Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SSAB Earnings Release 2016

Feb 15, 2017

2975_10-k_2017-02-15_8820cc21-a8e3-4d43-bc34-a076e411d229.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2016

Lägre kostnadsnivå och starkare finansiell position lägger grunden för lönsam tillväxt

15 februari 2017

Bokslutskommuniké 2016

Kvartalet

  • · Försäljningen uppgick till 14 442 (12 499) Mkr
  • · Rörelseresultatet före avskrivningar uppgick till 1 066 (134) Mkr
  • · Rörelseresultatet uppgick till 107 (-878) Mkr
  • · Resultatet efter finansnetto uppgick till -139 (-1 127) Mkr
  • · Resultat per aktie uppgick till 0,07 (-0,88) kronor
  • · Det operativa kassaflödet uppgick till 1 053 (1 788) Mkr

Helåret

  • · Försäljningen uppgick till 55 354 (56 864) Mkr
  • · Rörelseresultatet före avskrivningar uppgick till 4 951 (3 593) Mkr
  • · Rörelseresultatet uppgick till 1 213 (-243) Mkr
  • · Resultatet efter finansnetto uppgick till 324 (-1 171) Mkr
  • · Resultat per aktie uppgick till 1,04 (-0,66) kronor
  • · Det operativa kassaflödet uppgick till 3 207 (3 874) Mkr
  • · Styrelsen föreslår att ingen utdelning ska utgå för 2016

Nyckeltal

2016 2015 2016 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 kv 3 helår helår
Försäljning 14 442 12 499 13 477 55 354 56 864
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1 066 134 1 635 4 951 3 593
Rörelseresultat 107 -878 707 1 213 -243
Resultat efter finansnetto -139 -1 127 461 324 -1 171
Resultat efter skatt 73 -672 591 943 -505
Resultat per aktie (kr) 1) 0,07 -0,88 0,57 1,04 -0,66
Operativt kassaflöde 1 053 1 788 926 3 207 3 874
Nettoskuldsättningsgrad (%) 34 52 35 34 52

1) Resultat per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen.

(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)

Koncernchefens kommentar

SSABs rörelseresultat för helåret 2016 förbättrades med 1 456 Mkr och uppgick till 1 213 Mkr. Den främsta anledningen till förbättringen var kostnadsbesparingsprogrammet, inklusive synergier från förvärvet av Rautaruukki. Besparingarna realiserades snabbare än plan och uppgår till drygt 3,0 Mdkr i årstakt. Högre volymer och bättre kapacitetsutnyttjande bidrog också till helårets resultatförbättring. Våra tillväxtinitiativ inom SSAB Special Steels och Automotive resulterade i ökade volymer och tempot i våra produktlanseringar var fortsatt högt.

Fjärde kvartalets rörelseresultat uppgick till 107 Mkr, en försämring med 600 Mkr jämfört med tredje kvartalet 2016, till stor del hänförligt till SSAB Special Steels med det planerade underhållsstoppet i Oxelösund och produktionshaveriet vid uppstarten av valsverket i Oxelösund. Produktionshaveriet berodde på ett konstruktionsfel i det nyinstallerade kontrollsystemet, vilket resulterade i skadade transformatorer. Valsverket är igång sedan början av februari och diskussioner gällande eventuell kompensation har inletts med försäkringsbolaget. Det fjärde kvartalet påverkades också negativt av lägre priser och lägre marginaler i Nordamerika.

Den globala efterfrågan på höghållfasta stål var fortsatt stabil under fjärde kvartalet. SSAB Special Steels leveranser för helåret ökade med 8 procent och uppgick till en miljon ton. SSAB Special Steels växer strukturellt på marknaden genom kundernas behov av allt lättare och starkare produkter.

För SSAB Europe var den underliggande efterfrågan stabil. Marknadspriserna steg under kvartalet och de realiserade priserna för SSAB Europe förbättrades. Importrestriktionerna på kinesiskt stål har resulterat i lägre import och en förbättrad prisbild i Europa.

I Nordamerika tyngdes det fjärde kvartalet av lägre realiserade priser. Marknadspriserna vände dock uppåt under kvartalet, vilket väntas ge en positiv effekt på SSABs realiserade priser och marginaler från och med första kvartalet 2017.

SSAB har som mål att minska nettolåneskulden med 10 Mdkr från utgången av första kvartalet 2016 till slutet av 2017. Genom nyemissionen tillfördes netto 4,9 Mdkr och nettokassaflödet under kvartal två till fyra uppgick till cirka 2,2 Mdkr. Återstående belopp skall åstadkommas genom kassaflöden från rörelsen och strukturell minskning av rörelsekapital samt en eventuell avyttring av icke-kärnverksamheter.

Integrationen mellan SSAB och Rautaruukki är genomförd och kostnadsbesparingsprogrammet avslutat, vilket har inneburit besparingar om över 3,0 mdkr och en minskning av antalet anställda med drygt 2 500. Tillsammans med den starkare finansiella positionen har vi skapat plattformen för att fortsätta genomföra vår "Taking the Lead" strategi, med målet att nå branschledande lönsamhet. Vi kommer att uppnå detta genom att kontinuerligt driva effektivisering genom ständiga förbättringar i hela vår verksamhet, driva tillväxt inom utvalda områden, samt genom ökat fokus på eftermarknaden. Mot bakgrund av detta är jag övertygad om att vi kommer att fortsätta att stärka vår position under 2017.

Försäljning per rörelsesegment

2016 2015 2016 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 kv 3 helår helår
SSAB Special Steels 3 066 2 942 2 986 12 582 14 382
SSAB Europe 7 001 5 620 6 122 25 831 25 517
SSAB Americas 2 825 2 321 2 545 10 639 11 936
Tibnor 1 813 1 596 1 539 6 879 7 163
Ruukki Construction 1 353 1 243 1 579 5 304 5 374
Övrigt -1 616 -1 223 -1 294 -5 881 -7 508
Totalt 14 442 12 499 13 477 55 354 56 864

Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) per rörelsesegment

2016 2015 2016 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 kv 3 helår helår
SSAB Special Steels 111 1 587 1 453 1 213
SSAB Europe 746 71 789 2 458 1 239
SSAB Americas 136 42 83 737 1 043
Tibnor 57 85 73 191 154
Ruukki Construction 45 -29 173 322 109
Övrigt -29 -36 -70 -210 -165
Totalt 1 066 134 1 635 4 951 3 593

Marknaden

Enligt World Steel Association (WSA) uppgick den globala råstålsproduktionen under 2016 till 1 604 (1 592) miljoner ton, en ökning med 0,7 % jämfört med 2015. Den kinesiska råstålsproduktionen ökade med drygt en procent under 2016, och stod för hälften av den globala stålproduktionen. I EU28 minskade produktionen med drygt 2 % (främst drivet av Storbritannien), medan produktionen i Nordamerika var oförändrad under 2016 jämfört med 2015.

I Nordamerika var efterfrågan svag under inledningen av fjärde kvartalet, men efter ett beslut om att införa preliminära importtullar på grovplåt förändrades situationen och efterfrågan ökade markant för nordamerikanska stålproducenter under andra halvan av kvartalet. Efterfrågan under det fjärde kvartalet var fortsatt stabil i Europa, och den sedvanliga avmattningen mot slutet av året var mindre än normalt. I Europa bedöms lagernivåerna hos distributörer vara i balans, medan de i Nordamerika bedöms vara något låga.

Sett till helåret var efterfrågan på den nordamerikanska marknaden volatil, med en god efterfrågan under det första halvåret, därefter väldigt svag efterfrågan och sedan en återhämtning mot slutet av året. Importvolymerna av grovplåt till Nordamerika var höga fram till och med beslutet om att införa preliminära importtullar som kom i november. I Europa uppvisades en tämligen stabil efterfrågetillväxt under hela året, med viss lageruppbyggnad under första kvartalet men därefter balans mellan den underliggande och faktiska efterfrågan.

