Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SSAB Interim / Quarterly Report 2013

Apr 25, 2013

2975_10-q_2013-04-25_bdbc8cc5-b247-479a-828c-5cb3e7f5605b.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Rapport för första kvartalet 2013

Kvartalet

  • Försäljningen uppgick till 8 833 (11 023) Mkr
  • Rörelseresultatet uppgick till -136 (479) Mkr
  • Resultatet efter finansnetto uppgick till -278 (329) Mkr
  • Resultat per aktie uppgick till -0,42 (0,87) kronor
  • Det operativa kassaflödet uppgick till 85 (1 887) Mkr och rörelsens kassaflöde till -111 (1 684) Mkr

Nyckeltal

2013 2012 april 12- 2012
Mkr kv 1 kv 1 mars 13 helår
Försäljning 8 833 11 023 36 733 38 923
Rörelseresultat före avskrivningar 508 1 108 1 891 2 491
Rörelseresultat -136 479 -711 -96
Resultat efter finansnetto -278 329 -1 300 -693
Resultat efter skatt -137 281 -403 15
Resultat per aktie (kr) -0,42 0,87 -1,24 0,05
Operativt kassaflöde 85 1 887 3 127 4 929
Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) - - -1 0
Nettoskuldsättningsgrad (%) 55 57 55 54
Soliditet (%) 49 49 49 49

(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)

Koncernchefens kommentar

Den ekonomiska aktiviteten i Nordamerika och Asien ökade något, medan utvecklingen i Europa, som väntat, var mycket svag. En viss lageruppbyggnad i kundledet präglade det första kvartalet, vilket hade en positiv inverkan på SSABs volymer inom samtliga affärsområden. Priserna på SSABs produkter var marginellt lägre under kvartalet. Såväl rörliga som fasta kostnader minskade under kvartalet. I Nordamerika påverkades marginalerna negativt av att skrotpriserna låg kvar på en förhållandevis hög nivå.

Vi har under kvartalet slutfört alla delar av det tidigare aviserade effektiviseringsprogrammet. Detta kommer succesivt att slå igenom under året för att nå full effekt 2014. Samtidigt har en majoritet av medarbetarna i den svenska verksamheten fortsatt haft reducerad arbetstid och lön. Den ena av masugnarna i Oxelösund har även under första kvartalet varit stängd och produktionen i övrigt har anpassats till efterfrågan. Kassaflödet var fortsatt positivt och arbetet med att effektivisera rörelsekapitalet fortsätter.

Det andra kvartalet kommer att präglas av fortsatt svag utveckling i Europa, även om vi ser en viss återhämtning på de nordiska marknaderna samt en långsam återhämtning i USA och en fortsatt stabil efterfrågan i Asien och Latin Amerika. Det planerade underhållsstoppet i vår verksamhet i Montpelier, Iowa, kommer att belasta resultatet negativt med cirka 150 miljoner kronor. Våra totala volymer bedöms öka något under andra kvartalet jämfört med första kvartalet.

Försäljning per affärsområde

2013 2012 april 12- 2012
Mkr kv 1 kv 1 mars 13 helår
SSAB EMEA 4 573 5 780 19 051 20 258
SSAB Americas 3 460 4 609 15 024 16 173
SSAB APAC 555 585 2 288 2 318
Tibnor 1 366 1 771 5 556 5 961
Övrigt -1 121 -1 722 -5 186 -5 787
Totalt 8 833 11 023 36 733 38 923

Rörelseresultat per affärsområde

2013 2012 april 12- 2012
Mkr kv 1 kv 1 mars 13 helår
SSAB EMEA -53 -124 -859 -930
SSAB Americas 87 670 985 1 568
SSAB APAC 42 65 144 167
Tibnor 15 105 14 104
Avskrivning på övervärden 1) -201 -197 -865 -861
Övrigt -26 -40 -130 -144
Totalt -136 479 -711 -96

1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

Rörelsemarginal per affärsområde

2013 2012 april 12- 2012
% kv 1 kv 1 mars 13 helår
SSAB EMEA -1,2 -2,1 -4,5 -4,6
SSAB Americas 2,5 14,5 6,6 9,7
SSAB APAC 7,6 11,1 6,3 7,2
Tibnor 1,1 5,9 0,3 1,7
Totalt -1,5 4,3 -1,9 -0,2

Andel av EBITDA 2013

Marknaden

Enligt World Steel Association uppgick den globala råstålsproduktionen under första kvartalet till 387 (379) miljoner ton, en ökning med 2 % jämfört med samma period året innan. Den kinesiska råstålsproduktionen ökade under första kvartalet med 9 % jämfört med samma period 2012. Produktionen i EU27 minskade med 5 % och i Nordamerika med 6 %.

