AI assistant
SSAB — Earnings Release 2018
Jul 20, 2018
2975_ir_2018-07-20_f52788f0-635e-4891-a1e1-bdc957bad1b6.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
RAPPORT FÖR ANDRA KVARTALET 2018
God efterfrågan gav fortsatt resultatförbättring
20 juli, 2018
Rapport för andra kvartalet 2018
Kvartalet
- · Försäljningen uppgick till 19 263 (17 115) Mkr
- · Rörelseresultatet före avskrivningar uppgick till 2 582 (2 167) Mkr
- · Rörelseresultatet uppgick till 1 630 (1 205) Mkr
- · Resultat per aktie uppgick till 1,27 (0,86) kronor
- · Det operativa kassaflödet uppgick till 1 325 (1 069) Mkr
- · Nettoskuldskuldsättningsgraden uppgick till 20 (30) %
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 19 263 | 17 115 | 17 388 | 36 652 | 32 854 | 66 059 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 2 582 | 2 167 | 1 836 | 4 418 | 3 794 | 7 591 |
| Rörelseresultat | 1 630 | 1 205 | 916 | 2 546 | 1 907 | 3 838 |
| Resultat efter finansnetto | 1 427 | 914 | 769 | 2 196 | 1 363 | 2 863 |
| Resultat efter skatt | 1 313 | 885 | 670 | 1 983 | 1 387 | 2 311 |
| Resultat per aktie (kr) | 1,27 | 0,86 | 0,65 | 1,92 | 1,34 | 2,23 |
| Operativt kassaflöde | 1 325 | 1 069 | 761 | 2 086 | 1 945 | 6 511 |
| Nettoskuld | 11 881 | 15 738 | 11 391 | 11 881 | 15 738 | 11 574 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 20 | 30 | 21 | 20 | 30 | 22 |
(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)
Koncernchefens kommentar
SSABs rörelseresultat för andra kvartalet 2018 steg med 425 Mkr jämfört med andra kvartalet ifjol och uppgick till 1 630 Mkr. Resultatet steg också jämfört med föregående kvartal, framförallt drivet av SSAB Americas. Kvartalet präglades av fortsatt god efterfrågan och en gynnsam prisbild på våra marknader. Vi ökade volymerna av höghållfasta stål både för SSAB Special Steels och Automotive inom SSAB Europe.
Efterfrågan för SSAB Special Steels är stark i alla segment och särskilt inom tunga transporter och gruvrelaterad utrustning. Leveranserna uppgick till 339 kton under andra kvartalet, vilket var en ökning med 12 % jämfört med föregående år. Rörelseresultatet ökade med 161 Mkr till 522 Mkr.
Efterfrågan i Europa är stabil på en god nivå och SSAB Europes leveranser var 963 kton. Rörelseresultat för kvartalet uppgick till 907 Mkr. Transformatorbranden vid valsverket i Hämeenlinna påverkade resultatet negativt med cirka 50 Mkr.
Rörelseresultatet för SSAB Americas steg med 326 Mkr jämfört med andra kvartalet 2017, till 365 Mkr. Efterfrågan har förbättrats och marknadspriserna på grovplåt i Nordamerika har stigit kraftigt sedan november förra året. Detta påverkar dock SSAB Americas resultat med en viss eftersläpning på grund av kontraktspriser och ledtider. USA införde ståltullar för EU och en rad andra länder under andra kvartalet. Av koncernens leveransvolymer i USA utgörs cirka 90 %av lokal produktion. För de volymer som SSAB Special Steels och SSAB Europe exporterar till USA från Europa samarbetar SSAB med kunderna för att erhålla produktbaserade undantag.
Vårt initiativ för fossilfritt stål, HYBRIT, fortsätter utvecklas enligt plan. Under andra kvartalet beslutade Energimyndigheten i Sverige att ge finansiellt stöd till HYBRIT om drygt en halv miljard kronor för att bygga en pilotanläggning. Byggnadsarbetet startade i juni och pilotanläggningen beräknas stå färdig 2020.
Trots en viss politisk turbulens kring handelshinder bedöms utsikterna vara goda för andra halvåret 2018. SSAB har en stark position på hemmamarknaderna och vi följer vår plan mot de strategiska tillväxtmålen för 2020. Förutsättningarna är därmed goda för fortsatt lönsam tillväxt och starka kassaflöden.
Utsikter
I Nordamerika bedöms efterfrågan på grovplåt vara fortsatt stark under det tredje kvartalet 2018. I Europa förväntas en viss säsongsmässig avmattning under det tredje kvartalet, dock med god underliggande efterfrågan. För höghållfasta stål bedöms den underliggande efterfrågan att vara fortsatt stark i det tredje kvartalet, om än med viss säsongsmässig avmattning.
För SSAB Americas väntas leveranserna under tredje kvartalet 2018 bli något högre än under föregående kvartal. Leveranserna för SSAB Europe förväntas bli lägre och för SSAB Special Steels väntas leveranserna bli något lägre än under andra kvartalet 2018, relaterat till det normala säsongsmönstret på de europeiska marknaderna.
De realiserade priserna under det tredje kvartalet bedöms bli högre för SSAB Americas och SSAB Special Steels, men relativt oförändrade för SSAB Europe.
Större underhållsstopp
Under det andra kvartalet 2018 har endast ett större planerat underhållsstopp i SSAB Europe genomförts. Tabellen nedan visar samtliga större planerade underhållsstopp under andra halvåret 2018 och kostnaden för genomförda underhållsstopp 2017 och första halvåret 2018. Siffrorna avser summan av den direkta underhållskostnaden och kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption), dock inkluderas inte utebliven marginal.
Större underhållsstopp
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 | kv 1 | kv 2 | kv 2 | kv 3 | kv 3 | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| SSAB Special Steels | - | - | - | - | - | 230 | 230 | - | 230 | 230 |
| SSAB Europe | - | 20 | 40 | 50 | 220 | 125 | 130 | 195 | 390 | 390 |
| SSAB Americas | - | 160 | - | 230 | - | - | 280 | - | 280 | 390 |
| Totalt | - | 180 | 40 | 280 | 220 | 355 | 640 | 195 | 900 | 1 010 |
Marknaden
Enligt World Steel Association (WSA) uppgick den globala råstålsproduktionen under årets fem första månader till 729 (699) miljoner ton, en ökning med 4,3 % jämfört med samma period 2017. Stålproduktionen i Kina ökade med drygt 5 % under samma period jämfört med de fem första månaderna i fjol. I EU28 ökade produktionen med knappt 2 %, medan produktionen i Nordamerika ökade med drygt 3 % under årets fem första månader.
I Nordamerika var efterfrågan under det andra kvartalet fortsatt stark. Under andra kvartalet kom ytterligare klargöranden kring den så kallade Section 232-utredningen om 25 % importtullar i USA på stål, där det tidigare undantaget för EU-28 togs bort. Cirka 90 % av de volymer som SSAB säljer i USA produceras lokalt. Resterande volymer exporteras från Europa av SSAB Special Steels och SSAB Europe och det är ännu oklart i vilken omfattning som produktundantag från tullarna kan erhållas.
I Europa var efterfrågan under det andra kvartalet fortsatt god, och lagernivåerna hos distributörer i bedöms vara i balans.
I Nordamerika steg marknadspriserna på grovplåt något under det andra kvartalet efter den kraftiga ökningen under det första kvartalet. I Europa sjönk marknadspriserna på både tunnplåt och grovplåt något under kvartalet. I Kina steg marknadspriserna på både tunnplåt och grovplåt under andra kvartalet.
SSAB-koncernen - Första halvåret 2018
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen för första halvåret uppgick till 36 652 (32 854) Mkr, en ökning med 3 798 Mkr eller 12 % jämfört med motsvarande period 2017.
Rörelseresultatet för första halvåret uppgick till 2 546 (1 907) Mkr, en ökning med 639 Mkr jämfört med första halvåret 2017. Förbättringen var främst hänförlig till SSAB Americas och SSAB Special Steels, medan resultatet var lägre för SSAB Europe.
