AI assistant
Sofina SA — Interim / Quarterly Report 2018
Sep 6, 2018
4002_ir_2018-09-06_ad15d03c-179f-4e04-9115-5efb403c7281.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
6 september 2018 – na 17u40 Gereglementeerde informatie Halfjaarlijks financieel verslag
GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN OP
30 JUNI 2018
"Onze missie is de bevoorrechte partner te zijn van families en ondernemers door het aanbrengen van geduldig kapitaal"
SOFINA N.V. Contact: Wauthier de Bassompierre Nijverheidsstraat, 31 – 1040 Brussel Tel. : +32 2 551 06 11 RPR Brussel: 0403.219.397 Email : [email protected] Genoteerd op Euronext Brussels (ISIN BE0003717312) Website :www.sofinagroup.com
OVERZICHT
| TUSSENTIJDS BEHEERSVERSLAG 3 | |
|---|---|
| VERKLARING VAN DE COMMISSARIS 7 | |
| VERKLARING VAN DE VERANTWOORDELIJKE PERSOON 8 | |
| GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN PER 30 JUNI 2018 9 | |
| TOELICHTINGEN VAN DE GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN 14 |
KALENDER VAN DE FINANCIËLE PUBLICATIES :
| 6 september 2018 | Halfjaarlijks financieel verslag 2018 |
|---|---|
| 28 maart 2019 | Jaarverslag 2018 |
| 2 mei 2019 | Gewone Algemene Vergadering |
| 5 september 2019 | Halfjaarlijks financieel verslag 2019 |
TUSSENTIJDS BEHEERSVERSLAG
Voorafgaande opmerking
Zoals aangekondigd in de newsletter #2 van 23 juli jongstleden heeft Sofina op 30 juni 2018 nieuwe boekhoudrichtlijnen voor de geconsolideerde financiële staten ingevoerd. Dit betreft de aanpassing op 1 januari 2018 van het statuut van Beleggingsentiteit volgens de IFRS 10/IAS 28-normen en de invoering van de IFRS 9-norm die op dezelfde datum van kracht is geworden.
Die richtlijnen hebben een aanzienlijke impact op de voorstelling van de rekeningen. Samengevat kan het volgende worden gesteld :
- Sofina heeft sinds 1 januari 2018 het statuut van Beleggingsentiteit volgens IFRS 10, §27 aangenomen dat het volgende voorziet:
- o het is niet langer vereist de dochterondernemingen volgens de methode van globale integratie te consolideren;
- o het is vereist de directe dochterondernemingen van Sofina NV aan hun reële waarde te vermelden in de geconsolideerde financiële staten, met inbegrip van de reële waarde van hun participaties en hun andere activa en passiva.
- Derhalve komt de waarde van het eigen vermogen zoals weergegeven in de geconsolideerde IFRS-jaarrekening van de groep voortaan overeen met de Net Asset Value (NAV). Het is immers zo dat de participaties die voordien volgens de "equity"-methode werden vermeld voortaan met hun reële waarde worden opgenomen (toepassing met terugwerkende kracht vanaf 31 december 2016 in de voorstelling).
- Daarnaast is het zo dat in vergelijking met de voorgaande voorstellingen de volgende wijzigingen merkbaar zijn: (i) de kasgelden van de dochterondernemingen worden niet langer in de geconsolideerde financiële staten vermeld, (ii) de intragroep schulden en vorderingen van Sofina NV worden niet langer in het consolideringsproces geëlimineerd, en (iii) de dividenden van participaties die door de dochterondernemingen worden ontvangen, worden niet langer in de geconsolideerde resultatenrekening opgenomen.
- Ingevolge de inwerkingtreding van de IFRS 9-norm op 1 januari 2018 heeft Sofina besloten om de variaties van de reële waarde van de participaties via de resultatenrekening in de boeken op te nemen in plaats van via het globale resultaat (via eigen vermogen). Derhalve benadert de resultatenrekening voortaan het globale resultaat en zal die een beeld weergeven van de evolutie van het eigen vermogen van de groep.
Ingevolge de diverse voormelde elementen zijn de gegevens van 2018 niet vergelijkbaar met die van 2017, met uitzondering van – op geaggregeerd niveau – de NAV/eigen vermogen en het globale resultaat die op zich vergelijkbaar zijn geworden ingevolge de toepassing van de wijziging bij de IAS 28, §18 (Bijlage A – Deel 2). In die context vestigen wij de aandacht van de lezer op bijlage B bij de geconsolideerde financiële staten, die de belangrijkste beheerinformatie vermeldt en in het bijzonder de rubriek betreffende de sectorinformatie (Bijlage B – Deel 1).
Financiële resultaten
De NAV van Sofina bedroeg in haar totaliteit € 6.162 miljoen op 30 juni 2018, tegenover € 5.778 miljoen op 31 december 2017*, hetzij respectievelijk € 183,25 en € 171,75 per aandeel(a) .
Het resultaat van Sofina als zijnde een Beleggingsentiteit, afgesloten op 30 juni 2018, bedroeg € 480 miljoen tegenover € 191 miljoen op 30 juni 2017*, hetzij respectievelijk € 14,26 en € 5,67 per aandeel(b) . Zoals reeds eerder vermeld zijn de resultaten van het afgelopen halfjaar niet vergelijkbaar met deze van 2017.
| Eigen vermogen | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| juni 2018 | december 2017* | ||||
| Totaalbedrag (in € miljoen) | 6.162 | 5.778 | |||
| Per aandeel (€) | 183,25 | 171,75 |
Nettoresultaat (andeel van de groep)
| juni 2018 | juni 2017* | |
|---|---|---|
| Totaalbedrag (in € miljoen) | 480 | 191 |
| Per aandeel (€) | 14,26 | 5,67 |
* Aangepast in overeenstemming met IAS 28, §18 - zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 2.
(a) Berekeningen gebaseerd op het aantal aandelen in omloop (33.626.694 aandelen op 30 juni 2018, en van 33.644.742 op 31 december 2017).
(b) Berekeningen gebaseerd op het gemiddeld aantal aandelen in omloop (33.636.758 aandelen op 30 juni 2018, en van 33.666.507 aandelen op 30 juni 2017).
Per 30 juni 2018 had Sofina 623.306 eigen aandelen tegenover 605.258 eigen aandelen op 31 december 2017. In de eerste helft van het boekjaar werden er 87.398 verworven en 69.350 eigen aandelen overgedragen.
Verder herinneren wij eraan dat de Gewone Algemene Vergadering van 3 mei 2018 besloten had een bruto dividend van € 2,67 per aandeel uit te keren.
Evolutie van de portefeuille
Voor haar investeringen heeft Sofina gedurende het eerste semester van 2018 haar voornaamste investeringsstijlen verder gezet, namelijk: (i) rechtstreekse minderheidsinvesteringen op de lange termijn in vennootschappen waar Sofina doorgaans vertegenwoordigd is in de bestuursorganen en via dewelke zij een langetermijnstrategie nastreeft aan de zijde van ondernemers of families, (ii) de intekeningen op eersteklas Private Equity fondsen, met kwaliteitsvolle beheerders met wie Sofina duurzaam opgebouwde relaties onderhoudt en (iii) de investeringen met fondsen of patrimoniumvennootschappen met dewelke Sofina een vertrouwensrelatie heeft in vennootschappen die blootgesteld zijn aan geografieën of sectoren die een sterkere groei kennen.
Wat de eerste investeringstijl betreft, heeft Sofina in mei 2018 een aandeel van 24,8 % verworven in Biotech Dental, de franse marktleider in tandheelkundige implantaten, herstellend en regeneratief met een focus op digitale oplossingen. Deze investering werd gerealiseerd in het kader van een kapitaalsverhoging van € 100 miljoen voor het financieren van enerzijds de ontwikkeliing van innovatieve producten en anderzijds de groeistrategie in Frankrijk en het buitenland.
Naast deze nieuwe investering, heeft Sofina in maart 2018 haar positie versterkt in The Hut Group, de toonaangevende multi-website retailer in het Verenigd Koninkrijk, en bezit nu 9,7% van het kapitaal. Sofina heeft ook haar aandeel verhoogd in verschillende bedrijven in de portefeuille, waaronder JF Hillebrand, wereldleider op vlak van logistiek in de drankensector, First Eagle Investment Management, een vermogensbeheerder gevestigd in New York City en M. Chapoutier, één van de belangrijkste producenten van hoogwaardige wijnen in de Rhône-vallei.
In de loop van het eerste semester van 2018 heeft Sofina de rotatie van haar portefeuille verdergezet door de verkoop van een aanzienlijk deel van haar aandelen in twee Franse beursgenoteerde bedrijven: Mersen, wereldleider in electrische toepassingen en materialen, waarvan Sofina sinds 2005 aandeelhouder is en Ipsos, leider in marktstudies, waarvan Sofina sinds 2011 aandeelhouder is. Verder heeft Sofina een deel van haar aandelen in SES, één van de belangrijkste operatoren van satellieten ter wereld, verkocht. QMC II, een Spaans investeringsfonds dat momenteel in liquidatie is, blijft verder gelden storten ten gevolge van exits uit investeringen gerealiseerd in de periode 2013-2015.
Sofina is over de afgelopen zes maanden zeer actief geweest in haar 'Private Equity' segment. Talrijke fondsbeheerders richtten nieuwe fondsen op, ondermeer in Azië. De meeste intekeningen gebeurden in Amerikaanse fondsen, terwijl China en India een aandeel kennen dat hoger ligt dan gewoonlijk, waaruit de groeiende interesse van investeerders voor deze regio's blijkt. Terwijl Sofina deze performante fondsbeheerders blijft ondersteunen, heeft het team ook tijd besteed aan het analyseren van eventuele nieuwe relaties met beheerders die uitzonderlijke resultaten boeken en die voor de portefeuille een toegevoegde waarde kunnen betekenen.
In België heeft Sofina € 1 miljoen uitgetrokken voor het ondersteunen van Theodorus, een fonds dat de oprichting van bedrijven die een spin-off zijn van de Université libre de Bruxelles (ULB) ondersteunt. Bepaalde participaties waarin Theodorus geïnvesteerd had, zijn inmiddels beursgenoteerd (Bone Therapeutics en Ogeda). De groei van deze bedrijven heeft eveneens geleid tot de creatie van 500 jobs in België.
Gedurende de afgelopen maanden heeft Sofina in het kader van 'Sofina Growth' ook verschillende nieuwe investeringen gerealiseerd in Azië en de Verenigde Staten. Zoals eerder vermeld in ons jaarverslag, heeft Sofina geïnvesteerd in Miss Fresh, een Chinese speler die gespecialiseerd is in online verkoop en levering van verse voedingsproducten van hoge kwaliteit en in Zilingo, een ecommerce platform uit Singapore dat voornamelijk in Zuid-West Azië actief is in de mode- en lifestylesector. Sofina heeft eveneens geïnvesteerd in Bira91, een Indiaas biermerk dat marktleider is in klassebieren en Grand Rounds, een Amerikaans bedrijf actief in de gezondheidssector dat patiënten die via hun werkgever over een hospitalisatieverzekering beschikken in contact brengt met specialisten.
Sofina heeft eveneens haar deelname in reeds bestaande bedrijven van de portefeuille verhoogd, zoals Pine Labs, gespecialiseerd in innovatieve IT-oplossingen voor betalingsverkeer in India, ThoughtSpot, een Amerikaans technologiebedrijf dat Business Intelligence analyse-software ontwikkelt voor grote bedrijven en Hector Beverages, een Indiase producent van traditionele Indiase fruitsappen.
Een update van de portefeuille van de Sofina groep op 30 juni 2018, in eenzelfde formaat als het jaarverslag, kan teruggevonden worden in Bijlage B – Deel 2 (commentaren op de evolutie van de portefeuille in transparantie).
Risicofactoren
Sofina voert een voorzichtig beleid in het beheer van de financiële risico's. Ze heeft voor haar investeringen een langetermijnvisie en doet slechts in beperkte mate beroep op indekkingsoperaties. De belangrijkste risico's en onzekerheden waarmee de vennootschap wordt geconfronteerd, houden verband met de evolutie van de beurs en, voor haar kasgelden, met de evolutie van de rentevoeten. Voor haar investeringen in vreemde valuta is Sofina blootgesteld aan hun schommelingen ten aanzien van de euro. Het wisselkoersrisico is niet meer gedekt.
