AI assistant
Solvay SA — Audit Report / Information 2013
Apr 7, 2014
4005_iss_2014-04-07_360ed605-a3f1-4a2c-a673-a91116fd384c.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
Solvay past de nieuwe IFRS normen voor financiële verslaggeving in 2014 toe en herwerkt de financiële cijfers voor 2013
Hoofdpunten:
- De normen IFRS 10, 11 en 12 zijn van toepassing sinds 1 januari 2014
- De financiële gegevens van 2013 werden hiervoor herwerkt om een vergelijkingsbasis te bekomen
- De vooruitzichten voor 2014 en de financiële doelstellingen voor 2016 zijn ongewijzigd
Brussel, 7 april 2014 --- Solvay publiceert vandaag herwerkte financiële resultaten voor 2013 naar aanleiding van de toepassing van de nieuwe Internationale standaarden voor financiële verslaglegging IFRS 10 (Geconsolideerde jaarrekening), IFRS 11 (Gezamenlijke overeenkomsten) en IFRS 12 (Informatieverschaffing over belangen in andere entiteiten). De groep past deze nieuwe normen toe sinds 1 januari 2014.
De herwerkte cijfers voor 2013 van Solvay bieden een vergelijkingsbasis voor de resultaten van het eerste kwartaal van 2014, die op 6 mei zullen worden gepubliceerd, en voor de volgende periodes.
Bovendien weerspiegelen de herwerkte cijfers de veranderingen die verband houden met de publicatie van de resultaten per activiteitensector (GBU). De GBU Essential Chemicals is namelijk gesplitst in twee GBU's: Soda Ash & Derivatives en Peroxides sinds 1 januari 2014.
De toepassing van de norm IFRS 10 heeft geen effect op de consolidatieperimeter van de volledige geconsolideerde entiteiten van de Solvay-groep.
De toepassing van de norm IFRS 11 heeft een effect op de consolidatieperimeter van enkele van de gezamenlijke overeenkomsten die als gezamenlijke bedrijfsactiviteiten worden beschouwd. Deze zullen nu proportioneel geconsolideerd worden, terwijl ze voorheen geboekt werden volgens de vermogensmutatiemethode. De verandering van de consolidatieperimeter heeft een impact op de volgende activiteiten:
De bedrijfsactiviteiten/belangen verbonden aan Soda Ash & Derivatives in Devnya (Bulgarije), die voor 75% in het bezit zijn van Solvay en die uit de volgende juridische entiteiten bestaan:
- Deven AD;
- Solvay Sodi AD;
- Solvay Sisecam Holding AG;
De bedrijfsactiviteiten/belangen verbonden aan Hydrogen Peroxide Propylene Oxide (HPPO) in Zandvliet (België) en Map Ta Put (Thailand), en tevens de HPPO-fabriek in aanbouw in Saoedi Arabië, die allemaal voor 50% eigendom zijn van de Solvay-groep en die de volgende juridische entiteiten omvatten:
- BASF Interox H2O2 Production NV;
- MTP HPJV C.V.;
- MTP HPJV Management B.V.;
- MTP HPJV (Thailand) Ltd.;
- Saudi Hydrogen Peroxide Co.;
Globaal gezien zal de toepassing van de norm IFRS 11 geen gevolgen hebben voor de bekendgemaakte nettowinst voor 2013 van de Solvay-groep, maar ze zal gevolgen hebben op de volgende elementen:
Op de Winst- & Verliesrekening van 2013 (volledig toegekend aan de GBU Essential Chemicals):
- Netto-Omzet: + € 65 miljoen
- REBITDA: + € 41 miljoen
- Onderliggend belastingtarief: 34% in vergelijking met 36% voor de herwerking
Op het Kasstroomoverzicht van 2013
- Investeringen: + € 57 miljoen
- Vrije Cashflow: € 37 miljoen
Op de Balans van 31 december 2013
Nettoschuld: verhoging van € 40 miljoen
De vooruitzichten voor 2014 en de financiële doelstellingen voor 2016 blijven ongewijzigd Deze boekhoudkundige aanpassingen werden al door Solvay meegenomen in de gepubliceerde vooruitzichten op de resultaten voor 2014 en 2016
Aanvullende informatie en herwerkte cijfers voor 2013 kunt u vinden op onze website onder de volgende link:
HTTP://WWW.SOLVAY.COM/NL/INVESTORS/INDEX.HTML
Solvay streeft ernaar zijn investeerders zo vroeg mogelijk te informeren over toekomstige aanpassingen. Afgezien van nieuwe wijzigingen van de IFRS-normen, verwacht de Groep dat enkel belangrijke toekomstige veranderingen in de bedrijfsactiviteitenportefeuille een impact kunnen hebben op de voorstelling van de resultaten.
