AI assistant
Softronic — Interim / Quarterly Report 2011
May 4, 2011
3202_10-q_2011-05-04_abe541ea-9a0c-4879-8ef9-c713892f0619.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
FÖRSTA KVARTALET 2011
- Omsättningen ökade med 43,1 % till 138,7 Mkr (97,0 Mkr)
- Resultat före skatt ökade med 10,3 % till 12,8 Mkr (11,6 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt uppgick till 9,2 % (12,0 %)
- Periodens resultat efter skatt ökade till 10,1 Mkr (8,7 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före utspädning uppgick till 0,19 kr (0,18 kr)
- Totala likviditetsutrymmet uppgick 2011- 03-31 till 57 Mkr
- Soliditeten uppgick till 71 % (70 %)
VIKTIGA AFFÄRSHÄNDELSER
UNDER FÖRSTA KVARTALET
- Softronic vinnare av Microsoft Awards för sjätte gången
- Softronic har förvärvat verksamheten i Nextres
- Softronic har ökat innehavet till 95,5 procent av aktierna i Modul 1
- Softronic har tecknat avtal med Destination Gotland om mobilapplikation
- Softronic AB Releases New Version of its platform that helps governments to publish open government data according to the PSIdirective, OffentligaData.se
EFTER PERIODENS UTGÅNG
Softronic har tecknat driftsavtal med Transportarbetareförbundet och Transports A-kassa
DELÅRSRAPPORT för perioden 1 januari – 31 mars 2011
En bra marknad under 2011
Marknaden
Efterfrågan i konsultmarknaden fortsätter att öka även under det första kvartalet. Det har också skett ett tydligt trendbrott där timpriserna i nya uppdrag har ökat i takt med efterfrågeökningen för första gången på många år. I och med detta finns möjlighet både till ökad tillväxt och stabilt höga marginaler.
Molntjänster, outsourcing och andra kvalificerade uppdrag med längre tidshorisont, som är Softronics huvudverksamhet, kommer också att öka i omfattning även om dessa uppdrag tar betydligt längre tid att sälja in än de resurskonsultuppdrag som nu direkt påverkas av den ökande efterfrågan.
Det finns ett uppdämt behov av att investera i IT-stöd både inom försäljning, logistik, tillverkning och administration. Detta främst som processeffektiviseringar i avsikt att verka i en allt mer konkurrensutsatt verklighet men nu kommer också investeringar i nya marknader och produkter. De företag som har resurser i form av goda finanser och klok ledning kommer under de närmaste åren att investera i moderna IT-stöd och därmed komma i ett betydligt bättre konkurrensläge i en förbättrad konjunktur.
Softronic har en bas av outsourcinguppdrag med stabil grundlönsamhet samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen.
Tillväxt och resultatutveckling
Tillväxten under kvartalet har varit god till största delen som en följd av förvärvad verksamhet. Softronic prioriterar alltid lönsamhet.
De förvärvade delarna har uppvisat en mycket god lönsamhetsutveckling redan under första kvartalet men det finns fortfarande en stor potential både i form av ökade intäkter och minskade kostnader.
Omsättningen under första kvartalet ökade med 43,1 % till 138,7 Mkr (97,0 Mkr). Resultatet före skatt ökade med 10,3 % till 12,8 Mkr (11,6 Mkr).
Förutsättningar inför framtiden
Softronic har en tydlig målsättning att fortsätta vara bland de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Det finns stora möjligheter att i samband med förvärvet av Modul 1 att ta tillvara synergier i kundledet samt möjlighet att samnyttja resurser mer effektivt. I den ytterst goda konsultmarknad som nu råder finns stora möjligheter att växa med fortsatt goda marginaler.
Softronics policy är att inte ge några prognoser.
Affärshändelser
Under första kvartalet har Softronic vunnit prestigefyllda Microsoft Award för sjätte gången.
Softronic har förvärvat verksamheten inriktad på SaaS tjänster (Software as a Service) inom flygindustrin med personal, programvaror och kundstock i Nextres.
Softronic har tecknats avtal med Destination Gotland om mobil applikation.
Softronic AB Releases New Version of its platform that helps governments to publish open government data according to the PSI-directive, OffentligaData.se.
Efter periodens utgång har driftavtal tecknats med Transportarbetarförbundet och Transports A-kassa.
Likviditet
Förvärvskostnader av bland annat rörelsen i Nextres och minoritetsandelar i Modul 1 har under första kvartalet minskat kassan med 7,5 Mkr. Leasingavtal i Modul 1 om ca 3,5 Mkr har lösts vilket belastat likviditeten liksom omstruktureringsutgifter bestående av hyror mm.
