AI assistant
SSAB — Interim / Quarterly Report 2012
Apr 27, 2012
2975_10-q_2012-04-27_97c36342-9170-4194-94e4-07fb969caf18.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Rapport för första kvartalet 2012
Kvartalet
- Försäljningen var i stort sett oförändrad och uppgick till 11 023 (11 056) Mkr
- Rörelseresultatet uppgick till 479 (621) Mkr
- Resultatet efter finansnetto uppgick till 329 (509) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till 0,87 (1,16) kronor
- Det operativa kassaflödet förbättrades till 1 887 (242) Mkr och rörelsens kassaflöde till 1 684 (-89) Mkr
- Nischprodukterna utgör nu 39 (37) % av plåtleveranserna
Nyckeltal
| 2012 | 2011 | april 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| Försäljning | 11 023 | 11 056 | 44 607 | 44 640 |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 1 108 | 1 193 | 4 772 | 4 857 |
| Rörelseresultat | 479 | 621 | 2 370 | 2 512 |
| Resultat efter finansnetto | 329 | 509 | 1 818 | 1 998 |
| Resultat efter skatt | 281 | 391 | 1 450 | 1 560 |
| Resultat per aktie (kr) | 0,87 | 1,16 | 4,52 | 4,82 |
| Operativt kassaflöde | 1 887 | 242 | 4 466 | 2 821 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 5 | 5 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 57 | 61 | 57 | 60 |
| Soliditet inkl. innehav utan bestämmande inflytande (%) | 49 | 48 | 49 | 49 |
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år. Jämförelseperioden har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 12.)
Koncernchefens kommentar
Det första kvartalet 2012 präglades som väntat av en viss lagerpåfyllnad i kundled samtidigt som priserna på spotmarknaden steg. För SSABs del var dock kvartalspriserna lägre under första kvartalet jämfört med fjärde kvartalet 2011 till följd av att våra avtal tecknades under slutet av 2011 då prispressen var tydlig.
Efterfrågan förbättrades under första kvartalet och de starkaste segmenten var Material Handling, större anläggningsmaskiner inom Construction Machinery samt stora delar av energisektorn i Nordamerika.
Våra ansträngningar för att optimera rörelsekapitalet fortsatte att ge resultat, och vi kunde visa ett operativt kassaflöde under första kvartalet på 1,9 Mdkr. Det kostnadseffektiviseringsprogram som initierats inom affärsområdet EMEA fortlöper som planerat, vilket bland annat innebär att cirka 200 tjänstemannabefattningar kommer att avvecklas.
Under kvartalet startade vi återigen den större av våra masugnar i Oxelösund, samtidigt som vi nu förbereder stängningen av den mindre. Ett haveri i en gasledning på anläggningen i Oxelösund ledde till ett produktionsstopp på 10 dagar, vilket innebar ett produktionsbortfall på cirka 10 kton. Detta har till viss del kunnat hämtas igen och en fullständig bedömning av effekten kan göras under andra kvartalet.
Utsikterna framåt pekar på en fortsatt återhämtning i Nordamerika, medan Europas utveckling är osäker. Trots signaler om lägre tillväxttakt i Kina ser vi fortsatt stora möjligheter för våra produkter såväl där som i övriga Asien. Till följd av den prisuppgång vi har sett på spotmarknaden under första kvartalet förväntar vi oss en viss prisuppgång under andra kvartalet, framförallt inom EMEA.
Under andra kvartalet får vi också resultatmässigt genomslag för den sänkning av järnmalmspriserna på 12 procent, som gäller leveranser för första kvartalet. Något prisavtal för järnmalm från och med andra kvartalet har ännu inte tecknats. Spotpriserna på kol har hittills i år varit stabila och på nivåer som är drygt 10 procent lägre än vi köpte till under hösten 2011, medan spotpriserna på skrot i Nordamerika sjunkit med cirka fem procent under kvartalet.
Våra stora investeringsprojekt som syftar till att ytterligare förstärka vår position på marknaden för kylda stål börjar nu tas i drift. Vi kommer med dessa att kunna erbjuda våra kunder ett unikt produktprogram av kylda stål, och har därmed investerat för att kunna nå vårt mål att hälften av våra leveranser ska utgöras av höghållfasta stål 2015. Detta innebär också att årets investeringar blir betydligt lägre än förra årets vilket kommer att bidra till att uppnå vår ambition att minska nettoskuldsättningsgraden ytterligare.
