Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SSAB Earnings Release 2015

Apr 27, 2015

2975_10-q_2015-04-27_2af9d79b-dc22-4810-866c-6f6e6aee92e6.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

RAPPORT FÖR FÖRSTA KVARTALET 2015

Förbättrat resultat och kassaflöde

27 april 2015

Rapport för första kvartalet 2015

Kvartalet

  • Försäljningen uppgick till 15 468 (9 521) Mkr
  • Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 564 (26) Mkr
  • Resultatet efter finansnetto, exklusive jämförelsestörande poster, uppgick till 350 (-135) Mkr
  • Resultat per aktie uppgick till 0,52 (-0,15) kronor
  • Jämförelsestörande poster påverkade resultatet efter skatt med -31 (-) Mkr och resultat per aktie med -0,06 (-) kronor
  • Det operativa kassaflödet uppgick till 784 (-275) Mkr
  • Transaktionen med Rautaruukki har slutförts i och med att avyttringarna av de tillgångar som var villkoret för samgåendet samt utköpet av minoritetsaktieägarna har genomförts

Nyckeltal

2015 2014 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1, pro forma kv 1 helår
Försäljning 15 468 14 598 9 521 47 752
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 1) 1 501 877 582 3 695
Rörelseresultat 1, 2) 564 34 26 894
Resultat efter finansnetto 1, 2) 350 -271 -135 242
Resultat efter skatt 1, 2) 314 -185 -49 384
Resultat per aktie (kr) 0,52 - -0,15 -3,33
Operativt kassaflöde 784 - -275 1 737
Nettoskuldsättningsgrad (%) 55 - 56 56

1) Exklusive jämförelsestörande poster. För belopp se sidan 5.

2) I pro forma-siffrorna för första kvartalet 2014 ingår inga avskrivningar på övervärden relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

Rautaruukki ingår i SSAB-koncernen sedan den 29 juli 2014.

(I rapporten avser belopp inom parentes motsvarande period föregående år.)

Koncernchefens kommentar

SSABs rörelseresultatet för första kvartalet 2015 uppgick till 564 Mkr (exklusive jämförelsestörande poster), en förbättring med 446 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2014 och med 530 Mkr (pro forma) jämfört med första kvartalet 2014. Det förbättrade resultatet förklaras främst av lägre kostnader, relaterat till lägre råmaterialkostnader, realiserade synergier från förvärvet av Rautaruukki samt positiva valutaeffekter. SSAB Europe var den division som uppvisade starkast förbättring. Det operativa kassaflödet uppgick till 784 Mkr under det första kvartalet trots lageruppbyggnaden av stålämnen inför omställningen av masugnen i Luleå under sommaren 2015.

Efterfrågan på standardstål i Norden och övriga västra Europa normaliserades jämfört med nedgången under slutet av förra året. Efterfrågan på våra specialstål har varit fortsatt stabil, om än på en låg nivå och med stora geografiska variationer. I Nordamerika var stålmarknaden under det första kvartalet relativt svag. Detta var drivet av höga lagernivåer i distributörsledet och fortsatt höga importvolymer från Asien och Europa. Sammantaget ledde detta till en prispress på den nordamerikanska marknaden. Kostnaderna för råvaror, främst malmtill de svenska och finska verken, har fortsatt att minska under kvartalet.

I både Europa och Nordamerika förväntas förbrukningen av stål öka under 2015. Trots att leveranserna till distributörsledet i Nordamerika var svaga under första kvartalet ser vi att den underliggande efterfrågan är fortsatt god. Dock har lageravvecklingen i Nordamerika tagit längre tid än väntat och efterfrågan väntas förbättras först mot slutet av andra kvartalet. Vi är nu inne i en period då vi verkställer de aktiviteter som ingår i integrationsplanen för Rautaruukki. Bland de åtgärder som redan syns i resultatet kan nämnas effekterna av omförhandlade inköpskontrakt. Under första kvartalet har vi realiserat synergier på cirka 100 Mkr och per utgången av kvartalet beräknas de bestående besparingarna uppgå till cirka 450 Mkr i årstakt.

Under våren genomför SSAB en av de största marknadssatsningarna någonsin genom lanseringen av det nya varumärket Strenx som omfattar SSABs främsta produkter inom konstruktionsstål vilka tidigare såldes under varumärkena Optim, Weldox och Domex. Ett nytt varumärke för SSABs färgbelagda produkter, GreenCoat, lanserades i början av april. Dessa lanseringar utgör två viktiga steg mot en gemensam produktportfölj inom SSAB.

Försäljning per division

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 1) helår 1)
SSAB Special Steels 3 620 3 348 13 226
SSAB Europe 6 835 6 649 25 857
SSAB Americas 3 508 2 831 13 207
Tibnor 2 075 2 055 8 151
Ruukki Construction 1 147 1 224 6 217
Övrigt -1 717 -1 509 -6 546
Totalt 15 468 14 598 60 112

1) Informationen för jämförelseperioderna 2014 baseras på pro forma, som om SSAB ägt Rautaruukki hela 2014.

Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) per division, exklusive jämförelsestörande poster

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 1) helår 1)
SSAB Special Steels 388 377 1 265
SSAB Europe 677 364 1 524
SSAB Americas 453 194 1 620
Tibnor 48 51 173
Ruukki Construction -19 -37 185
Övrigt -46 -72 -348
Totalt 1 501 877 4 419

1) Informationen för jämförelseperioderna 2014 baseras på pro forma, som om SSAB ägt Rautaruukki hela 2014.

Marknaden

Enligt World Steel Association (WSA) uppgick den globala råstålsproduktionen under årets tre första månader till 400 (407) miljoner ton, en minskning med knappt 2 % jämfört med samma period 2014. Den kinesiska råstålsproduktionen, som tidigare varit drivkraften för den globala tillväxten, minskade med 1 % jämfört med de tre första månaderna 2014. I EU28 minskade produktionen något, med knappt 1 %, medan minskningen i Nordamerika var betydligt större, drygt 6 %.

