Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sofina SA Interim / Quarterly Report 2016

Sep 5, 2016

4002_ir_2016-09-05_fdc4244e-fba3-43cf-9edd-5d054ccf0139.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Gereglementeerde informatie Halfjaarlijks financieel verslag 5 September 2016 - na 17.40 uur

SOFINA GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN OP 30 JUNI 2016

Tussentijds beheersverslag

1. Financiële resultaten

Het resultaat van Sofina bedraagt € 116,7 miljoen voor het semester dat op 30 juni 2016 werd afgesloten tegenover € 218,6 voor het eerste semester van 2015. Dit is respectievelijk € 3,48 en € 6,48 per aandeel.(1)

Het geconsolideerde eigen vermogen van Sofina bedroeg € 5.087 miljoen op 30 juni 2016 in vergelijking met € 5.208 miljoen op 31 december 2015, hetzij respectievelijk € 151,2 en € 154,9 per aandeel.(2)

Eigen vermogen
Juni 2016 December 2015
Totaalbedrag (€ miljoen) 5.087 5.208
Bedrag per aandeel (€) 151,24 154,89
Netto resultaat (aandeel van de groep)
Juni 2016 Juni 2015
Totaalbedrag (€ miljoen) 116,7 218,6
Bedrag per aandeel (€) 3,48 6,48

Op 30 juni 2016 hield Sofina 615.809 eigen aandelen aan in vergelijking met 625.409 eigen aandelen op 31 december 2015. Tijdens het eerste semester werden er 100.000 eigen aandelen gekocht.

Verder herinneren wij eraan dat de Algemene Vergadering van 6 mei 2016 besliste van een netto dividend van € 1,79 per aandeel uit te keren.

2. Evolutie van de portefeuille

Gedurende het eerste semester van 2016 is Sofina blijven investeren gebruik makend van haar voornamelijkste investeringsmethoden: (i) de rechtstreekse deelneming, als minderheidsaandeelhouder met een vertegenwoordiging in de bestuursorganen, in beursgenoteerde of niet-beursgenoteerde vennootschappen, waar ze haar langetermijnvisie verderzet, (ii) de intekeningen op eersteklas « Private Equity » fondsen, met kwaliteitsvolle beheerders met wie Sofina duurzaam opgebouwde relaties onderhoudt, en (iii) de investeringen met fondsen of patrimoniumvennootschappen die dicht bij Sofina staan, in vennootschappen die blootgesteld zijn aan economieën of sectoren die een sterkere groei kennen.

Wat betreft de rechtstreekse investeringen heeft Sofina in het eerste semester geinvesteerd in VentePrivée.com, marktleider in online flashverkopen in Europa, alsook in The Hut Group, een Britse e-commerce vennootschap die websites beheert die als focus hebben voedingssupplementen voor sporters (www.myprotein.com) en schoonheidsproducten (www.lookfantastic.com). Sofina heeft haar positie in het kapitaal van SES versterkt op het moment van de kapitaalsverhoging van deze laatste bij de koop van O3b, alsook in GL Events naar aanleiding van een dividend toegekend in aandelen. Verder heeft ze haar posities in bepaalde beursgenoteerde vennootschap verder afgebouwd en haar participatie in B&W volledig verkocht.

Wat betreft de Private Equity activiteiten kunnen we meedelen dat de groep Sofina gedurende het voorbije semester ingetekend heeft op eenentwintig fondsen voor een totaal bedrag van € 162 miljoen. Het totaal bedrag aan niet-volstorte verbintenissen bedroeg op die datum € 727 miljoen. In het eerste semester heeft ze voor een bedrag van € 115,7 miljoen deelgenomen aan de verschillende 'capital calls' en heeft ze uitkeringen ontvangen voor een totaal bedrag van € 106,3 miljoen. Ze heeft ook een deel van haar portefeuille van Europese fondsen verkocht voor een bedrag van 37,8 miljoen. De 2e pijler heeft aldus over de periode een positieve netto kasstroom opgeleverd van € 28,4 miljoen. Wat betreft de investeringen gedaan in het kader van "Sofina Growth", heeft Sofina gedurende het eerste semester van 2016 een onrechtstreekse deelneming genomen in de Indische vennootschap ACT, aanbieder van internetfaciliteiten met een hoog debiet en kabeldistributie voor televisie, alsook in Byju's, actief in de onderwijssector. Verder heeft ze nieuwe deelnemingen in het kapitaal van F&B Asia en O3b volstort, heeft ze haar deelneming in Privalia verkocht aan VentePrivée.com, waarvan zij daarna aandeelhouder geworden is. Na het afsluiten van het semester heeft Sofina nog enkele transacties verricht (zie punt 4).