Försäljning per affärsområde
| 2012 | 2011 | april 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| SSAB EMEA | 5 780 | 6 071 | 23 477 | 23 768 |
| SSAB Americas | 4 609 | 3 984 | 17 724 | 17 099 |
| SSAB APAC | 585 | 690 | 2 706 | 2 811 |
| Tibnor | 1 771 | 1 951 | 7 064 | 7 244 |
| Övrigt | -1 722 | -1 640 | -6 364 | -6 282 |
| Totalt | 11 023 | 11 056 | 44 607 | 44 640 |
Rörelseresultat per affärsområde
| 2012 | 2011 | april 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| SSAB EMEA | -124 | 236 | 289 | 649 |
| SSAB Americas | 670 | 383 | 2 396 | 2 109 |
| SSAB APAC | 65 | 102 | 287 | 324 |
| Tibnor | 105 | 128 | 231 | 254 |
| Avskrivning på övervärden 1) | -197 | -189 | -766 | -758 |
| Övrigt | -40 | -39 | -67 | -66 |
| Totalt | 479 | 621 | 2 370 | 2 512 |
Rörelsemarginal per affärsområde
| 2012 | 2011 | april 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| % | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| SSAB EMEA | -2,1 | 3,9 | 1,2 | 2,7 |
| SSAB Americas | 14,5 | 9,6 | 13,5 | 12,3 |
| SSAB APAC | 11,1 | 14,8 | 10,6 | 11,5 |
| Tibnor | 5,9 | 6,6 | 3,3 | 3,5 |
| Totalt | 4,3 | 5,6 | 5,3 | 5,6 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
Andel av EBITDA 2012
Marknaden
Den globala produktionen av råstål under första kvartalet uppgick till 377 (373) miljoner ton, enligt World Steel Association (WSA), en ökning med 1 % jämfört med samma period 2011. Kinas andel av världsproduktionen av råstål uppgick till 46 (46) %.
En viss lagerpåfyllnad i kundled skedde under första kvartalet efter den påtagliga lageravvecklingen under fjärde kvartalet 2011. Vår bedömning är att lagernivåerna hos kunderna nu är på en normal nivå i förhållande till deras försäljning. Efterfrågan förbättrades under första kvartalet och de starkaste segmenten var Material Handling och större anläggningsmaskiner inom Construction Machinery, men också stora delar av energisektorn i Nordamerika.
Priserna på spotmarknaden för varmvalsad tunnplåt och grovplåt i Nordeuropa steg under första kvartalet efter att ha gått ned under större delen av 2011. I Kina har priserna på både tunnplåt och grovplåt stigit under första kvartalet. Marknadspriserna på grovplåt i Nordamerika steg i början av första kvartalet men återgick sedan, efter en viss prispress från importerad plåt, till ungefär samma nivå som under förra årets sista kvartal.
Råvaror
Prisavtalet avseende järnmalmsleveranser under första kvartalet 2012 tecknades i början av året och innebar en sänkning med 12 % i USD jämfört med priset för leveranser under fjärde kvartalet 2011. Prissänkningen kommer att få genomslag i resultatet under andra kvartalet. Något nytt prisavtal för järnmalmsleveranser från och med andra kvartalet har ännu inte tecknats.
SSAB köper cirka 60 % av årsbehovet av kol från Australien och resten från USA. Prisavtalen för australiensiskt kol tecknas numera månadsvis. På grund av vinterlagret levererades inget kol under första kvartalet, men spotpriserna var stabila under kvartalet på nivåer som var drygt 10 % lägre än under hösten 2011. Kolinköp från USA sker genom årsavtal. Cirka tre fjärdedelar av SSABs amerikanska kolinköp för 2012 har tecknats till priser som ligger drygt 30 % lägre än priset under 2011. De lägre kolpriserna får full resultateffekt först under tredje kvartalet 2012.
Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Spotpriserna på skrot i Nordamerika har sjunkit med cirka 5 % från årsskiftet till slutet av mars.
Utsikter
Under första kvartalet togs investeringen i Borlänge, Sverige i drift vilket ökar kapaciteten av kylda stål med 300 kton. Investeringen i den nya kylsträckan i Mobile, USA, med en kapacitet på 200 kton kylda stål, tas i drift under andra kvartalet. Dessa investeringsprojekt möjliggör att SSAB successivt under året kan öka volymerna inom kylda stål och att målet om att 50 % av volymerna år 2015 ska utgöra nischprodukter ska kunna uppnås.
I Nordamerika bedöms återhämtningen fortsätta under andra kvartalet medan Europas utveckling är mer svårbedömd till följd av den statsfinansiella krisen. I Asien väntas efterfrågan vara fortsatt stabil.
Produktionen kommer löpande att anpassas till den rådande efterfrågan. Under första kvartalet startades den större masugnen i Oxelösund vilken varit ur drift sedan sommaren 2011, varefter den mindre masugnen planeras att stoppas i början av maj. Produktionen i de nordamerikanska verken bedöms fortsätta på en normal nivå.
SSABs priser (framförallt inom EMEA) väntas stiga något jämfört med kvartalet innan till följd av de annonserade prishöjningarna på ännu inte kontrakterade leveranser.
Koncernen
Utvecklingen under första kvartalet
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under första kvartalet ökade med 8 % jämfört med fjärde kvartalet 2011 men minskade med 6 % jämfört med första kvartalet 2011. Leveranserna uppgick till 1 174 (1 251) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 17 % jämfört med fjärde kvartalet 2011 och låg på samma nivå som under första kvartalet 2011. Sammantaget under första kvartalet 2012 utgjorde andelen nischprodukter 39 (37) % av de totala leveranserna.
Råstålsproduktionen minskade med 7 % och plåtproduktionen med 9 % jämfört med första kvartalet 2011, men ökade med 12 % respektive 9 % jämfört med fjärde kvartalet 2011.
Försäljning
Försäljningen under första kvartalet uppgick till 11 023 (11 056) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 2 procentenheter, bättre mix och valutaeffekter för 5 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 7 procentenheter jämfört med första kvartalet 2011.