Den nordamerikanska stålmarknaden var relativt svag under första kvartalet, vilket var drivet av höga lagernivåer i distributörsledet och fortsatt höga importvolymer. Överkapacitet i många andra delar av världen samt en stark USD resulterade i att importvolymerna från 2014 var fortsatt höga även under första kvartalet 2015. Den underliggande efterfrågan från slutkunder i Nordamerika var stabil. I Europa har efterfrågan normaliserats efter den säsongsmässigt svaga avslutningen på 2014, och var relativt stabil under det första kvartalet. Norden och övriga delar av västra Europa har utvecklats bättre än östra Europa. Lagernivåerna i Europa hos distributörer och slutkunder bedöms att vara fortsatt i balans. I Asien, och framförallt Kina, är stålmarknaden fortsatt svag och den kinesiska marknaden visar inga tydliga tecken på återhämtning.

I Nordamerika sjönk marknadspriserna för grovplåt kraftigt under det första kvartalet, vilket var drivet av höga lagernivåer hos distributörer och fortsatt hög import. Marknadspriserna på tunnplåt och grovplåt i Europa var relativt stabila under kvartalet, med en viss uppgång för tunnplåt och en svag nedgång för grovplåt. I Kina sjönk marknadspriserna för både grovplåt och tunnplåt markant i början av kvartalet, men stabiliserades därefter.

Råvaror

SSAB köper järnmalm från flera leverantörer och merparten av inköpen sker från LKAB. Avtalet med LKAB gällde från 1 april 2014 till 31 mars 2015 och priset har fastställts kvartalsvis. Förhandlingar om ett nytt avtal pågår. Leveranserna under första kvartalet i år innebar för pelletpriset en sänkning i USD med 12 % jämfört med fjärde kvartalet i fjol, men på grund av en stark USD innebar detta i svenska kronor en ökning med 1 %.

SSAB köper kokskol från Australien, USA, Kanada och Ryssland. Prisavtalen för australiensiskt, kanadensiskt och ryskt kol tecknas månatligen medan priset för merparten av USA-kolet tecknas kvartalsvis. Det genomsnittliga priset under första kvartalet minskade med 3 % i USD jämfört med fjärde kvartalet i fjol, men i svenska kronor ökade det med 13 %.

Den amerikanska verksamheten köper löpande in skrot som råvara för sin tillverkning. Spotpriserna på skrot sjönk kraftigt under första kvartalet. Spotpriserna var 24 % lägre än vid slutet av fjärde kvartalet 2014 och de var 35 % lägre jämfört med slutet av första kvartalet i fjol.

Utsikter

Stålmarknaden i Nordamerika förväntas även under andra kvartalet att påverkas negativt av höga lagernivåer i distributionsledet och hög import, vilket också medför fortsatt press på plåtpriserna. Den underliggande efterfrågan från slutkunderna förväntas vara relativt god. I Europa förväntas efterfrågan vara fortsatt stabil även under det andra kvartalet, och inga större lagerförändringar förväntas hos distributörer eller slutkunder. I Kina förväntas efterfrågan på stål vara fortsatt relativt svag under det kommande kvartalet. Sammantaget bedöms SSABs leveransvolymer under andra kvartalet hamna på ungefär samma nivåer som första kvartalet.

Under juni kommer en omställning av masugnen i Luleå att påbörjas, och den kommer att pågå under juli och stora delar av augusti. Kostnaden beräknas uppgå till cirka 150 - 200 Mkr, varav merparten kommer att belasta det tredje kvartalet. För att säkerställa fortsatta plåtleveranser även under den period då omställningen genomförs togs den mindre masugnen i Oxelösund i drift under första kvartalet och produktionen kommer att fortsätta även under andra kvartalet. Under andra kvartalet kommer fortsatt en viss lageruppbyggnad av stålämnen att ske.

Synergier

Under första kvartalet verkställdes ett flertal aktiviteter som ingår i integrationsplanen för Rautaruukki. Bland de aktiviteter som påverkat resultatet är bland annat effekterna av omförhandlade inköpskontrakt, lägre kostnader för administration samt högre intern försörjning av stål till distributionsverksamheten. Under första kvartalet kommunicerades även flytten av produktionen av galvaniserad och belagd tunnplåt från Borlänge till Hämeenlinna, nedläggningen av Tibnors dotterbolag EM Eriksson Steel Service Center AB i Borlänge samt neddragning av koncernfunktionerna i Finland. Under första kvartalet 2015 realiserades synergier om cirka 100 Mkr, vilket inklusive kostnader av engångskaraktär netto påverkade rörelseresultatet med cirka 85 Mkr. Per utgången av första kvartalet beräknas de bestående besparingarna uppgå till cirka 450 Mkr i årstakt. De genomförda aktiviteterna är enligt plan för att uppnå det övergripande synergimålet om 1,4 mdr kronor med full effekt i årstakt från och med andra halvan av 2016.

Tillgångar och skulder som innehas för försäljning

De tillgångar och skulder som redovisades som innehav för försäljning vid årsskiftet 2014 har avyttrats under första kvartalet. Resultatet, som redovisats som jämförelsestörande poster uppgick till -11 Mkr och kassaflödeseffekten uppgick till 166 Mkr.

Jämförelsestörande poster

Under första kvartalet 2015 har jämförelsestörande poster påverkat rörelseresultatet med -30 Mkr. Dessa är främst relaterade till omstruktureringskostnader i Tibnor samt resultatet vid försäljningen av de tillgångar som var EUkommissionens villkor i samband med godkännandet av samgåendet med Rautaruukki 2014.

