AI assistant
Sescom S.A. — Management Reports 2022
Jan 31, 2022
5810_rns_2022-01-31_b38f7f76-d0f4-42c1-8a0a-d480a7360023.pdf
Management Reports
Open in viewerOpens in your device viewer
Sprawozdanie Zarządu
z działalności Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A.
w roku obrotowym 2020/2021
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2020 r. – 30.09.2021 r.
Rok obrotowy Sescom S.A. oraz jej Grupy Kapitałowej trwa od 1 października do 30 września roku następnego.
Na podstawie § 71 ust. 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim sprawozdanie zarządu na temat działalności Sescom S.A. oraz sprawozdanie zarządu na temat działalności Grupy Kapitałowej Sescom S.A. zostały sporządzone w formie jednego dokumentu.



- -
W okresie 01.10.2020 r. – 30.09.2021 r. KONDYCJA FINANSOWA W ROKU OBROTOWYM 2020/2021

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej
Kreacja skonsolidowanego wyniku finansowego (w tys. zł) Kreacja jednostkowego wyniku finansowego (w tys. zł)

Spis treści
| Pismo Prezesa Zarządu 8 | ||
|---|---|---|
| Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR 10 | ||
| Dane skonsolidowane 10 | ||
| Dane jednostkowe 11 | ||
| Pojęcia i skróty zastosowane w sprawozdaniu 12 | ||
| Podstawowe informacje o Grupie Sescom13 | ||
| 1. | Dane teleadresowe 14 | |
| 2. | Zarząd i Rada Nadzorcza 14 | |
| 3. | Linie biznesowe i świadczone usługi 15 | |
| 4. | Obszar działalności 19 | |
| 5. | Dane dotyczące sprzedaży produktów i usług przez Grupę Kapitałową Sescom S.A. 19 | |
| 6. | Główne rynki zbytu oraz źródła zaopatrzenia 24 | |
| 7. | Struktura organizacyjna 26 | |
| 8. | Informacje dotyczące akcji Sescom S.A. 32 | |
| 9. | Informacje dotyczące współpracy z firmą audytorską 35 | |
| Omówienie wyników Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2020/2021 36 | ||
| 1. | Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników 37 | |
| 2. | Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe ujawnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym 37 | |
| 3. | Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe ujawnione w jednostkowym sprawozdaniu finansowym 43 | |
| 4. | Wynik finansowy a publikowane prognozy 49 | |
| 5. | Ocena wraz z uzasadnieniem dotycząca zarządzania zasobami finansowymi 49 | |
| 6. | Ocena czynników i nietypowych zdarzeń i ich wpływ na wynik 49 | |
| 7. | Aktualna i przewidywana sytuacja finansowa 49 | |
| Działalność Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2020/2021 50 | ||
| 1. | Otoczenie rynkowe 51 | |
| 2. | Działalność poszczególnych linii biznesowych w roku obrotowym 2020/2021 60 | |
| 3. | Strategia rozwoju Grupy Sescom 80 | |
| 4. | Główne inwestycje krajowe i zagraniczne 85 | |
| 5. | Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych 85 | |
| 6. | Wydatki ponoszone na wspieranie kultury, sportu, instytucji charytatywnych, mediów, organizacji społecznych i związków zawodowych 86 |
|
| 7. | Umowy znaczące dla działalności Sescom S.A. oraz jej Grupy Kapitałowej 86 | |
| 8. | Opis zmian w podstawowych zasadach zarządzania Grupy Sescom 86 | |
| 9. | Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne istotne dla rozwoju Sescom S.A. i jej Grupy 87 | |
| 10. | Ryzyka operacyjne oraz finansowe Sescom S.A. oraz jej Grupy 90 |
| 11. | Informacje o przyjętych w Sescom S.A. celach i metodach zarządzania ryzykiem finansowym, łącznie z metodami zabezpieczenia istotnych rodzajów planowanych transakcji, dla których stosowana jest rachunkowość zabezpieczeń 93 |
|
|---|---|---|
| 12. | Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jednostki zależnej, z wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sportu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Emitenta 93 |
|
| 13. | Zatrudnienie w Grupie Sescom S.A. 93 | |
| 14. | Wskaźnik równości wynagrodzeń w Grupie Sescom S.A 93 | |
| 15. | Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały zawarte na warunkach innych niż rynkowe 94 |
|
| 16. | Zaciągnięte kredyty, pożyczki i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego 94 | |
| 17. | Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub jednostkę zależną poręczenia kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji 94 |
|
| Stosowanie ładu korporacyjnego w Sescom S.A. oraz jej Grupie Kapitałowej95 | ||
| 1. | Zbiór zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega emitent oraz miejsca, gdzie tekst zbioru zasad jest publicznie dostępny 96 |
|
| 2. | Postanowienia zbioru zasad ładu korporacyjnego, od których emitent odstąpił, wraz z wyjaśnieniem przyczyn tego odstąpienia 96 |
|
| 3. | Opis głównych cech stosowanych w przedsiębiorstwie emitenta systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych 98 |
|
| 4. | Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu 99 |
|
| 5. | Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z opisem tych uprawnień 101 |
|
| 6. | Wskazanie wszelkich ograniczeń odnośnie do wykonywania prawa głosu, takich jak ograniczenie wykonywania prawa głosu przez posiadaczy określonej części lub liczby głosów, ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi są oddzielone od posiadania papierów wartościowych 101 |
|
| 7. | Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych emitenta 101 |
|
| 8. | Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień, w szczególności prawo do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji 101 |
|
| 9. | Opis zasad zmiany statutu lub umowy spółki emitenta 102 | |
| 10. | Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw akcjonariuszy i sposobu uch wykonywania, w szczególności zasady wynikające z regulaminu walnego zgromadzenia, jeżeli taki regulamin został uchwalony, o ile informacje w tym zakresie nie wynikają wprost z przepisów prawa 102 |
|
| 11. | Opis działania organów zarządzających, nadzorujących lub administrujących emitenta oraz ich komitetów, wraz ze wskazaniem składu osobowego tych organów i zmian, które w nich zaszły w ciągu ostatniego roku |
|
| obrotowego 103 | ||
| 12. | Przedstawienie składu Komitetu Audytu Sescom S.A. 104 |
| 13. Dozwolone usługi niebędące badaniem świadczone na rzecz emitenta i jego grupy kapitałowej przez firmę audytorską badającą ich sprawozdania finansowe i czy w związku z tym dokonano oceny niezależności tej firmy audytorskiej oraz wyrażono zgodę na świadczenie tych usług 105 |
|
|---|---|
| 14. Główne założenia opracowanej polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania oraz polityki świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem 105 |
|
| 15. Wskazanie czy rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania spełniała obowiązujące warunki, a w przypadku, gdy wybór firmy audytorskiej nie dotyczył przedłużenia umowy na badanie sprawozdania finansowego – czy rekomendacja ta została sporządzona w następstwie zorganizowanej przez emitenta procedury wyboru spełniającej obowiązujące kryteria 107 |
|
- Liczba odbytych posiedzeń Komitetu Audytu Sescom S.A. poświęconych wykonywaniu obowiązków komitetu audytu 107
Pismo Prezesa Zarządu
Szanowni Państwo,
Od raportu rocznego za rok obrotowy 2020/2021 (czyli w przypadku Sescom za okres od października 2020 r. do września 2021 r.) zdecydowaliśmy się prezentować Państwu dane wynikowe w podziale na trzy segmenty:
-
najbardziej rozbudowany, odpowiadający za ponad 90% przychodów w Grupie, segment Facility Management, w którym zebraliśmy nasze wszystkie linie biznesowe, realizujące usługi szeroko pojętego utrzymania technicznego obiektów, sprzętu IT, pojazdów transportu wewnętrznego, a także efektywności energetycznej i automatyzacji dla klientów sieciowych, przy zastosowaniu najnowszych technologii,
-
segment usług serwisowych dla małego biznesu i konsumentów w ramach FIXFM - rocznego start-upu, który mimo wciąż ujemnej rentowności od października imponuje dynamiką wzrostu sprzedaży,
-
segment technologii wodorowych, w którym rozwijamy nasze autorskie produkty i usługi w ramach SES Hydrogen: elektrolizery, kotły i całe HUBy wodorowe, mierząc w przyszłe, wielkoskalowe projekty – kapitałochłonne, lecz również o dużej stopie zwrotu.
Naturalnym jest, że w początkowym stadium rozwoju przedsięwzięć o charakterze start-upowym, generowane koszty są zasadniczo wyższe od przychodów. Ponosimy je, dostrzegając potencjał tych inwestycji, a co za tym idzie, oczekując istotnej stopy zwrotu w przyszłości. To właśnie różnica w stopniu rozwoju, a także horyzoncie czasowym rentowności segmentów skłoniła nas do osobnej analizy ich wyników.
Za Grupą Sescom kolejny, "pandemiczny" rok obrotowy. Wpływ COVID-19 na handel detaliczny w Europie okazał się jeszcze silniejszy. Według naszych wyliczeń, w samej Polsce czas trwania restrykcji dotyczących funkcjonowania sklepów odzieżowych w galeriach handlowych oraz branży HoReCa w okresie roku obrotowego 2020/2021 był prawie trzy razy dłuższy niż w poprzednim roku finansowym. Segment Facility Management, pomimo utrudnień pandemicznych, w minionym roku obrotowym pozostał stabilny. W ramach głównej działalności osiągnęliśmy 133,7 mln zł przychodów ze sprzedaży w porównaniu z 135,8 mln zł rok wcześniej. Wynik EBIT wyniósł 6,5 mln zł wobec 6,8 mln zł wypracowanych w roku obrotowym 2019/2020. Zysk netto ukształtował się na poziomie 4,6 mln zł względem 5,4 mln zł w roku poprzedzającym. Pozostałe segmenty grupy Sescom, będące na wczesnym etapie rozwoju: technologie wodorowe w ramach SES Hydrogen oraz usługi serwisowe dla małego biznesu i odbiorców indywidualnych w ramach FIXFM wygenerowały łącznie 0,7 mln zł przychodów oraz stratę netto w wysokości -1,6 mln zł. W konsekwencji wynik netto w ujęciu skonsolidowanym obniżył się z 5,4 mln zł wypracowanych w roku obrotowym 2019/20, do 3,0 mln zł w roku obrotowym 2020/21.
Niekorzystne warunki rynkowe w pierwszej połowie roku obrotowego oraz kolejne inwestycje technologiczne wraz ze wzrostem kosztów osobowych miały negatywny wpływ na wynik. Co do rynku widać już jednak zmianę trendu i powrót do normalności - Wielka Brytania i Dania,jako jedne z pierwszych państw w Europie, rezygnują z ostatnich restrykcji pandemicznych. Rozluźnienie widać również w zachowaniu klientów – nasz wolumen zleceń zagranicznych w IV kwartale 2021 r. wzrósł o 30% względem poprzedniego roku. Wykorzystujemy trend postępującej automatyzacji handlu. Już teraz zbudowaliśmy silną pozycję na rynku instalacji kas samoobsługowych (SCO). Według naszych wyliczeń, co dziesiąta kasa SCO w 2020 r. w Polsce była instalowana przez Sescom. Korzystną tendencję utrzymaliśmy także w 2021 r., montując w 421 lokalizacjach w Polsce aż 1.723 kasy SCO. Patrząc na całą Grupę, publikowane przez nas miesięczne dane sprzedażowe pokazują wzrost przychodów skonsolidowanych w I kwartale nowego roku obrotowego o 13% r/r.
Postępuje również rozwój produktowo-usługowy naszych "młodszych" segmentów. W FIXFM CAGR dynamiki wzrostu sprzedaży w okresie między drugim a czwartym kwartałem 2021 r. wyniósł 89%. W przypadku SES Hydrogen osiągnęliśmy już zdolność do udziału w przetargach na dostawę wodoru, a wyraźną chęć współpracy z nami wyrażają jednostki samorządu terytorialnego, spółki Skarbu Państwa, a także prywatne przedsiębiorstwa funkcjonujące w obszarze budownictwa, transportowym i energetycznym. Obserwując korzystne dla nas trendy, promujące OZE oraz efektywność energetyczną, napędzane rosnącymi cenami energii ze źródeł konwencjonalnych, w bieżącym roku będziemy się koncentrować na dalszych pracach badawczo-rozwojowych, zmierzając do ich certyfikacji i komercjalizacji.
Bardzo ważny pozostaje dla nas obszar M&A, ponieważ nabycia spółek pozwolą nam w sposób niezwykle dynamiczny wzrosnąć na rynkach Europy Zachodniej: większych i bardziej rentownych niż Polska. Obecnie jesteśmy w trakcie procesu akwizycji spółki w Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie selekcjonujemy kolejne cele akwizycyjne w Niemczech i Holandii. Co najmniej jeden projekt będziemy chcieli zakończyć w tym roku.
Z optymizmem patrzę więc w przyszłość i zachęcam Państwa do dalszej partycypacji w naszych działaniach.
Tymczasem zapraszam do lektury sprawozdania.
Z poważaniem,
Sławomir Halbryt Prezes Zarządu Sescom S.A.
Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR
Dane skonsolidowane
| ZŁ | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE* | Stan na 30.09.2021 | Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2021 | Stan na 30.09.2020 |
| Aktywa razem | 80 913 909 | 73 283 897 | 17 465 067 | 16 188 897 |
| Zobowiązania długoterminowe | 4 868 660 | 4 888 355 | 1 050 888 | 1 079 870 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 27 819 526 | 23 165 300 | 6 004 776 | 5 117 368 |
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
47 024 375 | 44 478 522 | 10 150 095 | 9 825 599 |
| Kapitał własny przypadający udziałom niedającym kontroli |
1 201 348 | 751 721 | 259 308 | 166 060 |
| Kapitał podstawowy | 2 100 000 | 2 100 000 | 453 280 | 463 904 |
| Liczba akcji (w szt.) | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
22,4 | 21,2 | 4,8 | 4,7 |
| ZŁ | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE* | Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2020 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2020 |
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
134 390 513 | 135 783 023 | 29 461 912 | 30 846 458 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 5 002 484 | 6 771 662 | 1 096 675 | 1 538 350 |
| Zysk (strata) brutto | 4 043 245 | 6 437 522 | 886 385 | 1 462 442 |
| Zysk (strata) netto | 2 986 912 | 5 364 224 | 654 809 | 1 218 616 |
| Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
2 722 047 | 5 078 065 | 596 744 | 1 153 608 |
| Całkowity dochód (strata) ogółem | 3 354 531 | 5 499 119 | 735 401 | 1 249 260 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
5 880 964 | 15 210 120 | 1 289 261 | 3 455 353 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-4 776 828 | -1 068 930 | -1 047 206 | -242 834 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-2 127 988 | -3 498 078 | -466 511 | -794 675 |
| Przepływy pieniężne netto - razem | -1 023 853 | 10 643 111 | -224 455 | 2 417 845 |
* rok obrotowy Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. rozpoczyna się 1 października i kończy 30 września następnego roku
Dane jednostkowe
| ZŁ | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE | Stan na 30.09.2021 | Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2021 | Stan na 30.09.2020 |
| Aktywa razem | 62 853 759 | 60 800 587 | 13 566 828 | 13 431 251 |
| Zobowiązania długoterminowe | 4 001 527 | 4 289 037 | 863 720 | 947 477 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 19 764 776 | 18 457 253 | 4 266 178 | 4 077 329 |
| Kapitał własny | 39 087 456 | 38 054 296 | 8 436 931 | 8 406 445 |
| Kapitał podstawowy | 2 100 000 | 2 100 000 | 453 280 | 463 904 |
| Liczba akcji (w szt.) | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
18,6 | 18,1 | 4,0 | 4,0 |
| ZŁ | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE | Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2020 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2020 |
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
97 333 285 | 96 592 158 | 21 338 000 | 21 943 288 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 2 214 490 | 5 116 879 | 485 474 | 1 162 425 |
| Zysk (strata) brutto | 1 798 908 | 4 802 672 | 394 368 | 1 091 045 |
| Zysk (strata) netto | 1 576 973 | 4 085 107 | 345 714 | 928 033 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
3 220 490 | 13 402 176 | 706 015 | 3 044 634 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-7 378 293 | -187 929 | -1 617 515 | -42 693 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-1 356 116 | -3 073 409 | -297 296 | -698 201 |
| Przepływy pieniężne netto - razem | -5 513 920 | 10 140 837 | -1 208 795 | 2 303 741 |
* rok obrotowy Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. rozpoczyna się 1 października i kończy 30 września następnego roku
Wybrane dane finansowe zostały przeliczone na walutę EUR w następujący sposób:
- pozycje aktywów i pasywów zostały przeliczone na EUR według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na dzień 30.09.2021 r. oraz na dzień 30.09.2020 r., odpowiednio: 4,6329 oraz 4,5268.
- pozycje rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych zostały przeliczone na EUR według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną kursów na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca w okresie 01.10.2020 r. – 30.09.2021 r. oraz 01.10.2019 – 30.09.2020 r., ogłaszanych przez NBP, odpowiednio: 4,5615 oraz 4,4019.
Pojęcia i skróty zastosowane w sprawozdaniu
| Grupa, Grupa Sescom, Grupa Emitenta | Sescom S.A. oraz jej spółki zależne | ||
|---|---|---|---|
| CAGR | (ang. Compound Annual Growth Rate) Skumulowana roczna stopa wzrostu |
||
| EBIT | (ang. Earnings before Interest and Taxes) Wskaźnik definiowany jako zysk operacyjny, czyli zysk przed odliczeniem wyników z działalności finansowej oraz podatków. |
||
| EBITDA | (ang. Earnings before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) Zysk operacyjny powiększony o naliczone koszty amortyzacji. |
||
| EBITDA skorygowana | Zysk operacyjny powiększony o amortyzację, skorygowany przez Zarząd i potwierdzony przez Radę Nadzorczą o wyniki zdarzeń nietypowych, nadzwyczajnych lub jednorazowych, niezwiązanych z normalną działalnością Spółki oraz o otrzymane odszkodowania, dotacje oraz ich rozliczenia. |
||
| HVAC | Heating, Ventilation, Air Conditioning – branża inżynierii sanitarnej zajmująca się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. |
||
| Omnichannel | Strategia sprzedaży, która zakłada wykorzystanie wielu kanałów (online i offline) w celu dotarcia i obsługi klienta |
||
| Sescom, Sescom S.A., Emitent, Spółka, Jednostka dominująca |
Sescom Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku. |
Podstawowe informacje o Grupie Sescom str. 13
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej
W okresie 01.10.2020 r. – 30.09.2021 r.
1. Dane teleadresowe
| Firma: | Sescom S.A. | ||
|---|---|---|---|
| Forma prawna: | Spółka akcyjna | ||
| Kraj siedziby: | Polska | ||
| Siedziba: | Gdańsk | ||
| Adres: | ul. Grunwaldzka 82, 80-244 Gdańsk | ||
| Tel./ fax: | 58 761 29 60/ 58 761 29 61 | ||
| Internet: | www.sescom.eu | ||
| E-mail: | [email protected] | ||
| KRS: | 0000314588 | ||
| REGON: | 220679145 | ||
| NIP: | 9571006288 |
Sescom Spółka Akcyjna będąca podmiotem dominującym Grupy Kapitałowej Sescom S.A., została utworzona zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych aktem notarialnym z dnia 14.08.2008, w Kancelarii Notarialnej Tomasz Binkowski - Kancelaria notarialna w Gdańsku Rep. A nr 18518/2008.
Spółkę zarejestrowano w Sądzie Rejonowym w Gdańsku Północ, VIII wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy spółki wynosi 2.100.000 zł i podzielony jest na 2.100.000 akcji w cenie nominalnej 1 zł za jedną akcję.
2. Zarząd i Rada Nadzorcza
2.1. Skład Zarządu
Skład Zarządu Sescom S.A. na dzień publikacji raportu rocznego przedstawia się następująco:
| Sławomir Halbryt | - Prezes Zarządu |
|---|---|
| Adam Kabat | - Członek Zarządu |
| Sławomir Kądziela | - Członek Zarządu |
| Magdalena Budnik | - Członek Zarządu |
Od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu Sescom S.A.
2.2. Skład Rady Nadzorczej
Skład Rady Nadzorczej Sescom S.A. na dzień publikacji raportu przedstawia się następująco:
| Krzysztof Pietkun | - Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|
| Tomasz Matczuk | - Członek Rady Nadzorczej |
| Adam Protasiuk | - Członek Rady Nadzorczej |
| Wojciech Szabunio | - Członek Rady Nadzorczej |
| Dariusz Wieczorek | - Członek Rady Nadzorczej |
Od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Sescom S.A.
2.3. Wynagrodzenia, nagrody i korzyści otrzymywane przez osoby zarządzające, nadzorujące lub administrujące
Dane dotyczące wynagrodzenia Członków Zarządu oraz Członków Rady Nadzorczej znajdują się w sprawozdaniu finansowym Sescom S.A. w nocie 37.3 Skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Od roku obrotowego 2020/2021 w Grupie Sescom S.A. funkcjonuje program motywacyjny oparty na opcjach na akcje Emitenta.
W dniu 23 września 2020 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Sescom S.A. Uchwałą nr 3 postanowiło o realizacji programu motywacyjnego dla kadry menadżerskiej Spółki i Grupy Kapitałowej Sescom S.A. Program realizowany będzie w okresie od roku obrotowego kończącego się 30 września 2021 r. do roku obrotowego kończącego się 30 września 2025 r. W programie motywacyjnym bierze udział 12 menadżerów oraz 1 członek zarządu. Więcej o programie menadżerskim w pkt 8.4. na str. 33.
2.4. Informacja o wszelkich zobowiązaniach wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz o zobowiązaniach zaciągniętych w związku z tymi emeryturami ze wskazaniem kwoty ogółem dla każdej kategorii organu.
Jednostki wchodzące w skład Grupy Sescom nie posiadają w stosunku do byłych osób zarządzających i nadzorujących żadnych zobowiązań wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze.
2.5. Informacje o umowach zawartych między Sescom S.A. a członkami zarządu, przewidujących rekompensaty w przypadku rezygnacji lub zwolnienia bez ważnej przyczyny
W Sescom S.A. nie funkcjonują umowy przewidujące rekompensaty w przypadku rezygnacji lub zwolnienia bez ważnej przyczyny członka zarządu.
3. Linie biznesowe i świadczone usługi
Sescom to spółka technologiczna, działająca głównie w obszarze usług technicznego facility management, mocno skoncentrowana na nowych technologiach do optymalizacji działalności własnej i klientów firmy, a także na potrzebach otoczenia związanych ze zrównoważonym rozwojem.
W Grupie Kapitałowej Sescom SA funkcjonuje szereg spółek realizujących usługi komplementarne mające na celu efektywne utrzymanie i obsługę obiektów, instalacji, urządzeń oraz pojazdów magazynowych swoich klientów, a także wzrost efektywności procesów pomocniczych i operacyjnych. Rozwiązania Grupy zapewniają skuteczne i optymalne kosztowo utrzymanie, kontrolę i bezpieczeństwo biznesu.
Kluczowymi branżami obsługiwanymi przez Grupę są:
- handel detaliczny,
- telekomunikacja,
- bankowość i ubezpieczenia,
- HoReCa,
- stacje paliw.
Obszary działalności Grupy Sescom podzielić można na 3 segmenty operacyjne
I. Facility Management:
Sescom Store - Modernizacje i fit-outy wspierające omnichannel i zmiany technologiczne na rynku sieci
Sescom Facility Management - Techniczne utrzymanie obiektów
Sescom IT Infrastructure - Wsparcie w integracji i utrzymaniu infrastruktury informatycznej i rozwiązań audiowizualnych
Sescom Logistics Processes Support - sprzedaż, wynajem i serwis pojazdów magazynowych
Sescom Energy Efficiency Management- efektywność energetyczna, zeroemisyjne źródła energii, ślad węglowy
Sescom Digital - nowe technologie do optymalizacji procesów operacyjnych i pomocniczych - IoT, RFID
II. Technologie wodorowe
Sescom Hydrogen – rozwój i komercjalizacja technologii wodorowych
III. Usługi serwisowe dla małego biznesu i konsumentów
FIXFM – rozwój platformy typu marketplace usług technicznych dla małych biznesów i klientów indywidualnych
Sescom Store
Sescom Store to realizowana przez Sestore Sp. z o.o. oferta zindywidualizowanych usług projektowania, przekształcania i modernizacji placówek handlowych. Realizacje w ramach Sescom Store obejmują prace instalacyjno – budowlane (sufity podwieszane, suche zabudowy, układanie płytek i podłóg, tynkowanie, malowanie, prace stolarskie, montaż mebli, instalacje), generalne wykonawstwo (koordynacja wszystkich branż budowlanych oraz prac wykonawców nominowanych, kierowanie budową, kompleksowa budowa pod klucz), projekty budowlane i wykonawcze (przygotowanie projektów koncepcyjnych i budowlanych, dokumentacja powykonawcza, pomiary i testy), zarządzanie projektami (inwestor zastępczy, opiniowanie umów najmu, analizy stanu technicznego, harmonogramy projektów i dostaw, negocjacje techniczne, odbiory lokali) oraz wyposażenie (produkcja mebli, dostawa i montaż wyposażenia i urządzeń). Sescom Store to modernizacje wspierające aktualne potrzeby rynku, czyli wdrożenia nowych technologii oraz wzmacnianie działań omichannelowych.
Sescom Facility Management
Linia realizowana przez Sescom S.A. Oddział Gdańsk oraz 5 zagranicznych spółek zależnych. Usługi z zakresu technicznego facility management obejmują kompleksową opiekę nad klientem w zakresie stałego świadczenia serwisu technicznego (HVAC, elektryczno-budowlanego i chłodnictwa). W ramach usługi wykonywane są następujące czynności:
-
okresowe przeglądy prewencyjne, w czasie których dokonywana jest konserwacja i kontrola urządzeń oraz systemów technicznych,
-
niezwłoczna reakcja i wykonywanie niezbędnych napraw w przypadku powstania awarii (usługa w trybie 24/7),
-
zaplanowane z góry zlecenia wymiany urządzeń, remontów i modernizacji.
Klienci, dzięki udostępnianej w ramach usługi autorskiej platformie Sescom - SES Support®, mają komfortowy dostęp do funkcji zgłaszania usterek, planowania terminu przeglądu, a także kompleksowego przeglądu informacji na temat wykonanych i planowanych prac. Platforma jest dostępna w wersji online i mobile. Współpraca realizowana jest na podstawie: umów ryczałtowych oraz umów uzależniających wysokość wynagrodzenia od liczby zrealizowanych zdarzeń serwisowych. Sescom w ramach działalności FM oferuje również swoje usługi w formie jednorazowych zleceń. Obszar FM rozwija się w kierunku predictive maintenance oraz kompleksowych, indywidualnych kontaktów rozliczanych za konkretny wynik.
Sescom IT Infrastructure
Usługi w ramach linii IT Infrastructure skupiają się na utrzymaniu infrastruktury informatycznej klienta, w tym m.in.: serwerów, komputerów, drukarek, urządzeń mobilnych. Specjaliści Sescom dostarczają, integrują i serwisują infrastrukturę IT, odpowiadając za prawidłowe funkcjonowanie systemów magazynowych, POS, instalacji teletechnicznych i niskoprądowych. W ramach usługi możliwy jest serwis urządzeń różnych producentów, obsługa logistyczna i magazynowa, a także zapewnienie urządzeń zastępczych. IT Infrastructure to także oferta rozwiązań multimedialnych, w tym digital signange. Formy współpracy w ramach działalności IT Infrastructure są tożsame z oferowanymi w segmencie FM. Linia biznesowa IT Infrastructure rozwijana jest przez Sescom S.A. Oddział Wrocław.
Sescom Logistics Processes Support
Realizowane przez olsztyńską spółkę zależną DT Sp. z o.o. usługi utrzymania urządzeń transportu magazynowego to linia biznesowa funkcjonująca w Grupie Sescom od 2019 r. W ramach działalności LPS wykonywane są usługi z zakresu: wynajmu oraz sprzedaży wózków widłowych, a także pełny zakres działań serwisowych i przeglądowych dla szerokiej gamy urządzeń magazynowych różnych typów i marek. Bogate doświadczenie oraz krótki czas reakcji na zgłoszoną awarię umożliwiają utrzymywanie wysokiej sprawności floty magazynowej klienta, kluczowej przy wyzwaniach związanych ze sprawną obsługą sprzedaży wielokanałowej oraz skracaniem czasów dostaw.
Sescom Energy Efficiency Management
Wsparcie w ramach usługi Sescom Energy obejmuje zwiększanie efektywności energetycznej obiektów oraz generowanie oszczędności poprzez przeprowadzenie pomiarów zużycia energii elektrycznej, analizy, rekomendacje i wdrożenia zmian. W procesie pomiaru i analizy wykorzystywania jest autorska technologia Sescom – SES Control, na którą składa się mikroserwer umieszczany w placówce klienta, aplikacja webowa oraz moduł analityczny. Dzięki SES Control możliwy jest dokładny pomiar pracy urządzeń, integracja z innymi systemami, wizualizacja i analiza danych. Usługa Sescom Energy pozwala skutecznie diagnozować problemy związane z nieefektywnością energetyczną, zapobiegać usterkom, optymalizować pracę urządzeń i finalnie – zmniejszać koszty zużycia mediów. W ramach oferty Energy Emitent oferuje klientom doradztwo w zakresie wdrożenia zeroemisyjnych źródeł energii elektrycznej – fotowoltaiki i technologii wodorowych. Działalność operacyjną w ramach linii Sescom Energy prowadzi spółka SDC Sp. z o.o.
Elementem rozwijającym usługę Energy jest SES BI - sukcesywnie doskonalone przez Sescom narzędzie klasy business intelligence umożliwiające integrację dotychczas zebranych danych (przez platformy: SES Support, SES Control) w celu ich analizy oraz przekazania klientowi wniosków dotyczących tendencji w obszarze prowadzonego biznesu. Sescom Business Intelligence jest rozwiązaniem tworzonym w celu automatycznego badania zależności pomiędzy różnorodnymi czynnikami wpływającymi na placówki klienta, w tym między innymi: zużyciem energii, danymi technicznymi czy finansowymi. Wynikiem analiz zintegrowanych danych jest rekomendacja przyszłych działań zarządczych, inwestycyjnych i serwisowych. SES BI ma zastosowanie nie tylko w segmencie Energy, ale również w wewnętrznych obszarach w Grupie Sescom: finansach, księgowości i controllingu.
Sescom Digital
Celem usługi Sescom Digital jest optymalizacja procesów operacyjnych i pomocniczych klientów dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Sescom pełni w procesie rolę integratora poszczególnych elementów: technologii, niezbędnego sprzętu oraz strategii wdrożenia i utrzymania. Dzięki posiadanym zasobom technologicznym i technicznym, a także bogatemu doświadczeniu w branży retail i IT, Sescom może dobrać skuteczne rozwiązanie, dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta oraz wdrożyć je na dużą skalę, w rozproszonych geograficznie placówkach. W ramach linii biznesowej oferowany jest system SES Matic – oprogramowanie oraz zestaw urządzeń RFID, umożliwiający łatwe zarządzanie oraz inwentaryzację i aktualizację produktów w sklepach. Za realizację zadań linii Digital odpowiedzialna jest spółka Sescom S.A.
Sescom Hydrogen - działalność w obszarze rozwiązań opartych o wodór
W ramach Grupy Sescom rozwijane są również projekty wykorzystania wodoru jako paliwa do pojazdów drogowych, kolejowych oraz w ogrzewnictwie. Za rozwój technologii opartych o wodór odpowiedzialna jest spółka SES Hydrogen S.A.
▪ SES Hydrogen S.A. (dawniej Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A.)
W ramach spółki SES Hydrogen S.A. rozwijany jest projekt HGaaS obejmujący stworzenie ekosystemu wykorzystania wodoru wygenerowanego w niewielkich instalacjach OZE. Założeniem HGaaS jest integracja rozproszonego środowiska małych producentów OZE w jeden ekosystem zapewniający: produkcję odpowiedniej ilości wodoru oraz popyt na jego wykorzystanie. W tym celu w ramach projektu rozwijane są trzy elementy:
-
urządzenie, czyli modułowy generator wodoru wykorzystujący nadwyżki energii z minielektrowni OZE,
-
system zarządzania, który na podstawie pozyskanych danych połączy strony popytu i podaży, tworząc rynek paliwa wodorowego,
-
model finansowania umożliwiający zaangażowanie się w rozwój rynku niewielkim producentom OZE.
Projekt zakłada instalację modułów tankowania HGaaS w przydomowych instalacjach OZE oraz dokładne opomiarowanie możliwości wytwórczych tych urządzeń w czasie rzeczywistym (obecna ilość wodoru w zbiorniku oraz zdolności produkcyjne w określonym czasie).
FIXFM S.A. - Usługi serwisowe dla małego biznesu i konsumentów
FIXFM jest spółką technologiczną, w ramach której rozwijana jest platforma rezerwacji technicznych usług serwisowych dla segmentu small business i która perspektywicznie może wspierać proces poszerzania rynku Emitenta. W dniu 30 października 2020 r. Sescom S.A. nabyła 100% udziałów w FIXFM.
Działalność B+R
W Sescom S.A. prowadzona jest również działalność B+R, której założeniem jest rozwój własnych rozwiązań wspierających realizację procesów klientów oraz procesów wewnętrznych Sescom. B + R jest wynikiem ewolucji powstałej w 2016 komórki Sescom Innovation Lab (SIL) odpowiedzialnej za monitorowanie rynku nowych technologii, kooperację z przedsiębiorstwami w początkowym stadium rozwoju oraz rozwijanie perspektywicznych projektów do etapu komercjalizacji na zewnątrz lub wykorzystania wewnątrz Grupy Sescom. W ramach nowej strategii SIL/B+R został włączony do Działu Innowacji i Technologii. W ramach rozwijanych projektów własnych oraz eksploracji środowisk start-upowych firma skupia się przede wszystkim na technologiach: Internet of Things, Connected Hardware, Machine Learning, RFID oraz AI wspierającej transformację cyfrową w branży retail. Aktywność na rynku start-upowym doprowadziła do podjęcia przez Sescom S.A. działań o charakterze akwizycyjnym: objęcia udziałów w Sanasens Sp. z o.o., Bankilo S.A. oraz Nepthyne S.A., a także przejęcia FIXFM Sp. z o.o. (obecnie FIXFM S.A.).
▪ Sanasens Sp. z o.o.
Spółka rozwija technologię do monitorowania i analizy drgań. Opracowywane rozwiązanie może zostać potencjalnie wykorzystane w celu diagnozowania stanu technicznego urządzeń elektrycznych. Sanasens Sp. z o.o. została zarejestrowania 18 kwietnia 2020 r., a 20% udziałów objęła Sescom S.A.
▪ Bankilo S.A.
W dniu 01.03.2021 r. Sescom S.A. objęła 17,4% akcji w technologicznej spółce – Bankilo S.A., która rozwija innowacyjną platformę sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z OZE, umożliwiającą wirtualny przepływ energii z miejsca wytworzenia do wskazanego miejsca jej zużycia. Istotną funkcjonalnością rozwiązania będzie możliwość sprzedaży, nabywania oraz wymiany energii na dostępną w innym czasie.
▪ Nepthyne S.A.
Nepthyne S.A. realizuje projekt produkcji wodoru na morzu z wykorzystaniem energii elektrycznej z farm wiatrowych oraz przesyłu energii elektrycznej i wodoru na ląd. Projekt zakłada wykorzystanie uzyskanego wodoru do zasilania statków serwisowych obsługujących farmy wiatrowe. Nabycie akcji w Nepthyne S.A. nastąpiło 20.12.2021 r., a więc po dniu bilansowym. Transakcja została zrealizowana w ramach przeniesienia
własności akcji w miejsce zapłaty kwoty pieniężnej wynikającej z pożyczki w kwocie 430.500 zł zawartej w dniu 4 stycznia 2021 r. pomiędzy Emitentem a zbywcą akcji – Nexus Consultants Sp. z o.o. W wyniku transakcji Emitent stał się posiadaczem 600 akcji Nepothyne S.A., stanowiących 30% łącznej liczby akcji w kapitale zakładowym tej spółki.
4. Obszar działalności
Grupa Kapitałowa Sescom S.A. w okresie roku obrotowego 2020/2021 prowadziła działalność zarówno w Polsce jak i za granicą. Teren działalności zagranicznej Grupy obejmował większość krajów Europy. W analizowanym okresie Grupa Sescom wykonywała zlecenia na terenie 24 krajów.
Biura i siedziby spółek w Grupie Sescom:
- siedziba główna w Gdańsku,
- 7 siedzib spółek zależnych w: Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach, Austrii i na Węgrzech

5. Dane dotyczące sprzedaży produktów i usług przez Grupę Kapitałową Sescom S.A.
5.1. Przychody w poszczególnych rodzajach działalności
W sprawozdaniu za rok 2020/2021 Działalność Grupy Sescom została po raz pierwszy podzielona na 3 segmenty operacyjne:
▪ Facility Management, w skład którego zaliczany jest ogół prac technicznych dla obiektów komercyjnych i wykorzystywanych w nich urządzeń, wraz z pełną gamą usług serwisowych dla pojazdów magazynowych oraz zapewnieniem efektywności energetycznej,
▪ Technologie wodorowe, skupiający rozwój i komercjalizację autorskich rozwiązań w obszarze wykorzystania wodoru w energetyce, transporcie i ogrzewnictwie,
▪ Usługi serwisowe dla małego biznesu i konsumentów realizowane przez spółkę zależną FIXFM.
W roku obrotowym 2019/2020 Grupa Emitenta generowała przychody wyłącznie z działalności linii biznesowych skupionych w pierwszym segmencie – Facility Management. W roku kolejnym pierwsze przychody w wysokości 0,7 mln zł wypracował segment usług serwisowych dla małego biznesu i konsumentów.

