Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sescom S.A. Management Reports 2020

Feb 1, 2021

5810_rns_2021-02-01_6efd88a8-2770-46d8-a9aa-090880877da0.pdf

Management Reports

Open in viewer

Opens in your device viewer

Sprawozdanie Zarządu z działalności Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. w roku obrotowym 2019/2020

Gdańsk, 01.02.2021 r.

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2019 r. – 30.09.2020 r.

Rok obrotowy Sescom S.A. oraz jej Grupy Kapitałowej trwa od 1 października do 30 września roku następnego.

Na podstawie § 71 ust. 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim sprawozdanie zarządu na temat działalności Sescom S.A. oraz sprawozdanie zarządu na temat działalności Grupy Kapitałowej Sescom S.A. zostały sporządzone w formie jednego dokumentu.

  • -

W okresie 01.10.2019 r. – 30.09.2020 r. KONDYCJA FINANSOWA W ROKU OBROTOWYM 2019/2020

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej

Kreacja skonsolidowanego wyniku finansowego (tys. zł) Kreacja jednostkowego wyniku finansowego (tys. zł)

Spis treści

_Toc62730761
Pismo Prezesa Zarządu 8
Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR 9
Dane skonsolidowane 9
Dane jednostkowe 10
Pojęcia i skróty zastosowane w sprawozdaniu 11
Podstawowe informacje o Grupie Sescom12
1. Dane teleadresowe 13
2. Zarząd i Rada Nadzorcza 13
3. Linie biznesowe i świadczone usługi 14
4. Obszar działalności 17
5. Dane dotyczące sprzedaży produktów i usług przez Grupę Kapitałową Sescom S.A. 18
6. Główne rynki zbytu oraz źródła zaopatrzenia 21
7. Struktura organizacyjna 23
8. Informacje dotyczące akcji Sescom S.A. 28
9. Informacje dotyczące współpracy z firmą audytorską 30
Omówienie wyników Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2019/2020 32
1. Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników 33
2. Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe ujawnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym 33
3. Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe ujawnione w jednostkowym sprawozdaniu finansowym 38
4. Wynik finansowy a publikowane prognozy 43
5. Ocena wraz z uzasadnieniem dotycząca zarządzania zasobami finansowymi 43
6. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń i ich wpływ na wynik 44
7. Aktualna i przewidywana sytuacja finansowa 44
Działalność Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2019/2020 45
1. Otoczenie rynkowe 46
2. Działalność poszczególnych linii biznesowych w roku obrotowym 2019/2020 53
3. Strategia rozwoju Grupy Sescom 68
4. Osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju 73
5. Główne inwestycje krajowe i zagraniczne 74
6. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych 74
7. Umowy znaczące dla działalności Sescom S.A. oraz jej Grupy Kapitałowej 75
8. Opis zmian w podstawowych zasadach zarządzania Grupy Sescom 75
9. Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne istotne dla rozwoju Sescom S.A. i jej Grupy 75
10. Ryzyka operacyjne oraz finansowe Sescom S.A. oraz jej Grupy 78
11. Informacje o przyjętych w Sescom S.A. celach i metodach zarządzania ryzykiem finansowym, łącznie z
metodami zabezpieczenia istotnych rodzajów planowanych transakcji, dla których stosowana jest rachunkowość
zabezpieczeń 80
12. Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania
arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub
jednostki zależnej, z wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sportu, daty wszczęcia
postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Emitenta 80
13. Zatrudnienie w Grupie Sescom S.A. 81
14. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały zawarte na warunkach innych niż
rynkowe 82
15. Zaciągnięte kredyty, pożyczki i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego 82
16. Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub jednostkę zależną poręczenia kredytu lub pożyczki lub udzieleniu
gwarancji 82
Stosowanie ładu korporacyjnego w Sescom S.A. oraz jej Grupie Kapitałowej83
1. Zbiór zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega emitent oraz miejsca, gdzie tekst zbioru zasad jest
publicznie dostępny 84
2. Postanowienia zbioru zasad ładu korporacyjnego, od których emitent odstąpił, wraz z wyjaśnieniem przyczyn
tego odstąpienia 84
3. Opis głównych cech stosowanych w przedsiębiorstwie emitenta systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania
ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań
finansowych 87
4. Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji wraz ze wskazaniem
liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich
wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu 87
5. Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z
opisem tych uprawnień 88
6. Wskazanie wszelkich ograniczeń odnośnie do wykonywania prawa głosu, takich jak ograniczenie wykonywania
prawa głosu przez posiadaczy określonej części lub liczby głosów, ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania
prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi są oddzielone
od posiadania papierów wartościowych 88
7. Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych emitenta
88
8. Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień, w szczególności
prawo do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji 89
9. Opis zasad zmiany statutu lub umowy spółki emitenta 89
10. Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw akcjonariuszy i
sposobu uch wykonywania, w szczególności zasady wynikające z regulaminu walnego zgromadzenia, jeżeli taki
regulamin został uchwalony, o ile informacje w tym zakresie nie wynikają wprost z przepisów prawa 89
11. Opis działania organów zarządzających, nadzorujących lub administrujących emitenta oraz ich komitetów,
wraz ze wskazaniem składu osobowego tych organów i zmian, które w nich zaszły w ciągu ostatniego roku
obrotowego 90
12. Przedstawienie składu Komitetu Audytu Sescom S.A. 91
13. Dozwolone usługi niebędące badaniem świadczone na rzecz emitenta i jego grupy kapitałowej przez firmę
audytorską badającą ich sprawozdania finansowe i czy w związku z tym dokonano oceny niezależności tej firmy
audytorskiej oraz wyrażono zgodę na świadczenie tych usług 92
  1. Główne założenia opracowanej polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania oraz polityki świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem .............................................. 92

  2. Wskazanie czy rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania spełniała obowiązujące warunki, a w przypadku, gdy wybór firmy audytorskiej nie dotyczył przedłużenia umowy na badanie sprawozdania finansowego – czy rekomendacja ta została sporządzona w następstwie zorganizowanej przez emitenta procedury wyboru spełniającej obowiązujące kryteria .................................................................................. 94

  3. Liczba odbytych posiedzeń Komitetu Audytu Sescom S.A. poświęconych wykonywaniu obowiązków komitetu audytu 94

Oświadczenia95
---------------- --

Pismo Prezesa Zarządu

Szanowni Państwo,

Miniony rok był czasem pełnym niewiadomych i nowych wyzwań. Epidemia koronawirusa wprowadziła do gospodarki globalnej niepewność, jakiej nie czuliśmy od lat. Zamknięcie granic oraz ograniczenie swobody przemieszczania się i handlu wpłynęły na istotne pogorszenie warunków prowadzenia działalności w wielu branżach.

W dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych musiał odnaleźć się również Sescom. Z perspektywy czasu nie mam wątpliwości, że rok obrotowy 2019/2020 był jednym z najważniejszych okresów w historii firmy. Elastyczność – jedna z kluczowych cech naszej organizacji, pozwoliła nam łagodnie przejść przez wiosenne restrykcje, a wręcz wykorzystać ten czas do intensywnej mobilizacji i planowania naszego dalszego rozwoju. Nasze biura sprawnie przeszły na tryb pracy zdalnej, a oferta Grupy szybko odpowiedziała na nowe potrzeby rynku i rozszerzyła się o potrzebne usługi dezynfekcji, w tym ozonowania obiektów. Okazało się, że mimo ograniczeń potrafimy działać efektywnie, utrzymać wysoką jakość naszej pracy oraz planować dalszą ekspansję.

Grupa Sescom zakończyła miniony rok obrotowy osiągając sprzedaż w wysokości 135,8 mln zł, co oznacza poprawę o ok. 3% względem poprzedniego okresu rozliczeniowego - mimo pandemii. W przypadku zysku netto, wypracowanie 5,4 mln zł oznacza utrzymanie poziomu sprzed roku. Warto podkreślić, że takie rezultaty osiągnęliśmy dzięki dywersyfikacji klientów oraz kompleksowej ofercie. Słabszy rok dla jednego obszaru biznesowego Grupy, był jednocześnie okresem wzrostu dla innego, co w tym szczególnym roku dodatkowo potwierdza odporność Sescom. Co więcej, w minionym roku obrotowym zwiększyliśmy zatrudnienie o ok. 16%, przygotowując struktury Grupy do dalszej ekspansji. Podobnie jak w latach poprzednich, informacje o kondycji poszczególnych obszarów biznesowych przedstawią Państwu kierownicy odpowiedzialni za ich działalność.

Epidemiczny kryzys nie został jeszcze zażegnany. Obraz przyszłości po pandemii nie będzie obrazem rzeczywistości z przeszłości, jednak zgodnie z naszymi przewidywaniami w strategii 2030 nadal kluczowy wpływ na jego kształt będą miały rozwój technologii i zrównoważony rozwój. Naszym sposobem na rozwój i wyzwania teraźniejszości jest od zawsze "ucieczka do przodu" - nowa, aktualna i odpowiadająca na zmieniające się potrzeby otoczenia wartość i usprawnione działanie. Zmiany zachodzące w gospodarce zawsze przynoszą nowe szanse - my je widzimy i wykorzystujemy. We wrześniu 2020 r. zaprezentowaliśmy nową strategię rozwoju – Sescom Wise Futurist 2030. W ciągu 5 lat będziemy przewidywać zamiast reagować na awarie, w ciągu 10 zbudujemy ekosystem 10 tys. partnerów technicznych i technologicznych zapewniających zasięg i elastyczne dopasowanie do bieżących indywidualnych potrzeb naszych klientów. Naszą przyszłość budujemy odważnie i odpowiedzialnie. Zrównoważony rozwój wesprzemy nie tylko poprzez optymalizację zużycia energii, ale przez otwarcie drzwi do nowych zeroemisyjnych źródeł energii jak wodór. Opracowywane przez nas technologie wodorowe znajdą zastosowanie w transporcie oraz ogrzewnictwie, a rozwiązania oparte na IoT, RFID i kolejnych nowych technologiach usprawnią pracę naszych klientów w świecie omnichannel. Realizacji naszej strategii towarzyszyć będą inwestycje - w ciągu 5 lat przeznaczymy ponad 120 mln zł na akwizycje zagraniczne oraz technologii i ludzi.

1 lutego, w dniu publikacji niniejszego sprawozdania, ponownie otwarte zostaną galerie handlowe. To częściowe złagodzenie obostrzeń ma miejsce po okresie 2 miesięcy restrykcji, będących następstwem "drugiej fali" koronawirusa. Zmiany postaw konsumentów czy stylu naszej pracy prawdopodobnie zostaną z nami na dłużej. Nie patrzmy wstecz, ale myślmy i rozmawiajmy o rozwiązaniach na dzisiaj i na przyszłość. Aby osiągnąć sukces, przedsiębiorstwa muszą się zmieniać i sprawnie przystosować się do nowych warunków. My dostrzegamy potrzeby zmieniającego się świata i określiliśmy sobie jasne cele, których osiągnięcie gwarantuje umocnienie naszej pozycji na rynku.

Przed nami droga pełna ciekawych wyzwań. Mam nadzieję, że zechcą Państwo nam w niej towarzyszyć, w roli akcjonariuszy Sescom.

Dziękuję za dotychczasowe zaufanie i zapraszam do lektury.

Z poważaniem,

Sławomir Halbryt Prezes Zarządu Sescom S.A.

Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR

Dane skonsolidowane

WYBRANE DANE FINANSOWE* PLN EUR
Stan na
30.09.2020
Stan na
30.09.2019
Stan na
30.09.2020
Stan na
30.09.2019
Aktywa razem 73 283 897 64 177 923 16 188 897 14 673 935
Zobowiązania długoterminowe 4 888 355 2 089 845 1 079 870 477 832
Zobowiązania krótkoterminowe 23 165 300 20 897 842 5 117 368 4 778 179
Kapitał własny przypadający
akcjonariuszom Jednostki
Dominującej
44 478 522 40 724 674 9 825 599 9 311 477
Kapitał własny przypadający
udziałom niedającym kontroli
751 721 465 562 166 060 106 448
Kapitał podstawowy 2 100 000 2 100 000 463 904 480 154
Liczba akcji (w szt.) 2 100 000 2 100 000 2 100 000 2 100 000
Wartość księgowa na jedną akcję (w
zł/EUR)
21,2 19,4 4,7 4,4
PLN EUR
WYBRANE DANE FINANSOWE* Rok obrotowy
zakończony
30.09.2020
Rok obrotowy
zakończony
30.09.2019
Rok obrotowy
zakończony
30.09.2020
Rok obrotowy
zakończony
30.09.2019
Przychody netto ze sprzedaży
produktów, towarów i materiałów
135 783 023 131 594 522 30 846 458 30 544 419
Zysk (strata) z działalności
operacyjnej
6 771 662 7 058 121 1 538 350 1 638 261
Zysk (strata) brutto 6 437 522 6 700 257 1 462 442 1 555 197
Zysk (strata) netto 5 364 224 5 397 217 1 218 616 1 252 749
Zysk (strata) netto przypadający
akcjonariuszom Jednostki
Dominującej
5 078 065 5 409 621 1 153 608 1 255 628
Całkowity dochód (strata) ogółem 5 499 119 5 500 573 1 249 260 1 276 739
Przepływy pieniężne netto z
działalności operacyjnej
14 488 293 5 049 592 3 291 373 1 172 061
Przepływy pieniężne netto z
działalności inwestycyjnej
-347 103 -2 414 141 -78 853 -560 347
Przepływy pieniężne netto z
działalności finansowej
-3 498 078 -2 084 695 -794 675 -483 879
Przepływy pieniężne netto - razem 10 643 111 550 756 2 417 845 127 836

* rok obrotowy Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. rozpoczyna się 1 października i kończy 30 września następnego roku

Dane jednostkowe

PLN EUR
WYBRANE DANE FINANSOWE* Stan na
30.09.2020
Stan na
30.09.2019
Stan na
30.09.2020
Stan na
30.09.2019
Aktywa razem 60 800 587 52 193 879 13 431 251 11 933 848
Zobowiązania długoterminowe 4 289 037 1 397 817 947 477 319 603
Zobowiązania krótkoterminowe 18 457 253 15 471 116 4 077 329 3 537 387
Kapitał własny 38 054 296 35 324 946 8 406 445 8 076 858
Kapitał podstawowy 2 100 000 2 100 000 463 904 480 154
Liczba akcji (w szt.) 2 100 000 2 100 000 2 100 000 2 100 000
Wartość księgowa na jedną akcję (w
zł/EUR)
18,1 16,8 4,0 3,8
PLN EUR
WYBRANE DANE FINANSOWE* Rok obrotowy
zakończony
30.09.2020
Rok obrotowy
zakończony
30.09.2019
Rok obrotowy
zakończony
30.09.2020
Rok obrotowy
zakończony
30.09.2019
Przychody netto ze sprzedaży
produktów, towarów i materiałów
96 592 158 90 280 079 21 943 288 20 955 163
Zysk (strata) z działalności
operacyjnej
5 116 879 6 026 241 1 162 425 1 398 768
Zysk (strata) brutto 4 802 672 5 800 571 1 091 045 1 346 387
Zysk (strata) netto 4 085 107 4 767 938 928 033 1 106 699
Całkowity dochód (strata) ogółem 4 085 107 4 767 938 928 033 1 106 700
Przepływy pieniężne netto z
działalności operacyjnej
13 402 176 1 718 343 3 044 634 398 849
Przepływy pieniężne netto z
działalności inwestycyjnej
-187 929 -1 988 635 -42 693 -461 588
Przepływy pieniężne netto z
działalności finansowej
-3 073 409 -1 717 471 -698 201 -398 647
Przepływy pieniężne netto - razem 10 140 837 -1 987 764 2 303 741 -461 385

* rok obrotowy Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. rozpoczyna się 1 października i kończy 30 września następnego roku

Wybrane dane finansowe zostały przeliczone na walutę EUR w następujący sposób:

  • pozycje aktywów i pasywów zostały przeliczone na EUR według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na dzień 30.09.2020 r. oraz na dzień 30.09.2019 r., odpowiednio: 4,5268 oraz 4,3736.
  • pozycje rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych zostały przeliczone na EUR według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną kursów na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca w okresie 01.10.2019 r. – 30.09.2020 r. oraz 01.10.2018 – 30.09.2019 r., ogłaszanych przez NBP, odpowiednio: 4,4019 oraz 4,3083.

Pojęcia i skróty zastosowane w sprawozdaniu

Grupa, Grupa Sescom, Grupa Emitenta Sescom S.A. oraz jej spółki zależne
CAGR (ang.
Compound
Annual
Growth
Rate)
Skumulowana roczna stopa wzrostu
HVAC Heating, Ventilation, Air Conditioning – branża
inżynierii sanitarnej zajmująca się ogrzewaniem,
wentylacją i klimatyzacją.
Omnichannel Strategia
sprzedaży,
która
zakłada
wykorzystanie wielu kanałów (online i offline) w
celu dotarcia i obsługi klienta
Sescom,
Sescom
S.A.,
Emitent,
Spółka,
Sescom Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku.
Jednostka dominująca
ZCP Zorganizowana
część
przedsiębiorstwa
organizacyjnie i finansowo wyodrębniona część
przedsiębiorstwa nabyta przez Sescom S.A. od
CUBE.ITG S.A., odpowiedzialna za świadczenie
usług
dostaw,
integracji
oraz
doradztwa
w
zakresie urządzeń IT. Nabyta 28.04.2016 r. ZCP
stanowi
w
Grupie
Sescom
oddział
odpowiedzialny za realizację zadań w ramach
linii biznesowej IT Infrastructure.

Podstawowe informacje o Grupie Sescom str. 12

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej

W okresie 01.10.2019 r. – 30.09.2020 r.

1. Dane teleadresowe

Firma: Sescom S.A.
Forma prawna: Spółka akcyjna
Kraj siedziby: Polska
Siedziba: Gdańsk
Adres: ul. Grunwaldzka 82, 80-244 Gdańsk
Tel./ fax: 58 761 29 60/ 58 761 29 61
Internet: www.sescom.eu
E-mail: [email protected]
KRS: 0000314588
REGON: 220679145
NIP: 9571006288

Sescom Spółka Akcyjna będąca podmiotem dominującym Grupy Kapitałowej Sescom S.A., została utworzona zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych aktem notarialnym z dnia 14.08.2008, w Kancelarii Notarialnej Tomasz Binkowski - Kancelaria notarialna w Gdańsku Rep. A nr 18518/2008.

Spółkę zarejestrowano w Sądzie Rejonowym w Gdańsku Północ, VIII wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

Kapitał zakładowy spółki wynosi 2.100.000 zł i podzielony jest na 2.100.000 akcji w cenie nominalnej 1 zł za jedną akcję.

2. Zarząd i Rada Nadzorcza

2.1. Skład Zarządu

Skład Zarządu Sescom S.A. na dzień publikacji raportu rocznego przedstawia się następująco:

  • Sławomir Halbryt Prezes Zarządu,
  • Adam Kabat Członek Zarządu,
  • Sławomir Kądziela Członek Zarządu,
  • Magdalena Budnik Członek Zarządu.

Od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu Sescom S.A.

Kadencja Zarządu Sescom S.A. trwa 5 lat.

2.2. Skład Rady Nadzorczej

Skład Rady Nadzorczej Sescom S.A. na dzień publikacji raportu przedstawia się następująco:

  • Krzysztof Pietkun Członek Rady Nadzorczej,
  • Dariusz Wieczorek Członek Rady Nadzorczej,
  • Tomasz Matczuk Członek Rady Nadzorczej,
  • Wojciech Szabunio Członek Rady Nadzorczej,
  • Adam Protasiuk Członek Rady Nadzorczej.

Od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Sescom S.A.

Kadencja Rady Nadzorczej Sescom S.A. trwa 3 lata i wygasa z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zatwierdzającego sprawozdanie z sytuacji finansowej oraz sprawozdanie z całkowitych dochodów za ostatni rok działalności Rady.

2.3. Wynagrodzenia, nagrody i korzyści otrzymywane przez osoby zarządzające, nadzorujące lub administrujące

Dane dotyczące wynagrodzenia Członków Zarządu oraz Członków Rady Nadzorczej znajdują się w sprawozdaniu finansowym Sescom S.A. w nocie 29.2 Skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

W Sescom S.A. w roku obrotowym 2019/2020 nie funkcjonowały programy motywacyjne lub premiowe oparte na kapitale Emitenta, obligacjach z prawem pierwszeństwa, warrantach subskrypcyjnych i innych formach niepieniężnych.

W dniu 23 września 2020 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Sescom S.A. Uchwałą nr 3 postanowiło o realizacji programu motywacyjnego dla kadry menadżerskiej Spółki i Grupy Kapitałowej Sescom S.A. Program realizowany będzie w okresie od roku obrotowego kończącego się 30 września 2021 r. do roku obrotowego kończącego się 30 września 2025 r. W programie motywacyjnym bierze udział 12 menadżerów oraz 1 członek zarządu. Więcej o programie menadżerskim w pkt 8.4. na str. 30.

2.4. Informacja o wszelkich zobowiązaniach wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz o zobowiązaniach zaciągniętych w związku z tymi emeryturami ze wskazaniem kwoty ogółem dla każdej kategorii organu.

Jednostki wchodzące w skład Grupy Sescom nie posiadają w stosunku do byłych osób zarządzających i nadzorujących żadnych zobowiązań wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze.

2.5. Informacje o umowach zawartych między Sescom S.A. a członkami zarządu, przewidujących rekompensaty w przypadku rezygnacji lub zwolnienia bez ważnej przyczyny

W Sescom S.A. nie funkcjonują umowy przewidujące rekompensaty w przypadku rezygnacji lub zwolnienia bez ważnej przyczyny członka zarządu.

3. Linie biznesowe i świadczone usługi

Sescom to spółka technologiczna, działająca głównie w obszarze usług technicznego facility management, mocno skoncentrowana na nowych technologiach do optymalizacji działalności własnej i klientów firmy, a także na potrzebach otoczenia związanych ze zrównoważonym rozwojem.

W Grupie Kapitałowej Sescom SA funkcjonuje szereg spółek realizujących usługi komplementarne mające na celu efektywne utrzymanie i obsługę obiektów, instalacji, urządzeń oraz pojazdów magazynowych swoich klientów. Rozwiązania Grupy zapewniają efektywność i oszczędności w utrzymaniu technicznym oraz zużyciu mediów oraz optymalizację procesów operacyjnych i pomocniczych.

Kluczowymi branżami obsługiwanymi przez Grupę są:

  • handel detaliczny,
  • telekomunikacja,
  • bankowość i ubezpieczenia,
  • HoReCa,
  • stacje paliw.

Obszary działalności Grupy Sescom

Sescom Store - Modernizacje i fit-outy wspierające omnichannel i zmiany technologiczne na rynku sieci

Sescom Facility Management - Techniczne utrzymanie obiektów

Sescom IT Infrastructure - Wsparcie w integracji i utrzymaniu infrastruktury informatycznej i rozwiązań audiowizualnych.

Sescom Energy - efektywność energetyczna, zeroemisyjne źródła energii, ślad węglowy

Sescom Digital - nowe technologie do optymalizacji procesów operacyjnych i pomocniczych - IoT, RFID

Sescom Logistics Processes Support - sprzedaż, wynajem i serwis pojazdów magazynowych

Sescom Store

Sescom Store to realizowana przez Sestore Sp. z o.o. oferta zindywidualizowanych usług projektowania, przekształcania i modernizacji placówek handlowych. Realizacje w ramach Sescom Store obejmują prace instalacyjno – budowlane (sufity podwieszane, suche zabudowy, układanie płytek i podłóg, tynkowanie, malowanie, prace stolarskie, montaż mebli, instalacje), generalne wykonawstwo (koordynacja wszystkich branż budowlanych oraz prac wykonawców nominowanych, kierowanie budową, kompleksowa budowa pod klucz), projekty budowlane i wykonawcze (przygotowanie projektów koncepcyjnych i budowlanych, dokumentacja powykonawcza, pomiary i testy), zarządzanie projektami (inwestor zastępczy, opiniowanie umów najmu, analizy stanu technicznego, harmonogramy projektów i dostaw, negocjacje techniczne, odbiory lokali) oraz wyposażenie (produkcja mebli, dostawa i montaż wyposażenia i urządzeń). Sescom Store to modernizacje wspierające aktualne potrzeby rynku, czyli wdrożenia nowych technologii oraz wzmacnianie działań omichannelowych.

Sescom Facility Management

Linia realizowana przez Sescom S.A. Oddział Gdańsk oraz 5 zagranicznych spółek zależnych. Usługi z zakresu technicznego facility management obejmują kompleksową opiekę nad klientem w zakresie stałego świadczenia serwisu technicznego (HVAC, elektryczno-budowlanego i chłodnictwa). W ramach usługi wykonywane są następujące czynności:

  • okresowe przeglądy prewencyjne, w czasie których dokonywana jest konserwacja i kontrola urządzeń oraz systemów technicznych,

  • niezwłoczna reakcja i wykonywanie niezbędnych napraw w przypadku powstania awarii (usługa w trybie 24/7),

  • zaplanowane z góry zlecenia wymiany urządzeń, remontów i modernizacji.

Klienci, dzięki udostępnianej w ramach usługi autorskiej platformie Sescom - SES Support®, mają komfortowy dostęp do funkcji zgłaszania usterek i planowania terminu przeglądu. Platforma jest dostępna w wersji online i mobile. Współpraca realizowana jest na podstawie: umów ryczałtowych oraz umów uzależniających wysokość wynagrodzenia od liczby zrealizowanych zdarzeń serwisowych. Sescom w ramach działalności FM oferuje również swoje usługi w formie jednorazowych zleceń. Obszar FM rozwija się w kierunku predictive maintenance oraz kompleksowych, indywidualnych kontaktów rozliczanych za konkretny wynik.

Sescom IT Infrastructure

Usługi w ramach linii IT Infrastructure skupiają się na utrzymaniu infrastruktury informatycznej klienta, w tym m.in.: serwerów, komputerów, drukarek, urządzeń mobilnych. Specjaliści Sescom dostarczają, integrują i serwisują infrastrukturę IT, odpowiadając za prawidłowe funkcjonowanie systemów magazynowych, POS, instalacji teletechnicznych i niskoprądowych. W ramach usługi możliwy jest serwis urządzeń różnych producentów, obsługa logistyczna i magazynowa, a także zapewnienie urządzeń zastępczych. IT Infrastructure to także oferta rozwiązań multimedialnych, w tym digital signange. Formy współpracy w ramach działalności IT Infrastructure są tożsame z oferowanymi w segmencie FM. Linia biznesowa IT Infrastructure rozwijana jest przez Sescom S.A. Oddział Wrocław.

Sescom Energy

Wsparcie w ramach usługi Sescom Energy obejmuje zwiększanie efektywności energetycznej obiektów oraz generowanie oszczędności poprzez przeprowadzenie pomiarów zużycia energii elektrycznej, analizy, rekomendacje i wdrożenia zmian. W procesie pomiaru i analizy wykorzystywania jest autorska technologia Sescom – SES Control, na którą składa się mikroserwer umieszczany w placówce klienta, aplikacja webowa

oraz moduł analityczny. Dzięki SES Control możliwy jest dokładny pomiar pracy urządzeń, integracja z innymi systemami, wizualizacja i analiza danych. Usługa Sescom Energy pozwala skutecznie diagnozować problemy związane z nieefektywnością energetyczną, zapobiegać usterkom, optymalizować pracę urządzeń i finalnie – zmniejszać koszty zużycia mediów. W ramach oferty Energy Emitent oferuje klientom doradztwo w zakresie wdrożenia zeroemisyjnych źródeł energii elektrycznej – fotowoltaiki i technologii wodorowych. Działalność operacyjną w ramach linii Sescom Energy prowadzi spółka SDC Sp. z o.o.

Elementem rozwijającym usługę Energy jest SES BI - sukcesywnie doskonalone przez Sescom narzędzie klasy business intelligence umożliwiające integrację dotychczas zebranych danych (przez platformy: SES Support, SES Control) w celu ich analizy oraz przekazania klientowi wniosków dotyczących tendencji w obszarze prowadzonego biznesu. Sescom Business Intelligence jest rozwiązaniem tworzonym w celu automatycznego badania zależności pomiędzy różnorodnymi czynnikami wpływającymi na placówki klienta, w tym między innymi: zużyciem energii, danymi technicznymi czy finansowymi. Wynikiem analiz zintegrowanych danych jest rekomendacja przyszłych działań zarządczych, inwestycyjnych i serwisowych. SES BI ma zastosowanie nie tylko w segmencie Energy, ale również w wewnętrznych obszarach w Grupie Sescom: finansach, księgowości i controllingu.

Sescom Digital

Celem usługi Sescom Digital jest optymalizacja procesów operacyjnych i pomocniczych klientów dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Sescom pełni w procesie rolę integratora poszczególnych elementów: technologii, niezbędnego sprzętu oraz strategii wdrożenia i utrzymania. Dzięki posiadanym zasobom technologicznym i technicznym, a także bogatemu doświadczeniu w branży retail i IT, Sescom może dobrać skuteczne rozwiązanie, dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta oraz wdrożyć je na dużą skalę, w rozproszonych geograficznie placówkach. W ramach linii biznesowej oferowany jest system Sesmatic – oprogramowanie oraz zestaw urządzeń RFID, umożliwiający łatwe zarządzanie oraz inwentaryzację i aktualizację produktów w sklepach. Za realizację zadań linii Digital odpowiedzialna jest spółka Sescom S.A.

Sescom Logistics Processes Support

Realizowane przez olsztyńską spółkę zależną DT Sp. z o.o. usługi utrzymania urządzeń transportu magazynowego to linia biznesowa funkcjonująca w Grupie Sescom od 2019 r. W ramach działalności LPS wykonywane są usługi z zakresu: wynajmu oraz sprzedaży wózków widłowych, a także pełny zakres działań serwisowych i przeglądowych dla szerokiej gamy urządzeń magazynowych różnych typów i marek. Bogate doświadczenie oraz krótki czas reakcji na zgłoszoną awarię umożliwiają utrzymywanie wysokiej sprawności floty magazynowej klienta, kluczowej przy wyzwaniach związanych ze sprawną obsługą sprzedaży wielokanałowej oraz skracaniem czasów dostaw.

Działalność B+R

W Sescom S.A. prowadzona jest również działalność B+R, której założeniem jest rozwój własnych rozwiązań wspierających realizację procesów klientów oraz procesów wewnętrznych Sescom. W Sescom S.A. od 2016 funkcjonuje komórka Sescom Innovation Lab (SIL) odpowiedzialna za monitorowanie rynku nowych technologii, kooperację z przedsiębiorstwami w początkowym stadium rozwoju oraz rozwijanie perspektywicznych projektów do etapu komercjalizacji na zewnątrz lub wykorzystania wewnątrz Grupy Sescom. W ramach nowej strategii SIL został włączony do Działu Innowacji i Technologii. W ramach rozwijanych projektów własnych oraz eksploracji środowisk start-upowych firma skupia się przede wszystkim na technologiach: Internet of Things, Connected Hardware, Machine Learning, RFID oraz AI wspierającej transformację cyfrową w branży retail. W minionym roku aktywność na rynku start-upowym doprowadziła do podjęcia przez Sescom S.A. działań o charakterze akwizycyjnym: nabycia udziałów w Sanasens Sp. z o.o. oraz przejęcia FIXFM Sp. z o.o.

▪ Sanasens Sp. z o.o.

Spółka rozwija technologię do monitorowania i analizy drgań. Opracowywane rozwiązanie może zostać potencjalnie wykorzystane w celu diagnozowania stanu technicznego urządzeń elektrycznych. Sanasens Sp. z o.o. została zarejestrowania 18 kwietnia 2020 r., a 20% udziałów objęła Sescom S.A.

▪ FIXFM Sp. z o.o.

FIXFM jest spółką technologiczną, w ramach której rozwijana jest platforma rezerwacji technicznych usług serwisowych dla segmentu small business i która perspektywicznie może wspierać proces poszerzania rynku Emitenta. W dniu 30 października 2020 r. Sescom S.A. nabyła 100% udziałów w FIXFM.

