Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SSAB Interim / Quarterly Report 2007

Oct 29, 2007

2975_10-q_2007-10-29_4831d0fa-5fdc-4e14-b46d-e00b5c7477bf.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Rapport för de tre första kvartalen 2007

Kvartalet

  • Försäljningen under tredje kvartalet uppgick till 13686 (7020) Mkr, varav 5838 Mkr kommer från IPSCO.
  • Före avskrivningar uppgick resultatet (EBITDA) till 1946 (1366) Mkr och exklusive poster av engångskaraktär till 2956 (1289) Mkr. Rörelseresultatet uppgick till 1255 (1127) Mkr och exklusive poster av engångskaraktär till 2265 (1050) Mkr. Resultatet efter finansnetto uppgick till 497 (1119) Mkr och exklusive poster av engångskaraktär till 1768 (1042) Mkr. I resultatet för tredje kvartalet ingår poster av engångskaraktär på -1271 (77) Mkr, som tidigare redovisats i prospektet för SSAB:s nyemission.

9 månader

  • Försäljningen ökade med 39% till 31565 (22738) Mkr varav 5838 Mkr (26 procentenheter) av ökningen berodde på förvärvet av IPSCO.
  • Rörelseresultatet ökade med 784 Mkr till 5249 (4465) Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär på -972 (77) Mkr uppgick rörelseresultatet till 6221 (4388) Mkr.
  • Resultatet efter finansnetto ökade med 55 Mkr till 4508 (4453) Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär på -1233 (77) Mkr uppgick resultatet till 5741 (4376) Mkr. Resultatet efter skatt uppgick till 3293 (3169) Mkr innebärande en vinst per aktie på 11,17 (10,63) kronor.
  • Räntabiliteten på sysselsatt kapital den senaste tolvmånadersperioden var 23% och på eget kapital 25%.
  • Rörelsens kassaflöde för kvartalet uppgick till 986 (932) Mkr och för de tre första kvartalen till 2866 (3148) Mkr.
  • Den 18 juli förvärvades samtliga aktier i det Nordamerikanska stålbolaget IPSCO för drygt 7,5 miljarder USD. IPSCO redovisas som en egen division i SSABkoncernen.
  • En nyemission med företrädesrätt för befintliga aktieägare genomfördes under kvartalet varvid 10 Mdkr tillfördes eget kapital.
  • Den svenska stålrörelsens leveranser av spetsprodukterna kylda stål samt avancerad höghållfast tunnplåt ökade under tredje kvartalet med 20% jämfört med i fjol och har hittills under året ökat med 14%. Spetsprodukterna utgjorde sammantaget 44% av den svenska stålrörelsens leveranser.

VD ord

SSAB presenterar återigen ett starkt resultat för tredje kvartalet. Försäljningen uppgick till 13686 (7020) Mkr, varav 5838 Mkr hänför sig till förvärvet av nordamerikanska stålbolaget IPSCO. Resultatet före avskrivningar (EBITDA) och poster av engångskaraktär uppgick till 2956 (1289) Mkr.

Den enskilt största händelsen under kvartalet var att SSAB slutförde förvärvet av IPSCO. Under kvartalet har mycket arbete lagts ner på att föra de två företagen samman och IPSCO är nu organisatoriskt helt införlivat med SSAB. Förvärvet av IPSCO lägger grunde för en fortsatt stark utveckling för SSAB:s nischprodukter.

Det första steget i att föra samman SSAB och IPSCO har slutförts på ett framgångsrikt sätt. Arbetet med att uppnå samordningsfördelarna pågår och löper på enligt plan. Ledningarna inom SSAB och IPSCO har utvecklat ett mycket gott samarbete, vilket möjliggjort en framgångsrik integrationsprocess.

Resultatmässigt går IPSCO som vi förväntat oss med undantag av att vi sett en viss försvagning på grund av lageravveckling hos nordamerikanska rörkunder under 2007.

I och med förvärvet av IPSCO ingår poster av engångskaraktär på -1271 Mkr i resultatet före skatt. Dessa poster hänför sig främst till fördelningen av uppkommen goodwill vid affären.

Den ursprungliga delen av SSAB har uppvisat en stark resultatutveckling med ökad andel spetsprodukter.

SSAB genomförde en nyemission på 10 miljarder kronor under augusti som en del i att finansiera förvärvet. Intresset var mycket stort både bland nuvarande och nya aktieägare såväl i Sverige som internationellt.

Koncernens resultat

2007 2006 2007 2006 okt 06- 2006
Mkr kv 3 kv 3 kv 1-3 kv 1-3 sep-07 helår
Försäljning 13686 7020 31565 22738 39881 31054
Rörelseresultat 1255 1127 5249 4465 6838 6054
Varav rörelseresultat per affärsområde
- Tunnplåt 682 551 2584 2090 3350 2856
- Grovplåt 500 303 1877 1713 2398 2234
- IPSCO 1) 880 - 880 - 880 -
- Tibnor 159 202 717 529 964 776
- Avskrivning IPSCO:s övervärde lager 2) -1010 - -1010 - -1010 -
- Övrigt 44 71 201 133 256 188
1255 1127 5249 4465 6838 6054
Finansnetto -758 -8 -741 -12 -731 -2
Varav
- löpande finansnetto -497 -8 -480 -12 -470 -2
- uppläggningskostnader bryggfinansiering -261 - -261 - -261 -
Resultat efter finansnetto 497 1119 4508 4453 6107 6052
Skatt -84 -289 -1215 -1284 -1642 -1711
Resultat efter skatt 413 830 3293 3169 4465 4341
Nyckeltal, koncernen
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) - - - - 23 36
Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) - - - - 25 29
Resultat per aktie (kr) 3) 1,34 2,85 11,17 10,63 15,21 14,66
Goodwill (Mkr) 29564 0 29564 0 29564 0
Eget kapital (Mkr) 27580 14413 27580 14413 27580 15551
Nettoskuld (Mkr) 4) 44039 495 44039 495 44039 -176
Nettoskuldsättningsgrad (%) 160 3 160 3 160 -1

IPSCO ingår i koncernen från 18 juli 2007, dvs med knappt 2,5 månader.

