AI assistant
SSAB — Earnings Release 2008
Feb 11, 2009
2975_10-k_2009-02-11_e64ec9dc-9ecb-41af-9900-b9d2eeb8e4d6.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2008
Kvartalet (Redovisningen avser kvarvarande verksamhet, dvs. exklusive rördelen om inte annat anges) *)
- Försäljningen ökade med 7% och uppgick till 13 063 (12 204) Mkr varav SSAB North America svarade för 4 483 (3 597) Mkr
- Rörelseresultatet uppgick till 979 (2 574) Mkr varav SSAB North America bidrog med 789 (840) Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär uppgick rörelseresultatet till 1 477 (2 526) Mkr
- Resultatet efter finansnetto uppgick till 841 (2 093) Mkr och exklusive poster av engångskaraktär till 1 339 (2 296) Mkr
- Resultatet efter skatt uppgick till 833 (1 512) Mkr, innebärande en vinst per aktie på 2,66 (4,60) kronor
- Rörelsens kassaflöde uppgick för hela verksamheten till 1 366 (1 344) Mkr
- Nettoskuldsättningsgraden ökade under kvartalet till 48% på grund av kursutvecklingen SEK/USD
Helåret (Redovisningen avser kvarvarande verksamhet, dvs. exklusive rördelen om inte annat anges) *)
- Försäljningen ökade med 34% och uppgick till 54 329 (40 441) Mkr varav SSAB North America svarade för 16 745 (6 107) Mkr
- Rörelseresultatet uppgick till 9 516 (7 923) Mkr varav SSAB North America bidrog med 2 951 (1 383) Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär uppgick rörelseresultatet till 9 900 (8 396) Mkr
- Resultatet efter finansnetto uppgick till 8 953 (6 964) Mkr och exklusive poster av engångskaraktär till 9 191 (7 949) Mkr
- Resultatet efter skatt uppgick till 6 508 (5 035) Mkr, en förbättring med 29%, innebärande en vinst per aktie på 19,90 (16,63) kronor
- Rörelsens kassaflöde uppgick för hela verksamheten till 5 387 (3 574) Mkr, en förbättring med 51%
- Räntabiliteten på sysselsatt kapital för den senaste tolvmånadersperioden var 17 (18)% och på eget kapital 22 (22)%
- Utdelningen föreslås uppgå till 4,00 (5,00) kronor per aktie motsvarande 1 296 (1 620) Mkr.
*) Den avyttrade verksamheten har brutits ut ur resultaträkningarna och redovisas enbart som Resultat efter skatt för avvecklad verksamhet. I balansräkningen ingår den avvecklade verksamheten fram till avyttringen den 12 juni 2008. Resultatet för avvecklad verksamhet har belastats med räntekostnader på en skuld som motsvarar den köpeskilling som netto erhölls vid avyttringen. SSAB North America ingår i koncernen från den 18 juli 2007.
Koncernchefens kommentar
Det fjärde kvartalet 2008 blev betydligt sämre än samma kvartal föregående år. SSAB:s rörelseresultat exklusive poster av engångskaraktär minskade med 42% jämfört med samma period i fjol, till 1 477 Mkr. Efterfrågan sjönk kraftigt inom alla kundsegment och på samtliga geografiska marknader. Detta ledde till att vi i december beslutade om ett besparingsprogram som syftar till att uppnå en årlig besparing på 1 miljard kr med full effekt från 2010.
Trots den svaga marknadsutvecklingen i USA var vår nordamerikanska division den enda divisionen som kom nära föregående års resultat under kvartalet. Detta var möjligt genom de kraftigt fallande skrotpriserna, en flexibel kostnadsbas och en starkare USD.
Resultatet för helåret 2008 blev mycket starkt, det högsta någonsin i företagets historia med ett rörelseresultat på 9 516 Mkr. Vi ökade andelen nischprodukter till 33% av våra leveranser.
Den kraftiga inbromsningen av stålefterfrågan till följd av den finansiella krisen gör att utsikterna för det första kvartalet 2009 är mycket svaga. Priserna faller och produktionsvolymerna väntas bli låga. Under januari månad var utnyttjandegraden på våra produktionslinjer väsentligt lägre än normalt och inga tydliga tecken på en återhämtning från denna nivå kan skönjas just nu. Den efterfrågesituation vi nu ser är delvis en effekt av en avveckling av onormalt stora lager inom hela produktionskedjan ut till slutkund och denna avveckling måste slutföras innan efterfrågan på stål ökar igen. Vid nuvarande marknadsläge kommer SSAB att visa ett svagt negativt resultat för det första kvartalet 2009.
Projekteringen av SSAB:s pågående investeringsprogram på 5,3 Mdkr fortsätter, samtidigt som vi avvaktar med att göra definitiva beställningar på delar av programmet. Målet att slutföra investeringsprogrammet till 2012 kvarstår.
För att möta det nya marknadsläget har ett antal åtgärder som det pågående kostnadsbesparingsprogrammet, ett ökat fokus på kassaflöde och insatser för att öka försäljningen vidtagits. Dessa åtgärder tillsammans med SSAB:s nischstrategi och det nära samarbetet med våra kunder gör att bolaget är väl positionerat för att hantera det svåra marknadsläget och är väl förberett den dagen marknadssituationen blir bättre. Som exempel kan nämnas att antalet utvecklingsprojekt med våra kunder för att öka användningen av höghållfasta stål nått en rekordnivå.
På lite längre sikt är min bedömning att stålmarknaden kommer att utvecklas positivt så snart som aktiviteter att bygga ut infrastruktur, bostäder och transporter återigen tar fart världen över. Med ökade krav på miljömedvetenhet och energieffektivitet fortsätter efterfrågan på våra nischprodukter att gynnas.
Olof Faxander VD och koncernchef
Koncernens resultat
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 13 063 | 12 204 | 54 329 | 40 441 |
| Rörelseresultat | 979 | 2 574 | 9 516 | 7 923 |
| Varav rörelseresultat per affärsområde | ||||
| - SSAB Strip Products | 302 | 888 | 3 324 | 3 472 |
| - SSAB Plate | 540 | 802 | 3 154 | 2 676 |
| - SSAB North America 1) | 789 | 840 | 2 951 | 1 383 |
| - Tibnor 2) | -219 | 160 | 634 | 877 |
| - Avskrivning SSAB North Americas övervärde lager 3) | 0 | -11 | 0 | -570 |
| - Avsättning kostnadsbesparingsprogram 4) | -498 | - | -498 | - |
| - Övrigt 5) | 65 | -105 | -49 | 85 |
| 979 | 2 574 | 9 516 | 7 923 | |
| Finansnetto 6) | -138 | -481 | -563 | -959 |
| Resultat efter finansnetto | 841 | 2 093 | 8 953 | 6 964 |
| Skatt | -8 | -581 | -2 445 | -1 929 |
| Resultat efter skatt för kvarvarande verksamhet | 833 | 1 512 | 6 508 | 5 035 |
| Resultat efter skatt för avvecklad verksamhet | 70 | -14 | 490 | -377 |
| Totalt resultat efter skatt | 903 | 1 498 | 6 998 | 4 658 |
| Nyckeltal | ||||
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | 17 | 18 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 22 | 22 |
| Resultat per aktie (kr) 7) | 2,88 | 4,56 | 21,41 | 15,36 |
| -varav för kvarvarande verksamhet (kr) 7) | 2,66 | 4,60 | 19,90 | 16,63 |
| Goodwill (Mkr) | 21 105 | 27 252 | 21 105 | 27 252 |
| Eget kapital (Mkr) | 35 193 | 29 119 | 35 193 | 29 119 |
| Nettoskuld (Mkr) 8) | 16 992 | 43 643 | 16 992 | 43 643 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 48 | 150 | 48 | 150 |
SSAB North America ingår i koncernen från 18 juli 2007. Under första kvartalet 2008 justerades övervärdena från förvärvet, vilket även påverkat 2007 års redovisade resultat.
1) SSAB North Americas rörelseresultat har under 2008 belastats med 745 Mkr i avskrivningar på övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar, varav 237 Mkr i fjärde kvartalet. Under 2007 uppgick dessa avskrivningar till 449 Mkr, varav 184 Mkr i fjärde kvartalet.
