AI assistant
SSAB — Earnings Release 2020
Jan 29, 2021
2975_10-k_2021-01-29_c1686d22-0f2c-4ada-998a-32208f4d5292.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2020
Högre leveranser och bättre kapacitetsutnyttjande förbättrade resultatet i Q4
29 januari, 2021
Bokslutskommuniké 2020
Fjärde kvartalet:
- Intäkterna uppgick till 16 988 (16 973) Mkr
- Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 1 439 (-127) Mkr
- Rörelseresultatet uppgick till 557 (-1 131) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till 0,33 (-1,21) kronor
- Styrelsen föreslår att ingen utdelning ska utgå för 2020
Nyckeltal
| 2020 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Intäkter | 16 988 | 16 973 | 14 481 | 65 396 | 76 485 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA1) | 1 439 | -127 | -66 | 3 364 | 6 375 |
| Rörelseresultat1) | 557 | -1 131 | -973 | -325 | 2 159 |
| Resultat efter finansnetto1) | 418 | -1 245 | -1 075 | -802 | 1 770 |
| Resultat efter skatt1) | 346 | -1 204 | -734 | -490 | 1 279 |
| Resultat per aktie (kr) | 0,33 | -1,21 | -0,72 | -0,50 | 1,04 |
| Operativt kassaflöde | 2 930 | 1 321 | 313 | 3 460 | 5 194 |
| Nettoskuld | 10 278 | 11 696 | 12 926 | 10 278 | 11 696 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 19 | 19 | 22 | 19 | 19 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster. Dessa uppgick till -47 Mkr för kv 4 2019 och -197 Mkr för helår 2019. För specifikation, se sidan 29.
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)
Koncernchefens kommentar
Helåret 2020 präglades av en svag marknad till följd av Covid-19 och rörelseresultatet minskade till -325 (2 159) Mkr. Marknaden återhämtade sig under hösten och SSABs leveranser och kapacitetsutnyttjande förbättrades, vilket lyfte rörelseresultatet för det fjärde kvartalet 2020 till 557 (-1 131) Mkr. Kvartalets operativa kassaflöde var starkt och uppgick till 2 930 (1 321) Mkr. Nettoskulden minskade till SEK 10,3 (11,7) Mdkr och SSAB har en stark finansiell ställning.
Alla tre ståldivisioner ökade rörelseresultatet beroende på bättre kapacitetsutnyttjande och högre leveranser. SSAB Special Steels ökade till 491 (-126) Mkr jämfört med det fjärde kvartalet 2019. SSAB Europes resultat steg till 83 (-609) Mkr och SSAB Americas resultat steg till 45 (-222) Mkr.
Hälsa och säkerhet har högsta prioritet och våra insatser gav god effekt under 2020. Olycksfallsfrekvensen (LTIF) sjönk till 3,7 (4,2). Vi har vidtagit flertalet åtgärder för att begränsa smittspridningen av Covid-19 och produktion och underhåll har genomförts utan större påverkan. Den största påverkan på SSAB från Covid-19 under 2020 kom från svagare stålmarknader och vi har därför beslutat att flytta fram tidpunkten för uppfyllandet av våra strategiska mål från 2022 till 2023. Vi vidtog en rad kostnadsbesparingar för att motverka effekterna från svag efterfrågan och totalt minskade de fasta kostnaderna med över 1,6 Mdkr jämfört med helåret 2019. Marknadsläget har förbättrats och vi förväntar oss en god aktivitet under det första kvartalet 2021. De tillfälliga permitteringarna och korttidsarbetet upphörde vid årsskiftet.
SSABs främsta målsättning är att bli fossilfritt senast 2045 och vi fortsätter arbetet med att bli först med fossilfritt stål på marknaden under 2026. Under 2020 invigdes den världsunika pilotanläggningen för HYBRIT och beslut fattades att tidigarelägga starten med tre år för demonstrationsanläggningen. SSABs klimatmål godkändes av organisationen Science Based Targets under det fjärde kvartalet.
SSAB meddelade under fjärde kvartalet 2020 att diskussioner inletts med Tata Steel kring ett möjligt förvärv av stålverket i IJmuiden. Efter att analysen och diskussionerna har fördjupats står det klart att möjligheterna att integrera IJmuiden inom ramen för SSAB:s strategier är begränsade. SSAB har noggrant utvärderat Tata Steel IJmuiden och dragit slutsatsen att vi av tekniska skäl har svårt att genomföra ett förvärv. Vi kan inte skapa tillräcklig trygghet i att vår industriella plan går att genomföra med föredragna tekniska lösningar och så snabbt som vi önskar. Detta medför också att vi inte kan anpassa Tata Steel IJmuiden till vår hållbarhetsstrategi på önskvärt sätt. Vidare motiverar inte de synergier som vi såg i en affär fullt ut kostnaderna för vår önskade omställning och affären motsvarar då inte våra finansiella förväntningar. Samtalen med Tata har därför avslutats.
Utsikter för första kvartalet 2021
Efterfrågan på stål under första kvartalet 2021 bedöms vara god, drivet av både underliggande efterfrågan och av kundernas lageruppbyggnad. Det finns dock fortfarande osäkerhet kring hur utvecklingen av Covid-19 kommer att påverka efterfrågan. Den globala efterfrågan för höghållfasta stål bedöms vara god under det första kvartalet.
För SSAB Special Steels bedöms leveranserna öka under det första kvartalet 2021, jämfört med det fjärde kvartalet 2020, medan leveranserna för SSAB Europe också förväntas öka, men i något mindre utsträckning. Leveranserna för SSAB Americas bedöms fortsätta på en god nivå under första kvartalet 2021. De väntas dock bli något lägre jämfört med det fjärde kvartalet 2020, främst beroende på låga ingående ämneslager i första kvartalet 2021.
De realiserade priserna för SSAB Americas och för SSAB Europe förväntas i genomsnitt öka betydligt jämfört med fjärde kvartalet 2020. För SSAB Special Steels förväntas priserna öka i det första kvartalet 2021, jämfört med fjärde kvartalet 2020. Samtidigt kommer kostnaderna för råmaterial vara högre i första kvartalet 2021, jämfört med fjärde kvartalet 2020.
Större planerade underhållsstopp 2021
Totalt väntas koncernens underhållskostnader uppgå till 1 200 Mkr under helåret 2021, vilket kan jämföras med 805 Mkr för 2020. Ökningen kan delvis förklaras av att kostnaderna för 2020 blev lägre än normalt, beroende på att underhållet i större utsträckning kunde utföras med egna resurser på grund av en lägre produktionsnivå. Vidare genomförs SSAB Americas underhåll vid anläggningen i Mobile under 2021. Detta är mer omfattande jämfört med underhållet i Montpelier som genomfördes ifjol, bland annat beroende på Mobiles härdningslinjer (Q&T). Tabellen nedan visar de större planerade underhållsstoppen för 2021 samt kostnaden för genomförda underhållsstopp under 2020 och 2019. Siffrorna avser summan av den direkta underhållskostnaden och kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption), men utebliven marginal inkluderas inte.
| 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 2 | kv 3 | kv 4 | helår | helår | helår |
| SSAB Special Steels | - | - | 320 | - | 320 | 250 | 300 |
| SSAB Europe | - | - | 300 | 145 | 445 | 335 | 420 |
| SSAB Americas | - | - | - | 435 | 435 | 220 | 415 |
| Totalt | - | - | 620 | 580 | 1 200 | 805 | 1 135 |
Marknaden
Enligt World Steel Association uppgick den globala råstålsproduktionen under 2020 till 1 829 (1 846) miljoner ton, en minskning med 0,9 % jämfört med 2019. Stålproduktionen i Kina ökade med drygt 5 %. I Nordamerika minskade produktionen med 16 %, medan nedgången i EU28 var 12 %.
I Nordamerika steg efterfrågan för grovplåt under fjärde kvartalet. Lagernivåerna hos flera kundsegment var låga, bland annat hos distributörer, och en del av efterfrågan var relaterad till lageruppbyggnad. Även vid slutet av kvartalet bedöms lagernivåerna hos distributörer vara på en låg nivå.
I Europa återhämtade sig marknaden under det fjärde kvartalet. Trots den tilltagande smittspridningen av Covid-19 ökade produktionen i flertalet kundsegment, vilket påverkade efterfrågan positivt. Importen till Europa var på en relativt låg nivå under kvartalet, medan de flesta europeiska stålverken återstartade produktion som tidigare under året varit nedstängd.
Den globala efterfrågan för höghållfasta stål återhämtade sig under kvartalet, framförallt på den europeiska och nordamerikanska marknaden. I vissa andra regioner, t.ex. Kina och Latinamerika har efterfrågan varit på en god nivå under större delen av året.
I Nordamerika ökade marknadspriserna på grovplåt under det fjärde kvartalet, framförallt mot slutet av kvartalet. I Europa steg marknadspriserna under fjärde kvartalet kraftigt för tunnplåt, och även priserna för grovplåt ökade. Även i Kina steg priserna för tunnplåt och grovplåt under det fjärde kvartalet.
SSAB-koncernen – helåret i sammandrag
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna för helåret 2020 uppgick till 65 396 (76 485) Mkr, en nedgång med 11 088 Mkr eller 15 % jämfört med 2019. Rörelseresultatet uppgick till -325 (2 159) Mkr, en nedgång med 2 484 Mkr jämfört med helåret 2019. Försämringen var framförallt hänförlig till SSAB Americas, men resultatet försämrades även för SSAB Europe.