Specifikation jämförelsestörande poster
-- ----------------------------------------- --
2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 helår
Rörelsekostnader
Förvärvskostnader - - -135
Nedskrivning Goodwill - - -291
Nedskrivning tillgångar östra Europa - - -131
Nedskrivning/realisationsresultat på tillgångar och skulder som
innehas för försäljning
-11 - -123
Nedskrivning Fortaco - - -98
Engångsavskrivning på övervärde i lager och orderbok - - -186
Omstruktureringskostnader -16 - -
Övrigt -3 - -37
Effekt på rörelseresultatet -30 - -1 001
Finansiella kostnader
Nedskrivning fordringar - - -601
Transaktionsskatt (finsk schablonskatt på förvärv av aktier) -5 - -168
Övriga finansiella kostnader (huvudsakligen bryggfinansiering) - - -61
Effekt på resultat efter finansnetto -35 - -1 831
Skatter
Skatt på övervärde lager och orderbok - - 37
Övriga skatteeffekter 4 - 16
Effekt på resultat efter skatt -31 - -1 778

SSAB-koncernen

Utvecklingen under första kvartalet

Leveranser och produktion

SSABs leveranser under första kvartalet ökade med 5 % jämfört med fjärde kvartalet 2014 och ökade med 45 % jämfört med första kvartalet 2014. Leveranserna uppgick till 1 711 (1 178) kton.

Råstålsproduktionen ökade med 2 % jämfört med fjärde kvartalet 2014 och ökade med 50 % jämfört med första kvartalet i fjol. Plåtproduktionen ökade med 2 % jämfört med fjärde kvartalet 2014 och ökade med 44 % jämfört med första kvartalet i fjol.

Försäljning

Försäljningen under första kvartalet uppgick till 15 468 (9 521) Mkr, en ökning med 62 % jämfört med första kvartalet i fjol. Av ökningen utgjorde 4 983 Mkr (52 procentenheter) tillkommande försäljning från Rautaruukki. Av resterande förändring jämfört med första kvartalet 2014 svarade valutaeffekter för en positiv effekt på 9 procentenheter, en bättre produktmix för en positiv effekt på 2 procentenheter samt högre volymer för en positiv effekt på 1 procentenhet, medan lägre priser svarade för en negativ effekt på 2 procentenheter. Jämfört med fjärde kvartalet 2014 ökade försäljningen med 2 %. Valutaeffekter svarade för en positiv effekt på 6 procentenheter, högre volymer för en positiv effekt på 5 procentenheter, medan en sämre produktmix svarade för en negativ effekt på 7 procentenheter och lägre priser för en negativ effekt på 2 procentenheter.

Resultat

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster under första kvartalet uppgick till 564 (26) Mkr, en förbättring med 538 Mkr jämfört med första kvartalet i fjol. Jämfört med fjärde kvartalet 2014 ökade resultatet med 446 Mkr. Lägre rörliga kostnader (275 Mkr), högre volymer (225 Mkr) samt bättre kapacitetsutnyttjande (150 Mkr) var de främsta orsakerna till det förbättrade resultatet medan lägre priser (175 Mkr) och valutaeffekter (70 Mkr) påverkade resultatet negativt.

Finansnettot, exklusive jämförelsestörande poster för första kvartalet uppgick till -214 (-161) Mkr och resultatet efter finansnetto uppgick till 350 (-135) Mkr.

Information om jämförelsestörande poster finns på sidan 5.

Resultat efter skatt och resultat per aktie

Resultatet efter skatt (hänförligt till aktieägarna) för det första kvartalet uppgick till 284 (-50) Mkr eller 0,52 (-0,15) kronor per aktie. Skatten för första kvartalet uppgick till -32 (86) Mkr.

Finansiering och likviditet

Det operativa kassaflödet för första kvartalet uppgick till 784 (-275) Mkr. Kassaflödet påverkades av ett positivt rörelseresultat delvis motverkat av en ökad rörelsekapitalbindning, främst genom ökade kundfordringar samt av en lageruppbyggnad av stålämnen inom SSAB Special Steels inför omställningen av masugnen i Luleå.

Nettokassaflödet uppgick till 511 (-288) Mkr. Nettokassaflödet påverkades bland annat av utbetalningar för strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv, på 199 (38) Mkr (totala investeringar uppgick till 495 (204) Mkr). Nettoskulden ökade med 960 Mkr under första kvartalet, på grund av valutaförändringar och uppgick per den 31 mars till 25 634 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 55 (56) %.

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 helår
Rörelseresultat före avskrivningar 1 472 582 3 305
Förändring rörelsekapital -436 -732 -560
Underhållsinvesteringar -296 -166 -1 341
Övrigt 44 41 333
Operativt kassaflöde 784 -275 1 737
Finansiella poster -109 -112 -1 013
Skatter -131 137 -251
Rörelsens kassaflöde 544 -250 473
Strategiska investeringar i anläggningar -196 -38 -331
Förvärv rörelser och andelar -3 - -48
Avyttringar rörelser och andelar 166 - -
Kassaflöde före utdelning och finansiering 511 -288 94
Utdelning till moderbolagets aktieägare - - -
Nettokassaflöde 511 -288 94
Nettoskuld vid periodens början -24 674 -14 833 -14 833
Nettokassaflöde 511 -288 94
Förvärvad nettoskuld, inklusive kassa - - -6 393
Omvärdering av skulder mot eget kapital 1) -1 228 -38 -2 233
Övrigt 2) -243 15 -1 309
Nettoskuld vid periodens slut -25 634 -15 144 -24 674

Operativt kassaflöde och nettoskuld

1) Omvärderingar för säkring (hedge) av valutarisk i utlandsverksamhet.

2) I huvudsak bestående av kassaflödeseffekter på derivat och omvärderingar av övriga finansiella skulder i utländsk valuta.