Efter att priserna stigit på både tunnplåt och grovplåt sedan november förra året kom marknadspriserna på grovplåt i Europa under press i början av kvartalet medan priserna på tunnplåtsprodukter vände nedåt under senare delen av kvartalet. Grovplåtspriserna i Nordamerika bottnade i februari och har sedan stigit något efter att flera producenter har annonserat prishöjningar. I Kina har marknadspriserna på grovplåt stigit något under större delen av kvartalet men vände nedåt mot slutet av kvartalet. Priserna på tunnplåt i Kina hade en nedåtgående trend under andra halvan av kvartalet. En viss lageruppbyggnad i kundled skedde under det första kvartalet, vilket bidrog till att SSABs leveranser blev högre än föregående kvartal inom alla affärsområden.

Lageruppbyggnaden hos kunderna i Europa och Nordamerika under det första kvartalet har lett till att deras lagernivåer nu bedöms ligga på normala nivåer. I Kina har lagernivåerna minskat under kvartalet och inom vissa segment har lagernivåerna kommit till en normal nivå. De stimulansåtgärder som Kinas regering har aviserat har ännu inte påverkat stålefterfrågan nämnvärt. I övriga delar av världen har marknaden varit relativt stabil.

Råvaror

Genom en prisklausul i avtalet för inköp av järnmalm sänktes priset med 23 % i USD från den 1 oktober 2012 till avtalstidens slut den 31 mars 2013. Prissänkningen har fått resultateffekt i första kvartalet 2013. Något nytt prisavtal för järnmalmsleveranser från och med andra kvartalet har ännu inte tecknats.

SSAB köper cirka 60 - 70 % av årsbehovet av kol från Australien och resten från USA. Kolavtal för leveranser från USA sker genom årsavtal och under första kvartalet erhölls den sista leveransen under 2012 års prisavtal. Något nytt prisavtal för leveranser under 2013 har ännu inte tecknats.

Prisavtalen för australiensiskt kol tecknas månadsvis. Australienkolet köps i takt med den faktiska förbrukningen. Förbrukningen av australiensiskt kol under det första kvartalet innebar prissänkningar i USD på 6 % jämfört med fjärde kvartalet i fjol. De lägre priserna börjar få resultateffekt under andra kvartalet 2013.

Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Spotpriserna på skrot har varit volatila under kvartalet. Spotpriserna i slutet av mars var 5 % högre än vid slutet av fjärde kvartalet i fjol men var 7 % lägre än vid slutet av första kvartalet 2012.

Utsikter

Efterfrågan är fortsatt svårbedömd till följd av den ekonomisk-politiska instabiliteten som finns i flera länder. Den lageruppbyggnad i kundled som pågick under första kvartalet förväntas avslutas under andra kvartalet. Underhållsstoppet i Montpelier kommer att påverka volymerna negativt i Americas och kommer totalt att belasta det andra kvartalet med ca 150 Mkr. SSABs volymer bedöms dock öka något jämfört med första kvartalet.

Koncernen

Utvecklingen under första kvartalet

Leveranser och produktion

SSABs leveranser under första kvartalet ökade med 16 % jämfört med fjärde kvartalet 2012 men minskade med 6 % jämfört med första kvartalet 2012 och uppgick till 1 100 (1 174) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 21 % jämfört med fjärde kvartalet 2012 men minskade med 8 % jämfört med första kvartalet 2012. Sammantaget under första kvartalet utgjorde andelen nischprodukter 38 (39) % av de totala leveranserna.

Råstålsproduktionen ökade med 10 % och plåtproduktionen ökade med 22 % jämfört med fjärde kvartalet 2012, men minskade med 7 % respektive 3 % jämfört med första kvartalet.

Försäljning

Försäljningen under första kvartalet uppgick till 8 833 (11 023) Mkr, en minskning med 20 % jämfört med första kvartalet i fjol. Lägre priser svarade för en negativ effekt på 10 procentenheter, lägre volymer för 5 procentenheter, en sämre mix för 2 procentenheter samt valutaeffekter för 3 procentenheter jämfört med första kvartalet 2012. 0

Resultat

Rörelseresultatet under första kvartalet uppgick till -136 (479) Mkr, en försämring med -615 Mkr jämfört med första kvartalet i fjol. Lägre priser (-850 Mkr), lägre volymer (-150 Mkr), valutaeffekter (-150 Mkr) samt lägre kapacitetsutnyttjande (-80 Mkr) var de främsta förklaringarna till det försämrade resultatet. Dock påverkades resultatet positivt av lägre rörliga kostnader (+650 Mkr) samt lägre fasta kostnader (+140 Mkr).