Trots detta hade koncernen 34 Mkr i likvida medel per den 31 mars 2011. Det totala likviditetsutrymmet bestående av likvida medel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick till 57 Mkr vilket ger en stark position att konkurrera på marknaden med molntjänster och outsourcingavtal som kräver investeringar men där affärerna sedan ersätts under långa avtalsperioder. Det ger också möjlighet till fortsatta strukturaffärer.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten. Förändringar i dessa nyckelparametrar har kommenterats ovan under "Marknaden".
Softronic
Softronic är ett IT- och managementbolag vars affärsidé är att erbjuda lösningar baserade på modern IT för att skapa bättre affärer och ökad konkurrenskraft för företagets kunder.
Genom att kombinera erfarenhet och nytänkande inom spjutspetsteknik med kompetens inom strategi och organisationsutveckling, tar Softronic ett helhetsansvar - från behovsanalys och utveckling av transaktionsintensiva verksamhetslösningar till implementering och drift.
Företaget grundades 1984 och har idag cirka 500 anställda fördelade på kontor i Stockholm, Malmö, Göteborg, Sundsvall, Arjeplog, Överkalix, Estland och Danmark. Softronic är noterat på Nordiska Börsen Stockholm Small Cap.
ÖVRIGT
Rapporter 2011
Årsstämma 2011, 4 maj Delårsrapport (april-juni), 17 augusti Delårsrapport (juli-sept), 27 oktober
Revisorernas granskning
Denna rapport har ej varit föremål för revisorernas granskning.
Upplysningar om delårsrapporten
Anders Eriksson, Verkställande direktör E-post: [email protected] Telefon: 08-51 90 90 00
Softronic AB (publ.), org.nr 556249-0192
Verkställande direktör, Anders Eriksson försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Anders Eriksson, Verkställande direktör
RESULTATRÄKNING/TOTALRESULTAT I
| SAMMANDRAG | 2011 | 2010 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Tkr | jan-mars | jan-mars | helår | |
| Intäkter | 138 749 | 96 983 | 403 540 | |
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -22 081 | -13 878 | -66 939 | |
| Övriga externa kostnader | -13 994 | -9 040 | -41 339 | |
| Personalkostnader | -87 379 | -60 850 | -248 706 | |
| Avskrivningar, anläggningstillgångar | -2 545 | -1 819 | -7 738 | |
| Rörelseresultat | 12 750 | 11 396 | 38 818 | |
| Finansnetto | not 3 80 |
236 | 1 870 | |
| Resultat före skatt | 12 830 | 11 632 | 40 688 | |
| Skatt | -2 745 | -2 922 | -11 426 | |
| PERIODENS RESULTAT | 10 085 | 8 710 | 29 262 | |
| Övriga totalresultat | ||||
| Omräkningsdifferenser | 3 | -163 | -258 | |
| TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 10 088 | 8 547 | 29 004 | |
| Minoritetens andel av Periodens resultat och Totalresultatet | 146 | - | -361 | |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 9 939 | 8 710 | 29 623 | |
| Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 9 942 | 8 547 | 29 365 | |
| Periodens resultat per aktie, före utspädning, kr | not 1 0,19 |
0,18 | 0,60 | |
| Periodens resultat per aktie, efter utspädning, kr | not 1 0,19 |
0,18 | 0,60 |
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Tkr | 2011-03-31 2010-03-31 2010-12-31 | |||
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Goodwill | not 5 | 109 203 | 69 097 | 107 867 |
| Övr immateriella anl.tillgångar | not 5 | 16 409 | 7 794 | 17 307 |
| Uppskuten skattefordran | 18 870 | - | 18 645 | |
| Materiella anl.tillgångar | 12 012 | 9 920 | 11 647 | |
| Övr Finansiella anl.tillgångar | - | 30 | - | |
| Summa anläggningstillgångar | 156 494 | 86 841 | 155 466 | |
| Fordringar mm. | 136 633 | 94 168 | 133 520 | |
| Kortfristiga placeringar | - | 10 000 | - | |
| Likvida medel | 34 321 | 66 730 | 43 228 | |
| Summa omsättningstillgångar | 170 954 | 170 898 | 176 748 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 327 448 | 257 739 | 332 214 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | 231 128 | 181 461 | 227 219 | |
| Uppskjuten skatteskuld | - | 1 843 | - | |
| Övrig avsättning | 3 249 | 4 195 | 2 849 | |
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 93 071 | 70 240 | 102 146 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 327 448 | 257 739 | 332 214 |
EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| 2011 | 2010 | 2010 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jan-mars | jan-mars | helår | |||||||
| Moder- | Minor- | Totalt | Moder- | Minor- | Totalt | Moder- | Minor- | Totalt | |