Naast deze externe en financiële factoren blijft Sofina, zoals iedere vennootschap, blootgesteld aan de strategische en operationele risico's verbonden aan haar activiteiten als professioneel investeerder. Als holdingvennootschap worden de meeste risico's echter rechtstreeks door en op het niveau van de vennootschappen in portefeuille behandeld. Wat haar eigen risico's betreft, zorgt de vennootschap er voortdurend voor dat de kans op het zich voordoen van een risico tot een minimum beperkt wordt onder meer door middel van interne controlemaatregelen en toewijzing van zowel intern als extern personeel op ad hoc basis.
Vooruitzichten voor het boekjaar 2018
Men dient op te merken dat de resultaten van het voorbije semester niet representatief zijn om de resultaten van het lopende jaar te schatten. Evenmin kan de vergelijking van de eerste zes maanden met dezelfde periode van vorig jaar een indicatie geven over de evolutie van het volledige boekjaar. De onzekerheden op de financiële- en beursmarkten laten niet toe momenteel een raming te geven van de resultaten van het boekjaar dat op 31 december a.s. zal worden afgesloten.
Zoals aangekondigd in de newsletter #2, heeft Sofina eveneens een belegging gerealiseerd eind augustus 2018 in Cambridge Associates, een referentie in investeringsadvies gebaseerd in Boston (USA) die eveneens de dotatiefondsen ("endowments") van academische instellingen en fondsen, pensioenfondsen en privé personen bijstaat in het beheren van hun portefeuille. Deze belegging vertegenwoordigt een investering van 20% in Cambridge Associates. Er hebben geen andere operaties of gebeurtenissen plaatsgevonden sinds het einde van het semester die de financiële situatie van de vennootschap in belangrijke mate hebben beïnvloed. De beursgenoteerde vennootschappen bleven aan de beursschommelingen onderworpen en de Private Equity-fondsen waren onderhevig aan het ritme van de 'capital calls', de uitkeringen en de waarderingen van de onderliggende vennootschappen.
In de loop van het eerste semester van 2018 heeft geen enkele verrichting of aanpassing van verrichting met een verbonden partij plaatsgevonden die een aanzienlijke invloed had op de resultaten van Sofina.
VERKLARING VAN DE COMMISSARIS
AAN DE AANDEELHOUDERS VAN SOFINA N.V.
Verslag inzake de beoordeling van de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie van Sofina NV voor de zes maanden eindigend op 30 juni 2018
In het kader van ons mandaat van commissaris, brengen wij u verslag uit over de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie. Deze geconsolideerde tussentijdse financiële informatie omvat de geconsolideerde balans op 30 juni 2018, de geconsolideerde resultatenrekening, het geconsolideerde overzicht van geboekte baten en lasten, het geconsolideerde evolutie van het eigen vermogen en het geconsolideerde kasstroomoverzicht voor de zes maanden eindigend op die datum, alsmede selectieve bijlage A, B en C, respectieve toelichtingen inbegrepen.
Verslag over de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie
Wij hebben de beoordeling uitgevoerd van de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie van Sofina NV ("de vennootschap") en haar dochterondernemingen (samen "de groep"), opgesteld in overeenstemming met de internationale standaard IAS 34, "Tussentijdse financiële verslaggeving" zoals aanvaard door de Europese Unie.
De totale activa in de geconsolideerde balans bedraagt 6.398 miljoen EUR en de geconsolideerde resultatenrekening (aandeel van de groep) van de periode bedraagt 480 miljoen EUR.
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen en de getrouwe weergave van deze geconsolideerde tussentijdse financiële informatie in overeenstemming met de internationale standaard IAS 34, "Tussentijdse financiële verslaggeving" zoals aanvaard door de Europese Unie. Onze verantwoordelijkheid bestaat erin een conclusie over de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie te formuleren op basis van de door ons uitgevoerde beoordeling.
Reikwijdte van de beoordeling
We hebben onze beoordeling uitgevoerd overeenkomstig de internationale standaard ISRE 2410, "Beoordeling van tussentijdse financiële informatie", uitgevoerd door de onafhankelijke auditor van de entiteit. Een dergelijke beoordeling van tussentijdse financiële informatie bestaat uit het verzoeken om inlichtingen, in hoofdzaak bij de personen verantwoordelijk voor financiën en boekhoudkundige aangelegenheden, alsmede uit het uitvoeren van cijferanalyses en andere beoordelingswerkzaamheden. De reikwijdte van een beoordeling is aanzienlijk geringer dan die van een overeenkomstig de internationale controlestandaarden (International Standards on Auditing) uitgevoerde controle. Om die reden stelt de beoordeling ons niet in staat de zekerheid te verkrijgen dat wij kennis zullen krijgen van alle aangelegenheden van materieel belang die naar aanleiding van een controle mogelijk worden onderkend. Bijgevolg brengen wij geen controle-oordeel tot uitdrukking over de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie.
Conclusie
Gebaseerd op de door ons uitgevoerde beoordeling, kwamen er geen feiten onder onze aandacht welke ons doen geloven dat de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie van Sofina NV niet, in alle materiële opzichten, is opgesteld overeenkomstig de internationale standaard IAS 34, "Tussentijdse financiële verslaggeving" zoals aanvaard door de Europese Unie.
Zaventem, 6 september 2018
De commissaris
__________________________
VERKLARING VAN DE VERANTWOORDELIJKE PERSOON
Harold Boël, Chief Executive Officer van Sofina, verklaart in naam en voor rekening van de Raad van Bestuur van de vennootschap dat bij zijn weten:
- a) de halfjaarlijkse financiële informatie een getrouw beeld geeft van het vermogen, van de financiële situatie en van de resultaten van de vennootschap en de ondernemingen die deel uitmaken van de consolidatie ;
- b) het tussentijdse beheersverslag een getrouwe uiteenzetting bevat van de inlichtingen die erin vermeld moeten worden.
GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN PER 30 JUNI
2018
A. Geconsolideerde balans
| ACTIVA In duizend € |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
| Toelichting | 3 0 /0 6 /2 0 18 | 3 1/12 /2 0 17 a a nge pa st* |
3 1/12 /2 0 16 a a nge pa st * |
||
| VASTE ACTIVA | 5 .5 0 9 .8 4 7 | 5 .0 7 5 .4 2 3 | 5 .12 7 .112 | ||
| Materiële vaste activa | 10.824 | 14.948 | 14.986 | ||
| Financiële activa gewaardeerd aan reële waarde | C.2 | 5.499.023 | 5.060.475 | 5.111.910 | |
| Uitgestelde belastingvorderingen | 0 | 0 | 216 | ||
| VLOTTENDE ACTIVA | 8 8 8 .10 1 | 7 2 0 .5 17 | 3 6 5 .5 7 1 | ||
| Financiële vlottende activa | C.4 | 154.794 | 54.452 | 58.196 | |
| Vorderingen op dochterondernemingen | C.7 | 349.899 | 0 | 0 | |
| Overige vlottende vorderingen | 293 | 3.469 | 1.727 | ||
| Belastingen | 2.663 | 5.324 | 4.652 | ||
| Geldmiddelen en kasequivalenten | C.5 | 380.452 | 657.272 | 300.996 | |
| TOTAAL VAN DE ACTIVA | 6 .3 9 7 .9 4 8 | 5 .7 9 5 .9 4 0 | 5 .4 9 2 .6 8 3 |
| VERPLICHTINGEN in duizend € |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
| Toelichting | 3 0 /0 6 /2 0 18 | 3 1/12 /2 0 17 a a nge pa st* |
3 1/12 /2 0 16 a a nge pa st * |
||
| EIGEN VERMOGEN | 6 .16 2 .0 3 0 | 5 .7 7 8 .3 8 8 | 5 .3 7 0 .4 0 3 | ||
| Kapitaal | C.6 | 79.735 | 79.735 | 79.735 | |
| Uitgiftepremies | 4.420 | 4.420 | 4.420 | ||
| Reserves | 6.077.875 | 5.694.233 | 5.286.248 | ||
| LANGLOPENDE VERPLICHTINGEN | 9 .9 6 6 | 12 .7 0 5 | 15 .9 0 9 | ||
| Langlopende voorzieningen | 7.315 | 7.315 | 11.019 | ||
| Langlopende financiële verplichtingen | 0 | 0 | 0 | ||
| Uitgestelde belastingverplichtingen | 2.651 | 5.390 | 4.890 | ||
| KORTLOPENDE VERPLICHTINGEN | 2 2 5 .9 5 2 | 4 .8 4 7 | 10 6 .3 7 2 | ||
| Financiële schulden | 0 | 0 | 100.023 | ||
| Schulden op dochterondernemingen | C.7 | 223.614 | 0 | 0 | |
| Kortlopende handels- en overige schulden | 2.338 | 4.840 | 6.230 | ||
| Belastingen | 0 | 7 | 119 | ||
| TOTAAL VAN DE VERPLICHTINGEN | 6 .3 9 7 .9 4 8 | 5 .7 9 5 .9 4 0 | 5 .4 9 2 .6 8 4 |
* Aangepast in overeenstemming met IAS 28, §18 - zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 2.
B. Geconsolideerde resultatenrekening
| In duizend € | |||
|---|---|---|---|
| Toelichting | e 1 se me ste r 2 0 18 |
e 1 se me ste r 2 0 17 * |
|
| Dividenden | 17.805 | 38.172 | |
| Rentebaten | 1.315 | 704 | |
| Rentelasten | - 1 | - 178 | |
| Nettoresultaat op financiële activa aan reële waarde | C.9 | 457.132 | 166.924 |
| Nettoresultaat op vlottende activa | C.10 | 13.053 | - 2.350 |
| Overige baten | 1.591 | 897 | |
| Overige lasten | C.11 | - 12.815 | - 13.552 |
| RESULTAAT VÓÓR BELASTINGEN | 4 7 8 .0 8 0 | 19 0 .6 17 | |
| Belastingen | 1.432 | 281 | |
| RESULTAAT VAN HET BOEKJAAR | 4 7 9 .5 12 | 19 0 .8 9 8 | |
| AANDEEL VAN DE GROEP IN HET RESULTAAT | 4 7 9 .5 12 | 19 0 .8 9 8 | |
| Winst per aandeel (€ ) (1) | 14,4592 | 5,6703 | |
| Verwaterde winst per aandeel (€ ) | 14,2487 | 5,6073 |
* Aangepast in overeenstemming met IAS 28, §18 - zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 2.
(1) Berekeningen gebaseerd op het gemiddelde aantal aandelen in omloop (33.636.758 aandelen in juni 2018, en 33.666.507 aandelen in juni 2017).
C. Geconsolideerde staat van het globale resultaat
| In duizend € | |||
|---|---|---|---|
| e 1 se me ste r 2 0 18 |
e 1 se me ste r 2 0 17 * |
e 1 se me ste r 2 0 16 * |
|
| Re sulta a t va n de pe riode | 4 7 9 .5 12 | 19 0 .8 9 8 | 2 6 7 .5 18 |
| Voor verkoop financiële activa - verkopen | 0 | - 189.422 | - 115.393 |
| Voor verkoop financiële activa - herwaarderingen | 0 | 409.432 | 0 |
| Afdekking van wisselkoers - variatie van reële waarde | 0 | 32.648 | 14.200 |
| Overige elementen | 214 | - 48 | - 5 |
| Uitgestelde belastingen op meerwaarden op voor verkoop beschikbare financiële activa |
0 | - 904 | 175 |
| Ba te n e n la ste n re c htstre e ks in he t e ige n ve rmoge n ge boe kt die pa s la te r in he t ne ttore sulta a t zulle n worde n ge boe kt |
2 14 | 2 5 1.7 0 6 | - 10 1.0 2 3 |
| Ba te n e n la ste n re c htstre e ks in he t e ige n ve rmoge n ge boe kt die la te r nie t in he t ne ttore sulta a t zulle n worde n ge boe kt |
0 | 0 | - 2 .2 2 2 |
| TOTALE GEBOEKTE BATEN EN LASTEN | 4 7 9 .7 2 6 | 4 4 2 .6 0 4 | 16 4 .2 7 3 |
| Toerekenbaar aan deelnemingen zonder overheersende zeggenschap | 0 | 0 | 0 |
| Toerekenbaar aan de aandeelhouders van het moederbedrijf | 479.726 | 442.604 | 164.273 |
* Aangepast in overeenstemming met IAS 28, §18 - zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 2.
