AI assistant
Solvay SA — Interim / Quarterly Report 2016
Feb 24, 2017
4005_er_2017-02-24_936d31a0-7829-4c31-bf7f-7a6eaab6b659.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
FINANCIEEL VERSLAG VIERDE KWARTAAL & JAAR 2016
Toelichting vooraf
Na de aankondiging eind 2016 van de geplande vervreemding van Acetow en Vinythai, werden deze bedrijfsactiviteiten ondergebracht in beëindigde bedrijfsactiviteiten en activa aangehouden voor verkoop. De 2015 winst- en verliescijfers werden herwerkt om de vergelijking te vergemakkelijken. Deze cijfers werden op 17 januari 2017 gepubliceerd.
De resultaten van het voormalige Cytec worden sinds 1 januari 2016 geconsolideerd in de winst- en verliesrekening en het kasstroomoverzicht van de Groep. Vergelijkbare informatie voor het vierde kwartaal en het jaar 2015 wordt voorgesteld op niet-geauditeerde pro forma basis alsof de overname van Cytec op 1 januari 2015 had plaatsgevonden.
Naast de financiële informatie op IFRS-basis stelt Solvay ook onderliggende prestatie-indicatoren op de winst- en verliesrekening voor om een consistentere en beter vergelijkbare indicatie te geven van de financiële prestaties van de Groep. De onderliggende prestatie-indicatoren corrigeren de IFRS-cijfers voor de niet-contante impact van de boekhoudkundige toerekening van de overnameprijs (PPA) van acquisities, voor de coupons van eeuwigdurende hybride obligaties, die onder IFRS ondergebracht worden als eigen vermogen maar beschouwd worden als schulden op onderliggende basis, en voor andere elementen die de analyse van de onderliggende prestaties van de Groep zouden vertekenen.
24/02/2017 Fourth quarter & full year 2016 financial report 1/32
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE
24/02/2017 07:00 CET
HOOGTEPUNTEN
EBITDA-stijging van 16% in het vierde kwartaal met groei in alle segmenten
Soliede resultaten voor het jaar met EBITDA-stijging van 7,5%, recordmarge van 21% en vrije kasstroom van € 876 miljoen
Dividend[1] voor het jaar verhoogd met 4,5% tot € 3,45 bruto per aandeel
Resultaten vierde kwartaal 2016 [2]
- De netto-omzet steeg 1,6% tot € 2,8 miljard, voornamelijk dankzij de positieve bijdrage van de volumes die 3,9% groeiden, terwijl de verkoopprijzen -2,2% daalden en de omzet drukten.
- De onderliggende EBITDA groeide 16% tot € 527 mln. De volumes stegen in alle segmenten en droegen 9,1% bij, geholpen door minder uitgesproken seizoenseffecten. Het prijszettingsvermogen droeg 9,7% bij dankzij operationele uitmuntendheidsinitiatieven. De EBITDA-marge steeg 2,4 procentpunten tot 19% ten opzichte van hetzelfde kwartaal een jaar geleden.
- Advanced Materials kwam uit op € 259 mln, 6,1% meer dan vorig jaar, dankzij de goede volumegroei in de markten voor auto's, industrie, consumentengoederen en gezondheidszorg. Dit compenseerde ruimschoots voor de lagere volumes bij smart devices en in de luchtvaartindustrie.
- Advanced Formulations leverde € 124 mln, een stijging van 5,6% tegenover vorig jaar, dankzij een herneming van de groei. De goede resultaten in de landbouwsector compenseerden voor de terugval in de olie- en gasmarkten, die van kwartaal op kwartaal wel verbeterden met de toename van het aantal actieve boorputten.
- Performance Chemicals behaalde € 168 mln, een stijging van 17% tegenover vorig jaar, door de sterke volumegroei, de lagere energiekosten en uitmuntendheidsinitiatieven in het hele segment.
- Functional Polymers kwam uit op € 51 mln, een groei van 131% tegenover vorig jaar, voornamelijk dankzij de goede resultaten in polyamide.
- Corporate & Business Services behaalde € -75 mln, ongewijzigd ten opzichte van het vierde kwartaal van 2015.
- De winst toegerekend aan het Solvay aandeel bedroeg € 245 mln tegenover € 112 mln in 2015 op IFRS basis. De onderliggende winst toegerekend aan het Solvay aandeel kwam uit op € 183 mln tegenover € 136 mln in 2015, dankzij het hogere bedrijfsresultaat. De hogere netto financieringskosten compenseerden voor lagere belastingen op het resultaat.
- De vrije kasstroom kwam uit op € 412 mln, stabiel tegenover het vierde kwartaal van 2015.
- De nettoschuld op IFRS-basis bedroeg € 4,4 miljard. De onderliggende nettoschuld [3] steeg licht tot € 6,6 miljard, van € 6,5 miljard eind september.
[1] Voorgesteld dividend, afhankelijk van de goedkeuring door de aandeelhouders.
[2] De onderliggende en IFRS-gegevens in de hoogtepunten worden vergeleken met de pro forma cijfers van dezelfde periode in 2015, alsof de overname van Cytec had plaatsgevonden op 1 januari 2015.
[3] De onderliggende nettoschuld bevat de eeuwigdurende hybride obligaties, die onder IFRS als eigen vermogen opgenomen worden.
Resultaten van het jaar 2016 [1]
- De netto-omzet beliep € 10,9 miljard, een daling van -4,7%, doordat de lagere grondstofprijzen de verkoopprijzen met -2,3% drukten en wisselkoersschommelingen voor -1,5% op de omzet wogen. De volumes bleven onveranderd.
- De onderliggende EBITDA groeide 7,5% tot € 2 284 miljoen, vooral dankzij het prijszettingsvermogen van 5,9% en de lagere vaste kosten die 2,9% bijdroegen. Operationele uitmuntendheidsprogramma's brachten meer dan € 200 miljoen in, terwijl de afronding van de integratie van Cytec, sneller dan gepland, synergieën van € 70 miljoen opleverde. De veranderingen in volumes en mix hadden nauwelijks gevolgen. De wisselkoerseffecten waren negatief met -1,9%. De EBITDA-marge bereikte een record van 21%, een beduidende groei ten opzichte van 19% in 2015.
- De winst toegerekend aan het Solvay aandeel bedroeg € 621 miljoen vergeleken met € 406 miljoen in 2015 op IFRS basis. Op onderliggende basis groeide deze winst tot € 846 miljoen van € 768 miljoen in 2015.
- De vrije kasstroom beliep € 876 miljoen, of € 384 miljoen meer dan vorig jaar. De hogere kasstroom uit voortgezette bedrijfsactiviteiten steeg € 342 miljoen tot € 736 mln, dankzij de hogere EBITDA, lagere kapitaalinvesteringen en een efficiënt beheer van het werkkapitaal.
- De CFROI bereikte 6,3%, een toename van 0,2 procentpunten tegenover 6,1% pro forma in 2015 op nietherwerkte basis.
- Het voorgestelde dividend voor het jaar 2016 bedraagt bruto € 3,45 per aandeel, een stijging van 4,5%, waarvan de balans uit te betalen is op 16 mei 2017.
2017 vooruitzichten[2]
Solvay blijft goed op koers om zijn doelstellingen op middellange termijn te halen. In 2017 verwacht Solvay een mid-single digit groei van de onderliggende EBITDA, vooral gedreven door Advanced Materials en Advanced Formulations, en een vrije kasstroom van meer dan € 800 miljoen uit voortgezette bedrijfsactiviteiten.
Citaat van de CEO, Jean-Pierre Clamadieu
"Solvay heeft een solide EBITDA-groei in 2016 neergezet dankzij de transformatie van onze bedrijfsportefeuille en klantenprofiel. Ons voortdurend streven naar operationele uitmuntendheid, de snelle resultaten die behaald zijn met overnamesynergieën en het aangehouden prijszettingsvermogen hebben sterk bijgedragen aan onze prestaties. De verbetering van de portefeuille vertaalt zich bovendien in een aanzienlijke verlaging van onze uitstoot van broeikasgassen. Deze factoren samen versterken onze duurzame waardecreatie zowel voor onze klanten als voor onze aandeelhouders."
[1] De onderliggende en IFRS-gegevens in de hoogtepunten worden vergeleken met de pro forma cijfers van dezelfde periode in 2015, alsof de overname van Cytec had plaatsgevonden op 1 januari 2015.
[2] Meer gedetailleerde vooruitzichten kunnen op pagina 8 van dit rapport teruggevonden worden.
OVERZICHT ONDERLIGGEND RESULTAAT VAN HET VIERDE KWARTAAL 2016 [1]
| Kw4 Kerncijfers | IFRS | Onderliggend | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| (in € mln) | Kw4 2016 | Kw4 2015 pro forma |
% joj | Kw4 2016 | Kw4 2015 pro forma |
% joj |
| Netto-omzet | 2 767 | 2 722 | +1,6% | 2 767 | 2 722 | +1,6% |
| EBITDA | 526 | 451 | +16% | 527 | 453 | +16% |
| EBITDA-marge | 19% | 17% | +2,4pp | |||
| EBIT | 238 | 167 | +43% | 324 | 256 | +27% |
| Netto financieringskosten | -81 | -75 | -8,4% | -110 | -97 | -13% |
| Belastingen op winst | 142 | 94 | +52% | -54 | -48 | -13% |
| Winst van de periode uit beëindigde bedrijfsactiviteiten |
-29 | -73 | +60% | 44 | 36 | +23% |
| Winst van de periode toegerekend aan minderheidsbelangen (-) |
-25 | - | n.m. | -21 | -11 | n.m. |
| Winst van de periode toegerekend aan Solvay aandeel | 245 | 112 | n.m. | 183 | 136 | +35% |
| Gewone winst per aandeel (in €) | 2,37 | 1,08 | n.m. | 1,77 | 1,31 | +36% |
| Kapitaalinvesteringen | -302 | -341 | +11% | -302 | -341 | +11% |
| Kapitaalinvesteringen uit voortgezette bedrijfsactiviteiten |
-287 | -324 | +11% | -287 | -324 | +11% |
| Vrije kasstroom | 412 | 413 | -0,2% | 412 | 413 | -0,2% |
| Vrije kasstroom uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 362 | 364 | -0,7% | 362 | 364 | -0,7% |
| Nettoschuld [2] | -4 356 | -6 556 |
Kw4 joj netto-omzetevolutie (in € m) Kw4 joj onderliggende EBITDA evolutie (in € m)
Kw4 2016 onderliggende nettoschuldevolutie [2] (in € m)
September 2016
December 2016
[1] Een volledige aansluiting van IFRS en de onderliggende informatie van de winst- en verliesrekening staan op pagina 17 van dit verslag.
[2] De onderliggende nettoschuld bevat de eeuwigdurende hybride obligaties, die onder IFRS als eigen vermogen geboekt worden.
De netto-omzet steeg 1,6% tot € 2 767 mln, voornamelijk dankzij hogere volumes, deels gedrukt door lagere verkoopprijzen. De impact van wisselkoersschommelingen op conversie en van perimeterwijzigingen hadden geen betekenis.
- De volumes stegen 3,9% dankzij bijdragen van alle segmenten, omdat specifieke negatieve marktendenzen begon af te nemen en de typische seizoenseffecten minder uitgesproken waren dan in het vierde kwartaal van 2015. Bij Advanced Materials compenseerden hogere volumes van hoogperformante polymeren voor toepassingen in de auto-industrie, industrie, consumentengoederen en medische apparatuur ruimschoots voor de achteruitgang bij smart devices en in de vliegtuigbouw vergeleken met vorig jaar. Bij Advanced Formulations hervatte de groei door de verbeterde omzet in de landbouwsector en olie- en gasmarkten vergeleken met het voorgaande kwartaal, ook al bleef de groei achter vergeleken met vorig jaar. Bij Performance Chemicals steeg de omzet voornamelijk dankzij in bicarbonaat. Bij Functional Polymers zorgden de gunstige marktomstandigheden voor een aanhoudende omzetgroei zowel bij polyamide 6.6 tussenproducten en speciale materialen.
- De prijzen daalden gemiddeld -2,2%, voornamelijk doordat de lagere grondstofprijzen aan klanten werden doorgerekend. De prijsdruk in de olie- en gasmarkt speelde ook mee.
De onderliggende EBITDA groeide 16% tot € 527 mln. De volumes stegen in alle segmenten. Het prijszettingsvermogen droeg verder bij dankzij de resultaten van uitmuntendheidsprogramma's. Wisselkoersschommelingen hadden een licht negatieve impact op conversie. De vaste kosten waren nagenoeg stabiel en perimetereffecten hadden geen invloed van betekenis.
- De hogere volumes droegen 9,1% bij aan de EBITDA, gesteund door groei in alle segmenten.
- Dankzij het aanhoudende prijszettingsvermogen stegen de nettoprijzen 9,7% van jaar op jaar. De lager verkoopprijzen werden ruimschoots goedgemaakt door de lagere grondstoffenkosten en de uitmuntendheidsprogramma's, vooral bij Performance Chemicals en Functional Polymers.
- De vaste kosten waren grotendeels stabiel. Cytec-synergieën en uitmuntendheidsinitatieven compenseerden de inflatie en de kosten van de toegenomen productiecapaciteit.
- De netto-impact van wisselkoersen op conversie bedroeg -1,1% en hangt samen met de forse waardevermindering van de Venezolaanse bolivar, die slechts gedeeltelijk werd gecompenseerd door de sterkere Amerikaanse dollar.
De onderliggende EBITDA-marge steeg tot 19% in het kwartaal, een stijging van 2,4 procentpunten tegenover een jaar geleden, dankzij de hogere volumes en de lagere kosten.
De onderliggende EBIT beliep € 324 mln, een stijging van 27%, na aftrek van de afschrijvings- en bijzondere waardeverminderingskosten van € -203 mln die iets hoger waren dan die in 2015 van € -197 mln.
De onderliggende netto financieringskosten [1] stegen tot € 110 mln, tegenover € -97 mln in hetzelfde kwartaal vorig jaar, voornamelijk door de hogere niet-contante discontokosten voor pensioenen en leefmilieuvoorzieningen. Deze kwamen uit op € -27 mln, vergeleken met € -17 mln in 2015. De discontokosten waren toen lager door eenmalige winst op personeelsvoordelen na pensionering.
De onderliggende belastingen op resultaat bedroegen € -54 mln. De lichte stijging kwam overeen met de hogere winst.
De beëindigde bedrijfsactiviteiten omvatten de Latijns-Amerikaanse pvc-activiteit Indupa, die eind december 2016 werd verkocht, en de onlangs afgesplitste acetaat-cellulose activiteit Acetow en de pvc-activiteit Vinythai. Deze droegen €44 mln bij tegenover € 36 mln vorig jaar, een stijging van 23% dankzij de resultaten van Vinythai.
De winst toegerekend aan het Solvay aandeel steeg 35% tot € 183 mln door de hogere EBITDA. De winst toegerekend aan minderheidsbelangen steeg tot € 21 mln, dankzij de bijdrage van Vinythai. De onderliggende winst per aandeel steeg daarmee 36% tot € 1,77 per aandeel.
De vrije kasstroom van voortgezette activiteiten beliep € 362 mln, in lijn met de € 364 mln van vorig jaar. De sterke stijging van de EBITDA en de lagere kapitaalinvesteringen werden geneutraliseerd dood de lagere instroom uit werkkapitaal.
- De kapitaalinvesteringen uit voortgezette activiteiten waren € 36 mln lager dan in 2015 en beliepen € -287 mln. Dit sluit aan bij de geplande vermindering van de investeringsintensiteit. De kasconversieratio steeg hierdoor van 29% tot 46%.
- De instroom van werkkapitaal in het vierde kwartaal was € 197 mln, minder dan in 2015 door het striktere werkkapitaalbeheer doorheen het afgelopen jaar. De netto verhouding tussen werkkapitaal en omzet daalde tot 11.9% aan het eind van het jaar, wat 0.6 procentpunten lager in dan de 12.5% op het einde van 2015 op niet-herwerkte basis.
