Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SSAB Interim / Quarterly Report 2011

Jul 22, 2011

2975_ir_2011-07-22_c99bb471-d7f2-49a4-9967-81fef60e35c1.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Rapport för andra kvartalet 2011

Kvartalet

  • Försäljningen ökade med 8 % och uppgick till 11 769 (10 911) Mkr
  • Rörelseresultatet förbättrades till 1 323 (708) Mkr. Valutan påverkade positivt med 100 Mkr
  • Resultatet efter finansnetto förbättrades till 1 179 (624) Mkr. Valutan påverkade positivt med 120 Mkr
  • Resultat per aktie uppgick till 2,73 (1,64) kronor
  • Det operativa kassaflödet uppgick till 590 (341) Mkr och rörelsens kassaflöde till 445 (98) Mkr
  • Leveranserna av nischprodukter ökade under andra kvartalet med 17 % jämfört med andra kvartalet i fjol

Halvåret

  • Försäljningen ökade med 15 % och uppgick till 22 825 (19 776) Mkr
  • Rörelseresultatet förbättrades och uppgick till 1 939 (876) Mkr. Valutan påverkade negativt med 200 Mkr
  • Resultatet efter finansnetto förbättrades till 1 683 (707) Mkr. Valutan påverkade negativt med 180 Mkr
  • Resultat per aktie uppgick till 3,94 (2,09) kronor
  • Det operativa kassaflödet uppgick till 827 (597) Mkr och rörelsens kassaflöde till 356 (545) Mkr
  • Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 65 (49)%
  • Nischprodukterna utgör nu 37 (30) % av plåtleveranserna

(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)

Koncernchefens kommentar

Det andra kvartalet inleddes med en god efterfrågan, men vi kunde se en viss avmattning mot slutet av perioden. Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 1 323 Mkr, vilket är en fördubbling mot föregående kvartal och motsvarande kvartal i fjol.

Utvecklingen i vår amerikanska verksamhet fortsatte att vara positiv. I enlighet med de mål vi satte upp vid förvärvet av verksamheten i USA, producerar och levererar vi nu bland annat ett av våra viktigaste nischstål, Hardox, från vår anläggning i Mobile, Alabama.

Verksamheten i Asien fortsatte även den att utvecklas starkt, medan marknaden i Europa präglades av den osäkerhet som de statsfinansiella kriserna medfört. Mot slutet av det andra kvartalet märktes en press neråt på tunnplåtspriserna medan priserna på grovplåt var mer stabila.

Vi har i slutet av juni tecknat prisavtal för järnmalmspellets för andra och tredje kvartalet. Det nya avtalet innebär en prisökning på knappt 20 procent i dollar jämfört med priset i första kvartalet 2011. Prisförändringarna får genomslag under tredje kvartalet.

Under tredje kvartalet pågår en rad aktiviteter för att stärka vår position som ledande leverantör av kylda stål. I Borlänge installeras nu en ny härdlinje samt klippsträcka och i Mobile, Alabama, pågår arbetet med det nya härdverket. I Oxelösund och Kunshan pågår investeringar för att förbättra logistik, minska ledtider samt förbättra servicegraden till våra kunder. Dessa satsningar kommer sammantaget att ge oss bättre möjlighet att möta våra kunders efterfrågan på kylda stål. Investeringarna kommer att tas i drift i slutet av året och i början av nästa år och öka vår kapacitet av kylda stål med 500 kton till cirka 1 300 kton. Under tredje kvartalet genomförs dessutom en omställning av en av våra masugnar i Oxelösund och i slutet av kvartalet har vi ett större underhållsstopp i Montpelier, Iowa.

Underhållsarbetena och en normalt lägre aktivitet under tredje kvartalet kommer att påverka resultatet negativt. Detta tillsammans med fortsatt prispress, ökade råvarukostnader och osäkerhet kring utvecklingen i Europa gör att utsikterna pekar mot att tredje kvartalet blir svagare än andra kvartalet. Återhämtningen fortsätter dock och efterfrågan förväntas bli bättre jämfört med 2010.

Koncernens resultat

2011 2010 2011 2010 juli 10- 2010
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
Försäljning 11 769 10 911 22 825 19 776 42 932 39 883
Rörelseresultat 1 323 708 1 939 876 2 147 1 084
Varav rörelseresultat per affärsområde
- SSAB EMEA 664 338 900 552 722 374
- SSAB Americas 644 334 1 022 468 1 673 1 119
- SSAB APAC 67 96 169 106 295 232
- Tibnor 99 188 227 267 381 421
- Avskrivning på övervärden 1) -183 -233 -372 -456 -786 -870
- Övrigt 32 -15 -7 -61 -138 -192
1 323 708 1 939 876 2 147 1 084
Finansnetto -144 -84 -256 -169 -489 -402
Resultat efter finansnetto 1 179 624 1 683 707 1 658 682
Skatt -308 -70 -408 -1 -325 82
Resultat efter skatt för kvarvarande verksamhet 871 554 1 275 706 1 333 764
Resultat efter skatt för avvecklad verksamhet 2) - -164 - -164 - -164
Periodens resultat efter skatt 871 390 1 275 542 1 333 600

1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO. 2) Den avvecklade verksamheten avser den under 2008 avyttrade rörverksamheten i Nordamerika. Kostnaden under 2010 avser garantiåtaganden gentemot köparen avseende skatt.

Nyckeltal 2011 2010 2011 2010 juli 10- 2010
kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) - - - - 4 2
Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) - - - - 5 2
Resultat per aktie (kr) 2,73 1,14 3,94 1,58 4,06 1,70
-varav för kvarvarande verksamhet (kr) 2,73 1,64 3,94 2,09 4,06 2,21
Eget kapital (Mkr) 28 629 33 007 28 629 33 007 28 629 30 076
Nettoskuld (Mkr) 18 524 16 321 18 524 16 321 18 524 17 587
Nettoskuldsättningsgrad (%) 65 49 65 49 65 58

Marknaden

Den globala produktionen av råstål ökade under årets sex första månader med 8 % jämfört med samma period året innan enligt World Steel Association (WSA). Den totala produktionen uppgick till 758 (704) miljoner ton. Kinas andel av världsproduktionen av råstål uppgick till 46 (45) %.