1) IPSCO:s rörelseresultat har belastats med 233 Mkr i avskrivningar på preliminärt fördelade övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar.

2) Övervärdet på IPSCO:s varulager vid förvärvet uppgick till 1010 Mkr och har i sin helhet upplösts och belastat resultatet under det tredje kvartalet.

3) Resultat per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen.

4) Nettoskulden har beräknats enligt den definition som återfinns i den senaste årsredovisningen som bland annat innebär att till räntebärande fordringar och skulder hör aktuella skattefordringar och skatteskulder.

Marknad

Den internationella stålmarknaden har fortsatt att utvecklas väl under tredje kvartalet även om tillväxttakten i efterfrågan bedöms ha varit något lägre än under det första halvåret. Produktionen av råstål i världen ökade med 7% de första nio månaderna och med 6% under tredje kvartalet jämfört med samma period 2006.

International Iron and Steel Institute (IISI) förutspår i sin höstprognos att stålefterfrågan i världen växer med knappt 7% under 2007 vilket är i linje med utvecklingen hittills under året. Alla geografiska marknader har generellt utvecklats positivt med undantag för Nordamerika.

För 2008 väntas den globala stålkonsumtionen öka med knappt 7%.

Den nordamerikanska marknaden har utvecklats svagt under de första nio månaderna och leveranserna från stålproducenterna minskade med 10%. Viktiga faktorer bakom denna nedgång är en lageravveckling bland distributörer samt lägre efterfrågan från viktiga segment inom varaktiga konsumentvaror som bil och byggindustri. IISI bedömer att stålefterfrågan i Nordamerika faller med 5% för helåret 2007 men väntas öka med 4% för 2008.

Stålefterfrågan i Europa inklusive Östeuropa har under året utvecklats mycket starkt vilket lett till en ökad import från bl a Kina.

Stålförbrukningen på den nordiska marknaden har i likhet med övriga Europa varit hög med en stark efterfrågan från verkstadsindustrin och byggsektorn vilket positivt påverkat såväl Division Tunnplåt som dotterbolagen Tibnor och Plannja.

Handelsflödena med stål har fortsatt att utvecklats i samma riktning som under det första halvåret. Kina var fortsatt en stor nettoexportör under kvartalet men nivån minskade något jämfört med andra kvartalet. Jämfört med de tre första kvartalen i fjol har nettoexporten från Kina ökat kraftigt, bl a till Europa men samtidigt minskat till Nordamerika.

Den starka tillväxten på världsmarknaden drivs framförallt av investeringar i segment som är viktiga för SSAB. Marknaden för koncernens spetsprodukter, avancerad höghållfast tunnplåt, AHSS (Advanced High Strength Steel, tidigare benämnt extra och ultra höghållfast tunnplåt) och kylda stål inom grovplåt, var fortsatt god under det tredje kvartalet. Tredje kvartalet är dock säsongsmässigt det svagaste kvartalet under året.

Ordersituationen är fortsatt god bland SSAB:s kunder. Inom infrastrukturrelaterad industri och utrustning till gruvindustrin samt tunga transporter fortsätter investeringsnivån att vara hög.

Marknaden för kylda stål har gynnats av den fortsatt starka trenden inom investeringsvaror i såväl mogna ekonomier som utvecklingsregioner. SSAB:s leveranser av kylda stål ökade med 16% under det tredje kvartalet och 9% de tre första kvartalen. Inom kylda stål är produktionskapaciteten alltjämt en begränsande faktor för SSAB.

Leveranserna av avancerad höghållfast tunnplåt ökade under det tredje kvartalet med 23% och under de tre första kvartalen med 18% jämfört med i fjol. Ökningen är främst hänförlig till segmenten tunga transporter i USA och Asien.

IPSCO har ökat sina leveranser med 8% under det tredje kvartalet och med 7% de tre första kvartalen jämfört med i fjol. Leveranserna av grovplåt minskade med med 15 kton till 1846 (1861) kton medan leveranserna av rör ökade med 219 kton till 1123 (904) kton. De ökade leveranserna av rör beror på förvärvet av NS Group som genomfördes i slutet på 2006.

Förvärvet av IPSCO

Den 3 maj offentliggjordes ett kontantbud på det Nordamerikanska stålbolaget IPSCO på 160 USD per aktie eller drygt 7,5 miljarder USD för samtliga aktier. Budet godkändes vid IPSCO:s extra bolagsstämma den 16 juli och hela bolaget övertogs den 18 juli. Från detta datum ingår IPSCO som en division i SSAB-koncernen.

Förvärvet av IPSCO finansierades med lånade medel samt med en nyemission på 10 Mdkr som genomfördes under augusti.

IPSCO hade 2006 en omsättning på knappt 3,8 miljarder USD och ett rörelseresultat på ca 1 miljard USD. Under 2006 levererade IPSCO ca 3,7 Mton plåt och rör och hade drygt 4400 anställda.

IPSCO hade vid förvärvstillfället bokförda tillgångar på 28,7 Mdkr, kort- och långfristiga skulder på 12,7 Mdkr, dvs bokförda nettotillgångar på 16,0 Mdkr. Köpeskillingen inklusive förvärvskostnader översteg nettotillgångarna med 34,5 Mdkr. Preliminärt har 1,0 Mdkr fördelats på övervärde i varulager, 6,6 Mdkr på materiella anläggningstillgångar, 5,0 Mdkr på immateriella anläggningstillgångar och -4,4 Mdkr på latent skatteskuld varefter resterande 26,3 Mdkr redovisats som goodwill. Övertagen nettoskuld uppgick till 4,9 Mdkr.

Övervärdet i varulager har till fullo belastat resultatet i tredje kvartalet medan preliminära övervärden i maskiner och inventarier samt på kundrelationer skrivs av under 10 år. En genomgång pågår för att slutligt fastställa övervärdena och deras avskrivningstid.