Een update van de portefeuille van de groep Sofina op 30 juni 2016, volgens eenzelfde formaat als in het jaarlijks financieel verslag, kan teruggevonden worden in bijlage 5.

(1) Op basis van het gemiddeld aantal aandelen in omloop, zijnde 33.569.012 op 30 juni 2016 en 33.724.214 op 30 juni 2015.

(2) Op basis van 33.634.191 aandelen in omloop per 30 juni 2016 en 33.624.591 aandelen per 31 december 2015.

3. Risicofactoren

Op het vlak van het beheer van de financiële risico's heeft Sofina altijd een voorzichtig beleid gevoerd. Ze heeft een lange termijn visie voor haar investeringen en doet slechts in beperkte mate een beroep op indekkingsoperaties. De belangrijkste risico's en onzekerheden waarmee de vennootschap wordt geconfronteerd, houden verband met de evolutie van de beurs en, voor haar geldbeleggingen, met de evolutie van de rente. Voor haar investeringen in vreemde valuta is Sofina blootgesteld aan hun schommelingen tegenover de euro. Het wisselkoersrisico wordt slecht gedeeltelijk afgedekt.

Naast deze externe en financiële factoren blijft Sofina, zoals iedere vennootschap, blootgesteld aan de strategische en operationele risico's die verbonden zijn aan haar activiteiten als professionele investeerder. Als holdingvennootschap worden de meeste risico's echter rechtstreeks behandeld door en op het niveau van de vennootschappen in portefeuille. Wat betreft haar eigen risico's, zorgt de vennootschap er voortdurend voor dat de kans op het zich voordoen van een risico tot een minimum beperkt wordt onder meer door middel van interne controlemaatregelen en toewijzing van personeel zowel intern als extern op ad hoc basis.

4. Perspectieven voor het boekjaar 2016

Men dient op te merken dat de resultaten van het voorbije semester niet representatief zijn voor de resultaten van het lopende jaar. Evenmin kan de vergelijking van de eerste zes maanden met dezelfde periode van vorig jaar een indicatie geven voor de evolutie van het boekjaar. De onzekerheden op de financiële- en beursmarkten laten niet toe een raming te geven voor de resultaten van het boekjaar dat op 31 december a.s. zal worden afgesloten.

Sinds het einde van het semester hebben geen operaties of gebeurtenissen plaatsgevonden die de financiële situatie van de vennootschap in belangrijke mate hebben beïnvloed. De beursgenoteerde vennootschappen bleven aan de beursschommelingen onderworpen en de « Private Equity » fondsen waren onderhevig aan het ritme van de 'capital calls' en uitkeringen alsook aan de waarderingen van de onderliggende vennootschappen. Sofina heeft ook verschillende investeringsdossiers afgerond, met name in de vennootschap JF Hillebrand, een Duitse vennootschap, wereldwijd marktleider in sector van het goederenvervoer van alcoholische dranken. Sofina investeerde aan de zijde van Cobepa, de familiale oprichters en het management. Daarnaast werd geinvesteerd in First Eagle Holdings, een Amerikaanse fondsenbeheerder aan de zijde van de sponsors, Corsair en Blackstone, en de stichtende families. De verkoop van haar deelneming in O3b aan SES werd ook gefinaliseerd.

In de loop van het eerste semester 2016 heeft er geen enkele verrichting of aanpassing van verrichting plaatsgevonden met een verbonden partij die een aanzienlijke invloed had op de resultaten van Sofina.

Verklaring van de Commissaris

AAN DE AANDEELHOUDERS VAN SOFINA NV

Inleiding

Wij hebben een beoordeling uitgevoerd van de verkorte geconsolideerde tussentijdse financiële informatie van Sofina NV afgesloten per 30 juni 2016, met inbegrip van de geconsolideerde balans, de geconsolideerde resultatenrekening, de geconsolideerde staat van geboekte lasten en opbrengsten, het mutatieoverzicht van het geconsolideerd eigen vermogen en het geconsolideerd kasstroomoverzicht over de periode van zes maanden afgesloten op die datum en van geselecteerde toelichtingen. De Raad van Bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen en de getrouwe weergave van deze verkorte geconsolideerde tussentijdse financiële informatie in overeenstemming met IAS 34 - Tussentijdse financiële verslaggeving zoals goedgekeurd door de Europese Unie. Onze verantwoordelijkheid bestaat erin een conclusie over deze verkorte geconsolideerde tussentijdse financiële informatie te formuleren op basis van de door ons uitgevoerde beoordeling.

