AI assistant
Softronic — Annual Report 2015
Apr 11, 2016
3202_10-k_2016-04-11_9afae8aa-8774-40dc-9d35-ffd7e772df64.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Årsberättelse 2015
CM1 STOPPAR PENNINGTVÄTT LÄS MER OM VÅR TJÄNST PÅ SIDAN 10
MRM SKAPAR VÄRDE FÖR MEDLEMSORGANISATIONER LÄS MER OM VÅR TJÄNST PÅ SIDAN 13
MODERN OUTSOURCING - STÄNDIGT FUNGERANDE LEVERANS LÄS MER OM VÅR TJÄNST PÅ SIDAN 14
- 2 VD HAR ORDET
- 3 ÅRET I KORTHET
- 4 SOFTRONIC I KORTHET
- 10 CM1 STOPPAR PENNINGTVÄTT
- 12 MRM SKAPAR VÄRDE FÖR MEDLEMSORGANISATIONER
- 14 MODERN OUTSOURCING - STÄNDIGT FUNGERANDE LEVERANS
- 16 ORGANISATION
- 18 EKONOMI
Vårt mål är att ligga i toppen!
Under hela 2015 har marknadens efterfrågan varit stark inom de segment där Softronic verkar. Det har resulterat i fler nya affärer än någonsin tidigare i företagets historia. Samtidigt har konkurrensen varit knivskarp.
Många aktörer försvarar och försöker öka sina marknadsandelar trots att marknaden totalt sett inte växer nämnvärt, samtidigt som kunderna är fortsatt krävande i sina upphandlingar.
Molntjänster, outsourcing och andra kvalificerade uppdrag med längre tidshorisont är Softronics huvudverksamhet. Dessa har under 2015 fortsatt att öka i omfattning. Uppdragen har vunnits i hög konkurrens med större ledande aktörer på marknaden. Detta visar på ökat förtroende för vår möjlighet att leverera komplexa åtaganden till större kunder, samt på vår förmåga att hantera upphandlingar av komplicerad natur. Denna typ av affärer har långa säljcykler och tar betydande resurser i anspråk under upphandling.
Nyckeln är att inta en position där man både är ledande och levererar komplexa åtaganden som ger kunden stor verksamhetsnytta.
Det finns ett uppdämt behov av att investera i IT-stöd inom försäljning, logistik, tillverkning och administration. Det gäller både processeffektiviseringar i avsikt att verka i en allt mer konkurrensutsatt verklighet liksom investeringar i nya marknader och produkter.
De företag som har resurser i form av goda finanser och klok ledning kommer under de närmaste åren att investera i moderna IT-stöd för att uppnå en bättre marknadsposition.
Softronic har en bas av outsourcinguppdrag med stabil grundlönsamhet, samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och
frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen. Det ger också en stark position att konkurrera med molntjänster och outsourcingavtal som kräver investeringar som används under långa avtalsperioder. Den goda finansiella ställningen ger också möjlighet till fortsatta strukturaffärer.
Softronic har en tydlig målsättning att vara bland de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat i både tillväxt och lönsamhet.
Anders Eriksson VD, Softronic
2015 - ökande efterfrågan med fortsatt stark konkurrens
- • Softronic tecknade många nya kundavtal avseende större projekt
- • Genomsnittligt antal anställda uppgick till 476 personer (482) och omsättningen ökade till 601,9 Mkr (539,4 Mkr)
| 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning, Mkr | 601,9 | 539,4 | 551,9 | 516,7 | 526,4 |
| EBITDA, Mkr | 46,5 | 31,9 | 42,2 | 45,9 | 49,4 |
| Resultat före skatt, Mkr | 38,6 | 25,4 | 34,2 | 35,2 | 39,1 |
| Vinstmarginal, % | 6,4 | 4,7 | 6,2 | 6,8 | 7,4 |
| Genomsnittligt antal anställda | 476 | 482 | 476 | 447 | 465 |
| Antal medarbetare vid årets slut | 469 | 467 | 463 | 448 | 441 |
Utdelning föreslås öka till 0,50 kr (0,45 kr) per aktie.
Resultat efter skatt per aktie: 0,57 kr (0,36 kr).
Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 47,6 Mkr (40,0 Mkr).
Totala likviditetsutrymmet den 31 december 2015 var 81 Mkr.
Soliditeten uppgick till 65 % (66 %).
Softronic i korthet
Ledande konsultföretag
Softronic är ett av Sveriges ledande konsultföretag. Vi erbjuder ett brett utbud av IT- och managementtjänster och framför allt ett helhetsansvar för kundens behov.
Komplett partner
Vi är som bäst när kunden behöver en partner som är både rådgivare och leverantör. Det ställer höga krav på oss men ger kunden ett betydande mervärde.
På börsen sedan 1998
Företaget har vuxit från fem anställda 1984 till ca 500. Softronic noterades på Nordiska Börsen i Stockholm 1998.
Goda kundreferenser
Vi har många framgångsrika projekt på meritlistan. Ett bevis på det är de långa kundrelationerna som ofta sträcker sig 10–20 år tillbaka i tiden.
Mätbara resultat
Softronic utmärker sig genom jämn leveranskvalitet och genom att ha bland de högsta snittvärdena i branschen med mycket höga lägstavärden.
Både breda och djupa
Konsulterna har djup verksamhetskompetens inom flera olika branscher och en genomsnittlig IT-branscherfarenhet på nio år.
Affärsidé
Att genom långsiktigt partnerskap förbättra kundernas verksamhet med den senaste informationstekniken.
Vision
Att vara en ledande utvecklingspartner inom utvalda satsningsområden med kapacitet att hantera stora affärsavgörande spjutspetsprojekt.
Därför väljer kunder oss
Vi stimuleras av hårda krav
Kundernas beställarkompetens har ökat avsevärt de senaste åren. De ställer allt högre krav på kvalitet, leveranstider och fasta priser. Kunderna förstår möjligheterna med den senaste informationstekniken och fattar investeringsbeslut utifrån de effekter de kan se i verksamheten.
Vi svarar upp mot kundernas hårda men rimliga krav genom att kombinera verksamhets- och teknikkunskap med förmågan att leverera åtaganden snabbt och kostnadseffektivt.
Storleken betyder allt
Våra konkurrenter är främst större IT-företag som CGI, Evry och Tieto. Vi arbetar liksom de med kundernas ledning i en partnerrelation för att förbättra deras affärer med hjälp av ett komplett utbud av kvalificerade tjänster i paketerad form.
Vi är flexibla och snabbrörliga. Det är därför kunderna väljer oss.
- Vi är tillräckligt stora för att erbjuda den bästa kompetensen med stor leveranssäkerhet och kvalitet även i riktigt omfattande projekt
- Vi är tillräckligt små för att prioritera kundernas behov och att få dem att känna sig betydelsefulla
- Våra kunder tycker att det är bättre att vara en stor kund hos en mindre leverantör än tvärtom
Ledande verksamhetskunskap
Inte bara IT
Idag är det viktigt att vara ledande inom både verksamhet och teknik. Softronic har under de senaste fem åren aktivt höjt kompetensen inom kundernas verksamhet för att vara en bra samtalspart.
Generell verksamhetskompetens
Vår specialitet är att effektivisera processflöden inom försäljning, administration, R&D, produktion, distribution och eftermarknad. Vi har lång erfarenhet av e-handel, kundhantering, ärendehantering, logistik och beslutsstöd. Vårt verksamhetskunnande är därmed till nytta inom många olika branscher.
Branschinriktning
Softronic har ledande verksamhetskompetens inom: Hälsa och sjukvård, Bank, Finans, Försäkring, Utbildning, Offentlig förvaltning, Resor, Logistik, Handel liksom Medlemsverksamhet.
Denna kompetens har paketerats i specifika branscherbjudanden i allt från utredningsuppdrag till färdiga systemlösningar vilka kan levereras som molntjänster eller outsourcingåtaganden:
- ITM det kompletta systemstödet till försäkringsbolag inkluderat skadehantering och underwriting
- APPIA resehantering på nätet för rese- och eventbyråer liksom för flygbolag
- CM1 anti-penningtvättstjänst till finansbranschen och andra som omfattas av penningtvättsdirektivet
- MRM medlemssystem baserat på Microsoft Dynamics CRM
- Vklass komplett lärplattform för skolor
Vi erbjuder trygghet
Många år av framgång
Softronic har över 30 års erfarenhet av framgångsrik verksamhet på en tuff marknad. Det finns mycket få situationer som Softronic inte har hanterat tidigare.
Både rådgivare och leverantör
Förändringar måste kunna ske snabbt och kostnadseffektivt. För att kunden ska känna sig trygg med de nya lösningarna krävs att vi kan förmedla kunskap och inge förtroende under projektets gång. Vi kan agera som rådgivare i tidiga faser men också ta leveransansvar för att projektmålen uppfylls.
Närhet till kunden
De flesta av våra kunder har samarbetat med oss under flera år. Tillsammans bygger vi långsiktiga relationer grundade på samverkan, tillit och ansvarstagande.
Gemensamma beslut
För att ett projekt ska bli framgångsrikt krävs att kundorganisationen är involverad i förändringen. Därför arbetar vi alltid tillsammans med kunden i projekten och tar viktiga beslut gemensamt. Vi har färdiga arbetssätt för samverkan i allt från styrning av projekt till gemensamt arbete i varje projektfas.
Vi garanterar resultat
Vi garanterar att komplexa projekt blir klara i tid, till rätt kostnad och med rätt innehåll. Det kan vi göra genom:
- Strikt styrning med beprövade modeller och metoder. Vi använder kända projektstyrningsmodeller, agila metoder för utveckling samt ett flertal testmetoder.
- Djup insikt i kundernas huvudprocesser. Vi har djup kunskap om många branscher och processer som kundservice, försäljning, tillverkning, produktutveckling och logistik.
- Stor kunskap om den senaste teknikens möjligheter. Teknikutveckling de senaste 20 åren inklusive allt snabbare och mer tillgänglig infrastruktur har möjliggjort det senaste tekniksprånget med molntjänster där kunderna kan erbjudas mjukvara som tjänst med helt nya affärsmodeller där leverans och betalning kan ske efter nyttjande och önskad prestanda.
Erfarenhet
Den viktigaste garantin för ett lyckat åtagande är att under många år ha drivit hundratals stora komplexa projekt på ett framgångsrikt sätt.
CM1 stoppar penningtvätt
Penningtvätt syftar till att på olika sätt dölja illegala tillgångar. För att motverka terrorism och brottslighet har det under de senaste åren införts hårda krav på över 30 000 företag, såväl inom som utanför den finansiella sektorn i Sverige. Allt från fastighetsmäklare till advokater, ekonomiska rådgivare och bilhandlare omfattas av regelverket. Dessa är enligt lag skyldiga att kontrollera sina kunder, granska misstänkta transaktioner och i de fall misstanken kvarstår efter granskning rapportera till Finanspolisen.
Softronic har tagit fram CM1 som är en abonnemangsbaserad tjänst skräddarsydd efter gällande regelverk och som ger fullständigt stöd för de krav som ställs oavsett omfattning på nyttjarens verksamhet. Varje dygn granskar CM1 över 600 miljoner transaktioner.
CM1 är den enda tjänst på marknaden som har utformats specifikt för att uppfylla kraven i det svenska regelverket mot penningtvätt. Den används idag av över hundratals kunder däribland många ledande finansaktörer som t ex Finansinspektionen, Skandia, Swedbank, Folksam och Ålandsbanken.
En komplett molnbaserad tjänst med funktioner som uppfyller alla lagkrav
EUs tredje penningtvättsdirektiv införlivades i svensk lag med Lag (2009:62) om åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism. I samband med detta skärptes vissa av de krav som ställs på de berörda företagen, bland annat kring kundkännedom, vilket även har det utökade syftet att förhindra finansiering av terrorism.
CM1 ger den som omfattas av den nya lagen en portal där man enkelt kan inhämta, dokumentera och arkivera kundkännedom och tillämpa ett riskbaserat förhållningssätt.
CM1 är en tjänst som innehåller verktyg och processtöd för att kunna efterleva kraven i lagen om åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism. CM1 möjliggör även en effektiv kontroll mot EUs, FNs och USAs sanktionslistor.
Följande funktioner ingår i CM1:
- Grundläggande och utökad kundkännedom med identitetskontroll, kopia av ID-handling samt all historik. Uppgifter från Skatteverket, Bolagsverket och SPAR jämförs mot kundernas uppgifter.
- Kontroll sker mot sanktionslistor anpassade efter svensk lagstiftning och PUL.
- Uppföljning av pågående affärsrelationer.
- Hantering och övervakning av transaktionsflöden.
- Upptäcka avvikelser i kundbeteendet.
- Kontroll av hela kundregister mot PEP (politiskt exponerade personer) och sanktionslistor.
- Extern och intern rapportering.
"Idag är det inte längre en självklarhet att vara medlem i en medlemsorganisation. Detta faktum ställer höga krav på organisationer att kunna möta potentiella medlemmar på deras villkor och på att kunna leverera mer medlemsnytta för avgiften."