Inledningen av det andra kvartalet utvecklades väl och efterfrågan på stålprodukter steg. En viss avmattning av efterfrågan skedde under juni framförallt till följd av ökad osäkerhet om konjunkturen under andra halvåret och den normala säsongsnedgången under sommaren. Tunnplåtspriserna sjönk under kvartalet framförallt i Europa och Nordamerika. Grovplåtspriserna höll emot prisnedgången bättre men mot slutet av kvartalet sjönk de något i Nordamerika och Kina. Trots att den underliggande efterfrågan utvecklas positivt är den totala efterfrågan volatil till följd av lagersvängningar i kundled.

För SSABs nischprodukter var efterfrågeutvecklingen god, främst från segmenten Material Handling och Heavy Transport samt Energy-segmentet i Nordamerika. Även efterfrågan på mobila kranar inom segmentet Construction Machinery visade en positiv trend. SSABs priser steg överlag under andra kvartalet.

Lagernivåerna hos de Europeiska och Nordamerikanska ståldistributörerna har varit något högre under april-maj jämfört med första kvartalet i år.

Utsikter på kort sikt

Under sommaren genomförs en omställning av den ena masugnen i Oxelösund, vilken pågår i cirka 10 veckor. Produktionen i Borlänge avbryts under cirka fyra veckor, i och med att den nya härdlinjen installeras. Härdlinjen är en del i investeringen för att producera kylda stål i Borlänge. Detta förlängda stopp, jämfört med ett normalt sommarunderhåll, kommer att påverka rörelseresultatet negativt med cirka 100-150 Mkr under tredje kvartalet.

SSAB planerar också att ha ett längre underhållsstopp i Montpelier, Iowa, vilket börjar i mitten av september och avslutas i mitten av oktober. Underhållsarbeten kommer främst att göras i valsverkets huvudmotor och i uppvärmningsugnen. Detta kommer att påverka rörelseresultatet negativt med cirka 350-400 Mkr, varav cirka 25 % under tredje kvartalet.

Förlängda underhållstopp och sommarsäsongen innebär att SSABs produktion och leveranser beräknas minska under tredje kvartalet jämfört med andra kvartalet.

Den något negativa prisutvecklingen under tredje kvartalet, i kombination med de ökade råmaterialkostnaderna, kommer att påverka tredje kvartalet negativt jämfört med andra kvartalet.

Dock bedöms den underliggande efterfrågan fortsätta att förbättras jämfört med 2010.

Koncernen

Halvåret i sammandrag

Råvaror

Överenskommelser har träffats avseende nya priser på järnmalm för andra och tredje kvartalet innebärande en prisökning i USD med 19 % jämfört med priserna i första kvartalet . I svenska kronor innebär det en prisökning på cirka 8 % jämfört med första kvartalet i år. Prisökningen får resultateffekt i tredje kvartalet.

SSAB bedöms köpa cirka 60 % av årsbehovet av kol från Australien och resten från USA. Prisavtalen för australiensiskt kol tecknas numera månadsvis och månadsavtalen under andra kvartalet innebär en prisökning i USD på 57 % jämfört med priset under första kvartalet 2011. I svenska kronor innebär det en prisökning på cirka 26 %. Kolinköp från USA sker genom årsavtal. Hela SSABs amerikanska kolinköp för 2011 har tecknats innebärande en prisökning i USD på drygt 36 % respektive 10 % i SEK i förhållande till årsavtalet 2010. Prisökningen får resultateffekt i tredje kvartalet.

Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Marknadspriserna på skrot i USA sjönk något under inledningen av årets första kvartal för att åter stiga något i inledningen av andra kvartalet och är nu på i stort sett samma nivå som vid slutet av 2010.

Leveranser och produktion

SSABs leveranser under första halvåret ökade med 2 % jämfört med första halvåret i fjol och uppgick till 2 499 (2 450) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 25 % jämfört med första halvåret i fjol. Sammantaget under första halvåret utgjorde andelen nischprodukter 37 (30) % av de totala leveranserna.

Råstålsproduktionen ökade med 5 % och plåtproduktionen ökade med 3 % jämfört med första halvåret i fjol.

Försäljning

Försäljningen under första halvåret uppgick till 22 825 (19 776) Mkr, en ökning med 3 049 Mkr eller 15 % jämfört med första halvåret 2010. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 5 procentenheter, högre priser för 16 procentenheter och en bättre produktmix för 4 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 10 procentenheter.

Resultat

Rörelseresultatet under första halvåret förbättrades med 1 063 Mkr jämfört med första halvåret 2010 och uppgick till 1 939 (876) Mkr. Valutaförändringar, jämfört med första halvåret 2010, påverkade rörelseresultatet negativt med cirka 200 Mkr.

Finansnettot för första halvåret uppgick till -256 (-169) Mkr. Finansnettot har påverkats negativt av högre räntesatser samt en högre nettoskuld, jämfört med första halvåret i fjol.

Resultatet efter finansnetto för första halvåret uppgick till 1 683 (707) Mkr, en förbättring med 976 Mkr. Valutaförändringar, jämfört med första halvåret 2010, påverkade resultatet negativt med cirka 180 Mkr.

Resultat efter skatt och resultat per aktie

Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för första halvåret uppgick till 1 275 (676) Mkr eller 3,94 (2,09) kronor per aktie. Valutaförändringar, jämfört med första halvåret 2010, påverkade resultatet negativt med cirka 160 Mkr. Skattekostnaden för halvåret uppgick till 408 (1) Mkr.

Finansiering och likviditet

Det operativa kassaflödet uppgick under det första halvåret till 827 (597) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ett ökat rörelsekapital, främst genom ökade lager samt av högre kundfordringar till följd av den ökade försäljningen. Kassaflödet före finansiering och utdelning uppgick till -480 (70) Mkr. Kassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar på 815 (390) Mkr. Nettoskulden ökade med 937 Mkr under första halvåret och uppgick per den 30 juni till 18 524 (16 321) Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 65 % jämfört med 58 % vid årsskiftet.