Działalność w obszarze rozwiązań opartych o wodór

W ramach Grupy Sescom rozwijane są również projekty wykorzystania wodoru jako paliwa do pojazdów drogowych, kolejowych oraz w ogrzewnictwie. Za rozwój technologii opartych o wodór odpowiedzialna jest spółka Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A.

▪ Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A.

W ramach spółki BCTT rozwijany jest projekt HGaaS obejmujący stworzenie ekosystemu wykorzystania wodoru wygenerowanego w niewielkich instalacjach OZE. Założeniem HGaaS jest integracja rozproszonego środowiska małych producentów OZE w jeden ekosystem zapewniający: produkcję odpowiedniej ilości wodoru oraz popyt na jego wykorzystanie. W tym celu w ramach projektu rozwijane są trzy elementy:

  • urządzenie, czyli modułowy generator wodoru wykorzystujący nadwyżki energii z minielektrowni OZE,

  • system zarządzania, który na podstawie pozyskanych danych połączy strony popytu i podaży, tworząc rynek paliwa wodorowego,

  • model finansowania umożliwiający zaangażowanie się w rozwój rynku niewielkim producentom OZE.

Projekt zakłada instalację modułów tankowania HGaaS w przydomowych instalacjach OZE oraz dokładne opomiarowanie możliwości wytwórczych tych urządzeń w czasie rzeczywistym (obecna ilość wodoru w zbiorniku oraz zdolności produkcyjne w określonym czasie).

4. Obszar działalności

Grupa Kapitałowa Sescom S.A. w okresie od października 2019 do września 2020 r. prowadziła działalność zarówno w Polsce jak i za granicą. Teren działalności zagranicznej Grupy obejmował większość krajów Europy. W analizowanym okresie Grupa Sescom wykonywała zlecenia na terenie 25 krajów.

Biura i siedziby spółek w Grupie Sescom:

  • siedziba główna w Gdańsku,
  • 6 biur/oddziałów w: Polsce, Chorwacji, Holandii, Francji, Hiszpanii oraz we Włoszech
  • 6 państw- siedzib spółek zależnych w: Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach, Austrii i na Węgrzech

5. Dane dotyczące sprzedaży produktów i usług przez Grupę Kapitałową Sescom S.A.

5.1. Przychody w poszczególnych rodzajach działalności

Udział poszczególnych grup usług w sprzedaży Grupy Sescom (bez sprzedaży wewnętrznej) w roku obrotowym 2019/2020

W ostatnich latach dominującą linią biznesową w ramach Grupy Sescom jest Facility Management, która w minionym roku wypracowała ponad 62% sprzedaży skonsolidowanej. Drugim pod względem sprzedaży obszarem biznesowym jest linia IT Infrastructure, która w roku obrotowym 2019/2020 odpowiadała za 27,8% przychodów ogółem. Pozostałe linie biznesowe nie przekroczyły 10% łącznej sprzedaży Grupy. Należy jednak zaznaczyć, że udział pozostałych linii usługowych Grupy Sescom rośnie. Jeszcze w roku obrotowym 2018/2019 linie: Store, LPS oraz Energy stanowiły ok. 7,9% łącznej sprzedaży skonsolidowanej. w roku 2019/2020 udział ten wyniósł już 9,5%.

5.2. Sezonowość przychodów

Działalność operacyjna Grupy Sescom nie wykazuje większych wahań sprzedaży w poszczególnych kwartałach. Trzeba jednak zaznaczyć, że sytuacje losowe mogą wpłynąć na krótkoterminowy wzrost lub spadek sprzedaży. W minionym roku obrotowym, w wyniku wprowadzonych przez rządy krajów Europy obostrzeń handlowych, doszło do ograniczenia działalności sklepów sieciowych w galeriach handlowych oraz restauracji. Przyczyniło się to do spadku wolumenu prac wykonywanych przez Grupę w trzecim kwartale roku obrotowego (kwiecień – czerwiec 2020 r.). Przychody skonsolidowane Sescom za ten okres wyniosły 26,6 mln zł i były niższe od osiągniętych w drugim kwartale o 23%. Sprzedaż Grupy uległa poprawie w ostatnim kwartale, osiągając poziom 30,8 mln zł.

Grupa Sescom sukcesywnie poszerza zakres oferty usługowej. Takie działania wzmocnią odporność biznesu Grupy na zdarzenia losowe.

Sezonowość sprzedaży Grupy Sescom w poszczególnych kwartałach w ostatnich czterech latach obrotowych

2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020
IQ IIIQ IQ IQ IIQ IIQ IIQ IIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ IIIQ II
25% 21% 24% 30% 22% 21% 21% 28% 22% 24% 24% 25% 32% 26% 20% 23%

5.3. Klienci Grupy Sescom w ujęciu branżowym

Grupa Sescom obsługuje klientów głównie z branż:

  • hipermarketów i dyskontów spożywczych,
  • HoReCa,
  • finansowo-ubezpieczeniowej,
  • paliwowej,
  • drogeryjnej,
  • modowej.

W roku obrotowym 2019/2020 z usług spółek Grupy Sescom skorzystało 378 klientów, w tym ok. 30% odbiorców zagranicznych. Pod opieką serwisową naszych specjalistów znalazło się 129.950 urządzeń oraz pojazdów. Operująca w 25 krajach Europy sieć serwisowa Sescom, licząca 1.041 firm współpracujących zrealizowała 113.734 zleceń, wobec 116.654 w roku ubiegłym.

W strukturze branż klientów Grupy pod względem utrzymywanych urządzeń dominującą pozycję w ciągu ostatnich 3 lat obrotowych utrzymuje segment formatów spożywczych, z uwzględnieniem zarówno: hipermarketów, dyskontów, jak i sklepów typu convenience. Od trzech lat kolejne dwa miejsca wśród branż o największej liczbie utrzymywanych przez Grupę Sescom urządzeń zajmują branże: modowa oraz finansowoubezpieczeniowa, których udział w ostatnim roku obrotowym wyniósł odpowiednio: 16% oraz 13,4%.

W porównaniu do roku obrotowego 2018/2019 zauważalny jest wzrost o 2,4 p.p. udziału hipermarketów, dyskontów i innych formatów spożywczych względem roku poprzedzającego oraz spadek o 2,6 p.p. udziału sklepów modowych. Na zmiany wpłynęła epidemia koronawirusa, która przyczyniła się do wzrostu inwestycji hipermarketów i dyskontów w nowe urządzenia, m.in. kasy samoobsługowe. Z drugiej strony niektóre sieci modowe zostały zmuszone do redukcji liczby swoich placówek handlowych. Zdecydowana większość sieci wzmacnia efektywność działań omnichannel.

Zestawienie klientów Grupy Sescom według branż pod względem udziału w łącznej liczbie utrzymywanych urządzeń

Struktura branż pod względem realizowanych zdarzeń serwisowych wygląda podobnie do struktury branż pod względem utrzymywanych urządzeń. Najwięcej zdarzeń serwisowych zrealizowanych zostało dla segmentu hipermarketów, dyskontów i innych formatów spożywczych. Wolumen realizacji dla tej grupy klientów wzrósł względem poprzedniego roku obrotowego o ok. 4% do 49,9 tys. zleceń. Na wzrost liczby zleceń wpłynęła sytuacja epidemiczna, która doprowadziła do wydłużenia godzin otwarć przez markety spożywcze w czasie lockdownu, a także wzmożonych działań inwestycyjnych.

Drugą branżą pod względem liczby zleconych i zrealizowanych zadań serwisowych są sieci modowe, których udział w ogólnej liczbie zleceń wyniósł 30,3%. W minionym roku obrotowym oznaczało to spadek o ok. 15,3% r/r do poziomu 34,5 tys. zdarzeń serwisowych. Zmniejszenie liczby zleceń było pochodną niepewności rynkowej, towarzyszącej pandemii oraz towarzyszącym jej obostrzeniom handlowym. Część sieci modowych wstrzymała lub przełożyła planowane wcześniej prace przeglądowe i konserwacyjne, w celu obniżenia kosztów funkcjonowania swoich placówek. Inne utrzymały zaplanowane prace ze względu na wykorzystanie sklepów stacjonarnych do obsługi zamówień online.

W roku obrotowym 2019/2020 pozostałymi segmentami klientów o istotnym udziale w wolumenie wykonanych prac serwisowych były: branża finansowa (banki oraz firmy ubezpieczeniowe) z udziałem 7,8%, stacje paliw – 4,4%, drogerie i apteki – 3,8% oraz HoReCa – 2,7%.

5.4. Klienci Grupy Sescom w ujęciu geograficznym

Elementem rozwoju organicznego Grupy Sescom jest umacnianie się na rynku polskim oraz pozyskiwanie nowych klientów w kolejnych krajach Europy. W celu lepszej obsługi w wiodących krajach zagranicznych zostały powołane lokalne spółki: Sescom Ltd. w Wielkiej Brytanii, Sescom Czech Republic s.r.o. w Czechach, Sescom Muszaki Szerviz kft. na Węgrzech, Sescom GmbH w Niemczech oraz Sescom Technischer Support GmbH z siedzibą w Austrii (decyzją Zarządu Sescom S.A. działalność operacyjna austriackiej spółki zależnej została przeniesiona do spółki Sescom GmbH). Przez 3 ostatnie lata obrotowe, poza Polską, najwięcej zleceń Grupy realizowanych jest w Czechach, na Węgrzech i w Niemczech.

Zestawienie klientów Grupy Sescom według kraju siedziby pod względem udziału w zrealizowanych zdarzeniach serwisowych (linie biznesowe: FM, IT Infrastructure, LPS)

Polska Niemcy Węgry Czechy Pozostałe

Dominujący udział w strukturze obsługiwanych zleceń zagranicznych posiada linia biznesowa Facility Management. Marginalny (kilka zleceń rocznie) udział należy do obszaru IT Infrastructure. Linia biznesowa Logistics Processes Support od momentu wejścia do Grupy Sescom realizuje prace na rynku polskim.

6. Główne rynki zbytu oraz źródła zaopatrzenia

6.1. Struktura geograficzna sprzedaży Grupy Sescom S.A.

Przychody ze sprzedaży Spółki Okres zakończony
30.09.2020
PLN
Okres zakończony
30.09.2019
PLN
Dynamika
Sprzedaż krajowa 99 658 797 90 179 628 10,5%
Kraje Unii Europejskiej 33 927 146 40 292 492
Pozostałe kraje 2 197 080 1 122 402 -12,8%
RAZEM 135 783 023 131 594 522 3,2%

W minionym roku obrotowym sprzedaż Grupy w ok. 73% została wygenerowana na rynku polskim (rok wcześniej udział sprzedaży w Polsce wyniósł 68,5%). W okresie 12 miesięcy roku obrotowego 2019/2020 Grupa wypracowała 36,1 mln zł przychodów poza Polską, co stanowiło spadek o 5,3 mln zł względem roku poprzedniego. Do zmniejszenia sprzedaży zagranicznej Grupy przyczynił spadek przychodów na rynku niemieckim (-4 mln zł r/r/). Rynek niemiecki wciąż pozostaje wiodącym obszarem zagranicznej sprzedaży Grupy Sescom. Tendencję wzrostową utrzymuje natomiast sprzedaż na rynku holenderskim, która mimo niepewnej sytuacji rynkowej, spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi, wzrosła w minionym roku o 1,2 mln zł do poziomu 7,7 mln zł. Tym samym Holandia umocniła się na drugim miejscu wśród krajów pod względem sprzedaży zagranicznej Grupy Sescom. Wśród krajów, które przekroczyły 8% udział w sprzedaży Grupy poza Polską, znajdują się również Czechy i Węgry.

Udział poszczególnych krajów w sprzedaży zagranicznej Grupy Sescom w roku obrotowym 2019/2020

6.2. Struktura klientów

Grupa Sescom posiada rozproszony pod względem przychodów portfel klientów. Trzech największych klientów Grupy, działających w międzynarodowym handlu detalicznym, stanowiło w roku obrotowym 2019/2020 odpowiednio: 22,1%, 8,7% oraz 4,9% udziału w przychodach Grupy. Łącznie Grupa Sescom zrealizowała w minionym roku obrotowym usługi dla ponad 300 klientów. Nie stwierdzono uzależnienia od jakiegokolwiek z nich. Żaden z czołowych klientów Grupy nie jest również kapitałowo lub osobowy powiązany z Sescom S.A. oraz jej spółkami córkami.

6.3. Struktura dostawców

Sescom S.A. oraz spółki z jej Grupy nabywają usługi i produkty od firm zewnętrznych. Należy do nich zaliczyć: usługi wykonywane przez podwykonawców, urządzenia HVAC oraz sprzęt IT wraz z częściami zamiennymi. Łączna liczba dostawców, z którymi Sescom współpracował w roku obrotowym 2019/2020 wyniosła 2.077 przedsiębiorstw. W ostatnim roku obrotowym Emitent nie stwierdził uzależnienia od jakiegokolwiek z dostawców. Żaden z czołowych dostawców nie był powiązany kapitałowo ani osobowo z Grupą Sescom.

Struktura kluczowych 5 dostawców w łącznej wartości dostaw usług i produktów w Grupie Sescom w roku obrotowym 2019/2020

7. Struktura organizacyjna

Grupa Kapitałowa Sescom S.A. na dzień 30.09.2020 r. składała się z jednostki dominującej oraz 8 spółek zależnych. Podmiotami stowarzyszonymi wobec Sescom S.A. były 2 spółki: Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A. oraz Sanasens Sp. z o.o. W dniu 30 października 2020 r. Sescom S.A. nabyła 100% udziałów w FIXFM Sp. z o.o.

W skład Grupy Kapitałowej Sescom S.A. wchodzą:

Sescom S.A.

Forma prawna Spółka akcyjna
Siedziba Gdańsk, Polska
Numer w rejestrze 000314588
Przedmiot działalności Zarządzanie Grupą Kapitałową, Centrum usług
wspólnych: koordynacja serwisu technicznego,
wsparcie techniczne, rozwój produktów i usług,
księgowość i kontroling, marketing oraz PR.
Powiązanie Jednostka dominująca

Sescom Czech Republic s.r.o.

Forma prawna s.r.o. (společnost s ručenímomezeným)
Siedziba Ostrawa, Republika Czeska
Numer w rejestrze 293 92 004
Przedmiot działalności Zarządzanie
i
usługi
serwisu
technicznego
nieruchomości na terenie Czech i Słowacji.
Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek
specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE
i SDC)
-
wraz
z
udostępnianiem
lokalnych
zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną
prac.
Powiązanie Jednostka zależna
Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym 100 proc. (sto procent)
Metoda konsolidacji Pełna

Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:

  • Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Czech Republic s.r.o.,
  • Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Czech Republic s.r.o.

Sescom Műszaki Szerviz Korlátolt Felelősségű Társaság

Forma prawna Korlátolt Felelősségű Társaság
Siedziba Budapeszt, Węgry
Numer w rejestrze 01-09-175242
Przedmiot działalności Zarządzanie
i
usługi
serwisu
technicznego
nieruchomości
na
terenie
Węgier.
Reprezentowanie na lokalnym rynku spółek
specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i
SDC)

wraz
z
udostępnianiem
lokalnych
zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną
prac.
Powiązanie Jednostka zależna
Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym 100 proc. (sto procent)
Metoda konsolidacji Pełna

Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:

  • Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu Sescom Műszaki Szerviz Kft,
  • Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu SESCOM SA, pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu SESCOM Műszaki Szerviz Kft.

Sescom GmbH

Forma prawna Gesellschaft mit beschränkter Haftung
Siedziba Berlin, Republika Federalna Niemiec
Numer w rejestrze HRB 157689 B
Przedmiot działalności Zarządzanie
i
usługi
serwisu
technicznego
nieruchomości na terenie Niemiec, Szwajcarii i
Holandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach
spółek
specjalistycznych
w
ramach
Grupy
(SESTORE i SDC) -
wraz z udostępnianiem
lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno
prawną prac.
Powiązanie Jednostka zależna
Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym 100 proc. (sto procent)
Metoda konsolidacji Pełna

Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:

  • Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom GmbH,
  • Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom GmbH.

SESTORE Sp. z o.o.

Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Siedziba Gdańsk, Polska
Numer w rejestrze 0000529146
Przedmiot działalności Usługi
remontów
i
remodelingu
salonów
handlowych i placówek handlowych -
wraz z
pracami projektowymi, instalacyjnymi i utylizacją.
Powiązanie Jednostka zależna
Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym 100 proc. (sto procent)
Metoda konsolidacji Pełna

Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego

SDC Sp. z o.o.

Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Siedziba Gdańsk, Polska
Numer w rejestrze 0000529961
Przedmiot działalności Prace badawcze i rozwojowe nad systemami
informatycznymi wspomagającymi zarządzanie
efektywnością energetyczną.
Powiązanie Jednostka zależna
Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym 100 proc. (sto procent)
Metoda konsolidacji Pełna

Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego

Sescom Technischer Support GmbH

Forma prawna Gesellschaft mit beschränkter Haftung
Siedziba Wiedeń, Republika Austrii
Numer w rejestrze FN 434777d
Przedmiot działalności Do dnia 18.04.2019 r. przedmiotem działalności
Spółki było zarządzanie i świadczenie usług
serwisu technicznego nieruchomości na terenie
Austrii. W dniu 18.04.2019 r. Zarząd podjął
uchwałę w sprawie przeniesienia działalności
spółki do Sescom GmbH z siedzibą w Berlinie
w ramach procesu reorganizacji prac spółek
zależnych. Sescom Technischer Support GmbH
na dzień sporządzenia sprawozdania zarządu nie
prowadzi działalności operacyjnej.
Powiązanie Jednostka zależna
Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym 100 proc. (sto procent)
Metoda konsolidacji Pełna

Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:

  • Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Technischer Support GmbH,
  • Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Technischer Support GmbH.

Sescom LTD

Forma prawna Limited Liability Company
Siedziba Londyn, Wielka Brytania
Numer w rejestrze 10628319
Przedmiot działalności Zarządzanie
i
usługi
serwisu
technicznego
nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii i
Irlandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach
spółek
specjalistycznych
w
ramach
Grupy
(SESTORE i SDC) -
wraz z udostępnianiem
lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno
prawną prac.
Powiązanie Jednostka dominująca
Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym 100 proc. (sto procent)
Metoda konsolidacji Pełna

Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:

  • Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję Dyrektora Sescom LTD,
  • Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję Dyrektora Sescom LTD.

DT Sp. z o.o.

Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Siedziba Olsztyn, Polska
Numer w rejestrze 0000777663
Przedmiot działalności Sprzedaż, serwis i wynajem wózków widłowych,
w
tym:
bieżące
naprawy
pojazdów,
przygotowanie
wózka
pod
odbiór
UDT,
konserwacja
sprzętu
w
ramach
przeglądów
okresowych,
renowacja
wózka
(regeneracja
masztów,
remonty
silników
i
przekładni
napędowych, malowanie wózka)
Powiązanie Jednostka zależna
Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym 51 proc. (pięćdziesiąt jeden procent)
Metoda konsolidacji Pełna

Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego.

FIXFM Sp. z o.o.

Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Siedziba Gdańsk, Polska
Numer w rejestrze 0000837813
Przedmiot działalności Zaprojektowanie i doprowadzenie do fazy
komercjalizacji platformy służącej do rezerwacji
technicznych usług serwisowych dla segmentu
small business.
Powiązanie Jednostka zależna
Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym 100 proc. (sto procent)
Metoda konsolidacji Pełna – spółka będzie objęta konsolidacją od
roku obrotowego 2020/2021

Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego.

Dane dotyczące podmiotów stowarzyszonych:

Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A. (BCTT S.A.) – Podmiot stowarzyszony

Forma prawna spółka akcyjna
Siedziba Gdańsk, Polska
Numer w rejestrze 0000366480
Przedmiot działalności Zarządzanie
procesem komercjalizacji badań
naukowych oraz transferu technologii pomiędzy
nauką
i
biznesem
oraz
pomiędzy
przedsiębiorstwami
Powiązanie Jednostka stowarzyszona
Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym 30 proc. (trzydzieści procent)
Metoda konsolidacji Praw własności

Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu stowarzyszonego:

▪ Prezes Zarządu Sescom S.A., pan Sławomir Halbryt, pełni jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu BCTT S.A.

▪ Członek Zarządu Sescom S.A., pan Adam Kabat, pełni jednocześnie funkcję Członka Rady Nadzorczej BCTT S.A.

Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Siedziba Gdańsk, Polska
Numer w rejestrze 0000839167
Przedmiot działalności Projektowanie i dostarczanie rozwiązań
predictive maintenance opartych na sztucznej
inteligencji
Powiązanie Jednostka stowarzyszona
Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym 20 proc. (dwadzieścia procent)
Metoda konsolidacji Praw własności

Sanasens Sp. z o.o. – Podmiot stowarzyszony

Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu stowarzyszonego.

8. Informacje dotyczące akcji Sescom S.A.

8.1. Liczba, wartość nominalna wszystkich akcji i udziałów Sescom S.A. i spółek zależnych będących w posiadaniu osób zarządzających i osób nadzorujących Emitenta

Według stanu na dzień publikacji raportu rocznego osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę akcji Sescom S.A.:

Akcjonariusz – osoba zarządzająca Liczba
akcji
udział w kapitale liczba głosów udział w głosach
Sławomir Halbryt, w tym: 1 056 690 50,32% 1 806 690 63,39%
- bezpośrednio 1 005 875 47,90% 1 755 875 61,61%
- pośrednio (akcje własne Sescom)* 50 815 2,42% 50 815 1,78%
Sławomir Kądziela 241 588 11,50% 241 588 8,48%
Adam Kabat 159 095 7,58% 159 095 5,58%
Magdalena Budnik 22 286 1,06% 22 286 0,78%
Akcjonariusz – osoba nadzorująca Liczba
akcji
udział w kapitale liczba głosów udział w głosach
Krzysztof Pietkun (pośrednio poprzez
Negril 3 sp. z o.o.)
437 000 20,81% 437 000 15,33%
Suma 1 916 659 91,27% 2 666 659 93,57%

*pośrednio poprzez Sescom S.A. – która jest podmiotem zależnym wobec Pana Sławomira Halbryta.

Według stanu na dzień publikacji raportu rocznego osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę udziałów DT Sp. z o.o.:

udziałów udział w kapitale liczba głosów udział w głosach
510 51,00% 510 51,00%
510 51,00% 510 51,00%
Liczba

*podmiot zależny od Pana Sławomira Halbryta

Według stanu na dzień publikacji raportu rocznego osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę akcji Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A.:

Akcjonariusz – osoba zarządzająca Liczba
akcji
udział w kapitale liczba głosów udział w głosach
Sławomir Halbryt, w tym: 100 000 100,00% 100 000 100,00%
- pośrednio poprzez Project Evolution
sp. z o.o.*
70 000 70,00% 70 000 70,00%
- pośrednio poprzez Sescom S.A.* 30 000 30,00% 30 000 30,00%

*podmiot zależny od Pana Sławomira Halbryta

Według stanu na dzień sporządzenia raportu rocznego osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę udziałów Sanasens Sp. z o.o.:

Wspólnik – osoba zarządzająca Liczba
udziałów
udział w kapitale liczba głosów udział w głosach
Sławomir Halbryt, w tym: 20 20,00% 20 20,00%
- pośrednio poprzez Sescom S.A.* 20 20,00% 20 20,00%

Pan Sławomir Halbryt, z powodu posiadania większości z całkowitej liczby głosów Sescom S.A., jest również pośrednio posiadaczem wszystkich udziałów w pozostałych spółkach zależnych w Grupie Sescom.

8.2. Informacje o posiadanych akcjach własnych Sescom S.A.

Sescom S.A posiada 50.815 sztuk akcji własnych, stanowiących 2,42% kapitału zakładowego Emitenta oraz odpowiadających 1,78% ogólnej liczby głosów w Spółce. Akcje zostały przez Spółkę nabyte w celu dalszej odsprzedaży, w dniu 08.11.2019 r., w ramach rozliczenia skupu akcji własnych oraz w wyniku przeprowadzenia transakcji w ramach Programu skupu akcji własnych w dniach 13-29 maja 2020 r. oraz 6-24 lipca 2020 r. Zgodnie z art. 30047 §8 kodeksu spółek handlowych Spółka nie może wykonywać praw z akcji własnych, za wyjątkiem uprawnień do zbycia akcji lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych uprawnień.

8.3. Umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy

Spółka dominująca

Pani Magdalena Budnik, pełniąca obowiązki członka zarządu, uczestniczy w programie motywacyjnym dla kadry menadżerskiej Spółki i Grupy Kapitałowej Sescom S.A. (więcej o programie w pkt 8.4. na str. 30). W przypadku spełnienia kryteriów programu, Pani Magdalena Budnik będzie uprawniona do nabycia nie więcej niż 15.000 sztuk akcji Sescom S.A.

Według wiedzy Zarządu Sescom S.A. nie istnieją inne umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy Sescom S.A.

Spółki zależne

Zgodnie z umową inwestycyjną zawartą ze wspólnikami DT Sp. z o.o. w dniu 30.04.2019 r.:

  • Sescom S.A. ma możliwość nabycia, w terminie do 30.04.2021 r. 50% spośród pozostałych posiadanych przez nich udziałów DT Sp. z o.o. po cenie ustalonej na podstawie wartości EBITDA DT Sp. z o.o. przedstawionej w jej sprawozdaniu finansowym za zamknięty rok obrotowy kończący się 30.09.2020 x3,5,
  • Sescom S.A. ma możliwość nabycia, w terminie do 30.04.2023 r. pozostałych w posiadaniu wspólników udziałów w kapitale zakładowym DT Sp. z o.o. po cenie ustalonej na podstawie wartości EBITDA DT

Sp. z o.o. przedstawionej w jej sprawozdaniu finansowym za zamknięty rok obrotowy kończący się 30.09.2022 x3,5.

Cena 3,5 x EBITDA jest ceną maksymalną, która może zostać obniżona w wyniku wystąpienia zdarzeń zmniejszających cenę transakcji, takich jak: wystąpienie ujemnego odchylenia w wysokości 25% od założonych przychodów netto oraz wartości EBITDA na lata 2020 – 2023 lub nieutrzymanie ciągłości umów z dotychczasowymi kluczowymi klientami.

8.4. Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych

Emitent we wrześniu 2020 r. rozpoczął realizację programu motywacyjnego dla kluczowych managerów Grupy Sescom, opartego o opcje managerskie ("Program").

W dniu 23.09.2020 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Sescom S.A. Uchwałą nr 3 postanowiło o realizacji programu motywacyjnego dla kadry menadżerskiej Spółki i Grupy Kapitałowej Sescom S.A., natomiast dnia 28.09.2020 r. Rada Nadzorcza Sescom S.A. uchwaliła Regulamin Programu Motywacyjnego w Sescom S.A. na lata obrotowe 2021-2025. Celem Programu jest stworzenie dodatkowego mechanizmu motywującego członków kadry kierowniczej do pracy i działań na rzecz Spółki, które zapewnią w długoterminowej perspektywie stabilny wzrost wartości Spółki oraz jej Grupy Kapitałowej. W Programie bierze udział 13 osób, w tym jeden Członek Zarządu Emitenta.

Program będzie realizowany poprzez zaoferowanie do nabycia uprawnionym osobom akcji wynikających z przyznanych uprawnień po cenie wynoszącej średnią cenę rynkową z okresu 30 dni sesyjnych przed dniem podjęcia uchwały wskazującej, to jest 24,12 zł za akcję. Łączna liczba przyznanych uprawnień oraz akcji nie może przekroczyć 105.000 sztuk. Warunkiem zaoferowania akcji jest:

  • w odniesieniu do 50% uprawnień, spełnienie kryterium ekonomicznego w postaci osiągnięcia przez Grupę Sescom S.A. skorygowanej EBITDA w wysokości co najmniej 35 mln zł, nie później niż za rok obrotowy kończący się 30 września 2025 r.,
  • w odniesieniu do pozostałych 50% uprawnień, spełnienie kryterium lojalnościowego w postaci pozostawania w stosunku służbowym do dnia upływu okresu trwania Programu, to jest do zakończenia roku obrotowego, w którym nastąpi realizacja celu ekonomicznego.

Emitent dokonał szacunku kosztu Programu. Maksymalny koszt programu, w przypadku przyznania wszystkich 105.000 sztuk akcji nim objętych, wynosi 1.420.650 zł. Koszt Programu został oszacowany przy użyciu modelu Blacka-Scholesa przez zewnętrzne biuro aktuarialne.

  • 9. Informacje dotyczące współpracy z firmą audytorską
    • 9.1. Data zawarcia umowy z firmą audytorską

Umowa z firmą audytorską – REWIT Księgowi i Biegli Rewidenci sp. z o.o., została zawarta w dniu 02.04.2020 r. Umowa dotyczy przeprowadzenia badania oraz przeglądów śródrocznych sprawozdań finansowych za lata obrotowe: od 01.10.2019 do 30.09.2020 r. oraz od 01.10.2020 r. do 30.09.2021 r.

9.2. Informacja o korzystaniu z usług wybranej firmy audytorskiej – czas i zakres świadczonych usług

Sescom S.A. korzystała z usług REWIT Księgowi i Biegli Rewidenci sp. z o.o. w zakresie badania jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych w latach obrotowych: 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018 oraz 2018/2019.

9.3. Informacja o organie, który dokonał wyboru firmy audytorskiej

Organem dokonującym wyboru firmy audytorskiej w Sescom S.A. jest Rada Nadzorcza.

9.4. Wypłacone oraz należne wynagrodzenie firmy audytorskiej

Rok obrotowy Badanie rocznego
jednostkowego
sprawozdania
finansowego
Przegląd
śródrocznego
jednostkowego
sprawozdania
finansowego
Pozostałe usługi Razem
2019/2020 18.000 zł 10.000 zł Nie dotyczy 28.000 zł
2020/2021 18.750 zł 10.500 zł Nie dotyczy 29.250 zł

W poniższych tabelach przedstawiono wynagrodzenie firmy audytorskiej w kwotach netto.

Rok obrotowy Badanie rocznego
skonsolidowanego
sprawozdania
finansowego
Przegląd
śródrocznego
skonsolidowanego
sprawozdania
finansowego
Pozostałe usługi Razem
2019/2020 10.000 zł 6.500 zł Nie dotyczy 16.500 zł
2020/2021 11.000 zł 7.000 zł Nie dotyczy 18.000 zł

Omówienie wyników Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2019/2020

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej

W okresie 01.10.2019 r. – 30.09.2020 r.

str. 32

1. Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników

Zarząd Sescom S.A. nie publikował prognoz finansowych dotyczących roku obrotowego 2019/2020.