Reikwijdte van de beoordeling

We hebben onze beoordeling uitgevoerd overeenkomstig met de norm ISRE (International Standard on Review Engagements) 2410, "Beoordeling van tussentijdse financiële informatie, uitgevoerd door de onafhankelijke auditor van de entiteit". Een beoordeling van tussentijdse financiële informatie bestaat uit verzoeken om inlichtingen, in hoofdzaak bij de voor financiën en administratie verantwoordelijke personen,

alsmede uit het uitvoeren van cijferanalyses en andere beoordelingswerkzaamheden. De reikwijdte van een beoordeling is aanzienlijk geringer dan die van een overeenkomstig de Internationale Controlestandaarden uitgevoerde controle. Om die reden stelt de beoordeling ons niet in staat de zekerheid te verkrijgen dat wij kennis zullen krijgen van alle aangelegenheden van materieel belang die naar aanleiding van een controle mogelijk worden onderkend. Bijgevolg brengen wij geen controle-oordeel tot uitdrukking.

Conclusie

Gebaseerd op onze beoordeling is niets onder onze aandacht gekomen dat ons ertoe aanzet van mening te zijn dat de bijgaande verkorte geconsolideerde tussentijdse financiële informatie niet, in alle materiële opzichten, is opgesteld in overeenstemming met IAS 34 – Tussentijdse financiële verslaggeving zoals aanvaard door de Europese Unie.

Brussel, 5 september 2016

MAZARS BEDRIJFSREVISOREN CVBA Commissaris Vertegenwoordigd door

Xavier DOYEN

Verklaring van de verantwoordelijke persoon

Harold Boël, Chief Executive Officer van Sofina, verklaart in naam en voor rekening van de Raad van Bestuur van de vennootschap dat bij zijn weten :

a) De halfjaarlijkse financiële informatie een getrouw beeld geeft van het vermogen, van de financiële situatie en van de resultaten van de vennootschap en de ondernemingen die deel uitmaken van de consolidatie.

b) Het tussentijdse beheersverslag een getrouwe uiteenzetting bevat van de inlichtingen die erin vermeld moeten worden.

Geconsolideerde balans

In duizenden euro Bijlagen 30/06/2016 31/12/2015
ACTIVA
NIET-COURANTE ACTIVA 4.847.349 4.781.166
Materiële vaste activa 14.783 14.942
Geassocieerde deelnemingen 4 193.093 205.528
Overige financiële vaste activa 5 4.639.252 4.560.468
Uitgestelde belastingen 222 228
COURANTE ACTIVA 487.186 676.003
Courante financiële activa 6 84.064 92.019
Overige vorderingen 391 98
Geldmiddelen en kasequivalenten 7 400.372 579.109
Belastingen 2.358 477
TOTALE ACTIVA 5.334.535 5.457.169
PASSIVA
EIGEN VERMOGEN 5.086.783 5.208.040
Kapitaal 8 79.735 79.735
Uitgiftepremies 4.420 4.420
Reserves 5.002.628 5.123.885
LANGLOPENDE VERPLICHTINGEN 12.644 12.696
Niet-courante voorzieningen 7.518 7.518
Uitgestelde belastingen 5.127 5.178
KORTLOPENDE VERPLICHTINGEN 235.108 236.433
Financiële schulden 9 224.258 227.755
Leveranciers en overige courante crediteuren 10 10.699 8.678
Belastingen 150 0
TOTALE PASSIVA 5.334.535 5.457.169

Geconsolideerde resultatenrekening

Bijlagen 1ste semester 1ste semester
In duizenden euro 2016 2015
Dividenden 49.196 39.882
Renteopbrengsten 11 2.219 2.278
Rentelasten 11 -2.051 -2.061
Nettoresultaat op niet-courante activa 12 74.615 183.814
Nettoresultaat op courante activa 13 -4.195 428
Overige opbrengsten 405 1.291
Overige lasten 14 -14.636 -14.026
Aandeel in het resultaat van de geassocieerde deelnemingen 4 11.274 6.765
Resultaat voor belastingen 116.827 218.371
Belastingen -98 254
Resultaat van de periode 116.729 218.625
Aandeel van de groep in het resultaat 116.729 218.625
Resultaat per aandeel (Euro) 3,4773 6,4827
Verwaterd resultaat per aandeel (Euro) 3,4287 6,3838

