Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SSAB Interim / Quarterly Report 2012

Feb 8, 2013

2975_10-k_2013-02-08_1ee3f7be-9017-4388-9ca5-693d1541fcda.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Bokslutskommuniké 2012

Kvartalet

  • Försäljningen uppgick till 8 354 (10 898) Mkr
  • Rörelseresultatet uppgick till -665 (50) Mkr
  • Resultatet efter finansnetto uppgick till -842 (-98) Mkr
  • Resultat per aktie uppgick till -0,70 (-0,23) kronor
  • Det operativa kassaflödet uppgick till 1 251 (1 671) Mkr och rörelsens kassaflöde till 1 049 (1 828) Mkr

Helåret

  • Försäljningen uppgick till 38 923 (44 640) Mkr
  • Rörelseresultatet uppgick till -96 (2 512) Mkr
  • Resultatet efter finansnetto uppgick till -693 (1 998) Mkr
  • Resultat per aktie uppgick till 0,05 (4,82) kronor
  • Det operativa kassaflödet uppgick till 4 929 (2 821) Mkr och rörelsens kassaflöde till 3 925 (2 200) Mkr
  • Nischprodukterna utgjorde 38 (37) % av plåtleveranserna
  • Utdelningen föreslås uppgå till 1,00 (2,00) kronor per aktie motsvarande 324 (648) Mkr
  • En reducerad bolagsskattesats i Sverige innebar en positiv engångseffekt på skatten med 253 Mkr

Nyckeltal

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 8 354 10 898 38 923 44 640
Rörelseresultat före avskrivningar -19 677 2 491 4 857
Rörelseresultat -665 50 -96 2 512
Resultat efter finansnetto -842 -98 -693 1 998
Resultat efter skatt 1) -227 -76 15 1 560
Resultat per aktie (kr) -0,70 -0,23 0,05 4,82
Operativt kassaflöde 1 251 1 671 4 929 2 821
Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) - - 0 5
Nettoskuldsättningsgrad (%) 54 60 54 60
Soliditet (%) 49 49 49 49

1) I fjärde kvartalet ingår en positiv resultateffekt på 253 Mkr på grund av ändrad bolagsskattesats i Sverige.

(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)

Koncernchefens kommentar

Stålmarknaderna fortsatte att utvecklas negativt efter den försämring i orderingång vi såg i början av hösten. Den svaga utvecklingen gäller framförallt den europeiska marknaden men också i Nordamerika och Asien visade kunderna en avvaktande hållning. Priserna på standardprodukter föll under kvartalet. Prisutvecklingen inom kylda stål visade fortsatt en bättre stabilitet.

Många av våra kunder tog längre produktionsstopp än normalt under december och början av januari. Samtidigt fortgick den lageravvecklingsprocess i kundledet som inleddes under tredje kvartalet. Det påverkade också våra orderböcker för både standard- och nischprodukter. Leveranserna under fjärde kvartalet var 1 % lägre än under tredje kvartalet och 13 % lägre än under fjärde kvartalet 2011.

Vårt fortsatta arbete med att effektivisera lagerhållning och rörelsekapital medförde att vi kunde uppvisa ett starkt kassaflöde om 1,2 Mdr kronor, trots en svag resultatutveckling. Därmed har vår skuldsättningsgrad minskat ytterligare, till 54 procent. I början av 2012 uppgick skuldsättningsgraden till 60 procent.

Det finns tecken på att den ekonomiska aktiviteten i Nordamerika och i Asien nu ökar jämfört med fjärde kvartalet 2012. Vår bedömning är att volymerna kommer att öka något inom SSAB Americas och SSAB APAC under första kvartalet 2013 jämfört med fjärde kvartalet. Utvecklingen i Europa är fortsatt svag och svårbedömd.

Stålpriserna ser generellt ut att ha stabiliserats. Vi kommer också att se lättnader på kostnadssidan då lägre råvarupriser slår igenom i resultatet för första kvartalet med cirka 200 Mkr.

Effektiviseringsprogrammet inom SSAB EMEA löper enligt plan och vi kommer att uppnå de tidigare aviserade kostnadsbesparingarna på årsbasis om cirka 800 Mkr från 2014. Programmet syftar till att förbättra vår konkurrenskraft och öka flexibiliteten för att bättre bemöta svängningar på marknaden. Utöver effektiviseringsprogrammet har ett program med reducerad arbetstid och inkomst införts för både kollektivanställda och tjänstemän i SSAB Sverige. Programmet löper från december 2012 till slutet av maj 2013.

Våra stora investeringar är genomförda och vi kan nu leverera ett produktprogram med unik bredd och kvalité när marknaden vänder.