I Nordamerika sjönk marknadspriserna på grovplåt under hela tredje kvartalet, och den nedgången fortsatte under första halvan av fjärde kvartalet. Därefter har marknadspriserna stigit markant och ett flertal prishöjningar har annonserats av de ledande grovplåtsproducenterna. I Europa fortsatte marknadspriserna på tunnplåt och grovplåt att stiga under första halvan av det fjärde kvartalet, men avstannade mot slutet av kvartalet. I Kina steg marknadspriserna på både tunnplåt och grovplåt under tredje kvartalet, och den uppgången fortsatte även under fjärde kvartalet.

Råvaror

SSAB köper järnmalm från LKAB, Sverige och från Severstal, Ryssland. Under andra kvartalet 2016 tecknades ett nytt prisavtal för leverans av järnmalm med LKAB. Avtalet sträcker sig från 1 april 2016 till 31 mars 2017 och priset fastställs kvartalsvis. Avtalet med Severstal löper från 1 oktober 2015 till den 30 september 2018 och priset fastställs månadsvis. Det genomsnittliga priset på pellets ökade med 32 % i USD jämfört med fjärde kvartalet 2015 medan ökningen i svenska kronor var 37 %. SSABs inköpspris i USD på pellets var under fjärde kvartalet 20 % högre jämfört med tredje kvartalet 2016, medan i svenska kronor räknat var ökningen 24 %. Inköpspriserna i USD för helåret 2016 ökade med 2 % jämfört med helåret 2015, och ökningen i svenska kronor var 16 %.

SSAB köper kokskol från Australien, USA, Kanada och Ryssland. Prisavtalen för australiensiskt, kanadensiskt och ryskt kol tecknas månatligen medan priset för merparten av USA-kolet tecknas kvartalsvis. Det genomsnittliga priset under fjärde kvartalet ökade med 117 % i USD och med 132 % i svenska kronor jämfört med fjärde kvartalet 2015. SSABs pris på kol fjärde kvartalet 2016 var 65 % högre i USD och 75 % högre i svenska kronor jämfört med tredje kvartalet. Det genomsnittliga kolpriset för helåret 2016 var 21 % högre i USD och 27 % högre i svenska kronor jämfört med helåret 2015.

Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Spotpriserna på skrot ökade kraftigt under fjärde kvartalet 2016. Spotpriserna var i USD 39 % högre i slutet av kvartalet jämfört med i slutet av tredje kvartalet 2016 och de var i USD 54 % högre jämfört med utgången av fjärde kvartalet 2015.

Utsikter

I Nordamerika bedöms efterfrågan på grovplåt vara god under det första kvartalet, och distributörer förväntas öka sina inköp något på grund av låga lagernivåer. I Europa bedöms efterfrågan också vara god i det första kvartalet, dock förväntas inga större förändringar av lagernivåer varken hos slutkunder eller distributörer. Importvolymerna till Nordamerika bedöms gradvis minska som en följd av importtullar, men i Europa förväntas ingen större förändring av importvolymerna. För höghållfasta stål bedöms den underliggande efterfrågan vara relativt oförändrad under det första kvartalet, dock kommer leveranserna under kvartalet påverkas negativt av produktionshaveriet i Oxelösund. Total leveranspåverkan på grund av haveriet bedöms till cirka 70,000 ton, varav merparten i första kvartalet. Sammantaget förväntas SSABs leveranser under första kvartalet bli något högre än under det fjärde kvartalet. SSABs realiserade priser under kvartalet bedöms öka jämfört med fjärde kvartalet 2016.

Under fjärde kvartalet 2016 genomfördes planerade underhållstopp inom både SSAB Europe och SSAB Special Steels. I samband med uppstarten efter underhållsstoppet inträffade ett produktionshaveri i Oxelösund som resulterade i att valsningen inte kunde återupptas som planerat i mitten av december utan startades i början av februari 2017.

Under 2017 kommer sedvanliga underhållsstopp att genomföras i den nordiska verksamheten. I USA kommer ett större underhållsstopp i Mobile att påbörjas under första kvartalet och fortsätta in i andra kvartalet. Tabellen nedan visar påverkan av den beräknade direkta underhållskostnaden och kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption), dock inte utebliven marginal.

2017 2017 2017 2017 2017 2016
Mkr Kv 1 Kv 2 Kv 3 Kv 4 Totalt Totalt 1)
SSAB Special Steels - - 230 - 230 250
SSAB Europe 20 20 170 100 310 300
SSAB Americas 160 230 - - 390 290
Totalt 180 250 400 100 930 840

Planerade underhållsstopp 2017

1)De beräknade kostnaderna för 2016 har uppdaterats till att utöver den direkta underhållskostnaden, även inkludera kostnaden för sämre kapacitetsutnyttjande (underabsorption).

Synergier och övriga besparingsåtgärder

Integrationen med Rautaruukki är slutförd och synergiprogrammet avslutades under slutet av andra kvartalet 2016. Det ursprungliga synergimålet om 1,0 – 1,35 Mdkr överträffades väsentligt med en uppnådd årstakt om 2,0 Mdkr, och synergierna realiserades ett år tidigare än beräknat. Det senare uppsatta målet om att totalt (inklusive synergier) sänka kostnadsnivån med 2,8 Mdkr på årsbasis (jämfört med tidpunkten för förvärvet av Rautaruukki) hade överträffats vid utgången av 2016, med en uppnådd årstakt om 3,0 Mdkr.

SSABs ambition om att till slutet av 2016 ha minskat totalt antal anställda med 2 400, jämfört med tidpunkten för förvärvet av Rautaruukki, uppnåddes vid utgången av det fjärde kvartalet då totalt antalet anställda hade minskat med drygt 2 500.

SSAB-koncernen

Helåret i sammandrag

Leveranser och produktion

SSABs leveranser under helåret uppgick till 6 652 (6 436) kton, en ökning med 3 % jämfört med helåret 2015.

Råstålsproduktionen var 5 % högre jämfört med helåret 2015 och plåtproduktionen ökade med 4 % jämfört med helåret 2015.

Försäljning

Försäljningen under helåret uppgick till 55 354 (56 864) Mkr, en minskning med 3 % jämfört med helåret 2015. Lägre priser svarade för en negativ effekt på 11 procentenheter och en sämre produktmix för en negativ effekt på 1 procentenhet medan valutaeffekter stod för en positiv effekt på 6 procentenheter samt högre volymer för en positiv effekt på 3 procentenheter.

Resultat

Rörelseresultatet under helåret uppgick till 1 213 (-243) Mkr, en ökning med 1 456 Mkr jämfört med helåret 2015. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var såväl lägre rörliga som fasta kostnader, positiva valutaeffekter, högre volymer samt bättre kapacitetsutnyttjande. Dock motverkades detta av lägre priser.

Finansnettot för helåret uppgick till -889 (-928) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till 324 (-1 171) Mkr.

Resultat efter skatt och resultat per aktie

Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för helåret uppgick till 937 (-508) Mkr eller 0,07 (-0,66) kronor per aktie. Skatten för helåret 2016 var positiv och uppgick till 619 (666) Mkr.

Kassaflöde, finansiering och likviditet

Det operativa kassaflödet för helåret uppgick till 3 207 (3 874) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av kassaflöde från rörelseresultatet före avskrivningar, vilket dock motverkades av uppbyggnad av rörelsekapital med främst högre kundfordringar och högre varulager.

Nettokassaflödet uppgick till 6 875 (2 283) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat positivt av nyemissionen på 4 907 Mkr samt negativt av utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 319 (691) Mkr (totala investeringar uppgick till 1 372 (2 582) Mkr). Nettoskulden minskade med 5 269 Mkr under helåret och uppgick per den 31 december till 17 887 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden per den 31 december 2016 uppgick till 34 (52) %.

Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 december till 5,1 (4,6) år med en genomsnittlig räntebindningstid på 0,8 (1,1) år.

Likvida medel uppgick till 3 879 (2 711) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 7 096 (8 308) Mkr, vilket sammantaget motsvarar 20 (19) % av rullande 12 månaders försäljning.

Räntabilitet

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och räntabilitet på eget kapital efter skatt för helåret uppgick till 2 % respektive 2 % medan de för helåret 2015 uppgick till 0 % respektive -1 %.

