki justerat rapporterat Rautaruukki justerat
Försäljning 13 314 13 314 32 552 32 552
Kostnad för sålda varor -12 203 -27 -12 230 -29 901 -27 -29 928
Bruttoresultat 1 111 -27 1 084 2 651 -27 2 624
Försäljnings- och administrationskostnader -981 -981 -2 408 -2 408
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 124 124 284 284
Intressebolag, resultat efter skatt 2 2 15 15
Rörelseresultat 256 -27 229 542 -27 515
Finansiella intäkter 154 154 189 189
Finansiella kostnader -460 -27 -487 -843 -27 -870
Periodens resultat efter finansnetto -50 -54 -104 -112 -54 -166
Skatt -74 10 -64 74 10 84
Periodens resultat efter skatt -124 -44 -168 -38 -44 -82
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare -125 -44 -169 -42 -44 -86
- innehav utan bestämmande inflytande 1 - 1 4 - 4

Koncernens balansräkning

Mkr 2014
30 sept,
rapporterat
Justering
övervärden
Rautaruukki
2014
30 sept,
justerat
Tillgångar
Goodwill 26 227 -1 211 25 016
Övriga immateriella tillgångar 2 411 1 597 4 008
Materiella anläggningstillgångar 26 380 -160 26 220
Övriga anläggningstillgångar 4 216 4 216
Summa anläggningstillgångar 59 234 226 59 460
Summa omsättningstillgångar i kvarvarande verksamheter 31 222 - 31 222
Tillgångar som innehas för försäljning 814 814
Summa omsättningstillgångar 32 036 - 32 036
Summa tillgångar 91 270 226 91 496
Eget kapital och skulder
Eget kapital för aktieägarna i bolaget 43 630 -28 43 602
Innehav utan bestämmande inflytande 53 53
Summa eget kapital 43 683 -28 43 655
Uppskjutna skatteskulder 3 200 193 3 393
Övriga långfristiga avsättningar 667 34 701
Långfristiga räntebärande skulder 22 324 98 22 422
Övriga långfristiga skulder 666 666
Summa långfristiga skulder 26 857 325 27 182
Kortfristiga räntebärande skulder 9 406 -71 9 335
Övriga kortfristiga skulder 11 205 11 205
Summa kortfristiga skulder i kvarvarande verksamhet 20 611 -71 20 540
Skulder som innehas för försäljning 119 119
Summa kortfristiga skulder 20 730 -71 20 659
Summa eget kapital och skulder 91 270 226 91 496

Finansiella rapporter enligt IFRS

Koncernens resultaträkning

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 15 200 9 387 47 752 36 455
Kostnad för sålda varor -14 500 -8 972 -44 428 -35 004
Bruttoresultat 700 415 3 324 1 451
Försäljnings- och administrationskostnader -1 320 -747 -3 728 -2 658
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 12 44 296 60
Intressebolag, resultat efter skatt -14 6 1 16
Rörelseresultat 1) -622 -282 -107 -1 131
Finansiella intäkter 13 20 202 62
Finansiella kostnader -814 -174 -1 684 -659
Periodens resultat efter finansnetto 1) -1 423 -436 -1 589 -1 728
Skatt 111 171 195 662
Periodens resultat efter skatt 1) -1 312 -265 -1 394 -1 066
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare -1 313 -265 -1 399 -1 066
- innehav utan bestämmande inflytande 1 - 5 0
Nyckeltal 2014 2013 2014 2013
kv 4 kv 4 helår helår
Rörelsemarginal (%) -4 -3 0 -3
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) - - 0 -2
Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) - - -4 -4
Resultat per aktie (kr) 2) -2,39 -0,82 -3,33 -3,29
Eget kapital per aktie (kr) 79,78 83,74 79,78 83,74
Soliditet (%) 49 49 49 49
Nettoskuldsättningsgrad (%) 56 55 56 55
Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) 549,2 323,9 419,6 323,9
Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) 549,2 323,9 549,2 323,9
Antal anställda vid periodens slut 16 887 8 712 16 887 8 712

1) I kvartalets utfall ingår jämförelsestörande poster enligt specifikation nedan.

2) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.