Finansnettot för första kvartalet uppgick till -142 (-150) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till -278 (329) Mkr.

Resultat efter skatt och resultat per aktie

Resultatet efter skatt för det första kvartalet uppgick till -137 (281) Mkr eller -0,42 (0,87) kronor per aktie. Skatten för första kvartalet uppgick till 141 (-48) Mkr.

Finansiering och likviditet

Det operativa kassaflödet för första kvartalet uppgick till 85 (1 887) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av ett positivt rörelseresultat före avskrivningar men negativt av ett ökat rörelsekapital.

Operativt kassaflöde
2013 2012 april 12- 2012
Mkr kv 1 kv 1 mars 13 helår
Rörelseresultat före avskrivningar 508 1 108 1 891 2 491
Förändring av rörelsekapital -344 952 1 678 2 974
Underhållsinvesteringar -111 -164 -722 -775
Övrigt 32 -9 280 239
Operativt kassaflöde 85 1 887 3 127 4 929

Nettokassaflödet uppgick till -164 (1 450) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar på 53 (265) Mkr (totala investeringar uppgick till 164 (429) Mkr). Nettoskulden ökade med 156 Mkr under första kvartalet och uppgick per den 31 mars till 15 654 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 55 (57)%.

2013 2012 april 12- 2012
Mkr kv 1 kv 1 mars 13 helår
SSAB EMEA -115 1 198 947 2 260
SSAB Americas 155 699 1 846 2 390
SSAB APAC 45 -79 223 99
Tibnor 22 95 305 378
Övrigt -22 -26 -194 -198
Operativt kassaflöde 85 1 887 3 127 4 929
Finansiella poster -104 -104 -572 -572
Skatter -92 -99 -425 -432
Rörelsens kassaflöde -111 1 684 2 130 3 925
Strategiska investeringar -53 -265 -444 -656
Förvärv rörelser och andelar - - -30 -30
Avyttringar bolag och verksamheter - 31 - 31
Kassaflöde före utdelning och finansiering -164 1 450 1 656 3 270
Utdelning till moderbolagets aktieägare - - -648 -648
Nettokassaflöde -164 1 450 1 008 2 622
Nettoskuld vid periodens början -15 498 -18 475 -16 697 -18 475
Nettokassaflöde -164 1 450 1 008 2 622
Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) -4 457 149 610
Valutaeffekter 2) 12 -129 -114 -255
Nettoskuld vid periodens slut -15 654 -16 697 -15 654 -15 498

Operativt kassaflöde per affärsområde

1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.

2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.

Löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 mars till 4,6 (5,3) år med en räntebindningstid på 1,1 (1,2) år. Den genomsnittliga löptiden exklusive företagscertifikat uppgick till 4,8 (5,6) år.

Koncernens likvida beredskap

2013 2012
Mkr kv 1 kv 1
Likvida medel 2 119 1 670
Outnyttjade långsiktiga kreditlöften 8 652 11 406
Likvid beredskap 10 771 13 076
-som andel av årsomsättningen (rullande 12) 29% 29%
Avgår företagscertifikat -882 -917
Likvid beredskap exklusive företagscertifikat 9 889 12 159
-som andel av årsomsättningen (rullande 12) 27% 27%

Räntabilitet

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick båda till -1 % medan de båda för helåret 2012 uppgick till 0 %.

Eget kapital

Med ett kvartalsresultat på -137 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på -25 Mkr uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 28 607 (29 440) Mkr, vilket motsvarade 88,31 (90,88) kronor per aktie.

Utdelning

Vid årsstämman den 12 april 2013 fattades beslut om utdelning med 1,00 (2,00) kr per aktie, totalt 324 (640) Mkr. Utdelningen betalades ut den 22 april 2013.

Investeringar

Investeringsutbetalningarna under första kvartalet uppgick till 164 (429) Mkr, varav 53 (265) Mkr avsåg strategiska investeringar. Avskrivningarna uppgick till 644 (629) Mkr.

