Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sofina SA Interim / Quarterly Report 2017

Sep 7, 2017

4002_ir_2017-09-07_78c88a27-c258-4377-addc-23136dcf3f66.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

07 september 2017 – na 17u40 Gereglementeerde informatie Halfjaarlijks financieel verslag

GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN OP

30 JUNI 2017

« Onze missie is de bevoorrechte partner te zijn van families en ondernemers door het aanbrengen van geduldig kapitaal»

OVERZICHT

1. TUSSENTIJDS BEHEERSVERSLAG 3
2. VERKLARING VAN DE COMMISSARIS 6
3. VERKLARING VAN DE VERANTWOORDELIJKE PERSOON 7
4. GECONSOLIDEERDE BALANS 8
5. GECONSOLIDEERDE RESULTATENREKENING 9
6. GECONSOLIDEERD OVERZICHT VAN DE GEREALISEERDE EN NIET-GEREALISEERDE
RESULTATEN 10
7. MUTATIEOVERZICHT – GECONSOLIDEERD EIGEN VERMOGEN 11
8. GECONSOLIDEERD KASSTROOMOVERZICHT 12
9. TOELICHTINGEN AAN DE REKENINGEN 13

FINANCIËLE KALENDER

7 september 2017 Halfjaarlijks financieel verslag 2017
30 maart 2018 Jaarverslag 2017
3 mei 2018 Gewone Algemene Vergadering
6 september 2018 Halfjaarlijks financieel verslag 2018

1. Tussentijds beheersverslag

2017 begon zoals 2016 eindigde, in een mix van angst en vertrouwen. Het eerste gevoel wordt aangewakkerd door de geopolitieke context die vooral wordt gekenmerkt door de aanslagen in Europa, ingewikkelde hervormingen in de Verenigde Staten, de onderhandelingen over de Brexit en onzekerheden in verband met het monetaire beleid van de centrale banken. Het tweede gevoel is het resultaat van de recente Franse en Nederlandse verkiezingen, evenals de sterke wereldwijde economische activiteit.

A. Financiële resultaten

Het resultaat van Sofina voor het eerste semester afgesloten op 30 juni 2017 bedroeg €190,8 miljoen, tegenover €116,7 miljoen een jaar eerder, hetzij respectievelijk €5,67 en €3,48 per aandeel. (1)

Het geconsolideerde eigen vermogen van Sofina bedroeg €5.618 miljoen op 30 juni 2017, tegenover €5.268 miljoen op 31 december 2016, hetzij respectievelijk €166,99 en €156,52 per aandeel. (2)

Eigen vermogen
Juni 2017 December 2016
Totaalbedrag (€ miljoen) 5.618,00 5.268,00
Bedrag per aandeel (€) 166,99 156,52
Netto resultaat (aandeel van de groep)
Juni 2017 Juni 2016
Totaalbedrag (€ miljoen)
Bedrag per aandeel (€)
190,8
5,67
116,7
3,48

(1) Op basis van een gemiddeld aantal aandelen in omloop (zijnde 36.666.507 aandelen in juni 2017 en 33.569.012 aandelen in 2016).

(2) Op basis van het aantal aandelen in omloop aan het einde van het boekjaar (zijnde 33.644.391 aandelen in juni 2017 en 33.656.891 aandelen in 2016).

Per 30 juni 2017 had Sofina 605.609 eigen aandelen tegenover 593.109 eigen aandelen per 31 december 2016. In de eerste helft van het boekjaar werden 60.000 eigen aandelen verworven alsook 47.500 aandelen verkocht omwille van de uitoefening van aandelenopties.

Verder herinneren wij eraan dat de Algemene Vergadering van 4 mei 2017 besloten had een netto dividend van €1,79 te betalen.

B. Evolutie van de portefeuille

De filosofie en investeringsstrategie van Sofina wordt uitvoerig beschreven in haar jaarverslag alsook in de brochure die beschikbaar is op de website van de vennootschap (www.sofinagroup.com). Deze worden geïmplementeerd via drie investeringsstijlen: (i) de rechtstreekse deelneming, als minderheidsaandeelhouder met een vertegenwoordiging in de bestuursorganen, in beursgenoteerde of nietbeursgenoteerde vennootschappen, waar ze haar langetermijnvisie vorm geeft naast ondernemers of families, (ii) de intekeningen op eersteklas Private Equity-fondsen, met kwaliteitsvolle beheerders met wie Sofina duurzaam opgebouwde relaties onderhoudt, en (iii) de investeringen met fondsen of patrimoniumvennootschappen die dicht bij Sofina staan, in vennootschappen die blootgesteld zijn aan economieën of sectoren die een sterkere groei kennen.

Wat betreft de rechtstreekse investeringen heeft Sofina in het eerste semester haar positie versterkt in The Hut Group, First Eagle en GL events. Sofina heeft ook haar volledige participatie in Eurazeo verkocht door middel van een "Accelerated Book Building" operatie. Deze verkoop, in overleg met de vennootschap, brengt een einde aan zevenentwintig jaar aandeelhouderschap, maar beëindigt zeker niet de banden met het management van Eurazeo. Verder heeft Sofina ook enkele aandelen SES verkocht.

