AI assistant
Sofina SA — Interim / Quarterly Report 2019
Sep 5, 2019
4002_ir_2019-09-05_2c134ab8-2eae-4dfc-96c3-bda7754318ad.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
5 september 2019 – na 17.40 u Gereglementeerde informatie Halfjaarlijks financieel verslag
GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN PER
30 JUNI 2019
"Onze missie: de bevoorrechte partner zijn van ondernemers en families die groeiende bedrijven leiden, door hen geduldig kapitaal en ondersteunend advies te verschaffen"
SOFINA N.V. Contact: Wauthier de Bassompierre Nijverheidsstraat 31 – 1040 Brussel Tel. : +32 2 551 06 11 RPR Brussel: 0403.219.397 Email : [email protected] Genoteerd op Euronext Brussels (ISIN BE0003717312) Website :www.sofinagroup.com
OVERZICHT
| TUSSENTIJDS BEHEERSVERSLAG 3 | |
|---|---|
| VERKLARING VAN DE COMMISSARIS 6 | |
| VERKLARING VAN DE VERANTWOORDELIJKE PERSOON 7 | |
| GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN PER 30 JUNI 2019 8 | |
| TOELICHTINGEN BIJ DE GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN 12 |
KALENDER VAN DE FINANCIËLE PUBLICATIES :
| 5 september 2019 | Halfjaarlijks financieel verslag 2019 |
|---|---|
| 26 maart 2020 | Jaarverslag 2019 |
| 7 mei 2020 | Gewone Algemene Vergadering |
| 3 september 2020 | Halfjaarlijks financieel verslag 2020 |
TUSSENTIJDS BEHEERSVERSLAG
Voorafgaande opmerking
Sinds 1 januari 2018 voldoet Sofina aan de voorwaarden van het statuut van Beleggingsentiteit volgens IFRS 10, §27 dat voorziet dat:
- het is niet langer vereist de dochterondernemingen volgens de methode van globale integratie te consolideren;
- het is vereist directe dochterondernemingen van een vennootschap die voldoet aan de definities van Beleggingsentiteit tegen hun reële waarde te vermelden in de geconsolideerde financiële staten, met inbegrip van de reële waarde van hun participaties en hun andere activa en passiva.
Financiële resultaten
Het eigen vermogen van Sofina bedraagt in totaal 7.013 miljoen EUR op 30 juni 2019, tegenover 6.543 miljoen EUR op 31 december 2018, hetzij respectievelijk 208,23 EUR en 194,28 EUR per aandeel (1) .
Het resultaat van Sofina als Beleggingsentiteit, afgesloten op 30 juni 2019, bedraagt 567 miljoen EUR, tegenover 478 miljoen EUR op 30 juni 2018, hetzij respectievelijk 16,82 EUR en 14,26 EUR per aandeel (2) .
| Eigen vermogen | ||
|---|---|---|
| juni 2019 | december 2018 | |
| Totaalbedrag (in miljoen EUR) | 7.012,5 | 6.543,6 |
| Per aandeel (EUR) | 208,23 | 194,28 |
Nettoresultaat (aandeel van de groep)
| juni 2019 | juni 2018 | |
|---|---|---|
| Totaalbedrag (in miljoen EUR) | 566,7 | 478,5 |
| Per aandeel (EUR) | 16,82 | 14,26 |
(1) Berekeningen gebaseerd op het aantal aandelen in omloop (33.677.297 aandelen op 30 juni 2019 en 33.681.297 aandelen op 31 december 2018).
(2) Berekeningen gebaseerd op het gemiddeld aantal aandelen in omloop (33.696.615 aandelen op 30 juni 2019 en 33.636.758 aandelen op 30 juni 2018).
Per 30 juni 2019 had Sofina 572.703 eigen aandelen tegenover 568.703 eigen aandelen op 31 december 2018. In de eerste helft van het boekjaar werden 50.000 eigen aandelen verworven en 46.000 eigen aandelen overgedragen.
Verder herinneren wij eraan dat de Gewone Algemene Vergadering van 2 mei 2019 besloten had een brutodividend van 2,785714 EUR per aandeel uit te keren.
Gang van zaken tijdens het eerste semester 2019
De activiteiten van Sofina tijdens het voorbije semester werden ontplooid rond haar drie investeringsstijlen van de Vennootschap (minderheidsinvesteringen op de lange termijn, investeringen in durf- en groeikapitaalfondsen, en Sofina Growth, dat de investeringen groepeert die gerealiseerd worden met partners in snelgroeiende bedrijven, vooral in Azië) en rond vier focussectoren (consumptiegoederen en detailhandel, digitale transformatie, onderwijs en gezondheidszorg).
Wat betreft de minderheidsinvesteringen op de lange termijn werd de periode gekenmerkt door de investering in Cognita (www.cognita.com), een Britse onderneming die privéscholen beheert in Europa, Latijns-Amerika en Azië. Deze deelneming in Cognita werd gerealiseerd in het begin van het boekjaar 2019 door middel van een kapitaalsverhoging in de holding van de groep Cognita. Als gevolg van deze operatie werden zowel Sofina als BDT Capital Partners minderheidsaandeelhouders van Cognita naast Jacobs Holding, die de meerderheidsaandeelhouder blijft. Op dit moment houdt de groep Sofina een indirecte participatie van 15,5% aan in de vennootschap.
Vervolgens tijdens dit eerste semester 2019 ging Sofina verder met de rotatie van haar portefeuille, door een deel van haar participaties in verschillende beursgenoteerde Europese bedrijven te verkopen: Colruyt, Danone, Orpea en SES. Sofina verkocht ook het grootste gedeelte van de participatie, die zij sinds 2011 aanhield, in Ipsos en haar volledige participatie in Mersen, waarmee de Vennootschap was verbonden sinds 2005.
QMC II, een Spaans investeringsfonds, ging nog verder met uitkeringen, tot de beëindiging van haar vereffening in juni 2019.
Wat betreft investeringen in durf- en groeikapitaalfondsen waren de activiteiten van Sofina zeer dynamisch tijdens dit eerste semester, vergelijkbaar met 2018. Geholpen door een groeiend interesse van investeerders in de sector hebben verschillende General Partners tijdens de periode vers kapitaal geworven. Deze ontwikkeling laat de General Partners toe om de omvang van de activa onder beheer significant te verhogen en tegelijkertijd engagementen sneller uit te voeren, in lijn met de tendensen die werden gezien in 2018. Sofina gaat verder met het ondersteunen van haar bestaande General Partners in de Verenigde Staten, in Europa en in Azië, terwijl het evenzeer nieuwe relaties aanknoopt met General Partners die wellicht de portefeuille zullen komen versterken. Zo participeerde de Vennootschap selectief in de fondsenwerving die de voornaamste strategieën gevolgd door deze fondsen vervolledigt.
En tenslotte zette Sofina Growth gedurende het eerste semester van 2019 haar operaties voort in Azië en in de Verenigde Staten. Zoals vermeld in Jaarverslag 2018 nam Sofina aldus investeringen in Dailyhunt, een digitaal aggregaat van nieuws in tien lokale talen in India, en in Giphy, een onlinedatabank en zoekrobot voor bewegende GIF-bestanden. Bovendien, zoals vermeld in onze Newsletter #4, is de groep overgegaan tot een investering in Healthkart, een onderneming actief in de productie en distributie van voedingssupplementen in India.
Met betrekking tot de bestaande portefeuille waren de meest belangwekkende operaties die werden gerealiseerd door Sofina Growth de kapitaalverhogingen doorgevoerd door Hector Beverages, de Indische producent van traditionele fruitsappen, en door Postmates, een onderneming gespecialiseerd in thuisleveringen die een netwerk aan koeriers beheert, en de verkoop van haar deelnemingen in F&B Asia en in Knewton.
Een actualisering tot 30 juni 2019 van de portefeuille van de Sofina-groep is te vinden onder punt 2.2 van dit Halfjaarlijks financieel verslag (opmerkingen bij de evolutie van de totale portefeuille in transparantie), op dezelfde wijze als gewoonlijk wordt toegepast in het Jaarverslag.
Activiteiten sinds de afsluiting van het semester
Betreffende de activiteiten sinds de afsluiting van het semester in verband met de minderheidsinvesteringen op de lange termijn nam Sofina een minderheidsbelang van 25,6% in Drylock Technologies (www.drylocktechnologies.com), een Belgische familiale onderneming gespecialiseerd in producten voor hygiëne. Wij wijzen eveneens op de herstructurering die plaatsvond eind juli van de groep Arcomet, die gespecialiseerd is in torenkranen. Deze operatie volgde op de fusie tussen de groep Arcomet en zijn Franse evenknie Matebat. Sofina houdt daarop een participatie aan van 14,9% in het kapitaal van de Franse vennootschap die aan het hoofd van de nieuwe Belgisch-Franse groep, Uperio is. Het saldo van de Ipsos-aandelen gehouden door Sofina werd ook verkocht sinds het einde van het semester.
Sinds 30 juni jongsleden heeft Sofina Growth tevens een investering verricht in Adjust, een Duitse onderneming gespecialiseerd in mobiele data-analyse en mobiele metingen, alsook een coinvestering naast beheerder General Atlantic in de Amerikaanse onderneming Morphe Holdings, die gespecialiseerd is in cosmetica. En tenslotte steeds in deze derde investeringsstijl versterkte de groep zijn bestaande participatie in twee ondernemingen in portefeuille: Bira91, een Indisch biermerk en marktleider in het premium biersegment, en in ThoughtSpot, een ontwikkelaar van business intelligence-platformen.
Naast deze gebeurtenissen waren er geen nieuwe operaties of gebeurtenissen sinds de afsluiting van het semester van dien aard om de financiële situatie van de Vennootschap aanzienlijk te beïnvloeden. Beursgenoteerde bedrijven hadden verder te maken met beursschommelingen en de durf- en groeikapitaalfondsen varieerden verder volgens het ritme van de kapitaalsopvragingen, uitkeringen en waardschommelingen van de ondernemingen in hun portefeuille.
Tijdens het eerste semester van 2019 werden geen transacties of wijzigingen in transacties gerealiseerd met verbonden partijen die een significante invloed hebben op de resultaten van Sofina.
Risicofactoren
Sofina voert een voorzichtige politiek met betrekking tot haar financieel risicobeheer, zoals beschreven op pagina's 70 en 71 van haar laatste Jaarverslag. De onderneming onderneemt geen dekkingsoperaties, tenzij zeer beperkt, waarmee zij aan een langetermijnvisie voor haar investeringen vasthoudt. De belangrijkste risico's en onzekerheden waarmee de Vennootschap wordt geconfronteerd houden verband met de evolutie van de aandelenbeurzen en, voor haar kasstromen, met de evolutie van de rentevoeten. Met betrekking tot investeringen in vreemde valuta is Sofina blootgesteld aan hun wisselkoersschommelingen ten opzichte van de euro. Muntrisico's worden wordt niet gedekt.