Intäkter och rörelseresultat per rörelsesegment
| Intäkter | Rörelseresultat1) | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |||
| Mkr | helår | helår | Förändring | helår | helår | Förändring |
| SSAB Special Steels | 16 143 | 18 495 | -2 352 | 1 506 | 1 454 | 52 |
| SSAB Europe | 27 954 | 31 730 | -3 777 | -1 113 | -677 | -436 |
| SSAB Americas | 13 266 | 17 460 | -4 194 | -293 | 2 128 | -2 421 |
| Tibnor | 8 241 | 9 149 | -908 | 96 | 30 | 65 |
| Ruukki Construction | 5 516 | 6 510 | -994 | 314 | 283 | 32 |
| Övrigt | - | - | - | -489 | -233 | -256 |
| Avskrivning övervärden | - | - | - | -346 | -827 | 480 |
| Koncernjusteringar | -5 722 | -6 859 | 1 137 | - | - | - |
| Summa | 65 396 | 76 485 | -11 088 | -325 | 2 159 | -2 484 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster. Dessa uppgick till -197 Mkr för helår 2019. För specifikation, se sidan 29.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till moderbolagets aktieägare) för helåret 2020 uppgick till -510 (1 075) Mkr eller -0,50 (1,04) kronor per aktie. Skatten uppgick till 312 (-479) Mkr. Den positiva skatten var hänförlig till det negativa resultatet.
Kassaflöde, finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för helåret 2020 uppgick till 3 460 (5 194) Mkr. Jämfört med 2019 påverkades kassaflödet främst av ett lägre rörelseresultat. Nettokassaflödet uppgick till 2 180 (-289) Mkr. Helåret 2019 påverkades bland annat av Tibnors förvärv av Saniståls danska distributionsverksamhet och utdelning till aktieägarna. Nettoskulden uppgick per den 31 december 2020 till 10 278 (11 696) Mkr.
Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 december till 4,7 (7,1) år med en genomsnittlig räntebindningstid på 0,9 (1,1) år.
Likvida medel uppgick till 7 051 (3 597) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 14 471 (6 727) Mkr, vilket sammantaget motsvarar 33 (14) % av rullande 12 månaders intäkter.
Större underhållsstopp
Under det fjärde kvartalet 2020 genomfördes ett underhållsstopp vid SSAB Europe. Tabellen nedan visar samtliga större genomförda underhållsstopp under 2020 och 2019. Siffrorna avser summan av den direkta underhållskostnaden och kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption), dock inkluderas inte utebliven marginal.
Större underhållsstopp
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | kv 2 | kv 2 | kv 3 | kv 3 | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| SSAB Special Steels | - | - | - | - | 250 | - | - | 300 | 250 | 300 |
| SSAB Europe | - | - | - | - | 250 | 285 | 85 | 135 | 335 | 420 |
| SSAB Americas | - | - | 50 | - | 170 | - | - | 415 | 220 | 415 |
| Totalt | - | - | 50 | - | 670 | 285 | 85 | 850 | 805 | 1 135 |
Tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
Koncernens tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod allokeras till koncernens kassagenererande enheter enligt nedan:
Tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod per kassagenererande enhet
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Mkr | 31 dec | 31 dec |
| SSAB North America (i Division SSAB Americas) | 22 325 | 25 388 |
| SSAB Special Steels | 2 813 | 3 046 |
| SSAB Europe | 2 085 | 2 171 |
| Tibnor | 512 | 533 |
| Ruukki Construction | 140 | 140 |
| Summa goodwill | 27 872 | 31 279 |
| Ruukki Construction (varumärket Rautaruukki) | 397 | 467 |
| Summa tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod1) | 28 269 | 31 746 |
1) Värdeförändringar från föregående år beror främst på valutaeffekter samt att förvärvsanalysen av förvärvet av Abraservice slutfördes under 2020.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill sker årligen i slutet av fjärde kvartalet, samt vid eventuell indikation på värdenedgång. Nedskrivningstestet resulterade inte i något nedskrivningsbehov.
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt för helåret 2020 uppgick till 2 % och räntabilitet på eget kapital efter skatt uppgick till -1 %. För helåret 2019 var motsvarande siffror 3 % respektive 2 %.
Eget kapital
Med ett resultat på -510 (1 075) Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på -5 817 (1 365) Mkr uppgick det egna kapitalet för moderbolagets aktieägare till 53 987 (60 314) Mkr, vilket motsvarade 52,42 (58,57) kronor per aktie.
SSAB-koncernen – fjärde kvartalet 2020
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna under fjärde kvartalet 2020 uppgick till 16 988 (16 973) Mkr, vilket var i princip oförändrat jämfört med fjärde kvartalet 2019. Jämfört med tredje kvartalet 2020 steg intäkterna med 17 %.
Rörelseresultatet uppgick till 557 (-1 131) Mkr, en ökning med 1 688 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2019. Förbättringen var främst relaterad till SSAB Europe och SSAB Special Steels. Jämfört med tredje kvartalet 2020 ökade resultatet med 1 530 Mkr.
Intäkter och rörelseresultat per rörelsesegment
| Intäkter | Rörelseresultat1) | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |||
| Mkr | kv 4 | kv 4 | Förändring | kv 4 | kv 4 | Förändring |
| SSAB Special Steels | 4 055 | 3 973 | 82 | 491 | -126 | 617 |
| SSAB Europe | 7 472 | 6 702 | 770 | 83 | -609 | 692 |
| SSAB Americas | 3 454 | 3 588 | -134 | 45 | -222 | 268 |
| Tibnor | 2 031 | 2 172 | -141 | 48 | -39 | 87 |
| Ruukki Construction | 1 206 | 1 752 | -546 | 72 | 67 | 5 |
| Övrigt | - | - | - | -100 | -97 | -3 |
| Avskrivning övervärden | - | - | - | -83 | -105 | 22 |
| Koncernjusteringar | -1 231 | -1 215 | -16 | - | - | - |
| Summa | 16 988 | 16 973 | 15 | 557 | -1 131 | 1 688 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster. Dessa uppgick till -47 Mkr för kv 4 2019. För specifikation se, se sidan 29.
Analys av total förändring i intäkter och rörelseresultat*)
| Intäkter | Rörelseresultat | ||
|---|---|---|---|
| Förändring | Förändring | ||
| jmf med | jmf med | ||
| kv 4, 2019 | kv 4, 2019 | ||
| % | Mkr | ||
| Volymer | 20 | Pris och produktmix | -1 110 |
| Pris | -6 | Volymer | 600 |
| Produktmix | -1 | Rörliga kostnader | 1 510 |
| Valutaeffekter | -10 | Fasta kostnader | 210 |
| Övrig försäljning | -3 | Valutaeffekter | -80 |
| Kapacitetsutnyttjande | 820 | ||
| Övrigt | -262 | ||
| Summa | 0 | 1 688 |
*) Beräknad förändring, siffrorna i tabellen är avrundade.
Råvaror
SSAB köper järnmalm från LKAB, Sverige och från Severstal, Ryssland och priserna varierar i relation till marknadsindex. SSAB köper kokskol från Australien, USA och Kanada, normalt med årliga leveranskontrakt och månatliga priser. Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot på spotmarknaden som råvara för sin tillverkning. Uppgången i inköpspriserna för järnmalm under fjärde kvartalet, kommer att påverka SSABs resultat från och med första kvartalet 2021.
Förändring i SSABs genomsnittliga inköpspriser, fjärde kvartalet 2020
| jmf med 2019 kv 4 | jmf med 2020 kv 3 | |||
|---|---|---|---|---|
| %-förändring | USD | Kronor | USD | Kronor |
| Järnmalm | 31% | 17% | 9% | 6% |
| Kokskol | -31% | -38% | 1% | -2% |
| Skrot | 33% | 19% | 14% | 11% |
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen för fjärde kvartalet 2020 var 33 % högre, jämfört med fjärde kvartalet 2019 och 42 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020.
Plåtproduktionen för fjärde kvartalet 2020 var 33 % högre jämfört med motsvarande kvartal 2019 och 37 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020.
Produktionssiffrorna för tredje kvartalet 2020 och fjärde kvartalet 2019 påverkades negativt av planerat underhåll samt anpassning till en lägre efterfrågan.
SSABs plåtleveranser under fjärde kvartalet 2020 uppgick till 1 779 (1 479) kton, en uppgång med 20 % jämfört med fjärde kvartalet 2019. Leveranserna var 21 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020.
Produktion och leveranser
| 2020 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Råstålsproduktion | 2 156 | 1 621 | 1 519 | 7 535 | 7 623 |
| Plåtproduktion | 1 970 | 1 484 | 1 438 | 6 937 | 6 994 |
| Plåtleveranser | 1 779 | 1 479 | 1 472 | 6 459 | 6 560 |
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till moderbolagets aktieägare) för fjärde kvartalet 2020 uppgick till 334 (-1 242) Mkr eller 0,33 (-1,21) kronor per aktie. Skatten uppgick till -73 (51) Mkr.
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet för fjärde kvartalet 2020 uppgick till 2 930 (1 321) Mkr. Jämfört med fjärde kvartalet 2019 påverkades kassaflödet positivt av ett högre rörelseresultat.
Nettokassaflödet uppgick till 2 856 (387) Mkr. Nettoskulden uppgick per den 31 december 2020 till 10 278 (11 696) Mkr.
