AI assistant
SSAB — Interim / Quarterly Report 2011
Oct 28, 2011
2975_10-q_2011-10-28_51549bed-e867-474c-a9ea-7494fcd23d5b.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Rapport för tredje kvartalet 2011
Kvartalet
- Försäljningen ökade med 10 % och uppgick till 10 917 (9 902) Mkr
- Rörelseresultatet förbättrades till 502 (289) Mkr.
- Resultatet efter finansnetto förbättrades till 392 (151) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till 1,19 (0,51) kronor
- Det operativa kassaflödet uppgick till 301 (-686) Mkr och rörelsens kassaflöde till 16 (-900) Mkr
- Leveranserna av nischprodukter ökade under tredje kvartalet med 19 % jämfört med tredje 2010
Nio månader
- Försäljningen ökade med 14 % och uppgick till 33 742 (29 678) Mkr
- Rörelseresultatet förbättrades och uppgick till 2 441 (1 165) Mkr.
- Resultatet efter finansnetto förbättrades till 2 075 (858) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till 5,12 (2,60) kronor
- Det operativa kassaflödet uppgick till 1 128 (-89) Mkr och rörelsens kassaflöde till 372 (-355) Mkr
- Nischprodukterna utgör nu 37 (31) % av plåtleveranserna
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)
Koncernchefens kommentar
Rörelseresultatet för det tredje kvartalet uppgick till 502 Mkr, vilket var drygt 200 Mkr bättre än motsvarande period i fjol. Beroende på den säsongsmässiga nedgången i efterfrågan och de omfattande investerings- och underhållsarbeten som genomfördes under perioden blev resultatet för tredje kvartalet, som förväntat, lägre än under föregående kvartal.
Under tredje kvartalet svarade återigen vår amerikanska verksamhet för det starkaste resultatet och kassaflödet. Både intjäning och kassaflödesgenerering i de Nordamerikanska enheterna har varit god sedan slutet av 2008 trots den volatila marknadsutvecklingen. Sedan förvärvet av IPSCO 2007 har nu drygt 60% av den utbetalda köpeskillingen täckts av genererade kassaflöden. Realiserandet av de synergier som identifierades i samband med förvärvet följer plan, bl.a. producerar vi nu några av våra viktigaste nischprodukter, Hardox 450 och Hardox 500, vid våra anläggningar i USA.
APAC utvecklades stabilt under kvartalet, medan EMEA påverkades av en normal säsongsmässig nedgång samt av investerings- och underhållsarbeten. Dessa investeringsarbeten har genomförts enligt tidplan och väl inom förväntade kostnadsramar. Det gör att de lager vi byggde upp för att parera eventuella tekniska problem i dessa mycket komplicerade projekt inte har behövt utnyttjas för att klara leveranserna. Under senare delen av kvartalet har vi därför reducerat dessa lager och hållit igen i produktionen.
Alla affärsområden har ökat sina priser på nischprodukter under perioden, men vi har sett en fortsatt negativ trend för spotpriser, vilket kommer att påverka våra priser på standardprodukter för fjärde kvartalet. Priserna för kylda stål väntas vara mer stabila trots en viss avmattning i efterfrågan.
Utsikterna på kort sikt är fortsatt osäkra och den tydliga återhämtningen vi såg i början av året har planat ut, men den totala lagernivån i förädlingskedjan är låg. Med den flexibilitet vi har i vår produktionsapparat har vi lättare att anpassa produktionstakten till marknadsefterfrågan. Ett planerat underhållsstopp i Montpelier, Iowa, kommer att påverka resultatet i fjärde kvartalet negativt med cirka 275 – 300 Mkr.
SSABs strategiska investeringspaket kommer att vara helt färdigställt under första kvartalet nästa år. Då har vi en kapacitet för att producera kylda stål på 1,3 miljoner ton av högsta kvalitet med en världsunik bredd i produktsortimentet. Det gör att vi står väl rustade att tillgodose våra kunders framtida behov.
Koncernens resultat
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår |
| Försäljning | 10 917 | 9 902 | 33 742 | 29 678 | 43 947 | 39 883 |
| Rörelseresultat | 502 | 289 | 2 441 | 1 165 | 2 360 | 1 084 |
| Varav rörelseresultat per affärsområde | ||||||
| - SSAB EMEA | -3 | -109 | 897 | 443 | 828 | 374 |
| - SSAB Americas | 652 | 444 | 1 674 | 912 | 1 881 | 1 119 |
| - SSAB APAC | 59 | 109 | 228 | 215 | 245 | 232 |
| - Tibnor | 12 | 136 | 239 | 403 | 257 | 421 |
| - Avskrivning på övervärden 1) | -189 | -212 | -561 | -668 | -763 | -870 |
| - Övrigt | -29 | -79 | -36 | -140 | -88 | -192 |
| 502 | 289 | 2 441 | 1 165 | 2 360 | 1 084 | |
| Finansnetto | -110 | -138 | -366 | -307 | -461 | -402 |
| Resultat efter finansnetto | 392 | 151 | 2 075 | 858 | 1 899 | 682 |
| Skatt | -7 | 31 | -415 | 30 | -363 | 82 |
| Resultat efter skatt för kvarvarande verksamhet | 385 | 182 | 1 660 | 888 | 1 536 | 764 |
| Resultat efter skatt för avvecklad verksamhet 2) | - | - | - | -164 | - | -164 |
| Periodens resultat efter skatt | 385 | 182 | 1 660 | 724 | 1 536 | 600 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
2) Den avvecklade verksamheten avser den under 2008 avyttrade rörverksamheten i Nordamerika. Kostnaden under 2010 avser
garantiåtaganden gentemot köparen avseende skatt.
| Nyckeltal | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10- | 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår | |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | - | - | 5 | 2 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | - | - | 5 | 2 |
| Resultat per aktie (kr) | 1,19 | 0,51 | 5,12 | 2,09 | 4,74 | 1,70 |
| -varav för kvarvarande verksamhet (kr) | 1,19 | 0,51 | 5,12 | 2,60 | 4,74 | 2,21 |
| Eget kapital (Mkr) | 30 626 | 29 794 | 30 626 | 29 794 | 30 626 | 30 076 |
| Nettoskuld (Mkr) | 19 860 | 16 141 | 19 860 | 16 141 | 19 860 | 17 587 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 65 | 54 | 65 | 54 | 65 | 58 |
Marknaden
Under januari-september uppgick den globala produktionen av råstål till 1 134 (1 048) miljoner ton, enligt World Steel Association (WSA), en ökning med 8 % jämfört med samma period föregående år. Kinas andel av världsproduktionen av råstål uppgick till 46 (45) %.
Efterfrågan på stålprodukter präglas av stor volatilitet orsakad av lagersvängningar i kundled. En avmattning av efterfrågan på stålprodukter i Europa skedde redan i slutet av andra kvartalet. Det tredje kvartalet är i Europa alltid svagare än andra kvartalet på grund av den normala säsongsvariationen. Efterfrågan i Nordamerika var fortsatt god under kvartalet, dock kunde en viss avmattning skönjas mot slutet av perioden. Efterfrågan i Asien var god under kvartalet.