IPSCO inklusive poster av engångskaraktär har påverkat koncernens resultat efter finansnetto med -893 Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär har IPSCO bidragit enligt nedanstående tabell:

Bidrag från IPSCO 1)

Från förvärvs- Proforma som om
datumet den förvärvet skett
Mkr 18 juli 2007 1 januari 2007
Försäljning 5838 21042
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1352 5010
Rörelseresultat, EBIT 880 3229
Resultat efter finansnetto 377 1135
Effekt på resultat per aktie 0,76 2,28

1) Baseras på IPSCO:s redovisning till och med 17 juli och från och med 18 juli på de siffror som konsolideras in i SSAB. I uppställningen har inte medtagits de engångskostnader som IPSCO drabbades av i samband med SSAB:s förvärv, inte heller de engångsavskrivningar på övervärden i lager som skett och inte heller engångskostnaderna för uppläggningen av bryggfinansieringen. EBIT belastas däremot av avskrivningar på de preliminära övervärden som identifierades vid förvärvet. Totalt uppgår dessa avskrivningar till 233 Mkr 18 juli-30 september och till 903 Mkr i proforman för de tre första kvartalen. Skattesatsen har beräknats till 35%. Effekt på resultat per aktie har räknats på utestående antal aktier, 323,9 miljoner.

Om IPSCO ägts från årets början hade resultatet per aktie proforma ökat med 19%.

Integrationen av IPSCO har sedan förvärvet bedrivits i ett antal projekt och arbetet löper enligt plan. Den organisatoriska integrationen är genomförd och arbetet med att exploatera identifierade synergier pågår.

Koncernen

Försäljningen ökade med 39% till 31565 (22738) Mkr. Av ökningen utgjorde 5838 Mkr (26 procentenheter) tillkommande försäljning genom förvärvet av IPSCO. Högre priser och en förbättrad mix svarade för 11 procentenheter och ökade volymer för 2 procentenheter av ökningen.

Rörelseresultatet för tredje kvartalet ökade med 128 Mkr till 1255 (1127) Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 2265 (1050) Mkr, en ökning med 116%. Rörelseresultatet för tredje kvartalet i det "gamla SSAB" uppgick exklusive poster av engångskaraktär till 1385 (1050) Mkr, en ökning med 32%.

Rörelseresultatet för de tre första kvartalen ökade med 784 Mkr till 5249 (4465) Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 6221 (4388) Mkr, en ökning med 1833 Mkr, eller 42%.

Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.

Förändring av rörelseresultatet exkl engångsposter mellan de tre
första kvartalen 2007 och 2006 (Mkr)
Division Tunnplåt
- Ökad andel spetsprodukter +130
- Förbättrade marginaler +730
Division Grovplåt
- Ökad andel spetsprodukter +210
- Förbättrade marginaler +200
Division IPSCO
- Rörelseresultat efter förvärvet +880
(varav avskrivningar på preliminära övervärden -233)
Tibnor
- Förbättrade marginaler (inkl prisändringar lager) +40
- Högre volymer/förbättrad mix +200
Fasta kostnader -560
Övrigt +3
Förändring av rörelseresultat exklusive engångsposter +1833

Resultatet har hittills i år belastats med 185 Mkr avseende det pågående kompetensväxlingsprogrammet, varav 65 Mkr under tredje kvartalet.

De fasta kostnaderna har också påverkats av en höjd kostnadsnivå till följd av expansionsinvesteringar i den svenska stålrörelsen med 110 Mkr varav 50 Mkr i tredje kvartalet.

Finansnettot har påverkats av räntekostnader på den nettoskuld som uppstod i samband med förvärvet av IPSCO och uppgick till -741 (-12) Mkr. I finansnettot ingår engångskostnader för finansieringen med 261 Mkr. Resultatet efter finansnetto uppgick därmed till 4508 (4453) Mkr och resultatet efter skatt till 3293 (3169) Mkr. Den genomsnittliga skattesatsen för det tredje kvartalet har påverkats positivt av justeringar i taxeringarna för 2005 och 2006 i IPSCO med knappt 40 Mkr. Resultatet per aktie ökade till 11,17 (10,63) kronor. (Resultatet per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen.)

Poster av engångskaraktär

Under tredje kvartalet har engångsavskrivningar på övervärden i varulager belastat resultatet med 1010 Mkr. Dessa övervärden bokades upp vid förvärvet av IPSCO då varulagret som en del av förvärvsanalysen togs upp till verkliga värden. Övervärdet skrivs därefter av i takt med att det förvärvade lagret omsätts. Övervärdet på IPSCO:s lager har i sin helhet skrivits av under tredje kvartalet. Avskrivningarna ingår i raden Övriga rörelseintäkter och –kostnader.

Under tredje kvartalet belastas finansnettot av engångskostnader för finansieringen av IPSCO med 261 Mkr. Dessa kostnader utgörs av avgifter till de banker som arrangerat

bryggfinansieringen. Ytterligare sådana kostnader på knappt 200 Mkr kommer att belasta räntenettot under lånens löptid, upp till 5 år.

Under första halvåret i år sålde Tibnor fyra fastighetsbolag, vilket sammanlagt gav en realisationsvinst på 38 Mkr, vilken ingår i raden Övriga rörelseintäkter och –kostnader.

Under tredje kvartalet i fjol avyttrades det 25%-iga innehavet i Cogent Power till Corus vilket gav en skattefri reavinst på 77 Mkr. Föregående år uppgick den löpande resultatandelen före skatt i Cogent fram till försäljningen till 83 Mkr. Resultatandelen ingår i raden Intressebolag i resultaträkningen för föregående år medan reavinsten ingår i raden Övriga rörelseintäkter och -kostnader. Avyttringen gav en positiv likviditetseffekt på 248 Mkr vilken rapporterades i tredje kvartalet i fjol.

Poster av engångskaraktär ingår därför i tredje kvartalets resultat efter finansnetto med -1271 (77) Mkr och med -1233 (77) Mkr för de tre kvartalen sammantaget.

Räntabilitet

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 23% och på eget kapital efter skatt till 25%. För helåret 2006 var motsvarande tal 36% respektive 29%.