Investeringar
Totala investeringar, inklusive förvärv och avyttringar av verksamhet, uppgick till 717 (1 452) Mkr under fjärde kvartalet 2020. Under fjärde kvartalet 2019 förvärvades Abraservice. Strategiska investeringar uppgick till 115 (456) Mkr. SSAB beslutade under första delen av 2020 att senarelägga en del av de strategiska investeringar som hade planerats, i huvudsak investeringen i Mobile för att öka kapaciteten av höghållfasta stål (Q&T) och uppstarten av investeringen i Oxelösund för konvertering till ljusbågsugn. Underhållsinvesteringarna genomfördes som planerat. Summan av underhållsinvesteringar och strategiska investeringar uppgick till 2 204 (2 910) Mkr under helåret 2020. Bedömningen är att motsvarande siffra kommer att uppgå till mellan 3,0 och 3,5 Mdkr under helåret 2021, då bland annat de strategiska investeringarna i Mobile och Oxelösund kommer att återstartas. Målsättningen att leverera fossilfritt stål under 2026 kvarstår.
Operativt kassaflöde och nettoskuld
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 1 439 | -174 | 3 364 | 6 177 |
| Förändring rörelsekapital | 2 036 | 2 187 | 1 570 | 896 |
| Underhållsinvesteringar | -606 | -666 | -1 622 | -1 875 |
| Övrigt | 61 | -25 | 147 | -4 |
| Operativt kassaflöde | 2 930 | 1 321 | 3 460 | 5 194 |
| Finansiella poster | -84 | -50 | -545 | -432 |
| Skatter | 122 | -97 | -56 | -1 315 |
| Rörelsens kassaflöde | 2 967 | 1 175 | 2 859 | 3 447 |
| Strategiska investeringar i anläggningar | -115 | -456 | -582 | -1 035 |
| Förvärv rörelser och andelar | -35 | -448 | -231 | -1 221 |
| Avyttringar rörelser och andelar | 39 | 118 | 143 | 118 |
| Kassaflöde före utdelning | 2 856 | 389 | 2 189 | 1 309 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | - | -1 545 |
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -1 | -1 | -9 | -7 |
| Förvärv andelar av innehav utan bestämmande inflytande | - | -1 | - | -46 |
| Nettokassaflöde | 2 856 | 387 | 2 180 | -289 |
| Nettoskuld vid periodens början | -12 926 | -11 424 | -11 696 | -8 582 |
| Justering nettokassaflödet, IFRS 16 | - | - | - | -1 945 |
| Nettokassaflöde | 2 856 | 387 | 2 180 | -289 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital1) | 600 | 320 | 778 | -287 |
| Övrigt2) | -808 | -980 | -1 540 | -593 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -10 278 | -11 696 | -10 278 | -11 696 |
1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta. 2019 inkluderar förvärvad nettoskuld.
Rörelsesegmenten – fjärde kvartalet 2020
Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärven av IPSCO och Rautaruukki, samt exklusive jämförelsestörande poster. Ytterligare information om rörelsesegmenten finns på sidan 23.
SSAB Special Steels
Fjärde kvartalet i korthet
- Rörelseresultatet ökade till 491 (-126) Mkr, bättre kapacitetsutnyttjande bidrog positivt
- Leveranserna steg med 19 % till 297 (249) kton
Nyckeltal
| 2020 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Intäkter | 4 055 | 3 973 | 3 569 | 16 143 | 18 495 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 644 | 28 | 228 | 2 126 | 2 081 |
| Rörelseresultat | 491 | -126 | 73 | 1 506 | 1 454 |
| Operativt kassaflöde | 703 | -591 | 640 | 2 179 | 668 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 824 | 2 886 | 2 810 | 2 824 | 2 886 |
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna var 2 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2019 och uppgick till 4 055 (3 973) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 19 procentenheter medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 12 procentenheter. Övriga intäkter hade en negativ effekt på 3 procentenheter och lägre priser samt en sämre produktmix påverkade med 1 procentenhet vardera.
Jämfört med tredje kvartalet 2020 ökade intäkterna med 14 %. Högre volymer påverkade positivt med 15 procentenheter och övriga intäkter med 2 procentenheter. Negativa valutaeffekter stod för 2 procentenheter och en sämre produktmix för 1 procentenhet.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2020 uppgick till 491 (-126) Mkr, vilket var 617 Mkr högre jämfört med fjärdekvartalet 2019. Bättre kapacitetsutnyttjande och högre volymer påverkade positivt. Fjärde kvartalet 2019 belastades av kostnader för planerat underhåll och anpassning av produktionen till lägre efterfrågan. Lägre kostnader för råmaterial påverkade positivt, vilket motverkades av lägre priser.
Jämfört med tredje kvartalet 2020 var resultatet 418 Mkr högre. Bättre kapacitetsutnyttjande och högre volymer påverkade positivt, vilket delvis motverkades av säsongsmässigt högre fasta kostnader. Föregående kvartal belastades av kostnader för planerat underhåll.
Marknadsutveckling
Efterfrågan återhämtade sig under fjärde kvartalet, framförallt i Europa efter tredje kvartalet som präglades av låg aktivitet. Bland annat så förbättrades efterfrågan, från en låg nivå, för stora maskintillverkare (OEMs) inom kundsegmentet Construction Machinery. Även Heavy Transport fortsatte att förbättras under kvartalet medan Material Handling, som inkluderar gruvrelaterad utrustning var på en fortsatt god nivå.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen fördubblades jämfört med fjärde kvartalet 2019 och den trefaldigades jämfört med tredje kvartalet 2020.
Plåtproduktionen under fjärde kvartalet 2020 ökade med 41 % jämfört med motsvarande period 2019. Jämfört med tredje kvartalet 2020 ökade plåtproduktionen med 95 %.
Produktionssiffrorna under tredje kvartalet 2020 och fjärde kvartalet 2019 präglades av planerat underhåll och anpassning till en lägre efterfrågan.
De externa leveranserna av plåt under fjärde kvartalet 2020 var 19 % högre jämfört med motsvarande kvartal 2019 och 15 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020.
Produktion och leveranser
| 2020 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Råstålsproduktion | 309 | 142 | 102 | 1 000 | 1 225 |
| Plåtproduktion | 117 | 83 | 60 | 484 | 493 |
| Plåtleveranser | 297 | 249 | 259 | 1 127 | 1 224 |
Siffrorna för plåtleveranser inkluderar höghållfasta stål som producerats vid SSAB Europes och SSAB Americas stålverk men som säljs av SSAB Special Steels.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 703 (-591) Mkr. Förbättringen jämfört med motsvarande period 2019 förklaras främst av ett högre resultat samt frigörande av rörelsekapital.
Investeringarna under fjärde kvartalet uppgick till 209 (207) Mkr varav 42 (27) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Europe
Fjärde kvartalet i korthet
- Rörelseresultatet steg till 83 (-609) Mkr, främst beroende på bättre kapacitetsutnyttjande
- Leveranserna ökade med 21 % till 913 (752) kton
Nyckeltal
| 2020 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Intäkter | 7 472 | 6 702 | 6 153 | 27 954 | 31 730 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 496 | -194 | -221 | 554 | 945 |
| Rörelseresultat1) | 83 | -609 | -631 | -1 113 | -677 |
| Operativt kassaflöde | 1 419 | 666 | -242 | 702 | 182 |
| Antal anställda vid periodens slut | 6 701 | 6 853 | 6 768 | 6 701 | 6 853 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.
Avskrivningarna på övervärden under fjärde kvartalet uppgick till 60 (62) Mkr.
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna ökade med 11 % jämfört med fjärde kvartalet 2019 och uppgick till 7 472 (6 702) Mkr. Högre volymer stod för en positiv effekt på 21 procentenheter och övrig försäljning svarade för en positiv effekt om 1 procentenhet. Lägre priser påverkade negativt med 6 procentenheter och negativa valutaeffekter för 5 procentenheter.
Jämfört med tredje kvartalet 2020 ökade intäkterna med 21 %. Högre volymer hade en positiv effekt om 22 procentenheter och övriga intäkter för 4 procentenheter. Lägre priser påverkade negativt med 3 procentenheter och negativa valutaeffekter och produktmix minskade intäkterna med 1 procentenhet vardera.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet ökade till 83 (-609) Mkr, en uppgång med 692 Mkr jämfört med motsvarande kvartal 2019. Bättre kapacitetsutnyttjande och högre volymer lyfte resultatet. Fjärde kvartalet 2019 belastades av underabsorption då produktionen av råstål och plåt anpassades till en lägre efterfrågan. Lägre stålpriser påverkade fjärde kvartalet 2020 negativt, vilket delvis kompenserades av lägre rörliga kostnader för råmaterial.
Jämfört med tredje kvartalet 2020 ökade resultatet med 714 Mkr. Bättre kapacitetsutnyttjande och högre volymer lyfte resultatet. En av masugnarna i Raahe stängdes i mitten av april för anpassning till en lägre efterfrågan och den
startades i mitten av september och därmed var båda masugnarna i drift under fjärde kvartalet. Säsongsmässigt högre fasta kostnader påverkade negativt, medan lägre kostnader för planerat underhåll hade en positiv effekt.
Marknadsutveckling
Marknaden förbättrades kontinuerligt under fjärde kvartalet och bland annat skedde en återuppbyggnad av lager i flera kundsegment. Leveranserna till kundsegmenten Heavy Transport och Steel Service Centers förbättrades jämfört med tredje kvartalet 2020 till mer normala nivåer. Även Automotive hade ett förhållandevis starkt kvartal för höghållfasta produkter. Den underliggande trenden inom kundsegmentet Construction var stabil, men med en säsongsmässig försvagning jämfört med föregående kvartal.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen under fjärde kvartalet 2020 var 30 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2019 och 44 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020.