Struktura sprzedaży według poszczególnych segmentów Grupy Sescom w latach obrotowych 2019/2020 oraz 2020/2021 w mln zł
Struktura sprzedaży według poszczególnych linii biznesowych Grupy Sescom w latach obrotowych 2019/2020 oraz 2020/2021 w mln zł

Udział poszczególnych linii biznesowych w sprzedaży Grupy Sescom (bez sprzedaży wewnętrznej) w latach obrotowych 2019/2020 oraz 2020/2021

W ostatnich latach dominującą linią biznesową w ramach Grupy Sescom są usługi technicznego facility management, która w minionym roku wypracowała ok. 60,8% sprzedaży skonsolidowanej. Drugim pod względem sprzedaży obszarem biznesowym jest linia IT Infrastructure, która w roku obrotowym 2020/2021 odpowiadała za 30,3% przychodów ogółem. Warto zaznaczyć, że linia IT Infrastructure w ciągu ostatnich 2 lat zwiększyła istotnie udział w łącznej sprzedaży, kosztem usług FM. Jeszcze w roku obrotowym 2018/2019 udział dwóch największych business unitów wyniósł odpowiednio: 68,5% oraz 23,5%, a więc udział linii IT Infrastructure wzrósł w ciągu 2 lat o ok. 6,8 p.p. Pozostałe linie biznesowe nie przekroczyły dotychczas 10% łącznej sprzedaży Grupy. Opis osiągnięć poszczególnych linii biznesowych Grupy Emitenta znajduje się w rozdziale Działalność Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2020/2021 w pkt. 2 na str. 60.
5.2. Sezonowość przychodów
Działalność operacyjna Grupy Sescom nie wykazuje większych wahań sprzedaży w poszczególnych kwartałach. Niewielka różnica między poszczególnymi kwartałami wynika z preferencji klientów linii biznesowej FM, którzy generują większe natężenie usług przeglądowych przed sezonem letnim (III kwartał roku obrotowego Emitenta) oraz sezonem zimowym (I kwartał roku obrotowego). Na wolumen zrealizowanych usług serwisowych wpływa z kolei pogoda. Szczególnie mroźne zimy oraz gorące lata przyczyniają się do wzrostu liczby prac awaryjnych, a więc i wzrostu przychodów. Na intensywność wahań sprzedaży w poszczególnych kwartałach mogą wpływać również sytuacje losowe. Oczywistym przykładem jest pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia gospodarcze. W I kwartale roku obrotowego 2020/2021 Grupa Sescom odnotowała przychody niższe o 17% r/r. co było związane z restrykcjami handlowymi nałożonymi na branżę HoReCa oraz galerie handlowe, na skutek czego ta część roku miała mniejszy udział w rocznych przychodach Grupy.
Czynnikiem niwelującym wpływ zdarzeń losowych oraz zjawisk pogodowych jest sukcesywnie poszerzana oferta usługowa.
Sezonowość sprzedaży Grupy Sescom w poszczególnych kwartałach w ostatnich czterech latach obrotowych

5.3. Klienci Grupy Sescom w ujęciu branżowym
Grupa Sescom obsługuje klientów głównie z branż:
- hipermarketów i dyskontów spożywczych,
- HoReCa,
- finansowo-ubezpieczeniowej,
- paliwowej,
- drogeryjnej,
- modowej.
W roku obrotowym 2019/2020 z usług spółek Grupy Sescom skorzystało 364 klientów. Pod opieką serwisową naszych specjalistów znalazły się 154.894 urządzenia oraz pojazdy. Operująca w 24 krajach Europy sieć serwisowa Sescom, licząca 3.066 firm współpracujących zrealizowała 109.099 zleceń, wobec 113.734 w roku ubiegłym.
W strukturze branż klientów Grupy pod względem utrzymywanych urządzeń dominującą pozycję w ciągu ostatnich 3 lat obrotowych utrzymuje segment formatów spożywczych, z uwzględnieniem zarówno: hipermarketów, dyskontów, jak i sklepów typu convenience. Od trzech lat kolejne dwa miejsca wśród branż o największej liczbie utrzymywanych przez Grupę Sescom urządzeń zajmują branże: modowa oraz finansowoubezpieczeniowa, których udział w ostatnim roku obrotowym wyniósł odpowiednio: 14,1% oraz 11,2%.
W porównaniu do roku obrotowego 2019/2020 zauważalny jest wzrost o 4,6 p.p. udziału hipermarketów, dyskontów i innych formatów spożywczych względem roku poprzedzającego oraz spadek o 2,1 p.p. udziału sklepów modowych. Na zmiany wpłynęła epidemia koronawirusa, która przyczyniła się do wzrostu inwestycji hipermarketów i dyskontów w nowe urządzenia, m.in. kasy samoobsługowe. Sieć swoich obiektów powiększyły również dyskonty spożywcze, generując popyt na nowe instalacje HVAC oraz IT. Z kolei sklepy odzieżowe limitowały inwestycje oraz zamykały najmniej rentowne obiekty.

Udział poszczególnych branż klientów Grupy Sescom w łącznej liczbie utrzymywanych urządzeń
Pozostałe
Struktura branż pod względem realizowanych zdarzeń serwisowych wygląda podobnie do struktury branż pod względem utrzymywanych urządzeń. Najwięcej zdarzeń serwisowych zrealizowanych zostało dla segmentu hipermarketów, dyskontów i innych formatów spożywczych. W roku obrotowym 2020/2021 wolumen realizacji dla tej grupy klientów wyniósł ok. 48,9 tys. zleceń, czyli stanowił 44,8% sumy prac wykonanych w analizowanym okresie.
Drugą branżą pod względem liczby zleconych i zrealizowanych zadań serwisowych są sieci odzieżowe, których udział w ogólnej liczbie zleceń w minionym roku obrotowym wyniósł 28,7% wobec 30,3% w roku poprzedzającym. Spadek udziału w łącznej liczbie prac wynika ze spadku wolumenu zrealizowanych zleceń (31,3 tys. w roku obrotowym 2020/2021 wobec 34,5 tys. rok wcześniej). Zmniejszenie liczby zleceń było pochodną niepewności rynkowej towarzyszącej pandemii, szczególnie w pierwszej połowie roku obrotowego 2020/2021, kiedy wskutek twardego lockdownu w wielu krajach Europy zakazany został handel odzieżą w placówkach funkcjonujących w galeriach handlowych. Część sieci modowych wstrzymała lub przełożyła planowane wcześniej prace przeglądowe i konserwacyjne, w celu obniżenia kosztów funkcjonowania swoich placówek. Inne utrzymały zaplanowane prace ze względu na wykorzystanie sklepów stacjonarnych do obsługi zamówień online.
W roku obrotowym 2020/2021 pozostałymi segmentami klientów o istotnym udziale w wolumenie wykonanych prac serwisowych były: branża finansowa (banki oraz firmy ubezpieczeniowe) z udziałem 8,8%, stacje paliw – 5,3%, drogerie i apteki – 3,6% oraz HoReCa – 1,3%.

Udział poszczególnych branż klientów Grupy Sescom w łącznej liczbie zrealizowanych zdarzeń serwisowych
5.4. Klienci Grupy Sescom w ujęciu geograficznym
Elementem rozwoju organicznego Grupy Sescom jest umacnianie się na rynku polskim oraz pozyskiwanie nowych klientów w kolejnych krajach Europy. W celu lepszej obsługi w wiodących krajach zagranicznych zostały powołane lokalne spółki: Sescom Ltd. w Wielkiej Brytanii, Sescom Czech Republic s.r.o. w Czechach, Sescom Muszaki Szerviz kft. na Węgrzech, Sescom GmbH w Niemczech oraz Sescom Technischer Support GmbH z siedzibą w Austrii (decyzją Zarządu Sescom S.A. działalność operacyjna austriackiej spółki zależnej została przeniesiona do spółki Sescom GmbH). Do dynamicznego zwiększenia wolumenu zleceń realizowanych za granicą ma przyczynić się program akwizycji, o którym szerzej w rozdziale Działalność Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2020/2021 w pkt. 3.2. na str. 82. Przez 3 ostatnie lata obrotowe, poza Polską, najwięcej zleceń Grupy realizowanych jest w Czechach, na Węgrzech i w Niemczech.


Polska Niemcy Węgry Czechy Pozostałe
6. Główne rynki zbytu oraz źródła zaopatrzenia
| Przychody ze sprzedaży Spółki | Okres zakończony 30.09.2021 zł |
Okres zakończony 30.09.2020 zł |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Sprzedaż krajowa | 100 449 707 | 99 658 797 | +0,8% |
| Kraje Unii Europejskiej | 32 038 413 | 33 927 146 | -6% |
| Pozostałe kraje | 1 902 394 | 2 197 080 | |
| RAZEM | 134 390 513 | 135 783 023 | -1% |
6.1. Struktura geograficzna sprzedaży Grupy Sescom S.A.
W minionym roku obrotowym sprzedaż Grupy w ok. 74,7% została wygenerowana na rynku polskim (rok wcześniej udział sprzedaży w Polsce wyniósł 73,4%). W okresie 12 miesięcy roku obrotowego 2020/2021 Grupa wypracowała 33,9 mln zł przychodów poza Polską, co stanowiło spadek o 2,2 mln zł względem roku poprzedniego. Do zmniejszenia sprzedaży zagranicznej Grupy przyczynił się spadek przychodów na rynku belgijskim (-1,1 mln zł r/r/) i niemieckim (-0,7 mln zł). Rynek niemiecki wciąż pozostaje wiodącym obszarem zagranicznej sprzedaży Grupy Sescom, generując w ostatnim roku obrotowym przychody w wysokości 12,2 mln zł. Istotny wzrost (z 3 mln zł do 3,6 mln zł w roku 2020/2021) odnotowano natomiast na rynku węgierskim, gdzie dzięki mniejszym restrykcjom handlowym niż w krajach Europy Zachodniej, Sescom sukcesywnie rozszerzał portfolio swoich klientów. Drugim krajem pod względem wartości sprzedaży zagranicznej jest Holandia, która dzięki stabilnej bazie klientów zanotowała jedynie niewielki, -3% spadek generowanych przychodów, generując obrót w wysokości 7,5 mln zł. Wśród krajów, które przekroczyły 8% udział w sprzedaży Grupy poza Polską, znajdują się również Czechy, gdzie sprzedaż w minionym roku obrotowym zmalała o ok. 5% do poziomu 2,9 mln zł.

Udział sprzedaży krajowej i zagranicznej w przychodach Grupy Sescom w latach obrotowych 2019/2020 oraz 2020/2021

Udział poszczególnych krajów Europy w sprzedaży Grupy w roku obrotowym 2020/2021
6.2. Struktura klientów
Grupa Sescom posiada rozproszony pod względem przychodów portfel klientów. Trzech największych klientów Grupy, działających w międzynarodowym handlu detalicznym, stanowiło w roku obrotowym 2020/2021 odpowiednio: 26,5%, 6,7% oraz 5% udziału w przychodach Grupy. Łącznie Grupa Sescom zrealizowała w minionym roku obrotowym usługi dla ponad 360 klientów. Nie stwierdzono uzależnienia od jakiegokolwiek z nich. Żaden z czołowych klientów Grupy nie jest również kapitałowo lub osobowy powiązany z Sescom S.A. oraz jej spółkami córkami.
6.3. Struktura dostawców
Sescom S.A. oraz spółki z jej Grupy nabywają usługi i produkty od firm zewnętrznych. Należy do nich zaliczyć: usługi wykonywane przez podwykonawców, urządzenia HVAC oraz sprzęt IT wraz z częściami zamiennymi. W ostatnim roku obrotowym Emitent nie stwierdził uzależnienia od jakiegokolwiek z dostawców. Żaden z czołowych dostawców nie był powiązany kapitałowo ani osobowo z Grupą Sescom.

Pozostali 83%
Struktura kluczowych 5 dostawców w łącznej wartości dostaw usług i produktów w Grupie Sescom w roku obrotowym 2020/2021
7. Struktura organizacyjna
Grupa Kapitałowa Sescom S.A. na koniec roku obrotowego 2020/2021 składała się z jednostki dominującej oraz 10 spółek zależnych. Podmiotami stowarzyszonymi wobec Sescom S.A. były 2 spółki: Sanasens Sp. z o.o. oraz Bankilo S.A. (w której w dniu 01.03.2021 r. Sescom S.A. objęła 17,4% akcji). W dniu 30 października 2020 r. Sescom S.A. nabyła 100% udziałów w FIXFM Sp. z o.o. (obecnie FIXFM S.A.). W wyniku podjęcia przez walne zgromadzenie BCTT w dniu 09.06.2021 r. uchwał w sprawie emisji nowej serii akcji, Emitent zwiększył zaangażowanie w kapitale zakładowym BCTT S.A. do 92,33%. BCTT S.A. zmieniła również nazwę na SES Hydrogen S.A.

W skład Grupy Kapitałowej Sescom S.A. wchodzą:
Sescom S.A.
| Forma prawna | Spółka akcyjna |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska |
| Numer w rejestrze | 000314588 |
| Przedmiot działalności | Usługi serwisu technicznego. Zarządzanie Grupą |
| Kapitałową, Centrum usług wspólnych: |
|
| koordynacja serwisu technicznego, wsparcie |
|
| techniczne, rozwój produktów i usług, |
|
| księgowość i kontroling, marketing oraz PR. | |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
Sescom Czech Republic s.r.o.
| Forma prawna | s.r.o. (společnost s ručenímomezeným) |
|---|---|
| Siedziba | Ostrawa, Republika Czeska |
| Numer w rejestrze | 293 92 004 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Czech i Słowacji. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
▪ Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom S.A., pełni funkcję członka zarządu Sescom Czech Republic s.r.o.,
▪ Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom S.A., pełni funkcję członka zarządu Sescom Czech Republic s.r.o.
Sescom Műszaki Szerviz Korlátolt Felelősségű Társaság
| Forma prawna | Korlátolt Felelősségű Társaság |
|---|---|
| Siedziba | Budapeszt, Węgry |
| Numer w rejestrze | 01-09-175242 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Węgier. Reprezentowanie na lokalnym rynku spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) – wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu Sescom Műszaki Szerviz Kft,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu SESCOM SA, pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu SESCOM Műszaki Szerviz Kft.
Sescom GmbH
| Forma prawna | Gesellschaft mit beschränkter Haftung |
|---|---|
| Siedziba | Berlin, Republika Federalna Niemiec |
| Numer w rejestrze | HRB 157689 B |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Niemiec, Szwajcarii i Holandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom S.A., pełni funkcję członka zarządu Sescom GmbH,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom S.A., pełni funkcję członka zarządu Sescom GmbH.
SESTORE Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska |
| Numer w rejestrze | 0000529146 |
| Przedmiot działalności | Usługi remontów i remodelingu salonów |
| handlowych i placówek handlowych - wraz z |
|
| pracami projektowymi, instalacyjnymi i utylizacją. | |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego
SDC Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska |
| Numer w rejestrze | 0000529961 |
| Przedmiot działalności | Prace badawcze i rozwojowe nad systemami |
| informatycznymi wspomagającymi zarządzanie | |
| efektywnością energetyczną. | |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego
| Forma prawna | Gesellschaft mit beschränkter Haftung |
|---|---|
| Siedziba | Wiedeń, Republika Austrii |
| Numer w rejestrze | FN 434777d |
| Przedmiot działalności | Do dnia 18.04.2019 r. przedmiotem działalności Spółki było zarządzanie i świadczenie usług serwisu technicznego nieruchomości na terenie Austrii. W dniu 18.04.2019 r. Zarząd podjął uchwałę w sprawie przeniesienia działalności spółki do Sescom GmbH z siedzibą w Berlinie w ramach procesu reorganizacji prac spółek zależnych. Sescom Technischer Support GmbH |
| na dzień sporządzenia sprawozdania zarządu nie | |
| prowadzi działalności operacyjnej. | |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Sescom Technischer Support GmbH
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom S.A., pełni funkcję członka zarządu Sescom Technischer Support GmbH,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom S.A., pełni funkcję członka zarządu Sescom Technischer Support GmbH.
Sescom LTD
| Forma prawna | Limited Liability Company |
|---|---|
| Siedziba | Londyn, Wielka Brytania |
| Numer w rejestrze | 10628319 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno |
| Powiązanie | prawną prac. Jednostka dominująca |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom S.A., pełni funkcję Dyrektora Sescom LTD,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom S.A., pełni funkcję Dyrektora Sescom LTD.
DT Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
|---|---|
| Siedziba | Olsztyn, Polska |
| Numer w rejestrze | 0000777663 |
| Przedmiot działalności | Sprzedaż, serwis i wynajem wózków widłowych, |
| w tym: bieżące naprawy pojazdów, |
| przygotowanie wózka pod odbiór UDT, |
|
|---|---|
| konserwacja sprzętu w ramach przeglądów |
|
| okresowych, renowacja wózka (regeneracja |
|
| masztów, remonty silników i przekładni |
|
| napędowych, malowanie wózka) | |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 51 proc. |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego.
FIXFM S.A.
| Forma prawna | spółka akcyjna |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska |
| Numer w rejestrze | 0000837813 |
| Przedmiot działalności | Zaprojektowanie i doprowadzenie do fazy komercjalizacji platformy służącej do rezerwacji technicznych usług serwisowych dla segmentu small business. |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego.
SES Hydrogen S.A. (dawniej Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A.)
| Forma prawna | spółka akcyjna |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska |
| Numer w rejestrze | 0000366480 |
| Przedmiot działalności | Rozwój i komercjalizacja projektów związane |
| z wykorzystaniem zielonej energii wodorowej | |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 92,33 proc. |
| Metoda konsolidacji | Pełna od dnia objęcia kontroli |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Prezes Zarządu Sescom S.A., pan Sławomir Halbryt, pełni jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu SES Hydrogen S.A.
- Członek Zarządu Sescom S.A., pan Adam Kabat, pełni jednocześnie funkcję Członka Rady Nadzorczej SES Hydrogen S.A.
Dane dotyczące podmiotów stowarzyszonych:
Sanasens Sp. z o.o. – Podmiot stowarzyszony
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością | |
|---|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska | |
| Numer w rejestrze | 0000839167 | |
| Przedmiot działalności | Projektowanie i dostarczanie rozwiązań predictive maintenance opartych na sztucznej inteligencji |
|
| Powiązanie | Jednostka stowarzyszona | |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 20 proc. (dwadzieścia procent) |
Metoda konsolidacji Praw własności
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu stowarzyszonego.
Bankilo S.A.
| Forma prawna | spółka akcyjna |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska |
| Numer w rejestrze | 0000891576 |
| Przedmiot działalności | Rozwój platformy informatycznej oferującej wirtualny przepływ energii z miejsca jej wytworzenia do wskazanego miejsca jej zużycia |
| Powiązanie | Jednostka stowarzyszona |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 17,4 proc. |
| Metoda konsolidacji | Praw własności |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
Prezes Zarządu Sescom S.A., pan Sławomir Halbryt, pełni jednocześnie funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Bankilo S.A.
Dane dotyczące spółek zależnych oraz stowarzyszonych, w których Emitent pozyskał udział po dniu bilansowym
Po dacie bilansowej, w dniu 20.12.2021 r. Zarząd Emitenta podpisał umowę nabycia akcji Nepthyne S.A. Przedmiotem transakcji było 600 akcji serii A o wartości nominalnej 100 zł za akcję, uprawniających do 30% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy tej spółki. Wskutek transakcji Nepthyne S.A. stała się podmiotem stowarzyszonym wobec Sescom S.A. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Emitent oczekuje na wpis aktualizujący strukturę udziałową Nepthyne S.A. w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Nepthyne S.A.
| Forma prawna | spółka akcyjna |
|---|---|
| Siedziba | Gdynia, Polska |
| Numer w rejestrze | 0000889809 |
| Przedmiot działalności | Produkcja wodoru na morzu z wykorzystaniem |
| energii elektrycznej z farm wiatrowych | |
| Powiązanie | Jednostka stowarzyszona |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 30 proc. |
| Metoda konsolidacji | Praw własności |
Po dacie bilansowej, w dniu 26.11.2021 r. podmiot zależny wobec Sescom S.A., SES Hydrogen S.A. zawiązała spółkę celową SES Hydrogen 1 Sp. z o.o. Spółka celowa została założona w celu realizacji projektów w obszarze technologii wodorowych, w tym infrastruktury do produkcji i tankowania wodoru. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania SES Hydrogen S.A. nie dokonała wpisu spółki zależnej do KRS.
SES Hydrogen 1 Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością | ||
|---|---|---|---|
| Numer w rejestrze | brak | ||
| Przedmiot działalności | Spółka celowa założona w celu realizacji projektów w obszarze wodorowym |
||
| Powiązanie | Jednostka zależna | ||
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | Pośrednio 100 proc. przez SES Hydrogen S.A. | ||
| Metoda konsolidacji | Pełna od dnia objęcia kontroli |
8. Informacje dotyczące akcji Sescom S.A.
8.1. Liczba, wartość nominalna wszystkich akcji i udziałów Sescom S.A. i spółek zależnych będących w posiadaniu osób zarządzających i osób nadzorujących Emitenta
Według stanu na koniec roku obrotowego 2020/2021 osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę akcji Sescom S.A.:
| Akcjonariusz – osoba zarządzająca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt | 1 005 875 | 47,90% | 1 755 875 | 61,61% |
| Sławomir Kądziela | 241 588 | 11,50% | 241 588 | 8,48% |
| Adam Kabat | 159 095 | 7,58% | 159 095 | 5,58% |
| Magdalena Budnik | 22 286 | 1,06% | 22 286 | 0,78% |
| Akcjonariusz – osoba nadzorująca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
| Krzysztof Pietkun (pośrednio poprzez Negril 3 sp. z o.o.) |
437 000 | 18,81% | 437 000 | 13,86% |
| Suma | 1 865 844 | 88,85% | 2 665 844 | 93,54% |
W okresie między dniem bilansowym (30.09.2021 r.) a dniem publikacji niniejszego sprawozdania (31.01.2022 r.) doszło do następujących transakcji mających wpływ na strukturę akcji Sescom S.A. w posiadaniu osób zasiadających w organach Emitenta:
1) zbycie w dniu 27.10.2021 r. 42.000 sztuk akcji Emitenta przez Negril 3 sp. z o.o. – podmiot blisko związany z panem Krzysztofem Pietkunem pełniącym funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Emitenta,
2) zbycie przez Negril 3 sp. z o.o. – podmiot blisko związany z panem Krzysztofem Pietkunem pełniącym funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Emitenta oraz nabycie przez Alfa 1 CEE Investments S.A., SICAV-SIF – podmiot blisko związany z panem Krzysztofem Pietkunem pełniącym funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Emitenta i Tomaszem Matczukiem pełniącym funkcję Członka Rady Nadzorczej Emitenta, 395.000 sztuk akcji Emitenta w dniu 17.11.2021 r.
Według stanu na dzień publikacji niniejszego sprawozdania osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę akcji Sescom S.A.:
| Akcjonariusz – osoba zarządzająca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt | 1 005 875 | 47,90% | 1 755 875 | 61,61% |
| Sławomir Kądziela | 241 588 | 11,50% | 241 588 | 8,48% |
| Adam Kabat | 159 095 | 7,58% | 159 095 | 5,58% |
| Magdalena Budnik | 22 286 | 1,06% | 22 286 | 0,78% |
| Akcjonariusz – osoba nadzorująca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
| Krzysztof Pietkun (pośrednio poprzez Alfa 1 CEE Investments S.A., SICAV-SIF) |
395 000 | 18,81% | 395 000 | 13,86% |
Według stanu na koniec roku obrotowego 2020/2021 osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę udziałów DT Sp. z o.o.:
| Akcjonariusz – osoba zarządzająca | Liczba udziałów |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 510 | 51,00% | 510 | 51,00% |
| - pośrednio poprzez Sescom S.A.* | 510 | 51,00% | 510 | 51,00% |
*podmiot zależny od Pana Sławomira Halbryta
Struktura na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie uległa zmianie.
Według stanu na koniec roku obrotowego 2020/2021 osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę akcji SES Hydrogen S.A.:
| Akcjonariusz – osoba zarządzająca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 2 700 000 | 100,00% | 5 400 000 | 100,00% |
| - pośrednio poprzez Sescom S.A.* | 2 493 000 | 92,33% | 4 986 000 | 92,33% |
| - pośrednio poprzez Project Evolution Sp. z o.o.* |
207 000 | 7,67% | 414 000 | 7,67% |
*podmiot zależny od Pana Sławomira Halbryta
W dniu 09.06.2021 r. Sescom S.A. objęła udziały SES Hydrogen S.A. w ramach kolejnej emisji. W dniu 02.08.2021 r. dokonano rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego w KRS.
Struktura na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie uległa zmianie.
Według stanu na koniec roku obrotowego 2020/2021 osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę udziałów Sanasens Sp. z o.o.:
| Wspólnik – osoba zarządzająca | Liczba udziałów |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 20 | 20,00% | 20 | 20,00% |
| - pośrednio poprzez Sescom S.A.* | 20 | 20,00% | 20 | 20,00% |
*podmiot zależny od Pana Sławomira Halbryta
Struktura na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie uległa zmianie.
Według stanu na koniec roku obrotowego 2020/2021 osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę udziałów Bankilo S.A.:
| Akcjonariusz – osoba zarządzająca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 50.000 | 17,39% | 50.000 | 17,39% |
| - pośrednio poprzez Sescom S.A.* | 50.000 | 17,39% | 50.000 | 17,39% |
*podmiot zależny od Pana Sławomira Halbryta
Struktura na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie uległa zmianie.
Pan Sławomir Halbryt, z powodu posiadania większości z całkowitej liczby głosów Sescom S.A., jest również pośrednio posiadaczem wszystkich udziałów w pozostałych spółkach zależnych w Grupie Sescom.
8.2. Informacje o posiadanych akcjach własnych Sescom S.A.
Sescom S.A posiada 50.815 sztuk akcji własnych, stanowiących 2,42% kapitału zakładowego Emitenta oraz odpowiadających 1,78% ogólnej liczby głosów w Spółce. Akcje zostały przez Spółkę nabyte w celu dalszej odsprzedaży, w dniu 08.11.2019 r., w ramach rozliczenia skupu akcji własnych oraz w wyniku przeprowadzenia transakcji w ramach Programu skupu akcji własnych w dniach 13-29 maja 2020 r. oraz 6-24 lipca 2020 r. Zgodnie z art. 364 §2 kodeksu spółek handlowych Spółka nie może wykonywać praw udziałowych z akcji własnych, za wyjątkiem uprawnień do zbycia akcji lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych uprawnień.
8.3. Umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy
Spółka dominująca
Pani Magdalena Budnik, pełniąca obowiązki członka zarządu, uczestniczy w programie motywacyjnym dla kadry menadżerskiej Spółki i Grupy Kapitałowej Sescom S.A. (więcej o programie w pkt 8.4. na str. 33. W przypadku spełnienia kryteriów programu, Pani Magdalena Budnik będzie uprawniona do nabycia nie więcej niż 15.000 sztuk akcji Sescom S.A.
Według wiedzy Zarządu Sescom S.A. nie istnieją inne umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy Sescom S.A.
Spółki zależne
Zgodnie z umową inwestycyjną zawartą ze wspólnikami DT Sp. z o.o. w dniu 30.04.2019 r.:
- Sescom S.A. ma możliwość nabycia, w terminie do 30.04.2022 r. 50% spośród pozostałych posiadanych przez nich udziałów DT Sp. z o.o. po cenie ustalonej na podstawie wartości EBITDA DT Sp. z o.o. przedstawionej w jej sprawozdaniu finansowym za zamknięty rok obrotowy kończący się 30.09.2020 x3,5,
- Sescom S.A. ma możliwość nabycia, w terminie do 30.04.2024 r. pozostałych w posiadaniu wspólników udziałów w kapitale zakładowym DT Sp. z o.o. po cenie ustalonej na podstawie wartości EBITDA DT Sp. z o.o. przedstawionej w jej sprawozdaniu finansowym za zamknięty rok obrotowy kończący się 30.09.2022 x3,5.
Cena 3,5 x EBITDA jest ceną maksymalną, która może zostać obniżona w wyniku wystąpienia zdarzeń zmniejszających cenę transakcji, takich jak: wystąpienie ujemnego odchylenia w wysokości 25% od założonych przychodów netto oraz wartości EBITDA na lata 2021 – 2024 lub nieutrzymanie ciągłości umów z dotychczasowymi kluczowymi klientami.
8.4. Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych
Emitent we wrześniu 2020 r. rozpoczął realizację programu motywacyjnego dla kluczowych managerów Grupy Sescom, opartego o opcje managerskie ("Program").
W dniu 23.09.2020 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Sescom S.A. Uchwałą nr 3 postanowiło o realizacji programu motywacyjnego dla kadry menadżerskiej Spółki i Grupy Kapitałowej Sescom S.A., natomiast dnia 28.09.2020 r. Rada Nadzorcza Sescom S.A. uchwaliła Regulamin Programu Motywacyjnego w Sescom S.A. na lata obrotowe 2021-2025. Celem Programu jest stworzenie dodatkowego mechanizmu motywującego członków kadry kierowniczej do pracy i działań na rzecz Spółki, które zapewnią w długoterminowej perspektywie stabilny wzrost wartości Spółki oraz jej Grupy Kapitałowej. W Programie bierze udział 13 osób, w tym jeden Członek Zarządu Emitenta.
Program będzie realizowany poprzez zaoferowanie do nabycia uprawnionym osobom akcji wynikających z przyznanych uprawnień po cenie wynoszącej średnią cenę rynkową z okresu 30 dni sesyjnych przed dniem podjęcia uchwały wskazującej, to jest 24,12 zł za akcję. Łączna liczba przyznanych uprawnień oraz akcji nie może przekroczyć 105.000 sztuk. Warunkiem zaoferowania akcji jest:
- w odniesieniu do 50% uprawnień, spełnienie kryterium ekonomicznego w postaci osiągnięcia przez Grupę Sescom S.A. skorygowanej EBITDA w wysokości co najmniej 35 mln zł, nie później niż za rok obrotowy kończący się 30 września 2025 r.,
- w odniesieniu do pozostałych 50% uprawnień, spełnienie kryterium lojalnościowego w postaci pozostawania w stosunku służbowym do dnia upływu okresu trwania Programu, to jest do zakończenia roku obrotowego, w którym nastąpi realizacja celu ekonomicznego.
Emitent dokonał szacunku kosztu Programu. Maksymalny koszt programu, w przypadku przyznania wszystkich 105.000 sztuk akcji nim objętych, wynosi 1.420.650 zł. Koszt Programu został oszacowany przy użyciu modelu Blacka-Scholesa przez zewnętrzne biuro aktuarialne.
8.5. Wypłaty dywidend
W dniu 15.02.2021 r. Zarząd Sescom S.A. zarekomendował Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 819.674 zł, czyli 0,40 zł na 1 uprawnioną akcję. Zarząd uzasadnił swoją decyzję dobrą sytuacją finansową Spółki oraz wzrostem poziomu dostępnych środków pieniężnych, zaznaczając, że wypłata dywidendy nie spowoduje zaniechania lub przesunięcia zaplanowanych projektów inwestycyjnych. Rekomendacja Zarządu została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Nadzorczą Emitenta.
W dniu 30.03.2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Sescom S.A. podjęło uchwałę w sprawie wypłaty w kwocie zarekomendowanej przez Zarząd Spółki. Dzień dywidendy został ustalony na 16 kwietnia, natomiast dzień wypłaty na 27 kwietnia.
- 9. Informacje dotyczące współpracy z firmą audytorską
- 9.1. Data zawarcia umowy z firmą audytorską
Umowa z firmą audytorską – REWIT Księgowi i Biegli Rewidenci sp. z o.o., została zawarta w dniu 02.04.2020 r. Umowa dotyczy przeprowadzenia badania oraz przeglądów śródrocznych sprawozdań finansowych za lata obrotowe: od 01.10.2019 do 30.09.2020 r. oraz od 01.10.2020 r. do 30.09.2021 r.
9.2. Informacja o korzystaniu z usług wybranej firmy audytorskiej – czas i zakres świadczonych usług
Sescom S.A. korzystała z usług REWIT Księgowi i Biegli Rewidenci sp. z o.o. w zakresie badania jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych w latach obrotowych: 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020 oraz 2020/2021.
9.3. Informacja o organie, który dokonał wyboru firmy audytorskiej
Organem dokonującym wyboru firmy audytorskiej w Sescom S.A. jest Rada Nadzorcza.
9.4. Wypłacone oraz należne wynagrodzenie firmy audytorskiej
W poniższych tabelach przedstawiono wynagrodzenie firmy audytorskiej w kwotach netto.
| Rok obrotowy | Badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego |
Przegląd śródrocznego jednostkowego sprawozdania finansowego |
Pozostałe usługi | Razem |
|---|---|---|---|---|
| 2019/2020 | 18.000 zł | 10.000 zł | Nie dotyczy | 28.000 zł |
| 2020/2021 | 18.750 zł | 10.500 zł | 5.750 zł* | 35.000 zł |
*Ocena rocznego sprawozdania o wynagrodzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej
Do pozostałych usług zaliczono usługę oceny rocznego sprawozdania o wynagrodzeniach zarządu i rady nadzorczej w kwocie 6.000 zł.
| Rok obrotowy | Badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
Przegląd śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
Pozostałe usługi | Razem |
|---|---|---|---|---|
| 2019/2020 | 10.000 zł | 6.500 zł | Nie dotyczy | 16.500 zł |
| 2020/2021 | 19.000 zł | 11.000 zł | Nie dotyczy | 30.000 zł |

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej
W okresie 01.10.2020 r. – 30.09.2021 r.
1. Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników
Zarząd Sescom S.A. nie publikował prognoz finansowych dotyczących roku obrotowego 2020/2021.
2. Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe ujawnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym
2.1. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe - rachunek zysków i strat
Grupa Sescom w roku obrotowym 2020/2021 wypracowała przychody w wysokości 134,4 mln zł wobec 135,8 mln zł rok wcześniej. O różnicy w sprzedaży r/r wynoszącej ok. 1% r/r. zadecydowały głównie następujące czynniki:
- spadek sprzedaży zagranicznej o 2,2 mln zł r/r będący rezultatem restrykcji handlowych funkcjonujących w I połowie roku obrotowego w większości krajów Europy w związku z epidemią COVID-19,
- spadek sprzedaży linii biznesowej Sescom Store o 0,98 mln zł r/r, będący skutkiem mniejszej niż rok wcześniej liczby wykonanych projektów modernizacji obiektów handlowych,
- zmniejszenie przychodów ze sprzedaży linii Energy o 0,6 mln zł, czego przyczyną był brak instalacji systemów SES Control w nowych obiektach na taką skalę, jak rok wcześniej,
- poprawa rezultatu sprzedażowego linii IT Infrastructure, która dzięki realizacji projektów instalacji kas samoobsługowych oraz wdrożenia systemów IT w oddanych do użytku obiektach dotychczasowych klientów zwiększyła przychody o 2,99 mln zł względem poprzedniego roku.
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2020 |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 134 390 513 | 135 783 023 | -1% |
| Zysk EBITDA | 9 577 270 | 10 692 783 | -10% |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 5 002 484 | 6 771 662 | -26% |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 4 043 245 | 6 437 522 | -37% |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 2 986 912 | 5 364 224 | -44% |
W ujęciu segmentowym, w roku obrotowym 2020/2021, 133,7 mln zł przychodów Grupy Emitenta zostało wypracowanych w segmencie Facility management, w ramach którego funkcjonują wykształcone linie biznesowe, funkcjonujące na rynku dłużej niż 1 rok. Ok. 0,7 mln zł, czyli niespełna 1% obrotu wygenerował segment usług technicznych dla małego biznesu i odbiorcy indywidualnego – FIXFM. Segment technologii wodorowych reprezentowany przez SES Hydrogen S.A. nie wygenerował sprzedaży w roku obrotowym 2020/2021. Należy zaznaczyć, że FIXFM oraz SES Hydrogen są spółkami we wczesnym stadium rozwoju, a ich udział w sprzedaży w perspektywie kolejnych lat będzie rosnąć.
Wyniki poszczególnych segmentów Grupy Sescom w roku obrotowym 2020/2021
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Facility Management |
Technologie wodorowe |
Usługi serwisowe dla małego biznesu i konsumentów |
Razem |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 133 672 642 | 0 | 717 872 | 134 390 513 |
| EBIT | 6 516 608 | -353 356 | -1 160 769 | 5 002 484 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 5 813 996 | -609 287 | -1 161 465 | 4 043 245 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 4 581 619 | -505 032 | -1 089 675 | 2 986 912 |
Wypracowany wynik operacyjny w roku obrotowym 2020/2021 wyniósł 5 mln zł, natomiast zysk netto 3 mln zł. Osiągnięte rezultaty były niższe od zaprezentowanych w zeszłym roku odpowiednio o 26% oraz 44%. Spadek wyników wpłynął na obniżenie marż: EBIT i zysku netto do poziomów: 3,7% oraz 2,2%.
Zestawienie marż wygenerowanych przez Grupę Sescom S.A. w latach obrotowych: 2019/2020 oraz 2020/2021