Naast deze externe en financiële factoren blijft Sofina blootgesteld, net zoals elke andere beursgenoteerde onderneming, aan de strategische en operationele risico's die verband houden met haar activiteiten als professioneel investeerder. In de hoedanigheid van holding wordt het gros van de risico's direct behandeld door en op het niveau van de ondernemingen in portefeuille. In verband met haar eigen risico's waakt de Vennootschap er voortdurend over dat de eventuele gebeurtenis ervan tot een maximum wordt beperkt door middel van onder andere interne controlemaatregelen en door de toekenning ad hoc van interne en externe human resources.
Maatschappelijk engagement
Zoals toegelicht in haar Newsletter #4 heeft de Sofina-groep recent de "Principles for Responsible Investment" van de Verenigde Naties ondertekend. In dat verband streeft de Vennootschap ernaar deze principes stap voor stap te integreren in haar investeringsprocessen, om aldus het verband tussen de investeringen en vragen inzake milieu, maatschappij en bestuur te versterken. Daarnaast blijft de Vennootschap binnenshuis verschillende initiatieven ontplooien die het welzijn van haar personeel, hun betrokkenheid bij lokale gemeenschappen en hun respect voor het milieu moeten versterken. Zoals elk jaar stelt de Vennootschap zichzelf in dat verband concrete doelstellingen.
Vooruitzichten voor boekjaar 2019
Het is noodzakelijk eraan te herinneren dat de resultaten van het voorbije semester niet kunnen worden geëxtrapoleerd om de resultaten van het lopende boekjaar te voorspellen. Net zoals de vergelijking tussen het eerste semester van dit jaar met dat van vorig jaar niet toelaat de evolutie van het volledig boekjaar te voorspellen. Onzekerheden met betrekking tot de financiële markten en beurzen verhinderen ons momenteel een voorspelling te doen over de resultaten van het boekjaar 2019, dat zal eindigen op 31 december eerstvolgend.
VERKLARING VAN DE COMMISSARIS
AAN DE AANDEELHOUDERS VAN SOFINA N.V.
Verslag inzake de beoordeling van de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie van Sofina NV voor de zes maanden eindigend op 30 juni 2019
In het kader van ons mandaat van commissaris, brengen wij u verslag uit over de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie. Deze geconsolideerde tussentijdse financiële informatie omvat de geconsolideerde balans op 30 juni 2019, de geconsolideerde resultatenrekening, het geconsolideerde overzicht van geboekte baten en lasten, het geconsolideerde evolutie van het eigen vermogen en het geconsolideerde kasstroomoverzicht voor de zes maanden eindigend op die datum, alsmede selectieve bijlage 1, 2 en 3, respectieve toelichtingen inbegrepen.
Verslag over de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie
Wij hebben de beoordeling uitgevoerd van de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie van Sofina NV ("de vennootschap") en haar dochterondernemingen (samen "de groep"), opgesteld in overeenstemming met de internationale standaard IAS 34, "Tussentijdse financiële verslaggeving" zoals aanvaard door de Europese Unie.
De totale activa in de geconsolideerde balans bedragen 7.026 miljoen EUR en de geconsolideerde resultatenrekening (aandeel van de groep) van de periode bedraagt 567 miljoen EUR.
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen en de getrouwe weergave van deze geconsolideerde tussentijdse financiële informatie in overeenstemming met de internationale standaard IAS 34, "Tussentijdse financiële verslaggeving" zoals aanvaard door de Europese Unie. Onze verantwoordelijkheid bestaat erin een conclusie over de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie te formuleren op basis van de door ons uitgevoerde beoordeling.
Reikwijdte van de beoordeling
We hebben onze beoordeling uitgevoerd overeenkomstig de internationale standaard ISRE 2410, "Beoordeling van tussentijdse financiële informatie", uitgevoerd door de onafhankelijke auditor van de entiteit. Een dergelijke beoordeling van tussentijdse financiële informatie bestaat uit het verzoeken om inlichtingen, in hoofdzaak bij de personen verantwoordelijk voor financiën en boekhoudkundige aangelegenheden, alsmede uit het uitvoeren van cijferanalyses en andere beoordelingswerkzaamheden. De reikwijdte van een beoordeling is aanzienlijk geringer dan die van een overeenkomstig de internationale controlestandaarden (International Standards on Auditing) uitgevoerde controle. Om die reden stelt de beoordeling ons niet in staat de zekerheid te verkrijgen dat wij kennis zullen krijgen van alle aangelegenheden van materieel belang die naar aanleiding van een controle mogelijk worden onderkend. Bijgevolg brengen wij geen controle-oordeel tot uitdrukking over de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie.
Conclusie
Gebaseerd op de door ons uitgevoerde beoordeling, kwamen er geen feiten onder onze aandacht welke ons doen geloven dat de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie van Sofina NV niet, in alle materiële opzichten, is opgesteld overeenkomstig de internationale standaard IAS 34, "Tussentijdse financiële verslaggeving" zoals aanvaard door de Europese Unie.
Zaventem, 5 september 2019
De commissaris
DELOITTE Bedrijfsrevisoren CVBA Vertegenwoordigd door Eric Nys
__________________________
VERKLARING VAN DE VERANTWOORDELIJKE PERSOON
Harold Boël, Chief Executive Officer, bevestigt in naam en voor rekening van de Raad van Bestuur dat bij zijn weten:
- a) de halfjaarlijkse financiële staten, die opgesteld zijn overeenkomstig de toepasselijke boekhoudkundige normen, een getrouw beeld geven van het vermogen, de financiële positie en de resultaten van de Vennootschap en de globaal geconsolideerde ondernemingen;
- b) het Tussentijds Beheersverslag een getrouwe overzicht geeft van de inlichtingen die erin vermeld moeten worden.
GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN PER 30 JUNI
2019
Geconsolideerde balans
| ACTIVA in duizend EUR |
||||
|---|---|---|---|---|
| Toelichting | 3 0 /0 6 /2 0 19 | 31/12/2018 | ||
| Va ste a c tiva | 5 .9 9 1.0 6 8 | 5 .8 18 .8 2 5 | ||
| Materiële vaste activa | 10.752 | 10.577 | ||
| Financiële activa gewaardeerd tegen reële waarde | 3.2 | 5.980.316 | 5.808.248 | |
| Uitgestelde belastingvorderingen | 0 | 0 | ||
| Vlotte nde a c tiva | 1.0 3 4 .9 4 4 | 8 3 0 .6 10 | ||
| Financiële vlottende activa | 3.4 | 77.668 | 104.429 | |
| Vorderingen op dochterondernemingen | 3.7 | 602.835 | 384.538 | |
| Overige vlottende vorderingen | 270 | 9 8 | ||
| Belastingen | 4.456 | 4.564 | ||
| Geldmiddelen en kasequivalenten | 3.5 | 349.715 | 336.981 | |
| TOTAAL VAN DE ACTIVA | 7 .0 2 6 .0 12 | 6 .6 4 9 .4 3 5 |
| VERPLICHTINGEN in duizend EUR |
||||
|---|---|---|---|---|
| Toelichting | 3 0 /0 6 /2 0 19 | 31/12/2018 | ||
| Eige n ve rmoge n | 7 .0 12 .5 0 1 | 6 .5 4 3 .5 9 3 | ||
| Kapitaal | 3.6 | 79.735 | 79.735 | |
| Uitgiftepremies | 4.420 | 4.420 | ||
| Reserves | 6.928.346 | 6.459.438 | ||
| La nglope nde ve rplic htinge n | 10 .118 | 10 .12 9 | ||
| Langlopende voorzieningen | 7.974 | 7.974 | ||
| Langlopende financiële verplichtingen | 0 | 0 | ||
| Uitgestelde belastingverplichtingen | 2.144 | 2.155 | ||
| Kortlope nde ve rplic htinge n | 3 .3 9 3 | 9 5 .7 13 | ||
| Financiële schulden | 0 | 0 | ||
| Schulden aan dochterondernemingen | 3.7 | 101 | 78.472 | |
| Kortlopende handels- en overige schulden | 3.292 | 17.230 | ||
| Belastingen | 0 | 11 | ||
| TOTAAL VAN DE VERPLICHTINGEN | 7 .0 2 6 .0 12 | 6 .6 4 9 .4 3 5 |
Geconsolideerde resultatenrekening
| in duizend EUR | |||
|---|---|---|---|
| Toelichting | e 1 se me ste r 2 0 19 |
e 1 semester 2018 |
|
| Dividenden | 21.936 | 17.805 | |
| Rentebaten | 3.8 | 5.321 | 1.315 |
| Rentelasten | 3.8 | - 1 | - 1 |
| Nettoresultaat op financiële activa tegen reële waarde | 3.9 | 552.637 | 457.132 |
| Nettoresultaat op overige vaste activa | 3.9 | 5 | 0 |
| Nettoresultaat op vlottende activa | 3.10 | 2.851 | 13.053 |
| Overige baten | 2.583 | 1.591 | |
| Overige lasten | 3.11 | - 18.618 | - 12.815 |
| RESULTAAT VOOR BELASTINGEN | 5 6 6 .7 14 | 4 7 8 .0 8 0 | |
| Belastingen | 6 | 1.432 | |
| RESULTAAT VAN HET BOEKJAAR | 5 6 6 .7 2 0 | 4 7 9 .5 12 | |
| AANDEEL VAN DE GROEP IN HET RESULTAAT | 5 6 6 .7 2 0 | 4 7 9 .5 12 | |
| Winst per aandeel (EUR) (1) | 16,8183 | 14,4592 | |
| Verwaterde winst per aandeel (EUR) | 16,6403 | 14,2487 |
(1) Berekening gebaseerd op het gemiddeld aantal aandelen in omloop (33.696.615 aandelen op 30 juni 2019 en 33.636.758 aandelen op 30 juni 2018).
