AI assistant
Softronic — Interim / Quarterly Report 2016
Aug 10, 2016
3202_ir_2016-08-10_c398824a-4e01-41b8-9884-435fa6e47d4d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ANDRA KVARTALET 2016
- Omsättningen har ökat med 5,7 % till 170,7 Mkr (161,5 Mkr)
- EBITDA ökade till 16,4 Mkr (12,9 Mkr)
- Resultat före skatt ökade till 14,3 Mkr (11,3 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt ökade till 8,4 % (7,0 %)
- Periodens resultat efter skatt uppgick till 11,3 Mkr (8,8 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före utspädning uppgick till 0,21 kr (0,17 kr)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 11,0 Mkr (8,5 Mkr)
JANUARI-JUNI 2016
- Omsättningen ökade med 5,6 % till 322,6 Mkr (305,6 Mkr)
- EBITDA uppgick till 22,5 Mkr (23,2 Mkr)
- Resultat före skatt uppgick till 18,3 Mkr (20,2 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt uppgick till 5,7 % (6,6 %)
- Periodens resultat efter skatt uppgick till 14,6 Mkr (15,6 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före utspädning uppgick till 0,28 kr (0,30 kr)
- Totala likviditetsutrymmet uppgick till 50 Mkr
- Soliditeten uppgick till 63 % (64 %)
VIKTIGA AFFÄRSHÄNDELSER
UNDER ANDRA KVARTALET
- Softronic har färdigutvecklat Fullmaktskollen.se som nu tagits i drift
- Softronic har miljöcertifierats enligt ISO 14001:2015
TIDIGARE UNDER ÅRET
Softronic har förvärvat Dokumentkompetens i Sverige AB
DELÅRSRAPPORT för perioden 1 januari – 30 juni 2016
Andra kvartalet 2016
Marknaden
Under hela 2015 ökade efterfrågan inom den marknad där Softronic verkar. Därefter har efterfrågan under 2016 planat ut på en hög nivå. Konkurrensen är oförändrat stark.
Många aktörer försöker försvara och skaffa större marknadsandelar trots att marknaden som helhet inte växer nämnvärt. Kunderna är fortfarande krävande i sina upphandlingar.
Softronis huvudverksamhet är molntjänster, outsourcing och andra kvalificerade åtaganden med längre tidshorisont. Antalet förfrågningar och affärer av denna typ ökar och det finns anledning att tro att efterfrågan kommer att vara fortsatt hög även om ökningen har planat ut på en hög nivå. Dessa uppdrag har långa säljcykler och tar betydande resurser i anspråk under upphandling.
Nyckeln är att inta en position där man är ledande och levererar komplexa åtaganden som ger kunden stor nytta och därigenom minskar prispress och konkurrens.
Softronic har en bas av outsourcinguppdrag med stabil grundlönsamhet samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen framöver.
Tillväxt och resultatutveckling
Omsättningen under andra kvartalet ökade med 5,7 % till 170,7 Mkr (161,5 Mkr). Resultatet före skatt för kvartalet ökade till 14,3 Mkr (11,3 Mkr). Skillnaden beror till stor del på fler möjliga debiterbara timmar jämfört med andra kvartalet 2015. Omsättningen under första halvåret ökade med 5,6 % till 322,6 Mkr (305,6 Mkr). Resultatet före skatt för första halvåret uppgick till 18,3 Mkr (20,2 Mkr).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under andra kvartalet till 11,0 Mkr (8,5 Mkr).
Förutsättningar inför framtiden
Softronic har en tydlig målsättning att vara en av de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Ett antal projekt har slutlevererats under första kvartalet och ett antal nya uppdrag har påbörjats samtidigt som antalet debiterbara dagar under andra kvartalet ökat.
Det långsiktiga målet är att uppnå en årsvis ökning av antalet anställda med 5-7 % samt en omsättningsökning om minst 10 % där minst hälften av ökningen ska vara organisk. Tillväxten ska alltid vara lönsam.
Det långsiktiga målet för vinstmarginalen i kärnaffären med outsourcinguppdrag och molntjänster är större än 15 % medan marginalmålet för övriga affärer som konsultförsäljning och vidareförsäljning är större än 5 %. Sammantaget innebär detta ett marginalmål om mer än 10 % med dagens mix av kunder och affärer.
Softronics policy är att inte ge några prognoser.
Affärshändelser
Softronic har färdigutvecklat Fullmaktskollen.se som tagits i drift. Syftet med Fullmaktskollen är att underlätta och förenkla för konsumenter och företag att få överblick över sina fullmakter och hur länge de gäller. Användarna ska också kunna signera fullmakterna och återkalla dem. De konsumenttester som gjorts visar att systemet uppfattas som användarvänligt och enkelt.
