Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sofina SA Interim / Quarterly Report 2022

Sep 6, 2022

4002_ir_2022-09-06_5b6b6be1-26b7-4f94-ba36-5312b1553101.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

HALFJAARLIJKS FINANCIEEL VERSLAG 2022

SOFINA – HALFJAARLIJKS FINANCIEEL VERSLAG 2022 2

6 september 2022 Halfjaarlijks financieel verslag 2022
Januari 2023 Newsletter #11
30 maart 2023 Jaarverslag 2022
4 mei 2023 Algemene Vergadering van
Aandeelhouders
Juli 2023 Newsletter #12
5 september 2023 Halfjaarlijks financieel verslag 2023

Bijkomende informatie is te vinden op onze website (www.sofinagroup.com), daaronder:

  • Financiële verslaggeving
  • Beschrijving van onze strategie (inclusief ESGstrategie)
  • Beschrijving van onze investeringen
  • Overzicht van onze teams
  • Corporate brochure

Wauthier de Bassompierre Tel.: +32 2 551 06 11 E-mail: [email protected]

  • Overzicht (1)
  • Kerncijfers (1)
  • Markante gebeurtenissen(1)
  • Investeringsstijlen
  • Focussectoren
  • ESG (1)
  • Tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten per 30 juni 2022
  • Toelichtingen bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten
  • Verslag van de commissaris
  • Lexicon
  • Verantwoordelijke persoon(1)

Dit Halfjaarlijks financieel verslag werd herwerkt om een betere leeservaring te bieden, in lijn met de evolutie van onze externe verslaggeving in de voorbije jaren. Het Verslag van de Raad van Bestuur werd vervangen door de rubrieken Overzicht, Kerncijfers, Markante gebeurtenissen en ESG, met als doel een snel overzicht te geven van de essentie. De Toelichtingen bij de financiële staten bevatten voortaan aanvullende gegevens over de evolutie van onze activiteiten en de concentratie van de portefeuille. Dit bijgewerkte verslag maakt deel uit van onze voortdurende inspanningen om beleggers de informatie te verstrekken die zij nodig hebben om inzicht te krijgen in onze portefeuille en de evolutie, uitdagingen en kansen van onze activiteiten.

(1) Deel van het Verslag van de Raad van Bestuur.

(1) Op basis van de portefeuille in transparantie per 30 juni 2022.

(1)

(2) Per 30 juni 2022.

(3) De financiële gegevens per 31 december zijn opgemaakt overeenkomstig de IFRS-normen sinds het boekjaar eindigend op 31 december 2004. Het eigen vermogen voor de boekjaren voorafgaand aan 2004 komt overeen met de geschatte waarde van het vermogen per 31 december. Voor 2022 worden de financiële gegevens voorbereid overeenkomstig de IFRS-normen op 30 juni.

Gegevens voor 2016 en 2017 werden aangepast overeenkomstig IAS 28, §18, zodat het eigen vermogen vergelijkbaar is met dat van de daaropvolgende jaren zoals vastgelegd onder het statuut van Beleggingsentiteit.

Voortaan groeperen wij de twee investeringsstijlen waarbij de Sofina-groep aandelen in portefeuillevennootschappen hetzij rechtstreeks hetzij via een syndicatievehikel bezit, met name Minderheidsinvesteringen op de lange termijn en Sofina Growth, onder de nieuwe overkoepelende benaming Sofina Direct.

Deze nieuwe benaming is het alter ego van Sofina Private Funds, waar ons engagement berust op het aangaan van lange termijn partnerschappen met zorgvuldig geselecteerde externe General Partners.

Sofina Direct en Sofina Private Funds vullen elkaar aan en laten ons toe kennis en netwerken met betrekking tot de ecosystemen van snelgroeiende en innnoverende bedrijven te combineren in onze focussectoren en regio's.

OVERZICHT VAN HET SEMESTER

30/06/2022 31/12/2021
Eigen vermogen (in miljoen EUR) 9.875 11.354
Eigen vermogen per aandeel (in EUR) (1) 294,95 337,86
Loan-to-value in transparantie (in %) -0,0% -2,9%
1
STE SEMESTER 2022
1
STE SEMESTER 2021
Nettoresultaat (aandeel van de groep) (in miljoen EUR) -1.336 1.600
Nettoresultaat (aandeel van de groep) per aandeel (in EUR)(2) -39,80 47,52

Ter herinnering, de Gewone Algemene Vergadering van 5 mei 2022 besliste om een brutodividend uit te keren van 3,128571 EUR per aandeel.

BALANS IN TRANSPARANTIE(3)

in duizend EUR
BALANS IN TRANSPARANTIE 30/06/2022 % VAN HET
EIGEN
VERMOGEN
31/12/2021 % VAN HET
EIGEN
VERMOGEN
Investeringsportefeuille 9.847.761 100% 11.063.415 97%
Sofina Direct 4.788.192 49% 5.810.894 51%
Minderheidsinvesteringen op de
lange termijn
2.898.989 30% 3.884.345 34%
Sofina Growth 1.889.203 19% 1.926.549 17%
Sofina Private Funds 5.059.569 51% 5.252.521 46%
Netto cash 124 0% 319.082 3%
Bruto cash 695.237 7% 1.048.594 9%
Financiële schulden -695.5113 -7% -729.512 -6%
Overige 27.071 0% -28.156 0%
EIGEN VERMOGEN 9.874.956 100% 11.354.341 100%

(1) Berekeningen gebaseerd op het aantal effecten in omloop (33.479.972 aandelen op 30 juni 2022 en 33.607.072 aandelen op 31 december 2021). (2) Berekeningen gebaseerd op het gewogen gemiddelde aantal effecten in omloop (33.565.782 aandelen op 30 juni 2022 en 33.678.993 aandelen op 30 juni 2021).

(3) Gebaseerd op de portefeuille in transparantie (zie punt 2.1 van de Toelichtingen bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten). Voor een definitie van de verschillende gebruikte begrippen, zie Lexicon op het einde van dit Halfjaarlijks financieel verslag.

EVOLUTIE VAN HET EIGEN VERMOGEN OVER DE AFGELOPEN 20 JAAR (4)

GEMIDDELDE JAARLIJKSE RENTABILITEIT (5)

EVOLUTIE VAN DE BEURSKOERS (6) OVER DE AFGELOPEN 20 JAAR (IN EUR)

(4) De financiële gegevens per 31 december zijn opgemaakt overeenkomstig de IFRS-normen sinds het boekjaar eindigend op 31 december 2004. Het eigen vermogen voor de boekjaren voorafgaand aan 2004 komt overeen met de geschatte waarde van het vermogen per 31 december. Voor 2022 worden de financiële gegevens voorbereid overeenkomstig de IFRS-normen op 30 juni.

Gegevens voor 2016 en 2017 werden aangepast overeenkomstig IAS 28, §18, zodat het eigen vermogen vergelijkbaar is met dat van de daaropvolgende jaren zoals vastgelegd onder het statuut van Beleggingsentiteit.

(5) Voor een definitie van de verschillende gebruikte begrippen, zie Lexicon op het einde van dit Halfjaarlijks financieel verslag.

DE 10 BELANGRIJKSTE DEELNEMINGEN VAN SOFINA DIRECT VERTEGENWOORDIGEN 25% VAN HAAR EIGEN VERMOGEN (7) (8)

1 GROUPE PETIT FORESTIER
2 BYJU'S
3 COGNITA
4 SC CHINA CO-INVESTMENT 2016-A
5 CAMBRIDGE ASSOCIATES
6 BIOMÉRIEUX
7 DRYLOCK TECHNOLOGIES
8 VERSE INNOVATION
  • NUXE
  • MÉRIEUX NUTRISCIENCES

DE 10 BELANGRIJKSTE GENERAL PARTNERS VAN SOFINA PRIVATE FUNDS VERTEGENWOORDIGEN 26% VAN HAAR EIGEN VERMOGEN (7)

1
SEQUOIA CAPITAL (US, CHINA, INDIA)
----------------------------------------- --
  • LIGHTSPEED VENTURE (US, CHINA, INDIA)
  • ICONIQ CAPITAL
  • INSIGHT VENTURE PARTNERS
  • BATTERY VENTURES
  • THOMA BRAVO
  • TA ASSOCIATES
  • DST
  • ANDREESSEN & HOROWITZ
  • SPARK CAPITAL

(7) In volgorde van afnemende reële waarde op 30 juni 2022 (portefeuille in transparantie).

(8) De volgorde van onze participaties Sofina Direct houdt geen rekening met indirecte blootstellingen aan die participaties die aangehouden worden door bepaalde fondsen van Sofina Private Funds.

EEN DIVERS EN MULTICULTUREEL TEAM

16 nationaliteiten

5 nieuwe aanwervingen (60%/40% genderbalans) gedurende het eerste semester verspreid over onze 3 kantoren

OVERZICHT VAN DE BELANGRIJKSTE GEBEURTENISSEN VAN 2022 (TOT 6 SEPTEMBER)

Wij stapten in het kapitaal van Biobest, wereldwijd een marktleidende bedrijf voor biologische gewasbescherming en natuurlijke bestuiving.

Sofina Growth stapte in het kapitaal van Labster, een onderneming uit Denemarken die het wereldwijd leidende platform voor virtuele laboratoria en wetenschapssimulaties op punt stelde, in Typeform, een Spaans bedrijf dat een cloud-gebaseerde webapplicatie ontwikkelde, ontworpen voor het aanbieden van wervende en sprekende online-formulieren, en versterkte haar positie in FORMA.

Wij rondden de verkoop af van onze deelneming in Hillebrand.

Sofina slaagde erin om 58 dozen met goederen in te zamelen en te verzenden ter gelegenheid van een initiatief rond goedereninzameling voor Oekraïne, dat werd georganiseerd door Biotech Dental, onderneming uit de Sofina portefeuille.

Sofina Growth investeerde in Cleo, een Britse onderneming die een app ontwikkelde die de financiële gezondheid van jongeren versterkt, en in Vizgen, een Amerikaans biowetenschappelijk bedrijf dat zich toelegt op het verbeteren van de menselijke gezondheid door ruimtelijke genomische informatie in kaart te brengen op single-cell resolutie.

Sofina Growth stapte in het kapitaal van Birdie, een BCorp gecertifieerd bedrijf gevestigd in het Verenigd Koninkrijk dat een alles-in-één thuiszorg software ontwikkelde die zorgverstrekkers, zorggemeenschappen, patiënten en hun naasten met elkaar verbindt om de beste zorgresultaten te garanderen, en in Skillmatics, een Indiaas bedrijf dat werkt aan een wereldwijd actief merk van consumentgericht onderwijs, meer bepaald via betaalbare fysieke en digitale leerspellen die kinderen van 1-12 jaar helpen om spelenderwijs verschillende vaardigheden te ontwikkelen.

Sofina Growth versterkte ook verder haar deelneming in Mamaearth en verkocht haar volledige deelname in Missfresh, een online-aanbieder voor verse kruideniersproducten in China, waarin Sofina investeerder was sinds 2018.

Sofina steunde BEforUkraine, een non-profitorganisatie die in België fondsen verzamelt om ziekenwagens aan te kopen, deze te renoveren en te voorzien van geneesmiddelen en medische apparatuur, om ze vervolgens naar Oekraïne te sturen, waar zij ingezet worden als mobiele miniziekenhuizen. De werknemers van Sofina, met een gedeeltelijke tegemoetkoming vanwege de Vennootschap, financierde de aankoop van twee ziekenwagens en hun uitrusting. Vier werknemers namen deel aan het konvooi dat de ziekenwagens tot aan de Oekraïense grens bracht. Volgend op deze eerste levering werden ook twee koelwagens naar Oekraïne gebracht, nadat ze werden uitgerust met de steun van Sofina, haar familiale aandeelhouders en Groupe Petit Forestier, een onderneming uit de portefeuille van Sofina.

Wij stapten in het kapitaal van Rohlik, een technologieleider voor e-commerce in warenhuisproducten dat de klemtoon legt op gebruiksgemak, het assortiment en lokale bevoorrading, en in CoachHub, een Duits B2B online platform ontwikkeld om gepersonaliseerd zakelijk coachingsadvies te verschaffen met een wereldwijd bereik aan grote en middelgrote ondernemingen.

Ook verhoogde Sofina Growth verder haar deelneming in CRED en VerSe Innovation.

Wij investeerden in Everdrop, een in Duitsland gebaseerd merk voor milieuvriendelijke huishoudproducten en persoonlijke verzorging dat de ambitie heeft een duurzame levensstijl toegankelijk te maken doorheen een productgamma voor dagelijks gebruik.

Ons team in Singapore organiseerde een externe teambuilding in Bangkok.

Sofina Growth heeft deelgenomen aan een kapitaalverhoging in onze bestaande portefeuillebedrijf MedGenome.

Private markten gaan momenteel door een transitieperiode, waarin zij zich aanpassen aan een volatiele marktomgeving. Macro-economische zorgen, hoge inflatie en stijgende interestvoeten leidden tot een contractie van de multiples. De kost van het kapitaal steeg, wat de risico-appetijt en de waarderingen van snelgroeiende activa heeft geraakt. Seed en early-stage investeeringen bleven het goed doen, terwijl latestage en technology-growth investeringen vertraagden daar zij een sterkere correlatie vertonen met publieke markten. De waarde van de blootstelling van Sofina Private Funds aan technologiebedrijven zal op korte termijn beïnvloed worden door de huidige aanpassing van sectorbeprijzing in publieke markten. De trend zou echter verzacht moeten worden worden door de kwaliteit van de onderliggende ondernemingen in portefeuille en de sterkte van de seculiere thema's die hun prestatie over een langere tijdshorizon ondersteunen. Onze General Partners leiden de ondernemingen in hun portefeuille om de cyclus te doorstaan. De waarderingen en de investeringsvoorwaarden voor durfkapitaal weerspiegelden stilaan die van de publieke markten, wat aantrekkelijke kansen biedt aan geduldige spelers in de innovatie-economie.

In overeenstemming met haar strategische doelen verkocht Sofina een deel van haar niet-essentiële investeringen in fondsen via een secundaire verkoop, om haar blootstelling te richten op de belangrijkste General Partners voor durf- en groeikapitaal en om prestaties te kristalliseren. Een deel van de transactie werd op het einde van het voorbije semester ondertekend, het resterende deel werd na 30 juni 2022 ondertekend. In totaal zal ongeveer 7% van de portefeuille van Sofina Private Funds aldus worden overgedragen, vooral in onze LBO en secundaire strategieën. De waardering van het eigen vermogen weerspiegelt de voorwaarden van deze verkoop. Wij verwachten dat deze overdracht wordt afgerond tegen de eerste helft van 2023.

Het verschil tussen het eigen vermogen van de Newsletter #10 met inbegrip van de voorlopige financiële cijfers van het eerste semester en het eigen vermogen van dit Halfjaarlijks financieel verslag bedraagt 226 miljoen EUR. De daling is te verklaren door de waarderingsaanpassingen van Sofina Private Funds rekening houdend met de verslagen per 30 juni 2022, ontvangen sinds de publicatie van de Newsletter #10 op 25 juli 2022. Meer dan 80% van de reële waarde van Sofina Private Funds is gebaseerd op hetzij verslagen per 30 juni 2022 hetzij waarderingen gebaseerd op beurskoersen of transactieprijzen.

SOFINA DIRECT – AANHOUDING VAN AANDELEN IN ONDERNEMINGEN

Tussen beursgenoteerd en niet-beursgenoteerd

(1) Op basis van de reële waarde van de invetsieringen van de Sofina-groep per 30 juni 2022 (portefeuille in transparantie).

(2) Op basis van de reële waarde van de investeringen van de Sofina-groep op 30 juni 2022 (portefeuille in transparantie).

SOFINA PRIVATE FUNDS – INVESTERINGEN IN DURF- EN GROEIKAPITAAL

Volgens strategie

(3) Op basis van de reële waarde van de investeringen van de Sofina-groep op 30 juni 2022 (portefeuille in transparentie).

SELECTIE VAN ONDERNEMINGEN IN PORTEFEUILLE VOLGENS ONZE FOCUSSECTOREN

Sectorkennis is van cruciaal belang. Onze teams leggen zich toe op onze vier focussectoren met de overtuiging, in overeenstemming met onze missie, dat deze sectoren goed geplaatst zijn om bij te dragen tot wereldwijde groei, ontwikkeling en innovatie.

Wij hebben aanzienlijke sectorexpertise en investeringservaring verworven in deze gebieden doorheen onze investeringsstijlen. Deze kennis, naast de sectorervaring van onze partners, stelt ons in staat de groei van de ondernemingen in onze portefeuille te ondersteunen.

Als investeerder en eigenaar is het de ambitie van Sofina om bij te dragen tot de SDG's (Sustainable Development Goals van de Verenigde Naties), omdat wij menen dat een positieve impact hebben op gemeenschappen en omgevingen waar bedrijven actief zijn, een bepalende factor zal zijn voor het genereren van duurzame waardecreatie. In die context en het resultaat van de doorlichting van de ESG-prestatie van de Sofina Direct portefeuille meenemend, gaat het investeringsteam van Sofina momenteel het gesprek aan met de managementteams van deze ondernemingen uit de portefeuille over hun prioriteiten en roadmaps voor ESG.

