AI assistant
SSAB — Interim / Quarterly Report 2011
Feb 10, 2012
2975_10-k_2012-02-10_2206253f-f6ea-488f-a75e-8dad6231368d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2011
Kvartalet
- Försäljningen ökade med 7 % och uppgick till 10 898 (10 205) Mkr
- Rörelseresultatet förbättrades till 50 (-55) Mkr
- Resultatet efter finansnetto förbättrades till -98 (-150) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till -0,23 (-0,37) kronor
- Det operativa kassaflödet förbättrades och uppgick till 1 671 (-105) Mkr och rörelsens kassaflöde till 1 828 (-376) Mkr
Helåret
- Försäljningen ökade med 12 % och uppgick till 44 640 (39 883) Mkr
- Rörelseresultatet förbättrades och uppgick till 2 512 (1 132) Mkr
- Resultatet efter finansnetto förbättrades till 1 998 (730) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till 4,82 (2,23) kronor
- Det operativa kassaflödet uppgick till 2 821 (-172) Mkr och rörelsens kassaflöde till 2 200 (-731) Mkr
- Nischprodukterna utgör nu 37 (32) % av plåtleveranserna
- Utdelningen föreslås uppgå till 2,00 (2,00) kronor per aktie motsvarande 648 (648) Mkr
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år. Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 22.)
Koncernchefens kommentar
Rörelseresultatet på 50 (-55) Mkr för fjärde kvartalet speglar en fortsatt svag utveckling i framförallt Europa. I linje med den information som gavs i rapporten för tredje kvartalet har vi under fjärde kvartalet noterat lägre priser på våra standardprodukter i både Europa och Nordamerika medan prisnedgången på våra höghållfasta stål varit mindre.
De lager som byggdes upp för att hantera sommarens och höstens stora investerings- och underhållsstopp har vi nu huvudsakligen avvecklat under fjärde kvartalet, vilket bidrog till att det operativa kassaflödet förbättrades till 1,7 (-0,1) Mdkr.
Den svaga utvecklingen i Europa har lett till en betydande lageravveckling hos våra kunder under hösten. Vi har även noterat lageravveckling på andra marknader, men inte i samma utsträckning.
Till följd av den låga efterfrågan i Europa har vi även under fjärde kvartalet stått stilla med en av våra masugnar i Oxelösund. Det innebär att kapacitetsutnyttjandet i vår svenska verksamhet uppgick till cirka 70 procent. På grund av den minskade produktionen har utsläppen av koldioxid från verksamheten reducerats och vi har därmed under fjärde kvartalet kunnat sälja de utsläppsrätter som ej behövt utnyttjas. I vår verksamhet i Americas har vi, med undantag för ett planerat underhållsstopp i Montpelier, producerat med normalt kapacitetsutnyttjande. Affärsområdet Americas fortsätter att leverera goda resultat och har i oberoende kundmätningar, utsetts till den bästa leverantören bland stålproducenterna på den nordamerikanska marknaden.
Under andra kvartalet räknar vi med att investeringen i den nya härdlinjen i Mobile ska tas i drift. Tillsammans med investeringen i en ny kylsträcka i Borlänge samt investeringen för tjock kyld grovplåt i Oxelösund har vi en världsunik bredd i vårt sortiment av kylda stål. För att ytterligare tillvarata de möjligheter som finns på marknaden och öka satsningarna i utvecklingsarbetet av höghållfasta stål, förstärker vi koncernledningen med två funktioner. En med övergripande ansvar för marknads- och försäljningsfrågorna och en med motsvarande ansvar för teknik- och produktutvecklingen.
Utvecklingen framöver ser olika ut beroende på marknad. Det finns tydliga tecken på att en återhämtning har inletts i Nordamerika och flera grovplåtsproducenter har annonserat prishöjningar för leveranser under första kvartalet. Efterfrågan i Europa är fortsatt svag med låga prisnivåer. Vi har därför initierat ett effektiviseringsprogram inom EMEA som innebär en sänkt kostnadsbas på cirka 800 Mkr, genom strukturåtgärder, ökad flexibilitet och en allmän kostnadsöversyn. Återbetalningstiden för programmet är mindre än ett år. I Asien och i Latinamerika fortsätter den stabila utvecklingen. Den sjunkande prisutvecklingen i stora delar av världen under fjärde kvartalet kommer att ha en negativ effekt på SSABs priser i första kvartalet 2012. Till följd av lägre järnmalmspriser har vårt järnmalmsavtal för leveranser under första kvartalet omförhandlats, vilket får positivt genomslag i resultatet för andra kvartalet.
Koncernens resultat
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 10 898 | 10 205 | 44 640 | 39 883 |
| Rörelseresultat | 50 | -55 | 2 512 | 1 132 |
| Varav rörelseresultat per affärsområde | ||||
| - SSAB EMEA 1) | -248 | -70 | 649 | 373 |
| - SSAB Americas | 414 | 235 | 2 109 | 1 169 |
| - SSAB APAC | 96 | 17 | 324 | 232 |
| - Tibnor | 15 | 18 | 254 | 421 |
| - Avskrivning på övervärden 2) | -197 | -202 | -758 | -870 |
| - Övrigt | -30 | -53 | -66 | -193 |
| 50 | -55 | 2 512 | 1 132 | |
| Finansnetto | -148 | -95 | -514 | -402 |
| Resultat efter finansnetto | -98 | -150 | 1 998 | 730 |
| Skatt | 22 | 31 | -438 | 39 |
| Resultat efter skatt för kvarvarande verksamhet | -76 | -119 | 1 560 | 769 |
| Resultat efter skatt för avvecklad verksamhet 3) | - | - | - | -164 |
| Periodens resultat efter skatt | -76 | -119 | 1 560 | 605 |
Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 22.
1) I resultatet för helåret ingår vinst vid försäljning av utsläppsrätter med 275 (4) Mkr, varav i fjärde kvartalet 270 (1) Mkr.
2) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
3) Den avvecklade verksamheten avser den under 2008 avyttrade rörverksamheten i Nordamerika. Kostnaden under 2010 avser garantiåtaganden gentemot köparen avseende skatt.
| Nyckeltal | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| kv 4 | kv 4 | helår | helår | |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | 5 | 2 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 5 | 2 |
| Resultat per aktie (kr) | -0,23 | -0,37 | 4,82 | 1,72 |
| -varav för kvarvarande verksamhet (kr) | -0,23 | -0,37 | 4,82 | 2,23 |
| Eget kapital (Mkr) | 30 768 | 30 020 | 30 768 | 30 020 |
| Nettoskuld (Mkr) | 18 475 | 17 589 | 18 475 | 17 589 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 60 | 59 | 60 | 59 |
Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 22.
Marknaden
Under 2011 uppgick den globala produktionen av råstål till 1 527 (1 430) miljoner ton, enligt World Steel Association (WSA), en ökning med 6,8 % jämfört med 2010. Kinas andel av världsproduktionen av råstål uppgick till 46 (45) %. Under fjärde kvartalet gick världsproduktionen av råstål ned med 5 % jämfört med kvartalet innan.
Lageravveckling under det fjärde kvartalet av 2011 var påtaglig till följd av osäkerheten i konjunkturutvecklingen. Detta ledde till en svagare efterfrågan på stålprodukter, framförallt i Europa men även i andra delar av världen. Marknadspriserna på varmvalsad tunnplåt i Europa hade fortsatt en negativ trend men verkar ha bottnat under kvartalet. I Kina började tunnplåtspriserna stiga i december efter en nedgång i början av kvartalet. Marknadspriserna på grovplåt både i Nordamerika och i Kina fortsatte att sjunka något under stora delar av kvartalet.
Mot slutet av kvartalet började efterfrågan visa tecken på återhämtning, framförallt i Nordamerika, och grovplåtspriserna började stiga. Flera ledande grovplåtstillverkare annonserade prishöjningar för okontrakterade leveranser under Q1 2012. Dessa annonserade prishöjningar beror dels på den förbättrade efterfrågan på den Nordamerikanska marknaden, dels på högre skrotpriser.
Lageravvecklingen påverkade även efterfrågan på SSABs nischprodukter, dock i mindre utsträckning än på standardstål. Segmenten Material Handling samt Energy-segmentet i Nordamerika var de starkaste segmenten.
Vår bedömning är att lagernivåerna både i kundled och hos ståldistributörerna är låga efter den lageravveckling som skedde under andra halvåret 2011.
Utsikter på kort sikt
SSAB har förstärkt sina positioner inom kylda stål genom investeringar i nya anläggningar som ökar kapaciteten av kylda stål med 500 000 ton. Dessa investeringsprojekt kommer att avslutas under första halvåret 2012. Detta kommer att påverka SSABs investeringsnivåer under 2012 som därmed blir väsentligt lägre än under 2011.
I USA finns det tecken på återhämtning. I Europa är läget fortsatt osäkert till följd av den statsfinansiella krisen. Efter den tydliga lageravvecklingen under fjärde kvartalet kan en viss lageruppbyggnad ske under första delen av 2012. I Asien väntas efterfrågan vara stabil.