Resultat
Rörelseresultatet under första kvartalet försämrades med 142 Mkr jämfört med första kvartalet ifjol och uppgick till 479 (621) Mkr.
| Förändring av rörelseresultatet mellan första kvartalet 2012 och 2011 (Mkr) | |
|---|---|
| Stålrörelsen | |
| - Högre priser | 270 |
| - Lägre volymer | -140 |
| - Lägre kapacitetsutnyttjande (underabsorption) | -200 |
| - Lägre rörlig tillverkningskostnad | 30 |
| - Försäljning biprodukter | -85 |
| Tibnor | |
| - Lägre volymer, förändring mix och marginaler | -41 |
| Fasta kostnader | 0 |
| Övrigt | 24 |
| Förändring av rörelseresultatet | -142 |
Finansnettot för första kvartalet uppgick till -150 (-112) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till 329 (509) Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för första kvartalet uppgick till 281 (377) Mkr eller 0,87 (1,16) kronor per aktie. Skatten för första kvartalet uppgick till -48 (-118) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för första kvartalet uppgick till 1 887 (242) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet och lägre rörelsekapital, främst av minskat varulager.
Operativt kassaflöde
| 2012 | 2011 | april 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 1 108 | 1 193 | 4 772 | 4 857 |
| Förändring av rörelsekapital | 952 | -793 | 918 | -827 |
| Underhållsinvesteringar | -164 | -150 | -1 293 | -1 279 |
| Övrigt | -9 | -8 | 69 | 70 |
| Operativt kassaflöde | 1 887 | 242 | 4 466 | 2 821 |
Nettokassaflödet uppgick till 1 450 (-484) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för investeringar på 429 (500) Mkr (varav strategiska investeringar på 265 (350) Mkr). Nettoskulden minskade med 1 778 Mkr under första kvartalet och uppgick per den 31 mars till 16 697 (17 365) Mkr. Nettoskuldsättningsgraden minskade med tre procentenheter jämfört med föregående kvartal och uppgick till 57 %.
Operativt kassaflöde per affärsområde
| 2012 | 2011 | april 11 - | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| SSAB EMEA | 1 198 | 210 | 2 249 | 1 261 |
| SSAB Americas | 699 | 65 | 1 930 | 1 296 |
| SSAB APAC | -79 | -93 | 38 | 24 |
| Tibnor | 95 | 79 | 372 | 356 |
| Övrigt | -26 | -19 | -123 | -116 |
| Operativt kassaflöde | 1 887 | 242 | 4 466 | 2 821 |
| Finansiella poster | -104 | -106 | -479 | -481 |
| Skatter | -99 | -225 | -14 | -140 |
| Rörelsens kassaflöde | 1 684 | -89 | 3 973 | 2 200 |
| Strategiska investeringar | -265 | -350 | -1 747 | -1 832 |
| Förvärv rörelser och andelar | - | - | -99 | -99 |
| Avyttringar bolag och verksamheter | 31 | - | 31 | - |
| Kassaflöde före utdelning och finansiering | 1 450 | -439 | 2 158 | 269 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | -648 | -648 |
| Utdelning till minoritet i Tibnor | - | -45 | - | -45 |
| Förvärv minoritet i Tibnor | - | - | -393 | -393 |
| Nettokassaflöde | 1 450 | -484 | 1 117 | -817 |
| Nettoskuld vid periodens början | -18 475 | -17 589 | -17 365 | -17 589 |
| Nettokassaflöde | 1 450 | -484 | 1 117 | -817 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) | 457 | 826 | -524 | -155 |
| Valutaeffekter 2) | -129 | -118 | 75 | 86 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -16 697 | -17 365 | -16 697 | -18 475 |
1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.
Löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 mars till 5,3 (3,1) år med en räntebindningstid på 1,2 (0,7) år. Av låneportföljen på 18 479 (19 249) Mkr utgjorde 917 (2 045) Mkr kortfristiga företagscertifikat inklusive dagslån och 17 562 (17 204) Mkr av långsiktig finansiering med en genomsnittlig löptid på 5,6 (3,3) år.
Koncernens likvida beredskap
| 2012 | 2011 | |
|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 |
| Likvida medel | 1 670 | 1 129 |
| Outnyttjade långsiktiga kreditlöften | 11 406 | 11 423 |
| Likvid beredskap | 13 076 | 12 552 |
| -som andel av årsomsättningen (rullande 12) | 29% | 30% |
| Avgår företagscertifikat | -917 | -2 045 |
| Likvid beredskap exklusive företagscertifikat | 12 159 | 10 507 |
| -som andel av årsomsättningen (rullande 12) | 27% | 25% |
I april 2012 förlängdes löptiden i ett av kreditlöftena samtidigt som vi reducerade beloppet något.
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 5 % respektive 5 % vilket var i samma nivåer som helåret 2011.
Eget kapital
Efter tillägg av årets resultat hänförligt till bolagets aktieägare på 281 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av omräkningsdifferenser) på -961 Mkr samt efter avdrag för beslutad utdelning uppgående till 648 Mkr, uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 29 440 (28 482) Mkr, vilket motsvarade 90,88 (87,93) kronor per aktie.