  • 2. Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe ujawnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym
    • 2.1. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe - rachunek zysków i strat
WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ Okres 12
miesięcy
zakończony
30.09.2020
Okres 12
miesięcy
zakończony
30.09.2019
Dynamika
Przychody ze sprzedaży 135 783 023 131 594 522 3%
Zysk EBITDA 10 692 783 8 847 989 21%
Zysk (strata) na działalności operacyjnej 6 771 662 7 058 121 -4%
Zysk (strata) przed opodatkowaniem 6 437 522 6 700 257 -4%
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej 5 364 224 5 397 217 -1%

Zestawienie marż wygenerowanych przez Grupę Sescom S.A. w latach obrotowych: 2018/2019 oraz 2019/2020

Koszty rodzajowe poniesione przez Grupę Sescom w latach obrotowych: 2018/2019 oraz 2019/2020

WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ Okres 12
miesięcy
zakończony
30.09.2020
Okres 12
miesięcy
zakończony
30.09.2019
Dynamika
Amortyzacja 3 921 120 1 789 869 119%
Zużycie materiałów i energii 13 676 824 11 530 334 19%
Usługi obce 74 535 310 77 136 688 -3%
Podatki i opłaty 610 057 644 186 -5%
Wynagrodzenia 14 218 820 12 642 714 12%
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia 2 658 779 2 698 296 -1%
Pozostałe koszty rodzajowe 1 560 649 2 704 868 -42%
Wartość sprzedanych towarów i materiałów 16 607 769 14 368 280 16%
Koszty według rodzaju, razem 127 789 329 123 515 233 3%

W roku obrotowym 2019/2020 Grupa Sescom wygenerowała sprzedaż na poziomie 135,8 mln zł, co oznaczało wzrost o ok. 3% względem roku poprzedzającego. Dominujący (71%) udział w sprzedaży Grupy stanowiła spółka dominująca – Sescom S.A., realizująca usługi w ramach linii biznesowych: Facility Management oraz IT Infrastructure. Głównymi czynnikami, które wpłynęły na wielkość sprzedaży, były:

  • wzrost przychodów o ok. 6,7 mln zł osiągnięty w ramach linii biznesowej IT Infrastructure,
  • spadek sprzedaży zagranicznej, którego konsekwencją było obniżenie przychodów linii FM o ok. 5 mln zł r/r,
  • pierwszy pełny rok obrotowy w Grupie spółki zależnej DT Sp. z o.o. realizującej działania w ramach linii LPS, co pozwoliło zaksięgować sprzedaż niepowiązaną w wysokości 6 mln zł wobec 1,7 mln zł w roku poprzednim,
  • spadek sprzedaży niepowiązanej linii operacyjnej Sescom Store o 2,2 mln zł r/r, do poziomu 5,8 mln zł.

Mimo wyzwań operacyjnych, związanych z zamknięciem handlu w Europie w 2 kwartale 2020 r., marże wygenerowane przez Grupę Emitenta pozostały na podobnym poziomie, co rok wcześniej. Zysk EBIT oraz wynik netto odnotowały niewielkie spadki r/r, odpowiednio: -4% oraz -1%. Na uwagę zasługuje istotny wzrost wyniku EBITDA. Jest on spowodowany implementacją (po raz pierwszy w roku obrotowym 2019/2020) wymogów standardu MSSF 16, zgodnie z którym opłaty leasingowe związane z wykorzystaniem aktywów będących przedmiotem leasingu zostały uwzględnione w pozycji amortyzacja (1,15 mln zł wg stanu za okres 12 miesięcy roku obrotowego 2019/2020) oraz w kosztach finansowych jako koszt odsetek.

Brak poprawy zysku netto oraz EBIT pomimo wzrostu sprzedaży skonsolidowanej to rezultat wzrostu kosztów. W roku obrotowym 2019/2020 koszty rodzajowe Grupy wzrosły o ok. 4,3 mln zł względem analogicznego okresu w roku poprzednim. Do najważniejszych zmian w strukturze kosztów rodzajowym w minionym roku obrotowym należy zaliczyć:

  • wzrost kosztów amortyzacji o 2,1 mln zł, związany z implementacją MSSF 16, ale również nabyciem nowych rzeczowych aktywów trwałych: samochodów w leasingu w kwocie 1,4 mln zł przez Sescom S.A.,
  • zwiększenie o 2,1 mln zł kosztów w pozycji zużycie materiałów i energii, spowodowane wzrostem kosztów materiałów wykorzystanych w działalności operacyjnej IT Infrastructure,
  • wzrost kosztów wynagrodzeń o 1,6 mln zł względem roku ubiegłego, wynikający ze wzrostu zatrudnienia w Grupie,
  • spadek kosztów usług obcych o 2,6 mln zł, z czego spadek o 1,17 mln zł wynikał z implementacji MSSF 16 (spadek kosztów usług najmu powierzchni biurowej),
  • spadek wartości pozycji Pozostałe koszty rodzajowe o ok. 1,1 mln zł r/r/, odzwierciedlający ograniczenie podróży służbowych oraz kosztów reprezentacji w związku z pandemią koronawirusa.

Udział kosztów rodzajowych w przychodach Grupy Sescom wzrósł w roku obrotowym 2019/2020 do 94,1% wobec 93,9% w roku poprzedzającym.

WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ 30.09.2020 r. 30.09.2019 r. Dynamika
Aktywa trwałe 20 962 548 18 376 070 14%
Aktywa obrotowe 52 321 350 45 801 853 14%
Zapasy 4 636 856 4 753 993 -2%
Należności 28 436 586 32 213 905 -12%
Bieżące aktywa podatkowe 77 995 353 271 -78%
Pozostałe aktywa 1 657 791 1 611 673 3%
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 17 512 122 6 869 010 155%
Aktywa razem 73 283 897 64 177 923 14%
Kapitał własny 45 230 243 41 190 237 10%
Zobowiązania 28 053 655 22 987 687 22%
zobowiązania długoterminowe 4 888 355 2 089 845 134%
zobowiązania krótkoterminowe 23 165 300 20 897 842 11%
Pasywa razem 73 283 897 64 177 923 14%

2.2. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe – bilans

W roku obrotowym 2019/2020 suma bilansowa Grupy Sescom wzrosła o 9,1 mln zł do poziomu 73,3 mln zł. Coroczny wzrost majątku wynika z osiągania dodatniego wyniku netto, który zasila kapitał własny. Do czasu podjęcia przez walne zgromadzenie Sescom S.A. uchwały dotyczącej przeznaczenia zysku netto za rok obrotowy 2019/2020, znajduje się on w pozycji Zyski zatrzymane. W minionym roku wzrost sumy bilansowej to również rezultat przyjęcia reguł księgowania MSSF 16. W wyniku tych zmian wartość umowy najmu pomieszczeń biurowych Oddziału Gdańsk i Oddziału Wrocław została uwzględniona w pozycji Rzeczowe aktywa trwałe po stronie aktywów (prawo do użytkowania składnika aktywów w wartości 3,6 mln zł) oraz w zobowiązaniach krótkoterminowych oraz długoterminowych po stronie pasywów (zobowiązania z tytułu leasingu w kwocie 3,8 mln zł).

Struktura majątku Grupy Emitenta w roku obrotowym 2019/2020 to w ok. 71% aktywa obrotowe, z dominującym udziałem należności oraz środków pieniężnych (odpowiednio: 54,3% oraz 33,5% wartości majątku obrotowego). Względem poprzedniego roku obrotowego, zauważalny jest istotny wzrost wartości pozycji Środki pieniężne i ich ekwiwalenty o 10,6 mln zł r/r/ oraz spadek należności w stosunku do roku ubiegłego o 3,8 mln zł. Znaczący wpływ na zmiany wartości tych pozycji miało zintensyfikowanie działań windykacyjnych w okresie wiosennym skutkujące istotną poprawą w obszarze regulowania należności przez klientów Grupy.

Ok. 29% aktywów Grupy w minionym roku obrotowym stanowiły aktywa trwałe, z istotnym udziałem:

  • rzeczowych aktywów trwałych, których wartość wzrosła do 9 mln zł (więcej o 3,5 mln zł r/r) głównie wskutek implementacji MSSF 16 opisanej powyżej,
  • pozycji Wartość firmy o wartości 9,1 mln zł,
  • pozostałych aktywów niematerialnych o wartości 1,7 mln zł, zawierających amortyzowane zakończone prace rozwojowe oraz nakłady na wdrożenie systemu ERP w Grupie w 2017 r.

Grupa Sescom finansuje swój majątek w ok. 62% kapitałem własnym. Na jego wzrost względem roku poprzedniego o 4 mln zł wpłynął dodatni wynik netto Grupy. Należy jednak zauważyć, że przeprowadzone jesienią 2019 r. oraz latem 2020 r. skupy akcji własnych spowodowały konieczność utworzenia pozycji akcje własne o ujemnej wartości -1,4 mln zł w celu ujęcia w bilansie kwoty nabycia instrumentów.

Na dzień 30 września 2020 r. 38,3 % pasywów Grupy stanowiły zobowiązania, z czego 82,6% zobowiązania o krótkim terminie zapadalności. Warto zauważyć, że suma zobowiązań w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wzrosła o 5,1 mln zł względem roku poprzedzającego. Częściowo jest to rezultat wdrożenia MSSF 16 (zaksięgowanie w zobowiązaniach finansowych 3,8 mln zł zobowiązań z tytułu leasingu). Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na wzrost sumy zobowiązań były zobowiązania handlowe (0,6 mln zł r/r).

Zestawienie rentowności aktywów i kapitału własnego Grupy Sescom S.A. w latach obrotowych: 2018/2019 oraz 2019/2020

Z powodu zwiększenia sumy bilansowej (w tym kapitału własnego) oraz spadku zysku netto, zmniejszyła się wartość wskaźników rentowności dla Grupy. Rentowność względem aktywów na dzień 30.09.2020 r. zmniejszyła się o 1,1 p.p. względem roku poprzedzającego. Rentowność kapitału własnego zmniejszyła się natomiast z 13,1% do poziomu 11,9%.

Na dzień bilansowy 30.09.2020 r., wskutek większej dynamiki wzrostu majątku obrotowego wobec zobowiązań krótkoterminowych, Grupa wykazała poprawę wskaźników płynności. Na koniec roku obrotowego 2019/2020 aktywa bieżące ponad dwukrotnie pokrywały zobowiązania o terminie zapadalności do 12 miesięcy. Wartość ponad 2 razy większą od zobowiązań krótkoterminowych w minionym roku obrotowym posiadały również aktywa szybko zbywalne (majątek obrotowy bez uwzględnienia zapasów).

Poprzez istotne zwiększenie zobowiązań finansowych, nieznacznemu pogorszeniu uległy wskaźniki zadłużenia. Na dzień 30.09.2020 r. zobowiązania stanowiły odpowiednio 38,3% wartości pasywów Grupy oraz 62% jej kapitałów własnych.

WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ Okres 12
miesięcy
zakończony
30.09.2020
Okres 12
miesięcy
zakończony
30.09.2019
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej 14 488 293 5 049 592
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej -347 103 -2 414 141
Przepływy pieniężne z działalności finansowej -3 498 078 -2 084 695
Zwiększenie netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów 10 643 111 550 756
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu 6 869 010 6 318 253
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu 17 512 122 6 869 010

2.3. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe – przepływy pieniężne

Grupa Sescom wygenerowała w minionym roku obrotowym środki pieniężne z działalności operacyjnej na poziomie 14,5 mln zł, co oznaczało wzrost o 9,4 mln zł w stosunku do roku ubiegłego. Główne czynniki determinujące wzrost przepływów operacyjnych w minionym roku to:

  • zmniejszenie salda należności z tytułu dostaw i usług o 4,1 mln zł (1,5 mln zł rok wcześniej),
  • zwiększenie o 36 tys. zł salda zobowiązań z tytułu dostaw i usług, podczas gdy w roku obrotowym 2018/2019 saldo zobowiązań handlowych zostało zredukowane o 2,6 mln zł.

W roku obrotowym 2019/2020 przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej Grupy Sescom wyniosły -0,3 mln zł, wobec – 2,4 mln zł rok wcześniej. W minionym roku Grupa zredukowała wydatki inwestycyjne do płatności za aktywa leasingowe (flota samochodowa).

W minionym roku obrotowym wzrosły ujemne przepływy z działalności finansowej (-3,5 mln zł wobec -2,1 mln zł rok wcześniej). Ujemne przepływy Grupy z działalności finansowej wynikały z następujących działań:

  • nabycia akcji własnych w kwocie 1,4 mln zł,
  • zwiększenia zobowiązań finansowych, a co za tym idzie spłat z tytułu leasingu (w minionym roku kwota ta wyniosła -2,8 mln zł wobec -1,4 mln zł rok wcześniej).

Grupa odnotowała również dodatnie przepływy z tytułu działalności finansowej: w minionym roku na konto Sescom S.A. wpłynęła dotacja w wysokości ok. 0,7 mln zł w związku z realizacją projektu SES BI

Dzięki uzyskaniu skonsolidowanych dodatnich przepływów pieniężnych w kwocie 10,6 mln zł, wartość środków pieniężnych Grupy na koniec roku obrotowego 2019/2020 została podniesiona do poziomu 17,5 mln zł.

Kapitał
podstawowy
Nadwyżka
ze
sprzedaży
akcji
Kapitał
rezerwowy
ogółem
Akcje
własne
Zyski
zatrzymane
z lat
ubiegłych
Zysk/strata
netto roku
Udziały
niekontrolujące
RAZEM
PLN PLN PLN PLN PLN PLN PLN PLN
Stan na 30 września 2018 roku 2 100 000 4 005 160 305 605 0 20 450 390 8 319 136 0 35 180 291
Zysk netto za rok obrotowy 0 0 0 0 0 5 409 621 0 5 409 621
Różnice z konsolidacji 0 0 0 0 134 763 0 0 134 763
Emisja akcji 0 0 0 0 0 0 0 0
Umorzenie akcji 0 0 0 0 0 0 0 0
Kapitał mniejszości DT Sp. z o.o. 0 0 0 0 0 0 465 562 465 562
Emisja akcji powyżej wartości nominalnej 0 0 0 0 0 0 0 0
Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych 0 0 1 500 000 0 6 819 136 -8 319 136 0 0
Stan na 30 września 2019 roku 2 100 000 4 005 160 1 805 605 0 27 404 289 5 409 621 465 562 41 190 236
Zysk netto za rok obrotowy 0 0 0 0 0 5 078 065 0 5 078 065
Różnice z konsolidacji 0 0 0 0 31 538 0 0 31 538
Emisja akcji 0 0 0 0 0 0 0 0
Wykup akcji własnych 0 0 -1 500 000 -1 355 757 1 500 000 0 0 -1 355 757
Środki na nabycie akcji własnych 0 0 584 243 0 -584 243 0 0 0
Umorzenie akcji 0 0 0 0 0 0 0 0
Kapitał mniejszości DT Sp. z o.o. 0 0 0 0 0 0 286 159 286 159
Emisja akcji powyżej wartości nominalnej 0 0 0 0 0 0 0 0
Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych 0 0 0 0 5 409 621 -5 409 621 0 0
Stan na 30 września 2020 roku 2 100 000 4 005 160 889 848 -1 355 757 33 761 205 5 078 065 751 721 45 230 243

2.4. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe – zmiany w kapitale własnym

Uchwałą nr 4 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Sescom S.A z dnia 09.09.2019 r. utworzono kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na sfinansowanie nabywania akcji własnych w kwocie 1 500 000. W dniu 08.11.2019 r. Emitent nabył 50.000 sztuk akcji własnych po cenie 26,80 zł za akcję, płacąc łącznie 1.340.000 zł za wszystkie nabyte instrumenty. W dniach 08.05.2020 r. – 30.09.2020 r. Emitent przeprowadził program skupu akcji własnych, w ramach którego nabył 815 sztuk akcji Sescom S.A. po średniej cenie 19,34 zł za sztukę, płacąc łącznie 15.757 zł za kupione instrumenty. Powyższe transakcje zostały odzwierciedlone w zestawieniu zmian w kapitale własnym w roku obrotowym 2019/2020 w pozycji Akcje własne.

Poza wyżej wymienionym zdarzeniem, w roku obrotowym 2019/2020 nie miały miejsca istotne zdarzenia, które wpłynęłyby w sposób znaczący na kształt sprawozdania ze zmian w kapitale własnym.

  • 3. Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe ujawnione w jednostkowym sprawozdaniu finansowym
    • 3.1. Jednostkowe sprawozdanie finansowe – rachunek zysków i strat
WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ Okres 12
miesięcy
zakończony
30.09.2020
Okres 12
miesięcy
zakończony
30.09.2019
Dynamika
Przychody ze sprzedaży 96 592 158 90 280 079 7%
Zysk EBITDA 8 548 036 7 526 985 14%
Zysk (strata) na działalności operacyjnej 5 116 879 6 026 241 -15%
Zysk (strata) przed opodatkowaniem 4 802 672 5 800 571 -17%
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej 4 085 107 4 767 938 -14%

Zestawienie marż wygenerowanych przez Sescom S.A. w latach obrotowych: 2018/2019 oraz 2019/2020

Koszty rodzajowe poniesione przez Sescom S.A. w latach obrotowych: 2018/2019 oraz 2019/2020

WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ Okres 12
miesięcy
zakończony
30.09.2020
Okres 12
miesięcy
zakończony
30.09.2019
Dynamika
Amortyzacja 3 431 157 1 500 744 129%
Zużycie materiałów i energii 10 654 474 9 059 656 18%
Usługi obce 45 896 412 44 644 551 3%
Podatki i opłaty 577 317 625 555 -8%
Wynagrodzenia 12 231 671 11 035 846 11%
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia 2 562 334 2 575 154 -0,5%
Pozostałe koszty rodzajowe 1 248 723 1 484 208 -16%
Wartość sprzedanych towarów i materiałów 13 857 246 12 999 925 7%
Koszty według rodzaju, razem 90 459 335 83 925 639 8%

Sescom S.A. zakończyła rok obrotowy 2019/2020 poprawiając zeszłoroczną sprzedaż o 7%, osiągając przychody w wysokości 96,6 mln zł. Na sprzedaż spółki dominującej Grupy Sescom składają się przede wszystkim przychody dwóch najbardziej rozbudowanych linii biznesowych: Facility Management oraz IT Infrastructure, które w minionym roku odpowiadały za ponad 90% wygenerowanych przychodów. Mimo niesprzyjającej koniunktury związanej z restrykcjami handlowymi, linia FM zdołała utrzymać satysfakcjonujący poziom sprzedaży, natomiast obszar IT Infrastructure odnotował poprawę przychodów o 24% r/r. Za wzrostem przychodów nie podążyły jednak marże. Wynik EBIT za 12 miesięcy roku obrotowego 2019/2020 wyniósł 5,1 mln zł (-15% r/r), natomiast zysk netto 4,1 mln zł (-14% r/r). Wzrost udało się osiągnąć w przypadku zysku EBITDA, gdzie wynik na poziomie 8,5 mln zł oznaczał wzrost o 14% względem roku obrotowego 2018/2019. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku wyniku EBITDA, czynnikiem wpływającym na wzrost jego wartości był wzrost kosztów amortyzacji. Wynikał on z konieczności zastosowania wymogów standardu MSSF 16, zgodnie z którym opłaty leasingowe związane z wykorzystaniem aktywów będących przedmiotem leasingu zostały uwzględnione w pozycji amortyzacja (1,15 mln zł wg stanu za okres 12 miesięcy roku obrotowego 2019/2020) oraz w kosztach finansowych jako koszt odsetek.

Do spadku marż przyczynił się wzrost kosztów rodzajowych, które w minionym roku obrotowym osiągnęły poziom 90,5 mln zł (wzrost o 8% r/r). Na wzrost kosztów rodzajowych w roku obrotowym 2019/2020 wpłynęły następujące zjawiska:

  • wzrost kosztów amortyzacji o 1,9 mln zł r/r, gdzie główną przyczyną były zmiany księgowań związane z wdrożeniem MSSF 16, opisane powyżej,
  • wzrost zużycia materiałów i energii o 1,6 mln zł,
  • wzrost kosztów usług obcych o 1,3 mln zł, związany z rozwojem sieci serwisowej,
  • wzrost wynagrodzeń o 1,2 mln zł, będący wynikiem dalszego wzrostu zatrudnienia w Sescom S.A.
WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ 30.09.2020 r. 30.09.2019 r. Dynamika
Aktywa trwałe 21 352 599 18 059 884 18%
Aktywa obrotowe 39 447 988 34 133 995 16%
Zapasy 3 767 833 3 557 168 6%
Należności 21 411 146 26 107 099 -18%
Pozostałe aktywa finansowe 0 431 698 -100%
Pozostałe aktywa 1 612 215 1 522 074 6%
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 12 656 794 2 515 957 403%
Aktywa razem 60 800 587 52 193 879 16%
Kapitał własny 38 054 296 35 324 946 8%
zobowiązania 22 746 291 16 868 933 35%
zobowiązania długoterminowe 4 289 037 1 397 817 204%
zobowiązania krótkoterminowe 18 457 253 15 471 116 20%
Pasywa razem 60 800 587 52 193 879 16%

3.2. Jednostkowe sprawozdanie finansowe – bilans

Suma bilansowa Sescom S.A. w minionym roku obrotowym zwiększyła się o 16% względem poprzedniego okresu, osiągając poziom 60,8 mln zł. Coroczny wzrost sumy majątku Emitenta wynika z osiągania dodatniego wyniku netto, który w roku obrotowym wyniósł 4,1 mln zł. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na istotny wzrost sumy bilansowej w minionym roku, było przyjęcie reguł księgowania MSSF 16. W wyniku tych zmian wartość umowy najmu pomieszczeń biurowych Oddziału Gdańsk i Oddziału Wrocław została uwzględniona w pozycji Rzeczowe aktywa trwałe po stronie aktywów (prawo do użytkowania składnika aktywów w wartości 3,6 mln zł) oraz w zobowiązaniach krótkoterminowych oraz długoterminowych po stronie pasywów (zobowiązania z tytułu leasingu w kwocie 3,8 mln zł).

Struktura majątku Sescom S.A. w dominującej części składa się z aktywów obrotowych (65% sumy aktywów). Składnikami majątku obrotowego o największej wartości były należności (54% udziału w aktywach obrotowych) oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty (32% udziału w majątku obrotowym). Zauważalny jest istotny wzrost wartości środków pieniężnych względem poprzedzającego roku obrotowego (zwiększenie o 403% r/r) oraz spadek wartości należności o 18% r/r. Przyczyną była intensyfikacja działań windykacyjnych Emitenta w oraz istotna poprawa tempa spływu należności. W minionym roku obrotowym Sescom S.A. zmniejszyła saldo należności o 4 mln zł (w roku obrotowym 2018/2019 saldo wzrosło o 1,3 mln zł), co wpłynęło na wzrost dodatnich przepływów środków pieniężnych z działalności operacyjnej. Ponadto Emitent nie realizował w minionym roku istotnych projektów inwestycyjnych, które zwiększyłyby wartość ujemnych przepływów.

Majątek Emitenta w minionym roku obrotowym był finansowany w 63% kapitałem własnym. Należy jednak zaznaczyć, że udział własnych środków w pokryciu majątku zmniejszył się o 5 p.p. w porównaniu do roku obrotowego 2018/2019. Wynika to ze zwiększenia wartości zobowiązań, które w minionym roku wzrosły do poziomu 22,7 mln zł (zwiększenie o 35% r/r). Wzrost zobowiązań długoterminowych o 207% r/r to przede wszystkim wynik zmian spowodowanych przez wdrożenie MSSF 16, opisanych powyżej. Efekt zmiany w księgowaniu wpłynął również na wzrost zobowiązań krótkoterminowych (wzrost zobowiązań finansowych o 1,2 mln zł r/r). W tym przypadku za wzrost odpowiadało również zwiększenie wartości zobowiązań z tytułu dostaw u usług oraz pozostałych (wzrost o 1,4 mln zł r/r).

Zestawienie rentowności aktywów i kapitału własnego Sescom S.A. w latach obrotowych: 2018/2019 oraz 2019/2020

Skutkiem zwiększenia sumy bilansowej przy jednoczesnym obniżeniu zysku netto, w minionym roku obrotowym zmniejszyła się rentowność aktywów Sescom S.A. do poziomu 6,7%. Wskaźnik ROE obrazujący relację zysku netto do kapitału własnego uległ obniżeniu o 2,4 p.p.

Zarówno wartość aktywów obrotowych, jak i zobowiązań krótkoterminowych Emitenta uległy w minionym roku obrotowym zwiększeniu, odpowiednio o: 16% oraz 20%. Wskutek większej dynamiki wzrostu zobowiązań o terminie spłaty poniżej 1 roku, nieznacznemu pogorszeniu uległy wskaźniki płynności. Należy jednak zaznaczyć, że wartości wskaźników na koniec roku obrotowego 2019/2020 pokazują bezpieczną sytuację płynnościową Emitenta – jego majątek o wysokiej płynności pokrywa ponad dwukrotnie zobowiązania krótkoterminowe.

Zadłużenie finansowe Sescom S.A. w latach obrotowych: 2018/2019 oraz 2019/2020

Przyjęcie zmian w księgowaniu w oparciu o MSSF 16 wpłynęło na istotny wzrost zobowiązań długoterminowych i krótkoterminowych w roku obrotowym 2019/2020. Wzrost kapitału własnego o 8% w porównaniu z rokiem

ubiegłym nie był wystarczający, żeby utrzymać dotychczasowy poziom wskaźników zadłużenia. Relacja zobowiązań do majątku Emitenta wzrosła z 32,3% do 37,4%. Wartość zobowiązań na ostatni dzień roku obrotowego 2019/2020 stanowiła 59,8% wartości pasywów (wobec 47,8% rok wcześniej)

3.3. Jednostkowe sprawozdanie finansowe – przepływy pieniężne

WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ Okres 12
miesięcy
zakończony
30.09.2020
Okres 12
miesięcy
zakończony
30.09.2019
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej 13 402 176 1 718 343
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej -187 929 -1 988 635
Przepływy pieniężne z działalności finansowej -3 073 409 -1 717 471
Zmniejszenie netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów 10 140 837 -1 987 764
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu 2 515 957 4 503 720
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu 12 656 794 2 515 957

W ciągu 12 miesięcy minionego roku obrotowego Sescom S.A. znacząco poprawiła wartość dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. Za kluczowe czynniki wpływające na wzrost o ok. 11,7 mln zł wobec roku poprzedniego odpowiadają następujące czynniki:

  • zmniejszenie salda należności z tytułu dostaw i usług o ok. 5,4 mln zł względem roku ubiegłego, w wyniku poprawy bieżącego pozyskiwania należności przez Emitenta,
  • zwiększenie zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych w kwocie 0,9 mln zł (wobec zmniejszenia stanu zobowiązań o ok. 3,2 mln zł rok wcześniej).

Spółka nie podjęła istotnych działań inwestycyjnych w roku obrotowym 2019/2020, dlatego też ujemne przepływy pieniężne wygenerowane na działalności inwestycyjnej ograniczyły się do 188 tys. zł wobec 2 mln zł rok wcześniej. Kwota wydana w roku poprzednim wynikała z nabycia 51% udziałów w DT Sp. z o.o. oraz inwestycji w leasing nowej floty samochodów.

Ujemne przepływy pieniężne z działalności finansowej w roku obrotowym 2019/202 osiągnęły wartość 3,1 mln zł (wzrost wydatków o 1,4 mln zł r/r). Płatności związane z działalnością finansową zostały zrealizowane w związku z:

  • nabyciem 50.815 akcji własnych w październiku 2019 r. oraz w okresie od maja do września 2020 r., w kwocie ok. 1,4 mln zł,
  • spłatą zobowiązań leasingowych w wysokości 2,2 mln zł (wobec 1 mln zł rok wcześniej).

Warto zaznaczyć, że istotnym, dodatnim przepływem pieniężnym z działalności finansowej było wpłynięcie dotacji w wysokości ok. 0,7 mln zł w związku z realizacją projektu SES BI.

W ciągu roku obrotowego 2019/2020 Sescom S.A. odnotowała dodatnie przepływy pieniężne w wysokości 10,1 mln zł, co pozwoliło zakończyć rok obrotowy ze stanem środków pieniężnych w wysokości 12,7 mln zł.

Kapitał
podstawowy
Nadwyżka
ze
sprzedaży
akcji
Kapitał
rezerwowy
ogółem
Akcje
własne
Zyski
zatrzymane
z lat
ubiegłych
Zysk/strata
netto roku
RAZEM
PLN PLN PLN PLN PLN PLN PLN
Stan na 30 września 2018 roku 2 100 000 4 005 160 305 605 0 17 744 079 6 402 165 30 557 008
Zysk netto za rok obrotowy 0 0 0 0 0 4 767 938 4 767 938
Emisja akcji 0 0 0 0 0 0 0
Umorzenie akcji 0 0 0 0 0 0 0
Emisja akcji powyżej wartości nominalnej 0 0 0 0 0 0 0
Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych 0 0 1 500 000 0 4 902 165 -6 402 165 0
Stan na 30 września 2019 roku 2 100 000 4 005 160 1 805 605 0 22 646 244 4 767 938 35 324 946
Zysk netto za rok obrotowy 0 0 0 0 0 4 085 107 4 085 107
Emisja akcji 0 0 0 0 0 0 0
Umorzenie akcji 0 0 0 0 0 0 0
Wykup akcji własnych 0 0 -915 757 -1 355 757 915 757 0 -1 355 757
Emisja akcji powyżej wartości nominalnej 0 0 0 0 0 0 0
Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych 0 0 0 0 4 767 938 -4 767 938 0
Stan na 30 września 2020 roku 2 100 000 4 005 160 889 848 -1 355 757 28 329 939 4 085 107 38 054 297

3.4. Jednostkowe sprawozdanie finansowe – zmiany w kapitale własnym

Uchwałą nr 4 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Sescom S.A z dnia 09.09.2019 r. utworzono kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na sfinansowanie nabywania akcji własnych w kwocie 1 500 000. W dniu 08.11.2019 r. Emitent nabył 50.000 sztuk akcji własnych po cenie 26,80 zł za akcję, płacąc łącznie 1.340.000 zł za wszystkie nabyte instrumenty. W dniach 08.05.2020 r. – 30.09.2020 r. Emitent przeprowadził program skupu akcji własnych, w ramach którego nabył 815 sztuk akcji Sescom S.A. po średniej cenie 19,34 zł za sztukę, płacąc łącznie 15.757 zł za kupione instrumenty. Powyższe transakcje zostały odzwierciedlone w zestawieniu zmian w kapitale własnym w roku obrotowym 2019/2020 w pozycji Akcje własne.

Poza wyżej wymienionym zdarzeniem, w roku obrotowym 2019/2020 nie miały miejsca istotne zdarzenia, które wpłynęłyby w sposób znaczący na kształt sprawozdania ze zmian w kapitale własnym.

4. Wynik finansowy a publikowane prognozy

Sescom S.A. nie publikowała prognoz finansowych.

5. Ocena wraz z uzasadnieniem dotycząca zarządzania zasobami finansowymi

Zarząd Sescom S.A. kładzie szczególny nacisk na utrzymanie bezpiecznego poziomu płynności oraz zadłużenia w jednostce dominującej oraz spółkach córkach Grupy. Aktywa bieżące Sescom S.A. oraz całej Grupy Kapitałowej pokrywają odpowiednio: 213% i 226% wartości swoich zobowiązań krótkoterminowych. Grupa Sescom oraz jej jednostka dominująca finansują większość majątku kapitałami własnymi. Wskaźnik ogólnego zadłużenia Sescom S.A. w roku obrotowym 2019/2020 wyniósł 37%, natomiast Grupy Sescom 38%.

W roku obrotowym 2019/2020 Sescom S.A. oraz jej jednostki zależne posiadały pełną zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. Dzięki modelowi biznesowemu Grupy, polegającemu na finansowaniu funkcjonowania spółek zagranicznych walutą generowanych przez nie przychodów, zmniejszane jest ryzyko walutowe. W ocenie Zarządu niewymagane jest obecnie posiłkowanie się instrumentami zabezpieczającymi kontrakty przed ryzykiem walutowym.

6. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń i ich wpływ na wynik

Nietypowym zjawiskiem, które dotknęło Grupę Emitenta, była pandemia koronawirusa, która przyczyniła się do nałożenia restrykcji handlowych w Polsce oraz wielu krajach Europy. Obostrzenia utrudniły Emitentowi realizację prac technicznych, głównie poza granicami Polski, co miało negatywny wpływ na wartość przychodów, szczególnie w trzecim kwartale roku obrotowego.

W ocenie Zarządu, w Sescom S.A. oraz jej Grupie Kapitałowej nie dochodziło w minionym roku obrotowym do innych nietypowych zdarzeń, które miały istotny wpływ na wynik finansowy.

Czynniki operacyjne mające wpływ na wynik były związane z działalnością operacyjną realizowaną przez poszczególne linie biznesowe i zostały przedstawione w punkcie 2 rozdziału Działalność Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2019/2020.

