Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sofina SA Interim / Quarterly Report 2020

Sep 3, 2020

4002_ir_2020-09-03_f9d90ee8-bc5c-418f-95f1-9673f74249f5.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

3 september 2020 – na 17u40 Gereglementeerde informatie Halfjaarlijks financieel verslag

GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN

PER 30 JUNI 2020

"Onze missie: de bevoorrechte partner zijn van ondernemers en families die groeiende bedrijven leiden, door hen geduldig kapitaal en ondersteunend advies te verschaffen."

SOFINA N.V. Contact: Wauthier de Bassompierre Nijverheidsstraat 31 – 1040 Brussel Tel. : +32 2 551 06 11 RPR Brussel: 0403.219.397 Email : [email protected] Genoteerd op Euronext Brussels (ISIN BE0003717312) Website :www.sofinagroup.com

OVERZICHT

TUSSENTIJDS BEHEERSVERSLAG 3
VERKLARING VAN DE COMMISSARIS 7
VERKLARING VAN DE VERANTWOORDELIJKE PERSOON 8
GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN PER 30 JUNI 2020 9
TOELICHTINGEN BIJ DE GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN 13
LEXICON 40

KALENDER VAN DE FINANCIËLE PUBLICATIES :

3 september 2020 Halfjaarlijks financieel verslag 2020
Januari 2021 Newsletter #7
19 maart 2021 Jaarverslag 2020
6 mei 2021 Gewone Algemene Vergadering
Juli 2021 Newsletter #8
2 september 2021 Halfjaarlijks financieel verslag 2021

TUSSENTIJDS BEHEERSVERSLAG

Voorafgaande opmerking

Sinds 1 januari 2018 voldoet Sofina aan de voorwaarden van het statuut van Beleggingsentiteit volgens IFRS 10, §27, dat voorziet:

  • de dochterondernemingen niet langer volgens de methode van globale integratie te consolideren;
  • de directe dochterondernemingen van een vennootschap die voldoet aan de definities van Beleggingsentiteit tegen hun reële waarde te vermelden in de geconsolideerde financiële staten, met inbegrip van de reële waarde van hun participaties en hun andere activa en passiva.

Financiële resultaten

Het eigen vermogen van Sofina bedraagt in totaal 7.332 miljoen EUR op 30 juni 2020, tegenover 7.629 miljoen EUR op 31 december 2019, hetzij respectievelijk 217,38 EUR en 226,92 EUR per aandeel(1) .

Het resultaat van Sofina als Beleggingsentiteit, afgesloten op 30 juni 2020, bedraagt -211 miljoen EUR, tegenover 567 miljoen EUR op 30 juni 2019, hetzij respectievelijk -6,26 EUR en 16,82 EUR per aandeel(2) .

Eigen vermogen
juni 2020 december 2019
Totaalbedrag (in miljoen EUR) 7.332 7.629
Per aandeel (in EUR) 217,38 226,92

Nettoresultaat (aandeel van de groep)

juni 2020 juni 2019
Totaalbedrag (in miljoen EUR) - 211 567
Per aandeel (in EUR) - 6,26 16,82

(1) Berekeningen gebaseerd op het aantal aandelen in omloop (33.727.472 aandelen op 30 juni 2020 en 33.618.272 aandelen op 31 december 2019).

(2) Berekeningen gebaseerd op het gewogen gemiddelde aantal aandelen in omloop (33.676.523 aandelen op 30 juni 2020 en 33.696.615 aandelen op 30 juni 2019).

Per 30 juni 2020 had Sofina NV 522.528 eigen aandelen tegenover 631.728 eigen aandelen aangehouden op 31 december 2019. In het eerste semester 2020 werden 109.200 eigen aandelen overgedragen.

Ter herinnering, de Gewone Algemene Vergadering van 7 mei 2020 besloot tot de uitbetaling van een brutodividend van 2,90 EUR per aandeel.

Gang van zaken tijdens het eerste semester 2020

Sinds het begin van de crisis stonden wij in nauw contact met de meest getroffen bedrijven in onze portefeuille om hen te ondersteunen en te adviseren. Deze bedrijven hebben zich in eerste instantie gericht op bedrijfscontinuïteit, veiligheid (daaronder gezondheid), financieel risicobeheer en het waarborgen van hun toeleveringsketens en afzetmogelijkheden. Zij kunnen zich nu richten op hun ontwikkelingen op de middellange termijn, aangezien de gezondheidssituatie zich lijkt te stabiliseren.

Naast deze ondersteunings- en controlemaatregelen hebben we onze kapitaalpositie in Polygone (holding GL events) versterkt in het kader van een secundaire transactie en een kapitaalverhoging van deze laatste. We bleven ook voortgaan met de rotatie van onze portefeuille, met name met de verkoop van aandelen Colruyt en Danone, alsook de verkoop van ons resterende belang in Orpea, een van de belangrijkste wereldwijd operende zorgverleners voor fysiek en psychisch zorgbehoevenden, zowel aan huis als in een instelling, die Sofina sinds september 2013 begeleidde.

De private-equitysector werd het afgelopen halfjaar eveneens geraakt door de pandemie. De vertraging van fondsuitkeringen, als gevolg van de bevriezing van beursintroducties en de versnelling van de kapitaalopvragingen door de General Partners, bedoeld om over liquiditeit te beschikken voor de ondernemingen in hun portefeuille en om nieuwe investeringen mogelijk te maken, hadden een negatieve invloed op de kasstromen. Niettemin, onze belangrijke blootstelling aan de digitale technologiesector, die gespaard bleef door de crisis, via onze investeringen in durfkapitaal en groeikapitaal, alsook onze minimale blootstelling aan de sectoren hotelwezen, reizen en industrie, lieten onze tweede investeringsstijl, Sofina Private Funds, toe iets beter presteren dan de markt in zijn geheel. De afgelopen zes maanden is Sofina haar bestaande General Partners in de Verenigde Staten, Europa en Azië blijven ondersteunen, terwijl zij ook nieuwe relaties ontwikkelde met General Partners die mogelijks haar portefeuille zullen komen versterken. Zij nam op selectieve wijze deel aan de fondsenwerving voor instrumenten die de belangrijkste strategieën van deze General Partners aanvullen.

Tot slot gaven de bedrijven in de portefeuille van Sofina Growth blijk van veerkracht in de moeilijke algemene omgeving, waarbij de outperformance van sommigen de uitdagingen waarmee anderen werden geconfronteerd, in evenwicht bracht. Sofina bleef dicht bij al deze bedrijven en zette in sommige gevallen nieuw kapitaal in om hen te helpen hun concurrentiepositie veilig te stellen of om commerciële of strategische kansen aan te grijpen.

Zoals vermeld in het Jaarverslag 2019 en onze Newsletter #6, heeft Sofina nieuwe investeringen gedaan in Qingzhu, een digitale hotelketen met een asset-light eigendomsmodel die zich richt op het budgetsegment in China en in het Indonesische bedrijf Kopi Kenangan, een keten van verkooppunten voor verse, lokale en betaalbare meeneemkoffie ("grab & go"). Dit semester werd ook geïnvesteerd in de onderneming K12 Techno Services, een toonaangevende leverancier van onderwijsdiensten die een dynamisch pakket van academische ondersteuning, diensten en oplossingen biedt aan privéscholen uit het K-12-segment in grote steden in India.

Wat de bestaande portefeuille betreft, hadden de belangrijkste transacties uitgevoerd door Sofina Growth in het afgelopen halfjaar betrekking op kapitaalverhogingen gerealiseerd in Hector Beverages, een Indiase producent van traditionele vruchtensappen, Bira 91, een toonaangevend Indiaas biermerk in het premiumsegment, Dailyhunt, een digitale aggregator van redactionele inhoud in India, MedGenome, een op genomics gebaseerd onderzoeks- en diagnostisch bedrijf, en Graphcore, een Brits bedrijf dat microprocessoren ontwerpt voor toepassingen op het gebied van artificiële intelligentie. Wat de verkopen betreft verkocht Sofina Growth haar belangen in Giphy, een database en online-zoekmachine voor GIF's (bewegende beelden). Postmates, een thuisbezorger die een netwerk van koeriersdiensten beheert, bereikte ook een akkoord in verband met zijn overname door Uber in het kader van een aandelenruiltransactie. Deze laatste transactie, ter goedkeuring voorgelegd aan de mededingingsautoriteiten, zal naar verwachting in het eerste kwartaal van 2021 worden afgerond. Zoals vermeld in het Jaarverslag 2019 vond ook een secundaire verkoop plaats van een beperkt deel van aandelen Byju's, een toonaangevende aanbieder van digitale onderwijscontent.

Een update per 30 juni 2020 van de portefeuille van de Sofina-groep is te vinden onder punt 2.2 van dit Halfjaarlijks financieel verslag (Opmerkingen over de evolutie van de portefeuille in transparantie), volgens de indeling die in het Jaarverslag wordt gebruikt voor participaties waarvan de reële waarde meer bedraagt dan 10 miljoen EUR.

Activiteiten sinds de afsluiting van het semester

Sinds 30 juni jongstleden is de activiteit van Sofina Growth voortgezet met een versterking in Practo, een technologiebedrijf dat actief is in de gezondheidszorg in India, en een nieuwe beperkte verkoop van aandelen Byju's. Bovendien heeft The Hut Group (THG), een internationaal bedrijf dat gespecialiseerd is in de online verkoop van cosmetica en voedingsproducten, onlangs zijn plannen aangekondigd om over te gaan tot een beursgang (IPO) en de notering van haar aandelen op de London Stock Exchange.

Afgezien van deze gebeurtenissen vonden er sinds deze afsluiting geen transacties of nieuwe gebeurtenissen plaats die een materiële invloed kunnen hebben op de financiële positie van de Vennootschap. Beursgenoteerde bedrijven bleven onderhevig aan marktschommelingen en de fondsen in durfkapitaal en groeikapitaal bleven evolueren in overeenstemming met het tempo van de kapitaalopvragingen, uitkeringen en waardeveranderingen van hun portefeuillebedrijven.

In het eerste semester van 2020 vonden geen transacties of wijzigingen in transacties met verbonden partijen plaats die een significante invloed hebben op de resultaten van Sofina.

Risicofactoren

Sofina voert een voorzichtig risicomanagementbeleid, zoals beschreven op pagina 78 tot en met 81 van haar laatste Jaarverslag. De belangrijkste risico's en onzekerheden waarmee de Vennootschap wordt geconfronteerd, worden beschreven in het schema op pagina 80 van het Jaarverslag 2019. De Vennootschap streeft er voortdurend naar om de kans dat deze zich voordoen maximaal te beperken, met name door middel van interne controlemaatregelen en de toewijzing van interne en externe human resources ad hoc.

De financiële risico's houden voornamelijk verband met de evolutie van de beurzen en, voor de kaspositie, met de evolutie van de rentevoeten. Wat de investeringen in vreemde valuta betreft, is Sofina blootgesteld aan de schommelingen van deze valuta's ten opzichte van de euro. Sofina heeft altijd een langetermijnpolitiek voor haar investeringen gehanteerd en maakt sinds 2018 geen gebruik meer van valuta- of beurstransacties.

Als professionele investeerder worden de meeste strategische en operationele risico's met betrekking tot de ondernemingen in haar portefeuille rechtstreeks door die bedrijven afgehandeld.

Wat de impact van Covid-19 betreft, werd een maandelijks monitoringproces opgezet voor de bedrijven in de portefeuille, met inbegrip van een analyse van hun financiële situatie (inclusief hun kaspositie en mogelijke toekomstige financieringsbehoeften) en hun verwachte prestaties voor het tweede semester 2020. De situatie wordt nog steeds nauwlettend gevolgd op maandbasis voor elk van de bedrijven in de portefeuille.

Maatschappelijk engagement

De Covid-19-pandemie leidde tot een crisis zonder weerga, die de volksgezondheid bedreigt en ernstige gevolgen heeft voor bevolkingsgroepen en samenlevingen overal ter wereld.

Na haar bijdrage aan verschillende initiatieven in België (financiële en materiële steun aan de organisatie Medical Supply for Belgium) en in India (investering in het ACT-fonds1), en daar zij getroffen werd door de aanzienlijke variatie in de impact van de pandemie op de gemeenschappen in de regio's waar zij actief is, lanceerde Sofina in juli 2020 het Sofina Covid Solidarity Fund, dat beheerd wordt door de Koning Boudewijnstichting. Het Fonds heeft tot doel de negatieve gevolgen van de Covid-19-pandemie op mondiaal niveau te bestrijden, waarbij de nadruk ligt op twee

1 https://actgrants.in/

belangrijke kwesties die rechtstreeks verband houden met de focussectoren van Sofina, namelijk specifieke uitdagingen in de gezondheidszorgsystemen en -diensten en de digitale kloof in de onderwijssector.