Geconsolideerde staat van geboekte lasten en opbrengsten

1ste semester 1ste semester
In duizenden euro 2016 2015
Resultaat van de periode 116.729 218.625
Financiële activa beschikbaar voor verkoop -158.065 158.540
Aandeel van de geassocieerde deelnemingen in overige
elementen van het resultaat
-5.491 1.544
Afdekking van wisselkoers 9.659 -27.230
Overige elementen 1 8
Uitgestelde belastingen op meerwaarden op financiële activa
beschikbaar voor verkoop
-5 -426
Lasten en opbrengsten rechtstreeks in het eigen vermogen
geboekt die pas later in het nettoresultaat zullen worden
geboekt
-153.901 132.436
Aandeel van de geassocieerde deelnemingen in overige
elementen van het resultaat
453 2.820
Lasten en opbrengsten rechtstreeks in het eigen vermogen
geboekt die later niet in het nettoresultaat zullen worden
geboekt
453 2.820
Totale geboekte lasten en opbrengsten -36.720 353.882
Toe te schrijven aan de aandeelhouders van de
moedervennootschap
-36.720 353.882

MUTATIEOVERZICHT - GECONSOLIDEERD EIGEN VERMOGEN

Herwaardering AANDEEL
In duizenden euro Geplaatst Uitgifte- Reserves Eigen van de niet- VAN DE Minderheids TOTAAL
kapitaal premies aandelen courante activa GROEP belangen
Saldi op 31.12.14 79.735 4.420 3.005.104 -125.084 1.686.401 4.650.576 0 4.650.576
Resultaat van de periode 218.625 218.625 218.625
Dividenduitkering -79.230 -79.230 -79.230
Afdekking van wisselkoers -27.230 -27.230 -27.230
Verrichtingen in eigen 1.452 3.179 4.631 4.631
aandelen
Wijzigingen van de 158.540 158.540 158.540
latente meer- of
minderwaarden niet
geboekt in het resultaat
Aandeel van de
geassocieerde
4.084 280 4.364 4.364
deelnemingen in overige
elementen van het
resultaat
Overige 598 -426 172 172
Saldi op 30.06.15 79.735 4.420 3.150.633 -121.905 1.817.565 4.930.448 0 4.930.448
Saldi op 31.12.15 79.735 4.420 3.236.479 -136.527 2.023.933 5.208.040 0 5.208.040
Resultaat van de periode 116.729 116.729 116.729
Dividenduitkering -83.983 -83.983 -83.983
Afdekking van wisselkoers 9.659 9.659 9.659
Verrichtingen in eigen 717 -1.851 -1.134 -1.134
aandelen
Wijzigingen van de
-158.065 -158.065 -158.065
latente meer- of
minderwaarden niet
geboekt in het resultaat
Aandeel van de -1.839 -3.199 -5.038 -5.038
geassocieerde
deelnemingen in overige
elementen van het
resultaat
Overige 580 -5 575 575
Saldi op 30.06.15 79.735 4.420 3.268.682 -138.378 1.872.323 5.086.783 0 5.086.783

GECONSOLIDEERD KASSTROOMOVERZICHT (in duizenden euro)

Bijlagen 1ste semester
2016
1ste semester
2015
Geldmiddelen en kasequivalenten bij het begin van de periode 7 579.109 362.633
Dividenden 47.847 30.406
Renteopbrengsten 571 988
Rentelasten -1.116 -1.162
Aankopen van courante financiële activa (beleggingsportefeuille) 0 0
Verkopen van courante financiële activa (deposito's >3maanden ) -40.000 0
Verkopen van courante financiële activa (beleggingsportefeuille) 60.228 61.156
Netto aankopen/verkopen van overige courante financiële activa 4.394 -3.177
Overige courante ontvangsten 111 1.311
Administratieve kosten en diversen -14.546 -15.097
Netto belastingen 2.421 2.403
Kasstromen uit operationele activiteiten 59.910 76.828
Netto aankopen / verkopen van (im)materiële vaste activa -157 -226
Verkopen van geassocieerde deelnemingen 30.512 0
Aankopen van niet-courante financiële activa -369.817 -153.022
Verkopen van niet-courante financiële activa 185.948 338.128
Wijzigingen van de overige niet-courante activa 0 0
Kasstromen uit investeringsactiviteiten -153.514 184.880
Inkopen/verkopen van eigen aandelen -1.134 4.631
Verdeling van het resultaat -83.996 -79.173
Wijziging van de financiële schulden -3 -12
Kasstromen uit financieringsactiviteiten -85.133 -74.554
Geldmiddelen en kasequivalenten bij het afsluiten van de periode 7 400.372 549.787

1. Conformiteitsverklaring en boekhoudprincipes

Sofina is een naamloze vennootschap naar Belgisch recht waarvan de maatschappelijke zetel gevestigd is in de Nijverheidsstraat 31 te 1040 Brussel.