Plåtproduktionen var 39 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2019 medan den var 41 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020.
Produktionssiffrorna för tredje kvartalet 2020 och fjärde kvartalet 2019 präglades av planerat underhåll och en lägre produktionstakt för att anpassa till en svagare efterfrågan.
De externa leveranserna av plåt under fjärde kvartalet 2020 var 21 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2019 och 22 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020.
Produktion och leveranser
| 2020 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 4 | kv 4 | kv 3 | Helår | helår |
| Råstålsproduktion | 1 207 | 926 | 837 | 4 046 | 3 969 |
| Plåtproduktion | 1 220 | 876 | 864 | 4 111 | 4 217 |
| Plåtleveranser | 913 | 752 | 751 | 3 314 | 3 362 |
Produktionssiffrorna inkluderar höghållfasta stål som producerats för SSAB Special Steels. Dessa volymer inkluderas ej i SSAB Europes leveranser.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 1 419 (666) Mkr. Jämfört med fjärde kvartalet 2019 påverkades kassaflödet positivt av ett högre resultat.
Investeringarna under fjärde kvartalet uppgick till 426 (565) Mkr varav 52 (204) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Americas
Fjärde kvartalet i korthet
- Rörelseresultatet steg till 45 (-222) Mkr, bland annat på grund av högre volymer
- Leveranserna ökade med 19 % till 569 (478) kton
Nyckeltal
| 2020 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Intäkter | 3 454 | 3 588 | 2 715 | 13 266 | 17 460 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 206 | -1 | -263 | 415 | 2 852 |
| Rörelseresultat1) | 45 | -222 | -435 | -293 | 2 128 |
| Operativt kassaflöde | 516 | 521 | -94 | 415 | 3 540 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 211 | 1 254 | 1 206 | 1 211 | 1 254 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO. Avskrivningar på övervärden under fjärde kvartalet uppgick till 18 (39) Mkr.
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna minskade med 4 % jämfört med fjärde kvartalet 2019 och uppgick till 3 454 (3 588) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt om 19 procentenheter. Valutaeffekter hade en negativ effekt om 12 procentenheter och lägre priser 11 procentenheter.
Jämfört med tredje kvartalet 2020 var intäkterna 27 % högre. Högre volymer påverkade positivt med 23 procentenheter och högre priser med 7 procentenheter. Övriga intäkter bidrog med 1 procentenhet. Valutaeffekter svarade för en negativ effekt om 3 procentenheter och en sämre produktmix för 1 procentenhet.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 45 (-222) Mkr, en förbättring med 267 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2019. Högre volymer och bättre kapacitetsutnyttjande påverkade positivt. Fjärde kvartalet 2019 belastades av kostnader för planerat underhåll. Lägre priser och högre kostnader för skrot påverkade negativt.
Jämfört med tredje kvartalet 2020 ökade rörelseresultatet med 480 Mkr. Högre volymer och bättre kapacitetsutnyttjande bidrog positivt. Föregående kvartal belastades av kostnader för planerat underhåll. Högre kostnader för råmaterial, främst skrot, kompenserades delvis av högre priser.
Marknadsutveckling
Under det fjärde kvartalet ökade leveranserna jämfört med det tredje kvartalet 2020, främst inom kundsegmenten Energy (vindkraft och kraftöverföring), Construction Machinery och Steel Service Centers. Förbättringen drevs delvis av återställande av lagernivåer.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen ökade med 16 % jämfört med fjärde kvartalet 2019, och med 10 % jämfört med tredje kvartalet 2020.
Plåtproduktionen var 20 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2019 och 23 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020.
Produktionssiffrorna under tredje kvartalet 2020 och fjärde kvartalet 2019 påverkades negativt av planerat underhåll.
De externa leveranserna av plåt ökade med 19 % jämfört med fjärde kvartalet 2019 och med 23 % jämfört med tredje kvartalet 2020.
Produktion och leveranser
| 2020 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Råstålsproduktion | 640 | 554 | 580 | 2 489 | 2 429 |
| Plåtproduktion | 633 | 526 | 515 | 2 343 | 2 285 |
| Plåtleveranser | 569 | 478 | 462 | 2 019 | 1 974 |
Produktionssiffrorna inkluderar höghållfasta stål som producerats för SSAB Special Steels. Dessa volymer inkluderas ej i SSAB Americas leveranser.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet 2020 uppgick till 516 (521) Mkr. Jämfört med fjärde kvartalet 2019 påverkades kassaflödet positivt av ett högre resultat, medan mer rörelsekapital frigjordes under fjärde kvartalet 2019.
Investeringarna under fjärde kvartalet uppgick till 37 (329) Mkr varav 4 (204) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Tibnor
Fjärde kvartalet i korthet
- Rörelseresultatet ökade till 48 (-39) Mkr
- Högre leveranser och positiva effekter från omstruktureringsprogrammet
Nyckeltal
| 2020 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Intäkter | 2 031 | 2 172 | 1 752 | 8 241 | 9 149 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 83 | 8 | 42 | 240 | 206 |
| Rörelseresultat1) | 48 | -39 | 6 | 96 | 30 |
| Operativt kassaflöde | 285 | 370 | -112 | 186 | 348 |
| Leveranser, Kton | 198 | 189 | 172 | 781 | 786 |
| Antal anställda vid periodens slut | 981 | 1 133 | 999 | 981 | 1 133 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärven av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under fjärde kvartalet uppgick till 6 (6) Mkr.
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna minskade med 6 % jämfört med fjärde kvartalet 2019 och uppgick till 2 031 (2 172) Mkr.
Intäkterna var 16 % högre jämfört med tredje kvartalet 2020.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet var 87 Mkr högre jämfört med motsvarande period ifjol och uppgick till 48 (-39) Mkr. Högre volymer, kostnadsbesparingar relaterade till omstruktureringsprogrammet samt omvärdering av lager bidrog till förbättringen.
Jämfört med tredje kvartalet 2020 ökade resultatet med 42 Mkr. Högre volymer var den främsta förklaringen till förbättringen.
Marknadsutveckling
Jämfört med föregående kvartal så skedde en återhämtning i marknaden, särskilt i Sverige och Finland som även noterade högre leveranser jämfört med fjärde kvartalet 2019. Fordons- och verkstadsindustrin drev uppgången, medan byggnadsindustrin var säsongsmässigt svagare.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 285 (370) Mkr. Jämfört med fjärde kvartalet 2019 påverkades kassaflödet positivt av ett bättre resultat, medan mindre rörelsekapital frigjordes.
Investeringarna under fjärde kvartalet uppgick till 17 (16) Mkr varav 1 (3) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Ruukki Construction
Fjärde kvartalet i korthet
- Rörelseresultatet uppgick till 72 (67) Mkr
- Stabil underliggande efterfrågan
Nyckeltal
| 2020 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Intäkter | 1 206 | 1 752 | 1 391 | 5 516 | 6 510 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 116 | 116 | 185 | 484 | 466 |
| Rörelseresultat1) | 72 | 67 | 145 | 314 | 283 |
| Operativt kassaflöde | 139 | 192 | 213 | 481 | 348 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 362 | 1 841 | 1 337 | 1 362 | 1 841 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under fjärde kvartalet uppgick till -1 (-2) Mkr.
Intäkter och rörelseresultat
Intäkterna för jämförbara enheter i fjärde kvartalet 2020 var i princip oförändrade jämfört med det fjärde kvartalet 2019. De rapporterade intäkterna var lägre på grund av avyttringen av Building Systems, som ingår i siffrorna till och med april 2020.
Jämfört med tredje kvartalet minskade intäkterna med 13 %, främst drivet av en säsongsmässig nedgång inom Roofing.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 72 (67) Mkr, förbättringen berodde främst på bättre volymer inom Roofing.
Jämfört med tredje kvartalet 2020 minskade resultatet med 73 Mkr, främst på grund av säsongsmässigt lägre volymer inom Roofing.
Den avyttrade projektverksamheten, Building Systems, hade under 2019 intäkter om cirka 1,5 Mdkr, med ett svagt positivt rörelseresultat. Under de första fyra månaderna 2020 hade Building Systems intäkter om cirka 0,6 Mdkr med ett svagt positivt rörelseresultat.
Marknadsutveckling
Under fjärde kvartalet var efterfrågan säsongsmässigt lägre. Jämfört med samma period 2019 var efterfrågan på en god nivå, med en något negativ påverkan av Covid-19 framförallt i Centrala och Östra Europa, Baltikum och Norge.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 139 (192) Mkr. Förändringen av rörelsekapital påverkade negativt, jämfört med fjärde kvartalet 2019.