Op initiatief van haar managementteam heeft Sofina zich ertoe verbonden de door het beheerscomité van het Sofina Covid Solidarity Fund geselecteerde projecten te ondersteunen met 20 miljoen EUR – waaraan extra bijdragen van haar management en leden van de Raad van Bestuur zullen worden toegevoegd – over een periode van twee jaar die medio 2022 afloopt.

Op het niveau van haar medewerkers, verspreid over de drie locaties van haar kantoren, heeft Sofina ervoor gezorgd om zo goed mogelijk in te spelen op de uitdagingen van de gezondheidscrisis, door alle maatregelen te nemen om de gezondheid van haar medewerkers te beschermen en de situatie dag aan dag op te volgen door middel van een taskforce.

Bovendien is de Sofina-groep, zoals aangegeven in het hoofdstuk MVO van haar laatste Jaarverslag, recentelijk ondertekenaar geworden van de "Principles for Responsible Investment" die door de Verenigde Naties zijn ontwikkeld. Daarom startte zij geleidelijk aan in haar investeringsprocessen met de toepassing van de beginselen die gericht zijn op het versterken van de banden tussen investeringen en vraagstukken op het gebied van milieu, maatschappij en ondernemingsbestuur.

Daarnaast blijft de Vennootschap diverse interne initiatieven ontplooien om het welzijn van haar werknemers, hun betrokkenheid bij lokale gemeenschappen en het respect voor het milieu te bevorderen. Zoals elk jaar heeft de Vennootschap zich in dit verband concrete doelstellingen gesteld, ook al hebben de Covid-19-crisis en de voortzetting van het telewerken bepaalde initiatieven bemoeilijkt of zelfs uitgesteld. Sofina legde zo de laatste hand aan de update van een eerste CO2-audit die in 2014 was verricht met het bedrijf CO2logic en bereidt zich voor op de implementatie van een reeks concrete maatregelen om haar CO2-voetafdruk te verminderen. Zij richtte ook verschillende werkgroepen op, enerzijds om haar aantrekkelijkheid als werkgever te verbeteren en ook om het aantal vrouwelijke kandidaten dat geïnteresseerd is in het investeringsbedrijf te vergroten.

Vooruitzichten voor boekjaar 2020

Er zij aan herinnerd dat de resultaten van het afgelopen semester niet kunnen worden geëxtrapoleerd om de resultaten voor het lopende jaar te schatten. Ook de vergelijking van het eerste semester van het jaar met dat van het voorgaande jaar laat ons niet toe om vooruit te lopen op de evolutie van het volledige boekjaar, a fortiori wegens de onzekerheden in verband met Covid-19. In combinatie met de onzekerheden van de evolutie van de financiële markten en beursmarkten, beletten ze ons om nu een raming te geven van de resultaten voor het boekjaar 2020, dat op 31 december aanstaande afloopt.

VERKLARING VAN DE COMMISSARIS

Verslag van de commissaris aan de aandeelhouders van Sofina N.V. over de beoordeling van de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten voor de periode van 6 maanden afgesloten per 30 juni 2020

Inleiding

Wij hebben de tussentijdse verkorte financiële toestand van het geconsolideerd geheel ("de balans") van Sofina NV (de "Vennootschap") en haar dochterondernemingen (samen "de Groep") per 30 juni 2020 nagekeken, alsook de bijhorende tussentijdse verkorte geconsolideerde resultatenrekening, de geconsolideerde staat van het globale resultaat, de evolutie van het geconsolideerde eigen vermogen en het geconsolideerd kasstroomoverzicht voor de periode van 6 maanden afgesloten op deze datum, en de toelichtingen, gezamenlijk, de "Tussentijdse Verkorte Geconsolideerde Financiële Staten". Deze staten tonen een geconsolideerd balanstotaal van € 7.391.970 duizend en een geconsolideerd verlies voor de periode van 6 maanden afgesloten op deze datum van € 210.688 duizend.

De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen en het voorstellen van deze Tussentijdse Verkorte Geconsolideerde Financiële Staten in overeenstemming met International Financial Reporting Standard IAS 34 Tussentijdse Financiële Verslaggeving ("IAS 34"), zoals goedgekeurd voor toepassing in de Europese Unie. Onze verantwoordelijkheid bestaat erin een conclusie te formuleren over deze Tussentijdse Verkorte Geconsolideerde Financiële Staten op basis van onze beoordeling.

Draagwijdte van ons nazicht

Wij hebben onze beoordeling uitgevoerd in overeenstemming met de Internationale Standaard voor beoordelingsopdrachten 2410 "Beoordeling van tussentijdse financiële informatie uitgevoerd door de onafhankelijke auditor van de entiteit". Een beoordeling van tussentijdse financiële informatie bestaat uit het bekomen van informatie, hoofdzakelijk van personen verantwoordelijk voor financiële en boekhoudkundige aangelegenheden, en uit het toepassen van analytische en andere werkzaamheden. Een beoordeling is aanzienlijk minder uitgebreid dan een audit uitgevoerd in overeenstemming met de Internationale Controlestandaarden (ISA's). Bijgevolg waarborgt een beoordeling niet dat wij kennis zouden krijgen van alle belangrijke elementen die bij een controle aan het licht zouden komen. Daarom onthouden wij ons van een auditopinie.

Conclusie

Op basis van onze beoordeling wijst niets erop dat de Tussentijdse Verkorte Geconsolideerde Financiële Staten geen getrouw beeld geven van de financiële toestand van de Groep per 30 juni 2020, en van haar resultaat en kasstromen voor de periode van 6 maanden afgesloten op die datum, in overeenstemming met IAS 34.

Benadrukking van een bepaalde aangelegenheid – Covid-19

Zonder afbreuk te doen aan de door ons hierboven tot uitdrukking gebrachte beoordeling, vestigen wij de aandacht op de toelichting 2.3 in de tussentijdse Verkorte Geconsolideerde Financiële Staten (onder het punt "Belangrijkste waarderingsregels van de investeringsportefeuille") inzake de gevolgen van de Covid-19 pandemie op de Groep en in het bijzonder de verhoogde onzekerheid rond de reële waarde van de deelnemingen.

Brussel, 3 september 2020

__________________________

De commissaris

Ernst & Young Bedrijfsrevisoren BV Vertegenwoordigd door Jean-François Hubin

VERKLARING VAN DE VERANTWOORDELIJKE PERSOON

Harold Boël, Chief Executive Officer, bevestigt in naam en voor rekening van de Raad van Bestuur dat bij zijn weten:

  • a) de halfjaarlijkse financiële staten, die opgesteld zijn overeenkomstig de toepasselijke boekhoudkundige normen, een getrouw beeld geven van het vermogen, de financiële positie en de resultaten van de Vennootschap en de globaal geconsolideerde ondernemingen;
  • b) het Tussentijds beheersverslag een getrouw overzicht geeft van de inlichtingen die erin vermeld moeten worden.

GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN PER 30 JUNI 2020

Geconsolideerde balans

ACTIVA in duizend EUR
Toelichting 30/06/2020 31/12/2019
Vaste activa 5.993.764 6.475.185
Materiële vaste activa 10.288 10.665
Investeringsportefeuille 3.1 5.983.476 6.464.520
Participaties 5.979.858 6.460.877
Vorderingen 3.618 3.643
Uitgestelde belastingvorderingen 0 0
Vlottende activa 1.398.206 1.205.283
Deposito's en overige financiële vlottende activa 3.3 204.298 113.734
Vorderingen op dochterondernemingen 3.7 871.278 818.116
Overige vlottende schulden 97 165
Belastingen 2.417 6.334
Geldmiddelen en kasequivalenten 3.4 320.116 266.934
TOTAAL VAN DE ACTIVA 7.391.970 7.680.468
VERPLICHTINGEN in duizend EUR
Toelichting 30/06/2020 31/12/2019
Eigen vermogen 7.331.528 7.628.699
Kapitaal 3.5 79.735 79.735
Uitgiftepremies 4.420 4.420
Reserves 7.247.373 7.544.544
Langlopende verplichtingen 14.392 14.510
Langlopende voorzieningen 12.416 12.416
Langlopende financiële verplichtingen 0 0
Uitgestelde belastingverplichtingen 1.976 2.094
Kortlopende verplichtingen 46.050 37.259
Financiële schulden 3.6 15.040 0
Schulden aan dochterondernemingen 3.7 67 148
Handels- en overige financiële schulden 3.6 30.930 37.089
Belastingen 13 22
TOTAAL VAN DE VERPLICHTINGEN 7.391.970 7.680.468

Geconsolideerde resultatenrekening

in duizend EUR
Toelichting ste semester 2020
1
ste semester 2019
1
Dividenden 9.741 21.936
Rentebaten 3.8 3.332 5.321
Rentelasten 3.8 -80 -1
Nettoresultaat van de investeringsportefeuille 3.1 en 3.9 -207.815 552.637
Participaties -207.818 552.637
Vorderingen 3 0
Overige financiële resultaten 3.10 -402 2.851
Overige baten 2.853 2.588
Overige lasten 3.11 -18.429 -18.618
RESULTAAT VOOR BELASTINGEN -210.800 566.714
Belastingen 112 6
RESULTAAT VAN DE PERIODE -210.688 566.720
AANDEEL VAN DE GROEP IN HET RESULTAAT -210.688 566.720
Winst per aandeel (EUR) (1) -6,2562 16,8183
Verwaterde winst per aandeel (EUR) -6,1694 16,6403

(1) Berekeningen gebaseerd op het gewogen gemiddelde aantal aandelen in omloop (33.676.523 aandelen op 30 juni 2020 en 33.696.615 aandelen op 30 juni 2019).

Geconsolideerde staat van het globaal resultaat

in duizend EUR
Toelichting ste semester 2020
1
ste semester 2019
1
Resultaat van de periode -210.688 566.720
Overige elementen -84 156
Baten en lasten rechtstreeks in het eigen vermogen geboekt die pas later in
het nettoresultaat zullen worden geboekt
-84 156
Baten en lasten rechtstreeks in het eigen vermogen geboekt die later niet
in het nettoresultaat zullen worden geboekt
0 0
TOTALE GEBOEKTE BATEN EN LASTEN (GLOBAAL RESULTAAT) -210.772 566.876
Toerekenbaar aan participaties zonder overheersende zeggenschap 0 0
Toerekenbaar aan de aandeelhouders van het moederbedrijf -210.772 566.876

Evolutie van het geconsolideerd eigen vermogen

in duizend EUR
Kapitaal Uitgifte
premies
Reserves Eigen
aandelen
Herwaarderin
g van vaste
activa
AANDEEL
VAN DE
GROEP
Participaties
zonder
overheersende
zeggenschap
TOTAAL
SALDI OP 01/01/2019 79.735 4.420 6.607.877 -148.439 0 6.543.593 0 6.543.593
Resultaat van de periode 566.720 566.720 566.720
Andere elementen van het globaal resultaat 156 156 156
Winstuitkering -95.411 -95.411 -95.411
Bewegingen in eigen aandelen 1.610 -4.605 -2.995 -2.995
Overige 438 438 438
Wijzigingen in participaties zonder
overheersende zeggenschap
0 0
SALDI OP 30/06/2019 79.735 4.420 7.081.390 -153.044 0 7.012.501 0 7.012.501
SALDI OP 01/01/2020 79.735 4.420 7.710.746 -166.202 0 7.628.699 0 7.628.699
Resultaat van de periode -210.688 -210.688 -210.688
Andere elementen van het globaal resultaat -84 -84 -84
Winstuitkering -99.325 -99.325 -99.325
Bewegingen in eigen aandelen 1.923 10.378 12.301 12.301
Overige 625 625 625
Wijzigingen in participaties zonder
overheersende zeggenschap
0 0
SALDI OP 30/06/2020 79.735 4.420 7.403.197 -155.824 0 7.331.528 0 7.331.528
in duizend EUR
Toelichting ste semester 2020
1
ste semester 2019
1
GELDMIDDELEN EN KASEQUIVALENTEN AAN HET BEGIN VAN DE PERIODE 3.4 266.934 336.981
Ontvangen dividenden 12.078 14.507
Rentebaten 4.062 1.973
Rentelasten -39 -1
Aankoop van financiële vlottende activa (deposito's op meer dan 3 maanden) 0 0
Verkoop van financiële vlottende activa (deposito's op meer dan 3 maanden) 25.000 45.000
Aankoop van financiële vlottende activa (beleggingsportefeuille) -125.000 0
Verkoop van financiële vlottende activa (beleggingsportefeuille) 0 0
Aankoop van overige financiële vlottende activa -271 0
Verkoop van overige financiële vlottende activa 0 3.193
Overige vlottende vorderingen 1.569 1.386
Administratie- en andere kosten -21.967 -31.256
Nettobelastingen 3.902 92
Kasstromen uit operationele activiteiten -100.666 34.894
Aankoop van (im)materiële vaste activa -187 -504
Verkoop van (im)materiële vaste activa 10 0
Investeringen in portefeuille 3.1 -19.248 0
Desinvesteringen van de portefuille 3.1 en 3.9 299.379 373.938
Wijzigingen van de overige vaste activa 0 0
Kasstromen uit investeringsactiviteiten 279.954 373.434
Aankoop van eigen aandelen 0 -8.797
Verkoop van eigen aandelen 10.560 4.258
Winstuitkering -97.715 -93.919
Wijzigingen van de vorderingen op dochterondernemingen -53.951 -218.765
Wijzigingen van de schulden op dochterondernemingen 0 -78.371
Ontvangsten uit financiële schulden 15.000 0
Terugbetalingen van overige financiële schulden 0 0
Kasstromen uit financieringsactiviteiten -126.106 -395.594

Geconsolideerd kasstroomoverzicht

GELDMIDDELEN EN KASEQUIVALENTEN AAN HET EINDE VAN DE PERIODE 3.4 320.116 349.715

Voor Sofina is de eerste prestatie-indicator de verandering in NAV (niet-monetaire post die wel in de resultatenrekening, maar niet in het geconsolideerde kasstroomoverzicht staat) en de tweede is de verandering in dividenden. In deze context worden de kasstromen die verband houden met de investeringen en de desinvesteringen in de portefeuille geacht deel uit te maken van de investeringsactiviteiten en niet van de operationele activiteiten, de belangrijkste inkomstengeneratoren.