Softronic har miljöcertifierats enligt ISO 14001:2015. Softronics miljöcertifiering omfattar hela koncernen och samtliga kontor. Certifikatet är ett kvitto på att Softronics miljöledningssystem och miljöarbete uppfyller kraven i standarden ISO 14001:2015.
Under första kvartalet har Softronic med tillträde 1 januari 2016 förvärvat 100 % av aktierna i Dokumentkompetens i Sverige AB som är ett outsourcingbolag i Östersund och Solna som specialiserat sig på att effektivisera sina kunders arbetsflöden exempelvis skanning, OCR-tolkning och verifiering. Förvärvad verksamhet motsvarar cirka 10 årsanställda med cirka 8 miljoner kronor i årsomsättning.
Likviditet
Under andra kvartalet har utdelning skett med 0,50 kr per aktie, totalt 26,3 Mkr som reducerat kassan. Koncernen hade 27 Mkr i likvida medel per den 30 juni 2016. Det totala likviditetsutrymmet bestående av likvida medel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick till 50 Mkr.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten. Förändringar i dessa nyckelparametrar har kommenterats ovan under "Marknaden".
Softronic
Softronic är ett IT- och managementbolag vars affärsidé är att erbjuda lösningar baserade på modern IT för att skapa bättre affärer och ökad konkurrenskraft för företagets kunder.
Genom att kombinera erfarenhet och nytänkande inom spjutspetsteknik med kompetens inom strategi och organisationsutveckling, tar Softronic ett helhetsansvar - från behovsanalys och utveckling av transaktionsintensiva verksamhetslösningar till implementering och drift.
Företaget grundades 1984 och har idag ca 460 anställda fördelade på kontor i Stockholm, Malmö, Göteborg, Sundsvall, Arjeplog, Överkalix och Östersund. Softronic är noterat på Nasdaq Stockholm Small Cap.
ÖVRIGT
Rapporter 2016
Delårsrapport (juli-sept), 20 oktober
Revisorernas granskning
Denna rapport har ej varit föremål för revisorernas granskning.
Upplysningar om delårsrapporten
Anders Eriksson, Verkställande direktör E-post: [email protected] Telefon: 08-51 90 90 00
Softronic AB (publ), org.nr 556249-0192
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Petter Stillström, Styrelsens ordförande Stig Martín, Styrelseledamot Anders Nilsson, Styrelseledamot Jeanna Rutherhill, Styrelseledamot Anders Eriksson, Verkställande direktör Susanna Marcus, Styrelseledamot Cecilia Nilsson, Styrelseledamot (arb.tag.repr.) Tomas Högström, Styrelseledamot (arb.tag. repr.)
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I
| SAMMANDRAG KONCERNEN | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår | |
| Intäkter | 170,7 | 161,5 | 322,6 | 305,6 | 601,9 | |
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -47,6 | -41,8 | -91,6 | -76,1 | -156,4 | |
| Övriga externa kostnader | -14,2 | -12,6 | -27,6 | -24,7 | -49,9 | |
| Personalkostnader | -92,5 | -94,8 | -180,9 | -183,5 | -351,1 | |
| Aktiverade utvecklingskostnader | - | 0,6 | - | 2,0 | 2,0 | |
| Avskrivningar, anläggningstillgångar | -2,1 | -1,6 | -4,3 | -3,1 | -8,2 | |
| Rörelseresultat | 14,3 | 11,3 | 18,2 | 20,2 | 38,3 | |
| Finansnetto | not 2 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,3 |
| Resultat före skatt | 14,3 | 11,3 | 18,3 | 20,2 | 38,6 | |
| Skatt | -3,0 | -2,5 | -3,7 | -4,6 | -8,8 | |
| PERIODENS RESULTAT | 11,3 | 8,8 | 14,6 | 15,6 | 29,8 | |
| Övriga totalresultat | ||||||
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | ||||||
| Omräkningsdifferenser | -0,1 | 0 | -0,1 | 0,0 | 0,0 | |
| TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 11,2 | 8,8 | 14,5 | 15,6 | 29,8 | |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 11,3 | 8,8 | 14,6 | 15,6 | 29,8 | |
| Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 11,2 | 8,8 | 14,5 | 15,6 | 29,8 | |
| Periodens resultat per aktie, före utspädning, kr | not 1 | 0,21 | 0,17 | 0,28 | 0,30 | 0,57 |
| Periodens resultat per aktie, efter utspädning, kr | not 1 | 0,21 | 0,17 | 0,28 | 0,30 | 0,57 |
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN
| Mkr | 2016-06-30 2015-06-30 2015-12-31 | |||
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Goodwill | not 4 | 109,3 | 109,3 | 109,3 |
| Övr. immateriella anl.tillgångar | not 4 | 13,4 | 7,9 | 14,1 |