SSAB EMEAs effektiviseringsprogram

Under kvartalet har alla aviserade delar av SSAB EMEAs effektiviseringsprogram i den svenska verksamheten slutförts. Detta kommer att successivt slå igenom under året för att nå full effekt 2014.

Det program med reducerad arbetstid och inkomst som infördes för både kollektivanställda och tjänstemän i SSAB Sverige i slutet av 2012 gäller fram till slutet av maj 2013. Kostnadsbesparingarna för detta program väntas uppgå till ca 80 Mkr.

SSAB EMEA

2013 2012 april 12 - 2012
Mkr kv1 kv 1 mars 13 helår
Försäljning 4 573 5 780 19 051 20 258
Rörelseresultat -53 -124 -859 -930
Operativt kassaflöde -115 1 198 947 2 260
Antal anställda vid periodens slut 6 267 6 676 6 267 6 504

Efterfrågan under första kvartalet ökade något tack vare lagerpåfyllnad i kundled, främst avseende standardtunnplåt. Segmentet Automotive uppvisade en bättre efterfrågan.

Leveranserna av plåt under första kvartalet ökade med 26 % jämfört med det fjärde kvartalet 2012 medan de minskade med 8 % jämfört med första kvartalet 2012 och uppgick till 469 (511) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 16 % jämfört med det fjärde kvartalet 2012 men minskade med 12 % jämfört med första kvartalet 2012 och uppgick till 200 (227) kton. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 43 (44) % av de totala leveranserna.

Priserna i lokal valuta under första kvartalet var 1 % lägre jämfört med fjärde kvartalet för nischstål och 1 % högre för standardstål.

Råstålsproduktionen ökade med 4 % jämfört med fjärde kvartalet 2012 men minskade med 11 % jämfört med första kvartalet 2012. Den mindre masugnen i Oxelösund har varit ur drift även under det första kvartalet 2013. Plåtproduktionen ökade med 27 % jämfört med fjärde kvartalet 2012 men minskade med 2 % jämfört med första kvartalet 2012.

Försäljningen minskade med 21 % jämfört med första kvartalet 2012 och uppgick till 4 573 (5 780) Mkr. Lägre volymer svarade för en negativ effekt på 8 procentenheter, lägre priser 6 procentenheter, sämre mix för 5 procentenheter samt valutaeffekter för 2 procentenheter.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -53 (-124) Mkr, en förbättring med 71 Mkr jämfört med första kvartalet 2012. Lägre rörliga kostnader samt lägre fasta kostnader var de främsta orsakerna till det förbättrade resultatet.

Det operativa kassaflödet under första kvartalet uppgick till -115 (1 198) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt främst av ökade kundfordringar.

Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 100 (429) Mkr varav 13 (265) Mkr avsåg strategiska investeringar.

2013 2012 april 12 - 2012
Mkr kv1 kv 1 mars 13 helår
Försäljning 3 460 4 609 15 024 16 173
Rörelseresultat 1) 87 670 985 1 568
Operativt kassaflöde 155 699 1 846 2 390
Antal anställda vid periodens slut 1 452 1 363 1 452 1 394

SSAB Americas

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar.

Efterfrågan från segmentet Energy ökade starkt under första kvartalet. Även segmentet Heavy Transport har ökat under kvartalet.

Under första kvartalet var leveranserna av plåt 11 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2012 men 6 % lägre jämfört med första kvartalet 2012. Plåtleveranserna uppgick till 587 (622) kton. Leveranserna av nischprodukter var 33 % högre än fjärde kvartalet 2012 men var 7 % lägre jämfört med första kvartalet 2012. Leveranser av nischprodukter uppgick till 179 (193) kton och utgjorde därmed 30 (31) % av de totala leveranserna.

Jämfört med fjärde kvartalet 2012 minskade priserna i lokal valuta för nischstål med 2 % och för standardstål med 1 %.

Råstålsproduktionen var 18 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2012 men var 2 % lägre jämfört med första kvartalet 2012. Plåtproduktionen var 18 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2012 men 3 % lägre jämfört med första kvartalet 2012.

Försäljningen under första kvartalet minskade med 25 % jämfört med första kvartalet 2012 och uppgick till 3 460 (4 609) Mkr. Lägre priser svarade för en negativ effekt på 15 procentenheter, lägre volymer för en negativ effekt på 6 procentenheter samt sämre produktmix och valutaeffekter för en negativ effekt på 4 procentenheter.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 87 (670) Mkr, en minskning med 583 Mkr jämfört med första kvartalet 2012. Lägre priser samt lägre volymer var de främsta förklaringarna till det försämrade resultatet.