Den genomsnittliga löptiden på den totala låneportföljen uppgick per den 31 mars till 4,0 (4,2) år med en räntebindningstid på 1,1 (0,9) år.

Likvida medel uppgick till 1 848 (2 689) Mkr och outnyttjade kreditlöften till 8 605 (7 204) Mkr.

Räntabilitet

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt och räntabilitet på eget kapital efter skatt för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 1 % respektive -3 % medan de för helåret 2014 uppgick till 0 % respektive -4 %.

Eget kapital

Med ett resultat på 284 Mkr och ett övrigt totalresultat (i huvudsak bestående av valutaomräkningsdifferenser) på 2 122 Mkr uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget till 46 223 (27 160) Mkr, vilket motsvarade 84,16 (83,84) kronor per aktie.

Investeringar

Investeringsutbetalningarna under första kvartalet uppgick till 495 (204) Mkr, varav 199 (38) Mkr avsåg strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv.

Information om divisionerna (pro forma)

Informationen för jämförelseperioderna 2014 baseras på pro forma som om SSAB ägt Rautaruukki hela 2014. Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive jämförelsestörande poster samt exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO och Rautaruukki.

SSAB Special Steels

SSAB Special Steels ansvarar globalt för marknadsföring och försäljning av SSABs alla seghärdade stål (Q&T) och varmvalsade höghållfasta stål (AHSS) från 700 MPa och uppåt. SSAB Special Steels ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Oxelösund och för försäljningen av ovan nämnda produkter som produceras i Mobile, USA, Raahe, Finland och Borlänge, Sverige. När SSAB Special Steels säljer stål som är producerat av en annan division allokeras intäkterna i SSAB Special Steels och avräkning mellan divisionerna sker till kostnad såld vara.

Nyckeltal

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 helår
Försäljning 3 620 3 348 13 226
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 388 377 1 265
Rörelseresultat 1) 252 242 726
Antal anställda vid periodens slut 2 999 - 2 976

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

Segmentet Heavy Transport visade starkast utveckling under kvartalet medan efterfrågan i de flesta övriga segment var oförändrad på en låg nivå, men med stora geografiska variationer.

De externa leveranserna av plåt under det första kvartalet ökade med 10 % jämfört med det fjärde kvartalet 2014 men minskade med 11 % jämfört med första kvartalet i fjol. De externa leveranserna uppgick till 259 (291) kton.

Priserna under första kvartalet var i genomsnitt 2 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2014 och 16 % högre jämfört med första kvartalet i fjol vilket till stor del berodde på valutaförändringar.

Råstålsproduktionen ökade med 27 % jämfört med fjärde kvartalet 2014 och ökade med 44 % jämfört med första kvartalet i fjol, detta som en följd av att den mindre masugnen i Oxelösund åter har tagits i bruk. Plåtproduktionen minskade med 13 % jämfört med fjärde kvartalet 2014 och minskade med 14 % jämfört med första kvartalet i fjol.

Försäljningen ökade med 8 % jämfört med första kvartalet 2014 och uppgick till 3 620 (3 348) Mkr. Högre priser samt positiva valutaeffekter svarade för en positiv effekt på 20 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 11 procentenheter och en sämre produktmix svarade för en negativ effekt på 1 procentenhet. Jämfört med fjärde kvartalet 2014, ökade försäljningen med 13 %. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 10 procentenheter och högre priser och valutaeffekter för 3 procentenheter.

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster för första kvartalet uppgick till 252 (242) Mkr, en ökning med 10 Mkr. Högre priser och lägre kostnader var de främsta orsakerna till det förbättrade resultatet. Jämfört med fjärde kvartalet 2014 förbättrades resultatet med 45 Mkr, främst på grund av högre volymer och lägre kostnader.

Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 44 (39) Mkr varav 4 (7) Mkr avsåg strategiska investeringar.

SSAB Europe

SSAB Europe ansvarar för produkter inom tunnplåt, grovplåt och rör. SSAB Europe har även globalt lönsamhetsansvar för segmentet Automotive (kallvalsad tunnplåt). SSAB Europe ansvarar för stål- och plåtproduktion i Raahe och Hämeenlinna, Finland, samt i Luleå och Borlänge, Sverige.

Nyckeltal

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 helår
Försäljning 6 835 6 649 25 857
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 677 364 1 524
Rörelseresultat 1) 312 -16 1
Antal anställda vid periodens slut 7 283 - 7 291

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

Efterfrågan från segmentet Automotive var fortsatt starkt under första kvartalet medan segmenten Energy och Heavy Transport var stabila under kvartalet.

De externa leveranserna av plåt under det första kvartalet ökade med 7 % jämfört med det fjärde kvartalet 2014 och ökade med 2 % jämfört med första kvartalet i fjol. De externa leveranserna uppgick till 976 (957) kton.

Priserna, inklusive valutaförändringar, under första kvartalet var i genomsnitt 2 % högre jämfört med fjärde kvartalet 2014 men 2 % lägre jämfört med första kvartalet i fjol.

Råstålsproduktionen ökade med 2 % jämfört med fjärde kvartalet 2014 och ökade med 3 % jämfört med första kvartalet i fjol. Plåtproduktionen ökade med 10 % jämfört med fjärde kvartalet 2014 och ökade med 5 % jämfört med första kvartalet i fjol.

Försäljningen ökade med 3 % jämfört med första kvartalet 2014 och uppgick till 6 835 (6 649) Mkr. Högre volymer svarade för en positiv effekt på 2 procentenheter och högre priser och valutaeffekter på 1 procentenhet. Jämfört med fjärde kvartalet 2014 ökade försäljningen med 3 %, främst på grund av högre volymer. 0

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster för första kvartalet uppgick till 312 (-16) Mkr, en ökning med 328 Mkr. Lägre kostnader och högre volymer var de främsta orsakerna till det förbättrade resultatet. Jämfört med fjärde kvartalet 2014 förbättrades resultatet med 366 Mkr, främst på grund av lägre kostnader, högre volymer samt högre priser. -500

Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 361 (173) Mkr varav 160 (22) Mkr avsåg strategiska investeringar, inklusive företagsförvärv.