Produktionen kommer löpande att anpassas till den rådande efterfrågan och för närvarade är en av SSABs tre masugnar stoppad. Produktionen i de Nordamerikanska verken bedöms fortsätta på en normal nivå.
Ett nytt avtal för priset på järnmalm har tecknats avseende leveranser under första kvartalet 2012 och innebär en sänkning med 12 % i USD jämfört med priset under fjärde kvartalet 2011. Det nya priset kommer att få genomslag i resultat först från andra kvartalet.
Spotpriserna på kol har i januari 2012 sjunkit med cirka 5 % medan spotpriserna på skrot i Nordamerika har stigit med cirka 12 % från mitten av november till slutet av januari för att åter falla tillbaka med 6 % i början av februari.
SSABs priser på grovplåt i Nordamerika väntas stiga något jämfört med kvartalet innan till följd av de annonserade prishöjningarna på ännu okontrakterade leveranser. I övriga delar av världen kommer den sjunkande prisutvecklingen under fjärde kvartalet att ha negativ inverkan på kontrakterade prisavtal för första kvartalet jämfört med fjärde kvartalet 2011.
Koncernen
Helåret i sammandrag
Råvaror
Spotpriserna på såväl malm som kol kom under press under det tredje kvartalet vilket fortsatte under fjärde kvartalet. SSABs överenskommelser avseende nya priser på järnmalm för andra, tredje och fjärde kvartalet innebar en prisökning i USD med 19 % jämfört med priserna i första kvartalet. I svenska kronor innebar det en prisökning på cirka 8 %.
SSAB köper cirka 60 % av årsbehovet av kol från Australien och resten från USA. Prisavtalen för australiensiskt kol tecknas numera månadsvis och månadsavtalen under fjärde kvartalet innebar en prissänkning i USD på 20 % jämfört med priset under tredje kvartalet 2011. I svenska kronor innebar det en prissänkning på cirka 17 %. Det lägre priset får full resultateffekt först i slutet av andra kvartalet 2012. Kolinköp från USA sker genom årsavtal. Hela SSABs amerikanska kolinköp för 2011 innebar en prisökning i USD på drygt 36 % respektive 10 % i SEK i förhållande till årsavtalet 2010.
Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Marknadspriserna på skrot i USA sjönk något under inledningen av första kvartalet 2011 för att åter stiga något i inledningen av andra kvartalet. Priserna var oförändrade under tredje och fjärde kvartalet med undantag av en tillfällig prisnedgång i november.
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under helåret ökade med 1 % jämfört med 2010 och uppgick till 4 661 (4 606) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 15 % jämfört med 2010. Sammantaget under 2011 utgjorde andelen nischprodukter 37 (32) % av de totala leveranserna.
Såväl råstålsproduktionen som plåtproduktionen för 2011 minskade med 1 % jämfört med 2010.
Försäljning
Försäljningen under helåret uppgick till 44 640 (39 883) Mkr, en ökning med 4 757 Mkr eller 12 % jämfört med 2010. Högre priser svarade för en positiv effekt på 13 procentenheter, bättre volym och mix för 6 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 7 procentenheter.
Resultat
Rörelseresultatet under 2011 förbättrades med 1 380 Mkr jämfört med 2010 och uppgick till 2 512 (1 132) Mkr. Valutaförändringar, jämfört med i fjol, (effekten av att försäljning och inköp skett till andra kurser 2011 än under 2010) påverkade rörelseresultatet positivt med cirka 500 Mkr.
| Förändring av rörelseresultatet mellan 2011 och 2010 (Mkr) | |
|---|---|
| Stålrörelsen | |
| - Högre priser | 5 550 |
| - Högre volymer | 910 |
| - Högre rörlig tillverkningskostnad | -5 150 |
| - Valutaförändringar jämfört med 2010 | 500 |
| - Sålda utsläppsrätter | 271 |
| Tibnor | |
| - Volymer, förändring mix och marginaler | -140 |
| Högre fasta kostnader | -537 |
| Övrigt | -24 |
| Förändring av rörelseresultatet | 1 380 |
Finansnettot för helåret uppgick till -514 (-402) Mkr. Finansnettot har påverkats negativt huvudsakligen av högre räntesatser samt en högre nettoskuld, jämfört med 2010.
Resultatet efter finansnetto uppgick till 1 998 (730) Mkr, en förbättring med 1 268 Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna), exklusive avyttrad verksamhet, för helåret uppgick till 1 560 (721) Mkr eller 4,82 (2,23) kronor per aktie. Skatten för 2011 uppgick till -438 (+39) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för helåret uppgick till 2 821 (-172) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet men negativt av ökade kundfordringar. Nettokassaflödet uppgick till -817 (-2 799) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för investeringar på 3 111 (2 011) Mkr (varav strategiska investeringar på 1 832 (1 170) Mkr) och av företagsförvärv (inklusive minoriteten i Tibnor) med 492 (0) Mkr. Nettoskulden påverkades vidare av utdelningar med totalt 693 (339) Mkr. Nettoskulden ökade med 886 Mkr under helåret och uppgick per den 31 december till 18 475 (17 589) Mkr. Nettoskuldsättningsgraden minskade med fem procentenheter jämfört med föregående kvartal och uppgick till 60 %.
Operativt kassaflöde per affärsområde
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| SSAB EMEA | 691 | -692 | 1 261 | -1 736 |
| SSAB Americas | 555 | 414 | 1 296 | 1 461 |
| SSAB APAC | 151 | 44 | 24 | 162 |
| Tibnor | 321 | 172 | 356 | 42 |
| Övrigt | -47 | -43 | -116 | -101 |
| Operativt kassaflöde | 1 671 | -105 | 2 821 | -172 |
| Finansiella poster | -180 | -104 | -481 | -392 |
| Skatter | 337 | -167 | -140 | -167 |
| Rörelsens kassaflöde | 1 828 | -376 | 2 200 | -731 |
| Strategiska investeringar | -446 | -476 | -1 832 | -1 170 |
| Förvärv rörelser och andelar | 3 | - | -99 | - |
| Avyttring rörelser och andelar 1) | - | -503 | - | -559 |
| Kassaflöde före utdelning och finansiering | 1 385 | -1 355 | 269 | -2 460 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | -648 | -324 |
| Utdelning till innehav utan bestämmande | ||||
| inflytande | - | - | -45 | -15 |
| Förvärv innehav utan bestämmande inflytande 2) | - | - | -393 | - |
| Nettokassaflöde | 1 385 | -1 355 | -817 | -2 799 |
| Nettoskuld vid periodens början | -19 862 | -16 142 | -17 589 | -15 315 |
| Nettokassaflöde | 1 385 | -1 355 | -817 | -2 799 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital 3) | -74 | -144 | -155 | 599 |
| Valutaeffekter 4) | 76 | 52 | 86 | -74 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -18 475 | -17 589 | -18 475 | -17 589 |
Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 22.
1) För 2010 ingår betalning av garantiåtaganden avseende skatt gentemot köparen av rörverksamheten med 591 Mkr.
2) I maj 2011 förvärvades minoritetens andel i Tibnor.
3) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
4) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.
Löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 december till 5,1 (3,3) år med en räntebindningstid på 1,1 (0,7) år. Av låneportföljen på 20 547 (19 763) Mkr utgjorde 1 922 (1 734) Mkr kortfristiga företagscertifikat inklusive dagslån och 18 625 (18 029) Mkr av långsiktig finansiering med en genomsnittlig löptid på 5,6 (3,6) år. Den genomsnittliga löptiden har ökats under året dels genom refinansieringar av befintliga lån, dels genom att Alabama tax revenue bond har omklassificerats som långfristig efter det att löptiden på motgarantin som säkerställer finansieringen förlängts.
Koncernens likvida beredskap
| 2011 | 2010 | |
|---|---|---|
| Mkr | 31 dec | 31 dec |
| Likvida medel | 1 648 | 1 314 |
| Outnyttjade kreditlöften | 11 693 | 12 205 |
| Likvid beredskap | 13 341 | 13 519 |
| -som andel av årsomsättningen (rullande 12) | 30% | 34% |
| Avgår företagscertifikat | -1 922 | -1 334 |
| Likvid beredskap exklusive företagscertifikat | 11 419 | 12 185 |
| -som andel av årsomsättningen (rullande 12) | 26% | 31% |
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och på eget kapital efter skatt för helåret uppgick till 5 % respektive 5 % medan de för helåret 2010 uppgick till 2 % respektive 2 %.
Eget kapital
Efter tillägg av årets resultat hänförligt till bolagets aktieägare på 1 560 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av omräkningsdifferenser) på 274 Mkr samt efter avdrag för utdelning uppgående till 648 Mkr och efter förvärv av minoritetens andel av Tibnor, uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 30 768 (29 829) Mkr, vilket motsvarade 94,98 (92,08) kronor per aktie.
Investeringar
Under året togs beslut om nya investeringar på totalt 1 065 (1 772) Mkr varav 117 (753) Mkr avsåg strategiska investeringar. Investeringsutbetalningarna, inklusive företagsförvärv, under helåret uppgick till 3 210 (2 011) Mkr, varav 1 832 (1 170) Mkr avsåg strategiska investeringar och 99 (-) Mkr avsåg företagsförvärv.
