AI assistant
SSAB — Earnings Release 2007
Feb 6, 2008
2975_10-k_2008-02-06_3acda3a6-d49d-4d23-89d1-08f13692261c.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2007
• Utdelningen per aktie föreslås höjas till 5,00 (4,50) kronor per aktie motsvarande 1620 (1166) Mkr.
Kvartalet
- Försäljningen under fjärde kvartalet uppgick till 16086 (8316) Mkr, varav IPSCO bidrog med 7479 Mkr.
- Rörelseresultatet uppgick till 2844 (1575) Mkr, varav IPSCO bidrog med 1082 Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär på 50 (87) Mkr uppgick rörelseresultatet till 2794 (1488) Mkr, varav IPSCO bidrog med 1091 Mkr.
- Resultatet efter finansnetto uppgick till 1923 (1585) Mkr, varav IPSCO bidrog med 65 Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär på -201 (87) Mkr uppgick resultatet till 2124 (1498) Mkr, varav IPSCO bidrog med 316 Mkr.
- Rörelsens kassaflöde för kvartalet uppgick till 1091 (810) Mkr.
Helåret 2007
- Försäljningen ökade med 53% till 47651 (31054) Mkr varav IPSCO bidrog med 13317 Mkr (43 procentenheter).
- Rörelseresultatet uppgick till 8061 (5951) Mkr, varav IPSCO bidrog med 951 Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär på -922 (164) Mkr uppgick rörelseresultatet till 8983 (5787) Mkr, varav IPSCO bidrog med 1970 Mkr.
- Resultatet efter finansnetto uppgick till 6399 (5949) Mkr varav IPSCO bidrog med -829 Mkr. Detta innebär att "gamla" SSAB:s resultat uppgick till 7228 (5949) Mkr, vilket är det högsta någonsin. Exklusive poster av engångskaraktär på -1434 (164) Mkr uppgick resultatet till 7833 (5785) Mkr, en ökning med 35%, varav IPSCO bidrog med 702 Mkr.
- Resultatet efter skatt uppgick till 4685 (4341) Mkr innebärande en vinst per aktie på 15,45 (14,66) kronor.
- Rörelsens kassaflöde för helåret uppgick till 3957 (3958) Mkr.
- Räntabiliteten på sysselsatt kapital var 18 (36)% och på eget kapital 22 (29)%.
- Vid förvärvet av IPSCO uppgick nettoskuldsättningsgraden till 313% och efter nyemissionen till 171%. Vid utgången av 2007 var nettoskuldsättningsgraden nere på 148%.
Koncernchefens kommentarer
SSAB:s vinst för helåret 2007 blev den högsta i företagets historia. Förvärvet av IPSCO har såväl finansiellt som operativt utvecklats väl och i linje med de målsättningar som redovisades vid förvärvstillfället. Förvärvet av IPSCO har belastat resultatet med -829 Mkr på grund av betydande engångsposter. Under fjärde kvartalet bidrog IPSCO positivt till koncernens resultat och de engångsposter som belastat koncernen är nu bakom oss.
Under kvartalet har vi i huvudsak refinansierat de lån som togs i samband med förvärvet. Detta har resulterat i lägre räntekostnader och längre löptider.
IPSCO är nu organisatoriskt integrerat i verksamheten och arbetet med att uppnå de synergier vi föresatt oss löper enligt plan. Ett omfattande tekniskt samarbete är etablerat och på marknadssidan pågår ett aktivt arbete med att harmonisera vår försäljning. Förvärvet skapar förutsättningar för en fortsatt god utveckling av våra nischprodukter.
Marknaden för stål har varit stark under året och det gäller särskilt efterfrågan på våra nischprodukter. Utvecklingen i våra viktiga kundsegment som gruv-, energi- och transportsektorn har varit mycket god. Tillväxten för vår del beror inte enbart på en generellt stark stålmarknad, utan också på kundernas vilja av att gå från standardprodukter till mer avancerade stål inom våra nischer.
Jag har en fortsatt positiv bild av stålmarknaden för 2008 i allmänhet och för våra nischprodukter i synnerhet. Ökade miljökrav samt krav på minskad energiförbrukning, framförallt inom transportsektorn, kommer att driva på efterfrågan av våra höghållfasta stål eftersom dessa bidrar till minskade utsläpp och lägre energiförbrukning.
Koncernens resultat
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 16086 | 8316 | 47651 | 31054 |
| Rörelseresultat | 2844 | 1575 | 8061 | 5951 |
| Varav rörelseresultat per affärsområde | ||||
| - Tunnplåt | 888 | 766 | 3472 | 2799 |
| - Grovplåt | 802 | 520 | 2676 | 2230 |
| - IPSCO 1) | 1090 | - | 1970 | - |
| - Tibnor | 160 | 247 | 877 | 776 |
| - Avskrivning IPSCO:s övervärde lager 2) | -9 | - | -1019 | - |
| - Övrigt | -87 | 42 | 85 | 146 |
| 2844 | 1575 | 8061 | 5951 | |
| Finansnetto 3) | -921 | 10 | -1662 | -2 |
| Resultat efter finansnetto | 1923 | 1585 | 6399 | 5949 |
| Skatt | -531 | -413 | -1714 | -1608 |
| Resultat efter skatt | 1392 | 1172 | 4685 | 4341 |
| Nyckeltal, koncernen | ||||
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | 18 | 36 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 22 | 29 |
| Resultat per aktie (kr) 4) | 4,23 | 4,04 | 15,45 | 14,66 |
| Goodwill (Mkr) | 30203 | 0 | 30203 | 0 |
| Eget kapital (Mkr) | 29144 | 15551 | 29144 | 15551 |
| Nettoskuld (Mkr) 5) | 43273 | -176 | 43273 | -176 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 148 | -1 | 148 | -1 |
IPSCO ingår i koncernen från 18 juli 2007, dvs med knappt 5,5 månader.
1) IPSCO:s rörelseresultat har under fjärde kvartalet belastats med 295 Mkr i avskrivningar på preliminärt fördelade övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar. Sedan förvärvet uppgår dessa avskrivningar till 528 Mkr. 2) Övervärdet på IPSCO:s varulager vid förvärvet uppgick till 1010 Mkr och har i sin helhet upplösts och belastat resultatet under det tredje kvartalet. Valutakursförändringar har dock inneburit att ytterligare 9 Mkr belastat resultatet under fjärde kvartalet.
3) Engångskostnader för finansieringen av IPSCO ingår med -251 Mkr för kv 4 och med -512 Mkr för hela 2007.
4) Resultat per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen.
5) Nettoskulden har beräknats enligt den definition som återfinns i den senaste årsredovisningen som bland annat innebär att till räntebärande fordringar och skulder hör aktuella skattefordringar och skatteskulder.
Marknad
Tillväxten i världsefterfrågan på stål var fortsatt stark under 2007 och uppgick, enligt IISIs prognoser till ca 7%. Tillväxten var mer balanserad mellan tillväxtekonomier och mogna ekonomier jämfört med tidigare år med undantag för Nordamerika där stålförbrukningen minskade under året.
Kinas stålefterfrågan fortsatte att växa starkt under året, men i något lägre takt än under tidigare år. Den kinesiska nettoexporten av stål var fortsatt stor men minskade något under sista halvan av 2007.
