AI assistant
SSAB — Interim / Quarterly Report 2014
Oct 27, 2014
2975_10-q_2014-10-27_67013010-302a-4fcc-9da0-74be66fb8946.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Rapport för tredje kvartalet 2014
Kvartalet
- Försäljningen uppgick till 13 314 (8 695) Mkr, varav 3 534 Mkr kommer från Rautaruukki
- Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 510 (-602) Mkr
- Resultatet efter finansnetto, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 433 (-745) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till -0,26 (-1,61) kronor
- Jämförelsestörande poster hänförliga till förvärvet av Rautaruukki påverkade resultatet efter skatt med -450 Mkr och resultat per aktie med -0,94 kronor
- Det operativa kassaflödet uppgick till 77 (500) Mkr
- Den 29 juli fullföljdes utbyteserbjudandet till aktieägarna i Rautaruukki varvid aktieägarna i Rautaruukki erhöll nyemitterade aktier i SSAB i utbyte mot sina aktier i Rautaruukki
- Rautaruukki konsolideras i SSAB från den 29 juli. Koncernen skulle pro forma, om Rautaruukki ägts under hela tredje kvartalet, givit ett rörelseresultat på 409 (-521) Mkr, exklusive jämförelsestörande poster
- Förvärvsanalysen av Rautaruukki är endast preliminär och slutförs under fjärde kvartalet. Kvartalet har i princip endast belastats med avskrivningar på övervärden i lager och orderbok (se sid 5)
- Koncernen har från 1 september omorganiserats i fem divisioner och ny segmentsrapportering har införts
Nyckeltal
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Försäljning | 13 314 | 8 695 | 32 552 | 27 068 | 41 939 | 36 455 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1) | 1 246 | -6 | 2 651 | 987 | 2 924 | 1 260 |
| Rörelseresultat 1) | 510 | -602 | 803 | -910 | 509 | -1 204 |
| Resultat efter finansnetto 1) | 433 | -745 | 378 | -1 353 | -70 | -1 801 |
| Resultat efter skatt 1) | 326 | -523 | 418 | -849 | 144 | -1 123 |
| Operativt kassaflöde | 77 | 500 | 330 | 1 381 | 905 | 1 956 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | - | - | -1 | -4 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 53 | 55 | 53 | 55 | 53 | 55 |
| Soliditet (%) | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 49 |
| Resultat per aktie (kr) | -0,26 | -1,61 | -0,11 | -2,47 | -0,85 | -3,29 |
Rautaruukki ingår i SSAB koncernen sedan den 29 juli 2014.
1) Exklusive jämförelsestörande poster, för belopp se sidan 5 och 14.
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)
Koncernchefens kommentar
Det underliggande rörelseresultatet pro forma för tredje kvartalet uppgick till 409 miljoner kronor, en förbättring på knappt en miljard kronor i relation till tredje kvartalet 2013, drivet framför allt av ett väsentligt högre resultat i den nordamerikanska verksamheten främst på grund av höjda priser och förbättrad produktivitet. Resultatförbättringen i den europeiska verksamheten berodde främst på högre volymer och lägre råvarukostnader.
Efterfrågan i Nordamerika har varit fortsatt god och vi har haft full utnyttjandegrad i båda våra nordamerikanska verk under tredje kvartalet. Den europeiska marknaden har varit relativt stabil justerat för sedvanliga säsongseffekter. Den globala marknaden för höghållfasta stål har uppvisat en blandad utveckling, starkt i USA, stabilt i Europa och fortsatt utmanade i Asien. Totalt sett var leveransvolymerna för koncernen under tredje kvartalet något lägre än under andra kvartalet.
Lagernivåerna hos distributörer har ökat något i USA på grund av höga importvolymer medan lagernivåerna i Europa är balanserade. Marknaden för byggmaterial är normalt säsongsmässigt stark under tredje kvartalet men utvecklingen i östra Europa och Ryssland har i år dämpat efterfrågan.
Vi räknar med att vår amerikanska verksamhet ska fortsätta att utvecklas positivt, drivet av fortsatt god efterfrågan från slutkunder. Dock förväntar vi oss, som vanligt, en säsongsmässig avmattning mot slutet av året, framförallt i efterfrågan från Steel Service Centers. Utvecklingen i Europa är svårbedömd bland annat på grund av den komplicerade situationen i Ryssland och Ukraina, men priser och volymer väntas vara relativt stabila under fjärde kvartalet. Marknaden för höghållfasta stål väntas vara oförändrad, med fortsatt god efterfrågan i Nordamerika men svag på ett flertal tillväxtmarknader.
Den 29 juli slutfördes samgåendet med Rautaruukki. Samgåendet ger tydliga fördelar genom att vi strukturellt kan minska den årliga kostnadsbasen med 1,4 miljarder kronor och frigöra rörelsekapital samt undvika investeringar till ett värde av cirka 2 miljarder kronor. Dessutom får vi en produktportfölj som är helt unik i världen, och med ännu större resurser att utveckla våra erbjudanden till kunderna ska vi säkerställa att SSAB även fortsatt kommer vara världsledande inom höghållfasta stål.
Den nya organisationen med fem divisioner är på plats sedan den 1 september och integrationsarbetet fortlöper väl och enligt plan. Den därmed sammanhängande segmentrapporteringen beskrivs på sidan 9. Organisationen är uppsatt för att maximera kostnadssynergier och flexibilitet samt för att få ett tydligare fokus på den globala höghållfasta stålmarknaden samt våra två viktiga hemmamarknader Norden och Nordamerika.
Det nya SSAB får en bättre kostnadsposition, en starkare produktportfölj och en större möjlighet att hantera perioder av såväl svag som stark efterfrågan på ett kostnadseffektivt sätt.
Marknaden
Enligt World Steel Association (WSA) uppgick den globala råstålsproduktionen under årets första nio månader till 1 231 (1 205) miljoner ton, en ökning med 2 % jämfört med året innan. Den kinesiska råstålsproduktionen ökade med 2 % under samma period, vilket är i linje med resten av Asien. Produktionen ökade med 3 % i EU28 och med 2 % i Nordamerika.
För helåret 2014 räknar WSA i sin nyligen publicerade analys med en global tillväxt av stålkonsumtionen på 2 %, vilket är en revidering nedåt jämfört med tidigare prognos. I EU28 förväntas konsumtionen öka med 4 %, vilket är en klar förbättring av tillväxten jämfört med 2013. I Nordamerika, som under 2013 visade negativ tillväxt, förväntas under 2014 en ökning med 6 %. Den största skillnaden jämfört med WSA:s tidigare prognos är Kina, som väntas bromsa in kraftigt och under 2014 visa en tillväxt om 1 %, vilket är klart lägre än ökningen på 6 % för 2013.
Efterfrågan på den nordamerikanska stålmarknaden har varit fortsatt god under det tredje kvartalet. Lagernivåerna hos distributörer har dock ökat något under kvartalet, drivet främst av ökade importvolymer. Västra Europa visade upp en normal säsongsmässig avmattning, men efterfrågan var i övrigt stabil. I Östeuropa har osäkerheten ökat och efterfrågan försvagats på grund av den komplicerade politiska situationen i Ryssland och Ukraina. Lagernivåerna i Europa hos distributörer och slutkunder bedöms vara i balans. Tillväxten på den asiatiska stålmarknaden är fortsatt svag, främst på grund av en avmattning i Kina.
