AI assistant
SSAB — Interim / Quarterly Report 2010
Feb 11, 2011
2975_10-k_2011-02-11_ff82a1c0-b516-41b6-b0c2-00ac0aeade77.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2010
Helåret
- Försäljningen ökade med 34 % och uppgick till 39 883 (29 838) Mkr
- Rörelseresultatet uppgick till 1 084 (-1 592) Mkr
- Resultatet efter finansnetto uppgick till 682 (-2 061) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till 2,21 (-2,69) kronor
- Det operativa kassaflödet uppgick till -212 (4 868) Mkr och rörelsens kassaflöde till -731 (3 387) Mkr
- Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 58 (49) %
- Räntabiliteten på såväl sysselsatt kapital som på eget kapital uppgick till 2 % medan de för 2009 var negativa
- Utdelningen föreslås uppgå till 2,00 (1,00) kronor per aktie motsvarande 648 (324) Mkr
Kvartalet
- Försäljningen ökade med 23 % och uppgick till 10 205 (8 284) Mkr
- Rörelseresultatet uppgick till -81 (430) Mkr
- Resultatet efter finansnetto uppgick till -176 (348) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till -0,39 (1,09) kronor
- Det operativa kassaflödet uppgick till -123 (799) Mkr och rörelsens kassaflöde till -376 (856) Mkr
Redovisningen avser kvarvarande verksamhet, dvs. exklusive rördelen om inte annat anges. I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.
Koncernchefens kommentar
Återhämtningen under 2010 ledde till att rörelseresultatet jämfört med 2009 förbättrades med 2,7 Mdr till 1,1 Mdr. Även om takten i återhämtningen mattades av något mot slutet av året ser vi en positiv trend i bland annat försäljningen av nischprodukter. Kapacitetsutnyttjandet låg under året på cirka 85 (55) procent. Vi har ännu inte kunnat kompensera oss för de höjda råvarukostnaderna fullt ut. Den starka svenska kronan har påverkat rörelseresultatet negativt med cirka 1,5 Mdkr under 2010. Vi fortsätter att fokusera på att öka vår kostnadseffektivitet.
Resultatet för fjärde kvartalet utföll i linje med vad som aviserades den 23 december 2010. Efterfrågan under kvartalet var sämre än väntat, främst i Europa och Nordamerika, medan Latinamerika och Kina uppvisade en fortsatt stabil efterfrågan. De starkaste segmenten under fjärde kvartalet var gruvindustrin och tunga transporter, medan kranindustrin var fortsatt svag. Vidare påverkade en produktionsstörning i den ena masugnen i Oxelösund resultatet negativt. Under kvartalet utnyttjades också möjligheten att till följd av det svaga marknadsläget tidigarelägga ett produktionsstopp i anläggningen i Mobile, Alabama.
Marknadsbilden när vi nu gått in i första kvartalet är något ljusare än vad vi upplevde under fjärde kvartalet 2010. I Europa bedöms efterfrågan generellt fortsätta att utvecklas positivt, om än långsamt under första kvartalet. Marknaden för SSABs tunnplåtsprodukter förväntas att förstärkas. Gruvsegmentet och tunga transporter är de starkaste segmenten inom Europa, medan kranindustrin ännu inte visar några tecken på återhämtning.
I Nord- och Latinamerika förväntas de starkaste segmenten under första kvartalet fortsätta att vara gruvsektorn och delar av energisektorn, men även segmenten tunga transporter och bil återhämtar sig. Positiva signaler kommer från vindkraftsindustrin där orderingången börjat öka. Överlag har vi nu ett bra orderläge i affärsområdet SSAB Americas och är nu fullbelagda under första kvartalet.
I Asien och Oceanien förväntas gruv- och tunga transportsektorn fortsätta att utvecklas väl, dock kan översvämningarna i Australien ha en viss tillfälligt hämmande effekt på förbrukningen av slitstål. Kranoch bilsegmenten har börjat året med en tydlig återhämtning, efter en avmattning under andra halvåret 2010.
Marknadspriserna på råmaterial visar en stigande trend, vilket för kol förstärks av översvämningarna i Australien. Tack vare inneliggande lager av kol kommer inte detta att ha någon effekt på våra produktionsförutsättningar under första kvartalet. För järnmalm har vi oförändrade kontrakterade priser i dollar för första kvartalet. I Nordamerika har skrotpriserna stigit.
Inom EMEA väntas prisnedgången under fjärde kvartalet 2010 inverka något negativt på de kontrakt som tecknats för leverans under första kvartalet medan priserna på nytecknade kontrakt för senare leverans ökar. Förbättrad efterfrågan och stigande skrotpriser i Nordamerika förväntas leda till ökade stålpriser, men under det första kvartalet räknar vi inte med att få full kompensation för de ökade skrotkostnaderna.
Det kalla vintervädret och en omfattande tågurspårning i Sverige har påverkat våra leveransmöjligheter negativt i inledningen av första kvartalet.
Investeringsprogrammen för att öka vår produktionskapacitet av nischprodukter löper enligt plan.
Jag bedömer att vi är i en period av fortsatt återhämtning. Vår ambition är att successivt fortsätta att kompensera för kostnadsökningarna hänförliga till råmaterial.
Koncernens resultat
Koncernens resultat
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 10 205 | 8 284 | 39 883 | 29 838 |
| Rörelseresultat | -81 | 430 | 1 084 | -1 592 |
| Varav rörelseresultat per affärsområde | ||||
| - SSAB EMEA | -69 | 185 | 374 | -1 693 |
| - SSAB Americas | 207 | 374 | 1 119 | 595 |
| - SSAB APAC | 17 | -13 | 232 | 70 |
| - Tibnor | 18 | -6 | 421 | -38 |
| - Avskrivning på övervärden 1) | -202 | -209 | -870 | -942 |
| - Övrigt 2) | -52 | 99 | -192 | 416 |
| -81 | 430 | 1 084 | -1 592 | |
| Finansnetto | -95 | -82 | -402 | -469 |
| Resultat efter finansnetto | -176 | 348 | 682 | -2 061 |
| Skatt | 52 | 2 | 82 | 1 182 |
| Resultat efter skatt för kvarvarande verksamhet | -124 | 350 | 764 | -879 |
| Resultat efter skatt för avvecklad verksamhet 3) | 0 | -131 | -164 | -131 |
| Periodens resultat efter skatt | -124 | 219 | 600 | -1 010 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
2) I resultatet för helåret ingår vinst vid försäljning av utsläppsrätter med 0 (313) Mkr, varav 0 (13) Mkr i SSAB EMEA och 0 (0) Mkr i fjärde kvartalet. I resultatet 2009 ingick även en positiv post avseende upplösning av strukturreserv med +76 Mkr, varav +59 Mkr i fjärde kvartalet. 3) Den avvecklade verksamheten avser den under 2008 avyttrade rörverksamheten i Nordamerika. Kostnaden avser garantiåtaganden gentemot köparen avseende skatt.
| Nyckeltal | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| kv 4 | kv 4 | helår | helår | |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | 2 | neg |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 2 | neg |
| Resultat per aktie (kr) | -0,39 | 0,68 | 1,70 | -3,09 |
| -varav för kvarvarande verksamhet (kr) | -0,39 | 1,09 | 2,21 | -2,69 |
| Eget kapital (Mkr) | 30 076 | 31 002 | 30 076 | 31 002 |
| Nettoskuld (Mkr) | 17 587 | 15 314 | 17 587 | 15 314 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 58 | 49 | 58 | 49 |
Marknaden
Efter en svag marknad under 2009 ökade produktionen av råstål globalt med 15 % under 2010 enligt World Steel Association (WSA). Den totala produktionen uppgick till drygt 1,4 (1,2) miljarder ton, vilket är den högsta årsnivån någonsin. Den största procentuella ökningen skedde i Nordamerika, 36%, medan produktionen i EU ökade med 25%. Produktionen i Kina ökade med 9 % och Kinas andel av världsproduktionen av råstål uppgick till 44 (47) %.