Wat betreft de Private Equity activiteiten, heeft de groep Sofina gedurende het voorbij semester op elf nieuw fondsen ingetekend voor een totaal bedrag van €127 miljoen. Het totaal bedrag aan niet-volstortte verbintenissen bedroeg op die datum €697 miljoen. In het eerste semester heeft ze voor een bedrag van €123,9 miljoen deelgenomen aan 'capital calls' en heeft ze uitkeringen ontvangen voor een bedrag van €130,4 miljoen. De Private Equity-fondsen genereerde aldus een netto kasstroom van €6,5 miljoen over de periode.

Wat betreft de investeringen gedaan in het kader van "Sofina Growth", heeft Sofina gedurende het eerste semester toegetreden tot het kapitaal van het Amerikaanse technologiebedrijf ThoughtSpot, actief in "Business Intelligence" met een zoekmachine voor de analyse en presentatie van bedrijfsdata (www.thoughtspot.com). Sofina heeft een nieuwe kapitaalsschijf vrijgegeven voor F&B Asia, een groep die actief is in de horecasector in Azië en ze heeft haar participatie in Souq.com verkocht ten gevolge van de overname van deze participatie door Amazon.

Sofina heeft na het afsluiten van het semester nog enkele transacties verricht die hieronder worden beschreven (zie sectie D).

Een update van de portefeuille van de Sofina groep op 30 juni 2017, volgens eenzelfde formaat als in het jaarverslag, kan teruggevonden worden in toelichting 9.5.

C. Risicofactoren

Op het vlak van het beheer van de financiële risico's heeft Sofina altijd een voorzichtig beleid gevoerd. Ze heeft een lange termijn visie voor haar investeringen en doet slechts in beperkte mate een beroep op indekkingsoperaties. De belangrijkste risico's en onzekerheden waarmee de vennootschap wordt geconfronteerd, houden verband met de evolutie van de beurs en, voor haar geldbeleggingen, met de evolutie van de rente. Voor haar investeringen in vreemde valuta is Sofina blootgesteld aan hun schommelingen tegenover de euro. Het wisselkoersrisico wordt slecht gedeeltelijk afgedekt.

Naast deze externe en financiële factoren blijft Sofina, zoals iedere vennootschap, blootgesteld aan de strategische en operationele risico's die verbonden zijn aan haar activiteiten als professionele investeerder. Als holdingvennootschap worden de meeste risico's echter rechtstreeks behandeld door en op het niveau van de vennootschappen in portefeuille. Wat betreft haar eigen risico's, zorgt de vennootschap er voortdurend voor dat de kans op het zich voordoen van een risico tot een minimum beperkt wordt onder meer door middel van interne controlemaatregelen en toewijzing van personeel zowel intern als extern op ad hoc basis. Sofina werkt momenteel aan een risicomatrix.

D. Vooruitzichten voor het boekjaar 2017

Men dient op te merken dat de resultaten van het voorbije semester niet representatief zijn voor de resultaten van het lopende jaar. Evenmin kan de vergelijking van de eerste zes maanden met dezelfde periode van vorig jaar een indicatie geven voor de evolutie van het boekjaar. De onzekerheden op de financiële- en beursmarkten laten niet toe een raming te geven voor de resultaten van het boekjaar dat op 31 december a.s. zal worden afgesloten.

Sinds het einde van het semester hebben geen operaties of gebeurtenissen plaatsgevonden die de financiële situatie van de vennootschap in belangrijke mate hebben beïnvloed. De beursgenoteerde vennootschappen bleven aan de beursschommelingen onderworpen en de Private Equity-fondsen waren onderhevig aan het ritme van de 'capital calls' en uitkeringen alsook aan de waarderingen van de onderliggende vennootschappen.

Wat investeringen betreft heeft de Sofina groep (i) deelgenomen aan een nieuwe kapitaalsverhoging van The Hut Group, waar ze momenteel 7,5% van de aandelen in bezit heeft, alsook (ii) samen met Sequoia geïnvesteerd in het Amerikaanse bedrijf Medgenome, actief voornamelijk in India in de sector van genetica en farmaceutische testen (www.medgenome.com). Wat betreft gedeeltelijke verkooptransacties verlaagde ze haar eigendomspercentages in Orpea, onderschrijding van de kapitaalsdrempel van 5% en Caledonia, onderschrijding van de drempel van 4% zowel in kapitaal als in stemrechten.

In de loop van het eerste semester 2017 heeft er geen enkele verrichting of aanpassing van verrichting plaatsgevonden met een verbonden partij die een aanzienlijke invloed had op de resultaten van Sofina.