Det operativa kassaflödet under första kvartalet uppgick till 155 (699) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ett något ökat rörelsekapital.

Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 56 (213) Mkr, varav 37 (192) Mkr avsåg strategiska investeringar.

SSAB APAC

2013 2012 april 12 - 2012
Mkr kv1 kv 1 mars 13 helår
Försäljning 555 585 2 288 2 318
Rörelseresultat 42 65 144 167
Operativt kassaflöde 45 -79 223 99
Antal anställda vid periodens slut 215 182 215 220

Efterfrågan inom APAC förbättrades i början av året men mattades av under senare delen av det första kvartalet. Segmentet Material Handling visade dock en stabil trend, medan efterfrågan från mobilkransindustrin inom segmentet Construction Machinery minskade.

Leveranserna av nischprodukter ökade med 5 % jämfört med fjärde kvartalet 2012 och ökade med 8 % jämfört med första kvartalet 2012. Leveranserna av nischprodukter uppgick till 42 (39) kton och utgjorde 95 (95) % av de totala leveranserna.

Priserna i lokala valutor för nischstål var 3 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2012.

Försäljningen minskade med 5 % jämfört med första kvartalet 2012 och uppgick till 555 (585) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 6 procentenheter medan lägre priser svarade för en negativ effekt på 6 procentenheter samt sämre produktmix och valutaeffekter för en negativ effekt på 5 procentenheter.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 42 (65) Mkr, en minskning med 23 Mkr jämfört med första kvartalet 2012. Lägre priser var den främsta förklaringen till det försämrade resultatet.

Det operativa kassaflödet under första kvartalet uppgick till 45 (-79) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett positivt rörelseresultat men negativt av ett något ökat rörelsekapital.

Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 3 (22) Mkr, varav 2 (21) Mkr avsåg strategiska investeringar.

Tibnor

2013 2012 april 12 - 2012
Mkr kv1 kv 1 mars 13 helår
Försäljning 1 366 1 771 5 556 5 961
Rörelseresultat 15 105 14 104
Operativt kassaflöde 22 95 305 378
Antal anställda vid periodens slut 786 777 786 797

De totala leveranserna ökade med 10 % under första kvartalet jämfört med fjärde kvartalet 2012 men minskade med 18 % jämfört med första kvartalet 2012. Samtliga produktgrupper uppvisade minskade leveranser jämfört med första kvartalet 2012.

Försäljningen minskade med 23 % jämfört med första kvartalet 2012 och uppgick till 1 366 (1 771) Mkr. Minskningen förklaras av lägre volymer med en negativ effekt på 17 procentenheter och lägre priser med en negativ effekt på 5 procentenheter samt valutaeffekter med en negativ effekt på 1 procentenhet.

Rörelseresultatet för första kvartalet uppgick till 15 (105) Mkr, en minskning med 90 Mkr jämfört med första kvartalet 2012. Lägre priser och lägre volymer var de främsta förklaringarna till det försämrade resultatet.

Det operativa kassaflödet under första kvartalet uppgick till 22 (95) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett positivt rörelseresultat samt minskat rörelsekapital.

Risker och osäkerheter

För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen 2012. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer har identifierats under kvartalet.

Redovisningsprinciper

Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.

Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.

Tillämpningen av den nya IFRS 13, "Verkligt värde" samt ändringar i IFRS 7, "Finansiella instrument, Upplysningar" har inneburit att ytterligare upplysningar lämnats om finansiella instrument, se sidan 13. Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna har i övrigt skett från årsredovisningen 2012.

Granskningsrapport

Denna kvartalsrapport har inte varit föremål för revisorernas granskning.

Stockholm den 24 april 2013

Martin Lindqvist VD och koncernchef

Koncernens resultaträkning

2013 2012 april 12- 2012
Mkr kv 1 kv 1 mars 13 helår
Försäljning 8 833 11 023 36 733 38 923
Kostnad för sålda varor -8 249 -9 852 -34 526 -36 129
Bruttoresultat 584 1 171 2 207 2 794
Försäljnings- och administrationskostnader -687 -686 -2 977 -2 976
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) -32 -13 35 54
Intressebolag, resultat efter skatt -1 7 24 32
Rörelseresultat -136 479 -711 -96
Finansiella intäkter 16 10 67 61
Finansiella kostnader -158 -160 -656 -658
Periodens resultat efter finansnetto -278 329 -1 300 -693
Skatt 141 -48 897 708
Periodens resultat efter skatt -137 281 -403 15
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare -137 281 -403 15
Nyckeltal 2013 2012 april 12- 2012
kv 1 kv 1 mars 13 helår
Rörelsemarginal (%) -2 4 -2 0
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) - - -1 -
Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) - - -1 -
Resultat per aktie (kr) 2) -0,42 0,87 -1,24 0,05
Eget kapital per aktie (kr) 88,31 90,88 88,31 88,81
Soliditet (%) 49 49 49 49
Nettoskuldsättningsgrad (%) 55 57 55 54
Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) 323,9 323,9 323,9 323,9
Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) 323,9 323,9 323,9 323,9
Antal anställda vid periodens slut 8 866 9 057 8 866 8 978