Investeringarna under fjärde kvartalet uppgick till 28 (24) Mkr varav 14 (18) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Hållbarhet
Nyckeltal – rullande 12 månader
| 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| helår | kv 3 | kv 2 | kv 1 | helår | |
| Säkerhet | |||||
| Olycksfallsfrekvens (LTIF) 1) | 3,7 | 4,2 | 4,3 | 4,3 | 4,2 |
| Antal olyckor (LTI) 2) | 101 | 117 | 125 | 128 | 126 |
| Miljö | |||||
| Energianvändning, GWh 3) | 9 070 | 8 752 | 8 941 | 9 096 | 9 093 |
| Energiintensitet, kWh/ton råstål | 1 204 | 1 250 | 1 211 | 1 181 | 1 193 |
| Utsläpp från produktionen (Scope 1), Kton 4) | 8 906 | 8 553 | 8 996 | 9 315 | 9 433 |
| Indirekta utsläpp (Scope 2), Kton 5) | 1 142 | 1 112 | 1 137 | 1 163 | 1 171 |
| Växthusgasintensitet, ton CO2-utsläpp/ton råstål 6) | 1,33 | 1,38 | 1,37 | 1,36 | 1,39 |
1) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag per miljon arbetade timmar (LTIF, Lost Time Injury Frequency), egna anställda och underleverantör
2) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag, egna anställda och underleverantör
3) Den totala energianvändningen (el, inköpta bränslen och inköpt värme)
4) Direkta utsläpp från produktionen (Scope 1)
5) Indirekta utsläpp från framställningen av inköpt elkraft, värme och ånga (Scope 2)
6) Inkluderar Scope 1 och Scope 2
Ansvarsfull partner - Säkerhet
SSAB olycksfallsfrekvens, avseende olyckor som resulterar i frånvaro i mer än en dag, var 3,7 (4,2) (rullande 12 månader), vilket innebar en tydlig förbättring. Generellt var trenden inom säkerhet positiv och särskilt i SSAB Special Steels och Ruukki Construction.
Hållbart erbjudande
Genom ökad användning av höghållfasta stål, ska SSABs kunder senast 2021 (tidigare mål var 2020, men det har senarelagts på grund av Covid-19) uppnå en årlig koldioxidbesparing om 10 miljoner ton under slutprodukternas användningsfas. Detta innebär besparingar motsvarande SSABs direkta utsläpp av koldioxid. Besparingarna kommer att nås genom konceptet SSAB EcoUpgraded med 8,0 miljoner ton, och genom Automotive Premium med 2,0 miljoner ton. De årliga koldioxidbesparingarna för kunderna var totalt 8,9 miljoner ton under 2020: 7,4 miljoner ton i besparingar genom SSAB EcoUpgraded leveranser och 1,5 miljoner ton i besparingar genom Automotive Premium leveranser.
Hållbar verksamhet – Miljö och HYBRIT
SSABs totala energianvändning avseende el, inköpta bränslen och inköpt värme uppgick till 9 070 (9 093) GWh under helåret 2020. SSABs direkta koldioxidutsläpp (Scope 1) uppgick till 8 906 (9 433) tusen ton och indirekta (Scope 2) uppgick till 1 142 (1 171) tusen ton. I slutet av 2020 uppnådde SSAB:
- 310 000 ton, eller 103% av målet gällandet minskning av koldioxidutsläpp med 300 000 ton,
- 483 GWh eller 121%, av målet gällandet minskning av inköpt energi med 400 GWh och
- 62 000 ton, eller 124%, av målet gällandet nyttjandet av restprodukter på 50 000 ton.
Basåret för målen ovan var 2014.
SSAB ställer om till en fossilfri ståltillverkning genom HYBRIT (Hydrogen Breakthrough Ironmaking Technology), ett joint venture mellan SSAB, LKAB och Vattenfall. Under 2020 startades den världsunika pilotanläggningen för fossilfritt stål i Luleå, som kommer att producera direktreducerat järn (DRI/HBI). I anläggningen ska HYBRIT utföra tester i flera steg med direktreduktion av järnmalm med vätgas. Tester görs under 2020 till 2024, först med naturgas och därefter med vätgas för att kunna jämföra produktionsresultat.
Ägarna bakom HYBRIT-initiativet meddelade 2020 att de kommer att påbörja förberedelserna av demonstrationsfasen tre år före plan. Nästa steg är att är att ha en demonstrationsanläggning, produktion med en kapacitet på drygt en miljon ton järn per år, igång redan 2025 samtidigt som SSABs masugnsanläggning i Oxelösund konverteras. Det innebär att SSAB kommer att kunna producera, fossilfritt stål för kommersiellt bruk 2026.
Uppdaterad hållbarhetsstrategi
SSABs uppdaterade hållbarhetsstrategi, vilken kallas "Med framtiden i sikte" har två huvudteman: Först inom fossilfritt stål och ledande hållbarhetsarbete. Strategin innefattar ambitioner och mål på både kort och lång sikt.
Hållbarhetsstrategin innehåller även nya miljömål för växthusgasutsläpp och cirkularitet. De nya målen för utsläpp av växthusgaser har godkänts av Science Based Targets initiative. SSAB åtar sig att minska utsläppen av växthusgaser med 35 procent till 2032 (basår 2018 och mätt som CO2e). Målet gäller både direkta och indirekta utsläpp (Scope 1 och 2) och är i linje med Parisavtalet och dess målsättning att hålla den globala uppvärmningen väl under 2°C. SSABs övergripande mål är att vara fossilfritt 2045.
Ytterligare information om bolagets hållbarhetsarbete finns på bolagets hemsida, www.ssab.se/ssab/hallbarhet.
Utdelning
Styrelsen föreslår att ingen utdelning ska utgå för verksamhetsåret 2020.
Årsstämman
Årsstämman hålls den 14 april, 2021. Formen för årsstämman kommer att presenteras i samband med kallelsen som planeras att publiceras under vecka 9. Årsredovisningen kommer att färdigställas senast under vecka 12 och kommer då att finnas tillgänglig på bolagets huvudkontor samt på hemsidan, www.ssab.com.
Risker och osäkerheter
Spridningen av Covid-19 och dess påverkan på den globala industriproduktionen och den ekonomiska utvecklingen har påverkat SSABs intäkter och resultat negativt under 2020 och det finns en risk för fortsatt påverkan. Det är dock svårt att lämna en bedömning för kommande kvartal, på grund av den rådande osäkerheten.
För information avseende övriga väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen för 2019.
Redovisningsprinciper
Denna bokslutskommuniké har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och Årsredovisningslagen.
Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna för koncernen har skett från årsredovisningen 2019.
Granskning
Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Stockholm den 29 januari 2021
Martin Lindqvist VD och koncernchef
Finansiella rapporter enligt IFRS – Koncernen
Siffrorna i tabellerna är avrundade, vilket kan påverka summeringarna.
Koncernens rapport över resultat i sammandrag
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Intäkter | 16 988 | 16 973 | 65 396 | 76 485 |
| Kostnad för sålda varor | -15 450 | -17 193 | -61 617 | -70 191 |
| Bruttoresultat | 1 537 | -220 | 3 780 | 6 293 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -1 008 | -1 262 | -4 074 | -4 956 |
| Övriga rörelseintäkter och- kostnader | 29 | 318 | -30 | 560 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | -2 | -14 | -1 | 64 |
| Rörelseresultat | 557 | -1 178 | -325 | 1 961 |
| Finansiella intäkter | 620 | -227 | 2 130 | 504 |
| Finansiella kostnader | -758 | 113 | -2 607 | -893 |
| Periodens resultat efter finansnetto | 418 | -1 292 | -802 | 1 572 |
| Skatt | -73 | 51 | 312 | -479 |
| Periodens resultat | 346 | -1 240 | -490 | 1 093 |
| Varav tillhörigt: | ||||
| - moderbolagets aktieägare | 343 | -1 242 | -510 | 1 075 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 3 | 2 | 20 | 18 |
| Koncernens rapport över övrigt totalresultat | ||||
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 346 | -1 240 | -490 | 1 093 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -4 790 | -2 892 | -6 252 | 1 990 |
| Kassaflödessäkringar | 37 | -56 | -131 | -239 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet1) | 600 | 320 | 778 | -287 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | - | 8 | - | 8 |
| Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till | ||||
| resultaträkningen | -177 | -237 | -181 | -68 |
| Omklassificering Poster som inte kommer att omklassificeras till | ||||
| resultaträkningen | - | -88 | - | -88 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | -4 330 | -2 945 | -5 787 | 1 316 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | ||||
| Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen | -18 | 47 | -38 | -54 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till | ||||
| resultaträkningen | -2 | -8 | 2 | 12 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | - | - | - | |
| Omklassificering Poster som kan komma att omklassificeras till | ||||
| resultaträkningen | - | 88 | - | 88 |
| Summa poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | -20 | 126 | -35 | 46 |
| Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -4 349 | -2 819 | -5 823 | 1 362 |
| Summa totalresultat för perioden | -4 004 | -4 059 | -6 312 | 2 455 |
| Varav tillhörigt: | ||||
| - moderbolagets aktieägare | -4 002 | -4 055 | -6 327 | 2 440 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | -2 | -2 | 15 | 15 |
1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.