MRM skapar värde för medlemsorganisationer
Softronic kompletterar sitt djupa verksamhetskunnande med moderna effektiva lösningar som möter både medlemmars och medlemsorganisationers krav på modern funktionalitet i en ständigt uppkopplad värld.
Idag är det inte längre en självklarhet att vara medlem i en medlemsorganisation. Detta faktum ställer höga krav på organisationer att kunna möta potentiella medlemmar på deras villkor och på att kunna leverera mer medlemsnytta för avgiften. För individen blir hög servicegrad och tillgänglighet till de tjänster som erbjuds en konkurrensfaktor. Ett modernt medlemssystem måste kunna möta dessa krav och snabbt kunna anpassas till förändringar i omvärlden.
Softronics branschlösning MRM Member Relationship Management, baseras på Microsoft Dynamics CRM som idag är den vanligaste standardplattformen för fackförbund, medlems- och intresseorganisationer. Här får man ett väl fungerande stöd för medlemskommunikation, medlemsservice, avisering och ekonomi. Koppling mot Basun och SPAR förenklar och effektiviserar också arbetet för organsiationens administration.
Eftersom innehåll, medlemsservice, rådgivning etc måste resultera i en bättre medlemsupplevelse så behövs lättarbetade och överskådliga verktyg som underlättar administration och gör det enkelt för medlemmen att få kontakt, hålla en relevant dialog och de facto få den information som efterfrågas.
Tiden för stora, tunga, oflexibla och dyra medlemslösningar är över. Skräddarsydda system, som har varit vanligt förekommande bland medlemsorganisationer, är dyra att underhålla, uppgradera och utveckla. Erfarenheten visar att de arbetsprocesser som man tidigare betraktat som unika i hög grad är generella för en bransch. Det öppnar dörren för standardsystem som redan har en stor skara användare.
Softronic har byggt upp en omfattande verksamhetsförståelse under många år tillsammans med medlemsorganisationer. Det har gjort att vi kunnat skapa MRM som bland annat har ett mycket kompetent stöd för effektiv och flexibel avgiftshantering, något som brukar utgöra en stor utmaning för de flesta på marknaden förekommande system.
Medlemsorganisationen kan med MRM ta en aktiv del i det som händer ute på nätet med kommunikation och utökad medlemsservice. Sociala medier som Facebook, Twitter och affärsnätverket Linkedin utgör numera naturliga kanaler för relationsbyggande och service.
Akademikernas a-kassa (AEA) med ca 700 000 medlemmar har valt MRM som verksamhetssystem. Jusek, som är det ledande akademikerförbundet för jurister, ekonomer, systemvetare, personalvetare, kommunikatörer och samhällsvetare är en annan organisation som också valt MRM för att kunna möta sina framtida medlemmars krav.
Modern outsourcing ständigt fungerande leverans
De flesta företag har idag IT-lösningar som måste fungera varje dag för att företaget ska kunna driva sin verksamhet. Slutar systemen fungera så slutar företaget fungera. Det har därför blivit viktigt med moderna metoder som DevOps och Continuous Delivery när man outsourcar sin IT. Softronic tillämpar detta idag för flera kunder.
Ett vanligt synsätt idag
Många företag delar upp utveckling, förvaltning och drift av komplexa företagskritiska applikationer och hanterar dem i separata organisatoriska rör vare sig man outsourcar eller inte. Även om det sett ut så historiskt så kunde inget vara mer felaktigt i dagens värld.
Ny outsourcingmodell
Den framtida modellen är att applikationer levereras som en komplett tjänst där utveckling och drift i sin helhet hanteras av den leverantör man köper tjänsten av. Det skapar tydligt ansvar och uppföljningsbarhet.
Det går att tillämpa denna kompletta leverans på företagets samtliga applikationer. Men då måste man betrakta dessa som tjänster där man kan outsourca det kompletta ansvaret inklusive utveckling, drift och förvaltning för att kunna uppnå tydligt ansvar och verkliga effekter av garanterat hög tillgänglighet. Man kan då också dramatiskt öka ändringsfrekvensen i applikationerna i avsikt att stödja affärsutveckling och en ständigt föränderlig verksamhet.
Ständig leverans med driftsorienterad utveckling
DevOps är ett begrepp där man från början har ett holistiskt synsätt på utveckling av applikationer. Det måste finnas en insikt hos utvecklare att alla applikationer ständigt måste fungera utan avbrott hela dygnet, årets alla dagar.
Continuous Delivery är ett begrepp där automatisering av snabba och säkra leveranser i drift står i fokus. Det bygger på målsättningen att kunder/användare ständigt ska kunna få nya funktioner införda utan några som helst brister i tillgänglighet eller funktion.
Publika tjänster som Spotify och Netflix skulle inte kunna fungera utan att dessa båda synsätt vore fullt implementerade. Det finns idag metoder och verktyg för att det ska kunna tillämpas på vilka företag som helst, vilket skulle ge stora fördelar för alla organisationer med verksamhetskritiska applikationer.
Detta kräver en organisation där utvecklare och driftsansvariga arbetar tillsammans varje dag. Det sker inga egentliga överlämningar mellan utveckling och drift utan allt sker samtidigt och automatiserat. Det innebär då också per definition att outsourcingmodeller och avtal måste hantera detta i grunden för att det ska kunna fungera effektivt.
" Den framtida modellen är att applikationer levereras som en komplett tjänst där utveckling och drift i sin helhet hanteras av den leverantör man köper tjänsten av. Det skapar tydligt ansvar och uppföljningsbarhet. "
Styrelse
Petter Stillström, 1972 Ordförande. Ledamot sedan 2008. (även 01-06). VD i AB Traction. Övriga styrelseuppdrag: Traction, BE Group, Nilörngruppen, OEM International. B-aktier: -
Anders Nilsson, 1951 Ledamot sedan 2013. Övriga styrelseuppdrag: NP3 Fastigheter, SSG m.fl. B-aktier: 20 000
Thomas Högström, 1963 Arbetstagarrepresentant sedan 2003. Anställd sedan 1996 B-aktier: 1 800
Anders Eriksson, 1956 VD och ledamot sedan 1984. Anställd sedan 1984. Övriga styrelseuppdrag: AB Traction. A-aktier: 1 875 400 B-aktier: 9 318 160
Jeanna Rutherhill, 1974 Ledamot sedan 2014. VD i Ziggy Creative Colony AB. B-aktier: -
Cecilia Nilsson, 1965 Arbetstagarrepresentant sedan 2010. Anställd sedan 1993 B-aktier: 1 600
Stig Martín, 1945 Ledamot sedan 1984. Övriga styrelseuppdrag: Goodtech ASA, Västgötadata. A-aktier: 891 600 B-aktier: 3 345 600
Mats Runsten, 1958 Ledamot sedan 2001. vVD i Ryds Glas Sverige AB Sverige AB. B-aktier: 10 000
Samtliga vid årsstämman valda ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning med undantag för Anders Eriksson som är anställd som verkställande direktör.
Anders Eriksson, Petter Stillström (via indirekt ägande, Traction) och Stig Martín är ej oberoende i förhållande till större ägare.
Ledning
Anders Eriksson, 1956 VD Anställd sedan 1984 A-aktier: 1 875 400 B-aktier: 9 318 160
Leif Sjöberg, 1954 Marknadschef Anställd sedan 2005 B-aktier: -
Anna Thörnlund, 1976 Områdeschef Anställd sedan 2000 B-aktier: 250
Anställd sedan 1995 B-aktier: 163 600
Joachim Lundberg, 1965 Chef koncerngemensamma
funktioner
Mathias Kjellberg, 1971
Anställd sedan 1999 B-aktier: -
COO
Johan Andersson, 1972
Mikael Matiesen, 1953 Områdeschef Anställd sedan 1999 B-aktier: 400
B-aktier: 10 000
Lars Bäck, 1960 Områdeschef Anställd sedan 2001
Revisorer Ernst & Young AB: Michael Forss 1962, Auktoriserad revisor. Huvudansvarig revisor sedan 2015.
Anders Bergman, 1964 Ekonomichef Anställd sedan 2004 B-aktier: -
Claes Brikell, 1966 Försäljningschef Anställd sedan 1998 B-aktier: -
Mikael Knapp, 1952 Områdeschef Anställd sedan 1997 B-aktier: -
Roger Gustavsson, 1969 Områdeschef
Medarbetarna
Det ska vara stimulerande och utvecklande att arbeta på Softronic. Kulturen präglas av öppenhet, tydlighet och ärlighet. Initiativförmåga och vilja att ta ansvar uppmuntras. Ett bevis på att medarbetarna trivs är att de stannar kvar länge. Den genomsnittliga anställningstiden är sju år.
Kompetensen hos Softronics konsulter är hög:
- Branscherfarenheten är i snitt nio år
- Cirka 85 procent av konsulterna har akademisk utbildning
- Vid ingången av 2015 hade Softronic 467 anställda
- Vid utgången av 2015 var 469 personer anställda
Ledning och styrning
Ledning
Softronic har en mycket tydlig ledningsfilosofi. Den bygger på att alla chefer, projektledare och de flesta enskilda seniorkonsulter har fullständigt och självständigt ansvar för försäljning och leverans. Det får inte finnas någon form av tveksamhet avseende vem som är ansvarig för kundkontakter, konsulternas utveckling och intäktsgenerering. Arbetet bedrivs mycket entreprenörsorienterat med krävande målstyrning där både intäkter och kostnader ständigt optimeras. Centrala funktioner minimeras i varje läge liksom antalet odebiterbara personer i organisationen. Bolagsstyrning
Styrelsens arbete beskrivs i förvaltningsberättelsen. Företaget tillämpar svensk kod för bolagsstyrning. Valbereningen består av fyra personer. Beredningen skall verka på ett sådant sätt att enskilda aktieägare kan lämna förslag på styrelseledamöter och tillse att dessa förslag blir behandlade i god tid före årsstämman.
Softronic är ett grönt företag
Vi har under lång tid levererat lösningar som på olika sätt förbättrat våra kunders miljöprestanda. Vår utgångspunkt är att alla blir vinnare på en medveten satsning på hållbarhet. Nu sätter vi detta i system och involverar hela vårt företag genom att införa ett miljöledningssystem i enlighet med kraven i standarden ISO 14001.
Inom IT-konsultbranschen där vi är verksamma, är vår direkta miljöpåverkan begränsad och motsvarar endast en marginell del av de totala koldioxidutsläppen. Vi har större möjlighet att indirekt skapa positiva miljöeffekter genom de lösningar vi levererar. Exempel på områden där vi tillsammans med våra kunder skapar miljönytta: Inom logistik och transport ges stora möjligheter med GPS-teknologi att optimera t.ex. bränsleförbrukningen genom förbättrad samlastning, logistik och ruttplanering. Exempel på kundprojekt: Jetpak.
Samarbetsplattformar som Office 365, Sharepoint, interaktiva mötesplatser, video- och webbkonferenssystem är exempel på lösningar som kan minska behovet av resande och transporter. Exempel på kundprojekt: Naturvårdsverket och Formuesforvaltning.
Molntjänster underlättar inte bara företagets arbete, de är också fördelaktiga ur ett miljöperspektiv. De omfattar centraliserad databearbetning, konsolidering av datorparken samt väsentligt lägre krav på kylning och en mer effektiv resursanvändning. Vi har hjälpt många av våra kunder att flytta sin IT till molnet.
Att äga aktier i Softronic
Bolagets största aktieägare 31 december 2015
| A-aktier | B-aktier | Andel i kapital % | Röster % | |
|---|---|---|---|---|
| Anders Eriksson med familj och bolag | 1 875 400 | 9 318 160 | 21,3% | 33,8% |
| Traction | 589 000 | 10 939 810 | 21,9% | 20,3% |
| Stig Martín med bolag | 891 600 | 3 345 600 | 8,1% | 14,8% |
| Swedbank Robur Fonder | 4 020 350 | 7,6% | 4,8% | |
| PSG Micro Cap | 2 245 171 | 4,3% | 2,7% | |
| Försäkringsbolaget Avanza Pension | 1 126 137 | 2,1% | 1,4% | |
| Danica Pension | 926 718 | 1,8% | 1,1% | |
| Nordnet Pensionsförsäkring AB | 869 726 | 1,7% | 1,0% | |
| Rambas AB | 840 900 | 1,6% | 1,0% | |
| Daniel Hägerlöf | 538 293 | 1,0% | 0,6% | |
| Övriga aktieägare | 14 000 | 15 091 938 | 28,6% | 18,5% |
| Summa antalet aktier | 3 370 000 | 49 262 803 | ||
| Summa procent kapital/röster | 100,0 % | 100,0 % |
Aktien
Softronicaktien är sedan december 1998 noterad på Stockholmsbörsen. Aktien handlas på Nasdaq Stockholm Small Cap. Antalet aktieägare i Softronic uppgick till 4 644 stycken per 31 december 2015.