| bolagets | iteten | Eget kapital | bolagets | iteten | Eget kapital | bolagets | iteten | Eget kapital | |
| Tkr | aktieägare | aktieägare | aktieägare | ||||||
| Ingående balans | 207 205 | 20 014 | 227 219 | 172 715 | 199 | 172 914 | 172 715 | 199 | 172 914 |
| Periodens totalresultat | 9 942 | 146 | 10 088 | 8 547 | 8 547 | 29 365 | -361 | 29 004 | |
| Förvärvad minoritetsandel | -6 179 | -6 179 | 20 176 | 20 176 | |||||
| Nyemission | 0 | 27 443 | 27 443 | ||||||
| Emissionskostnad | 0 | -397 | -397 | ||||||
| Utdelning | 0 | -21 921 | -21 921 | ||||||
| Belopp vid periodens utgång | 217 147 | 13 981 | 231 128 | 181 262 | 199 | 181 461 | 207 205 | 20 014 | 227 219 |
| KASSAFLÖDESANALYS | 2011 | 2010 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Sammandrag, Mkr | not 4 | jan-mars | jan-mars | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten** | 0,0 | 8,5 | 39,3 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -8,9 | -1,0 | -33,0 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | -22,3 | |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE* | -8,9 | 7,5 | -16,0 | |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 43,2 | 59,2 | 59,2 | |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 34,3 | 66,7 | 43,2 | |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, före utspädning, kr. | not 1 | 0,00 | 0,17 | 0,80 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, efter utspädning, kr. | not 1 | 0,00 | 0,17 | 0,80 |
*Likvida medel består av kassa och bank samt kortfristiga placeringar med en bindningstid om mindre än 3 månader.
** Under 2011 har skulder i dotterbolaget Modul 1 Data AB betalts vilket belastat förändring av rörelsekaptal,
bland annat har leasingavtal om 3,5 Mkr lösts i förtid.
| NYCKELTAL | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | ||
| Resultat | jan-mars | jan-mars | helår | |
| Resultat per aktie, före utspädning, kr | not 1 | 0,19 | 0,18 | 0,60 |
| Rörelsemarginal, % | 9,2 | 11,8 | 9,6 | |
| Vinstmarginal, % | 9,2 | 12,0 | 10,1 | |
| Räntabilitet, eget kapital, % | 15,7 | 16,5 | 15,9 | |
| Förädlingsvärde per anställd, Mkr | 0,21 | 0,20 | 0,77 | |
| EBITDA, Mkr* | 15,3 | 13,2 | 46,6 |
* Rörelseresultat före avskrivningar
| 2011 | 2010 | 2010 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | jan-mars | jan-mars | helår |
| Nettoomsättning, Mkr | 139 | 97 | 404 |
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | 115 | 81 | 329 |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | 24 | 16 | 75 |
| Tjänsteomsättning per debiterande konsult, Tkr | 247 | 231 | 922 |
| Omsättning per anställd, Tkr | 288 | 264 | 1 079 |
| Finansiell ställning | 2011-03-31 | 2010-03-31 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 231 | 181 | 227 |
| Soliditet, % | 71 | 70 | 68 |
| Likvida medel, inkl kortfristiga placeringar, Mkr | 34 | 77 | 43 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | 23 | 23 | 23 |
| 2011 | 2010 | 2010 | ||
|---|---|---|---|---|
| Anställda | jan-mars | jan-mars | helår | |
| Genomsnitt under perioden, antal | 481 | 367 | 374 | |
| Varav debiterande konsulter, antal | 465 | 351 | 357 | |
| Personalomsättning, tolvmånaders, %* | 21 | 13 | 19 | |
| Antal vid periodens utgång, antal | 476 | 367 | 494 | |
| Antal vid periodens utgång, antal Rensat från strukturavgångar |
474 | 365 | 492 | |
| Beläggningsgrad, timpris | ||||
| Beläggningsgrad, % | not 2 | 79 | 77 | 80 |
| Timpris genomsnitt, kr | 912 | 894 | 913 | |
| Känslighet, perioden (effekt på resultat före skatt) | ||||
| Beläggningssgrad, +/- 5%-enheter, Mkr | +/-7 | +/-5 | +/-19 | |
| Timpris, +/-50 kr, Mkr | +/-8 | +/-4 | +/-17 |
| Utveckling per kvartal | Q1/09 | Q2/09 | Q3/09 | Q4/09 | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 98,7 | 94,7 | 78,4 | 102,5 | 97,0 | 101,7 | 84,8 | 120,0 | 138,7 |
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 9,1 | 8,1 | 7,5 | 11,8 | 11,6 | 7,9 | 11,0 | 10,2 | 12,8 |
| Vinstmarginal, % | 9,2 | 8,6 | 9,6 | 11,5 | 12,0 | 7,8 | 13,0 | 8,5 | 9,2 |
NOTER Redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därför som ett segment sedan kvartal fyra 2007. IFRS 8 har inte inneburit några förändringar jämfört med IAS 14.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i årsredovisningen 2010. Totalresultatet redovisas som en förlängd resultaträkning innehållande poster tidigare redovisade i eget kapital.