Inclusief de bijdrage van € 50 mln uit beëindigde bedrijfsactiviteiten, was de totale vrije kasstroom € 412 mln, op hetzelfde niveau als vorig jaar.
De onderliggende nettoschuld steeg licht tot € -6 556 mln. De vrije kasstroom oversteeg de financiële uitgaven en dividenduitkeringen aan minderheidsaandeelhouders, evenals de netto uitstroom van € -175 mln voor overnames en afsplitsingen, die voornamelijk verband houden met de afsluiting van de verkoop van Indupa. Andere mutaties in de nettoschuld voor € -179 mln hielden vooral het niet-contante wisselkoerseffect schuld en financiële instrumenten in Amerikaanse dollar, na de stijging van deze in dit kwartaal. De nettoschuld op IFRS-basis bedroeg € -4 356 mln aan het eind van het kwartaal, exclusief € -2 200 mln voor hybride eeuwigdurende obligaties die onder IFRS worden opgenomen als eigen vermogen.
[1] De onderliggende netto financiële uitgaven omvatten de coupons op eeuwigdurende hybride obligaties, die onder IFRS worden opgenomen als dividenden en daarom zijn uitgesloten van de winst- en verliesrekening, evenals de financiële uitgaven en gerealiseerde wisselkoersverliezen van de RusVinyl joint-venture, die onder IFRS worden opgenomen in het resultaat van joint-ventures & geassocieerde deelnemingen en daarom zijn opgenomen in de EBITDA op IFRS basis.
OVERZICHT ONDERLIGGEND RESULTAAT VAN HET JAAR 2016 [1]
| Kerncijfers voor het jaar | IFRS | Onderliggend | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2015 | |||||
| (in € mln) | 2016 | pro forma | % joj | 2016 | pro forma | % joj |
| Netto-omzet | 10 884 | 11 415 | -4,7% | 10 884 | 11 415 | -4,7% |
| EBITDA | 2 131 | 1 857 | +15% | 2 284 | 2 125 | +7,5% |
| EBITDA-marge | 21% | 19% | +2,4pp | |||
| EBIT | 962 | 754 | +28% | 1 534 | 1 398 | +9,7% |
| Netto financieringskosten | -339 | -320 | -5,7% | -469 | -441 | -6,4% |
| Belastingen op winst | 56 | -35 | n.m. | -291 | -300 | +3,2% |
| Belastingvoet | 28% | 32% | -4,8pp | |||
| Winst van de periode uit beëindigde bedrijfsactiviteiten |
-6 | 50 | n.m. | 133 | 175 | -24% |
| Winst van de periode toegerekend aan minderheidsbelangen (-) |
-53 | -48 | +11% | -61 | -65 | -6,6% |
| Winst van de periode toegerekend aan Solvay aandeel | 621 | 400 | +55% | 846 | 768 | +10% |
| Gewone winst per aandeel (in €) | 6,01 | 3,86 | +56% | 8,19 | 7,40 | +11% |
| Kapitaalinvesteringen | -981 | -1 160 | +15% | -981 | -1 160 | +15% |
| Kapitaalinvesteringen uit voortgezette bedrijfsactiviteiten |
-929 | -1 057 | +12% | -929 | -1 057 | +12% |
| Vrije kasstroom | 876 | 492 | +78% | 876 | 492 | +78% |
| Vrije kasstroom uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 736 | 394 | +87% | 736 | 394 | +87% |
| Nettoschuld [2] | -4 356 | -4 379 | - | -6 556 | -6 579 | - |
| CFROI [3] | 6,1% | 5,9% | +0,3pp | |||
| Onderzoek & innovatie | -350 | -361 | +3,0% | |||
| Onderzoek- & innovatie-intensiteit | 3,2% | 3,2% |
Jaar joj netto-omzetevolutie (in € m) Jaar joj onderliggende EBITDA-evolutie (in € m)
Jaar 2016 onderliggende nettoschuldevolutie [2] (in € m)
| Vrije kasstroom € 876 m | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| -6 579 | 2 284 | -335 | 140 | 70 | -300 | -386 | -237 | -6 556 | |||
| Eeuwig durende hybride obligaties -2 200 IFRS netto schuld |
Onder liggende EBITDA |
-929 Kapitaal investeringen |
-75 Wijziging in werkkapitaal: industriëel -18 niet-industrieel -57 |
-208 Belastingen |
Wijziging in voorzieningen & overige kasstromen uit bedrijfs activiteiten |
Vrije kasstroom uit beëindigde bedrijfs activiteiten |
Overnames & vervreemdingen |
Netto interest betalingen -216 Coupons van eeuwigdurende hybride… |
Dividenden: mindersheids belangen -49 Solvay -337 |
Overige wijziging in nettoschuld |
Eeuwig durende hybride obligaties -2 200 IFRS netto schuld |
| -4 379 | -4 356 |
December 2015
[1] Een volledige aansluiting van IFRS en de onderliggende informatie van de winst- en verliesrekening staan op pagina 17 van dit verslag.
[2] De onderliggende nettoschuld bevat de eeuwigdurende hybride obligaties, die onder IFRS als eigen vermogen geboekt worden.
[3] De pro forma CFROI voor het jaar 2015 is niet herwerkt voor de afsplitsing van Acetow en Vinythai.
December 2016
De netto-omzet daalde -4,7% tot € 10 884 mln. Hoewel de volumes over het algemeen stabiel bleven, daalden de verkoopprijzen, hadden de wisselkoersschommelingen een negatieve impact op conversie en wogen perimetereffecten drukten licht op de omzet.
- De volumes waren grotendeels stabiel, waarbij de groei bij Functional Polymers compenseerde voor de lagere omzet bij Advanced Formulations. Advanced Materials zette een goede groei neer in de markten voor consumentengoederen, medische apparatuur en de auto-industrie. Deze groei kon zo ruimschoots compenseren voor de lagere productiegraad voor passagiersvliegtuigen en de zwakkere vraag naar smart devices, inclusief de impact van voorraadaanpassingen in die markt. De olie- en gasmarkten begonnen aan een herstel in de tweede helft van het jaar, maar de activiteit bleef beduidend beneden het niveau van 2015, wat drukte op de resultaten van Advanced Formulations. Deze impact werd echter deels goedgemaakt door groei in andere markten, zoals landbouw en voeding. Bij Performance Chemicals waren de volumes stabiel. Functional Polymers zag hogere volumes dankzij een sterke vraag naar polyamide 6.6 tussenproducten en speciale materialen.
- De prijzen daalden gemiddeld -2,3%, vooral omdat lagere grondstofprijzen aan klanten werden doorgerekend en vanwege de prijsdruk in de olie- en gasmarkt en in Latijns Amerika.
- Wisselkoersschommelingen wogen licht op conversie van -1,5% als gevolg van de waardevermindering van de Chinese yuan en de Venezolaanse bolivar.
- Het perimetereffect van -0,9% hield verband met de verkoop van de koelmiddelen- en PCC-activiteiten in 2015.
De onderliggende EBITDA steeg 7.5% tot € 2 284 mln, vooral dankzij het prijszettingsvermogen en de lagere vaste kosten. Operationele uitmuntendheidsprogramma's droegen meer dan € 200 mln bij, naast hoger dan verwachte € 70 mln aan synergieën van de integratie van Cytec. Veranderingen in volumes en mix hadden nauwelijks invloed. Wisselkoersschommelingen en perimetereffecten hadden een licht negatief effect.
- De volumes waren grotendeels stabiel en hadden over het algemeen geen invloed op de EBITDA.
- Dankzij het aanhoudende prijszettingsvermogen stegen de nettoprijzen 5,9%. De lagere verkoopprijzen werden ruimschoots gecompenseerd door lagere grondstoffenkosten en de resultaten van uitmuntendheidsinitiatieven in alle segmenten, behalve bij Advanced Formulations waar de prijsdruk in de olieen gasmarkt te groot was. Het doorlopend afdekkingsbeleid van Solvay beschermde het prijszettingsvermogen tegen wisselkoersschommelingen op de korte termijn.
- De lagere vaste kosten droegen 2,9% bij aan de EBITDA dankzij operationele uitmuntendheidsprogramma's en synergieën, die inflatie en de kosten van grotere productiecapaciteit meer dan goedmaakten.
- De netto-impact van wisselkoersen op conversie was -1,1%, hoofdzakelijk door de waardevermindering van de Venezolaanse bolivar en de Chinese yuan.
- Het perimetereffect op de EBITDA bedroeg -0,4%.
De onderliggende EBITDA-marge bereikte 21%, een toename van 2,4 procentpunten tegenover 2015, en overschreed daarmee voor het eerst de drempel van 20%.
De onderliggende EBIT steeg 9,7% tot € 1 534 mln, na aftrek van de afschrijvings- en bijzondere waardeverminderingskosten van € -750 mln. Deze namen 3% toe tegenover € -727 mln door de hogere kapitaalinvesteringen in de afgelopen jaren.
De onderliggende netto financieringskosten[1] stegen tot € -469 mln van € -441 mln in 2015. De onderliggende netto financieringskosten stegen tot € -226 mln van € -210 mln. De lagere schuldenlast en cost-of-carrykosten konden de kosten voor valutaswaps en een hogere gemiddelde rente niet compenseren. De niet-contante discontokosten voor pensioenen en leefmilieuvoorzieningen bedroegen € -106 mln tegenover € -92 in 2015. Deze toename is te wijten aan positieve eenmalige effecten in 2015 van personeelsvoordelen na pensionering.
De onderliggende belastingen op resultaat bedroegen € -291 mln tegenover € -300 mln in 2015, als gevolg van een lager belastingtarief van 28% tegenover 32%, dankzij een verandering in de geografische mix van het resultaat vóór belastingen.
De beëindigde bedrijfsactiviteiten betreffen de Latijns-Amerikaanse pvc-activiteit Indupa, die eind december 2016 werd verkocht, de onlangs afgesplitste acetaat-cellulose activiteit Acetow en de pvc-activiteit Vinythai. Hun bijdrage was lager dan vorig jaar, omdat beëindigde activiteiten in 2015 nog steeds de bijdrage omvatte van de Europese pvc-activiteit, die medio 2015 werd opgenomen in de Inovyn joint-venture.
De winst toegerekend aan het Solvay aandeel, steeg 10% tot € 846 mln door de hogere EBITDA. De onderliggende winst per aandeel steeg met net zoveel tot € 8,19 per aandeel.
Het voorgestelde dividend voor het jaar bedraagt € 3,45 bruto per aandeel, een stijging van 4,5%. Behoudens goedkeuring door de aandeelhouders zal het saldo van € 2,13 bruto per aandeel op 16 mei 2017 worden uitbetaald. Dit is na aftrek van het interimdividend van € 1,32 dat is uitbetaald in januari.
De vrije kasstroom uit voortgezette activiteiten verdubbelde bijna tot € 736 mln van € 394 mln in 2015. Naast de € 159 mln hogere EBITDA droegen ook de lagere kapitaalinvesteringen en het strikte werkkapitaalbeheer hieraan bij.
- De kapitaalinvesteringen uit voortgezette activiteiten waren € 127 mln lager dan in 2015 en beliepen € -929 mln, in lijn met de geplande vermindering van de investeringsintensiteit. De kasconversieratio steeg hierdoor van 50% naar 59%.
- De uitstroom van werkkapitaal beliep € -75 mln. Het kwartaalgemiddelde van de ratio van netto werkkapitaal tot omzet kwam daarmee op 15,3% tegenover 13.4% in 2015 op niet-herwerkte basis, opgedreven door de uitstaande vordering op de Inovyn uitstapprijs in de eerste jaarhelft van 2016.
De totale vrije kasstroom was € 876 mln tegenover € 492 mln in 2015, inclusief € 140 mln van beëindigde bedrijfsactiviteiten.
De CFROI verbeterde tot 6,3% tegenover 6,1% pro forma in 2015 voor de niet voortgezette activiteiten Acetow en Vinythai. Dit weerspiegelt de verbeterende resultaten van Solvay, ondanks de impact van -0,2 procentpunten door deze desinvesteringen.
De onderliggende nettoschuld was met € -6 556mln stabiel vergeleken met eind 2015. De sterke vrije kasstroom kon de financiële uitgaven van € -300 mln, inclusief de €-84 mln coupons op eeuwigdurende hybride obligaties en een hogere dividenduitkering, waarvan € -337 mln aan aandeelhouders van Solvay, ruimschoots dekken. De netto instroom van kasmiddelen uit overnames en desinvesteringen hield voornamelijk verband met de verkoop van Solvay's belang in Inovyn en de netto uitstroom van kasmiddelen door de verkoop van Indupa. Overige veranderingen in de nettoschuld van € -237 mln omvatten de niet-contante negatieve impact op de financiële schuld en gerelateerde instrumenten van wisselkoersschommelingen, vooral door het conversie-effect van de sterkere Amerikaanse dollar en Braziliaanse real op de bruto schuld, en de zwakkere Venezolaanse bolivar op kasmiddelen. De nettoschuld op IFRSbasis bedroeg € -4 356 mln aan het eind van het kwartaal, exclusief € -2 200 mln voor hybride eeuwigdurende obligaties die onder IFRS worden opgenomen als eigen vermogen.
[1] De onderliggende netto financiële uitgaven omvatten de coupons op eeuwigdurende hybride obligaties, die onder IFRS worden opgenomen als dividenden en daarom zijn uitgesloten van de winst- en verliesrekening, evenals de financiële uitgaven en gerealiseerde wisselkoersverliezen van de RusVinyl joint-venture, die onder IFRS worden opgenomen in het resultaat van joint-ventures & geassocieerde deelnemingen en daarom zijn opgenomen in de EBITDA op IFRS basis.
9VOORUITZICHTEN 2017
EBITDA
- Solvay verwacht een mid-single digit groei van de onderliggende EBITDA. De vraag zal naar verwacht gezond blijven en operationele uitmuntendheid zal doorgaan, weliswaar in een klimaat van stijgende grondstofkosten.
- De groei bij Advanced Materials zal afkomstig zijn uit de meeste eindmarkten, zoals de luchtvaart- en auto-industrie, huishoudelijke en persoonlijke verzorging, en elektronica.
- Advanced Formulations zal naar verwacht groeien in verscheidene markten zoals landbouw, coatings en mijnbouw, en met verbeterde omstandigheden in de olie- en gassector.
- Performance Chemicals anticipeert stabiele tot bescheiden groei, waarbij moeilijkere marktomstandigheden in natriumcarbonaat, goedgemaakt worden door operationele uitmuntendheid en Solvay's capaciteitsuitbreiding in peroxides.
- Functional Polymers wordt verwacht stabiel te blijven, vasthoudend aan de gerealiseerde groei in 2016.
- Corporate & Business Services blijft zich inzetten voor uitmuntendheidsinitiatieven om inflatie te compenseren.
De verwachte EBITDA is gebaseerd op een constante perimeter en wisselkoersen [1].
De onderliggende afschrijvings- en bijzondere waardeverminderingskosten zullen naar verwacht uitkomen op € -750 mln, exclusief de afschrijvingskosten voor de boekhoudkundige toerekening van de overnameprijs (PPA) van € -290 mln.
Financieringskosten en belastingen
- De onderliggende netto financieringskosten komen naar verwacht uit op € -425 mln, exclusief wisselkoersschommelingen [1]:
- De onderliggende netto schuldenlasten worden geraamd op € -230 mln.
- De coupons van eeuwigdurende hybride obligaties komen op €-112 mln.
- De niet-contante terugkerende discontokosten worden geraamd op € -80 mln, waarvan driekwart verbonden aan pensioenen en één kwart aan voorzieningen voor gezondheid, veiligheid en leefmilieu.
- De onderliggende belastingvoet blijft naar verwachting rond de 30%.
Kasstroom
- De vrije kasstroom uit voortgezette bedrijfsactiviteiten komt in 2017 naar verwachting uit op meer dan € 800 mln, tegenover € 736 m in 2015, dankzij de hogere EBITDA en lagere kapitaalinvesteringen.