Stålförbrukningen i Europa, inklusive Östeuropa var stark under året. Under inledningen av året ökade lagren hos främst distributörer, delvis med importerat material från framförallt Kina. Under andra halvan av året sjönk lagernivåerna återigen men är fortfarande kvar på relativt höga nivåer.
Den svenska marknaden för tunn- och grovplåt var god under 2007 och bedöms ha uppvisat en tillväxt på ca 3%, något lägre än tillväxten under 2006.
Ordersituationen är fortsatt god bland SSAB:s kunder. Inom infrastrukturrelaterad industri och utrustning till gruvindustrin samt tunga transporter fortsätter investeringsnivån att vara hög.
Marknaden för kylda stål har gynnats av den fortsatt starka trenden inom investeringsvaror i såväl mogna ekonomier som utvecklingsregioner. Efterfrågan på kylda stål var stark under hela året och priserna kunde successivt höjas. SSAB:s leveranser av kylda stål ökade med 11% under det fjärde kvartalet och med 9% för 2007.
Efterfrågan på tunnplåt i Europa var god under året. Under första halvåret kunde prisökningar successivt genomföras med sammantaget ca 9% i lokala valutor. Under tredje kvartalet planade priserna ut för att under fjärde kvartalet minska något. Tunnplåtspriserna är dock fortsatt på en historiskt hög nivå, inte minst pga höga råvarukostnader.
Leveranserna av avancerad höghållfast tunnplåt ökade under det fjärde kvartalet med 13% och under 2007 med 17% jämfört med i fjol. Ökningen är främst hänförlig till segmenten tunga transporter i USA och Asien.
För året som helhet har den svenska stålrörelsens priser varit 13% högre än under 2006.
IPSCO har ökat sina leveranser med 19% under det fjärde kvartalet och med 10% för helåret jämfört med 2006. Leveranserna av plåt ökade med 87 kton till 2547 (2460) kton och leveranserna av rör ökade med 290 kton till 1520 (1230) kton. De ökade leveranserna av rör beror i huvudsak på förvärvet av NS Group som genomfördes i slutet på 2006.
Förvärvet av IPSCO
IPSCO hade vid förvärvstillfället bokförda tillgångar på 28,7 Mdkr samt kort- och långfristiga skulder på 12,6 Mdkr, dvs bokförda nettotillgångar på 16,1 Mdkr. Köpeskillingen inklusive förvärvskostnader översteg nettotillgångarna med 34,5 Mdkr. Till övervärde i varulager fördelades 1,0 Mdkr medan preliminärt 5,0 Mdkr har fördelats på materiella anläggningstillgångar, 6,6 Mdkr på immateriella anläggningstillgångar och -4,4 Mdkr på uppskjuten skatteskuld varefter resterande 26,2 Mdkr redovisats som goodwill. Övertagen goodwill uppgick till 4,2 Mdkr. Övertagen nettoskuld uppgick till 5,0 Mdkr.
Övervärdet i varulager har belastat resultatet i tredje kvartalet medan preliminära övervärden i maskiner och inventarier samt på kundrelationer skrivs av under 10 år. En mer detaljerad genomgång pågår för att slutligt fastställa övervärdena och deras avskrivningstid.
IPSCO, inklusive tillhörande poster av engångskaraktär, har påverkat koncernens resultat efter finansnetto med -829 Mkr. Exklusive poster av engångskaraktär har IPSCO bidragit enligt nedanstående tabell:
Bidrag från IPSCO 1)
| Från förvärvs- | Proforma som om | |
|---|---|---|
| datumet den | förvärvet skett | |
| Mkr | 18 juli 2007 | 1 januari 2007 |
| Försäljning | 13317 | 21686 |
| Rörelseresultat före avskrivningar, EBITDA | 3021 | 6681 |
| Rörelseresultat, EBIT | 1970 | 4336 |
| Resultat efter finansnetto 2) | 702 | 1590 |
| Effekt på resultat per aktie | 1,41 | 3,19 |
1)Baseras på IPSCO:s redovisning till och med 17 juli och från och med 18 juli på de siffror som konsolideras in i SSAB. I uppställningen har inte medtagits de engångskostnader som IPSCO belastades med i samband med SSAB:s förvärv, inte heller de engångsavskrivningar på övervärden i lager som skett och inte heller engångskostnaderna för finansieringen. EBIT belastas däremot av avskrivningar på de preliminära övervärden som identifierades vid förvärvet. Totalt uppgår dessa avskrivningar till 528 Mkr 18 juli-31 december och till 1183 Mkr i proforman för helåret 2007. Skattesatsen har beräknats till 35%. Effekt på resultat per aktie har räknats på utestående antal aktier, 323,9 miljoner.
2) I finansnettot ingår räntor på den upplåning som togs för förvärvet.
Om IPSCO ägts från årets början hade resultatet per aktie proforma ökat med 20%.
Den organisatoriska integrationen av IPSCO är genomförd och arbetet med att exploatera identifierade synergier pågår. Bland annat har tunn bred plåt börjat valsas hos IPSCO för härdning i Oxelösund. Vidare har Division Tunnplåt börjat belägga IPSCO:s klippsträcka i Houston och därmed skapat nya affärsmöjligheter.
Koncernen
Försäljningen under fjärde kvartalet ökade med 7770 Mkr till 16086 (8316) Mkr medan försäljningen på helåret ökade med 53% till 47651 (31054) Mkr. Av ökningen utgjorde 13317 Mkr (43 procentenheter) tillkommande försäljning genom förvärvet av IPSCO. Högre priser och en förbättrad mix svarade för 9 procentenheter och ökade volymer för 1 procentenhet av ökningen.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet ökade med 1269 Mkr till 2844 (1575) Mkr, en ökning med 81%. Exklusive poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 2794 (1488) Mkr, därav bidrog "gamla SSAB" med 1703 (1488) Mkr, medan IPSCO bidrog med 1091 Mkr.
Rörelseresultatet för helåret ökade med 2110 Mkr till 8061 (5951) Mkr, en ökning med 35%. Exklusive poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 8983 (5787) Mkr, därav bidrog "gamla SSAB" med 7013 (5787) Mkr, medan IPSCO bidrog med 1970 Mkr.
Resultatanalysen framgår av nedanstående tabell.
| Förändring av rörelseresultatet exkl engångsposter mellan 2007 och | |
|---|---|
| 2006 (Mkr) | |
| Stålrörelsen | |
| - Förbättrade bruttomarginaler | +1460 |
| - Högre volymer spetsprodukter | +470 |
| Division IPSCO | |
| - Rörelseresultat efter förvärvet | +1970 |
| (varav avskrivningar på preliminära övervärden -528) | |
| Tibnor | |
| - Högre volymer/förändring mix och marginaler | +160 |
| Fasta kostnader | -625 |
| Intressebolag | -39 |
| Övrigt | -200 |
| Förändring av rörelseresultatet exklusive engångsposter | +3196 |
De fasta kostnaderna belastades med 265 Mkr avseende kompetensväxlingsprogrammet, varav 80 Mkr under fjärde kvartalet. De fasta kostnaderna har också påverkats av en höjd kostnadsnivå till följd av expansionsinvesteringar i den svenska stålrörelsen med 140 Mkr varav 30 Mkr i fjärde kvartalet.