Försäljning Rörelseresultat 2018 2017 2018 2017 Mkr kv 1-2 kv 1-2 Förändring kv 1-2 Kv1-2 Förändring SSAB Special Steels 9 816 8 058 1 758 957 605 352 SSAB Europe 16 943 16 035 908 1 564 1 848 -284 SSAB Americas 7 403 6 157 1 246 494 -118 612 Tibnor 4 312 4 076 235 149 166 -17 Ruukki Construction 2 666 2 662 4 -3 34 -37 Övrigt - - - -134 -173 38 Avskrivning övervärden - - - -480 -456 -25 Koncernjusteringar -4 487 -4 134 -353 - - - Summa 36 652 32 854 3 798 2 546 1 907 639
Försäljning och resultat per rörelsesegment
Kassaflöde, finansiering och likviditet
Det operativa kassaflödet för första halvåret 2018 uppgick till 2 086 (1 945) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet men negativt främst av högre rörelsekapital till följd av den ökade försäljningen, samt högre underhållsinvesteringar .
Nettokassaflödet uppgick till 175 (1 186) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 163 (95) Mkr, samt av utdelning till aktieägarna på 1 030 (-) Mkr. Totala investeringar uppgick till 865 (552) Mkr. Nettoskulden ökade med 307 Mkr under första halvåret och uppgick per den 30 juni 2018 till 11 881 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 20 (30) %.
Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 30 juni till 6,2 (5,2) år med en genomsnittlig räntebindningstid på 1,0 (0,8) år.
Likvida medel uppgick till 2 134 (3 687) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 7 110 (7 807) Mkr, vilket sammantaget motsvarar 13 (19) % av rullande 12 månaders försäljning.
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och räntabilitet på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 7 % respektive 5 % medan de för helåret 2017 uppgick till 6 % respektive 4 %.
Eget kapital
Med ett resultat på 1 975 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på 4 014 Mkr uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 58 181 (52 642) Mkr, vilket motsvarade 56,50 (51,12) kronor per aktie.
SSAB-koncernen - Andra kvartalet 2018
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen under andra kvartalet 2018 uppgick till 19 263 (17 115) Mkr, en ökning med 13 % jämfört med andra kvartalet 2017. Jämfört med första kvartalet 2018 ökade försäljningen med 11 %.
Rörelseresultatet under andra kvartalet 2018 uppgick till 1 630 (1 205) Mkr, en ökning med 425 Mkr jämfört med andra kvartalet 2017. Jämfört med första kvartalet 2018 ökade resultatet med 714 Mkr.
| Försäljning | Rörelseresultat | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |||
| Mkr | kv2 | kv2 | Förändring | kv2 | kv2 | Förändring |
| SSAB Special Steels | 5 142 | 4 133 | 1 009 | 522 | 362 | 161 |
| SSAB Europe | 8 892 | 8 378 | 514 | 907 | 1 022 | -115 |
| SSAB Americas | 4 040 | 3 138 | 903 | 365 | 39 | 326 |
| Tibnor | 2 253 | 2 057 | 196 | 83 | 67 | 15 |
| Ruukki Construction | 1 578 | 1 531 | 46 | 59 | 63 | -4 |
| Övrigt | - | - | - | -58 | -101 | 42 |
| Avskrivning övervärden | - | - | - | -248 | -247 | -1 |
| Koncernjusteringar | -2 642 | -2 122 | -520 | - | - | - |
| Summa | 19 263 | 17 115 | 2 148 | 1 630 | 1 205 | 425 |
Försäljning och resultat per rörelsesegment
Analys av total förändring i försäljning och rörelseresultatet *)
| Försäljning | Rörelseresultat | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring | Förändring | |||||
| jmf med | jmf med | |||||
| kv 2, 2017 | kv 2, 2017 | |||||
| % | Mkr | |||||
| Volymer | 4 | Pris och produktmix | 1 250 | |||
| Pris | 5 | Volymer | 80 | |||
| Produktmix | 1 | Rörliga kostnader | -850 | |||
| Valutaeffekter | 3 | Fasta kostnader | -190 | |||
| Övrig försäljning | - | Valutaeffekter | 190 | |||
| Kapacitetsutnyttjande | - | |||||
| Övrigt | -55 | |||||
| Summa | 13 | 425 |
*) Beräknad förändring, siffrorna i tabellen är avrundade.
Resultat efter skatt och resultat per aktie
Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för det andra kvartalet uppgick till 1 310 (883) Mkr eller 1,27 (0,86) kronor per aktie. Skatten för andra kvartalet uppgick till -114 (-29) Mkr. För den senaste 12 månaders perioden uppgick skatten till cirka 21 procent av resultatet före skatt.
Råvaror
SSAB köper järnmalm från LKAB, Sverige och från Severstal, Ryssland. Avtalet med LKAB sträcker sig från 1 april 2018 till 31 mars 2019. Avtalet med Severstal löper från 1 oktober 2015 till den 30 september 2018. SSAB köper kokskol från Australien, USA, Kanada och Ryssland. Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning.
| Förändring i SSABs genomsnittliga inköpspriser, andra kvartalet 2018 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| jmf med 2017 | jmf med 2018 | ||||
| kv 2 | kv 1 | ||||
| %-förändring | USD | Kronor | USD | Kronor | |
| Järnmalm | 3% | 2% | -5% | 2% | |
| Kokskol | 2% | 0% | -6% | 0% | |
| Skrot | 28% | 26% | 7% | 14% |
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen för andra kvartalet 2018 var 3 % högre jämfört med andra kvartalet 2017 och 1 % högre jämfört med första kvartalet 2018.
Plåtproduktionen för andra kvartalet 2018 var 2 % högre, både jämfört med andra kvartalet ifjol och jämfört med första kvartalet 2018.
SSABs plåtleveranser under andra kvartalet 2018 uppgick till 1 811 (1 747) kton, en ökning med 4 % jämfört med andra kvartalet 2017. Leveranserna var i princip oförändrade jämfört med årets första kvartal.
Produktion och leveranser
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Råstålsproduktion | 2 081 | 2 027 | 2 061 | 4 142 | 4 030 | 7 995 |
| Plåtproduktion | 1 941 | 1 903 | 1 909 | 3 850 | 3 784 | 7 397 |
| Stålleveranser | 1 811 | 1 747 | 1 808 | 3 619 | 3 492 | 6 908 |
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet för andra kvartalet 2018 uppgick till 1 325 (1 069) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet, men motverkades främst av högre rörelsekapital med högre kundfordringar till följd av den ökade försäljningen.
Nettokassaflödet uppgick till -136 (597) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utdelning till aktieägarna om 1 030 (-) Mkr. Totala investeringar uppgick till 507 (293) Mkr. Nettoskulden ökade med 490 Mkr under andra kvartalet och uppgick per den 30 juni 2018 till 11 881 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 20 (30) %.
Operativt kassaflöde och nettoskuld
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 2 582 | 2 167 | 4 418 | 3 794 | 7 591 |
| Förändring rörelsekapital | -805 | -869 | -1 604 | -1 395 | 303 |
| Underhållsinvesteringar | -417 | -242 | -702 | -457 | -1 366 |
| Övrigt | -34 | 13 | -26 | 3 | -17 |
| Operativt kassaflöde | 1 325 | 1 069 | 2 086 | 1 945 | 6 511 |
| Finansiella poster | -235 | -344 | -376 | -566 | -943 |
| Skatter | -105 | -73 | -341 | -94 | -249 |
| Rörelsens kassaflöde | 986 | 652 | 1 370 | 1 285 | 5 319 |
| Strategiska investeringar i anläggningar | -90 | -40 | -153 | -84 | -237 |
| Förvärv rörelser och andelar | - | -11 | -10 | -11 | -11 |
| Avyttringar rörelser och andelar | - | - | - | - | 1 |
| Kassaflöde före utdelning | 896 | 601 | 1 207 | 1 190 | 5 072 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | -1 030 | - | -1 030 | - | - |
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -2 | -4 | -2 | -4 | -4 |
| Nettokassaflöde | -136 | 597 | 175 | 1 186 | 5 068 |
| Nettoskuld vid periodens början | -11 391 | -17 030 | -11 574 | -17 887 | -17 887 |
| Nettokassaflöde | -136 | 597 | 175 | 1 186 | 5 068 |
| Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) | -556 | 657 | -711 | 903 | 1 286 |
| Övrigt 2) | 202 | 38 | 230 | 60 | -41 |
| Nettoskuld vid periodens slut | -11 881 | -15 738 | -11 881 | -15 738 | -11 574 |
1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.
2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.
Rörelsesegmenten – Andra kvartalet 2018
Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärven av IPSCO och Rautaruukki. Ytterligare information om rörelsesegmenten finns på sidan 22.