- Solvay verwacht dat de kapitaalinvesteringen voor voortgezette bedrijfsactiviteiten verder zullen dalen tot ongeveer € -800 mln.
- De totale uitgaande kasstroom voor pensioenen wordt op € -210 mln verwacht.
[1] Solvay is blootgesteld aan wisselkoersschommelingen. De grootste blootstellingen aan vreemde valuta betreffen de Amerikaanse dollar, de Chinese yuan, de Thaise baht, de Braziliaanse real, de Russische roebel, de Japanse yen en de Koreaanse won. De gevoeligheid van de EBITDA voor de Amerikaanse dollar bedraagt ongeveer € 120 mln per US\$/€ -0,10 verandering van de koers. De gevoeligheid van de nettoschuld aan de Amerikaanse dollar bedraagt ongeveer € -200 mln per US\$/€ -0,10 verandering
NIEUWS RUBRIEK
Transformatie naar een multi-gespecialiseerde chemiegroep
In 2016 maakte Solvay een sprong voorwaarts in zijn transformatie naar een multigespecialiseerde chemiegroep. Solvay zette de heroriëntatie en opwaardering van zijn portefeuille voort met een aantal desinvesteringen en de succesvolle integratie van Cytec.
Dit was het jaar van de succesvolle integratie van Cytec na de overname eind 2015. Eind 2016 waren projecten geïmplementeerd die op jaarbasis € 100 miljoen aan synergieën opleveren. Hiermee is Solvay goed op weg om zijn 2018 doelstelling van €150 miljoen te halen.
Solvay voltooide de uitstap uit het merendeel van zijn pvc-activiteiten, een belangrijke mijlpaal in de transformatie van de groep. In Europa stapte Solvay vervroegd uit de Inovyn joint venture. In Latijns-Amerika verkocht Solvay zijn 70,6% belang in Indupa en in Azië het 58,8% belang in zijn Thaise dochteronderneming Vinythai. De enige resterende pvc-activiteit is RusVinyl, een joint venture met Sibur, die de groeiende Russische pvc-markt bedient.
Solvay sloot ook een overeenkomst voor de verkoop van zijn bedrijfstak voor celluloseacetaatkabels Acetow, voor een ondernemingswaarde van ongeveer € 1 miljard.
Wereldwijde productie-uitbreidingen in dienst van onze klanten
Solvay voltooide de bouw van een aantal fabrieken en lanceerde productie op verschillende locaties.
Voor de luchtvaartindustrie begon Solvay de productie van lichtgewicht composietmaterialen in de VS. Boeing kwalificeerde de nieuwe productielijn van koolstofvezels, die de capaciteit verdubbelt, voor toepassing in secundaire vliegtuigonderdelen zoals beweegbare vleugelkleppen en interieurtoepassingen. In Duitsland voltooide Solvay een ultramoderne harsfabriek. Na kwalificatie door de klanten, gaat de productie naar verwacht in het tweede kwartaal van 2017 van start om materialen te leveren voor de LEAP motor op nieuwe vliegtuigen van Airbus en Boeing.
Solvay's peroxide-activiteit voltooide met succes de bouw en inbedrijfstelling van de waterstofperoxidefabriek in Saoedi-Arabië. Joint-venture partner en klant Sadara is de ingebruikname van de mega-fabriek aan het afronden om in de komende weken met de productie te beginnen. Solvay's nieuwe waterstofperoxidefabriek in China startte de productie voor hoogwaardige toepassingen, in antwoord op de toenemende vraag uit de sectoren van elektronica, waterbehandeling en aquacultuur, bovenop de vraag uit Solvay's eigen activiteiten in halfgeleiders en smaakstoffen.
Solvay startte de productie van hoogdispergeerbare silica in zijn fabriek in Zuid-Korea om tegemoet te komen aan de sterke en groeiende regionale vraag naar energiezuinige banden. Deze uitvinding van Solvay kan het brandstofverbruik met maar liefst 7% verminderen en helpt autobandenproducenten om de prestatieniveaus van hun materialen te verbeteren.
Wetenschap & Innovatie – sterke historische banden
Solvay en CNRS verlengden hun kaderovereenkomst met vijf jaar en benadrukten zo de sterke band tussen wetenschap, onderzoek en innovatie, evenals hun strategisch partnerschap van de afgelopen veertig jaar. De uiteenlopende profielen van de onderzoekers stimuleert hun creativiteit, met als resultaat innovatieve toepassingen en waardevolle, duurzame oplossingen voor klanten.
Solvay zal dit jaar de "Chemistry for the Future Solvay Prize" weer toekennen aan een beslissende doorbraak in wetenschappelijk onderzoek. De Solvay Prize steeg in aanzien toen zijn laureaat in 2015, de Nederlandse wetenschapper Ben Feringa, één van de winnaars van de Nobelprijs in 2016 was. Zijn onderzoek naar unidirectionele moleculaire motoren effent het pad naar nieuwe therapeutische en technologische toepassingen met nanorobots.
SEGMENTOVERZICHT ONDERLIGGEND RESULTAAT VIERDE KWARTAAL EN JAAR 2016
Jaar 2016 per segment[1]
Jaar 2016 net sales per regio en per eindmarkt
[1] De EBITDA-grafiek sluit Corporate & Business Services uit omdat hun bijdrage aan de EBITDA negatief is en dus niet getoond kan worden.
| Segmentoverzicht | Onderliggend | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kw4 2015 | 2015 | |||||||
| (in € mln) | Kw4 2016 | pro forma | % joj | 2016 | pro forma | % joj | ||
| Netto-omzet | 2 767 | 2 722 | +1,6% | 10 884 | 11 415 | -4,7% | ||
| Advanced Materials | 1 076 | 1 091 | -1,4% | 4 313 | 4 503 | -4,2% | ||
| Advanced Formulations | 708 | 691 | +2,6% | 2 668 | 2 885 | -7,5% | ||
| Performance Chemicals | 623 | 603 | +3,3% | 2 460 | 2 526 | -2,6% | ||
| Functional Polymers | 358 | 331 | +8,1% | 1 436 | 1 490 | -3,6% | ||
| Corporate & Business Services | 1 | 6 | -79% | 7 | 11 | -39% | ||
| EBITDA | 527 | 453 | +16% | 2 284 | 2 125 | +7,5% | ||
| Advanced Materials | 259 | 244 | +6,1% | 1 110 | 1 079 | +2,9% | ||
| Advanced Formulations | 124 | 118 | +5,6% | 484 | 522 | -7,2% | ||
| Performance Chemicals | 168 | 144 | +17% | 695 | 628 | +11% | ||
| Functional Polymers | 51 | 22 | +131% | 222 | 141 | +57% | ||
| Corporate & Business Services | -75 | -75 | - | -227 | -245 | +7,3% | ||
| EBIT | 324 | 256 | +27% | 1 534 | 1 398 | +9,7% | ||
| Advanced Materials | 180 | 160 | +12% | 829 | 798 | +3,9% | ||
| Advanced Formulations | 79 | 79 | +0,4% | 327 | 378 | -14% | ||
| Performance Chemicals | 126 | 102 | +23% | 534 | 470 | +14% | ||
| Functional Polymers | 30 | 2 | n.m. | 137 | 58 | n.m. | ||
| Corporate & Business Services | -92 | -88 | -4,1% | -293 | -306 | +4,4% | ||
| Kapitaalinvesteringen uit voortgezette bedrijfsactiviteiten |
-287 | -324 | +11% | -929 | -1 057 | +12% | ||
| Advanced Materials | -435 | -415 | -4,8% | |||||
| Advanced Formulations | -134 | -225 | +40% | |||||
| Performance Chemicals | -186 | -242 | +23% | |||||
| Functional Polymers | -95 | -71 | -34% | |||||
| Corporate & Business Services | -79 | -104 | +24% | |||||
| Onderzoek & innovatie | -350 | -361 | -3,0% | |||||
| Advanced Materials | +3,4% | |||||||
| Advanced Formulations | -87 | -89 | +2,6% | |||||
| Performance Chemicals | -26 | -26 | -2,6% | |||||
| Functional Polymers | -30 | -31 | +1,8% | |||||
| Corporate & Business Services | -52 | -55 | +5,6% |
ADVANCED MATERIALS
- Kw4 onderliggende EBITDA 6,1% hoger;
- Onderliggende EBITDA voor het jaar 2,9% hoger, recordmarge van 26%;
- Sterke volumegroei in auto- en medische markten compenseert ruimschoots voor de zwakkere markten voor smart devices en vliegtuigbouw.
| Kerncijfers | Onderliggend | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (in € mln) | Kw4 2016 | Kw4 2015 pro forma |
% joj | 2016 | 2015 pro forma |
% joj | |||
| Netto-omzet | 1 076 | 1 091 | -1,4% | 4 313 | 4 503 | -4,2% | |||
| Specialty Polymers | 481 | 456 | +5,7% | 1 922 | 1 901 | +1,1% | |||
| Composite Materials | 262 | 279 | -6,2% | 1 073 | 1 169 | -8,2% | |||
| Special Chem | 218 | 223 | -2,0% | 862 | 912 | -5,5% | |||
| Silica | 114 | 134 | -14% | 455 | 521 | -13% | |||
| EBITDA | 259 | 244 | +6,1% | 1 110 | 1 079 | +2,9% | |||
| EBITDA-marge | 24% | 22% | +1,7pp | 26% | 24% | +1,8pp | |||
| EBIT-marge | 17% | 15% | +2,0pp | 19% | 18% | +1,5pp | |||
| CFROI | 9,4% | 9,2% | +0,2pp | ||||||
| Kasstroomomzetting | 61% | 62% | -0,7pp | ||||||
| Onderzoek- & innovatie-intensiteit | 3,6% | 3,6% | - |
Kw4 joj netto-omzetevolutie (in € m) Jaar joj netto-omzetevolutie (in € m)
| 1 091 | -4 | -14 | +15 | -12 | 1 076 |
|---|---|---|---|---|---|
| Perimeter -0,4% |
Valuta schomme lingen conversie -1,3% |
Volume & mix +1,4% |
Prijs -1,1% |
||
| Kw4 2015 pro forma |
Kw4 2016 |
Kw4 2016 resultaten
De netto-omzet bedroeg € 1 076 mln. De volumes stegen 1,4%, prijzen waren -1,1% lager en het wisselkoerseffect was -1,3%. Bij Specialty Polymers leverde innovatie, vooral in de auto-industrie, de medische sector en de olie- en gasmarkten, een dubbelcijferige omzetgroei op, exclusief smart devices. De verkoop aan deze sector was stabiel kwartaal op kwartaal, maar nog steeds lager dan in dezelfde periode van 2015. Composite Materials [1] bleef te kampen met een lagere vraag. De groei op nieuwe vliegtuigprogramma's kon niet compenseren voor de verminderde productie van oudere programma's voor brede passagiersvliegtuigen, zakenvliegtuigen en helikopters. Bij Special Chem, waren de volumes grotendeels onveranderd in zowel zeldzame aardmetalen als in fluormarkten. De verkoop van de PCCactiviteiten in november 2015, leidde echter tot een negatief perimetereffect. Silica kende een sterke volumegroei voor energiezuinige banden, maar werd negatief beïnvloed door de waardevermindering van de Venezolaanse bolivar.
De onderliggende EBITDA groeide 6,1% tot € 259 mln, met volumegroei aangevuld door de positieve nettoprijszetting. De bijdragen van operationele uitmuntendheidsinitiatieven en synergieën waren opnieuw groter dan verwacht. Daarmee steeg de onderliggende EBITDA-marge in het kwartaal 1,7 procentpunten tot 24%.
| 4 503 | -104 | -79 | +13 | -21 | 4 313 |
|---|---|---|---|---|---|
| Perimeter -2,3% |
Valuta schomme lingen conversie -1,8% |
Volume & mix +0,3% |
Prijs -0,5% |
||
| 2015 | 2016 |
pro forma
Jaar 2016 resultaten
De netto-omzet beliep € 4 313 mln. De lagere omzet was vooral het gevolg van de verkoop van de koelmiddelen- en PCCactiviteiten van Special Chem in 2015, naast ongunstige wisselkoerseffecten. De bescheiden volumegroei compenseerde de lagere prijzen. Specialty Polymers zette een hogere omzet neer. De sterkere volumes voor diverse toepassingen, zoals consumentengoederen, auto's en de medische sector konden de teruggelopen vraag naar smart devices meer dan goedmaken. De omzetvolumes van Composite Materials [1] leden onder de verwachte verminderde productie van oudere vliegtuigprogramma's en een lagere afzet aan industriële markten. Special Chem rapporteerde een goede vraag naar katalysatoren voor auto's en groei in de halfgeleidermarkt. Bij Silica werd de volumegroei in diverse regionale markten voor energiezuinige banden grotendeels teniet gedaan door de waardevermindering van de Venezolaanse bolivar.
De onderliggende EBITDA groeide 2,9% tot € 1 110 mln, geholpen door operationele uitmuntendheidsprogramma's en synergieën uit Cytec. Hierdoor steeg de EBITDA-marge met 1,8 procentpunten tot 26%.
[1] De samenvoeging van de voormalige Cytec bedrijfsonderdelen "Aerospace Materials" en "Industrial Materials"
- Kw4 onderliggende EBITDA 5,6% hoger;
- Onderliggende 2016 EBITDA -7% lager, marge stabiel op 18%;
- Groei in de industriële en landbouwmarkten met verbetering in de olie- en gasmarkt ten opzichte van voorgaande kwartaal.
| Kerncijfers | Onderliggend | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (in € mln) | Kw4 2016 | Kw4 2015 pro forma |
% joj | 2016 | 2015 pro forma |
% joj | |||
| Netto-omzet | 708 | 691 | +2,6% | 2 668 | 2 885 | -7,5% | |||
| Novecare | 438 | 443 | -1,1% | 1 663 | 1 895 | -12% | |||
| Technology Solutions | 170 | 156 | +8,7% | 656 | 631 | +3,9% | |||
| Aroma Performance | 100 | 91 | +9,6% | 350 | 360 | -2,7% | |||
| EBITDA | 124 | 118 | +5,6% | 484 | 522 | -7,2% | |||
| EBITDA-marge | 18% | 17% | +0,5pp | 18% | 18% | +0,1pp | |||
| EBIT-marge | 11% | 11% | -0,2pp | 12% | 13% | -0,9pp | |||
| CFROI | 6,1% | 6,5% | -0,4pp | ||||||
| Kasstroomomzetting | 72% | 57% | +15pp | ||||||
| Onderzoek- & innovatie-intensiteit | 3,2% | 3,1% | +0,2pp |
Kw4 joj netto-omzetevolutie (in € m) Jaar joj netto-omzetevolutie (in € m)
Kw4 2016 resultaten
De netto-omzet steeg 2,6% tot € 708 mln. Dit was het sterkste kwartaal van het jaar waarbij de volumes voor het eerst sinds 2014 groeiden. De volumes stegen 6,4%, maar werden deels gedrukt door de -2,8% lagere prijzen door minder gunstige marktomstandigheden dan vorig jaar. Novecare noteerde een goede omzetgroei in de landbouwsector en een verbetering van kwartaal op kwartaal in de olie- en gasmarkt, dankzij het aantrekken van het aantal actieve boorputten in Noord-Amerika. De omzet van Technology Solutions [1] groeide dit kwartaal 8,7% dankzij een hogere omzet van fosfinechemicaliën en polymeeradditieven die compenseerden voor de iets zwakkere vraag uit de mijnbouwsector. Aroma Performance rapporteerde een omzetgroei dankzij de nieuwe vanillinefabriek in China, terwijl de prijsdruk van concurrenten aanhield.
