Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sofina SA Interim / Quarterly Report 2015

Sep 10, 2015

4002_ir_2015-09-10_8156b561-1846-4114-82ee-b0e3f117b2e8.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Gereglementeerde informatie Halfjaarlijks financieel verslag 10 september 2015 - na 17.40 uur

SOFINA GECONSOLIDEERDE FINANCIËLE STATEN OP 30 JUNI 2015

Tussentijds beheersverslag

1. Financiële resultaten

Het netto resultaat, aandeel van de groep, van Sofina bedraagt € 218,6 miljoen voor het semester dat op 30 juni 2015 werd afgesloten tegenover € 158,4 miljoen voor het eerste semester van 2014. Dit is respectievelijk € 6,48 en € 4,69 per aandeel.(1)

Het geconsolideerde eigen vermogen van Sofina bedroeg € 4.930,4 miljoen op 30 juni 2015 in vergelijking met € 4.650,6 miljoen op 31 december 2014, hetzij respectievelijk € 146,03 en € 138,02 per aandeel.(2)

Balans
Juni 2015 December 2014
Eigen vermogen 4.930,40 4.650,60
Bedrag per aandeel (€) 146,03 138,02
Winst-en verliesrekening
Juni 2015 Juni 2014
Geconsolideerde netto resultaat 218,6 158,4
Bedrag per aandeel (€) 6,48 4,69

Op 30 juni 2015 hield Sofina 486.888 eigen aandelen aan in vergelijking met 1.053.906 eigen aandelen op 31 december 2014. Tijdens het eerste semester werden er 76.882 eigen aandelen gekocht.

Verder herinneren wij eraan dat de Algemene Vergadering van 7 mei 2015 besliste een netto dividend van € 1,71 per aandeel uit te keren. Bovendien heeft de Buitengewone Algemene Vergadering op 7 mei 2015 de vernietiging van 500.000 eigen aandelen goedgekeurd.

2. Evolutie van de portefeuille

Sofina investeert voornamelijk gebruik makend van de volgende investeringsmethoden: (i) de rechtstreekse deelnemingen, als minderheidsaandeelhouder met een vertegenwoordiging in de bestuursorganen, in beursgenoteerde of niet-beursgenoteerde vennootschappen, waar ze haar langetermijnvisie verderzet, (ii) de intekeningen op « Private Equity » fondsen, gekenmerkt door duurzaam opgebouwde relaties met kwaliteitsvolle beheerders die Sofina een toenemende blootstelling bieden aan groeiende sectoren en regio's, en complementair met de investeringen uit de 1e pijler en (iii) de co-investeringen met fondsen of patrimoniumvennootschappen die dicht bij Sofina staan, in niet-genoteerde vennootschappen die blootgesteld zijn aan economieën of sectoren die een sterkere groei kennen.

Wat betreft de rechtstreekse investeringen heeft Sofina in het eerste semester hoofdzakelijk haar positie versterkt in het kapitaal van Sibelco door middel van aankoop van nieuwe aandelen en GL events door uitoefening van de obligatielening converteerbaar in aandelen uitgegeven in 2012. Verder werden ook aandelen verkocht van SES, Eurazeo, Colruyt, Danone, Engie (GDF Suez), Touax en Total en was er een volledige uitstap uit Suez Environnement.

Wat betreft de Private Equity activiteiten kunnen we meedelen dat de groep Sofina gedurende het voorbije semester ingetekend heeft op twintig fondsen voor een totaal bedrag van € 143 miljoen. Het totaal bedrag aan niet-volstorte verbintenissen bedroeg op 30 juni 2015 € 593 miljoen. In het eerste semester heeft ze voor een bedrag van € 128,9 miljoen deelgenomen aan de verschillende 'capital calls' en heeft ze uitkeringen ontvangen voor een totaal bedrag van € 117,5 miljoen. De 2e pijler heeft aldus een investering van € 11,4 miljoen gedaan over de periode.

(1) Op basis van het gemiddeld aantal aandelen in omloop, zijnde 33.724.314 op 30 juni 2015 en 33.792.304 op 30 juni 2014.

