Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SP Group Interim / Quarterly Report 2021

Aug 26, 2021

3415_rns_2021-08-26_40068b54-2f62-457f-88f0-735d57ebcf69.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

SP Group

NASDAQ Copenhagen A/S
Nikolaj Plads 6
1007 København K

Meddelelse nr. 53 / 2021
26. august 2021
CVR nr. 15701315

Delårsrapport for 1. halvår 2021

Resumé: SP Group realiserede i første halvår 2021 en omsætning på DKK 1.238,5 mio. mod DKK 1.114,4 mio. i samme periode sidste år, hvilket svarer til en stigning på 11,1 %. EBITDA steg 18,2 % til DKK 210,4 mio. mod DKK 178,0 mio. i samme periode sidste år, og resultatet før skat steg 28,0 % til DKK 129,5 mio. De opjusterede forventninger til 2021 som offentliggjort i selskabsmeddelelse nr. 28/2021 øges. Der forventes nu en vækst i 2021 i omsætningen på 8-14 % (tidligere 4-12 %) med en EBITDA margin på 16,0-18,0 % (uændret) og en EBT margin på 9-12 % (uændret).

Bestyrelsen for SP Group A/S har i dag behandlet og godkendt delårsrapporten for første halvår 2021. Delårsrapporten rummer følgende hovedpunkter:

  • Omsætningen steg i første halvår 2021 med DKK 124,1 mio. til DKK 1.238,5 mio. svarende til 11,1 % i forhold til samme periode sidste år. Omsætningen er positivt påvirket af tilkøbte virksomheder (DKK 28,5 mio.). I 2. kvartal voksede omsætningen med 12,8 %.
  • Resultatet før afskrivninger (EBITDA) blev i første halvår 2021 DKK 210,4 mio. mod DKK 178,0 mio. i samme periode 2020. Resultatet er positivt påvirket af resultat af tilkøbte virksomheder (DKK 4,5 mio.). Resultatet er negativt påvirket af eksterne due diligence omkostninger med DKK 0,3 mio. i forbindelse med købet af Jollmax Coating Oy. I 2. kvartal voksede EBITDA med DKK 15,1 mio., svarende til 16,8 % i forhold til 2. kvartal 2020.
  • Af- og nedskrivninger blev DKK -74,6 mio., hvilket er en forøgelse på DKK 5,4 mio. i forhold til samme periode sidste år. Af forøgelsen udgør DKK 1,3 mio. afskrivninger i tilkøbte virksomheder.
  • Resultatet før finansielle poster (EBIT) blev i første halvår 2021 DKK 135,9 mio. mod DKK 108,8 mio. i samme periode 2020. En vækst på 24,8 %. I 2. kvartal blev EBIT DKK 67,0 mio. mod DKK 55,0 mio. i 2. kvartal 2020. En vækst på 21,8 %.
  • Resultatet af finansielle poster blev DKK -6,4 mio., hvilket er en forbedring på DKK 1,3 mio. i forhold til samme periode sidste år. Forbedringen skyldes lavere negative kursreguleringer.
  • Resultatet før skat blev i første halvår 2021 DKK 129,5 mio. mod DKK 101,2 mio. i samme periode sidste år. En vækst på 28,0 %. I 2. kvartal blev EBT DKK 62,0 mio. mod DKK 51,0 mio. i 2. kvartal 2020.
  • Resultatet pr. aktie (udvandet) blev i første halvår 2021 DKK 8,20 mod DKK 7,05 i samme periode i 2020.
  • Salget af egne varemærker steg i første halvår 2021 med 28,6 % sammenholdt med samme periode sidste år til DKK 316,9 mio. Egne varemærker udgør en stigende del af omsætningen, 25,6 % af periodens omsætning. I 2. kvartal steg salget af egne varemærker med 31,7 % til DKK 173,2 mio.
  • Salget til healthcare, fødevarerelaterede, automotive og andre krævende industrier steg i perioden, mens cleantech var relativt upåvirket.
  • Pengestrømmene fra driften var i første halvår 2021 positive med DKK 135,9 mio., hvor de i samme periode sidste år var positive med DKK 183,9 mio.
  • Den nettorentebærende gæld, NIBD, er DKK 733,1 mio. ultimo juni 2021 mod DKK 657,8 mio. på samme dato i 2020. Ultimo 2020 var NIBD DKK 686,1 mio. NIBD svarer til 1,9 gange de seneste 12 måneders EBITDA. NIBD er steget DKK 47,0 mio. i første halvår 2021.
  • Der forventes nu en vækst i 2021 i omsætningen på 8-14 % (tidligere 4-12 %) med en EBITDA margin på 16,0-18,0 % (uændret) og en EBT margin på 9-12 % (uændret), men Corona virussets udbredelse og myndighedernes reaktioner gør, at der fortsat er stor usikkerhed om vort aktivitetsniveau og pengestrømme i de kommende måneder.

Frank Gad udtaler: "Til trods for Corona pandemien, global uro, mange markedsudfordringer og volatile råvarepriser er det lykkedes at øge salget og driftsindtjeningen igen i 1. halvår. Alle vore 29 fabrikker producerer, har adgang til de nødvendige råvarer, og alle salgskontorer er åbne. Vi har nydt godt af vor eksponering mod industrier, der er relativt modstandsdygtige, og øget vort salg inden for healthcare, fødevarerelaterede og andre krævende industrier. Vi har derudover fortsat vor målrettede M&A-strategi, der giver os flere kunder og ny teknologi, og vi er opsatte på fortsat at agere som konsolidator, når værdiskabende muligheder opstår."