Koncernens rapport över förändring i eget kapital i sammandrag
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balanserat | |||||||
| Övrigt | resultat | Total | Innehav utan | Totalt | |||
| Aktie | tillskjutet | inkl. årets | eget | bestämmande | eget | ||
| Mkr | kapital | kapital | Reserver | resultat | kapital | inflytande | kapital |
| Eget kapital 31 december 2018 | 9 063 | 23 022 | 5 715 | 21 638 | 59 437 | 78 | 59 514 |
| Förändringar 1/1-31/12 2019 | |||||||
| Totalresultat för perioden | 1 317 | 1 122 | 2 440 | 15 | 2 455 | ||
| Innehav utan bestämmande inflytande | |||||||
| som uppkommit vid rörelseförvärv | 47 | 47 | |||||
| Förvärv, innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande | -3 | -14 | -17 | -30 | -47 | ||
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | -1 545 | -1 545 | -1 545 | ||||
| Utdelning, innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande | -7 | -7 | |||||
| Eget kapital 31 december 2019 | 9 063 | 23 022 | 7 028 | 21 202 | 60 314 | 103 | 60 417 |
| Förändringar 1/1-31/12 2020 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -5 781 | -545 | -6 327 | 15 | -6 312 | ||
| Utdelning, innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande | -9 | -9 | |||||
| Eget kapital 31 december 2020 | 9 063 | 23 022 | 1 247 | 20 655 | 53 987 | 109 | 54 096 |
Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Mkr | 31 dec | 31 dec |
| Tillgångar | ||
| Immateriella tillgångar | 28 896 | 32 508 |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 022 | 23 987 |
| Nyttjanderätter | 2 344 | 2 545 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 348 | 1 260 |
| Uppskjutna skattefordringar1) | 233 | 254 |
| Summa anläggningstillgångar | 54 843 | 60 554 |
| Varulager | 17 444 | 20 391 |
| Kundfordringar | 6 905 | 6 945 |
| Aktuella skattefordringar | 417 | 422 |
| Övriga kortfristiga fordringar2) | 1 942 | 1 411 |
| Likvida medel | 7 051 | 3 591 |
| Summa omsättningstillgångar | 33 759 | 32 760 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | - | 664 |
| Summa tillgångar | 88 601 | 93 978 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital för moderbolagets aktieägare | 53 987 | 60 314 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 109 | 103 |
| Summa eget kapital | 54 096 | 60 417 |
| Uppskjutna skatteskulder | 376 | 581 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 657 | 665 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder1) | 316 | 320 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 9 031 | 9 853 |
| Leasingskulder | 1 801 | 2 025 |
| Summa långfristiga skulder | 12 181 | 13 444 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 5 960 | 2 756 |
| Leasingskulder | 652 | 604 |
| Leverantörsskulder | 11 068 | 12 067 |
| Aktuella skatteskulder | 233 | 114 |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 412 | 4 206 |
| Summa kortfristiga skulder och avsättningar | 22 324 | 19 746 |
| Skulder som innehas för försäljning | - | 371 |
| Summa eget kapital och skulder | 88 601 | 93 978 |
| Ställda säkerheter | 878 | 62 |
| Eventualförpliktelser | 2 338 | 2 432 |
1) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 42 (118) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga icke räntebärande skulder. 2) I Övriga kortfristiga fordringar ingår bankmedel (spärrade) med 818 (0) Mkr.
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som prisderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 224 (259) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 805 (258) Mkr. I balansposten Finansiella anläggningstillgångar finns derivat värderade till totalt 4 (43) Mkr och i balansposten Långfristiga icke räntebärande skulder finns derivat värderade till totalt 55 (10) Mkr.
Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger i balansposten Långfristiga räntebärande skulder (inklusive kortfristig del) skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 176 (111) Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.
Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument
Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.
Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2 förutom elderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser och därmed klassificeras i nivå 1.
Rapport över kassaflöden i sammandrag
| 2019 | |||
|---|---|---|---|
| kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| 557 | -1 178 | -325 | 1 961 |
| 883 | 1 004 | 3 689 | 4 216 |
| 36 | -14 | 32 | 37 |
| -84 | -67 | -545 | -454 |
| 122 | -97 | -56 | -1 315 |
| 2 036 | 2 187 | 1 570 | 896 |
| 5 341 | |||
| -2 939 | |||
| -1 140 | |||
| 118 | |||
| 25 | 7 | 116 | 11 |
| -3 950 | |||
| - | - | - | -1 545 |
| -1 | -1 | -9 | -7 |
| -692 | -1 130 | 3 302 | -661 |
| 124 | -82 | -715 | 2 074 |
| - | -1 | - | -46 |
| -1 136 | 152 | -1 893 | -235 |
| -421 | |||
| 1 152 | -614 | 2 872 | 971 |
| 5 412 | 4 266 | 3 597 | 2 598 |
| 487 | -54 | 581 | 28 |
| 3 597 | |||
| 14 471 | 6 727 | 14 471 | 6 727 |
| 21 522 | 10 324 | 21 522 | 10 324 |
| 2020 3 549 -721 -35 39 -693 -1 705 7 051 |
2019 1 836 -1 123 -390 118 -1 387 -1 062 3 597 |
2020 4 366 -2 204 -233 143 -2 178 685 7 051 |
1) Inkluderar kassaflöden från tillgångar och skulder som innehas för försäljning.
Nyckeltal
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| kv 4 | kv 4 | helår | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | 3 | -7 | -1 | 3 |
| Resultat per aktie (kr) | 0,33 | -1,21 | -0,50 | 1,04 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 52,42 | 58,57 | 52,42 | 58,57 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 19 | 19 | 19 | 19 |
| Soliditet (%) | 61 | 64 | 61 | 64 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj. st.) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj. st.) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal anställda vid periodens slut | 13 974 | 14 514 | 13 974 | 14 514 |
Finansiella rapporter - Moderbolaget
Moderbolagets rapport över resultat i sammandrag
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Bruttoresultat | - | - | - | - |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -86 | -98 | -315 | -385 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 28 | 52 | 164 | 174 |
| Rörelseresultat | -58 | -46 | -150 | -211 |
| Finansnetto | -274 | 365 | -39 | 2 958 |
| Resultat efter finansnetto | -332 | 319 | -190 | 2 747 |
| Bokslutsdispositioner | -312 | 218 | -312 | 218 |
| Resultat före skatt | -645 | 537 | -502 | 2 964 |
| Skatt | -41 | -111 | -14 | 58 |
| Resultat efter skatt | -686 | 426 | -516 | 3 023 |
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Resultat efter skatt | -686 | 426 | -516 | 3 023 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | ||||
| Kassaflödessäkringar | 3 | 9 | -5 | 1 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | -1 | -2 | 1 | 0 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | 2 | 7 | -4 | 1 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 2 | 7 | -4 | 1 |
| Summa totalresultat för perioden | -684 | 433 | -520 | 3 024 |
Moderbolagets rapport över finansiell ställning i sammandrag
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Mkr | 31 dec | 31 dec |
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 75 096 | 72 146 |
| Övriga omsättningstillgångar | 8 084 | 10 700 |
| Likvida medel | 5 662 | 2 066 |
| Summa tillgångar | 88 842 | 84 912 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Bundet eget kapital | 9 964 | 9 964 |
| Fritt eget kapital | 53 947 | 54 467 |
| Summa eget kapital | 63 911 | 64 431 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 7 055 | 7 379 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 17 876 | 13 102 |
| Summa eget kapital och skulder | 88 842 | 84 912 |
Information om rörelsesegmenten
SSAB är organiserat i fem rörelsesegment vilka har ett tydligt resultatansvar; de tre ståltillverkande divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas samt de helägda dotterbolagen Tibnor och Ruukki Construction. Tibnor och Ruukki Construction styrs som självständiga dotterbolag.
SSAB Special Steels
SSAB Special Steels ansvarar globalt för marknadsföring och försäljning av SSABs alla seghärdade stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 690 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund och för försäljningen av ovan nämnda produkter som produceras i Mobile, USA, Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.
SSAB Europe
SSAB Europe ansvarar för produkter inom tunnplåt, grovplåt och rör. SSAB Europe har även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt i Luleå och Borlänge, Sverige.
SSAB Americas
SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier och Mobile, USA.
Tibnor
Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. Tibnor köper och säljer material, producerat både av SSAB och andra leverantörer.
Ruukki Construction
Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads- och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja.
Specifikation intäkter, helår
Nedanstående tabell beskriver externa intäkter per rörelsesegment, uppdelat på geografiska områden och produktområden.