D.Geconsolideerde evolutie van het eigen vermogen
| In duizend € | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitaal | Uitgiftepremies | Reserves | Eigen aandelen | Herwaardering van de niet courante activa |
AANDEEL VAN DE GROEP |
Deelnemingen zonder overheersende zeggenschap |
TOTAAL | |
| Sa ldi op 3 1/12 /2 0 16 | 79.735 | 4.420 | 3.417.108 | - 136.744 | 1.903.491 | 5 .2 6 8 .0 10 | 0 | 5 .2 6 8 .0 10 |
| Aa npa ssing* | 93.137 | 4.886 | 9 8 .0 2 3 | 9 8 .0 2 3 | ||||
| Sa ldi op 3 1/12 /2 0 16 a a nge pa st | 79.735 | 4.420 | 3.510.245 | - 136.744 | 1.908.377 | 5 .3 6 6 .0 3 3 | 5 .3 6 6 .0 3 3 | |
| Resultaat van het boekjaar | 190.898 | 19 0 .8 9 8 | 19 0 .8 9 8 | |||||
| Winstuitkering | - 87.582 | - 8 7 .5 8 2 | - 8 7 .5 8 2 | |||||
| Wisselkoersafdekking | 0 | 32.648 | 3 2 .6 4 8 | 3 2 .6 4 8 | ||||
| Bewegingen in eigen aandelen | 1.373 | - 4.245 | - 2 .8 7 2 | - 2 .8 7 2 | ||||
| Wijzigingen van de herwaarderingsmeerwaarde of - minderwaarde wegens beschikbare uitgaande financiële activa voor verkoop |
- 189.422 | - 18 9 .4 2 2 | - 18 9 .4 2 2 | |||||
| Wijzigingen van de herwaarderingsmeerwaarde of - minderwaarde wegens de herwaarderingen bij afsluiting van de beschikbare financiële activa voor verkoop |
409.432 | 4 0 9 .4 3 2 | 4 0 9 .4 3 2 | |||||
| Overige | 306 | - 904 | - 5 9 8 | - 5 9 8 | ||||
| Wijzigingen in deelnemingen zonder overheersende zeggenschap |
0 | 0 | ||||||
| Sa ldi op 3 0 /0 6 /2 0 17 | 79.735 | 4.420 | 3.614.934 | - 140.989 | 2.161.035 | 5 .7 19 .13 5 | 0 | 5 .7 18 .5 3 7 |
| Sa ldi op 3 1/12 /2 0 17 | 79.735 | 4.420 | 3.833.492 | - 141.427 | 1.903.309 | 5 .6 7 9 .5 2 9 | 0 | 5 .6 7 9 .5 2 9 |
| Aa npa ssing* | 94.923 | 3.936 | 9 8 .8 5 9 | 9 8 .8 5 9 | ||||
| Sa ldi op 3 1/12 /2 0 17 a a nge pa st | 79.735 | 4.420 | 3.928.415 | - 141.427 | 1.907.245 | 5 .7 7 8 .3 8 8 | 5 .7 7 8 .3 8 8 | |
| Toe pa ssing va n IFRS 9 ** | 1.907.245 | - 1.907.245 | 0 | |||||
| Sa ldi op 0 1/0 1/2 0 18 a a nge pa st | 79.735 | 4.420 | 5.740.737 | - 141.427 | 0 | 5 .7 7 8 .3 8 8 | 0 | 5 .7 7 8 .3 8 8 |
| Resultaat van het boekjaar | 479.512 | 4 7 9 .5 12 | 4 7 9 .5 12 | |||||
| Winstuitkering | - 91.496 | - 9 1.4 9 6 | - 9 1.4 9 6 | |||||
| Bewegingen in eigen aandelen | 2.192 | - 7.186 | - 4 .9 9 4 | - 4 .9 9 4 | ||||
| Overige | 620 | 0 | 620 | 620 | ||||
| Wijzigingen in deelnemingen zonder overheersende zeggenschap |
0 | 0 | ||||||
| Saldi op 30/06/2018 | 7 9 .7 3 5 | 4 .4 2 0 | 6 .13 1.5 6 5 | - 14 8 .6 13 | 0 | 6 .16 2 .0 3 0 | 0 | 6 .16 2 .0 3 0 |
* Aangepast in overeenstemming met IAS 28, §18 - zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 2.
** Zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 4.
| Toelichting | e 1 se me ste r 2 0 18 |
e 1 se me ste r 2 0 17 * |
|
|---|---|---|---|
| Ge ldmidde le n e n ka se quiva le nte n bij de a a nva ng va n he t boe kja a r | C.5 | 6 5 7 .2 7 2 | 3 0 0 .9 9 6 |
| Aanpassing Beleggingsentiteit op 01/01/2018 | - 61.807 | 0 | |
| Ge ldmidde le n e n ka se quiva le nte n bij de a a nva ng va n he t a nge pa ste boe kja a r | 5 9 5 .4 6 5 | 3 0 0 .9 9 6 | |
| Dividenden | 4.737 | 26.055 | |
| Rentebaten | 1.206 | 325 | |
| Rentelasten | - 1 | - 178 | |
| Verkoop van financiële vlottende activa (deposito's op meer dan 3 maanden) | - 100.000 | 0 | |
| Verkoop van financiële vlottende activa (beleggingsportefeuille) | 0 | 5.145 | |
| Aankoop van overige financiële vlottende activa | - 7.729 | - 11.729 | |
| Verkoop van overige financiële vlottende activa | 17.288 | 21.526 | |
| Overige kortlopende vorderingen | 1.239 | 206 | |
| Administratie- en andere kosten | - 13.284 | - 14.269 | |
| Nettobelastingen | 1.371 | 1.704 | |
| Ka sstrome n uit ope ra tione le a c tivite ite n | - 9 5 .17 3 | 2 8 .7 8 5 | |
| Aankoop van materiële vaste activa | - 21 | - 138 | |
| Verkoop van materiële vaste activa | 0 | 2 | |
| Aankoop van financiële activa aan reële waarde | - 81.077 | - 219.974 | |
| Verkoop van financiële activa aan reële waarde | 223.275 | 431.756 | |
| Wijzigingen van de overige vaste activa | 0 | 0 | |
| Ka sstrome n uit inve ste ringsa c tivite ite n | 14 2 .17 7 | 2 11.6 4 6 | |
| Aankoop van eigen aandelen | - 12.176 | - 7.662 | |
| Verkoop van eigen aandelen | 5.564 | 3.342 | |
| Winstuitkering | - 89.864 | - 86.137 | |
| Wijzigingen van de vorderingen op dochterondernemingen | - 121.338 | 0 | |
| Wijzigingen van de schulden op dochterondernemingen | - 44.203 | 0 | |
| Wijzigingen van de financiële schulden | 0 | - 50.021 | |
| Ka sstrome n uit fina nc ie ringsa c tivite ite n | - 2 6 2 .0 17 | - 14 0 .4 7 8 |
E. Geconsolideerd kasstroomoverzicht
* Aangepast in overeenstemming met IAS 28, §18 - zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 2. Ge ldmidde le n e n ka se quiva le nte n bij he t a fsluite n va n de pe riode C.5 3 8 0 .4 5 2 4 0 0 .9 4 9
Ter herinnering, het beheerskastroom is beschikbaar in de Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage B - Deel 1.
TOELICHTINGEN VAN DE GECONSOLIDEERDE
FINANCIËLE STATEN
Er zijn drie toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten die de volgende informatie bevatten :
- A. Conformiteitsverklaring en boekhoudprincipes vermeldt de conformiteitsverklaring, de boekhoudprincipes, evenals de belangrijkste wijzigingen.
- B. Belangrijke beheersinformatie en sectorinformatie vermeldt de sectorinformatie en de aansluiting met de financiële staten, evenals de informatie over de belggingsportefeuille in transparantie (alsof de groep de consolidatieprincipes zou toepassen).
- C. Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten onder het statuut van Beleggingsentiteit – vermeldt de Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten van Sofina volgens het statuut van Beleggingsentiteit.
A. Conformiteitsverklaring en boekhoudprincipes
1. Conformiteitsverklaring en boekhoudprincipes
Sofina NV is een naamloze vennootschap naar Belgisch recht waarvan de maatschappelijke zetel is gevestigd Nijverheidsstraat 31 te 1040 Brussel.
De tussentijdse geconsolideerde financiële staten van de groep Sofina op 30 juni 2018 werden conform IAS 34 "Tussentijdse Financiële Verslaggeving" opgesteld.
De tussentijdse financiële staten bevatten niet alle inlichtingen die vereist zijn voor de volledige financiële staten. Derhalve dienen die te worden gelezen rekening houdend met de informatie die werd verstrekt in het verslag over de geconsolideerde financiële staten dat op 31 december 2017 werd opgesteld.
Boekhoudprincipes
De normen, wijzigingen en interpretaties die vanaf 1 januari 2018 van kracht zijn geworden hebben een aanzienlijke impact op de geconsolideerde financiële staten (zie Bijlage A – Delen 2, 3 en 4).
De normen, wijzigingen en interpretaties die zijn gepubliceerd, maar in 2018 nog niet in werking zijn getreden, werden door de groep niet op voorhand aangenomen.
De principes, methodes en technieken die op het gebied van evaluatie en consolidatie voor de in gecondenseerde vorm gepubliceerde halfjaarlijkse rekening worden gebruikt, zijn niet identiek aan de principes, methodes en technieken die de groep heeft gebruikt bij de opstelling van de geconsolideerde financiële staten op 31 december 2017.
Zoals uitgelegd in delen 2, 3 en 4 hanteert Sofina voortaan nieuwe boekhoudrichtlijnen ingevolge de invoering:
- van de wijziging bij IAS 28, §18 (zie de Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 2);
- van het statuut van de Beleggingsentiteit volgens IFRS 10 (zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 3);
- van IFRS 9 (zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A Deel 4).
Een samenvatting van de nieuwe boekhoudprincipes bevindt zich in de Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage C – Deel 15.
2. Impact van de invoering van de wijzigingen van de IAS 28
De wijziging bij IAS 28, §18, zoals in werking getreden op 1 januari 2018, bepaalt dat wanneer een investering in een geassocieerde deelneming of joint venture (onrechtstreeks) in bezit wordt aangehouden via een entiteit die een organisatie is die durfkapitaal verstrekt, dan wel een gemeenschappelijk beleggingsfonds, een beleggingsfonds of een soortgelijke entiteit, met inbegrip van een verzekeringsfonds met beleggingscomponent, dan kan de entiteit ervoor kiezen de investeringen in die geassocieerde deelnemingen en joint ventures overeenkomstig de IFRS 9-norm te waarderen aan reële waarde via resultaat. De entiteit dient die keuze afzonderlijk te maken voor elke geassocieerde onderneming of joint venture en dit tijdens de opstelling van de eerste boekhouding van de geassocieerde onderneming of de joint venture. De entiteit dient die keuze afzonderlijk te maken voor elke geassocieerde onderneming of joint venture en dit tijdens de opstelling van de eerste boekhouding van de geassocieerde onderneming of de joint venture.
Daar Sofina volgens de IFRS-normen zich als een "risicokapitaalorganisme of een gelijkaardige entiteit", heeft ze IAS 28, §18 met terugwerkende kracht toegepast en derhalve haar participaties in de geassocieerde ondernemingen de reële waarde via de resultatenrekening gewaardeerd.
Die keuze werd gemaakt voor elke participatie op de datum van de verwerving ervan, zodat ter vergelijking de financiële staten van eind december 2017 en eind december 2016 werden bijgewerkt om op die manier een beeld weer te geven van de nieuwe regel.
De geassocieerde ondernemingen die eigendom zijn van Sofina, worden in de Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage C – Deel 14 voorgesteld.
