AI assistant
SSAB — Interim / Quarterly Report 2012
Oct 24, 2012
2975_10-q_2012-10-24_08f18d98-8354-40f8-b022-325c2a9b57a3.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Rapport för tredje kvartalet 2012
Kvartalet
- Försäljningen uppgick till 8 730 (10 917) Mkr
- Rörelseresultatet uppgick till -665 (511) Mkr
- Resultatet efter finansnetto uppgick till -789 (401) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till -1,60 (1,19) kronor
- Det operativa kassaflödet förbättrades till 843 (311) Mkr och rörelsens kassaflöde till 697 (16) Mkr
- Nischprodukterna utgjorde 38 (37) % av plåtleveranserna
- Resultatet är belastat med 55 Mkr avseende SSAB EMEAs effektiviseringsprogram
Nyckeltal
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| Försäljning | 8 730 | 10 917 | 30 569 | 33 742 | 41 467 | 44 640 |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 4 | 1 096 | 2 510 | 4 180 | 3 187 | 4 857 |
| Rörelseresultat | -665 | 511 | 569 | 2 462 | 619 | 2 512 |
| Resultat efter finansnetto | -789 | 401 | 149 | 2 096 | 51 | 1 998 |
| Resultat efter skatt | -519 | 386 | 242 | 1 636 | 166 | 1 560 |
| Resultat per aktie (kr) | -1,60 | 1,19 | 0,75 | 5,05 | 0,51 | 4,82 |
| Operativt kassaflöde | 843 | 311 | 3 678 | 1 150 | 5 349 | 2 821 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | - | - | 1 | 5 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 56 | 65 | 56 | 65 | 56 | 60 |
| Soliditet inkl innehav utan bestämmande inflytande(%) | 49 | 48 | 49 | 48 | 49 | 49 |
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år. Jämförelseperioden har justerats till följd av ändrade redovisningsprinciper, för detaljer se sid 13.)
Koncernchefens kommentar
En svag efterfrågan och lageravveckling i kundledet påverkade SSABs resultat för tredje kvartalet, vilket framgick av vårt pressmeddelande i mitten av september. Främst var det utvecklingen inom tunnplåt i Europa som blev betydligt svagare än beräknat. Detta ledde till ett kapacitetsutnyttjande strax under 60 procent i den svenska tunnplåtsverksamheten, utöver de normala underhållsstoppen. Kostnaderna för sommarstoppen i den svenska verksamheten uppgick till cirka 100 Mkr, vilket belastar det tredje kvartalet. Även affärsområdena Americas och APAC hade, som förväntat, en svagare utveckling än under föregående kvartal. Valsningen av grovplåt i USA och i Sverige hade ett kapacitetsutnyttjande på 85-90 %.
Vi fortsätter med vårt effektiviseringsprogram inom EMEA i syfte att förbättra vår konkurrenskraft och öka flexibilitet för att bättre möta svängningar på marknaden. Genomförandet i detta program har accelererats och aktiviteterna kommer nu att vara genomförda under första kvartalet 2013. Kostnadsbesparingarna får successivt effekt under 2013 och väntas ha en full effekt på 800 Mkr i årlig besparing. Efter tredje kvartalets utgång har, som en del av programmet, 450 medarbetare varslats om uppsägning. Våra medarbetare har visat stor förståelse för den rådande situationen. Sedan tidigare har vi aviserat att cirka 160 tjänstemannabefattningar avvecklas och tredje kvartalet har belastats med 55 Mkr avseende effektiviseringsprogrammet.
De fallande spotpriserna på järnmalm har gjort att vi kunnat omförhandla vårt kontrakt för järnmalmspellets till en nivå som är 23 procent lägre i dollar, i förhållande till det pris som ursprungligen avtalades, för leveranser från och med fjärde kvartalet. Detta kommer att påverka vårt resultat i första kvartalet nästa år.
Någon större förändring i efterfrågan förväntar vi oss inte under fjärde kvartalet och den prispress vi sett på standardstål under tredje kvartalet väntas fortsätta. Priserna på våra kylda stål väntas däremot vara mer stabila.
Trots en kärv marknad fortsätter vi att driva ett ökande antal utvecklingsprojekt tillsammans med våra kunder. Det är det nära tekniska samarbetet med kunderna i kombination med en unik bredd i produktsortimentet som skiljer SSAB från de flesta andra stålföretag. Med de strategiska investeringar som nu är färdigställda är vi väl positionerade och kan snabbt möta en ökad efterfrågan när marknaden vänder.
Försäljning per affärsområde
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| SSAB EMEA | 4 549 | 5 491 | 15 729 | 17 948 | 21 549 | 23 768 |
| SSAB Americas | 3 669 | 4 505 | 12 935 | 12 892 | 17 142 | 17 099 |
| SSAB APAC | 513 | 625 | 1 759 | 2 103 | 2 467 | 2 811 |
| Tibnor | 1 266 | 1 637 | 4 673 | 5 545 | 6 372 | 7 244 |
| Övrigt | -1 267 | -1 341 | -4 527 | -4 746 | -6 063 | -6 282 |
| Totalt | 8 730 | 10 917 | 30 569 | 33 742 | 41 467 | 44 640 |
Rörelseresultat per affärsområde
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| SSAB EMEA | -644 | -3 | -385 | 897 | -633 | 649 |
| SSAB Americas | 251 | 661 | 1 458 | 1 695 | 1 872 | 2 109 |
| SSAB APAC | 16 | 59 | 121 | 228 | 217 | 324 |
| Tibnor | -26 | 12 | 146 | 239 | 161 | 254 |
| Avskrivning på övervärden 1) | -218 | -189 | -640 | -561 | -837 | -758 |
| Övrigt | -44 | -29 | -131 | -36 | -161 | -66 |
| Totalt | -665 | 511 | 569 | 2 462 | 619 | 2 512 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
Rörelsemarginal per affärsområde
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| % | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| SSAB EMEA | -14,2 | -0,1 | -2,4 | 5,0 | -2,9 | 2,7 |
| SSAB Americas | 6,8 | 14,7 | 11,3 | 13,1 | 10,9 | 12,3 |
| SSAB APAC | 3,1 | 9,4 | 6,9 | 10,8 | 8,8 | 11,5 |
| Tibnor | -2,1 | 0,7 | 3,1 | 4,3 | 2,5 | 3,5 |
| Totalt | -7,6 | 4,7 | 1,9 | 7,3 | 1,5 | 5,6 |
Andel av extern försäljning 2012
Andel av EBITDA 2012
Marknaden
Ökningstakten i den globala produktionen av råstål avtog under sommaren. Under årets första nio månader ökade råstålsproduktionen i världen med 0,6 % jämfört med samma period i fjol och uppgick till 1 149 (1 142) miljoner ton, enligt World Steel Association (WSA). Det är framförallt Asien (1,5 %) och Nordamerika (3,9 %) som svarat för ökningen medan produktionen inom EU (-4,6 %) har minskat jämfört med 2011.