Eget kapital

Med ett resultat på 937 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på 2 654 Mkr samt efter nyemissionen som gjordes i slutet av andra kvartalet på 4 907 Mkr uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 52 891 (44 393) Mkr, vilket motsvarade 51,36 (80,82) kronor per aktie.

Goodwill

Koncernens goodwillbelopp allokeras till koncernens kassagenererade enheter enligt endan:

2016 2015
Mkr 31 dec 31 dec
Goodwill
SSAB North America (i Division SSAB Americas) 24 741 22 910
SSAB Special Steels 2 636 2 529
SSAB Europe 1 985 1 905
Tibnor 487 467
Ruukki Construction 60 60
Summa goodwill 29 909 27 871
Ruukki Construction (varumärket Rautaruukki) 427 410
Summa tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod 1) 30 336 28 281

Goodwill per kassagenererande enhet

1) Samtliga värdeförändringar från föregående år beror på valutaeffekter.

Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill sker årligen mot slutet av fjärde kvartalet. Utfallet av nedskrivningstestet indikerade inte något nedskrivningsbehov. Utrymmet för försämringar i uppskattningarna avseende den kassagenererande enheten SSAB North America minskade något jämfört med 2015, främst på grund av högre långfristig ränta i USA.

Utvecklingen under fjärde kvartalet

Leveranser och produktion

SSABs leveranser under fjärde kvartalet uppgick till 1 633 (1 460) kton, en ökning med 12 % jämfört med fjärde kvartalet 2015 och en ökning med 7 % jämfört med tredje kvartalet 2016.

Råstålsproduktionen var 8 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2015 men låg på samma nivå som under tredje kvartalet 2016.

Plåtproduktionen ökade med 8 % jämfört med fjärde kvartalet 2015 och ökade med 2 % jämfört med tredje kvartalet 2016.

Försäljning

Försäljningen under fjärde kvartalet uppgick till 14 442 (12 499) Mkr, en ökning med 16 % jämfört med fjärde kvartalet 2015. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 12 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 4 procentenheter samt en bättre produktmix för en positiv effekt på 1 procentenhet medan lägre priser svarade för en negativ effekt på 1 procentenhet.

Jämfört med tredje kvartalet 2016 ökade försäljningen med 7 %. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 7 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 3 procentenheter samt övrig försäljning för en positiv effekt på 1 procentenhet, medan lägre priser svarade för en negativ effekt på 3 procentenheter och en sämre produktmix för en negativ effekt på 1 procentenhet.

Resultat

Rörelseresultatet under fjärde kvartalet uppgick till 107 (-878) Mkr, en ökning med 985 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2015. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var högre volymer (320 Mkr), valutaeffekter (240 Mkr), högre priser (200 Mkr), lägre rörliga kostnader (150 Mkr) samt bättre kapacitetsutnyttjande (90 Mkr) påverkade resultatet positivt.

Jämfört med tredje kvartalet 2016 minskade resultatet med 601 Mkr. De främsta orsakerna till det minskade resultatet var säsongsmässigt högre fasta kostnader (390 Mkr), lägre priser (350 Mkr) samt sämre kapacitetsutnyttjande (140 Mkr) påverkade resultatet negativt medan lägre rörliga kostnader (220 Mkr) samt högre volymer (110 Mkr) påverkade resultatet positivt.

Mkr Försäljning per kvartal

Finansnettot för fjärde kvartalet uppgick till -246 (-249) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till -139 (-1 127) Mkr.

Resultat efter skatt och resultat per aktie

Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för det fjärde kvartalet uppgick till 71 (-674) Mkr eller 0,07 (-0,88) kronor per aktie. Skatten för fjärde kvartalet var positiv och uppgick till 212 (455) Mkr.

Kassaflöde, finansiering och likviditet

Det operativa kassaflödet för fjärde kvartalet uppgick till 1 053 (1 788) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av rörelseresultatet samt av ett lägre rörelsekapital.

Nettokassaflödet uppgick till 937 (1 481) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar på 83 (148) Mkr (totala investeringar uppgick till 448 (643) Mkr). Nettoskulden minskade med 305 Mkr under fjärde kvartalet och uppgick per den 31 december 2016 till 17 887 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 34 (52) %.

2016 2015 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Rörelseresultat före avskrivningar 1 066 134 4 951 3 593
Förändring rörelsekapital 417 2 084 -661 1 987
Underhållsinvesteringar -365 -495 -1 053 -1 891
Övrigt -65 65 -30 185
Operativt kassaflöde 1 053 1 788 3 207 3 874
Finansiella poster -271 -203 -994 -796
Skatter 244 34 80 -276
Rörelsens kassaflöde 1 026 1 619 2 293 2 802
Strategiska investeringar i anläggningar -83 -148 -273 -655
Förvärv rörelser och andelar - - -46 -36
Avyttringar rörelser och andelar - 10 - 172
Kassaflöde före utdelning 943 1 481 1 974 2 283
Utdelning till moderbolagets aktieägare - - - -
Nyemission - - 4 907 -
Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande -6 - -6 -
Nettokassaflöde 937 1 481 6 875 2 283
Nettoskuld vid periodens början -18 192 -24 814 -23 156 -24 674
Nettokassaflöde 937 1 481 6 875 2 283
Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) -657 139 -1 342 -719
Övrigt 2) 25 38 -264 -46
Nettoskuld vid periodens slut -17 887 -23 156 -17 887 -23 156

Operativt kassaflöde och nettoskuld

1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.

2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.

Information om rörelsesegmenten

Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive jämförelsestörande poster samt exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärven av IPSCO och Rautaruukki. Ytterligare information om rörelsesegmenten finns på sidan 24.

SSAB Special Steels

Nyckeltal

2016 2015 2016 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 kv 3 helår helår
Försäljning 3 066 2 942 2 986 12 582 14 382
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 111 1 587 1 480 1 213
Rörelseresultat 1) -29 -134 453 929 662
Operativt kassaflöde 346 11 -39 437 1 394
Antal anställda vid periodens slut 2 772 2 904 2 843 2 772 2 904

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

Under fjärde kvartalet 2016 var efterfrågan från segmentet Heavy Transport fortsatt god, medan efterfrågan från segmentet Construction Machinery och i synnerhet kranindustrin minskade något. För helåret 2016 ökade efterfrågan främst från segmentet Heavy Transport medan övriga segment låg på ungefär samma nivåer som 2015.

De externa leveranserna av plåt under det fjärde kvartalet ökade med 15 % jämfört med det fjärde kvartalet 2015 men minskade med 4 % jämfört med tredje kvartalet 2016. De externa leveranserna uppgick till 233 (202) kton. De externa plåtleveranserna för helåret 2016 uppgick till 1 008 (937) kton, en ökning med 8 %.

Råstålsproduktionen minskade med 21 % jämfört med fjärde kvartalet 2015 då den mindre masugnen i Oxelösund delvis var i bruk för att säkerställa ämnesförsörjningen under omställningen av masugnen i Luleå. Råstålsproduktionen minskade med 39 % jämfört med tredje kvartalet 2016 på grund av det planerade underhållstoppet under kvartalet. För helåret uppgick råstålsproduktionen till 975 (1 361) kton, en minskning med 28% jämfört med helåret 2015. Minskningen berodde på att under stora delar av 2015 var den mindre masugnen Oxelösund i bruk, vilket inte var fallet under 2016.

Plåtproduktionen minskade med 17 % jämfört med fjärde kvartalet 2015, främst på grund av produktionshaveriet som inträffade i slutet av kvartalet. På grund av det ordinarie underhållsstoppet samt haveriet under fjärde kvartalet minskade plåtproduktionen med 42 % jämfört med tredje kvartalet 2016. Plåtproduktionen för helåret 2016 minskade med 1 % jämfört med helåret 2015.

Försäljningen ökade med 4 % jämfört med fjärde kvartalet 2015 och uppgick till 3 066 (2 942) Mkr. Högre volymer (av slutprodukter) svarade för en positiv effekt på 15 procentenheter och valutaeffekter för en positiv effekt på 3 procentenheter medan lägre övrig försäljning (inkl. internförsäljning av stålämnen) svarade för en negativ effekt på 14 procentenheter.