Spotpriserna på både malm och kol har visat en nedåtgående trend under tredje kvartalet.
Marknadspriserna har under kvartalet sjunkit inom de flesta områden. Spotpriserna på tunnplåt i Europa har haft en negativ trend sedan mars i år och har sedan dess sjunkit med 16% fram till och med september. De nordamerikanska spotpriserna på ordinär grovplåt har haft en press nedåt och minskat med 7% under kvartalet.
För SSABs nischprodukter var efterfrågeutvecklingen god under stora delar av kvartalet, men mot slutet av kvartalet ökade osäkerheten bland kunderna, vilket har lett till en svagare efterfrågan. Segmenten Material Handling och Heavy Transport samt Energy-segmentet i Nordamerika var fortsatt de starkaste segmenten.
Lagernivåerna hos de Europeiska och Nordamerikanska ståldistributörerna är fortsatt förhållandevis låga. En tendens finns dock hos distributörerna att försöka minska lagernivåerna ytterligare. Vår bedömning är att lagernivåerna i kundled är relativt låga.
Utsikter på kort sikt
Det planerade 30 dagars underhållsstoppet i Montpelier, Iowa avslutades under senare delen av oktober enligt planen. Detta påverkar rörelseresultatet negativt med cirka 350-400 Mkr, varav cirka 75 % under fjärde kvartalet.
Den sjunkande prisutvecklingen under den senaste tiden kommer att påverka fjärde kvartalets priser på standardprodukter negativt jämfört med tredje kvartalet. Priserna för SSABs AHSS-produkter bedöms också vara under viss prispress, dock mindre än på standardprodukter medan priserna på kylda stål väntas vara mer stabila. Produktionen kommer löpande att anpassas till den rådande efterfrågan.
Koncernen
Nio månader i sammandrag
Råvaror
Spotpriserna på såväl malm som kol kom under press under det tredje kvartalet. SSABs överenskommelser avseende nya priser på järnmalm för andra och tredje kvartalet innebar en prisökning i USD med 19 % jämfört med priserna i första kvartalet. I svenska kronor innebar det en prisökning på cirka 8 % jämfört med första kvartalet i år. Prisökningen fick resultateffekt i tredje kvartalet. Priset för järnmalm är oförändrat i fjärde kvartalet.
SSAB köper cirka 60 % av årsbehovet av kol från Australien och resten från USA. Prisavtalen för australiensiskt kol tecknas numera månadsvis och månadsavtalen under tredje kvartalet innebär en prissänkning i USD på 7 % jämfört med priset under andra kvartalet 2011. I svenska kronor innebär det en prissänkning på cirka 4 %. Kolinköp från USA sker genom årsavtal. Hela SSABs amerikanska kolinköp för 2011 har tecknats innebärande en prisökning i USD på drygt 36 % respektive 10 % i SEK i förhållande till årsavtalet 2010.
Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Marknadspriserna på skrot i USA sjönk något under inledningen av årets första kvartal för att åter stiga något i inledningen av andra kvartalet. Priserna har varit oförändrade under tredje kvartalet.
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under de tre första kvartalen ökade med 3 % jämfört med de tre första kvartalen i fjol och uppgick till 3 575 (3 478) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 23 % jämfört med de tre första kvartalen i fjol. Sammantaget under de tre första kvartalen utgjorde andelen nischprodukter 37 (31) % av de totala leveranserna.
Råstålsproduktionen ökade med 1 % medan plåtproduktionen ökade med 3 % jämfört med de tre första kvartalen i fjol.
Försäljning
Försäljningen under de tre första kvartalen uppgick till 33 742 (29 678) Mkr, en ökning med 4 064 Mkr eller 14 % jämfört med de tre första kvartalen 2010. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 5 procentenheter, högre priser för 15 procentenheter och en bättre produktmix för 3 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 9 procentenheter.
Resultat
Rörelseresultatet under de tre första kvartalen förbättrades med 1 276 Mkr jämfört med de tre första kvartalen 2010 och uppgick till 2 441 (1 165) Mkr. Valutaförändringar, jämfört med de tre första kvartalen 2010, påverkade rörelseresultatet positivt med cirka 200 Mkr.
Finansnettot för de tre första kvartalen uppgick till -366 (-307) Mkr. Finansnettot har påverkats negativt huvudsakligen av högre räntesatser samt en något högre nettoskuld, jämfört med de tre första kvartalen i fjol.
Resultatet efter finansnetto för de tre första kvartalen uppgick till 2 075 (858) Mkr, en förbättring med 1 217 Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för de tre första kvartalen uppgick till 1 660 (841) Mkr eller 5,12 (2,60) kronor per aktie. Skatten för de tre första kvartalen uppgick till -415 (+30) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet uppgick under de tre första kvartalen till 1 128 (-89) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet men negativt av ett ökat rörelsekapital. Kassaflödet före utdelning och finansiering uppgick till -1 116 (-1 105) Mkr. Kassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar på 1 386 (694) Mkr samt av rörelseförvärv med 102 (-) Mkr. Nettoskulden ökade med 2 273 Mkr under de tre första kvartalen och uppgick per den 30 september till 19 860 (16 141) Mkr. Nettoskuldsättningsgraden var oförändrad jämfört med föregående kvartal och uppgick till 65 % medan den vid årsskiftet uppgick till 58 %.
Operativt kassaflöde per affärsområde
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår |
| SSAB EMEA | -375 | -1 372 | 570 | -1 044 | -122 | -1 736 |
| SSAB Americas | 677 | 567 | 719 | 1 025 | 1 115 | 1 421 |
| SSAB APAC | 26 | 197 | -127 | 118 | -83 | 162 |
| Tibnor | -32 | -94 | 35 | -130 | 207 | 42 |
| Övrigt | 5 | 16 | -69 | -58 | -112 | -101 |
| Operativt kassaflöde | 301 | -686 | 1 128 | -89 | 1 005 | -212 |
| Finansiella poster | -57 | -96 | -301 | -288 | -405 | -392 |
| Skatter | -228 | -118 | -455 | 22 | -604 | -127 |
| Rörelsens kassaflöde | 16 | -900 | 372 | -355 | -4 | -731 |
| Strategiska investeringar | -571 | -304 | -1 386 | -694 | -1 862 | -1 170 |
| Förvärv bolag och verksamheter | -81 | - | -102 | - | -102 | - |
| Avyttringar bolag och verksamheter 1) | 0 | 29 | 0 | -56 | -503 | -559 |
| Kassaflöde före utdelning och finansiering | -636 | -1 175 | -1 116 | -1 105 | -2 471 | -2 460 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | -648 | -324 | -648 | -324 |
| Utdelning till innehav utan bestämmande | ||||||
| inflytande | - | - | -45 | -15 | -45 | -15 |
| Förvärv innehav utan bestämmande inflytande 2) | - | - | -393 | - | -393 | - |
| Nettokassaflöde | -636 | -1 175 | -2 202 | -1 444 | -3 557 | -2 799 |
| Nettoskuld vid periodens början | -18 524 | -16 321 | -17 587 | -15 314 | -16 141 | -15 314 |
| Nettokassaflöde | -636 | -1 175 | -2 202 | -1 444 | -3 557 | -2 799 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital 3) | -833 | 1 577 | -81 | 743 | -225 | 599 |
| Valutaeffekter 4) | 133 | -222 | 10 | -126 | 63 | -73 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -19 860 | -16 141 | -19 860 | -16 141 | -19 860 | -17 587 |
1) För 2010 ingår betalning av garantiåtaganden avseende skatt gentemot köparen av rörverksamheten med 591 Mkr.