Tiden efter den säsongsmässigt svaga sommarperioden präglades av lageravveckling och avvaktande hållning från kunderna, framförallt på tunnplåtsprodukter i Europa och standardstål i Nordamerika. Detta ledde till att volymutvecklingen för SSAB, främst inom tunnplåtsverksamheten, var svaga vilket framgick av pressmeddelande i mitten av september. Den svaga efterfrågan har satt ytterligare press på tunnplåtspriserna i Europa och marknadspriserna föll under tredje kvartalet. I Nordamerika fortsatte importen av ordinär grovplåt att påverka prisbilden negativt. Samtidigt var efterfrågan från Steel Service Centers låg, till följd av höga lager. Efterfrågan och priserna på kylda stål var mer stabila än för tunnplåt både i Europa och i Nordamerika.
Lagernivåerna hos många sluttillverkare i Kina har varit högre än normalt och påverkat efterfrågan av stålprodukter negativt. Australien och Indonesien har utvecklats fortsatt positivt till följd av en fortsatt god efterfrågan på våra produkter från gruvsektorn. Efterfrågan påverkas nu emellertid negativt på grund av att de fallande priserna på råvaror minskar investeringsviljan.
De starkaste segmenten var fortsatt Material Handling och delar av energisektorn i Nordamerika.
Råvaror
Priserna på järnmalm var under andra och tredje kvartalen 6 % lägre i USD jämfört med första kvartalet i år. Avtalet innehåller en klausul om prisjustering vid en varaktig nedgång på världsmarknadspriserna. Det fallande malmpriset har därför lett till en sänkning av priset med 23 % i USD i förhållande till det pris som avtalades i andra kvartalet. Det nya priset gäller från 1 oktober. Prissänkningen får resultateffekt i första kvartalet 2013.
SSAB köper cirka 60 - 70 % av årsbehovet av kol från Australien och resten från USA. Kolavtal för leveranser från USA sker genom årsavtal. SSABs amerikanska kolinköp för 2012 tecknades till priser i USD som låg drygt 30 % lägre än priserna under 2011. I svenska kronor innebar det prissänkningar på cirka 25 %. De lägre kolpriserna fick resultateffekt i tredje kvartalet, 2012.
Prisavtalen för australiensiskt kol tecknas månadsvis. Från halvårsskiftet har ett avtal träffats som innebär att SSAB köper australienkolet i takt med den faktiska förbrukningen, vilket reduceratrörelsekapitalbehovet med cirka 0,5 Mdr. De leveranser av australiensiskt kol som togs under det tredje kvartalet samt de prisavtal som tecknades för kolleveranser under fjärde kvartalet innebar prissänkningar i USD på drygt 10 % jämfört med priserna under andra kvartalet i år. De lägre priserna börjar få resultateffekt under första kvartalet 2013.
Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Spotpriserna på skrot steg under inledningen av tredje kvartalet för att åter sjunka mot slutet av kvartalet och under inledningen av fjärde kvartalet. Spotpriserna i mitten av oktober var drygt 4 % lägre än vid slutet av andra kvartalet och 26 % lägre än vid senaste årsskiftet
Utsikter
Prognoserna för den globala stålefterfrågan har successivt justerats ner. Enligt WSA:s senaste prognos kommer årets efterfrågan på stålprodukter att öka med 2,1 % jämfört med 2011. Detta är en nedjustering med 1,5 procentenheter jämfört med prognosen från april 2012.
I Europa bedöms efterfrågan vara fortsatt svag. Den nedåtgående pristrenden på spotmarknaden under det tredje kvartalet väntas innebära fortsatt prispress framförallt på standardprodukter.
I Nordamerika fortsätter de höga importvolymerna att påverka utbudet samtidigt som efterfrågan bedöms bli svagare mot slutet av året. För att anpassa lagernivåerna har vissa sluttillverkare aviserat tillfälliga produktionsstopp under senare delen av fjärde kvartalet. Även Steel Service Centers lagernivåer är förhållandevis höga och en lageranpassning är att vänta de närmaste månaderna.
De höga lagernivåerna i Kina gör att kunderna väntas vara försiktiga med att fylla på lagren innan man kan se ytterligare effekter av de stimulanspaket som regeringen aviserat.
Efterfrågan och prisutvecklingen på kylda stål förväntas vara mer stabil än på standardstål.
Koncernen
Nio månader i sammandrag
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under de tre första kvartalen minskade med 9 % jämfört med samma period i fjol och uppgick till 3 239 (3 575) kton. Leveranserna av nischprodukter minskade med 6 % jämfört med de tre första kvartalen i fjol. Sammantaget under de tre första kvartalen utgjorde andelen nischprodukter 38 (37) % av de totala leveranserna.
Såväl råstålsproduktionen som plåtproduktionen minskade med 8 % jämfört med de tre första kvartalen i fjol.
Försäljning
Försäljningen under de tre första kvartalen uppgick till 30 569 (33 742) Mkr. Jämfört med de tre första kvartalen i fjol svarade en bättre mix för en positiv effekt på 3 procentenheter och valutaeffekter för 2 procentenheter medan lägre priser svarade för en negativ effekt på 3 procentenheter och lägre volymer för 11 procentenheter.
Resultat
Rörelseresultatet under de tre första kvartalen försämrades med 1 893 Mkr jämfört med de tre första kvartalen i fjol och uppgick till 569 (2 462) Mkr.