SSAB Americas

SSAB Americas har lönsamhetsansvar för grovplåt i Nordamerika samt ansvarar för stål- och plåtproduktionen i Montpelier och Mobile, USA.

Nyckeltal

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 helår
Försäljning 3 508 2 831 13 207
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 453 194 1 620
Rörelseresultat 1) 296 74 1 107
Antal anställda vid periodens slut 1 269 - 1 277

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av IPSCO.

Efterfrågan från segmentet Heavy Transport var fortsatt god under kvartalet främst drivet av en stark efterfrågan på plåt för tankvagnar medan efterfrågan från Steel Service centers var mycket svag.

De externa leveranserna av plåt under det första kvartalet minskade med 2 % jämfört med det fjärde kvartalet 2014 och minskade med 4 % jämfört med första kvartalet i fjol. De externa leveranserna uppgick till 476 (496) kton.

Priserna, i lokal valuta, under första kvartalet var i genomsnitt 6 % lägre jämfört med fjärde kvartalet 2014 men oförändrade jämfört med första kvartalet i fjol.

Råstålsproduktionen minskade med 9 % jämfört med fjärde kvartalet 2014 och minskade med 11 % jämfört med första kvartalet i fjol. Plåtproduktionen minskade med 8 % jämfört med fjärde kvartalet 2014 och minskade med 11 % jämfört med första kvartalet i fjol.

Försäljningen ökade med 24 % jämfört med första kvartalet 2014 och uppgick till 3 508 (2 831) Mkr. Valutaeffekter svarade för en positiv effekt på 28 procentenheter medan lägre volymer svarade för en negativ effekt på 4 procentenheter. Jämfört med fjärde kvartalet 2014 var försäljningen oförändrad på grund av en bättre produktmix men motverkat av lägre volymer. 0

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster för första kvartalet uppgick till 296 (74) Mkr, en ökning med 222 Mkr. Lägre kostnader var den främsta orsaken till det förbättrade resultatet. Jämfört med fjärde kvartalet 2014 minskade resultatet med 3 Mkr, främst på grund av lägre priser.

Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 50 (69) Mkr varav 15 (28) Mkr avsåg strategiska investeringar.

Tibnor

Tibnor är koncernens fullsortimentsdistributör av stål och metaller i Norden och Baltikum. I Tibnor ingår även Rautaruukkis distributionsverksamhet, som tidigare var del av Ruukki Metals.

Nyckeltal

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 helår
Försäljning 2 075 2 055 8 151
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA 48 51 173
Rörelseresultat 1) 29 29 83
Antal anställda vid periodens slut 1 238 - 1 281

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

De totala leveranserna ökade med 3 % under första kvartalet jämfört med fjärde kvartalet 2014 och ökade med 2 % jämfört med första kvartalet i fjol. Leveranserna ökade främst i Sverige och Danmark samt inom segmentet Långa produkter.

Priserna under första kvartalet var stabila jämfört med fjärde kvartalet 2014.

Försäljningen ökade med 1 % jämfört med första kvartalet 2014 och uppgick till 2 075 (2 055) Mkr. Försäljningen påverkades positivt av högre volymer. Jämfört med fjärde kvartalet 2014 ökade försäljningen med 9 %, också främst på grund av högre volymer.

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster för första kvartalet var oförändrat jämfört med första kvartalet i fjol och uppgick till 29 (29) Mkr. Högre volymer och lägre rörelsekostnader påverkade resultatet positivt medan lägre marginaler påverkade resultatet negativt. Jämfört med fjärde kvartalet 2014 förbättrades resultatet med 45 Mkr, främst på grund av högre volymer.

Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 5 (13) Mkr varav 2 (2) Mkr avsåg strategiska investeringar.

Ruukki Construction

Ruukki Construction ansvarar för försäljning och produktion av energieffektiva byggnads- och konstruktionslösningar, med fokus på norra och östra Europa. I Ruukki Construction ingår även Plannja som tidigare ingick i affärsområdet SSAB EMEA.

Nyckeltal

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 helår
Försäljning 1 147 1 224 6 217
Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA -19 -37 185
Rörelseresultat 1) -62 -92 -14
Antal anställda vid periodens slut 3 164 - 3 303

1) Exklusive avskrivningar på övervärden av immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki.

Efterfrågan inom byggsektorn var säsongsmässigt svag. Rensat från säsongsmässiga variationer var efterfrågan på delar av den nordiska marknaden stabil medan marknaden i Ryssland och Ukraina var fortsatt svag.

Prisutvecklingen var stabil på alla marknader jämfört både med fjärde kvartalet 2014 och med första kvartalet i fjol, dock med negativa valutaeffekter i Ryssland och Ukraina.

Försäljningen minskade med 6 % jämfört med första kvartalet 2014 och uppgick till 1 147 (1 224) Mkr. Minskningen berodde främst på negativa valutaeffekter. Jämfört med fjärde kvartalet 2014 minskade försäljningen med 25 %, vilket berodde på säsongsmässiga variationer och negativa valutaeffekter. 0

Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster för första kvartalet uppgick till -62 (-92) Mkr, en ökning med 30 Mkr. De främsta orsakerna till det förbättrade resultatet var lägre fasta kostnader samt en bättre produktmix. Första kvartalets resultat var 36 Mkr lägre jämfört med fjärde kvartalet 2014, främst på grund av den säsongsmässigt svaga efterfrågan. -150

Investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 34 (18) Mkr varav 18 (6) Mkr avsåg strategiska investeringar.