Yderligere oplysninger:
Adm. direktør Frank Gad
Tel: 70 23 23 79
www.sp-group.dk

img-0.jpeg

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

HOVED- OG NØGLETAL

2. kvartal 2021 (urev.) 2. kvartal 2020 (urev.) Akk. 2. kvartal 2021 (urev.) Akk. 2. kvartal 2020 (urev.) Fuldt år 2020 (rev.)
TDKK undtagen nøgletal
Resultatopgørelse
Nettoomsætning 640.391 567.980 1.238.481 1.114.387 2.178.189
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) 105.196 90.064 210.420 177.992 356.381
Af- og nedskrivninger -38.163 -35.049 -74.553 -69.149 -141.550
Resultat før finansielle poster (EBIT) 67.033 55.015 135.867 108.843 214.831
Resultat af finansielle poster -5.031 -4.044 -6.363 -7.669 -21.064
Resultat før skat (EBT) 62.002 50.971 129.504 101.174 193.767
Periodens resultat 48.586 40.031 101.754 79.305 150.841
Resultat pr. aktie, DKK pr. styk 8,29 7,07 12,85
Resultat pr. aktie, udvandet, DKK pr. styk 8,20 7,05 12,75
Balance
Langfristede aktiver 1.377.176 1.271.241 1.332.107
Samlede aktiver 2.395.851 2.207.960 2.264.875
Egenkapital inkl. minoriteter 1.062.025 966.027 1.007.379
Investeringer i materielle anlægsaktiver (ekskl. akkvisitioner) 52.610 33.021 93.848 54.556 143.378
Arbejdskapital (NWC) 513.065 458.212 453.525
Nettorentebærende gæld (NIBD) 733.127 657.797 686.142
NIBD/EBITDA (seneste 12 måneder) 1,9 1,8 1,9
Pengestrømme
Pengestrømme fra:
- driftsaktivitet 69.557 104.305 135.868 183.914 320.435
- investeringsaktivitet -51.216 -77.779 -97.672 -101.525 -203.392
- finansieringsaktivitet -71.579 2.161 -70.814 -27.928 -43.057
Ændring i likvider -53.238 28.687 -32.618 54.461 73.986
Nøgletal
Driftsindtjeningsgrad (EBITDA) (%) 16,4 15,9 17,0 16,0 16,4
Overskudsgrad (EBIT) (%) 10,5 9,7 11,0 9,8 9,9
Resultat før skat i % af omsætning (EBT) 9,7 9,0 10,5 9,1 8,9
Afkast af investeret kapital inkl. goodwill, % 12,3
Afkast af investeret kapital ekskl. goodwill, % 14,0
Egenkapitalens forrentning (ROE), ekskl. minoriteter 17,6
Egenkapitalandel ekskl. minoriteter (%) 44,2 43,6 44,4
Egenkapitalandel inkl. minoriteter (%) 44,3 43,8 44,5
Finansiel gearing 0,7 0,7 0,7
Cash flow pr. aktie, DKK 10,98 16,32 27,10
Årets samlede udbytte pr. aktie, DKK 5,00
Børskurs, ultimo (DKK pr. aktie) 389,00 207,00 271,00
Indre værdi pr. aktie, ultimo (DKK) 86,25 79,15 82,35
Børskurs/indre værdi, ultimo 4,51 2,62 3,29
Antal aktier, ultimo 12.490.000 12.490.000 12.490.00
Heraf egne aktier, ultimo 209.059 313.907 286.430
Gennemsnitligt antal medarbejdere 2.327 2.206 2.214

Nøgletal er opgjort i overensstemmelse med Finansforeningens 'Anbefalinger og Nøgletal'. Definitioner kan findes i årsrapporten for 2020 side 80.

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

^{}[]

LEDELSESBERETNING

KOMMENTARER TIL PERIODENS UDVIKLING

I første halvår oplevede vi fortsat fremgang i afsætningen til mange kunder på tværs af brancher og geografi. Størst er fremgangen i udlandet, hvor vor afsætning voksede med 15,5 % i de første 6 måneder. Afsætningen til vore danske kunder steg med 1,8 %.

Salget i udlandet steg 17,4 % målt i lokale valutaer.

Ændring i forhold til samme periode 2020 fordelt på kundegrupper:

2. kvartal 2021 1. halvår 2021
Healthcare 11,4% 11,9 %
Cleantech 6,1% -0,2 %
Fødevarerelaterede 10,6% 6,4 %
Automotive 93,8% 50,1 %
Andre krævende industrier 13,5% 22,7 %
Heraf egne varemærker 31,7% 28,6 %

Den væsentligste del af ændringen i omsætningen i første halvår skyldes højere volumen. Ændrede valutakurser bidrager med ca. minus DKK 12,2 mio. (lavere SEK, RMB og USD) svarende til 1,0 % af omsætningen.

Tilkøbte aktiviteter har bidraget med ca. DKK 28,5 mio. til omsætningsstigningen i de første 6 måneder. Råvareprisstigninger har ligeledes bidraget til omsætningsstigningen.

Den organiske vækst opgjort i lokale valutaer er ca. 9,7 % i de første 6 måneder. I andet kvartal er den ca. 11,7 %.

Salget til healthcare industrien steg med 11,9 % målt i forhold til samme periode sidste år til DKK 371,9 mio. og udgør nu 30,0 % af den samlede koncernomsætning.

Salget til cleantech industrien faldt med 0,2 % til DKK 357,0 mio. og udgør nu 28,8 % af den samlede koncernomsætning. Der var vækst i 2. kvartal på 6,1 %.

Salget til fødevarerelaterede industrier steg med 6,4 % til DKK 151,5 mio. og udgør nu 12,2 % af den samlede koncernomsætning.

Salget til automotive steg med 50,1 % og udgør nu DKK 66,8 mio. svarende til 5,4 % af omsætningen.

Salget til andre krævende industrier steg med 22,7 % til DKK 291,3 mio. og udgør nu 23,5 % af omsætningen.

Salget af egne varemærker steg 28,6 % og udgør nu 25,6 % af den samlede omsætning.

Der var tilbagegang i salget af guide wires fra SP Medical på 11,3 %.

Der var fremgang i salget af ergonomi produkter fra Ergomat på 60,6 %. Fremgangen er drevet af nye innovative løsninger og produkter, bedre markedsmuligheder og større salgsstyrke. Denne vækst bidrager til den højere driftsindtjening.

Der var tilbagegang i salget af staldventilationskomponenter fra TPI på 9,2 % i halvåret, men en vækst på 4,1 % i 2. kvartal.

MedicoPack oplevede en tilbagegang i salget af medico emballage på 12,1 % i salget af egne produkter.

Tinby Skumplast, MM Composite, Dan-Hill-Plast, Ulstrup Plast og Nycopac oplevede sammen med SP Moulding vækst i salget af egne produkter på 37,1 % – "industrielle standardkomponenter" – der samlet beløb sig til DKK 87,9 mio.

SP Group fortsætter den intensiverede markedsføring over for både eksisterende og potentielle kunder. Der er i årets første 6 måneder opnået tilgang af nye kunder. Samtidig arbejdes der aktivt med den fortsatte udvikling og markedsføring af en række nye løsninger til blandt andet healthcare, cleantech og fødevarerelaterede industrier, hvor der vurderes at være et attraktivt vækstpotentiale.

Vort salg til healthcare-industrien er målt i mængder stigende, og vi har modtaget ordrer på mange nye plastkomponenter til løbende levering.

Salget i udlandet udgør 71,0 % af omsætningen (mod 68,3 % i de første 6 måneder i 2020).

SP Group søger via fortsat effektivisering af produktionen, tilpasning af kapaciteten og en stram omkostningsstyring at optimere virksomheden under nuværende markedsforhold.

