AI assistant
SSAB — Earnings Release 2019
Jan 28, 2020
2975_10-k_2020-01-28_30d39d30-85dd-4d69-b007-1c441210beb4.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2019
Resultatnedgång för SSAB Europe och SSAB Americas i kvartalet, god kassaflödesgenerering
28 januari, 2020

Bokslutskommuniké 2019
Fjärde kvartalet:
- Försäljningen uppgick till 16 973 (19 251) Mkr
- Rörelseresultat före avskrivningar och exklusive jämförelsestörande poster uppgick till -127 (1 971) Mkr
- Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 1 131 (1 035) Mkr
- Rörelseresultatet, inklusive jämförelsestörande poster, uppgick till -1 178 (1 007) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till -1,21 (0,67) kronor
- Styrelsen föreslår en utdelning om 1,50 (1,50) kr per aktie
Nyckeltal
| 2019 | 2018 | 2019 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Försäljning | 16 973 | 19 251 | 18 840 | 76 485 | 74 941 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA1) | -127 | 1 971 | 1 327 | 6 375 | 8 952 |
| Rörelseresultat1) | -1 131 | 1 035 | 300 | 2 159 | 5 181 |
| Resultat efter finansnetto1) | -1 245 | 1 001 | 201 | 1 770 | 4 644 |
| Resultat efter skatt1) | -1 204 | 726 | 184 | 1 279 | 3 805 |
| Resultat per aktie (kr) | -1,21 | 0,67 | 0,03 | 1,04 | 3,45 |
| Operativt kassaflöde | 1 321 | 1 960 | 1 038 | 5 194 | 5 969 |
| Nettoskuld, inklusive IFRS 16 | 11 696 | 10 527 | 11 424 | 11 696 | 10 527 |
| Nettoskuld, exklusive IFRS 16 | 9 880 | 8 582 | 9 526 | 9 880 | 8 582 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%), inklusive IFRS 16 | 19 | 18 | 18 | 19 | 18 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%), exklusive IFRS 16 | 16 | 14 | 15 | 16 | 14 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster. För förklaring och belopp, se sidan 3 och 32.
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)
Koncernchefens kommentar
SSABs rörelseresultat uppgick till -1 131 Mkr för det fjärde kvartalet 2019, vilket var 2 166 Mkr lägre än det fjärde kvartalet 2018. Försämringen i fjärde kvartalet var främst hänförlig till SSAB Europe och SSAB Americas. För helåret 2019 uppgick rörelseresultatet till 2 159 (5 181) Mkr, det minskade resultatet berodde främst på SSAB Europe.
SSAB Special Steels leveranser var på en låg nivå under kvartalet, främst relaterat till konjunkturförsvagningen och lageranpassningar på den europeiska marknaden. Kostnader för planerat underhåll belastade rörelseresultatet, vilket uppgick till -126 (-72) Mkr.
Leveranserna för SSAB Europe minskade till 752 (850) kton, till stor del drivet av lagerneddragning hos både slutkunder och distributörer. Marginalpressen fortsatte och kostnader för strejker i Finland, cirka 250 Mkr, belastade kvartalets resultat, vilket uppgick till -609 (733) Mkr.
Rörelseresultatet för SSAB Americas minskade till -222 (553) Mkr för det fjärde kvartalet, främst beroende på lägre realiserade priser och något högre kostnader för planerat underhåll. Efterfrågan var relativt stabil, dock påverkades leveranserna negativt av det planerade underhållsstoppet i Mobile.
Under fjärde kvartalet gav kostnadsbesparingarna positiv effekt på resultatet och produktionen anpassades vid våra europeiska stålverk till den lägre efterfrågan, bland annat genom att en av masugnarna i Raahe temporärt stängdes. Detta resulterade i minskat rörelsekapital och det operativa kassaflödet uppgick till 1 321 (1 960) Mkr för kvartalet. Kundernas lageranpassning på den europeiska marknaden bedöms vara över och vår orderingång förbättrades i slutet av kvartalet. Därmed väntas leveranserna öka under första kvartalet 2020. Masugnen i Raahe är sedan årsskiftet åter i drift.
Med en stark balansräkning kunde vi genomföra ett antal kompletterande förvärv under året. Under kvartalet lanserades nya strategiska mål som visar våra ambitioner att växa inom specialprodukter och utveckla våra egna kanaler till marknaden. Avsikten är att bygga ett starkare SSAB med minskad konjunkturskänslighet. Styrelsen föreslår en utdelning om SEK 1,50 per aktie.
Utsikter
Efterfrågan på grovplåt i Nordamerika bedöms vara stabil under det första kvartalet 2020. I Europa förväntas efterfrågan öka från en relativt låg nivå under fjärde kvartalet 2019, då det genomfördes lagerneddragningar både hos slutkunder och distributörer. För höghållfasta stål bedöms den globala efterfrågan öka under det första kvartalet, framförallt relaterat till Europa.
Leveranserna för SSAB Americas förväntas öka under det första kvartalet 2020, jämfört med fjärde kvartalet 2019 som påverkades av det planerade underhållsstoppet i Mobile. Även för SSAB Europe och för SSAB Special Steel förväntas volymerna öka, jämfört med fjärde kvartalet 2019.
De realiserade priserna för SSAB Americas i det första kvartalet 2020 förväntas vara på ungefär samma nivå som i det fjärde kvartalet 2019. För SSAB Europe och SSAB Special Steels bedöms priserna bli något lägre i det första kvartalet 2020.
Större planerade underhållsstopp 2020
Tabellen nedan visar samtliga större planerade underhållsstopp under 2020 samt kostnaden för genomförda underhållsstopp under 2018 och 2019. Siffrorna avser summan av den direkta underhållskostnaden och kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption), dock inkluderas inte utebliven marginal.
| 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 2 | kv 3 | kv 4 | helår | helår | helår |
| SSAB Special Steels | - | - | - | 270 | 270 | 300 | 350 |
| SSAB Europe | - | - | 200 | 145 | 345 | 420 | 410 |
| SSAB Americas | - | - | - | 355 | 355 | 415 | 285 |
| Totalt | - | - | 200 | 770 | 970 | 1 135 | 1 045 |
Marknaden
Enligt World Steel Association uppgick den globala råstålsproduktionen under 2019 till 1 849 (1 786) miljoner ton, en ökning med 3,5 % jämfört med 2018. Stålproduktionen i Kina ökade med 8 %. I Nordamerika minskade den med knappt 1 %, medan den i EU28 minskade med närmare 5 % jämfört med samma period under 2018.
I Nordamerika var efterfrågan under 2019 på grovplåt överlag god under första halvan av året. Under hösten märktes en försvagning och distributörerna intog en avvaktande hållning som en följd av sjunkande priser, och minskade sina lager.
I Europa har efterfrågan under hela året varit något svagare. Under första halvåret var det främst segmentet Automotive som mattades av, men därefter dämpades efterfrågan även från andra segment, bland annat Heavy Transport. Under fjärde kvartalet präglades efterfrågan av lagerneddragning hos både slutkunder och distributörer.
För höghållfasta stål var efterfrågan under året god i de flesta geografier, men den försvagades i Europa och Nordamerika under andra halvåret.
I Nordamerika sjönk marknadspriserna på grovplåt under fjärde kvartalet initialt, men ökade något mot slutet. Sett till helåret sjönk marknadspriserna kraftigt. I Europa sjönk marknadspriserna under 2019 på både tunnplåt och grovplåt. I det fjärde kvartalet sjönk priserna under första halvan av kvartalet, för att sedan stiga något. I Kina ökade marknadspriserna på tunnplåt och grovplåt under kvartalet. Sett till helåret ökade priserna något för tunnplåt, men var oförändrade för grovplåt.
Jämförelsestörande poster
Under fjärde kvartalet 2019 uppgick jämförelsestörande poster i rörelseresultatet till -47 (-27) Mkr, vilket främst var hänförligt till det pågående omstruktureringsprogrammet i Tibnor. Under de nio första månaderna 2019 uppgick jämförelsestörande poster till -150 (-213) Mkr. Posten avsåg i huvudsak en uppskattad realisationsförlust till följd av avtalet att avyttra Ruukki Constructions projektverksamhet, Building Systems.
SSAB-koncernen – Helåret i sammandrag
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen för helåret 2019 uppgick till 76 485 (74 941) Mkr, en ökning med 1 544 Mkr eller 2 % jämfört med 2018.
Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, för helåret uppgick till 2 159 (5 181) Mkr, en minskning med 3 022 Mkr jämfört med 2018. Försämringen var framförallt hänförlig till SSAB Europe.
Försäljning och resultat per rörelsesegment
| Försäljning | Rörelseresultat1) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |||||
| Mkr | helår | helår | Förändring | helår | helår | Förändring | ||
| SSAB Special Steels | 18 495 | 18 869 | -374 | 1 454 | 1 421 | 33 | ||
| SSAB Europe | 31 730 | 32 796 | -1 065 | -677 | 2 757 | -3 434 | ||
| SSAB Americas | 17 460 | 16 878 | 582 | 2 128 | 1 837 | 291 | ||
| Tibnor | 9 149 | 8 434 | 715 | 30 | 230 | -200 | ||
| Ruukki Construction | 6 510 | 6 140 | 371 | 283 | 181 | 101 | ||
| Övrigt | - | - | - | -233 | -249 | 16 | ||
| Avskrivning övervärden | - | - | - | -827 | -996 | 169 | ||
| Koncernjusteringar | -6 859 | -8 175 | 1 316 | - | - | - | ||
| Summa | 76 485 | 74 941 | 1 544 | 2 159 | 5 181 | -3 022 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster. För belopp, se sidan 32.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till moderbolagets aktieägare) för helåret 2019 uppgick till 1 075 (3 549) Mkr eller 1,04 (3,45) kronor per aktie. Skatten uppgick till -479 (-839) Mkr, vilket motsvarar cirka 30 (19) % av resultat efter finansnetto.
Kassaflöde, finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för helåret 2019 uppgick till 5 194 (5 969) Mkr. Ett lägre rörelseresultat vägdes delvis upp av en lägre rörelsekapitalbindning.
Nettokassaflödet uppgick till -289 (3 435) Mkr. Jämfört med helåret 2018 påverkades nettokassaflödet negativt av företagsförvärv av Sanistål, Abraservice och Piristeel, samt av högre utdelning till aktieägarna. Totala investeringar, inklusive förvärv och avyttringar, uppgick till 4 013 (2 275) Mkr. Nettoskulden uppgick per den 31 december 2019 till 11 696 (8 582) Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 19 %. Exklusive IFRS 16 uppgick nettoskuldsättningsgraden till 16 (14) %.
Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 december till 7,1 (6,5) år med en genomsnittlig räntebindningstid på 1,1 (1,1) år.
Likvida medel uppgick till 3 591 (2 598) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 6 727 (7 250) Mkr, vilket sammantaget motsvarar 13 (15) % av helårsförsäljningen.
Större underhållsstopp
Under det fjärde kvartalet 2019 har större underhållsstopp genomförts i alla tre ståldivisionerna, till en total kostnad om 850 Mkr. Tabellen nedan visar samtliga större genomförda underhållsstopp under 2018 och 2019. Siffrorna avser summan av den direkta underhållskostnaden och kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption), dock inkluderas inte utebliven marginal.
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | kv 2 | kv 2 | kv 3 | kv 3 | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| SSAB Special Steels | - | - | - | - | - | - | 300 | 350 | 300 | 350 |
| SSAB Europe | - | - | - | 40 | 285 | 240 | 135 | 130 | 420 | 410 |
| SSAB Americas | - | - | - | - | - | - | 415 | 285 | 415 | 285 |
| Summa | - | - | - | 40 | 285 | 240 | 850 | 765 | 1 135 | 1 045 |
Tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
Koncernens tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod allokeras till koncernens kassagenererande enheter enligt nedan:
Tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod per kassagenererande enhet
| 2019 | 2018 | |
|---|---|---|
| Mkr | 31 dec | 31 dec |
| SSAB North America (i Division SSAB Americas) | 25 388 | 24 451 |
| SSAB Special Steels | 3 046 | 2 827 |
| SSAB europé | 2 171 | 2 132 |
| Tibnor | 533 | 523 |
| Ruukki Construction | 140 | 60 |
| Summa goodwill | 31 279 | 29 994 |
| Ruukki Construction (varumärket Rautaruukki) | 467 | 458 |
| Summa tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod1) | 31 746 | 30 452 |
1) Värdeförändringar från föregående år beror främst på valutaeffekter men även på grund av förvärv av Abraservices (168 Mkr) och Piristeel (81 Mkr).
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill sker årligen i slutet av fjärde kvartalet. Nedskrivningstestet resulterade inte i något nedskrivningsbehov.
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och räntabilitet på eget kapital efter skatt för helåret 2019 uppgick till 3 % respektive 2 %. För helåret 2018 var motsvarande siffror 7 % och 6 %.
Eget kapital
Med ett resultat på 1 075 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på 1 365 Mkr uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 60 314 (59 437) Mkr, vilket motsvarade 58,57 (57,71) kronor per aktie.
SSAB-koncernen – Fjärde kvartalet 2019
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen under fjärde kvartalet 2019 uppgick till 16 973 (19 251) Mkr, vilket var 12 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2018. Jämfört med tredje kvartalet 2019 minskade försäljningen med 10 %.
Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till -1 131 (1 035) Mkr, en nedgång med 2 166 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2018. Nedgången var framförallt relaterad till SSAB Europe och SSAB Americas. Jämfört med tredje kvartalet 2019 minskade resultatet med 1 431 Mkr. Inklusive jämförelsestörande poster, främst hänförligt till omstruktureringskostnader i Tibnor, uppgick rörelseresultatet till -1 178 (1 007) Mkr.
| Försäljning | Rörelseresultat1) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |||||
| Mkr | kv 4 | kv 4 | Förändring | kv 4 | kv 4 | Förändring | ||
| SSAB Special Steels | 3 973 | 4 369 | -396 | -126 | -72 | -54 | ||
| SSAB Europe | 6 702 | 8 099 | -1 397 | -609 | 733 | -1 341 | ||
| SSAB Americas | 3 588 | 4 762 | -1 175 | -222 | 553 | -776 | ||
| Tibnor | 2 172 | 2 173 | -2 | -39 | 28 | -67 | ||
| Ruukki Construction | 1 752 | 1 674 | 78 | 67 | 78 | -10 | ||
| Övrigt | - | - | - | -97 | -24 | -73 | ||
| Avskrivning övervärden | - | - | - | -105 | -260 | 155 | ||
| Koncernjusteringar | -1 215 | -1 827 | 612 | - | - | - | ||
| Summa | 16 973 | 19 251 | -2 278 | -1 131 | 1 035 | -2 166 |
Försäljning och rörelseresultat per rörelsesegment
1)Exklusive jämförelsestörande poster. För belopp, se sidan 32.
Analys av total förändring i försäljning och rörelseresultat*)
| Försäljning | Rörelseresultat1) | ||
|---|---|---|---|
| Förändring | Förändring | ||
| jmf med | jmf med | ||
| kv 4, 2018 | kv 4, 2018 | ||
| % | Mkr | ||
| Volymer | -9 | Pris och produktmix | -1 800 |
| Pris | -8 | Volymer | -510 |
| Produktmix | 0 | Rörliga kostnader | -140 |
| Valutaeffekter | 4 | Fasta kostnader | 330 |
| Övrig försäljning | 1 | Valutaeffekter | 180 |
| Kapacitetsutnyttjande | -520 | ||
| Övrigt | 294 | ||
| Summa | -12 | -2 166 |
*) Beräknad förändring, siffrorna i tabellen är avrundade.
1) Exklusive jämförelsestörande poster. För belopp, se sidan 32
Råvaror
SSAB köper järnmalm från LKAB, Sverige och från Severstal, Ryssland och priserna varierar i relation till marknadsindex. SSAB köper kokskol från Australien, USA och Kanada, normalt med årliga leveranskontrakt och månatliga priser. Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot på spotmarknaden som råvara för sin tillverkning. Under slutet av tredje kvartalet sjönk inköpspriserna för järnmalm. Tillsammans med lägre priser på kokskol har kostnaderna för råvaror sjunkit under det fjärde kvartalet 2019, jämfört med årets tredje kvartal, framförallt för SSAB Europe.
Förändring i SSABs genomsnittliga inköpspriser, fjärde kvartalet 2019
| jmf med 2018 kv 4 | jmf med 2019 kv 3 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| %-förändring | USD | Kronor | USD | Kronor | |
| Järnmalm | -7 % | -1 % | -26 % | -26 % | |
| Kokskol | -26 % | -22 % | -22 % | -22 % | |
| Skrot | -31 % | -27 % | -12 % | -11 % |
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen för fjärde kvartalet 2019 var 18 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2018 och 15 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2019.
Plåtproduktionen för fjärde kvartalet 2019 var 15 % lägre jämfört med motsvarande kvartal 2018 och 13 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2019.
SSABs plåtleveranser under fjärde kvartalet 2019 uppgick till 1 479 (1 634) kton, en nedgång med 9 % jämfört med fjärde kvartalet 2018. Leveranserna var 8 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2019.
Produktion och leveranser
| 2019 | 2018 | 2019 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Råstålsproduktion | 1 621 | 1 976 | 1 902 | 7 623 | 8 028 |
| Plåtproduktion | 1 484 | 1 753 | 1 696 | 6 994 | 7 391 |
| Plåtleveranser | 1 479 | 1 634 | 1 614 | 6 560 | 6 899 |
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till moderbolagets aktieägare) för fjärde kvartalet 2019 uppgick till -1 242 (695) Mkr eller -1,21 (0,67) kronor per aktie. Skatten uppgick till 51 (-274) Mkr. Den positiva skatten under fjärde kvartalet var hänförlig till det negativa resultatet före skatt.
Kassaflöde, finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för fjärde kvartalet 2019 uppgick till 1 321 (1 960) Mkr. Jämfört med fjärde kvartalet 2018 påverkades kassaflödet av ett lägre rörelseresultat, vilket delvis uppvägdes av frigörande av mer rörelsekapital.
Nettokassaflödet uppgick till 387 (1 585) Mkr. Totala investeringar, inklusive förvärv och avyttringar, uppgick till 1 452 (955) Mkr. Nettoskulden uppgick per den 31 december 2019 till 11 696 (8 582) Mkr.
Operativt kassaflöde och nettoskuld
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar | -174 | 1 943 | 6 177 | 8 712 |
| Förändring rörelsekapital | 2 187 | 847 | 896 | -967 |
| Underhållsinvesteringar | -666 | -833 | -1 875 | -1 943 |
| Övrigt | -25 | 3 | -4 | 167 |
| Operativt kassaflöde | 1 321 | 1 960 | 5 194 | 5 969 |
| Finansiella poster | -50 | -46 | -432 | -541 |
| Skatter | -97 | -206 | -1 315 | -628 |
| Rörelsens kassaflöde | 1 175 | 1 708 | 3 447 | 4 800 |
| Strategiska investeringar i anläggningar | -456 | -197 | -1 035 | -397 |
| Förvärv rörelser och andelar | -448 | -1 | -1 221 | -11 |
| Avyttringar rörelser och andelar | 118 | 76 | 118 | 76 |
| Kassaflöde före utdelning | 389 | 1 587 | 1 309 | 4 468 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | -1 545 | -1 030 |
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -1 | -1 | -7 | -3 |
| Förvärv andelar av innehav utan bestämmande inflytande | -1 | - | -46 | - |
| Nettokassaflöde | 387 | 1 585 | -289 | 3 435 |
| Nettoskuld vid periodens början | -11 424 | -10 192 | -8 582 | -11 574 |
| Justering nettokassaflödet, IFRS 16 | - | - | -1 945 | - |
| Nettokassaflöde | 387 | 1 585 | -289 | 3 435 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital1) | 320 | -36 | -287 | -666 |
| Övrigt2) | -980 | 61 | -593 | 224 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -11 696 | -8 582 | -11 696 | -8 582 |
1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta samt förvärvad nettoskuld.
Rörelsesegmenten – Fjärde kvartalet 2019
Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärven av IPSCO och Rautaruukki, samt exklusive jämförelsestörande poster. Ytterligare information om rörelsesegmenten finns på sidan 23.