De onderliggende EBITDA steeg in het kwartaal 5,6% tot € 124 mln en de onderliggende EBITDA-marge verbeterde tot 18%, dankzij synergieën en operationele uitmuntendheidsmaatregelen.
| 2 885 | -20 | -47 | -49 | -101 | 2 668 |
|---|---|---|---|---|---|
| Perimeter -0,7% |
Valuta schomme lingen conversie |
Volume & mix -1,7% |
Prijs -3,5% |
||
| 2015 | -1,6% | 2016 |
pro forma
Jaar 2016 resultaten
De netto-omzet daalde -7,5% tot € 2 668 mln, waarvan -3,5% te wijten was aan lagere prijzen en de rest aan volumes en wisselkoerseffecten. De jaaromzet van Novecare ondervond de gevolgen van de terugval in de olie- en gasmarkten, die aan het eind van het jaar verbeterden. Novecare liet goede groei zien in andere markten, zoals huishoudelijke en persoonlijke verzorgingsproducten, landbouw, coatings en industriële toepassingen. Bij Technology Solutions [1] steeg de omzet bijna 4% dankzij de groei bij op fosfor en fosfine gebaseerde chemicaliën. Dit beperkte de impact van de zwakkere vraag uit de mijnbouwsector, waar een aantal belangrijke klanten hun activiteiten terugschroefde. De omzet van Aroma Performance profiteerde van volumegroei dankzij de nieuwe Chinese vanillinefabriek, maar de prijsdruk van concurrenten drukte op het resultaat.
De onderliggende EBITDA daalde -7,2% tot € 484 mln onder invloed van wisselkoerseffecten, lagere volumes en prijsdruk. De onderliggende EBITDA-marge bleef stabiel op 18% na maatregelen die de kosten herstructureerden in antwoord op de moeilijkere marktomgeving.
[1] De samenvoeging van de voormalige Cytec bedrijfsonderdelen "In Process Separation" en "Additive Technologies"
PERFORMANCE CHEMICALS
- Kw4 onderliggende EBITDA 17% hoger;
- Onderliggende EBITDA groei van 11% voor het jaar, marge hoger op 28%;
- Gunstig effect van operationele uitmuntendheidsprogramma's, samen met lagere grondstoffen- en energiekosten.
| Kerncijfers | Onderliggend | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (in € mln) | Kw4 2016 | Kw4 2015 pro forma |
% joj | 2016 | 2015 pro forma |
% joj | |||
| Netto-omzet[1] | 623 | 603 | +3,3% | 2 460 | 2 526 | -2,6% | |||
| Soda Ash & Derivatives | 392 | 382 | +2,5% | 1 561 | 1 554 | +0,4% | |||
| Peroxides | 136 | 136 | -0,1% | 542 | 558 | -2,8% | |||
| Coatis | 93 | 81 | +15% | 346 | 398 | -13% | |||
| EBITDA | 168 | 144 | +17% | 695 | 628 | +11% | |||
| EBITDA-marge | 27% | 24% | +3,1pp | 28% | 25% | +3,4pp | |||
| EBIT-marge | 20% | 17% | +3,3pp | 22% | 19% | +3,1pp | |||
| CFROI | 8,9% | 8,5% | +0,5pp | ||||||
| Kasstroomomzetting | 73% | 61% | +12pp | ||||||
| Onderzoek- & innovatie-intensiteit | 1,1% | 1,0% | +0,1pp |
Kw4 joj netto-omzetevolutie (in € m) Jaar joj netto-omzetevolutie (in € m)
Kw4 2016 resultaten
De netto-omzet groeide 3,3% tot € 623 mln, dankzij de hogere volumes. Bij Soda Ash & Derivatives zetten de volumes van bicarbonaat een dubbelcijferige groei neer gesteund de nieuwe fabriek in Thailand. Per saldo waren de volumes van natriumcarbonaat in lijn ten opzichte van vorig jaar. De omzet van Peroxides bleef nagenoeg neutraal. De groei in de traditionele houtpulp- en papiermarkt dankzij de ingebruikneming van de nieuwe fabriek in China, kon de zwakkere vraag naar specialiteiten goedmaken. Bij Coatis zorgde een lichte verbetering van de binnenlandse Latijns-Amerikaanse markten voor hogere omzetvolumes.
De onderliggende EBITDA steeg 17% tot € 168 mln door groei in de drie Global Business Units. De volumegroei kreeg bijval van de aanhoudende nadruk op kostenoptimalisering om de concurrentiepositie van Solvay's fabrieken te handhaven en te verbeteren. Dit vertaalde zich in een hogere onderliggende EBITDA-marge die 3,1 procentpunten steeg tot 27%
Jaar 2016 resultaten
De netto-omzet daalde -2,6% tot € 2 460 mln waarbij de doorbereking van lagere grondstoffenkosten aan klanten leidde tot gemiddeld lagere prijzen. De wisselkoerseffecten waren dit jaar negatief, vooral door de waardevermindering van de Braziliaanse real. De volumes waren gemiddeld neutraal. Bij Soda Ash & Derivatives waren de volumes vergelijkbaar met vorig jaar. De sterke omzet van bicarbonaat in Azië na het opstarten van de nieuwe fabriek in Thailand, compenseerden voor de wat lagere volumes in natriumcarbonaat als gevolg van de tragere marktvraag aan het begin van het jaar. Bij Peroxides, droeg de ingebruikneming van de nieuwe fabriek in China bij aan de volumegroei in de traditionele markt voor het bleken van houtpulp. Dit maakte de zwakkere omzet in specialiteitsmarkten goed. De omzet daalde echter door het mix effect. Coatis leed onder een zwakke vraag in de binnenlandse Latijns-Amerikaanse markt, waar de marktomstandigheden moeilijk bleven.
De onderliggende EBITDA groeide met 11% tot € 695 mln. Operationele uitmuntendheidsinitatieven bleven de belangrijkste pijler voor deze verbetering en leidde tot een record EBITDAmarge van 28%.
.
[1] Na de afstoting van Acetow zijn een aantal resterende activiteiten nog steeds opgenomen in de netto-omzet van Performance Chemicals. Deze beliepen €3 mln in kw4 en €10 mln in het jaar 2016, tegenover €4 mln in kw4 en €16 mln in het jaar 2015. Er was geen materiële bijdrage aan de EBITDA.
- Kw4 EBITDA meer dan verdubbeld;
- Onderliggende EBITDA voor het jaar 57% hoger, marge stijging tot 15%;
- Sterke vraag naar polyamide tussenproducten, polymeren en speciale producten en positieve bijdrage van RusVinyl
| Kerncijfers | Onderliggend | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (in € mln) | Kw4 2016 | Kw4 2015 pro forma |
% joj | 2016 | 2015 pro forma |
% joj | |||
| Netto-omzet | 358 | 331 | +8,1% | 1 436 | 1 490 | -3,6% | |||
| Polyamide | 358 | 322 | +11% | 1 414 | 1 448 | -2,4% | |||
| Chlorovinyls [1] | - | 9 | n.m. | 22 | 41 | -47% | |||
| EBITDA | 51 | 22 | +131% | 222 | 141 | +57% | |||
| EBITDA-marge | 14% | 6,7% | +7,6pp | 15% | 9,5% | +5,9pp | |||
| EBIT-marge | 8,5% | 0,7% | +7,8pp | 9,5% | 3,9% | +5,6pp | |||
| CFROI | 5,1% | 3,5% | +1,6pp | ||||||
| Kasstroomomzetting | 57% | 50% | +7,2pp | ||||||
| Onderzoek- & innovatie-intensiteit | 2,1% | 2,1% | - |
Kw4 2016 resultaten
De netto-omzet steeg 8,1% tot € 358 mln als gevolg van 10% hogere volumes die de gemiddelde prijsdaling van -5% goedmaakten. Het prijseffect had voornamelijk te maken met de gedeeltelijke doorberekening van lagere grondstoffenprijzen aan klanten. De impact van wisselkoersschommelingen op conversie van 2,8% kreeg steun van de waardestijging van de Braziliaanse real. De omzetvolumes stegen verder ten opzichte van een jaar geleden, dankzij de sterke vraag naar polyamide 6.6 tussenproducten, polymeren en speciale producten, vooral voor de auto-industrie en industriële toepassingen.
De onderliggende EBITDA kwam uit op € 51 mln, een stijging van € 29 mln vanwege het hogere volume van polyamide, de resultaten van uitmuntendheidsprogramma's en groei bij RusVinyl. De onderliggende EBITDA marge van het segment steeg 7,6 procentpunten tot 14% vergeleken met dezelfde periode in 2015.
Kw4 joj netto-omzetevolutie (in € m) Jaar joj netto-omzetevolutie (in € m)
| 1 490 | +10 | -20 | +52 | -95 | 1 436 |
|---|---|---|---|---|---|
| Perimeter +0,6% |
Valuta schomme lingen conversie -1,4% |
Volume & mix +3,5% |
Prijs -6,4% |
||
| 2015 pro forma |
2016 |
Jaar 2016 resultaten
De netto-omzet daalde -3,6% tot 1 436 mln door de -6,4% lagere prijzen. Deze waren het gevolg van lagere grondstoffenkosten die gedeeltelijk werden doorberekend aan klanten. De volumes stegen 3,5% dankzij de gunstige marktomstandigheden voor polyamiden, zowel upstream als downstream. Wisselkoersschommelingen hadden een negatieve impact op conversie van -1,4%. Dit kwam door de waardestijging van de euro tegenover de lokale munten van Brazilië en Korea, waar Solvay grote productiefaciliteiten heeft.
De onderliggende EBITDA groeide 57% tot € 222 mln dankzij het hogere volume van polyamide, samen met de voordelen van operationele uitmuntendheidsprogramma's die de lagere verkoopprijzen ruimschoots goedmaakten. RusVinyl, de Russische pvc joint-venture van Solvay, leverde een sterke bijdrage aan de resultaten en draaide gedurende het jaar nagenoeg op volle capaciteit. De onderliggende EBITDA-marge steeg 5,9 procentpunten tot 15% vergeleken met 2015.
[1] Na de afstoting van Vinythai zijn nog een aantal overblijvende PVC handels- en onderzoeksactiviteiten opgenomen in de netto-omzet van Chlorovinyls. Deze komen uit de beëindiging van de Europese, Latijns-Amerikaanse en Aziatische chloorvinylactiviteiten. Deze resterende activiteiten hadden geen materiële impact op de EBITDA maar deze omvat wel de nettobijdrage van de RusVinyl joint-venture (de Russische pvc-activiteit) na aanpassing voor financiële uitgaven.
Onderliggende Kw4 EBITDA stabiel;
- Onderliggende EBITDA kosten voor het jaar 7% lager;
- Energy Services had baat van herstructurering; Other Corporate & Business Services haalden vooral voordeel uit synergieën van de integratie van Cytec.
Kerncijfers Onderliggend
| (in € mln) | Kw4 2016 | Kw4 2015 pro forma |
% joj | 2016 | 2015 pro forma |
% joj |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EBITDA | -75 | -75 | - | -227 | -245 | +7,3% |
Kw4 2016 resultaten
CORPORATE & BUSINESS SERVICES
De netto onderliggende EBITDA kosten beliepen € -75 mln en waren daarmee gelijk aan die van het vierde kwartaal in 2015.
Bij Energy Services kwam de EBITDA positief uit op € 3 mln vergeleken met € -2 mln in 2015, vooral dankzij het betere bedrijfsklimaat voor energie- en CO2-beheer.
De kosten bij Other Corporate & Business Services bedroegen € -77 mln, € -5 mln meer dan in 2015. De inflatie werd meer dan goedgemaakt door de voordelen van operationele uitmuntendheidsprogramma's en synergieën. Net als in 2015 stegen de kosten tegen het eind van het jaar boven het gemiddelde als gevolg van faseringseffecten.
Jaar 2016 resultaten
De netto onderliggende EBITDA kosten kwamen uit op € -227 mln, € 18 mln lager dan in 2015, dankzij uitmuntendheidsprogramma's en de synergievoordelen van Cytec. Afgezien van eenmalige elementen in beide jaren, zou de EBITDA € 41 mln beter zijn uitgevallen dan in 2015.
Bij Energy Services beliep de EBITDA € 3 mln tegenover €-3 mln in 2015. Het verschil is volledig toe te schrijven aan een waardevermindering van € -7 mln op CO2-emissierechten in 2015. In 2016 kregen de resultaten steun van de herstructurering van bepaalde hernieuwbare energie-activiteiten en het verbeterde bedrijfsklimaat voor energie- en CO2-beheer.
De EBITDA-kosten bij Other Corporate & Business Services bedroegen € -231 mln. Dit was een belangrijke verbetering ten opzichte van 2015, toen een eenmalige winst werd opgenomen in verband met personeelsvoordelen na pensionering in de VS. De voordelen van operationele uitmuntendheidsprogramma's en synergieën compenseerden ruimschoots voor de inflatie gedurende 2016.
AANSLUITING VAN DE IFRS & ONDERLIGGENDE (PRO FORMA) WINST- & VERLIESCIJFERS
Alternatieve prestatie-indicatoren
Solvay maakt gebruik van alternatieve prestatie-indicatoren om de financiële resultaten te meten: "Vrije kasstroom", "Kapitaalinvesteringen", "Kasconversie", "Nettoschuld", "Hefboomgraad", "Netto werkkapitaal", "Belastingvoet", "Onderzoek & innovatie" en "CFROI". De definitie van deze indicatoren kan in de woordenlijst op pagina Error! Bookmark not defined. worden gevonden. De aansluiting van deze indicatoren met gepubliceerde IFRS en onderliggende cijfers zullen in het jaarverslag worden opgenomen dat op 31 maart wordt gepubliceerd.
Solvay maakt ook gebruik van extra-financiële prestatie-indicatoren, die te vinden zijn in de 2016 resultatenpresentatie beschikbaar op Solvay's Investor Relations website op http://www.solvay.com/en/investors/news_and_results/results/2016/q416earnings.html.
Aansluiting van de IFRS & onderliggende winst- & verliescijfers voor het vierde kwartaal van 2016
Naast de financiële informatie op IFRS-basis stelt Solvay ook onderliggende prestatie-indicatoren op de winst- en verliesrekening voor om een consistentere en beter vergelijkbare indicatie te geven van de economische prestaties van de Groep. Deze cijfers corrigeren de IFRScijfers voor de niet-contante impact van de boekhoudkundige toerekening van de overnameprijs (PPA) bij acquisities, voor de coupons van eeuwigdurende hybride obligaties, die onder IFRS ondergebracht worden als eigen vermogen maar beschouwd worden als schulden in de onderliggende informatie, en voor andere elementen, teneinde een voorstelling te bekomen zonder vertekeningen, en die de beoordeling van de onderliggende prestaties en de vergelijkbaarheid van de resultaten doorheen de tijd mogelijk maakt. De 2016 informatie wordt vergeleken met niet-geauditeerde pro forma 2015 informatie inclusief Cytec, alsof de overname had plaatsgevonden op 1 januari 2015.
| Kw4 geconsolideerde winst- & verliesrekening |
Kw4 2016 | Kw4 2015 pro forma |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aanpas | Onder | Aanpas | Onder | |||
| (in € mln) | IFRS | singen | liggend | IFRS | singen | liggend |
| Omzet | 2 933 | - | 2 933 | 2 854 | - | 2 854 |
| waarvan andere dan van kernactiviteiten | 166 | - | 166 | 131 | - | 131 |
| waarvan netto-omzet | 2 767 | - | 2 767 | 2 722 | - | 2 722 |
| Kostprijs van de omzet | -2 177 | 1 | -2 176 | -2 156 | - | -2 155 |
| Brutomarge | 755 | 1 | 756 | 698 | - | 698 |
| Commerciële & administratieve kosten | -382 | 11 | -372 | -388 | 15 | -372 |
| Kosten van onderzoek & ontwikkeling | -80 | 1 | -79 | -85 | - | -85 |
| Overige operationele opbrengsten & kosten | -58 | 58 | - | -54 | 56 | 2 |
| Resultaat uit joint ventures & geassocieerde | ||||||
| deelnemingen | 28 | -9 | 19 | 29 | -16 | 13 |
| Resultaat uit portefeuillebeheer en herevaluaties [1] | -5 | 5 | - | -23 | 23 | - |
| Resultaat uit historische sanering & belangrijke juridische geschillen [1] |
-20 | 20 | - | -10 | 10 | - |
| EBITDA | 526 | 2 | 527 | 451 | 2 | 453 |
| Afschrijvingen & bijzondere waardeverminderingen | ||||||
| van activa | -288 | 85 | -203 | -285 | 87 | -197 |
| EBIT | 238 | 86 | 324 | 167 | 89 | 256 |
| Netto schuldenlasten | -51 | - | -51 | -58 | 10 | -48 |
| Coupons van eeuwigdurende hybride obligaties | - | -28 | -28 | - | -28 | -28 |
| Interesten en geboekte wisselkoerswinsten/verliezen | ||||||
| op de RusVinyl joint venture | - | -4 | -4 | - | -5 | -5 |
| Disconteringskosten van de voorzieningen | -32 | 5 | -27 | -8 | -9 | -17 |
| Resultaat uit financiële activa beschikbaar voor | ||||||
| verkoop | 2 | -2 | - | -9 | 9 | - |
| Winst van de periode vóór belastingen | 156 | 58 | 214 | 92 | 66 | 158 |
| Belastingen op winst | 142 | -197 | -54 | 94 | -142 | -48 |
| Winst van de periode uit voortgezette | ||||||
| bedrijfsactiviteiten | 299 | -139 | 160 | 185 | -75 | 110 |
| Winst van de periode uit beëindigde | -29 | 74 | 44 | -73 | 110 | 36 |
| bedrijfsactiviteiten | ||||||
| Winst van de periode | 270 | -66 | 204 | 112 | 34 | 146 |
| toegerekend aan Solvay aandeel | 245 | -62 | 183 | 112 | 24 | 136 |
| toegerekend aan minderheidsbelangen | 25 | -4 | 21 | - | 10 | 11 |
| Gewone winst per aandeel (in €) | 2,37 | 1,77 | 1,08 | 1,31 | ||
| waarvan uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 2,79 | 1,44 | 1,72 | 0,98 | ||
| Verwaterde winst per aandeel (in €) | 2,36 | 1,76 | 1,07 | 1,30 | ||
| waarvan uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 2,78 | 1,43 | 1,71 | 0,97 |
[1] Deze elementen werden voordien geclassificeerd onder "Niet-recurrente elementen" (zie toelichting 2).