Geconsolideerde staat van het globale resultaat
.
| in duizend EUR | ||
|---|---|---|
| e 1 se me ste r 2 0 19 |
e 1 se me ste r 2 0 18 |
|
| Re sulta a t va n he t boe kja a r | 5 6 6 .7 2 0 | 4 7 9 .5 12 |
| Overige elementen | 156 | 214 |
| Uitgestelde belastingen op meerwaarden op voor verkoop beschikbare financiële activa |
0 | 0 |
| Ba te n e n la ste n re c htstre e ks in he t e ige n ve rmoge n ge boe kt die pa s la te r in he t ne ttore sulta a t zulle n worde n ge boe kt |
15 6 | 2 14 |
| Ba te n e n la ste n re c htstre e ks in he t e ige n ve rmoge n ge boe kt die la te r nie t in he t ne ttore sulta a t zulle n worde n ge boe kt |
0 | 0 |
| TOTALE GEBOEKTE BATEN EN LASTEN (Globa a l re sulta a t) | 5 6 6 .8 7 6 | 4 7 9 .7 2 6 |
| Toerekenbaar aan deelnemingen zonder overheersende zeggenschap | 0 | 0 |
| Toerekenbaar aan de aandeelhouders van het moederbedrijf | 566.876 | 479.726 |
Evolutie van het geconsolideerde eigen vermogen
| in duizend EUR | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitaal Uitgifte- premies | Reserves Eigen aandelen | Herwaardering van vaste activa |
AANDEEL VAN DE GROEP |
Deelnemingen zonder overheer sende zeggen schap |
TOTAAL | |||
| Sa ldi op 3 1/12 /2 0 17 | 79.735 | 4.420 | 3.928.415 | - 141.427 | 1.907.245 | 5 .7 7 8 .3 8 8 | 0 | 5 .7 7 8 .3 8 8 |
| Toepassing van IFRS 9 | 1.907.245 | - 1.907.245 | 0 | |||||
| Sa ldi op 0 1/0 1/2 0 18 | 79.735 | 4.420 | 5.835.660 | - 141.427 | 0 | 5 .7 7 8 .3 8 8 | 0 | 5 .7 7 8 .3 8 8 |
| Resultaat van het boekjaar | 479.512 | 4 7 9 .5 12 | 4 7 9 .5 12 | |||||
| Winstuitkering | - 91.496 | - 9 1.4 9 6 | - 9 1.4 9 6 | |||||
| Bewegingen in eigen aandelen | 2.192 | - 7.186 | - 4 .9 9 4 | - 4 .9 9 4 | ||||
| Overige | 620 | 620 | 620 | |||||
| Wijzigingen in deelnemingen zonder overheersende zeggenschap |
0 | 0 | ||||||
| Sa ldi op 3 0 /0 6 /2 0 18 | 79.735 | 4.420 | 6.226.488 | - 148.613 | 0 | 6 .16 2 .0 3 0 | 0 | 6 .16 2 .0 3 0 |
| Sa ldi op 3 1/12 /2 0 18 | 79.735 | 4.420 | 6.607.877 | - 148.439 | 0 | 6 .5 4 3 .5 9 3 | 0 | 6 .5 4 3 .5 9 3 |
| Resultaat van het boekjaar | 566.720 | 5 6 6 .7 2 0 | 5 6 6 .7 2 0 | |||||
| Winstuitkering | - 95.411 | - 9 5 .4 11 | - 9 5 .4 11 | |||||
| Bewegingen in eigen aandelen | - 4.605 | - 2 .9 9 5 | - 2 .9 9 5 | |||||
| Overige | 594 | 594 | 594 | |||||
| Wijzigingen in deelnemingen zonder overheersende zeggenschap |
0 | 0 | ||||||
| Saldi op 30/06/2019 | 7 9 .7 3 5 | 4 .4 2 0 | 7 .0 8 1.3 9 0 | - 15 3 .0 4 4 | 0 | 7 .0 12 .5 0 1 | 0 | 7 .0 12 .5 0 1 |
| Geconsolideerd kasstroomoverzicht | ||
|---|---|---|
| in duizend EUR | |||
|---|---|---|---|
| Toelichting | e 1 se me ste r 2 0 19 |
e 1 semester 2018 |
|
| Ge ldmidde le n e n ka se quiva le nte n bij de a a nva ng va n he t boe kja a r | 3.5 | 3 3 6 .9 8 1 | 5 9 5 .4 6 5 |
| Dividenden | 14.507 | 4.737 | |
| Rentebaten | 1.973 | 1.206 | |
| Rentelasten | - 1 | - 1 | |
| Aankoop van financiële vlottende activa (deposito's op meer dan 3 maanden) | 45.000 | - 100.000 | |
| Verkoop van financiële vlottende activa (beleggingsportefeuille) | 0 | 0 | |
| Aankoop van overige financiële vlottende activa | 0 | - 7.729 | |
| Verkoop van overige financiële vlottende activa | 3.193 | 17.288 | |
| Overige vlottende vorderingen | 1.386 | 1.239 | |
| Administratie- en andere kosten | - 31.256 | - 13.284 | |
| Nettobelastingen | 9 2 | 1.371 | |
| Ka sstrome n uit ope ra tione le a c tivite ite n | 3 4 .8 9 4 | - 9 5 .17 3 | |
| Aankoop van (im)materiële vaste activa | - 504 | - 21 | |
| Verkoop van (im)materiële vaste activa | 0 | 0 | |
| Aankoop van financiële activa tegen reële waarde | 0 | - 81.077 | |
| Verkoop van financiële activa tegen reële waarde | 373.938 | 223.275 | |
| Wijzigingen van de overige vaste activa | 0 | 0 | |
| Ka sstrome n uit inve ste ringsa c tivite ite n | 3 7 3 .4 3 4 | 14 2 .17 7 | |
| Aankoop van eigen aandelen | - 8.797 | - 12.176 | |
| Verkoop van eigen aandelen | 4.258 | 5.564 | |
| Winstuitkering | - 93.919 | - 89.864 | |
| Wijzigingen van de vorderingen op dochterondernemingen | - 218.765 | - 121.338 | |
| Wijzigingen van de schulden op dochterondernemingen | - 78.371 | - 44.203 | |
| Terugbetalingen van overige financiële schulden | 0 | 0 | |
| Ka sstrome n uit fina nc ie ringsa c tivite ite n | - 3 9 5 .5 9 4 | - 2 6 2 .0 17 | |
| Ge ldmidde le n e n ka se quiva le nte n bij he t a fsluite n va n he t boe kja a r | 3.5 | 3 4 9 .7 15 | 3 8 0 .4 5 2 |
Ter herinnering, de beheerskasstroom (in transparantie) is beschikbaar onder punt 2.1 van voorliggend Verslag.
TOELICHTINGEN BIJ DE GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN
Er zijn drie bijlagen bij de geconsolideerde financiële staten die de volgende informatie bevatten :
- 1. Conformiteitsverklaring en boekhoudkundige principes vermeldt de conformiteitsverklaring, de boekhoudkundige principes en de belangrijkste wijzigingen.
- 2. Belangrijke beheersinformatie en sectorinformatie vermeldt de sectorinformatie en de aansluiting met de financiële staten, evenals de informatie over de beleggingsportefeuille in transparantie (alsof de groep de consolidatieprincipes zou toepassen).
- 3. Toelichtingen bij de geconsolideerde financiële staten onder het statuut van Beleggingsentiteit – vermeldt de toelichtingen bij de geconsolideerde financiële staten van Sofina onder het statuut van Beleggingsentiteit.
1. Conformiteitsverklaring en boekhoudkundige principes
Sofina NV is een naamloze vennootschap naar Belgisch recht waarvan de maatschappelijke zetel is gevestigd in Nijverheidsstraat 31 te 1040 Brussel.
De geconsolideerde financiële staten van de Sofina-groep op 30 juni 2019 zijn door de Raad van Bestuur van 5 september 2019 vastgesteld en werden overeenkomstig de IFRS-normen (International Financial Reporting Standards) opgesteld, zoals goedgekeurd door de Europese Unie.
De tussentijdse geconsolideerde financiële staten van de Sofina-groep op 30 juni 2019 werden conform IAS 34 "Tussentijdse Financiële Verslaggeving" opgesteld.
De tussentijdse financiële staten bevatten niet alle inlichtingen die vereist zijn voor volledige financiële staten. Derhalve dienen ze te worden gelezen rekening houdend met de informatie die werd verstrekt in het verslag over de geconsolideerde financiële staten dat op 31 december 2018 werd opgesteld.
Boekhoudkundige principes
De normen, wijzigingen en interpretaties die zijn gepubliceerd, maar in 2019 nog niet in werking zijn getreden, werden door de groep niet op voorhand aangenomen.
Wat de toepassing betreft van IFRS 16 - Leases, waarvan de toepassing verplicht is sinds 1 januari 2019, concludeerde Sofina dat de impact op de rekeningen niet materieel zou zijn.
De principes, methodes en technieken die op het gebied van evaluatie en consolidatie voor de in gecondenseerde vorm gepubliceerde halfjaarlijkse rekening worden gebruikt, zijn identiek aan de principes, methodes en technieken die de groep heeft gebruikt bij de opstelling van de geconsolideerde financiële staten op 31 december 2018.
2. Belangrijke beheersinformatie en sectorinformatie
2.1 Sectorinformatie – aansluiting met de financiële staten
De IFRS 8-norm betreffende de operationele segmenten schrijft voor dat Sofina de sectoren voorstelt op basis van de verslagen voorgelegd aan het management om beslissingen te kunnen nemen over de aan elke sector toe te kennen middelen en de financiële prestaties van elk van hen te evalueren.
Wij hebben drie sectoren of investeringsstijlen aangemerkt (ook pijlers genoemd):
- De 1ste pijler Rechtstreekse minderheidsinvesteringen op de lange termijn in gezonde en goed geleide bedrijven met een duurzame groei naast families en ondernemers die er nauw bij betrokken zijn;
- De 2de pijler Investeringen in de beste durf- en groeikapitaalfondsen beheerd door General Partners met wie Sofina historische relaties onderhoudt;
- De 3de pijler of Sofina Growth Investeringen in snelgroeiende bedrijven die minder matuur zijn dan die van de 1ste pijler, naast vertrouwde partners.
Sofina is van mening dat een geografische spreiding niet relevant is in het kader van de voorstelling van de financiële staten. De geografische spreiding wordt trouwens niet opgenomen in de interne beheersverslagen gericht aan het management van elke entiteit van de groep.
Sofina beheert haar portefeuille op basis van het totaal aantal beleggingen die ze ofwel rechtstreeks ofwel onrechtstreeks via beleggingsdochterondernemingen in bezit heeft. Tijdens de voorbereiding van de financiële staten als Beleggingsentiteit wordt de reële waarde van de rechtstreekse participaties (rechtstreeks of in beleggingsdochterondernemingen) overgedragen naar de activa van de balans. Daarentegen wordt de sectorinformatie (op basis van interne financiële rapporteringen) opgesteld op basis van de totale beleggingsportefeuille in transparantie (dit wil zeggen de portefeuille die rechtstreeks dan wel onrechtstreeks via de dochterondernemingen in eigendom wordt gehouden), en derhalve met vermelding van de totale reële waarde van elke belegging die uiteindelijk (rechtstreeks dan wel onrechtstreeks via haar dochterondernemingen) in eigendom wordt gehouden. De voorstelling van dividenden of van de kasgelden volgt dezelfde logica.