De impact van de invoering van die wijziging kan als volgt worden samengevat:
| ACTIVA | 31/12/2017 | Impact | 31/12/2017 aangepast |
31/12/2016 | Impact | 31/12/2016 aangepast |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Va ste a c tiva | 4 .9 6 1.6 16 | 9 8 .8 5 9 | 5 .0 6 0 .4 7 5 | 5 .0 13 .8 8 7 | 9 8 .0 2 3 | 5 .111.9 10 |
| Geassocieerde deelnemingen | 330.591 | - 330.591 | 0 | 182.680 | - 182.680 | 0 |
| Overige financiële vaste activa | 4.631.025 | 429.450 | 5.060.475 | 4.831.207 | 280.703 | 5.111.910 |
| 3. U 13. O O / | 90.UZ3 | 3.111.910 |
|---|---|---|
| 182.680 | $-182.680$ | |
| 4.831.207 | 280.703 | 5.111.910 |
In duizend €
VERPLICHTINGEN
| Eige n ve rmoge n | 5 .6 7 9 .5 2 9 | 9 8 .8 5 9 | 5 .7 7 8 .3 8 8 | 5 .2 6 8 .0 10 | 9 8 .0 2 3 | 5 .3 6 6 .0 3 3 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitaal | 79.735 | 0 | 79.735 | 79.735 | 0 | 79.735 |
| Uitgiftepremies | 4.420 | 0 | 4.420 | 4.420 | 0 | 4.420 |
| Reserves | 5.595.374 | 98.859 | 5.694.233 | 5.183.855 | 98.023 | 5.281.878 |
| 5.268.010 | 98.023 | 5.366.033 |
|---|---|---|
| 79.735 | n | 79.735 |
| 4.4201 | O. | 4.420 |
| 5.183.855 | 98.023 | 5.281.878 |
| In duizend € | |||
|---|---|---|---|
| Globaal resultaat | e 1 semester 2017 |
Impact | e 1 semester 2017 aangepast |
| Aandeel in het resultaat van de geassocieerde ondernemingen |
10.988 | - 10.988 | 0 |
| Aandeel van de geassocieerde ondernemingen in overige elementen van het resultaat |
- 1.544 | 1.544 | 0 |
| Netto niet- gerealiseerde winsten / (verliezen) op herwaardering van financiële activa |
0 | 11.078 | 11.078 |
| TOTAAL VAN DE GEBOEKTE BATEN EN LASTEN |
9 .4 4 4 | 1.6 3 4 | 11.0 7 8 |
3. Statuut van Beleggingsentiteit
Sofina kent sinds 1 januari 2018 het statuut van "Beleggingsentiteit" volgens IFRS 10, §27 dat voorziet dat een vennootschap, zodra die voldoet aan de definitie van Beleggingsentiteit, haar dochterondernemingen niet consolideert (uitgezonderd de dochterondernemingen die uitsluitend diensten leveren op het gebied van beleggingsactiviteiten). De rechtstreekse dochterondernemingen worden aan hun reële waarde in de geconsolideerde financiële staten opgenomen, met inbegrip van de reële waarde van hun participaties en hun andere activa en passiva (in hoofdzaak intragroup schulden en vorderingen).
De rechtstreekse dochterondernemingen van Sofina worden aan hun reële waarde hernomen via resultaat en dit conform de IFRS 9-norm.
Zoals vereist door de IFRS 10-norm, §B101, heeft Sofina die boekhoudkundige behandeling ingevoerd vanaf 1 januari 2018, zijnde de datum waarop het voldeed aan alle criteria die gelden voor Beleggingsentiteiten.
Sofina heeft bepaald dat het een Beleggingsentiteit is in de zin van de IFRS 10-norm en aan de drie criteria voldoet die door de norm worden opgelegd. Het is nu immers zo dat Sofina:
- de fondsen van haar beleggers (die aandeelhouders zijn van de beursgenoteerde vennootschap) gebruikt met het oog op de levering van diensten op het gebied van beleggingsbeheer;
- beleggingen doet om zo rendement in de vorm van meerwaarden in kapitaal en/of beleggingsopbrengsten te genereren;
- de prestaties van haar beleggingen opvolgt door die aan de reële waarde te waarderen.
Daarnaast voldoet Sofina aan de typische karakteristieken van een Beleggingsentiteit zoals gedefinieerd door IFRS 10:
- zij heeft meer dan één belegging;
- zij heeft meer dan één belegger;
- zij heeft beleggers die geen verbonden partijen van de entiteit zijn;
- zij heeft eigendomsbelangen in de vorm van aandelen of soortgelijke belangen.
Sofina past IFRS 3 "Bedrijfscombinaties" niet toe wanneer het de controle over een andere entiteit verwerft.
Zoals hierboven vermeld, volgens IFRS 10, §27 consolideert Sofina haar dochterondernemingen niet. Er bestaat een uitzondering op die behandeling voor elke dochteronderneming dat diensten levert op het gebied van de beleggingsactiviteiten van Sofina (zijnde Sofina Asia Private Limited). Deze dochteronderneming wordt volgens de globale integratie methode geconsolideerd.
De andere twee dochterondernemingen die aan hun reële waarde in Sofina NV worden vermeld zijn Sobeldev SA en Sofina Capital SA (zie de Toelichtingen van de geconsolideerde rekeningen, Bijlage C – Deel 14).
Daar de schulden en vorderingen ten opzichte van niet-geconsolideerde dochterondernemingen niet langer tijdens het consolidatieproces worden geëlimineerd, worden die voortaan in de geconsolideerde financiële staten opgenomen.
De gehele beleggingsportefeuille die de groep rechtstreeks dan wel onrechtstreeks via dochterondernemingen in zijn bezit heeft, staat vermeld in de Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage B – Deel 2.
4. Impact van de toepassing van de IFRS 9-norm
De IFRS 9-norm "Financiële Instrumenten" werd gehomologeerd door Verordening (EU) 2016/2067 van de Europese Commissie van 22 november 2016. Die norm is op 1 januari 2018 in werking getreden en heeft de IAS 39-norm vervangen. Sofina heeft ervoor gekozen die niet op voorhand of met terugwerkende kracht in te voeren en heeft die norm voor het eerst op 1 januari 2018 toegepast.
Wat Sofina betreft, impliceert IFRS 9 wijzigingen op het gebied van de classificatie en waardering van de financiële activa en passiva en de hedge accounting.
IFRS 9 is niet van toepassing op instrumenten die vóór 1 januari 2018, zijnde de datum waarop de norm in werking is getreden, in de resultatenrekening werden opgenomen.
Classificatie en evaluatie
De vennootschap heeft alle financiële instrumenten onderzocht die bestonden op de datum van de inwerkingtreding. Alle financiële instrumenten die voordien op basis van de reële waarde in bezit werden gehouden via "het globale resultaat" (in de financiële staten vermeld onder eigen vermogen) worden voortaan via "resultatenrekening" in de boekhouding opgenomen. Sofina heeft derhalve de bestaande reserves "herevaluatie van vlottende activa" in de andere reserves verplaatst.
Alle instrumenten die in de categorieën "leningen en vorderingen" werden geklasseerd, worden in hoofdzaak aan hun reële waarde vermeld, uitgezonderd de commerciële vorderingen en schulden die tegen geamortiseerde kostprijs in de boekhouding worden opgenomen.
Hedge accounting
Wat de hedge accounting betreft, heeft het Auditcomité van 9 februari 2018 besloten om in 2018 de methode van de hedge accounting niet langer toe te passen. Derhalve werd de hedge accounting reserve die volgens de IAS 39-norm werd aangelegd, op 1 januari 2018 in de andere reserves verwerkt.
B. Belangrijke beheersinformatie en sectorinformatie
1. Sectorinformatie – aansluiting met de financiële staten
IFRS 8 betreffende de operationele segmenten schrijft voor dat Sofina de sectoren voorstelt op basis van de verslagen voorgelegd aan het management om beslissingen over de aan het segment toe te kennen middelen te kunnen nemen, en de financiële prestaties van het segment te evalueren.
Wij hebben 3 sectoren aangemerkt (investeringspijlers genoemd) :
- 1) Rechtstreekse investeringen (pijler 1) Rechtstreekse minderheidsinvesteringen op de lange termijn in vennootschappen waar Sofina doorgaans vertegenwoordigd is in de bestuursorganen en via dewelke zij een langetermijnstrategie nastreeft aan de zijde van ondernemers of families ;
- 2) Private Equity (pijler 2) De investeringen in topklasse Private Equity-fondsen beheerd door externe beheerders;
- 3) Sofina Growth (pijler 3) De investeringen uitgevoerd samen met fondsen of vermogensbeheerders die dicht bij de Sofina groep staan, in vennootschappen actief in regio's of sectoren met sterkere groeipotentieel.
Sofina is van mening dat een geografische spreiding niet relevant is in het kader van de voorstelling van de financiële staten. De geografische spreiding wordt trouwens niet opgenomen in de verslagen aan het management van elke groepsmaatschappij.
Sofina beheert haar portefeuille op basis van het totaal van de beleggingen die ze ofwel rechtstreeks ofwel onrechtstreeks via beleggingsdochterondernemingen in bezit heeft. Tijdens de opstelling van de financiële staten wordt de reële waarde van de rechtstreekse participaties (in beleggingen of in beleggingsdochterondernemingen) overgedragen naar de activa van de jaarrekening. Daarentegen wordt de sectorinformatie (op basis van interne verslaggeving) opgesteld op basis van de totale beleggingsportefeuille in transparantie (d.w.z. de portefeuille die rechtstreeks dan wel onrechtstreeks via de dochterondernemingen in eigendom wordt gehouden), en derhalve met vermelding van de totale reële waarde van elke belegging die uiteindelijk (rechtstreeks dan wel onrechtstreeks via haar dochterondernemingen) in eigendom wordt gehouden. De voorstelling van dividenden of de kasgelden volgt dezelfde logica.
Om de elementen die verband houden met het totaal van de portefeuille aan te sluiten met de financiële staten, is de informatie op de volgende manier voorgesteld:
- 1) "Totaal" hetgeen het totaal van de portefeuille vertegenwoordigt (het totaal van de 3 pijlers) en de elementen die niet aan de pijlers worden toegekend (rechtstreeks dan wel onrechtstreeks via haar dochterondernemingen) (dit wil zeggen kosten en producten of andere posten van de jaarrekening die niet op een gesegmenteerde manier worden opgevolgd);
- 2) "Aansluitingselementen met de financiële staten" die de aanpassingen vertegenwoordigen die vereist zijn om de gegevens per pijler (zoals die bedrijfsintern worden gebruikt bij het dagelijkse beheer van de groep) in overeenstemming te brengen met de geconsolideerde financiële staten volgens het statuut van Beleggingsentiteit;
- 3) "Financiële staten" geven een beeld van de geconsolideerde financiële staten volgens het statuut van Beleggingsentiteit.
| In duizend € | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Re c htstre e ks | Priva te Equity | Sofina Growth | Tota a l | Aansluitings elementen |
Financiële staten | |
| Globa a l re sulta a t (3 0 /0 6 /2 0 18 ) | ||||||
| Dividenden | 28.989 | 0 | 0 | 28.989 | - 11.184 | 17.805 |
| Resultaten op financiële activa aan reële waarde |
124.568 | 215.911 | 109.925 | 450.404 | 6.728 | 457.132 |
| Beheerskosten | - 16.090 | 3.275 | - 12.815 | |||
| Overige | 16.423 | 1.181 | 17.604 | |||
| Tota a l va n he t globa a l re sulta a t | 4 7 9 .7 2 6 | 0 | 479.726 | |||
| Re c htstre e ks | Priva te Equity | Sofina Growth | Tota a l | Aansluitings elementen |
Financiële staten |
| Ba la ns (3 0 /0 6 /2 0 18 ) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Financiële activa aan reële waarde | 3.058.473 | 1.667.467 | 826.702 | 5.552.642 | - 53.619 | 5.499.023 |
| Net Cash (1) | 588.700 | - 63.248 | 525.452 | |||
| Materiële vaste activa | 14.503 | - 3.679 | 10.824 | |||
| Overige elementen (activa/verplichtingen) |
6.185 | 120.546 | 126.731 | |||
| NAV ( 2 ) / Eige n ve rmoge n | 3 .0 5 8 .4 7 3 | 1.6 6 7 .4 6 7 | 8 2 6 .7 0 2 | 6 .16 2 .0 3 0 | 0 | 6.162.030 |
(1) Net Cash vertegenwoordigt de som van kasgelden, deposito's en kortetermijnleningen.
(2) NAV vertegenwoordigt de "Net Asset Value" en is gelijk aan het eigen vermogen.