7. Aktualna i przewidywana sytuacja finansowa

Zdaniem Zarządu Emitenta, obecna sytuacja finansowa Spółki oraz Grupy Kapitałowej jest dobra. Miniony rok obrotowy zakończył się uzyskaniem dodatniego skonsolidowanego wyniku finansowego w kwocie 5,4 mln zł. W roku obrotowym 2019/2020 odnotowano również zwiększenie środków pieniężnych o 10,6 mln zł oraz utrzymanie poziomu ogólnego zadłużenia Grupy poniżej 40% wartości jej majątku. Grupa na bieżąco realizuje zobowiązania oraz utrzymuje poziom aktywów obrotowych, w tym środków pieniężnych, zapewniający zachowanie płynności.

W ocenie Zarządu obecny poziom środków pieniężnych oraz zaangażowania kapitałów własnych w finansowanie działalności pozwala na stabilne funkcjonowanie oraz realizację celów strategicznych.

Działalność Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2019/2020

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej

W okresie 01.10.2019 r. – 30.09.2020 r.

str. 45

1. Otoczenie rynkowe

1.1. Rynek facility management

Za usługi facility management uważane są prace zapewniające prawidłowe funkcjonowanie obiektów: handlowych, komercyjnych, budynków użyteczności publicznej oraz przestrzeni je otaczającej. Do takich usług należą między innymi:

  • usługi polegające na utrzymaniu technicznym obiektu: serwis urządzeń chłodniczych, grzewczych i klimatyzujących, konserwacja infrastruktury przeciwpożarowej,
  • usługi wspierające funkcjonowanie obiektu: sprzątanie, catering, ochrona, usługi pralnicze,
  • usługi związane z gospodarowaniem zasobami: zarządzanie efektywnością energetyczną, gospodarka odpadami i recykling,
  • usługi utrzymania IT: tworzenie i konserwacja infrastruktury teleinformatycznej, instalowanie i serwis urządzeń IT,
  • usługi zarządzania przestrzenią obiektu: planowanie przestrzenne, relokacje.

Zakres usług objętych definicją facility management jest dość szeroki, dlatego też rynek FM jest miejscem funkcjonowania wielu przedsiębiorstw różnej wielkości, o zróżnicowanej ofercie usługowej i skali działania.

Rynek usług facility management można podzielić według następujących kryteriów:

  • rodzaj świadczonych usług, gdzie należy wyróżnić:
    • o FM miękki, w którym usługodawcy realizują zadania niezwiązane z obsługą techniczną lub technologiczną: ochrona, sprzątanie budynku czy catering,
    • o FM twardy, czyli dotyczący usług technicznych, serwisowych realizowanych przez wyspecjalizowane podmioty,
  • zakres świadczonych usług, który można podzielić na następujące kategorie:
    • o zintegrowane usługi FM (Integrated Facility Management – IFM), czyli komplementarne, powiązane ze sobą usługi z obszaru FM (zdolność usługodawcy do świadczenia wielu usług powiązanych z działalnością FM),
    • o pojedyncze usługi FM, kiedy usługobiorca posiada zdolność do realizacji tylko jednego typu prac powiązanych z FM (np. napraw urządzeń klimatyzujących czy pielęgnacji zieleni),
  • powierzenie realizacji usługi, gdzie wymienić można dwie możliwości wykonania prac:
    • o zasoby własne (in-house FM), które pozwalają przedsiębiorstwu na realizację prac z zakresu FM przez zaangażowanie własnych pracowników,
    • o outsourcing (outsourced FM), który polega na zleceniu realizacji prac FM firmie zewnętrznej.

Większość rynku FM stanowią usługi in-house świadczone przez wewnętrzne struktury FM, które według informacji Frost & Sullivan stanowiły w 2018 r. ok. 68% wartości całego rynku FM. Trzeba jednak zaznaczyć, że struktura globalnego rynku będzie zmieniać się minimalnie na korzyść outsourcingu FM, który do 2025 osiągnie udział ok. 34%.

Nadejście epidemii koronawirusa wraz z wprowadzeniem szeregu ograniczeń handlowych i społecznych, nieznacznie stonowało publikowane w 2019 r. prognozy wzrostu globalnego rynku facility management. Według ówczesnych wyliczeń analityków Fortune Business Insights, światowy rynek facility management do 2026 r. miał rosnąć w tempie CAGR=4,9%. W opublikowanym w grudniu 2020 r. raporcie tej samej instytucji badawczej: Facility Management Market Size, Share & COVID-19 Impact Analysis, By Service Type, By Industry and Regional Forecast, 2020-2027, wzrost wartości globalnego rynku FM szacowany jest już na poziomie CAGR=4%. Należy zaznaczyć, że w I połowie 2019 r. branża nie spodziewała się wybuchu pandemii oraz jej negatywnego wpływu na działalność gospodarczą. Nadal jednak rynek facility management uważany jest za wzrostowy.

Prognozowana wartość globalnego rynku FM w bln USD

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Fortune Business Insights

Warto zauważyć, że analizy rynku FM z innych źródeł podają znacznie bardziej optymistyczne dane. Przykładem jest prognoza autorstwa Global Industry Analysts, według której światowy rynek FM będzie rozwijał się z prędkością CAGR=11,3%, osiągając w 2027 r. wartość 3 bln USD.

W opinii analityków Fortune Business Insights, dodatnią dynamiką wzrostu będzie wyróżniał się również rynek realizowanych przez Sescom "twardych" (technicznych) usług facility management (tzw. hard services FM). Według danych zamieszczonych w raporcie Hard Services Facility Management Market Size, Share & Industry Analysis, ten rynek w 2019 r. był warty ok 609 mld USD. Do 2026 r. osiągnie natomiast poziom 815 mld USD, co oznacza średni roczny wzrost w wysokości ok. 4,2%.

W trendzie wzrostowym powinien utrzymać się również rynek zintegrowanego facility management. Według szacunków EMR Research - autorów opracowania Global Integrated Facilities Management Market Key Insights, globalny rynek IFM, był wart w 2020 r. 749 mld USD, a w 2026 r. wyniesie 1.051 mld USD, co oznacza CAGR=5,8%. Według TechSci Research, globalny rynek usług zintegrowanego FM, pomimo negatywnego wpływu koronawirusa na światowe gospodarki, utrzyma w kolejnych latach dodatnią dynamikę wzrostu dzięki popularyzacji rozwiązań IoT oraz dalszemu rozwojowi inwestycji w zrównoważoną infrastrukturę. Warto podkreślić, że za ok. 30% wartości światowego rynku IFM odpowiada Europa. Do największych europejskich rynków FM według danych pochodzących z raportu Global Facilitiess management Market Report 2018 należą: Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

Polska uważana jest za kraj charakteryzujący się wysokim pokryciem zapotrzebowania na usługi FM outsourcingiem. Według danych Global Facilities Management Market Report 2018 wartość rynku FM w Polsce wyniosła w 2017 r. ok 13,5 mld USD i w 80% była wygenerowana przez outsourcing. Mimo pandemicznych obostrzeń polski rynek utrzymania obiektów rozwija się stabilnie. Świadczy o tym między innymi wzrost zatrudnienia w branży. Według informacji przedstawionych w raporcie Praca w branży obsługi obiektów autorstwa Polskiej Rady Facility Management w 2020 r., planowany średni wzrost zatrudnienia o 3-5% w branży FM w 2020 r. w Polsce oznacza osiągnięcie poziomu ok. 630 tys. pracowników.

Należy zaznaczyć, że kondycja rynku FM jest skorelowana z sytuacją obsługiwanych branż. Dla firm FM skoncentrowanych na realizacji usług technicznych dla obiektów komercyjnych istotna jest bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych. Dla Sescom kluczowi klienci to sieci detaliczne funkcjonujące we własnych obiektach wielkopowierzchniowych lub w wynajętych butikach w galeriach handlowych.

Według danych Retail Institute obroty najemców centrów handlowych spadły w okresie 06.01.2020 r.- 30.09.2020 r. o ok. 25,3%. Jednym z głównych czynników tych spadków był spadek odwiedzalności centrów – o 30,4% w okresie od 6 stycznia do 9 grudnia 2020 roku. Na spadek odwiedzin wpłynęły obawy przed zakażeniem koronawirusem oraz okresowe zamknięcia obecnych w galeriach: kin, siłowni czy restauracji.

Według obliczeń analityków Cushman & Wakefield, na koniec III kwartału 2020 r. podaż powierzchni handlowej wyniosła 15,2 mln m2 (360 tys. m2 powierzchni pozostawało w budowie). Nowa powierzchnia handlowa to przede wszystkim mniejsze formaty – niewielkie centra i parki handlowe o profilu zakupów codziennych. Rynek jest natomiast coraz bardziej nasycony nowoczesnymi, wielkopowierzchniowymi obiektami handlowymi.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Marketbeat – polski rynek handlowy autorstwa Cushman & Wakefield

Według raportu Parki handlowe i centra convenience w Polsce autorstwa JLL oraz TREI Real Estate Poland, parki handlowe (obiekty ukierunkowane przede wszystkim na działalność handlową, w których mieszczą się sklepy bez części wspólnych, z bezpośrednim wejściem z parkingu) w ciągu ostatnich 10 lat zyskały 4 p.p i stanowią 13% łącznej podaży powierzchni handlowej w Polsce. Obostrzenia narzucone w czasie pandemii będą sprzyjały wzrostowi popularności takiej formy obiektów.

Struktura podaży powierzchni handlowej w Polsce w I poł. 2020 r.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu Parki handlowe i centra convenience w Polsce autorstwa JLL i TREI Real Estate Poland

Sprzedaż detaliczna w Polsce w pierwszych dziewięciu kwartałach 2020 r. odnotowała ujemną dynamikę wzrostu. Zamykanie sklepów w okresie wiosennym oraz spadek odwiedzin klientów w centrach handlowych przyczyniły się do spadku dynamiki sprzedaży w istotnych dla Grupy Emitenta segmentach handlu. Jedynie sprzedaż mebli oraz sprzętu RTV i AGD uległa poprawie w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych w Polsce (analogiczny okres roku poprzedzającego = 100)

Źródło: Dane GUS

Pandemia wpłynęła również na strukturę kanałów sprzedaży sieci detalicznych. Z powodu wprowadzenia ograniczeń w handlu stacjonarnym, istotny wzrost popularności dotknął kanał e-commerce. Znaczący wzrost udziału tej formy handlu był widoczny w branży odzieżowej w miesiącach lockdownu: marcu, kwietniu i maju.

Źródło: Dane GUS

1.2. Rynek dostaw i utrzymania urządzeń informatycznych

Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na wielkość światowych wydatków na IT. Według szacunków Gartnera, globalne wydatki na IT w 2020 r. zmniejszą się o ok. 7,3% do poziomu 3,5 bln USD. Pomimo trendu przechodzenia pracowników na pracę zdalną w wielu przedsiębiorstwach usługowych, najmocniejsze spadki dotknęły segment urządzeń IT (Hardware). Inwestycje w tym segmencie zahamowały o ok. 16,1%, co oznacza spadek wartości nakładów z 712 mld USD do poziomu 597 mld USD r/r. Odbicie inwestycji w IT powinno być widoczne już w 2021 r., jednak na powrót do poziomu nakładów z 2019 r. będzie trzeba jeszcze poczekać.

Globalne nakłady na technologię informatyczną w latach 2019-2021 w mld USD

W Polsce, według danych IDC, z powodu koronawirusa wartość rynku IT spadnie w 2020 r. o 5,5%, do poziomu ok. 64 mld zł. O ok. 2,1% spadnie wartość całkowitych wydatków na serwery i macierze dyskowe, natomiast o ok. 5% obniżona zostanie względem 2019 r. wysokość wydatków na desktopy, tablety i laptopy.

W przypadku urządzeń IT wspierających handel detaliczny sytuacja jest odwrotna. Pandemia zmieniła preferencje klientów dotyczące sposobu nabywania towarów oraz dokonywania płatności. Dlatego też w 2020 r. wzrost nakładów inwestycyjnych dotyczył takich urządzeń, jak: kasy samoobsługowe (self-checkout) lub punkty odbioru zakupów – tzw. zakupomaty. Według danych serwisu Dlahandlu.pl do końca sierpnia 2020 r. sieci hipermarketów oraz dyskontów funkcjonujące w Polsce dokonały licznych inwestycji w systemy self-checkout. Na koniec sierpnia Biedronka posiadała 3,5 tys. takich urządzeń, Lidl 1 tys., Auchan 500. Inwestycje w kasy samoobsługowe realizowały również sieci: Carrefour, Kaufland, Rossmann, SuperPharm czy Stokrotka. Według danych Grand View Research, globalny rynek kas samoobsługowych był w 2019 r. wart ok. 2,8 mld USD z perspektywą wzrostu CAGR=13,3% do 2027 r. Zmiana zachowań konsumentów wynikająca z panującej pandemii, a także możliwe oszczędności w kosztach pracy mogą dodatkowo zdynamizować ten wzrost również w Polsce.

1.3. Rynek technologii dla retail

Grupa Sescom funkcjonuje na mocno konkurencyjnym rynku, dlatego w celu utrzymywania swojej pozycji musi stale uatrakcyjniać swoją ofertę zgodnie z preferencjami klientów. Usługobiorcy należący do segmentu retail coraz odważniej stawiają na nowe technologie, ponieważ sami rywalizują o uwagę swoich klientów. Rozwój epidemii jedynie przyspieszył przechodzenie sieci stacjonarnych do kanałów online.

Źródło: Raport Omni-commerce. Kupuję wygodnie autorstwa Mobile Institute oraz Izby Gospodarki Elektronicznej

Według szacunków Mobile Institute, w 2020 r. 72% internautów kupowało online, a 27% z nich przeniosło zakupy do sieci z powodu wybuchu pandemii.

Rynek detaliczny coraz odważniej wykorzystuje narzędzia pozwalające na dotarcie do swoich klientów różnymi kanałami - tzw. omnichannel. Dodatkowo, zauważalny jest wzrost zainteresowania automatyką procesów, przewidywaniem awarii (predictive maintenance) oraz przyspieszaniem dostaw poprzez stawianie na wiele lokalnych magazynów.

Sieci detaliczne wykorzystują urządzenia multimedialne w celu przekazywania informacji oraz treści marketingowych swoim klientom. Według badań Digital Place-Based Media ROI Analysis, dzięki wdrożeniom rozwiązań digital signage, szansa na spontaniczny zakup prezentowanego produktu rośnie o ok. 20%. Globalny rynek digital signage pozostaje, według analityków Meticulous Market research, w trendzie wzrostowym. Rynek ten będzie rozwijać się z dynamiką ok. 6,4% rocznie, by w 2027 r. osiągnąć poziom 26,3 mld USD. W Polsce rynek digital signage uważa się już za dojrzały, a coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z rozwiązań multimedialnych, choćby w najprostszej formule obejmującej instalację kilku ekranów w jednym obiekcie. Należy jednak zaznaczyć, że epidemia koronawirusa wpłynęła na zahamowanie inwestycji w reklamę elektroniczną. Według informacji opublikowanych przez Izbę Gospodarczą Reklamy Zewnętrznej, w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. wartość rynku reklamy DOOH (digital out-of-home, czyli reklamy zewnętrznej wykorzystującej digital signage) spadła o 17% względem analogicznego okresu w roku poprzednim, do poziomu 35,1 mln zł. Trzeba jednak podkreślić, że sam pierwszy kwartał, czyli okres w większości przed pandemią, stanowił wzrost 33% r/r.

Dynamicznie zwiększa się wartość rynku predictive maintenance. Według danych Fortune Business Insights tempo wzrostu rynku rozwiązań zapobiegających awariom rośnie rocznie w tempie CAGR=29,8% by w 2026 r. osiągnąć poziom 18,5 mld USD. Na rynku funkcjonują podmioty wdrażające rozwiązania pozwalające z wyprzedzeniem reagować przed wystąpieniem usterek: wentylacji, wind czy urządzeń grzewczych. System predictive maintenance oparty na instalacji sensorów oraz systemach uczenia maszynowego i analizy danych pozwala zoptymalizować koszty utrzymania technicznego obiektów. Rozwojem rozwiązań opartych o predictive maintenance zajmuje się m.in. Sanasens sp. z o.o. – spółka stowarzyszona w Grupie Sescom.

Rozwiązaniem coraz chętniej wykorzystywanym przez sieci handlowe jest technologia RFID, czyli radiowe rozpoznawanie przedmiotów wyposażonych w znaczniki (tagi) zawierające informacje na temat lokalizacji, stanu i właściwości towaru. Systemy RFID pozwalają na realizację sprawnych inwentaryzacji, a także umożliwiają natychmiastowy dostęp do danych dotyczących stanu magazynowego w danym obiekcie. RFID pozwala zoptymalizować czas pracy obsługi sklepu, który można przeznaczyć na obsługę klienta. Według danych zawartych w raporcie RFID w branży odzieżowej w Polsce i na świecie, Przyczynami zainteresowania technologią RFID przez firmy z polskiej branży odzieżowej są najczęściej następujące motywatory:

  • poprawa czasu lub jakości inwentaryzacji (38% ankietowanych przedsiębiorstw),
  • wzrost sprzedaży związany z poprawą dostępności towarów na pułkach sklepowych (31%),
  • usprawnienie procesów logistycznych i kasowych (15%).

W Polsce, spośród znanych sieci detalicznych, na wdrożenie RFID zdecydowały się m.in.: LPP, Rossmann czy Decathlon. Według statystyk Research and Markets, globalny rynek RFID osiągnie w 2026 r. wartość ok. 31 mld USD, rosnąc w tempie CAGR=10,3%. Pandemia umacnia trend wzrostowy, ponieważ dodatkowy popyt na kody oraz czytniki RFID wygenerowała branża medyczna.

1.4. Rynek pojazdów magazynowych

Kondycja rynku pojazdów magazynowych powiązana jest z dalszym rozwojem logistyki oraz obiektów magazynowych. Mimo panującej epidemii koronawirusa, rynek powierzchni magazynowej pozostał stabilny. Według raportu Polski rynek magazynowy w III kwartale 2020 r. autorstwa AXI IMMO, w okresie pierwszych trzech kwartałów 2020 r. w Polsce przedmiotem transakcji były powierzchnie magazynowe o łącznej wartości 1,9 mld EUR, co oznacza rekordowy wynik pod względem aktywności inwestycyjnej w tym sektorze. Całkowite zasoby magazynowe na koniec III kwartału 2020 osiągnęły poziom 20,2 mln m2 (wzrost o 12,6% r/r). Należy jednak zaznaczyć, że wraz ze wzrostem podaży powierzchni magazynowej rośnie poziom pustostanów, który na koniec III kwartału 2020 r. wyniósł ok. 8% (6% w III kw. 2019 r.).

Dobry okres dla rynku powierzchni magazynowych jest spowodowany rozkwitem e-commerce, do którego również przyczyniła się obecna sytuacja epidemiczna. Rośnie zapotrzebowanie na magazyny do obsługi zamówień on-line. Analitycy przewidują jednak ochłodzenie koniunktury w kolejnych kwartałach. Ze względu na ograniczenie dostępności finansowania oraz stopniowy wzrost poziomu pustostanów może dojść do ograniczenia aktywności deweloperskiej w obszarze magazynowym.

Rok 2019 okazał się okresem zmiany trendu na rynku wózków widłowych. Globalny wolumen zamówień spadł w porównaniu do 2019 r. o 1,9%. Według wstępnych szacunków, w 2020 r. ten spadek zostanie pogłębiony (ok. -6% r/r).

Globalny wolumen zamówień na nowe wózki widłowe w latach 2016-2020 w mln sztuk

Porównując trzy kwartały 2020 r. do analogicznego okresu w roku poprzedzającym, wśród poszczególnych kontynentów jedynie Azja odnotowała wzrost w zamówieniach nowych wózków. W Europie liczba zamówień zmalała o 11,2% do poziomu 323,9 tys. sztuk.

Wolumen zamówień na nowe wózki widłowe w Europie według typu pojazdu w okresie I-III kw. 2019 i 2020 r.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych European Materials handling Federation

Należy jednak podkreślić, że jeszcze w 2019 r. polski rynek wózków zachowywał się odwrotnie do rynku europejskiego. Według raportu Rynek wózków widłowych w Polsce "Widlak List 2020" autorstwa serwisu Log4, dynamika wzrostu wolumenu wózków w Polsce wyniosła w 2019 r. 1% r/r, wobec -0,9% w Europie i była wyższa od dynamiki światowej (o 0,7 p.p.). Dlatego też można spodziewać się, że korekta, która dotknęła ogólnoświatowy rynek wózków widłowych w 2020 r., w Polsce była łagodniejsza. Wartość rynku wózków widłowych w Polsce w 2019 r. wyniosła ok. 20 mld zł.

Według danych serwisu LOG4, w 2019 r. nadal dynamicznie na wartości zyskuje segment finansowania wózków widłowych. W 2017 r. wartość umów leasingu wózków wyniosła 741,49 mln zł (18,6% więcej niż w roku poprzedzającym), a w 2018 r. 944,6 mln zł (27,4% r/r). W 2019 r. dynamika wzrostu była jeszcze wyższa i wyniosła ok. 37%, co oznacza wzrost wartości środków finansowych przeznaczonych na leasing wózków do poziomu ok. 1297,7 mln zł.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych serwisu Statista

  • 2. Działalność poszczególnych linii biznesowych w roku obrotowym 2019/2020
    • 2.1. Facility Management

W roku obrotowym 2019/2020 linia biznesowa wygenerowała 85,2 mln zł przychodów operacyjnych w 25 krajach, wykonując 73.279 zleceń. Ponad ¾ prac serwisowych zostało zrealizowanych w Polsce. Krajem, który poza Polską posiadał przekraczający 5% udział w łącznym wolumenie prac FM w minionym roku były Niemcy, gdzie Grupa Sescom wykonała 5.275 prac w ramach linii FM. W roku finansowym 2018/2019 linia wygenerowała natomiast 90,2 mln zł przychodów z ok. 73% udziałem zleceń polskich. Poprzedzający rok obrotowy linia biznesowa FM zakończyła wykonaniem 77.046 zleceń serwisowych.

Na pracę zespołów serwisowych w Polsce i pozostałych krajach Europy wpłynęła w minionym roku pandemia koronawirusa oraz związane z nią obostrzenia w handlu oraz przemieszczaniu się. Od pierwszych dni marca zespoły serwisowe pracowały w zmienionym trybie. Pojawiające się kolejno zdarzenia rynkowe: nakładanie rządowych restrykcji, zamykanie części obiektów przez dotychczasowych klientów oraz ich decyzje o wstrzymywaniu prac harmonogramowych, wymagały elastycznego podejścia i dynamicznego zarządzania. Miniony rok stanowił dla całego zespołu odpowiedzialnego za działalność linii Facility Management okres zbierania ważnych, nowych doświadczeń, które potwierdziły skuteczność firmy i wzmocniły kompetencje organizacji w obliczu zmian zachodzących w polskiej i europejskiej gospodarce.

Działalność na rynku polskim

Za realizację usług FM w Polsce odpowiedzialny jest Oddział Gdańsk. W minionym roku obrotowym liczba wykonanych zleceń (prewencyjnych i reakcyjnych) była minimalnie niższa od osiągniętej rok wcześniej: zrealizowano 55.466 prac (-0,8% r/r) dla 124 klientów.

Wolumen zrealizowanych prac w ramach linii biznesowej FM w Polsce w latach obrotowych: 2018/2019 oraz 2019/2020

W analizowanym okresie, oferta linii biznesowej FM została rozszerzona z dotychczasowych kompleksowych działań technicznego FM (utrzymanie instalacji przeciwpożarowych, HVAC, pełny FM wraz z zarządzaniem budżetem klienta) dodatkowo o dezynfekcje i ozonowanie powierzchni. Wzrost popularności usług polegających na utrzymaniu zapewnienia czystości i bezpieczeństwa konsumentów i pracowników pojawił się wraz z pierwszymi restrykcjami dotyczącymi funkcjonowania galerii handlowych wiosną 2020 roku. Jednym z kryteriów dopuszczenia sklepu do otwarcia była jego dezynfekcja, co zaowocowało wzrostem popytu na takie usługi.

Nasilająca się sytuacja pandemiczna w Polsce, a także restrykcje nakładanie na poszczególne branże, wpłynęły na liczbę zleceń realizowanych przez polską linię FM. Zauważalny był spadek wolumenu prac w branżach najbardziej dotkniętych restrykcjami: handlu odzieżowym (-16% zrealizowanych zleceń w Polsce względem roku obrotowego 2018/2019) oraz HoReCa (-9% r/r). Odwrotna sytuacja miała miejsce w branżach, które z powodu wzmożonego ruchu i wydłużonych godzin otwarcia potrzebowały większego wsparcia serwisowego: hipermarkety, dyskonty i sklepy typu convenience zleciły 20% więcej prac niż w roku ubiegłym. Znaczący wzrost liczby zleceń dotyczył również branży paliwowej (więcej prac o 17% r/r), która zachowała ciągłość pracy operacyjnej przez cały okres pandemii.

Na intensywność prac FM w Polsce wpłynął lockdown. W okresie od 1 kwietnia do 4 maja zamknięte zostały sklepy odzieżowe w galeriach handlowych. W tym okresie Emitent, w porozumieniu z klientami, zawieszał realizację harmonogramowych prac. Od maja do września prace mogły być ponownie realizowane, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Marcin Bizewski – Zastępca Dyrektora Oddziału Gdańsk, obszar FM w Polsce

Ubiegły rok obrachunkowy minął pod znakiem pandemii, która istotnie wpłynęła na działania operacyjne i sposób prowadzenia biznesu. Ten czas przyniósł wiele wyzwań. Konieczne było szybkie reagowanie na dynamiczne zmiany otoczenia.

Wiosenny lockdown i zamknięcie galerii handlowych bezpośrednio wpłynęły na gruntowne przeorganizowanie części naszych działań operacyjnych. Wielu naszych klientów znalazło się w trudnej sytuacji. Dostosowaliśmy się do tych zmian, aby jak najlepiej wesprzeć klientów w tej nowej, nieznanej dotychczas rzeczywistości. Dzięki bliskiej współpracy, dużej elastyczności oraz zaangażowaniu naszych pracowników, byliśmy w stanie szybko wdrażać zmiany w harmonogramach prac serwisowych, dostosowywać terminy realizacji usług czy też sprawnie organizować nowe usługi, jak dezynfekcja czy ozonowanie lokali handlowych.

Tak drastyczne zmiany nie dotknęły jednak wszystkich naszych klientów, dlatego równolegle do wyżej wymienionych działań prowadziliśmy bieżącą obsługę obiektów z branży spożywczej, paliwowej czy też bankowej. Mimo wielu trudności był to również rok sukcesów takich jak np. rozpoczęcie współpracy w ramach kontraktu FM z jednym z wiodących podmiotów na rynku ubezpieczeń.

Ten rok był także rokiem zmian w obszarze organizacji pracy. Z uwagi na bezpieczeństwo i restrykcje sanitarne nasza praca przeniosła się w dużej mierze z biur do domów. Przejście na pracę zdalną czy hybrydową nie przeszkodziło nam jednak w realizacji dwóch głównych zadań organizacyjnych w obrębie operacji – wdrożenia nowej struktury Oddziału Gdańsk i zmian w procesie obsługi klienta oraz integracji części struktury odpowiadającej za obsługę rynków zagranicznych. Realizacja tych zadań w tak trudnym roku jak ubiegły była szczególnie istotna, gdyż już pozwala na podniesienie poziomu zaspokajania potrzeb naszych klientów, które również zmieniają się z uwagi na pandemię.

Plany na najbliższy rok zakładają dokończenie procesu integracji struktury Oddziału Gdańsk ze strukturą obsługującą rynki zagraniczne. Opracowana ma zostać również docelowa struktura połączonych obszarów a co za tym idzie, docelowy model obsługi klientów współpracujących z nami na wielu rynkach.

Działalność na rynku zagranicznym

Usługi facility management w Europie realizowane są przez zagraniczne spółki zależne: niemiecką Sescom GmbH, węgierską Sescom Muszaki Szerviz Kft, czeską Sescom Czech Republic s.r.o. oraz brytyjską Sescom Ltd. Część zadań związanych z obsługą rynku międzynarodowego, szczególnie rynków bałkańskich, jest obsługiwanych przez Oddział Gdańsk.

Kluczowymi klientami Sescom spoza Polski są sieci detaliczne należące do branży modowej oraz HoReCa, które znacząco odczuły restrykcje handlowe związane z pandemią. Ograniczenie działalności i niepewność rynkowa klientów wpłynęły na spadek wolumenu zleceń w minionym roku obrotowym wobec roku poprzedzającego o ok. 16%. Wyraźny spadek dotyczył przede wszystkim prac realizowanych dla klientów z branży odzieżowej (-14% r/r) oraz HoReCa (-33% r/r).

Wolumen zrealizowanych prac w ramach linii biznesowej FM poza Polską w latach obrotowych: 2018/2019 oraz 2019/2020

Rok obrotowy 2019/2020 poza granicami Polski charakteryzował się następującymi tendencjami:

  • wśród krajów, w których liczba wykonanych prac przekroczyła w poprzednim roku obrotowym 1.000 zleceń, jedynie na Węgrzech w roku obrotowym 2019/2020 odnotowany został niewielki ich wzrost (0,3% r/r),
  • pozostałe kluczowe kraje odnotowały spadek wolumenu zleceń: Niemcy -24% r/r, Czechy -14% r/r, Holandia -5% r/r, Słowacja -23% r/r.
  • wśród krajów o mniejszej rocznej liczbie zleceń (<1.000), w minionym roku wzrosty w liczbie prac udało się osiągnąć w Rumunii (o 60% r/r), Wielkiej Brytanii (o 63% r/r), Szwajcarii (o 9% r/r) oraz Belgii (o 10% r/r),
  • niezmienna w porównaniu do ubiegłego roku obrotowego pozostała struktura branżowa obsługiwanych klientów, z dominującym udziałem branży odzieżowej (odbiorcy 88% wszystkich zleceń) oraz istotnym udziałem branży HoReCa (9% udziału w łącznym wolumenie prac).

Pierwszymi krajami Europy, w których pandemia zaczęła rozprzestrzeniać się w sposób dynamiczny, były Włochy oraz Hiszpania. Wskutek wdrożenia przez te państwa zdecydowanych restrykcji handlowych, wszelkie świadczenia serwisowe Sescom zostały wówczas zawieszone w porozumieniu z klientami. 15 marca Emitent raportował zamknięcie granic słowackich, co utrudniło realizację zadań przez operujące na tym terenie czeskie zespoły serwisowe. Istotne rynki: niemiecki i holenderski, mimo nałożenia pewnych obostrzeń handlowych, zachowały ciągłość działania galerii handlowych, co pozwoliło płynnie realizować planowe prace w tym okresie. Należy zaznaczyć, że w marcu i kwietniu klienci we wszystkich obsługiwanych krajach Europy, zgłaszali chęć ograniczenia wcześniej zakładanych prac jedynie do niezbędnych prac serwisowych, kładąc nacisk na zachowanie płynności finansowej, co negatywnie wpłynęło na sprzedaż w tamtym czasie. Wraz z nakładaniem restrykcji handlowych w kolejnych krajach, zawężano bieżącą obsługę do otwartych obiektów.

Podczas pierwszego, ogólnoeuropejskiego zamknięcia, sieci odzieżowe zintensyfikowały sprzedaż internetową. Sklepy w zamkniętych dla klientów galeriach zaczęły być wykorzystywane do wsparcia ecommerce (magazyny przejściowe, pakowanie i wysyłki towaru, punkty odbioru). W obiektach otwartych do obsługi sprzedaży internetowej wznowiono realizację prac.

31 marca niemiecka spółka Sescom GmbH zrealizowała pierwsze usługi dezynfekcji obiektów dla dotychczasowego klienta na rynku niemieckim i czeskim. Mając na względzie bezpieczeństwo zespołów serwisowych, w porozumieniu z klientami wstrzymano prace w obszarach o wysokiej dynamice przyrostu zachorowań – zachowując gotowość do reakcji na nagłe zgłoszenia awaryjne.

