AI assistant
SSAB — Interim / Quarterly Report 2011
Apr 29, 2011
2975_10-q_2011-04-29_564a8c9f-81cc-4dc1-96bf-4064a365bfee.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Rapport för första kvartalet 2011
Kvartalet
- Försäljningen ökade med 25 % och uppgick till 11 056 (8 865) Mkr
- Rörelseresultatet förbättrades till 616 (168) Mkr. Valutan påverkade negativt med 300 Mkr
- Resultatet efter finansnetto förbättrades till 504 (83) Mkr. Valutan påverkade negativt med 300 Mkr
- Resultat per aktie uppgick till 1,20 (0,44) kronor
- Det operativa kassaflödet uppgick till 237 (256) Mkr och rörelsens kassaflöde till -89 (447) Mkr
- Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 60 % jämfört med 58 % vid årsskiftet
- Leveranserna av nischprodukter ökade under första kvartalet med 35 % jämfört med första kvartalet i fjol
- Nischprodukterna utgör nu 37 (29) % av plåtleveranserna
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)
Koncernchefens kommentar
Efterfrågan på stål stärktes under första kvartalet och stålpriserna steg, dels till följd av en förbättrad underliggande efterfrågan, dels till följd av kundernas ambition att tidigarelägga köp inför förväntade prishöjningar.
För SSABs del har vi sett en positiv utveckling under kvartalet. Vi såg en klar resultatförbättring jämfört med samma period i fjol, med ett rörelseresultat på 616 MSEK.
Orderingången på SSABs nischprodukter, främst från segmenten Material Handling, där bland annat gruvindustrin ingår, Heavy Transport och Automotive var fortsatt god. Efterfrågan från vissa delar av Construction-segmentet, som t ex kranindustrin, samt på ordinära produkter, förbättrades under kvartalet.
Den region som utvecklades starkast under kvartalet var Nordamerika medan återhämtningen i södra Europa fortsätter att gå långsamt.
I början av första kvartalet hade vi vissa produktionsstörningar, bland annat på grund av den stränga vintern och en kallgång i en av masugnarna i Oxelösund. Nu är produktionen åter stabil och vi producerar på normal nivå. Det planerade underhållsstoppet i Mobile har genomförts som planerat.
Under andra kvartalet förväntas leveranserna av SSABs produkter att öka något. Efterfrågan, framförallt i Asien och Latinamerika, men även i Nordamerika, väntas ligga på en fortsatt bra nivå. I södra Europa går återhämtningen långsamt, medan norra Europa har en något positivare utveckling. Vi förutser en fortsatt god efterfrågan på våra nischprodukter. Prisnivåerna i omförhandlade avtal för andra kvartalet kommer att vara högre jämfört med första kvartalet.
Men det finns en fortsatt risk för överkapacitet om inte den underliggande efterfrågan fortsätter att stärkas. Andra osäkerhetsfaktorer framöver är konsekvenserna av naturkatastrofen i Japan och oroligheterna i Nordafrika.
Skrotpriserna har varit stabila under första kvartalet medan spotpriserna på kol och malm har fortsatt att stiga. Detta gör att våra inköpspriser kommer att öka under andra kvartalet. Vi räknar inte med att våra nu genomförda prishöjningar fullt ut täcker de förväntade råvaruprishöjningarna, men vår ambition är att på sikt kunna få full kompensation för stigande priser på kol och malm.
Det är tydligt att stålefterfrågan har stärkts. Under andra halvåret vet vi att höjda råvarupriser får ökat genomslag samtidigt som vi kommer att genomföra förlängda underhållsstopp på grund av pågående investeringsprogram.
Koncernens resultat
| 2011 | 2010 | april 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 11 | helår |
| Försäljning | 11 056 | 8 865 | 42 074 | 39 883 |
| Rörelseresultat | 616 | 168 | 1 532 | 1 084 |
| Varav rörelseresultat per affärsområde | ||||
| - SSAB EMEA | 236 | 214 | 396 | 374 |
| - SSAB Americas | 378 | 134 | 1 363 | 1 119 |
| - SSAB APAC | 102 | 10 | 324 | 232 |
| - Tibnor | 128 | 79 | 470 | 421 |
| - Avskrivning på övervärden 1) | -189 | -223 | -836 | -870 |
| - Övrigt | -39 | -46 | -185 | -192 |
| 616 | 168 | 1 532 | 1 084 | |
| Finansnetto | -112 | -85 | -429 | -402 |
| Resultat efter finansnetto | 504 | 83 | 1 103 | 682 |
| Skatt | -100 | 69 | -87 | 82 |
| Resultat efter skatt för kvarvarande verksamhet | 404 | 152 | 1 016 | 764 |
| Resultat efter skatt för avvecklad verksamhet 2) | - | - | -164 | -164 |
| Periodens resultat efter skatt | 404 | 152 | 852 | 600 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO. 2) Den avvecklade verksamheten avser den under 2008 avyttrade rörverksamheten i Nordamerika. Kostnaden under 2010 avser garantiåtaganden gentemot köparen avseende skatt.
| Nyckeltal | 2011 kv 1 |
2010 kv 1 |
april 10- mars 11 |
2010 helår |
|---|---|---|---|---|
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | 3 | 2 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 3 | 2 |
| Resultat per aktie (kr) | 1,20 | 0,44 | 2,47 | 1,70 |
| -varav för kvarvarande verksamhet (kr) | 1,20 | 0,44 | 2,97 | 2,21 |
| Eget kapital (Mkr) | 28 705 | 30 879 | 28 705 | 30 076 |
| Nettoskuld (Mkr) | 17 363 | 15 039 | 17 363 | 17 587 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 60 | 49 | 60 | 58 |
Marknaden
Den globala produktionen av råstål ökade under årets första kvartal med 7 % jämfört med fjärde kvartalet 2010 enligt World Steel Association (WSA). Den totala produktionen uppgick till 371 (341) miljoner ton. Kinas andel av världsproduktionen av råstål uppgick till 46 (46) %.