SSAB Special Steels
Andra kvartalet i korthet
- · Stark efterfrågan i alla segment goda utsikter för tredje kvartalet
- · Leveranserna steg med 12 %till 339 kton jämfört med andra kvartalet 2017
- · Rörelseresultatet uppgick till 522 Mkr
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 5 142 | 4 133 | 4 674 | 9 816 | 8 058 | 16 053 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 656 | 495 | 569 | 1 224 | 872 | 2 002 |
| Rörelseresultat | 522 | 362 | 434 | 957 | 605 | 1 465 |
| Operativt kassaflöde | 897 | 156 | 70 | 967 | 212 | 909 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 788 | 2 748 | 2 770 | 2 788 | 2 748 | 2 834 |
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 24 % jämfört med andra kvartalet 2017 och uppgick till 5 142 (4 133) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 12 procentenheter, högre priser för 10 procentenheter, övrig försäljning (inkl. internförsäljning av stålämnen) för 1 procentenhet och positiva valutaeffekter för 1 procentenhet.
Jämfört med första kvartalet 2018 ökade försäljningen med 10 %. Högre priser svarade för en positiv effekt på 4 procentenheter, övrig försäljning för 3 procentenheter och positiva valutaeffekter för 5 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 2 procentenheter.
Rörelseresultatet för andra kvartalet 2018 uppgick till 522 (362) Mkr, en ökning med 160 Mkr jämfört med andra kvartalet 2017. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var högre priser och högre volymer, dock motverkades detta av högre rörliga kostnader, främst för råmaterial.
Jämfört med första kvartalet 2018 ökade resultatet med 88 Mkr. De främsta orsakerna till det högre resultatet var högre priser samt bättre kapacitetsutnyttjande (första kvartalet belastades av två veckors driftstopp i masugnen). Detta motverkades delvis av negativa valutaeffekter samt högre fasta kostnader.
Marknadsutveckling
Efterfrågan fortsatte att vara stark i samtliga segment på SSAB Special Steels huvudmarknader, bland annat Heavy Transport, Construction Machinery och Material Handling (vilket inkluderar gruvrelaterad utrustning).
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen steg med 33 % jämfört med andra kvartalet 2017 och med 30 % jämfört med första kvartalet 2018. En produktionsstörning i Oxelösund under första kvartalet 2018 ledde till två veckors förlorad produktion.
Plåtproduktionen under andra kvartalet 2018 minskade med 6 % jämfört med andra kvartalet 2017. Jämfört med första kvartalet 2018 ökade plåtproduktionen med 14 %. Första kvartalet 2018 påverkades negativt av ämnesbrist relaterat till produktionsstörningen i masugnen.
De externa leveranserna av plåt under andra kvartalet 2018 ökade med 12 % jämfört med andra kvartalet 2017. De externa leveranserna av plåt var 2 % lägre jämfört med första kvartalet 2018.
Produktion och leveranser
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Råstålsproduktion | 305 | 229 | 234 | 539 | 494 | 956 |
| Plåtproduktion | 138 | 147 | 121 | 259 | 230 | 496 |
| Stålleveranser | 339 | 304 | 346 | 685 | 581 | 1 192 |
Siffrorna för stålleveranser inkluderar höghållfasta stål som producerats vid SSAB Europes och SSAB Americas stålverk.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till 897 (156) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av rörelseresultatet och minskat rörelsekapital.
Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 72 (59) Mkr varav 8 (2) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Europe
Andra kvartalet i korthet
- · God efterfrågan under kvartalet och stabila utsikter för tredje kvartalet
- · Transformatorbranden i Hämeenlinna påverkade resultatet negativt med cirka 50 Mkr
- · Höghållfasta stål inom segmentet Automotive ökade med 12 %jämfört med andra kvartalet 2017
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 8 892 | 8 378 | 8 051 | 16 943 | 16 035 | 31 048 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 1 259 | 1 381 | 998 | 2 257 | 2 563 | 4 405 |
| Rörelseresultat 1) | 907 | 1 022 | 657 | 1 564 | 1 848 | 2 988 |
| Operativt kassaflöde | 765 | 807 | 543 | 1 308 | 1 288 | 3 782 |
| Antal anställda vid periodens slut | 6 811 | 6 813 | 6 828 | 6 811 | 6 813 | 6 798 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under andra kvartalet uppgick till 57 (54) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 6 % jämfört med andra kvartalet 2017 och uppgick till 8 892 (8 378) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 2 procentenheter, positiva valutaeffekter för 4 procentenheter, en bättre produktmix för 1 procentenhet och övrig försäljning för 2 procentenhet medan lägre volymer stod för en negativ effekt på 3 procentenheter.
Jämfört med första kvartalet 2018 ökade försäljningen med 10 %. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 3 procentenheter, högre priser för 3 procentenheter, positiva valutaeffekter för 3 procentenheter och övrig försäljning för 1 procentenhet.
Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till 907 (1 022) Mkr, en minskning med 115 Mkr jämfört med andra kvartalet 2017. Högre rörliga kostnader, främst råmaterial, och lägre volymer påverkade negativt. Även högre fasta kostnader och något sämre kapacitetsutnyttjande till följd av transformatorbranden bidrog till det lägre resultatet. Högre priser och valutaeffekter påverkade resultatet positivt jämfört med andra kvartalet 2017.
Jämfört med första kvartalet 2018 förbättrades resultatet med 250 Mkr. De främsta orsakerna till det högre resultatet var högre priser och högre volymer, vilket till viss del motverkades av högre fasta kostnader.
Marknadsutveckling
Efterfrågan fortsatte på en god nivå under det andra kvartalet, bland annat inom segmenten Automotive, Heavy Transport och Construction.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen under andra kvartalet 2018 var 4 % lägre jämfört med andra kvartalet 2017 och var 2 % lägre jämfört med första kvartalet 2018.
Plåtproduktionen var i princip oförändrad jämfört med andra kvartalet 2017 och ökade något jämfört med första kvartalet 2018.
De externa leveranserna av plåt under andra kvartalet 2018 var 3 % lägre jämfört med andra kvartalet 2017 medan de var 3 % högre jämfört med första kvartalet 2018, då problem med järnvägstransporter påverkade negativt.
Produktion och leveranser
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Råstålsproduktion | 1 147 | 1 196 | 1 175 | 2 322 | 2 364 | 4 599 |
| Plåtproduktion | 1 200 | 1 203 | 1 180 | 2 380 | 2 456 | 4 618 |
| Stålleveranser | 963 | 991 | 939 | 1 902 | 1 973 | 3 745 |
Produktionssiffrorna inkluderar höghållfasta stål som producerats för SSAB Special Steels. Dessa volymer inkluderas ej i SSAB Europes leveranser.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till 765 (807) Mkr. Under andra kvartalet påverkades kassaflödet positivt av rörelseresultatet, dock motverkades detta av en ökning av rörelsekapitalet, med högre lager och kundfodringar till följd av den högre försäljningen.
Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 297 (129) Mkr varav 29 (11) Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Americas
Andra kvartalet i korthet
- · Stark efterfrågan och betydligt högre priser goda utsikter för tredje kvartalet
- · Kontraktstruktur och ledtider gör att marknadspriser påverkar resultatet med eftersläpning
- · Rörelseresultatet förbättrades till 365 Mkr
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 4 040 | 3 138 | 3 363 | 7 403 | 6 157 | 12 727 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 526 | 201 | 283 | 809 | 209 | 818 |
| Rörelseresultat 1) | 365 | 39 | 129 | 494 | -118 | 183 |
| Operativt kassaflöde | -383 | -56 | 131 | -252 | 187 | 1 166 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 239 | 1 222 | 1 238 | 1 239 | 1 222 | 1 228 |
1)Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO. Avskrivningar på övervärden under andra kvartalet uppgick till 192 (194) Mkr
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 29 % jämfört med andra kvartalet 2017 och uppgick till 4 040 (3 138) Mkr. Högre priser svarade för en positiv effekt på 16 procentenheter, högre volymer för 13 procentenheter och produktmix för 1 procentenhet, medan valutaeffekter svarade för en negativ effekt på 1 procentenhet.
Jämfört med första kvartalet 2018 var försäljningen 20 % högre. Högre priser svarade för en positiv effekt på 15 procentenheter, produktmix för 1 procentenhet och positiva valutaeffekter för 7 procentenheter, medan lägre volym stod för en negativ effekt på 3 procentenheter.
Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till 365 (39) Mkr, en förbättring med 326 Mkr jämfört med andra kvartalet 2017. Den främsta orsaken till det förbättrade resultatet var högre priser. Även högre volymer (delvis p.g.a. underhållsstopp i Mobile i andra kvartalet 2017) påverkade positivt. Högre rörliga kostnader, främst för råmaterial hade en negativ påverkan.
Jämfört med första kvartalet 2018 ökade rörelseresultatet med 236 Mkr. Det förbättrade resultatet berodde främst på högre priser, vilket delvis motverkades av högre rörliga kostnader för råmaterial.
Marknadsutveckling
Efterfrågan är fortsatt generellt stark och de flesta segment har en positiv trend. Under andra kvartalet ökade leveranserna till segmentet Construction Machinery kraftigt.
Produktion och leveranser
Råstålsproduktionen ökade med 4 % jämfört med andra kvartalet 2017, medan den minskade med 4 % jämfört med första kvartalet 2018.
Plåtproduktionen ökade med 9 % jämfört med andra kvartalet 2017 och var i princip oförändrad jämfört med första kvartalet 2018.
De externa leveranserna av plåt ökade med 13 % jämfört med andra kvartalet 2017 medan de minskade med 3 % jämfört med första kvartalet 2018. Under andra kvartalet 2017 påverkades produktion och leveranser negativt av underhållsstoppet i Mobile.
Produktion och leveranser
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kton | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Råstålsproduktion | 629 | 602 | 652 | 1 281 | 1 171 | 2 440 |
| Plåtproduktion | 603 | 553 | 607 | 1 210 | 1 098 | 2 284 |
| Stålleveranser | 509 | 452 | 523 | 1 032 | 938 | 1 971 |
Produktionssiffrorna inkluderar höghållfasta stål som producerats för SSAB Special Steels. Dessa volymer inkluderas ej i SSAB Americas leveranser.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under andra kvartalet 2018 uppgick till -383 (-56) Mkr. Under kvartalet påverkades kassaflödet negativt av en ökning av rörelsekapitalet till följd av den högre försäljningen.
Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 48 (52) Mkr varav 28 (2) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Tibnor
Andra kvartalet i korthet
- · Stabil efterfrågan under kvartalet med säsongsmässig förbättring jämfört med årets första kvartal
- · Rörelseresultatet steg till 83 Mkr
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 2 253 | 2 057 | 2 058 | 4 312 | 4 076 | 7 821 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 103 | 88 | 87 | 190 | 206 | 334 |
| Rörelseresultat 1) | 83 | 67 | 67 | 149 | 166 | 252 |
| Operativt kassaflöde | 170 | 175 | 30 | 200 | 331 | 472 |
| Leveranser, Kton | 188 | 188 | 176 | 364 | 378 | 716 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 061 | 1 111 | 1 077 | 1 061 | 1 111 | 1 091 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under andra kvartalet uppgick till 6 (6) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 10 % jämfört med andra kvartalet 2017 och uppgick till 2 253 (2 057) Mkr. Den ökade försäljningen berodde på högre priser.
Jämfört med första kvartalet 2018 ökade försäljningen med 9 %, på grund av högre priser och högre volymer.
Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till 83 (67) Mkr, en ökning med 16 Mkr jämfört med andra kvartalet 2017. Det högre resultatet var främst hänförligt till förbättrade marginaler.
Även jämfört med första kvartalet 2018 förbättrades resultatet med 16 Mkr, främst på grund av högre volymer och priser.
Marknadsutveckling
Efterfrågan har varit stabil under kvartalet med en säsongsmässig förbättring jämfört med det första kvartalet. Utsikterna för tredje kvartalet bedöms som goda med en viss osäkerhet kring utvecklingen för byggsektorn i Sverige och Norge, främst relaterat till bostadsbyggande.
De totala leveranserna under andra kvartalet 2018 var oförändrade jämfört med andra kvartalet 2017. Jämfört med första kvartalet 2018 ökade leveranserna med 7 %.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till 170 (175) Mkr. Kassaflödet under kvartalet påverkades positivt, både av rörelseresultatet och minskad rörelsekapitalbindning.
Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 23 (23) Mkr varav 16 (13) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Ruukki Construction
Andra kvartalet i korthet
- · Säsongsmässig förbättring jämfört med första kvartalet
- · Rörelseresultatet uppgick till 59 Mkr
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 1 578 | 1 531 | 1 088 | 2 666 | 2 662 | 5 773 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 92 | 97 | -29 | 62 | 105 | 307 |
| Rörelseresultat 1) | 59 | 63 | -62 | -3 | 34 | 171 |
| Operativt kassaflöde | 5 | -27 | 7 | 12 | 9 | 340 |
| Antal anställda vid periodens slut | 2 443 | 2 568 | 2 492 | 2 443 | 2 568 | 2 502 |
1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. Avskrivningarna på övervärden under andra kvartalet uppgick till -8 (-7) Mkr.
Försäljning och rörelseresultat
Försäljningen ökade med 3 % jämfört med andra kvartalet 2017 och uppgick till 1 578 (1 531) Mkr.
Jämfört med första kvartalet 2018 ökade försäljningen betydligt, främst hänförligt till säsongsmässig förbättring.
Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till 59 (63) Mkr. Resultatet förbättrades för Residential Roofing och Building Components, medan det försämrades för Building Systems.
Jämfört med första kvartalet 2018 ökade resultatet med 121 Mkr, främst på grund av säsongsmässigt högre volymer.
Marknadsutveckling
Efterfrågan under andra kvartalet var säsongsmässigt stark i byggsektorn. Den underliggande efterfrågan i Norden bedöms stabiliseras efter de senaste årens ökning. Aktiviteten i byggsektorn är fortsatt svag i Ryssland, medan den är fortsatt god på Ruukki Constructions övriga marknader i östra Europa.
Kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet under andra kvartalet uppgick till 5 (-27) Mkr. Kassaflödet under kvartalet påverkades positivt av rörelseresultatet, men motverkades av ökad rörelsekapitalbindning.
Investeringsutbetalningarna under andra kvartalet uppgick till 26 (13) Mkr varav 10 (11) Mkr avsåg strategiska investeringar.
Hållbarhet
Nyckeltal – rullande 12 månader
| 2018 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| kv 2 | kv 1 | Helår | |
| Säkerhet | |||
| Olycksfallsfrekvens (LTIF), 1) | 5,7 | 5,6 | 5,6 |
| Antal olyckor (LTI) 2) | 171 | 168 | 167 |
| Miljö | |||
| Energianvändning, GWh 3) | 9 372 | 9 303 | 9 208 |
| Energiintensitet, kWh/ton råstål | 1 167 | 1 155 | 1 152 |
| Utsläpp från produktionen (Scope 1), Kton 4) | 9 751 | 9 801 | 9 854 |
| Indirekta utsläpp (Scope 2), Kton 5) | 1 213 | 1 207 | 1 215 |
| Växthusgasintensitet, ton CO2-utsläpp/ton råstål 6) | 1,4 | 1,4 | 1,4 |
1) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag per miljon arbetade timmar (LTIF, Lost Time Injury Frequency), egna anställda och underleverantör 2) Antal olyckor som resulterat i frånvaro i mer än en dag, egna anställda och underleverantör
3) Den totala energianvändningen (el, inköpta bränslen och inköpt värme)
4) Direkta utsläpp från produktionen (Scope 1)
5) Indirekta utsläpp från framställningen av inköpt elkraft, värme och ånga (Scope 2)
6) Inkluderar Scope 1 och Scope 2
Säkerhet
Vid slutet av andra kvartalet var olycksfallsfrekvensen (LTIF) för SSAB 5,7, avseende rullande tolv månader och olyckor som resulterar i frånvaro i mer än en dag.
Under 2017 inleddes arbetet med målet att alla medarbetare ska underteckna ett så kallat säkerhetsåtagande. Säkerhetsåtagandet innebär att medarbetaren tillsammans med sina kollegor och sin närmaste chef åtar sig att följa säkerhetsföreskrifterna och gemensamt skapa en säkrare kultur på arbetsplatsen. Arbetet inleddes under 2017 i den amerikanska verksamheten, vilket följdes av Borlänge, och under första halvåret 2018 fortsatte implementeringen på de övriga arbetsplatserna i Norden.