Finansnettot för de tre första kvartalen uppgick till -420 (-366) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till 149 (2 096) Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt för de tre första kvartalen uppgick till 242 (1 636) Mkr eller 0,75 (5,05) kronor per aktie. Skatten för de tre första kvartalen uppgick till 93 (-460) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för de tre första kvartalen uppgick till 3 678 (1 150) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av lägre rörelsekapital, främst av minskat varulager.
Operativt kassaflöde
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 4 | 1 096 | 2 510 | 4 180 | 3 187 | 4 857 |
| Förändring av rörelsekapital | 1 014 | -324 | 1 621 | -2 156 | 2 950 | -827 |
| Underhållsinvesteringar | -206 | -468 | -555 | -934 | -900 | -1 279 |
| Övrigt | 31 | 7 | 102 | 60 | 112 | 70 |
| Operativt kassaflöde | 843 | 311 | 3 678 | 1 150 | 5 349 | 2 821 |
Nettokassaflödet uppgick till 1 672 (-2 202) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för investeringar på 1 112 (2 320) Mkr (varav strategiska investeringar på 557 (1 386) Mkr). Nettoskulden minskade med 2 084 Mkr under de tre första kvartalen och uppgick per den 30 september till 16 391 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden minskade med 4 procentenheter jämfört med årsskiftet 2011 och uppgick till 56 %.
Operativt kassaflöde per affärsområde
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11 - | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| SSAB EMEA | 163 | -375 | 1 782 | 570 | 2 473 | 1 261 |
| SSAB Americas | 551 | 687 | 1 823 | 741 | 2 378 | 1 296 |
| SSAB APAC | 121 | 26 | -3 | -127 | 148 | 24 |
| Tibnor | 4 | -32 | 197 | 35 | 518 | 356 |
| Övrigt | 4 | 5 | -121 | -69 | -168 | -116 |
| Operativt kassaflöde | 843 | 311 | 3 678 | 1 150 | 5 349 | 2 821 |
| Finansiella poster | -119 | -57 | -353 | -301 | -533 | -481 |
| Skatter | -27 | -238 | -449 | -477 | -112 | -140 |
| Rörelsens kassaflöde | 697 | 16 | 2 876 | 372 | 4 704 | 2 200 |
| Strategiska investeringar | -137 | -571 | -557 | -1 386 | -1 003 | -1 832 |
| Förvärv rörelser och andelar | -29 | -81 | -30 | -102 | -27 | -99 |
| Avyttringar bolag och verksamheter | - | - | 31 | - | 31 | - |
| Kassaflöde före utdelning och finansiering | 531 | -636 | 2 320 | -1 116 | 3 705 | 269 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | -648 | -648 | -648 | -648 |
| Utdelning till minoritet i Tibnor | - | - | - | -45 | - | -45 |
| Förvärv minoritet i Tibnor | - | - | - | -393 | - | -393 |
| Nettokassaflöde | 531 | -636 | 1 672 | -2 202 | 3 057 | -817 |
| Nettoskuld vid periodens början | -17 446 | -18 526 | -18 475 | -17 589 | -19 862 | -17 589 |
| Nettokassaflöde | 531 | -636 | 1 672 | -2 202 | 3 057 | -817 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) | 668 | -833 | 532 | -81 | 458 | -155 |
| Valutaeffekter 2) | -144 | 133 | -120 | 10 | -44 | 86 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -16 391 | -19 862 | -16 391 | -19 862 | -16 391 | -18 475 |
1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.
Löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 30 september till 5,0 (2,7) år med en räntebindningstid på 1,2 (0,9) år. Av låneportföljen på 18 421 (21 383) Mkr utgjorde 946 (3 071) Mkr kortfristiga företagscertifikat och 17 475 (17 013) Mkr av långsiktig finansiering med en genomsnittlig löptid på 5,2 (3,2) år.
Koncernens likvida beredskap
| 2012 | 2011 | |
|---|---|---|
| Mkr | 30 sept | 30 sept |
| Likvida medel | 2 166 | 1 039 |
| Outnyttjade långsiktiga kreditlöften | 8 700 | 11 354 |
| Likvid beredskap | 10 866 | 12 393 |
| -som andel av årsomsättningen (rullande 12) | 26% | 28% |
| Avgår företagscertifikat | -946 | -3 071 |
| Likvid beredskap exklusive företagscertifikat | 9 920 | 9 322 |
| -som andel av årsomsättningen (rullande 12) | 24% | 21% |
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 1 % respektive 1 % medan det för helåret 2011 uppgick till 5 % respektive 5 %.
Eget kapital
Efter tillägg av periodens resultat hänförligt till bolagets aktieägare på 242 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av omräkningsdifferenser) på -1 137 Mkr samt efter avdrag för utdelning uppgående till 648 Mkr, uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 29 225 (30 549) Mkr, vilket motsvarade 90,22 (94,31) kronor per aktie.
Investeringar
Investeringsutbetalningarna under de tre första kvartalen uppgick till 1 112 (2 320) Mkr, varav 557 (1 386) Mkr avsåg strategiska investeringar. Linjen för direkthärdning i Borlänge, härdlinjen i Mobile och färdigställningslinjen i Kunshan är nu helt färdigställda. Företagsförvärv under de tre första kvartalen uppgick till 30 (102) Mkr.
Utvecklingen under tredje kvartalet
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under tredje kvartalet minskade delvis säsongsmässigt med 14 % jämfört med andra kvartalet 2012 och med 11 % jämfört med tredje kvartalet 2011. Leveranserna uppgick till 956 (1 076) kton. Leveranserna av nischprodukter minskade delvis säsongsmässigt med 12 % jämfört med andra kvartalet i år och med 9 % jämfört med tredje kvartalet i fjol. Sammantaget under tredje kvartalet 2012 utgjorde andelen nischprodukter 38 (37) % av de totala leveranserna.
Råstålsproduktionen minskade på grund av sommarstoppen och en neddragen produktion med 26 % jämfört med andra kvartalet i år och med 11 % jämfört med tredje kvartalet i fjol. På grund av marknadsläget har den ena masugnen i Oxelösund fortsatt varit ur drift under hela kvartalet. Plåtproduktionen minskade med 20 % jämfört med andra kvartalet i år och med 8 % jämfört med tredje kvartalet i fjol.