Om de elementen die de volledige groepsportefeuille betreffen aansluiting te laten vinden met de financiële staten is de informatie op de volgende manier voorgesteld:
- Totaal dat de volledige investeringsportefeuille vertegenwoordigt (het totaal van de drie pijlers) en de elementen die niet aan de pijlers worden toegekend (dit wil zeggen kosten en opbrengsten of andere posten van de balans die niet op een gesegmenteerde manier per investeringsstijl worden opgevolgd), of zij nu rechtstreeks of onrechtstreeks via de dochterondernemingen van Sofina NV zijn opgenomen;
- Aansluitingselementen met de financiële staten die de aanpassingen vertegenwoordigen die vereist zijn om de gegevens per investeringsstijl (zoals die bedrijfsintern worden gebruikt bij het dagelijkse beheer van de groep) in overeenstemming te brengen met de geconsolideerde financiële staten volgens het statuut van Beleggingsentiteit;
- Financiële staten geven een beeld van de geconsolideerde financiële staten onder het statuut van Beleggingsentiteit.
| in duizend EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| st e pijle r 1 |
d e pijle r 2 |
d e pijle r 3 |
Tota a l | Aansluitings elementen |
Financiële staten | |
| Globa a l re sulta a t (3 0 /0 6 /2 0 19 ) | ||||||
| Dividenden | 32.561 | 872 | 0 | 33.433 | - 11.497 | 21.936 |
| Resultaten op financiële activa tegen reële waarde |
186.051 | 218.948 | 144.709 | 549.708 | 2.929 | 552.637 |
| Beheerskosten | - 22.196 | 3.578 | - 18.618 | |||
| Overige | 5.931 | 4.990 | 10.921 | |||
| Tota a l va n he t globa a l re sulta a t | 5 6 6 .8 7 6 | 0 | 566.876 | |||
| st e pijle r 1 |
d e pijle r 2 |
d e pijle r 3 |
Tota a l | Aansluitings elementen |
Financiële staten | |
| Ba la ns (3 0 /0 6 /2 0 19 ) | ||||||
| Financiële activa tegen reële waarde | 3.005.991 | 2.168.138 | 1.308.227 | 6.482.356 | - 502.040 | 5.980.316 |
| Net cash (1) | 492.723 | - 93.008 | 399.715 | |||
| Materiële vaste activa | 14.571 | - 3.819 | 10.752 | |||
| Overige elementen van de activa en verplichtingen |
22.851 | 598.867 | 621.718 | |||
| NAV ( 2 ) | 7 .0 12 .5 0 1 | 0 | 7.012.501 |
(1) "Net cash" vertegenwoordigt de som van kasgelden, deposito's en kortetermijnleningen.
(2) "NAV" vertegenwoordigt de nettoactiva en is gelijk aan het eigen vermogen.
Het onderstaande beheerskasstroomoverzicht behelst de informatie van de kasstromen in transparantie voor alle dochterondernemingen van de groep.
| in duizend EUR | |
|---|---|
| Tota a l | |
| Ka sstroombe he e r - 1st e se me ste r 2 0 19 | |
| Ne t c a sh ( 3 ) a a n he t be gin va n he t boe kja a r | 4 9 8 .2 6 4 |
| Dividenden | 26.004 |
| Beheerskosten | - 37.577 |
| Aankoop van financiële activa tegen reële waarde | - 595.324 |
| Verkoop van financiële activa tegen reële waarde | 694.577 |
| Winstuitkering | - 93.919 |
| Overige elementen | 698 |
| Ne t c a sh ( 3 ) a a n he t e inde va n he t boe kja a r | 4 9 2 .7 2 3 |
(1) "Net cash" vertegenwoordigt de som van kasgelden, deposito's en kortetermijnleningen.
| in duizend EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| st e pijle r 1 |
d e pijle r 2 |
d e pijle r 3 |
Tota a l | Aansluitings elementen |
Financiële staten | |
| Globa a l re sulta a t (3 0 /0 6 /2 0 18 ) | ||||||
| Dividenden | 28.989 | 0 | 0 | 28.989 | - 11.184 | 17.805 |
| Resultaten op financiële activa tegen reële waarde |
124.568 | 215.911 | 109.925 | 450.404 | 6.728 | 457.132 |
| Beheerskosten | - 16.090 | 3.275 | - 12.815 | |||
| Overige | 16.423 | 1.181 | 17.604 | |||
| Tota a l va n he t globa a l re sulta a t | 4 7 9 .7 2 6 | 0 | 479.726 | |||
| st e pijle r 1 |
d e pijle r 2 |
d e pijle r 3 |
Tota a l | Aansluitings elementen |
Financiële staten | |
| Ba la ns (3 1/12 /2 0 18 ) | ||||||
| Financiële activa tegen reële waarde | 3.016.906 | 1.954.015 | 1.069.804 | 6.040.725 | - 232.477 | 5.808.248 |
| Net cash (1) | 498.264 | - 66.283 | 431.981 | |||
| Materiële vaste activa | 14.259 | - 3.682 | 10.577 | |||
| Overige elementen van de activa en verplichtingen |
- 9.655 | 302.442 | 292.787 | |||
| NAV ( 2 ) | 6 .5 4 3 .5 9 3 | 0 | 6.543.593 |
(1) "Net cash" vertegenwoordigt de som van kasgelden, deposito's en kortetermijnleningen.
(2) "NAV" vertegenwoordigt de "Net Asset Value" en is gelijk aan het eigen vermogen.
| in duizend EUR | |
|---|---|
| Tota a l | |
| Ka sstroombe he e r op 3 0 /0 6 /2 0 18 | |
| Ne t c a sh ( 3 ) a a n he t be gin va n he t boe kja a r | 7 0 2 .2 7 2 |
| Dividenden | 15.921 |
| Beheerskosten | - 16.090 |
| Aankoop van financiële activa tegen reële waarde | - 367.512 |
| Verkoop van financiële activa tegen reële waarde | 325.943 |
| Winstuitkering | - 89.864 |
| Overige elementen | 18.030 |
| Ne t c a sh ( 3 ) a a n he t e inde va n he t boe kja a r | 5 8 8 .7 0 0 |
(3) "Net cash" vertegenwoordigt de som van kasgelden, deposito's en kortetermijnleningen.
2.2 Opmerkingen bij de evolutie van de totale portefeuille in transparantie
De belangrijkste investeringen en verkopen van het eerste semester 2019 (waarvan de reële waarde hoger is dan 5 miljoen EUR) betreffen de volgende financiële vaste activa:
| Aantal effecten | ||
|---|---|---|
| Netto investeringen |
Netto verkopen | |
| Bright Lifecare (HealthKart) | 196.420 | |
| Giphy | 1.041.324 | |
| Global Education Holding (Cognita) | 300.000 | |
| Hector Beverages | 1.744.593 | |
| Postmates | 1.253.274 | |
| The Hut Group | 10.115 | |
| Ver Se Innovation (Dailyhunt) | 180.470 | |
| Colruyt Group | 2.829.885 | |
| Danone | 1.400.000 | |
| F&B Asia | 21.500.000 | |
| Global Education Holding (Cognita) | 45.001 | |
| Ipsos | 559.328 | |
| Mersen | 745.690 | |
| Orpea | 542.600 | |
| QMC II Iberian Capital Fund | 6.873.809 | |
| SES | 4.822.750 |
De belangrijkste nettobewegingen hoger dan 5 miljoen EUR van het eerste semester 2019 met betrekking tot de investeringsfondsen betreffen de gedeeltelijke uitstap uit Insight, Sequoia and Shasta, en de investeringen in de fondsen van DST, Insight, Sequoia, en Thoma Bravo.
De belangrijkste deelnemingen (waarvan de reële waarde hoger is dan 5 miljoen EUR) op 30 juni 2019 zijn:
| Aangehouden maatschappelijke rechten |
||
|---|---|---|
| 1stdibs | 7.840.709 | 8,69% |
| Aevum Investments (Xinyu) | - | 100,00% |
| Africa Telecom Towers (IHS) | 1.733.786.954 | 11,32% |
| Appalachian Mountains (Aohua) | 13.000 | 46,43% |
| B9 Beverages (Bira 91) | 3.055.165 | 9,58% |
| bioMérieux | 2.506.857 | 2,12% |
| Biotech Dental | 6.154.900 | 24,75% |
| Bright Lifecare (HealthKart) | 196.420 | 0,05% |
| Cambridge Associates | 24.242 | 20,40% |
| Carebridge Holdings | 15.347.479 | 4,98% |
| Care Holding Luxembourg (opseo) | 212.690 | 23,92% |
| Clover Health Investments | 1.599.522 | 0,98% |
| Colruyt Group | 4.450.115 | 3,22% |
| Danone | 5.707.393 | 0,83% |
| Deceuninck | 9.461.513 | 6,92% |
| Giphy | 1.041.324 | 4,49% |
| GL events | 4.768.057 | 15,90% |
| Global Education Holding (Cognita) | 254.999 | 85,00% |
| Global Lifting Partners | 15.934.013 | 39,84% |
| Global Online Education (Zhangmen) | 30.422.605 | 3,22% |
| GoldIron (First Eagle) | 21.721 | 81,89% |
| Grand Rounds | 8.252.016 | 3,00% |
|---|---|---|
| Graphcore | 9.362.201 | 2,88% |
| Groupe Petit Forestier | 1.244.172 | 43,21% |
| JF Hillebrand Group | 2.837.703 | 22,41% |
| Hector Beverages | - | 7,14% |
| Iconiq Strategic Partners III Co-Invest (Series RV) | 562.205 | 1,27% |
| Ipsos | 998.595 | 21,01% |
| Luxempart | 1.257.500 | 5,26% |
| M.Chapoutier | 3.124 | 14,20% |
| M.M.C . (Chapoutier) | 15.256 | 19,83% |
| MedGenome | 4.357.846 | 13,56% |
| Mérieux NutriSciences | 35.228 | 15,08% |
| MissFresh | 12.786.327 | 2,72% |
| Orpea | 1.837.400 | 2,84% |
| Pine Labs | 398.590 | 6,55% |
| Polygone (GL events) | 146.243 | 15,62% |
| Postmates | 5.999.899 | 3,51% |
| Practo | 1.634.017 | 6,22% |
| Rapala Normark Corp. | 7.500.000 | 19,23% |
| SC China Co-Investment 2016-A | - | 41,67% |
| SCR - Sibelco | 6.968 | 1,48% |
| SES | 2.533.525 | 0,44% |
| Spartoo | 514.277 | 18,13% |
| TA Action Holdings (ACT) | 19.304.057 | 44,44% |
| TA Vogue Holdings (TCNS) | 36.230.053 | 48,72% |
| The Hut Group | 434.115 | 9,69% |
| Thematic Groupe (Wynd) | 8.798 | 11,17% |
| Think & Learn (Byju's) | 284.088 | 8,69% |
| ThoughtSpot | 2.768.433 | 3,27% |
| Veepee (vente-privee) | 3.756.786 | 5,62% |
| Ver Se Innovation (Dailyhunt) | 180.470 | 5,61% |
| Zilingo | 397.055 | 6,91% |
De belangrijkste ondernemingen die voor onze rekening investeringsfondsen beheren met een individuele waarde van meer dan 5 miljoen EUR op 30 juni 2019 zijn Aberdeen Standard, Abry, Ardian, Astorg, Atomico, Bain, Battery, Bencis, Berkshire, Bessemer, Cathay, Charlesbank, CRCI, Crescent Point, Chryscapital, Draper Fisher Jurvetson, DST, Everstone, Falcon House, First Eagle, Formation 8, Founders Fund, Francisco, General Atlantic, Genesis, GGV, Granite, GTCR, HarbourVest, H.I.G., Highland, Housatonic, Huaxing, Iconiq, Insight, Isola, IVP, Kedaara, KPS, L Catterton Asia, Lightspeed, Lyfe, Multiples, NEA, North Bridge, Oak, Openview, Orchid Asia, Pechel, Polaris, Quadria, Redpoint, Rho, Sequoia, Shasta, Silver Lake, Social Capital, Sofindev, Source Code, Spark, Summit, Sun Capital, TA Associates, TAEL, Technology Crossover Ventures, Thoma Bravo, Tiger Global, Thrive, Tinicum, Trustbridge, Venrock en Vision Knight.