2. Verklaring van de Commissaris

Verslag inzake de beoordeling van de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie van Sofina NV voor de zes maanden eindigend op 30 Juni 2017

In het kader van ons mandaat van commissaris, brengen wij u verslag uit over de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie. Deze geconsolideerde tussentijdse financiële informatie omvat de geconsolideerde verkorte staat van financiële positie op 30 juni 2017, de geconsolideerde verkorte winst- en verliesrekening, het geconsolideerde verkorte overzicht van het totaalresultaat, het geconsolideerde verkorte mutatieoverzicht van het eigen vermogen en het geconsolideerde verkorte kasstroomoverzicht voor de zes maanden eindigend op die datum.

Verslag over de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie

Wij hebben de beoordeling uitgevoerd van de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie van Sofina NV ("de vennootschap") en haar dochterondernemingen (samen "de groep"), opgesteld in overeenstemming met de internationale standaard IAS 34, "Tussentijdse financiële verslaggeving" zoals aanvaard door de Europese Unie.

De totale activa in de geconsolideerde verkorte staat van financiële positie bedragen 5.689 miljoen EUR en de geconsolideerde winst (aandeel van de groep) van de periode bedraagt 191 miljoen EUR.

De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen en de getrouwe weergave van deze geconsolideerde tussentijdse financiële informatie in overeenstemming met de internationale standaard IAS 34, "Tussentijdse financiële verslaggeving" zoals aanvaard door de Europese Unie. Onze verantwoordelijkheid bestaat erin een conclusie over de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie te formuleren op basis van de door ons uitgevoerde beoordeling.

Reikwijdte van de beoordeling

We hebben onze beoordeling uitgevoerd overeenkomstig de internationale standaard ISRE 2410, "Beoordeling van tussentijdse financiële informatie", uitgevoerd door de onafhankelijke auditor van de entiteit. Een dergelijke beoordeling van tussentijdse financiële informatie bestaat uit het verzoeken om inlichtingen, in hoofdzaak bij de personen verantwoordelijk voor financiën en boekhoudkundige aangelegenheden, alsmede uit het uitvoeren van cijferanalyses en andere beoordelingswerkzaamheden. De reikwijdte van een beoordeling is aanzienlijk geringer dan die van een overeenkomstig de internationale controlestandaarden (International Standards on Auditing) uitgevoerde controle. Om die reden stelt de beoordeling ons niet in staat de zekerheid te verkrijgen dat wij kennis zullen krijgen van alle aangelegenheden van materieel belang die naar aanleiding van een controle mogelijk worden onderkend. Bijgevolg brengen wij geen controle-oordeel tot uitdrukking over de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie.

Conclusie

Gebaseerd op de door ons uitgevoerde beoordeling, kwamen er geen feiten onder onze aandacht welke ons doen geloven dat de geconsolideerde tussentijdse financiële informatie van Sofina NV niet, in alle materiële opzichten, is opgesteld overeenkomstig de internationale standaard IAS 34, "Tussentijdse financiële verslaggeving" zoals aanvaard door de Europese Unie.

Zaventem, 7 september 2017

De commissaris

DELOITTE Bedrijfsrevisoren

BV o.v.v.e. CVBA Vertegenwoordigd door Eric Nys

3. Verklaring van de verantwoordelijke persoon

Harold Boël, Chief Executive Officer van Sofina, verklaart in naam en voor rekening van de Raad van Bestuur van de vennootschap dat bij zijn weten:

  • a) De halfjaarlijkse financiële informatie een getrouw beeld geeft van het vermogen, van de financiële situatie en van de resultaten van de vennootschap en de ondernemingen die deel uitmaken van de consolidatie.
  • b) Het tussentijdse beheersverslag een getrouwe uiteenzetting bevat van de inlichtingen die erin vermeld moeten worden.

4. Geconsolideerde balans

In duizend euro Toelichtingen 30/06/2017 31/12/2016
ACTIVA
VASTE ACTIVA 5.217.815 5.029.089
Materiële vaste activa 15.370 14.986
Geassocieerde deelnemingen 9.4 191.594 182.680
Overige financiële vaste activa 9.5 5.010.851 4.831.207
Uitgestelde belastingvorderingen 0 216
VLOTTENDE ACTIVA 470.941 365.571
Financiële vlottende activa 9.6 64.958 58.196
Overige vorderingen 1.783 1.727
Geldmiddelen en equivalenten 9.7 400.949 300.996
Belastingen 3.251 4.652
TOTAAL VAN DE ACTIVA 5.688.756 5.394.660
VERPLICHTINGEN
EIGEN VERMOGEN 5.618.350 5.268.010
Kapitaal 9.8 79.735 79.735
Uitgiftepremies 4.420 4.420
Reserves 5.534.195 5.183.855
LANGLOPENDE VERPLICHTINGEN 16.678 15.909
Langlopende voorzieningen 11.019 11.019
Uitgestelde belastingsverplichtingen 5.659 4.890
KORTLOPENDE VERPLICHTINGEN 53.728 110.741
Financiële schulden 9.9 50.003 100.023
Kortlopende handels- en overige schulden 9.10 3.669 10.599
Belastingen 56 119
TOTAAL VAN DE VERPLICHTINGEN 5.688.756 5.394.660