2) I fjärde kvartalet 2008 ingår en negativ effekt av lagervärderingar med -250 Mkr.
3) Övervärdet på SSAB North Americas varulager vid förvärvet uppgick till 570 Mkr och har i sin helhet belastat resultatet under 2007, varav 11 Mkr i fjärde kvartalet 2007.
4) Avsättningen redovisas här som en gemensam post för hela koncernen. Den preliminära fördelningen mellan divisionerna uppgår till 200 Mkr för SSAB Strip Products, 125 Mkr för SSAB Plate, 0 Mkr för SSAB North America, 34 Mkr för Tibnor, 62 Mkr på Övriga dotterbolag samt en ofördelad del på 77 Mkr. 5) I resultatet för fjärde kvartalet och helåret ingår vinst vid försäljning av utsläppsrätter med 240 (38) Mkr.
6) Finansnettot för helåret har påverkats positivt med den räntekompensation som ingick i ersättningen för masugnshaveriet i Luleå 1997med 146 Mkr. Engångskostnader för finansieringen av SSAB North America ingår i helårsutfallet 2007 med -512 Mkr, varav -251 Mkr i fjärde kvartalet.
7) Resultat per aktie har justerats i enlighet med fondemissionselementet i nyemissionen. 8) Nettoskulden har från årsskiftet beräknats enligt ny definition som bland annat innebär att aktuella skattefordringar och skatteskulder inte längre ingår i nettoskulden. Jämförelsetalen för 2007 har justerats.
Marknad
Under fjärde kvartalet skedde en kraftig inbromsning av den internationella stålefterfrågan till följd av den finansiella krisen samtidigt som priserna började falla. Produktionen av råstål i världen minskade med 19% under kvartalet jämfört med samma period 2007. Helårets produktion av råstål minskade med 1,8% jämfört med helåret 2007 enligt statistik från World Steel Association.
I Kina började priserna och efterfrågan vika under augusti och september. BNP-tillväxten i Kina uppgick för det fjärde kvartalet till 6,8% jämfört med 11,2% för samma period 2007. Kinas export av stålprodukter sjönk under årets sista kvartal som en konsekvens av en vikande efterfrågan på de främsta exportmarknaderna. Efter sex månader av sjunkande stålproduktion i Kina vände produktionen uppåt med 7% i december jämfört med november samtidigt som stålpriserna stabiliserades.
I USA började efterfrågan och stålpriserna försvagas vid inledningen av fjärde kvartalet. Stålproduktionen i USA minskade med 7% jämfört med 2007. Årets sista kvartal stod för hela minskningen och produktionen sjönk med drygt 35% jämfört med motsvarande kvartal 2007. Kapacitetsutnyttjandet i USA:s stålindustri låg vid utgången av 2008 under 50%.
Avmattningen på den europeiska marknaden inleddes parallellt med försvagningen i USA. Sammantaget minskade stålproduktionen med 5% jämfört med föregående år. Produktionen för årets fjärde kvartal föll med 25% jämfört med motsvarande kvartal 2007. Kapacitetsutnyttjandet inom EU låg vid utgången av 2008 nära 50%.
Den minskade globala efterfrågan på stål påverkade också SSAB och nedgången i leveranserna under fjärde kvartalet blev drygt 23%, jämfört med fjärde kvartalet 2007. Marknaden för kylda stål har dock varit mindre volatil än för standardstål. SSAB:s totala leveranser av kylda stål under kvartalet minskade med 14% jämfört med samma period i fjol men ökade för helåret med 7% jämfört med 2007. Kvartalets totala leveranser av avancerad höghållfast tunnplåt, (AHSS) var oförändrade jämfört med samma period i fjol och ökade för helåret med 12% jämfört med i fjol. Ökningen har skett till såväl nya som befintliga kunder på i stort sett samtliga marknader. Leveranserna av standardstål minskade med 31% jämfört med fjärde kvartalet 2007 och för helåret med 8%.
SSAB Plates priser i SEK på kylda stål ökade med 13% under det fjärde kvartalet och SSAB Strip Products priser ökade med 4%. Detta hänför sig främst till den svagare svenska kronan. För året som helhet har den svenska stålrörelsens priser varit 14% högre än under 2007.
SSAB North Americas priser minskade med 13% under fjärde kvartalet samtidigt som skrotpriserna föll med 60% under samma period. Skrottillägget, som tillämpas av SSAB North America, minskade i motsvarade mån till följd av fallande skrotpriser.
Kostnadsbesparingsprogram
Till följd av den kraftiga nedgången på stålmarknaden och de osäkra utsikterna för 2009 fattade styrelsen i början av december beslut om ett kostnadsbesparingsprogram som bedöms sänka de operativa kostnaderna med minst en miljard kronor per år. I programmet ingår en minskning av bemanningen med 1 300 personer. Besparingsprogrammet genomförs under 2009 och beräknas få fullt genomslag 2010. Kostnaden bedöms uppgå till ca 550 Mkr varav 498 Mkr belastat det fjärde kvartalet 2008.
Koncernen
Försäljningen ökade under fjärde kvartalet med 859 Mkr till 13 063 (12 204) Mkr. Av ökningen svarade SSAB North America för 886 Mkr. I den svenska rörelsen svarade priser inklusive valutaeffekt för +11 procentenheter, en bättre produktmix för 2 procentenheter medan lägre volymer svarade för -13 procentenheter.
Försäljningen ökade under helåret med 13 888 Mkr till 54 329 (40 441) Mkr. Av ökningen svarade SSAB North America för 10 638 Mkr. I den svenska rörelsen svarade priser för +10 procentenheter, en bättre produktmix för 2 procentenheter medan lägre volymer svarade för -3 procentenheter.
Rörelseresultatet under fjärde kvartalet minskade med 1 595 Mkr till 979 (2 574) Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 1 477 (2 526) Mkr, därav bidrog "gamla SSAB" med 688 (1 686) Mkr medan SSAB North America bidrog med 789 (840) Mkr. Rörelseresultatet under fjärde kvartalet har påverkats positivt med ca 500 Mkr av en lägre svensk krona jämfört med fjärde kvartalet 2007.
Rörelseresultatet under helåret ökade med 1 593 Mkr till 9 516 (7 923) Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 9 900 (8 396) Mkr, en ökning med 18%. Därav bidrog "gamla SSAB" med 6 949 (7 013) Mkr medan SSAB North America bidrog med 2 951 (1 383) Mkr.
Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
| Förändring av rörelseresultatet, exklusive poster av engångskaraktär, mellan 2008 och 2007 (Mkr) | |
|---|---|
| Svenska stålrörelsen | |
| - Förbättrade priser | +3 240 |
| - Lägre volymer | -160 |
| - Högre kostnad sålda varor | -2 820 |
| SSAB North America | |
| - Rörelseresultat | |
| (varav avskrivningar på övervärden –296) | +1 568 |
| Tibnor | |
| - Högre volymer och lägre marginaler | -37 |
| Fasta kostnader | -226 |
| Övrigt | -61 |
| Förändring av rörelseresultatet | +1 504 |
Finansiella kostnader minskade under fjärde kvartalet till följd av den minskade skuldsättningen efter avyttringen av rördelen. Finansnettot för fjärde kvartalet uppgick till -138 (-481) Mkr. I finansnettot i fjol ingick -251 Mkr avseende engångskostnader för finansieringen av IPSCO-förvärvet.
Finansnettot under helåret uppgick till -563 (-959) Mkr. Finansnettot påverkades positivt med en engångspost på 146 Mkr avseende den räntekompensation som ingick i ersättningen för masugnshaveriet och som bokfördes under andra kvartalet. I finansnettot 2007 ingick -512 Mkr avseende engångskostnader för finansieringen av IPSCO-förvärvet.
Resultatet efter finansnetto uppgick under kvartalet till 841 (2 093) Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 1 339 (2 296) Mkr, en försämring med 42%.
Resultatet efter finansnetto uppgick under helåret till 8 953 (6 964) Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 9 191 (7 849) Mkr, en förbättring med 17%.