Koszty rodzajowe poniesione przez Grupę Sescom w latach obrotowych: 2019/2020 oraz 2020/2021
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2020 |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Amortyzacja | 4 574 787 | 3 921 120 | 17% |
| Zużycie materiałów i energii | 15 017 276 | 13 676 824 | 10% |
| Usługi obce | 71 737 811 | 74 535 310 | -4% |
| Podatki i opłaty | 722 162 | 610 057 | 18% |
| Wynagrodzenia | 18 525 402 | 14 218 820 | 30% |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 3 124 937 | 2 658 779 | 18% |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 1 222 153 | 1 560 649 | -22% |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 17 434 256 | 16 607 769 | 5% |
| Koszty według rodzaju, razem | 132 358 782 | 127 789 329 | 4% |
W roku obrotowym 2020/2021 w Grupie Sescom koszty rodzajowe wyniosły 132,4 mln zł (wobec 127,8 mln zł rok wcześniej). Wśród najbardziej widocznych zmian w strukturze kosztów należy wymienić:
- spadek kosztów usług obcych o ok. 4% r/r, wynikający z mniejszego zapotrzebowania na wykorzystywanie w zagranicznej działalności operacyjnej zewnętrznych podwykonawców – zespołów serwisowych (wolumen wykonanych prac spadł o 18% r/r),
- wzrost wynagrodzeń o 30% r/r, będący wynikiem wzrostu zatrudnienia oraz zmianą formy współpracy z częścią podwykonawców,
- spadek pozostałych kosztów rodzajowych o ok. 22% r/r wynikających z ograniczenia kosztów handlowych i marketingowych (delegacje, reklama).
2.2. Wynik EBITDA skorygowany o zdarzenia jednorazowe
Rok obrotowy 2020/2021 jest pierwszym pełnym rokiem obrotowym realizacji nowej strategii Emitenta Wise Futurist 2030 (więcej o Wise Futurist w rozdziale Działalność Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2020/2021 w pkt. 3.1. na str. 79). Głównym celem finansowym strategii jest osiągnięcie do roku obrotowego 2024/2025 wyniku EBITDA skorygowanego w kwocie 35 mln zł, według poniższej definicji:
EBITDA skorygowana - skonsolidowany zysk operacyjny powiększony o amortyzację, skorygowany przez Zarząd i potwierdzony przez Radę Nadzorczą o wyniki zdarzeń nietypowych, nadzwyczajnych lub jednorazowych, niezwiązanych z normalną działalnością Spółki oraz o otrzymane odszkodowania, dotacje oraz ich rozliczenia.
Od sprawozdania za rok obrotowy 2020/2021 Emitent, poza standardowym ujęciem wskaźników EBIT i EBITDA, będzie corocznie publikował wynik EBITDA skorygowany zgodnie z powyższą definicją.
| WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Rok obrotowy 2020/2021 |
|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 133 672 642 |
| EBIT | 5 002 484 |
| Czynniki korygujące, w tym: | -874 608 |
| Dofinansowanie z FGŚP wynagrodzeń pracowników nieobjętych przestojem |
-1 115 515 |
| Umorzenie subwencji PFR uzyskanej przez spółki zależne DT Sp. z o.o. i Sestore Sp. z o.o. w związku z COVID-19 |
-121 066 |
| Pozostałe dotacje | -37 220 |
| Kradzież aktywów trwałych | 17 729 |
| Odpis aktualizujący kwoty pożyczki | 91 963 |
| Różnica między nakładami poniesionymi na prace rozwojowe w projekcie SES BI a kwotą dofinansowania z NCBiR |
396 580 |
| Wniesienie aportu Sescom S.A. do spółki zależnej SES Hydrogen S.A. |
-107 013 |
| Przekazane darowizny na cele charytatywne | 30 000 |
| EBIT skorygowany | 4 157 942 |
| Naliczona amortyzacja | 4 574 787 |
| EBITDA skorygowana | 8 732 729 |
2.3. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe – bilans
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | 30.09.2021 r. | 30.09.2020 r. | Dynamika |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 25 239 584 | 21 684 375 | 16% |
| Aktywa obrotowe | 55 674 324 | 51 599 523 | 8% |
| Zapasy | 4 427 530 | 4 636 856 | -5% |
| Należności | 32 825 575 | 28 436 586 | 15% |
| Pozostałe aktywa | 1 932 950 | 935 964 | 107% |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 16 488 269 | 17 512 122 | -6% |
| Aktywa razem | 80 913 909 | 73 283 897 | 10% |
| Kapitał własny | 48 225 722 | 45 230 243 | 7% |
| Zobowiązania | 32 688 186 | 28 053 655 | 17% |
| zobowiązania długoterminowe | 4 868 660 | 4 888 355 | 0% |
| zobowiązania krótkoterminowe | 27 819 526 | 23 165 300 | 20% |
| Pasywa razem | 80 913 909 | 73 283 897 | 10% |
Grupa Emitenta, dzięki cyklicznemu osiąganiu dodatniego wyniku netto, sukcesywnie zwiększa wartość sumy bilansowej. Na dzień 30.09.2021 r. majątek Grupy Sescom wyniósł 80,9 mln zł wobec 73,3 mln zł na koniec poprzedniego roku obrotowego.
Większą część majątku Grupy (68,8 %) stanowią aktywa obrotowe, z istotnym udziałem:
- należności (32,8 mln zł), w tym należności handlowych stanowiących ok. 99% tej wartości,
- środków pieniężnych w kwocie 16,5 mln zł,
- zapasów o wartości 4,4 mln zł,
- pozostałych aktywów w kwocie ok. 1,9 mln zł stanowiących wartość bilansową projektów i prac rozliczanych w czasie.
31,2% majątku Grupy na ostatni dzień roku obrotowego 2020/2021 stanowił majątek trwały. W tej grupie aktywów istotny udział stanowiły:
- wartość firmy w kwocie 9,2 mln zł,
- rzeczowe aktywa trwałe w kwocie 8,8 mln zł, w tym aktywa z tytułu prawa do użytkowania o wartości bilansowej 3,5 mln zł,
- Wartości niematerialne w kwocie 5,8 mln zł, w tym:
- o wartości niematerialne w trakcie wytwarzania w kwocie 2,5 mln zł, do których zaliczono nakłady na rozwój urządzeń i oprogramowania: elektrolizera, kotła wodorowego, nowej wersji platformy SES Support oraz SES BI,
- o pozostałe aktywa niematerialne o wartości 3,3 mln zł, na które składały się zakończone prace rozwojowe (w ramach projektów: RFID, wodorowych czy związanego z działalnością FIXFM – HAL) oraz pozostałe wartości niematerialne, takie jak licencje czy oprogramowanie.
Na dzień 30.09.2021 r. majątek Grupy Sescom finansowany był w ok. 59,6% kapitałem własnym. Wartość kapitału własnego Grupy Emitenta na ostatni dzień roku obrotowego 2020/2021 wyniosła 48,2 mln zł, czyli o ok. 7% więcej w stosunku do wartości zaprezentowanej na ostatni dzień poprzedniego roku obrotowego. Pozycjami o najwyższej wartości wchodzącymi w skład kapitału własnego na dzień 30.09.2021 r. były:
- zatrzymane zyski z lat poprzednich w kwocie 40,6 mln zł,
- utrzymywany kapitał zapasowy w kwocie 4 mln zł,
- kapitał rezerwowy w kwocie 1,2 mln zł, utworzony m.in. w związku z Uchwałą nr 22 WZA Sescom z dnia 16.03.2020 r. dotyczącą utworzenia kapitału rezerwowego przeznaczonego na skup akcji własnych w wysokości 0,6 mln zł oraz w kwocie 0,3 mln zł w związku z koniecznością utrzymywania rezerw na program opcji managerskich,
- skupione akcje własne w liczbie 50.815 sztuk, które pomniejszają kapitał własny o 1,4 mln zł.
40,4% pasywów Grupy Emitenta to kapitał obcy, czyli zobowiązania oraz rezerwy na zobowiązania. W strukturze finansowania kapitałem obcym, na dzień 30.09.2021 r. dominowały zobowiązania krótkoterminowe w kwocie 27,8 mln zł. W skład tej grupy zobowiązań wchodziły:
- zobowiązania handlowe w kwocie 18,7 mln zł (wzrost o 2,5 mln zł względem stanu na dzień bilansowy roku obrotowego 2019/2020),
- pozostałe zobowiązania finansowe w kwocie 2,9 mln zł leasing floty pojazdów w Grupie (+0,1 mln zł r/r),
- zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń w wysokości 1,9 mln zł (+0,5 mln zł),
- zobowiązania z tytułu wynagrodzeń w kwocie 2,4 mln zł (+1,5 mln zł r/r),
- bierne rozliczenia międzyokresowe w kwocie 0,9 mln zł, związane głównie z rezerwami na świadczenia pracownicze.
Niewielką część zobowiązań krótkoterminowych Grupy stanowiły również umiejscowione w krótkoterminowych pożyczkach częściowo bezzwrotne subwencje PFR w wysokości 0,1 mln zł, w tym 0,06 mln zł zapadalne w ciągu 12 miesięcy (pozostała część została umorzona w ciągu roku obrotowego). Z subwencji skorzystały 2 spółki należące do Grupy Sescom: DT Sp. z o.o. oraz Sestore Sp. z o.o.
14,9% sumy zobowiązań Grupy Sescom na dzień 30.09.2021 r. stanowiły zobowiązania długoterminowe. Ich struktura w przeważającej części składała się z długoterminowych zobowiązań leasingowych (4,3 mln zł wobec 4,4 mln zł na dzień 30.09.2020 r.).
Zestawienie rentowności aktywów i kapitału własnego Grupy Sescom S.A. w latach obrotowych: 2019/2020 oraz 2020/2021

W roku obrotowym 2020/2021, wzrost wartości majątku Grupy oraz jej kapitałów własnych wobec mniejszego niż przed rokiem osiągniętego zysku netto doprowadził do obniżenia wskaźników rentowności:
- rentowność kapitału własnego spadła o 5,7 p.p. r/r. do poziomu 6,2%,
- rentowność majątku Grupy została obniżona o 3,6 p.p. do poziomu 3,7%.
Płynność Grupy Sescom S.A. w latach obrotowych: 2019/2020 oraz 2020/2021

Wzrost zobowiązań krótkoterminowych oraz zwiększenie wartości aktywów obrotowych wobec ostatniego dnia wpłynęło na zmianę wartości wskaźników płynności wyliczonych na dzień 30.09.2021 r. w porównaniu ze stanem na ostatni dzień poprzedzającego roku obrotowego. Na koniec roku obrotowego 2020/2021 wartość bilansowa płynnego majątku Grupy była dwa razy wyższa od bilansowej wartości zobowiązań krótkoterminowych. W przypadku wskaźnika płynności szybkiej (mierzącego pokrycie zobowiązań o krótkim terminie zapadalności aktywami obrotowymi bez uwzględniania zapasów i rozliczeń międzyokresowych), jego wartość spadła do poziomu 1,77. Mimo spadku wartości wskaźników pokrycia zobowiązań płynnymi aktywami, płynność Grupy Sescom w analizowanym okresie pozostała na bezpiecznym poziomie.
Zadłużenie finansowe Grupy Sescom S.A. w latach obrotowych: 2019/2020 oraz 2020/2021
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2020 r. – 30.09.2021 r.

Porównując strukturę pasywów na dzień 30.09.2021 r. oraz na ten sam dzień w roku poprzednim, zauważalny jest wzrost zarówno kapitału własnego Grupy (wskutek osiąganego dodatniego wyniku netto, który w przypadku pozostawienia zysku w Grupie, zasila pozycję "zyski zatrzymane") oraz zobowiązań (szczególnie zobowiązań krótkoterminowych, które wzrosły o ok. 20% r/r). W wyniku zmian wartości omawianych pozycji, wzrosły wartości wskaźników zadłużenia: ogólnego (wzrost o 2,1 p.p. wobec wartości wskaźnika na dzień 30.09.2020 r.) oraz zadłużenia kapitału własnego (z 62% na koniec roku obrotowego 2019/2020 do 67,8% na koniec września 2021 r.).
WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2021 Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2020 Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej 5 880 964 15 210 120 Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej -4 776 828 -1 068 930 Przepływy pieniężne z działalności finansowej -2 127 988 -3 498 078 Zwiększenie netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów -1 023 853 10 643 111 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu 17 512 122 6 869 010 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu 16 488 269 17 512 121
2.4. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe – przepływy pieniężne
W roku obrotowym 2020/2021 Grupa Sescom wygenerowała dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w kwocie 5,9 mln zł, co oznaczało spadek o ok. 9,3 mln zł r/r. Głównymi przyczynami spadku wartości przepływów operacyjnych były:
- spadek wartości zysku brutto z 6,4 mln zł do 4 mln zł,
- zwiększenie salda należności handlowych o 3,8 mln zł, podczas gdy w roku obrotowym 2019/2020 udało się zredukować saldo należności o 4,1 mln zł.
Czynnikiem istotnie wpływającym na dodatnie przepływy operacyjne było zwiększenie salda zobowiązań handlowych o kwotę 3,2 mln zł, podczas gdy rok wcześniej dodatnie przepływy spowodowane zwiększeniem zobowiązań handlowych wyniosły jedynie 0,04 mln zł.
W przypadku działalności inwestycyjnej, Grupa odnotowała ujemne przepływy w wysokości 4,8 mln zł, wobec - 1,1 mln zł rok wcześniej. Głównym zdarzeniem, które miało wpływ na wzrost ujemnych przepływów z działalności inwestycyjnej były wydatki związane z nabyciem nowych leasingów w Sescom S.A. oraz DT. Sp. z o.o. w łącznej kwocie 3,2 mln zł.
W roku obrotowym 2020/2021 Grupa Sescom wygenerowała ujemne przepływy z działalności finansowej w kwocie -2,2 mln zł (wobec -3,5 mln zł rok wcześniej). Wartość ta jest wynikiem wystąpienia następujących kluczowych zdarzeń:
- wpływu dotacji NCBiR w kwocie 2,1 mln zł (przepływ dodatni),
- spłaty zobowiązań z tytułu leasingu finansowego w kwocie 3,2 mln zł,
- wypłaty dywidendy w kwocie 0,8 mln zł.
Wobec realizacji wyżej wymienionych działań, Grupa Emitenta zmniejszyła kwotę netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów o 1 mln zł do poziomu 16,5 mln zł.
- 3. Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe ujawnione w jednostkowym sprawozdaniu finansowym
- 3.1. Jednostkowe sprawozdanie finansowe – rachunek zysków i strat
Sescom S.A. w ciągu roku obrotowego 2020/2021 wypracowała 97,3 mln zł przychodów, wobec 96,6 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. Za sprzedaż spółki dominującej w Grupie Sescom odpowiadają 2 linie biznesowe wchodzące w skład segmentu Facility Management: techniczne usługi facility management (głównie na rynku polskim) oraz IT Infrastructure.
Większa sprzedaż Spółki związana jest m.in. ze zwiększeniem liczby projektów instalacji i uruchomienia kas samoobsługowych w ramach linii IT Infrastructure. W roku obrotowym 2020/2021 dokonano instalacji 1.292 kas SCO. Wzrost został częściowo zniwelowany przez zmniejszoną sprzedaż linii facility management, będącą rezultatem słabszego pierwszego półrocza spowodowanego restrykcjami handlowymi nałożonymi na główny segment klientów Emitenta.
Wskutek zwiększenia kosztów rodzajowych o ponad 8%, zauważalny był spadek marż:
- osiągnięty zysk operacyjny w wysokości 2,2 mln zł był niższy o ok. 57% r/r i skutkował obniżeniem marży EBIT do poziomu 2,3%,
- zysk netto Sescom S.A. za okres 2020/2021 wyniósł 1,6 mln zł (-61% r/r), natomiast marża zysku netto w analizowanym okresie spadła do poziomu 1,6%.
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2020 |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 97 333 285 | 96 592 158 | 1% |
| Zysk EBITDA | 5 673 486 | 8 548 036 | -34% |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 2 214 490 | 5 116 879 | -57% |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 1 798 908 | 4 802 672 | -63% |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 1 576 973 | 4 085 107 | -61% |
Należy zaznaczyć, że w ramach Sescom S.A. funkcjonuje Centrum Usług Wspólnych pełniące wsparcie w zakresie zadań księgowych, prawnych, controllingu czy IT dla wszystkich spółek Grupy. Skupienie kosztów CUW w jednostce dominującej Grupy Emitenta ma wpływ na obciążenie jej wyniku finansowego.
Zestawienie marż wygenerowanych przez Sescom S.A. w latach obrotowych: 2019/2020 oraz 2020/2021
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2020 r. – 30.09.2021 r.

Koszty rodzajowe poniesione przez Sescom S.A. w okresie roku obrotowego 2020/2021 wyniosły ok. 97,9 mln zł wobec 90,5 mln zł rok wcześniej. Dominującymi pozycjami kosztowymi w spółce były:
- usługi obce w kwocie 46,8 mln zł, których dominującą cześć stanowi wynagrodzenie zewnętrznych podwykonawców – zespołów serwisowych,
- wynagrodzenia, które wskutek zwiększenia zatrudnienia oraz zmiany formy współpracy z częścią podwykonawców wzrosły z poziomu 12,2 mln zł w roku obrotowym 2019/2020 r. do 16,4 mln zł w roku 2020/2021,
- wartość sprzedanych towarów i materiałów wykorzystywanych w zleceniach serwisowych, która wzrosła z poziomu 13,9 mln zł w roku obrotowym 2019/2020 do 15,3 mln zł w roku 2020/2021,
- koszty zużycia materiałów i energii, które wzrosły z 10,7 mln zł w 2019/2020 do poziomu 11,4 mln zł w obecnym roku obrotowym.
Należy dodać, że w przypadku kosztów: materiałów, energii, a także nabycia towarów w celu dalszej odsprzedaży, do ich wzrostu przyczyniły się również rosnące ceny tych pozycji. W rezultacie, mimo zmniejszenia wolumenu zrealizowanych prac w liniach facility management w Polsce oraz IT Infrastructure, koszty zużycia materiałów i energii, a także wartość sprzedanych towarów uległy zwiększeniu, a ich łączny udział w strukturze kosztów rodzajowych wzrósł z 25% w roku obrotowym 2019/2020 do 27% w roku obrotowym 2020/2021.
W okresie od października 2020 r. do września 2021 r. z powodu mniejszego zapotrzebowania na podróże służbowe i reklamę, do 0,99 mln zł z 1,2 mln zł w roku poprzednim zmniejszyły się pozostałe koszty operacyjne.
Koszty rodzajowe poniesione przez Sescom S.A. w latach obrotowych: 2019/2020 oraz 2020/2021
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2020 |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Amortyzacja | 3 458 996 | 3 431 157 | 1% |
| Zużycie materiałów i energii | 11 427 892 | 10 654 474 | 7% |
| Usługi obce | 46 847 455 | 45 896 412 | 2% |
| Podatki i opłaty | 686 164 | 577 317 | 19% |
| Wynagrodzenia | 16 394 810 | 12 231 671 | 34% |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 2 783 148 | 2 562 334 | 8,6% |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 993 785 | 1 248 723 | -20% |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 15 281 332 | 13 857 246 | 10% |
| Koszty według rodzaju, razem | 97 873 582 | 90 459 335 | 8% |
Na końcowy wynik netto wpłynęły również zdarzenia widoczne w wyniku pozostałych działań operacyjnych. Pozostałe przychody operacyjne w roku obrotowym 2020/2021 wyniosły ok. 2,6 mln zł wobec 1,4 mln zł rok wcześniej. Na sumę przychodów z tytułu pozostałych działań operacyjnych wpłynęły głównie następujące zdarzenia:
- wpływ środków dofinansowania z FGŚP pracowników nieobjętych przestojem w ramach tarczy antycovidowej w kwocie 1,2 mln zł w III kwartale 2020/2021,
- otrzymanie kolejnej transzy dotacji programu NCBiR w kwocie ok 0,9 mln zł na dalszy rozwój projektu SES-BI,
- wniesienie aportu do spółki zależnej SES Hydrogen S.A. (koncepcja systemu HGaaS, patenty związane z technologiami wodorowymi) w zamian za objęcie udziałów/akcji nowych emisji tych spółek, (w poz. przychodach operacyjnych została uwzględniona kwota 0,1 mln zł będąca różnicą między przychodami z tytułu wniesienia aportu a wartością WNiP wniesionych aportem),
- zwroty za bezszkodowość wynikające z zakończonych umów leasingowych w kwocie 0,2 mln zł.
W porównaniu do roku obrotowego 2019/2020 na podobnym poziomie utrzymane zostały pozostałe koszty operacyjne, których wartość w minionych roku obrotowym wyniosła 1,8 mln zł (+2% r/r.). Kluczowym zdarzeniem, które wpłynęło na wysokość pozostałych kosztów operacyjnych, był koszt poniesionych prac rozwojowych w projekcie SES-BI w kwocie 1,4 mln zł.
Wynik na działalności finansowej w roku obrotowym 2020/2021 wyniósł -0,4 mln zł. Wartość ujemna wynika z naliczonych i zapłaconych w analizowanym okresie kosztów odsetek z tytułu umów leasingowych oraz faktoringowych.
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | 30.09.2021 r. | 30.09.2020 r. | Dynamika |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 27 515 915 | 21 760 876 | 26% |
| Aktywa obrotowe | 35 337 844 | 39 039 711 | -9% |
| Zapasy | 3 809 603 | 3 393 826 | 12% |
| Należności | 23 346 416 | 21 411 146 | 9% |
| Pozostałe aktywa | 1 038 951 | 1 577 945 | -34% |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 7 142 874 | 12 656 794 | -44% |
| Aktywa razem | 62 853 759 | 60 800 587 | 3% |
| Kapitał własny | 39 087 456 | 38 054 296 | 3% |
| zobowiązania | 23 766 303 | 22 746 291 | 4% |
| zobowiązania długoterminowe | 4 001 527 | 4 289 037 | -7% |
| zobowiązania krótkoterminowe | 19 764 776 | 18 457 253 | 7% |
| Pasywa razem | 62 853 759 | 60 800 587 | 3% |
3.2. Jednostkowe sprawozdanie finansowe – bilans
Na dzień 30.09.2021 r. suma bilansowa Sescom S.A. wyniosła 62,9 mln zł wobec 60,8 mln zł na ostatni dzień poprzedniego roku obrachunkowego.
W strukturze majątku Emitenta na ostatni dzień roku obrotowego 2020/2021 r. dominowały aktywa obrotowe, których udział w sumie bilansowej wyniósł ok. 56%. Dominującymi pozycjami majątku obrotowego na dzień 30.09.2021 r. były:
- należności, które stanowiły 66% wartości aktywów obrotowych z większościowym udziałem należności handlowych oraz faktoringowych (95% udziału w strukturze krótkoterminowych należności),
- środki pieniężne i ekwiwalenty (20% udziału w AO),
▪ zapasy stanowiące 11% sumy majątku obrotowego.
Aktywa trwałe stanowiły 44% wartości sumy bilansowej Sescom S.A. na dzień 30.09.2021 r. Wskutek dokonania inwestycji w jednostkach zależnych w trakcie obecnego roku obrotowego, wartość aktywów trwałych wzrosła z poziomu 21,8 mln zł zaprezentowanego na koniec roku obrotowego 2019/2020 do 27,5 mln zł na dzień 30.09.2021 r. Wśród głównych kategorii aktywów trwałych należy wymienić:
- inwestycje w jednostkach zależnych o wartości 8,7 mln zł (wobec 2,9 mln zł na koniec poprzedniego roku obrotowego), których istotny wzrost jest rezultatem objęcia nowo wyemitowanych udziałów FIXFM Sp. z o.o. oraz akcji SES Hydrogen S.A.,
- wartość firmy w kwocie 8,5 mln zł, będąca różnicą ceny nabycia jednostek i zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Oddział Wrocław realizujący prace linii biznesowej IT Infrastructure) a wartością godziwą aktywów przejętych w ramach transakcji,
- rzeczowe aktywa trwałe, których wartość na dzień bilansowy 2020/2021 wyniosła 6,9 mln zł wobec 7,4 mln zł na koniec września 2020 r.
Na koniec roku obrotowego 2020/2021 dominującą część pasywów Sescom S.A. (ok. 62% ich wartości) stanowił kapitał własny. Jego wartość w kwocie 39,1 mln zł w ok 33,2 mln zł pokrywają dotychczas zatrzymane zyski. Spółka wydziela również kapitał zapasowy w kwocie 4 mln zł oraz kapitał rezerwowy w kwocie ok. 1,2 mln zł (przeznaczony m.in. na wykup akcji własnych zgodnie z Uchwałą nr 22 WZA Sescom z dnia 16.03.2020 r. w kwocie 0,6 mln zł oraz na opcje managerskie w kwocie 0,2 mln zł). Kapitał własny na dzień 30.09.2021 r. został pomniejszony o kwotę 1,4 mln zł, czyli kwotę nabycia akcji własnych Emitenta w poprzednim roku obrotowym.
38% majątku Emitenta (23,8 mln zł) finansowane jest kapitałami obcymi, w tym w 83% zobowiązaniami krótkoterminowymi oraz w 17% zobowiązaniami o długim terminie zapadalności.
Wartość zobowiązań krótkoterminowych na dzień 30.09.2021 r. wyniosła 19,8 mln zł wobec 18,5 mln zł na ostatni dzień poprzedniego roku obrotowego. W skład zobowiązań o terminie zapadalności do 12 miesięcy wchodziły następujące pozycje:
- zobowiązania handlowe w kwocie 12,8 mln zł,
- zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych w wysokości 1,7 mln zł,
- zobowiązania z tytułu wynagrodzeń w kwocie 2,2 mln zł,
- pozostałe zobowiązania finansowe (z tytułu leasingu finansowego) w kwocie 2,5 mln zł,
- bierne rozliczenia międzyokresowe w kwocie 0,6 mln zł (z dominującym udziałem rezerw na świadczenia pracownicze).
Zobowiązania długoterminowe Sescom S.A. na dzień 30.09.2021 r. wyniosły 4 mln zł (-0,3 mln zł wobec 30.09.2020 r.). Zobowiązania o terminie zapadalności powyżej 12 miesięcy składały się z następujących pozycji:
- zobowiązania leasingowe w kwocie 3,6 mln zł,
- rezerwy długoterminowe w kwocie 0,1 mln zł,
- przychody przyszłych okresów w kwocie 0,3 mln zł związane z dotacją NCBiR na projekt SES BI.

Zestawienie rentowności aktywów i kapitału własnego Sescom S.A. w latach obrotowych: 2019/2020 oraz 2020/2021
Skutkiem zwiększenia sumy bilansowej przy jednoczesnym obniżeniu zysku netto, w minionym roku obrotowym zmniejszyła się rentowność aktywów Sescom S.A. do poziomu 2,5%. Wskaźnik ROE obrazujący relację zysku netto do kapitału własnego uległ obniżeniu o 6,7 p.p.


Spadek wartość aktywów obrotowych wraz ze wzrostem zobowiązań krótkoterminowych doprowadził do obniżenia wskaźników płynności. Na koniec września 2021 r. aktywa obrotowe pokrywały 179% wartości zobowiązań o krótkim terminie zapadalności (wobec 212 % rok wcześniej). Wartość wskaźnika płynności szybkiej zmniejszyła się natomiast z 1,88 do 1,54.


Na koniec roku obrotowego 2020/2021 wartość wskaźników zadłużenia nie odbiegała znacząco od wartości zaprezentowanych w roku ubiegłym. Według stanu na ostatni dzień września 2021 r. łączna wartość zobowiązań stanowiła 37,8% wartości pasywów oraz 60,8% wartości kapitałów własnych Emitenta.
3.3. Jednostkowe sprawozdanie finansowe – przepływy pieniężne
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2020 |
|---|---|---|
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | 3 220 490 | 13 618 860 |
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | -7 378 293 | -404 614 |
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej | -1 356 116 | -3 073 409 |
| Zmniejszenie netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | -5 513 920 | 10 140 837 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 12 656 794 | 2 515 957 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | 7 142 874 | 12 656 794 |
W okresie od października 2020 r. do września 2021 r. Sescom S.A. wygenerowała dodatnie operacyjne przepływy pieniężne netto w kwocie 3,2 mln zł wobec 13,6 mln zł rok wcześniej. Do istotnych przyczyn determinujących spadek wartości przepływów operacyjnych rok do roku należy zaliczyć:
- spadek zysku przed opodatkowaniem z 4,8 mln zł do 1,8 mln zł,
- zwiększenie salda należności o 0,1 mln zł, wobec zmniejszenia tej wartości o 4 mln zł w roku ubiegłym,
- dokonaniu korekty wyniku o przychody z tytułu dotacji w kwocie 2,2 mln zł (wobec 0,9 mln zł rok wcześniej).
W okresie od października 2020 r. do września 2021 r. Emitent wygenerował ujemnie przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej w kwocie -7,4 mln zł (wobec -0,4 mln zł rok wcześniej). Przepływy inwestycyjne w analizowanym okresie dotyczyły następujących obszarów:
- płatności za rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne w kwocie 2,2 mln zł,
- płatności za aktywa finansowe w kwocie 5,2 mln zł, w tym:
- o nabycie i dokapitalizowanie spółki FIXFM Sp. z o.o. w łącznej kwocie 3 mln zł oraz udzielenie pożyczki tej spółce zależnej,
- o dokapitalizowanie spółki Hydrogen S.A. kwotą 1 mln zł,
- o płatność za akcje w spółce Bankilo S.A. w wysokości 0,5 mln zł.
W analizowanym okresie Sescom S.A. wygenerowała ujemne przepływy z działalności finansowej w kwocie - 1,4 mln zł. Wartość ta jest wynikiem wystąpienia 3 kluczowych zdarzeń:
- wpływu dotacji NCBiR w kwocie 2,1 mln zł,
- spłaty zobowiązań z tytułu leasingu finansowego w kwocie 2,4 mln zł,
- wypłaty dywidendy w kwocie 0,8 mln zł,
- spłaty odsetek w kwocie 0,2 mln zł.
Wobec realizacji wyżej wymienionych działań, Sescom S.A. zmniejszyła kwotę netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów o 5,5 mln zł do poziomu 7,1 mln zł.
4. Wynik finansowy a publikowane prognozy
Sescom S.A. nie publikowała prognoz finansowych.
5. Ocena wraz z uzasadnieniem dotycząca zarządzania zasobami finansowymi
Zarząd Sescom S.A. kładzie szczególny nacisk na utrzymanie bezpiecznego poziomu płynności oraz zadłużenia w jednostce dominującej oraz spółkach córkach Grupy. Aktywa bieżące Sescom S.A. oraz całej Grupy Kapitałowej pokrywają odpowiednio: 179% i 201% wartości swoich zobowiązań krótkoterminowych. Grupa Sescom oraz jej jednostka dominująca finansują większość majątku kapitałami własnymi. Wskaźnik ogólnego zadłużenia Sescom S.A. w roku obrotowym 2020/2021 wyniósł 38%, natomiast Grupy Sescom 40%.
W roku obrotowym 2020/2021 Sescom S.A. oraz jej jednostki zależne posiadały pełną zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. Dzięki modelowi biznesowemu Grupy, polegającemu na finansowaniu funkcjonowania spółek zagranicznych walutą generowanych przez nie przychodów, zmniejszane jest ryzyko walutowe. W ocenie Zarządu niewymagane jest obecnie posiłkowanie się instrumentami zabezpieczającymi kontrakty przed ryzykiem walutowym.
6. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń i ich wpływ na wynik
Nietypowym zjawiskiem, które już w poprzedzającym roku obrotowym dotknęło Grupę Emitenta, była pandemia koronawirusa, która przyczyniła się do nałożenia restrykcji handlowych w Polsce oraz wielu krajach Europy. Obostrzenia utrudniły Emitentowi realizację prac technicznych, głównie poza granicami Polski, co miało negatywny wpływ na wartość przychodów, szczególnie w trzecim kwartale roku obrotowego.
W roku obrotowym 2020/2021 Emitent, a przede wszystkim jego zagraniczne spółki córki, doświadczył wpływu koronawirusa na wielkość zapotrzebowania na usługi facility management generowane przed klientów z branż: handlu odzieżowego oraz HoReCa. Negatywny wpływ w postaci ograniczenia budżetów inwestycyjnych klientów, spowodowanego nałożonymi restrykcjami handlowymi w galeriach handlowych, był odczuwalny w I połowie roku obrotowego, tj. od października 2020 r. do marca 2021 r.
W ocenie Zarządu, w Sescom S.A. oraz jej Grupie Kapitałowej nie dochodziło w minionym roku obrotowym do innych nietypowych zdarzeń, które miały istotny wpływ na wynik finansowy.
Czynniki operacyjne mające wpływ na wynik były związane z działalnością operacyjną realizowaną przez poszczególne linie biznesowe i zostały przedstawione w punkcie 2 rozdziału Działalność Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2020/2021.
7. Aktualna i przewidywana sytuacja finansowa
Zdaniem Zarządu Emitenta, obecna sytuacja finansowa Spółki oraz Grupy Kapitałowej jest dobra. Miniony rok obrotowy zakończył się uzyskaniem dodatniego skonsolidowanego wyniku finansowego w kwocie 3 mln zł. Na koniec roku obrotowego 2020/2021 utrzymano również zapas środków pieniężnych w kwocie 16,5 mln zł oraz poziom ogólnego zadłużenia Grupy na poziomie 40% wartości jej majątku. Grupa na bieżąco realizuje zobowiązania oraz utrzymuje poziom aktywów obrotowych, w tym środków pieniężnych, zapewniający zachowanie płynności.
W ocenie Zarządu obecny poziom środków pieniężnych oraz zaangażowania kapitałów własnych w finansowanie działalności pozwala na stabilne funkcjonowanie oraz realizację celów strategicznych.
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej
W okresie 01.10.2020 r. – 30.09.2021 r.