5. Geconsolideerde resultatenrekening

Toelichtingen 1ste semester 1ste semester
In duizend euro 2017 2016
Dividenden 38.172 49.196
Rentebaten 9.11 704 2.219
Rentelasten 9.11 -178 -2.051
Nettoresultaat op vaste activa 9.12 155.846 74.615
Nettoresultaat op vlottende activa 9.13 -2.350 -4.195
Overige baten 896 405
Overige lasten 9.14 -13.551 -14.636
Aandeel in het resultaat van de geassocieerde
deelnemingen
9.4 10.988 11.274
Resultaat voor belastingen 190.527 116.827
Belastingen 281 -98
Resultaat van de periode 190.808 116.729
Aandeel van de groep in het resultaat 190.808 116.729
Resultaat per aandeel (Euro) 5,6676 3,4773
Verwaterd resultaat per aandeel (Euro) 5,5989 3,4287

6. Geconsolideerd overzicht van de gerealiseerde en nietgerealiseerde resultaten

In duizend euro 1ste semester
2017
1ste semester
2016
Resultaat van de periode 190.808 116.729
Wijzigingen in verband met het uitgaan van aandelen
beschikbaar voor verkoop
Wijzigingen in verband met het sluiten van herwaarderingen
-189.422 -78.095
van effecten beschikbaar voor verkoop
Aandeel van de geassocieerde deelnemingen in overige
409.432
-1.544
-79.970
-5.491
elementen van het resultaat
Afdekking van de valutarisico - variatie in de reële waarden
Overige elementen
Uitgestelde belastingen op meerwaarden op voor verkoop
beschikbare financiële activa
32.648
-48
-904
9.659
1
-5
Baten en lasten die rechtstreeks in het eigen vermogen
zijn verwerkt en die later naar het nettoresultaat zullen
worden overgeboekt
250.162 -153.901
Aandeel van de geassocieerde deelnemingen in overige
elementen van het resultaat
-530 453
Baten en lasten die rechtstreeks in het eigen vermogen
zijn verwerkt en die later niet naar nettoresultaat zullen
worden overgeboekt
-530 453
Totaal van de geboekte baten en lasten 440.440 -36.720
Toerekenbaar aan deelnemingen zonder overheersende
zeggenschap
0 0
Toerekenbaar aan de aandeelhouders van de
moedervennootschap
440.440 -36.720

7. Mutatieoverzicht – Geconsolideerd eigen vermogen

In duizend euro Kapitaal Uitgifte
premies
Reserves Eigen
aandelen
Herwaarding
van de vaste
activa
AANDEEL
VAN DE
GROEP
Deelnemingen
zonder
overheersende
zeggenschap
TOTAAL
Saldi op 31.12.15 79.735 4.420 3.236.479 -136.527 2.023.933 5.208.040 0 5.208.040
Resultaat van het semester
Winstuitkering
Afdekking van valutarisico -
variatie in de reële waarden
116.729
-83.983
9.659 116.729
-83.983
9.659
116.729
-83.983
9.659
Verrichtingen in eigen aandelen 717 -1.851 -1.134 -1.134
Wijzigingen van de herwaarderingsmeerwaarde of
-minderwaarde wegens beschikbare uitgaande
financiële activa voor verkoop
-78.095 -78.095 -78.095
Wijzigingen van de herwaarderingsmeerwaarde of
-minderwaarde wegens de herwaarding bij
afsluiting van de beschikbare financiële activa
voor verkoop
-79.970 -79.970 -79.970
Aandeel van de geassocieerde deelnemingen in
overige elementen van het resultaat
Overige
-1.839
580
-3.199
-5
-5.038
575
-5.038
575
Saldi op 30.06.16 79.735 4.420 3.268.683 -138.378 1.872.323 5.086.783 0 5.086.783
Saldi op 31.12.16 79.735 4.420 3.417.108 -136.744 1.903.491 5.268.010 0 5.268.010
Resultaat van het semester
Winstuitkering
Afdekking van valutarisico -
variatie in de reële waarden
190.808
-87.582
32.648 190.808
-87.582
32.648
190.808
-87.582
32.648
Verrichtingen in eigen aandelen
Wijzigingen van de herwaarderingsmeerwaarde of
-minderwaarde wegens beschikbare uitgaande
financiële activa voor verkoop
1.373 -4.245 -189.422 -2.872
-189.422
-2.872
-189.422
Wijzigingen van de herwaarderingsmeerwaarde of
-minderwaarde wegens de herwaarding bij
afsluiting van de beschikbare financiële activa
voor verkoop
409.432 409.432 409.432
Aandeel van de geassocieerde deelnemingen in
overige elementen van het resultaat
-530 -1.544 -2.074 -2.074
Overige 306 -904 -598 -598
Saldi op 30.06.15 79.735 4.420 3.521.483 -140.989 2.153.701 5.618.350 0 5.618.350