Ud over kapacitetstilpasninger fokuserer vi løbende på at tilpasse de generelle omkostninger. Målet i SP Group er, at alle produktionsanlæg skal producere og levere bedre, billigere og hurtigere. Der tages løbende skridt til at reducere forbruget af materialer og ressourcer (CO2 reduktion mv.) og reducere indkørings- og omstillingstider i produktionen. Den igangværende LEAN proces fortsætter med fokus på at forbedre processer og flow samt styrke organisationens kompetencer.

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

74 % af Koncernens medarbejdere er nu ansat i udlandet.

I de første 6 måneder steg antallet af medarbejdere med 170 personer.

De nye medarbejdere er ansat i Danmark (7), Polen (94), Finland (19), Letland (45) og Slovakiet (7). Der er en nettoreduktion på 2 personer i resten af verden. Udvidelsen af medarbejderstyrken i Finland skyldes købet af Jollmax Coating Oy.

Ultimo juni 2021 var der 2.430 medarbejdere i SP Group globalt.

Volatile råvarepriser samt hyppige Corona relaterede force majeure krav fra vore leverandører har påvirket EBITDA negativt i de første 6 måneder. Vi forventer, at råvareprisstigningerne – med forsinkelse – sendes videre til kunderne.

Alle vore 29 fabrikker i Europa, Nordamerika og Asien producerer og har adgang til nødvendige råvarer. Alle salgskontorer er åbne.

På alle vore lokationer er der fortsat en stribe tiltag for at sikre, at folk holder afstand, og at hygiejnen hele tiden er i top.

Vi har ikke haft afbrydelser i produktionen på grund af Corona.

På kundesiden er vi begunstiget af, at SP Group ikke er særlig eksponeret mod de sektorer og brancher, der er hårdest ramt under Corona-krisen.

Vor største kundesektor – Healthcare – ser ud til at være gået nogenlunde fri af Corona-krisen.

Også vor næststørste sektor, Cleantech, ser indtil videre ud til at være ret upåvirket af Corona, og den grønne omstilling har uændret høj prioritet verden over.

Tilsvarende gælder for den tredje store sektor med fødevareproducenter og fødevarerelaterede industrier, selvom flere kunder har været tvangslukket af myndighederne for at undgå smittespredning.

Salget til Automotive er steget kraftigt.

I Andre krævende industrier er der også høj vækst.

Geografisk er der store forskelle på, hvordan kunderne er påvirket.

Der er også dele af koncernen, der har fået mere travlt på grund af Corona: Ergomats DuraStripe® produkter bruges normalt til at fremme sikkerhed og arbejdsmiljø i industrien. Nu er DuraStripe® med til at sikre, at folk holder behørig afstand,

bruger de rigtige værnemidler og i øvrigt er med til at begrænse smittespredningen i det offentlige rum.

Et andet eksempel er plexiglas løsninger fra Plexx-Opido, som skaber afstand mellem kunder og kassemedarbejdere i supermarkeder og andre butikker.

Et tredje eksempel er internet forretninger, der vokser hastigt og derfor har brug for Ergomats ergonomiske gulvsløsninger for at sikre et godt og sikkert arbejdsmiljø til det stigende antal medarbejdere.

SP Group er selvfølgelig fortsat påvirket af Corona-krisen, men vi sælger, producerer og leverer hver dag. Forsyningskæderne er intakte. Vi har ikke haft tab på udestående fordringer og regner heller ikke med at få det.

SP Group har ikke anvendt de danske støtteordninger, fordi vi ikke har haft brug for dem. Vor likviditet er positivt påvirket med ca. DKK 18 mio. som følge af udskudt afregning af A-skat.

Men det er svært at sige noget meningsfyldt om fremtiden i en verden, hvor Corona-krisen fortsat raser på forskellige stadier i de enkelte lande, og hvor situationen udvikler sig så hurtigt.

På baggrund af den høje vækst i 2. kvartal øges forventningerne til hele årets omsætning nu til 8-14 % (tidligere 4-12 %) med en EBITDA margin på 16,0-18,0 % (uændret) og en EBT margin på 9-12 % (uændret).

SP Group har derudover fået prolongeret sine kreditfaciliteter hos de primære banker frem til foråret 2022. De finansielle covernants er uændrede:

  • Den nettorentebærende gæld (NIBD) må maksimalt udgøre 3,5 gange de seneste 12 måneders EBITDA; dog op til 4,0 gange EBITDA i de første 2 kvartaler efter en lånefinansieret akkvisition.
  • Egenkapitalandelen skal altid være mindst 25 %.

Ultimo 2021 forventes NIBD/EBITDA på under 3,0.

I april og juni 2021 har selskabet solgt 253.425 stk. egne aktier i forbindelse med indløsning af warranter fra 2016, 2017 og 2018 warrant-programmerne. Selskabet har herved fået tilført DKK 59,4 mio. kontant i egenkapital.

SP Group har som meddelt i selskabsmeddelelse nr. 19/2021 iværksat et nyt aktietilbagekøbsprogram for DKK 40 mio., der løber til den 10. april 2022 og som meddelt i selskabsmeddelelse nr. 33/2021 udvidet det med DKK 10 mio. Formålet er

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

^{}[]

afdækning af warranter. På den ordinære generalforsamling den 27. april 2021 blev det vedtaget at udlodde DKK 62,5 mio. i udbytte til aktionærerne. Udbyttet blev udbetalt ultimo april 2021.

SP Group arbejder målrettet med at fortsætte den offensive M&A-strategi, hvor værdiskabende opkøb bidrager til øget skala og diversificering. Koncernens erfaringer med opkøb hen over de seneste år har gjort os i stand til effektivt at realisere synergier, resulterende i vækst på både top- og bundlinje.

KOMMENTARER TIL REGNSKABET

Nettoomsætningen udgjorde i de første 6 måneder af 2021 DKK 1.238,5 mio. mod DKK 1.114,4 mio. i samme periode sidste år svarende til en stigning på 11,1 %. Heraf hidrører ca. 2,6 procentpoint fra tilkøbte virksomheder og aktiviteter. Ændrede valutakurser har påvirket omsætningen negativt med ca. 1,1 procentpoint.

Koncernens driftsindtjening (EBITDA) udgjorde i de første 6 måneder af 2021 DKK 210,4 mio. mod DKK 178,0 mio. i samme periode i 2020. Heraf hidrører DKK 4,5 mio. fra tilkøbte virksomheder og aktiviteter.

EBITDA marginen blev 17,0 % mod 16,0 % i de første 6 måneder 2020.