Årsredovisning och hållbarhetsredovisning

I mars 2015 publicerades SSABs årsredovisning och hållbarhetsredovisning för 2014. Årsredovisningen är publicerad på svenska, finska och engelska medan hållbarhetsredovisningen är publicerad på engelska. Rapporterna finns tillgängliga på SSABs hemsida, http://www.ssab.com.

Risker och osäkerheter

För information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen. Inga väsentliga nya eller förändrade risker och osäkerhetsfaktorer har identifierats under kvartalet.

Redovisningsprinciper

Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.

Redovisningsprinciperna baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9:e kapitlet i årsredovisningslagen. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2 och årsredovisningslagen.

Inga väsentliga ändringar av redovisningsprinciperna har skett från årsredovisningen 2014.

Väsentliga händelser efter periodens utgång

Årsstämman ägde rum den 8 april 2015 där Bengt Kjell valdes till ny styrelseordförande. Årsstämman beslutade att inte lämna någon utdelning för räkenskapsåret 2014.

Som ett led i synergiarbetet har under april ett antal effektivitetsprogram lanserats i Luleå, Raahe och Hämeenlinna. Målet är att förbättra kostnadseffektiviteten och öka produktiviteten. Bland annat är målet att permanent ha sänkt personalkostnaderna med motsvarande cirka 300 heltidstjänster senast vid halvårsskiftet 2016.

Granskning

Denna kvartalsrapport har inte varit föremål för revisorernas granskning.

Stockholm den 24 april 2015

Martin Lindqvist VD och koncernchef

Finansiella rapporter enligt IFRS

Rautaruukki ingår i SSAB-koncernen sedan den 29 juli 2014.

Koncernens resultaträkning

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 helår
Försäljning 1) 15 468 9 521 47 752
Kostnad för sålda varor 1) -13 687 -8 853 -44 428
Bruttoresultat 1) 1 781 668 3 324
Försäljnings- och administrationskostnader 1) -1 255 -694 -3 728
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -5 46 296
Intressebolag, resultat efter skatt 13 6 1
Rörelseresultat 534 26 -107
Finansiella intäkter 21 14 202
Finansiella kostnader -240 -175 -1 684
Periodens resultat efter finansnetto 315 -135 -1 589
Skatt -32 86 195
Periodens resultat efter skatt 283 -49 -1 394
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare 284 -50 -1 399
- innehav utan bestämmande inflytande -1 1 5
Nyckeltal 2015 2014 2014
kv 1 kv 1 helår
Rörelsemarginal (%) 3 0 0
Resultat per aktie (kr) 2) 0,52 -0,15 -3,33
Eget kapital per aktie (kr) 84,16 83,84 79,78
Nettoskuldsättningsgrad (%) 55 56 56
Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) 549,2 323,9 419,6
Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) 549,2 323,9 549,2
Antal anställda vid periodens slut 16 566 8 700 16 887

1) 2014 gjordes en metodändring gällande hantering av frakter. Siffrorna för första kvartalet 2014 har justerats.

2) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.

Koncernens rapport över totalresultat

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 helår
Periodens resultat efter skatt 283 -49 -1 394
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Periodens omräkningsdifferenser 2 993 100 5 639
Kassaflödessäkringar 109 18 -79
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 1) -1 228 -38 -2 233
Andel i intressebolags och joint ventures övrigt totalresultat 1 3 -1
Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen 246 4 507
Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen 2 121 87 3 833
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen:
Omvärderingseffekter i nettopensionsförpliktelsen - -4 -159
Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen - - 37
Summa poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen - -4 -122
Summa övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt 2 121 83 3 711
Summa totalresultat för perioden 2 404 34 2 317
Varav tillhörigt:
- moderbolagets aktieägare 2 406 34 2 310
- innehav utan bestämmande inflytande -2 0 7

1) Säkringen är upplagd så att nettoskuldsättningsgraden är oförändrad vid förändrade valutakurser.

Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Mkr Aktie
kapital
Övriga
tillskjutna
medel
Reserver Balanserat
resultat
Total
eget
kapital
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Eget kapital 31 december 2013 2 851 9 944 -3 389 17 720 27 126 23 27 149
Förändringar 1/1-31/3 2014
Totalresultat för perioden
88 -54 34 0 34
Eget kapital 31 mars 2014 2 851 9 944 -3 301 17 666 27 160 23 27 183
Förändringar 1/4-31/12 2014
Totalresultat för perioden
3 743 -1 467 2 276 7 2 283
Innehav utan bestämmande inflytande
som uppkommit vid rörelseförvärv
Nyemission
1 982 12 399 -
14 381
32
-
32
14 381
Eget kapital 31 december 2014 4 833 22 343 442 16 199 43 817 62 43 879
Förändringar 1/1-31/3 2015
Totalresultat för perioden
2 122 284 2 406 -2 2 404
Eget kapital 31 mars 2015 4 833 22 343 2 564 16 483 46 223 60 46 283

Antalet aktier uppgår till 549 245 511 med ett kvotvärde på 8,80 kr.