Jämfört med tredje kvartalet 2016 ökade försäljningen med 3 %. Högre övrig försäljning (inkl. internförsäljning av stålämnen) svarade för en positiv effekt på 4 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 3 procentenheter medan lägre volymer (av slutprodukter) svarade för en negativ effekt på 3 procentenheter och en sämre produktmix för en negativ effekt på 1 procentenhet.

Försäljningen för helåret 2016 var 13 % lägre jämfört med helåret 2015 och uppgick till 12 582 (14 382) Mkr. Lägre övrig försäljning (inkl. internförsäljning av stålämnen) svarade för en negativ effekt på 18 procentenheter och lägre priser för en negativ effekt på 8 procentenheter medan högre volymer (av slutprodukter) svarade för en positiv effekt på 8 procentenheter och valutaeffekter för en positiv effekt på 5 procentenheter.

Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till -29 (-134) Mkr, en ökning med 105 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2015. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var lägre rörliga kostnader samt högre volymer, dock motverkades detta av något lägre priser, sämre kapacitetsutnyttjande samt kostnader för haveriet i Oxelösund.

Jämfört med tredje kvartalet 2016 minskade resultatet med 482 Mkr. De främsta orsakerna till minskningen var sämre kapacitetsutnyttjande, säsongsmässigt högre fasta kostnader samt kostnader för haveriet i Oxelösund.

Rörelseresultatet för helåret 2016 uppgick till 929 (662) Mkr, en ökning med 267 Mkr. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var lägre såväl rörliga som fasta kostnader, högre volymer samt positiva valutaeffekter, dock motverkades detta av lägre priser och sämre kapacitetsutnyttjande (på grund av att även den mindre masugnen i Oxelösund var i bruk under stora delar av 2015).

Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 346 (11) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett minskat rörelsekapital, främst genom lägre kundfordringar och positivt kassaflöde från rörelseresultat före avskrivningar. Det operativa kassaflödet för helåret 2016 uppgick till 437 (1 394) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ett högre rörelsekapital med högre varulager och högre kundfordringar.

Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet uppgick till 107 (91) Mkr varav 10 (11) Mkr avsåg strategiska investeringar. Investeringsutbetalningarna under helåret 2016 uppgick till 275 (290) Mkr varav 25 (87) Mkr avsåg strategiska investeringar.

SSAB Europe

Nyckeltal

2016 2015 2016 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 kv 3 helår helår
Försäljning 7 001 5 620 6 122 25 831 25 517
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 746 114 789 2 507 1 286
Rörelseresultat 1) 376 -253 426 1 050 -175
Operativt kassaflöde 278 1 178 687 2 113 363
Antal anställda vid periodens slut 6 851 7 147 6 840 6 851 7 147

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

Efterfrågan under fjärde kvartalet 2016 var god, främst från segmenten Automotive och Heavy Transport, medan efterfrågan från Construction Material minskade säsongsmässigt. För helåret 2016 ökade efterfrågan främst inom segmentet Automotive.

De externa leveranserna av plåt under det fjärde kvartalet var 9 % högre jämfört med det fjärde kvartalet 2015 och ökade med 4 % jämfört med tredje kvartalet 2016. De externa leveranserna uppgick till 898 (823) kton. De externa plåtleveranserna för helåret 2016 uppgick till 3 720 (3 612) kton, en ökning med 3 %.

Råstålsproduktionen ökade med 10 % jämfört med fjärde kvartalet 2015, främst på grund av att masugnen i Luleå delvis var ur drift under 2015. Råstålsproduktionen ökade med 7 % jämfört med tredje kvartalet 2016. För helåret uppgick råstålsproduktionen till 4 681 (4 050) kton, en ökning med 15 %, främst på grund av att masugnen i Luleå var i drift under hela 2016.

Plåtproduktionen ökade med 7 % jämfört med fjärde kvartalet 2015 och ökade med 4 % jämfört med tredje kvartalet 2016. Plåtproduktionen för helåret 2016 ökade med 4 % jämfört med helåret 2015.

Försäljningen ökade med 25 % jämfört med fjärde kvartalet 2015 och uppgick till 7 001 (5 620) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 9 procentenheter, övrig försäljning (inkl. internförsäljning) svarade för en positiv effekt på 6 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 4 procentenheter, en bättre produktmix för en positiv effekt på 4 procentenheter samt högre priser för en positiv effekt på 2.

Jämfört med tredje kvartalet 2016 ökade försäljningen med 14 %. Övrig försäljning (inkl. internförsäljning) svarade för en positiv effekt på 5 procentenheter, högre volymer för en positiv effekt på 4 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 3 procentenheter samt högre priser för en positiv effekt på 1 procentenhet och en bättre produktmix på 1 procentenhet.

Försäljningen för helåret 2016 var 1 % högre jämfört med helåret 2015 och uppgick till 25 831 (25 517) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 3 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 3 procentenheter, övrig försäljning för en positiv effekt på 2 procentenheter samt en bättre produktmix för en positiv effekt på 1 procentenhet, medan lägre priser svarade för en negativ effekt på 8 procentenheter.

Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 376 (-253) Mkr, en ökning med 629 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2015. De främsta orsakerna till det högre resultatet var högre priser, högre volymer, positiva valutaeffektersamt bättre kapacitetsutnyttjande, dock motverkades detta av såväl högre rörliga som fasta kostnader (främst relaterade till underhållsstopp under fjärde kvartalet 2016).

Jämfört med tredje kvartalet 2016 försämrades resultatet med 50 Mkr, främst på grund av såväl högre rörliga som säsongsmässigt högre fasta kostnader. Dock motverkades detta av bättre kapacitetsutnyttjande, högre priser samt högre volymer.

Rörelseresultatet för helåret 2016 uppgick till 1 050 (-175) Mkr, en ökning med 1 225 Mkr. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var lägre såväl rörliga som fasta kostnader, bättre kapacitetsutnyttjande samt högre volymer, dock motverkades detta av lägre priser.

Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 278 (1 178) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt av ett högre rörelsekapital, främst på grund av högre lager. Det operativa kassaflödet för helåret 2016 uppgick till 2 113 (363) Mkr. Kassaflödet påverkades främst av ett positivt resultat före avskrivningar, lägre underhållsinvesteringar samt ett lägre rörelsekapital.

Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet uppgick till 236 (349) Mkr varav 22 (50) Mkr avsåg strategiska investeringar. Investeringsutbetalningarna under helåret uppgick till 687 (1 828) Mkr varav 127 (468) Mkr avsåg strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv.

SSAB Americas

Nyckeltal

2016 2015 2016 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 kv 3 helår helår
Försäljning 2 825 2 321 2 545 10 639 11 936
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 136 42 83 737 1 043
Rörelseresultat 1) -34 -100 -73 110 428
Operativt kassaflöde 165 265 225 426 1 763
Antal anställda vid periodens slut 1 222 1 240 1 239 1 222 1 240

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

Efterfrågan under fjärde kvartalet 2016 ökade huvudsakligen genom lageruppbyggnad hos Steel Service Centers men också från segmentet Energy, dock minskade efterfrågan från segmentet Heavy Transport. För helåret 2016 ökade efterfrågan främst från Steel Service Centers och från segmentet Energy.

De externa leveranserna av plåt ökade med 15 % under det fjärde kvartalet jämfört med fjärde kvartalet 2015 och ökade med 19 % jämfört med tredje kvartalet 2016. De externa leveranserna uppgick till 502 (435) kton. De externa leveranserna för helåret 2016 var 2 % högre jämfört med helåret 2015 och uppgick till 1 924 (1 888) kton.

Råstålsproduktionen ökade med 18 % jämfört med fjärde kvartalet 2015 och med 5 % jämfört med tredje kvartalet 2016. För helåret 2016 var råstålsproduktionen 7 % högre jämfört med helåret 2015.

Plåtproduktionen ökade med 16 % jämfört med fjärde kvartalet 2015 och med 10 % jämfört med tredje kvartalet 2016. Jämfört med helåret 2015 ökade plåtproduktionen med 6 %.