Försäljning per affärsområde

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
SSAB EMEA 4 529 5 820 20 258 23 768
SSAB Americas 3 238 4 207 16 173 17 099
SSAB APAC 559 708 2 318 2 811
Tibnor 1 288 1 699 5 961 7 244
Övrigt -1 260 -1 536 -5 787 -6 282
Totalt 8 354 10 898 38 923 44 640

Rörelseresultat per affärsområde

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
SSAB EMEA -545 -248 -930 649
SSAB Americas 110 414 1 568 2 109
SSAB APAC 46 96 167 324
Tibnor -42 15 104 254
Avskrivning på övervärden 1) -221 -197 -861 -758
Övrigt -13 -30 -144 -66
Totalt -665 50 -96 2 512

1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

Rörelsemarginal per affärsområde

2012 2011 2012 2011
% kv 4 kv 4 helår helår
SSAB EMEA -12,0 -4,3 -4,6 2,7
SSAB Americas 3,4 9,8 9,7 12,3
SSAB APAC 8,2 13,6 7,2 11,5
Tibnor -3,3 0,9 1,7 3,5
Totalt -8,0 0,5 -0,2 5,6

Andel av extern försäljning 2012

Andel av EBITDA 2012

Marknaden

Den globala produktionen av råstål minskade med 2 % under det fjärde kvartalet jämfört med tredje kvartalet. Jämfört med samma kvartal 2011 ökade dock produktionen med 2,7% tack vare Kinas ökning med 9% medan EU:s minskade med 4,8% . För helåret ökade råstålsproduktionen i världen med 1,2% jämfört med 2011 och uppgick till 1 518 (1 500) miljoner ton, enligt World Steel Association (WSA). Kinas andel av världens råstålsproduktion uppgår till 47 (46)%.

Lageravvecklingen fortsatte under kvartalet och många kunder hade ökade produktionsstopp under december till följd av det osäkra marknadsläget. Detta påverkade efterfrågan på SSABs produkter och leveranserna blev lägre än fjärde kvartalet 2011, framförallt på tunnplåtsprodukter och standardgrovplåt. Prispressen på dessa produkter fortsatte under perioden. Lagernivåerna har kommit ned i Europa och bedöms nu ligga på en normal nivå. Lagernivåerna hos Steel Service Centers i Nordamerika minskade något under kvartalet. Efterfrågan och priserna på kylda stål var mer stabila än för tunnplåt.

De kinesiska distributörernas lagernivåer minskade löpande under fjärde kvartalet för att anpassas till efterfrågan. De stimulansåtgärder som Kinas regering har aviserat gav inte någon märkbar effekt på stålefterfrågan under 2012.

Segmenten Heavy Transport, Automotive och Material Handling stod bäst emot nedgången i efterfrågan.

Råvaror

Genom en prisklausul i avtalet för inköp av järnmalm har priset sänkts med 23 % i USD från den 1 oktober till avtalstidens slut den 31 mars. Prissänkningen får resultateffekt i första kvartalet 2013.

SSAB köper cirka 60 - 70 % av årsbehovet av kol från Australien och resten från USA. Kolavtal för leveranser från USA sker genom årsavtal. SSABs amerikanska kolinköp för 2012 tecknades till priser i USD som låg drygt 30 % lägre än priserna under 2011. I svenska kronor innebar det prissänkningar på cirka 25 %. De lägre kolpriserna fick resultateffekt i tredje kvartalet, 2012.

Prisavtalen för australiensiskt kol tecknas månadsvis. Från halvårsskiftet köps australienkolet i takt med den faktiska förbrukningen. Förbrukningen av australiensiskt kol under det fjärde kvartalet innebar prisökningar i USD på 10 % jämfört med tredje kvartalet i år. De högre priserna börjar få resultateffekt under andra kvartalet 2013.

Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Spotpriserna på skrot sjönk något under inledningen av fjärde kvartalet för att åter stiga under resten av fjärde kvartalet. Spotpriserna i slutet av december var drygt 4 % högre än vid slutet av tredje kvartalet men 16 % lägre än vid årsskiftet 2011/2012.

Utsikter

Stålefterfrågan i EU bedöms vara något högre under första kvartalet än under fjärde kvartalet 2012 på grund av lageruppbyggnad i kundledet. Den nedåtgående pristrenden har avstannat även om inte de aviserade prishöjningarna kunnat genomföras.

I Nordamerika påverkar de politiska besluten kring statsfinanserna stålefterfrågan negativt. Spotpriserna för standardgrovplåt har sjunkit under årets första veckor medan skrotpriserna har varit stabila. Dock bedöms en viss lagerpåfyllnad ske under första delen av året. Lagerpåfyllnaden bedöms ha en något positiv inverkan på volymerna under första kvartalet jämfört med fjärde kvartalet 2012. Under 2013 kommer två underhållstopp i de amerikanska verken att genomföras. Det första kommer att ske under tre veckor i mars/april och bedöms påverka resultatet negativt med ca 150-200 MSEK, varav något mer i andra kvartalet än i första kvartalet. Planering för det andra underhållsstoppet pågår och det bedöms genomföras mot slutet av tredje kvartalet eller i början av fjärde kvartalet.

Stålkunderna i Kina påverkas positivt av de stimulanser som regeringen har aviserat och första kvartalets efterfrågan bedöms därför bli något bättre än kvartalet innan.

Koncernen

Helåret i sammandrag

Leveranser och produktion

SSABs leveranser under helåret minskade med 10 % jämfört med helåret 2011 och uppgick till 4 184 (4 661) kton. Leveranserna av nischprodukter minskade med 7 % jämfört med helåret 2011. Sammantaget under 2012 utgjorde andelen nischprodukter 38 (37) % av de totala leveranserna.

Råstålsproduktionen och plåtproduktionen minskade med 7 % respektive 9 % jämfört med helåret 2011.

Försäljning

Försäljningen under helåret uppgick till 38 923 (44 640) Mkr, en minskning med 13 %. Jämfört med helåret 2011 svarade en bättre mix för en positiv effekt på 3 procentenheter och valutaeffekter för 1 procentenhet medan lägre priser svarade för en negativ effekt på 5 procentenheter och lägre volymer för 12 procentenheter.