Operativt kassaflöde per affärsområde

2011 2010 2011 2010 juli 10- 2010
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
SSAB EMEA 735 448 945 328 -1 119 -1 736
SSAB Americas -18 -52 42 458 1 005 1 421
SSAB APAC -59 15 -153 -79 88 162
Tibnor -12 20 67 -36 145 42
Övrigt -56 -90 -74 -74 -101 -101
Operativt kassaflöde 590 341 827 597 18 -212
Finansiella poster -138 -118 -244 -192 -444 -392
Skatter -7 -125 -227 140 -494 -127
Rörelsens kassaflöde 445 98 356 545 -920 -731
Strategiska investeringar -465 -241 -815 -390 -1 595 -1 170
Förvärv bolag och verksamheter -21 - -21 - -21 -
Avyttringar bolag och verksamheter 1) - -86 - -85 -474 -559
Kassaflöde före utdelning och finansiering -41 -229 -480 70 -3 010 -2 460
Utdelning till moderbolagets aktieägare -648 -324 -648 -324 -648 -324
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande - -15 -45 -15 -45 -15
Förvärv innehav utan bestämmande inflytande 2) -393 - -393 - -393 -
Omvärdering av skulder mot eget kapital 3) -74 -804 752 -834 2 185 599
Valutaeffekter 4) -5 90 -123 96 -292 -73
Förändring nettolåneskuld (ökning-/minskning+) -1 161 -1 282 -937 -1 007 -2 203 -2 273

1) För 2010 ingår betalning av garantiåtaganden avseende skatt gentemot köparen av rörverksamheten med 591 Mkr.

2) Under andra kvartalet 2011 förvärvades minoritetens andel i Tibnor.

3) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.

4) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.

Löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 30 juni till 2,9 (3,4) år med en räntebindningstid på 0,7 (1,0) år. Av låneportföljen på 19 789 (17 610) Mkr utgjorde 2 306 (1 569) Mkr kortfristiga företagscertifikat.

Koncernens likvida beredskap

2011 2010
Mkr 30 juni 30 juni
Likvida medel 705 1 345
Kreditlöften 10 829 13 623
Likvid beredskap 11 534 14 968
-som andel av årsomsättningen (rullande 12) 27% 43%
Avgår företagscertifikat -2 306 -1 569
Likvid beredskap exklusive företagscertifikat 9 228 13 399
-som andel av årsomsättningen (rullande 12) 21% 38%

Räntabilitet

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 4 % respektive 5 % medan de för helåret 2010 uppgick till 2 % respektive 2 %.

Eget kapital

Efter tillägg av det första halvårets resultat hänförligt till bolagets aktieägare på 1 275 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av omräkningsdifferenser) på -1 636 Mkr samt efter avdrag för utdelning uppgående till 648 Mkr och efter förvärv av minoritetens andel av Tibnor, uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 28 629 (29 885) Mkr, vilket motsvarade 88,38 (101,35) kronor per aktie.

Investeringar

Under det första halvåret togs beslut om nya investeringar på totalt 499 (805) Mkr varav 117 (474) Mkr avsåg strategiska investeringar. Investeringsutbetalningarna under första halvåret uppgick till 1 281 (822) Mkr, varav 815 (390) Mkr avsåg strategiska investeringar.

Förvärv av minoritetens andel i Tibnor

Under det första halvåret blev SSAB helägare till Tibnor AB. Detta skedde genom att SSAB förvärvade Outokumpus minoritetsandel om 15 % av aktierna. Köpeskillingen uppgick till 393 Mkr.

Utvecklingen under andra kvartalet

Leveranser och produktion

SSABs leveranser under andra kvartalet låg i nivå med första kvartalet 2011 medan de minskade med 2 % jämfört med andra kvartalet 2010. Leveranserna av nischprodukter var på samma nivå som under första kvartalet 2011 men ökade med 17 % jämfört med andra kvartalet i fjol. Sammantaget under kvartalet utgjorde andelen nischprodukter 37 (31) % av de totala leveranserna.

Råstålsproduktionen var i stort sett oförändrad jämfört med första kvartalet 2011 medan den ökade med 3 % jämfört med andra kvartalet i fjol. Plåtproduktionen minskade med 2 % jämfört med första kvartalet 2011 men ökade med 1 % jämfört med andra kvartalet 2010.

Försäljning

Försäljningen under kvartalet uppgick till 11 769 (10 911) Mkr, en ökning med 858 Mkr eller 8 % jämfört med andra kvartalet 2010. Högre priser svarade för en positiv effekt på 16 procentenheter och en bättre produktmix för 2 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 10 procentenheter.

Resultat

Rörelseresultatet under andra kvartalet förbättrades med 615 Mkr jämfört med andra kvartalet 2010 och uppgick till 1 323 (708) Mkr. Valutaförändringar, jämfört med andra kvartalet 2010, påverkade rörelseresultatet positivt med cirka 100 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.

Förändring av rörelseresultatet mellan andra kvartalet 2011 och 2010 (Mkr)
Valutaeffekt på rörelseresultatet 100
Stålrörelsen
- Högre priser 1 900
- Högre volymer 200
- Högre rörlig tillverkningskostnad -1 400
Tibnor
- Lägre volymer, förändring mix och marginaler -80
Högre fasta kostnader -201
Övrigt 96
Förändring av rörelseresultatet 615

Finansnettot för kvartalet uppgick till -144 (-84) Mkr.

Resultatet efter finansnetto för kvartalet uppgick till 1 179 (624) Mkr. Valutaförändringar, jämfört med andra kvartalet 2010, påverkade resultatet positivt med cirka 120 Mkr.

Resultat efter skatt och resultat per aktie

Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för kvartalet uppgick till 871 (533) Mkr eller 2,73 (1,64) kronor per aktie. Valutaförändringar, jämfört med andra kvartalet 2010, påverkade resultatet positivt med cirka 140 Mkr. Skattekostnaden för kvartalet uppgick till 308 (70) Mkr.

Finansiering och likviditet

Det operativa kassaflödet uppgick under kvartalet till 590 (341) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt, främst genom ökade varulager, delvis sammanhängande med de planerade sommarstoppen. Kassaflödet före finansiering och utdelning uppgick till -41 (-229) Mkr. Kassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar på 465 (241) Mkr.