(2) Op basis van 33.763.112 aandelen in omloop per 30 juni 2015 en 33.696.094 aandelen per 31 december 2014.

Wat betreft de co-investeringen heeft Sofina begin 2015 een deelneming genomen van 9,98% in de Indiase vennootschap Hector Beverages Private Ltd. Deze vennootschap houdt zich voornamelijk bezig met de verkoop van natuurlijke dranken geproduceerd op basis van traditionele, lokale recepten. Verder werd een nieuw deel van het kapitaal van Africa Telecom Towers, dat een deelneming bezit in IHS, volstort. Daarnaast verkocht de vennootschap haar deelneming in de vennootschap Accelyst, moederbedrijf van Freecharge.

Een update van de portefeuille van de groep Sofina op 30 juni 2015, volgens eenzelfde formaat als in het jaarlijks financieel verslag, kan teruggevonden worden in bijlage 5.

3. Risicofactoren

Op het vlak van het beheer van de financiële risico's heeft Sofina altijd een voorzichtig beleid gevoerd. Ze heeft een lange termijn visie voor haar investeringen en doet slechts in beperkte mate een beroep op indekkingsoperaties. De belangrijkste risico's en onzekerheden waarmee de vennootschap wordt geconfronteerd, houden verband met de evolutie van de beurs en, voor haar geldbeleggingen, met de evolutie van de rente. Voor haar investeringen in vreemde valuta is Sofina blootgesteld aan hun schommelingen tegenover de euro. Het wisselkoersrisico wordt slecht gedeeltelijk afgedekt.

Naast deze externe en financiële factoren blijft Sofina, zoals iedere vennootschap, blootgesteld aan de strategische en operationele risico's die verbonden zijn aan haar activiteiten als professionele investeerder. Als holdingvennootschap worden de meeste risico's echter rechtstreeks behandeld door en op het niveau van de vennootschappen in portefeuille. Wat betreft haar eigen risico's, zorgt de vennootschap er voortdurend voor dat de kans op het zich voordoen van een risico tot een minimum beperkt wordt onder meer door middel van interne controlemaatregelen en toewijzing van personeel zowel intern als extern op ad hoc basis.

4. Perspectieven voor het boekjaar 2015

Men dient op te merken dat de resultaten van het voorbije semester niet representatief zijn voor de resultaten van het lopende jaar. Evenmin kan de vergelijking van de eerste zes maanden met dezelfde periode van vorig jaar een indicatie geven voor de evolutie van het boekjaar. De onzekerheden op de financiële- en beursmarkten laten niet toe een raming te geven voor de resultaten van het boekjaar dat op 31 december a.s. zal worden afgesloten.

Sinds het einde van het semester hebben geen operaties of gebeurtenissen plaatsgevonden die de financiële situatie van de vennootschap in belangrijke mate hebben beïnvloed. De beursgenoteerde vennootschappen bleven aan de beursschommelingen onderworpen en de « Private Equity » fondsen waren onderhevig aan het ritme van de 'capital calls' en uitkeringen alsook aan de waarderingen van de onderliggende vennootschappen. Sofina heeft sinds het begin van het boekjaar verschillende co-investeringsdossiers afgerond. Ze heeft geinvesteerd in Practo (Indiase vennootschap die IT tools ontwikkelt voor de medische wereld), Souq.com (vennootschap actief in de e-commerce voornamelijk in de Verenigde Arabische Emiraten) en 1stdibs.com (Amerikaanse vennootschap actief in de online verkoop van kunst). De beursturbulentie van de voorbije weken heeft geen noemenswaardig effect gehad op de net asset value van de Groep.

Krachtens het Koninklijk Besluit van 26 maart 2014 en rekening houdend met de gedetailleerde inlichtingen van deze verklaring, heeft Sofina besloten geen tussentijdse verklaring meer te publiceren.

In de loop van het eerste semester 2015 heeft er geen enkele verrichting of aanpassing van verrichting plaatsgevonden met een verbonden partij die een aanzienlijke invloed had op de resultaten van Sofina.