2) I maj 2011 förvärvades minoritetens andel i Tibnor.
3) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
4) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.
Löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 30 september till 2,7 (3,5) år med en räntebindningstid på 0,9 (0,9) år. Av låneportföljen på 21 383 (18 034) Mkr utgjorde 3 071 (1 872) Mkr kortfristiga företagscertifikat och 17 013 (14 934) Mkr av långsiktig finansiering med en genomsnittlig löptid på 3,2 (3,8) år.
Koncernens likvida beredskap
| 2011 | 2010 | |
|---|---|---|
| Mkr | 30 sept | 30 sept |
| Likvida medel | 1 039 | 790 |
| Outnyttjade kreditlöften | 11 354 | 12 058 |
| Likvid beredskap | 12 393 | 12 848 |
| -som andel av årsomsättningen (rullande 12) | 28% | 34% |
| Avgår företagscertifikat | -3 071 | -1 872 |
| Likvid beredskap exklusive företagscertifikat | 9 322 | 10 976 |
| -som andel av årsomsättningen (rullande 12) | 21% | 29% |
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 5 % respektive 5 % medan de för helåret 2010 uppgick till 2 % respektive 2 %.
Eget kapital
Efter tillägg av de tre första kvartalens resultat hänförligt till bolagets aktieägare på 1 660 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av omräkningsdifferenser) på -24 Mkr samt efter avdrag för utdelning uppgående till 648 Mkr och efter förvärv av minoritetens andel av Tibnor, uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 30 626 (29 605) Mkr, vilket motsvarade 94,54 (91,39) kronor per aktie.
Investeringar
Under de tre första kvartalen togs beslut om nya investeringar på totalt 814 (1 448) Mkr varav 117 (638) Mkr avsåg strategiska investeringar. Investeringsutbetalningarna, inklusive rörelseförvärv, under de tre första kvartalen uppgick till 2 422 (1 359) Mkr, varav 1 386 (694) Mkr avsåg strategiska investeringar och 102 (-) Mkr avsåg rörelseförvärv.
Förvärv av minoritetens andel i Tibnor
Sedan maj är SSAB helägare till Tibnor AB. Detta skedde genom att SSAB förvärvade Outokumpus minoritetsandel om 15 % av aktierna. Köpeskillingen uppgick till 393 Mkr.
Utvecklingen under tredje kvartalet
Leveranser och produktion
SSABs leveranser under tredje kvartalet minskade säsongsmässigt med 14 % jämfört med andra kvartalet 2011 medan de ökade med 5 % jämfört med tredje kvartalet 2010. Leveranserna av nischprodukter minskade säsongsmässigt med 12 % jämfört med andra kvartalet 2011 men ökade med 19 % jämfört med tredje kvartalet i fjol. Sammantaget under kvartalet utgjorde andelen nischprodukter 37 (33) % av de totala leveranserna.
Råstålsproduktionen minskade på grund av sommarstoppen och en neddragen produktion under tredje kvartalet med 23 % jämfört med andra kvartalet 2011 samt minskade med 8 % jämfört med tredje kvartalet i fjol. På grund av det osäkra marknadsläget har den ena av två masugnar i Oxelösund inte startats igen efter sommarstoppet. Plåtproduktionen minskade med 20 % jämfört med andra kvartalet 2011 men ökade med 2 % jämfört med tredje kvartalet 2010.
Försäljning
Försäljningen under kvartalet uppgick till 10 917 (9 902) Mkr, en ökning med 1 015 Mkr eller 10 % jämfört med tredje kvartalet 2010. Högre priser svarade för en positiv effekt på 13 procentenheter och en bättre produktmix inklusive högre volymer för 5 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 8 procentenheter.
Resultat
Rörelseresultatet under tredje kvartalet förbättrades med 213 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2010 och uppgick till 502 (289) Mkr. Valutaförändringar, jämfört med tredje kvartalet 2010, påverkade försäljningen negativt med cirka 700 Mkr medan valutaförändringar på kostnaderna och omräkningseffekter påverkade positivt med cirka 1 100 Mkr. Den positiva valutaeffekten på kostnaderna förklaras i huvudsak av lägre valutakurser vid säkringen av inköpen av råvara i år jämfört med i fjol. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
| Förändring av rörelseresultatet mellan tredje kvartalet 2011 och 2010 (Mkr) | |
|---|---|
| Stålrörelsen - Högre priser - Högre volymer - Högre rörlig tillverkningskostnad - Valutaeffekt på rörelseresultatet |
1 300 300 -1 300 400 |
| Tibnor - Högre volymer, förändring mix och marginaler |
-95 |
| Högre fasta kostnader Lägre försäljning biprodukter Övrigt |
-183 -94 -115 |
| Förändring av rörelseresultatet | 213 |
Finansnettot för kvartalet uppgick till -110 (-138) Mkr.
Resultatet efter finansnetto för kvartalet uppgick till 392 (151) Mkr.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för kvartalet uppgick till 385 (165) Mkr eller 1,19 (0,51) kronor per aktie. Skatten för kvartalet uppgick till -7 (+31) Mkr.
Finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet uppgick under kvartalet till 301 (-686) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet men negativt, främst genom ökade varulager. De ökade varulagren berodde dels på den bromsade produktionen vilket inneburit ökade råvarulager, dels en uppbyggnad av säkerhetslager i samband med årets omfattande installations- och underhållsarbeten. Nettokassaflödet uppgick till -636 (-1 175) Mkr och påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar på 571 (304) Mkr och av rörelseförvärv med 81(-) Mkr. Nettoskulden påverkades förutom nettokassaflödet även av valutaomräkningar på -700 (+1 355) Mkr och uppgick i slutet av kvartalet till 19 860 (16 141) Mkr.