Utdelning
Vid bolagsstämman den 26 mars 2012 fattades beslut om utdelning med 2,00 (2,00) kr per aktie, totalt 648 (648) Mkr. Utdelningen utbetalades den 3 april varför den vid kvartalets slut redovisades som en skuld.
Investeringar
Investeringsutbetalningarna under första kvartalet uppgick till 429 (500) Mkr, varav 265 (350) Mkr avsåg strategiska investeringar. Inga företagsförvärv har skett under kvartalet.
SSAB EMEA
| 2012 | 2011 | april 11 - | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| Försäljning | 5 780 | 6 071 | 23 477 | 23 768 |
| Rörelseresultat | -124 | 236 | 289 | 649 |
| Operativt kassaflöde | 1 198 | 210 | 2 249 | 1 261 |
| Antal anställda vid periodens slut | 6 676 | 6 621 | 6 676 | 6 742 |
Det första kvartalet utmärktes av en avvaktande hållning från flertalet kunder. Efterfrågan var dock fortsatt stabil från segmentet Construction Machinery och även delar av Heavy Transport visade fortsatt god efterfrågan.
Leveranserna av plåt ökade med 12 % jämfört med det fjärde kvartalet 2011 men minskade med 11 % jämfört med första kvartalet 2011 och uppgick till 511 (571) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 19 % jämfört med det fjärde kvartalet men minskade med 3 % jämfört med första kvartalet 2011 och uppgick till 227 (233) kton. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 44 (41) % av de totala leveranserna.
Prisavtalen tecknade under det fjärde kvartalet 2011 påverkade priserna negativt i det första kvartalet 2012. Se tabellen nedan.
Råstålsproduktionen minskade med 12 % jämfört med första kvartalet 2011 till följd av en fortsatt bromsad produktion. I mars startades den större masugnen i Oxelösund vilken varit ur drift sedan sommaren 2011, varefter den mindre masugnen planeras att stoppas i början av maj. Plåtproduktionen minskade med 17 % jämfört med samma period 2011. I slutet av mars ledde ett haveri i en gasledning på anläggningen i Oxelösund till ett produktionsstopp på 10 dagar.
Försäljningen minskade med 5 % jämfört med första kvartalet 2011 och uppgick till 5 780 (6 071) Mkr. En bättre produktmix svarade för en positiv effekt på 4 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 7 procentenheter samt lägre priser och valutaeffekter för en negativ effekt på 2 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -124 (236) Mkr, en försämring med 360 Mkr jämfört med första kvartalet 2011. Det lägre kapacitetsutnyttjandet, lägre priser och volymer var de främsta förklaringarna till det försämrade resultatet.
Det operativa kassaflödet under första kvartalet uppgick till 1 198 (210) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett lägre rörelsekapital främst genom lägre varulager.
Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 187 (270) Mkr varav 52 (154) Mkr avsåg strategiska investeringar. Investeringen för att producera kylda stål vid anläggningen i Borlänge togs i drift under första kvartalet 2012.
| Prisanalys | ||
|---|---|---|
| kvartal 4/11 till 1/12 | Standardstål | Nischstål |
| Prisändring lokal valuta | -5% | -5% |
| Ändrad produktmix | 1% | 1% |
| Valutaförändringar | -1% | -2% |
| Netto prisändring | -5% | -6% |
SSAB Americas
| 2012 | 2011 | april 11 - | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| Försäljning | 4 609 | 3 984 | 17 724 | 17 099 |
| Rörelseresultat 1) | 670 | 383 | 2 396 | 2 109 |
| Operativt kassaflöde | 699 | 65 | 1 930 | 1 296 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 363 | 1 244 | 1 363 | 1 338 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Efterfrågan under första kvartalet var fortsatt god från flertalet segment, gruvindustrin inom segmentet Material Handling, från delar inom Construction Machinery samt från segmentet Energy. Även segmentet Automotive uppvisade en fortsatt god efterfrågan.
Leveranserna av plåt var 7 % högre än fjärde kvartalet 2011 men var på samma nivå som första kvartalet 2011 och uppgick till 622 (623) kton. Leveranserna av nischprodukter var 29 % högre än fjärde kvartalet samt 14 % högre än under första kvartalet 2011. Leveranser av nischprodukter uppgick till 193 (170) kton och utgjorde därmed 31 (27) % av de totala leveranserna under första kvartalet.
Jämfört med fjärde kvartalet 2011 ökade priserna något i USD för såväl standardstål som nischstål. Se tabellen nedan.
Såväl råstålsproduktionen som plåtproduktionen låg på samma nivåer som under första kvartalet 2011.
Försäljningen under första kvartalet ökade med 16 % jämfört med första kvartalet 2011 och uppgick till 4 609 (3 984) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 9 procentenheter, en bättre produktmix för en positiv effekt på 2 procentenheter samt volym- och valutaeffekter svarade för en positiv effekt på 5 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 670 (383) Mkr, en förbättring med 287 Mkr. Högre priser och underhållsstoppet föregående år var de främsta förklaringarna till det förbättrade resultatet.
