Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sofina SA Annual Report 2010

Apr 6, 2011

4002_10-k_2011-04-06_37aff537-6aad-4191-a5be-a9c90cc523b2.pdf

Annual Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

SOFINA 2010

SOFINA

Naamloze Vennootschap

Maatschappelijke zetel Nijverheidsstraat 31 1040 Brussel Tel: (32) (2) 551.06.11 Fax: (32) (2) 513.96.45 Ondernemingsnummer 0403 219 397

Internet-site: http://www.sofina.be e-mail: [email protected]

Verslagen van de Raad van bestuur en van de Commissaris voorgelegd aan de Gewone Algemene Vergadering van 21 april 2011

Boekjaar 2010

RAAD VAN BESTUUR

Voorzitter Yves Boël (2011)
Vice-Voorzitter/
Afgevaardigd bestuurder
Graaf Goblet d'Alviella (2011)
Afgevaardigd Bestuurder Harold Boël (2013)
Leden Nicolas Boël (2011)
François Cornélis (2011) ▲
Burggraaf Etienne Davignon (2012)
Robert Peugeot (2011) ▲
Michel Tilmant (2013) ▲
David Verey (2013) ▲

François Cornélis (2011) ▲ Michel Tilmant (2013) ▲ Burggraaf Etienne Davignon (2012) David Verey (2013) ▲ Dominique Lancksweert (2011) ▲

COMITE'S VAN DE RAAD

Bezoldigings- en
benoemingscomité
Voorzitter François Cornélis ▲
Leden Nicolas Boël
Robert Peugeot ▲
Auditcomité
Voorzitter Burggraaf Etienne Davignon
Leden François Cornélis ▲
Dominique Lancksweert ▲

COMMISSARIS

Jean-Louis Servais (2011)

( ) Jaar waarin het mandaat afloopt

▲ Onafhankelijke bestuurders

MANAGEMENT

Chief Executive Officers Harold Boël
Graaf Goblet d'Alviella
Executive Committee Wauthier de Bassompierre, General Counsel
Xavier Coirbay, Chief Operating Officer
François Gillet, Chief Investment Officer
Marc Speeckaert, Managing Director
Head of Finance Marc Van Cauwenberghe
Head of Human Resources Carine Leroy
Head of IT and Infrastructure Jean-François Lambert
Head of Tax Alessandra Salà
Senior Investment Managers Victor Casier
Anne Demecheleer
Sophie Malarme
Investment Managers Laurent Jouret
Sophie Servaty
Head of Luxemburg Office Stéphanie Delperdange
External Counsel Jean-Luc Reginster, advocaat

GECONSOLIDEERDE SAMENVATTING VAN HET JAAR

GLOBALE BEDRAGEN (in miljoenen euro) 2010 2009
Eigen vermogen 3.707 3.424
Nettoresultaat (aandeel van de groep) 141 174

BEDRAGEN PER AANDEEL (in euro)

Eigen vermogen* 106,98 98,43
Resultaat** 4,07 5,07
Nettodividend 1,39 1,31
  • * berekeningen gebaseerd op het aantal aandelen dat op het einde van het boekjaar in omloop was (34.649.569 aandelen in 2010 en 34.784.745 aandelen in 2009).
  • ** berekeningen gebaseerd op het gemiddelde aantal aandelen in omloop (34.737.553 aandelen in 2010 en 34.285.901 aandelen in 2009).

VERSLAG VAN DE RAAD VAN BESTUUR

Het jaar 2010 werd gekenmerkt door een sterke volatiliteit van de financiële markten, als afspiegeling van de financiële, monetaire en politieke spanningen van de afgelopen maanden. Tegen die achtergrond nam het geconsolideerd eigen vermogen van Sofina toe van € 3.424 miljoen op 31 december 2009 tot € 3.707 miljoen op 31 december 2010. Dit komt neer op respectievelijk € 98,43 en € 106,98 per aandeel.

De ondernemingen uit de portefeuille kenden globaal gezien een groei van hun activiteiten in 2010. Sofina begeleidde hen bij deze groei, onder meer door zijn inbreng in de raden van bestuur waarin het zetelt. Zo tekende Sofina in de loop van het boekjaar in op een uitgifte van obligaties verbonden met warrants bij Landis & Gyr.

Tot de nieuwe investeringen behoorden enerzijds een participatie van ongeveer 8 %, welke Sofina nam in de moedermaatschappij van de Franse vennootschap Oberthur Technologies en anderzijds een investering op het einde van het jaar in O3b Networks ("The Other 3 billion"), waarvan de belangrijkste aandeelhouder SES is. Dit bedrijf werd in 2007 opgericht met als oogmerk de bouw en de lancering van een constellatie van satellieten, ten einde connectiviteit met hoog debiet te kunnen aanbieden aan telecom-operatoren in groei- en ontwikkelingslanden.

De belangrijkste verkopen hadden betrekking op de resterende aandelen Kredyt Bank en op de positie in Royal Dutch/Shell.

Wat de private equity betreft, bleef Sofina in 2010 investeren bij de fondsbeheerders waarmee het lange-termijnrelaties nastreeft. Het gaat om nieuwe fondsen en om fondsen die reeds in zijn portefeuille vertegenwoordigd waren, zowel in de Verenigde Staten als in Europa en in bepaalde groeilanden. De rendementen van de portefeuille gaven een duidelijke stijging te zien, dankzij onder andere aandelencessies door verscheidene private equity fondsen in bedrijven zoals Sebia, Geoservices en Catalpa. De nieuwe verbintenissen van het boekjaar 2010 bereikten € 148 miljoen, tegen € 83 miljoen in 2009. Ongeveer twee derde van deze engagementen werd aangegaan in de Verenigde Staten, een kwart in Europa en het saldo in groeimarkten, voornamelijk India.

De geconsolideerde winst (aandeel van de groep) voor het boekjaar dat op 31 december 2010 werd afgesloten, bedraagt € 141,5 miljoen, tegen € 173,9 miljoen tijdens het voorgaande boekjaar. Op het niveau van Sofina nv bedraagt de winst € 145,5 miljoen, tegen € 197,9 miljoen in 2009.

Per aandeel wordt een nettodividend van € 1,39 voorgesteld, ofwel 6,1 % meer dan het jaar voordien. Dit ligt in lijn met het beleid van een systematische verhoging van het dividend dat wordt gevoerd sinds 1956, het jaar waarin het huidige Sofina tot stand kwam.

Op 31 december 2010 bezat Sofina 850.431 eigen aandelen, wat ongeveer 2,4 % van het maatschappelijk kapitaal vertegenwoordigt. Ter informatie: de uiterste slotkoersen van het aandeel Sofina op Euronext-Brussel in 2010 bedroegen € 60,40 en € 72,36.

Zoals gemeld in de tussentijdse verklaring van 6 april 2011 trad sinds de afsluiting van het boekjaar geen gebeurtenis, op die van aard was om de liquiditeit, de solvabiliteit of de rendabiliteit van de vennootschap significant te beïnvloeden.

Aan de algemene vergadering van 21 april 2011 zal worden voorgesteld om vier mandaten, welke in de Raad van Bestuur aflopen, te hernieuwen. Het betreft de mandaten van de Heren Richard Goblet d'Alviella, Nicolas Boël, Dominique Lancksweert en Robert Peugeot.

Op diezelfde algemene vergadering zullen drie nieuwe onafhankelijke bestuurders worden voorgesteld, in de personen van: Mevrouw Hélène Ploix, Voorzitster van Pechel Industries SAS, de Heer Analjit Singh, Voorzitter en stichter van de vennootschap Max India Limited, en de Heer Jacques Emsens, die directiefuncties uitoefent bij Sibelco SCR. Deze drie kandidaten beantwoorden aan de criteria van onafhankelijkheid die worden vermeld in artikel 526 ter van de Vennootschapswetgeving.

De Heer Yves Boël, die bestuurder van de vennootschap is sinds 1956 en Voorzitter sinds juli 1988 en van wie het mandaat op de komende algemene vergadering ten einde loopt, wenste hiervan geen hernieuwing. Als erkentelijkheid voor de essentiële en historische bijdrage van de Heer Yves Boël tot de ontwikkeling en de groei van Sofina wordt voorgesteld om hem tot Ere-Voorzitter van de vennootschap te benoemen.

De Heer François Cornélis, van wie het mandaat op de komende algemene vergadering ten einde loopt, wenste hiervan geen vernieuwing. De Raad van Bestuur dankt hem voor zijn bijdrage onder andere binnen het Auditcomité en het Bezoldigings- en benoemingscomité.

Het mandaat van de commissaris, de Heer Jean-Louis Servais, loopt op de komende algemene vergadering eveneens ten einde en zal niet worden hernieuwd. De kandidatuur van de firma Mazars Bedrijfsrevisoren zal worden voorgesteld. De Raad van Bestuur dankt de Heer Jean-Louis Servais voor de kwaliteit van zijn diensten, zijn professionalisme en zijn beschikbaarheid gedurende de vele jaren dat hij de functie van commissaris van Sofina uitoefende.

De vennootschap besloot eind 2010 tot de sluiting van haar bijkantoor in Luxemburg. Het beheerde bepaalde vlottende activa van de vennootschap. Er is geen Research en Ontwikkeling.

Richard Goblet d'Alviella en Harold Boël, Afgevaardigde Bestuurders, bevestigen in naam en voor rekening van de Raad van Bestuur dat bij hun weten:

  • a) de financiële staten, opgesteld volgens de geldende boekhoudnormen, een getrouwe weergave zijn van het patrimonium, de financiële toestand en de resultaten van de vennootschap en van de geconsolideerde ondernemingen;
  • b) het beheersverslag een waarheidsgetrouwe uiteenzetting is van de evolutie van de activiteiten, de resultaten en de toestand van de vennootschap en van de globaal geconsolideerde ondernemingen, alsmede een beschrijving van de belangrijkste risico's en onzekerheden waarmee ze worden geconfronteerd.

De Raad van Bestuur waardeerdt het hoge niveau van de inspanningen die de medewerkers van de vennootschap tijdens het boekjaar hebben geleverd, vooral met betrekking tot de recente ontwikkelingen inzake informatica en op operationeel en reglementair gebied die de actieve inzet van allen vergden. In naam van alle aandeelhouders dankt de Raad hen daarvoor.

VERKLARING INZAKE ONDERNEMINGBESTUUR

Inzake ondernemingbestuur bevat de onderhavige verklaring de inlichtingen die vereist zijn door de Vennootschapswetgeving alsmede door de Belgische Corporate Governance Code van 12 maart 2009 ("de Code"), die de vennootschap heeft aangenomen als referentiecode. Deze is beschikbaar op de site van de Commissie Corporate Governance onder het adres (www.corporategovernance committee.be).

De vennootschap heeft in 2010 haar Corporate Governance Charter ingevoerd. De evoluties inzake wetgeving van het afgelopen jaar zijn erin geïntegreerd. Het kan worden geraadpleegd op de internet-site van de vennootschap (www.sofina. be).

Ook de reglementering van interne orde van de Raad van Bestuur, van het Auditcomité en van het Bezoldigings- en benoemingscomité werd aangepast ten einde op optimale wijze, voor de eerste twee, de voorschriften van de Code te weerspiegelen, en voor het derde, de nieuwe bevoegdheden die eraan zijn toegekend ingevolge de goedkeuring van de wet van 6 april 2010 inzake het ondernemingbestuur.

En ten slotte evolueerde ook de Gedragscode van de vennootschap, onder andere wat de volgende punten betreft: wijziging van de data van gesloten vensters, verplichting het advies van de vennootschap te vragen vóór elke transactie op aandelen Sofina of, voor haar werknemers, op een van de genoteerde participaties, met inbegrip van het verbod persoonlijke participaties te nemen in niet-genoteerde participaties van de portefeuille, enz. Deze code is opgenomen in bijlage bij het Corporate Governance Charter van de vennootschap en is gepubliceerd op haar internet-site.

1. AFWIJKINGEN VAN DE CORPORATE GOVERNANCE CODE

Overeenkomstig het principe "comply or explain" dat in de Code is opgenomen en dat bekrachtigd is door artikel 96 § 2 van de Vennootschapswetgeving, worden hieronder de volgende toelichtingen gegeven bij bepaalde beschikkingen van de Code. De cijfers tussen haakjes verwijzen naar de artikelen van de Code.

  • • Het Uitvoerend Management bestaat uit de Afgevaardigde Bestuurders en uit de "andere leiders", een omschrijving die pas geldt sinds 1 januari 2011. De werking van het Uitvoerend Management is aan geen enkele speciale formaliteit onderworpen. De beslissingen worden uitsluitend door de Afgevaardigde Bestuurders genomen, en zij alleen dragen er de verantwoordelijkheid voor (1.4,6.1,9.1/1).
  • • De beslissingen die aan de Raad van Bestuur moeten worden voorgelegd of die betrekking hebben op belangrijke opties, maken het voorwerp uit van een diepgaande en constante dialoog tussen de Voorzitter en de Afgevaardigde Bestuurders. De Raad van Bestuur heeft het niet nuttig geoordeeld een strikte, geschreven verdeling door te voeren van de respectieve prerogatieven van de Voorzitter en van de Afgevaardigde Bestuurders, oordelend dat een soepele werkingswijze op dat vlak wenselijk is (1.5,6.6).
  • • In dezelfde gedachtengang is hij van oordeel dat een jaarlijkse bijeenkomst van de niet-uitvoerende bestuurders ter evaluatie van hun wisselwerking met de Afgevaardigde Bestuurders niet nuttig lijkt, gezien hun veelvuldige contacten en de verslagen van het Bezoldigings- en benoemingscomité die hen worden overgemaakt. Wanneer de Raad van Bestuur beraadslaagt over aangelegenheden waarbij een of meer uitvoerende bestuurders betrokken zijn, worden ze verzocht de zitting te verlaten (4.12).

  • • De Raad van Bestuur omvatte in 2010 geen enkele vrouw. De vennootschap neemt zich evenwel voor, vanaf de komende algemene vergaderingen geleidelijk vrouwen voor de functie van bestuurder voor te stellen (2.1).

  • • De vennootschap heeft ervoor gekozen, de gemiddelde aanwezigheidsgraad van de bestuurders op de zittingen van de Raad van Bestuur niet individueel maar globaal mee te delen. Ze is van oordeel dat de werking van een Raad van Bestuur berust op het collegialiteitsprincipe en dat het dan ook niet aangewezen is de deelnemingsgraad te individualiseren (2.8).
  • • De Code beveelt aan dat elke niet-uitvoerende bestuurder niet meer dan vijf mandaten uitoefent in beursgenoteerde vennootschappen. De aard van de activiteit van een holdingmaatschappij, die er net in bestaat participaties in andere bedrijven aan te houden en die van nabij op te volgen, onder meer door aanwezig te zijn in hun Raad van Bestuur, maakt de naleving van zulke beperking echter weinig wenselijk (4.5).
  • • De vorming van de bestuurders gebeurt voornamelijk via de contacten die ze geregeld onderhouden met de voorzitter van de Raad van Bestuur en ter gelegenheid van de vragen die ze kunnen richten tot de Secretaris-Generaal of tot de Afgevaardigde Bestuurders. De zeer gediversifieerde activiteit van een holdingmaatschappij en het professionalisme en de ervaring van de leden van de Raad van Bestuur zouden elke andere benadering weinig zinvol maken (4.8).
  • • De Code schrijft voor dat het Auditcomité ten minste viermaal per jaar bijeenkomt. Het reglement van interne orde van het Auditcomité van de vennoootschap bepaalt dat het drie keer vergadert, waarvan éénmaal in aanwezigheid van de interne auditor. In 2010 is het viermaal bijeengekomen (5.2/28).
  • • Gezien de dimensie van de vennootschap, het beperkt aantal personeelsleden en de constante dialoog tussen alle leden van het personeel, achtte de Raad van Bestuur het niet nodig een specifiek kader uit te werken waarlangs het personeel van de vennootschap uiting kan geven aan zijn bezorgdheid over eventuele onregelmatigheden in de opstelling van de financiële informatie. De vennootschap is bovendien van oordeel dat de controles die voor deze opstelling gelden (strikte naleving van de boekhoudregels, interne audit, externe audit enz.) van aard zijn om de vennootschap tegen dergelijke onregelmatigheden te beschermen (5.2/16).
  • • Aangezien de commissaris geen bijkomende diensten verleent, werd beslist geen beleid terzake te formaliseren (5.2/24).
  • • Vermits het Bezoldingings- en benoemingscomité de vergoeding van de "andere leiders" niet onder zijn bevoegdheid had voor het boekjaar 2010 en zij pas sinds 1 januari 2011 als "andere leiders" worden erkend, zal van hun vergoeding pas melding worden gemaakt in het bezoldigingsrapport van de vennootschap met ingang van het maatschappelijk boekjaar 2011 (7.15).

2. BELEID INZAKE INTERNE CONTROLE EN RISICOBEHEER

De vennootschap publiceert haar financiële informatie traditioneel via jaarlijkse en halfjaarlijkse financiële verslagen. Deze worden opgesteld door de boekhouding, nagekeken door de directie en voorgelegd aan de Raad van Bestuur door de Afgevaardigde Bestuurders, na analyse door en op voorstel van het Auditcomité. Ze worden onderzocht door zowel de interne auditor als de Commissaris. Bij de uitvoering van hun taak steunen deze zich op hun professionele gebruiken en reglementeringen. De verschillende controles die in de diverse stadia van de opstelling van de financiële informatie gebeuren, hebben betrekking op uiteenlopende onderwerpen, zoals de toepassing van de IFRS, de belangrijke operaties van de periode, de consolidatie enz. Over het geheel van de operaties en de processen van nazicht bestaat een documentatie ad hoc.

Inzake beheer van de financiële risico's heeft Sofina altijd een voorzichtig beleid gevoerd. Het heeft een lange-termijnvisie op zijn investeringen en doet slechts in beperkte mate een beroep op hedgingoperaties. De belangrijkste risico's en onzekerheden waarmee de vennootschap wordt geconfronteerd houden verband met de evolutie van de aandelenbeurzen en, voor haar geldbeleggingen, met de evolutie van het rentepeil. Voor wat zijn investeringen in buitenlandse munteenheden betreft, is Sofina blootgesteld aan hun fluctuatie tegenover de euro.

Wat betreft het risicobeheer in het algemeen, heeft de vennootschap een beleid uitgestippeld dat betrekking heeft op alle leden van haar personeel. Dit beleid, dat goedgekeurd werd door de Raad van Bestuur, heeft tot doel de controleomgeving te definiëren en de risico's te identificeren, met andere woorden de gebeurtenissen die op korte of op langere termijn de intrisieke waarde van de vennootschap of die van haar beursgenoteerd aandeel kunnen beïnvloeden. Dit beleid omschrijft de wijze waarop deze risico's worden beheerd ten einde de risicobereidheid af te stemmen met de strategische en operationele doelstellingen van de vennootschap, de betrouwbaarheid van de financiële informatie of de conformiteit met de wetten en reglementen. En ten slotte beschrijft het de wijze waarop dit beleid intern wordt gecontroleerd.

Het beleid van interne controle en van risicobeheer is aangepast aan de specificiteit van de activiteit van Sofina als financiële holding, met als doel het nemen van minderheidsparticipaties op lange termijn in Belgische, Europese of internationale ondernemingen die actief zijn in uiteenlopende sectoren en waarvan de grootste meestal beursgenoteerd zijn. Het houdt tevens rekening met de beperkte omvang van de vennootschap, wat een beleid mogelijk maakt dat voornamelijk berust op dialoog en op permanente uitwisseling van informatie tussen de leden van haar personeel.

3. BEKENDMAKING VAN BELANGRIJKE PARTICIPATIES

Twee vennootschappen die in onderling overleg optreden, de s.a. Union Financière Boël en de s.a. Société de Participations Industrielles, verklaarden een akkoord te hebben gesloten ,,met het oog op het verkrijgen van de controle, op het doen mislukken van een bod of op het behoud van de controle over de vennootschap''. Diezelfde aandeelhouders verklaarden, in toepassing van artikel 74 § 7 van de wet van 1 april 2007 betreffende de OPA's, 33,08 % van het kapitaal van de onderneming te bezitten. Ze herhaalden die verklaring in augustus 2010.

Tevens verklaarden die twee vennootschappen, samen met Henex, gezamenlijk op te treden krachtens een akkoord met betrekking tot het bezit, de aankoop of de verkoop van effecten die stemrecht opleveren. Met hun drieën bezitten ze 47,80 % van het stemrecht van de vennootschap.

De partijen die deze verklaring hebben afgelegd, voegen eraan toe dat er geen controle is over de s.a. Société de Participations Industrielles, noch over de s.a. Union Financère Boël. De s.a. Henex was op 27 augustus 2010 voor 19,75 % rechtstreeks bezit van de s.a. Société de Participations Industrielles en voor 20,85 % rechtstreeks bezit van de s.a. Union Financière Boël.

4. SAMENSTELLING EN WERKINGSWIJZE VAN DE RAAD VAN BESTUUR EN VAN DE VERSCHILLENDE COMITE'S IN 2010

De Raad van Bestuur is als volgt samengesteld:

  • • Yves Boël (Chairman)
  • • Graaf Goblet d'Alviella (Vice Chairman Chief Executive Officer)
  • • Harold Boël (Chief Executive Officer)
  • • François Cornélis*
  • • Burggraaf Etienne Davignon
  • • Dominique Lancksweert*
  • • Robert Peugeot*
  • • Michel Tilmant*
  • • David Verey*

(*Onafhankelijke bestuurders)

Het Bezoldigings- en benoemingscomité is als volgt samengesteld:

  • • François Cornélis (Chairman)
  • • Nicolas Boël
  • • Robert Peugeot*

Het Auditcomité is als volgt samengesteld:

  • • Burggraaf Etienne Davignon (Chairman)
  • • François Cornélis*
  • • Dominique Lancksweert*

De niet-onafhankelijke bestuurders zijn hetzij uitvoerend, hetzij verbonden aan de referentie-aandeelhouders van de vennootschap, of hebben al meer dan drie mandaten of meer dan 12 jaar als bestuurder achter de rug.