SSAB EMEA
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10 - | 2010 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår |
| Försäljning | 5 491 | 5 194 | 17 948 | 15 708 | 23 668 | 21 428 |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 288 | 181 | 1 744 | 1 282 | 1 957 | 1 495 |
| Rörelseresultat | -3 | -109 | 897 | 443 | 828 | 374 |
| Rörelsemarginal (%) | 0% | -2% | 5% | 3% | 3% | 2% |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital (%) | - | - | - | - | 5% | 3% |
| Leveranser (kton) - Kylda stål |
78 | 58 | 257 | 192 | 334 | 269 |
| - AHSS | 109 | 103 | 407 | 344 | 527 | 464 |
| - Standard | 231 | 240 | 881 | 1 012 | 1 170 | 1 301 |
| Produktion (kton) - Råstål |
612 | 739 | 2 512 | 2 554 | 3 376 | 3 418 |
| - Plåt | 506 | 505 | 2 026 | 2 007 | 2 739 | 2 720 |
| Operativt kassaflöde | -375 | -1 372 | 570 | -1 044 | -122 | -1 736 |
| Löpande investeringar | -418 | -181 | -810 | -494 | -948 | -632 |
| Strategiska investeringar 1) | -230 | -200 | -608 | -459 | -843 | -694 |
1) Inkluderar rörelseförvärv under andra kvartalet av en polsk ståldistributör samt 30 % i ett holländskt Hardox Wearpart bolag för totalt 52 Mkr.
Efterfrågan var under kvartalet fortsatt stabil från gruvindustrin inom segmentet Material Handling, även delar inom Construction Machinery visade fortsatt god efterfrågan. Flera andra segment uppvisade dock en minskad efterfrågan. Leveranserna av plåt minskade säsongsmässigt med 25 % jämfört med det andra kvartalet 2011 men ökade med 4 % jämfört med tredje kvartalet i fjol och uppgick till 418 (401) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 16 % jämfört med tredje kvartalet 2010 och uppgick till 187 (161) kton. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 45 (40) % av de totala leveranserna.
Jämfört med andra kvartalet 2011, ökade priserna i lokal valuta på avancerade höghållfasta stål (AHSS) 2 % och efter mix- och valutaeffekter innebar det att prisändringarna totalt uppgick till 4 %. Priserna på kylda stål ökade i lokal valuta med 2 %, och efter mixeffekt och valutaeffekt ökade priserna totalt med 4 %. Priserna på standardstål minskade med 4 % jämfört med andra kvartalet, och efter bättre produktmix, 1 %, och valutaeffekter, 1 %, uppgick de totala prisändringarna till -2 %. Se tabellen nedan.
Råstålsproduktionen minskade med 17 % jämfört med tredje kvartalet 2010, dels till följd av längre sommarstopp än normalt, dels till följd av en bromsad produktion under kvartalet. Plåtproduktionen låg i nivå med samma period i fjol.
Försäljningen ökade med 6 % jämfört med tredje kvartalet 2010 och uppgick till 5 491 (5 194) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 5 procentenheter, en bättre produktmix inklusive högre volymer för 4 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 3 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -3 (-109) Mkr, en förbättring med 106 Mkr jämfört med tredje kvartalet i fjol. Valutaförändringar, jämfört med tredje kvartalet 2010, påverkade resultatet positivt med cirka 500 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till -375 (-1 372) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet men påverkades negativt av ökade varulager. De ökade varulagren berodde dels på den bromsade produktionen vilket inneburit ökade råvarulager, dels en uppbyggnad av säkerhetslager i samband med årets omfattande installations- och underhållsarbeten.
Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 286 (618) Mkr. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 648 (381) Mkr varav 230 (200) Mkr avsåg strategiska investeringar. Det största pågående projektet utgörs av en investering för att producera kylda stål vid anläggningen i Borlänge. Anläggningen beräknas tas i drift fullt ut i början av 2012.
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Standard- | Kylda | |
|---|---|---|---|---|
| kvartal 3/10 till 3/11 | Mkr | kvartal 2/11 till 3/11 | plåt | stål |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | 500 | Prisändring lokal valuta | -4% | 2% |
| Pris/mix | 240 | Ändrad produktmix | 1% | 1% |
| Volym | 180 | Valutaförändringar | 1% | 1% |
| Rörliga kostnader | -550 | Netto prisändring | -2% | 4% |
| Fasta kostnader | -114 | |||
| Försäljning biprodukter | -94 | |||
| Övrigt | -56 | |||
| Förändring av rörelseresultatet | 106 |
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Standard- | Kylda | ||
|---|---|---|---|---|---|
| kvartal 3/10 till 3/11 | Mkr | kvartal 2/11 till 3/11 | plåt | stål | AHSS |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | 500 | Prisändring lokal valuta | -4% | 2% | 2% |
| Pris/mix | 240 | Ändrad produktmix | 1% | 1% | 1% |
| Volym | 180 | Valutaförändringar | 1% | 1% | 1% |
| Rörliga kostnader | -550 | Netto prisändring | -2% | 4% | 4% |
SSAB Americas
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10 - | 2010 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår | |
| Försäljning | 4 505 | 3 794 | 12 892 | 10 973 | 16 500 | 14 581 | |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 744 | 546 | 1 946 | 1 220 | 2 248 | 1 522 | |
| Rörelseresultat 1) | 652 | 444 | 1 674 | 912 | 1 881 | 1 119 | |
| Rörelsemarginal (%) | 14% | 12% | 13% | 8% | 11% | 8% | |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital (%) 2) | - | - | - | - | 24% | 16% | |
| Leveranser (kton) | - Kylda stål | 42 | 41 | 146 | 132 | 192 | 178 |
| - AHSS | 129 | 93 | 349 | 258 | 475 | 384 | |
| - Standard | 441 | 449 | 1 368 | 1 368 | 1 794 | 1 794 | |
| Produktion (kton) - Råstål |
607 | 583 | 1 862 | 1 767 | 2 429 | 2 334 | |
| - Plåt | 563 | 545 | 1 734 | 1 656 | 2 287 | 2 209 | |
| Operativt kassaflöde | 677 | 567 | 719 | 1 025 | 1 115 | 1 421 | |
| Löpande investeringar | -38 | -31 | -104 | -141 | -121 | -158 | |
| Strategiska investeringar 3) | -365 | -103 | -791 | -234 | -975 | -418 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar.
2) Avkastningen beräknas exklusive övervärden. Inklusive övervärden är avkastningen 4 % respektive 1 %.
3) Kvartalet inkluderar rörelseförvärv av slitplåtstillverkaren Hard Wear Inc. för 81 Mkr.
Efterfrågan under tredje kvartalet var fortsatt god från gruvindustrin inom segmentet Material Handling, från delar inom Construction Machinery samt från segmentet Energy, medan Automotive uppvisade en minskad efterfrågan. Leveranserna av plåt var 3 % lägre än andra kvartalet 2011 men 5 % högre än tredje kvartalet 2010 och uppgick till 612 (583) kton. Leveranserna av nischprodukter var 28 % högre än under tredje kvartalet 2010 och uppgick till 171 (134) kton och utgjorde därmed 28 (23) % av de totala leveranserna under tredje kvartalet.
Jämfört med andra kvartalet ökade priserna i USD på AHSS med 5 % men efter mixeffekter uppgick prisändringarna till -2 %. För kylda stål uppgick prisändringen till 3 % och efter mixeffekter till 2 %. Prisökningarna på standardstål uppgick till 4 % och efter mixeffekter till 3 %. Se tabellen nedan.
Såväl råstålsproduktionen som plåtproduktionen var stabil under kvartalet och ökade med 4 % respektive 3 % jämfört med tredje kvartalet 2010. Anläggningen i Montpelier var stängd för underhållsarbete från slutet av tredje kvartalet till slutet av oktober.