Od drugiej połowy kwietnia następowało stopniowe luzowanie restrykcji handlowych w Europie. Pozwoliło to powrócić do bieżącej obsługi obiektów na kluczowych rynkach, jednocześnie aktualizując ofertę mającą na celu wspieranie rosnącego na znaczeniu omnichannel. Od czerwca zagraniczne prace FM były już realizowane bez zakłóceń.

Tomasz Gęsikowski - Kierownik Operacyjny, rynki niemieckojęzyczne - DACH

Za nami rok obrotowy 2019/2020 pełny wyzwań. Od jego początku, tak jak w latach ubiegłych, realizowaliśmy dla naszych klientów prace prewencyjne, reakcyjne oraz inwestycyjne, a także wsparliśmy klientów w procesie restrukturyzacji ich sieci poprzez zamknięcia nierentownych sklepów. Na początku 2020 r. rozpoczęliśmy współpracę z amerykańską siecią z branży audio, w ramach której objęliśmy obsługą reakcyjną sklepy na terenie Niemiec oraz Austrii. W lutym 2020 wzięliśmy udział w Międzynarodowych Targach EuroShop w Düsseldorfie gdzie mieliśmy okazję odbyć szereg ciekawych spotkań zarówno z naszymi obecnymi jak i potencjalnymi klientami.

Marzec przyniósł wybuch pandemii COVID-19. Wprowadzone w większości krajów Europy Zachodniej lockdowny oraz ograniczenia handlowe spowodowały, że nasi klienci w rejonie Niemiec, Austrii i Szwajcarii musieli ograniczyć swoją działalność. Efektem było wstrzymanie większości naszych prac. Zmotywowało nas to do podjęcia nowych działań i wsparcia klientów w tym trudnym okresie. Gdy rozpoczęło się stopniowe znoszenie obostrzeń, w sklepach części naszych klientów wykonaliśmy dezynfekcje i ozonowanie powierzchni sprzedażowych. Dostarczaliśmy i montowaliśmy dozowniki płynu do dezynfekcji rąk oraz osłony lad kasowych. Szybko odpowiedzieliśmy na bieżące nowe potrzeby w czasie pilnego zapotrzebowania na usługi i modyfikacje warunkujące dopuszczenie sklepów do sprzedaży.

W okresie maj-czerwiec sytuacja powoli zaczęła wracać do stanu sprzed obostrzeń. Ponowne otwarcie handlu wywołało stopniowy wzrost liczby zdarzeń reakcyjnych, u większości klientów powróciliśmy do realizacji prac przeglądowych. Szczególnie ważna w tym okresie była realizacja przeglądów HVAC, które z uwagi na lockdown nie mogły odbyć się wiosną. W tym czasie rozpoczęliśmy współpracę w zakresie serwisu reakcyjnego jak i prewencyjnego z nowym klientem z branży sportowej, posiadającym sklepy na terenie Niemiec i Szwajcarii oraz innych krajów Europy Zachodniej.

Do końca roku budżetowego, mimo wciąż niepewnej sytuacji związanej z pandemią, prace techniczne w placówkach naszych klientów realizowaliśmy bez większych przeszkód.

W Europie nie udało się jeszcze pokonać koronawirusa. W obecnym roku spodziewamy się kolejnych utrudnień związanych z COVID-19 oraz nałożonymi restrykcjami. Nie zmienia to jednak naszych planów polegających na rozszerzaniu współpracy z naszymi dotychczasowymi klientami, a także umacnianiu naszej obecności na rynkach DACH.

Agata Zbrzeźniak - Kierownik Operacyjny, obszary: Europa Południowa, Beneluks, Bałkany, Skandynawia i UK

Beneluks

Rynek Beneluksu cechuje wysoki potencjał rozwoju, gdyż stale otwierają się tam nowe obiekty, wchodzą nowe marki. Chociaż pandemia na wszystkich rynkach zagranicznych, zwłaszcza w marcu, wstrzymała nasze działania niemalże całkowicie, to latem nastąpiło zauważalne ożywienie. Przykładem jest rozpoczęcie współpracy z nowym klientem z branży odzieży sportowej. Ponadto na terenie Holandii rozbudowaliśmy naszą sieć serwisową: pozyskaliśmy 3 nowych partnerów z branży HVAC oraz firmę, która wspiera nas w zakresie podstawowych prac naprawczych, hydraulicznych, elektrycznych i PPOŻ.

W Holandii lockdown nie był aż tak rygorystyczny dla naszych klientów. Okres znaczących obostrzeń obowiązywał jedynie w kwietniu, kiedy zaobserwowaliśmy znaczący spadek liczby prac prewencyjnych w porównaniu z rokiem 2019 (spadek zleceń prewencyjnych wyniósł -50%), natomiast zadania reakcyjne udało się utrzymać na niemalże identycznym poziomie ilościowym. W okresie letnim (06.2020- 08.2020 włącznie) prace reakcyjne były na tym samym poziomie ilościowym. Spadek odnotowaliśmy w sekcji prewencji o ok. 27%.

Francja

W minionym roku, mimo pandemii, która ogarnęła cały świat, zauważyliśmy wzrost zainteresowania naszymi usługami utrzymania obiektów we Francji. Dla jednego z naszych nowych klientów rozpoczęliśmy kontrakt na utrzymanie 4 obiektów w Paryżu w obszarach: HVAC, handyman (podstawowe prace naprawcze typu "złota rączka"), elektryka PPOŻ, automatyce drzwiowej i rolet. Ponadto, na ten moment oczekujemy na finalną decyzję dotyczącą utrzymania technicznego o podobnym zakresie na 15 obiektów we Francji dla jednego z naszych obecnych klientów, z którym współpracujemy na innych rynkach.

Systematycznie rozwijamy sieć serwisową/partnerską i wzmacniamy naszą obecność na rynku francuskim. W minionym roku pozyskaliśmy 3 nowe firmy serwisowe o rożnych profilach.

Bałkany

Krajem o największej liczbie wykonanych zleceń na Bałkanach pozostaje dla nas Chorwacja. W minionym roku, z powodu koronawirusa, prace prewencyjne dla naszych kluczowych klientów w tym kraju były zawieszone jedynie przez miesiąc. Mimo okrojonych budżetów jednego z naszych długoletnich usługobiorców, udało się rozszerzyć dotychczasową umowę o nową usługę: przeglądy instalacji wentylacji zgodnie z wymogami prawa lokalnego.

Inny z klientów, dla którego wykonujemy prace w sektorze IT w Słowenii, Chorwacji, Serbii oraz Bośni wstrzymał lub przesunął planowane otwarcia na dalsze terminy (może to być nawet druga połowa 2021 roku), co wpłynęło na czasowy spadek zgłoszeń w okresie marzec – wrzesień 2020 o 51% w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Wielka Brytania i Irlandia

Po - wydawałoby się - ciężkim roku pandemii nasz portfel klientów pozostaje bez zmian. W minionym roku obsługiwaliśmy głównie klientów modowych w obszarze reakcyjnym. Pozytywnym czynnikiem jest pojawienie się nowych zapytań o wyceny kosztowe od potencjalnych klientów.

Rumunia

Naszym wyzwaniem na rynku rumuńskim jest znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych i doświadczonych partnerów serwisowych. Jest to czynnik, który utrudnia nasz rozwój w Rumunii. W minionym rynku udało się jednak pozyskać nowego partnera serwisowego, który wspiera Sescom w obszarze serwisu wentylacji i usług ogólnobudowlanych na terenie całego kraju. Nasz portfel obsługiwanych klientów pozostał bez zmian i wynosi 2 klientów sieciowych.

Agata Zbrzeźniak - Kierownik Operacyjny, obszary: Europa Południowa, Beneluks, Bałkany, Skandynawia i UK

Czechy i Słowacja

2.2. IT Infrastructure

Czesi jako jedni z pierwszych ogłosili lockdown, co spowodowało zamknięcie galerii i przyczyniło się do redukcji ilości prac prewencyjnych w marcu do 50%. Podobna sytuacja miała miejsce w kwietniu. Od 27 kwietnia sklepy były stopniowo otwierane. Dzięki temu wznowione zostały również prace w obiektach naszych klientów. Do końca roku obrotowego widać było jednak sporą różnicę w ilości prac reakcyjnych. W Czechach i na Słowacji w okresie od 1 marca do końca maja 2020 roku zrealizowaliśmy 120 prac reakcyjnych. W tych samych miesiącach w 2019 r. liczba tych prac wyniosła 401. W przypadku prac prewencyjnych: w marcu, kwietniu i maju 2020 r. zrealizowaliśmy 330 przeglądów wobec 775 rok wcześniej.

Okres wakacyjny, wolny od znaczących obostrzeń handlowych, w przypadku prac prewencyjnych nie różnił się znacząco od roku 2019. W okresie czerwiec – sierpień wykonaliśmy niemalże tyle samo przeglądów, co w tym samym okresie w roku poprzedzającym (różnica wyniosła 3 zlecenia). Widoczna była jednak różnica w pracach reakcyjnych – w sezonie letnim 2020 było ich mniej o około 28% wobec lata 2019. Mimo ciężkiego okresu dla handlu w minionym roku, udało się nam pozyskać nowego klienta na rynku czeskim i słowackim. Międzynarodowa sieć salonów jubilerskich skorzysta z naszych usług w zakresie: prac ogólnobudowlanych oraz utrzymania wentylacji, visual merchandising, a także zabezpieczeń przeciwpożarowych.

W strukturze Grupy Sescom, Oddział Wrocław odpowiedzialny jest za realizację zadań w ramach linii biznesowej Sescom IT Infrastructure. Wolumen zleceń oraz sprzedaż w minionym roku obrotowym pozostały stabilne. Niewielki wpływ pandemii koronawirusa na obszar utrzymania technicznego infrastruktury IT wynikał ze struktury klientów obsługiwanych przez Oddział Wrocław. Wiodącymi odbiorcami usług IT Infrastructure są podmioty z branż hipermarketów i dyskontów, a także drogerie oraz stacje paliw. Wolumen prac zrealizowanych dla branży formatów spożywczych spadł w minionym roku obrotowym o 4,6% do poziomu 33.992 zleceń. Znaczący wzrost odnotowano natomiast w popycie ze strony drogerii i sieci aptek: wolumen zleceń wzrósł tutaj o ok. 170% do poziomu 1.096 prac. Liczba prac wykonanych dla branży paliwowej utrzymała się na podobnym

poziomie, co rok wcześniej. Łącznie, w obszarze IT Infrastructure w minionym roku obrotowym, zrealizowano 37.259 prac (-3% r/r). Ciągłość pracy podczas pandemii wiodących dla IT Infrastructure branż pozwoliła zwiększyć dotychczasowy poziom przychodów: 37,7 mln zł sprzedaży w roku obrotowym 2019/2020 oznaczało wzrost o 22% wobec roku poprzedzającego. Dominującym rynkiem działań Oddziału Wrocław jest Polska. W minionym roku obrotowym zrealizowano pojedyncze zlecenia również na rynku czeskim i słowackim.

Pierwsze restrykcje handlowe wdrożone w Polsce od kwietnia 2020 r. wpłynęły na zachowanie i potrzeby klientów funkcjonujących w galeriach handlowych. W okresie lockdownu zdecydowali oni o wstrzymaniu prac planowych, które nie są niezbędne do utrzymania ciągłości funkcjonowania obiektów. Przez cały okres restrykcji planowo realizowane były prace dla branż, których obiekty pozostały otwarte: formatów spożywczych, stacji paliw, farmacji. Stan niepewności handlowej został wyraźnie złagodzony po zniesieniu obostrzeń. Od czerwca 2020 r. wszystkie prace instalacyjne i utrzymaniowe przebiegały już według pierwotnych założeń.

Warto podkreślić wzrost zainteresowania klientów automatyzacją, której najbardziej odczuwalnym przejawem jest montaż kas samoobsługowych. Zaowocowało to licznymi realizacjami montażu, konfiguracji oraz bieżącego utrzymania tego typu urządzeń. Zespół IT Infrastructure w minionym roku obrotowym zainstalował ponad 1.200 kas typu self-checkout dla sieci dyskontów. Pozostałe znaczące projekty Oddziału Wrocław w roku obrotowym 2019/2020 to m.in.:

  • wymiana komputerów oraz czytników kodów w 35 salonach optycznych ogólnopolskiej sieci,
  • montaż instalacji pomiarowych SES Control w ramach projektu Energy na stacjach Shell w całej Polsce

Tomasz Wojtkowicz, Dyrektor Oddziału Wrocław

Pod względem liczby prac, mimo pandemii, nie odnotowaliśmy większej różnicy w stosunku do roku ubiegłego. W minionym roku zrealizowaliśmy dwa duże projekty na rynku polskim dla klienta z branży dyskontów spożywczych. Jeden z nich polegał na instalacji kas samoobsługowych, natomiast drugi – na migracji systemów operacyjnych na urządzeniach kasowych.

Za granicą nasza działalność w minionym roku ograniczyła się do kilku realizacji dla dwóch klientów z branż: jubilerskiej oraz modowej na terenie Czech i Słowacji. Aktywność zagraniczną zwiększymy w nowym roku obrotowym, ponieważ jesienią 2020 r. pozyskaliśmy kontakt na modernizację infrastruktury IT w 11 sklepach w Wielkiej Brytanii oraz 12 obiektach na terenie UE dla międzynarodowej sieci z odzieżą sportową. Z rozpoczęciem prac czekamy na ponowne otwarcie galerii.

W minionym roku wsparliśmy również realizację kontraktu Shell dla segmentu Energy poprzez instalację układów pomiarowych SES Control na stacjach paliw. Zadanie specjalistów IT polegało na prekonfiguracji urządzeń, ich instalacji oraz koordynacji prac na poszczególnych obiektach. Współpraca różnych linii biznesowych przy wdrożeniu systemu w ponad 350 obiektach była dla nas wyzwaniem operacyjnym zakończonym pełnym sukcesem. Kontynuujemy współpracę w projekcie Shell przy wdrożeniach SES Control na nowych stacjach.

Doświadczenia minionego roku potwierdzają wzrost zainteresowania naszych klientów kasami samoobsługowymi oraz sprzedażą omnichannel. Otrzymaliśmy kolejne zamówienia na montaż kas "selfcheckout" w roku 2020/2021, gdzie posiadamy już zlecenie instalacji i konfiguracji ok. 500 sztuk takich urządzeń.

2.3. Sescom Store

Tomasz Szatkowski, Prezes Zarządu Sestore Sp. z o.o.

Spółka Sestore zakończyła miniony rok obrotowy z przychodem na poziomie 6,5 mln zł, do czego przyczyniło się znaczne ograniczenie aktywności inwestycyjnej klientów spowodowanej pandemią. Lockdown nie tylko wyhamował skłonność klientów do inwestowania w swoje placówki sprzedażowe, ale również w znacznym stopniu pokrzyżował plany związane z realizacją projektów poza granicami Polski.

W Spółce przeprowadzono restrukturyzację, co pozwoliło przetrwać najtrudniejszy okres lockdownu przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i zdolności operacyjnych, które umożliwiły realizację projektów w momencie ich pojawiania się.

Od wiosny 2020 nasilił się trend odchodzenia od typowych projektów prowadzonych w centrach handlowych na rzecz inwestycji prowadzonych poza galeriami, tj. na stacjach paliw, w hipermarketach, obiektach użyteczności publicznej, biurowcach czy infrastrukturze kolejowej i energetycznej. Spółka realizowała prace wynikające ze zmieniających się trendów w branży retail: instalacje kas samoobsługowych w sieci hipermarketów czy modernizacje powierzchni magazynowej wydzielonej pod sprzedaż internetową dla klientów sieciowych.

W portfolio zrealizowanych przez linię Sescom Store projektów pojawiły się również takie, które związane były z redukcją kosztów funkcjonowania biznesów naszych klientów. Do realizacji w tym zakresie można zaliczyć modernizację oświetlenia w hipermarketach poprzez wymianę tradycyjnych opraw na LED oraz przygotowanie sklepów do implementacji technologii RFID.

W rozpoczynającym się roku 2021 Sestore Sp. z o.o. będzie kontynuowała współpracę z sieciami hipermarketów w zakresie instalacji kas samoobsługowych oraz modernizacji oświetlenia. Kontynuowany jest projekt przebudowy strefy kas dla jednej z sieci stacji paliw. Przygotowywane są również projekty wykonawcze związane z otwarciami kilku nowych salonów w Polsce dla naszego klienta z Czech działającego w tradycyjnym retailu.

W 2021 roku spodziewamy się wzrostu projektów związanych z dywersyfikacją kanałów sprzedaży w retailu, optymalizacją parku naszych klientów (zamknięcia nierentownych placówek, optymalizacja powierzchni najmu) oraz kontynuacją prac w obiektach z branży spożywczej oraz na stacjach paliw.

Czas restrykcji gospodarczych przyczynił się do spadku liczby projektów zrealizowanych w ramach linii biznesowej Sescom Store. Jej działalność opiera się na realizacji fit-outów, modernizacji i przygotowywaniu obiektów handlowych do otwarć, natomiast inwestycje sieci detalicznych w modyfikację powierzchni były w minionym roku redukowane. W minionym roku obrotowym Sestore Sp. z o.o. zrealizowała 70 projektów (- 26% r/r) bazując w drugiej połowie roku na zleceniach od klientów z branż: DIY, paliwowej czy hipermarketów. Poza pracami na terenie Polski, zespół Sestore zrealizował również po 3 projekty w Holandii oraz Niemczech. Wśród znaczących projektów należy wymienić m.in.:

  • remont pomieszczeń sanitarnych oraz przygotowanie do otwarcia strefy restauracyjnej w międzynarodowej sieci wielkopowierzchniowych sklepów DIY,
  • modernizacja budynków dyspozytorni polskiego przewoźnika kolejowego,
  • przygotowanie do otwarcia obiektów ogólnopolskiej sieci fast food w województwach: pomorskim i mazowieckim,
  • budowa showroomu dla międzynarodowe sieci odzieżowej w Holandii.

2.4. Energy

Sprzedaż linii biznesowej Energy w mln zł

Energy

Usługi Sescom Energy były w minionym roku obrotowym realizowane zgodnie z planem. Nadejście pandemii nie tylko nie wpłynęło negatywnie na realizację bieżących kontraktów, ale również przyczyniło się do wzrostu zainteresowania usługami optymalizacji zużycia energii. Jedynym negatywnym czynnikiem było przełożenie części projektów pilotażowych z pierwszej części roku na miesiące letnie.

Strategicznym projektem realizowanym przez linię Energy jest wdrożenie i realizacja programu oszczędności energetycznej na stacjach sieci Shell w całej Polsce. Trzyletnia umowa podpisana w październiku 2019 r. obejmuje montaż systemu SES Control na dotychczasowych oraz nowopowstałych stacjach Shell, a także wdrożenie i kontrolę działań optymalizujących zużycie energii elektrycznej. W ciągu minionego roku obrotowego system SES Control został zainstalowany w 356 obiektach klienta. Od kwietnia trwa faza analityczna kontraktu, w której przy pomocy Energy Managera w placówkach klienta wdrażane są działania optymalizujące. W roku obrotowym 2019/2020 kontynuowany był również projekt Energy w 86 obiektach sieci sklepów rtv i agd.

W ramach projektów pilotażowych, przeprowadzono wdrożenia dla sieci hipermarketów, a także sklepów odzieżowych. Należy zaznaczyć, że wraz z rozpoczęciem nowego roku obrotowego wznowiono działania handlowe. Z 5 potencjalnymi klientami prowadzone są rozmowy dotyczące przeprowadzenia testowego wdrożenia usługi Energy, dla 2 klientów złożono oferty dotyczące dalszej, komercyjnej współpracy.

SES BI – Business Intelligence

Zespół Sescom Energy, wraz z analitykami zewnętrznymi oraz reprezentantami pozostałych linii biznesowych, jest również odpowiedzialny za rozwój SES BI – narzędzia business intelligence do analizy danych. Sukcesywnie rozwijana technologia SES BI będzie miała zastosowanie w procesach wewnętrznych Grupy Sescom, ale również wzmocni analityczną część ofert FM, Digital oraz Energy poprzez kompleksową analizę danych dotyczących zdarzeń w obiektach klientów czy też stanu technicznego urządzeń.

Dzięki uzyskaniu decyzji o dofinansowaniu projektu w wysokości 2,2 mln zł we wrześniu 2019 r., zespół oddelegowany do realizacji projektu mógł zintensyfikować prace. Główne cele wyznaczone dla zespołu to:

  • doprowadzenie SES BI do postaci w pełni funkcjonalnej platformy business intelligence,
  • opracowanie oraz wdrożenie algorytmów analitycznych do zaawansowanego przetwarzania danych,
  • przeprowadzenie testów i pilotaży.

W ramach prac nad SES BI, w minionym roku obrotowym zespół podjął następujące inicjatywy badawcze:

  • stworzenie systemu zarządzania informacją o budynkach (BIM Building Information Modeling) pozwalającego na śledzenie cyklu życia urządzeń,
  • analiza zużycia energii elektrycznej w oparciu o metody uczenia maszynowego oraz algorytmy prognostyczne,
  • analiza zużycia f-gazów i SZWO (Substancje Zubożające Warstwę Ozonową),
  • detekcja problemów i uszkodzeń systemów infrastruktury technicznej,
  • rozszczepienie zbiorczego sygnału elektrycznego,
  • śledzenie i redukcja śladu węglowego CO2.

Przeprowadzenie prac badawczych w ramach wyżej wymienionych obszarów doprowadzi do powstania produktów analitycznych, które następnie zostaną zaoferowane klientom bezpośrednio lub w ramach poszczególnych usług realizowanych przez Sescom. Realizacja projektu SES BI powinna zakończyć się na przełomie 2021 i 2022 roku.

Bartłomiej Gawin, Prezes Zarządu SDC Sp. z o.o.

Rok 2020 przyniósł nam wiele nieoczekiwanych wyzwań i szans. Pandemia koronawirusa w pierwszej wiosennej fali zdawała się być tsunami dla naszych prac pilotażowych, których istotną częścią jest instalacja systemów telemetrycznych do pomiaru zużycia energii w obiektach klientów. Jeden z ważnych dla nas wówczas pilotaży przeprowadzany w 10 sklepach odzieżowych o powierzchni ponad 1000 m2 został przerwany i nie udało się zainstalować wszystkich układów. Niemniej jednak prace w terenie dokończyliśmy latem, a uzyskane wyniki okazały się korzystne biznesowo dla klienta. Obecnie dyskutujemy nad możliwością kontynuowania działań Energy Management w dużo większej liczbie obiektów handlowych.

Bardzo ciekawy przypadek działań Energy Management odnotowaliśmy u jednego z dotychczasowych klientów. Ze względu na pandemię nasz klient odnotował znaczny spadek przychodów. Wówczas wspólnie uzgodniliśmy, że musimy wypracować mechanizm badający zależność pomiędzy zużyciem energii elektrycznej a transakcjami handlowymi w obiektach. Nasz pomysł uzupełniliśmy o stosowne polityki oszczędnościowe i zestawy wytycznych, a także dedykowane narzędzia analityczne. Dzięki temu pomysł ten szybko wdrożyliśmy, obserwując wymierne korzyści w bardzo krótkim czasie. Mechanizm ten funkcjonuje do dzisiaj i przyczynia się do jeszcze lepszego zarządzania efektywnością energetyczną w obiektach.

Druga fala pandemii nie wywołała już takich reakcji, jak to miało miejsce wiosną, a wręcz przeciwnie – odnotowaliśmy rosnące zainteresowanie naszą ofertą Energy Management. Zrealizowaliśmy webinarium, przeprowadziliśmy szereg prezentacji naszych rozwiązań i przygotowujemy się do kolejnych pilotaży – między innymi w kinach i sklepach obuwniczych. Wczesną jesienią udało się też przeprowadzić pilotaż w 3 hipermarketach spożywczych, co najprawdopodobniej zaowocuje pozyskaniem kontraktu na zarządzanie efektywnością energetyczną w 15 obiektach międzynarodowej sieci.

W ramach SES BI kontynuujemy prace badawcze i rozwojowe w projekcie. We wrześniu 2019 roku pozyskaliśmy dofinansowanie z NCBiR na opracowanie algorytmów analitycznych oraz na zbudowanie Platformy Business Intelligence. Obecnie jesteśmy w jedenastym miesiącu prac badawczych i równocześnie w piątym miesiącu prac rozwojowych. Pozyskaliśmy już pierwsze wyniki badań, w szczególności opracowaliśmy mechanizmy analityczne dla: śledzenia śladu węglowego, analizy Fgazów i SZWO, detekcji uszkodzeń urządzeń technicznych, analizy składowych sygnałów elektrycznych, analizy zużycia energii elektrycznej, śledzenia cyklu życia urządzeń i wykorzystania RFID w procesach facility management. Uzyskany poziom dojrzałości technologicznej tych rozwiązań umożliwia podjęcie prac nad komercjalizacją i projektowanie nowych usług, które wzbogacą ofertę handlową Sescom.

2.5. Digital

Linia biznesowa Sescom Digital oferuje optymalizację procesów operacyjnych i pomocniczych klientów firmy, co z kolei przekłada się na obniżanie kosztów funkcjonowania retailerów. Działania w tym zakresie opierają się o wykorzystanie nowych technologii - głównie IoT, ze szczególnym uwzględnieniem RFID. W minionym roku Digital prowadził prace koncepcyjno-rozwojowe oraz realizował pilotaże.

Oferta Sescom Digital to optymalizacja, dzięki której rośnie efektywność obsługi procesu sprzedaży, logistyki oraz zarządzania majątkiem i wyposażeniem m.in. poprzez usprawnienie inwentaryzacji. Autorskim rozwiązaniem Sescom Digital jest Sesmatic, czyli oprogramowanie oraz zestaw narzędzi do efektywnego zarządzania, inwentaryzacji i aktualizacji produktów m.in. w sklepach, magazynach czy w restauracjach.

Optymalizacja procesów w Sescom Digital to proces rozpoczynający się analizą i zmapowaniem procesów klienta. Następnie projektowane są nowe ścieżki procesów, uwzględniające implementację technologii pozwalających na przyspieszenie procesów, a także ograniczenie kosztów.

Marek Kwiatkowski, Dyrektor Sescom Digital

Działania Sescom Digital w minionym roku obrotowym były naszą odpowiedzią na nową sytuację rynkową związaną z pandemią oraz wynikające z niej wyzwania dla naszych klientów. Te zmiany miały w analizowanym okresie szczególny wpływ na klientów i branże, w których działamy. Jest to związane z faktem okresowych zamknięć sklepów retailowych i drastycznym spadkiem ich przychodów i wyników. To z jednej strony spowodowało rewizje budżetów u klientów oraz wstrzymanie inwestycji, a z drugiej wzmogło potrzebę poszukiwania nowych rozwiązań umożliwiających optymalizację procesów, zwiększanie efektywności oraz generowanie oszczędności - bez utraty jakości wpływającej na doświadczenia klientów i ich decyzje zakupowe.

W większości wypadków rozmowy dotyczące współpracy na zasadach komercyjnych zostały wstrzymane. U jednego z potencjalnych klientów zaistniała sytuacja wstrzymała realizację już podjętej wewnętrznej decyzji o wdrożeniu projektu Sesmatic. Z każdym z naszych potencjalnych klientów jesteśmy jednak w bieżącym kontakcie monitorując sytuację, kontrolując możliwość powrotu do wcześniej zaplanowanych działań. Prowadzimy też pilotaże.

Czas lockdownu został wykorzystany przez nas efektywnie. Skupiliśmy się na aktualizacji ofert oraz ich dopasowaniem do aktualnych potrzeb rynkowych. Najnowsze z nich to:

  • oferta optymalizacji procesów retailowych,

  • oferta inwentaryzacji majątku i środków trwałych.

Zaprojektowaliśmy i wytworzyliśmy nową wersję oprogramowania Sesmatic, której używamy przy realizacji pilotaży.

W analizowanym okresie udało nam się przeprowadzić serie warsztatów i pilotaży dla klientów branż: HoReCa, drogeryjnej, paliwowej oraz sieci dyskontów. Celem naszych działań były: audyty procesów operacyjnych oraz wypracowanie nowego, efektywniejszego rozwiązania z wykorzystaniem technologii RFID, a także identyfikacja i inwentaryzacja urządzeń technicznych wraz z wyposażeniem.

Moim zdaniem, aktualna sytuacja rynkowa będzie determinować retailerów do optymalizacji swoich biznesów. Kluczowym sposobem realizacji tego celu będzie cyfryzacja i automatyzacja procesów za pośrednictwem nowych technologii. Jedną z kluczowych technologii, która skutecznie realizuje ten cel w takim segmencie biznesu jest RFID. Rozwiązania, które wypracowaliśmy w Sescom Digital, przetestowane podczas pilotaży, doskonale wpisują się w ten trend i właściwie realizują potrzeby klienta.

W pierwszej połowie roku obrotowego 2019/2020 w ramach linii Digital przeprowadzono 2 projekty pilotażowe dla klienta sieciowego z branży HoReCa. Kolejne 4 pilotaże planowane na okres drugiego kwartału zostały przełożone przez klientów z powodu pandemii. W drugiej połowie roku obrotowego przeprowadzono 4 projekty pilotażowe dla klientów sieciowych z branż: modowej, paliwowej oraz dyskontów spożywczych. W 2021 r. powinny rozstrzygnąć się kwestie dalszej, komercyjnej współpracy z odbiorcami pilotaży. W czasie pandemii autorskie rozwiązanie Sesmatic zostało także wykorzystane na potrzeby projektów wewnętrznych Sescom – m.in. usprawniono proces inwentaryzacji aktywów firmy

Na dzień publikacji raportu źródłem przychodów linii Digital były płatne pilotaże, sprzedaż sprzętu oraz tagów RFID. Odbiorcy pilotaży pokrywają ok. połowę kosztów związanych z ich realizacją. Pierwotnie, pierwsze kontrakty związane z komercyjnym wdrożeniem rozwiązań Digital, były przewidziane na koniec pierwszej połowy 2020 r., jednak sytuacja pandemiczna wpłynęła na ich przesunięcie.

2.6. Sescom Innovation Lab

Zadaniem SIL nie jest bezpośrednie generowanie przychodów operacyjnych, ale inkubacja innowacyjnych pomysłów własnego autorstwa lub też pozyskanych w ramach współpracy z zewnętrznymi podmiotami. Gotowe rozwiązania mogą zostać przekazane poszczególnym liniom biznesowym Grupy Sescom w celu komercjalizacji lub zaimplementowane wewnątrz grupy celem wdrażania usprawnień organizacyjnych.

Kluczowymi aktywnościami SIL w minionym roku obrotowym była współpraca projektowa z wyselekcjonowanymi startupami w ramach programu akceleracyjnego Brinc ScaleUp, a także zaangażowanie w projekty inwestycyjne.

W programie Brinc ScaleUp Emitent bierze udział od ostatniego kwartału 2019 roku. W przedsięwzięciu skupiającym startupy technologiczne z całego świata, Sescom pełni rolę potencjalnego odbiorcy technologii oraz inwestora. W ciągu 2,5 roku trwania programu (do 2022 roku) Emitent ma możliwość wyboru i realizacji projektów z wybranymi zespołami w ramach 5 rund akceleracyjnych. W lutym 2020 r. zakończona została druga runda programu, która nie zakończyła się podjęciem współpracy z żadnych z uczestników. W drugim kwartale, w ramach kolejnej rundy, SIL rozpoczęło współpracę projektową z czterema zespołami (2 startupy polskie, jeden turecki oraz projekt polsko-czeski). Z tego grona zdecydowano się na współpracę ze startupem FIXFM Sp. z o.o., który opracowuje platformę do zgłaszania i obsługi zleceń serwisowych dla małych firm. W październiku 2020 r. Sescom S.A. nabyła 100% udziałów w FIXFM, angażując się w dalszy rozwój projektu platformy. Stanowisko Prezesa Zarządu nowej spółki w Grupie Sescom objął dotychczasowy dyrektor SIL.