De Raad van Bestuur is in 2010 viermaal samengekomen, met een gemiddelde participatiegraad van 82,5 %. Het Auditcomité en het Bezoldings- en benoemingscomité zijn respectievelijk viermaal en tweemaal bijeengekomen, met een gemiddelde participatiegraad van 100 %. Ze oefenen hun activiteiten uit conform aan de Vennootschapswetgeving en met naleving van hun respectieve reglement van interne orde. Zo is de Raad van Bestuur behalve voor het toezicht op de taken van zijn interne comité's bevoegd voor de goedkeuring van de jaarrekeningen en van de semesteriële rekeningen, de bestemming van de resultaten, de publicatie van de financiële gegevens, de benoemingen en de human resources, de strategie, de investeringsbeslissingen en de opvolging van de participaties, alsmede voor alle belangrijke beslissingen met betrekking tot het operationele (IT, infrastructuur, belastingen, enz.).

Het Auditcomité behandelde in 2010 uiteenlopende vraagstukken in verband met de toepassing van de IFRS-regels, de werking van het referentiekader COSO, opstelling van de jaarrekeningen en van de semesteriële rekeningen, duurzame waardeverminderingen, opstelling van de financiële informatie, betrekkingen met de commissaris en zijn toekomstige vervanging, interne audit, waarderingsregels, indekking van de wisselkoersen enz.

Het steunde daartoe op de werkzaamheden van de interne auditor en van de commissaris. Wat zijn samenstelling betreft, voldeden twee van de drie bestuurders die lid zijn van dit Comité aan de wettelijke criteria van onafhankelijkheid, met name de Heren Dominique Lancksweert en François Cornélis. De leden van dit Comité bezitten de vereiste bekwaamheden.

Het Bezoldigings- en benoemingscomité boog zich van zijn kant over de problemen met betrekking tot de vaste en variabele vergoeding van de Afgevaardigde Bestuurders, hun betrokkenheid op lange termijn via opties op aandelen Sofina, hun pensioenplan, de mobiliteitsvergoeding toegekend aan de Voorzitter, het bestaande Bonusplan ten voordele van de kaderleden van de vennootschap en zijn mogelijke ontwikkelingen alsmede de betrokkenheid op lange termijn van de kaderleden via opties op aandelen Sofina, de toepassing van de wet van 6 april 2010 en de vaststelling van de bezoldigingen van de nietuitvoerende bestuurders. Het Comité is samengesteld uit drie bestuurders waarvan twee onafhankelijke zijn, de Heren François Cornélis en Robert Peugeot, van wie de eerste het voorzitterschap bekleedt. Het vervulde zijn taak met behulp van zijn secretaris.

Elk van deze Comité's bracht stelselmatig verslag uit bij de Raad van Bestuur over zijn vergaderingen en over zijn aanbevelingen en legde deze ter goedkeuring voor.

Het Corporate Governance Charter omschrijft de informele evaluatieprocessen van de Raad van Bestuur, van de bestuurders, van het Auditcomité en van het Bezoldigings- en benoemingscomité. Die evaluaties gebeuren op geregelde tijdstippen. Ze hebben betrekking op de omvang, de samenstelling en de prestaties van de Raad van Bestuur en van zijn Comité's. Periodiek, of bij herkiezing, heeft een evaluatie plaats van de bijdrage en de doeltreffendheid van elke bestuurder met het oog op de aanpassing van de samenstelling van de Raad van Bestuur, rekening houdend met de wijzigende omstandigheden. Deze evaluatie gebeurt onder meer op basis van de volgende criteria, die tevens gelden bij de aanstelling van bestuurders:

  • • beroepsbekwaamheid en de mate waarin de betrokkene aan de huidige en toekomstige behoeften van de vennootschap beantwoordt;
  • • eerlijkheid en goede algemene reputatie;
  • • onafhankelijke mening;
  • • collegiale geest;
  • • belangstelling voor de vennootschap en voor haar ontwikkeling.

Verder onderzoekt de Raad van Bestuur op permanente en informele wijze de prestaties van het Uitvoerend Management alsmede, op geregelde tijdstippen, de uitvoering van de strategie met inachtname van zijn risicobereidheid.

Aan te stippen valt dat de vennootschap een Gedragscode heeft ingevoerd die van toepassing is op alle bestuurders en op het volledige personeel van Sofina. Ze beschrijft onder meer de regels die van toepassing zijn bij handel met voorkennis en bij marktmanipulatie, en ook de sancties die worden getroffen. Tevens zijn de voorzorgsmaatregelen die de vennootschap in dat kader heeft getroffen erin opgenomen, alsmede de regels die van toepassing zijn bij transacties van leiders. De implementatie van dit beleid heeft tot dusver nooit moeilijkheden opgeleverd.

5. OPTIES OP AANDELEN SOFINA

Gedetailleerde gegevens over de opties op aandelen Sofina die in 2010 werden toegekend aan het kaderpersoneel van de vennootschap en aan de Afgevaardigde Bestuurders worden verstrekt onder punt 20 van de bijlage bij de jaarrekeningen en tevens, voor wat die laatsten betreft, in het Bezoldigingsverslag hieronder.

6. BEZOLDIGINGSVERSLAG 2010

Het door de vennootschap gevoerde bezoldigingsbeleid voor haar bestuurders wordt toegelicht onder hoofdstuk 4 van haar Corporate Governance Charter, dat op de internet-site van Sofina kan worden geraadpleegd.

6.1 Algemeen beleid en interne procedure

Voor de niet-uitvoerende bestuurders

  • • De statuten van Sofina leggen een totaal bedrag van tantièmes voor de Raad van Bestuur vast, af te nemen van het bedrag van de onder de vorm van dividenden uit te keren jaarwinst van de vennootschap en vastgesteld op 3,5 % van het totale bedrag van deze dividenden. De Raad van Bestuur beslist over de verdeling onder zijn leden, met inbegrip van de bezoldiging van de Comité's van de Raad en de ere-bestuurders, krachtens een specifiek reglement vastgelegd door de Raad van Bestuur op voorstel van het Bezoldigings- en benoemingscomité. Dit comité baseert zich op de kennis en ervaring van zijn leden, zowel in België als op internationaal vlak, en onderzoekt elk jaar de gepastheid van het in voege zijnde reglement. Het kan desgewenst een beroep doen op de diensten van een gespecialiseerde externe consultant om het bij dat onderzoek bij te staan.
  • • Het Bezoldigings- en benoemingscomité draagt zorg voor de instandhouding van een bezoldigingsniveau van de niet-uitvoerende bestuurders dat motiverend en aantrekkelijk genoeg is om waardevolle kandidaten van internationaal niveau aan te trekken.
  • • Voor het boekjaar 2010 besloot de Raad van Bestuur, op voorstel van het Bezoldigings- en vergoedingscomité, vrijwillig de globale enveloppe van de te verdelen tantièmes te beperken tot 3 % van het totaal bedrag van de dividenden. Op de komende Buitengewone Algemene Vergadering van de aandeelhouders zal worden voorgesteld de statuten van de vennootschap op dit punt aan te passen.

Voor de Afgevaardigde Bestuurders

  • • De bezoldiging van de Afgevaardigde Bestuurders wordt vastgelegd door de Raad van Bestuur op voorstel van het Bezoldigings- en benoemingscomité dat, wanneer het dat vraagt, kan steunen op de aanbevelingen van een gespecialiseerde consultant. Het beleid inzake bezoldigingen en hun niveau worden periodiek herzien.
  • • De bezoldiging van de Afgevaardigde Bestuurders omvat drie delen: een vast gedeelte, een variabel gedeelte en opties op aandelen Sofina.

Behalve in uitzonderlijke omstandigheden is het variabele gedeelte van de bezoldiging geplafonneerd op 150 % van het vaste gedeelte. Het is functie van drie criteria: de evolutie van het aandeel van de groep in de geconsolideerde nettowinst, de evolutie van het eigen vermogen en van de geraamde nettowaarde van het patrimonium van de vennootschap, en een appreciatie van het optreden van elk van de Afgevaardigde Bestuurders in de loop van het boekjaar door het Bezoldigings- en benoemingscomité in functie van individuele en collectieve doelstellingen die jaarlijks worden vastgelegd.

Aangezien de vennootschap altijd een beleid op lange termijn voor ogen heeft gehouden, wordt sinds verscheidene jaren bij de gekozen prestatiecriteria stelselmatig naar de drie of vier voorgaande maatschappelijke boekjaren gekeken. In het systeem dragen de resultaten van een welbepaald jaar bij tot de vaststelling van het variabele gedeelte van de bezoldiging voor de vier volgende jaren en worden ze gemoduleerd door de evolutie van de prestaties van de vennootschap in de volgende jaren.

Elk jaar stellen de Afgevaardigde Bestuurders aan het Bezoldings- en benoemingscomité een reeks doelstellingen voor het lopende boekjaar voor en brengen ze verslag uit over de resultaten die ze menen behaald te hebben met betrekking tot de doelstellingen voor het afgelopen boekjaar. Deze doelstellingen worden besproken tussen het Comité en de betrokkenen en worden desgevallend aangepast. Over het algemeen hebben ze betrekking op verscheidene jaren. Zo kan het bijvoorbeeld gaan om de heroriëntering van een gedeelte van de portefeuille van participaties, het in overweging nemen van nieuwe markten en/of sectoren, de invoering van betere procedures voor de selectie van de investeringsdossiers of voor hun opvolging of om performantere processen inzake controlemechanismen en risicobeheer.

  • • De opties op aandelen van de vennootschap vormen een onderdeel van de bezoldiging op lange termijn van de Afgevaardigde Bestuurders. Ze worden dan ook jaarlijks toegekend. Behalve in uitzonderlijke omstandigheden is hun aantal betrekkelijk stabiel van het ene boekjaar tot het andere.
  • • De Afgevaardigde Bestuurders van Sofina hebben beide het sociaal statuut van zelfstandige.
  • • Er was in 2010 geen belangrijke wijziging van dit bezoldigingsbeleid tegenover de voorgaande maatschappelijke boekjaren.

Voor de andere leiders

  • • Aangezien het Bezoldigings- en benoemingscomité de bezoldiging van de " andere leiders " tijdens het boekjaar 2010 niet onder zijn bevoegdheid had en zij pas sinds 1 januari 2011 als " andere leiders " gelden, zal er in het bezoldigingsverslag van de vennootschap pas vanaf het maatschappelijk boekjaar 2011, dus in het jaarverslag 2012, melding van worden gemaakt.
  • • Het Comité zal de bezoldiging van de andere leiders onderzoeken vanuit een dubbele benadering:
  • de maatstaf van de prestaties van elke begunstigde in de loop van het boekjaar (evaluatiecriteria, doelstellingen, behalen van de doelstellingen). De berekeningsmechanismen zijn gekozen met behulp van een gespecialiseerde consultant en zijn structureel identiek aan deze die van toepassing zijn voor de Afgevaardigde Bestuurders. Ze worden hieronder uiteengezet.
  • de aanpassing van de bezoldigingen in functie van het resultaat van deze maatregelen.

6.2 Bezoldiging van de niet-uitvoerende bestuurders

  • • De bedragen in de onderstaande tabellen zijn bruto-bedragen vóór afhouding van de fiscale lasten. Ze worden toegekend in de loop van het boekjaar, proportioneel met de uitgeoefende duur van het mandaat van elke bestuurder tijdens het voorgaande maatschappelijk boekjaar en met zijn deelname aan de Comité's van de Raad van Bestuur. Daar komt geen enkele terugbetaling van kosten of geen ander voordeel bij, ook niet bij de stopzetting van het mandaat of van de functies.
  • • De zitpenningen voor de vergaderingen van het Comité van de Raad van Bestuur zijn vastgesteld op 3.500 euro per zitting voor de Voorzitters en op 2.500 euro voor de overige leden. Ze worden afgetrokken van de globale enveloppe van de tantièmes vóór de verdeling ervan onder de bestuurders.
Tantièmes (in duizenden euro) 2010
De Heer Yves Boël, Voorzitter 248,6
Graaf Goblet d'Alviella, Vice-Voorzitter 62,1
De Heer Harold Boël -
De Heer Nicolas Boël (1) 129,3
De Heer François Cornélis (1) 141,3
Burggraaf Etienne Davignon (1) 138,3
De Heer Dominique Lancksweert (1) 134,3
De Heer Robert Peugeot (1) 129,3
De Heer Michel Tilmant (2) 88,5
De Heer David Verey 124,3
1.196,0

(1) Dit bedrag omvat de zitpenningen voor deelname aan de Comité's van de Raad van Bestuur. (2) Vanaf 15 april 2010.

6.3 Bezoldiging van de Afgevaardigde Bestuurders

De bezoldiging van de Afgevaardigde Bestuurders voor de prestaties van het boekjaar 2010 zien er als volgt uit:

Aard van de bezoldiging Bedragen (miljoenen euro)
Graaf Goblet
d'Alviella
De H. Harold Boël
Vaste bezoldiging 482 386
Variabele bezoldiging 724 579
Groepsverzekering (premies) 124 68
Overige voordelen in natura 4 2

De bovenstaande vergoeding omvat niet de halve tantième die Graaf Goblet d'Alviella ontving als Vice-Voorzitter van de vennootschap. Ze omvat daarentegen wél alle bedragen ontvangen in de geconsolideerde filialen en in de vennootschappen waar de Afgevaardigde Bestuurders hun mandaat uitoefenen voor rekening van Sofina.

De bij de vennootschap geldende groepsverzekering, van het type « te bereiken doelstelling », is dezelfde voor de Afgevaardigde Bestuurders als voor de andere leiders.

Voor het boekjaar 2010 werd de bezoldiging van de Heer Harold Boël, die op 1 mei 2008 in functie trad als Afgevaardigd Bestuurder, gemoduleerd op 80 % van de bezoldiging toegekend aan Graaf Goblet d'Alviella.

6.4 Detail van de opties op aandelen Sofina toegekend, uitgeoefend of op vervaldag gekomen in de loop van het voorbije boekjaar, van de afgevaardigde bestuurders

In de loop van het boekjaar bood de Raad van Bestuur, op aanbeveling van het Bezoldigings- en benoemingscomité, 30.000 opties op aandelen van Sofina aan elk van de Afgevaardigd Bestuurders aan voor hun prestaties in 2010. Zij aanvaardden ze.

Deze opties werden toegekend voor een uitoefenprijs van € 67,10, zijnde het gemiddelde van de slotkoersen van de 30 dagen die aan het aanbod voorafgingen. De eerste nuttige uitoefendatum van deze opties is 1 januari 2014, en de uiterste uitoefendatum is, afhankelijk van de keuze die elk van de Afgevaardigde Bestuurders doet, 31 december 2015 voor Graaf Goblet d'Alviella en 31 december 2020 voor de Heer Harold Boël. In de loop van het jaar heeft Graaf Goblet d'Alviella driemaal opties uitgeoefend die hij had ontvangen in mei 2005 tegen de prijs van € 53,7 en die in de loop van het boekjaar vervielen, respectievelijk op 6 januari (15.000 opties), op 19 april (20.000 opties) en op 11 mei (30.187 opties). Deze operaties zijn aan de CBFA gemeld in toepassing van de wettelijke voorschriften met betrekking tot de transacties van ondernemingsleiders.

6.5 Vertrekvergoeding

Geen enkele vergoeding, van welke aard ook, op conventionele, statutaire, reglementaire, wettelijke of andere basis, is voorzien bij het aflopen van het mandaat van de uitvoerende of niet-uitvoerende bestuurders, om het even of dit vertrek vrijwillig, gedwongen, vervroegd of op de normale einddatum gebeurt.

Geen enkel contract of contractuele clausule, verbonden aan een of meer leidinggevenden, dat betrekking zou hebben op een vertrekvergoeding, is opgetreden sinds 1 juli 2009.

Sectoriële onderverdeling van de participaties en overige effecten in de geconsolideerde portefeuille einde 2010 (op basis van de geraamde waarden op het einde van het boekjaar)

Geconsolideerde winst per aandeel

in €

Nettodividend per aandeel

in €

GECONSOLIDEERDE REKENINGEN OP 31 DECEMBER 2010

GECONSOLIDEERDE BALANS

ACTIVA duizenden euro

duizenden euro
Bijlagen 31/12/2010 31/12/2009
VASTE ACTIVA 3.467.127 3.111.800
Materiële vaste activa 3 17.621 18.550
Ondernemingen waarop vermogensmutatie
is toegepast
4 148.358 141.965
Overige financiële vaste activa 5 3.300.408 2.950.338
Overige niet-courante debiteuren 13 252
Uitgestelde belastingen 6 727 695
VLOTTENDE ACTIVA 339.188 417.664
Vlottende financiële activa 7 108.833 113.236
Overige vlottende debiteuren 543 947
Geld- en gelijkgestelde beleggingen 8 221.851 295.887
Belastingen 7.961 7.594
TOTALE ACTIVA 3.806.315 3.529.464
PASSIVA
EIGEN VERMOGEN 3.706.976 3.423.865
Kapitaal 10 79.735 79.735
Uitgiftepremies 4.420 4.420
Reserves 3.622.821 3.333.584
Minderheidsbelangen 6.126
VASTE PASSIVA 3.488 3.407
Vaste voorzieningen 11 384 191
Uitgestelde belastingen 6 3.104 3.216
VLOTTENDE PASSIVA 95.851 102.192
Vlottende voorzieningen 159
Vlottende financiële schulden 84.867 88.457
Leveranciers en overige vlottende
crediteuren
12 10.374 12.689
Belastingen 610 887
TOTALE PASSIVA 3.806.315 3.529.464

GECONSOLIDEERDE RESULTATENREKENING

duizenden euro

Bijlagen 2010 2009
Dividenden 75.768 84.954
Rente-opbrengsten 13 13.267 10.644
Rentelasten 13 -1.278 -1.542
Nettoresultaat op vaste activa 14 58.628 122.091
Nettoresultaat op vlottende activa 15 2.571 -23.867
Overige opbrengsten 2.737 2.365
Overige lasten 16 -21.016 -20.201
Aandeel in het resultaat van de
ondernemingen waarop
vermogensmutatie is toegepast
9.530 6.609
Resultaat vóór belastingen 140.207 181.053
Belastingen 6 1.264 -4.255
Resultaat van het boekjaar 141.471 176.798
Minderheidsbelangen 2.857
Aandeel van de groep in het resultaat 141.471 173.941
Resultaat per aandeel (€) 4,0726 5,0732
Verwaterd resultaat per aandeel (€) 4,0129 5,0000

Geconsolideerde staat van de geboekte opbrengsten en lasten

(duizenden euro)
2010 2009
Resultaat van de periode 141.471 173.941
Financiële activa beschikbaar voor verkoop 211.352 81.970
Aandeel van de ondernemingen met vermogensmutatie in
de overige elementen van het globaal resultaat
-160 1.964
Dekking van wisselkoersen 3.882 0
Resultaat van de de-consolidaties 2.180 0
Overige elementen 2.728 -85
Opbrengsten en lasten rechtstreeks opgenomen in het eigen vermogen 219.982 83.849
Totaal van de geboekte opbrengsten en lasten 361.453 257.790
Toe te wijzen aan de minderheidsbelangen -3.311
Toe te wijzen aan de aandeelhouders van de moedermaatschappij 361.453 254.479

Evolutie van het eigen vermogen (duizenden euro)

Kapitaal Uitgifte
premies
Reserves Eigen
aandelen
Herwaardering
van de
vaste activa
AANDEEL VAN
DE GROEP
Minderheids
belangen
TOTAAL
Saldi op 31.12.08 79.735 4.420 2.380.677 -96.019 865.431 3.234.244 9.437 3.243.681
Resultaat van het boekjaar 173.941 173.941 2.857 176.798
Verdeling van het resultaat -59.860 -59.860 -59.860
Bewegingen van de eigen aandelen -67.984 47.382 -20.602 -20.602
Nettoresultaat op vaste activa niet geboekt
op de resultatenrekening
81.970 81.970 81.970
Aandeel van de ondernemingen met
vermogensmutatie in de overige elementen
van het globaal resultaat
1.964 1.964 1.964
Overige -86 -86 -86
Variatie van de minderheidsbelangen 6.168 6.168 -6.168 0
Saldi op 31.12.09 79.735 4.420 2.434.820 -48.637 947.401 3.417.739 6.126 3.423.865
Resultaat van het boekjaar 141.471 141.471 141.471
Verdeling van het resultaat -62.007 -62.007 -62.007
Dekking van wisselkoersen 3.882 3.882 3.882
Bewegingen van de eigen aandelen -10.209 -10.209 -10.209
Resultaat van de-consolidaties 2.180 2.180 2.180
Nettoresultaat op vaste activa niet geboekt
op de resultatenrekening
211.352 211.352 211.352
Aandeel van de ondernemingen met
vermogensmutatie in de overige elementen
van het globaal resultaat
-160 -160 -160
Overige 2.728 2.728 2.728
Variatie van de minderheidsbelangen -6.126 -6.126
Soldes au 31.12.10 79.735 4.420 2.523.074 -58.846 1.158.593 3.706.976 0 3.706.976

Tabel van de geconsolideerde kasstromen (duizenden euro)

Bijlagen 2010 2009
Thesaurie en gelijkgesteld bij begin van boekjaar 8 295.887 210.326
Dividenden 75.768 55.433
Rente-opbrengsten 13.253 8.129
Rentelasten -1.278 -1.543
Aankopen van vlottende financiële activa (beleggingsportefeuille) 7 -50.377 -52.074
Verkopen van vlottende financiële activa (beleggingsportefeuille) 39.312 206.803
Netto-aankopen/verkopen van overige vlottende financiële activa 16.858 -20.371
Overige vlottende incasseringen 3.141 3.281
Administratieve kosten en diversen -19.046 -15.613
Netto-belastingen 476 -3.562
Kasstromen voortvloeiend uit de operationele activiteiten 78.107 183.822
Aankopen/verkopen van materiële vaste activa 3 -53 -4.919
Aankopen van vaste financiële activa -237.544 -326.095
Verkopen van vaste financiële activa 159.682 389.301
Variaties van de overige vaste activa 248 -4
Kasstromen voortvloeiend uit de investeringsactiviteiten -77.667 58.283
Inkopen/Verkopen van eigen aandelen -10.209 -23.325
Verdeling van het resultaat -60.677 -56.761
Variaties van de financiële schulden -3.590 -73.119
Kasstromen voortvloeiend uit de financieringsactiviteiten -74.476 -156.544
Thesaurie en gelijkgesteld bij afsluiten van boekjaar 8 221.851 295.887

BIJLAGEN

1 Conformiteitsverklaring en boekhoudprincipes Blz. 23
2 Sectoriële informatie Blz. 25
3 Materiële vaste activa Blz. 26
4 Ondernemingen waarop vermogensmutatie wordt toegepast Blz. 27
5 Overige financiële vaste activa Blz. 28
6 Belastingen Blz. 30
7 Vlottende financiële activa Blz. 31
8 Thesaurie en gelijkgesteld Blz. 31
9 Hiërarchie van juiste waarden op einde van het boekjaar Blz. 32
10 Kapitaal Blz. 32
11 Voordelen van het personeel Blz. 32
12 Leveranciers en overige vlottende crediteuren Blz. 34
13 Rente-opbrengsten en –lasten Blz. 35
14 Nettoresultaat op vaste activa Blz. 35
15 Nettoresultaat op vlottende activa Blz. 36
16 Overige lasten Blz. 36
17 Overheidshulp Blz. 36
18 Rechten en verbintenissen Blz. 37
19 Informatie over verbonden en geassocieerde partijen Blz. 37
20 Plan voor deelname van personeel Blz. 38
21 Lijst van geconsolideerde ondernemingen waarvoor vermogensmutatie wordt
toegepast
Blz. 40
22 Financiële risico's Blz. 40
23 Dekkingsoperatie Blz. 41

1. CONFORMITEITSVERKLARING EN BOEKHOUDPRINCIPES

Sofina is een naamloze vennootschap naar Belgisch recht waarvan de maatschappelijke zetel gevestigd is in de Nijverheidsstraat 31 te 1040 Brussel.