Förvärv av minoritetens andel i Tibnor
Sedan maj är SSAB helägare till Tibnor AB. Detta skedde genom att SSAB förvärvade Outokumpus minoritetsandel om 15 % av aktierna. Köpeskillingen uppgick till 393 Mkr.
Utvecklingen under fjärde kvartalet
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under fjärde kvartalet ökade endast med 1 % jämfört med det säsongsmässigt svaga tredje kvartalet trots att ett antal order av standardstål accepterades till lägre priser för att belägga stålverken i Sverige. Leveranserna minskade med 4 % jämfört med fjärde kvartalet 2010. Leveranserna av nischprodukter minskade med 3 % jämfört med tredje kvartalet 2011 och minskade med 5 % jämfört med fjärde kvartalet i fjol. Sammantaget under kvartalet utgjorde andelen nischprodukter 36 (37) % av de totala leveranserna.
Råstålsproduktionen ökade under fjärde kvartalet med 6 % jämfört med tredje kvartalet 2011 men minskade med 9 % jämfört med fjärde kvartalet i fjol. Plåtproduktionen ökade med 6 % jämfört med tredje kvartalet 2011 men minskade med 11 % jämfört med fjärde kvartalet 2010.
Försäljning
Försäljningen under kvartalet uppgick till 10 898 (10 205) Mkr, en ökning med 693 Mkr eller 7 % jämfört med fjärde kvartalet 2010. Högre priser svarade för en positiv effekt på 7 procentenheter och en bättre produktmix en positiv effekt på 3 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 2 procentenheter och valutaeffekter för en negativ effekt på 1 procentenhet.
Resultat
Rörelseresultatet under fjärde kvartalet förbättrades med 105 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2010 och uppgick till 50 (-55) Mkr. Valutaförändringar, jämfört med fjärde kvartalet 2010, (effekten av att
försäljning och inköp skett till andra kurser 2011 än under 2010) påverkade försäljningen negativt med cirka 125 Mkr medan valutaförändringar på kostnaderna och omräkningseffekter påverkade positivt med cirka 425 Mkr. Den positiva valutaeffekten på kostnaderna förklaras i huvudsak av lägre valutakurser vid säkringen av inköpen av råvara under 2011 jämfört med 2010. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
| Förändring av rörelseresultatet mellan fjärde kvartalet 2011 och 2010 (Mkr) | |
|---|---|
| Stålrörelsen | |
| - Högre priser | 750 |
| - Lägre volymer | -70 |
| - Högre rörlig tillverkningskostnad | -1 250 |
| - Valutaförändringar jämfört med fjärde kvartalet 2010 | 300 |
| - Sålda utsläppsrätter | 269 |
| Tibnor | |
| - Volymer, förändring mix och marginaler | -15 |
| Lägre fasta kostnader | 18 |
| Övrigt | 103 |
| Förändring av rörelseresultatet | 105 |
Finansnettot för kvartalet uppgick till -148 (-95) Mkr.
Resultatet efter finansnetto för kvartalet uppgick till -98 (-150) Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för kvartalet uppgick till -76 (-120) Mkr eller -0,23 (-0,37) kronor per aktie. Skatten för kvartalet uppgick till +22 (+31) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet uppgick under kvartalet till 1 671 (-105) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet och ett minskat rörelsekapital, främst genom minskade varulager. Varulagren har minskat främst på grund av att produktionen anpassats till efterfrågan. Nettokassaflödet uppgick till 1 385 (-1 355) Mkr och påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar på 446 (476) Mkr. Nettoskulden minskade under kvartalet med 1 387 Mkr uppgick till 18 475 Mkr.
SSAB EMEA
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår | |
| Försäljning | 5 820 | 5 720 | 23 768 | 21 428 | |
| Rörelseresultat före avskrivningar 1), 3) | 56 | 211 | 1 800 | 1 493 | |
| Rörelseresultat 1), 3) | -248 | -70 | 649 | 373 | |
| Rörelsemarginal (%) 1) | -4% | -1% | 3% | 2% | |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital (%) 1) | - | - | 4% | 3% | |
| Leveranser (kton) | - Kylda stål | 73 | 77 | 330 | 269 |
| - AHSS | 117 | 120 | 524 | 464 | |
| - Standard | 265 | 289 | 1 146 | 1 301 | |
| Produktion (kton) | - Råstål | 741 | 864 | 3 253 | 3 418 |
| - Plåt | 591 | 713 | 2 617 | 2 720 | |
| Operativt kassaflöde | 691 | -692 | 1 261 | -1 736 | |
| Löpande investeringar | -277 | -138 | -1 087 | -632 | |
| Strategiska investeringar 2) | -142 | -235 | -750 | -694 |
1) Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper.
2) Inkluderar företagsförvärv under andra kvartalet av en polsk ståldistributör samt 30 % i ett holländskt Hardox Wearpart bolag för totalt 52 Mkr.
3) I resultatet ingår vinst vid försäljning av utsläppsrätter med 275 (4) Mkr, varav i fjärde kvartalet 270 (1) Mkr.
Det fjärde kvartalet utmärktes av en avvaktande hållning från flertalet kunder. Efterfrågan var dock fortsatt stabil från gruvindustrin inom segmentet Material Handling och även delar inom Construction Machinery visade fortsatt god efterfrågan. Leveranserna av plåt ökade med 9 % jämfört med det tredje kvartalet 2011 men minskade med 6 % jämfört med fjärde kvartalet 2010 och uppgick till 455 (486) kton. Leveranserna av nischprodukter minskade med 4 % jämfört med fjärde kvartalet 2010 och uppgick till 190 (197) kton. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 42 (41) % av de totala leveranserna.
Den lägre efterfrågan satte press på priserna och jämfört med tredje kvartalet 2011, minskade priserna i lokal valuta på avancerade höghållfasta stål (AHSS) 2 % och efter mix- och valutaeffekter innebar det att prisändringarna totalt uppgick till -3 %. Priserna på kylda stål minskade i lokal valuta med 2 % och efter mixeffekter innebar det att prisändringarna totalt uppgick till -5 %. Priserna på standardstål minskade med 7 % jämfört med tredje kvartalet, och efter produktmix och valutaeffekter på -5 %, uppgick de totala prisändringarna till -12 %. Se tabellen nedan.
Råstålsproduktionen minskade med 14 % jämfört med fjärde kvartalet 2010 till följd av en fortsatt bromsad produktion under kvartalet. Den ena masugnen i Oxelösund var stoppad under kvartalet medan masugnen i Luleå kördes på reducerad kapacitet. Plåtproduktionen minskade med 17 % jämfört med samma period 2010.
Försäljningen ökade med 2 % jämfört med fjärde kvartalet 2010 och uppgick till 5 820 (5 720) Mkr. En bättre produktmix inklusive högre priser svarade för en positiv effekt på 7 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 4 procentenheter och valutaeffekter för en negativ effekt på 1 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -248 (-70) Mkr, en försämring med 178 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2010. Valutaförändringar, jämfört med fjärde kvartalet 2010, (effekten av att försäljning och inköp skett till andra kurser 2011 än under 2010) påverkade resultatet positivt med cirka 280 Mkr. Försäljning av utsläppsrätter påverkade resultatet positivt med 270 (1) Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 691 (-692) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av rörelseresultatet men påverkades positivt av ett lägre varulager och av sålda utsläppsrätter.
Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 220 (295) Mkr. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 419 (373) Mkr varav 142 (235) Mkr avsåg strategiska investeringar. Det största pågående projektet utgörs av en investering för att producera kylda stål vid anläggningen i Borlänge. Anläggningen tas i drift fullt ut under första kvartalet 2012.
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Standard- | Kylda | |
|---|---|---|---|---|
| kvartal 4/10 till 4/11 | Mkr | kvartal 3/11 till 4/11 | plåt | stål |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | 280 | Prisändring lokal valuta | -7% | -2% |
| Pris | 40 | Ändrad produktmix | -5% | -3% |
| Volym | -60 | Valutaförändringar | 0% | 0% |
| Rörliga kostnader | -820 | Netto prisändring | -12% | -5% |
| Fasta kostnader | 47 | |||
| Försäljning utsläppsrätter | 269 | |||
| Övrigt | 66 | |||
| Förändring av rörelseresultatet | -178 |
| Prisanalys | Standard- | Kylda | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kvartal 3/11 till 4/11 | plåt | stål | AHSS |
| 280 | Prisändring lokal valuta | -7% | -2% | -2% |
| 40 | Ändrad produktmix | -5% | -3% | 0% |
| -60 | Valutaförändringar | 0% | 0% | -1% |
| -820 | Netto prisändring | -12% | -5% | -3% |
SSAB Americas
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 4 207 | 3 608 | 17 099 | 14 581 |
| Rörelseresultat före avskrivningar 4) | 527 | 330 | 2 495 | 1 572 |
| Rörelseresultat 1,4) | 414 | 235 | 2 109 | 1 169 |
| Rörelsemarginal (%) 4) | 10% | 7% | 12% | 8% |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital (%) 2,4) | - | - | 27% | 16% |
| Leveranser (kton) - Kylda stål |
50 | 46 | 196 | 178 |
| - AHSS | 100 | 126 | 449 | 384 |
| - Standard | 429 | 426 | 1 797 | 1 794 |
| Produktion (kton) - Råstål |
556 | 567 | 2 418 | 2 334 |
| - Plåt | 537 | 553 | 2 271 | 2 209 |
| Operativt kassaflöde 4) | 555 | 414 | 1 296 | 1 461 |
| Löpande investeringar | -54 | -17 | -158 | -158 |
| Strategiska investeringar 3) | -257 | -184 | -1 048 | -418 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar.