SSAB Special Steels
Fjärde kvartalet i korthet
- Europamarknaden präglades av lageranpassningar hos kunderna
- Leveranserna minskade till 249 (293) kton
- Rörelseresultatet sjönk till -126 (-72) Mkr
Nyckeltal
| 2019 | 2018 | 2019 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Försäljning | 3 973 | 4 369 | 4 509 | 18 495 | 18 869 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 28 | 52 | 509 | 2 081 | 1 946 |
| Rörelseresultat | -126 | -72 | 358 | 1 454 | 1 421 |
| Operativt kassaflöde | -591 | 176 | 60 | 668 | 1 150 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 886 | 2 844 | 2 918 | 2 886 | 2 844 |
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen var 9 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2018 och uppgick till 3 973 (4 369) Mkr. Lägre volymer svarade för en negativ effekt på 15 procentenheter. Valutaeffekter svarade för en positiv effekt på 4 procentenheter, samt högre priser och en bättre produktmix svarade för 1 procentenhet vardera. Förvärvet av Abraservice slutfördes under kvartalet, och bidrog med en försäljning om 113 Mkr.
Jämfört med tredje kvartalet 2019 minskade försäljningen med 12 %. Lägre volymer påverkade negativt med 17 procentenheter och lägre priser med 1 procentenhet. Övrig försäljning (inklusive internförsäljning) stod för en positiv effekt på 5 procentenheter och en bättre produktmix stod för en 1 procentenhet.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2019 uppgick till -126 (-72) Mkr, vilket var 54 Mkr lägre jämfört med fjärde kvartalet 2018. Lägre volymer och högre rörliga kostnader, främst järnmalm, påverkade negativt.
Jämfört med tredje kvartalet 2019 var resultatet 484 Mkr lägre. Försämringen berodde främst på kostnader för planerat underhåll, lägre volymer samt sämre kapacitetsutnyttjande för att anpassa produktionen till lägre efterfrågan.
Marknadsutveckling
Efterfrågan försvagades under fjärde kvartalet 2019, framförallt i Europa men också i Nordamerika. Bland annat var kundsegmenten Heavy Transport och Construction Machinery svagare. Distributörer och större maskintillverkare (OEMs) anpassade sina lager, vilket hade en negativ påverkan på leveranserna.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen minskade med 12 % jämfört med fjärde kvartalet 2018 och med 60 % jämfört med tredje kvartalet 2019. Nedgången jämfört med föregående kvartal berodde på att båda masugnarna i Oxelösund var i drift fram till mitten av september 2019, samt planerat underhåll under fjärde kvartalet.
Plåtproduktionen under fjärde kvartalet 2019 minskade med 7 % jämfört med motsvarande period 2018. Jämfört med tredje kvartalet 2019 minskade plåtproduktionen med 38 %. Nedgången jämfört med föregående kvartal berodde främst på planerat underhåll men också på grund av anpassning till en lägre efterfrågan.
De externa leveranserna av plåt under fjärde kvartalet 2019 var 15 % lägre jämfört med motsvarande kvartal 2018 och 17 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2019.
Produktion och leveranser
| 2019 | 2018 | 2019 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Råstålsproduktion | 142 | 162 | 355 | 1 225 | 918 |
| Plåtproduktion | 83 | 89 | 134 | 493 | 493 |
| Plåtleveranser | 249 | 293 | 299 | 1 224 | 1 298 |
Siffrorna för plåtleveranser inkluderar höghållfasta stål som producerats vid SSAB Europes och SSAB Americas stålverk men som säljs av SSAB Special Steels.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till -591 (176) Mkr. Högre rörelsekapitalbindning och lägre resultat påverkade kassaflödet negativt, jämfört med fjärde kvartalet 2018.
Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet uppgick till 207 (269) Mkr varav 27 (28) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Europe
Fjärde kvartalet i korthet
- Svagare efterfrågan, betydande marginalpress och anpassning av produktionsnivån
- Rörelseresultatet föll till -609 (733) Mkr
- Leveranserna minskade till 752 (850) kton
Nyckeltal
| 2019 | 2018 | 2019 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Försäljning | 6 702 | 8 099 | 7 637 | 31 730 | 32 796 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | -194 | 1 082 | -67 | 945 | 4 153 |
| Rörelseresultat 1) | -609 | 733 | -480 | -677 | 2 757 |
| Operativt kassaflöde | 666 | 703 | -90 | 182 | 3 039 |
| Antal anställda vid periodens slut | 6 853 | 6 826 | 6 838 | 6 853 | 6 826 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under fjärde kvartalet uppgick till 62 (58) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen minskade med 17 % jämfört med fjärde kvartalet 2018 och uppgick till 6 702 (8 099) Mkr. Lägre volymer stod för en negativ effekt på 11 procentenheter och lägre priser för 3 procentenheter. Positiva valutaeffekter och en bättre produktmix svarade för 1 procentenhet vardera. Övrig försäljning (inklusive internförsäljning) påverkade negativt med 5 procentenheter.
Jämfört med tredje kvartalet 2019 minskade försäljningen med 12 %. Lägre volymer påverkade negativt med 5 procentenheter och lägre priser med 3 procentenheter. Övrig försäljning (inklusive internförsäljning) påverkade negativt med 4 procentenheter.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet föll till -609 (733) Mkr, en nedgång med 1 342 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2018. Lägre stålpriser, högre rörliga kostnader, främst järnmalm, samt ett sämre kapacitetsutnyttjande, bland annat beroende på lägre produktionstakt, drog ned resultatet. Även lägre volymer påverkade negativt.
Jämfört med tredje kvartalet 2019 sjönk resultatet med 129 Mkr. Lägre priser och lägre volymer påverkade resultatet negativt. Kostnader för strejkerna i Finland och lägre kapacitetsutnyttjande påverkade också negativt, medan en försäkringsersättning för produktionsstörningar som inträffade tidigare under 2019 hade en positiv effekt.
Marknadsutveckling
Efterfrågan var svagare under fjärde kvartalet som präglades av lageranpassningar hos större maskintillverkare (OEMs) och distributörer. Segmentet Construction var säsongsmässigt svagare jämfört med föregående kvartal.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen under fjärde kvartalet 2019 var 23 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2018 och den var marginellt lägre jämfört med tredje kvartalet 2019. Den temporära stängningen av den ena masugnen i Raahe, Finland, för att anpassa produktionen till en lägre efterfrågan påverkade negativt jämfört med samma period 2018.
Plåtproduktionen var 19 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2018 och 11 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2019. Nedgången berodde delvis på en lägre produktionstakt till följd av vikande efterfrågan och var delvis en effekt av strejkerna i Finland.
De externa leveranserna av plåt under fjärde kvartalet 2019 var 12 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2018 och de var 5 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2019.
Produktion och leveranser
| 2019 | 2018 | 2019 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Råstålsproduktion | 926 | 1 205 | 930 | 3 969 | 4 576 |
| Plåtproduktion | 876 | 1 082 | 980 | 4 217 | 4 494 |
| Plåtleveranser | 752 | 850 | 794 | 3 362 | 3 561 |
Produktionssiffrorna inkluderar höghållfasta stål som producerats för SSAB Special Steels. Dessa volymer inkluderas ej i SSAB Europes leveranser.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 666 (703) Mkr. Jämfört med fjärde kvartalet 2018 påverkades kassaflödet negativt av ett lägre resultat och positivt av att mer rörelsekapital frigjordes.
Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet 2019 uppgick till 565 (608) Mkr varav 204 (149) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Americas
Fjärde kvartalet i korthet
- Lägre leveranser på grund av planerat underhåll
- Lägre realiserade priser
- Rörelseresultatet minskade till -222 (553) Mkr
Nyckeltal
| 2019 | 2018 | 2019 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| 3 588 | 4 762 | 4 446 | 17 460 | 16 878 |
| -1 | 699 | 697 | 2 852 | 2 459 |
| -222 | 553 | 522 | 2 128 | 1 837 |
| 521 | 826 | 943 | 3 540 | 1 523 |
| 1 254 | 1 250 | 1 240 | 1 254 | 1 250 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO. Avskrivningar på övervärden under fjärde kvartalet uppgick till 39 (203) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen minskade med 25 % jämfört med fjärde kvartalet 2018 och uppgick till 3 588 (4 762) Mkr. Lägre priser svarade för 26 procentenheter, lägre volymer för 3 procentenheter och lägre övrig försäljning för 2 procentenheter. Positiva valutaeffekter svarade för 5 procentenheter, en bättre produktmix för 1 procentenhet.
Jämfört med tredje kvartalet 2019 var försäljningen 19 % lägre. Lägre priser svarade för 10 procentenheter och lägre volymer för 8 procentenheter. En något sämre produktmix påverkade med 1 procentenhet.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till -222 (553) Mkr, en försämring med 775 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2018. Orsaken till det lägre resultatet var i huvudsak sämre marginaler och något högre kostnader för planerat underhåll.
Jämfört med tredje kvartalet 2019 minskade rörelseresultatet med 744 Mkr. Det lägre resultatet berodde på lägre priser och kostnader för planerat underhåll, vilket även påverkade leveranserna negativt.
Marknadsutveckling
Efterfrågan för SSAB Americas försvagades något under det fjärde kvartalet, inom bland annat kundsegmenten Heavy Transport och Construction Machinery.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen minskade med 9 % jämfört med fjärde kvartalet 2018, och med 10 % jämfört med tredje kvartalet 2019.
Plåtproduktionen var 10 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2018 och 9 % lägre jämfört med tredje kvartalet 2019.
Den lägre produktionen berodde främst på det planerade underhållstoppet i Mobile under kvartalet, vilket var något mer omfattande jämfört med det underhållsstopp som genomfördes i Montpelier under fjärde kvartalet 2018.
De externa leveranserna av plåt minskade med 3 % jämfört med fjärde kvartalet 2018 och med 8 % jämfört med tredje kvartalet 2019.
Produktion och leveranser
| 2019 | 2018 | 2019 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Råstålsproduktion | 554 | 609 | 617 | 2 429 | 2 534 |
| Plåtproduktion | 526 | 582 | 581 | 2 285 | 2 404 |
| Plåtleveranser | 478 | 491 | 521 | 1 974 | 2 039 |
Produktionssiffrorna inkluderar höghållfasta stål som producerats för SSAB Special Steels. Dessa volymer inkluderas ej i SSAB Americas leveranser.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet 2019 uppgick till 521 (826) Mkr. Jämfört med fjärde kvartalet 2018 påverkades kassaflödet negativt av ett lägre resultat, samtidigt frigjordes mer rörelsekapital vilket påverkade positivt.
Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet uppgick till 329 (92) Mkr varav 204 (1) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Tibnor
Fjärde kvartalet i korthet
- Svagare efterfrågan, rörelseresultatet minskade till -39 (28) Mkr
- Omstruktureringsprogrammet fortlöper enligt plan
Nyckeltal
| 2019 | 2018 | 2019 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Försäljning | 2 172 | 2 173 | 2 179 | 9 149 | 8 434 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 8 | 50 | 47 | 206 | 313 |
| Rörelseresultat 1) | -39 | 28 | 2 | 30 | 230 |
| Operativt kassaflöde | 370 | 130 | -111 | 348 | 205 |
| Leveranser, Kton | 189 | 181 | 190 | 786 | 705 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 133 | 1 077 | 1 171 | 1 133 | 1 077 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärven av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under fjärde kvartalet uppgick till 6 (6) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen var i princip oförändrad jämfört med fjärde kvartalet 2018 och uppgick till 2 172 (2 173) Mkr. Förvärvet av Saniståls distributionsaffär, vilket slutfördes i april 2019, bidrog med 327 Mkr. Förvärvet slutfördes under andra kvartalet 2019.
Försäljningen var marginellt lägre jämfört med tredje kvartalet 2019.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till -39 (28) Mkr, en nedgång med 67 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2018. Det lägre resultatet var främst hänförligt till, lägre marginaler, inklusive omvärdering av lager.
Jämfört med tredje kvartalet 2019 minskade resultatet med 41 Mkr. Lägre marginaler och högre fasta kostnader (vilka var säsongsmässigt lägre under tredje kvartalet), påverkade resultatet negativt.
Jämförelsstörande poster, som inte inkluderas i resultatet ovan, uppgick till -52 Mkr. Detta avser kostnader för omstruktureringar, vilket väntas sänka kostnaderna med cirka 200 Mkr på årsbasis med full effekt från och med andra halvåret 2020.
Marknadsutveckling
Efterfrågan fortsatte att vara svag inom flera kundsegment under kvartalet och kunderna anpassade sina lager, vilket ytterligare bidrog till svag efterfrågan under kvartalet.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 370 (130) Mkr. Jämfört med fjärde kvartalet 2018 frigjordes mer rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet 2019 uppgick till 16 (23) Mkr varav 3 (7) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Ruukki Construction
Fjärde kvartalet i korthet
- Säsongsmässigt svagare efterfrågan
- Rörelseresultatet minskade till 67 (78) Mkr
Nyckeltal
| 2019 | 2018 | 2019 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | kv 3 | helår | helår |
| Försäljning | 1 752 | 1 674 | 1 794 | 6 510 | 6 140 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 116 | 107 | 179 | 466 | 305 |
| Rörelseresultat 1) | 67 | 78 | 134 | 283 | 178 |
| Operativt kassaflöde | 192 | 135 | 201 | 348 | 303 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 841 | 1 801 | 1 842 | 1 841 | 1 801 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under fjärde kvartalet uppgick till -2 (-9) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen var 5 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2018 och uppgick till 1 752 (1 674) Mkr. Försäljningen ökade för Residential Roofing, bland annat beroende på förvärvet av Piristeel, vilket slutfördes under första kvartalet 2019. Building Components hade en något svagare försäljning.
Jämfört med tredje kvartalet 2019 minskade försäljningen med 2 %, främst hänförligt till säsongsmässigt svagare efterfrågan inom Residential Roofing.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 67 (78) Mkr. Försämringen jämfört med fjärde kvartalet 2018 berodde på lägre marginaler i Building Systems och lägre volymer inom Building Components.
Jämfört med tredje kvartalet 2019 minskade resultatet med 67 Mkr, främst på grund av säsongsmässigt lägre försäljning inom Residential Roofing.
Avtal tecknades under tredje kvartalet för att sälja Ruukki Constructions projektverksamhet, Building Systems. Avyttringen är villkorad av godkännande från relevanta konkurrensmyndigheter och affären förväntas genomföras under första halvan av 2020. Building Systems hade under 2019 en försäljning om cirka 1,5 Mdkr, med ett svagt positivt rörelseresultat.
Marknadsutveckling
Efterfrågan i byggindustrin var säsongsmässigt svagare under fjärde kvartalet. Den underliggande efterfrågan låg kvar på en god nivå på Ruukki Constructions huvudmarknader.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 192 (135) Mkr. Förbättringen berodde främst på att rörelsekapital frigjordes under kvartalet.
Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet uppgick till 24 (19) Mkr varav 18 (12) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Hållbarhet
Nyckeltal – rullande 12 månader
| 2019 | 2019 | 2019 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| helår | kv 3 | kv 2 | kv 1 | helår | |
| Säkerhet | |||||
| Olycksfallsfrekvens (LTIF) 1) | 4,2 | 4,7 | 5,1 | 6,0 | 6,1 |
| Antal olyckor (LTI) 2) | 126 | 140 | 153 | 180 | 184 |
| Miljö | |||||
| Energianvändning, GWh 3) | 9 093 | 9 274 | 9 421 | 9 454 | 9 448 |
| Energiintensitet, kWh/ton råstål | 1 193 | 1 163 | 1 180 | 1 187 | 1 177 |
| Utsläpp från produktionen (Scope 1), Kton 4) | 9 433 | 9 878 | 9 890 | 9 806 | 9 833 |
| Indirekta utsläpp (Scope 2), Kton 5) | 1 171 | 1 193 | 1 201 | 1 186 | 1 189 |
| -utsläpp/ton råstål 6) Växthusgasintensitet, ton CO2 |
1,39 | 1,39 | 1,39 | 1,38 | 1,37 |
1) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag per miljon arbetade timmar (LTIF, Lost Time Injury Frequency), egna anställda och underleverantör
2) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag, egna anställda och underleverantör
3) Den totala energianvändningen (el, inköpta bränslen och inköpt värme)
4) Direkta utsläpp från produktionen (Scope 1)
5) Indirekta utsläpp från framställningen av inköpt elkraft, värme och ånga (Scope 2)
6) Inkluderar Scope 1 och Scope 2
Ansvarsfull partner - Säkerhet
SSAB olycksfallsfrekvens, avseende olyckor som resulterar i frånvaro i mer än en dag, var 4,2 (6,1) (rullande 12 månader), vilket innebar en tydlig förbättring. Den positiva utvecklingen inom säkerhet är ett resultat av systematiskt och konsekvent arbete i alla delar av organisationen.
Hållbart erbjudande
Genom ökad användning av höghållfasta stål, ska SSABs kunder senast 2020 uppnå en årlig koldioxidbesparing om 10 miljoner ton under slutprodukterna användningsfas. Detta innebär besparingar motsvarande SSABs direkta utsläpp av koldioxid. Besparingarna kommer att nås genom konceptet SSAB EcoUpgraded med 8,0 miljoner ton, och genom Automotive Premium med 2,0 miljoner ton. De årliga koldioxidbesparingarna för kunderna var totalt 9,9 miljoner ton under 2019: 8,3 miljoner ton i besparingar genom SSAB EcoUpgraded leveranser och 1,6 miljoner ton i besparingar genom Automotive Premium leveranser.
Hållbar verksamhet – Miljö och HYBRIT
SSABs totala energianvändning avseende el, inköpta bränslen och inköpt värme uppgick till 9 093 (9 448) GWh under helåret 2019. SSABs direkta koldioxidutsläpp (Scope 1) uppgick till 9 433 (9 833) tusen ton och indirekta (Scope 2) uppgick till motsvarande 1 171 (1 189) tusen ton. I slutet av 2019 uppnådde SSAB:
- 296 000 ton, eller 99 % av målet gällandet minskning av koldioxidutsläpp av 300 000 ton,
- 463 GWh eller 116 %, av målet gällandet minskning av inköpt energi av 400 GWh och
- 51 000 ton, eller 102 %, av målet gällandet nyttjandet av restprodukter av 50 000 ton.
Miljömålen har nåtts ett år före plan och processen för att sätta nya mål bortom 2020 pågår. Basåret för målen ovan är 2014.
SSAB ställer om till en fossilfri ståltillverkning genom HYBRIT (Hydrogen Breakthrough Ironmaking Technology), ett gemensamt initiativ från SSAB, LKAB och Vattenfall. Pilotanläggningen för fossilfri stålproduktion kommer att användas från sommaren 2020 och redan nu utvärderas möjligheten att skala upp tillverkningen genom att bygga en demonstrationsanläggning till 2025, tre år före tidigare plan. Då skulle järnmalmsbaserat fossilfritt stål kunna tillverkas för kommersiellt bruk redan i 2026.
Ytterligare information om bolagets hållbarhetsarbete finns på bolagets hemsida, www.ssab.se/ssab/hallbarhet.
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning om 1,50 (1,50) kronor per aktie för verksamhetsåret 2019. Om årsstämman godkänner förslaget innebär det att cirka 1,5 mdkr betalas ut till aktieägarna.
Årsstämman
Årsstämman hålls den 1 april, 2020, kl. 13.00 i Stockholm, på Norra Latin. Årsredovisningen kommer att färdigställas under vecka 11 och kommer då att finnas tillgänglig på bolagets huvudkontor samt på hemsidan, www.ssab.com. Anmälan till årsstämman kan göras från och med den 21 februari 2020 till och med den 26 mars 2020, kl. 12.00. Anmälan kan göras via SSABs hemsida eller på telefon 08-45 45 760.
Risker och osäkerheter
För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen för 2018. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer har identifierats under året.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och Årsredovisningslagen.
Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna för koncernen har skett från årsredovisningen 2018, utöver det som redogörs för nedan.
IFRIC 23 – Osäkerhet i hantering av inkomstskatter
Denna tolkning gäller från och med den 1 januari 2019. Tolkningen har inte haft någon påverkan på koncernens ingående balanser, 1 januari 2019.
IFRS 16 – Leasing
Från och med den 1 januari 2019 tillämpar koncernen IFRS 16, Leasing. IFRS 16 påverkar främst redovisningen för leasingtagare och den centrala effekten är att alla leasingavtal som tidigare redovisades som operationella leasingavtal ska redovisas på ett sätt som liknar tidigare redovisning av finansiella leasingavtal, dvs. en nyttjanderätt och en leasingskuld redovisas. För mer information se sid 26.
Granskning
Denna rapport har inte varit föremål för revisorernas granskning
Stockholm den 28 januari 2020
Martin Lindqvist VD och koncernchef
Finansiella rapporter enligt IFRS – Koncernen
Siffrorna i tabellerna är avrundade vilket kan påverka summeringarna.