Een aantal recente investeringen gebeurden in ondernemingen die met producten en diensten rechtstreeks positief bijdragen tot de SDG's van de VN, zoals weergegeven in de tabel hieronder. Sofina is ook verheugd om een eerste B-Corp onderneming te verwelkomen in haar portefeuille, Birdie.

Sofina voldoet aan de voorwaarden van het statuut van Beleggingsentiteit IFRS 10, §27, dat voorziet beleggingsdochterondernemingen niet te consolideren volgens de globale integratie, en directe dochterondernemingen van een vennootschap die voldoet aan de definitie van Beleggingsentiteit, tegen hun reële waarde te vermelden in de geconsolideerde financiële staten, met inbegrip van de reële waarde van hun participaties en hun andere activa en verplichtingen.

GECONSOLIDEERDE BALANS

ACTIVA
in duizend EUR
TOELICHTING 30/06/2022 31/12/2021
Vaste activa 9.126.774 10.395.475
(Im)materiële vaste activa 9.391 9.602
Investeringsportefeuille 3.1 9.117.383 10.385.873
Participaties 9.116.037 10.385.873
Vorderingen 1.346 0
Uitgestelde belastingvorderingen 0 0
Vlottende activa 1.461.154 1.689.572
Deposito's en overige financiële vlottende activa 3.3 511.503 749.615
Vorderingen op dochterondernemingen 3.8 875.671 796.320
Overige vlottende vorderingen 97 97
Belastingen 1.618 2.798
Geldmiddelen en kasequivalenten 3.4 72.265 140.742
TOTAAL VAN DE ACTIVA 10.587.928 12.085.047
VERPLICHTINGEN
in duizend EUR
TOELICHTING 30/06/2022 31/12/2021
Eigen vermogen 9.874.956 11.354.341
Kapitaal 3.5 79.735 79.735
Uitgiftepremies 4.420 4.420
Reserves 9.790.801 11.270.186
Langlopende verplichtingen 701.569 700.763
Pensioenvoorzieningen 4.398 4.398
Overige voorzieningen voor risico's en kosten 767 289
Langlopende financiële schulden 3.6 695.113 694.512
Uitgestelde belastingverplichtingen 1.291 1.564
Kortlopende verplichtingen 11.403 29.943
Kortlopende financiële schulden 3.7 6.040 2.112
Schulden aan dochterondernemingen 3.8 265 943
Kortlopende handels- en overige schulden 3.7 5.098 26.888
Belastingen 0 0
TOTAAL VAN DE VERPLICHTINGEN 10.587.928 12.085.047

GECONSOLIDEERDE RESULTATENREKENING

in duizend EUR
TOELICHTING STE SEMESTER 2022
1
STE SEMESTER 2021
1
Dividenden 9.147 13.642
Rentebaten 3.9 2.831 2.716
Rentelasten 3.9 -4.088 -10
Nettoresultaat van de investeringsportefeuille 3.1 & 3.10 -1.315.091 1.597.431
Participaties -1.315.091 1.597.431
Meerwaarden 72.805 1.655.948
Minderwaarden -1.387.896 -58.517
Vorderingen 0 0
Meerwaarden 0 0
Minderwaarden 0 0
Overige financiële resultaten 3.11 -8.063 827
Overige baten 4.054 5.696
Overige lasten 3.12 -25.107 -20.361
RESULTAAT VOOR BELASTINGEN -1.336.317 1.599.941
Belastingen 269 390
RESULTAAT VAN DE PERIODE -1.336.048 1.600.331
AANDEEL VAN DE GROEP IN HET RESULTAAT -1.336.048 1.600.331
(1)
Winst per aandeel (EUR)
-39,8039 47,5172
Verwaterde winst per aandeel (EUR)
(2)
-39,5679 46,8038

GECONSOLIDEERDE STAAT VAN HET GLOBAAL RESULTAAT

in duizend EUR
TOELICHTING 1
STE SEMESTER 2022
1
STE SEMESTER 2021
RESULTAAT VAN DE PERIODE -1.336.048 1.600.331
ANDERE ELEMENTEN VAN HET GLOBAAL
RESULTAAT (3)
Overige elementen 0 107
Baten en lasten rechtstreeks in het eigen
vermogen geboekt die pas later in het
nettoresultaat zullen worden geboekt
0 107
Baten en lasten rechtstreeks in het eigen
vermogen geboekt die later niet in het
nettoresultaat zullen worden geboekt
0 0
TOTAAL VAN ANDERE ELEMENTEN VAN HET
GLOBAAL RESULTAAT (3)
0 107
TOTAAL VAN GEBOEKTE BATEN EN LASTEN
(GLOBAAL RESULTAAT)
-1.336.048 1.600.438
Toerekenbaar aan participaties zonder
overheersende zeggenschap
0 0
Toerekenbaar aan de aandeelhouders van de
moedervennootschap
-1.336.048 1.600.438

(1) Berekeningen gebaseerd op het gewogen gemiddelde aantal effecten in omloop (33.565.782 aandelen op 30 juni 2022 en 33.678.993 aandelen op 30 juni 2021, d.w.z. een nettowijziging van eigen aandelen van -113.211 aandelen).

(2) Berekeningen gebaseerd op het verwaterd gewogen gemiddelde aantal effecten in omloop (33.765.932 aandelen op 30 juni 2022 en 34.192.343 aandelen op 30 juni 2021, d.w.z. een nettowijziging van eigen aandelen van -426.411 aandelen).

EVOLUTIE VAN HET GECONSOLIDEERD EIGEN VERMOGEN

in duizend EUR
TOE
LICHTING
KAPITAAL UITGIFTE
PREMIE
RESERVES EIGEN
AANDELE
AANDEEL
VAN DE
GROEP
PARTICIPATIES
ZONDER
OVERHEERSEN
DE
ZEGGENSCHAP
TOTAAL
SALDI OP 31/12/2020 79.735 4.420 8.994.286 -178.030 8.900.411 0 8.900.411
Resultaat van de
periode
1.600.331 1.600.331 1.600.331
Andere elementen
van het globaal
resultaat
0 0 0
Winstuitkering -103.239 -103.239 -103.239
Bewegingen in eigen
aandelen
767 5.217 5.984 5.984
Overige 2.100 2.100 2.100
Wijzigingen in
participaties zonder
overheersende
zeggenschap
0 0
SALDI OP 30/06/2021 79.735 4.420 10.494.24
5
-172.813 10.405.587 0 10.405.587
SALDI OP 31/12/2021 79.735 4.420 11.489.86
3
-219.677 11.354.341 0 11.354.341
Resultaat van de
periode
-1.336.048 -1.336.048 -1.336.048
Andere elementen
van het globaal
resultaat
0 0 0
Winstuitkering 3.5 -107.154 -107.154 -107.154
Bewegingen in eigen
aandelen
2.120 -41.138 -39.018 -39.018
Overige 2.835 2.835 2.835
Wijzigingen in
participaties zonder
overheersende
zeggenschap
0 0
SALDI OP 30/06/2022 79.735 4.420 10.051.616 -260.815 9.874.956 0 9.874.956

GECONSOLIDEERD KASSTROOMOVERZICHT

in duizend EUR
TOELICHTING 1
STE SEMESTER 2022
1
STE SEMESTER 2021
GELDMIDDELEN EN KASEQUIVALENTEN AAN
HET BEGIN VAN DE PERIODE
3.4 140.742 232.354
Ontvangen dividenden 6.287 15.884
Rentebaten 2.830 2.716
Rentelasten -161 -10
Aankoop van financiële vlottende activa (deposito's
op meer dan 3 maanden)
-35.000 0
Verkoop van financiële vlottende activa (deposito's
op meer dan 3 maanden)
0 125.000
Aankoop van financiële vlottende activa
(investeringsportefeuille)
-37.000 -57.160
Verkoop van financiële vlottende activa
(investeringsportefeuille)
309.177 50.139
Aankoop van overige financiële vlottende activa -639 -120
Verkoop van overige financiële vlottende activa 0 0
Overige vlottende ontvangsten 3.523 2.508
Administratie- en andere kosten -42.345 -33.859
Nettobelastingen -4 2.739
Kasstromen uit operationele activiteiten 206.668 107.837
Aankoop van (im)materiële vaste activa -106 -398
Verkoop van (im)materiële vaste activa 0 0
Verkoop van geconsolideerde ondernemingen 0 0
Investeringen in portefeuille 3.1 -46.621 -178
Desinvesteringen van de portefeuille 3.1 & 3.10 20 50.238
Wijzigingen van de overige vaste activa 0 0
Kasstromen uit investeringsactiviteiten -46.707 49.662
Aankoop van eigen aandelen -44.231 -4.707
Vervreemding van eigen aandelen 2.595 9.002
Winstuitkering 3.5 -104.881 -101.550
Wijzigingen van de vorderingen op
dochterondernemingen
-81.921 51.204
Wijzigingen van de schulden op
dochterondernemingen
0 -114.430
Ontvangsten uit financiële schulden 100.000 0
Terugbetalingen van financiële schulden -100.000 0
Kasstromen uit financieringsactiviteiten -228.438 -160.481
GELDMIDDELEN EN KASEQUIVALENTEN OP HET
EINDE VAN DE PERIODE
3.4 72.265 229.372

Voor Sofina is de eerste prestatie-indicator de evolutie van de NAV (niet-monetaire post die wel in de resultatenrekening, maar niet in het geconsolideerd kasstroomoverzicht staat). In deze context worden de kasstromen die verband houden met de investeringen en desinvesteringen in de portefeuille, die geen inkomstengeneratoren zijn, geacht deel uit te maken van de investeringsactiviteiten en niet van de operationele activiteiten.

Ter herinnering, de beheerskasstroom (in transparantie) is beschikbaar onder punt 2.1 van de Toelichtingen bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten.

Er zijn drie bijlagen bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten die de volgende informatie bevatten:

    1. Conformiteitsverklaring en boekhoudkundige principes vermeldt de conformiteitsverklaring, de boekhoudkundige principes en de belangrijkste wijzigingen.
    1. Belangrijke beheersinformatie en sectorinformatie vermeldt de sectorinformatie en de aansluiting met de financiële staten, evenals de informatie over de investeringsportefeuille in transparantie (alsof de groep de consolidatieprincipes zou toepassen).
    1. Toelichtingen bij de geconsolideerde financiële staten onder het statuut van Beleggingsentiteit vermeldt de toelichtingen bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten van Sofina onder het statuut van Beleggingsentiteit.

1. CONFORMITEITSVERKLARING EN BOEKHOUDKUNDIGE PRINCIPES

Sofina NV is een naamloze vennootschap naar Belgisch recht waarvan de maatschappelijke zetel is gevestigd in de Nijverheidsstraat 31 te 1040 Brussel.

De tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten van de Sofina-groep op 30 juni 2022 werden door de Raad van Bestuur van 6 september 2022 goedgekeurd en werden opgesteld overeenkomstig de IFRS-normen (International Financial Reporting Standards) zoals goedgekeurd door de Europese Unie en werden opgesteld conform IAS 34 – Tussentijdse Financiële Verslaggeving.

Deze tussentijdse geconsolideerde financiële staten bevatten niet alle inlichtingen die vereist zijn voor volledige financiële staten. Derhalve dienen ze te worden gelezen rekening houdend met de informatie die werd verstrekt in het Jaarverslag over de geconsolideerde financiële staten per 31 december 2021.

De normen, wijzigingen en interpretaties die gepubliceerd zijn, maar in 2022 nog niet in werking getreden zijn, werden door de groep niet op voorhand aangenomen (zie punt 3.17 hieronder).

De principes, methodes en technieken die op het gebied van waardering en consolidatie voor deze tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten gebruikt worden, zijn identiek aan deze die de Sofina-groep heeft gebruikt voor het opstellen van de geconsolideerde financiële staten voor het jaar dat eindigde op 31 december 2021.

De samenvatting van de belangrijkste boekhoudkundige methodes wordt voorgesteld onder punt 3.17 hieronder.

2. BELANGRIJKE BEHEERSINFORMATIE EN SECTORINFORMATIE

De IFRS 8-norm betreffende de operationele sectoren vereist dat Sofina de sectoren voorstelt op basis van de verslagen voorgelegd aan het management teneinde beslissingen te kunnen nemen over de aan elke sector toe te kennen middelen en de financiële prestaties van elk van hen te evalueren.

Voortaan groeperen wij de twee investeringsstijlen waarbij de Sofina-groep hetzij rechtstreeks aandelen bezit in portefeuillevennootschappen, hetzij er aandeelhouder van is via een syndicatievehikel, met name de Minderheidsinvesteringen op de lange termijn (voorheen gekend als 1 ste pijler) en Sofina Growth (voorheen gekend als 3de pijler), onder een nieuwe overkoepelende benaming Sofina Direct.

Deze nieuwe benaming is het alter ego van Sofina Private Funds (voorheen gekend als 2 de pijler) waar onze betrokkenheid berust op het aangaan van partnerschappen op de lange termijn met zorgvuldig geselecteerde externe General Partners.

Sofina NV is de moedermaatschappij van de Sofina-groep. Zij beheert haar portefeuille op basis van de totale participaties die op het niveau van de moedermaatschappij worden aangehouden, hetzij door zelf aandelen van de participaties in portefeuille te bezitten, hetzij door erin te beleggen via investeringsdochtermaatschappijen. Bij de opmaak van de financiële staten als Beleggingsentiteit wordt de reële waarde van de aandelen die rechtstreeks op het niveau van de moedermaatschappij worden aangehouden (in participaties of in investeringsdochtermaatschappijen), als actief in de balans opgenomen. De informatie over het segmentbeheer (gebaseerd op de interne verslaggeving) wordt daarentegen opgemaakt op de volledige portefeuille in transparantie (dit wil zeggen op alle participaties van de portefeuille, ongeacht waar zij worden aangehouden in de juridische structuur van de Sofina-groep), en dus op basis van de totale reële waarde van elke participatie van de portefeuille die uiteindelijk wordt aangehouden in vennootschappen of in fondsen. De voorstelling van dividenden of van de kasstromen volgt dezelfde logica.

Om de elementen die de volledige groepsportefeuille betreffen aansluiting te laten vinden met de financiële staten, wordt de informatie op de volgende manier voorgesteld:

  • Totaal dat enerzijds de volledige investeringsportefeuille vertegenwoordigt (het totaal van de drie investeringsstijlen gedekt door Sofina Direct en Sofina Private Funds) en anderzijds de elementen die niet aan de investeringsstijlen worden toegekend (dit wil zeggen kosten en opbrengsten of andere posten van de balans die niet op een gesegmenteerde manier per investeringsstijl worden opgevolgd), of zij nu rechtstreeks of onrechtstreeks via de dochterondernemingen van Sofina NV zijn opgenomen;
  • Aansuitingselementen met de financiële staten die de aanpassingen vertegenwoordigen die nodig zijn om de gegevens per investeringsstijl (zoals die bedrijfsintern worden gebruikt bij het dagelijks beheer van de Sofina-groep) in overeenstemming te brengen met de geconsolideerde financiële staten volgens het statuut van Beleggingsentiteit. Deze bestaan uit herindelingen tussen de twee weergaves van de portefeuille (in transparantie of niet), zoals uitgelegd onder punt 2.3 dat volgt;
  • Financiële staten die een beeld geven van de geconsolideerde financiële staten onder het statuut van Beleggingsentiteit.

De weergave van het globaal resultaat en van de balans wordt op dezelfde manier gegroepeerd als in de verslagen aan het management. De definities van de begrippen zijn te vinden in het Lexicon dat wordt hernomen op het einde van dit Halfjaarlijks financieel verslag.