De resultaten voor het eerste kwartaal van 2014 zullen op 6 mei 2014 worden gepubliceerd.
De internationale chemiegroep SOLVAY staat industrieën bij in het zoeken naar en invoeren van steeds meer verantwoorde en waarde-scheppende oplossingen. Solvay genereert 90 % van zijn netto-omzet in activiteiten waar hij tot de wereldtopdrie behoort. De Groep levert aan veel markten, variërend van energie en milieu, tot auto en luchtvaart of elektriciteit en elektronica, met één doel: de prestaties van zijn klanten te verhogen en de levenskwaliteit van de samenleving te verbeteren. De Groep met hoofdkwartier in Brussel telt ongeveer 29.400 werknemers in 56 landen en haalde een netto-omzet van € 9,9 miljard in 2013. Solvay nv (SOLB.BE) staat genoteerd op NYSE EURONEXT in Brussel en Parijs (Bloomberg: SOLB:BB - Reuters: SOLB.BR).
Lamia Narcisse Media Relations
+33 1 53 56 59 62
Caroline Jacobs Media Relations +32 2 264 1530
Maria Alcon Investor Relations +32 2 264 1984
Geoffroy Raskin Investor Relations +32 2 264 1540
Edward Mackay Investor Relations +32 2 264 3687
Bijlagen
Sinds 1 januari 2014 en in overeenstemming met de Internationale standaarden voor financiële verslaggeving, (IFRS) past de Solvay Group de normen IFRS 10 (Geconsolideerde jaarrekening), IFRS 11 (Gezamenlijke overeenkomsten) en IFRS 12 (Informatieverschaffing over belangen in andere entiteiten) toe.
- De norm IFRS 10 schrijft een nieuwe definitie van controle voor. Dit heeft geen enkel effect op de perimeter van geconsolideerde entiteiten van de Solvay-groep.
- De norm IFRS 11 annuleert en vervangt de norm IAS 31 (Belangen in joint ventures) en schrijft voor dat een gezamenlijke overeenkomst (d.w.z. een regeling waarbij Solvay de gezamenlijke controle heeft met één of meerdere partijen) als een joint venture of als een gezamenlijke bedrijfsactiviteit kan worden ingedeeld. In het laatste geval bezit Solvay enerzijds directe rechten op de activa en anderzijds verplichtingen ten aanzien van schulden van de gezamenlijke overeenkomst. Daardoor worden Solvay's belangen in gezamenlijke bedrijfsactiviteiten behandeld volgens een methode die vergelijkbaar is met de proportionele consolidatie. In de norm IFRS 11 ontbreken duidelijke beleidslijnen met betrekking tot het erkenningspercentage van de activa, passiva, opbrengsten en kosten binnen een gezamenlijke bedrijfsactiviteit, vooral wanneer de rechten van de partijen op activa en hun verplichtingen uit passiva verschillen van hun deelname in het kapitaal van een gezamenlijke bedrijfsactiviteit. Daarom gebruikt Solvay in haar boekhoudkundige regels de deelname in het kapitaal in de gezamenlijke bedrijfsactiviteit.
- De norm IFRS 12 zal alleen toegepast worden in het financiële overzicht aan het einde van het boekjaar.