Koncernens balansräkning

31 mar 31 mar 31 dec
Mkr 2015 2014 2014
Tillgångar
Goodwill 28 682 17 827 26 421
Övriga immateriella tillgångar 3 967 2 055 3 964
Materiella anläggningstillgångar 27 109 16 191 26 570
Andelar i intressebolag 543 291 531
Finansiella anläggningstillgångar 1) 468 832 1 272
Uppskjutna skattefordringar 2) 1 715 741 1 441
Summa anläggningstillgångar 62 484 37 937 60 199
Varulager 14 356 8 598 14 203
Kundfordringar 8 287 5 602 7 705
Aktuella skattefordringar 745 206 560
Övriga kortfristiga fordringar 1) 4 344 2 401 3 657
Likvida medel 1 848 2 689 3 014
Summa omsättningstillgångar i kvarvarande verksamheter 29 580 19 496 29 139
Tillgångar som innehas för försäljning - - 389
Summa omsättningstillgångar 29 580 19 496 29 528
Summa tillgångar 92 064 57 433 89 727
Eget kapital och skulder
Eget kapital för aktieägarna i bolaget 46 223 27 160 43 817
Innehav utan bestämmande inflytande 60 23 62
Summa eget kapital 46 283 27 183 43 879
Uppskjutna skatteskulder 3 063 2 904 2 984
Övriga långfristiga avsättningar 787 269 780
Långfristiga icke räntebärande skulder 2) 609 374 586
Långfristiga räntebärande skulder 21 188 17 192 21 171
Summa långfristiga skulder 25 647 20 739 25 521
Kortfristiga räntebärande skulder 8 024 3 119 8 496
Leverantörsskulder 6 932 4 244 7 000
Aktuella skatteskulder 617 196 447
Övriga kortfristiga skulder 4 561 1 952 4 215
Summa kortfristiga skulder i kvarvarande verksamhet 20 134 9 511 20 158
Skulder som innehas för försäljning - - 169
Summa kortfristiga skulder 20 134 9 511 20 327
Summa eget kapital och skulder 92 064 57 433 89 727
Ställda säkerheter 2 829 2 400 2 905
Ansvarsförbindelser 2 106 736 3 790

1) I Finansiella anläggningstillgångar ingår långfristiga bankmedel (spärrade) med (779) Mkr. I Övriga kortfristiga fordringar ingår kortfristiga bankmedel (spärrade) med 2 771 (974) Mkr.

2) Av den Uppskjutna skattefordran utgör 322 (374) Mkr en värdering av de framtida investeringsstöden avseende investeringar i Alabama, USA.

Då stöden ännu inte kan bokföras som intäkt har en motsvarande skuld bokförts som Långfristiga icke räntebärande skulder.

Värdering av finansiella tillgångar och skulder

Finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen värderas baserade på sin kategorisering till anskaffningsvärde eller verkligt värde. Såväl räntederivat, valutaderivat som prisderivat värderas till verkligt värde. I balansposten Övriga kortfristiga fordringar finns derivat värderade till totalt 396 (96) Mkr och i balansposten Övriga kortfristiga skulder finns derivat värderade till totalt 932 (132) Mkr. I balansposten Långfristiga icke räntebärande skulder finns derivat värderade till totalt 101 (-) Mkr.

Övriga finansiella tillgångar och skulder i balansräkningen är redovisade till anskaffningsvärden. De lån som ligger till fast ränta i balansposten Långfristiga räntebärande skulder (inklusive kortfristig del) skulle vid en värdering till verkligt värde överstiga det redovisade med 387 (375) Mkr, men eftersom lånen kommer att behållas till förfall, påverkar detta således inte det redovisade värdet.

Bedömning av verkligt värde på finansiella instrument

Klassificeringen sker hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de indata som använts i värderingen av instrumenten. I nivå 1 används noterade priser på en aktiv marknad, till exempel börskurser. I nivå 2 används andra observerbara marknadsdata för tillgången eller skulden än noterade priser, till exempel räntesatser och avkastningskurvor. I nivå 3 bestäms det verkliga värdet utifrån en värderingsteknik som baseras på antaganden som inte är underbyggda av priser eller data som är direkt observerbara.

Värderingen till verkligt värde av de finansiella instrumenten i SSAB baseras på data enligt nivå 2 förutom elderivat, vilkas verkliga värde baseras på noterade marknadspriser och därmed klassificeras i nivå 1. Egna kreditrisken beaktas ej då påverkan är marginell.

Kassaflöde

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 helår
Rörelseresultat 534 26 -107
Justering för av- och nedskrivningar 938 556 3 412
Justering för övriga icke kassamässiga poster 35 10 256
Erhållna och betalda räntor -109 -112 -1 013
Betald skatt -131 137 -251
Förändring av rörelsekapital -436 -732 -560
Kassaflöde från löpande verksamhet 831 -115 1 737
Investeringsutbetalningar i anläggningar -494 -204 -1 672
Förvärv rörelser och andelar -3 - 331
Avyttrade rörelser och andelar 166 - -
Övrig investeringsverksamhet 12 31 73
Kassaflöde från investeringsverksamhet -319 -173 -1 268
Förändring av lån -2 023 1 620 1 497
Förändring av finansiella placeringar 12 -701 -1 155
Övrig finansieringsverksamhet 244 -67 -147
Kassaflöde från finansieringsverksamhet -1 767 852 195
Periodens kassaflöde -1 255 564 664
Likvida medel vid periodens början 3 014 2 124 2 124
Kursdifferens i likvida medel 89 1 226
Likvida medel vid periodens slut 1 848 2 689 3 014

Moderbolagets resultaträkning

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 helår
Bruttoresultat 0 0 0
Administrationskostnader -69 -61 -386
Övriga rörelseintäkter/kostnader 18 18 154
Rörelseresultat -51 -43 -232
Finansnetto 742 -100 -449
Resultat efter finansnetto 691 -143 -681
Bokslutsdispositioner - - 1 605
Skatt 34 31 -218
Resultat efter skatt 725 -112 706

Moderbolagets rapport över totalresultat

2015 2014 2014
Mkr kv 1 kv 1 helår
Resultat efter skatt 725 -112 706
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Säkring av valutarisk i utlandsverksamhet -1 228 -38 -2 233
Kassaflödessäkringar 0 -2 28
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat 270 9 485
Summa poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen -958 -31 -1 720
Övrigt totalresultat, netto efter skatt -958 -31 -1 720
Summa totalresultat för perioden -233 -143 -1 014

Moderbolagets balansräkning

31 mar 31 mar 31 dec
Mkr 2015 2014 2014
Tillgångar
Anläggningstillgångar 56 082 39 427 56 598
Övriga omsättningstillgångar 15 059 11 720 16 767
Likvida medel 336 540 1 104
Summa tillgångar 71 477 51 687 74 469
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 5 735 3 753 5 735
Fritt eget kapital 38 318 27 022 38 551
Summa eget kapital 44 053 30 775 44 286
Obeskattade reserver - 43 0
Långfristiga skulder och avsättningar 16 980 15 432 17 222
Kortfristiga skulder och avsättningar 10 444 5 437 12 961
Summa eget kapital och skulder 71 477 51 687 74 469

Finansiell information, per kvartal

Den finansiella informationen för 2013 och 2014 baseras på pro forma som om SSAB ägt Rautaruukki sedan 1 januari 2013. Informationen i tabellerna nedan redovisas exklusive jämförelsestörande poster.