Ter herinnering, de beheerskasstroom (in transparantie) is beschikbaar onder punt 2.1 van voorliggend Verslag.

TOELICHTINGEN BIJ DE GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN

Er zijn drie bijlagen bij de geconsolideerde financiële staten die de volgende informatie bevatten :

  • 1. Conformiteitsverklaring en boekhoudkundige principes vermeldt de conformiteitsverklaring, de boekhoudkundige principes en de belangrijkste wijzigingen.
  • 2. Belangrijke beheersinformatie en sectorinformatie vermeldt de sectorinformatie en de aansluiting met de financiële staten, evenals de informatie over de investeringsportefeuille in transparantie (alsof de groep de consolidatieprincipes zou toepassen).
  • 3. Toelichtingen bij de geconsolideerde financiële staten onder het statuut van Beleggingsentiteit – vermeldt de toelichtingen bij de geconsolideerde financiële staten van Sofina onder het statuut van Beleggingsentiteit.

1. Conformiteitsverklaring en boekhoudkundige principes

Sofina NV is een naamloze vennootschap naar Belgisch recht waarvan de maatschappelijke zetel is gevestigd in Nijverheidsstraat 31 te 1040 Brussel.

De geconsolideerde financiële staten van de Sofina-groep op 30 juni 2020 zijn door de Raad van Bestuur van 3 september 2020 vastgesteld en werden overeenkomstig de IFRS-normen (International Financial Reporting Standards) opgesteld, zoals goedgekeurd door de Europese Unie.

De tussentijdse geconsolideerde financiële staten van de Sofina-groep op 30 juni 2020 werden conform IAS 34 – Tussentijdse Financiële Verslaggeving opgesteld.

Deze tussentijdse geconsolideerde financiële staten bevatten niet alle inlichtingen die vereist zijn voor volledige financiële staten. Derhalve dienen ze te worden gelezen rekening houdend met de informatie die werd verstrekt in het Jaarverslag over de geconsolideerde financiële staten dat op 31 december 2019 werd opgesteld.

Boekhoudkundige principes

De normen, wijzigingen en interpretaties die zijn gepubliceerd, maar in 2020 nog niet in werking zijn getreden, werden door de groep niet op voorhand aangenomen (zie punt 3.15 hieronder).

De principes, methodes en technieken die op het gebied van evaluatie en consolidatie voor deze geconsolideerde halfjaarlijkse staten in gecondenseerde vorm gebruikt worden, zijn identiek aan de principes, methodes en technieken die de groep heeft gebruikt bij de opstelling van de geconsolideerde financiële staten op 31 december 2019.

2. Belangrijke beheersinformatie en sectorinformatie

2.1 Sectorinformatie – aansluiting met de financiële staten

De IFRS 8-norm betreffende de operationele segmenten schrijft voor dat Sofina de sectoren voorstelt op basis van de verslagen voorgelegd aan het management om beslissingen te kunnen nemen over de aan elke sector toe te kennen middelen en de financiële prestaties van elk van hen te evalueren.

Wij hebben drie sectoren of investeringsstijlen aangemerkt (ook pijlers genoemd):

  • De 1ste pijler Minderheidsinvesteringen op de lange termijn in gezonde bedrijven die perspectief bieden op duurzame groei, aan de zijde van families of ondernemers die nauw bij hun bedrijf betrokken zijn;
  • De 2de pijler of Sofina Private Funds Investeringen in de beste durf- en groeikapitaalfondsen beheerd door General Partners met wie Sofina historische relaties onderhoudt;
  • De 3de pijler of Sofina Growth Investeringen in snelgroeiende bedrijven die minder matuur zijn dan die van de 1ste pijler, die gerealiseerd worden aan de zijde van vertrouwde partners.

Sofina NV beheert haar portefeuille op basis van het totaal aantal participaties die ze ofwel rechtstreeks ofwel onrechtstreeks via beleggingsdochterondernemingen in bezit heeft. Tijdens de voorbereiding van de financiële staten als Beleggingsentiteit wordt de reële waarde van de rechtstreekse participaties (rechtstreeks of in beleggingsdochterondernemingen) overgedragen naar de activa van de balans. Daarentegen wordt de sectorinformatie (op basis van interne financiële rapporteringen) opgesteld op basis van de totale investeringsportefeuille in transparantie (dit wil zeggen alle participaties van de portefeuille die rechtstreeks dan wel onrechtstreeks via de dochterondernemingen in eigendom wordt gehouden), en derhalve op basis van de totale reële waarde van elke participatie die uiteindelijk in eigendom wordt gehouden (rechtstreeks dan wel onrechtstreeks via haar dochterondernemingen). De voorstelling van dividenden of van de kasgelden volgt dezelfde logica.

Om de elementen die de volledige groepsportefeuille betreffen aansluiting te laten vinden met de financiële staten is de informatie op de volgende manier voorgesteld:

  • Totaal dat enerzijds de volledige investeringsportefeuille vertegenwoordigt (het totaal van de drie pijlers) en anderzijds de elementen die niet aan de pijlers worden toegekend (dit wil zeggen kosten en opbrengsten of andere posten van de balans die niet op een gesegmenteerde manier per investeringsstijl worden opgevolgd), of zij nu rechtstreeks of onrechtstreeks via de dochterondernemingen van Sofina NV zijn opgenomen;
  • Aansluitingselementen met de financiële staten die de aanpassingen vertegenwoordigen die vereist zijn om de gegevens per investeringsstijl (zoals die bedrijfsintern worden gebruikt bij het dagelijkse beheer van de groep) in overeenstemming te brengen met de geconsolideerde financiële staten volgens het statuut van Beleggingsentiteit. Deze bestaan uit herindelingen tussen de twee weergaves van de portefeuille (in transparantie of niet), zoals uitgelegd in punt 2.3 hieronder;
  • Financiële staten die een beeld geven van de geconsolideerde financiële staten onder het statuut van Beleggingsentiteit.

Het globaal resultaat en de balans worden samen op dezelfde manier weergegeven als in de verslagen aan het management. De definities van de termen zijn te vinden in het Lexicon aan het einde van dit Halfjaarlijks verslag.

in duizend EUR
ste pijler
1
de pijler
2
de pijler
3
Totaal Aansluitings
elementen
Financiële
staten
GLOBAAL RESULTAAT (30/06/2020)
Dividenden 17.258 125 0 17.383 -7.642 9.741
Nettoresultaat van de investeringsportefeuille -295.421 126.420 -26.763 -195.764 -12.051 -207.815
Beheerskosten -21.920 3.491 -18.429
Overige -10.471 16.202 5.731
Totaal van het globaal resultaat -210.772 0 -210.772
ste pijler
1
de pijler
2
de pijler
3
Totaal Aansluitings
elementen
Financiële
staten
BALANS (30/06/2020)
Investeringsportefeuille 2.712.518 2.535.092 1.536.711 6.784.321 -800.845 5.983.476
Net cash 606.132 -101.016 505.116
Materiële vaste activa 14.121 -3.833 10.288
Overige elementen van de activa en verplichtingen -73.046 905.694 832.648
NAV 7.331.528 0 7.331.528

Het onderstaande beheerskasstroomoverzicht behelst de informatie van de kasstromen in transparantie voor alle dochterondernemingen van de groep.

in duizend EUR
Totaal
KASSTROOMBEHEER (1STE SEMESTER 2020)
Net cash aan het begin van de periode 455.343
Dividenden 19.720
Beheerskosten -29.950
Investeringen in portefeuille -251.175
Desinvesteringen van de portefeuille 491.759
Winstuitkering -97.715
Overige elementen 18.150
Net cash aan het einde van de periode 606.132
in duizend EUR
ste pijler
1
de pijler
2
de pijler
3
Totaal Aansluitings
elementen
Financiële
staten
GLOBAAL RESULTAAT (30/06/2019)
Dividenden 32.561 872 0 33.433 -11.497 21.936
Nettoresultaat van de investeringsportefeuille 186.051 218.948 144.709 549.708 2.929 552.637
Beheerskosten -22.196 3.578 -18.618
Overige 5.931 4.990 10.921
Totaal van het globaal resultaat 566.876 0 566.876
Financiële
ste pijler
1
de pijler
2
de pijler
3
Totaal Aansluitings
elementen
staten
BALANS (31/12/2019)
Investeringsportefeuille 3.281.123 2.379.067 1.530.022 7.190.212 -725.692 6.464.520
Net cash 455.343 -88.409 366.934
Materiële vaste activa 14.606 -3.941 10.665
Overige elementen van de activa en verplichtingen -31.462 818.042 786.580
NAV 7.628.699 0 7.628.699
KASSTROOMBEHEER (1STE SEMESTER 2019) Totaal
Net cash aan het begin van de periode 498.264
Dividenden 26.004
Beheerskosten -37.577
Investeringen in portefeuille -595.324
Desinvesteringen van de portefeuille 694.577
Winstuitkering -93.919
Overige elementen 698
Net cash aan het einde van de periode 492.723
17
in duizend EUR
Totaal
KASSTROOMBEHEER (1STE SEMESTER 2019)
Net cash aan het begin van de periode 498.264
Dividenden 26.004
Beheerskosten -37.577
Investeringen in portefeuille -595.324
Desinvesteringen van de portefeuille 694.577
Winstuitkering -93.919
Overige elementen 698
Net cash aan het einde van de periode 492.723

2.2 Opmerkingen bij de evolutie van de totale portefeuille in transparantie

De belangrijkste investeringen en desinvesteringen van het eerste semester 2020 (waarvan de reële waarde hoger is dan 10 miljoen EUR) betreffen de volgende financiële vaste activa:

Aantal effecten
Netto investeringen Netto
desinvesteringen
K12 Techno Services 2.216.550
Polygone (GL events) 74.833
Qingzhu (Wonderful Stay) 48.174.768
Colruyt Group 685.000
Danone 1.587.500
Giphy 1.041.324
Orpea 1.299.082
Think & Learn (Byju's) 12.496

De belangrijkste nettobewegingen hoger dan 10 miljoen EUR van het eerste semester 2020 met betrekking tot de portefeuille van Sofina Private Funds (investeringen in durf- en groeikapitaalfondsen) betreffen de gedeeltelijke uitstap uit de fondsen Iconiq en Sequoia.