2) Avkastningen beräknas exklusive övervärden. Inklusive övervärden är avkastningen 4 % respektive 1 %.
3) Inkluderar förvärv under tredje kvartalet av slitplåtstillverkaren Hard Wear Inc. för 78 Mkr.
4) Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper.
Efterfrågan under fjärde kvartalet var fortsatt god från gruvindustrin inom segmentet Material Handling, från delar inom Construction Machinery samt från segmentet Energy. Automotive uppvisade, efter ett svagt tredje kvartal, åter en ökad efterfrågan. Leveranserna av plåt var 5 % lägre än tredje kvartalet 2011 och 3 % lägre än fjärde kvartalet 2010 och uppgick till 579 (598) kton. Leveranserna av nischprodukter var 13 % lägre än under fjärde kvartalet 2010 och uppgick till 150 (172) kton och utgjorde därmed 26 (29) % av de totala leveranserna under fjärde kvartalet.
Jämfört med tredje kvartalet minskade priserna i USD på AHSS med 4 % men efter mixeffekter och valutaeffekter uppgick prisändringarna till -5 % i USD. För kylda stål uppgick prisändringen till -4 % och efter mix- och valutaeffekter till -5 % i USD. Priserna på standardstål minskade med -7 % och efter mix- och valutaeffekter uppgick prisändringarna till -8 % i USD. Se tabellen nedan.
Såväl råstålsproduktionen som plåtproduktionen minskade under kvartalet med 2 % respektive 3 % jämfört med fjärde kvartalet 2010. Anläggningen i Montpelier var stängd för underhållsarbete från slutet av tredje kvartalet till slutet av oktober.
Försäljningen under fjärde kvartalet ökade med 17 % jämfört med fjärde kvartalet 2010 och uppgick till 4 207 (3 608) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 18 procentenheter, en bättre produktmix för en positiv effekt på 2 procentenheter medan volym- och valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 3 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 414 (235) Mkr, en förbättring med 179 Mkr. Valutaförändringar, jämfört med fjärde kvartalet 2010, (effekten av att försäljning och inköp skett till andra kurser 2011 än under 2010) påverkade resultatet positivt med cirka 25 Mkr. Tack vare ett problemfritt genomfört underhållsarbete på anläggningen i Montpelier, begränsades den negativa resultateffekten för kvartalet till cirka 200 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet påverkades positivt av rörelseresultatet och av ett något minskat rörelsekapital och uppgick till 555 (414) Mkr.
Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 18 (20) Mkr. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 311 (201) Mkr, varav 257 (184) Mkr avsåg strategiska investeringar. Det största pågående projektet utgörs av bygget av en andra härdlinje i Mobile, Alabama för att öka produktionskapaciteten för kylda stål med ca 200 kton. Härdlinjen beräknas tas i full drift under andra kvartalet 2012.
| Fasta kostnader | -44 |
|---|---|
| Övrigt | 13 |
| Förändring av rörelseresultatet | 179 |
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Standard- | Kylda | ||
|---|---|---|---|---|---|
| kvartal 4/10 till 4/11 | Mkr | kvartal 3/11 till 4/11 | plåt | stål | AHSS |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | 25 | Prisändring lokal valuta | -7% | -4% | -4% |
| Pris | 650 | Ändrad produktmix | 0% | 1% | 1% |
| Volym | -45 | Valutaförändringar mot USD | -1% | -2% | -2% |
| Rörliga kostnader | -420 | Netto prisändring i USD | -8% | -5% | -5% |
SSAB APAC
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 708 | 518 | 2 811 | 2 326 |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 97 | 19 | 329 | 238 |
| Rörelseresultat | 96 | 17 | 324 | 232 |
| Rörelsemarginal (%) | 14% | 3% | 12% | 10% |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital (%) | - | - | 29% | 33% |
| Leveranser (kton) - Kylda stål |
30 | 23 | 130 | 100 |
| - AHSS | 22 | 21 | 84 | 89 |
| - Standard | 0 | 0 | 5 | 27 |
| Operativt kassaflöde | 151 | 44 | 24 | 162 |
| Löpande investeringar | 0 | 0 | -2 | -2 |
| Strategiska investeringar | -44 | -57 | -164 | -58 |
Efterfrågan under fjärde kvartalet, främst på kylda stål, var fortsatt god i Kina och Australien, inte minst inom segmenten Materials Handling och från större anläggningsmaskiner inom Construction Machinery. Avmattningen i Kina fortsatte dock för Lifting inom Construction Machinery. Leveranserna av nischprodukter ökade med 16 % jämfört med tredje kvartalet 2011 och ökade med 18 % jämfört med fjärde kvartalet 2010. Leveranserna av nischprodukter uppgick till 52 (44) kton och utgjorde 100 (100) % av de totala leveranserna.
Priserna i lokala valutor på leveranserna av kylda stål var oförändrade jämfört med tredje kvartalet. Priserna i lokala valutor på AHSS ökade med 5 % jämfört med tredje kvartalet och efter mixeffekt och valutaeffekt på 3 %, uppgick de totala prisändringarna till 8 %. Se tabellen nedan.
Försäljningen ökade med 37 % jämfört med fjärde kvartalet 2010 och uppgick till 708 (518) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 10 procentenheter, volymökningar för en positiv effekt på 20 procentenheter samt en bättre produktmix inklusive valutaeffekter för en positiv effekt på 7 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 96 (17) Mkr, en ökning med 79 Mkr. Valutaförändringar, jämfört med fjärde kvartalet 2010, påverkade resultatet negativt med cirka 5 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet påverkades positivt av rörelseresultatet och av minskade varulager. Det operativa kassaflödet uppgick till 151 (44) Mkr.
Inga beslut om nya investeringar togs under kvartalet. Det största pågående projektet utgörs av färdigställningslinjen i Kunshan, Kina. Linjen kommer att ha kapacitet för formatering, blästring samt målning och beräknas tas i bruk under första kvartalet 2012. Investeringen omfattar även ett forsknings- och utvecklingscenter som kommer att fokusera på bearbetning och applikationsutveckling av höghållfasta stål. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 44 (57) Mkr och avsåg strategiska investeringar.
| Prisanalys | Kylda | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | kvartal 3/11 till 4/11 | stål | AHSS |
| -5 | Prisändring lokal valuta | 0% | 5% |
| 60 | Ändrad produktmix | -3% | 0% |
| 35 | Valutaförändringar | 3% | 3% |
| -10 | Netto prisändring | 0% | 8% |
| 2 | |||
| -3 | |||
| 79 | |||
| Prisanalys | Kylda | |
|---|---|---|
| kvartal 3/11 till 4/11 | stål | AHSS |
| Prisändring lokal valuta | $0\%$ | 5% |
| Ändrad produktmix | $-3%$ | በ% |
| Valutaförändringar | 3% | 3% |
| Netto prisändring | በ% |
S S A B B O K S L U T S K O M M U N I K É 2 0 1 1
Tibnor
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 1 699 | 1 801 | 7 244 | 6 696 |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 26 | 29 | 298 | 470 |
| Rörelseresultat | 15 | 18 | 254 | 421 |
| Rörelsemarginal (%) | 1% | 1% | 4% | 6% |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital (%) | - | - | 14% | 22% |
| Leveranser (kton) | 153 | 158 | 631 | 613 |
| Operativt kassaflöde | 321 | 172 | 356 | 42 |
| Löpande investeringar | -14 | -21 | -32 | -47 |
De totala leveranserna ökade med 9 % under fjärde kvartalet jämfört med tredje kvartalet 2011, men minskade med 3 % jämfört med fjärde kvartalet 2010. Tibnors leveranser av tunnplåtsprodukter ökade jämfört med tredje kvartalet i år men minskade jämfört med fjärde kvartalet 2010.
Försäljningen minskade med 6 % jämfört med fjärde kvartalet 2010 och uppgick till 1 699 (1 801) Mkr. Minskningen förklaras av lägre priser med en negativ effekt på 3 procentenheter och lägre volymer med en negativ effekt på 3 procentenheter.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 15 (18) Mkr, en minskning med 3 Mkr. Resultatet påverkades av en nedskrivning av lager på 35 (35) Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 321 (172) Mkr. Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet påverkades positivt av rörelseresultatet och av minskade lager och kundfordringar.
Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 13 (9) Mkr. Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet uppgick till 14 (21) Mkr.
| Analys över rörelseresultatet | |
|---|---|
| kvartal 4/10 till 4/11 | Mkr |
| Marginal/volym/mix | -15 |
| Fasta kostnader | 13 |
| Övrigt | -1 |
| Förändring av rörelseresultatet | -3 |
Utsläppsrätter
SSAB EMEAs produktionsanläggningar i Sverige ingår i det europeiska handelssystemet för utsläppsrätter av koldioxid. I december meddelade Naturvårdsverket den preliminära tilldelningen av utsläppsrätter för den tredje handelsperioden 2013–2020. Tilldelningsförslaget visar på lägre tilldelning än för innevarande period. Slutgiltig tilldelning meddelas senare under 2012.
Händelser efter rapportperiodens slut
För att stärka lönsamheten i SSAB EMEA, initieras nu ett effektiviseringsprogram för affärsområdet. De viktigaste delarna omfattar en översyn av strukturen, bland annat innebärande avyttring av icke strategiska tillgångar, en ökad flexibilitet i kostnadsmassan genom en högre andel av kostnaderna görs beroende av kapacitetsutnyttjandet samt en allmän kostnadsöversyn. Åtgärderna kommer att innebära en neddragning av antalet tjänstemän i Sverige med cirka 10 %. Programmet väntas vara helt genomfört under 2013 och beräknas från 2014 innebära en årlig sänkning av kostnadsbasen med cirka 800 Mkr, varav en uthållig strukturell kostnadssänkning på 500 Mkr och genom att ytterligare 300 Mkr konverterats från fasta till rörliga kostnader. Programmet kommer att ge SSAB EMEA ett mer flexibelt produktionssystem och ha en återbetalningstid på mindre än ett år.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning uppgående till 2,00 (2,00) kr per aktie motsvarande 648 (648) Mkr.
Årsstämman
Årsstämman hålls den 26 mars 2012 i Stockholm. Årsredovisningen beräknas att distribueras under vecka 12 och kommer att finnas tillgänglig på bolagets huvudkontor samt på hemsidan www.ssab.com den från den 5 mars 2012.
Anmälan till årsstämman kan göras från och med den 20 februari 2012 till och med den 20 mars 2012 kl 12.00. Anmälan kan göras via SSABs hemsida eller per telefon 08-45 45 760.
Risker och osäkerheter
Med avseende på de statsfinansiella kriserna i Europa och USA följer ökade risker och en allmän osäkerhet. De huvudsakliga risker och osäkerhetsfaktorer som koncernen står inför med anledning av detta är relaterade till dess påverkan på efterfrågan.
För ytterligare information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen.
Redovisningsprinciper
Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.
Byte av redovisningsprincip
Koncernen har bytt redovisningsprincip avseende redovisning av de aktuariella vinster/förluster som uppkommer vid fastställandet av pensionsförpliktelsers nuvärde och verkligt värde på förvaltningstillgångar. Förändringen innebär att rörelseresultatet och resultat efter skatt för jämförelseåret 2010 har förbättrats med 8 Mkr respektive 5 Mkr.
Koncernen har även bytt redovisningsprincip vad gäller redovisning av investeringsstöd (tax credits) relaterade till investeringar som är gjorda i Mobile, Alabama, USA. Bytet av redovisningsprincip innebär att rörelseresultatet för jämförelseåret 2010 har förbättrats med 40 Mkr och resultat efter skatt med 0 Mkr. Samtidigt har en ny värdering gjorts av de framtida investeringsstöden och dessa är nu bokade till 542 (55) Mkr i balansräkningen.
På grund av en ändring i RFR 2 har moderbolaget bytt redovisningsprincip vad gäller redovisning av koncernbidrag. Ändringen gäller från och med 1 januari 2011 och jämförelseåret 2010 har justerats. Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas nu som finansiell intäkt respektive kostnad i resultaträkningen mot att tidigare redovisats direkt i eget kapital. Förändringen av redovisningsprincip innebär att resultat efter skatt i moderbolaget, för jämförelseåret 2010, har försämrats med 56 Mkr.
För detaljer kring effekterna av de ändrade redovisningsprinciperna, se sid 22.
Granskningsrapport Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Stockholm den 9 februari 2012
Martin Lindqvist VD och koncernchef
Koncernens resultaträkning
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 10 898 | 10 205 | 44 640 | 39 883 |
| Kostnad för sålda varor | -10 488 | -9 494 | -39 859 | -35 928 |
| Bruttoresultat | 410 | 711 | 4 781 | 3 955 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -700 | -816 | -2 926 | -2 834 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) | 328 | 41 | 613 | -46 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 12 | 9 | 44 | 57 |
| Rörelseresultat | 50 | -55 | 2 512 | 1 132 |
| Finansiella intäkter | 11 | -12 | 35 | 30 |
| Finansiella kostnader | -159 | -83 | -549 | -432 |
| Periodens resultat efter finansnetto | -98 | -150 | 1 998 | 730 |
| Skatt | 22 | 31 | -438 | 39 |
| Periodens resultat efter skatt för kvarvarande verksamhet | -76 | -119 | 1 560 | 769 |
| Periodens resultat efter skatt för avvecklad verksamhet 2) | - | - | - | -164 |
| Periodens resultat efter skatt | -76 | -119 | 1 560 | 605 |
| Varav tillhörigt: | ||||
| - moderbolagets aktieägare | -76 | -120 | 1 560 | 557 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | - | 1 | - | 48 |
| Nyckeltal | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| kv 4 | kv 4 | helår | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | 0 | -1 | 6 | 3 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | 5 | 2 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 5 | 2 |
| Resultat per aktie (kr) 3) | -0,23 | -0,37 | 4,82 | 1,72 |
| - varav för kvarvarande verksamhet (kr)3) | -0,23 | -0,37 | 4,82 | 2,23 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 94,98 | 92,08 | 94,98 | 92,08 |
| Soliditet inkl innehav utan bestämmande inflytande(%) | 49 | 49 | 49 | 49 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 60 | 59 | 60 | 59 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Antal anställda vid periodens slut | 9 107 | 8 790 | 9 107 | 8 790 |
Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 22.
1) I kvartalets utfall ingår främst reavinst på försäljning av utsläppsrätter på 270 (1) Mkr, valutakurseffekt på rörelsefordringar/- skulder med 7 (30) Mkr samt erhållet investeringsstöd i Alabama med 10 (18) Mkr.
2) Den avvecklade verksamheten avser den under 2008 avyttrade rörverksamheten i Nordamerika. Kostnaden 2010 avser garantiåtaganden gentemot köparen avseende skatt.
3) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.
Koncernens rapport över totalresultat
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Periodens resultat efter skatt | -76 | -119 | 1 560 | 605 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 194 | 440 | 482 | -1 759 |
| Kassaflödessäkringar | 225 | 96 | -102 | 181 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | -74 | -144 | -155 | 599 |
| Aktuariella vinster och förluster | -2 | -10 | -2 | -10 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | -9 | 0 | -18 | 0 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | -38 | 16 | 69 | -202 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 296 | 398 | 274 | -1 191 |
| Summa totalresultat för perioden | 220 | 279 | 1 834 | -586 |
| Varav tillhörigt: | ||||
| - moderbolagets aktieägare | 220 | 277 | 1 834 | -631 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 2 | 0 | 45 |
Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 22.
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
| Mkr | Aktie kapital |
Övriga tillskjutna medel |
Reserver | Balanserat resultat |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 1 januari 2010 | 2 851 | 9 944 | -916 | 18 962 | 30 841 | 161 | 31 002 |
| Justering ingående balans, omräkningsdifferens Justering ingående balans, |
53 | -53 | - | - | |||
| ändring redovisningsprincip | 3 | -60 | -57 | -57 | |||
| Justerat eget kapital 1 januari 2010 |
2 851 | 9 944 | -860 | 18 849 | 30 784 | 161 | 30 945 |
| Förändringar 1/1-31/12 2010 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -1 181 | 550 | -631 | 45 | -586 | ||
| Utdelning | -324 | -324 | -15 | -339 | |||
| Eget kapital 31 december 2010 | 2 851 | 9 944 | -2 041 | 19 075 | 29 829 | 191 | 30 020 |
| Förändringar 1/1-31/12 2011 | |||||||
| Totalresultat för perioden Utdelning till innehav utan be |
275 | 1 559 | 1 834 | 1 834 | |||
| stämmande inflytande Förvärv av innehav utan be |
- | -45 | -45 | ||||
| stämmande inflytande 1) | -3 | -244 | -247 | -146 | -393 | ||
| Utdelning | -648 | -648 | - | -648 | |||
| Eget kapital 31 december 2011 | 2 851 | 9 944 | -1 769 | 19 742 | 30 768 | - | 30 768 |
Antalet aktier uppgår till 323 934 775 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
1) I maj 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor.