Miljö
Under andra kvartalet (rullande 12 månader) uppgick SSABs totala energianvändning till 9 372 GWh, avseende el, inköpta bränslen och inköpt värme. SSABs direkta koldioxidutsläpp (Scope 1) för rullande 12 månader uppgick till 9 751 tusen ton och indirekta (Scope 2) uppgick till motsvarande 1 213 tusen ton.
HYBRIT
På lång sikt går SSABs ståltillverkning mot att vara fossilfri genom HYBRIT, vilket är ett gemensamt initiativ från SSAB, LKAB och Vattenfall. HYBRIT-pilotanläggningen i Luleå började byggas i juni 2018, och den beräknas stå färdig 2020. I juni, beslutade Energimyndigheten att ge finansiellt stöd på 528 miljoner kronor till HYBRIT för att bygga pilotanläggningen. Energimyndigheten har tidigare bidragit med 70 miljoner kronor till initiativet. För mer information se: www.hybritdevelopment.com.
Christina Båge-Friborg blir hållbarhetsdirektör på SSAB
SSAB har utsett Christina Båge-Friborg till hållbarhetsdirektör och medlem av företagets koncernledning. Hon har tidigare innehaft en rad ledande befattningar inom hållbarhetsområdet, närmast som ansvarig för Sustainable Business på Sandvik AB. Hon tillträder som hållbarhetsdirektör på SSAB senast den 1 oktober 2018.
Mer information om hållbarhet finns i SSABs årsredovisning som finns tillgänglig på koncernens webbsida.
Risker och osäkerheter
För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer identifierats under året.
Redovisningsprinciper
Denna bokslutskommuniké har upprättats i enlighet med IAS 34.
Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.
Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna för koncernen har skett från årsredovisningen 2017, utöver det som redogörs för nedan.
Ändrade redovisningsprinciper från och med 1 januari 2018
Från och med den 1 januari 2018 tillämpar koncernen IFRS 9 Finansiella instrument samt IFRS 15 Intäkter från kontrakt från kunder.
IFRS 9, Finansiella instrument
Denna standard gäller från och med den 1 januari 2018. SSAB tillämpar IFRS 9 från och med den 1 januari 2018. IFRS 9 ersätter IAS 39, Finansiella instrument; Redovisning och värdering. IFRS 9 innebär förändringar av hur finansiella tillgångar klassificeras och värderas, inför en nedskrivningsmodell för förväntade kreditförluster samt förändringar av principer för säkringsredovisning.
IFRS 9 inför en ny modell för beräkning av kreditförlustreserv som utgår från förväntade kreditförluster. SSAB påverkas av den nya nedskrivningsmodellen avseende beräkningen för kreditförlustreserven för kundfordringar och resulterar i att det finns en beräknad förlust för alla kundfordringar, inklusive de som ännu inte förfallit. SSAB tillämpar den förenklade ansatsen, dvs. reserven kommer att motsvara den förväntade förlusten över hela kundfordrans livslängd.
Öppningsbalansen i eget kapital har justerats med -7 Mkr till följd av den nya standarden. För moderbolaget har det egna kapitalet justerats med -6 Mkr avseende ytterligare kreditförlustreserv. Moderbolagets fordringar består endast av fordringar på koncernbolag.
Vad gäller förändringarna av principer för säkringsredovisning kommer dessa inte ha någon påverkan på SSABs nuvarande säkringar men kan komma att få en påverkan på framtida säkringsarrangemang.
IFRS 15, Intäkter från kontrakt från kunder
Denna standard gäller från och med den 1 januari 2018. SSAB tillämpar IFRS 15 från och med den 1 januari 2018. IFRS 15 är den nya standarden för intäktsredovisning och ersätter IAS 18 Intäkter och IAS 11 Entreprenadavtal samt alla därtill hörande tolkningsuttalanden (IFRIC och SIC).
SSAB har utvärderat koncernens kontrakt och slutsatsen är att intäktsredovisningen inte har påverkats vid övergången till IFRS 15 därav har ingen justering i öppningsbalansen i eget kapital gjorts. Dock har ytterligare upplysningar lämnats om koncernens fördelning av intäkter, se sid 23.
Kommande ändringar i redovisningsprinciper från och med 1 januari 2019
IFRS 16, Leasing
Denna standard gäller från och med den 1 januari 2019. IFRS 16 är den nya standarden för redovisning av leasingavtal. Arbetet med implementering av IFRS 16 har påbörjats men per den 30 juni 2018 har inga kvantitativa bedömningar eller beräkningar gjorts av vilken effekt övergången kommer att få.
Intygande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättviande översikt över moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Stockholm den 19 juli 2018
Bengt Kjell Mikael Henriksson Petra Einarsson Ordförande Ledamot Ledamot
Marika Fredriksson Tomas Karlsson Pasi Laine Ledamot Ledamot Ledamot
Matti Lievonen Annika Lundius Tomas Jansson Ledamot Ledamot Ledamot
Lars Westerberg Martin Lindqvist Ledamot VD och koncernchef
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för SSAB AB (publ) för perioden 1 januari till 30 juni 2018. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medveten om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 19 juli 2018 PricewaterhouseCoopers AB
Magnus Svensson Henryson Auktoriserad revisor
1 6 | SSAB AB(publ), Box 70, 101 21 Stockholm. www.ssab.com. Org.nr. 556016-3429
Finansiella rapporter enligt IFRS – Koncernen
Siffrorna i tabellerna är avrundade vilket kan påverka summeringarna.
Koncernens resultaträkning
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Försäljning | 19 263 | 17 115 | 36 652 | 32 854 | 66 059 |
| Kostnad för sålda varor | -16 432 | -14 897 | -31 972 | -28 943 | -58 592 |
| Bruttoresultat | 2 832 | 2 218 | 4 680 | 3 911 | 7 467 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -1 186 | -1 111 | -2 278 | -2 188 | -4 210 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) | -33 | 81 | 105 | 150 | 514 |
| Intressebolag, resultat efter skatt | 18 | 17 | 38 | 34 | 68 |
| Rörelseresultat | 1 630 | 1 205 | 2 546 | 1 907 | 3 838 |
| Finansiella intäkter | 131 | 62 | 264 | 163 | 321 |
| Finansiella kostnader | -334 | -353 | -614 | -707 | -1 297 |
| Periodens resultat efter finansnetto | 1 427 | 914 | 2 196 | 1 363 | 2 863 |
| Skatt | -114 | -29 | -213 | 24 | -552 |
| Periodens resultat | 1 313 | 885 | 1 983 | 1 387 | 2 311 |
| Varav tillhörigt: | |||||
| - moderbolagets aktieägare | 1 310 | 883 | 1 975 | 1 383 | 2 295 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 3 | 2 | 8 | 4 | 16 |
Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår | |
| Rörelsemarginal (%) | 8 | 7 | 7 | 6 | 6 |
| Resultat per aktie (kr) | 1,27 | 0,86 | 1,92 | 1,34 | 2,23 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 56,50 | 51,12 | 56,50 | 51,12 | 51,69 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 20 | 30 | 20 | 30 | 22 |
| Soliditet (%) | 63 | 59 | 63 | 59 | 61 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 | 1 029,8 |
| Antal anställda vid periodens slut | 14 843 | 14 947 | 14 843 | 14 947 | 14 925 |
1) I kvartalets utfall ingår främst valutaeffekter på främst rörelsefordringar/-skulder med -19 (-35) Mkr.