Resultat

Rörelseresultatet under 2012 försämrades med 2 608 Mkr jämfört med 2011 och uppgick till -96 (2 512) Mkr.

Finansnettot för helåret uppgick till -597 (-514) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till -693 (1 998) Mkr.

Resultat efter skatt och resultat per aktie

Resultatet efter skatt för 2012 uppgick till 15 (1 560) Mkr eller 0,05 (4,82) kronor per aktie. Skatten för 2012 uppgick till 708 (-438) Mkr. Skatten för 2012 innehåller en positiv engångseffekt på 253 Mkr på grund av den ändrade svenska skattesatsen från 26,3% till 22,0%. Skattesatsändringen innebar att uppskjutna skattefordringar och skatteskulder i koncernens svenska bolag omvärderades till den nya skattesatsen vid bokslutet 2012.

Finansiering och likviditet

Det operativa kassaflödet för helåret uppgick till 4 929 (2 821) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av lägre rörelsekapital, främst av minskat varulager.

Operativt kassaflöde

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Rörelseresultat före avskrivningar -19 677 2 491 4 857
Förändring av rörelsekapital 1 353 1 329 2 974 -827
Underhållsinvesteringar -220 -345 -775 -1 279
Övrigt 137 10 239 70
Operativt kassaflöde 1 251 1 671 4 929 2 821

Nettokassaflödet uppgick till 2 622 (-817) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för investeringar på 1 431 (3 111) Mkr (varav strategiska investeringar på 656 (1 832) Mkr) och av företagsförvärv med 30 (492) Mkr. Nettoskulden minskade med 2 977 Mkr under 2012 och uppgick per den 31 december till 15 498 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden minskade med 6 procentenheter jämfört med årsskiftet 2011 och uppgick till 54 %.

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
SSAB EMEA 478 691 2 260 1 261
SSAB Americas 567 555 2 390 1 296
SSAB APAC 102 151 99 24
Tibnor 181 321 378 356
Övrigt -77 -47 -198 -116
Operativt kassaflöde 1 251 1 671 4 929 2 821
Finansiella poster -219 -180 -572 -481
Skatter 17 337 -432 -140
Rörelsens kassaflöde 1 049 1 828 3 925 2 200
Strategiska investeringar -99 -446 -656 -1 832
Förvärv rörelser och andelar - 3 -30 -99
Avyttringar bolag och verksamheter - - 31 -
Kassaflöde före utdelning och finansiering 950 1 385 3 270 269
Utdelning till moderbolagets aktieägare - - -648 -648
Utdelning till minoritet i Tibnor - - 0 -45
Förvärv minoritet i Tibnor - - 0 -393
Nettokassaflöde 950 1 385 2 622 -817
Nettoskuld vid periodens början -16 391 -19 862 -18 475 -17 589
Nettokassaflöde 950 1 385 2 622 -817
Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) 78 -74 610 -155
Valutaeffekter 2) -135 76 -255 86
Nettoskuld vid periodens slut -15 498 -18 475 -15 498 -18 475

Operativt kassaflöde per affärsområde

1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.

2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.

Löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 december till 4,8 (5,1) år med en räntebindningstid på 1,2 (1,1) år. Av låneportföljen på 19 382 (20 547) Mkr utgjorde 956 (1 957) Mkr kortfristig finansiering och 18 426 (18 590) Mkr av långsiktig finansiering med en genomsnittlig löptid på 5,0 (5,6) år.

Koncernens likvida beredskap

2012 2011
Mkr 31 dec 31 dec
Likvida medel 3 004 1 648
Outnyttjade långsiktiga kreditlöften 8 695 11 693
Likvid beredskap 11 699 13 341
-som andel av årsomsättningen (rullande 12) 30% 30%
Avgår företagscertifikat -866 -1 922
Likvid beredskap exklusive företagscertifikat 10 833 11 419
-som andel av årsomsättningen (rullande 12) 28% 26%

Räntabilitet

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick båda till 0 % medan de båda för helåret 2011 uppgick till 5 %.

Eget kapital

Efter tillägg av periodens resultat på 15 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på -1 366 Mkr samt efter avdrag för utdelning uppgående till 648 Mkr, uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 28 769 (30 768) Mkr, vilket motsvarade 88,81 (94,98) kronor per aktie.

Investeringar

Investeringsutbetalningarna inklusive företagsförvärv under helåret uppgick till 1 461 (3 603) Mkr, varav 656 (1 832) Mkr avsåg strategiska investeringar. I investeringsutbetalningarna 2011 ingick även 393 Mkr avseende förvärvet av minoriteten i Tibnor. Linjen för direkthärdning i Borlänge, härdlinjen i Mobile och färdigställningslinjen i Kunshan är nu helt färdigställda. Företagsförvärv under helåret uppgick till 30 (99) Mkr. Avskrivningarna uppgick till 2 586 (2 345) Mkr.

Utvecklingen under fjärde kvartalet

Leveranser och produktion

SSABs leveranser under fjärde kvartalet minskade med 1 % jämfört med tredje kvartalet 2012 och med 13 % jämfört med fjärde kvartalet 2011. Leveranserna uppgick till 945 (1 086) kton. Leveranserna av nischprodukter minskade med 5 % jämfört med tredje kvartalet i år och med 11 % jämfört med fjärde kvartalet 2011. Sammantaget under fjärde kvartalet 2012 utgjorde andelen nischprodukter 37 (36) % av de totala leveranserna.