Investeringar

Under de tre första kvartalen togs beslut om nya investeringar exklusive investeringen i IPSCO på totalt 1442 (1888) Mkr, varav 471 (1260) Mkr avsåg expansionsinvesteringar. Av expansionsinvesteringarna utgjorde 84 Mkr Plannjas förvärv av Steinwalls Plåt AB, samt nya emballeringslinjer i Tunnplåt för 135 Mkr. I IPSCO togs inga större beslut avseende expansionsinvesteringar. Investeringsutbetalningarna uppgick till 1856 (999) Mkr, varav 1113 (308) Mkr avsåg expansionsinvesteringar och förvärv.

Finansiering och likviditet

Rörelsens kassaflöde utgörs av kassaflödet efter finansiella poster och betald skatt, rörelsekapitalförändringar samt löpande underhållsinvesteringar. De tre första kvartalen uppgick rörelsens kassaflöde till 2866 (3148) Mkr.

Kassaflöde per affärsområde
2007 2006 2007 2006 okt-06- 2006
Mkr kv 3 kv 3 kv 1-3 kv 1-3 sep-07 helår
Tunnplåt 560 510 2133 2091 2845 2803
Grovplåt 375 529 1902 2015 2034 2147
IPSCO 1072 0 1072 0 1072 0
Tibnor 1 108 54 283 282 511
Övrigt 173 97 -25 -26 154 153
Operativt kassaflöde 2181 1244 5136 4363 6387 5614
Finansiella poster -758 -9 -741 -13 -730 -2
Skatter -437 -303 -1529 -1202 -1981 -1654
Rörelsens kassaflöde 986 932 2866 3148 3676 3958
Förvärv bolag och verksamheter 1) -50270 0 -50601 0 -50601 0
Expansionsinvesteringar -552 -111 -1113 -308 -1319 -514
Avyttringar bolag och verksamheter 2) 0 247 96 248 198 350
Kassaflöde före utdelning och finansiering -49836 1068 -48752 3088 -48046 3794
Utdelning/Inlösen 0 0 -1166 -3023 -1166 -3023
Nyemission 9941 0 9941 0 9941 0
Övertagen nettoskuld förvärvade bolag -4880 0 -4880 0 -4880 0
Valutaomräkning mm. 723 -35 642 -153 607 -188
Förändring nettoskuld -44052 1033 -44215 -88 -43544 583

1) IPSCO förvärvades 18 juli 2007 medan Steinwalls Plåt AB förvärvades i april 2007.

2) Avyttrad verksamhet avser för 2006 köpeskillingen för Cogent med 248 Mkr samt för 2006 och 2007 ett antal fastighetsbolag inom Tibnor.

Kassaflödesuppställningen avviker från en uppställning enligt IFRS genom att kassaflödet belastats med aktuell skattekostnad, dvs. den skatt som kommer att bli betald. Skillnaden mellan denna skatt och den skatt som faktiskt betalats betraktas därigenom som en finansiell skuld/fordran. I en uppställning enligt IFRS belastas kassaflödet från rörelsen däremot med den skatt som faktiskt betalats under perioden.

Det minskade kassaflödet i Tibnor förklaras till stor del av ökade lagervärden och kundfordringar.

Nettoskulden vid kvartalets slut uppgick till 44039 (495) Mkr motsvarande en nettoskuldsättningsgrad på 160 (3)%. Bruttolåneskulden uppgick till 45958 Mkr. Av skulden var 41686 Mkr i USD/CAD efter att nyemissionen använts till amortering. Nettotillgångarna i USD/CAD säkras i en sk equity hedge genom valutaswappar.

Affärsområden

Stålrörelsen gemensamt

Nya årsavtal för malm och kol har träffats under första kvartalet innebärande en prisökning i USD med 7% för malm och en minskning med 13% för kol. Leveranserna har valutasäkrats och innebar att priset i svenska kronor ökade med 2% för malm. För kol blev nettoeffekten i svenska kronor ett minskat pris med drygt 10%. Avtalen för malm gäller från årets början och har därför fått i stort sett fullt genomslag i kostnaderna. Kolavtalen gäller fr o m 1 april men har pga inneliggande lager fått full resultateffekt först under tredje kvartalet.

Skrot är en viktig råvara för IPSCO vilken löpande köps på marknaden bland annat via egna skrotuppsamlingsbolag. Under första kvartalet 2007 ökade skrotpriserna kraftigt och har därefter etablerat sig på en högre nivå än under 2006. IPSCO:s kostnad för skrot per ton producerat stål under det tredje kvartalet uppgick till 218 (200) USD. Den andra viktiga insatsvaran för IPSCO är el där långa kontrakt tecknats till i huvudsak fasta priser. Elkontrakten löper till 2011, 2016 och 2018.

Division Tunnplåt

Tunnplåtspriserna höjdes med knappt 2% i lokala valutor för de avtal som omförhandlades inför tredje kvartalet. Tillsammans med en förbättrad mix innebar det att tunnplåtspriserna sammantaget var 2% högre än under föregående kvartal. Hittills under året har därmed priserna varit 15% högre än under de tre första kvartalen i fjol.

Försäljningen ökade med 9% jämfört med tredje kvartalet i fjol och uppgick till 3756 (3450) Mkr. Sammantaget för de tre första kvartalen uppgick försäljningen till 12708 (11281) Mkr.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 682 (551) Mkr. Sammantaget för de tre första kvartalen uppgick rörelseresultatet till 2584 (2090) Mkr.

Leveranserna av plåt uppgick under tredje kvartalet till 530 (525) kton och under de tre första kvartalen till 1851 (1850) kton.

Leveranserna av avancerad höghållfast tunnplåt uppgick under kvartalet till 189 (154) kton vilket var 23% högre än under tredje kvartalet i fjol. Ökningen är främst hänförlig till segmenten tunga transporter i USA och Asien. Sammantaget för de tre första kvartalen ökade leveranserna av avancerad höghållfast tunnplåt med 18% till 614 (519) kton, vilket utgjorde 33 (28)% av de totala tunnplåtsleveranserna. Andelen ordinära stålprodukter utanför Norden har fortsatt att minska enligt den plan som Division Tunnplåt har att koncentrera affären ordinärt stål till Norden.