Stålefterfrågan visade mot slutet av fjärde kvartalet tecken på återhämtning från att ha utvecklats svagt efter sommaren. Kombinationen av ökad efterfrågan och ökade råvarupriser medförde att spotpriserna på stålprodukter ökade under december. Förbättringen i efterfrågan kan delvis förklaras av ett spekulativt köpbeteende inför förväntade prisökningar i början av 2011. Steel Business Briefing (SBB) konstaterar i deras senaste Global Market Outlook att det finns en risk att priserna sjunker om inte den underliggande efterfrågan fortsätter att stiga under våren 2011.
Lagernivåerna hos de europeiska ståldistributörerna i förhållande till de senaste tre månadernas försäljning ökade i december jämfört med november. I december låg de säsongsjusterade grovplåtslagren hos Steel Service Center i USA på 2,6 månader av aktuell försäljning, vilket är fortsatt historiskt lågt, enligt statistik från Metals Service Center Institute.
Orderingången på SSABs nischprodukter, främst från segmenten gruvor och tunga transporter fortsatte att vara god. Även efterfrågan på ordinära produkter visade en positiv trend under kvartalet.
Utsikter på kort sikt
Efterfrågan på SSABs nischprodukter förväntas fortsätta utvecklas väl i Asien och i Nord- och Latinamerika medan återhämtningen i Europa bedöms vara långsammare för såväl nischprodukter som ordinära produkter. Marknaden för ordinär grovplåt i Nordamerika väntas ha en positiv utveckling och till följd av detta kommer SSABs Nordamerikanska enheter att vara fullbelagda under första kvartalet.
Produktionsstörningar i den ena masugnen i Oxelösund samt transportsproblem i järnvägssystemet på grund av de exceptionella vinterförhållandena kommer inledningsvis under kvartalet att medföra vissa leveransförseningar.
I sista veckan av kvartalet startas ett planerat underhållsstopp i Mobile, Alabama, som sträcker sig till början av april. Detta stopp kommer att påverka rörelseresultatet negativt om ca 200 MSEK varav knappt hälften under första kvartalet.
Prisnedgången som skedde under hösten 2010 kommer att ha en något negativ inverkan på SSABs kontrakterade prisavtal under första kvartalet i SSAB EMEA. I Nordamerika bedöms priserna öka dels till följd av ökade skrotpriser, dels till följd av den förbättrade underliggande efterfrågan. De aviserade prishöjningarna kommer dock inte att helt täcka de ökade skrotpriserna under det första kvartalet. I takt med att den underliggande efterfrågan förbättras är ambitionen att få full kompensation för de ökade skrotkostnaderna.
SSABs kolavtal för leveranser under första kvartalet innebär en prisökning i USD på ca 8 % jämfört med kontrakterade kolavtal under fjärde kvartalet, men får inte någon effekt under första kvartalet på grund av inneliggande lager. Järnmalmskontraktet har oförändrade priser för första kvartalet.
Skrotpriserna i USA har stigit kraftigt under de senaste månaderna och dagens priser ligger ca 27 % högre än i slutet av september. Bedömningen är att säsongsmässiga effekter gör att skrotpriserna fortsätter att stiga under årets första månader.
En fortsatt förstärkning av den svenska kronan skulle sätta press på marginalerna.
Koncernen
Helåret i sammandrag
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under 2010 ökade med 40 % jämfört med 2009 och uppgick till 4 606 (3 298) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 43 % jämfört med 2009 och uppgick till 1 484 (1 041) kton. Sammantaget under 2010 utgjorde andelen nischprodukter 32 (32) % av de totala leveranserna.
Råstålsproduktionen ökade med 62 % och plåtproduktionen ökade med 49 % jämfört med 2009.
Försäljning
Försäljningen under helåret uppgick till 39 883 (29 838) Mkr, en ökning med 10 045 Mkr eller 34 % jämfört med helåret i fjol. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 40 procentenheter, högre priser för en positiv effekt på 1 procentenhet, medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på drygt 6 procentenheter och mixeffekter för en negativ effekt på 1 procentenhet.
Resultat
Rörelseresultatet under helåret förbättrades med 2 676 Mkr och uppgick till 1 084 (-1 592) Mkr. Valutaförändringar, jämfört med 2009, påverkade rörelseresultatet negativt under året med cirka 1,5 Mdkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
| Förändring av rörelseresultatet mellan 2010 och 2009 (Mkr) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Valutaeffekt på rörelseresultatet | -1 500 | |||
| Stålrörelsen | ||||
| - Högre priser | 100 | |||
| - Högre volymer | 2 500 | |||
| - Högre rörlig tillverkningskostnad | -1 100 | |||
| - Icke absorberade fasta kostnader 2009 | 2 500 | |||
| - Högre försäljning av biprodukter | 520 | |||
| Tibnor | ||||
| - Högre volymer, förändring mix och marginaler | 430 | |||
| Högre fasta kostnader | -964 | |||
| Lägre avsättning för befarade kundförluster | 170 | |||
| Övrigt | 20 | |||
| Förändring av rörelseresultatet | 2 676 |
En del av reduktionen av de fasta kostnaderna under 2009 berodde på den kraftiga produktionsneddragningen. Under 2010 steg de fasta kostnaderna genom att produktionen återgick till en mer normal nivå. Den långsiktiga reduktionen av de fasta kostnaderna ligger dock i linje med målet uppsatt i kostnadsbesparingsprogrammet 2008.
Finansnettot uppgick till -402 (-469) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till 682 (-2 061) Mkr, en förbättring med 2 743 Mkr jämfört med i fjol.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) exklusive avyttrad verksamhet uppgick till 716 (-871) Mkr, vilket motsvarar 2,21 (-2,69) kronor per aktie. Skatten uppgick till 82 (1 182) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet under helåret påverkades negativt av ett ökat rörelsekapital, främst genom ett ökat lagervärde, och uppgick till -212 (4 868) Mkr.
| Operativt kassaflöde per affärsområde | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
|---|---|---|---|---|
| SSAB EMEA | -692 | 609 | -1 736 | 2 113 |
| SSAB Americas | 396 | 172 | 1 421 | 1 464 |
| SSAB APAC | 44 | -82 | 162 | 141 |
| Tibnor | 172 | 162 | 42 | 725 |
| Övrigt 1) | -43 | -62 | -101 | 425 |
| Operativt kassaflöde | -123 | 799 | -212 | 4 868 |
| Finansiella poster | -104 | -96 | -392 | -538 |
| Skatter | -149 | 153 | -127 | -943 |
| Rörelsens kassaflöde | -376 | 856 | -731 | 3 387 |
| Strategiska investeringar | -476 | -210 | -1 170 | -944 |
| Avyttringar bolag och verksamheter 2) | -503 | 0 | -559 | 31 |
| Kassaflöde före utdelning och finansiering | -1 355 | 646 | -2 460 | 2 474 |
| Utdelning | 0 | 0 | -324 | -1 296 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital (hedge) 3) | -144 | -301 | 599 | 475 |
| Övrigt | 53 | 3 | -88 | 25 |
| Förändring nettolåneskuld (ökning-/minskning+) | -1 446 | 348 | -2 273 | 1 678 |
1) I föregående år ingår erhållen likvid för sålda utsläppsrätter.