Råstålsproduktionen ökade med 13 % jämfört med tredje kvartalet i år men minskade med 5 % jämfört med fjärde kvartalet 2011. På grund av marknadsläget har den ena masugnen i Oxelösund fortsatt varit ur drift under hela kvartalet. Plåtproduktionen var oförändrad jämfört med tredje kvartalet i år men var 13 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2011.

Försäljning

Försäljningen under fjärde kvartalet uppgick till 8 354 (10 898) Mkr. Jämfört med fjärde kvartalet 2011 svarade en bättre mix för en positiv effekt på 3 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 16 procentenheter samt lägre priser och negativa valutaeffekter för 8 respektive 2 procentenheter.

Resultat

Rörelseresultatet under fjärde kvartalet försämrades med 715 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2011 och uppgick till -665 (50) Mkr.

Förändring av rörelseresultatet mellan fjärde kvartalet 2012 och 2011 (Mkr)
Valutaförändringar jämfört med fjärde kvartalet 2011 -300
Stålrörelsen
- Lägre priser -800
- Lägre volymer -550
- Lägre kapacitetsutnyttjande (underabsorption) -60
- Lägre rörlig tillverkningskostnad 1 100
- Försäljning biprodukter 20
Tibnor
- Lägre volymer, förändring mix och marginaler -80
Lägre fasta kostnader 130
Övrigt -175
Förändring av rörelseresultatet -715

Finansnettot för fjärde kvartalet uppgick till -177 (-148) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till -842 (-98) Mkr.

Resultat efter skatt och resultat per aktie

Resultatet efter skatt för fjärde kvartalet uppgick till -227 (-76) Mkr eller -0,70 (-0,23) kronor per aktie. Skatten för fjärde kvartalet uppgick till 615 (22) Mkr. Skatten påverkades positivt med 253 Mkr på grund av den sänkta bolagsskatten i Sverige.

Finansiering och likviditet

Det operativa kassaflödet för fjärde kvartalet uppgick till 1 251 (1 671) Mkr. Nettokassaflödet uppgick till 950 (1 385) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för investeringar på 319 (791) Mkr (varav strategiska investeringar på 99 (446) Mkr). Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 54 (60) %.

SSAB EMEAs effektiviseringsprogram

Som ett led i det pågående effektiviseringsprogrammet varslade SSAB EMEA, i början av fjärde kvartalet, 450 medarbetare i den svenska verksamheten. Hela effektiviseringsprogrammet syftar till att öka flexibiliteten i verksamheten. Programmet har accelererats och bedöms vara helt genomfört under slutet av första kvartalet 2013. De årliga kostnadsbesparingarna väntas uppgå till 800 Mkr.

Från och med december 2012 har ett program med reducerad arbetstid och inkomst införts för både kollektivanställda och tjänstemän i SSAB Sverige. Detta program gäller fram till slutet av maj 2013. Kostnadsbesparingarna för detta program väntas uppgå till cirka 80 Mkr. Programmet är en viktig del i strävan efter bättre flexibilitet.

SSAB EMEA

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 4 529 5 820 20 258 23 768
Rörelseresultat -545 -248 -930 649
Operativt kassaflöde 478 691 2 260 1 261
Antal anställda vid periodens slut 6 504 6 742 6 504 6 742

Efterfrågan under fjärde kvartalet var fortsatt vikande inom flertalet segment med lageravveckling och en avvaktande hållning från kunderna. Dock visade segmentet Heavy transport en viss ökning under fjärde kvartalet.

Leveranserna av plåt under fjärde kvartalet minskade med 1 % jämfört med det tredje kvartalet 2012 och med 18 % jämfört med fjärde kvartalet 2011 och uppgick till 373 (455) kton. Leveranserna av nischprodukter minskade med 8 % jämfört med det tredje kvartalet 2012 samt med 9 % jämfört med fjärde kvartalet 2011 och uppgick till 172 (190) kton. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 46 (42) % av de totala leveranserna.

Priserna i lokal valuta i fjärde kvartalet var lägre jämfört med tredje kvartalet för såväl standardstål som nischstål. Se tabellen nedan.

Råstålsproduktionen ökade med 29 % jämfört med tredje kvartalet i år men minskade med 4 % jämfört med fjärde kvartalet 2011. Under kvartalet har 107 kton stålämnen producerats för extern försäljning. Den mindre masugnen i Oxelösund har varit ur drift under hela kvartalet.

Plåtproduktionen ökade med 5 % jämfört med tredje kvartalet i år men minskade med 17 % jämfört med fjärde kvartalet 2011.

Försäljningen minskade med 22 % jämfört med fjärde kvartalet 2011 och uppgick till 4 529 (5 820) Mkr. En bättre produktmix svarade för en positiv effekt på 2 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 18 procentenheter samt lägre priser och valutaeffekter för en negativ effekt på 6 procentenheter.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -545 (-248) Mkr, en försämring med 297 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2011. Det försämrade resultatet berodde på lägre kapacitetsutnyttjandet, lägre priser samt lägre volymer.

Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 478 (691) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av minskade varulager.

Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 212 (419) Mkr varav 17 (142) Mkr avsåg strategiska investeringar.