De geconsolideerde rekeningen van de groep Sofina op 31 december 2010 werden opgesteld door de raad van bestuur van 25 maart 2011. Ze werden opgemaakt conform aan de IFRS-normen zoals ze aanvaard zijn door de Europese Unie. In de loop van het boekjaar bestonden de activiteiten van de groep uit het actieve beheer van portefeuilles financiële vaste activa en beleggingen.

De volgende nieuwe normen en interpretaties zijn in 2010 in voege getreden; ze zijn niet allemaal toepasbaar op Sofina:

  • • IFRS 3 en IFRS 27 herzien
  • • Amendement bij IAS 39 op de elementen die in aanmerking komen voor dekking
  • • Amendement bij IFRS 5 op de gedeeltelijke verkoop van effecten
  • • Amendement bij IAS 36 op de principes van bestemming van goodwill aan de eenheden die kasmiddelen opleveren
  • • Amendement bij IAS 32 inzake klassering van uitgegeven inschrijvingsrechten
  • • IFRIC 19 delging van financiële schulden met instrumenten van eigen vermogen

Sofina is niet vooruitgelopen op de toepassing van de normen die na 31 december 2010 in voege zijn getreden, met name:

  • • IAS 24 herzien inlichtingen te verstrekken in hoofde van transacties met verbonden partijen • IFRS 7: inlichten te verstrekken in het kader van overdrachten van financiële vaste activa
  • • Amendementen bij IFRIC 14: voorafbetalingen in het kader van een vereiste van minimale financiering

Waarderingsbasissen

De geconsolideerde jaarrekeningen worden voorbereid op basis van de historische kostprijs, behalve voor de financiële vaste activa (activa beschikbaar voor verkoop) en de beleggingen (activa aangehouden met transactiedoeleinden) die geboekt worden tegen hun juiste waarde.

Consolidatie

Consolidatieprincipes

De methode van de consolidatie door globale integratie wordt toegepast voor de filialen waarover Sofina exclusieve controle uitoefent, hetzij alleen, hetzij via een of meer filialen.

De methode van vermogensmutatie wordt toegepast voor de geassocieerde ondernemingen waarover Sofina en/of een of verscheidene van zijn filialen een belangrijke invloed uitoefenen, voor zover die ondernemingen geen verwaarloosbaar belang hebben. De belangrijke invloed komt over het algemeen tot uiting in stemrecht dat tussen 20 % en 50 % vertegenwoordigt van het totale stemrecht dat aan de effecten van een entiteit verbonden is.

Monetaire omrekeningen

Transacties in buitenlandse munteenheden

De transacties in buitenlandse munteenheden worden geboekt tegen de wisselkoers die van kracht is op de datum van de transactie.

De monetaire activa en passiva uitgedrukt in buitenlandse munteenheden worden omgerekend volgens de slotkoers. De wisselverschillen die uit deze transacties voortvloeien alsmede de omrekeningsverschillen die voortvloeien uit de omrekening van de in buitenlandse munteenheden uitgedrukte activa en passiva worden geboekt op de resultatenrekening. De nietmonetaire activa en passiva uitgedrukt in buitenlandse munteenheden worden omgerekend tegen de wisselkoers die van kracht is op de transactiedatum.

De omrekening in euro van de financiële staten van de buitenlandse ondernemingen die in de consolidatie zijn opgenomen, wordt uitgevoerd tegen de slotkoers voor de balansposten en tegen de gemiddelde wisselkoers van het boekjaar voor de posten van de resultatenrekening. Het verschil dat voortvloeit uit de aanwending van die twee verschillende koersen wordt op de geconsolideerde balans ingeschreven in de reserves.

Goodwill

De goodwill vertegenwoordigt het verschil tussen de kostprijs van de aankoop en het aandeel van de groep in de juiste waarde van de identificeerbare activa en passiva van een filiaal of van een geassocieerde vennootschap op de aankoopdatum. Positieve goodwill die bij aankopen tot uiting komt, maakt het voorwerp uit van een jaarlijkse depreciatietest op de afsluitingsdatum. Aan het licht gekomen negatieve goodwill wordt onmiddellijk erkend als winst in de resultatenrekening.

Materiële vaste activa

De materiële vaste activa worden op de actiefzijde van de balans geboekt tegen hun aankoop- of productiewaarde, verminderd met de gecumuleerde afschrijvingen en de eventuele waardeverminderingen. De materiële vaste activa worden afgeschreven in functie van hun nuttigheidsduur, geraamd volgens de lineaire afschrijvingsmethode:

• gebouwen 30 jaar
• materieel en meubilair 3 tot 10 jaar

• rollend materieel 4 jaar.

Vaste financiële activa

De vaste financiële activa worden geboekt op de transactiedatum en worden geraamd tegen hun juiste waarde.

De financiële vaste activa bestaan uit voor verkoop beschikbare effecten die worden aangekocht met de bedoeling ze te behouden. Ze worden gewaardeerd tegen hun juiste waarde op elke afsluitingsdatum. De latente meer- of minwaarden worden rechtstreeks geboekt in het eigen vermogen. Wanneer een minwaarde het feit weerspiegelt dat de boekwaarde de geraamde waarde overtreft die men voor het actiefbestanddeel kan krijgen, wordt een aanpassing geboekt in de resultatenrekening.

De beursgenoteerde effecten worden geraamd tegen de beurskoers op elke afsluitingsdatum.

De niet-beursgenoteerde effecten worden op elke afsluitingsdatum gewaardeerd tegen de waarde van de recentst doorgevoerde transactie, een economische waarde gebaseerd op een koers/winstverhouding, hun netto-actiefwaarde of hun aankoopwaarde wanneer geen andere waardering kan worden gebruikt.

De juiste waarde van de private equity-fondsen houdt rekening met de terugbetaling van het kapitaal en de winst vervat in de ontvangen verdelingen.

Vlottende financiële activa

De commerciële vorderingen worden geraamd tegen hun juiste waarde.

De portefeuilles vlottende financiële activa bestaan uit effecten die worden aangehouden voor transactiedoeleinden en die worden aangekocht om weer te worden verkocht. Ze worden gewaardeerd tegen hun juiste waarde op elke afsluitingsdatum. De latente meer- of minwaarden worden opgenomen in het nettoresultaat van het boekjaar waarin ze tot uiting komen.

De niet-beursgenoteerde effecten worden op elke afsluitingsdatum gewaardeerd tegen de waarde van de recentst doorgevoerde transactie, een economische waarde die gebaseerd is op hun koers/winstverhouding, de netto-actiefwaarde of de aankoopwaarde wanneer geen enkele andere waardering mogelijk is.

Afgeleide financiële instrumenten worden eerst geboekt tegen hun juiste waarde en vervolgens op elke afsluitingsdatum geherwaardeerd. De variaties van de juiste waarde worden geboekt in de vlottende resultaten.

Thesaurie en gelijkgestelde activa omvatten de liquiditeiten en de termijndeposito's op minder dan drie maanden.

Voordelen van het personeel

Het personeel van de groep geniet van pensioenplannen van het type ,,Gedefinieerde bijdragen'' en van het type ,,Gedefinieerde uitkeringen''. Deze pensioenplannen worden gefinancierd door bijdragen van de diverse ondernemingen en filialen van de groep die personeel tewerkstellen en door bijdragen van het personeel.

De bijdragen van de ondernemingen van de groep aan de pensioenplannen van het type ,,Gedefinieerde bijdragen'' worden ten laste genomen van de resultatenrekening op het ogenblik dat de overeenkomstige verplichtingen optreden.

Voor de regimes ,,Gedefinieerde uitkeringen'' wordt de last van de pensioenverbintenissen bepaald volgens de actuariële methode van de ,,Geprojecteerde kredieteenheden'', overeenkomstig de principes van het IAS 19. Wanneer de gecumuleerde actuariële écarts die niet werden geboekt op het einde van het voorgaande boekjaar meer dan 10 % hoger liggen dan het hoogste bedrag tussen enerzijds de actuele waarde van de pensioenverplichtingen en anderzijds de juiste waarde van de activa van het pensioenplan, wordt de schijf die de 10 % overtreft afgeschreven over de gemiddelde verwachte residuele duur van het actieve leven van de personeelsleden die van dit regime genieten.

Het op de balans ingeschreven bedrag stemt overeen met de geactualiseerde waarde van de pensioenverplichtingen van de regimes met ,,Gedefinieerde uitkeringen'' verhoogd met de niet-geboekte actuariële winsten (en verlaagd met de actuariële verliezen) overeenkomstig het corridor-principe, verminderd met de juiste waarde van de activa van de pensioenplannen, overeenkomstig de principes van het IAS 19.

Financiële passiva

De leningen en de banksaldi worden initieel geraamd tegen hun juiste waarde en vervolgens tegen de afgeschreven kostprijs.

Voorzieningen

Een voorziening wordt aangelegd wanneer op de balansdatum een juridische of impliciete verplichting bestaat die voortvloeit uit een voorbije gebeurtenis en die waarschijnlijk lasten zal meebrengen waarvan het bedrag op betrouwbare wijze kan worden geraamd.

Belastingen

De belastingen omvatten de belastingen op het resultaat en de uitgestelde belastingen. De uitgestelde belastingen worden op de resultatenrekening geboekt, behalve wanneer ze betrekking hebben op elementen die rechtstreeks werden geboekt in het eigen vermogen. In dat geval worden ze eveneens rechtstreeks op die rubriek geboekt.

De belastingen op het resultaat bestaan uit belastingen te betalen op de belastbare inkomens van het boekjaar alsmede uit elke aanpassing met betrekking tot voorgaande boekjaren.

De uitgestelde belastingen bestaan uit de belastingen op de winsten die moeten worden betaald of teruggekregen in de loop van toekomstige boekjaren als gevolg van verschillen in de tijd tussen de boekwaarde van de op de balans ingeschreven activa en passiva en hun fiscale basis en als gevolg van de overdracht van niet-gebruikte fiscale verliezen.

De uitgestelde belasting wordt niet geboekt wanneer de verschillen in de tijd voortvloeien uit een goodwill die fiscaal niet kan worden afgetrokken, uit de initiële boeking van actief- of passiefbestanddelen met betrekking tot een transactie die geen hergroepering van ondernemingen is en noch de boekhoudkundige winst, noch de belastbare winst op het ogenblik van de transactie beïnvloedt, of uit investeringen in filialen zolang het waarschijnlijk is dat het verschil in de tijd zich niet in een voorzienbare toekomst zal omkeren.

Een uitgestelde actiefbelasting wordt slechts geboekt wanneer het waarschijnlijk is dat een toekomstige belastbare winst zal worden gegenereerd waarop ze zal kunnen worden aangerekend.

De belastingen worden berekend tegen de belastingtarieven die op de afsluitingsdatum zijn ingevoerd of quasi-ingevoerd.

Opbrengsten en kosten

De dividenden en overige opbrengsten worden op de resultatenrekening geboekt op de datum van hun incassering.

De rente-opbrengsten worden ingeschreven wanneer ze worden verworven. De rentelasten worden geboekt zodra de betrokken termijn is verstreken.

De resultaten op vaste en op vlottende activa worden geboekt op de datum van de transactie die hen heeft gegenereerd.

De overige opbrengsten en kosten worden geboekt op het ogenblik van de transactie.

2. SECTORIËLE INFORMATIE

De informatie per activiteitssector of per geografische sector overeenkomstig met de criteria van de norm IFRS 8 werd niet van toepassing geacht aangezien Sofina en zijn filialen globaal actief zijn in de sector van de investeringen (vaste activa) en van de financiële beleggingen (vlottende activa).

3. MATERIËLE VASTE ACTIVA (duizenden euro)

Gronden en
gebouwen
Meubilair en
rollend materieel
Totaal
2010 2009 2010 2009 2010 2009
Aankoopwaarde
Begin van de periode 22.465 17.619 1.049 1.099 23.514 18.718
Aankopen en transfers 65 4.846 67 73 132 4.919
Verkopen en buitengebruikstellingen -451 -32 -123 -483 -123
Einde van de periode 22.079 22.465 1.084 1.049 23.163 23.514
Afschrijvingen en waardeverminderingen
Begin van de periode 4.355 3.838 609 577 4.964 4.415
Geboekt 543 517 118 156 661 673
Geannuleerd als gevolg van verkopen en
buitengebruikstellingen
-61 -22 -124 -83 -124
Einde van de periode 4.837 4.355 705 609 5.542 4.964
Netto-boekwaarde op het einde van het boekjaar 17.242 18.110 379 440 17.621 18.550

4. ONDERNEMINGEN WAARVOOR DE VERMOGENSMUTATIE WORDT TOEGEPAST (duizenden euro)

B&W Sylve
Invest
Sofindev
II
Sofindev
III
Totaal
Waarde van vermogensmutatie op 31 december 2008 0 115.804 5.612 6.786 128.202
Aandeel in het resultaat 7.670 -1.048 -13 6.609
Variatie van de herwaarderingsreserves -2.556 -1.054 -185 -3.795
Variatie van het procentuele belang 5.586 55 5.641
Overige variaties 4.547 771 -10 5.308
Waarde van vermogensmutatie op 31 december 2009 5.586 125.465 4.336 6.578 141.965
Aandeel in het resultaat 1.391 8.248 -108 9.531
Variatie van de herwaarderingsreserves -338 2.157 1.819
Gestort dividend -735 -357 -1.092
Overige variaties 1.098 -440 -187 471
Waarde van vermogensmutatie op 31 december 2010 7.340 132.935 8.083 148.358
Sylve Invest (€) B&W (£)
Sofindev III (€)
Samengevatte balansen: 2010 2009 2010 2009 2010 2009
Vaste activa 1.207.769 1.169.282 14.616 13.915 30.978 20.787
Vlottende activa 167.335 141.059 65.608 56.572 66 30
Activa 1.375.104 1.310.341 80.224 70.487 31.044 20.817
Eigen vermogen 312.310 294.239 21.083 16.949 20.989 18.495
Vaste passiva 678.563 658.979 26.666 9.152
Vlottende passiva 384.231 357.123 32.475 44.386 10.055 2.322
Passiva 1.375.104 1.310.341 80.224 70.487 31.044 20.817
Samengevatte resultatenrekeningen:
Operationele opbrengsten 432.647 415.611 114.883 -4.218 -1
Netto-resultaat 19.112 17.802 5.239 -5.349 -280 -48
Procentueel belang 43,15% 43,44% 30,00% 30,00% 38,51% 38,51%

5. OVERIGE FINANCIËLE VASTE ACTIVA (duizenden euro)

Participaties (effecten beschikbaar voor verkoop) 2010 2009
Nettowaarde in het begin van de periode 2.834.238 2.693.651
Aanschaffingen tijdens de periode 257.112 262.503
Terugtrekkingen tijdens de periode -113.693 -305.480
Variaties van de latente meerwaarden:
− Dotaties 245.613 200.561
− Terugnemingen in resultaat -48.457 -88.691
Variaties van de waardeverminderingen geboekt op de resultatenrekening 36 71.694
Nettowaarde op het einde van de periode (1) 3.174.849 2.834.238
Vorderingen (effecten beschikbaar voor verkoop)
Nettowaarde in het begin van de periode 114.755 90.616
Aanschaffingen van de periode 20.340 93.047
Terugtrekkingen tijdens de periode -20.247 -59.399
Variaties van de latente meerwaarden:
- Dotaties 12.088 -8.502
- Terugnemingen in resultaat -2.518
Variaties van de waardeverminderingen geboekt op de resultatenrekening -489 -1.090
Variaties van de gelopen, niet vervallen interesten -890 2.601
Nettowaarde op het einde van de periode (2) 125.557 114.755
Overige vorderingen (3) 2 1.345
Nettowaarde (1) + (2) + (3) 3.300.408 2.950.338

De belangrijkste bewegingen van aan- en verkoop tijdens het boekjaar 2010 (waarvan de juiste waarde € 5 miljoen overtreft) betreffen de volgende financiële vaste activa:

(Aantal effecten)
Netto
aanschaffingen
Netto
terugtrekkingen
B&W obligatie 14.000.000
bioMérieux 109.015
Delhaize 100.000
International Power 2.222.926
Kredyt Bank 1.713.772
Landis & Gyr Holding - obligatie 20 % 12.143.267
O3B 9.706
Oberthur 423.750
RAB Energy Fund 74.906
Royal Dutch Shell 1.020.000

De belangrijkste netto-bewegingen van het boekjaar 2010 met betrekking tot de investeringsfondsen betreffen Astorg III, Bencis Tuy Out Fund II, Bencis Buy Out Fund III en General Atlantic Investment.

De belangrijkste financiële vaste activa (waarvan de juiste waarde €5 miljoen overtreft) op 31 december 2010 zijn de volgende:

Maatschappelijke rechten in bezit
Aantal effecten % van het kapitaal
B&W Group 600.000 30,00
bioMérieux 835.619 2,12
Caledonia Investments 2.846.777 4,84
Codic 5.862 17,87
Colruyt 8.750.000 5,20
Danone 6.920.428 1,07
Deceuninck 18.856.250 17,50
Delhaize 3.950.000 3,90
Eredene 28.629.330 10,22
Eurazeo 3.386.250 5,84
FCOF Oberthur 423.730 8,63
GDF Suez 14.105.466 *
Landis & Gyr Holdings 36.212.806 9,94
Luxempart 1.257.500 5,25
M. Chapoutier 3.134 16,50
M. M. C. (Groep Chapoutier) 6.208 10,55
Mersen 1.510.043 7,57
Metalor 819 8,19
O3B 9.706 7,48
Petercam E&R 105.241
RAB Capital PLC 50.000.000 9,90
RAB Energy Fund 74.906
Rapala Normark Corp. 7.500.000 19,00
SCR - Sibelco 4.808 1,02
SES 19.253.089 3,85
Shimano 230.000 *
Sofindev 55.146 55,28
Sofindev II 36.332 36,38
Suez Environnement 4.125.000 *
Sylve Invest (Petit Forestier) 34.036.200 19,68
Total 2.808.625 *
Touax 788.318 13,84
Vicat 315.000 *

De belangrijkste firma's die voor onze rekening investeringsfondsen beheren waarvan de waarde individueel € 5 miljoen overtreft op 31 december 2010 zijn Astorg, Avenue Special Situation, Bain Capital, Bencis Buy Out, Blackstone Capital Partners, Centerbridge Capital Partners, Cerberus Instit. Overseas, Dover Street, Draper Fisher Jurvetson, Equita LFPI Croissance, Francisco Partners, General Atlantic Investment, Insight Capital Partners, IVP, J.H. Whitney, Lexington Capital Partner, OAK, Pechel, Polaris Venture Partners, Providence Equity, Sankaty Credit Opportunity, Sequoia Capital, Silver Lake Partners, Spectrum Equity Investors, Summit Venture, TA, Waterland en WCAS.