Verklaring van de Commissaris

We hebben een beperkt nazicht uitgevoerd van de verkorte financiële overzichten van Sofina NV per 30 juni 2015 met inbegrip van de geconsolideerde balans, de geconsolideerde resultatenrekening, de geconsolideerde staat van geboekte lasten en opbrengsten, het mutatieoverzicht van het geconsolideerd eigen vermogen en het geconsolideerd kasstroomoverzicht over de periode van zes maanden afgesloten op die datum en de bijhorende toelichtingen. De Raad van Bestuur is ervoor verantwoordelijk dat die tussentijdse financiële informative is opgesteld en gepresenteerd in overeenstemming met IFRS van toepassing op tussentijdse financiële informatie ("IAS 34"), zoals goedgekeurd door de Europese Unie. Onze verantwoordelijkheid bestaat erin op basis van ons nazicht een besluit over die tussentijdse financiële informatie te formuleren.

We hebben ons beperkt nazicht uitgevoerd in overeenstemming met "International Standard on Review Engagements 2410 – Review of Interim Financial Information Performed by the Independent Author of the Entity". Een beperkt nazicht van tussentijdse financiële informatie bestaat in het bekomen van inlichtingen, in hoofdzaak bij personen die verantwoordelijk zijn voor financiële en boekhoudkundige zaken, en in het toepassen van analytische en andere procedures in het kader van ons nazicht. Het bereik van een beperkt nazicht is substantieel kleiner dan een volkomen controle uitgevoerd conform "International Standards on Auditing"; bijgevolg kunnen we bij een beperkt nazicht niet met zekerheid stellen dat we kennis zouden krijgen van alle van betekenis zijnde zaken die in het kader van een volkomen controle zouden kunnen worden geïdentificeerd. Wij formuleren dan ook geen auditopinie.

Op basis van ons beperkt nazicht is niets onder onze aandacht gekomen dat ons doet aannemen dat de bijgaande verkorte financiële informatie in alle materiële opzichten niet opgesteld zou zijn in overeenstemming met IAS 34 van toepassing op tussentijdse financiële informatie, zoals goedgekeurd door de Europese Unie.

Brussel, 10 September 2015

Mazars Bedrijfsrevisoren Commissaris Vertegenwoordigd door Xavier Doyen

Verklaring van de verantwoordelijke persoon

Harold Boël, Chief Executive Officer van Sofina, verklaart in naam en voor rekening van de Raad van Bestuur van de vennootschap dat bij zijn weten :

a) de halfjaarlijkse financiële informatie een getrouw beeld geeft van het vermogen, van de financiële situatie en van de resultaten van de vennootschap en de ondernemingen die deel uitmaken van de consolidatie.

b) het tussentijdse beheersverslag een getrouwe uiteenzetting bevat van de inlichtingen die erin vermeld moeten worden.

Geconsolideerde balans

In duizenden euro Bijlagen 30/06/2015 31/12/2014
ACTIVA
VASTE ACTIVA 4.452.044 4.271.334
Materiële vaste activa 15.229 15.346
Geassocieerde deelnemingen 4 200.164 189.035
Overige financiële vaste activa 5 4.236.416 4.066.711
Uitgestelde belastingen 235 241
VLOTTENDE ACTIVA 726.727 612.664
Vlottende financiële activa 6 173.544 244.417
Overige vorderingen 226 245
Geldmiddelen en kasequivalenten 7 549.787 362.633
Belastingen 3.169 5.369
TOTALE ACTIVA 5.178.771 4.883.998
PASSIVA
EIGEN VERMOGEN 4.930.448 4.650.576
Kapitaal 8 79.735 79.735
Uitgiftepremies 4.420 4.420
Reserves 4.846.293 4.566.421
LANGLOPENDE VERPLICHTINGEN 231.619 213.131
Langlopende voorzieningen 6.636 6.636
Langlopende financiële passiva 9 220.689 202.570
Uitgestelde belastingen 4.294 3.925
KORTLOPENDE VERPLICHTINGEN 16.704 20.291
Leveranciers en overige courante crediteuren 10 16.655 20.242
Belastingen 49 50
TOTALE PASSIVA 5.178.771 4.883.998