In dit kader publiceert Solvay vandaag de herwerkte financiële cijfers voor 2013.
| Netto-omzet | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| herwerkt voor IFRS 11 | |||||||
| Miljoen € | 1kw | 2kw | 3kw | 4kw | Jaar | Gepubliceerd | Delta |
| Advanced Formulations | 609 | 599 | 581 | 644 | 2,432 | 2,432 | - |
| Novecare | 398 | 378 | 367 | 438 | 1,581 | 1,581 | - |
| Coatis | 122 | 128 | 123 | 114 | 486 | 486 | - |
| Aroma Performance | 89 | 93 | 91 | 92 | 365 | 365 | - |
| Advanced Materials | 639 | 659 | 651 | 603 | 2,551 | 2,551 | - |
| Specialty Polymers | 312 | 333 | 334 | 308 | 1,288 | 1,288 | - |
| Silica | 104 | 108 | 102 | 101 | 416 | 416 | - |
| Rare Earth Systems | 82 | 77 | 70 | 70 | 298 | 298 | - |
| Special Chemicals | 139 | 141 | 144 | 124 | 549 | 549 | - |
| Performance Chemicals | 783 | 803 | 805 | 798 | 3,189 | 3,125 | 65 |
| Soda Ash | 322 | 338 | 342 | 349 | 1,351 | ||
| Peroxides | 118 | 116 | 120 | 116 | 470 | ||
| Essential | 1,821 | 1,756 | 65 | ||||
| Acetow | 163 | 167 | 163 | 164 | 658 | 658 | - |
| Eco-Services | 67 | 74 | 79 | 67 | 288 | 288 | - |
| Emerging Biochemicals | 114 | 108 | 101 | 101 | 424 | 424 | - |
| Functional Polymers | 468 | 483 | 428 | 384 | 1,763 | 1,763 | - |
| Polyamide | 413 | 427 | 380 | 336 | 1,557 | 1,557 | - |
| Chlorovinyls | 55 | 55 | 48 | 48 | 206 | 206 | - |
| Corporate & Business Services | 17 | 38 | 10 | 2 | 67 | 67 | - |
| Energy Services | 17 | 38 | 10 | 2 | 67 | 67 | - |
| Other Corporate and Business Services | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Groeptotaal | 2,516 | 2,582 | 2,475 | 2,431 | 10,003 | 9,938 | 65 |
2013: NETTO-OMZET & REBITDA herwerkt voor IFRS 11
Aangepaste REBITDA
| herwerkt voor IFRS 11 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Miljoen € | 1kw | 2kw | 3kw | 4kw | Jaar | Gepubliceerd | Delta |
| Advanced Formulations | 113 | 92 | 77 | 87 | 369 | 369 | - |
| Marge | 19% | 15% | 13% | 14% | 15% | 15% | - |
| Advanced Materials | 156 | 161 | 170 | 160 | 646 | 646 | - |
| Marge | 24% | 24% | 26% | 27% | 25% | 25% | - |
| Performance Chemicals | 166 | 191 | 212 | 197 | 766 | 724 | 41 |
| Marge | 21% | 24% | 26% | 25% | 24% | 23% | 1% |
| Functional Polymers | 34 | 27 | 19 | 14 | 93 | 93 | - |
| Marge | 7% | 6% | 4% | 4% | 5% | 5% | - |
| Chlorovinyls | (46) | (30) | (29) | (64) | (169) | (169) | - |
| Groepstotaal | 422 | 440 | 449 | 395 | 1,704 | 1,663 | 41 |
| Marge | 17.0% | 17.0% | 18.0% | 16.0% | 17.0% | 16.7% | 0.3% |
2013: AANGEPASTE WINST- & VERLIESREKENING herwerkt voor IFRS 11
| Miljoen € | herwerkt voor IFRS 11 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (behalve gegevens per aandeel in €) | 1kw | 2kw | 3kw | 4kw | Jaar | Gepubliceerd | Delta |