Utdelningspolitik
Målsättningen är att den långsiktiga utdelningsnivån skall uppgå till cirka 50 procent av resultat efter skatt beroende på bolagets kapitalbehov av investeringar och förändringar i rörelsekapital samt aktieägarnas önskan om en god direktavkastning.
| Aktien, nyckeltal | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vinst per aktie, kr | 0,57 | 0,36 | 0,52 | 0,43 | 0,53 |
| Utdelning per aktie, kr* | 0,50 | 0,45 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| Aktiekurs per 31/12, kr | 8,1 | 6,4 | 6,8 | 5,9 | 5,5 |
| Direktavkastning, %* | 6,2 | 7,0 | 6,6 | 7,6 | 8,2 |
| Eget kapital per aktie, Tkr | 4,3 | 4,2 | 4,3 | 4,2 | 4,3 |
*Utdelningen avser styrelsens förslag
Ekonomisk översikt
| Resultaträkning, Mkr | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 601,9 | 539,4 | 551,9 | 516,7 | 526,4 |
| Rörelsens kostnader | -555,3 | -507,5 | -509,6 | -470,8 | -477,0 |
| Avskrivningar enligt plan | -8,2 | -6,8 | -8,4 | -11,4 | -10,8 |
| Rörelseresultat | 38,4 | 25,1 | 33,9 | 34,5 | 38,6 |
| Finansnetto | 0,2 | 0,3 | 0,3 | 0,7 | 0,5 |
| Resultat efter finansnetto | 38,6 | 25,4 | 34,2 | 35,2 | 39,1 |
| Skatt | -8,8 | -6,5 | -6,7 | -12,5 | -11,0 |
| Periodens resultat | 29,8 | 18,9 | 27,5 | 22,7 | 28,1 |
| Balansräkning, Mkr | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
| Tillgångar | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 123,4 | 117,0 | 118,2 | 122,4 | 121,8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4,4 | 4,8 | 5,4 | 7,9 | 12,1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 3,6 | 7,8 | 10,9 | 17,4 |
| Omsättningstillgångar | 162,6 | 158,6 | 168,0 | 143,6 | 122,5 |
| Likvida medel (inkl. kortfristiga placeringar) | 57,6 | 47,7 | 37,2 | 34,7 | 31,8 |
| Summa tillgångar | 348,0 | 331,7 | 336,6 | 319,5 | 305,6 |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 226,0 | 219,9 | 224,7 | 220,8 | 225,5 |
| Ej räntebärande skulder | 122,0 | 111,8 | 111,9 | 98,7 | 80,1 |
| Summa eget kapital och skulder | 348,0 | 331,7 | 336,6 | 319,5 | 305,6 |
| Nyckeltal anställda | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
| Medeltal anställda | 476 | 482 | 476 | 447 | 465 |
| Medeltal debiterande konsulter | 460 | 466 | 460 | 433 | 449 |
| Omsättning per anställd, Tkr | 1 264 | 1 119 | 1 160 | 1156 | 1132 |
| Tjänsteomsättning per debiterande konsult, Tkr | 1 026 | 933 | 941 | 930 | 935 |
| Förädlingsvärde per anställd, Tkr | 818 | 755 | 771 | 784 | 786 |
| Personalkostnad per anställd, Tkr | |||||
| 738 | 703 | 700 | 707 | 703 | |
| Resultat före skatt per anställd, Tkr | 81 | 53 | 72 | 79 | 84 |
| Nyckeltal | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
| Balansomslutning, Mkr | 348 | 332 | 337 | 320 | 306 |
| Eget kapital, Mkr | 226 | 220 | 225 | 221 | 225 |
| Avkastning på eget kapital, % | 13 | 9 | 13 | 10 | 13 |
| Rörelsemarginal, % | 6,4 | 4,7 | 6,1 | 6,7 | 7,3 |
| Vinstmarginal, % | 6,4 | 4,7 | 6,2 | 6,8 | 7,4 |
| Likviditet, ggr | 1,9 | 1,9 | 1,9 | 1,9 | 2,0 |
| Soliditet, % | 65 | 66 | 67 | 69 | 74 |
| Kassaflöde, Mkr | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 47,6 | 40,0 | 29,7 | 31,0 | 27,8 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -14,0 | -5,8 | -3,5 | -4,4 | -15,5 |
Årets kassaflöde 9,9 10,5 2,5 2,9 -11,4
Årsredovisning 2015
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
ÅRSSTÄMMA 2016 FÖR SOFTRONIC AB (PUBL) ORG. NR. 556249-0192
Ordinarie årsstämma kommer att hållas onsdagen den 11 maj 2016 kl 17.30 i våra lokaler på Ringvägen 100, Stockholm.
Särskild kallelse sker tidigast sex och senast fyra veckor före stämman. För att få delta i årsstämman måste aktieägare dels vara registrerade i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken senast den 4 maj 2016, dels anmäla sitt deltagande till bolaget under adress Softronic AB (publ), Ringvägen 100, 118 60 Stockholm, eller per telefon 08-51 90 90 00, eller e-mail [email protected], senast kl 16.00 den 9 maj 2016. Aktieägare, som låtit förvaltarregistrera sina aktier genom banks notariatavdelning eller annan förvaltare, måste i god tid före den 4 maj 2016 tillfälligt hos Euroclear Sweden AB inregistrera aktierna i eget namn för att ha rätt att delta i stämman.
FÖRSLAG TILL VINSTUTDELNING
Förslag lämnas om att utdelning ska ske med 0,50 kr per aktie. Preliminär avstämningsdag om stämman antar förslaget för utdelning är 13 maj 2016 med beräknad utbetalning 18 maj.
RAPPORTER OCH EKONOMISK INFORMATION 2016
Delårsrapport (jan–mars), 11 maj Delårsrapport (april–juni), 10 augusti Delårsrapport (juli–sept), 20 oktober
BESTÄLLNINGSINFORMATION
Rapporter och ekonomisk information publiceras på Softronics webbplats www.softronic.se där också årsredovisningen finns att ladda ned i pdf-format.
INNEHÅLL
| FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | 1 |
|---|---|
| RESULTATRÄKNING | 3 |
| BALANSRÄKNING KONCERNEN | 4 |
| BALANSRÄKNING MODERBOLAGET | 5 |
| EGET KAPITAL | 6 |
| KASSAFLÖDESANALYS | 7 |
| REDOVISNINGS- OCH VÄRDERINGSPRINCIPER | 8 |
| NOTER | 10 |
| REVISIONSBERÄTTELSE | 19 |
| BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT | 20 |
| REVISORS YTTRANDE | 21 |
Förvaltningsberättelse 2015
Styrelsen och verkställande direktören för Softronic AB (publ) 556249-0192 får härmed avge årsredovisning för räkenskapsåret 2015.
Väsentliga händelser och verksamheten
Softronic är ett konsultbolag inom IT och management vars tjänster spänner från rådgivning och nyutveckling till förvaltning och drift. Kunderna är främst medelstora och större företag och organisationer i Sverige. Under det gångna året har bland annat följande inträffat: Softronic har förvärvat EVRY ABs driftverksamhet för A-kassor. Softronic har slutit avtal med Fullmaktskollen att utveckla och förvalta fullmaktskollen.se. Softronic har tecknat ramavtal med Stockholms stad gällande IT-konsulttjänster inom ledning och styrning.
Efter årets utgång har Softronic med tillträde 1 januari 2016 förvärvat 100 % av aktierna i Dokumentkompetens i Sverige AB. Förvärvad verksamhet motsvarar cirka 10 årsanställda med cirka 8 miljoner kronor i årsomsättning. Koncernstrukturen framgår av not 9.
Personal och omvärldsfaktorer
Antal anställda i koncernen 2015 uppgick i genomsnitt till 476 personer (482). Personalomsättning och löneutveckling är höga i branschen men en viss avmattning har skett. Med kompetent och konkurrenskraftig personal som den viktigaste resursen i koncernen är målet att öka rekryteringen och fortlöpande utveckla kompetenser.
Miljöarbete samt forskning & utveckling
Softronic arbetar löpande med miljöfrågor både inom intern arbetsmiljö och extern miljö. Bolaget bedriver ej tillståndspliktig verksamhet. Softronic arbetar kontinuerligt med utveckling av metoder och produkter.
Framtida utveckling
Softronic har en tydlig målsättning att vara en av de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet vilket varit ett faktum under tidigare år.
Det långsiktiga målet är att uppnå en årsvis ökning av antalet anställda med 5-7 % samt en omsättningsökning större än 10 % där minst hälften av ökningen ska vara organisk. Tillväxten ska alltid vara lönsam.
Det långsiktiga målet för vinstmarginalen i kärnaffären med outsourcinguppdrag och molntjänster är större än 15 % medan marginalmålet för övriga affärer som konsultförsäljning och vidareförsäljning är större än 5 %. Sammantaget innebär detta ett marginalmål om mer än 10 % med dagens mix av kunder och affärer.
Softronics policy är att inte ge några prognoser.
Risker och osäkerheter
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten. Vad gäller finansiella risker, se not 15. I övrigt finns osäkerheter i konjukturbedömningar, förändringar i marknad och konkurrenssituation med som faktorer. För beskrivning av intern kontroll och övrig bolagsstyrning, se bolagsstyrningsrapport, sid 20.
Skuldsättning
Koncernen har inga räntebärande skulder per 31 december 2015 och med en mycket god likviditet och ett bra kassaflöde är risken liten att löpande lånebehov skall uppstå. Koncernen har som mål att enbart uppta lån om detta krävs vid rörelseförvärv. Koncernens finansiella risker är mycket låga. Koncernen har ingen väsentlig valutaexponering eller komplexa finansiella instrument med risk.
Omsättning och resultat
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därav som ett rörelsesegment, se not 16.
Omsättningen för koncernen 2015 uppgick till 602 Mkr (539 Mkr) som till största delen omsatts i Sverige. Nettoomsättningen per anställd uppgår till 1,3 Mkr (1,1 Mkr). Försäljning av konsulttjänster uppgår till 78 % (81 %) av omsättningen. Övrig omsättning 22 % (19 %) består av licenser, varor samt vidarefakturerade varor och tjänster. Koncernens kostnader före avskrivningar och aktiverade utvecklingskostnader uppgår till 557 Mkr (510 Mkr). Personalkostnaderna har ökat från 339 Mkr till 351 Mkr. Rörelseresultatet före avskrivningar för 2015 uppgick till 46,5 Mkr (31,9 Mkr).
| 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter, Mkr | 601,9 | 539,4 | 551,9 | 516,7 | 526,4 |
| EBITDA, Mkr | 46,5 | 31,9 | 42,2 | 45,9 | 49,4 |
| Resultat före skatt, Mkr | 38,6 | 25,4 | 34,2 | 35,2 | 39,1 |
| Vinstmarginal, % | 6,4 | 4,7 | 6,2 | 6,8 | 7,4 |
| Balansomslutning, Mkr | 348 | 332 | 337 | 320 | 306 |
| Eget kapital, Mkr | 226 | 220 | 225 | 221 | 225 |
| Likviditet, ggr | 1,9 | 1,9 | 1,9 | 1,9 | 2,0 |
| Soliditet, % | 65 | 66 | 67 | 69 | 74 |
| Medeltal anställda | 476 | 482 | 476 | 447 | 465 |
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning (sker i kommission med dotterbolagen) uppgick till 615 Mkr (506 Mkr) och årets rörelseresultat uppgick till 10 Mkr (8 Mkr). Det totala kassaflödet i moderbolaget uppgick till 10 Mkr (13 Mkr). Softronic AB är noterat på Nasdaq OMX Stockholm.
Finansiell ställning och investeringar
Under 2015 har utdelning skett med 0,45 kr per aktie vilket minskat kassan med 23,7 Mkr.
Likvida medel uppgick till 58 Mkr (48 Mkr) i koncernen. Det totala likviditetsutrymmet den 31 december 2015, inklusive ej utnyttjade krediter, uppgick till 81 Mkr (71 Mkr). Det totala kassaflödet i koncernen 2015 uppgick till 10 Mkr (11 Mkr). Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 48 Mkr (40 Mkr). Investeringsverksamheten gav ett kassaflöde på -14 Mkr (-6 Mkr). Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -24 Mkr (-24 Mkr). Tillgångsslagen goodwill, övriga immateriella tillgångar och uppskjuten skattefordran/skuld uppgår till 123 Mkr (120 Mkr). Det motsvarar 55 % (55 %) av det egna kapitalet.
Styrelsens arbete
På den ordinarie årsstämman i maj 2015 omvaldes 6 ledamöter, utsedda av årsstämman. I styrelsen ingår dessutom två arbetstagarrepresentanter utsedda av personalen. I styrelsearbetet adjungeras operativa chefen och ekonomichefen samt i vissa fall områdeschefer. Åtta styrelsemöten hölls under 2015 där alla ledamöter valda på årsstämman deltagit på samtliga möten. Styrelsen har under året behandlat strategiska frågor angående organisation och företagsförvärv. Arbetsordning för styrelsen jämte instruktion för arbetsfördelning mellan styrelsen och verkställande direktören fastställes av styrelsen för ett år i sänder från ordinarie årsstämma till nästa. Företaget har en valberedning bestående av fyra personer. Valberedningen skall verka på ett sådant sätt att enskilda aktieägare får en kanal för att kommunicera sina förslag till sammansättning av styrelsen och att dessa förslag blir behandlade i god tid före årsstämman.