2) För 2010 utgörs posten av betalning av garantiåtaganden avseende skatt gentemot köparen av rörverksamheten med 591 Mkr.
3) Omvärderingar för säkring av valutarisk i utlandsverksamhet.
Kassaflödet före finansiering och utdelning uppgick till -2 460 (2 474) Mkr. Årets negativa kassaflöde påverkades av en engångspost i form av betalning avseende garantiåtagande för skatt gentemot köparen av rörverksamheten med 591 Mkr. Efter utdelning och omräkningseffekter på skulder i utländsk valuta innebar det att nettoskulden ökade med 2 273 Mkr under året. Per den 31 december uppgick nettoskulden till 17 587 (15 314) Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 58 (49) %.
Löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 december till 3,3 (3,5) år med en räntebindningstid på 0,7 (0,9) år. Av låneportföljen på 19 763 (18 876) Mkr utgjorde 1 334 (2 601) Mkr kortfristiga företagscertifikat. I december 2010 nedgraderade Standard & Poor's, i linje med sin syn på stålindustrin, sitt långfristiga kreditbetyg på SSAB från BBB- till BB+. Nedgraderingen har endast fått en marginell negativ effekt på räntekostnaderna för den befintliga finansieringen.
Koncernens likvida beredskap
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Mkr | 31 dec | 31 dec |
| Likvida medel | 1 314 | 3 652 |
| Kreditlöften | 12 205 | 15 198 |
| Likvid beredskap | 13 519 | 18 850 |
| -som andel av årsomsättningen | 34% | 63% |
| Avgår företagscertifikat | -1 334 | -2 601 |
| Likvid beredskap exklusive företagscertifikat | 12 185 | 16 249 |
| -som andel av årsomsättningen | 31% | 54% |
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och på eget kapital efter skatt för helåret uppgick till 2 % respektive 2 % medan de för helåret 2009 var negativa.
Eget kapital
Efter tillägg av årets resultat tillhörigt bolagets aktieägare på 552 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av omräkningsdifferenser) på -1 184 Mkr samt efter avdrag för utdelning uppgående till 324 Mkr, uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 29 885 (30 841) Mkr, vilket motsvarade 92,26 (95,21) kronor per aktie.
Investeringar
Under året togs beslut om nya investeringar på totalt 1 772 (572) Mkr varav 753 (0) Mkr avsåg strategiska investeringar. Investeringsutbetalningarna under året uppgick till 2 012 (1 912) Mkr, varav 1 170 (944) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Utvecklingen under fjärde kvartalet
Råvaror
Överenskommelser har träffats avseende nya priser på australiensiskt kol för det första kvartalet 2011 och innebär en prisökning i USD på 8 % jämfört med priset i fjärde kvartalet. På grund av isläget i Östersjön under vinterhalvåret, köps vinterns behov av kol in under hösten, varför nuvarande kollager bedöms räcka till mitten av maj. Prisökningen får, på grund av detta, inte någon effekt på resultatet under första kvartalet 2011.
Avtal om priset på malm för 2010 träffades i början av juni och innebar prishöjningar i nivå med övriga marknaden. Prishöjningarna fick fullt genomslag under det tredje kvartalet. Priset för första kvartalet 2011 är överenskommet och innebär oförändrat pris i USD.
Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Marknadspriserna på skrot i USA fluktuerade under årets tre första kvartal men steg successivt under fjärde kvartalet och var vid slutet av året 59 % högre än vid slutet av 2009.
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under fjärde kvartalet ökade med 2 % jämfört med fjärde kvartalet 2009. Leveranserna av nischprodukter ökade med 6 % jämfört med fjärde kvartalet i fjol. Sammantaget under kvartalet utgjorde andelen nischprodukter 37 (35) % av de totala leveranserna.
Råstålsproduktionen ökade med 7 % och plåtproduktionen ökade med 4 % jämfört med fjärde kvartalet 2009.
Försäljning
Försäljningen under kvartalet uppgick till 10 205 (8 284) Mkr, en ökning med 1 921 Mkr eller 23 % jämfört med fjärde kvartalet 2009. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 15 procentenheter, högre priser för 11 procentenheter och en bättre produktmix för 3 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på drygt 6 procentenheter.
Resultat
Rörelseresultatet under kvartalet försämrades med 511 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2009 och uppgick till -81 (430) Mkr. Valutaförändringar, jämfört med fjärde kvartalet 2009, påverkade rörelseresultatet negativt med cirka 0,6 Mdkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
| Förändring av rörelseresultatet mellan fjärde kvartalet 2010 och 2009 (Mkr) | |
|---|---|
| Valutaeffekt på rörelseresultatet | -600 |
| Stålrörelsen | |
| - Högre priser | 1 100 |
| - Högre volymer | 250 |
| - Högre rörlig tillverkningskostnad | -1 300 |
| - Icke absorberade fasta kostnader 2009 | 330 |
| - Högre försäljning av biprodukter | 70 |
| Tibnor | |
| - Högre volymer, förändring mix och marginaler | 40 |
| Högre fasta kostnader | -254 |
| Övrigt | -147 |
| Förändring av rörelseresultatet | -511 |
Finansnettot för kvartalet uppgick till -95 (-82) Mkr.
Resultatet efter finansnetto för kvartalet uppgick till -176 (348) Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) exklusive avyttrad verksamhet uppgick för kvartalet till -125 (352) Mkr eller -0,39 (1,09) kronor per aktie. Skatten för kvartalet uppgick till +52 (+2) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet uppgick under kvartalet till -123 (799) Mkr främst till följd av en negativ utveckling av rörelsekapitalet i SSAB EMEA.
Kassaflödet före finansiering och utdelning uppgick till -1 355 (646) Mkr. Kvartalets negativa kassaflöde påverkades av en engångspost i form av betalning avseende garantiåtagande avseende skatt gentemot köparen av rörverksamheten med 503 Mkr. Efter omräkningseffekter på skulder i utländsk valuta innebar det att nettoskulden ökade med 1 446 Mkr under fjärde kvartalet. Per den 31 december uppgick nettoskulden till 17 587 (15 314) Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 58 (49) %.