Det operativa kassaflödet under första kvartalet uppgick till 699 (65) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ett något ökat rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 213 (232) Mkr, varav 192 (201) Mkr avsåg strategiska investeringar. Det största pågående projektet utgörs av bygget av en andra härdlinje i Mobile, Alabama för att öka produktionskapaciteten för kylda stål med ca 200 kton. Härdlinjen beräknas tas i full drift under andra kvartalet 2012.
| Prisanalys | ||
|---|---|---|
| kvartal 4/11 till 1/12 | Standardstål | Nischstål |
| Prisändring lokal valuta | 1% | 1% |
| Ändrad produktmix | 1% | -2% |
| Valutaförändringar | 0% | 0% |
| Netto prisändring i USD | 2% | -1% |
SSAB APAC
| 2012 | 2011 | april 11 - | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| Försäljning | 585 | 690 | 2 706 | 2 811 |
| Rörelseresultat | 65 | 102 | 287 | 324 |
| Operativt kassaflöde | -79 | -93 | 38 | 24 |
| Antal anställda vid periodens slut | 182 | 118 | 182 | 171 |
Den underliggande efterfrågan under första kvartalet, främst på kylda stål, var fortsatt stabil i Kina och Australien, men till följd av lageravveckling i kundled minskade leveranserna, framförallt inom segmenten Automotive och för mobilkranindustrin inom Construction Machinery. Inom segmenten Materials Handling och från större anläggningsmaskiner inom Construction Machinery var efterfrågan fortsatt god.
Leveranserna av nischprodukter minskade med 25 % jämfört med fjärde kvartalet 2011 och med 30 % jämfört med första kvartalet 2011. Leveranserna av nischprodukter uppgick till 39 (56) kton och utgjorde 95 (98) % av de totala leveranserna.
Priserna i lokala valutor för nischstål ökade med 2 % jämfört med fjärde kvartalet 2011. Se tabellen nedan.
Försäljningen minskade med 15 % jämfört med första kvartalet 2011 och uppgick till 585 (690) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 2 procentenheter, en bättre produktmix för en positiv effekt på 7 procentenheter samt valutaeffekter för en positiv effekt på 4 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 28 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 65 (102) Mkr, en minskning med 37 Mkr. Lägre volymer var den främsta förklaringen till det försämrade resultatet.
Det operativa kassaflödet under första kvartalet uppgick till -79 (-93) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ökade varulager.
Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 22 (23) Mkr varav 21 (23) avsåg strategiska investeringar. Det största pågående projektet utgörs av färdigställningslinjen i Kunshan, Kina. Linjen har börjat testköras under första kvartalet och har kapacitet för formatering, blästring samt målning. Den beräknas tas i bruk fullt ut under andra kvartalet 2012. Investeringen omfattar även ett forsknings- och utvecklingscenter som kommer att fokusera på bearbetning och applikationsutveckling av höghållfasta stål.
| Prisanalys | |
|---|---|
| kvartal 4/11 till 1/12 | Nischstål |
| Prisändring lokal valuta | 2% |
| Ändrad produktmix | 6% |
| Valutaförändringar | 0% |
| Netto prisändring | 8% |
Tibnor
| 2012 | 2011 | april 11 - | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| Försäljning | 1 771 | 1 951 | 7 064 | 7 244 |
| Rörelseresultat | 105 | 128 | 231 | 254 |
| Operativt kassaflöde | 95 | 79 | 372 | 356 |
| Antal anställda vid periodens slut | 777 | 780 | 777 | 798 |
De totala leveranserna ökade med 8 % under första kvartalet jämfört med fjärde kvartalet 2011, men minskade med 6 % jämfört med första kvartalet 2011. Tibnors leveranser av tunnplåtsprodukter ökade jämfört med fjärde kvartalet i fjol men minskade jämfört med första kvartalet 2011.
Försäljningen minskade med 9 % jämfört med första kvartalet 2011 och uppgick till 1 771 (1 951) Mkr. Minskningen förklaras av lägre priser med en negativ effekt på 3 procentenheter och lägre volymer med en negativ effekt på 6 procentenheter.
Rörelseresultatet för första kvartalet uppgick till 105 (128) Mkr, en minskning med 23 Mkr. Resultatet påverkades av en nedskrivning av lager på -4 (-) Mkr.
Det operativa kassaflödet under första kvartalet uppgick till 95 (79) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ökade kundfordringar.
Risker och osäkerheter
För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen 2011. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer har identifierats under kvartalet.
Redovisningsprinciper
Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.
Under 2011 bytte koncernen redovisningsprinciper och för detaljer hänvisas till årsredovisningen 2011. De viktigaste effekterna på redovisningen av första kvartalet 2011 är att Rörelseresultatet påverkats positivt med 5 Mkr, Periodens resultat efter skatt påverkats negativt med 13 Mkr och Summa totalresultat påverkades negativt med 9 Mkr. I balansräkningen 31 mars 2011 minskade det Egna kapitalet med 64 Mkr medan Långfristiga förutbetalda intäkter ökade med 64 Mkr.
Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna har skett från årsbokslutet 2011.
Granskningsrapport Denna kvartalsrapport har inte varit föremål för revisorerna granskning.