Situatie op 30 juni 2022

in duizend EUR
GLOBAAL RESULTAAT
(1STE SEMESTER 2021)
Sofina
Direct
Sofina
Private
Funds
Totaal Aansluitings
elementen
Financiële
staten
Dividenden 23.014 6.069 29.083 -19.936 9.147
Minderheidsinvesteringen op de lange
termijn
22.892
Sofina Growth 122
Nettoresultaat van de
investeringsportefeuille
-1.126.304 -194.345 -1.320.649 5.558 -1.315.091
Minderheidsinvesteringen op de lange
termijn
-730.980
Sofina Growth -395.324
Beheerskosten -38.159 13.052 -25.107
Overige -6.323 1.326 -4.997
Totaal van het globaal resultaat -1.336.048 0 -1.336.048
in duizend EUR
BALANS (30/06/2022) Sofina
Direct
Sofina
Private
Funds
Totaal Aansluitings
elementen
Financiële
staten
Investeringsportefeuille 4.788.192 5.059.569 9.847.761 -730.378 9.117.383
Minderheidsinvesteringen op de lange
termijn
2.898.989
Sofina Growth 1.889.203
Netto cash 124 -122.058 -121.934
Bruto cash 695.237 -122.058 573.179
Financiële schulden -695.113 0 -695.113
(Im)materiële vaste activa 10.258 -867 9.391
Overige elementen van de activa en
verplichtingen
16.813 853.303 870.116
NAV 9.874.956 0 9.874.956

De tabel van het kasstroombeheer hieronder stelt de informatie voor met betrekking tot de kasstromen in transparantie voor alle dochterondernemingen van de groep.

in duizend EUR
KASSTROOMBEHEER
(1STE SEMESTER 2022)
Sofina
Direct
Sofina
Private
Funds
Totaal Bruto
cash
Financiële
schulden
Totaal Netto
cash
Netto cash aan het begin van de periode 1.048.594 -729.512 319.082
Dividenden (1) 15.880 6.069 21.949 21.949
Beheerskosten (2) -58.843 -58.843
Investeringen in portefeuille -467.873 -275.889 -743.762 -743.762
Desinvesteringen van de portefeuille 348.513 265.883 614.396 614.396
Winstuitkering -104.881 -104.881
Overige elementen -47.216 -601 -47.817
Ontvangsten uit financiële schulden -35.000 35.000 0
Netto cash op het einde van de periode 695.237 -695.113 124
in duizend EUR
INVESTERINGS
PORTEFEUILLE
Reële Desinvesteringen (3)
Investeringen(3)
en inkomsten
Markt FX Reële Waarde
BRIDGE
(1STE SEMESTER 2022)
waarde op
31/12/2021
Cash Non
cash (4)
Cash Non
cash (4)
impact impact waarde
30/06/2022
creatie
% (5)
Sofina Direct (5) 5.810.894 467.873 37.219 -364.393 -60.111 -1.236.554 133.265 4.788.192 -17%
Sofina Private Funds 5.252.521 275.889 53.007 -271.952 -61.620 -598.454 410.178 5.059.569 -3%
Total investerings
portefeuille
11.063.415 743.762 90.226 -636.345 -121.731 -1.835.008 543.442 9.847.761 -11%

(1) Het verschil met de Dividenden voorgesteld in het Globaal resultaat is hoofdzakelijk te wijten aan de verschillen tussen de periodes van aangifte en betaling, of aan de bronbelastingen.

  • (3) Exclusief overdrachten binnen de groep.

(2) Het verschil met de Beheerskosten voorgesteld in het Globaal resultaat is voornamelijk te wijten aan de betaling, in de loop van de huidige periode, van lasten te betalen voor de Winstdelingsregeling op de lange termijn (LTIP) van de vorige periode.

(4) Voornamelijk bestaande uit escrows, cut-offs en roll-overs van beleggingen. (5) Reële waarde op het einde van de periode + Desinvetseringen en inkomsten van de periode gedeeld door Reële waarde aan het begin van de periode + Investeringen van de periode.

Situatie op 30 juni 2021

in duizend EUR
GLOBAAL RESULTAAT
STE SEMESTER 2021)
(1
Sofina
Direct
Sofina
Private
Funds
Totaal Aansluitings
elementen
Financiële
staten
Dividenden 22.501 0 22.501 -8.859 13.642
Minderheidsinvesteringen
op delange termijn
22.501
Sofina Growth 0
Nettoresultaat van de
investeringsportefeuille
498.029 1.107.507 1.605.536 -8.105 1.597.431
Minderheidsinvesteringen
op de lange termijn
151.644
Sofina Growth 346.385
Beheerskosten -29.579 9.218 -20.361
Overige 1.980 7.746 9.726
Totaal van het globaal resultaat 1.600.438 0 1.600.438
in duizend EUR
BALANS (30/06/2021) Sofina
Direct
Sofina
Private
Funds
Totaal Aansluitings
elementen
Financiële
staten
Investeringsportefeuille 5.409.335 4.559.423 9.968.758 -554.493 9.414.265
Minderheidsinvesteringen
op de lange termijn
3.881.245
Sofina Growth 1.528.090
Netto cash 421.172 -109.483 311.689
Bruto cash 421.172 -109.483 311.689
Financiële schulden 0 0 0
(Im)materiële vaste activa 11.004 -387 10.617
Overige elementen van de activa en
verplichtingen
4.653 664.363 669.016
NAV 10.405.587 0 10.405.587
KASSTROOMBEHEER
(1STE SEMESTER 2021)
Sofina
Direct
Sofina
Private
Funds
Totaal bruto
cash
Financiële
schulden
in duizend EUR
Totaal
netto cash
Netto cash aan het begin van de periode 586.620 0 586.620
Dividenden(6) 24.743 0 24.743 24.743
Beheerskosten(7) -47.278 -47.278
Investeringen in portefeuille -145.283 -298.632 -443.915 -443.915
Desinvesteringen van de portefeuille 93.727 292.761 386.488 386.488
Winstuitkering -101.550 -101.550
Overige elementen 16.064 16.064
Ontvangsten uit financiële schulden 0 0 0
Netto cash op het einde van de periode 421.172 0 421.172
in duizend EUR
INVESTERINGS
PORTEFEUILLE
Reële
waarde op
Investeringen(8) Desinvesteringen
(8) en inkomsten
Markt
impact
FX
impact
Reële
waarde
30/06/2021
Waarde
creatie
% (10)
BRIDGE
(1ste SEMESTER 2021)
31/12/2020 Cash Non
cash (9)
Cash Non
cash (9)
Sofina Direct (10) 4.862.973 145.283 38.640 -118.470 -39.621 420.789 99.741 5.409.335 10%
Sofina Private Funds 3.457.990 298.632 0 -292.761 -11.945 982.184 125.323 4.559.423 29%
Total investerings
portefeuille
8.320.963 443.915 38.640 -411.231 -51.565 1.402.973 225.064 9.968.758 18%

(6) Het verschil met de Dividenden voorgesteld in het Globaal resultaat is hoofdzakelijk te wijten aan de verschillen tussen de periodes van aangifte en betaling, of aan de bronbelastingen.

  • (8) Exclusief overdrachten binnen de groep.
  • (9) Voornamelijk bestaande uit escrows, cut-offs en roll-overs van beleggingen.

(7) Het verschil met de Beheerskosten voorgesteld in het Globaal resultaat is voornamelijk te wijten aan de betaling, in de loop van de huidige periode, van lasten te betalen voor de Winstdelingsregeling op de lange termijn (LTIP) van de vorige periode.

(10) Reële waarde op het einde van de periode + Verkopen en inkomsten van de periode gedeeld door Reële waarde aan het begin van de periode + Investeringen van de periode.

Situatie per 31 december 2021

in duizend EUR
GLOBAAL RESULTAAT (31/12/2021) Sofina
Direct
Sofina Private
Funds
Totaal Aansluitings
elementen
Financiële
staten
Investeringsportefeuille 52.289 6.921 59.210 -23.166 36.044
Minderheidsinvesteringen
op de lange termijn
52.289
Sofina Growth 0
Nettoresultaat van de
investeringsportefeuille
647.579 1.973.383 2.620.962 -21.605 2.599.357
Minderheidsinvesteringen
op de lange termijn
153.202
Sofina Growth 494.377
Beheerskosten -83.017 24.092 -58.925
Overige -1.638 20.679 19.041
NAV 2.595.517 0 2.595.517
in duizend EUR
BALANS (31/12/2021) Sofina
Direct
Sofina
Private
Funds
Totaal Aansluitings
elementen
Financiële
staten
Investeringsportefeuille 5.810.894 5.252.521 11.063.415 -677.542 10.385.873
Minderheidsinvesteringen
op de lange termijn
3.884.345
Sofina Growth 1.926.549
Netto cash 319.082 -126.066 193.016
Bruto cash 1.048.594 -161.066 887.528
Financiële schulden -729.512 35.000 -694.512
(Im)materiële vaste activa 10.692 -1.090 9.602
Overige elementen van de activa en
verplichtingen
-38.848 804.698 765.850
NAV 11.354.341 0 11.354.341
KASSTROOMBEHEER
(31/12/2021)
Sofina
Direct
Sofina
Private
Funds
Totaal bruto
cash
Financiële
schulden
in duizend EUR
Totaal
netto cash
Netto cash aan het begin van de periode 586.620 0 586.620
Dividenden(11) 56.370 6.921 63.291 63.291
Beheerskosten(12) -67.563 -67.563
Investeringen in portefeuille -653.693 -629.952 -1.283.645 -1.283.645
Desinvesteringen van de portefeuille 352.734 807.955 1.160.689 1.160.689
Winstuitkering -101.550 -101.550
Overige elementen -38.760 -38.760
Ontvangsten uit financiële schulden 729.512 -729.512 0
Netto cash op het einde van de periode 1.048.594 -729.512 319.082
in duizend EUR
INVESTERINGS
PORTEFEUILLE
BRIDGE
(31/12/2021)
Reële
waarde op
31/12/2020
Investeringen(13) Desinvesteringen (13)
en inkomsten
FX Reële Waarde
Cash Non
cash (14)
Cash Non
cash (14)
Impact impact waarde
31/12/2021
creatie %
(15)
Sofina Direct 4.862.973 653.693 41.654 -409.104 -38.190 467.119 232.749 5.810.894 13%
Sofina Private Funds 3.457.990 629.952 -699 -814.876 -150 1.604.691 375.612 5.252.521 48%
Total investerings
portefeuille
8.320.963 1.283.645 40.955 -1.223.980 -38.339 2.071.811 608.361 11.063.415 28%

(11) Het verschil met de Dividenden voorgesteld in het Globaal resultaat is hoofdzakelijk te wijten aan de verschillen tussen de periodes van aangifte en betaling, of aan de bronbelastingen.

  • (13) Exclusief overdrachten binnen de groep.
  • (14) Voornamelijk bestaande uit escrows, cut-offs en roll-overs van beleggingen.

(12) Het verschil met de Beheerskosten voorgesteld in het Globaal resultaat is voornamelijk te wijten aan de betaling, in de loop van de huidige periode, van lasten te betalen voor de Winstdelingsregeling op de lange termijn (LTIP) van de vorige periode.

(15) Reële waarde op het einde van de periode + Verkopen en inkomsten van de periode gedeeld door Reële waarde aan het begin van de periode + Investeringen van de periode.

De belangrijkste investerings- en desinvesteringsbewegingen met betrekking tot de portefeuille Sofina Direct van het eerste semester 2022 (waarvan de reële waarde hoger is dan 10 miljoen EUR) betreffen de volgende financiële vaste activa:

MAATSCHAPPELIJKE RECHTEN
DEELNEMINGS%
GEÏNVESTEERD (16)
DEELNEMINGS%
VERKOCHT (16)
Biobest Group 3,68%
Birdie Care Services 15,44%
Cleo AI 12,37%
CoachHub 8,81%
Grasper Global (Skillmatics) 10,34%
IHS Holding 11,34%
Labster Group 4,47%
MxBEE (Biobest) 26,64%
Rohlik 8,22%
Typeform 6,93%
Ver Se Innovation 1,17%
Vizgen 4,24%
Hillebrand Group 20,91%
Pine Labs 1,65%

De belangrijkste nettobewegingen hoger dan 10 miljoen EUR per 30 juni 2022 met betrekking tot de portefeuille van Sofina Private Funds betreffen de investeringen in de Sequoia fondsen, en gedeeltelijke desinvestering uit de Astorg, Iconiq en Sequoia fondsen.

De belangrijkste participaties van Sofina Direct van niveau 1(17) (waarvan de reële waarde hoger is dan 10 miljoen EUR) op 30 juni 2022 zijn de volgende:

AANGEHOUDEN
MAATSCHAPPELIJKE RECHTEN
REËLE WAARDE
AANTAL
EFFECTEN
DEELNEMINGS% (IN DUIZEND
EUR)
bioMérieux 2.282.513 1,93% 212.730
THG 115.542.400 8,29% 110.938
Luxempart 1.257.500 6,07% 88.654
GL events 4.768.057 15,90% 74.000
Colruyt Group 2.332.064 1,74% 60.517
SCR - Sibelco 6.968 1,48% 34.840

(16) Wijzigingen aan het niet-verwaterd aanhoudingspercentage op 30 juni 2022 als gevolg van nieuwe investeringen en desinvesteringen van de periode.

(17) Voor een definitie van de niveaus, zie punt 2.3 hieronder.

De belangrijkste door de Sofina-groep aangehouden participaties van Sofina Direct van niveau 2 en niveau 3 (18) (waarvan de reële waarde hoger is dan 10 miljoen EUR) op 30 juni 2022 zijn de volgende:

AANGEHOUDEN
MAATSCHAPPELIJKE RECHTEN
AANTAL EFFECTEN DEELNEMINGS%
1stdibs.com 2.613.568 6,90%
B9 Beverages (Bira 91) 3.784.140 8,62%
Biobest Group 36.670 3,68%
Biotech Dental 6.154.900 24,75%
Birdie Care Services 3.924.379 15,44%
Bright Lifecare (HealthKart) 196.420 0,05%
Cambridge Associates 24.242 23,79%
Carebridge Holdings 15.347.479 4,14%
Cleo AI 4.156.785 12,37%
CoachHub 14.006 8,81%
Collibra 6.936.516 2,94%
Dreamplug Technologies (Cred) 57.596 1,96%
Drylock Technologies 150.000.000 25,64%
emTransit (Dott) 5.077.576 12,68%
Grand Rounds (Included Health) 11.358.956 1,87%
Graphcore 11.131.375 2,71%
Grasper Global (Skillmatics) 379.198 10,34%
Green Agrevolution (DeHaat) 3.034 8,20%
Groupe Petit Forestier 1.244.172 43,39%
Hector Beverages 3.436.475 24,61%
Honasa Consumer (Mamaearth) 2.290 9,64%
IHS Holding 1.737.254.528 11,34%
K12 Techno Services 2.216.550 14,43%
Labster Group 2.870.898 4,47%
Lemonilo 25.323 6,02%
M.Chapoutier 3.124 14,20%
M.M.C. (Chapoutier) 15.256 19,83%
MedGenome 7.341.849 17,48%
Mérieux NutriSciences 43.278 15,43%
Moody E-Commerce Group 95.610 3,63%
MXP Prime Platform (SellerX) 6.604 7,89%
Nuxe International 193.261.167 49,00%
Oviva 101.207 11,44%
PETKIT Technology 10.746.355 5,06%
Pine Labs 147.582 1,76%
Polygone (vooral GL events) 221.076 20,96%
Practo 2.020.659 6,37%
Rohlik 48.776 8,22%
Salto Systems 22.293 12,17%
Tessian 3.637.815 4,77%
Think & Learn (Byju's) 230.902 5,24%
ThoughtSpot 3.263.785 2,74%
Twin Health 1.394.322 2,85%
Typeform 69.208 6,93%
Veepee 3.756.786 5,62%
Ver Se Innovation 415.952 7,16%
Vinted 2.875.747 3,00%
Vizgen 1.312.818 4,24%
ZenCore (Cayman) (ZhenGe) 6.438.337 3,86%

(18) Voor een definitie van de niveaus, zie punt 2.3 hieronder.

De belangrijkste participaties van Sofina Direct van niveau 2 en niveau 3(19) (waarvan de reële waarde hoger is dan 10 miljoen EUR) die via een syndicatievehikel worden aangehouden dat een deel van het aandeelhouderschap verzamelt (20) op 30 juni 2022 zijn de volgende:

AANGEHOUDEN
MAATSCHAPPELIJKE RECHTEN
AANTAL EFFECTEN DEELNEMINGS%
Aevum Investments (Xinyu) - 100,00%
Appalachian Mountains (Aohua) 13.000 46,43%
Atlantic Foods Labs Co-Invest II (Gorillas) - 47,62%
Atlantic Foods Labs Co-Invest III (Gorillas) - 77,71%
Ergon opseo Long Term Value Fund (opseo) - 8,82%
FPCI Alven Ankorstore (Ankorstore) 20.000 97,49%
GoldIron (First Eagle) 21.721 70,68%
Iconiq Strategic Partners III Co-Invest (Series RV) - 7,15%
Kedaara Norfolk Holdings (Lenskart) 158.355 50,00%
Lernen Midco 1 (Cognita) 252.517.893 15,55%
MxBEE (Biobest) 7.820.093 26,64%
SC China Co-Investment 2016-A - 41,67%
TA Action Holdings (ACT) - 44,44%
TA Vogue Holdings (TCNS) - 48,72%

De belangrijkste General Partners die investeringsfondsen voor onze rekening beheren waarvan de individuele waarde hoger is dan 10 miljoen EUR, zijn, op 30 juni 2022: Aberdeen Standard, Alantra, Alpha JWC, Andreessen Horowitz, Archipelago, Atlantic Labs, Atomico, Bain, Battery, Berkshire, Bessemer, Bling, Blossom, Bond, Charlesbank, Chryscapital, Crescent Point, DST, Everstone, Falcon House, Felix, Formation 8, Founders Fund, Foundry, Francisco, General Atlantic, Genesis, GGV, GTCR, Guidepost, Harbourvest, Highland, Housatonic, Huaxing, Iconiq, Insight, InvAscent, Isola, IVP, Kedaara, Kleiner Perkins, KPS, Lakestar, Lightspeed, Local Globe, Lux Capital, Lyfe, Mérieux, Multiples, NEA, Nexus India, Northzone, Oak, OpenView, Qiming, Redpoint, Sequoia, Serent, Silver Lake, Social+Capital, Source Code, Spark, Summit, Sycamore, TA Associates, TAEL, Thoma Bravo, Thrive, Tiger Global, Trustbridge en Venrock.

(19) Voor een definitie van de niveaus, zie punt 2.3 hieronder.