2.3 Beleggingsportefeuille in transparantie
Belangrijkste waarderingsregels van de beleggingsportefeuille
De groep gebruikt een hiërarchie van de reële waarde die het belang weerspiegelt van de gegevens die toelaten om de beoordelingen te maken:
- Niveau 1 activa gewaardeerd volgens niveau 1 worden tegen de beurskoers op balansdatum gewaardeerd;
- Niveau 2 activa gewaardeerd volgens niveau 2 worden gewaardeerd op basis van waarneembare gegevens zoals de beurskoers van het belangrijkste actief dat de vennootschap bezit;
- Niveau 3 financiële activa gewaardeerd volgens niveau 3 worden gewaardeerd tegen reële waarde volgens de richtlijnen van de International Private Equity and Venture Capital Valuation ("IPEV" Valuation Guidelines December 2018).
Niet-beursgenoteerde effecten worden gewaardeerd op de balansdatum tegen de waarde van de recentste wezenlijke transactie die door de groep werd verricht, of volgens een algemeen aanvaarde waarderingsmethode, of tegen nettoactiefwaarde.
In dit verband verschaft Tabel 1 informatie over de methodes toegepast overeenkomstig IFRS 13 norm om de reële waarde van niet-beursgenoteerde activa van niveau 3 te bepalen.
Er dient te worden benadrukt dat Sofina een beroep heeft gedaan op Duff & Phelps SAS, een onafhankelijk adviesbureau, om haar bij te staan bij de evaluatie van haar rechtstreekse, nietbeursgenoteerde participaties (1 ste pijler) en haar niet-beursgenoteerde Sofina Growth participaties (3 de pijler). Al die niet-beursgenoteerde participaties (1 ste en 3 de pijlers) vertegenwoordigen 45% van de totale beleggingsportefeuille in transparantie en 58% van de totale beleggingsportefeuille in transparantie van niveau 3 (de "Participaties"). Die bijstand had betrekking op diverse procedures van beperkte omvang die Sofina had geïdentificeerd en waarvoor het de hulp heeft ingeroepen van Duff & Phelps SAS. In het kader van en volgend op die procedures van beperkte omvang (1) besloot Duff & Phelps SAS dat de reële waarde van die participaties, zoals bepaald door Sofina, redelijk was.
Investeringen in durf- en groeikapitaalfondsen (2 de pijler) worden gewaardeerd op basis van de verslagen van de General Partners van 31 maart 2019. De waarden worden aangepast om rekening te houden met de volstortingen van kapitaal en de uitkeringen sinds de waarderingsdatum van het laatste verslag, en worden omgerekend in euro op basis van de wisselkoers op balansdatum. Tevens wordt rekening gehouden met wezenlijke gebeurtenissen sinds de laatste waarderingsdatum. Er wordt een procedure ingevoerd om ervoor te zorgen dat de impact op de waardering van de portefeuille van de 2 de pijler, die rekening zou houden met de informatie die na sluitingsdatum werd ontvangen, onder de materialiteitsdrempel blijft.
(1) De procedures van beperkte omvang komen niet overeen met een audit, een inspectie, een compilatie of om het even welke andere vorm van onderzoek of attestering met betrekking tot algemeen erkende auditnormen. Bovendien werden de procedures van beperkte omvang niet ingevoerd met het vooruitzicht op of met betrekking tot een door Sofina gedane of geplande belegging. Zo zou bij elk onderdeel dat een belegging in die Participaties plant of elk onderdeel dat een rechtstreekse belegging in het kapitaal van Sofina plant, er niet mogen van worden uitgegaan dat de invoering van die procedures van beperkte omvang door Duff & Phelps voldoende is in het kader van voormelde beleggingen. De resultaten van de analyse van Duff & Phelps mogen niet worden beschouwd als een attestering van de billijkheid van een transactie of als een attestering van de solvabiliteit. De procedures van beperkte omvang die door Duff & Phelps werden doorgevoerd vullen de procedures aan die Sofina dient in te voeren om een raming te maken van de reële waarde van de participaties. Sofina heeft bij haar evaluatie van de reële waarde van de participaties rekening gehouden met de analyses die door Duff & Phelps werden uitgevoerd.
Tabel 1 - Tabel betreffende methodes toegepast overeenkomstig de IFRS 13-norm om de reële waarde van niet-beursgenoteerde activa van niveau 3 te bepalen
| Waarderingstechniek | Gebruik van de techniek | Belangrijke niet-waarneembare gegevens |
Verband tussen niet-waarneembare gegevens en de reële waarde |
|---|---|---|---|
| Waarde van de laatste recente en belangrijke transactie |
Telkens wanneer een recente en belangrijke transactie uitgevoerd wordt voor de deelneming en op voorwaarde dat de transactie voldoet aan de markt- en de marktspelercriteria |
De reële waarde van de laatste recente transactie wordt als een niet-waarneembaar gegeven beschouwd. |
Hoe meer het niet waarneembare gegeven stijgt, hoe meer ook de reële waarde stijgt. |
| Discounted Cash Flow Model | Toegepast op mature ondernemingen of ondernemingen waarvoor er voldoende informatie |
Kostprijs van het kapitaal | Hoe hoger de kostprijs van het kapitaal, hoe lager de reële waarde. |
| beschikbaar is | Eindwaarde op basis van een groeipercentage op lange termijn |
Hoe hoger het groeipercentage op lange termijn, hoe hoger de reële waarde. |
|
| Eindwaarde op basis van een exit multiple |
Hoe hoger de exit multiple, hoe hoger de reële waarde. |
||
| Markt multiples – Sales of EBITDA multiples (op basis van vergelijkbare beursgenoteerde vennootschappen) |
Bij gebrek aan recente transactie op de deelneming en wanneer andere methodes niet toegepast worden |
Onderwaardering(1) tegenover de groep van vergelijkbare vennootschappen. |
Hoe groter de onderwaardering, hoe kleiner de reële waarde. |
| "Milestone approach" en "Probability-Weighted Expected Return Method (PWERM)" |
Start-ups of vennootschappen in early stage worden, wanneer de andere methodes niet kunnen toegepast worden, gewaardeerd volgens de milestones-methode (stappen of belangrijke gebeurtenissen) of op basis van scenario's. |
De reële waarde wordt als een niet-waarneembaar gegeven beschouwd. |
Een onderwaardering wordt in stappen toegepast. Wordt een stap overschreden, dan geldt hoe meer het niet waarneembaar gegeven toeneemt of vermindert, hoe meer de reële waarde toeneemt of vermindert. Wordt de eerste stap niet overschreden, dan geldt hoe meer het niet-waarneembaar gegeven vermindert, hoe meer de reële waarde vermindert. |
| Nettoactief geherwaardeerd met tegen reële waarde geboekte activa |
Op basis van de meest recente beschikbare verslagen afkomstig van General Partners |
De reële waarde op basis van verslagen afkomstig van General Partners wordt als niet waarneembare gegeven beschouwd. |
Hoe meer het niet waarneembare gegeven stijgt, hoe meer ook de reële waarde stijgt. |
(1) In bepaalde uitzonderlijke gevallen wordt een overwaardering toegepast tegenover de groep van vergelijkbare vennootschappen.
2.4 Reële waarde van de totale beleggingsportefeuille in transparantie
| in duizend EUR | ||||
|---|---|---|---|---|
| Totaal op 31/12/2018 |
Niveau 1 | Niveau 2 | Niveau 3 | |
| Financiële activa tegen reële waarde | 6.040.725 | 1.645.479 | 105.699 | 4.289.547 |
| Totaal op 30/06/2019 |
Niveau 1 | Niveau 2 | Niveau 3 | |
| Financiële activa tegen reële waarde | 6.482.356 | 1.343.400 | 117.079 | 5.021.877 |
Gedurende de eerste helft van 2019 is de deelneming in Straits Trading Company van niveau 3 naar niveau 1 overgedragen.
Gevoeligheidsanalyse van niveau 3:
Niveau 3 bestaat uit niet-beursgenoteerde effecten waarvoor een prijsrisico bestaat, maar dat risico wordt gedrukt door de grote verscheidenheid aan investeringen die de groep Sofina doet. Ook de doelstelling van de Sofina groep om meerwaarde op lange termijn te creëren draagt bij tot de vermindering van het risico.
Inzake investeringen in durf- en groeikapitaalfondsen (2de pijler) kunnen de General Partners ook sneller beslissen om een negatief verschil weg te werken. Ook het marktrisico kan een impact hebben op niet-beursgenoteerde effecten, zij het minder rechtstreeks in vergelijking met beursgenoteerde effecten.
Bovendien heeft het liquiditeitsrisico een grotere impact op niet-beursgenoteerde effecten dan op beursgenoteerde aandelen, wat de waarderingen kan bemoeilijken. Dit risico kan ook een invloed hebben op hoelang niet-beursgenoteerde stukken aangehouden worden en op de verkoopprijs. Het is moeilijk om de invloed van deze risico's op de niet-beursgenoteerde effecten van niveau 3 te becijferen.
| in miljoen EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Waarderingstechniek | Reële waarde |
Niet-waarneembare gegevens |
Gevoeligheid Impact waarde | Gevoeligheid Impact waarde | ||
| Waarde van de laatste recente en belangrijke transactie |
304 | De reële waarde van de laatste recente en belangrijke transactie wordt als een niet waarneembaar gegeven beschouwd. |
10% | 30 | -10% | -30 |
| Kostprijs van het kapitaal tussen 6,5% en 13,5% |
10% | -196 | -10% | 256 | ||
| Discounted Cash Flow Model | 982 | Groeipercentage op lange termijn tussen 1,5% en 3% |
10% | 45 | -10% | -42 |
| Exit multiple tussen 12x en 18x |
10% | 25 | -10% | -25 | ||
| Markt multiples | 1.167 Onderwaardering tussen 0% en 48%(1) |
10% | -19 | -10% | 21 | |
| "Milestone approach" en "Probability-Weighted Expected Return Method (PWERM)" |
191 | De reële waarde op basis van verslagen afkomstig van General Partners wordt als niet waarneembaar gegeven beschouwd. |
10% | 4 | -10% | -20 |
| Nettoactief geherwaardeerd tegen de reële waarde geboekte activa(2) |
2.338 | De reële waarde op basis van verslagen afkomstig van General Partners wordt als niet waarneembaar gegeven beschouwd. |
10% | 234 | -10% | -234 |
| Overige | 39 | 10% | 4 | -10% | -4 | |
| Totaal Niveau 3 | 5.021 |
(1) In bepaalde uitzonderlijke gevallen wordt een overwaardering toegepast tegenover de groep van vergelijkbare vennootschappen.