* Percentage lager dan 1 %

6. BELASTINGEN (duizenden euro)

Belastingen op het resultaat 2010 2009
Last (opbrengst) van vlottende belastingen -1.121 4.598
Last (opbrengst) van uitgestelde belastingen -143 -343
-1.264 4.255
Vergelijking tussen last (opbrengst) van vlottende belastingen en
boekhoudkundige winst
2010 2009
Winst vóór belastingen 140.207 181.052
Belastingen berekend tegen het tarief van 33,99 % 47.656 61.540
Effect van andere belastingtarieven in andere landen -21.749 -14.132
Effect van vrijstelling van meer- of minwaarden bij verkoop -4.305 -22.291
Effect van vrijstelling van ontvangen dividenden -16.973 -20.017
Effect van notionele interesten -914 -973
Effect van belastingaanpassingen met betrekking tot vroegere boekjaren -1.712 1.627
Effect van het resultaat van vennootschappen waarop vermogensmutatie
wordt toegepast
-3.239 -2.246
Overige belastingaanpassingen (verworpen uitgaven,
recupereerbare verliezen, diversen)
116 1.090
Last (opbrengst) van vlottende belastingen van het boekjaar -1.121 4.598
Belastingen met betrekking tot de geboekte elementen in het eigen
vermogen
2010 2009
Last (opbrengst) van uitgestelde belastingen met betrekking tot de
meerwaarde bij de verkoop van het gebouw ,,Napelsstraat''
-108 -108
Last (opbrengst) van uitgestelde belastingen met betrekking tot
overheidssubsidies
-4 -4
Activa en passiva van uitgestelde belastingen ACTIVA PASSIVA
De uitgestelde actief- en passiefbelastingen houden verband met de
volgende elementen:
2010 2009 2010 2009
Materiële vaste activa 292 305 3.003 3.111
Voorziening voor voordelen voor het personeel 435 390
Overige activa en passiva 101 105
Uitgestelde actief- en passiefbelastingen voortvloeiend uit verschillen in de tijd 727 695 3.104 3.216
2010 2009
Ongebruikte overdraagbare fiscale verliezen waarvoor geen enkele
uitgestelde actiefbelasting wordt erkend
22.195 2.439
Lasten en opbrengsten van uitgestelde belastingen LASTEN OPBRENGSTEN
De uitgestelde belastingen geboekt op de resultatenrekening houden
verband met de volgende elementen:
2010 2009 2010 2009
Materiële vaste activa 13 13 108 108
Voorziening voor voordelen van het personeel 326 102 370 346
Overige activa en passiva 4 4
Totaal 339 115 482 458

7. VLOTTENDE FINANCIELE ACTIVA (duizenden euro)

Effecten aangehouden voor transactiedoeleinden

2010 2009
Nettowaarde in begin van periode 77.757 217.914
Toevoegingen tijdens de periode 79.479 52.074
Terugtrekkingen tijdens de periode -60.596 -206.964
Variaties van de latente meerwaarden 5.276 14.740
Variatie van de niet-vervallen gelopen interesten -7
Nettowaarde op het einde van de periode 101.916 77.757
Diverse vlottende financiële activa 6.917 35.479
Vlottende financiële activa op het einde van de periode 108.833 113.236

De vlottende financiële vaste activa worden gewaardeerd volgens hun juiste waarde via de resultatenrekening.

8. THESAURIE EN GELIJKGESTELD (duizenden euro)

De thesaurie en gelijkgestelde activa bestaan uit banksaldi, kasmiddelen en beleggingen in instrumenten van de monetaire markt op ten hoogste 3 maanden.

2010 2009
Kas en banken 11.530 21.638
Beleggingen op korte termijn 210.321 274.249
Thesaurie en gelijkgesteld 221.851 295.887

9. HIËRARCHIE VAN DE JUISTE WAARDEN PER EINDE BOEKJAAR (duizenden euro)

Totaal op
31/12/09
Niveau 1 Niveau 2
Financiële vaste activa 2.950.338 2.275.174 675.164
Beleggingen 113.236 113.236
Totaal 3.063.574 2.275.174 788.400
Totaal op
31/12/10
Niveau 1 Niveau 2
Financiële vaste activa 3.300.408 2.398.553 901.855
Beleggingen 108.833 108.833

10. KAPITAAL (duizenden euro)

Kapitaal Eigen aandelen
aantal
aandelen
bedrag aantal
aandelen
bedrag van het
aangehouden
kapitaal
Saldi op 31.12.08 36.500.000 79.735 1.301.394 2.843
Mutaties van het boekjaar -1.000.000 -586.139 -1.236
Saldi op 31.12.09 35.500.000 79.735 715.255 1.607
Mutaties van het boekjaar 135.176 303
Saldi op 31.12.10 35.500.000 79.735 850.431 1.910

Het onderschreven en volledig volstort kapitaal bestaat uit gewone aandelen zonder aanduiding van nominale waarde. De eigenaars van gewone aandelen hebben het recht dividenden te ontvangen en hebben recht op een stem per aandeel op de algemene vergaderingen van de aandeelhouders van de vennootschap. Het dividend voor het boekjaar 2009, betaalbaar in 2010, bedroeg € 1,31 per aandeel. Het voorgestelde dividend voor 2010 bedraagt € 1,39 per aandeel.

11 . VOORDELEN VOOR HET PERSONEEL (duizenden euro)

De groep Sofina kent aan haar personeelsleden pensioen- en overlijdensuitkeringen toe, die gefinancierd worden door groepsverzekeringscontracten. De pensioenplannen zijn van het type met ,,Gedefinieerde uitkeringen''. De pensioenverbintenissen zijn gedekt door activa.

Bedragen geboekt op de balans 2010 2009
Actuele waarde van de pensioenverplichtingen 8.938 7.765
Juiste waarde van de activa van de plannen -6.867 -6.077
Actuele nettowaarde van de pensioenverplichtingen 2.071 1.688
Gecumuleerde actuariële verliezen op het einde van het boekjaar -1.687 -1.497
Op de balans geboekt netto-passief (netto-actief) 384 191

De gecumuleerde actuariële verliezen worden niet afgeschreven over het lopende boekjaar.

Bewegingen van de verplichtingen in de loop van het boekjaar 2010 2009
Netto-passiva bij de begin van het boekjaar 191 135
Netto-opbrengst of -last geboekt op de resultatenrekening 861 655
Gestorte bijdragen -668 -599
Bedrag geboekt bij de afsluiting van het boekjaar 384 191
Pensioenlasten geboekt op de resultatenrekening 2010 2009
Kosten van de gepresteerde diensten -673 -497
Interesten op de pensioenverplichtingen -320 -427
Verwacht rendement van de activa van het regime 240 255
Actuarieel erkende winsten en verliezen -108 14
Netto-opbrengst of -last -861 -655
Belangrijkste actuariële hypothesen op de afsluitingsdatum 2010 2009
Actualiseringspercentage:
- oud plan 3,80% 4,30%
- nieuw plan 4,70% 5,10%
Verwacht rendementspercentage 3,50% 4,00%
Stijgingspercentage van de lonen 5,00% 5,00%
Inflatiepercentage 2,00% 2,00%

De activa van het regime zijn niet geïnvesteerd in effecten van de vennootschap. De pensioenlasten zijn opgenomen in de rubriek ,,Overige lasten'' van de resultatenrekening.

Evolutie van de actuele waarde van de beloofde uitkeringen: 2009
Actuele waarde van de beloofde uitkeringen in het begin van de periode 7.765 6.071
Kostprijs van de gepresteerde diensten in de loop van de periode 672 497
Rentelasten 320 427
Betaalde pensioenen in de loop van het boekjaar -37 -617
Actuariële –winsten/+verliezen 218 1.387
Actuele waarde van de beloofde uitkeringen op het einde van de periode 8.938 7.765
Evolutie van de juiste waarde van de activa van het plan: 2010 2009
Juiste waarde van de activa in het begin van de periode 6.077 5.939
Betaalde pensioenen in de loop van het boekjaar -37 -617
Ontvangen bijdragen in de loop van het boekjaar 668 599
Verwacht rendement 240 255
Actuariële –winsten/+verliezen -81 -99
Actuele waarde van de beloofde uitkeringen op het einde van de periode: 6.867 6.077
2010 2009
Personeelskosten 8.886 8.800

Gemiddeld personeelsbestand

Het gemiddeld aantal personen in dienst van de vennootschappen die in de consolidatie begrepen zijn, bedraagt:

2010 2009
Bedienden 28 28
Directiepersoneel 17 16
45 44

12. LEVERANCIERS EN OVERIGE VLOTTENDE CREDITEUREN (duizenden euro)

2010 2009
Leveranciers 560 1.437
Sociale schulden 1.458 1.466
Financiële schulden (op meer dan 3 maanden) (a) 5.401 5.638
Diverse financiële schulden 834 1.534
Dividenden met betrekking tot voorgaande boekjaren 1.982 1.879
Diverse taksen en belastingen 139 735
10.374 12.689

(a) Het betreft een schuld ten voordele van een filiaal van de Union Financière Boël. Deze schuld vloeit voort uit de uitgifte van een "Participating note'' van 10 miljoen Amerikaanse dollar door een filiaal van Sofina. De "Participating note'' geeft de intekenaar het recht van de emittent een bedrag ter waarde van 5 % te ontvangen van de uitkeringen gedaan door een staal van beleggingsfondsen waarop de emittent heeft ingeschreven en een rente berekend op het tarief van de LIBOR op 6 maanden.

13. RENTE-OPBRENGSTEN EN -LASTEN (duizenden euro)

2010 2009
Rente-opbrengsten op financiële activa geboekt via de resultatenrekening 98
Overige rente-opbrengsten 13.267 10.546
Rente-opbrengsten 13.267 10.644
Rentelasten op financiële passiva geboekt via de resultatenrekening
Overige rentelasten 1.278 1.542
Rentelasten 1.278 1.542

14. NETTORESULTAAT OP VASTE ACTIVA (duizenden euro)

De belangrijkste meerwaarden werden gerealiseerd op de verkoop van effecten Royal Dutch/Shell en bij de uitkering van de resultaten behaald door de private equityfondsen.

De effecten waarvan de juiste waarde lager is dan de aankoopwaarde worden geval per geval geanalyseerd ten einde vast te stellen of een duurzame depreciatie moet worden geboekt. Als gevolg van die analyse werden hoofdzakelijk op effecten Areva en Enel duuzame depreciaties ingeschreven.

Resultaten op verkopen van vaste activa: 2010 2009
Latente meer- of minwaarden opgenomen in het resultaat 48.455 91.208
Gerealiseerde meer- of minwaarden 18.502 26.101
Duurzame depreciaties 5.276 20.354
Subtotaal 72.233 137.663
Resultaten niet behaald uit verkopen:
Resultaat op dekking Richemont 14.052
Duurzame depreciaties – nettodotaties -13.360 -28.907
Wisselverschillen -252 -724
Afschrijving van subsidies 7 7
Totaal 58.628 122.091

15. NETTORESULTAAT OP VLOTTENDE ACTIVA (duizenden euro)

Het resultaat op vlottende activa bestaat vrijwel geheel uit winsten en verliezen op activa en passiva gewaardeerd tegen hun juiste waarde via de resultatenrekening.

2010 2009
Resultaat op geldbeleggingen 13.093 14.647
Resultaat op afgeleide producten -924 -42.741
Wisselresultaat -15.210 3.204
Diversen 5.612 1.023
2.571 -23.867

Het negatieve wisselresultaat van 2010 vloeit voornamelijk voort uit de gevolgen van de koersdaling van de euro tegenover de Amerikaanse dollar op de niet perfecte dekkingsinstrumenten van de financiële activa uitgedrukt in die laatste munt (lening en omwisseling op termijn). Dit negatieve resultaat wordt gecompenseerd door de positieve wisselresultaten opgenomen in de waardering van deze financiële activa.

Het negatieve resultaat in 2009 was voornamelijk het gevolg van dekkingsoperaties van de koers van het aandeel Richemont; dit negatieve resultaat werd goedgemaakt door het positieve resultaat dat te danken was aan de koersstijging van het aandeel Richemont en dat geboekt werd als resultaat op vaste activa.

16. OVERIGE KOSTEN

2010 2009
Financiële lasten 1.149 1.316
Diverse diensten en goederen 8.828 8.533
Bezoldigingen, sociale lasten en pensioenen 8.886 8.684
Diversen 2.153 1.668
21.016 20.201

De structuur van de overige kosten bleef vergelijkbaar met die van het jaar voordien.

17. OVERHEIDSHULP (duizenden euro)

Een subsidie van € 349 duizend werd in 2005 toegekend door het Brussels Hoofdstedelijk Gewest.

Het gaat om een regionale tussenkomst in de kosten van de restauratiewerken aan de gevels van het meesterhotel waarin Sofina zijn maatschappelijke zetel heeft gevestigd.

Het toegekende bedrag werd op de balans ingeschreven bij de uitgestelde opbrengsten. Het wordt afgeschreven aan dezelfde snelheid als het gebouw waarvan de gevels deel uitmaken.

18. RECHTEN EN VERBINTENISSEN (duizenden euro)

2010 2009
Munt Munt
Financiële vaste activa, niet opgevraagde
onderschreven bedragen (1)
EUR 117.811 67.820
USD 503.894 377.110 485.402 336.944
GBP 21.599 25.093 27.435 30.892
CHF 2.904 2.323 2.991 2.016
SEK 531 59 595 58
522.396 437.730
Toegekende rechten van voorkoop (2) 859.179 591.933
Ongebruikte kredietlijnen 262.580 591.933
Diverse verbintenissen 98.537

(1) Deze bedragen vloeien voort uit intekeningen op private equity-fondsen

(2) Het betreft in essentie toegekende rechten van voorkoop in geval van verkoop van de participaties die werden verworven in vennootschappen in het bezit van Sofina en zijn filialen, aan aandeelhouders van deze vennootschappen.

19. INFORMATIE MET BETREKKING TOT VERBONDEN EN GEASSOCIEERDE PARTIJEN (duizenden euro)

2010 2009
Activa
Participaties in verbonden, niet-geconsolideerde ondernemingen 11.449 3.671
Participaties in geassocieerde ondernemingen 148.358 141.965
Vorderingen op verbonden, niet-geconsolideerde ondernemingen 27.301
Resultaten van de transacties tussen verbonden/geassocieerde partijen
Dividenden ontvangen van verbonden, niet-geconsolideerde ondernemingen 792
Dividenden ontvangen van geassocieerde ondernemingen 1.092
Interesten ontvangen van geassocieerde ondernemingen 2.380 1.857
Gegevens over betekenisvolle transacties, tussen verbonden partijen, uitgevoerd buiten
de marktvoorwaarden: nihil
Bezoldiging van de belangrijkste leiders
Bedragen betaald aan de uitvoerende bestuurders:
– betaling in speciën 2.469 2.093

– betaling in aandelen 673 594

Structuur van het aandeelhouderschap zoals het blijkt, in aantal effecten, uit de verklaringen ontvangen door de onderneming:

• De eerste verklaring werd genotifieerd op 27 augustus 2010 door de Société de Participations Industrielles s.a. en de Union Financière Boël s.a., in onderling overleg optredend krachtens een akkoord met betrekking tot de uitoefening van hun stemrecht met het oog op het voeren van een duurzaam gemeenschappelijk beleid en om een bod te verhinderen (art. 74§7 wet van 1.4.07).

Deze aandeelhouders bezitten aandelen Sofina in de volgende proporties:

Totaal 11.743.328 33,08%
Société de Participations Industrielles 5.332.710 15,02%
Union Financière Boël 6.410.618 18,06%
Aantal %

• De tweede verklaring werd genotifieerd door de Société de Participations Industrielles s.a., de Union Financière Boël s.a. en Henex s.a., in onderling overleg optredend krachtens een akkoord met betrekking tot het bezit, het verwerven of het verkopen van effecten die stemrecht opleveren.

Deze aandeelhouders bezitten aandelen Sofina in de volgende proporties:

Totaal 17.069.490 48,08%
Henex 5.326.162 15,00%
Société de Participations Industrielles 5.332.710 15,02%
Union Financière Boël 6.410.618 18,06%
Nombre %

De partijen die deze verklaringen aflegden, wezen erop dat er geen controle is, noch over de s.a. Société de Participations Industrielles, noch over de s.a. Union Financière Boël. De s.a. Henex was op 27 augustus 2010 voor 19,75 % rechtstreeks in handen van de Société de Participations Industrielles s.a. en voor 20,85 % rechtstreeks in handen van de Union Financère Boël s.a.

2010 2009
Bezoldiging van de commissarissen 57 56

20. PLAN TOT DEELNAME VAN HET PERSONEEL

Aard en draagwijdte van de akkoorden

De groep Sofina kent haar kaderleden optieplannen op aandelen Sofina toe. Elk optieplan kan ten vroegste worden uitgeoefend op 1 januari van het vierde burgerlijk jaar dat volgt op het jaar waarin het aanbod werd gedaan, en ten laatste op het einde van het tiende burgerlijk jaar dat volgt op het jaar waarin het aanbod werd gedaan.

De optieplannen die werden toegekend op 16/12/2002 werden overeenkomstig de wetgeving met drie jaar verlengd.

De optieplannen die werden toegekend op 23/01/2004, 01/12/2004, 23/05/2005, 05/12/2005, 19/02/2007 en 18/02/2008 werden overeenkomstig de wetgeving met vijf jaar verlengd.

De uitvoering van de optieplannen gebeurt uitsluitend in bestaande aandelen Sofina.

De vennootschap waakt er op elk ogenblik over het noodzakelijke aantal aandelen in haar bezit te hebben om de verschillende optieplannen te dekken.

Opties Gemiddelde
gewogen
uitoefenprijs
(€)
In omloop op 01/01/2010 541.000 57,49
Uitoefenbaar op 01/01/2010 254.000 47,16
Toegekend gedurende het boekjaar 117.500 64,79
Uitgeoefend gedurende het boekjaar 90.687 50,77
In omloop op 31/12/2010 567.813 60,07
Uitoefenbaar op 31/12/2010 233.813 55,15

De prijsvork voor de uitoefening van de 567.813 opties in omloop op 31 december 2010 bedraagt 31,71 € tot 83,88 € en de gemiddelde gewogen residuele contractuele looptijd bedraagt 5 jaar, met een vork van uitoefenduur van de opties gaande van 0 tot 10 jaar.

Berekening van de waarde

Gewogen gemiddelde prijs van de in 2010 uitgegeven opties: € 11,69 Het gebruikte waarderingsmodel is het model Black-Scholes. De gewogen gemiddelden van de belangrijkste gebruikte parameters voor de berekeningen zijn:

Prijs van het
onderliggende
aandeel
Rendement op
dividend
Rentevoet
zonder risico
Verwachte
volatiliteit
64,68 2,09% 2,38% 26,48%

De volatiliteit werd berekend op basis van de historische bewegingen van de koers van het aandeel Sofina.

Effect op het resultaat (duizenden euro)

De last in 2010 met betrekking tot de optieplannen op aandelen bedraagt k€ 1.280 (k€ 1.624 in 2009).

21. LIJST VAN DE GECONSOLIDEERDE ONDERNEMINGEN EN VAN DE ONDERNEMINGEN WAARVOOR VERMOGENSMUTATIE WORDT TOEGEPAST

Naam en zetel Maatschappelijke rechten in bezit
Aantal belang in %
A. Filialen opgenomen in de consolidatie door globale integratie
Finabru 20.000 100,0
Nijverheidsstraat 31 – 1040 Brussel
Ondernemingsnummer 0832 085 301
Rebelco 100.000 100,0
Nijverheidsstraat 31 – 1040 Brussel
Ondernemingsnummer 0403 262 256
Sidro 1.313.203 100,0
Nijverheidsstraat 31 – 1040 Brussel
Ondernemingsnummer 0403 215 439
Sofilec 22.000 100,0
8a boulevard Joseph II – L 1840 Luxemburg
Truficar 3.500.000 100,0
8a boulevard Joseph II – L 1840 Luxemburg
Trufidee 1.595.000 100,0
8a boulevard Joseph II – L 1840 Luxemburg
Trufilux 41.826.399 100,0
8a boulevard Joseph II – L 1840 Luxemburg
Sofina Multi Strategy – FIS
8a boulevard Joseph II – L 1840 Luxemburg
1.500.000 100,0
Sofina Private Equity – SICAR 4.750.000 100,0
8a boulevard Joseph II – L 1840 Luxemburg
Interamerican Finance 7.488 100,0
Edificio P.H. Plaza, Calle 50 – Republiek Panama
Interealty Fin 47.163 100,0
Leliegracht 10 – NL 1015 Amsterdam
Trufiswiss 141.080.846 100,0
Rue des Contamines, 16 - 1206 Genève
B. Ondernemingen waarvoor de vermogensmutatie wordt toegepast
B&W 600.000 30,0
Dale Road – Worthing BN11 2BH – West Sussex – Verenigd Koninkrijk
Sofindev III 77.025 38,5
Nijverheidsstraat 29 – 1040 Brussel
Ondernemingsnummer 0885 543 088
Sylve Invest 124.417.101 19,7

11, route de Tremblay – F93420 Villepinte - France

22. FINANCIËLE RISICO'S (duizenden euro)

De activiteiten van de groep bestaan uit het actieve beheer van portefeuilles financiële vaste activa en beleggingen. De financiële vaste activa en de vlottende financiële activa zijn dan ook onderhevig aan de risico's die inherent zijn aan de aandelenbeurzen en, voor de thesaurie van de vennootschap, aan de evolutie van de rente.

De variatie van de beurskoersen wordt weerspiegeld in het eigen vermogen en bij duurzame waardeverminderingen in de resultaten.

De voorbije evolutie van de latente meerwaarden, opgenomen in de tabellen ,,Evolutie van het eigen vermogen'', geeft aanduidingen over de risico's verbonden aan de schommeling van de beurskoersen.

Op 31/12/10 vertegenwoordigden onze verbintenissen in US\$ 503.894. Dit is het belangrijkste element dat onderworpen is aan de wisselkoersrisico's. Het wisselkoersrisico's gedragen door onze portefeuille private equity is gedeeltelijk gedekt, zoals beschreven in bijlage 23.