| Förskott förvärv av rörelse | not 3,4 | - | 8,2 | - |
| Uppskjuten skattefordran | - | 3,4 | - | |
| Materiella anl.tillgångar | 3,8 | 5,0 | 4,4 | |
| Summa anläggningstillgångar | 126,5 | 133,8 | 127,8 | |
| Fordringar m.m. | 184,4 | 183,5 | 162,6 | |
| Likvida medel | 26,6 | 12,8 | 57,6 | |
| Summa omsättningstillgångar | 211,0 | 196,3 | 220,2 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 337,5 | 330,1 | 348,0 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | 214,2 | 211,8 | 226,0 | |
| Uppskjuten skatteskuld | 1,6 | - | 1,4 | |
| Övrig avsättning | 1,7 | 1,7 | 1,7 | |
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 120,0 | 116,6 | 118,9 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 337,5 | 330,1 | 348,0 |
EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN
| 2016 | 2015 | 2015 | ||
|---|---|---|---|---|
| jan-juni | jan-juni | helår | ||
| Totalt | Totalt | Totalt | ||
| Eget kapital | Eget kapital | Eget kapital | ||
| Tkr | ||||
| Ingående balans | 226,0 | 219,9 | 219,9 | |
| Periodens totalresultat | 14,5 | 15,6 | 29,8 | |
| Utdelning | -26,3 | -23,7 | -23,7 | |
| Belopp vid periodens utgång | 214,2 | 211,8 | 226,0 |
Allt eget kapital är hänförligt till aktieägare i moderbolaget eftersom minoritetsintresse inte finns.
| KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN |
2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Sammandrag, Mkr not 3 |
april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 11,0 | 8,5 | -1,9 | 1,0 | 47,6 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -0,4 | -10,1 | -2,8 | -12,2 | -14,0 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -26,3 | -23,7 | -26,3 | -23,7 | -23,7 |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | -15,7 | -25,3 | -31,0 | -34,9 | 9,9 |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 42,3 | 38,1 | 57,6 | 47,7 | 47,7 |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 26,6 | 12,8 | 26,6 | 12,8 | 57,6 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, före utspädning, kr. not 1 | 0,21 | 0,16 | -0,04 | 0,02 | 0,90 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, efter utspädning, kr. not 1 | 0,21 | 0,16 | -0,04 | 0,02 | 0,90 |
NYCKELTAL KONCERNEN
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår | |
| Resultat per aktie, före/efter utspädning, kr | not 1 | 0,21 | 0,17 | 0,28 | 0,30 | 0,57 |
| Rörelsemarginal, % | 8,4 | 7,0 | 5,6 | 6,6 | 6,4 | |
| Vinstmarginal, % | 8,4 | 7,0 | 5,7 | 6,6 | 6,4 | |
| Räntabilitet, eget kapital, % | 13,1 | 11,0 | 13,1 | 11,0 | 13,5 | |
| Förädlingsvärde per anställd, Mkr | 0,23 | 0,22 | 0,42 | 0,43 | 0,82 | |
| EBITDA, Mkr* | 16,4 | 12,9 | 22,5 | 23,3 | 46,5 |
* Rörelseresultat före avskrivningar
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår |
| Nettoomsättning, Mkr | 171 | 161 | 323 | 306 | 602 |
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | 139 | 127 | 259 | 240 | 472 |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | 32 | 34 | 64 | 66 | 130 |
| Omsättning per anställd, Tkr | 361 | 330 | 678 | 638 | 1 264 |
| Finansiell ställning | 2016-06-30 | 2015-06-30 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 214 | 212 | 226 |
| Soliditet, % | 63 | 64 | 65 |
| Likvida medel, Mkr | 27 | 13 | 58 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | 23 | 23 | 23 |
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Anställda | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår |
| Genomsnitt under perioden, antal | 473 | 489 | 476 | 479 | 476 |
| Antal vid periodens utgång, antal | 464 | 481 | 464 | 481 | 469 |
| Antal strukturavgångar perioden, antal | 1 | 3 | 1 | 7 | 14 |
| Utveckling per kvartal | Q2/14 | Q3/14 | Q4/14 | Q1/15 Q2/15 Q3/15 Q4/15 Q1/16 | Q2/16 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 148,3 | 112,5 | 142,3 | 144,2 | 161,5 | 131,6 | 164,7 | 151,9 | 170,7 |
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 8,3 | 5,0 | 6,9 | 8,9 | 11,3 | 8,3 | 10,0 | 4,0 | 14,3 |
| Vinstmarginal före skatt, % | 5,6 | 4,4 | 4,9 | 6,2 | 7,0 | 6,3 | 6,1 | 2,6 | 8,4 |
NOTER
Redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därför som ett segment.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i årsredovisningen 2015.