SSAB EMEA

2011 2010 2011 2010 juli 10 - 2010
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
Försäljning 6 386 5 678 12 457 10 514 23 371 21 428
Rörelseresultat före avskrivningar 940 615 1 456 1 101 1 850 1 495
Rörelseresultat 664 338 900 552 722 374
Rörelsemarginal (%) 10% 6% 7% 5% 3% 2%
Avkastning på sysselsatt kapital (%) - - - - 4% 3%
Leveranser (kton)
- Kylda stål
86 75 179 134 314 269
- AHSS 158 130 298 241 521 464
- Ordinärt 312 395 650 772 1 179 1 301
Produktion (kton)
- Råstål
957 941 1 900 1 815 3 503 3 418
- Plåt 755 764 1 520 1 502 2 738 2 720
Operativt kassaflöde 735 448 945 328 -1 119 -1 736
Löpande investeringar -276 -157 -392 -313 -711 -632
Strategiska investeringar 1) -224 -142 -378 -259 -813 -694

1) Kvartalet inkluderar förvärv av en polsk ståldistributör samt 30 % i en holländsk Hardox distributör för totalt 52 Mkr.

Efterfrågan var fortsatt stabil från gruvindustrin inom segmentet Material Handling, och efterfrågan från Construction Machinery förbättrades under kvartalet. Segmentet Heavy Transport visade fortsatt god efterfrågan. Leveranserna av plåt minskade med 3 % jämfört med det första kvartalet 2011 samt med 7 % jämfört med andra kvartalet i fjol och uppgick till 556 (600) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 20 % jämfört med andra kvartalet 2010 och uppgick till 244 (205) kton. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 44 (34) % av de totala leveranserna.

Jämfört med första kvartalet 2011, ökade priserna i lokal valuta på avancerade höghållfasta stål (AHSS) 6 % och efter mix- och valutaeffekter innebar det att prisändringarna totalt uppgick till 6 %. Priserna på kylda stål ökade i lokal valuta med 3 %, och efter mixeffekt och valutaeffekt ökade priserna totalt med 2 %. Priserna på ordinärt stål ökade med 14 % jämfört med första kvartalet, och efter bättre produktmix, 4 %, och valutaeffekter, 1 %, uppgick de totala prisändringarna till 19 %. Se tabellen nedan.

Råstålsproduktionen var stabil under kvartalet och ökade med 2 % jämfört med andra kvartalet 2010. Plåtproduktionen drabbades av några mindre störningar och minskade med 1% jämfört med samma period i fjol.

Försäljningen ökade med 12 % jämfört med andra kvartalet 2010 och uppgick till 6 386 (5 678) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 13 procentenheter, en bättre produktmix inklusive lägre volymer för 2 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 3 procentenheter.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 664 (338) Mkr, en förbättring med 326 Mkr jämfört med andra kvartalet i fjol. Valutaförändringar, jämfört med andra kvartalet 2010, påverkade resultatet positivt med cirka 280 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.

Det operativa kassaflödet under andra kvartalet påverkades positivt av ökade leverantörsskulder men påverkades negativt av ökade varulager, delvis sammanhängande med de planerade sommarstoppen, och uppgick till 735 (448) Mkr.

Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 96 (150) Mkr. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 500 (299) Mkr varav 224 (142) Mkr avsåg strategiska investeringar, inklusive förvärv av bolag med 52 Mkr. Det största pågående projektet utgörs av en investering för att producera kylda stål vid anläggningen i Borlänge. Anläggningen beräknas tas i drift i början av 2012.

Analys över rörelseresultatet Prisanalys Ordinär Kylda
kvartal 2/10 till 2/11 Mkr kvartal 1/11 till 2/11 plåt stål
Valutaeffekt i rörelseresultatet 280 Prisändring lokal valuta 14% 3%
Pris/mix 750 Ändrad produktmix 4% -2%
Volym 100 Valutaförändringar 1% 1%
Rörliga kostnader -750 Netto prisändring 19% 2%
Fasta kostnader -126
Övrigt 72
Förändring av rörelseresultatet 326
Analys över rörelseresultatet Prisanalys Ordinär Kylda
kvartal 2/10 till 2/11 Mkr kvartal 1/11 till 2/11 plåt stål AHSS
Valutaeffekt i rörelseresultatet 280 Prisändring lokal valuta 14% 3% 6%
Pris/mix 750 Ändrad produktmix 4% -2% -1%
Volym 100 Valutaförändringar 1% 1% 1%
Rörliga kostnader -750 Netto prisändring 19% 2% 6%

SSAB Americas

2011 2010 2011 2010 juli 10 - 2010
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
Försäljning 4 403 4 037 8 387 7 179 15 789 14 581
Rörelseresultat före avskrivningar 733 439 1 202 674 2 050 1 522
Rörelseresultat 1) 644 334 1 022 468 1 673 1 119
Rörelsemarginal (%) 15% 8% 12% 7% 11% 8%
Avkastning på sysselsatt kapital (%) 2) - - - - 22% 16%
Leveranser (kton)
- Kylda stål
51 51 104 91 191 178
- AHSS 103 79 220 165 439 384
- Ordinärt 474 480 927 919 1 802 1 794
Produktion (kton)
- Råstål
624 599 1 255 1 184 2 405 2 334
- Plåt 579 553 1 171 1 111 2 269 2 209
Operativt kassaflöde -18 -52 42 458 1 005 1 421
Löpande investeringar -35 -61 -66 -110 -114 -158
Strategiska investeringar -225 -99 -426 -131 -713 -418

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar.

2) Avkastningen beräknas exklusive övervärden. Inklusive övervärden är avkastningen 3 % respektive 1 %.

Efterfrågan under andra kvartalet var fortsatt god inom de flesta segment utom inom Automotive där efterfrågan minskade under den senare delen av kvartalet. Leveranserna av plåt var 1 % högre än första kvartalet 2011 och 3 % högre än andra kvartalet 2010 och uppgick till 628 (610) kton. Leveranserna av nischprodukter var 18 % högre än under andra kvartalet 2010 och uppgick till 154 (130) kton. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 25 (21) % av de totala leveranserna under andra kvartalet.

Jämfört med första kvartalet ökade priserna i USD på AHSS med 13 % och efter mixeffekter med 17 %. För kylda stål uppgick prisändringen till 3 % och efter mixeffekter till 9 %. Prisökningarna på ordinärt stål uppgick till 15 % och efter mixeffekter till 14 %. Se tabellen nedan.

Såväl råstålsproduktionen som plåtproduktionen var stabil under kvartalet och ökade med 4 % respektive 5 % jämfört med andra kvartalet 2010.