(20) Deze tabel geeft de aanhouding weer in het tussenliggende vehikel en niet de aanhouding in de onderliggende participatie, die, indien van toepassing, tussen haakjes wordt weergegeven.

Belangrijkste waarderingsregels van de investeringsportefeuille

De Sofina-groep hanteert een hiërarchie voor de reële waarde die het belang weerspiegelt van de gegevens die toelaten om de waardering te maken:

  • Niveau 1 Activa gewaardeerd volgens niveau 1 worden tegen de beurskoers op balansdatum gewaardeerd;
  • Niveau 2 Activa gewaardeerd volgens niveau 2 worden gewaardeerd op basis van waarneembare gegevens zoals de beurskoers van het belangrijkste actief dat de vennootschap bezit;
  • Niveau 3 Financiële activa gewaardeerd volgens niveau 3 worden gewaardeerd tegen de reële waarde volgens de richtlijnen van de International Private Equity and Venture Capital Valuation ("IPEV" Valuation Guidelines van december 2018).

Niet-beursgenoteerde effecten worden gewaardeerd, op elke balansdatum, volgens een in deze IPEVwaarderingsrichtlijnen algemeen aanvaarde waarderingsmethode of tegen nettoactiefwaarde.

De verschillende waarderingsmethodes worden gedetailleerd in de tabel over de methodes die worden toegepast overeenkomstig IFRS 13 om de reële waarde te bepalen van de niet-beursgenoteerde activa van niveau 3 uit de investeringsportefeuille in transparantie (Minderheidsinvesteringen op de lange termijn, Sofina Growth en Sofina Private Funds).

Merk op dat de IPEV Valuation Guidelines niet langer de prijs van de recente transactie als een standaardwaarderingstechniek beschouwen, maar eerder als een uitgangspunt voor de raming van de reële waarde. Daarom wordt het gebruik van de recente transactieprijs als waarderingstechniek alleen nog gebruikt wanneer de recente transactiedatum voldoende dicht bij de balansdatum ligt (en de transactie voldoet aan de markt- en marktdeelnemerscriteria). Tevens zij opgemerkt dat de context van de transactie wordt geanalyseerd en dus niet alleen de primaire elementen van een transactie in aanmerking kunnen worden genomen, maar ook de secundaire elementen van dezelfde transactie (bv. het aanhouden van een gemengde prijs in plaats van alleen de prijs van de primaire ronde).

Het benchmarkingprincipe (of "kalibratie"), dat bestaat uit het testen of kalibreren van de waarderingstechnieken die op latere waarderingsdata moeten worden gebruikt met de hulp van waarderingsparameters die zijn afgeleid uit de oorspronkelijke transactie, wordt in voorkomend geval toegepast op al onze waarderingen van nietbeursgenoteerde effecten (Minderheidsinvesteringen op de lange termijn en Sofina Growth), op voorwaarde dat de oorspronkelijke transactieprijs representatief is voor de reële waarde op het moment van de transactie en dat deze kan worden gekalibreerd. Kalibratie maakt het mogelijk om uit de initiële invoerprijs de décote of de premie af te leiden ten opzichte van een groep van vergelijkbare ondernemingen, door het verwachte rendement van Sofina te vergelijken met de theoretische kapitaalkosten voor een welbepaalde investering bij gebruik van het Discounted Cash Flow-model. Kalibratie maakt het mogelijk om de décote of de premie ten opzichte van de groep van vergelijkbare ondernemingen direct op transactiedatum te bepalen in het kader van de toepassing van de methode van de beursmultiples. Deze techniek verklaart de grote vork voor décotes, kapitaalkosten of disconteringsfactoren, die inderdaad het resultaat zijn van kalibratie.

Niettemin kan Sofina ertoe genoopt worden de gebruikte waarderingstechnieken te wijzigen, in functie van de omstandigheden van de ene tot de andere waarderingsoefening (bijvoorbeeld als gevolg van een nieuw type beschikbare gegevens, een nieuwe recente transactie). Het doel is om het gebruik van waarneembare invoergegevens te maximaliseren en het gebruik van niet-waarneembare gegevens te minimaliseren.

In dit verband geeft de tabel hieronder informatie weer over de methodes die worden toegepast overeenkomstig de IFRS 13-norm – Waardering tegen reële waarde – om de reële waarde van niet-beursgenoteerde activa van niveau 3 te bepalen.

De huidige context van de gezondheidscrisis en economische crisis vergroot de onzekerheden over de toekomstige prestaties van de participaties waarin Sofina investeerde. Deze onzekerheden met betrekking tot de prestatie van deze participaties leiden tot een grotere subjectiviteit bij de bepaling van de reële waarden van niveau 3 in de IFRS 13-hiërarchie. Dit heeft ertoe geleid dat Sofina nog waakzamer is in de toepassing van haar waarderingsmethodes. In het bijzonder kunnen wij noemen:

  • Bijzondere waakzaamheid voor de samenhang tussen de schattingen van de ondernemingen in de portefeuille en het gebruik van deze schattingen met betrekking tot de multiples van vergelijkbare ondernemingen;
  • Bijzondere waakzaamheid bij het valideren van de laatste recente transactie door ervoor te zorgen dat de recente transactie rekening houdt met de huidige context van de economische crisis of deze van de Covid-19-pandemie (met inachtneming van de andere validatiecriteria van de laatste recente transactie,

zoals bijvoorbeeld voldoende dicht te zijn bij de balansdatum), eveneens als zeker te stellen dat de context van de recente transactie goed wordt begrepen door de primaire en secundaire elementen ervan mee te nemen (desgevallend);

• Bijzondere waakzaamheid met betrekking tot de financiële situatie van de ondernemingen in de portefeuille (bijvoorbeeld, schattingen van cash burn).

Wij hielden eveneens rekening met de IPEV Board Special Valuation Guidance van maart 2020.

Er dient te worden opgemerkt dat Sofina beroep heeft gedaan op Kroll, een onafhankelijk adviesbureau, om haar bij te staan bij de evaluatie van de niet-beursgenoteerde participaties van de portefeuille Sofina Direct. Sofina Private Funds wordt dus niet gedekt door de bijstand van Kroll. Het geheel van deze niet-beursgenoteerde participaties (de "Participaties"), gedekt door de bijstand van Kroll, vertegenwoordigt 42% van de reële waarde van de totale portefeuille in transparantie, zoals hieronder geïllustreerd(21) .

HIËRARCHIE
VAN
REËLE WAARDEN
MINDERHEIDS
INVESTERINGEN OP
DE LANGE TERMIJN
SOFINA GROWTH SOFINA PRIVATE
FUNDS
% VAN DE DEKKING
DOOR KROLL OP
HET TOTAAL VAN
HET NIVEAU
Niveau 1 Niet gedekt Niet gedekt Niet van toepassing 0%
Niveau 2 Gedekt Gedekt Niet van toepassing 100%
Niveau 3 Gedekt Gedekt Niet gedekt 45%
Totaal van de
portefeuille in
transparantie
42%

Deze bijstand had betrekking op diverse procedures van beperkte omvang die Sofina had geïdentificeerd en voor welke zij Kroll vroeg deze te verrichten. In het kader van en volgend op die procedures van beperkte omvang (22) besloot Kroll dat de reële waarde van de "Participaties", zoals bepaald door Sofina, redelijk was.

Investeringen van Sofina Private Funds in durf- en groeikapitaalfondsen worden gewaardeerd op basis van de meest recente verslagen van de General Partners van deze investeringsfondsen tot medio augustus en hun waardering zal dus gebaseerd zijn hetzij op een verslag per 30 juni 2022 hetzij op een verslag per 31 maart 2022. De waarden van de verslagen per 31 maart 2022 zijn aangepast om rekening te houden met (i) de volstortingen van kapitaal en de uitkeringen die plaatsvonden sinds de uitgiftedatum van het laatste verslag, (ii) de evolutie van de beurskoersen van de beursgenoteerde vennootschappen die door deze fondsen worden gehouden en (iii) belangrijke gebeurtenissen die zich voordeden sinds deze laatste waarderingsdatum en de balansdatum van 30 juni 2022. De waarden per 30 juni 2022 zijn niet aangepast, aangezien zij de reële waarde op de balansdatum weerspiegelen. De behouden waarden worden uiteindelijk omgerekend in euro met gebruikmaking van de wisselkoers op balansdatum. De waarderingsmethode voor fondsen waarvoor op de datum van dit Halfjaarlijks financieel verslag een purchase and sale agreement is ondertekend, worden gewaardeerd overeenkomstig de bepalingen van deze purchase and sale agreement. Per 30 juni 2022 is meer dan 80% van de reële waarde van Sofina Private Funds gebaseerd op hetzij verslagen per 30 juni 2022 hetzij waarderingen gebaseerd op beurskoersen of transactieprijzen.

(21) Gedekt: gedekt door bijstand van Kroll; Niet gedekt: niet gedekt door bijstand van Kroll; Niet van toepassing: geen waarde aanwezig op dit niveau in de betrokken investeringsstijl.

(22) De procedures van beperkte omvang komen niet overeen met een audit, een inspectie, een compilatie of om het even welke andere vorm van onderzoek of attestering volgens algemeen erkende audit-normen. Bovendien werden de procedures van beperkte omvang niet ingevoerd met het vooruitzicht op of met betrekking tot een door Sofina gedane of geplande belegging. Zo zou bij elk onderdeel dat een belegging in die "Participaties" plant of elk onderdeel dat een rechtstreekse belegging in het kapitaal van Sofina plant, er niet mogen van worden uitgegaan dat de invoering van die procedures van beperkte omvang door Kroll voldoende is in verband met voormelde beleggingen. De resultaten van de analyse door Kroll mogen niet worden beschouwd als een attestering van de billijkheid van een transactie of als een attestering van de solvabiliteit. De procedures van beperkte omvang die door Kroll werden verricht vullen de procedures aan die Sofina dient uit te voeren om een raming te maken van de reële waarde van de "Participaties". Het resultaat van de analyses uitgevoerd door Kroll werd door Sofina in rekening gebracht in haar evaluatie van de reële waarde van de "Participaties".

Tabel voor de methodes toegepast overeenkomstig IFRS 13 om de reële waarde van nietbeursgenoteerde activa van niveau 3 van de investeringsportefeuille in transparantie te bepalen

WAARDERINGS
TECHNIEK
GEBRUIK VAN DE TECHNIEK BELANGRIJKE
NIET-WAARNEEMBARE
GEGEVENS
VERBAND TUSSEN
NIET-WAARNEEMBARE
GEGEVENS EN DE REËLE
WAARDE
Waarde van de laatste
recente transactie
Telkens wanneer een recente en belangrijke transactie uitgevoerd
wordt voor de participatie op balansdatum en op voorwaarde dat de
transactie voldoet aan de markt- en marktdeelnemerscriteria.
Merk op dat de IPEV Valuation Guidelines de recente transactieprijs niet
langer beschouwen als een standaardwaarderingstechniek, maar
veeleer als een vertrekpunt voor de raming van de reële waarde.
Daarom wordt de recente transactieprijs als waarderingstechniek enkel
gebruikt wanneer de recente transactie voldoende dicht bij
balansdatum ligt (en voldoet aan de markt- en
marktsdeelnemerscriteria).
Fondsen waarvoor op de datum van dit Halfjaarlijks financieel verslag
een purchase and sale agreement is ondertekend, worden
gewaardeerd overeenkomstig de bepalingen van deze purchase and
sale agreement en worden derhalve beschouwd als onderdeel van
deze waarderingstechniek.
De reële waarde van de
laatste recente
transactie wordt als een
niet-waarneembaar
gegeven beschouwd.
Hoe meer het niet
waarneembare gegeven stijgt,
hoe meer ook de reële waarde
stijgt.
Disconteringstechniek
voor de kasstroom of
Discounted Cash Flow
model
Toegepast op mature ondernemingen of ondernemingen waarvoor er
voldoende informatie beschikbaar is.
Deze methode bestaat uit het disconteren van de verwachte
toekomstige kasstromen.
Kostprijs van het
kapitaal zoals blijkt uit
kalibratie.
Hoe hoger de kostprijs van het
kapitaal, hoe lager de reële
waarde.
Eindwaarde op basis van
een groeipercentage op
de lange termijn.
Hoe hoger het
groeipercentage op de lange
termijn, hoe hoger de reële
waarde.
Eindwaarde op basis van
een exit multiple.
Hoe hoger de exit multiple,
hoe hoger de reële waarde.
Markt multiples –
multiples van verkopen
of van EBITDA of van
earnings of een mix van
multiples van verkopen
of van EBITDA (op basis
van vergelijkbare
beursgenoteerde
ondernemingen)
Bij gebrek aan recente transactie op de participatie op balansdatum en
wanneer het Discounted Cash Flow model niet toegepast wordt. Het
kalibratieprincipe wordt gebruikt om de décote af te leiden tegenover
de groep van vergelijkbare beursgenoteerde ondernemingen.
Décote (23) zoals blijkt uit
kalibratie tegenover de
groep van vergelijkbare
vennootschappen.
Hoe groter de décote, hoe
kleiner de reële waarde.
Model van verwachte
rendementen gewogen
door hun verwachting of
Start-ups of ondernemingen in "early stage" of bepaalde
ondernemingen waarvoor zeer verschillende scenario's mogelijk blijven,
worden gewaardeerd op basis van scenario's wanneer de andere
Disconteringsfactor
zoals blijkt uit kalibratie.
Hoe hoger de
disconteringsfactor, hoe lager
de reële waarde.
methode van verwachte
scenario's (PWERM:
Probability-Weighted
Expected Return
Method)
methodes niet kunnen worden toegepast (recente transactie,
Discounted Cash Flow model, markt multiples).
Deze ondernemingen worden gewaardeerd op basis van verschillende
verwachte toekomstscenario's (toekomstige uitkomsten van
waarschijnlijke reële waarden).
Hoe hoger het gewicht van het
pessimistisch scenario, hoe
lager de reële waarde.
Eindwaarde op basis van
een exit multiple.
Hoe hoger de exit multiple,
hoe hoger de reële waarde.
Milestones-methode Deze waarderingsmethode wordt toegepast voor start-ups of
ondernemingen in "early stage" waarvoor er nog belangrijke stappen
moeten worden ondernomen en wanneer andere methodes niet
kunnen worden toegepast (recente transactie, Discounted Cash Flow
model, markt multiples, PWERM). Deze ondernemingen worden
gewaardeerd op basis van de milestones-methode. Deze methode
bestaat erin te bepalen of er een indicatie is van een wijziging van reële
waarde op basis van een controle van een of meer milestones.
Gewoonlijk worden een of meer milestones vastgelegd, afhankelijk van
het ontwikkelingsstadium van de onderneming. Milestones kunnen
financiële indicatoren, technische indicatoren, en marketing- en
verkoopindicatoren omvatten.
Décote toegepast in
trappen volgens de
gedefinieerde
milestones.
Een décote wordt in trappen
toegepast. Wordt een trap
overschreden, dan geldt hoe
meer het niet-waarneembaar
gegeven toeneemt of
vermindert, hoe meer de reële
waarde toeneemt of
vermindert. Wordt de eerste
trap niet overschreden, dan
geldt hoe meer het niet
waarneembaar gegeven
vermindert, hoe meer de reële
waarde vermindert.
Nettoactief
geherwaardeerd met
tegen reële waarde
geboekte activa
Deze waarderingsmethode is gebaseerd op de meeste recente
beschikbare verslagen afkomstig van de General Partners.
Deze methode bestaat erin gebruik te maken van het aandeel in de
gerapporteerde netto activa van een fonds, aangepast voor (i) de
volstortingen van kapitaal en de uitkeringen die plaatsvonden sinds de
waarderingsdatum van het laatste verslag en de peildatum, (ii) de
evolutie van de beurskoersen van de beursgenoteerde
vennootschappen aangehouden door het fonds en (iii) enige andere
belangrijke gebeurtenissen. De onderliggende beleggingen van het
fonds moeten worden gerapporteerd tegen reële waarde.
De reële waarde op
basis van verslagen
afkomstig van General
Partners wordt als een
niet-waarneembaar
gegeven beschouwd.
Hoe meer het niet
waarneembaar gegeven stijgt,
hoe meer ook de reële waarde
stijgt.
Andere methodes In uitzonderlijke gevallen wordt een andere methode overwogen om de
reële waarde van -of een fractie van- de participatie beter weer te geven
(bijvoorbeeld een expertiserapport van grond- of
onroerendgoedwaarden).
De reële waarde op
basis van verslagen
afkomstig van een
expert wordt als niet
waarneembaar gegeven
beschouwd.
Hoe meer het niet
waarneembaar gegeven stijgt,
hoe meer ook de reële waarde
stijgt.