Råstålsproduktionen har varit på en stabil och hög nivå under tredje kvartalet medan plåtproduktionen i bredbandverket drabbats av ett antal mindre störningar. Råstålsproduktionen uppgick till 539 (487) kton och plåtproduktionen till 548 (539) kton. Sammantaget för de tre första kvartalen uppgick råstålsproduktionen till 1700 (1604) kton och plåtproduktionen till 1961 (1982) kton.

Under de tre första kvartalen har beslut tagits om nya investeringar på totalt 673 (532) Mkr. Av redan beslutade investeringar avser 135 Mkr nya emballeringslinjer i Borlänge och 180 Mkr nya traverser i Luleå.

Division Grovplåt

Efterfrågan på kylda stål är fortsatt god och priserna ökade marginellt jämfört med andra kvartalet. Leveranserna ökade med 16% jämfört med i fjol och uppgick till 129 (111) kton men begränsas fortsatt av tillgänglig produktionskapacitet. Under kvartalet påverkades produktion och leveranser av kylda stål fortsatt negativt av de pågående investeringsprojekten samt av ett antal mindre produktionsstörningar. Sammantaget för de tre första kvartalen uppgick leveranserna av kylda stål till 411 (378) kton, vilket utgjorde 91 (83)% av de totala grovplåtsleveranserna.

Försäljningen ökade med 20% jämfört med tredje kvartalet i fjol och uppgick till 2443 (2043) Mkr. Sammantaget för de tre första kvartalen uppgick försäljningen till 8194 (7438) Mkr.

Rörelseresultatet för kvartalet förbättrades med 197 Mkr till 500 (303) Mkr, främst till följd av högre priser och en högre andel kylda stål. Sammantaget för de tre första kvartalen uppgick rörelseresultatet till 1877 (1713) Mkr.

Plåtproduktionen under tredje kvartalet uppgick till 123 (120) kton. Sammantaget har plåtproduktionen under de tre första kvartalen uppgått till 418 (434) kton.

Råstålsproduktionen under tredje kvartalet uppgick till 316 (291) kton och sammantaget för de tre första kvartalen till 1220 (1189) kton. Produktionen under tredje kvartalet i fjol begränsades dock av en omställning av den mindre masugnen i Oxelösund.

Under de tre första kvartalen har beslut tagits om nya investeringar på totalt 259 (1275) Mkr. Av redan beslutade investeringar avser 770 Mkr expansionsinvesteringar inom kylda stål. Bland annat byggs en linje för härdning av tjock grovplåt i Oxelösund samt ett distributionscentrum med formateringskapacitet i Kina. Genomförandet sker successivt under 2007-2009 och kommer att öka produktionskapaciteten för kylda stål till 700 kton. Distributionscentret i Kina togs i drift under augusti 2007.

Ytterligare 225 Mkr avser investeringar i ökad kapacitet för efterbehandling av råstål i Oxelösund. Anläggningen tas i drift hösten 2007.

Division IPSCO

IPSCO ingår som en division i SSAB från och med förvärvsdatumet 18 juli 2007, dvs med knappt 2,5 månader under det tredje kvartalet.

Efterfrågan på grovplåtsprodukter från slutanvändare har varit stabil på en hög nivå till följd av en stark konjunktur inom investeringsvaror. Leveranserna till distributörer och service centers är dock generellt på en lägre nivå till följd av högre lagernivåer hos dessa än normalt. Totalt har leveransnivån för IPSCO inom platta produkter varit i nivå med fjolåret.

Efterfrågan på rör med liten diameter från energimarknaden har varit lägre än föregående år till följd av en förhöjd lagernivå, som dock för närvarande sjunker, bland kunder, distributörer och producenter. En ytterligare faktor bakom den lägre efterfrågan är den låga aktiviteten på grund av vädret under första halvåret.

Efterfrågan på rör med liten diameter från övriga segment har varit stabil under tredje kvartalet och på en högre nivå jämfört med första halvåret. Efterfrågan drivs i hög grad av den generella aktiviteten i den industriella ekonomin. Efterfrågan på rör med stor diameter är mycket stark och ordersituationen mycket tillfredsställande till följd av en stark projektdriven marknad. Marknaden för sömlösa rör har förbättrats något under perioden.

IPSCO:s externa leveranser av plåt under det förkortade tredje kvartalet uppgick till 532 kton. För motsvarande period föregående år uppgick plåtleveranserna till 505 kton, en ökning med 5%. Leveranserna av rör uppgick på motsvarande sätt till 295 (217) kton, en ökning med 36%. Ökningen beror dock i sin helhet på tillkommande volymer från NSG som förvärvades i december 2006.

Plåtproduktionen under det förkortade tredje kvartalet uppgick till 709 (713) kton medan rörproduktionen uppgick till 256 (187) kton.

IPSCO:s försäljning under hela tredje kvartalet uppgick till 1074 MUSD, medan den uppgick till 987 MUSD respektive 999 MUSD under det första respektive andra kvartalet i år.

Rörelseresultatet före avskrivningar på övervärden och exklusive kostnader i samband med affären uppgick för hela det tredje kvartalet till 205 MUSD att jämföra med 204 MUSD respektive 192 MUSD under det första respektive andra kvartalet i år.

Under kvartalet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 268 Mkr. Av redan beslutade investeringar avser 115 Mkr en anläggning för vakuumbehandling vid stålverket i Montpelier vilken togs i drift under det gångna kvartalet. Under kvartalet färdigställdes även en anläggning för bearbetning av band för rörproduktion i Regina. De totala investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 358 Mkr varav 258 Mkr för expansionsinvesteringar.

Tibnor

Försäljningsutvecklingen var under kvartalet fortsatt stark på samtliga de geografiska marknader som Tibnor opererar på. Leveranstakten under kvartalet låg kvar på en hög nivå och leveranserna var sammantaget 7% högre än under de tre första kvartalen i fjol.

Försäljningen ökade med 8% jämfört med tredje kvartalet i fjol och uppgick till 2283 (2115) Mkr. Sammantaget för de tre första kvartalen uppgick försäljningen till 7826 (6525) Mkr.