Od 19 października 2019 r. w ramach Sescom Innovation Lab prowadzone były rozmowy na temat współpracy z gdańskim zespołem prowadzącym projekt opracowania narzędzia do analizy drgań urządzeń elektrycznych w celu diagnozowania ich stanu technicznego. Przy zaangażowaniu Sescom, w dniu 18 kwietnia doszło do założenia spółki Sanasens Sp. z o.o. Spółka w oparciu o dotychczasowy zespół prowadziła dalsze prace nad rozwiązaniem, które docelowo mogłoby wspierać ofertę predictive maintenance. Najważniejsze osiągnięcia zespołu w minionym roku obrotowym:

  • zbudowanie urządzenia zbierającego krótkie nagrania z monitorowanego obiektu wraz z danymi uzupełniającymi (temperatura, wilgotność, metryka urządzenia),
  • zaimplementowanie pierwszych algorytmów detekcji anomalii, które zostały zintegrowane z aplikacją serwerową,
  • przeprowadzono spotkania z producentami i dostawcami urządzeń HVAC w celu zbadania potencjału rynkowego rozwiązania.

Maciej Halbryt - Dyrektor Sescom Innovation Lab, Prezes Zarządu FIXFM Sp. z o.o.

Podsumowując rok 2019/2020 można stwierdzić, że był on dla Sescom Innovation Lab udany. W ramach programu akceleracyjnego Brinc ScaleUp objęliśmy swoim mentoringiem cztery wyróżniające się startupy. Obszary ich działań operacyjnych były bardzo zróżnicowane:

  • analiza drgań urządzeń wentylacyjnych (turecki startup Sensemore) – współpraca została zakończona na etapie przygotowań do pilotażu;

  • produkcja chłodu bez wykorzystania czynników chłodniczych przez dynamiczne sprężanie i rozprężanie powietrza (polsko-czeski DAC) – obecnie trwa budowa prototypu urządzenia udowadniającego zasadność zastosowania tej technologii w systemach klimatyzacji;

  • urządzenie IoT do pomiarów spiętrzeń wody na dachach płaskich celem wczesnego wykrywania zagrożenia dla wielkopowierzchniowych konstrukcji stalowych (polski Sense Smart Roofs) – trwa weryfikacja możliwości współpracy oraz komercjalizacji rozwiązania;

  • marketplace usług technicznych dla małych biznesów i klientów indywidualnych (polski FIXFM) – spółka została przejęta przez Sescom celem dalszego rozwoju.

Jeszcze w pierwszym kwartale roku obrotowego 2019/2020 zespół SIL wspierany przez Zarząd Sescom oraz zewnętrznego konsultanta opracował koncepcję oraz model biznesowy platformy usług Facility Management dla małego biznesu. Biznes ten miał stanowić odpowiedź Grupy Sescom na potrzeby nowego segmentu klientów. Zbieżność modelu biznesowego z FIXFM Sp. z o.o. była jednym z powodów przejęcia tej spółki w październiku 2020 r.

W kwietniu 2020 r. Sescom objął 20% udziałów w spółce Sanasens. Trójmiejska spółka koncentruje się na rozwiązaniach pozyskiwania, przetwarzania i analizy danych dźwiękowych. Będą one testowane na urządzeniach HVAC, z którymi serwisanci Sescom mają regularną styczność.

Podsumowując, SIL z sukcesem zrealizował zakładane na koniec poprzedniego roku cele podejmując efektywną współpracę ze startupami oraz dając początek innowacyjnemu projektowi, który będzie dalej rozwijany w ramach Grupy. Kolejny rok to przede wszystkim skupienie na innowacjach na rzecz GK Sescom oraz jej cyfryzacji.

2.7. Pojazdy magazynowe – Logistics Processes Support

Radosław Rzeźniak, Prezes Zarządu DT Sp. z o.o.

Zakończony we wrześniu rok obrotowy 2019/2020 był dla naszego zespołu, jak i naszych klientów okresem pełnym nowych wyzwań. W marcu 2020 roku sytuacja gospodarcza uległa znaczącej zmianie, a firmy logistyczne i przemysłowe ostrożniej wydawały środki pierwotnie przeznaczone na utrzymanie i rozwój floty magazynowej. My jednak zwiększyliśmy sprzedaż w porównaniu z rokiem poprzednim. Naszym priorytetem pozostaje wysoka jakość obsługi oraz rzetelna współpraca z naszymi klientami. To podejście pozwoliło nam utrzymać dotychczasowy poziom prac również w okresie zamknięcia gospodarki. Miniony rok obrotowy przepracowaliśmy bez większych trudności, a nawet umocniliśmy naszą pozycję na rynku, poprawiając sprzedaż usług serwisowych oraz wózków widłowych. Na krajowym rynku zwiększyliśmy liczbę obsługiwanych klientów oraz wolumen zrealizowanych prac w serwisie.

Co istotne, w stabilnej kondycji pozostał ważny dla nas pod względem handlowym obszar: logistyka i magazynowanie. Wszelkie obostrzenia spowodowane pandemią przyspieszyły rozwój e-commerce, co przekłada się na dalszy rozwój branży logistycznej.

W nowym roku chcemy być jeszcze bardziej konkurencyjni. Będziemy kontynuować rozwój organiczny poprzez: rozbudowę siatki serwisowej, rozszerzenie portfela klientów oraz wprowadzenie nowych usług: serwisu podnośników, mobilnego serwisu opon czy regeneracji baterii. Te działania powinny przynieść widoczny efekt w najbliższym okresie.

Rok obrotowy 2019/2020 był pierwszym pełnym rokiem finansowym DT Sp. z o.o. w strukturach Grupy Sescom (olsztyńska spółka dołączyła do Grupy Emitenta w maju 2019 r.). Spółka odpowiedzialna za realizację linii biznesowej LPS zwiększyła w minionym roku obrotowym swój udział w łącznej sprzedaży skonsolidowanej Grupy z 1,3% do 4,4%.

W analizowanym okresie 56% sprzedaży DT wygenerowane zostało z tytułu świadczenia usług: kompleksowej obsługi serwisowej oraz wynajmu pojazdów magazynowych. Od października 2019 r. do września 2020 r. w ramach linii LPS zrealizowano 3.196 prac serwisowych oraz przeglądowych dla 112 klientów. W poprzedzającym roku obrotowym, w ramach Grupy Sescom, DT Sp. z o.o. zrealizowała 1.215 prac dla 67 klientów. Należy jednak zaznaczyć, że spółka dołączyła do Grupy na 5 miesięcy przed zakończeniem roku obrotowego 2018/2019, więc do wyraźnego wzrostu w wolumenie zleceń przyczynił się przede wszystkim pełny, dwunastomiesięczny okres działań operacyjnych.

Podobnie jak w roku ubiegłym, strategicznymi klientami LPS pozostają 2 ogólnopolskie sieci hipermarketów (27,3% udziału w rocznej sprzedaży). Warto podkreślić, że klienci z segmentu wielkich formatów spożywczych nie wstrzymali działań inwestycyjnych oraz utrzymaniowych w miesiącach zamknięcia gospodarki, stanowiąc stabilne źródło nowych zleceń przez cały okres 9 miesięcy 2020 roku.

44% przychodów LPS pochodziło ze sprzedaży wózków widłowych, z wiodącym udziałem pojazdów marki Nissan/Unicarriers oraz Still Baoli. Całość sprzedaży linii LPS została wygenerowana w Polsce.

3. Strategia rozwoju Grupy Sescom

3.1. Podsumowanie realizacji strategii Sescom 2020

Z początkiem 2017 r. Zarząd Sescom rozpoczął realizację strategii Sescom 2020. Jej głównym założeniem, poza dalszą ekspansją międzynarodową oferty FM, była jej rozbudowa o usługi utrzymania infrastruktury IT, zbierania i analizy danych oraz wsparcia technologicznego dla klientów sektora retail, który stanął przed wyzwaniem transformacji cyfrowej. Hasłem przewodnim nowej strategii zostało Facility Management in the Digital Age.

Misja i wizja Strategii Sescom 2020

Misja Wizja
Zapewniać atrakcyjność i funkcjonalność
przestrzeni rzeczywistej i wirtualnej, w której
ludzie pracują, kupują i odpoczywają
Globalny integrator rozwiązań informatycznych,
technicznych i zarządczych, dzięki którym
ludzie pracują, kupują i odpoczywają
w komfortowych warunkach

Celem strategicznym Grupy Sescom było osiągnięcie pozycji jednej z głównych firm europejskich dostarczających nowoczesne, kompleksowe usługi facility management dla klientów sieciowych, z potencjałem do trwałej obecności biznesowej na rynkach globalnych.

W celu stworzenia spójnej, całościowej oferty, konkurencyjnej na rynku międzynarodowym, odpowiadającej na aktualne wyzwania digitalizującego się rynku, pod marką Sescom zintegrowano świadczone dotychczas rozdzielnie usługi spółek zależnych. Wyznaczono 6 linii biznesowych:

  • Facility Management usługi utrzymania obiektów komercyjnych,
  • Store usługi modernizacji placówek handlowych,
  • IT Infrastructure usługi utrzymania infrastruktury IT,
  • Energy usługi optymalizacji zużycia energii w sklepach sieciowych,
  • Digital usługi doboru, wdrażania i utrzymania nowych technologii w obiektach komercyjnych,
  • Intelligence integracja i zaawansowana analiza danych.

W ciągu 4 lat obrotowych realizacji strategii znacząco zwiększyła się skala działalności Grupy: istotnie poprawiono osiągane przychody, wzmocniono sprzedaż na rynkach zagranicznych oraz rozwinięto zakres świadczonych usług, które zostały podparte nowoczesnymi, autorskimi rozwiązaniami. Efekty, które udało się osiągnąć zostały przedstawione poniżej.

Wzrost skali działania w Europie

W ciągu 4 lat obrotowych Grupa Sescom zwiększyła sprzedaż z poziomu 70,4 mln zł do 135,8 mln zł (wzrost o 92,8%). Warto podkreślić, że znacznie wyższa dynamika cechowała wzrost sprzedaży zagranicznej, która w minionym roku obrotowym osiągnęła poziom 36,1 mln zł (wzrost o 236,5%). Do klientów Sescom dołączyli reprezentanci kolejnych 13 krajów, w tym m.in.: Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii i Francji. Dzięki wiarygodnej, doświadczonej marce, konkurencyjnej ofercie odpowiadającej na aktualne potrzeby klientów oraz intensyfikacji działań zagranicznych, w portfolio usługobiorców Grupy znajduje się ponad 350 klientów z 25 krajów Europy. W 2017 r. Grupę Sescom zasiliła kolejna spółka zlokalizowana w Londynie – Sescom Ltd., która ma dodatkowo wspierać rozwój Grupy na rynku międzynarodowym

Rozwój oferty

Lata realizacji strategii Sescom 2020 oznaczały rozwój oferty przede wszystkim w oparciu o rozwiązania technologiczne. W Sescom S.A. wydzielony został zespół Digital, który poprzez dedykowaną komórkę Sescom innovation Lab, odpowiadał za budowanie relacji ze start-upami i dostawcami innowacyjnych usług, badanie dostępnych na rynku nowych technologii oraz ich weryfikację w zderzeniu z potrzebami klientów sieciowych. W 2019 r. Digital został przeobrażony w linię biznesową odpowiedzialną za rozwój usług wspierających procesy operacyjne i pomocnicze klientów, w oparciu o wybrane i zweryfikowane technologie: RFID i IoT. Dzięki przejęciu DT Sp. z o.o. w 2019 r. Grupa Sescom nabyła kompetencje do utrzymania technicznego pojazdów magazynowych i tym samym wsparcie klientów w kolejnym istotnym dla ich rozwoju obszarze związanym ze sprzedażą multikanałową tj. w logistyce i gospodarce magazynowej.

Akwizycje

Nabycie 51% udziałów DT Sp. z o.o. to niejedyna aktywność inwestycyjna Sescom w okresie 2017-2020. Sescom Innovation Lab w ramach działań związanych z budowaniem relacji ze start-upami prowadziła także poszukiwania perspektywicznych projektów do partnerstw rynkowych lub bezpośredniej inwestycji kapitałowej. W ramach tego zadania, w drugiej połowie 2018 r., Sescom zaangażował się w program akceleracyjny BRINC ScaleUP. Dotychczasowa aktywność w programie w roli potencjalnego inwestora oraz mentora stworzyła Emitentowi szansę na bezpośredni dostęp do innowacyjnych koncepcji, rozwiązań i technologii. Pierwsza inwestycja w projekt technologiczny miała miejsce w kwietniu 2020 r. W celu wzmocnienia kompetencji w obszarze Predictive Maintenance - czyli przyszłości usług FM, Sescom objął 20% udziałów w Sanasens sp. z o.o. Współpraca w programie BRINC ScaleUP doprowadziła również do przejęcia FIXFM sp. z o.o. w październiku 2020 r.

Rozwój technologiczny

W dniu rozpoczęcia działań rozwojowych w ramach strategii Sescom 2020, Sescom posiadał autorskie rozwiązania wzbogacające oferowane usługi: platformę SES Support do zgłaszania i obsługi zleceń serwisowych oraz SES Control – system składający się z oprogramowania analitycznego, aplikacji internetowej oraz mikroserwera, wykorzystywany w usłudze optymalizacji zużycia energii. Wynikiem dalszego rozwoju było pojawienie się aplikacji mobilnej SES Support – SES Mobile oraz rozbudowa oprogramowania SES Control o kolejne funkcje analityczne, które z kolei stworzyły podstawy do rozwoju SES BI – systemu analizy danych klasy business intelligence. Na dalszy rozwój oprogramowania Emitent pozyskał środki w wysokości 2,2 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Sescom konsekwentnie rozwijał się także w obszarze IoT, ze szczególnym uwzględnieniem RFID. Wynikiem przeprowadzonych pilotaży RFID był system Sesmatic, który aktualnie jest wykorzystywany do efektywnego zarządzania majątkiem w obiektach rozproszonych. W tym czasie Grupa Sescom zadbała o swój dalszy szybki rozwój organizacji oraz skuteczną wymianę danych poprzez wdrożenie systemu klasy ERP. Pod koniec 2017 w Grupie Sescom przyjęto system ERP szwedzkiej firmy Industrial and Financial Systems.

W II połowie 2019 r. zapoczątkowane zostały prace nad nową strategią na lata 2020-2030.

3.2. Nowa strategia Sescom 2020-2030 "Wise Futurist"

14 września 2020 r. Zarząd Emitenta przyjął nową strategię Grupy: "Wise Futurist". Podstawą do wyznaczenia celów tej strategii było zbudowanie obrazu przyszłości rynku i firmy w perspektywie 10 lat, na który główny wpływ mają 2 megatrendy - rozwój nowych technologii i potrzeba zrównoważonego rozwoju. Wiele założeń dotychczasowej strategii Sescom, w tym misja firmy, pozostały aktualne. Zaktualizowane zostały: wizja, model biznesowy Grupy Sescom oraz struktura organizacyjna. Dzięki temu firma wyznaczyła kierunek dalszego rozwoju w długim okresie, jednocześnie dbając o zwinne aktualizowanie założeń - biorąc pod uwagę dynamikę rynku.

Dotychczasowa misja i nowa wizja Sescom w Strategii 2020-2030 "Wise Futurist"

Misja Wizja
Zapewniać atrakcyjność i funkcjonalność Globalny ekosystem techniczno-technologiczny
przestrzeni rzeczywistej i wirtualnej, w której dostarczający stale aktualizowaną wartość na
ludzie pracują, kupują i odpoczywają rynku facility management

W ramach tej strategii zaproponowano docelową ofertę na rok 2025, w której dotychczasowe linie biznesowe Grupy Sescom przydzielono do 3 głównych obszarów kompetencyjnych: Facility Management, Energy oraz Digital. Czwartym, nowym obszarem działań ustanowiono usługi On Demand - czyli projekty na zamówienie, w pełni zindywidualizowane zgodnie z potrzebami klientów. Aktualizacja dotychczasowej oferty zgodnie z założeniami nowej strategii zostanie przeprowadzona m.in. poprzez opracowanie strategii marki.

"Wise Futurist" to pierwsza w historii Sescom strategia wyznaczająca organizacji cel finansowy oraz zadanie związane z ochroną klimatu. Główne cele wyznaczone w strategii "Wise Futurist" to:

1) osiągnięcie 35 mln zł EBITDA, skorygowanej o zdarzenia nietypowe, nadzwyczajne, jednorazowe, odszkodowania i dotacje do końca roku obrotowego 2024/2025,

2) wygenerowanie 30% przychodów z usług rozliczanych za wynik, a nie roboczogodziny do 2025 roku,

3) zmniejszenie śladu węglowego Sescom o 20% do 2023 r.,

4) stworzenie globalnego ekosystemu techniczno-technologicznego, składającego się z 10.000 firm reprezentujących partnerów i podwykonawców Sescom, który dostarczy stale aktualizowaną wartość na rynku FM.

Cele finansowe Grupy zostaną zrealizowane poprzez rozwój organiczny oraz przejęcia perspektywicznych firm. Zarząd nie wyklucza działań akwizycyjnych na rynku krajowym, jednak uwaga firmy koncentruje się na rynkach Europy Zachodniej. Zamiarem Zarządu Emitenta jest realizacja pierwszego procesu nabycia jeszcze w 2021 roku.

W ramach realizacji strategii Wise Futurist Sescom zamierza postawić na rozwój oferty o usługi rozliczanie za wynik. Do takich usług już należy poprawa efektywności energetycznej realizowana w ramach Sescom Energy. W tym przypadku większość wynagrodzenia oparta jest o success fee mierzone wartością zaoszczędzonych kosztów energii klienta. Sescom zamierza oprzeć o success fee również część usług linii Facility Management, gdzie miernikiem sukcesu będzie realizacja określonych KPI – kluczowych wskaźników efektywności. Przykładem takich wskaźników może być m.in. czas ciągłej pracy urządzeń bez awarii lub szybkość reakcji serwisowej.

Ambicją Grupy w ciągu najbliższych 10 lat jest również zmniejszenie śladu węglowego, czyli sumie emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez organizację i jej pracowników. Sescom nie prowadzi działalności produkcyjnej, jednak przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych m.in. przez: zużycie energii elektrycznej, transport. zakup sprzętu elektronicznego, części zamiennych i przedmiotów biurowych, zużycie surowców, takich jak gaz czy woda, a także utylizację odpadów. Dzięki analizie danych dotyczących emisji, a także wdrożenia działań optymalizujących, Sescom zredukuje własny ślad węglowy o 20%. Na dzień publikacji niniejszego raportu zespół rozwijający platformę analityczną SES BI pracuje nad autorskim kalkulatorem do liczenia śladu węglowego w ramach Grupy oraz dokonuje analiz dotyczących źródeł jego powstawania. Z wypracowanych rekomendacji skorzysta nie tylko Emitent, klienci i środowisko.

Osiągnięcie celu finansowego strategii zakłada dalszy wzrost skali działania Grupy. Na koniec roku obrotowego 2019/2020 usługi Sescom w 25 krajach Europy były świadczone dzięki grupie ponad 1.000 firm partnerskich technicznych i technologicznych. Strategia zakłada zbudowanie ekosystemu 10.000 firm. W tym celu Emitent zaprasza do współpracy kolejne podmioty. Ekosystem umożliwia wspólny rozwój.

W celu realizacji założeń strategii, Sescom przeznaczy na inwestycje ok. 123 mln zł, w tym:

  • 80 mln zł na akwizycje,
  • 30 mln zł na inwestycje w nowe technologie oraz R&D,
  • 13 mln zł na rozwój kapitału ludzkiego.

Do realizacji inwestycji wykorzystane zostaną środki własne Grupy oraz produkty bankowe.

Warto zauważyć, że strategia Wise Futurist pokazuje perspektywę rozwoju w czasie 10 lat, ale daje również obraz celów pięcioletnich i dodatkowo zakłada coroczną aktualizację. Umożliwi to dokonane szybszej oceny podjętych działań rozwojowych na podstawie stopnia realizacji celów i zapewni możliwość reagowania na istotne zmiany otoczenia.

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2019 r. – 30.09.2020 r.

Rozwój oferty i technologii Grupy Sescom do 2020 r. oraz planowane działania do 2030 roku objęte strategią "Wise Futurist"

2008-2015 2016-2020 2021-2030

4. Osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju

4.1. Platforma Sescom Business Intelligence

Prace nad autorską platformą klasy business intelligence – SES BI trwają w Sescom od 2016 roku. Rozwijane narzędzie analityczne pozwoli klientom Grupy w istotny sposób optymalizować koszty operacyjne, dzięki dostarczaniu i interpretacji danych dotyczących między innymi: awaryjności urządzeń oraz zużycia mediów. SES BI jest rozwijany dzięki własnym środkom, a także przy wsparciu finansowania zewnętrznego.

Szczegóły zadań realizowanych w ramach projektu SES BI zostały przedstawione w punkcie 2.4. części Działalność Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2019/2020 na str. 61.

Warto podkreślić, że pandemia w niewielkim stopniu wpłynęła na dynamikę prac zespołu projektowego. Z powodu ograniczeń wprowadzonych w ramach lockdownu w Polsce, niemożliwe okazało się przeprowadzenie prac testowych w komercyjnych obiektach handlowych. Zespół samodzielnie opracował w siedzibie Sescom S.A. własny testowy układ odtwarzający zjawiska zachodzące w rzeczywistych układach elektrycznych obiektów handlowych i usługowych i przeprowadził na nim scenariusze testowe.

4.2. Zespół parowego kotła wodorowego

Innowacyjnym, stopniowo rozwijanym przez Sescom projektem jest zespół kotła parowego zasilanego wodorem.

Ideą projektu kotła parowego zasilanego wodorem oraz tlenem było skonstruowanie urządzenia wykorzystującego wysokotemperaturową parę przegrzaną do celów energetycznych. Głównym elementem składowym kotła parowego jest wodorowo-tlenowa wytwornica pary, konwertująca energię chemiczną spalanego wodoru w tlenie w cieplną. Para wodna powstała wskutek spalania wodoru w tlenie jest nośnikiem energii cieplnej, możliwym do wykorzystania w dalszych procesach, zależnych od konkretnych potrzeb.

Rozwiązanie kotła parowego jest dedykowane dla wysp energetycznych, bazujących na OZE w systemie Power2Gas lub w lokalizacjach zapewniających dostęp do odpadowego wodoru z różnych procesów przemysłowych (np. z parowego reformingu metanu). Wykorzystanie czystego wodoru oraz tlenu, powstałego w procesie elektrolizy eliminuje emisję CO2 do atmosfery, zaś sam obieg pierwotny kotła parowego w którym dochodzi do wytwarzania wysokotemperaturowej pary wodnej jest system hermetycznym, zamkniętym. Sescom posiada prototyp urządzenia. Zamiarem Spółki w kolejnym roku jest przeprowadzenie testów urządzenia w warunkach laboratoryjnych.

4.3. Zespół generatora wodoru oraz tlenu – projekt HGaaS

Projekt dotyczący rozwiązania umożlwiającego pozyskanie paliwa wodorowego z OZE początkowo rozwijany był pod roboczą nazwą "Zespół Generatora Wodoru oraz Tlenu".

Dzięki dotychczas zrealizowanym pracom, zespołowi badawczemu udało się stworzyć prototyp tzw. elektrolizera, czyli urządzenia stosowanego w konwersji doprowadzanej do urządzenia energii elektrycznej do energii chemicznej w postaci wytwarzanego wodoru i tlenu. Elektrolizer może zostać zastosowany w systemach typu power-to-gas w celu magazynowania zielonej energii elektrycznej pozyskanej z OZE w postaci sprężonego wodoru do dalszego wykorzystania np. w ogniwach paliwowych. Urządzenie zostało opatentowane.

W II połowie 2019 r., spółka stowarzyszona w Grupie Sescom – Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A., odpowiedzialna za rozwój projektu, została członkiem konsorcjum naukowo-przemysłowego, którego celem miało zostać skonstruowanie hybrydowej instalacji – Zespołu generatora wodoru i tlenu z elektrolizerem jako jednym z kluczowych elementów tej instalacji. Celem projektowanego urządzenia miało być przetwarzanie zielonej energii z farm wiatrowych na wodór i biometan (umożliwiające jej "przechowanie"). Konsorcjum miało również opracować proces pozwalający zagospodarować przekształconą energię. W I połowie roku obrotowego 2019/2020, z powodu rezygnacji jednego z członków, prace nad dalszym rozwojem projektu w ramach

konsorcjum zostały wstrzymane. Emitent nie zrezygnował jednak z kontynuacji prac nad elektrolizerem, powołując nowe konsorcjum, które kontynuuje prace. Zespół projektowy prowadzi również działania w celu pozyskania dofinansowania zewnętrznego na sfinansowanie części prac.

Podczas odbywającej się w dniach 28-29 września 2020 r. Międzynarodowej Polskiej Konferencji Energii Wodorowej i Technologii – PCHET2020, Prezes Emitenta – Pan Sławomir Halbryt ogłosił koncepcję rozwoju projektu HGaaS, jako systemu umożliwiającego małym producentom OZE integrację oraz produkcję wodoru w technologii power2gas.

Szansą na dynamiczny rozwój projektu jest rozwój rynku paliwa wodorowego w Europie. Zespół HGaaS zamierza współtworzyć ten rynek poprzez zaoferowanie systemu umożliwiającego produkcję wodoru przez prosumentów. Według założeń projektu, do 2030 r.:

  • łączna moc elektryczna elektrolizerów małej mocy osiągnie poziom 100 MW,
  • dzienna produkcja wodoru wyniesie co najmniej 18 ton,
  • powstanie co najmniej 500 instalacji do produkcji wodoru.

Finalny produkt umożliwiający produkcję wodoru z nadmiaru energii generowanej z OZE ma szansę stanowić istotny potencjał komercyjny. Wodór może został wykorzystany jako paliwo wykorzystywane w środkach transportu lub w ogrzewnictwie.

Po zakończeniu roku obrotowego 2019/2020, w grudniu 2020 r. Emitent wraz z MZK Piła Sp. z o.o., GWDA Sp. z o.o. oraz Nexus Consultants Sp. z o.o. podpisał list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu zbiorowego oraz infrastruktury wodorowej w Gminie Piła. Sygnatariusze podejmą działania w celu dekarbonizacji transportu prywatnego i zbiorowego na terenie gminy. Zaangażowanie w projekt to dla Emitenta ważny krok w dalszym rozwoju i popularyzacji projektu HGaaS.

5. Główne inwestycje krajowe i zagraniczne

Sescom nie zrealizował znaczących projektów inwestycyjnych w roku obrotowym 2019/2020. Za wydatki inwestycyjne należy uznać pożyczki udzielone jednostkom powiązanym, a także wydatki odtworzeniowe aktywów trwałych oraz związane z rozwojem poszczególnych linii biznesowych.

W kwietniu 2020 r. doszło do objęcia 20% udziałów w spółce Sanasens Sp. z o.o., jednakże inwestycja Emitenta ograniczyła się do pokrycia kapitału zakładowego, proporcjonalnie do objętych udziałów, w kwocie 1.000 zł.

6. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych

W roku obrotowym 2019/2020 sytuacja finansowa Sescom S.A. oraz spółek zależnych pozostaje stabilna. Zarówno Sescom S.A., jak i Grupa Sescom wygenerowały dodanie przepływy z działalności operacyjnej oraz zysk finansowy. Suma posiadanych środków pieniężnych pozwala na uwzględnienie własnych aktywów w projektach inwestycyjnych w zależności od ich skali i kapitałochłonności. Stabilna sytuacja finansowa Sescom S.A. stawia Spółkę w gronie podmiotów o wysokiej zdolności do zaciągania zobowiązań na cele inwestycyjne.

Zgodnie ze strategią Emitenta – Wise Futurist 2030, Sescom zamierza zainwestować w ciągu 5 lat łącznie 123 mln zł w akwizycje, nowe technologie oraz rozwój zasobów ludzkich. Emitent zaznacza, że dziesięcioletni okres inwestycyjny zakłada rozsądny rozkład poszczególnych projektów inwestycyjnych na kolejne lata realizacji strategii. Założenia strategiczne kładą również nacisk na zachowanie bezpieczeństwa finansowego Grupy Sescom. Emitent, w ramach realizacji założeń inwestycyjnych, zamierza wykorzystać własne środki pieniężne oraz produkty bankowe – kredyty inwestycyjne. Zarząd Emitenta zaznacza, że podejmując decyzję o zaangażowaniu środków własnych oraz kredytów w projekt inwestycyjny o istotnej wartości, przeprowadzi każdorazowo analizę płynnościową w celu zminimalizowania ryzyk w obszarze finansowym w okresie realizacji inwestycji.

7. Umowy znaczące dla działalności Sescom S.A. oraz jej Grupy Kapitałowej

W dniu 11.10.2019 r. Sescom S.A. zawarła umowę z SHELL Polska Sp. z o.o. dotyczącą świadczenia usług w zakresie monitorowania zużycia energii w celu optymalizacji jej wykorzystania w 356 stacjach paliw sieci w Polsce. Umowa obejmuje okres 3 lat do dnia 31.08.2022 r. Według szacunków Emitenta, łączna wartość umowy wyniesie ok. 2,1 mln zł.

Umowa z SHELL Polska Sp. z o.o. została uznana za umowę istotną ze względu na potencjał rozwoju linii biznesowej Sescom Energy wynikający z podjęcia współpracy z klientem. Udana realizacja umowy może długofalowo wpłynąć na sytuację gospodarczą Grupy Sescom.

8. Opis zmian w podstawowych zasadach zarządzania Grupy Sescom

W roku obrotowym doszło do następujących zmian w Grupie Sescom:

  • w związku z objęciem 20% udziałów w spółce Sanasens Sp.z o.o. z siedzibą w Gdańsku w dniu 18.04.2020 r., spółka ta uzyskała status podmiotu stowarzyszonego wobec Sescom S.A.,
  • w dniu 26.06.2020 r. zgromadzenie wspólników Sescom Ltd. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego z 100£ do 100.000£, a wyemitowane udziały zostały przejęte przez Emitenta wskutek konwersji wierzytelności o wartości 99.900£, na które składały się: pozostała do spłaty pożyczka udzielona przez Emitenta oraz zaległe opłaty dotyczące usług świadczonych wewnątrz Grupy, w tym m.in. licencji oprogramowania.

W okresie od dnia 01.10.2019 r. do dnia 30.09.2020 r. nie doszło do innych zmian organizacji Grupy Kapitałowej Sescom S.A., w tym w wyniku połączenia jednostek, uzyskania lub utraty kontroli nad jednostkami zależnymi oraz inwestycjami długoterminowymi. W analizowanym okresie w Grupie Kapitałowej nie miały miejsca procesy: podziału oraz restrukturyzacji.

Wszystkie jednostki zależne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Sescom S.A. podlegają konsolidacji metodą pełną. Inwestycje w jednostki stowarzyszone wyceniane są metodą praw własności.

  • 9. Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne istotne dla rozwoju Sescom S.A. i jej Grupy
    • 9.1. Czynniki wewnętrzne
    • Osiągnięcie efektu synergii

Grupa Sescom oferuje usługi komplementarne. Udana integracja kolejnych spółek córek z resztą podmiotów funkcjonujących w Grupie Sescom pozwala osiągnąć efekt synergii. Wartością dodaną, wynikiem ścisłej współpracy, jest również wspólna baza wiedzy oraz dzielenie się know-how poszczególnych linii biznesowych. W roku obrotowym 2019/2020 wspólnym projektem angażującym więcej niż jedną linię biznesową było wdrożenie urządzeń pomiarowych SES Control na stacjach Shell w Polsce, gdzie współpraca linii Energy oraz IT Infrastructure doprowadziła do udanego, zgodnego z harmonogramem wdrożenia. W opinii Zarządu Sescom S.A. powstała w wyniku współpracy możliwość zaoferowania klientom kompleksowej obsługi ma wymierny efekt na wyniki finansowe Grupy.