1. Otoczenie rynkowe
1.1. Rynek facility management
Za facility management uznawany jest szeroki zakres usług uwzględniający ogół prac zapewniających prawidłowe funkcjonowanie obiektów: handlowych, komercyjnych, budynków użyteczności publicznej oraz przestrzeni je otaczającej. Do takich usług należą między innymi:
- usługi polegające na utrzymaniu technicznym obiektu: serwis urządzeń chłodniczych, grzewczych i klimatyzujących, konserwacja infrastruktury przeciwpożarowej,
- usługi wspierające funkcjonowanie obiektu: sprzątanie, catering, ochrona, usługi pralnicze,
- usługi związane z gospodarowaniem zasobami: zarządzanie efektywnością energetyczną, gospodarka odpadami i recykling,
- usługi utrzymania IT: tworzenie i konserwacja infrastruktury teleinformatycznej, instalowanie i serwis urządzeń IT,
- usługi zarządzania przestrzenią obiektu: planowanie przestrzenne, relokacje.
Rynek FM jest miejscem funkcjonowania wielu przedsiębiorstw różnej wielkości, o zróżnicowanej ofercie usługowej i skali działania.
Rynek usług facility management można podzielić według następujących kryteriów:
- rodzaj świadczonych usług, gdzie należy wyróżnić:
- o FM miękki, w którym usługodawcy realizują zadania niezwiązane z obsługą techniczną lub technologiczną: ochrona, sprzątanie budynku czy catering,
- o FM twardy, czyli dotyczący usług technicznych, serwisowych realizowanych przez wyspecjalizowane podmioty,
- zakres świadczonych usług, który można podzielić na następujące kategorie:
- o zintegrowane usługi FM (Integrated Facility Management – IFM), czyli komplementarne, powiązane ze sobą usługi z obszaru FM (zdolność usługodawcy do świadczenia wielu usług powiązanych z działalnością FM),
- o pojedyncze usługi FM, kiedy usługobiorca posiada zdolność do realizacji tylko jednego typu prac powiązanych z FM (np. napraw urządzeń klimatyzujących czy pielęgnacji zieleni),
- powierzenie realizacji usługi, gdzie wymienić można dwie możliwości wykonania prac:
- o zasoby własne (in-house FM), które pozwalają przedsiębiorstwu na realizację prac z zakresu FM przez zaangażowanie własnych pracowników,
- o outsourcing (outsourced FM), który polega na zleceniu realizacji prac FM firmie zewnętrznej.
Według analityków Fortune Business Insights, wartość światowego rynku facility management w 2020 r. wyniosła 1,23 bln USD, czyli -0,2% wobec roku poprzedniego. Głównym powodem nieznacznego osłabienia były konsekwencje rozprzestrzeniania się COVID-19: restrykcje gospodarcze, zamykanie obiektów handlowych, ograniczanie budżetów inwestycyjnych. Wpływ COVID-19 odczuły przede wszystkim mniejsze firmy świadczące usługi FM, które musiały sprostać jeszcze większej konkurencji jakościowej i cenowej. W opublikowanym w grudniu 2020 r. raporcie Fortune Business Insights: Facility Management Market Size, Share & COVID-19 Impact Analysis, By Service Type, By Industry and Regional Forecast, 2020-2027, szacunkowa wartość rynku FM w 2020 r. miała wynieść ok. 1,29 bln USD, a tempo wzrostu do roku 2027 miało utrzymać się na poziomie CAGR=4%. W oparciu o dane najnowszego opracowania tej firmy analitycznej należy stwierdzić, że negatywny wpływ wirusa na branżę FM okazał się istotniejszy, niż przewidywano przed rokiem. Szacunki Fortune Business Insights wykazują jednak większy optymizm co do rozwoju rynku w kolejnych latach. Zgodnie z treścią raportu, globalny rynek FM powróci na ścieżkę wzrostu i do 2028 r. osiągnie wartość 1,76 bln USD rosnąc w tempie CAGR=5%. Zgodnie z przewidywaniami analityków, głównym czynnikiem napędzającym dalszy rozwój światowego rynku FM będą rządowe inwestycje w infrastrukturę transportową. Wzmożone publiczne projekty inwestycyjne w obszarach: kolejowym, portowym, lotniczym, a także szeroko rozumianej logistyce stworzą dodatkowy popyt na usługi utrzymania powstałych w ten sposób budynków i otwartych przestrzeni.
Na rynku dostępne są również opracowania szacujące wyższą dynamikę wzrostu globalnego rynku FM. Zgodnie z raportem autorstwa Global Industry Analysts, światowy rynek FM będzie rozwijał się w latach 2020 – 2027 z prędkością CAGR=11,3%, osiągając w 2027 r. wartość 3 bln USD.


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Fortune Business Insights
Większą część globalnego rynku FM pod względem wartości stanowią usługi in-house. Według analityków firmy badawczej – Frost & Sullivan usługi świadczone przez wewnętrzne struktury FM jeszcze w 2018 roku stanowiły ok. 68% całego rynku FM. Struktura rynku będzie się jednak stopniowo zmieniać na korzyść outsourcingu FM, który do 2025 r. powinien osiągnąć poziom 34%. Zgodnie z treścią innego opracowania - raportu Top trends in facilities management autorstwa CBRE, do 2025 roku rynek outsorucingu usług FM na świecie osiągnie wartość 1 bln USD, z czego 35% stanowić będą usługi zintegrowanego FM. Według analityków Markets and Markets, autorów raportu Facility Management Market by Component, Deployment Mode, Organization Size, Vertical and Region – Global Forecast to 2026, również panująca obecnie epidemia koronawirusa stanowi czynnik wzmacniający trend rezygnacji firm z własnych zasobów i działów FM na rzecz outsourcingu. Działania przedsiębiorstw skupiają się obecnie na zapewnieniu klientom produktów i usług o jeszcze większej jakości, przy jednoczesnej optymalizacji kosztowej biznesu. Stąd też coraz więcej firm likwiduje wewnętrzne działy utrzymania technicznego obiektu, powierzając obszar FM specjalistom zewnętrznym.
Pomimo niewielkiego spadku wartości światowego rynku FM w 2020 r., wzrost odnotował jeden z jego segmentów - usługi zintegrowanego FM. Według analityków Beroe Inc, globalna wartość segmentu IFM wyniosła w 2020 r. 740,1 mld USD wobec 714 mld USD rok wcześniej. Według udostępnionych prognoz, do 2024 r. segment IFM będzie rósł w tempie CAGR=4% i docelowo osiągnie wartość 873,27 mld USD.
Europa uważana jest za czołowy rynek outsourcingu usług FM. W 2020 r. udział usług FM zlecanych na zewnątrz wyniósł ok. 54% z perspektywą wzrostu CAGR=5,5% w ciągu najbliższych 5 lat. Według danych zawartych w raporcie Europe Facility Management Market – Growth, Trends, COVID-19 Impact and Forecasts (2021-2026) autorstwa Mordor Intelligence, tempo wzrostu całego rynku FM na Starym Kontynencie w analizowanym okresie wyniesie CAGR=3,72%.
Do największych europejskich rynków FM według danych pochodzących z raportu Global Facilities management Market Report 2018 należą: Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Pierwszy z wymienionych krajów, według analityków Mordor Intelligence, mimo pewnej dojrzałości rynku, nadal ma przed sobą perspektywę wzrostów. Trzeba jednak zaznaczyć, że 2020 rok dla segmentu outsourcingu FM w Wielkiej Brytanii pod względem wartości okazał się słabszy o 6% od roku poprzedzającego. Głównymi czynnikiem powodującym spadek wartości był COVID i towarzyszące mu negatywne konsekwencje dla gospodarki: obniżenie budżetów inwestycyjnych wśród klientów usług FM, utrudniony dostęp do obiektów objętych lockdownem i niedobór kadr technicznych. Według szacunków zawartych w raporcie United Kingdom Facility Management Market – Growth, Trends, COVID-19 Impact and Forecasts (2021-2026), brytyjski rynek FM już w 2021 r. powinien wrócić do wzrostów. Jego wartość w 2020 r. wyniosła ok. 64 mld USD i w latach 2021-2026 będzie rosnąć w tempie CAGR=1,42%.
Ponad 80% rocznej sprzedaży Grupy Sescom generowane jest w krajach CEE (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja). Według prognoz firmy analitycznej Interconnection Consulting, po stagnacji odnotowanej w 2020 roku (+0,1% r/r), wartość rynku FM w obszarze CEE w 2021 r. wzrośnie do 20,3 mld EUR. W perspektywie do 2024 r. dynamika wzrostu powinna utrzymać się na poziomie CAGR=3,6%. Zgodnie z treścią raportu IC Market-Tracking Facility Services in CEE 2021, usługi technicznego FM stanowiły w 2020 r. 37,3% wartości rynku FM w tym obszarze. Według analityków Interconnection Consluting, wartość segmentu usług twardego FM będzie rosnąć w kolejnych latach, a główną przyczyną rozwoju rynku będą rosnące koszty energii i spowodowany tym wzmożony popyt na techniczne rozwiązania w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków.

Wartość rynku FM w Polsce oraz w rejonie CEE (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja) w mld EUR
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Interconnection Consulting
Największym rynkiem FM w regionie CEE jest Polska odpowiadająca za 2/3 jego wartości (ok. 12,9 mld EUR w 2020 r.) z perspektywą wzrostu 3,7% oraz 3,9% w kolejnych latach. Według opracowania Polski Rynek Usług FM autorstwa firmy konsultingowej Menpresa w 2019 r. outsorucing FM w Polsce stanowił 41% wartości tego rynku. Mimo pandemicznych obostrzeń polski rynek utrzymania obiektów w minionych 2 latach rozwijał się stabilnie. Świadczy o tym między innymi wzrost zatrudnienia w branży. Według informacji przedstawionych w raporcie Praca w branży obsługi obiektów autorstwa Polskiej Rady Facility Management w 2020 r., planowany średni wzrost zatrudnienia o 3-5% w branży FM w 2020 r. w Polsce doprowadził do osiągnięcia poziomu ok. 630 tys. pracowników.
Według szacunków Interconnection, 2020 r. w Polsce sektorem generującym największy popyt na usługi FM były nieruchomości komercyjne, których udział w rynku stanowił 29,8%. Dlatego też kondycja rynku FM jest skorelowana z sytuacją obiektów komercyjnych. Dla Sescom kluczowi klienci to sieci detaliczne funkcjonujące we własnych obiektach wielkopowierzchniowych lub w wynajętych butikach w galeriach handlowych.
Zgodnie z szacunkami analityków Retail Institute, odwiedzalność centrów handlowych w Polsce w okresie 04.01.2021 r. – 19.09.2021 r. wzrosła o 0,2% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. Co więcej, według danych Polskiej Rady Centrów Handlowych, poziom obrotów w okresie od maja do października 2021 r. osiągnął wartości podobne lub wyższe w stosunku do takiego samego okresu również w przedpandemicznym roku 2019. Trzeba jednak zaznaczyć, że zestawienie sprzedaży rosnąco, od początku 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. wygląda już mniej korzystnie. Według szacunków Retail Institute, w okresie od stycznia do lipca 2021 r. obroty najemców centrów handlowych spadły o 17,9% w stosunku do analogicznego okresu w przedpandemicznym, 2019 roku. Odwiedzalność centrów spadła natomiast o 31,3%. Dane te należy powiązać z obowiązującym w Polsce lockdownem w okresach: od 28 grudnia do 30 stycznia oraz od 20 marca do 30 kwietnia. Od maja 2021 r. obostrzenia dot. możliwości sprzedaży w centrach handlowych zostały złagodzone. Trzeba jednak oddać, że powrót do poziomów sprzedaży sprzed pandemii od maja 2021 r. stanowi pozytywny akcent dotyczący formy sektora sprzedaży detalicznej. Umiarkowanie dobre informacje napływają również z segmentu nowych inwestycji w nieruchomości handlowe. Według szacunków analityków Cushman & Wakefield, w okresie trzech pierwszych kwartałów 2021 r. na polskim rynku oddano do użytku ponad 274 tys. m2 nowej powierzchni handlowej, podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego nowa podaż osiągnęła poziom ok. 196 tys. m2 (-28% r/r). Według danych zawartych w raporcie BNP Paribas Real Estate – At a Glance: Rynek nowoczesnego handlu w Polsce, na koniec września 2021 r. łączna powierzchnia handlowa w Polsce wyniosła 15,3 mln m2 , natomiast do końca 2021 r. prognozowano oddanie do użytku kolejnych
230 tys. m2 powierzchni. Należy jednak zauważyć, że wraz z udostępnianiem nowej powierzchni handlowej rośnie poziom pustostanów. Według analityków BNP Paribas Real Estate, w sierpniu 2021 r. średni wskaźnik niewynajętej powierzchni handlowej dla 8 największych aglomeracji w Polsce wyniósł 5,3% wobec 4,8% w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Wielkość oddanej do użytku nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce w tys. m2
Źródło: Opracowanie własne na podstawie Marketbeat – polski rynek handlowy autorstwa Cushman & Wakefield
Analizując strukturę podaży powierzchni handlowej ze względu na typ obiektu, należy stwierdzić, że utrzymane zostały ubiegłoroczne trendy: nowa powierzchnia handlowa to przede wszystkim mniejsze formaty – niewielkie centra i parki handlowe o profilu zakupów codziennych (obiekty ukierunkowane przede wszystkim na działalność handlową, w których mieszczą się sklepy bez części wspólnych, z bezpośrednim wejściem z parkingu). Obiekty tego typu w ciągu ostatnich 10 lat zyskały 4 p.p i stanowią już ponad 13% łącznej podaży powierzchni handlowej w Polsce. Dynamika wzrostu udziału parków handlowych przyspieszyła szczególnie w I poł. 2021 r., kiedy zyskała 0,8 p.p. względem analogicznego okresu w roku poprzednim.
Struktura podaży powierzchni handlowej w Polsce w I poł. 2020 r. oraz I poł. 2021 r.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu Rynek nieruchomości handlowych autorstwa Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego
Zgodnie z danymi udostępnionymi przez GUS, w okresie pierwszych 9 miesięcy 2021 r. widoczne było odbicie sprzedaży detalicznej w cenach stałych (z pominięciem inflacji). Ogółem dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła o 7,3% wobec analogicznego okresu w roku poprzedzającym. Szczególnie widoczny był wzrost sprzedaży produktów odzieżowych: 26,2% r/r. Dane z I-III kw. lat 2019, 2020 i 2021 potwierdziły stabilność branży spożywczej, która przed i w trakcie okresu pandemii wykazuje się niewielką dynamiką zmiany. Chociaż trzeba mieć na uwadze efekt niskiej bazy w roku 2020, to jednak dane z trzech pierwszych kwartałów 2021 r. dowodzą stopniowego powrotu do przedpandemicznych poziomów sprzedaży.

Dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych w Polsce (analogiczny okres roku poprzedzającego = 100)
Źródło: Dane GUS
Tak, jak w ubiegłym roku obrotowym, widoczny jest wpływ lockdownów na wzrost sprzedaży internetowej. Branżą szczególnie wrażliwą na zamykanie sklepów była sprzedaż odzieży. W okresie 12 miesięcy roku obrotowego 2020/2021 najwyższe wyniki dotyczące udziału sprzedaży internetowej w przypadku branży modowej pokrywają się z miesiącami zamknięć galerii handlowych: listopadzie 2020 r. oraz styczniu i kwietniu 2021 r.


Źródło: Dane GUS
1.2. Rynek dostaw i utrzymania urządzeń informatycznych
Jeszcze rok temu wydawało się, że pandemia koronawirusa doprowadzi do istotnego spadku wielkości światowych wydatków na IT. Według zeszłorocznych szacunków firmy badawczej Gartner, globalne wydatki na IT w 2020 r. miały zmniejszyć się o ok. 7,3% do poziomu 3,5 bln USD. Ostatecznie, rok 2020 pod względem wartości światowych wydatków na IT okazał się nieznacznie lepszy od 2019 r. Prognozy firmy Gartner są optymistyczne również dla lat kolejnych: w 2021 r. i 2022 r. wartość globalnych wydatków na IT ma wzrosnąć odpowiednio o: 9,5% i 5,5%. W 2022 r. wartość rynku ma wynieść 4.474,2 mld USD. W opinii analityków do wzmożonych wydatków na IT przyczynia się praca hybrydowa – firmy będą w dalszym ciągu realizować inwestycje dostosowujące organizacje do form pracy zdalnej. Pochodną tych działań były wzmożone zakupy urządzeń IT związane z modernizacją obecnej bazy sprzętowej. Według wyliczeń Gartnera wydatki na hardware wyniosą w 2021 r. więcej o 15,1% r/r. Usługi IT w 2021 r. powinny natomiast wzrosnąć o ok. 11,2%.

Globalne nakłady na technologię informatyczną w latach 2019-2021 w mld USD
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Gartner
Również w Polsce prognozy z 2020 r. zwiastujące spadek wartości krajowego rynku ICT o 5,5% do poziomu ok. 64 mld zł nie sprawdziły się. Ostatecznie wartość rynku ICT w Polsce, według szacunków IDC wzrosła w 2020 r. do 19,3 mld USD (ok. 75 mld zł). Według prognoz, dodatnia dynamika ma utrzymać się również w 2021 r. (ponad 5% r/r). Sam rynek IT w Polsce rozwija się wolniej, natomiast pandemia koronawirusa nie wpłynęła na zmniejszenie jego wartości. Według analiz PMR, wartość rynku IT w Polsce wyniosła w 2020 r. 49,2 mld zł (+6,1% r/r), natomiast do 2026 powinna osiągnąć poziom ponad 65 mld zł (prognozowany CAGR w okresie 2021-2026 wyniesie 4,8%). W opinii analityków PMR, rozwijać się będzie także segment usług IT, w tym zwłaszcza usług outsourcingowych, z racji coraz większej świadomości firm co do korzyści płynących z outsourcingu i powiązanej z nim optymalizacji kosztowej.
W ramach linii biznesowej IT Infrastructure, Sescom koncentruje się na utrzymaniu i dostarczeniu rozwiązań IT dla sieci detalicznych. W przypadku produktów automatyzujących działania obiektów handlowych, pandemia stanowi czynnik wspierający dalszy wzrost wartości tego segmentu. Zgodnie z szacunkami Grand View Research, globalny rynek rozwiązań samoobsługowych, którego wartość w 2019 r. wyniosła 28,3 mld USD, utrzyma do 2027 r. dynamikę wzrostu na poziomie CAGR=6,7%. Ze znaczącą dynamiką rośnie również rynek kas samoobsługowych - SCO (self-checkout). Według danych Grand View Research, był on wart ok. 2,8 mld USD w 2019 r. z perspektywą wzrostu CAGR=13,3% do 2027 r.
Wartość rynku rozwiązań automatyzujących, urządzeń samoobsługowych rośnie zgodnie z przewidywaniami ekspertów. W latach pandemii popyt na tego typu rozwiązania jest dodatkowo wzmacniany niedoborem personelu kasowego oraz skłonnością klientów do dokonywania zakupów bez kontaktu z drugim człowiekiem. W Polsce o niemalejącym popycie na kasy samoobsługowe - SCO (self-checkout) świadczy wzrost ich liczby w czołowych formatach spożywczych w Polsce w ostatnim roku. W wiodących dyskontach spożywczych na przestrzeni ostatniego roku liczba urządzeń SCO została niemalże podwojona.
1.3. Rynek pojazdów magazynowych
Światowy rynek pojazdów magazynowych w 2021 r. odnotował znaczące odbicie wobec poprzedzającego, pandemicznego roku 2020, gdzie znacząca niepewność rynkowa zaowocowała ograniczeniem inwestycji, w tym rozbudowy floty wózków widłowych. Według analityków IVT International, od I połowy 2021 r. rynek mierzy się ze wzmożonym zapotrzebowaniem na nowe pojazdy magazynowe, które nie może zostać w pełni zaspokojone z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw. Niedobór surowców (głównie stali) a także zasobów ludzkich, gwałtowny wzrost cen transportu oraz energii hamują tempo produkcji nowych maszyn. Natomiast dalszy rozwój e-commerce w połączeniu z niedoborem pracowników w sektorze logistycznym doprowadził do wzrostu zapotrzebowania na rozwiązania automatyzujące codzienną pracę w budynkach magazynowych.
Rosnący popyt wraz z niewystarczającymi mocami produkcyjnymi oraz transportowymi doprowadził do istotnego zwiększenia luki między liczbą globalnych zamówień na wózki widłowe, a wolumenem ich dostaw. Według danych World Industrial Truck Statistics (WITS) w 2020 r. ta różnica wyniosła 55.009 pojazdów, natomiast w okresie od stycznia 2021 r. do września 2021 r. osiągnęła już wolumen 276.654 sztuk. Warto dodać, że firmy dealerskie, mając na uwadze wydłużony czas produkcji i dostawy, celowo dokonują większych zamówień, co dodatkowo napędza koniunkturę.
O dynamicznym wzroście zamówień na wózki widłowe świadczą dane European Material Handling Federation. Jeszcze w ubiegłorocznych raportach rynkowych, po 1,9% spadku w 2019 roku prognozowano dalsze, pogłębione osłabienie popytu (o -6% r/r do 1,42 mln sztuk w 2020 r.). Przewidywania analityków nie sprawdziły się – rok 2020 zakończył się globalnym wolumenem zamówień na poziomie ok. 1,64 mln sztuk, a więc o 9% więcej r/r. W 2021 r. Wolumen zamówień przewyższył ubiegłoroczną wartość już po trzech pierwszych kwartałach. Do września 2021 r. globalny przemysł dokonał zamówień na 1,77 mln wózków widłowych, co oznacza poprawę w stosunku do całego 2020 r. o ok. 8%.

Globalny wolumen zamówień na nowe wózki widłowe w latach 2016-2020 oraz okresie I-III kw. 2021 w mln sztuk
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych European Materials Handling Federation
Szczególnie dynamiczny wzrost zamówień na pojazdy magazynowe odnotowano w Europie. Po słabszym okresie trzech kwartałów 2020 r., w okresie od stycznia do września 2021 r. nastąpił wzrost zleceń o ok. 64% r/r. do 530.207 sztuk. Wśród poszczególnych typów wózków, największym wzrostem odznaczały się elektryczne wózki czołowe (+45,9 tys. sztuk r/r) oraz elektryczne wózki magazynowe ręcznego prowadzenia (+119,2 tys. sztuk).
Wolumen zamówień na nowe wózki widłowe w Europie według typu pojazdu w okresie I-III kw. 2019, 2020 r. oraz 2021 r. w tys. sztuk

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych European Materials handling Federation
Rynek wózków widłowych w Polsce w 2020 r. cechował się słabszą formą względem Europy. Według danych zawartych w raporcie Rynek wózków widłowych w Polsce "Widlak List 2021" autorstwa serwisu Log4, rynek w Polsce odnotował w 2020 r. ujemną dynamikę wzrostu -9% r/r. Liczba zarejestrowanych wózków widłowych zmniejszyła się o 18% w porównaniu do 2019 r. Widoczny był natomiast wzrost zapotrzebowania na jedną z podgrup wózków - wózki magazynowe. Według danych Urzędu Dozoru Technicznego, w 2020 r. nastąpił wzrost liczby zarejestrowanych wózków widłowych tego typu o 4% r/r/, czego główną przyczyną był dalszy rozwój segmentu e-commerce w Polsce. Według danych serwisu Log4, wartość rynku wózków widłowych w Polsce w 2020 r. wyniosła ok. 23,6 mld zł.
Motorem napędowym w latach kolejnych dla rynku wózków widłowych powinien być dalszy rozwój logistyki oraz obiektów magazynowych. Rynek magazynowy w Polsce pozostaje w bardzo dobrej kondycji, a pandemia koronawirusa w przypadku tego obszaru gospodarki nie stanowi czynnika negatywnie wpływającego na dalszy rozwój. Według analityków Cushman & Wakefield w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2021 r. całkowity popyt na powierzchnię magazynową w Polsce osiągnął 4,95 mln m2 , co oznacza wzrost 40% r/r. Zgodnie z prognozami firmy doradczej – AXI IMMO, całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej na koniec września 2021 r. wyniosły 22,4 mln m2 (wobec 20,2 mln m2 rok wcześniej). Główną siłą napędową dla rynku nieruchomości magazynowych pozostawał e-commerce. O niesłabnącym popycie świadczy niższy od ubiegłorocznego poziom pustostanów: na koniec III kw. 2021 5,04% całkowitych zasobów w Polsce pozostawało dostępnych do wynajęcia (ok. 1,13 mln m2 powierzchni), podczas gdy na koniec III kw. 2020 r. udział pustostanów w łącznych zasobach wyniósł ok. 8%.
1.4. Rynek technologii wodorowych
Gospodarka wodorowa ma być alternatywą wobec paliw kopalnych w celu zmniejszenia, a w perspektywie kilkudziesięciu lat całkowitego wyeliminowania emisji gazów cieplarnianych. Technologie wodorowe mają przyczynić się do obniżenia cen energii oraz pobudzenia wzrostu gospodarczego poprzez dostarczenie nowych miejsc pracy. Zainteresowanie świata wodorem będzie rosnąć, ponieważ krajowe gospodarki zaczną podlegać coraz liczniejszym regulacjom, tworzonym przez międzynarodowe instytucje, związanym z redukcją emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.
Według danych zawartych w raporcie Global Hydrogen Review 2021 autorstwa International Energy Agency, w 2020 r. światowa produkcja wodoru wyniosła ok. 90 mln ton. Trzeba jednak zaznaczyć, że w znacznej części był to wodór szary – w którego produkcji wykorzystywane są paliwa kopalne o wysokiej emisyjności. Wodór najbardziej korzystny w aspekcie czystego środowiska, wytworzony w oparciu o niskoemisyjne źródła energii – czyli wodór niebieski i zielony – stanowił niecałe 5% światowej produkcji. Niemniej jednak do 2050 r. prognozowany jest trzykrotny wzrost produkcji wodoru. Determinantami takiej dynamiki wzrostu będą: rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, spadający koszt produkcji oraz polityka państw wspierająca rozwój technologii wodorowych poprzez dotacje rządowe.
W Europie, według dostępnych szacunków, popyt na ekologiczny wodór zielony we wszystkich sektorach w 2050 roku prawdopodobnie wyniesie około 1000–2000 TWh rocznie. Obecnie na Starym Kontynencie zużywa się ok. 9,8 mln ton wodoru rocznie co odpowiada 325 TWh energii i stanowi ok. 2% zapotrzebowania energetycznego. Wzrost popytu na wodór w Europie pociąga za sobą rozwój rynku elektrolizerów oraz realizacji projektów związanych z nisko- oraz zeroemisyjnym wodorem, wspierany dodatkowo kapitałem płynącym z dostępnych unijnych narzędzi finansowania. Pod koniec 2020 r. na Starym Kontynencie istniało już ponad 200 stacji, a kolejnych 100 było w trakcie realizacji.
Motorem napędowym rozwoju rynku wodorowego w Europie są wytyczne unijne, którym towarzyszy uruchamianie kolejnych programów wsparcia projektów inwestycyjnych w obszarze technologii wodorowych. 14 lipca 2021 r. Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny dotyczący klimatu i energii – Fit for 55. Zgodnie z ambicjami klimatycznymi wyznaczonymi przez UE, do 2050 roku ma nastąpić pełna zeroemisyjność gospodarki we wszystkich sektorach. Zgodnie z wytycznymi, Europa ma stać się pierwszym na świecie kontynentem o zerowej emisji netto. Coraz większe zapotrzebowanie na wodór zielony wpłynie na rozwój rynku elektrolizerów. Ponadto, zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym spowoduje transformację energetyczną na rynku - ze względu na niestabilne źródło energii jakim jest OZE, wodór może odegrać dodatkową rolę: magazynu zielonej energii.
Polska jest trzecim największym producentem wodoru w Unii Europejskiej. Obecne zdolności produkcyjne Polski wynoszą ok. 1mln ton wodoru szarego. Wynika to z obecnych uwarunkowań gospodarczych. Produkcja wodoru odbywa się głównie w dużych zakładach przemysłowych – (m.in. rafineriach, zakładach chemicznych), gdzie wodór jest wykorzystywany w procesach produkcyjnych. Polska jako członek Unii Europejskiej, musi zmierzyć się z wyzwaniami transformacji energetycznej, zgodnie z wytycznymi zatwierdzonymi przez instytucje UE. Chcąc odejść od węgla i zachować stabilność systemu energetycznego, Polska musi skierować się ku alternatywnym rozwiązaniom, a wodór stanowi jedno z nich. Rozwój zielonego wodoru stwarza nie tylko szansę na ograniczenie emisji i zastąpienie energii ze źródeł wysoko emisyjnych w wielu sektorach, ale daje również możliwość utrzymania bezpieczeństwa energetycznego – z wodorem wykorzystanym do magazynowania energii z OZE.
Wobec członkostwa w Unii Europejskiej, Polska będzie dostosowywać się do długoterminowych celów, wyznaczonych w Strategii wodorowej UE, dążąc tym samym do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. Początki tworzenia inicjatyw proinnowacyjnych dla obszaru wodorowego w Polsce to korzystna sytuacja dla podmiotów posiadających już pewien know-how w dziedzinie technologii wodorowych. Posiadają one obecnie istotną przewagę w postaci czasu, wiedzy, prototypów rozwiązań a także większą szansę na dofinansowanie w krajowych programach dotacyjnych spowodowaną mniejszą konkurencją w czasie poszczególnych rund naboru.
Istotnym dokumentem determinującym dalszy rozwój rynku wodorowego w Polsce jest, opublikowana 7 grudnia 2021 r., Polska Strategia Wodorowa (PSW). Dokument jest oparty o wytyczne zawarte w Strategii Wodorowej UE i obejmuje okres do 2040 roku. Strategia odnosi się do trzech priorytetowych obszarów wykorzystania wodoru: energetyki, transportu i przemysłu, a także jego produkcji i dystrybucji oraz potrzeby stworzenia stabilnego otoczenia regulacyjnego. W Strategii wyznaczono 6 celów dla Polski w obszarze wdrożenia technologii wodorowych. Warto przytoczyć niektóre z nich.
- W obszarze dekarbonizacji przemysłu, do 2030 r. w Polsce na powstać co najmniej 5 dolin wodorowych.
- W obszarze produkcji wodoru, założono uruchomienie do 2025 r. instalacji do produkcji wodoru z niskoemisyjnych źródeł o łącznej mocy 50 MW, a do 2030 r. osiągnięcie mocy instalacji do produkcji zielonego wodoru na poziomie 2 GW.
- W obszarze wykorzystania wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie, do 2030 r. do 1.000 jednostek zwiększy się liczba eksploatowanych autobusów wodorowych. W celu umożliwienia tankowania pojazdów, do 2025 r. powstaną 32 stacje tankowania wodoru.
Według obecnych prognoz, do 2030 r. wydatki związane z dalszymi inwestycjami w elektrolizery oraz zakup autobusów wodorowych przekroczą 10 mld zł. W tym celu uruchomione zostały programy wspierające projekty
wpisujące się w realizację założeń PSW. Inicjatywy obejmujące dotacje oraz częściowo zwrotne pożyczki są stopniowo uruchamiane przez NCBiR oraz NFOŚiGW.
Podjęcie działań przez instytucje publiczne oraz sektor prywatny, powinno skutkować dynamicznym rozwojem rynku wodorowego w Polsce. Według szacunków analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w 2022 r. jego wartość w 2022 r. wyniesie 600 mld zł – o 35% więcej w stosunku do roku 2015.
- 2. Działalność poszczególnych linii biznesowych w roku obrotowym 2020/2021
- 2.1. Segment Facility Management
Obszar technicznego facility management
W minionym roku obrotowym linia biznesowa Facility Management wygenerowała sprzedaż na poziomie 81,7 mln zł wobec 85,2 mln zł rok wcześniej. Przychody osiągnięte w analizowanym okresie są rezultatem realizacji 67.971 prac serwisowych (-7,2% r/r). Struktura geograficzna zrealizowanych zleceń w stosunku do roku ubiegłego nie uległa fundamentalnym zmianom. Ponad ¾ prac serwisowych zostało zrealizowanych w Polsce. Po wyraźnym zmniejszeniu wolumenu zleceń na rynku niemieckim, Węgry stały się drugim krajem o największej liczbie wykonanych prac – 3.281 zleceń, czyli 4,8% ogółu. Pozostałe kraje nie przekroczyły 4% udziału w strukturze zrealizowanych prac serwisowych.

Emitent w obszarze FM w minionym roku obrotowym cechował się znaczną elastycznością dotyczącą terminów przeprowadzania prac: przeglądów oraz zadań reakcyjnych. Niektóre prace były przekładane na okresy o łagodniejszych restrykcjach. Trzeba jednak zaznaczyć, że w związku z nasilającym się trendem omnichannel, niektóre obiekty pozostały dostępne również w czasie najsurowszych obostrzeń i funkcjonowały jako wsparcie sprzedaży internetowej. W tych miejscach prace zostały wykonane zgodnie z planem. W obiektach zlokalizowanych poza galeriami handlowymi nie odnotowano zakłóceń w realizacji harmonogramów.
Już w pierwszym miesiącu roku obrotowego 2020/2021 część krajów Europy wprowadziło ograniczenia w funkcjonowaniu obiektów handlowych. Sklepy zostały objęte szeregiem obostrzeń dotyczących limitu klientów oraz godzin otwarcia. Ograniczono również działalność sektora HoReCa – restauracjom i kawiarniom zezwolono jedynie na wydawanie posiłków na wynos. Dopiero od II połowy roku obrotowego 2020/2021 r. wewnętrzne regulacje poszczególnych państw umożliwiły branży handlu detalicznego prowadzenie działalności w sposób ciągły, tym samym pozwalając firmom FM na niezakłóconą pracę.
Działalność na rynku polskim
Za realizację usług FM w Polsce odpowiedzialny jest Oddział Gdańsk. W minionym roku obrotowym liczba wykonanych zleceń (prewencyjnych i reakcyjnych) była nieznacznie niższa od osiągniętej rok wcześniej: zrealizowano 53.443 prace (-3,6% r/r) dla 135 klientów (wobec 124 w roku obrotowym 2019/2020).
Wolumen zrealizowanych prac w ramach linii biznesowej FM w Polsce w latach obrotowych: 2019/2020 oraz 2020/2021

Analizując realizację prac na rynku polskim należy wziąć pod uwagę efekt i czas trwania restrykcji pandemicznych w postaci bezwzględnego zamknięcia handlu odzieżą w galeriach handlowych oraz istotne ograniczenia w funkcjonowaniu HoReCa. W roku obrotowym 2019/2020 czas trwania wymienionych restrykcji trwał 21 dni roboczych. W minionym roku obrotowym liczba dni bez handlu odzieżą w galeriach urosła do 63 dni roboczych (nie wliczając sobót). Utrudnione warunki prowadzenia działalności wpłynęły na liczbę wykonanych prac. W przypadku segmentu handlu odzieżowego, stanowiącego największy wśród klientów udział w zrealizowanych w Polsce zleceniach – 34%, liczba wykonanych prac spadła r/r o ok. 4%. Zmniejszenie wolumenu wykonanych zadań odnotowano również wśród klientów z branż: HoReCa (-23% r/r) oraz drogeryjnej (-12%). Zauważalnie wzrosło natomiast zaangażowanie w branżach: ubezpieczeniowej (+9% r/r) oraz stacji paliw (+21%). Zwiększenie aktywności w tych dwóch wymienionych segmentach miało związek z uwzględnieniem pierwszego pełnego roku kontraktów rozpoczętych pod koniec poprzedzającego roku obrotowego, jak również zmianą podejścia klientów do realizacji prac inwestycyjnych. Należy zauważyć, że w roku obrotowym 2020/2021, a szczególnie w jego drugiej połowie, klienci wykazywali mniejszą skłonność do rezygnacji lub przekładania zaplanowanych zleceń inwestycyjnych.
Marcin Bizewski – Zastępca Dyrektora Oddziału Gdańsk, obszar FM w Polsce
Za nami kolejny rok obrachunkowy, w którym mierzyliśmy się ze zmiennością wynikającą z panującej pandemii koronawirusa. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w roku ubiegłym, mogliśmy skuteczniej reagować na wyzwania operacyjne, w tym potrzeby zgłaszane przez naszych klientów: zmiany w harmonogramach przeglądów, nagłe zapotrzebowanie na realizację zleceń w krótkim czasie i w obiektach rozproszonych na znacznym obszarze. Sprostaliśmy tym zadaniom dzięki profesjonalnemu podejściu naszych zespołów serwisowych, a także osób odpowiedzialnych za koordynację ich działań.
Konieczność dynamicznego reagowania nadeszła wraz z kolejnym cyklem lockdownów jesienią 2020 r. 7 listopada zamknięte zostały sklepy naszych klientów w galeriach handlowych. Poprosili nas oni o przełożenie planowanych prac prewencyjnych na kolejne miesiące: grudzień i styczeń. Tym czasem, po ponownym otwarciu sklepów od 30 listopada do 24 grudnia - w okresie intensywnej sprzedaży świątecznej, wszystkie zaległe prace zostały odmrożone w sposób nagły, wymagający rozważnego zarządzania zasobami serwisowymi. W styczniu z racji kolejnego zamknięcia placówek handlowych w galeriach prace ograniczyliśmy jedynie do obiektów, które pozostały otwarte lub umożliwiły wykonanie bieżących zleceń. Z chwilowym luzowaniem, a następnie ponownym nakładaniem restrykcji na obiekty handlowe mieliśmy do czynienia również w marcu i kwietniu. Dopiero od maja mogliśmy realizować prace serwisowe bez przeszkód, chociaż wciąż zgodnie z wymogami sanitarnymi.
Pomimo konieczności funkcjonowania przez ponad połowę roku w nieprzewidywalnych warunkach, udało nam się zrealizować prace na czas i zgodnie z wytycznymi naszych odbiorców.
W minionym roku zaobserwowaliśmy również wzrost zainteresowania usługami tzw. pełnego facility management. W obliczu wzrostu kosztów funkcjonowania obiektów, klienci oczekują obecnie nie tylko wykonania usługi serwisowej, ale również wsparcia przy efektywnym zarządzaniu budżetem.