Geconsolideerde resultatenrekening

Bijlagen 1ste semester 1ste semester
In duizenden euro 2015 2014
Dividenden 39.882 49.501
Renteopbrengsten 11 2.278 1.523
Rentelasten 11 -2.061 -1.638
Nettoresultaat op vaste activa 12 183.814 115.295
Nettoresultaat op vlottende activa 13 428 -1.366
Overige opbrengsten 1.291 1.272
Overige lasten 14 -14.026 -11.882
Aandeel in het resultaat van de geassocieerde deelnemingen 4 6.765 6.130
Resultaat voor belastingen 218.371 158.835
Belastingen 254 -461
Resultaat van de periode 218.625 158.374
Aandeel van de groep in het resultaat 218.625 158.374
Resultaat per aandeel (in euro) 6,4827 4,6867
Verwaterd resultaat per aandeel (in euro) 6,3838 4,6105

Geconsolideerde staat van geboekte lasten en opbrengsten

In duizenden euro 1ste semester
2015
1ste semester
2014
Resultaat van de periode 218.625 158.374
Financiële activa beschikbaar voor verkoop
Aandeel van de geassocieerde deelnemingen in overige
158.540 218.562
elementen van het resultaat 1.544 858
Afdekking van wisselkoers -27.230 -915
Overige elementen 8 1
Uitgestelde belastingen op meerwaarden op financiële activa
beschikbaar voor verkoop
-426 0
Lasten en opbrengsten rechtstreeks in het eigen vermogen
geboekt die pas later in het nettoresultaat zullen worden
geboekt
132.436 218.506
Aandeel van de geassocieerde deelnemingen in overige
elementen van het resultaat
2.820 -128
Lasten en opbrengsten rechtstreeks in het eigen vermogen
geboekt die later niet in het nettoresultaat zullen worden
geboekt
2.820 -128
Totale geboekte lasten en opbrengsten 353.882 376.752
Toerekenbaar aan deelnemingen waarover geen controle wordt
uitgeoefend
0 0
Toerekenbaar aan de aandeelhouders van de
moedermaatschappij
353.882 376.752

MUTATIEOVERZICHT - GECONSOLIDEERD EIGEN VERMOGEN

Herwaardering AANDEEL
In duizenden euro Kapitaal Uitgifte- Reserves Eigen van VAN DE Minderheids TOTAAL
premies aandelen vaste activa GROEP belangen
Saldi op 31.12.13 79.735 4.420 2.795.470 -117.286 1.347.129 4.109.468 0 4.109.468
Resultaat van de periode 158.374 158.374 158.374
Winstuitkering -75.523 -75.523 -75.523
Afdekking van valutarisico -915 -915 -915
Bewegingen in eigen 94 -3.501 -3.407 -3.407
aandelen
Wijzigingen van de 218.562 218.562 218.562
herwaarderingsmeerwaar
den of -minwaarden
Aandeel van 622 108 730 730
degeassocieerde
deelnemingen in overige
elementen van het
resultaat
Overige 552 552 552
Saldi op 30.06.14 79.735 4.420 2.879.589 -120.787 1.564.884 4.407.841 0 4.407.841
Saldi op 31.12.14 79.735 4.420 3.005.104 -125.084 1.686.401 4.650.576 0 4.650.576
Resultaat van de periode 218.625 218.625 218.625
Winstuitkering -79.230 -79.230 -79.230
Afdekking van valutarisico -27.230 -27.230 -27.230
Bewegingen in eigen 1.452 3.179 4.631 4.631
aandelen
Wijzigingen van de 158.540 158.540 158.540
herwaarderingsmeerwaar
den of -minwaarden
Aandeel van de 4.084 280 4.364 4.364
geassocieerde
deelnemingen in overige
elementen van het
resultaat
Overige 598 -426 172 172
Saldi op 30.06.15 79.735 4.420 3.150.633 -121.905 1.817.565 4.930.448 0 4.930.448

GECONSOLIDEERD KASSTROOMOVERZICHT (in duizenden euro)