(2) Betreft hoofdzakelijk de portefeuille van de 2de pijler en een uitbreiding beperkt tot bepaalde investeringen van de 3de pijler.
Niet-beursgenoteerde effecten zijn overigens onderhevig aan het wisselkoersrisico. Het grootste valutarisico lopen de activa in Amerikaanse dollar. Ter informatie: een schommeling van 10% naar boven of naar beneden ten opzichte van de koers op 30 juni 2019 zou een variatie geven van -296,96 miljoen EUR en +362,91 miljoen EUR van de reële waarde van de portefeuille (de berekening wordt als volgt uitgevoerd : variatie van + of – 10% op de wisselkoers EUR/USD op 30 juni 2019 toegepast op de totale beleggingsportefeuille uitgedrukt in USD).
3 Toelichtingen bij de geconsolideerde financiële staten onder het statuut van Beleggingsentiteit
3.1 Seizoenschommelingen
Inkomsten die worden ontvangen in de vorm van dividenden zijn niet gebonden aan seizoenschommelingen. Ze zijn ook afhankelijk van de discretionaire bevoegdheid van de portfoliobedrijven en dochterondernemingen van de groep, evenals van hun aandeelhouders.
3.2 Financiële activa tegen reële waarde
| in duizend EUR | ||
|---|---|---|
| e 1 se me ste r 2 0 19 |
31/12/2018 | |
| De e lne minge n | ||
| Nettowaarde aan het begin van het boekjaar | 5.797.912 | 5.161.580 |
| Investeringen tijdens het boekjaar | 0 | 307.247 |
| Verkopen tijdens het boekjaar | - 244.622 | - 322.265 |
| Wijzigingen in niet- gerealiseerde winsten en verliezen via resultaat | 416.583 | 651.350 |
| Ne ttowa a rde a a n he t e inde va n he t boe kja a r = 1 | 5 .9 6 9 .8 7 3 | 5 .7 9 7 .9 12 |
| Vorde ringe n | ||
| Nettowaarde aan het begin van het boekjaar | 10.336 | 10.090 |
| Investeringen tijdens het boekjaar | 0 | 317 |
| Verkopen tijdens het boekjaar | 0 | 0 |
| Wijzigingen in niet- gerealiseerde winsten via resultaat | 0 | - 164 |
| Wijzigingen in gelopen rente | 107 | 9 3 |
| Ne ttowa a rde a a n he t e inde va n he t boe kja a r = 2 | 10 .4 4 3 | 10 .3 3 6 |
| Ne ttowa a rde = 1 + 2 | 5 .9 8 0 .3 16 | 5 .8 0 8 .2 4 8 |
3.3 Classificatie van de financiële instrumenten
| in duizend EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Boekwaarde | Reële waarde | ||||
| Tota a l op 3 0 /0 6 /2 0 19 |
Cla ssific a tie IFRS 9 | Nive a u 1 | Nive a u 2 | Nive a u 3 | |
| Financiële activa tegen reële waarde | 5 .9 8 0 .3 16 | Reële waarde via resultaat | 1.240.624 | 68.436 | 4.671.256 |
| Vorderingen op dochterondernemingen | 6 0 2 .8 3 5 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 602.835 | 0 |
| Deposito's | 5 0 .0 0 0 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 50.000 | 0 |
| Diverse financiële vlottende activa | 2 7 .6 6 8 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 27.668 | 0 |
| Schulden aan dochterondernemingen | 10 1 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 101 | 0 |
| Overige kortlopende schulden | 270 | Geamortiseerde kostprijs | 0 | 270 | 0 |
| Handels- en overige financiële schulden | 3 .2 9 2 | Geamortiseerde kostprijs | 0 | 3.292 | 0 |
| in duizend EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Boekwaarde | Reële waarde | ||||
| Tota a l op 3 1/12 /2 0 18 |
Cla ssific a tie IFRS 9 | Nive a u 1 | Nive a u 2 | Nive a u 3 | |
| Financiële activa tegen reële waarde | 5 .8 0 8 .2 4 8 | Reële waarde via resultaat | 1.461.114 | 69.035 | 4.278.099 |
| Vorderingen op dochterondernemingen | 3 8 4 .5 3 8 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 384.538 | 0 |
| Deposito's | 9 5 .0 0 0 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 95.000 | 0 |
| Diverse financiële vlottende activa | 9 .4 2 9 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 9.429 | 0 |
| Schulden op dochterondernemingen | 7 8 .4 7 2 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 78.472 | 0 |
| Overige vlottende schulden | 9 7 | Geamortiseerde kostprijs | 0 | 9 7 | 0 |
| Financiële kortlopende en overige schulden | 17 .2 3 1 | Geamortiseerde kostprijs | 0 | 17.231 | 0 |
De reële waarde van de financiële instrumenten kan als volgt hiërarchisch gerangschikt worden:
De activa geëvalueerd volgens niveau 1 worden gewaardeerd tegen de beurskoers op balansdatum. Gegevens van niveau 2 zijn inputs met betrekking tot de activa of verplichtingen, die anders zijn dan in niveau 1 opgenomen genoteerde prijzen, die direct of indirect waarneembaar zijn. Gegevens van niveau 3 zijn niet-waarneembare inputs die de activa of verplichtingen betreffen.
De rechtstreekse participaties in dochterondernemingen zijn van niveau 3 en worden gewaardeerd op basis van de reële waarde van hun eigen portefeuille (niveau 1, 2 of 3) en de reële waarde van hun andere activa en verplichtingen. Een gedetailleerde beschrijving van de waarderingsmethodes en de gevoeligheid van de reële waarde wordt opgenomen onder punten 2.3 en 2.4. De totale beleggingsportefeuille in transparantie wordt beschreven onder punt 2.2.
Gedurende de eerste helft van 2019 is de deelneming in Straits Trading Company van niveau 3 naar niveau 1 overgedragen.
De reële waarde van de financiële instrumenten werd bepaald volgens de volgende methodes:
- wat de financiële instrumenten op korte termijn betreft, zoals handelsvorderingen en schulden, wordt de reële waarde gezien als niet significant verschillend van de boekhoudkundige waarde tegen de geamortiseerde kostprijs;
- wat leningen met een variabele rentevoet betreft wordt de reële waarde gezien als niet significant verschillend van de boekhoudkundige waarde tegen de geamortiseerde kostprijs;
- wat de financiële rentederivaten, wisselkoersderivaten of geraamde kasstromen betreft wordt de reële waarde bepaald op basis van modellen die de toekomstige stromen actualiseren, die op hun beurt werden bepaald op basis van toekomstige rentecurves of wisselkoersen, dan wel andere forwardprijzen;
- wat de andere financiële derivaten betreft wordt de reële waarde bepaald op basis van een actualiseringsmodel van de geraamde toekomstige kasstromen;
- wat de leningen met een vaste rentevoet betreft wordt de reële waarde bepaald op basis van de geactualiseerde kasstromen, gebaseerd op de interestvoeten van de markt op sluitingsdatum.
| in duizend EUR | ||
|---|---|---|
| e 1 se me ste r 2 0 19 |
3 1/12 /2 0 18 | |
| De e lne minge n | ||
| Aa nge pa ste ne ttowa a rde a a n he t be gin va n he t boe kja a r |
4 .2 7 8 .0 9 9 | 3 .4 5 2 .3 5 3 |
| Investeringen tijdens het boekjaar | 0 | 273.276 |
| Verkopen tijdens het boekjaar | 0 | - 193.950 |
| Wijzigingen in niet- gerealiseerde winsten en verliezen via resultaat |
394.465 | 746.420 |
| Overdracht naar of vanaf niveau 3 | - 1.308 | 0 |
| Ne ttowa a rde a a n he t e inde va n he t boe kja a r | 4 .6 7 1.2 5 6 | 4 .2 7 8 .0 9 9 |
Details van de bewegingen voor niveau 3:
Gedurende de eerste helft van 2019 is de deelneming in Straits Trading Company van niveau 3 naar niveau 1 overgedragen.
3.4 Financiële vlottende activa
| in duizend EUR | ||
|---|---|---|
| e 1 semester 2019 |
31/12/2018 | |
| Deposito's(1) | 50.000 | 95.000 |
| Diverse financiële vlottende activa | 27.668 | 9.429 |
| Financiële vlottende activa aan het einde van het boekjaar | 77.668 | 104.429 |
(1) Deposito's tussen drie maanden en één jaar.
Financiële vlottende activa worden tegen reële waarde met verwerking in de resultatenrekening gewaardeerd.
3.5 Geldmiddelen en kasequivalenten
Geldmiddelen en kasequivalenten bestaan uit banksaldi, kasmiddelen en beleggingen in instrumenten van de monetaire markt op ten hoogste drie maanden.
| in duizend EUR | ||
|---|---|---|
| e 1 semester 2019 |
31/12/2018 | |
| Contanten en banksaldi | 224.679 | 236.916 |
| Beleggingen op korte termijn | 125.036 | 100.065 |
| Geldmiddelen en kasequivalenten | 349.715 | 336.981 |
3.6 Kapitaal
| in duizend EUR | ||||
|---|---|---|---|---|
| Kapitaal | Eigen aandelen | |||
| Aantal aandelen | Bedrag | Aantal aandelen | Omvang aangehou den kapitaal |
|
| Saldi op 31/12/2017 | 34.250.000 | 79.735 | 605.258 | 1.409 |
| Mutaties tijdens het boekjaar | 0 | 0 | - 36.555 | - 85 |
| Saldi op 31/12/2018 | 34.250.000 | 79.735 | 568.703 | 1.324 |
| Mutaties tijdens het boekjaar | 0 | 0 | 4.000 | 9 |
| Saldi op 30/06/2019 | 34.250.000 | 79.735 | 572.703 | 1.333 |
Het geplaatst en volledig volstort kapitaal bestaat uit gewone aandelen zonder aanduiding van nominale waarde. De eigenaars van gewone aandelen hebben het recht dividenden te ontvangen en hebben recht op een stem per aandeel op de algemene vergaderingen van de aandeelhouders van de Vennootschap. Het brutodividend voor het boekjaar 2018, betaald in 2019, bedroeg 2,785714 EUR per aandeel.