Försäljningen under andra kvartalet ökade med 9 % jämfört med andra kvartalet 2010 och uppgick till 4 403 (4 037) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 25 procentenheter, en bättre produktmix inklusive volymökningar för en positiv effekt på 5 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 21 procentenheter.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 644 (334) Mkr, en förbättring med 310 Mkr. Valutaförändringar, jämfört med andra kvartalet 2010, påverkade resultatet negativt med cirka 120 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.

Det operativa kassaflödet under andra kvartalet påverkades negativt framförallt av ökade varulager och kundfordringar, till följd av ökad försäljning, och uppgick till -18 (-52) Mkr.

Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 105 (-) Mkr. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 260 (160) Mkr, varav 225 (99) Mkr avsåg strategiska investeringar. Det största pågående projektet utgörs av bygget av en andra härdlinje i Mobile, Alabama för att öka produktionskapaciteten för kylda stål med ca 200 kton. Härdlinjen beräknas tas i drift första halvåret 2012.

Analys över rörelseresultatet Prisanalys Ordinär Kylda
kvartal 2/10 till 2/11 Mkr kvartal 1/11 till 2/11 plåt stål
Valutaeffekt i rörelseresultatet -120 Prisändring lokal valuta 15% 3%
Pris/mix 1 000 Ändrad produktmix -1% 6%
Volym 70 Netto prisändring i USD 14% 9%
Rörliga kostnader -610
Fasta kostnader -57
Övrigt 27
Förändring av rörelseresultatet 310
Analys över rörelseresultatet Prisanalys Ordinär Kylda
kvartal 2/10 till 2/11 Mkr kvartal 1/11 till 2/11 plåt stål AHSS
Valutaeffekt i rörelseresultatet -120 Prisändring lokal valuta 15% 3% 13%
Pris/mix 1 000 Ändrad produktmix -1% 6% 4%
Volym 70 Netto prisändring i USD 14% 9% 17%

SSAB APAC

2011 2010 2011 2010 juli 10 - 2010
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
Försäljning 788 688 1 478 1 277 2 527 2 326
Rörelseresultat före avskrivningar 68 98 172 109 301 238
Rörelseresultat 67 96 169 106 295 232
Rörelsemarginal (%) 9% 14% 11% 8% 12% 10%
Avkastning på sysselsatt kapital (%) - - - - 34% 33%
Leveranser (kton)
- Kylda stål
39 31 71 56 115 100
- AHSS 22 26 46 45 90 89
- Ordinärt 3 1 4 27 4 27
Operativt kassaflöde -59 15 -153 -79 88 162
Löpande investeringar -2 -2 -2 -2 -2 -2
Strategiska investeringar -41 0 -64 0 -122 -58

Under andra kvartalet var efterfrågan, på främst kylda stål, fortsatt stark i Kina och Australien, inte minst inom segmenten Materials Handling och Construction Machinery. Leveranserna av nischprodukter ökade med 9 % jämfört med första kvartalet 2011 och med 7 % jämfört med andra kvartalet 2010. De uppgick till 61 (57) kton och utgjorde 95 (98) % av de totala leveranserna.

Priserna i lokala valutor på leveranserna av kylda stål minskade med 4 % jämfört med första kvartalets priser och efter mixeffekt på 6 % och valutaeffekt på -1 %, uppgick de totala prisändringarna till 1 %. Priserna i lokala valutor på AHSS minskade med 1 % jämfört med första kvartalet och efter mixeffekt och valutaeffekt på -1 %, uppgick de totala prisändringarna till -2 %. Se tabellen nedan.

Försäljningen ökade med 15 % jämfört med andra kvartalet 2010 och uppgick till 788 (688) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 18 procentenheter och en bättre produktmix inklusive volymökningar för 13 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 16 procentenheter.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 67 (96) Mkr, en försämring med 29 Mkr. Valutaförändringar, jämfört med andra kvartalet 2010, påverkade resultatet negativt med cirka 80 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.

Det operativa kassaflödet under andra kvartalet påverkades negativt av ökade varulager samt ökade kundfordringar till följd av ökad försäljning. Det operativa kassaflödet uppgick till -59 (15) Mkr.

Inga beslut om nya investeringar togs under kvartalet. Det största pågående projektet utgörs av färdigställningslinjen i Kunshan, Kina. Linjen kommer att ha kapacitet för formatering, blästring samt målning och beräknas tas i bruk i slutet av innevarande år. Investeringen omfattar även ett forsknings- och utvecklingscenter som kommer att fokusera på bearbetning och applikationsutveckling av höghållfasta stål. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 43 (2) Mkr varav 41 (0) Mkr avsåg strategiska investeringar.

Prisanalys Ordinär Kylda
Mkr kvartal 1/11 till 2/11 plåt stål
-80 Prisändring lokal valuta 6% -4%
130 Ändrad produktmix -1% 6%
10 Valutaförändringar -1% -1%
-90 Netto prisändring 4% 1%
-8
9
-29
Analys över rörelseresultatet Prisanalys Ordinär Kylda
kvartal 2/10 till 2/11 Mkr kvartal 1/11 till 2/11 plåt stål AHSS
Valutaeffekt i rörelseresultatet -80 Prisändring lokal valuta 6% -4% -1%
Pris/mix 130 Ändrad produktmix -1% 6% 0%
Volym 10 Valutaförändringar -1% -1% -1%
Rörliga kostnader -90 Netto prisändring 4% 1% -2%

Tibnor

2011 2010 2011 2010 juli 10 - 2010
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
Försäljning 1 957 1 834 3 908 3 308 7 296 6 696
Rörelseresultat före avskrivningar 109 201 248 292 426 470
Rörelseresultat 99 188 227 267 381 421
Rörelsemarginal (%) 5% 10% 6% 8% 5% 6%
Avkastning på sysselsatt kapital (%) - - - - 20% 22%
Leveranser (kton) 162 174 338 321 630 613
Operativt kassaflöde -12 20 67 -36 145 42
Löpande investeringar -3 -4 -5 -5 -47 -47

Under andra kvartalet minskade främst leveranserna av Tibnors tunnplåtsprodukter jämfört med såväl föregående kvartal i år som motsvarande kvartal i fjol. De totala leveranserna minskade med 8 % under andra kvartalet jämfört med första kvartalet 2011 och 7 % jämfört med andra kvartalet 2010.