Bijlagen 1ste semester
2015
1ste semester
2014
Geldmiddelen en kasequivalenten bij het begin van de periode 7 362.633 335.972
Dividenden 30.406 39.640
Renteopbrengsten 988 638
Rentelasten -1.162 -1.638
Aankopen van vlottende financiële activa (beleggingsportefeuille) 0 -7.232
Verkopen van vlottende financiële activa (deposito's >3maanden ) 0 0
Verkopen van vlottende financiële activa (beleggingsportefeuille) 61.156 11.436
Netto aankopen/verkopen van overige vlottende financiële activa -3.177 468
Overige vlottende ontvangsten 1.311 1.273
Administratieve kosten en diversen -15.097 -12.535
Netto belastingen 2.403 4.082
Kasstromen uit operationele activiteiten 76.828 36.132
Netto aankopen / verkopen van materiële vaste activa -226 -69
Aankopen van vaste financiële activa -153.022 -235.005
Verkopen van vaste financiële activa 338.128 273.107
Wijzigingen van de overige vaste activa 0 0
Kasstromen uit investeringsactiviteiten 184.880 38.033
Inkopen/verkopen van eigen aandelen 4.631 -3.407
Verdeling van het resultaat -79.173 -75.473
Wijziging van de financiële schulden -12 2.453
Kasstromen uit financieringsactiviteiten -74.554 -76.427
Geldmiddelen en kasequivalenten bij het afsluiten van de periode 7 549.787 333.710

1. Conformiteitsverklaring en boekhoudprincipes

Sofina is een naamloze vennootschap naar Belgisch recht waarvan de maatschappelijke zetel gevestigd is in de Nijverheidsstraat 31 te 1040 Brussel.

De tussentijdse geconsolideerde rekeningen van de groep Sofina op 30 juni 2015 werden opgesteld overeenkomstig de IFRS normen gangbaar binnen de Europese Unie, en de door de International Financial Reporting Interpretations Commitee van de IASB (IFRIC) gepubliceerde interpretaties.

De geconsolideerde financiële staten op 30 juni 2015 stemmen overeen met IAS 34 - Tussentijdse Verslaggeving.

De tussentijdse rekeningen omvatten niet alle informatie die in de volledige financiële staten wordt vereist. Ze dienen dus te worden gelezen rekening houdend met de informatie gegeven in het verslag over de geconsolideerde rekeningen opgesteld per 31 december 2014.

Boekhoudprincipes

De sinds 1 januari 2015 uitvoerbare normen, wijzigingen en interpretaties hebben geen significante invloed op de geconsolideerde financiële staten. De in 2015 nog niet uitvoerbare gepubliceerde normen, wijzigingen en interpretaties werden niet door de groep op voorhand toegepast.

Ten opzichte van de boekhoudprincipes gebruikt voor het opstellen van de laatste geconsolideerde rekeningen per 31 december 2014 werd aan de boekhoudprincipes geen enkele wijziging aangebracht.

Voornaamste wisselkoersen

- slotkoers: 1 € = 1,1189 USD
1 € = 0,7114 GBP
1 € = 1,0413 CHF
1€ = 1,5068 SGD
- gemiddelde koers: 1 € = 0,7272 GBP
1€ = 1,5006 SGD

2. Consolidatiekring en geassocieerde deelnemingen

Geen enkel wijziging in de consolidatiekring werd geregistreerd sinds de laatste geconsolideerde resultatenrekening opgesteld op 31 december 2014.

3. Seizoenschommelingen

De inkomsten ontvangen in de vorm van dividenden zijn gewoonlijk hoger tijdens het eerste semester van het boekjaar dan tijdens het tweede semester.

4. Geassocieerde deelnemingen (in duizenden euro)

Bowers &
Wilkins
Imagine
Holdings
Petit Forestier Sofindev III Total
Waarde van geassocieerde deelnemingen
per 31 december 2014
9.890 9.059 162.146 7.940 189.035
Aandeel in het resultaat 235 80 6.449 1 6.765
Wijziging van de herwaarderingsreserves 0 0 0 280 280
Wijziging van het belangenpercentage (*) 0 0 722 0 722
Uitgekeerde dividenden 0 0 0 0 0
Overige wijzigingen 1.895 0 1.532 -64 3.363
Waarde van geassocieerde deelnemingen
per 30 juni 2015
12.020 9.139 170.849 8.157 200.164

(*) Door de vernietiging van eigen aandelen is ons deelnemingspercentage in Groupe Petit Forrestier gestegen van 43,08% tot 43,27%.