Ökningen av marknadspriserna på grovplåt i Nordamerika som inleddes redan under fjärde kvartalet förra året fortsatte under tredje kvartalet, men planade ut mot slutet av kvartalet. Importen av grovplåt i Nordamerika ökade ytterligare under tredje kvartalet, men hittills har inte priserna påverkats negativt. Marknadspriserna i Europa för både tunnplåt och grovplåt vände uppåt under det tredje kvartalet, efter att ha sjunkit något under slutet av det andra kvartalet. I Kina sjönk marknadspriserna på både tunnplåt och grovplåt under kvartalet.
Råvaror
Under andra kvartalet 2014 tecknades ett nytt avtal för leverans av järnmalm från LKAB. Avtalet sträcker sig från 1 april 2014 till 31 mars 2015 och priset fastställs kvartalsvis. För tredje kvartalets leveranser innebar priset, trots den förstärkta dollarn (USD), en sänkning med 8 % i svenska kronor jämfört med årets andra kvartal. SSABs pris på järnmalm i svenska kronor var under tredje kvartalet 26 % lägre än under tredje kvartalet 2013. Rautaruukki har precis som SSAB köpt järnmalm från LKAB, men också från Ryssland, vilket även kommer att ske framöver.
SSAB köper kokskol från Australien och USA och med förvärvet av Rautaruukki numera också från Kanada och Ryssland. Prisavtalen för australiensiskt, kanadensiskt och ryskt kol tecknas månatligen medan merparten av USA-kolet tecknas på årsbasis. Det genomsnittliga priset under tredje kvartalet innebar ett oförändrat pris i svenska kronor jämfört med andra kvartalet i år. Jämfört med tredje kvartalet i fjol minskade priset i svenska kronor med 16 %.
Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Spotpriserna på skrot steg i inledningen av tredje kvartalet, men föll tillbaka mot slutet av kvartalet. Spotpriserna i slutet av september var 1 % lägre än vid slutet av andra kvartalet 2014 och de var 2 % högre jämfört med slutet av tredje kvartalet 2013.
Utsikter
I Nordamerika väntas den goda efterfrågan fortsätta under det fjärde kvartalet, dock med en normal säsongsmässig avmattning mot slutet av året. Plåtpriserna som successivt har stigit under året förväntas plana ut eller möjligen sjunka något som en följd av den höga importen. I Europa förväntas efterfrågan under det fjärde kvartalet vara relativt stabil, dock finns en osäkerhet i hur situationen i Östeuropa påverkar den generella industriella efterfrågan i övriga delar av Europa. I Kina förväntas efterfrågan på stål vara relativt svag under det kommande kvartalet.
Under det fjärde kvartalet kommer ett underhållsstopp att genomföras i Montpelier, USA. Underhållsstoppet kommer att påverka resultatet negativt med cirka 175 Mkr.
Förvärvet av Rautaruukki
Den 29 juli fullföljdes utbyteserbjudandet till aktieägarna i Rautaruukki varvid aktieägarna i Rautaruukki erhöll nyemitterade aktier i SSAB i utbyte mot sina aktier i Rautaruukki. Från detta datum ingår Rautaruukki i SSAB-koncernen. Den minoritet av Rautaruukkis aktieägare som inte accepterade utbyteserbjudandet, 3,9 procent, kommer att tvångsinlösas och förvärvsanalysen bygger på antagandet att dessa kommer att ersättas med 11,24 euro kontant per aktie. Därutöver finns sedan tidigare 1,0 procent av aktierna i Rautaruukkis eget förvar.
Rautaruukki hade vid samgåendet bokförda nettotillgångar uppgåendet till 8 981 Mkr. En genomgång pågår för att slutligt fastställa övervärden och avskrivningstider, se förvärvsanalys på sid 13. Övervärden på lager och orderbok har identifierats till 191 Mkr. Avskrivningar på dessa övervärden har belastat det tredje kvartalet med 144 Mkr och redovisats som en del av de jämförelsestörande posterna (se tabell nedan). När förvärvsanalysen färdigställs under fjärde kvartalet kommer avskrivningar på eventuella ytterligare övervärden att retroaktivt justera tredje kvartalets resultat.
Bidrag från Rautaruukki
| Från förvärvs datumet den 29 |
Bidrag, pro forma |
Bidrag, pro forma |
|
|---|---|---|---|
| Mkr | juli 2014 | kv 3 | kv 1-3 |
| Försäljning | 3 534 | 5 259 | 15 827 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1) | 338 | 339 | 1 041 |
| Rörelseresultat 1) | 171 | 69 | 199 |
| Resultat efter finansnetto 1) | 148 | -25 | -111 |
| Resultat efter skatt 1) | 114 | -122 | -141 |
| Effekt på resultat per aktie (kr) | 0,21 | -0,22 | -0,26 |
1) I uppställningen har inte medtagits de engångskostnader som uppkom i samband med förvärvet. Effekt på resultat per aktie har räknats på utestående antal aktier, 549,2 miljoner.
Genom förvärvet ska SSAB inom en treårsperiod realisera synergier som minskar den årliga kostnadsbasen med 1,4 Mdkr. SSAB uppskattar att det kommer att krävas omstruktureringskostnader om cirka 550 Mkr för att uppnå synergierna. Av dessa kostnader är cirka 400 Mkr kassaflödespåverkade och resterande 150 Mkr är icke kassaflödespåverkande potentiella nedskrivningar.
Jämförelsestörande poster
I samband med förvärvet har ett antal jämförelsestörande poster av engångskaraktär uppkommit.
Specifikation av jämförelsestörande poster
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 |
| Rörelsekostnader | ||||
| Förvärvskostnader | -99 | -106 | ||
| Engångsavskrivning på övervärde i lager och orderbok 1) | -144 | -144 | ||
| Övrigt | -11 | 4 | -11 | 61 |
| Effekt på rörelseresultatet | -254 | 4 | -261 | 61 |
| Finansiella kostnader | ||||
| Transaktionsskatt (finsk schablonskatt på förvärv av aktier) | -168 | -168 | ||
| Övriga finansiella kostnader (huvudsakligen bryggfinansiering) | -61 | -61 | ||
| Effekt på resultat efter finansnetto | -483 | 4 | -490 | 61 |
| Skatter | ||||
| Skatt på övervärde lager och orderbok | 29 | 29 | ||
| Övriga skatteeffekter | 4 | -1 | 5 | -13 |
| Effekt på resultat efter skatt | -450 | 3 | -456 | 48 |
1) Övervärdena på lager och orderbok uppkom då dessa värderades till verkliga värden som en del av den preliminära förvärvsanalysen. Övervärdena belastade därefter kostnad för sålda varor i takt med att det förvärvade lagret och orderboken omsattes. Merparten av övervärdet på Rautaruukkis lager och orderboken har kostnadsförts under tredje kvartalet.
De jämförelsestörande posterna var i allt väsentligt betalda vid utgången av tredje kvartalet.