8. Geconsolideerd kasstroomoverzicht

In duizend euro Toelichtingen 1ste semester
2017
1ste semester
2016
Geldmiddelen en kasequivalenten bij het begin van de periode 9.7 300.996 579.109
Dividenden 26.055 47.847
Rentebaten 325 571
Rentelasten -178 -1.116
Aankopen van financiële vlottende activa (beleggingsportefeuille) 0 0
Verkopen van financiële vlottende activa (deposito's op meer dan 3 maanden) 0 -40.000
Verkopen van overige financiële vlottende activa (beleggingsportefeuille) 5.145 60.228
Aankopen van overige vlottende financiële activa -11.729 4.394
Verkopen van overige vlottende financiële activa 21.526 0
Overige kortlopende verrichtingen 206 111
Administratie- en andere kosten -14.269 -14.546
Nettobelastingen 1.704 2.421
Kasstromen uit operationele activiteiten 28.785 59.910
Aankopen van (im)materiële vaste activa -138 -157
Verkopen van (im)materiële vaste activa 2
Verkopen van geassocieerde deelnemingen 0 30.512
Aankopen van financiële vaste activa -219.974 -369.817
Verkopen van financiële vaste activa 431.756 185.948
Wijzigingen van de overige vaste activa 0 0
Kasstromen uit investeringsactiviteiten 211.646 -153.514
Inkopen van eigen aandelen -7.662 -10.587
Verkopen van eigen aandelen 3.342 9.453
Winstuitkering -86.137 -83.996
Terugbetalingen van leningen -50.021 -3
Kasstromen uit financieringsactiviteiten -140.478 -85.133
Geldmiddelen en kasequivalenten bij het afsluiten van de periode 9.7 400.949 400.372

9. Toelichtingen aan de rekeningen

9.1 Conformiteitsverklaring en boekhoudprincipes

Sofina is een naamloze vennootschap naar Belgisch recht waarvan de maatschappelijke zetel gevestigd is in de Nijverheidsstraat 31 te 1040 Brussel.

De geconsolideerde financiële staten op 30 juni 2017 stemmen overeen met IAS 34 - Tussentijdse Financiële Verslagen.

De tussentijdse rekeningen omvatten niet alle informatie die in de volledige financiële staten wordt vereist. Ze dienen dus te worden gelezen rekening houdend met de informatie gegeven in het verslag over de geconsolideerde rekeningen opgesteld per 31 december 2016.

BOEKHOUDPRINCIPES

De sinds 1 januari 2017 uitvoerbare normen, wijzigingen en interpretaties hebben geen aanzienlijke invloed op de geconsolideerde financiële staten. De in 2017 nog niet uitvoerbare gepubliceerde normen, wijzigingen en interpretaties werden niet door de groep op voorhand toegepast.

De toekomstige toepassing van IFRS 9 zal een invloed hebben op de behandeling van de niet-geconsolideerde deelnemingen dat niet worden gehouden voor transactiedoeleinden. Vanaf het boekjaar 2018, zal de vennootschap de wijzigingen in reële waarden van al haar niet-geconsolideerde deelnemingen in haar resultatenrekening opnemen.

Als we IFRS 9 op onze rekeningen op 30 juni 2017 hadden toegepast, zou dit voornamelijk de volgende wijzigingen met zich hebben meegebracht: Het resultaat van de periode zou € 441.018.000 zijn in plaats van € 190.808.000 wegens de overdracht van de elementen met betrekking tot de latente meerwaarden van het eigen vermogen naar de resultatenrekening, het eigen vermogen blijven ongewijzigd.

Bovendien zullen de bijlagen van het jaarverslag 2017, onder de rubriek sectorale informatie, meer cijfermatige informatie weergeven in verband met onze 3 investeringsmethoden.

VOORNAAMSTE WISSELKOERSEN

Slotkoers: 1 € = 1,1412 USD
1 € = 0,8793 GBP
1 € = 1,0930 CHF
1€ = 1,5710 SGD
Gemiddelde koers: 1€ = 1,5243 SGD

9.2 Consolidatiekring en geassocieerde deelnemingen

Sinds de laatst opgestelde geconsolideerde rekeningen van 31 december 2016 is er een verandering geweest in de consolidatiekring.

9.3 Seizoenschommelingen

De inkomsten ontvangen in de vorm van dividenden zijn gewoonlijk hoger tijdens het eerste semester van het boekjaar dan tijdens het tweede semester.