Försäljning
Försäljningen under tredje kvartalet uppgick till 8 730 (10 917) Mkr. Jämfört med tredje kvartalet 2011 svarade en bättre mix för en positiv effekt på 2 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 14 procentenheter och lägre priser för 8 procentenheter.
Resultat
Rörelseresultatet under tredje kvartalet försämrades med 1 176 Mkr jämfört med tredje kvartalet i fjol och uppgick till -665 (511) Mkr.
| Förändring av rörelseresultatet mellan tredje kvartalet 2012 och 2011 (Mkr) | |
|---|---|
| Stålrörelsen | |
| - Lägre priser | -900 |
| - Lägre volymer | -240 |
| - Lägre kapacitetsutnyttjande (underabsorption) | -110 |
| - Lägre rörlig tillverkningskostnad | 300 |
| - Försäljning biprodukter | -30 |
| Tibnor | |
| - Lägre volymer, förändring mix och marginaler | -80 |
| Lägre fasta kostnader | 56 |
| Effektiviseringsprogrammet | -55 |
| Övrigt | -117 |
| Förändring av rörelseresultatet | -1 176 |
Finansnettot för tredje kvartalet uppgick till -124 (-110) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till -789 (401) Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt för tredje kvartalet uppgick till -519 (386) Mkr eller -1,60 (1,19) kronor per aktie. Skatten för tredje kvartalet uppgick till 270 (-15) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för tredje kvartalet uppgick till 843 (311) Mkr. Nettokassaflödet uppgick till 531 (-636) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för investeringar på 343 (1 039) Mkr (varav strategiska investeringar på 137 (571) Mkr). Företagsförvärv under kvartalet uppgick till 29 (81) Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 56 (65) %.
SSAB EMEA
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11 - | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| Försäljning | 4 549 | 5 491 | 15 729 | 17 948 | 21 549 | 23 768 |
| Rörelseresultat | -644 | -3 | -385 | 897 | -633 | 649 |
| Operativt kassaflöde | 163 | -375 | 1 782 | 570 | 2 473 | 1 261 |
| Antal anställda vid periodens slut | 6 486 | 7 051 | 6 486 | 7 051 | 6 486 | 6 742 |
Efterfrågan under tredje kvartalet var, efter den säsongsmässigt svaga sommarperioden, fortsatt vikande med lageravveckling och en avvaktande hållning från kunderna, framförallt på tunnplåtsprodukter. Efterfrågan på kylda stål var mer stabil.
Leveranserna av plåt under tredje kvartalet minskade med 14 % jämfört med det andra kvartalet 2012 samt med 10 % jämfört med tredje kvartalet 2011 och uppgick till 378 (418) kton. Leveranserna av nischprodukter minskade med 13 % jämfört med det andra kvartalet men var i stort sett oförändrade jämfört med tredje kvartalet 2011 och uppgick till 186 (187) kton. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 49 (45) % av de totala leveranserna.
Priserna i lokal valuta i tredje kvartalet var lägre jämfört med andra kvartalet för standardstål och oförändrade för nischstål. Se tabellen nedan.
Råstålsproduktionen minskade med 36 % jämfört med andra kvartalet i år och med 10 % jämfört med tredje kvartalet i fjol, främst på grund av lägre efterfrågan under kvartalet. Den mindre masugnen i Oxelösund har varit ur drift under hela kvartalet.
Plåtproduktionen minskade med 30 % jämfört med andra kvartalet i år och med 8 % jämfört med tredje kvartalet 2011.
Försäljningen minskade med 17 % jämfört med tredje kvartalet 2011 och uppgick till 4 549 (5 491) Mkr. En bättre produktmix svarade för en positiv effekt på 2 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 11 procentenheter samt lägre priser och valutaeffekter för en negativ effekt på 8 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -644 (-3) Mkr, en försämring med 641 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2011. Det lägre kapacitetsutnyttjandet, lägre priser och volymer var de främsta förklaringarna till det försämrade resultatet. I resultatet ingår även negativa effekter på omvärderingar av rörelsefordringar/-skulder i utländsk valuta med -179 (78) Mkr samt kostnader för effektiviseringsprogrammet med -55 (-) Mkr.
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 163 (-375) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av ett minskat rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 170 (648) Mkr varav 6 (230) Mkr avsåg strategiska investeringar.
| Prisanalys | |||
|---|---|---|---|
| kvartal 2/12 till 3/12 | Standardstål | Nischstål | |
| Prisändring lokal valuta | -4% | 0% | |
| Ändrad produktmix | -1% | 1% | |
| Valutaförändringar | -2% | -4% | |
| Netto prisändring | -7% | -3% |
SSAB Americas
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11 - | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| Försäljning | 3 669 | 4 505 | 12 935 | 12 892 | 17 142 | 17 099 |
| Rörelseresultat 1) | 251 | 661 | 1 458 | 1 695 | 1 872 | 2 109 |
| Operativt kassaflöde | 551 | 687 | 1 823 | 741 | 2 378 | 1 296 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 391 | 1 360 | 1 391 | 1 360 | 1 391 | 1 338 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Efterfrågan under tredje kvartalet var lägre än under andra kvartalet inom flertalet segment. Såväl gruvindustrin, inom segmentet Material Handling, som segmentet Service Centers uppvisade en avmattning i efterfrågan. Segmenten Automotive och Construction Machinery visade en positiv trend.
Under tredje kvartalet var leveranserna av plåt 14 % lägre jämfört med andra kvartalet 2012 och 12 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2011. Plåtleveranserna uppgick till 540 (612) kton. Leveranserna av nischprodukter var 7 % lägre än andra kvartalet och de var 16 % lägre jämfört med tredje kvartalet i fjol. Leveranser av nischprodukter uppgick till 143 (171) kton och utgjorde därmed 26 (28) % av de totala leveranserna.
Jämfört med andra kvartalet 2012 minskade priserna i lokal valuta för såväl standardstål som nischstål. Se tabellen nedan.
Råstålsproduktionen var 11 % lägre jämfört med såväl andra kvartalet i år som med tredje kvartalet i fjol. Plåtproduktionen var 10 % lägre jämfört med andra kvartalet 2012 och 8 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2011.