De vorderingen opgenomen in de financiële vaste activa (125.557 einde 2010 en 99.546 einde 2009) zijn gewaardeerd tegen hun juiste waarde op basis van de marktrentevoeten. Rekening houdend met het belang van deze categorie financiële activa wordt het risico van de juiste waarde op rentepeil niet significant geacht.

Rekening houdend met het relatieve belang van de financiële schulden tegenover het eigen vermogen (2,3 % eind 2010 en 2,5 % eind 2009) en gezien het feit dat ze op korte termijn zijn, wordt het kredietrisico niet significant geacht.

Het liquiditeitsrisico is eveneens verwaarloosbaar, rekening houdend met de diversifiëring van de investeringen en beleggingen en met de notering van het merendeel van de activa op eersteklas aandelenbeurzen.

23. DEKKINGSOPERATIE

Er werd een dekking aangegaan van de juiste waarde van effecten in US dollar in onze portefeuille private equity. Deze is beperkt tot een wisselkoersrisico in USD/EUR van \$ 100 miljoen.

Een lening van \$ 100 miljoen, die op elke vervaldag wordt hernieuwd, waarborgt de wisselkoersdekking USD/EUR.

Op 31.12.2010 bedroeg het wisselkoersverlies op het gedeelte van de effecten in USD in onze portefeuille private equity in de Verenigde Staten die deel uitmaakt van de dekking € 3,9 miljoen.

De wisselkoerswinst op de lening in USD bedraagt € 3,9 miljoen.

VERSLAG VAN DE COMMISSARIS

Overeenkomstig de wettelijke bepalingen, brengen wij u verslag uit in het kader van ons mandaat van commissaris. Dit verslag omvat ons oordeel over het getrouw beeld van de geconsolideerde jaarrekening evenals de vereiste bijkomende vermeldingen.

Verklaring over de geconsolideerde jaarrekening zonder voorbehoud

Wij hebben de controle uitgevoerd van de geconsolideerde jaarrekening van Sofina N.V. over het boekjaar afgesloten op 31 december 2010, opgesteld op basis van International Financial Reporting Standards zoals aanvaard binnen de Europese Unie, met een balanstotaal van 3.806.315(000) EUR en waarvan de resultatenrekening afsluit met een geconsolideerde winst van 141.471(000) EUR.

Deze rekeningen bevatten meerdere filialen van Belgisch of buitenlands recht waarvan de controle aan andere revisoren werd toevertrouwd. In het kader van de uitvoering van onze opdracht hebben zij de onderliggende financiële staten van deze filialen in het kader van de opname in de consolidatie geattesteerd.

Het opstellen van de geconsolideerde jaarrekening valt onder de verantwoordelijkheid van het bestuursorgaan. Deze verantwoordelijkheid omvat onder meer: het opzetten, implementeren en in stand houden van een interne controle met betrekking tot het opstellen en de getrouwe weergave van de geconsolideerde jaarrekening die geen afwijkingen van materieel belang, als gevolg van fraude of van het maken van fouten, bevat; het kiezen en toepassen van geschikte grondslagen voor de financiële verslaggeving en het maken van boekhoudkundige ramingen die onder de gegeven omstandigheden redelijk zijn.

Het is onze verantwoordelijkheid een oordeel over deze geconsolideerde jaarrekening tot uitdrukking te brengen op basis van onze controle. Wij hebben onze controle uitgevoerd overeenkomstig de wettelijke bepalingen en volgens de in België geldende controlenormen, zoals uitgevaardigd door het Instituut van de Bedrijfsrevisoren. Deze controlenormen vereisen dat onze controle zo wordt georganiseerd en uitgevoerd dat een redelijke mate van zekerheid wordt verkregen dat de geconsolideerde jaarrekening geen afwijkingen van materieel belang, als gevolg van fraude of van het maken van fouten, bevat.

Overeenkomstig deze normen, hebben wij controlewerkzaamheden uitgevoerd ter staving van de in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen bedragen en inlichtingen.

De keuze van de uitgevoerde werkzaamheden is afhankelijk van onze beoordeling en van de inschatting van het risico op materiële afwijkingen in de geconsolideerde jaarrekening als gevolg van fraude of van fouten. Bij het maken van die risicoinschatting, hebben wij rekening gehouden met de interne controle van de vennootschap met betrekking tot de opstelling en de getrouwe weergave van de geconsolideerde jaarrekening om controleprocedures vast te leggen die geschikt zijn in de gegeven omstandigheden, maar niet om een oordeel te geven over de doeltreffendheid van die interne controle. Wij hebben tevens een beoordeling gemaakt van het passend karakter van de grondslagen voor de financiële verslaggeving, van de consolidatiegrondslagen, van de redelijkheid van de door de vennootschap gemaakte boekhoudkundige ramingen en van de voorstelling van de geconsolideerde jaarrekening in haar geheel. Ten slotte hebben wij van het bestuursorgaan en de verantwoordelijken van de vennootschap de voor onze controle noodzakelijke verduidelijkingen en inlichtingen bekomen. Wij zijn van mening dat de door ons verkregen informatie een redelijke basis vormt voor het uitbrengen van ons oordeel.

Naar ons oordeel geeft de geconsolideerde jaarrekening afgesloten op 31 december 2010 een getrouw beeld van het vermogen, van de financiële positie, van de financiële prestaties, en van de kasstromen van het geconsolideerd geheel, in overeenstemming met International Financial Reporting Standards zoals aanvaard binnen de Europese

Bijkomende vermeldingen

Het opstellen en de inhoud van het geconsolideerd jaarverslag vallen onder de verantwoordelijkheid van het bestuursorgaan.

Het is onze verantwoordelijkheid om in ons verslag de volgende bijkomende vermeldingen op te nemen die niet van aard zijn om de draagwijdte van onze verklaring over de geconsolideerde jaarrekening te wijzigen:

• Het geconsolideerd jaarverslag behandelt de door de wet vereiste inlichtingen en stemt overeen met de geconsolideerde jaarrekening, er bevat een korte beschrijving over het beheer van de risico's welk werd aangenomen door de groep. Wij kunnen ons echter niet uitspreken over de beschrijving van de voornaamste risico's en onzekerheden waarmee de gezamenlijke in de consolidatie opgenomen ondernemingen worden geconfronteerd, alsook van hun positie, hun voorzienbare evolutie of de aanmerkelijke invloed van bepaalde feiten op hun toekomstige ontwikkeling. Wij kunnen evenwel bevestigen dat de verstrekte gegevens geen onmiskenbare inconsistenties vertonen met de informatie waarover wij beschikken in het kader van ons mandaat.

Lasne, 25 maart 2011

Jean-Louis Servais Commissaris

MAATSCHAPPELIJKE REKENINGEN VAN SOFINA NV OP 31 DECEMBER 2010

Krachtens artikel 105 van de Vennootschapswet zijn de hierna weergegeven rekeningen een verkorte versie van de jaarrekeningen. De integrale versie, met inbegrip van de sociale balans, zal worden ingediend bij de Nationale Bank van België en is eveneens ter beschikking op de zetel van de vennootschap en op haar internet-site.

De Commissaris heeft met betrekking tot de jaarrekeningen geen voorbehoud geformuleerd.

SOFINA NV REKENINGEN OP 31 DECEMBER 2010

(na verdeling) (in miljoenen euro)

ACTIVA

2010 2009
VASTE ACTIVA 1.751 1.633
Financiële vaste activa 1.751 1.633
Verbonden ondernemingen 234 75
Overige ondernemingen waarmee
een deelnemingsverhouding bestaat 1.447 1.474
Overige financiële vaste activa 70 84
VLOTTENDE ACTIVA 90 106
Vorderingen op ten hoogste één jaar 4 32
Geldbeleggingen 83 70
Liquide middelen 3 3
Overlopende rekeningen 0 1
TOTALE ACTIVA 1.841 1.739

KOSTEN

2010 2009
Kosten van verkopen en van prestaties 15 12
Diverse diensten en goederen 8 6
Bezoldigingen, sociale lasten en pensioenen 7 6
Financiële kosten 31 72
Waardeverminderingen op financiële vaste activa 10 55
Waardeverminderingen op vlottende activa 0 0
Minwaarden op verkoop van vaste activa 2 3
Overige financiële kosten 19 14
Belastingen 0 2
Winst van het boekjaar 145 198
TOTAAL 191 284
BESTEMMINGEN EN AFNAMEN
Te bestemmen resultaat 211 198
Te bestemmen winst/verlies van het boekjaar 145 198
Overgedragen winst van het voorgaande boekjaar 66 0
Toevoegingen aan het eigen vermogen -120 -68
Overige reserves -120 -68
Over te dragen resultaat 24 -66
Over te dragen winst 24 -66
Uit te keren winst -67 -64
Vergoeding van het kapitaal -65 -62
Bestuurders -2 -2
PASSIVA
2010 2009
EIGEN VERMOGEN 1.528 1.452
Kapitaal 80 80
Uitgiftepremies 4 4
Reserves 1.420 1.300
Overgedragen winst 24 68
SCHULDEN 313 287
Schulden op ten hoogste een jaar 311 287
Overlopende rekeningen 2
TOTALE PASSIVA 1.841 1.739
2010 2009
Verkopen en prestaties 2 2
Omzet 1 2
Overige exploitatie-opbrengsten 1
Financiële opbrengsten 189 282
Opbrengsten van financiële vaste activa 66 65
Terugnemingen van waardeverminderingen op financiële
vaste activa
65 185
Meerwaarden op realisatie van vaste activa 49 8
Opbrengsten van vlottende activa 0 12
Overige financiële opbrengsten 9 12
TOTAAL 191 284

OPBRENGSTEN

BESTEMMING VAN HET RESULTAAT

Aan de Gewone Algemene Vergadering van Sofina wordt voorgesteld de te bestemmen winst van het boekjaar, die € 145.518 duizend bedraagt, als volgt te verdelen:

duizenden €
Nettodividend van € 1,39 49.345
Roerende voorheffing op het dividend 16.448
Bestuurders 1.727
Beschikbare reserves 53.863
Over te dragen winst 24.135
145.518

De bestemming van het resultaat behelst de uitkering aan 35.500.000 aandelen van een nettodividend van € 1,39 per aandeel, wat een verhoging met 6 % tegenover het voorgaande boekjaar betekent. Het totale bruto-dividend bedraagt € 65.793 duizend, met inbegrip van € 16.448 duizend roerende voorheffing.

Als dit voorstel wordt goedgekeurd, zal met ingang van 2 mei 2011 aan elk aandeel een nettodividend van 1,39 euro worden uitbetaald tegen afgifte van coupon nr. 131 .

De betalingen zullen in België worden uitgevoerd aan de loketten van Dexia Bank.

1 De begunstigden bedoeld in art. 264 1°a van het wetboek van de inkomstenbelastingen 92 alsmede de spaarders die geen ingezetenen zijn en de Belgische beleggingsfondsen bedoeld in art. 106 § 2 en § 3, in artikel 115 § 1 en § 2 en in art. 117 § 2 en § 3 van het KB/WIB 92 kunnen het bruto-bedrag van coupon nr. 13, namelijk € 1,8533, uitbetaald krijgen op voorwaarde dat ze de coupons en de vereiste attesten ten laatste op 11 mei 2011 voorleggen. Degenen die genieten van conventies ter voorkoming van dubbele belasting kunnen € 1,5753 (voorheffing van 15%) of € 1,668 (voorheffing van 10%) ontvangen onder dezelfde voorwaarden als de ontvangers van een bruto-coupon.

INLICHTINGEN BETREFFENDE DE BELANGRIJKSTE PARTICIPATIES (1, *)

ENERGIE EN DIENSTEN AAN GEMEENSCHAPPEN

GOF SVEZ
---------- --

GDF Suez *

www.gdfsuez.com

Geconsolideerde cijfers op 31 december 2010 2009
Eigen vermogen miljarden € 70,7 65,5
Omzet miljoenen € 84.478 79.908
Operationeel resultaat " 9.497 8.174
Nettowinst, aandeel van de groep " 4.616 4.477
Gewoon dividend (1) 1,50 1,47
Beurskapitalisatie millions € 60.411 68.474
Datum van 1e investering: 1952

(1) onder voorbehoud van goedkeuring door de Algemene Vergadering

De groep GDF SUEZ is een internationale industriële en dienstenonderneming die zich richt op twee ontwikkelingspolen: energie en milieu.

Ze sluit het boekjaar 2010 af met een omzet van € 84,5 miljard, een stijging met 5,7 % tegenover 2009. Ondanks de weerslag van de ontkoppeling van de prijzen van gas en ruwe olie op de Branche Global Gaz & GNL overtreft de omzet aldus de doelstellingen. De voortzetting van de internationale ontwikkeling kwam tot uiting in het samenbrengen van de internationale activiteiten van de Groep met International Power. Uit deze structurerende operatie ontstond de nummer 1 op wereldvlak voor de onafhankelijke productie van elektriciteit, die bovendien bijzonder goed gepositioneerd is op markten met een beloftevolle ontwikkeling.

De Ebitda bereikte € 15,1 miljard, wat een fors herstel (+ 7,7 %) inhoudt tegenover het boekjaar 2009. De groep genereerde een operationele cash flow van € 12,3 miljard tegen € 13,6 miljard in 2009.

De Branche Energie France bleef stijgende resultaten te zien geven. De ingebruikname van centrales met gecombineerde cyclus gas en windenergieparken leidde tot een toename van de elektriciteitsproductie met 12 % van de groep in Frankrijk, en de zeer strenge winter dreef de verkoop van gas op (+ 6,7 %). De toepassing van het Contrat de Service Public sinds 1 april 2010 voerde een nieuw reglementair kader in voor de commercialisering van gas in Frankrijk.

1 In principe worden de vennootschappen behandeld waarin Sofina rechtstreeks of onrechtstreeks een participatie bezit met een permanent karakter of die representatief is voor een sector waarin het actief is. De beknopte overzichten werden per rubriek geklasseerd in dalende volgorde van de geschatte waarde van de participaties in de besproken ondernemingen, eind december 2010.

* In de vennootschappen waarin Sofina over een mandaat in de bestuursorganen beschikt, is dat naast hun naam aangegeven met een asterisk.

De Branche Infrastructuur zag haar Ebitda toenemen met 6,5 % tot € 3,2 miljard. Dit was te danken aan de groei van de gereguleerde activiteiten, de volledige ingebruikname van de terminal van Fos Cavaou (Marseille) en de uitzonderlijke klimaatomstandigheden in Frankrijk.

Bij de Branche Global Gaz & GNL bleef de Ebitda dalen, met – 27,4 % tegenover het boekjaar 2009, tot € 2,1 miljard. Deze baisse sluit aan bij de verwachte gevolgen van de ontkoppeling van de prijzen van gas en van ruwe olie. Ze is tevens het gevolg van de achteruitgang van de verkoop aan grote afnemers onder invloed van een sterke concurrentie, waarbij voorrang werd gegeven aan het behoud van de marges op de volumes. Het herstel van de grondstoffenprijzen, ondanks een lichte daling van de productie, leidde bij de activiteit Exploratie-Productie tot hogere resultaten.

De Branche Energie Services gaf een resultaat te zien dat in lijn ligt met het voorgaand boekjaar, in een nog steeds moeilijke context. In 2010 werden talrijke nieuwe partnerschappen Publiek-Privé ondertekend, onder meer voor ziekenhuizen, openbare verlichting en transportinfrastructuur.

Suez Environnement ten slotte sloot het boekjaar af met een Ebitda van € 2,3 miljard, dat is 13,6 % meer dan het jaar voordien. Die toename wordt verklaard door het herstel van zijn activiteiten inzake water en afval en door de uitbreiding van de perimeter wegens de overname van Agbar. Tevens geniet de branche internationaal gezien van positieve prijs/volume-effecten en van een hoog prijsniveau van secundaire grondstoffen in de activiteit sortering-valorisering-recyclage van afvalstoffen.

Op 31 december 2010 bedroeg de netto-schuld € 33,8 miljard, of iets meer dan tweemaal de Ebitda 2010 . Ze komt neer op een schuldratio van 47,8 %, tegen 46 % in 2009.

De groep investeerde in 2010 nagenoeg € 8,6 miljard, wat haar ambitieuze industriële strategie onderstreept. Deze strategie is gericht op de voortzetting van een versnelde industriële ontwikkeling in de landen in sterke groei (waartoe de toenadering met International Power bijdraagt), ondersteund door sleutelposities op de rijpe Europese markten. Het programma voorziet in een productiecapaciteit van 150 GW elektriciteit in 2016, waarvan 90 GW buiten Europa. De groep bevestigde tevens haar ambitie om bij te dragen tot de nieuwe ontwikkelingen in de nucleaire sector in de wereld, onder meer in het Verenigd Koninkrijk met de oprichting van een gemeenschappelijke vennootschap met Iberdrola en SSE en in Italië met E.On.

In de gassector verhoogde GDF Suez de flexibiliteit van zijn lange-termijncontracten via heronderhandelingen met zijn leveranciers. De groep zet eveneens haar strategie ter ontwikkeling van Exploratie-Productie voort, onder meer in Noorwegen, alsmede de ontwikkeling van de commercialisering van vloeibaar aardgas op de Aziatische markten. En ten slotte ging de groep verder met de aankoop van belangrijke sites van aardgas, onder meer in Duitsland.

De realisatie van de doelstellingen van het prestatieplan Efficio leverde voor € 1,5 miljard winsten op. Dit vertegenwoordigt de som van de synergieën, de vermeden kosten en de recurrente prestatieverhogingen in de schoot van de groep sinds twee jaar. De lancering van een nieuw plan, Efficio 2, mikt voor 2011 op € 900 miljoen aan winsten.

Het nettoresultaat, aandeel van de groep, steeg tot € 4,6 miljard.

De groep Suez stelde op 3 maart 2011 voor een gewoon dividend van € 1,5 per aandeel uit te keren, dat is 2 % meer dan in 2009. Dit voorstel zal op de algemene vergadering van 2 mei 2011 aan de aandeelhouders ter stemming worden voorgelegd.

GDF-SUEZ : De stuwdam van Sao Salvador in Brazilië Foto :

GDF SUEZ/ABACAPRESS/BIZZARRI GIUSEPPE

Suez Environnement*

www.suez-environnement.com

Geconsolideerde cijfers op 31 december 2010 2009
Eigen vermogen miljoenen € 6.627 4.418
Omzet " 13.869 12.296
EBITDA " 2.339 2.060
Nettoresultaat (aandeel van de groep) " 565 403
Nettoresultaat per aandeel 1,15 0,82
Beurskapitalisatie miljoenen € 7.566 7.896
Dividend (€/aandeel) (1) 0,65 0,65
Datum van 1e investering: 2008

(1) onder voorbehoud van goedkeuring door de Algemene Vergadering

Suez Environnement is een onderneming die genoteerd wordt in Parijs. Ze ontstond uit de groep Suez als gevolg van de fusie tussen GDF en Suez in juli 2008. Met haar aanwezigheid op vijf continenten en met meer dan 62.000 werknemers is ze marktleider en geïntegreerde speler in de hele waardeketen van water- en netheidbeheer. GDF Suez bezit 35,4 % van de nieuwe onderneming. Een pact, waarvan Sofina medeondertekenaar is, federeert iets minder dan 50 % van de aandelen.

De groep is opgebouwd rond drie divisies. Water Europe vertegenwoordigt iets meer dan 30 % van de omzet. Deze activiteit wordt voornamelijk beheerd door Lyonnnaise des Eaux en Agbar (Aguas de Barcelona), dat sinds midden 2010 voor 100 % geïntegreerd is in de groep na een geslaagd openbaar overnamebod en terugtrekking van de beurs. Waste Europe vertegenwoordigt nagenoeg 40 % van het inkomen; de helft van de activiteit is gesitueerd in Frankrijk en de strategie van de groep bestaat erin aanwezig te zijn in elke fase van de waardeketen, van de afvalophaling tot de recyclage. De Internationale divisie ten slotte omvat de water- en afvalactiviteiten in het buitenland (Azië, Centraal-Europa, Noord- en Zuid-Amerika, Oceanië en Afrika) alsmede de activiteit "engineering'' waarin de onderneming onder de naam Degrémont haar kennis inzake waterbehandeling commercialiseert. Deze activiteit vertegenwoordigt ongeveer 25 % van de omzet. Dit aandeel neemt toe in 2010, onder meer dankzij het contract voor de ontziltingsfabriek in Melbourne.

Het economisch model van Suez Environnement is gebaseerd op een evenwichtige ontwikkeling in termen van beroepen, types cliënten (commerciële en industriële, stedelijke) en geografische posities. Daardoor is zijn rechtstreekse blootstelling aan de economische vertraging beperkt. Water en afval beantwoorden aan fundamentele noden van de bevolkingen, in een context van strengere milieureglementering. De strategie van de groep berust bijgevolg op veelbelovende markten die zichtbaarheid en perspectieven op lange termijn bieden.

In 2010 behaalde ze een omzet van € 13.869 miljoen, dit is een stijging met 12,8 %, waarvan 8,6 % organische groei. De vooruitgang is zichtbaar in de drie activiteitsgebieden, maar de prestaties zijn vooral opvallend in de internationale divisie (+ 26%) en in de divisie Waste (+ 10,2 %).

De Ebitda 2010 van Suez Environnement bedraagt € 2.339 miljoen, een stijging met 13,6 %. De marge nam toe tot 16,9 %, onder meer dankzij de besparingen van € 120 miljoen die het plan Compass opleverde. De divisie Water Europe toonde haar weerbaarheid tegen de economische crisis en kende bijgevolg een trager herstel in 2010. Niettemin nam de Ebitda-marge toe tot 24,4 %.