Stockholm den 26 april 2012
Martin Lindqvist VD och koncernchef
Koncernens resultaträkning
| 2012 | 2011 | april 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| Försäljning | 11 023 | 11 056 | 44 607 | 44 640 |
| Kostnad för sålda varor | -9 852 | -9 717 | -39 994 | -39 859 |
| Bruttoresultat | 1 171 | 1 339 | 4 613 | 4 781 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -686 | -693 | -2 919 | -2 926 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -13 | -30 | 630 | 613 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 7 | 5 | 46 | 44 |
| Rörelseresultat | 479 | 621 | 2 370 | 2 512 |
| Finansiella intäkter | 10 | 5 | 40 | 35 |
| Finansiella kostnader | -160 | -117 | -592 | -549 |
| Periodens resultat efter finansnetto | 329 | 509 | 1 818 | 1 998 |
| Skatt | -48 | -118 | -368 | -438 |
| Periodens resultat efter skatt | 281 | 391 | 1 450 | 1 560 |
| Varav tillhörigt: | ||||
| - moderbolagets aktieägare | 281 | 377 | 1 464 | 1 560 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | - | 14 | -14 | - |
| Nyckeltal | 2012 | 2011 | april 11- | 2011 |
|---|---|---|---|---|
| kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | 4 | 6 | 5 | 6 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | 5 | 5 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 5 | 5 |
| Resultat per aktie (kr) 1) | 0,87 | 1,16 | 4,52 | 4,82 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 90,88 | 87,93 | 90,88 | 94,98 |
| Soliditet inkl. innehav utan bestämmande inflytande (%) | 49 | 48 | 49 | 49 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 57 | 61 | 57 | 60 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Antal anställda vid periodens slut | 9 057 | 8 814 | 9 057 | 9 107 |
1) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.
Koncernens rapport över totalresultat
| 2012 | 2011 | april 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 281 | 391 | 1 450 | 1 560 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -1 327 | -2 312 | 1 467 | 482 |
| Kassaflödessäkringar | 37 | -31 | -34 | -102 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | 457 | 826 | -524 | -155 |
| Aktuariella vinster och förluster, pensioner | - | - | -2 | -2 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | 2 | 0 | -16 | -18 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | -130 | -209 | 148 | 69 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -961 | -1 726 | 1 039 | 274 |
| Summa totalresultat för perioden | -680 | -1 335 | 2 489 | 1 834 |
| Varav tillhörigt: | ||||
| - moderbolagets aktieägare | -680 | -1 347 | 2 501 | 1 834 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | - | 12 | -12 | - |
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
| Mkr | Aktie kapital |
Övriga tillskjutna medel |
Reserver | Balanserat resultat |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 31 december 2010 | 2 851 | 9 944 | -2 041 | 19 075 | 29 829 | 191 | 30 020 |
| Förändringar 1/1-31/3 2011 Totalresultat för perioden Utdelning till innehav utan |
-1 724 | 377 | -1 347 | 12 | -1 335 | ||
| bestämmande inflytande | -45 | -45 | |||||
| Eget kapital 31 mars 2011 | 2 851 | 9 944 | -3 765 | 19 452 | 28 482 | 158 | 28 640 |
| Förändringar 1/4-31/12 2011 Totalresultat för perioden Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande 1) |
1 999 -3 |
1 182 -244 |
3 181 -247 |
-12 -146 |
3 169 -393 |
||
| Utdelning | -648 | -648 | -648 | ||||
| Eget kapital 31 december 2011 | 2 851 | 9 944 | -1 769 | 19 742 | 30 768 | - | 30 768 |
| Förändringar 1/1-31/3 2012 Totalresultat för perioden Utdelning 2) |
-961 | 281 -648 |
-680 -648 |
-680 -648 |
|||
| Eget kapital 31 mars 2012 | 2 851 | 9 944 | -2 730 | 19 375 | 29 440 | - | 29 440 |
Antalet aktier uppgår till 323 934 775 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
1) I maj 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor.
2) Beslutad utdelning, utbetalades den 3 april 2012.
Koncernens balansräkning
| 31 mar | 31 mar | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 18 122 | 17 219 | 18 911 |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 304 | 3 809 | 3 638 |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 315 | 16 639 | 18 693 |
| Andelar i intressebolag | 354 | 393 | 349 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 75 | 71 | 106 |
| Uppskjutna skattefordringar 1) | 783 | 152 | 702 |
| Summa anläggningstillgångar | 40 953 | 38 283 | 42 399 |
| Varulager | 10 919 | 11 042 | 11 687 |
| Kundfordringar | 5 861 | 6 281 | 5 734 |
| Aktuella skattefordringar | 238 | 649 | 381 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 998 | 1 718 | 1 590 |
| Likvida medel | 1 670 | 1 129 | 1 648 |
| Summa omsättningstillgångar | 19 686 | 20 819 | 21 040 |
| Summa tillgångar | 60 639 | 59 102 | 63 439 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 29 440 | 28 482 | 30 768 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | - | 158 | - |
| Summa eget kapital | 29 440 | 28 640 | 30 768 |
| Uppskjutna skatteskulder | 4 788 | 4 763 | 4 919 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 297 | 256 | 298 |
| Förutbetalda intäkter 1) | 512 | 64 | 543 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 14 078 | 16 082 | 16 940 |
| Summa långfristiga skulder | 19 675 | 21 165 | 22 700 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 4 401 | 3 167 | 3 607 |
| Aktuella skatteskulder | 247 | 187 | 188 |
| Leverantörsskulder | 4 067 | 3 871 | 4 296 |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 809 | 2 072 | 1 880 |
| Summa kortfristiga skulder | 11 524 | 9 297 | 9 971 |
| Summa eget kapital och skulder | 60 639 | 59 102 | 63 439 |
1) Av den uppskjutna skattefordran utgör 512 (64) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga förutbetalda intäkter.