Försäljningen under tredje kvartalet ökade med 19 % jämfört med tredje kvartalet 2010 och uppgick till 4 505 (3 794) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 27 procentenheter, en bättre produktmix inklusive volymökningar för en positiv effekt på 5 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 13 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 652 (444) Mkr, en förbättring med 208 Mkr. Valutaförändringar, jämfört med tredje kvartalet 2010, påverkade resultatet negativt med cirka 60 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet påverkades positivt av rörelseresultatet men negativt av ett något ökat rörelsekapital och uppgick till 677 (567) Mkr.
Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 22 (23) Mkr. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 403 (134) Mkr, varav 365 (103) Mkr avsåg strategiska investeringar, inklusive rörelseförvärv med 81 Mkr. Det största pågående projektet utgörs av bygget av en andra härdlinje i Mobile, Alabama för att öka produktionskapaciteten för kylda stål med ca 200 kton. Härdlinjen beräknas tas i drift första halvåret 2012.
| Rörliga kostnader | -680 |
|---|---|
| Fasta kostnader | -64 |
| Övrigt | -88 |
| Förändring av rörelseresultatet | 208 |
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Standard- | Kylda | ||
|---|---|---|---|---|---|
| kvartal 3/10 till 3/11 | Mkr | kvartal 2/11 till 3/11 | plåt | stål | AHSS |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | -60 | Prisändring lokal valuta | 4% | 3% | 5% |
| Pris/mix | 1 020 | Ändrad produktmix | -1% | -1% | -7% |
| Volym | 80 | Netto prisändring i USD | 3% | 2% | -2% |
SSAB APAC
| helår |
|---|
| 2 326 |
| 238 |
| 232 |
| 10% |
| 33% |
| 100 |
| 89 |
| 27 |
| 162 |
| -2 |
| -58 |
Under tredje kvartalet var efterfrågan, på främst kylda stål, fortsatt god i Kina och Australien, inte minst inom segmenten Materials Handling och från större anläggningsmaskiner inom Construction Machinery. En avmattning kunde dock noteras avseende Lifting inom Construction Machinery, inte minst i Kina där en åtstramad kreditpolitik slår mot byggverksamheten. Leveranserna av nischprodukter minskade med 26 % jämfört med andra kvartalet 2011 men ökade med 2 % jämfört med tredje kvartalet 2010. Leveranserna av nischprodukter uppgick till 45 (44) kton och utgjorde 98 (100) % av de totala leveranserna.
Priserna i lokala valutor på leveranserna av kylda stål ökade med 4 % jämfört med andra kvartalets priser och efter mixeffekt på -3 % och valutaeffekt på 4 %, uppgick de totala prisändringarna till 5 %. Priserna i lokala valutor på AHSS ökade med 8 % jämfört med andra kvartalet och efter mixeffekt och valutaeffekt på 4 %, uppgick de totala prisändringarna till 12 %. Se tabellen nedan.
Försäljningen ökade med 18 % jämfört med tredje kvartalet 2010 och uppgick till 625 (531) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 11 procentenheter och en bättre produktmix inklusive volymökningar för 13 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 6 procentenheter.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 59 (109) Mkr, en försämring med 50 Mkr. Valutaförändringar, jämfört med tredje kvartalet 2010, påverkade resultatet negativt med cirka 40 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet påverkades positivt av rörelseresultatet men negativt av ökade varulager. Det operativa kassaflödet uppgick till 26 (197) Mkr.
Inga beslut om nya investeringar togs under kvartalet. Det största pågående projektet utgörs av färdigställningslinjen i Kunshan, Kina. Linjen kommer att ha kapacitet för formatering, blästring samt målning och beräknas tas i bruk i slutet av innevarande år. Investeringen omfattar även ett forsknings- och utvecklingscenter som kommer att fokusera på bearbetning och applikationsutveckling av höghållfasta stål. Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 56 (1) Mkr varav 56 (1) Mkr avsåg strategiska investeringar.
| Kylda | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | kvartal 2/11 till 3/11 | plåt | stål |
| -40 | Prisändring lokal valuta | 5% | 4% |
| 60 | Ändrad produktmix | -6% | -3% |
| 40 | Valutaförändringar | 3% | 4% |
| -80 | Netto prisändring | 2% | 5% |
| -16 | |||
| -14 | |||
| -50 | |||
| Prisanalys | Standard- |
| Analys över rörelseresultatet | Prisanalys | Standard- | Kylda | ||
|---|---|---|---|---|---|
| kvartal 3/10 till 3/11 | Mkr | kvartal 2/11 till 3/11 | plåt | stål | AHSS |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | -40 | Prisändring lokal valuta | 5% | 4% | 8% |
| Pris/mix | 60 | Ändrad produktmix | -6% | -3% | 0% |
| Volym | 40 | Valutaförändringar | 3% | 4% | 4% |
| Rörliga kostnader | -80 | Netto prisändring | 2% | 5% | 12% |
Tibnor
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10 - | 2010 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår |
| Försäljning | 1 637 | 1 587 | 5 545 | 4 895 | 7 346 | 6 696 |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 24 | 149 | 272 | 441 | 301 | 470 |
| Rörelseresultat | 12 | 136 | 239 | 403 | 257 | 421 |
| Rörelsemarginal (%) | 1% | 9% | 4% | 8% | 3% | 6% |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital (%) | - | - | - | - | 14% | 22% |
| Leveranser (kton) | 140 | 134 | 478 | 455 | 636 | 613 |
| Operativt kassaflöde | -32 | -94 | 35 | -130 | 207 | 42 |
| Löpande investeringar | -13 | -21 | -18 | -26 | -39 | -47 |
De totala leveranserna minskade säsongsmässigt med 14 % under tredje kvartalet jämfört med andra kvartalet 2011, men ökade med 4 % jämfört med tredje kvartalet 2010. Tibnors leveranser av tunnplåtsprodukter minskade jämfört med andra kvartalet i år och jämfört med motsvarande kvartal i fjol.
Försäljningen ökade med 3 % jämfört med tredje kvartalet 2010 och uppgick till 1 637 (1 587) Mkr. Ökningen förklaras av högre volymer med en positiv effekt på 4 procentenheter medan valutaeffekter påverkade försäljningen negativt med 1 procentenhet.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 12 (136) Mkr, en minskning med 124 Mkr, beroende i huvudsak på försämrade försäljningspriser på lagervaror och nedskrivning av lager. Föregående år ingick en reavinst vid försäljning av ett fastighetsbolag med 28 Mkr. Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till -32 (-94) Mkr. Det operativa kassaflödet påverkades negativt av ett ökat rörelsekapital.
Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 7 (1) Mkr. Investeringsutbetalningarna under tredje kvartalet uppgick till 13 (21) Mkr.
| Analys över rörelseresultatet | |
|---|---|
| kvartal 3/10 till 3/11 | Mkr |
| Valutaeffekt i rörelseresultatet | -1 |
| Marginal/volym/mix | -51 |
| Nedskrivning lager | -39 |
| Fasta kostnader | 11 |
| Reavinst föregående år | -28 |
| Kundförluster | -14 |
| Övrigt | -2 |
| Förändring av rörelseresultatet | -124 |
Risker och osäkerheter
Med avseende på de statsfinansiella kriserna i Europa och USA följer ökade risker och en allmän osäkerhet. De huvudsakliga risker och osäkerhetsfaktorer som koncernen står inför med anledning av detta är relaterade till dess påverkan på efterfrågan.
För ytterligare information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen 2010.
Redovisningsprinciper
Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen. Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna har skett från årsbokslutet 2010.
Granskningsrapport
Denna kvartalsrapport har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Stockholm den 27 oktober 2011
Martin Lindqvist VD och koncernchef
Koncernens resultaträkning
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår |
| Försäljning | 10 917 | 9 902 | 33 742 | 29 678 | 43 947 | 39 883 |
| Kostnad för sålda varor | -9 769 | -8 920 | -29 371 | -26 434 | -38 875 | -35 938 |
| Bruttoresultat | 1 148 | 982 | 4 371 | 3 244 | 5 072 | 3 945 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -714 | -584 | -2 226 | -2 018 | -3 040 | -2 832 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) | 64 | -121 | 264 | -109 | 287 | -86 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 4 | 12 | 32 | 48 | 41 | 57 |
| Rörelseresultat | 502 | 289 | 2 441 | 1 165 | 2 360 | 1 084 |
| Finansiella intäkter | 12 | 12 | 24 | 42 | 12 | 30 |
| Finansiella kostnader | -122 | -150 | -390 | -349 | -473 | -432 |
| Periodens resultat efter finansnetto | 392 | 151 | 2 075 | 858 | 1 899 | 682 |
| Skatt | -7 | 31 | -415 | 30 | -363 | 82 |
| Periodens resultat efter skatt för kvarvarande verksamhet | 385 | 182 | 1 660 | 888 | 1 536 | 764 |
| Periodens resultat efter skatt för avvecklad verksamhet 2) | - | - | - | -164 | - | -164 |
| Periodens resultat efter skatt | 385 | 182 | 1 660 | 724 | 1 536 | 600 |
| Varav tillhörigt: | ||||||
| - moderbolagets aktieägare | 385 | 165 | 1 660 | 677 | 1 535 | 552 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | - | 17 | - | 47 | 1 | 48 |
| Nyckeltal | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10- | 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | 5 | 3 | 7 | 4 | 5 | 3 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | - | - | 5 | 2 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | - | - | 5 | 2 |
| Resultat per aktie (kr) 3) | 1,19 | 0,51 | 5,12 | 2,09 | 4,74 | 1,70 |
| - varav för kvarvarande verksamhet (kr)3) | 1,19 | 0,51 | 5,12 | 2,60 | 4,74 | 2,21 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 94,54 | 91,39 | 94,54 | 91,39 | 94,54 | 92,26 |
| Soliditet inkl innehav utan bestämmande inflytande(%) | 48 | 49 | 48 | 49 | 48 | 49 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 65 | 54 | 65 | 54 | 65 | 58 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Antal anställda | 9 462 | 9 007 | 9 462 | 9 007 | 9 462 | 8 790 |
1) I kvartalets utfall ingår främst valutakurseffekt på rörelsefordringar/- skulder med 21 (-146) Mkr.
2) Den avvecklade verksamheten avser den under 2008 avyttrade rörverksamheten i Nordamerika. Kostnaden 2010 avser garantiåtaganden gentemot köparen avseende skatt.
3) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.
Koncernens rapport över totalresultat
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 385 | 182 | 1 660 | 724 | 1 536 | 600 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 2 363 | -4 606 | 286 | -2 203 | 727 | -1 762 |
| Kassaflödessäkringar | -185 | 78 | -327 | 85 | -231 | 181 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | -833 | 1 577 | -81 | 743 | -225 | 599 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | -1 | -8 | -9 | 0 | -9 | 0 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 268 | -436 | 107 | -218 | 120 | -205 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 1 612 | -3 395 | -24 | -1 593 | 382 | -1 187 |
| Summa totalresultat för perioden | 1 997 | -3 213 | 1 636 | -869 | 1 918 | -587 |
| Varav tillhörigt: | ||||||
| - moderbolagets aktieägare | 1 997 | -3 226 | 1 636 | -912 | 1 916 | -632 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | - | 13 | - | 43 | 2 | 45 |
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
| Mkr | Aktie kapital |
Övriga tillskjutna medel |
Reserver | Balanserat resultat |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 31 december 2009 | 2 851 | 9 944 | -916 | 18 962 | 30 841 | 161 | 31 002 |
| Förändringar 1/1-30/9 2010 | |||||||
| Justering ingående balans | 53 | -53 | 0 | 0 | |||
| Totalresultat för perioden | -1 642 | 730 | -912 | 43 | -869 | ||
| Utdelning | -324 | -324 | -15 | -339 | |||
| Eget kapital 30 september 2010 | 2 851 | 9 944 | -2 505 | 19 315 | 29 605 | 189 | 29 794 |
| Förändringar 1/10-31/12 2010 Totalresultat för perioden |
458 | -178 | 280 | 2 | 282 | ||
| Eget kapital 31 december 2010 | 2 851 | 9 944 | -2 047 | 19 137 | 29 885 | 191 | 30 076 |
| Förändringar 1/1-30/9 2011 Totalresultat för perioden |
-24 | 1 660 | 1 636 | 1 636 | |||
| Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande Förvärv av innehav utan |
-45 | -45 | |||||
| bestämmande inflytande 1) | -3 | -244 | -247 | -146 | -393 | ||
| Utdelning | -648 | -648 | -648 | ||||
| Eget kapital 30 september 2011 | 2 851 | 9 944 | -2 074 | 19 905 | 30 626 | - | 30 626 |
Antalet aktier uppgår till 323 934 775 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
1) I maj 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor.