De tussentijdse geconsolideerde rekeningen van de groep Sofina op 30 juni 2016 werden opgesteld overeenkomstig de IFRS normen gangbaar binnen de Europese Unie, en de door de International Financial Reporting Interpretations Commitee van de IASB (IFRIC) gepubliceerde interpretaties.

De geconsolideerde financiële staten op 30 juni 2016 stemmen overeen met IAS 34 - Tussentijdse Verslaggeving.

De tussentijdse rekeningen omvatten niet alle informatie die in de volledige financiële staten wordt vereist. Ze dienen dus te worden gelezen rekening houdend met de informatie gegeven in het verslag over de geconsolideerde rekeningen opgesteld per 31 december 2015.

Boekhoudprincipes

De sinds 1 januari 2016 uitvoerbare normen, wijzigingen en interpretaties hebben geen significante invloed op de geconsolideerde financiële staten. De in 2015 nog niet uitvoerbare gepubliceerde normen, wijzigingen en interpretaties werden niet door de groep op voorhand toegepast.

Ten opzichte van de boekhoudprincipes gebruikt voor het opstellen van de laatste geconsolideerde rekeningen per 31 december 2015 werd aan de boekhoudprincipes geen enkele wijziging aangebracht.

Voornaamste wisselkoersen

- slotkoers: 1 € = 1,1102 USD
1 € = 0,8265 GBP
1 € = 1,0867 CHF
1€ = 1,4957 SGD
- gemiddelde koers: 1 € = 0,7805 GBP
1€ = 1,5302 SGD

2. Consolidatiekring en geassocieerde deelnemingen

De enige wijziging die zich heeft voorgedaan in de consolidatiekring sinds de laatst opgestelde geconsolideerde rekeningen van 31 december 2015 is de verkoop van de geassocieerde deelneming Bower & Wilkins.

3. Seizoenschommelingen

De inkomsten ontvangen in de vorm van dividenden zijn gewoonlijk hoger tijdens het eerste semester van het boekjaar dan tijdens het tweede semester.

4. Geassocieerde deelnemingen (in duizenden euro)

Bowers &
Wilkins
Isola Belgium II
(ex Imagine
Holdings)
Petit Forestier Sofindev III Total
Waarde van geassocieerde deelnemingen
per 31 december 2015
9.958 12.279 172.301 10.990 205.528
Aandeel in het resultaat 186 4.591 6.500 -4 11.274
Wijziging van de herwaarderingsreserves 0 -3.147 0 -52 -3.199
Wijziging van het belangenpercentage (*) 0 0 0 0 0
Uitgekeerde dividenden -809 0 0 0 -809
Verkopen of kapitaalvermindering -8.855 -9.007
Overige wijzigingen -480 0 -1.356 -2 -1.838
Waarde van geassocieerde deelnemingen
per 30 juni 2016
0 4.716 177.445 10.932 193.093

5. Overige financiële vaste activa (in duizenden euro)

1ste semester Jaar
Deelnemingen (effecten beschikbaar voor verkoop) 2016 2015
Nettowaarde in het begin van de periode 4.519.942 4.022.263
Aanschaffingen tijdens de periode 381.522 447.556
Overdrachten tijdens de periode -146.344 -323.221
Wijzigingen van de latente meerwaarden:
- Dotaties en terugnemingen op de balans -73.293 609.383
- Dotaties en terugnemingen in resultaat -72.155 -226.741
Waardeverminderingen geboekt in de resultatenrekening -12.659 -9.298
Nettowaarde op het einde van de periode (1) 4.597.013 4.519.942

Vorderingen (effecten beschikbaar voor verkoop)

Nettowaarde in het begin van de periode 40.526 44.448
Aanschaffingen tijdens de periode 2.390 7.342
Overdrachten tijdens de periode -1.350 -12.500
Wijzigingen van de latente meerwaarden :
- Dotaties en terugnemingen op de balans 1.068 1.161
- Dotaties en terugnemingen in resultaat 0 0
Wijzigingen van waardeverminderingen geboekt in resultatenrekening 0 -100
Wijzigingen van de gelopen, niet-vervallen interesten -395 175
Nettowaarde op het einde van de periode (2) 42.239 40.526
Nettowaarde (1) + ( 2) 4.639.252 4.560.468

De belangrijkste aankopen en verkopen van het eerste semester 2016 (waarvan de reële waarde hoger is dan 5 miljoen EUR) betreffen de volgende financiële vaste activa :

(Aantal effecten/nominaal)
Netto
Aanschaffin
Netto
overdrachte
gen n
Isola Capital Belgium 6.372.398
SES 1.625.000
TA Action (ACT) 2.120.436
The Hut Group 194.448
Think & Learn (Byju's) 202.076
Vente Privée.com 3.756.786
Colruyt 220.000
Privalia 5.707.762

De belangrijkste nettobewegingen van het het eerste semester 2016 met betrekking tot de investeringsfondsen betreffen de uitkeringen van Astorg, Bencis Buy Out fund, Electra Partners, General Atlantic, Waterland en de investeringen in Atomico, Bencis Buy Out fund.