Resultatet før finansielle poster (EBIT) blev i de første 6 måneder af 2021 DKK 135,9 mio. mod DKK 108,8 mio. i samme periode sidste år. EBIT-margin blev i de første 6 måneder 2021 11,0 % mod 9,8 % i første 6 måneder 2020.

Resultatet af finansielle poster blev i de første 6 måneder af 2021 DKK minus 6,4 mio., hvilket er en forbedring på DKK 1,3 mio. målt i forhold til samme periode sidste år. Forbedringen skyldes positive kursreguleringer.

Resultatet før skat (EBT) blev i de første 6 måneder af 2021 et overskud på DKK 129,5 mio. mod et overskud på DKK 101,2 mio. i samme periode sidste år. EBT margin blev i de første 6 måneder i 2021 10,5 % mod 9,1 % i samme periode sidste år.

Skatteprocenten er faldet marginalt til 21,4 % fra 21,6 %.

Koncernens balance udgjorde DKK 2.395,9 mio. ultimo juni 2021 mod DKK 2.208,0 mio. ultimo juni 2020 og DKK 2.264,9 mio. ultimo 2020. Soliditeten udgjorde 44,3 % ultimo juni 2021 (mod 43,8 % ultimo juni 2020 og 44,5 % ultimo 2020).

Balancen er i årets første 6 måneder vokset med DKK ca. 131,0 mio., hvoraf DKK 7,6 mio. vedrører købet af Jollmax Coating Oy; stigning i brutto arbejdskapitalen (DKK 111,0 mio.), fald i likvider (DKK 32,6 mio.), stigning i immaterielle aktiver (DKK 11,4 mio.), en stigning i materielle aktiver (DKK 32,3 mio.) og en stigning i finansielle aktiver (DKK 1,3 mio.).

Den rentebærende gæld (netto) udgjorde DKK 733,1 mio. ultimo juni 2021 mod DKK 686,1 mio. primo 2021 og DKK 657,8 mio. ultimo juni 2020.

Koncernen har fokus på pengebindinger og har solgt udvalgte fordringer. Den rentebærende gæld (netto) udgør 1,9 gange de seneste 12 måneders EBITDA, der udgjorde DKK 388,8 mio. NIBD/EBITDA var ultimo 2020 1,9. Der er fortsat stort fokus på at få nedbragt den rentebærende gæld ved at øge pengestrømmene fra driften.

Egenkapitalen er i 6 måneders perioden positivt påvirket af valutakursregulering af de udenlandske selskaber (DKK 10,6 mio.) samt positivt påvirket af værdiregulering af finansielle instrumenter, indgået til sikring af fremtidige pengestrømme, primært terminskontrakter (PLN mod EUR, DKK 5,4 mio.).

Egenkapitalen er endvidere positivt påvirket af salg af egne aktier for DKK 59,4 mio. i forbindelse med indløsning af warranter.

Egenkapitalen er negativt påvirket af køb af egne aktier for netto DKK 61,9 mio. i perioden.

Endeligt er egenkapitalen negativt påvirket af udbetaling af udbytte til aktionærerne på DKK 61,3 mio.

Egenkapitalen udgør DKK 1.062,0 mio. ultimo juni 2021 (DKK 966,0 mio. ultimo juni 2020 og DKK 1.007,4 mio. ultimo 2020).

Egenkapitalen steg DKK 54,6 mio. i de første 6 måneder 2021.

Pengestrømme

Pengestrømmene fra driften blev DKK 135,9 mio. i årets første 6 måneder 2021, hvilket er DKK 48,0 mio. lavere end i samme periode i 2020.

Der blev i årets første 6 måneder anvendt DKK 94,2 mio. til investeringer, anvendt netto DKK 84,3 mio. til nedbringelse af langfristede lån, anvendt netto DKK 2,5 mio. på køb og salg af egne aktier og warrants, ændring i deposita DKK -0,9 mio., køb af dattervirksomhed og associerede virksomhed DKK 3,5 mio., udbetalt udbytte DKK 61,3 mio. og ændring i kortfristet bankgæld DKK 78,2 mio. Ændringen i likviditeten blev derfor DKK 32,6 mio.

Det er ledelsens opfattelse, at selskabet fortsat har et godt kapitalberedskab i forhold til selskabets drift

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

og tilstrækkelig likviditet til at opfylde selskabets nuværende og fremtidige forpligtigelser. Selskabet har et langvarigt, godt og konstruktivt samarbejde med sine finansielle samarbejdspartnere, hvilket forventes at fortsætte.

FORVENTNINGER TIL RESTEN AF 2021

Den globale økonomi vokser forhåbentligt i 2021, men den er fortsat skrøbelig og mærket af politisk og økonomisk uvished. Nærmarkederne i Europa har bekymrende store underskud på de offentlige finanser og stor gæld. Udbruddet af Corona virus, der efterfølgende har spredt sig til hele verden, kan få betydelig negativ indflydelse på verdensøkonomien og på vore kunder og leverandører – og dermed på udviklingen i SP Group.

Brexit forventes kun at have marginal indflydelse på udviklingen for SP Group direkte, men påvirker en række af vore kunder negativt, og dermed os indirekte.

Handelshindringer mellem USA og EU samt mellem USA og Kina kan få stærk negativ indflydelse på verdensøkonomien og dermed på udviklingen i SP Group. Et højere renteniveau vil ligeledes have negativ indflydelse på udviklingen i SP Group.

Vi vil lancere en række nye produkter og løsninger til kunder inden for specielt healthcare, cleantech og den fødevarerelaterede industri. Disse nye løsninger forventes at bidrage til vækst og indtjening.

Der opretholdes et højt investeringsniveau i 2021. Den største investering forventes foretaget i cleantech aktiviteterne.

Afskrivningerne forventes realiseret på et højere niveau end i 2020, blandt andet som følge af de betydelige investeringer, der er gennemført i 2020.

De finansielle udgifter forventes realiseret på et lavere niveau end i 2020.

Dette kombineret med en stram omkostningsstyring og hurtig kapacitetstilpasning samt fortsat stærk fokus på risiko-, likviditets- og kapitalstyring medvirker til, at Koncernen har et godt fundament for fremtiden.

Corona virussets udbredelse og myndighedernes reaktioner sammen med det forhold, at en række forsyningskæder globalt udviser flaskehalsproblemer gør, at der er stor usikkerhed om vort aktivitetsniveau og pengestrømme i de kommende måneder.

På baggrund af den høje vækst i 2. kvartal øges forventningerne til hele årets omsætning nu til 8-14 % (tidligere 4-12 %) med en EBITDA margin på 16,0-18,0 % (uændret) og en EBT margin på 9-12 % (uændret).