Investeringar
Under kvartalet togs beslut om nya investeringar på totalt 324 (123) Mkr varav 115 (0) Mkr avsåg strategiska investeringar. Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet uppgick till 653 (537) Mkr, varav 476 (210) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB EMEA
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 5 720 | 4 119 | 21 428 | 15 252 |
| Resultat före avskrivningar | 213 | 471 | 1 495 | -620 |
| Rörelseresultat | -69 | 185 | 374 | -1 693 |
| Rörelsemarginal (%) | -1% | 4% | 2% | -11% |
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) | - | - | 3% | neg |
| Leveranser (kton) - Kylda stål | 77 | 46 | 269 | 167 |
| - AHSS | 120 | 88 | 464 | 282 |
| - Ordinärt | 289 | 361 | 1 301 | 1 026 |
| Produktion (kton) - Råstål |
864 | 744 | 3 418 | 1 887 |
| - Plåt | 713 | 652 | 2 720 | 1 750 |
| Operativt kassaflöde | -692 | 609 | -1 736 | 2 113 |
| Löpande investeringar | -138 | -185 | -632 | -799 |
| Strategiska investeringar | -235 | -199 | -694 | -744 |
Efterfrågan var fortsatt stabil inom gruvsegmentet och inom tunga transporter medan bygg- och kransegmenten uppvisade fortsatt svag efterfrågan underkvartalet. Leveranserna av plåt minskade med 2 % jämfört med fjärde kvartalet 2009 och uppgick till 486 (495) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 47 % jämfört med fjärde kvartalet 2009 och uppgick till 197 (134) kton. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 41 (27) % av de totala leveranserna.
Priserna i lokal valuta på avancerade höghållfasta stål (AHSS) ökade med 1 % jämfört med tredje kvartalets priser vilket dock motverkades av negativa valutaeffekter, varför prisändringarna totalt uppgick till -1 %. Priserna på kylda stål ökade i lokal valuta med 2 %, men efter mixeffekt och valutaeffekt var priserna oförändrade. Priserna minskade på ordinärt stål med 5 % jämfört med tredje kvartalet 2010, men efter säsongsmässigt sämre mix, -7 %, och valutaeffekter, -1 %, uppgick de totala prisändringarna till -13 %. Se tabellen nedan.
Råstålsproduktionen ökade med 16 % jämfört med fjärde kvartalet 2009. Ökningen förklaras med att delar av produktionen var stoppad under fjärde kvartalet 2009. Produktionen under fjärde kvartalet 2010 påverkades negativt av ett oplanerat stopp i en av masugnarna i Oxelösund under december. Plåtproduktionen ökade med 9 % jämfört med fjärde kvartalet 2009.
Försäljningen ökade med 39 % jämfört med fjärde kvartalet 2009 och uppgick till 5 720 (4 119) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 17 procentenheter, en bättre produktmix inklusive volymökningar av nischprodukter för 29 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 7 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -69 (185) Mkr, en försämring med 254 Mkr jämfört med fjärde kvartalet i fjol. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet påverkades positivt av kassaflödet från rörelsen och av minskade kundfordringar men påverkades negativt av minskade leverantörsskulder (främst genom betalning av kolleveranser erhållna under tredje kvartalet) och uppgick till -692 (609) Mkr.
Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 295 (106) Mkr. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 373 (384) Mkr varav 235 (199) Mkr avsåg strategiska investeringar. Det största pågående projektet utgörs av en investering för att producera kylda stål vid anläggningen i Borlänge. Anläggningen beräknas tas i drift under 2012.
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Ordinär | Kylda | |
|---|---|---|---|---|
| kvartal 4/09 till 4/10 | Mkr | kvartal 3/10 till 4/10 | plåt | stål |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | -500 | Prisändring lokal valuta | -5% | 2% |
| Pris | 800 | Ändrad produktmix | -7% | 1% |
| Volym | 300 | Valutaförändringar | -1% | -3% |
| Rörliga kostnader | -890 | Netto prisändring | -13% | 0% |
| Icke absorberade fasta kostnader 2009 | 250 | |||
| Fasta kostnader | -194 | |||
| Försäljning biprodukter | 70 | |||
| Övrigt | -90 | |||
| Förändring av rörelseresultatet | -254 |
| AHSS |
|---|
| 1% |
| 0% |
| -2% |
| -1% |
SSAB Americas
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår | |
| Försäljning | 3 608 | 3 294 | 14 581 | 10 712 | |
| Resultat före avskrivningar | 302 | 472 | 1 522 | 1 018 | |
| Rörelseresultat 1) | 207 | 374 | 1 119 | 595 | |
| Rörelsemarginal (%) | 6% | 11% | 8% | 6% | |
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) 2) | - | - | 1% | neg | |
| Leveranser (kton) | - Kylda stål | 46 | 31 | 178 | 108 |
| - AHSS | 126 | 192 | 384 | 376 | |
| - Ordinärt | 426 | 354 | 1 794 | 1 230 | |
| Produktion (kton) | - Råstål | 567 | 594 | 2 334 | 1 666 |
| - Plåt | 553 | 564 | 2 209 | 1 563 | |
| Operativt kassaflöde | 396 | 172 | 1 421 | 1464 | |
| Löpande investeringar | -17 | -9 | -158 | -99 | |
| Strategiska investeringar | -184 | -10 | -418 | -199 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar.
2) Avkastningen beräknas på rörelseresultat inklusive avskrivningar på övervärden.
Efterfrågan var, med undantag av en viss säsongsmässig nedgång mot slutet av året, fortsatt god under fjärde kvartalet. Leveranserna av plåt var 4 % högre än fjärde kvartalet 2009 och uppgick till 598 (577) kton. Leveranserna av nischprodukter var 23 % lägre än under fjärde kvartalet 2009 och uppgick till 172 (223) kton. Ca 65 kton av leveranserna av nischprodukter under fjärde kvartalet 2009 utgjordes dock av en tidigareläggning av en större projektorder. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 29 (39) % av de totala leveranserna under fjärde kvartalet.
Priserna i USD på AHSS ökade med 2 % jämfört med tredje kvartalets priser, men efter mixeffekter på -3 %, uppgick den totala prisändringen till -1 %. Priserna på kylda stål var oförändrade i lokal valuta, men efter mixeffekter på -2 %, uppgick den totala prisändringen till -2 %. Priserna minskade på ordinärt stål med 2 % jämfört med tredje kvartalet 2010 och efter mixeffekter på -1 %, uppgick de totala prisändringarna till -3 %. Se tabellen nedan.
Försäljningen under fjärde kvartalet ökade med 10 % jämfört med fjärde kvartalet 2009 och uppgick till 3 608 (3 294) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 9 procentenheter, volymökningar för en positiv effekt på 4 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 3 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 207 (374) Mkr, en försämring med 167 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet påverkades positivt av kassaflödet från rörelsen samt ett minskat rörelsekapital och uppgick till 396 (172) Mkr.
Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 20 (9) Mkr. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 201 (19) Mkr, varav 184 (10) Mkr avsåg strategiska investeringar. Det största pågående projektet utgörs av en utbyggnad av härdlinjen i Mobile, Alabama för att öka produktionskapaciteten för kylda stål med ca 200 kton. Härdlinjen beräknas tas i drift första halvåret 2012.