De belangrijkste participaties (waarvan de reële waarde hoger is dan 5 miljoen EUR) op 30 juni 2016 zijn :

Aangehouden maatschappelijke rechten
1Stdibs 6.077.254 6,84%
Africa Telecom Towers 57.000 11,53%
Biomerieux 835.619 2,12%
Caledonia 2.847.344 5,14%
Colruyt 7.780.000 5,20%
Danone 7.107.394 1,08%
Deceuninck 23.461.513 17,36%
Engie 8.958.904 0,37%
Eurazeo 3.897.417 5,42%
F&B Asia 21.500.000 9,82%
Financiere Verdi (Ethypharm) 7.766.974 13,93%
Flipkart 2.083.707 1,93%
Gl Events 3.103.029 13,70%
Global Lifting Partners 15.992.000 39,98%
Hector 1.022.000 9,98%
Isola Capital Belgium 6.384.564 37,91%
Knewton 1.789.370 4,93%
Lt Participations 22.315 37,77%
Luxempart 1.257.500 5,26%
M.Chapoutier 3.124 14,44%
M.M.C. 12.742 16,56%
Merieux Nutrisciences 35.228 15,29%
Mersen (Ex Carbone Lorraine) 1.679.852 8,14%
Metalor 819 8,19%
O3B 14.301 7,77%
Orpea 3.180.000 5,28%
Pine Labs 340.909 6,11%
Polygone Sa 123.781 13,60%
Practo 1.256 5,09%
Qmc II Iberian Capital Fund 34.732.655 39,82%
Rapala Normark Corp. 7.500.000 19,23%
SCR - Sibelco 6.968 1,48%
SES 15.585.104 3,02%
Souq.Com 843.942 1,70%
Spartoo 514.277 18,22%
TA Action Holdings (ACT) 2.120.436 44,44%
The Hut Group 194.448 5,05%
Think & Learn (Byju's) 202.076 8,55%
Total 711.174 *
Vente Privée.com
3.756.786 6,01%

De belangrijkste ondernemingen die voor onze rekening investeringsfondsen beheren met een individuele waarde van meer dan 5 miljoen EUR op 30 juni 2016, zijn Abry, Ardian, Ascent Capital, Astorg, Atomico, Bain Capital, Bain Capital Venture, Battery Ventures, Bencis Capital Partners, Berkshire Partners, Welsch Carson Anderson & Stowe, Charlesbank Capital Partners, China Renaissance Capital Investment, ChrysCapital, Dover Street, Draper Fisher Jurvetson, Everstone Capital, Falcon House Partners, Flag Ventures Partners, Francisco Partners, General Atlantic, H.I.G. Capital, Highland Capital Partners, Iconiq Capital, India Value Fund Advisors, Insight Venture Partners, Institutional Venture Partners, Kelso & Company, L Capital Asia, Lightspeed Venture Partners, Multiples Alternate Asset Management, New Entreprise Associates, North Bridge, Oak Investment Partners, Polaris Venture Partners, Rho Capital Partners, Sequoia Capital, Shasta Ventures, Silver Lake, Spark Capital, Spectrum Equity, Summit Partners, Sun Capital Partners, Ta Associates, TAEL, Technology Crossover Ventures, The Social+Capital Partnership, Thoma Bravo, Tiger Global, TPG Capital, Trustbridge, Venrock.

* Percentage lager dan 1%

6. Courante financiële activa (in duizenden euro)

1ste semester Jaar
2016 2015
Beleggingen 63.530 85.808
Geldbeleggingen op korte termijn (*) 0
Overige courante financiële activa 20.534 6.211
Courante financiële activa op het einde van de periode 84.064 92.019

7. Geldmiddelen en kasequivalenten (in duizenden euro)

Geldmiddelen en kasequivalenten bestaan uit banksaldi, kasmiddelen en beleggingen in instrumenten van de monetaire markt op ten hoogste 3 maanden.