9.4 Geassocieerde deelnemingen

In duizend euro Petit
Forestier
Sofindev III Totaal
Waarde van geassocieerde deelnemingen
per 31 december 2016
177.220 5.460 182.680
Aandeel in het resultaat 9.253 1.735 10.989
Wijziging van de herwaarderingsreserves 0 -1.544 -1.544
Wijziging van het belangenpercentage (*) 0 0 0
Uitgekeerde dividenden 0 0 0
Verkopen of kapitaalvermindering 0 0 0
Overige wijzigingen -512 -18 -530
Waarde van geassocieerde deelnemingen
per 30 juni 2017
185.961 5.633 191.594

9.5 Overige financiële vaste activa

In duizend euro
Deelnemingen (effecten beschikbaar voor verkoop)
1ste semester
2017
Jaar
2016
Nettowaarde in het begin van de periode
Investeringen tijdens de periode
Vervreemdingen tijdens de periode
Wijzigingen in niet-gerealiseerde winsten:
- Wijzigingen tijdens vervreemdingen
- Wijzigingen tijdens de herwaardering bij afsluiting
4.795.437
226.147
-269.481
-185.120
409.308
4.519.942
801.692
-495.862
-89.047
58.712
Nettowaarde op het einde van de periode (1) 4.976.291 4.795.437
Vorderingen (effecten beschikbaar voor verkoop)
Nettowaarde in het begin van de periode 35.770 40.526
Investeringen tijdens de periode
Vervreemdingen tijdens de periode
Wijzigingen in niet-gerealiseerde winsten :
- Wijzigingen tijdens vervreemdingen
- Wijzigingen tijdens de herwaardering bij afsluiting
694
0
0
-1.904
26.693
-29.840
-355
-128
Wijzigingen van de gelopen, niet-vervallen interesten 0 -1.126
Nettowaarde op het einde van de periode (2) 34.560 35.770
Nettowaarde (1) + ( 2) 5.010.851 4.831.207

De belangrijkste investeringen en vervreemdingen van het eerste semester 2017 (waarvan de reële waarde hoger is dan € 5 miljoen) betreffen de volgende financiële vaste activa:

(Aantal effecten/nominaal)
Netto
Investeringen vervreemdingen
Danone* 184.582
GL events 500.000
GoldIron (First Eagle) 2.919
The Hut Group 131.272
Thoughtspot 1.735.930
Eurazeo 3.847.417
SES 1.525.100
Souq.com 843.942
Danone 184.583
QMCII Iberian Capital Fund D 3.817.215

De belangrijkste netto bewegingen van het eerste semester 2017 met betrekking tot de investeringsfondsen betreffen de uitkeringen in Abry, Atomico, Francisco, Sequoia, Summit Partners en de uitstap uit Isola.

(*) Dividend in aandelen

Aangehouden maatschappelijke rechten
1stdibs 6.077.254 8,48%
Africa Telecom Towers (IHS) 1.733.786.954 11,32%
bioMérieux 835.619 2,12%
Caledonia 2.847.344 5,14%
Care Holding Luxembourg (DIH) 212.690 26,78%
Colruyt 7.780.000 5,19%
Danone 7.107.393 1,06%
Deceuninck 23.461.513 17,22%
F&B Asia 21.500.000 9,79%
Flipkart 2.083.707 1,58%
GL events 3.603.029 15,40%
Global Lifting Partners (Arcomet) 15.934.013 39,84%
GoldIron (First Eagle) 17.175 78,50%
Hector Beverages 1.022.000 9,74%
Ipsos 3.179.919 7,16%
JF Hillebrand 950.500 20,00%
Knewton 1.789.370 5,78%
Luxempart 1.257.500 5,26%
M.Chapoutier 3.124 14,44%
M.M.C. (Chapoutier) 12.742 16,56%
Merieux NutriSciences 35.228 15,19%
Mersen 1.679.852 8,21%
Orpea 3.180.000 5,25%
Pine Labs 340.909 6,69%
Polygone (GL events) 123.781 13,60%
Postmates 4.746.625 4,71%
Practo 1.493 5,93%
QMC II Iberian Capital Fund 30.915.440 39,82%
Rapala Normark Corp. 7.500.000 19,23%
SC China Co-Investment (*) 42,00%
SCR - Sibelco 6.968 1,48%
SES 14.060.004 2,44%
Spartoo 514.277 18,13%
TA Action Holdings (ACT) 19.063.233 44,49%
TA Vogue Holdings (TCNS) 36.230.053 48,72%
The Hut Group 332.915 8,80%
Think & Learn (Byju's) 260.036 9,47%
ThoughtSpot 1.735.930 2,58%
vente-privee 3.756.786 6,01%

De belangrijkste deelnemingen (waarvan de reële waarde hoger is dan €5 miljoen) op 30 juni 2017 zijn:

De belangrijkste ondernemingen die voor onze rekening investeringsfondsen beheren met een individuele waarde van meer dan €5 miljoen op 30 juni 2017 zijn: Aberdeen Asset Management, Abry, Ardian, Artiman Ventures, ASF, Astorg, Atomico, Bain Capital, Battery Ventures, Bayside Capital, Bencis Capital Partners, Berkshire Partners, Cathay Capital, Charlesbank, China Renaissance Capital, Chryscapital, Crescent Asia, Dover Street, Draper Fisher Jurvetson, ePlanet Capital, Everstone Capital, Falcon House Partners, Formation 8, Founders Fund, Francisco Partners, General Atlantic, Genesis Capital, GTCR Capital, H.I.G. Capital, Highland Capital Partners, Iconiq Capital, India Value Fund Advisors, Insight Venture Partners, Isola Capital, Institutional Venture Partners, Kedaara Capital, KPS Capital Partners, L Capital Asia, Lexington Partners, Lightspeed Venture Partners, Multiples, New Entreprise Associates, North Bridge, Oak Investment Partners, Openview Venture Partners, Pechel, Polaris Partners, Quadria Capital Fund, Rho Capital Partners, Sanderling Ventures, Sequoia Capital, Shasta Ventures, Silver Lake, Sofindev, Spark Capital, Summit Partners, Sun Capital Partners, TA Associates, The Asian Entrepreneur Partners, Technology Crossover Ventures, The Social+ Capital, Thoma Bravo, Tiger Global, TPG Capital, Trustbridge Partners, Venrock, Vision Knight Fund et Welsh, Carson, Anders & Stowe.

(*) sociale rechten verkregen voor 42%

9.6 Financiële vlottende activa

1ste semester Jaar
In duizend euro 2017 2016
Beleggingen 49.015 51.478
Overige financiële vlottende activa (*) 15.943 6.718
Financiële vlottende activa op het einde van de periode 64.958 58.196

(*)

  • 1) Dit omvat voor €2.001 duizend forwards in USD/EUR, die regelmatig worden vernieuwd, om een deelneming in USD te dekken. De dekking heeft betrekking op USD 115 miljoen (zie Toelichting 23 van het jaarverslag 2016).
  • 2) Dit omvat voor €7.140 duizend forwards in USD/EUR, die regelmatig worden vernieuwd, voor een aanvullende dekking op USD 350 miljoen die werd geactiveerd op een welbepaald pakket private-equityfondsen (zie Toelichting 23 van het jaarverslag 2016).
  • 3) De andere bedragen bevatten voornamelijk een vervroegde vrijlating in een investering, te ontvangen dividenden en te liquideren verkopen.

9.7 Geldmiddelen en kasequivalenten

Geldmiddelen en kasequivalenten bestaan uit banksaldi, kasmiddelen en beleggingen in instrumenten van de monetaire markt op ten hoogste 3 maanden.

1ste semester Jaar
In duizend euro 2017 2016
Kas en banken 281.879 189.895
Beleggingen op korte termijn 119.070 111.101
Geldmiddelen en kasequivalenten 400.949 300.996

9.8 Kapitaal

Kapitaal Eigen aandelen
In duizend euro Aantal
aandelen
Bedrag Aantal
aandelen
Omvang
aangehouden
kapitaal
Saldi op 31.12.15
Mutaties tijdens de periode
Saldi op 30.06.16
34.250.000
0
34.250.000
79.735
-
79.735
593.109
12.500
605.609
1.381
29
1.410

Het geplaatst en volledig volstort kapitaal bestaat uit gewone aandelen zonder aanduiding van nominale waarde. De eigenaars van gewone aandelen hebben het recht dividenden te ontvangen en hebben recht op een stem per aandeel op de algemene vergaderingen van de aandeelhouders van de vennootschap. Het netto dividend voor het boekjaar 2016, betaald in 2017, bedroeg €1,79 netto per aandeel.

9.9 Kortlopende financiële verplichtingen

In duizend euro 2017 2016 Langlopende financiële schulden die binnen het jaar vervallen (a) 50.003 100.023 Diverse financiële schulden 0

1ste semester Jaar
50.003 100.023

(a) Betreft bankvoorschotten tot 3 maanden tegen een rentevoet van 0,45%.

9.10 Kortlopende handels- en overige schulden

1ste semester Jaar
In duizend euro 2017 2016
Handelsschulden 613 239
Sociale schulden 1.105 3.978
Financiële schulden (op meer dan 3 maanden) 0 0
Diverse financiële schulden 866 5.286
Te betalen dividenden 963 967
Diverse taksen en belastingen 122 129
3.669 10.599

9.11 Rentebaten en -lasten

1ste semester 1ste semester
In duizend euro 2017 2016
Rentebaten op vaste activa 594 1.944
Renteopbrengsten op vlottende activa 110 275
Rente vergoed aan de banken -178 -2.051
Rentebaten en -lasten 526 168

9.12 Nettoresultaat op vaste activa

De meerwaarden in het resultaat en de terugname van waardeverminderingen werden hoofdzakelijk gerealiseerd dankzij de verkoop van aandelen van Eurazeo, SES, Danone en QMCII evenals dankzij de uitkeringen van Private Equity-fondsen.