Försäljningen ökade med 22 % jämfört med fjärde kvartalet 2015 och uppgick till 2 825 (2 321) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 15 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 7 procentenheter samt övrig försäljning för en positiv effekt på 4 procentenheter medan lägre priser svarade för en negativ effekt på 4 procentenheter.

Jämfört med tredje kvartalet 2016 var försäljningen 11 % högre. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 19 procentenheter, valutaeffekter för en positiv effekt på 6 procentenheter samt övrig försäljning för en positiv effekt på 1 procentenhet medan lägre priser stod för en negativ effekt på 15 procentenheter.

Försäljningen för helåret 2016 var 11 % lägre jämfört med helåret 2015 och uppgick till 10 639 (11 936) Mkr. Lägre priser svarade för en negativ effekt på 29 procentenheter och en sämre produktmix för en negativ effekt på 1 procentenhet, medan valutaeffekter svarade för en positiv effekt på 16 procentenheter, högre volymer för en positiv effekt på 2 procentenheter samt övrig försäljning för en positiv effekt på 1 procentenhet.

Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till -34 (-100) Mkr, en ökning med 66 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2015. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var högre volymer, lägre rörliga kostnader samt bättre kapacitetsutnyttjande, dock motverkades detta av lägre priser.

Jämfört med tredje kvartalet 2016 ökade resultatet med 39 Mkr. Det förbättrade resultatet påverkades främst av lägre rörliga kostnader (underhållsstopp i tredje kvartalet) och högre volymer, dock motverkades detta av lägre priser.

Rörelseresultatet för helåret 2016 uppgick till 110 (428) Mkr, en minskning med 318 Mkr. De främsta orsakerna till minskningen var lägre priser, dock motverkades detta av såväl lägre rörliga som fasta kostnader.

Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 165 (265) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av rörelseresultatet före avskrivningar samt av ett lägre rörelsekapital med främst lägre varulager. Det operativa kassaflödet för helåret 2016 uppgick till 426 (1 763) Mkr. Kassaflödet påverkades negativt främst av ett lägre rörelseresultat och högre rörelsekapital med högre kundfordringar relaterade till den högre försäljningen samt högre varulager.

Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet uppgick till 49 (154) Mkr varav 18 (42) Mkr avsåg strategiska investeringar. Investeringsutbetalningarna under helåret uppgick till 218 (356) Mkr varav 55 (106) Mkr avsåg strategiska investeringar.

Tibnor

Nyckeltal

2016 2015 2016 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 kv 3 helår helår
Försäljning 1 813 1 596 1 539 6 879 7 163
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 57 -28 73 194 65
Rörelseresultat 1) 33 -47 53 108 -10
Operativt kassaflöde 211 255 -68 191 375
Antal anställda vid periodens slut 1 137 1 208 1 149 1 137 1 208

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

De totala leveranserna ökade med 10 % under fjärde kvartalet jämfört med fjärde kvartalet 2015, främst inom segmenten Armeringsprodukter, Tunnplåtsprodukter och Grovplåtsprodukter. Jämfört med tredje kvartalet 2016 ökade leveranserna med 16 %, främst inom segmenten Tunnplåtsprodukter, Grovplåtsprodukter och Armeringsprodukter. Leveranserna för helåret 2016 var 3 % högre jämfört med helåret 2015, där främst segmenten Tunnplåtsprodukter och Armeringsprodukter ökade.

Försäljningen ökade med 14 % jämfört med fjärde kvartalet 2015 och uppgick till 1 813 (1 596) Mkr. Den högre försäljningen beror främst på högre volymer, vilket delvis motverkades av lägre priser.

Jämfört med tredje kvartalet 2016 ökade försäljningen med 18 %, främst på grund av säsongsmässigt högre volymer.

Försäljningen för helåret 2016 var 4 % lägre jämfört med helåret 2015 och uppgick till 6 879 (7 163) Mkr. Den främsta orsaken till den lägre försäljningen var lägre priser.

Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 33 (-47) Mkr, en ökning med 80 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2015. Det förbättrade resultatet beror främst på lägre rörliga kostnader, högre volymer samt högre priser.

Jämfört med tredje kvartalet 2016 försämrades resultatet med 20 Mkr. Minskningen beror främst på säsongsmässigt högre fasta kostnader, dock motverkades detta av högre volymer samt bättre marginaler.

Rörelseresultatet för helåret 2016 uppgick till 108 (-10) Mkr, en ökning med 118 Mkr. Ökningen beror främst på lägre såväl rörliga som fasta kostnader samt högre volymer, dock motverkades detta av lägre priser.

Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 211 (255) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt av ett lägre rörelsekapital samt av rörelseresultatet före avskrivningar. Det operativa kassaflödet för helåret uppgick till 191 (375) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av rörelseresultatet före avskrivningar samt ett lägre rörelsekapital.

Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet uppgick till 23 (10) Mkr varav 22 (9) Mkr avsåg strategiska investeringar. Investeringsutbetalningarna under helåret uppgick till 51 (46) Mkr varav 26 (17) Mkr avsåg strategiska investeringar, inklusive internt företagsförvärv.

Ruukki Construction

Nyckeltal

2016 2015 2016 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 kv 3 helår helår
Försäljning 1 353 1 243 1 579 5 304 5 374
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 45 64 173 322 208
Rörelseresultat 1) 7 3 137 171 18
Operativt kassaflöde 66 170 141 243 168
Antal anställda vid periodens slut 2 543 2 979 2 694 2 543 2 979

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

Under fjärde kvartalet minskade efterfrågan säsongsmässigt jämfört med tredje kvartalet, och framförallt inom segmentet Residential Roofing. Generellt minskade efterfrågan i Finland, Polen och Ryssland. Under helåret 2016 ökade efterfrågan i Sverige, Polen och i Finland men minskade i Ryssland och Ukraina.

Försäljningen ökade med 9 % jämfört med fjärde kvartalet 2015 och uppgick till 1 353 (1 243) Mkr. Ökningen berodde främst på högre försäljning inom segmentet Building Systems. Dock motverkades detta av lägre försäljning inom segmentet Residential Roofing.

Jämfört med tredje kvartalet 2016 minskade försäljningen med 14 %, främst på grund av säsongsmässig lägre försäljning inom byggsektorn och främst inom segmentet Residential Roofing.

Försäljningen för helåret 2016 var 1 % lägre jämfört med helåret 2015 och uppgick till 5 304 (5 374) Mkr. Den lägre försäljningen berodde främst på minskad försäljning inom segementen Residential Roofing och Ryssland. Dock motverkades detta av ökad försäljning inom segmentet Building Systems.

Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 7 (3) Mkr, en förbättring med 4 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2015. Den främsta orsaken till det förbättrade resultatet var lägre fasta kostnader till följd av kostnadsbesparingsprogrammet.

Jämfört med tredje kvartalet 2016 minskade resultatet med 130 Mkr, främst på grund av säsongsmässigt lägre volymer och högre fasta kostnader.

Rörelseresultatet för helåret 2016 uppgick till 171 (18) Mkr, en förbättring med 153 Mkr. Det förbättrade resultatet beror främst på lägre kostnader till följd av kostnadsbesparingsprogrammet.

Det operativa kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till 66 (170) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av rörelseresultatet före avskrivningar samt av ett lägre rörelsekapital, främst på grund av lägre varulager. Det operativa kassaflödet för helåret uppgick till 243 (168) Mkr. Kassaflödet påverkades positivt främst av ett bättre rörelseresultat före avskrivningar, dock motverkades det av ett högre rörelsekapital med högre varulager och högre kundfordringar.

Investeringsutbetalningarna under fjärde kvartalet uppgick till 24 (38) Mkr varav 12 (37) Mkr avsåg strategiska investeringar. Investeringsutbetalningarna under helåret uppgick till 114 (115) Mkr, varav 87 (78) Mkr avsåg strategiska investeringar.

Hållbarhet

För mål inom hållbarhet samt ytterligare information, se SSABs hemsida www.ssab.com.

Utdelning

Styrelsen förslår att ingen utdelning ska utgå för 2016.