Efterfrågan på stål har utvecklats väl under första kvartalet och stålpriserna har ökat dels till följd av en förbättrad underliggande efterfrågan, dels till följd av kundernas ambition att tidigarelägga köp inför förväntade prishöjningar.
Lagernivåerna hos de europeiska ståldistributörerna, i förhållande till de senaste tre månadernas försäljning, låg på 57 dagar i mars, vilket är en minskning jämfört med december 2010. De säsongsjusterade grovplåtslagren hos Steel Service Center i Nordamerika låg i mars på 2,7 månader av aktuell försäljning, vilket är fortsatt historiskt lågt, enligt statistik från Metals Service Center Institute.
Orderingången på SSABs nischprodukter, främst från segmenten Material Handling, Heavy Transport och Automotive, fortsatte att vara god. Efterfrågan från vissa delar av Construction segmentet samt på ordinära produkter visade en positiv trend under kvartalet.
Utsikter på kort sikt
Leveranserna av SSABs produkter väntas fortsätta öka något under andra kvartalet. Efterfrågan, särskilt i Kina och Latinamerika, men även i Nordamerika, förväntas ligga på en fortsatt bra nivå. Återhämtningen i Sydeuropa går långsamt medan Nordeuropa har en något positivare utveckling. Efterfrågan på nischprodukter förväntas vara fortsatt bra under andra kvartalet. Effekterna av naturkatastrofen i Japan och oroligheterna i Nordafrika är inte helt kända ännu och kan påverka den framtida efterfrågebilden.
Takten i återhämtningen är fortfarande osäker och det finns en risk för överkapacitet om inte den underliggande efterfrågan fortsätter att utvecklas väl. Kundernas ambition att tidigarelägga köp inför förväntade prishöjningar, som kunde noteras under första kvartalet, kan ha en negativ påverkan på volymer och prisavtal under andra kvartalet.
Prisutvecklingen under första kvartalet kommer att ha en positiv inverkan på SSABs kontrakterade prisavtal under andra kvartalet. SSABs ambition är fortsatt att få full kompensation för ökade kostnader på kol och malm, men nu genomförda prishöjningar bedöms inte fullt ut att räcka för att kompensera de förväntade kostnadsökningarna.
Det planerade underhållsstoppet i Mobile, Alabama som fortsatte till första veckan av april gick enligt förväntan och kommer att påverka rörelseresultatet negativt med cirka 100 Mkr under andra kvartalet. Härdverket som tillverkar kylda stål i Mobile hade i slutet av april ett planerat underhållsstopp i 10 dagar. Under sommaren kommer en masugn i Oxelösund att ha ett större underhållsstopp, vilket varar cirka 10 veckor.
Koncernen
Utvecklingen under första kvartalet
Råvaror
SSAB bedöms köpa cirka 60 % av årsbehovet av kol från Australien och resten från USA. Prisavtalen för australiensiskt kol kommer i fortsättningen att tecknas månadsvis och avtalen för april innebär en prisökning i USD på 59 % jämfört med priset under första kvartalet 2011. I svenska kronor innebär det en prisökning på cirka 28 %. Kolinköp från USA kommer även i fortsättningen att ske på årsavtal. Delar av SSABs amerikanska kolinköp för 2011 har tecknats innebärande en prisökning i USD på drygt 40 % respektive 15 % i SEK i förhållande till årsavtalet 2010. Prisökningarna kommer inte att få full effekt förrän under tredje kvartalet.
Priset på malm för första kvartalet 2011 innebar oförändrat pris i USD, vilket innebar en prissänkning i SEK med 12 % jämfört med priset i fjärde kvartalet 2010. Något avtal om pris för det andra kvartalet i år har ännu inte träffats. Utvecklingen av världsmarknadspriserna indikerar dock en kraftig ökning. Priserna får genomslag i resultatet med cirka 3 månaders fördröjning.
Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Marknadspriserna på skrot i USA sjönk något under inledningen av årets första kvartal för att åter stiga något i april och är nu på i stort sett samma nivå som vid slutet av 2010.
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under första kvartalet ökade med 6 % jämfört med första kvartalet i fjol och med 11 % jämfört med fjärde kvartalet 2010. Leveranserna av nischprodukter ökade med 35 % jämfört med första kvartalet i fjol och med 11 % jämfört med fjärde kvartalet. Sammantaget under kvartalet utgjorde andelen nischprodukter 37 (29) % av de totala leveranserna.
Råstålsproduktionen ökade med 8 % och plåtproduktionen ökade med 5 % jämfört med första kvartalet 2010 och med 10 % respektive 7 % jämfört med fjärde kvartalet i fjol.
Försäljning
Försäljningen under kvartalet uppgick till 11 056 (8 865) Mkr, en ökning med 2 191 Mkr eller 25 % jämfört med första kvartalet 2010. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 11 procentenheter, högre priser för 18 procentenheter och en bättre produktmix för 5 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 9 procentenheter.
Resultat
Rörelseresultatet under kvartalet förbättrades med 448 Mkr jämfört med första kvartalet 2010 och uppgick till 616 (168) Mkr. Valutaförändringar, jämfört med första kvartalet 2010, påverkade rörelseresultatet negativt med cirka 300 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
| Förändring av rörelseresultatet mellan första kvartalet 2011 och 2010 (Mkr) | |||
|---|---|---|---|
| Valutaeffekt på rörelseresultatet | -300 | ||
| Stålrörelsen | |||
| - Högre priser | 1 600 | ||
| - Högre volymer | 480 | ||
| - Högre rörlig tillverkningskostnad | -1 200 | ||
| Tibnor | |||
| - Högre volymer, förändring mix och marginaler | 50 | ||
| Högre fasta kostnader | -169 | ||
| Övrigt | -13 | ||
| Förändring av rörelseresultatet | 448 |
Finansnettot för kvartalet uppgick till -112 (-85) Mkr.