Koncernens balansräkning
| 30 sept | 30 sept | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 18 825 | 18 373 | 18 643 |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 779 | 4 431 | 4 309 |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 306 | 16 748 | 17 063 |
| Andelar i intressebolag | 352 | 388 | 395 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 69 | 116 | 77 |
| Uppskjutna skattefordringar | 288 | 232 | 159 |
| Summa anläggningstillgångar | 41 619 | 40 288 | 40 646 |
| Varulager | 13 028 | 11 230 | 11 389 |
| Kundfordringar | 6 169 | 5 603 | 5 057 |
| Aktuella skattefordringar | 574 | 499 | 742 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 701 | 2 213 | 1 905 |
| Likvida medel | 1 039 | 790 | 1 314 |
| Summa omsättningstillgångar | 22 511 | 20 335 | 20 407 |
| Summa tillgångar | 64 130 | 60 623 | 61 053 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 30 626 | 29 605 | 29 885 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | - | 189 | 191 |
| Summa eget kapital | 30 626 | 29 794 | 30 076 |
| Uppskjutna skatteskulder | 4 680 | 4 965 | 4 952 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 265 | 249 | 254 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 17 014 | 14 935 | 16 786 |
| Summa långfristiga skulder | 21 959 | 20 149 | 21 992 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 4 369 | 3 099 | 2 977 |
| Aktuella skatteskulder | 315 | 187 | 200 |
| Leverantörsskulder | 4 078 | 4 613 | 4 048 |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 783 | 2 781 | 1 760 |
| Summa kortfristiga skulder | 11 545 | 10 680 | 8 985 |
| Summa eget kapital och skulder | 64 130 | 60 623 | 61 053 |
Kassaflöde
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår |
| Rörelseresultat | 502 | 289 | 2 441 | 1 165 | 2 360 | 1 084 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 585 | 618 | 1 718 | 1 859 | 2 310 | 2 451 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | 5 | -85 | 58 | -134 | 80 | -112 |
| Erhållna och betalda räntor | -58 | -96 | -302 | -288 | -406 | -392 |
| Betald skatt | -228 | -118 | -455 | 22 | -604 | -127 |
| Förändring av rörelsekapital | -324 | -1 286 | -2 156 | -2 352 | -2 656 | -2 852 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 482 | -678 | 1 304 | 272 | 1 084 | 52 |
| Investeringsutbetalningar | -1 039 | -537 | -2 320 | -1 359 | -2 972 | -2 011 |
| Förvärv bolag och verksamheter | -81 | - | -102 | - | -102 | - |
| Avyttrade bolag och verksamheter 1) | - | 29 | - | -56 | -503 | -559 |
| Övrig investeringsverksamhet | 2 | 11 | 2 | 38 | 21 | 57 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -1 118 | -497 | -2 420 | -1 377 | -3 556 | -2 513 |
| Utdelning | - | - | -648 | -324 | -648 | -324 |
| Förändring av lån | 655 | -565 | 1 408 | -1 845 | 4 681 | 1 428 |
| Förändring av finansiella placeringar | 148 | - | 459 | - | -570 | -1 029 |
| Förvärv innehav utan bestämmande inflytande 2) | - | - | -393 | - | -393 | - |
| Övrig finansieringsverksamhet | 178 | 1 226 | 36 | 404 | -320 | 48 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | 981 | 661 | 862 | -1 765 | 2 750 | 123 |
| Periodens kassaflöde | 345 | -514 | -254 | -2 870 | 278 | -2 338 |
| Likvida medel vid periodens början | 705 | 1 345 | 1 314 | 3 652 | 790 | 3 652 |
| Kursdifferens i likvida medel | -11 | -41 | -21 | 8 | -29 | - |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 039 | 790 | 1 039 | 790 | 1 039 | 1 314 |
1) Under 2010 utbetalades garantiåtaganden avseende skatt gentemot köparen av rörverksamheten.
2) I maj 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor.
Affärsområdenas försäljning, resultat och räntabilitet på sysselsatt kapital
| Försäljning | Försäljning, extern | Rörelseresultat | Räntabilitet på sysselsatt kapi tal (%)3) |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | Förändring | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10- | 2010 | ||
| Mkr | kv 1-3 | kv 1-3 | i % | i % 2) | kv 1-3 | kv 1-3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår |
| SSAB EMEA | 17 948 | 15 708 | 14% | 19% | 13 520 | 12 186 | 897 | 443 | 5 | 3 |
| SSAB Americas | 12 892 | 10 973 | 17% | 33% | 12 728 | 10 921 | 1 674 | 912 | 24 | 16 |
| SSAB APAC | 2 103 | 1 808 | 16% | 27% | 2 103 | 1 808 | 228 | 215 | 25 | 33 |
| Tibnor | 5 545 | 4 895 | 13% | 15% | 5 391 | 4 763 | 239 | 403 | 14 | 22 |
| Avskrivning | -561 | -668 | ||||||||
| på övervärden 1) | ||||||||||
| Övrigt | -4 746 | -3 706 | -36 | -140 | - | - | ||||
| Total | 33 742 | 29 678 | 14% | 23% | 33 742 | 29 678 | 2 441 | 1 165 | 5 | 2 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
2) Justerat för förändringar i valutakurser.
3) SSAB Americas avkastning är beräknad exklusive övervärden. Inklusive övervärden är avkastningen 4 % respektive 1 %.
Koncernens resultat per kvartal
| Mkr | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 8 035 | 6 583 | 6 936 | 8 284 | 8 865 | 10 911 | 9 902 | 10 205 | 11 056 | 11 769 | 10 917 |
| Rörelsens kostnader | -7 499 | -6 911 | -7 269 | -7 252 | -8 093 | -9 602 | -9 007 | -9 703 | -9 873 | -9 908 | -9 834 |
| Avskrivningar | -652 | -633 | -611 | -610 | -611 | -630 | -618 | -592 | -572 | -561 | -585 |
| Intressebolag | -18 | 9 | 8 | 8 | 7 | 29 | 12 | 9 | 5 | 23 | 4 |
| Finansnetto | -81 | -144 | -162 | -82 | -85 | -84 | -138 | -95 | -112 | -144 | -110 |
| Resultat efter finansnetto | -215 | -1 096 | -1 098 | 348 | 83 | 624 | 151 | -176 | 504 | 1 179 | 392 |
Försäljning per kvartal och affärsområde
| Mkr | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB EMEA | 4 414 | 3 551 | 3 168 | 4 119 | 4 836 | 5 678 | 5 194 | 5 720 | 6 071 | 6 386 | 5 491 |
| SSAB Americas | 2 566 | 1 943 | 2 909 | 3 295 | 3 142 | 4 037 | 3 794 | 3 608 | 3 984 | 4 403 | 4 505 |
| SSAB APAC | 427 | 492 | 341 | 323 | 589 | 688 | 531 | 518 | 690 | 788 | 625 |
| Tibnor | 1 578 | 1 319 | 1 122 | 1 267 | 1 474 | 1 834 | 1 587 | 1 801 | 1 951 | 1 957 | 1 637 |
| Övrigt | -950 | -722 | -604 | -720 | -1 176 | -1 326 | -1 204 | -1 442 | -1 640 | -1 765 | -1 341 |
| Försäljning | 8 035 | 6 583 | 6 936 | 8 284 | 8 865 | 10 911 | 9 902 | 10 205 | 11 056 | 11 769 | 10 917 |
Rörelseresultat per kvartal och affärsområde
| Mkr | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB EMEA | -43 | -757 | -1 078 | 185 | 214 | 338 | -109 | -69 | 236 | 664 | -3 |
| SSAB Americas | 1 | -107 | 327 | 374 | 134 | 334 | 444 | 207 | 378 | 644 | 652 |
| SSAB APAC | 13 | 62 | 8 | -13 | 10 | 96 | 109 | 17 | 102 | 67 | 59 |
| Tibnor | -82 | -12 | 62 | -6 | 79 | 188 | 136 | 18 | 128 | 99 | 12 |
| Avskrivningar på över | |||||||||||
| värden 1) | -263 | -248 | -222 | -209 | -223 | -233 | -212 | -202 | -189 | -183 | -189 |
| Övrigt | 240 | 110 | -33 | 99 | -46 | -15 | -79 | -52 | -39 | 32 | -29 |
| Rörelseresultat | -134 | -952 | -936 | 430 | 168 | 708 | 289 | -81 | 616 | 1 323 | 502 |
1) Avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.