5. Overige financiële vaste activa (in duizenden euro)

1ste semester Jaar
Deelnemingen (effecten beschikbaar voor verkoop) 2015 2014
Nettowaarde in het begin van de periode 4.022.263 3.498.174
Aanschaffingen tijdens de periode 194.179 478.818
Overdrachten tijdens de periode -201.977 -353.659
Wijzigingen van de latente meerwaarden:
- Dotaties en terugnemingen niet geboekt in het resultaat 301.566 539.361
- Dotaties en terugnemingen geboekt in het resultaat -141.118 -149.262
Wijzigingen van waardeverminderingen geboekt in resultatenrekening 27.446 8.831
Nettowaarde op het einde van de periode (1) 4.202.359 4.022.263
Vorderingen (effecten beschikbaar voor verkoop)
Nettowaarde in het begin van de periode 44.448 34.200
Aanschaffingen tijdens de periode 1.757 15.425
Overdrachten tijdens de periode -12.500 -5.962
Wijzigingen van de latente meerwaarden :
- Dotaties en terugnemingen niet geboekt in resultaat 824 67
- Dotaties en terugnemingen geboekt in resultaat 0 0
Wijzigingen van waardeverminderingen geboekt in resultatenrekening 0 568
Wijzigingen van de gelopen, niet-vervallen interesten -472 150

Nettowaarde op het einde van de periode (2) 34.057 44.448 Nettowaarde (1) + ( 2) 4.236.416 4.066.711

De belangrijkste aankopen en verkopen van het eerste semester 2015 (waarvan de juiste waarde hoger is dan 5 miljoen EUR) betreffen de volgende financiële vaste activa :

(Aantal effecten/nominaal)
Netto
Aanschaffinge
Netto
n overdrachten
GL events 695.603
Danone (dividenden in effecten) 158.258
Hector Beverages 1.022.000
SES 2.250.000
Suez Environnement 4.125.661
Accelyst Private Ltd (Freecharge) 11.375.909
Eurazeo 325.913
Danone 158.258
Colruyt 200.000

De belangrijkste nettobewegingen van het het eerste semester 2015 met betrekking tot de investeringsfondsen betreffen de uitkeringen van Bencis Buy Out Fund, Bain Capital, General Atlantic Investment Partners, Insight Capital Partners, Sequoia Capital en de investeringen in Iconiq Strategic Partners, Insight Capital Partners en Sequoia Capital Partners

De belangrijkste participaties (waarvan de waarde hoger is dan 5 miljoen EUR) op 30 juni 2015 zijn :

Aangehouden maatschappelijke rechten
Africa Telecom Towers (I.H.S.) 57.000 11,53%
BioMérieux 835.619 2,12%
Caledonia Investments 2.847.344 5,14%
Colruyt 8.300.000 5,30%
Danone 7.107.394 1,09%
Deceuninck 23.461.513 17,49%
Eurazeo 3.735.914 5,14%
F&B Asia 21.500.000 9,82%
Financière Verdi (Ethypharm) 7.766.974 13,93%
Flipkart 2.083.707 1,95%
Engie (ex. GDF Suez) 8.958.904 *
GL events 2.983.530 13,17%
Hector Beverages 1.022.000 9,98%
LT Participations (Ipsos) 22.315 37,77%
Luxempart 1.257.500 5,25%
M. Chapoutier 3.124 14,25%
M. M. C. (Groupe Chapoutier) 12.742 18,84%
Mérieux Nutriscience 35.228 15,29%
Mersen 1.679.852 8,15%
Metalor 819 8,19%
O3b Networks 11.757 6,81%
Orpea 3.180.000 5,28%
Polygone (GL events) 123.781 12,82%
Privalia 5.707.762 8,59%
QMC II Iberian Capital Fund 33.701.999 39,88%
Rapala Normark Corp. 7.500.000 19,23%
SCR - Sibelco 6.568 1,40%
SES 13.960.104 2,71%
Spartoo 511.816 18,14%
Total 808.501 *
Touax 1.316.250 22,37%