Het onderstaande beheerskasstroomoverzicht over de periode behelst de informatie van de kasstromen in transparantie voor alle dochterondernemingen van de groep.
| In duizend € | |
|---|---|
| Tota a l | |
| Ka sstroombe he e r - 1e se me ste r 2 0 18 |
|
| Ne t Ca sh ( 1) be gin va n de pe riode | 7 0 2 .2 7 2 |
| Dividenden | 15.921 |
| Beheerskosten | - 16.090 |
| Aankoop van financiële activa aan reële waarde | - 367.512 |
| Verkoop van financiële activa aan reële waarde | 325.943 |
| Winstuitkering | - 89.864 |
| Overige elementen | 18.030 |
| Ne t Ca sh ( 1) e inde va n de pe riode | 5 8 8 .7 0 0 |
(1) Net Cash vertegenwoordigt de som van kasgelden, deposito's en kortetermijnleningen.
| In duizend € | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Re c htstre e ks | Priva te Equity | Sofina Growth | Tota a l | Aansluitings elementen |
Financiële staten | |
| Globa a l re sulta a t (3 0 /0 6 /2 0 17 ) | ||||||
| Dividenden | 38.172 | 0 | 0 | 38.172 | 0 | 38.172 |
| Resultaten op financiële activa aan reële waarde |
140.416 | 26.894 | - 386 | 166.924 | 0 | 166.924 |
| Beheerskosten | - 13.552 | 0 | - 13.552 | |||
| Overige | 251.060 | 0 | 251.060 | |||
| Tota a l va n he t globa a l re sulta a t | 4 4 2 .6 0 4 | 0 | 442.604 | |||
| (In duizend € ) | Re c htstre e ks | Priva te Equity | Sofina Growth | Tota a l | Aansluitings elementen |
Financiële staten |
| Ba la ns (3 1/12 /2 0 17 ) | ||||||
| Financiële activa aan reële waarde | 2.973.093 | 1.447.378 | 640.004 | 5.060.475 | 0 | 5.060.475 |
| Net Cash (1) | 702.272 | 0 | 702.272 | |||
| Materiële vaste activa | 14.948 | 0 | 14.948 | |||
| Overige elementen (activa/verplichtingen) |
693 | 0 | 693 | |||
| NAV ( 2 ) / Eige n ve rmoge n | 2 .9 7 3 .0 9 3 | 1.4 4 7 .3 7 8 | 6 4 0 .0 0 4 | 5 .7 7 8 .3 8 8 | 0 | 5.778.388 |
(1) Net Cash vertegenwoordigt de som van kasgelden, deposito's en kortetermijnleningen. (2) NAV vertegenwoordigt de "Net Asset Value" en is gelijk aan het eigen vermogen.
Het onderstaande beheerskasstroomoverzicht over de periode behelst de informatie van de kasstromen in transparantie voor alle dochterondernemingen van de groep.
| In duizend € | |
|---|---|
| Tota a l | |
| Ka sstroombe he e r - 1e se me ste r 2 0 17 |
|
| Ne t Ca sh ( 1) be gin va n de pe riode | 2 4 5 .9 9 6 |
| Dividenden | 26.055 |
| Beheerskosten | - 14.269 |
| Aankoop van financiële activa aan reële waarde | - 219.974 |
| Verkoop van financiële activa aan reële waarde | 431.756 |
| Winstuitkering | - 86.137 |
| Overige elementen | 12.522 |
| Ne t Ca sh ( 1) e inde va n de pe riode | 3 9 5 .9 4 9 |
(1) Net Cash vertegenwoordigt de som van kasgelden, deposito's en kortetermijnleningen.
2. Opmerkingen over de evolutie van de totale portefeuille in transparantie
De belangrijkste investeringen en verkopen van het eerste semester 2018 (waarvan de reële waarde hoger is dan € 5 miljoen) betreffen de volgende financiële vaste activa:
| (Aantal effecten/nominaal) | ||
|---|---|---|
| Netto investeringen |
Netto verkopen | |
| B9 Beverages | 3.055.165 | |
| Biotech Dental | 6.154.900 | |
| Danone* | 200.777 | |
| Grand Rounds | 8.252.016 | |
| GoldIron (First Eagle) | 4.546 | |
| MissFresh | 9.285.172 | |
| The Hut Group | 73.329 | |
| ThoughtSpot | 1.032.503 | |
| Zilingo | 265.451 | |
| Danone | 20.077 | |
| Ipsos | 1.200.000 | |
| Mersen | 803.117 | |
| QMC II Iberian Capital Fund | 3.959.962 | |
| SES | 5.923.258 |
* Dividend in aandelen
De belangrijkste netto bewegingen hoger dan € 5 miljoen van het eerste semester 2018 met betrekking tot de investeringsfondsen betreffen de gedeeltelijke uitstap uit Sequoia Capital, en de investeringen in de fondsen van First Eagle, General Atlantic en Lightspeed Venture Partners.
De belangrijkste deelnemingen (waarvan de reële waarde hoger is dan € 5 miljoen) op 30 juni 2018 zijn:
| Aangehouden maatschappelijke rechten |
||
|---|---|---|
| 1stdibs | 7.641.148 | 10,47% |
| Africa Telecom Towers (IHS) | 1.733.786.954 | 11,32% |
| B9 Beverages | 3.055.165 | 9,90% |
| bioMérieux | 2.506.857 | 2,12% |
| Biotech Dental | 6.154.900 | 24,75% |
| Care Holding Luxembourg (opseo) | 212.690 | 25,11% |
| Carebridge | 13.741.002 | 4,45% |
| Colruyt | 7.780.000 | 5,18% |
| Danone | 7.107.393 | 1,04% |
| Deceuninck | 9.461.513 | 6,92% |
| F&B Asia | 21.500.000 | 9,78% |
| Flipkart | 1.755.117 | 1,14% |
| GL events | 3.706.747 | 15,84% |
| GoldIron (First Eagle) | 21.721 | 81,89% |
| Global Lifting Partners | 15.934.013 | 39,84% |
| Grand Rounds | 8.252.016 | 3,07% |
| Groupe Petit Forestier | 1.244.172 | 43,27% |
| JF Hillebrand | 994.885 | 20,93% |
| Hector Beverages | 1.093.110 | 9,98% |
| Ipsos | 1.929.919 | 4,34% |
| Knewton | 1.789.370 | 5,76% |
| Luxempart | 1.257.500 | 5,26% |
|---|---|---|
| M.Chapoutier | 3.124 | 14,44% |
| M.M.C . (Chapoutier) | 15.256 | 19,83% |
| MedGenome | 4.357.846 | 13,56% |
| Mérieux NutriSciences | 35.228 | 15,15% |
| Mersen | 876.735 | 4,25% |
| MissFresh | 9.285.172 | 2,31% |
| Orpea | 2.380.000 | 3,68% |
| Pine Labs | 364.259 | 6,91% |
| Polygone (GL events) | 142.181 | 15,62% |
| Postmates | 4.746.625 | 4,68% |
| Practo | 1.493 | 5,82% |
| QMC II Iberian Capital Fund | 10.968.472 | 39,72% |
| Rapala Normark Corp. | 7.500.000 | 19,23% |
| SC China Co-Investment | (*) | 41,67% |
| SCR - Sibelco | 6.968 | 1,48% |
| SES | 8.136.746 | 1,41% |
| Spartoo | 514.277 | 18,13% |
| TA Action Holdings (ACT) | 19.304.057 | 44,44% |
| TA Vogue Holdings (TCNS) | 36.230.053 | 48,72% |
| The Hut Group | 424.000 | 9,74% |
| Think & Learn (Byju's) | 284.088 | 9,96% |
| ThoughtSpot | 2.768.433 | 3,31% |
| vente-privee | 3.756.786 | 5,99% |
| Zilingo | 265.451 | 5,91% |
(*) Sociale rechten verkregen voor 41,67%
De belangrijkste ondernemingen die voor onze rekening investeringsfondsen beheren met een individuele waarde van meer dan €5 miljoen op 30 juni 2018 zijn: Aberdeen Asset Management, Abry, Ardian, Astorg, Atomico, Bain Capital, Battery Ventures, Bencis Capital Partners, Bessemer Venture Partners, Cathay Capital, Charlesbank, China Renaissance Capital Investment, Crescent Point, Chryscapital, Dover Street, Draper Fisher Jurvetson, Everstone Capital, Falcon House Partners, First Eagle, Formation 8, Francisco Partners, General Atlantic, Genesis Capital, GGV Capital, GTCR Fund Partners, H.I.G. Capital, Highland Capital Partners, Iconiq Capital, Insight Venture Partners, Isola Capital, Institutional Venture Partners, Kedaara Capital, L Caterton Asia, Lightspeed Venture Partners, Multiples, New Entreprise Associates, North Bridge, Oak Investment Partners, Openview, Orchid Asia, Pechel, Plenty Private Equity, Polaris Partners, Quadria Capital, Rho Capital Partners, Sequoia Capital, Shasta Ventures, Silver Lake, Sofindev Management, Spark Capital, Summit Partners, TA Associates, TAEL Partners, Technology Crossover Ventures, The Social+ Capital, Thoma Bravo, The Founders Fund, Tiger Global, Thrive Capital, TPG Capital, Tinicum Partners, Trustbridge Partners, Venrock, Vision Knight Capital, en Welsh, Carson, Anders & Stowe.
3. Beleggingsportefeuille in transparantie
Belangrijkste evaluatieregels van de beleggingsportefeuille
De groep gebruikt een hiërarchie van de reële waarden die het belang van de gegevens die worden gebruikt om beoordelingen te maken weerspiegelt:
- Niveau 1 : activa gewaardeerd volgens niveau 1 worden gewaardeerd tegen de beurskoers op de balansdatum;
- Niveau 2 : activa gewaardeerd volgens niveau 2 worden gewaardeerd op basis van waarneembare gegevens zoals de beurskoers van het belangrijkste actief dat de vennootschap bezit;
- Niveau 3 : de richtlijnen van de International Private Equity and Venture Capital Valuation (IPEV) worden toegepast voor de waardering van de financiële activa aan reële waarde.
Niet-beursgenoteerde effecten worden gewaardeerd op de balansdatum tegen de waarde van de recentste wezenlijke transactie die door de groep werd verricht, of volgens een algemeen aanvaarde waarderingsmethode, of tegen de netto-actiefwaarde.
In dit verband verschaft Tabel 1 informatie over de toegepaste methodes volgens IFRS 13 om de reële waarde van niet-beursgenoteerde activa van niveau 3 te bepalen.
Er dient te worden benadrukt dat Sofina een beroep heeft gedaan op Duff & Phelps SAS, een onafhankelijk adviesbureau, om haar bij te staan bij de evaluatie van haar rechtstreekse, nietbeursgenoteerde participaties (pijler 1) en zijn niet-beursgenoteerde Sofina Croissance participaties (pijler 3). Al die niet-beursgenoteerde participaties (pijler 1 en pijler 3) vertegenwoordigen 36% van de totale beleggingsportefeuille in transparantie en 55% van de totale beleggingsportefeuille in transparantie van niveau 3 (de "Participaties"). Die bijstand had betrekking op diverse procedures van beperkte omvang die Sofina had geïdentificeerd en waarvoor het de hulp heeft ingeroepen van Duff & Phelps SAS. In het kader van en volgend op die procedures van beperkte omvang1 heeft Duff & Phelps SAS geconcludeerd dat de reële waarde van die participaties, zoals bepaald door Sofina, redelijk was.
Private-equityfondsen worden gewaardeerd op basis van de verslagen van de fondsbeheerders van 31 maart 2018. De waarden worden aangepast om rekening te houden met de volstortingen van kapitaal en de uitkeringen sinds de waarderingsdatum van het laatste rapport, en worden omgerekend in euro op basis van de wisselkoers op balansdatum. Tevens wordt rekening gehouden met wezenlijke gebeurtenissen sinds de laatste waarderingsdatum. Er wordt een procedure ingevoerd om ervoor te zorgen dat de impact op de waardering van de Private Equity-portefeuille, die rekening zou houden met de informatie die na de sluitingsdatum werd ontvangen, onder de materialiteitsdrempel blijft.
1 De procedures van beperkte omvang komen niet overeen met een audit, een inspectie, een compilatie of om het even welke andere vorm van onderzoek of attestering met betrekking tot algemeen erkende auditnormen. Bovendien werden de procedures van beperkte omvang niet ingevoerd met het vooruitzicht op of met betrekking tot een door Sofina gedane of geplande belegging. Zo zou bij elk onderdeel dat een belegging in die Participaties plant of elk onderdeel dat een rechtstreekse belegging in het kapitaal van Sofina plant, er niet mogen van worden uitgegaan dat de invoering van die procedures van beperkte omvang door Duff & Phelps voldoende is in het kader van voormelde beleggingen. De resultaten van de analyse van Duff & Phelps mogen niet worden beschouwd als een attestering van de billijkheid van een transactie of een attestering van de solvabiliteit. De procedures van beperkte omvang die door Duff & Phelps werden doorgevoerd, vullen de procedures aan die Sofina dient in te voeren om een raming te maken van de reële waarde van de participaties. Sofina heeft bij haar evaluatie van de reële waarde van de participaties rekening gehouden met de analyses die door Duff & Phelps werden uitgevoerd.