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Ordinär | Kylda | |
|---|---|---|---|---|
| kvartal 4/09 till 4/10 | Mkr | kvartal 3/10 till 4/10 | plåt | stål |
| Pris | 300 | Prisändring lokal valuta | -2% | 0% |
| Volym | -50 | Ändrad produktmix | -1% | -2% |
| Rörliga kostnader | -470 | Netto prisändring i USD | -3% | -2% |
| Icke absorberade fasta kostnader 2009 | 50 | |||
| Fasta kostnader | -41 | |||
| Övrigt | 44 | |||
| Förändring av rörelseresultatet | -167 |
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Ordinär | Kylda | ||
|---|---|---|---|---|---|
| kvartal 4/09 till 4/10 | Mkr | kvartal 3/10 till 4/10 | plåt | stål | AHSS |
| Pris | 300 | Prisändring lokal valuta | -2% | 0% | 2% |
| Volym | -50 | Ändrad produktmix | -1% | -2% | -3% |
| Rörliga kostnader | -470 | Netto prisändring i USD | -3% | -2% | -1% |
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|
| kv 4 | kv 4 | helår | helår | |
| 518 | 323 | 2 326 | 1 583 | |
| Resultat före avskrivningar | 19 | -11 | 238 | 76 |
| 17 | -13 | 232 | 70 | |
| Rörelsemarginal (%) | 3% | -4% | 10% | 4% |
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) | - | - | 33% | 13% |
| - Kylda stål | 23 | 19 | 100 | 62 |
| - AHSS | 21 | 14 | 89 | 46 |
| - Ordinärt | 0 | 0 | 27 | 1 |
| Operativt kassaflöde | 44 | -82 | 162 | 141 |
| Löpande investeringar | 0 | -1 | -2 | -6 |
| -57 | 0 | -58 | 0 | |
| Strategiska investeringar |
SSAB APAC
Efterfrågan är fortsatt stabil i Kina och Australien, där efterfrågan är särskilt stark på kylda stål. I Kina kunde dock en viss dämpning i ökningstakten märkas i slutet av kvartalet inom såväl bilsegmentet som kransegmentet. Leveranserna av nischprodukter ökade med 33 % jämfört med fjärde kvartalet 2009. De uppgick till 44 (33) kton och utgjorde 100 (100) % av de totala leveranserna.
Priserna i lokala valutor på leveranserna av kylda stål minskade med 1 % jämfört med tredje kvartalets priser och efter mixeffekt och valutaeffekt på vardera -1 %, uppgick de totala prisändringarna till -3 %. Priserna i lokala valutor på AHSS minskade med 2 % jämfört med tredje kvartalet 2010 och efter mixeffekt och valutaeffekt på vardera -1 %, uppgick de totala prisändringarna till -5 %. Se tabellen nedan.
Försäljningen ökade med 60 % jämfört med fjärde kvartalet 2009 och uppgick till 518 (323) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 13 procentenheter och högre volymer för 59 procentenheter medan en sämre produktmix svarade för en negativ effekt på 8 procentenheter samt negativa valutaeffekter för 4 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 17 (-13) Mkr, en förbättring med 30 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet påverkades positivt av kassaflödet från rörelsen samt av ett minskat rörelsekapital. Det operativa kassaflödet uppgick till 44 (-82) Mkr.
Inga beslut om nya investeringar togs under kvartalet. Det största pågående projektet utgörs av färdigställningslinjen i Kunshan, Kina. Linjen kommer att ha kapacitet för formatering, blästring samt målning och beräknas tas i bruk i mitten av 2011. Investeringen omfattar även ett forsknings- och utvecklingscenter som kommer att fokusera på bearbetning och applikationsutveckling av höghållfasta stål. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 57 (1) Mkr varav 57 (0) Mkr avsåg strategiska investeringar.
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Kylda | ||
|---|---|---|---|---|
| kvartal 4/09 till 4/10 | Mkr | kvartal 3/10 till 4/10 | stål | AHSS |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | -40 | Prisändring lokal valuta | -1% | -3% |
| Pris | 20 | Ändrad produktmix | -1% | -1% |
| Volym | 10 | Valutaförändringar | -1% | -1% |
| Rörliga kostnader | 30 | Netto prisändring | -3% | -5% |
| Icke absorberade fasta kostnader 2009 | 30 | |||
| Fasta kostnader | -22 | |||
| Övrigt | 2 | |||
| Förändring av rörelseresultatet | 30 |
| Prisanalys | Kylda | |
|---|---|---|
| kvartal 3/10 till 4/10 | stål | AHSS |
| Prisändring lokal valuta | $-1%$ | $-3%$ |
| Ändrad produktmix | $-1%$ | $-1\%$ |
| Valutaförändringar | $-1\%$ | -1% |
| Netto prisändring | -3% | |
Tibnor
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 1 801 | 1 267 | 6 696 | 5 286 |
| Resultat före avskrivningar | 29 | 9 | 470 | 22 |
| Rörelseresultat | 18 | -6 | 421 | -38 |
| Rörelsemarginal (%) | 1% | 0% | 6% | -1% |
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) | - | - | 22% | neg |
| Leveranser (kton) | 158 | 119 | 613 | 471 |
| Operativt kassaflöde | 172 | 162 | 42 | 725 |
| Löpande investeringar | -21 | -16 | -47 | -65 |
Leveranserna ökade med 33 % under fjärde kvartalet jämfört med fjärde kvartalet 2009.
Försäljningen ökade med 42 % jämfört med fjärde kvartalet 2009 och uppgick till 1 801 (1 267) Mkr. Ökningen förklaras av högre volymer med en positiv effekt på 32 procentenheter samt högre priser med 12 procentenheter medan valutaeffekter påverkade försäljningen negativt med 2 procentenheter.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 18 (-6) Mkr, en förbättring med 24 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 172 (162) Mkr. Det operativa kassaflödet påverkades positivt främst av minskade volymer i lager.
Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 9 (8) Mkr. Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet uppgick till 21 (16) Mkr.
| Analys över rörelseresultatet | |
|---|---|
| kvartal 4/09 till 4/10 | Mkr |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | -30 |
| Marginal | -50 |
| Volym/mix | 90 |
| Fasta kostnader | 3 |
| Övrigt | 11 |
| Förändring av rörelseresultatet | 24 |
Hållbarhetsarbete under kvartalet
Under höstens genomfördes en miljödomstolsförhandling angående nytt tillstånd för verksamheten i Luleå. Tillståndet erhölls i december och innebar tillstånd till såväl fortsatt verksamhet som rätt till viss utökad produktion samt för anläggande av ytterligare deponier. Beslutet har dock överklagats.
Övriga väsentliga händelser
Under december 2010 utsågs Martin Lindqvist att från 1 januari 2011 efterträda Olof Faxander som VD och koncernchef för SSAB.