Resultatet efter skatt och minoritet under kvartalet uppgick för kvarvarande verksamhet till 862 (1 491) Mkr, vilket motsvarar 2,66 (4,60) kronor per aktie. Totala resultatet uppgick till 932 (1 477) Mkr, vilket motsvarar 2,88 (4,56) kronor per aktie.
Resultatet efter skatt och minoritet under helåret uppgick för kvarvarande verksamhet till 6 445 (4 937) Mkr, vilket motsvarar 19,90 (16,63) kronor per aktie. Totala resultatet uppgick till 6 935 (4 560) Mkr, vilket motsvarar 21,41 (15,36) kronor per aktie.
Finansiering och likviditet
Rörelsens kassaflöde utgörs av kassaflödet efter finansiella poster och betald skatt, rörelsekapitalförändringar samt underhållsinvesteringar. Under kvartalet uppgick rörelsens kassaflöde för hela verksamheten till 1 366 (1 344) Mkr, och under helåret till 5 387 (3 574) Mkr.
Kassaflödet före finansiering och utdelning för fjärde kvartalet uppgick till 1 104 (884) Mkr, men genom omräkningseffekter på skulderna med -2 422 (174) Mkr, ökade nettoskulden med 1 318 Mkr och uppgick per den 31 december till 16 992 (43 643) Mkr motsvarande en nettoskuldsättningsgrad på 48 (150)%. Om dollarkursen hade varit oförändrad under kvartalet, hade nettoskuldsättningsgraden uppgått till 44% per den 31 december.
Den genomsnittliga löptiden på låneportföljen uppgick per den 31 december 2008 till 4,1 år med en räntebindningstid på 0,8 år. Skuldbetalningsförmågan (mätt som resultat före skatt med återläggning av avskrivningar och nedskrivningar, resultat från intressebolagsandelar och poster av engångskaraktär samt med avdrag för skattebetalning i procent av nettoskulden) uppgick till 50% på årsbasis.
Koncernens likvida beredskap bestående av likvida medel samt outnyttjade och bindande kreditlöften uppgick per den 31 december till 9 770 (10 571) Mkr, vilket motsvarade ca 18 (22)% av årsomsättningen.
Operativt kassaflöde/förändring av nettoskuld
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| SSAB Strip Products | 372 | 408 | 2 692 | 2 541 |
| SSAB Plate | 251 | 252 | 1 818 | 2 210 |
| SSAB North America | 1 470 | 1 668 | 4 139 | 1 840 |
| Rörverksamheten (till avyttringsdagen) | 0 | -208 | -160 | 692 |
| Tibnor | 95 | 456 | 677 | 510 |
| Övrigt | 227 | 373 | -81 | -112 |
| Operativt kassaflöde | 2 415 | 2 949 | 9 085 | 7 681 |
| Finansiella poster 1) | -340 | -957 | -1 132 | -1 319 |
| Skatter 2) | -709 | -648 | -2 566 | -2 788 |
| Rörelsens kassaflöde | 1 366 | 1 344 | 5 387 | 3 574 |
| Förvärv bolag och verksamheter 3) | 0 | 0 | -10 | -50 601 |
| Strategiska investeringar | -332 | -520 | -770 | -1 634 |
| Avyttringar bolag och verksamheter 4) | 70 | 60 | 24 918 | 156 |
| Kassaflöde före utdelning och finansiering | 1 104 | 884 | 29 525 | -48 505 |
| Utdelning/Inlösen | 0 | 0 | -1 620 | -1 166 |
| Nyemission | 0 | 21 | 0 | 9 962 |
| Nettoskuld i avyttrade bolag | 0 | 0 | 817 | 0 |
| Övertagen nettoskuld förvärvade bolag | 0 | -15 | 0 | -5 336 |
| Valutaomräkning och övrigt 5) | -2 422 | 174 | -2 071 | 815 |
| Förändring nettolåneskuld (ökning-/minskning+) 6) | -1 318 | 1 064 | 26 651 | -44 230 |
1) Finansiella poster består av betalda räntor medan omvärderingar av finansiella instrument och valutadifferenser redovisas i finansieringsverksamheten. 2)Skatter avser under perioden betald skatt.
3) IPSCO förvärvades 18 juli 2007 för 50 516 Mkr exklusive övertagna skulder medan Steinwalls Plåt AB förvärvades i april 2007 för 85 Mkr. Övertagen nettoskuld i förvärvade bolag uppgick till 5 336 Mkr.
4) Årets avyttrade bolag och verksamheter avser i sin helhet rörverksamheten medan den för 2007 utgörs av ett antal fastighetsbolag inom Tibnor. 5) Av valutaomräkningen utgjorde merparten omvärderingar av skulder mot eget kapital.
6) Trots en nettoamortering på ca 500 Mkr, ökade nettolåneskulden under fjärde kvartalet med 1 318 Mkr till följd av en svagare svensk krona.
Kassaflödesuppställningen har justerats så att rörelsens kassaflöde nu belastas med under perioden betalda räntor och skatt. Jämförelsetalen har räknats om.
Poster av engångskaraktär (kvarvarande verksamhet)
Under fjärde kvartalet gjordes en avsättning för kostnadsbesparingsprogrammet på 498 Mkr. Under fjärde kvartalet 2007 sålde Tibnor ett antal rörelsefrämmande fastigheter vilket sammanlagt gav en realisationsvinst på 59 Mkr, belastade engångsavskrivningar på övervärden i varulager rörelseresultatet med 11 Mkr samt belastade engångskostnader för finansieringen av IPSCO-förvärvet finansnettot med 251 Mkr.
Under första halvåret 2008 erhölls slutlig försäkringsersättning avseende det masugnshaveri som inträffade i SSAB Strip Products anläggning i Luleå 1997. Resultateffekten uppgick totalt till 260 Mkr, varav 146 Mkr utgjorde ränteersättning.
| Poster av engångskaraktär | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Effekt på resultatet | ||||
| Engångskostnader övervärden varulager | - | -11 | - | -570 |
| Avsättning kostnadsbesparingsprogram | -498 | - | -498 | - |
| Försäkringsersättning masugnshaveri | - | - | 114 | - |
| Reavinst avyttring fastighetsbolag | - | 59 | - | 97 |
| Effekt på rörelseresultat | -498 | 48 | -384 | -473 |
| Ränta på ersättning masugnshaveri | - | - | 146 | - |
| Engångskostnader finansiering IPSCO | - | -140 | - | -401 |
| Lösen av finansiell lease i IPSCO | - | -111 | - | -111 |
| Effekt på resultat efter finansnetto | -498 | -203 | -238 | -985 |
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt för den totala verksamheten uppgick för 2008 till 17% och på eget kapital efter skatt till 22%. För 2007 var motsvarande tal 18% respektive 22%.
Eget kapital
Efter utdelningen till aktieägarna, om 1 620 Mkr, tillskott av årets resultat, 6 935 Mkr, samt efter omräkningsdifferenser i det egna kapitalet på +789 Mkr, uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget vid årets utgång till 34 994 (28 890) Mkr, vilket motsvarade 108,64 (89,19) kronor per aktie.
Investeringar
Under året togs beslut om nya investeringar på totalt 7 314 (1 661) Mkr varav 5 483 (572) Mkr avsåg strategiska investeringar. Av detta utgjorde 5,3 Mdkr investeringsprogrammet i Mobile, Borlänge och Oxelösund för att öka produktionen av kylda stål. Satsningarna genomförs stegvis och ska vara helt genomförda 2012. Investeringsutbetalningarna uppgick för hela verksamheten till 2 606 (2 901) Mkr varav 770 (1 718) Mkr avsåg strategiska investeringar. Projekteringen av våra investeringar fortsätter samtidigt som vi avvaktar med att göra definitiva beställningar på delar av programmet. Målet att slutföra investeringsprogrammet till 2012 kvarstår.