1) I kvartalets utfall ingår främst en reservering för effektiviseringsprogrammet på -24 (-) Mkr.

2) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.

Koncernens rapport över totalresultat

2013 2012 april 12- 2012
Mkr kv 1 kv 1 mars 13 helår
Periodens resultat efter skatt -137 281 -403 15
Övrigt totalresultat
Poster som kommer att omklassificeras till resultaträkningen:
Periodens omräkningsdifferenser -16 -1 327 -439 -1 750
Kassaflödessäkringar 2 37 -119 -84
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) -4 457 149 610
Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat -8 2 -7 3
Skatt hänförlig till poster som kommer att omklassificeras resultaträkningen 1 -130 -7 -138
Summa poster som kommer att omklassificeras till resultaträkningen -25 -961 -423 -1 359
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen:
Aktuariella vinster och förluster, pensioner - - -10 -10
Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras resultaträkningen - - 3 3
Summa poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen - - -7 -7
Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt -25 -961 -430 -1 366
Summa totalresultat för perioden -162 -680 -833 -1 351
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare -162 -680 -833 -1 351

1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.

Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Mkr Aktie
kapital
Övriga
tillskjutna
medel
Reserver Balanserat
resultat
Total
eget
kapital
Eget kapital 31 december 2011 2 851 9 944 -1 769 19 742 30 768
Förändringar 1/1-31/3 2012
Totalresultat för perioden
-961 281 -680
Utdelning -648 -648
Eget kapital 31 mars 2012 2 851 9 944 -2 730 19 375 29 440
Förändringar 1/4-31/12 2012
Totalresultat för perioden
-398 -273 -671
Eget kapital 31 december 2012 2 851 9 944 -3 128 19 102 28 769
Förändringar 1/1-31/3 2013
Totalresultat för perioden
-25 -137 -162
Eget kapital 31 mars 2013 2 851 9 944 -3 153 18 965 28 607

Antalet aktier uppgår till 323 934 775 med ett kvotvärde på 8,80 kr.

Koncernens balansräkning

31 mars 31 mars 31 dec
Mkr 2013 2012 2012
Tillgångar
Goodwill 17 888 18 122 17 882
Övriga immateriella tillgångar 2 555 3 304 2 734
Materiella anläggningstillgångar 17 300 18 315 17 610
Andelar i intressebolag 318 354 327
Finansiella anläggningstillgångar 1) 1 814 75 1 035
Uppskjutna skattefordringar 2) 737 783 668
Summa anläggningstillgångar 40 612 40 953 40 256
Varulager 8 976 10 919 9 435
Kundfordringar 5 284 5 861 4 383
Aktuella skattefordringar 476 238 426
Övriga kortfristiga fordringar 912 998 1 115
Likvida medel 2 119 1 670 3 004
Summa omsättningstillgångar 17 767 19 686 18 363
Summa tillgångar 58 379 60 639 58 619
Eget kapital och skulder
Eget kapital för aktieägarna i bolaget 28 607 29 440 28 769
Summa eget kapital 28 607 29 440 28 769
Uppskjutna skatteskulder 3 736 4 788 3 820
Övriga långfristiga avsättningar 301 297 306
Förutbetalda intäkter 2) 455 512 456
Långfristiga räntebärande skulder 18 325 14 078 18 267
Summa långfristiga skulder 22 817 19 675 22 849
Kortfristiga räntebärande skulder 1 121 4 401 1 115
Aktuella skatteskulder 208 247 243
Leverantörsskulder 3 478 4 067 3 470
Övriga kortfristiga skulder 2 148 2 809 2 173
Summa kortfristiga skulder 6 955 11 524 7 001
Summa eget kapital och skulder 58 379 60 639 58 619
Ställda säkerheter 1 003 39 242

Ansvarsförbindelser 694 207 594

1) I Finansiella anläggningstillgångar ingår långfristiga bankmedel (depositavtal) med 270 Musd, varav 120 Musd har tillkommit i första kvartalet. 2) Av den uppskjutna skattefordran utgör 454 (512) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga förutbetalda intäkter.