Działalność na rynku zagranicznym
Usługi Facility Management w Europie realizowane są przez zagraniczne spółki zależne: niemiecką Sescom GmbH, węgierską Sescom Muszaki Szerviz Kft, czeską Sescom Czech Republic s.r.o. oraz brytyjską Sescom Ltd. Część zadań związanych z obsługą rynku międzynarodowego, szczególnie rynków bałkańskich, jest obsługiwanych przez Oddział Gdańsk.
Kluczowymi klientami Sescom spoza Polski są sieci detaliczne należące do branży modowej, stanowiące 91% łącznego wolumenu zleceń poza granicami Polski. Pozostałe branże klientów zagranicznych korzystających z usług Sescom w minionym roku obrotowym to: drogerie i farmacja oraz HoReCa z łącznym udziałem w zleceniach nieprzekraczającym 5%. Żaden z pozostałych segmentów klientów nie przekroczył 1% udziału w wykonanych pracach w analizowanym okresie. Trzeba zauważyć, że branża modowa oraz HoReCa to segmenty, które znacząco odczuły restrykcje handlowe związane z pandemią również w 2021 roku. Niepewność co do dalszego funkcjonowania obiektów przyczyniła się do spadku inwestycji oraz limitowania bieżących zamówień serwisowych. W roku obrotowym 2020/2021 poza granicami Polski, w ramach linii biznesowej FM zrealizowano 14.528 prac, co oznaczało spadek wobec roku poprzedzającego o ok. 18%. Wyraźny spadek dotyczył przede wszystkim prac realizowanych dla klientów z branży HoReCa (-75% r/r). Odnotowano również zmniejszenie wykonanych prac dla sklepów odzieżowych (-15% r/r).
Wolumen zrealizowanych prac w ramach linii biznesowej FM poza Polską w latach obrotowych: 2019/2020 oraz 2020/2021

Rok obrotowy 2020/2021 poza granicami Polski charakteryzował się następującymi tendencjami:
30 000
- wśród kluczowych krajów pod względem liczby zrealizowanych prac (powyżej 1.000 zleceń wykonanych w ciągu roku obrotowego), wzrost wolumenu realizacji oraz wartości sprzedaży odnotowano na Węgrzech - dzięki zwiększeniu skali prac o 6,3% r/r, sprzedaż na tamtejszym rynku wzrosła z 2,95 mln zł do 3,64 mln zł (+23% r/r),
- w pozostałych krajach, gdzie Sescom realizuje pow. 1.000 zleceń rocznie, odnotowano spadek ich wolumenu: Niemcy -49% r/r, Czechy -17% r/r, Holandia -12% r/r, Słowacja -2% r/r,
- pod względem sprzedaży, poza Węgrami, wśród pozostałych krajów kluczowych odnotowano spadek przychodów: W Niemczech o 5% r/r do 12,2 mln zł, w Holandii o 3% do 7,5 mln zł, w Czechach o 5% do 2,9 mln zł,
- poza Węgrami, również wśród niektórych krajów o mniejszej rocznej liczbie zleceń (<1.000) nastąpiło istotne zwiększenie sprzedaży: we Francji (o 62% do 0,4 mln zł), we Włoszech (o 100% do 0,35 mln zł), w Irlandii (o 53% do 0,48 mln zł) oraz w Wielkiej Brytanii (o 45% do 0,59 mln zł).
Warto zauważyć, że pomimo istotnego obniżenia wolumenu zrealizowanych prac w Niemczech, sprzedaż w tym kraju uległa jedynie nieznacznemu, 5% spadkowi. Jest to rezultat realizacji kilku kompleksowych projektów inwestycyjnych u dotychczasowych partnerów, które traktowane jako pojedyncze zlecenia, stanowiły zlecenia o istotnie wysokim budżecie. Sytuacja na rynku niemieckim potwierdza gotowość właścicieli obiektów handlowych do inwestycji – wyraźnie zaniedbanych w pierwszym roku pandemii. Z kolei znaczące spadki w wolumenie prac w Niemczech, w Czechach i w Holandii to efekt lockdownów wprowadzonych w I połowie roku obrotowego 2020/2021. W przeciwieństwie do pierwszej fazy epidemii (w okresie od marca do czerwca 2020 r.), kiedy część krajów Europy nie zdecydowała się na całkowite zamknięcie handlu w galeriach, a jedynie wprowadzenie limitów frekwencji i reżimu sanitarnego, od jesieni 2020 r. kolejne państwa decydowały się na zastosowanie tzw. "twardego" lockdownu. Istotnym wydarzeniem dla Grupy Emitenta było zamknięcie galerii handlowych w Niemczech i Holandii, które są ważnymi rynkami sprzedaży zagranicznej usług FM. Zamknięcie galerii dla sklepów odzieżowych oraz HoReCa obowiązywało w tych krajach od połowy grudnia. Do marca 2021 r. Europa zachodnia w większości utrzymywała restrykcje polegające na ograniczeniu działalności handlowej galerii, restauracji (z dozwoloną działalnością serwowania posiłków na wynos) i obiektów hotelowych.
Od drugiej połowy roku obrotowego 2020/2021 następowało stopniowe luzowanie restrykcji handlowych w Europie. Pozwoliło to powrócić do bieżącej obsługi obiektów na kluczowych rynkach, a zagraniczne prace FM były już realizowane bez zakłóceń.
Agata Zbrzeźniak - Kierownik Operacyjny, obszary: Europa Południowa, Beneluks, Bałkany, Skandynawia i UK
Porównując dwa lata pandemiczne: 2020 oraz 2021, w minionym roku kalendarzowym działania klientów były zdecydowanie stabilniejsze i bardziej przewidywalne. Detaliści dostosowali się do funkcjonowania w pandemii: rozwinęli sprzedaż w internecie (gdzie sklepy nierzadko pełniły również funkcję magazynów wysyłkowych) oraz zmienili lokalizacje mniej rentownych placówek.
Powrót naszych klientów do przedpandemicznej intensywności zarządzania obiektami dostrzegliśmy poprzez zwiększoną liczbę zleconych nam prac. Po spokojnej I połowie roku obrotowego 2020/2021, latem i jesienią doszło do istotnego zwiększenia zapotrzebowania na usługi techniczne dla obiektów handlowych. Po okresowym wstrzymaniu inwestycji spowodowanych pandemiczną niepewnością, klienci dostrzegli konieczność modernizacji swoich placówek – szczególnie w krajach południowej Europy. Oczywiście koronawirus w Europie wciąż jest obecny – 2021 to kolejny rok, w którym dla naszych odbiorców realizowaliśmy prace związane typowo z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19: jak np. montaże osłony pleksi i dezynfekcje. Sytuację w poszczególnych rejonach Europy przedstawiam poniżej.
Bałkany
Na Bałkanach nasze portfolio klientów pozostało niezmienne, natomiast w 2021 r., zwłaszcza wiosną, doświadczyliśmy wyraźnego wzrostu zleceń w porównaniu z rokiem 2020 – istotne ograniczenia zostały zniesione, a pozostały jedynie restrykcje, które w sposób znikomy oddziaływały na handel. Znacząca poprawa sytuacji epidemiologicznej wpłynęła na wzrost realizacji inwestycji u naszych klientów. Jeśli chodzi o zlecenia inwestycyjne, odnotowaliśmy zwiększony popyt (re-fity, odświeżenia sklepów) zwłaszcza w okresie sierpień – wrzesień. Krajem o największym udziale w zleconych pracach w rejonie Bałkanów pozostała Chorwacja.
Beneluks
Nie da się ukryć, że pandemia miała wpływ na naszą pracę w rejonie Beneluksu, jak i w całej Europie. Klienci zdecydowanie ostrożniej podchodzili do większych inwestycji w pierwszym kwartale 2021 r., rozpatrywali również redukcję liczby sklepów. Niemniej jednak wiosną, kiedy szczepienia zostały udostępnione dla grup wiekowych powyżej 18 roku życia, nastąpiło zauważalne ożywienie. Jeden z naszych klientów z branży retail, który do końca kwietnia wstrzymywał akceptację przeglądów instalacji HVAC, finalnie zdecydował, o przeprowadzeniu wszystkich zaległych oraz planowanych przeglądów do końca roku – czyli ostatecznie nie zredukował liczby prac w skali roku.
W 2021 r. pozyskaliśmy nowego globalnego klienta z branży odzieży sportowej – firmę New Balance, gdzie kontrakt dotyczy zdarzeń reakcyjnych i prewencyjnych na terenie Belgii i Holandii (z tym klientem współpracujemy również w UK, Włoszech, Francji, Niemczech oraz Austrii). Dodatkowo prowadzone są rozmowy z 3 nowymi klientami na obsługę techniczną placówek, które znajdują się właśnie w rejonie Beneluksu. Nieustannie rozwijamy również sieć serwisową, stawiając na dywersyfikację serwisów.
Włochy i Hiszpania
Jeszcze w 2020 r., w wyniku znaczących restrykcji pandemicznych, nasza obecność w Hiszpanii i we Włoszech została istotnie ograniczona. Obecnie, dzięki rozpoczęciu współpracy w obszarze działań prewencyjnych z międzynarodową marką retail w segmencie premium, stopniowo odbudujemy liczbę prac wykonywanych corocznie w wymienionych krajach.

Agata Zbrzeźniak - Kierownik Operacyjny, obszary: Europa Południowa, Beneluks, Bałkany, Skandynawia i UK
Skandynawia
Potencjał do rozszerzenia aktywności istnieje również na rynku skandynawskim. Wprawdzie z powodu utrudnień pandemicznych, nasz rozwój na terenie północy Europy został chwilowo zatrzymany, to jednak prowadziliśmy działania handlowe, których wyników spodziewamy się w roku obrotowym 2021/2022.
Wielka Brytania i Irlandia
W minionym roku obrotowym rozwinęliśmy siatkę serwisową oraz poszerzyliśmy grono klientów o nowe firmy z obszaru retail. Widoczne było przede wszystkim ożywienie rynku po pierwszym roku pandemii. O lepszej kondycji brytyjskich przedstawicieli branży detalicznej świadczy istotnie zwiększona, kierowana do nas liczba zapytań ofertowych z sektorów: retail oraz HoReCa.
Obszar IT Infrastructure

Oddział Wrocław realizujący zadania operacyjne w ramach linii biznesowej IT Infrastructure poprawił rezultat sprzedażowy drugi rok z rzędu. W roku 2020/2021 sprzedaż na poziomie 40,7 mln zł oznaczała wzrost względem roku poprzedzającego o ok. 8%. Na poprawę przychodów, poza nieznacznym wzrostem wolumenu zrealizowanych usług serwisowych IT w ramach stałej współpracy (37.543 wykonane zlecenia oznaczały wzrost o 0,8% r/r), wpłynęła realizacja kompleksowych projektów dostawy i wdrożenia sprzętu IT w obiektach rozproszonych, w tym m.in.
- ok. 1200 kolektorów danych,
- ok. 5.000 skanerów kart lojalnościowych,
- ok. 1.300 kas samoobsługowych, tzw. self-checkout.
Należy zaznaczyć, że Sescom jest jednym z czołowych dostawców usług wdrażania kas SCO w Polsce. W 2020 r. największe sieci handlowe w kraju, zrzeszone w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji uruchomiły ok. 8.500 kas samoobsługowych. Za instalację i konfigurację 14% z nich odpowiadał oddział Sescom S.A. we Wrocławiu. Popyt na urządzenia samoobsługowe po bardzo dobrym roku 2019/2020 w roku kolejnym jeszcze się zwiększył. Okres wzmożonej instalacji Emitent zakończy dopiero w I połowie roku obrotowego 2021/2022, kiedy na zlecenie swoich klientów zrealizuje wdrożenia kolejnych 585 kas.

liczba sklepów liczba zainstalowanych kas SCO
W roku obrotowym 2020/2021 utrzymana została struktura odbiorców usług IT Infrastructure. Nadal wiodącymi klientami są podmioty z branż hipermarketów i dyskontów, a także drogerie oraz stacje paliw. Udział poszczególnych segmentów klientów nie uległ znaczącym zmianom. Miniony rok obrotowy potwierdził stabilność dyskontów spożywczych w okresie pandemii. W analizowanym okresie klienci z tego segmentu nie opóźniali harmonogramów prac utrzymaniowych, a także realizowali zaplanowane inwestycje zgodnie z wyznaczonym uprzednio planem.
W roku obrotowym 2020/2021 dominującym rynkiem działań Oddziału Wrocław była Polska. W minionym roku obrotowym zrealizowano jedynie pojedyncze zlecenia na rynku brytyjskim, w ramach współpracy z klientem korzystającym również z oferty Facility Management.
Tomasz Wojtkowicz, Dyrektor Oddziału Wrocław
Po dwóch latach pandemii i towarzyszących jej restrykcjach już wiemy, że nie mają ona znaczącego negatywnego wpływu na handel spożywczy. Nasi klienci z tego segmentu, w minionym roku obrotowym nie wstrzymywali inwestycji w IT. Cały czas obecny na rynku jest trend inwestycji w kasy SCO. Firmy z sektora handlu detalicznego widzą korzyść ze stosowania takich rozwiązań. O ile w roku poprzednim nasi klienci decydowali się na instalację SCO jedynie w placówkach z największym obrotem, tak w 2022 r. widzimy już odmienne podejście – znaczna część nowo oddanych do użytku dyskontów zostanie od razu wyposażona w systemy self-checkout.
W roku obrotowym 2020/2021 zrealizowaliśmy 40,7 mln przychodów. Na większą sprzedaż niż przed rokiem, wpłynęły dodatkowe projekty inwestycyjne, realizowane dla naszych stałych klientów. Poza projektami SCO, jednym z nich było dostarczenie i skonfigurowanie ok. 1200 kolektorów danych dla dotychczasowego klienta – sieci dyskontów spożywczych. Wsparliśmy również jednego z naszych partnerów w projekcie dostarczenia i wdrożenia ok. 5000 skanerów kart lojalnościowych. Wszystkie wymienione projekty były ciekawym wyzwaniem logistycznym, ponieważ obejmowały one ponad 1000 obiektów na terenie ogólnopolskim.
Rok obrotowy 2020/2021 był rekordowy pod względem przychodów. Kolejny rok będzie dla nas również szansą do dalszego wzrostu. Stopniowo zwiększa się nasza aktywność w segmencie dyskontów niespożywczych, gdzie dzięki dynamicznemu rozwojowi sieci obiektów naszych klientów, zwiększa się również liczba powierzanych nam zadań serwisowych i instalacyjnych. W segmencie dyskontów niespożywczych obsługujemy już w zakresie utrzymania IT ponad 270 obiektów w całym kraju.
W naszym otoczeniu widoczna jest postępująca automatyzacja, która dociera do coraz większej liczby branż. Widzimy ten trend wśród naszych klientów: na stacjach paliw, gdzie dla jednego z naszych stałych odbiorców obsługujemy stacje bezobsługowe w zakresie utrzymania instalacji IT, czy sklepach spożywczych różnych formatów. Na rynku pojawiają się sklepy autonomiczne, funkcjonujące bez stałego personelu. W moim odczuciu zastosowanie automatyki będzie się rozszerzać, a dynamika wzrostu jej zastosowania w retailu, ulegnie przyspieszeniu. Inny trend, który można zaobserwować w ostatnim czasie to rozwój sklepów dedykowanych spożywczym usługom kurierskim, pełniących w istocie rolę magazynu, z którego pobierane są zamówienia internetowe. Obiekty tego typu również będą podatne na automatyzację, a więc będą potrzebować naszego wsparcia w zakresie utrzymania urządzeń IT.
Obszar Sescom Store

Tomasz Szatkowski, Prezes Zarządu Sestore Sp. z o.o.
Poprzedni rok obrotowy był jeszcze w znacznej mierze naznaczony konsekwencjami związanymi z pandemią COVID – nasi klienci potrzebowali czasu by wznowić swoje inwestycje, które dynamicznie ruszyły na wiosnę. Rok 2021 upłynął również pod znakiem rosnących cen materiałów i usług budowlanych, co z kolei zaowocowało ciekawymi przetasowaniami na rynku fit-out w sektorze retail.
Czasy lockdownu to jeszcze bardziej odważne i elastyczne działania Sescom. Realizując założenia strategiczne, Sestore wyszedł poza obszar tradycyjnego dla siebie rynku fit-out w galeriach handlowych – zrealizowaliśmy bowiem liczne projekty dla sieci spożywczych, stacji paliw, jak i dla innych klientów spoza tradycyjnego retailu. Zaobserwowaliśmy również zwiększoną realizację projektów, mających na celu przeciwdziałania skutkom pandemii i obniżanie kosztów stałych jak np. instalacje kas samoobsługowych, wymiana tradycyjnego oświetlenia na LEDy, czy inne ciekawe przedsięwzięcia, chociażby takie jak przygotowanie lokali pod technologię RFID oraz modernizację magazynów do zwiększenia sprzedaży wysyłkowej.
Druga część 2021 roku to z kolei zwiększenie dynamiki kontraktowanych prac w sektorze retail, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu zasobów (ludzie i materiały). Wydłużone łańcuchy dostaw oraz ponadprzeciętna chłonność rynku budownictwa mieszkaniowego wpłynęły na wzrost cen realizacji.
Niewątpliwym sukcesem Sescom Store w 2021 roku było rozpoczęcie współpracy z dwiema renomowanymi międzynarodowymi sieciami oraz zrealizowanie z powodzeniem kilku projektów poza granicami Polski.
W 2022 roku Sescom Store będzie koncentrował się na realizacji złożonych projektów, podczas których będziemy w stanie wykazać się naszą wiedzą i doświadczeniem oraz wysoką jakość usług.

Linia biznesowa Sescom Store, w ramach której realizowane są projekty modernizacji i fit-outów powierzchni sklepowych mierzyła się w minionym roku obrotowym z obniżonym popytem na świadczone usługi. Powodem był zanik działań inwestycyjnych klientów z branży retailowej w galeriach handlowych oraz HoReCa. W roku obrotowym 2019/2020 linia Store skupiła się na obsłudze klientów z innych segmentów: DIY, stacji paliw,
hipermarketów, dzięki czemu udało się częściowo zrównoważyć zmniejszony popyt ze strony butików modowych i restauracji. W roku obrotowym 2020/2021 ta polityka była kontynuowana. Od października 2020 r. do września 2021 r. spółka Sestore Sp. z o.o. odpowiedzialna za działalność operacyjną linii zrealizowała 31 projektów wobec 70 rok wcześniej. W rezultacie spadku liczby wykonanych projektów, sprzedaż linii Store zmniejszyła się o ok. 17% r/r. Przyczyną braku proporcjonalności (spadek liczby zrealizowanych projektów o ponad połowę nie doprowadził do tak istotnej, ujemnej zmiany w sprzedaży) była większa liczba kompleksowych projektów wykonanych w minionym roku. Wśród zleceń o budżecie przekraczającym 200 tys. zł należy wymienić m.in.:
- wykonanie prac budowlano-instalacyjnych przygotowujących strefy kasowe 22 hipermarketów międzynarodowej sieci do instalacji dodatkowych kas samoobsługowych (projekt niezależny wobec instalacji SCO realizowanych przez linię IT Infrastructure),
- wymianę oświetlenia LED w 17 hipermarketach międzynarodowej sieci,
- przebudowę strefy kas i restauracyjnej w 7 obiektach polskiej sieci stacji paliw,
- wykonanie modernizacji dwóch obiektów sieci detalicznej międzynarodowego dystrybutora akcesoriów kuchennych,
- przeprowadzenie generalnych prac remontowych w obiekcie międzynarodowej marki biżuteryjnej,
- realizację prac remontowo-budowlanych dla klienta międzynarodowej sieci odzieżowej.
Warto zaznaczyć, że najlepszym okresem dla linii Sestore był ostatni kwartał roku obrotowego 2020/2021 (lipiec – wrzesień 2021 r.), w który odpowiadał za realizację 45% z wszystkich projektów w tym roku oraz za wygenerowanie 52% łącznej rocznej sprzedaży. Ta tendencja potwierdza zachowania klientów detalicznych zaobserwowane również przy zleceniach FM, gdzie sezon letni 2021 r. był już powrotem do wolumenów zleceń inwestycyjnych i serwisowych do czasów przed-pandemicznych. Potwierdzają to prace zrealizowane po dniu bilansowym oraz backlog linii Sestore na kolejne miesiące – na łączną kwotę ok. 3,8 mln zł.
Obszar Logistics Processes Support



Sprzedaż wózków Serwis wózków Wynajem wózków
Radosław Rzeźniak, Prezes Zarządu DT Sp. z o.o.
Rok 2021 na świecie był rekordowym rokiem w zakresie liczby zamówień wózków widłowych – to reakcja na bardzo słaby poprzedni rok, kiedy to zerwane zostały łańcuchy dostaw wózków widłowych jak i pozostałych pojazdów magazynowych. W 2021 r. m.in. dzięki państwowym programom pomocowym, firmy zyskały możliwości inwestycyjne. Dane z przemysłu, który jest jednym z głównych odbiorców wózków widłowych, świadczą o dynamicznym wzroście tego sektora. Według dostępnych informacji, międzynarodowi producenci biją rekordy dotyczące liczby zamówień pojazdów. Chociaż klienci nadal borykają się z problemem wydłużonego czasu dostaw wózków, to został on już znacząco skrócony w porównaniu do pandemicznego szczytu (na początku 2021 r. na dostawę wózka spalinowego z Chin trzeba było czekać 30-40 tygodni. Obecnie ten czas został skrócony do ok. 18 tygodni). W porównaniu do czasu sprzed pandemii, istotnie wzrosły również ceny transportu – dostawa z Chin (czołowego rynku producenckiego) to koszt wyższy nawet 6 czy 7-krotnie.
Na rynku wózków widłowych stopniowo pojawiają się również technologie wodorowe. Klienci zaczynają interesować się pojazdami z tego typu napędem. Jednakże w chwili obecnej podaż infrastruktury tankowania wodorem w Polsce jest jeszcze zbyt mało rozbudowana, aby korzystanie z wózków napędzanych paliwem wodorowym stało się praktyką powszechną i wygodną. Nie bez znaczenia jest tutaj również wysoka cena takich pojazdów. W DT przyglądamy się uważnie rozwojowi wózków wodorowych. Wraz ze wzrostem popytu na takie pojazdy, będziemy wprowadzać je do swojej oferty handlowej.
Dla DT Sp. z o.o. miniony rok obrotowy oznaczał zwiększenie aktywności w obszarze serwisu. Rozszerzyliśmy współpracę z kluczowymi klientami – ogólnopolskimi sieciami hipermarketów. Dodatkowo uzupełniliśmy zakres naszych usług o serwis maszyn budowlanych – stopniowo rozwijamy kadrę specjalistów technicznych wyspecjalizowanych w naprawie tych maszyn.
Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów i rozwijamy usługę wynajmu wózków widłowych. Klienci doceniają możliwość outsourcingu pracy magazynowej – dobór, dostawę i utrzymanie pojazdu magazynowego w ramach jednej usługi. Tylko w I kwartale obecnego roku obrotowego zwiększyliśmy liczbę wynajętych wózków o ponad 20 %.

Obszar efektywności energetycznej – Energy Efficiency Management

Rozwijana w ramach linii Sescom Energy usługa optymalizacji zużycia energii w oparciu o autorskie urządzenia pomiarowe i analityczne – SES Control generuje przychody z następujących źródeł:
- wdrożenie usługi w placówce (montaż i konfiguracja systemu pomiarowego SES Control),
- miesięczny abonament za pomiary, analitykę oraz usługę Energy Managera obiektu,
- success fee z tytułu osiągniętych oszczędności.
Zespół realizujący usługę zarządzania efektywnością energetyczną zakończył rok obrotowy 2020/2021 sprzedażą na poziomie 0,43 mln zł wobec 1 mln zł rok wcześniej. Istotna różnica wynika z generowania przychodów niemalże wyłącznie z opłat abonamentowych, podczas gdy w roku poprzednim większa część sprzedaży została osiągnięta dzięki instalacji urządzeń pomiarowych SES Control w 356 obiektach nowego klienta.
Chociaż dotychczasowa sprzedaż linii biznesowej Energy nie stanowiła dotychczas istotnego udziału w skonsolidowanej sprzedaży Grupy, jej udział w łącznych przychodach będzie rosnąć. W wyniku zwiększających się kosztów zużycia energii, firmy poszukują sposobów optymalizacji. Pozytywny trend rynkowy oraz systematycznie prowadzona działalność handlowa przyniosła efekty w minionym roku:
- rozpoczęto współpracę z ogólnopolską siecią hipermarketów, co zwiększyło liczbę obiektów objętych usługą Energy Efficiency Management o 15 sklepów wielkopowierzchniowych,
- uruchomiono pilotaż usługi w ogólnopolskiej sieci kin,
- rozszerzono współpracę z dotychczasowym strategicznym klientem międzynarodową siecią stacji paliw o kolejne obiekty,
- u dotychczasowego klienta, sieci sklepów z artykułami RTV/AGD, dokonano wymiany urządzeń kontrolnych na hardware SES Control,
- zrealizowano szereg projektów pilotażowych i planów telemetrii dla klientów sieciowych część z tych projektów powinna zaowocować umowami okresowymi na realizację usług.
Po dacie bilansowej rozpoczęto pilotaż w kolejnej sieci supermarketów. IV kw. 2021 r. prace objęły instalację i rozpoczęcie przygotowywania pomiarów w 4 obiektach ogólnopolskiej sieci. Dodatkowo, w grudniu 2021 r. uruchomiono pilotaż dla sieci odzieżowej.
Bartłomiej Gawin, Prezes Zarządu SDC Sp. z o.o.
Rok 2021 to zdecydowanie czas silnego wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa. Obserwowane zmiany klimatycznie nie pozostawiają złudzeń, że walka o zatrzymanie wzrostu temperatury na Ziemi staje się wspólnym, globalnym projektem dla wszystkich jej mieszkańców. Ale walka o środowisko nie jest bezkosztowa, czego doświadczają zarówno obszary biznesowe jak i indywidualne gospodarstwa domowe. Wzrost cen energii elektrycznej (spowodowany wzrostem opłat za emisje CO2, a także szalejącą inflacją i dźwiganiem się gospodarek po pierwszych falach pandemii) przekłada się na budżety operacyjne przedsiębiorstw, dla których dostarczanie produktów i usług stało się po prostu droższe. Przenoszenie tego ciężaru na odbiorcę końcowego to próba minimalizowania kosztu. I tutaj pojawia się pewniejsza możliwość – nasza oferta Sescom z obszaru Energy, którą można opisać słowami: oszczędzajmy energię elektryczną razem!
Po kilku latach projektowania, testowania i wdrażania naszej oferty Energy Efficiency Management, mówimy z pełną odpowiedzialnością, że potrafimy skutecznie zarządzać zużyciem energii elektrycznej w rozproszonych obiektach handlowych/usługowych. W kwietniu 2021 roku podpisaliśmy kontrakt na zarządzanie efektywnością energetyczną w 15 wielkopowierzchniowych obiektach międzynarodowej sieci hipermarketów. Podsumowanie pierwszego półrocza potwierdziło, jak duży potencjał oszczędnościowy drzemie w tych wielkopowierzchniowych obiektach i że odpowiednie zaopiekowanie się tym obszarem przez Energy Managerów przynosi wymierne korzyści. Latem br. rozpoczęliśmy projekt wymiany kilkudziesięciu układów do pomiaru energii elektrycznej w sieci sklepów z RTV, gdzie wyeksploatowane komponenty zastąpiliśmy naszym nowoczesnym systemem SES Control – zarówno w części sprzętowej, jak i aplikacyjnej. Ostatni kwartał tego toku to liczne pilotaże w obiektach kinowych, dyskontach, butikach. Liczymy, że działania pilotażowe przyjmą w 2022 roku postać wieloletnich kontraktów.
Nasze rosnące doświadczenie i potwierdzone liczbami sukcesy otwierają przed obszarem Energy w Sescom nowe obszary. Z końcem roku sfinalizujemy trwający kilka miesięcy projekt, dotyczący opracowania planu realizacji strategii ESG dla firmy ubezpieczeniowej w Polsce. Jako Sescom zostaliśmy poproszeni o wsparcie w obszarze środowiskowym tej strategii (E) po to, aby wspólnie z klientem ocenić, a wręcz obliczyć skuteczność podejmowanych prze niego działań na rzecz realizacji strategii i założonych wskaźników KPI. Następnie ocenimy, czy i w jakim stopniu dalsze działania (będące dużymi projektami wewnętrznymi klienta) pozwolą osiągnąć założone do 2024 roku wskaźniki. Ten projekt stanowił dla nas merytoryczne i analityczne wyzwanie, wymagające wiedzy i precyzji z obszarów zarządzania mediami, doborów i optymalizacji budynkowych źródeł ciepła, zarządzania odpadami, termomodernizacjami i transportem w świetle redukcji śladu węglowego.
Powyższe działania Sescom w obszarze Energy nie mogą się zadziać bez narzędzi do zbierania, przetwarzania, analizy i wizualizacji danych. W styczniu 2022 roku planowane jest zakończenie naszego flagowego projektu, na który w 2019 roku pozyskaliśmy dofinansowanie z NCBiR. Obecnie komercjalizujemy wynik prac badawczych i rozwojowych, uzbrajając naszych Energy Managerów w narzędzia analityczne – zarówno w obszarze opisowym (co się dzieje?) diagnostycznym (dlaczego tak się dzieje) predykcyjnym (co się zadzieje w przyszłości) jak i proaktywnym (co zrobić, aby w przyszłości zadziało się to, co zaplanujemy). Aby pracować w tak szerokim wachlarzu analizy danych, sięgamy po sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i przetwarzanie danych w gorących ścieżkach strumieniowych. Projekt SESBI i jego komercjalizacja to bez wątpienia potwierdzenie tezy, że świat nauki i biznesu można skutecznie połączyć, rozwiązując przy okazji wiele współczesnych problemów oraz wyzwań analitycznych i środowiskowych, a także realizując biznesowe założenia naszej strategii Wise Futurist.