Resultatet efter finansnetto för kvartalet uppgick till 504 (83) Mkr. Valutaförändringar, jämfört med första kvartalet 2010, påverkade resultatet negativt med cirka 300 Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) uppgick för kvartalet till 390 (143) Mkr eller 1,20 (0,44) kronor per aktie. Valutaförändringar, jämfört med första kvartalet 2010, påverkade resultatet negativt med cirka 300 Mkr. Skatten för kvartalet uppgick till -100 (+69) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet uppgick under kvartalet till 237 (256) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av minskade lager, vilket dock motverkades av högre kundfordringar till följd av den ökade försäljningen. Kassaflödet före finansiering och utdelning uppgick till -439 (299) Mkr. Kvartalets negativa kassaflöde påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar på 350 Mkr. Efter omräkningseffekter på skulder i utländsk valuta på drygt 700 Mkr innebar det att nettoskulden minskade med 224 Mkr under första kvartalet. Per den 31 mars uppgick nettoskulden till 17 363 (15 039) Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 60 (49) %. Vid årsskiftet uppgick nettoskuldsättningen till 17 587 Mkr och nettoskuldsättningsgraden till 58 %.
Operativt kassaflöde per affärsområde
| 2011 | 2010 | april 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 11 | helår |
| SSAB EMEA | 210 | -120 | -1 406 | -1 736 |
| SSAB Americas | 60 | 510 | 971 | 1 421 |
| SSAB APAC | -93 | -94 | 163 | 162 |
| Tibnor | 79 | -56 | 177 | 42 |
| Övrigt | -19 | 16 | -136 | -101 |
| Operativt kassaflöde | 237 | 256 | -231 | -212 |
| Finansiella poster | -106 | -74 | -424 | -392 |
| Skatter | -220 | 265 | -612 | -127 |
| Rörelsens kassaflöde | -89 | 447 | -1 267 | -731 |
| Strategiska investeringar | -350 | -149 | -1 371 | -1 170 |
| Avyttringar bolag och verksamheter 1) | 0 | 1 | -560 | -559 |
| Kassaflöde före utdelning och finansiering | -439 | 299 | -3 198 | -2 460 |
| Utdelning till aktieägare och innehav utan bestämmande | ||||
| inflytande | -45 | -15 | -369 | -339 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital 2) | 826 | -30 | 1 455 | 599 |
| Valutaeffekter 3) | -118 | 21 | -212 | -73 |
| Förändring nettolåneskuld (ökning-/minskning+) | 224 | 275 | -2 324 | -2 273 |
1) För 2010 ingår betalning av garantiåtaganden avseende skatt gentemot köparen av rörverksamheten med 591 Mkr.
2) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
3) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.
Löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 mars till 3,1 (3,6) år med en räntebindningstid på 0,7 (0,9) år. Av låneportföljen på 19 249 (17 073) Mkr utgjorde 2 045 (1 589) Mkr kortfristiga företagscertifikat.
Koncernens likvida beredskap
| 2011 | 2010 | |
|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 |
| Likvida medel | 1 129 | 2 097 |
| Kreditlöften | 11 423 | 15 488 |
| Likvid beredskap | 12 552 | 17 585 |
| -som andel av årsomsättningen (rullande 12) | 30% | 57% |
| Avgår företagscertifikat | -2 045 | -1 589 |
| Likvid beredskap exklusive företagscertifikat | 10 507 | 15 996 |
| -som andel av årsomsättningen (rullande 12) | 25% | 52% |
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 3 % respektive 3 % medan de för helåret 2010 uppgick till 2 % respektive 2 %.
Eget kapital
Efter tillägg av kvartalets resultat tillhörigt bolagets aktieägare på 390 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av omräkningsdifferenser) på -1 728 Mkr, uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 28 547 (30 724) Mkr, vilket motsvarade 88,13 (94,84) kronor per aktie.
Utdelning
Vid bolagsstämman den 12 april 2011 fattades beslut om utdelning med 2,00 (1,00) kr per aktie, totalt 648 (324) Mkr. Utdelningen utbetalades den 20 april.
Investeringar
Under kvartalet togs beslut om nya investeringar på totalt 275 (652) Mkr varav 14 (379) Mkr avsåg strategiska investeringar. Investeringsutbetalningarna under första kvartalet uppgick till 500 (356) Mkr, varav 350 (149) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB EMEA
| 2011 | 2010 | april 10 - | 2010 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 11 | helår | |
| Försäljning | 6 071 | 4 836 | 22 663 | 21 428 | |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 516 | 486 | 1 525 | 1 495 | |
| Rörelseresultat | 236 | 214 | 396 | 374 | |
| Rörelsemarginal (%) | 4% | 4% | 2% | 2% | |
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) | - | - | 3% | 3% | |
| Leveranser (kton) | - Kylda stål | 93 | 59 | 303 | 269 |
| - AHSS | 140 | 111 | 493 | 464 | |
| - Ordinärt | 338 | 377 | 1 262 | 1 301 | |
| Produktion (kton) | - Råstål | 943 | 874 | 3 487 | 3 418 |
| - Plåt | 765 | 738 | 2 747 | 2 720 | |
| Operativt kassaflöde | 210 | -120 | -1 406 | -1 736 | |
| Löpande investeringar | -116 | -156 | -592 | -632 | |
| Strategiska investeringar | -154 | -117 | -731 | -694 |
Efterfrågan var fortsatt stabil från gruvindustrin inom segmentet Material Handling, medan efterfrågan från Construction Machinery var fortsatt svag. Segmentet Heavy Transport visade fortsatt god efterfrågan. Leveranserna av plåt ökade med 4 % jämfört med första kvartalet 2010 och uppgick till 571 (547) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 37 % jämfört med första kvartalet 2010 och uppgick till 233 (170) kton. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 41 (31) % av de totala leveranserna.