Verksamheter under avveckling
Enligt godkännandet från EU-kommissionen måste SSAB inom 6 månader från samgåendet med Rautaruukki avyttra ett steel service center i Sverige och ett i Finland, de helägda finska dotterbolagen Tibnor Oy och Plannja Oy samt SSABs 50-procentiga ägande av Norsk Stål AS och Norsk Stål Tynnplater AS. Från och med den 29 juli 2014 redovisas dessa verksamheter i balansräkningen som Verksamhet under avveckling och från detta datum gös inte längre avskrivningar på de tillgångar som ingår i verksamheterna som är under försäljning. Tillgångarna redovisas som "Tillgångar i verksamheter under avveckling" och skulderna som "Skulder i verksamheter under avveckling". Nettotillgångarna för verksamheter under avveckling uppgick per den 30 september 2014 till 695 Mkr, varav anläggningstillgångar 337 Mkr. Försäljningen, pro forma, för de tre första kvartalen 2014 uppgick till 1 598 Mkr. Resultatet från verksamheterna ingår i koncernens resultat fram till avyttring, dock görs inte längre avskrivningar på verksamheternas tillgångar.
Koncernen
Nio månader i sammandrag (för finansiell data, se sid 2 samt sid 14 –16)
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under de tre första kvartalen var 17 % högre jämfört med de tre första kvartalen i fjol och uppgick till 3 816 (3 255) kton. Av ökningen utgjorde 347 kton (11 procentenheter) tillkommande leveranser genom förvärvet av Rautaruukki.
Råstålsproduktionen ökade med 523 kton och plåtproduktionen ökade med 595 kton jämfört med de tre första kvartalen i fjol, varav Rautaruukki stod för 399 kton respektive 406 kton.
Försäljning
Försäljningen under de tre första kvartalen uppgick till 32 552 (27 068) Mkr, en ökning med 20 %. Av ökningen utgjorde 3 534 Mkr (13 procentenheter) tillkommande försäljning genom förvärvet av Rautaruukki. Av resterande förändring jämfört med de tre första kvartalen i fjol svarade högre volymer för en positiv effekt på 6 procentenheter, högre priser och valutaeffekter svarade för en positiv effekt på 5 procentenheter medan en sämre mix svarade för en negativ effekt på 4 procentenheter.
Resultat
Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster under de tre första kvartalen förbättrades med 1 713 Mkr jämfört med de tre första kvartalen i fjol och uppgick till 803 (-910) Mkr, varav Rautaruukki bidrog med 171 Mkr.
Resultatet efter finansiella poster exklusive jämförelsestörande poster för de tre första kvartalen uppgick till 378 (-1 353) Mkr.
Information om jämförelsestörande poster finns på sid 5 och 14.
Förvärvsanalysen är endast preliminär. När förvärvsanalysen färdigställs under fjärde kvartalet kommer avskrivningar på eventuellt ytterligare övervärden att retroaktivt ske från förvärvsdatumet och framåt.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för de tre första kvartalen uppgick till -42 (-801) Mkr eller -0,11 (-2,47) kronor per aktie. Skatten för de tre första kvartalen uppgick till 74 (491) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för de tre första kvartalen uppgick till 330 (1 381) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ett ökat rörelsekapital, främst genom ökade kundfordringar.
Nettokassaflödet för de tre första kvartalen uppgick till -634 (495) Mkr. Nettokassaflödet påverkades av utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 191 (136) Mkr. Nettoskulden ökade med 8 103 Mkr under de första tre kvartalen (främst på grund av övertagandet av Rautaruukkis nettoskuld)
och uppgick per den 30 september till 22 936 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 53 %, en minskning med två procentenheter jämfört med årsskiftet 2013.
Operativt kassaflöde och nettoskuld
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 1 142 | -2 | 2 540 | 1 048 | 2 825 | 1 333 |
| Förändring rörelsekapital | -585 | 660 | -1 360 | 805 | -796 | 1 369 |
| Underhållsinvesteringar | -440 | -153 | -847 | -402 | -1 101 | -656 |
| Övrigt | -40 | -6 | -3 | -71 | -22 | -90 |
| Operativt kassaflöde | 77 | 500 | 330 | 1 381 | 905 | 1 956 |
| Finansiella poster | -408 | -104 | -659 | -333 | -896 | -570 |
| Skatter | -117 | -23 | -114 | -162 | -235 | -283 |
| Rörelsens kassaflöde | -448 | 373 | -443 | 886 | -226 | 1 103 |
| Strategiska investeringar i anläggningar | -89 | -26 | -173 | -116 | -208 | -151 |
| Förvärv rörelser och andelar | -18 | -16 | -18 | -20 | -19 | -21 |
| Avyttringar rörelser och andelar | - | - | - | 69 | 19 | 88 |
| Kassaflöde före utdelning och finansiering | -555 | 331 | -634 | 819 | -434 | 1 019 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | - | -324 | - | -324 |
| Nettokassaflöde | -555 | 331 | -634 | 495 | -434 | 695 |
| Nettoskuld vid periodens början | -15 195 | -15 594 | -14 833 | -15 498 | -14 968 | -15 498 |
| Nettokassaflöde | -555 | 331 | -634 | 495 | -434 | 695 |
| Förvärvad nettoskuld, inklusive kassa | -6 208 | - | -6 208 | - | -6 208 | - |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) | -790 | 503 | -1 223 | 165 | -1 309 | 79 |
| Valutaeffekter 2) | -188 | -208 | -38 | -130 | -17 | -109 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -22 936 | -14 968 | -22 936 | -14 968 | -22 936 | -14 833 |
1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.
Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 30 september till 3,7 (4,2) år med en räntebindningstid på 1,4 (1,0) år. I samband med samgåendet med Rautaruukki behölls merparten av Rautaruukkis existerande skulder. SSAB har etablerat ett finskt certifikatprogram med möjlighet att emittera EUR på 1-12 månaders löptid. De första emissionerna under detta program genomfördes under andra halvan av det tredje kvartalet.
Likvida medel uppgick till 6 422 (2 193) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 7 167 (7 438) Mkr.
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och på räntabilitet på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 1 % respektive -1 % medan det för helåret 2013 uppgick till -2 % respektive -4 %.
Eget kapital
Efter tillägg av nyemissionen riktad till Rautaruukkis aktieägare, resultatet för de tre första kvartalen på -42 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på 2 165 Mkr uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 43 630 (27 261) Mkr, vilket motsvarade 79,44 (84,15) kronor per aktie.
Investeringar
Investeringsutbetalningarna, inklusive företagsförvärv, under de tre första kvartalen uppgick till 1 038 (538) Mkr, varav 191 (136) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Utvecklingen under tredje kvartalet (för finansiell data, se sid 2 samt sid 14 –16)
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under tredje kvartalet ökade med 40 % jämfört med tredje kvartalet 2013 och uppgick till 1 500 (1 070) kton. Av ökningen utgjorde 347 kton (32 procentenheter) tillkommande leveranser genom förvärvet av Rautaruukki.
Råstålsproduktionen ökade med 432 kton jämfört med tredje kvartalet i fjol, varav Rautaruukki stod för 399 kton. Plåtproduktionen ökade med 473 kton jämfört med tredje kvartalet i fjol, varav Rautaruukki stod för 406 kton.