▪ Utrzymanie doświadczonych pracowników oraz pozyskanie nowych specjalistów

Zatrudnienie w ramach Grupy Sescom utrzymuje w ostatnich latach tendencję wzrostową. W roku obrotowym 2019/2020 przeciętne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wzrosło o 16,4% r/r. W Grupie poszukiwani są zwłaszcza specjaliści techniczni oraz osoby z kompetencjami językowymi. Cenny zasób dla Grupy Emitenta stanowią również obecni doświadczeni pracownicy. Zatrudnianie nowych kadr oraz utrzymanie dotychczasowych pracowników stanowi wyzwanie zarówno pod względem finansowym, jak i operacyjnym. Zdaniem Zarządu Sescom obecna sytuacja pandemiczna i związane z nią redukcje etatów w wielu przedsiębiorstwach nie doprowadziła do zwiększenia zasobu dostępnych specjalistów. Znalezienie nowych wysokiej klasy fachowców, którzy wpłyną na dalszy rozwój Grupy wciąż stanowi wyzwanie. Utrzymanie bieżącej kadry oraz pozyskanie nowych pracowników z wiedzą i doświadczeniem pozostaje jednym z kluczowych czynników dalszego rozwoju Grupy.

▪ Dalszy rozwój oferty usługowej

Grupa Sescom, dzięki mnogości świadczonych usług, ma możliwość obsługi największych i najbardziej wymagających klientów. Nadejście pandemii koronawirusa wprowadziło na rynek nowe trendy: sprzedaż multikanałową, inwestycje w urządzenia bezobsługowe, popularyzacje dostaw pod drzwi, odbiór osobisty zakupów online. Sieci detaliczne konkurują ze sobą nie tylko jakością towaru lub usługi. Elementem rywalizacji jest również szybkość dostaw, wystrój sklepu, wykorzystanie nowych technologii. Zarząd Sescom ma świadomość zachodzących zmian. Już w poprzednim roku linia Sescom Digital przeprowadzała pierwsze pilotaże wykorzystania w sklepach technologii RFID i IoT u wybranych klientów. Ciągły rozwój oferty Sescom o wykorzystanie nowych technologii stanowi przewagę konkurencyjną Emitenta na rynku dostawców usług FM.

▪ Utrzymanie wysokiej jakości oprogramowania użytkowego udostępnianego klientom Grupy

Wartością dodaną dla oferowanych usług FM oraz Energy są udostępniane klientom aplikacje: SES Support oraz SES Control utrzymywane bez udziału podmiotów zewnętrznych. Aplikacje dają klientom możliwość zarządzania serwisami technicznymi oraz bieżącą kontrolę efektywności energetycznej w poszczególnych obiektach. Niezawodność oraz jakość wykonania oprogramowania stanowi istotny czynnik utrzymania dotychczasowych klientów lub pozyskania nowych usługobiorców.

▪ Skuteczna kontrola należności Grupy

Efektywna ściągalność należności jest procesem w sposób istotny wpływającym na poziom płynności przedsiębiorstwa. Istotnym czynnikiem jest prowadzenie przez wszystkie spółki z Grupy Sescom odpowiedzialnej polityki zarządzania należnościami, tak aby długofalowo zapewnić wysoki poziom płynności Grupy. Szczególnie w okresie niepewności gospodarczej wywołanej epidemią należy liczyć się z problemami z płatnościami odbiorców usług. Sescom posiada własny dział monitoringu należności i windykacji, który prowadzi bieżącą kontrolę spływu środków pieniężnych. Emitent podjął również zintensyfikowane działania w okresie wiosennego lockdownu, polegające na stałym kontakcie z klientami, ustaleniami płatniczymi oraz bieżącym prognozowaniem sytuacji płynnościowej. Dzięki zintegrowanym działaniom, mimo pandemii koronawirusa, w minionym roku obrotowym Emitent znacząco poprawił skonsolidowany cash flow (o 9,4 mln zł r/r więcej środków pieniężnych z działalności operacyjnej).

▪ Implementacja i realizacja nowej strategii rozwoju Grupy Sescom – Wise Futurist 2030

Zarząd Emitenta w ogłoszonej we wrześniu 2020 r. strategii postawił Grupie Sescom ambitne cele organizacyjne i finansowe. W przypadku ich pełnej realizacji, w ciągu 10 lat Sescom czeka znaczący wzrost organiczny i technologiczny. Wykonanie założeń będzie wymagało od wszystkich pracowników Grupy determinacji i realizacji zadań z najwyższą jakością. Powodzenie przedsięwzięcia zależy również od trafnych, udanych decyzji inwestycyjnych.

  • 9.2. Czynniki zewnętrzne
  • Kondycja gospodarki w krajach działalności klientów Sescom

Wielkość generowanej sprzedaży rzutująca na rozwój i powstawanie nowych obiektów handlowych, a także budżetów inwestycyjnych klientów jest powiązana z bieżącą sytuacją gospodarczą: siłą nabywczą konsumentów, podażą pieniądza, a także regulacjami prawnymi związanymi z prowadzeniem działalności biznesowej. W interesie Grupy jest funkcjonowanie rynków o łatwym dostępie do kredytów inwestycyjnych, wysokiej sile nabywczej konsumentów oraz otoczeniem regulacyjnym wspierającym rozwój biznesu. Trzeba jednak zauważyć, że obecny czas pandemii może doprowadzić do ograniczenia wydatków inwestycyjnych dotychczasowych klientów, a część z nich może nie utrzymać się na rynku.

▪ Tempo opanowania pandemii COVID-19

Rok obrotowy 2019/2020 był czasem niepewności związanej z rozwojem koronawirusa. W październiku i listopadzie 2020 r. kraje ponownie wdrożyły restrykcyjne działania mające na celu opanowanie drugiej fali pandemii. W dniu publikacji niniejszego sprawozdania istnieje już szczepionka przeciw COV-19, która jest rozprowadzana w krajach Europy. Od tempa oraz skuteczności szczepień zależy tempo powrotu do otwartej gospodarki globalnej. Sytuacja gospodarcza Emitenta oraz jego Grupy jest zależna od kondycji poszczególnych rynków europejskich. Znoszenie restrykcji handlowych powinno wpłynąć pozytywnie na dalszą działalność Grupy Sescom.

▪ Dynamiczny rozwój nowych technologii

Wykorzystywanie nowych technologii zwiększa konkurencyjność Spółki oraz pozwala wzbogacić ofertę usługową. Pojawiające się nowe możliwości technologiczne, rozwiązania mające wpływ na funkcjonowanie sklepów detalicznych oraz ich szybka adaptacja zapewniają przewagę rynkową.

▪ Silna konkurencja

Na rynku FM funkcjonują zarówno niewielkie firmy o mocno zawężonym zakresie usług, znajdujące swoją niszę, jak i międzynarodowe grupy kapitałowe o rozbudowanej sieci serwisowej oraz bogatej ofercie. W ostatnich latach mocno rozdrobniony rynek ulegał stopniowej konsolidacji. Wzmocnione akwizycjami oraz rozwojem organicznym podmioty prowadzące działalność międzynarodową stanowią dla Grupy Sescom silną konkurencję, niekiedy zmuszającą do zaangażowania większej ilości zasobów lub obniżenia marży w celu zdobycia nowych klientów.

▪ Wzrost popularności technologii wodorowych

Sescom rozwija technologie wodorowe, które pozwolą zwiększyć atrakcyjność prosumenckich instalacji OZE, a także przyczynią się do pozytywnych zmian klimatycznych. Promowanie wodoru jako źródła ciepła oraz paliwa przez organizacje międzynarodowe oraz rządy poszczególnych państw będzie stanowiło istotny czynnik dynamizujący prace nad komercjalizacją rozwiązań. Bardzo ważne jest również zapewnienie programów dofinansowujących inwestycje w instalacje wodorowe. Pozytywną informacją są deklaracje organów unijnych dotyczące zwiększenia roli wodoru w Strategii przemysłowej UE. Pierwsze projekty dot. zastosowania wodoru oraz budowy "wodorowych" stacji paliw realizują również polskie Spółki Skarbu Państwa.

▪ Postępująca informatyzacja przedsiębiorstw

Postępująca informatyzacja przedsiębiorstw jest dla Sescom czynnikiem wpływającym na rozwój sprzedaży, ale również rozwój procesów wewnątrz Grupy. Coraz większe uzależnienie klientów od urządzeń elektronicznych stwarza szansę na objęcie usługami utrzymania technicznego coraz to kolejnych urządzeń. Stosowanie rozwiązań informatycznych: nowoczesnego sprzętu, aplikacji, systemów ERP, urządzeń diagnostycznych, rozwiązań business intelligence jest sposobem na optymalizację procesów również wewnątrz firmy. Skutkiem informatyzacji jest usprawnienie przepływu danych, oszczędność czasu oraz pracy ludzkiej.

▪ Automatyzacja instalacji w obiektach handlowych

Zarząd Sescom obserwuje postępujący trend automatyzacji instalacji w placówkach handlowych, a także wzrost zaawansowania technologicznego wykorzystywanych przez klientów urządzeń. Pandemia koronawirusa dodatkowo wzmocniła zainteresowanie automatyzacją. Kierunek zmian może prowadzić do większej awaryjności urządzeń, znacznego skomplikowania napraw, co wpłynie na wzrost zainteresowania usługami świadczonymi przez Grupę.

10. Ryzyka operacyjne oraz finansowe Sescom S.A. oraz jej Grupy

  • 10.1. Opis istotnych zagrożeń i ryzyka związanych z działalnością Sescom S.A. i jej Grupy
  • Ryzyko niedoboru wykwalifikowanych pracowników

Zarząd Sescom S.A. dostrzega powszechny na rynku usług specjalistycznych problem niedoboru specjalistów. Brak dostępu do wykwalifikowanych pracowników stwarza dla spółek opartych na wiedzy technicznej, takich jak Sescom, zagrożenie opóźnień w realizacji zleceń.

▪ Ryzyko dalszego spowolnienia koniunktury gospodarczej

Obecna sytuacja makroekonomiczna w Polsce i w Europie ma znaczący wpływ na działalność Grupy, w szczególności na popyt na usługi świadczone przez Sescom oraz jednostki zależne. Pogorszenie ogólnej koniunktury gospodarczej ma negatywny wpływ na osiągane przez Grupę przychody. Zarząd zdaje sobie sprawę z wpływu bieżącej koniunktury na działalność Sescom i dostosowuje strategię do występujących zmian, dywersyfikując ofertę świadczonych usług oraz portfolio obsługiwanych klientów.

▪ Ryzyko wzrostu konkurencji

Grupa Sescom funkcjonuje na rynku silnie konkurencyjnym, gdzie kluczowymi przewagami są: rozległość sieci serwisowej, jakość i niezawodność, cena oraz zakres świadczonych usług. Z uwagi na możliwości geograficzne świadczenia usług, wysoką ich jakość potwierdzoną przez klientów oraz stopniowo zwiększaną ofertę (FM, utrzymanie techniczne HVAC, IT i pojazdów magazynowych, efektywność energetyczna, usługi projektowania i budowlane oraz digitalizacji obiektów handlowych), pozycja rynkowa Grupy Sescom jest mocna i konkurencyjna. Trzeba jednak zauważyć, że działania konkurentów zdolnych do rywalizacji na obszarze ogólnopolskim oraz europejskim mogą wpłynąć na konieczność obniżenia marż celu utrzymania dotychczasowych klientów.

▪ Ryzyko utraty reputacji

Istotnym aspektem warunkującym przedłużenie współpracy z dotychczasowym klientem jest jakość wykonywanej usługi rzutująca na reputację usługodawcy. Grupa Sescom kładzie nacisk na realizację usług w sposób należyty, w pełni satysfakcjonujący klienta, a współpracownicy spółek Grupy, w tym zwłaszcza zespoły serwisowe, są oceniani pod względem jakości wykonywanej pracy. Należy jednak zauważyć, że obszar operacyjny Grupy oraz liczba ludzi zaangażowanych w bezpośrednią pracę z klientem stale rośnie, co zwiększa ryzyko potencjalnej utraty reputacji poprzez nieterminową realizację zleceń, nierzetelność lub błędy w komunikacji. Zarząd Spółki zaznacza, że cykliczne szkolenia oraz okresowa ocena pracowników minimalizują ryzyko utraty reputacji z powodu błędów ludzkich.

▪ Ryzyko nietrafionych akwizycji

Strategia Grupy Sescom zakłada nie tylko rozwój organiczny, ale również wykorzystywanie szans rynkowych poprzez przejęcia perspektywicznych przedsiębiorstw mogących wesprzeć ofertę usługową Grupy. Cel akwizycji zakłada wykorzystanie efektu synergii i zwiększenie bazy przychodowej Grupy. Zarząd Spółki każdorazowo analizuje potencjalne cele zaangażowania kapitałowego pod względem pozytywnego wpływu na działalność Grupy. Może się jednak okazać, że mimo zaawansowanych analiz, decyzja o przejęciu podmiotu okaże się błędna i nie przyniesie zakładanego zwrotu w określonym czasie.

▪ Ryzyko walutowe

Grupa Sescom świadczy usług na terenie niemal całej Europy, umożliwiając swoim klientom dokonywanie płatności w walutach lokalnych. Działalność na wielu rynkach prowadzi do występowania ryzyka niekorzystnych zmian kursów walut. Zarząd Sescom zaznacza jednak, że spółki z Grupy nie stosują instrumentów pochodnych do zarządzania ryzykiem kursowym ani ryzykiem stóp procentowych, gdyż minimalizacja ryzyka przez hedging naturalny jest wystarczająca.

▪ Ryzyko podatkowe

Grupa Sescom w związku z prowadzoną działalnością za pośrednictwem spółek w Polsce oraz spółek zależnych zarejestrowanych w innych krajach europejskich podlega systemom podatkowym w państwach docelowych. Niestabilność i różnorodność tych systemów może powodować niepewność w zakresie ostatecznych efektów podatkowych i wpływać na wynik uzyskany przez Grupę.

Polski oraz europejski system podatkowy charakteryzuje się częstymi zmianami przepisów. Przepisy te bywają niejednoznaczne, a ponadto brakuje spójnej i jednolitej interpretacji bądź praktyki organów podatkowych w zakresie ich stosowania. Ze względu na różną interpretację przepisów prawa podatkowego w krajach docelowych Grupa jest narażona na brak spójności pomiędzy decyzjami podatkowymi. Sescom nie może zagwarantować, że organy podatkowe nie dokonają odmiennej, niekorzystnej dla Spółki bądź jej jednostek zależnych, interpretacji przepisów podatkowych stosowanych przez Grupę.

W celu eliminacji ryzyka podatkowego na bieżąco monitorowane są zmiany najważniejszych z punktu widzenia Grupy przepisów podatkowych w krajach prowadzenia działalności.

▪ Ryzyko wystąpienia zdarzeń losowych

Każdej działalności biznesowej towarzyszą ryzyka zdarzeń losowych, które muszą zostać wzięte pod uwagę przy planowaniu operacyjnym oraz finansowym. Grupa Sescom doświadczyła w minionym roku pożaru, który wybuchł w budynku magazynowym Grupy we Wrocławiu w dniu 16.06.2019 r. W wyniku pożaru nie ucierpiała żadna osoba fizyczna, a skala zniszczeń okazała się niewielka w porównaniu ze skalą działalności. Mienie, w tym sprzęt elektroniczny, które uległo zniszczeniu było objęte ubezpieczeniem. Powyższe zdarzenie utwierdza Emitenta w przekonaniu o zasadności dokonywania ubezpieczeń posiadanego majątku.

  • 10.2. Informacje dotyczące ryzyka zmiany cen, kredytowego, istotnych zakłóceń przepływów środków pieniężnych oraz utraty płynności, na jakie narażone są Sescom S.A. i jej Grupa
  • Ryzyko zmiany cen

Grupa Sescom funkcjonuje na konkurencyjnym rynku usług dla klienta biznesowego. W realizacji swoich usług wykorzystuje towary i materiały takie jak: części wymienne HVAC, podzespoły komputerowe, ekrany, głośniki, materiały budowlane. Ceny materiałów charakteryzują się wahaniami. Również ceny usług zawarte w umowach są nierzadko negocjowane i ulegają zmianom. Sescom S.A. oraz spółki z jej Grupy sprzedają usługi w oparciu o podpisane kontrakty ustalające ceny usług w danym okresie. W przypadku wzrostu cen materiałów oraz rosnącej presji cenowej ze strony klientów Sescom może zostać narażony na ryzyko niekorzystnej zmiany cen. W celu jego minimalizacji Spółka stara się każdorazowo negocjować ceny materiałów wymaganych do świadczenia usług, a także zawierać z klientami umowy terminowe zabezpieczające satysfakcjonujący poziom cen.

▪ Ryzyko kredytowe

Grupa Sescom jest narażona w niewielkim stopniu na ryzyko kredytowe rozumiane jako ryzyko niewywiązania się przez wierzycieli ze swoich zobowiązań i tym samym spowodowanie strat dla jednostki.

Grupa stosuje zasadę dokonywania transakcji wyłącznie z kontrahentami o sprawdzonej wiarygodności kredytowej; w razie potrzeby uzyskując stosowne zabezpieczenie jako narzędzie redukcji ryzyka strat finansowych z tytułu niedotrzymania warunków umowy. Grupa korzysta też z informacji finansowych dostępnych publicznie oraz z własnych danych o transakcjach dokonując oceny swoich głównych klientów.

▪ Ryzyko istotnych zakłóceń przepływów środków pieniężnych

Zarząd Sescom S.A. ma świadomość możliwego wystąpienia ryzyka zakłóceń przepływów środków pieniężnych, które może polegać na przejściowych zatorach płatniczych lub nieterminową realizacją zobowiązań Spółki i Grupy. W celu minimalizowania ryzyka prowadzony jest ciągły monitoring prognozowanych i faktycznych przepływów pieniężnych oraz terminów wymagalności zobowiązań finansowych.

▪ Ryzyko utraty płynności

Zarząd Sescom S.A. jest świadomy występowania ryzyka utraty płynności finansowej, które towarzyszy prowadzeniu działalności gospodarczej. Grupa Sescom, w wyniku zdobywanych doświadczeń rynkowych odpowiednio niweluje ryzyko braku płynności. Grupa realizuje strategię wielu zleceń dla znacznej liczby kontrahentów z różnych branż. W ten sposób ograniczone jest ryzyko uzależnienia od jednego klienta lub branży. Ponadto spółki należące do Grupy Kapitałowej posiadają polisę OC na wypadek roszczeń osób trzecich oraz kontrahentów spółek, wynikających z wykonywania prac przez pracowników, współpracowników lub podwykonawców Grupy. Grupa prowadzi również aktywny monitoring należności oraz niezwłocznie interwencje w przypadku nierzetelnych płatników.

11. Informacje o przyjętych w Sescom S.A. celach i metodach zarządzania ryzykiem finansowym, łącznie z metodami zabezpieczenia istotnych rodzajów planowanych transakcji, dla których stosowana jest rachunkowość zabezpieczeń

W ramach zarządzania ryzykiem finansowym celem Zarządu jest identyfikacja ryzyka, ocena prawdopodobieństwa wystąpienia oraz możliwych skutków, a także podjęcie działań zmierzających do zminimalizowania ryzyka. Sescom ogranicza wykorzystywanie produktów finansowych oraz dokonywanie transakcji, które mogą zwiększyć ekspozycję na ryzyko. Zarząd Spółki utrzymuje restrykcyjną politykę finansową i elastycznie reaguje na potrzeby związane z rozwojem poprzez adekwatny poziom inwestycji. Grupa Sescom nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.

12. Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jednostki zależnej, z wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sportu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Emitenta

W obecnym i poprzednim roku obrotowym trwa spór Emitenta z CUBE.ITG S.A. dotyczący wysokości opłaty za nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa od CUBE.ITG w 2016 r. (obecnie Oddział Wrocław realizujący prace w ramach IT Infrastructure).

W dniu 22 lutego 2016 r. CUBE.ITG oraz Emitent zawarły umowę przedwstępną sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa ("ZCP"), ustalając cenę skalkulowaną w oparciu m.in. o wyniki finansowe ZCP, płatną w czterech transzach.

W dniu 27 kwietnia 2016 r. CUBE.ITG oraz Emitent zawarły umowę przyrzeczoną. Na zabezpieczenie płatności ceny, Spółka złożyła oświadczenie o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c., tj. w formie aktu notarialnego.

W ocenie Spółki całość ceny została rozliczona wskutek zapłaty kwoty 6.234.573,60 zł. W ocenie CUBE.ITG do zapłaty pozostała kwota 1.265.426,40 zł.

W wyniku rozbieżności, co do ostatecznej ceny transakcji, strony rozpoczęły proces wyboru niezależnego audytora, który miałby potwierdzić prawidłowość wyliczenia ceny. Audytor potwierdził, że kwota zapłacona przez Emitenta wyczerpuje całość roszczenia o zapłatę z tytułu sprzedaży ZCP.

Zgodnie z postanowieniami umowy sprzedaży ZCP ostateczna cena ZCP ustalona przez audytora nie podlegała kwestionowaniu. Jednakże CUBE.ITG S.A., niezależnie od postanowień umowy sprzedaży ZCP, złożył w dniu 6 czerwca 2017 r. w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku wniosek o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu obejmującemu część należności z tytułu umowy sprzedaży ZCP na kwotę 1.265.426,40 zł. Wniosek ten, zgodnie z wiedzą Zarządu Sescom S.A., został oddalony. W styczniu 2018 r. CUBE.ITG ponownie wniósł o nadanie klauzuli wykonalności Aktowi Notarialnemu do ww. Sądu.

W dniu 23 stycznia 2018 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy wydał postanowienie o udzieleniu, na wniosek Sescom S.A., zabezpieczenia roszczenia Spółki o ustalenie nieistnienia zobowiązania do zapłaty na rzecz CUBE.ITG wyżej wymienionej kwoty. Zgodnie z postanowieniem, zabezpieczenie roszczenia nastąpiło poprzez:

zakazanie CUBE.ITG do dnia 15 marca 2018 r. włącznie, złożenia do sądu wniosku o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu w postaci oświadczenia Sescom S.A. o poddaniu się egzekucji zawartemu w akcie notarialnym,

w przypadku złożenia przez CUBE.ITG wniosku o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, zawieszenie postepowania sądowego w tej sprawie do czasu prawomocnego zakończenia postępowania przed Sądem Arbitrażowym przy Konfederacji Lewiatan w sprawie z powództwa Sescom S.A. przeciwko CUBE.ITG w przedmiocie roszczenia.

Sescom S.A. został w postanowieniu zobowiązany do złożenia pozwu dotyczącego roszczenia w terminie 2 tygodni od otrzymania postanowienia, pod rygorem upadku udzielonego zabezpieczenia.

W dniu 13.02.2018 r. pełnomocnik procesowy Sescom S.A. wniósł pozew do Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan przeciwko CUBE.ITG S.A., w którym Spółka jako powód, dochodziła ustalenia nieistnienia obowiązku zapłaty na rzecz CUBE.ITG S.A. kwoty pieniężnej w wysokości 1.265.426,40 zł.

30.08.2018 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy wydał postanowienie, w którym stwierdził upadek zabezpieczenia udzielonego Spółce.

Postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku z dnia 20 maja 2019 r. została nadana klauzula wykonalności Aktowi Notarialnemu do kwoty 1.265.426,40 zł. Na podstawie nadania klauzuli wykonalności CUBE.ITG złożył wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego z majątku Sescom. W dniu 29 maja 2019 r. należność objęta egzekucją (sporna kwota w wysokości 1.265.426,40 zł oraz koszty postępowania) została zajęta na rachunku bankowym Emitenta.

Emitent w dniu 22 maja 2019 r. zaskarżył postanowienie Sądu. Dodatkowo Spółka złożyła wniosek o zabezpieczenie w postaci zawieszenia postepowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika.

W dniu 4 czerwca 2019 r. postanowieniem Sądu Okręgowego we Wrocławiu wniosek o zabezpieczenie został uwzględniony, dzięki czemu postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia postępowania w przedmiocie pozbawienia wykonalności Aktu Notarialnego.

W dniu 10 grudnia 2019 r. Spółka powzięła wiedzę o wydaniu przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy wyroku zaocznego z dnia 29 listopada 2019 r., którym Sąd orzekł o pozbawieniu wykonalności tytułu wykonawczego w postaci oświadczenia Emitenta o poddaniu się egzekucji, zawartemu w akcie notarialnym z dnia 27 kwietnia 2016 r.

W dniu 28.01.2020 r. Spółka powzięła wiedzę o wydaniu przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy wyroku zaocznego przeciwko CUBE.ITG S.A. w restrukturyzacji z dnia 29 listopada 2019 r. w przedmiocie pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego, zaopatrzonego we wzmiankę o prawomocności. Wyrok wraz ze wzmianką stanowił podstawę do umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego i zwolnienia zajętych środków Spółki.

W dniu 19.02.2020 r. Spółka powzięła informację o wydaniu postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego prowadzonego na wniosek Cube.ITG S.A. w restrukturyzacji. Spółka odzyskała środki objęte egzekucją.

13. Zatrudnienie w Grupie Sescom S.A.

W okresie 01.10.2019 r. – 30.09.2020 r. przeciętne zatrudnienie w Grupie Kapitałowej Sescom S.A. wyniosło 177 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

14. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały zawarte na warunkach innych niż rynkowe

Transakcje z podmiotami powiązanymi zostały przedstawione w nocie 29 sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz w nocie 29 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Sescom S.A.

15. Zaciągnięte kredyty, pożyczki i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

Informacje o zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz zobowiązaniach z tytułu leasingu finansowego zostały przedstawione w notach: 24 i 27 sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz w notach: 24 i 27 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Sescom S.A.

16. Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub jednostkę zależną poręczenia kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji

Informacje dotyczące zobowiązań warunkowych, w tym gwarancji zostały przedstawione w nocie 31 sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz w nocie 31 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Sescom S.A.

Stosowanie ładu korporacyjnego w Sescom S.A. oraz jej Grupie Kapitałowej

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej

W okresie 01.10.2019 r. – 30.09.2020 r.

str. 83

1. Zbiór zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega emitent oraz miejsca, gdzie tekst zbioru zasad jest publicznie dostępny

Sescom S.A. w roku obrotowym 2019/2020 stosowała zasady ładu korporacyjnego określone w zbiorze "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016". Treść dokumentu jest dostępna na stronie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. https://www.gpw.pl/dobre-praktyki. Informacja na temat stanu stosowania przez Sescom S.A. Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016 znajduje się na stronie http://sescom.eu/inwestorzy/lad-korporacyjny/.

2. Postanowienia zbioru zasad ładu korporacyjnego, od których emitent odstąpił, wraz z wyjaśnieniem przyczyn tego odstąpienia

Według aktualnego stanu stosowania Dobrych Praktyk Spółka nie stosuje 3 rekomendacji: III.R.1., IV.R.2., VI.R.3. oraz 11 zasad szczegółowych: I.Z.1.15., I.Z.1.16., I.Z.1.20., III.Z.1., III.Z.2., III.Z.3., III.Z.4., III.Z.5., IV.Z.2., VI.Z.1., VI.Z.2. Zostały one wymienione w poniższej tabeli wraz z przyczyną odstąpienia od każdej z nich.