Värdering av finansiella tillgångar och skulder

Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat som valutaderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 286 Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 189 Mkr.

Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger till fast ränta i balansposten Långfristiga räntebärande skulder skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 482 Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.

Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument

Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller observerbara data.

Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2.

Kassaflöde

2013 2012 april 12- 2012
Mkr kv 1 kv 1 mars 13 helår
Rörelseresultat -136 479 -711 -96
Justering för av- och nedskrivningar 644 629 2 601 2 586
Justering för övriga icke kassamässiga poster 27 -5 225 193
Erhållna och betalda räntor -104 -104 -572 -572
Betald skatt -92 -99 -426 -433
Förändring av rörelsekapital -344 952 1 678 2 974
Kassaflöde från löpande verksamhet -5 1 852 2 795 4 652
Investeringsutbetalningar -164 -429 -1 166 -1 431
Förvärv rörelser och andelar - - -30 -30
Avyttrade bolag och verksamheter 1) - 31 - 31
Övrig investeringsverksamhet 5 -4 57 48
Kassaflöde från investeringsverksamhet -159 -402 -1 139 -1 382
Utdelning - - -648 -648
Förändring av lån 70 -1 697 1 166 -601
Förändring av finansiella placeringar -750 187 -1 512 -575
Övrig finansieringsverksamhet -18 91 -97 12
Kassaflöde från finansieringsverksamhet -698 -1 419 -1 091 -1 812
Periodens kassaflöde -862 31 565 1 458
Likvida medel vid periodens början 3 004 1 648 1 670 1 648
Kursdifferens i likvida medel -23 -9 -116 -102
Likvida medel vid periodens slut 2 119 1 670 2 119 3 004

1) Under första kvartalet 2012 avyttrades Plannjas paneltillverkning.

Affärsområdenas försäljning, resultat och räntabilitet på sysselsatt kapital

Försäljning
Försäljning, extern
Rörelseresultat
Räntabilitet på
sysselsatt kapital
(%) 3)
2013 2012 Förändring 2013 2012 2013 2012 april 12- 2012
Mkr kv 1 kv 1 i % i % 2) kv 1 kv 1 kv 1 kv 1 mars 13 helår
SSAB EMEA 4 573 5 780 -21% -19% 3 511 4 203 -53 -124 -6 -6
SSAB Americas 3 460 4 609 -25% -21% 3 440 4 511 87 670 12 18
SSAB APAC 555 585 -5% 0% 555 585 42 65 9 11
Tibnor 1 366 1 771 -23% -22% 1 327 1 724 15 105 1 7
Avskrivning -201 -197
på övervärden 1)
Övrigt -1 121 -1 722 -26 -40 - -
Total 8 833 11 023 -20% -17% 8 833 11 023 -136 479 -1 0

1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

2) Justerat för förändringar i valutakurser.

3) SSAB Americas avkastning är beräknad exklusive övervärden. Inklusive övervärden är avkastningen 1% respektive 6%.

Koncernens resultat per kvartal

Mkr 1/11 2/11 3/11 4/11 1/12 2/12 3/12 4/12 1/13
Försäljning 11 056 11 769 10 917 10 898 11 023 10 816 8 730 8 354 8 833
Rörelsens kostnader -9 868 -9 901 -9 825 -10 233 -9 922 -9 439 -8 730 -8 374 -8 324
Avskrivningar -572 -561 -585 -627 -629 -643 -668 -646 -644
Intressebolag 5 23 4 12 7 21 3 1 -1
Finansnetto -112 -144 -110 -148 -150 -146 -124 -177 -142
Resultat efter finansnetto 509 1 186 401 -98 329 609 -789 -842 -278

Försäljning per kvartal och affärsområde

Mkr 1/11 2/11 3/11 4/11 1/12 2/12 3/12 4/12 1/13
SSAB EMEA 6 071 6 386 5 491 5 820 5 780 5 400 4 549 4 529 4 573
SSAB Americas 3 984 4 403 4 505 4 207 4 609 4 657 3 669 3 238 3 460
SSAB APAC 690 788 625 708 585 661 513 559 555
Tibnor 1 951 1 957 1 637 1 699 1 771 1 636 1 266 1 288 1 366
Övrigt -1 640 -1 765 -1 341 -1 536 -1 722 -1 538 -1 267 -1 260 -1 121
Försäljning 11 056 11 769 10 917 10 898 11 023 10 816 8 730 8 354 8 833