SES BI – Business Intelligence
Ściśle połączony z realizacją usług Energy Efficiency Management jest stopniowo rozwijany projekt własnego narzędzia klasy business intelligence do analizy danych – SES BI. Prace nad rozwiązaniem są prowadzone razem z analitykami zewnętrznymi oraz reprezentantami pozostałych linii biznesowych. Sukcesywnie rozwijana technologia SES BI będzie miała zastosowanie w procesach wewnętrznych Grupy Sescom, ale również wzmocni analityczną część ofert FM, Digital oraz Energy poprzez kompleksową analizę danych dotyczących zdarzeń w obiektach klientów czy też stanu technicznego urządzeń.
Na realizację SES BI Emitent otrzymał we wrześniu 2019 r. dofinansowanie z NBCiR w kwocie 2,2 mln zł. W lipcu 2021 r. zakończył się I etap projektu polegający na zrealizowanych prac badawczych. W I kwartale 2022 r. zakończony zostanie natomiast kolejny etap: testowania prototypu narzędzia SES BI w warunkach rynkowych. Kroki milowe, których realizacja pozwoli na rozpoczęcie komercjalizacji narzędzia to:
- doprowadzenie SES BI do postaci w pełni funkcjonalnej platformy business intelligence,
- opracowanie oraz wdrożenie algorytmów analitycznych do zaawansowanego przetwarzania danych,
- przeprowadzenie testów i pilotaży.
Dzięki pracom przeprowadzonym w 2021 r. narzędzie SES BI zostało wzbogacone o następujące funkcjonalności:
- zarządzanie informacją o budynkach wraz z możliwością śledzenia cyklu życia znajdujących się w nich urządzeń,
- analiza zużycia energii elektrycznej,
- analiza zużycia g-gazów i SZWO,
- detekcja problemów i uszkodzeń systemów infrastruktury technicznej,
- śledzenie śladu węglowego CO2.
Narzędzie SES BI znajdzie zastosowanie jako produkt analityczny, oferowany klientom bezpośrednio lub w ramach poszczególnych usług realizowanych przez Sescom.
Obszar Digital
Linia biznesowa Sescom Digital oferuje optymalizację procesów operacyjnych i pomocniczych klientów firmy, co z kolei przekłada się na obniżanie kosztów funkcjonowania retailerów. Działania w tym zakresie opierają się o wykorzystanie nowych technologii - głównie IoT, ze szczególnym uwzględnieniem RFID.
Oferta Sescom Digital to optymalizacja, dzięki której rośnie efektywność obsługi procesu sprzedaży, logistyki oraz zarządzania majątkiem i wyposażeniem m.in. poprzez usprawnienie inwentaryzacji. Autorskim rozwiązaniem Sescom Digital jest Sesmatic, czyli oprogramowanie oraz zestaw narzędzi do efektywnego zarządzania, inwentaryzacji i aktualizacji produktów m.in. w sklepach, magazynach czy w restauracjach.
Optymalizacja procesów w Sescom Digital to proces rozpoczynający się analizą i zmapowaniem procesów klienta. Następnie projektowane są nowe ścieżki procesów, uwzględniające implementację technologii pozwalających na przyspieszenie procesów, a także ograniczenie kosztów.
Jeszcze w roku obrotowym 2019/2020 w ramach linii Digital przeprowadzono kilka projektów pilotażowych dla klientów sieciowych z branż: HoReCa. modowej, paliwowej oraz dyskontów spożywczych. Realizację części prac pilotażowych w 2021 r. zakłóciła pandemia. W roku obrotowym 2021/2022 Emitent wznowił działania prowadzące do komercyjnej współpracy z odbiorcami pilotaży. Jednym z nich jest aktualizacja wyceny oraz przygotowanie do wdrożenia usługi dla jednej ze znanych sieci spożywczych, polegającej na otagowaniu aktywów na poszczególnych obiektach sieci w całej Polsce oraz zrealizowaniu inwentaryzacji placówek za pomocą Sesmatic. Na dzień publikacji raportu obszar Digital nie generował przychodów ze sprzedaży.
B+R w obszarze predictive maintenance – Sanasens
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem podmiot stowarzyszony - Sanasens Sp. z o.o. kontynuował prace rozwojowe w obszarze predictive maintenance, które unowocześnią usługi utrzymania technicznego urządzeń.
Na dzień publikacji sprawozdania spółka opracowała nową wersję urządzenia monitorującego drgania, na podstawie których diagnozowana jest sprawność sprzętów. Skonstruowanie nowego urządzenia pozwoliło przeprowadzić kolejne eksperymenty, dzięki którym scharakteryzowane zostały nagrania dźwiękowe pochodzące z systemów wentylacji, a także zweryfikowane zostały założenia algorytmów detekcji anomalii. Zarząd Sanasens prowadzi obecnie rozmowy z inwestorami spoza Grupy Sescom dotyczące potencjalnego dokapitalizowania.
2.2. Technologie wodorowe – SES Hydrogen
Za działalność obszaru technologii wodorowych w Grupie Sescom odpowiedzialna jest spółka SES Hydrogen S.A. Pod obecną nazwą spółka funkcjonuje od 9 czerwca 2021 r., kiedy podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A. podjęta została uchwała w sprawie zmiany nazwy. Przekształcenie było częścią długofalowych działań Grupy Sescom skupionych na dalszym rozwoju projektów wodorowych, które zapoczątkowane zostały ponad dwanaście lat temu.
Jednocześnie do SES Hydrogen przekazane zostały licencje do korzystania z wynalazków stanowiących skomercjalizowaną wartość intelektualną, objętych patentami: Generatora wodoru oraz tlenu, Zespołu generatora wodoru oraz tlenu, Zespołu kotła parowego, a także wynalazku objętego zgłoszeniem o udzielenie patentu – Zespołu wodorowego kotła grzewczego. Dodatkowo na rzecz SES Hydrogen przeniesione zostały prawa do projektów rozwojowych, będących w trakcie realizacji pod postacią Elektrolizera oraz Kotła wodorowego. Od momentu przekazania praw oraz licencji, SES Hydrogen S.A. skupia się na ich dalszym rozwoju oraz komercjalizacji, wpisując się tym samym w realizację założeń Polskiej Strategii Wodorowej.
W minionym roku obrotowym w ramach SES Hydrogen rozwijane były opisane poniżej produkty oraz prace badawczo-rozwojowe.
▪ Pierwszy na polskim rynku autorski model elektrolizera
Produkt stanowi podstawę projektów realizowanych przez spółkę, w tym projektu budowy sieci zintegrowanych stacji tankowania wodoru, które w pierwszej kolejności wykorzystane zostaną na potrzeby miast oraz zakładów komunikacji miejskiej. Elektrolizer stanowi jeden z kluczowych elementów stacji tankowania wodorem – instalacji istotnej dla realizacji celów Polskiej Strategii Wodorowej (więcej o PSW w pkt. 1.4. na stronie 57).
Emitent posiada prototyp elektrolizera oraz aktywnie poszukuje środków na dalszy jego rozwój. W tym celu w I poł. 2021 r. podjęto decyzję o udziale w naborze programu priorytetowego Sprawiedliwa transformacja Nowa Energia uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt Emitenta pod nazwą Budowa stacji tankowania wodoru dla autobusów oraz samochodów ciężarowych i osobowych otrzymał pozytywną ocenę w pierwszym etapie naboru oraz został zakwalifikowany do kolejnej rundy. W ramach programu możliwe było dofinansowanie 85% kosztów kwalifikowanych w formie pożyczki, z możliwością umorzenia do 40% wypłaconej kwoty. W dniu 5 stycznia 2022 r. Emitent podjął decyzję o rezygnacji z dalszego udziału w programie. Wraz z napływem informacji o nowych programach i warunkach finansowania, Emitent identyfikuje większą korzyść w udziale w inicjatywach o wsparciu w postaci bezzwrotnych dotacji oraz o ściślej dedykowanym zakresie projektów będących przedmiotem możliwego dofinansowania. Tym samym Emitent w roku obrotowym 2021/2022 podejmie kroki w celu pozyskania środków na dalszy rozwój z innych źródeł.
▪ Hub wodorowy
Elektrolizer stanowi także bazę dla hubu wodorowego – pełnowymiarowego rozwiązania, przewidującego produkcję zeroemisyjnego wodoru przy wykorzystaniu energii odnawialnej z wielkoskalowych instalacji OZE, jego dystrybucję i magazynowanie, a także wytwarzanie i dystrybucję energii na podstawie kontraktów PPA oraz przechowywanie jej nadwyżek pod postacią wodoru i późniejsze przetworzenie z powrotem w energię elektryczną za pomocą technologii ogniw paliwowych. Realizacja projektu umożliwi stworzenie ekosystemu produkcji i dystrybucji paliwa wodorowego i energii odnawialnej oraz stabilizację lokalnych systemów energetycznych.
▪ Kocioł wodorowy
W ramach działalności SES Hydrogen realizowane są także prace badawczo-rozwojowe nad kotłem wodorowym, który jest pierwszym tego typu rozwiązaniem na rynku, zapewniającym całkowitą zeroemisyjność oraz brak spalin, dzięki zastosowaniu w urządzeniu zamkniętego obiegu pierwotnego.
Spółka przystąpiła z projektem kotła wodorowego do międzynarodowego programu finansowania EIC Accelerator – skierowanego do małych i średnich przedsiębiorstw ze wszystkich branż, w tym startupów działających for-profit, które wykazują wysoki potencjał do wzrostu oraz posiadają przełomowe rozwiązania technologię, produkt, bądź usługę, które chcą wdrażać na europejskim i globalnym rynku. W październiku 2021 r. SES Hydrogen otrzymało pozytywną opinię ekspertów EIC dla wniosku krótkiego i tym samym zakwalifikowało się do kolejnego etapu Programu.
13 października 2021 r. SES Hydrogen S.A. oraz spółka Polskie Domy Drewniane S.A. podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii kotła wodorowego przy realizacji inwestycji prowadzonej przez Polskie Domy Drewniane na terenie Środy Śląskiej. W ramach wspólnego przedsięwzięcia powstanie pierwsze w Polsce osiedle ogrzewane wodorem, dzięki zastosowaniu w nowopowstałych budynkach instalacji grzewczych, wykorzystujących kotły wodorowe. Projekt zakłada budowę 1,8 tys. nowych mieszkań ogrzewanych zeroemisyjnym ciepłem.
▪ System HGaaS
SES Hydrogen kontynuuje także zapoczątkowane przez Sescom prace nad hybrydowym produktem softwarowo-hardwarowym – Systemem Zarządzania HGaaS, który usprawni użytkowanie infrastruktury tankowania wodoru, jej prowadzenie i nadzorowanie, a także stanie się wirtualną przestrzenią moderowania procesów sprzedaży oraz zakupu wodoru i energii odnawialnej, dzięki czemu umożliwi stworzenie ekosystemu dostawców i odbiorców energii oraz bilansowanie popytu i podaży na rynku wodoru. System składać się będzie z aplikacji dla klientów indywidualnych oraz firmowych, właścicieli i pracowników stacji tankowania wodoru oraz prosumentów OZE.
W ramach popularyzacji wypracowanych rozwiązań oraz zaznaczenia swojej pozycji na rynku, Emitent w minionym roku obrotowym podpisał listy intencyjne dotyczące współpracy w celu rozwoju technologii wodorowych w Polsce. Jednym z przykładów jest nawiązanie w styczniu 2021 r. porozumienia w sprawie współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu zbiorowego oraz infrastruktury wodorowej z miastem Piła. 11 czerwca 2021 r. Emitent oraz Lotos Asfalt Sp. z o.o. podpisały list intencyjny, zgodnie z którym spółki wyraziły wolę współpracy przy realizacji programu LOTOS Green H2 obejmującego: projekt budowy instalacji do produkcji zielonego wodoru o mocy ok. 100 MW, projekt budowy pilotażowej instalacji do produkcji zielonego wodoru o mocy ok. 1 MW oraz projekt oprogramowania do zarządzania instalacją do produkcji wodoru.
Mateusz Sołtysiak - Partner Zarządzający SES Hydrogen S.A.
Miniony rok obrotowy był dla nas niezwykle ważny, wyznaczył bowiem początek działalności SES Hydrogen – spółki, która była częścią długofalowych działań grupy Sescom skoncentrowanych na przekształceniu Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A. i przekierowaniu posiadanych patentów oraz projektów. Głównym celem powyższych decyzji strategicznych była kontynuacja prowadzenia dalszych prac badawczo-rozwojowych nad produktami i ich komercjalizacji na rynkach w Polsce i zagranicą. Zaledwie w ciągu kilku miesięcy działalności, spółka aktywnie zaangażowała się w budowę polskiej oraz lokalnej gospodarki wodorowej, stając się sygnatariuszem Polskiego Porozumienia Wodorowego, członkiem Klastra Technologii Wodorowych oraz Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.
Rok 2021 obfitował także w pierwsze projekty, m.in. Projekt Nepthyne, realizowany w ramach konsorcjum z firmami z Grupy ASE i Seatech. Projekt dotyczy instalacji 1 MW elektrolizera do produkcji wodoru przy morskiej farmie wiatrowej na Bałtyku, w celu zasilania statków serwisowych oraz w dłuższej perspektywie – przesyłu wodoru na ląd na potrzeby przedsiębiorstw energetycznych i przemysłowych. Koncepcja znalazła się na liście najbardziej rentownych projektów w Europie, opublikowanej przez European Clean Hydrogen Alliance, podobnie zresztą jak rozwijany przez nas projekt modułowego elektrolizera.
Spółka złożyła także fiszkę projektową w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę stacji tankowania wodorem w kilku polskich miastach. Fiszka została pozytywnie zaopiniowana, dzięki czemu mogliśmy przystąpić do składania pełnego wniosku. Pozytywną opinię ekspertów SES Hydrogen S.A. otrzymała również w ramach międzynarodowego programu finansowania EIC Accelerato. Program skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw, które wykazują szczególnie wysoki potencjał do wzrostu oraz posiadają przełomowe technologie. Zgłoszony w programie projekt, rozwijanego przez nas kotła wodorowego, jest bowiem pierwszym na rynku urządzeniem grzewczym, który charakteryzuje całkowita zeroemisyjność.
Dużym krokiem rozwojowym było także podpisanie listu intencyjnego z Polskimi Domami Drewnianymi S.A., dotyczącego budowy osiedla domów jednorodzinnych w Środzie Śląskiej, ogrzewanych za pomocą naszego kotła wodorowego. Współpraca z PDD umożliwi stworzenie pierwszego w Polsce niskoemisyjnego budownictwa, w pełni zasilanego zielonym ciepłem.
W ciągu minionych miesięcy spółka zapoczątkowała także współpracę z pierwszymi miastami w Polsce, które są aktywne w działaniach na rzecz poprawy stanu środowiska i, co nas cieszy, są zdecydowane wdrażać zeroemisyjne technologie wodorowe w swoim obszarze.
Jako ludzkość znaleźliśmy się bowiem w momencie, w którym tylko stanowcze kroki mogą przynieść realne skutki środowiskowe i klimatyczne. To z kolei stanowi pozytywną przesłankę dalszego wzrostu rynku wodorowego w Polsce i Europie i dla nas, jako podmiotu rozwijającego się w tym obszarze. I choć to nowa gałąź gospodarki, jej dynamiczna ekspansja jest dodatkowo napędzana przez regulacje i decyzje podejmowane na poziomie unijnym, które wynikają z Porozumienia Paryskiego oraz nowego pakietu klimatycznego Fit for 55. Wspomniane przepisy rozszerzają konieczność dekarbonizacji o obszary transportu czy budownictwa, nakładając coraz wyższe kary za emisję, jednocześnie wskazując na wodór jako medium do jej osiągnięcia.

Mateusz Sołtysiak - Partner Zarządzający SES Hydrogen S.A.
Rozwój rynku wodorowego na przestrzeni kolejnych miesięcy, w szczególności w Polsce, będzie warunkowany przede wszystkim przewidywanymi dotacjami. To one będą ważnym motorem postępu oraz kształtowania się niskoemisyjnej gospodarki krajowej. Są to zarówno fundusze nakierowane na modyfikację istniejącej infrastruktury i jej dostosowanie do wykorzystania wodoru, jak i tworzenie nowej infrastruktury, która dotychczas nie funkcjonowała na rynku. Mowa o Europejskim Funduszu Modernizacji, który przewiduje dla Polski łączną pulę dotacji rzędu 8 mld zł, przeznaczonych m.in. na wykorzystanie paliw alternatywnych w energetyce, a także nowo ogłaszanych programach NFOŚiGW przewidujących dotacje do budowy stacji tankowania wodorem w Polsce w wysokości 100 mln zł.
Jednak, abyśmy jako podmioty rynku wodorowego mogli realizować zakładane projekty, konieczne jest ostateczne przyjęcie Prawa wodorowego, którego dotychczasowy brak wstrzymywał wiele działań i był główną barierą rozwoju. Miejmy nadzieję, że regulacje zostaną przyjęte w połowie przyszłego roku w formie prawodawstwa unijnego z wyszczególnieniem odpowiednich instytucji w Polsce. Warto jednak podkreślić, że miniony rok przyniósł także sukcesy w polskim prawodawstwie, w tym w szczególności przyjęcie do uchwały Polskiej Strategii Wodorowej.
Prawo oraz dotacje będą ważnym motorem napędowym dla SES Hydrogen w zbliżającym się roku. Naszym najważniejszym celem są bowiem dalsze prace badawczo-rozwojowe nad produktem HGaaS oraz posiadanymi technologiami, – w tym zwłaszcza procesy certyfikacji oraz ich komercjalizacja w najbliższym roku w postaci zawarcia pierwszych kontraktów z klientami instytucjonalnymi. Będziemy realizować je w następnych latach, zgodnie ze standardami i procedurami budownictwa instalacji i obiektów.
Miniony rok obrotowy wiązał się ze znacznym rozszerzeniem naszego zespołu. Celem na bieżący rok jest dalszy rozwój organizacji, rozszerzanie jej o nowe działy, zdobywanie kompetencji oraz dalsza restrukturyzacja.
Warto podkreślić chęć Grupy Sescom do zaangażowania kapitałowego w projekty komplementarne do rozwiązań wypracowywanych w ramach SES Hydrogen. W 2021 r. Emitent dokonał inwestycji w 2 podmioty funkcjonujące na rynku technologii wodorowych.
Bankilo S.A.
Bankilo rozwija innowacyjną platformę sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z OZE, umożliwiającą wirtualny przepływ energii z miejsca wytworzenia do wskazanego miejsca jej zużycia. Istotną funkcjonalnością rozwiązania będzie możliwość sprzedaży, nabywania oraz wymiany energii na dostępną w innym czasie. Użytkownik platformy Bankilo będzie mógł skorzystać m.in. z takich funkcji, jak:
- informacja o zużyciu i koszcie energii podawana w czasie rzeczywistym,
- możliwość zakupu energii w cenach producenta,
- informacja o bieżącym śladzie węglowym,
- rekomendacje pozwalające zoptymalizować koszt zużycia energii w czasie rzeczywistym.
W ramach rozwiązania oferowanego przez gdańską spółkę funkcjonuje już system akwizycji oraz udostępniania danych pomiarowych w czasie rzeczywistym. Pod koniec 2021 r. rozpoczęto usługę pilotażową (aplikacja + system odczytów) na obszarze pojedynczego osiedla mieszkaniowego, natomiast do końca 2022 r. spółka planuje pozyskać 10 tyś. użytkowników systemu. Pełna funkcjonalność platformy Bankilo powinna zostać osiągnięta w 3 roku funkcjonowania projektu.
Na dzień sporządzenia Sprawozdania Zarządu, w rozwój Bankilo w sposób stały zaangażowanych jest 10 osób. Projekt wspiera dodatkowo zespół zewnętrznych specjalistów z obszaru IT. Zgodnie z harmonogramem, spółka planuje rozpocząć komercjalizację usługi w postaci płatnego dostępu do platformy już w 2022 roku. Środki na dalszy rozwój Bankilo zapewnić ma dofinansowanie otrzymane z NCBiR, a także kolejne rundy inwestycyjne, w ramach których spółka planuje pozyskać ok. 3 mln EUR na udoskonalenie procesów operacyjnych oraz wyjście z usługą poza Polskę.
Emitent dokonał inwestycji w 17,4% akcji spółki stanowiących 17,4% udziału w głosach. Nabycie akcji zostało zrealizowane 01.03.2021 r. Sescom S.A. dostrzega w Bankilo wysoki potencjał komercyjny rozwiązania. Rozwijana w spółce platforma powinna również stanowić element sprzyjający popularyzacji Systemu HGaaS, dzięki agregacji sprzedaży zielonej energii, która mogłaby zostać następnie wykorzystania do produkcji zielonego wodoru.
W związku z objęciem przez Sławomira Halbryta, prezesa Sescom S.A., funkcji członka rady nadzorczej Bankilo S.A., podmiot ten uzyskał status stowarzyszonego wobec Emitenta.
Nepthyne S.A.
Nepthyne S.A. realizuje projekt produkcji wodoru na morzu z wykorzystaniem energii elektrycznej z farm wiatrowych oraz przesyłu energii elektrycznej i wodoru na ląd. Projekt zakłada wykorzystanie uzyskanego wodoru do zasilania statków serwisowych obsługujących farmy wiatrowe.
W dniu 20 grudnia 2021 r. Zarząd Emitenta podpisał umowę nabycia akcji Nepthyne. Wartość transakcji wyniosła 430.500 zł i została zrealizowana wskutek przeniesienia własności akcji w miejsce zapłaty kwoty pieniężnej wynikającej z pożyczki w kwocie 430.500 zł zawartej w dniu 4 stycznia 2021 r. pomiędzy Emitentem a zbywcą akcji – Nexus Consultants Sp. z o.o.
W opinii Emitenta, wielkoskalowa produkcja zero-emisyjnego wodoru na morzu z wykorzystaniem energii pochodzącej z farm wiatrowych stanowi obszar komplementarny wobec projektów wodorowych rozwijanych przez Grupę Sescom: ekosystemu HGaaS, elektrolizera oraz kotła wodorowego. Zaangażowanie w projekt Nepthyne zdynamizuje dalszy rozwój oferty Emitenta w obszarze produkcji i dostaw zielonej energii.
W wyniku zawarcia transakcji, spółka Nepthyne stała się podmiotem, stowarzyszonym wobec Sescom S.A.
2.3. Usługi serwisowe dla małego biznesu i konsumentów - FIXFM
FIXFM S.A. to najmłodsza spółka technologiczna należąca do Grupy Sescom, rozwijająca platformę typu marketplace usług technicznych dla małych biznesów i klientów indywidualnych. Początki współpracy z FIXFM zostały nawiązane na początku 2020 r., w ramach kolejnej rundy naboru programu Brinc ScaleUp, gdzie Emitent pełnił rolę potencjalnego odbiorcy technologii oraz inwestora. W drugim kwartale 2020 r. Zarząd Sescom podjął decyzję o rozpoczęciu współpracy projektowej ze startupem FIXFM, widząc duży potencjał w rozwiązaniu opracowywanym przez poznański start-up. Trzeba zaznaczyć, że jeszcze w pierwszym kwartale roku obrotowego 2019/2020 Emitent opracował koncepcję oraz model biznesowy platformy usług Facility Managament dla małego biznesu. Biznes ten miał stanowić odpowiedź Grupy Sescom na potrzeby nowego segmentu klientów. Zbieżność modelu biznesowego FIXFM była jednym z powodów podjęcia decyzji o przejęciu tego podmiotu. W październiku 2020 r. Sescom S.A. nabyła 100% udziałów w FIXFM, angażując się w dalszy rozwój projektu platformy. Siedziba spółki została przeniesiona z Poznania do Gdańska, natomiast stanowisko Prezesa Zarządu nowej spółki w Grupie Sescom objął dotychczasowy dyrektor Sescom Innovation Lab.
Od ostatniego kwartału 2020 r. zespół FIXFM pracuje na dalszym rozwojem oraz komercjalizacją platformy. Pierwsze przychody spółka wygenerowała w lutym 2021 r. podejmując współpracę z klientami z segmentu Home Assistance. Według stanu na koniec roku obrotowego 2020/2021 spółka:
- udostępniała zasoby serwisowe i funkcjonalność platformy na potrzeby obsługi 3 klientów z segmentu Assistance,
- funkcjonowała na terenie 13 województw w Polsce,
0
500
1000
1500
2000
2500
▪ posiadała w bazie 801 wykonawców usług technicznych specjalizujących się w 8 obszarach: hydraulika, elektryka, urządzenia grzewcze i gazowe, prace ślusarskie, RTV/AGD oraz naprawa PC.
Od rozpoczęcia świadczenia usług komercyjnych do końca września 2021 r. (okres ok. 7 miesięcy) rozwiązanie rozwijane przez zespół FIXFM pozwoliło na realizację 2.398 prac serwisowych, generując przychody na poziomie 0,72 mln zł.
Wolumen zrealizowanych prac za pośrednictwem FIXFM oraz wygenerowana sprzedaż w 2021 r.

Maciej Halbryt - Prezes Zarządu FIXFM S.A.
Rynek usług technicznych dla domu i małego biznesu to jeden z ostatnich rynków, który nie przeszedł jeszcze masowej cyfryzacji w stopniu podobnym do np. branży taksówkarskiej. Jednak co jakiś czas pojawia się próba transformacji i dostosowania do cyfrowych potrzeb konsumentów. W większości podejmują się tego firmy, które wychodzą z założenia, że rozwiązaniem jest kolejna wariacja systemu bookowania wizyt/usług lub nowa odsłona tablicy ogłoszeniowej. W FIXFM idziemy o krok do przodu i zapewniamy finalnemu klientowi spokój i pewność wykonania usługi, zdejmując z jego barków ten najbardziej czasochłonny etap poszukiwania fachowca i umawiania terminu wizyty. Ponadto, przewagą rynkową FIXFM jest dogłębna znajomość branży usług technicznych, zaczerpnięta z Grupy Sescom.
Jako startujący biznes, w ostatnim roku mierzyliśmy się z większością wyzwań tzw. wieku niemowlęcego. Szybko okazało się, że nawiązując współpracę z branżą ubezpieczeniową w segmencie Home Assistance, trafiliśmy w dziesiątkę – naszym największym wyzwaniem było nadążyć z realizacją zleceń i rozbudową sieci serwisowej lokalnych fachowców. Jest to jedno z przyjemniejszych wyzwań, ponieważ świadczy ono o bardzo pozytywnym odbiorze oferty przez pierwszy z rynków, na którym zafunkcjonowaliśmy.
Patrząc w przyszłość i na rok 2022 –nasza strategia skupi się na utrzymaniu i sukcesywnym rozwoju współpracy z ubezpieczycielami oraz nawiązywaniem współpracy z innymi klientami korporacyjnymi, którzy dają nam stabilne źródła zleceń i przychodów. Natomiast naszą gwiazdą polarną i głównym celem jest szeroki rynek konsumenta i małego biznesu i to na nim będziemy skupiać większość naszych wysiłków rozwojowych. Chcemy przetestować różne modele biznesowe, innowacje w skali kraju i Europy, aby znaleźć najbardziej optymalny układ sił, pozwalający skalować biznes jeszcze bardziej dynamicznie.