Rapport över resultat i sammandrag
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | Helår |
| Försäljning | 16 973 | 19 251 | 76 485 | 74 941 |
| Kostnad för sålda varor | -17 193 | -17 026 | -70 191 | -65 339 |
| Bruttoresultat | -220 | 2 225 | 6 293 | 9 602 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -1 262 | -1 368 | -4 956 | -4 691 |
| Övriga rörelseintäkter och –kostnader | 318 | 134 | 560 | -36 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | -14 | 16 | 64 | 65 |
| Rörelseresultat | -1 178 | 1 007 | 1 961 | 4 940 |
| Finansiella intäkter | -227 | 110 | 457 | 353 |
| Finansiella kostnader | 113 | -144 | -846 | -890 |
| Periodens resultat efter finansnetto | -1 292 | 973 | 1 572 | 4 403 |
| Skatt | 51 | -274 | -479 | -839 |
| Periodens resultat | -1 240 | 699 | 1 093 | 3 564 |
| Varav tillhörigt: | ||||
| - moderbolagets aktieägare | -1 242 | 695 | 1 075 | 3 549 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 2 | 4 | 18 | 16 |
| Rapport över övrigt totalresultat | ||||
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Periodens resultat efter skatt | -1 240 | 699 | 1 093 | 3 564 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -2 892 | 268 | 1 990 | 4 009 |
| Kassaflödessäkringar | -56 | 14 | -239 | 231 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet1) | 320 | -36 | -287 | -666 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | 8 | 3 | 8 | 3 |
| Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till | ||||
| resultaträkningen | -237 | 6 | -68 | 100 |
| Omklassificering Poster som inte kommer att omklassificeras till | ||||
| resultaträkningen | -88 | - | -88 | - |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | -2 945 | 255 | 1 316 | 3 677 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen |
47 | -28 | -54 | 27 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till | ||||
| resultaträkningen | -8 | 3 | 12 | -8 |
| Omklassificering Poster som kan komma att omklassificeras till | ||||
| resultaträkningen | 88 | - | 88 | - |
| Summa poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | 126 | -25 | 46 | 19 |
| Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -2 819 | 230 | 1 362 | 3 696 |
| Summa totalresultat för perioden | -4 059 | 929 | 2 455 | 7 260 |
| Varav tillhörigt: | ||||
| - moderbolagets aktieägare | -4 055 | 925 | 2 440 | 7 242 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | -2 | 4 | 15 | 18 |
1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.
Rapport över förändring i eget kapital i sammandrag
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balanserat | |||||||
| Övrigt | resultat | Total | Innehav utan | Totalt | |||
| Aktie | tillskjutet | inkl. årets | eget | bestämmande | eget | ||
| Mkr | kapital | kapital | Reserver | resultat | kapital | inflytande | kapital |
| Eget kapital 31 december 2017 | 9 062 | 23 021 | 2 041 | 19 107 | 53 231 | 63 | 53 294 |
| Förändringar 1/1-31/12 2018 | |||||||
| Justering ingående balans - ändrad | |||||||
| redovisningsprincip, IFRS 9 | -7 | -7 | - | -7 | |||
| Justerat eget kapital 1 januari 2018 | 9 062 | 23 021 | 2 041 | 19 100 | 53 224 | 63 | 53 287 |
| Totalresultat för perioden | 3 674 | 3 568 | 7 242 | 18 | 7 260 | ||
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | -1 030 | -1 030 | -1 030 | ||||
| Utdelning, innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande | -3 | -3 | |||||
| Eget kapital 31 december 2018 | 9 062 | 23 021 | 5 715 | 21 638 | 59 437 | 78 | 59 514 |
| Förändringar 1/1-31/12 2019 | |||||||
| Totalresultat för perioden | 1 318 | 1 122 | 2 440 | 15 | 2 455 | ||
| Innehav utan bestämmande inflytande som | |||||||
| uppkommit vid rörelseförvärv1) | 47 | 47 | |||||
| Förvärv, innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande | -3 | -14 | -17 | -30 | -47 | ||
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | -1 545 | -1 545 | -1 545 | ||||
| Utdelning, innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande | -7 | -7 | |||||
| Eget kapital 31 december 2019 | 9 062 | 23 021 | 7 030 | 21 201 | 60 314 | 103 | 60 417 |
1) Andel innehav utan bestämmande inflytande i förvärvet av Piristeel Oy.
Antalet aktier uppgår till 1 029 835 326 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
Rapport över finansiell ställning i sammandrag
| 2019 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 31 dec | 1 jan | 31 dec |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 31 279 | 29 994 | 29 994 |
| Övriga immateriella tillgångar | 1 230 | 1 444 | 1 444 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 987 | 23 469 | 23 953 |
| Nyttjanderätter3) | 2 545 | 2 445 | - |
| Andelar i intressebolag | 736 | 697 | 697 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 524 | 608 | 608 |
| Uppskjutna skattefordringar 1) | 254 | 507 | 507 |
| Summa anläggningstillgångar | 60 554 | 59 163 | 57 202 |
| Varulager | 20 391 | 19 813 | 19 813 |
| Kundfordringar | 6 945 | 8 784 | 8 784 |
| Aktuella skattefordringar | 422 | 195 | 195 |
| Övriga kortfristiga fordringar 2) | 1 411 | 3 879 | 3 894 |
| Likvida medel | 3 591 | 2 598 | 2 598 |
| Summa omsättningstillgångar i kvarvarande verksamheter | 32 760 | 35 269 | 35 284 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 664 | - | - |
| Summa omsättningstillgångar | 33 424 | 35 269 | 35 284 |
| Summa tillgångar | 93 978 | 94 432 | 92 487 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 60 314 | 59 437 | 59 437 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 103 | 78 | 78 |
| Summa eget kapital | 60 417 | 59 514 | 59 514 |
| Uppskjutna skatteskulder | 581 | 1 044 | 1 044 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 665 | 605 | 605 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder 1) | 320 | 324 | 324 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 9 853 | 9 235 | 9 693 |
| 3) Leasingskulder |
2 025 | 1 765 | - |
| Summa långfristiga skulder | 13 444 | 12 973 | 11 666 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 2 756 | 3 450 | 3 523 |
| Leasingskulder 3) | 604 | 711 | - |
| Leverantörsskulder | 12 067 | 13 375 | 13 375 |
| Aktuella skatteskulder | 114 | 333 | 333 |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 206 | 4 076 | 4 076 |
| Summa kortfristiga skulder i kvarvarande verksamhet | 19 746 | 21 945 | 21 306 |
| Skulder som innehas för försäljning | 371 | - | - |
| Summa kortfristiga skulder | 20 117 | 21 945 | 21 306 |
| Summa eget kapital och skulder | 93 978 | 94 432 | 92 487 |
| Ställda säkerheter | 62 | 2 305 | 2 305 |
| Eventualförpliktelser | 2 432 | 1 860 | 2 273 |
1) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 118 (138) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga icke räntebärande skulder.
2) I Övriga kortfristiga fordringar ingår bankmedel (spärrade) med 0 (2 244) Mkr.
3) Per den 31 december 2018 redovisades skulder för finansiella leasingavtal under långfristiga respektive kortfristiga skulder, motsvarande tillångspost redovisades under materiella anläggningstillgångar. Ändringen av klassificering har föranletts av införandet av IFRS 16.
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som prisderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 259 (325) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 258 (84) Mkr. I balansposten Finansiella anläggningstillgångar finns derivat värderade till totalt 43 (135) Mkr och i balansposten Långfristiga icke räntebärande skulder finns derivat värderade till totalt 10 (12) Mkr.
Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger i balansposten Långfristiga räntebärande skulder (inklusive kortfristig del) skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 111 (54) Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.
Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument
Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.
Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2 förutom elderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser och därmed klassificeras i nivå 1.
Rapport över kassaflöden i sammandrag
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Rörelseresultat | -1 178 | 1 007 | 1 961 | 4 940 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 1 004 | 936 | 4 216 | 3 771 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | -14 | 15 | 37 | 174 |
| Erhållna och betalda räntor | -67 | -46 | -454 | -541 |
| Betald skatt | -97 | -206 | -1 315 | -628 |
| Förändring av rörelsekapital | 2 187 | 847 | 896 | -967 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 1 836 | 2 553 | 5 341 | 6 750 |
| Investeringsutbetalningar i anläggningar | -1 123 | -1 067 | -2 939 | -2 451 |
| Förvärv rörelser och andelar | -390 | -1 | -1 140 | -11 |
| Avyttrade rörelser och andelar | 118 | 76 | 118 | 76 |
| Övrig investeringsverksamhet | 7 | 26 | 11 | 104 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -1 387 | -966 | -3 950 | -2 282 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | -1 545 | -1 030 |
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -1 | -1 | -7 | -3 |
| Förändring av lån | -1 130 | -3 475 | -327 | -5 988 |
| Förändring av finansiella placeringar | -82 | -178 | 2 074 | 270 |
| Förvärv andelar av innehav utan bestämmande inflytande | -1 | - | -46 | - |
| Övrig finansieringsverksamhet | 152 | 523 | -570 | 640 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | -1 062 | -3 132 | -421 | -6 111 |
| Periodens kassaflöde | -614 | -1 546 | 971 | -1 644 |
| Likvida medel vid periodens början | 4 266 | 4 148 | 2 598 | 4 249 |
| Kursdifferens i likvida medel | -54 | -4 | 28 | -7 |
| Likvida medel vid periodens slut 1) | 3 597 | 2 598 | 3 597 | 2 598 |
1) Inkluderar kassaflöden från tillgångar och skulder som innehas för försäljning.
Nyckeltal
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| kv 4 | kv 4 | helår | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | -7 | 5 | 3 | 7 |
| Resultat per aktie (kr) | -1,21 | 0,67 | 1,04 | 3,45 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 58,57 | 57,71 | 58,57 | 57,71 |
| Utdelning per aktie (kr) | - | - | 1,50 | 1,00 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) 1) | 19 | 14 | 19 | 18 |
| Soliditet (%) 1) | 64 | 64 | 64 | 64 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj. st.) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj. st.) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal anställda vid periodens slut | 14 514 | 14 313 | 14 514 | 14 313 |
1) Utgående balans per 31 december 2018 har justerats avseende IFRS 16.