Rörelseresultatet minskade med 21% till 159 (202) Mkr jämfört med tredje kvartalet i fjol, främst till följd av att prisändringarna på lagret för kvartalet uppgick till -4 Mkr mot +75 Mkr i fjol. Sammantaget för de tre första kvartalen uppgick rörelseresultatet till 717 (529) Mkr.

Händelser efter kvartalets slut

Efter kvartalets utgång har avtal tecknats om en refinansiering av 2210 MUSD av den bryggfinansiering som togs upp i samband med förvärvet av IPSCO. Refinansieringen kommer att leda till lägre räntekostnader.

Utsikter för resten av året

Det allmänna efterfrågeläget bedöms vara oförändrat under det fjärde kvartalet.

Priset på IPSCO:s viktigaste råvara, skrot, bedöms vara oförändrat.

Under fjärde kvartalet kommer stålverket i Regina att stå i 17 dagar för ett planerat underhållsstopp, vilket kommer att påverka rörelseresultat negativt med ca 150 Mkr.

De fasta kostnaderna kommer under fjärde kvartalet att påverkas negativt med ytterligare ca 70 Mkr till följd av pågående rationaliseringar och kompetensväxlingsprogram innebärande att totalt ca 400 personer bedöms lämna SSAB under 2007. Dessa åtgärder, som främst baseras på frivillighet, kommer att generera en årlig kostnadsbesparing på drygt 200 Mkr från och med 2008.

Redovisningsprinciper

Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34 och RR31. Redovisningsprinciperna är oförändrade från årsbokslutet 2006 och baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU. Under året införda redovisningsstandarder och tillämpningar har inte haft någon påverkan på koncernens resultat och ställning. Fördelningen av kostnader för sålda varor respektive försäljnings- och administrationskostnader har justerats under 2007. Föregående års siffror har justerats för att överensstämma med detta vilket innebar att kostnader för sålda varor minskat med 504 Mkr för helåret 2006, medan motsvarande ökning skett avseende försäljnings- och administrationskostnader.

Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RR 32:06.

Risker och osäkerheter

Förvärvet av IPSCO innebär att nettoskuldsättningsgraden har ökat kraftigt och att SSAB:s känslighet för nedgångar i resultatnivån därför har ökat.

Genom att investeringen i IPSCO till stor del skett genom lånefinansiering, kommer effekterna av ränteändringar att få en väsentlig betydelse på SSAB:s ställning och resultat.

I och med förvärvet av IPSCO kommer ca hälften av koncernens rörelseresultat från Nordamerika vilket gör att koncernens exponering i USD och CAD har ökat kraftigt.

Prisutvecklingen på skrot, som är en viktig råvara för IPSCO, kommer att få en större betydelse för SSAB:s resultatutveckling.

Prisutvecklingen på plåtprodukter, samt framöver även rör, kommer fortsatt att vara den viktigaste faktorn för SSAB:s resultatutveckling.

För ytterligare information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen 2006.

Stockholm den 29 oktober 2007

Olof Faxander VD och koncernchef

Granskningsrapport

Revisorerna granskar årligen rapporten för januari-juni. Denna kvartalsrapport har sålunda inte varit föremål för revisorernas granskning.

Bokslutskommuniké för 2007 publiceras den 6 februari 2008.

Produktion och leveranser - stålrörelsen

Kton 1/05 2/05 3/05 4/05 1/06 2/06 3/06 4/06 1/07 2/07 3/07
Råstålsproduktion
- Tunnplåt 589 573 563 514 563 554 487 602 580 581 539
- Grovplåt 469 483 338 437 461 437 291 341 456 449 316
- Totalt 1058 1056 901 951 1024 991 778 943 1036 1030 855
Plåtproduktion
- Tunnplåt 700 629 520 591 710 733 539 678 727 686 548
- Grovplåt 174 174 113 171 156 158 120 152 149 146 123
- Totalt 874 803 633 762 866 891 659 830 876 832 671
Plåtleveranser
- Tunnplåt 620 591 515 585 646 679 525 624 665 656 530
- Grovplåt 186 178 138 159 169 162 127 164 165 151 137
- Totalt 806 769 653 744 815 841 652 788 830 807 667
därav
- AHSS 1) 136 143 102 126 170 195 154 180 212 213 189
- Kylda stål 122 126 105 118 134 133 111 132 145 137 129
- Totalt spetsprodukter 258 269 207 244 304 328 265 312 357 350 318

1) Avancerad höghållfast tunnplåt

Förvärvet av IPSCO 1)

Redovisat Verkligt Verkligt värde
värde i värde redovisat i
Miljarder kronor IPSCO justering koncernen
Immateriella anläggningstillgångar 8,5 5,0 13,5
Materiella anläggningstillgångar 9,0 6,6 15,6
Övriga anläggningstillgångar 0,8 0,8
Omsättningstillgångar 10,4 1,0 11,4
Latent skatt och övriga avsättningar -3,6 -4,4 -8,0
Långfristiga skulder -5,2 -5,2
Kortfristiga skulder -3,9 -3,9
Identifierbara nettotillgångar 16,0 8,2 24,2
Goodwill 26,3
Erlagd köpeskilling 50,5

1) Uppställningen är ännu preliminär och bygger på antaganden i samband med förvärvet. En mer

genomgripande analys över de verkliga värdena pågår och beräknas kunna redovisas vid årsbokslutet. Den totala erlagda köpeskillingen uppgick till 7596 MUSD inklusive direkt hänförbara kostnader på 40 MUSD. I immateriella anläggningstillgångar ingår goodwill från IPSCO:s förvärv av NSG med 4,0 miljarder kronor.