I resultatet ingår en effekt på +69 Mkr avseende försäkringsersättning för syrgasexplosionen i Oxelösund. SSAB har framfört krav på ytterligare ersättning och diskussioner pågår.
Finansnettot uppgick till -1662 (-2) Mkr. I finansnettot ingår engångskostnader för finansieringen med 512 Mkr.
Resultatet efter finansnetto för helåret ökade med 450 Mkr till 6399 (5949) Mkr, en ökning med 8%. Exklusive poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 7833 (5785) Mkr, därav bidrog "gamla SSAB" med 7131 (5785) Mkr, medan IPSCO bidrog med 702 Mkr.
Resultatet efter skatt uppgick till 4685 (4341) Mkr. Resultatet per aktie ökade till 15,45 (14,66) kronor. (Resultatet per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen.)
Poster av engångskaraktär
Under tredje kvartalet belastade, som tidigare redovisats, engångsavskrivningar på övervärden i varulager resultatet med 1010 Mkr. Kurseffekter innebar att resultatet på helåret belastades med 1019 Mkr vilket innebär att det uppkom en negativ post på 9 Mkr under fjärde kvartalet. Övervärdena på lagret bokfördes vid förvärvet av IPSCO då varulagret som en del av förvärvsanalysen togs upp till verkliga värden. Övervärdet belastade därefter kostnad såld vara i takt med att det förvärvade lagret omsattes. Övervärdet på IPSCO:s lager har i sin helhet kostnadsförts under tredje kvartalet och ingår i raden Kostnad för sålda varor.
Under fjärde kvartalet belastas finansnettot av engångskostnader för finansieringen av IPSCO med 140 Mkr. För helåret uppgår dessa kostnader till 401 Mkr. Kostnaderna utgörs av avgifter till de banker som arrangerat bryggfinansieringen. Till detta kommer kostnader för lösen av en finansiell lease i IPSCO på 111 Mkr. Ytterligare finansieringskostnader för
bryggfinansieringen på knappt 55 Mkr kommer att belasta räntenettot under lånens löptid, upp till 5 år.
Under fjärde kvartalet sålde Tibnor ytterligare ett antal rörelsefrämmande fastigheter, vilket sammanlagt gav en realisationsvinst på 59 (87) Mkr, vilken ingår i raden Övriga rörelseintäkter och –kostnader. Sammanlagt för helåret uppgick realisationsvinsten till 97 (87) Mkr.
Under tredje kvartalet 2006 avyttrades det 25%-iga innehavet i Cogent Power till Corus vilket gav en skattefri reavinst på 77 Mkr. Reavinsten ingår i raden Övriga rörelseintäkter och kostnader.
Poster av engångskaraktär ingår i fjärde kvartalets resultat efter finansnetto med sammantaget -201 (87) Mkr och med -1434 (164) Mkr för året som helhet.
| kv 4 | kv 4 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 | helår | helår |
| Effekt på resultatet | ||||
| Engångskostnader övervärden varulager | -9 | - | -1019 | - |
| Reavinst avyttring fastighetsbolag | 59 | 87 | 97 | 87 |
| Reavinst avyttring Cogent | - | - | - | 77 |
| Effekt på rörelseresultat | 50 | 87 | -922 | 164 |
| Engångskostnader finansiering IPSCO | -140 | - | -401 | - |
| Lösen av finansiell lease i IPSCO | -111 | - | -111 | - |
| Effekt på resultat efter finansnetto | -201 | 87 | -1434 | 164 |
Poster av engångskaraktär
Räntabilitet
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt uppgick till 18 (36)% och på eget kapital efter skatt till 22 (29)%.
Eget kapital
Under augusti 2007 genomfördes en nyemission som tillförde bolaget 9962 Mkr i nytt eget kapital. Likviden användes för att amortera skulder. Genom att nettoinvesteringen i IPSCO valutasäkrats genom en sk "equity hedge" och övriga omräkningsdifferenser var positiva, uppgick den totala valutakursförändringen i eget kapital till +198 Mkr. Efter utbetald utdelning till aktieägarna med 1166 Mkr och med tillskott av årets resultat, 4587 Mkr, uppgick det egna kapitalet för aktieägarna i bolaget vid årets utgång till 28916 (15335) Mkr, vilket motsvarade 89,26 (59,18) kronor per aktie.
Investeringar
Under året togs beslut om nya investeringar exklusive investeringen i IPSCO på totalt 1661 (2050) Mkr, varav 572 (1260) Mkr avsåg expansionsinvesteringar. Av expansionsinvesteringarna utgjorde 84 Mkr Plannjas förvärv av Steinwalls Plåt AB, samt nya emballeringslinjer i Tunnplåt för 135 Mkr. I IPSCO togs inga större beslut avseende expansionsinvesteringar efter förvärvsdatumet.
Investeringsutbetalningarna uppgick till 2901 (1407) Mkr, varav 1718 (514) Mkr avsåg expansionsinvesteringar och förvärv, exklusive förvärvet av IPSCO.
Finansiering och likviditet
Rörelsens kassaflöde utgörs av kassaflödet efter finansiella poster och betald skatt, rörelsekapitalförändringar samt löpande underhållsinvesteringar. Det fjärde kvartalet uppgick rörelsens kassaflöde till 1091 (810) Mkr och för hela året till 3957 (3958) Mkr.
| Operativt kassaflöde | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Tunnplåt | 408 | 712 | 2541 | 2803 |
| Grovplåt | 308 | 132 | 2210 | 2147 |
| IPSCO | 1602 | - | 2674 | - |
| Tibnor | 456 | 228 | 510 | 511 |
| Övrigt | 105 | 179 | 80 | 153 |
| Operativt kassaflöde | 2879 | 1251 | 8015 | 5614 |
| Finansiella poster | -911 | 11 | -1652 | -2 |
| Skatter 1) | -877 | -452 | -2406 | -1654 |
| Rörelsens kassaflöde | 1091 | 810 | 3957 | 3958 |
| Förvärv bolag och verksamheter 2) | - | - | -50601 | - |
| Expansionsinvesteringar | -521 | -206 | -1634 | -514 |
| Avyttringar bolag och verksamheter 3) | 60 | 102 | 156 | 350 |
| Kassaflöde före utdelning och finansiering | 630 | 706 | -48122 | 3794 |
| Utdelning/Inlösen | - | - | -1166 | -3023 |
| Nyemission | 21 | - | 9962 | - |
| Övertagen nettoskuld förvärvade bolag | -98 | - | -4978 | - |
| Valutaomräkning mm. | 213 | -35 | 855 | -188 |
| Förändring nettolåneskuld | 766 | 671 | -43449 | 583 |
1) Skillnaden mellan årets skattekostnad på -1714 Mkr och skatt enligt det operativa kassaflödet -2406 Mkr utgörs av uppskjuten skatteintäkt med +692 Mkr som är med i resultaträkningen men inte i ett kassaflöde.
2) IPSCO förvärvades 18 juli 2007 för 50516 Mkr exklusive övertagna skulder medan Steinwalls Plåt AB förvärvades i april 2007 för 85 Mkr.