Prisanalys
kvartal 3/12 till 4/12 Nischstål Standardstål
Prisändring lokal valuta -3% -8%
Ändrad produktmix 0% -6%
Valutaförändringar 1% 1%
Netto prisändring -2% -13%

SSAB Americas

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 3 238 4 207 16 173 17 099
Rörelseresultat 1) 110 414 1 568 2 109
Operativt kassaflöde 567 555 2 390 1 296
Antal anställda vid periodens slut 1 394 1 338 1 394 1 338

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar.

Efterfrågan under fjärde kvartalet var i nivå med tredje kvartalet inom flertalet segment.

Under fjärde kvartalet var leveranserna av plåt 2 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2012 och 9 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2011. Plåtleveranserna uppgick till 529 (579) kton. Leveranserna av nischprodukter var 6 % lägre än tredje kvartalet 2012 och de var 10 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2011. Leveranser av nischprodukter uppgick till 135 (150) kton och utgjorde därmed 26 (26) % av de totala leveranserna.

Jämfört med tredje kvartalet 2012 minskade priserna i lokal valuta för såväl standardstål som nischstål. Se tabellen nedan.

Råstålsproduktionen var 4 % lägre jämfört med tredje kvartalet i år och var 7 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2011. Plåtproduktionen var 6 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2012 och 9 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2011.

Försäljningen under fjärde kvartalet minskade med 23 % jämfört med fjärde kvartalet 2011 och uppgick till 3 238 (4 207) Mkr. En bättre produktmix svarade för en positiv effekt på 1 procentenhet medan lägre priser svarade för en negativ effekt på 14 procentenheter samt lägre volymer och valutaeffekter för en negativ effekt på 10 procentenheter.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 110 (414) Mkr, en minskning med 304 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2011. Lägre priser samt lägre volymer var de främsta förklaringarna till det försämrade resultatet.

Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 567 (555) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett minskat rörelsekapital.

Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 88 (311) Mkr, varav 71 (257) Mkr avsåg strategiska investeringar. Det största projektet har varit bygget av en andra härdlinje i Mobile, Alabama för att öka produktionskapaciteten för kylda stål med ca 200 kton. Härdlinjen är nu helt färdigställd och tagen i drift.

Prisanalys
kvartal 3/12 till 4/12 Nischstål Standardstål
Prisändring lokal valuta -4% -12%
Ändrad produktmix 4% 1%
Valutaförändringar 0% 1%
Netto prisändring i USD 0% -10%

SSAB APAC

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 559 708 2 318 2 811
Rörelseresultat 46 96 167 324
Operativt kassaflöde 102 151 99 24
Antal anställda vid periodens slut 220 171 220 171

Efterfrågan under fjärde kvartalet ökade något jämfört med tredje kvartalet. Främst var det efterfrågan inom mobilkransindustrin inom segmentet Construction Machinery som ökade.

Leveranserna av nischprodukter ökade med 11 % jämfört med tredje kvartalet 2012 men minskade med 23 % jämfört med fjärde kvartalet 2011. Leveranserna av nischprodukter uppgick till 40 (52) kton och utgjorde 95 (100) % av de totala leveranserna.

Priserna i lokala valutor för nischstål var oförändrade jämfört med tredje kvartalet, men efter en sämre produktmix och negativa valutaeffekter blev nettoeffekten negativ. Se tabellen nedan.

Försäljningen minskade med 21 % jämfört med fjärde kvartalet 2011 och uppgick till 559 (708) Mkr. Lägre volymer samt valutaeffekter svarade för hela förändringen.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 46 (96) Mkr, en minskning med 50 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2011. Lägre volymer var den främsta förklaringen till det försämrade resultatet.

Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 102 (151) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett minskat rörelsekapital.

Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 13 (44) Mkr, varav 11 (44) Mkr avsåg strategiska investeringar. Det största projektet utgörs av färdigställningslinjen i Kunshan, Kina. Produktion påbörjades under andra kvartalet och efter vidare testkörningar under tredje kvartalet är anläggningen helt färdigställd. Investeringen omfattar även ett forsknings- och utvecklingscenter som fokuserar på bearbetning och applikationsutveckling av höghållfasta stål.

Prisanalys
kvartal 3/12 till 4/12 Nischstål
Prisändring lokal valuta 0%
Ändrad produktmix -1%
Valutaförändringar -1%
Netto prisändring -2%

Tibnor

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 1 288 1 699 5 961 7 244
Rörelseresultat -42 15 104 254
Operativt kassaflöde 181 321 378 356
Antal anställda vid periodens slut 797 798 797 798

De totala leveranserna ökade med 5 % under fjärde kvartalet jämfört med tredje kvartalet 2012 men minskade med 18 % jämfört med fjärde kvartalet 2011. De flesta produktgrupper uppvisade minskade leveranser jämfört med fjärde kvartalet 2011.

Försäljningen minskade med 24 % jämfört med fjärde kvartalet 2011 och uppgick till 1 288 (1 699) Mkr. Minskningen förklaras av lägre priser med en negativ effekt på 4 procentenheter och lägre volymer med en negativ effekt på 18 procentenheter samt valutaeffekter med en negativ effekt på 2 procentenheter.

Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till -42 (15) Mkr, en minskning med 57 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2011. Såväl lägre priser som lägre volymer var de främsta förklaringarna till det försämrade resultatet.

Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 181 (321) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett minskat rörelsekapital.