Ersättningar till ledande befattningshavare
Företaget har vidare en ersättningskommitté bestående av styrelsens ordförande och en extern ordinarie styrelseledamot. Kommitténs ansvar skall vara att det upprättas väl genomtänkta avtal med verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare. Enligt beslut på senaste årsstämman, tillika styrelsens förslag till kommande årsstämma, är riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare att alla ersättningar (grundlön, rörlig lön, pension och övr. förmåner) skall vara marknadsmässiga och möjliggöra att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Inga förmåner utöver praxis erbjuds och inga ledande befattningshavare har optioner eller konvertibler från bolaget. Styrelsen har rätt att frångå riktlinjerna i enskilt fall vid särskilda skäl. Rörlig lön är alltid relaterade till kvantitativa mål. VDs pension är avgiftsbaserad och för övriga gäller allmän pensionsplan via ITP eller individuella lösningar med motsvarande nivåer. Uppsägningstiden är för VD 18 månader och för övriga tre till tolv månader. Bolagets stämmovalda styrelseledamöter ska i särskilda fall kunna arvoderas marknadsmässigt för tjänster inom deras respektive kompetensområde som inte utgör styrelsearbete.
Största ägarna
De tre största ägarna räknat i andel av rösterna och kapital är Anders Eriksson med familj och bolag (33,8 % av rösterna och 21,3 % av kapitalet), AB Traction (20,3 % av rösterna och 21,9 % av kapitalet) och Stig Martín med bolag (14,8 % av rösterna och 8,1 % av kapitalet). För de 10 största ägarna hänvisas till bolagstyrningsrapporten.
Bemyndningande från årstämman
Vid årstämman 2015 förnyades bemyndigandet för styrelsen att kunna fatta beslut om att förvärva upp till 10 % av bolagets aktier samt att fatta beslut om nyemission av aktier motsvarande 10 % av aktiekapitalet.
Hembud aktien
Enligt bolagsordningen ska A-aktier som övergått till person som inte förut är A-aktieägare i bolaget, genom skriftlig anmälan hos bolagets styrelse ofördröjligen hembjudas ägarna till A-aktierna för inlösen. Åtkomsten av aktien ska därvid styrkas samt, där äganderätten har övergått genom köp, uppgift lämnas om köpesumman. Ytterligare uppgifter om hembudsklausulen finns i bolagsordningen, vilken är publicerad på bolagets hemsida. Utöver vad som anges enligt bolagsordningen finns det inga av bolaget kända avtal mellan aktieägare som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktierna. Softronics bolagsordning innehåller inga begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstämma.
Valberedning
Carl Östring, Traction, ordförande i valberedningen Andreas Eriksson, företräder Anders Eriksson med närstående
Evert Carlsson, Swedbank Robur Fonder AB Stig Martín, styrelseledamot, eget innehav
Ersättningskommitté
Petter Stillström, styrelseordförande Stig Martín, styrelseledamot
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står (kr):
| 142 037 403 | |
|---|---|
| Årets resultat | 12 713 687 |
| Överkursfond | 27 429 316 |
| Balanserade vinstmedel | 101 894 400 |
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att det disponeras enligt följande (kr):
| Utdelning | |
|---|---|
| (52 632 803 aktier à 0,50 kr) | 26 316 401 |
| Balanseras i ny räkning | 115 721 002 |
142 037 403
Koncernens ansamlade vinst hänförlig till moderbolagets aktieägare uppgår till 160 969 Tkr.
Utdelningsförslag
Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman en utdelning om 0,50 kr per aktie. Utdelningen blir 26,3 Mkr. Styrelsen har till grund för beslutet utgått från utdelningspolicyn där hänsyn tas till koncernens framtida likviditetsbehov och investeringsförmåga. Bolagets höga likviditet och låga skuldsättning motiverar udelningsnivån. Se utdelningspolitiken i årsberättelsen sid 18.
Styrelsens godkännande
De finansiella rapporterna godkändes för utfärdande av Softronic ABs styrelse 2016-03-31.
Rapport över totalresultat
1 januari–31 december
KONCERNEN
| Tkr | NOT | 2015 | 2014 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | 16 | 601 891 | 539 375 |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | 22 | -156 385 | -121 158 |
| Övriga externa kostnader | 1, 2 | -49 857 | -50 293 |
| Personalkostnader | 3 | -351 139 | -338 694 |
| Aktiverade produktutvecklingskostnader | 7 | 2 013 | 2 714 |
| Avskrivningar/nedskrivningar | 7, 8 | -8 182 | -6 798 |
| Rörelseresultat | 38 341 | 25 146 | |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 256 | 288 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -31 | -58 | |
| Finansnetto | 225 | 230 | |
| Resultat före skatt | 38 566 | 25 376 | |
| Skatt | 5 | -8 737 | -6 462 |
| PERIODENS RESULTAT | 29 829 | 18 914 | |
| Övrigt totaIresultat | |||
| Poster som skall återföras till periodens resultat | |||
| Omräkningsdifferenser | -34 | 25 | |
| TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 29 795 | 18 939 | |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 29 829 | 18 914 | |
| Totalresultat för perioden hänförligt till moderbolagets aktieägare | 29 795 | 18 939 | |
| Periodens resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| före och efter utspädning, kr | 6 | 0,57 | 0,36 |
Resultaträkning
1 januari–31 december MODERBOLAGET
| Tkr | NOT | 2015 | 2014 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | 16 | 615 054 | 506 410 |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | 22 | -524 906 | -422 053 |
| Övriga externa kostnader | 1, 2 | -47 090 | -47 224 |
| Personalkostnader | 3 | -28 547 | -25 257 |
| Avskrivningar/nedskrivningar | 7, 8 | -4 754 | -4 094 |
| Rörelseresultat | 9 757 | 7 782 | |
| Resultat från finansiella investeringar | |||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 217 | 242 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -854 | -2 478 | |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 9 120 | 5 546 | |
| Bokslutsdispositioner | |||
| Lämnade koncernbidrag | -20 636 | -16 096 | |
| Erhållna koncernbidrag | 27 875 | 16 379 | |
| Resultat före skatt | 16 359 | 5 829 | |
| Skatt på årets resultat | 5 | -3 645 | -2 211 |
| ÅRETS RESULTAT | 12 714 | 3 618 |
Årets resultat för moderbolaget överensstämmer med totalresultatet.
Balansräkning koncernen
31 december
| Tkr | NOT | 2015 | 2014 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 | 123 383 | 116 926 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 4 428 | 4 838 |
| Uppskjuten skattefordran | 5 | - | 3 567 |
| SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | 127 811 | 125 331 | |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Varulager | 293 | 804 | |
| Kundfordringar | 15 | 78 308 | 64 740 |
| Skattefordringar | 16 562 | 17 980 | |
| Övriga fordringar | 2 868 | 2 404 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 64 509 | 72 690 |
| Likvida medel | 14 | 57 645 | 47 737 |
| SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | 220 185 | 206 355 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 347 996 | 331 686 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Aktiekapital | 21 053 | 21 053 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 44 004 | 44 004 | |
| Balanserat resultat och årets resultat | 160 969 | 154 859 | |
| Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 226 026 | 219 916 | |
| SUMMA EGET KAPITAL | 226 026 | 219 916 | |
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
| Uppskjuten skatteskuld | 5 | 1 391 | - |
| Övriga avsättningar | 17 | 1 709 | 2 302 |
| SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER | 3 100 | 2 302 | |
| KORTFRISTIGA SKULDER | |||
| Leverantörsskulder | 24 502 | 23 745 | |
| Övriga skulder | 25 850 | 23 832 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 68 518 | 61 891 |
| SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | 118 870 | 109 468 | |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 347 996 | 331 686 | |
| STÄLLDA PANTER | 18 | ||
| Företagsinteckningar för ej nyttjad checkräkningskredit | 23 125 | 23 125 | |
| ANSVARSFÖRBINDELSER | 18 | Inga | Inga |
Balansräkning moderbolaget
31 december
| Tkr | NOT | 2015 | 2014 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Goodwill | 7 | 374 | 252 |
| Kundstock | 7 | 8 344 | 152 |
| Programvara | 7 | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier | 8 | 4 121 | 4 531 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Aktier i koncernföretag | 9 | 191 571 | 191 571 |
| SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | 204 410 | 196 506 | |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Varulager | |||
| Handelsvaror | 293 | 804 | |
| Kortfristiga fordringar | |||
| Kundfordringar | 15 | 76 217 | 62 636 |
| Skattefordringar | 8 300 | 9 735 | |
| Övriga fordringar | 128 | 70 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 62 433 | 69 349 |
| SUMMA KORTFRISTIGA FORDRINGAR | 147 078 | 141 790 | |
| Kassa och bank | 14 | 50 757 | 40 981 |
| SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | 198 128 | 183 575 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 402 538 | 380 081 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital (52 632 803 aktier, kvotvärde 0,40) | 21 053 | 21 053 | |
| Reservfond | 1 846 | 1 846 | |
| Summa bundet eget kapital | 22 899 | 22 899 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Balanserad vinst | 101 894 | 121 961 | |
| Överkursfond | 27 429 | 27 429 | |
| Årets resultat | 12 714 | 3 618 | |
| Summa fritt eget kapital | 142 037 | 153 008 | |
| SUMMA EGET KAPITAL | 164 936 | 175 907 | |
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
| Övriga avsättningar | 17 | 1 709 | 2 302 |
| SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER | 1 709 | 2 302 | |
| KORTFRISTIGA SKULDER | |||
| Leverantörsskulder | 24 339 | 23 483 | |
| Skulder till koncernföretag | 162 998 | 136 858 | |
| Övriga skulder | 4 031 | 2 422 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 44 525 | 39 109 |
| SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | 235 893 | 201 872 | |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 402 538 | 380 081 | |
| STÄLLDA PANTER | 18 | ||
| Företagsinteckningar för ej nyttjad checkräkningskredit | 23 125 | 23 125 | |
| ANSVARSFÖRBINDELSER | 18 | Inga | Inga |
Eget kapital
KONCERNEN
| Tkr | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital | Balanserade vinstmedel och årets resultat |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 2014-01-01 | 21 053 | 44 004 | 159 605 | 224 662 |
| Totalresultat för perioden | 18 939 | 18 939 | ||
| Utdelning | -23 685 | -23 685 | ||
| Eget kapital 2014-12-31 | 21 053 | 44 004 | 154 859 | 219 916 |
| Totalresultat för perioden | 29 795 | 29 795 | ||
| Utdelning | -23 685 | -23 685 | ||
| Eget kapital 2015-12-31 | 21 053 | 44 004 | 160 969 | 226 026 |
I balanserade vinstmedel ingår omräkningsdifferenser om 348 Tkr (373 Tkr).
MODERBOLAGET
| Eget kapital 2015-12-31 | 21 053 | 1 846 | 27 429 | 114 608 | 164 936 |
|---|---|---|---|---|---|
| Utdelning | -23 685 | -23 685 | |||
| Årets resultat | 12 714 | 12 714 | |||
| Eget kapital 2014-12-31 | 21 053 | 1 846 | 27 429 | 125 579 | 175 907 |
| Utdelning | -23 685 | -23 685 | |||
| Årets resultat | 3 618 | 3 618 | |||
| Eget kapital 2014-01-01 | 21 053 | 1 846 | 27 429 | 145 646 | 195 974 |
| Tkr | Aktiekapital | Reservfond | Överkursfond | Balanserad vinst och årets resultat |
Summa eget kapital |
Kassaflödesanalys
1 januari–31 december
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| NOT | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| 5 829 | ||||
| 4 812 | ||||
| 46 714 | 32 199 | 13 871 | 10 641 | |
| -2 361 | -5 062 | -2 210 | -4 587 | |
| 44 353 | 27 137 | 11 661 | 6 054 | |
| -51 | ||||
| 30 715 | ||||
| 8 641 | 672 | 12 625 | 3 841 | |
| 47 654 | 40 025 | 45 951 | 40 559 | |
| -823 | ||||
| -1 000 | ||||
| - | ||||
| -2 216 | -2 286 | -2 216 | -2 286 | |
| -14 061 | -5 823 | -12 490 | -4 109 | |
| -23 685 | ||||
| -23 685 | -23 685 | -23 685 | -23 685 | |
| 12 765 | ||||
| 28 216 - |
||||
| 14 | 57 645 | 47 737 | 50 757 | 40 981 |
| 12 13 |
38 566 8 148 511 -5 851 -9 832 - -2 013 -23 685 9 908 47 737 - |
25 376 6 823 -51 12 267 -823 - -2 714 -23 685 10 517 37 220 - |
16 359 -2 488 511 21 154 -10 274 - - -23 685 9 776 40 981 - |
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| Betalda räntor som påverkat kassaflödet | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Betalda kostnadsräntor | 14 | 6 | 14 | 6 |
| Erhållna intäktsräntor | 252 | 253 | 217 | 126 |
Redovisnings- och värderingsprinciper
Softronics koncernredovisning har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från International Finanical Reporting Committee (IFRIC) som har godkänts av EUkommissionen för tillämpning inom EU. Vidare har Rådet för Finansiell Rapportering rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tilllämpats. Moderbolaget tillämpar årsredovisningslagen och RFR 2. Det innebär att i all väsentlighet tillämpas samma redovisningsprinciper i moderbolaget som i koncernen.