Koncernens resultat

2007 2006 2007 2006 okt 06- 2006
Mkr kv 3 kv 3 kv 1-3 kv 1-3 sep-07 helår
Försäljning 13686 7020 31565 22738 39881 31054
Kostnad för sålda varor 1) -10622 -5539 -23250 -16899 -29438 -23087
Bruttoresultat 3064 1481 8315 5839 10443 7967
Försäljnings- och administrationskostnader 1) -779 -491 -2138 -1644 -2835 -2341
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 2) -1056 94 -1044 76 -931 189
Intressebolag, resultat före skatt 26 43 116 194 161 239
Rörelseresultat 1255 1127 5249 4465 6838 6054
Finansiella intäkter 133 16 192 68 220 96
Finansiella kostnader -891 -24 -933 -80 -951 -98
Resultat efter finansnetto 497 1119 4508 4453 6107 6052
Skatt -84 -289 -1215 -1284 -1642 -1711
Resultat efter skatt 413 830 3293 3169 4465 4341
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare
397 807 3216 3110 4359 4253
- minoritetsintressen 16 23 77 59 106 88
Nyckeltal
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) - - - - 23 36
Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) - - - - 25 29
Resultat per aktie (kr) 3) 1,34 2,85 11,17 10,63 15,21 14,66
Eget kapital per aktie (kr) 84,50 54,89 84,50 54,89 84,50 59,18
Soliditet inkl minoritet(%) 31 67 31 67 31 68
Nettoskuldsättningsgrad (%) 160 3 160 3 160 -1
Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) 296,9 283,2 287,8 292,5 286,7 290,2
Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) 4) 323,9 259,1 323,9 259,1 323,9 259,1
Medelantal anställda 5) - - - - 8899 8031

1) Principerna för fördelningen av kostnader för sålda varor respektive försäljnings- och

administrationskostnader har gjorts om. Föregående års siffror har justerats för att överensstämma med detta vilket innebar 115 Mkr för kv 3 och 383 Mkr för kvartal 1-3 2006 samt 504 Mkr för helåret 2006.

2) I posten ingår engångsavskrivningar på övervärden i varulager med -1010 Mkr.

3) Resultat per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen.

4) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.

5) Medelantal anställda redovisas enligt Bokföringsnämndens nya definition. Föregående års siffror har justerats för att överensstämma med detta. I medelantal anställda ingår IPSCO från och med förvärvet med 855. En rullande årssiffra för IPSCO skulle ge ett medeltal anställda på 4218 och för hela SSAB 12262.

Koncernens balansräkning

30 sep 30 sep 31 dec
Mkr 2007 2006 2006
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 40305 11 10
Materiella anläggningstillgångar 22596 7971 7962
Andelar i intressebolag 352 245 283
Finansiella anläggningstillgångar 308 15 15
Uppskjutna skattefordringar 507 83 70
Summa anläggningstillgångar 64068 8325 8340
Varulager 13486 6366 6951
Kundfordringar 8566 5086 4926
Aktuella skattefordringar 826 37 37
Övriga korta räntebärande fordringar 0 0 495
Övriga kortfristiga fordringar 1595 750 673
Likvida medel 1056 1004 1373
Summa omsättningstillgångar 25529 13243 14455
Summa tillgångar 89597 21568 22795
Eget kapital och skulder
Eget kapital för aktieägarna i bolaget 27373 14225 15335
Minoritetsandelar 207 188 216
Summa eget kapital 27580 14413 15551
Uppskjutna skatteskulder 8379 1353 1302
Övriga långfristiga avsättningar 443 153 154
Långfristiga räntebärande skulder 31518 1100 850
Summa långfristiga skulder 40340 2606 2306
Kortfristiga räntebärande skulder 13952 70 306
Aktuella skatteskulder 159 240 448
Leverantörsskulder 4614 2321 2362
Övriga kortfristiga skulder 2952 1918 1822
Summa kortfristiga skulder 21677 4549 4938
Summa eget kapital och skulder 89597 21568 22795

Koncernens förändringar i eget kapital

Mkr Övriga Totalt
Aktie tillskjutna Omräkn.- Balanserat Mino eget
kapital medel reserv resultat Summa ritet kapital
Eget kapital 31 december 2005 2273 560 30 11321 14184 180 14364
Förändringar 1/1-30/9 2006
Omräkningsdifferens -46 -46 0 -46
Periodens resultat 3110 3110 59 3169
Inlösen av aktier -114 -2091 -2205 -2205
Fondemission 121 -7 -114 0 0
Utdelning -818 -818 -51 -869
Eget kapital 30 sep 2006 2280 553 -16 11408 14225 188 14413
Förändringar 1/10-31/12 2006
Omräkningsdifferens -33 -33 -1 -34
Periodens resultat 1143 1143 29 1172
Utdelning 0 0
Eget kapital 31 dec 2006 2280 553 -49 12551 15335 216 15551
Förändringar 1/1-30/9 2007
Omräkningsdifferens 46 46 1 47
Periodens resultat 3216 3216 77 3293
Nyemission 1) 571 9371 0 9942 9942
Utdelning -1166 -1166 -87 -1253
Eget kapital 30 sep 2007 2851 9924 -3 14601 27373 207 27580

1) Nyemission under augusti 2007 gav 64,8 miljoner nya aktier och ökade aktiekapitalet med 571 Mkr. Överkurs i emissionen ökade, efter avdrag för emissionskostnader på 100 Mkr, övriga tillskjutna medel med 9371Mkr. Efter nyemissionen uppgår därefter antalet aktier till 323 934 775 med ett kvotvärde på 8,80 kr.

Kassaflöde

2007 2006 2007 2006 okt 06- 2006
Mkr kv 3 kv 3 kv 1-3 kv 1-3 sep 07 helår
Resultat från löpande verksamhet 158 892 3262 3554 4808 5100
Förändring av rörelsekapital 781 238 -255 112 -632 -265
Kassaflöde från löpande verksamhet 939 1130 3007 3666 4176 4835
Investeringsverksamhet -51204 -360 -52372 -999 -52630 -1257
Avyttrad verksamhet 1) 0 248 0 248 0 248
Kassaflöde från investeringsverksamhet -51204 -112 -52372 -751 -52630 -1009
Utdelning/inlösen till aktieägarna 0 0 -1166 -3023 -1166 -3023
Nyemission 9941 0 9941 0 9941 0
Övrig finansieringsverksamhet 39767 -546 40273 227 39732 -314
Kassaflöde från finansieringsverksamhet 49708 -546 49048 -2796 48507 -3337
Förändring av likvida medel -557 472 -317 119 53 489

1) Avyttrad verksamhet avser för 2006 köpeskillingen för Cogent.