Zasada Przyczyna odstąpienia od stosowania
Nr Polityka informacyjna i komunikacja z inwestorami
I.Z.1.15. Spółka
prowadzi
korporacyjną
stronę
internetową i zamieszcza na niej, w czytelnej
formie i wyodrębnionym miejscu informację
zawierającą opis stosowanej przez spółkę
polityki różnorodności w odniesieniu do władz
spółki oraz jej kluczowych menedżerów; opis
powinien uwzględniać takie elementy polityki
różnorodności,
jak
płeć,
kierunek
wykształcenia,
wiek,
doświadczenie
zawodowe,
a
także
wskazywać
cele
stosowanej polityki różnorodności i sposób jej
realizacji w danym okresie sprawozdawczym;
jeżeli spółka nie opracowała i nie realizuje
polityki różnorodności, zamieszcza na swojej
stronie internetowej wyjaśnienie takiej decyzji.
Emitent wskazuje, że nie opracował i nie stosuje
polityki różnorodności w odniesieniu do władz
spółki oraz jej kluczowych menedżerów. U
Emitenta obowiązuje przyjęta Polityka Równych
Szans,
zgodnie
z
którą
między
innymi
zagwarantowano równość szans w zakresie
rekrutacji i zatrudnienia. Zgodnie z zasadami
określonymi w tej polityce, zatrudnienie, ocena i
promocja pracowników odbywać się może tylko
w oparciu o kryteria kompetencji, doświadczenia
i efektywności pracowników.
I.Z.1.16. Spółka
prowadzi
korporacyjną
stronę
internetową i zamieszcza na niej, w czytelnej
formie i wyodrębnionym miejscu informację
na
temat
planowanej
transmisji
obrad
walnego zgromadzenia – nie później niż w
terminie
7
dni
przed
datą
walnego
zgromadzenia.
Emitent wskazuje, że nie transmituje obrad
walnego zgromadzenia. W szczególności statut
Emitenta ani Regulamin walnego zgromadzenia
nie
przewidują
transmisji
obrad
walnego
zgromadzenia.
I.Z.1.20. Spółka
prowadzi
korporacyjną
stronę
internetową i zamieszcza na niej, w czytelnej
formie
i
wyodrębnionym
miejscu
zapis
przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w
formie audio lub wideo.
Emitent wskazuje, że nie dokonuje zapisu obrad
walnego zgromadzenia w formie audio lub wideo.
W szczególności statut Emitenta ani Regulamin
walnego
zgromadzenia
nie
przewidują
rejestrowania obrad walnego zgromadzenia w
formie audio lub wideo. Jednocześnie jednak w
przypadku
wyrażenia
przez
akcjonariuszy
Emitenta
woli
nagrywania
obrad
walnego
zgromadzenia,
Emitent
zapewni
możliwość
nagrywania tych obrad w formie audio oraz
udostępni
zapis
z
nagrania
na
stronie
internetowej Emitenta.
Systemy i funkcje wewnętrzne
III.R.1. Spółka
wyodrębnia
w
swojej
strukturze
jednostki odpowiedzialne za realizację zadań
w poszczególnych systemach lub funkcjach,
Emitent wskazuje, że z uwagi na rodzaj i zakres
prowadzonej działalności nie wyodrębnia w
strukturze
organizacyjnej
jednostek
chyba
że
wyodrębnienie
jednostek
organizacyjnych nie jest uzasadnione z uwagi
na
rozmiar
lub
rodzaj
działalności
prowadzonej przez spółkę.
organizacyjnych
zajmujących
się
kontrolą
wewnętrzną,
zarządzaniem
ryzykiem
oraz
nadzorem zgodności działalności z prawem, a
także audytem wewnętrznym.
III.Z.1. Za wdrożenie i utrzymanie skutecznych
systemów kontroli wewnętrznej, zarządzania
ryzykiem, compliance
oraz funkcji audytu
wewnętrznego odpowiada zarząd spółki.
Emitent wskazuje, że z uwagi na rodzaj i zakres
prowadzonej działalności nie wyodrębnia w
strukturze
organizacyjnej
jednostek
organizacyjnych
zajmujących
się
kontrolą
wewnętrzną,
zarządzaniem
ryzykiem
oraz
nadzorem zgodności działalności z prawem, a
także audytem wewnętrznym. W przypadku
jednak
wyodrębnienia
w
strukturze
organizacyjnej Emitenta powyższych jednostek
organizacyjnych, zasada będzie realizowana.
III.Z.2. Z
zastrzeżeniem
zasady
III.Z.3,
osoby
odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem,
audyt wewnętrzny i compliance podlegają
bezpośrednio
prezesowi
lub
innemu
członkowi zarządu, a także mają zapewnioną
możliwość raportowania bezpośrednio do
rady nadzorczej lub komitetu audytu.
Emitent wskazuje, że z uwagi na rodzaj i zakres
prowadzonej działalności nie wyodrębnia w
strukturze
organizacyjnej
jednostek
organizacyjnych
zajmujących
się
kontrolą
wewnętrzną,
zarządzaniem
ryzykiem
oraz
nadzorem zgodności działalności z prawem, a
także
audytem
wewnętrznym.
Wobec
powyższego
Emitent
nie
zatrudnia
osób
odpowiedzialnych
za
zarządzanie
ryzykiem,
audyt wewnętrzny i compliance. W przypadku
jednak
wyodrębnienia
w
strukturze
organizacyjnej Emitenta powyższych jednostek
organizacyjnych, zasada będzie realizowana.
III.Z.3. W odniesieniu do osoby kierującej funkcją
audytu
wewnętrznego
i
innych
osób
odpowiedzialnych za realizację jej zadań
zastosowanie mają zasady niezależności
określone
w
powszechnie
uznanych,
międzynarodowych
standardach
praktyki
zawodowej audytu wewnętrznego.
Emitent wskazuje, że z uwagi na rodzaj i zakres
prowadzonej działalności nie wyodrębnia w
strukturze
organizacyjnej
jednostki
organizacyjnej
zajmującej
się
audytem
wewnętrznym. Wobec powyższego Emitent nie
zatrudnia
osób
odpowiedzialnych
za
audyt
wewnętrzny
kierujących
funkcją
audytu
wewnętrznego.
W
przypadku
jednak
wyodrębnienia
w
strukturze
organizacyjnej
Emitenta jednostki organizacyjnej zajmujących
się
audytem
wewnętrznym,
zasada
będzie
realizowana.
III.Z.4. Co najmniej raz w roku osoba odpowiedzialna
za
audyt
wewnętrzny
(w
przypadku
wyodrębnienia w spółce takiej funkcji) i zarząd
przedstawiają
radzie
nadzorczej
własną
ocenę
skuteczności
funkcjonowania
systemów i funkcji, o których mowa w
zasadzie
III.Z.1,
wraz
z
odpowiednim
sprawozdaniem.
Emitent wskazuje, że z uwagi na rodzaj i zakres
prowadzonej działalności nie wyodrębnia w
strukturze
organizacyjnej
jednostki
organizacyjnej
zajmującej
się
audytem
wewnętrznym.
W
przypadku
jednak
wyodrębnienia
w
strukturze
organizacyjnej
Emitenta jednostki organizacyjnej zajmujących
się
audytem
wewnętrznym,
zasada
będzie
realizowana.
III.Z.5. Rada
nadzorcza
monitoruje
skuteczność
systemów i funkcji, o których mowa w
zasadzie III.Z.1, w oparciu między innymi o
sprawozdania
okresowo
dostarczane
jej
bezpośrednio przez osoby odpowiedzialne za
te funkcje oraz zarząd spółki, jak również
dokonuje
rocznej
oceny
skuteczności
funkcjonowania tych systemów i funkcji,
zgodnie z zasadą II.Z.10.1. W przypadku gdy
w spółce działa komitet audytu, monitoruje on
Emitent wskazuje, że z uwagi na rodzaj i zakres
prowadzonej działalności nie wyodrębnia w
strukturze
organizacyjnej
jednostek
organizacyjnych
zajmujących
się
kontrolą
wewnętrzną,
zarządzaniem
ryzykiem
oraz
nadzorem zgodności działalności z prawem, a
także audytem wewnętrznym. W przypadku
jednak
wyodrębnienia
w
strukturze
organizacyjnej Emitenta powyższych jednostek
organizacyjnych, zasada będzie realizowana.
skuteczność systemów i funkcji, o których
mowa w zasadzie III.Z.1, jednakże nie
zwalnia to rady nadzorczej z dokonania
rocznej oceny skuteczności funkcjonowania
tych systemów i funkcji.
Walne zgromadzenie i relacje z akcjonariuszami
Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na Emitent wskazuje, że z uwagi na strukturę
IV.R.2. strukturę akcjonariatu lub zgłaszane spółce
oczekiwania akcjonariuszy, o ile spółka jest w
stanie zapewnić infrastrukturę techniczną
niezbędna dla sprawnego przeprowadzenia
walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu
środków komunikacji elektronicznej, powinna
umożliwić akcjonariuszom udział w walnym
zgromadzeniu
przy
wykorzystaniu
takich
środków, w szczególności poprzez:
1) transmisję obrad walnego zgromadzenia w
czasie rzeczywistym,
2)
dwustronną
komunikację
w
czasie
rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze
mogą wypowiadać się w toku obrad walnego
zgromadzenia, przebywając w miejscu innym
niż miejsce obrad walnego zgromadzenia,
3)
wykonywanie,
osobiście
lub
przez
pełnomocnika, prawa głosu w toku walnego
akcjonariatu,
brak
zgłaszanych
Emitentowi
oczekiwań akcjonariuszy, a także ewentualne
znaczne koszty, nie zapewnia infrastruktury
technicznej
niezbędnej
dla
sprawnego
przeprowadzenia walnego zgromadzenia przy
wykorzystaniu
środków
komunikacji
elektronicznej. Powyższe nie wyklucza jednak
uczestnictwa w obradach walnego zgromadzenia
akcjonariuszy za pośrednictwem pełnomocnika.
W przypadku zgłoszenia Emitentowi oczekiwań
akcjonariuszy
w
przedmiocie
zapewnienia
infrastruktury
technicznej
niezbędnej
dla
sprawnego
przeprowadzenia
walnego
zgromadzenia
przy
wykorzystaniu
środków
komunikacji elektronicznej Emitent nie wyklucza
jednak
rozpoczęcia
realizowania
niniejszej
zasady
IV.Z.2. zgromadzenia.
Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na
strukturę akcjonariatu spółki, spółka zapewnia
powszechnie
dostępną
transmisję
obrad
walnego
zgromadzenia
w
czasie
rzeczywistym.
Emitent wskazuje, że z uwagi na strukturę
akcjonariatu,
nie
zapewnia
infrastruktury
technicznej
niezbędnej
dla
sprawnego
transmitowania obrad walnego zgromadzenia w
czasie
rzeczywistym.
Ponadto
takiego
rozwiązania nie przewiduje statut Emitenta oraz
Regulamin walnego zgromadzenia Emitenta.
Wynagrodzenia
VI.R.3. Jeżeli
w
radzie
nadzorczej
funkcjonuje
komitet do spraw wynagrodzeń, w zakresie
jego
funkcjonowania
ma
zastosowanie
zasada II.Z.7.
Emitent
wskazuje,
że
komitet
do
spraw
wynagrodzeń nie został wyodrębniony.
VI.Z.1. Programy motywacyjne powinny być tak
skonstruowane, by między innymi uzależniać
poziom wynagrodzenia członków zarządu
spółki i jej kluczowych menedżerów od
rzeczywistej,
długoterminowej
sytuacji
finansowej spółki oraz długoterminowego
wzrostu
wartości
dla
akcjonariuszy
i
stabilności funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Emitent wskazuje, że nie prowadzi programów
motywacyjnych. W przypadku wprowadzenia
programów
motywacyjnych
w
przyszłości,
zasada będzie realizowana.
VI.Z.2. Aby
powiązać
wynagrodzenie
członków
zarządu
i
kluczowych
menedżerów
z
długookresowymi
celami
biznesowymi
i
finansowymi
spółki,
okres
pomiędzy
przyznaniem
w
ramach
programu
motywacyjnego opcji lub innych instrumentów
powiązanych z akcjami spółki, a możliwością
ich realizacji powinien wynosić minimum 2
lata.
Emitent wskazuje, że nie prowadzi programów
motywacyjnych. W przypadku wprowadzenia
programów
motywacyjnych
w
przyszłości,
zasada będzie realizowana.

3. Opis głównych cech stosowanych w przedsiębiorstwie emitenta systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych

Za kontrolę, zarządzanie ryzykiem oraz prawidłowość raportowania finansowego odpowiada Zarząd Sescom S.A., w tym zwłaszcza Dyrektor Finansowy wspierany przez dział księgowości oraz kontrolerów finansowych.

Raportowanie finansowe Spółki odbywa się przy zachowaniu norm określonych przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. Osoby odpowiedzialne za sporządzanie sprawozdań finansowych na bieżąco monitorują zmiany prawne mające wpływ na kształt stosowanych norm raportowania. Wszystkie spółki należące do Grupy Sescom dokonują ewidencji księgowej w systemie IFS. Sporządzone sprawozdania finansowe Emitenta (jednostkowe i skonsolidowane): półroczne i roczne podlegają odpowiednio: przeglądom lub badaniu przez niezależnego biegłego rewidenta. Wybór biegłego rewidenta następuje zgodnie z zasadami zawartymi w Ustawie z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Wyboru dokonuje Rada Nadzorcza Sescom S.A. po otrzymaniu rekomendacji Komitetu Audytu.

4. Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu

Poniżej przedstawiono strukturę akcjonariatu Sescom S.A. na dzień 30.09.2020r. Zgodnie z wiedzą Emitenta, struktura nie uległa zmianie do dnia publikacji raportu rocznego.

Struktura akcjonariatu na dzień 30.09.2020 r.

Akcjonariusz Liczba akcji udział w kapitale liczba głosów udział w głosach
Sławomir Halbryt, w tym: 1 056 690 50,32% 1 806 690 63,39%
- bezpośrednio 1 005 875 47,90% 1 755 875 61,61%
- pośrednio (akcje własne Sescom S.A.)* 50 815 2,42% 50 815 1,78%
Negril 3 Sp. z o.o. 437 000 20,81% 437 000 15,33%
Sławomir Kądziela 241 588 11,50% 241 588 8,48%
Adam Kabat 159 095 7,58% 159 095 5,58%
Pozostali 205 627 9,79% 205 627 7,21%
Suma 2 100 000 100,00% 2 850 000 100,00%

* Sescom S.A. jest podmiotem zależnym wobec Pana Sławomira Halbryta. Akcje zostały nabyte w wyniku skupu akcji własnych rozliczonego przez Spółkę w dniu 8 listopada 2019 r. oraz w wyniku przeprowadzenia transakcji w ramach Programu skupu akcji własnych w dniach 13-29 maja 2020 r. oraz 6-24 lipca 2020 r. Zgodnie z Art. 30047 §8. KSH Spółka nie wykonuje praw z akcji własnych, z wyjątkiem uprawnień do ich zbycia lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych praw.

Zmiany w stanie posiadania akcji dających ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Sescom S.A. w okresie ostatniego roku obrotowego

W dniu 8 listopada 2019 r. Pan Adam Kabat pełniący funkcję Członka Zarządu Emitenta sprzedał 50.000 sztuk akcji na okaziciela Sescom S.A. w ramach skupu akcji własnych przeprowadzonego przez Emitenta. Sprzedana liczba akcji odpowiadała 50.000 głosom, to jest 1,75% ogólnej liczbie głosów w Spółce oraz stanowiła 2,38% kapitału zakładowego Emitenta.

Powiązania członków organów Sescom S.A. z akcjonariuszami Spółki powyżej 5%

Pan Sławomir Halbryt posiadający bezpośrednio 1.005.875 akcji stanowiących 47,90% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Prezesa Zarządu Sescom S.A.

Pan Sławomir Kądziela posiadający 241.588 akcji stanowiących 11,50% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Członka Zarządu Sescom S.A.

Pan Adam Kabat posiadający 159.095 akcji stanowiących 7,58% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Członka Zarządu Sescom S.A.

Negril 3 Sp. z o.o posiadający 437.000 akcji stanowiących 20,81% udziału w kapitale zakładowym Spółki jest podmiotem zależnym od Pana Krzysztofa Pietkuna będącego Członkiem Rady Nadzorczej Sescom S.A.

5. Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z opisem tych uprawnień

Według §6 ust. 2. Statutu Sescom S.A. akcje serii A1 są uprzywilejowane, co do głosu. Każda akcja serii A1 posiada dwa głosy na Walnym Zgromadzeniu Sescom S.A. Spółka wyemitowała 750.000 sztuk akcji serii A1 stanowiących 35,71% w kapitale zakładowym Spółki oraz dających 1.500.000 głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta. Jedynym posiadaczem akcji serii A1 jest Sławomir Halbryt pełniący funkcję Prezesa Zarządu Spółki.

6. Wskazanie wszelkich ograniczeń odnośnie do wykonywania prawa głosu, takich jak ograniczenie wykonywania prawa głosu przez posiadaczy określonej części lub liczby głosów, ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi są oddzielone od posiadania papierów wartościowych

W Sescom S.A. nie występują żadne ograniczenia odnośnie do wykonywania prawa głosu. Wyjątkiem są akcje własne Sescom S.A. nabyte przez Spółkę. Emitent nie wykonuje praw z akcji własnych, za wyjątkiem uprawnień do ich zbycia lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych praw.

7. Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych emitenta

Statut Sescom S.A. nie wprowadza ograniczeń w przenoszeniu praw własności papierów wartościowych Emitenta. Wszystkie akcje Spółki, zgodnie z art. 337 § 1 KSH, są zbywalne.

8. Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień, w szczególności prawo do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji

Według §19 ust. 1. Statutu Sescom S.A. Zarząd Spółki składa się od jednej do pięciu osób powoływanych przez Radę Nadzorczą z wyjątkiem pierwszego Zarządu, który został powołany przez założycieli Emitenta. Kadencja Zarządu trwa pięć lat.

Powoływanie i odwoływanie Członków Zarządu Sescom S.A. i ustalanie dla nich wysokości wynagrodzenia należy do obowiązków Rady Nadzorczej Emitenta.

Zarząd Sescom S.A. zarządza Spółką i reprezentuje ją na zewnątrz. Wszelkie sprawy związane z zarządzaniem i prowadzeniem Spółki niezastrzeżone jej statutem lub przepisami kodeksu spółek handlowych do kompetencji Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej należą do zakresu działania Zarządu.

Według §7 ust. 4. Statutu Sescom S.A., Zarząd Spółki, po uzyskaniu zgody Rady Nadzorczej na warunki emisji, jest upoważniony, w terminie do 31 sierpnia 2023 r. do dokonania podwyższenia kapitału zakładowego Spółki o kwotę do 500.000 złotych w drodze jednego lub kilku kolejnych podwyższeń kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji zwykłych. W ramach kapitału zakładowego może zostać wyemitowane nie więcej niż 500.000 akcji zwykłych, o wartości nominalnej 1,00 zł każda.

9. Opis zasad zmiany statutu lub umowy spółki emitenta

Zmiana Statutu Sescom S.A. należy do kompetencji Walnego Zgromadzenia Spółki.

10. Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw akcjonariuszy i sposobu uch wykonywania, w szczególności zasady wynikające z regulaminu walnego zgromadzenia, jeżeli taki regulamin został uchwalony, o ile informacje w tym zakresie nie wynikają wprost z przepisów prawa

Zasady zwoływania i przeprowadzania walnych zgromadzeń Sescom S.A. określone są w Regulaminie Walnego Zgromadzenia Spółki. Walne Zgromadzenie Sescom S.A. jest zwoływane i odbywa się zgodnie z przepisami KSH oraz postanowieniami Statutu Spółki. Zarząd zwołuje Zgromadzenie w miejscu i czasie dogodnym jak najszerszemu kręgowi akcjonariuszy.

Zgodnie ze Statutem Sescom S.A. Walne Zgromadzenie Emitenta jest ważne, jeżeli jest na nim reprezentowane co najmniej 35% ogólnej liczby akcji. Głosowanie jest jawne. Tajne głosowanie zarządza się na wniosek akcjonariusza uprawnionego do głosowania.

W WZA mają prawo uczestniczyć tylko osoby będące akcjonariuszami Sescom S.A. na szesnaście dni przed datą zgromadzenia ("Dzień rejestracji"). W celu uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariusze powinni zwrócić się nie później niż w pierwszym dniu powszednim po Dniu rejestracji do podmiotów prowadzących ich rachunki papierów wartościowych, o wystawienie imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.

W zgromadzeniu uczestniczą członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu w składzie umożliwiającym udzielenie merytorycznej odpowiedzi na pytania zadawane w trakcie zgromadzenia. Jeżeli w porządku obrad przewidziano sprawy finansowe Spółki, do udziału w zgromadzeniu zaprasza się Głównego Księgowego lub Dyrektora Finansowego lub Biegłego Rewidenta Spółki. W zgromadzeniu mogą również brać udział eksperci oraz goście zaproszeni przez Zarząd, Radę Nadzorczą lub Akcjonariuszy, którzy zażądali zwołania zgromadzenia, w tym byli członkowie organów Spółki, jeżeli w porządku obrad umieszczono ocenę ich działania w Spółce.

Akcjonariusz będący osobą fizyczną może uczestniczyć w zgromadzeniu i wykonywać prawo głosu osobiście lub przez pełnomocnika. Akcjonariusz niebędący osobą fizyczną może uczestniczyć w zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu przez osobę uprawnioną do składania oświadczeń woli w jego imieniu lub przez pełnomocnika. Regulacje wewnętrzne Spółki nie przewidują możliwości uczestniczenia w zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej ani wykonywania prawa głosu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej lub drogą korespondencyjną.

Uchwały zgromadzenia zapadają bezwzględną większością głosów, o ile przepisy obowiązującego prawa bądź postanowienia Statutu Sescom S.A. nie stanowią inaczej. Za każdym razem, gdy obowiązujące przepisy prawa lub Statutu Spółki dla podjęcia określonej uchwały wymagają spełnienia szczególnych warunków, na przykład reprezentowania oznaczonej części kapitału zakładowego, przed przystąpieniem do głosowania, Przewodniczący stwierdza i ogłasza zdolność Zgromadzenia do podjęcia takiej uchwały oraz informuje, jaka większość jest wymagana do podjęcia danej uchwały.

Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Spółki należą sprawy niezastrzeżone Statutem Emitenta dla innych organów oraz określone przepisami kodeksu spółek handlowych:

  • rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania Zarządu i Rady Nadzorczej, bilansu oraz rachunków zysków i strat za ubiegły rok obrachunkowy,
  • udzielenie absolutorium władzom Spółki z wykonania przez nie obowiązków,
  • zmiana Statutu Spółki,
  • podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego Spółki, podwyższenie lub obniżenie kapitałów rezerwowych,
  • połączenie lub przekształcenie Spółki,
  • rozwiązanie i likwidacja Spółki, wybór i odwołanie likwidatorów oraz ustalenie zasad podziału majątku Spółki po likwidacji,
  • emisja obligacji,
  • zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego,
  • sprawy dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu Spółki lub sprawowaniu zarządu bądź nadzoru,
  • zatwierdzenie regulaminu Rady Nadzorczej,
  • ustalenie zasad wynagradzania członków Rady Nadzorczej,
  • rozpatrywanie spraw wniesionych przez Akcjonariuszy zgłoszonych zgodnie z ustawą lub statutem.
  • 11. Opis działania organów zarządzających, nadzorujących lub administrujących emitenta oraz ich komitetów, wraz ze wskazaniem składu osobowego tych organów i zmian, które w nich zaszły w ciągu ostatniego roku obrotowego

Zarząd Sescom S.A.

Organ Zarządu Spółki zobowiązany jest do prowadzenia wszelkich spraw Spółki, za wyjątkiem spraw zastrzeżonych odpowiednimi przepisami prawa do kompetencji Rady Nadzorczej lub Walnego Zgromadzenia Emitenta. Szczegółowy tryb działania określony został w Regulaminie Zarządu.

Zarząd Sescom S.A. składa się od jednej do pięciu osób powoływanych przez Radę Nadzorczą na pięcioletnią kadencję.

Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu: dokonuje rozdziału pracy pomiędzy członków Zarządu, koordynuje ich pracę, ustala porządek obrad, zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Zarządu, reprezentuje Zarząd wobec Walnego Zgromadzenia.

W skład Zarządu Sescom S.A. w dniu 30.09.2020 r. wchodzili:

  • Sławomir Halbryt Prezes Zarządu,
  • Magdalena Budnik Członek Zarządu ds. finansowych,
  • Adam Kabat Członek Zarządu ds. operacyjnych,
  • Sławomir Kądziela Członek Zarządu ds. rozwoju biznesu.

W ciągu roku obrotowego, a także do dnia publikacji raportu rocznego nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu Emitenta.

Rada Nadzorcza Sescom S.A.

Rada Nadzorcza Sescom S.A. sprawuje stały, ogólny nadzór nad działalnością Spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności, działając na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych, Statutu Emitenta oraz uchwał Walnego Zgromadzenia. Tryb i sposób działania Rady Nadzorczej w sprawach, które nie zostały uregulowane w przepisach, o których mowa powyżej, określony został w Regulaminie Rady Nadzorczej spółki Sescom S.A.

Do szczególnych obowiązków i uprawnień Rady Nadzorczej należy:

  • badanie bilansu oraz rachunku zysków i strat,
  • badanie sprawozdania zarządu Spółki oraz wniosków Zarządu co do podziału zysku lub pokrycia strat,
  • składanie Walnemu Zgromadzeniu pisemnego sprawozdania z wyników czynności, o których mowa powyżej,
  • powoływanie i odwoływanie Członków Zarządu Emitenta i ustalanie dla nich wysokości wynagrodzenia,
  • uchwalanie regulaminu Zarządu Spółki,
  • wyrażanie zgody na nabycie lub zbycie przez Spółkę nieruchomości lub środków trwałych, których wartość przekracza 1/5 kapitału zakładowego,
  • dokonywanie wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdań finansowych Spółki,
  • zatwierdzanie warunków podwyższenia kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego.

W skład Rady Nadzorczej Sescom S.A. w dniu 30.09.2020 r. wchodzili:

  • Krzysztof Pietkun Przewodniczący Rady Nadzorczej,
  • Dariusz Wieczorek Członek Rady Nadzorczej,
  • Tomasz Matczuk Członek Rady Nadzorczej,
  • Wojciech Szabunio Członek Rady Nadzorczej,
  • Adam Protasiuk Członek Rady Nadzorczej.

W ciągu roku obrotowego, a także do dnia publikacji raportu rocznego nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Emitenta.

Kadencja Rady Nadzorczej Sescom S.A. trwa 3 lata i wygasa z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni rok działalności.

12. Przedstawienie składu Komitetu Audytu Sescom S.A.

Komitet Audytu Rady Nadzorczej Sescom S.A. pełni funkcję doradczą dla Rady Nadzorczej, a także realizuje inne zadania wynikające z przepisów prawa, Statutu Spółki, Regulaminu Rady Nadzorczej oraz Regulaminu Komitetu Audytu.

W skład Komitetu Audytu w dniu 30.09.2020 r. wchodzili:

  • Dariusz Wieczorek Przewodniczący Komitetu Audytu,
  • Adam Protasiuk Członek Komitetu Audytu,
  • Tomasz Matczuk Członek Komitetu Audytu.

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2019 r. – 30.09.2020 r.

Członek Komitetu spełnia
ustawowe kryteria
niezależności
Członek Komitetu
posiada wiedzę
i umiejętności w zakresie
rachunkowości lub
badania sprawozdań
finansowych
Członek Komitetu
posiada wiedzę
i umiejętności z zakresu
branży, w której działa
emitent
Dariusz Wieczorek –
Przewodniczący
Komitetu Audytu
TAK TAK
Adam Protasiuk –
Członek Komitetu Audytu
TAK TAK
Tomasz Matczuk -
Członek Komitetu Audytu
TAK TAK

Dariusz Wieczorek – wykładowca na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk ekonomicznych specjalizujący się w zagadnieniach z zakresu finansów, controllingu i zarządzania projektami.

Adam Protasiuk – przedsiębiorca, absolwent kierunku Cybernetyka i informatyka na Uniwersytecie Gdańskim, prowadzi działalność doradztwa ekonomiczno-prawnego, wspólnik w spółkach funkcjonujących w branży energetycznej.

Tomasz Matczuk – radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnik przedsięwzięć związanych z rynkiem kapitałowym, przekształceniami, podziałami i reorganizacją spółek, specjalista w zakresie funkcjonowania funduszy inwestycyjnych i obrotu instrumentami finansowymi.

13. Dozwolone usługi niebędące badaniem świadczone na rzecz emitenta i jego grupy kapitałowej przez firmę audytorską badającą ich sprawozdania finansowe i czy w związku z tym dokonano oceny niezależności tej firmy audytorskiej oraz wyrażono zgodę na świadczenie tych usług

Firma audytorska badająca sprawozdanie finansowe Sescom S.A. oraz skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Sescom S.A. nie świadczyła w roku 2019/2020 usług niebędących badaniem dla Emitenta oraz jego spółek zależnych, poza usługą przeglądu.

14. Główne założenia opracowanej polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania oraz polityki świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem

W dniu 21 lutego 2018 r. Komitet Audytu Rady Nadzorczej Sescom S.A. podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia polityk dotyczących audytu w Spółce:

  • "Procedurę wyboru firmy audytorskiej przez Sescom S.A.",
  • "Politykę wyboru firmy audytorskiej do badania ustawowego sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz badania ustawowego sprawozdania skonsolidowanego Grupy Kapitałowej Sescom S.A.",
  • "Politykę w zakresie świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem".

Sescom S.A. stosuje następującą procedurę wyboru firmy audytorskiej:

  • Zarząd sporządza zapytanie ofertowe dla wyboru firmy audytorskiej do ustawowego badania sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz ustawowego badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Sescom S.A.,
  • zapytanie ofertowe jest sporządzane i zamieszczane na stronie internetowej Spółki www.sescom.eu, a także przesyłane do co najmniej 3 wybranych firm audytorskich,
  • firmy audytorskie, stosując się do wytycznych zawartych w zapytaniu ofertowym, składają oferty na ustawowe badanie sprawozdania finansowego,
  • zebrane oferty firm audytorskich przekazywane są Komitetowi Audytu Sescom S.A., w celu analizy i weryfikacji,
  • Komitet Audytu dokonuje rekomendacji wyboru firmy audytorskiej, kierując się wytycznymi zamieszczonymi w Polityce wyboru firmy audytorskiej,
  • po otrzymaniu rekomendacji Komitetu Audytu, wyboru firmy audytorskiej dokonuje Rada Nadzorcza Sescom S.A.,
  • Spółka informuje rynek raportem bieżącym o dokonaniu wyboru firmy audytorskiej.

Według "Polityki wyboru firmy audytorskiej do badania ustawowego sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz badania ustawowego sprawozdania skonsolidowanego Grupy Kapitałowej Sescom S.A." Rada Nadzorcza Emitenta, działając na podstawie rekomendacji Komitetu Audytu, dokonuje w formie uchwały wyboru podmiotu uprawnionego do badania ustawowego. Przygotowując rekomendację dla Rady Nadzorczej, Komitet Audytu bierze pod uwagę następujące wytyczne:

  • spełnienie przez podmiot uprawniony do badania wymogów niezależności, określonych w art. 69-73 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym,
  • zaproponowana przez podmiot uprawniony do badania cena usługi,
  • dotychczasowe doświadczenie podmiotu w zakresie badań sprawozdań finansowych jednostkowych oraz skonsolidowanych,
  • dotychczasowe doświadczenie podmiotu w zakresie badań sprawozdań finansowych spółek publicznych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym,
  • reputacja podmiotu uprawnionego do przeprowadzania badań,
  • możliwość przeprowadzenia badania w terminie dogodnym dla Spółki.

Za kontrolę oraz monitorowanie niezależności podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań w Grupie Kapitałowej Sescom S.A. odpowiada Komitet Audytu.

Maksymalny czas nieprzerwanego trwania zleceń badań ustawowych przeprowadzonych przez tę samą firmę audytorską lub firmę audytorską powiązaną z tą firmą audytorską lub jakiegokolwiek członka sieci działającej w państwach UE, do której należą te firmy audytorskie, nie może przekroczyć 5 lat.

"Polityka w zakresie świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem" zakłada możliwość korzystania przez spółki należące do Grupy Kapitałowej Sescom S.A. z usług dozwolonych przez wybraną firmę audytorską. Za usługi dozwolone rozumie się usługi niezabronione, wymienione w art. 136 ust. 2 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.

Firma audytorska przeprowadzająca ustawowe badania Sescom S.A. oraz spółek należących do jej Grupy Kapitałowej nie może świadczyć bezpośrednio ani pośrednio na ich rzecz żadnych zabronionych usług niebędących badaniem sprawozdań finansowych, wymienionych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego.

Komitet Audytu Rady Nadzorczej Sescom S.A. udziela Zarządowi Spółki zgody na zlecenie świadczenia usługi dozwolonej firmie audytorskiej, podmiotowi z nią powiązanemu lub członkowi jego sieci.

Komitet Audytu udzielając zgody na zlecenie usług, wykonuje każdorazowo analizę zagrożeń i zabezpieczeń niezależności firmy audytorskiej, podmiotu z nią powiązanego lub członka jego sieci.

15. Wskazanie czy rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania spełniała obowiązujące warunki, a w przypadku, gdy wybór firmy audytorskiej nie dotyczył przedłużenia umowy na badanie sprawozdania finansowego – czy rekomendacja ta została sporządzona w następstwie zorganizowanej przez emitenta procedury wyboru spełniającej obowiązujące kryteria

Rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego Sescom S.A. spełniała obowiązujące warunki i została sporządzona w następstwie zorganizowanej przez Emitenta procedury wyboru spełniającej obowiązujące kryteria.

16. Liczba odbytych posiedzeń Komitetu Audytu Sescom S.A. poświęconych wykonywaniu obowiązków komitetu audytu

W roku obrotowym 2019/2020 odbyły się 3 posiedzenia Komitetu Audytu Sescom S.A.

Oświadczenia str. 95

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej

W okresie 01.10.2019 r. – 30.09.2020 r.

Oświadczenia Zarządu

Zarząd Sescom S.A. oświadcza, że według jego najlepszej wiedzy, roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe i roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2019/2020 oraz dane porównywalne zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Emitenta i jego Grupy Kapitałowej

_______________________ ____________________

_______________________ ____________________

_____________________ _____________________

Prezes Zarządu Członek Zarządu

Sławomir Halbryt Magdalena Budnik

Członek Zarządu Członek Zarządu

_____________________ _____________________ Adam Kabat Sławomir Kądziela

Zarząd Sescom S.A. oświadcza, że roczne sprawozdanie z działalności Sescom S.A. i Grupy Kapitałowej Sescom S.A. za rok obrotowy 2019/2020 zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.

Prezes Zarządu Członek Zarządu

Sławomir Halbryt Magdalena Budnik

Członek Zarządu Członek Zarządu

Adam Kabat Sławomir Kądziela

Informacja Zarządu Sescom S.A. sporządzona na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej o dokonaniu wyboru firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie rocznego sprawozdania finansowego

Zarząd Sescom S.A. informuje, na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej Spółki, że wybór firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie rocznego sprawozdania finansowego oraz badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2019/2020 został dokonany zgodnie z przepisami, w tym dotyczącymi wyboru i procedury wyboru firmy audytorskiej. Dodatkowo Zarząd Spółki wskazuje, że

  • firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Sescom S.A. za rok obrotowy 2019/2020 spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej,

  • w Sescom S.A. oraz jej Grupie Kapitałowej przestrzegane są obowiązujące przepisy prawa związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji,

  • Sescom S.A. posiada politykę w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na rzecz emitenta przez firmę audytorską, podmiot powiązany z firmą audytorską lub członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez firmę audytorską.

Prezes Zarządu Członek Zarządu

_______________________ ____________________ Sławomir Halbryt Magdalena Budnik

Członek Zarządu Członek Zarządu

_____________________ _____________________ Adam Kabat Sławomir Kądziela

Oświadczenie Rady Nadzorczej Sescom S.A. dotyczące funkcjonowania Komitetu Audytu

_______________________ ____________________

_____________________ _____________________

Rada Nadzorcza Sescom S.A. oświadcza, że:

  • przestrzegane są przepisy dotyczące powołania, składu i funkcjonowania Komitetu Audytu, w tym dotyczące spełnienia przez jego członków kryteriów niezależności oraz wymagań odnośnie do posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu branży, w której działa emitent oraz w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych,

  • Komitet Audytu Sescom S.A. wykonywał i wykonuje zadania komitetu audytu przewidziane w obowiązujących przepisach.

Krzysztof Pietkun Dariusz Wieczorek Przewodniczący Rady Nadzorczej

Adam Protasiuk Tomasz Matczuk

Wojciech Szabunio

____________________