De EBITDA op IFRS basis beliep € 526 mln tegenover € 527 mln op onderliggende basis. Het verschil van € 2 mln wordt verklaard door de volgende aanpassingen aan de IFRS cijfers, waardoor de resultaten beter te vergelijken zijn:
- € 1 mln voor de valuta-impact op de niet-contante impact van de boekhoudkundige toerekening van de overnameprijs (PPA). Deze bestaat uit het opnemen in resultaat van de step-up op voorraden van Cytec, die in "Kostprijs van de omzet" wordt aangepast.
- € 1 mln voor kosten verbonden aan vroegere overnames, in dit geval de retentiepremies bij Chemlogics, die aangepast worden in "Overige operationele opbrengsten & kosten".
- € -9 mln in "Resultaat van joint ventures & geassocieerde deelnemingen" voor Solvay's aandeel in de wisselkoerswinsten van de RusVinyl joint venture op in euro uitgedrukte schulden, na de herwaardering van de Russische roebel in het kwartaal, netto van de financiële uitgaven. Deze elementen worden geherclassificeerd in "Netto financieringskosten".
- € -11 mln voor de nettowinst in "Resultaat uit portefeuillebeheer en herevaluaties", met uitzondering van gerelateerde afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen. Deze komen uit € 20 mln meerwaarden op verkoop van grond, na aftrek van € -10 mln kosten en verliezen verbonden aan vorige overnames en vervreemdingen.
- € 20 mln voor nettokosten gerelateerd aan "Historische saneringen & belangrijke juridische geschillen".
De EBIT op IFRS basis beliep € 238 mln tegenover € 324 mln op onderliggende basis. Het verschil van € 86 mln wordt verklaard door de eerder vermelde € 2 mln aanpassingen op EBITDA niveau en € 85 mln op "Afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen". Deze laatste bestaan uit:
- € 69 mln voor de niet-contante impact van de boekhoudkundige toerekening van de overnameprijs (PPA). Deze bestaat uit afschrijvingen op immateriële activa, die voor € 10 mln aangepast worden in "Commerciële & administratieve kosten", voor € 1 mln in "Kosten van Onderzoek & ontwikkeling" en voor € 58 mln in "Overige operationele opbrengsten & kosten".
- € 15 mln voor de netto impact van bijzondere waardeverminderingen, die niet-contant zijn en opgenomen zijn in het "Resultaat uit portefeuillebeheer en herevaluaties". Deze zijn voornamelijk te wijten aan bijzondere waardeverminderingen op hernieuwbare energieactiva in Brazilië.
De netto financieringskosten op IFRS basis bedroegen € -81 mln vergeleken met € -110 mln op onderliggende basis. De aanpassingen van € -29 mln aan de IFRS netto financiële uitgaven bestaan uit:
- € -4 mln voor de herclassificatie als financieringskosten van de financiële uitgaven en gerealiseerde wisselkoersresultaten op in euro uitgedrukte schulden van de RusVinyl joint venture. Het verschil van € 13 mln met de aanpassing op de EBITDA is toe te schrijven aan niet-gerealiseerde wisselkoerswinsten.
- € -28 mln herclassificatie van de coupons van de eeuwigdurende hybride obligaties, die onder IFRS als dividenden worden opgenomen, maar als financieringskosten in onderliggende resultaten.
- € 5 mln voor de eenmalige netto-impact van dalende discontovoeten op voorzieningen voor leefmilieu.
- € -2 mln voor het "Resultaat uit financiële activa beschikbaar voor verkoop".
De belastingen op resultaat op IFRS basis stelden een winst van € 142 mln voor vergeleken met een kost van € -54 mln op onderliggende basis. De aanpassing van € -197 mln bestaat uit:
- € -14 mln voor de impact op belastingen van de aanpassingen op het onderliggend resultaat vóór belastingen (zoals hiervoor beschreven).
- € -183 mln voor belastingelementen die verband houden met voorgaande jaren, voornamelijk door erkenning van uitgestelde belastingvorderlingen in België en het Verenigd Koninkrijk.
Beëindigde activiteiten op IFRS basis genereerden een nettoverlies van € -29 mln, maar een winst van € 44 mln op onderliggende basis. De aanpassing van € 74 mln aan het IFRS resultaat bestaat uit:
- € 55 mln voor Indupa, vrijwel volledig verbonden aan de recyclage van de negatieve omrekeningsverschillen op valuta voor € -54 mln bij de afronding van de verkoop eind december.
- € 18 mln voor kosten verbonden aan de vervreemding van Acetow en Vinythai, inclusief PPA afschrijvingen.
De winst van de periode toegerekend aan Solvay aandeel, op IFRS basis bedroeg € 245 mln na aftrek van het € 25 mln aandeel toegerekend aan minderheidsbelangen. Op onderliggende basis bedroeg het aandeel van minderheidsbelangen € 21 mln, na aanpassing van € -4 mln voor de impact van de eerder vermelde aanpassingen. Dit leidde tot een onderliggende winst van de periode toegerekend aan Solvay aandeel van € 183 mln.
Aansluiting van de IFRS & onderliggende winst- & verliescijfers voor het jaar 2016
| Geconsolideerde winst- & verliesrekening |
2016 | 2015 pro forma |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aanpas | Onder | Aanpas | Onder | ||||
| (in € mln) | IFRS | singen | liggend | IFRS | singen | liggend | |
| Omzet | 11 403 | - | 11 403 | 11 882 | - | 11 882 | |
| waarvan andere dan van kernactiviteiten | 519 | - | 519 | 467 | - | 467 | |
| waarvan netto-omzet | 10 884 | - | 10 884 | 11 415 | - | 11 415 | |
| Kostprijs van de omzet | -8 314 | 84 | -8 230 | -8 834 | 83 | -8 751 | |
| Brutomarge | 3 090 | 84 | 3 173 | 3 048 | 83 | 3 131 | |
| Commerciële & administratieve kosten | -1 465 | 50 | -1 416 | -1 517 | 57 | -1 459 | |
| Kosten van onderzoek & ontwikkeling | -305 | 3 | -302 | -318 | - | -318 | |
| Overige operationele opbrengsten & kosten | -222 | 231 | 9 | -228 | 229 | 1 | |
| Resultaat uit joint ventures & geassocieerde deelnemingen |
85 | -16 | 69 | 21 | 22 | 44 | |
| Resultaat uit portefeuillebeheer en herevaluaties [1] | -164 | 164 | - | -212 | 212 | - | |
| Resultaat uit historische sanering & belangrijke juridische geschillen [1] |
-56 | 56 | - | -41 | 41 | - | |
| EBITDA | 2 131 | 152 | 2 284 | 1 857 | 268 | 2 125 | |
| Afschrijvingen & bijzondere waardeverminderingen van activa |
-1 169 | 419 | -750 | -1 103 | 376 | -727 | |
| EBIT | 962 | 571 | 1 534 | 754 | 644 | 1 398 | |
| Netto schuldenlasten | -226 | - | -226 | -235 | 25 | -210 | |
| Coupons van eeuwigdurende hybride obligaties | - | -111 | -111 | - | -112 | -112 | |
| Interesten en geboekte wisselkoerswinsten/verliezen op de RusVinyl joint venture |
- | -26 | -26 | - | -27 | ||
| -27 | |||||||
| Disconteringskosten van de voorzieningen | -118 | 12 | -106 | -77 | -14 | -92 | |
| Resultaat uit financiële activa beschikbaar voor verkoop |
5 | -5 | - | -8 | 8 | - | |
| Winst van de periode vóór belastingen | 624 | 441 | 1 065 | 434 | 524 | 957 | |
| Belastingen op winst | 56 | -347 | -291 | -35 | -265 | -300 | |
| Winst van de periode uit voortgezette | |||||||
| bedrijfsactiviteiten | 680 | 94 | 774 | 399 | 259 | 657 | |
| Winst van de periode uit beëindigde | -6 | 138 | 133 | 50 | 126 | 175 | |
| bedrijfsactiviteiten Winst van de periode |
674 | 233 | 907 | 448 | 385 | 833 | |
| toegerekend aan Solvay aandeel | 621 | 225 | 846 | 400 | 368 | 768 | |
| toegerekend aan minderheidsbelangen | 53 | 7 | 61 | 48 | 17 | 65 | |
| Gewone winst per aandeel (in €) | 6,01 | 8,19 | 3,86 | 7,40 | |||
| waarvan uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 6,20 | 7,06 | 3,52 | 5,95 | |||
| Verwaterde winst per aandeel (in €) | 5,99 | 8,17 | 3,83 | 7,35 |
[1] Deze elementen werden voordien geclassificeerd onder "Niet-recurrente elementen" (zie toelichting 2).
De EBITDA op IFRS basis beliep € 2 131 mln tegenover € 2 284 mln op onderliggende basis. Het verschil van € 152 mln wordt verklaard door de volgende aanpassingen aan de IFRS cijfers, waardoor de resultaten beter te vergelijken zijn:
- € 82 mln voor niet-contante impact van de boekhoudkundige toerekening van de overnameprijs (PPA). Deze bestaat uit het opnemen in resultaat van de step-up op voorraden van Cytec, die in "Kostprijs van de omzet" wordt aangepast.
- € 9 mln voor kosten verbonden aan vroegere overnames, in dit geval de retentiepremies bij Chemlogics, die aangepast worden in "Overige operationele opbrengsten & kosten".
- € -16 mln in "Resultaat van joint ventures & geassocieerde deelnemingen" voor Solvay's aandeel in de wisselkoerswinsten van de RusVinyl joint venture op in euro uitgedrukte schulden, na de herwaardering van de Russische roebel in het kwartaal, netto van de financiële uitgaven. Deze elementen worden geherclassificeerd in "Netto financieringskosten".
- € 21 mln voor de nettokosten in "Resultaat uit portefeuillebeheer en herevaluaties", met uitzondering van gerelateerde afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen. Deze omvatten herstructureringskosten van € -116 mln, voornamelijk verbonden aan herstructureringsplannen in Corporate & Business Services, in Special Chem en in Soda Ash & Dervivatives, evenals € -46 mln kosten en verliezen verbonden aan vorige overnames en vervreemdingen. Deze kosten werden deels gecompenseerd door een netto meerwaarde van @ 72 mln op de uitstapui uit Inovyn, de vrijgave aan Solvay van € 49 mln Chemlogics holdback betalingen en een netto meerwaarde van € 20 mln op verkoop van grond.
- € 56 mln voor nettokosten gerelateerd aan "Historische saneringen & belangrijke juridische geschillen".
De EBIT op IFRS basis beliep € 962 mln tegenover € 1,534 mln op onderliggende basis. Het verschil van € 571 mln wordt verklaard door de eerder vermelde € 152 mln aanpassingen op EBITDA niveau en € 419 mln op "Afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen". Deze laatste bestaan uit:
- € 277 mln voor de niet-contante impact van de boekhoudkundige toerekening van de overnameprijs (PPA). Deze bestaat uit afschrijvingen op immateriële activa, die voor voor € 2 mln aangepast worden in de "Kostprijs van de omzet", voor € 41 mln in "Commerciële & administratieve kosten", voor € 3 mln in "Kosten van Onderzoek & ontwikkeling" en voor € 231 mln in "Overige operationele opbrengsten & kosten".
- € 143 mln voor de netto impact van bijzondere waardeverminderingen, die niet-contant zijn en opgenomen zijn in het "Resultaat uit portefeuillebeheer en herevaluaties". Deze zijn voornamelijk verbonden aan de stillegging van de natriumcarbonaatfabriek in Egypte voor € -82 mln en bijzondere waardeverminderingen op hernieuwbare energie-activa voor € -49 mln.
De netto financieringskosten op IFRS basis bedroegen € -339 mln vergeleken met € -469 mln op onderliggende basis. De aanpassingen van € -130 mln aan de IFRS netto financiële uitgaven bestaan uit:
- € -26 mln voor de herclassificatie als financieringskosten van de financiële uitgaven en gerealiseerde wisselkoersresultaten op in euro uitgedrukte schulden van de RusVinyl joint venture. Het verschil van € 42 mln met de aanpassing op de EBITDA is toe te schrijven aan niet-gerealiseerde wisselkoerswinsten.
- € -111 mln herclassificatie van de coupons van de eeuwigdurende hybride obligaties, die onder IFRS als dividenden worden opgenomen, maar als financieringskosten in onderliggende resultaten.
- € 12 mln voor de eenmalige netto-impact van dalende discontovoeten op voorzieningen voor leefmilieu.
- € -5 mln voor het "Resultaat uit financiële activa beschikbaar voor verkoop".
De belastingen op resultaat op IFRS basis stelden een winst van € 56 mln voor vergeleken met een kost van € -291 mln op onderliggende basis. De aanpassing van € -347 mln bestaat uit:
- € -145 mln voor de impact op belastingen van de aanpassingen op het onderliggend resultaat vóór belastingen (zoals hiervoor beschreven).
- € -202 mln voor belastingelementen die verband houden met voorgaande jaren, voornamelijk door erkenning van uitgestelde belastingvorderlingen in België en het Verenigd Koninkrijk.
Beëindigde activiteiten op IFRS basis genereerden een nettoverlies van € -6 mln, maar een winst van € 133 mln op onderliggende basis. De aanpassing van € 138 mln aan het IFRS resultaat bestaat uit:
- € 129 mln voor Indupa, inclusief derecyclage van de negatieve omrekeningsvershillen op valuta voor € -54 mln bij de afronding van de verkoop eind december.
- € 26 mln voor kosten verbonden aan de vervreemding van Acetow en Vinythai, inclusief PPA afschrijvingen.
- € -17 mln verbonden aan winsten op de vervreemde farma bedrijfsactiviteiten, aangezien onderliggende resultaten geen rekening houden met winsten en verliezen na afsluiting van de vervreemding.