Utsläppsrätter

SSAB EMEAs produktionsanläggningar i Sverige ingår i det europeiska handelssystemet för utsläppsrätter av koldioxid. I december 2011 meddelade Naturvårdsverket den preliminära tilldelningen av utsläppsrätter för den tredje handelsperioden 2013–2020. Tilldelningsförslaget visar på lägre tilldelning än för innevarande period. Slutgiltig tilldelning meddelas senare under 2013.

Utdelning

Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning uppgående till 1,00 (2,00) kr per aktie motsvarande 324 (648) Mkr.

Årsstämman

Årsstämman hålls den 12 april 2013 i Stockholm. Årsredovisningen beräknas att distribueras under vecka 13 och kommer att finnas tillgänglig på bolagets huvudkontor samt på hemsidan www.ssab.com från den 22 mars 2013.

Anmälan till årsstämman kan göras från och med den 8 mars 2013 till och med den 8 april 2013 kl 12.00. Anmälan kan göras via SSABs hemsida eller per telefon 08-45 45 760.

Risker och osäkerheter

För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer har identifierats under året.

Redovisningsprinciper

Denna bokslutskommuniké har upprättats i enlighet med IAS 34.

Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.

Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna har skett från årsredovisningen 2011.

Granskningsrapport

Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för revisorernas granskning.

Stockholm den 7 februari 2013

Martin Lindqvist VD och koncernchef

Koncernens resultaträkning

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 8 354 10 898 38 923 44 640
Kostnad för sålda varor -8 218 -10 488 -36 129 -39 859
Bruttoresultat 136 410 2 794 4 781
Försäljnings- och administrationskostnader -836 -700 -2 976 -2 926
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) 34 328 54 613
Intressebolag, resultat efter skatt 1 12 32 44
Rörelseresultat -665 50 -96 2 512
Finansiella intäkter 6 11 61 35
Finansiella kostnader -183 -159 -658 -549
Periodens resultat efter finansnetto -842 -98 -693 1 998
Skatt 615 22 708 -438
Periodens resultat efter skatt -227 -76 15 1 560
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare -227 -76 15 1 560
- innehav utan bestämmande inflytande - - - -
Nyckeltal 2012 2011 2012 2011
kv 4 kv 4 helår helår
Rörelsemarginal (%) -8 0 0 6
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) - - - 5
Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) - - - 5
Resultat per aktie (kr) 2) -0,70 -0,23 0,05 4,82
Eget kapital per aktie (kr) 88,81 94,98 88,81 94,98
Soliditet (%) 49 49 49 49
Nettoskuldsättningsgrad (%) 54 60 54 60
Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) 323,9 323,9 323,9 323,9
Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) 323,9 323,9 323,9 323,9
Antal anställda vid periodens slut 8 978 9 107 8 978 9 107

1) I kvartalets utfall ingår främst valutakurseffekt på rörelsefordringar/- skulder med -20 (7) Mkr samt reavinst på försäljning av utsläppsrätter med - (270) Mkr. För helåret ingår främst valutakurseffekter på rörelsefordringar/-skulder med -61 (112) Mkr samt reavinst på försäljning av utsläppsrätter med 1 (275) Mkr. 2) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.

Koncernens rapport över totalresultat

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Periodens resultat efter skatt -227 -76 15 1 560
Övrigt totalresultat
Periodens omräkningsdifferenser -224 194 -1 750 482
Kassaflödessäkringar -79 225 -84 -102
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) 78 -74 610 -155
Aktuariella vinster och förluster, pensioner -10 -2 -10 -2
Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat 2 -9 3 -18
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat 4 -38 -135 69
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt 1) -229 296 -1 366 274
Summa totalresultat för perioden -456 220 -1 351 1 834
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare -456 220 -1 351 1 834
- innehav utan bestämmande inflytande - - - -

1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.

Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare

Mkr Aktie
kapital
Övriga
tillskjutna
medel
Reserver Balanserat
resultat
Summa Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Eget kapital 31 december 2010 2 851 9 944 -2 041 19 075 29 829 191 30 020
Förändringar 1/1-31/12 2011
Totalresultat för perioden
Utdelning till innehav utan
275 1 559 1 834 - 1 834
bestämmande inflytande
Förvärv av innehav utan
- -45 -45
bestämmande inflytande 1) -3 -244 -247 -146 -393
Utdelning -648 -648 - -648
Eget kapital 31 december 2011 2 851 9 944 -1 769 19 742 30 768 - 30 768
Förändringar 1/1-31/12 2012
Totalresultat för perioden -1 359 8 -1 351 - -1 351
Utdelning -648 -648 - -648
Eget kapital 31 december 2012 2 851 9 944 -3 128 19 102 28 769 - 28 769

Antalet aktier uppgår till 323 934 775 med ett kvotvärde på 8,80 kr.

1) I maj 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor.