1ste semester Jaar
2016 2015
Kas en banken 149.271 218.950
Beleggingen op korte termijn (*) 251.101 360.159
Geldmiddelen en kasequivalenten 400.372 579.109

8. Kapitaal (in duizenden euro)

Kapitaal Eigen aandelen
Aantal
aandelen
Bedrag Aantal
aandelen
Bedrag van
het
aangehoud
en kapitaal
Saldi op 31.12.15
Wijzigingen van de periode
Saldi op 30.06.16
34.750.000
0
34.750.000
79.735
-
79.735
625.409
-9.600
615.809
1.456
-22
1.434

Het geplaatst en volledig volstort kapitaal bestaat uit gewone aandelen zonder aanduiding van nominale waarde. De eigenaars van gewone aandelen hebben het recht dividenden te ontvangen en hebben recht op een stem per aandeel op de algemene vergaderingen van de aandeelhouders van de vennootschap. Het dividend voor het boekjaar 2015, betaald in 2016 , bedroeg 1,79 EUR per aandeel.

9. Kortlopende financiële verplichtingen (in duizenden euro) 1ste semester Jaar
2016 2015
Langlopende financiële schulden die binnen het jaar vervallen (a) 224.258 227.752
Diverse financiële schulden 3
224.258 227.755

(a) het betreft een schuld afkomstig van de uitgifte van eenheden samengesteld uit obligaties en warrants uitoefenbaar in bestaande aandelen GDF Suez voor een bedrag van 250 miljoen USD. De obligaties hebben een jaarlijkse interest van 1%, halfjaarlijks betaalbaar op de vervaldatum. Deze schuld zal terugbetaald worden op de vervaldag op 19 september 2016.

Deze schuld had tot doel het wisselrisico op de Private Equity portefeuille in USD gedeeltelijk in te dekken (zie toelichting 24 van het jaarverslag 2015). De warrants werden geboekt in overige financiële schulden (zie toelichting 10)

10. Leveranciers en overige courante crediteuren (in duizenden euro) 1ste semester Jaar
2016 2015
Leveranciers 1.733 483
Sociale schulden 832 3.149
Financiële schulden ( > 3 maanden) 330 747
Overige financiële schulden (*) 6.420 3.163
Te betalen dividenden 982 944
Overige belastingen en taksen 402 142
10.699 8.628

(*)

(zie toelichting 24 van het jaarverslag 2015) (1) Het betreft voor 2,557 duizend EUR forwards USD/EUR om een deelneming in USD te dekken. De dekking heeft betrekking op 115 miljoen USD.

(2) Het betreft voor 834 duizend EUR forwards USD/EUR met betrekking tot een bijkomende dekking van 100 miljoen USD, die werd aangegaan sinds 2015 voor een welbepaald pakket van private equity fondsen (zie toelichting 24 van het jaarverslag 2015)

11. Renteopbrengsten en -lasten (in duizenden euro)

1ste semester 1ste semester
2016 2015
Renteopbrengsten op niet-courante activa 1.944 1.901
Renteopbrengsten op courante activa 275 377
Rente vergoed aan de banken -2.051 -2.061
Renteopbrengsten en -lasten 168 217

12. Nettoresultaat op niet-courante activa (in duizenden euro)

De meerwaarden in het resultaat en de terugname van waardeverminderingen werden hoofdzakelijk gerealiseerd dankzij de verkoop van aandelen van Colruyt en Privalia evenals dankzij de uitkeringen van Private Equityfondsen.

Effecten waarvan de reële waarde kleiner is dan de aanschaffingswaarde worden individueel geanalyseerd om na te gaan of een waardevermindering noodzakelijk is.Voor Rapala werd een nieuwe waardevermindering geboekt ten bedrage van 8,7 miljoen EUR Bovendien werden bijkomende waardeverminderingen geboekt op activa waarop in het verleden reeds een waardevermindering werd toegepast.

1ste semester 1ste semester
Resultaten op verkopen van niet-courante activa : 2016 2015
Latente meerwaarden en minwaarden geboekt in het resultaat 72.156 141.090
Gerealiseerde meerwaarden en minwaarden 14.785 6.853
Terugnemingen van waardeverminderingen 2.668 35.658
Resultaat op materiële vaste activa -1 -1
Subtotaal 89.608 183.600
Resultaten niet behaald uit verkopen :
Waardeverminderingen - netto dotaties -15.327 -8.261
Wisselkoersverschillen 330 8.471
Resultaat op materiële vaste activa 4 4
Subtotaal -14.993 214
Totaal 74.615 183.814

13. Nettoresultaat op courante activa (in duizenden euro)

1ste semester 1ste semester
2016 2015
Resultaat op geldbeleggingen -3.937 14.112
Resultaat op afgeleide producten 1.115 116
Wisselresultaat -1.378 -13.794
Overige 5 -6
-4.195 428

Het resultaat op geldbeleggingen in quasi uitsluitend samengesteld uit winsten en verliezen op activa en passiva gewaardeerd tegen reële waarde via de resultatenrekening.