De belangrijkste participaties (waarvan de reële waarde hoger is dan 10 miljoen EUR) op 30 juni 2020 zijn de volgende:

Aangehouden maatschappelijke rechten
Aantal effecten % van participatie
1stdibs.com 7.840.709 8,69%
Adjust 7.381 7,56%
Aevum Investments (Xinyu) - 100,00%
Africa Telecom Towers (IHS) 1.733.786.954 11,32%
Appalachian Mountains (Aohua) 13.000 46,43%
B9 Beverages (Bira 91) 3.784.140 10,80%
bioMérieux 2.506.857 2,12%
Biotech Dental 6.154.900 24,75%
Bright Lifecare (HealthKart) 196.420 0,05%
Cambridge Associates 24.242 22,30%
Carebridge Holdings 15.347.479 4,25%
Colruyt Group 3.765.115 2,72%
Danone 2.144.893 0,31%
Deceuninck 9.461.513 6,92%
Drylock Technologies 150.000.000 25,64%
Ergon ospeo Long Term Value Fund - 8,82%
General Atlantic (MH) Coinvest B (Morphe) - 1,46%
GL events 4.768.057 15,90%
Global Beauty Holding (Nuxe) 300.000 100,00%
Global Education Holding (Cognita) 245.072 81,69%
Global Online Education (Zhangmen) 30.422.605 2,58%
GoldIron (First Eagle) 21.721 76,93%
Grand Rounds 8.252.016 2,97%
Graphcore 10.143.485 2,79%
Groupe Petit Forestier 1.244.172 43,21%
Hector Beverages 3.247.907 24,22%
Iconiq Strategic Partners III Co-Invest (Series RV) - 7,15%
JF Hillebrand Group 998.595 20,91%
K12 Techno Services 2.216.550 15,73%
Kedaara Norfolk Holdings (Lenskart) 158.355 50,00%
Luxempart 1.257.500 6,07%
M.Chapoutier 3.124 14,20%
M.M.C. (Chapoutier) 15.256 19,83%
MedGenome 6.120.478 15,55%
Mérieux NutriSciences 35.228 14,99%
MissFresh 12.786.327 2,48%
Pine Labs 398.590 6,12%
Polygone (GL events) 221.076 20,96%
Postmates 5.999.899 3,21%
Practo 1.634.017 6,01%
Qingzhu (Wonderful Stay) 48.174.768 10,72%
Rapala Normark Corp. 7.500.000 19,23%
SC China Co-Investment 2016-A - 41,67%
SCR - Sibelco 6.968 1,48%
TA Action Holdings (ACT) 19.304.057 44,44%
TA Vogue Holdings (TCNS) 36.230.053 48,72%
The Hut Group 445.932 9,10%
Think & Learn (Byju's) 271.592 8,21%
ThoughtSpot 3.186.360 3,01%
Veepee 3.756.786 5,56%
Ver Se Innovation (Dailyhunt) 237.567 7,41%
Vinted 2.376.109 2,72%
Zilingo 397.055 6,96%

De belangrijkste ondernemingen die voor onze rekening investeringsfondsen beheren waarvan de individuele waarde hoger is dan 10 miljoen EUR op 30 juni 2020 zijn Aberdeen Standard, Astorg, Atomico, Bain, Battery, Bencis, Crescent Point, DST, Founders Fund, Francisco, General Atlantic, Genesis, GGV, H.I.G., HarbourVest, Highland, Iconiq, Insight, Isola, IVP, KPS, Lightspeed, Multiples, NEA, North Bridge, OpenView, Pechel, Polaris, Quadria, Sequoia, Silver Lake, Sofindev, Source Code, Spark, TA Associates, Thoma Bravo, Thrive, Tiger Global, Trustbridge en Venrock.

2.3 Investeringsportefeuille in transparantie

Belangrijkste waarderingsregels van de investeringsportefeuille

De groep gebruikt een hiërarchie van de reële waarde die het belang weerspiegelt van de gegevens die toelaten om de waardering te maken:

  • Niveau 1 activa gewaardeerd volgens niveau 1 worden tegen de beurskoers op balansdatum gewaardeerd;
  • Niveau 2 activa gewaardeerd volgens niveau 2 worden gewaardeerd op basis van waarneembare gegevens zoals de beurskoers van het belangrijkste actief dat de vennootschap bezit;
  • Niveau 3 financiële activa gewaardeerd volgens niveau 3 worden gewaardeerd tegen reële waarde volgens de richtlijnen van de International Private Equity and Venture Capital Valuation ("IPEV" Valuation Guidelines December 2018).

Niet-beursgenoteerde effecten worden op elke balansdatum gewaardeerd volgens een in deze IPEVwaarderingsrichtlijnen algemeen aanvaarde waarderingsmethode of tegen nettoactiefwaarde.

De verschillende waarderingsmethodes worden gedetailleerd in de tabel over de methodes die worden toegepast in overeenstemming met IFRS 13 om de reële waarde te bepalen van de nietgenoteerde activa van niveau 3 uit de portefeuille in transparantie (1ste, 2de en 3de pijlers).

Het is belangrijk op te merken dat de IPEV Valuation Guidelines niet langer de prijs van de recente transactie als een standaard waarderingstechniek beschouwen, maar eerder als een uitgangspunt voor de berekening van de reële waarde. Daarom wordt het gebruik van de recente transactieprijs als waarderingstechniek alleen nog gebruikt wanneer de recente transactiedatum voldoende dicht bij de balansdatum ligt (en de transactie voldoet aan de markt- en marktdeelnemerscriteria).

Het kalibratieprincipe, dat bestaat uit het testen of kalibreren van de waarderingstechnieken die op latere waarderingsdata moeten worden gebruikt met de hulp van waarderingsparameters die zijn afgeleid uit de oorspronkelijke transactie, wordt in voorkomend geval toegepast op al onze waarderingen van niet-genoteerde effecten uit de 1ste en 3de pijlers, op voorwaarde dat de oorspronkelijke transactieprijs de reële waarde op het moment van de transactie weerspiegelt en dat deze kan worden gekalibreerd. Kalibratie maakt het mogelijk om uit de initiële invoerprijs de décote of premie af te leiden ten opzichte van een groep van vergelijkbare ondernemingen door het verwachte rendement van Sofina te vergelijken met de theoretische kapitaalkosten voor een welbepaalde investering bij gebruik van de Discounted Cash Flow-methode. Kalibratie maakt het mogelijk om de décote of premie ten opzichte van de groep van vergelijkbare ondernemingen direct op de transactiedatum te bepalen in het kader van de toepassing van de methode van de beursmultiples. Deze techniek verklaart de brede scala aan décotes of kosten van kapitaal of disconteringsfactoren die het gevolg zijn van de kalibratie.

Er moet worden opgemerkt dat Sofina de gebruikte waarderingstechnieken kan wijzigen, afhankelijk van de specifieke omstandigheden binnen elke waarderingsoefening (bijvoorbeeld als gevolg van het beschikbaar worden van een nieuw type gegevens, een nieuwe recente transactie, etc). Het doel is om het gebruik van waarneembare invoerdata te maximaliseren en het gebruik van niet-waarneembare invoerdata te minimaliseren. Zo werd de Milestone approach per 30 juni 2020 niet toegepast, omdat de prijs van de recente transactie werd behouden of omdat de multiples-methode kon worden toegepast op de bedrijven die voorheen door de Milestone approach werden gewaardeerd.

In dit verband geeft de tabel hieronder informatie weer over de methoden die worden toegepast in overeenstemming met IFRS 13 – Waardering tegen reële waarde – om de reële waarde van nietbeursgenoteerde activa van niveau 3 te bepalen.

De huidige context van de gezondheidscrisis en economische crisis veroorzaakt door de Covid-19 pandemie vergroot de onzekerheid over de toekomstige rendementen van de participaties waarin Sofina investeerde. Deze onzekerheden met betrekking tot het rendement van deze participaties leiden tot een grotere subjectiviteit bij de bepaling van de reële waarden van niveau 3 in de IFRS 13-hiërarchie.

Dit heeft ertoe geleid dat Sofina nog waakzamer is in haar waarderingsmethoden. In het bijzonder kunnen wij noemen:

  • Bijzondere waakzaamheid voor de samenhang tussen de schattingen van de ondernemingen in de portefeuille en het gebruik van deze schattingen met betrekking tot de multiples van vergelijkbare bedrijven.
  • Een verhoging van de risicopremie bij de berekening van de kapitaalkosten bij gebruik van het Discounted Cash Flow-model.
  • Bijzondere waakzaamheid bij het valideren van de recente transactie door ervoor te zorgen dat de recente transactie rekening houdt met de huidige context van de Covid-19-pandemie (met inachtneming van de andere validatiecriteria van de recente transactie, zoals bijvoorbeeld voldoende dicht bij de balansdatum).
  • Bijzondere waakzaamheid met betrekking tot de financiële situatie van de Vennootschap.

Wij hielden eveneens rekening met de IPEV Board Special Valuation Guidance van maart 2020.

Er dient te worden benadrukt dat Sofina een beroep heeft gedaan op Duff & Phelps, een onafhankelijk adviesbureau, om haar bij te staan bij de evaluatie van de niet-beursgenoteerde participaties van de 1 ste pijler en de niet-beursgenoteerde participaties van Sofina Growth (3 de pijler). Al die niet-beursgenoteerde participaties (1 ste en 3 de pijlers) (de "Participaties") vertegenwoordigen 51% van de reële waarde van de portefeuille in transparantie. Deze "Participaties" vertegenwoordigen 57% van de reële waarde van de de niet-beursgenoteerde activa van niveau 3 van de investeringsportefeuille in transparantie (1ste, 2de en 3de pijlers) (de 2de pijler wordt dus niet gedekt door de bijstand van Duff & Phelps) en 100% van de reële waarde van de niet-beursgenoteerde activa van niveau 2. Die bijstand had betrekking op diverse procedures van beperkte omvang die Sofina had geïdentificeerd en waarvoor het de hulp heeft ingeroepen van Duff & Phelps. In het kader van en volgend op die procedures van beperkte omvang(1) besloot Duff & Phelps dat de reële waarde van die "Participaties", zoals bepaald door Sofina, redelijk was.

De investeringen Sofina Private Funds in durf- en groeikapitaalfondsen (2de pijler) worden gewaardeerd op basis van de verslagen van de General Partners van 31 maart 2020. De waarden worden aangepast om rekening te houden met de volstortingen van kapitaal en de uitkeringen sinds de waarderingsdatum van het laatste verslag, en worden omgerekend in euro op basis van de wisselkoers op balansdatum. Tevens wordt rekening gehouden met wezenlijke gebeurtenissen sinds de laatste waarderingsdatum. Er wordt een procedure ingevoerd om ervoor te zorgen dat de impact op de waardering van de portefeuille van Sofina Private Funds (2 de pijler), die rekening zou houden met de informatie die na sluitingsdatum werd ontvangen, onder de materialiteitsdrempel blijft.

(1) De procedures van beperkte omvang komen niet overeen met een audit, een inspectie, een compilatie of om het even welke andere vorm van onderzoek of attestering met betrekking tot algemeen erkende auditnormen. Bovendien werden de procedures van beperkte omvang niet ingevoerd met het vooruitzicht op of met betrekking tot een door Sofina gedane of geplande belegging. Zo zou bij elk onderdeel dat een belegging in die "Participaties" plant of elk onderdeel dat een rechtstreekse belegging in het kapitaal van Sofina plant, er niet mogen van worden uitgegaan dat de invoering van die procedures van beperkte omvang door Duff & Phelps voldoende is in het kader van voormelde beleggingen. De resultaten van de analyse van Duff & Phelps mogen niet worden beschouwd als een attestering van de billijkheid van een transactie of als een attestering van de solvabiliteit. De procedures van beperkte omvang die door Duff & Phelps werden doorgevoerd vullen de procedures aan die Sofina dient in te voeren om een raming te maken van de reële waarde van de "Participaties". Het resultaat van de analyses uitgevoerd door Duff & Phelps werd door Sofina in rekening gebracht in haar evaluatie van de reële waarde van de "Participaties".

Tabel betreffende methodes toegepast overeenkomstig IFRS 13 om de reële waarde van niet-beursgenoteerde activa van niveau 3 van de investeringsportefeuille in transparantie (1ste, 2de en 3de pijlers) te bepalen