Ändrade redovisningsprinciper under 2015
Inga nya eller ändrade standarder eller tolkningar har tilllämpats från och med 2015 som har haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Framtida ändringar av redovisningsprinciper (utgivna standarder och tolkningar som ej trätt i kraft)
Ett antal nya eller ändrade IFRS träder i kraft först under kommande räkenskapsår och Softronic har valt att inte förtidstillämpa någon av dessa standarder. Nyheter eller ändringar som blir tillämpliga från och med räkenskapsår efter 2016 planeras inte heller att förtidstillämpas. Nya eller ändrade IFRS med tillämpning från och med 2016 bedöms inte ha någon väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna.
Grunder för upprättande av redovisningen
Redovisningen baseras på historiska anskaffningsvärden.
Användning av uppskattningar och bedömningar
Upprättande av finansiella rapporter enligt IFRS kräver att bolaget gör uppskattningar och antaganden om framtiden. Dessa uppskattningar och antaganden påverkar de redovisade beloppen för tillgångar och skulder, intäkter och kostnader samt upplysningar om eventualtillgångar och eventualförpliktelser. Uppskattningarna utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden. Även om dessa bygger på bolagets bästa kunskap om aktuella händelser och åtgärder kan faktiska resultat avvika från uppskattningarna. Uppskattningar och bedömningar görs bl.a. vid nedskrivningsanalyser, färdigställandegrad på projekt, värdering av förlustuppdrag samt vid värdering av uppskjutna skattefordringar.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget Softronic AB (publ) och dess dotterbolag. Ett dotterbolag tas med i koncernredovisningen från det datum då moderbolaget får ett bestämmande inflytande över företaget och tas inte längre med från det datum då moderbolagets bestämmande inflytande över företaget upphör. Med bestämmande inflytande avses rätt att utforma ett företags finansiella och operativa strategier, vilket normalt kan antas om ett bolag direkt eller indirekt äger mer än 50% av rösterna. Koncernredovisningen har upprättats enligt förvärvsmetoden. Förvärvsmetoden innebär att när anskaffningsvärdet överstiger det
verkliga värdet på koncernens andel i förvärvade dotterföretags nettotillgångar vid förvärvstillfället uppstår goodwill. Om eventuell tilläggsköpeskilling har avtalats tas den med i förvärvsanalysen om beloppet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Effekter av omvärdering av skulden relaterad till villkorad köpeskilling redovisas i periodens resultat. Transaktionskostnader kostnadsförs i koncernredovisningen.
Vid förvärv under 100% när bestämmande inflytande uppnås, bestäms minoritetens andel antingen som en proportionell andel av verkligt värde på idientifierbara nettotillgångar exklusive goodwill eller till verkligt värde. Koncerninterna transaktioner elimineras i koncernredovisningen.
Omräkning av utländska dotterbolag
Utländska verksamheter omräknas efter dagskursmetoden varvid alla tillgångar och skulder omräknas till balansdagens kurs. Samtliga poster i resultaträkningarna omräknas till årets genomsnittskurs. Omräkningsdifferenser redovisas i totalresultatet. Vid eventuell framtida avyttring av utländska verksamheter omförs omräkningsdifferenser till resultaträkningen.
Fordringar och skulder i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den kurs som gäller på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder som är uttryckta i utländska valutor redovisas i balansräkningen omräknade till den kurs som gäller på balansdagen. Realiserade och orealiserade kursdifferenser redovisas i resultaträkningen. Inga terminssäkringar finns.
Intäktsredovisning
Intäkter redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras koncernen och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Avsättningar görs för förlustrisker. Följande specifika kriterier måste också uppfyllas innan intäkter redovisas:
FÖRSÄLJNING AV TJÄNSTER
Konsulttjänster utförs huvudsakligen på löpande räkning, varvid intäkterna redovisas i den takt arbetet utförs. Arbeten till fast pris intäktsföres med utgångspunkt från färdigställandegraden (successiv vinstavräkning). Färdigställandegraden beräknas som antalet utförda arbetstimmar i relation till det totala antal arbetstimmar som uppskattats i varje enskilt avtal. Utfört, ej fakturerat arbete redovisas som upplupen intäkt. Om fakturerat belopp överstiger värdet på upparbetade intäkter redovisas skillnaden som förutbetald intäkt.
FÖRSÄLJNING AV VAROR
Intäkten redovisas när de väsentliga riskerna och fördelarna som förknippas med äganderätten till varorna har övergått på köparen och när intäktsbeloppet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
FÖRSÄLJNING AV LICENSER
Intäkter från försäljning av licenser periodiseras linjärt över hela licensperioden i takt med åtagande. Där eget åtagande saknas bokförs intäkten direkt på samma period som kostnaden.
RÄNTOR
Ränteintäkter redovisas enligt effektivräntemetoden.
Segmentsredovisning
Koncernens verksamhet betraktas som ett rörelsesegment. I samband med den första tillämpningen av IFRS 8 i årsredovisningen 2009 genomfördes en noggrann genomgång avseende standardens definition av rörelsesegment. Resultatet av denna genomgång har därefter årligen uppdaterats med avseende på om nya eller ändrade händelser eller förhållanden innbär att omprövning måste ske. Koncernens verksamhet är inriktad mot svenska kunder vilket innebär huvudsakligen omsättning i Sverige. Orsak till att inte fler rörelsesegment än ett har identifierats beror på att verksamheten bedrivs, styrs, rapporteras och betraktas som ett segment. Verksamhetsutvecklingen går alltmer mot paketering av tjänster där enskilda delar blir allt svårare att separat identifiera och analysera. Internprissättning mellan koncernföretag sker till marknadspris.
Skatter
Aktuell skatt baserar sig på respektive bolags skattepliktiga resultat. Uppskjuten skatt beaktar skatteeffekten av skillnaden mellan i redovisningen intagna värden och skattemässiga värden, samt värdet av outnyttjade skattemässiga underskott. De uppskjutna skattefordringarnas redovisade värden prövas vid varje balansdag och minskas i den utsträckning som det inte längre är sannolikt att tillräckligt stor beskattningsbar vinst kommer att finnas tillgänglig för att utnyttja hela eller delar av de uppskjutna skattefordringarna.
Lånekostnader
Lånekostnader belastar resultatet för den period till vilken de hänför sig. I koncernen föreligger inga s.k. kvalificerade tillgångar för vilka räntekostnader inkluderas i anskaffningsvärdet.
Varulager
Varulagret är värderat till det lägsta av anskaffningsvärde respektive verkligt värde (nettoförsäljningsvärdet).
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Linjär avskrivning tillämpas över tillgångarnas nyttjandeperiod, maskiner och inventarier 3–5 år med beaktande av restvärde.
Redovisat värde för materiella anläggningstillgångar prövas beträffande eventuellt nedskrivningsbehov när händelser eller ändrade förutsättningar indikerar att det redovisade värdet eventuellt inte kommer att kunna återvinnas. Om bokfört värde överskrider återvinningsvärde redovisas en nedskrivning i resultaträkningen.
Utgifter för forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsföres när de uppstår. Utveckling av programvaror och rättigheter förekommer främst i samband med kunduppdrag varvid kostnadsföring sker i samband med att uppdragen resultatavräknas. Egenfinansierad utveckling balanseras och blir föremål för avskrivning om den är av väsentlig omfattning och bedöms leda till framtida intäkter eller kostnadsreduktioner. I moderbolaget kostnadsförs utgifter för såväl forskning och utveckling löpande i den takt de uppstår.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Linjär avskrivning tillämpas över tillgångarnas nyttjandeperiod vilken för kundstock och programvara är 5 år. Goodwill skrivs ej av i koncernen. I moderbolaget skrivs goodwill av linjärt under 5 år. Värdet av immateriella tillgångar som ej är föremål för avskrivning prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov samt när händelser eller ändrade förutsättningar indikerar att det redovisade värdet eventuellt inte kommer att kunna återvinnas. För varje kassagenererande enhet görs nedskrivningstest och det räknas fram ett återvinningsvärde som jämförs med det bokförda värdet. Utifrån detta görs sedan en bedömning om nedskrivning. Återvinningsvärdet beräknas i första hand utifrån nyttjandevärdet. Om det finns uppskattningar på nettoförsäljningsvärde jämförs dessa med nyttjandevärdet, varvid det högsta värdet används. Nyttjandevärdet beräknas utifrån de in- och utbetalningar som tillgången ger upphov till. Utöver detta fogas sedan eventuell inbetalning i samband med en slutlig avyttring. In- och utbetalningarna diskonteras till ett nuvärde.
Leasing
Leasingavgifter kostnadsföres linjärt över leasingperioden och avser huvudsakligen operationella hyresavtal för lokaler. Inga finansiella leasingkontrakt finns.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalys upprättas enligt indirekt metod.
Pensioner
De flesta av koncernens anställda omfattas av den s.k. ITP-planen. Koncernen har valt att teckna pensionsförsäkringar i Alecta för de anställda som omfattas av ITP-planen. ITP -planen är förmånsbestämd och utgående pensioner relateras till den anställdes slutlön och den totala tjänstgöringstiden i planen.
Alecta har inte möjlighet att lämna tillräcklig information om den proportionella andelen av den förmånsbestämda förpliktelsen samt de förvaltningstillgångar och kostnader som är förbunden till planen, varför ITP-planen, liksom tidigare redovisas som en avgiftsbestämd plan. För anställda i koncernen som ej omfattas av ITP-planen gäller avgiftsbestämd plan.
Finansiella instrument
Koncernens samtliga finansiella instrument är verksamhetsanknutna och innehas utan syfte att handla med fordringar eller skulder. De finansiella instrumenten omfattar kategorierna lånefordringar och övriga finansiella skulder. Finansiella instrument värderas och redovisas i enlighet med reglerna i IAS 39. En finansiell tillgång eller skuld tas upp i balansräkningen när bolag i koncernen blir part till
instrumentets avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtal realiseras, förfaller eller bolag i koncernen förlorar kontrollen över dem. Det samma gäller för del av finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtal fullgörs eller på annat sätt förfaller. Detsamma gäller för del av finansiell skuld. Finansiella instrument som förekommer i koncernen värderas till anskaffningsvärden. Vid varje bokslutstillfälle utvärderas om det finns objektiva bevis på att finansiella tillgångar är i behov av nedskrivning. Likvida medel omfattar kassa och tillgodohavanden hos bank. Avseende finansiella risker se not 15.
Koncernbidrag
Koncernbidrag som moderbolaget erhåller från dotterbolag och lämnar till dotterbolag redovisas som bokslutsdisposition.
Fastställande av räkenskapshandlingar
Moderbolagets och koncernens räkenskaper skall fastställas av årsstämman den 11 maj 2016.
Noter
NOT 1 Arvoden till revisorer
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr, Ernst & Young AB | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Revisionsuppdraget* | 790 | 755 | 761 | 749 | |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | - | - | - | - | |
| Skatterådgivning | - | - | - | - | |
| Övrig verksamhet | - | - | - | - | |
| Summa revision | 790 | 755 | 761 | 749 |
*Revisionskostnader för dotterbolagen belastar moderbolaget.