Försäljning
Försäljningen under tredje kvartalet uppgick till 13 314 (8 695) Mkr, en ökning med 53 % jämfört med tredje kvartalet i fjol. Av ökningen utgjorde 3 534 Mkr (41 procentenheter) tillkommande försäljning genom förvärvet av Rautaruukki. Av resterande förändring svarade högre volymer för en positiv effekt på 8 procentenheter samt högre priser och valutaeffekter för en positiv effekt på 6 procentenheter medan en sämre mix svarade för en negativ effekt på 2 procentenhet jämfört med tredje kvartalet 2013.
Resultat
Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster under tredje kvartalet uppgick till 510 (-602) Mkr, en förbättring med 1 112 Mkr jämfört med tredje kvartalet i fjol. Rautaruukki bidrog med 171 Mkr, medan högre priser (500 Mkr), lägre rörliga kostnader (230 Mkr) samt högre volymer och positiva valutaeffekter (200 Mkr) var de övriga främsta förklaringarna till det förbättrade resultatet. Dock påverkades resultatet negativt av högre fasta kostnader (60 Mkr). -800
Finansnettot exklusive jämförelsestörande poster för tredje kvartalet uppgick till -77 (-143) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till 433 (-745) Mkr.
Information om jämförelsestörande poster finns på sid 5 och 14.
Förvärvsanalysen är endast preliminär. När förvärvsanalysen färdigställs under fjärde kvartalet kommer avskrivningar på eventuellt ytterligare övervärden att retroaktivt ske från förvärvsdatumet och framåt.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för det tredje kvartalet uppgick till -125 (-520) Mkr eller -0,26 (-1,61) kronor per aktie. Skatten för tredje kvartalet uppgick till -74 (221) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för tredje kvartalet uppgick till 77 (500) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ett ökat rörelsekapital, främst genom minskade leverantörsskulder.
Nettokassaflödet uppgick till -555 (331) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 107 (42) Mkr (totala investeringar uppgick till 547 (195) Mkr). Nettoskulden ökade med 7 741 Mkr under tredje kvartalet och uppgick per den 30 september till 22 936 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 53 (55) %.
Information om divisionerna
Per den 1 september har SSAB organiserats i fem divisioner med tydligt lönsamhetsansvar. De nya divisionerna är:
SSAB Special Steels med globalt lönsamhetsansvar för kylda stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 700 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund, och säljer även produkterna ovan producerade i Mobile, USA, Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.
SSAB Europe har lönsamhetsansvar i Europa för tunnplåt, grovplåt och rör samt även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktion i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt Luleå och Borlänge, Sverige.
SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier och Mobile, USA.
Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. I Tibnor ingår även Rautaruukkis distributionsverksamhet, som tidigare var del av Ruukki Metals.
Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads– och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja som tidigare ingick i affärsområdet SSAB EMEA.
All information nedan om divisionerna baseras på pro forma som om SSAB ägt Rautaruukki sedan 31 december 2012. I pro forman har övervärdet från förvärvet av Rautaruukki helt hänförts till goodwill och inga avskrivningar på övervärden har därför påverkat resultatet. Resultaten pro forma redovisas exklusive jämförelsestörande poster.
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13 - | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 1) | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Försäljning | 3 203 | 2 819 | 10 028 | 9 604 | 13 271 | 12 847 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 72 | -125 | 920 | 687 | 1 284 | 1 051 |
| Rörelseresultat | -61 | -262 | 519 | 276 | 744 | 501 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 985 | - | 2 985 | - | 2 985 | - |
SSAB Special Steels, pro forma
1) Pro forma siffror avseende tredje kvartalet 2014 består av två månader faktiskt utfall samt en månad pro forma.
Heavy Transport var fortsatt det segment som visade starkast utveckling medan mining inom Material Handling var fortsatt svagt.
De externa leveranserna av plåt under det tredje kvartalet ökade med 2 % jämfört med det tredje kvartalet 2013 och uppgick till 244 (239) kton.
Priserna under tredje kvartalet var 7 % högre jämfört med andra kvartalet.
Råstålsproduktionen ökade med 1 % jämfört med tredje kvartalet 2013 och plåtproduktionen ökade med 5 % jämfört med tredje kvartalet i fjol.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -61 (-262) Mkr, och påverkades negativt av sommarstopp i Oxelösund. Det var dock en förbättring med 201 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2013. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var högre priser (inklusive positiva valutaeffekter) och lägre rörliga kostnader.
SSAB Europe, pro forma
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13 - | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 1) | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Försäljning | 6 006 | 5 796 | 19 223 | 18 467 | 25 422 | 24 666 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 407 | 104 | 1 155 | 733 | 1 134 | 712 |
| Rörelseresultat | 61 | -280 | 55 | -420 | -347 | -822 |
| Antal anställda vid periodens slut | 7 506 | - | 7 506 | - | 7 506 | - |
1) Pro forma siffror avseende tredje kvartalet 2014 består av två månader faktiskt utfall samt en månad pro forma.
Leveranserna till segmentet Automotive minskade något under kvartalet, medan övriga segment var relativt stabila.
Under tredje kvartalet var de externa leveranserna av plåt 5 % högre jämfört med tredje kvartalet 2013 och uppgick till 829 (787) kton.
Jämfört med andra kvartalet 2014 minskade priserna 1 %.
Råstålsproduktionen var oförändrad i tredje kvartalet jämfört med tredje kvartalet i fjol medan plåtproduktionen ökade med 3 % jämfört med tredje kvartalet 2013.
Rörelseresultatet under tredje kvartalet påverkades negativt av underhållsstopp i Raahe, Hämeenlinna samt Borlänge och uppgick till 61 (-280) Mkr. Det var dock en förbättring med 341 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2013, främst på grund av högre volymer och lägre rörliga kostnader.
SSAB Americas, pro forma
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13 - | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 1) | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Försäljning | 3 716 | 2 873 | 9 699 | 8 126 | 12 703 | 11 130 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 689 | 209 | 1 182 | 434 | 1 458 | 710 |
| Rörelseresultat 2) | 558 | 90 | 808 | 83 | 966 | 241 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 274 | - | 1 274 | - | 1 274 | - |
1) Pro forma siffror avseende tredje kvartalet 2014 består av två månader faktiskt utfall samt en månad pro forma.
2) Exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
Efterfrågan från segmentet Heavy Transport var fortsatt god under kvartalet främst drivet av en god efterfrågan på plåt för tankvagnar.
Under tredje kvartalet var de externa leveranserna av plåt 5 % högre jämfört med tredje kvartalet 2013 och uppgick till 559 (530) kton.
Jämfört med andra kvartalet 2014 ökade priserna med 2 %.
Råstålsproduktionen var 9 % högre jämfört med tredje kvartalet 2013. Plåtproduktionen var 10 % högre jämfört med tredje kvartalet 2013.
Rörelseresultatet var 468 Mkr bättre jämfört med tredje kvartalet 2013 och uppgick till 558 (90) Mkr. Högre priser och förbättrad produktivitet var de främsta förklaringarna till det förbättrade resultatet.
Tibnor, pro forma
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13 - | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 1) | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Försäljning | 2 109 | 1 871 | 6 241 | 6 126 | 8 209 | 8 094 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 59 | 26 | 167 | 120 | 172 | 125 |
| Rörelseresultat | 36 | 4 | 99 | 53 | 82 | 36 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 272 | - | 1 272 | - | 1 272 | - |
1) Pro forma siffror avseende tredje kvartalet 2014 består av två månader faktiskt utfall samt en månad pro forma.