Skatt
Årets skattekostnad uppgick till 2 445 (1 929) Mkr och den effektiva skattesatsen var 27 (28)%. Skattekostnaden påverkades positivt med 126 Mkr genom omvärdering av uppskjutna skatteskulder i Sverige eftersom den svenska bolagsskatten från och med 1 januari 2009 minskar från 28% till 26,3% samt genom utnyttjande av tidigare ej bokade avdrag i USA med 80 Mkr. Dessa effekter redovisas i fjärde kvartalet.
Avyttring av den nordamerikanska rörverksamheten
Rörverksamheten avyttrades den 12 juni 2008 till en köpeskilling uppgående till 4 038,5 MUSD. I tillägg till köpeskillingen utbetalades en ersättning för rörelsekapital i de överlåtna bolagen med 160,5 MUSD. I resultaträkningen har de poster som för 2008, fjärde kvartalet 2007 och helåret 2007 avser verksamheten under avveckling, brutits ut och nettoredovisats på en egen rad, "Resultat efter skatt för avvecklade verksamheter". Resultaträkningens poster i övrigt exkluderar således rörverksamheten om inte annat anges. Köpeskillingen utnyttjades för att minska SSAB:s skuldsättning. För att ge en mer rättvisande bild av den kvarvarande verksamhetens resultat, har en räntekostnad på en skuld motsvarande den köpeskilling som netto erhölls vid avyttringen belastat den avvecklade verksamheten under innehavstiden.
Avyttringen omfattade 13 rörverk, stålverken i Regina och Koppel som försörjer rörverksamheten, samt tillhörande skrotanläggningar. Rörverksamheten har cirka 3 250 medarbetare. Varumärket IPSCO som är starkt förknippat med rörverksamheten ingick i transaktionen. Den kvarvarande stålverksamheten drivs som en egen division inom SSAB; SSAB North America. Försäljningen innebär att SSAB kan fokusera på kärnverksamheten, att vara en världsledande nischproducent av höghållfasta stål. Under fjärde kvartalet har skatte- och transaktionskostnadskalkylerna slutjusterats vilket innebar att avyttringen, inklusive resultatet från verksamheten fram till den 12 juni, gav ett resultat uppgående till 490 Mkr, varav 187 Mkr utgjorde realisationsvinst. Försäljningen innebar att det sysselsatta kapitalet genom avyttringen minskade med cirka 25 Mdkr, varav drygt 8 Mdkr utgjorde goodwill. För en specifikation över avvecklade verksamheter hänvisas i övrigt till sidan 18.
Affärsområden
Stålrörelsen gemensamt
Priset för malm fastställdes i början av april och innebar en prisökning i USD med 87%. Malmleveranserna valutasäkrades och en svagare dollar jämfört med i fjol innebar att priset i svenska kronor ökade med 60%. Avtalen för malm gällde från årets början men fick på grund av inneliggande lager av råvara, stålämnen och färdiga produkter fullt genomslag i resultatet först mot slutet av första kvartalet 2008. För kol träffades avtal som sammanräknat för hela årsvolymen 2008 innebar en prisökning i USD på cirka 100%. Inklusive fraktkostnadsförändringar samt påverkan av den gynnsamma dollarkursen gav detta en total prisökning i SEK på knappt 75%. Kolavtalen gällde fr.o.m. 1 april men fick på grund av inneliggande lager full resultateffekt först under tredje kvartalet.
Skrot är en viktig råvara för den nordamerikanska verksamheten och köps löpande på marknaden. Skrotpriserna sjönk under det fjärde kvartalet och kostnaden för skrot per ton producerat stål minskade med 46% jämfört med tredje kvartalet. Mot slutet av fjärde kvartalet kunde dock vissa prisökningar på skrot noteras.
Priserna i lokala valutor på divisionens leveranser av tunnplåtsprodukter ökade med 2% jämfört med tredje kvartalet i år. Inklusive förändringar i produktmixen och valuta uppgick prisökningen till 4%.
Försäljningen minskade med 6% jämfört med fjärde kvartalet i fjol och uppgick till 3 962 (4 210) Mkr. Sammantaget för året uppgick försäljningen till 17 981 (16 918) Mkr.
Prisökningarna under årets första nio månader kompenserade för de ökade råmaterialpriserna. Lägre orderingång mot slutet av året innebar dock en minskning av leveranserna av plåt med 24% i fjärde kvartalet jämfört med samma kvartal i fjol och att rörelseresultatet för fjärde kvartalet minskade med 586 Mkr och uppgick till 302 (888) Mkr. Sammantaget för året uppgick rörelseresultatet till 3 324 (3 472) Mkr. I rörelseresultatet ingår poster av engångskaraktär med 114 (0) Mkr.
Leveranserna av plåt minskade under kvartalet främst som en konsekvens av den kraftiga inbromsningen under de sista två månaderna och uppgick till 456 (600) kton. Av detta utgjorde leveranserna av avancerade höghållfasta stål (AHSS) 195 (203) kton vilket var 4% lägre än under fjärde kvartalet 2007. Sammantaget för året uppgick leveranserna av plåt till 2 335 (2 451) kton, varav 857 (817) kton AHSS. Leveranserna av AHSS utgjorde därmed 37 (33)% av de totala tunnplåtsleveranserna.
Produktionen i masugnen i Luleå har sedan mitten av november dragits ner till den tekniskt lägsta möjliga nivån för drift. Råstålsproduktionen under kvartalet uppgick till 470 (604) kton. Plåtproduktionen uppgick till 450 (692) kton. Sammantaget för året uppgick råstålsproduktionen till 2 279 (2 304) kton och plåtproduktionen till 2 362 (2 653) kton.
Under året har beslut tagits om nya investeringar på totalt 2 189 (747) Mkr. Ca 1,5 Mdkr av de nya besluten avser en etablering av härdningskapacitet för kyld tunnplåt samt en ny klippsträcka i Borlänge. Investeringen beräknas initialt medge en ökning av den årliga volymen av kyld tunnplåt till 300 kton. De totala investeringsutbetalningarna under året uppgick till 1 127 Mkr varav 431 Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB Plate
Priserna i lokala valutor på divisionens leveranser av kylda stål ökade med 1% jämfört med priserna under tredje kvartalet i år. Inklusive förändringar i produktmixen och valuta uppgick prisökningen med 13%.
Efterfrågan på kylda stål minskade mot slutet av året och leveranserna minskade under fjärde kvartalet med 12% jämfört med fjärde kvartalet i fjol och uppgick till 128 (146) kton. Gruvindustrin som varit en stark marknad mattades av betydligt under slutet av året. Sammantaget för året uppgick leveranserna av kylda stål till 585 (557) kton och utgjorde 94 (91)% av de totala grovplåtsleveranserna.
Försäljningen minskade med 3% jämfört med fjärde kvartalet 2007 och uppgick till 3 016 (3 101) Mkr. Sammantaget för året uppgick försäljningen till 13 237 (11 295) Mkr.
Högre priser och en bättre mix kompenserade högre kostnader, men den lägre leveransvolymen innebar att rörelseresultatet för kvartalet minskade med 262 Mkr till 540 (802) Mkr. Sammantaget för året uppgick rörelseresultatet till 3 154 (2 676) Mkr.
De bägge masugnarna i Oxelösund har körts på lägsta möjliga nivå under slutet av året. Den ena masugnen stoppades för en tidigarelagd underhållsreparation från mitten av december och för närvarande bedöms den av marknadsskäl inte behöva tas i drift under första kvartalet. Råstålsproduktionen under kvartalet uppgick till 312 (432) kton. Plåtproduktionen i kvartovalsverket under kvartalet uppgick till 147 (159) kton och tillsammans med legovalsning uppgick den totala plåtproduktionen till 162 (179) kton. Sammantaget för året uppgick råstålsproduktionen till 1 337 (1 653) kton och plåtproduktionen till 640 (629) kton.
Under året har beslut tagits om nya investeringar på totalt 1 884 (350) Mkr. Av de nya besluten utgör knappt 1 Mdkr investeringar som syftar till att öka den årliga produktionskapaciteten för kylda stål med ytterligare 80 kton till 780 kton.