(23) In bepaalde gevallen wordt een premie toegepast ten opzichte van de groep van vergelijkbare ondernemingen die eveneens voortvloeit uit het kalibratieprincipe. In bepaalde uitzonderlijke gevallen wordt de décote geschat op basis van andere methodes dan kalibratie.

in duizend EUR
TOTAAL OP
30/06/2022
NIVEAU 1 NIVEAU 2 NIVEAU 3
Investeringsportefeuille(24) 9.847.761 612.142 96.275 9.139.344
Sofina Direct 4.788.192 612.142 96.275 4.079.775
Minderheidsinvesteringen op de
lange termijn
2.898.989 593.537 0 2.305.452
Sofina Growth 1.889.203 18.605 96.275 1.774.323
Sofina Private Funds 5.059.569 0 0 5.059.569
TOTAAL OP
31/12/2021
NIVEAU 1 NIVEAU 2 NIVEAU3
Investeringsportefeuille 11.063.415 962.015 117.302 9.984.098
Sofina Direct 5.810.894 962.015 117.302 4.731.577
Minderheidsinvesteringen op de
lange termijn
3.884.345 911.845 0 2.972.500
Sofina Growth 1.926.549 50.170 117.302 1.759.077
Sofina Private Funds 5.252.521 0 0 5.252.521

Tijdens de periode werd de participatie Spartoo overgebracht van niveau 2 naar niveau 1.

Gevoeligheidsanalyse van niveau 3

Niveau 3 bestaat uit niet-beursgenoteerde effecten waarvoor een prijsrisico bestaat, maar dat risico wordt gedrukt door de grote verscheidenheid aan investeringen die de Sofina-groep doet. De doelstelling van de Sofina-groep om aan waardecreatie te doen op de lange termijn draagt bij tot de vermindering van dit risico.

Op het niveau van de investeringen in durf- en groeikapitaalfondsen van Sofina Private Funds kunnen de General Partners sneller beslissen om een negatief verschil weg te werken. Ook het marktrisico kan een impact hebben op niet-beursgenoteerde effecten, zij het minder rechtstreeks in vergelijking met beursgenoteerde effecten.

Bovendien heeft het liquiditeitsrisico een belangrijkere impact op niet-beursgenoteerde effecten dan op beursgenoteerde aandelen, wat de waardering kan bemoeilijken. Dit risico kan ook een invloed hebben op de aanhoudingsperiode van niet-beursgenoteerde effecten en op de verkoopprijs. Het is moeilijk om de invloed van deze risico's op de niet-beursgenoteerde effecten van niveau 3 te becijferen.

(24) Informatie over de investeringsportefeuille die in de balans per 30 juni 2022 verschijnt, vindt u onder punt 2.1 hierboven.

Gevoeligheidsanalysetabel van de investeringsportefeuille in transparantie van niveau 3 per 30 juni 2022

in miljoen EUR
WAARDERINGS
TECHNIEK
REËLE
WAARDE
NIET
WAARNEEMBARE
GEGEVENS
(GEWOGEN
GEMIDDELDE)
GEVOELIG
HEID
IMPACT
WAARDE
GEVOELIG
HEID
IMPACT
WAARDE
Waarde van de laatste
recente transactie
757 De reële waarde
van de laatste
recente transactie
wordt als niet
waarneembaar
gegeven
beschouwd.
+10% 76 -10% -76
1.743 Kostprijs van het
kapitaal uit
kalibratie tussen
6,0% en 17,3%
(10,6%)
+10% -253 -10% 317
Discounted Cash Flow
model
Groeipercentage
op de lange
termijn tussen
1,5 % en 3,0% (2,6%)
+10% 42 -10% -38
Exit multiple
tussen 5,1x en 16,0x
(10,2x)
+10% 122 -10% -122
Markt multiples 1.802 Décote zoals blijkt
uit kalibratie
tussen 7% en 58%
(25) (33,7%)
+10% -92 -10% 92
Nettoactief
geherwaardeerd met
tegen hun reële waarde
geboekte activa(26)
4.745 De reële waarde
op basis van
verslagen van
General Partners
wordt als niet
waarneembaar
gegeven
beschouwd.
+10% 474 -10% -474
Milestones approach 10 Décote van 15%
per trap (15%)
Bovenste
trap(27)
0 Onderste
trap
-1
Andere methodes 82 De reële waarde
wordt als niet
waarneembaar
gegeven
beschouwd.
+10% 8 -10% -8
Totaal niveau 3 (in
transparantie)
9.139
Aansluitingselementen -410
Totaal niveau 3
(Financiële staten)
8.729

De aansluitingselementen tussen de presentatie in transparantie en de presentatie in de balans worden op alle niveaus nader uiteengezet onder punt 2.1 hierboven.

(25) In bepaalde gevallen wordt een premie toegepast ten opzichte van de groep van vergelijkbare ondernemingen. De toegepaste premies variëren van 3% tot 1.594% (gewogen gemiddelde van 254%) en weerspiegelen b.v. een hoger groeitempo van de investeringen in portefeuille in vergelijking met vergelijkbare ondernemingen. In bepaalde uitzonderlijke gevallen wordt de décote geschat op basis van andere methodes dan kalibratie. (26) Betreft hoofdzakelijk de portefeuille van Sofina Private Funds en in beperkte mate bepaalde participaties van Sofina Growth. (27) Geen enkele bovenste trap werd bereikt.

Gevoeligheidsanalysetabel van de investeringsportefeuille in transparantie van niveau 3 per 31 december 2021

in miljoen EUR
WAARDERINGS
TECHNIEK
REËLE
WAARDE
NIET
WAARNEEMBARE
GEGEVENS
(GEWOGEN
GEMIDDELDE)
GEVOELIG
HEID
IMPACT
WAARDE
GEVOELIG
HEID
IMPACT
WAARDE
Waarde van de laatste
recente transactie
956 De reële waarde
van de laatste
recente
transactie wordt
als niet
waarneembaar
gegeven
beschouwd.
+10% 96 -10% -96
1.641 Kostprijs van het
kapitaal uit
kalibratie tussen
6,2% en 16,3%
(10,2%)
+10% -238 -10% 300
Discounted Cash Flow
model
Groeipercentage
op lange termijn
tussen 1,5% en
3,0% (2,6%)
+10% 36 -10% -34
Exit multiple
tussen 5,0x en
15,8x (10,6x)
+10% 111 -10% -111
Markt multiples 1.823 Décote zoals
blijkt uit
kalibratie tussen
2% en 52% (28)
(35,4%)
+10% -87 -10% 88
Nettoactief
geherwaardeerd met
tegen hun de reële
waarde geboekte activa
(29)
5.453 De reële waarde
op basis van
verslagen van
General Partners
wordt als niet
waarneembaar
gegeven
beschouwd.
+10% 545 -10% -545
Milestones approach 18 Décote van 15%
per trap (15%)
Bovenste
trap(30)
0 Onderste
trap
-3
Andere methodes 93 De reële waarde
wordt als niet
waarneembaar
gegeven
beschouwd.
+10% 9 -10% -9
Totaal niveau 3 (in
transparantie)
9.984
Aansluitingselementen -102
Totaal niveau 3
(Financiële staten)
9.882

De aansluitingselementen tussen de presentatie in transparantie en de presentatie in de balans worden op alle niveaus nader uiteengezet onder punt 2.1 hierboven.

(28) In bepaalde gevallen wordt een premie toegepast ten opzichte van de groep van vergelijkbare ondernemingen. De toegepaste premies variëren van 6% tot 310% (gewogen gemiddelde van 67,9%). In bepaalde uitzonderlijke gevallen wordt de décote geschat op basis van andere methodes dan kalibratie.

(29) Betreft hoofdzakelijk de portefeuille van Sofina Private Funds en in beperkte mate bepaalde participaties van Sofina Growth.

(30) Geen enkele bovenste trap werd bereikt.

Wisselkoersrisico

De niet-beursgenoteerde effecten worden met name blootgesteld aan wisselkoersrisico's. Het voornaamste wisselkoersrisico heeft betrekking op activa uitgedrukt in Amerikaanse dollar, in pond sterling en in Indiase roepies. Ter informatie, een stijging of daling met 10% ten opzichte van de wisselkoers van deze drie valuta's op 30 juni 2022 zou resulteren in een wijziging van de reële waarde van de portefeuille zoals weergegeven in de onderstaande tabel:

in miljoen EUR
USD GBP INR
Gevoeligheid van de
wisselkoers
-10% 0% +10% -10% 0% +10% -10% 0% +10%
Reële waarde 6.938 6.244 5.676 572 515 468 958 862 784
Impact op het resultaat 694 0 -568 57 0 -47 96 0 -78

Prijsrisico

Het prijsrisico wordt gedefinieerd als het risico dat de portefeuille van Sofina wordt beïnvloed door ongunstige evoluties van de beurskoersen. Sofina is blootgesteld aan beursschommelingen van haar portefeuille.

De risicoanalyse van de participaties van niveau 1 en 2 wordt hieronder uiteengezet. Op de waardering per 30 juni 2022 werd een variatiemarge van -10% en +10% toegepast. Deze variatie beïnvloedt het resultaat.

in miljoen EUR
NIVEAU 1 NIVEAU 2
Gevoeligheid van de beurskoers -10% 0% +10% -10% 0% +10%
Reële waarde 551 612 673 86 96 106
Impact op het resultaat -61 0 61 -10 0 10

Renterisico en liquiditeitsrisico

Het renterisico is het risico dat de rentestroom met betrekking tot financiële schulden en de brutokasstroom verslechtert door een ongunstige verandering in de rentevoeten. In dit geval is het risico beperkt, aangezien de financiële schulden hoofdzakelijk tegen een vaste rentevoet zijn. Bovendien is Sofina's netto kasstroompositie positief. Sofina heeft echter betalingsverbintenissen met betrekking tot Sofina Private Funds investeringen. Gezien de positieve netto kasstroompositie, het bestaan van bankkredietlijnen (ongebruikt – zie punt 3.13) en beleggingen in beursgenoteerde aandelen op liquide markten en dus gemakkelijk te realiseren (in de portefeuilles Minderheidsinvesteringen op de lange termijn en Sofina Private Funds), is het liquiditeitsrisico waarmee Sofina wordt geconfronteerd uiterst gematigd.

in miljoen EUR
BRIDGE NIET-VOLSTORTE VERPLICHTINGEN VAN
SOFINA PRIVATE FUNDS
30/06/2022 31/12/2021
Begin van de periode 976 932
Nieuwe verbintenissen 689 542
Investeringen -266 -629
Andere(31) 14 51
Wisselkoerseffect 110 80
Einde van de periode (32) 1.523 976

Kredietrisico

Het kredietrisico is het tegenpartijrisico op de bruto cash. Het wordt a priori beperkt door de keuze van gerenommeerde financiële instellingen.

(31) Overige bestaan hoofdzakelijk uit terugvorderbare uitkeringen, overdrachten en beëindiging van fondsen met resterende niet-opgevraagde verbintenissen.

(32) Aanvullende niet-volstrorte verplichtingen in verband met investeringen Sofina Direct van 31 miljoen EUR per 30 juni 2022 en van 12 miljoen EUR per 31 december 2021 brengen het totaal van de niet-opgevraagde verplichtingen op respectievelijk 1.554 miljoen EUR en 988 miljoen EUR.

Concentratierisico

De 10 belangrijkste deelnemingen van Sofina Direct vertegenwoordigen 25% van haar eigen vermogen(33) .

1 Groupe Petit Forestier
2 Think & Learn (Byju's)
3 Lernen Midco 1 (Cognita)
4 SC China Co-Investment 2016-A
5 Cambridge Associates
6 bioMérieux
7 Drylock Technologies
8 Ver Se Innovation
9 Nuxe International
10 Mérieux NutriSciences

Er zijn geen dominante posities. De niveau 3-deelnemingen in de top 10 worden gewaardeerd volgens het Discounted Cash Flow-model, marktmultiples of de waarde van de laatste recente transactie, zoals beschreven in punt 2.3 hierboven.

De 10 belangrijkste General Partners van Sofina Private Funds vertegenwoordigen 26% van haar eigen vermogen.

1 Sequoia Capital (US, China en India)
2 Lightspeed Venture (US, China en India)
3 Iconiq Capital
4 Insight Venture Partners
5 Battery Ventures
6 Thoma Bravo
7 TA Associates
8 DST
9 Andreessen & Horowitz
10 Spark Capital

Aangezien de fondsen zelf in een groot aantal ondernemingen zijn belegd, is er geen concentratierisico.

Oorlog in Oekraïne

Overeenkomstig de aanbeveling van ESMA van 14 maart 2022 kan Sofina bevestigen een specifieke zeer beperkte blootstelling te hebben aan de Oekraïense crisis, die geen belangrijke directe impact heeft gehad op de activiteiten. De groep ondervindt geen impact van de economische sancties toegepast door de Europese Unie. De ondernemingen in de portefeuille van Sofina Direct met opmerkelijke activiteiten in of blootstelling aan Oekraïne of Rusland vertegenwoordigen op 30 juni 2022 minder dan 3% van de totale reële waarde van de portefeuille in transparantie. Sofina Private Funds is slechts beperkt blootgesteld aan onderliggende vennootschappen die enige aanwezigheid hebben in Oekraïne of Rusland, waarvan geschat wordt dat zij een kleine proportie van het totale aantal ondernemingen in de portefeuille vertegenwoordigen. De General Partners voerden onderzoek uit naar hun potentiële banden met Rusland, meer bepaald door Russisch geld na te gaan bij hun investeerders, en zij signaleerden geen significant probleem in dat verband. De voornaamste potentiële economische gevolgen van de Oekraïense crisis op de portefeuille zijn niet specifiek van aard, maar veeleer verbonden aan de impact ervan op de prijs van grondstoffen, met inbegrip van die van energie, mogelijke verstoringen van de toeleveringsketens, zorgelijkheden over het groeiend risico op cyberaanvallen en, algemener, de macro-economische impact op de groei van het BBP, de inflatie en de interestvoeten. Een groot aantal ondernemingen van de portefeuille en General Partners, alsook hun werknemers, zijn betrokken bij verschillende initiatieven die tot doel hebben Oekraïne te ondersteunen, in overeenstemming met wat Sofina heeft gedaan, zoals beschreven in het deel Markante gebeurtenissen hierboven.

(33) In volgorde van afnemende reële waarde op 30 juni 2022 (portefeuille in transparantie). De volgorde van onze participaties Sofina Direct houdt geen rekening met indirecte blootstellingen aan die participaties die aangehouden worden door bepaalde fondsen van Sofina Private Funds.

Sectorale spreiding van Sofina Direct in transparantie

In vergelijking met 2021 is de sectorale uitsplitsing nu gebaseerd op een focussector-classificatie, die de vier geprefereerde investeringssectoren van Sofina toont, namelijk Gezondheidszorg, Digitale transformatie, Onderwijs, Consumptiegoederen en detailhandel, en de andere sectoren groepeert in de gelijknamige categorie. Het doel is om de financiële verslaggeving beter af te stemmen op de strategie van de Sofina-groep. Onderstaande tabel toont de sectorale spreiding van de portefeuille in transparantie op 30 juni 2022 en op 31 december 2021(34) .

in miljoen EUR
30/06/2022 31/12/2021
SECTOR PORTEFEUILLE REËLE WAARDE REËLE WAARDE
PORTEFEUILLE
Gezondheidszorg 655 14% 714 12%
Digitale transformatie 1.002 21% 1.103 19%
Onderwijs 779 16% 1.048 18%
Consumptie goederen en detailhandel 1.348 28% 1.618 28%
Andere sectoren 1.004 21% 1.328 23%
Totaal 4.788 100% 5.811 100%

Sofina is van mening dat een geografische spreiding niet relevant is voor de volledige portefeuille in transparantie (niet relevant voor Minderheidsinvesteringen op de lange termijn, bijvoorbeeld voor bedrijven met wereldwijde activiteiten en ook in toenemende mate niet relevant voor de portefeuille Sofina Growth, waarvan de activiteiten die in het verleden meer lokaal waren, zich ook wereldwijd uitstrekken). Wij zijn echter van mening dat de informatie relevanter is voor Sofina Private Funds en hernemen wij hieronder de informatie per regio en per strategie voor de portefeuille in transparantie.

Geografische spreiding van Sofina Private Funds in transparantie

in miljoen EUR
30/06/2022 31/12/2021
REGIO REËLE WAARDE
PORTEFEUILLE
NIET-VOLSTORTE
VERPLICHTINGEN (35)
REËLE WAARDE
PORTEFEUILLE
NIET-VOLSTORTE
VERPLICHTINGEN
Noord-Amerika 3.375 67% 956 63% 3.618 69% 589 60%
West-Europa 432 8% 214 14% 457 9% 132 14%
Azië 1.253 25% 353 23% 1.178 22% 255 26%
Totaal (36) 5.060 100% 1.523 100% 5.253 100% 976 100%

Strategische spreiding van Sofina Private Funds in transparantie

in miljoen EUR
30/06/2022 31/12/2021
STRATEGIE REËLE WAARDE
PORTEFEUILLE
NIET-VOLSTORTE
VERPLICHTINGEN (35)
REËLE WAARDE
PORTEFEUILLE
NIET-VOLSTORTE
VERPLICHTINGEN
Venture capital 3.396 67% 821 54% 3.504 67% 420 43%
Growth equity 1.122 22% 480 31% 1.101 21% 358 37%
LBO 430 9% 150 10% 535 10% 126 13%
Andere strategieën 112 2% 72 5% 113 2% 72 7%
Totaal (36) 5.060 100% 1.523 100% 5.253 100% 976 100%

Jaargangspreiding van Sofina Private Funds in transparantie

in miljoen EUR
30/06/2022 31/12/2021
JAARGANG NIET-VOLSTORTE
VERPLICHTINGEN (35)
REËLE WAARDE
REËLE WAARDE
PORTEFEUILLE
PORTEFEUILLE
NIET-VOLSTORTE
VERPLICHTINGEN
Laatste 5 jaar 2.353 46% 1.367 90% 2.470 47% 853 87%
Van 5 tot 10 jaar 2.011 40% 107 7% 2.090 40% 89 9%
Ouder dan 10 jaar 696 14% 50 3% 693 13% 34 4%
Totaal (36) 5.060 100% 1.523 100% 5.253 100% 976 100%

(34) Op basis van de reële waarde van de deelnemingen van de Sofina-groep per 30 juni 2022 en per 31 december 2021 (portefeuille in transparantie – zie punt 2.4 hierboven).