Årsstämman

Årsstämman hålls den 6 april 2017, kl. 13 i Stockholm. Årsredovisningen beräknas färdigställas under vecka 11 och kommer då att finnas tillgänglig på bolagets huvudkontor samt på hemsidan, www.ssab.com. Anmälan till årsstämman kan göras från och med den 3 mars till och med den 31 mars 2017, kl. 12.00. Anmälan kan göras via SSABs hemsida eller på telefon 08-45 45 760.

Risker och osäkerheter

För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer identifierats under året. Se även känslighetsanalys på sid 28.

Redovisningsprinciper

Denna bokslutskommuniké har upprättats i enlighet med IAS 34.

Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.

Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna för koncernen har skett från årsredovisningen 2015.

Från den 1 januari 2016 har moderbolaget, SSAB AB ändrat princip gällande hantering av redovisning av säkring av nettoinvestering i utlandet. Principändringen har gjorts för att harmonisera redovisningen med skattelagstiftningen. Från den 1 januari 2016 redovisas förändringar av säkringen av nettoinvesteringarna i moderbolaget direkt i resultaträkningen, tidigare redovisades dessa i övrigt totalresultat. Se effekter av principändringen på sidan 27. Koncernens räkenskaper har inte påverkats av denna ändring.

Från och med halvårsrapporten har SSAB tillämpat ESMA:s (European Securities and Markets Authority) riktlinjer för alternativa nyckeltal. Definitioner av nyckeltal finns i årsredovisningen 2015 och relevanta avstämningar finns på sidan 22 i denna rapport.

Granskning

Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för revisorernas granskning.

Stockholm den 14 februari 2017

Martin Lindqvist VD och koncernchef

Finansiella rapporter enligt IFRS - Koncernen

Koncernens resultaträkning

2016 2015 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Försäljning 14 442 12 499 55 354 56 864
Kostnad för sålda varor -13 300 -12 466 -50 240 -52 552
Bruttoresultat 1 142 33 5 114 4 312
Försäljnings- och administrationskostnader -1 074 -1 168 -4 169 -4 636
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 1) 25 246 212 36
Intressebolag, resultat efter skatt 14 11 56 45
Rörelseresultat 107 -878 1 213 -243
Finansiella intäkter 33 9 80 50
Finansiella kostnader -279 -258 -969 -978
Periodens resultat efter finansnetto -139 -1 127 324 -1 171
Skatt 212 455 619 666
Periodens resultat 73 -672 943 -505
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare 71 -674 937 -508
- innehav utan bestämmande inflytande 2 2 6 3

Nyckeltal

2016 2015 2016 2015
kv 4 kv 4 helår helår
Rörelsemarginal (%) 1 -7 2 0
Resultat per aktie (kr) 2) 0,07 -0,88 1,04 -0,66
Eget kapital per aktie (kr) 51,36 80,82 51,36 80,82
Nettoskuldsättningsgrad (%) 34 52 34 52
Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) 1 029,8 549,2 794,8 549,2
Justerat antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) 2) 1 029,8 765,0 900,3 765,0
Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) 3) 1 029,8 549,2 1 029,8 549,2
Antal anställda vid periodens slut 14 980 16 045 14 980 16 045

1) I kvartalets utfall ingår främst valutaeffekter på rörelsefordringar/-skulder med 11 (-22) Mkr och för helåret med 113 (-308) Mkr. I fjärde kvartalet 2015 ingår även vinst på fastighetsförsäljning med 122 Mkr.

2) Genomsnittligt antal aktier och resultat per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen. Det finns i övrigt inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.

3) Efter nyemissionen den 27 juni 2016 uppgår antalet aktier till 1 029 835 326.

Koncernens rapport över totalresultat

2016 2015 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Periodens resultat efter skatt 73 -672 943 -505
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Periodens omräkningsdifferenser 1 487 -522 3 462 1 470
Kassaflödessäkringar 101 49 291 7
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) -657 139 -1 342 -719
Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat 0 0 0 1
Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till
resultaträkningen 122 -42 237 155
Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen 1 053 -376 2 648 914
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen:
Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen 115 145 12 192
Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till
resultaträkningen -26 -30 -5 -39
Summa poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen 89 115 7 153
Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt 1 142 -261 2 655 1 067
Summa totalresultat för perioden 1 215 -933 3 598 562
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare 1 214 -932 3 591 560
- innehav utan bestämmande inflytande 1 -1 7 2

1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.

Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Aktie Övriga
tillskjutna
Balanserat Total
eget
Innehav utan
bestämmande
Totalt
eget
Mkr kapital medel Reserver resultat kapital inflytande kapital
Eget kapital 31 december 2014 4 833 22 343 442 16 199 43 817 62 43 879
Förändringar 1/1-31/12 2015
Totalresultat för perioden 915 -355 560 2 562
Förvärv innehav utan bestämmande
inflytande 16 16 -16 -
Eget kapital 31 december 2015 4 833 22 343 1 357 15 860 44 393 48 44 441
Förändringar 1/1-31/12 2016
Totalresultat för perioden 2 647 944 3 591 7 3 598
Nyemission 4 229 678 4 907 4 907
Utdelning, innehav utan bestämmande
inflytande - -6 -6
Eget kapital 31 december 2016 9 062 23 021 4 004 16 804 52 891 49 52 940

Antalet aktier uppgår till 1 029 835 326 med ett kvotvärde på 8,80 kr.

Koncernens balansräkning

2016 2015
Mkr 31 dec 31 dec
Tillgångar
Goodwill 29 909 27 871
Övriga immateriella tillgångar 2 704 3 290
Materiella anläggningstillgångar 25 866 26 276
Andelar i intressebolag 628 546
Finansiella anläggningstillgångar 308 506
Uppskjutna skattefordringar 2) 1 054 1 492
Summa anläggningstillgångar 60 469 59 981
Varulager 15 001 12 691
Kundfordringar 7 118 6 048
Aktuella skattefordringar 474 400
Övriga kortfristiga fordringar 1) 3 972 3 327
Likvida medel 3 879 2 711
Summa omsättningstillgångar 30 444 25 177
Summa tillgångar 90 913 85 158
Eget kapital och skulder
Eget kapital för aktieägarna i bolaget 52 891 44 393
Innehav utan bestämmande inflytande 49 48
Summa eget kapital 52 940 44 441
Uppskjutna skatteskulder 1 321 2 334
Övriga långfristiga avsättningar 529 574
Långfristiga icke räntebärande skulder 2) 448 555
Långfristiga räntebärande skulder 18 751 20 746
Summa långfristiga skulder 21 049 24 209
Kortfristiga räntebärande skulder 4 497 6 365
Leverantörsskulder 8 224 6 334
Aktuella skatteskulder 41 93
Övriga kortfristiga skulder 4 162 3 716
Summa kortfristiga skulder 16 924 16 508
Summa eget kapital och skulder 90 913 85 158
Ställda säkerheter 1 871 1 736
Eventualförpliktelser 2 705 2 548

1) I Övriga kortfristiga fordringar ingår bankmedel (spärrade) med 1 812 (1 676) Mkr.

2) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 219 (268) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA. Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga icke räntebärande skulder.

Värdering av finansiella tillgångar och skulder

Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som prisderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 423 (285) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 572 (623) Mkr. I balansposten Långfristiga icke räntebärande skulder finns derivat värderade till totalt 62 (130) Mkr.

Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger i balansposten Långfristiga räntebärande skulder (inklusive kortfristig del) skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 115 (-312) Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.

Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument

Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.

Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2 förutom elderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser och därmed klassificeras i nivå 1.