Försäljningen ökade med 7 % jämfört med andra kvartalet 2010 och uppgick till 1 957 (1 834) Mkr. Ökningen förklaras av högre priser med positiv effekt på 15 procentenheter medan valutaeffekter och minskade volymer påverkade försäljningen negativt med 8 procentenheter.

Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till 99 (188) Mkr, en försämring med 89 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.

Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till -12 (20) Mkr. Det operativa kassaflödet påverkades negativt av ett ökat rörelsekapital, främst på grund av ökade varulager.

Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 23 (3) Mkr. Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 3 (4) Mkr.

Analys över rörelseresultatet
kvartal 2/10 till 2/11 Mkr
Valutaeffekt i rörelseresultatet 10
Marginal/volym/mix -80
Fasta kostnader -9
Övrigt -10
Förändring av rörelseresultatet -89

Hållbarhetsarbete under första halvåret

I april beslutade SSAB att vara medfinansiär till uppförandet av en demonstrationsanläggning i Frankrike, den så kallade ULCOS-masugnen. Anläggningen planeras att tas i drift i början av 2016 och har som syfte att utveckla teknik för att halvera utsläppen av koldioxid vid framställning av stål via masugn.

Risker och osäkerheter

För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen 2010. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer har identifierats under kvartalet.

Redovisningsprinciper

Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.

Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen. Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna har skett från årsbokslutet 2010.

Intygande

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt över bolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som bolaget och koncernen står inför.

Stockholm den 21 juli 2011

Ordförande Ledamot Ledamot

Ledamot Ledamot Ledamot

Anders Nyrén Patrick Sjöholm Matti Sundberg Ledamot Ledamot Ledamot

John Tulloch Lars Westerberg Martin Lindqvist

Sverker Martin-Löf Sture Bergvall Anders G Carlberg

Bert Johansson Jan Johansson Annika Lundius

Ledamot Ledamot VD och koncernchef

Granskningsrapport

Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för SSAB AB (publ) för perioden 1 januari till 30 juni 2011. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning SÖG 2410 "Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor". En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolaget i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 21 juli 2011

PricewaterhouseCoopers AB

Claes Dahlén Auktoriserad revisor

Koncernens resultaträkning

2011 2010 2011 2010 juli 10- 2010
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
Försäljning 11 769 10 911 22 825 19 776 42 932 39 883
Kostnad för sålda varor -9 885 -9 459 -19 602 -17 514 -38 026 -35 938
Bruttoresultat 1 884 1 452 3 223 2 262 4 906 3 945
Försäljnings- och administrationskostnader -819 -807 -1 512 -1 434 -2 910 -2 832
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) 235 34 200 12 102 -86
Intressebolag, resultat efter skatt 23 29 28 36 49 57
Rörelseresultat 1 323 708 1 939 876 2 147 1 084
Finansiella intäkter 7 10 12 30 12 30
Finansiella kostnader -151 -94 -268 -199 -501 -432
Periodens resultat efter finansnetto 1 179 624 1 683 707 1 658 682
Skatt -308 -70 -408 -1 -325 82
Periodens resultat efter skatt för kvarvarande verk
samhet
871 554 1 275 706 1 333 764
Periodens resultat efter skatt för avvecklad verksamhet 2) - -164 - -164 - -164
Periodens resultat efter skatt 871 390 1 275 542 1 333 600
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare 885 369 1 275 512 1 315 552
- innehav utan bestämmande inflytande -14 21 0 30 18 48
Nyckeltal 2011 2010 2011 2010 juli 10- 2010
kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
Rörelsemarginal (%) 11 6 8 4 5 3
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) - - - - 4 2
Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) - - - - 5 2
Resultat per aktie (kr) 3) 2,73 1,14 3,94 1,58 4,06 1,70
- varav för kvarvarande verksamhet (kr) 3) 2,73 1,64 3,94 2,09 4,06 2,21
Eget kapital per aktie (kr) 88,38 101,35 88,38 101,35 88,38 92,26
Soliditet inkl innehav utan bestämmande inflytande(%) 48 51 48 51 48 49
Nettoskuldsättningsgrad (%) 65 49 65 49 65 58
Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) 323,9 323,9 323,9 323,9 323,9 323,9
Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) 323,9 323,9 323,9 323,9 323,9 323,9
Antal anställda vid periodens slut 8 978 8 449 8 978 8 449 8 978 8 790

1) I kvartalets utfall ingår främst valutakurseffekt på rörelsefordringar/- skulder med 130 (16) Mkr.

2) Den avvecklade verksamheten avser den under 2008 avyttrade rörverksamheten i Nordamerika. Kostnaden 2010 avser garantiåtaganden gentemot köparen avseende skatt.

3) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.

Koncernens rapport över totalresultat

2011 2010 2011 2010 juli 10- 2010
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
Periodens resultat efter skatt 871 390 1 275 542 1 333 600
Övrigt totalresultat
Periodens omräkningsdifferenser 239 2 327 -2 077 2 403 -6 242 -1 762
Kassaflödessäkringar -111 5 -142 7 32 181
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet -74 -804 752 -834 2 185 599
Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat -8 -1 -8 8 -16 0
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat 48 211 -161 218 -584 -205
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt 94 1 738 -1 636 1 802 -4 625 -1 187
Summa totalresultat för perioden 965 2 128 -361 2 344 -3 292 -587
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare 977 2 107 -361 2 314 -3 307 -632
- innehav utan bestämmande inflytande -12 21 0 30 15 45

Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Mkr Aktie
kapital
Övriga
tillskjutna
medel
Reserver Balanserat
resultat
Summa Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Eget kapital 31 december 2009 2 851 9 944 -916 18 962 30 841 161 31 002
Förändringar 1/1-30/6 2010
Justering ingående balans
53 -53 0 0
Totalresultat för perioden
Utdelning
1 749 565
-324
2 314
-324
30
-15
2 344
-339
Eget kapital 30 juni 2010 2 851 9 944 886 19 150 32 831 176 33 007
Förändringar 1/7-31/12 2010
Totalresultat för perioden
-2 933 -13 -2 946 15 -2 931
Eget kapital 31 december 2010 2 851 9 944 -2 047 19 137 29 885 191 30 076
Förändringar 1/1-30/6 2011
Totalresultat för perioden
Utdelning till innehav utan
-1 636 1 275 -361 -361
bestämmande inflytande
Förvärv av innehav utan
0 -45 -45
bestämmande inflytande 1) -3 -244 -247 -146 -393
Utdelning -648 -648 -648
Eget kapital 30 juni 2011 2 851 9 944 -3 686 19 520 28 629 - 28 629

Antalet aktier uppgår till 323 934 775 med ett kvotvärde på 8,80 kr.