De totala leveranserna minskade med 3 % under tredje kvartalet jämfört med tredje kvartalet 2013, där Sverige och Danmark utvecklades något bättre än Finland och Baltikum.
Priserna under tredje kvartalet har varit relativt stabila jämfört med andra kvartalet i år.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 36 (4) Mkr, en förbättring med 32 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2013. De främsta förklaringarna till det förbättrade resultatet var förbättrad bruttomarginal samt högre resultatbidrag från de norska intressebolagen.
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13 - | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 1) | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Försäljning | 1 836 | 1 941 | 4 685 | 4 901 | 6 415 | 6 631 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 138 | 187 | 189 | 219 | 285 | 315 |
| Rörelseresultat | 72 | 128 | 12 | 39 | 39 | 66 |
| Antal anställda vid periodens slut | 3 490 | - | 3 490 | - | 3 490 | - |
Ruukki Construction, pro forma
1) Pro forma siffror avseende tredje kvartalet 2014 består av två månader faktiskt utfall samt en månad pro forma.
Efterfrågan inom byggsektorn var säsongsmässigt starkare under tredje kvartalet än andra kvartalet. Det är dock stora geografiska skillnader i efterfrågan, där efterfrågan i delar av Norden är relativt god medan östra Europa och framförallt Ukraina upplever minskad efterfrågan. Krisen i Ukraina medför också begränsningar på tillgång till finansiering i Ryssland, vilket hämmar investeringar i byggsektorn.
Prisutvecklingen var stabil på alla marknader jämfört både med andra kvartalet i år och med tredje kvartalet i fjol, dock med negativa valutaeffekter i Ryssland och Ukraina. Produktmixen har försämrats något vilket påverkat det genomsnittliga priset negativt.
Försäljningen minskade med 5 % jämfört med tredje kvartalet 2013 och uppgick till 1 836 (1 941) Mkr. Den främsta förklaringen till den minskade försäljningen är valutaeffekter och minskade volymer.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 72 (128) Mkr, en minskning med 56 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2013. Det försämrade resultatet förklaras av lägre volymer, omstruktureringskostnader och valutaförluster. Rörelseresultatet förbättrades med 60 Mkr jämfört med andra kvartalet 2014, främst på grund av säsongsmässig starkare efterfrågan inom byggsektorn.
Risker och osäkerheter
För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen. Genom förvärvet av Rautaruukki har koncernens verksamhet expanderat både vad gäller produktionsanläggningar och försäljningsregioner. Den grundläggande verksamheten är dock oförändrad. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer har i övrigt identifierats under året.
Redovisningsprinciper
Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.
Från den 1 september har SSAB ändrat sin metod gällande hantering av frakter. Metodändringen har gjorts för att harmonisera frakthanteringen inom den nya koncernen. Frakterna rapporteras nu brutto, inkluderade i försäljning samt kostnad sålda varor, tidigare ingick fraktnettot i försäljningskostnader. Effekterna av metodförändringen framgår av nedanstående tabell.
Effekter förändring av hantering fraktkostnad
| 2014 | 2013 | 2013 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1-2 | kv 3 | kv 1-3 | helår |
| Försäljning | 746 | 322 | 967 | 1 434 |
| Kostnad för sålda varor | -913 | -401 | -1 182 | -1 714 |
| Bruttoresultat | -167 | -79 | -215 | -280 |
| Försäljningskostnader | 167 | 79 | 215 | 280 |
| Rörelseresultat | - | - | - | - |
Intygande
Denna kvartalsrapport har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Stockholm den 24 oktober 2014
Martin Lindqvist VD och koncernchef
Förvärvet av Rautaruukki – Preliminär förvärvsanalys
| Köpeskilling | Mkr |
|---|---|
| 66 050 553 A-aktier, 49,20 kr per aktie | 4 385 |
| 168 615 165 B-aktier, 42,65 kr per aktie | 10 013 |
| Avsättning för utestående aktier | 569 |
| Köpeskilling | 14 967 |
| Preliminärt verkligt värde för förvärvade nettotillgångar | -8 557 |
| Preliminärt beräknad goodwill | 6 410 |
Förvärvets komplexa struktur gör att den slutliga fördelningen av övervärden beräknas bli klar först under fjärde kvartalet 2014.
| Tillgångar och skulder vid förvärvstillfället | Förvärvat bokfört värde, 29 juli 2014 |
Preliminär förvärvsanalys av verkligt värde |
|---|---|---|
| Mkr | Mkr | Mkr |
| Goodwill | 586 | 0 |
| Övriga immateriella tillgångar | 311 | 442 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 490 | 9 860 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 263 | 1 263 |
| Uppskjuten skattefordran | 415 | 316 |
| Kortfristiga tillgångar | 7 881 | 7 941 |
| Likvida medel | 396 | 396 |
| Uppskjutna skatteskulder | 53 | 118 |
| Övriga långfristiga skulder och avsättningar | 3 665 | 3 747 |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 627 | 7 780 |
| 8 998 | 8 574 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 17 | 17 |
| Summa förvärvade nettotillgångar | 8 981 | 8 557 |
Förändring av koncernens likvida medel vid förvärv
| Erlagd köpeskilling | -14 967 |
|---|---|
| Nyemission förvärvet, netto | 14 381 |
| Avsättning avseende utestående aktier | 569 |
| Likvida medel i Rautaruukki | 396 |
| Totalt | 379 |
Finansiella rapporter enligt IFRS
Koncernens resultaträkning
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Försäljning | 13 314 | 8 695 | 32 552 | 27 068 | 41 939 | 36 455 |
| Kostnad för sålda varor | -12 203 | -8 631 | -29 901 | -26 032 | -38 873 | -35 004 |
| Bruttoresultat | 1 111 | 64 | 2 651 | 1 036 | 3 066 | 1 451 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -981 | -588 | -2 408 | -1 911 | -3 155 | -2 658 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 124 | -72 | 284 | 16 | 328 | 60 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 2 | -2 | 15 | 10 | 21 | 16 |
| Rörelseresultat 1) | 256 | -598 | 542 | -849 | 260 | -1 131 |
| Finansiella intäkter | 154 | 15 | 189 | 42 | 209 | 62 |
| Finansiella kostnader | -460 | -158 | -843 | -485 | -1 017 | -659 |
| Periodens resultat efter finansnetto 1) | -50 | -741 | -112 | -1 292 | -548 | -1 728 |
| Skatt | -74 | 221 | 74 | 491 | 245 | 662 |
| Periodens resultat efter skatt 1) | -124 | -520 | -38 | -801 | -303 | -1 066 |
| Varav tillhörigt: | ||||||
| - moderbolagets aktieägare | -125 | -520 | -42 | -801 | -307 | -1 066 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 1 | - | 4 | 0 | 4 | 0 |
| Nyckeltal | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | 2 | -7 | 2 | -3 | 1 | -3 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | - | - | 1 | -2 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | - | - | -1 | -4 |
| Resultat per aktie (kr) 2) | -0,26 | -1,61 | -0,11 | -2,47 | -0,85 | -3,29 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 79,44 | 84,15 | 79,44 | 84,15 | 79,44 | 83,74 |
| Soliditet (%) | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 49 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 53 | 55 | 53 | 55 | 53 | 55 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 478,2 | 323,9 | 375,9 | 323,9 | 549,2 | 323,9 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) | 549,2 | 323,9 | 549,2 | 323,9 | 549,2 | 323,9 |
| Antal anställda vid periodens slut | 17 123 | 8 882 | 17 123 | 8 882 | 17 123 | 8 712 |
1) I kvartalets utfall ingår förvärvskostnader samt avskrivningar på övervärden relaterade till förvärvet av Rautaruukki enligt specifikation nedan.
2) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.
Jämförelsestörande poster
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Försäljning | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | -104 | 4 | -111 | 61 | -99 | 73 |
| Rörelseresultat 1) | -254 | 4 | -261 | 61 | -249 | 73 |
| Resultat efter finansnetto 1) | -483 | 4 | -490 | 61 | -478 | 73 |
| Resultat efter skatt | -450 | 3 | -456 | 48 | -447 | 57 |
1) De jämförelsestörande posterna som påverkat rörelseresultatet består för det tredje kvartalet 2014 främst av kostnader i samband med förvärvet av Rautaruukki, med 110 Mkr och med 144 Mkr för de övervärden som identifierats i varulager och orderboken och som kostnadsförts under augusti och september. Kostnader för förvärvet ingår dessutom i de finansiella posterna med 229 Mkr.
Koncernens rapport över totalresultat
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | -124 | -520 | -38 | -801 | -303 | -1 066 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 1 796 | -1 462 | 3 096 | -505 | 3 350 | -251 |
| Kassaflödessäkringar | 99 | 50 | 68 | 12 | -15 | -71 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) | -790 | 503 | -1 223 | 165 | -1 309 | 79 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | 3 | -9 | 8 | -16 | 8 | -16 |
| Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till | ||||||
| resultaträkningen | 153 | -121 | 254 | -39 | 291 | -2 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till | ||||||
| resultaträkningen | 1 261 | -1 039 | 2 203 | -383 | 2 325 | -261 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||
| Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen | -11 | - | -15 | - | -4 | 11 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till | ||||||
| resultaträkningen Summa poster som inte kommer att omklassificeras till |
3 | - | 3 | - | 0 | -3 |
| resultaträkningen | -8 | - | -12 | - | -4 | 8 |
| Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 1 253 | -1 039 | 2 191 | -383 | 2 321 | -253 |
| Summa totalresultat för perioden | 1 129 | -1 559 | 2 153 | -1 184 | 2 018 | -1 319 |
| Varav tillhörigt: | ||||||
| - moderbolagets aktieägare | 1 100 | -1 559 | 2 123 | -1 184 | 1 988 | -1 319 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 29 | - | 30 | - | 30 | 0 |
1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Aktie kapital |
Övriga tillskjutna medel |
Reserver | Balanserat resultat |
Total eget kapital |
Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
| Eget kapital 31 december 2012 | 2 851 | 9 944 | -3 128 | 19 102 | 28 769 | - | 28 769 |
| Förändringar 1/1-30/9 2013 Totalresultat för perioden |
-383 | -801 | -1 184 | - | -1 184 | ||
| Innehav utan bestämmande inflytande som uppkommit vid rörelseförvärv Utdelning |
-324 | - -324 |
23 - |
23 -324 |
|||
| Eget kapital 30 september 2013 | 2 851 | 9 944 | -3 511 | 17 977 | 27 261 | 23 | 27 284 |
| Förändringar 1/10-31/12 2013 Totalresultat för perioden |
122 | -257 | -135 | - | -135 | ||
| Eget kapital 31 december 2013 | 2 851 | 9 944 | -3 389 | 17 720 | 27 126 | 23 | 27 149 |
| Förändringar 1/1-30/9 2014 Totalresultat för perioden |
2 177 | -54 | 2 123 | 30 | 2 153 | ||
| Nyemission Eget kapital 30 september 2014 |
1 982 4 833 |
12 399 22 343 |
0 -1 212 |
0 17 666 |
14 381 43 630 |
0 53 |
14 381 43 683 |
Antalet aktier uppgår till 549 245 511 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
Koncernens balansräkning
| 30 sept | 30 sept | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 | 2013 |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 26 227 | 17 613 | 17 762 |
| Övriga immateriella tillgångar | 2 411 | 2 226 | 2 149 |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 380 | 16 596 | 16 467 |
| Andelar i intressebolag | 595 | 280 | 284 |
| Finansiella anläggningstillgångar 1) | 2 002 | 1 776 | 1 599 |
| Uppskjutna skattefordringar 2) | 1 619 | 888 | 653 |
| Summa anläggningstillgångar | 59 234 | 39 379 | 38 914 |
| Varulager | 13 976 | 8 803 | 8 783 |
| Kundfordringar | 8 253 | 5 003 | 4 785 |
| Aktuella skattefordringar | 354 | 329 | 334 |
| Övriga kortfristiga fordringar 1) | 2 217 | 763 | 996 |
| Likvida medel | 6 422 | 2 193 | 2 124 |
| Summa omsättningstillgångar i kvarvarande verksamheter | 31 222 | 17 091 | 17 022 |
| Tillgångar i verksamheter under avveckling | 814 | - | - |
| Summa omsättningstillgångar | 32 036 | 17 091 | 17 022 |
| Summa tillgångar | 91 270 | 56 470 | 55 936 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 43 630 | 27 261 | 27 126 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 53 | 23 | 23 |
| Summa eget kapital | 43 683 | 27 284 | 27 149 |
| Uppskjutna skatteskulder | 3 200 | 3 363 | 2 969 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 667 | 270 | 254 |
| Förutbetalda intäkter 2) | 666 | 452 | 376 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 22 324 | 17 578 | 16 093 |
| Summa långfristiga skulder | 26 857 | 21 663 | 19 692 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 9 406 | 1 262 | 2 568 |
| Aktuella skatteskulder | 351 | 188 | 118 |
| Leverantörsskulder | 6 784 | 4 162 | 4 578 |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 070 | 1 911 | 1 831 |
| Summa kortfristiga skulder i kvarvarande verksamhet | 20 611 | 7 523 | 9 095 |
| Skulder i verksamheter under avveckling | 119 | - | - |
| Summa kortfristiga skulder | 20 730 | 7 523 | 9 095 |
| Summa eget kapital och skulder | 91 270 | 56 470 | 55 936 |
| Ställda säkerheter | 2 762 | 2 122 | 2 262 |
| Ansvarsförbindelser | 1 727 | 587 | 599 |
1) I Finansiella anläggningstillgångar ingår långfristiga bankmedel (depositavtal) med 150 (270) Musd. I Övriga kortfristiga fordringar ingår kortfristiga bankmedel (depositavtal) med 120 (0) Musd.
2) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 405 (452) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga förutbetalda intäkter.
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som prisderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 283 (165) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 494 (123) Mkr. I balansposten långfristiga förutbetalda intäkter finns derivat värderade till totalt 91 (0) Mkr.
Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger till fast ränta i balansposten Långfristiga räntebärande skulder skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 285 Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.
Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument
Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.
Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2. Egna kreditrisken beaktas ej då påverkan är marginell.