Efter årets utgång har styrelsen beslutat att från och med 2011 införa ett långfristigt incitamentsprogram för ca 50 nyckelpersoner i koncernen utanför Nordamerika, däribland bolagets VD och övriga ledande befattningshavare. Programmet är kontantbaserat och kopplat till totalavkastningen på SSAB-aktien i förhållande till en jämförelsegrupp av bolagets konkurrenter. Programmet löper i rullande treårsperioder och utfallet maximerat till mellan 15 och 25 % av den fasta lönen. Programmet har införts i syfte att dels främja bolagets förmåga att rekrytera och behålla särskilt viktiga medarbetare, dels stimulera sådana medarbetares egna innehav av aktier i bolaget. I den nordamerikanska verksamheten finns redan ett långfristigt incitamentsprogram sedan tiden före förvärvet av IPSCO. Ett långfristigt incitamentsprogram utformat i enlighet med lokala marknadsvillkor kommer fortsatt att utgöra en del av ersättningen inom den nordamerikanska verksamheten.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning uppgående till 2,00 (1,00) kr per aktie motsvarande 648 (324) Mkr.
Årsstämman
Årsstämman hålls den 12 april 2011 i Borlänge. Årsredovisningen beräknas att distribueras under vecka 12 och kommer att finnas tillgänglig på bolagets huvudkontor samt på hemsidan www.ssab.com veckan innan.
Anmälan till årsstämman kan göras från och med den 8 mars 2011 till och med den 6 april 2011 kl 12.00. Anmälan kan göras via SSABs hemsida eller per telefon 08-45 45 760.
Valberedningens förslag
Inför SSABs årsstämma 2011 har SSABs valberedning beslutat föreslå årsstämman omval av styrelseledamöterna Anders G Carlberg, Sverker Martin-Löf, Anders Nyrén, Matti Sundberg, John Tulloch och Lars Westerberg samt nyval av Annika Lundius, Jan Johansson och Martin Lindqvist. Vidare föreslås att Sverker Martin-Löf omväljs som styrelsens ordförande. Carl Bennett, Marianne Nivert och Olof Faxander har avböjt omval.
Annika Lundius har en jur.kand. och är vVD i Svenskt Näringsliv samt styrelseledamot i Storebrand. Hon har tidigare bl.a. varit Rättschef och Finansråd i Finansdepartementet och VD i Försäkringsförbundet och Försäkringsbranschens Arbetsgivarorganisation.
Jan Johansson har en jur.kand. och är VD och koncernchef i SCA samt styrelseledamot i SCA och Handelsbanken. Han har tidigare bl.a. varit VD och koncernchef i Boliden samt haft ledningsbefattningar i Vattenfall och Shell-koncernen.
Martin Lindqvist är civilekonom och är VD och koncernchef i SSAB sedan 2011. Han har varit anställd i SSAB sedan 1998. Han har tidigare bl.a. varit Affärsområdeschef för SSAB EMEA, Ekonomi och Finansdirektör i SSAB AB, Ekonomichef i SSAB Tunnplåt samt Chefscontroller i NCC.
Valberedningens fullständiga förslag, inklusive styrelsens arvodering och val av revisor med mera, kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman och på bolagets hemsida i samband med kallelsen.
Valberedningen inför årsstämman 2011 utgörs av Carl-Olof By, Industrivärden (ordf.); Thomas Eriksson, Swedbank Robur; Lars-Eric Aaro, LKAB; Ossian Ekdahl, Första AP-fonden och Sverker Martin-Löf (styrelsens ordf.).
Risker och osäkerheter
För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen. Övergången mot mer kortsiktiga avtal för inköp av råvaror innebär en ökad volatilitet avseende kostnaderna. Detta kommer troligen att innebära en övergång mot mer kortfristiga prisavtal även vid försäljning. Förutom den ökade osäkerhet som för närvarande råder på valutamarknaden har inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer identifierats under kvartalet.
Redovisningsprinciper
Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
Från och med 1 januari 2010 tillämpar koncernen IAS 27 (Omarbetad), "Koncernredovisning och separata finansiella rapporter". Den reviderade ändringen gäller framåtriktat för transaktioner med minoritetsägare där bland annat benämningen minoritetsägare ändrats till "ägare utan bestämmande inflytande". Vidare innebär ändringen bl.a. att resultat hänförligt till minoritetsaktieägare alltid ska redovisas även om det innebär att andelen hänförlig till minoritetsaktieägare är negativ. Ändringen innebär också att transaktioner med minoritetsaktieägare alltid ska redovisas i eget kapital, samt att i de fall ett moderbolag mister det bestämmande inflytandet ska den eventuella kvarvarande andelen omvärderas till verkligt värde. Den reviderade standarden har inte haft någon effekt på tidigare gjorda transaktioner med ägare utan bestämmande inflytande.
Koncernen tillämpar IFRS 3 (Omarbetad), "Rörelseförvärv", från och med 1 januari 2010. Tillämpningen innebär en förändring av hur framtida förvärv redovisas, bl.a. vad avser redovisning av transaktionskostnader, eventuella villkorade köpeskillingar och successiva förvärv. Inga förvärv har skett under 2010 och ändringen har inte haft någon effekt på tidigare gjorda förvärv. Den reviderade standarden har inte haft någon påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Från och med 1 januari 2010 tillämpar koncernen IFRS 5 (Ändring), "Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter". Ändringen klargör att ett dotterföretags samtliga tillgångar och skulder klassificeras som innehav för försäljning om en plan för partiell avyttring leder till att det bestämmande inflytandet förloras. Erforderliga upplysningar ska lämnas om detta dotterföretag, om definitionen av avvecklad verksamhet är uppfylld. Koncernen har inte haft några anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter under 2010, ändringen har inte haft någon effekt på tidigare gjorda avyttringar. Därmed har inte denna ändring haft någon påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Redovisningsprinciperna är annars oförändrade från årsbokslutet 2009 och baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.
Granskningsrapport
Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Stockholm den 10 februari 2011
Martin Lindqvist VD och koncernchef
Känslighetsanalys
Den ungefärliga effekten 2010 på resultatet efter finansnetto och resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.
| Föränd ring, % |
Resultateffekt, Mkr |
Effekt på resultat per aktie, kr 2) |
|
|---|---|---|---|
| Plåtpris – stålrörelsen | 10 | 3 150 | 7,15 |
| Volym – stålrörelsen | 10 | 320 | 0,75 |
| Malmpriser | 10 | 520 | 1,20 |
| Kolpriser | 10 | 290 | 0,65 |
| Skrotpriser | 10 | 610 | 1,40 |
| Räntesats | 1 %-enhet | 160 | 0,35 |
| Kronindex 1) | 5 | 240 | 0,55 |
1) Beräknat på SSABs exponering utan valutasäkringar. Om kronan försvagas innebär detta en positiv effekt. 2) Räknat på 26,3 % i skatt.