Priserna i lokal valuta på avancerade höghållfasta stål (AHSS) var oförändrade jämfört med fjärde kvartalets priser men negativa valutaeffekter innebar att prisändringarna totalt uppgick till -3 %. Priserna på kylda stål minskade i lokal valuta med 1 %, och efter mixeffekt och valutaeffekt minskade priserna totalt med 5 %. Priserna på ordinärt stål minskade med 3 % jämfört med fjärde kvartalet 2010, och efter bättre mix, 2 %, och valutaeffekter, -3 %, uppgick de totala prisändringarna till -4 %. Se tabellen nedan.
Såväl råstålsproduktionen som plåtproduktionen drabbades av den stränga vintern och av en kallgång i en av masugnarna i Oxelösund, men ökade trots detta med 8 % respektive 4 % jämfört med första kvartalet 2010 (som även det var hårt drabbat av en sträng vinter).
Försäljningen ökade med 26 % jämfört med första kvartalet 2010 och uppgick till 6 071 (4 836) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 13 procentenheter, en bättre produktmix inklusive volymökningar för 19 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 6 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 236 (214) Mkr, en förbättring med 22 Mkr jämfört med första kvartalet i fjol. Valutaförändringar, jämfört med första kvartalet 2010, påverkade resultatet negativt med cirka 200 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under första kvartalet påverkades positivt av minskade lager men påverkades negativt av ökade kundfordringar och uppgick till 210 (-120) Mkr.
Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 268 (282) Mkr. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 270 (273) Mkr varav 154 (117) Mkr avsåg strategiska investeringar. Det största pågående projektet utgörs av en investering för att producera kylda stål vid anläggningen i Borlänge. Anläggningen beräknas tas i drift under 2012.
| Fasta kostnader | -109 |
|---|---|
| Försäljning biprodukter | -25 |
| Övrigt | -34 |
| Förändring av rörelseresultatet | 22 |
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Ordinär | Kylda | ||
|---|---|---|---|---|---|
| kvartal 1/10 till 1/11 | Mkr | kvartal 4/10 till 1/11 | plåt | stål | AHSS |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | -200 | Prisändring lokal valuta | -3% | -1% | 0% |
| Pris/mix | 650 | Ändrad produktmix | 2% | -1% | 0% |
| Volym | 270 | Valutaförändringar | -3% | -3% | -3% |
| Rörliga kostnader | -530 | Netto prisändring | -4% | -5% | -3% |
SSAB Americas
| 2011 | 2010 | april 10 - | 2010 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 11 | helår | |
| Försäljning | 3 984 | 3 142 | 15 423 | 14 581 | |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 469 | 235 | 1 756 | 1 522 | |
| Rörelseresultat 1) | 378 | 134 | 1 363 | 1 119 | |
| Rörelsemarginal (%) | 9% | 4% | 9% | 8% | |
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) 2) | - | - | 18% | 16% | |
| Leveranser (kton) | - Kylda stål | 53 | 40 | 191 | 178 |
| - AHSS | 117 | 86 | 415 | 384 | |
| - Ordinärt | 453 | 439 | 1 808 | 1794 | |
| Produktion (kton) | - Råstål | 631 | 585 | 2 380 | 2 334 |
| - Plåt | 592 | 558 | 2 243 | 2 209 | |
| Operativt kassaflöde | 60 | 510 | 971 | 1 421 | |
| Löpande investeringar | -31 | -49 | -140 | -158 | |
| Strategiska investeringar | -201 | -32 | -587 | -418 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar.
2) Avkastningen beräknas exklusive övervärden. Inklusive övervärden är avkastningen 2 % respektive 1 %.
Efterfrågan under första kvartalet var fortsatt god inom nästan alla segment. Leveranserna av plåt var 10 % högre än under första kvartalet 2010 och uppgick till 623 (565) kton. Leveranserna av nischprodukter var 35 % högre än första kvartalet 2010 och uppgick till 170 (126) kton. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 27 (22) % av de totala leveranserna under första kvartalet.
Priserna i USD på AHSS ökade med 2 % jämfört med fjärde kvartalets priser, och efter mixeffekter på 1 %, uppgick den totala prisändringen till 3 %. Priserna på kylda stål ökade med 1 %. Priserna på ordinärt stål ökade med 14 % jämfört med fjärde kvartalet 2010 och efter mixeffekter på 2 %, uppgick de totala prisökningarna till 16 %. Se tabellen nedan.
Såväl råstålsproduktionen som plåtproduktionen var stabil under kvartalet och ökade med 8 % respektive 6 % jämfört med första kvartalet 2010. Det planerade underhållsstoppet i Mobile, Alabama inleddes den sista veckan i mars och sträckte sig till den andra veckan i april.
Försäljningen under första kvartalet ökade med 27 % jämfört med första kvartalet 2010 och uppgick till 3 984 (3 142) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 27 procentenheter, en bättre produktmix inklusive volymökningar för en positiv effekt på 12 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 12 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 378 (134) Mkr, en förbättring med 244 Mkr. Valutaförändringar, jämfört med första kvartalet 2010, påverkade resultatet negativt med cirka 40 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under första kvartalet påverkades negativt framförallt av ökade kundfordringar och lager och uppgick till 60 (510) Mkr.
Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 5 (49) Mkr. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 232 (81) Mkr, varav 201 (32) Mkr avsåg strategiska investeringar. Det största pågående projektet utgörs av en utbyggnad av härdlinjen i Mobile, Alabama för att öka produktionskapaciteten för kylda stål med ca 200 kton. Härdlinjen beräknas tas i drift första halvåret 2012.
| Rörliga kostnader | -650 |
|---|---|
| Fasta kostnader | -36 |
| Övrigt | 10 |
| Förändring av rörelseresultatet | 244 |
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Ordinär | Kylda | ||
|---|---|---|---|---|---|
| kvartal 1/10 till 1/11 | Mkr | kvartal 4/10 till 1/11 | plåt | stål | AHSS |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | -40 | Prisändring lokal valuta | 14% | 1% | 2% |
| Pris/mix | 850 | Ändrad produktmix | 2% | 0% | 1% |
| Volym | 110 | Netto prisändring i USD | 16% | 1% | 3% |
SSAB APAC
| 2011 | 2010 | april 10 - | 2010 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 11 | helår | |
| Försäljning | 690 | 589 | 2 427 | 2 326 | |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 104 | 11 | 331 | 238 | |
| Rörelseresultat | 102 | 10 | 324 | 232 | |
| Rörelsemarginal (%) | 15% | 2% | 13% | 10% | |
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) | - | - | 42% | 33% | |
| Leveranser (kton) | - Kylda stål | 32 | 25 | 107 | 100 |
| - AHSS | 24 | 19 | 94 | 89 | |
| - Ordinärt | 1 | 26 | 2 | 27 | |
| Operativt kassaflöde | -94 | -94 | 162 | 162 | |
| Löpande investeringar | 0 | 0 | -2 | -2 | |
| Strategiska investeringar | -23 | 0 | -81 | -58 |
Efterfrågan under första kvartalet var fortsatt stabil främst i Kina och Australien, där efterfrågan är särskilt stark på kylda stål. I Kina ökade efterfrågan från främst kranindustrin inom segmentet Construction Machinery, men även från Automotive. Leveranserna av nischprodukter ökade med 27 % jämfört med första kvartalet 2010. De uppgick till 56 (44) kton och utgjorde 98 (63) % av de totala leveranserna.
Priserna i lokala valutor på leveranserna av kylda stål ökade med 9 % jämfört med fjärde kvartalets priser och efter mixeffekt på 1 % och valutaeffekt på -9 %, uppgick de totala prisändringarna till 1 %. Priserna i lokala valutor på AHSS ökade med 8 % jämfört med fjärde kvartalet 2010 och efter mixeffekt på 2 % och valutaeffekt på -9 %, uppgick de totala prisändringarna till 1 %. Se tabellen nedan.
Försäljningen ökade med 17 % jämfört med första kvartalet 2010 och uppgick till 690 (589) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 14 procentenheter och en bättre produktmix inklusive lägre volymer av ordinära produkter för 12 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 9 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 102 (10) Mkr, en förbättring med 92 Mkr. Valutaförändringar, jämfört med första kvartalet 2010, påverkade resultatet negativt med cirka 40 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under första kvartalet påverkades negativt av ett ökat rörelsekapital. Kundfordringarna steg med den ökade försäljningen. Det operativa kassaflödet uppgick till -94 (-94) Mkr.
Inga beslut om nya investeringar togs under kvartalet. Det största pågående projektet utgörs av färdigställningslinjen i Kunshan, Kina. Linjen kommer att ha kapacitet för formatering, blästring samt målning och beräknas tas i bruk i mitten av innevarande år. Investeringen omfattar även ett forsknings- och utvecklingscenter som kommer att fokusera på bearbetning och applikationsutveckling av höghållfasta stål. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 23 (0) Mkr varav 23 (0) Mkr avsåg strategiska investeringar.
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Kylda | ||
|---|---|---|---|---|
| kvartal 1/10 till 1/11 | Mkr | kvartal 4/10 till 1/11 | stål | AHSS |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | -40 | Prisändring lokal valuta | 9% | 8% |
| Pris/mix | 85 | Ändrad produktmix | 1% | 2% |
| Volym | 75 | Valutaförändringar | -9% | -9% |
| Rörliga kostnader | -20 | Netto prisändring | 1% | 1% |
| Fasta kostnader | -10 | |||
| Övrigt | 2 | |||
| Förändring av rörelseresultatet | 92 |
| Prisanalys | Kylda | |
|---|---|---|
| kvartal 4/10 till 1/11 | stål | AHSS |
| Prisändring lokal valuta | 9% | 8% |
| Andrad produktmix | 1% | 2% |
| Valutaförändringar | -9% | -9% |
| Netto prisändring | 1% | $1\%$ |
Tibnor
| 2011 | 2010 | april 10 - | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 11 | helår |
| Försäljning | 1 951 | 1 474 | 7 173 | 6 696 |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 139 | 91 | 518 | 470 |
| Rörelseresultat | 128 | 79 | 470 | 421 |
| Rörelsemarginal (%) | 7% | 5% | 7% | 6% |
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) | - | - | 25% | 22% |
| Leveranser (kton) | 176 | 147 | 642 | 613 |
| Operativt kassaflöde | 79 | -56 | 177 | 42 |
| Löpande investeringar | -2 | -1 | -48 | -47 |
Leveranserna ökade inom alla Tibnors produktgrupper och på de flesta av deras geografiska marknader. Leveranserna ökade med 20 % under första kvartalet jämfört med första kvartalet 2010.
Försäljningen ökade med 32 % jämfört med första kvartalet 2010 och uppgick till 1 951 (1 474) Mkr. Ökningen förklaras av högre volymer med en positiv effekt på 19 procentenheter samt högre priser med 17 procentenheter medan valutaeffekter påverkade försäljningen negativt med 4 procentenheter.
Rörelseresultatet för första kvartalet uppgick till 128 (79) Mkr, en förbättring med 49 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under första kvartalet uppgick till 79 (-56) Mkr. Det operativa kassaflödet påverkades negativt av ett något ökat rörelsekapital.
Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 2 (8) Mkr. Investeringsutbetalningarna under första kvartalet uppgick till 2 (1) Mkr.
| Analys över rörelseresultatet | ||||
|---|---|---|---|---|
| kvartal 1/10 till 1/11 | Mkr | |||
| Marginal/volym/mix | 50 | |||
| Fasta kostnader | -14 | |||
| Övrigt | 13 | |||
| Förändring av rörelseresultatet | 49 |
Risker och osäkerheter
För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen 2010. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer har identifierats under kvartalet.