Försäljningen under tredje kvartalet minskade med 19 % jämfört med tredje kvartalet i fjol och uppgick till 3 669 (4 505) Mkr. En bättre produktmix och valutaeffekter svarade för en positiv effekt på 4 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 12 procentenheter samt lägre priser för en negativ effekt på 11 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 251 (661) Mkr, en minskning med 410 Mkr jämfört med tredje kvartalet i fjol. Lägre priser samt lägre volymer var de främsta förklaringarna till det försämrade resultatet.
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 551 (687) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett minskat rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 128 (403) Mkr, varav 101 (365) Mkr avsåg strategiska investeringar. Det största projektet utgörs av bygget av en andra härdlinje i Mobile, Alabama för att öka produktionskapaciteten för kylda stål med ca 200 kton. Efter testkörningen är härdlinjen nu helt färdigställd.
| Prisanalys | |||
|---|---|---|---|
| kvartal 2/12 till 3/12 | Standardstål | Nischstål | |
| Prisändring lokal valuta | -9% | -2% | |
| Ändrad produktmix | 0% | 0% | |
| Valutaförändringar | 0% | 0% | |
| Netto prisändring i USD | -9% | -2% |
SSAB APAC
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11 - | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| Försäljning | 513 | 625 | 1 759 | 2 103 | 2 467 | 2 811 |
| Rörelseresultat | 16 | 59 | 121 | 228 | 217 | 324 |
| Operativt kassaflöde | 121 | 26 | -3 | -127 | 148 | 24 |
| Antal anställda vid periodens slut | 220 | 154 | 220 | 154 | 220 | 171 |
Efterfrågan i Kina påverkades av den inbromsade ekonomin, vilket innebar minskade leveranser. Såväl mobilkranindustrin inom Construction Machinery segmentet som delar av Heavy Transport utvecklades negativt medan efterfrågan från segmentet Automotive varit fortsatt god under tredje kvartalet.
Leveranserna av nischprodukter minskade med 20 % jämfört med både andra kvartalet 2012 och jämfört med tredje kvartalet i fjol. Leveranserna av nischprodukter uppgick till 36 (46) kton och utgjorde 95 (100) % av de totala leveranserna.
Priserna i lokala valutor för nischstål ökade med 3 % jämfört med andra kvartalet, men genom en sämre produktmix och valutaeffekter blev nettoeffekten negativ. Se tabellen nedan.
Försäljningen minskade med 18 % jämfört med tredje kvartalet 2011 och uppgick till 513 (625) Mkr. Högre priser samt valutaeffekter svarade för en positiv effekt på 5 procentenheter medan lägre volymer och ändrad produktmix svarade för en negativ effekt på 23 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 16 (59) Mkr, en minskning med 43 Mkr jämfört med tredje kvartalet i fjol. Lägre volymer var den främsta förklaringen till det försämrade resultatet.
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 121 (26) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett minskat rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 30 (56) Mkr och avsåg i sin helhet strategiska investeringar. Det största projektet utgörs av färdigställningslinjen i Kunshan, Kina. Produktion påbörjades under andra kvartalet och efter vidare testkörningar under tredje kvartalet är anläggningen helt färdigställd. Investeringen omfattar även ett forsknings- och utvecklingscenter som fokuserar på bearbetning och applikationsutveckling av höghållfasta stål.
| Prisanalys | |
|---|---|
| kvartal 2/12 till 3/12 | Nischstål |
| Prisändring lokal valuta | 3% |
| Ändrad produktmix | -4% |
| Valutaförändringar | -2% |
| Netto prisändring | -3% |
Tibnor
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11 - | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| Försäljning | 1 266 | 1 637 | 4 673 | 5 545 | 6 372 | 7 244 |
| Rörelseresultat | -26 | 12 | 146 | 239 | 161 | 254 |
| Operativt kassaflöde | 4 | -32 | 197 | 35 | 518 | 356 |
| Antal anställda vid periodens slut | 800 | 840 | 800 | 840 | 800 | 798 |
De totala leveranserna minskade med 20 % under tredje kvartalet jämfört med andra kvartalet och minskade med 15 % jämfört med tredje kvartalet 2011. Alla produktgrupper uppvisade minskade leveranser jämfört med tredje kvartalet i fjol.
Försäljningen minskade med 23 % jämfört med tredje kvartalet 2011 och uppgick till 1 266 (1 637) Mkr. Minskningen förklaras av lägre priser med en negativ effekt på 8 procentenheter och lägre volymer med en negativ effekt på 15 procentenheter.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till -26 (12) Mkr, en minskning med 38 Mkr.
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till 4 (-32) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett minskat rörelsekapital.
Risker och osäkerheter
För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen 2011. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer har identifierats under första halvåret.
Redovisningsprinciper
Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.
Under 2011 bytte koncernen redovisningsprinciper och för detaljer hänvisas till årsredovisningen 2011. De viktigaste effekterna på redovisningen av de tre första kvartalen 2011 är att Rörelseresultatet påverkats positivt med 21 Mkr, Resultat efter skatt påverkats negativt med 24 Mkr och Summa totalresultat påverkades negativt med 22 Mkr. I balansräkningen 30 september 2011 minskade det Egna kapitalet med 75 Mkr medan Långfristiga förutbetalda intäkter ökade med 80 Mkr.
Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna har skett från årsredovisningen 2011.
Händelser efter periodens utgång
SSAB EMEAs effektiviseringsprogram
Som ett led i det pågående effektiviseringsprogrammet har, efter rapportperiodens slut, SSAB EMEA varslat ytterligare 450 medarbetare i den svenska verksamheten. Någon reservering av kostnader för denna del av programmet har inte skett under tredje kvartalet. Engångskostnaderna bedöms bli begränsade. Hela effektiviseringsprogrammet syftar till att öka flexibiliteten i verksamheten. Programmet har accelererats och bedöms vara helt genomfört under slutet av första kvartalet 2013. De årliga kostnadsbesparingarna väntas uppgå till 800 Mkr.
Effekter av sänkt bolagsskatt
Som en del i regeringens budgetproposition för år 2013, föreslås bolagsskatten sänkas från 26,3 % till 22 %. Om riksdagen fattar beslut om att sänka bolagsskattesatsen kommer sänkningen att ha effekt från år 2013. Dock kommer de uppskjutna skattefordringar och skatteskulder som finns i koncernens svenska bolag att räknas om till den nya skattesatsen vid årsbokslutet 2012. Detta skulle innebära en positiv resultateffekt för SSAB på cirka 300 Mkr baserat på de uppskjutna skatteposter som fanns vid bokslutet den 31 december 2011.