3.7 Vorderingen en schulden op dochterondernemingen
| in duizend EUR | ||
|---|---|---|
| e 1 semester 2019 |
31/12/2018 | |
| Vorderingen op dochterondernemingen | 602.835 | 384.538 |
| Schulden op dochterondernemingen | - 101 | - 78.472 |
| 602.734 | 306.066 |
Dit zijn lopende rekeningen tussen Sofina en haar dochterondernemingen die op Euribor +1 week plus een marge worden vergoed. Voor schulden van Sofina is de vergoeding van deze schulden vastgesteld op 0%, als de som van de twee componenten (Euribor + marge) negatief is. Voor vorderingen is de vergoeding gelijk aan de toepasselijke marge, als de Euribor +1 week negatief is.
3.8 Rentebaten en -lasten
| in duizend EUR | ||
|---|---|---|
| e 1 semester 2019 |
e 1 semester 2018 |
|
| Renteopbrengsten op vaste activa | 330 | 334 |
| Renteopbrengsten op vorderingen op dochterondernemingen(1) | 1.727 | 970 |
| Renteopbrengsten op vlottende activa | 3.264 | 11 |
| Betaalde rente op schulden op dochterondernemingen(1) | 0 | - 1 |
| Rente betaald aan banken | - 1 | 0 |
| Rentebaten en - lasten | 5.320 | 1.314 |
(1) Zie punt 3.7 voor details over de interestvoeten.
3.9 Nettoresultaat op vaste activa
De belangrijkste meerwaarden werden gerealiseerd bij de verkoop van aandelen Colruyt, Danone en Orpea.
| in duizend EUR | ||
|---|---|---|
| e 1 se me ste r 2 0 19 |
e 1 semester 2018 |
|
| Re sulta a t op fina nc ië le a c tiva te ge n re ë le wa a rde | ||
| Re sulta a t door ve rkoop va n va ste a c tiva | ||
| Gerealiseerde meerwaarden en minderwaarden | 136.054 | - 5.480 |
| Re sulta a t nie t be ha a ld uit ve rkope n | ||
| Niet- gerealiseerde meerwaarden en minderwaarden | 416.583 | 462.612 |
| Tota a l re sulta a t op fina nc ië le a c tiva te ge n re ë le wa a rde = 1 | 5 5 2 .6 3 7 | 4 5 7 .13 2 |
| Re sulta a t op nie t- fina nc ië le a c tiva | ||
| Re sulta a t door ve rkoop va n va ste a c tiva | ||
| Resultaat op materiële vaste activa | 0 | 0 |
| Re sulta a t nie t be ha a ld uit ve rkope n | ||
| Resultaat op materiële vaste activa | 5 | 0 |
| Tota a l re sulta a t op nie t- fina nc ië le a c tiva = 2 | 5 | 0 |
| Tota a l = 1 + 2 | 5 5 2 .6 4 2 | 4 5 7 .13 2 |
3.10 Nettoresultaat op vlottende activa
| in duizend EUR | ||
|---|---|---|
| e 1 semester 2019 |
e 1 semester 2018 |
|
| Resultaat uit beleggingen van kasmiddelen | 0 | 0 |
| Resultaat uit derivatencontracten | 0 | 12.836 |
| Resultaat uit wisselkoersverschillen | 2.850 | 217 |
| 2.850 | 13.053 |
3.11 Overige lasten
De overige lasten bestaan uit diensten en diverse goederen, bezoldigingen en andere financiële kosten.
3.12 Niet-gestort toegezegd kapitaal van de financiële activa tegen reële waarde
| in duizend EUR | ||||
|---|---|---|---|---|
| e 1 semester 2019 |
31/12/2018 | |||
| Valuta | EUR | Valuta | EUR | |
| EUR | 112.633 | 101.949 | ||
| CAD | 1.199 | 805 | ||
| USD | 1.004.074 | 882.314 | 937.009 | 818.058 |
| GBP | 11.533 | 12.865 | 10.067 | 11.254 |
| 1.008.617 | 931.261 |
| 3.13 | Informatie betreffende verbonden partijen | |||
|---|---|---|---|---|
| ------ | -- | ------------------------------------------- | -- | -- |
| in duizend EUR | ||
|---|---|---|
| Ac tiva e n ve rplic htinge n | e 1 se me ste r 2 0 19 |
31/12/2018 |
| Vorderingen op niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | 602.835 | 384.538 |
| Schulden aan niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | - 101 | - 78.472 |
| 6 0 2 .7 3 4 | 3 0 6 .0 6 6 | |
| Re sulta te n va n tra nsa c tie s tusse n ve rbonde n of ge a ssoc ie e rde pa rtije n | e 1 se me ste r 2 0 19 |
1e semester 2018 |
| Dividenden ontvangen van niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | 0 | 0 |
| Dividenden ontvangen van geassocieerde deelnemingen | 0 | 0 |
| Interesten ontvangen van niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | 1.727 | 970 |
| Interesten betaald aan niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | 0 | - 1 |
| Diensten verleend aan niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | 2.126 | 1.129 |
| Diensten ontvangen van niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | - 68 | - 53 |
| 3 .7 8 5 | 2 .0 4 5 |
Met betrekking tot de vorderingen en schulden op en ten aanzien van niet-geconsolideerde verbonden ondernemingen betreft het lopende rekeningen tussen Sofina en haar dochterondernemingen die beloond worden tegen de rente Euribor +1 week plus een marge. Voor de schulden van Sofina is de vergoeding van deze schulden vastgesteld op 0% als de som van de twee componenten (Euribor + marge) negatief is. Voor vorderingen zal de vergoeding overeenkomen met de toepasselijke marge als Euribor +1 week negatief is.
Wat de geleverde diensten betreft omvatten deze hoofdzakelijk investerings- en beleggingsadviesdiensten met betrekking tot investeringsmogelijkheden en investeringen die door de ontvanger van de dienst worden gehouden.
Wat de ontvangen diensten betreft, betreft het vooral diensten voor cashbeheer.
Sofina heeft de verbintenissen van haar niet-geconsolideerde geassocieerde deelnemingen (d.w.z. haar dochterondernemingen) gegarandeerd – cf. punt 3.14. Deze verbintenissen zijn vergelijkbaar met die in het Jaarverslag 2018, zodat de details niet hoeven te worden vermeld (afgezien van die onder punt 3.12 hierboven).
3.14 Lijst van dochterondernemingen en geassocieerde ondernemingen
| Na a m e n ze te l | Aa nge houde n ma a tsc ha ppe lijke re c hte n |
|
|---|---|---|
| A. Dochteronderneming die diensten verricht - integraal geconsolideerd | Aantal aandelen | Eigendoms belang (%) op 30/06/2019 |
| Sofina Asia Priva te Ltd. 108 Amoy Street # 03- 01 - SG- 069928 Singapore |
10.000 | 100 |
| Na a m e n ze te l | Aa nge houde n ma a tsc ha ppe lijke re c hte n |
|
|---|---|---|
| B. Niet- geconsolideerde dochterondernemigen | Aantal aandelen | Eigendoms belang (%) op 30/06/2019 |
| Adve nt Ma na ge me nt Be lgium NV | 11.709 | 100 |
| 29, Nijverheidsstraat - 1040 Brussel Ondernemingsnummer 0423 386 786 | ||
| Sofina Ca pita l NV 12 , rue Lé on La va l - LU- 3 3 7 2 Le ude la nge |
5.872.576 | 100 |
| Sofina Pa rtne rs NV | 46.668.777 | 100 |
| 12, rue Léon Laval - LU- 3372 Leudelange | ||
| Sofina Priva te Equity NV SICAR | 5.910.000 100 |
|
| 12, rue Léon Laval - LU- 3372 Leudelange | ||
| Globa l Educ a tion Holding SA | 254.999 | 8 5 |
| 12, rue Léon Laval - LU- 3372 Leudelange | ||
| Sofina US LLC | 100 | |
| 160 Federal Street, 9th floor - MA 02110 Boston - USA | 802.000 |
| Na a m e n ze te l | Aa nge houde n ma a tsc ha ppe lijke re c hte n |
|
|---|---|---|
| C. Geassocieerde ondernemingen | Aantal aandelen | Eigendoms belang (%) op 30/06/2019 |
| Sofinde v III | ||
| Lambroekstraat, 5D - 1831 Machelen Ondernemingsnummer 0885 543 088 |
54.790 | 27,40 |
| Groupe Pe tit Fore stie r | 1.244.172 | |
| 11, route de Tremblay - F93420 Villepinte - Frankrijk | 43,21 | |
| JF Hille bra nd Group | ||
| 6, Carl- Zeiss- Straße - 55129 Mainz- Hechtsheim - Duitsland | 998.595 | 21,01 |
| Biote c h De nta l | 24,75 | |
| 305, Allées de Craponne - 13300 Salon- de- Provence - Frankrijk | 6.154.900 | |
| Ca mbridge Assoc ia te s | ||
| 125 High Street - MA 02110 Boston - USA | 24.242 | 20,40 |
Aangezien Sofina voldoet aan de voorwaarden van artikel 70 van de Luxemburgse wet van 19 december 2002 kunnen de Luxemburgse dochterondernemingen (behalve Sofina Private Equity SA SICAR) worden vrijgesteld van de voorschriften betreffende de publicatie van hun enkelvoudige financiële staten.
3.15 Samenvatting van de belangrijkste boekhoudkundige methodes
Waarderingsgrondslagen
De overeenkomstig IFRS geconsolideerde financiële staten wordt opgesteld op basis van de reële waarde via de winst-enverliesrekening, met uitzondering van handelsvorderingen en -schulden die tegen de historische kostprijs gewaardeerd worden.
Om het belang te weerspiegelen van de inputs die bij de waarderingen tegen reële waarde worden gebruikt, rangschikt de groep deze waarderingen volgens een hiërarchie met de volgende niveaus:
- niveau 1: genoteerde prijzen (nietaangepast) op actieve markten voor identieke activa of verplichtingen;
- niveau 2: andere inputs dan de in niveau 1 ondergebrachte genoteerde prijzen, die voor het actief of de verplichting waarneembaar zijn, hetzij direct (d.w.z. als prijzen), hetzij indirect (d.w.z. afgeleid van prijzen);
- niveau 3: inputs voor het actief of de verplichtingen die niet gebaseerd zijn op waarneembare marktgegevens (nietwaarneembare inputs).
Grondslagen voor consolidatie
Overeenkomstig haar statuut van Beleggingsentiteit consolideert Sofina haar dochterondernemingen niet en past zij de IFRS 3-norm niet toe wanneer zij zeggenschap over een andere entiteit verkrijgt.
Er is een uitzondering op deze behandeling voor dochterondernemingen waarvan de activiteiten uitsluitend bestaan uit het verrichten van diensten met betrekking tot de investeringsactiviteiten van Sofina. Deze dochterondernemingen worden geconsolideerd.
De participaties in de andere dochterondernemingen, die niet uitsluitend diensten verlenen met betrekking tot de beleggingsactiviteiten van Sofina, zijn ook gewaardeerd tegen reële waarde via de winst-en-verliesrekening overeenkomstig IFRS 9-norm.