Kassaflöde
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Rörelseresultat | 256 | -598 | 542 | -849 | 260 | -1 131 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 886 | 596 | 1 998 | 1 897 | 2 565 | 2 464 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | -8 | -18 | 7 | -86 | -21 | -114 |
| Erhållna och betalda räntor | -408 | -104 | -659 | -333 | -896 | -570 |
| Betald skatt | -117 | -23 | -114 | -162 | -235 | -283 |
| Förändring av rörelsekapital | -585 | 660 | -1 360 | 805 | -796 | 1 369 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 24 | 513 | 414 | 1 272 | 877 | 1 735 |
| Investeringsutbetalningar i anläggningar | -529 | -179 | -1 020 | -518 | -1 309 | -807 |
| Förvärv rörelser och andelar | -14 022 | -16 | -14 022 | -20 | -14 023 | -21 |
| Avyttrade rörelser och andelar | - | - | - | 69 | 19 | 88 |
| Övrig investeringsverksamhet | -31 | 12 | -10 | 16 | -2 | 24 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -14 582 | -183 | -15 052 | -453 | -15 315 | -716 |
| Utdelning | - | - | - | -324 | - | -324 |
| Nyemission | 14 381 | - | 14 381 | - | 14 381 | - |
| Förändring av lån | -1 870 | 17 | 3 565 | -409 | 3 288 | -686 |
| Förändring av finansiella placeringar | 649 | -3 | 592 | -758 | 592 | -758 |
| Övrig finansieringsverksamhet | 246 | -99 | 244 | -81 | 243 | -82 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | 13 406 | -85 | 18 782 | -1 572 | 18 504 | -1 850 |
| Periodens kassaflöde | -1 152 | 245 | 4 144 | -753 | 4 066 | -831 |
| Likvida medel vid periodens början | 7 465 | 2 046 | 2 124 | 3 004 | 2 193 | 3 004 |
| Kursdifferens i likvida medel | 109 | -98 | 154 | -58 | 163 | -49 |
| Likvida medel vid periodens slut | 6 422 | 2 193 | 6 422 | 2 193 | 6 422 | 2 124 |
Moderbolagets resultaträkning
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | -145 | -29 | -290 | -132 | -342 | -184 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 58 | 21 | 134 | 113 | 143 | 122 |
| Rörelseresultat | -87 | -8 | -156 | -19 | -199 | -62 |
| Finansnetto | -244 | -81 | 257 | -195 | 264 | -188 |
| Resultat efter finansnetto | -331 | -89 | 101 | -214 | 65 | -250 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 346 | 346 |
| Skatt | 5 | 21 | 74 | 64 | 27 | 17 |
| Resultat efter skatt | -326 | -68 | 175 | -150 | 438 | 113 |
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| Resultat efter skatt | -326 | -68 | 175 | -150 | 438 | 113 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | -790 | 503 | -1 223 | 165 | -1 309 | 79 |
| Kassaflödessäkringar | 23 | 21 | 19 | 24 | 8 | 13 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 169 | -114 | 265 | -41 | 287 | -19 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | -598 | 410 | -939 | 148 | -1 014 | 73 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | -598 | 410 | -939 | 148 | -1 014 | 73 |
| Summa totalresultat för perioden | -924 | 342 | -764 | -2 | -576 | 186 |
Moderbolagets balansräkning
| 30 sept | 30 sept | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 | 2013 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 57 096 | 39 323 | 39 331 |
| Övriga omsättningstillgångar | 12 640 | 10 760 | 10 960 |
| Likvida medel | 4 499 | 216 | 50 |
| Summa tillgångar | 74 235 | 50 299 | 50 341 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 5 735 | 3 753 | 3 753 |
| Fritt eget kapital | 38 801 | 26 977 | 27 165 |
| Summa eget kapital | 44 536 | 30 730 | 30 918 |
| Obeskattade reserver | 43 | 175 | 43 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 18 252 | 15 823 | 14 335 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 11 404 | 3 571 | 5 045 |
| Summa eget kapital och skulder | 74 235 | 50 299 | 50 341 |
Finansiell information för SSAB pro forma som om Rautaruukki ingått i SSAB hela 2013 och 2014
En pro forma har upprättats, som om förvärvet hade skett den 31 december 2012. Dessa belopp har beräknats med tillämpning av koncernens redovisningsprinciper. Övervärdet från förvärvet av Rautaruukki har hänförts helt till goodwill och inga avskrivningar på övervärden har därför påverkar resultatet.
Nyckeltal pro forma, exklusive jämförelsestörande poster
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sep 14 | helår |
| Försäljning | 15 039 | 13 800 | 44 845 | 42 471 | 59 387 | 57 013 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 1 246 | 357 | 3 354 | 2 090 | 3 978 | 2 714 |
| Rörelseresultat | 409 | -521 | 832 | -656 | 598 | -890 |
| Finansiella poster | -148 | -227 | -712 | -682 | -950 | -920 |
| Resultat efter finansnetto | 261 | -748 | 120 | -1 338 | -352 | -1 810 |
| Skatt | -220 | 234 | -93 | 467 | 43 | 603 |
| Resultat efter skatt | 41 | -514 | 27 | -871 | -309 | -1 207 |
Jämförelsestörande poster, pro forma
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sep 14 | helår |
| Försäljning | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | -180 | 3 | -275 | 52 | -285 | 42 |
| Rörelseresultat 1) | -186 | 2 | -298 | 50 | -317 | 31 |
| Finansiella poster | -229 | 0 | -229 | 0 | -229 | 0 |
| Resultat efter finansnetto 1) | -415 | 2 | -527 | 50 | -546 | 31 |
| Skatt | 21 | -1 | 43 | -11 | 47 | -7 |
| Resultat efter skatt | -394 | 1 | -484 | 39 | -499 | 24 |
1)De jämförelsestörande posterna som pro forma påverkat rörelseresultatet består för det tredje kvartalet 2014 främst av kostnader i samband med förvärvet av Rautaruukki, med 175 Mkr och med 229 Mkr i de finansiella posterna.