(35) Sofina engageerde zich om te reageren op fondsenwervingen bij sommige private fondsen (zie punt 3.13 hieronder). (36) Informatie met betrekking tot de portefeuille Sofina Private Funds zoals weergegeven in de balans per 30 juni 2022 is te vinden onder punt 2.1 hierboven.

3. TOELICHTINGEN BIJ DE FINANCIËLE STATEN ONDER HET STATUUT VAN BELEGGINGSENTITEIT

in duizend EUR
30/06/2022 31/12/2021
Participaties
Nettowaarde aan het begin van de periode 10.385.873 7.866.894
Toename tijdens de periode 45.275 131.997
Afname tijdens de periode 0 -169.932
Wijzigingen in niet-gerealiseerde meerwaarden via resultaat 72.785 2.628.265
Wijzigingen in niet-gerealiseerde minderwaarden via resultaat -1.387.896 -71.351
Nettowaarde op het einde van de periode = 1 9.116.037 10.385.873
Vorderingen
Nettowaarde aan het begin van de periode 0 0
Toename tijdens de periode 1.345 0
Afname tijdens de periode 0 0
Wijzigingen in niet-gerealiseerde meerwaarden via resultaat 0 0
Wijzigingen in niet-gerealiseerde minderwaarden via resultaat 0 0
Wijzigingen in gelopen rente 1 0
Nettowaarde aan op einde van de periode = 2 1.346 0
Nettowaarde = 1 + 2 9.117.383 10.385.873

Het verschil tussen het bedrag van de desinvesteringen (afname) tijdens de periode (0 duizend EUR) en het bedrag van de desinvesteringen van de portefeuille opgenomen in het geconsolideerde kasstroomoverzicht (20 duizend EUR) is voornamelijk te wijten aan gerealiseerde meer- en minderwaarden op deze desinvesteringen voor een bedrag van 20 duizend EUR. Bovendien vormen de gerealiseerde meer- en minderwaarden (20 duizend EUR), verhoogd met de variatie in niet-gerealiseerde meer-en minderwaarden (-1.315.111 duizend EUR), het Nettoresultaat van de investeringsportefeuille (zie punt 3.10 hieronder).

in duizend EUR
REËLE WAARDE
TOTAAL OP
30/06/2022
CLASSIFICATIE
IFRS 9
NIVEAU 1 NIVEAU 2 NIVEAU 3
9.117.383 388.233 0 8.729.150
9.116.037 Reële waarde
via het
resultaat
388.233 0 8.727.804
1.346 Aangewezen
aan de reële
waarde via het
resultaat
0 0 1.346
875.671 Aangewezen
aan de reële
waarde via het
resultaat
0 875.671 0
511.503 0 511.503 0
260.000 Aangewezen
aan de reële
waarde via het
resultaat
0 260.000 0
240.914 Reële waarde
via het
resultaat
0 240.914 0
10.589 Aangewezen
aan de reële
waarde via het
0 10.589 0
72.265 Aangewezen
aan de reële
waarde via het
resultaat
0 72.265 0
695.113 Geamortiseerde
kostprijs
0 695.113 0
6.040 Geamortiseerde
kostprijs
0 6.040 0
97 Geamortiseerde
kostprijs
0 97 0
265 Aangewezen
aan de reële
waarde via het
resultaat
0 265 0
5.098 Geamortiseerde
kostprijs
0 5.098 0
BOEKWAARDE
resultaat

(37) Vorderingen op en schulden aan dochterondernemingen worden gewaardeerd tegen de reële waarde, maar aangezien het gaat om vorderingen en schulden op zeer korte termijn is er geen verandering in de reële waarde te boeken.

in duizend EUR
BOEKWAARDE REËLE WAARDE
TOTAAL OP
31/12/2021
CLASSIFICATIE
IFRS 9
NICEAU 1 NIVEAU 2 NIVEAU 3
Investeringsportefeuille 10.385.873 494.777 9.536 9.881.560
Participaties 10.385.873 Reële waarde
via het
resultaat
494.777 9.536 9.881.560
Vorderingen 0 Aangewezen
aan de reële
waarde via het
resultaat
0 0 0
Vorderingen op
dochterondernemingen(38)
796.320 Aangewezen
aan de reële
waarde via het
resultaat
0 796.320 0
Deposito's en overige financiële
vlottende activa
749.615 0 749.615 0
Deposito's 225.000 Aangewezen
aan de reële
waarde via het
resultaat
0 225.000 0
Beleggingen van
kasmiddelen
521.786 Reële waarde
via het
resultaat
0 521.786 0
Overige
vorderingen
2.829 Aangewezen
aan de reële
waarde via het
resultaat
0 2.829 0
Geldmiddelen en kasequivalenten 140.742 Aangewezen
aan de reële
waarde via het
resultaat
0 140.742 0
Langlopende financiële schulden 694.512 Geamortiseerde
kostprijs
0 694.512 0
Kortlopende financiële schulden 2.112 Geamortiseerde
kostprijs
0 2.112 0
Overige vlottende vorderingen 97 Geamortiseerde
kostprijs
0 97 0
Schulden aan
dochterondernemingen(37)
943 Aangewezen
aan de reële
waarde via het
resultaat
0 943 0
Kortlopende handels- en overige
schulden
26.888 Geamortiseerde
kostprijs
0 26.888 0

De reële waarde van de elementen van de investeringsportefeuille kan als volgt hiërarchisch gerangschikt worden:

De activa geëvalueerd volgens niveau 1 worden gewaardeerd tegen de beurskoers op balansdatum. Gegevens van niveau 2 zijn gegevens met betrekking tot de activa of verplichtingen, die anders zijn dan in niveau 1 opgenomen genoteerde prijzen, die direct of indirect waarneembaar zijn. Gegevens van niveau 3 zijn nietwaarneembare gegevens die de activa of verplichtingen betreffen.

Rechtstreekse participaties in beleggingsdochterondernemingen worden beschouwd als niveau 3 en worden gewaardeerd op basis van de reële waarde van hun eigen portefeuille (niveau 1, 2 of 3) en de reële waarde van hun andere activa en verplichtingen. Een gedetailleerde beschrijving van de waarderingsmethodes en van de gevoeligheid van de reële waarde wordt opgenomen onder punt 2.3 en 2.4 hierboven. De investeringsportefeuille aangehouden in transparantie wordt beschreven onder punt 2.2 hierboven.

De reële waarde van andere financiële elementen werd bepaald volgens de volgende methodes:

• wat de financiële instrumenten op korte termijn betreft, zoals handelsvorderingen en -schulden, wordt de reële waarde gezien als niet significant verschillend van de boekhoudkundige waarde tegen de geamortiseerde kostprijs;

(38) Vorderingen op en schulden aan dochterondernemingen worden gewaardeerd tegen de reële waarde, maar aangezien het gaat om vorderingen en schulden op zeer korte termijn is er geen verandering in de reële waarde te boeken.

  • wat leningen met een variabele rentevoet betreft, zoals deposito's, vorderingen en schulden aan dochterondernemingen, wordt de reële waarde gezien als niet significant verschillend van de boekhoudkundige waarde tegen de geamortiseerde kostprijs;
  • wat de financiële rentederivaten, wisselkoersderivaten, wordt de reële waarde bepaald op basis van modellen die de toekomstige kasstromen disconteren op basis van toekomstige rentecurves of wisselkoersen, dan wel andere forwardprijzen.

Financieel risico

Een beschrijving van de financiële risico's is te vinden onder punt 2.5 hierboven.

Details van de bewegingen van financiële instrumenten die tegen reële waarde worden gewaardeerd voor niveau 3

in duizend EUR
30/06/2022 31/12/2021
Investeringsportefeuille
Nettowaarde aan het begin van de periode 9.881.560 7.232.145
Toename tijdens de periode 46.620 131.997
Afname tijdens de periode 0 0
Wijzigingen in niet-gerealiseerde meerwaarden via resultaat 72.680 2.567.217
Wijzigingen in niet-gerealiseerde minderwaarden via resultaat -1.271.711 -38.021
Wijzigingen in gelopen rente 1 0
Overdracht naar niveau 3 0 0
Overdracht vanaf niveau 3 0 -11.778
Nettowaarde op het einde van de periode 8.729.150 9.881.560
Deposito's en overige financiële vlottende activa 511.503 749.615
Overige vorderingen 10.589 2.829
Beleggingen van kasmiddelen 240.914 521.786
Deposito's (39) 260.000 225.000
30/06/2022 31/12/2021
in duizend EUR

Financiële vlottende activa worden tegen de reële waarde gewaardeerd met verwerking in de resultatenrekening.

in duizend EUR
30/06/ 2022 31/12/2021
Contanten en banksaldi 72.265 90.742
Beleggingen op korte termijn 0 50.000
Geldmiddelen en kasequivalenten 72.265 140.742

Geldmiddelen en kasequivalenten bestaan uit banksaldi, kasmiddelen en beleggingen in instrumenten van de geldmarkt op ten hoogste drie maanden.

(39) Deposito's tussen drie maanden en één jaar.

in duizend EUR
KAPITAAL EIGEN AANDELEN
AANTAL
AANDELEN
BEDRAG AANTAL
AANDELEN
OMVANG
AANGEHOUDEN
KAPITAAL
Saldi op 31/12/2020 34.250.000 79.735 611.528 1.424
Wijzigingen tijdens het boekjaar 0 0 31.400 73
Saldi op 31/12/2021 34.250.000 79.735 642.928 1.497
Wijzigingen tijdens de periode 0 0 127.100 296
Saldi op 30/06/2022 34.250.000 79.735 770.028 1.793

Het geplaatst en volledig volstort kapitaal bestaat uit gewone aandelen zonder aanduiding van nominale waarde. De eigenaars van gewone aandelen hebben het recht dividenden te ontvangen en hebben recht op één stem per aandeel op de algemene vergaderingen van de aandeelhouders van de Vennootschap.

Het brutodividend voor het boekjaar 2021, betaald in 2022, bedroeg 3,128571 EUR per aandeel, hetzij een brutobedrag van 107.154 duizend EUR. Het verschil tussen dit bedrag en het bedrag opgenomen in het geconsolideerd kasstroomoverzicht (-104.881 duizend EUR) stemt overeen met het dividend op eigen aandelen voor een bedrag van 2.268 duizend EUR.

Op 30 juni 2022 bezat Sofina NV 770.028 eigen aandelen, tegenover 642.928 eigen aandelen op 31 december 2021. In de loop van het eerste halfjaar 2022 werden 146.550 eigen aandelen verworven en 19.450 eigen aandelen vervreemd.

in duizend EUR
30/06/2022 31/12/2021
Obligatie-uitgifte 695.113 694.512
Langlopende financiële schulden 695.113 694.512

De langlopende financiële schulden vloeien voort uit de uitgifte van obligaties, voor een bedrag van 700.000 duizend EUR, met vervaldag in 2028. De obligaties hebben een jaarlijkse rentevoet van 1%, jaarlijks betaalbaar op de vervaldag van de coupon.

in duizend EUR
30/06/2022 31/12/2021
Bankleningen 0 0
Schulden op dochterondernemingen 265 943
Handelsschulden 822 602
Loon en sociale schulden 3.694 25.033
Kortlopende financiële schulden(40) 5.439 2.112
Overige schulden 221 223
Dividenden van voorgaande jaren 879 874
Diverse belastingen 83 156
Kortlopende financiële schulden, handelsschulden en overige
schulden
11.403 29.943
in duizend EUR
30/06/2022 31/12/2021
Vorderingen op dochterondernemingen 875.671 796.320
Schulden aan dochterondernemingen -265 -943
Vorderingen en schulden op dochterondernemingen 875.406 795.377

(40) Het gaat om opgelopen rente op de obligatie-uitgifte.

Sinds 1 januari 2021 heeft Sofina NV de vergoedingsmethode aangepast voor de leningen die zij toekent aan haar dochterondernemingen. Zo heeft zij met verschillende van haar dochterondernemingen "revolving credit facilities"-contracten gesloten. De leningen die Sofina NV aldus aan deze dochterondernemingen toekent, worden vergoed tegen het Euribor +3 maanden-tarief, vermeerderd met een marge. Er wordt ook een bereidstellingsprovisie berekend over het bedrag dat niet is geleend. Naast deze "revolving credit facilities" contracten heeft Sofina NV nog andere "revolving credit facilities"-contracten ondertekend, die overeenstemmen met alle andere schuldposities tussen Sofina en haar dochterondernemingen. Deze worden vergoed tegen Euribor +3 maanden plus een marge. Indien de Euribor +3 maanden negatief is, stemt de vergoeding overeen met de toepasselijke marge.

Wat haar schulden betreft (deposito's van dochterondernemingen), deze worden vergoedt door Sofina NV tegen een depositorente die regelmatig wordt herzien.

in duizend EUR
1
STE SEMESTER 2022
1
STE SEMESTER 2021
Renteopbrengsten op vaste activa 1 0
Renteopbrengsten op vorderingen op dochterondernemingen(41) 2.822 2464
Renteopbrengsten op vlottende activa 9 253
Betaalde rente op schulden aan dochterondernemingen 0 0
Betaalde rente aan banken -230 -10
Betaalde rente op andere schulden (42) -3.858 0
Rentebaten en -lasten -1.256 2.707

Niet-gerealiseerde meerwaarden zijn voornamelijk toe te schrijven aan onze dochteronderneming Sofina US en aan andere participaties die actief zijn in de verhuur van koelvoertuigen en gezondheidszorg.

Niet-gerealiseerde minderwaarden zijn voornamelijk toe te schrijven aan onze dochteronderneming Sofina Capital, de koersdaling van Colruyt en aan andere participaties die actief zijn in online onderwijs, gezondheidszorg, evenementensector en databeheer.

in duizend EUR
1
STE SEMESTER 2022
1
STE SEMESTER 2021
Participaties
Resultaat behaald uit verkopen 20 10.077
Gerealiseerde meerwaarden 20 10.077
Gerealiseerde minderwaarden 0 0
Resultaat niet behaald uit verkopen -1.315.111 1.587.354
Niet-gerealiseerde meerwaarden 72.785 1.645.871
Niet-gerealiseerde minderwaarden -1.387.896 -58.517
Totaal van de participaties -1.315.091 1.597.431
Vorderingen
Resultaat behaald uit verkopen 0 0
Gerealiseerde meerwaarden 0 0
Gerealiseerde minderwaarden 0 0
Resultaat niet behaald uit verkopen 0 0
Niet-gerealiseerde meerwaarden 0 0
Niet-gerealiseerde minderwaarden 0 0
Totaal van de vorderingen 0 0
Nettoresultaat van de investeringsportefeuille -1.315.091 1.597.431

(41) Voor details over de interestvoeten, zie punt 3.7 hierboven.

(42) Het gaat om opgelopen rente op de obligatie-uitgifte.

in duizend EUR
1
STE SEMESTER 2022
1
STE SEMESTER 2021
Resultaat uit wisselkoersverschillen 300 672
Resultaat uit diverse vlottende activa -8.363 155
Overige financiële resultaten -8.063 827

Diensten en diverse goederen omvatten hoofdzakelijk ontvangen gepresteerde consultancydiensten en bezoldigingen van Bestuurders.

in duizend EUR
30/06/2022 31/12/2021
VALUTA EUR VALUTA EUR
EUR 126.779 83.143
Investeringsportefeuille, niet gestort CAD 237 177 329 228
toegezegd kapitaal
(43)
USD 1.462.941 1.408.435 1.014.168 895.434
GBP 16.041 18.691 8.159 9.710
1.554.082 988.515
Verkregen kredietfaciliteiten 925.000 865.000
Gebruikt bedrag 0 35.000
Ongebruikt bedrag 925.000 830.000
Kredietfaciliteiten toegekend aan
beleggingsdochterondernemingen
765.000 765.000
Gebruikt bedrag 490.780 686.584
Ongebruikt bedrag 274.220 78.416
in duizend EUR
Activa en passiva 30/06/2022 31/12/2021
Langlopende vorderingen op niet-geconsolideerde verbonden
ondernemingen
0 0
Kortlopende vorderingen op niet-geconsolideerde verbonden
ondernemingen
875.671 796.320
Schulden aan niet-geconsolideerde verbonden ondernemingen -265 -943
Resultaten van transacties tussen verbonden of geassocieerde
partijen
1
STE SEMESTER 2022
1
STE SEMESTER 2021
Dividenden ontvangen van niet-geconsolideerde verbonden
ondernemingen
0 9
Dividenden ontvangen van geassocieerde deelnemingen 6.621 0
Interesten ontvangen van niet-geconsolideerde verbonden
ondernemingen
2.822 2.464
Interesten betaald aan niet-geconsolideerde verbonden
ondernemingen
0 0
Diensten verleend aan niet-geconsolideerde verbonden
ondernemingen
3.094 4.657
Diensten ontvangen van niet-geconsolideerde verbonden
ondernemingen
-349 -23
12.188 7.107

(43) Deze bedragen vloeien voornamelijk voort uit intekeningen op investeringen van Sofina Private Funds voor een bedrag van 1.523 miljoen EUR (zie punt 2.6 van dit Halfjaarlijks financieel verslag). Deze verplichtingen worden aangegaan door Sofina NV of haar beleggingsdochterondernemingen (gezien in transparantie).