| Omzet | 2,664 | 2,655 | 2,565 | 2,558 | 10,442 | 10,367 | 75 |
| Anderen inkomsten | 148 | 74 | 91 | 127 | 439 | 429 | 10 |
| Netto-omzet | 2,516 | 2,582 | 2,475 | 2,431 | 10,003 | 9,938 | 65 |
| Kostprijs van de omzet | (2,049) | (2,017) | (1,975) | (2,013) | (8,054) | (8,043) | (10) |
| Brutowinst | 614 | 639 | 591 | 545 | 2,388 | 2,324 | 64 |
| Commerciële en administratieve kosten | (310) | (291) | (294) | (308) | (1,204) | (1,199) | (4) |
| Kosten van Onderzoek en Ontwikkeling | (55) | (66) | (61) | (57) | (238) | (237) | (1) |
| Overige operationele opbrengsten en kosten | 2 | (9) | 50 | 19 | 62 | 55 | 7 |
| Winst van geassocieerde deelnemingen en joint ventures die | |||||||
| administratief worden verwerkt volgens de equitymethode | |||||||
| 16 | 12 | 3 | 3 | 34 | 92 | (58) | |
| Aangepaste REBIT | 268 | 284 | 288 | 202 | 1,043 | 1,035 | 8 |
| Niet-recurrente elementen | (40) | (97) | (33) | (69) | (239) | (239) | - |
| Aangepaste EBIT | 228 | 187 | 255 | 133 | 803 | 796 | 8 |
| Lasten als gevolg van leningen | (46) | (45) | (45) | (53) | (190) | (187) | (3) |
| Renteopbrengsten uit leningen en termijnbeleggingen | 4 | 4 | 4 | 12 | 25 | 25 | - |
| Overige financieringsopbrengsten en -kosten | (4) | 1 | (3) | 5 | (2) | (2) | - |
| Disconteringskosten van de voorzieningen | (37) | (13) | (16) | (21) | (87) | (87) | - |
| Opbrengsten/verliezen uit deelnemingen beschikbaar voor | |||||||
| verkoop | 0 | 2 | 0 | 38 | 40 | 40 | - |
| Aangepast resultaat vóór belastingen | 145 | 135 | 195 | 114 | 589 | 585 | 4 |
| Aangepaste belastingen op resultaat | (56) | (20) | (70) | (86) | (233) | (229) | (4) |
| Aangepaste winst uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 89 | 115 | 125 | 28 | 357 | 357 | - |
| Winst/verlies uit afgesplitste bedrijfsactiviteiten | 12 | 48 | 5 | 1 | 65 | 65 | - |
| Aangepaste Nettowinst | 101 | 163 | 129 | 29 | 422 | 422 | - |
| Minderheidsbelangen | (16) | (14) | (11) | (4) | (44) | (44) | - |
| Aangepast aandeel van Solvay in het nettoresultaat | 86 | 148 | 118 | 25 | 378 | 378 | - |
| Aangepaste gewone winst per aandeel uit voortgezette | |||||||
| bedrijfsactiviteiten | 0.87 | 1.23 | 1.35 | 0.33 | 3.76 | 3.76 | - |
| Aangepaste gewone winst per aandeel | 1.03 | 1.79 | 1.43 | 0.30 | 4.54 | 4.54 | - |
| Aangepast verwaterde winst per aandeel uit voortgezette | |||||||
| bedrijfsactiviteiten | 0.86 | 1.21 | 1.33 | 0.33 | 3.73 | 3.73 | - |
| Aangepast verwaterde winst per aandeel | 1.02 | 1.76 | 1.41 | 0.30 | 4.50 | 4.50 | - |
De herwerkte cijfers sluiten de boekhoudkundige gevolgen van PPA uit, die gerelateerd zijn aan de aankoop van Rhodia.