De belangrijkste ondernemingen die voor onze rekening investeringsfondsen beheren met een individuele waarde van meer dan 5 miljoen EUR op 30 juni 2015, zijn Astorg, Abry, ASF, Avenue Special, Axa, Bain Capital Fund, Battery Ventures, Bencis, Berkshire, Blackstone, Catterton Partners, CBPE, Centerbridge Capital Partners, Charlesbank, China Harvest Fund, Chryscapital, Dover, Draper Fisher, ECI 9, ECP, Electra, Eplanet Ventures, Equita, Flag, Francisco, GAI, HIG, Highland Europe, Iconiq, Insight, IVP, Kelso, KPS, L Capital Asia, Lexington, Lightspeed, MCH Iberian, Multiples, Nea, Next Generation Partners, North Bridge, OAK, Odewald, Polaris, Providence, Realza Capital, Rho, Sequoia, Shasta ventures, Silver Lake, Spectrum, Sanderling, Summit Partners, TA, TCV, Tiger Global, Thoma Bravo, TPG, Trustbridge, Venrock, WCAS en Waterland.

* Percentage lager dan 1%

  1. Vlottende financiële activa (in duizenden euro)
1ste semester Jaar
2015 2014
Beleggingen 171.069 167.090
Geldbeleggingen op korte termijn (*) 69.993
Overige vlottende financiële activa 2.475 7.334
Vlottende financiële activa op het einde van de periode 173.544 244.417

(*) Een bedrag van 35 miljoen euro werd overgeboekt van de rubriek "vlottende financiële activa" naar de rubriek "geldmiddelen en kasequivalenten".

  1. Geldmiddelen en kasequivalenten (in duizenden euro)

Geldmiddelen en kasequivalenten bestaan uit banksaldi, kasmiddelen en beleggingen in instrumenten van de monetaire markt op ten hoogste 3

1ste semester Jaar
2015 2014
Kas en banken 168.772 158.581
Beleggingen op korte termijn (*) 381.015 204.052
Geldmiddelen en kasequivalenten 549.787 362.633

(*) Een bedrag van 35 miljoen euro werd overgeboekt van de rubriek "vlottende financiële activa" naar de rubriek "geldmiddelen en kasequivalenten".

8. Kapitaal (in duizenden euro)

Kapitaal Eigen aandelen
Bedrag van
het
Aantal
aandelen
Bedrag Aantal
aandelen
aangehouden
kapitaal
Saldi op 31.12.14
Wijzigingen van de periode
Saldi op 30.06.15
34.750.000
-500.000
34.250.000
79.735
-
79.735
1.053.906
-567.018
486.888
2.418
-1.285
1.133

Het geplaatst en volledig volstort kapitaal bestaat uit gewone aandelen zonder aanduiding van nominale waarde. De eigenaars van gewone aandelen hebben het recht dividenden te ontvangen en hebben recht op een stem per aandeel op de algemene vergaderingen van de aandeelhouders van de vennootschap. Het dividend voor het boekjaar 2014, betaald in 2015, bedroeg 1,71 EUR per aandeel. De Buitengewone Algemene Vergadering van 7 mei 2015 heeft de vernietiging van 500.000 eigen aandelen goedgekeurd.

9. Langlopende financiële verplichtingen (in duizenden euro) 1ste semester Jaar
2015 2014
Langlopende financiële schulden (a) 220.689 202.556
Diverse financiële schulden 0 14
220.689 202.570

(a) Het betreft een schuld afkomstig van de uitgifte van eenheden samengesteld uit obligaties en warrants uitoefenbaar in bestaande aandelen GDF Suez voor een bedrag van 250 miljoen USD, met looptijd tot 2016. De obligaties hebben een jaarlijkse interest van 1%, halfjaarlijks betaalbaar op de vervaldatum.