ØVRIGE FORHOLD OG BEGIVENHEDER EFTER REGNSKABSPERIODENS UDLØB

Den 18. februar 2021 overtog SP Group A/S gennem datterselskabet Coreplast Oy Jollmax Coating Oy, Salo, Finland.

Jollmax Coating Oy er specialister i wet painting, powder coating, printing, water printing og andre former for dekorationer i plast og andre materialer og har mere end 30 års erfaring inden for disse områder. Jollmax Coating Oy er eneleverandør af industriel water printing i Finland.

Erhvervelsen af Jollmax Coating Oy er et godt supplement til SP Groups brede vifte af kompetencer og vil styrke surface aktiviteterne. Samtidig udvider SP Group sine aktiviteter i Finland.

Den dygtige ledelse og de engagerede medarbejdere fortsætter.

Købet er meddelt i selskabsmeddelelse nr. 10/2021 af den 18. februar 2021.

Den 5. marts 2021 indgik SP Group A/S gennem sit datterselskab Tinby A/S aftale om at købe udvalgte aktiver fra Dupont Plastic ApS under konkurs.

Dupont Plastic var en mindre PUR virksomhed i Hjortshøj, der fungerede som underleverandør til en række industrivirksomheder.

Købet er meddelt i selskabsmeddelelse nr. 13/2021 af den 5. marts 2021.

Den 14. juli 2021 købte SP Group A/S gennem datterselskabet SP Moulding A/S alle aktier i Neptun Plast A/S og Atlantic Floats Denmark A/S.

Neptun Plast A/S er en avanceret sprøjtestøbevirksomhed med produktion og montage i Vordingborg og blev grundlagt tilbage i 1933.

Atlantic Floats Denmark A/S udvikler og sælger trawl floats og har islandske og danske rødder. Produkterne er udviklet til fiskeri på store dybder (fra 300 meter til 3.200 meter) og i farvande med lave temperaturer. Produktionen udføres hos Neptun Plast.

Købet af de to velfungerende virksomheder med egne produktioner og speciale i sprøjtestøbning af teknisk plast samt produktion og salg af floats, kurve, netringe, bobbins og spande til fiske-industrien accelererer SP Groups vækst og tilføjer endnu en interessant produkt- og kundeportefølje til vor brede palette.

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

Den dygtige ledelse og de engagerede medarbejdere fortsætter.

Købet er meddelt i selskabsmeddelelse nr. 49/2021 af den 14. juli 2021.

Primo 2021 blev Accoats fabrik i Polen lukket grundet ændrede markedsforhold.

Afviklingen af fabrikken i Polen har ikke påvirket periodens resultat.

I Kina fortsætter opbygningen af Gibos nye fabrik, og produktionen er i gang med de første maskiner.

I 2021 er fabrikken i Kina udbygget med rotationsstøbning. Maskinerne er ankommet i Kina, og de første emner er produceret.

SP Moulding i Kina har anskaffet en 1600 tons sprøjtestøbemaskine og kan derfor nu også tilbyde store emner.

Udbygningen af faciliteterne i Slovakiet og i Stoholm, Danmark er færdige.

En større tilbygning hos Ergomat i USA er sat i gang. Tinby Skumplast har flyttet sine aktiviteter til Søndersø.

Dan-Hill-Plast har erhvervet en nabobygning med henblik på at sikre udvidelsesmuligheder i Danmark.

I Polen vil vi starte opførelsen af en ny fabrik på ca. 11.500 m², så snart byggetilladelse foreligger.

Som led i at udvikle SP Group med øget fokus på bæredygtighed og grøn omstilling tiltrådte Lotte Burmølle Andersen en nyoprettet stilling som Group ESG Manager i SP Group pr. 15. august 2021. Lotte er uddannet ingeniør og har arbejdet i SP Group siden 2008, primært i Gibo Plast som projektchef, kvalitetschef, miljøchef og med bæredygtighed.

SP Group vil fokusere på bæredygtighed i hele værdikæden, både ved at reducere egen påvirkning fra egne fabrikker samt hjælpe kunderne med at fastlægge påvirkningen fra plastkomponenter i deres konstruktioner, således at fremtidige komponenter også kan vælges ud fra en bæredygtighedsbetragtning.

Den 18. juni 2021 stiftede SP Group A/S sammen med Palsgaard A/S, Jual Group A/S og Aarstiderne A/S selskabet Juelsmindehalvøens Solar A/S. De

fire virksomheder vil etablere og drive en fælles solcellepark ved Glud, og anlægget vil kunne levere 60 GWh/år.

SP Group ønsker at støtte og tage ansvar for den grønne omstilling og har et mål om at være CO2 neutrale i 2030. Når projektet står færdigt, skal SP Group aftage 50 % af produktionen, som dækker hele vort el forbrug i Danmark og ca. 50 % af vort globale el forbrug.

I Polen har vi netop færdiggjort et nyt vægmonteret solcelleanlæg på facaden af Tinbys fabrik samt et tagmonteret anlæg på SP Mouldings fabrik.

Kent Bøllingtoft Madsen har valgt at fratræde som adm. direktør i MM Composite A/S. Stillingen er overtaget af Michael V. Therkelsen, der tillige fortsætter som adm. direktør for Tinby A/S.

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

^{}[]

LEDELSESPÅTEGNING

Bestyrelse, direktion og øvrig koncernledelse har i dag behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1. januar – 30. juni 2021 for SP Group A/S.

Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34, Præsentation af delårsregnskaber, som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.

Det er vor opfattelse, at delårsregnskabet giver et retvisende billede af Koncernens aktiver, passiver og den finansielle stilling pr. 30. juni 2021 samt af resultatet af Koncernens aktiviteter og pengestrømme for det første halvår af 2021.

Det er endvidere vor opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende redegørelse for udviklingen i Koncernens aktiviteter og økonomiske forhold, periodens resultat og for Koncernens finansielle stilling som helhed og en retvisende beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som Koncernen står over for.