This press release is also available in English. - Ce communiqué de presse est également disponible en français
| herwerkt voor IFRS 11 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| miljoen EUR | 1kw | 2kw | 3kw | 4kw | Jaar | Gepubliceerd | Delta |
| EBIT IFRS | 194 | 138 | 218 | 105 | 655 | 647 | 7 |
| Niet-recurrente elementen | 40 | 97 | 33 | 69 | 239 | 239 | - |
| REBIT IFRS | 234 | 235 | 251 | 173 | 894 | 886 | 8 |
| Aanpassingen van Rhodia-voorraden aan reële waarde (PPA) | 33 | 50 | 37 | 29 | 148 | 148 | - |
| Aangepaste REBIT | 268 | 284 | 288 | 202 | 1,043 | 1,035 | 8 |
| Aanpassingen van voorraden aan reële waarde (PPA) en van het | |||||||
| personeelsbehoudsplan, te wijten aan Chemlogics | 14 | 14 | 14 | - | |||
| (Recurrente) afschrijvingen, exclusief Rhodia PPA | 154 | 155 | 156 | 172 | 637 | 603 | 34 |
| Aandeel in het verlies van RusVinyl (pre-operationele fase) | |||||||
| geboekt volgens de vermogensmutatiemethode | 5 | 6 | 11 | 11 | - | ||
| REBITDA (door het management opgevolgde | |||||||
| prestatie‑indicator) | 422 | 440 | 449 | 395 | 1,704 | 1,663 | 41 |
2013: KASSTROOMOVERZICHT herwerkt voor IFRS 11
| herwerkt voor IFRS 11 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR | 1kw | 2kw | 3kw | 4kw | Jaar | Gepubliceerd | Delta |
| Nettowinst | 78 | 123 | 103 | 11 | 315 | 315 | - |
| Afschrijvingen en bijzondere waardevermindering van activa | 208 | 228 | 221 | 306 | 963 | 929 | 34 |
| Wijziging in het werkkapitaal | (16) | (12) | (3) | (3) | (35) | (93) | 58 |
| Wijziging in de voorzieningen | 92 | 59 | 67 | 31 | 248 | 245 | 3 |
| Ontvangen dividenden van geassocieerde deelnemingen en joint ventures verwerkt | |||||||
| volgens de equitymethode | 56 | 26 | 67 | 87 | 236 | 232 | 4 |
| Winstbelastingen (-) | (179) | (64) | 125 | 139 | 20 | 54 | (34) |
| Betaalde belastingen | (51) | (90) | (104) | 0 | (245) | (245) | - |
| Equity earnings (-) | 3 | 3 | 5 | 34 | 44 | 83 | (39) |
| Netto financiële kosten en winst/verlies op deelnemingen beschikbaar voor verkoop (-) | |||||||
| (61) | (96) | (64) | (47) | (268) | (262) | (6) | |
| Andere | 16 | 36 | 4 | (36) | 20 | 20 | - |
| Kasstromen uit bedrijfsactiviteiten | 145 | 212 | 420 | 522 | 1,299 | 1,278 | 21 |
| Verwerving (-) van dochterondernemingen | 0 | 1 | 2 | (881) | (878) | (878) | - |
| Verwerving (-) van deelnemingen - Andere | (12) | (1) | (55) | (35) | (103) | (121) | 18 |
| 0 | (9) | 5 | 8 | 4 | (23) | 27 | |
| Vervreemding (+) van deelnemingen - Andere | 0 | (6) | 0 | 50 | 44 | 44 | - |
| Verwerving (-) van materiele vaste activa en immateriële activa | (158) | (175) | (183) | (351) | (867) | (810) | (57) |
| Vervreemding (+) van materiele vaste en immateriële activa | 15 | 3 | 7 | 8 | 33 | 33 | - |
| Opbrengsten uit deelnemingen beschikbaar voor verkoop | 0 | 2 | 0 | 2 | 4 | 4 | - |
| Wijziging in financiële vaste activa | (13) | 22 | (6) | 16 | 18 | 18 | - |
| Kasstromen uit investeringsactiviteiten | (169) | (163) | (230) | (1,183) | (1,745) | (1,732) | (13) |
| 1,191 | 1,191 | 1,191 | - | ||||
| Verhoging (+) / terugbetaling (-) van kapitaal | 0 | - | |||||
| Verwerving (-) / vervreemding (+) van eigen aandelen | 30 | (41) | 4 | 6 | (1) | (1) | - |
| Wijziging in de schulden | 62 | 51 | (72) | (144) | (104) | (120) | 17 |
| Wijzigingen in de overige vlottende financiële activa | (80) | (62) | (35) | 381 | 205 | 205 | - |
| Nettokasstroom van kosten verbonden aan leningen en rente uit leningen en | |||||||