Waarderingstechniek Gebruik van de techniek Belangrijke
niet-waarneembare gegevens
Verband tussen
niet-waarneembare
gegevens en de reële waarde
Waarde van de laatste recente
transactie
Telkens wanneer een recente en belangrijke
transactie uitgevoerd wordt voor de
participatie en op voorwaarde dat de
transactie voldoet aan de markt- en de
marktspelercriteria.
De reële waarde van de laatste recente
transactie wordt als een niet
waarneembaar gegeven beschouwd.
Hoe meer het niet-waarneembare
gegeven stijgt, hoe meer ook de reële
waarde stijgt.
Discounted Cash Flow-model Toegepast op mature ondernemingen of
ondernemingen waarvoor er voldoende
informatie beschikbaar is.
Kostprijs van het kapitaal. Hoe hoger de kostprijs van het kapitaal,
hoe lager de reële waarde.
Eindwaarde op basis van een
groeipercentage op lange termijn.
Hoe hoger het groeipercentage op lange
termijn, hoe hoger de reële waarde.
Eindwaarde op basis van een exit multiple. Hoe hoger de exit multiple, hoe hoger de reële waarde.
Markt multiples – Sales of EBITDA of
earnings multiples of een mix van sales
of EBITDA multiples (op basis van
vergelijkbare beursgenoteerde
ondernemingen)
Bij gebrek aan recente transactie op de
participatie op balansdatum en wanneer de
Discounted Cash Flow-model niet toegepast
wordt. Het kalibratieprincipe wordt gebruikt
om de décote af te leiden tegenover de groep
van vergelijkbare ondernemingen.
Décote(1) zoals blijkt uit de kalibratie
tegenover de groep van vergelijkbare
vennoostschappen.
Hoe groter de décote, hoe kleiner de
reële waarde.
Probability-Weighted Expected Return
Method (PWERM)
Start-ups of ondernemingen in "early stage"
of bepaalde ondernemingen waarvoor zeer
verschillende scenario's mogelijk blijven
Disconteringsfactor zoals blijkt uit de
kalibratie.
Hoe hoger de disconteringsfactor, hoe
lager de reële waarde.
worden gewaardeerd op basis van scenario's
wanneer de andere methodes niet kunnen
worden toegepast (recente transactie,
Discounted Cash Flow-model, markt
Gewicht toegewezen aan de verschillende
scenario's (meestal 3 tot 4 scenario's, van
extreem pessimistisch tot optimistisch).
Hoe hoger het gewicht van de
pessimistisch scenario, hoe lager de reële
waarde.
multiples). Eindwaarde op basis van een exit multiple. Hoe hoger de exit multiple, hoe hoger de reële waarde.
Milestone approach Start-ups of ondernemingen in "early stage"
of bepaalde ondernemingen waarvoor er
belangrijke stappen moeten worden
ondergenomen worden gewaardeerd volgens
de milestones-methode (stappen of
belangrijke gebeurtenissen) wanneer de
andere methodes niet kunnen worden
toegepast (recente transactie, Discounted
Cash Flow-model, markt multiples, PWERM).
Décote toegepast in trappen volgens de
gedefinieerde milestones.
Een décote wordt in trappen toegepast.
Wordt een trap overschreden, dan geldt
hoe meer het niet-waarneembaar
gegeven toeneemt of vermindert, hoe
meer de reële waarde toeneemt of
vermindert. Wordt de eerste trap niet
overschreden, dan geldt hoe meer het
niet-waarneembaar gegeven vermindert,
hoe meer de reële waarde vermindert.
Nettoactief geherwaardeerd met tegen
reële waarde geboekte activa
Op basis van de meeste recente beschikbare
verslagen afkomstig van de General Partners
De reële waarde op basis van verslagen
afkomstig van General Partners wordt als
niet-waarneembare gegeven beschouwd.
Hoe meer het niet-waarneembare
gegeven stijgt, hoe meer ook de reële
waarde stijgt.
Andere In uitzonderlijke gevallen wordt een andere
methode overwogen om de reële waarde van
de of een fractie van de participatie beter
weer te geven (bijvoorbeeld een
expertiserapport van grond- of
onroerendgoedwaarden).
De reële waarde op basis van verslagen
afkomstig van een expert wordt als niet
waarneembaar gegeven beschouwd.
Hoe meer het niet-waarneembare
gegeven stijgt, hoe meer ook de reële
waarde stijgt.

(1) In bepaalde gevallen wordt een premie toegepast ten opzichte van de groep van vergelijkbare ondernemingen die eveneens voortvloeit uit het kalibratieprincipe. In bepaalde uitzonderlijke gevallen wordt de décote geschat op basis van andere methoden dan de kalibratie.

in duizend EUR
Totaal op 31/12/2019 Niveau 1 Niveau 2 Niveau 3
Investeringsportefeuille 7.190.212 1.109.547 98.607 5.982.058
Totaal op 30/06/2020 Niveau 1 Niveau 2 Niveau 3
Investeringsportefeuille (1) 6.784.321 819.462 67.519 5.897.340

2.4 Reële waarde van de totale investeringsportefeuille in transparantie

(1) Informatie over de investeringsportefeuille die in de balans per 30/06/2020 verschijnt, vindt u onder punt 2.1 hierboven.

Gevoeligheidsanalyse van niveau 3

Niveau 3 bestaat uit niet-beursgenoteerde effecten waarvoor een prijsrisico bestaat, maar dat risico wordt gedrukt door de grote verscheidenheid aan investeringen die de Sofina-groep doet. Ook de doelstelling van de Sofina-groep om aan waardecreatie te doen op de lange termijn draagt bij tot de vermindering van dit risico.

Inzake investeringen in durf- en groeikapitaalfondsen (2de pijler) kunnen de General Partners ook sneller beslissen om een negatief verschil weg te werken. Ook het marktrisico kan een impact hebben op niet-beursgenoteerde effecten, zij het minder rechtstreeks in vergelijking met beursgenoteerde effecten.

Bovendien heeft het liquiditeitsrisico een grotere impact op niet-beursgenoteerde effecten dan op beursgenoteerde aandelen, wat de waarderingen kan bemoeilijken. Dit risico kan ook een invloed hebben op hoelang niet-beursgenoteerde effecten aangehouden worden en op de verkoopprijs. Het is moeilijk om de invloed van deze risico's op de niet-beursgenoteerde effecten van niveau 3 te becijferen.

Gevoeligheidsanalysetabel van de investeringsportefeuille in transparantie (1ste, 2de en 3de pijlers) van niveau 3 per 30 juni 2020

in miljoen EUR
Waarderingstechniek Reële
waarde
Niet-waarneembare gegevens Gevoeligheid Impact waarde Gevoeligheid Impact waarde
Waarde van de laatste recente
transactie
665 De reële waarde van de laatste
recente transactie wordt als een
niet-waarneembaar gegeven
beschouwd.
+10% 67 -10% -67
Kostprijs van het kapitaal uit de
kalibratie tussen 6,5% en 14,8%.
+10% -173 -10% 209
Discounted Cash Flow-model 1.300 Groeipercentage op lange termijn
tussen 1,5% en 3%.
+10% 14 -10% -14
Exit multiple tussen 5,0x en
17,8x.
+10% 130 -10% -128
Markt multiples 1.270 Décote tussen 0% en 58%(1) +10% 39 -10% -39
Probability-Weighted Expected
Return Method (PWERM)
49 Disconteringsfactor zoals blijkt uit
de kalibratie tussen 0% en
31,3%.
+10% -3 -10% 4
Gewicht toegewezen aan de
extreem pessimistisch scenario
tussen 20% en 60%.
+10% -2 -10% 2
Exit multiple tussen 4,4x en 30x. +10% 4 -10% -4
Nettoactief geherwaardeerd tegen
de reële waarde geboekte activa (2)
2.589 De reële waarde op basis van
verslagen afkomstig van General
Partners wordt als een niet
waarneembaar gegeven
beschouwd.
+10% 5 -10% -5
Overige 24 De reële waarde wordt als een
niet-waarneembaar gegeven
beschouwd.
+10% 2 -10% -2
Totaal Niveau 3 5.897

(1) In bepaalde gevallen wordt een premie toegepast ten opzichte van de groep van vergelijkbare ondernemingen. In bepaalde uitzonderlijke gevallen wordt de décote geschat op basis van andere methoden dan de kalibratie.

(2) Betreft hoofdzakelijk de portefeuille van Sofina Private Funds (2de pijler) en een uitbreiding beperkt tot bepaalde participaties van Sofina Growth (3de pijler).

Gevoeligheidsanalysetabel van de investeringsportefeuille in transparantie (1ste, 2de en 3de pijlers) van niveau 3 per 31 december 2019

in miljoen EUR
Wa a rde ringste c hnie k Re ë le
wa a rde
Nie t- wa a rne e mba re
ge ge ve ns
Ge voe lighe id Impa c t wa a rde Ge voe lighe id Impa c t wa a rde
Waarde van de laatste recente
transactie
546 De reële waarde van de
laatste recente transactie
wordt als een niet
waarneembaar gegeven
beschouwd.
+10% 55 - 10% - 55
Kostprijs van het kapitaal uit
de kalibratie tussen 6% en
26,1%.
+10% - 195 - 10% 234
Discounted Cash Flow- model 1.516 Groeipercentage op lange
termijn tussen 1,5% en 3%.
+10% 20 - 10% - 18
Exit multiple tussen 5,2x en
18x.
+10% 136 - 10% - 136
Markt multiples 1.058 Décote tussen 0% en 48%(1) +10% - 32 - 10% 31
Probability- Weighted Expected Return
Method (PWERM)
132 Disconteringsfactor zoals blijkt
uit de kalibratie tussen 27% en
35%.
+10% - 7 - 10% 8
Gewicht toegewezen aan de
extreem pessimistisch
scenario tussen 20% en 40%.
+10% - 3 - 10% 3
Exit multiple tussen 4,6x en
10x.
+10% 7 - 10% - 7
Milestone approach 114 Trapsgewijze
onderwaardering (15% of 20%
of onderwaarding per trap)
volgens de milestones.
Hogere trap 0 Lagere trap - 23
Nettoactief geherwaardeerd tegen de
reële waarde geboekte activa (2)
2.594 De reële waarde op basis van
verslagen afkomstig van
General Partners wordt als
een niet- waarneembaar
gegeven beschouwd.
+10% 259 - 10% - 259
Overige 22 De reële waarde wordt als een
niet- waarneembaar gegeven
beschouwd.
+10% 1 - 10% - 1
Tota l Nive a u 3 5 .9 8 2

(1) In bepaalde gevallen wordt een premie toegepast ten opzichte van de groep van vergelijkbare ondernemingen. In bepaalde uitzonderlijke gevallen wordt de décote geschat op basis van andere methoden dan de kalibratie.

(2) Betreft hoofdzakelijk de portefeuille van Sofina Private Funds (2de pijler) en een uitbreiding beperkt tot bepaalde participaties van Sofina Growth (3de pijler).

2.5 Financiële risico's in transparantie

Wisselkoersrisico

Niet-beursgenoteerde effecten zijn onder andere onderhevig aan het wisselkoersrisico. Het grootste valutarisico lopen de activa in Amerikaanse dollar. Ter informatie: een schommeling van 10% naar boven of naar beneden ten opzichte van de koers op 30 juni 2020 zou een variatie geven van - 299,67 miljoen EUR en +366,27 miljoen EUR van de reële waarde van de portefeuille (de berekening wordt als volgt uitgevoerd : variatie van + of – 10% op de wisselkoers EUR/USD op 30 juni 2020 toegepast op de totale investeringsportefeuille in transparantie uitgedrukt in USD).

Prijsrisico

Het prijsrisico wordt gedefinieerd als het risico dat de portefeuille van Sofina wordt beïnvloed door een ongunstige evolutie van de beurskoersen. Sofina is blootgesteld aan de beursschommelingen van haar portefeuille.

De risicoanalyse van de participaties van niveau 1 en 2 wordt hieronder uiteengezet. Op de waardering per 30 juni 2020 is een variatiemarge van -10% en +10% toegepast. Deze variatie beïnvloedt het resultaat.

in miljoen EUR
Niveau 1
Gevoeligheid van de beurskoers -10% 0% +10% -10% 0% +10%
Reële waarde 738 819 901 61 68 74
Impact op het resultaat -82 0 82 -7 0 7

Renterisico en liquiditeitsrisico

Het renterisico is het risico dat de rentestroom met betrekking tot financiële schulden en de brutokasstroom verslechtert door een ongunstige verandering in de rentevoeten, maar het risico is beperkt gezien het geringe bedrag van vorderingen en schulden. De financiële schulden hebben een vaste rentevoet, waardoor de renterisico's beperkt zijn. Sofina heeft een positieve netto kasstroompositie, met aflossing van de kortlopende schulden. Sofina heeft echter betalingsverbintenissen met betrekking tot de participaties van de 2 de pijler, Sofina Private Funds (zie punt 2.6 hieronder). Gezien de positieve netto kasstroompositie, het bestaan van bankkredietlijnen en beleggingen in beursgenoteerde aandelen op liquide markten en dus gemakkelijk te realiseren (in de 1 ste en 2 de pijlers), is het liquiditeitsrisico waarmee Sofina wordt geconfronteerd uiterst gematigd.

Kredietrisico

Het kredietrisico is het tegenpartijrisico op de brutocash. Het wordt a priori beperkt door de keuze van gerenommeerde financiële instellingen.

2.6 Sectorale, geografische en strategische spreiding van de portefeuille in transparantie

De onderstaande grafiek toont de sectorale spreiding van de totale portefeuille in transparantie per 30 juni 2020 (1):

(1) Op basis van de reële waarde van de participaties van de Sofina-groep op 30 juni 2020 (portefeuille in transparantie – zie punt 2.4 hierboven).

(2) e-commerce inbegrepen.

De onderstaande grafiek toont de sectorale spreiding van de totale portefeuille in transparantie per 31 december 2019 (1):

(1) Op basis van de reële waarde van de participaties van de Sofina-groep respectievelijk op 31 december 2019 (portefeuille in transparantie - zie punt 2.4 hierboven).

(2) e-commerce inbegrepen.

Sofina is van mening dat een geografische spreiding niet relevant is voor de totale portefeuille in transparantie (niet relevant voor de minderheidsinvesteringen op de lange termijn van de 1 ste pijler, bijvoorbeeld voor bedrijven met wereldwijde activiteiten en ook in toenemende mate niet relevant voor de portefeuille van Sofina Growth (3 de pijler), waarvan de activiteiten die in het verleden meer lokaal waren, zich ook wereldwijd uitstrekken).