De winst van de periode toegerekend aan Solvay aandeel, op IFRS basis bedroeg € 621 mln na aftrek van het € 53 mln aandeel toegerekend aan minderheidsbelangen. Op onderliggende basis bedroeg het aandeel van minderheidsbelangen € 21 mln, na aanpassing van € 7 mln voor de impact van de eerder vermelde aanpassingen. Dit leidde tot een onderliggende winst van de periode toegerekend aan Solvay aandeel van € 846 mln.
GECONSOLIDEERDE TUSSENTIJDSE FINANCIËLE VERSLAGGEVING
De 2016 informatie opgenomen in de geconsolideerde tussentijdse financiële verslaggeving, met inbegrip van de toelichting, worden vergeleken met de 2015 IFRS informatie, i.e. niet pro forma. Dit is anders dan op voorgaande pagina's, waar de 2016 informatie werd vergeleken met niet-geauditeerde pro forma 2015 informatie, met inbegrip van Cytec, alsof de verwerving had plaatsgegrepen op 1 januari 2015.
| Geconsolideerde winst- & verliesrekening IFRS |
||||
|---|---|---|---|---|
| (in € mln) | Kw4 2016 | Kw4 2015 | 2016 | 2015 |
| Omzet | 2 933 | 2 419 | 11 403 | 10 083 |
| waarvan andere dan van kernactiviteiten | 166 | 131 | 519 | 467 |
| waarvan netto-omzet | 2 767 | 2 287 | 10 884 | 9 615 |
| Kostprijs van de omzet | -2 177 | -1 851 | -8 314 | -7 517 |
| Brutomarge | 755 | 567 | 3 090 | 2 566 |
| Commerciële & administratieve kosten | -382 | -334 | -1 465 | -1 296 |
| Kosten van onderzoek & ontwikkeling | -80 | -72 | -305 | -271 |
| Overige operationele opbrengsten & kosten | -58 | -19 | -222 | -84 |
| Resultaat uit joint ventures & geassocieerde deelnemingen | 28 | 29 | 85 | 21 |
| Resultaat uit portefeuillebeheer en herevaluaties [1] | -5 | -106 | -164 | -205 |
| Resultaat uit historische sanering & belangrijke juridische geschillen [1] | -20 | -11 | -56 | -37 |
| EBIT | 238 | 54 | 962 | 695 |
| Lasten van schulden | -44 | -30 | -188 | -108 |
| Renteopbrengsten uit leningen & beleggingen | 4 | 3 | 13 | 9 |
| Overige financieringswinsten & -verliezen | -11 | -17 | -50 | -47 |
| Disconteringskosten van de voorzieningen | -32 | -6 | -118 | -69 |
| Resultaat uit financiële activa beschikbaar voor verkoop | 2 | -9 | 5 | -8 |
| Winst van de periode vóór belastingen | 156 | -5 | 624 | 472 |
| Belastingen op winst | 142 | 116 | 56 | -69 |
| Winst van de periode uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 299 | 111 | 680 | 403 |
| Winst van de periode uit beëindigde bedrijfsactiviteiten | -29 | -73 | -6 | 51 |
| Winst van de periode | 270 | 38 | 674 | 454 |
| toegerekend aan Solvay aandeel | 245 | 37 | 621 | 406 |
| toegerekend aan minderheidsbelangen | 25 | - | 53 | 48 |
| Gewone winst per aandeel (in €) | 2,37 | 0,45 | 6,01 | 4,85 |
| waarvan uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 2,79 | 1,25 | 6,20 | 4,42 |
| Verwaterde winst per aandeel (in €) | 2,36 | 0,44 | 5,99 | 4,81 |
| waarvan uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 2,78 | 1,24 | 6,18 | 4,39 |
[1] Deze elementen werden voordien geclassificeerd onder "Niet-recurrente elementen" (zie toelichting 2).
Geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat IFRS
| (in € mln) | Kw4 2016 | Kw4 2015 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Winst van de periode | 270 | 38 | 674 | 454 |
| Andere elementen van het totaalresultaat na aftrek van de daarmee verband houdende winstbelastingen |
719 | 133 | 155 | 505 |
| Elementen die geherclassificeerd kunnen worden | 428 | 140 | 374 | 246 |
| Hyperinflatie | - | 21 | - | 42 |
| Winsten en verliezen op herwaarderingen van financiële activa beschikbaar voor verkoop |
-2 | -1 | 9 | 3 |
| Winsten en verliezen op afdekkingsinstrumenten in een kasstroomafdekking |
14 | 37 | 36 | 15 |
| Wisselkoersverschillen uit dochterondernemingen & gezamenlijke bedrijfsactiviteiten |
387 | 89 | 278 | 208 |
| Wisselkoersverschillen uit geassocieerde deelnemingen & joint ventures | 28 | -6 | 51 | -22 |
| Elementen die niet geherclassificeerd kunnen worden | 273 | -6 | -275 | 279 |
| Herwaarderingen van de netto verplichting inzake toegezegde pensioenregelingen |
273 | -6 | -275 | 279 |
| Winstbelasting met betrekking tot de andere elementen van het totaalresultaat |
18 | -2 | 56 | -20 |
| Totaalresultaat | 989 | 171 | 830 | 959 |
| toegerekend aan Solvay | 948 | 164 | 762 | 892 |
| toegerekend aan minderheidsbelangen | 41 | 6 | 67 | 67 |
Geconsolideerd overzicht van de kasstromen IFRS
| (in € mln) | Kw4 2016 | Kw4 2015 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Winst van de periode | 270 | 38 | 674 | 454 |
| Aanpassingen aan de winst van de periode | 215 | 345 | 1 554 | 1 477 |
| Afschrijvingen & bijzondere waardeverminderingen van activa (-) | 296 | 296 | 1 302 | 978 |
| Resultaat uit joint ventures & geassocieerde deelnemingen (-) | -28 | -29 | -86 | -21 |
| Netto financieringskosten & resultaat uit financiële activa beschikbaar voor | ||||
| verkoop (-) | 87 | 62 | 374 | 257 |
| Belastingen op winst (-) | -132 | -105 | -21 | 134 |
| Wijziging in het werkkapitaal | 199 | 389 | -99 | -103 |
| Wijziging in de voorzieningen | 4 | -152 | -151 | -302 |
| Ontvangen dividenden van geassocieerde deelnemingen & joint ventures | 5 | - | 22 | 14 |
| Betaalde belastingen (exclusief belastingen betaald op vervreemding van | -33 | -54 | -212 | -250 |
| deelnemingen) | ||||
| Overige niet-operationele en niet-contante elementen | -9 | 121 | -16 | 129 |
| Kasstromen uit bedrijfsactiviteiten | 660 | 566 | 1 788 | 1 289 |
| waarvan kasstromen verbonden aan verwerving van dochterondernemingen, niet inbegrepen in de vrije kasstroom |
-9 | -75 | 7 | -98 |
| Verwerving (-) van dochterondernemingen | -5 | -4 810 | -23 | -4 835 |
| Verwerving (-) van deelnemingen - Overige | 5 | -16 | 4 | -28 |
| Leningen aan geassocieerde & niet-geconsolideerde deelnemingen | -2 | 16 | -25 | 11 |
| Vervreemding (+) van dochterondernemingen en deelnemingen | -163 | 32 | 144 | 70 |
| Betaalde belastingen op vervreemding van deelnemingen | - | - | - | -232 |
| Verwerving (-) van materiële en immateriële vaste activa (kapitaalinvesteringen) |
-302 | -304 | -981 | -1 037 |
| waarvan materiële vaste activa | -272 | -276 | -883 | -952 |
| waarvan immateriële vaste activa | -30 | -29 | -98 | -85 |
| Vervreemding (+) van materiele vaste & immateriële activa | 19 | 8 | 76 | 31 |
| waarvan kasstromen verbonden aan vervreemding van vastgoed in een herstructurerings-, ontmantelings- of saneringscontext |
5 | 4 | 35 | 5 |
| Dividenden van financiële activa beschikbaar voor verkoop | - | 1 | - | 1 |
| Wijziging in financiële vaste activa | 26 | 30 | -2 | 4 |
| Kasstromen uit investeringsactiviteiten | -422 | -5 042 | -807 | -6 014 |
| Verhoging (+) / terugbetaling (-) van kapitaal | - | 1 477 | - | 1 477 |
| Opbrengsten uit de uitgifte van eeuwigdurende hybride obligaties | - | 990 | - | 991 |
| Vervreemding / verwerving (-) van eigen aandelen | 10 | - | -55 | -59 |
| Toename van schulden | 530 | 3 664 | 1 133 | 4 628 |
| Terugbetaling van schulden | -699 | -620 | -2 300 | -1 219 |
| Wijzigingen in de overige vlottende financiële activa | -46 | -6 | -50 | 225 |
| Betaalde netto-interesten | -50 | -14 | -216 | -156 |
| Betaalde coupons op eeuwigdurende hybride obligaties | -26 | -27 | -84 | -57 |
| Betaalde dividenden | -37 | -34 | -386 | -323 |
| waarvan aan Solvay aandeelhouders | - | - | -337 | -282 |
| waarvan aan minderheidsbelangen | -37 | -34 | -49 | -42 |
| Andere | 25 | -1 | 7 | -32 |
| Kasstromen uit financieringsactiviteiten | -291 | 5 429 | -1 951 | 5 475 |
| Nettowijziging in de geldmiddelen & kasequivalenten | -53 | 953 | -970 | 750 |
| Wisselkoerswijzigingen | 25 | -52 | -13 | 12 |
| Geldmiddelen op aanvang van de periode | 1 081 | 1 136 | 2 037 | 1 275 |
| Geldmiddelen bij het einde van de periode | 1 054 | 2 037 | 1 054 | 2 037 |
| waarvan geldmiddelen in activa aangehouden voor verkoop | 85 | 7 | 85 | 7 |
Overzicht van de kasstromen uit beëindigde bedrijfsactiviteiten IFRS
| (in € mln) | Kw4 2016 | Kw4 2015 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Kasstromen uit bedrijfsactiviteiten | 65 | 66 | 191 | 205 |
| Kasstromen uit investeringsactiviteiten | -15 | -17 | -84 | -103 |
| Kasstromen uit financieringsactiviteiten | -4 | -6 | -65 | -63 |
| Nettowijziging in de geldmiddelen & kasequivalenten | 46 | 44 | 41 | 40 |
Geconsolideerd overzicht van de financiële positie IFRS
| (in € mln) | December 2016 |
December 2015 |
|---|---|---|
| Vaste activa | 17 548 | 18 716 |
| Immateriële activa | 3 600 | 3 919 |
| Goodwill | 5 679 | 5 840 |
| Materiële vaste activa | 6 472 | 6 946 |
| Financiële activa beschikbaar voor verkoop | 44 | 34 |
| Investeringen in geassocieerde deelnemingen & joint ventures | 497 | 398 |
| Overige deelnemingen | 55 | 92 |
| Uitgestelde belastingvorderingen | 890 | 1 059 |
| Leningen & andere activa | 312 | 427 |
| Vlottende activa | 6 597 | 6 613 |
| Voorraden | 1 672 | 1 867 |
| Handelsvorderingen | 1 621 | 1 615 |
| Belastingsvorderingen | 166 | 158 |
| Te ontvangen dividenden | 2 | - |
| Overige vorderingen in financiële instrumenten | 101 | 111 |
| Overige vorderingen | 736 | 655 |
| Geldmiddelen & kasequivalenten | 969 | 2 030 |
| Activa aangehouden voor verkoop | 1 331 | 177 |
| Totaal van de activa | 24 145 | 25 329 |
| Totaal eigen vermogen | 9 956 | 9 668 |
| Aandelenkapitaal | 1 588 | 1 588 |
| Reserves | 8 118 | 7 835 |
| Minderheidsbelangen | 250 | 245 |
| Langlopende verplichtingen | 9 188 | 11 330 |
| Voorzieningen voor personeelsbeloningen | 3 118 | 3 133 |
| Overige voorzieningen | 860 | 831 |
| Uitgestelde belastingverplichtingen | 909 | 1 456 |
| Financiële schulden | 4 087 | 5 628 |
| Overige verplichtingen | 214 | 282 |
| Kortlopende verplichtingen | 5 001 | 4 331 |
| Overige voorzieningen | 291 | 310 |
| Financiële schulden | 1 338 | 892 |
| Handelsschulden | 1 547 | 1 559 |
| Belastingsschulden | 197 | 130 |
| Te betalen dividenden | 139 | 144 |
| Overige verplichtingen | 1 085 | 1 021 |
| Passiva verbonden aan activa aangehouden voor verkoop | 403 | 275 |
| Totaal van de passiva | 24 145 | 25 329 |
| Geconsolideerd mutatie-overzicht van het eigen vermogen | Herwaarderings reserve (reële waarde) |
IFRS | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (in € mln) |
Aandelen kapitaal |
Uitgifte premies |
Eigen aandelen |
Eeuwig durende hybride obligaties |
Inge houden winsten |
Valuta ver schillen |
Financiële activa beschik baar voor verkoop |
Kas stroomaf dekkingen |
Toe gezegde pensioen regelingen |
Totale reserves |
Minder heids belangen |
Totaal eigen vermogen |
| Saldo per december 2014 | 1 271 | 18 | -171 | 1 194 | 5 753 | -527 | -4 | -43 | -926 | 5 293 | 214 | 6 778 |
| Winst van de periode | - | - | - | - | 406 | - | - | - | - | 406 | 48 | 454 |
| Andere elementen van het totaalresultaat |
- | - | - | - | 35 | 169 | 3 | 15 | 264 | 486 | 19 | 505 |
| Totaalresultaat | - | - | - | - | 441 | 169 | 3 | 15 | 264 | 892 | 67 | 959 |
| Kapitaalverhoging | 318 | 1 151 | - | - | - | - | - | - | - | 1 151 | - | 1 469 |
| Uitgifte hybride eeuwigdurende obligaties |
- | - | - | 994 | - | - | - | - | - | 994 | - | 994 |
| Kosten van aandelenopties | - | - | - | - | 11 | - | - | - | - | 11 | - | 11 |
| Dividenden | - | - | - | - | -313 | - | - | - | - | -313 | -40 | -354 |
| Coupons van eeuwigdurende hybride obligaties |
- | - | - | - | -57 | - | - | - | - | -57 | - | -57 |
| Vervreemding / verwerving (-) van eigen aandelen |
- | - | -59 | - | 3 | - | - | - | - | -56 | - | -56 |
| Toename / afname (-) via wijzigingen in deelneming zonder verlies van zeggenschap |
- | - | - | - | -118 | 5 | - | -1 | 32 | -82 | 5 | -77 |
| Saldo per december 2015 | 1 588 | 1 170 | -230 | 2 188 | 5 720 | -353 | -2 | -28 | -630 | 7 835 | 245 | 9 668 |
| Winst van de periode | - | - | - | - | 621 | - | - | - | - | 621 | 53 | 674 |
| Andere elementen van het totaalresultaat |
- | - | - | - | - | 313 | 10 | 23 | -205 | 141 | 14 | 155 |
| Totaalresultaat | - | - | - | - | 621 | 313 | 10 | 23 | -205 | 762 | 67 | 830 |
| Kosten van aandelenopties | - | - | - | - | 9 | - | - | - | - | 9 | - | 9 |
| Dividenden | - | - | - | - | -336 | - | - | - | - | -336 | -45 | -381 |
| Coupons van eeuwigdurende hybride obligaties |
- | - | - | -84 | - | - | - | - | -84 | - | -84 | |
| Vervreemding / verwerving (-) van eigen aandelen |
- | - | -44 | - | -13 | - | - | - | - | -57 | - | -57 |
| Andere | - | - | - | - | -19 | - | - | - | 7 | -12 | -17 | -29 |
| Saldo per december 2016 | 1 588 | 1 170 | -274 | 2 188 | 5 899 | -39 | 8 | -5 | -828 | 8 118 | 250 | 9 956 |
TOELICHTING BIJ DE IFRS REKENINGEN
1. Algemene informatie
Solvay is een naamloze vennootschap naar Belgisch recht, die genoteerd is op Euronext Brussel en Euronext Parijs. Het vrijgeven van dit geconsolideerd tussentijds financieel verslag is op 23 februari 2017 door de raad van bestuur goedgekeurd.