Koncernens balansräkning
| 31 dec | 31 dec | 1 jan | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 18 911 | 18 643 | 19 701 |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 638 | 4 309 | 5 374 |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 693 | 17 063 | 17 137 |
| Andelar i intressebolag | 349 | 395 | 348 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 106 | 77 | 55 |
| Uppskjutna skattefordringar 1) | 702 | 160 | 164 |
| Summa anläggningstillgångar | 42 399 | 40 647 | 42 779 |
| Varulager | 11 687 | 11 389 | 8 221 |
| Kundfordringar | 5 734 | 5 057 | 4 435 |
| Aktuella skattefordringar | 381 | 742 | 667 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 590 | 1 905 | 665 |
| Likvida medel | 1 648 | 1 314 | 3 652 |
| Summa omsättningstillgångar | 21 040 | 20 407 | 17 640 |
| Summa tillgångar | 63 439 | 61 054 | 60 419 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 30 768 | 29 829 | 30 784 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 191 | 161 |
| Summa eget kapital | 30 768 | 30 020 | 30 945 |
| Uppskjutna skatteskulder | 4 919 | 4 952 | 5 283 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 298 | 256 | 551 |
| Förutbetalda intäkter 1) | 543 | 55 | 56 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 16 940 | 16 786 | 14 878 |
| Summa långfristiga skulder | 22 700 | 22 049 | 20 768 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 3 607 | 2 977 | 3 998 |
| Aktuella skatteskulder | 188 | 200 | 96 |
Leverantörsskulder 4 296 4 048 3 063 Övriga kortfristiga skulder 1 880 1 760 1 549 Summa kortfristiga skulder 9 971 8 985 8 706 Summa eget kapital och skulder 63 439 61 054 60 419
Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 22.
1) Av den uppskjutna skattefordran utgör 542 (55) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga förutbetalda intäkter.
Kassaflöde
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Rörelseresultat | 50 | -55 | 2 512 | 1 132 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 627 | 592 | 2 345 | 2 451 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | 40 | 14 | 99 | -120 |
| Erhållna och betalda räntor | -179 | -104 | -481 | -392 |
| Betald skatt | 337 | -167 | -140 | -167 |
| Förändring av rörelsekapital | 1 329 | -500 | -827 | -2 852 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 2 204 | -220 | 3 508 | 52 |
| Investeringsutbetalningar | -791 | -652 | -3 111 | -2 011 |
| Förvärv av rörelser och andelar | 3 | - | -99 | - |
| Avyttrade rörelser och andelar 1) | - | -503 | - | -559 |
| Övrig investeringsverksamhet | -31 | 19 | -29 | 57 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -819 | -1 136 | -3 239 | -2 513 |
| Utdelning | - | - | -648 | -324 |
| Förändring av lån | -890 | 3 273 | 518 | 1 428 |
| Förändring av finansiella placeringar | 52 | -1 029 | 511 | -1 029 |
| Förvärv innehav utan bestämmande inflytande 2) | - | - | -393 | - |
| Övrig finansieringsverksamhet | 44 | -356 | 80 | 48 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | -794 | 1 888 | 68 | 123 |
| Periodens kassaflöde | 591 | 532 | 337 | -2 338 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 039 | 790 | 1 314 | 3 652 |
| Kursdifferens i likvida medel | 18 | -8 | -3 | 0 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 648 | 1 314 | 1 648 | 1 314 |
Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 22.
1) Under 2010 utbetalades garantiåtaganden avseende skatt gentemot köparen av rörverksamheten.
2) I maj 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor.
Affärsområdenas försäljning, resultat och räntabilitet på sysselsatt kapital
| Försäljning | Försäljning, extern | Rörelseresultat | 4) | Räntabilitet på sysselsatt kapi tal (%)3,4) |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | Förändring | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | ||
| Mkr | helår | helår | i % | i % 2) | helår | helår | helår | helår | helår | helår |
| SSAB EMEA | 23 768 | 21 428 | 11% | 14% | 17 849 | 16 536 | 649 | 373 | 4 | 3 |
| SSAB Americas | 17 099 | 14 581 | 17% | 29% | 16 933 | 14 498 | 2 109 | 1 169 | 27 | 16 |
| SSAB APAC | 2 811 | 2 326 | 21% | 29% | 2 811 | 2 326 | 324 | 232 | 29 | 33 |
| Tibnor | 7 244 | 6 696 | 8% | 10% | 7 047 | 6 523 | 254 | 421 | 14 | 22 |
| Avskrivning | -758 | -870 | ||||||||
| på övervärden 1) | ||||||||||
| Övrigt | -6 282 | -5 148 | -66 | -193 | - | - | ||||
| Total | 44 640 | 39 883 | 12% | 19% | 44 640 | 39 883 | 2 512 | 1 132 | 5 | 2 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
2) Justerat för förändringar i valutakurser.
3) SSAB Americas avkastning är beräknad exklusive övervärden. Inklusive övervärden är avkastningen 4 % respektive 1 %.
4) Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 22.
Koncernens resultat per kvartal
| Mkr | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 | 4/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 8 035 | 6 583 | 6 936 | 8 284 | 8 865 | 10 911 | 9 902 | 10 205 | 11 056 | 11 769 | 10 917 | 10 898 |
| Rörelsens kost | ||||||||||||
| nader | -7 499 | -6 911 | -7 269 | -7 252 | -8 089 | -9 594 | -8 997 | -9 677 | -9 868 | -9 900 | -9 826 -10 233 | |
| Avskrivningar | -652 | -633 | -611 | -610 | -611 | -630 | -618 | -592 | -572 | -561 | -585 | -627 |
| Intressebolag | -18 | 9 | 8 | 8 | 7 | 29 | 12 | 9 | 5 | 23 | 4 | 12 |
| Finansnetto | -81 | -144 | -162 | -82 | -85 | -84 | -138 | -95 | -112 | -144 | -110 | -148 |
| Resultat efter | ||||||||||||
| finansnetto | -215 | -1 096 | -1 098 | 348 | 87 | 632 | 161 | -150 | 509 | 1 187 | 400 | -98 |
Perioderna 2010 och 2011 har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper.
Försäljning per kvartal och affärsområde
| Övrigt Försäljning |
-950 8 035 |
-722 6 583 |
-604 6 936 |
-720 8 284 |
-1 176 8 865 |
-1 326 10 911 |
-1 204 9 902 |
-1 442 10 205 |
-1 640 11 056 |
-1 765 11 769 |
-1 341 10 917 |
-1 536 10 898 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tibnor | 1 578 | 1 319 | 1 122 | 1 267 | 1 474 | 1 834 | 1 587 | 1 801 | 1 951 | 1 957 | 1 637 | 1 699 |
| SSAB APAC | 427 | 492 | 341 | 323 | 589 | 688 | 531 | 518 | 690 | 788 | 625 | 708 |
| SSAB Americas | 2 566 | 1 943 | 2 909 | 3 295 | 3 142 | 4 037 | 3 794 | 3 608 | 3 984 | 4 403 | 4 505 | 4 207 |
| SSAB EMEA | 4 414 | 3 551 | 3 168 | 4 119 | 4 836 | 5 678 | 5 194 | 5 720 | 6 071 | 6 386 | 5 491 | 5 820 |
| Mkr | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 | 4/11 |
Rörelseresultat per kvartal och affärsområde
| Rörelseresultat | -134 | -952 | -936 | 430 | 171 | 716 | 300 | -55 | 621 | 1 330 | 511 | 50 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övrigt | 240 | 110 | -33 | 99 | -46 | -15 | -79 | -53 | -39 | 32 | -29 | -30 |
| Avskrivningar på övervärden 1) |
-263 | -248 | -222 | -209 | -223 | -233 | -212 | -202 | -189 | -183 | -189 | -197 |
| Tibnor | -82 | -12 | 62 | -6 | 79 | 188 | 136 | 18 | 128 | 99 | 12 | 15 |
| SSAB APAC | 13 | 62 | 8 | -13 | 10 | 96 | 109 | 17 | 102 | 67 | 59 | 96 |
| SSAB Americas | 1 | -107 | 327 | 374 | 137 | 342 | 455 | 235 | 383 | 651 | 661 | 414 |
| SSAB EMEA | -43 | -757 | -1 078 | 185 | 214 | 338 | -109 | -70 | 236 | 664 | -3 | -248 |
| Mkr | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 | 4/11 |
Perioderna 2010 och 2011 har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper.
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
Moderbolagets resultaträkning
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | -71 | -51 | -219 | -202 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader 1) | 288 | 23 | 374 | 1 925 |
| Rörelseresultat | 217 | -28 | 155 | 1 723 |
| Utdelning från dotterbolag | 8 | 8 | 266 | 98 |
| Finansnetto | 79 | -99 | -23 | -308 |
| Resultat efter finansnetto | 304 | -119 | 398 | 1 513 |
| Bokslutsdispositioner | 33 | -42 | 33 | -42 |
| Skatt | -87 | 38 | -40 | 118 |
| Resultat efter skatt | 250 | -123 | 391 | 1 589 |
Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 22.
1) I resultatet 2010 ingår vinst vid försäljning av SSAB Tunnplåt till SSAB Oxelösund med 2 010 Mkr, vilket var ett första steg i den fusion av de två dotterbolagen som skedde i januari 2011. I övriga rörelseintäkter ingår vinst vid försäljning av utsläppsrätter med 269 (-) Mkr. Sålda utsläppsrätter redovisas i det operativa resultatet i SSAB EMEA.