3) Avyttrade bolag och verksamheter avser för 2006 köpeskillingen för Cogent med 248 Mkr samt för 2006 och 2007 ett antal fastighetsbolag inom Tibnor.
Kassaflödesuppställningen avviker från en uppställning enligt IFRS genom att kassaflödet belastats med aktuell skattekostnad, dvs. den skatt som kommer att bli betald. Skillnaden mellan denna skatt och den skatt som faktiskt betalats betraktas därigenom som en finansiell skuld/fordran. I en uppställning enligt IFRS belastas kassaflödet från rörelsen däremot med den skatt som faktiskt betalats under perioden.
Nettoskulden vid kvartalets slut uppgick till 43273 (-176) Mkr motsvarande en nettoskuldsättningsgrad på 148 (-1)%. Nettoskuldsättningsgraden uppgick direkt efter förvärvet till 313% och efter nyemissionen till 171%. Vid årsskiftet uppgick den genomsnittliga löptiden på koncernens lån till 3,4 år med en ränta på 5,5% och en genomsnittlig räntebindningstid på 5,3 månader.
Skatt
Årets skattekostnad uppgick till 1714 (1608) Mkr och den effektiva skattesatsen var 27 (28)%. Negativt skattemässigt resultat i Nordamerika (efter belastning av övervärden på lager, avskrivningar på övervärden samt räntor) samt skattefria reavinster vid försäljning av bolag förklarar den låga skattesatsen.
Affärsområden
Stålrörelsen gemensamt
Årsavtalen för malm och kol innebar en prisökning i USD med 7% för malm och en minskning med 13% för kol. Leveranserna valutasäkrades och innebar att priset i svenska kronor ökade med 2% för malm. Avtalen för malm gällde från årets början och fick därför i stort sett fullt genomslag i kostnaderna. För kol blev nettoeffekten i svenska kronor ett minskat pris med drygt 10%. Kolavtalen gällde fr o m 1 april och fick pga inneliggande lager full resultateffekt först under tredje kvartalet varför kostnaderna för kol under året var 7% högre än i fjol.
Skrot är en viktig råvara för IPSCO vilken löpande köps på marknaden bland annat via egna skrotuppsamlingsbolag. Under första kvartalet 2007 ökade skrotpriserna kraftigt och etablerade sig därefter på en högre nivå än under 2006. IPSCO:s kostnad för skrot per ton producerat stål var ca 14% högre än under 2006.
Den andra viktiga insatsvaran för IPSCO är el där långa kontrakt tecknats till i huvudsak fasta priser. Elkontrakten löper till 2011, 2016 och 2018.
Division Tunnplåt
Tunnplåtspriserna var i stort sett oförändrade i lokala valutor för de avtal som omförhandlades inför fjärde kvartalet. Till följd av en säsongsmässigt försämrad mix innebar det dock att tunnplåtspriserna sammantaget var 4% lägre än under föregående kvartal. För året som helhet var priserna i svenska kronor 12% högre än under 2006.
Försäljningen ökade med 4% jämfört med fjärde kvartalet i fjol och uppgick till 4210 (4035) Mkr. Sammantaget under året uppgick försäljningen till 16918 (15316) Mkr.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 888 (766) Mkr. Sammantaget under året uppgick rörelseresultatet till 3472 (2799) Mkr.
Leveranserna av plåt uppgick under kvartalet till 600 (624) kton och under året till 2451 (2474) kton.
Leveranserna av avancerad höghållfast tunnplåt uppgick under kvartalet till 203 (180) kton vilket var 13% högre än under fjärde kvartalet i fjol. Ökningen är främst hänförlig till segmenten, Lyftanordningar, Verkstad och Tunga transporter i USA och Asien. Sammantaget under året ökade leveranserna av avancerad höghållfast tunnplåt med 17% till 817 (699) kton, vilket utgjorde 33 (28)% av de totala tunnplåtsleveranserna. Andelen ordinära stålprodukter utanför Norden har fortsatt att minska enligt den plan som Division Tunnplåt har, att koncentrera affären ordinärt stål till Norden.
Råstålsproduktionen har varit på en fortsatt stabil och hög nivå under kvartalet och uppgick till 604 (602) kton. Plåtproduktionen i bredbandverket uppgick till 692 (678) kton. Sammantaget under året uppgick råstålsproduktionen till 2304 (2206) kton och plåtproduktionen till 2653 (2660) kton.
Under året har beslut tagits om nya investeringar på totalt 747 (599) Mkr. De största pågående investeringarna är 135 Mkr för nya emballeringslinjer i Borlänge och 180 Mkr för nya traverser i Luleå.
Division Grovplåt
Priserna på kylda stål ökade under kvartalet med 2%. För året som helhet var priserna på kylda stål i svenska kronor 9% högre än under 2006.
Efterfrågan var fortsatt god och leveranserna ökade med 11% jämfört med sista kvartalet 2006 och uppgick till 146 (132) kton men begränsas fortsatt av tillgänglig produktionskapacitet. Sammantaget under året uppgick leveranserna av kylda stål till 557 (510) kton, vilket utgjorde 91 (82)% av de totala grovplåtsleveranserna.
Försäljningen ökade med 24% jämfört med fjärde kvartalet i fjol och uppgick till 3101 (2503) Mkr. Sammantaget under året uppgick försäljningen till 11295 (9941) Mkr.
Rörelseresultatet för kvartalet förbättrades med 282 Mkr till 802 (520) Mkr, främst till följd av högre priser och en högre andel kylda stål. Sammantaget under året uppgick rörelseresultatet till 2676 (2230) Mkr.
Plåtproduktionen under kvartalet uppgick till 159 (152) kton. Sammantaget under året uppgick plåtproduktionen till 577 (586) kton.
Råstålsproduktionen under kvartalet uppgick till 432 (341) kton och sammantaget under året till 1653 (1530) kton. Produktionen under fjärde kvartalet 2006 begränsades dock av syrgasexplosionen i Oxelösund.
Under året har beslut tagits om nya investeringar på totalt 350 (1352) Mkr. Den största pågående investeringen avser 770 Mkr expansionsinvesteringar inom kylda stål. Bland annat byggs en linje för härdning av tjock grovplåt i Oxelösund samt ett distributionscentrum med formateringskapacitet i Kina. Genomförandet sker successivt under 2007-2009 och kommer att öka produktionskapaciteten för kylda stål till 700 kton. Distributionscentret i Kina togs i drift under augusti 2007.
En annan stor investering är 225 Mkr i ökad kapacitet för efterbehandling av råstål i Oxelösund. Driftsättning av anläggningen beräknas ske under första kvartalet 2008.
Division IPSCO
IPSCO ingår som en division i SSAB från och med förvärvet 18 juli 2007, dvs under ett fullt fjärde kvartal och med knappt 2,5 månader under det tredje kvartalet.
Efterfrågan på grovplåtsprodukter från slutanvändare har varit stabil på en hög nivå till följd av en stark konjunktur inom investeringsvaror. Leveranserna till distributörer och service centers under fjärde kvartalet påverkades dock generellt av lagerneddragningar inför årsskiftet. Totalt har kvartalets leveranser av platta produkter varit något högre än under fjolåret.