Op 16 maart 2016 maakten Solvay en INEOS hun voornemen bekend om hun 50/50 chloorvinyl joint venture Inovyn eerder op te heffen dan aanvankelijk gepland. INEOS wordt dan de enige aandeelhouder. Solvay en INEOS creëerden Inovyn in juli 2015, met Solvay's uitstap initieel voorzien in juli 2018. Op 31 maart 2016 maakten Solvay en INEOS bekend dat ze de bindende overeenkomst ondertekenden om hun chloorvinyl joint venture Inovyn te beëindigen, nadat ze hun plannen daarvoor bekend hadden gemaakt op 16 maart 2016. Op 7 juli 2016, ingevolge de afronding van de transactie, ontving Solvay een betaling van € 335 mln en werd INEOS de enige aandeelhouder van Inovyn. De uitstap uit de joint venture werd afgerond na het verkrijgen van de reglementaire goedkeuringen van de relevante autoriteiten. In 2017 zal Solvay een prijsaanpassing betalen van ongeveer € 80 mln.
Op 25 april 2016 maakte Solvay formeel bekend haar eerste call-optie te zullen uitoefenen op de hybride obligatie met een waarde van € 500 mln, die vervalt in 2104, na hierover de Luxemburgse beurs, waar de obligatie is genoteerd, evenals de obligatiehouders te hebben ingelicht. Deze obligatie voorziet in een jaarlijkse rente van 6,375% in de eerste 10 jaar, en werd voorheen geclassificeerd als financiële schuld op lange termijn in het geconsolideerd overzicht van de financiële positie. Ze werd terugbetaald op 2 juni 2016. De financiering van deze terugbetaling werd veiliggesteld in december 2015, samen met de obligaties die werden uitgegeven voor de financiering van de verwerving van Cytec.
Op 2 mei 2016 ondertekende Solvay een overeenkomst met Unipar Carpocloro voor de verkoop van zijn aandelen aangehouden in Solvay Indupa. Tijdens het derde kwartaal van 2016 werd de reële waarde min verkoopkosten aangepast, teneinde de impact van de verslechterde bedrijfsomgeving op de transactie weer te geven. Een bijzonder waardeverminderingsverlies ten belope van € 63 mln werd opgenomen in 2016. Op 7 december 2016 verkreeg Solvay de goedkeuring van de Braziliaanse mededingingsautoriteit CADE voor de overeengekomen verkoop van zijn 70,59% aandeel in Solvay Indupa aan de Braziliaanse chemiegroep Unipar Carbocloro. De transactie werd afgerond op 27 december 2016, voor een totale ondernemingswaarde van USD 202.2 mln.
Op 19 mei 2016 ondertekenden Solvay en Eastman Chemical Company hebben een definitieve overeenkomst om hun joint venture Primester voor de productie van celluloseacetaat te beëindigen. Solvay verwerft daarbij Eastmans aandeel van 50 procent in de Amerikaanse fabriek en wordt zo de volledige eigenaar. Na de transactie zal Eastman de basisdiensten en grondstoffen op lange termijn leveren voor de fabriek in Kingsport, Tennessee. De transactie werd afgerond op 2 juni 2016.
Op 7 december 2016 heeft Solvay een overeenkomst gesloten voor de verkoop van zijn bedrijfstak cellulose-acetaatkabels, Acetow, aan private equity fondsen beheerd door Blackstone. De transactie is gebaseerd op een ondernemingswaarde van ongeveer € 1 miljard, wat overeenkomt met ongeveer 7x het EBITDA. De netto-opbrengst zal bijdragen aan de verdere schuldafbouw van Solvay. De overeenkomst zal naar verwacht in de eerste helft van 2017 worden afgerond en is afhankelijk van de gebruikelijke sociale procedures en de goedkeuring van de relevante mededingingsautoriteiten. In het licht van de materialiteit van de transactie, beschouwt Solvay de bedrijvigheid als een beëindigde bedrijfsactiviteit, en werden de resultaten aangepast, conform IFRS.
Op 14 december 2016 ondertekende Solvay een definitieve overeenkomst voor de verkoop van zijn 58,77 procent aandeel in zijn Thaise dochteronderneming Vinythai PCL aan het Japanse bedrijf AGC Asahi Glass (AGC) en stapt daarmee uit zijn Aziatische polyvinylchloride (pvc) activiteiten. De transactie is gebaseerd op een totale ondernemingswaarde van 16,5 miljard Thai Bath (€ 435 mln), wat overeenkomt met 8x de gemiddelde EBITDA over de cyclus. De afronding van deze transactie is afhankelijk van de gebruikelijke voorwaarden, waaronder de goedkeuringen van de mededingingsautoriteiten, en zal naar verwacht in de eerste helft van 2017 plaatsvinden. In het licht van de materialiteit van de transactie, beschouwt Solvay de bedrijvigheid als een beëindigde bedrijfsactiviteit, en werden de resultaten aangepast, conform IFRS.
2. Grondslagen voor de financiële verslaggeving
Solvay stelt elk kwartaal een geconsolideerd tussentijds financieel verslag op in overeenstemming met IAS 34 Tussentijdse financiële verslaggeving. Deze bevat niet alle informatie die vereist is voor de voorbereiding van de jaarlijkse geconsolideerde financiële verslaggeving en dient samen gelezen te worden met de geconsolideerde financiële verslaggeving van het jaar dat eindigde op 31 december 2015.
Het geconsolideerd tussentijds financieel verslag voor de twaalf maanden eindigend op 31 december 2016 is opgesteld met toepassing van dezelfde regels voor financiële verslaggeving als die welke gehanteerd zijn bij de opstelling van de geconsolideerde financiële verslaggeving voor het jaar eindigend op 31 december 2015.
Ingevolge de "Guidelines on Alternative Performance Measures", gepubliceerd door het ESMA op 30 juni 2015, en van toepassing vanaf 3 juli 2016, splitste Solvay de 'Niet-recurrente elementen' in twee elementen: (a) Resultaten van het beheer van de portefeuille en waardering, en (b) Resultaten van legacy sanering en belangrijke geschillen. De som van deze twee elementen is exact gelijk aan wat vroeger werd opgenomen als "Niet-recurrente elementen", vóór herklassering naar beëindigde bedrijfsactiviteiten.
3. Informatie per segment
Solvay is georganiseerd in operationele segmenten. Vanaf 1 januari 2016, ingevolge de verwerving van Cytec, heeft Solvay haar segmenten gereorganiseerd om de strategische coherentie en de alignering met de bedrijfscactiviteiten te verbeteren. De vroegere activiteiten van Cytec, genaamd "Aerospace Materials" en "Industrial Materials" werden opgenomen in Advanced Materials in de GBU "Composite Materials", terwijl hun activiteiten betreffende "In Process Separation" en "Additive Technologies" werden opgenomen in Advanced Formulations, grotendeels als de GBU "Technology Solutions". Solvay's GBU "Coatis" wordt overgebracht naar Performance Chemicals.
- Advanced Materials biedt hoogperformante materialen voor verscheidene toepassingen, voornamelijk in de auto-, luchtvaart-, elektronica en gezondheidssector. Het biedt vooral duurzame mobiliteitsoplossingen door gewichtsvermindering en een verbetering van CO2-uitstoot en energie-efficiëntie.
- Advanced Formulations bedient vooral de markten voor consumptiegoederen, landbouw, voeding en energie. Het biedt op maat gemaakte specialiteitsformuleringen die van invloed zijn op de oppervlaktechemie en het vloeistofgedrag veranderen om zo de efficiëntie en de opbrengst te optimaliseren terwijl de milieubelasting zoveel mogelijk beperkt wordt.
- Performance Chemicals is actief in volgroeide en veerkrachtige markten en bekleedt leidende posities voor chemische tussenproducten. Het succes is gestoeld op schaalgrootte en hoogstaande productietechnologie. Het bedient vooral de markten voor consumptiegoederen en voeding.
- Functional Polymers produceert en verkoopt polyamide en pvc-polymeren en verbindingen en bekleedt leidende regionale posities in verschillende gebieden, waarbij het vooral de auto-, constructie-, consumptiegoederen-, en bouwmarkten bedient. De focus ligt op uitmuntendheidsinitiatieven.
- Corporate & Business Services omvat corporate en andere zakelijke dienstverlening, zoals het Research & Innovation Center. Het omvat ook de GBU Energy Services, die als taak heeft om het energieverbruik te optimaliseren en de CO2 emissies terug te dringen.
De 2015 IFRS informatie die hieronder wordt opgenomen, geeft deze wijzigingen weer, met inachtname van (a) het feit dat de activiteiten van Cytec niet bijdroegen tot de resultaten van 2015, en (b) de aanpassing van de resultaten van 2015 ingevolge de presentatie van de resultaten van Acetow en Vinythai als beëindigde bedrijfsactiviteiten. .
Aansluiting van de segment-, onderliggende & IFRS resultaten
| (in € mln) | Kw4 2016 | Kw4 2015 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Onderliggende EBITDA | 527 | 366 | 2 284 | 1 744 |
| Advanced Materials | 259 | 186 | 1 110 | 836 |
| Advanced Formulations | 124 | 79 | 484 | 348 |
| Performance Chemicals | 168 | 144 | 695 | 628 |
| Functional Polymers | 51 | 22 | 222 | 141 |
| Corporate & Business Services | -75 | -65 | -227 | -209 |
| Onderliggende afschrijvingen & bijzondere waardeverminderingen van activa | -203 | -172 | -750 | -628 |
| Onderliggende EBIT | 324 | 194 | 1 534 | 1 115 |
| Niet-contante boekhoudkundige impact op afschrijvingen van de toewijzing van de overnameprijs van verwervingen [1] |
-70 | -34 | -358 | -144 |
| Overige kosten verbonden aan portefeuillewijzigingen (zoals retentiepremies) [1] | -1 | -4 | -9 | -13 |
| Netto financieringslasten en herwaarderingen van de boekwaarde in eigen vermogen van de RusVinyl joint venture |
9 | 16 | 16 | -22 |
| Resultaat uit portefeuillebeheer en herevaluaties | -5 | -106 | -164 | -205 |
| Resultaat uit historische sanering & belangrijke juridische geschillen | -20 | -11 | -56 | -37 |
| EBIT | 238 | 54 | 962 | 695 |
| Netto financieringskosten | -81 | -59 | -339 | -222 |
| Winst van de periode vóór belastingen | 156 | -5 | 624 | 472 |
| Belastingen op winst | 142 | 116 | 56 | -69 |
| Winst van de periode uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 299 | 111 | 680 | 403 |
| Winst van de periode uit beëindigde bedrijfsactiviteiten | -29 | -73 | -6 | 51 |
| Winst van de periode | 270 | 38 | 674 | 454 |
| toegerekend aan minderheidsbelangen | 25 | - | 53 | 48 |
| toegerekend aan Solvay aandeel | 245 | 37 | 621 | 406 |
[1] De niet-contante PPA impact kan in de aansluitingstabel gevonden worden op pagina's 17-20.
Voor Kw4 2016 zijn deze opgebouwd uit € -1 mln opname in resultaat van de step-ups in voorraden van Cytec, die aangepast worden op de "Kostprijs van de omzet" lijn, en € -69 mln afschrijvingen op immateriële activa, die aangepast worden op de "Overige operationele opbrengsten & kosten" en "Commerciële & administratieve kosten" lijnen. Deze laatste werd ook voor € -1 mln aangepast voor de betaling van retentiepremies bij Chemlogics.
Voor het jaar 2016 zijn deze opgebouwd uit € -82 mln opname in resultaat van de step-ups in voorraden van Cytec, die aangepast worden op de "Kostprijs van de omzet" lijn, en € -227 mln afschrijvingen op immateriële activa, die aangepast worden op de "Overige operationele opbrengsten & kosten" en "Commerciële & administratieve kosten" lijnen. Deze laatste werd ook voor € -9 mln aangepast voor de betaling van retentiepremies bij Chemlogics.
4. Betalingen gebaseerd op aandelen
Op 24 februari 2015 heeft de raad van bestuur van Solvay nv besloten twee langetermijn-incentiveplannen toe te kennen aan een deel van de hogere kaderleden:
- een aandelenoptieplan (Stock Option Plan), die de verwerving van aandelen in Solvay mogelijk maakt; en
- een plan voor zogenaamde Performance Share Units (PSU's), waarmee begunstigden geldmiddelen kunnen verkrijgen op basis van de aandelenkoers van Solvay.
a) Aandelenoptieplan
De bijzonderheden van het aandelenoptieplan zijn als volgt:
Aandelenoptieplan
| Aantal aanvaarde aandelenopties | 759 022 |
|---|---|
| Datum van toekenning | 24/02/2016 |
| Datum van verwerving | 01/01/2020 |
| Wachtperiode | 24/02/2016 tot 31/12/2019 |
| Uitoefenprijs (in €) | 75,98 |
| Uitoefenperiode | 01/01/2020 tot 23/02/2024 |
Dit aandelenoptieplan is een op aandelen gebaseerd plan dat in eigen-vermogensinstrumenten wordt afgewikkeld. Per 31 december 2016 had dit een impact van € -3 mln op de geconsolideerde winst- en verliesrekening en het geconsolideerd overzicht van de financiële positie.
b) Plan van Performance Share Units
De bijzonderheden van het plan voor Performance Share Units zijn als volgt:
Performance share units
| Aantal aanvaarde PSU's (Performance Share Unit) | 348 990 |
|---|---|
| Datum van toekenning | 24/02/2016 |
| Datum van verwerving | 01/01/2019 |
| Wachtperiode | 24/02/2016 tot 31/12/2018 |
| Prestatievoorwaarden | 50% van de initieel toegekende PSU's zijn afhankelijk van de procentuele onderliggende EBITDA groei over 3 jaar (2016, 2017, 2018); 50% van de initieel toegekende PSU's zijn afhankelijk van de procentuele variatie van de CFROI over 3 jaar (2016, 2017, 2018) |
| Bekrachtiging van de prestatievoorwaarden | Door de raad van bestuur |
Het Performance Share Units plan is een op aandelen gebaseerd plan dat in geldmiddelen wordt afgewikkeld. Per 31 december 2016 had dit een impact van € 14 mln op de geconsolideerde winst- en verliesrekening en het geconsolideerd overzicht van de financiële positie.
5. Financiële Instrumenten
a) Waarderingstechnieken
In vergelijking met 31 december 2015 is er niets veranderd aan de waarderingstechnieken.
b) Reële waarde van financiële instrumenten gewaardeerd tegen hun geamortiseerde kostprijs
Voor alle financiële instrumenten die in het geconsolideerd overzicht van Solvay's financiële positie niet tegen de reële waarde gewaardeerd zijn, geldt dat hun reële waarde per 31 december 2016 niet wezenlijk afwijkt van die welke gepubliceerd is in Toelichting 37 van de geconsolideerde jaarrekening voor het jaar eindigend op 31 december 2015.
c) Financiële instrumenten gewaardeerd tegen hun reële waarde
De reële waarde van het afgeleid financieel instrument, dat een bijkomende op prestatie gebaseerde betaling weergeeft, die Solvay zou ontvangen voor de verkoop van Inovyn bedroeg € 244 mln op 31 december 2015. De reële waarde steeg naar € 335 mln ingevolge de bindende overeenkomst die met INEOS werd afgesloten op 31 maart 2016 voor een vroegtijdige uitstap. Het instrument werd afgewikkeld op 7 juli 2016.
Voor andere financiële instrumenten die in Solvay's geconsolideerd overzicht van de financiële positie tegen de reële waarde gewaardeerd zijn, geldt dat hun reële waarde per 31 december 2016 niet wezenlijk afwijkt van die welke gepubliceerd is in Toelichting 37 van de geconsolideerde jaarrekening voor het jaar eindigend op 31 december 2015.