| Externa intäkter, jan-dec 2020 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | ||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 336 | 5 149 | - | 3 100 | 1 474 | 10 059 |
| Finland | 235 | 3 490 | - | 1 426 | 1 536 | 6 687 |
| Danmark | 104 | 1 156 | 1 | 1 745 | 116 | 3 122 |
| Tyskland | 1 018 | 2 077 | - | 29 | 2 | 3 125 |
| Polen | 569 | 1 731 | - | 20 | 771 | 3 090 |
| Italien | 754 | 1 182 | - | 1 | 0 | 1 937 |
| Övriga EU-27 | 2 258 | 4 266 | - | 455 | 926 | 7 905 |
| Storbritannien | 375 | 942 | - | 0 | 6 | 1 324 |
| Norge | 64 | 505 | - | 1 315 | 512 | 2 396 |
| Övriga Europa | 1 208 | 654 | - | 17 | 142 | 2 022 |
| USA | 3 163 | 868 | 11 672 | 0 | 1 | 15 704 |
| Kanada | 873 | - | 1 320 | - | 2 | 2 195 |
| Övriga världen | 4 750 | 902 | 164 | 13 | 2 | 5 831 |
| Summa | 15 706 | 22 922 | 13 158 | 8 120 | 5 490 | 65 396 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 15 137 | 21 338 | 13 158 | - | - | 49 632 |
| Handelsverksamhet | - | - | - | 8 120 | - | 8 120 |
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 5 490 | 5 490 |
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 258 | 1 495 | - | - | - | 1 753 |
| Övrigt | 310 | 90 | 0 | - | - | 400 |
| Summa | 15 706 | 22 922 | 13 158 | 8 120 | 5 490 | 65 396 |
| Externa intäkter, jan-dec 2019 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | ||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 343 | 5 913 | - | 3 722 | 1 540 | 11 517 |
| Finland | 264 | 4 299 | - | 1 567 | 2 164 | 8 294 |
| Danmark | 134 | 1 245 | - | 1 559 | 97 | 3 035 |
| Tyskland | 1 554 | 2 379 | - | 27 | 6 | 3 965 |
| Polen | 694 | 1 844 | - | 84 | 827 | 3 449 |
| Italien | 842 | 1 223 | - | 1 | 1 | 2 067 |
| Övriga EU-27 | 2 661 | 4 349 | - | 453 | 1 139 | 8 602 |
| Storbritannien | 549 | 1 167 | - | 0 | 18 | 1 733 |
| Norge | 83 | 583 | - | 1 535 | 508 | 2 709 |
| Övriga Europa | 1 100 | 693 | - | 22 | 161 | 1 975 |
| USA | 3 715 | 1 277 | 16 311 | 0 | 1 | 21 305 |
| Kanada | 1 055 | 1 | 904 | - | 4 | 1 964 |
| Övriga världen | 4 944 | 843 | 47 | 30 | 5 | 5 869 |
| Summa | 17 938 | 25 815 | 17 262 | 8 999 | 6 470 | 76 485 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 17 209 | 23 926 | 17 251 | - | - | 58 386 |
| Handelsverksamhet | - | - | - | 8 999 | - | 8 999 |
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 6 470 | 6 470 |
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 463 | 1 795 | - | - | - | 2 259 |
| Övrigt | 266 | 94 | 11 | - | - | 371 |
| Summa | 17 938 | 25 815 | 17 262 | 8 999 | 6 470 | 76 485 |
2 4 | S S A B A B ( p u b l ) , B o x 7 0 , 1 0 1 2 1 S t o c k h o l m . w w w . s s a b . c o m . O r g . n r . 5 5 6 0 1 6 - 3 4 2 9
Specifikation intäkter, fjärde kvartalet
| Externa intäkter, kv 4 2020 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | ||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 105 | 1 407 | - | 813 | 363 | 2 687 |
| Finland | 60 | 801 | - | 330 | 312 | 1 504 |
| Danmark | 28 | 265 | 0 | 416 | 80 | 789 |
| Tyskland | 228 | 672 | - | 8 | 1 | 909 |
| Polen | 167 | 453 | - | 4 | 182 | 806 |
| Italien | 197 | 393 | - | 0 | - | 589 |
| Övriga EU-27 | 591 | 1 286 | - | 108 | 109 | 2 094 |
| Storbritannien | 116 | 336 | - | 0 | 0 | 453 |
| Norge | 12 | 121 | - | 314 | 115 | 563 |
| Övriga Europa | 353 | 166 | - | 5 | 41 | 565 |
| USA | 735 | 254 | 2 956 | 0 | 0 | 3 946 |
| Kanada | 228 | - | 389 | - | 0 | 617 |
| Övriga världen | 1 150 | 236 | 79 | 2 | 0 | 1 467 |
| Summa | 3 969 | 6 390 | 3 424 | 2 000 | 1 205 | 16 988 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 3 795 | 5 828 | 3 424 | - | - | 13 047 |
| Handelsverksamhet | - | - | - | 2 000 | - | 2 000 |
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 1 205 | 1 205 |
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 88 | 541 | - | - | - | 629 |
| Övrigt | 86 | 21 | 0 | - | - | 107 |
| Summa | 3 969 | 6 390 | 3 424 | 2 000 | 1 205 | 16 988 |
| Externa intäkter, kv 4 2019 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | ||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 91 | 1 201 | - | 818 | 484 | 2 594 |
| Finland | 59 | 888 | - | 367 | 515 | 1 829 |
| Danmark | 20 | 233 | - | 434 | 16 | 703 |
| Tyskland | 296 | 575 | - | 5 | -2 | 873 |
| Polen | 154 | 359 | - | 10 | 190 | 713 |
| Italien | 181 | 292 | - | 0 | 0 | 473 |
| Övriga EU-27 | 611 | 1 115 | - | 112 | 320 | 2 157 |
| Storbritannien | 100 | 258 | - | - | 18 | 376 |
| Norge | 10 | 119 | - | 377 | 145 | 651 |
| Övriga Europa | 292 | 133 | - | 11 | 55 | 491 |
| USA | 732 | 275 | 3 260 | - | 0 | 4 268 |
| Kanada | 217 | 1 | 260 | - | 1 | 478 |
| Övriga världen | 1 108 | 244 | 9 | 4 | 2 | 1 368 |
| Summa | 3 870 | 5 693 | 3 529 | 2 138 | 1 744 | 16 973 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 3 673 | 5 275 | 3 528 | - | 0 | 12 476 |
| Handelsverksamhet | - | - | - | 2 138 | - | 2 138 |
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 1 744 | 1 744 |
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 125 | 393 | - | - | - | 517 |
| Övrigt | 72 | 25 | 1 | - | 0 | 98 |
| Summa | 3 870 | 5 693 | 3 529 | 2 138 | 1 744 | 16 973 |
Avyttring av verksamhet
SSAB slutförde försäljningen av Ruukki Constructions projektverksamhet, Building Systems under andra kvartalet 2020. Under 2019 klassificerades dessa tillgångar och skulder som Tillgångar och Skulder i verksamhet som innehas för försäljning.
Försäljningen genererade ett positivt kassaflöde på 144 Mkr och ett realisationsresultat på 20 Mkr.
Värdet av tillgångar och skulder som avyttrats under 2020
| 2020 | |
|---|---|
| Mkr | 31 dec |
| Anläggningstillgångar | 265 |
| Omsättningstillgångar | 485 |
| Skulder | -472 |
| Summa avyttrade nettotillgångar1) | 278 |
| Upparbetad omräkningsdifferens vid försäljningstillfället | -20 |
| Summa avyttrade nettotillgångar exkl. omräkningsdifferens | 258 |
| Realisationsresultat avyttrade tillgångar och skulder | -112 |
| Redovisat realisationsresultat 2019 | -132 |
| Redovisat realisationsresultat 2020 | 20 |
| -varav transaktionskostnader | -7 |
| Avgår likvida medel i sålda bolag | -2 |
| Netto erhållen likvid och påverkan på koncernens likvida medel den 31 december 2020 | 144 |
Av dessa nettotillgångar redovisades 664 Mkr som Tillgångar som innehas för försäljning och 371 Mkr som Skulder som innehas för försäljning i balansräkningen den 31 december 2019.
Relevanta avstämningar av icke IFRS-baserade nyckeltal
SSAB har applicerat riktlinjerna från ESMA (European Securities and Markets Authority) gällande alternativa nyckeltal. Även om dessa nyckeltal inte definieras eller specificeras enligt IFRS ger de en värdefull och kompletterande information till investerare och bolagets ledning avseende bolagets finansiella ställning och utveckling. Utöver definitionerna nedan finns definitioner av nedanstående icke IFRS-baserade nyckeltal i årsredovisningen.
2020 2019 2020 2019 Mkr kv 4 kv 4 helår helår Rörelseresultat 557 -1 178 -325 1 961 Avskrivningar och nedskrivningar 883 1 004 3 689 4 216 Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1 439 -174 3 364 6 177
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, exklusive jämförelsestörande poster
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 1 439 | -174 | 3 364 | 6 177 |
| Återföring jämförelsestörande poster | - | 47 | - | 197 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, exklusive jämförelsestörande poster, EBITDA | 1 439 | -127 | 3 364 | 6 375 |
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, rullande 12 månader
| 2020 | 2019 |
|---|---|
| Mkr helår |
helår |
| Rörelseresultat -325 |
1 961 |
| Finansiella intäkter 2 130 |
457 |
| Summa 1 805 |
2 418 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital 79 298 |
79 121 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % 2 % |
3 % |
Räntabilitet på eget kapital efter skatt, rullande 12 månader
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Mkr | helår | helår |
| Periodens resultat efter skatt | -490 | 1 093 |
| Genomsnittligt eget kapital | 59 430 | 62 544 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt, % | -1 % | 2 % |
Operativt kassaflöde
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 3 549 | 1 836 | 4 366 | 5 341 |
| Återläggning erhållna och betalda räntor | 84 | 50 | 545 | 432 |
| Återläggning betald skatt | -122 | 97 | 56 | 1 315 |
| Underhållsinvesteringar1) | -606 | -666 | -1 622 | -1 875 |
| Övrig investeringsverksamhet2) | 24 | 5 | 115 | -19 |
| Operativt kassaflöde | 2 930 | 1 321 | 3 460 | 5 194 |
1) Se definition Underhållsinvesteringar i årsredovisningen.
2) Övrig investeringsverksamhet avser främst kassaflöden från långfristiga fordringar och investeringar, samt inköp av utsläppsrätter.
Nettoskuld
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Mkr | 31 dec | 31 dec |
| Räntebärande tillgångar1) | 8 289 | 4 189 |
| Räntebärande skulder2) | 18 567 | 15 885 |
| Nettoskuld | 10 278 | 11 696 |
1) Räntebärande tillgångar avser främst långfristiga och kortfristiga räntebärande fordringar och investeringar samt derivat och likvida medel.
2) Räntebärande skulder består främst av långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder samt pensionsskulder och derivat.