Totalresultatet redovisas som en förlängd resultaträkning innehållande poster tidigare redovisade i eget kapital.
Koncernens finansiella tillgångar och skulder består av kundfordringar, övriga kortfristiga fordringar, förutbetalda kostnader, upplupna intäkter, likvida medel, leverantörsskulder, övriga kortfristiga skulder, upplupna kostnader och förutbetalda intäkter och där redovisade värden är lika med verkliga värden.
Inga transaktioner med närstående har ägt rum under året som väsentligt påverkat företagets resultat och ställning.
I denna rapport särredovisas inte moderbolagets resultat- och balansräkning annat än översiktligt eftersom koncernens omsättning och balansposter till mycket stor andel återfinns i moderbolaget.
not 1
Resultat per aktie
Antalet aktier före och efter utspädning vid beräkning av resultat och kassaflöde per aktie uppgick till 52 632 803 stycken aktier.
not 2
Finansnetto
Posten innehåller ränteintäkter och räntekostnader.
not 3 Kassaflödesanalyser
Fördelning av investeringar (Mkr)
| 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|
| jan-juni | jan-juni | helår | |
| Nettoinvesteringar i inventarier | -0,7 | -1,4 | -2,2 |
| Nettoinvesteringar produktutveckling | - | -2,0 | -2,0 |
| Förvärv av rörelse | -2,1 | -8,2 | -9,2 |
| Förvärv av rörelse, bet tidigare förv. | - | -0,6 | -0,6 |
| Totalt: | -2,8 | -12,2 | -14,0 |
not 4
Förvärv av rörelse
Förvärv med 3 Mkr i betalning har skett för 100 % av aktierna i Dokumentkompetens i Sverige AB med tillträde per 1 januari 2016.
Specifikation förvärv av rörelse (Mkr)
| 2016 jan-juni |
2015 jan-juni |
2015 helår |
|
|---|---|---|---|
| Totalt anskaffningsvärde | 3,0 | 9,2 | 9,2 |
| Betalt tidigare förvärv | - | 0,6 | 0,6 |
| Avgår ej betalt | -1,0 | ||
| Totalt utbetalt anskaffningsvärde | 3,0 | 8,8 | 9,8 |
| Förvärvade tillgångar och skulder | |||
| Övriga immateriella anl. tillg.1 | 2,3 | 10,0 | 10,0 |
| Omsättningstillgångar | 1,6 | - | - |
| Likvida medel | 0,9 | ||
| Övrig kortfristig skuld | -1,8 | -0,8 | -0,8 |
| Betalt tidigare förvärv | - | 0,6 | 0,6 |
| Avgår ej betalt | -1,0 | ||
| 3,0 | 8,8 | 9,8 | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv 2 | -2,1 | -8,8 | -9,8 |
1avser kundstock
2Utbetalt anskaffningsvärde minus förvärvade likvida medlel
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Softronic AB (publ) skall offentliggöra enligt enligt Europaparlamentets och rådets förordning (596/2014/EU) om marknadsmissbruk (MAR). Informationen lämnades genom Softronic ABs försorg för offentliggörande den 10 augusti 2016 kl. 08.00 (CET). Denna rapport liksom ytterligare information om Softronic AB finns tillgänglig på www.softronic.se.
MODERBOLAGET I SAMMANDRAG 30 JUNI 2016
Verksamhet
Moderbolaget svarar för 99 % (99 %) av koncernens nettoomsättning.
Omsättning och resultat för perioden januari till juni
Moderbolagets omsättning uppgår till 322 Mkr (303 Mkr) varav 5 Mkr (1 Mkr) avser fakturering inom koncernen. Rörelseresultatet uppgår till 19 Mkr (21 Mkr) och resultat före skatt till 19 Mkr (21 Mkr).
Investeringar
Moderbolagets investeringar i inventarier uppgår till 1 Mkr (1 Mkr).
Likviditet
Likvida tillgångar i moderbolaget uppgår till 21 Mkr (5 Mkr).
Vxl: +46 -(0)8-51 90 90 00 Fax: +46 -(0)8-51 90 91 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor: Softronic AB (publ) | Ringvägen 100 | 118 60 STOCKHOLM. | Org.nr. 556249-0192 STOCKHOLM | GÖTEBORG | MALMÖ | ARJEPLOG | SUNDSVALL | ÖVERKALIX| ÖSTERSUND WWW.SOFTRONIC.SE