Jämförelsestörande poster

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 0 0 0 0
Rörelseresultat före avskrivningar 1) -279 12 -390 73
Rörelseresultat 1) -740 12 -1 001 73
Resultat efter finansnetto 1) -1 341 12 -1 831 73
Resultat efter skatt 1) -1 322 9 -1 778 57

1) De jämförelsestörande posterna som påverkat rörelseresultatet består för det fjärde kvartalet 2014 främst av kostnader för nedskrivning av tillgångar inklusive goodwill (se sid 7).

Koncernens rapport över totalresultat

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Periodens resultat efter skatt -1 312 -265 -1 394 -1 066
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Periodens omräkningsdifferenser 2 527 254 5 639 -251
Kassaflödessäkringar -147 -83 -79 -71
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) -1 010 -86 -2 233 79
Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat -9 0 -1 -16
Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen 253 37 507 -2
Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen 1 614 122 3 833 -261
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen:
Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen -144 11 -159 11
Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen 34 -3 37 -3
Summa poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen -110 8 -122 8
Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt 1 504 130 3 711 -253
Summa totalresultat för perioden 192 -135 2 317 -1 319
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare 215 -135 2 310 -1 319
- innehav utan bestämmande inflytande -23 0 7 0

1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.

Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Mkr Aktie
kapital
Övriga
tillskjutna
medel
Reserver Balanserat
resultat
Total
eget
kapital
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Eget kapital 31 december 2012 2 851 9 944 -3 128 19 102 28 769 - 28 769
Förändringar 1/1-31/12 2013
Totalresultat för perioden
-261 -1 058 -1 319 - -1 319
Innehav utan bestämmande inflytande som
uppkommit vid rörelseförvärv
- 23 23
Utdelning
Eget kapital 31 december 2013
2 851 9 944 -3 389 -324
17 720
-324
27 126
-
23
-324
27 149
Förändringar 1/1-31/12 2014
Totalresultat för perioden
3 831 -1 521 2 310 7 2 317
Innehav utan bestämmande inflytande som
uppkommit vid rörelseförvärv
- 32 32
Nyemission 1 982 12 399 14 381 - 14 381
Eget kapital 31 december 2014 4 833 22 343 442 16 199 43 817 62 43 879

Antalet aktier uppgår till 549 245 511 med ett kvotvärde på 8,80 kr.

Koncernens balansräkning

31 dec 31 dec
Mkr 2014 2013
Tillgångar
Goodwill 26 421 17 762
Övriga immateriella tillgångar 3 964 2 149
Materiella anläggningstillgångar 26 570 16 467
Andelar i intressebolag 531 284
Finansiella anläggningstillgångar 1) 1 272 1 599
Uppskjutna skattefordringar 2) 1 441 653
Summa anläggningstillgångar 60 199 38 914
Varulager 14 203 8 783
Kundfordringar 7 705 4 785
Aktuella skattefordringar 560 334
Övriga kortfristiga fordringar 1) 3 657 996
Likvida medel 3 014 2 124
Summa omsättningstillgångar i kvarvarande verksamheter 29 139 17 022
Tillgångar som innehas för försäljning 389 -
Summa omsättningstillgångar 29 528 17 022
Summa tillgångar 89 727 55 936
Eget kapital och skulder
Eget kapital för aktieägarna i bolaget 43 817 27 126
Innehav utan bestämmande inflytande 62 23
Summa eget kapital 43 879 27 149
Uppskjutna skatteskulder 2 984 2 969
Övriga långfristiga avsättningar 780 254
Långfristiga icke räntebärande skulder 2) 586 376
Långfristiga räntebärande skulder 21 171 16 093
Summa långfristiga skulder 25 521 19 692
Kortfristiga räntebärande skulder 8 496 2 568
Aktuella skatteskulder 447 118
Leverantörsskulder 7 000 4 578
Övriga kortfristiga skulder 4 215 1 831
Summa kortfristiga skulder i kvarvarande verksamhet 20 158 9 095
Skulder som innehas för försäljning 169 -
Summa kortfristiga skulder 20 327 9 095
Summa eget kapital och skulder 89 727 55 936
Ställda säkerheter 2 905 2 262
Ansvarsförbindelser 3 790 599

1) I Finansiella anläggningstillgångar ingår långfristiga bankmedel (depositavtal) med 120 (240) Musd. I Övriga kortfristiga fordringar ingår kortfristiga bankmedel (depositavtal) med 245 (30) Musd.

2) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 300 (376) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga icke räntebärande skulder.

Värdering av finansiella tillgångar och skulder

Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som prisderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 370 (131) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 820 (125) Mkr. I balansposten långfristiga icke räntebärande skulder finns derivat värderade till totalt 98 (-) Mkr.

Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger till fast ränta i balansposten Långfristiga räntebärande skulder (inklusive kortfristig del) skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 492 (428) Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.

Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument

Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.

Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2 förutom elderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser och därmed klassificeras i nivå 1. Egna kreditrisken beaktas ej då påverkan är marginell.

Kassaflöde

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Rörelseresultat -622 -282 -107 -1 131
Justering för av- och nedskrivningar 1 394 567 3 412 2 464
Justering för övriga icke kassamässiga poster 242 -28 256 -114
Erhållna och betalda räntor -354 -237 -1 013 -570
Betald skatt -137 -121 -251 -283
Förändring av rörelsekapital 800 564 -560 1 369
Kassaflöde från löpande verksamhet 1 323 463 1 737 1 735
Investeringsutbetalningar i anläggningar -652 -289 -1 672 -807
Förvärv rörelser och andelar -30 -1 -14 052 -21
Avyttrade rörelser och andelar 0 19 0 88
Övrig investeringsverksamhet 83 8 73 24
Kassaflöde från investeringsverksamhet -599 -263 -15 651 -716
Utdelning 0 0 0 -324
Nyemission 0 0 14 381 0
Förändring av lån -2 095 -277 1 497 -686
Förändring av finansiella placeringar -1 747 0 -1 155 -758
Övrig finansieringsverksamhet -362 -1 -145 -82
Kassaflöde från finansieringsverksamhet -4 204 -278 14 578 -1 850
Periodens kassaflöde -3 480 -78 430 -831
Likvida medel vid periodens början 6 422 2 193 2 124 3 004
Kursdifferens i likvida medel 72 9 226 -49
Likvida medel vid periodens slut 3 014 2 124 3 014 2 124

Moderbolagets resultaträkning

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Bruttoresultat 0 0 0 0
Administrationskostnader -96 -52 -386 -184
Övriga rörelseintäkter/kostnader 20 9 154 122
Rörelseresultat -76 -43 -232 -62
Finansnetto -706 7 -449 -188
Resultat efter finansnetto -782 -36 -681 -250
Bokslutsdispositioner 1 605 346 1 605 346
Skatt -292 -47 -218 17
Resultat efter skatt 531 263 706 113

Moderbolagets rapport över totalresultat

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Resultat efter skatt 531 263 706 113
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet -1 010 -86 -2 233 79
Kassaflödessäkringar 9 -11 28 13
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat 220 22 485 -19
Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen -781 -75 -1 720 73
Övrigt totalresultat, netto efter skatt -781 -75 -1 720 73
Summa totalresultat för perioden -250 188 -1 014 186

Moderbolagets balansräkning

31 dec 31 dec
Mkr 2014 2013
Tillgångar
Anläggningstillgångar 56 598 39 331
Övriga omsättningstillgångar 16 767 10 960
Likvida medel 1 104 50
Summa tillgångar 74 469 50 341
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 5 735 3 753
Fritt eget kapital 38 551 27 165
Summa eget kapital 44 286 30 918
Obeskattade reserver 0 43
Långfristiga skulder och avsättningar 17 222 14 335
Kortfristiga skulder och avsättningar 12 961 5 045
Summa eget kapital och skulder 74 469 50 341

Känslighetsanalys

Den ungefärliga helårseffekten på resultatet efter finansnetto och resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.