De divisie Waste Europe kon dankzij de opleving van de industriële activiteit haar volume opdrijven, maar haar marge ging er opnieuw op achteruit, ditmaal van 15 tot 14,3 %, onder invloed van de verwaterende weerslag van het prijseffect van de secundaire grondstoffen. Ook de Internationale divisie zag haar marges krimpen, van 15,8 tot 14,9 %, ondanks de sterke aangroei van haar activiteit.

Suez Environnement zette in 2010 zijn inspanningen voort om zijn schuldenniveau te beperken. Het legde daarbij de nadruk op het genereren van vrije cash flow en op een selectieve keuze van de investeringen. De nettoschuld bedraagt € 7.526, dat is een daling met 9 % tegenover juni 2010.

Het nettoresultaat, aandeel van de groep, bereikte € 565 miljoen, wat een stijging met 40,1 % vertegenwoordigt. Die forse toename is onder meer te danken aan de meerwaarden verbonden met de operatie Agbar. De groep zal aan de algemene vergadering van de aandeelhouders voorstellen het dividend te handhaven op € 0,65 per aandeel.

SITA France-Plastique – recyclagefabriek PET "bottle to bottle" (Suez Environnement / Pierre - Emmanuel Rastoin)

bioMérieux*

www.biomerieux.com

Geconsolideerde cijfers op 31 december 2010 2009
Eigen vermogen miljoenen € 976,1 806,4
Recurrente omzet " 1.357,0 1.223,4
EBITDA " 334,0 299,0
Nettoresultaat (aandeel van de groep) " 158,7 147,8
Nettoresultaat per aandeel 4,03 3,75
Beurskapitalisatie miljoenen € 2.912 3.223
Nettodividend (€/aandeel) (1) 0,98 0,92
Datum van 1e investering: 2009

(1) Onder voorbehoud van goedkeuring door de Algemene Vergadering

bioMérieux is een in Parijs genoteerde onderneming die gespecialiseerd is in het ontwerp, de fabricage en de commercialisering van systemen voor diagnose in vitro bestemd voor klinische (84 % van de omzet) en industriële toepassingen (16 % van de omzet). De familie Mérieux, die de onderneming controleert, is sinds 1890 actief in de medische sector.

bioMérieux ontwikkelt gesloten diagnosesystemen, bestaande uit zowel automatische instrumenten als uit reactiva die de identificatie mogelijk maken van ziekteverwekkers, antilichamen of DNA-sequenties, alsmede software gericht op behandeling en interpretatie van de resultaten. Het model van bioMérieux is gebaseerd op de verkoop of het plaatsen, in ziekenhuizen of laboratoria, van instrumenten die vervolgens een behoefte aan reactiva scheppen. Meer dan 88,2 % van het inkomen vloeit voort uit de verkoop van reactiva. Nagenoeg 60.000 instrumenten geproduceerd door bioMérieux, die samen een van de belangrijkste geïnstalleerde basissen vormen van de sector van de diagnostiek, ondersteunen dit model.

De onderneming stelt 6.306 personen te werk en is aanwezig in meer dan 150 landen via 39 filialen, een uitgebreid net verdelers, 20 productiesites en 12 R&D-centra. Ongeveer 54 % van de omzet wordt gerealiseerd in de zone Europa/Midden-Oosten (EMEA), 23 % in de Verenigde Staten, 15 % in Azië-Pacific en 8 % in Latijns-Amerika.

bioMérieux is actief in drie segmenten van de diagnosemarkt waarin het een leiderspositie bezit of ambieert, en spitst zich toe op twee toepassingsgebieden. In de klinische toepassingen vertegenwoordigt de microbiologie (studie en cultuur van bacteriën) 51 % van de omzet; het betreft hier de kern van de kennis van de groep. De immunotests (opsporing door reacties antigen/antilichaam van infectueuze stoffen) dragen bij tot 27 % van de omzet. De moleculaire biologie, gericht op de identificering van pathologieën via hun DNA-sequenties, vertegenwoordigt slechts 5 % van de omzet maar vormt een van de ontwikkelingsassen van de groep. In de industriële toepassingen, die samen 16 % van de omzet uitmaken, commercialiseert de groep in hoofdzaak microbiologie- en immunotests.

In 2010 boekte bioMérieux een omzet van € 1.357 miljoen, wat tegenover het jaar voordien een groei inhoudt van 10,9 % (bij constante wisselkoersen en perimeter 4,9 %). De geïnstalleerde basis nam toe met 4.200 eenheden en de verkoop van reactiva en van diensten steeg met 6,4 % zonder weerslag van H1N1.

In de loop van 2010 gaven de zones Azië-Pacific en Latijns-Amerika een groei te zien van respectievelijk 19 % en 10 %. De overname van Meikang in 2010 versterkte de aanwezigheid van de groep in China en maakte van Shanghai een van haar polen, naast Lyon en Boston (VS). Deze groei-economieën waar bioMérieux sinds vele jaren aanwezig is, vormen belangrijke expansiebronnen voor de komende jaren. De industriële toepassingen gaven van hun kant een vooruitgang met 8,1 % te zien en droegen bij tot 16 % van de inkomsten. Eind 2010 realiseerde bioMérieux een nettowinst van € 158,7 miljoen, dat is 8 % meer dan het jaar voordien. bioMérieux zal aan de algemene vergadering voor 2010 de uitkering voorstellen van een dividend van € 0,98 per aandeel.

TEMPO: geautomatiseerd systeem voor het tellen van micro-organismen (Noël Bouchut - fotograaf)

Exmar *

www.exmar.com

Geconsolideerde cijfers op 31 december 2010(1) 2009
Eigen vermogen miljoenen \$ N.A. 419,8
Omzet " 396,3 403,2
Nettowinst (aandeel van de groep) " 14,1 43,5
Dividend(2) 0,30 0,10
Beurskapitalisatie miljoenen € 320,1 340,3
Datum van 1e investering: 2006

(1) op basis van de voorlopige resultaten gepubliceerd op 27 januari 2011

(2) Exmar keerde een voorschot (interimdividend) van € 0,30 uit in november 2010, na de aankondiging van zijn transactie met Teekay; het saldo is nog niet bekend

Exmar is een onderneming die gespecialiseerd is in het transport van vloeibaar gas. Ze ontstond uit de opsplitsing van de maatschappij voor maritiem transport CMB in 2003. De onderneming beschikt over een vloot van schepen die het transport aankunnen van enerzijds vloeibaar petroleumgas (LPG), met name propaan, butaan en ammoniak, waar ze trouwens wereldleider is in het segment Midsize, en anderzijds vloeibaar aardgas (LNG). In het kader van het transport van LNG heeft Exmar, in samenwerking met zijn Amerikaanse partner Excelerate Energy, een technologie ontwikkeld die het mogelijk maakt het gas aan boord van zijn schepen te hervergassen (LNG RV, Liquefied Natural Gas Regassification Vessel). Recenter heeft Exmar een offshore-activiteit ontwikkeld die onder meer innovatieve oplossingen ten behoeve van olieplatforms aanbiedt, zoals het opslaan, het behandelen en het lossen van olie- en gasproducten. Tevens biedt Exmar de conceptie en plaatsing van nieuwe offshore-structuren zoals het Opti-Ex, een semi-onderdompelbaar platform bestemd voor de exploitatie van olie- en gasvelden in zeer diepe wateren. Gewapend met zijn know-how inzake beheer van een zeevloot biedt Exmar de maritieme transporteurs diensten van technische bijstand, verzekering en onderhoud aan.

Exmar behaalde in 2010 een omzet van \$ 396,3 miljoen, dat is een achteruitgang met 1,7 %, en een operationeel resultaat van \$ 87,9 miljoen (\$ 44,5 miljoen in 2009). Het resultaat onderging de weerslag van de daling van de vrachttarieven voor de LPGtransportvloot, vooral in het segment van de Midsize-schepen, maar werd ondersteund door de verkoop van 50 % van de schepen LNG Excalibur en Excelsior aan Teekay LNG Partners. Deze verkoop maakte het tevens mogelijk de schuld met meer dan \$ 100 miljoen te verlagen. Aan te stippen valt dat het commercieel en technisch beheer van deze beide schepen bij Exmar blijft berusten. Het financieel resultaat van de Groep (\$ -70,5 miljoen in 2010 tegen 6,4 miljoen in 2009) werd opnieuw beïnvloed door niet gerealiseerde boekhoudkundige resultaten in verband met de instrumenten ter indekking van rentevoeten en wisselkoersen (\$ -16,2 miljoen). Exmar gebruikt inderdaad afgeleide financiële producten die geboekt worden tegen hun ,,fair value''. Aangezien de groep de dekkingsboekhouding niet toepast, worden de winsten of verliezen voortvloeiend uit een verandering van hun ,,fair value'' rechtstreeks als financiële elementen in de resultatenrekening opgenomen.

Rekening houdend met deze niet gerealiseerde boekhoudkundige elementen, bedraagt het geconsolideerde nettoresultaat \$ 14,1 miljoen in 2010 tegen \$ 43,5 miljoen in 2009. Abstractie gemaakt van de waardeverandering van de dekkingsinstrumenten zou het geconsolideerde nettoresultaat \$ 30,2 miljoen hebben bedragen tegen \$ -24,1 miljoen in 2009.

De belangrijkste gebeurtenis van het boekjaar was het akkoord dat met LLOG Deepwater werd ondertekend voor de verkoop van het Opti-Ex-platform. De procedures met het oog op de vereiste goedkeuringen verlopen gunstig en laten verhopen dat de levering tegen midden 2011 kan gebeuren. De betaling van de transactie zal worden gespreid over een periode die 62 maanden na de levering zal eindigen. Het totale bedrag dat Exmar in dat kader zal ontvangen, zou \$ 400 miljoen moeten overtreffen. Ook is het consortium waarvan Exmar deel uitmaakt geselecteerd als bevoorrechte inschrijver in het kader van een project ter exploitatie van aardgas in Jamaica. In de loop van 2011 wordt een finale beslissing verwacht.

Schip LNG RV Express "depressurized Marianne"

DISTRIBUTIE

Colruyt*

www.colruyt.be

Geconsolideerde cijfers op 31 maart 2009/10 2008/09
Eigen vermogen miljoenen € 1.252,3 1.098,8
Omzet " 6.752,6 6.309,6
Nettowinst " 329,6 306,0
Winst per aandeel 10,45 9,55
Nettodividend (1) 3,36 3,03
Beurskapitalisatie miljoenen € 6.404 5.766
Datum van 1e investering: 1975

(1) onder voorbehoud van goedkeuring door de Algemene Vergadering

Tijdens het op 31 maart 2010 afgesloten boekjaar realiseerde de groep Colruyt een omzet van nagenoeg 6,8 miljard, een stijging met 7 % tegenover het voorgaande boekjaar.

De geconsolideerde winst na belastingen bedraagt € 330 miljoen, tegen € 306 miljoen het voorgaande boekjaar (+ 7,7 %) en de winst per aandeel beloopt € 10,45, tegen € 9,55 het jaar voordien, dit is een toename met 9,4 %.

Op 1 oktober 2010 keerde de groep een brutodividend van € 4,48 per aandeel uit, wat een verhoging is met 9,8 %.

Op het einde van het boekjaar 2009//2010 telde de groep Colruyt 22.566 medewerkers.

De bijdrage van de sector van de "detailhandel (retail)" vertegenwoordigt 77,2 % van de geconsolideerde omzet, waarvan het merk Colruyt alleen al 64 % vertegenwoordigt. Tijdens het afgelopen boekjaar bleef de inflatie van de voedingsproducten vrij beperkt, met een toenemende druk op de verkoopprijzen aan de consumenten. De aangroei van de omzet wordt dus vooral door een volume-effect verklaard.

Tijdens het boekjaar 2009/10 gaven de Colruyt-winkels een omzetstijging met 6,3 % tot € 4,4 miljard te zien. Dankzij de opening van elf nieuwe winkels en de verbouwing of vergroting van een aantal bestaande, werd de verkoopoppervlakte van de winkels met 4,9 % opgevoerd tot 316.601 m2. Deze groei in de zeer concurrentiële Belgische markt bevestigt de uitstekende positionering van het merk op lage prijzen en kwaliteitsproducten. Het marktaandeel van de groep nam opnieuw toe; eind 2010 bedroeg het 23,4 %.

De winkels Okay en Bio-Planet zetten hun sterke opgang voort, met een omzetgroei van 19,3 % tot € 352,0 miljoen. De omzet van het merk Dreamland klom met 11,3 % tot nagenoeg € 200 miljoen. In Frankrijk verhoogden de warenhuizen in eigen beheer Colruyt en Coccinelle hun omzet met 11% tot € 150 miljoen, wat een goede prestatie is gezien de druk op de bruto-marge die teweeggebracht is door de wet-Chatel. Vóór die wet moesten de producenten voor hun waren een eenheidstarief vastleggen dat dan in dezelfde omstandigheden van toepassing was op alle distributeurs. Nu laat die wet toe aan de distributeurs, zonder rechtvaardiging, een gedifferentieerd tarief voor te stellen.

Op het niveau "groothandel en Food Service'' (17,6 % van de omzet van de groep) nam de omzet van de Belgische activiteit met 4,6 % toe tot € 610 miljoen. De gunstige invloed van de Belgische franchiseketen Spar speelde hier een grote rol. Het welslagen van Spar kan worden toegeschreven aan de goede samenwerking met de zelfstandige Spar-ondernemers en aan het intense werk dat ze leveren. Dit leverde een nieuwe aangroei van het marktaandeel op, dat nu 2,86 % bedraagt.

In Frankrijk kenden de groothandel en de Food Service een groei met 22,2 % tot € 587 miljoen. Deze aanzienlijke vooruitgang wordt gedeeltelijk verklaard door de overname van Unifrais in juni 2009. Ook nam de druk op de marges tijdens het boekjaar 2009/10 af, wat het resultaat van deze divisie ten goede kwam.

Het segment "overige activiteiten" van de groep Colruyt kende een omzetgroei met 2,4 %. Dat deze groei er zwakker uitviel dan bij de overige activiteiten van de groep, is te wijten aan de quasi-stagnatie van de omzet van de tankstations "DATS 24" (+ 0,1 %). De stijging van de volumes werd er geneutraliseerd door de prijsdaling van olie.

Voor het op 31 maart 2011 afgesloten boekjaar verwacht de vennootschap een nieuwe stijging van haar nettoresultaat, dat volgens de jongste vooruitzichten zou toenemen van € 330 miljoen tot € 346 miljoen.

Een van de merken van de groep

Delhaize *

www.delhaizegroup.com

Geconsolideerde cijfers op 31 december 2010 2009
Eigen vermogen miljoenen € 5.069 4.409
Omzet " 20.850 19.938
Nettowinst (aandeel van de groep) " 574 514
Nettodividend (1) 1,29 1,20
Beurskapitalisatie miljoenen € 5.613 5.409
Datum van 1e investering: 2001

(1) onder voorbehoud van goedkeuring door de Algemene Vergadering

De Groep Delhaize heeft als hoofdactiviteit de exploitatie van voedings-supermarkten in Noord-Amerika (Verenigde Staten), Europa (België, Groothertogdom Luxemburg, Griekenland en Roemenië) en Zuidoost-Azië (Indonesië). Eind 2010 bestond haar verkoopsnet uit 2.800 warenhuizen, 68 meer dan eind 2009. Het werd uitgebreid met 20 warenhuizen in de Verenigde Staten, 13 in België – waarvan één geïntegreerde supermarkt en 3 warenhuizen Red Market1 – 7 in Griekenland, 21 in Roemenië (waarvan 10 warenhuizen Red Market) en 7 in Indonesië. De Groep Delhaize wordt genoteerd op Euronext Brussel en op de New York Stock Exchange.

In 2010 behaalde de Groep Delhaize een omzet van € 20,85 miljard, een stijging met 1,0 % bij constante wisselkoersen en met 4,6 % bij reële wisselkoersen tegenover 2009. (De Amerikaanse dollar verstevigde in vergelijking met 2009 met 5,2 % tegenover de euro). De organische omzetgroei bedroeg 0,9 %.

In de Verenigde Staten ging de omzet er in locale munt met – 1,0 op achteruit.Vooral in het tweede trimester was de concurrentiële activiteit intens. Tijdens het tweede halfjaar wist de groep de onderliggende tendens van de volumes te verbeteren, dankzij de investeringen in prijzen die eerder tijdens het jaar waren doorgevoerd en dankzij de gerichte prijsoffertes van Food Lion.

Daarentegen kende de groep een inkomensgroei van 4 % bij Delhaize-België, wat vooral te danken was aan de aangroei van de volumes. Delhaize-België bleef voordeel halen uit de opeenvolgende golven investeringen in prijzen die drie jaar geleden werden ingezet en die ondersteund werden door een doorgedreven communicatie en door gerichte promotionele activiteiten. Delhaize-België sloot het jaar 2010 af met een gestegen marktaandeel van 26,3 % (bron: AC Nielsen)

In Griekenland behaalde Alfa-Beta in een zeer moeilijke economische omgeving een omzetgroei van 6,3 %. Er was ook een stijging van de omzet in Roemenië en in Indonesië (+ 20,5 % bij identieke wisselkoersen).

Tijdens de eerste negen maanden van het boekjaar lag de operationele marge iets lager dan in 2009, namelijk 4,6 tegen 4,8 %. Eind september beliep de nettoschuld van Delhaize € 1,8 miljard, wat een daling is met 12 % tegenover eind 2009 en neerkomt op een verhouding van nettoschuld tot eigen middelen van 38 %.

De groep zet de uitvoering voort van een belangrijk programma van kostenverlagingen. In 2010 verhoogde ze haar doelstelling inzake reductie van de operationele brutokosten tegen eind 2012 van € 300 tot € 500 miljoen.

1 Dit nieuwe warenhuisconcept, gelanceerd in 2009, hanteert het hele jaar door lage prijzen en biedt uitsluitend het systeem van self-scanning aan.

CONSUMPTIE GOEDEREN

Danone *

www.danone.com

Geconsolideerde cijfers op 31 december 2010 2009
Eigen vermogen miljoenen € 11.987 13.255
Omzet " 17.010 14.982
Nettowinst " 1.669 1.412
Winst per aandeel 2,71 2,50
Dividend 1 1,30 1,20
Beurskapitalisatie miljoenen € 30.465 27.711
Datum van 1e investering: 1987

(1) onder voorbehoud van goedkeuring door de Algemene Vergadering

Danone is een mondiale speler in de voeding, met een sterke aanwezigheid in de sectoren melkproducten en mineraal water. De groep neemt tevens een belangrijke plaats in op het gebied van de kindervoeding en is een voorloper in de sector van de medische voeding.

Het jaar 2010 werd gekenmerkt door de opmerkelijke vooruitgang van de kindervoeding in China en door de ondertekening van een joint-venture, in december, met de Russische vennootschap Unimilk. Dit is een belangrijke operatie, die in 2011 ten volle haar vruchten zal dragen. Rusland zal, naast Frankrijk, de belangrijkste afzetmarkt van Danone worden. De groep verstevigt hierdoor haar positie in de sector van de verse melkproducten beduidend.

De geconsolideerde omzet steeg in 2010 met 13,5 % tot € 17.010 miljoen. Zonder effect van wisselkoersen (+ 6 %) en van variaties van de consolidatieperimeter (+ 0,6 %) nam de omzet met + 6,9 % toe. Deze organische groei bestaat uit een volumestijging met + 7,6 % en een daling van de prijzenmix met – 0,7 %. De verandering van de consolidatiekring wordt voornamelijk verklaard door de intrede van Unimilk in de perimeter met ingang van 1 december 2010 en in mindere mate door die van de twee nieuwe Europese drankfilialen op basis van fruit (Danone-Chiquita en Proviva). Deze verruimingen werden gedeeltelijk gecompenseerd door de verkoop van de Nieuw-Zeelandse vennootschap Frucor in februari 2009.

De geografische mix evolueerde als gevolg van de operatie-Unimilk. Eind 2010 vertegenwoordigde Europa 55 % van de verkoop (tegen 60 % in 2009), Azië 14 % (tegen 13 % in 2009) en de rest van de wereld 36 % (tegen 27 % in 2009). Bij vergelijkbare gegevens ging Europa er in waarde met 1,9 % op vooruit, Azië met 14,0 % en de rest van de wereld met 14,9 %.

De divisie Melkproducten vertegenwoordigt 57 % van de omzet van 2010, wat bij vergelijkbare gegevens een vooruitgang is met 6,5 % in waarde en met 7,5 % in volume. De divisie Water vertegenwoordigt 17 %, een stijging met 5,3 % in waarde en met 7,8 % in volume. De divisie Kindervoeding vertegenwoordigt 20 %, een stijging met 8,9 % in waarde en met 7,6 % in volume. En de divisie Medische Voeding vertegenwoordigt 6 %, een stijging met 9 % in waarde en met 8,7 % in volume, nog steeds bij vergelijkbare gegevens.

De EBIT ging er in 2010 bij vergelijkbare gegevens met 3 basispunten op vooruit tot 15,16 %, in een context van sterke inflatie van de grondstoffen, vooral van melk. De marge evolueerde bijzonder gunstig in het tweede halfjaar, met een aangroei van 78 basispunten bij vergelijkbare gegevens tegenover 2009. De prijsstijging van de grondstoffen werd gecompenseerd door diverse initiatieven van kostenverlaging, die in 2010 voor meer dan € 500 miljoen besparingen opleverden.

Het courante nettoresultaat, aandeel van de groep, steeg met 18,2 % in gepubliceerde gegevens tot € 1.669 miljoen. Bij vergelijkbare gegevens komt dat neer op een groei van 14,2 %. De verwaterde courante nettowinst per aandeel steeg tegenover 2009 met 8,6 %, tot € 2,71 in gepubliceerde gegevens, en met 12,7 % bij vergelijkbare gegevens.