Koncernens balansräkning

31 dec 31 dec
Mkr 2012 2011
Tillgångar
Goodwill 17 882 18 911
Övriga immateriella tillgångar 2 734 3 638
Materiella anläggningstillgångar 17 610 18 693
Andelar i intressebolag 327 349
Finansiella anläggningstillgångar 1 035 106
Uppskjutna skattefordringar 1) 668 702
Summa anläggningstillgångar 40 256 42 399
Varulager 9 435 11 687
Kundfordringar 4 383 5 734
Aktuella skattefordringar 426 381
Övriga kortfristiga fordringar 1 115 1 590
Likvida medel 3 004 1 648
Summa omsättningstillgångar 18 363 21 040
Summa tillgångar 58 619 63 439
Eget kapital och skulder
Eget kapital för aktieägarna i bolaget 28 769 30 768
Summa eget kapital 28 769 30 768
Uppskjutna skatteskulder 3 820 4 919
Övriga långfristiga avsättningar 306 298
Förutbetalda intäkter 1) 456 543
Långfristiga räntebärande skulder 18 267 16 940
Summa långfristiga skulder 22 849 22 700
Kortfristiga räntebärande skulder 1 115 3 607
Aktuella skatteskulder 243 188
Leverantörsskulder 3 470 4 296
Övriga kortfristiga skulder 2 173 1 880
Summa kortfristiga skulder 7 001 9 971
Summa eget kapital och skulder 58 619 63 439

1) Av den uppskjutna skattefordran utgör 455 (542) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga förutbetalda intäkter.

Kassaflöde

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Rörelseresultat -665 50 -96 2 512
Justering för av- och nedskrivningar 646 627 2 586 2 345
Justering för övriga icke kassamässiga poster 105 40 193 99
Erhållna och betalda räntor -219 -179 -572 -481
Betald skatt 16 337 -433 -140
Förändring av rörelsekapital 1 353 1 329 2 974 -827
Kassaflöde från löpande verksamhet 1 236 2 204 4 652 3 508
Investeringsutbetalningar -319 -791 -1 431 -3 111
Förvärv rörelser och andelar - 3 -30 -99
Avyttrade bolag och verksamheter 1) - - 31 -
Övrig investeringsverksamhet 33 -31 48 -29
Kassaflöde från investeringsverksamhet -286 -819 -1 382 -3 239
Utdelning - - -648 -648
Förändring av lån 1 110 -890 -601 518
Förändring av finansiella placeringar 83 52 413 511
Förvärv innehav utan bestämmande inflytande 2) - - - -393
Övrig finansieringsverksamhet -1 231 44 -976 80
Kassaflöde från finansieringsverksamhet -38 -794 -1 812 68
Periodens kassaflöde 912 591 1 458 337
Likvida medel vid periodens början 2 166 1 039 1 648 1 314
Kursdifferens i likvida medel -74 18 -102 -3
Likvida medel vid periodens slut 3 004 1 648 3 004 1 648

1) Under 2012 avyttrades Plannjas paneltillverkning.

2) I maj 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor.

Affärsområdenas försäljning, resultat och räntabilitet på sysselsatt kapital

Försäljning Försäljning, extern Rörelseresultat Räntabilitet på
sysselsatt kapital
(%) 3)
2012 2011 Förändring 2012 2011 2012 2011 2012 2011
Mkr helår helår i % i % 2) helår helår helår helår helår helår
SSAB EMEA 20 258 23 768 -15% -13% 14 839 17 849 -930 649 -6 4
SSAB Americas 16 173 17 099 -5% -9% 15 978 16 933 1 568 2 109 18 27
SSAB APAC 2 318 2 811 -18% -20% 2 318 2 811 167 324 11 29
Tibnor 5 961 7 244 -18% -17% 5 788 7 047 104 254 7 14
Avskrivning -861 -758
på övervärden 1)
Övrigt -5 787 -6 282 -144 -66 - -
Total 38 923 44 640 -13% -14% 38 923 44 640 -96 2 512 0 5

1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

2) Justerat för förändringar i valutakurser.

3) SSAB Americas avkastning är beräknad exklusive övervärden. Inklusive övervärden är avkastningen 2% respektive 5%.

Koncernens resultat per kvartal

Mkr 1/10 2/10 3/10 4/10 1/11 2/11 3/11 4/11 1/12 2/12 3/12 4/12
Försäljning
Rörelsens kost
8 865 10 911 9 902 10 205 11 056 11 769 10 917 10 898 11 023 10 816 8 730 8 354
nader -8 089 -9 594 -8 997 -9 677 -9 868 -9 901 -9 825 -10 233 -9 922 -9 439 -8 730 -8 374
Avskrivningar -611 -630 -618 -592 -572 -561 -585 -627 -629 -643 -668 -646
Intressebolag 7 29 12 9 5 23 4 12 7 21 3 1
Finansnetto -85 -84 -138 -95 -112 -144 -110 -148 -150 -146 -124 -177
Resultat efter
finansnetto
87 632 161 -150 509 1 186 401 -98 329 609 -789 -842

Försäljning per kvartal och affärsområde

Mkr 1/10 2/10 3/10 4/10 1/11 2/11 3/11 4/11 1/12 2/12 3/12 4/12
SSAB EMEA 4 836 5 678 5 194 5 720 6 071 6 386 5 491 5 820 5 780 5 400 4 549 4 529
SSAB Americas 3 142 4 037 3 794 3 608 3 984 4 403 4 505 4 207 4 609 4 657 3 669 3 238
SSAB APAC 589 688 531 518 690 788 625 708 585 661 513 559
Tibnor 1 474 1 834 1 587 1 801 1 951 1 957 1 637 1 699 1 771 1 636 1 266 1 288
Övrigt -1 176 -1 326 -1 204 -1 442 -1 640 -1 765 -1 341 -1 536 -1 722 -1 538 -1 267 -1 260
Försäljning 8 865 10 911 9 902 10 205 11 056 11 769 10 917 10 898 11 023 10 816 8 730 8 354