Kassaflöde

2016 2015 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Rörelseresultat 107 -878 1 213 -243
Justering för av- och nedskrivningar 959 1 012 3 738 3 836
Justering för övriga icke kassamässiga poster -64 -115 -79 -64
Erhållna och betalda räntor -271 -203 -994 -796
Betald skatt 244 34 80 -276
Förändring av rörelsekapital 417 2 084 -661 1 987
Kassaflöde från löpande verksamhet 1 392 1 934 3 297 4 444
Investeringsutbetalningar i anläggningar -448 -644 -1 326 -2 546
Förvärv rörelser och andelar - - -46 -36
Avyttrade rörelser och andelar - 10 - 172
Övrig investeringsverksamhet -1 181 49 249
Kassaflöde från investeringsverksamhet -449 -453 -1 323 -2 161
Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande -6 - -6 -
Nyemission - - 4 907 -
Förändring av lån -328 -684 -5 270 -3 451
Förändring av finansiella placeringar -537 493 -141 957
Övrig finansieringsverksamhet 5 39 -422 -66
Kassaflöde från finansieringsverksamhet -866 -152 -932 -2 560
Periodens kassaflöde 77 1 329 1 042 -277
Likvida medel vid periodens början 3 801 1 420 2 711 3 014
Kursdifferens i likvida medel 1 -38 126 -26
Likvida medel vid periodens slut 3 879 2 711 3 879 2 711

Relevanta avstämningar av icke IFRS-baserade nyckeltal

Utöver definitionerna nedan finns definitioner av nedanstående icke IFRS-baserade nyckeltal i årsredovisningen.

Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA

2016 2015 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Rörelseresultat 107 -878 1 213 -243
Avskrivningar och nedskrivningar 959 1 012 3 738 3 836
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1 066 134 4 951 3 593

Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, exklusive jämförelsestörande poster

2016 2015 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1 066 134 4 951 3 593
Jämförelsestörande poster - 23 79 62
Rörelseresultat före avskrivningar, exklusive jämförelsestörande poster, EBITDA 1 066 157 5 030 3 655

Specifikation jämförelsestörande poster

2016 2015 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Rörelsekostnader
Nedskrivning tillgångar östra Europa - -15 - -15
Nedskrivning/realisationsresultat på tillgångar och skulder som innehas för
försäljning
- - - -16
Omstruktureringskostnader relaterade till synergier - -115 -79 -135
Kostnader relaterade till besparingsprogram i Ruukki Construction - -47 - -47
Reavinst vid försäljning av fastighet - 122 - 122
Övrigt - -20 - -23
Effekt på rörelseresultatet - -75 -79 -114
Finansiella kostnader
Transaktionsskatt (finsk schablonskatt på förvärv av aktier) - - - -5
Effekt på resultat efter finansnetto - -75 -79 -119
Skatter
Skatteeffekter - 10 17 15
Effekt på resultat efter skatt - -65 -62 -104

Som jämförelsestörande poster redovisas poster i resultaträkningen där resultatet från händelser av engångskaraktär i företagets verksamhet försvårar jämförelser med andra perioders resultat.

Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet, per kvartal och rörelsesegment

Pro forma
Mkr 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15 2/15 3/15 4/15 1/16 2/16 3/16 4/16
SSAB Special Steels - - - - - - - - - -27 - -
SSAB Europe - 1 -20 -61 -2 -2 - -95 - -49 - -
SSAB Americas - - - - - - - - - - - -
Tibnor - - - -432 -20 -4 - 112 -3 - - -
Ruukki Construction - -31 -25 -273 -2 -4 - -93 - - - -
Övrigt -44 -37 -143 149 -6 1 - - - - - -
Totalt -44 -67 -188 -617 -30 -9 - -76 -3 -76 - -

Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, rullande 12 månader

2016 2015
Mkr helår helår
Rörelseresultat 1 213 -243
Finansiella intäkter 80 50
Totalt 1 293 -193
Genomsnittligt sysselsatt kapital 74 564 75 346
Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % 2% 0%

Räntabilitet på eget kapital före skatt, rullande 12 månader

2016 2015
Mkr helår helår
Periodens resultat efter skatt 943 -505
Genomsnittligt eget kapital 48 822 45 568
Räntabilitet på eget kapital före skatt, % 2% -1%

Operativt kassaflöde

2016 2015 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 helår helår
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 392 1 934 3 297 4 444
Återläggning erhållna och betalda räntor 271 203 994 796
Återläggning betald skatt -244 -34 -80 276
Underhållsinvesteringar 1) -365 -495 -1 053 -1 891
Övrig investeringsverksamhet 2) -1 180 49 249
Operativt kassaflöde 1 053 1 788 3 207 3 874

1) Se definition Underhållsinvesteringar i årsredovisningen.

2) Övrig investeringsverksamhet avser främst kassaflöden från långfristiga fordringar och investeringar.

Nettoskuld

2016 2015
31 dec 31 dec
6 312 4 947
24 199 28 103
17 887 23 156

1) Räntebärande tillgångar avser främst långfristiga och kortfristiga räntebärande fordringar och investeringar samt derivat och likvida medel.

2) Räntebärande skulder består främst av långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder samt pensionsskulder och derivat.

Information om rörelsesegmenten

SSAB är organiserat i fem rörelsesegment; de tre ståltillverkande divisionerna SSAB Special Steels, SSAB Europe och SSAB Americas samt Tibnor och Ruukki Construction.

SSAB Special Steels

SSAB Special Steels ansvarar globalt för marknadsföring och försäljning av SSABs alla seghärdade stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 700 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund och för försäljningen av ovan nämnda produkter som produceras i Mobile, USA, Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.

SSAB Europe

SSAB Europe ansvarar för produkter inom tunnplåt, grovplåt och rör. SSAB Europe har även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt i Luleå och Borlänge, Sverige.

SSAB Americas

SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier och Mobile, USA.

Tibnor

Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. Tibnor köper och säljer material, producerat både av SSAB och andra leverantörer.

Ruukki Construction

Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads- och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja.

Finansiell information, per kvartal

Den finansiella informationen för 2014 baseras på pro forma som om SSAB ägt Rautaruukki sedan 1 januari 2013. Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive jämförelsestörande poster. För jämförelsestörande poster, se tabellen på sidan 22.

Koncernens resultat per kvartal, exklusive jämförelsestörande poster
-- -- ----------------------------------------------------------------------
Pro forma
Mkr 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15 2/15 3/15 4/15 1/16 2/16 3/16 4/16
Försäljning 14 598 15 208 15 039 15 267 15 468 15 303 13 594 12 499 12 964 14 471 13 477 14 442
Rörelsens kostnader -13 728 -13 979 -13 794 -14 188 -13 979 -14 077 -12 845 -12 352 -12 234 -12 904 -11 852 -13 390
Avskrivningar 1) -843 -841 -837 -892 -938 -944 -942 -960 -934 -917 -928 -959
Intressebolag 7 1 1 -14 13 19 2 11 14 18 10 14
Finansnetto -305 -259 -148 -210 -214 -213 -247 -249 -154 -243 -246 -246
Resultat före skatt -271 130 261 -37 350 88 -438 -1 051 -344 425 461 -139

1) För pro forma perioderna, exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. För avskrivningar, se tabell Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster nedan.

Försäljning per kvartal och rörelsesegment

Pro forma
Mkr 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15 2/15 3/15 4/15 1/16 2/16 3/16 4/16
SSAB Special Steels 3 348 3 477 3 203 3 198 3 620 4 077 3 743 2 942 3 132 3 398 2 986 3 066
SSAB Europe 6 649 6 568 6 006 6 634 6 835 7 097 5 965 5 620 6 040 6 668 6 122 7 001
SSAB Americas 2 831 3 152 3 716 3 508 3 508 3 027 3 080 2 321 2 428 2 841 2 545 2 825
Tibnor 2 055 2 077 2 109 1 910 2 075 1 899 1 593 1 596 1 707 1 820 1 539 1 813
Ruukki Construction 1 224 1 625 1 836 1 532 1 147 1 488 1 496 1 243 928 1 444 1 579 1 353
Övrigt -1 509 -1 691 -1 831 -1 515 -1 717 -2 285 -2 283 -1 223 -1 271 -1 700 -1 294 -1 616
Totalt 14 598 15 208 15 039 15 267 15 468 15 303 13 594 12 499 12 964 14 471 13 477 14 442

Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster

Pro forma
Mkr 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15 2/15 3/15 4/15 1/16 2/16 3/16 4/16
SSAB Special Steels 377 471 72 345 388 433 391 1 345 437 587 111
SSAB Europe 364 383 408 369 677 459 36 114 244 728 789 746
SSAB Americas 194 299 689 438 453 313 235 42 209 309 83 136
Tibnor 51 57 59 6 48 36 9 -28 4 60 73 57
Ruukki Construction -37 88 138 -4 -19 57 106 64 -10 114 173 45
Övrigt -72 -68 -119 -89 -46 -52 -26 -36 -48 -63 -70 -29
Totalt 877 1 230 1 247 1 065 1 501 1 246 751 157 744 1 585 1 635 1 066