Produktion och leveranser
| Kton | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | ||||||||
| - SSAB EMEA | 492 | 418 | 233 | 744 | 874 | 941 | 739 | 864 |
| - SSAB Americas | 280 | 278 | 514 | 594 | 585 | 599 | 583 | 567 |
| - Totalt | 772 | 696 | 747 | 1 338 | 1 459 | 1 540 | 1 322 | 1 431 |
| Plåtproduktion | ||||||||
| - SSAB EMEA | 372 | 441 | 285 | 652 | 738 | 764 | 505 | 713 |
| - SSAB Americas | 260 | 262 | 477 | 564 | 558 | 553 | 545 | 553 |
| - Totalt | 632 | 703 | 762 | 1 216 | 1 296 | 1 317 | 1 050 | 1 266 |
| Plåtleveranser 1) | ||||||||
| - SSAB EMEA | 344 | 341 | 295 | 495 | 547 | 600 | 401 | 486 |
| - SSAB Americas | 308 | 319 | 510 | 577 | 565 | 610 | 583 | 598 |
| - SSAB APAC | 26 | 25 | 25 | 33 | 70 | 58 | 44 | 44 |
| - Totalt | 678 | 685 | 830 | 1 105 | 1 182 | 1 268 | 1 028 | 1 128 |
| därav | ||||||||
| - AHSS, SSAB EMEA 2) | 64 | 71 | 59 | 88 | 111 | 130 | 103 | 120 |
| - Kylda stål, SSAB EMEA | 63 | 29 | 29 | 46 | 59 | 75 | 58 | 77 |
| - AHSS, SSAB Americas 2) | 45 | 40 | 99 | 192 | 86 | 79 | 93 | 126 |
| - Kylda stål, SSAB Americas | 25 | 23 | 29 | 31 | 40 | 51 | 41 | 46 |
| - AHSS, SSAB APAC 2) | 11 | 10 | 11 | 14 | 19 | 26 | 23 | 21 |
| - Kylda stål, SSAB APAC | 15 | 15 | 13 | 19 | 25 | 31 | 21 | 23 |
| - Totalt nischprodukter | 223 | 188 | 240 | 390 | 340 | 392 | 339 | 413 |
1) Inklusive legovalsning.
2) AHSS=Avancerade höghållfasta stål.
Koncernens resultaträkning
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 10 205 | 8 284 | 39 883 | 29 838 |
| Kostnad för sålda varor | -9 504 | -7 276 | -35 938 | -29 020 |
| Bruttoresultat | 701 | 1 008 | 3 945 | 818 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -814 | -696 | -2 832 | -3 052 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) | 23 | 110 | -86 | 635 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 9 | 8 | 57 | 7 |
| Rörelseresultat | -81 | 430 | 1 084 | -1 592 |
| Finansiella intäkter | -12 | 3 | 30 | 50 |
| Finansiella kostnader | -83 | -85 | -432 | -519 |
| Periodens resultat efter finansnetto | -176 | 348 | 682 | -2 061 |
| Skatt | 52 | 2 | 82 | 1 182 |
| Periodens resultat efter skatt för kvarvarande verksamhet | -124 | 350 | 764 | -879 |
| Periodens resultat efter skatt för avvecklad verksamhet 2) | 0 | -131 | -164 | -131 |
| Periodens resultat efter skatt | -124 | 219 | 600 | -1 010 |
| Varav tillhörigt: | ||||
| - moderbolagets aktieägare | -125 | 221 | 552 | -1 002 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 1 | -2 | 48 | -8 |
| Nyckeltal | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| kv 4 | kv 4 | helår | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | -1 | 5 | 3 | -5 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | 2 | neg |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 2 | neg |
| Resultat per aktie (kr) 3) | -0,39 | 0,68 | 1,70 | -3,09 |
| - varav för kvarvarande verksamhet (kr) 3) | -0,39 | 1,09 | 2,21 | -2,69 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 92,26 | 95,21 | 92,26 | 95,21 |
| Soliditet inkl innehav utan bestämmande inflytande(%) | 49 | 51 | 49 | 51 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 58 | 49 | 58 | 49 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Medelantal anställda | - | - | 8 477 | 8 334 |
1) I kvartalets utfall ingår främst valutakursresultat på rörelsefordringar/-skulder med 30 (80) Mkr.
2) Den avvecklade verksamheten avser den under 2008 avyttrade rörverksamheten i Nordamerika. Kostnaden avser garantiåtaganden gentemot köparen avseende skatt.
3) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.
Koncernens rapport över totalresultat
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Periodens resultat efter skatt | -124 | 219 | 600 | -1 010 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 441 | 950 | -1 762 | -2 219 |
| Kassaflödessäkringar | 96 | 17 | 181 | -2 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | -144 | -301 | 599 | 475 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | 0 | 9 | 0 | 16 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 13 | 74 | -205 | -125 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 406 | 749 | -1 187 | -1 855 |
| Summa totalresultat för perioden | 282 | 968 | -587 | -2 865 |
| Varav tillhörigt: | ||||
| - moderbolagets aktieägare | 280 | 970 | -632 | -2 857 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 2 | -2 | 45 | -8 |
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Aktie kapital |
Övriga tillskjutna medel |
Reserver | Balanserat resultat |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
|
| Eget kapital 31 december 2008 | 2 851 | 9 944 | 939 | 21 260 | 34 994 | 199 | 35 193 | |
| Förändringar 1/1-31/12 2009 Totalresultat för perioden Utdelning |
-1 855 | -1 002 -1 296 |
-2 857 -1 296 |
-8 -30 |
-2 865 -1 326 |
|||
| Eget kapital 31 december 2009 | 2 851 | 9 944 | -916 | 18 962 | 30 841 | 161 | 31 002 | |
| Förändringar 1/1-31/12 2010 Justering ingående balans |
53 | -53 | 0 | 0 | ||||
| Totalresultat för perioden | -1 184 | 552 | -632 | 45 | -587 | |||
| Utdelning | -324 | -324 | -15 | -339 | ||||
| Eget kapital 31 december 2010 | 2 851 | 9 944 | -2 047 | 19 137 | 29 885 | 191 | 30 076 |
Antalet aktier uppgår till 323 934 775 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
Koncernens balansräkning
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2010 | 2009 |
| Tillgångar | ||
| Goodwill | 18 643 | 19 701 |
| Övriga immateriella tillgångar | 4 309 | 5 374 |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 063 | 17 137 |
| Andelar i intressebolag | 395 | 348 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 77 | 55 |
| Uppskjutna skattefordringar | 159 | 164 |
| Summa anläggningstillgångar | 40 646 | 42 779 |
| Varulager | 11 389 | 8 221 |
| Kundfordringar | 5 057 | 4 435 |
| Aktuella skattefordringar | 742 | 667 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 905 | 665 |
| Likvida medel | 1 314 | 3 652 |
| Summa omsättningstillgångar | 20 407 | 17 640 |
| Summa tillgångar | 61 053 | 60 419 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 29 885 | 30 841 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 191 | 161 |
| Summa eget kapital | 30 076 | 31 002 |
| Uppskjutna skatteskulder | 4 952 | 5 283 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 254 | 550 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 16 786 | 14 878 |
| Summa långfristiga skulder | 21 992 | 20 711 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 2 977 | 3 998 |
| Aktuella skatteskulder | 200 | 96 |
| Leverantörsskulder | 4 048 | 3 063 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 760 | 1 549 |
| Summa kortfristiga skulder | 8 985 | 8 706 |
| Summa eget kapital och skulder | 61 053 | 60 419 |
Kassaflöde
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Rörelseresultat | -81 | 430 | 1 084 | -1 592 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 592 | 610 | 2 451 | 2 506 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | 22 | -188 | -112 | -450 |
| Erhållna och betalda räntor | -104 | -69 | -392 | -511 |
| Betald skatt | -149 | 153 | -127 | -943 |
| Förändring av rörelsekapital | -500 | 121 | -2 852 | 5 135 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | -220 | 1 057 | 52 | 4 145 |
| Investeringsutbetalningar | -652 | -420 | -2 011 | -1 912 |
| Avyttrade bolag och verksamheter 1) | -503 | 0 | -559 | 31 |
| Övrig investeringsverksamhet | 19 | 9 | 57 | 210 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -1 136 | -411 | -2 513 | -1 671 |
| Utdelning | 0 | 0 | -324 | -1 296 |
| Förändring av lån | 3 273 | -2 338 | 1 428 | -759 |
| Förändring av finansiella placeringar | -1 029 | 0 | -1 029 | 142 |
| Övrig finansieringsverksamhet | -356 | -301 | 48 | 456 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | 1 888 | -2 639 | 123 | -1 457 |
| Periodens kassaflöde | 532 | -1 993 | -2 338 | 1 017 |
| Likvida medel vid periodens början | 790 | 5 639 | 3 652 | 2 713 |
| Kursdifferens i likvida medel | -8 | 6 | 0 | -78 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 314 | 3 652 | 1 314 | 3 652 |
1) I kvartalet har utbetalning skett avseende garantiåtaganden avseende skatt gentemot köparen av rörverksamheten.