| termijnbeleggingen | (48) | (110) | (17) | (26) | (201) | (198) | (3) |
| Andere | (27) | 6 | (46) | 6 | (61) | (61) | - |
| Betaalde dividenden | (104) | (204) | (4) | (31) | (343) | (343) | - |
| Kasstromen uit financieringsactiviteiten | (167) | (359) | (169) | 1,382 | 686 | 672 | 14 |
| Nettowijziging in de geldmiddelen | (190) | (311) | 20 | 721 | 240 | 218 | 22 |
| Wisselkoerswijzigingen | 18 | (46) | (26) | 0 | (55) | (53) | (2) |
| Geldmiddelen bij de opening van het boekjaar | 1,787 | 1,614 | 1,258 | 1,252 | 1,787 | 1,778 | 9 |
| Geldmiddelen bij de sluiting van het boekjaar | 1,614 | 1,258 | 1,252 | 1,972 | 1,972 | 1,943 | 29 |
| Vrije kasstroom | (11) | 64 | 237 | 197 | 487 | 524 | (37) |
| Vrije kasstroom van voortgezette activiteiten | (131) | 10 | 189 | 186 | 253 | 290 | (37) |
| Vrije kasstroom van beëidigde activiteiten | 120 | 54 | 48 | 12 | 235 | 235 | - |
| Totaal vrije kasstroom | (11) | 64 | 237 | 197 | 487 | 524 | (37) |
This press release is also available in English. - Ce communiqué de presse est également disponible en français
| Miljoen EUR | 31 december 2013 | 31 december 2013 | ||
|---|---|---|---|---|
| Herwerkt | Delta | |||
| Vaste activa | 11,217 | 11,191 | 26 | |
| Immateriële activa | 1,621 | 1,620 | 1 | |
| Goodwill | 3,096 | 3,096 | - | |
| Materiële vaste activa | 5,015 | 4,679 | 336 | |
| Deelnemingen beschikbaar voor verkoop | 38 | 38 | - | |
| Investeringen in joint ventures en geassocieerde | 582 | 889 | ||
| deel-nemingen verwerkt volgens de equity-methode | (307) | |||
| Overige deelnemingen | 114 | 110 | 4 | |
| Uitgestelde belastingvorderingen | 501 | 502 | (1) | |
| Leningen en andere activa op lange termijn | 251 | 257 | (6) | |
| Vlottende activa | 7,306 | 7,242 | 64 | |
| Voorraden | 1,300 | 1,267 | 33 | |
| Handelsvorderingen | 1,331 | 1,322 | 9 | |
| Fiscale vorderingen | 38 | 35 | 3 | |
| Te ontvangen dividenden | 1 | 1 | - | |
| Overige vlottende vorderingen - Financiële instrumenten* | 481 | 481 | - | |
| Overige vlottende vorderingen – Andere | 572 | 582 | (10) | |
| Geldmiddelen en kasequivalenten* | 1,961 | 1,932 | 29 | |
| Activa aangehouden voor verkoop | 1,621 | 1,621 | - | |
| TOTAAL VAN DE ACTIVA | 18,523 | 18,433 | 90 | |
| Totaal eigen vermogen | 7,453 | 7,453 | - | |
| Aandelenkapitaal | 1,271 | 1,271 | - | |
| Reserves | 5,804 | 5,804 | - | |
| Minderheidsbelangen | 378 | 378 | - | |
| Langlopende verplichtingen | 6,927 | 6,838 | 89 | |
| Voorzieningen op lange termijn: personeelsbeloningen | 2,685 | 2,684 | 1 | |
| Overige voorzieningen op lange termijn | 793 | 773 | 20 | |
| Uitgestelde belastingverplichtingen | 473 | 469 | 4 | |
| Financiële schulden op lange termijn* | 2,809 | 2,745 | 64 | |
| Overige verplichtingen op lange termijn | 166 | 166 | - | |
| Kortlopende verplichtingen | 4,144 | 4,142 | 2 | |
| Voorzieningen op korte termijn: personeelsbeloningen | 0 | 0 | - | |
| Overige voorzieningen op korte termijn | 342 | 339 | 3 | |
| Financiële schulden op korte termijn* | 775 | 769 | 6 | |
| Handelsschulden | 1,340 | 1,353 | (13) | |
| Fiscale schulden | 21 | 17 | 4 | |
| Uit te keren dividenden | 113 | 112 | 1 | |
| Overige verplichtingen op korte termijn | 604 | 602 | 2 | |
| Passiva i.v.m. deelnemingen beschikbaar voor verkoop | 949 | 949 | - | |
| TOTAAL VAN DE PASSIVA | 18,523 | 18,433 | 90 |
This press release is also available in English. - Ce communiqué de presse est également disponible en français