Deelnemingen waarin Sofina een aanzienlijke invloed uitoefent zijn ook gewaardeerd in overeenstemming met de bepalingen van IAS 28, §18, tegen reële waarde via de winst-enverliesrekening overeenkomstig de IFRS 9 norm.
De lijst van dochterondernemingen en geassocieerde deelnemingen is opgenomen onder punt 3.14.
Transacties in vreemde valuta
Transacties in vreemde valuta worden geboekt tegen de wisselkoers op transactiedatum.
Monetaire activa en verplichtingen in vreemde valuta worden omgerekend tegen de slotkoers. Wisselkoersverschillen die voortvloeien uit deze transacties, alsmede de koersomrekeningsverschillen die voortvloeien uit de omrekening van in vreemde valuta luidende activa en verplichtingen, worden geboekt in de resultatenrekening. Nietmonetaire activa en verplichtingen die in vreemde valuta zijn aangeduid, worden omgerekend tegen de wisselkoers op de transactiedatum.
De omrekening in euro van de financiële staten van buitenlandse ondernemingen opgenomen in de consolidatie wordt uitgevoerd tegen de slotkoers voor de balansposten en tegen de gemiddelde wisselkoers van het boekjaar voor de posten van de resultatenrekening. Het verschil dat voortvloeit uit de aanwending van die twee verschillende koersen wordt in de geconsolideerde balans opgenomen in de reserves.
Belangrijkste wisselkoersen:
| Slotkoers | EUR 1 = 1,1380 USD |
|---|---|
| EUR 1 = 0,8965 GBP | |
| EUR 1 = 1,1105 CHF | |
| EUR 1 = 1,5395 SGD | |
| EUR 1 = 1,4893 CAD | |
| Gemiddelde koers | EUR 1 = 1,5348 SGD |
Materiële vaste activa
Materiële vaste activa worden op de actiefzijde van de balans geboekt tegen hun verwervings- of productiewaarde, verminderd met de geaccumuleerde afschrijvingen en eventuele bijzondere waardeverminderingen. Materiële vaste activa worden afgeschreven in functie van hun geschatte gebruiksduur volgens de lineaire methode.
- Gebouw: 30 jaar
- Materieel en meubilair: 3 tot 10 jaar
- Rollend materieel: 4 jaar
Vastgoedbeleggingen
Vastgoedbeleggingen worden tegen de reële waarde gewaardeerd overeenkomstig de IAS 40-norm.
Financiële activa tegen reële waarde via de winst-en-verliesrekening
Financiële vaste activa worden opgenomen op transactiedatum en worden gewaardeerd tegen reële waarde.
De financiële activa tegen reële waarde bestaan uit effecten die verworven zijn met als bedoeling opbrengsten uit hoofde van waardestijgingen en/of beleggingsinkomsten te verkrijgen. Ze worden gewaardeerd tegen reële waarde op elke rapportagedatum. Waardeveranderingen worden direct in de winst-en-verliesrekening geboekt. In het geval van een verkoop wordt het verschil tussen de netto-opbrengst van de verkoop en de boekwaarde in de winst-enverliesrekening opgenomen, hetzij met een debit hetzij met een credit.
Financiële vlottende activa
Handelsvorderingen worden tegen de geamortiseerde kostprijs gewaardeerd.
Onder de IFRS 9-norm moeten alle verwachte verliezen van schuldinstrumenten, leningen en handelsvorderingen erkend worden op basis van hun levensduur. Dit model van waardeverminderingen voorzien onder de IFRS 9-norm is gebaseerd op de "verwachte" verliezen en heeft geen significante impact op de waardering van waardeverminderingen van financiële activa.
Deposito's worden tegen reële waarde via de winst-en-verliesrekening gewaardeerd.
Vorderingen op dochterondernemingen worden tegen reële waarde via de winst-enverliesrekening gewaardeerd.
Geldmiddelen en kasequivalenten bestaan uit liquide middelen en termijndeposito's op minder dan drie maanden.
Eigen aandelen
De aankoop of verkoop van eigen aandelen wordt respectievelijk opgenomen als een vermindering of verhoging van het eigen vermogen. De mutaties van de periode worden in het overzicht van de evolutie van het eigen vermogen gemotiveerd. Op die mutaties wordt geen winst of verlies geboekt.
Voordelen voor het personeel
De werknemers van de groep genieten pensioenplannen van het type "te bereiken doel" en van het type "vaste bijdragen". Deze pensioenplannen worden gefinancierd door bijdragen van de ondernemingen en dochterondernemingen van de groep die personeel tewerkstellen en door bijdragen van de werknemers.
Voor de pensioenstelsels wordt de kost van de pensioenverplichtingen bepaald volgens de actuariële projected unit creditmethode, overeenkomstig de IAS 19-norm. Er wordt een berekening gemaakt van de actuele waarde van toegezegde pensioenrechten. De op die manier berekende actuele waarde zal dan worden vergeleken met de bestaande financiering en hiervoor zal indien nodig een boekhoudkundige reserve moeten worden aangelegd. De door de actuarissen opgestelde kosten worden op hun beurt vergeleken met de premies of bijdragen die door de werkgever worden gestort aan de financieringsinstelling en als gevolg hiervan kan desgevallend een bijkomende kost worden opgenomen in de geconsolideerde resultatenrekening.
Het in de balans opgenomen bedrag stemt overeen met de contante waarde van de pensioenverplichtingen, verminderd met de reële waarde van de activa van de pensioenplannen, overeenkomstig de IAS 19 norm. De actuariële verschillen, de verschillen tussen het reële rendement en het normatieve rendement op de activa alsook het effect van de plafonnering van het nettoactief (rente-effect niet inbegrepen) worden integraal verwerkt in het eigen vermogen en daarna niet naar het resultaat overgeboekt.
Toegekende winstdelingsregelingen worden opgenomen overeenkomstig de IFRS 2-norm. Conform deze norm wordt de reële waarde van de opties op de toekenningsdatum opgenomen in de resultatenrekening over de wachtperiode ("vesting period"). De opties worden gewaardeerd conform een algemeen aanvaard waarderingsmodel op basis van de marktgerelateerde voorwaarden op het ogenblik van toekenning.
Financiële verplichtingen
Afgeleide financiële instrumenten worden aanvankelijk opgenomen tegen reële waarde en geherwaardeerd op elke balansdatum. Wijzigingen in de reële waarde worden opgenomen in de resultatenrekening.
Leningen en voorschotten in rekeningcourant worden bij eerste opname gewaardeerd tegen reële waarde, verminderd met de transactiekosten die rechtstreeks toerekenbaar zijn aan de aankoop of uitgifte ervan en vervolgens tegen de geamortiseerde kostprijs.
IFRS 16 - Leases : wanneer een leaseovereenkomst wordt afgesloten (als dit contract geen kortlopend contract is of betrekking heeft op een actief met een lage waarde), wordt een verplichting opgenomen voor de gerelateerde verbintenis, gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs, en het gerelateerde actief wordt onder materiële vaste activa opgenomen.
Voorzieningen
Een voorziening wordt aangelegd indien op de balansdatum een in rechte afdwingbare of feitelijke verplichting bestaat ten gevolge van een gebeurtenis in het verleden en die waarschijnlijk kosten zal voortbrengen waarvan het bedrag op betrouwbare wijze kan worden geschat.
Belastingen
Belastingen omvatten winstbelastingen en uitgestelde belastingen. Uitgestelde belastingen worden opgenomen in de resultatenrekening, behalve indien ze betrekking hebben op elementen die rechtstreeks werden verwerkt in het eigen vermogen, in welk geval ze eveneens rechtstreeks in die rubriek worden verwerkt.
Winstbelastingen bestaan uit belastingen te betalen op de belastbare inkomens van het boekjaar, alsmede uit elke aanpassing met betrekking tot voorgaande boekjaren.
Uitgestelde belastingen bestaan uit belastingen op winsten die moeten worden betaald of teruggekregen in de loop van toekomstige boekjaren, als gevolg van tijdelijke verschillen tussen de boekwaarde van de activa en verplichtingen in de balans en de fiscale boekwaarde en als gevolg van de overdracht van niet-gecompenseerde fiscale verliezen. De uitgestelde belasting wordt niet verwerkt indien de tijdelijke verschillen voortvloeien uit fiscaal nietaftrekbare goodwill, uit de eerste opname van activa of verplichtingen met betrekking tot een transactie die geen bedrijfscombinatie is, en niet van invloed is op de boekhoudkundige winst of op de fiscale winst op het ogenblik van de transactie, of uit investeringen in dochterondernemingen in zoverre het waarschijnlijk is dat het tijdelijke verschil in de nabije toekomst niet zal worden afgewikkeld.
Uitgestelde belastingen op nietgecompenseerde fiscale verliezen worden slechts opgenomen in zoverre het waarschijnlijk is dat er toekomstige fiscale winst beschikbaar zal zijn, waarmee de nietgecompenseerde fiscale verliezen kunnen worden verrekend.
De belastingen worden berekend tegen de belastingtarieven die op balansdatum van kracht zijn of die met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid van kracht zullen zijn.
Baten en lasten
De baten en lasten worden berekend als volgt:
- Dividenden en overige opbrengsten in de resultatenrekening worden opgenomen op inningsdatum;
- Rentebaten worden opgenomen wanneer ze verworven zijn;
- Rentelasten worden opgenomen naarmate ze opgelopen zijn;
- Winst of verlies op vaste en vlottende activa wordt opgenomen op de datum van de transactie die ze genereerde;
- Overige baten en lasten worden opgenomen op het ogenblik van de transactie;
- Sofina SA biedt portfoliomanagementdiensten aan voor niet-geconsolideerde dochterondernemingen. Elke daaruit voortvloeiende prestatieplicht is afgeleid in een servicecontract en de inkomsten ervan worden opgenomen als aan de prestatieplicht is voldaan (op de duur van het contract). Diensten die door nietgeconsolideerde dochter- ondernemingen aan Sofina worden geleverd, worden op dezelfde manier behandeld;
- De inkomsten en meerwaarden van nietgeconsolideerde buitenlandse deelnemingen worden geboekt na aftrek van buitenlandse belastingen.
Belangrijkste waarderingsregels en boekhoudkundige beoordelingen
De belangrijkste boekhoudkundige beoordelingen hebben betrekking op de waardering van de beleggingsportefeuille: de significante veronderstellingen en beoordelingen worden besproken in de toelichting over de reële waarde van de portefeuille (zie punt 2.4).
De belangrijke maatstaven toegepast door Sofina bij het bepalen van haar statuut als Beleggingsentiteit hebben betrekking op de beoordeling van het bestaan van een desinvesteringsstrategie voor haar beleggingsportefeuille, evenals op de beoordeling van deze desinvesteringsstrategie voor deelnemingen aangehouden door dochterondernemingen meer dan op de directe deelnemingen in deze dochterondernemingen.