Den största pågående investeringen uppgår till 770 Mkr och avser strategiska investeringar inom kylda stål. Bland annat har en ny linje för härdning av tjock grovplåt i Oxelösund tagits i bruk under slutet av 2008. Investeringen kommer att öka den årliga produktionskapaciteten för kylda stål med 100 kton till 700 kton. De totala investeringsutbetalningarna under året uppgick till 659 Mkr varav 339 Mkr avsåg strategiska investeringar.
SSAB North America
IPSCO ingår som en division i SSAB från och med förvärvet 18 juli 2007. I och med avyttringen av rördelen bytte den kvarvarande verksamheten namn till SSAB North America. Divisionen består av de två stålverken i Mobile (Alabama) och Montpelier (Iowa) samt tre klippsträckor i S:t Paul, Houston och Toronto. De två stålverken har en årlig sammanlagd kapacitet om drygt 2,5 miljoner ton råstål och har ca 1 000 anställda.
Priserna i USD på divisionens plåtleveranser minskade under kvartalet med 13% jämfört med priserna under tredje kvartalet.
SSAB North Americas försäljning under kvartalet uppgick till 4 483 (3 597) Mkr och sammantaget för året till 16 745 (6 107) Mkr.
Rörelseresultatet uppgick för kvartalet till 789 (840) Mkr. Lägre priser och leveranser kompenserades delvis av lägre skrotkostnader och en svagare svensk krona. I rörelseresultatet ingick avskrivningar på övervärden med 237 (184) Mkr.
Orderingången minskade kraftigt under kvartalet och leveranserna av plåt minskade med 25% jämfört med fjärde kvartalet i fjol och uppgick till 516 (685) kton. Leveranserna av nischprodukter ökade med 4% jämfört med fjärde kvartalet i fjol och uppgick till 85 (82) kton. Sammantaget för året uppgick plåtleveranserna till 2 446 (2 500) kton, varav 327 (228) kton utgjordes av nischprodukter. Leveranserna av nischprodukter utgjorde därmed 13 (9)% av de totala leveranserna.
Plåtproduktionen under kvartalet minskades för att möta den lägre efterfrågan uppgick till 491 (638) kton. Sammantaget för året uppgick plåtproduktionen till 2 345 (2 387) kton.
Under året har beslut tagits om nya investeringar på totalt 3 167 Mkr. Besluten avser bland annat en ny avancerad härdlinje för grovplåt i Mobile. Den nya härdlinjen kommer att ge en ökad årlig kapacitet på 300 kton kyld grovplåt. I investeringen ingår även en fristående anlöpningslinje, ett automatiserat höglager, en blästrings- och målningsanläggning, utrustning för utökad utlastningskapacitet, en tankvakuumanläggning för säkerställande av stålets renhet samt kompletteringar i valsverket för förbättrad valsningsprecision och flexibilitet. De totala investeringsutbetalningarna under året uppgick till 676 Mkr, varav 338 Mkr ingick i rörverksamheten.
Tibnor
Leveranstakten minskade kraftigt under kvartalet och leveranserna var 26% lägre än under fjärde kvartalet i fjol. Sammantaget för året var leveranserna 4% högre än i fjol.
Försäljningen minskade med 15% jämfört med fjärde kvartalet i fjol och uppgick till 2 187 (2 587) Mkr. Sammantaget för året uppgick försäljningen till 10 562 (10 413) Mkr.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -219 (160) Mkr i vilket ingick en negativ effekt av lagervärderingar på 250 Mkr. Sammantaget för året uppgick rörelseresultatet till 634 (877) Mkr.
Miljöfrågor under kvartalet
SSAB lämnade i oktober in en ansökan till Miljödomstolen om att få utöka produktionen vid SSAB:s anläggning i Luleå från 2,5 till 3,0 miljoner ton ämnen. För verksamheten i Oxelösund och Borlänge har prövotidsutredningar lämnats in bl.a. angående LD-gasåtervinning, stoft i stålverket, NOx-utsläpp, buller och naturgas till Mellansverige. I Sverige har stålrörelserna förregistrerat alla material enligt EU:s nya kemikalielagstiftning REACH. EU-parlamentet fastställde i december ett nytt klimatåtagande för perioden 2013-2020. I EU:s klimatåtagande har hänsyn tagits till att stålindustrin konkurrerar på en global marknad med regioner som inte omfattas av handelssystem för utsläppsrätter. Detta ser SSAB som positivt. Till följd av den lägre produktionen och därav mindre koldioxidutsläpp har 1,5 miljoner utsläppsrätter till ett värde av 240 Mkr avyttrats under fjärde kvartalet. Under första halvåret 2008 annullerades 0,7 miljoner utsläppsrätter utgörande ej förbrukade rätter från den första handelsperioden 2005-2007.
Utsikter för 2009
Den finansiella krisen har lett till en kraftig konjunkturnedgång som påverkar slutanvändare av stålprodukter.
Regeringar i ett flertal länder har aviserat omfattande stimulansprogram men dessa bedöms inte ge någon påtaglig effekt under första halvåret.
Under det första kvartalet 2009 förutspås en minskad efterfrågan och fortsatt prispress. Utnyttjandegraden på SSAB:s produktionslinjer är för närvarande väsentligt lägre än normalt och det finns idag inga tydliga tecken på en återhämtning. Kostnadsbesparingsprogrammet löper enligt plan men kommer inte att få något genomslag under första kvartalet 2009. Vid nuvarande marknadsförutsättningar och produktionstakt bedöms SSAB visa ett svagt negativt resultat för första kvartalet 2009.
För att möta det nya marknadsläget har ett antal åtgärder som det pågående kostnadsbesparingsprogrammet, ett ökat fokus på kassaflöde och insatser för att öka försäljningen vidtagits. Dessa åtgärder tillsammans med SSAB:s nischstrategi och det nära samarbetet med våra kunder gör att bolaget är väl positionerat för att hantera det svåra marknadsläget och är väl förberett den dagen marknadssituationen blir bättre. Projekteringen av investeringarna fortsätter samtidigt som bolaget avvaktar med att göra definitiva beställningar på delar av programmet.
I stålverket i Mobile, USA, kommer ett planerat underhållsstopp att ske från andra veckan i mars till andra veckan i april. Resultateffekten av stoppet bedöms bli cirka 200 Mkr, varav merparten beräknas komma att belasta första kvartalet. Större underhållsstopp av denna karaktär sker vanligtvis med två till tre års mellanrum på respektive anläggning i USA.
Avtal för malm och kol har inte ingåtts ännu, men marknadens bedömning är att både malm- och kolpriserna i USD kommer att sjunka jämfört med 2008 års avtal. Malmavtalen kommer att påverka resultatet under första halvåret medan kolavtalen kommer att ge resultateffekt under senare delen av andra halvåret.
Skrotpriserna föll kraftigt under fjärde kvartalet och efter att ha återhämtat sig något från lägsta nivån bedöms de stabiliseras på denna nivå under första kvartalet. Förändringar i skrotpriserna får en relativt snabb inverkan på resultatet till följd av en hög lageromsättningshastighet.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att utdelningen uppgår till 4,00 (5,00) kr per aktie motsvarande 1 296 (1 620) Mkr.
Årsstämma
Årsstämman hålls den 31 mars i Oxelösund. Årsredovisningen beräknas komma att distribueras under vecka 11 och kommer att finnas tillgänglig på bolagets huvudkontor samt på hemsidan www.ssab.com samma vecka.
Anmälan till årsstämman kan göras från och med den 24 februari 2009 till och med den 26 mars 2009 kl 12.00. Anmälan kan göras via SSAB:s hemsida eller på telefon 08-45 45 760.
Valberedningens förslag
Inför SSAB:s årsstämma 2009 har SSAB:s valberedning beslutat föreslå årsstämman omval av styrelseledamöterna Carl Bennett, Anders G Carlberg, Olof Faxander, Sverker Martin-Löf, Marianne Nivert, Anders Nyrén, Matti Sundberg och Lars Westerberg samt nyval av John Tulloch.