Kassaflöde
| 2012 | 2011 | april 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| Rörelseresultat | 479 | 621 | 2 370 | 2 512 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 629 | 572 | 2 402 | 2 345 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | -5 | -9 | 103 | 99 |
| Erhållna och betalda räntor | -104 | -107 | -478 | -481 |
| Betald skatt | -99 | -224 | -15 | -140 |
| Förändring av rörelsekapital | 952 | -793 | 918 | -827 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 1 852 | 60 | 5 300 | 3 508 |
| Investeringsutbetalningar | -429 | -500 | -3 040 | -3 111 |
| Förvärv rörelser och andelar | - | - | -99 | -99 |
| Avyttrade bolag och verksamheter 1) | 31 | - | 31 | - |
| Övrig investeringsverksamhet | -4 | 1 | -34 | -29 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -402 | -499 | -3 142 | -3 239 |
| Utdelning | - | - | -648 | -648 |
| Förändring av lån | -1 697 | 232 | -1 411 | 518 |
| Förändring av finansiella placeringar | 187 | 103 | 595 | 511 |
| Förvärv innehav utan bestämmande inflytande 2) | - | - | -393 | -393 |
| Övrig finansieringsverksamhet | 91 | -62 | 233 | 80 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | -1 419 | 273 | -1 624 | 68 |
| Periodens kassaflöde | 31 | -166 | 534 | 337 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 648 | 1 314 | 1 129 | 1 314 |
| Kursdifferens i likvida medel | -9 | -19 | 7 | -3 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 670 | 1 129 | 1 670 | 1 648 |
1) Under 2012 avyttrades Plannjas paneltillverkning. 2) I maj 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor.
1 6 | S S A B A B ( p u b l ) , B o x 7 0 , 1 0 1 2 1 S t o c k h o l m . w w w . s s a b . c o m . O r g . n r . 5 5 6 0 1 6 - 3 4 2 9
Affärsområdenas försäljning, resultat och räntabilitet på sysselsatt kapital
| Försäljning | Försäljning, extern | Rörelseresultat | Räntabilitet på sysselsatt kapital (%) 3) |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | Förändring | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | april 11- | 2011 | ||
| Mkr | kv 1 | kv 1 | i % | i % 2) | kv 1 | kv 1 | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| SSAB EMEA | 5 780 | 6 071 | -5% | -4% | 4 203 | 4 541 | -124 | 236 | 2 | 4 |
| SSAB Americas | 4 609 | 3 984 | 16% | 12% | 4 511 | 3 933 | 670 | 383 | 30 | 27 |
| SSAB APAC | 585 | 690 | -15% | -19% | 585 | 690 | 65 | 102 | 23 | 29 |
| Tibnor | 1 771 | 1 951 | -9% | -9% | 1 724 | 1 892 | 105 | 128 | 13 | 14 |
| Avskrivning | -197 | -189 | ||||||||
| på övervärden 1) | ||||||||||
| Övrigt | -1 722 | -1 640 | -40 | -39 | - | - | ||||
| Total | 11 023 | 11 056 | 0% | -2% | 11 023 | 11 056 | 479 | 621 | 5 | 5 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
2) Justerat för förändringar i valutakurser.
3) SSAB Americas avkastning är beräknad exklusive övervärden. Inklusive övervärden är avkastningen 6 % respektive 5 %.
Koncernens resultat per kvartal
| Mkr | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 | 4/11 | 1/12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 8 865 | 10 911 | 9 902 | 10 205 | 11 056 | 11 769 | 10 917 | 10 898 | 11 023 |
| Rörelsens kostnader | -8 089 | -9 594 | -8 997 | -9 677 | -9 868 | -9 900 | -9 826 | -10 233 | -9 922 |
| Avskrivningar | -611 | -630 | -618 | -592 | -572 | -561 | -585 | -627 | -629 |
| Intressebolag | 7 | 29 | 12 | 9 | 5 | 23 | 4 | 12 | 7 |
| Finansnetto | -85 | -84 | -138 | -95 | -112 | -144 | -110 | -148 | -150 |
| Resultat efter finansnetto | 87 | 632 | 161 | -150 | 509 | 1 187 | 400 | -98 | 329 |
Försäljning per kvartal och affärsområde
| Mkr | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 | 4/11 | 1/12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB EMEA | 4 836 | 5 678 | 5 194 | 5 720 | 6 071 | 6 386 | 5 491 | 5 820 | 5 780 |
| SSAB Americas | 3 142 | 4 037 | 3 794 | 3 608 | 3 984 | 4 403 | 4 505 | 4 207 | 4 609 |
| SSAB APAC | 589 | 688 | 531 | 518 | 690 | 788 | 625 | 708 | 585 |
| Tibnor | 1 474 | 1 834 | 1 587 | 1 801 | 1 951 | 1 957 | 1 637 | 1 699 | 1 771 |
| Övrigt | -1 176 | -1 326 | -1 204 | -1 442 | -1 640 | -1 765 | -1 341 | -1 536 | -1 722 |
| Försäljning | 8 865 | 10 911 | 9 902 | 10 205 | 11 056 | 11 769 | 10 917 | 10 898 | 11 023 |