Søndersø, den 26. august 2021

Direktion og øvrig koncernledelse

Frank Gad
Adm. Direktør

Søren Ulstrup
Direktør

Lars Ravn Bering
Direktør

/ Tilde Kejlhof
CFO/Koncernøkonomichef

Bestyrelse

Hans W. Schur
Formand

Erik P. Holm
Næstformand

Hans-Henrik Eriksen

Bente Overgaard

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

^{}[]

RESULTATOPGØRELSE (sammendrag)

TDKK 2. kvartal 2021 (urev.) 2. kvartal 2020 (urev.) Akk. 2. kvartal 2021 (urev.) Akk. 2. kvartal 2020 (urev.) Fuldt år 2020 (rev.)
Omsætning 640.391 567.980 1.238.481 1.114.387 2.178.189
Produktionsomkostninger -438.656 -392.454 -843.051 -763.456 -1.481.395
Dækningsbidrag 201.735 175.526 395.430 350.931 696.794
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) 105.196 90.064 210.420 177.992 356.381
Af- og nedskrivninger -38.163 -35.049 -74.553 -69.149 -141.550
Resultat før finansielle poster (EBIT) 67.033 55.015 135.867 108.843 214.831
Resultat af finansielle poster -5.031 -4.044 -6.363 -7.669 -21.064
Resultat før skat (EBT) 62.002 50.971 129.504 101.174 193.767
Skat af periodens resultat -13.416 -10.940 -27.750 -21.869 -42.926
Periodens resultat 48.586 40.031 101.754 79.305 150.841
Fordeling af periodens resultat:
Moderselskabets aktionærer 48.453 40.081 101.455 79.446 150.806
Minoritetsaktionærer 133 -50 299 -141 35
Resultat pr. aktie, DKK pr. styk 8,29 7,07 12,85
Resultat pr. aktie, udvandet, DKK pr. styk 8,20 7,05 12,75

TOTALINDKOMSTOPGØRELSE

TDKK 2. kvartal 2021 (urev.) 2. kvartal 2020 (urev.) Akk. 2. kvartal 2021 (urev.) Akk. 2. kvartal 2020 (urev.) Fuldt år 2020 (rev.)
Periodens resultat 48.586 40.031 101.754 79.305 150.841
Poster der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen:
Valutakursreguleringer vedr. udenlandske virksomheder 5.341 1.310 10.583 -16.894 -33.894
Nettodagsværdiregulering af finansielle instrumenter indgået til sikring af fremtidige pengestrømme 19.971 19.962 5.382 -5.784 -20.116
Anden totalindkomst 25.312 21.272 15.965 -22.678 -54.010
Totalindkomst 73.898 61.303 117.719 56.627 96.831
Fordeling af periodens totalindkomst:
Moderselskabets aktionærer 73.755 61.312 117.426 56.779 96.772
Minoritetsaktionærer 143 -9 293 -152 59
Resultat pr. aktie, DKK pr. stk. 9,62 5,04 8,25
Resultat pr. aktie, udvandet, DKK pr. stk. 9,52 5,03 8,19

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

BALANCE (sammendrag)

TDKK 30.06. 30.06. 31.12.
2021 (urev.) 2020 (urev.) 2020 (rev.)
Immaterielle aktiver* 308.745 300.552 297.308
Materielle aktiver 1.062.632 967.032 1.030.325
Finansielle aktiver 2.392 1.897 1.067
Udskudte skatteaktiver 3.407 1.760 3.407
Langfristede aktiver i alt 1.377.176 1.271.241 1.332.107
Varebeholdninger 531.338 512.171 500.282
Tilgodehavender* 397.262 321.381 309.794
Likvide beholdninger 90.075 103.167 122.692
Kortfristede aktiver i alt 1.018.675 936.719 932.768
Samlede aktiver 2.395.851 2.207.960 2.264.875
Egenkapital inkl. minoriteter 1.062.025 966.027 1.007.379
Langfristede forpligtelser 531.319 571.199 580.464
Kortfristede forpligtelser* 802.507 670.734 677.032
Samlede passiver 2.395.851 2.207.960 2.264.875
  • Der henvises til note 3 og 4 på side 17, udvikling i goodwill og dagsværdi af afledte finansielle instrumenter.

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

11 / 18

PENGESTRØMSOPGØRELSE

TDKK 2. kvartal 2021 (urev.) 2. kvartal 2020 (urev.) Akk. 2. kvartal 2021 (urev.) Akk. 2. kvartal 2020 (urev.) Fuldt år 2020 (rev.)
Resultat før finansielle poster (EBIT) 67.033 55.015 135.867 108.843 214.831
Af- og nedskrivninger 38.163 35.049 74.553 69.149 141.550
Aktiebaseret vederlæggelse 585 170 747 356 683
Kursreguleringer mv. 6.768 -5.252 13.097 -13.132 4.530
Ændring i arbejdskapital -23.680 23.017 -54.281 31.778 25.433
Betalte renteomkostninger, netto -5.519 -3.534 -10.843 -8.950 -29.925
Modtaget/betalt skat -13.793 -160 -23.272 -4.130 -36.667
Pengestrøm fra driftsaktivitet 69.557 104.305 135.868 183.914 320.435
Køb af dattervirksomhed og associerede virksomheder -400 -44.792 -3.461 -44.792 -44.792
Køb af immaterielle aktiver, netto -4.647 -1.766 -8.778 -4.797 -15.222
Køb af materielle aktiver, netto -46.169 -31.221 -85.433 -51.936 -143.378
Pengestrøm fra investeringsaktivitet -51.216 -77.779 -97.672 -101.525 -203.392
Udbytte til minoritetsaktionærer 0 0 0 0 0
Udbetalt udbytte -61.310 0 -61.310 0 0
Ændring, Depositum -113 16 -925 -745 85
Køb af egne aktier -29.234 -2.314 -61.923 -26.523 -45.602
Salg af egne aktier 59.413 10.304 59.413 10.304 30.467
Kapitaludvidelse 0 214.861 0 214.861 214.538
Salg af warrants 0 0 0 0 0
Optagelse af langfristede lån 0 72.363 0 72.363 72.401
Afdrag på langfristede forpligtelser -50.003 -90.100 -84.298 -127.698 -189.340
Ændring i kortfristet bankgæld 9.668 -202.969 78.229 -170.490 -125.606
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet -71.579 2.161 -70.814 -27.928 -43.057
Ændring i likvider -53.238 28.687 -32.618 54.461 73.986
Likvider primo 143.312 74.480 122.692 48.706 48.706
Likvider ultimo 90.074 103.167 90.074 103.167 122.692

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

EGENKAPITALEN har siden 1. januar udviklet sig således:

TDKK Egenkapital til-hørende moderselskabets aktionærer Egenkapital til-hørende minoritets-interesser Egenkapital inkl. minoriteter
2021 (urev.) 2020 (urev.) 2021 (urev.) 2020 (urev.) 2021 (urev.) 2020 (urev.)
Saldo 01.01. 1.004.905 707.987 2.474 2.415 1.007.379 710.402
Periodens resultat 101.455 79.446 299 -141 101.754 79.305
Anden totalindkomst:
Valutakursreguleringer, udenlandske selskaber 10.589 -16.883 -6 -11 10.583 -16.894
Værdiregulering af afledte finansielle instrumenter 5.382 -5.784 0 0 5.382 -5.784
Anden totalindkomst i alt 15.971 -22.667 -6 -11 15.965 -22.678
Totalindkomst for perioden 117.426 56.779 293 -152 117.719 56.627
Aktiebaseret vederlæggelse 747 356 0 0 747 356
Salg af warrants 0 0 0 0 0 0
Køb af egne aktier -61.923 -26.523 0 0 -61.923 -26.523
Salg af egne aktier 59.413 10.304 0 0 59.413 10.304
Udbetalt udbytte -61.310 0 0 0 -61.310 0
Kapitaludvidelse 0 214.861 0 0 0 214.861
Tilgang ved køb af virksomhed 0 0 0 0 0 0
Andre reguleringer 0 0 0 0 0 0
Transaktioner med ejere -63.073 198.998 0 0 -63.073 198.998
Saldo 30.06. 1.059.258 963.764 2.767 2.263 1.062.025 966.027