Granskningsrapport
Denna kvartalsrapport har inte varit föremål för revisorerna granskning.
Stockholm den 23 oktober 2012
Martin Lindqvist VD och koncernchef
Koncernens resultaträkning
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| Försäljning | 8 730 | 10 917 | 30 569 | 33 742 | 41 467 | 44 640 |
| Kostnad för sålda varor | -8 494 | -9 769 | -27 911 | -29 371 | -38 399 | -39 859 |
| Bruttoresultat | 236 | 1 148 | 2 658 | 4 371 | 3 068 | 4 781 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -676 | -714 | -2 140 | -2 226 | -2 840 | -2 926 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) | -228 | 73 | 20 | 285 | 348 | 613 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 3 | 4 | 31 | 32 | 43 | 44 |
| Rörelseresultat | -665 | 511 | 569 | 2 462 | 619 | 2 512 |
| Finansiella intäkter | 22 | 12 | 55 | 24 | 66 | 35 |
| Finansiella kostnader | -146 | -122 | -475 | -390 | -634 | -549 |
| Periodens resultat efter finansnetto | -789 | 401 | 149 | 2 096 | 51 | 1 998 |
| Skatt | 270 | -15 | 93 | -460 | 115 | -438 |
| Periodens resultat efter skatt | -519 | 386 | 242 | 1 636 | 166 | 1 560 |
| Varav tillhörigt: | ||||||
| - moderbolagets aktieägare | -519 | 386 | 242 | 1 636 | 166 | 1 560 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | - | - | - | - | - | - |
| Nyckeltal | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11- | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | -8 | 5 | 2 | 7 | 1 | 6 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | - | - | 1 | 5 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | - | - | 1 | 5 |
| Resultat per aktie (kr) 2) | -1,60 | 1,19 | 0,75 | 5,05 | 0,51 | 4,82 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 90,22 | 94,31 | 90,22 | 94,31 | 90,22 | 94,98 |
| Soliditet inkl innehav utan bestämmande inflytande(%) | 49 | 48 | 49 | 48 | 49 | 49 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 56 | 65 | 56 | 65 | 56 | 60 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Antal anställda vid periodens slut | 9 039 | 9 089 | 9 039 | 9 089 | 9 039 | 9 107 |
1) I kvartalets utfall ingår främst valutakurseffekt på rörelsefordringar/- skulder med -162 (21) Mkr samt kostnader för effektiviseringsprogrammet i SSAB EMEA med -55 (-) Mkr.
2) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.
Koncernens rapport över totalresultat
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | -519 | 386 | 242 | 1 636 | 166 | 1 560 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -1 939 | 2 361 | -1 526 | 288 | -1 332 | 482 |
| Kassaflödessäkringar | 41 | -185 | -5 | -327 | 220 | -102 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | 668 | -833 | 532 | -81 | 458 | -155 |
| Aktuariella vinster och förluster, pensioner | - | - | - | - | -2 | -2 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | -4 | -1 | 1 | -9 | -8 | -18 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | -187 | 268 | -139 | 107 | -177 | 69 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -1 421 | 1 610 | -1 137 | -22 | -841 | 274 |
| Summa totalresultat för perioden | -1 940 | 1 996 | -895 | 1 614 | -675 | 1 834 |
| Varav tillhörigt: | ||||||
| - moderbolagets aktieägare | -1 940 | 1 996 | -895 | 1 614 | -675 | 1 834 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | - | - | - | - | - | - |
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
| Mkr | Aktie kapital |
Övriga tillskjutna medel |
Reserver | Balanserat resultat |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 31 december 2010 | 2 851 | 9 944 | -2 041 | 19 075 | 29 829 | 191 | 30 020 |
| Förändringar 1/1-30/9 2011 Totalresultat för perioden Utdelning till innehav utan |
-23 | 1 637 | 1 614 | - | 1 614 | ||
| bestämmande inflytande Förvärv av innehav utan |
- | -45 | -45 | ||||
| bestämmande inflytande 1) | -3 | -244 | -247 | -146 | -393 | ||
| Utdelning | -648 | -648 | - | -648 | |||
| Eget kapital 30 september 2011 | 2 851 | 9 944 | -2 067 | 19 820 | 30 548 | - | 30 548 |
| Förändringar 1/10-31/12 2011 | |||||||
| Totalresultat för perioden | 298 | -78 | 220 | - | 220 | ||
| Eget kapital 31 december 2011 | 2 851 | 9 944 | -1 769 | 19 742 | 30 768 | - | 30 768 |
| Förändringar 1/1-30/9 2012 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -1 137 | 242 | -895 | - | -895 | ||
| Utdelning | -648 | -648 | - | -648 | |||
| Eget kapital 30 september 2012 | 2 851 | 9 944 | -2 906 | 19 336 | 29 225 | - | 29 225 |
Antalet aktier uppgår till 323 934 775 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
1) I maj 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor.
Koncernens balansräkning
| 30 sept | 30 sept | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 18 017 | 18 825 | 18 911 |
| Övriga immateriella tillgångar | 2 951 | 3 779 | 3 638 |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 889 | 18 306 | 18 693 |
| Andelar i intressebolag | 332 | 352 | 349 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 78 | 69 | 106 |
| Uppskjutna skattefordringar 1) | 1 038 | 289 | 702 |
| Summa anläggningstillgångar | 40 305 | 41 620 | 42 399 |
| Varulager | 10 140 | 13 027 | 11 687 |
| Kundfordringar | 4 979 | 6 169 | 5 734 |
| Aktuella skattefordringar | 321 | 574 | 381 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 388 | 1 701 | 1 590 |
| Likvida medel | 2 166 | 1 039 | 1 648 |
| Summa omsättningstillgångar | 18 994 | 22 510 | 21 040 |
| Summa tillgångar | 59 299 | 64 130 | 63 439 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 29 225 | 30 549 | 30 768 |
| Summa eget kapital | 29 225 | 30 549 | 30 768 |
| Uppskjutna skatteskulder | 4 655 | 4 675 | 4 919 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 283 | 267 | 298 |
| Förutbetalda intäkter 1) | 516 | 80 | 543 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 17 203 | 17 014 | 16 940 |
| Summa långfristiga skulder | 22 657 | 22 036 | 22 700 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 1 218 | 4 369 | 3 607 |
| Aktuella skatteskulder | 238 | 315 | 188 |
| Leverantörsskulder | 3 542 | 4 078 | 4 296 |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 419 | 2 783 | 1 880 |
| Summa kortfristiga skulder | 7 417 | 11 545 | 9 971 |
| Summa eget kapital och skulder | 59 299 | 64 130 | 63 439 |
1) Av den uppskjutna skattefordran utgör 516 (80) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga förutbetalda intäkter.