Wat de vorderingen en schulden op en ten aanzien van niet-geconsolideerde deelnemingen betreft gaat het hier voornamelijk om leningen en deposito's tussen Sofina en haar dochterondernemingen. De remuneratiemethodes hiervan worden uitgebreider uiteengezet onder punt 3.8 hierboven.

Wat de gepresteerde diensten betreft, omvatten deze hoofdzakelijk investerings- en beleggingsadviesdiensten met betrekking tot investeringsmogelijkheden en investeringen die door de ontvanger van de dienst worden aangehouden.

De ontvangen diensten bestaan hoofdzakelijk uit kasstroombeheerdiensten.

Sofina stelde zich borg voor de verbintenissen van haar niet-geconsolideerde verbonden deelnemingen (d.w.z. haar dochterondernemingen).

De gebeurtenissen na het einde van het halfjaar worden opgenomen in het deel Markante gebeurtenissen, dat deel uitmaakt van het tussentijds Verslag van de Raad van Bestuur.

NAAM EN ZETEL AANGEHOUDEN
MAATSCHAPPELIJK
RECHTEN
AANGEHOUDEN
MAATSCHAPPELIJK
RECHTEN
LINK AANTAL
AANDELEN
DEELNE
MINGS%
OP
30/06/2022
AANTAL
AANDELEN
DEELNE
MINGS%
OP
31/12/2021
A. BELEGGINGSDOCHTERONDERNEMINGEN-TEGEN REËLE WAARDE
Sofina Ventures SA
29, Nijverheidsstraat - 1040 Brussel
Ondernemingsnummer 0423 386 786
Onrechtstreeks 11.709 100 11.709 100
Sofina Capital SA
12, rue Léon Laval - LU-3372 Leudelange
Rechtstreeks 5.872.576 100 5.872.576 100
Sofina Partners SA
12, rue Léon Laval - LU-3372 Leudelange
Onrechtstreeks 46.668.777 100 46.668.777 100
Sofina Private Equity SA SICAR
12, rue Léon Laval - LU-3372 Leudelange
Onrechtstreeks 5.910.000 100 5.910.000 100
Global Education Holding SA
12, rue Léon Laval - LU-3372 Leudelange
Onrechtstreeks 277.262 82,01 277.262 82,01
Global Beauty Holding SA
12, rue Léon Laval - LU-3372 Leudelange
Onrechtstreeks 300.000 100 300.000 100
Sofina US, LLC
160 Federal Street, 9th floor - MA 02110
Boston - USA
Rechtstreeks 802.000 100 802.000 100
Sofina Asia Private Ltd.
108 Amoy Street # 03-01 - SG-069928
Singapore
Onrechtstreeks 375.000 100 375.000 100
B. GEASSOCIEERDE ONDERNEMINGEN
Sofindev III
Lambroekstraat, 5D - 1831 Machelen
Ondernemingsnummer 0885 543 088
Onrechtstreeks 54.790 27,40 54.790 27,40
Groupe Petit Forestier
11, route de Tremblay - 93420 Villepinte -
Frankrijk
Rechtstreeks 1.244.172 43,39 1.244.172 43,16
Hillebrand Group
6, Carl-Zeiss-Straße - 55129 Mainz-
Hechtsheim - Duitsland
Onrechtstreeks 0 0,00 998.595 20,91
Biotech Dental
305, Allées de Craponne - 13300 Salon-
de-Provence - Frankrijk
Rechtstreeks 6.154.900 24,75 6.154.900 24,75
Cambridge Associates
125 High Street - MA 02110 Boston - USA
Onrechtstreeks 24.242 22,79 24.242 22,19
Drylock Technologies
Spinnerijstraat 12- 9240 Zele
Ondernemingsnummer 0479 766 057
Rechtstreeks 150.000.000 25,64 150.000.000 25,64
Polygone
59, Quai Rambaud - 69002 Lyon -
Frankrijk
Rechtstreeks 221.076 20,96 221.076 20,96
Nuxe International
3, rue du Colonel Moll - 75017 Paris -
France
Onrechtstreeks 193.261.167 49,00 193.261.167 49,00

Aangezien Sofina voldoet aan de voorwaarden van artikel 70 van de Luxemburgse wet van 19 december 2002 kunnen de Luxemburgse dochterondernemingen (behalve Sofina Private Equity SA SICAR) worden vrijgesteld van enkele bepalingen met betrekking tot de publicatie van hun statutaire jaarrekening.

De volgende nieuwe standaarden en interpretaties zijn in 2022 in werking getreden:

  • Aanpassingen aan IAS 16 Materiële vaste activa: inkomsten verkregen voor het beoogde gebruik (toepasbaar voor boekjaren vanaf 1 januari 2022);
  • Aanpassing aan IFRS 16 Leaseovereenkomsten: Huurconcessies in verband met COVID-19 na 30 juni 2021 (toepasbaar voor boekjaren vanaf 1 april 2020);
  • Aanpassingen aan IFRS 3 Bedrijfscombinaties: referenties naar het conceptueel raamwerk (toepasbaar voor boekjaren vanaf 1 januari 2022);
  • Jaarlijkse verbeteringen 2018–2020 (toepasbaar voor boekjaren vanaf 1 januari 2022); en
  • Aanpassingen aan IAS 37 Voorzieningen, voorwaardelijke verplichtingen en voorwaardelijke activa: verlieslatende contracten - kost om het contract na te leven (toepasbaar voor boekjaren vanaf 1 januari 2022).

De toepassing van deze normen en interpretaties heeft echter geen materiële invloed op de financiële staten van Sofina.

Sofina is niet overgegaan tot vervroegde toepassing van de nieuwe en aangepaste standaarden en interpretaties die van kracht worden voor het boekjaar beginnend op 1 januari 2022:

  • IFRS 17 Verzekeringscontracten (toepasbaar voor boekjaren vanaf 1 januari 2023, maar nog niet goedgekeurd binnen de Europese Unie);
  • Aanpassingen aan IFRS 17 Verzekeringscontracten: initiële toepassing van IFRS 17 en IFRS 9 Vergelijkende info (toepasbaar voor boekjaren vanaf 1 januari 2023, maar nog niet goedgekeurd binnen de Europese Unie);
  • Aanpassingen aan IAS 1 Presentatie van de Jaarrekening: classificatie van verplichtingen als kortlopend of langlopend (toepasbaar voor boekjaren vanaf 1 januari 2023, maar nog niet goedgekeurd binnen de Europese Unie);
  • Aanpassingen aan IAS 1 Presentatie van de Jaarrekening en IFRS Practice Statement 2: Toelichting van grondslagen voor financiële verslaggeving (toepasbaar voor boekjaren vanaf 1 januari 2023, maar nog niet goedgekeurd binnen de Europese Unie);
  • Aanpassingen aan IAS 8 Grondslagen voor financiële verslaggeving, schattingswijzigingen en fouten: Definitie van schattingen (toepasbaar voor boekjaren vanaf 1 januari 2023, maar nog niet goedgekeurd binnen de Europese Unie); en
  • Aanpassingen aan IAS 12 Winstbelastingen: Uitgestelde belastingen met betrekking tot activa en passiva die voortvloeien uit één enkele transactie (toepasbaar voor boekjaren vanaf 1 januari 2023, maar nog niet goedgekeurd binnen de Europese Unie).

De toekomstige toepassing van deze nieuwe standaarden en interpretaties zal naar verwachting geen materiële gevolgen hebben voor de geconsolideerde financiële staten.

Waarderingsgrondslagen

De overeenkomstig IFRS geconsolideerde financiële staten worden opgesteld op basis van de reële waarde via de resultatenrekening, met uitzondering van handelsvorderingen en sociale schulden die tegen geamortiseerde kostprijs gewaardeerd worden.

Om het belang te weerspiegelen van de gegevens die bij de waarderingen tegen reële waarde worden gebruikt, rangschikt de groep deze waarderingen volgens een hiërarchie met de volgende niveaus:

  • Niveau 1: beursgenoteerde prijzen (niet-aangepast) op actieve markten voor identieke activa of verplichtingen;
  • Niveau 2: andere gegevens dan de bij niveau 1 ondergebrachte beursgenoteerde prijzen, die voor de activa of de verplichtingen waarneembaar zijn, hetzij direct (d.w.z. prijzen), hetzij indirect (d.w.z. afgeleid van prijzen);
  • Niveau 3: Gegevens met betrekking tot de activa of de verplichtingen die niet gebaseerd zijn op waarneembare marktgegevens (niet-waarneembare gegevens).

Grondslagen voor consolidatie

Overeenkomstig haar statuut van Beleggingsentiteit consolideert Sofina haar dochterondernemingen niet en past zij de IFRS 3-norm niet toe wanneer zij zeggenschap over een andere entiteit verkrijgt.

Er is een uitzondering op deze behandeling voor dochterondernemingen waarvan de activiteiten uitsluitend bestaan uit het verrichten van diensten met betrekking tot de investeringsactiviteiten van Sofina. Deze dochterondernemingen worden integraal geconsolideerd.

De participaties in de andere dochterondernemingen, die niet uitsluitend diensten verlenen met betrekking tot de investeringsactiviteiten van Sofina, worden ook gewaardeerd tegen de reële waarde via de resultatenrekening overeenkomstig de IFRS 9-norm.

Participaties waarin Sofina een aanzienlijke invloed uitoefent worden ook in overeenstemming met de bepalingen van de IAS 28, §18-norm gewaardeerd tegen reële waarde via de resultatenrekening overeenkomstig de IFRS 9-norm.

De lijst van dochterondernemingen en geassocieerde deelnemingen wordt voorgesteld onder punt 3.16. In deze lijst zijn niet de vennootschappen opgenomen waarin Sofina meer dan 20% van het kapitaal bezit zonder daarop een aanzienlijke invloed uit te oefenen, omdat zij bijvoorbeeld geen vertegenwoordigingsmandaat heeft in de Raad van Bestuur van deze vennootschappen, noch vetorechten (buiten de gebruikelijke beschermingsrechten, bijvoorbeeld met betrekking tot reorganisaties, kapitaalverhogingen, enz.)

Transacties in vreemde valuta

Transacties in vreemde valuta worden geboekt tegen de wisselkoers op transactiedatum.

Het wisselkoerseffect wordt in de resultatenrekening geboekt onder "Overige financiële resultaten".

Wisselkoersverschillen die voortvloeien uit deze transacties, alsmede de koersomrekeningsverschillen die voortvloeien uit de omrekening van in vreemde valuta luidende activa en verplichtingen, worden geboekt in de resultatenrekening. Niet-monetaire activa en verplichtingen die in vreemde valuta zijn aangeduid, worden omgerekend tegen de wisselkoers op de transactiedatum.

De omrekening in euro van de financiële staten van buitenlandse ondernemingen opgenomen in de consolidatie wordt uitgevoerd tegen de slotkoers voor de balansposten en tegen de gemiddelde wisselkoers van het boekjaar voor de posten van de resultatenrekening. Het verschil dat voortvloeit uit de aanwending van die twee verschillende koersen wordt in de geconsolideerde balans opgenomen in de Reserves.

Belangrijkste wisselkoersen

30/06/2022 31/12/2021
Slotkoersen
USD 1,0387 1,1326
GBP 0,8582 0,8403
CHF 0,9960 1,0331
SGD 1,4483 1,5279
CAD 1,3425 1,4393
INR 82,1130 84,2292
1
STE SEMESTER 2022
1
STE SEMESTER 2021
Gemiddelde koers
SGD n.v.t. 1,6023

(Im)materiële vaste activa

(Im)materiële vaste activa worden aan de activazijde van de balans geboekt tegen hun verwervings- of productiewaarde, verminderd met de geaccumuleerde afschrijvingen en eventuele bijzondere waardeverminderingen. (Im)materiële vaste activa worden afgeschreven in functie van hun geschatte gebruiksduur volgens de lineaire methode.

  • Gebouw: 30 jaar
  • Materieel en meubilair: 3 tot 10 jaar
  • Rollend materieel: 5 jaar
  • Licenties: 5 jaar

Participaties en vorderingen

Participaties tegen reële waarde worden opgenomen op transactiedatum en worden gewaardeerd tegen hun reële waarde.

De participaties tegen reële waarde bestaan uit effecten die verworven zijn met als bedoeling opbrengsten uit hoofde van waardestijgingen en/of investeringsinkomsten te verkrijgen. Ze worden gewaardeerd tegen reële waarde op elke balansdatum. Latente meer- of minderwaarden worden direct in de resultatenrekening geboekt. In het geval van een verkoop wordt het verschil tussen de netto-opbrengst van de verkoop en de boekwaarde in de resultatenrekening opgenomen, hetzij met een debit hetzij met een credit.

Deposito's en overige financiële vlottende activa

Handelsvorderingen worden tegen de geamortiseerde kostprijs gewaardeerd. De IFRS 9-norm vereist dat alle verwachte verliezen van schuldinstrumenten, leningen en handelsvorderingen erkend worden op basis van hun levensduur. Dit model van waardevermindering voorzien door de IFRS 9-norm is gebaseerd op het anticiperen van verliezen en heeft geen significante impact op de waardering van waardeverminderingen van financiële activa.

Deposito's worden tegen reële waarde via de resultatenrekening weergegeven.

Vorderingen op dochterondernemingen worden tegen reële waarde via de resultatenrekening weergegeven.

Geldmiddelen en kasequivalenten bestaan uit liquide middelen en termijndeposito's op minder dan drie maanden.

Eigen aandelen

De inkoop of verkoop van eigen aandelen wordt respectievelijk opgenomen als een vermindering of verhoging van het eigen vermogen. De wijzigingen van de periode worden in het overzicht van de evolutie van het eigen vermogen gemotiveerd. Op die wijzigingen wordt geen winst of verlies geboekt.

Voordelen voor het personeel

De werknemers van de groep genieten pensioenplannen van het type "vaste prestatie", van het type "vaste bijdragen" en "cash balance". Deze pensioenplannen worden gefinancierd door bijdragen van de ondernemingen en dochterondernemingen van de groep die personeel tewerkstellen en door bijdragen van de werknemers.

Voor de pensioenstelsels wordt de kost van de pensioenverplichtingen bepaald volgens de actuariële "Traditional Unit Credit"-methode voor de "vaste bijdragen" en "cash balance"-plannen, en volgens de "Projected Unit Credit"-methode voor het "vaste prestatie"-plan, overeenkomstig de IAS 19-norm. Er wordt een berekening gemaakt van de actuele waarde van toegezegde pensioenrechten. De op die manier berekende actuele waarde zal dan worden vergeleken met de bestaande financiering en hiervoor zal indien nodig een boekhoudkundige reserve moeten worden aangelegd. De door de actuarissen opgestelde kosten worden op hun beurt vergeleken met de premies of bijdragen die door de werkgever worden gestort aan de financieringsinstelling en als gevolg hiervan kan desgevallend een bijkomende kost worden opgenomen in de geconsolideerde resultatenrekening.

Het in de balans opgenomen bedrag stemt overeen met de contante waarde van de pensioenverplichtingen, verminderd met de reële waarde van de activa van de pensioenplannen, overeenkomstig de IAS 19-norm. De actuariële verschillen, de verschillen tussen het reële rendement en het normatieve rendement op de activa alsook het effect van de plafonnering van het netto-actief (rente-effect niet inbegrepen) worden integraal verwerkt in het eigen vermogen en daarna niet naar het resultaat overgeboekt.

Toegekende winstdelingsregelingen worden opgenomen overeenkomstig de IFRS 2-norm. Volgens deze norm wordt de reële waarde van de opties op de toewijzingsdatum opgenomen in de resultatenrekening over de verwervingsperiode van de rechten ("vesting period"). De opties worden gewaardeerd met gebruik van een algemeen aanvaard waarderingsmodel op basis van aan de markt gerelateerde voorwaarden op het ogenblik van toewijzing.

Financiële verplichtingen

Afgeleide financiële instrumenten worden initieel opgenomen tegen reële waarde en geherwaardeerd op elke balansdatum. Wijzigingen in de reële waarde worden opgenomen in de resultatenrekening.

Handelsvorderingen, leningen en voorschotten in rekening-courant worden bij eerste opname gewaardeerd tegen reële waarde, verminderd met de transactiekosten die rechtstreeks toerekenbaar zijn aan de aankoop of uitgifte ervan en vervolgens tegen de geamortiseerde kostprijs.