Efterfrågan på rör med liten diameter från energimarknaden har varit lägre än föregående år till följd av höga lagernivåer hos distributörer. Lagernivåerna har dock börjat sjunka igen.
Efterfrågan på rör med liten diameter från övriga segment var starkare än under slutet av föregående år. Efterfrågan drivs i hög grad av den generella aktiviteten i den industriella ekonomin. Efterfrågan på rör med stor diameter är fortsatt mycket stark och ordersituationen mycket tillfredsställande till följd av en stark projektdriven marknad. Marknaden för sömlösa rör har förbättrats väsentligt under perioden.
IPSCO:s externa leveranser av plåt under fjärde kvartalet uppgick till 701 (600) kton, en ökning med 17% mot i fjol. Leveranserna av rör uppgick på motsvarande sätt till 397 (326) kton, en ökning med 22%. Ökningen beror dock i sin helhet på tillkommande volymer från NSG som förvärvades i december 2006.
Plåtproduktionen under kvartalet uppgick till 835 (762) kton medan rörproduktionen uppgick till 398 (257) kton.
IPSCO:s försäljning under fjärde kvartalet uppgick till 1162 MUSD, medan den uppgick till 1074 MUSD under hela tredje kvartalet i år.
Rörelseresultatet före koncernmässiga avskrivningar på övervärden och exklusive kostnader i samband med affären uppgick för fjärde kvartalet till 215 MUSD att jämföra med 205 MUSD för hela det tredje kvartalet i år.
Sedan förvärvet har beslut tagits om nya investeringar på totalt 294 Mkr. Exempel på pågående, tidigare beslutade, investeringar är 750 Mkr för expansion av sömlösa rör och 500 Mkr för expansion av spiralsvetsade rör. De totala investeringsutbetalningarna under kvartalet uppgick till 449 Mkr varav 378 Mkr avsåg expansionsinvesteringar.
Tibnor
Försäljningsutvecklingen var under kvartalet fortsatt stark på de geografiska marknader som Tibnor opererar på. Leveranstakten under kvartalet låg kvar på en hög nivå och leveranserna var sammantaget under året 4% högre än i fjol.
Försäljningen minskade med 3% jämfört med fjärde kvartalet i fjol och uppgick till 2587 (2677) Mkr. Sammantaget under året uppgick försäljningen till 10413 (9202) Mkr.
Rörelseresultatet minskade med 35% till 160 (247) Mkr jämfört med fjärde kvartalet i fjol, främst till följd av att prisändringarna på lagret för kvartalet uppgick till -50 Mkr mot +27 Mkr i fjol. Sammantaget under året uppgick rörelseresultatet till 877 (776) Mkr.
Händelser efter årets slut
Enligt en dom avkunnad av Svea hovrätt i slutet av januari 2008 har SSAB tilldömts ytterligare försäkringsersättning om ca 160 Mkr plus ränta och ersättning för rättegångskostnader för masugnshaveriet som inträffade i Division Tunnplåts anläggning i Luleå 1997. Inklusive hittills upplupen ränta uppgår den tilldömda ersättningen totalt till ca 300 Mkr exklusive ersättning för rättegångskostnader. Sedan tidigare har utbetalats ca 110 Mkr i försäkringsersättning, utöver ovan angiven ersättning, med anledning av haveriet. Om domen vinner laga kraft innebär detta en positiv resultatpåverkan för SSAB på ca 250 Mkr.
Efter årets utgång har avtal tecknats om en refinansiering av ytterligare 750 MUSD av den bryggfinansiering på 8050 MUSD som togs upp i samband med förvärvet av IPSCO. Refinansieringen leder till längre löptider och lägre räntekostnader. Av den ursprungliga bryggfinansieringen återstår nu 1500 MUSD.
Utsikter för 2008
För 2008 förutser IISI en fortsatt god stålefterfrågan i världen. Stålförbrukningen i såväl Europa som i Nordamerika förväntas öka något och ökningstakten i Kina väntas vara fortsatt stark.
Stålrörelsens volymer av spetsprodukterna kylda stål samt avancerad höghållfast tunnplåt väntas fortsätta att öka under 2008. Under 2008 tas ytterligare kapacitet för kylda stål i drift och i bredbandverket i Borlänge tas en ny haspel i drift som ytterligare breddar produktprogrammet inom de mest krävande sortimenten av AHSS. Marknaden för energirör väntas vara stark under 2008.
Baserat på de avtal som slutits kommer stålrörelsens priser i lokala valutor under första kvartalet att bli marginellt högre än under fjärde kvartalet.
För kol har avtal tecknats för ca 25% av årsvolymen. Dessa avtal innebär i princip oförändrade priser i USD och i svenska kronor. Resterande avtal för kol bedöms dock slutas till betydligt högre priser. Några nya prisavtal för malmleveranser 2008 har ännu inte tecknats, men marknadens bedömning är att malmpriserna kommer att öka kraftigt. Priset på skrot var volatilt under 2007. Hittills under 2008 har skrotpriset varit på en högre nivå än under inledningen av 2007.
Kolavtalen kommer att ge resultateffekt från slutet av andra kvartalet medan malmavtalen kommer att påverka resultatet från årets början.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att utdelningen höjs till 5,00 (4,50) kr per aktie motsvarande 1620 (1166) Mkr.
Årsstämma
Årsstämman hålls den 28 mars i Luleå. Årsredovisningen beräknas komma att distribueras i mitten av mars och kommer att finnas tillgänglig på bolagets huvudkontor samt på hemsidan www.ssab.se från den 5 mars.
Valberedningens förslag
Valberedningen föreslår omval av styrelseledamöterna Sverker Martin-Löf (ordf.), Carl Bennet, Anders G Carlberg, Olof Faxander, Marianne Nivert, Anders Nyrén, Matti Sundberg och Lars Westerberg. Valberedningens övriga förslag kommer att lämnas i samband med kallelse till årsstämman.
Anmälan till årsstämman kan göras från och med den 2 februari 2008 till och med den 25 mars 2008, kl 12.00. Anmälan kan göras via SSAB:s hemsida, via svarskort eller på telefon 08-45 45 760.
Redovisningsprinciper
Denna kvartalsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34 och RR31.
Fördelningen av kostnader för sålda varor respektive försäljnings- och administrationskostnader har justerats under 2007. Föregående års siffror har justerats för att överensstämma med detta vilket innebar att kostnader för sålda varor minskat med 504 Mkr för helåret 2006, medan motsvarande ökning skett avseende försäljnings- och administrationskostnader. Vid årsbokslutet har också redovisningen av resultatandelar i intressebolag ändrats så att resultatet redovisas på en rad netto efter skatt och posten skatt således inte längre innehåller någon skattekostnad avseende intressebolag. Justering har gjorts i jämförelsetalen.
Redovisningsprinciperna är i övrigt oförändrade från årsbokslutet 2006 och baseras på International Financial Reporting Standards i den form de antagits av EU. Under året införda redovisningsstandarder och tillämpningar har inte haft någon påverkan på koncernens resultat och ställning. Moderbolagets bokslut har upprättats i enlighet med RR 32:06.
Risker och osäkerheter
Genom att investeringen i IPSCO till stor del skett genom lånefinansiering, kommer effekterna av ränteändringar att få en väsentlig betydelse på SSAB:s ställning och resultat.