Effecten waarvan de reële waarde kleiner is dan de aanschaffingswaarde worden individueel geanalyseerd om na te gaan of een waardevermindering noodzakelijk is. Bovendien werden bijkomende waardeverminderingen geboekt op activa waarop in het verleden reeds een waardevermindering werd toegepast.

in duizend euro 1ste semester 1ste semester
Resultaten op verkopen van vaste activa : 2017 2016
Gerealiseerde meerwaarden en minwaarden 155.694 89.609
Resultaat op materiële vaste activa 2 -1
Subtotaal 155.696 89.608
Resultaten niet behaald uit verkopen :
Waardeverminderingen - netto dotaties -2.028 -15.327
Wisselkoersverschillen 2.173 330
Resultaat op materiële vaste activa 5 4
Subtotaal 150 -14.993
Totaal 155.846 74.615

9.13 Nettoresultaat op vlottende activa

1ste semester 1ste semester
In duizend euro 2017 2016
Resultaat op geldbeleggingen -278 -3.937
Resultaat op afgeleide producten -183 1.115
Wisselresultaat -1.889 -1.378
Overige 0 5
-2.350 -4.195

Het resultaat op geldbeleggingen is quasi uitsluitend samengesteld uit winsten en verliezen op Hedge Funds.

9.14 Overige kosten

De overige lasten bestaan uit diensten en diverse goederen, bezoldigingen en andere financiële kosten.

9.15 Rechten en verbintenissen

30/06/2017 31/12/2016
Munt Duizend € Munt Duizend €
EUR
USD
GBP
700.304
3.442
106.386
613.655
3.915
685.416
3.824
111.604
650.238
4.467
723.956 766.309

9.16 Hiërarchie van de reële waarde op 30 juni 2017

In duizend euro Totaal op
31/12/2016
Niveau 1 Niveau 2 Niveau 3
Financiële vaste activa
Effecten aangehouden voor handelsdoeleinden
4.831.207
6.478
2.163.057 108.745
6.478
2.559.405
TOTAAL 4.837.685 2.163.057 115.223 2.559.405
Totaal op
30/06/2017
Niveau 1 Niveau 2 Niveau 3
Financiële vaste activa
Effecten aangehouden voor handelsdoeleinden
5.010.851
4.015
2.161.795 126.870
4.015
2.722.186
TOTAAL 5.014.866 2.161.795 130.885 2.722.186

Activa gewaardeerd volgens niveau 1 worden gewaardeerd tegen de beurskoers op de datum van afsluiting.

Activa gewaardeerd volgens niveau 2 worden gewaardeerd op basis van waarneembare gegevens zoals de beurskoers van het belangrijkste actief dat de vennootschap bezit.

Activa gewaardeerd volgens niveau 3 worden gewaardeerd:

  • op basis van de recentste verslagen van de fondsbeheerders;
  • op basis van de economische waarde van de andere activa

Er vonden geen overdrachten plaats tussen de niveaus 1,2 & 3 gedurende het eerste semester 2017.

Details van de bewegingen voor niveau 3:

Deelnemingen (voor verkoop beschikbare effecten)

1ste semester
2017 2016
Nettowaarde aan het begin van de periode 2.559.405 2.083.216
Investeringen tijdens de periode 204.439 792.052
Vervreemdingen tijdens de periode -124.753 -267.371
Wijzigingen in niet-gerealiseerde meerwaarden :
- Wijzigingen tijdens verkopen -64.702 -147.073
- Wijzigingen tijdens de herwaardering bij afsluiting 147.797 98.581
Overdracht van of naar niveau 3 0 0
Nettowaarde aan het einde van de periode niveau 3 2.722.186 2.559.405

Gevoeligheidsanalyse niveau 3:

Niveau 3 bestaat uit niet-beursgenoteerde effecten waarvoor een prijsrisico bestaat, maar dat risico wordt gedrukt door de grote verscheidenheid aan investeringen die Sofina doet. Ook de doelstelling van de Sofina Groep om meerwaarde te creëren op lange termijn draagt bij tot een vermindering van dat risico.

Inzake Private Equity hebben de fondsbeheerders alle ruimte om snel te reageren op negatieve verschillen die zich zouden voordoen. Ook het marktrisico kan een impact hebben op niet-beursgenoteerde effecten, zij het onrechtstreekse in vergelijking met beursgenoteerde effecten.

Verder heeft het liquiditeitsrisico een grotere impact voor niet-beursgenoteerde effecten dan voor beursgenoteerde aandelen, en dit kan de waarderingen bemoeilijken. Dit risico kan ook een impact hebben op de periode dat niet-beursgenoteerde effecten worden aangehouden en op de verkoopprijs. Het is moeilijk om de invloed van deze risico's op de niet-beursgenoteerde effecten van niveau 3 te becijferen.

Niet-beursgenoteerde effecten zijn ook onderhevig aan het wisselrisico, waarover de informatie terug te vinden is in toelichting 22 (jaarverslag 2016) betreffende de financiële risico's.

Het grootste wisselrisico lopen de activa die in Amerikaanse dollar staan. Rekening houdend met de afdekkingen die werden aangegaan, zou een schommeling van 10% naar boven of naar beneden zich vertalen in een schommeling van € -181,48 miljoen en € +221,80 miljoen van de reële waarde van de portefeuille in niveau 3 op 30/06/2017.