NOT 2 Operationella leasingavtal
Leasingkostnader avseende operationella leasingavtal, främst lokalhyror, uppgick under året till följande:
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Leasingkostnader | 21 431 | 20 272 | 21 300 | 20 023 |
| Framtida leasingavgifter fördelar sig enligt följande: | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Förfaller till betalning inom ett år | 18 294 | 17 455 | 18 090 | 17 251 |
| Förfaller till betalning senare än ett, men inom fem år | 79 036 | 19 929 | 79 036 | 19 725 |
NOT 3 Uppgift om personal samt ersättningar till styrelse och vd
| (varav män) | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| MEDELANTALET ANSTÄLLDA | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Sverige, moderbolag | 16 | 17 | 8 | 10 | |
| Dotterbolag | |||||
| Sverige | 459 | 463 | 358 | 377 | |
| Estland | 1 | 2 | 1 | 1 | |
| Summa koncernen | 476 | 482 | 367 | 388 |
| 2015 | 2014 | |||
|---|---|---|---|---|
| KÖNSFÖRDELNING, % | Styrelse | Företagsledning | Styrelse | Företagsledning |
| Koncernen | ||||
| Män | 78 | 92 | 78 | 93 |
| Kvinnor | 22 | 8 | 22 | 7 |
| Moderbolaget | ||||
| Män | 75 | 92 | 75 | 93 |
| Kvinnor | 25 | 8 | 25 | 7 |
| LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER | 2015 | 2014 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | Löner och ersätt- ningar |
Sociala kostnader |
Löner och ersätt- ningar |
Sociala kostnader |
|||
| Moderbolaget | 9 634 | 3 818 | 9 950 | 4 469 | |||
| (pensionskostnader) | (1 712) | (2 896) | |||||
| Dotterbolag | 221 570 | 74 613 | 218 464 | 72 140 | |||
| (pensionskostnader) | (23 600) | (21 434) | |||||
| Koncernen | 231 204 | 78 431 | 228 414 | 76 609 | |||
| (pensionskostnader) | (25 312) | (24 330) |
Av moderbolagets pensionskostnader avser 651 (652) Tkr gruppen styrelse och VD. Motsvarande belopp för dotterbolagen är 105 (270) Tkr.
| LÖNER OCH ANDRA ERSÄTTNINGAR FÖRDELADE PER LAND | 2015 | 2014 | ||
|---|---|---|---|---|
| OCH MELLAN STYRELSELEDAMÖTER M FL OCH ANSTÄLLDA Tkr |
Styrelse och VD |
Övriga anställda |
Styrelse och VD |
Övriga anställda |
| Moderbolaget | ||||
| Sverige | 2 256 | 7 377 | 1 773 | 8 177 |
| (varav tantiem o dyl) | (457) | (-) | ||
| Dotterbolag | ||||
| Sverige | 722 | 220 816 | 1 513 | 216 793 |
| (varav tantiem o dyl) | (-) | (49) | ||
| Estland | 17 | 16 | 61 | 97 |
| (varav tantiem o dyl) | (-) | (-) | ||
| Övriga länder | - | - | - | - |
| (varav tantiem o dyl) | (-) | (-) | ||
| Totalt i dotterbolag | 739 | 220 832 | 1 574 | 216 890 |
| (varav tantiem o dyl) | (-) | (49) | ||
| Koncernen totalt | 2 995 | 228 209 | 3 347 | 225 067 |
| (varav tantiem o dyl) | (457) | (49) |
Styrelsearvoden utgår enligt bolagsstämmobeslut med 530 (510) Tkr varav 170 (170) Tkr till ordföranden och resterande 360 Tkr jämnt fördelat på fyra ledamöter. Verkställande direktör samt arbetstagarrepresentanter har ej erhållit styrelsearvode. Stig Martíns konsultföretag har fakturerat Softronic 12 Tkr (120 Tkr) för konsultuppdrag. Löner och andra ersättningar (exkl. rörlig ersättning) för verkställande direktören, tillika koncernchefen, Anders Eriksson uppgick till 1 799 (1 773) Tkr, bilförmån för tjänstebil uppgick till 95 (105) Tkr och pensionskostnader uppgick till 651 (652) Tkr. Verkställande direktören erhåller premiebestämd pension enligt ITP-liknande plan där den årliga pensionskostnaden är maximerad till 35 % av fast lön. Pensionsåldern följer ITPplanen. Resultatbaserad rörlig ersättning under 2015 utgår med 457 (0) Tkr. Rörlig ersättning är inte pensionsgrundande och är maximerad till 761 (609) Tkr. Verkställande direktörens uppsägningstid uppgår till 6 månader och vid uppsägning från bolagets sida uppgår uppsägningstiden till 18 månader. Utöver lön under uppsägningstiden utgår inga avgångsvederlag.
Löner och andra ersättningar till andra ledande befattningshavare, 12 (12) stycken, uppgick till 11 544 (11 401) Tkr och utöver detta utgår rörlig ersättning med 1 710 (935) Tkr, bilförmån för tjänstebil uppgick till 550 (514) Tkr och pensionskostnader uppgick till 2 939 (2 659) Tkr. Förteckning över andra ledande befattningshavare finns i årsberättelsen.
Rörlig ersättning för andra ledande befattningshavare baseras uteslutande på verksamhetens resultat. Pensionsförmåner för ledande befattningshavare utgår enligt ITP-plan eller ITP-liknande plan. Vissa befattningshavare har inom pensionsplanens kostnadsram valt premiebestämd pension.
Pensionsåldern följer ITP-planen. För andra ledande befattningshavare är rörlig ersättning inte pensionsgrundande. Uppsägningstiden för andra ledande befattningshavare är mellan 3 och 12 månader. Utöver lön under uppsägningstiden utgår inga avgångsvederlag. Inga teckningsoptioner eller andra finansiella instrument är utgivna till styrelseledamöter, verkställande direktör, eller andra ledande befattningshavare.
Ersättningskommittén har under året givit styrelsen rekommendationer gällande principer för ersättning till ledande befattningshavare. Ersättningar till verkställande direktören för 2015 har beslutats av styrelsen utifrån ersättningskommitténs rekommendation. Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av verkställande direktören efter samråd med styrelsens ordförande. Enligt beslut på senaste årsstämman är riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare att alla ersättningar skall vara marknadsmässiga och möjliggöra att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas.
Alecta
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders- och familjepension (alternativt familjepension) genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2015 har bolaget inte haft tillgång till information för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Förväntade avgifter nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 14 Mkr (2014: 14 Mkr). Den kollektiva konsolideringsnivån
utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 155 procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 155 procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid utgången av 2015 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 153 procent (2014: 143 procent).
NOT 4 Ränteintäkter och liknande resultatposter
| Tkr | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2015 | 2014 | |||
| Ränteintäkter m.m. | 256 | 288 | 217 | 242 | |
| 256 | 288 | 217 | 242 | ||
| Varav avseende koncernbolag | - | - | - | - |
Ränteintäkterna avser avkastning på likvida medel.
NOT 5 Skatter
| SKATTEKOSTNAD | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | ||
| Aktuell skatt | -3 779 | -2 258 | -3 645 | -2 211 | ||
| Uppskjuten skatt | -4 958 | -4 204 | - | - | ||
| Skattekostnad | -8 737 | -6 462 | -3 645 | -2 211 |
SKILLNAD MELLAN GÄLLANDE OCH EFFEKTIV SKATT
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Redovisat resultat före skatt | 38 566 | 25 376 | 16 359 | 5 829 |
| Skatt enligt gällande skattesats, 22 % | -8 485 | -5 583 | -3 599 | -1 282 |
| Skatteeffekt ej avdragsgilla kostnader | -277 | -1 098 | -111 | -957 |
| Skatteeffekt av intäkter som ej är skattepliktiga | 73 | 60 | 65 | 28 |
| Justering skatt föregående år | -48 | 159 | - | - |
| -8 737 | -6 462 | -3 645 | -2 211 |
| UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN/SKULD | ||||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Temporär skillnad, avskrivning inkråmsgoodwill | -1 085 | -1 015 | - | - |
| Temporär skillnad, immateriell anläggningstillgång | -1 275 | -1 592 | - | - |
| Underskottsavdrag | 969 | 6 174 | - | - |
| -1 391 | 3 567 | - | - |
Uppskjuten skattekostnad för år 2015 avser nyttjade underskottsavdrag samt övriga värdeförändringar avseende uppskjutna skattefordringar. Outnyttjade underskottsavdrag avser förvärvat dotterbolag Softronic 1 AB och utgör cirka 4 Mkr (28 Mkr), koncernbidragsspärren är 5 år från 2011, samt har en obegränsad livslängd. Underskottet kan inte nyttjas av andra bolag i koncernen då förlusterna uppstått innan förvärvet och att koncernbidragsspärr är aktuell. Skatteeffekten avseende outnyttjade underskottsavdrag och andra avdragsgilla temporära skillnader redovisas med 1,0 Mkr (6,2 Mkr) bland långfristiga skulder (2014 bland anläggningstillgångar). Softronics bedömning är att marknaden där dotterbolaget Softronic 1 AB verkar kommer att vara fortsatt god under de närmaste åren och givet den kostnadsstruktur bolaget har bedöms det som rimligt att uppnå målen. Softronics bedömning är därför att skattenyttan av underskottsavdragen med stor sannolikhet kommer att kunna återvinnas genom framtida skattemässiga överskott. Uppskjuten skatteskuld redovisas avseende immateriell anläggningstillgång (förvärvad kundstock och programmvara). Denna skatteskuld upplöses under fem år från förvärvet. Softronic har
även ett kvarstående skatteunderskott om 6,8 Mkr med obegränsad livslängd som enbart bedöms kunna nyttjas mot reavinster på värdepapper. För dessa har ingen uppskjuten skattefordran redovisats.
Underskott i utlandet uppgår ackumulerat till 1,6 Mkr. För dessa har ingen uppskjuten skattefordran redovisats. Underskotten i utlandet har obegränsad livslängd.
NOT 6 Resultat per aktie
Justering har gjorts för aktieuppdelningar, fondemissioner och fondemissionselement vid nyemissioner. Antalet aktier vid beräkning av resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgår till följande:
| 2015 | 2014 | |
|---|---|---|
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning, tusen st 1 | 52 633 | 52 633 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusen st 1 | 52 633 | 52 633 |
| Antal aktier vid periodens slut före utspädning, tusen st 1 | 52 633 | 52 633 |
| Antal aktier vid periodens slut efter utspädning, tusen st 1 | 52 633 | 52 633 |
1 Det förekommer inga utelöpande potentiella egetkapitalinstrument utöver aktierna.
NOT 7 Immateriella anläggningstillgångar
KONCERNEN ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN Tkr Goodwill Kundstock Programvara Summa Ingående balans 2014-01-01 109 262 28 382 6 069 143 713 Rörelseförvärv - - - - Aktiverade produktutvecklingskostnader - - 2 714 2 714 Utgående balans 2014-12-31 109 262 28 382 8 783 146 427 Rörelseförvärv - 10 000 - 10 000 Aktiverade produktutvecklingskostnader - - 2 013 2 013 Utgående balans 2015-12-31 109 262 38 382 10 796 158 440
ACKUMULERADE AV- OCH NEDSKRIVNINGAR
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 2014-01-01 | - | 22 731 | 2 783 | 25 514 |
| Årets avskrivningar | - | 2 742 | 1 245 | 3 987 |
| Utgående balans 2014-12-31 | - | 25 473 | 4 028 | 29 501 |
| Årets avskrivningar | - | 4 177 | 1 379 | 5 556 |
| Utgående balans 2015-12-31 | - | 29 650 | 5 407 | 35 057 |
| REDOVISADE VÄRDEN | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Per 2014-12-31 | 109 262 | 2 909 4 755 |
116 926 | |
| Per 2015-12-31 | 109 262 | 8 732 | 5 389 | 123 383 |
MODERBOLAGET
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN
| Utgående balans 2015-12-31 | 4 840 | 12 223 | 1 169 | 18 232 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseförvärv | 442 | 10 000 | - | 10 442 |
| Utgående balans 2014-12-31 | 4 398 | 2 223 | 1 169 | 7 790 |
| Rörelseförvärv | - | - | - | - |
| Ingående balans 2014-01-01 | 4 398 | 2 223 | 1 169 | 7 790 |
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
ACKUMULERADE AV- OCH NEDSKRIVNINGAR
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 2014-01-01 | 3 266 | 1 896 | 936 | 6 098 |
| Årets avskrivningar | 880 | 175 | 233 | 1 288 |
| Utgående balans 2014-12-31 | 4 146 | 2 071 | 1 169 | 7 386 |
| Årets avskrivningar | 320 | 1 808 | 0 | 2 128 |
| Utgående balans 2015-12-31 | 3 879 | 1 169 | 9 514 | |
| REDOVISADE VÄRDEN, TKR | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
| 252 | 152 | 0 | 404 |
|---|---|---|---|
| 374 | 8 344 | 0 | 8 718 |
En prövning med avseende på nedskrivningsbehov görs årligen enligt IAS 36. För kassagenerande enhet beräknas ett återvinningsvärde som jämförs med det bokförda värdet. Utifrån detta görs sedan en bedömning om nedskrivning.
Återvinningsvärdet beräknas i första hand utifrån nyttjandevärdet.
Finns indikationer på nettoförsäljningsvärde så jämförs dessa med nyttjandevärdet, varvid det högsta värdet används för att fastställa återvinningsvärdet.
Nyttjandevärdet beräknas utifrån de in- och utbetalningar som tillgången ger upphov till. Till detta fogas sedan en eventuell inbetalning i samband med en slutlig avyttring. In- och utbetalningarna diskonteras till ett nuvärde. Företagsledningen baserar kassaflödesprognoserna med antagande om viktiga parametrar i form av diskonteringsfaktor och främst omsättningens och personalkostnadernas tillväxttakt.