Rörelseresultat per kvartal och affärsområde

Mkr 1/11 2/11 3/11 4/11 1/12 2/12 3/12 4/12 1/13
SSAB EMEA 236 664 -3 -248 -124 383 -644 -545 -53
SSAB Americas 383 651 661 414 670 537 251 110 87
SSAB APAC 102 67 59 96 65 40 16 46 42
Tibnor 128 99 12 15 105 67 -26 -42 15
Avskrivningar på övervärden 1) -189 -183 -189 -197 -197 -225 -218 -221 -201
Övrigt -39 32 -29 -30 -40 -47 -44 -13 -26
Rörelseresultat 621 1 330 511 50 479 755 -665 -665 -136

1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

Moderbolagets resultaträkning

2013 2012 april 12- 2012
Mkr kv 1 kv 1 mars 13 helår
Bruttoresultat 0 0 - -
Administrationskostnader -53 -57 -241 -245
Övriga rörelseintäkter/kostnader 23 22 104 103
Rörelseresultat -30 -35 -137 -142
Utdelning från dotterbolag 70 180 973 1 083
Finansnetto -87 -76 -336 -325
Resultat efter finansnetto -47 69 500 616
Bokslutsdispositioner - - -105 -105
Skatt 25 28 157 160
Resultat efter skatt -22 97 552 671

Moderbolagets rapport över totalresultat

2013 2012 april 12- 2012
Mkr kv 1 kv 1 mars 13 helår
Resultat efter skatt -22 97 552 671
Övrigt totalresultat
Poster som kommer att omklassificeras till resultaträkningen:
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet -4 457 149 610
Kassaflödessäkringar 6 17 -39 -28
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat 0 -125 -31 -156
Summa poster som kommer att omklassificeras till resultaträkningen 2 349 79 426
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 2 349 79 426
Summa totalresultat för perioden -20 446 631 1 097

Moderbolagets balansräkning

31 mars 31 mars 31 dec
Mkr 2013 2012 2012
Tillgångar
Anläggningstillgångar 39 289 39 278 39 264
Övriga omsättningstillgångar 10 807 12 352 12 809
Likvida medel 1 094 1 202 539
Summa tillgångar 51 190 52 832 52 612
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 3 753 3 753 3 753
Fritt eget kapital 27 283 26 652 27 303
Summa eget kapital 31 036 30 405 31 056
Obeskattade reserver 175 661 175
Långfristiga skulder och avsättningar 16 508 12 441 16 455
Kortfristiga skulder och avsättningar 3 471 9 325 4 926
Summa eget kapital och skulder 51 190 52 832 52 612
Produktion och leveranser
Kton 1/11 2/11 3/11 4/11 1/12 2/12 3/12 4/12 1/13
Råstålsproduktion
- SSAB EMEA 943 957 612 741 832 867 551 713 744
- SSAB Americas 631 624 607 556 624 609 540 517 610
- Totalt 1 574 1 581 1 219 1 297 1 456 1 476 1 091 1 230 1 354
Plåtproduktion 1)
- SSAB EMEA 765 755 506 591 638 664 466 491 624
- SSAB Americas 592 579 563 537 591 571 516 487 574
- Totalt 1 357 1 334 1 069 1 128 1 229 1 235 982 978 1 198
Plåtleveranser
- SSAB EMEA 571 556 418 455 511 437 378 373 469
- SSAB Americas 623 628 612 579 622 626 540 530 587
- SSAB APAC 57 64 46 52 41 46 38 42 44
- Totalt 1 251 1 248 1 076 1 086 1 174 1 109 956 945 1 100
därav nischprodukter
- SSAB EMEA 233 244 187 190 227 215 186 172 200
- SSAB Americas 170 154 171 150 193 154 143 135 179
- SSAB APAC 56 61 45 52 39 45 36 40 42
- Totalt nischprodukter 459 459 403 392 459 414 365 347 421

1) Inklusive legovalsning.

För ytterligare information:

Helena Stålnert, Informationsdirektör Tel. 08 - 45 45 734 Catarina Ihre, Director, Investor Relations, Tel. 08 - 45 45 729

Halvårsrapport 2013:

Halvårsrapport 2013 publiceras den 19 juli 2013.

SSAB AB (publ)

Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com