In de periode van twaalf maanden eindigend op 31 december 2016 waren er geen herclassificaties tussen reële waardeniveaus, noch belangrijke wijzigingen in de reële waarde van financiële activa en passiva gewaardeerd op basis van niveau 3, behalve zoals hierboven vermeld.
6. Events after the reporting period
Op 22 februari 2017 rondde" Solvay de verkoop af van zijn 58,77 procent aandeel in zijn Thaise dochteronderneming Vinythai PCL aan het Japanse bedrijf AGC Asahi Glass (AGC), gebaseerd op een totale ondernemingswaarde van 16,5 miljard Thai Bath (€ 435 mln).
7. Verklaringen van verantwoordelijke personen
Jean-Pierre Clamadieu, Chief Executive Officer, en Karim Hajjar, Chief Financial Officer, van de Solvay Groep, verklaren dat, naar hun beste weten:
- a) De geconsolideerde tussentijdse financiële informatie, opgesteld overeenkomstig IAS 34 Tussentijdse financiële verslaggeving zoals aanvaard door de Europese Unie, een getrouw beeld geeft van de activa en passiva, financiële situatie en resultaten van de Solvay Groep;
- b) Het bestuursverslag voor 2016 een getrouw beeld geeft van belangrijke gebeurtenissen tijdens deze twaalf maanden en hun impact op de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie;
- c) De belangrijkste risico's en onzekerheden overeenstemmen met de beoordeling in het onderdeel "Risicobeheer" van het jaarverslag van Solvay voor 2015, rekening houdend met de huidige economische en financiële omstandigheden.
8. Verslag inzake het beperkt nazicht van de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie voor de negen maanden eindigend op 30 september 2016
Deloitte heeft bevestigd dat de controlewerkzaamheden over de geconsolideerde jaarrekening van Solvay SA/NV ("de Onderneming") en zijn dochtermaatschappijen (gezamenlijk "de Groep"), die opgesteld is in overeenstemming met de International Financial Reporting Standards, zoals aangenomen door de Europese Unie, en de in België geldende eisen van de wet en toezichthouder, ten gronde afgewerkt zijn. Deloitte heeft bevestigd dat de in dit persbericht opgenomen financiële informatie geen toelichting van hun kant behoeft en in overeenstemming met de geconsolideerde jaarrekening van de Groep is. Het volledige commissaris verslag inzake de controle van de geconsolideerde jaarrekening wordt opgenomen in het Jaarverslag 2016, dat op 31 maart 2017 op het internet (www.solvay.com) zal gepubliceerd worden.
FINANCIEEL GLOSSARIUM
Aanpassingen: Aanpassingen aan de IFRS resultaten aangaande elementen die de vergelijkbaarheid van de onderliggende prestatie van de Groep doorheen de tijd aantasten. Deze aanpassingen omvatten:
- Resultaten van het beheer van de portefeuille en beoordelingen,
- Resultaten van historische sanering en belangrijke geschillen,
- Impacten aangaande fusies en overnames, voornamelijk non-cash PPA impacten (bv. Reële waarde correctie van voorraden, en afschrijvingen van immateriële activa) en retentiebonussen betreffende Chemlogics en andere verwervingen,
- Netto financiële resultaten aangaande (a) wijzigingen in discontovoeten, (b) hyperinflatie, (c) coupons aangaande hybride obligaties beschouwd als dividenden volgens IFRS, en (d) impacten van schuldbeheer (voornamelijk winsten en verliezen betreffende vervroegde terugbetaling van schulden),
- Aanpassingen aan de resultaten van investeringen opgenomen volgens de vermogensmutatiemethode, betreffende bijzondere waardeverminderingsverliezen, en niet gerealiseerde wisselkoersresultaten op schulden;
- Resultaten van voor verkoop beschikbare financiële activa,
- Belastingseffect aangaande bovenstaande elementen en belastingkosten of –inkomsten uit vorige jaren.
- Alle bovenstaande aanpassingen betreffen zowel voortgezette als beëindigde bedrijfsactiviteiten, en omvatten de impacten van minderheidsbelangen.
Beëindigde bedrijfsactiviteit: Een component van de Groep die is afgestoten ofwel is geclassificeerd als aangehouden voor verkoop en:
- (a) een afzonderlijke belangrijke bedrijfsactiviteit of geografisch bedrijfsgebied vertegenwoordigt;
- (b) deel uitmaakt van één enkel gecoördineerd plan om een afzonderlijke belangrijke bedrijfsactiviteit of geografisch bedrijfsgebied af te stoten; of
- (c) een dochteronderneming is die uitsluitend is overgenomen met de bedoeling te worden doorverkocht.
Belastingvoet: Inkomstenbelastingen / (Resultaat vóór belastingen – Resultaat van geassocieerde deelnemingen en joint ventures – interesten en gerealiseerde wisselkoersresultaten op de Rusvinyl joint venture). De aanpassing van de noemer aangaande geassocieerde deelnemingen en joint ventures is gebaseerd op het feit dat deze contributies reeds na belastingen zijn.
Capital expenditure (capex): Geldmiddelen betaald voor de verwerving van materiële vaste en immateriële activa.
Cash conversie: (Onderliggende EBITDA + CAPEX van voortgezette bedrijfsactiviteiten) / onderliggende EBITDA
CFROI: Kasstroom Opbrengst op Investeringen wordt berekend als de ratio tussen de Recurrente Kasstroom en Geïnvesteerd Kapitaal, waarbij:
- Recurrente Kasstoom = Onderliggende EBITDA + (Dividenden ontvangen van geassocieerde deelnemingen en joint ventures, min Resultaten van geassocieerde deelnemingen en joint ventures) + Recurrente capex + Recurrente inkomstenbelastingen.
- Geïnvesteerd kapitaal = Vervangingswaarde van de goodwill en de materiële vaste activa + Netto werkkapitaal + Boekwaarde van geassocieerde deelnemingen en joint ventures.
- Recurrente capex is genormaliseerd op 2% van de Vervangingswaarde van de materiële vaste activa, na aftrek van Goodwill waarden.
- Recurrente Inkomstenbelastingen zijn genormaliseerd op 30% van (de Onderliggende EBIT min Resultaten van geassocieerde deelnemingen en joint ventures).
- EBIT: Earnings Before Interest and Taxes, of operationeel resultaat.
EBITDA: Earnings Before Interest and Taxes, Depreciation and Amortization (of operationeel resultaat vóór afschrijvingen).
GBU: Global business unit.
Gewone winst per aandeel: Nettoresultaat (Groepsaandeel), gedeeld door het gewogen gemiddelde aantal uitstaande aandelen, na aftrek van de eigen aandelen aangehouden om aandelenoptieprogramma's in te dekken.
IFRS: International Financial Reporting Standards.
joj: jaar op jaar vergelijking.
Leverage ratio: nettoschuld / onderliggende EBITDA van de voorbije 12 maanden. Onderliggende leverage ratio = onderliggende nettoschuld / onderliggende EBITDA van de voorbije 12 maanden
Netto financieringskosten: De nettokosten van schulden, discontokosten van voorzieningen (meer bepaald inzake personeelsvoordelen na uitdiensttreding en HSE verplichtingen, d.w.z. gezondheid, veiligheid en leefmilieu) en winsten en verliezen van voor verkoop beschikbare financiële activa.
Nettoschuld: Langlopende financiële schulden plus kortlopende financiële schulden min geldmiddelen en kasequivalenten min overige vorderingen in financiële instrumenten. Onderliggende nettoschuld herclassificeert als 100% schuld de eeuwigdurende hybride obligaties, die als eigen vermogen worden beschouwd onder IFRS.
Netto schuldenlasten: De kosten van schulden, na aftrek van de interestinkomsten op leningen en beleggingen, evenals andere winsten (en verliezen) op de nettoschuld.
Netto werkkapitaal: Dit omvat voorraden, handelsvorderingen, en overige vlottende vorderingen, min handelsschulden, en overige verplichtingen op korte termijn.
Netto-omzet: Omzet uit goederen en diensten met toegevoegde waarde die het resultaat zijn van Solvay's vakkennis en zijn kernactiviteiten. De netto-omzet sluit andere inkomsten uit, die voornamelijk bestaan uit trading transacties op grondstoffen en nutsvoorzieningen en andere inkomsten die de Groep als incidenteel beschouwt.
Nettoprijszetting: Verschil tussen de wijziging in de verkoopprijzen versus de wijziging in de variabele kosten.
OCI: Other Comprehensive Income of Andere elementen van het totaalresultaat.
Omzet andere dan van kernactiviteiten: Deze omzet omvat voornamelijk handelstransacties in grondstoffen en energie, en andere opbrengsten die door de Groep als bijkomstig worden beschouwd, omdat ze geen betrekking hebben op de expertise en de kernactiviteiten van Solvay.
Onderliggend: Onderliggende resultaten worden geacht een meer vergelijkbare indicatie te geven van de fundamentele performantie van Solvay doorheen de referentieperiodes. Ze worden gedefinieerd als IFRS cijfers aangepast voor "Aanpassingen" zoals hierboven gedefinieerd.
Onderzoek & innovatie: Kapitaalinvesteringen en uitgaven aangaande onderzoek en ontwikkeling opgenomen in het resultaat en in het overzicht van de financiële positie, vóór aftrek van subsidies, royalties en afschrijvingslasten.
Onderzoek- en Innovatie-instensiteit: Onderzoek & innovatie / netto-omzet
pp: Eenheid van procentpunten, waarin de evolutie van ratio's wordt uitgedrukt.
PPA: Purchase Price Allocation, gedefinieerd als de boekhoudkundige impact van de toewijzing van de overnameprijs van verwervingen, voornamelijk aangaande Rhodia en Cytec.
Prijszettingsvermogen: De mogelijkheid om een positieve netto prijszetting te creëren.
PSU: Performance Share Unit, eenheid waarvan de waarde gebaseerd is op die van een aandeel.
Resultaat van vervreemdingen: Dit omvat winsten/verliezen op bedrijfsactiviteiten geclassificeerd als beëindigde bedrijfsactiviteiten.
Resultaten van het beheer van de portefeuille en beoordelingen: Dit omvat (a) winsten en verliezen van de verkoop van dochterondernemingen, gezamenlijke befrijfsactiviteiten, joint ventures en geassocieerde deelnemingen die geen beëindigde bedrijfsactiviteiten zijn, (b) kosten betreffende bedrijfscombinaties, (c) winsten en verliezen van de verkoop van vastgoed dat niet direct verbonden is aan een operationele activiteit, (d) kosten van herstructureringen die voortvloeien uit het beheer van de portefeuille en beoordelingen, inclusief waardeverminderingsverliezen voortvloeiend uit de stopzetting van een activiteit of een productieëenheid, en (e) waardeverminderingsverliezen die voortvloeien uit het testen van kasstroomgenererende eenheden. De niet-cash boekhoudkundige impact van afschrijvingen ingevolge de PPA van de overnameprijs van verwervingen is niet opgenomen in deze rubriek.
Resultaten van legacy sanering en belangrijke geschillen: Dit omvat (a) saneringskosten die niet voorvloeien uit operationele productieëenheden (stopgezette sites, beëindigde producties, vervuiling van voorgaande jaren) en (b) de impact van belangrijke geschillen.
SOP: Stock Option Plan, aandelenoptieplan.
Verwaterde winst per aandeel: Nettowinst (aandeel Solvay) gedeeld door het gewogen gemiddelde aantal uitstaande aandelen, aangepast voor de effecten van verwatering.
Vrije kasstroom: (Free cash flow) Kasstromen uit bedrijfsactiviteiten (exclusief kasstromen betreffende verwervingen van dochterondernemingen) plus kasstromen uit investeringsactiviteiten (exclusief verwervingen en vervreemdingen van dochterondernemingen en andere investeringen, en exclusief leningen aan geassocieerde deelnemingen en andere niet-geconsolideerde deelnemingen, evenals gerelateerde belastingelementen).
TECHNISCH GLOSSARIUM
HPPO: Hydrogeenperoxide propyleenoxide, nieuwe technologie om propyleenoxide te produceren met waterstofperoxide.
HSE: Gezondheid, veiligheid en omgeving.
PA: Polyamide, polymeertype.
PCC: Geprecipiteerd calciumcarbonaat.
PVC: Polyvinyl chloride, polymeertype.
WETTELIJKE BEPALING ALS BESCHERMING TEGEN ONREDELIJKE AANSPRAKELIJKHEIDSSTELLINGEN
Dit persbericht kan toekomstgerichte informatie bevatten. Toekomstgerichte verklaringen beschrijven verwachtingen, plannen, strategieën, doelen, toekomstige gebeurtenissen of intenties. De verwezenlijking van toekomstgerichte verklaringen die in dit persbericht staan, is onderworpen aan en is afhankelijk van risico's en onzekerheden verbonden aan verschillende factoren, waaronder algemene economische factoren, schommelingen van interestvoeten en wisselkoersen; veranderende marktcondities, concurrentie op producten, de aard van de productontwikkeling, het effect van verwervingen en verkopen, herstructureringen, terugtrekkingen van producten; goedkeuringen door regelgevers, het all-in scenario van onderzoeks- en innovatieprojecten en andere ongebruikelijke zaken.
Om deze reden kunnen de actuele of toekomstige resultaten wezenlijk afwijken van de resultaat die expliciet gemeld worden of impliciet besloten zijn in dergelijke toekomstgerichte verklaringen. Mochten bekende of onbekende risico's of onzekerheden zich voltrekken of mochten onze aannames onjuist blijken te zijn, dan kunnen de daadwerkelijke resultaten sterk afwijken van de verwachte resultaten. Solvay verplicht zich niet om toekomstgerichte verklaringen publiekelijk te actualiseren of te herzien.
SLEUTELDATA VOOR INVESTEERDERS
| 3 mei 2017 | Publicatie van de resultaten van het 1ste kwartaal van 2017 |
|---|---|
| 9 mei 2017 | Jaarlijkse algemene vergadering |
| 12 mei 2017 | Ex-coupon datum voor het dividendsaldo |
| 15 mei 2017 | Recorddatum voor het dividendsaldo |
| 16 mei 2017 | Betaling van het dividendsaldo |
| 1 augustus 2017 | de kwartaal de 1ste jaarhelft van 2017 Publicatie van de resultaten van het 2 |
| 8 november 2017 | Publicatie van de resultaten van het 3de kwartaal van 2017 |
CONTACTEER ONS
Investor relations
Kimberly Stewart
+32 2 264 3694 [email protected] Jodi Allen +1 973 357 3283 [email protected]
Geoffroy Raskin
+32 2 264 1540 [email protected]
Bisser Alexandrov
+32 2 264 3687 [email protected]
Media relations
Caroline Jacobs
+32 2 264 1530 [email protected]
1120 Brussel, België T : +32 2 264 2111 F : +32 2 264 3061
www.solvay.com
Solvay is een multi-gespecialiseerd chemisch bedrijf, toegewijd aan het ontwikkelen van chemie die belangrijke maatschappelijke uitdagingen aanpakt. Solvay innoveert en gaat partnerschappen aan met klanten in diverse wereldwijde eindmarkten. Zijn producten en oplossingen worden gebruikt in vliegtuigen, auto's, smart devices, medische hulpmiddelen, batterijen, in mineralenen oliewinning, en in nog vele andere toepassingen die duurzaamheid bevorderen. Zijn lichtgewicht materialen dragen bij aan schonere mobiliteit, zijn formuleringen optimaliseren het gebruik van grondstoffen en zijn chemicaliën verbeteren de lucht- en waterkwaliteit. Solvay heeft zijn hoofdkantoor in Brussel en ongeveer 27 000 medewerkers in 58 landen. De pro forma netto-omzet bedroeg € 10,9 miljard in 2016, met 90% uit activiteiten waar Solvay tot de wereldtop-drie behoort. Solvay nv (SOLB.BE) staat genoteerd op Euronext in Brussel en Parijs (Bloomberg: SOLB.BB - Reuters: SOLB.BR) en in de Verenigde Staten worden zijn aandelen (SOLVY) verhandeld via een level-1-ADR-programma.
This report is also available in english – Ce rapport est aussi disponible en français