Metoden för att fastställa diskonteringsfaktorn är antagan-
den utifrån analys av ränteläge, riskanalys och avkastningskrav. Metoden för att fastställa tillväxttakten är antaganden utifrån historisk utveckling kompletterad med externa och interna framtidsanalyser av egen tillväxt och branschgenomsnitt och där en genomgående försiktig bedömning använts. Som diskonteringsfaktor före skatt används utifrån ovanstående metod 9,5 % (9,5 %) inklusive riskfaktor. Beräkningen grundas på prognosvärden för 2016–2020 varefter en tillväxttakt utifrån ovanstående metod har antagits om 1 % (1 %). Koncernen i sin helhet betraktas som en kassagenererande enhet (KGE) på grund av organisatorisk samhörighet. Samtliga förvärv är intergrerade i verksamheten och ej enskilt avskiljbara. Prövningen av nedskrivningsbehov har visat att redovisade värden med mycket god marginal inte överstiger återvinningsvärdet även vid rimliga förändringar av ovan redovisade viktiga antaganden. En känslighetsanalys i enlighet med IAS 36 punkt 134 redovisas ej med hänsyn till ovanstående.
| INVENTARIER | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Ingående anskaffningsvärde | 41 702 | 39 416 | 28 421 | 26 135 |
| Inköp | 2 216 | 2 286 | 2 216 | 2 286 |
| Rörelseförvärv | - | - | - | - |
| Försäljning och utrangering | - | - | - | - |
| Ackumulerat anskaffningsvärde | 43 918 | 41 702 | 30 637 | 28 421 |
| Ingående avskrivningar | -36 864 | 34 053 | -23 890 | 21 084 |
| Rörelseförvärv | - | - | - | - |
| Försäljning och utrangering | - | - | - | - |
| Årets avskrivningar | -2 626 | 2 811 | -2 626 | 2 806 |
| Ackumulerade avskrivningar | -39 490 | 36 864 | -26 516 | 23 890 |
| Utgående planenligt restvärde | 4 428 | 4 838 | 4 121 | 4 531 |
NOT 8 Materiella anläggningstillgångar
NOT 9 Aktier och andelar i dotterföretag
| 2015 | 2014 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företagets namn | Organisations nummer |
Säte | Antal aktier |
Anskaffnings värde |
Bokfört värde |
Anskaffnings värde |
Bokfört värde |
| Softronic Drift AB | 556073-3338 | Stockholm | 5 000 | 596 | 1 089 | 596 | 1 089 |
| Softronic Techsupport AB | 556310-7407 | Stockholm | 1 000 | 7 718 | 100 | 7 718 | 100 |
| Softronic ITM AB | 556500-5948 | Stockholm | 1 000 | 106 | 106 | 106 | 106 |
| Softronic Väst AB | 556525-6731 | Stockholm | 1 000 | 130 | 100 | 130 | 100 |
| Softronic Systemkonsult AB | 556339-8659 | Stockholm | 5 000 | 6 802 | 1 439 | 6 802 | 1 439 |
| Softronic Syd AB | 556217-0067 | Stockholm | 1 000 | 1 166 | 396 | 1 166 | 396 |
| Softronic Enterprise Partner AB | 556478-8361 | Stockholm | 1 000 | 4 471 | 2 181 | 4 471 | 2 181 |
| Softronic Premium Konsult AB | 556612-1165 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Xpress AB | 556717-6101 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Technology Partner AB | 556658-0659 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Auto Partner AB | 556671-7194 | Stockholm | 1 000 | 608 | 608 | 608 | 608 |
| Softronic TBook AB | 556579-7924 | Stockholm | 1 000 | 8 800 | 8 800 | 8 800 | 8 800 |
| Softronic Telecom Partner AB | 556680-7862 | Stockholm | 1 000 | 100 | 253 | 100 | 253 |
| Softronic IT Partner AB | 556713-4233 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Dokumenthantering AB | 556483-8349 | Arjeplog | 2 000 | 2 113 | 2 113 | 2 113 | 2 113 |
| Softronic Yarrow AB | 556395-2315 | Stockholm | 1 000 000 | 24 640 | 24 640 | 24 640 | 24 640 |
| Yarrow Invest AB | 556465-8663 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Programmera QT i Sverige AB | 556592-8180 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Programmera Förvaltning i Sverige AB | 556487-2066 | Stockholm | 1 000 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Softronic Enter AB | 556236-0940 | Stockholm | 2 222 | 8 370 | 8 370 | 8 370 | 8 370 |
| Softronic Issi AB | 556482-5064 | Stockholm | 6 270 | 14 813 | 14 813 | 14 813 | 14 813 |
| Softronic Skanning AB | 556775-9369 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Webbutveckling AB | 556775-9351 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Hosting Partner AB | 556725-3694 | Stockholm | 1 000 | 2 010 | 2 010 | 2 010 | 2 010 |
| Softronic Utveckling AB | 556790-8875 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Utveckling Två AB | 556790-9097 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic 1 AB | 556419-0006 | Stockholm | 93 452 446 | 80 753 | 80 753 | 80 753 | 80 753 |
| Softronic Konsulthubben AB | 556485-0963 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Sprawl Solutions AB | 556621-4499 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Modul 1 Systech AB | 556249-5993 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Modul 1 Processintegration AB | 556697-8614 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Vendel AB | 556384-0494 | Stockholm | 4 200 | 4 657 | 4 657 | 4 657 | 4 657 |
| Softronic Danmark A/S | 24 20 84 35 | Danmark | 15 000 | 1 761 | 461 | 1 761 | 461 |
| Softronic Baltic AS | 10243040 | Estland | 1 000 | 1 293 | 254 | 1 293 | 254 |
| American Softronic Inc. | 77-0486374 | USA | 1 000 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Consultus Företagsutveckling AB | 556257-7667 | Malmö | 10 000 | 38 470 | 32 470 | 38 470 | 32 470 |
| Consultus AB | 556277-9388 | Stockholm | 16 000 | 1 752 | 1 752 | 1 752 | 1 752 |
| Consultus Management A/S | 979194579 | Norge | - | - | - | - | - |
| Consultus Leadership Partner AB | 556530-9662 | Stockholm | 1 000 | 8 721 | 3 025 | 8 721 | 3 025 |
| Consultus Management Institute AB | 556108-4616 | Stockholm | 1 000 | 171 | 171 | 171 | 171 |
| Softronic UK Ltd | 03719555 | England | 2 | - | - | - | - |
| 221 031 | 191 571 | 221 031 | 191 571 |
I anskaffningsvärdet inkluderas aktieägartillskott men inte lämnade koncernbidrag.
NOT 10 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Utfört, ej fakturerat arbete | 37 210 | 43 723 | 36 580 | 42 493 |
| Förutbetalda hyror | 4 476 | 4 989 | 4 476 | 4 989 |
| Övrigt | 22 823 | 23 978 | 21 377 | 21 867 |
| 64 509 | 72 690 | 62 433 | 69 349 |
NOT 11 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Förutbetalda intäkter | 23 515 | 22 171 | 23 285 | 22 084 | |
| Upplupna löner | - | 12 | - | - | |
| Semesterlöneskuld | 9 587 | 9 423 | 408 | 645 | |
| Sociala avgifter | 15 403 | 14 388 | 979 | 1 248 | |
| Övrigt | 20 013 | 15 897 | 19 853 | 15 132 | |
| 68 518 | 61 891 | 44 525 | 39 109 |
NOT 12 Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 182 | 6 798 | 4 754 | 5 094 | |
| Koncernbidrag | - | - | -7 239 | -283 | |
| Övrigt | -34 | 25 | -3 | 1 | |
| 8 148 | 6 823 | -2 488 | 4 812 |
NOT 13 Förvärv av rörelse
Förvärv av inkråm från EVRY AB har skett 1 juli 2015 där 9,2 Mkr har betalats. 0,6 Mkr avser tilläggsköpeskilling för tidigare förvärv. Förvärv har skett med 100 % av aktierna i Dokumentkompetens i Sverige AB med tillträde 1 januari 2016. Förvärvsanalysen färdigställs under första kvartalet 2016 varvid detta mindre förvärv upptas i balansräkningen.
| FÖRVÄRV AV DOTTERBOLAG | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Specifikation av förvärvade nettotillgångar | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Överförd ersättning | - | - | - | - | |
| Betalt avseende förvärv från tidigare år | 593 | 823 | 593 | 823 | |
| Total erlagd likvid | 593 | 823 | 593 | 823 | |
| Förvärvade tillgångar och skulder (verkligt värde) | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Aktier i dotterbolag | - | - | - | - | |
| Betalt avseende förvärv från tidigare år | 593 | 823 | 593 | 823 | |
| 593 | 823 | 593 | 823 | ||
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv av dotterbolag | - 593 | - 823 | -593 | -823 | |
| FÖRVÄRV AV RÖRELSE, INKRÅM | |||||
| Specifikation av förvärvade nettotillgångar | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Överförd ersättning | 9 239 | - | 9 681 | - | |
| Total erlagd likvid | 9 239 | - | 9 681 | - | |
| Förvärvade tillgångar och skulder | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Goodwill | - | - | 442 | - | |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 10 000 | - | 10 000 | - | |
| Kortfristiga skulder | -761 | - | -761 | - | |
| 9 239 | - | 9 681 | - | ||
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv av inkråm | -9 239 | - | -9 681 | - | |
| KONCERNEN | MODERBOLAGET |
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
|---|---|---|---|---|
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv | -9 832 | -823 | -10 274 | -823 |
NOT 14 Likvida medel och kortfristiga placeringar
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Likvida medel/kassa och bank | 57 645 | 47 737 | 50 757 | 40 981 |
Likvida medel utgörs av kassa- och bankmedel omedelbart tillgängliga eller kortfristigt placerade. Koncernens likvidtransaktioner sker genom centralt bankkontosystem för vilket moderbolaget är innehavare. Per balansdagen hade koncernen outnyttjade checkräkningskrediter om 23 Mkr.
Finansiella tillgångar och skulder
Koncernens finansiella tillgångar och skulder består av kategorier som återfinns uppställda i balansräkningen, där redovisade värden är lika med verkliga värden: kundfordringar, övriga kortfristiga fordringar, upplupna intäkter, likvida medel, leverantörsskulder, övriga kortfristiga skulder, upplupna kostnader och förutbetalda intäkter.
Finansiella risker
Finansiella risker i verksamheten är låga och det finns en finanspolicy samt kontroller utförda av controller . Den främsta finansiella risken för koncernen är kreditrisk. Koncernen har en stor del återkommande intäkter där dock ingen enskild kund motsvarar mer än 10 % av omsättningen även om man summerar enskilda kunder till koncernnivå. Det finns inte någon betydande koncentration av kreditrisk med någon enskild kund, motpart eller geografisk region för koncernen och aktivt arbete pågår löpande för att minska risken med hjälp av kreditprocess och kravprocess. Nedskrivning av fordringar sker när det finns objektiva bevis för att förfallna belopp inte kommer att betalas. Åldersanalys av kundfordringar framgår nedan. Vad gäller övriga finansiella risker har koncernen ett starkt eget kapital och inga räntebärande skulder. Valutarisken är mycket låg då det är låg andel utländska fordringar och skulder. Marknadsrisker som pris- och ränterisker (det saknas extern finansiering) är av mindre
betydelse annat än i mindre enskilda fall utan större total påverkan på koncernen. Finansiella instrument såsom exempelvis derivat och liknande används inte och medför därmed ingen risk.
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Kundfordringar | 78 308 | 64 740 | 76 217 | 62 636 |
Kundfordringarna är icke räntebärande och har normalt kredittid 30–60 dagar.
Åldersanalys av kundfordringar per 31 december, koncernen Tkr
| Förfallna kundfordringar (dagar) | Totalt | <30 | 30–60 | 60–90 | 90–120 | >120 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 10 814 | 9 847 | 491 | 362 | 114 | 0 |
| 2014 | 2 684 | 1 160 | 498 | 22 | 0 | 1 004 |
Per 31 december 2015 är 755 Tkr (815) av kundfordringarna i koncernen reserverade såsom osäker fordran. Konstaterade kundförluster om 0 Tkr (3) har inträffat i koncernen under 2015.
NOT 16 Intäkter
Koncernens intäkter 602 Mkr (539) fördelas på konsulttjänster 472 Mkr (435) samt varor, licenser och vidarefakturerat 130 Mkr (104). Verksamheten bedrivs som ett segment och intäkterna är i huvudsak omsatta i Sverige med undantag från en marginell del i det norska dotterbolaget. Ingen kund uppfyller kraven enligt IFRS 8 punkt 34 om information av större kunder.
Moderbolagets fördelning av intäkter på intäktslag är i princip densamma som koncernens eftersom fakturering sker i kommission i moderbolaget. Moderbolagets försäljning till dotterbolag var 20 245 Tkr (15 045) och dess inköp från dotterbolag 371 113 Tkr (342 267).
NOT 17 Avsättningar
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Ingående värde avsättningar | 2 302 | 3 125 | 2 302 | 3 125 | |
| Tillkommande avsättningar | - | - | - | - | |
| Anspråkstagna avsättningar | -593 | -823 | -593 | -823 | |
| Återförda outnyttjade belopp | - | - | - | - | |
| Summa avsättningar | 1 709 | 2 302 | 1 709 | 2 302 |
Avsättningar avser tilläggsköpeskillingar från förvärv. Tilläggsköpeskillingar är beroende av framtida intäkter och resultat.