Rörelseresultat per kvartal och affärsområde
| Rörelseresultat | 171 | 716 | 300 | -55 | 621 | 1 330 | 511 | 50 | 479 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övrigt | -46 | -15 | -79 | -53 | -39 | 32 | -29 | -30 | -40 |
| Avskrivningar på övervärden 1) | -223 | -233 | -212 | -202 | -189 | -183 | -189 | -197 | -197 |
| Tibnor | 79 | 188 | 136 | 18 | 128 | 99 | 12 | 15 | 105 |
| SSAB APAC | 10 | 96 | 109 | 17 | 102 | 67 | 59 | 96 | 65 |
| SSAB Americas | 137 | 342 | 455 | 235 | 383 | 651 | 661 | 414 | 670 |
| SSAB EMEA | 214 | 338 | -109 | -70 | 236 | 664 | -3 | -248 | -124 |
| Mkr | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 | 4/11 | 1/12 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
Moderbolagets resultaträkning
| 2012 | 2011 | april 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | -57 | -53 | -223 | -219 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 22 | 20 | 376 | 374 |
| Rörelseresultat | -35 | -33 | 153 | 155 |
| Utdelning från dotterbolag | 180 | 255 | 191 | 266 |
| Finansnetto | -76 | -22 | -77 | -23 |
| Resultat efter finansnetto | 69 | 200 | 267 | 398 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 33 | 33 |
| Skatt | 28 | 13 | -25 | -40 |
| Resultat efter skatt | 97 | 213 | 275 | 391 |
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2012 | 2011 | april 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 12 | helår |
| Resultat efter skatt | 97 | 213 | 275 | 391 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | 457 | 826 | -524 | -155 |
| Kassaflödessäkringar | 17 | 0 | 4 | -13 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | -125 | -217 | 136 | 44 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 349 | 609 | -384 | -124 |
| Summa totalresultat för perioden | 446 | 822 | -109 | 267 |
Moderbolagets balansräkning
| 31 mars | 31 mars | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 39 278 | 38 829 | 39 282 |
| Övriga omsättningstillgångar | 12 352 | 13 047 | 14 463 |
| Likvida medel | 1 202 | 674 | 999 |
| Summa tillgångar | 52 832 | 52 550 | 54 744 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 3 753 | 3 753 | 3 753 |
| Fritt eget kapital | 26 652 | 28 056 | 26 853 |
| Summa eget kapital | 30 405 | 31 809 | 30 606 |
| Obeskattade reserver | 661 | 694 | 661 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 12 441 | 15 956 | 15 138 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 9 325 | 4 091 | 8 339 |
| Summa eget kapital och skulder | 52 832 | 52 550 | 54 744 |
Produktion och leveranser
| Kton | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 | 4/11 | 1/12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | |||||||||
| - SSAB EMEA | 874 | 941 | 739 | 864 | 943 | 957 | 612 | 741 | 832 |
| - SSAB Americas | 585 | 599 | 583 | 567 | 631 | 624 | 607 | 556 | 624 |
| - Totalt | 1 459 | 1 540 | 1 322 | 1 431 | 1 574 | 1 581 | 1 219 | 1 297 | 1 456 |
| Plåtproduktion 1) | |||||||||
| - SSAB EMEA | 738 | 764 | 505 | 713 | 765 | 755 | 506 | 591 | 638 |
| - SSAB Americas | 558 | 553 | 545 | 553 | 592 | 579 | 563 | 537 | 591 |
| - Totalt | 1 296 | 1 317 | 1 050 | 1 266 | 1 357 | 1 334 | 1 069 | 1 128 | 1 229 |
| Plåtleveranser | |||||||||
| - SSAB EMEA | 547 | 600 | 401 | 486 | 571 | 556 | 418 | 455 | 511 |
| - SSAB Americas | 565 | 610 | 583 | 598 | 623 | 628 | 612 | 579 | 622 |
| - SSAB APAC | 70 | 58 | 44 | 44 | 57 | 64 | 46 | 52 | 41 |
| - Totalt | 1 182 | 1 268 | 1 028 | 1 128 | 1 251 | 1 248 | 1 076 | 1 086 | 1 174 |
| därav nischprodukter | |||||||||
| - SSAB EMEA | 170 | 205 | 161 | 197 | 233 | 244 | 187 | 190 | 227 |
| - SSAB Americas | 126 | 130 | 134 | 172 | 170 | 154 | 171 | 150 | 193 |
| - SSAB APAC | 44 | 57 | 44 | 44 | 56 | 61 | 45 | 52 | 39 |
| - Totalt nischprodukter | 340 | 392 | 339 | 413 | 459 | 459 | 403 | 392 | 459 |
1) Inklusive legovalsning.
För ytterligare information:
Helena Stålnert, Informationsdirektör Tel. 08 - 45 45 734 Catarina Ihre, Director, Investor Relations, Tel. 08 - 45 45 729
Halvårsrapport för 2012:
Halvårsrapport för 2012 publiceras den 26 juli 2012.
SSAB AB (publ)
Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com