Koncernens rapport över totalresultat
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 1 313 | 885 | 1 983 | 1 387 | 2 311 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 2 941 | -1 721 | 4 334 | -2 284 | -2 984 |
| Kassaflödessäkringar | 188 | -7 | 270 | -82 | 26 |
| Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) | -556 | 657 | -711 | 903 | 1 286 |
| Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat | - | - | - | - | - |
| Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | 84 | -143 | 100 | -182 | -289 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | 2 656 | -1 214 | 3 994 | -1 645 | -1 961 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen | -1 | 22 | 28 | 17 | -2 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till | |||||
| resultaträkningen | 0 | -4 | -6 | -3 | 10 |
| Summa poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | -1 | 18 | 22 | 14 | 8 |
| Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 2 655 | -1 196 | 4 016 | -1 631 | -1 953 |
| Summa totalresultat för perioden | 3 968 | -311 | 5 999 | -244 | 358 |
| Varav tillhörigt: | |||||
| - moderbolagets aktieägare | 3 965 | -313 | 5 988 | -249 | 340 |
| - innehav utan bestämmande inflytande | 3 | 2 | 11 | 5 | 18 |
1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga | Total | Innehav utan | Totalt | ||||
| Aktie | tillskjutna | Balanserat | eget | bestämmande | eget | ||
| Mkr | kapital | medel | Reserver | resultat | kapital | inflytande | kapital |
| Eget kapital 31 december 2016 | 9 062 | 23 021 | 4 004 | 16 804 | 52 891 | 49 | 52 940 |
| Förändringar 1/1-30/6 2017 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -1 645 | 1 396 | -249 | 5 | -244 | ||
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -3 | -3 | |||||
| Eget kapital 30 juni 2017 | 9 062 | 23 021 | 2 359 | 18 200 | 52 642 | 51 | 52 693 |
| Förändringar 1/7-31/12 2017 | |||||||
| Totalresultat för perioden | -318 | 907 | 589 | 13 | 602 | ||
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -1 | -1 | |||||
| Eget kapital 31 december 2017 | 9 062 | 23 021 | 2 041 | 19 107 | 53 231 | 63 | 53 294 |
| Förändringar 1/1-30/6 2018 | |||||||
| Justering ingående balans – | |||||||
| ändrad redovisningsprincip, IFRS 9 | -7 | -7 | - | -7 | |||
| Justerat eget kapital | |||||||
| 1 januari 2018 | 9 062 | 23 021 | 2 041 | 19 100 | 53 224 | 63 | 53 287 |
| Totalresultat för perioden | 3 994 | 1 994 | 5 988 | 11 | 5 999 | ||
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | -1 030 | -1 030 | -1 030 | ||||
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -1 | -1 | |||||
| Eget kapital 30 juni 2018 | 9 062 | 23 021 | 6 035 | 20 064 | 58 181 | 73 | 58 255 |
Antalet aktier uppgår till 1 029 835 326 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
Koncernens balansräkning
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 juni | 30 juni | 31 Dec |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 30 126 | 28 275 | 27 730 |
| Övriga immateriella tillgångar | 1 727 | 2 267 | 1 918 |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 388 | 24 423 | 23 931 |
| Andelar i intressebolag | 690 | 636 | 651 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 568 | 343 | 433 |
| Uppskjutna skattefordringar 2) | 486 | 515 | 291 |
| Summa anläggningstillgångar | 57 986 | 56 459 | 54 954 |
| Varulager | 17 577 | 16 445 | 16 035 |
| Kundfordringar | 9 911 | 8 532 | 7 822 |
| Aktuella skattefordringar | 304 | 430 | 302 |
| Övriga kortfristiga fordringar 1) | 3 791 | 4 220 | 4 114 |
| Likvida medel | 2 134 | 3 687 | 4 249 |
| Summa omsättningstillgångar | 33 717 | 33 314 | 32 522 |
| Summa tillgångar | 91 703 | 89 773 | 87 476 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 58 181 | 52 642 | 53 231 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 73 | 51 | 63 |
| Summa eget kapital | 58 255 | 52 693 | 53 294 |
| Uppskjutna skatteskulder | 754 | 687 | 874 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 606 | 524 | 591 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder 2) | 356 | 370 | 346 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 11 114 | 15 377 | 16 053 |
| Summa långfristiga skulder | 12 829 | 16 958 | 17 864 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 4 986 | 6 460 | 2 011 |
| Leverantörsskulder | 11 491 | 9 514 | 10 215 |
| Aktuella skatteskulder | 313 | 190 | 215 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 828 | 3 958 | 3 877 |
| Summa kortfristiga skulder | 20 619 | 20 122 | 16 318 |
| Summa eget kapital och skulder | 91 703 | 89 773 | 87 476 |
| Ställda säkerheter | 2 146 | 2 533 | 2 513 |
| Eventualförpliktelser | 2 984 | 3 285 | 2 674 |
1) I Övriga kortfristiga fordringar ingår bankmedel (spärrade) med 2 084 (2 465) Mkr.
2) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 165 (204) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA.
Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga icke räntebärande skulder.
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som prisderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 528 (209) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 57 (520) Mkr. I balansposten Finansiella tillgångar finns derivat värderade till totalt 144 (20) Mkr och i balansposten Långfristiga icke räntebärande skulder finns derivat värderade till totalt 4 (50) Mkr.
Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger i balansposten Långfristiga räntebärande skulder (inklusive kortfristig del) skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 42 (158) Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.
Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument
Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.
Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2 förutom elderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser och därmed klassificeras i nivå 1.
Kassaflöde
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Rörelseresultat | 1 630 | 1 205 | 2 546 | 1 907 | 3 838 |
| Justering för av- och nedskrivningar | 952 | 962 | 1 872 | 1 887 | 3 753 |
| Justering för övriga icke kassamässiga poster | -36 | -23 | -66 | -39 | -52 |
| Erhållna och betalda räntor | -235 | -344 | -376 | -566 | -943 |
| Betald skatt | -105 | -73 | -341 | -94 | -249 |
| Förändring av rörelsekapital | -805 | -869 | -1 604 | -1 395 | 303 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 1 402 | 858 | 2 031 | 1 700 | 6 650 |
| Investeringsutbetalningar i anläggningar | -507 | -282 | -855 | -541 | -1 603 |
| Förvärv rörelser och andelar | - | -11 | -10 | -11 | -11 |
| Avyttrade rörelser och andelar | - | - | - | - | 1 |
| Övrig investeringsverksamhet | 2 | 36 | 41 | 42 | 35 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -506 | -257 | -825 | -510 | -1 578 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | -1 030 | - | -1 030 | - | - |
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -2 | -4 | -2 | -4 | -4 |
| Förändring av lån | -2 917 | -620 | -3 232 | -931 | -4 008 |
| Förändring av finansiella placeringar | 433 | 840 | 355 | -18 | -437 |
| Övrig finansieringsverksamhet | 889 | -461 | 542 | -407 | -234 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | -2 628 | -245 | -3 366 | -1 360 | -4 683 |
| Periodens kassaflöde | -1 732 | 356 | -2 160 | -170 | 389 |
| Likvida medel vid periodens början | 3 863 | 3 371 | 4 249 | 3 879 | 3 879 |
| Kursdifferens i likvida medel | 3 | -40 | 45 | -22 | -19 |
| Likvida medel vid periodens slut | 2 134 | 3 687 | 2 134 | 3 687 | 4 249 |
Finansiella rapporter enligt IFRS - Moderbolaget
Moderbolagets resultaträkning
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Bruttoresultat | - | 0 | - | - | - |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -104 | -91 | -199 | -171 | -343 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 36 | 32 | 72 | 65 | 118 |
| Rörelseresultat | -68 | -59 | -127 | -106 | -225 |
| Finansnetto | 447 | 984 | 184 | 1 075 | 1 164 |
| Resultat efter finansnetto | 379 | 925 | 57 | 969 | 939 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 1 423 |
| Skatt | 162 | -88 | 233 | -98 | -406 |
| Resultat efter skatt | 541 | 837 | 289 | 871 | 1 956 |
Moderbolagets rapport över totalresultat
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Resultat efter skatt | 541 | 837 | 289 | 871 | 1 956 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
| Kassaflödessäkringar | 6 | 1 | 32 | 1 | 21 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | -1 | - | -7 | - | -5 |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | 4 | 1 | 25 | 1 | 16 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 4 | 1 | 25 | 1 | 16 |
| Summa totalresultat för perioden | 545 | 838 | 314 | 872 | 1 972 |
Moderbolagets balansräkning
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 juni | 30 juni | 31 Dec |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 69 428 | 66 315 | 71 426 |
| Övriga omsättningstillgångar | 12 687 | 16 461 | 11 140 |
| Likvida medel | 690 | 2 591 | 3 187 |
| Summa tillgångar | 82 805 | 85 367 | 85 753 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 9 964 | 9 964 | 9 964 |
| Fritt eget kapital 1) | 51 686 | 51 308 | 52 407 |
| Summa eget kapital | 61 650 | 61 272 | 62 371 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 7 913 | 11 778 | 12 913 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 13 242 | 12 317 | 10 469 |
| Summa eget kapital och skulder | 82 805 | 85 367 | 85 753 |
1)Eget kapital den 1 januari 2018 har justerats med -6 Mkr avseende ytterligare kreditförlustreserv i enlighet med IFRS 9.