Anderzijds zijn wij van mening dat deze informatie relevanter is voor Sofina Private Funds en hernemen wij hieronder de informatie per geografie en strategie voor de portefeuille voor de portefeuille van deze 2 de pijler in transparantie.

in miljoen EUR
30/06/2020 31/12/2019
Geografie Reële waarde
Niet-volstorte
Reële waarde
portefeuille
verplichtingen
portefeuille
Niet-volstorte
verplichtingen
Noord-Amerika 1.628 64% 747 70% 1.563 66% 650 65%
West-Europa 216 9% 112 11% 198 8% 120 12%
Azië 691 27% 207 19% 618 26% 233 23%
Totaal (1) 2.535 100% 1.066 100% 2.379 100% 1.003 100%

Geografische spreiding van Sofina Private Funds (2de pijler) in transparantie

(1) Informatie over de 2de pijler van de investeringsportefeuille die in de balans op 30/06/2020 verschijnt, vindt u onder punt 2.1 hierboven.

Strategische spreiding van Sofina Private Funds (2de pijler) in transparantie

in miljoen EUR
30/06/2020 31/12/2019
Strategie Reële waarde
portefeuille
Niet-volstorte
verplichtingen
Reële waarde
portefeuille
verplichtingen Niet-volstorte
Venture capital 1.605 63% 438 41% 1.471 62% 423 42%
Growth equity 536 21% 331 31% 522 22% 310 31%
LBO 317 13% 208 20% 307 13% 165 16%
Andere strategieën 77 3% 89 9% 79 3% 105 10%
Totaal (1) 2.535 100% 1.066 100% 2.379 100% 1.003 100%

(1) Informatie over de 2de pijler van de investeringsportefeuille die in de balans op 30/06/2020 verschijnt, vindt u onder punt 2.1 hierboven.

3. Toelichtingen bij de geconsolideerde financiële staten onder het statuut van Beleggingsentiteit

3.1 Investeringsportefeuille

in duizend EUR
ste semester 2020
1
31/12/2019
Participaties
Nettowaarde aan het begin van de periode 6.460.877 5.797.912
Toename tijdens de periode 19.248 152.287
Afname tijdens de periode -297.640 -534.682
Wijzigingen in niet-gerealiseerde winsten en verliezen via resultaat -202.627 1.045.360
Nettowaarde aan het einde van de periode = 1 5.979.858 6.460.877
Vorderingen 3.643 10.336
Nettowaarde aan het begin van de periode
Toename tijdens de periode
0 0
Afname tijdens de periode 0 -6.643
Wijzigingen in niet-gerealiseerde winsten via resultaat 0 0
Wijzigingen in gelopen rente -25 -50
Nettowaarde aan het einde van de periode = 2 3.618 3.643
Nettowaarde = 1 + 2 5.983.476 6.464.520

Het verschil tussen het bedrag van de desinvesteringen tijdens de periode (-297.640 duizend EUR) en het bedrag van de desinvesteringen opgenomen in het geconsolideerde kasstroomoverzicht (299.379 duizend EUR) is voornamelijk te wijten aan de gerealiseerde meer- en minderwaarden op deze desinvesteringen voor een bedrag van -5.188 duizend EUR en aan een bedrag ontvangen op desinvesteringen uit voorgaande jaren voor een bedrag van 6.927 duizend EUR. Bovendien vormen de gerealiseerde meer- en minderwaarden (-5.188 duizend EUR), verhoogd met de variatie in nietgerealiseerde meer- en minderwaarden (-202.627 duizend EUR), het "Nettoresultaat van de investeringsportefeuille" (zie punt 3.9 hieronder).

3.2 Classificatie van de financiële instrumenten

in duizend EUR
Boekwaarde Reële waarde
Totaal op
30/06/2020
Classificatie IFRS 9 Niveau 1 Niveau 2 Niveau 3
Investeringsportefeuille 5.983.476 753.440 52.377 5.177.659
Participaties 5.979.858 Reële waarde via het
resultaat
753.440 48.759 5.177.659
Vorderingen 3.618 Aangewezen aan de reële
waarde via het resultaat
0 3.618 0
Vorderingen op dochterondernemingen (1) 871.278 Aangewezen aan de reële
waarde via het resultaat
0 871.278 0
Deposito's en overige financiële vlottende activa 204.298 0 204.298 0
Deposito's 75.000 Aangewezen aan de reële
waarde via het resultaat
0 75.000 0
Overige financiële vlottende activa 129.298 Aangewezen aan de reële
waarde via het resultaat
0 129.298 0
Overige vlottende vorderingen 97 Geamortiseerde kostprijs 0 97 0
Schulden op dochterondernemingen (1) 67 Aangewezen aan de reële
waarde via het resultaat
0 67 0
Handels- en overige financiële schulden 30.930 Geamortiseerde kostprijs 0 30.930 0

(1) Vorderingen en schulden van dochterondernemingen worden gewaardeerd tegen reële waarde, maar aangezien het gaat om vorderingen en schulden op zeer korte termijn is er geen verandering in de reële waarde te verantwoorden.

in duizend EUR
Boekwaarde Reële waarde
Totaal op
31/12/2019
Classificatie IFRS 9 Niveau 1 Niveau 2 Niveau 3
Investeringsportefeuille 6.464.520 1.028.154 66.085 5.370.281
Participaties 6.460.877 Reële waarde via het
resultaat
1.028.154 62.442 5.370.281
Vorderingen 3.643 Aangewezen aan de reële
waarde via het resultaat
0 3.643 0
Vorderingen op dochterondernemingen (1) 818.116 Aangewezen aan de reële
waarde via het resultaat
0 818.116 0
Deposito's en overige financiële vlottende activa 113.734 0 113.734 0
Deposito's 100.000 Aangewezen aan de reële
waarde via het resultaat
0 100.000 0
Overige financiële vlottende activa 13.734 Aangewezen aan de reële
waarde via het resultaat
0 13.734 0
Overige vlottende vorderingen 165 Geamortiseerde kostprijs 0 165 0
Schulden op dochterondernemingen (1) 148 Aangewezen aan de reële
waarde via het resultaat
0 148 0
Handels- en overige financiële schulden 37.089 Geamortiseerde kostprijs 0 37.089 0

(1) Vorderingen en schulden van dochterondernemingen worden gewaardeerd tegen reële waarde, maar aangezien het gaat om vorderingen en schulden op zeer korte termijn is er geen verandering in de reële waarde te verantwoorden.

De reële waarde van de participaties kan als volgt hiërarchisch gerangschikt worden:

De activa geëvalueerd volgens niveau 1 worden gewaardeerd tegen de beurskoers op balansdatum. Gegevens van niveau 2 zijn inputs met betrekking tot de activa of verplichtingen, die anders zijn dan in niveau 1 opgenomen genoteerde prijzen, die direct of indirect waarneembaar zijn. Gegevens van niveau 3 zijn niet-waarneembare inputs die de activa of verplichtingen betreffen.

De rechtstreekse participaties in beleggingsondernemingen worden beschouwd als niveau 3 en worden gewaardeerd op basis van de reële waarde van hun eigen portefeuille (niveau 1, 2 of 3) en de reële waarde van hun andere activa en verplichtingen. Participaties in geassocieerde deelnemingen zijn eveneens van niveau 3 en worden tegen reële waarde gewaardeerd. Een gedetailleerde beschrijving van de waarderingsmethodes en de gevoeligheid van de reële waarde wordt opgenomen onder punten 2.3 en 2.4 hierboven. De investeringsportefeuille aangehouden in transparantie wordt beschreven onder punt 2.2 hierboven.

De reële waarde van andere financiële instrumenten dan de participaties werd bepaald volgens de volgende methodes:

  • wat de financiële instrumenten op korte termijn betreft, zoals handelsvorderingen en schulden, wordt de reële waarde gezien als niet significant verschillend van de boekhoudkundige waarde tegen de geamortiseerde kostprijs;
  • wat leningen met een variabele rentevoet betreft, zoals deposito's, vorderingen en schulden aan dochterondernemingen, wordt de reële waarde gezien als niet significant verschillend van de boekhoudkundige waarde tegen de geamortiseerde kostprijs;
  • wat de financiële rentederivaten, wisselkoersderivaten of geraamde kasstromen betreft wordt de reële waarde bepaald op basis van modellen die de toekomstige stromen actualiseren, die op hun beurt werden bepaald op basis van toekomstige rentecurves of wisselkoersen, dan wel andere forwardprijzen.

Financieel risico

Een beschrijving van de financiële risico's is te vinden onder punt 2.5 hierboven.

Details van de bewegingen van de financiële instrumenten die tegen reële waarde worden gewaardeerd voor niveau 3

in duizend EUR
ste semester 2020
1
31/12/2019
Participaties
Nettowaarde aan het begin van de periode 5.370.281 4.278.099
Toename tijdens de periode 211 152.254
Afname tijdens de periode 0 -2.048
Wijzigingen in niet-gerealiseerde winsten en verliezen via
resultaat
-192.833 943.284
Overdracht naar of vanaf niveau 3 0 -1.308
Nettowaarde aan het einde van de periode 5.177.659 5.370.281

3.3 Deposito's en overige financiële vlottende activa

in duizend EUR
ste semester 2020
1
31/12/2019
Deposito's (1) 75.000 100.000
Beleggingen van kasmiddelen 124.219 0
Overige vorderingen 5.079 13.734
Deposito's en overige financiële vlottende activa 204.298 113.734

(1) Deposito's tussen drie maanden en één jaar.

Financiële vlottende activa worden tegen reële waarde met verwerking in de resultatenrekening gewaardeerd.

3.4 Geldmiddelen en kasequivalenten

Geldmiddelen en kasequivalenten bestaan uit banksaldi, kasmiddelen en beleggingen in instrumenten van de monetaire markt op ten hoogste drie maanden.

in duizend EUR
ste semester 2020
1
31/12/2019
Contanten en banksaldi 170.070 191.890
Beleggingen op korte termijn 150.046 75.044
Geldmiddelen en kasequivalenten 320.116 266.934

3.5 Kapitaal

in duizend EUR
Kapitaal Eigen aandelen
Aantal aandelen Bedrag (1) Aantal aandelen Omvang aange
houden kapitaal
Saldi op 31/12/2018 34.250.000 79.735 568.703 1.324
Mutaties tijdens het boekjaar 0 0 63.025 147
Saldi op 31/12/2019 34.250.000 79.735 631.728 1.471
Mutaties tijdens de periode 0 0 -109.200 -254
Saldi op 30/06/2020 34.250.000 79.735 522.528 1.217

(1) Zie het deel Evolutie van het geconsolideerd eigen vermogen van het huidige Verslag.

Het geplaatst en volledig volstort kapitaal bestaat uit gewone aandelen zonder aanduiding van nominale waarde. De eigenaars van gewone aandelen hebben het recht dividenden te ontvangen en hebben recht op een stem per aandeel op de algemene vergaderingen van de aandeelhouders van de Vennootschap. Het brutodividend voor het boekjaar 2019, betaald in 2020, bedroeg 2,90 EUR per aandeel.

3.6 Financiële schulden, handelsschulden en andere schulden

in duizend EUR
ste semester 2020
1
31/12/2019
Bankleningen 15.040 0
Schulden op dochterondernemingen 67 148
Handelsschulden 559 442
Sociale schulden 3.733 9.889
Overige schulden 24.844 25.558
Dividenden van voorgaande jaren 875 876
Diverse belastingen 932 346
Financiële schulden, handelsschulden en andere schulden 46.050 37.259

3.7 Vorderingen en schulden op dochterondernemingen

Vorderingen en schulden op dochterondernemingen 871.211 817.968
Schulden aan dochterondernemingen -67 -148
Vorderingen op dochterondernemingen 871.278 818.116
ste semester 2020
1
31/12/2019
in duizend EUR

Dit zijn voornamelijk rekeningen-courant tussen Sofina en haar dochterondernemingen die worden vergoed tegen Euribor +1 week plus een marge. Voor schulden in rekening-courant van Sofina is de vergoeding vastgesteld op 0% indien de som van de twee componenten (Euribor + marge) negatief is. Voor de vorderingen in rekening-courant is de vergoeding gelijk aan de toepasselijke marge indien de Euribor +1 week negatief is.

3.8 Rentebaten en -lasten

in duizend EUR
ste semester 2020
1
ste semester 2019
1
Renteopbrengsten op vaste activa 25 330
Renteopbrengsten op vorderingen op dochterondernemingen (1) 2.411 1727
Renteopbrengsten op vlottende activa (2) 895 3264
Betaalde rente op schulden aan dochterondernemingen (1) 0 0
Rente betaald aan banken -80 -1
Rentebaten en -lasten 3.251 5.320

(1) Voor details over de interestvoeten, zie punt 3.7 hierboven.

(2) Het gaat hierbij vooral om moratoire interesten op de bronbelasting die ten onrechte op Franse dividenden is geheven.