Finansiella rapporter - Moderbolaget
Moderbolagets rapport över resultat i sammandrag
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Bruttoresultat | - | - | - | - |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -98 | -69 | -385 | -345 |
| Övriga rörelseintäkter och –kostnader | 52 | 33 | 174 | 178 |
| Rörelseresultat | -46 | -37 | -211 | -167 |
| Finansnetto | 365 | -19 | 2 958 | 210 |
| Resultat efter finansnetto | 319 | -56 | 2 747 | 43 |
| Bokslutsdispositioner | 218 | 1 738 | 218 | 1 738 |
| Resultat före skatt | 537 | 1 682 | 2 964 | 1 781 |
| Skatt | -111 | -374 | 58 | -147 |
| Resultat efter skatt | 426 | 1 308 | 3 023 | 1 634 |
Moderbolagets rapport över övrigt totalresultat
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Resultat efter skatt | 426 | 1 308 | 3 023 | 1 634 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | ||||
| Kassaflödessäkringar | 9 | -52 | 1 | -23 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | -2 | 11 | 0 | 5 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | 7 | -40 | 1 | -18 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 7 | -40 | 1 | -18 |
| Summa totalresultat för perioden | 433 | 1 268 | 3 024 | 1 616 |
Moderbolagets rapport över finansiell ställning i sammandrag
| 2019 | 2018 | |
|---|---|---|
| Mkr | 31 dec | 31 dec |
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 72 146 | 72 325 |
| Övriga omsättningstillgångar | 10 700 | 10 697 |
| Likvida medel | 2 066 | 1 553 |
| Summa tillgångar | 84 912 | 84 576 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Bundet eget kapital | 9 964 | 9 964 |
| Fritt eget kapital | 54 467 | 52 988 |
| Summa eget kapital | 64 431 | 62 952 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 7 379 | 6 604 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 13 102 | 15 020 |
| Summa eget kapital och skulder | 84 912 | 84 576 |
Information om rörelsesegmenten
SSAB är organiserat i fem rörelsesegment vilka har ett tydligt resultatansvar; de tre ståltillverkande divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas samt de helägda dotterbolagen Tibnor och Ruukki Construction. Tibnor och Ruukki Construction styrs som självständiga dotterbolag.
SSAB Special Steels
SSAB Special Steels ansvarar globalt för marknadsföring och försäljning av SSABs alla seghärdade stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 690 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund och för försäljningen av ovan nämnda produkter som produceras i Mobile, USA, Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.
SSAB Europe
SSAB Europe ansvarar för produkter inom tunnplåt, grovplåt och rör. SSAB Europe har även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt i Luleå och Borlänge, Sverige.
SSAB Americas
SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier och Mobile, USA.
Tibnor
Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. Tibnor köper och säljer material, producerat både av SSAB och andra leverantörer.
Ruukki Construction
Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads- och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja.
Specifikation försäljning, helår
Nedanstående tabell beskriver den externa försäljningen per rörelsesegment, uppdelat på geografiska områden och produktområden.
| Extern försäljning jan-dec 2019 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 343 | 5 913 | - | 3 722 | 1 540 | 11 517 |
| Finland | 264 | 4 299 | - | 1 567 | 2 164 | 8 294 |
| Danmark | 134 | 1 245 | - | 1 559 | 97 | 3 035 |
| Tyskland | 1 554 | 2 379 | - | 27 | 6 | 3 965 |
| Övriga EU-28 | 4 747 | 8 583 | - | 538 | 1 984 | 15 851 |
| Norge | 83 | 583 | - | 1 535 | 508 | 2 709 |
| Ryssland | 426 | 338 | - | - | 16 | 780 |
| Övriga Europa | 674 | 355 | - | 22 | 145 | 1 196 |
| USA | 3 715 | 1 277 | 16 311 | 0 | 1 | 21 305 |
| Kanada | 1 055 | 1 | 904 | - | 4 | 1 964 |
| Övriga världen | 4 944 | 843 | 47 | 30 | 5 | 5 869 |
| Summa | 17 938 | 25 815 | 17 262 | 8 999 | 6 470 | 76 485 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 17 209 | 23 926 | 17 251 | - | - | 58 386 |
| Handelsverksamhet | - | - | - | 8 999 | - | 8 999 |
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 6 470 | 6 470 |
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 463 | 1 795 | - | - | - | 2 259 |
| Övrigt | 266 | 94 | 11 | - | - | 371 |
| Summa | 17 938 | 25 815 | 17 262 | 8 999 | 6 470 | 76 485 |
| Extern försäljning jan-dec 2018 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 787 | 6 069 | - | 3 988 | 1 459 | 12 303 |
| Finland | 245 | 4 275 | - | 1 540 | 1 537 | 7 597 |
| Danmark | 183 | 1 602 | - | 615 | 98 | 2 497 |
| Tyskland | 1 285 | 2 403 | - | 34 | 4 | 3 726 |
| Övriga EU-28 | 4 523 | 8 122 | - | 449 | 1 885 | 14 978 |
| Norge | 80 | 608 | - | 1 591 | 687 | 2 967 |
| Ryssland | 346 | 270 | - | - | 313 | 929 |
| Övriga Europa | 851 | 301 | - | 14 | 103 | 1 269 |
| USA | 3 636 | 1 348 | 15 425 | 1 | - | 20 409 |
| Kanada | 1 068 | 10 | 1 160 | - | - | 2 238 |
| Övriga världen | 4 315 | 1 584 | 69 | 40 | 20 | 6 028 |
| Summa | 17 318 | 26 590 | 16 655 | 8 272 | 6 105 | 74 941 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 16 342 | 24 705 | 16 528 | - | - | 57 576 |
| Handelsverksamhet | - | - | - | 8 272 | - | 8 272 |
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 6 105 | 6 105 |
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 665 | 1 745 | 93 | - | - | 2 503 |
| Övrigt | 311 | 140 | 33 | - | - | 484 |
| Summa | 17 318 | 26 590 | 16 655 | 8 272 | 6 105 | 74 941 |
Specifikation försäljning, fjärde kvartalet
Nedanstående tabell beskriver den externa försäljningen per rörelsesegment, uppdelat på geografiska områden och produktområden.
| Extern försäljning, kv 4 2019 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | ||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 91 | 1 201 | - | 818 | 484 | 2 594 |
| Finland | 59 | 888 | - | 367 | 515 | 1 829 |
| Danmark | 20 | 233 | - | 434 | 16 | 703 |
| Tyskland | 296 | 575 | - | 5 | 0 | 875 |
| Övriga EU-28 | 1 045 | 2 024 | - | 122 | 525 | 3 717 |
| Norge | 10 | 119 | - | 377 | 145 | 651 |
| Ryssland | 121 | 77 | - | - | 7 | 205 |
| Övriga Europa | 171 | 56 | - | 11 | 48 | 286 |
| USA | 732 | 275 | 3 260 | - | 0 | 4 268 |
| Kanada | 217 | 1 | 260 | - | 1 | 478 |
| Övriga världen | 1 108 | 244 | 9 | 4 | 2 | 1 368 |
| Summa | 3 870 | 5 693 | 3 529 | 2 138 | 1 744 | 16 973 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 3 673 | 5 275 | 3 528 | - | - | 12 476 |
| Handelsverksamhet | - | - | - | 2 138 | - | 2 138 |
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 1 744 | 1 744 |
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 125 | 393 | - | - | - | 517 |
| Övrigt | 72 | 25 | 1 | - | - | 98 |
| Summa | 3 870 | 5 693 | 3 529 | 2 138 | 1 744 | 16 973 |
| Extern försäljning, kv 4 2018 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | ||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 266 | 1 490 | - | 1 046 | 467 | 3 269 |
| Finland | 60 | 796 | - | 382 | 362 | 1 600 |
| Danmark | 43 | 407 | - | 157 | 21 | 628 |
| Tyskland | 221 | 623 | - | 6 | 0 | 850 |
| Övriga EU-28 | 956 | 2 098 | - | 111 | 529 | 3 694 |
| Norge | 32 | 158 | - | 414 | 215 | 819 |
| Ryssland | 93 | 75 | - | - | 36 | 204 |
| Övriga Europa | 142 | 74 | - | 8 | 31 | 255 |
| USA | 960 | 304 | 4 361 | - | 0 | 5 625 |
| Kanada | 247 | 3 | 245 | - | - | 495 |
| Övriga världen | 1 060 | 717 | 19 | 12 | 4 | 1 812 |
| Summa | 4 082 | 6 744 | 4 625 | 2 136 | 1 664 | 19 251 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 3 835 | 6 108 | 4 616 | - | - | 14 559 |
| Handelsverksamhet | - | - | - | 2 136 | - | 2 136 |
| Ruukki Construction verksamhet | - | - | - | - | 1 664 | 1 664 |
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 70 | 599 | 1 | - | - | 669 |
| Övrigt | 177 | 37 | 8 | - | - | 223 |
| Summa | 4 082 | 6 744 | 4 625 | 2 136 | 1 664 | 19 251 |
Redovisningsprinciper IFRS 16 – Leasing
Koncernen som leasetagare
Vid leasingperiodens början redovisas en nyttjanderätt och leasingskuld. Leasingskulden redovisas initialt till nuvärdet av framtida leasingavgifter med användning av leasingavtalets implicita ränta, eller om denna inte kan fastställas, koncernens marginella låneränta. Efterföljande värdering av leasingskulden görs genom ökning av värdet för att återspegla ränta och minskning av värdet vid amortering. Därtill beaktas eventuella omvärderingar av leasingskulden.
Anskaffningsvärdet för nyttjanderätten utgörs av leasingskuldens initiala värde med tillägg av eventuella förskottsbetalningar och andra initiala direkta utgifter. Efterföljande värdering av nyttjanderätten görs till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar, eventuella ackumulerade nedskrivningar och med beaktande av eventuella omvärderingar. Avskrivning redovisas linjärt över leasingperioden eller över tillgångens ekonomiska livslängd om det har bedömts som rimligt säkert att äganderätten övergår till koncernen, exempelvis genom utnyttjande av köpoption, vid leasingperiods slut.
Undantag från de nya reglerna som koncernen tillämpar är redovisning av leasingkontrakt av mindre värde, där ingen nyttjanderättstillgång eller leasingskuld redovisas. Dessa kommer att redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden. Koncernen definierar leasingkontrakt av mindre värde som kontorstillgångar, till exempel skrivare, kopieringsmaskiner, kaffemaskiner samt andra tillgångar av ett värde i nyskick under cirka 50 Tkr.