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Resultat efter skatt | 250 | -123 | 391 | 1 589 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | -74 | -144 | -155 | 599 |
| Kassaflödessäkringar | -9 | 0 | -13 | 0 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 22 | 38 | 44 | -157 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | -61 | -106 | -124 | 442 |
| Summa totalresultat för perioden | 189 | -229 | 267 | 2 031 |
Perioderna har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 22.
Moderbolagets balansräkning
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 |
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar 1) | 39 282 | 38 818 |
| Övriga omsättningstillgångar | 14 463 | 12 647 |
| Likvida medel | 999 | 843 |
| Summa tillgångar | 54 744 | 52 308 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Bundet eget kapital | 3 753 | 3 753 |
| Fritt eget kapital | 26 853 | 27 234 |
| Summa eget kapital | 30 606 | 30 987 |
| Obeskattade reserver | 661 | 694 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 15 138 | 16 456 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 8 339 | 4 171 |
| Summa eget kapital och skulder | 54 744 | 52 308 |
1) I maj 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor för 393 Mkr.
Produktion och leveranser
| Kton | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 | 4/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | ||||||||||||
| - SSAB EMEA | 492 | 418 | 233 | 744 | 874 | 941 | 739 | 864 | 943 | 957 | 612 | 741 |
| - SSAB Americas | 280 | 278 | 514 | 594 | 585 | 599 | 583 | 567 | 631 | 624 | 607 | 556 |
| - Totalt | 772 | 696 | 747 | 1 338 | 1 459 | 1 540 | 1 322 | 1 431 | 1 574 | 1 581 | 1 219 | 1 297 |
| Plåtproduktion 1) | ||||||||||||
| - SSAB EMEA | 372 | 441 | 285 | 652 | 738 | 764 | 505 | 713 | 765 | 755 | 506 | 591 |
| - SSAB Americas | 260 | 262 | 477 | 564 | 558 | 553 | 545 | 553 | 592 | 579 | 563 | 537 |
| - Totalt | 632 | 703 | 762 | 1 216 | 1 296 | 1 317 | 1 050 | 1 266 | 1 357 | 1 334 | 1 069 | 1 128 |
| Plåtleveranser | ||||||||||||
| - SSAB EMEA | 344 | 341 | 295 | 495 | 547 | 600 | 401 | 486 | 571 | 556 | 418 | 455 |
| - SSAB Americas | 308 | 319 | 510 | 577 | 565 | 610 | 583 | 598 | 623 | 628 | 612 | 579 |
| - SSAB APAC | 26 | 25 | 25 | 33 | 70 | 58 | 44 | 44 | 57 | 64 | 46 | 52 |
| - Totalt | 678 | 685 | 830 | 1 105 | 1 182 | 1 268 | 1 028 | 1 128 | 1 251 | 1 248 | 1 076 | 1 086 |
| därav | ||||||||||||
| - AHSS, SSAB EMEA 2) | 64 | 71 | 59 | 88 | 111 | 130 | 103 | 120 | 140 | 158 | 109 | 117 |
| - Kylda stål, SSAB EMEA | 63 | 29 | 29 | 46 | 59 | 75 | 58 | 77 | 93 | 86 | 78 | 73 |
| - AHSS, SSAB Americas 2) | 45 | 40 | 99 | 192 | 86 | 79 | 93 | 126 | 117 | 103 | 129 | 100 |
| - Kylda stål, SSAB Americas | 25 | 23 | 29 | 31 | 40 | 51 | 41 | 46 | 53 | 51 | 42 | 50 |
| - AHSS, SSAB APAC 2) | 11 | 10 | 11 | 14 | 19 | 26 | 23 | 21 | 24 | 22 | 16 | 22 |
| - Kylda stål, SSAB APAC | 15 | 15 | 13 | 19 | 25 | 31 | 21 | 23 | 32 | 39 | 29 | 30 |
| - Totalt nischprodukter | 223 | 188 | 240 | 390 | 340 | 392 | 339 | 413 | 459 | 459 | 403 | 392 |
1) Inklusive legovalsning.
2) AHSS=Avancerade höghållfasta stål.
Känslighetsanalys
Den ungefärliga helårseffekten på resultatet efter finansnetto och resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.
| Föränd ring, % |
Resultateffekt, Mkr |
Effekt på resultat per aktie, kr 2) |
|
|---|---|---|---|
| Plåtpris – stålrörelsen | 10 | 3 800 | 8,65 |
| Volym – stålrörelsen | 10 | 430 | 1,00 |
| Malmpriser | 10 | 500 | 1,15 |
| Kolpriser | 10 | 330 | 0,75 |
| Skrotpriser | 10 | 690 | 1,55 |
| Räntesats | 1 %-enhet | 130 | 0,30 |
| Kronindex 1) | 5 | 370 | 0,85 |
1) Beräknat på SSABs exponering utan valutasäkringar. Om kronan försvagas innebär detta en positiv effekt.
2) Räknat på 26,3 % i skatt.
S S A B B O K S L U T S K O M M U N I K É 2 0 1 1 Effekter av byte redovisningsprincip - koncernen
Koncernen har bytt redovisningsprincip avseende redovisning av de aktuariella vinster/förluster som uppkommer vid fastställandet av pensionsförpliktelsers nuvärde och verkligt värde på förvaltningstillgångar. Byte av redovisningsprincip har skett då bedömningen är att den nya principen ger en mer rättvisande bild samt är ett led i att anpassa redovisningsprinciperna till kommande ändringar i IAS 19. Aktuariella vinster/förluster redovisades tidigare direkt i resultaträkningen men från och med räkenskapsåret 2011 redovisas dessa i Övrigt totalresultat. Förändringen innebär att rörelseresultatet och resultat efter skatt för jämförelseåret 2010 har förbättrats med 8 Mkr respektive 5 Mkr.
Koncernen har även bytt redovisningsprincip vad gäller redovisning av investeringsstöd (tax credits) relaterade till investeringar som är gjorda i Mobile, Alabama, USA. Tidigare har dessa stöd redovisats som Uppskjutna skattefordringar. Värderingsförändringar har redovisats i resultaträkningen som Skatt. Från och med 2011 redovisar koncernen detta, i enlighet med IAS 20, som ett statligt stöd bland Övriga rörelseintäkter. Stödet som utgår om vissa förutsättningar är uppfyllda, relaterade till minimiantal anställda och krav på viss lönenivå, regleras genom att avdrag får ske i den delstatsskatt som annars skulle betalats, men stödet i sig är avsett att premiera investeringar och sysselsättning i delstaten, varför bedömningen är att den nya principen ger en mer rättvisande bild. De beräknade framtida stöden redovisas som en Förutbetald intäkt samtidigt som en Uppskjuten skattefordran bokförs avseende den beräknade framtida skattereduktionen. Värdeförändringar redovisas på dessa konton i balansräkningen, utan effekt i resultaträkningen. I takt med att villkoren för stödet uppfylls, bokas det som en Övrig rörelseintäkt i resultaträkningen. Bytet av redovisningsprincip ger netto ingen resultateffekt för jämförelseåret 2010, men förbättrar rörelseresultatet med 40 Mkr samtidigt som skattekostnaden försämras med motsvarande belopp.