De vooruitgang van de free cash flow, zonder dividenden en inkoop van aandelen, overnames en de operatie Unimilk, maakte in 2010 een reductie met € 278 miljoen mogelijk van de financiële nettoschuld (zonder verkoopopties ten belope van € 3.858 miljoen op 31 december 2010 toegekend aan de minderheidsaandeelhouders). Samen met de positieve effecten van de kapitaalverhoging van juni 2009 maakte dit het mogelijk de kostprijs van de financiële nettoschuld te verlagen van € 264 miljoen tot € 143 miljoen.

De raad van bestuur van de vennootschap zal aan de algemene vergadering de uitkering voorstellen van een nettodividend van € 1,30 per aandeel, wat 8,3 % meer is dan in 2009.

Voor het lopende jaar verwacht Danone op vergelijkbare basis een groei van zijn omzet met 6 à 8 %.

Actimel drank

Rapala *

Geconsolideerde cijfers op 31 december 2010 2009
Eigen vermogen miljoenen € 121,8 107,4
Omzet " 269,4 234,6
Nettowinst " 20,7 14,3
Dividend (1) 0.23 0,19
Beurskapitalisatie miljoenen € 270,8 196,2
Datum van 1e investering: 2005

(1) onder voorbehoud van goedkeuring door de algemene vergadering

Rapala is een in 1930 opgerichte groep die zich van bij haar ontstaan heeft toegelegd op de fabricage van lokaas en op de kweek van zwemvis voor de sportvisserij. De groep heeft een know-how ontwikkeld die haar heeft doen uitgroeien tot wereldleider in de nichemarkt van lokaas en voeding voor vis, met een positionering bovenaan het gamma.

Via een beleid dat zowel gericht is op organische groei als op het creëren van distributienetten en op overnamen heeft de groep een mondiale aanwezigheid weten op te bouwen als fabrikant-verdeler in meer dan 35 landen. Dit laatste is een belangrijke factor van differenciëring.

De verkoop steeg in 2010 met 15 % tot € 269,4 miljoen. Hij werd in de hand gewerkt door gunstige klimaatomstandigheden in de Noordse landen, door een krachtige vraag in Rusland en in de overige landen van Oost-Europa en door positieve wisselkoerseffecten. Bij constante wisselkoersen en perimeter zou de verkoop met 7 % zijn toegenomen.

De winst per aandeel voor het financiële jaar 2010 bedraagt € 0,46 per aandeel, tegen € 0,31 in 2009. De inspanningen om de behoefte aan bedrijfskapitaal te verminderen werden begin 2010 voortgezet, waardoor de groep de ratio bedrijfskapitaal/verkoop kon verlagen. Nu de groei is hervat, richt het management zijn aandacht vooral op het verzekeren van hoogwaardige diensten aan het cliënteel. Samen met de overname en de uitbouw van nieuwe filialen, de veranderingen met betrekking tot het productiemodel in China en de koersstijging van het merendeel van de deviezen tegenover de euro droeg dit bij tot een aangroei van het bedrijfskapitaal met nagenoeg € 13 miljoen in 2010. De operationele cash flow bedroeg € 13,0 %, tegen € 24,6 miljoen in 2009. De netto-schuld steeg met € 92,0 (€ 79,4 miljoen in 2009). Toch bleef de schuldratio (net gearing) nagenoeg ongewijzigd op 71,2 % (71,1 % eind 2009).

Rapala zette in 2010 zijn strategie van winstgevende groei voort, met onder meer de overname van Dynamite Baits, een Brits bedrijf dat gespecialiseerd is in de fabricage van lokaas voor de karpervangst. Deze overname vervolledigt het productengamma van Rapala en verhoogt zijn aanwezigheid in een segment waarin de groei hoger ligt dan het marktgemiddelde in Europa. Nieuwe producten worden verwacht voor 2011, met onder meer een veelbelovende nieuwe visdraad (Sufix 832) die ontwikkeld werd in samenwerking met de Britse onderneming WL Gore & Associates, de uitvinder van de Gore-tex.

De raad van bestuur van de vennootschap zal aan de algemene vergadering de uitkering voorstellen van een dividend van € 0,23 per aandeel, dat is 21 % meer dan het jaar voordien.

Klassiek lokaas

Chapoutier*

www.chapoutier.com

Het Huis Chapoutier, opgericht in 1808 in Tain, is een van de belangrijkste producenten van hoogwaardige wijn in de Rhônevallei. De groep, die zowel productiedomein als verdeler is, exploiteert meer dan 365 hectare wijngaarden, waarvan meer dan de helft in volledig eigendom.

Michel Chapoutier leidt het domein sinds vijftien jaar en heeft er een internationale dimensie aan gegeven.

De groep commercialiseert een vijftigtal etiketten onder een twintgtal benamingen in de Rhônevallei, maar ook in de Côtes du Roussillon, Banyuls, de Elzas en Australië. Zijn perceelsgewijze selecties genieten wereldfaam. De erkenning door de professionelen uit de sector, zoals blijkt uit bijvoorbeeld de scores die werden toegekend door de wijngidsen (vijf scores 100/100 bij Parker voor de jaargang 2003) getuigt van die kwaliteit en faam. Het Huis Chapoutier was bovendien een van de voorlopers van de biodynamische cultuur, die nu aanwezig is in een groot deel van zijn wijngaarden.

Het Huis Chapoutier produceert nu ongeveer vijf miljoen flessen per jaar. Het verkoopt die wereldwijd via diverse distributiekanalen. In 2010 nam het langs de A 7 een nieuwe productiesite in gebruik die op termijn tot een verdubbeling van de capaciteit zal leiden. De maatschappelijke zetel en de Proefkelder blijven gevestigd in het historische centrum van Tain; ze vormen een belangrijk visitekaartje.

Sofina trad in 2007 in het kapitaal. In 2009 was het in de gelegenheid de expansie van deze vennootschap te ondersteunen door deel te nemen aan een nieuwe kapitaalverhoging. De groep zou in 2010 een omzet hebben gerealiseerd van de grootte-orde van € 28 miljoen en een bruto-marge van om en bij de € 17 miljoen. Het boekjaar 2010 werd gekenmerkt door een opleving van de vraag, onder meer in de Verenigde Staten, en door een voortgezette expansie in Azië, wat de resultaten positief zou moeten beïnvloeden. Eind 2010 werd een nieuw wijngamma, Marius, gecommercialiseerd. Dit zou de groei van de groep in de komende jaren moeten ondersteunen.

Panoramisch zicht op het wijndomein

B & W Group *

www.bwgroup.com

Sofina nam in juli 2006 deel aan een voorbehouden kapitaalverhoging van B&W Group en verkreeg daardoor 20 % van de gewone aandelen van deze Britse vennootschap. Parallel daarmee tekende Sofina in op een obligatielening op vijf jaar die door deze onderneming werd uitgegeven en kreeg het warrants toegekend. Begin 2010 oefende Sofina zijn intekenrechten op deze warrants uit, waardoor zijn participatie in B&W steeg van 20 tot 30 %. Bovendien werd de obligatielening in het tweede trimester van 2010 vervroegd door B&W terugbetaald. B&W Group behaalde in 2010 een geconsolideerde omzet van £ 114,5 miljoen (21 % meer dan in 2009) en een EBITDA van £ 12,6 miljoen.

B&W Group produceert en commercialiseert acoustische apparatuur van hoge kwaliteit. Na in 2009 goed weerstand te hebben geboden aan de tegenvallende conjunctuur, slaagde B&W er vanaf het afgelopen jaar in weer met de groei aan te knopen. De verkoop van traditionele producten werd ondersteund door de opgemerkte lancering van de nieuwe serie 800. Het jaar 2010 werd tevens gekenmerkt door een krachtige groei van de verkoop van Zeppelin en van de nieuwe Mini-Zeppelin. Deze audioproducten zijn nu compatibel met de iPhone en profiteren mee van het succes van Apple. Nieuwe producten zoals multimedia-luidsprekers en audio-helmen werden warm onthaald, zowel door de verbruikers als door de critici. Op het vlak van de uitrusting voor auto's opent een met Harman Kardon afgesloten licentie-akkoord de weg naar talrijke opportuniteiten.

De vennootschap blijft haar hoofdmerk uitbreiden tot nieuwe productengamma's, wat haar in staat moet stellen haar ontwikkeling voort te zetten.

Luidspreker CM8 Audio apparaat P5

SATELLIET-OPERATOREN

SES*

www.ses.com

Geconsolideerde cijfers op 31 december 2010 2009
Eigen vermogen miljoenen € 2.093 1.588
Omzet " 1.736 1.620
Nettowinst " 487 477
Winst per aandeel 1,24 1,22
Dividend (1) 0,80 0,73
Beurskapitalisatie miljoenen € 7.121 6.162
Datum van 1e investering: 1998

(1) onder voorbehoud van goedkeuring door de algemene vergadering

SES is een van de belangrijkste operatoren van satellieten ter wereld. De groep biedt onder meer diensten aan van uitzending van tv-ketens en radiostations, gegevenstransmissie, telefonie en toegang tot het internet.

De activiteiten van de groep betreffen twee grote operationele entiteiten: SES Astra in Europa en SES World Skies buiten Europa. Deze laatste entiteit groepeert de activiteiten van Americom in Noord-Amerika en SES New Skies in de rest van de wereld.

Ten einde zijn wereldwijde dekking te vervolledigen, bezit SES verscheidene belangen en participaties in regionale spelers die onder meer bepaalde delen van Azië, Latijns-Amerika en het Midden-Oosten bestrijken, zoals Ciel in Canada, Quetzsat in Mexico en YahLive in Abu Dhabi. SES exploiteert in de gehele wereld een vloot van 44 satellieten op 29 orbitale posities.

In de loop van het boekjaar 2010 nam de groep vier nieuwe satellieten in gebruik: een eerste die vervangings- en belangrijke bijkomende capaciteiten moet bieden in de regio van de Indische Oceaan, een tweede die bijkomende capaciteiten voor Europa en het Midden-Oosten moet opleveren, een derde die gelanceerd werd boven India, Indonesië en de regio Filipijnen/Zuid-Chinese Zee en een laatste die de Noord-Amerikaanse vloot moet vernieuwen. In totaal werd de capaciteit per saldo verhoogd met 76 repetoren tot 1.249 repetoren op het einde van het jaar, waarvan er 990 gecommercialiseerd waren, dit is een gebruiksgraad van 79,3 % (2009: 82,7 %).

Aan de toenemende vraag wordt beantwoord door de geregelde lancering van nieuwe televisieplatforms en de vermenigvuldiging van de programma's in hoge-definitietelevisie (HDTV), een tendens die in Europa versnelt en die tot uiting komt in een groot aantal nieuwe tv-platforms in de wereld.

Op basis van deze elementen realiseerde SES in 2010 een uitstekende operationele en financiële prestatie, na de moeilijkheden in het begin van het jaar als gevolg van de capaciteitsvermindering op een Amerikaanse satelliet en van de vertraging in de lancering van satellieten.

De omzet en de recurrente EBITDA stegen met ongeveer 5 %. Deze goede resultaten vloeien voort uit de solide bijdrage van de twee entiteiten van de groep, SES Astra en SES World Skies, met uitstekende EBITDA-marges voor zowel de infrastructuur als de diensten. De gepubliceerde omzet van € 1.736 miljoen en de gepubliceerde EBITDA van € 1.296 miljoen komen respectievelijk neer op een groeipercentage van 7,1 % en van 8,6 % boven de recurrente evolutie, vooral wegens de koersstijging van de dollar.

De toename met 8,6 % van de EBITDA, gecombineerd met 7 % hogere afschrijvingen en een financieel resultaat dat 13 % lager uitviel, resulteren in een stijging van het nettoresultaat van de groep met 2,3 % tot € 487 miljoen.

Dit komt neer op een nettoresultaat van € 1,24 per aandeel, een stijging met 1,6 % tegenover het boekjaar voordien.

De operationele cash flow nam in 2010 eveneens toe, wat SES in staat stelde tijdens het boekjaar investeringen voor een bedrag van € 912 miljoen door te voeren, 21 % meer dan in 2009. Deze verhoging valt toe te schrijven aan de industriële investeringen voor een bedrag van € 805 miljoen en aan de aankoop van de resterende participatie van 10 % in het kapitaal van SES Sirius, dat SES Astra AB is geworden.

De beschikbare cash flow na investeringen bedraagt € 195 miljoen, wat minder is dan in 2009. Het bedrag van de financiële schuld steeg lichtjes tot € 3.761 miljoen einde 2010. Aangezien de EBITDA sterker steeg, gaf de schuldgraad een nieuwe daling te zien, met ongeveer 3 %. Hij vertegenwoordigt nu 2,91 keer de EBITDA.

Wat de perimeter van zijn activiteiten betreft, besliste SES in 2010 zijn meerderheidsbelang te verkopen in de vennootschap voor satellietdiensten ND SatCom. Tevens verbond het zich ertoe nog eens \$ 75 miljoen te investeren in de eindfase van de financiering via aandelen van O3b Networks, die in november 2010 werd afgesloten. O3b is nu geheel gefinancierd tot aan de lancering en de ingebruikname van de initiële constellatie van 8 satellieten op gemiddeld aarde-orbiet. De start van de commerciële dienst van O3b wordt verwacht in 2013.

SES is bij machte zijn toekomstige groeiperspectieven te bevestigen. De levering van nieuwe capaciteiten in antwoord op de sterke vraag van de ontluikende markten is voor SES de belangrijkste groeimotor.

De groep hanteert nu een vork, tussen 4 en 5 %, die vergelijkbaar is met de gemiddelde jaarlijkse variatie op drie jaar (2010-2012).

Controlezaal DINO "Digital Network Operation Center"

FINANCIËLE MAATSCHAPPIJEN

Eurazeo *
----------- --

www.eurazeo.com

Geconsolideerde cijfers op 31 december 2010 2009
Eigen vermogen miljoenen € 3.607 3.562
Niet-courante activa " 9.664 10.616
Courante activa " 4.509 4.390
Omzet " 3.920 4.737
Operationeel resultaat " 803 453
Nettowinst (aandeel van de groep) " 115 -199
Dividend per aandeel (1) 1,2 1.2
Beurskapitalisatie miljoenen € 3.170 2.694
Datum van 1e investering: 1990

(1) onder voorbehoud van goedkeuring door de algemene vergadering

Eurazeo behoort tot de grootste genoteerde Europese investeringsmaatschappijen, met ongeveer € 4 miljard aan gediversifieerde activa en een beurskapitalisatie van € 3,1 miljard (einde december 2010). Het voert een investeringsstrategie met hefboomeffect, vooral in niet-genoteerde Franse of Europese vennootschappen met hoog ontwikkelingspotentieel waarin het als referentie-aandeelhouder een uitgesproken invloed kan uitoefenen. Eurazeo is meerderheids- of referentieaandeelhouder van Accor, Edenred, ANF, APCOA, Elis, Europcar en Rexel. Het boekjaar werd gekenmerkt door de splitsing van Accor en Edenred en door de verkoop van B& B Hotels.

Voor het boekjaar 2010 als geheel kwam de geconsolideerde omzet uit op € 3.920 miljoen, dat is bij constante perimeter en wisselkoersen een stijging met 3,6 %. Het geherwaardeerde netto-actief van Eurazeo op 31 december 2010 vertegenwoordigde € 74,8 per aandeel. Op 31 december 2009 bedroeg het € 61,1 per aandeel en op 30 juni 2009 € 66,1 per aandeel. De raad van bestuur zal de uitkering voorstellen van een divident van € 1,2 per aandeel, alsmede de uitzonderlijke toekenning van een aandeel ANF Immobilier per 30 aandelen Eurazeo.

De financiële structuur blijft solide, met € 909 miljoen aan kasmiddelen beschikbaar voor de financiering van nieuwe aankopen.

Caledonia *

www.caledonia.com

2010 2009
miljoenen £ 1.181 906
pence 2.034 1.559
" 1.625 1.289
" 35,3 33,8

Caledonia Investments plc is een Angelsaksische ,,investment trust'' die genoteerd wordt op de Londense beurs. De strategie van het fonds is erop gericht significante minderheidsparticipaties te nemen in dertig tot veertig vennootschappen waarvoor een reëel potentieel van waardecreatie bestaat. De doelstelling van het fonds bestaat erin op zijn participaties een rendement op lange termijn te behalen dat hoger ligt dan de beursindex "FTSE All-Share Total Return'' en tevens elk jaar zijn dividend te verhogen. De gediversifieerde portefeuille bestaat voor de helft uit participaties in beursgenoteerde ondernemingen of uit liquide activa.

Het einde maart 2010 afgesloten boekjaar werd gekenmerkt door een waardestijging van de portefeuille met 30,5 % over de twaalf voorgaande maanden. De tussentijdse resultaten per einde december 2010 wijzen uit dat de waarde van de portefeuille in negen maanden met 8,6 % is gestegen.

In vergelijking met einde december 2009 is de geografische blootstelling van de portefeuille van Caledonia eind december 2010 weinig veranderd. Het aandeel van de participaties in Groot-Brittannië daalde van 66 % tot 65 %, terwijl dat van de participaties in Azië steeg van 12 %. tot 13 %. In continentaal Europa bleef de blootstelling gehandhaafd op 14 % en in Noord-Amerika nam ze toe van 7 % tot 8 %. De belangrijkste participaties in termen van waarde van activa zijn de commerciële bank Close Brothers (12,9 % van de netto-activa), het investeringsfonds British Empire Securities (8,9 %) en de satelliet-operator Avanti Communications (6,1 %).

Luxempart *

www.luxempart.lu

Geconsolideerde cijfers per 31 december 2010 2009
Eigen vermogen miljoenen € 813,8 758,5
Financiële vaste activa " 598,3 545,0
Nettowinst " 13,15 106,3
Brutodividend (1) (2) 0,682 6,2
Beurskapitalisatie miljoenen € 580,5 517,1
Datum van 1e investering: 1992

(1) onder voorbehoud van goedkeuring door de algemene vergadering

(2) het aandeel werd in 2010 in tien gesplitst

Luxempart is een investeringsmaatschappij die genoteerd wordt op de beurs van Luxemburg en die vooral actief is in het Groothertogdom en in België. Het beheert een portefeuille genoteerde en niet-genoteerde participaties. De belangrijkste sectoren waarin het investeert zijn media en communicatie, financiën en verzekeringen, energie, vastgoedpromotie en private equity.

Het kapitaalresultaat van Luxempart over 2010 werd negatief beïnvloed door waardecorrecties. Dat was vooral het geval voor de lijn Poweo, waarvan de notering de afgelopen maanden leed onder de aankondiging van negatieve resultaten als gevolg van de zeer moeilijke toestand van de elektriciteits- en gasmarkt en van de vertraging in de liberalisering van de elektriciteitsmarkt in Frankrijk. Het recurrente resultaat per einde december 2010 lag daarentegen hoger dan dat van een jaar voordien, dankzij de hogere dividenden die werden gestort door de belangrijkste waarden in de portefeuille (SES, RTL, Foyer), wat de goede gang van zaken in deze posities illustreert.

In april 2010 versterkte Luxempart zijn energie-portefeuille door ongeveer € 19 miljoen te investeren in PNE Wind AG, een beursgenoteerde Duitse onderneming die actief is in de conceptie, de ontwikkeling, de installatie en het onderhoud van windmolenparken te land en op zee. De overige investeringen die tijdens het boekjaar werden doorgevoerd, waren vooral gericht op de consolidatie van bestaande posities. Zo kocht Luxempart voor € 3,3 miljoen effecten RTL Group en voor € 0,6 miljoen effecten Groupe Foyer.

Het aandeel van de sector ,,Private Equity'' daalde met 4,9 %. Dit was vooral het gevolg van de verkoop in juli 2010, voor € 7,5 miljoen, van de helft van de participatie in EUB (European United Bakeries), de in Luxemburg gevestigde moedermaatschappij van een groep industriële bakkerijen in Tsjechië. Een bijkomend bedrag van € 1,5 miljoen werd geïnvesteerd in DS Care, een Luxemburgse vennootschap die gespecialiseerd is in de sector van de rusthuizen en van de bejaardenzorg, vooral in Italië.

INDUSTRIËLE SECTOREN

Petit Forestier*

www.petitforestier.fr.

In augustus 2007 trad Sofina ten belope van 19,7 % in het kapitaal van Sylve Invest, de holding die de Franse onderneming Petit Forestier controleert. Het bezit tevens obligaties die in aandelen kunnen worden terugbetaald, wat zijn participatie dan op 43,15 % zou brengen. In september 2007 bracht Sylve Invest op de Parijse beurs een openbaar overnamebod uit, gevolgd door een verplichte terugtrekking van de totaliteit van de genoteerde aandelen van de beurs van Parijs, waarna Petit Forestier van de notering werd teruggetrokken.Vandaag bezit Sylve Invest 100 % van het kapitaal van Petit Forestier.

Het in 1907 door de familie Forestier opgerichte Petit Forestier is voornamelijk actief in het verhuren van koelwagens voor diverse doeleinden. De onderneming oefent tevens, onder de benaming Lecapitaine, de activiteiten van koetswerkbedrijf uit ten behoeve van het door Petit Forestier verhuurde wagenpark. Na de overname van Pro-System in 2006 ging Petit Forestier ook frigomeubelen verhuren.

In 2010 behaalde de groep op basis van voorlopige gegevens een omzet van € 432,6 miljoen, dat is een stijging met 4 % tegenover het jaar voordien (€ 415,6 miljoen). Haar activiteiten namen niet alleen in Frankrijk toe, maar ook in landen zoals Italië en Spanje. In de activiteit van de verhuur van wagens realiseert ze iets meer dan 70 % van de omzet in Frankrijk, terwijl in het buitenland onder meer de markten van de Benelux, het Verenigd Koninkrijk, Ierland, Spanje, Portugal, Polen, Zwitserland en Italië worden bestreken. In dat laatste land is Petit Forestier aanwezig sinds 2009, als gevolg van de overname van de Turijnse onderneming Fuel Only, de belangrijkste speler op de Italiaanse markt inzake verhuur van koelwagens. Tevens valt aan te stippen dat de groep in 2010 haar eerste inkomsten uit de verhuur van wagens in Marokko realiseerde.