Redovisningsprinciper
Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen. Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna har skett från årsbokslutet 2010.
Granskningsrapport
Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Stockholm den 28 april 2011
Martin Lindqvist VD och koncernchef
Koncernens resultaträkning
| 2011 | 2010 | april 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 11 | helår |
| Försäljning | 11 056 | 8 865 | 42 074 | 39 883 |
| Kostnad för sålda varor | -9 717 | -8 055 | -37 600 | -35 938 |
| Bruttoresultat | 1 339 | 810 | 4 474 | 3 945 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -693 | -627 | -2 898 | -2 832 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -35 | -22 | -99 | -86 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 5 | 7 | 55 | 57 |
| Rörelseresultat | 616 | 168 | 1 532 | 1 084 |
| Finansiella intäkter | 5 | 20 | 15 | 30 |
| Finansiella kostnader | -117 | -105 | -444 | -432 |
| Periodens resultat efter finansnetto | 504 | 83 | 1 103 | 682 |
| Skatt | -100 | 69 | -87 | 82 |
| Periodens resultat efter skatt för kvarvarande verksamhet | 404 | 152 | 1 016 | 764 |
| Periodens resultat efter skatt för avvecklad verksamhet 1) | 0 | 0 | -164 | -164 |
| Periodens resultat efter skatt | 404 | 152 | 852 | 600 |
| Varav tillhörigt: | ||||
| - moderbolagets aktieägare | 390 | 143 | 799 | 552 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 14 | 9 | 53 | 48 |
| Nyckeltal | 2011 | 2010 | april 10- | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| kv 1 | kv 1 | mars 11 | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | 6 | 2 | 4 | 3 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | 3 | 2 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 3 | 2 |
| Resultat per aktie (kr) 2) | 1,20 | 0,44 | 2,47 | 1,70 |
| - varav för kvarvarande verksamhet (kr) 2) | 1,20 | 0,44 | 2,97 | 2,21 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 88,13 | 94,84 | 88,13 | 92,26 |
| Soliditet inkl innehav utan bestämmande inflytande(%) | 49 | 52 | 49 | 49 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 60 | 49 | 60 | 58 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Medelantal anställda | - | - | 8 506 | 8 477 |
1) Den avvecklade verksamheten avser den under 2008 avyttrade rörverksamheten i Nordamerika. Kostnaden 2010 avser garantiåtaganden gentemot köparen avseende skatt.
2) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.
Koncernens rapport över totalresultat
| 2011 | 2010 | april 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 11 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 404 | 152 | 852 | 600 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -2 316 | 76 | -4 154 | -1 762 |
| Kassaflödessäkringar | -31 | 2 | 148 | 181 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | 826 | -30 | 1 455 | 599 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | 0 | 9 | -9 | 0 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | -209 | 7 | -421 | -205 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -1 730 | 64 | -2 981 | -1 187 |
| Summa totalresultat för perioden | -1 326 | 216 | -2 129 | -587 |
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
| Mkr | Aktie kapital |
Övriga tillskjutna medel |
Omräkn.- reserv |
Balanserat resultat |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 31 december 2009 | 2 851 | 9 944 | -916 | 18 962 | 30 841 | 161 | 31 002 |
| Förändringar 1/1-31/3 2010 | |||||||
| Justering ingående balans | 53 | -53 | 0 | 0 | |||
| Totalresultat för perioden | 55 | 152 | 207 | 9 | 216 | ||
| Utdelning | -324 | -324 | -15 | -339 | |||
| Eget kapital 31 mars 2010 | 2 851 | 9 944 | -808 | 18 737 | 30 724 | 155 | 30 879 |
| Förändringar 31/3-31/12 2010 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -1 239 | 400 | -839 | 36 | -803 | ||
| Eget kapital 31 december 2010 | 2 851 | 9 944 | -2 047 | 19 137 | 29 885 | 191 | 30 076 |
| Förändringar 1/1-31/3 2011 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -1 728 | 390 | -1 338 | 12 | -1 326 | ||
| Utdelning | 0 | 0 | -45 | -45 | |||
| Eget kapital 31 mars 2011 | 2 851 | 9 944 | -3 775 | 19 527 | 28 547 | 158 | 28 705 |
Antalet aktier uppgår till 323 934 775 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
Koncernens balansräkning
| 31 mar | 31 mar | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 17 219 | 19 756 | 18 643 |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 809 | 5 180 | 4 309 |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 639 | 17 106 | 17 063 |
| Andelar i intressebolag | 393 | 365 | 395 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 71 | 55 | 77 |
| Uppskjutna skattefordringar | 151 | 243 | 159 |
| Summa anläggningstillgångar | 38 282 | 42 705 | 40 646 |
| Varulager | 11 042 | 8 572 | 11 389 |
| Kundfordringar | 6 281 | 5 205 | 5 057 |
| Aktuella skattefordringar | 649 | 450 | 742 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 718 | 729 | 1 905 |
| Likvida medel | 1 129 | 2 097 | 1 314 |
| Summa omsättningstillgångar | 20 819 | 17 053 | 20 407 |
| Summa tillgångar | 59 101 | 59 758 | 61 053 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 28 547 | 30 724 | 29 885 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 158 | 155 | 191 |
| Summa eget kapital | 28 705 | 30 879 | 30 076 |
| Uppskjutna skatteskulder | 4 763 | 5 151 | 4 952 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 254 | 718 | 254 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 16 082 | 14 912 | 16 786 |
| Summa långfristiga skulder | 21 099 | 20 781 | 21 992 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 3 167 | 2 161 | 2 977 |
| Aktuella skatteskulder | 187 | 140 | 200 |
| Leverantörsskulder | 3 871 | 3 376 | 4 048 |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 072 | 2 421 | 1 760 |
| Summa kortfristiga skulder | 9 297 | 8 098 | 8 985 |
| Summa eget kapital och skulder | 59 101 | 59 758 | 61 053 |
Kassaflöde
| 2011 | 2010 | april 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv1 | kv1 | mars 11 | helår |
| Rörelseresultat | 616 | 168 | 1 532 | 1 084 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 572 | 611 | 2 412 | 2 451 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | -9 | -13 | -108 | -112 |
| Erhållna och betalda räntor | -107 | -74 | -425 | -392 |
| Betald skatt | -219 | 265 | -611 | -127 |
| Förändring av rörelsekapital | -793 | -329 | -3 316 | -2 852 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 60 | 628 | -516 | 52 |
| Investeringsutbetalningar | -500 | -356 | -2 155 | -2 011 |
| Avyttrade bolag och verksamheter 1) | 0 | 1 | -560 | -559 |
| Övrig investeringsverksamhet | 1 | 26 | 32 | 57 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -499 | -329 | -2 683 | -2 513 |
| Utdelning | 0 | 0 | -324 | -324 |
| Förändring av lån | 232 | -1 803 | 3 463 | 1 428 |
| Förändring av finansiella placeringar | 103 | 0 | -926 | -1 029 |
| Övrig finansieringsverksamhet | -62 | -56 | 42 | 48 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | 273 | -1 859 | 2 255 | 123 |
| Periodens kassaflöde | -166 | -1 560 | -944 | -2 338 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 314 | 3 652 | 2 097 | 3 652 |
| Kursdifferens i likvida medel | -19 | 5 | -24 | 0 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 129 | 2 097 | 1 129 | 1 314 |
1) Under 2010 utbetalades garantiåtaganden avseende skatt gentemot köparen av rörverksamheten.