Tabel 1 - Tabel van de overeenkomstig IFRS 13 toegepaste methodes om de reële waarde van nietbeursgenoteerde activa van niveau 3 te bepalen.
| Waarderingstechniek | Gebruik van de techniek | Belangrijke niet-waarneembare gegevens |
Verband tussen niet-waarneembare gegevens en de reële waarde |
|---|---|---|---|
| Waarde van de laatste, belangrijke transactie |
Telkens wanneer een recente, belangrijke transactie uitgevoerd wordt voor de deelneming en op voorwaarde dat de transactie voldoet aan de markt- en de marktspelercriteria. |
De reële waarde van de laatste recente transactie wordt als een niet-waarneembaar gegeven beschouwd. |
Hoe meer het niet waarneembare gegeven stijgt, hoe meer ook de reële waarde stijgt. |
| Discounted Cash Flow Model | Toegepast op mature ondernemingen of ondernemingen waarvoor voldoende informatie |
- Kostprijs van het kapitaal begrepen tussen 6% en 20%. |
Hoe hoger de kostprijs van het kapitaal, hoe lager de reële waarde. |
| beschikbaar is. | - Eindwaarde op basis van een exitmultiple of een groeipercentage op lange termijn. |
Hoe hoger het groeipercentage op lange termijn of hoe hoger de exitmultiple, hoe hoger de reële waarde. |
|
| Marktmultiples – verkoop of EBITDA-multiples (op basis van vergelijkbare beursgenoteerde vennootschappen) |
Bij gebrek aan recente transactie op de deelneming en wanneer geen andere methodes toegepast worden. |
Onderwaardering* van 0% tot 48% tegenover de groep van vergelijkbare vennootschappen. |
Hoe groter de onderwaardering, hoe kleiner de reële waarde. |
| Nettoactief geherwaardeerd met tegen reële waarde geboekte activa |
Op basis van de meest recente beschikbare rapporten afkomstig van beheerders. |
De reële waarde op basis van rapporten afkomstig van beheerders wordt beschouwd als zijnde het niet waarneembare gegeven. |
Hoe meer het niet waarneembare gegeven stijgt, hoe meer ook de reële waarde stijgt. |
*In bepaalde uitzonderlijke gevallen wordt een overwaardering toegepast tegenover de groep van vergelijkbare vennootschappen.
4. Reële waarde van de totale beleggingsportefeuille in transparantie
| In duizend € | ||||
|---|---|---|---|---|
| Totaal op 31/12/2017 |
Niveau 1 | Niveau 2 | Niveau 3 | |
| Financiële activa aan reële waarde | 5.060.475 | 1.863.552 | 102.119 | 3.094.804 |
| Totaal op 30/06/2018 |
Niveau 1 | Niveau 2 | Niveau 3 | |
| Financiële activa aan reële waarde | 5.552.642 | 1.777.928 | 84.266 | 3.690.448 |
Er waren geen overdrachten tussen niveaus 1, 2 en 3 tijdens de eerste helft van 2018.
Gevoeligheidsanalyse van niveau 3:
Niveau 3 bestaat uit niet-beursgenoteerde effecten waarvoor een prijsrisico bestaat, maar dat risico wordt gedrukt door de grote verscheidenheid aan investeringen die de groep Sofina doet. Ook de doelstelling van de Sofina groep om meerwaarde op lange termijn te creëren, draagt bij tot de vermindering van het risico.
Inzake Private Equity kunnen de beheerders ook sneller beslissen om een negatief verschil weg te werken. Ook het marktrisico kan een impact hebben op niet-beursgenoteerde effecten, zij het minder rechtstreeks in vergelijking met beursgenoteerde effecten.
Bovendien heeft het liquiditeitsrisico een grotere impact op niet-beursgenoteerde effecten dan op beursgenoteerde aandelen, wat de waarderingen kan bemoeilijken. Dit risico kan ook een invloed hebben op hoe lang niet-beursgenoteerde stukken aangehouden worden en op de verkoopprijs. Het is moeilijk om de invloed van deze risico's op de niet-beursgenoteerde effecten van niveau 3 te becijferen.
| Wa a rde ringste c hnie k | Re ë le wa a rde |
Nie t wa a rne e mba re ge ge ve ns |
Ge voe lighe id | Impa c t wa a rde | Ge voe lighe id | Impa c t wa a rde |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Waarde van de laatste transactie |
980 | De reële waarde van de laatste recente transactie wordt als een niet waarneembaar gegeven beschouwd |
10% | 98 | - 10% | - 98 |
| Discounted Cash Flow Model 278 |
Kostprijs van het kapitaal tussen 6% en 20% |
10% | - 44 | - 10% | 54 | |
| Exit multiple tussen 12x en 8 x |
10% | 14 | - 10% | - 14 | ||
| Marktmultiples | 682 | Onderwaardering tussen 0% en 48%* |
10% | - 19 | - 10% | 20 |
| Nettoactief geherwaardeerd tegen de reële waarde van het geboekte activa** |
1.750 | De reële waarde op basis van rapporten afkomstig van beheerders wordt beschouwd als niet waarneembaar gegeven |
10% | 175 | - 10% | - 175 |
| Tota a l Nive a u 3 | 3 .6 9 0 |
* In bepaalde uitzonderlijke gevallen wordt een overwaardering toegepast tegenover de groep van vergelijkbare vennootschappen.
** Betreft hoofdzakelijk de Private Equity-portefeuille en een extensie die beperkt is tot bepaalde investeringen van de Sofina Growth pijler.
Niet-beursgenoteerde effecten zijn overigens onderhevig aan het wisselrisico. Het grootste valutarisico lopen de activa in Amerikaanse dollar. Ter informatie: een schommeling van 10% naar boven of naar beneden ten opzichte van de koers op 30 juni 2018 zou zich vertalen in een schommeling van respectievelijk - € 224,75 miljoen en + € 274,70 miljoen van de reële waarde van de portefeuille (de bereking wordt als volgt uitgevoerd : variatie van + of – 10% op de wisselkoers €/US\$ op 30 juni 2018 toegepast op de totale beleggingsportefeuille uitgedrukt in US\$).
C. Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten onder het statuut van Beleggingsentiteit
1. Seizoenschommelingen
Inkomsten die worden ontvangen in de vorm van dividenden hangen niet zozeer af van seizoensvariaties. Ze zijn afhankelijk van de discretionaire bevoegdheid van de portfoliobedrijven en dochterondernemingen van de groep, evenals van hun aandeelhouders.
2. Financiële activa aan reële waarde
| In duizend € | ||
|---|---|---|
| e 1 se me ste r 2 0 18 |
31/12/2017* | |
| De e lne minge n | ||
| Nettowaarde aan het begin van de periode | 5.049.757 | 5.076.140 |
| Aanpassing beleggingsentiteit op 01/01/2018 | 115.423 | 0 |
| Aangepaste nettowaarde aan het begin van de periode | 5.165.180 | 5.076.140 |
| Investeringen tijdens de periode | 96.568 | 453.293 |
| Vervreemdingen tijdens de periode | - 232.030 | - 842.987 |
| Wijzigingen in niet- gerealiseerde winsten via resultaat | 462.610 | 363.311 |
| Ne ttowa a rde a a n he t e inde va n de pe riode (1) | 5 .4 9 2 .3 2 8 | 5 .0 4 9 .7 5 7 |
| Vorde ringe n | ||
| Nettowaarde aan het begin van de periode | 10.718 | 35.770 |
| Aanpassing beleggingsentiteit op 01/01/2018 | - 4.229 | 0 |
| Aangepaste nettowaarde aan het begin van de periode | 6.489 | 0 |
| Investeringen tijdens de periode | 0 | 795 |
| Vervreemdingen tijdens de periode | 204 | - 25.772 |
| Wijzigingen in niet- gerealiseerde winsten | 2 | - 49 |
| Wijzigingen in gelopen rente | 0 | - 26 |
| Ne ttowa a rde a a n he t e inde va n de pe riode (2 ) | 6 .6 9 5 | 10 .7 18 |
| Ne ttowa a rde (1) + (2 ) | 5 .4 9 9 .0 2 3 | 5 .0 6 0 .4 7 5 |
* Aangepast in overeenstemming met IAS 28, §18 - zie Toelichtingen van de geconsolideerde jaarrekening, Bijlage A – Deel 2.
3. Classificatie van de financiële instrumenten
| In duize nd € | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Boekwaarde | Reële waarde | |||||
| Tota a l op 3 0 /0 6 /18 | Cla ssific a tie IFRS 9 * | Nive a u 1 | Nive a u 2 | Nive a u 3 | ||
| Financiële activa aan reële waarde | 5 .4 9 9 .0 2 3 | Reële waarde via resultaat |
1.577.184 | 83.874 | 3.837.965 | |
| Vorderingen op dochterondernemingen | 3 4 9 .8 9 9 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 349.899 | 0 | |
| Deposito | 14 5 .0 0 0 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 145.000 | 0 | |
| Derivaten | 0 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 0 | 0 | |
| Diverse financiële vlottende activa | 9 .7 9 3 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 9.793 | 0 | |
| Schulden op dochterondernemingen | 2 2 3 .6 13 | Aangewezen aan reële waarde via resultaat |
0 | 223.613 | 0 | |
| Overige vlottende schulden | 293 Geamortiseerde kostrpijs | 0 | 293 | 0 | ||
| Kortlopende financiële en overige schulden | 2 .3 3 8 Geamortiseerde kostrpijs | 0 | 2.338 | 0 |
| In duize nd € | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Boekwaarde | Reële waarde | ||||
| Tota a l op 3 1/12 /17 ** | Cla ssific a tie IAS 3 9 | Nive a u 1 | Nive a u 2 | Nive a u 3 | |
| Financiële activa aan reële waarde | 5 .0 6 0 .4 7 5 | Voor verkoop beschikbare activa |
1.863.552 | 102.119 | 3.094.804 |
| Effecten aangehouden voor handelsdoeleinden | 2 .4 5 4 | Aan reële waarde via resultaat |
0 | 2.454 | 0 |
| Deposito | 4 5 .0 0 0 | Aan reële waarde via resultaat |
0 | 45.000 | 0 |
| Afgeleide producten | 4 .3 7 7 | Aan reële waarde via resultaat |
0 | 4.377 | 0 |
| Overige financiële vlottende activa | 2 .6 2 1 | Aan reële waarde via resultaat |
0 | 2.621 | 0 |
| Overige vlottende schulden | 3 .4 6 9 Geamortiseerde kostrpijs | 0 | 3.469 | 0 | |
| Kortlopende financiële en overige schulden | 4 .8 4 0 Geamortiseerde kostrpijs | 0 | 4.840 | 0 |
* Als gevolg van de toepassing van IFRS 9, waren er geen wijzingen in de classificatie met uitzondering voor de activa beschikbaar voor verkoop
die geclassificeerd werden aan reële waarde via resultaat.
** Aangepast in overeenstemming met IAS 28, §18 - zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 2.
De gegevens van 2018 zijn niet vergelijkbaar met die van 2017 na de toepassing van het statuut van Beleggingsentiteit sinds 1 januari 2018 (zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 3).
De reëlewaardehierarchie van de financiële insrumenten kan vastgesteld worden:
Niveau 1 activa worden gewaardeerd tegen de beurskoers op de balansdatum. Inputs van niveau 2 zijn inputs met betrekking tot de activa of de passiva, die anders zijn dan in niveau 1 opgenomen genoteerde prijzen die direct of indirect waarneembaar zijn. Inputs van niveau 3 zijn nietwaarneembare inputs die de activa of de passiva betreffen.
Rechtstreekse participaties in dochterondernemingen zijn van niveau 3 en zijn gewaardeerd op basis van hun portefeuille (niveau 1, 2 of 3) en de reële waarde van de andere activa of verplichtingen.
Een gedetailleerde beschrijving van de waarderingsmethode en de gevoeligheid van de reële waarde is opgenomen in de toelichting van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage B – Delen 3 en 4. De totale beleggingsportefeuille in transparantie is beschreven in de Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage B – Deel 2.
Er waren geen overdrachten tussen niveau 1, 2 en 3 tijdens de eerste helft van 2018.