Förändring, % Resultateffekt,
Mkr
Effekt på resultat
per aktie, kr 3)
Plåtpris – stålrörelsen 10 4 500 6,39
Volym – stålrörelsen 1) 10 830 1,18
Malmpriser 10 590 0,84
Kolpriser 10 340 0,48
Skrotpriser 10 700 0,99
Räntesats 1 %-enhet 170 0,24
Kronindex 2) 5 340 0,48

1) Exklusive påverkan av lägre kapacitetsutnyttjande (underabsorption)

2) Beräknat på SSABs exponering utan valutasäkringar. Om kronan försvagas innebär detta en positiv effekt.

3) Räknat på 22 % skattesats

Känslighetsanalysen är beräknad baserad på 12 månader pro forma

Finansiell information för SSAB pro forma som om Rautaruukki ingått i SSAB hela 2013 och 2014

SSAB har omräknat historiska siffror för att återspegla den organisatoriska förändringen från affärsområden till divisioner, därefter har en pro forma för Rautaruukki upprättats och inkluderats, som om förvärvet hade skett den 31 december 2012. Dessa belopp har beräknats med tillämpning av koncernens redovisningsprinciper. Övervärdet från förvärvet av Rautaruukki har hänförts helt till goodwill och inga avskrivningar på övervärden har därför påverkat resultatet.

Nyckeltal pro forma, exklusive jämförelsestörande poster

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 15 267 14 542 60 112 57 013
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1 065 624 4 419 2 714
Rörelseresultat 173 -234 1 005 -890
Finansiella poster -210 -238 -922 -920
Resultat efter finansnetto -37 -472 83 -1 810
Skatt 122 136 29 603
Resultat efter skatt 85 -336 112 -1 207

Jämförelsestörande poster i pro forman

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 0 0 0 0
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA -280 -10 -555 42
Rörelseresultat 1) -618 -19 -916 31
Finansiella poster 1) -601 0 -830 0
Resultat efter finansnetto 1) -1 219 -19 -1 746 31
Skatt 49 4 92 -7
Resultat efter skatt -1 170 -15 -1 654 24

1) De jämförelsestörande posterna som påverkat rörelseresultatet består för det fjärde kvartalet 2014 främst av kostnader för nedskrivning av tillgångar inklusive goodwill och för finansiella poster nedskrivning av aktieägarlån till Fortaco.

Försäljning per division, pro forma

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
SSAB Special Steels 3 198 3 243 13 226 12 847
SSAB Europe 6 634 6 199 25 857 24 666
SSAB Americas 3 508 3 004 13 207 11 130
Tibnor 1 910 1 968 8 151 8 094
Ruukki Construction 1 532 1 730 6 217 6 631
Övrigt -1 515 -1 602 -6 546 -6 355
Totalt 15 267 14 542 60 112 57 013

Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) per division, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
SSAB Special Steels 345 364 1 265 1 051
SSAB Europe 369 -21 1 524 712
SSAB Americas 438 276 1 620 710
Tibnor 6 5 173 125
Ruukki Construction -4 96 185 315
Övrigt -89 -96 -348 -199
Totalt 1 065 624 4 419 2 714

Rörelseresultat per division, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster

2014 2013 2014 2013
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
SSAB Special Steels 207 225 726 501
SSAB Europe -54 -402 1 -822
SSAB Americas 299 158 1 107 241
Tibnor -16 -17 83 36
Ruukki Construction -26 27 -14 66
Avskrivning på övervärden 1) -140 -123 -521 -681
Övrigt -97 -102 -377 -231
Totalt 173 -234 1 005 -890

1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

Rörelsemarginal per division, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster

2014 2013 2014 2013
% kv 4 kv 4 helår helår
SSAB Special Steels 6,5 6,9 5,5 3,9
SSAB Europe -0,8 -6,5 0,0 -3,3
SSAB Americas 8,5 5,3 8,4 2,2
Tibnor -0,8 -0,9 1,0 0,4
Ruukki Construction -1,7 1,6 -0,2 1,0
Totalt 1) 1,1 -1,6 1,7 -1,6

1) Inkluderar avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO samt Övrigt.