Affärsområdenas försäljning, resultat och räntabilitet på sysselsatt kapital
| Försäljning, | Räntabilitet på sysselsatt |
|||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | extern | Rörelseresultat | kapital (%)4) | |||||||
| 2010 | 2009 | Förändring | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Mkr | helår | helår | i % | i % 3) | helår | helår | helår | helår | helår | helår |
| SSAB EMEA | 21 428 | 15 252 | 40% | 47% | 16 536 | 12 453 | 374 | -1 693 | 3 | neg |
| SSAB Americas | 14 581 | 10 712 | 36% | 43% | 14 498 | 10 684 | 1 119 | 595 | 1 | neg |
| SSAB APAC | 2 326 | 1 583 | 47% | 50% | 2 326 | 1 574 | 232 | 70 | 33 | 13 |
| Tibnor | 6 696 | 5 286 | 27% | 30% | 6 523 | 5 127 | 421 | -38 | 22 | neg |
| Avskrivning | ||||||||||
| på övervärden 1) | -870 | -942 | ||||||||
| Övrigt 2) | -5 148 | -2 995 | 0 | 0 | -192 | 416 | - | - | ||
| Total | 39 883 | 29 838 | 34% | 40% | 39 883 | 29 838 | 1 084 | -1 592 | 2 | neg |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
2) I resultatet ingår försäljning av utsläppsrätter med 0 (300) Mkr i Övrigt och med 0 (13) Mkr i SSAB EMEA.
3) Justerat för förändringar i valutakurser.
4) SSAB Americas avkastning är beräknad på rörelseresultatet inklusive avskrivningar på övervärden.
Koncernens resultat per kvartal
| Mkr | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 8 035 | 6 583 | 6 936 | 8 284 | 8 865 | 10 911 | 9 902 | 10 205 |
| Rörelsens kostnader | -7 499 | -6 911 | -7 269 | -7 252 | -8 093 | -9 602 | -9 007 | -9 703 |
| Avskrivningar | -652 | -633 | -611 | -610 | -611 | -630 | -618 | -592 |
| Intressebolag | -18 | 9 | 8 | 8 | 7 | 29 | 12 | 9 |
| Finansnetto | -81 | -144 | -162 | -82 | -85 | -84 | -138 | -95 |
| Resultat efter finansnetto | -215 | -1 096 | -1 098 | 348 | 83 | 624 | 151 | -176 |
Försäljning per kvartal och affärsområde
| Mkr | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB EMEA | 4 414 | 3 551 | 3 168 | 4 119 | 4 836 | 5 678 | 5 194 | 5 720 |
| SSAB Americas | 2 566 | 1 943 | 2 909 | 3 295 | 3 142 | 4 037 | 3 794 | 3 608 |
| SSAB APAC | 427 | 492 | 341 | 323 | 589 | 688 | 531 | 518 |
| Tibnor | 1 578 | 1 319 | 1 122 | 1 267 | 1 474 | 1 834 | 1 587 | 1 801 |
| Övrigt | -950 | -722 | -604 | -720 | -1 176 | -1 326 | -1 204 | -1 442 |
| Försäljning | 8 035 | 6 583 | 6 936 | 8 284 | 8 865 | 10 911 | 9 902 | 10 205 |
Rörelseresultat per kvartal och affärsområde
| Mkr | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB EMEA | -43 | -757 | -1 078 | 185 | 214 | 338 | -109 | -69 |
| SSAB Americas | 1 | -107 | 327 | 374 | 134 | 334 | 444 | 207 |
| SSAB APAC | 13 | 62 | 8 | -13 | 10 | 96 | 109 | 17 |
| Tibnor | -82 | -12 | 62 | -6 | 79 | 188 | 136 | 18 |
| Avskrivningar på övervärden 1) | -263 | -248 | -222 | -209 | -223 | -233 | -212 | -202 |
| Övrigt | 240 | 110 | -33 | 99 | -46 | -15 | -79 | -52 |
| Rörelseresultat | -134 | -952 | -936 | 430 | 168 | 708 | 289 | -81 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
Moderbolagets resultaträkning
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | -51 | -12 | -202 | -165 |
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader 1) | 23 | -94 | 1 925 | 122 |
| Rörelseresultat | -28 | -106 | 1 723 | -43 |
| Utdelning från dotterbolag | 8 | 0 | 98 | 431 |
| Finansnetto | -24 | -32 | -233 | -256 |
| Resultat efter finansnetto | -44 | -138 | 1 588 | 132 |
| Bokslutsdispositioner | -42 | 0 | -42 | 5 |
| Skatt | 19 | 9 | 99 | 11 |
| Resultat efter skatt | -67 | -129 | 1 645 | 148 |
1) I resultatet ingår vinst vid försäljning av utsläppsrätter med 0 (300) Mkr, varav 0 (0) Mkr i fjärde kvartalet. I resultatet ingår även resultatet från försäljningen av SSAB Tunnplåt till SSAB Oxelösund med 2 010 Mkr, vilket var ett första steg för att fusionera de två dotterbolagen.
Moderbolagets balansräkning
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2010 | 2009 |
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 38 818 | 36 786 |
| Övriga omsättningstillgångar | 12 647 | 10 109 |
| Likvida medel | 843 | 2 184 |
| Summa tillgångar | 52 308 | 49 079 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Bundet eget kapital | 3 753 | 3 753 |
| Fritt eget kapital | 27 234 | 25 528 |
| Summa eget kapital | 30 987 | 29 281 |
| Obeskattade reserver | 694 | 652 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 16 456 | 14 957 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 4 171 | 4 189 |
| Summa eget kapital och skulder | 52 308 | 49 079 |
För ytterligare information:
Helena Stålnert, Informationsdirektör Tel. 08 - 45 45 734 Catarina Ihre, Director, Investor Relations, Tel. 08 - 45 45 729
Rapport för första kvartalet 2011:
Rapport för första kvartalet 2011 publiceras den 29 april 2011.
SSAB AB (publ)
Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com