Finansiell information, per kvartal
Koncernens resultat per kvartal, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 1/18 | 2/18 | 3/18 | 4/18 | 1/19 | 2/19 | 3/19 | 4/19 | 1/20 | 2/20 | 3/20 | 4/20 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 17 388 | 19 263 | 19 038 | 19 251 | 20 017 | 20 654 | 18 840 | 16 973 | 18 772 | 15 155 | 14 481 | 16 988 |
| Rörelsens kostnader | -15 572 | -16 699 | -16 487 | -17 295 | -17 295 | -18 269 | -17 524 | -17 086 | -17 500 | -14 442 | -14 543 | -15 544 |
| Avskrivningar | -920 | -952 | -961 | -938 | -1 081 | -1 102 | -1 028 | -1 005 | -942 | -956 | -907 | -885 |
| Intressebolag | 21 | 18 | 11 | 16 | 33 | 33 | 12 | -14 | 13 | -7 | -5 | -2 |
| Finansnetto | -147 | -202 | -153 | -34 | -91 | -86 | -99 | -114 | -123 | -114 | -102 | -138 |
| Resultat före skatt | 769 | 1 427 | 1 447 | 1 001 | 1 583 | 1 230 | 201 | -1 245 | 221 | -365 | -1 075 | 418 |
Intäkter per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | 1/18 | 2/18 | 3/18 | 4/18 | 1/19 | 2/19 | 3/19 | 4/19 | 1/20 | 2/20 | 3/20 | 4/20 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 4 674 | 5 142 | 4 684 | 4 369 | 4 874 | 5 139 | 4 509 | 3 973 | 4 536 | 3 983 | 3 569 | 4 055 |
| SSAB Europe | 8 051 | 8 892 | 7 754 | 8 099 | 8 577 | 8 814 | 7 637 | 6 702 | 8 139 | 6 189 | 6 153 | 7 472 |
| SSAB Americas | 3 363 | 4 040 | 4 713 | 4 762 | 4 871 | 4 555 | 4 446 | 3 588 | 3 878 | 3 219 | 2 715 | 3 454 |
| Tibnor | 2 058 | 2 253 | 1 949 | 2 173 | 2 264 | 2 534 | 2 179 | 2 172 | 2 421 | 2 037 | 1 752 | 2 031 |
| Ruukki Construction | 1 088 | 1 578 | 1 799 | 1 674 | 1 274 | 1 690 | 1 794 | 1 752 | 1 480 | 1 439 | 1 391 | 1 206 |
| Övrigt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - | - | - |
| Koncernjusteringar | -1 846 | -2 642 | -1 861 | -1 827 | -1 843 | -2 077 | -1 725 | -1 215 | -1 681 | -1 712 | -1 099 | -1 231 |
| Summa | 17 388 | 19 263 | 19 038 | 19 251 | 20 017 | 20 654 | 18 840 | 16 973 | 18 772 | 15 155 | 14 481 | 16 988 |
| Mkr | 1/18 | 2/18 | 3/18 | 4/18 | 1/19 | 2/19 | 3/19 | 4/19 | 1/20 | 2/20 | 3/20 | 4/20 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 569 | 656 | 670 | 52 | 842 | 703 | 509 | 28 | 614 | 639 | 228 | 644 |
| SSAB Europe | 998 | 1 259 | 814 | 1 082 | 738 | 469 | -67 | -194 | 413 | -133 | -221 | 496 |
| SSAB Americas | 283 | 526 | 951 | 699 | 1 119 | 1 037 | 697 | -1 | 294 | 178 | -263 | 206 |
| Tibnor | 87 | 103 | 73 | 50 | 78 | 73 | 47 | 8 | 50 | 65 | 42 | 83 |
| Ruukki Construction | -29 | 92 | 136 | 111 | 30 | 141 | 179 | 116 | 55 | 128 | 185 | 116 |
| Övrigt | -71 | -53 | -81 | -24 | -52 | -3 | -37 | -83 | -140 | -172 | -37 | -106 |
| Summa | 1 836 | 2 582 | 2 563 | 1 971 | 2 755 | 2 419 | 1 327 | -127 | 1 286 | 705 | -66 | 1 439 |
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster
Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 1/18 | 2/18 | 3/18 | 4/18 | 1/19 | 2/19 | 3/19 | 4/19 | 1/20 | 2/20 | 3/20 | 4/20 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 434 | 522 | 536 | -72 | 678 | 544 | 358 | -126 | 458 | 485 | 73 | 491 |
| SSAB Europe | 657 | 907 | 460 | 733 | 347 | 66 | -480 | -609 | 0 | -566 | -631 | 83 |
| SSAB Americas | 129 | 365 | 790 | 553 | 956 | 872 | 522 | -222 | 106 | -10 | -435 | 45 |
| Tibnor | 67 | 83 | 53 | 28 | 38 | 29 | 2 | -39 | 12 | 29 | 6 | 48 |
| Ruukki Construction | -62 | 59 | 103 | 78 | -14 | 95 | 134 | 67 | 11 | 86 | 145 | 72 |
| Avskrivningar på, | ||||||||||||
| övervärden, IPSCO | -179 | -192 | -198 | -203 | -201 | -207 | -118 | -39 | -25 | -20 | -16 | -18 |
| Avskrivningar på | ||||||||||||
| övervärden, | ||||||||||||
| Rautaruukki | -54 | -56 | -57 | -57 | -64 | -66 | -67 | -67 | -66 | -69 | -66 | -66 |
| Övrigt | -76 | -58 | -86 | -24 | -67 | -18 | -52 | -97 | -153 | -186 | -50 | -100 |
| Summa | 916 | 1 630 | 1 600 | 1 035 | 1 674 | 1 316 | 300 | -1 131 | 343 | -251 | -973 | 557 |
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet, per kvartal och rörelsesegment
| MSEK | 1/18 | 2/18 | 3/18 | 4/18 | 1/19 | 2/19 | 3/19 | 4/19 | 1/20 | 2/20 | 3/20 | 4/20 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| SSAB Europe | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| SSAB Americas | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Tibnor | - | - | - | - | - | - | - | -52 | - | - | - | - |
| Ruukki Construction | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Other | - | - | -213 | -27 | - | - | -150 | 5 | - | - | - | - |
| Summa | - | - | -213 | -27 | - | - | -150 | -47 | - | - | - | - |
| Kton | 1/18 | 2/18 | 3/18 | 4/18 | 1/19 | 2/19 | 3/19 | 4/19 | 1/20 | 2/20 | 3/20 | 4/20 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | ||||||||||||
| -SSAB Special Steels | 234 | 305 | 217 | 162 | 385 | 343 | 355 | 142 | 293 | 295 | 102 | 309 |
| -SSAB Europe | 1 175 | 1 147 | 1 049 | 1 205 | 993 | 1 120 | 930 | 926 | 1 130 | 872 | 837 | 1 207 |
| -SSAB Americas | 652 | 629 | 645 | 609 | 621 | 637 | 617 | 554 | 658 | 612 | 580 | 640 |
| - Summa | 2 061 | 2 081 | 1 911 | 1 976 | 2 000 | 2 100 | 1 902 | 1 621 | 2 081 | 1 779 | 1 519 | 2 156 |
| Plåtproduktion | ||||||||||||
| -SSAB Special Steels | 121 | 138 | 145 | 89 | 145 | 130 | 134 | 83 | 151 | 156 | 60 | 117 |
| -SSAB Europe | 1 180 | 1 200 | 1 031 | 1 082 | 1 162 | 1 198 | 980 | 876 | 1 190 | 836 | 864 | 1 220 |
| -SSAB Americas | 607 | 603 | 612 | 582 | 581 | 597 | 581 | 526 | 614 | 580 | 515 | 633 |
| -Summa | 1 909 | 1 941 | 1 788 | 1 753 | 1 889 | 1 926 | 1 696 | 1 484 | 1 955 | 1 573 | 1 438 | 1 970 |
| Plåtleveranser | ||||||||||||
| -SSAB Special Steels | 346 | 339 | 320 | 293 | 338 | 339 | 299 | 249 | 305 | 266 | 259 | 297 |
| -SSAB Europe | 939 | 963 | 810 | 850 | 907 | 909 | 794 | 752 | 955 | 695 | 751 | 913 |
| -SSAB Americas | 523 | 509 | 517 | 491 | 500 | 475 | 521 | 478 | 527 | 460 | 462 | 569 |
| -Summa | 1 808 | 1 811 | 1 646 | 1 634 | 1 744 | 1 722 | 1 614 | 1 479 | 1 787 | 1 422 | 1 472 | 1 779 |
Produktion och leveranser
Känslighetsanalys
Den beräknade helårseffekten på resultatet efter finansnetto och resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.
| Förändring, % |
Effekt på resultat före skatt, Mkr |
Effekt på resultat per aktie, kr 2) |
Effekt på Eget kapital, Mkr 2) |
|
|---|---|---|---|---|
| Plåtpris – stålrörelsen | +/- 10 | +/- 5 150 | +/- 3,93 | +/- 4 048 |
| Volym – stålrörelsen1) | +/- 10 | +/- 720 | +/- 0,55 | +/- 566 |
| Malmpriser | +/- 10 | +/- 730 | +/- 0,56 | +/- 574 |
| Kolpriser | +/- 10 | +/- 400 | +/- 0,31 | +/- 314 |
| Skrotpriser | +/- 10 | +/- 690 | +/ -0,53 | +/- 542 |
| Räntesats | +/- 1 %-enhet | +/- 60 | +/- 0,05 | +/- 47 |
| Kronindex3) | +/- 5 | +/- 320 | +/- 0,24 | +/- 252 |
1) Exklusive påverkan av lägre kapacitetsutnyttjande (underabsorption).
2) Räknat på 21,4 % skatt
3) Beräknat på SSABs exponering utan valutasäkringar. Om kronan försvagas innebär detta en positiv effekt.
För ytterligare information:
Per Hillström, Head of Investor Relations, Tel 070-295 29 12 Mia Widell, Head of Group Communications, Tel 076- 527 25 01
Delårsrapport för januari-mars 2021:
Delårsrapport för första kvartalet 2021 publiceras den 26 april 2021.
SSAB AB (publ) Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com