Information om rörelsesegmenten
SSAB är organiserat i fem rörelsesegment vilka har ett tydligt resultatansvar; de tre ståltillverkande divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas samt de helägda dotterbolagen Tibnor och Ruukki Construction. Tibnor och Ruukki Construction styrs som självständiga dotterbolag.
SSAB Special Steels
SSAB Special Steels ansvarar globalt för marknadsföring och försäljning av SSABs alla seghärdade stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 700 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund och för försäljningen av ovan nämnda produkter som produceras i Mobile, USA, Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.
SSAB Europe
SSAB Europe ansvarar för produkter inom tunnplåt, grovplåt och rör. SSAB Europe har även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt i Luleå och Borlänge, Sverige.
SSAB Americas
SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier och Mobile, USA.
Tibnor
Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. Tibnor köper och säljer material, producerat både av SSAB och andra leverantörer.
Ruukki Construction
Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads- och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja.
Specifikation försäljning första halvåret
Nedanstående tabell beskriver den externa försäljningen per rörelsesegment, uppdelat på geografiska områden och produktområden.
| Extern försäljning jan-jun 2018 | Rörelsesegment | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | ||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 422 | 3 229 | 2 052 | 622 | 6 325 | |
| Finland | 130 | 2 174 | 777 | 740 | 3 820 | |
| Tyskland | 735 | 1 184 | 20 | 3 | 1 942 | |
| Övriga EU-28 | 2 626 | 5 090 | 553 | 814 | 9 084 | |
| Norge | 29 | 309 | 797 | 262 | 1 396 | |
| Ryssland | 158 | 123 | 164 | 444 | ||
| Övriga Europa | 519 | 168 | 3 | 32 | 722 | |
| USA | 1 666 | 695 | 6 734 | 0 | 1 | 9 097 |
| Kanada | 549 | 5 | 581 | 1 135 | ||
| Övriga världen | 2 104 | 527 | 25 | 21 | 8 | 2 686 |
| Summa | 8 938 | 13 503 | 7 340 | 4 224 | 2 646 | 36 652 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 8 304 | 12 820 | 7 280 | 28 404 | ||
| Handelsverksamhet | 4 224 | 4 224 | ||||
| Ruukki Construction verksamhet | 2 646 | 2 646 | ||||
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 544 | 614 | 49 | 1 207 | ||
| Övrigt | 90 | 70 | 11 | 0 | 171 | |
| Summa | 8 938 | 13 503 | 7 340 | 4 224 | 2 646 | 36 652 |
| Extern försäljning jan-jun 2017 | Rörelsesegment | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | |||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | ||||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa | |
| Geografiska områden | |||||||
| Sverige | 375 | 3 198 | 1 910 | 667 | 6 149 | ||
| Finland | 86 | 2 225 | 709 | 657 | 3 677 | ||
| Tyskland | 564 | 1 171 | 0 | 21 | 1 756 | ||
| Övriga EU-28 | 2 024 | 4 787 | 526 | 807 | 8 144 | ||
| Norge | 31 | 317 | 823 | 256 | 1 427 | ||
| Ryssland | 97 | 197 | 187 | 481 | |||
| Övriga Europa | 385 | 147 | 5 | 35 | 571 | ||
| USA | 1 188 | 560 | 5 446 | 1 | 7 195 | ||
| Kanada | 448 | 111 | 613 | 1 171 | |||
| Övriga världen | 1 657 | 570 | 26 | 17 | 12 | 2 282 | |
| Summa | 6 855 | 13 282 | 6 085 | 3 990 | 2 641 | 32 853 | |
| Produktområde | |||||||
| Stålprodukter | 6 291 | 12 316 | 6 050 | 24 657 | |||
| Handelsverksamhet | 3 990 | 3 990 | |||||
| Ruukki Construction verksamhet | 2 641 | 2 641 | |||||
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 489 | 969 | 22 | 1 481 | |||
| Övrigt | 75 | -3 | 13 | 0 | 85 | ||
| Summa | 6 855 | 13 282 | 6 085 | 3 990 | 2 641 | 32 853 |
Specifikation försäljning andra kvartalet
Nedanstående tabell beskriver den externa försäljningen per rörelsesegment, uppdelat på geografiska områden och produktområden.
| Extern försäljning mar-jun 2018 | Rörelsesegment | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB | ||||||||
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa | ||
| Geografiska områden | ||||||||
| Sverige | 226 | 1 605 | 1 065 | 328 | 3 224 | |||
| Finland | 53 | 1 151 | 407 | 460 | 2 072 | |||
| Tyskland | 391 | 621 | 10 | 1 | 1 023 | |||
| Övriga EU-28 | 1 348 | 2 483 | 280 | 500 | 4 611 | |||
| Norge | 6 | 168 | 434 | 150 | 758 | |||
| Ryssland | 75 | 66 | 102 | 243 | ||||
| Övriga Europa | 276 | 87 | 1 | 21 | 383 | |||
| USA | 719 | 461 | 3 630 | 0 | 0 | 4 811 | ||
| Kanada | 467 | -57 | 345 | 755 | ||||
| Övriga världen | 1 073 | 282 | 12 | 10 | 6 | 1 383 | ||
| Summa | 4 635 | 6 867 | 3 987 | 2 206 | 1 568 | 19 263 | ||
| Produktområde | ||||||||
| Stålprodukter | 4 268 | 6 693 | 3 949 | 14 910 | ||||
| Handelsverksamhet | 2 206 | 2 206 | ||||||
| Ruukki Construction verksamhet | 1 568 | 1 568 | ||||||
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 320 | 156 | 34 | 510 | ||||
| Övrigt | 46 | 18 | 4 | 0 | 69 | |||
| Summa | 4 635 | 6 867 | 3 987 | 2 206 | 1 568 | 19 263 |
| Extern försäljning mar-jun 2017 | Rörelsesegment |
|---|---|
| SSAB | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Special | SSAB | SSAB | Ruukki | |||
| Mkr | Steels | Europe | Americas | Tibnor | Construction | Summa |
| Geografiska områden | ||||||
| Sverige | 194 | 1 650 | 980 | 370 | 3 194 | |
| Finland | 50 | 1 197 | 360 | 398 | 2 004 | |
| Tyskland | 319 | 586 | 0 | 9 | 914 | |
| Övriga EU-28 | 1 116 | 2 426 | 260 | 463 | 4 265 | |
| Norge | 21 | 146 | 402 | 120 | 689 | |
| Ryssland | 52 | 112 | 126 | 290 | ||
| Övriga Europa | 217 | 72 | 3 | 23 | 315 | |
| USA | 600 | 274 | 2 786 | 0 | 3 660 | |
| Kanada | 261 | 58 | 292 | 611 | ||
| Övriga världen | 816 | 327 | 14 | 8 | 10 | 1 174 |
| Summa | 3 646 | 6 847 | 3 091 | 2 013 | 1 518 | 17 115 |
| Produktområde | ||||||
| Stålprodukter | 3 329 | 6 341 | 3 073 | 12 743 | ||
| Handelsverksamhet | 2 013 | 2 013 | ||||
| Ruukki Construction verksamhet | 1 518 | 1 518 | ||||
| Stålämnen, biprodukter och skrot | 288 | 457 | 13 | 758 | ||
| Övrigt | 28 | 49 | 6 | 0 | 83 | |
| Summa | 3 646 | 6 847 | 3 091 | 2 013 | 1 518 | 17 115 |
Relevanta avstämningar av icke IFRS-baserade nyckeltal
Utöver definitionerna nedan finns definitioner av nedanstående icke IFRS-baserade nyckeltal i årsredovisningen.