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

^{}[]

Konzernen har den 18. februar 2021 overtaget alle aktierne i det finske selskab Jollmax Coating Oy, som er specialister i wet painting, powder coating, printing og water printing samt andre former for dekorationer i plast og andre materialer.

Dagsværdien af aktiver og forpligtelser pr. overtagelsestidspunktet er foreløbigt fordelt således:

TDKK
Kundekartotek 2.752
Immaterielle aktiver 82
Materielle aktiver 1.354
Varebeholdninger 902
Ordrebeholdning 134
Tilgodehavender fra salg 1.922
Andre tilgodehavender 64
Likvider 2.170
Udskudt skat -577
Finansielle forpligtelser -879
Leverandørgæld -937
Anden gæld -2.207
Overtagne nettoaktiver 4.780
Goodwill 5.545
Samlet købsvederlag 10.325
Kontant købsvederlag 5.232
Gældsbreve 2.679
Betinget købsvederlag 2.414
Samlet købsvederlag 10.325

EBITDA udgjorde ca. DKK 2,2 mio. i seneste regnskabsår i den overtagne virksomhed før overtagelsen.

Købsvederlaget udgør op til TDKK 10.325, hvoraf TDKK 5.232 er betalt kontant.

Der er udstedt gældsbreve på nominelt TDKK 2.744, som forfalder i perioden 2022-2024. Det diskonterede beløb udgør TDKK 2.679.

Herudover er der et betinget købsvederlag på nominelt TDKK 2.488. Det diskonterede beløb udgør TDKK 2.414. Det betingede købsvederlag indregnes til dagsværdien på overtagelsestidspunktet og med det maksimale beløb, der kan komme til udbetaling, idet det forventes, at betingelserne for den fremtidige indtjening opfyldes.

Købsomkostninger udgør DKK 0,3 mio., som er omkostningsført i 2021.

Efter indregning af identificerbare aktiver, forpligtelser og eventualforpligtelser til dagsværdi er goodwill i forbindelse med overtagelsen opgjort til TDKK 5.545. Goodwill repræsenterer den forventede værdi af synergier og knowhow ved sammenlægningen med SP Group. Goodwill er ikke skattemæssigt afskrivningsberettiget.

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

^{}[]

Koncernen har den 14. juli 2021 overtaget alle aktierne i Neptun Plast A/S og Atlantic Floats Denmark A/S. Neptun Plast A/S er en avanceret sprøjtestøbevirksomhed, og Atlantic Floats Denmark A/S udvikler og sælger trawl floats.

Dagsværdien af aktiver og forpligtelser pr. overtagelsestidspunktet er foreløbigt fordelt således:

TDKK
Kundekartotek 7.500
Materielle aktiver 7.763
Finansielle aktiver 100
Varebeholdninger 2.137
Ordrebeholdning 132
Tilgodehavender fra salg 4.652
Andre tilgodehavender 659
Likvider 3.487
Udskudt skat -2.543
Finansielle forpligtelser -1.403
Leverandørgæld -3.295
Anden gæld -2.624
Overtagne nettoaktiver 16.565
Goodwill 15.584
Samlet købsvederlag 32.149
Kontant købsvederlag 17.263
Gældsbreve 7.123
Betinget købsvederlag 7.763
Samlet købsvederlag 32.149

EBITDA udgjorde ca. DKK 3,8 mio. i seneste regnskabsår i den overtagne virksomhed. Efter hensyntagen til normaliseringer lå EBITDA i niveauet DKK 5,4 mio.

Købsvederlaget udgør op til TDKK 32.149, hvoraf TDKK 17.263 er betalt kontant.

Der er udstedt gældsbreve på nominelt TDKK 7.398, som forfalder i perioden 2023-2024. Det diskonterede beløb udgør TDKK 7.123.

Herudover er der et betinget købsvederlag på nominelt TDKK 8.000. Det diskonterede beløb udgør TDKK 7.763. Det betingede købsvederlag indregnes til dagsværdien på overtagelsestidspunktet og med det maksimale beløb, der kan komme til udbetaling, idet det forventes, at betingelserne for den fremtidige indtjening opfyldes.

Købsomkostninger udgør DKK 0,3 mio., som omkostningsføres i 2021.

Efter indregning af identificerbare aktiver, forpligtelser og eventualforpligtelser til dagsværdi er goodwill i forbindelse med overtagelsen opgjort til TDKK 15.584. Goodwill repræsenterer den forventede værdi af synergier og knowhow ved sammenlægningen med SP Group. Goodwill er ikke skattemæssigt afskrivningsberettiget.

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

^{}[]

Warrantordning for selskabets direktion og ledende medarbejdere

Bestyrelsen besluttede den 25. marts 2021 at etablere en incitamentsordning for selskabets direktion og 41 ledende medarbejdere. Ordningen er baseret på warrants, der udstedes ved bestyrelsens udnyttelse af bemyndigelsen i vedtægternes pkt. 5 stk. 5, der blev givet på generalforsamlingen i 2019, hvor programmet blev forelagt. Der udstedes i alt 108.750 stk., hvoraf direktionen tildeles 22.500 stk., og de resterende tildeles de ledende medarbejdere.

Tildelingen er begrundet i et ønske om at knytte de ledende medarbejdere tættere til koncernen.

Udnyttelseskursen er fastsat til DKK 400,00 pr. nom. DKK 2 aktier med tillæg af 7,5 % p.a. regnet fra den 1. april 2021, og indtil udnyttelse faktisk sker. Udnyttelseskursen er fastsat ud fra markedsforholdene den 25. marts 2021.

De udstedte warrants kan benyttes til køb af aktier i selskabet i perioden 1. april 2024 og indtil 31. marts 2027, dog således at udnyttelse kun kan ske i de første 2 uger af de perioder, hvor ledelsen i henhold til selskabets interne regler kan handle med selskabets aktier.