I och med förvärvet av IPSCO kommer ca hälften av koncernens rörelseresultat från Nordamerika vilket gör att koncernens exponering i USD och CAD har ökat kraftigt.
Prisutvecklingen på skrot, som är en viktig råvara för IPSCO, kommer att få en större betydelse för SSAB:s resultatutveckling.
Prisutvecklingen på plåtprodukter och rör kommer fortsatt att vara den viktigaste faktorn för SSAB:s resultatutveckling.
För ytterligare information avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till detaljerad redovisning i årsredovisningen 2006.
Stockholm den 6 februari 2008
Olof Faxander VD och koncernchef
Granskningsrapport
Revisorerna granskar årligen rapporten för januari-juni. Denna bokslutskommuniké har sålunda inte varit föremål för revisorernas granskning.
Rapport för första kvartalet 2008 publiceras den 23 april 2008.
14
Känslighetsanalys
Den ungefärliga helårseffekten på resultatet efter finansnetto och på resultat per aktie av förändringar av väsentliga faktorer framgår av nedanstående känslighetsanalys.
| Förändring, | Resultateffekt, | Effekt på resultat | |
|---|---|---|---|
| % | Mkr | per aktie, kr | |
| Plåtpris – stålrörelsen | 10 | 5160 | 11,50 |
| Volym – stålrörelsen | 10 | 1590 | 3,55 |
| Malmpriser | 10 | 335 | 0,75 |
| Kol-, kokspriser | 10 | 250 | 0,55 |
| Skrotpriser | 10 | 710 | 1,60 |
| Räntesats | 1%-enhet | 420 | 0,95 |
| Kronindex | 5 | 315 | 0,70 |
Produktion och leveranser - svenska stålrörelsen
| Kton | 1/05 | 2/05 | 3/05 | 4/05 | 1/06 | 2/06 | 3/06 | 4/06 | 1/07 | 2/07 | 3/07 | 4/07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Råstålsproduktion | ||||||||||||
| - Tunnplåt | 589 | 573 | 563 | 514 | 563 | 554 | 487 | 602 | 580 | 581 | 539 | 604 |
| - Grovplåt | 469 | 483 | 338 | 437 | 461 | 437 | 291 | 341 | 456 | 449 | 316 | 432 |
| - Totalt | 1058 | 1056 | 901 | 951 | 1024 | 991 | 778 | 943 | 1036 | 1030 | 855 | 1036 |
| Plåtproduktion | ||||||||||||
| - Tunnplåt | 700 | 629 | 520 | 591 | 710 | 733 | 539 | 678 | 727 | 686 | 548 | 692 |
| - Grovplåt | 174 | 174 | 113 | 171 | 156 | 158 | 120 | 152 | 149 | 146 | 123 | 159 |
| - Totalt | 874 | 803 | 633 | 762 | 866 | 891 | 659 | 830 | 876 | 832 | 671 | 851 |
| Plåtleveranser | ||||||||||||
| - Tunnplåt | 620 | 591 | 515 | 585 | 646 | 679 | 525 | 624 | 665 | 656 | 530 | 600 |
| - Grovplåt | 186 | 178 | 138 | 159 | 169 | 162 | 127 | 164 | 165 | 151 | 137 | 156 |
| - Totalt | 806 | 769 | 653 | 744 | 815 | 841 | 652 | 788 | 830 | 807 | 667 | 756 |
| därav | ||||||||||||
| - AHSS 1) | 136 | 143 | 102 | 126 | 170 | 195 | 154 | 180 | 212 | 213 | 189 | 203 |
| - Kylda stål | 122 | 126 | 105 | 118 | 134 | 133 | 111 | 132 | 145 | 137 | 129 | 146 |
| - Totalt spetsprodukter | 258 | 269 | 207 | 244 | 304 | 328 | 265 | 312 | 357 | 350 | 318 | 349 |
1) Avancerad höghållfast tunnplåt
Förvärvet av IPSCO
| Verkligt | |||
|---|---|---|---|
| Redovisat | Verkligt | värde | |
| värde i | värde | redovisat i | |
| Mkr | IPSCO | justering 1) | koncernen |
| Immateriella tillgångar 2) | 8658 | 6650 | 15308 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8974 | 4988 | 13962 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 826 | 826 | |
| Omsättningstillgångar | 10252 | 1020 | 11272 |
| Uppskjuten skatt och övriga avsättningar | -3589 | -4430 | -8019 |
| Långfristiga skulder | -5160 | -5160 | |
| Kortfristiga skulder | -3879 | -3879 | |
| Identifierbara nettotillgångar | 16082 | 8227 | 24310 |
| Goodwill | 26206 | ||
| Erlagd köpeskilling 3) | 50516 |
1) Uppställningen är ännu preliminär och bygger på antaganden i samband med förvärvet. En mer genomgripande analys över de verkliga värdena pågår.
2) I immateriella tillgångar ingår goodwill från IPSCO:s förvärv av NSG med 4,2 miljarder kronor.
3) Totalt erlagd köpeskilling uppgick till 7596 MUSD inklusive direkt hänförbara kostnader på 40 MUSD.
| IPSCO:s andel | Kvartal 3 | Kvartal 4 | Helår | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| av resultatet 2007 | "gamla | "gamla | "gamla | |||||||
| Mkr | IPSCO | SSAB" | Total | IPSCO | SSAB" | Total | IPSCO | SSAB" | Total | |
| Försäljning | 5838 | 7848 | 13686 | 7479 | 8607 | 16086 | 13317 | 34334 | 47651 | |
| Resultat före avskrivningar | 342 | 1604 | 1946 | 1660 | 2027 | 3687 | 2002 | 8105 | 10107 | |
| Rörelseresultat | -130 | 1385 | 1255 | 1082 | 1763 | 2844 | 951 | 7110 | 8061 | |
| Finansnetto | -763 | 5 | -758 | -1017 | 96 | -921 | -1780 | 118 | -1662 | |
| Resultat efter finansnetto | -893 | 1390 | 497 | 65 | 1859 | 1923 | -829 | 7228 | 6399 | |
| Skatt | 326 | -410 | -84 | -38 | -493 | -531 | 288 | -2002 | -1714 | |
| Resultat efter skatt | -567 | 980 | 413 | 26 | 1366 | 1392 | -541 | 5226 | 4685 |
Nedanstående tabell visar effekterna av förvärvet av IPSCO i SSAB:s koncernresultat. Tabellen är en sammanfattning av de förklaringar av förvärvets effekter som gjorts i den löpande texten.
IPSCO belastas i denna uppställning med avskrivningar på övervärden, kostnad för övervärden på lager, räntor på förvärvslån, engångsposter i finansieringen samt skatt på detta. Under tredje kvartalet ingår IPSCO med 2,5 månader.