Moderbolagets resultaträkning
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | -50 | -44 | -148 | -151 | -199 | -202 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader 1) | 21 | 2 025 | 86 | 1 902 | 109 | 1 925 |
| Rörelseresultat | -29 | 1 981 | -62 | 1 751 | -90 | 1 723 |
| Utdelning från dotterbolag | 3 | 5 | 258 | 90 | 266 | 98 |
| Finansnetto | -26 | -98 | -102 | -209 | -126 | -233 |
| Resultat efter finansnetto | -52 | 1 888 | 94 | 1 632 | 50 | 1 588 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | -42 | -42 |
| Skatt | 13 | 35 | 47 | 80 | 66 | 99 |
| Resultat efter skatt | -39 | 1 923 | 141 | 1 712 | 74 | 1 645 |
1) I resultatet 2010 ingår vinst vid försäljning av SSAB Tunnplåt till SSAB Oxelösund med 2 010 Mkr, vilket var ett första steg i den fusion av de två dotterbolagen som skedde i januari 2011.
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | okt 10- | 2010 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | sept 11 | helår |
| Resultat efter skatt | -39 | 1 923 | 141 | 1 712 | 74 | 1 645 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet | -833 | 1 577 | -81 | 743 | -225 | 599 |
| Kassaflödessäkringar | -4 | - | -4 | - | -4 | - |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 220 | -414 | 22 | -195 | 60 | -157 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | -617 | 1 163 | -63 | 548 | -169 | 442 |
| Summa totalresultat för perioden | -656 | 3 086 | 78 | 2 260 | -95 | 2 087 |
Moderbolagets balansräkning
| 30 sept | 30 sept | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar 1) | 39 278 | 38 942 | 38 818 |
| Övriga omsättningstillgångar | 14 010 | 11 570 | 12 647 |
| Likvida medel | 648 | 334 | 843 |
| Summa tillgångar | 53 936 | 50 846 | 52 308 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 3 753 | 3 753 | 3 753 |
| Fritt eget kapital | 26 665 | 27 463 | 27 234 |
| Summa eget kapital | 30 418 | 31 216 | 30 987 |
| Obeskattade reserver | 694 | 652 | 694 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 16 656 | 14 846 | 16 456 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 6 168 | 4 132 | 4 171 |
| Summa eget kapital och skulder | 53 936 | 50 846 | 52 308 |
1) I maj 2011 förvärvades minoriteten i Tibnor för 393 Mkr.
| Produktion och leveranser | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | 1/09 | 2/09 | 3/09 | 4/09 | 1/10 | 2/10 | 3/10 | 4/10 | 1/11 | 2/11 | 3/11 |
| Råstålsproduktion | |||||||||||
| - SSAB EMEA | 492 | 418 | 233 | 744 | 874 | 941 | 739 | 864 | 943 | 957 | 612 |
| - SSAB Americas | 280 | 278 | 514 | 594 | 585 | 599 | 583 | 567 | 631 | 624 | 607 |
| - Totalt | 772 | 696 | 747 | 1 338 | 1 459 | 1 540 | 1 322 | 1 431 | 1 574 | 1 581 | 1 219 |
| Plåtproduktion 1) | |||||||||||
| - SSAB EMEA | 372 | 441 | 285 | 652 | 738 | 764 | 505 | 713 | 765 | 755 | 506 |
| - SSAB Americas | 260 | 262 | 477 | 564 | 558 | 553 | 545 | 553 | 592 | 579 | 563 |
| - Totalt | 632 | 703 | 762 | 1 216 | 1 296 | 1 317 | 1 050 | 1 266 | 1 357 | 1 334 | 1 069 |
| Plåtleveranser | |||||||||||
| - SSAB EMEA | 344 | 341 | 295 | 495 | 547 | 600 | 401 | 486 | 571 | 556 | 418 |
| - SSAB Americas | 308 | 319 | 510 | 577 | 565 | 610 | 583 | 598 | 623 | 628 | 612 |
| - SSAB APAC | 26 | 25 | 25 | 33 | 70 | 58 | 44 | 44 | 57 | 64 | 46 |
| - Totalt | 678 | 685 | 830 | 1 105 | 1 182 | 1 268 | 1 028 | 1 128 | 1 251 | 1 248 | 1 076 |
| därav | |||||||||||
| - AHSS, SSAB EMEA 2) | 64 | 71 | 59 | 88 | 111 | 130 | 103 | 120 | 140 | 158 | 109 |
| - Kylda stål, SSAB EMEA | 63 | 29 | 29 | 46 | 59 | 75 | 58 | 77 | 93 | 86 | 78 |
| - AHSS, SSAB Americas 2) | 45 | 40 | 99 | 192 | 86 | 79 | 93 | 126 | 117 | 103 | 129 |
| - Kylda stål, SSAB Americas | 25 | 23 | 29 | 31 | 40 | 51 | 41 | 46 | 53 | 51 | 42 |
| - AHSS, SSAB APAC 2) | 11 | 10 | 11 | 14 | 19 | 26 | 23 | 21 | 24 | 22 | 16 |
| - Kylda stål, SSAB APAC | 15 | 15 | 13 | 19 | 25 | 31 | 21 | 23 | 32 | 39 | 29 |
| - Totalt nischprodukter | 223 | 188 | 240 | 390 | 340 | 392 | 339 | 413 | 459 | 459 | 403 |
1) Inklusive legovalsning.
2) AHSS=Avancerade höghållfasta stål.
Känslighetsanalys
Den ungefärliga helårseffekten (baserat på utfallet under de tre första kvartalen 2011) på resultatet efter finansnetto och resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.
| Föränd ring, % |
Resultateffekt, Mkr |
Effekt på resultat per aktie, kr 2) |
|
|---|---|---|---|
| Plåtpris – stålrörelsen | 10 | 3 750 | 8,50 |
| Volym – stålrörelsen | 10 | 550 | 1,25 |
| Malmpriser | 10 | 480 | 1,10 |
| Kolpriser | 10 | 300 | 0,70 |
| Skrotpriser | 10 | 700 | 1,60 |
| Räntesats | 1 %-enhet | 180 | 0,40 |
| Kronindex 1) | 5 | 400 | 0,90 |
1) Beräknat på SSABs exponering utan valutasäkringar. Om kronan försvagas innebär detta en positiv effekt.
2) Räknat på 26,3 % i skatt.
För ytterligare information:
Helena Stålnert, Informationsdirektör Tel. 08 - 45 45 734 Catarina Ihre, Director, Investor Relations, Tel. 08 - 45 45 729
Bokslutskommuniké för 2011:
Bokslutskommuniké för 2011 publiceras den 10 februari 2012.
SSAB AB (publ)
Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com