Schulden op dochterondernemingen worden opgenomen tegen de reële waarde in de resultatenrekening.

IFRS 16 – Leaseovereenkomsten: wanneer een leaseovereenkomst wordt afgesloten (als dit contract geen kortlopend contract is of betrekking heeft op een actief met een lage waarde), wordt een verplichting opgenomen voor de gerelateerde verbintenis, gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs, en het gerelateerde actief wordt onder materiële vaste activa opgenomen.

Voorzieningen

Een voorziening wordt aangelegd indien op de balansdatum een in rechte afdwingbare of feitelijke verplichting bestaat ten gevolge van een gebeurtenis in het verleden en die waarschijnlijk kosten zal voortbrengen waarvan het bedrag op betrouwbare wijze kan worden geschat.

Belastingen

Belastingen omvatten winstbelastingen en uitgestelde belastingen. Uitgestelde belastingen worden opgenomen in de resultatenrekening, behalve indien ze betrekking hebben op elementen die rechtstreeks werden verwerkt in het eigen vermogen, in welk geval ze eveneens rechtstreeks in die rubriek worden verwerkt.

Winstbelastingen bestaan uit belastingen te betalen op de belastbare inkomens van het boekjaar, alsmede uit elke aanpassing met betrekking tot voorgaande boekjaren.

Uitgestelde belastingen bestaan uit belastingen op winsten die moeten worden betaald of teruggekregen in de loop van toekomstige boekjaren, als gevolg van tijdelijke verschillen tussen de boekwaarde van de activa en verplichtingen in de balans en de fiscale boekwaarde en als gevolg van de overdracht van niet-gecompenseerde fiscale verliezen.

De uitgestelde belasting wordt niet verwerkt indien de tijdelijke verschillen voortvloeien uit fiscaal nietaftrekbare goodwill, uit de eerste opname van activa of verplichtingen met betrekking tot een transactie die geen bedrijfscombinatie is, en niet van invloed is op de boekhoudkundige winst of op de fiscale winst op het ogenblik van de transactie, of uit investeringen in dochterondernemingen in zoverre het waarschijnlijk is dat het tijdelijke verschil in de nabije toekomst niet zal worden afgewikkeld.

Uitgestelde belastingen op niet-gecompenseerde fiscale verliezen worden slechts opgenomen in zoverre het waarschijnlijk is dat er toekomstige fiscale winst beschikbaar zal zijn, waarmee de niet-gecompenseerde fiscale verliezen kunnen worden verrekend.

De belastingen worden berekend tegen de belastingtarieven die op balansdatum van kracht zijn.

Baten en lasten

De baten en lasten worden berekend als volgt:

  • Dividenden en overige opbrengsten in de resultatenrekening worden opgenomen op toewijzingsdatum;
  • Rentebaten worden opgenomen wanneer ze verworven zijn;
  • Rentelasten worden opgenomen naarmate ze opgelopen zijn;
  • Resultaten op vaste en vlottende activa wordt opgenomen op de datum van de transactie die ze genereerde;
  • Overige baten en lasten worden opgenomen op het ogenblik van de transactie;
  • Sofina NV biedt niet-geconsolideerde dochterondernemingen beheersdiensten voor investeringen aan. Elke daaruit voortvloeiende prestatieplicht wordt afgeleid uit een servicecontract en de inkomsten ervan worden opgenomen als aan de prestatieplicht is voldaan (doorheen de duur van het contract). Diensten die door nietgeconsolideerde dochterondernemingen aan Sofina worden geleverd, worden op dezelfde manier behandeld;
  • De inkomsten en meerwaarden van niet-geconsolideerde buitenlandse participaties worden geboekt na aftrek van buitenlandse belastingen.

Belangrijkste waarderingsregels en belangrijkste bronnen van onzekerheid bij boekhoudkundige beoordelingen

De belangrijkste boekhoudkundige beoordelingen hebben betrekking op de waardering van de investeringsportefeuille: de significante veronderstellingen en beoordelingen worden besproken in de toelichting over de reële waarde van de portefeuille (zie punt 2.4 hierboven).

De significante beoordelingen gedaan door Sofina bij het bepalen van haar statuut van Beleggingsentiteit hebben betrekking op de beoordeling van het bestaan van een desinvesteringsstrategie op de investeringen in de portefeuille, evenals op de beoordeling van deze desinvesteringsstrategie op de investeringen aangehouden door dochterondernemingen eerder dan op de directe participaties in deze dochterondernemingen.

De huidige context van de gezondheidscrisis en economische crisis veroorzaakt door de Covid-19-pandemie vergroot de onzekerheden met betrekking tot de toekomstige prestatie van de participaties waarin Sofina investeerde. Deze onzekerheden met betrekking tot de prestatie van onze participaties leiden tot een grotere subjectiviteit bij de bepaling van de reële waarden van niveau 3 in de IFRS 13-hiërarchie (zie punt 2.3 en 3.10 hierboven).

Verslag van de commissaris aan het bestuursorgaan van Sofina NV omtrent de beoordeling van de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten over de periode van 6 maanden afgesloten op 30 juni 2022

Inleiding

Wij hebben de beoordeling uitgevoerd van de bijgevoegde geconsolideerde balans van Sofina NV per 30 juni 2022, alsmede van het geconsolideerde resultatenrekening, geconsolideerde staat van het globaal resultaat, de evolutie van het geconsolideerd eigen vermogen, en het geconsolideerde kasstroomoverzicht over de periode van 6 maanden die op die datum is beëindigd, evenals van de toelichtingen ("de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten"). Het bestuursorgaan is verantwoordelijk voor het opstellen en het weergeven van de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële informatie in overeenstemming met IAS 34 "Tussentijdse Financiële Verslaggeving" zoals goedgekeurd door de Europese Unie. Het is onze verantwoordelijkheid een conclusie te formuleren bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële informatie op basis van onze beoordeling.

Reikwijdte van een beoordeling

We hebben onze beoordeling uitgevoerd overeenkomstig ISRE 2410, "Beoordeling van tussentijdse financiële informatie, uitgevoerd door de onafhankelijke auditor van de entiteit". Een beoordeling van tussentijdse financiële informatie bestaat uit het vragen van inlichtingen, hoofdzakelijk aan financiële en boekhoudkundige verantwoordelijken, en het uitvoeren van cijferanalyses en andere beoordelingsprocedures. De reikwijdte van een beoordeling is aanzienlijk geringer dan die van een controle uitgevoerd in overeenstemming met de Internationale Controlestandaarden (ISA). Om die reden stelt de beoordeling ons niet in staat de zekerheid te verkrijgen dat wij kennis hebben van alle aangelegenheden van materieel belang die naar aanleiding van een controle mogelijk worden geïdentificeerd. Bijgevolg brengen wij dan ook geen controle-oordeel tot uitdrukking.

Conclusie

Op basis van onze beoordeling is niets onder onze aandacht gekomen dat ons er toe aanzet van mening te zijn dat de bijgevoegde tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten over de periode van 6 maanden afgesloten op 30 juni 2022 niet in alle van materieel belang zijnde opzichten is opgesteld in overeenstemming met IAS 34 "Tussentijdse Financiële Verslaggeving" zoals goedgekeurd door de Europese Unie.

Brussel, 6 september 2022

EY Bedrijfsrevisoren BV Commissaris Vertegenwoordigd door

Jean-François Hubin * Partner * Handelend in naam van een BV

23JFH0021

Beleggingsentiteit: Statuut aangenomen door Sofina NV sinds 1 januari 2018 in toepassing van de IFRS 10, §27-norm, die voorziet dat een vennootschap, wanneer zij beantwoordt aan de definitie van Beleggingsentiteit, haar dochterondernemingen niet consolideert (met uitzondering van de dochterondernemingen die uitsluitend diensten verlenen verbonden met de investeringsactiviteiten). De directe dochterondernemingen worden tegen hun reële waarde opgenomen in de geconsolideerde financiële staten, met inbegrip van de reële waarde van hun participaties en van hun andere activa en verplichtingen (voornamelijk schulden en vorderingen intra groep).

De directe dochterondernemingen van Sofina NV worden opgenomen tegen hun reële waarde via de nettoresultatenrekening overeenkomstig de IFRS 9-norm.

Zoals vereist door de IFRS 10, §B101-norm paste Sofina die boekhoudkundige behandeling toe vanaf 1 januari 2018, datum waarop zij beantwoordde aan alle criteria van Beleggingsentiteit. Inderdaad bepaalde Sofina een Beleggingsentiteit te zijn in de betekenis van de IFRS 10-norm, want zij beantwoordt aan de drie criteria die deze norm vastlegt. Het is zo dat Sofina:

  • − gebruik maakt van de middelen van haar investeerders (die aandeelhouders zijn van de beursgenoteerde vennootschap) met als doel hun beheersdiensten voor investeringen te verschaffen;
  • − investeringen doet met als doel rendementen te behalen onder de vorm van meerwaarden in kapitaal en/of investeringsopbrengsten;
  • − de prestatie van haar investeringen opvolgt door deze tegen de reële waarde te waarderen.

Bovendien vertoont Sofina alle typische kenmerken van een Beleggingsentiteit zoals gedefinieerd door IFRS 10:

  • − zij heeft meer dan één investering;
  • − zij heeft meer dan één investeerder;
  • − zij heeft investeerders die geen verbonden partijen zijn;
  • − zij houdt eigendomsrechten aan onder de vorm van aandelen of gelijkaardige belangen.

Zoals hierboven vermeld consolideert Sofina NV geen dochterondernemingen (IFRS 10, §27).

Beursgenoteerd: Investeringen van niveau 1 en 2 volgens de hiërarchie van reële waarden zoals gedefinieerd onder punt 2.3 van de Toelichtingen bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten.

  • Cash – Non-cash: Bepaalt wanneer een transactie op de portefeuille al (Cash) dan niet (Non-cash) een kasstroominkomst of -verkoop genereerde.
  • Bruto cash: Netto cash vermeerderd met financiële schulden, in transparantie.
  • Eigen vermogen: Net Asset Value (zoals hieronder gedefinieerd).
  • ESG: Verwijst naar Ecologische, Sociale en Governance-factoren, zoals opgenomen in het Beleid verantwoordelijk investeren van Sofina.
  • Gemiddelde jaarlijkse rentabiliteit: Gemiddeld jaarlijks groeipercentage berekend op basis van de variatie van het eigen vermogen per aandeel (NAVPS) over de relevante periode die loopt van 1 juli tot 30 juni, rekening te houden met het (de) brutodividend(en) per aandeel van Sofina. Dit wordt op jaarbasis omgerekend. Bij wijze van voorbeeld: de gemiddelde jaarlijkse rentabiliteit op één jaar wordt berekend op de volgende manier en op basis van de formule "XIRR" in Excel:
Periode NAVP Betaald NAVPS Prestatie
S (T-1) bruto (T) (In %)
dividend
(in EUR)
2022 308,72 3,13 294,95 -3,5%

Er zij op gewezen dat de vergelijking van de gemiddelde jaarlijkse rentabiliteit van Sofina tegenover een referte-index gebeurt op basis van identieke periodes. Sinds 2016 meet de Vennootschap haar prestatie op de lange termijn door de evolutie van haar eigen vermogen per aandeel te vergelijken met een referte-index, de MSCI ACWI Net Total Return EUR Index. De NAVPS van Sofina wordt verkozen boven de beurskoers van Sofina teneinde beter de prestatie van het management erin te weerspiegelen en beter in lijn te zijn met de begrippen van het LTIP.

  • General Partners: Gespecialiseerde teams die investeringsfondsen beheren in nietbeursgenoteerde ondernemingen door zich te concentreren op durf- en groeikapitaalfondsen.
  • Gewone Algemene Vergadering: Algemene vergadering van aandeelhouders zoals statutair vastgelegd.
  • Loan-to-value (%): Verhouding tussen (i) Nettoschuld (of indien negatief, overeenkomend met Netto cash) en (ii) de totale waarde van de portefeuille in transparantie.
  • LTIP: Winstdelingsregeling op de lange termijn ingevoerd door Sofina (Long-Term Incentive Plan).
  • MSCI ACWI Net Total Return EUR Index ("MSCI ACWI"): Ticker gebruikt door Bloomberg (NDEEWNR Index). Deze index is de referte-index

die wordt gebruikt door Sofina Deze referteindex wordt als de meest aangewezen beschouwd vanwege (i) de wereldwijde investeringsstrategie van Sofina (die de vergelijking met een internationale index World Index ("WI") voor ontwikkelde markten vereiste) en (ii) de investeringen van de Sofina-groep in Azië en in de rest van de wereld (die redenen waren om te kiezen voor een index All Countries ("AC") voor opkomende markten). Het in hoofdzaak Europees aandeelhouderschap van de Vennootschap en het feit dat zij op Euronext Brussels noteert, leidden tot de keuze van een notering in euro voor deze index.

  • Net Asset Value ("NAV"): Nettoactiva of eigen vermogen. De NAV per aandeel ("NAVPS") komt overeen met het nettoactief per aandeel of het eigen vermogen per aandeel (berekend op basis van het aantal aandelen in circulatie op het moment van afsluiting van de periode). Ter herinnering, Sofina nam sinds 1 januari 2018 het statuut van Beleggingsentiteit aan overeenkomstig de IFRS 10-norm. Sindsdien komt haar eigen vermogen of NAV genoemd in dit Halfjaarlijks financieel verslag, overeen met de reële waarde van haar participaties en ook van haar directe dochterondernemingen en hun participaties en andere activa en verplichtingen.
  • Netto cash (of Nettoschuld indien negatief): Som in transparantie van de "Geldmiddelen en kasequivalenten", "Deposito's" en "Beleggingen van kasmiddelen", verminderd met "Financiële schulden" in kort- en langlopende verplichtingen. De "Vorderingen op dochterondernemingen" en "Schulden aan dochterondernemingen" maken geen deel uit van de netto cash. De term wordt gebruikt in de interne informatie voor het groepsbeheer (zie punt 2.1 van de Toelichtingen bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten).
  • Niet-beursgenoteerd: Investeringen van niveau 3 volgens de hiërarchie gedefinieerd onder punt 2.3 van de Toelichtingen bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten.
  • Overige elementen van de activa en verplichtingen: Som van de "Uitgestelde

belastingvorderingen" (op activa), "Andere financiële vlottende activa", "Vorderingen op dochterondernemingen", "Overige vlottende vorderingen" en "Belastingen" (op activa), verminderd met "Langlopende voorzieningen", "Langlopende financiële verplichtingen" en "Uitgestelde belastingverplichtingen", "Schulden aan dochterondernemingen", "Kortlopende handels- en overige schulden", en "Belastingen" (op verplichtingen). Deze maken niet het voorwerp uit van aparte regels in de interne informatie voor het groepsbeheer en werden dus gegroepeerd teneinde deze informatie te weerspiegelen (zie punt 2.1 van de Toelichtingen bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten).

  • Portefeuille in transparantie: Sofina NV beheert haar portefeuille op basis van het totaal aan investeringen die zij rechtstreeks dan wel onrechtstreeks via beleggingsdochterondernemingen, aanhoudt. Tijdens de voorbereiding van de financiële staten als Beleggingsentiteit wordt de reële waarde van de rechtstreekse participaties (in investeringen van de portefeuille of in beleggingsdochterondernemingen) overgedragen naar de activa van de balans. Daarentegen wordt de sectorinformatie (op basis van interne financiële rapporteringen) opgesteld op basis van de volledige portefeuille in transparantie (dit wil zeggen op het geheel van de participaties van de portefeuille die rechtstreeks dan wel onrechtstreeks door Sofina NV wordt aangehouden via de dochterondernemingen), en derhalve op basis van de totale reële waarde van elke investering die uiteindelijk wordt aangehouden. De voorstelling van dividenden of van de kasstromen volgt dezelfde logica.
  • Sofina Direct: Overkoepelende benaming voor Minderheidsinvesteringen op de lange termijn en Sofina Growth wegens hun gelijkaardige kenmerken, in tegenstelling tot Sofina Private Funds.
  • Vennootschap: Sofina NV.

PERSOON DIE VERANTWOORDELIJK IS VOOR HET DOCUMENT

Harold Boël

Chief Executive Officer

VERKLARING VAN DE PERSOON DIE VERANTWOORDELIJK IS VOOR DE TUSSENTIJDSE VERKORTE GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN EN HET TUSSENTIJDS VERSLAG VAN DE RAAD VAN BESTUUR

Harold Boël, Chief Executive Officer, bevestigt in naam en voor rekening van de Raad van Bestuur dat, voor zover hem bekend:

  • de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten, die opgesteld zijn overeenkomstig de toepasselijke boekhoudkundige normen, een getrouw beeld geven van de financiële positie en de resultaten van de Vennootschap;
  • het tussentijds Verslag van de Raad van Bestuur (samengesteld uit de delen Overzicht, Kerncijfers, Markante gebeurtenissen en ESG) een getrouw overzicht geeft van de informatie die erin moet vervat zijn.

COMMISSARIS

EY Bedrijfsrevisoren BV

Vertegenwoordigd door Jean-François Hubin(1)

Einde mandaat: mei 2023

(1) Handelend namens een BV.