14. Overige lasten

De overige lasten bestaan uit diensten en diverse goederen, sociale lasten en andere financiële kosten.

15. Financiële vaste activa, niet-opgevraagde onderschreven bedragen. (in duizenden euro)

1ste semester 2016 Jaar 2015
Munt Munt
EUR 123.605 131.790
USD
GBP
710.458 639.937 660.634
1.592
606.811
2.169
CHF 2.180 2.012
763.542 742.782

16. Hiërarchie van de reêle waarde op 30 juni 2016 (in duizenden euro)

Totaal op
31/12/2015
Niveau 1 Niveau 2 Niveau 3
Financiele vaste activa
Effecten aangehouden voor handelsdoeleinden
4.560.468
85.808
2.291.096 186.156
85.808
2.083.216
TOTAAL 4.646.276 2.291.096 271.964 2.083.216
Totaal op
30/06/2016
Niveau 1 Niveau 2 Niveau 3
Financiele vaste activa
Effecten aangehouden voor handelsdoeleinden
4.639.252
23.530
2.179.957 204.297
23.530
2.254.997
TOTAAL 4.662.782 2.179.957 227.827 2.254.997

Activa gewaardeerd volgens niveau 1 worden gewaardeerd tegen de beurskoers op de datum van afsluiting.

Activa gewaardeerd volgens niveau 2 worden gewaardeerd op basis van waarneembare gegevens zoals de beurskoers van het belangrijkste actief dat de vennootschap bezit.

Activa gewaardeerd volgens niveau 3 worden gewaardeerd :

  • op basis van de recentste verslagen van de fondsbeheerders;

  • op basis van de economische waarde van de andere activa

Details van de bewegingen voor niveau 3 :

Deelnemingen (voor verkoop beschikbare effecten)

1ste semester
2016 2015
Nettowaarde aan het begin van de periode 2.083.216 1.577.711
Investeringen tijdens de periode 341.057 396.643
Vervreemdingen tijdens de periode -139.615 -156.733
Wijzigingen in niet-gerealiseerde meerwaarden :
- Toevoegingen en terugnemingen op de balans 30.543 430.831
- Toevoegingen en terugnemingen in de resultatenrekening -61.816 -145.780
Wijzigingen in bijzondere waardeverminderingen opgenomen in de
resultatenrekening
1.612 -19.456
Overdracht van of naar niveau 3 0 0
Nettowaarde aan het einde van de periode niveau 3 2.254.997 2.083.216

Gevoeligheidsanalyse niveau 3

Niveau 3 bestaat uit niet-beursgenoteerde effecten waarvoor een prijsrisico bestaat, maar dat risico wordt gedrukt door de grote verscheidenheid aan investeringen die Sofina doet. Ook de doelstelling van de Sofina Groep om meerwaarde te creëren op lange termijn draagt bij tot een vermindering van dat risico. Inzake Private Equity hebben de fondsbeheerders alle ruimte om snel te reageren op negatieve verschillen die zich zouden voordoen.

Ook het marktrisico kan een impact hebben op niet-beursgenoteerde effecten, zij het onrechtstreekser in vergelijking met beursgenoteerde effecten.

Verder heeft het liquiditeitsrisico een grotere impact voor niet-beursgenoteerde effecten dan voor beursgenoteerde aandelen, en dit kan de waarderingen bemoeilijken. Dit risico kan ook een impact hebben op de periode dat niet-beursgenoteerde effecten worden aangehouden en op de verkoopprijs.

Het is moeilijk om de invloed van deze risico's op de niet-beursgenoteerde effecten van niveau 3 te becijferen. Niet-beursgenoteerde effecten zijn ook onderhevig aan het wisselrisico, waarover de informatie terug te vinden is in toelichting 23 betreffende de financiële risico's.Het grootste wisselrisico lopen de activa die in Amerikaanse dollar staan. Rekening houdend met de afdekkingen die werden aangegaan, zou een schommeling van 10% naar boven of naar beneden zich vertalen in een schommeling van -141,21 miljoen EUR en +172,23 miljoen EUR van de reële waarde van de portefeuille in niveau 3 op 30/06/2016.