Finansiell information, pro forma per kvartal

Koncernens resultat per kvartal, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster

Mkr 1/13 2/13 3/13 4/13 1/14 2/14 3/14 4/14
Försäljning 14 114 14 557 13 800 14 542 14 598 15 208 15 039 15 267
Rörelsens kostnader -13 276 -13 663 -13 434 -13 912 -13 728 -13 979 -13 794 -14 188
Avskrivningar -933 -935 -878 -858 -843 -841 -837 -892
Intressebolag -6 7 -9 -6 7 1 1 -14
Finansnetto -208 -247 -227 -238 -305 -259 -148 -210
Resultat efter finansnetto -309 -281 -748 -472 -271 130 261 -37

Försäljning per kvartal och division, pro forma

Mkr 1/13 2/13 3/13 4/13 1/14 2/14 3/14 4/14
SSAB Special Steels 3 430 3 355 2 819 3 243 3 348 3 477 3 203 3 198
SSAB Europe 6 262 6 409 5 796 6 199 6 649 6 568 6 006 6 634
SSAB Americas 2 647 2 606 2 873 3 004 2 831 3 152 3 716 3 508
Tibnor 2 098 2 157 1 871 1 968 2 055 2 077 2 109 1 910
Ruukki Construction 1 229 1 731 1 941 1 730 1 224 1 625 1 836 1 532
Övrigt -1 552 -1 701 -1 500 -1 602 -1 509 -1 691 -1 831 -1 515
Försäljning 14 114 14 557 13 800 14 542 14 598 15 208 15 039 15 267
poster
Mkr 1/13 2/13 3/13 4/13 1/14 2/14 3/14 4/14
SSAB Special Steels 429 383 -125 364 377 471 72 345
SSAB Europe 318 311 104 -21 364 383 408 369
SSAB Americas 149 76 209 276 194 299 689 438
Tibnor 62 32 26 5 51 57 59 6
Ruukki Construction -64 96 187 96 -37 88 138 -4
Övrigt -62 3 -44 -96 -72 -68 -119 -89
Rörelseresultat (EBITDA) 832 901 357 624 877 1 230 1 247 1 065

Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, per kvartal och division, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster

Rörelseresultat per kvartal och division, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster

Mkr 1/13 2/13 3/13 4/13 1/14 2/14 3/14 4/14
SSAB Special Steels 292 246 -262 225 242 338 -61 207
SSAB Europe -62 -78 -280 -402 -16 10 61 -54
SSAB Americas 33 -40 90 158 74 176 558 299
Tibnor 39 10 4 -17 29 34 36 -16
Ruukki Construction -128 39 128 27 -92 32 72 -26
Avskrivningar på övervärden 1) -201 -206 -151 -123 -124 -125 -132 -140
Övrigt -74 -5 -50 -102 -79 -76 -125 -97
Rörelseresultat -101 -34 -521 -234 34 389 409 173

1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

Produktion och leveranser, pro forma

Kton 1/13 2/13 3/13 4/13 1/14 2/14 3/14 4/14
Råstålsproduktion
- SSAB Special Steels 243 259 168 284 245 288 170 278
- SSAB Europe 1 072 1 088 1 115 1 124 1 149 1 139 1 119 1 163
- SSAB Americas 610 583 632 647 625 595 687 613
- Totalt 1 925 1 930 1 914 2 055 2 019 2 022 1 976 2 054
Plåtproduktion
- SSAB Special Steels 120 123 100 128 138 134 105 136
- SSAB Europe 1 050 1 060 937 1 093 1 103 1 127 967 1 049
- SSAB Americas 574 541 590 626 583 572 648 563
- Totalt 1 744 1 724 1 627 1 847 1 824 1 833 1 720 1 748
Plåtleveranser
- SSAB Special Steels 274 285 239 257 291 295 244 235
- SSAB Europe 865 881 787 902 957 916 829 913
- SSAB Americas 494 466 530 558 496 522 559 488
- Totalt 1 633 1 632 1 555 1 717 1 744 1 732 1 632 1 636

För ytterligare information:

Taina Kyllönen, Kommunikationsdirektör, Tel. +358 40 58 22 175 Andreas Koch, Director IR and Financial Communications, Tel. 070 - 509 77 61 Marie Elfstrand, Director Media Relations and PR, Tel. 08 - 45 45 734

Rapport för första kvartalet 2015:

Rapport för första kvartalet 2015 publiceras den 27 april 2015.

SSAB AB (publ)

Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com