John Tulloch har en Bachelor of Agricultural Science (majored in Agricultural Economics) och en Master of Science. Han var anställd i IPSCO Inc. från 1977 fram till dess att SSAB förvärvade bolaget 2007, de sista åren före förvärvet som Executive Vice President, Steel & Chief Commercial Officer. Från förvärvet och fram till juni 2008 var han anställd i SSAB-koncernen som Executive Vice President & President Division IPSCO.
Valberedningen föreslår vidare att Sverker Martin-Löf omväljs som styrelsens ordförande.
Valberedningens övriga förslag – rörande val av stämmoordförande, styrelsens arvodering med mera – kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman.
Valberedningen, som utsågs i september 2008, utgörs av Carl-Olof By, Industrivärden (ordf.); Ola Johnsson, LKAB; Mats Lagerqvist, Swedbank Robur; Peder Hasslev, AMF Pension och Sverker Martin-Löf (styrelsens ordf.).
Redovisningsprinciper
Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34.
SSAB har valt att tillämpa den omarbetade rekommendationen IAS 23 Lånekostnader redan från den 1 oktober 2008. Lånekostnader på större investeringar som påbörjats tidigast den 1 oktober 2008 har därför aktiverats som en del av investeringen. De lånekostnader som aktiverats under det fjärde kvartalet uppgår till 1 Mkr.
Redovisningsprinciperna är i övrigt oförändrade från årsbokslutet 2007 och baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU och därtill följande hänvisningar till 9 kapitlet i årsredovisningslagen. Under året införda redovisningsstandarder och tillämpningar har i övrigt inte haft någon påverkan på koncernens resultat och ställning. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RFR 2.1 och årsredovisningslagen.
Risker och osäkerheter
Med den senaste tidens dramatiska utveckling på de globala finansiella marknaderna följer en ökad allmän osäkerhet, vilket även medför risker och osäkerheter för verksamheten.
I tider av kraftigt fallande priser på såväl råvaror som stål finns det risk för att priserna på stål fortsätter sjunka även efter att årsavtalen avseende inköp av främst råvarorna kol och malm, som ingås i början av året, har fastställts.
Förvärvet av IPSCO innebar en kraftigt ökad nettoskuldsättningsgrad, men genom avyttringen av rörverksamheten under 2008 och genom den reduktion av nettoskuldsättningen som detta inneburit, har koncernens exponering för ränteförändringar minskat.
För ytterligare information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen 2007.
Granskningsrapport
Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Känslighetsanalys
Den ungefärliga effekten 2008 på resultatet efter finansnetto och resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.
| Förändring, % | Resultateffekt, Mkr | Effekt på resultat per aktie, kr | |
|---|---|---|---|
| Plåtpris – stålrörelsen | 10 | 4 465 | 9,95 |
| Volym – stålrörelsen | 10 | 810 | 1,80 |
| Malmpriser 1) | 10 | 480 | 1,05 |
| Kol- och kokspriser 1) | 10 | 320 | 0,70 |
| Skrotpriser | 10 | 700 | 1,55 |
| Räntesats | 1%-enhet | 195 | 0,45 |
| Kronindex | 5 | 280 | 0,60 |
1) Priserna sätts i årsavtal.
Produktion och leveranser
| Kton | 1/06 | 2/06 | 3/06 | 4/06 | 1/07 | 2/07 | 3/07 | 4/07 | 1/08 | 2/08 | 3/08 | 4/08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | ||||||||||||
| - SSAB Strip Products | 563 | 554 | 487 | 602 | 580 | 581 | 539 | 604 | 607 | 586 | 616 | 470 |
| - SSAB Plate | 461 | 437 | 291 | 341 | 456 | 449 | 316 | 432 | 420 | 382 | 223 | 312 |
| - SSAB North America | 560 | 647 | 687 | 689 | 679 | 685 | 593 | 273 | ||||
| - Totalt | 1 024 | 991 | 778 | 943 | 1 596 | 1 677 | 1 542 | 1 725 | 1 706 | 1 653 | 1 432 | 1 055 |
| Plåtproduktion 1) | ||||||||||||
| - SSAB Strip Products | 710 | 733 | 539 | 678 | 727 | 686 | 548 | 692 | 718 | 651 | 543 | 450 |
| - SSAB Plate | 165 | 165 | 129 | 168 | 163 | 158 | 129 | 179 | 171 | 182 | 125 | 162 |
| - SSAB North America | 505 | 595 | 647 | 638 | 637 | 649 | 568 | 491 | ||||
| - Totalt | 866 | 891 | 659 | 830 | 1 395 | 1 439 | 1 324 | 1 509 | 1 526 | 1 482 | 1 236 | 1 103 |
| Plåtleveranser | ||||||||||||
| - SSAB Strip Products | 646 | 679 | 525 | 624 | 665 | 656 | 530 | 600 | 695 | 643 | 540 | 456 |
| - SSAB Plate | 169 | 162 | 127 | 164 | 165 | 151 | 137 | 156 | 168 | 180 | 143 | 132 |
| - SSAB North America | 575 | 598 | 647 | 685 | 679 | 655 | 596 | 516 | ||||
| - Totalt | 815 | 841 | 652 | 788 | 1 405 | 1 405 | 1 314 | 1 441 | 1 542 | 1 478 | 1 279 | 1 104 |
| därav | ||||||||||||
| - AHSS, Strip Products 2) | 170 | 195 | 154 | 180 | 212 | 213 | 189 | 203 | 233 | 228 | 201 | 195 |
| - Kylda stål, Plate | 134 | 133 | 111 | 132 | 145 | 137 | 129 | 146 | 156 | 166 | 136 | 128 |
| - AHSS, North America 2) | 26 | 23 | 49 | 62 | 60 | 41 | 70 | 71 | ||||
| - Kylda stål, North America | 10 | 18 | 20 | 20 | 23 | 23 | 25 | 14 | ||||
| - Totalt spetsprodukter | 304 | 328 | 265 | 312 | 393 | 391 | 387 | 431 | 472 | 458 | 432 | 408 |
1) Inklusive legovalsning.
2) Avancerade höghållfasta stål.
Rapport för första kvartalet 2009 publiceras den 5 maj 2009.
SSAB Svenskt Stål AB (publ) Org nr 556016-3429
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 13 063 | 12 204 | 54 329 | 40 441 |
| Kostnad för sålda varor 1) | -11 351 | -8 928 | -42 197 | -29 906 |
| Bruttoresultat | 1 712 | 3 276 | 12 132 | 10 535 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -966 | -911 | -3 344 | -2 886 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader 2) | 235 | 193 | 633 | 174 |
| Intressebolag, resultat efter skatt 3) | -2 | 16 | 95 | 100 |
| Rörelseresultat | 979 | 2 574 | 9 516 | 7 923 |
| Finansiella intäkter 4) | 91 | 119 | 403 | 249 |
| Finansiella kostnader 4) | -229 | -600 | -966 | -1 208 |
| Resultat efter finansnetto | 841 | 2 093 | 8 953 | 6 964 |
| Skatt | -8 | -581 | -2 445 | -1 929 |
| Resultat efter skatt för kvarvarande verksamheter | 833 | 1 512 | 6 508 | 5 035 |
| Resultat efter skatt för avvecklad verksamhet | 70 | -14 | 490 | -377 |
| Totalt resultat efter skatt | 903 | 1 498 | 6 998 | 4 658 |
| Varav tillhörigt: | ||||
| - moderbolagets aktieägare | 932 | 1 477 | 6 935 | 4 560 |
| - minoritetsintressen | -29 | 21 | 63 | 98 |
| Nyckeltal | ||||
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | 17 | 18 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 22 | 22 |
| Resultat per aktie (kr) 5) | 2,88 | 4,56 | 21,41 | 15,36 |
| - varav för kvarvarande verksamhet (kr) 5) | 2,66 | 4,60 | 19,90 | 16,63 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 108,64 | 89,19 | 108,64 | 89,19 |
| Soliditet inkl minoritet(%) | 51 | 32 | 51 | 32 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 48 | 150 | 48 | 150 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 296,9 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) 6) | 323,9 | 323,9 | 323,9 | 323,9 |
| Medelantal anställda 7) | - | - | 9 172 | 8 663 |
1) I posten ingår engångskostnader på övervärden i varulager med -570 Mkr för helåret 2007.