Övergång till IFRS 16
Koncernen har tillämpat den förenklade övergångsmetoden och har inte räknat om några jämförelsetal för tidigare perioder. Det innebär att nyttjanderätten har redovisats till samma belopp som leasingskulden med tillägg av de förskottsbetalningar som gjorts direkt innan övergången. Leasingskulden har beräknats med tillämpning av den marginella låneräntan vid övergång. Koncernen har valt att tillämpa den praktiska förenklingen att inte ompröva bedömningen huruvida ett leasingavtal föreligger eller inte. Slutligen tillämpas undantaget avseende redovisning av leasingkontrakt av mindre värde, vilket är ett undantag som tillämpas även fortsatt efter övergången.
Per den 31 december 2018 uppgick koncernens icke uppsägningsbara leasingåtaganden (odiskonterade) till 2 964 Mkr, varav 656 Mkr hänförde sig till finansiella leasingavtal. Därtill hänförs 121 Mkr till leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde. Dessa kommer att redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden. För de återstående leasingåtagandena redovisas per den 1 januari 2019 nyttjanderätter som uppgår till 1 961 Mkr och leasingskulder på 1 946 Mkr. Det egna kapitalet har inte påverkats vid övergången då samtliga tidigare finansiella leasingavtal fortsatt redovisas som leasingavtal enligt IFRS 16.
Tabellerna nedan visar effekten av övergången till IFRS 16:
Övergångseffekt av IFRS 16, Leasing
| 2019 | |
|---|---|
| Mkr | 1 jan |
| Totala leasingåtaganden, 31 december 2018 | 2 964 |
| Tidigare finansiella leasingavtal enligt IAS 17 | -656 |
| Leasingkontrakt av mindre värde | -121 |
| Rörliga leasingavgifter (kopplade till index eller ränta) | 13 |
| Summa påverkan odiskonterat, 1 januari 2019 | 2 201 |
| Diskontering | -255 |
| Påverkan på leasingskuld, 1 januari 2019 | 1 946 |
| Förskottsbetalning av leasingavgifter | 15 |
| Påverkan på nyttjanderätt, 1 januari 2019 | 1 961 |
Den vägda genomsnittliga marginella upplåningsränta som tillämpats på leasingskulder redovisade i balansräkningen vid den första tillämpningsdagen är 3,74 %.
Öppningsbalansen per den 1 januari 2019 har justerats enligt följande:
Koncernens balansräkning
| 2018 | Justering | 2019 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 31 dec | IFRS 16 | 1 jan |
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 31 438 | - | 31 438 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 953 | 1 961 | 25 914 |
| Övriga anläggningstillgångar | 1 811 | - | 1 811 |
| Summa anläggningstillgångar | 57 202 | 1 961 | 59 163 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 3 894 | -15 | 3 879 |
| Övriga omsättningstillgångar | 31 390 | - | 31 390 |
| Summa omsättningstillgångar | 35 284 | -15 | 35 269 |
| Summa tillgångar | 92 487 | 1 946 | 94 432 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 59 437 | - | 59 437 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 78 | - | 78 |
| Summa eget kapital | 59 514 | - | 59 514 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 9 693 | 1 307 | 11 000 |
| Övriga avsättningar och långfristiga skulder | 1 973 | - | 1 973 |
| Summa långfristiga skulder | 11 666 | 1 307 | 12 973 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 3 523 | 638 | 4 161 |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 783 | - | 17 783 |
| Summa kortfristiga skulder | 21 306 | 638 | 21 945 |
| Summa eget kapital och skulder | 92 487 | 1 946 | 94 432 |
Påverkan på nyckeltal
Under 2019 har Resultat efter skatt minskat med anledning av tillämpningen av de nya reglerna i jämförelse med hur resultatet efter skatt hade sett ut vid en tillämpning av de tidigare reglerna enligt IAS 17. Detta beror på att det nya regelverket medför en framtung redovisning av kostnader vid början av ett kontrakt, vilket föranleds av redovisning av räntekostnaderna. EBITDA ökar då kostnaderna för de tidigare operationella leasingavtalen ingick i EBITDA, men avskrivningen på nyttjanderättstillgång och räntan på leasingskulden ingår inte i EBITDA. Det operativa kassaflödet ökar medan kassaflödena från finansieringsverksamheten minskar, men totalt kassaflöde får ingen påverkan. Därtill minskar rörelsekapitalet, samtidigt som nettoskulden och nettoskuldsättningsgraden.
Moderbolaget som leasetagare
Moderbolaget tillämpar undantagsreglerna enligt RFR 2 och tillämpar därmed inte IFRS 16. Moderbolaget redovisar fortsatt leasingavtal genom linjär kostnadsföring över leasingperioden.
Förvärv av rörelser och andelar
SSAB har gjort följande förvärv under 2019:
Förvärv av Piristeel Oy
I mars 2019 förvärvade Ruukki Construction 67 % av aktierna i finska Piristeel Oy. Piristeel OY är Finlands ledande tillverkare av taksäkerhetsprodukter och takavvattningssystem. Köpeskillingen uppgick till 176 Mkr och verkligt värde av förvärvade nettotillgångar uppgick till 96 Mkr. Koncernens likvida medel har påverkats med -139 Mkr.
Inkråmsförvärv av Sanistål A/S
I april 2019 förvärvade Tibnor ståldistributionsdelen från Sanistål, Danmarks näst största ståldistributör. Den verksamhet som förvärvats hade under 2018 en försäljning på cirka 1,9 Mdkr. Förvärvsanalysen har slutförts under fjärde kvartalet och presenteras enligt nedan.
Köpeskilling
| Mkr | Preliminär | Slutlig |
|---|---|---|
| Köpeskilling | 518 | 518 |
| Verkligt värde för förvärvade nettotillgångar | -518 | -518 |
| Goodwill | - | - |
Tillgångar och skulder vid förvärvstillfället
| Mkr | Förvärvat bokfört värde |
|---|---|
| Fastigheter | 256 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 12 |
| Varulager | 255 |
| Kortfristiga skulder | -4 |
| Summa förvärvade nettotillgångar | 518 |
| Förändring av koncernens likvida medel vid förvärvstillfället: | |
| Mkr |
| Erlagd köpeskilling | -518 |
|---|---|
| Summa | -518 |
Förvärv av Abraservices
Per den 31 oktober 2019 förvärvade SSAB EMEA AB 100 % av aktierna i Abraservice Holding SAS. Abraservice tillhandahåller slitdelar och kompletta lösningar inom seghärdade stål (Q&T). Abraservice omsatte cirka 800 Mkr under 2018. Bolaget är ingår i SSAB-koncernen från den 31 oktober 2019. Preliminär förvärvsanalys presenteras enligt nedan. Slutlig förvärvsanalys kommer att ske under 2020.
Köpeskilling
| Mkr | |
|---|---|
| Köpeskilling | 401 |
| Preliminärt verkligt värde för förvärvade nettotillgångar | -229 |
| Preliminärt beräknad goodwill | 172 |
Tillgångar och skulder vid förvärvstillfället
| Förvärvat bokfört | Preliminärt verkligt | |
|---|---|---|
| Mkr | värde (preliminärt) | värde |
| Immateriella tillgångar | 141 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 129 | 129 |
| Övriga anläggningstillgångar | 7 | 7 |
| Varulager | 194 | 194 |
| Övriga kortfristiga tillgångar | 185 | 185 |
| Långfristiga skulder | -68 | -115 |
| Kortfristiga skulder | -312 | -312 |
| Summa förvärvade nettotillgångar | 135 | 229 |
Förändring av koncernens likvida medel vid förvärvstillfället:
| Mkr | |
|---|---|
| Erlagd köpeskilling | -401 |
| Likvida medel i förvärvat bolag | 46 |
| Summa | -355 |
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning
Under tredje kvartalet har tillgångar och skulder klassificerats till innehav för försäljning. Dessa tillgångar och skulder avser avyttring av Ruukki Constructions projektverksamhet, Building Systems. Försäljningen är villkorat av godkännande från relevanta konkurrensmyndigheter och affären avseende Building Systems förväntas kunna genomföras under första halvåret 2020.
Relevanta avstämningar av icke IFRS-baserade nyckeltal
SSAB har applicerat riktlinjerna från ESMA (European Securities and Markets Authority) gällande alternativa nyckeltal. Även om dessa nyckeltal inte definieras eller specificeras enligt IFRS ger de en värdefull och kompletterande information till investerare och bolagets ledning avseende bolagets finansiella ställning och utveckling. Utöver definitionerna nedan finns definitioner av nedanstående icke IFRS-baserade nyckeltal i årsredovisningen.
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Rörelseresultat | -1 178 | 1 007 | 1 961 | 4 940 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 004 | 936 | 4 216 | 3 771 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | -174 | 1 943 | 6 177 | 8 712 |
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, exklusive jämförelsestörande poster
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | -174 | 1 943 | 6 177 | 8 712 |
| Återföring jämförelsestörande poster | 47 | 27 | 197 | 240 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, exklusive jämförelsestörande poster, EBITDA | -127 | 1 971 | 6 375 | 8 952 |
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, rullande 12 månader
| 2019 | 2018 | |
|---|---|---|
| Mkr | helår | helår |
| Rörelseresultat | 1 961 | 4 940 |
| Finansiella intäkter | 457 | 353 |
| Summa | 2 418 | 5 293 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital | 79 121 | 74 417 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % | 3 % | 7 % |
Räntabilitet på eget kapital efter skatt, rullande 12 månader
| 2019 | 2018 | |
|---|---|---|
| Mkr | helår | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 1 093 | 3 564 |
| Genomsnittligt eget kapital | 62 544 | 57 341 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt, % | 2 % | 6 % |
Operativt kassaflöde
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 836 | 2 553 | 5 341 | 6 750 |
| Återläggning erhållna och betalda räntor | 50 | 46 | 432 | 541 |
| Återläggning betald skatt | 97 | 206 | 1 315 | 628 |
| Underhållsinvesteringar1) | -666 | -833 | -1 875 | -1 943 |
| Övrig investeringsverksamhet2) | 5 | -12 | -19 | -7 |
| Operativt kassaflöde | 1 321 | 1 960 | 5 194 | 5 969 |
1) Se definition Underhållsinvesteringar i årsredovisningen.