Affärsområdenas försäljning, resultat och räntabilitet på sysselsatt kapital
| Försäljning | Försäljning, Rörelseresultat Räntabilitet på extern sysselsatt kapital |
(%) 3) | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 Förändring | Förändring | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | april 10- | 2010 | ||
| Mkr | kv 1 | kv 1 | i % | i % 2) | kv 1 | kv 1 | kv 1 | kv 1 | mars 11 | helår |
| SSAB EMEA | 6 071 | 4 836 | 26% | 32% | 4 541 | 3 709 | 236 | 214 | 3 | 3 |
| SSAB Americas | 3 984 | 3 142 | 27% | 39% | 3 933 | 3 133 | 378 | 134 | 18 | 16 |
| SSAB APAC | 690 | 589 | 17% | 26% | 690 | 589 | 102 | 10 | 42 | 33 |
| Tibnor | 1 951 | 1 474 | 32% | 36% | 1 892 | 1 434 | 128 | 79 | 25 | 22 |
| Avskrivning | ||||||||||
| på övervärden 1) | -189 | -223 | ||||||||
| Övrigt 2) | -1 640 | -1 176 | -39 | -46 | - | - | ||||
| Total | 11 056 | 8 865 | 25% | 34% | 11 056 | 8 865 | 616 | 168 | 3 | 2 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
2) Justerat för förändringar i valutakurser.
3) SSAB Americas avkastning är beräknad exklusive övervärden. Inklusive övervärden är avkastningen 2 % respektive 1 %.
Koncernens resultat per kvartal
| Resultat efter finansnetto | -215 | -1 096 | -1 098 | 348 | 83 | 624 | 151 | -176 | 505 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansnetto | -81 | -144 | -162 | -82 | -85 | -84 | -138 | -95 | -112 |
| Intressebolag | -18 | 9 | 8 | 8 | 7 | 29 | 12 | 9 | 5 |
| Avskrivningar | -652 | -633 | -611 | -610 | -611 | -630 | -618 | -592 | -572 |
| Rörelsens kostnader | -7 499 | -6 911 | -7 269 | -7 252 | -8 093 | -9 602 | -9 007 | -9 703 | -9 872 |
| Försäljning | 8 035 | 6 583 | 6 936 | 8 284 | 8 865 | 10 911 | 9 902 | 10 205 | 11 056 |
| Mkr | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 |
Försäljning per kvartal och affärsområde
| Mkr | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB EMEA | 4 414 | 3 551 | 3 168 | 4 119 | 4 836 | 5 678 | 5 194 | 5 720 | 6 071 |
| SSAB Americas | 2 566 | 1 943 | 2 909 | 3 295 | 3 142 | 4 037 | 3 794 | 3 608 | 3 984 |
| SSAB APAC | 427 | 492 | 341 | 323 | 589 | 688 | 531 | 518 | 690 |
| Tibnor | 1 578 | 1 319 | 1 122 | 1 267 | 1 474 | 1 834 | 1 587 | 1 801 | 1 951 |
| Övrigt | -950 | -722 | -604 | -720 | -1 176 | -1 326 | -1 204 | -1 442 | -1 640 |
| Försäljning | 8 035 | 6 583 | 6 936 | 8 284 | 8 865 | 10 911 | 9 902 | 10 205 | 11 056 |
Rörelseresultat per kvartal och affärsområde
| Mkr | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB EMEA | -43 | -757 | -1 078 | 185 | 214 | 338 | -109 | -69 | 236 |
| SSAB Americas | 1 | -107 | 327 | 374 | 134 | 334 | 444 | 207 | 378 |
| SSAB APAC | 13 | 62 | 8 | -13 | 10 | 96 | 109 | 17 | 102 |
| Tibnor | -82 | -12 | 62 | -6 | 79 | 188 | 136 | 18 | 128 |
| Avskrivningar på övervär | |||||||||
| den 1) | -263 | -248 | -222 | -209 | -223 | -233 | -212 | -202 | -189 |
| Övrigt | 240 | 110 | -33 | 99 | -46 | -15 | -79 | -52 | -39 |
| Rörelseresultat | -134 | -952 | -936 | 430 | 168 | 708 | 289 | -81 | 616 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
Moderbolagets resultaträkning
| 2011 | 2010 | april 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 11 | helår |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | -53 | -42 | -213 | -202 |
| Övriga rörelseintäkter 1) | 20 | 4 | 1 941 | 1 925 |
| Rörelseresultat | -33 | -38 | 1 728 | 1 723 |
| Utdelning från dotterbolag | 255 | 85 | 268 | 98 |
| Finansnetto | -22 | -59 | -196 | -233 |
| Resultat efter finansnetto | 200 | -12 | 1 800 | 1 588 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | -42 | -42 |
| Skatt | 13 | 20 | 92 | 99 |
| Resultat efter skatt | 213 | 8 | 1 850 | 1 645 |
1) I resultatet 2010 ingår vinst vid försäljning av SAB Tunnplåt till SSAB Oxelösund med 2 010 Mkr, vilket var ett första steg i den fusion av de två dotterbolagen som skedde i januari 2011.