3.9 Nettoresultaat van de investeringsportefeuille

De gerealiseerde meer-en minderwaarden komen voornamelijk voort uit de verkoop van aandelen Colruyt, Danone en Orpea.

in duizend EUR
ste semester 2020
1
ste semester 2019
1
Participaties
Resultaat behaald uit verkopen
Gerealiseerde meerwaarden en minderwaarden -5.191 29.121
Resultaat niet behaald uit verkopen
Niet-gerealiseerde meerwaarden en minderwaarden -202.627 523.516
Totaal van de participaties -207.818 552.637
Vorderingen
Resultaat behaald uit verkopen
Gerealiseerde meerwaarden en minderwaarden 3 0
Resultaat niet behaald uit verkopen
Niet-gerealiseerde meerwaarden en minderwaarden 0 0
Totaal van de vorderingen 3 0
Nettoresultaat op investeringsportefeuille -207.815 552.637

3.10 Overige financiële resultaten

in duizend EUR
ste semester 2020
1
ste semester 2019
1
Resultaat uit derivatencontracten 0 0
Resultaat uit wisselkoersverschillen 379 2.850
Resultaat uit diverse vlottende activa -781 0
Overige financiële resultaten -402 2.850

3.11 Overige lasten

De overige lasten bestaan uit diensten en diverse goederen, bezoldigingen en andere financiële kosten.

3.12 Niet in de balans opgenomen rechten en verplichtingen

in duizend EUR
1 ste semester 2020 31/12/2019
Valuta EUR Valuta EUR
Investeringsportefeuille, niet-gestort
toegezegd kapitaal (1)
EUR 81.722 90.780
CAD 908 592 1.051 720
USD 1.109.892 991.152 1.026.249 913.521
GBP 5.723 6.272 9.522 11.192
1.079.738 1.016.213
Niet-opgenomen kredietfaciliteiten 650.000 505.000

(1) Deze bedragen vloeien voornamelijk voort uit intekeningen in durf- en groeikapitaalfondsen (zie punt 2.6 van dit Halfjaarlijks verslag).

3.13 Informatie betreffende verbonden partijen

in duizend EUR
Activa en passiva ste semester 2020
1
31/12/2019
Langlopende vorderingen op niet-geconsolideerde verbonden ondernemingen 3.618 3.643
Kortlopende vorderingen op niet-geconsolideerde verbonden ondernemingen 871.278 818.116
Schulden aan niet-geconsolideerde verbonden ondernemingen -67 -148
Resultaten van transacties tussen verbonden of geassocieerde partijen ste semester 2020
1
ste semester 2019
1
Dividenden ontvangen van niet-geconsolideerde verbonden ondernemingen 0 0
Dividenden ontvangen van geassocieerde deelnemingen 0 0
Interesten ontvangen van niet-geconsolideerde verbonden ondernemingen 2.411 1.727
Interesten betaald aan niet-geconsolideerde verbonden ondernemingen 0 0
Diensten verleend aan niet-geconsolideerde verbonden ondernemingen 2.322 2.126
Diensten ontvangen van niet-geconsolideerde verbonden ondernemingen -55 -68
4.678 3.785

Gegevens met betrekking tot materiële transacties tussen verbonden partijen, uitgevoerd buiten marktomstandigheden: nihil.

De vorderingen en schulden op niet-geconsolideerde deelnemingen betreffen voornamelijk rekeningen-courant tussen Sofina en haar dochterondernemingen. De vergoeding hiervan wordt onder punt 3.7 hierboven weergegeven.

Wat de geleverde diensten betreft omvatten deze hoofdzakelijk investerings- en beleggingsadviesdiensten met betrekking tot investeringsmogelijkheden en investeringen die door de ontvanger van de dienst worden gehouden.

Wat de ontvangen diensten betreft, betreft het vooral diensten voor cashbeheer.

Sofina heeft de verbintenissen van haar niet-geconsolideerde geassocieerde deelnemingen (d.w.z. haar dochterondernemingen) gegarandeerd.

3.14 Lijst van dochterondernemingen en geassocieerde ondernemingen

Naam en zetel Link Aangehouden maatschappelijke
rechten
Aangehouden maatschappelijke
rechten
Aantal
aandelen
Deelneming
(%) op
30/06/2020
Aantal
aandelen
Deelneming
(%) op
31/12/2019
A. Dochteronderneming die diensten verricht - integraal geconsolideerd
Sofina Asia Private Ltd.
108 Amoy Street # 03-01 - SG-069928 Singapore Rechtstreeks 10.000 100 10.000 100
B. Niet-geconsolideerde dochterondernemigen - tegen reële waarde
Sofina Ventures SA
29, Nijverheidsstraat - 1040 Brussel Onrechtstreeks 11.709 100 11.709 100
Ondernemingsnummer 0423 386 786
Sofina Capital SA Rechtstreeks 5.872.576 100 5.872.576 100
12, rue Léon Laval - LU-3372 Leudelange
Sofina Partners SA Onrechtstreeks 46.668.777 100 46.668.777 100
12, rue Léon Laval - LU-3372 Leudelange
Sofina Private Equity SA SICAR Onrechtstreeks 5.910.000 100 5.910.000 100
12, rue Léon Laval - LU-3372 Leudelange
Global Education Holding SA Onrechtstreeks 245.072 81,69 245.072 82
12, rue Léon Laval - LU-3372 Leudelange
Global Beauty Holding SA Onrechtstreeks 300.000 100 300.000 100
12, rue Léon Laval - LU-3372 Leudelange
Sofina US, LLC Rechtstreeks 802.000 100 802.000 100
160 Federal Street, 9th floor - MA 02110 Boston - USA
C. Geassocieerde ondernemingen
Sofindev III
Lambroekstraat, 5D - 1831 Machelen Onrechtstreeks 54.790 27,40 54.790 27,40
Ondernemingsnummer 0885 543 088
Groupe Petit Forestier Rechtstreeks 1.244.172 43,21 1.244.172 43,21
11, route de Tremblay - 93420 Villepinte - Frankrijk
JF Hillebrand Group Onrechtstreeks 998.595 21,01 998.595 21,01
6, Carl-Zeiss-Straße - 55129 Mainz-Hechtsheim - Duitsland
Biotech Dental Rechtstreeks 6.154.900 6.154.900
305, Allées de Craponne - 13300 Salon-de-Provence -
Frankrijk
24,75 24,75
Cambridge Associates
125 High Street - MA 02110 Boston - USA Onrechtstreeks 24.242 22,30 24.242 22,38
Drylock Technologies
Spinnerijstraat 12- 9240 Zele Rechtstreeks 150.000.000 25,64 150.000.000 25,64
Ondernemingsnummer 0479 766 057

Aangezien Sofina voldoet aan de voorwaarden van artikel 70 van de Luxemburgse wet van 19 december 2002 kunnen de Luxemburgse dochterondernemingen (behalve Sofina Private Equity SA SICAR) worden vrijgesteld van de voorschriften betreffende de publicatie van hun enkelvoudige financiële staten.

3.15 Samenvatting van de belangrijkste boekhoudkundige methodes

Sinds 31 december 2019 zijn een aantal nieuwe standaarden of interpretaties van toepassing. In het bijzonder :

  • Aanpassingen van IFRS 3 Definitie van een bedrijf
  • Aanpassingen van IFRS 7 en IFRS 9 Hervorming van de referentierentevoeten
  • Aanpassingen van IAS 1 en IAS 8 Wijziging aan de definitie van het begrip "significant".

Deze hebben echter geen materiële impact voor Sofina.

Daarnaast zijn er nog andere standaarden en interpretaties die pas in de toekomst van toepassing zullen zijn. Deze omvatten een wijziging aan IFRS 16 – Huurconcessies. Dit amendement zal geen gevolgen hebben voor Sofina.

Waarderingsgrondslagen

De overeenkomstig IFRS geconsolideerde financiële staten wordt opgesteld op basis van de reële waarde via de resultatenrekening, met uitzondering van handelsvorderingen en -schulden die tegen de historische kostprijs gewaardeerd worden.

Om het belang te weerspiegelen van de inputs die bij de waarderingen tegen reële waarde worden gebruikt, rangschikt de groep deze waarderingen volgens een hiërarchie met de volgende niveaus:

  • Niveau 1: genoteerde prijzen (nietaangepast) op actieve markten voor identieke activa of verplichtingen;
  • Niveau 2: andere inputs dan de in niveau 1 ondergebrachte genoteerde prijzen, die voor het actief of de verplichting waarneembaar zijn, hetzij direct (d.w.z. als prijzen), hetzij indirect (d.w.z. afgeleid van prijzen);
  • Niveau 3: inputs voor het actief of de verplichtingen die niet gebaseerd zijn op waarneembare marktgegevens (nietwaarneembare inputs).

Grondslagen voor consolidatie

Overeenkomstig haar statuut van Beleggingsentiteit consolideert Sofina haar dochterondernemingen niet en past zij de IFRS 3-norm niet toe wanneer zij zeggenschap over een andere entiteit verkrijgt.

Er is een uitzondering op deze behandeling voor dochterondernemingen waarvan de activiteiten uitsluitend bestaan uit het verrichten van diensten met betrekking tot de investeringsactiviteiten van Sofina. Deze dochterondernemingen worden geconsolideerd.

De participaties in de andere dochterondernemingen, die niet uitsluitend diensten verlenen met betrekking tot de investeringsactiviteiten van Sofina, zijn ook gewaardeerd tegen reële waarde via de resultatenrekening overeenkomstig de IFRS 9-norm.

Participaties waarin Sofina een aanzienlijke invloed uitoefent zijn ook gewaardeerd in overeenstemming met de bepalingen van IAS 28, §18, tegen reële waarde via de resultatenrekening overeenkomstig de IFRS 9-norm.

De lijst van dochterondernemingen en geassocieerde deelnemingen is opgenomen onder punt 3.14.

Transacties in vreemde valuta

Transacties in vreemde valuta worden geboekt tegen de wisselkoers op transactiedatum.

Het wisselkoerseffect wordt in de resultatenrekening geboekt onder "Overige financiële resultaten".

Monetaire activa en verplichtingen in vreemde valuta worden omgerekend tegen de slotkoers. Wisselkoersverschillen die voortvloeien uit deze transacties, alsmede de koersomrekeningsverschillen die voortvloeien uit de omrekening van in vreemde valuta luidende activa en verplichtingen, worden geboekt in de resultatenrekening. Nietmonetaire activa en verplichtingen die in vreemde valuta zijn aangeduid, worden omgerekend tegen de wisselkoers op de transactiedatum.

De omrekening in euro van de financiële staten van buitenlandse ondernemingen opgenomen in de consolidatie wordt uitgevoerd tegen de slotkoers voor de balansposten en tegen de gemiddelde wisselkoers van het boekjaar voor de posten van de resultatenrekening. Het verschil dat voortvloeit uit de aanwending van die twee verschillende koersen wordt in de geconsolideerde balans opgenomen in de reserves.

Belangrijkste wisselkoersen:

e
1
semester
31/12/2019
Slotkoersen 2020
USD 1,1198 1,1234
GBP 0,9124 0,8508
CHF 1,0651 1,0854
SGD 1,5648 1,5111
CAD 1,5324 1,4598
e
1
semester
2020
e
1
semester
2020
Gemiddelde koers
SGD 1,5451 1,5348

Materiële vaste activa

Materiële vaste activa worden op de actiefzijde van de balans geboekt tegen hun verwervings- of productiewaarde, verminderd met de geaccumuleerde afschrijvingen en eventuele bijzondere waardeverminderingen. Materiële vaste activa worden afgeschreven in functie van hun geschatte gebruiksduur volgens de lineaire methode.

  • Gebouw: 30 jaar
  • Materieel en meubilair: 3 tot 10 jaar
  • Rollend materieel: 4 jaar

Participaties en vorderingen

Participaties tegen reële waarde worden opgenomen op transactiedatum en worden gewaardeerd tegen reële waarde.

De participaties tegen reële waarde bestaan uit effecten die verworven zijn met als bedoeling opbrengsten uit hoofde van waardestijgingen en/of investeringsinkomsten te verkrijgen. Ze worden gewaardeerd tegen reële waarde op elke balansdatum. Waardeveranderingen worden direct in de resultatenrekening geboekt. In het geval van een verkoop wordt het verschil tussen de netto-opbrengst van de verkoop en de boekwaarde in de resultatenrekening opgenomen, hetzij met een debit hetzij met een credit.

Deposito's en overige financiële vlottende activa

Handelsvorderingen worden tegen de geamortiseerde kostprijs gewaardeerd.

Onder de IFRS 9-norm moeten alle verwachte verliezen van schuldinstrumenten, leningen en handelsvorderingen erkend worden op basis van hun levensduur. Dit model van waardevermindering voorzien onder de IFRS 9-norm is gebaseerd op de "verwachte" verliezen en heeft geen significante impact op de waardering van waardeverminderingen van financiële activa.

Deposito's worden tegen reële waarde via de resultatenrekening gewaardeerd.

Vorderingen op dochterondernemingen worden tegen reële waarde via de resultatenrekening gewaardeerd.