1) Under andra kvartalet 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor.

Koncernens balansräkning

30 juni 30 juni 31 dec
Mkr 2011 2010 2010
Tillgångar
Goodwill 17 347 21 220 18 643
Övriga immateriella tillgångar 3 664 5 333 4 309
Materiella anläggningstillgångar 17 086 17 687 17 063
Andelar i intressebolag 350 394 395
Finansiella anläggningstillgångar 72 58 77
Uppskjutna skattefordringar 174 461 159
Summa anläggningstillgångar 38 693 45 153 40 646
Varulager 12 241 10 393 11 389
Kundfordringar 6 463 6 270 5 057
Aktuella skattefordringar 331 518 742
Övriga kortfristiga fordringar 1 539 848 1 905
Likvida medel 705 1 345 1 314
Summa omsättningstillgångar 21 279 19 374 20 407
Summa tillgångar 59 972 64 527 61 053
Eget kapital och skulder
Eget kapital för aktieägarna i bolaget 28 629 32 831 29 885
Innehav utan bestämmande inflytande - 176 191
Summa eget kapital 28 629 33 007 30 076
Uppskjutna skatteskulder 4 698 5 384 4 952
Övriga långfristiga avsättningar 261 280 254
Långfristiga räntebärande skulder 16 230 15 585 16 786
Summa långfristiga skulder 21 189 21 249 21 992
Kortfristiga räntebärande skulder 3 559 2 026 2 977
Aktuella skatteskulder 226 139 200
Leverantörsskulder 4 090 5 424 4 048
Övriga kortfristiga skulder 2 279 2 682 1 760
Summa kortfristiga skulder 10 154 10 271 8 985
Summa eget kapital och skulder 59 972 64 527 61 053

Kassaflöde

2011 2010 2011 2010 juli 10- 2010
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
Rörelseresultat 1 323 708 1 939 876 2 147 1 084
Justering för av- och nedskrivningar 561 630 1 133 1 241 2 343 2 451
Justering för övriga icke kassamässiga poster 62 -36 53 -49 -10 -112
Erhållna och betalda räntor -137 -118 -244 -192 -444 -392
Betald skatt -8 -125 -227 140 -494 -127
Förändring av rörelsekapital -1 039 -737 -1 832 -1 066 -3 618 -2 852
Kassaflöde från löpande verksamhet 762 322 822 950 -76 52
Investeringsutbetalningar -781 -466 -1 281 -822 -2 470 -2 011
Förvärv bolag och verksamheter -21 - -21 - -21 -
Avyttrade bolag och verksamheter 1) - -86 - -85 -474 -559
Övrig investeringsverksamhet -1 1 0 27 30 57
Kassaflöde från investeringsverksamhet -803 -551 -1 302 -880 -2 935 -2 513
Utdelning -648 -324 -648 -324 -648 -324
Förändring av lån 521 523 753 -1 280 3 461 1 428
Förändring av finansiella placeringar 208 - 311 - -718 -1 029
Förvärv innehav utan bestämmande inflytande 2) -393 - -393 - -393 -
Övrig finansieringsverksamhet -80 -766 -142 -822 728 48
Kassaflöde från finansieringsverksamhet -392 -567 -119 -2 426 2 430 123
Periodens kassaflöde -433 -796 -599 -2 356 -581 -2 338
Likvida medel vid periodens början 1 129 2 097 1 314 3 652 1 345 3 652
Kursdifferens i likvida medel 9 44 -10 49 -59 0
Likvida medel vid periodens slut 705 1 345 705 1 345 705 1 314

1) Under 2010 utbetalades garantiåtaganden avseende skatt gentemot köparen av rörverksamheten.

2) Under andra kvartalet 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor.

Affärsområdenas försäljning, resultat och räntabilitet på sysselsatt kapital

Försäljning Försäljning, extern Rörelseresultat Räntabilitet på
sysselsatt kapi
tal (%)3)
2011 2010 Förändring 2011 2010 2011 2010 juli 10- 2010
Mkr kv 1-2 kv 1-2 i % i % 2) kv 1-2 kv 1-2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
SSAB EMEA 12 457 10 514 18% 23% 9 261 8 125 900 552 4 3
SSAB Americas 8 387 7 179 17% 34% 8 287 7 157 1 022 468 22 16
SSAB APAC 1 478 1 277 16% 29% 1 478 1 277 169 106 34 33
Tibnor 3 908 3 308 18% 21% 3 799 3 217 227 267 20 22
Avskrivning -372 -456
på övervärden 1)
Övrigt -3 405 -2 502 -7 -61
Total 22 825 19 776 15% 25% 22 825 19 776 1 939 876 4 2

1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

2) Justerat för förändringar i valutakurser.

3) SSAB Americas avkastning är beräknad exklusive övervärden. Inklusive övervärden är avkastningen 3 % respektive 1 %.

Koncernens resultat per kvartal

Mkr 1/09 2/09 3/09 4/09 1/10 2/10 3/10 4/10 1/11 2/11
Försäljning 8 035 6 583 6 936 8 284 8 865 10 911 9 902 10 205 11 056 11 769
Rörelsens kostnader -7 499 -6 911 -7 269 -7 252 -8 093 -9 602 -9 007 -9 703 -9 873 -9 908
Avskrivningar -652 -633 -611 -610 -611 -630 -618 -592 -572 -561
Intressebolag -18 9 8 8 7 29 12 9 5 23
Finansnetto -81 -144 -162 -82 -85 -84 -138 -95 -112 -144
Resultat efter finansnetto -215 -1 096 -1 098 348 83 624 151 -176 504 1 179

Försäljning per kvartal och affärsområde

Mkr 1/09 2/09 3/09 4/09 1/10 2/10 3/10 4/10 1/11 2/11
SSAB EMEA 4 414 3 551 3 168 4 119 4 836 5 678 5 194 5 720 6 071 6 386
SSAB Americas 2 566 1 943 2 909 3 295 3 142 4 037 3 794 3 608 3 984 4 403
SSAB APAC 427 492 341 323 589 688 531 518 690 788
Tibnor 1 578 1 319 1 122 1 267 1 474 1 834 1 587 1 801 1 951 1 957
Övrigt -950 -722 -604 -720 -1 176 -1 326 -1 204 -1 442 -1 640 -1 765
Försäljning 8 035 6 583 6 936 8 284 8 865 10 911 9 902 10 205 11 056 11 769