Koncernens resultat
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Försäljning | 16086 | 8316 | 47651 | 31054 |
| Kostnad för sålda varor 1), 2) | -12346 | -6188 | -36606 | -23087 |
| Bruttoresultat | 3740 | 2128 | 11045 | 7967 |
| Försäljnings- och administrationskostnader 1) | -1140 | -697 | -3278 | -2341 |
| Övriga rörelseintäkter och –kostnader | 228 | 113 | 194 | 189 |
| Intressebolag, resultat efter skatt 3) | 16 | 31 | 100 | 136 |
| Rörelseresultat | 2844 | 1575 | 8061 | 5951 |
| Finansiella intäkter | 57 | 28 | 249 | 96 |
| Finansiella kostnader | -978 | -18 | -1911 | -98 |
| Resultat efter finansnetto | 1923 | 1585 | 6399 | 5949 |
| Skatt | -531 | -413 | -1714 | -1608 |
| Resultat efter skatt | 1392 | 1172 | 4685 | 4341 |
| Varav tillhörigt: - moderbolagets aktieägare - minoritetsintressen |
1371 21 |
1143 29 |
4587 98 |
4253 88 |
| Nyckeltal | ||||
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt (%) | - | - | 18 | 36 |
| Räntabilitet på eget kapital efter skatt (%) | - | - | 22 | 29 |
| Resultat per aktie (kr) 4) | 4,23 | 4,04 | 15,45 | 14,66 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 89,26 | 59,18 | 89,26 | 59,18 |
| Soliditet inkl minoritet(%) | 32 | 68 | 32 | 68 |
| Nettoskuldsättningsgrad (%) | 148 | -1 | 148 | -1 |
| Antal aktier i genomsnitt under perioden (milj.st.) | 323,9 | 283,2 | 296,9 | 290,2 |
| Antal aktier vid periodens slut (milj.st.) 5) | 323,9 | 259,1 | 323,9 | 259,1 |
| Medelantal anställda 6) | - | - | 10218 | 8031 |
1) Principerna för fördelningen av kostnader för sålda varor respektive försäljnings- och
administrationskostnader har gjorts om. Föregående års siffror har justerats för att överensstämma med detta vilket innebar 121 Mkr för kv 4 samt 504 Mkr för helåret 2006.
2) I posten ingår engångskostnader på övervärden i varulager med -1019 Mkr för helåret 2007. Dessa kostnader redovisades som Övrig rörelsekostnad i tredje kvartalet, men har nu rubricerats om till kostnad sålda varor.
3) Principerna för redovisning av resultatandelar i intressebolag har gjorts om så resultatandelarna nu redovisas efter skatt. Andelen skatt från intressebolag redovisades tidigare bland skattekostnaderna. Jämförelsetalen i denna rapport har räknats om.
4) Resultat per aktie har justerats på grund av fondemissionselementet i nyemissionen.
5) Det finns inga utestående aktieinstrument, vilket innebär att någon utspädning inte är aktuell.
6) Medelantal anställda redovisas enligt Bokföringsnämndens nya definition. Föregående års siffror har justerats för att överensstämma med detta. I medelantal anställda ingår IPSCO från och med förvärvet med 1937. En rullande årssiffra för IPSCO skulle ge ett medeltal anställda på 4226 och för hela SSAB 12507.
Koncernens balansräkning
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 |
| Tillgångar | ||
| Goodwill | 30203 | - |
| Övriga immateriella tillgångar | 10445 | 10 |
| Materiella anläggningstillgångar | 22818 | 7962 |
| Andelar i intressebolag | 353 | 283 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 272 | 15 |
| Uppskjutna skattefordringar | 1025 | 70 |
| Summa anläggningstillgångar | 65116 | 8340 |
| Varulager | 14072 | 6951 |
| Kundfordringar | 8268 | 4926 |
| Aktuella skattefordringar | 246 | 37 |
| Övriga korta räntebärande fordringar | 0 | 495 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1296 | 673 |
| Likvida medel | 1707 | 1373 |
| Summa omsättningstillgångar | 25589 | 14455 |
| Summa tillgångar | 90705 | 22795 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital för aktieägarna i bolaget | 28916 | 15335 |
| Minoritetsandelar | 229 | 216 |
| Summa eget kapital | 29145 | 15551 |
| Uppskjutna skatteskulder | 8514 | 1302 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 473 | 154 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 39825 | 850 |
| Summa långfristiga skulder | 48812 | 2306 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 4998 | 306 |
| Aktuella skatteskulder | 40 | 448 |
| Leverantörsskulder | 4740 | 2362 |
| Övriga kortfristiga skulder | 2970 | 1822 |
| Summa kortfristiga skulder | 12748 | 4938 |
| Summa eget kapital och skulder | 90705 | 22795 |
Koncernens förändringar i eget kapital
| Mkr | Aktie kapital |
Övriga tillskjutna medel |
Omräkn.- reserv |
Balanserat resultat |
Summa | Minoritet | Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 31 december 2005 | 2273 | 560 | 30 | 11321 | 14184 | 180 | 14364 |
| Förändringar 1/1-31/12 2006 | |||||||
| Omräkningsdifferens | -79 | -79 | -1 | -80 | |||
| Periodens resultat | 4253 | 4253 | 88 | 4341 | |||
| Inlösen av aktier | -114 | -2091 | -2205 | -2205 | |||
| Fondemission | 121 | -7 | -114 | 0 | 0 | ||
| Utdelning | -818 | -818 | -51 | -869 | |||
| Eget kapital 31 dec 2006 | 2280 | 553 | -49 | 12551 | 15335 | 216 | 15551 |
| Förändringar 1/1-31/12 2007 | |||||||
| Omräkningsdifferens | 198 | 198 | 2 | 200 | |||
| Periodens resultat | 4587 | 4587 | 98 | 4685 | |||
| Nyemission 1) | 571 | 9391 | 0 | 9962 | 9962 | ||
| Utdelning | -1166 | -1166 | -87 | -1253 | |||
| Eget kapital 31 dec 2007 | 2851 | 9944 | 149 | 15972 | 28916 | 229 | 29145 |
1) Nyemission under augusti 2007 gav 64,8 miljoner nya aktier och ökade aktiekapitalet med 571 Mkr. Överkurs i emissionen ökade, efter avdrag för emissionskostnader på 80 Mkr, övriga tillskjutna medel med 9391 Mkr. Efter nyemissionen uppgår därefter antalet aktier till 323 934 775 med ett kvotvärde på 8,80 kr.
Kassaflöde
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Resultat från löpande verksamhet | 2134 | 1546 | 5396 | 5100 |
| Förändring av rörelsekapital | -460 | -377 | -715 | -265 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 1674 | 1169 | 4681 | 4835 |
| Investeringsverksamhet 2) | -970 | -360 | -57516 | -1359 |
| Avyttrade bolag och verksamheter | 156 | 102 | 156 | 350 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | -814 | -258 | -57360 | -1009 |
| Utdelning/inlösen till aktieägarna | 0 | 0 | -1166 | -3023 |
| Nyemission | 21 | 0 | 9962 | 0 |
| Övrig finansieringsverksamhet | -230 | -541 | 44217 | -314 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | -209 | -541 | 53013 | -3337 |
| Förändring av likvida medel | 651 | 370 | 334 | 489 |
1) Avyttrade bolag och verksamheter avser för 2006 köpeskillingen för Cogent samt två fastighetsbolag i Tibnor. Avyttrade bolag under 2007 avser mindre fastighetsbolag från Tibnor.
2) I investeringsverksamheten ingår köpeskilling för IPSCO med 50516 Mkr och för Steinwalls med 85 Mkr dessutom ingår betalning för lösta lån vid förvärvet netto efter avdrag för förvärvade bolags kassor vid förvärvet med 4173 Mkr.