1ste semester Jaar
10. Leveranciers en overige kortlopende crediteuren (in duizenden euro) 2015 2014
Leveranciers 364 68
Sociale schulden 659 2.893
Financiële schulden ( > 3 maanden) 1.145 9.743
Overige financiële schulden 13.319 6.360
Te betalen dividenden 1.001 944
Overige belastingen en taksen 167 234
16.655 20.242
11. Renteopbrengsten en -lasten (in duizenden euro)
1ste semester 1ste semester
2015 2014
Renteopbrengsten op vaste activa 1.901 1.018
Renteopbrengsten op vlottende activa 377 505
Rente vergoed aan de banken -2.061 -1.638

12. Nettoresultaat op vaste activa (in duizenden euro)

De meerwaarden in het resultaat en de terugname van waardeverminderingen werden hoofdzakelijk gerealiseerd dankzij de verkoop van de aandelen van GDF Suez, Colruyt, Eurazeo, SES, Suez Environnement, Accelyst en Danone evenals dankzij de uitkeringen van Private Equityfondsen.

Effecten waarvan de reële waarde kleiner is dan de aanschaffingswaarde worden individueel geanalyseerd om na te gaan of een waardevermindering noodzakelijk is. Een nieuwe waardevermindering werd geboekt van voor een bedrag van 5,9 miljoen euro op een Private Equity fonds. Bovendien werden bijkomende waardeverminderingen geboekt op activa waarop in het verleden reeds een waardevermindering werd toegepast.

1ste semester 1ste semester
Resultaten op verkopen van vaste activa : 2015 2014
Latente meerwaarden en minderwaarden geboekt in het resultaat 141.090 87.744
Gerealiseerde meerwaarden en minder waarden 6.853 4.110
Terugnemingen van waardeverminderingen 35.658 28.263
Resultaat op materiële vaste activa -1 0
Subtotaal 183.600 120.117
Resultaten niet behaald uit verkopen :
Waardeverminderingen - netto dotaties -8.261 -3.349
Wisselkoersverschillen 8.471 -1.477
Resultaat op materiële vaste activa 4 4
Totaal 183.814 115.295

13. Nettoresultaat op vlottende activa (in duizenden euro)

1ste semester 1ste semester
2015 2014
Resultaat op geldbeleggingen 14.112 2.952
Resultaat op afgeleide producten 116 -2.721
Wisselresultaat -13.794 -1.495
Overige -6 -102
428 -1.366

Het resultaat op geldbeleggingen in quasi uitsluitend samengesteld uit winsten en verliezen activa en passiva gewaardeerd tegen reële waarde via de resultatenrekening.

Sinds april 2015, een bijkomende dekkingsoperatie heeft plaats gevonden voor 100 miljoen USD op een bepaalde aantal PE funds in USD. Deze operatie werdt via forwards en verkopers tunnels gerealiseerd.

14. Overige lasten

De overige lasten bestaan uit diensten en diverse goederen, sociale lasten en andere financiële kosten.

  1. Rechten en verbintenissen (in duizenden euro)

Financiële vaste activa, niet-opgevraagde onderschreven bedragen :

1ste semester 2015 Jaar 2014
Munt Munt
EUR 123.399 115.093
USD 568.130 507.758 563.176 463.863
GBP 2.217 3.116 2.502 3.212
CHF 2.327 2.235 747 621
636.508 (*) 582.789

(*) waarvan 593 miljoen euro voor de Private Equity activiteiten.

  1. Hiërarchie van de juiste waarde op 30 juni 2015 (in duizenden euro)
Totaal op
31/12/2014
Niveau 1 Niveau 2
Financiële vaste activa 4.066.711 2.296.904 1.769.807
Effecten aangehouden voor handelsdoeleinden 237.084 69.993 167.091
TOTAAL 4.303.084 2.366.897 1.936.898
Totaal op
30/06/2015 Niveau 1 Niveau 2
Financiële vaste activa 4.236.416 2.260.660 1.975.756
Effecten aangehouden voor handelsdoeleinden 171.069 - 171.069
TOTAAL 4.407.485 2.260.660 2.146.825

Activa gewaardeerd volgens niveau 1 worden gewaardeerd tegen de beurskoers op de datum van afsluiting.

Activa gewaardeerd volgens niveau 2 worden gewaardeerd :

  • volgens de laatste beschikbare rapporten verkregen van beheerders van beleggingsfondsen

  • gebaseerd op een werk van de economische waarde voor de andere activa.

Er waren geen overdrachten tussen niveau 1 en 2 in de eerste helft van 2015 en het jaar 2014.