Rörelseresultat per kvartal och affärsområde

Mkr 1/09 2/09 3/09 4/09 1/10 2/10 3/10 4/10 1/11 2/11
SSAB EMEA -43 -757 -1 078 185 214 338 -109 -69 236 664
SSAB Americas 1 -107 327 374 134 334 444 207 378 644
SSAB APAC 13 62 8 -13 10 96 109 17 102 67
Tibnor -82 -12 62 -6 79 188 136 18 128 99
Avskrivningar på övervärden 1) -263 -248 -222 -209 -223 -233 -212 -202 -189 -183
Övrigt 240 110 -33 99 -46 -15 -79 -52 -39 32
Rörelseresultat -134 -952 -936 430 168 708 289 -81 616 1 323

1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

Moderbolagets resultaträkning

2011 2010 2011 2010 juli 10- 2010
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
Bruttoresultat 0 0 0 0 0 0
Administrationskostnader -45 -65 -98 -107 -193 -202
Övriga rörelseintäkter/kostnader 1) 45 -127 65 -123 2 113 1 925
Rörelseresultat 0 -192 -33 -230 1 920 1 723
Utdelning från dotterbolag 0 0 255 85 268 98
Finansnetto -54 -52 -76 -111 -198 -233
Resultat efter finansnetto -54 -244 146 -256 1 990 1 588
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 -42 -42
Skatt 21 25 34 45 88 99
Resultat efter skatt -33 -219 180 -211 2 036 1 645

1) I resultatet 2010 ingår vinst vid försäljning av SSAB Tunnplåt till SSAB Oxelösund med 2 010 Mkr, vilket var ett första steg i den fusion av de två dotterbolagen som skedde i januari 2011.

Moderbolagets rapport över totalresultat

2011 2010 2011 2010 juli 10- 2010
Mkr kv 2 kv 2 kv 1-2 kv 1-2 juni 11 helår
Resultat efter skatt -33 -219 180 -211 2 036 1 645
Övrigt totalresultat
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet
Skatt hänförligt till säkring av valutarisk i
-74 -804 752 -834 2 185 599
utlandsverksamhet 19 211 -198 219 -574 -157
Övrigt totalresultat, netto efter skatt -55 -593 554 -615 1 611 442
Summa totalresultat för perioden -88 -812 734 -826 3 647 2 087

Moderbolagets balansräkning

30 juni 30 juni 31 dec
Mkr 2011 2010 2010
Tillgångar
Anläggningstillgångar 1) 39 242 37 052 38 818
Övriga omsättningstillgångar 13 124 10 195 12 647
Likvida medel 223 961 843
Summa tillgångar 52 589 48 208 52 308
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 3 753 3 753 3 753
Fritt eget kapital 27 320 24 378 27 234
Summa eget kapital 31 073 28 131 30 987
Obeskattade reserver 694 652 694
Långfristiga skulder och avsättningar 16 067 15 397 16 456
Kortfristiga skulder och avsättningar 4 755 4 028 4 171
Summa eget kapital och skulder 52 589 48 208 52 308

1) Under andra kvartalet 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor för 393 Mkr.

Produktion och leveranser
Kton 1/09 2/09 3/09 4/09 1/10 2/10 3/10 4/10 1/11 2/11
Råstålsproduktion
- SSAB EMEA 492 418 233 744 874 941 739 864 943 957
- SSAB Americas 280 278 514 594 585 599 583 567 631 624
- Totalt 772 696 747 1 338 1 459 1 540 1 322 1 431 1 574 1 581
Plåtproduktion 1)
- SSAB EMEA 372 441 285 652 738 764 505 713 765 755
- SSAB Americas 260 262 477 564 558 553 545 553 592 579
- Totalt 632 703 762 1 216 1 296 1 317 1 050 1 266 1 357 1 334
Plåtleveranser
- SSAB EMEA 344 341 295 495 547 600 401 486 571 556
- SSAB Americas 308 319 510 577 565 610 583 598 623 628
- SSAB APAC 26 25 25 33 70 58 44 44 57 64
- Totalt 678 685 830 1 105 1 182 1 268 1 028 1 128 1 251 1 248
därav
- AHSS, SSAB EMEA 2) 64 71 59 88 111 130 103 120 140 158
- Kylda stål, SSAB EMEA 63 29 29 46 59 75 58 77 93 86
- AHSS, SSAB Americas 2) 45 40 99 192 86 79 93 126 117 103
- Kylda stål, SSAB Americas 25 23 29 31 40 51 41 46 53 51
- AHSS, SSAB APAC 2) 11 10 11 14 19 26 23 21 24 22
- Kylda stål, SSAB APAC 15 15 13 19 25 31 21 23 32 39
- Totalt nischprodukter 223 188 240 390 340 392 339 413 459 459

1) Inklusive legovalsning.

2) AHSS=Avancerade höghållfasta stål.

Känslighetsanalys

Den ungefärliga helårseffekten (baserat på utfallet under första halvåret 2011) på resultatet efter finansnetto och resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.

Föränd
ring, %
Resultateffekt,
Mkr
Effekt på resultat
per aktie, kr 2)
Plåtpris – stålrörelsen 10 3 600 8,20
Volym – stålrörelsen 10 590 1,35
Malmpriser 10 480 1,10
Kolpriser 10 310 0,70
Skrotpriser 10 700 1,60
Räntesats 1 %-enhet 170 0,40
Kronindex 1) 5 320 0,70

1) Beräknat på SSABs exponering utan valutasäkringar. Om kronan försvagas innebär detta en positiv effekt.

2) Räknat på 26,3 % i skatt.

För ytterligare information:

Helena Stålnert, Informationsdirektör Tel. 08 - 45 45 734 Catarina Ihre, Director, Investor Relations, Tel. 08 - 45 45 729

Rapport för tredje kvartalet 2011:

Rapport för tredje kvartalet 2011 publiceras den 28 oktober 2011.

SSAB AB (publ)

Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com