De udstedte warrants anslås at få en værdi på DKK 58,44 pr. warrant med en samlet markedsværdi på ca. DKK 6.355.311,00. Markedsværdien af de udstedte warrants er beregnet ud fra Black-Scholes-modellen med anvendelse af en volatilitet på 39,6 % beregnet ud fra selskabets aktiekurser de seneste 36 måneder, et renteniveau på 0,00 %, en aktiekurs på DKK 361,00 (lukkekursen den 25. marts 2021) og under forudsætning af, at de tildelte warrants udnyttes i april 2024. Der tages højde for eventuelle udbytte betalinger i perioden.

Der er indløst 253.425 stk. warranter i april og juni 2021.

Der eksisterer herefter programmer på 6.535 warrants (2016 programmet), der kan udnyttes fra 2019, 23.200 warrants (2017 programmet), der kan udnyttes fra 2020, 115.295 warrants (2018 programmet), der kan udnyttes fra 2021, 240.000 warrants (2019 programmet), der kan udnyttes fra 2022, og 107.500 warrants (2021 programmet), der kan udnyttes fra 2024.

Fratræder deltagerne fra det selskab i koncernen, hvor vedkommende er ansat, reduceres antallet af warrants forholdsmæssigt således, at der tages højde for, at deltageren kun har haft tilknytning til koncernen i den del af ordningens løbetid. Dette gælder dog ikke, hvis deltagerne har købt og betalt warranterne.

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

^{}[]

Note 1. Anvendt regnskabspraksis

Delårsrapporten for det første halvår af 2021 aflægges i overensstemmelse med IAS 34 'Præsentation af delårsregnskaber' som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber. Anvendt regnskabspraksis er bortset fra nedenstående uændret i forhold til koncernregnskabet og årsregnskabet for 2020, hvor den fulde beskrivelse af anvendt regnskabspraksis fremgår i note 1.

Ændring af anvendt regnskabspraksis

SP Group A/S har med virkning fra 1. januar 2021 implementeret følgende nye eller ændrede standarder og fortolkningsbidrag:

  • Amendments to IFRS 9, IAS 39 and IFRS 7 om IBOR-reformen, fase 2

SP Group A/S har implementeret de standarder og fortolkningsbidrag, der træder i kraft i EU for 2021. Ingen af disse har påvirket indregning og måling i 2021 eller forventes at påvirke SP Group A/S.

Note 2. Regnskabsmæssige skøn og vurderinger

Ved udarbejdelsen af delårsregnskabet har ledelsen foretaget regnskabsmæssige skøn og estimater, som påvirker anvendelsen af regnskabspraksis og indregnede aktiver, forpligtelser, indtægter og omkostninger. Faktiske resultater kan afvige fra disse skøn.

De væsentligste skøn, som ledelsen foretager ved anvendelsen af anvendt regnskabspraksis og den væsentligste skønsmæssige usikkerhed forbundet hermed, er de samme ved udarbejdelsen af delårsrapporten som ved udarbejdelsen af koncernregnskabet og årsregnskabet for 2020. Der henvises til omtale af dette i note 2 i koncernregnskabet og årsregnskabet for 2020.

Nedskrivningstest

Pr. 30. juni 2021 har ledelsen vurderet, at der ikke er indikation for værdiforringelse af immaterielle aktiver, herunder goodwill.

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

Note 3. Immaterielle aktiver Goodwill

TDKK 30.06.2021 (urev.) 30.06.2020 (urev.) 31.12.2020 (rev.)
Kostpris 1. januar 220.050 200.853 200.853
Kursregulering 503 -87 -1.361
Tilgang ved køb af virksomhed 5.545 23.639 20.558
Kostpris 30. juni 226.098 224.405 220.050
Af- og nedskrivninger 1. januar 1.861 1.861 1.861
Nedskrivninger 0 0 0
Kursregulering 0 0 0
Kostpris 30. juni 1.861 1.861 1.861
Regnskabsmæssig værdi 30. juni 224.237 222.544 218.189

Note 4. Dagsværdi måling af finansielle instrumenter

Nedenfor er oplistet de for koncernen relevante oplysningskrav i relation til koncernens valutaterminskontrakter.

Afledte finansielle instrumenter måles i henhold til en anerkendt værdiansættelsesmetode, hvor alle væsentlige data er baseret på observerbare markedsdata, dvs. niveau 2.

TDKK 30.06.2021 (urev.) 30.06.2020 (urev.) 31.12.2020 (rev.)
Finansielle aktiver Dags-værdi Regn-skabs-mæssig værdi Dags-værdi
Afledte finansielle instrumenter til sikring af fremtidige pengestrømme 9.569 9.569 21.254
Finansielle forpligtelser
Afledte finansielle instrumenter til sikring af fremtidige pengestrømme 0 0 0

Med henblick på at afdække valutarisikoen på fremtidige varesalg i EUR fra de polske virksomheder er der i overensstemmelse med koncernens valutapolitik, som er godkendt af bestyrelsen, indgået afledte finansielle kontrakter, som afdækker en andel af valutarisikoen på disse salg i en periode på op til 4 år.

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk


Delårsrapport for 2. kvartal 2021

^{}[]

Fremadrettede udsagn

Denne rapport indeholder fremadrettede udsagn, som afspejler ledelsens nuværende opfattelse af fremtidige begivenheder og økonomiske resultat. Udsagnene om 2021 og årene fremover er i sagens natur forbundet med usikkerhed, og SP Groups faktiske resultater kan derfor afvige fra forventningerne. Forhold, som kan medføre, at de opnåede resultater afviger fra forventningerne, er blandt andre, men ikke udelukkende, ændringer i Koncernens aktiviteter, råvarepriser, valutakurser, pandemier og konjunkturer. Denne delårsrapport er ikke en opfordring til at købe eller sælge aktier i SP Group A/S.

Om SP Group

SP Group producerer formstøbte emner i plast og komposit samt udfører overfladebelægning på plast- og metalemner.

SP Group er en førende leverandør af plastforarbejdede emner til industrien og har et stigende salg og en voksende produktion fra egne fabrikker i Danmark, Kina, USA, Letland, Slovakiet, Sverige, Finland og Polen. SP Group har desuden salgs- og serviceselskaber i Sverige, Norge, Holland, og Canada. SP Group er noteret på NASDAQ Copenhagen A/S og havde ultimo juni 2021 ca. 2.430 medarbejdere og ca. 2.850 navnenoterede aktionærer.

Dan-Hill-Plast udvikler, sælger og producerer egne produkter som fendere til skibe og både i brandet Dan-Fender, der sælges globalt

img-1.jpeg

SP Group A/S, Snavevej 6-10, 5471 Søndersø, Danmark, www.sp-group.dk