3. Strategia rozwoju Grupy Sescom
3.1. Założenia strategii Wise Futurist 2020 - 2030
14 września 2020 r. Zarząd Emitenta przyjął nową strategię Grupy: Wise Futurist. Podstawą do wyznaczenia celów tej strategii było zbudowanie obrazu przyszłości rynku i firmy w perspektywie 10 lat, na który główny wpływ mają 2 megatrendy - rozwój nowych technologii i potrzeba zrównoważonego rozwoju. Zaktualizowane zostały: wizja, model biznesowy Grupy Sescom oraz struktura organizacyjna. Dzięki temu firma wyznaczyła kierunek dalszego rozwoju w długim okresie, jednocześnie dbając o zwinne aktualizowanie założeń - biorąc pod uwagę dynamikę rynku.
Dotychczasowa misja i nowa wizja Sescom w Strategii 2020-2030 Wise Futurist
| Misja | Wizja |
|---|---|
| Zapewniać atrakcyjność i funkcjonalność | Globalny ekosystem techniczno-technologiczny |
| przestrzeni rzeczywistej i wirtualnej, w której | dostarczający stale aktualizowaną wartość na |
| ludzie pracują, kupują i odpoczywają | rynku facility management |
Wise Futurist to pierwsza w historii Sescom strategia wyznaczająca organizacji cel finansowy oraz zadanie związane z ochroną klimatu. Główne cele wyznaczone w strategii Wise Futurist to:
1) osiągnięcie 35 mln zł EBITDA, skorygowanej o zdarzenia nietypowe, nadzwyczajne, jednorazowe, odszkodowania i dotacje do końca roku obrotowego 2024/2025,
2) wygenerowanie 30% przychodów z usług rozliczanych za wynik, a nie roboczogodziny do 2025 roku,
3) zmniejszenie śladu węglowego Sescom o 20% do 2023 r.,
4) stworzenie globalnego ekosystemu techniczno-technologicznego, składającego się z 10.000 firm reprezentujących partnerów i podwykonawców Sescom, który dostarczy stale aktualizowaną wartość na rynku FM.
Cele finansowe Grupy zostaną zrealizowane poprzez rozwój organiczny oraz przejęcia perspektywicznych firm. Zarząd nie wyklucza działań akwizycyjnych na rynku krajowym, jednak uwaga firmy koncentruje się na rynkach Europy Zachodniej.
W ramach realizacji strategii Wise Futurist Sescom zamierza postawić na rozwój oferty o usługi rozliczanie za wynik. Do takich usług już należy poprawa efektywności energetycznej realizowana w ramach Sescom Energy. W tym przypadku większość wynagrodzenia oparta jest o success fee mierzone wartością zaoszczędzonych kosztów energii klienta. Sescom zamierza oprzeć o success fee również inne usługi segmentu Facility Management, gdzie miernikiem sukcesu będzie realizacja określonych KPI – kluczowych wskaźników efektywności. Przykładem takich wskaźników może być m.in. czas ciągłej pracy urządzeń bez awarii lub szybkość reakcji serwisowej.
Ambicją Grupy w ciągu najbliższych 10 lat jest również zmniejszenie śladu węglowego, czyli emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez organizację i jej pracowników. Sescom nie prowadzi działalności produkcyjnej, jednak przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych m.in. przez: zużycie energii elektrycznej, transport, zakup sprzętu elektronicznego, części zamiennych i przedmiotów biurowych, zużycie surowców, takich jak gaz czy woda, a także utylizację odpadów. Dzięki analizie danych dotyczących emisji, a także wdrożenia działań optymalizujących, Sescom zredukuje własny ślad węglowy o 20%.
Osiągnięcie celu finansowego strategii zakłada dalszy wzrost skali działania Grupy. Na koniec roku obrotowego 2020/2021 usługi Sescom w 24 krajach Europy były świadczone dzięki grupie ponad 3.100 firm partnerskich technicznych i technologicznych. Strategia zakłada zbudowanie ekosystemu 10.000 firm. W tym celu Emitent zaprasza do współpracy kolejne podmioty. Ekosystem umożliwia wspólny rozwój.
W celu realizacji założeń strategii, Sescom przeznaczy na inwestycje ok. 123 mln zł, w tym:
- 80 mln zł na akwizycje,
- 30 mln zł na inwestycje w nowe technologie oraz R&D,
- 13 mln zł na rozwój kapitału ludzkiego.
Do realizacji inwestycji wykorzystane zostaną środki własne Grupy oraz produkty bankowe.
Warto zauważyć, że strategia Wise Futurist pokazuje perspektywę rozwoju w czasie 10 lat, ale daje również obraz celów pięcioletnich i dodatkowo zakłada coroczną aktualizację. Umożliwi to dokonane szybszej oceny podjętych działań rozwojowych na podstawie stopnia realizacji celów i zapewni możliwość reagowania na istotne zmiany otoczenia.
3.2. Dotychczasowe działania w celu realizacji strategii
Akwizycje
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, główne działania akwizycyjne Emitenta skupiają się na poszukiwaniach potencjalnych celów w Wielkiej Brytanii, Niemczech i na obszarze Beneluksu. Przy poszukiwaniach przyjęto następujące kryteria dla potencjalnych celów akwizycyjnych:
- roczna sprzedaż w wysokości 4-10 mln EUR/GBP,
- działalność operacyjna pokrewna lub tożsama wobec działalności Emitenta,
- ogólnokrajowy zasięg prowadzonej działalności.
W dniu 01.12.2021 r. spółka zależna Emitenta – Sescom Ltd podpisała umowę wstępną nabycia 100% udziałów Enertech FM Limited z siedzibą w Londynie. Enertech jest spółką realizującą szeroki zakres usług technicznego Facility Management dla sieci handlowych, obiektów przemysłowych oraz budynków użyteczności publicznej. Działania operacyjne prowadzi na terenie Wielkiej Brytanii.
Zgodnie z umową strony ustaliły następujące kluczowe warunki transakcji:
- podpisanie finalnej umowy nabycia udziałów nastąpi nie później niż w ciągu 3 pełnych miesięcy od dnia podpisania umowy wstępnej, a więc do końca lutego 2022 r.,
- bazowa cena nabycia wyniesie 8,37 mln GBP oraz zostanie skorygowana o dług netto,
- ostateczna cena będzie zależna od wyniku EBITDA osiągniętego przez Enertech w ciągu 2 pierwszych pełnych lat w grupie kapitałowej Sescom S.A.,
- końcowe rozliczenie transakcji nastąpi w I połowie 2024 r.
Sescom znajduje się obecnie we wstępnej fazie realizacji due diligence operacyjnego, finansowego i prawnego Enertech FM Limited.
Emitent kontynuuje działania dotyczące selekcji i ustalenia wstępnych warunków transakcji z kolejnymi podmiotami działającymi w obszarze technicznego facility management, skupiając się na rynkach: brytyjskim, niemieckim i holenderskim.
Inwestycje w efektywność, nowe technologie oraz R&D
Sescom, poza projektami wodorowymi oraz SES BI opisanymi szerzej w pkt 2 realizuje projekty poprawiające efektywność organizacji.
W ramach rozwoju narzędzi technologicznych Grupy Sescom, trwają pracę nad nową wersją platformy SES Support. Do kluczowych funkcjonalności wprowadzanych na dzień publikacji raportu należy zaliczyć poprawę szybkości i wygody pracy oraz nowy layout, zgodny ze strategią marki Sescom. Nad budową nowej wersji oprogramowania do zarządzania zleceniami oraz pracą zespołów serwisowych pracuje zespół liczący 28 osób.
W celu zautomatyzowania części zdań księgowych, jeszcze w 2020 r. podjęto współpracę z podmiotem wewnętrznym, który wprowadził elementy robotyzacji:
- procesu księgowania faktur serwisowych polskich i zagranicznych,
- procesu księgowania faktur magazynowych.
Systematycznie rozwijane jest również oprogramowanie SES-Matic, które wykorzystywane jest do zbierania danych w ramach usługi Sescom Digital. Przy współudziale podmiotu zewnętrznego trwają prace nad budową rozwiązania bazującego na technologii chmurowej (Cloud) oraz dwóch wersji aplikacji: desktopowej oraz na urządzenia mobilne.
Sescom rozpoczął także realizację projektu SES Up - Optymalizacja procesów, którego celem jest zwiększenie efektywności organizacji jako całości. Projekt, na który Emitent pozyskał dofinansowanie z Agencji Rozwoju Pomorza w kwocie 89.680 zł, jest wdrażany od maja 2021 r. W trakcie projektu, którego zakończenie planowane jest na grudzień 2022 roku, wykonana zostanie diagnostyka dotychczasowych procesów w Grupie Emitenta. Na podstawie wniosków wdrożone zostaną ulepszenia dotychczasowych czynności oraz wykształcony zostanie system ciągłego doskonalenia procesów. Efektem wdrożenia projektu będzie zwiększenie efektywności pracowników poprzez zmniejszenie czasochłonności ich pracy. W roku obrotowym 2020/2021 w ramach SES Up zrealizowane zostały następujące działania:
- analiza wyników finansowych i operacyjnych, przegląd wskaźników i inwentaryzację procesów (określono 163 procesy), wyznaczenie projektów, które zostaną poddane ulepszeniom – projekty ulepszeniowe,
- wypracowanie drzewa KPI, przeszkolenie zespołów do realizacji prac w ramach wyznaczonych projektów ulepszeń,
- rozpoczęcie projektów ulepszeniowych w obszarach: rekrutacyjnym i rozliczeniowym.
W projekcie SES Up w minionym roku obrotowym aktywnie uczestniczyło ok. 50 osób.
Łącznie nakłady na projekty rozwojowe w okresie od października 2020 r. do września 2021 r. wyniosły ok. 2,5 mln zł, z czego 1,1 mln zł zostało wydanych w ramach rozwoju platformy SES Support. Ok. 0,5 mln zł przeznaczono na działania związane z rozwijaniem narzędzia SES BI. Koszty prac rozwojowych dot. technologii wodorowych wyniosły ok. 1 mln zł.
Ograniczenie śladu węglowego
W ramach realizacji celu ograniczenia śladu węglowego Grupy Sescom powołany został zespół analityczny, którego zadaniem jest opracowanie narzędzi obliczeniowych, analiza bieżącej emisji oraz zaproponowanie rozwiązań ograniczających ślad węglowy. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania zespół analityczny dysponuje kalkulatorem oraz koncepcją zbierania danych. Zgodnie z wytycznymi, zespół skoncentruje się na wyliczeniach i sposobach ograniczenia śladu węglowego w następujących obszarach wewnątrz organizacji:
- transporcie flotą należącą do Grupy,
- emisji gazów klimatyzacyjnych w budynkach firmowych,
- spalaniu podczas produkcji elektryczności, ciepła i pary,
- zakupach energii.
W dalszej fazie analizie poddane zostaną podróże służbowe i dojazdy pracowników do firmy, ślad węglowy generowany przez zakupione produkty, usługi i materiały, a także transport realizowany przez podwykonawcze zespoły serwisowe. Najbliższym celem zespołu jest wyliczenie do kwietnia 2022 r. śladu węglowego za pierwsze półrocze roku obrotowego 2021/2022.
Rozwój kapitału ludzkiego
W ramach rozwoju kapitału ludzkiego Emitent uruchomił cykl szkoleń wewnętrznych, dostępnych dla wszystkich chętnych pracowników, w obszarach:
- zarządzania i optymalizacji pracy własnej,
- zastosowania podstawowych narzędzi budowania efektywności osobistej,
- budowania postawy proefektywnościowej (z wykorzystaniem metodologii lean management).
Dodatkowo, w ramach rozwoju kapitału ludzkiego, na okres 5 najbliższych lat zaplanowane zostało ponad 30 szkoleń specjalistycznych, a także szkolenia managerskie z zakresu rekrutacji, komunikacji, pracy zespołowej i oceny pracowniczej.
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2020 r. – 30.09.2021 r.
Rozwój oferty i technologii Grupy Sescom do 2020 r. oraz planowane działania do 2030 roku objęte strategią "Wise Futurist"
| 2008-2015 | 2016-2020 | 2021-2030 |
|---|---|---|
4. Główne inwestycje krajowe i zagraniczne
W roku obrotowym 2020/2021 oraz do dnia publikacji niniejszego sprawozdania Emitent dokonał następujących inwestycji w instrumenty udziałowe:
1) nabycie w dniu 30.10.2020 r. 100 udziałów w FIXFM Sp. z o.o. za kwotę 25.000 zł
2) objęcie w dniu 22.12.2020 r. 6.400 nowo utworzonych udziałów w FIXFM Sp. z o.o. za równowartość 1.600.000 zł, w tym:
- wkład pieniężny w wysokości 1.000.000 zł,
- wkład niepieniężny, którego wartość według sporządzonej wyceny wynosi 600.000 zł,
3) objęcie w dniu 01.04.2021 r. 8.000 nowo utworzonych udziałów w FIXFM Sp. z o.o. za kwotę 2.000.000 zł,
4) objęcie w dniu 09.06.2021 r. 2.463.000 akcji Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A. (obecnie SES Hydrogen S.A.) na równowartość 2.463.987,33 zł, w tym:
- wkład pieniężny w wysokości 1.000.000 zł,
- wkład niepieniężny, gdzie łączna wartość elementów wchodzących w skład wkładu niepieniężnego wyniosła 1.463.987,33 zł,
5) po dniu bilansowym, w dniu 20.12.2021 r., nabycie 600 akcji Nepthyne S.A. za równowartość 430.500 zł, która stanowiła należną kwotę z tytułu udzielonej w dniu 04.01.2021 r. pożyczki pomiędzy Emitentem a zbywcą akcji – Nexus Consultants Sp. z o.o.
Łącznie na udziały w spółkach zależnych lub stowarzyszonych w roku obrotowym 2020/2021 r. Emitent przeznaczył 6.088.987,33 zł, z czego 4.025.000 zł stanowiły wkłady pieniężne, a 2.063.987,33 zł wkłady niepieniężne.
Poza wyżej wymienionymi Emitent nie zrealizował znaczących projektów inwestycyjnych w roku obrotowym 2020/2021. Za wydatki inwestycyjne należy uznać również wydatki odtworzeniowe aktywów trwałych oraz związane z rozwojem poszczególnych linii biznesowych.
5. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych
W roku obrotowym 2020/2021 sytuacja finansowa Sescom S.A. oraz spółek zależnych pozostaje stabilna. Zarówno Sescom S.A., jak i Grupa Sescom wygenerowały dodatnie przepływy z działalności operacyjnej oraz zysk finansowy. Suma posiadanych środków pieniężnych pozwala na uwzględnienie własnych aktywów w projektach inwestycyjnych w zależności od ich skali i kapitałochłonności. Stabilna sytuacja finansowa Sescom S.A. stawia Spółkę w gronie podmiotów o wysokiej zdolności do zaciągania zobowiązań na cele inwestycyjne.
Zgodnie ze strategią Emitenta – Wise Futurist 2030, Sescom zamierza zainwestować w ciągu 5 lat łącznie 123 mln zł w akwizycje, nowe technologie oraz rozwój zasobów ludzkich. Emitent zaznacza, że dziesięcioletni okres inwestycyjny zakłada rozsądny rozkład poszczególnych projektów inwestycyjnych na kolejne lata realizacji strategii. Założenia strategiczne kładą również nacisk na zachowanie bezpieczeństwa finansowego Grupy Sescom. Emitent, w ramach realizacji założeń inwestycyjnych, zamierza wykorzystać własne środki pieniężne oraz produkty bankowe – kredyty inwestycyjne. Zarząd Emitenta zaznacza, że podejmując decyzję o zaangażowaniu środków własnych oraz kredytów w projekt inwestycyjny o istotnej wartości, przeprowadzi każdorazowo analizę płynnościową w celu zminimalizowania ryzyk w obszarze finansowym w okresie realizacji inwestycji.
6. Wydatki ponoszone na wspieranie kultury, sportu, instytucji charytatywnych, mediów, organizacji społecznych i związków zawodowych
W roku obrotowym Grupa Emitenta przekazała darowizny na rzecz fundacji charytatywnych w kwocie 30.000 zł. Kwota została przekazana na wsparcie wybranej przez pracowników zbiórki na wsparcie osób potrzebujących w okresie świątecznym.
7. Umowy znaczące dla działalności Sescom S.A. oraz jej Grupy Kapitałowej
W dniu 19.01.2021 r. Emitent został wybrany przez Auchan Polska Sp. z o.o. do realizacji prac w zakresie utrzymania technicznego obiektów sieci. Zakres usług obejmuje następujące obszary funkcjonowania obiektów: HVAC, elektryka, transport wewnętrzny, maszyny produkcyjne oraz tereny zewnętrzne. Prace realizowane są w 20 hipermarketach na obszarze 9 województw. Łączny przychód z tytułu świadczenia usług jest zależny od liczby zgłoszeń awaryjnych, przeglądów oraz prac zleconych w czasie trwania współpracy. Emitent szacuje wartość kontraktu na 8-10 mln zł rocznie. Okres trwania kontraktu nie został określony.
8. Opis zmian w podstawowych zasadach zarządzania Grupy Sescom
Zmiany w kapitale zakładowym spółek należących do Grupy Sescom
W dniu 30 października 2020 r. Emitent nabył 100 udziałów w FIXFM Sp. z o.o., stanowiących 100% głosów oraz 100% udziału w kapitale własnym tej spółki za łączną cenę 25.000 zł.
W dniu 22 grudnia 2020 r. Zgromadzenie Wspólników FIXFM Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego tej spółki z 5.000 zł do kwoty 325.000 zł poprzez utworzenie 6.400 udziałów, które zostały w całości objęte przez Sescom S.A. Wyemitowane udziały zostały pokryte w następujący sposób:
- 4.000 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy, w łącznej wartości 200.000 zł, Sescom S.A. pokrył wkładem pieniężnych, płacąc 250 zł za udział (łącznie 1.000.000 zł),
- 2.400 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy, w łącznej wartości 120.000 zł, Sescom S.A. pokrył wkładem niepieniężnym obejmującym know-how w postaci modelu biznesowego "Platformy Usług Facility Management HAL" stanowiącego własność intelektualną Sescom S.A., którego wartość według sporządzonej wyceny wyniosła 600.000 zł.
W dniu 1 kwietnia 2021 r. Zgromadzenie Wspólników FIXFM Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie kolejnego podwyższenia kapitału zakładowego, który został zwiększony o kwotę 400.000 zł do wysokości 725.000 zł. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpiło w wyniku utworzenia 8.000 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy. Wyemitowane udziały zostały w całości objęte przez Sescom oraz pokryte wkładem pieniężnym w wysokości 2.000.000 zł (250 zł za 1 udział).
9 czerwca 2021 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A. (obecnie SES Hydrogen S.A.), które uchwaliło podwyższenie kapitału zakładowego z kwoty 100.000 zł do 2.700.000 zł. Kapitał zakładowy został podwyższony w wyniku emisji:
- 1.463.000 nowych akcji serii B o wartości nominalnej 1 zł każda akcja,
- 1.137.000 nowych akcji serii C o wartości nominalnej 1 zł każda akcja.
2.463.000 akcji zostało objętych przez Emitenta w następujący sposób:
- 1.463.000 nowych akcji serii B pokryto wkładem niepieniężnym,
- 1.000.000 nowych akcji serii C pokryto wkładem pieniężnym.
Pozostałe 137.000 akcji serii C objęła spółka Project Evolution Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, która jest podmiotem zależnym od Pana Sławomira Halbryta pełniącego funkcję Prezesa Zarządu Emitenta.
W wyniku podniesienia kapitału zakładowego, Sescom S.A. zwiększyła swój udział w akcjonariacie i głosach SES Hydrogen S.A. z 30% do 92,33%. Właścicielem pozostałych udziałów jest Project Evolution Sp. z o.o., podmiot zależny od Prezesa Sescom S.A. – Pana Sławomira Halbryta.
W dniu 02.08.2021 r. podniesienie kapitału zakładowego w spółce SES Hydrogen S.A. zostało zarejestrowane przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
W dniu 20.08.2021 r. Zgromadzenie Wspólników FIXFM Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie przekształcenia FIXFM w spółkę akcyjną. Kapitał zakładowy FIXFM po przekształceniu wynosi 3.162.000 zł i dzieli się na 3.162.000 akcji imiennych serii A o wartości 1 zł każda, uprzywilejowanych co do głosu (1 akcja uprawnia do 2 głosów na walnym zgromadzeniu). 100% udziału w kapitale zakładowym FIXFM posiada Sescom S.A.
Po dacie bilansowej, w dniu 26.11.2021 r. podmiot zależny wobec Sescom S.A., SES Hydrogen S.A. zawiązała spółkę celową SES Hydrogen 1 Sp. z o.o. Spółka celowa została założona w celu realizacji projektów w obszarze technologii wodorowych, w tym infrastruktury do produkcji i tankowania wodoru. Kapitał zakładowy SES Hydrogen 1 wynosi 5.000 zł i dzieli się na 100 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy. Całość udziałów została objęta przez SES Hydrogen. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania SES Hydrogen S.A. nie dokonała wpisu spółki zależnej do KRS.
Po dacie bilansowej, w dniu 20.12.2021 r. Zarząd Emitenta podpisał umowę nabycia akcji Nepthyne S.A. Przedmiotem transakcji było 600 akcji serii A o wartości nominalnej 100 zł za akcję, uprawniających do 30% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy tej spółki. Akcje są uprzywilejowane w taki sposób, że każda z nich posiada 2 głosy na walnym zgromadzeniu Nepthyne. Wartość transakcji wyniosła 430.500 zł, to jest 717,50 zł za 1 akcję. Przeniesienie własności akcji nastąpiło w miejsce zapłaty kwoty pieniężnej wynikającej z pożyczki w kwocie 430.500 zł zawartej w dniu 4 stycznia 2021 r. pomiędzy Emitentem a zbywcą akcji – Nexus Consultants Sp. z o.o. Wskutek transakcji Nepthyne S.A. stała się podmiotem stowarzyszonym wobec Sescom S.A. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Emitent oczekuje na wpis aktualizujący strukturę udziałową Nepthyne S.A. w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W okresie od dnia 01.10.2020 r. do dnia 30.09.2021 r. oraz do dnia publikacji niniejszego raportu nie doszło do innych zmian organizacji Grupy Kapitałowej Sescom S.A., w tym w wyniku połączenia jednostek, uzyskania lub utraty kontroli nad jednostkami zależnymi oraz inwestycjami długoterminowymi. W analizowanym okresie w Grupie Kapitałowej nie miały miejsca procesy: podziału oraz restrukturyzacji.
Wszystkie jednostki zależne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Sescom S.A. podlegają konsolidacji metodą pełną. Inwestycje w jednostki stowarzyszone wyceniane są metodą praw własności.
- 9. Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne istotne dla rozwoju Sescom S.A. i jej Grupy
- 9.1. Czynniki wewnętrzne
- Osiągnięcie efektu synergii
Grupa Sescom oferuje usługi komplementarne. Udana integracja kolejnych spółek córek z resztą podmiotów funkcjonujących w Grupie Sescom pozwala osiągnąć efekt synergii. Wartością dodaną, wynikiem ścisłej współpracy, jest również wspólna baza wiedzy oraz dzielenie się know-how poszczególnych linii biznesowych. Osiągnięcie efektu synergii będzie miało szczególne znaczenie w przypadku akwizycji zagranicznych spółek realizujących prace w obszarze technicznego FM. Rozszerzenie bazy klientów oraz podwykonawców może przyczynić się do wzrostu sprzedaży zarówno w spółce przejmowanej, jak i w dotychczasowych segmentach działalności Grupy Sescom. Dla efektywności operacyjnej Grupy ważna jest również udana współpraca z przejmowanymi spółkami zagranicznymi, w zakresie HR, marketingu oraz działań handlowych.
▪ Utrzymanie doświadczonych pracowników oraz pozyskanie nowych specjalistów
Kryzys gospodarczy, wywołany pandemią koronawirusa, wymusił na wielu przedsiębiorstwach konieczność redukcji zatrudnienia. Dzięki zapasom gotówkowym oraz stabilnej sytuacji finansowej Zarząd Emitenta miał możliwość utrzymania bieżącej kadry pracowniczej oraz jej stopniowego zwiększania. Zatrudnienie w ramach Grupy Sescom utrzymuje w ostatnich latach tendencję wzrostową. W roku obrotowym 2020/2021 średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wzrosło o 12,5% r/r. Dalszy rozwój Grupy wymaga utrzymania obecnych oraz zatrudnienia dodatkowych kadr w obszarach: IT, technicznym, handlowym oraz językowym.
▪ Dalszy rozwój oferty usługowej
Grupa Sescom, dzięki mnogości świadczonych usług, ma możliwość obsługi największych i najbardziej wymagających klientów. Nadejście pandemii koronawirusa wprowadziło na rynek nowe trendy: sprzedaż multikanałową, inwestycje w urządzenia bezobsługowe, popularyzacje dostaw pod drzwi, odbiór osobisty zakupów online. Sieci detaliczne konkurują ze sobą nie tylko jakością towaru lub usługi. Elementem rywalizacji jest również szybkość dostaw, wystrój sklepu, wykorzystanie nowych technologii. Zarząd Sescom ma świadomość zachodzących zmian. Już w poprzednim roku linia Sescom Digital przeprowadzała pierwsze pilotaże wykorzystania w sklepach technologii RFID i IoT u wybranych klientów. W ostatnim roku obrotowym wzrosła popularność usług linii Sescom Energy, które pozwalają istotnie ograniczyć koszt zużycia energii elektrycznej w obiekcie. W dalszym ciągu rozwijana jest spółka FIXFM, odpowiedzialna za rozwój oferty usług utrzymania technicznego dla małych firm i B2C. Ciągły rozwój oferty Sescom o wykorzystanie nowych technologii stanowi przewagę konkurencyjną Emitenta na rynku dostawców usług FM.
▪ Rozwój projektów wodorowych
Istotną działalnością B+R Grupy Emitenta, która docelowo ma stanowić jej istotny segment przychodowy jest rozwój i przyszła komercjalizacja rozwiązań wodorowych. Kluczowym projektem Emitenta jest HGaaS – koncepcja ekosystemu wykorzystania wodoru wygenerowanego w małych i średnich instalacjach OZE. Celem komercjalizacji Emitent rozwija 2 urządzenia: elektrolizer do produkcji wodoru oraz kocioł wodorowy – dla zastosowań w ciepłownictwie. Oba w I kwartale 2020/2021 r. osiągnęły formę prototypu umożliwiającego przeprowadzenie testów w warunkach laboratoryjnych. Kluczowe dla dalszego rozwoju projektów wodorowych jest:
-
znalezienie partnerów technologicznych, których zasoby pozwolą na przeprowadzenie pilotażowych prefabrykacji urządzeń oraz przygotowanie produkcji na pierwsze zamówienia komercyjne,
-
promocja wodoru, jako "zielonego" paliwa wraz z utworzeniem programów dofinansowania dla rozwiązań wodorowych na szczeblu unijnym oraz krajowym, w tym zorientowanych na procesy dekarbonizacji transportu zbiorowego i zeroemisyjnych rozwiązań w ciepłownictwie.
Emitent prowadzi rozmowy w sprawie współpracy z partnerami, potencjalnymi dostawcami i odbiorcami technologii. Wynikiem rozmów są deklaracje o współpracy przy dalszym rozwijaniu technologii opartych o zieloną energię:
-
w styczniu 2021 r. Emitent został jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego z Gminą Piła oraz MZK Piła Sp. z o.o. Strony dokumentu zadeklarowały nawiązanie współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu zbiorowego oraz infrastruktury wodorowej,
-
w czerwcu 2021 r. Emitent podpisał list intencyjny z LOTOS Asfalt Sp. z o.o. w zakresie współpracy w ramach projektu LOTOS Green H2,
-
w październiku 2021 r. spółka należąca do Grupy Sescom – SES Hydrogen S.A. podpisał list intencyjny ze spółką Polskie Domy Drewniane S.A. w zakresie współpracy przy realizacji deweloperskiej – osiedla mieszkaniowego w Środzie Śląskiej, do którego ogrzewania wykorzystane miałyby zostać kotły wodorowe autorstwa SES Hydrogen S.A.
▪ Utrzymanie wysokiej jakości oprogramowania użytkowego udostępnianego klientom Grupy
Wartością dodaną dla oferowanych usług FM oraz Energy są udostępniane klientom aplikacje: SES Support oraz SES Control utrzymywane bez udziału podmiotów zewnętrznych. Aplikacje dają klientom możliwość zarządzania serwisami technicznymi oraz bieżącą kontrolę efektywności energetycznej w poszczególnych
obiektach. Niezawodność oraz jakość wykonania oprogramowania stanowi istotny czynnik utrzymania dotychczasowych klientów lub pozyskania nowych usługobiorców.
▪ Skuteczna kontrola należności Grupy
Efektywna ściągalność należności jest procesem w sposób istotny wpływającym na poziom płynności przedsiębiorstwa. Istotnym czynnikiem jest prowadzenie przez wszystkie spółki z Grupy Sescom odpowiedzialnej polityki zarządzania należnościami, tak aby długofalowo zapewnić wysoki poziom płynności Grupy. Szczególnie w okresie niepewności gospodarczej wywołanej epidemią należy liczyć się z problemami z płatnościami odbiorców usług. Sescom posiada własny dział monitoringu należności i windykacji, który prowadzi bieżącą kontrolę spływu środków pieniężnych. Emitent w czasie pierwszego, wiosennego lockdownu w 2020 r. podjął również zintensyfikowane działania polegające na stałym kontakcie z klientami, ustaleniami płatniczymi oraz bieżącym prognozowaniem sytuacji płynnościowej. Dzięki zintegrowanym działaniom, mimo pandemii koronawirusa, Emitent posiada rezerwy środków płatniczych wystarczających na niezakłóconą, bieżącą działalność operacyjną
▪ Implementacja i realizacja nowej strategii rozwoju Grupy Sescom – Wise Futurist 2030
Zarząd Emitenta w funkcjonującej od roku strategii Wise Futurist postawił Grupie Sescom ambitne cele organizacyjne i finansowe. W przypadku ich pełnej realizacji, w ciągu najbliższych 9 lat Sescom czeka znaczący wzrost organiczny i technologiczny. Wykonanie założeń będzie wymagało od wszystkich pracowników Grupy determinacji i realizacji zadań z najwyższą jakością. Powodzenie przedsięwzięcia zależy również od trafnych, udanych decyzji inwestycyjnych.
- 9.2. Czynniki zewnętrzne
- Kondycja gospodarki w krajach działalności klientów Sescom
Wielkość generowanej sprzedaży rzutująca na rozwój i powstawanie nowych obiektów handlowych, a także budżetów inwestycyjnych klientów jest powiązana z bieżącą sytuacją gospodarczą: siłą nabywczą konsumentów, podażą pieniądza, a także regulacjami prawnymi związanymi z prowadzeniem działalności biznesowej. W interesie Grupy jest funkcjonowanie rynków o łatwym dostępie do kredytów inwestycyjnych, wysokiej sile nabywczej konsumentów oraz otoczeniem regulacyjnym wspierającym rozwój biznesu. Trzeba jednak zauważyć, że obecny czas pandemii może doprowadzić do ograniczenia wydatków inwestycyjnych dotychczasowych klientów, a część z nich może nie utrzymać się na rynku.
▪ Tempo opanowania pandemii COVID-19
I połowa roku obrotowego 2020/2021 był czasem zwiększonych restrykcji wdrażany w ramach walki z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa. Od maja 2021 r. rynek funkcjonuje stabilnie mimo nadejścia kolejnej fali pandemii w październiku tego roku. Nadzieją na szybszy powrót do normalności jest osiągnięcie przez populacje europejskie tzw. odporności stadnej, a także wysoki poziom zaszczepienia. Od tempa oraz skuteczności szczepień zależy tempo powrotu do otwartej gospodarki globalnej. Sytuacja gospodarcza Emitenta oraz jego Grupy jest zależna od kondycji poszczególnych rynków europejskich. Zażegnanie pandemii i, w konsekwencji, rezygnacja z restrykcji handlowych będzie stanowić pozytywny bodziec inwestycyjny, co zaowocuje zwiększeniem wolumenu zleceń dla Emitenta i jego Grupy Kapitałowej.
▪ Dynamiczny rozwój nowych technologii
Wykorzystywanie nowych technologii zwiększa konkurencyjność Spółki oraz pozwala wzbogacić ofertę usługową. Pojawiające się nowe możliwości technologiczne, rozwiązania mające wpływ na funkcjonowanie sklepów detalicznych oraz ich szybka adaptacja zapewniają przewagę rynkową.
▪ Silna konkurencja
Na rynku FM funkcjonują zarówno niewielkie firmy o mocno zawężonym zakresie usług, znajdujące swoją niszę, jak i międzynarodowe grupy kapitałowe o rozbudowanej sieci serwisowej oraz bogatej ofercie. W ostatnich latach mocno rozdrobniony rynek ulegał stopniowej konsolidacji. Wzmocnione akwizycjami oraz rozwojem organicznym podmioty prowadzące działalność międzynarodową stanowią dla Grupy Sescom silną konkurencję, niekiedy zmuszającą do zaangażowania większej ilości zasobów lub obniżenia marży w celu zdobycia nowych klientów.
▪ Wzrost popularności technologii wodorowych
Sescom rozwija technologie wodorowe, które pozwolą zwiększyć atrakcyjność instalacji OZE, a także przyczynią się do pozytywnych zmian klimatycznych. Promowanie wodoru jako źródła ciepła oraz paliwa przez organizacje międzynarodowe oraz rządy poszczególnych państw będzie stanowiło istotny czynnik dynamizujący prace nad komercjalizacją rozwiązań. Bardzo ważne jest również zapewnienie programów dofinansowujących inwestycje w instalacje wodorowe. Pozytywną informacją są deklaracje organów unijnych dotyczące zwiększenia roli wodoru w Strategii przemysłowej UE. Inicjatywą europejską przyspieszającą rozwój i popularyzację technologii wodorowych w Europie jest pakiet Fit for 55. W przypadku Polski, dokumentem wyznaczającym kierunki rozwoju wykorzystania wodoru w gospodarce jest Polska Strategia Wodorowa. Realizacja jej wytycznych przyczyni się do wzrostu zapotrzebowania na wodór, a więc i zainteresowania rozwiązaniami opracowanymi przez Grupę Emitenta.
▪ Postępująca informatyzacja przedsiębiorstw
Postępująca informatyzacja przedsiębiorstw jest dla Sescom czynnikiem wpływającym na rozwój sprzedaży, ale również rozwój procesów wewnątrz Grupy. Coraz większe uzależnienie klientów od urządzeń elektronicznych stwarza szansę na objęcie usługami utrzymania technicznego coraz to kolejnych urządzeń. Stosowanie rozwiązań informatycznych: nowoczesnego sprzętu, aplikacji, systemów ERP, urządzeń diagnostycznych, rozwiązań business intelligence jest sposobem na optymalizację procesów również wewnątrz firmy. Skutkiem informatyzacji jest usprawnienie przepływu danych, oszczędność czasu oraz pracy ludzkiej.
▪ Automatyzacja instalacji w obiektach handlowych
Zarząd Sescom obserwuje postępujący trend automatyzacji instalacji w placówkach handlowych, a także wzrost zaawansowania technologicznego wykorzystywanych przez klientów urządzeń. Pandemia koronawirusa dodatkowo wzmocniła zainteresowanie automatyzacją. Kierunek zmian może prowadzić do większej awaryjności urządzeń, znacznego skomplikowania napraw, co wpłynie na wzrost zainteresowania usługami świadczonymi przez Grupę.
10. Ryzyka operacyjne oraz finansowe Sescom S.A. oraz jej Grupy
- 10.1. Opis istotnych zagrożeń i ryzyka związanych z działalnością Sescom S.A. i jej Grupy
- Ryzyko niedoboru wykwalifikowanych pracowników
Zarząd Sescom S.A. dostrzega powszechny na rynku usług specjalistycznych problem niedoboru specjalistów. Brak dostępu do wykwalifikowanych pracowników stwarza dla spółek opartych na wiedzy technicznej, takich jak Sescom, zagrożenie opóźnień w realizacji zleceń.
▪ Ryzyko spowolnienia koniunktury gospodarczej
Obecna sytuacja makroekonomiczna w Polsce i w Europie ma znaczący wpływ na działalność Grupy, w szczególności na popyt na usługi świadczone przez Sescom oraz jednostki zależne. Pogorszenie ogólnej koniunktury gospodarczej ma negatywny wpływ na osiągane przez Grupę przychody. Zarząd zdaje sobie sprawę z wpływu bieżącej koniunktury na działalność Sescom i dostosowuje strategię do występujących zmian, dywersyfikując ofertę świadczonych usług oraz portfolio obsługiwanych klientów.
▪ Ryzyko polityczne
Emitent prowadząc działalność na terenie ponad 20 krajów Europy jest zależy od ryzyka politycznego, w czym zawarte są wszystkie niekorzystne zmiany podatkowe, dodatkowe obciążenia i regulacje, które mogą utrudnić działalność operacyjną Emitenta w danym państwie. Nie bez znaczenia pozostałe narastające ryzyko konfliktu zbrojnego we wschodniej części Europy, które może przyczynić się do wzrostu niepewności rynkowej i zaniechania inwestycji przez sektor retail.
▪ Ryzyko wzrostu konkurencji
Grupa Sescom funkcjonuje na rynku silnie konkurencyjnym, gdzie kluczowymi przewagami są: rozległość sieci serwisowej, jakość i niezawodność, cena oraz zakres świadczonych usług. Z uwagi na możliwości geograficzne świadczenia usług, wysoką ich jakość potwierdzoną przez klientów oraz stopniowo zwiększaną ofertę (FM, utrzymanie techniczne HVAC, IT i pojazdów magazynowych, efektywność energetyczna, usługi projektowania i budowlane oraz digitalizacji obiektów handlowych), pozycja rynkowa Grupy Sescom jest mocna i konkurencyjna. Trzeba jednak zauważyć, że działania konkurentów zdolnych do rywalizacji na obszarze ogólnopolskim oraz europejskim mogą wpłynąć na konieczność obniżenia marż celu utrzymania dotychczasowych klientów.
▪ Ryzyko utraty reputacji
Istotnym aspektem warunkującym przedłużenie współpracy z dotychczasowym klientem jest jakość wykonywanej usługi rzutująca na reputację usługodawcy. Grupa Sescom kładzie nacisk na realizację usług w sposób należyty, w pełni satysfakcjonujący klienta, a współpracownicy spółek Grupy, w tym zwłaszcza zespoły serwisowe, są oceniani pod względem jakości wykonywanej pracy. Należy jednak zauważyć, że obszar operacyjny Grupy oraz liczba ludzi zaangażowanych w bezpośrednią pracę z klientem stale rośnie, co zwiększa ryzyko potencjalnej utraty reputacji poprzez nieterminową realizację zleceń, nierzetelność lub błędy w komunikacji. Zarząd Spółki zaznacza, że cykliczne szkolenia oraz okresowa ocena pracowników minimalizują ryzyko utraty reputacji z powodu błędów ludzkich.
▪ Ryzyko nietrafionych akwizycji
Strategia Grupy Sescom zakłada nie tylko rozwój organiczny, ale również wykorzystywanie szans rynkowych poprzez przejęcia perspektywicznych przedsiębiorstw mogących wesprzeć ofertę usługową Grupy. Cel akwizycji zakłada wykorzystanie efektu synergii i zwiększenie bazy przychodowej Grupy. Zarząd Spółki każdorazowo analizuje potencjalne cele zaangażowania kapitałowego pod względem pozytywnego wpływu na działalność Grupy. Może się jednak okazać, że mimo zaawansowanych analiz, decyzja o przejęciu podmiotu okaże się błędna i nie przyniesie zakładanego zwrotu w określonym czasie.
▪ Ryzyko walutowe
Grupa Sescom świadczy usług na terenie niemal całej Europy, umożliwiając swoim klientom dokonywanie płatności w walutach lokalnych. Działalność na wielu rynkach prowadzi do występowania ryzyka niekorzystnych zmian kursów walut. Zarząd Sescom zaznacza jednak, że spółki z Grupy nie stosują instrumentów pochodnych do zarządzania ryzykiem kursowym ani ryzykiem stóp procentowych, gdyż minimalizacja ryzyka przez hedging naturalny jest wystarczająca.
▪ Ryzyko podatkowe
Grupa Sescom w związku z prowadzoną działalnością za pośrednictwem spółek w Polsce oraz spółek zależnych zarejestrowanych w innych krajach europejskich podlega systemom podatkowym w państwach docelowych. Niestabilność i różnorodność tych systemów może powodować niepewność w zakresie ostatecznych efektów podatkowych i wpływać na wynik uzyskany przez Grupę.
Polski oraz europejski system podatkowy charakteryzuje się częstymi zmianami przepisów. Przepisy te bywają niejednoznaczne, a ponadto brakuje spójnej i jednolitej interpretacji bądź praktyki organów podatkowych w zakresie ich stosowania. Ze względu na różną interpretację przepisów prawa podatkowego w krajach docelowych Grupa jest narażona na brak spójności pomiędzy decyzjami podatkowymi. Sescom nie może zagwarantować, że organy podatkowe nie dokonają odmiennej, niekorzystnej dla Spółki bądź jej jednostek zależnych, interpretacji przepisów podatkowych stosowanych przez Grupę.
W celu eliminacji ryzyka podatkowego na bieżąco monitorowane są zmiany najważniejszych z punktu widzenia Grupy przepisów podatkowych w krajach prowadzenia działalności.
▪ Ryzyko wystąpienia zdarzeń losowych
Każdej działalności biznesowej towarzyszą ryzyka zdarzeń losowych, które muszą zostać wzięte pod uwagę przy planowaniu operacyjnym oraz finansowym. Grupa Sescom doświadczyła w minionym roku pożaru, który wybuchł w budynku magazynowym Grupy we Wrocławiu w dniu 16.06.2019 r. W wyniku pożaru nie ucierpiała żadna osoba fizyczna, a skala zniszczeń okazała się niewielka w porównaniu ze skalą działalności. Mienie, w tym sprzęt elektroniczny, które uległo zniszczeniu było objęte ubezpieczeniem. Powyższe zdarzenie utwierdza Emitenta w przekonaniu o zasadności dokonywania ubezpieczeń posiadanego majątku.
- 10.2. Informacje dotyczące ryzyka zmiany cen, kredytowego, istotnych zakłóceń przepływów środków pieniężnych oraz utraty płynności, na jakie narażone są Sescom S.A. i jej Grupa
- Ryzyko zmiany cen
Grupa Sescom funkcjonuje na konkurencyjnym rynku usług dla klienta biznesowego. W realizacji swoich usług wykorzystuje towary i materiały takie jak: części wymienne HVAC, podzespoły komputerowe, ekrany, głośniki, materiały budowlane. Ceny materiałów charakteryzują się wahaniami. Również ceny usług zawarte w umowach są nierzadko negocjowane i ulegają zmianom. Sescom S.A. oraz spółki z jej Grupy sprzedają usługi w oparciu o podpisane kontrakty ustalające ceny usług w danym okresie. W przypadku wzrostu cen materiałów oraz rosnącej presji cenowej ze strony klientów Sescom może zostać narażony na ryzyko niekorzystnej zmiany cen. W celu jego minimalizacji Spółka stara się każdorazowo negocjować ceny materiałów wymaganych do świadczenia usług, a także zawierać z klientami umowy terminowe zabezpieczające satysfakcjonujący poziom cen.
▪ Ryzyko kredytowe
Grupa Sescom jest narażona w niewielkim stopniu na ryzyko kredytowe rozumiane jako ryzyko niewywiązania się przez wierzycieli ze swoich zobowiązań i tym samym spowodowanie strat dla jednostki.
Grupa stosuje zasadę dokonywania transakcji wyłącznie z kontrahentami o sprawdzonej wiarygodności kredytowej; w razie potrzeby uzyskując stosowne zabezpieczenie jako narzędzie redukcji ryzyka strat finansowych z tytułu niedotrzymania warunków umowy. Grupa korzysta też z informacji finansowych dostępnych publicznie oraz z własnych danych o transakcjach dokonując oceny swoich głównych klientów.
▪ Ryzyko istotnych zakłóceń przepływów środków pieniężnych
Zarząd Sescom S.A. ma świadomość możliwego wystąpienia ryzyka zakłóceń przepływów środków pieniężnych, które może polegać na przejściowych zatorach płatniczych lub nieterminową realizacją zobowiązań Spółki i Grupy. W celu minimalizowania ryzyka prowadzony jest ciągły monitoring prognozowanych i faktycznych przepływów pieniężnych oraz terminów wymagalności zobowiązań finansowych.
▪ Ryzyko utraty płynności
Zarząd Sescom S.A. jest świadomy występowania ryzyka utraty płynności finansowej, które towarzyszy prowadzeniu działalności gospodarczej. Grupa Sescom, w wyniku zdobywanych doświadczeń rynkowych odpowiednio niweluje ryzyko braku płynności. Grupa realizuje strategię wielu zleceń dla znacznej liczby kontrahentów z różnych branż. W ten sposób ograniczone jest ryzyko uzależnienia od jednego klienta lub branży. Ponadto spółki należące do Grupy Kapitałowej posiadają polisę OC na wypadek roszczeń osób trzecich oraz kontrahentów spółek, wynikających z wykonywania prac przez pracowników, współpracowników lub podwykonawców Grupy. Grupa prowadzi również aktywny monitoring należności oraz niezwłocznie interwencje w przypadku nierzetelnych płatników.
11. Informacje o przyjętych w Sescom S.A. celach i metodach zarządzania ryzykiem finansowym, łącznie z metodami zabezpieczenia istotnych rodzajów planowanych transakcji, dla których stosowana jest rachunkowość zabezpieczeń
W ramach zarządzania ryzykiem finansowym celem Zarządu jest identyfikacja ryzyka, ocena prawdopodobieństwa wystąpienia oraz możliwych skutków, a także podjęcie działań zmierzających do zminimalizowania ryzyka. Sescom ogranicza wykorzystywanie produktów finansowych oraz dokonywanie transakcji, które mogą zwiększyć ekspozycję na ryzyko. Zarząd Spółki utrzymuje restrykcyjną politykę finansową i elastycznie reaguje na potrzeby związane z rozwojem poprzez adekwatny poziom inwestycji. Grupa Sescom nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.
12. Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jednostki zależnej, z wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sportu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Emitenta
W roku obrotowym 2020/2021 nie miały miejsca żadne istotne postępowania toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej wobec Emitenta lub jednostki od niego zależnej.
13. Zatrudnienie w Grupie Sescom S.A.
W okresie 01.10.2020 r. – 30.09.2021 r. przeciętne zatrudnienie w Grupie Kapitałowej Sescom S.A. wyniosło 200 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, z czego:
- 182 pracowników w Sescom S.A.,
- 18 pracowników w pozostałych spółkach córkach.
14. Wskaźnik równości wynagrodzeń w Grupie Sescom S.A.
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych 2021 Sescom dokonuje cyklicznego pomiaru luki płacowej (ang. Gender Pay Gap), prezentując wskaźnik równości wynagrodzeń – GPGR (Gender Pay Gap Ratio). GPGR jest liczony w procentach jako wartość bezwzględna różnicy ilorazu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia kobiet, podzielonego przez przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn i liczby 1.
| Wartość wskaźnika GPGR dla poszczególnych grup pracowników |
Rok obrotowy 2020/2021 |
|---|---|
| Kadra kierownicza (z wykluczeniem zarządu) | 6% |
| Stanowiska specjalistyczne | 15% |
Obecna wartość wskaźnika jest niższa od średniej dla Polski, która według danych Konfederacji Lewiatan, wynosi 19%.
W Grupie Sescom podejmujemy długofalowe działania, które wpływają pozytywnie na niwelowanie luki płacowej, takie jak:
- cykliczne wartościowanie stanowisk pracy metodą UMEWAP 2000 pod względem niezbędnych kompetencji oraz odpowiedzialności na danym stanowisku, bez względu na płeć pracownika,
- cykliczne wartościowanie wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach pracy w oparciu o dane rynkowe, bez względu na płeć pracownika,
- rekrutacja i selekcja pracowników w oparciu o oczekiwania dotyczące kompetencji i doświadczenia zawodowego, bez względu na płeć pracownika,
- oferowanie tożsamych stawek dla danego stanowiska bez względu na płeć, gdzie jedynym kryterium wpływającym na wysokość wynagrodzenia są kwalifikacje i doświadczenie zawodowe,
- podejmowanie szeregu działań rozwojowych dla pracowników, m.in. poprzez realizację programów "SES Up" oraz "Skuteczni w Zarządzaniu".
Dodatkowo z racji swojego technicznego charakteru, a co się z tym wiąże większego zainteresowania podjęciem współpracy w tym sektorze przez mężczyzn, firma podejmuje szereg działam mających na celu wsparcie różnorodności zatrudnienia i wzrostu zainteresowania branżą techniczną wśród kobiet, tj. m.in.:
- promowanie branży technicznej jako atrakcyjnego miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników, bez względu na ich płeć,
- promowanie ekspertów Sescom w komunikacji firmowej podkreślając ich wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje bez względu na ich płeć,
- promowanie wartości firmowych podkreślających znaczenie zaufania, dobrych relacji, szacunku i różnorodności.
- 15. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały zawarte na warunkach innych niż rynkowe
Transakcje z podmiotami powiązanymi zostały przedstawione w nocie 37 sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz w nocie 37 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Sescom S.A.
16. Zaciągnięte kredyty, pożyczki i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego
Informacje o zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz zobowiązaniach z tytułu leasingu finansowego zostały przedstawione w notach: 29 i 35 sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz w notach: 29 i 35 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Sescom S.A.
17. Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub jednostkę zależną poręczenia kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji
Informacje dotyczące zobowiązań warunkowych, w tym gwarancji zostały przedstawione w nocie 38 sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz w nocie 38 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Sescom S.A.
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej
W okresie 01.10.2020 r. – 30.09.2021 r.