Petit Forestier bekleedt vandaag de leidersplaats inzake verhuur van koelwagens in Europa, met een vloot van meer dan 30.000 voertuigen en met meer dan 2.200 personeelsleden. De groeidoelstellingen van de groep berusten op het streven om de continuïteit van een dicht Frans net te verzekeren en haar dienstenaanbod tot het hele Europese grondgebied uit te breiden.

Voorbeelden uit het activiteitengamma

Landis + Gyr * www.landisgyr.com Sofina nam in 2006 een engagement ten belope van 10 % in de Groep Landis+Gyr, voordien Bayard geheten en gedomicilieerd in Zwitserland sinds januari 2009.

Landis+Gyr is actief in meetapparaten van het energieverbruik. Zijn belangrijkste divisies omvatten Advanced Metering Infrastructure (smart metering), Demand Response (smart grid) en energiemeters (elektriciteit en gas). Landis+Gyr, dat in meer dan dertig landen actief is, heeft zich weten te positioneren als wereldleider in het aanbod van diensten van smart metering en is verantwoordelijk voor de grootste infrastructuur van meters die nu op de markt geïnstalleerd is.

Sinds het in 2002 met de steun van enkele grote Australische families werd opgericht, heeft Landis+Gyr meer dan € 540 miljoen weten bijeen te brengen.

Deze opeenvolgende kapitaalopnamen hadden tot doel de \$ 1,2 miljard te financieren die de afgelopen zeven jaar besteed is aan de overname van een twaalftal bedrijven ten einde van de groep de wereldleider te maken in haar expertisedomeinen. Zo werd in Europa de overname doorgevoerd van Email Metering in 2003 en van Landis & Gyr in 2004 en in de Verenigde Staten van Cellnet in 2007.

Eind 2010 had Landis+Gyr een orderboek van meer dan \$ 2,3 miljard.

De doelstelling van Landis+Gyr bestaat erin zich te positioneren als een van de belangrijkste spelers in het domein van het energiebehoud, "fifth fuel " genaamd. De Europese Unie heeft een Richtlijn goedgekeurd die oplegt dat tegen 2020 ten minste 80 % van de woningen moeten zijn uitgerust met smart metering. De Amerikaanse regering keurde van haar kant begin juni 2009 een budget van \$ 3,4 miljard goed voor de financiering van het "smart grid" op het Amerikaanse grondgebied. Gelijkaardige standpunten inzake reglementering en budgettering in Canada, Australië en China zijn evenveel positieve tekenen voor de ontwikkeling van de activiteiten van Landis+Gyr.

In november 2010 werd Landis+Gyr opgenomen in de "2010 Global Cleantech 100 " als erkenning van de recente prestaties van de groep in het aanbieden van oplossingen en diensten inzake smart grid en op basis van de positieve verwachtingen die ze wekt voor de nabije toekomst.

Het geheel aan participaties van Landis+Gyr leverde in 2010 een inkomen op van meer dan \$ 1.500 miljoen.

P350 ecometer "home display device"

Mersen *

www.mersen.com

Geconsolideerde cijfers op 31 december 2010 2009
Eigen vermogen miljoenen € 493,7 425
Omzet " 741,2 587,3
Nettowinst (aandeel van de groep) " 39,8 14,9
Dividend (1) 0,75 0,50
Beurskapitalisatie miljoenen € 684 499
Datum van 1e investering: 2005

(1) onder voorbehoud van goedkeuring door de algemene vergadering

Carbone Lorraine, dat in 2010 werd omgedoopt tot Mersen, is gespecialiseerd in de aanwending van hoogtechnologische materialen in veeleisende industriële omgevingen en in de ontwikkeling van systemen die onontbeerlijk zijn voor de goede werking van de motor en voor de bescherming van elektrische uitrustingen.

De groep is nu de nummer één op wereldvlak inzake anticorrosie-uitrusting in grafiet, in bezems voor elektrische motoren en zekeringen voor krachtige halfgeleiders. Het is de nummer twee op wereldvlak voor hoge-temperatuurtoepassingen van isostatische grafiet en voor industriële zekeringen.

In 2010 bereikte de omzet € 741 miljoen, een stijging met 13 % bij constante perimeter en wisselkoers (cpw) en met 26 % in historische waarde. Azië groeide met 19 % (cpw) en vertegenwoordigt nu een kwart van de verkoop. De alternatieve energieën gingen er met meer dan 30 % op vooruit (cpw) en vertegenwoordigden 16 % van de omzet. Meer specifiek was de verkoop van uitrusting in grafiet ten behoeve van de zonne-energie zeer hoog Op het einde van het jaar draaiden bepaalde productie-uitrustingen daar tegen hun volle capaciteit. Daarentegen bleef de markt van de eerste opstelling van windmolens weinig dynamisch, maar dat werd gecompenseerd door een groeiend marktaandeel in het segment van de vervanging. De levering van uitrusting voor de ontzilting van zeewater in het kader van het contract met Degrémont voor Australië ging in 2010 van start.

In april 2010 finaliseerde Mersen de overname van Boostec, een Frans bedrijf dat gespecialiseerd is in de conceptie en de fabricage van stukken in siliciumcarbid. De groep vervolledigt aldus haar materialengamma, wat haar in staat moet stellen verder door te dringen op markten zoals zonne-energie en chemie/farmacie. Eveneens in april kondigde ze aan dat ze een akkoord heeft ondertekend met het oog op de overname van de in Wenen gebaseerde onderneming M. Schneider, die gespecialiseerd is in zekeringen en zekering-contactdozen volgens de Duitse DIN-norm. Mersen wordt aldus de nummer twee op wereldvlak voor deze norm, die in sterke opgang is, en consolideert zijn posities op de energiemarkt. Tijdens het afgelopen jaar bleef de onderneming zich versterken op beloftevolle markten, onder meer via de overname van Yantaï in China, een bedrijf dat gespecialiseerd is in de mechanische verwerking van grafiet voor de productie van monokristallijns silicium voor de fotovoltaïsche industrie.

Zekeringen

Oberthur Technologies* www.oberthur.com

In maart 2010 nam Sofina een participatie van 8,6 % in het kapitaal van de vennootschap François-Charles Oberthur Fiduciaire, de controleholding van de Franse groep Oberthur Technologies.

Oberthur Technologies is de erfgenaam van de drukkerij Oberthur, die in 1842 werd opgericht door de meester-drukker en lithograaf François-Charles Oberthur.

Sedert de overname van de fiduciaire activiteit van François-Charles Oberthur Fiduciaire door Jean-Pierre Savare in 1984 is de groep uitgegroeid van een firma die enkele honderdduizenden euro omzet behaalde tot een internationale onderneming die een van de allergrootste leveranciers ter wereld van beveiligingstechnologieën is geworden, met meer dan 6.000 personeelsleden. Vandaag is de onderneming de tweede grootste leverancier van betaalkaarten met chip en de derde privé-drukker van bankbiljetten.

In 2010 behaalde de groep een omzet van ongeveer € 979 miljoen, waarvan 46 % werd gerealiseerd in Europa, 23 % in de regio ,,Rusland, Midden-Oosten en Afrika'' , 19 % in Noord- en Zuid-Amerika en 12 % in Azië. De EBITDA bereikte € 160 miljoen, 20 % meer dan het jaar voordien, en het nettoresultaat steeg met 21 % tot € 60 miljoen.

De activiteiten van de groep zijn onderverdeeld in vier grote divisies: Kaarten, Fiduciaire, Identiteit en Cash Protection.

Oberthur fabriceert kaarten met microprocessor (73 % van de omzet 2010), die gebruikt worden als betaalkaarten, SIM-kaarten of chipkaarten voor multimedia-toepassingen (bv. betaaltelevisie).

De groep ontwerpt en drukt bankbiljetten en ander beveiligd papier voor diverse instellingen in de hele wereld, waaronder de Bundesdruckerei en de Bank van de Filippijnen. De Fiduciaire activiteit vertegenwoordigde 15 % van de omzet van 2010.

De vennootschap maakt, drukt en personaliseert identiteitsdocumenten zoals identiteitskaarten, paspoorten en elektronische paspoorten, waaronder het Belgische paspoort en de Marokkaanse identiteitskaart. Deze divisie vertegenwoordigde 10 % van de omzet 2010.

En ten slotte ontwikkelt, produceert en beheert Oberthur systemen van bescherming van cash, zoals de intelligente valiezen die bij overval de inhoud vernietigen. Deze activiteit is beperkt tot België en Frankrijk (2 % van de omzet 2010).

Ten einde de groei van deze activiteiten te ondersteunen, blijft de groep investeren in de uitbouw van haar productie-apparaat, in het bijzonder in een nieuwe fabriek in Brazilië die begin 2011 in gebruik moet worden genomen. Deze nieuwe entiteit zal de conceptie, de fabricage, de personalisering en de verpakking verzekeren van de SIMkaarten, de bankkaarten (met inbegrip van EMV-kaarten), en tevens van de identiteitsproducten voor Braziliaanse en meer algemeen Zuid-Amerikaanse cliënten.

Bankbiljetten

Voox, Sesames 2010 Beste transport-toepassing

Deceuninck*

www.deceuninck.com

Geconsolideerde cijfers op 31 december 2010 2009
Eigen vermogen miljoenen € 212,03 197,4
Recurrente omzet " 557,8 506,4
EBITDA " 57,3 20,9
Nettoresultaat (aandeel van de groep) " 8,4 -17,1
Nettoresultaat per aandeel 0,08 -0,16
Beurskapitalisatie miljoenen € 197,2 156,2
Nettodividend (€/aandeel) 0 0
Date du 1er investissement : 2006

Deceuninck is Europees marktleider voor timmersystemen van hoge kwaliteit voor de bouwsector. De basistechnologie berust op de extrusie van PVC en van het gebrevetteerde composiet-materiaal Twinson. De onderneming is actief in meer dan 75 landen via 35 productie- of verkoopsfilialen verspreid over Europa, Noord-Amerika en Azië. Ze stelt ongeveer 2.800 mensen te werk, van wie 670 in België.

Na twee jaar van operationele en financiële herstructurering werd het boekjaar 2010 gekenmerkt door een terugkeer naar groei en winstgevendheid. De opleving was bijzonder krachtig in Rusland, Duitsland en de Verenigde Staten. Turkije zet zijn expansie voort, mede dankzij een gunstig wisselkoerseffect. In West-Europa was de markt daarentegen zwak in het Verenigd Koninkrijk, Spanje en Nederland. Deze toename van de vraag werd ondersteund door een hervatting van de economische groei in bepaalde landen. Ze werd ook in de hand gewerkt door overheidssubsidies gericht op verlaging van het energieverbruik en van de CO2-uitstoot.

In 2010 behaalde de groep een omzet van € 557,8 miljoen, een toename van 10,1 % tegenover 2009. Deze stijging vloeit zowel voort uit een volumeverhoging met 6,4 % als uit een gunstig wisselkoerseffect van 4,2 %, dat weliswaar afgezwakt werd door een licht ongunstig effect van de productenmix.

Ondanks een historisch hoge kostprijs van PVC en additieven, steeg de operationele cash flow (EBITDA) van € 20,9 miljoen tot € 57,3 miljoen. Deze stijging is het resultaat van diepgaande operationele maatregelen die de groep sinds twee jaar treft en die hun effecten in 2011 zullen blijven hebben, en van de terugkeer naar omzetgroei. Het genereren van cash flow stelde de groep in staat haar schuld verder te verlagen tot € 100,7 miljoen, tegen € 112,5 miljoen eind 2009.

Zoals ze had aangekondigd, knoopte de groep Deceuninck eind 2010, met een nettoresultaat van € 8,5 miljoen, opnieuw met de winsten aan. Voor het boekjaar 2010 zal ze geen dividend uitkeren.

Voor 2011 blijft voorzichtigheid geboden. In sommige landen zijn de economische stimuleringsprogramma's beëindigd. In andere blijft de weerslag van de maatregelen ter reductie van de begrotingsdeficits op de markt van de residentiële renovatie onzeker. En ten slotte blijft de kostprijs van PVC en van de additieven een aandachtspunt.

Daarentegen kan de vennootschap steunen op het effect van de operationele maatregelen die de afgelopen twee jaar werden getroffen.

Op lange termijn gezien, zullen de bouw- en renovatie-activiteiten ter verbetering van de energie-efficiëntie de hefbomen van de groei van de groep blijven. Ramen in PVC blijven immers op energetisch vlak de meest economische oplossing.

Dwarsdoorsnede "Eforte", gamma PVC-ramen

Touax *

www.touax.com

Geconsolideerde cijfers op 31 december 2010 2009
Eigen vermogen miljoenen € 140,2 128,9
Omzet " 302,4 271,8
Ebitda na uitkering aan derde investeerders " 53,8 48,9
Resultaat na uitkering aan derde investeerders " 30,0 28,3
Nettowinst, aandeel van de groep " 13,3 14,2
Gewoon dividend 1,0 1,0
Balanstotaal 568,4 562,0
Beurskapitalisatie miljoenen € 167,9 181,77
Datum van 1e investering: 2008

(1) onder voorbehoud van goedkeuring door de algemene vergadering

Touax, opgericht in 1855, is een Franse beursgenoteerde groep, gespecialiseerd in het verhuren van gestandaardiseerd en mobiel materieel met lange levensduur. De activiteiten van Touax zijn onderverdeeld in vier divisies met internationale uitstraling: Maritieme Containers (via zijn merk Gold), Modulaire Constructies, Binnenschepen en Vrachtwagons. De groep beheert dat materieel voor eigen rekening, maar ook voor rekening van derde investeerders. Ze voert een strategie van flexibele oplossingen op korte, halflange of lange termijn die een alternatief bieden voor investeringen. De groep is, gerekend naar behandelde volumes, de belangrijkste verhuurder van containers en van binnenschepen in Europa. Voor modulaire constructies en vrachtwagons bekleedt ze in Europa de tweede plaats. Ze heeft meer dan 650 personeelsleden en is aanwezig in 40 landen.

De stijging van de omzet in 2010 (+ 11 %) vloeit voort uit de stijging van het verhuurcijfer met 6 % tegenover 2009 en van de verkoop van materieel met 27 %.

De sterkste omzetgroei behaalde de divisie Maritieme Containers, met een toename van 43 % tegenover het voorgaand boekjaar. De heropleving van de wereldhandel leidde tot een stijging van de huurtarieven, een hogere benuttigingsgraad en een herstel van de verkoopsactiviteit aan investeerders. De Modulaire Divisie profiteerde eveneens van het gunstiger economisch klimaat. Dankzij de toegenomen verkoop en de verhoging van het dag-verhuurtarief steeg haar omzet met meer dan 9 %. Bij de Binnenschepen herstelde de transport- en bevrachtingsactiviteit zich in 2010 slechts zeer matig, zodat de resultaten van de divisie er niet op vooruitgingen. Ook in het Europees spoortransport viel de activiteit nog zwak uit. De daling van de huurtarieven en de lagere benuttigingsgraad hadden opnieuw een negatieve weerslag op de divisie Vrachtwagons.

De netto-Ebitda ging er, in lijn met de omzetgroei, met 10 % op vooruit. De nettowinst, aandeel van de groep, gaf in vergelijking met 2009 een teruggang met 6 % te zien tot € 13,3 miljoen. Rekening gehouden met een uitzonderlijke terugneming van een voorziening in 2009 viel het nettoresultaat evenwel 16 % hoger uit dan het jaar voordien.

ALTERNATIEF BEHEER

De portefeuille private equity-fondsen is in de loop der jaren een belangrijk onderdeel geworden van het patrimonium van Sofina. De geïnvesteerde bedragen vertegenwoordigen vandaag ongeveer 16 % van het geconsolideerde eigen vermogen van de groep, zonder de co-investeringen met bepaalde Europese fondsen mee te rekenen. Bovendien bedroeg het totaal van de niet-volstorte verbintenissen op het einde van het boekjaar ongeveer € 500 miljoen euro, of het equivalent daarvan in deviezen. PRIVATE EQUITY

In de loop van het boekjaar 2010 bleef de markt van de opname van fondsen in de verdrukking staan. De economische heropleving verleent de fondsbeheerders echter opnieuw zichtbaarheid. Ze hervatten dan ook hun investeringen, te meer daar de beschikbaarheid van krediet aanzienlijk verbeterd is. De markt van de fusies en overnamen en van de beursintroducties is weer tot leven gekomen, zodat de frequentie van de verkoop van participaties zich vanaf het tweede halfjaar normaliseerde. In die context beijverde Sofina zich om het tempo van zijn inschrijvingen op fondsen op zulkdanige wijze te beheren dat het de evolutie van het bedrag van de niet-volstorte verbintenissen beheerst. De doelstelling is dat bedrag te handhaven binnen een vork die zich dicht bij het huidige niveau situeert. Rekening houdend met enkele significante ,,uitstappen'' uit de Europese portefeuille waren de netto-investeringen van Sofina in zijn portefeuille van private equity in de loop van het boekjaar niet aanzienlijk.

Geografisch is de portefeuille, in totale geëngageerde waarde en in functie van de zetel van de directie van de fondsbeheerder, voor twee derde te situeren in de Verenigde Staten, een kwart in Europa en het saldo in de groeilanden. In werkelijkheid ligt het aandeel van die laatste wat hoger, want de meeste Amerikaanse beheerders zijn geneigd hun activiteiten te globaliseren.

In de Verenigde Staten bestrijken de gevolgde strategieën het hele spectrum van de Private Equity. Ze zijn zowel gericht op startende bedrijven als op kapitaalontwikkeling, groeiende ondernemingen en het nemen van controle-participaties met hefboomeffect. Toch weegt het groeikapitaal het zwaarst door. Het staat ook het dichtst bij de hoofdactiviteit van Sofina. Ook sommige kredietstrategieën worden op opportunistische wijze in overweging genomen, en datzelfde geldt voor de secundaire fondsen. Dat alles leidt tot een diversifiëring, die onrechtstreeks toegang verleent tot een groot staal aan transacties. De Amerikaanse fondsenportefeuille telt nu een veertigtal actieve relaties. Het gevoerde beleid bestaat erin dat aantal te verminderen en in te zetten op de meest beloftevolle. De nieuwe intekeningen van 2010 in de Verenigde Staten bedragen ongeveer \$ 100 miljoen. De belangrijkste beheerders, in totale geëngageerde waarde, zijn nu Bain Capital, General Atlantic, Sequoia Capital, Oak Investment Partners en TA Associates.

In Europa gaat de voorrang naar de uitbouw van locale netwerken en naar de landen waar de groep het meest optreedt als rechtstreekse investeerder. De activiteit is toegespitst op kapitaalontwikkeling en op operaties met gemiddeld hefboomeffect. Ze concentreert zich geleidelijk meer op een of twee belangrijke relaties per land. De nieuwe intekeningen van 2010 bedroegen ongeveer € 40 miljoen. De belangrijkste beheerders zijn Astorg, Bencis, Sofindev en Waterland. Bij gelegenheid worden operaties van co-investering doorgevoerd met geselecteerde Europese fondsen in de portefeuille van de vennootschap, maar in 2010 was dat niet het geval. Het jaar werd gekenmerkt door de realisatie van aanzienlijke meerwaarden, onder meer in verband met de verkoop van Géoservices en Sebia door Astorg en van Catalpa door Bencis.

In de groeilanden bouwde Sofina in de loop van het boekjaar zijn portefeuille Indiase fondsen verder uit. De nieuwe intekeningen van 2010 bedragen ongeveer € 10 miljoen. De belangrijkste Indiase beheerders zijn Sequoia India, Everstone Capital Partners, India Value Fund en India Equity Partners.

De blootstelling van Sofina op deze markt bedraagt nu een honderdtal miljoen euro, geïnvesteerd met behulp van externe adviseurs in een ruime waaier aan fondsen. In 2010 groeide de portefeuille van Sofina gelijkmatig aan met de indices die representatief zijn voor de activiteit van de hedge funds. De rendabiliteit was van de orde van 7 %, wat ruimschoots meer is dan de opbrengst van de kasmiddelen. HEDGE FUNDS

ALFABETISCHE LIJST VAN DE PARTICIPATIES WAAROVER WORDT BERICHT

Alternatief beheer .
77
bioMerieux .
53
B & W Group .
64
Caledonia .
68
Chapoutier .
63
Colruyt (Etablissementen Franz)
57
Danone (Groep) .
60
Deceuninck
74
Delhaize .
59
Eurazeo
67
Exmar .
55
GDF SUEZ .
49
Landis & Gyr
71
Luxempart .
69
Mersen
72
Oberthur Technologies
73
Private Equity .
77
Petit Forestier
70
Rapala .
62
SES .
65
Suez Environnement
51
Touax
76

INHOUD

Raad van bestuur, Commissaris .
2
Directie .
3
Geconsolideerde synthese van het jaar .
4
Verslag van de Raad van bestuur .
5
Verklaring inzake Ondernemingsbestuur .
7
Geconsolideerde balans en resultatenrekening .
18
Evolutie van het eigen vermogen .
20
Tabel met geconsolideerde kasstromen .
21
Bijlagen .
22
Verslag van de Commissaris .
42
Maatschappelijke rekeningen van de n.v. Sofina en bestemming
van het resultaat .
45
Inlichtingen betreffende de belangrijkste participaties .
49
Alfabetische lijst van de participaties waarover wordt bericht .
79

Grafieken

Onderverdeling van de portefeuille . 16
Geconsolideerde winst van het boekjaar en nettodividend per aandeel . 17