2) I årets utfall ingår främst valutakursvinster på rörelsefordringar/-skulder 706 (140) Mkr, vinst vid försäljning av utsläppsrätter 240 (38) Mkr, försäkringsersättningar 197 (-) Mkr samt kostnadsbesparingsprogram -498 (-) Mkr.
3) Principerna för redovisning av resultatandelar i intressebolag har ändrats så att resultatandelarna nu redovisas efter skatt. Andelen skatt från intressebolag redovisades tidigare bland skattekostnaderna. Jämförelsetalen i denna rapport har räknats om.
4) Finansnettot för helåret har påverkats positivt med den räntekompensation som ingick i ersättningen för masugnshaveriet med 146 Mkr. Engångskostnader för finansieringen av SSAB North America ingår i helårsutfallet 2007 med -512 Mkr, varav -251 Mkr i fjärde kvartalet.
5) Resultat per aktie har justerats i enlighet med fondemissionselementet i den nyemission som genomfördes i augusti 2007.
6) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.
7) I medelantal anställda 2007 ingår SSAB North America från och med förvärvet den 18 juli 2007 med 481.
Koncernens balansräkning
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 |
| Tillgångar | ||
| Goodwill | 21 105 | 27 252 |
| Övriga immateriella tillgångar | 6 663 | 15 856 |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 584 | 21 358 |
| Andelar i intressebolag | 373 | 353 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 119 | 273 |
| Uppskjutna skattefordringar | 245 | 1 025 |
| Summa anläggningstillgångar | 46 089 | 66 117 |
| Varulager | 12 924 | 14 072 |
| Kundfordringar | 5 921 | 8 268 |
| Aktuella skattefordringar | 154 | 246 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 454 | 1 296 |
| Likvida medel | 2 713 | 1 707 |
| Summa omsättningstillgångar | 23 166 | 25 589 |
| Summa tillgångar | 69 255 | 91 706 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 34 994 | 28 890 |
| Minoritetsandelar | 199 | 229 |
| Summa eget kapital | 35 193 | 29 119 |
| Uppskjutna skatteskulder | 6 279 | 9 540 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 504 | 473 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 18 064 | 39 825 |
| Summa långfristiga skulder | 24 847 | 49 838 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 1 640 | 4 998 |
| Aktuella skatteskulder | 868 | 40 |
| Leverantörsskulder | 3 831 | 4 740 |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 876 | 2 971 |
| Summa kortfristiga skulder | 9 215 | 12 749 |
| Summa eget kapital och skulder | 69 255 | 91 706 |
Koncernens förändringar i eget kapital
| Övriga | Totalt | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktie | tillskjutna | Omräkn.- | Balanserat | eget | |||
| Mkr | kapital | medel | reserv | resultat | Summa | Minoritet | kapital |
| Eget kapital 31 december 2006 | 2 280 | 553 | -49 | 12 551 | 15 335 | 216 | 15 551 |
| Förändringar 1/1-31/12 2007 | |||||||
| Omräkningsdifferens | 199 | 199 | 2 | 201 | |||
| Periodens resultat | 4 560 | 4 560 | 98 | 4 658 | |||
| Nyemission | 571 | 9 391 | 9 962 | 9 962 | |||
| Utdelning | -1 166 | -1 166 | -87 | -1 253 | |||
| Eget kapital 31 december 2007 | 2 851 | 9 944 | 150 | 15 945 | 28 890 | 229 | 29 119 |
| Förändringar 1/1-31/12 2008 | |||||||
| Omräkningsdifferens | 789 | 789 | 4 | 793 | |||
| Periodens resultat | 6 935 | 6 935 | 63 | 6 998 | |||
| Utdelning | -1 620 | -1 620 | -97 | -1 717 | |||
| Eget kapital 31 december 2008 | 2 851 | 9 944 | 939 | 21 260 | 34 994 | 199 | 35 193 |
Nyemission under augusti 2007 gav 64,8 miljoner nya aktier och ökade aktiekapitalet med 571 Mkr. Överkurs i emissionen ökade, efter avdrag för emissionskostnader på 80 Mkr, övriga tillskjutna medel med 9 391 Mkr. Efter nyemissionen uppgår därefter antalet aktier till 323 934 775 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
Kassaflöde (hela verksamheten)
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Resultat från löpande verksamhet | 1 294 | 2 040 | 9 820 | 5 682 |
| Förändring av rörelsekapital | 499 | -344 | -2 759 | -1 001 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 1 793 | 1 696 | 7 061 | 4 681 |
| Investeringsverksamhet | -761 | -970 | -2 455 | -57 516 |
| Avyttrade bolag och verksamheter 1) | 70 | 156 | 24 918 | 156 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -691 | -814 | 22 463 | -57 360 |
| Utdelning/inlösen till aktieägarna | 0 | 0 | -1 620 | -1 166 |
| Nyemission | 0 | 21 | 0 | 9 962 |
| Övrig finansieringsverksamhet | 1 140 | -252 | -26 898 | 44 217 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | 1 140 | -231 | -28 518 | 53 013 |
| Förändring av likvida medel | 2 242 | 651 | 1 006 | 334 |
1) Avyttrade bolag under 2007 avser ett antal mindre fastighetsbolag från Tibnor. För 2008 utgörs denna post av den avyttrade rörverksamheten.
Divisionernas/dotterbolagens försäljning, resultat och räntabilitet på sysselsatt kapital
| Försäljning | Rörelseresultat | Räntabilitet på sysselsatt kapital (%) 4) |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |
| Mkr | helår | helår | helår | helår | helår | Helår |
| SSAB Strip Products | 17 981 | 16 918 | 3 324 | 3 472 | 39 | 44 |
| SSAB Plate | 13 237 | 11 295 | 3 154 | 2 676 | 40 | 41 |
| SSAB North America 1) | 16 745 | 6 107 | 2 951 | 1 383 | 10 (33) | 8 (20) |
| Tibnor | 10 562 | 10 413 | 634 | 877 | 31 | 46 |
| Övriga dotterbolag | 2 171 | 2 639 | 68 | 126 | - | - |
| Moderbolaget 2) | - | - | 2 232 | -128 | - | - |
| Moderbolagets intressebolag | - | - | 84 | 87 | - | - |
| Avskrivning Nordamerikas övervärde lager | - | - | - | -570 | - | - |
| Avsättning kostnadsbesparingsprogram 3) | - | - | -498 | - | - | - |
| Övriga koncernjusteringar | -6 367 | -6 931 | -2 433 | 0 | - | - |
| Total kvarvarande verksamhet | 54 329 | 40 441 | 9 516 | 7 923 | 17 | 18 |
1) SSAB North Americas försäljning och rörelseresultat avser den kvarvarande verksamheten.
2) I moderbolagets resultat ingår en nettoeffekt av försäljningen av dotterbolag med +2 179 Mkr.
3) Avsättningen redovisas här som en gemensam post för hela koncernen. Den preliminära fördelningen mellan divisionerna uppgår till 200 Mkr på SSAB Strip Products, 125 Mkr på SSAB Plate, 0 Mkr på SSAB North America, 34 Mkr på Tibnor, 62 Mkr på Övriga dotterbolag samt en ofördelad del på 77 Mkr.
4) Inom parantes anges räntabiliteten räknad utan övervärden från förvärvet.
Resultat per kvartal
| Mkr | 1/06 | 2/06 | 3/06 | 4/06 | 1/07 | 2/07 | 3/07 | 4/07 | 1/08 | 2/08 | 3/08 | 4/08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 7 622 | 8 096 | 7 020 | 8 316 | 8 780 | 9 099 | 13 686 | 16 086 | 12 910 | 14 957 | 13 399 | 13 063 |
| Rörelsens kostnader | -5 895 | -6 169 | -5 697 | -6 515 | -6 420 | -7 043 | -11 766 | -12 415 | -9 656 | -11 384 | -10 243 | -11 461 |
| Avskrivningar | -232 | -235 | -239 | -257 | -253 | -259 | -691 | -843 | -524 | -470 | -549 | -621 |
| Intressebolag | 44 | 30 | 31 | 31 | 29 | 36 | 19 | 16 | 18 | 46 | 33 | -2 |
| Finansnetto | 1 | -5 | -8 | 10 | 2 | 15 | -758 | -921 | -376 | -143 | 94 | -138 |
| Resultat efter finansnetto | 1 540 | 1 717 | 1 107 | 1 585 | 2 138 | 1 848 | 490 | 1 923 | 2 372 | 3 006 | 2 734 | 841 |
Alla kvartal 2008 redovisas exklusive verksamhet under avveckling, medan tredje och fjärde kvartalen 2007 inte har justerats.