1. Zbiór zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega emitent oraz miejsca, gdzie tekst zbioru zasad jest publicznie dostępny
W roku obrotowym 2020/2021 Sescom S.A. stosował zasady ładu korporacyjnego określone w dwóch zbiorach "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW" w wersji 2016 oraz 2021. Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021 są kolejną po 2016 wersją zbioru zasad ładu korporacyjnego przyjętych Uchwałą Nr 13/1834/2021 z dnia 29 marca 2021 r. przez Radę Nadzorczą Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2021 r. Uwzględniają one aktualny stan prawny, najnowsze trendy z obszaru corporate governance, jak również są odpowiedzią na postulaty uczestników rynku kapitałowego zaangażowanych w budowanie coraz lepszego ładu korporacyjnego w spółkach giełdowych. Istotną zmianą w stosunku do wersji 2016 jest przeformatowanie struktury zbioru zasad poprzez rezygnację z dotychczasowego podziału na rekomendację i zasady. Zamiast tego nowa wersja zbioru zasad w każdym rozdziale zawiera ogólne wskazanie celu, do jakiego powinna dążyć spółka giełdowa w danym obszarze oraz szczegółowe zasady stanowiące ich rozwinięcie podlegające raportowaniu.
Nowością od czasu wejścia w życie nowego zbioru zasad jest również wdrożenie Skanera Dobrych Praktyk Spółek Notowanych 2021 tj. narzędzia wizualizującego stan stosowania dobrych praktyk przez wszystkie spółki giełdowe, do którego dostęp posiadają wszyscy zainteresowani uczestnicy rynku. Narzędzie to pozwala na przeglądanie oświadczeń o stosowaniu zasad w różnych zestawieniach, dzięki czemu możliwa jest porównawcza analiza spółek pod kątem stosowania zasad ładu korporacyjnego.
Treść Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021 jest dostępna na stronie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. https://www.gpw.pl/dobre-praktyki. Informacja na temat stanu stosowania przez Sescom S.A. Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021 znajduje się na stronie http://sescom.eu/inwestorzy/lad-korporacyjny/ oraz w Skanerze dobrych praktyk pod adresem https://www.gpw.pl/dpsn-skaner po wyszukaniu Sescom S.A.
2. Postanowienia zbioru zasad ładu korporacyjnego, od których emitent odstąpił, wraz z wyjaśnieniem przyczyn tego odstąpienia
Według aktualnego stanu stosowania przez Spółkę zasad zawartych w zbiorze Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021 Sescom S.A. nie stosuje 11 zasad: 2.1., 2.2., 2.11.6., 3.1., 3.2., 3.6., 4.1., 4.3., 6.2., 6.3. i 6.4. Zostały one wymienione w poniższej tabeli wraz z przyczyną odstąpienia od każdej z nich.
| Zasada | Przyczyna odstąpienia od stosowania | ||
|---|---|---|---|
| Nr | Zarząd i Rada Nadzorcza | ||
| 2.1. | Spółka powinna posiadać politykę różnorodności wobec zarządu oraz rady nadzorczej, przyjętą odpowiednio przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie. Polityka różnorodności określa cele i kryteria różnorodności m.in. w takich obszarach jak płeć, kierunek wykształcenia, specjalistyczna wiedza, wiek oraz doświadczenie zawodowe, a także wskazuje termin i sposób monitorowania realizacji tych celów. W zakresie zróżnicowania pod względem płci warunkiem zapewnienia różnorodności organów spółki jest udział mniejszości w danym organie na poziomie nie niższym niż 30%. |
Zgodnie z Polityką równych szans, wybór osób wchodzących w skład organów odbywa się na podstawie obiektywnych kryteriów merytorycznych, takich jak: kompetencje, doświadczenie, efektywność wykonywania obowiązków oraz znajomość branży, w której działa Spółka. Jedynym kryterium opartym o płeć jest wybór członków reprezentujących aktualną mniejszość w przypadku porównywalnych kompetencji innych kandydatów ubiegających się o wybór na poszczególne stanowiska w organach Emitenta. Rada Nadzorcza w dniu 24.06.2021 r. uchwaliła treść Polityki dla Zarządu Emitenta. Proponowana treść dla Rady Nadzorczej będzie przedmiotem obrad najbliższego walnego zgromadzenia. |
|
| 2.2. | Osoby podejmujące decyzje w sprawie wyboru członków zarządu lub rady nadzorczej spółki powinny zapewnić wszechstronność tych organów poprzez wybór do ich składu osób zapewniających różnorodność, umożliwiając |
Zgodnie z Polityką równych szans, wybór osób wchodzących w skład organów odbywa się na podstawie obiektywnych kryteriów merytorycznych, takich jak: kompetencje, doświadczenie, efektywność wykonywania obowiązków oraz |
| m.in. osiągnięcie docelowego wskaźnika minimalnego udziału mniejszości określonego na poziomie nie niższym niż 30%, zgodnie z celami określonymi w przyjętej polityce różnorodności, o której mowa w zasadzie 2.1. |
znajomość branży, w której działa Spółka. Jedynym kryterium opartym o płeć jest wybór członków reprezentujących aktualną mniejszość w przypadku porównywalnych kompetencji innych kandydatów ubiegających się o wybór na poszczególne stanowiska w organach Emitenta. |
|
|---|---|---|
| 2.11.6 | Poza czynnościami wynikającymi z przepisów prawa raz w roku rada nadzorcza sporządza i przedstawia zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu do zatwierdzenia roczne sprawozdanie. Sprawozdanie, o którym mowa powyżej, zawiera co najmniej: informację na temat stopnia realizacji polityki różnorodności w odniesieniu do zarządu i rady nadzorczej, w tym realizacji celów, o których mowa w zasadzie 2.1. |
Emitent wskazuje, że wobec nierealizowania zasady 2.1, roczne sprawozdanie Rady Nadzorczej nie będzie zawierało przedmiotowej informacji. |
| Systemy i funkcje wewnętrzne | ||
| 3.1. | Spółka giełdowa utrzymuje skuteczne systemy: kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem oraz nadzoru zgodności działalności z prawem (compliance), a także skuteczną funkcję audytu wewnętrznego, odpowiednie do wielkości spółki i rodzaju oraz skali prowadzonej działalności, za działanie których odpowiada zarząd. |
Emitent wskazuje, że utrzymywanie skutecznych systemów i funkcji, o jakich mowa w niniejszej zasadzie jest dostosowane do wielkości, rodzaju oraz skali prowadzonej przez siebie działalności. Przy obecnej skali działalności Emitent utrzymuje komórkę compliance, natomiast nie wydzielił w strukturze organizacyjnej osobnej jednostki odpowiedzialnej za audyt wewnętrzny. Nie wyklucza jednak możliwości uruchomienia takiej jednostki, gdy skala prowadzonej działalności będzie to uzasadniać. |
| 3.2. | Spółka wyodrębnia w swojej strukturze jednostki odpowiedzialne za zadania poszczególnych systemów lub funkcji, chyba że nie jest to uzasadnione z uwagi na rozmiar spółki lub rodzaj jej działalności. |
Emitent wskazuje, że z uwagi na rozmiar prowadzonej działalności nie wyodrębnia w strukturze organizacyjnej osobnej jednostki odpowiedzialnej za funkcję audytu wewnętrznego. |
| 3.6. | Kierujący audytem wewnętrznym podlega organizacyjnie prezesowi zarządu, a funkcjonalnie przewodniczącemu komitetu audytu lub przewodniczącemu rady nadzorczej, jeżeli rada pełni funkcję komitetu audytu. |
Emitent nie wyodrębnia w strukturze organizacyjnej osobnej jednostki odpowiedzialnej za funkcję audytu wewnętrznego. |
| Walne zgromadzenie i relacje z akcjonariuszami | ||
| 4.1. | Spółka powinna umożliwić akcjonariuszom udział w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej (e-walne), jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na zgłaszane spółce oczekiwania akcjonariuszy, o ile jest w stanie zapewnić infrastrukturę techniczną niezbędną dla przeprowadzenia takiego walnego zgromadzenia. |
Dotychczas Emitent nie otrzymywał od akcjonariuszy żadnych postulatów dotyczących przeprowadzenia tzw. e-walnego zgromadzenia. Z powyższych przyczyn Emitent nie nabył infrastruktury technicznej potrzebnej do jego przeprowadzenia. Wskazuje jednak, że jeżeli będzie to uzasadnione potrzebą akcjonariuszy, rozważy zastosowanie omawianej zasady. |
| 4.3. | Spółka zapewnia powszechnie dostępną transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym. |
Dotychczas inwestorzy nie zgłaszali zapotrzebowania na udostępnianie transmisji walnych zgromadzeń. W związku z powyższym Emitent nie nabył infrastruktury technicznej potrzebnej do przeprowadzenia transmisji. Wskazuje jednak, że jeżeli będzie to uzasadnione potrzebą akcjonariuszy, rozważy zastosowanie omawianej zasady. |
| Wynagrodzenia | |||
|---|---|---|---|
| Programy motywacyjne powinny być tak |
Spółka wskazuje, że obecnie realizowany program | ||
| 6.2. | skonstruowane, by między innymi uzależniały poziom wynagrodzenia członków zarządu spółki i jej kluczowych menedżerów od rzeczywistej, długoterminowej sytuacji spółki w zakresie wyników finansowych i niefinansowych oraz długoterminowego wzrostu wartości dla akcjonariuszy i zrównoważonego rozwoju, a także stabilności funkcjonowania spółki. |
motywacyjny nie uzależnia poziomu wynagrodzenia przysługującego osobom uprawnionym od sytuacji Spółki w zakresie wyników niefinansowych i zrównoważonego rozwoju. Jednakże Spółka zaznacza, że zgodnie z przyjętą strategią Wise Futurist 2030 osiągniecie celów finansowych w postaci 35 mln EBITDA w roku obrotowym 2024/2025 nastąpi poprzez realizację projektów z obszaru tzw. Zielonej Technologii, czyli wynikających ze zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialnych społecznie, ekologiczne, a jednocześnie dających klientom i partnerom Spółki korzyści ekonomiczne, dążąc do zmniejszania śladu węglowego poprzez m.in. digitalizację podejmowanych działań operacyjnych. Biorąc pod uwagę powyższe wartości, Spółka przewiduje, że w przypadku wdrażania kolejnych programów motywacyjnych ich konstrukcja wprost będzie uwzględniać poziom wynagrodzenia przysługującego osobom uprawnionym od spełniania wyników niefinansowych związanych ze |
|
| 6.3. | Jeżeli w spółce jednym z programów motywacyjnych jest program opcji menedżerskich, wówczas realizacja programu opcji winna być uzależniona od spełnienia przez uprawnionych, w przeciągu co najmniej 3 lat, z góry wyznaczonych, realnych i odpowiednich dla spółki celów finansowych i niefinansowych oraz zrównoważonego rozwoju, a ustalona cena nabycia przez uprawnionych akcji lub rozliczenia opcji nie może odbiegać od wartości akcji z okresu uchwalania programu. |
zrównoważonym rozwojem. Emitent stosuje zasadę w części, ponieważ obecny program opcji menedżerskich nie obejmuje realizacji celów niefinansowych oraz zrównoważonego rozwoju. |
|
| 6.4. | Rada nadzorcza realizuje swoje zadania w sposób ciągły, dlatego wynagrodzenie członków rady nie może być uzależnione od liczby odbytych posiedzeń. Wynagrodzenie członków komitetów, w szczególności komitetu audytu, powinno uwzględniać dodatkowe nakłady pracy związane z pracą w tych komitetach. |
Emitent wskazuje, że omawiana zasada nie jest w pełni stosowana, ponieważ decyzją walnego zgromadzenia uczestnictwo w komitecie audytu nie wpływa na wzrost wynagrodzenia Członka Rady Nadzorczej. |
3. Opis głównych cech stosowanych w przedsiębiorstwie emitenta systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych
Za kontrolę, zarządzanie ryzykiem oraz prawidłowość raportowania finansowego odpowiada Zarząd Sescom S.A., w tym zwłaszcza Dyrektor Finansowy wspierany przez dział księgowości oraz kontrolerów finansowych.
Raportowanie finansowe Spółki odbywa się przy zachowaniu norm określonych przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. Osoby odpowiedzialne za sporządzanie sprawozdań finansowych na bieżąco monitorują zmiany prawne mające wpływ na kształt stosowanych norm raportowania. Wszystkie spółki należące do Grupy Sescom dokonują ewidencji księgowej w systemie IFS. Sporządzone sprawozdania finansowe Emitenta (jednostkowe i skonsolidowane): półroczne i roczne podlegają odpowiednio: przeglądom lub badaniu przez niezależnego biegłego rewidenta. Wybór biegłego rewidenta następuje zgodnie z zasadami zawartymi w Ustawie z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Wyboru dokonuje Rada Nadzorcza Sescom S.A. po otrzymaniu rekomendacji Komitetu Audytu.
4. Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu
Poniżej przedstawiono strukturę akcjonariatu Sescom S.A. na dzień 30.09.2021r. – ostatni dzień roku obrotowego 2020/2021.
Struktura akcjonariatu na dzień 30.09.2021 r.

| Akcjonariusz | Liczba akcji | udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt | 1 005 875 | 47,90% | 1 755 875 | 61,61% |
| Negril 3 Sp. z o.o. | 437 000 | 20,81% | 437 000 | 15,33% |
| Sławomir Kądziela | 241 588 | 11,50% | 241 588 | 8,48% |
| Adam Kabat | 159 095 | 7,58% | 159 095 | 5,58% |
| Akcje własne Sescom S.A.* | 50 815 | 2,42% | 50 815 | 1,78% |
| Pozostali | 205 627 | 9,79% | 205 627 | 7,21% |
| Suma | 2 100 000 | 100,00% | 2 850 000 | 100,00% |
* Akcje zostały nabyte w wyniku skupu akcji własnych rozliczonego przez Spółkę w dniu 8 listopada 2019 r. oraz w wyniku przeprowadzenia transakcji w ramach Programu skupu akcji własnych w dniach 13-29 maja 2020 r. oraz 6-24 lipca 2020 r. Zgodnie z Art. 364 §2 KSH Spółka nie wykonuje praw z akcji własnych, z wyjątkiem uprawnień do ich zbycia lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych praw.
Zmiany w stanie posiadania akcji dających ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Sescom S.A. w okresie ostatniego roku obrotowego
W analizowanym okresie nie miały miejsca zmiany w posiadaniu akcji akcjonariuszy posiadających powyżej 5% głosów w akcjonariacie Emitenta.
Zmiany w stanie posiadania akcji dających ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Sescom S.A. w okresie między dniem bilansowym a dniem publikacji sprawozdania
W okresie między dniem bilansowym (30.09.2021 r.) a dniem publikacji niniejszego sprawozdania (31.01.2022 r.) doszło do następujących transakcji wśród akcjonariuszy posiadających powyżej 5% głosów w akcjonariacie Sescom S.A.:
1) zbycie w dniu 27.10.2021 r. 42.000 sztuk akcji Emitenta przez Negril 3 sp. z o.o.,
2) zbycie przez Negril 3 sp. z o.o. oraz nabycie przez Alfa 1 CEE Investments S.A., SICAV-SIF 395.000 sztuk akcji Emitenta w dniu 17.11.2021 r.
Struktura akcjonariatu na dzień publikacji sprawozdania

| Akcjonariusz | Liczba akcji | udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt | 1 005 875 | 47,90% | 1 755 875 | 61,61% |
| ALFA 1 CEE Investments S.A., SICAV-SIF | 395 000 | 18,81% | 395 000 | 13,86% |
| Sławomir Kądziela | 241 588 | 11,50% | 241 588 | 8,48% |
| Adam Kabat | 159 095 | 7,58% | 159 095 | 5,58% |
| Akcje własne Sescom S.A. | 50 815 | 2,42% | 50 815 | 1,78% |
| Pozostali | 247 627 | 11,79% | 247 627 | 8,69% |
| Suma | 2 100 000 | 100,00% | 2 850 000 | 100,00% |
Powiązania członków organów Sescom S.A. z akcjonariuszami Spółki powyżej 5%
Pan Sławomir Halbryt posiadający bezpośrednio 1.005.875 akcji stanowiących 47,90% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Prezesa Zarządu Sescom S.A.
Pan Sławomir Kądziela posiadający 241.588 akcji stanowiących 11,50% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Członka Zarządu Sescom S.A.
Pan Adam Kabat posiadający 159.095 akcji stanowiących 7,58% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Członka Zarządu Sescom S.A.
ALFA 1 CEE Investments S.A., SICAV-SIF posiadający 437.000 akcji stanowiących 20,81% udziału w kapitale zakładowym Spółki jest podmiotem powiązanym z Panem Krzysztofa Pietkunem będącym Przewodniczącym Rady Nadzorczej Sescom S.A. oraz podmiotem powiązanym z Panem Tomaszem Matczukiem będącym Członkiem Rady Nadzorczej Emitenta.
5. Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z opisem tych uprawnień
Według §6 ust. 2. Statutu Sescom S.A. akcje serii A1 są uprzywilejowane, co do głosu. Każda akcja serii A1 posiada dwa głosy na Walnym Zgromadzeniu Sescom S.A. Spółka wyemitowała 750.000 sztuk akcji serii A1 stanowiących 35,71% w kapitale zakładowym Spółki oraz dających 1.500.000 głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta. Jedynym posiadaczem akcji serii A1 jest Sławomir Halbryt pełniący funkcję Prezesa Zarządu Spółki.
6. Wskazanie wszelkich ograniczeń odnośnie do wykonywania prawa głosu, takich jak ograniczenie wykonywania prawa głosu przez posiadaczy określonej części lub liczby głosów, ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi są oddzielone od posiadania papierów wartościowych
W Sescom S.A. nie występują żadne ograniczenia odnośnie do wykonywania prawa głosu. Wyjątkiem są akcje własne Sescom S.A. nabyte przez Spółkę. Emitent nie wykonuje praw z akcji własnych, za wyjątkiem uprawnień do ich zbycia lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych praw.
7. Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych emitenta
Statut Sescom S.A. w §6 ust. 7. wprowadza ograniczenie w przenoszeniu prawa własności akcji, polegające na tym, że zbycie lub obciążenie akcji imiennych wymaga zgody Zarządu Spółki. Spółka wyemitowała 750.000 sztuk akcji imiennych serii A1, których jedynym posiadaczem jest Sławomir Halbryt pełniący funkcję Prezesa Zarządu Spółki. W stosunku do pozostałych papierów wartościowych (akcji) wyemitowanych przez Spółkę nie wprowadzono ograniczeń w ich przenoszeniu.
8. Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień, w szczególności prawo do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji
Według §19 ust. 1. Statutu Sescom S.A. Zarząd Spółki składa się od jednej do pięciu osób powoływanych przez Radę Nadzorczą z wyjątkiem pierwszego Zarządu, który został powołany przez założycieli Emitenta. Kadencja Zarządu trwa pięć lat.
Powoływanie i odwoływanie Członków Zarządu Sescom S.A. i ustalanie dla nich wysokości wynagrodzenia należy do obowiązków Rady Nadzorczej Emitenta.
Zarząd Sescom S.A. zarządza Spółką i reprezentuje ją na zewnątrz. Wszelkie sprawy związane z zarządzaniem i prowadzeniem Spółki niezastrzeżone jej statutem lub przepisami kodeksu spółek handlowych do kompetencji Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej należą do zakresu działania Zarządu.
Według §7 ust. 4. Statutu Sescom S.A., Zarząd Spółki, po uzyskaniu zgody Rady Nadzorczej na warunki emisji, jest upoważniony, w terminie do 31 sierpnia 2023 r. do dokonania podwyższenia kapitału zakładowego Spółki o kwotę do 500.000 złotych w drodze jednego lub kilku kolejnych podwyższeń kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji zwykłych. W ramach kapitału zakładowego może zostać wyemitowane nie więcej niż 500.000 akcji zwykłych, o wartości nominalnej 1,00 zł każda. Zgodnie z §7 ust. 4a Statutu, o ile przepisy KSH lub postanowienia Statutu Spółki nie stanowią inaczej, Zarząd Spółki jest upoważniony do decydowania o wszelkich sprawach związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego oraz emisją akcji w ramach kapitału docelowego. Ponadto na podstawie §7 ust. 8 Statutu Zarząd jest upoważniony za zgodą Rady Nadzorczej do pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy w całości lub w części prawa poboru w stosunku do akcji emitowanych w ramach kapitału docelowego.
9. Opis zasad zmiany statutu lub umowy spółki emitenta
Zmiana Statutu Sescom S.A. należy do kompetencji Walnego Zgromadzenia Spółki zgodnie z przepisami KSH.
10. Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw akcjonariuszy i sposobu uch wykonywania, w szczególności zasady wynikające z regulaminu walnego zgromadzenia, jeżeli taki regulamin został uchwalony, o ile informacje w tym zakresie nie wynikają wprost z przepisów prawa
Zasady zwoływania i przeprowadzania walnych zgromadzeń Sescom S.A. określone są w Regulaminie Walnego Zgromadzenia Spółki. Walne Zgromadzenie Sescom S.A. jest zwoływane i odbywa się zgodnie z przepisami KSH oraz postanowieniami Statutu Spółki. Zarząd zwołuje Zgromadzenie w miejscu i czasie dogodnym jak najszerszemu kręgowi akcjonariuszy.
Zgodnie ze Statutem Sescom S.A. Walne Zgromadzenie Emitenta jest ważne, jeżeli jest na nim reprezentowane co najmniej 35% ogólnej liczby akcji. Głosowanie jest jawne. Tajne głosowanie zarządza się na wniosek akcjonariusza uprawnionego do głosowania.
W WZA mają prawo uczestniczyć tylko osoby będące akcjonariuszami Sescom S.A. na szesnaście dni przed datą zgromadzenia ("Dzień rejestracji"). W celu uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariusze powinni zwrócić się nie później niż w pierwszym dniu powszednim po Dniu rejestracji do podmiotów prowadzących ich rachunki papierów wartościowych, o wystawienie imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.
W zgromadzeniu uczestniczą członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu w składzie umożliwiającym udzielenie merytorycznej odpowiedzi na pytania zadawane w trakcie zgromadzenia. Jeżeli w porządku obrad przewidziano sprawy finansowe Spółki, do udziału w zgromadzeniu zaprasza się Głównego Księgowego lub Dyrektora Finansowego lub Biegłego Rewidenta Spółki. W zgromadzeniu mogą również brać udział eksperci oraz goście zaproszeni przez Zarząd, Radę Nadzorczą lub Akcjonariuszy, którzy zażądali zwołania zgromadzenia, w tym byli członkowie organów Spółki, jeżeli w porządku obrad umieszczono ocenę ich działania w Spółce.
Akcjonariusz będący osobą fizyczną może uczestniczyć w zgromadzeniu i wykonywać prawo głosu osobiście lub przez pełnomocnika. Akcjonariusz niebędący osobą fizyczną może uczestniczyć w zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu przez osobę uprawnioną do składania oświadczeń woli w jego imieniu lub przez pełnomocnika. Na dzień publikacji raportu regulacje wewnętrzne Spółki nie przewidują możliwości uczestniczenia w zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej ani wykonywania prawa głosu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej lub drogą korespondencyjną, jednakże Spółka będzie dążyć do wdrożenia odpowiednich rozwiązań technicznych w przypadku zgłaszania przez akcjonariuszy zapotrzebowania na możliwość uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków elektronicznych (e-walne) czy przeprowadzenia transmisji z Walnego Zgromadzenia.
Uchwały zgromadzenia zapadają bezwzględną większością głosów, o ile przepisy obowiązującego prawa bądź postanowienia Statutu Sescom S.A. nie stanowią inaczej. Za każdym razem, gdy obowiązujące przepisy prawa lub Statutu Spółki dla podjęcia określonej uchwały wymagają spełnienia szczególnych warunków, na przykład reprezentowania oznaczonej części kapitału zakładowego, przed przystąpieniem do głosowania, Przewodniczący stwierdza i ogłasza zdolność Zgromadzenia do podjęcia takiej uchwały oraz informuje, jaka większość jest wymagana do podjęcia danej uchwały.
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Spółki należą sprawy niezastrzeżone Statutem Emitenta dla innych organów oraz określone przepisami kodeksu spółek handlowych:
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania Zarządu i Rady Nadzorczej, bilansu oraz rachunków zysków i strat za ubiegły rok obrachunkowy,
- udzielenie absolutorium władzom Spółki z wykonania przez nie obowiązków,
- zmiana Statutu Spółki,
- podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego Spółki, podwyższenie lub obniżenie kapitałów rezerwowych,
- połączenie lub przekształcenie Spółki,
- rozwiązanie i likwidacja Spółki, wybór i odwołanie likwidatorów oraz ustalenie zasad podziału majątku Spółki po likwidacji,
- emisja obligacji,
- zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego,
- sprawy dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu Spółki lub sprawowaniu zarządu bądź nadzoru,
- zatwierdzenie regulaminu Rady Nadzorczej,
- ustalenie zasad wynagradzania członków Rady Nadzorczej,
- rozpatrywanie spraw wniesionych przez Akcjonariuszy zgłoszonych zgodnie z ustawą lub statutem.
- 11. Opis działania organów zarządzających, nadzorujących lub administrujących emitenta oraz ich komitetów, wraz ze wskazaniem składu osobowego tych organów i zmian, które w nich zaszły w ciągu ostatniego roku obrotowego
Zarząd Sescom S.A.
Organ Zarządu Spółki zobowiązany jest do prowadzenia wszelkich spraw Spółki, za wyjątkiem spraw zastrzeżonych odpowiednimi przepisami prawa do kompetencji Rady Nadzorczej lub Walnego Zgromadzenia Emitenta. Szczegółowy tryb działania określony został w Regulaminie Zarządu.
Zarząd Sescom S.A. składa się od jednej do pięciu osób powoływanych przez Radę Nadzorczą na pięcioletnią kadencję.
Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu: dokonuje rozdziału pracy pomiędzy członków Zarządu, koordynuje ich pracę, ustala porządek obrad, zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Zarządu, reprezentuje Zarząd wobec Walnego Zgromadzenia.
W skład Zarządu Sescom S.A. w dniu 30.09.2021 r. wchodzili:
- Sławomir Halbryt Prezes Zarządu,
- Magdalena Budnik Członek Zarządu ds. finansowych,
- Adam Kabat Członek Zarządu ds. operacyjnych,
- Sławomir Kądziela Członek Zarządu ds. rozwoju biznesu.
W ciągu roku obrotowego, a także do dnia publikacji raportu rocznego nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu Emitenta.
Rada Nadzorcza Sescom S.A.
Rada Nadzorcza Sescom S.A. sprawuje stały, ogólny nadzór nad działalnością Spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności, działając na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych, Statutu Emitenta oraz uchwał Walnego Zgromadzenia. Tryb i sposób działania Rady Nadzorczej w sprawach, które nie zostały uregulowane w przepisach, o których mowa powyżej, określony został w Regulaminie Rady Nadzorczej spółki Sescom S.A.
Do szczególnych obowiązków i uprawnień Rady Nadzorczej należy:
- badanie bilansu oraz rachunku zysków i strat,
- badanie sprawozdania zarządu Spółki oraz wniosków Zarządu co do podziału zysku lub pokrycia strat,
- składanie Walnemu Zgromadzeniu pisemnego sprawozdania z wyników czynności, o których mowa powyżej,
- powoływanie i odwoływanie Członków Zarządu Emitenta i ustalanie dla nich wysokości wynagrodzenia,
- uchwalanie regulaminu Zarządu Spółki,
- wyrażanie zgody na nabycie lub zbycie przez Spółkę nieruchomości lub środków trwałych, których wartość przekracza 1/5 kapitału zakładowego,
- dokonywanie wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdań finansowych Spółki,
- zatwierdzanie warunków podwyższenia kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego.
- wyrażanie zgody na zawarcie transakcji z podmiotem powiązanym wobec Spółki, jeżeli jej wartość przekracza 5% sumy aktywów Spółki za wyjątkiem transakcji, które: i. zostały zawarte na warunkach rynkowych w ramach zwykłej działalności Spółki lub ii. zostały zawarte z podmiotem powiązanym, dla którego Spółka jest jedynym akcjonariuszem lub udziałowcem,
- sporządzanie corocznie sprawozdania o wynagrodzeniach Członków Zarządu i Członków Rady Nadzorczej i składanie sprawozdania Walnemu Zgromadzeniu.
W skład Rady Nadzorczej Sescom S.A. w dniu 30.09.2021 r. wchodzili:
- Krzysztof Pietkun Przewodniczący Rady Nadzorczej,
- Dariusz Wieczorek Członek Rady Nadzorczej,
- Tomasz Matczuk Członek Rady Nadzorczej,
- Wojciech Szabunio Członek Rady Nadzorczej,
- Adam Protasiuk Członek Rady Nadzorczej.
W ciągu roku obrotowego, a także do dnia publikacji raportu rocznego nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Emitenta. Mocą uchwały Walnego Zgromadzenia z dnia 30 marca 2021 r. powołano dotychczasowych Członków Rady Nadzorczej na nową, trzyletnią kadencję.
Kadencja Rady Nadzorczej Sescom S.A. trwa 3 lata i wygasa z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni rok działalności.
12. Przedstawienie składu Komitetu Audytu Sescom S.A.
Komitet Audytu Rady Nadzorczej Sescom S.A. pełni funkcję doradczą dla Rady Nadzorczej, a także realizuje inne zadania wynikające z przepisów prawa, Statutu Spółki, Regulaminu Rady Nadzorczej oraz Regulaminu Komitetu Audytu.
W skład Komitetu Audytu w dniu 30.09.2021 r. wchodzili:
- Dariusz Wieczorek Przewodniczący Komitetu Audytu,
- Adam Protasiuk Członek Komitetu Audytu,
- Tomasz Matczuk Członek Komitetu Audytu.
| Członek Komitetu spełnia ustawowe kryteria niezależności |
Członek Komitetu posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych |
Członek Komitetu posiada wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa emitent |
|
|---|---|---|---|
| Dariusz Wieczorek – Przewodniczący |
TAK | TAK | |
| Komitetu Audytu | |||
| Adam Protasiuk – | |||
| Członek Komitetu Audytu | TAK | TAK | |
| Tomasz Matczuk - Członek Komitetu Audytu |
TAK | TAK |
Dariusz Wieczorek – wykładowca na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk ekonomicznych specjalizujący się w zagadnieniach z zakresu finansów, controllingu i zarządzania projektami.
Adam Protasiuk – przedsiębiorca, absolwent kierunku Cybernetyka i informatyka na Uniwersytecie Gdańskim, prowadzi działalność doradztwa ekonomiczno-prawnego, wspólnik w spółkach funkcjonujących w branży energetycznej.
Tomasz Matczuk – radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnik przedsięwzięć związanych z rynkiem kapitałowym, przekształceniami, podziałami i reorganizacją spółek, specjalista w zakresie funkcjonowania funduszy inwestycyjnych i obrotu instrumentami finansowymi.
13. Dozwolone usługi niebędące badaniem świadczone na rzecz emitenta i jego grupy kapitałowej przez firmę audytorską badającą ich sprawozdania finansowe i czy w związku z tym dokonano oceny niezależności tej firmy audytorskiej oraz wyrażono zgodę na świadczenie tych usług
Firma audytorska badająca sprawozdanie finansowe Sescom S.A. oraz skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Sescom S.A. w roku obrotowym 2020/2021, poza usługą przeglądu śródrocznego skróconego jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego, świadczyła jedna dozwoloną usługę niebędącą badaniem dla Emitenta oraz jego spółek zależnych. Firma audytorska została zaangażowana do dokonania oceny rocznego sprawozdania o wynagrodzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej Emitenta za lata 2019-2020 w zakresie kompletności zamieszczonych w nim informacji wymaganych na podstawie art. 90g ust. 1 - 5 oraz 8 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (tj. Dz.U. z 2020 roku poz. 2080). Emitent zlecając wykonanie usługi kierował się wytycznymi wskazanymi w uchwalonej przez Komitet Audytu Emitenta Polityce w zakresie świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem. Jak wskazano w raporcie firmy audytorskiej z wykonania usługi, przeprowadzając usługę biegły rewident i firma audytorska przestrzegali wymogów niezależności i innych wymogów etycznych określonych m.in. w Międzynarodowym kodeksie etyki zawodowych księgowych (w tym w Międzynarodowych standardach niezależności) Rady Międzynarodowych Standardów Etycznych dla Księgowych, przyjętym uchwałą Krajowej Rady Biegłych Rewidentów nr 3431/52a/2019 z dnia 25 marca 2019 roku w sprawie zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów. Zgoda na świadczenie omawianej usługi została wyrażona przez Komitet Audytu Emitenta.
14. Główne założenia opracowanej polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania oraz polityki świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem
W dniu 21 lutego 2018 r. Komitet Audytu Rady Nadzorczej Sescom S.A. podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia polityk dotyczących audytu w Spółce:
- "Procedurę wyboru firmy audytorskiej przez Sescom S.A.",
- "Politykę wyboru firmy audytorskiej do badania ustawowego sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz badania ustawowego sprawozdania skonsolidowanego Grupy Kapitałowej Sescom S.A.",
- "Politykę w zakresie świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem".
Sescom S.A. stosuje następującą procedurę wyboru firmy audytorskiej:
- Zarząd sporządza zapytanie ofertowe dla wyboru firmy audytorskiej do ustawowego badania sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz ustawowego badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Sescom S.A.,
- zapytanie ofertowe jest sporządzane i zamieszczane na stronie internetowej Spółki www.sescom.eu, a także przesyłane do co najmniej 3 wybranych firm audytorskich,
- firmy audytorskie, stosując się do wytycznych zawartych w zapytaniu ofertowym, składają oferty na ustawowe badanie sprawozdania finansowego,
- zebrane oferty firm audytorskich przekazywane są Komitetowi Audytu Sescom S.A., w celu analizy i weryfikacji,
- Komitet Audytu dokonuje rekomendacji wyboru firmy audytorskiej, kierując się wytycznymi zamieszczonymi w Polityce wyboru firmy audytorskiej,
- po otrzymaniu rekomendacji Komitetu Audytu, wyboru firmy audytorskiej dokonuje Rada Nadzorcza Sescom S.A.,
- Spółka informuje rynek raportem bieżącym o dokonaniu wyboru firmy audytorskiej.
Według "Polityki wyboru firmy audytorskiej do badania ustawowego sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz badania ustawowego sprawozdania skonsolidowanego Grupy Kapitałowej Sescom S.A." Rada Nadzorcza Emitenta, działając na podstawie rekomendacji Komitetu Audytu, dokonuje w formie uchwały wyboru podmiotu uprawnionego do badania ustawowego. Przygotowując rekomendację dla Rady Nadzorczej, Komitet Audytu bierze pod uwagę następujące wytyczne:
- spełnienie przez podmiot uprawniony do badania wymogów niezależności, określonych w art. 69-73 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym,
- zaproponowana przez podmiot uprawniony do badania cena usługi,
- dotychczasowe doświadczenie podmiotu w zakresie badań sprawozdań finansowych jednostkowych oraz skonsolidowanych,
- dotychczasowe doświadczenie podmiotu w zakresie badań sprawozdań finansowych spółek publicznych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym,
- reputacja podmiotu uprawnionego do przeprowadzania badań,
- możliwość przeprowadzenia badania w terminie dogodnym dla Spółki.
Za kontrolę oraz monitorowanie niezależności podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań w Grupie Kapitałowej Sescom S.A. odpowiada Komitet Audytu.
Maksymalny czas nieprzerwanego trwania zleceń badań ustawowych przeprowadzonych przez tę samą firmę audytorską lub firmę audytorską powiązaną z tą firmą audytorską lub jakiegokolwiek członka sieci działającej w państwach UE, do której należą te firmy audytorskie, nie może przekroczyć 10 lat.
"Polityka w zakresie świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem" zakłada możliwość korzystania przez spółki należące do Grupy Kapitałowej Sescom S.A. z usług dozwolonych przez wybraną firmę audytorską. Za usługi dozwolone rozumie się usługi niezabronione, wymienione w art. 136 ust. 2 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Firma audytorska przeprowadzająca ustawowe badania Sescom S.A. oraz spółek należących do jej Grupy Kapitałowej nie może świadczyć bezpośrednio ani pośrednio na ich rzecz żadnych zabronionych usług niebędących badaniem sprawozdań finansowych, wymienionych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego.
Komitet Audytu Rady Nadzorczej Sescom S.A. udziela Zarządowi Spółki zgody na zlecenie świadczenia usługi dozwolonej firmie audytorskiej, podmiotowi z nią powiązanemu lub członkowi jego sieci.
Komitet Audytu udzielając zgody na zlecenie usług, wykonuje każdorazowo analizę zagrożeń i zabezpieczeń niezależności firmy audytorskiej, podmiotu z nią powiązanego lub członka jego sieci.
15. Wskazanie czy rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania spełniała obowiązujące warunki, a w przypadku, gdy wybór firmy audytorskiej nie dotyczył przedłużenia umowy na badanie sprawozdania finansowego – czy rekomendacja ta została sporządzona w następstwie zorganizowanej przez emitenta procedury wyboru spełniającej obowiązujące kryteria
Rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego Sescom S.A. spełniała obowiązujące warunki i została sporządzona w następstwie zorganizowanej przez Emitenta procedury wyboru spełniającej obowiązujące kryteria.
16. Liczba odbytych posiedzeń Komitetu Audytu Sescom S.A. poświęconych wykonywaniu obowiązków komitetu audytu
W roku obrotowym 2020/2021 odbyły się 3 posiedzenia Komitetu Audytu Sescom S.A.

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej
W okresie 01.10.2020 r. – 30.09.2021 r.
Elektronicznie podpisany
Oświadczenia Zarządu
Zarząd Sescom S.A. oświadcza, że według jego najlepszej wiedzy, roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe i roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2020/2021 oraz dane porównywalne zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Emitenta i jego Grupy Kapitałowej
| _____ | ________ | ||
|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt | Magdalena Budnik | ||
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | ||
| ___ | ___ | ||
| Adam Kabat Członek Zarządu |
Sławomir Kądziela Członek Zarządu |
Zarząd Sescom S.A. oświadcza, że roczne sprawozdanie z działalności Sescom S.A. i Grupy Kapitałowej Sescom S.A. za rok obrotowy 2020/2021 zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
_____________________ _____________________ Adam Kabat Sławomir Kądziela Członek Zarządu Członek Zarządu Adam Grzegorz Kabat Elektronicznie podpisany przez Adam Grzegorz Kabat Data: 2022.01.31 19:32:18 +01'00'
_______________________ ____________________ Magdalena Kinga Budnik Elektronicznie podpisany przez Magdalena Kinga Budnik Data: 2022.01.31 16:23:45 +01'00'
Sławomir Halbryt Magdalena Budnik Prezes Zarządu Członek Zarządu
Sławomir Bolesław Kądziela Elektronicznie podpisany przez Sławomir Bolesław Kądziela Data: 2022.01.31 17:31:21
+01'00'
Informacja Zarządu Sescom S.A. sporządzona na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej o dokonaniu wyboru firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie rocznego sprawozdania finansowego
Zarząd Sescom S.A. informuje, na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej Spółki, że wybór firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie rocznego sprawozdania finansowego oraz badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2020/2021 został dokonany zgodnie z przepisami, w tym dotyczącymi wyboru i procedury wyboru firmy audytorskiej. Dodatkowo Zarząd Spółki wskazuje, że
-
firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Sescom S.A. za rok obrotowy 2020/2021 spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej,
-
w Sescom S.A. oraz jej Grupie Kapitałowej przestrzegane są obowiązujące przepisy prawa związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji,
-
Sescom S.A. posiada politykę w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na rzecz emitenta przez firmę audytorską, podmiot powiązany z firmą audytorską lub członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez firmę audytorską.
| Sławomir | Elektronicznie podpisany przez Sławomir Krzysztof Halbryt |
|
|---|---|---|
| Krzysztof | ||
| Halbryt | Data: 2022.01.31 19:53:38 +01'00' |
| ___ | ___ | ||
|---|---|---|---|
| Adam Kabat | Sławomir Kądziela | ||
| Członek Zarządu | Członek Zarządu |
| _____ Sławomir Halbryt Prezes Zarządu |
________ Magdalena Budnik Członek Zarządu |
||
|---|---|---|---|
Data: 2022.01.31 17:31:44 +01'00'
Oświadczenie Rady Nadzorczej Sescom S.A. dotyczące funkcjonowania Komitetu Audytu
_____________________ _____________________
Rada Nadzorcza Sescom S.A. oświadcza, że:
-
przestrzegane są przepisy dotyczące powołania, składu i funkcjonowania Komitetu Audytu, w tym dotyczące spełnienia przez jego członków kryteriów niezależności oraz wymagań odnośnie do posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu branży, w której działa emitent oraz w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych,
-
Komitet Audytu Sescom S.A. wykonywał i wykonuje zadania komitetu audytu przewidziane w obowiązujących przepisach.
_______________________ ____________________ Krzysztof Pietkun Dariusz Wieczorek Przewodniczący Rady Nadzorczej
Adam Protasiuk Tomasz Matczuk
Wojciech Szabunio
____________________