De reële waarde van de financiële instrumenten werd volgens de volgende methodes bepaald:
- Wat de financiële instrumenten op korte termijn betreft, zoals commerciële vorderingen en schulden, wordt de reële waarde gezien als niet significant verschillend van de boekhoudkundige waarde aan de geamortiseerde kostprijs;
- Wat leningen met een variabele rentevoet betreft, wordt de reële waarde gezien als niet significant verschillend van de boekhoudwaarde aan de geamortiseerde kostprijs;
- Wat de financiële rentederivaten, wisselkoersderivaten of geraamde geldstroomoverzichten betreft, wordt de reële waarde bepaald op basis van modellen die de toekomstige stromen actualiseren, die op hun beurt werden bepaald op basis van toekomstige rentecurves of wisselkoersen dan wel andere forward-prijzen;
- Wat de andere financiële derivaten betreft, wordt de reële waarde bepaald op basis van een actualiseringsmodel van de geraamde toekomstige geldstroomoverzichten;
- Wat de leningen met een vaste rentevoet betreft, wordt de reële waarde bepaald op basis van de geactualiseerde kasstroomoverzichten, die op hun beurt zijn gebaseerd op de marktrente op de sluitingsdatum.
| In duizend € | ||
|---|---|---|
| e 1 se me ste r 2 0 18 |
31/12/2017* | |
| De e lne minge n | ||
| Ne ttowa a rde a a n he t be gin va n de pe riode | 3 .0 9 4 .8 0 4 | 2 .8 4 0 .10 8 |
| Aanpassing beleggingsentiteit op 01/01/2018 | 357.549 | |
| Aa nge pa ste ne ttowa a rde a a n he t be gin va n de pe riode | 3 .4 5 2 .3 5 3 | |
| Investeringen tijdens de periode | 82.748 | 425.893 |
| Vervreemdingen tijdens de periode | - 130.781 | - 392.458 |
| Wijzigingen in niet- gerealiseerde winsten via resultaat | 433.645 | 221.261 |
| Overdracht naar of vanaf niveau 3 | 0 | 0 |
| Ne ttowa a rde a a n he t e inde va n de pe riode - Nive a u 3 | 3 .8 3 7 .9 6 5 | 3 .0 9 4 .8 0 4 |
Details van de bewegingen voor niveau 3:
* Aangepast in overeenstemming met IAS 28, §18 - zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 2.
4. Financiële vlottende activa
| In duizend € | ||
|---|---|---|
| e 1 semester 2018 |
31/12/2017 | |
| Effecten aangehouden voor handelsdoeleinden | ||
| Nettowaarde aan het begin van de periode | 0 | 6.478 |
| Investeringen tijdens de periode | 0 | 0 |
| Vervreemdingen tijdens de periode | 0 | - 2.810 |
| Wijzigingen in niet- gerealiseerde winsten en verliezen | 0 | - 1.214 |
| Nettowaarde aan het einde van de periode | 0 | 2.454 |
| Deposito's (1) | 145.000 | 45.000 |
| Diverse financiële vlottende activa | 9.794 | 6.998 |
| Financiële vlottende activa aan het einde van de periode | 154.794 | 54.452 |
(1) Deposito's tussen 3 maanden en 1 jaar.
Financiële vlottende activa worden gewaardeerd aan reële waarde met verwerking in de resultatenrekening.
De gegevens van 2018 zijn niet vergelijkbaar met die van 2017 na de toepassing van de status van Beleggingsentiteit sinds 1 januari 2018 (zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 3).
5. Geldmiddelen en kasequivalenten
Geldmiddelen en kasequivalenten bestaan uit banksaldi, kasmiddelen en beleggingen in instrumenten van de monetaire markt op ten hoogste 3 maanden.
| In duizend € | ||
|---|---|---|
| e 1 semester 2018 |
31/12/2017* | |
| Contanten en banksaldi | 280.419 | 557.234 |
| Beleggingen op korte termijn | 100.033 | 100.038 |
| Geldmiddelen en kasequivalenten | 380.452 | 657.272 |
* Aangepast in overeenstemming met IAS 28, §18 - zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 2.
6. Kapitaal
| In duizend € | ||||
|---|---|---|---|---|
| Kapitaal | Eigen aandelen | |||
| Aantal aandelen | Bedrag | Aantal aandelen | Omvang aangehou den kapitaal |
|
| Saldi op 31/12/2016 | 34.250.000 | 79.735 | 593.109 | 1.381 |
| Mutaties tijdens het boekjaar | 0 | 0 | 12.149 | 2 8 |
| Saldi op 31/12/2017 | 34.250.000 | 79.735 | 605.258 | 1.409 |
| Mutaties tijdens het boekjaar | 0 | 0 | 18.048 | 4 2 |
| Saldi op 30/06/2018 | 34.250.000 | 79.735 | 623.306 | 1.451 |
Het geplaatst en volledig volstort kapitaal bestaat uit gewone aandelen zonder aanduiding van nominale waarde. De eigenaars van gewone aandelen hebben het recht dividenden te ontvangen en hebben recht op een stem per aandeel op de algemene vergaderingen van de aandeelhouders van de vennootschap. Het brutto dividend voor het boekjaar 2017, betaald in 2018, bedroeg 2,671429 € per aandeel.
7. Vordering en schulden op dochterondernemingen
| In duizend € | ||
|---|---|---|
| e 1 semester 2018 |
31/12/2017 | |
| Vorderingen op dochterondernemingen | 349.899 | 0 |
| Schulden op dochterondernemingen | - 223.614 | 0 |
| 126.285 | 0 |
Dit zijn lopende rekeningen tussen Sofina en haar dochterondernemingen die worden vergoed op Euribor +1 week plus een marge. Voor schulden is de vergoeding van deze schulden vastgesteld op 0% als de som van de twee componenten (Euribor + marge) negatief is. Voor vorderingen is, indien de Euribor +1 week negatief is, de vergoeding gelijk aan de toepasselijke marge.
De gegevens van 2018 zijn niet vergelijkbaar met die van 2017 na de toepassing van de status van Beleggingsentiteit sinds 1 januari 2018 (zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 3).
8. Rentebaten en -lasten
| In duizend € | |||
|---|---|---|---|
| e 1 semester 2018 |
e 1 semester 2017 |
||
| Renteopbrengsten op vaste activa | 334 | 594 | |
| Renteopbrengsten op dochterondernemingen* | 970 | 0 | |
| Renteopbrengsten op vlottende activa | 11 110 |
||
| Betaalde rente op schulden op dochterondernemingen* | - 1 0 |
||
| Rente betaald aan banken | 0 - 178 |
||
| Rentebaten en - lasten | 1.314 | 526 | |
* Zie deel 7 voor details over rentetarieven.
9. Nettoresultaat op financiële activa aan reële waarde
De belangrijkste minderwaarden werden gerealiseerd bij de verkoop van aandelen van Danone, Ipsos en Mersen.
| In duizend € | ||
|---|---|---|
| e 1 se me ste r 2 0 18 |
e semester 2017* 1 |
|
| Re sulta a t op fina nc ië le a c tiva a a n re ë le wa a rde | ||
| Re sulta a t door ve rkoop va n va ste a c tiva | ||
| Gerealiseerde meerwaarden en minwaarden | - 5.480 | 155.696 |
| Subtotaal | - 5.480 | 155.696 |
| Re sulta a t nie t be ha a ld uit ve rkope n | ||
| Ongerealiseerde meerwaarden en minwaarden | 462.612 | 11.078 |
| Waardeverminderingen - netto dotaties | 0 | - 2.028 |
| Wisselkoersverschillen | 0 | 2.172 |
| Subtotaal | 462.612 | 11.222 |
| Tota a l re sulta a t op fina nc ië le a c tiva a a n re ë le wa a rde | 4 5 7 .13 2 | 16 6 .9 18 |
* Aangepast in overeenstemming met IAS 28, §18 - zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 2.
10. Nettoresultaat op vlottende activa
| In duizend € | ||
|---|---|---|
| e 1 semester 2018 |
e 1 semester 2017* |
|
| Resultaat uit beleggingen van kasmiddelen | 0 | - 277 |
| Resultaat uit afgeleide producten | - 12.836 | - 183 |
| Resultaat uit wisselkoersverschillen | - 217 | - 1.889 |
| - 13.053 | - 2.349 |
* Aangepast in overeenstemming met IAS 28, §18 - zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage A – Deel 2.
Sofina heeft beslist om hedge accounting zoals gedfinieerd in IFRS 9 niet meer toe te passen na het besluit van de Raad van Bestuur.
11. Overige lasten
De overige lasten bestaan uit diensten en diverse goederen, bezoldigingen en andere financiële kosten.
12. Niet gestort toegezegd kapitaal van de financiële activa aan reële waarde
| In duizend € | ||||
|---|---|---|---|---|
| e 1 semester 2018 |
31/12/2017 | |||
| Munt | € | Munt | € | |
| € | 0 | 95.810 | 101.559 | |
| US\$ | 831.374 | 709.346 | 758.729 | 632.643 |
| GBP | 2.295 | 2.582 | 3.060 | 3.448 |
| 807.738 | 737.650 |
13. Informatie betreffende verbonden partijen
| In duizend € | ||
|---|---|---|
| e 1 se me ste r 2 0 18 |
31/12/2017 | |
| Vorderingen op niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | 349.899 | 0 |
| Schulden op niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | - 223.614 | 0 |
| 12 6 .2 8 5 | 0 | |
| e 1 se me ste r 2 0 18 |
e 1 se me ste r 2 0 17 |
|
| Dividenden ontvangen van niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | 0 | 0 |
| Dividenden ontvangen van geassocieerde deelnemingen | 0 | 0 |
| Interesten ontvangen van niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | 970 | 0 |
| Betaalde interesten aan niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | - 1 | 0 |
| Diensten verleend aan niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | 769 | 0 |
| Diensten ontvangen van niet- geconsolideerde verbonden ondernemingen | - 53 | 0 |
| 1.6 8 5 | 0 |
Met betrekking tot schulden en vorderingen ten opzichte van en op niet-geconsolideerde verbonden ondernemingen, betreft het lopende rekeningen tussen Sofina en haar dochterondernemingen die beloond worden tegen de rente Euribor +1 week plus een marge. Voor schulden is de vergoeding van deze schulden vastgesteld op 0% als de som van de twee componenten (Euribor + marge) negatief is. Voor vorderingen indien de rente Euribor +1 week negatief is, zal de vergoeding overeenkomen met de toepasselijke marge.
Wat de geleverde diensten betreft, omvatten deze hoofdzakelijk investerings- en beleggingsadviesdiensten met betrekking tot investeringsmogelijkheden en investeringen die door de ontvanger van de dienst worden gehouden.
Wat de ontvangen diensten betreft, betreft het vooral diensten voor cashbeheer.
Sofina heeft de verbintenissen van haar niet-geconsolideerde aangesloten bedrijven (dwz haar dochterondernemingen) gegarandeerd - zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage C - Deel 12.
14. Lijst van dochterondernemingen
| Na a m e n ze te l | Aa nge houde n ma a tsc ha ppe lijke re c hte n |
|
|---|---|---|
| A. Dochteronderneming die diensten verrichten - integraal geconsolideerd | Aantal aandelen | Eigendoms belang (%) op 30/06/2018 |
| Sofina Asia Priva te Limite d 108 Amoy Street # 03- 01 - SG- 069928 Singapore |
4.500 | 100 |
| Na a m e n ze te l | Aa nge houde n ma a tsc ha ppe lijke re c hte n |
||
|---|---|---|---|
| B. Belegging dochterondernemingen - niet geconsolideerd | Aantal aandelen | Eigendoms belang (%) op 30/06/2018 |
|
| Adve nt Ma na ge me nt Be lgium SA | 10.269 | ||
| Nijverheidsstraat 29 - 1040 Brussel Ondernemingsnummer 0423 386 786 | 100 | ||
| Sobe lde v SA | 177.402 | 100 | |
| Nijverheidsstraat 29 - 1040 Brussel Ondernemingsnummer 0443 974 542 | |||
| Sofina Ca pita l SA | 5.843.088 | 100 | |
| 8a boulevard Joseph II - LU- 1840 Luxemburg | |||
| Sofina Pa rtne rs SA | 41.826.399 | 100 | |
| 8a boulevard Joseph II - LU- 1840 Luxemburg | |||
| Sofina Priva te Equity SA SICAR | 5.900.000 | 100 | |
| 8a boulevard Joseph II - LU- 1840 Luxemburg | |||
| Inte re a lty Fin BV | 47.163 | ||
| De Boelelaan, 7 - NL- 1083HJ - Amsterdam | 100 | ||
| Sofina US LLC | |||
| 160 , Federal Street, 9th floor , Boston, MA 02110 | N/A | 100 |
| Na a m e n ze te l | Aa nge houde n ma a tsc ha ppe lijke re c hte n |
||
|---|---|---|---|
| C. Geassocieerde ondernemingen | Aantal aandelen | Eigendoms belang (%) op 30/06/2018 |
|
| Sofinde v III | |||
| Lambroekstraat, 5D - 1831 Machelen | 54.790 | 27,40 | |
| ondernemingsnummer 0885 543 088 | |||
| Pe tit Fore stie r | 1.244.172 | ||
| 11, route de Tremblay - F93420 Villepinte - Frankrijk | 43,30 | ||
| JF Hille bra nd | 997.205 | 20,98 | |
| 6, Carl- Zeiss- Straße - 55129 Mainz- Hechtsheim - Duitsland | |||
| Biote c h De nta l | 6.154.900 24,75 |
||
| 305, Allées de Craponne - 13300 Salon- de- Provence - Frankrijk |
Aangezien Sofina voldoet aan de voorwaarden van artikel 70 van de Luxemburgse wet van 19 december 2002 kunnen de Luxemburgse dochterondernemingen worden vrijgesteld van de voorschriften betreffende publicatie van hun enkelvoudige financiële staten.