Kassaflöde
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| Rörelseresultat | -665 | 511 | 569 | 2 462 | 619 | 2 512 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 668 | 585 | 1 940 | 1 718 | 2 567 | 2 345 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | 9 | 5 | 88 | 58 | 129 | 99 |
| Erhållna och betalda räntor | -119 | -58 | -353 | -302 | -532 | -481 |
| Betald skatt | -27 | -237 | -449 | -476 | -113 | -140 |
| Förändring av rörelsekapital | 1 014 | -324 | 1 621 | -2 156 | 2 950 | -827 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 880 | 482 | 3 416 | 1 304 | 5 620 | 3 508 |
| Investeringsutbetalningar | -343 | -1 039 | -1 112 | -2 320 | -1 903 | -3 111 |
| Förvärv rörelser och andelar | -29 | -81 | -30 | -102 | -27 | -99 |
| Avyttrade bolag och verksamheter 1) | - | - | 31 | - | 31 | - |
| Övrig investeringsverksamhet | 23 | 2 | 15 | 2 | -16 | -29 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -349 | -1 118 | -1 096 | -2 420 | -1 915 | -3 239 |
| Utdelning | - | - | -648 | -648 | -648 | -648 |
| Förändring av lån | -516 | 655 | -1 711 | 1 408 | -2 601 | 518 |
| Förändring av finansiella placeringar | 24 | 148 | 330 | 459 | 382 | 511 |
| Förvärv innehav utan bestämmande inflytande 2) | - | - | - | -393 | - | -393 |
| Övrig finansieringsverksamhet | 253 | 178 | 255 | 36 | 299 | 80 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | -239 | 981 | -1 774 | 862 | -2 568 | 68 |
| Periodens kassaflöde | 292 | 345 | 546 | -254 | 1 137 | 337 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 900 | 705 | 1 648 | 1 314 | 1 039 | 1 314 |
| Kursdifferens i likvida medel | -26 | -11 | -28 | -21 | -10 | -3 |
| Likvida medel vid periodens slut | 2 166 | 1 039 | 2 166 | 1 039 | 2 166 | 1 648 |
1) Under 2012 avyttrades Plannjas paneltillverkning.
2) I maj 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor.
Affärsområdenas försäljning, resultat och räntabilitet på sysselsatt kapital
| Försäljning | Försäljning, extern | Rörelseresultat | Räntabilitet på sysselsatt kapital |
(%) 3) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | Förändring | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11- | 2011 | ||
| Mkr | kv 1-3 | kv 1-3 | i % | i % 2) | kv 1-3 | kv 1-3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| SSAB EMEA | 15 729 | 17 948 | -12% | -11% | 11 559 | 13 520 | -385 | 897 | -3 | 4 |
| SSAB Americas | 12 935 | 12 892 | 0% | -5% | 12 708 | 12 728 | 1 458 | 1 695 | 22 | 27 |
| SSAB APAC | 1 759 | 2 103 | -16% | -21% | 1 759 | 2 103 | 121 | 228 | 15 | 29 |
| Tibnor | 4 673 | 5 545 | -16% | -16% | 4 543 | 5 391 | 146 | 239 | 10 | 14 |
| Avskrivning | -640 | -561 | ||||||||
| på övervärden 1) | ||||||||||
| Övrigt | -4 527 | -4 746 | -131 | -36 | - | - | ||||
| Total | 30 569 | 33 742 | -9% | -11% | 30 569 | 33 742 | 569 | 2 462 | 1 | 5 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
2) Justerat för förändringar i valutakurser.
3) SSAB Americas avkastning är beräknad exklusive övervärden. Inklusive övervärden är avkastningen 4 % respektive 5 %.