2) Övrig investeringsverksamhet avser främst kassaflöden från långfristiga fordringar och investeringar, samt inköp av utsläppsrätter.
Nettoskuld
| 2019 | 2018 | |
|---|---|---|
| Mkr | 31 dec | 31 dec3) |
| Räntebärande tillgångar1) | 4 189 | 5 126 |
| Räntebärande skulder2) | 15 885 | 15 653 |
| Nettoskuld | 11 696 | 10 527 |
1) Räntebärande tillgångar avser främst långfristiga och kortfristiga räntebärande fordringar och investeringar samt derivat och likvida medel.
2) Räntebärande skulder består främst av långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder samt pensionsskulder och derivat.
3) Utgående balans 31 december 2018 har justerats avseende IFRS 16.
Finansiell information, per kvartal
Koncernens resultat per kvartal, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 | 3/18 | 4/18 | 1/19 | 2/19 | 3/19 | 4/19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 15 739 | 17 115 | 16 188 | 17 017 | 17 388 | 19 263 | 19 038 | 19 251 | 20 017 | 20 654 | 18 840 | 16 973 |
| Rörelsens kostnader | -14 129 | -14 966 | -14 192 | -15 250 | -15 572 | -16 699 | -16 487 | -17 295 | -17 295 | -18 269 | -17 524 | -17 086 |
| Avskrivningar | -926 | -961 | -927 | -939 | -920 | -952 | -961 | -938 | -1 081 | -1 102 | -1 028 | -1 005 |
| Intressebolag | 17 | 17 | 20 | 14 | 21 | 18 | 11 | 16 | 33 | 33 | 12 | -14 |
| Finansnetto | -253 | -291 | -225 | -206 | -147 | -202 | -153 | -34 | -91 | -86 | -99 | -114 |
| Resultat före skatt | 449 | 914 | 864 | 636 | 769 | 1 427 | 1 447 | 1 001 | 1 583 | 1 230 | 201 | -1 245 |
Försäljning per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 | 3/18 | 4/18 | 1/19 | 2/19 | 3/19 | 4/19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 3 925 | 4 133 | 3 627 | 4 368 | 4 674 | 5 142 | 4 684 | 4 369 | 4 874 | 5 139 | 4 509 | 3 973 |
| SSAB Europe | 7 657 | 8 378 | 7 245 | 7 768 | 8 051 | 8 892 | 7 754 | 8 099 | 8 577 | 8 814 | 7 637 | 6 702 |
| SSAB Americas | 3 019 | 3 138 | 3 340 | 3 230 | 3 363 | 4 040 | 4 713 | 4 762 | 4 871 | 4 555 | 4 446 | 3 588 |
| Tibnor | 2 019 | 2 057 | 1 733 | 2 012 | 2 058 | 2 253 | 1 949 | 2 173 | 2 264 | 2 534 | 2 179 | 2 172 |
| Ruukki Construction | 1 131 | 1 531 | 1 640 | 1 471 | 1 088 | 1 578 | 1 799 | 1 674 | 1 274 | 1 690 | 1 794 | 1 752 |
| Övrigt | - | 1 | - | - | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernjusteringar | -2 012 | -2 123 | -1 397 | -1 832 | -1 846 | -2 642 | -1 861 | -1 827 | -1 843 | -2 077 | -1 725 | -1 215 |
| Summa | 15 739 | 17 116 | 16 188 | 17 017 | 17 388 | 19 263 | 19 038 | 19 251 | 20 017 | 20 654 | 18 840 | 16 973 |
| Mkr | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 | 3/18 | 4/18 | 1/19 | 2/19 | 3/19 | 4/19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 377 | 495 | 353 | 777 | 569 | 656 | 670 | 52 | 842 | 703 | 509 | 28 |
| SSAB Europe | 1 182 | 1 381 | 1 031 | 811 | 998 | 1 259 | 814 | 1 082 | 738 | 469 | -67 | -194 |
| SSAB Americas | 8 | 201 | 468 | 141 | 283 | 526 | 951 | 699 | 1 119 | 1 037 | 697 | -1 |
| Tibnor | 118 | 88 | 65 | 63 | 87 | 103 | 73 | 50 | 78 | 73 | 47 | 8 |
| Ruukki Construction | 8 | 97 | 137 | 65 | -29 | 92 | 136 | 111 | 30 | 141 | 179 | 116 |
| Övrigt | -66 | -95 | -38 | -75 | -71 | -53 | -81 | -24 | -52 | -3 | -37 | -83 |
| Summa | 1 627 | 2 167 | 2 016 | 1 782 | 1 836 | 2 582 | 2 563 | 1 971 | 2 755 | 2 419 | 1 327 | -127 |
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster
Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 | 3/18 | 4/18 | 1/19 | 2/19 | 3/19 | 4/19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 243 | 362 | 219 | 641 | 434 | 522 | 536 | -72 | 678 | 544 | 358 | -126 |
| SSAB Europe | 826 | 1 022 | 680 | 460 | 657 | 907 | 460 | 733 | 347 | 66 | -480 | -609 |
| SSAB Americas | -157 | 39 | 316 | -15 | 129 | 365 | 790 | 553 | 956 | 872 | 522 | -222 |
| Tibnor | 99 | 67 | 44 | 42 | 67 | 83 | 53 | 28 | 38 | 29 | 2 | -39 |
| Ruukki Construction | -29 | 63 | 105 | 32 | -62 | 59 | 103 | 78 | -14 | 95 | 134 | 67 |
| Avskrivningar på | ||||||||||||
| övervärden, IPSCO | -157 | -194 | -180 | -182 | -179 | -192 | -198 | -203 | -201 | -207 | -118 | -39 |
| Avskrivningar på | ||||||||||||
| övervärden, | ||||||||||||
| Rautaruukki | -51 | -53 | -53 | -54 | -54 | -56 | -57 | -57 | -64 | -66 | -67 | -67 |
| Övrigt | -72 | -101 | -42 | -81 | -76 | -58 | -86 | -24 | -67 | -18 | -52 | -97 |
| Summa | 702 | 1 205 | 1 090 | 844 | 916 | 1 630 | 1 600 | 1 035 | 1 674 | 1 316 | 300 | -1 131 |
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet, per kvartal och rörelsesegment
| MSEK | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 | 3/18 | 4/18 | 1/19 | 2/19 | 3/19 | 4/19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| SSAB Europe | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| SSAB Americas | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Tibnor | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | -52 |
| Ruukki Construction | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Other | - | - | - | - | - | - | -213 | -27 | - | - | -150 | 5 |
| Summa | - | - | - | - | - | - | -213 | -27 | - | - | -150 | -47 |
Produktion och leveranser
| Kton | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 | 3/18 | 4/18 | 1/19 | 2/19 | 3/19 | 4/19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | ||||||||||||
| -SSAB Special Steels | 265 | 229 | 180 | 282 | 234 | 305 | 217 | 162 | 385 | 343 | 355 | 142 |
| -SSAB Europe | 1 168 | 1 196 | 1 146 | 1 089 | 1 175 | 1 147 | 1 049 | 1 205 | 993 | 1 120 | 930 | 926 |
| -SSAB Americas | 569 | 602 | 634 | 635 | 652 | 629 | 645 | 609 | 621 | 637 | 617 | 554 |
| - Summa | 2 002 | 2 027 | 1 960 | 2 006 | 2 061 | 2 081 | 1 911 | 1 976 | 2 000 | 2 100 | 1 902 | 1 621 |
| Plåtproduktion | ||||||||||||
| -SSAB Special Steels | 83 | 147 | 111 | 155 | 121 | 138 | 145 | 89 | 145 | 130 | 134 | 83 |
| -SSAB Europe | 1 253 | 1 203 | 1 104 | 1 058 | 1 180 | 1 200 | 1 031 | 1 082 | 1 162 | 1 198 | 980 | 876 |
| -SSAB Americas | 545 | 553 | 603 | 582 | 607 | 603 | 612 | 582 | 581 | 597 | 581 | 526 |
| -Summa | 1 881 | 1 903 | 1 818 | 1 795 | 1 909 | 1 941 | 1 788 | 1 753 | 1 889 | 1 926 | 1 696 | 1 484 |
| Plåtleveranser | ||||||||||||
| -SSAB Special Steels | 277 | 304 | 293 | 318 | 346 | 339 | 320 | 293 | 338 | 339 | 299 | 249 |
| -SSAB Europe | 982 | 991 | 871 | 901 | 939 | 963 | 810 | 850 | 907 | 909 | 794 | 752 |
| -SSAB Americas | 486 | 452 | 508 | 525 | 523 | 509 | 517 | 491 | 500 | 475 | 521 | 478 |
| -Summa | 1 745 | 1 747 | 1 672 | 1 744 | 1 808 | 1 811 | 1 646 | 1 634 | 1 744 | 1 722 | 1 614 | 1 479 |
Känslighetsanalys
Den beräknade helårseffekten på resultatet efter finansnetto och resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.
| Förändring, % |
Effekt på resultat före skatt, Mkr |
Effekt på resultat per aktie, kr 2) |
Effekt på Eget kapital, Mkr 2) |
|
|---|---|---|---|---|
| Plåtpris – stålrörelsen | +/- 10 | +/- 7 770 | +/- 5,93 | +/- 6 107 |
| Volym – stålrörelsen 1) | +/- 10 | +/- 1 020 | +/- 0,78 | +/- 802 |
| Malmpriser | +/- 10 | +/- 890 | +/- 0,68 | +/- 700 |
| Kolpriser | +/- 10 | +/- 540 | +/- 0,41 | +/- 424 |
| Skrotpriser | +/- 10 | +/- 740 | +/ -0,56 | +/- 582 |
| Räntesats | +/- 1 %-enhet | +/- 80 | +/- 0,06 | +/- 63 |
| Kronindex 3) | +/- 5 | +/- 390 | +/- 0,30 | +/- 307 |
1) Exklusive påverkan av lägre kapacitetsutnyttjande (underabsorption).
2) Räknat på 21,4 % skatt
3) Beräknat på SSABs exponering utan valutasäkringar. Om kronan försvagas innebär detta en positiv effekt.
För ytterligare information:
Per Hillström, Head of Investor Relations, Tel 070-295 29 12 Mia Widell, Head of Group Communications, Tel 076- 527 25 01
Delårsrapport för januari-mars 2020:
Delårsrapporten för januari-mars publiceras den 27 april 2020.

www.ssab.com