Rörelseresultat per kvartal och division/dotterbolag
| Mkr | 1/06 | 2/06 | 3/06 | 4/06 | 1/07 | 2/07 | 3/07 | 4/07 | 1/08 | 2/08 | 3/08 | 4/08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SSAB Strip Products | 650 | 832 | 551 | 766 | 1 023 | 879 | 682 | 888 | 1 039 | 903 | 1 080 | 302 |
| SSAB Plate | 752 | 656 | 302 | 521 | 782 | 593 | 499 | 802 | 991 | 1 033 | 590 | 540 |
| SSAB North America | 880 | 1 090 | 494 | 841 | 827 | 789 | ||||||
| Tibnor | 141 | 186 | 202 | 247 | 267 | 291 | 159 | 160 | 256 | 343 | 254 | -219 |
| Avskr. övervärde lager | -1 010 | -9 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||||
| Kostnadsbesparingsprogram | -498 | |||||||||||
| Övrigt inkl moderbolag | -4 | 49 | 59 | 41 | 64 | 70 | 38 | -87 | -32 | 29 | -111 | 65 |
| Rörelseresultat | 1 539 | 1 723 | 1 114 | 1 575 | 2 136 | 1 833 | 1 248 | 2 844 | 2 748 | 3 149 | 2 640 | 979 |
Alla kvartal 2008 redovisas exklusive verksamhet under avveckling, medan tredje och fjärde kvartalen 2007 inte har justerats.
Specifikation avvecklade verksamheter
Resultaträkning
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | 1/1-12/6 | 18/7-31/12 |
| Försäljning | 0 | 3 883 | 7 918 | 7 210 |
| Rörelsens kostnader | 0 | -3 703 | -6 969 | -7 356 |
| Rörelseresultat | 0 | 180 | 949 | -146 |
| Finansiella poster 1) | 0 | -441 | -320 | -703 |
| Resultat efter finansnetto | 0 | -261 | 629 | -849 |
| Skatt 2) | 0 | 247 | -209 | 472 |
| Resultat efter skatt | 0 | -14 | 420 | -377 |
| Resultat vid värdering till verkligt värde | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatteeffekt vid värdering till verkligt värde 3) | 0 | 0 | -117 | 0 |
| Totalt resultat från verksamheten | 0 | -14 | 303 | -377 |
| Vinst vid försäljning av avvecklad verksamhet | 44 | - | 699 | - |
| Skatt på försäljning av avvecklad verksamhet | 0 | - | -165 | - |
| Transaktionskostnader | 26 | - | -196 | - |
| Resultat från säkring och omräkningsdifferenser | 0 | - | -151 | - |
| Totalt resultat för avvecklad verksamhet | 70 | -14 | 490 | -377 |
1) I de finansiella posterna ingår en beräknad räntekostnad för de lån som löstes i samband med avyttringen.
2) Skatten 2007 påverkades positivt av en sänkt skattesats i Kanada, vilket innebar en omvärdering av uppskjuten skatteskuld med +147 Mkr. 3) Vid avyttringen av rörverksamheten, kan inte längre förlustavdrag utnyttjas, vilket innebar en skattebelastning i samband med avyttringen.
Kassaflöde
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | 1/1-12/6 | 18/7-31/12 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 0 | 816 | 54 | 1 400 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | 0 | -299 | -338 | -710 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | 0 | -517 | 284 | -690 |
| Totalt kassaflöde | 0 | 0 | 0 | 0 |
Värdet av tillgångar och skulder som avyttrats
| 12 juni | |
|---|---|
| Mkr | 2008 |
| Goodwill | 8 094 |
| Övriga immateriella tillgångar | 9 171 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 764 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 177 |
| Varulager | 4 411 |
| Kundfordringar | 1 540 |
| Övriga kortfristiga finansiella fordringar | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 494 |
| Likvida medel | 0 |
| Uppskjutna skatteskulder och avsättningar | -3 616 |
| Långfristiga räntebärande skulder | -400 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | -120 |
| Leverantörsskulder | -1 238 |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 |
| Nettotillgångar | 24 277 |
| Realisationsvinst (varav avseende löpande verksamhet 303) | 490 |
| Återläggning ej kassapåverkande säkrings- och omräkningsdifferenser | 151 |
| Erhållen köpeskilling efter transaktionskostnader och skatt | 24 918 |
| Avgår ännu ej betald köpeskilling | 0 |
| Likvida medel i avyttrad verksamhet | 0 |
| Netto erhållen likvid | 24 918 |
Moderbolagets resultat
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | -70 | -62 | -265 | -167 |
| Övriga rörelseintäkter 1) | 680 | 0 | 2 497 | 39 |
| Rörelseresultat | 610 | -62 | 2 232 | -128 |
| Utdelning från dotterbolag | 3 959 | 4 109 | 4 770 | 4 615 |
| Finansnetto | 192 | 78 | 651 | 54 |
| Resultat efter finansnetto | 4 761 | 4 125 | 7 653 | 4 541 |
| Bokslutsdispositioner | -644 | -13 | -644 | -13 |
| Skatt | 78 | 2 | -65 | 43 |
| Resultat efter skatt | 4 195 | 4 114 | 6 944 | 4 571 |
Moderbolagets balansräkning
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 |
| Tillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 6 | 8 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 36 758 | 12 488 |
| Långfristiga fordringar på dotterbolag | 32 | 31 710 |
| Uppskjutna skattefordringar | 1 | 1 |
| Summa anläggningstillgångar | 36 797 | 44 207 |
| Kortfristiga fordringar på dotterbolag | 13 218 | 13 238 |
| Övriga korta räntebärande fordringar | - | - |
| Övriga kortfristiga fordringar | 767 | 179 |
| Likvida medel | 2 219 | 1 470 |
| Summa omsättningstillgångar | 16 204 | 14 887 |
| Summa tillgångar | 53 001 | 59 094 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Aktiekapital | 2 851 | 2 851 |
| Reservfond | 902 | 902 |
| Balanserad vinst | 19 706 | 15 767 |
| Årets resultat | 6 944 | 4 571 |
| Summa eget kapital | 30 403 | 24 091 |
| Obeskattade reserver | 657 | 13 |
| Summa obeskattade reserver | 657 | 13 |
| Avsättningar för pensioner | 5 | 6 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 224 | - |
| Långfristiga skulder till dotterbolag | 1 | 1 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 18 023 | 28 285 |
| Summa långfristiga skulder och avsättningar | 18 253 | 28 292 |
| Kortfristiga skulder till dotterbolag | 1 372 | 1 321 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 1 482 | 4 870 |
| Aktuella skatteskulder | 548 | 10 |
| Leverantörsskulder | 31 | 25 |
| Övriga kortfristiga skulder | 255 | 472 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 688 | 6 698 |
| Summa eget kapital och skulder | 53 001 | 59 094 |
1)Övriga rörelseintäkter består främst av resultat av försäljningen av rörverksamheten 1 593 Mkr, resultat av försäljning av intressebolagen Norsk Stål och Norsk Stål Tynnplater till Tibnor 586 Mkr och resultat vid försäljningen av utsläppsrätter 240 Mkr.
Under april 2008 utbetalades utdelning till bolagets aktieägare med 1 620 Mkr (5,00 kr/aktie).
SSAB Svenskt Stål AB
Box 70, 101 21 Stockholm Telefon 08-45 45 700. Telefax 08-45 45 725 Besöksadress: Klarabergsviadukten 70 D6, Stockholm E-post: [email protected] www.ssab.com