Försäljning per division, pro forma
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| SSAB Special Steels | 3 203 | 2 819 | 10 028 | 9 604 | 13 271 | 12 847 |
| SSAB Europe | 6 006 | 5 796 | 19 223 | 18 467 | 25 422 | 24 666 |
| SSAB Americas | 3 716 | 2 873 | 9 699 | 8 126 | 12 703 | 11 130 |
| Tibnor | 2 109 | 1 871 | 6 241 | 6 126 | 8 209 | 8 094 |
| Ruukki Construction | 1 836 | 1 941 | 4 685 | 4 901 | 6 415 | 6 631 |
| Övrigt | -1 831 | -1 500 | -5 031 | -4 753 | -6 633 | -6 355 |
| Totalt | 15 039 | 13 800 | 44 845 | 42 471 | 59 387 | 57 013 |
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) per division, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| SSAB Special Steels | 72 | -125 | 920 | 687 | 1 284 | 1 051 |
| SSAB Europe | 407 | 104 | 1 155 | 733 | 1 134 | 712 |
| SSAB Americas | 689 | 209 | 1 182 | 434 | 1 458 | 710 |
| Tibnor | 59 | 26 | 167 | 120 | 172 | 125 |
| Ruukki Construction | 138 | 187 | 189 | 219 | 285 | 315 |
| Övrigt | -119 | -44 | -259 | -103 | -355 | -199 |
| Totalt | 1 246 | 357 | 3 354 | 2 090 | 3 978 | 2 714 |
Rörelseresultat per division, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| SSAB Special Steels | -61 | -262 | 519 | 276 | 744 | 501 |
| SSAB Europe | 61 | -280 | 55 | -420 | -347 | -822 |
| SSAB Americas | 558 | 90 | 808 | 83 | 966 | 241 |
| Tibnor | 36 | 4 | 99 | 53 | 82 | 36 |
| Ruukki Construction | 72 | 128 | 12 | 39 | 39 | 66 |
| Avskrivning på övervärden 1) | -132 | -151 | -381 | -558 | -504 | -681 |
| Övrigt | -125 | -50 | -280 | -129 | -382 | -231 |
| Totalt | 409 | -521 | 832 | -656 | 598 | -890 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
Rörelsemarginal per division, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 13- | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| % | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 14 | helår |
| SSAB Special Steels | -1,9 | -9,3 | 5,2 | 2,9 | 5,6 | 3,9 |
| SSAB Europe | 1,0 | -4,8 | 0,3 | -2,3 | -1,4 | -3,3 |
| SSAB Americas | 15,0 | 3,1 | 8,3 | 1,0 | 7,6 | 2,2 |
| Tibnor | 1,7 | 0,2 | 1,6 | 0,9 | 1,0 | 0,4 |
| Ruukki Construction | 3,9 | 6,6 | 0,3 | 0,8 | 0,6 | 1,0 |
| Totalt 1) | 2,7 | -3,8 | 1,9 | -1,5 | 1,0 | -1,6 |
1) Inkluderar avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO samt Övrigt.
Finansiell information, pro forma per kvartal
Koncernens resultat per kvartal, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 1/13 | 2/13 | 3/13 | 4/13 | 1/14 | 2/14 | 3/14 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 14 114 | 14 557 | 13 800 | 14 542 | 14 598 | 15 208 | 15 039 |
| Rörelsens kostnader | -13 276 | -13 663 | -13 434 | -13 912 | -13 728 | -13 979 | -13 794 |
| Avskrivningar | -933 | -935 | -878 | -858 | -843 | -841 | -837 |
| Intressebolag | -6 | 7 | -9 | -6 | 7 | 1 | 1 |
| Finansnetto | -208 | -247 | -227 | -238 | -305 | -259 | -148 |
| Resultat efter finansnetto | -309 | -281 | -748 | -472 | -271 | 130 | 261 |
Försäljning per kvartal och division, pro forma
| Mkr | 1/13 | 2/13 | 3/13 | 4/13 | 1/14 | 2/14 | 3/14 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 3 430 | 3 355 | 2 819 | 3 243 | 3 348 | 3 477 | 3 203 |
| SSAB Europe | 6 262 | 6 409 | 5 796 | 6 199 | 6 649 | 6 568 | 6 006 |
| SSAB Americas | 2 647 | 2 606 | 2 873 | 3 004 | 2 831 | 3 152 | 3 716 |
| Tibnor | 2 098 | 2 157 | 1 871 | 1 968 | 2 055 | 2 077 | 2 109 |
| Ruukki Construction | 1 229 | 1 731 | 1 941 | 1 730 | 1 224 | 1 625 | 1 836 |
| Övrigt | -1 552 | -1 701 | -1 500 | -1 602 | -1 509 | -1 691 | -1 831 |
| Försäljning | 14 114 | 14 557 | 13 800 | 14 542 | 14 598 | 15 208 | 15 039 |
Rörelseresultat före avskrivningar per kvartal och division, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 1/13 | 2/13 | 3/13 | 4/13 | 1/14 | 2/14 | 3/14 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 429 | 383 | -125 | 364 | 377 | 471 | 72 |
| SSAB Europe | 318 | 311 | 104 | -21 | 364 | 384 | 407 |
| SSAB Americas | 149 | 76 | 209 | 276 | 194 | 299 | 689 |
| Tibnor | 62 | 32 | 26 | 5 | 51 | 57 | 59 |
| Ruukki Construction | -64 | 96 | 187 | 96 | -37 | 88 | 138 |
| Övrigt | -62 | 3 | -44 | -96 | -72 | -68 | -119 |
| Rörelseresultat (EBITDA) | 832 | 901 | 357 | 624 | 877 | 1 231 | 1 246 |
Rörelseresultat per kvartal och division, pro forma, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 1/13 | 2/13 | 3/13 | 4/13 | 1/14 | 2/14 | 3/14 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 292 | 246 | -262 | 225 | 242 | 338 | -61 |
| SSAB Europe | -62 | -78 | -280 | -402 | -16 | 10 | 61 |
| SSAB Americas | 33 | -40 | 90 | 158 | 74 | 176 | 558 |
| Tibnor | 39 | 10 | 4 | -17 | 29 | 34 | 36 |
| Ruukki Construction | -128 | 39 | 128 | 27 | -92 | 32 | 72 |
| Avskrivningar på övervärden 1) | -201 | -206 | -151 | -123 | -124 | -125 | -132 |
| Övrigt | -74 | -5 | -50 | -102 | -79 | -76 | -125 |
| Rörelseresultat | -101 | -34 | -521 | -234 | 34 | 389 | 409 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
Produktion och leveranser, pro forma
| Kton | 1/13 | 2/13 | 3/13 | 4/13 | 1/14 | 2/14 | 3/14 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | |||||||
| - SSAB Special Steels | 243 | 259 | 168 | 284 | 245 | 288 | 170 |
| - SSAB Europe | 1 072 | 1 088 | 1 115 | 1 124 | 1 149 | 1 139 | 1 119 |
| - SSAB Americas | 610 | 583 | 632 | 647 | 625 | 595 | 687 |
| - Totalt | 1 925 | 1 930 | 1 914 | 2 055 | 2 019 | 2 022 | 1 976 |
| Plåtproduktion | |||||||
| - SSAB Special Steels | 120 | 123 | 100 | 128 | 138 | 134 | 105 |
| - SSAB Europe | 1 050 | 1 060 | 937 | 1 093 | 1 103 | 1127 | 967 |
| - SSAB Americas | 574 | 541 | 590 | 626 | 583 | 572 | 648 |
| - Totalt | 1 744 | 1 724 | 1 627 | 1 847 | 1 824 | 1 833 | 1 720 |
| Plåtleveranser 1) | |||||||
| - SSAB Special Steels | 274 | 285 | 239 | 257 | 291 | 295 | 244 |
| - SSAB Europe | 865 | 881 | 787 | 902 | 957 | 916 | 829 |
| - SSAB Americas | 494 | 466 | 530 | 558 | 496 | 522 | 559 |
| - Totalt | 1 633 | 1 632 | 1 555 | 1 717 | 1 744 | 1 732 | 1 632 |
1)Leveranserna i tabellen är korrigerade något från de volymer som presenterades den 1 oktober 2014. Korrigeringen gäller främst SSAB Europe.
För ytterligare information:
Taina Kyllönen, Kommunikationsdirektör, Tel. +358 40 58 22 175 Andreas Koch, Director IR and Financial Communications, Tel. 070 - 509 77 61 Marie Elfstrand, Director Media Relations and PR, Tel. 08 - 45 45 734
Bokslutskommuniké 2014:
Bokslutskommuniké 2014 publiceras den 10 februari 2015.
SSAB AB (publ)
Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com