Koncernens resultat per kvartal, exklusive jämförelsestörande poster
---------------------------------------------------------------------- --
Pro forma
Mkr 1/13 2/13 3/13 4/13 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15
Försäljning 14 114 14 557 13 800 14 542 14 598 15 208 15 039 15 267 15 468
Rörelsens kostnader -13 276 -13 663 -13 434 -13 912 -13 728 -13 979 -13 794 -14 188 -13 979
Avskrivningar 1) -933 -935 -878 -858 -843 -841 -837 -892 -938
Intressebolag -6 7 -9 -6 7 1 1 -14 13
Finansnetto -208 -247 -227 -238 -305 -259 -148 -210 -214
Totalt -309 -281 -748 -472 -271 130 261 -37 350

1) För pro forma perioderna, exklusive avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar relaterade till förvärvet av Rautaruukki. I första kvartalet 2015 uppgår avskrivningar på övervärden relaterade till förvärvet av Rautaruukki till 51 Mkr.

Försäljning per kvartal och division

Pro forma
Mkr 1/13 2/13 3/13 4/13 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15
SSAB Special Steels 3 430 3 355 2 819 3 243 3 348 3 477 3 203 3 198 3 620
SSAB Europe 6 262 6 409 5 796 6 199 6 649 6 568 6 006 6 634 6 835
SSAB Americas 2 647 2 606 2 873 3 004 2 831 3 152 3 716 3 508 3 508
Tibnor 2 098 2 157 1 871 1 968 2 055 2 077 2 109 1 910 2 075
Ruukki Construction 1 229 1 731 1 941 1 730 1 224 1 625 1 836 1 532 1 147
Övrigt -1 552 -1 701 -1 500 -1 602 -1 509 -1 691 -1 831 -1 515 -1 717
Totalt 14 114 14 557 13 800 14 542 14 598 15 208 15 039 15 267 15 468

Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA, per kvartal och division, exklusive jämförelsestörande poster

Pro forma
Mkr 1/13 2/13 3/13 4/13 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15
SSAB Special Steels 429 383 -125 364 377 471 72 345 388
SSAB Europe 318 311 104 -21 364 383 408 369 677
SSAB Americas 149 76 209 276 194 299 689 438 453
Tibnor 62 32 26 5 51 57 59 6 48
Ruukki Construction -64 96 187 96 -37 88 138 -4 -19
Övrigt -62 3 -44 -96 -72 -68 -119 -89 -46
Totalt 832 901 357 624 877 1 230 1 247 1 065 1 501

Rörelseresultat, per kvartal och division, exklusive jämförelsestörande poster

Pro forma
Mkr 1/13 2/13 3/13 4/13 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15
SSAB Special Steels 292 246 -262 225 242 338 -61 207 252
SSAB Europe -62 -78 -280 -402 -16 10 61 -54 312
SSAB Americas 33 -40 90 158 74 176 558 299 296
Tibnor 39 10 4 -17 29 34 36 -16 29
Ruukki Construction -128 39 128 27 -92 32 72 -26 -62
Avskrivningar på övervärden, IPSCO -201 -206 -151 -123 -124 -125 -132 -140 -158
Avskrivningar på övervärden, Rautaruukki - - - - - - - - -51
Övrigt -74 -5 -50 -102 -79 -76 -125 -97 -54
Totalt -101 -34 -521 -234 34 389 409 173 564

Produktion och leveranser

Pro forma
Kton 1/13 2/13 3/13 4/13 1/14 2/14 3/14 4/14 1/15
Råstålsproduktion
- SSAB Special Steels 243 259 168 284 245 288 170 278 354
- SSAB Europe 1 072 1 088 1 115 1 124 1 149 1 139 1 119 1 163 1 186
- SSAB Americas 610 583 632 647 625 595 687 613 555
- Totalt 1 925 1 930 1 914 2 055 2 019 2 022 1 976 2 054 2 095
Plåtproduktion
- SSAB Special Steels 120 123 100 128 138 134 105 136 119
- SSAB Europe 1 050 1 060 937 1 093 1 103 1 127 967 1 049 1 154
- SSAB Americas 574 541 590 626 583 572 648 563 518
- Totalt 1 744 1 724 1 627 1 847 1 824 1 833 1 720 1 748 1 791
Plåtleveranser
- SSAB Special Steels 274 285 239 257 291 295 244 235 259
- SSAB Europe 865 881 787 902 957 916 829 913 976
- SSAB Americas 494 466 530 558 496 522 559 488 476
- Totalt 1 633 1 632 1 555 1 717 1 744 1 732 1 632 1 636 1 711

För ytterligare information:

Taina Kyllönen, Kommunikationsdirektör, Tel. +358 40 58 22 175 Andreas Koch, Director IR and Financial Communications, Tel. 070 - 509 77 61 Marie Elfstrand, Director Media Relations and PR, Tel. 08 - 45 45 734

Rapport för andra kvartalet 2015:

Rapport för andra kvartalet 2015 publiceras den 22 juli 2015.

SSAB AB (publ)

Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com