NOT 18 Ställda panter och ansvarsförbindelser
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Företagsinteckningar för ej nyttjad checkräkningskredit | 23 125 | 23 125 | 23 125 | 23 125 | |
| Summa ställda säkerheter | 23 125 | 23 125 | 23 125 | 23 125 | |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga | Inga | Inga |
NOT 19 Närståendetransaktioner
Koncernen har sålt konsulttjänster till marknadspris till företag närstående styrelseordförande Petter Stillström och VD Anders Eriksson om totalt 1,3 Mkr (3,3 Mkr) under året och köpt tjänster om totalt 0 Mkr (0,9 Mkr). Inköp av konsulttjänster till marknadspris av företag närstående styrelseledamot Stig Martín har skett med 0 Mkr (0,1 Mkr). I övrigt har inga transaktioner med närstående ägt rum under året som påverkat företagets resultat och ställning förutom ersättning till VD och av årsstämman beslutade styrelsearvoden.
NOT 20 Uppgifter om moderbolaget
Softronic AB är ett publikt aktiebolag (publ) med säte i Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige. Adressen till huvudkontoret är Ringvägen 100, 118 60 Stockholm. Aktiens kvotvärde uppgår till 0,40 kr och totala antalet aktier uppgår till 52 632 803 st. Antalet A-aktier uppgår till 3 370 000 st, som var och en berättigar till 10 röster. Antalet B-aktier uppgår till 49 262 803 st, som var och en berättigar till 1 röst. A-aktier skall hembjudas till befintliga A-aktieägare för inlösen. B-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm Small Cap. Softronic är ett av Sveriges ledande IT- och managementkonsultföretag. Vi kombinerar djup managementkunskap med kvalificerad IT-kompetens och vi kan därmed erbjuda våra uppdragsgivare en helhetssyn på förändringsprocesser, som ofta inkluderar både IT, strategisk utveckling och mänsklig förändring.
NOT 21 Händelser efter balansdagen
Inga händelser med en väsentlig påverkan på moderbolagets eller koncernens finansiella ställning eller resultat har inträffat efter bokslutsdatum, men innan avgivandet av denna årsredovisning.
NOT 22 Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader
Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader avser projektrelaterade kostnader i form av underkonsulter och material.
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt att koncernförvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 31 mars 2016
Styrelseledamot Styrelsens ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Stig Martín Petter Stillström Anders Nilsson Jeanna Rutherhill
Verkställande direktör och styrelseledamot
Anders Eriksson Mats Runsten Cecilia Nilsson Tomas Högström Styrelseledamot Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
Vår revisionsberättelse har avgivits den 31 mars 2016 Ernst & Young AB
Michael Forss Auktoriserad revisor
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Softronic AB (publ), org.nr. 556249-0192.
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Softronic AB (publ) för räkenskapsåret 2015. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 1-18.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för årsredovisningen och koncernredovisningen
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta en årsredovisning som ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och koncernredovisning som ger en rättvisande bild enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen och för den interna kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen och koncernredovisningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige. Dessa standarder kräver att vi följer yrkesetiska krav samt planerar och utför revisionen för att uppnå rimlig säkerhet att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter.
En revision innefattar att genom olika åtgärder inhämta revisionsbevis om belopp och annan information i årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur bolaget upprättar årsredovisningen och koncernredovisningen för att ge en rättvisande bild i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i bolagets interna kontroll. En revision innefattar också en utvärdering av ändamålsenligheten i de redovisningsprinciper som har använts och av rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen, liksom en utvärdering av den övergripande presentationen i årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2015 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2015 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Softronic AB (publ) för 2015-01-01 - 2015-12-31.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust och det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för förvaltningen enligt aktiebolagslagen.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att med rimlig säkerhet uttala oss om förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust och om förvaltningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Vi tillstyrker att årsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Stockholm den 31 mars 2016 Ernst & Young AB
Michael Forss Auktoriserad revisor
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT FÖR SOFTRONIC AB, 556249-0192, FÖR VERKSAMHETSÅRET 2015
Softonic AB ("Softronic") är ett svenskt publikt aktiebolag, noterat på Nasdaq Stockholm. Softronic följer den svenska aktiebolagslagen, regelverket för emittenter vid Nasdaq Stockholm, övriga tillämpliga lagar och förordningar samt Svensk kod för bolagsstyrning ("koden"). Till grund för bolagets styrning ligger också bolagsordningen. Bolagsordningens innehåll regleras av aktiebolagslagen och fastställs av årsstämman. Softronics bolagsordning finns tillgänglig på hemsidan, www.softronic.se.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ. Här beslutar aktieägarna i Softronic i centrala frågor, såsom fastställelse av resultat- och balansräkningar, utdelning till aktieägarna, styrelsens sammansättning, ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande direktören, ändringar i bolagsordningen, val av revisor och principer för ersättningar till bolagsledningen. Bolagsstämman ska förberedas och genomföras på ett sådant sätt att förutsättningar skapas för aktieägarna att utöva sina rättigheter på ett aktivt och välinformerat sätt.
Aktieägare som är införda i aktieboken på avstämningsdagen och som anmäler sitt deltagande i stämman har rätt att närvara och rösta vid stämman, antingen personligen eller via ombud med fullmakt. Varje aktieägare har rätt att få ett ärende behandlat av årsstämman. Uppgift om tid och ort för årsstämma lämnas på Softronics hemsida.
Antalet A-aktier uppgick per 31 december 2015 till 3 370 000 som var och en berättigar till 10 röster. Antalet B-aktier uppgick till 49 262 803 som var och en berättigar till 1 röst.
På Softronics hemsida framgår av stämman lämnade bemyndiganden till styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier eller utgivande av nya aktier. Vid årstämman 2015 förnyades bemyndigandet för styrelsen att kunna fatta beslut om att förvärva upp till 10 % av bolagets aktier samt att fatta beslut om nyemission av aktier motsvarande 10 % av aktiekapitalet.
Styrelsen och styrelsens arbete
På den ordinarie årsstämman i maj 2015 omvaldes sex ledamöter. I styrelsen ingår dessutom två arbetstagarrepresentanter utsedda av personalen. Företaget har en valberedning bestående av fyra personer. Valberedningen skall verka på ett sådant sätt att enskilda aktieägare får en kanal för att kommunicera sina förslag till sammansättning av styrelsen och att dessa förslag blir behandlade i god tid före årsstämman. Företaget har vidare en ersättningskommitté bestående av styrelsens ordförande och en extern ordinarie styrelseledamot. Kommitténs ansvar skall vara att det upprättas väl genomtänkta avtal med verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare. Ersättningskommitén har haft ett möte där bägge ledamöterna deltog. Enligt beslut på senaste årsstämman, tillika styrelsens förslag till kommande årsstämma, är riktlinjerna för ersättningar till ledande befattnings-havare att alla ersättningar skall vara marknadsmässiga och möjliggöra att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. I styrelsearbetet adjungeras ekonomichefen och operativa chefen samt i vissa fall affärsområdeschefer. Åtta styrelsemöten hölls under 2015 där alla ledamöter valda av årsstämman deltagit på samtliga möten. Styrelsen har under året behandlat strategiska frågor angående organisation och företagsförvärv. Arbetsordning för styrelsen jämte instruktion för arbetsfördelning mellan styrelsen och verkställande direktören fastställes av styrelsen för ett år i sänder från ordinarie årsstämma till nästa. Styrelsen har inte formerat något särskilt revisionsutskott utan hela styrelsen har fullgjort revisionsutskottets uppgifter där ett möte skett under året där samtliga styrelseledamöter deltog. Det är styrelsens uppfattning att styrelsen i sin helhet tillsammans bäst besitter den erfarenhet och kompetens inom redovisning, finansiering och intern kontroll som kan vara nödvändig för att fullgöra revisionsutskottets uppgifter. Uppgifter om styrelsens ledamöter, ersättningskommitténs sammansättning jämte erforderliga uppgifter om verkställande direktörens utbildning, arbetslivserfarenhet, väsentliga uppdrag utanför företaget, aktieinnehav och oberoende framgår av årsredovisningen och Softronics hemsida. Styrelsens arbete utvärderas en gång per år via enkät och diskussion. Bestämmelser om tillsättande och entledigande av styresleledamöter samt ändringar av bolagsordning framgår av bolagsordningen som är tillgänglig på hemsidan. Samtliga vid årsstämman valda ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning med undantag för Anders Eriksson som är anställd som verkställande direktör. Anders Eriksson, Petter Stillström (via indirekt ägande, Traction) och Stig Martín är ej oberoende i förhållande till större ägare.
Verkställande direktören
Verkställande direktören ansvarar för den löpande förvaltningen och kontrollen av koncernens verksamhet. I det ingår att verkställa koncernens övergripande strategi, affärsstyrning, att kontrollera och sammanställa den ekonomiska rapporteringen, fördela finansiella resurser samt ansvara för finansiering och riskhantering. Styrelsens arbetsordning reglerar arbetsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören.
Ersättningar
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare innebär att det för bolagsledningen tillämpas marknadsmässiga anställningsvillkor. Utöver fast lön kan ledande befattningshavare även erhålla resultatberoende rörlig lön. Utvärdering av denna ersättningspolicy inklusive rörliga löner, ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer, har genomförts av styrelsen och ersättningsutskottet under året, där resultatet var att dessa var marknadsmässiga. I koncernen finns inga utestående aktierelaterade inciamentsprogram för ledande befattningshavare eller för övriga anställda.
Valberedning
Bolagets valberedning består av följande ledamöter: Carl Östring, Traction, ordförande i valberedningen, Andreas Eriksson, företräder Anders Eriksson med närstående, Evert Carlsson, Swedbank Robur Fonder AB, Stig Martín, styrelseledamot, eget innehav.
Intern kontroll och styrprocesser
Styrning inom Softronic utgår från affärsidé, strategi och mål i koncernen som används vid upprättande av affärsplaner, budgetar och prognoser. Ekonomi- och personalfunktioner samordnas i koncernstab där ansvaret för intern kontroll hanteras. Uppföljning av affärs- och administrativa processer sker löpande och resultat följs upp genom finansiell intern rapportering och analys för att säkerställa löpande verksamhetsstyrning och god intern kontroll. Softronic har väl utarbetade styr- och internkontrollsystem. Styrelsen har följt upp bedömningen av den interna kontrollen bl. a. genom kontakter med bolagets externa revisorer. Mot bakgrund av detta samt med beaktande av bolagets storlek har styrelsen valt att inte ha en särskild internrevision. Styrelsens ansvar för intern kontroll framgår av aktiebolagslagen och den finansiella rapporteringen. Revisionen följer gällande lagar och regler för Nasdaq-noterade bolag.
| Aktieägare 31 december 2015 | A-aktier | B-aktier | Andel i kapital % | Röster % |
|---|---|---|---|---|
| Anders Eriksson med familj och bolag | 1 875 400 | 9 318 160 | 21,3% | 33,8% |
| Traction | 589 000 | 10 939 810 | 21,9% | 20,3% |
| Stig Martín med bolag | 891 600 | 3 345 600 | 8,1% | 14,8% |
| Swedbank Robur Fonder | - | 4 020 350 | 7,6% | 4,8% |
| PSG Micro Cap | - | 2 245 171 | 4,3% | 2,7% |
| Försäkringsbolaget Avanza Pension | - | 1 126 137 | 2,1% | 1,4% |
| Danica Pension | - | 926 718 | 1,8% | 1,1% |
| Nordnet Pensionsförsäkring AB | - | 869 726 | 1,7% | 1,0% |
| Rambas AB | - | 840 900 | 1,6% | 1,0% |
| Daniel Hägerlöf | - | 538 293 | 1,0% | 0,6% |
| Övriga aktieägare | 14 000 | 15 091 938 | 28,6% | 18,5% |
| Summa antalet aktier | 3 370 000 | 49 262 803 | ||
| Summa procent kapital/röster | 100,0% | 100,0% |
Stockholm den 31 mars 2016
Stig Martín Petter Stillström Anders Nilsson Styrelseledamot Styrelsens ordförande Styrelseledamot
Jeanna Rutherhill Anders Eriksson Mats Runsten
Styrelseledamot Verkställande direktör och styrelseledamot
Styrelseledamot
Cecilia Nilsson Arbetstagarrepresentant
Tomas Högström Arbetstagarrepresentant
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till årsstämman i Softronic AB, org.nr 556249-0192
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2015 på sidorna 20-21 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen. Vi har läst bolagsstyrningsrapporten och baserat på denna läsning och vår kunskap om bolaget och koncernen anser vi att vi har tillräcklig grund för våra uttalanden. Detta innebär att vår lagstadgade genomgång av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att en bolagsstyrningsrapport har upprättats och att dess lagstadgade information är förenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen.
Stockholm den 31 mars 2016 Ernst & Young AB
Michael Forss Auktoriserad revisor
www.softronic.se Ringvägen 100, 118 60 Stockholm Telefon: 08-51 90 90 00 Fax: 08-51 90 91 00