| Effekter | Effekter | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Enl. tidiga re princi per, kv 4 |
Inves terings |
Enl. nya principer, |
Enl. tidigare principer, |
Inves terings |
Enl. nya princi per, helår |
|||
| Mkr | 2010 | Pensioner | stöd | kv 4 2010 | helår 2010 | Pensioner | stöd | 2010 |
| Försäljning | 10 205 | 10 205 | 39 883 | 39 883 | ||||
| Kostnad för sålda varor | -9 504 | 10 | -9 494 | -35 938 | 10 | -35 928 | ||
| Bruttoresultat Försäljnings- och administrationskostna |
701 | 10 | 711 | 3 945 | 10 | 3 955 | ||
| der | -814 | -2 | -816 | -2 832 | -2 | -2 834 | ||
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 23 | 18 | 41 | -86 | 40 | -46 | ||
| Intressebolag, resultat efter skatt | 9 | 9 | 57 | 57 | ||||
| Rörelseresultat | -81 | 8 | 18 | -55 | 1 084 | 8 | 40 | 1 132 |
| Finansiella intäkter | -12 | -12 | 30 | 30 | ||||
| Finansiella kostnader | -83 | -83 | -432 | -432 | ||||
| Periodens resultat efter finansnetto | -176 | 8 | 18 | -150 | 682 | 8 | 40 | 730 |
| Skatt | 52 | -3 | -18 | 31 | 82 | -3 | -40 | 39 |
| Periodens resultat efter skatt för kvarvarande verksamhet |
-124 | 5 | -119 | 764 | 5 | 769 | ||
| Periodens resultat efter skatt för avveck lad verksamhet |
- | - | -164 | -164 | ||||
| Periodens resultat efter skatt | -124 | 5 | -119 | 600 | 5 | 605 | ||
| Varav hänförligt till: | ||||||||
| - moderbolagets aktieägare | -125 | 5 | -120 | 552 | 5 | 557 | ||
| - innehav utan bestämmande inflytande | 1 | 1 | 48 | 48 |
Koncernens resultaträkning – justerad 2010
| Nyckeltal - justerade 2010 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Enl. tidigare principer, kv 4 2010 |
Enl. nya principer, kv 4 2010 |
Enl. tidigare principer, helår 2010 |
Enl. nya principer, helår 2010 |
|
| Rörelsemarginal (%) | -1 | -1 | 3 | 3 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | 2 | 2 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 2 | 2 |
| Resultat per aktie (kr) 3) | -0,39 | -0,37 | 1,70 | 1,72 |
| - varav för kvarvarande verksamhet (kr)3) | -0,39 | -0,37 | 2,21 | 2,23 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 92,26 | 92,08 | 92,26 | 92,08 |
| Soliditet inkl innehav utan bestämmande inflytande(%) | 49 | 49 | 49 | 49 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 58 | 59 | 58 | 59 |
Koncernens rapport över totalresultat – justerad 2010
| Effekter | Effekter | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Enl. tidi | ||||||||
| gare | Enl. nya | |||||||
| Enl. tidigare | Inves | Enl. nya | principer, | Inves | principer, | |||
| principer, | terings | principer, | helår | terings | helår | |||
| Mkr | kv 4 2010 | Pensioner | stöd | kv 4 2010 | 2010 | Pensioner | stöd | 2010 |
| Periodens resultat efter skatt | -124 | 5 | -119 | 600 | 5 | 605 | ||
| Övrigt totalresultat | ||||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 441 | -1 | 440 | -1 762 | 3 | -1 759 | ||
| Kassaflödessäkringar Säkring av valutarisk i utlandsverk |
96 | 96 | 181 | 181 | ||||
| samhet | -144 | -144 | 599 | 599 | ||||
| Aktuariella vinster/förluster pensioner Andel i intressebolags- och joint |
0 | -10 | -10 | -10 | -10 | |||
| ventures övrigt totalresultat | 0 | 0 | ||||||
| Skatt hänförligt till övrigt totalresultat | 13 | 3 | 16 | -205 | 3 | -202 | ||
| Övrigt totalresultat för perioden, | ||||||||
| netto efter skatt | 406 | -7 | -1 | 398 | -1 187 | -7 | 3 | -1 191 |
| 0 | ||||||||
| Summa totalresultat för perioden | 282 | -2 | -1 | 279 | -587 | -2 | 3 | -586 |
| Varav hänförligt till: | ||||||||
| - moderbolagets aktieägare - innehav utan bestämmande infly |
280 | -2 | -1 | 277 | -632 | -2 | 3 | -631 |
| tande | 2 | 2 | 45 | 45 |
Koncernens balansräkning – justerad 2010
| Effekter | Effekter | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Enl nya | Enl nya | |||||||
| princi | Enl tidigare | princi | ||||||
| Enl tidigare | Inves | per, | principer, | Inves | per, | |||
| Mkr | principer, 1 jan 2010 |
Pensioner | terings stöd |
1 jan 2010 |
31 dec 2010 |
Pensioner | terings stöd |
31 dec 2010 |
| Tillgångar | ||||||||
| Goodwill | 19 701 | 19 701 | 18 643 | 18 643 | ||||
| Övriga immateriella tillgångar | 5 374 | 5 374 | 4 309 | 4 309 | ||||
| Materiella anläggningstillgångar | 17 137 | 17 137 | 17 063 | 17 063 | ||||
| Andelar i intressebolag | 348 | 348 | 395 | 395 | ||||
| Finansiella anläggningstillgångar | 55 | 55 | 77 | 77 | ||||
| Uppskjutna skattefordringar | 164 | 0 | 164 | 159 | 1 | 160 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 42 779 | 0 | 42 779 | 40 646 | 1 | 40 647 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 17 640 | 17 640 | 20 407 | 20 407 | ||||
| Summa tillgångar | 60 419 | 0 | 60 419 | 61 053 | 1 | 61 054 | ||
| Eget kapital och skulder | ||||||||
| Eget kapital för aktieägarna | ||||||||
| i bolaget Innehav utan bestämmande |
30 841 | -1 | -56 | 30 784 | 29 885 | -1 | -55 | 29 829 |
| inflytande | 161 | 161 | 191 | 191 | ||||
| Summa eget kapital | 31 002 | -1 | -56 | 30 945 | 30 076 | -1 | -55 | 30 020 |
| Uppskjutna skatteskulder | 5 283 | 5 283 | 4 952 | 4 952 | ||||
| Övriga långfristiga avsättningar | 550 | 1 | 551 | 254 | 2 | 256 | ||
| Långfristiga räntebärande skulder | 14 878 | 14 878 | 16 786 | 16 786 | ||||
| Förutbetalda intäkter | - | 56 | 56 | - | 55 | 55 | ||
| Summa långfristiga skulder | 20 711 | 1 | 56 | 20 768 | 21 992 | 2 | 55 | 22 049 |
| Summa kortfristiga skulder | 8 706 | 8 706 | 8 985 | 8 985 | ||||
| Summa eget kapital och skulder | 60 419 | 0 | 60 419 | 61 053 | 1 | 61 054 |
Koncernens kassaflöde – justerad 2010
| Effekter | Effekter | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Enl tidigare principer, kv 4 2010 |
Pensioner | Inves terings stöd |
Enl nya princi per, kv 4 2010 |
Enl tidigare principer, helår 2010 |
Pensioner | Inves terings stöd |
Enl nya principer, helår 2010 |
| Rörelseresultat | -81 | 8 | 18 | -55 | 1 084 | 8 | 40 | 1 132 |
| Justering för av- & nedskrivningar Justering för övriga icke kas |
592 | 592 | 2 451 | 2 451 | ||||
| samässiga poster | 22 | -8 | 14 | -112 | -8 | -120 | ||
| Erhållna och betalda räntor | -104 | -104 | -392 | -392 | ||||
| Betald skatt | -149 | -18 | -167 | -127 | -40 | -167 | ||
| Förändring av rörelsekapital | -500 | -500 | -2 852 | -2 852 | ||||
| Kassaflöde från löpande verk samhet Kassaflöde från investerings |
-220 | - | - | -220 | 52 | - | - | 52 |
| verksamhet | -1 136 | -1 136 | -2 513 | -2 513 | ||||
| Kassaflöde från finansierings verksamhet |
1 888 | 1 888 | 123 | 123 | ||||
| Periodens kassaflöde | 532 | 532 | -2 338 | -2 338 | ||||
| Likvida medel vid periodens början | 790 | 790 | 3 652 | 3 652 | ||||
| Kursdifferens i likvida medel | -8 | -8 | 0 | 0 | ||||
| Likvida medel vid periodens slut | 1 314 | - | - | 1 314 | 1 314 | - | - | 1 314 |
Moderbolagets resultaträkning – justerad 2010
| Enl. tidiga | Effekter | Enl. nya | Enl. tidigare | Effekter | Enl. nya | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| re principer | koncern | principer | principer | koncern | principer | |
| Mkr | kv 4 2010 | bidrag | kv 4 2010 | helår 2010 | bidrag | helår 2010 |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Administrationskostnader | -51 | -51 | -202 | -202 | ||
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | 23 | 23 | 1 925 | 1 925 | ||
| Rörelseresultat | -28 | -28 | 1 723 | 1 723 | ||
| Utdelning från dotterbolag | 8 | 8 | 98 | 98 | ||
| Finansnetto | -24 | -75 | -99 | -233 | -75 | -308 |
| Resultat efter finansnetto | -44 | -75 | -119 | 1 588 | -75 | 1 513 |
| Bokslutsdispositioner | -42 | -42 | -42 | -42 | ||
| Skatt | 19 | 19 | 38 | 99 | 19 | 118 |
| Resultat efter skatt | -67 | -56 | -123 | 1 645 | -56 | 1 589 |
Moderbolagets rapport över totalresultatet – justerad 2010
| Mkr | Enl. tidigare principer kv 4 2010 |
Effekter koncern bidrag |
Enl. nya principer kv 4 2010 |
Enl. tidigare principer helår 2010 |
Effekter koncern bidrag |
Enl. nya principer helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat efter skatt | -67 | -56 | -123 | 1 645 | -56 | 1 589 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet Skatt hänförligt till säkring av valutarisk i |
-144 | -144 | 599 | 599 | ||
| utlandsverksamhet | 38 | 38 | -157 | -157 | ||
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -106 | -106 | 442 | 442 | ||
| Summa totalresultat för perioden | -173 | -56 | -229 | 2 087 | -56 | 2 031 |
Moderbolagets egna kapital har dock inte ändrats på grund av principförändringen eftersom koncernbidrag enligt tidigare princip redovisades som avdrag direkt i det egna kapitalet.
För ytterligare information:
Helena Stålnert, Informationsdirektör Tel. 08 - 45 45 734 Catarina Ihre, Director, Investor Relations, Tel. 08 - 45 45 729
Rapport för första kvartalet 2012:
Rapport för första kvartalet 2012 publiceras den 27 april 2012.
SSAB AB (publ)
Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com