15. Samenvatting van het belangrijkste boekhoudkundige referentiestelsel
Waarderingsgrondslagen
De IFRS geconsolideerde financiële staten wordt opgesteld op basis van de reële waarde via de
winst- en verliesrekening, met uitzondering van handels vorderingen en schulden die aan de historische kostprijs gewaardeerd worden.
Om het belang te weerspiegelen van de inputs die bij de waarderingen tegen reële waarde worden gebruikt, rangschikt de groep deze waarderingen volgens een hiërarchie met de volgende niveaus:
-
niveau 1: genoteerde prijzen (nietaangepast) op actieve markten voor identieke activa of verplichtingen;
-
niveau 2: andere inputs dan de in niveau 1 ondergebrachte genoteerde prijzen, die voor het actief of de verplichting waarneembaar zijn, hetzij direct (d.w.z. als
prijzen), hetzij indirect (d.w.z. afgeleid van prijzen);
- niveau 3: inputs voor het actief of de verplichtingen die niet gebaseerd zijn op waarneembare marktgegevens (nietwaarneembare inputs).
Grondslagen voor consolidatie
In overeenstemming met haar status van beleggingsentiteit consolideert Sofina haar dochterondernemingen niet en past IFRS 3 niet toe wanneer zij zeggenschap over een andere entiteit verkrijgt.
Er is een uitzondering op deze behandeling voor dochterondernemingen waarvan het hoofddoel en de hoofdactiviteiten bestaan uit het verrichten van diensten met betrekking tot de investeringsactiviteiten van Sofina. Deze dochterondernemingen worden geconsolideerd.
De beleggingen in de andere dochterondernemingen, die geen diensten verlenen met betrekking tot de beleggingsactiviteiten van Sofina, zijn in overeenstemming met de bepalingen van IAS 28, §18, ook gewaardeerd aan reële waarde via de winst- en verliesrekening overeenkomstig IFRS 9.
Deelnemingen waarin Sofina een aanzienlijke invloed uitoefent zijn ook gewaardeerd aan reële waarde via de winst- en verliesrekening overeenkomstig IFRS 9.
De lijst van dochterondernemingen en geassocieerde deelnemingen is opgenomen in de toelichting op de geconsolideerde financiële staten, bijlage C - Deel 14.
Transacties in een vreemde valuta
Transacties in een vreemde valuta worden geboekt tegen de wisselkoers op de transactiedatum.
Monetaire activa en verplichtingen in een vreemde valuta worden omgerekend tegen de slotkoers. Wisselkoersverschillen die voortvloeien uit deze transacties, alsmede de koersomrekeningsverschillen die voortvloeien uit de omrekening van in een vreemde valuta luidende activa en verplichtingen worden geboekt in de resultatenrekening. Nietmonetaire activa en verplichtingen die in een vreemde valuta luiden, worden omgerekend tegen de wisselkoers op de transactiedatum.
De omrekening in euro van de financiële staten van buitenlandse ondernemingen opgenomen in de consolidatie wordt uitgevoerd tegen de slotkoers voor de balansposten en tegen de gemiddelde wisselkoers van het boekjaar voor de posten van de resultatenrekening. Het verschil dat voortvloeit uit de aanwending van die twee verschillende koersen wordt in de geconsolideerde balans opgenomen in reserves.
Belangrijkste wisselkoersen:
| Slotkoers | €1 = US\$ 1,1658 |
|---|---|
| €1 = GBP 0,8860 | |
| €1 = CHF 1,1569 | |
| €1 = SGD 1,5896 | |
| Gemiddelde koers | €1 = SGD 1,6029 |
Materiële vaste activa
Materiële vaste activa worden op de actiefzijde van de balans geboekt tegen hun verwervings- of productiewaarde, verminderd met de geaccumuleerde afschrijvingen en eventuele bijzondere waardeverminderingen. Materiële vaste activa worden afgeschreven in functie van hun geschatte gebruiksduur, volgens de lineaire methode.
• Gebouw: 30 jaar
• Meubilair en materieel: 3 tot 10 jaar • Rollend materieel: 4 jaar
Vastgoedbeleggingen
Vastgoedbelleggingen worden aan reële waarde gewardeerd in overeeenstemming met IAS 40.
Financiële activa aan reële waarde via de winst- en verliesrekening
Financiële vaste activa worden opgenomen op de transactiedatum en worden gewaardeerd aan reële waarde.
De financiële activa aan reële waarde bestaan uit effecten die verworven zijn met als bedoeling opbrengsten uit hoofde van waardestijgingen en/of beleggingsinkomsten te verkrijgen. Ze worden gewaardeerd tegen reële waarde op elke rapportagedatum. Waardeveranderingen worden direct in de winst-en-verliesrekening geboekt. In het geval van een verkoop wordt het verschil tussen de netto-opbrengst van de verkoop en de boekwaarde in de winst- en verliesrekening opgenomen, hetzij met een debit hetzij met een credit.
Financiële vlottende activa
Handelsvorderingen worden gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs.
Onder IFRS 9 moeten alle verwachte verliezen van schuldinstrumenten, leningen en handelsvorderingen erkend worden op basis van hun levensduur. Dit model van waardeverminderingen voorzien onder IFRS 9 is gebaseerd op de "verwachte" verliezen en heeft geen significante impact op de waardering van waardeverminderingen van financiële activa.
Deposito's worden aangewezen als aan reële waarde gewaardeerd via de winst- en verliesrekening.
Vorderingen op dochterondernemingen worden aan reële waarde gewaardeerd via de winst- en verliesrekening.
Geldmiddelen en kasequivalenten bestaan uit de liquiditeiten en de termijndeposito's op minder dan drie maanden.
Eigen aandelen
De aankoop of verkoop van eigen aandelen wordt respectievelijk opgenomen als een vermindering of verhoging van het eigen vermogen. De mutaties van de periode
worden gemotiveerd in het overzicht van de evolutie van het eigen vermogen. Op die mutaties wordt geen winst of verlies geboekt.
Voordelen voor het personeel
De werknemers van de groep genieten pensioenplannen van het type 'te bereiken doel' en van het type 'vaste bijdragen'. Deze pensioenplannen worden gefinancierd door bijdragen van de ondernemingen en dochterondernemingen van de groep die personeel tewerkstellen en door bijdragen van de werknemers.
Voor de pensioenstelsels wordt de kost van de pensioenverplichtingen bepaald volgens de actuariële 'projected unit credit'-methode, overeenkomstig de grondslagen van IAS 19. Er wordt een berekening gemaakt van de actuele waarde van toegezegde pensioenrechten. De op deze manier berekende actuele waarde zal dan worden vergeleken met de bestaande financiering en hiervoor zal indien nodig een boekhoudkundige reserve moeten worden aangelegd. De door de actuarissen opgestelde kosten worden op hun beurt vergeleken met de premies of bijdragen die door de werkgever worden gestort aan de financieringsinstelling en als gevolg hiervan kan desgevallend een bijkomende kost worden opgenomen in de geconsolideerde resultatenrekening.
Het in de balans opgenomen bedrag stemt overeen met de contante waarde van de pensioenverplichtingen, verminderd met de reële waarde van de activa van de pensioenplannen, overeenkomstig de grondslagen van IAS 19. De actuariële verschillen, de verschillen tussen het reële rendement en het normatieve rendement op de activa alsook het effect van de plafonnering van het nettoactief (rente-effect niet inbegrepen) worden integraal verwerkt in het eigen vermogen en daarna niet naar het resultaat overgeboekt.
Toegekende winstdelingsregelingen worden opgenomen overeenkomstig IFRS 2. Conform deze standaard wordt de reële waarde van de opties op de toekenningsdatum opgenomen in de resultatenrekening over de wachtperiode ("vesting period"). De opties worden gewaardeerd conform een algemeen aanvaard waarderingsmodel op basis van de marktgerelateerde voorwaarden op het ogenblik van toekenning.
Financiële verplichtingen
Afgeleide financiële instrumenten worden aanvankelijk opgenomen tegen reële waarde en geherwaardeerd op elke balansdatum. Wijzigingen in de reële waarde worden opgenomen in de resultatenrekening.
Leningen en voorschotten in rekeningcourant worden bij eerste opname gewaardeerd tegen reële waarde, verminderd met de transactiekosten die rechtstreeks toerekenbaar zijn aan de aankoop of uitgifte ervan en vervolgens tegen afgeschreven kostprijs.
Voorzieningen
Een voorziening wordt aangelegd indien op de balansdatum een in rechte afdwingbare of feitelijke verplichting bestaat ten gevolge van een gebeurtenis in het verleden en die waarschijnlijk kosten zal voortbrengen waarvan het bedrag op betrouwbare wijze kan worden geschat.
Belastingen
Belastingen omvatten winstbelastingen en uitgestelde belastingen. Uitgestelde belastingen worden opgenomen in de resultatenrekening, behalve indien ze betrekking hebben op elementen die rechtstreeks werden verwerkt in het eigen vermogen, in welk geval ze eveneens rechtstreeks in die rubriek worden verwerkt
Winstbelastingen bestaan uit belastingen te betalen op de belastbare inkomens van het boekjaar, alsmede uit elke aanpassing met betrekking tot voorgaande boekjaren.
Uitgestelde belastingen bestaan uit belastingen op winsten die moeten worden betaald of teruggekregen in de loop van toekomstige boekjaren, als gevolg van tijdelijke verschillen tussen de boekwaarde van de activa en verplichtingen in de balans en de fiscale boekwaarde en als gevolg van de overdracht van niet-gecompenseerde fiscale verliezen. De uitgestelde belasting wordt niet verwerkt indien de tijdelijke verschillen voortvloeien uit fiscaal nietaftrekbare goodwill, uit de eerste opname van activa of verplichtingen met betrekking tot een transactie die geen bedrijfscombinatie is en niet van invloed is op de boekhoudkundige winst of op de fiscale winst op het ogenblik van de transactie, of uit investeringen in dochterondernemingen voor zover het waarschijnlijk is dat het tijdelijke verschil in de nabije toekomst niet zal worden afgewikkeld.
Uitgestelde belastingen op nietgecompenseerde fiscale verliezen worden slechts opgenomen in zoverre het waarschijnlijk is dat er toekomstige fiscale winst beschikbaar zal zijn, waarmee de nietgecompenseerde fiscale verliezen kunnen worden verrekend.
De belastingen worden berekend tegen de belastingtarieven die op de balansdatum van kracht zijn of die met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid van kracht zullen zijn.
Baten en lasten
De baten en lasten worden berekent als volgt:
- Dividenden en overige opbrengsten in de resultatenrekening worden opgenomen op inningsdatum;
- Rentebaten worden opgenomen wanneer ze verworven zijn;
- Rentelasten worden opgenomen naarmate die opgelopen zijn;
- Winst of verlies op vaste en vlottende activa wordt opgenomen op de datum van de transactie die ze heeft gegenereerd;
- Overige baten en lasten worden opgenomen op het ogenblik van de transactie;
- Sofina biedt portfoliomanagementdiensten aan voor niet-geconsolideerde dochterondernemingen en er is slechts één prestatieplicht voor service contracten en de inkomsten worden opgenomen als aan de prestatieverplichting is voldaan (op de duur van het contract). Diensten die door niet-geconsolideerde dochterondernemingen aan Sofina worden geleverd, worden op dezelfde manier erkend;
- De inkomsten en meerwaarden van nietgeconsolideerde buitenlandse deelnemingen worden geboekt na aftrek van de buitenlandse belastingen.
Belangrijkste evaluatieregels en boekhoudkundige beoordelingen
De belangrijkste beoordelingen hebben betrekking op de waardering van de beleggingsportefeuille: de significante veronderstellingen en beoordelingen worden besproken in de toelichting op de reële waarde van de portefeuille (zie Toelichtingen van de geconsolideerde financiële staten, Bijlage B - Deel 4).
De belangrijke maatstaven die Sofina heeft toegepast bij het bepalen van haar status als een Beleggingsentiteit hebben betrekking op de beoordeling van het bestaan van een exitstrategie voor haar beleggingsportefeuille, evenals op de beoordeling van deze exitstrategie voor deelnemingen aangehouden door dochterondernemingen in plaats van directe deelnemingen in deze dochterondernemingen.