Inga väsentliga förändringar har skett i relationer eller transaktioner med närstående jämfört med det som anges i årsredovisningen för 2010.
I denna rapport särredovisas inte moderbolagets resultat- och balansräkning eftersom koncernens omsättning och balansposter till mycket stor andel återfinns i moderbolaget.
not 1
Resultat per aktie
Antalet aktier före och efter utspädning vid beräkning av resultat och kassaflöde per aktie uppgick vid ingången av 2011 till 52 462 757 stycken aktier. Vid periodens utgång efter en tredje och sista apportemission om 170 046 stycken aktier serie B, i samband med förvärvet av Modul 1 Data AB, uppgick antalet till 52 632 803 stycken aktier. Det genomsnittliga antalet aktier uppgick till 52 604 462 stycken.
not 2
Beläggningsgrad
Beläggningsgrad avser andelen debiterade timmar av full arbetstid, d.v.s. samtliga periodens vardagar à ca 8 tim (ca 1 900 tim under året) minskat med uttagen semester och sjukfrånvaro. Uppgifterna avser debiterande konsulter.
not 3
Finansnetto
Posten innehåller ränteintäkter och räntekostnader samt värdeförändringar från kortfristiga placeringar.
not 4 Kassaflödesanalyser
Fördelning av investeringar (Mkr):
| 2011 jan-mars |
2010 jan-mars |
2010 helår |
||
|---|---|---|---|---|
| Nettoinvesteringar i inventarier | -1,4 | -0,9 | -2,9 | |
| Förvärv av rörelse | -7,5 | -0,8 | -41,4 | |
| Placering i företagsobligationer | - | 0,7 | 11,3 | |
| Totalt: | -8,9 | -1,0 | -33,0 |
not 5 Förvärv av rörelse
Softronic har under perioden förvärvat inkråm i Nextres AB samt minoritetsandelar i dotterbolagen Modul 1 Data AB och Softronic Dokumenthantering AB.
Specifikation förvärv av rörelse (Mkr)
| 2011 | 2010 | 2010 | |
|---|---|---|---|
| jan-mars | jan-mars | helår | |
| Totalt anskaffningsvärde | 7,9 | 41,2 | |
| Betalt tidigare förvärv | 0,8 | 2,2 | |
| Nyemission 3 708 614 aktier a' 7,40 kr | 27,4 | ||
| Avgår ej betalt | -0,4 | -27,4 | |
| Totalt utbetalt anskaffningsvärde | 7,5 | 0,8 | 43,4 |
| Förvärvade tillgångar och skulder | |||
| Goodwill | 1,3 | 38,7 | |
| Övriga immatriella anl. tillg.* | 0,5 | 12,1 | |
| Uppskjuten skattefordran/skuld | 19,3 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 3,4 | ||
| Omsättningstillgångar | 44,5 | ||
| Likvida medel | 2,0 | ||
| Kortfristiga skulder | -0,1 | -31,2 | |
| Minoritetsintresse | 6,2 | -20,2 | |
| Betalt tidigare förvärv | 0,8 | 2,2 | |
| Avgår ej betalt | -0,4 | -27,4 | |
| 7,5 | 0,8 | 43,4 | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv** | -7,5 | -0,8 | -41,4 |
* Immateriell anläggningstillgång är hänförlig till förvärvad kundstock och programrättigheter.
** Utbetalt anskaffningsvärde minus förvärvade likvida medel.
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Softronic AB (publ) skall offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 4 maj 2011 kl. 08.00.
Vxl: +46 -(0)8-51 90 90 00 Fax: +46 -(0)8-51 90 91 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor: Softronic AB (publ) | Ringvägen 100 | 118 60 STOCKHOLM. | Org.nr. 556249-0192 STOCKHOLM | GÖTEBORG | MALMÖ | ARJEPLOG | SUNDSVALL | ÖVERKALIX | ESTLAND | DANMARK WWW.SOFTRONIC.SE