Geldmiddelen en kasequivalenten bestaan uit liquide middelen en termijndeposito's op minder dan drie maanden.

Eigen aandelen

De aankoop of verkoop van eigen aandelen wordt respectievelijk opgenomen als een vermindering of verhoging van het eigen vermogen. De mutaties van de periode worden in het overzicht van de evolutie van het eigen vermogen gemotiveerd. Op die mutaties wordt geen winst of verlies geboekt.

Voordelen voor het personeel

De werknemers van de groep genieten pensioenplannen van het type "te bereiken doel" en van het type "vaste bijdragen". Deze pensioenplannen worden gefinancierd door bijdragen van de ondernemingen en dochterondernemingen van de groep die personeel tewerkstellen en door bijdragen van de werknemers.

Voor de pensioenstelsels wordt de kost van de pensioenverplichtingen bepaald volgens de actuariële projected unit creditmethode, overeenkomstig de IAS 19-norm. Er wordt een berekening gemaakt van de actuele waarde van toegezegde pensioenrechten. De op die manier berekende actuele waarde zal dan worden vergeleken met de bestaande financiering en hiervoor zal indien nodig een boekhoudkundige reserve moeten worden aangelegd. De door de actuarissen opgestelde kosten worden op hun beurt vergeleken met de premies of bijdragen die door de werkgever worden gestort aan de financieringsinstelling en als gevolg hiervan kan desgevallend een bijkomende kost worden opgenomen in de geconsolideerde resultatenrekening.

Het in de balans opgenomen bedrag stemt overeen met de contante waarde van de pensioenverplichtingen, verminderd met de reële waarde van de activa van de pensioenplannen, overeenkomstig de IAS 19 norm. De actuariële verschillen, de verschillen tussen het reële rendement en het normatieve rendement op de activa alsook het effect van de plafonnering van het nettoactief (rente-effect niet inbegrepen) worden integraal verwerkt in het eigen vermogen en daarna niet naar het resultaat overgeboekt.

Toegekende winstdelingsregelingen worden opgenomen overeenkomstig de IFRS 2-norm. Conform deze norm wordt de reële waarde van de opties op de toekenningsdatum opgenomen in de resultatenrekening over de wachtperiode ("vesting period"). De opties worden gewaardeerd conform een algemeen aanvaard waarderingsmodel op basis van de marktgerelateerde voorwaarden op het ogenblik van toekenning.

Financiële verplichtingen

Afgeleide financiële instrumenten worden aanvankelijk opgenomen tegen reële waarde en geherwaardeerd op elke balansdatum. Wijzigingen in de reële waarde worden opgenomen in de resultatenrekening.

Handelsvorderingen, leningen en voorschotten in rekening-courant worden bij eerste opname gewaardeerd tegen reële waarde, verminderd met de transactiekosten die rechtstreeks toerekenbaar zijn aan de aankoop of uitgifte ervan en vervolgens tegen de geamortiseerde kostprijs.

Schulden op dochterondernemingen worden opgenomen tegen de reële waarde in de resultatenrekening.

IFRS 16 – Leases: wanneer een leaseovereenkomst wordt afgesloten (als dit contract geen kortlopend contract is of betrekking heeft op een actief met een lage waarde), wordt een verplichting opgenomen voor de gerelateerde verbintenis, gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs, en het gerelateerde actief wordt onder materiële vaste activa opgenomen.

Voorzieningen

Een voorziening wordt aangelegd indien op de balansdatum een in rechte afdwingbare of feitelijke verplichting bestaat ten gevolge van een gebeurtenis in het verleden en die waarschijnlijk kosten zal voortbrengen waarvan het bedrag op betrouwbare wijze kan worden geschat.

Belastingen

Belastingen omvatten winstbelastingen en uitgestelde belastingen. Uitgestelde belastingen worden opgenomen in de resultatenrekening, behalve indien ze betrekking hebben op elementen die rechtstreeks werden verwerkt in het eigen vermogen, in welk geval ze eveneens rechtstreeks in die rubriek worden verwerkt.

Winstbelastingen bestaan uit belastingen te betalen op de belastbare inkomens van het boekjaar, alsmede uit elke aanpassing met betrekking tot voorgaande boekjaren.

Uitgestelde belastingen bestaan uit belastingen op winsten die moeten worden betaald of teruggekregen in de loop van toekomstige boekjaren, als gevolg van tijdelijke verschillen tussen de boekwaarde van de activa en verplichtingen in de balans en de fiscale boekwaarde en als gevolg van de overdracht van niet-gecompenseerde fiscale verliezen.

De uitgestelde belasting wordt niet verwerkt indien de tijdelijke verschillen voortvloeien uit fiscaal niet-aftrekbare goodwill, uit de eerste opname van activa of verplichtingen met betrekking tot een transactie die geen bedrijfscombinatie is, en niet van invloed is op de boekhoudkundige winst of op de fiscale winst op het ogenblik van de transactie, of uit investeringen in dochterondernemingen in zoverre het waarschijnlijk is dat het tijdelijke verschil in de nabije toekomst niet zal worden afgewikkeld.

Uitgestelde belastingen op nietgecompenseerde fiscale verliezen worden slechts opgenomen in zoverre het waarschijnlijk is dat er toekomstige fiscale winst beschikbaar zal zijn, waarmee de nietgecompenseerde fiscale verliezen kunnen worden verrekend.

De belastingen worden berekend tegen de belastingtarieven die op balansdatum van kracht zijn of die met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid van kracht zullen zijn.

Baten en lasten

De baten en lasten worden berekend als volgt:

  • Dividenden en overige opbrengsten in de resultatenrekening worden opgenomen op toekenningsdatum;
  • Rentebaten worden opgenomen wanneer ze verworven zijn;
  • Rentelasten worden opgenomen naarmate ze opgelopen zijn;
  • Resultaten op vaste en vlottende activa wordt opgenomen op de datum van de transactie die ze genereerde;
  • Overige baten en lasten worden opgenomen op het ogenblik van de transactie;
  • Sofina SA biedt portfoliomanagementdiensten aan voor niet-geconsolideerde dochterondernemingen. Elke daaruit voortvloeiende prestatieplicht is afgeleid in een servicecontract en de inkomsten ervan worden opgenomen als aan de prestatieplicht is voldaan (op de duur van het contract). Diensten die door nietgeconsolideerde dochter- ondernemingen aan Sofina worden geleverd, worden op dezelfde manier behandeld;
  • De inkomsten en meerwaarden van nietgeconsolideerde buitenlandse participaties worden geboekt na aftrek van buitenlandse belastingen.

Belangrijkste waarderingsregels en belangrijkste bronnen van onzekerheid bij boekhoudkundige beoordelingen

De belangrijkste boekhoudkundige beoordelingen hebben betrekking op de waardering van de investeringsportefeuille: de significante veronderstellingen en beoordelingen worden besproken in de toelichting over de reële waarde van de portefeuille (zie punt 2.4 hierboven).

De significante beoordelingen gedaan door Sofina bij het bepalen van haar statuut van Beleggingsentiteit hebben betrekking op de beoordeling van het bestaan van een desinvesteringsstrategie op de investeringen in de portefeuille, evenals op de beoordeling van deze desinvesteringsstrategie op de investeringen aangehouden door dochterondernemingen eerder dan op de directe participaties in deze dochterondernemingen.

De huidige context van de gezondheidscrisis en economische crisis als gevolg van de Covid-19-pandemie doet de onzekerheden met betrekking tot de toekomstige rendementen van de participaties waarin Sofina investeerde, toenemen. Deze onzekerheden met betrekking tot het rendement van onze participaties leiden tot een grotere subjectiviteit bij de bepaling van de reële waarden van niveau 3 in de IFRS 13 hiërarchie.

LEXICON

Beleggingsentiteit: Statuut aangenomen door Sofina NV sinds 1 januari 2018 in toepassing van de IFRS 10, §27-norm, die voorziet dat een Vennootschap, wanneer zij beantwoordt aan de definitie van Beleggingsentiteit, haar dochterondernemingen niet consolideert (met uitzondering van de dochterondernemingen die uitsluitend diensten verlenen verbonden met de investeringsactiviteiten). De directe dochterondernemingen worden tegen hun reële waarde opgenomen in de geconsolideerde financiële staten, met inbegrip van de reële waarde van hun participaties en van hun andere activa en verplichtingen (voornamelijk schulden en vorderingen intra-groep).

De directe dochterondernemingen van Sofina NV worden opgenomen tegen hun reële waarde door middel van de nettoresultatenrekening overeenkomstig de IFRS 9-norm.

Zoals vereist door IFRS 10, §B101 paste Sofina die boekhoudkundige behandeling toe vanaf 1 januari 2018, datum waarop zij beantwoordde aan alle criteria van Beleggingsentiteit.

Inderdaad bepaalde Sofina een Beleggingsentiteit te zijn in de betekenis van de IFRS 10-norm, want zij beantwoordt aan drie criteria die deze norm vastlegt. Het is zo dat Sofina:

  • gebruik maakt van de middelen van haar investeerders (die aandeelhouders zijn van de beursgenoteerde vennootschap) met als doel hun beheersdiensten voor investeringen te verschaffen;

  • investeringen doet met als doel rendementen te behalen onder de vorm van meerwaarden in kapitaal en/of investeringsopbrengsten;

  • de prestatie van haar investeringen opvolgt door deze tegen de reële waarde te waarderen.

Bovendien vertoont Sofina alle typische kenmerken van een Beleggingsentiteit zoals gedefinieerd door IFRS 10:

  • zij heeft meer dan één investering;

  • zij heeft meer dan één investeerder;

  • zij heeft investeerders die geen verbonden partijen zijn;

  • zij houdt eigendomsrechten aan onder de vorm van aandelen of gelijkaardige belangen.

Zoals hierboven vermeld consolideert Sofina NV geen dochterondernemingen (IFRS 10, §27). Voor die behandeling bestaat een uitzondering voor elke dochteronderneming die diensten levert verbonden met de investeringsactiviteiten van Sofina (te weten, Sofina Asia Private Ltd). Deze dochteronderneming wordt integraal geconsolideerd.

Eigen vermogen: Net Asset Value (zoals hieronder gedefinieerd).

Management Group: Leden van de teams Investment, Tax & Legal, Corporate Services en Human Resources en die als management kwalificeren binnen de Sofina-groep.

Net Asset Value ("NAV"): Nettoactiva of eigen vermogen. De NAV per aandeel ("NAVPS") komt overeen met het nettoactief per aandeel of het eigen vermogen per aandeel (berekend op basis van het aantal aandelen in circulatie op het moment van afsluiting van het boekjaar).

Sofina nam dus sinds 1 januari 2018 het statuut van Beleggingsentiteit aan overeenkomstig de IFRS 10-norm. Sindsdien komt haar eigen vermogen, of NAV genoemd in dit Halfjaarlijks verslag, overeen met de reële waarde van haar participaties alsook van haar directe dochterondernemingen en hun participaties en andere activa en verplichtingen.

Net cash: Som van de geldmiddelen, kasequivalenten en deposito's verminderd met de financiële schulden. Het begrip wordt gebruikt in de beheersinformatie (zie  punt 2.1).

Overige elementen van de activa en verplichtingen: Som van de 'Uitgestelde belastingvorderingen', 'Andere financiële vlottende activa', 'Vorderingen op dochterondernemingen', 'Overige vlottende vorderingen' en 'Belastingen' (op activa), verminderd met 'Langlopende voorzieningen' 'Langlopende financiële verplichtingen' en 'Uitgestelde belastingsverplichtingen', 'Schulden aan dochterondernemingen', 'Kortlopende handels- en overige schulden', en 'Belastingen' (op verplichtingen). Deze maken niet het voorwerp uit van aparte regels in de interne informatie gebruikt voor het groepsbeheer en werden dus gegroepeerd ten einde deze beheersinformatie te weerspiegelen (zie punt 2.1).

Portefeuille in transparantie: Sofina NV beheert haar portefeuille op basis van het geheel van de investeringen die zij rechtstreeks dan wel onrechtstreeks via beleggingsdochterondernemingen, aanhoudt. Tijdens de voorbereiding van de financiële staten als Beleggingsentiteit wordt de reële waarde van de rechtstreekse participaties (rechtstreeks of in beleggingsdochterondernemingen) overgedragen naar de activa van de balans.

Daarentegen wordt de sectorinformatie (op basis van interne financiële rapporteringen) opgesteld op basis van de totale portefeuille in transparantie (dit wil zeggen op het geheel van de participaties van de portefeuille die rechtstreeks dan wel onrechtstreeks door Sofina NV wordt aangehouden via de dochterondernemingen), en derhalve op basis van de totale reële waarde van elke investering die uiteindelijk (rechtstreeks dan wel onrechtstreeks via deze dochterondernemingen) wordt aangehouden. De voorstelling van dividenden of van de kasstromen volgt dezelfde logica.