Rörelseresultat, per kvartal och rörelsesegment, exklusive jämförelsestörande poster

Pro forma
Mkr 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15 2/15 3/15 4/15 1/16 2/16 3/16 4/16
SSAB Special Steels 242 338 -61 207 252 293 251 -134 202 303 453 -29
SSAB Europe -16 10 61 -54 312 94 -328 -253 -118 366 426 376
SSAB Americas 74 176 558 299 296 154 78 -100 55 162 -73 -34
Tibnor 29 34 36 -16 29 16 -8 -47 -17 39 53 33
Ruukki Construction
Avskrivningar på
-92 32 72 -26 -62 13 64 3 -48 75 137 7
övervärden, IPSCO
Avskrivningar på
-124 -125 -132 -140 -158 -159 -161 -179 -160 -157 -160 -159
övervärden, Rautaruukki - - - - -51 -50 -52 -52 -51 -50 -53 -54
Övrigt -79 -76 -125 -97 -54 -60 -35 -40 -53 -70 -76 -33
Totalt 34 389 409 173 564 301 -191 -802 -190 668 707 107

Finansiella rapporter enligt IFRS - Moderbolaget

Moderbolagets resultaträkning

2016 2015 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 1) helår helår 1)
Bruttoresultat 0 0 0 0
Administrationskostnader -56 -71 -261 -280
Övriga rörelseintäkter/kostnader 28 18 103 83
Rörelseresultat -28 -53 -158 -197
Finansnetto 2) 8 525 244 8 410 641
Resultat efter finansnetto 8 497 191 8 252 444
Bokslutsdispositioner 1 100 1 111 1 100 1 111
Skatt -82 -224 211 89
Resultat efter skatt 9 515 1 078 9 563 1 644

1) Siffrorna för 2015 har justerats på grund av ändrad redovisningsprincip vad gäller hantering av redovisning av säkring av nettoinvestering i utlandet. 2) Under 2016 delade SSAB Finance UK ut 35 Mdkr till modebolaget, varefter aktierna i SSAB Finance UK skrevs ner.

Moderbolagets rapport över totalresultat

2016 2015 2016 2015
Mkr kv 4 kv 4 1) helår helår 1)
Resultat efter skatt 9 515 1 078 9 563 1 644
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Kassaflödessäkringar 19 -6 3 -6
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat -4 1 -1 1
Summa poster som kan komma att omklassificeras till
resultaträkningen 15 -5 2 -5
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 15 -5 2 -5
Summa totalresultat för perioden 9 530 1 073 9 565 1 639

1) Siffrorna för 2015 har justerats på grund av ändrad redovisningsprincip vad gäller hantering av redovisning av säkring av nettoinvestering i utlandet.

Moderbolagets balansräkning

2016 2015
Mkr 31 dec 31 dec
Tillgångar
Anläggningstillgångar 34 512 57 245
Övriga omsättningstillgångar 49 810 15 922
Likvida medel 2 238 591
Summa tillgångar 86 560 73 758
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 9 964 5 735
Fritt eget kapital 50 436 40 192
Summa eget kapital 60 400 45 927
Obeskattade reserver - -
Långfristiga skulder och avsättningar 15 019 17 109
Kortfristiga skulder och avsättningar 11 141 10 722
Summa eget kapital och skulder 86 560 73 758

1) Efter nyemissionen den 27 juni 2016 ökade aktiekapitalet med 4 229 Mkr.

Ändrad redovisningsprincip i SSAB AB

Från den 1 januari 2016 har moderbolaget, SSAB AB ändrat princip gällande hantering av redovisning av säkring av nettoinvestering i utlandet. Principändringen har gjorts för att harmonisera redovisningen med skattelagstiftningen. Effekterna framgår av tabellerna nedan.

Justering Justering
ändrad Justerat ändrad Justerat
2015 redovisnings 2015, 2015 redovisnings 2015,
Mkr kv 4 -princip kv 4 helår -princip helår
Bruttoresultat 0 0 0 0 0 0
Administrationskostnader -71 - -71 -280 - -280
Övriga rörelseintäkter/kostnader 18 - 18 83 - 83
Rörelseresultat -53 - -53 -197 - -197
Finansnetto 103 141 244 1 358 -717 641
Resultat efter finansnetto 50 141 191 1 161 -717 444
Bokslutsdispositioner 1 111 - 1 111 1 111 - 1 111
Skatt -193 -30 -223 -69 158 89
Resultat efter skatt 968 111 1 079 2 203 -559 1 644

Moderbolagets resultaträkning, effekter ändrad redovisningsprincip

Moderbolagets rapport över totalresultat, effekter ändrad redovisningsprincip

Justering
ändrad
Justerat Justering
ändrad
Justerat
Mkr 2015
kv 4
redovisnings
-princip
2015,
kv 4
2015
helår
redovisnings
-princip
2015,
helår
Resultat efter skatt 968 111 1 079 2 203 -559 1 644
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till
resultaträkningen:
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 141 -141 - -717 717 -
Kassaflödessäkringar -6 - -6 -6 - -6
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat -30 30 - 159 -158 1
Summa poster som kan komma att omklassificeras till
resultaträkningen
105 -111 -6 -564 559 -5
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 105 -111 -6 -564 559 -5
Summa totalresultat för perioden 1 073 - 1 073 1 639 - 1 639
Pro forma
Kton 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15 2/15 3/15 4/15 1/16 2/16 3/16 4/16
Råstålsproduktion
- SSAB Special Steels 245 288 170 278 354 380 401 226 218 288 291 178
- SSAB Europe 1 149 1 139 1 119 1 163 1 186 1 038 716 1 110 1 166 1 146 1 143 1 226
- SSAB Americas 625 595 687 613 555 546 607 474 617 623 533 558
- Totalt 2 019 2 022 1 976 2 054 2 095 1 964 1 724 1 810 2 001 2 058 1 967 1 962
Plåtproduktion
- SSAB Special Steels 138 134 105 136 119 141 142 103 130 137 146 85
- SSAB Europe 1 103 1 127 967 1 049 1 154 1 135 952 1 040 1 101 1 183 1 068 1 109
- SSAB Americas 583 572 648 563 518 521 559 469 576 584 493 544
- Totalt 1 824 1 833 1 720 1 748 1 791 1 798 1 653 1 612 1 807 1 904 1 707 1 738
Plåtleveranser
- SSAB Special Steels 291 295 244 235 259 260 216 202 256 277 242 233
- SSAB Europe 957 916 829 913 976 991 823 823 946 1 013 863 898
- SSAB Americas 496 522 559 488 476 471 505 435 475 526 421 502
- Totalt 1 744 1 732 1 632 1 636 1 711 1 722 1 544 1 460 1 677 1 816 1 526 1 633

Produktion och leveranser

Känslighetsanalys

Den beräknade helårseffekten på resultatet efter finansnetto och resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.

Förändring, Resultateffekt, Effekt på resultat per aktie,
% Mkr kr 2)
Plåtpris – stålrörelsen 10 4 230 3,20
Volym – stålrörelsen 1) 10 870 0,66
Malmpriser 10 490 0,37
Kolpriser 10 330 0,25
Skrotpriser 10 520 0,39
Räntesats 1 %-enhet 100 0,08
Kronindex 3) 5 460 0,35

1) Exklusive påverkan av lägre kapacitetsutnyttjande (underabsorption).

2) Räknat på 22 % skatt.

3) Beräknat på SSABs exponering utan valutasäkringar. Om kronan försvagas innebär detta en positiv effekt.

För ytterligare information:

Taina Kyllönen, Kommunikationsdirektör, Tel +358 40 58 22 175 Per Hillström, Head of Investor Relations, Tel 070-295 29 12 Viktoria Karsberg, Head of Corporate Communications, Tel 08-45 45 734

Rapport för första kvartalet 2017:

Rapport för första kvartalet 2017 publiceras den 21 april 2017.

SSAB AB (publ) Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com