Divisionernas / dotterbolagens försäljning, resultat och räntabilitet på sysselsatt kapital
| Försäljning | Rörelseresultat | Räntabilitet på sysselsatt | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| kapital (%) 4) | ||||||
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Mkr | helår | helår | helår | helår | helår | helår |
| Tunnplåt | 16918 | 15316 | 3472 | 2799 | 44 | 34 |
| Grovplåt | 11295 | 9941 | 2676 | 2230 | 41 | 40 |
| IPSCO 1) | 13317 | - | 1970 | - | 8 (20) | - |
| Tibnor | 10413 | 9202 | 877 | 776 | 46 | 50 |
| Övriga dotterbolag 2) | 2639 | 2431 | 126 | 177 | - | - |
| Moderbolaget: | ||||||
| Moderbolaget | - | - | -128 | -109 | - | - |
| Intressebolag | - | - | 87 | 102 | - | - |
| Avskrivning IPSCO:s övervärde lager 3) | - | - | -1019 | - | - | - |
| Övriga koncernjusteringar | -6931 | -5836 | 0 | -24 | - | - |
| Summa | 47651 | 31054 | 8061 | 5951 | 18 | 36 |
1) IPSCO:s rörelseresultat har belastats med 528 Mkr i avskrivningar på preliminärt fördelade övervärden på immateriella och materiella anläggningstillgångar.
2) I övriga dotterbolag ingår även Plannja.
3) Övervärdet på IPSCO:s varulager vid förvärvet uppgick till 1010 Mkr och har i sin helhet upplösts och belastat resultatet under det tredje kvartalet. Valutakursförändringar har dock inneburit att ytterligare 9 Mkr belastat resultatet under fjärde kvartalet.
4) Räntabiliteten för IPSCO har räknats genom att omvandla utfallet för innehavstidens 5,5 månader till en årssiffra och jämföra den med sysselsatt kapital juli-december. Inom parantes anges räntabiliteten för IPSCO utan övervärden från förvärvet. Räntabiliteten i övrigt räknas på ett resultat för de senaste tolv månaderna i relation till det genomsnittliga sysselsatta kapitalet för de senaste tolv månaderna.
Resultat per kvartal för kvarvarande verksamhet
| Mkr | 1/05 | 2/05 | 3/05 | 4/05 | 1/06 | 2/06 | 3/06 | 4/06 | 1/07 | 2/07 | 3/07 | 4/07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 7060 | 7444 | 6294 | 7006 | 7622 | 8096 | 7020 | 8316 | 8780 | 9099 | 13686 | 16086 |
| Rörelsens kostnader | -5047 | -5505 | -5131 | -5530 | -5895 | -6169 | -5697 | -6515 | -6420 -7043 | -11766 | -12415 | |
| Avskrivningar | -237 | -236 | -239 | -239 | -232 | -235 | -239 | -257 | -253 | -259 | -691 | -843 |
| Intressebolag | 28 | 51 | 18 | -20 | 44 | 30 | 31 | 31 | 29 | 36 | 19 | 16 |
| Finansnetto | -12 | -17 | -15 | -20 | 1 | -5 | -8 | 10 | 2 | 15 | -758 | -921 |
| Resultat efter finansnetto | 1792 | 1737 | 927 | 1197 | 1540 | 1717 | 1107 | 1585 | 2138 | 1848 | 490 | 1923 |
Rörelseresultat per kvartal och division/dotterbolag
| Mkr | 1/05 | 2/05 | 3/05 | 4/05 | 1/06 | 2/06 | 3/06 | 4/06 | 1/07 | 2/07 | 3/07 | 4/07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tunnplåt | 1196 | 1005 | 483 | 496 | 650 | 832 | 551 | 766 | 1023 | 879 | 682 | 888 |
| Grovplåt | 478 | 577 | 294 | 642 | 752 | 656 | 302 | 521 | 782 | 593 | 499 | 802 |
| IPSCO | 880 | 1090 | ||||||||||
| Tibnor | 165 | 137 | 69 | 55 | 141 | 186 | 202 | 247 | 267 | 291 | 159 | 160 |
| Kostnad övervärde lager | -1010 | -9 | ||||||||||
| Övrigt inkl moderbolag | -40 | 35 | 96 | 24 | -4 | 49 | 59 | 41 | 64 | 70 | 38 | -87 |
| Rörelseresultat | 1799 | 1754 | 942 | 1217 | 1539 | 1723 | 1114 | 1575 | 2136 | 1833 | 1248 | 2844 |
Moderbolagets resultat
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | -62 | -26 | -167 | -111 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 39 | 2 |
| Rörelseresultat | -62 | -26 | -128 | -109 |
| Utdelning från dotterbolag | 4109 | 3470 | 4615 | 6665 |
| Finansnetto | 78 | 36 | 54 | 153 |
| Resultat efter finansnetto | 4125 | 3480 | 4541 | 6709 |
| Bokslutsdispositioner | -13 | 0 | -13 | 0 |
| Skatt | 2 | 6 | 43 | 3 |
| Resultat efter skatt | 4114 | 3486 | 4571 | 6712 |
Moderbolagets balansräkning
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 |
| Tillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12488 | 2307 |
| Långfristiga fordringar på dotterbolag | 31710 | - |
| Uppskjutna skattefordringar | 1 | 1 |
| Summa anläggningstillgångar | 44207 | 2309 |
| Kortfristiga fordringar på dotterbolag | 13238 | 8854 |
| Övriga korta räntebärande fordringar | - | 495 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 179 | 181 |
| Likvida medel | 1470 | 974 |
| Summa omsättningstillgångar | 14887 | 10504 |
| Summa tillgångar | 59094 | 12813 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Aktiekapital | 2851 | 2280 |
| Reservfond | 902 | 902 |
| Balanserad vinst | 15767 | 458 |
| Årets resultat | 4571 | 6712 |
| Summa eget kapital | 24091 | 10352 |
| Obeskattade reserver | 13 | - |
| Summa obeskattade reserver | 13 | - |
| Avsättningar för pensioner | 6 | 6 |
| Långfristiga skulder till dotterbolag | 1 | 1 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 28285 | 800 |
| Summa långfristiga skulder och avsättningar | 28292 | 807 |
| Kortfristiga skulder till dotterbolag | 1321 | 1216 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 4870 | 275 |
| Aktuella skatteskulder | 10 | 1 |
| Leverantörsskulder | 25 | 4 |
| Övriga kortfristiga skulder | 472 | 158 |
| Summa kortfristiga skulder | 6698 | 1654 |
| Summa eget kapital och skulder | 59094 | 12813 |
Moderbolaget redovisar ett resultat efter skatt på 4571 Mkr varav 4615 Mkr utgjorde utdelning från dotterbolag. I finansnettot ingår engångskostnader vid upptagandet av finansieringen av IPSCO med 359 Mkr Under april utbetalades utdelning till bolagets aktieägare med 1166 Mkr (4,50 kr/aktie).
Den 18 juli förvärvades IPSCO vilket innebar att moderbolaget per 31 december hade 41850 Mkr i aktier och fordringar på de helägda holdingbolag som gjorde förvärvet.