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Rörelseresultat | 1 630 | 1 205 | 2 546 | 1 907 | 3 838 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 952 | 962 | 1 872 | 1 887 | 3 753 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 2 582 | 2 167 | 4 418 | 3 794 | 7 591 |
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, rullande 12 månader
| juli 17 - | juli 16 - | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | juni-18 | juni-17 | helår |
| Rörelseresultat | 4 478 | 2 720 | 3 838 |
| Finansiella intäkter | 422 | 207 | 321 |
| Totalt | 4 899 | 2 927 | 4 159 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital | 73 642 | 76 420 | 74 947 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % | 7 % | 4% | 6% |
Räntabilitet på eget kapital efter skatt, rullande 12 månader
| juli 17 - | juli 16 - | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | juni 18 | juni 17 | helår |
| Periodens resultat efter skatt | 2 906 | 2 052 | 2 311 |
| Genomsnittligt eget kapital | 54 128 | 52 600 | 52 832 |
| Räntabilitet på eget kapital före skatt, % | 5% | 4% | 4% |
Operativt kassaflöde
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 2 | kv 2 | kv 1-2 | kv 1-2 | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 402 | 858 | 2 031 | 1 700 | 6 650 |
| Återläggning erhållna och betalda räntor | 235 | 346 | 376 | 568 | 943 |
| Återläggning betald skatt | 105 | 71 | 341 | 92 | 249 |
| Underhållsinvesteringar 1) | -417 | -242 | -702 | -457 | -1 366 |
| Övrig investeringsverksamhet 2) | 2 | 36 | 41 | 42 | 35 |
| Operativt kassaflöde | 1 325 | 1 069 | 2 086 | 1 945 | 6 511 |
1) Se definition Underhållsinvesteringar i årsredovisningen.
2) Övrig investeringsverksamhet avser främst kassaflöden från långfristiga fordringar och investeringar.
Nettoskuld
| 2018 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 juni | 30 juni | 31 Dec |
| Räntebärande tillgångar 1) | 4 692 | 6 768 | 7 037 |
| Räntebärande skulder 2) | 16 573 | 22 506 | 18 611 |
| Nettoskuld | 11 881 | 15 738 | 11 574 |
1) Räntebärande tillgångar avser främst långfristiga och kortfristiga räntebärande fordringar och investeringar samt derivat och likvida medel.
2) Räntebärande skulder består främst av långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder samt pensionsskulder och derivat.
Finansiell information, per kvartal
Koncernens resultat per kvartal
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 12 964 | 14 471 | 13 477 | 14 442 | 15 739 | 17 115 | 16 188 | 17 017 | 17 388 | 19 263 |
| Rörelsens kostnader | -12 237 | -12 980 | -11 852 | -13 390 | -14 128 | -14 966 | -14 192 | -15 250 | -15 573 | -16 699 |
| Avskrivningar 1) | -934 | -917 | -928 | -959 | -926 | -961 | -927 | -939 | -920 | -952 |
| Intressebolag | 14 | 18 | 10 | 14 | 17 | 17 | 20 | 14 | 21 | 18 |
| Finansnetto | -154 | -243 | -246 | -246 | -253 | -291 | -225 | -206 | -147 | -202 |
| Resultat före skatt | -347 | 349 | 461 | -139 | 449 | 914 | 864 | 636 | 769 | 1 427 |
1) För avskrivningar, se tabell Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment nedan.
Försäljning per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 3 132 | 3 398 | 2 986 | 3 066 | 3 925 | 4 133 | 3 627 | 4 368 | 4 674 | 5 142 |
| SSAB Europe | 6 040 | 6 668 | 6 122 | 7 001 | 7 657 | 8 378 | 7 245 | 7 768 | 8 051 | 8 892 |
| SSAB Americas | 2 428 | 2 841 | 2 545 | 2 825 | 3 019 | 3 138 | 3 340 | 3 230 | 3 363 | 4 040 |
| Tibnor | 1 707 | 1 820 | 1 539 | 1 813 | 2 019 | 2 057 | 1 733 | 2 012 | 2 058 | 2 253 |
| Ruukki Construction | 928 | 1 444 | 1 579 | 1 353 | 1 131 | 1 531 | 1 640 | 1 471 | 1 088 | 1 578 |
| Övrigt | 5 | 3 | 1 | 5 | - | 1 | - | - | 0 | 0 |
| Koncernjusteringar | -1 276 | -1 703 | -1 295 | -1 621 | -2 012 | -2 123 | -1 397 | -1 832 | -1 845 | -2 642 |
| Totalt | 12 964 | 14 471 | 13 477 | 14 442 | 15 739 | 17 115 | 16 188 | 17 017 | 17 388 | 19 263 |
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 345 | 410 | 587 | 111 | 377 | 495 | 353 | 777 | 569 | 656 |
| SSAB Europe | 244 | 679 | 789 | 746 | 1 182 | 1 381 | 1 031 | 811 | 998 | 1 259 |
| SSAB Americas | 209 | 309 | 83 | 136 | 8 | 201 | 468 | 141 | 283 | 526 |
| Tibnor | 1 | 60 | 73 | 57 | 118 | 88 | 65 | 63 | 87 | 103 |
| Ruukki Construction | -10 | 114 | 173 | 45 | 8 | 97 | 137 | 65 | -29 | 92 |
| Övrigt | -48 | -63 | -70 | -29 | -66 | -95 | -38 | -75 | -72 | -53 |
| Totalt | 741 | 1 509 | 1 635 | 1 066 | 1 627 | 2 167 | 2 016 | 1 782 | 1 836 | 2 582 |
Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment
| Mkr | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Special Steels | 202 | 276 | 453 | -29 | 243 | 362 | 219 | 641 | 434 | 522 |
| SSAB Europe | -118 | 317 | 426 | 375 | 826 | 1 022 | 680 | 460 | 657 | 907 |
| SSAB Americas | 55 | 162 | -73 | -34 | -157 | 39 | 316 | -15 | 129 | 365 |
| Tibnor | -20 | 39 | 53 | 34 | 99 | 67 | 44 | 42 | 67 | 83 |
| Ruukki Construction | -48 | 75 | 137 | 7 | -29 | 63 | 105 | 32 | -62 | 59 |
| Avskrivningar på övervärden, | ||||||||||
| IPSCO | -160 | -157 | -160 | -159 | -157 | -194 | -180 | -182 | -179 | -192 |
| Avskrivningar på övervärden, | ||||||||||
| Rautaruukki | -51 | -50 | -53 | -54 | -51 | -53 | -53 | -54 | -54 | -56 |
| Övrigt | -53 | -70 | -76 | -33 | -72 | -101 | -42 | -81 | -77 | -58 |
| Totalt | -193 | 592 | 707 | 107 | 702 | 1 205 | 1 089 | 843 | 915 | 1 630 |
| Kton | 1/16 | 2/16 | 3/16 | 4/16 | 1/17 | 2/17 | 3/17 | 4/17 | 1/18 | 2/18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | ||||||||||
| - SSAB Special Steels | 218 | 288 | 291 | 178 | 265 | 229 | 180 | 282 | 234 | 305 |
| - SSAB Europe | 1 166 | 1 146 | 1 143 | 1 226 | 1 168 | 1 196 | 1 146 | 1 089 | 1 175 | 1 147 |
| - SSAB Americas | 617 | 623 | 533 | 558 | 569 | 602 | 634 | 635 | 652 | 629 |
| - Totalt | 2 001 | 2 058 | 1 967 | 1 962 | 2 002 | 2 027 | 1 960 | 2 006 | 2 061 | 2 081 |
| Plåtproduktion | ||||||||||
| - SSAB Special Steels | 130 | 137 | 146 | 85 | 83 | 147 | 111 | 155 | 121 | 138 |
| - SSAB Europe | 1 101 | 1 183 | 1 068 | 1 109 | 1 253 | 1 203 | 1 104 | 1 058 | 1 180 | 1 200 |
| - SSAB Americas | 575 | 584 | 493 | 544 | 545 | 553 | 603 | 582 | 607 | 603 |
| - Totalt | 1 807 | 1 904 | 1 707 | 1 738 | 1 881 | 1 903 | 1 818 | 1 794 | 1 909 | 1 941 |
| Plåtleveranser | ||||||||||
| - SSAB Special Steels | 256 | 277 | 242 | 233 | 277 | 304 | 293 | 318 | 346 | 339 |
| - SSAB Europe | 946 | 1 013 | 863 | 898 | 982 | 991 | 871 | 901 | 939 | 963 |
| - SSAB Americas | 475 | 526 | 421 | 502 | 486 | 452 | 508 | 525 | 523 | 509 |
| - Totalt | 1 677 | 1 816 | 1 526 | 1 633 | 1 745 | 1 747 | 1 672 | 1 743 | 1 808 | 1 811 |
Produktion och leveranser
För ytterligare information:
Per Hillström, Head of Investor Relations, Tel 070-295 29 12 Viktoria Karsberg, Head of Corporate Communications, Tel 08-45 45 734
Rapport för tredje kvartalet 2018:
Rapporten för det tredje kvartalet 2018 publiceras den 26 oktober 2018.
SSAB AB (publ) Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com