Rörelseresultat per kvartal och affärsområde

Mkr 1/10 2/10 3/10 4/10 1/11 2/11 3/11 4/11 1/12 2/12 3/12 4/12
SSAB EMEA 214 338 -109 -70 236 664 -3 -248 -124 383 -644 -545
SSAB Americas 137 342 455 235 383 651 661 414 670 537 251 110
SSAB APAC 10 96 109 17 102 67 59 96 65 40 16 46
Tibnor
Avskrivningar på
79 188 136 18 128 99 12 15 105 67 -26 -42
övervärden 1) -223 -233 -212 -202 -189 -183 -189 -197 -197 -225 -218 -221
Övrigt -46 -15 -79 -53 -39 32 -29 -30 -40 -47 -44 -13
Rörelseresultat 171 716 300 -55 621 1 330 511 50 479 755 -665 -665

1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

Moderbolagets resultaträkning

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Bruttoresultat - - - -
Administrationskostnader -52 -71 -245 -219
Övriga rörelseintäkter/kostnader 29 288 103 374
Rörelseresultat -23 217 -142 155
Utdelning från dotterbolag 7 8 1 083 266
Finansnetto 1) -85 -44 -325 -146
Resultat efter finansnetto -101 181 616 275
Bokslutsdispositioner 1) -105 156 -105 156
Skatt 68 -87 160 -40
Resultat efter skatt -138 250 671 391

Moderbolagets rapport över totalresultat

2012 2011 2012 2011
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Resultat efter skatt -138 250 671 391
Övrigt totalresultat
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 78 -74 610 -155
Kassaflödessäkringar -12 9 -28 -13
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat -20 22 -156 44
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 46 -61 426 -124
Summa totalresultat för perioden -92 189 1 097 267

1) Enligt ändrade redovisningsregler 2012 redovisas erhållna/lämnade koncernbidrag som en bokslutsdisposition. 2011 redovisades dessa som en finansiell intäkt/kostnad.

Moderbolagets balansräkning

31 dec 31 dec
Mkr 2012 2011
Tillgångar
Anläggningstillgångar 39 264 39 282
Övriga omsättningstillgångar 12 809 14 463
Likvida medel 539 999
Summa tillgångar 52 612 54 744
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 3 753 3 753
Fritt eget kapital 27 303 26 853
Summa eget kapital 31 056 30 606
Obeskattade reserver 175 661
Långfristiga skulder och avsättningar 16 455 15 138
Kortfristiga skulder och avsättningar 4 926 8 339
Summa eget kapital och skulder 52 612 54 744

Produktion och leveranser

Kton 1/10 2/10 3/10 4/10 1/11 2/11 3/11 4/11 1/12 2/12 3/12 4/12
Råstålsproduktion
- SSAB EMEA 874 941 739 864 943 957 612 741 832 867 551 713
- SSAB Americas 585 599 583 567 631 624 607 556 624 609 540 517
- Totalt 1 459 1 540 1 322 1 431 1 574 1 581 1 219 1 297 1 456 1 476 1 091 1 230
Plåtproduktion 1)
- SSAB EMEA 738 764 505 713 765 755 506 591 638 664 466 491
- SSAB Americas 558 553 545 553 592 579 563 537 591 571 516 487
- Totalt 1 296 1 317 1 050 1 266 1 357 1 334 1 069 1 128 1 229 1 235 982 978
Plåtleveranser
- SSAB EMEA 547 600 401 486 571 556 418 455 511 437 378 373
- SSAB Americas 565 610 583 598 623 628 612 579 622 626 540 530
- SSAB APAC 70 58 44 44 57 64 46 52 41 46 38 42
- Totalt 1 182 1 268 1 028 1 128 1 251 1 248 1 076 1 086 1 174 1 109 956 945
därav nischprodukter
- SSAB EMEA 170 205 161 197 233 244 187 190 227 215 186 172
- SSAB Americas 126 130 134 172 170 154 171 150 193 154 143 135
- SSAB APAC 44 57 44 44 56 61 45 52 39 45 36 40
- Totalt nischprodukter 340 392 339 413 459 459 403 392 459 414 365 347

1) Inklusive legovalsning.

Känslighetsanalys

Den ungefärliga helårseffekten på resultatet efter finansnetto och resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.

Resultateffekt, Effekt på resultat
Förändring, % Mkr per aktie, kr 2)
Plåtpris – stålrörelsen 10 3 100 7,47
Volym – stålrörelsen 1) 10 320 0,77
Malmpriser 10 400 0,96
Kolpriser 10 330 0,79
Skrotpriser 10 620 1,49
Räntesats 1 %-enhet 100 0,24
Kronindex 3) 5 310 0,75

1) Exklusive påverkan av lägre kapacitetsutnyttjande (underabsorption).

2) Räknat på 22 % i skatt.

3) Beräknat på SSABs exponering utan valutasäkringar. Om kronan försvagas innebär detta en positiv effekt.

För ytterligare information:

Helena Stålnert, Informationsdirektör Tel. 08 - 45 45 734 Catarina Ihre, Director, Investor Relations, Tel. 08 - 45 45 729

Rapport för första kvartalet 2013:

Rapport för första kvartalet 2013 publiceras den 25 april 2013.

SSAB AB (publ)

Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com