Divisionernas / dotterbolagens försäljning, resultat och räntabilitet på sysselsatt kapital

Försäljning Rörelseresultat Räntabilitet på
sysselsatt kapital
(%) 4)
2007 2006 2007 2006 okt 06- 2006
Mkr kv 1-3 kv 1-3 kv 1-3 kv 1-3 sep-07 helår
Affärsområden:
Tunnplåt 12708 11281 2584 2090 40 34
Grovplåt 8194 7438 1877 1713 38 40
IPSCO 1) 5838 - 880 - 9 (22) -
Tibnor 7826 6525 717 529 53 50
Övriga dotterbolag 2) 2117 1802 149 127 - -
Moderbolaget - - -66 -83 - -
Intressebolag - - 106 101 - -
Avskrivning IPSCO:s övervärde lager 3) - - -1010 - - -
Övriga koncernjusteringar -5118 -4308 12 -12 - -
Summa 31565 22738 5249 4465 23 36

1) IPSCO:s rörelseresultat har belastats med 233 Mkr i avskrivningar på preliminärt fördelade övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar.

2) I övriga dotterbolag ingår även Plannja.

3) Övervärdet på IPSCO:s varulager vid förvärvet uppgick till 1010 Mkr och har i sin helhet upplösts och belastat resultatet under det tredje kvartalet.

4) Räntabiliteten för IPSCO har räknats genom att omvandla utfallet för det reducerade kvartalet till en årssiffra och jämföra den med sysselsatt kapital i september 2007. Inom parantes anges räntabiliteten för IPSCO utan övervärden från förvärvet. Räntabiliteten i övrigt räknas på ett resultat för de senaste tolv månaderna i relation till det genomsnittliga sysselsatta kapitalet för de senaste tolv månaderna.

Resultat per kvartal för kvarvarande verksamhet

Mkr 1/05 2/05 3/05 4/05 1/06 2/06 3/06 4/06 1/07 2/07 3/07
Försäljning 7060 7444 6294 7006 7622 8096 7020 8316 8780 9099 13686
Rörelsens kostnader -5047 -5505 -5131 -5530 -5895 -6169 -5697 -6515 -6420 -7043 -11766
Avskrivningar -237 -236 -239 -239 -232 -235 -239 -257 -253 -259 -691
Intressebolag 28 62 24 -19 62 89 43 45 38 52 26
Finansnetto -12 -17 -15 -20 1 -5 -8 10 2 15 -758
Resultat efter finansnetto 1792 1748 933 1198 1558 1776 1119 1599 2147 1864 497

Rörelseresultat per kvartal och division/dotterbolag

Mkr 1/05 2/05 3/05 4/05 1/06 2/06 3/06 4/06 1/07 2/07 3/07
Tunnplåt 1196 1006 485 488 662 877 551 766 1023 879 682
Grovplåt 478 578 294 644 752 658 303 521 783 594 500
IPSCO 880
Tibnor 165 137 69 55 141 186 202 247 267 291 159
Avskr. övervärde lager -1010
Övrigt inkl moderbolag -35 44 100 31 2 60 71 55 72 85 44
Rörelseresultat 1804 1765 948 1218 1557 1781 1127 1589 2145 1849 1255

Moderbolagets resultat

2007 2006 2007 2006 okt 06- 2006
Mkr kv 3 kv 3 kv 1-3 kv 1-3 sep 07 helår
Bruttoresultat 0 0 0 0 0 0
Administrationskostnader -40 -21 -105 -85 -131 -111
Övriga rörelseintäkter 1 1 39 2 39 2
Rörelseresultat -39 -20 -66 -83 -92 -109
Utdelning från dotterbolag 10 7 506 3195 3976 6665
Finansnetto -123 31 -24 117 12 153
Resultat efter finansnetto -152 18 416 3229 3896 6709
Skatt 61 -2 41 -3 47 3
Resultat efter skatt -91 16 457 3226 3943 6712

Moderbolagets balansräkning

30 sep 30 sep 31 dec
Mkr 2007 2006 2006
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 1 1 1
Finansiella anläggningstillgångar 45193 2307 2307
Uppskjutna skattefordringar 1 1 1
Summa anläggningstillgångar 45195 2309 2309
Fordringar på dotterbolag 8563 5826 8854
Aktuella skattefordringar 45 0 -
Övriga korta räntebärande fordringar - - 495
Övriga kortfristiga fordringar 84 73 181
Likvida medel 945 661 974
Summa omsättningstillgångar 9637 6560 10504
Summa tillgångar 54832 8869 12813
Eget kapital och skulder
Aktiekapital 2851 2280 2280
Reservfond 902 902 902
Balanserad vinst 15032 451 458
Årets resultat 457 3226 6712
Summa eget kapital 19242 6859 10352
Avsättningar för pensioner 6 5 6
Skulder till dotterbolag 1 1 1
Långfristiga räntebärande skulder 20350 1048 800
Summa långfristiga skulder och avsättningar 20357 1054 807
Skulder till dotterbolag 1355 742 1216
Kortfristiga räntebärande skulder 13359 51 275
Aktuella skatteskulder 3 4 1
Leverantörsskulder 9 3 4
Övriga kortfristiga skulder 507 156 158
Summa kortfristiga skulder 15233 956 1654
Summa eget kapital och skulder 54832 8869 12813

Moderbolaget redovisar under de tre första kvartalen ett resultat efter skatt på 457 Mkr varav 506 Mkr utgjorde utdelning från dotterbolag. I finansnettot för tredje kvartalet ingår engångskostnader vid upptagandet av finansieringen av IPSCO med 245 Mkr

Likvida medel uppgick till 945 Mkr.

Under april utbetalades utdelning till bolagets aktieägare med 1166 Mkr (4,50 kr/aktie).

Den 18 juli förvärvades IPSCO vilket innebar att moderbolaget per 30 september hade 42886 Mkr i aktier och fordringar på de holdingbolag som gjorde förvärvet.