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2011 | 2010 | april 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | mars 11 | helår |
| Resultat efter skatt | 213 | 8 | 1 850 | 1 645 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet Skatt hänförligt till säkring av valutarisk i utlandsverksam |
826 | -30 | 1 455 | 599 |
| het | -217 | 8 | -382 | -157 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 609 | -22 | 1 073 | 442 |
| Summa totalresultat | 822 | -14 | 2 923 | 2 087 |
Moderbolagets balansräkning
| 31 mars | 31 mars | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 38 829 | 36 813 | 38 818 |
| Övriga omsättningstillgångar | 13 047 | 10 711 | 12 647 |
| Likvida medel | 674 | 1 162 | 843 |
| Summa tillgångar | 52 550 | 48 686 | 52 308 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 3 753 | 3 753 | 3 753 |
| Fritt eget kapital | 28 056 | 25 190 | 27 234 |
| Summa eget kapital | 31 809 | 28 943 | 30 987 |
| Obeskattade reserver | 694 | 652 | 694 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 15 956 | 15 166 | 16 456 |
| Kortfristiga skulder | 4 091 | 3 925 | 4 171 |
| Summa eget kapital och skulder | 52 550 | 48 686 | 52 308 |
| Produktion och leveranser | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 |
| Råstålsproduktion | |||||||||
| - SSAB EMEA | 492 | 418 | 233 | 744 | 874 | 941 | 739 | 864 | 943 |
| - SSAB Americas | 280 | 278 | 514 | 594 | 585 | 599 | 583 | 567 | 631 |
| - Totalt | 772 | 696 | 747 | 1 338 | 1 459 | 1 540 | 1 322 | 1 431 | 1 574 |
| Plåtproduktion | |||||||||
| - SSAB EMEA | 372 | 441 | 285 | 652 | 738 | 764 | 505 | 713 | 765 |
| - SSAB Americas | 260 | 262 | 477 | 564 | 558 | 553 | 545 | 553 | 592 |
| - Totalt | 632 | 703 | 762 | 1 216 | 1 296 | 1 317 | 1 050 | 1 266 | 1 357 |
| Plåtleveranser 1) | |||||||||
| - SSAB EMEA | 344 | 341 | 295 | 495 | 547 | 600 | 401 | 486 | 571 |
| - SSAB Americas | 308 | 319 | 510 | 577 | 565 | 610 | 583 | 598 | 623 |
| - SSAB APAC | 26 | 25 | 25 | 33 | 70 | 58 | 44 | 44 | 57 |
| - Totalt | 678 | 685 | 830 | 1 105 | 1 182 | 1 268 | 1 028 | 1 128 | 1 251 |
| därav | |||||||||
| - AHSS, SSAB EMEA 2) | 64 | 71 | 59 | 88 | 111 | 130 | 103 | 120 | 140 |
| - Kylda stål, SSAB EMEA | 63 | 29 | 29 | 46 | 59 | 75 | 58 | 77 | 93 |
| - AHSS, SSAB Americas 2) | 45 | 40 | 99 | 192 | 86 | 79 | 93 | 126 | 117 |
| - Kylda stål, SSAB Americas | 25 | 23 | 29 | 31 | 40 | 51 | 41 | 46 | 53 |
| - AHSS, SSAB APAC 2) | 11 | 10 | 11 | 14 | 19 | 26 | 23 | 21 | 24 |
| - Kylda stål, SSAB APAC | 15 | 15 | 13 | 19 | 25 | 31 | 21 | 23 | 32 |
| - Totalt nischprodukter | 223 | 188 | 240 | 390 | 340 | 392 | 339 | 413 | 459 |
1) Inklusive legovalsning.
2) AHSS=Avancerade höghållfasta stål.
Känslighetsanalys
Den ungefärliga effekten 2011 på resultatet efter finansnetto och resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.
| Föränd ring, % |
Resultateffekt, Mkr |
Effekt på resultat per aktie, kr 2) |
|
|---|---|---|---|
| Plåtpris – stålrörelsen | 10 | 3 450 | 7,80 |
| Volym – stålrörelsen | 10 | 740 | 1,70 |
| Malmpriser | 10 | 500 | 1,15 |
| Kolpriser | 10 | 310 | 0,70 |
| Skrotpriser | 10 | 720 | 1,65 |
| Räntesats | 1 %-enhet | 155 | 0,35 |
| Kronindex 1) | 5 | 285 | 0,65 |
1) Beräknat på SSABs exponering utan valutasäkringar. Om kronan försvagas innebär detta en positiv effekt.
2) Räknat på 26,3 % i skatt.
För ytterligare information:
Helena Stålnert, Informationsdirektör Tel. 08 - 45 45 734 Catarina Ihre, Director, Investor Relations, Tel. 08 - 45 45 729
Rapport för andra kvartalet 2011:
Rapport för andra kvartalet 2011 publiceras den 22 juli 2011.
SSAB AB (publ)
Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com