Koncernens resultat per kvartal
| Mkr | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 | 4/11 | 1/12 | 2/12 | 3/12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 8 865 | 10 911 | 9 902 | 10 205 | 11 056 | 11 769 | 10 917 | 10 898 | 11 023 | 10 816 | 8 730 |
| Rörelsens kostnader | -8 089 | -9 594 | -8 997 | -9 677 | -9 868 | -9 901 | -9 825 | -10 233 | -9 922 | -9 439 | -8 730 |
| Avskrivningar | -611 | -630 | -618 | -592 | -572 | -561 | -585 | -627 | -629 | -643 | -668 |
| Intressebolag | 7 | 29 | 12 | 9 | 5 | 23 | 4 | 12 | 7 | 21 | 3 |
| Finansnetto | -85 | -84 | -138 | -95 | -112 | -144 | -110 | -148 | -150 | -146 | -124 |
| Resultat efter finansnetto | 87 | 632 | 161 | -150 | 509 | 1 186 | 401 | -98 | 329 | 609 | -789 |
Försäljning per kvartal och affärsområde
| Mkr | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 | 4/11 | 1/12 | 2/12 | 3/12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB EMEA | 4 836 | 5 678 | 5 194 | 5 720 | 6 071 | 6 386 | 5 491 | 5 820 | 5 780 | 5 400 | 4 549 |
| SSAB Americas | 3 142 | 4 037 | 3 794 | 3 608 | 3 984 | 4 403 | 4 505 | 4 207 | 4 609 | 4 657 | 3 669 |
| SSAB APAC | 589 | 688 | 531 | 518 | 690 | 788 | 625 | 708 | 585 | 661 | 513 |
| Tibnor | 1 474 | 1 834 | 1 587 | 1 801 | 1 951 | 1 957 | 1 637 | 1 699 | 1 771 | 1 636 | 1 266 |
| Övrigt | -1 176 | -1 326 | -1 204 | -1 442 | -1 640 | -1 765 | -1 341 | -1 536 | -1 722 | -1 538 | -1 267 |
| Försäljning | 8 865 | 10 911 | 9 902 | 10 205 | 11 056 | 11 769 | 10 917 | 10 898 | 11 023 | 10 816 | 8 730 |
Rörelseresultat per kvartal och affärsområde
| Mkr | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 | 4/11 | 1/12 | 2/12 | 3/12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB EMEA | 214 | 338 | -109 | -70 | 236 | 664 | -3 | -248 | -124 | 383 | -644 |
| SSAB Americas | 137 | 342 | 455 | 235 | 383 | 651 | 661 | 414 | 670 | 537 | 251 |
| SSAB APAC | 10 | 96 | 109 | 17 | 102 | 67 | 59 | 96 | 65 | 40 | 16 |
| Tibnor | 79 | 188 | 136 | 18 | 128 | 99 | 12 | 15 | 105 | 67 | -26 |
| Avskrivningar på övervärden 1) | -223 | -233 | -212 | -202 | -189 | -183 | -189 | -197 | -197 | -225 | -218 |
| Övrigt | -46 | -15 | -79 | -53 | -39 | 32 | -29 | -30 | -40 | -47 | -44 |
| Rörelseresultat | 171 | 716 | 300 | -55 | 621 | 1 330 | 511 | 50 | 479 | 755 | -665 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
Moderbolagets resultaträkning
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | -59 | -50 | -193 | -148 | -264 | -219 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 30 | 21 | 74 | 86 | 362 | 374 |
| Rörelseresultat | -29 | -29 | -119 | -62 | 98 | 155 |
| Utdelning från dotterbolag | 7 | 3 | 1 076 | 258 | 1 084 | 266 |
| Finansnetto | -81 | -26 | -240 | -102 | -161 | -23 |
| Resultat efter finansnetto | -103 | -52 | 717 | 94 | 1 021 | 398 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 33 |
| Skatt | 28 | 13 | 92 | 47 | 5 | -40 |
| Resultat efter skatt | -75 | -39 | 809 | 141 | 1 059 | 391 |
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 11- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 12 | helår |
| Resultat efter skatt | -75 | -39 | 809 | 141 | 1 059 | 391 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | 668 | -833 | 532 | -81 | 458 | -155 |
| Kassaflödessäkringar | -8 | -4 | -16 | -4 | -25 | -13 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | -174 | 220 | -136 | 22 | -114 | 44 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 486 | -617 | 380 | -63 | 319 | -124 |
| Summa totalresultat för perioden | 411 | -656 | 1 189 | 78 | 1 378 | 267 |
Moderbolagets balansräkning
| 30 sept | 30 sept | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 39 355 | 39 278 | 39 282 |
| Övriga omsättningstillgångar | 12 503 | 14 010 | 14 463 |
| Likvida medel | 1 563 | 648 | 999 |
| Summa tillgångar | 53 421 | 53 936 | 54 744 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 3 753 | 3 753 | 3 753 |
| Fritt eget kapital | 27 395 | 26 665 | 26 853 |
| Summa eget kapital | 31 148 | 30 418 | 30 606 |
| Obeskattade reserver | 661 | 694 | 661 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 15 673 | 16 656 | 15 138 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 5 939 | 6 168 | 8 339 |
| Summa eget kapital och skulder | 53 421 | 53 936 | 54 744 |
| Produktion och leveranser | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 | 4/11 | 1/12 | 2/12 | 3/12 |
| Råstålsproduktion | |||||||||||
| - SSAB EMEA | 874 | 941 | 739 | 864 | 943 | 957 | 612 | 741 | 832 | 867 | 551 |
| - SSAB Americas | 585 | 599 | 583 | 567 | 631 | 624 | 607 | 556 | 624 | 609 | 540 |
| - Totalt | 1 459 | 1 540 | 1 322 | 1 431 | 1 574 | 1 581 | 1 219 | 1 297 | 1 456 | 1 476 | 1 091 |
| Plåtproduktion 1) | |||||||||||
| - SSAB EMEA | 738 | 764 | 505 | 713 | 765 | 755 | 506 | 591 | 638 | 664 | 466 |
| - SSAB Americas | 558 | 553 | 545 | 553 | 592 | 579 | 563 | 537 | 591 | 571 | 516 |
| - Totalt | 1 296 | 1 317 | 1 050 | 1 266 | 1 357 | 1 334 | 1 069 | 1 128 | 1 229 | 1 235 | 982 |
| Plåtleveranser | |||||||||||
| - SSAB EMEA | 547 | 600 | 401 | 486 | 571 | 556 | 418 | 455 | 511 | 437 | 378 |
| - SSAB Americas | 565 | 610 | 583 | 598 | 623 | 628 | 612 | 579 | 622 | 626 | 540 |
| - SSAB APAC | 70 | 58 | 44 | 44 | 57 | 64 | 46 | 52 | 41 | 46 | 38 |
| - Totalt | 1 182 | 1 268 | 1 028 | 1 128 | 1 251 | 1 248 | 1 076 | 1 086 | 1 174 | 1 109 | 956 |
| därav nischprodukter | |||||||||||
| - SSAB EMEA | 170 | 205 | 161 | 197 | 233 | 244 | 187 | 190 | 227 | 215 | 186 |
| - SSAB Americas | 126 | 130 | 134 | 172 | 170 | 154 | 171 | 150 | 193 | 154 | 143 |
| - SSAB APAC | 44 | 57 | 44 | 44 | 56 | 61 | 45 | 52 | 39 | 45 | 36 |
| - Totalt nischprodukter | 340 | 392 | 339 | 413 | 459 | 459 | 403 | 392 | 459 | 414 | 365 |
1) Inklusive legovalsning.
För ytterligare information:
Helena Stålnert, Informationsdirektör Tel. 08 - 45 45 734 Catarina Ihre, Director, Investor Relations, Tel. 08 - 45 45 729
Bokslutskommuniké för 2012:
Bokslutskommuniké för 2012 publiceras den 8 februari 2013.
SSAB AB (publ)
Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com